Konec války na Ukrajině: OSN, Erdogan, Babiš, pryč Zelenského. Zeman: Vyměnit 6 ministrů

Vyměnil bych šest ministrů, říká Miloš Zeman. Řekl to v rozhovoru pro MF DNES. Komunální volby hlava státu považuje za referendum o vládě, ve volbách prezidentských předpokládá účast předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Situaci v Rusku označil Zeman za iracionální.

X Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, na okupovaných územích Ukrajiny začínají referenda o připojení k Rusku a k tomu Putin opět pohrozil Západu jadernými zbraněmi. Co to podle vás znamená?

Tak mobilizace je podle mého názoru důsledek ruských vojenských neúspěchů na Ukrajině. Nebezpečné je to vyhrožování jadernými zbraněmi pod velmi průhlednou záminkou: toto území okupované na Ukrajině je po referendech ruské a my jsme v souladu s naší doktrínou povinni jakýmikoliv zbraněmi bránit ruské území. Dodal bych ovšem, že referenda organizovaná pod ozbrojeným nátlakem nemůže žádná demokratická země uznat.

X Jadernými zbraněmi hrozili představitelé Ruska už několikrát, sám Putin třeba před sedmi měsíci. Jde podle vás jen o zastrašování, nebo je může skutečně použít?

Jsem zvyklý uvažovat v racionálních kategoriích. Právě proto jsem tvrdil, že Rusko na Ukrajinu nezaútočí. Protože to bylo iracionální. Nicméně iracionalita je, bohužel, v ruské politice stále více přítomna. A právě proto už se neodvažuji tvrdit, že zastrašování jadernými zbraněmi je pouhé blufování. Ostatně i sám Putin ve svém projevu jasně řekl: Neblufuji.

X Je za této situace možné jednat s Ruskem o přímých dodávkách plynu, jak to dělají třeba Maďaři a jak k tomu vyzývá část tuzemské opozice v čele s Tomiem Okamurou?

Myslím si, že postoj České republiky by měl být v této otázce sladěn se stanoviskem Evropské unie.

Energetická krize

x Česká vláda v uplynulých týdnech a měsících připravila několik řešení energetické krize. Pojďme si je rozebrat postupně. Nejprve přišel úsporný tarif ministra průmyslu Jozefa Síkely, který připravovali několik měsíců, a pár dní po jeho představení o něm sám Síkela začal mluvit jako o nedostatečném. Co vy na to?

Úsporný tarif byl v určité situaci docela dobrým řešením. Ale daleko lepším řešením je zastropování cen. V této situaci už je úsporný tarif zbytečný. Ale vzhledem k tomu, že zastropování cen je provázeno tvrzením, že to bude stát státní rozpočet mezi 130 až 200 miliardami, chtěl bych upozornit na jiné řešení, které by bylo podstatně méně rozpočtově náročné. Toto řešení ostatně navrhl už Pavel Blažek.

Ministr Síkela navrhuje spolu s ministrem financí (Zbyňkem) Stanjurou, aby kompenzace byly na základě rozdílu mezi tržní a zastropovanou cenou. Já navrhuji, aby případné kompenzace – s důrazem na slovo případné – byly pouze v tom případě, kdy by zastropovaná cena byla nižší, než cena nákladová, respektive výrobní. Z toho vyplývá, že v takovém případě by kompenzace téměř nebyly nutné, protože navrhovaný strop je nad nákladovou cenou a obsahuje i přiměřený zisk.

Kromě toho si musíme uvědomit, že odsátí nepřiměřených zisků je možné nejenom zákonem o windfall tax (tzv. sektorová daň, která by se nejspíš týkala energetických společností, bank a možná distributorů pohonných hmot, pozn. red.), ale také tímto způsobem kompenzací.

Nu, a protože jednu a tutéž věc nemůžete dělat dvakrát, tak se přikláním k tomu, aby odsátí nadměrných zisků bylo provedeno tímto způsobem. Protože windfall tax by sice pomohla rozpočtu, ale kdo ví, kam by se tyto příjmy poděly na výdajové stránce. Zatímco tento způsob by směřoval přímo ke zlevnění cen energií spotřebitelům.

x Nicméně vláda zatím hovoří právě o válečné dani neboli windfall tax. Ještě déle, než vláda připravila úsporný tarif, odmítala zastropování cen energií. Vy jste o nutnosti zastropování hovořil pro MF DNES v dubnu, v červnu už i představitelé vládních stran jako Martin Půta, v srpnu Asociace krajů v čele s Martinem Kubou. Premiér Petr Fiala ale ještě 29. srpna tvrdil, že zastropování není žádná cesta. A do toho šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vyzývala, ať si lidé vezmou dva svetry. Co říkáte na to, že to vládě tak dlouho trvalo?

Tak paní Pekarovou podle mého názoru není nutné komentovat. Četl jsem ale docela zajímavý názor, že je karikaturou sama sebe. Pokud jde o pana premiéra Fialu, tak v neformálních i formálních rozhovorech jsem na zastropování opravdu naléhal. Naposledy ve svém veřejném vystoupení na Zemi živitelce, kde byl Petr Fiala rovněž přítomen. A jsem rád, že byť s výrazným zpožděním, se nakonec vláda k tomuto kroku odhodlala. Že to bylo pozdě, o tom není sporu.

X Nepřijde vám paradoxní, že byť to Fiala ještě 29. srpna odmítal, dnes si koalice SPOLU hrdě platí celostránkové inzeráty: „Naše vláda prosadila zastropování cen energií“ a vydává to za svůj velký úspěch?


Budu shovívavý, nebudu to s úsměvem komentovat. Pouze si myslím, že lidé čtou noviny, poslouchají televizi a vědí, co vláda říkala ještě nedávno, kdy označovala zastropování za nebezpečný nesmysl.

Schodek státního rozpočtu

V té době Fialova vláda mluvila hlavně o celoevropském řešení. Dočkali jsme se ho až 9. září, kdy zasedli ministři pro energetiku. Jak mnozí dopředu varovali, po několikadenním rokování není ono celoevropské řešení bůhvíjaké. Co výsledku říkáte? A nebylo chybné čekat?

Zaprvé není pravda, že výsledek není bůhvíjaký. Pravda je, že výsledek není žádný. Zastávám názor, že Brusel není příliš efektivní a musíme spoléhat na národní řešení. Stejně tak, jako jiné země.

X Vláda nakonec navrhla zastropovat ceny na 6 korun za elektřinu a 3 koruny za plyn za kilowatthodinu pro domácnosti a malé firmy. Strop pro velké firmy odmítla, slibuje jim kompenzace. Pokládáte to za dostatečné?

Tak zaprvé, já nevidím důvod, proč by zastropování nemělo existovat i v případě firem. Jak malých, tak velkých. Zadruhé, pokud jde o výši stropu, chápu, že někteří tento strop kritizují jako příliš vysoký. Na druhé straně si ale musíte uvědomit, a teď se vracím k předchozímu tématu, že když je zastropovaná cena poměrně vysoká, tak tím odpadá riziko kompenzací, budou-li tyto kompenzace – znovu to opakuji – založeny na rozdílu mezi výrobní a zastropovanou cenou.

x Už zaznělo, že náklady na zastropování mají činit 130, podle některých až 200 miliard korun. Vláda teď odložila projednávání státního rozpočtu s navrženým schodkem 270 miliard, ministr financí Stanjura připustil, že může být vyšší. Kam se podle vás může deficit vyšplhat?

