Koniec obilnej dohody s Ruskom. Maďarsko nie je rokovať o 500 miliónoch eur na zbrane Ukrajine. V Japonskom mori  cvičenia Ruska, Číny

Čo spraví s cenami chleba? Ódor kontroloval žatvu pri Trnave. Žatva plná nádejí a obáv, tak by sa dal v skratke charakterizovať tohtoročný zber obilnín. Očakáva sa úroda, ktorá prekročí päťročný priemer, čo Slovensku prinesie 200-percentnú sebestačnosť v pšenici. Ceny tejto najdôležitejšej obilniny však vinou vojny na Ukrajine lietajú ako na hojdačke. Pred rokom sa predávala tona pšenice za 340 – 350 eur, tohto roku klesla na polovicu tejto sumy. Opäť je však všetko inak.

 Rusko vypovedalo obilnú dohodu umožňujúcu Ukrajine vyvážať obilie z čiernomorských prístavov a navyše ich začalo ostreľovať. Ceny pšenice okamžite vystrelili nahor.

V stredu na burzách zdražela pšenica o 8,2 percenta, svetová cena pšenice tak rástla najrýchlejšie od roku 2012. Podľa Lukáša Kovandu, hlavného ekonóma Trinity Bank, je dôvodom prudkého rastu cien ruská hrozba, že bude považovať lode v Čiernom mori plaviace sa s obilím a inými poľnohospodárskymi produktmi za nepriateľské pravidlá. Rusi ich podozrievajú z prevozu iného – vojenského materiálu.

Rusko medzitým cielene začalo ničiť ukrajinskú prístavnú infraštruktúru na juhu Ukrajiny, pričom zničilo veľké množstvo poľnohospodárskej produkcie v odeskom prístave.

 Premiér Ľudovít Ódor, spolu s ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozefom Bírešom vyrazili na žatevný výjazd do Špačiniec. Predseda vlády si vyskúšal aj to, aké je to zviesť sa v kombajne počas žatvy.

Rýchlo sa zhoršujúca situácia v medzinárodnom obchode s obilím rámcovala štvrtkový pracovný výjazd premiéra úradníckej vlády Ľudovíta Ódora na žatevné polia Trnavskej tabule. Ódor sa stretol s poľnohospodármi v chotári poľnohospodárskeho družstva Špačince, ktoré dlhodobo patrí k najlepšie hospodáriacim družstvám na Slovensku. Potvrdilo to aj v tomto roku, keď zbiera okolo 6,5 tony tvrdej cestovinárskej pšenice priemerne z hektára. Je to o tonu viac, ako sa očakáva úroda na Slovensku.

 Premiéra privítali družstevníci bochníkom chleba. Nebol upečený, pravdaže, z tohtoročnej úrody, pretože pšenica musí ešte pár týždňov dozrievať v sýpkach, aby bola súca na mletie. Krásny bochník a slová o dobrej úrode však dávali nádej, že Slovensko bude mať chleba dosť. Koľko však bude stáť? Veď za kilogramový bochník najlacnejšieho chlebíka už ľudia platia od 1,70 eura až po 5 eur za špeciálne chleby.

Ceny lietajú ako na hojdačke

Poverený predseda vlády vyjadril presvedčenie, že dobrá úroda umožní, aby sa „ceny udržali na nejakých rozumných úrovniach pre jednu aj druhú stranu“.

 Tou prvou stranou sú poľnohospodári, prácu ktorých Ódor včera ocenil, a tou druhou občania Slovenska, ktorí si chlieb, rožky a množstvo iných produktov z obilnín kupujú. Lebo obilie bolo a je základom potravinovej sebestačnosti.

Náladu a očakávania poľnohospodárov stručne vystihol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho: „Naturálne, teda z hľadiska úrod, je žatva veľmi dobrá, ale finančné výnosy budú polovičné.“

 Vlani práve obilie potiahlo ekonomiku družstiev, akciových spoločností a rodinných fariem. Poľnohospodárstvo dosiahlo zisk, aký v ponovembrovom období nezaznamenalo – 340 miliónov eur, z čoho odviedlo aj slušné dane do pokladnice štátu. No už založenie úrody ozimín odčerpalo v jeseni minulého roku roľníkom značné prostriedky, lebo ako rástli ceny obilia, rovnakým tempom stúpali aj ceny hnojív, energií a všetkých vstupov.

Do toho prišli vývozy ukrajinskej pšenice, ktoré zmenili pomery predovšetkým v krajinách susediacich s Ukrajinou. Časť ukrajinskej pšenice totiž skončila v Poľsku, Rumunsku, Bulharsku, Maďarsku a na Slovensku. Táto pätica krajín si síce vymohla od Európskej komisie zákaz dovozu obilia z Ukrajiny do 15. septembra tohto roku, ba aj symbolické odškodnenie za destabilizáciu stredoeurópskeho obilného trhu. Koniec obilnej dohody a ruské ostreľovanie ukrajinských prístavov však opäť komplikuje situáciu na obilnom trhu.

Najbližšie týždne ukážu, ako krutá vojna o čiernomorské prístavy zmení trh s obilím. Ak napätie povolí, mal by to pocítiť aj slovenský spotrebiteľ, ak nie, pocíti to takisto. Poverený minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš na otázku Pravdy, aké môžu byť po tohtoročnej úrode ceny potravín, povedal, že ak vlani stála tona pšenice 350 eur a teraz iba polovicu z tejto sumy, malo by sa to premietnuť aj do ceny potravín. Vyzval mlynárov a spracovateľov obilia, aby ho nedovážali zo zahraničia, pretože Slovensko je v pšenici sebestačné na 200 percent.

 Premiér Ľudovít Ódor v tejto súvislosti podotkol, že „vláda sa usiluje spriechodniť tranzitné trasy pre ukrajinské obilie s jasným zámerom, aby neskončilo na Slovensku v rukách špekulantov“.

Premiér v role kombajnistu

Návšteva špačinského družstva pritiahla pozornosť médií. Ľudovít Ódor pochádza z vidieka a ako študent robil pomocníka na kombajne. Po rokoch sa opäť ocitol v kabíne kombajnu a nevidel rozdiel medzi klimatizovanými priestormi, v ktorých sa cez leto pohybuje ako šéf vlády a pracoviskom kombajnistu. Možno tým mladým ľuďom vyslal signál, že sa oplatí zaujímať o poľnohospodárske profesie, ktoré umožňujú pracovať so špičkovými strojmi. Bola to teda napokon sympatická propagačná jazda.

 Družstvo v Špačinciach je jedným z mála poľnohospodárskych podnikov, kde ešte chovajú veľké stádo hovädzieho dobytka. To malo vlani vyše 1 600 zvierat, ale suchá jeseň, ktorá zdecimovala úrodu krmovín, ho zredukovala na polovicu. Predseda družstva Rudolf Nádaský zaviedol premiéra aj na farmu býčkov. Tie si v družstve cenia nielen preto, že produkujú prvotriedne bifteky, ale aj pre dnes vzácny maštaľný hnoj. Jeho prítomnosť v pôde ilustrovali aj dobre vyvinuté porasty cukrovej repy a kukurice.

„O pôdu sa treba starať, teda rozvíjať plnokrvné poľnohospodárstvo,“ ocenil prístup špačinského družstva minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš.

Čo chce súčasná dedina

Predseda poľnohospodárskej samosprávy Emil Macho konštatoval, že hoci je obilninárstvo výkladnou skriňou slovenského poľnohospodárstva, to musí rozvíjať aj špeciálnu rastlinnú a najmä oslabenú živočíšnu výrobu. „Až keď budeme spracúvať oveľa viac obilia doma ako dnes, teda premieňať ho na mäso – bravčové, hydinové, až potom sa odvetvie posunie komplexne ďalej,“ povedal Macho.

