Koniec miliónových ziskov. Firmu vyšetruje NAKA, prepadla do červených čísel. Učiteľa vyhnal systém

Firmu Alison Slovakia vyšetrujú elitní policajti z NAKA pre podozrivú zmluvu s finančnou správou, ktorá sa vzťahuje na služby v oblasti kyberbezpečnosti. Ešte pred dvoma rokmi si firma známa z viacerých káuz užívala miliónové zisky. Vlani sa však situácia výrazne zmenila. Spoločnosť Alison Slovakia sa totiž dostala do červených čísel.

Kým v roku 2020 táto eseročka, ktorá získala lukratívne štátne zákazky počas vlády Smeru, dosiahla takmer 3,5-miliónový zisk, vlani to už bola strata viac ako 100-tisíc eur.

Podozrivá zmluva

Meno firmy Alison Slovakia sa naposledy vo veľkom skloňovalo v médiách v minulom roku, keď sa v jej sídle uskutočnila razia elitných policajtov z NAKA. Dôvodom akcie bolo vyšetrovanie zmluvy medzi touto spoločnosťou a finančnou správou (FS).

Tú podpísala v januári 2020 vtedajšia šéfka daniarov Lenka Wittenbergerová. Exprezidentka FS pred dvoma mesiacmi dostala podmienečný trest odňatia slobody na dva roky spolu s finančnou pokutou 50-tisíc eur za prijatie úplatku. K trestnému činu sa sama priznala. Úplatok sa však týkal inej kauzy s názvom Mýtnik III, ktorá súvisela so zavádzaním systémov Alladin do používania na daňových úradoch.

Podozrivá zmluva Alison Slovakia sa vzťahuje na služby v oblasti kyberbezpečnosti. Celková hodnota tejto zákazky je 51,2 milióna eur.

Výrazný prepad tržieb

Alison Slovakia sa dostala do červených čísel pre výrazný pokles tržieb. Medziročne jej klesli o viac ako 80 percent. V roku 2020 presiahol obrat spoločnosti viac ako 35 miliónov eur. Vlani to bolo len niečo vyše 5 miliónov eur.

Redakcia Aktuality.sk sa obrátila na vedenie tejto eseročky, aby vysvetlili takýto dramatický pokles tržieb. Konkrétnu odpoveď sme však nedostali.

„Vážime si vašu prácu spojenú s kontrolou verejných financií a ctíme verejne dostupné zdroje, ktoré dosahujú vysokú úroveň. Všetky zmluvy spoločnosti Alison Slovakia uvedené v centrálnom registri zmlúv sú v platnosti, prípadne sa skončili podľa uvedených dátumov a v súlade so zmluvami a na základe stanoviska zmluvných partnerov boli realizované dodávky v jednotlivých projektoch,“ odkázal generálny manažér a jeden zo spolumajiteľov Andrej Žucha.

 Za Fica sa im darilo

Na obchodné úspechy Žuchovej eseročky poukázala Nadácia Zastavme korupciu už dávnejšie. V roku 2019 za vlády Smeru totiž patrila medzi najúspešnejšie firmy v rámci biznisu so štátom.

Podľa centrálneho registra zmlúv uzavrela Alison Slovakia kontrakty za viac ako 150 miliónov eur. Zmluvy sa týkali zabezpečenia IT systémov. Okrem spomínanej 51-miliónovej zmluvy u daniarov získala aj kontrakt na 34 miliónov eur s Národným bezpečnostným úradom a Slovenskou informačnou službou.

V týchto prípadoch sa však detaily zmlúv nezverejnili, keďže išlo o utajované projekty.

Spoločnosti sa spočiatku neprestalo dariť ani po zmene vlády, a to aj napriek tomu, že ju v minulosti kritizoval súčasný minister obrany Jaroslav Naď. Alison Slovakia počas vlády na čele s Igorom Matovičom získala štátne zákazky za 700-tisíc eur. Neskôr sa však situácia zmenila, ako ukázala zverejnená účtovná závierka za vlaňajšok.

Schránky v pozadí

História tejto eseročky je celkom zaujímavá. Pôvodne vznikla ako pobočka medzinárodnej firmy Ericsson. V súčasnosti spoločnosť ovládajú dvaja Slováci – Andrej Žucha a Pavol Róža – a Brit Ian Bruce Whitaker, ktorý bol manažérom v Ericssone.

Posledne menovaný vlastní Alison Slovakia prostredníctvom schránkovej firmy so sídlom v Británii. Nejde o jedinú schránkovú firmu, ktorá sa vyskytla vo vlastníckej štruktúre Alisonu. Historicky boli akcionármi aj schránka z Británie, Hong Kongu či Britských panenských ostrovov.

Minimálne historické spojenie viaže Alison aj k finančnej skupine Penta. Firme totiž v minulosti poskytla pôžičku banka, ktorá patrí do portfólia tejto skupiny.

