„Kateřino, stačilo,“ reagoval ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na dopis od europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM), ve kterém kritizuje naplánovanou návštěvu příslušníků ukrajinské brigády pluku Azov v Praze. Ten je podle ní „to nejhorší z ukrajinského nacionalismu a neonacismu“. „Váhám, za který stát jste to byla zvolena,“ rýpl si Lipavský.
„Pluk Azov je to nejhorší z ukrajinského nacionalismu a neonacismu. Pluk založený rasistou, členem Pravého sektoru Andrejem Biletským přezdívaným „Bílý vůdce“ (v současné době velitel zmíněné 3. útočné brigády), vedený Denisem Prokopenkem, neonacistou a fotbalovým chuligánem Dynama Kyjev. Ostatně činnosti tohoto pluku v minulosti kritizoval mj. i Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva,“ píše mimo jiné Konečná v dopise, který zveřejnila na síti X.
To se nelíbilo šéfovi české diplomacie, jemuž byl dopis směřován, a ihned zareagoval na síti X. „Kateřino, stačilo. Při čtení jsem zaváhal, za jaký stát jste to byla zvolena,“ uvedl Lipavský. Příslušníci 3. brigády pluku Azov přijedou do Prahy ve středu.
Kateřino, stačilo. Při čtení jsem zaváhal, za jaký stát jste to byla zvolena. Brzy si připomeneme výročí okupace sovětskými tanky. Ty stejné tanky nyní vraždí na Ukrajině a Putin by je rád viděl ještě dál. Jestli někdo napodobuje nacisty, vražděním a unášením dětí, je to Rusko. https://t.co/5UrrZ0UBqL
Jakkoliv současní členové brigády odmítají obvinění z extremismu i vazby na krajně pravicová hnutí, Kreml využil její původ k tomu, aby svou invazi vykreslil jako boj proti nacismu na Ukrajině. Stejnou rétoriku teď podle Lipavského použila i europoslankyně.
„Brzy si připomeneme výročí okupace sovětskými tanky. Ty stejné tanky nyní vraždí na Ukrajině a Putin by je rád viděl ještě dál. Jestli někdo napodobuje nacisty, vražděním a unášením dětí, je to Rusko,“ dodal ministr.
„Lipavský buď neumí číst, nebo nemá protiargumenty“
„Pan ministr buď neumí číst, nebo nemá protiargumenty k tomu, co jsem napsala. Reaguje jako správný příslušník asociální vlády Petra Fialy, která když nemá protiargument, tak se zmůže na tupé nálepkování,“ uvedla na dotaz iDNES.cz europoslankyně k Lipavského vzkazu. Podle ní je jako ministr naprosto nekompetentní.
„Jedná se o soukromou akci organizátorů, účastnit se jí nebudu. Celý život bojuji proti extremistickým ideologiím, včetně té nacistické nebo komunistické,“ uvedl pro iDNES.cz ke kauze Lipavský. Dodal, že vyjádřením na sociální síti chtěl pouze poukázat na Konečné „zjevnou licoměrnost“.
Předsedkyně KSČM ve svém dopise také zmínila, že jiná evropská města, mezi nimiž je například Berlín, Rotterdam či Brusel, návštěvu Azovu pro odpor veřejnosti zrušilo. „Realizaci takovéto akce, která legitimizuje a propaguje neonacismus, je nutné radikálně odmítnout i v České republice,“ vyzvala ministerstvo zahraničí.
Neformální diskuze i charitativní aukce
Středeční setkání je součástí „tour po Evropě“ třetí útočné brigády, minulý týden její členové navštívili Polsko. Podobné akce se měly konat také v Německu, Nizozemsku a Belgii. Organizátoři je ale zrušili, rozhodnutí vysvětlili bezpečnostními důvody. V pátek 2. srpna by měli příslušníci brigády přijet do Vilniusu.
Akce brigády v Praze má podle organizátorů umožnit neformální diskusi s vojáky z fronty o vývoji války a budoucnosti Ukrajiny. Součástí je také charitativní aukce, jejíž výtěžek má jít na potřeby brigády.
„Miliony Ukrajinců odešly do zahraničí a naši lidé jsou dnes všude. Víme, že vám chybí domov a rádi byste se vrátili. Třetí útočná brigáda si zvolila cestu boje a brání Ukrajinu na bojišti. Do našich řad se můžete přidat i vy. Můžete také na dálku podporovat armádu nebo vytvořit místní iniciativu. V této bitvě je potřeba každý,“ uvedli organizátoři v popisu události.
Vojáci Azovu sehráli na jaře 2022 klíčovou roli při obraně Mariupolu, kde řadu týdnů bojovali proti ruské přesile, v obklíčení a s nedostatkem munice. Na Ukrajině bývají oslavováni jako hrdinové, jejich odpor v mariupolských ocelárnách se stal symbolem ukrajinské houževnatosti ve válce proti Rusku. Pravidelná shromáždění vyzývají k propuštění stovek členů z této jednotky, kteří už dva roky zůstávají v ruském zajetí.
Moskva dlouhodobě vykresluje Azov jako nacistickou organizaci a obviňuje ji ze zvěrstev, aniž by však předložila konkrétní důkazy. V roce 2022 ruský Nejvyšší soud oficiálně označil Azov za teroristickou skupinu.
Původně dobrovolnická jednotka se zformovala v roce 2014 jako prapor Azov, přičemž jejím cílem byl boj proti Ruskem podporovaným separatistům na východě Ukrajiny. Bojovníky tehdy čerpala zejména z řad krajně pravicových kruhů. Později však jednotka prošla reorganizací, rozšířila se na pluk a v roce 2023 na brigádu.