 Slovensko by podľa odhadov Štatistického úradu malo dopestovať tohto roku 2,3 milióna ton pšenice. Vinou toho, že nie desiatky, ale stovky podnikov prestali chovať zvieratá, bude treba exportovať okolo milióna ton zrna. Na druhej strane dovážame mäso vyrobené aj zo slovenskej kukurice a pšenice. Je to nevýhodné a je najvyšší čas to zmeniť.

Pravda, medzitým sa zmenili slovenské dediny. Areály družstiev obkľúčila nová výstavba a ľuďom prekážajú práve farmy, kde ešte chovajú zvieratá. Ak však chceme živú krajinu a v neistom čase v potravinách sebestačnú, musíme si vybrať, čo je naozaj dôležité: či mestsky ladená zástavba dediny, alebo dedina, kde má ako v Špačinciach miesto aj farma zvierat./agentury/

X X X

Návrh Európskej únie podporiť bojové úsilie Ukrajiny v nasledujúcich štyroch rokoch sumou 20 miliárd eur označil vo štvrtok v Bruseli šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó za šokujúci.

  Podľa servera telex.hu Szijjártó po zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci novinárom povedal, že touto pomocou by sa režim vojny zabetónoval na ďalšie roky, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Spravodajský server Politico v stredu napísal, že na stole je plán, podľa ktorého EÚ poskytne Ukrajine podporný rámec vo výške 20 miliárd eur v samostatnom fonde, ktorý možno použiť počas štyroch rokov. EÚ by sa tak priamo nepodieľala na nákupoch zbraní, ale podporovala by zásielky zbraní členských štátov a pomáhala pri výcviku ukrajinských vojakov. Táto suma by bola nad rámec 50 miliárd eur, ktoré by boli pridelené na nevojenskú pomoc Ukrajine v rokoch 2024 až 2027, píše telex.hu.

 Szijjártó dodal, že uvedené štvorročné obdobie naznačuje, že Brusel už nemyslí na mier v dlhodobom horizonte. Táto vojna podľa jeho slov nemá riešenie na bojisku a ak budú boje pokračovať aj v nasledujúcich rokoch, jedinou otázkou zostane, koľko ľudí – vrátane Maďarov žijúcich na Ukrajine – počas tejto doby zomrie.

X X X

Maďarská vláda nie je ochotná rokovať o 500 miliónoch eur určených na financovanie dodávok zbraní na Ukrajinu, ktoré boli doteraz blokované, ani o novom návrhu 20 miliárd eur, kým bude maďarská banka OTP figurovať na kyjevskom sankčnom zozname. Povedal to vo štvrtok v Bruseli šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó po zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci. S odvolaním sa na server privatbankar.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Szijjártó pripomenul, že z Európskeho mierového nástroja sa doteraz minulo 5,6 miliardy eur na financovanie dodávok zbraní, teraz sa má schváliť ďalších 500 miliónov eur, no maďarská vláda s tým nebude súhlasiť, kým Ukrajina nevyškrtne najväčšiu maďarskú banku OTP zo zoznamu medzinárodných sponzorov vojny.

 Ukrajinské ministerstvo obrany dnes uviedlo, že od piatku 21. júla môžu byť plavidlá plávajúce do ruských alebo Rusmi okupovaných ukrajinských prístavov v Čiernom mori považované za lode prepravujúce vojenský náklad. Informovali o tom agentúry Reuters a Unian. Kyjev tak zjavne reaguje na stredajšie vyhlásenie ruského rezortu obrany, že Moskva bude oddnes považovať za potenciálnych dopravcov vojenského nákladu všetky lode, ktoré popaľujú do ukrajinských čiernomorských prístavov.

 „Ukrajinské ministerstvo obrany varuje, že od 00: 00 dňa 21. júla (dnešnej 23:00 SELČ) všetky lode plávajúce v Čiernom mori k námorným prístavom Ruskej federácie a ukrajinským námorným prístavom nachádzajúcim sa na ukrajinskom území dočasne okupovanom Ruskom môžu byť považované Ukrajinou za lode prepravujúcej náklad vojenského zamerania so všetkými príslušnými rizikami,“ uvádza sa vo vyhlásení ukrajinského rezortu obrany.

Kyjev zároveň označil okrem iného plavbu v severovýchodnej časti Čierneho mora od piatkového rána za nebezpečnú. Ukrajinské ministerstvo obrany zároveň uviedlo, že je schopné zmariť ruskú agresiu na mori.** „Osud krížnika Moskva dokazuje, že ukrajinské obranné sily majú potrebné prostriedky na odrazenie ruskej agresie na mori,“** uviedol rezort s odvolaním sa na vlaňajšie potopenie ruského krížnika Moskva. Kyjev zároveň obvinil Rusko z porušovania medzinárodného práva a podkopávania potravinovej bezpečnosti

X X X

 Ukrajinské vzdušné sily žiadajú o lepšie systémy protivzdušnej obrany pre južné regióny po tom, čo údajne zničili len päť z 19 ruských striel s plochou dráhou letu vypálených na krajinu počas noci. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

„Zostreľujeme, čo sa dá zostreliť,“ skonštatoval v štátnej televízii hovorca velenia vzdušných síl Ukrajinských ozbrojených síl Jurij Ihnat, no dodal, že by „samozrejme chceli zostreliť viac“.

Podľa Ihnata však súčasnými ukrajinskými systémami protivzdušnej obrany „nie je možné“ zostreliť ruské rakety Onix a Ch-22, pretože letia veľmi rýchlo. „Potrebujeme prostriedky, musíme posilniť južné regióny, naše prístavné mestá, prostriedkami najmä proti balistickým raketám,“ povedal s tým, že ochranu tohto regiónu by mohli zabezpečiť systémy ako Patriot alebo SAMP-T.

X X X

Členské štáty Európskej únie dnes znovu o šesť mesiacov predĺžili platnosť hospodárskych sankcií proti Rusku zavedených kvôli jeho agresii proti Ukrajine. Oznámila to Rada EÚ, zatiaľ čo sa v Bruseli schádzali unijní ministri zahraničia. Novo sa s reštriktívnymi opatreniami počíta do konca januára 2024, keď by daný sankčný režim bol v platnosti už zhruba desať rokov.

Ekonomické reštrikcie spojené s dianím na Ukrajine začala únia uplatňovať v roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský polostrov Krym a podporilo povstanie proruských separatistov na východe Ukrajiny. Bezprecedentnú šírku potom sankčný režim nabral po 24. februári minulého roka, keď Rusi začali výrazne väčšiu inváziu susednej krajiny.

X X X

Munícia v sklade vojenskej základne na východe Ruskom anektovaného ukrajinského polostrova Krymu, v ktorom v stredu vypukol požiar, ďalej vybuchuje, a to už viac ako 24 hodín. Upozornil na to dnes ruský server Meduza, ktorý pôsobí v lotyšskom exile. Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie podľa agentúry Interfax uviedlo, že munícia už nevybuchuje tak často ako predtým a že sa situácia v postihnutom okrese začína stabilizovať. Príčiny požiaru úrady doteraz neoznámili, médiá predpokladajú, že základňu v hlbokom tyle ruských vojsk zasiahli buď riadené strely dodané Ukrajine zo Západu, alebo drony. Kyjev sa tradične zdržal vyjadrenia.

 V niektorých obciach, z ktorých muselo byť v stredu evakuované obyvateľstvo, bolo podľa ministerstva už možné pristúpiť k obhliadke napáchaných škôd a pátraniu po nebezpečných predmetoch, ktoré by mohli explodovať. Úrady evakuovali obyvateľov piatich dedín z okolia vojenskej základne, spolu viac ako 2200 ľudí. Väčšina z nich odišla k príbuzným a známym. Asi 70 ľudí využilo ubytovanie ponúknuté úradmi.

X X X

Zameranie Západu na budovanie ukrajinskej vojnovej mašinérie sa výrazne presunulo na opravu a údržbu týchto zbraní, čo je znakom toho, že vojna bude trvať mesiace a roky. Ako referuje web Politico, povedal to popredný predstaviteľ Pentagonu.