Aktuálne vyšetrovanie Alison Slovakia naďalej prebieha. „Predmetná trestná vec je v štádiu prípravného konania, no v súčasnosti k veci nie je možné poskytnúť žiadne bližšie informácie, aby nebol zmarený účel trestného konania,“ uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka, aktuality.sk

X X X

V Iraku vypukli nepokoje, hlásia 12 mŕtvych. Armáda vyhlásila celoštátny zákaz vychádzania

Iracká armáda v pondelok vyhlásila celoštátny zákaz vychádzania od 19.00 h miestneho času (18.00h SELČ) po tom, čo stúpenci irackého šiitského duchovného Muktadá as-Sadra vtrhli do vládnej budovy v bagdadskej zelenej zóne.

 Stúpenci irackého šiitského duchovného Muktadá as-Sadra pred vládnou budovou v bagdadskej zelenej zóne 29. augusta 2022 Stúpenci as-Sadra vtrhli do Republikánskeho paláca v Bagdade po tom, čo tento vplyvný iracký duchovný oznámil, že sa definitívne sťahuje z politiky.

Republikánsky palác je ceremoniálna budova v tzv. zelenej zóne Bagdadu, kde sídlia kľúčové štátne inštitúcie aj zahraničné veľvyslanectvá. Do zelenej zóny pritom podľa zdroja agentúry AFP smerujú tisícky stúpencov as-Sadra.

Jeden z očitých svedkov pre AFP neskôr uviedol, že sa v zelenej zóne aj strieľalo. Paľbu mali podľa neho spustiť stúpenci proiránskej koalície Koordinačný rámec, ktorá je politickým rivalom Sadrovho bloku.

Bezpečnostné zložky mali tiež pri vstupe do zelenej zóny použiť slzotvorný plyn v snahe rozohnať Sadrovych sympatizantov. Bilancia nepokojov podľa agentúry AFP stúpla na najmenej 12 mŕtvych a 270 zranených. Nepokoje neustali ani vo večerných hodinách.

Iracká armáda vyhlásila v tejto súvislosti v celom Bagdade zákaz vychádzania od 15.30 h miestneho času (14.30 h SELČ). „Úplný zákaz vychádzania sa týka všetkých vozidiel a občanov,“ uviedlo vo vyhlásení iracké Spojené veliteľstvo operácií.

Obsadeniu vládnej budovy v Bagdade predchádzalo oznámenie as-Sadra, že sa definitívne sťahuje z politiky pre patovú situáciu, ktorá nastala na irackej politickej scéne. Hoci tento vplyvný duchovný nikdy nezastával žiaden úrad je významnou osobnosťou irackej domácej politiky.

Svoj odchod z politiky oznámil as-Sadr dva dni po tom, čo vyzval všetky strany vrátane svojej vlastnej, aby sa vzdali vládnych pozícií a pomohli tak vyriešiť mesiace trvajúcu patovú situáciu.

Sadrov blok, politická strana tohto vplyvného irackého duchovného, vyhrala októbrové voľby, no as-Sadr v júni stiahol svojich poslancov z parlamentu po tom, čo sa mu nepodarilo zložiť novú vládu tak, ako požadoval. Patová situácia medzi as-Sadrom a jeho šiitskými rivalmi, ktorí majú blízko k Iránu, spôsobila, že Irak ostal zatiaľ najdlhšie obdobie bez vlády.

Stúpenci as-Sadra totiž od konca júla okupujú parlament a protestujú v blízkosti vládnych budov, čo zdržuje proces výberu nového prezidenta a premiéra krajiny./agentury/

X X X

Smer oslávil SNP s veľvyslancami Ruska a Bieloruska. Korčok: Je to nehoráznosť

 Predstavitelia opozičného Smeru si v pondelok vo Zvolene pripomenuli 78. výročie Slovenského národného povstania (SNP). Vyzvali na to, aby si ľudia ctili svojich predkov a to, čo pre krajinu v rámci bojov proti fašizmu urobili. Nevyhli sa však ani kritike súčasnej vládnej garnitúry a situácii v krajine.

 „Treba si uctievať SNP,“ odkázal líder Smeru Robert Fico. V úcte podľa neho treba mať všetkých tých, ktorí stáli za povstaním nielen politicky, ale aj tí, ktorí odišli bojovať do hôr.

Nemyslí si však, že odkaz účastníkov SNP sa podarilo naplniť. Krajina podľa neho nie je demokratická, nestojí na pluralizme politických strán a hovorí o snahe zmariť opäť referendum.

Slovensko podľa neho nie je ani slobodné, keďže si nie každý môže povedať vlastný názor. Odmieta tiež, že by SR bolo suverénnym a zvrchovaným štátom, kde by sa občanom dobre žilo. „Pre nezmyselné a nefunkčné sankcie sme vystavení najväčšiemu zdražovaniu,“ zdôraznil Fico.