Záleží na tom, zda ministr financí podlehne tlaku jednotlivých ministerstev. I za mé vlády existovala situace, kdy měli ministři daleko vyšší nároky, než obsahoval schválený rozpočet. Ovšem v mé situaci jednobarevné vlády tolerované nejsilnější opoziční stranou to bylo jednodušší, než to má premiér Fiala teď. Protože já ministrům mohl říci: Buď akceptuješ rozpočet, nebo nebudeš ministr.

X Máte odhad, o kolik by rozpočtový schodek mohl narůst? Může to být až o těch 200 miliard, které mohou činit náklady na zastropování?

Potřetí opakuji, že co navrhuji, by znamenalo, že státní rozpočet nebude vyplácet 130 až 200 miliard. A jsem rád, že podobný názor má i ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který za tímto účelem vytvořil vlastní energetický tým. Připouštím, že je poněkud bizarní, že právě ministr spravedlnosti buduje energetický tým. Ale naše situace je bizarní a já v tomto Pavla Blažka plně podporuji.

X Vláda pořídila třetinu LNG terminálu v Holandsku. Plyn, který do něj, a následně do Česka, může putovat, ale může být poměrně drahý. Máte nějaké konkrétní informace, kolik by mohl stát?

Zaprvé, pořízení terminálu, respektive části jeho kapacity, považuji za pozitivní krok. Zadruhé, před válkou na Ukrajině byl LNG až třikrát dražší než zemní plyn. Ale nezapomeňte, že ceny se v průběhu posledních měsíců téměř vyrovnaly.

Stabilita Fialovy vlády

X Když vezmeme všechny věci, o kterých jsme se dosud bavili, dělá to podle vás vláda Petra Fialy dobře?

Možná, že vás překvapím, když prohlásím, že na rozdíl od převládajícího mínění pokládám Petra Fialu za dobrého premiéra. Protože je velmi obtížné řídit tak různorodou heterogenní pětikoalici. To, že to dělá konsenzuálním způsobem, je podle mého názoru dobře. Na druhé straně neskrývám své výhrady k některým ministrům.

Když probereme jednoho po druhém, tak ministr zahraničí (Jan Lipavský za Piráty) má nižší vzdělání, než je obvyklé u řadových velvyslanců. Ministr financí (Zbyněk Stanjura z ODS) pro změnu nemá ekonomické vzdělání. Ministr průmyslu (Jozef Síkela za STAN) je bankéř, který se předtím nezabýval průmyslem včetně energetiky. Ministr vnitra (šéf STAN Vít Rakušan) je zatížen nekonečnými skandály svého hnutí.

Ministryně životního prostředí (Anna Hubáčková z KDU-ČSL) je podle mého názoru dobromyslná teta, která adoruje Green Deal včetně zákazu aut se spalovacími motory a neuvědomuje si rizika, která Green Deal přináší. Ministryně pro vědu, výzkum a inovace (Helena Langšádlová z TOP 09) je naprosto neviditelná funkcionářka TOP 09. Myslím si, že budu velmi mírný, když zde s tímto výčtem skončím.

x Je někdo z toho výčtu, u koho byste panu premiérovi Fialovi doporučil jeho výměnu?

Když jsem byl premiérem, vyměnil jsem postupně osm ministrů. S tím, že řada z nich byla prostě unavená z tempa tehdejší vlády. Pokud něco doporučujete, měl byste to dělat na základě vlastní zkušenosti, aby to jinak nebyla knížecí rada.

Přesto se zeptám na dvě jména. Hodně se mluví o Jozefu Síkelovi, kterému na ministerstvu průmyslu radí právník Radek Pokorný, jenž v minulosti pomohl přivést na buben ČSSD. Je pan Síkela mužem na svém místě?

Radek Pokorný, o němž říkáte, že přivedl na buben ČSSD, je poradce, který může přivést na buben i pana ministra Síkelu.

Je Síkela mužem na svém místě?

Před chvílí jsem vám uvedl jasný výčet ministrů, které – být premiérem – vyměním. Na druhé straně naprosto chápu, že toto je kompetence premiéra, nikoli prezidenta.

Jak nyní vůbec vidíte stabilitu pětikoaliční vlády? Vydrží celé čtyři roky?

Nu, já jsem vám v podstatě před chvílí odpověděl. Vláda je stabilní, pokud jsou stabilní jednotliví ministři. Já jsem vyslovil pochybnosti o stabilitě některých ministrů, respektive o jejich užitečnosti. Nicméně znovu opakuji, že to záleží na premiérovi, nikoli na prezidentovi, který z hlediska rozdělení kompetencí pouze může říci svůj vlastní názor.

P X Ministry si přece mohou vyměnit jednotlivé strany a může se jet dál. Proto se ptám na stabilitu pětikoalice jako celku.

Takhle, pokud by došlo k personálním změnám ve vládě – a to opravdu není nic, co by přiznávalo neúspěch vládní politiky – pak si myslím, že tato vláda by mohla být stabilní. Pokud by k těmto personálním změnám nedošlo, pak bych pod vlivem pokračující a často neřešené krize plus narůstajících demonstrací o stabilitě vlády velmi silně pochyboval.

Poslední věc k vládě, od které přejdeme ke komunálním a senátním volbám. Premiér Fiala na uplynulou neděli ohlásil mimořádný projev. V něm ale dle opozice a řady lidí nic mimořádného neřekl. Opoziční lídři to pak označili spíš za projev předvolební. Pokládal jste ten projev spíš za mimořádný, anebo předvolební?

Premiér Fiala opakoval to, co řekl už mnohokrát předtím. Na druhé straně platí přísloví „repetitio est mater studiorum“ neboli opakování matka moudrosti.

Referendum o vládě

X Jsou podle vás komunální a senátní volby referendem o vládě, jak o tom mluví opozice, zatímco koaliční lídři to spíše odmítají?

Zcela určitě ano. Je dobré se poučit v západoevropských zemích, kde komunální volby byly vždy chápány jako druh referenda o vládě. A vládnoucí strany se jich právě proto velmi obávaly. Viz například Francie, ale nikoli jen Francie. Samozřejmě, že komunální volby jsou referendem o vládě. A koneckonců i volby senátní.

Ale odlišujme volby v malých obcích, kde jsou často nezávislí kandidáti, od voleb ve větších městech, kde mají kandidáti zpravidla stranická trička. A právě proto, že mají stranická trička, jsou ztotožňováni ať už s vládnoucími, nebo opozičními stranami. A v podstatě odpovídají za jejich celostátní politiku.

x Komunální volby ale mají jednu výhodu i nevýhodu spočívající v tom, že se výsledky dají interpretovat různě. V Praze před čtyřmi lety vyhrála ODS, ale ocitla se v opozici. Naproti tomu ANO získalo o pouhého jednoho zastupitele méně než trojice dnes vládnoucích stran, přesto to bylo bráno jako propadák. Je tedy výsledek komunálních voleb z tohoto úhlu pohledu průkazný?