Ešte predtým, ako Ukrajina toto leto spustila protiofenzívu, sa spojenci čoraz viac obávali, že snahy udržať darované vybavenie v prevádzke zaostávajú za potrebami bojiska.

Udržiavanie moderného vybavenia v hodnote miliárd dolárov v prevádzkyschopnom stave, aby Kyjev mohol pokračovať vo svojej protiofenzíve, je jednou z hlavných funkcií pracovnej skupiny 22 krajín vedenej USA, Poľskom a Spojeným kráľovstvom.

Skupina už pomohla Ukrajincom rozbehnúť úsilie na podporu dodávok, ktoré sleduje viac ako štyritisíc dodávateľských liniek pre vysoko dopytované náhradné diely na medzinárodné darované vybavenie.

 Zatiaľ čo pracovná skupina na udržanie pokročila, realita národnej politiky a vládnej byrokracie má tiež slovo v tom, čo sa hýbe a kedy.

X X X

Ceny pšenice na európskych burzách v stredu oproti predchádzajúcemu dňu stúpli o 8,2 percenta na 253,75 eura za tonu a ceny kukurice sa zvýšili o 5,4 percenta. Ceny pri amerických termínovaných kontraktoch na nákup pšenice stúpli o 8,5 percenta. Išlo o ich najvýraznejší denný rast od februára 2022 v dňoch po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Informuje o tom web BBC.

Dôvodom zdraženia pšenice na globálnych trhoch je to, že Rusko, ktoré v pondelok odstúpilo od obilnej dohody s Ukrajinou, vyhlásilo, že lode smerujúce do ukrajinských čiernomorských prístavov bude považovať za potenciálne vojenské terče. Ruský minister obrany v utorok povedal, že plavidlá na ceste do ukrajinských prístavov budú podľa Kremľa „potenciálnymi prepravcami vojenského nákladu“./agentury/

X X X

Šimko mal zasahovať do vyšetrovania. Fico chce odvolať Hamrana

Potopenie exministra vnútra Ivana Šimka nemal byť zo strany vedenia polície premyslený nátlakový krok. Podľa prezidenta Policajného zboru Štefana Hamrana nečakali na to, že „niekto povolí“, ale rozhodli sa „držať princípov“.

 „Nebol to žiadny meisterstück (majstrovský kúsok, pozn. red.), ako to nazval pán exminister, príbeh je oveľa jednoduchší,“ zdôraznil Hamran. Priznal „neprekonateľné názorové nezhody“ s exministrom, i napriek tomuto nesúladu však označil diskusie so Šimkom i rozchod oboch strán za korektné.

Šimko skončil vo funkcii ministra vnútra v stredu 19. júla. Návrh na odobratie poverenia odôvodnil premiér Ľudovít Ódor naštrbenou dôverou medzi exministrom a vedením polície. Prezidentka Zuzana Čaputová návrh prijala a vysvetlila, že jej snahou je neohroziť personálnu stabilitu v Policajnom zbore. Prezidentka zároveň odmietla, že by konala na nátlak niekoho a vedením rezortu poverila Ódora.

 Zásahy do vyšetrovania

Policajný šéf opätovne vyčítal exministrovi statusy, v ktorých vidí spochybňovanie práce polície i systému, ktorý je v Policajnom zbore nastavený. „Upozornil som ho, že práve takéto statusy spochybňujú dôveru v políciu,“ uviedol Hamran. Sklamaním pre neho bolo, že exminister bez reálnych argumentov trval na opodstatnenosti svojich statusov, ktoré napísal po vražde v Dubnici nad Váhom. „Keď som si vypočul, že si za nimi stojí a v budúcnosti by konal rovnako, pochopil som, že táto spolupráca asi nebude možná,“ upozornil.

Práve toto malo byť spúšťačom pre Hamranových kolegov na to, aby zvažovali odchod z polície. „Ak minister vnútra v čase, keď nemá informácie ani policajný prezident, ani generálny prokurátor, ktorý len v tom čase nariadil previerku a aj vnútornú kontrolu, vydá taký status, tak to závažným spôsobom poškodí renomé celého Policajného zboru a všetkých slušných policajtov,“ skonštatoval Hamran.

Dôveru medzi políciou a vedením rezortu vnútra naštrbili nielen statusy, ale aj Šimkove snahy o informácie z prebiehajúceho vyšetrovania. Podľa Hamrana ich chcel Šimko získať v prítomnosti štátneho úradníka, spojeného s osobou, ktorá figurovala v onom prípade. „Prvýkrát som vtedy nesplnil pokyn nadriadeného, odmietol som na takéto stretnutie ísť,“ zdôraznil. Šéf Smeru Robert Fico sa pýta, či ten štátny úradník nebol minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš. Podľa Fica mohol mať záujem na zisťovaní stavu vyšetrovania na Pôdohospodárskej platobnej agentúre.

Špinavé hry

Dočasne poverený šéf Úradu inšpekčnej služby Peter Juhás sa na tlačovej konferencii vyjadril aj k Šimkovým slovám o tom, že skutočným dôvodom napätia bolo jeho rozhodnutie nepodpísať personálnu nomináciu trestne stíhaného policajta do funkcie v policajnej inšpekcii. Juhás tvrdí, že Šimko s personálnym návrhom spočiatku nemal problém, výhrady vyslovil až neskôr, v čom Juhás vidí možné politické tlaky. Bývalému ministrovi priamo vyčíta, že chcel predmetnú personálnu nomináciu riešiť mimo pôsobnosti Policajného zboru. „O tejto veci sa chcel radiť s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom, s čím som ja nemohol súhlasiť,“ uviedol Juhás. Dodal, že bývalému ministrovi povedal, že ak s jeho postojom nesúhlasí, je pripravený odísť z funkcie.

 Netrvalo dlho a ozval sa aj samotný generálny prokurátor Maroš Žilinka. Ten zásadne odmieta akúkoľvek jeho možnú ingerenciu do personálnych nominácií v Policajnom zbore, o ktorú sa mal údajne cez konzultáciu s ním snažiť bývalý minister vnútra Šimko. „S bývalým ministrom vnútra sa generálny prokurátor nestretol ani jedenkrát, nekomunikoval s ním ani telefonicky. Pán Šimko ho nikdy nekontaktoval, a rovnako ho žiadnym spôsobom nekontaktoval ani generálny prokurátor,“ spresnila hovorkyňa Generálnej prokuratúry Zuzana Drobová.

Zároveň generálny prokurátor „dôrazne žiada, aby nebol zaťahovaný do sporov medzi bývalým ministrom vnútra SR Ivanom Šimkom a policajnými funkcionármi, s ktorými nemá absolútne nič spoločné“. „Dôrazne sa ohradzuje proti jeho zaťahovaniu do takýchto špinavých hier,“ dodala Drobová.

X X X

 Ivan Šimko končí vo funkcii ministra vnútra po spore s vedením polície.

Fico chce po odchode Šimka pokračovať v zmenách vo vedení silových zložiek a rád by uznesením Národnej rady zaviazal premiéra, aby Hamrana odvolal. Podpisy na iniciovanie mimoriadnej schôdze má vraj strana pripravené. Fico vyhlásil, že prezidentka Čaputová odobratím poverenia Šimkovi odovzdala ministerstvo vnútra Hamranovi. Vidí za tým snahu dokončiť špinavú robotu voči opozícii a ovplyvniť voľby. „Ministrom vnútra je Hamran. Rozhodla o tom Čaputová. Hamran je čistý Matovičov človek,“ vyhlásil.

Argumentuje, že sa účelovo menil aj zákon, aby Hamran mohol byť policajným prezidentom. Fico tvrdí, že špinavú hru hrá aj prezidentka, ktorá pomáha Progresívnemu Slovensku. Nahovoril ju na to podľa neho špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a následne hlava štátu na odvolanie Šimka nahovorila aj Ódora. Okrem odvolania Hamrana žiada strana premiéra, aby okamžite podal vláde návrh na odvolanie šéfa policajnej inšpekcie Juhása.

 Bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak (Progresívne Slovensko) zase kritizuje strany Hlas a Smer za to, že sa okamžite zastávajú exministra Šimka a neprekáža im, že doteraz úradnícku vládu kritizovali. „Stačí im, ak exminister Šimko svojím nešťastným výrokom vyjadril ich politické presvedčenie, že polícia má konať pod politickou kontrolou nad rámec súčasných zákonných možností, a hneď ho považujú za svojho,“ uviedol Spišiak, podľa ktorého pre Progresívne Slovensko je takýto politický vplyv na políciu neakceptovateľný. Premiér Ódor vyhlásil, že „polícia má a naďalej bude mať v medziach zákonnosti voľnosť vo vyšetrovaní“. „Avšak najrozumnejším a neľahkým rozhodnutím je odchod ministra vnútra,“ spresnil.

No podľa lídra Hlasu Petra Pellegriniho nepovedal premiér jediný relevantný argument, pre ktorý by bolo potrebné odvolať ministra vnútra Šimka. Predseda Hlasu tiež uviedol, že nie je potvrdené, že by Šimko zasahoval do vyšetrovania alebo chcel vykonať personálne zmeny, na ktoré mal podľa Pellegriniho ako minister vnútra právo. „Na želanie policajtov, želanie ozbrojenej zložky štátu, ktorá má poslúchať a plniť úlohy vlády, je nakoniec odvolaný minister vnútra, ktorý je autoritou nad touto zložkou, a ktorý ju má riadiť a má na ňu dohliadať,“ vyhlásil Pellegrini s tým, že ozbrojená zložka si vyslovene vynútila odvolanie vlastného ministra pod vyhrážkou, že odídu ľudia z vedenia./agentury/

X X X

Polícia znovu obvinila poslanca parlamentu. Ide o Martina Borguľu zo Sme rodina

Meno obvineného poslanca šéf polície nezverejnil. Podľa Roberta Fica je opäť obvinený Martin Borguľa.

 Polícia obvinila poslanca NR SR. Na štvrtkovej tlačovej konferencii o tom informoval policajný prezident Štefan Hamran. Meno obvineného zatiaľ nekonkretizoval. „V týchto dňoch sme obvinili poslanca Národnej rady SR, je to nová informácia, na ktorej sme sa dohodli s vyšetrovateľom, že ju môžeme dať von. V súčasnosti sa doručuje obvinenie,“ uviedol šéf polície.

Podľa jeho slov takto chcel len dať najavo, že polícia koná voči každému bez ohľadu na jeho politickú príslušnosť či postavenie.

Meno poslanca, ktorý má byť obvinený, zverejnil na tlačovej besede predseda Smeru Robert Fico.

„Asi sa budete pýtať, o akom poslancovi dnes hovoril Štefan Hamran. My máme informácie, že je to poslanec Martin Borguľa so Sme rodina a neurobili nič iné, len prepísali dátum,“ povedal Fico. Podľa informácií Aktuality.sk ide skutočne o poslanca Sme rodina.

Borguľu už vlani obvinili z korupcie. Napokon však jeho stíhanie stopla generálna prokuratúra na základe paragrafu 363 ako nezákonné. Teraz ho podľa Roberta Fica obvinili znova.

Borguľovo obvinenie z prečinu podplácania postavil pôvodne vlani vyšetrovateľ na tom, že cez sprostredkovateľov zaplatil 50-tisíc eur bývalému funkcionárovi Národnej jednotky finančnej polície Marianovi Kučerkovi. Poslanec v prípade figuroval pôvodne ako poškodený. Tvrdil, že ho vydierali a bál sa o svojich blízkych a poškodenie dobrého mena.

„Bolo mi povedané, že existujú nejaké informácie a na základe tých informácii mi môžu robiť toto: my ti môžme vykopnúť dvere. My ťa môžeme medializovať. Tá medializácia sa nemala týkať Bratislavskej vodárenskej alebo akejkoľvek spoločnosti. Medializácia sa mala týkať toho, že by boli u mňa v dome kukláči: pozri, my ťa zničíme,“ vyhlásil pre médiá. Na políciu podľa svojich slov vtedy nešiel, lebo sa nemal na koho obrátiť.

Vyšetrovateľ naopak tvrdil, že poslanec Borguľa nebol pod hrozbou ťažkej ujmy. Nemali ho čím diskreditovať, lebo sám vypovedal, že sa ničoho nezákonného nedopustil. Požiadavku zaplatiť policajtovi peniaze mal vyriešiť inak.

Reakcia Martina Borguľu

Borguľa na sociálnej sieti reagoval, že ide „o snahu o ovplyvňovanie volieb políciou a prekrývanie ich vlastných prešľapov“.

„Dnes mi bol doručený ,pozdrav‘ z polície. Opätovne mi vzniesli obvinenie za skutok zo začiatku leta 2018, kde som bol poškodený, neskôr obvinený. Prípad, ktorý bol X krát medializovaný. Do dnešného dňa polícia nemá žiadne nové dôkazy, preto tomuto teátru nerozumiem,“ napísal poslanec.

„V prípade, o ktorom tu píšem som takmer rok vystupoval ako poškodený. V týždni kedy prebiehala rozprava o vydaní Roberta Fica na väzobné stíhanie (26.4.2022), som sa z minúty na minútu stal obvineným. Napriek tomu, že voči mne neboli nájdené žiadne dôkazy. Spis bol procesne viac ako pol roka uzavretý. Išlo o náhodu? To si nemyslím. Generálny prokurátor v januári tohto roku skonštatoval, že voči mojej osobe neboli nájdené žiadne dôkazy a obvinenie zrušil,“ pokračoval.

Doplnil, že žiadne procesné chyby sa nestali.

„Generálny prokurátor vo svojom rozhodnutí o zrušení obvinenia zadal nájsť voči mne relevantné dôkazy vo veci, za ktorú som mal uplácať. Ak sa niečo nájde – obviniť ma. Lenže nič sa nenašlo,“ poznamenal Borguľa.

Trvá na tom, že žiaden trestný čin nespáchal.

„Vyšetrovateľ znovu vypočul všetkých dotknutých, (čo je čudne tak mňa nie)ktorí zopakovali, že som bol v roku 2018 vydieraný. Žiadne nové dôkazy nepribudli a nikto nemôže pochybovať, že v mojom prípade prebiehalo vyšetrovanie do najmenších detailov. Na záver musím pripomenúť reláciu, kde sám policajný prezident potvrdil, že začiatkom leta bol skutok premlčaný. I keď policajti mali od januára dosť času a pilne pracovali nič nové sa im nepodarilo nájsť,“ zopakoval.

Na záver dodal, že nemá problém o tejto veci hovoriť. „Odhliadnuc od toho, že je prípad premlčaný, polícia v dostatočnej lehote nenašla žiadne dôkazy. Nikomu to nevadí!? Odpoveď je na to len jedna. A to, že si polícia robí kampaň a snaží sa ovplyvniť voľby,“ uzavrel, aktuality.sk

X X X

V Japonskom mori sa začali spoločné námorné cvičenia Ruska a Číny

Ruský torpédoborec Admiral Tributs počas spoločného ruskéhon-čínskeho námorného cvičenia vo vodách Japonského moraZdroj: reuters

TASR

Aktivujte si newslettre

 

Uložiť článok

Cvičenia, ktoré potrvajú do nedele oznámilo dnes Rusko.

Rusko vo štvrtok oznámilo, že v Japonskom mori začalo spoločné námorné cvičenia s Čínou, ktoré potrvajú do nedele. Ich cieľom je podľa ruského ministerstva obrany „posilnenie námornej spolupráce a zachovanie stability a mieru v ázijsko-tichomorskom regióne“. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Okrem spolupráce v oblasti protiponorkových misií a námorného boja bude do cvičení zahrnutý aj tréning námorného a leteckého sprievodu bojových lodí. Ruské námorníctvo zastupujú dve protiponorkové lode, dve korvety, ako aj pomocné lode.