X X X
Kyjev zažil jeden z největších ruských dronových útoků. Poplach trval sedm hodin
Rusko v noci provedlo jeden z největších dronových útoků od začátku války, uvedlo ukrajinské letectvo. Podle něj Rusové zejména na centrální Ukrajinu vyslali 89 bezpilotních letounů, všechny však protivzdušná obrana sestřelila. Zatím nejsou hlášeny žádné škody ani oběti, tyto informace ale ukrajinské úřady upřesňují.
„Tohle je jeden z nejmasivnějších útoků bezpilotních letounů Šáhed-131/136. Nepřítel použil stejný počet (dronů) na novoroční noc na 1. ledna 2024. Stejně jako tehdy i dnes ukrajinská protivzdušná obrana odolala a odrazila masivní útok nepřátelských dronů,“ napsalo ukrajinské letectvo.
„Šlo již o sedmý útok nepřátelských bezpilotních letounů na Kyjev za červenec. Pokud jde o počet dronů, byl to pro hlavní město nejrozsáhlejší útok v roce 2024,“ uvedl časně ráno šéf správy Kyjevské oblasti Serhij Popko. Ukrajinské letectvo pak úder označilo za vůbec největší od začátku plnohodnotné invaze v roce 2022.
Protiletecký poplach v Kyjevě, na střední a východní Ukrajině začal v úterý v 22:00 SELČ, varování před hrozícími dronovými útoky platilo na různých místech i ve středu ráno.
Ruské tiskové agentury s odvoláním na válečné zpravodaje na Ukrajině informovaly, že cílem útoků se stalo několik vojenských letišť a vojenských skladů na různých místech na Ukrajině. Tyto zprávy nelze nezávisle ověřit, podotýká agentura Reuters.
Nad Dněpropetrovskou oblastí protivzdušná obrana sestřelila šest ruských dronů, informoval šéf správy tohoto regionu Serhij Lysak. Na některé obce ruská armáda útočila také s nasazením dělostřelectva. Nikomu se nic nestalo a hlášeny jsou jen menší materiální škody.
Jeden člověk zemřel na předměstí Chersonu na pravém břehu Dněpru, který z druhé strany řeky ostřelovala ruská armáda. Záchranáři jeho tělo našli v troskách zničené budovy, uvedl šéf Chersonské oblasti Roman Mročko. Ještě jedna žena je zraněná.
Ruská protivzdušná obrana v noci sestřelila 19 ukrajinských dronů nad různými regiony, uvedlo ministerstvo obrany v Moskvě podle agentury TASS. Devatenáct jich zneškodnila nad Belgorodskou oblastí sousedící s Ukrajinou. Ruský telegramový kanál Astra informuje, že ve městě Šebekino nedaleko hranic po ostřelování hoří několikapatrový obytný dům. Zda se někomu něco stalo, není jasné.
V Kurské oblasti po útoku ukrajinského dronu vypukl požár „na jednom z objektů“, uvedl bez dalších podrobností Alexej Smirnov, gubernátor tohoto regionu u hranic s Ukrajinou. Ukrajinská armáda pak v prohlášení oznámila, že zasáhla sklad vojenského vybavení a zbraní.
Vzájemné dronové nálety se staly pravidelnou součástí války, kterou v únoru 2022 rozpoutalo Rusko vpádem svým vojsk na ukrajinské území. Moskva od podzimu téhož roku podniká pravidelné údery na ukrajinskou energetickou infrastrukturu i města a civilní cíle. Ruské příhraniční oblasti pak uvádějí, že čelí útokům dronů z Ukrajiny.
X X X
Nejsilnější fotka olympiády? Selfie „znepřátelených“ Korejců zaujalo svět
31. července 2024 14:42. Není to poprvé, co se podobný obrázek na olympijských hrách objevuje. S tím, jak se však rapidně zvyšuje napětí na Korejském poloostrově, roste také význam jedné zdánlivě obyčejné selfie. Při medailovém ceremoniálu po pařížské soutěži ve smíšené čtyřhře stolního tenisu se na ní totiž nechali zvěčnit jak reprezentanti Jižní, tak i Severní Koreje.
Telefon značky Samsung vzal do ruky jihokorejský reprezentant Lim Čong-hun. Spolu se Sin Ju-pin vybojoval v soutěži bronzové medaile.
O zlato se pak střetli Severokorejci Ri Čong-sik a Kim Kum-jong proti čínskému duu Wang Čchu-čchin a Sun Jing-ša. Ti kategorii opanovali, tak jako Číňané ostatně dominují celému sportu.
Společná fotografie už ale o zástupcích světové velmoci vůbec nebyla.
Snad největší popularitu si snímek získal zejména v Jižní Koreji, jejíž soused v posledních měsících zintenzivnil raketové testy a vůdce Kim Čong-un prohlásil, že už neusiluje o mírové řešení dlouhodobě špatných vztahů a dál neuvažuje nad vyhýbáním se válce.
„Tohle je pravý duch olympijských her,“ prohodil komentátor jedné z jihokorejských televizních stanic při pohledu na čerstvé záběry z pódia.
„I jsem jim gratuloval, když byli představeni jako stříbrní medailisté,“ podotýkal pak autor selfie Lim před novináři.
Velký rozruch vyvolala už fotka z olympiády v Riu před osmi lety, kde se Limova krajanka a sportovní gymnastka Lee Jeun-ču nechala zvěčnit se severokorejskou soupeřkou Hong Jon Čong.
SELFIE NEPŘÁTEL. Jihokorejská gymnastka Lee Jeun-ču se fotí společně se svou soupeřkou Hong Jon Čong ze Severní Koreji, ačkoliv na Korejském poloostrově panují velmi nepřátelské vztahy.