Podpredseda Národnej rady Juraj Blanár označil SNP nielen za najväčšie povstanie národa proti fašizmu v Európe, ale pripomenul tiež položenie základov budúceho štátu SR. Podľa Ľuboša Blahu netreba zabúdať na to, že zásadnú úlohu pri SNP zohrali komunisti a že fašizmus v súčasnej vláde pretrváva. Richard Takáč podotkol, že mier pre krajinu pred 78 rokmi neprišiel zo západu, ale z východu.

Čestným hosťom osláv SNP vo Zvolene, ktoré usporiadal Smer, bol aj ruský veľvyslanec na Slovensku Igor Bratčikov. Ako rečník vystúpil tiež zástupca bieloruskej ambasády. Fico ich prítomnosť odôvodnil tým, že pozývali zástupcov krajín bývalého ZSSR, ale aj krajín, ktoré SNP podporovali. Okrem spomínaných dvoch sa údajne ostatní za neúčasť ospravedlnili.

Smer reagoval, že zakázať účasť verejnosti na oficiálnych oslavách SNP v Banskej Bystrici, ale hlavne na ne nepozvať veľvyslancov Ruskej federácie a Bieloruska je prejavom historického bezvedomia a hlbokej neúcty.

 Korčok posiela ruskému diplomatovi protest

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR bude v utorok tlmočiť ruskému veľvyslancovi na Slovensku Igorovi Bratčikovi protest za to, že verejne podporil stranu Smer. Na sociálnej sieti o tom informuje šéf slovenského rezortu diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS).

Odsúdil zároveň rozhodnutie opozičnej strany pozvať ruského veľvyslanca na podujatie pri príležitosti 78. výročia SNP, ktoré Smer zorganizoval v pondelok vo Zvolene.

„Ruskému veľvyslancovi bude zajtra tlmočený protest za to, že verejne podporil stranu, ktorá otvorene spolupracuje s extrémistami, ktorí sa otvorene prihlásili k slovenskému štátu, nikdy sa nedištancovali od holokaustu a na oslavy SNP vyvesili čierne vlajky. Toto konanie ruského diplomata je absolútne proti základným zásadám nezasahovania zahraničného diplomata do vnútornej politiky na Slovensku,“ zdôraznil Korčok.

Voči pozvaniu ruského veľvyslanca na „politický míting pod rúškom SNP“ skritizoval tiež aplaudovanie jeho vystúpeniu. Poukázal na to, že práve Rusko je krajinou, ktorá vedie vojnu na Ukrajine.

„Je nehorázne, že smeráci sa ako jeden muž postavili za oficiálneho predstaviteľa štátu, ktorý vedie brutálnu vojnu proti nášmu susedovi a pošliapali tak aj pamiatku tých, ktorí položili život za našu slobodu a bojovali na správnej strane v SNP,“ odkázal Korčok.

Premiér Eduard Heger odsudzuje opozičný Smer za oslavu pri príležitosti 78. výročia SNP vo Zvolene, na ktoré prizvali ruského veľvyslanca a zástupcu bieloruskej ambasády. Uviedol to na sociálnej sieti.

Podľa neho je to urážkou pamiatky obetí povstania i všetkých antifašistov na Slovensku. „Takto vyzerá kolaborácia s vojnovými zločincami, takto sa tlieska prelievaniu krvi nevinných,“ skonštatoval.

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová v statuse na sociálnej sieti uviedla, že Smer pozvaním ruského veľvyslanca na oslavy vo Zvolene zneuctil pamiatku účastníkov SNP. Podľa Remišovej je hanbou pozvať na oslavy SNP zástupcu Ruska, ktoré zabíja nevinných a ničí slobodu./agentury/

X X X

Ruská armáda v pondelok oznámila, že zmarila ukrajinské útoky v Chersonskej a Mykolajivskej oblasti na juhu Ukrajiny a spôsobila ukrajinským silám „ťažké straty“. Ruské ministerstvo obrany vo vyhlásení uviedlo, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj svojim vojakom nariadil spustiť útoky.

Tento pokus nepriateľa o ofenzívnu operáciu však nešťastne zlyhal, dodalo ministerstvo. Ruská armáda podľa vyjadrení rezortu obrany zničila 26 tankov, 32 obrnených vozidiel, dve stíhačky Suchoj Su-25 a Ukrajina stratila viac než 560 vojakov. AFP však nebola schopná tieto tvrdenia overiť z nezávislých zdrojov.