Počas minulého víkendu presunuli plavidlá

Na cvičeniach sa podieľa viac ako tridsať lietadiel oboch zúčastnených strán vrátane protiponorkových a bojových lietadiel i helikoptér.

Plavidlá čínskych námorných síl sa do Japonského mora presunuli už počas minulého víkendu. Čínska armáda tam vyslala päť lodí vrátane torpédoborca s riadenými strelami.

Moskva a Peking zintenzívnili svoje vzťahy, odkedy Rusko vlani vojensky napadlo Ukrajinu, čo Čína neodsúdila. Obe krajiny v uplynulých mesiacoch posilnili aj vojenské kontakty vrátane spoločných cvičení.

Rusko a Čína vykonali počas minulého mesiaca spoločný hliadkový let ponad Japonské a Východočínske more. Južná Kórea vtedy v oblasti preventívne nasadila stíhačky, aktuality.sk

X X X

WP: Ukrajinci už začali v boji používať americkú kazetovú muníciu

 Kazetovú muníciu dodanú Spojenými štátmi začala ukrajinská armáda používať proti ruským inváznym silám na juhovýchode Ukrajiny, napísal denník The Washington Post (WP).

Odvoláva sa pritom na nemenovaných ukrajinských činiteľov oboznámených so situáciou. Cieľom je prekonať silne opevnené ruské pozície spomaľujúce súčasnú ukrajinskú protiofenzívu.

 Jeden z ukrajinských predstaviteľov povedal americkému denníku, že armáda muníciu nasadila, aby rozbila zákopy, ktoré brzdia ukrajinské jednotky snažiace sa získať späť okupované územie. Okrem frontových pozícií na juhovýchode Ukrajiny sa očakáva, že kazetová munícia bude použitá tiež v blízkosti okupovaného ukrajinského mesta Bachmut, poznamenal The Washington Post.

Viac detailov denník nespomína. Pripomína však, že použitie kontroverzných prostriedkov vyrobených v USA prichádza po nedávnom rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena dodať túto muníciu Ukrajine, ktorá sa už takmer poldruhého roka bráni ruskej vojenskej agresii. Šéf Bieleho domu rozhodnutie označil ako „veľmi ťažké“. Pentagón pred pár dňami potvrdil, že kazetová munícia z USA už na Ukrajinu bola dodaná.

 Moskva dodávky tejto munície ostro kritizovala. Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu uviedol, že jeho krajina má dostatočné zásoby kazetovej munície a Moskva si vyhradzuje právo ich použiť, ak táto munícia bude nasadená proti ruským silám. Rusko pritom od začiatku svojej invázie kazetovú muníciu použilo v obývaných ukrajinských oblastiach najmenej 24-krát, píše WP s odvolaním sa na OSN.

Organizácia Human Rights Watch už skôr uviedla, že kazetovú muníciu v súčasnej vojne už použili obe strany, teda Moskva aj Kyjev.

Kazetová munícia v určitej fáze svojho letu exploduje a rozpadne sa na menšie nálože, ktoré sa rozptýlia v širšom okolí. Nevybuchnuté nálože pritom môžu predstavovať nebezpečenstvo pre civilistov aj dlho po skončení konfliktu. USA však tvrdia, že podiel nevybuchnutých menších náloží v nimi poskytnutých granátoch bude menší ako 2,5 percenta.

Približne 120 krajinách sveta sa pridalo k dohovoru, v ktorom sa zaväzujú nepoužívať, nevyrábať ani ďalej nepredávať kazetovú muníciu. Spojené štáty, Rusko ani Ukrajina medzi týmito signatármi nie sú./agentury/

X X X

Polícia obvinila poslanca Borguľu. Žiadne dôkazy o mojej vine nie sú, tvrdí

 Polícia v týchto dňoch obvinila poslanca Národnej rady SR. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to bez uvedenia ďalších podrobností povedal prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran. Podľa Roberta Fica ide o poslanca Sme rodina Martina Borguľu. Ten to neskôr potvrdil na sociálnej sieti a vyhlásil, že žiadne dôkazy voči nemu neexistujú, polícia prekrýva svoje prešľapy a ovplyvňuje voľby.

 „V týchto dňoch sme obvinili poslanca Národnej rady SR, je to nová informácia, na ktorej sme sa dohodli s vyšetrovateľom, že ju môžeme dať von. V súčasnosti sa doručuje obvinenie,“ uviedol Hamran.

Bližšie okolnosti prípadu neprezradil. „Informujem o tom, aby bolo jasné, že polícia funguje tak ako má, a chránime verejný záujem bez ohľadu na to, voči komu je vyšetrovanie vedené,“ povedal šéf polície na tlačovej konferencii, na ktorej sa primárne vyjadroval k rozuzleniu sporu a názorových stretov s exministrom vnútra Ivanom Šimkom.

 Podľa predsedu strany Smer Roberta Fica ide v tomto prípade o poslanca Martina Borguľu, zvoleného za Sme rodina. Ten už raz čelil obvineniu, zrušila ho však Generálna prokuratúra SR. „Neurobili nič iné, len prepísali dátum,“ povedal Fico na margo uznesenia o vznesení obvinenia poslanca. Borguľa bol obvinený z toho, že dal úplatok 50-tisíc eur cez sprostredkovateľa bývalému príslušníkov finančnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry Mariánovi K. Poslanec sa však bránil, že išlo o výpalné.

Borguľa: Polícia prekrýva svoje prešľapy a ovplyvňuje voľby

Dnes mi bol doručený “pozdrav“ z polície, uviedol Borguľa. „Opätovne mi vzniesli obvinenie za skutok zo začiatku leta 2018, kde som bol poškodený, neskôr obvinený. Prípad, ktorý bol X krát medializovaný. Do dnešného dňa polícia nemá žiadne nové dôkazy, preto tomuto teátru nerozumiem.

Spravme si v tom raz a navždy poriadok:

V prípade, o ktorom tu píšem som takmer rok vystupoval ako POŠKODENÝ. V týždni kedy prebiehala rozprava o vydaní Roberta Fica na väzobné stíhanie (26.4.2022), som sa z minúty na minútu stal obvineným. Napriek tomu, že voči mne neboli nájdené ŽIADNE dôkazy. Spis bol procesne viac ako pol roka uzavretý. Islo o náhodu? To si nemyslím.

Generálny prokurátor v januári tohto roku skonštatoval, že voči mojej osobe neboli nájdené žiadne dôkazy a obvinenie ZRUŠIL. NIE PRIATELIA, ŽIADNE PROCESNÉ CHYBY sa nestali! JEDNODUCHO NEBOLI NÁJDENÉ DOKAZY!

Generálny prokurátor vo svojom rozhodnutí o zrušení obvinenia zadal nájsť voči mne relevantné dôkazy vo veci, za ktorú som mal uplácať. Ak sa niečo nájde – obviniť ma. Lenže nič sa nenašlo. Viete prečo? Lebo som žiaden trestný čin nespáchal.

Vyšetrovateľ znovu vypočul všetkých dotknutých, (čo je čudne tak mna nie)ktorí zopakovali, že som bol v roku 2018 VYDIERANÝ. Žiadne nové dôkazy nepribudli a nikto nemôže pochybovať, že v mojom prípade prebiehalo vyšetrovanie do najmenších detailov. Na záver musím pripomenúť reláciu, kde sám policajný prezident potvrdil, že začiatkom leta bol skutok premlčaný. I keď policajti mali od januára dosť času a pilne pracovali nič nové sa im nepodarilo nájsť.

Áno, napriek tomu mi bolo DNES opätovne vznesené obvinenie a ja nemám problém o tom hovoriť. Odhliadnuc od toho, že je prípad premlčaný, polícia v dostatočnej lehote nenašla žiadne dôkazy. Nikomu to NEVADÍ!? Odpoveď je na to len jedna. A to, že si polícia robí kampaň a snaží sa ovplyvniť voľby,“ dodal Borguľa./agentury/

X X X

Poľský premiér: Wagnerovci predstavujú ohrozenie pre nás a východné krídlo NATO

Ruská žoldnierska Wagnerova skupina predstavuje ohrozenie pre Poľsko a východné krídlo NATO. Uviedol to vo štvrtok poľský premiér Mateusz Morawiecki po rokovaní s českým premiérom Petrom Fialom.