Dalším přátelským gestem mezi znesvářenými státy byl společný nástup s jednou vlajkou na slavnostním zahájení zimních her v Pchjongčchangu 2018. Zároveň obě země utvořily i ženský hokejový tým, byť mu v lepších výsledcích bránily rozdíl ve výkonnosti i jazyková bariéra.
Olympiádu v Tokiu KLDR vynechala. Teď snímek z Paříže přichází v období, kdy se bilaterální vztahy ochladily „možná až na nejnižší úroveň od korejské války“, jak zdůrazňuje prestižní časopis Time.
Jaké bude mít následky?
X X X
Maďarsko zjednodušilo vstup Rusům a Bělorusům. Zbytek Evropské unie se bojí ‚skuliny pro špiony‘
Maďarsko zjednodušilo podmínky vstupu pro občany Ruska a Běloruska, a to nedlouho poté, co maďarský premiér Viktor Orbán navštívil Moskvu. Napsal to v úterý mediální dům RND. Krok podle některých představitelů Evropské unie může znamenat bezpečnostní hrozbu, obavy panují například ohledně ruské špionáže v zemích EU.
Maďarsko tento měsíc rozšířilo svůj imigrační program, díky čemuž mohou občané Ruska a Běloruska nově získat status hostujících pracovníků v Maďarsku. Nepotřebují k tomu bezpečnostní prověrku a do členského státu EU mohou přivést i své rodinné příslušníky.
To podle RND znamená, že Rusové mohou vstupovat do EU přes Maďarsko bez jakýchkoli bezpečnostních kontrol a bez překážek pokračovat do dalších států EU.
Platnost povolení je dva roky, lze ho ale prodloužit.
Maďarské uvolnění pravidel by podle předsedy lidovecké frakce (EPP) v europarlamentu Manfreda Webera mohlo „vytvořit skuliny pro špionážní aktivity… a představovat tak vážné riziko pro národní bezpečnost“, píše agentura Reuters.
„Opatření by také Rusům mohlo usnadnit pohyb v schengenském prostoru a obejít omezení vyžadovaná unijním právem,“ napsal Weber v dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi.
„Bylo by nesprávné označit všechny ruské občany za špiony režimu. (Orbán) ale podkopává evropský migrační systém a zároveň slouží Kremlu,“ řekl RND expert na unijní zahraniční politiku a německý europoslanec Sergey Lagodinsky.
Orbán, jehož země na začátku července převzala půlroční předsednictví EU, tento měsíc rozzlobil své partnery v Unii návštěvou Moskvy, kde jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o možné mírové dohodě ohledně konfliktu na Ukrajině.
Konflikt před více než dvěma lety rozpoutalo Rusko vysláním svých invazních vojsk. Kyjev i unijní představitelé Orbánovu cestu odsoudili.
X X X
Bezprecedentní skrývání rozpočtu. Divím se ministrům, že si to nechají líbit, říká Kalousek
Skládání státního rozpočtu na příští rok je zahaleno velkým tajemstvím. V minulých letech už odborná veřejnost věděla už v červnu, jaké jsou rozpočtové rámce pro jednotlivá ministerstva. Letos to ale není jasné ani v půlce léta. Nad postupem ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) se podivuje exšéf státní kasy Miroslav Kalousek (TOP 09). Pro CNN Prima NEWS řekl, že by si podobný přístup v roli kteréhokoliv ministra nenechal líbit.
Miisterstvo financí se odhodlalo k dosud nevídanému kroku. Odmítá totiž veřejnosti představit rozpočtové rámce státního rozpočtu na příští rok. Dosud byla praxe taková, že do konce června zveřejní šéf státní kasy první obrysy zákona. Mezi 1. červencem až 31. srpnem pak probíhala jednání o rozpočtu jednotlivých ministerstev. Letos chce ale Zbyněk Stanjura představit výši stamiliardového schodku až na konci srpna. Tedy těsně předtím, než půjde zákon na schválení vládě.
To se nelíbí například bývalému ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09). Dvouměsíční období mezi červencem a srpnem je podle něj naprosto stěžejní, letos je ale vše poprvé přísně utajováno. Rozhodně to nepůsobí dobrým dojmem, řekl pro CNN Prima NEWS Kalousek.
Podle informací CNN Prima NEWS by jednotlivá ministerstva měla znát rozpočtové částky svého resortu. Nemohou se ale mezi sebou porovnávat a ani není známa celková výše schodku.
„Kdybych byl kterýmkoliv ministrem, tak si to nenechám líbit. Jak mám posoudit návrh výdajového limitu pro sebe, když nevidím celý návrh, výši ostatních kapitol a deficity? Nemohu posuzovat odděleně svou kapitolu, když nevidím celek,“ nechápe Kalousek taktiku Fialovy vlády.
Podle něj je celé zatajování výše rozpočtu absurdní. „Divím se ministrům, že si to nechají líbit. Ale třeba jsou spokojení. Já bych ale takhle rozpočet nikdy neskládal,“ dodal někdejší ministr financí v Topolánkově a Nečasově vládě.
Skrývání rozpočtu vadí také sociálním partnerům, kteří se k němu na jednání tripartity vyjadřují. „Z mého pohledu je to fraška vůči daňovým poplatníkům, podnikatelům a všem, kteří přispívají do státního rozpočtu. To považuji za naprosto nevídané. Nikdy se to nesmí stát tajemstvím, protože to vede pouze k extrémní nedůvěře,“ řekl pro CNN Prima NEWS odborový předák Josef Středula.
Celý návrh bude zveřejněn pouhý měsíc předtím, než půjde do Poslanecké sněmovny. Zákon o státním rozpočtu totiž hovoří o tom, že vláda musí státní rozpočet odeslat do dolní komory tři měsíce před začátkem rozpočtového roku. „Z mého pohledu to vláda nezvládá. Je to věc, která se nesmí stát. Pochopitelné to je pouze v případě, kdy někdo rozpočtovou agendu nezvládá nebo nechce, aby se rozpočet porovnával,“ dodal Středula.