Samozřejmě, že je. Cituji Josefa Luxe, který vždy říkal, že koalice se sestavují až po volbách. Z tohoto hlediska je naprosto pochopitelné, jestliže je i vítězná strana obejita, pokud najdete dostatek koaličních partnerů. Že to nesvědčí o stabilitě takto vzniklé koaliční vlády, je druhá věc.

X Jako prognostika se vás zeptám: Jak volby dopadnou?

Očekávám určité oslabení vládních stran, zejména Starostů a nezávislých. Ale opakuji, že to platí především o větších městech.

Prezidentské volby

x Hned po komunálních a senátních volbách naplno vypukne kampaň do voleb prezidentských. Jak v této souvislosti vnímáte výrok Andreje Babiše pro MF DNES, že by se místo o Hrad mohl ucházet o post premiéra po příštích volbách do Sněmovny, což do tohoto týdne vylučoval?

Nevěřím mu, protože to nedává logiku. Zaprvé, pokud by se konaly řádné volby do Sněmovny, byly by až za tři roky. Takže mluvit o premiérovi dnes je přinejmenším předčasné. Zadruhé konstatuji, že když jsem mu jako předsedovi vítězné strany nabízel premiérský post krátce po volbách v minulém roce, tak to veřejně odmítl. Takže by bylo poněkud schizofrenní, kdyby dnes reagoval opačně. A domnívám se – jak ho za ta léta trochu znám – že nakonec na prezidenta kandidovat bude.

x Jak by se podle vás prezidentská volba proměnila, pokud by Babiš skutečně nekandidoval? Řada uchazečů totiž do jisté míry vystavěla svoji kandidaturu právě vůči němu…

Nu, víte, je to samozřejmě málo, ale je to aspoň něco. Na rozdíl od těch kandidátů, kteří se profilují především jako antizemanovci, což je například Pavel Fischer, Petr Pavel nebo Danuše Nerudová, přičemž já za půl roku po 32 letech odcházím z politiky, tak tito kandidáti mají alespoň jedno téma. A to je Antibabiš. Na rozdíl ode mě Andrej Babiš nesporně v politice zůstává.

X Kdo by se stal favoritem prezidentské volby, pokud by Andrej Babiš skutečně nekandidoval?

No, vzhledem k pozici hnutí ANO podle průzkumů, kterým jinak ne zcela věřím, by jakýkoli věrohodný kandidát ANO v prvním kole zvítězil. Což ovšem neplatí o kole druhém. Vím, že se zmiňují tři jména: Schillerová, Havlíček a Vondráček. Na druhé straně osobnost Andreje Babiše je v pozitivním i negativním smyslu daleko výraznější.

Vím, že se často cituje průzkum veřejného mínění, který říká, že by ve druhém kole zvítězil Petr Pavel. Už před rokem jsem řekl, že bych si nepřál, aby měla Česká republika za hlavu státu vojáka, protože nejsme Latinská Amerika. A zas bych uvedl příklad druhého kola prezidentské volby, kdy také výzkumníci veřejného mínění sdělovali, že to vyhraje můj protikandidát na základě onoho aritmetického součtu.

Ale moje poučení, které může platit pro prezidentské kandidáty, zní: Volby se vyhrávají, nebo prohrávají především v televizních diskusích. Nikoli tím, že jezdíte v obytňáku po republice, i když jsem také jezdil v autobuse. Ale vyhrávají se v televizních diskusích, v nichž kromě jiného potřebujete klid a úsměv. Pokud byste byl hysterický, tak prohráváte. Pokud budete klidný, usměvavý a přesvědčivý, tak si i přes aritmetické součty nakonec voliči mohou říci: Tenhle chlapík je pro mě menší zlo než všichni ostatní.

X Co říkáte na to, že přes několikaměsíční ujišťování nakonec nejspíš nepostaví vlastního kandidáta koalice SPOLU, nemluvě o vládě jako celku?

Svědčí to o určité personální bídě.

x Ještě jednu věc k Babišovi. V těchto dnech probíhá soudní řízení v kauze Čapí hnízdo. Rozsudek může padnout ještě před prvním kolem prezidentské volby. Dal byste Babišovi milost, kdyby byl soudem prvního stupně odsouzen?

Nevidím pro to důvod, protože jsem vzal na vědomí, že státní zástupce navrhuje pro Andreje Babiše pouze podmíněný trest. A já jsem nikdy neuděloval milosti v případě podmíněného trestu.

Když už jsme u justice. Nedávno jste odmítl jmenovat soudcem státního zástupce Marka Bodláka. Váš mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že proto, že se Bodlák jako žalobce podílel na dlouholeté kauze Vlasty Parkanové, která byla před pár měsíci po řadě let osvobozena. Vaši odpůrci ale poukazují na jeho roli při vyšetřování Lesní správy Lány či na fakt, že Bodlák shodil ze stolu vaše podezření na sabotáž při vaší loňské hospitalizaci. Co vy na to?

Sdělil jsem panu ministru spravedlnosti, že jediným důvodem, proč jsem pana Bodláka odmítl jmenovat soudcem, byla jeho výrazná angažovanost v kauze Vlasty Parkanové. A myslím si, že lidé, kteří jsou skutečně informováni, o tom velmi dobře vědí. Nic na tom nemění, že jeden hloupý komentátor deníku Právo se nad tím rozčiloval.

Státní vyznamenání

X Blíží se 28. říjen. Dopředu jste oznámil, že státní vyznamenání dostane zesnulá zpěvačka Hana Zagorová. Prozradíte nějaká další jména?

Jak se na vás dívám, vypadáte docela zdravě. Lze tedy předpokládat, že se 28. října dožijete, a je uzance, že až na některé výjimky – viz Hana Zagorová – se před tímto datem jména nezveřejňují.

x V poslední době jste do Lán dvakrát pozval svého někdejšího protikandidáta Karla Schwarzenberga. Naposledy při zapalování Masarykovy vatry. Nerodí se mezi vámi – vzhledem k vaší minulosti – poměrně bizarní přátelství?

Neoznačil bych to za přátelství, spíš za korektní vztahy. Podívejte, oba jsme staříci, kteří odcházejí, nebo již odešli z politiky. Oba jsme na vozíku a kromě toho Karlu Schwarzenbergovi dlužím něco, co se v politice příliš nenosí. A to je soucit. Nezapomeňte, že je to poražený kandidát v prezidentské volbě a že je nutné určité velkorysé řešení a neohřívat staré rány.

X X X

Orbán chce do konce roku zrušit sankce proti Rusku. EU však plánuje přitvrdit

Maďarský premiér Viktor Orbán chce, aby Evropská unie nejpozději do konce roku zrušila sankce, které uvalila na Rusko za jeho vpád na Ukrajinu. Orbán to řekl podle deníku Magyar Nemzet na středečním uzavřeném jednání parlamentního klubu své strany Fidesz.

 Pravdivost jeho výroku následně potvrdil mluvčí Fideszu Zoltán Kovács. Podle Magyar Nemzet Orbán svým spolustraníkům řekl, že unijní protiruské sankce vyhnaly vzhůru ceny plynu i inflaci a že pokud by byly zrušeny, cena plynu by okamžitě klesla o polovinu a stejně tak by to bylo s inflací.