Vlády týchto dvoch krajín v Katoviciach rokovali aj o utečencoch z Ukrajiny, migrácii či energetike. TASR správu prevzala zo spravodajského servera Novinky.cz.

Morawiecki pripomenul, že Wagnerova skupina sa v Bielorusku nachádza v čoraz väčšom počte a uskutočňuje cvičenia v blízkosti poľských hraníc.

„Musíme sledovať, čo sa deje, pretože sa snažia destabilizovať východné krídlo NATO a chcú, aby sme boli slabí. My sa snažíme ukázať spoločnú tvrdosť,“ povedal poľský premiér.

Bieloruské ministerstvo obrany vo štvrtok uviedlo, že inštruktori z ruskej Wagnerovej skupiny začali s výcvikom príslušníkov bieloruských špeciálnych jednotiek. Poľsko následne posilnilo bezpečnostné opatrenia na hraniciach s Bieloruskom.

Krajiny zaťažené utečeneckou vlnou

Fiala po rokovaní uviedol, že vzťahy ČR a Poľska sú v súčasnosti dôležitejšie než predtým. Obe krajiny sú podľa jeho slov zo všetkých krajín najviac zaťažené utečeneckou vlnou z Ukrajiny a od ostatných štátov by očakával, že im v tom viac pomôžu.

ČR a Poľsko sa podľa neho zhodujú v úsilí čeliť nezákonnej migrácii. „Chceme zastaviť nezákonnú migráciu. Nič na tom nemenia ani rozdiely v stratégii ohľadne migračného paktu,“ povedal.

Poľsko spolu s Maďarskom na nedávnom zasadnutí Rady ministrov EÚ hlasovali proti novým migračným pravidlám.

Poľská a česká vláda v Katoviciach absolvovali už v poradí ôsmu medzivládnu konzultáciu. Rokovali aj o energetike, plynovode Stork II, rozvoji jadrovej energetiky, dopravnej infraštruktúre a o súčasnom programe EÚ. „Chceme, aby došlo k úprave normy Euro 7. Verím, že sa nám podarí túto normu výraznejšie zmeniť, aby viac zodpovedala realite,“ povedal Fiala v spojitosti s normou o znížení škodlivých emisií.

Vlády ČR a Poľska sa tiež zhodli, že po odstúpení Ruska od obilnej dohody je potrebné umožniť čo najrýchlejšie spriechodnenie koridorov a zabezpečiť prepravu ukrajinského obilia mimo krajín EÚ, aktuality.sk

X X X

V parlamente zvolali schôdzu k odvolávaniu policajného prezidenta Hamrana

Zvolanie mimoriadnej schôdze avizoval Smer-SD. Strana chce uznesením NR SR zaviazať premiéra Ľudovíta Ódora, ktorý je poverený vedením rezortu vnútra, aby odvolal prezidenta Policajného zboru Hamrana.

Mimoriadna schôdza parlamentu k policajnému prezidentovi Štefanovi Hamranovi sa uskutoční v piatok (21. 7.) po prerušení, respektíve skončení mimoriadnej schôdze k samosprávam.

TASR o tom vo štvrtok informovali z odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady (NR) SR, aktuality.sk

X X X

Líbyjská cestovná politika diskriminuje ženy pri cestovaní

Kabinet zaviedol v apríli politiku, na základe ktorej musia ženy cestovať v sprievode mužského príbuzného. Experti OSN odsúdili túto politiku.

Experti OSN vo štvrtok odsúdili politiku líbyjskej vlády, ktorá podľa nich účinne bráni ženám a dievčatám cestovať do zahraničia bez mužského sprievodu, pričom takéto konanie označili za diskriminačné a porušujúce ich práva. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Medzinárodne uznaný kabinet v metropole Tripolis zaviedol v apríli novú politiku, na základe ktorej musia ženy a dievčatá cestujúce bez sprievodu mužského príbuzného vyplniť podrobný formulár o dôvodoch vycestovania a cestovania v minulosti.

Tým ženám, ktoré odmietnu vyplniť formulár, údajne neumožnia z krajiny vycestovať, upozornilo deväť nezávislých expertov OSN vrátane členov pracovnej skupiny pre odstránenie diskriminácie žien a dievčat a osobitného spravodajcu pre boj proti násiliu páchanému na ženách a dievčatách.

„Nielenže je táto politika diskriminačná, ale obmedzuje aj slobodu pohybu žien a dievčat vrátane študentiek, ktoré odchádzajú z krajiny študovať do zahraničia,“ uviedli odborníci v správe.

Nepozerajú na negatíva

Expertov OSN znepokojuje najmä negatívny vplyv tohto diskriminačného konania na základné práva a slobody žien a dievčat. Takisto vyjadrili znepokojenie nad správami, že líbyjské zložky pre vnútornú bezpečnosť zastrašovali ochrancov práv, ktorí vystupovali proti tejto politike.

Odborníci vyzvali líbyjskú vládu, aby zmienené „diskriminačné opatrenie“ stiahla. Vyzvali tiež úrady, aby „zabránili akémukoľvek zastrašovaniu, obťažovaniu a útokom“ voči tým, ktorí proti tomu protestujú, aktuality.sk

X X X

Jaroslav Spišiak: Minister Šimko vybočil zo svojej roly vo vláde. Preto je dobré, že odišiel

 Podľa bývalého policajného prezidenta vyslovil Ivan Šimko smerom k polícii svoj politický názor, ktorý nemá oporu v zákonoch.

Len po dvoch mesiacoch opúšťa rezort vnútra Ivan Šimko. Kreslo úradníckeho ministra ho stál konflikt s políciou, ktorý sa dostal na verejnosť po tom, ako Šimko zverejnil status kritizujúci „rozviazané ruky“ policajtov.

Ako vysvetlil bývalý policajný prezident a v súčasnosti kandidát za Progresívne Slovensko Jaroslav SPIŠIAK, minister nemá právomoci zasahovať do vyšetrovania polície. Navyše môže byť informovaný len v takej miere, ako mu dovolí vyšetrovateľ či prokurátor

 X Ivan Šimko včera skončil na poste ministra vnútra. Špekulovalo sa, či chcel zasahovať do práce polície. Vás Šimko v roku 2001 vymenoval za prvého viceprezidenta policajného zboru. Máte s ním skúsenosti, že by chcel byť neprimerane informovaný o vyšetrovaniach?

Nikdy som nič také nezažil. Minister Šimko bol v tom čase korektný, správne zameraný a minister, aký mal podľa mňa byť.

Avšak v čase, keď bol ministrom, tak sekcia vyšetrovania, ktorej súčasťou boli orgány činné v trestnom konaní, nepatrila pod Policajné prezídium. Neviem teda, ako túto sekciu minister riadil.

X Myslíte si, že aj teraz v kresle ministra vnútra si myslel, že spadá vyšetrovanie pod jeho rezort?

Nie.

X Vy ste ho teda vnímali ako ministra, ktorý bol zástancom „rozviazaných rúk“ polície?

Rozviazanie rúk je veľmi zlý pojem, nerád ho používam. Polícia musí konať podľa zákona a podlieha zákonnej kontrole na to ustanovených orgánov štátu. Ale nemal som s ním konflikt. Jeho vôľa niečo riešiť alebo do niečoho zasahovať nebola v rozpore so zákonmi a vtedy platnými internými predpismi.

 X Hovorí sa aj o tom, že Šimko chcel byť informovaný aj o práci vyšetrovateľov. Musí minister vedieť, na čom pracujú?

Každý štátny orgán musí podľa ústavy informovať verejnosť o svojom pôsobení. Čiže aj policajný zbor, minister vnútra a dokonca aj orgány činné v trestnom konaní. Ale to, akým spôsobom, spresňujú nižšie právne normy.