Ukrajinské úrady predtým v pondelok oznámili, že Kyjev spustil ofenzívu na juhu krajiny s cieľom odraziť ruských vojakov a opätovne získať mesto Cherson obsadené Ruskom. (afp, tasr)

X X X

Medzinárodné spoločenstvo by malo uprednostňovať opatrenia, ktoré pomáhajú dosiahnuť mier na Ukrajine namiesto opatrení, pri ktorých hrozí stupňovanie konfliktu. Povedal to v pondelok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na strategickom fóre v slovinskom meste Bled.

Ozbrojený konflikt na Ukrajine má negatívny vplyv na Európu ako celok v oblastiach ako hospodárstvo a dodávky energie, uviedlo vo vyhlásení maďarské ministerstvo zahraničných vecí.

Szijjártó podľa MTI pripomenul, že Maďarsko sa nachádza „fyzicky a geograficky“ blízko k tomuto konfliktu. „Dosiahnutie mieru čo najskôr je preto našim základným záujmom tu v Maďarsku a v strednej Európe,“ povedal. „Medzinárodné spoločenstvo vyzývame, aby uprednostňovalo opatrenia a rozhodnutia, ktoré pomáhajú dosiahnuť mier,“ dodal.

Maďarský minister zahraničných vecí tiež pripomenul, že maďarská vláda naďalej stojí za svojím rozhodnutím neposielať na Ukrajinu zbrane a nepovoliť prevoz zbraní do tejto krajiny cez svoje územie. Takisto nemá v úmysle rokovať o možných energetických sankciách. Sankcie voči Rusku by podľa Szijjártóa k rýchlemu riešeniu konfliktu neprispeli a Európe by uškodili viac, než škodia Rusku. (mti, tasr)

X X X

SaS navrhne spolužitie pre homosexuálne páry, Gyimesi a Záborská zvažujú obmedzenie dúhových vlajok

Boris Kollár si vie predstaviť, že by podporil opatrenia, ktoré by zlepšili situáciu párom rovnakého pohlavia pri dedení a v oblasti zdravia.

Jeseň v parlamente bude zrejme pomerne búrlivá. Nielen, že koalícia s pravdepodobným odchodom SaS stratí väčšinu, ale pred poslancov sa dostanú viaceré návrhy, ktoré vyvolali vášne už v minulosti. SaS predloží zákon na zlepšenie života partnerov rovnakého pohlavia a György Gyimesi a Anna Záborská z OĽaNO zas uvažujú o návrhu, ktorý by obmedzil vyvesenie iných ako štátnych vlajok na budovy úradov.

Strana Sloboda a Solidarita pár dní pred svojim odchodom z koalície otvorila tému zlepšenia situácie párov rovnakého pohlavia. Vytvoriť chce takzvaný inštitút partnerského spolužitia, ktorý im umožní napríklad bezpodielové vlastníctvo, prístup k zdravotnej dokumentácii, či dedenie po partnerovi.

Posilnení konzervatívci

Na konci augusta však ministri za SaS avizujú podanie demisie a na septembrovej schôdzi budú sulíkovci pravdepodobne opozičnou stranou.

Ich prípadný odchod bude znamenať nielen oslabenie koalície ako celku, ale aj posilnenie jej konzervatívnej časti. Už teraz pre Aktuality.sk koaličný poslanec OĽaNO György Gyimesi potvrdil, že naďalej plánuje na septembrovú schôdzu predložiť zákon o zákaze dúhových vlajok na štátnych budovách. Podobný zákon pripravuje aj jeho stranícka kolegyňa Anna Záborská.

Ďalším príklad toho, že odchod SaS môže pomôcť konzervatívnej časti koalície je aj to, že podľa našich informácií by mal Branislava Gröhlinga na stoličke ministra školstva nahradiť Richard Vašečka z Kresťanskej únie.

SaS chce vyjednávať z opozície

Pri predstavovaní zákona o partnerskom spolužití poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) potvrdila, že sa obáva toho, že koalíciu ovládnu konzervatívne hlasy. Podľa Cigánikovej však tomu môžu zabrániť z opozície.

„Budeme síce opozičný partner, ale stále partner, ktorý chce podporovať dobré riešenia. Myslíme si, že môžeme byť vypočutí a na oplátku, keď budú kolegovia z koalície podporovať naše konštruktívne návrhy v súlade s programovým vyhlásením vlády, ponúkame aj my rovnako rozumnú a racionálnu spoluprácu,“ skonštatovala Cigániková.

Jedným zo zákonov, ktoré sa takto SaS bude snažiť presadiť, je práve zavedenie inštitútu partnerského spolužitia. Zatiaľ ho však s koaličnými partnermi prerokovaný nemajú a dohoda na ňom nie je.

Nie sú to registrované partnerstvá

„Páry rovnakého pohlavia sú v našej spoločnosti, ale aj všade vo svete realitou a bežnou súčasťou našich životov. Stále však na Slovensku nie je ich spolužitie nejakým spôsobom legislatívne upravené,“ uviedol Dostál.