„Bez sankcí by Evropa mohla znovu nabýt sílu a vyhnout se hrozící recesi,“ řekl Orbán a zopakoval, že unijní opatření proti Moskvě více dopadají na sedmadvacítku než na Rusko. Na svém Facebooku napsal, že „sankce uvalené Bruselem přivedly Evropu do energetické krize“.

Šéf parlamentního klubu Fideszu Máté Kocsis ve středu řekl, že strana chce mezi obyvateli Maďarska provést „národní konzultaci“ ohledně sankcí. Půjde o neformální průzkum, během kterého každý dospělý bude moci odpovědět na otázky ve formuláři na internetu nebo ho v tištěné podobě poslat poštou.

AP píše, že vláda Fideszu podobnou „národní konzultaci“ v minulosti uspořádala už několikrát. Tyto průzkumy kritizují profesionální agentury pro výzkum veřejného mínění i opozice, protože otázky jsou podle nich neobjektivní a zavádějící a nejsou nijak právně relevantní.

Kocsis připustil, že chystaný průzkum je „politickým nástrojem“, který vláda může použít při vyjednávání s EU o dalším osudu protiruských sankcí.

Unie chce v sankcích naopak přitvrdit

Zatímco šéf maďarské vlády požaduje zrušení protiruských sankcí, EU naopak uvažuje o jejich zpřísnění. Děje se to v situaci, kdy se na Ruskem ovládaných a okupovaných územích na východní Ukrajině budou konat pseudoreferenda o jejich připojení k Ruské federaci.

Evropská unie dala jasně najevo, že jejich výsledky neuzná. Ruský prezident Vladimir Putin také ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci a podpořil plán připojit části Ukrajiny k Rusku.

List Politico ve středu napsal, že EU nový balík sankcí již chystá a konzultace se zástupci členských států by měly začít během několika dní, zřejmě v pátek.

Velvyslanci při EU očekávají diskuzi o plánu na zastropování ceny ruské ropy. Právě o tomto plánu nedávno jednala i skupina vyspělých zemí G7. Spojené státy tlačí na EU, aby zavedla strop na ceny ropy ještě předtím, než začne na začátku prosince v rámci šestého sankčního balíku EU proti Rusku platit částečné embargo na dovoz ruské ropy do Evropské unie. USA vyhlásily zákaz dovozu ruské ropy již v březnu.

Dalšími opatřeními, o kterých by se mohlo diskutovat, jsou zákaz dovozu ruských diamantů a dalšího luxusního zboží. Přijetí nových sankcí nicméně musí schválit všechny členské země sedmadvacítky.

X X X

Generál Šedivý: Putin by mohl vypustit jaderné zbraně menší ráže. Šlo by o demonstraci síly.

Ruský prezident rád připomíná světu, že jeho země vlastní jaderné zbraně. Opakovaně jimi vyhrožuje kvůli válce na Ukrajině. Podle armádního generála v záloze Jiřího Šedivého by částečně nemuselo jít o plané řeči. Mohl by je tak i použít, ač v menší ráži, varoval v pořadu 360°. Šlo by tak prý o demonstraci síly Kremlu. Podle diplomata a experta na vyzbrojování Daniela Koštovala by Vladimir Putin mohl zajít ještě dál, jeho okolí by mu to ale pravděpodobně neumožnilo, což by mohlo znamenat i pád režimu.

„Jaderné zbraně jsou pořád na stole, ve vypjatých situacích to Rusko vždycky připomene. Je to ale potřeba brát s rezervou, protože by to znamenalo jadernou válku. I Rusové ví, kam až by to mohlo zajít,“ klidnil přehnané obavy Šedivý.

 Nevyloučil ale, že by Kreml v „zastrašování“ přeci jen mohl udělat podstatný krok kupředu. „V kritickém okamžiku by mohli použít jaderné zbraně malé ráže jako výhrůžku a demonstraci síly. Nevíme, co se prezidentovi Putinovi děje v hlavě,“ upozornil dále v pořadu 360°.

  Koštoval připomněl, že se Putin zmínil o tom, že je vydírán jadernými zbraněmi Západu. „Nic z toho nezaznělo, evidentně došlo k neveřejnému sdělení. Zřejmě takovému, že pokud jaderné zbraně ruský prezident použije, bude to znamenat zcela razantní reakci,“ uvedl diplomat.

Pád režimu?

Putin prý už v minulosti několikrát prozradil, co se děje v zákulisí debat tím, že na to veřejně zareagoval. „Rusko bylo asi silně varováno a Putinův režim je z toho znervózněn,“ dodal Koštoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

A Putina by nepodceňoval, k použití jaderných zbraní by prý přistoupit skutečně mohl. „Jsem však přesvědčen, že lidé, kteří by to měli vykonat, to neudělají. To by mohl být konec režimu,“ popsal možný scénář Koštoval.

 Putin Evropě jadernými zbraněmi pohrozil naposledy spolu s vyhlášením částečné mobilizace ve středu ráno. Šéf Kremlu prohlásil, že ohledně využití všech dostupných prostředků proti nepříteli rozhodně „neblafuje“. Rusko je na poli jaderných zbraní alespoň na papíře gigantem. Jedna střela dokáže srovnat se zemí Londýn. Kolik má Rusko jaderných zbraní a co dovedou?

Polské ministerstvo i v této souvislosti zareagovalo a nechalo do všech okresů v zemi rozvézt tablety jodidu draselného pro případ jaderné havárie na válkou zasažené Ukrajině. Oficiálním důvodem jsou boje kolem Záporožské elektrárny. Stejnou ochranu by ale lidé mohli využít i v případě jaderného útoku.

X X X

Erdogan v OSN vyzval k ukončení války na Ukrajině způsobem, který bude důstojný

„Dohromady musíme najít rozumné diplomatické řešení, které oběma stranám nabídne důstojné východisko z této krize,“ řekl turecký prezident na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. „Budeme nadále posilovat naše snahy ukončit válku (…) na základě územní celistvosti a nezávislosti Ukrajiny,“ dodal.

Turecký prezident vyjádřil naději, že zvítězí „spravedlivý mírový proces“, nikoliv válka. Také připomenul, že přímé rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem Turecko hostilo od začátku ruské invaze 24. února dvakrát, a to 10. března na ministerské úrovni v Antalyi a 29. března v Istanbulu.

Erdogan, kterému se od začátku ruské invaze na Ukrajinu daří udržovat vztahy s Moskvou i Kyjevem, se pravidelně nabízí jako prostředník v konfliktu a opakuje, že je třeba vypracovat dohodu, která uspokojí obě strany, píše agentura AFP.

Krátce před Erdoganem hovořil v OSN brazilský prezident Jair Bolsonaro. Ten vyzval k okamžitému klidu zbraní na Ukrajině a zároveň kritizoval sankce proti Rusku. V této souvislosti řekl, že jednostranné sankce nepovažuje za nejlepší způsob, jak řešit konflikt, a dodal, že řešení lze dosáhnout pouze prostřednictvím dialogu a jednání.

V New Yorku začala všeobecná rozprava 77. zasedání Valného shromáždění OSN. Na seznamu mluvčích je 150 šéfů států a vlád i ministrů zahraničí.