Nariadenie ministerstva vnútra hovorí, že ak ide o spoločensky významnú vec, tak o činnosti má informovať minister alebo policajný prezident. Aby si mohli splniť túto povinnosť, musia mať informácie, ale len také, aké umožňuje Trestný poriadok – ak ide o trestné konanie. Navyše, o rozsahu informácií rozhoduje vyšetrovateľ prípadne prokurátor.

X Takže minister je závislý od toho, ako vyšetrovateľ rozhodne?

Samozrejme, a nemajú to byť informácie pre neho, ale pre informovanie verejnosti. Ak sa napríklad kriví nejaká udalosť a ovplyvňuje verejná mienka, tak minister musí zaujať stanovisko. Musí teda mať nejaké informácie. Ale len také, aké mu dovolí mať vyšetrovateľ a prokurátor.

Navyše to majú byť len informácie o stave vyšetrovania a nie o tom, akým smerom sa uberá, aký je plán, kto je podozrivý a aké sú plánované meritórne rozhodnutia. O takýchto skutočnostiach minister vnútra nemá mať informácie nikdy.

X Šimko to vidí pravdepodobne opačne. Napísal status, že „žiadne rozviazané ruky tu ľudia s pištoľami a putami mať nesmú! Patria pod kontrolu politiky“.

Je to potrebné vnímať ako jeho politický názor, ktorý nemá v súčasnosti oporu v žiadnom zákone. Polícia je pod zákonnou kontrolou. Politická moc nemôže vziať nad tento rámec policajný zbor pod nejakú kontrolu. Jedine, ak upravia zákony. Vysloviť tento názor v súčasnosti je obzvlášť nebezpečné. Preto je dobré, že pán Šimko odišiel.

X Prečo bol ten výrok nebezpečný?

Pretože vyslovil svoj politický názor a navyše v predvolebnom boji. Sú tu politické sily ako Smer, Hlas, Republika, Sme rodina, ktoré preferujú túto možnosť politiky. Teda politickú kontrolu polície nad rámec súčasných zákonných možností.

 Výrokom Šimko ovplyvňuje verejnú mienku týmto smerom. Hovorí, že to je dobré a nie je dobré, keď má polícia „rozviazané ruky“.

Navyše to bol výrok vyslovený človekom, ktorý je v súčasnosti úradník poverený riadením ministerstva vnútra. Jeho názor je teda v súčasnosti nerealizovateľný, pretože by musel presadiť zmenu zákonov, čo ako minister úradníckej vlády bez dôvery nedokáže.

X Takže sa obávate, že jeho názor ovplyvňuje verejnú mienku v prospech Smeru?

Vidíme, ktorí politici zastávajú názor, že to má byť tak, ako hovorí Šimko, a že má odstúpiť šéf polície Štefan Hamran. Obzvlášť, keď to povedal minister, ktorý sa nedostal do funkcie na základe volieb.

Jeho vládny program ani neschválil parlament, aj keď ani v tom sa nehovorilo, že treba políciu politicky kontrolovať. Išiel teda nad rámec svojej roly v úradníckej vláde a vyslovil svoj súkromný politický názor.

X Nepomohlo, že mu prezidentka odobrala poverenie. Už teraz hovoria, že Šimka odstavili, aby mohla polícia pokračovať v politickom prenasledovaní opozície.

To, čo hovorí Smer, nedáva zmysel. Prezidentka a premiér sa postavili proti názoru, že políciu treba mať politicky pod kontrolou. Fico teraz vlastne hovorí, že polícia má mať ruky zviazané. Čiže on najprv hovorí, že sú proti politike v polícii a potom sú zas za ňu.

X Áno, ale pre korektnosť uvediem, že Robert Fico oficiálne nehovorí o tom, že chce polícii zviazať ruky. Skôr, že si policajti robia, čo chcú a na základe politickej objednávky.

Čiže si robia, čo chcú, ale na základe objednávky? To nedáva zmysel.

X Asi to myslia tak, že si robia, čo chcú tak, že nedodržujú zákon.

O tom, či dodržujú, alebo nedodržujú zákony, rozhodnú orgány na to určené a nie politici na tlačovkách.

X Nemal by byť politik, ktorý je volený ľudmi a zodpovedá za prácu polície, informovaný o tom, čo policajti robia?

Tu treba rozlíšiť bežnú políciu a policajtov, ktorí sú určení ako orgány činné v trestnom konaní. To sú tí, ktorí vedú trestné konanie, toto nepodlieha ministrovi ako ústrednému orgánu štátnej správy, ale prokuratúre. To je obrovský rozdiel. Voči akejkoľvek činnosti polície je minister vnútra ústredným orgánom štátnej správy okrem trestného konania.

 X Boli ste poradcom ministra vnútra Romana Mikulca. Myslíte si, že on nebol nikdy informovaný o tom, ako vedie polícia vyšetrovania? K niektorým skutočnostiam sa aj verejne vyjadroval.

Ja som o tom stopercentne presvedčený. Rovnako ani nežiadal žiadne informácie. Ak sa k niečomu vyjadril, tak len na základe medializovaných informácií. Boli zverejňované rozhodnutia súdov, prokurátorov či meritórne rozhodnutia vyšetrovateľov. Z takto medializovaných informácií si vytvoril vlastný úsudok.

X Podľa informácií magazínu Plus 7 dní si mal Mikulec pýtať od Milana Lučanského konkrétny spis. Toto nebolo zasahovanie do vyšetrovania?

Nie, keďže nešlo o vyšetrovací spis.

X V tomto smere však zvláštne vyznievajú aj vyjadrenia členov bývalej vlády, ktorí hovoria, že Robert Fico sa bojí, že ho zatknú. Môže to pôsobiť, ako keby vedeli niečo viac.

To, že sa pán Fico bojí, je vidieť z jeho správania a vyjadrovania sa. Smer totiž navodil atmosféru, že kukláči prídu po každého. Chceli tak ovplyvniť verejnú mienku, spochybňovať postup polície a vyvolať paniku a strach.

Veľa ľudí, o ktorých si mysleli, že môžu mať vplyv na ministra, strašili tým, že aj na nich polícia pracuje a chce ich zadržať. Boli vypracované zoznamy, v ktorých bolo približne 18 ľudí, ktorých mala polícia pozatvárať. Dokonca aj ja som bol na tom zozname a aj Roman Mikulec.

 Šírili sa fámy, že keď bude zadržaný pán Kažimír alebo pán Imrecze, tak títo potom budú vypovedať proti Romanovi Mikulcovi. Takto chceli zvrátiť priebeh vyšetrovania v domnienke, že Mikulec tento proces zastaví. Napriek tomu do vyšetrovania nezasiahol.

X Na tlačovej besede po odobratí poverenia Ivan Šimko povedal, že neodišiel pre spomínaný status, ale preto, že nebol ochotný stať sa „automatom na podpisy“. Konkrétne spomenul presun vyšetrovateľa NAKA Pavla Ďurku na policajnú inšpekciu.

Ako som vysvetľoval, pre mňa bol ten nešťastný status dostatočný dôvod na to, aby Šimko odstúpil. Lebo podľa mňa konal nad rámec svojho poverenia, ktoré malo byť apolitické a vysoko profesionálne.

Chcel by som povedať, že neviem, do akej funkcie bol pán Ďurka ustanovený, ale ak ide o funkciu, na ktorú má personálnu právomoc šéf inšpekcie, nemôže do jeho rozhodovania zasahovať minister vnútra.

X Ďurku nominoval na inšpekciu Peter Juhás. Je to podľa vás dobrá nominácia?

K tomu sa nechcem vyjadrovať. Každý je zodpovedný za svoje konanie a pán Juhás tiež.

X Nie je podľa vás pán Ďurka v konflikte záujmov, keď má byť súčasťou inšpekcie, ktorá voči nemu vzniesla obvinenie?