Slovensko je jedným zo šiestich členských štátov Európskej únie, ktoré nemá legislatívne upravený inštitút partnerského spolužitia pre páry, ktoré sa nechcú zosobášiť, alebo takýto zväzok nemôžu uzavrieť, teda páry rovnakého pohlavia. Manželstvá homosexuálnych párov umožňuje 13 štátov únie a v ďalších ôsmich je takzvaný inštitút registrovaného partnerstva.

Tie sa SaS nesnaží presadiť. Dostál vysvetlil, že nový inštitút by mal vznikať a zanikať formou notárskej zápisnice a nie je určený len pre páry rovnakého pohlavia. „Inštitút bude riešiť majetkové práva týchto osôb, ale aj niektoré ich životné situácie,“ pokračoval Dostál s tým, že návrh novely je krok správnym smerom.

V strane by boli ochotní ísť aj ďalej, no podľa Dostála chceli prísť s realistickým návrhom, ktorý by mohli podporiť aj poslanci súčasnej koalície.

Kollár odmieta registrované partnerstvá

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár potvrdil, že by mal problém s takzvanými registrovanými partnerstvami. Podľa neho by potom „Brusel“ nútil Slovensko zaviesť sobáše partnerov rovnakého pohlavia a adoptovanie si detí, takýmito osobami.

Zavedenie partnerského spolužitia by však Sme rodina teoreticky mohla podporiť. Kollár totiž dodal, že je za to, aby mali páry žijúce v jednej domácnosti možnosť si napríklad nazerať do zdravotnej dokumentácie alebo dediť zo zákona.

Podľa Petra Weisenbachera z Inštitútu ľudských práv však nie je navrhovaný zákon z dielne SaS dostačujúci. „V prvom rade si treba uvedomiť, že základom diskriminácie je absencia sobášov (civilných, samozrejme, nie cirkevných) a možnosti adopcie detí pármi rovnakého pohlavia. Tento problém predkladaný návrh zákona nijako nerieši a vo svojom texte podľa nášho názoru ani nejde dostatočne ďaleko,“ myslí si Weisenbacher.

Doplnil, že problémom je aj to, že pravdepodobnosť schválenia zmeny je takmer nulová a ostane iba gestom.

„Podľa môjho názoru by podobné návrhy zákonov mali byť prekladané iba v prípade, že boli vopred prerokované s ostatnými politickými stranami a jestvuje realistická možnosť, že budú schválené,“ dodal.

Dúhové vlajky chce zakázať aj Záborská

LGBTQ komunite sa chcú v parlamente venovať aj poslanci OĽaNO. György Gyimesi spolu s opozičným Tomášom Tarabom opäť plánuje predložiť návrh zákona, ktorý by štátnym inštitúciám zakázal na svoju budovu vyvesiť dúhové vlajky, vyjadrujúce podporu rovnosti práv LGBTQ komunity.

Urobí to tak napriek tomu, že ho premiér Eduard Heger v minulosti vyzval, aby takýto návrh stiahol.

Obdobný návrh, no s väčšou šancou na úspech zrejme predloží aj ďalšia poslankyňa klubu OĽaNO, šéfka Kresťanskej únie Anna Záborská. „O úprave zákona o štátnych symboloch diskutujeme. Vychádzame z toho, že verejná moc na Slovensku musí byť nestranná a teda má zobrazovať iba štátne symboly, symboly orgánov samosprávy a podobne,“ odpovedala Záborská pre Aktuality.sk.

Gyimesi však jej návrh odmieta. Vysvetlil, že Záborskej zákon pozitívne vymedzuje, aké vlajky môžu štátne budovy vyvesiť. Jeho návrh ide opačným smerom a dúhové vlajky priamo zakazuje, aktuality.sk

X X X

 Učiteľa vyhnal systém zo školy: Z platu by som vyžil ťažko, cez víkendy som robil na stavbách

Býval v byte s ďalšími podnájomníkmi, potom na internáte. Nakoniec dal v škole výpoveď a z hlavného mesta odišiel domov na Kysuce.

Michal Tlelka bol úspešný pedagóg nominovaný na titul Učiteľ roka. Posledných desať rokov odučil na jednej z bratislavských základných škôl. Žiakov vodil do prírody, podporoval v nich kritické myslenie, vymýšľal rôzne tvorivé aktivity. Mnoho detí naučil aj praktické veci, napríklad šiť. Snažil sa vytvoriť nový systém učenia cez zážitky.

Dnes žije u rodičov na Kysuciach, plynie mu výpovedná lehota a do školstva sa vrátiť neplánuje. A vôbec to nie je ojedinelý prípad. Učitelia chýbajú po celom Slovensku, dôvodom sú často zlé platové podmienky.