X X X

Do bojů na Ukrajině se podle vedení ruské armády přihlásilo 10.000 dobrovolníků

Prezident Vladimir Putin ve středu vyhlásil první mobilizaci v Rusku od druhé světové války. Ministr obrany Sergej Šojgu upřesnil, že jejím cílem je nabrat do armády 300.000 zkušených specialistů. Rusko je po výcviku nasadí na Ukrajině, kde jeho armáda v posledních týdnech neúspěšně čelí ukrajinskému postupu. Rusové se stáhli z velké části Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny.

Ruskojazyčný servis BBC uvádí, že odvedeni budou ti, kdo jsou potřební k plnění bojových úkolů – střelci, členové posádek tanků, řidiči, mechanici.

Jedním z hlavních faktorů rozhodujících o tom, zda dotyčný dostane povolávací rozkaz, má být to, zda má vojenské zkušenosti. Odvod se týká vojínů a poddůstojníků do 35 let, nižších důstojnických hodností do 50 let a vyšších důstojníků do 55 let. V případě potřeby mohou být odvedeny i ženy s příslušnou vojenskou kvalifikací, například zdravotnice.

X X X

 První mobilizované Rusy odvážejí, Ukrajina se bojí odvodů na okupovaných územích

První mobilizované Rusy už odvezly autobusy do středisek vojenské správy předtím, než je armáda vyšle na výcvik a na frontu na Ukrajinu, uvedl ve čtvrtek zpravodajský portál Meduza. V Burjatsku na ruském Dálném východě obcházeli náboráři podle portálu byty už v noci na dnešek a rovnou z nich odváděli muže. Podle serveru Tajga.info odjížděli první mobilizovaní hromadně také z Jakutska, další republiky ve východní části Ruska. Částečnou mobilizaci ohlásil ve středu ruský prezident Vladimir Putin.

 Mobilizované muže z Burjatska svážejí od rána autobusy do metropole Ulan-Ude, kde se nachází shromažďovací středisko vojenského komisariátu pro Burjatskou republiku. Před ním čekají ženy na své příbuzné, aby jim předaly například cigarety, popsala Meduza. Další už organizují sbírky cigaret nebo i teplých čepic přes skupiny na sociálních sítích.

„Je mi 45 let, sloužil jsem asi tak tisíc let zpátky. V žádných oblastech bojů jsem nebyl. Ale co už, zastřílíme si,“ sdělil Meduze v Ulan-Ude jeden z mobilizovaných mužů.

Dalšímu předvolanému, Sergejovi, je 49 let. I on říká, že v armádě sloužil před velmi dlouhou dobou. Tvrdí, že smrti se nebojí. „I když s manželkou jsem se rozloučil, i s dcerami,“ říká a nedokáže přitom zadržet slzy. „No nic, tak jedu na frontu,“ uzavírá.

Armáda mobilizované obyvatele Burjatska podle informací Meduzy pošle na výcvik do Čity nebo Blagověščensku ve východní části Ruska. Odtud poputují na frontu. Rusko podle středečního oznámení ministra obrany Sergeje Šojgua povolá do armády 300 000 rezervistů s vojenskou zkušeností. Jak ale podotkl představitel lidskoprávní organizace Agora Pavel Čikov, Putinovo nařízení umožňuje mobilizovat v podstatě neomezený počet lidí.

Na sociálních sítích se objevily informace o tom, že se některá sídla vojenských komisariátů stala terčem žhářských útoků. Tak tomu podle zpravodajského kanálu Nexta bylo ve městě Lomonosovo u Finského zálivu. Podobný incident potvrdily úřady ve městě Nižnyj Novgorod, kde hořelo v ordinaci zubního lékaře, která je součástí odvodového střediska. Někdo tam hodil Molotovův koktejl.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak prostřednictvím twitteru vzkázal „násilím zmobilizovaným občanům Ruska, kteří nechtějí neslavně umírat v cizí zemi“, aby se vzdali. Uvedl, že Ukrajina jim garantuje život a důstojné zacházení a že na základě ženevských konvencí nebudou vydáni Rusku, pokud si to nebudou přát.

Mobilizace i na okupovaných územích

Rusko se chystá mobilizovat ukrajinské muže na ovládnutých ukrajinských územích a nutit je bojovat na ruské straně, uvedl dnes podle serveru Ukrajinska pravda starosta města Melitopolu v Záporožské oblasti Ivan Fedorov. Starosta vyzval muže z okupovaných částí Záporožské oblasti, aby co nejdříve region opustili.

Fedorov upozornil, že již dnes Rusové bránili v odjezdu mužům ve věku 18 až 35 let na kontrolním stanovišti Vasilivka, přes něž je možné dostat se z okupovaných částí Záporožské oblasti. Mužům ze Záporožské oblasti doporučil, aby se pokusili odjet směrem na město Záporoží nebo přes poloostrov Krym do Gruzie.

„Cíl okupantů je mobilizovat naše muže a poslat je jako potravu pro děla na frontu,“ uvedl Fedorov na sociálních sítích. Podle portálu focus.ua starosta doplnil, že pseudoreferenda o připojení k Rusku, která se od pátku Moskva chystá zorganizovat na ovládnutých ukrajinských územích, mají umožnit mobilizaci Ukrajinců.

„V roce 2014 okupanti zorganizovali skutečný hon na lidi v takzvané Luhanské a Doněcké lidové republice. Totéž udělají v Záporožské a Chersonské oblasti,“ doplnil Fedorov.

Ruská armáda se podle analytiků na Ukrajině potýká s nedostatkem lidské síly. Prezident Vladimir Putin se přesto zdráhá přikročit k všeobecné mobilizaci. Ve středu však ohlásil částečnou mobilizaci, díky níž má podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua být do zbraně povoláno 300.000 rezervistů s vojenskou zkušeností.

List Novaja Gazeta Europe dnes s odkazem na nejmenovaný zdroj z ruské prezidentské administrativy napsal, že Putinovo středeční nařízení umožňuje ruskému ministerstvu obrany mobilizovat až milion lidí. Podle listu se to uvádí v sedmém bodu nařízení, u něhož je ale ve zveřejněné verzi dokumentu uvedeno, že je k dispozici jen pro „služební účely“. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v komentáři pro agenturu RIA Novosti ale řekl, že zpráva o mobilizaci až milionu lidí je lživá.

X X X

ADVOKÁTKA  SUKOVÁ  Z  PRAHY  OBRALA  KLIENTY  O  50  MILIONŮ

Policie stíhá pražskou advokátku Hanu Sukovou za zpronevěru 50 milionů korun od klientů

  Policie stíhá pražskou advokátku a její koncipientku za zpronevěru zhruba 50 milionů korun z advokátní úschovy. Škoda zřejmě není konečná, uvedl na webu mluvčí pražských policistů Jan Daněk. Z informací, které zveřejnila Česká advokátní komora, vyplývá, že stíhání se týká Hany Sukové, která má od 13. září pozastavený výkon advokacie.

Advokátka a její koncipientka podle policie společně neoprávněně nakládaly se svěřenými finančními prostředky od letošního července do září. „V tuto chvíli evidujeme 11 těchto případů se škodou dosahující téměř 50 milionů korun. Nicméně se nám začínají hlásit další poškození a škoda to s největší pravděpodobností nebude konečná,“ napsal Daněk.