Kalousek: Vláda své sliby letos nedodrží
Ministr financí Stanjura se snaží kritiku odrážet. Na sociální síti X připustil, že shodu mezi ministry nemá. „S kritikou, že máme snižovat deficity rychleji, nemám problém. Politická realita ale je, že k tomu neexistuje většina ani v jedné komoře Parlamentu. Jasně, můžu na 2025 navrhnout deficit třeba 170 miliard korun, prohrát při jeho prosazování a pak chodit a alibisticky říkat ‚já chtěl šetřit víc‘,“ uvedl Stanjura.
Ministerstvo financí pro CNN Prima NEWS uvedlo, že se nejdůležitější zákon roku nachází v technické fázi, během které se nezveřejňují detaily. Na konci srpna bude ze strany ministerstva financí zveřejněn finální návrh rozpočtu na rok 2025 pro jednání vlády a do konce září i konečný, vládou schválený návrh určený pro Poslaneckou sněmovnu. „Aktuálně k přípravě rozpočtu na rok 2025 probíhají jednání, jejichž průběh nebudeme komentovat,“ řekla mluvčí resortu Gabriela Krušinová.
Následující
Na letošní rok prosadila loni vláda Petra Fialy schodek ve výši 252 miliard korun. Premiér Petr Fiala (ODS) dříve uvedl, že by stát měl snižovat strukturální deficit o jedno procento HDP ročně. Tedy zhruba 70 miliard korun.
Pokud by to podle Miroslava Kalouska mělo platit i na příští rok, tak by deficit navrženého rozpočtu musel být hluboko pod 200 miliardami korun. Vládní politici navíc letos uvedli, že se jim podařilo otočit trend vládních výdajů. Obávám se, že ani jedno není pravdou. Schodek bude vysoko nad 200 miliardami a výdaje budou výrazně vyšší než letos. Podle mého zůstanou sliby nenaplněny, dodal bývalý ministr financí.
X X X
FESTIVAL SEXU NA OH VE FRANCII
Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci
Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed. Reprezentant Spojeného království ve stolním tenisu tvrdí, že v olympijské vesnici mají sportovci k dispozici hromady kondomů zcela účelně. Už v roce 1992, kdy se účastnil her v Barceloně, se podle něj atleti mimo sportoviště s radostí oddávali sexu. A potvrzují to i další účastníci.
Olympijská vesnice je již dlouho živnou půdou pro dobrodružství plná sexu pro stovky profesionálních sportovců. Za poslední tři desetiletí si toto místo vydobylo reputaci jako centrum sexuálních orgií vrcholových atletů.
Olympionik Tom Daley testoval postele z kartonu. (Paříž, 2024)
„Často se mě ptají, zda je olympijská vesnice, která po dobu her hostí ty nejlepší sportovce světa, opravdu takovým jedním velkým sexuálním festivalem, jak se mnohdy traduje. Moje odpověď je vždy stejná: ano, vaše představa je velmi správná. Na svých prvních olympijských hrách jsem byl v Barceloně v roce 1992. Musím přiznat, že za dva a půl týdne jsem měl sex víckrát, než za zbytek mého tehdejšího dosavadního života,“ svěřil se Matthew Syed deníku The Times.
„V reálu to tedy znamená dvakrát, což možná pro někoho nezní až tak skvěle, ale věřte tomu, že pro jednadvacetiletého vysokoškoláka s křivými zuby to byl menší zázrak. Barcelona byla pro mnoho z nás, olympijských paniců, stejně tolik o sexu, jako o sportu,“ dodává.
Dvojnásobná zlatá olympijská medailistka, americká fotbalistka Hope Solová popsala, že sexuální eskapády v olympijské vesnici jsou často dost divoké. „Když tihle lidé trénují, jsou na sto procent zaměření na svůj výkon. Když jdou ale na drink, dají si rovnou dvacet drinků. Tak si představte, jak to asi je se sexem. Na zážitky, které máte mít na celý život, si chcete vytvořit silné vzpomínky – ať už se jedná o sex, párty nebo sport,“ říká.
„Viděla jsem na olympiádě lidi, jak si užívají sexu přímo pod širým nebem a vůbec neřešili, že je přitom někdo může vidět. Dělali to na trávě, mezi budovami, všude. Lidé tam na to zkrátka jdou a souloží,“ prohlásila.
Zdroj deníku The Mail, olympionik, který nechtěl být jmenovaný, uvedl: „Když člověk chtěl, mohl spát každou druhou noc olympiády s jinou ženou. Když měl někdo navíc svůj vlastní pokoj, jako měli někteří sportovci, šlo to samozřejmě ještě líp. Američané obecně nejvíce flirtovali a byli nejvíce svolní k sexu. Kromě nich pak také hlavně východní Evropané – ti jsou v tom opravdu velmi pohodoví a uvolnění,“ dodal se smíchem.
Pořadatelé letošních letních olympijských her v Paříži se rozhodli vybavit ubytovny atletů postelemi z lepenky, které lze po skončení her levně recyklovat. Mnozí se domnívali, že konstrukce z kartonu neudrží najednou dva lidi a má tudíž zároveň bránit sportovcům v provozování sexu během olympiády. Britský skokan do vody Tom Daley však názorně předvedl, že na posteli lze poměrně divoce skotačit, aniž by se rozpadla.