Školstvo bez očakávaní

Po vysokej škole odišiel pracovať do zahraničia. Manuálnej práce sa ani vtedy nebál, dnes mu zabezpečuje živobytie opäť. Keď sa vrátil domov, rozhodol sa, že pôjde učiť na druhý stupeň základnej školy. Od začiatku však váhal a otvorene priznáva, že najmä pre platové podmienky. Veril, že časom príde zmena a platy učiteľov porastú. Dnes už vie, že sa mýlil.

„Učil som etickú výchovu, telesnú, geografiu a občiansku náuku. Do školstva som nešiel takmer so žiadnymi očakávaniami,“ opisuje dnes už bývalý pedagóg. K žiakom si dokázal rýchlo nájsť cestu, vzťah s nimi si budoval na dôvere. Chcel tak predísť riziku, že by sa deti báli chodiť do školy. Dával im možnosť pýtať sa na veci, ktoré ich zaujímajú, a snažil sa dosiahnuť, aby sa vedeli postaviť za svoje názory.

Základným problémom je prežitie

V školstve funguje odmeňovanie na systéme kreditových príplatkov, ktoré učitelia dostávajú za absolvovanie kurzov. Michal Tlelka dosiahol takmer úplný príplatkový strop. Absolvoval všetky dobrovoľné školenia a poberal aj príplatok za triednictvo. Napriek tomu bol plat bývalého učiteľa na pomery hlavného mesta nízky. „V čistom som nemal ani 900 eur. Začínajúci kolega mal ledva 700 eur,“ priznáva rozpačito.

Žiaci podľa jeho slov nikdy nepocítili, že by sa pre peniaze trápil. Na tému učiteľských platov sa ho viackrát pýtali a on o tejto téme hovoril veľmi otvorene. „Povedal som im na to svoj názor, ale snažil som sa, aby oni na to nedoplácali. Ja som si vybral dobrovoľne túto prácu,“ hovorí bývalý pedagóg, ktorý sa presťahoval naspäť na Kysuce.

Pravidelne preto chodil aj na protesty učiteľov a zapájal sa do aktivít Iniciatívy slovenských učiteľov. Veril, že týmto sa niečo zmení. Oporu cítil aj v škole, v ktorej pracoval. Stála na strane učiteľov a podporovala ich v boji za lepšie podmienky.

Bývalý učiteľ na spomínaných protestoch stretával aj pedagógov z takých škôl, kde bolo vedenie proti. ,,Niektorí sa báli prísť, pretože to vedenie školy zatrhlo. Je to najmä na východe, kde nie je toľko práce a práca učiteľa je vlastne atraktívna,“ spomína a dodáva, že tam tisíce učiteľov skandovali „Hanbite sa, nebudeme ticho!“.

Opatrenia ministerstva školstva nestačia

No a potom to prišlo. Keď koncom júna odovzdala Slovenská komora učiteľov vláde vizitky s menami pedagógov a odborných zamestnancov, ktorí odišli alebo odchádzajú zo školstva, na jednej z nich svietilo aj meno Michala Tlelku.

„Prišla odozva?“ pýtame sa, aj keď odpoveď už vopred poznáme. „Nie, absolútne nič. Možno to však odštartovalo to malé navýšenia platov, ak áno, tak som rád, že sme dali výpoveď,“ odpovedá bývalý pedagóg.

 Pred novinárov sa postavil spolu s ostatnými učiteľmi v posledný deň školského roka počas odovzdávania svojich vizitiek. Poslednú hodinu tak odučil priamo pred úradom vlády na tému asertivita.

„Od každej vlády som počul, že školstvo je priorita. Už tomu neverím. Práca učiteľa ma síce napĺňa, deti ma majú rady, no hypotéku mi to nezaplatí,“ hovoril posledný júnový deň ešte ako zamestnaný učiteľ.

Aj dnes trvá na tom, že platy sú kľúčový problémom školstva. Mladí ľudia proste nechcú za takých podmienok učiť. „To, že dostanú teraz jednorazový príspevok alebo zvýšenie o 10 percent, absolútne nič nerieši. Tam sa musia razantne zvýšiť platy. Bez toho do školstva nedostane štát kvalitu, ktorá chýba,“ spochybňuje opatrenia rezortu školstva Tlelka.

Za ďalší problém považuje aj neubúdajúcu byrokraciu, ktorá pedagógov zahlcuje. Podľa jeho slov trávi učiteľ celé hodiny zahltený papiermi, ktoré musí vyplniť. Najhoršie je to vtedy, keď treba zorganizovať školu v prírode, lyžiarsky výcvik alebo je koniec roka.

Zlomový okamih

Posledné dva roky v školstve boli pre neho kritické. Zlom prišiel v momente, keď si pripustil, že v budúcnosti ho z hľadiska financií nič lepšie nečaká – jednoducho dosiahol finančný strop. „Veď by som si nemohol založiť ani rodinu,“ zamýšľa sa.