Ženy podle něj například zpronevěřily osm milionů, které jim dal do advokátní úschovy kupec nemovitosti v Hodkovičkách. Měly je předat prodávajícímu poté, co se uskuteční převod v katastru nemovitostí. „Nicméně tak se nestalo, nemovitost byla sice převedena na kupujícího, ale prodávající své peníze již neobdržel,“ popsal mluvčí.

Za zpronevěru hrozí oběma ženám až desetileté vězení. Obě skončily ve vazbě, vypovídat odmítly. „Kriminalisté také zjišťují, kde skončily miliony korun poškozených, kteří nemovitosti prodávali,“ dodal Daněk.

Advokátní komora uvedla, že v souvislosti se stíháním Sukové pozastavila výkon právní praxe i koncipientce Pavle Marešové. Podle informací ČTK je stíhaná koncipientka dcerou obviněné advokátky. „JUDr. Suková nemůže nadále poskytovat právní služby,“ zdůraznila komora. O klienty Sukové se s pověřením komory postarají advokáti Karolina Spozdilová a Miroslav Kučerka z kanceláře KGS legal, která na svém webu zveřejnila rady, jak mají klienti dále postupovat. Dvojice advokátů po Sukové převzala přes 400 živých případů.

X X X

Advokátka Hrdá chce povinné vzdělávání soudců o sexualizovaném násilí

 Projekt Bez trestu, za kterým stojí advokátka Lucie Hrdá, usiluje o povinné vzdělávání soudců a státních zástupců k sexualizovanému a domácímu násilí. Podle iniciativy se v rozhodování českých soudů objevují předsudky o obětech, pachatelích a sexualizovaných trestných činech. Ministerstvo spravedlnosti podotklo, že Justiční akademie (JA) pořádá i na toto téma řadu vzdělávacích akcí.

Projekt upozorňuje na to, že podle dostupných dat odejde každý druhý pachatel znásilnění od soudu s podmíněným trestem. Podmínky dostanou také tři čtvrtiny pachatelů trestného činu týrání osoby žijící ve společném obydlí. Iniciativa dnes proto pořádá pochod proti bagatelizaci sexualizovaného a domácího násilí, který skončí před sídlem ministerstva.

„Máme za to, že zatímco vzdělávání jiných právních profesí v této věci je již v řešení, vzdělávání soudců (a státních zástupců, neboť ti se vzdělávají na stejné instituci – Justiční akademii ČR) má své mezery,“ píše Bez trestu na svém webu. Chce proto, aby se soudci a státní zástupci povinně vzdělávali „ve věcech viktimologie, psychologie obětí trestného činu, společenského kontextu a podobně, například po vzoru Kanady“.

„Zjištění iniciativy Bez trestu bereme velice vážně. Paní doktorka Hrdá je členkou pracovní skupiny, respektive odborných debat, kde domácí a sexualizované násilí aktivně řešíme. Na tomto tématu naše ministerstvo velice intenzivně spolupracuje i s poslanci napříč politickými stranami a také s odbornou veřejností. Zároveň pro další úvahy je podstatná i poctivá debata se soudci a státními zástupci,“ sdělil ČTK mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Zákon o soudech a soudcích – a také zákon o státním zastupitelství – zakotvuje pro tyto profese povinnost „dbát soustavným vzděláváním o prohlubování svých odborných právních a dalších znalostí potřebných pro řádný výkon funkce“. Vedle samostatného studia mají soudci a státní zástupci využívat zejména vzdělávací akce organizované Justiční akademií, případně soudy či státními zastupitelstvími a vysokými školami. „Vzdělávání soudců a státních zástupců na Justiční akademii tak není povinné,“ uvedla dnes v reakci pro ČTK vedoucí oddělení vzdělávání JA Markéta Železná.

Upozornila, že mezi každoročními vzdělávacími akcemi, které JA nabízí, jsou i přednášky přímo k tematice domácího násilí. Probírá se na nich mimo jiné otázka psychiky oběti domácího násilí z pohledu advokáta – zmocněnce, jaké jsou v obdobných případech možnosti a limity znaleckých posudků či jaká jsou specifika výslechu poškozených a dalších svědků. Soudci a státní zástupci se mohou přihlásit například i na kurz Psychologie výslechu dospělých, Trestné činy proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti nebo Postavení a práva poškozeného a oběti trestného činu v trestním řízení.

Akademie také organizuje u okresních soudů semináře ke zlepšení přístupu zranitelných skupin osob ke spravedlnosti. Některé z nich – například Násilí v rodině a jeho dopady na dítě – vede přímo advokátka Hrdá. Těchto akcí se účastní i lidé zvnějšku justice, třeba sociální pracovníci, psychologové či soudní znalci.

Prezident Soudcovské unie Libor Vávra se domnívá, že stavovskému spolku nepřísluší úvahy o výši ukládaných trestů či povinném vzdělávání komentovat. Za sebe ale ČTK řekl, že soudci se vzdělávají pravidelně a absolvují přednášky na téma ochrany zvlášť zranitelných obětí, což mu připadá dostatečné. Povinné vzdělávání zvlášť pro sexualizované násilí by pokládal za neekonomické. „V České republice totiž tyto trestné činy naštěstí tvoří jen malý podíl trestné činnosti,“ vysvětlil.

Projekt Bez trestu usiluje také o to, aby vznikla veřejně přístupná databáze všech trestních rozsudků, z níž by veřejnost i odborníci mohli čerpat informace o tom, jak se v Česku sexualizované a domácí násilí trestá.

„S uveřejňováním všech pravomocných soudních rozhodnutí, tedy i těchto, postupně počítáme. Transparentnost rozhodování soudu považujeme za velice podstatnou. Zároveň ale nesmíme zapomínat ani na právo na soukromí. To se týká především obětí, svědků a dalších osob zmíněných v rozsudcích,“ reagovalo ministerstvo.

Institut pro kriminologii a sociální prevenci podle ministerstva aktuálně provádí na téma domácího násilí výzkum, který by měl ministerstvu poskytnout reprezentativní data.

X X X

MPSV chystá reformu pracovní migrace do ČR s bodovým hodnocením cizinců

 Ministerstvo práce chystá reformu pravidel pracovní migrace do Česka. Příchod expertů z ciziny má pomoci urychlit a usnadnit bodový systém. Do praxe by se mohl zavést od roku 2025. První úpravy procesu přijímání zahraničních sil by mohly ale začít platit už příští rok. Rychlejší proces by měl být i u méně kvalifikovaných. Plány dna konferenci o řízení pracovní migrace představili zástupci ministerstva práce.

Česko má nejnižší nezaměstnanost v EU. V srpnu dosahovala 3,4 procenta. Úřady práce evidovaly zhruba 251.800 uchazečů o zaměstnání a přes 312.300 volných míst. Zaměstnavatelé si na nedostatek pracovníků dlouhodobě stěžují a požadují rychlejší a jednodušší získání zahraničních sil. V ČR na konci srpna mělo zaměstnání 775.100 lidí ze zahraničí, z nich 407.400 pocházelo z EU a zbytek ze států mimo sedmadvacítku. Česko se bez cizinců do budoucna neobejde. Kvůli stárnutí bude totiž ubývat lidí v aktivním věku.