X X X
Maďarsko zjednodušilo vstup Rusům a Bělorusům. Zbytek Evropské unie se bojí ‚skuliny pro špiony‘
Maďarsko zjednodušilo podmínky vstupu pro občany Ruska a Běloruska, a to nedlouho poté, co maďarský premiér Viktor Orbán navštívil Moskvu. Napsal to v úterý mediální dům RND. Krok podle některých představitelů Evropské unie může znamenat bezpečnostní hrozbu, obavy panují například ohledně ruské špionáže v zemích EU.
Maďarsko tento měsíc rozšířilo svůj imigrační program, díky čemuž mohou občané Ruska a Běloruska nově získat status hostujících pracovníků v Maďarsku. Nepotřebují k tomu bezpečnostní prověrku a do členského státu EU mohou přivést i své rodinné příslušníky.
To podle RND znamená, že Rusové mohou vstupovat do EU přes Maďarsko bez jakýchkoli bezpečnostních kontrol a bez překážek pokračovat do dalších států EU.
Platnost povolení je dva roky, lze ho ale prodloužit
Maďarské uvolnění pravidel by podle předsedy lidovecké frakce (EPP) v europarlamentu Manfreda Webera mohlo „vytvořit skuliny pro špionážní aktivity… a představovat tak vážné riziko pro národní bezpečnost“, píše agentura Reuters.
„Opatření by také Rusům mohlo usnadnit pohyb v schengenském prostoru a obejít omezení vyžadovaná unijním právem,“ napsal Weber v dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi.
„Bylo by nesprávné označit všechny ruské občany za špiony režimu. (Orbán) ale podkopává evropský migrační systém a zároveň slouží Kremlu,“ řekl RND expert na unijní zahraniční politiku a německý europoslanec Sergey Lagodinsky.
Orbán, jehož země na začátku července převzala půlroční předsednictví EU, tento měsíc rozzlobil své partnery v Unii návštěvou Moskvy, kde jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o možné mírové dohodě ohledně konfliktu na Ukrajině.
Konflikt před více než dvěma lety rozpoutalo Rusko vysláním svých invazních vojsk. Kyjev i unijní představitelé Orbánovu cestu odsoudili.
X X X
V4 je mrtvá, hledá se alternativa. Polský tisk reaguje na spor s Maďarskem
Visegrádská skupina (V4), sloužící pro posílenou spolupráci Polska, Česka, Slovenska a Maďarska, je mrtvá. Napsal to polský deník Rzeczpospolita na svých internetových stránkách v reakci na slovní přestřelku mezi maďarskou národně-konzervativní vládou a představiteli polského proevropského kabinetu.
Diplomatická roztržka mezi Budapeští a Varšavou propukla kvůli rozdílnému postoji obou zemí vůči Rusku. „Nejnovější ofenzivu proti Varšavě (maďarský premiér Viktor) Orbán začal neopodstatněnými obviňováními, že jasně protiruská politika polské vlády je výrazem pokrytectví, protože Polsko podle šéfa maďarské vlády zároveň kupuje ruskou ropu,“ připomíná Rzeczpospolita. Pak už bylo podle polského deníku jen hůř.
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó „opustil poslední zbytky dobrého vychování“ a došel k závěru, že „se polská diplomacie noří do bažiny lží“. Šlo o reakci na vyjádření šéfa polské diplomacie Radoslawa Sikorského, podle něhož se Maďarsko v EU dostalo do izolace, protože vede „egoistickou politiku sbližování s Ruskem a Čínou“.
Náměstek Sikorského Wladyslaw Bartoszewski zase doporučil Maďarsku, aby uvažovalo o odchodu z EU a NATO, když tyto organizace tak nenávidí.
Výmarský trojúhelník nebo posílení vztahů s Českem či Německem
Mezi Polskem a Maďarskem do loňské změny u moci ve Varšavě, kdy vládu národněkonzervativního Práva a spravedlnosti vystřídal proevropský kabinet Donalda Tuska, panovaly dobré vztahy. Rzeczpospolita píše, že „není nic divného, že se Poláci, kteří loni na podzim ukázali, jak se dá od moci odsunout nacionalistický populismus, stali terčem stále většího nepřátelství ze strany Viktora Orbána a jeho kliky“.
Pro Polsko ostrý spor s Maďarskem znamená potřebu změny zahraniční strategie, uvádí Rzeczpospolita. „Visegrádská skupina je mrtvá a je potřeba hledat alternativní řešení,“ míní polský deník.
Jednou z možností je Výmarský trojúhelník, tedy posílaná spolupráce Polska, Německa a Francie, ale tento formát nyní omezuje politická paralýza ve Francii. Jinou možností je posílení spolupráce v regionu u Baltského moře nebo sázka na dvoustranné vztahy, zejména s Českem nebo Německem, napsala Rzeczpospolita.
X X X
Po útoku nožem v Anglii zemřelo třetí dítě. ‚Nevím, jak vyjádřit dostatečnou soustrast,‘ říká Taylor Swift
Po pondělním útoku nožem v britském Southportu, při němž zahynuly dvě děti, zemřelo v úterý v nemocnici třetí dítě. Pět dětí zůstává ve vážném stavu, stejně jako dva dospělí, uvedla agentura AP s odkazem na policii. Mírnější zranění utrpěly i tři další děti, zraněných osob je tedy celkem deset.
Muž útočil v budově taneční školy, kde byly děti shromážděné na akci inspirované americkou zpěvačkou Taylor Swiftovou a její tvorbou. Swiftová v úterý uvedla, že je útokem naprosto šokovaná. Motiv útočníka zůstává neznámý. Policie pokračuje ve výsleších, aby zjistila, co 17letého mladíka k útoku vedlo.
Policie v pondělí informovala o dvou dětech, které při útoku přišly o život a šesti vážně zraněných dětech. V úterý uvedla, že svým zraněním podlehlo třetí dítě a zbývajících pět je stále ve vážném stavu.