Vrátil sa preto domov k rodičom. Čo bude teraz robiť, zatiaľ nevie. „Tie náklady na život v Bratislave sú vyššie ako v iných častiach Slovenska. Bol to jeden z dôvodov, prečo som musel odísť,“ priznáva Tlelka. Mnohí učitelia žijú od výplaty k výplate a keď príde dovolenka, tak si nemôžu dovoliť vôbec nič.

Učitelia sa preto snažia využiť svoje schopnosti aj inde a majú viacero zamestnaní. Jeho bývalé kolegyne, ktoré učili jazyky, po práci doučovali. Športovo zdatní kolegovia zas chodili robiť rozhodcov na futbalové zápasy. Opisuje nám aj príbeh kolegu, ktorý je plavecký tréner. Ráno, ešte predtým ako zazvoní, ide na plaváreň a po škole sa tam vráti. Domov tak prichádza až večer po ôsmej.

,,Snažil som sa šetriť, venoval som sa deťom aj mimo školy, mal som rôzne krúžky. Cez víkendy a prázdniny som robil na stavbe a bral som rôzne fušky,“ menuje Tlelka. Toto je štandard mnohých učiteľov na Slovensku.

Pripúšťa, že nájomné byty by boli možnosťou, ako učiteľom pomôcť. Ak by sa však nedali odkúpiť, tak v tom zmysel nevidí, pretože učiteľ si vlastný byt kúpiť nedokáže. „Mám to šťastie, že som manuálne zdatný, zrejme sa vrátim k stavbárstvu,“ opisuje svoje plány do budúcna Tlelka.

Žiaci, ktorí dostali pevný základ

Kontaktovali sme aj bývalých žiakov učiteľa Tlelku. Opísali nám jeho prístup k práci a aké s ním majú zážitky. Andrej Šefčík sa už dnes venuje informatike a programovaniu. Hovorí, že jeho učiteľ bol bez predsudkov a nikdy sa k žiakom nesprával povýšenecky. Bral ich ako rovnocenných partnerov.

„Nevidel som učiteľa, ktorého by tak bavilo učiť deti a prezentovať im zážitky spojené s prírodou,“ hovorí bývalý žiak z triedy 9. A.

Opísal nám aj nezvyčajný výlet. V polovici kopca zbadali tabuľu s nápisom: Kto vynesie toto poleno na chatu, dostane odmenu. S učiteľom sa na to podujali a každých päť minút sa v nosení veľkého polena striedali. Keď prišli na vrchol kopca, v chate im povedali, že odmenou je len jeden čaj. „Učiteľ mi hneď povedal, že ho môžem vypiť ja,“ zasmeje sa.

Bývalá žiačka Kristína Číková oceňuje, že ich učiteľ považoval za rovnocenných partnerov v diskusii. „Bol kamarátsky, ale zároveň sme mali pred ním rešpekt.“ Sofia Khalaila zas opisuje, že učiteľ Tlelka bol dobrosrdečný a nápomocný, čo sa nevidí tak často.

 Učiteľ na konci rebríčka

Pandémia a prechod na dištančné vzdelávanie spôsobili, že jeho hodiny telesnej výchovy absolútne prestali mať zmysel. „Učil som telesnú výchovu online. Cvičil som zhruba päť hodín denne a ako učiteľ som nemal absolútne žiadnu možnosť prinútiť žiakov, aby si pustili kameru,“ opisuje Tlelka.

Postavenie učitelia v spoločnosti je dnes iné ako v minulosti. Pred rokmi to bola vážená profesia, kde na jednej strane boli učitelia s rodičmi a na druhej strane žiak. Dnes je všetko inak.

„Tým, že zarábame tak málo, niektorí sa na nás pozerajú s neúctou. Možno na dedinách je to iné, ale tu v Bratislave som to zažil na vlastnej koži. Mnohí rodičia vozia deti do škôl na drahých autách, na takých, ktoré si nikdy nebudem môcť dovoliť. Ja som chodil na starom bicykli a deti vám to občas dajú pocítiť,“ priznáva bývalý učiteľ.

Rodičia dnes stoja pevne za deťmi a ťažko si priznajú, že by ich dieťa mohlo pochybiť. „Keď som učil geografiu, prichádzali mi aj vulgárne maily, ako som si dovolil dať žiakovi takú a takú známku. Rodičia prišli aj do školy, chceli vidieť písomku a všetko sme si museli prechádzať,“ opisuje Tlelka. Väčší problém mali mladšie učiteľky, ktoré nemali pred rodičmi žiakov dostatočnú autoritu a dostávali sa tak do nepríjemných situácií.