Podle ředitelky ministerského odboru trhu práce Anny Brabcové ČR pro svůj rozvoj potřebuje přilákat pracovníky v oboru IT, do vědy a výzkumu, chemického průmyslu či elektrotechniky. Chystané změny mají směřovat k tomu, aby byla ČR při získávání expertů ze zahraničí konkurenceschopná. Podle zjištění OECD Česko dnes nabízí kvalifikovaným cizincům méně výhodné podmínky než jiné země.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce, aby ministerstvo financí předložilo analýzu, kterým odvětvím se aktuálně daří Foto: KDU-ČSL

Díky bodovému systému by si podle Brabcové ČR mohla vybírat ze zájemců lidi, o které opravdu stojí. Body by se přidělovaly za dovednosti, výši výdělku na dané pozici, vzdělání, znalost češtiny, věk, zkušenost s pobytem v ČR či jinde v cizině. Roli by hrálo případně i to, zda jde o profesi, kterou česká ekonomika potřebuje. Při vyšším ohodnocení by cizinec mohl získat například delší povolení k pobytu a lepší perspektivu. Pro méně kvalifikované pracovníky by mohl existovat seznam nedostatkových povolání. Cizince by zjednodušeně a zrychleně mohl přijímat takzvaný uznaný zaměstnavatel. Tyto prověřené firmy by musely dodržovat pracovní předpisy, nesměly by mít dluhy na daních a odvodech.

„Všechny nástroje budou flexibilní. Dají vládě a ministerstvu nástroj, jak objem pracovní migrace regulovat. Bude možné buď snížit prahy, nebo víc bodovat požadované dovednosti. Situaci by vláda regulovala nařízením,“ uvedl vedoucí oddělení zahraniční zaměstnanosti Antonín Seidel.

Nová pravidla by měla upravit novela o zaměstnanosti. Ministerstvo chce návrh předložit příští rok. Podle Brabcové by se „základní balíček“ měl dostat do praxe v roce 2023. Změnit se má centrální evidence volných míst. Podle expertů i zástupců resortu neodpovídá realitě. Některé pozice už neexistují, jiné jsou v seznamu víckrát. Po určité době by se tak posty mohly například z databáze vyřazovat. Automatické by mělo být také prověřování firem. Propojit by se tak měly systémy několika úřadů. Testování trhu práce by se mohlo zjednodušit v roce 2024, zrušit by se mohlo pak od roku 2025 se zavedením bodů.

Vláda v programovém prohlášení uvádí, že bude prosazovat přístup k migraci bez povinných kvót a přehlednější právní úpravu o pobytu cizinců. Slibuje digitalizaci a od roku 2025 zjednodušení pobytového řízení.

X X X

Máslem za 80 korun to nekončí. Zdražovat bude vše od masa až po pečivo, varují experti

Ceny energií se propisují do všech sektorů potravinářství. Je tak vysoce pravděpodobné, že se cena másla vyšplhá až k 80 korunám, varoval v pořadu Co na to vaše peněženka generální ředitel mlékárenské skupiny Interlacto Martin Hudík. Podle prezidentky Potravinářské komory Dany Večeřové by mělo dojít k zastropování cen energií také pro firmy.

„Ceny potravin jsou spojené s nárůstem cen energií. Pokud by došlo k zastropovaní (cen energií pro firmy) na celoevropské úrovni, což by bylo ideální, tak se ceny aspoň stabilizují,“ uvedla ve vysílání CNN Prima NEWS Večeřová.

 S tím v pořadu Co na to vaše peněženka souhlasil i Hudík. „Dokud se nezajistí standardní ceny energií nebo nezastaví jejich růst, nemáme jinou šanci než promítat náklady do cen výrobků. 80 korun za máslo je velmi reálný scénář,“ varoval.

 Do másla se totiž propisuje vysoká cena mléka. Ta kromě energií roste v závislosti na cenách hnojiv i pohonných hmot. „Máme dlouhodobě dobré vztahy se zemědělci. Doufám, že se nebudou muset obracet do ciziny,“ uvedl Hudík. Pokud by to udělali, Česká republika by prý v tomto ohledu mohla stát nesoběstačnou.

Večeřová doplnila, že pakliže by zemědělci přistoupili k regulaci počtu krav v tuzemsku, jen špatně by se chov v budoucnu obnovoval.

Mlékárenstvím to prý ale nekončí. „Mlékaři musí chladit, zdraží i pekaři, pečení je energeticky náročné. Masozpracovatelský sektor potřebuje vařit i chladit,“ vysvětlila prezidentka potravinářské komory, kde vzniknou další problémy.

„Podražit musí vše, nárůsty tu jsou a pokud chceme, aby nerostla cena, musí se něco zastavit. Pokud vláda neudělá kroky, musíme zdražovat, jinak je to neudržitelný stav,“ apeloval na kabinet generální ředitel mlékárenské skupiny.

X X X

První změny krále Britů. Camilla zřejmě zruší oblíbenou Alžbětinu tradici

Dlouho zajeté tradice v královské rodině se mění. Jinak tomu nebude ani u královny-manželky Camilly. Ta si zřejmě odepře benefit, který jí umožňuje její post. Obejde se bez dvorních dam, informují britská média. Ty přitom zesnulá královna Alžběta II. milovala.

Královniny věrné dvorní dámy nechyběly ani na pohřebním průvodu. Snímky je zachytily v černých šatech a kloboucích, kterými vzdávaly poslední poctu zesnulé panovnici. Ženy stály po boku Jejího Veličenstva více než 60 let.

 Za tu dobu se staly něčím víc než jen královským personálem. Byly to blízké společnice a důvěrné přítelkyně, píše web The Mirror. Úzký tým oddaných žen si vybrala sama Alžběta II.

 Dvorní dámy jí pomáhaly s každodenními nároky panovnického úřadu. Některé jí vybíraly oblečení, pomáhaly jí s koupáním a oblékáním, zatímco jiné sestavovaly královnin nabitý diář oficiálních povinností, organizovaly soukromé rodinné akce a staraly se o vše mezi tím.

Nyní se očekává, že několik dvorních dam brzy odejde do důchodu, protože jim táhne na osmdesátku, ale chtěly zůstat ve službách královny Alžběty II. až do konce. Nový nebo částečně obměněný tým dvorních dam ale Camilla zřejmě chtít nebude. Ani jako vévodkyně z Cornwallu dvorní dámy neměla.

„Některé pozice už možná nebudou obsazovány,“ řekla deníku Express historička Marlene Koenigová, která se již několik let zabývá studiem královské rodiny. Předpokládá se, že se manželka krále Karla III. ve snaze o modernizaci monarchie rozhodne posty dvorních dam zcela zrušit.

Historicky nedostávaly dvorní dámy plat a nemohly z této funkce odejít, a to ani do důchodu, zavazovaly se tak sloužit královně po celý jejich nebo její život.

 X X X

 Jídelny podražily, o obědy je přesto zájem. Pro rodiny jsou stále výhodné, říká expert

Školní jídelny zareagovaly na rostoucí ceny surovin a energií a od nového školního roku zdražily, a to někde až o sedm korun za porci. Obavy, že ubyde strávníků a děti přestanou zařízení využívat, se ale nepotvrdily. Zájem naopak vzrostl.