„Devítiletá dívka zemřela v nemocnici dnes (v úterý) v časných ranních hodinách,“ uvedla policie ve svém prohlášení, v němž potvrdila, že děti, které zemřely včera, byly dívky ve věku šest a sedm let. „Dalších osm dětí utrpělo při útoku bodná zranění a pět z nich je v kritickém stavu,“ dodala policie.
Swiftová uvedla, že je „zcela v šoku“ a stále „vstřebává hrůzu“ této události. „Byly to jen malé děti na hodině tance. Jsem úplně bezradná, jak těm rodinám vyjádřit soustrast,“ napsala zpěvačka na instagramu.
Květiny a vycpané zvíře za policejním kordonem poblíž místa pobodání v britském Southportu, 29. července 2024 | Foto: Temilade Adelaja | Zdroj: Reuters
Útočník v masce a ozbrojený nožem podle výpovědí svědků přijel na místo činu v taxi. Řidiči odmítl zaplatit a utekl směrem k budově taneční školy, kde napadl děti a dospělé, kteří se je zřejmě snažili bránit. Ozbrojení policisté krátce poté zatkli 17letého mladíka, který je podezřelý z vraždy a pokusu o vraždu. Formálně zatím nebyl obviněn.
Policie uvedla, že podezřelý se narodil v Cardiffu ve Walesu a léta žil ve vesnici vzdálené asi pět kilometrů od Southportu. Ačkoliv motiv útočníka zůstává neznámý, vyšetřovatelé k věci v tuto chvíli nepřistupují jako k teroristickému útoku.
Svědci popsali, jak v pondělí krátce před polednem slyšeli křik a viděli děti pokryté krví, jak prchají z Hart Space, komunitního centra, kde se pořádají různé akce od seminářů pro těhotné po meditační sezení. Útok se odehrál během workshopu jógy a tance s tematikou Taylor Swiftové pro děti ve věku přibližně šesti až 11 let.
Britský premiér Keir Starmer útok odsoudil jako „strašlivý a hluboce šokující“. V úterý navštívil místo útoku a před budovou taneční školy položil květiny a tabulku s ručně psaným vzkazem. „Rodinám a lidem Southportu, naše srdce jsou zlomená. Žádná slova nedokáží popsat tak hlubokou ztrátu. Národ je v myšlenkách s vámi,“ vzkázal premiér.
Král Karel III. vyjádřil soustrast všem, které tento „naprosto strašlivý incident“ zasáhl. Princ William a jeho manželka Catherine uvedli, že si jako „rodiče nedokáží představit, čím procházejí rodiny, přátelé a blízcí těch, kteří byli Southportu zabiti a zraněni“.
Nejhorší útok na děti v Británii se odehrál v roce 1996, kdy 43letý Thomas Hamilton zastřelil ve školní tělocvičně ve skotském Dunblane 16 dětí z mateřské školy a jejich učitelku. Spojené království následně zakázalo soukromé vlastnictví téměř všech ručních střelných zbraní.
X X X
V Polsku chtějí zdanit kapličky i zahradní trpaslíky
Polské ministerstvo financí objevilo další možný zdroj příjmu státního rozpočtu. Puls Biznesu dnes napsal, že nově by mohly dani z nemovitosti podléhat silniční kříže, sochy světců a kapličky, ale třeba také lavičky, pískoviště nebo zahradní trpaslíky.
„Při hledání dalších peněz do ozpočtu se zdá, že ministerstvo financí posouvá hranice. Ukazuje se, že navrhované předpisy ukládají odvod nejen podnikům, závodům a celé jejich síťové, technické a inženýrské infrastruktuře. Odborníci uvádějí, že daň z nemovitostí se může týkat i tzv drobných architektonických objektů (v současnosti vyňatých ze zdanění),“ uvádí Puls Biznesu.
List zdůrazňuje, že tyto „objekty“ zahrnují mimo jiné: svatyně, silniční kříže, svaté postavy používané pro náboženské uctívání, stejně jako předměty zahradní architektury, jako jsou vodní fontány, zahradní sochy (např. trpaslíci, nymfy, amorové), pergoly, jezírka, kaskády, skalky, zahradní cihlové grily a předměty každodenní potřeby jako jsou pískoviště, lavičky, houpačky, žebříky, přístřešky na kočárky, sloupky, popelnice.
Deník uvádí, že „v současné době je tento typ zařízení jednoznačně osvobozen od daně z nemovitosti.“ „Poslední návrh změn této daně od ministerstva financí již s tímto osvobozením nepočítá. Podle článku je návrh ministerstva financí kritizován mnoha ministerstvy, server vasevec.cz
X X X
Bývalý soudce pokračuje ve sporu o věkovou hranici odchodu do důchodu
Bývalý soudce Vrchního soudu v Olomouci (VS) Pavel Kolář pokračuje ve svém sporu ohledně věkové hranice 70 let pro zánik funkce soudce. Poté, co olomoucký okresní soud na konci června zamítl jeho žalobu, kterou se domáhal určení, že je nadále soudce VS v Olomouci, podal odvolání. V něm opět požaduje, aby se otázkou věkové hranice zabýval Ústavní soud (ÚS). Pavlu Kolářovi podle zákona o soudech a soudcích zanikla funkce soudce 31.12. 2023.
Spor o „věkový strop“ pro soudce nekončí a možná opět zamíří před ÚS. Někdejší soudce VS v Olomouci Pavel Kolář se totiž odvolal proti rozhodnutí Okresního soudu v Olomouci (OS), který 27. června zamítl jeho žalobu, kterou se domáhal určení, že mu soudcovská funkce s koncem roku 2023 nezaniká.
Olomoucký okresní soud věc projednával již potřetí. Poprvé řízení přerušil a obrátil se na ÚS, neboť se ztotožnil s názorem, že tato část zákona o soudech a soudcích je protiústavní.