Triednym učiteľom bol celkovo deväť rokov a školskými rokmi sprevádzal desiatky žiakov. Priznáva, že zo základnej školy sa mu odchádzalo veľmi ťažko. Najmä preto, že mal dobré vzťahy s kolegami a vedením. „Bolo to veľmi ťažké lúčenie so žiakmi. Keď som im to oznámil, tak sme si poplakali,“ hovorí Tlelka o odchode od piatakov. Ak by mohol a mal tú šancu, tak by v školstve zostal, aktuality.sk

X X X

Scholz navrhuje nový systém protivzdušnej obrany pre Európu

 Nemecký kancelár Olaf Scholz chce spoločne s európskymi susedmi vybudovať nový systém protivzdušnej obrany. Takýto systém by bol bezpečnostným prínosom pre celú Európu, ako aj lacnejším a efektívnejším riešením než samostatné systémy jednotlivých krajín, uviedol v pondelok v prejave na Karlovej univerzite v Prahe.

 Scholz sa o podrobnostiach nezmienil. Iniciatíva je však reakciou na ruskú agresiu voči Ukrajine, ktorá trvá už viac ako pol roka.

Nemecko bude v najbližších rokoch výrazne investovať do protivzdušnej obrany, avizoval Scholz. Podľa jeho slov by tento plán mal byť od začiatku koncipovaný tak, aby sa doň mohli zapojiť európski susedia. Konkrétne menoval Holandsko, Poľsko, Estónsko, Litvu, Lotyšsko, Česko, Slovensko a partnerov v Škandinávii.

Európa má pri obrane proti hrozbám zo vzduchu a vesmíru „čo doháňať“, zdôraznil Scholz. Všetky nové kapacity v tejto oblasti by podľa neho mali byť použiteľné aj v rámci Severoatlantickej aliancie (NATO).

Financie na investície by mohli prísť zo sumy 100 miliárd eur, ktoré Scholz ohlásil na modernizáciu a posilnenie nemeckej armády v nadchádzajúcich rokoch.

S ohľadom na útok Ruska na Ukrajinu kancelár povedal, že cieľom EÚ je dosiahnuť, aby medzi členskými krajinami už nikdy viac nebola vojna. Dnes je podľa neho na Únii, aby tento prísľub mieru ďalej rozvíjala – tak, aby zaistila svoju bezpečnosť, nezávislosť a stabilitu aj voči výzvam zvonka./agentury/

X X X

 US Open: Simona Halepová senzačne končí už v 1. kole, jej premožiteľka sa rozplakala

 Rumunská tenistka Simona Halepová sa s účinkovaním na grandslamovom turnaji US Open rozlúčila už v 1. kole. Nasadená sedmička nečakane prehrala s 20-ročnou Ukrajinkou Dariou Snigurovou 2:6, 6:0, 4:6, keď doplatila na príliš veľké množstvo nevynútených chýb. Jej maximom v New Yorku zostáva semifinále z roku 2015.

Snigurová sa po zisku najcennejšieho skalpu v kariére rozplakala. „Nemôžem tomu uveriť, že som zdolala bývalú svetovú jednotku. Pred začiatom duelu som bola poriadne nervózna, no s výnimkou druhého setu som podala veľmi dobrý výkon. Toto víťazstvo venujem môjmu otcovi, ktorý mi držal palce priamo v hľadisku i celej Ukrajine,“ vyznala sa v pozápasovom rozhovore.

Francúzka Caroline Garciová postúpila s prehľadom do 2. kola. Víťazka podujatia WTA Tour v Cincinnati zdolala v úvodnom kole ako nasadená sedemnástka Rusku Kamillu Rachimovovú 6:2, 6:4. Ďalej ide aj tretia nasadená Grékyňa Maria Sakkariová, ktorá vyradila wimbledonskú semifinalistku Nemku Tatjanu Mariovú 6:4, 3:6, 6:0. V prvom sete otočila z 1:4.

X X X

 US Open: Skupina demonštrantov vyjadrila podporu Djokovičovi

 Skupina demonštrantov sa v pondelok zhromaždila pri vstupe do dejiska US Open a vyjadrila podporu Novakovi Djokovičovi. Srbský tenista sa minulý týždeň odhlásil zo záverečného grandslamového turnaja roka, pretože nie je zaočkovaný proti ochoreniu COVID-19.

Vakcinácia je pre cudzincov podmienkou vstupu do USA. Demonštranti skandovali pred vstupom do Národného tenisového centra v New Yorku „Novak, Novak“ a žiadali zrušenie cestovných obmedzení pre nezaočkovaných. Informovali o tom agentúra AP a oficiálna webová stránka turnaja.

V januári Djokovič nemohol obhajovať titul na Australian Open. Neuspel totiž na federálnom súde v Melbourne s odvolaním sa proti opätovnému zrušeniu jeho víza, ktoré nariadil austrálsky minister pre imigráciu Alex Hawke. Vtedajšieho lídra svetového rebríčka ATP následne deportovali z krajiny./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.