Průměrná cena obědu ve školních jídelnách je nyní 32 korun. Zdražovalo se i na Základní škole Mendelova v Praze, kde se platí o šest až sedm korun více než loni. „Máme trošičku víc dětí, ale zájem je stejný jako v jiných letech. Prvňáci mají za 36 korun oběd a deváťáci za 41,“ řekla ředitelka Martina Thumsová.

 Někde zájem o školní obědy ale vzrostl. „Musíme si uvědomit, že to je mnohdy jediné teplé jídlo toho školáka za den, a myslím si, že při dnešních cenách – energií, potravin a podobně – by rodiče za takovou cenu doma plnohodnotný oběd rozhodně neuvařili,“ podotkl výkonný ředitel Asociace školních jídelen Karel Jahoda.

 Nezdražovaly pouze školní jídelny v hlavním městě – ale i ty v regionech. „Zájem ze strany rodičů je o trochu větší než v předchozím roce. A to nejen na základních, ale i středních školách,“ pronesla vedoucí oboru školství Michaela Čermáková. Ceny za oběd se prý pohybují kolem 34 korun.

Úleva pro rozpočet

„V letošním školním roce jsme nezaznamenali žádný odliv, naopak můžeme říct, že nám přibyl počet strávníků,“ popsala zástupkyně ředitele Základní školy Melanovice Gabriela Pippalová. Za obědy rodiče strávníků zaplatí 28 až 36 korun. „Zdražovali jsme průměrně o tři až čtyři koruny,“ dodala.

„Zájem je poměrně velký – na obědy chodí zhruba 90 procent žáků a nemonitorujeme, že by ten zájem v důsledku zdražení nějak poklesl,“ konstatovala náměstkyně zlínského primátora Kateřina Francová.

Že dražší obědy mají v některých rodinách vliv na domácí rozpočet, potvrdila obecně prospěšná společnost Women for women, která pomáhá finančně slabším rodičům s placením obědů. Roste totiž počet žádostí o pomoc.

„Denně přichází kolem 20 registrací a narůstá počet uchazečů. V loňském roce jsme měli v tuto dobu kolem 6,5 tisíc dětí, letos jich máme 10 600,“ připustila ředitelka organizace Ivana Tykač. Dotazované školní jídelny aktuálně další zdražování neplánují, jestli ale současné ceny obědů vydrží až do letních prázdnin, s jistotou nepotvrdily.

 X X X

Poruchy paměti mohou být zdraví nebezpečné, upozorňují experti

Populace čelí epidemii Alzheimerovy nemoci. Každý někdy zapomněl doma klíče nebo mobil. V případě poruch paměti způsobených Alzheimerovou nemocí však někdy nejde jen o zapomenuté drobnosti, ale doslova o život.

Pacienti už v počínajících fázích nemoci mohou zapomínat brát důležité léky, nebo se jimi naopak předávkovat. I proto je podle lékařů důležité, aby nemoc objevili co nejdříve a naučili s ní pracovat nejen samotného pacienta, ale také jeho blízké. Lékaři to připomínají při Světovém dni Alzheimerovy nemoci – 21. září. Včasná diagnostika a rychlý přístup k moderní léčbě jsou také předmětem nových doporučených postupů.

 Počty pacientů s Alzheimerovou nemocí či jiným druhem demence dlouhodobě rostou – v Česku s demencí žije 140 000 lidí, z toho přibližně 60 % má Alzheimerovou nemoc. Velké množství nemocných o své chorobě ale podle lékařů neví, a reálné číslo tak může být až o polovinu vyšší. Poruchy paměti jsou dle expertů jedním z prvních příznaků Alzheimerovy nemoci. „Velmi často se setkáváme se situací, kdy člověk, který trpí i pouze mírnou poruchou krátkodobé paměti, udělá chybu při užívání svých léků. Tím spíš, pokud žije sám, tehdy se to může stát opravdu snadno.

Špatné užití léků pak člověka může snadno ohrozit na životě nebo vést k jeho hospitalizaci,“ popisuje MUDr. Hana Vaňková, Ph.D., členka výboru České gerontologické a geriatrické společnosti ČLS JEP. Proto je podle ní klíčová včasná diagnóza. Diagnóza je začátkem léčby a také vede k lepšímu porozumění potřebám nemocného a rizikům provázejícím jeho nemoc. Do komplexní péče při Alzheimerově nemoci patří i podpora správného užívání léků, ať už ji poskytuje poučená rodina, nebo komunitní služby, tak aby k rizikovým situacím nedocházelo.

„Typickým příkladem je senior, který žije sám a už několik let se mu horší paměť – lidé v jeho okolí si problém uvědomí až ve chvíli, kdy je začne obviňovat, že mu schovávají věci nebo se ho snaží otrávit a podobně. Takové stavy přitom není radno podceňovat,“ říká primářka MUDr. Vanda Franková, místopředsedkyně gerontopsychiatrické sekce Psychiatrické společnosti ČLS JEP. Nejsnazší způsob prvotního vyšetření je podle ní v ordinaci praktického lékaře při preventivní prohlídce.

V rámci systému včasného záchytu vyšetřujeme každého pacienta nad 65 let při preventivní prohlídce na známky počínající demence. Pak také samozřejmě i ty, kteří sami přijdou s podezřením, že něco není v pořádku. Každý měsíc provedeme řádově desítky kontrol a případů bohužel stále přibývá,“ říká doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., praktický lékař a vědecký sekretář Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP. Základní vyšetření praktici provádí jednoduchým testem, který zabere jen několik minut. „Pacienti při něm dostávají za úkol zapamatovat si tři základní slova a zakreslit čas do ručičkových hodin. Podle výsledného skóre pak určíme, zda se již u pacienta projevují první známky onemocnění,“ říká doc. Seifert.

Podle expertů je však systém péče o pacienty s demencí v Česku stále roztříštěný – změnit by to měl nový tzv. mezioborový konsensus. Ten bude definovat role, kompetence a dostupnost jednotlivých lékařských specialistů a optimální postup diagnostiky a léčby. Vznik tohoto mezioborového konsensu je podpořen z Fondů EHP/Norska 2014–2021. „Loni vláda schválila také tzv. Národní akční plán pro Alzheimerovu nemoc a obdobná onemocnění 2020–2030 (NAPAN). Ten kromě nových doporučených postupů počítá s vytvořením specializovaných center pro léčbu Alzheimerovy nemoci, kde by se kvalitně diagnostikovaní pacienti dostali i k nejmodernější biologické léčbě, která u nás bude, jak doufáme, brzy k dispozici,“ říká doc. MUDr. Robert Rusina, Ph.D., přednosta Neurologické kliniky 3. LF UK a Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.

Alzheimerova nemoc podle dostupných dat postihuje zhruba 2 % populace ve věku 65+ let. Každých 5 let se pak podle odborníků procentuální výskyt dvojnásobí – 80 letech je tedy pravděpodobnost onemocnění až 16 %, v 90 letech přes 40 %. Nemoc více zasahuje ženy, zhruba dvakrát častěji než muže. Mgr. Vojtěch Šprdlík, Mgr. Markéta Pudilová

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.