Plénum ÚS ovšem dospělo k závěru, že navrhovatel nebyl k podání stížnosti aktivně legitimován a návrh odmítlo.
Argumentace tehdejší většiny by se dala shrnou následovně: návrh vzešel z občanského soudního řízení, avšak otázka, zda někomu zaniká funkce soudce, nevyplývá z poměrů soukromého práva. Soudce je ústavním činitelem, a proto soud v občanském soudním řízení nemá pravomoc rozhodovat, zda je někdo soudcem či zda funkce soudce k nějakému datu zaniká.
Ostrý disent
Nemalá část ústavních soudců ovšem tehdy velmi ostře nesouhlasila a připojila disentní stanovisko.
Olomoucký okresní i odvolací krajský soud se sklonily před usnesením plenární většiny a žalobu s odkazem na rozhodnutí ÚS odmítly, neboť akceptovaly, že k jejímu projednání nejsou příslušnými.
Před prvoinstanční soud se ovšem případ vrátil po zásahu Nejvyššího soudu (NS). Ten poukázal na to, že obecná vázanost rozhodnutími Ústavního soudu se týká jeho nálezů, ale nikoliv usnesení. A věcně se přiklonil i ke stanovisku disentující menšiny ústavních soudců. NS tedy shledal, že je zde pravomoc soudů věc projednat v občanském soudním řízení a soudům přikázal, aby se žalobou věcně zabývaly.
OS v Olomouci žalobu na konci června zamítl. A to opět s odkazem na usnesení většiny pléna ÚS i zmíněné rozhodnutí NS. Podle OS žalobcova funkce soudce a předsedy senátu VS v Olomouci zanikla ze zákona 31. prosince 2023, neboť v tomto roce dosáhl věku 70 let a zanikl tak i jeho pracovní vztah, „když funkce soudce je veřejnou funkcí, která je vykonávána v pracovním vztahu, jehož zánik splývá se zánikem veřejné funkce“. VS v Olomouci, tak podle OS nelze uložit povinnost, aby zařadil žalobce do této funkce v rozvrhu práce pro další rok.
Proti tomuto rozhodnutí podal Pavel Kolář odvolání, v němž opětovně navrhuje, aby se rozhodující soud obrátil na ÚS ohledně ústavnosti „věkového stropu“.
Oproti argumentaci v „prvním kole“ žalob nyní klade důraz na údajné nerovné zacházení s osobami ve srovnatelném postavení.
Konkrétně poukazuje na to, že zatímco na soudce obecných soudů se věková hranice pro výkon funkce vztahuje, na soudce ÚS nikoliv. Přitom obsah funkce ústavního soudce je podle Koláře totožný s obsahem funkce soudce obecného soudu. Tudíž osobní dispozice pro výkon obou funkcí by tak z hlediska mentálních i kognitivních schopností měly být stejné. Kolář vychází z předpokladu, že věkový strop je v zákoně o soudech a soudcích stanoven právě na základě předpokladu, že s uplynutím 70 let není soudce obecného soudu schopen funkci řádně vykonávat a není tedy důvod, proč není stanoven i pro soudce ústavní.
„Tvrdím tedy, že důsledkem právní úpravy obsažené v ustanovení § 94 písm. a/ ZSS je nerovné zacházení s osobami ve srovnatelném postavení. Jako příklad uvádím, že zatímco mně ke dni 31. prosince 2023 z důvodu uvedeného v ustanovení § 94 písm. a/ ZSS zanikla funkce soudce obecného soudu, byl můj spolužák z ročníku na tehdejší Právnické fakultě UJEP Doc. JUDr. Jan Svatoň jmenován počátkem roku 2023 do funkce soudce Ústavního roku na dobu desíti let poté, co dosáhl sedmdesáti let věku (jak jsem zjistil z veřejných zdrojů). Věk sedmdesáti let by v průběhu výkonu své funkce měli dovršit i další soudci Ústavního soudu v čele s jeho předsedou a již v minulosti vykonával svoji funkci do osmdesáti let bývalý předseda Ústavního soudu JUDr. Pavel Rychetský,“ uvádí se v Kolářově odvolání.
„V existenci právní úpravy zániku funkce soudce obecného soudu uvedené v ustanovení § 94 písm. a/ ZSS na jedné straně a neexistencí obdobné právní úpravy pro soudce Ústavního soudu spatřuji diskriminaci soudců obecných soudů z důvodu věku příčící se ústavnímu pořádku a tvrdím, že ustanovení § 94 písm. a/ ZSS zakládá nerovné zacházení s osobami ve srovnatelné situaci. Nevidím důvod, proč za stavu, kdy podle čl. 93 odst. 1 Ústavy České republiky je soudce jmenován do své funkce prezidentem republiky bez časového omezení, je další výkon funkce soudcům obecných soudů po dosažení věku sedmdesáti let odepřen, zatímco soudci Ústavního soudu ve stejném věku nadále svoji funkci vykonávat mohou a dokonce mohou být v tomto věku do své funkce jmenování na dobu dalších desíti let. Podle mého názoru by právní úprava měla soudcům obecných soudů v případě jejich potřebnosti pro soudy, u nichž svoji funkci vykonávají, poskytnout alespoň možnost individuálně se ucházet o možnost dalšího výkonu funkce, jak jsem již zmínil v odůvodnění žaloby,“ vysvětluje Kolář v odvolání.
V něm opětovně navrhuje, aby soud určil, že se zařazuje od prvního ledna letošního roku jako soudce a předseda senátu do rozvrhu práce VS v Olomouci. Petr Dimun, cskajustice.cz
X X X
USK PRAHA NOVÉHO TRENĚRA
V USK Praha se stejnou trenérskou filozofií, na pozici hlavního trenéra Američan David Gale s více než 10 letou zkušeností z NBA!
Po úspěšných misích trenérských jmen jako Frank Kuhn, Josh King, Francesco Tabellini či Dino Repeša se na lavičce USK objeví další perspektivní trenér ze zahraniční školy! David Gale a jeho basketbalová cesta rozhodně nezaostává zajímavostí za předchozími jmény na naší lavičce USK Praha. Rozběh trenérské kariéry zažil David po jeho univerzitní stopě, kde jako student oblékal dres v první divizi za Loyola University Chicago – už během studia však stihl nasbírat zkušenosti z video analytiky v rámci pravidelného angažmá v NBA Summer League. Po univerzitě jeho kariéra nabrala rychlý spád a to okamžitým přemostěním do NBA, kde následně strávil více než 10 let! V organizaci LA Clippers začínal jako součást video koordinátorského týmu, odkud se po 4 sezónách přesunul k lavičce Toronta Raports.
Zde kromě analytické zkušenosti přiřadil do svého CV i platformu hráčského developmentu. Následně se David přesunul do D league týmu Toronta, Raptors 905, kde působil jako asistent a trenér se zaměřením na ofenzivní hru týmu. Poslední zastávkou v Americe byla pro Davida role asistenta v Delaware 87ers, pod týmem franchise Philadelphia 76ers. Jeho přesun do Evropy David začínal působením v Německu v coaching staffu MHP Reisen Ludwigsburg. Výsledkově úspěšným působením na pozici hlavního trenéra v mládežnickém programu Porsche BBA, ve kterém mimo jiné dovedl k německému titulu juniorskou složku „u19“ v NBBL.
S kategorií U18 úspěšně působil v juniorské eurolize ANGT. V roce 2020 dosáhl z personálního hlediska hned na několik cen – NBBL trenér roku a také ocenění basketbalovým portálem Eurohoops! Po začátcích v Ludwigsburgu u BBA se David následně přesunul (mimo jiné i na doporučení J. Valančiūnase, se kterým pracoval na jeho herním posunu v NBA) do další basketbalové velmoci, a to hlavně z pohledu developmentu – do Litvy. Tady pokračoval jako hlavní trenér BC Nevezis Opibet v domácí LKL lize. Následný návrat do Ameriky začal opět spolupráci s vodami NBA, kde jako trenér spolupracoval s hráči na jejich NBA pre-draft přípravách v LA. David dále pokračoval jako jedna z pravých rukou Toma Creana v University of Georgia Athletic, ze které se objevila možnost i pro jeho nejaktuálnější angažmá před USK. Tím byla lídrovská pozice opět ve známých vodách developmentu a recruitingu pod zvučným jménem Jerrym Stackhousem v Vanderbilt University.
Davidova cesta opět reflektuje několik klíčových bodů, na kterých se jako organizace snažíme budovat naše základy pro hráče. Jeho přínos v odvětvích individuální připravenosti, analytiky, herního rozvoje a práce s mladými talenty odrážejí filozofii, kterou jsme hledali i u předchozích trenérských akvizic. Právě proto věříme, že na české palubovky přichází opět jméno s obrovským potenciálem a přínosem nejen pro ligu, ale hlavně pro sovy a celou organizaci USK! „Role hlavního trenéra a celkové coaching staff je v naší organizaci klíčovým pilířem v naplňování hlavního cíle rozvoje a výchovy hráčů. Proto jsme pečlivě hledali optimální řešení.
Po nevýrazném období potřebujeme nastartovat novou dynamiku, proto volíme osvědčený model příchodu nové energie a zahraniční erudice a zkušeností jak z amerického, tak evropského basketbalu. David Gale je volba nejen amerického energického stylu. Není to sázka do neznáma. S Davidem jsme byli v kontaktu několik let. Do Prahy přichází již z evropskou zkušeností působení v německém Ludwigsburgu, jak na úrovni mužů, tak i juniorů. 17 let se věnuje rozvoji hráčů na všech úrovních, jak v Americe, tak Evropě.
Má zkušeností z působení ve velkých organizacích jako je NBA, NCAA, D-League či Colleges, tak i z individuální přípravy jednotlivých hráčů především pro NBA. Jeho široký rozhled je zárukou přínosu a oživení jak v basketbalové odbornosti, tak i zkušenostmi a především pracovním stylem. Na Folimance nás tak čeká nový start nejen v trenérských, ale hráčských rolích. Máme velkou zodpovědnost, abychom naplnili vysoké cíle a očekávání. Specializace a největší přínos Davida v oblasti players development bude v naší nové evropské misi rozšířena o roli hlavního trenéra, navíc opět velmi mladého a ambiciózního týmu, s cílem dosažení jak týmových, tak individuálních výsledků“, představuje příchod nového trenéra generální manažer Petr Jachan.
David Gale: Jsem nesmírně nadšený a vděčný za příležitost být novým hlavním trenérem USK Praha. Bude mi ctí vést klub s tak bohatou a úspěšnou historií. Tvrdě jsme pracovali na tom, abychom pro nadcházející sezónu dali dohromady mladou a cílevědomou skupinu hráčů. Do sezóny vstupujeme s vysokými ambicemi být extrémně konkurenceschopný na hřišti v každém jednotlivém zápase. Jsem nadšený, že se vracím do Evropy poté, co jsem byl opět ve Spojených státech, kde jsem poslední 3 roky trénoval v nejlepší univerzitní lize v zemi. Mohu slíbit, že budeme hrát se specifickou energii, aby mohli být fanoušci USK hrdí na kvalitu a naši prezentaci na palubovce! Jsem připraven a nemůžu se dočkat, až dorazím do Prahy a pustím se do práce. Petr Jachan