Tí, ktorí si to budú myslieť, budú môcť v konaniach vedených inšpekciou podať námietku zaujatosti. Potom o nej rozhodnú kompetentné orgány.

X Pre konflikt s Ivanom Šimkom bolo pripravených odísť vraj až 20 vrchných predstaviteľov polície. Premiér Ódor povedal, že to nebolo ultimátum. Vám to nepríde ako ultimátum?

Záleží na tom, ako to bolo myslené. Keď povedia, že odídeme, a nedajú si žiadne podmienky, tak to nie je ultimátum. Ale ja neviem, ako to presne bolo.

X Šéf Hlasu Peter Pellegrini komentoval odvolanie Šimka tak, že si ozbrojená zložka štátu vynútila odvolanie ministra. Je to podľa vás pravda?

Nie je. Lebo Ivan Šimko nie je štandardný minister. Síce je ministrom, ale je členom úradníckej vlády. Nebol ustanovený do funkcie na základe volieb. Ak by to bol takýto minister, tak si štátny úradník nemôže nič také vynucovať. V tomto prípade by musel rozhodnúť parlament alebo premiér, ktorí boli demokraticky zvolení.

X V septembrových predčasných voľbách kandidujete za Progresívne Slovensko z 15. miesta. Hnutie v predvolebnom programe píše, že chce zmeniť voľbu policajného prezidenta. Zachovali by ste, že policajný prezident je priamym nominantom ministra?

Áno, naďalej by bol policajný prezident nominantom ministra. Prezident policajného zboru totiž v rámci zákonných možností plní program ministra vnútra – napríklad zníženie kriminality mládeže, zvýšenie objasnenosti ekonomickej trestnej činnosti, zvýšenie dôveryhodnosti policajného zboru a podobne.

Minister je zodpovedný za činnosť polície a prezident PZ musí byť stotožnený s programovým vyhlásením vlády, ktoré musí byť schopný pretransformovať na činnosť polície. Keď to tak nie je, tak tam budú konflikty tak, ako to je teraz.

X Ako chcete teda výber policajného prezidenta zmeniť?

Nechceme, aby výber prezidenta bol úplne svojvoľný. Svojho kandidáta musí minister predstaviť neverejnej komisii, ktorá bude zložená z odborníkov – z policajného zboru, generálnej prokuratúry, ombudsmana, ako aj policajných odborov.

Tí ho môžu grilovať a sám minister sa môže presvedčiť, či vyberá dobre alebo zle. Následne svojho kandidáta predstaví aj verejnosti pred brannobezpečnostným výborom. Zúčastniť sa ho môžu predstavitelia tretieho sektora, médiá a poslanci.

Na základe takýchto predstavení sa minister rozhodne, či kandidáta vymenuje, alebo nevymenuje. Ak sa rozhodne vymenovať, nesie za neho plnú zodpovednosť. Vymenovanie prezidenta je síce dôležité, ale oveľa dôležitejšie je jeho odvolávanie.

 X To by ste ako zmenili?

Keďže minister nesie plnú zodpovednosť za vymenovanie prezidenta, musí mať kompetenciu na jeho odvolanie – ak neplní svoje úlohy, tak ako sa predpokladá. Osobitný prípad je však pri nástupe nového ministra vnútra. On nemôže svojvoľne odvolať pôvodného prezidenta len preto, že má svojho vyvoleného kandidáta.

Pôvodného prezidenta musí vyhodnotiť, zadať mu rozpracovanie PVV v podmienkach polície. Ak nebude spĺňať požadované kritéria, len vtedy ho môže odvolať. Aj toto rozhodnutie musí písomne zdôvodniť, predložiť brannobezpečnostnému výboru na verejnom zasadnutí. Zároveň odvolávaný prezident musí mať právo predniesť svoju obhajobu na tomto zasadnutí.

X Ak by po voľbách prišla ponuka, že sa môžete stať ministrom vnútra, išli by ste do toho?

Zrejme áno, aktuality.sk

X X X

Brata postrelenej kadetky obvinila polícia. Opitý šiel klopať na okno vtedajšiemu ministrovi Mikulcovi

Štefan sa chcel ministra vnútra pýtať, prečo jeho sestra neleží v Nemocnici svätého Michala. S kamarátom preskočil cez plot pozemku. Teraz sú obvinení z porušovania domovej slobody.

Prokurátor práve podal obžalobu na Vladimira Šeparneva, ktorý na polygóne policajnej akadémie postrelil kadetku Michaelu. Prípad sa stal ešte v marci.

Môže však mať dohru aj pre Miškinho brata, ktorý po nešťastí šiel pod vplyvom alkoholu klopať na dvere k vtedajšiemu ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi. Pritom preskočil bránku a vstúpil na pozemok rodinného domu.

Vyšetrovateľ na okresnom riaditeľstve Bratislava IV ho preto spolu s kamarátom obvinil zo zločinu porušovania domovej slobody formou spolupáchateľstva. Pre Aktuality.sk to potvrdil hovorca bratislavských prokurátorov Juraj Chylo.

Klopali u ministra

O incidente už vtedy informoval Nový čas. Od zdroja mal informáciu, že sa Štefan spolu s kamarátom Marekom pripil v bare a bol smutný, že jeho sestra neleží v Nemocnici sv. Michala, keďže je policajtka.

„Marekovi napadlo, že z minulosti pozná ministra vnútra Romana Mikulca. V opitých hlavách im skrsol plán, že sa ho to pôjdu rovno opýtať. Keďže bolo neskoro večer, rozhodli sa, že zaklopú uňho doma,“ cituje Nový čas svoj zdroj.

„Obaja obvinení po predchádzajúcej dohode a pod vplyvom alkoholu vnikli na pozemok tým spôsobom, že po tom, ako skúšali opakovane zvoniť zvončekom na bráne na pozemok na uvedenom dome a nikto nereagoval na zvonenie, následne obaja obvinení postupne preskočili kovovú bránu z ulice, postupne obaja obvinení prešli na pozemku k rodinnému domu, kde obvinený Š. H. klopal na okno rodinného domu a po ňom obvinený M. K. klopal na vchodové dvere rodinného domu,“ opísal Chylo konanie mladíkov.

Pristihol ich ochrankár aj kamery

Keďže na klopanie nikto nereagoval, obaja muži preskočili tú istú kovovú bránu a tak sa dostali na späť na ulicu. Štefana si na mieste všimol ochrankár vtedajšieho ministra vnútra Mikulca a skontroloval ho.

Na kamerových záznamoch z domu si potom policajti všimli aj jeho kamaráta Mareka. Obaja preto čelia obvineniu zo zločinu porušovania domovej slobody, pri ktorom je trestná sadzba tri až osem rokov.

„Každý, kto príde ku mne ohlásený a v prípade, že som doma, samozrejme, štandardne cez bránku, je vítaný. Naopak, kto má iné úmysly, nech nesie zodpovednosť za svoje činy. Som informovaný, že uvedeným prípadom sa zaoberajú policajti Okresného riaditeľstva PZ v Bratislave IV, polícii som poskytol kamerové záznamy pre účely vyšetrovania,“ citoval v minulosti Nový čas Romana Mikulca, aktuality.sk

X X X

Veľké suchá a horúčavy? Zmena klímy mení aj poľnohospodárov

 Zmene klímy sa poľnohospodári musia prispôsobiť

X Výkyvy počasia ovplyvňujú aj slovenskú úrodu ovocia či zeleniny. Čo robia domáci pestovatelia pre to, aby v regáloch Kauflandu nechýbala?

To, že globálne otepľovanie sa týka aj Slovenska, vnímame všetci. Letá sú oveľa horúcejšie ako pred rokmi, niekedy celé týždne nezaprší a vyschnuté trávniky pripomínajú púšť. Podľa údajov Územnej štúdie Slovenska o zmene klímy sa globálne otepľovanie môže v našej krajine prejaviť rastom priemernej teploty vzduchu do roku 2075 o 2 až 4 stupne Celzia. Čo to znamená? Teplotné pomery, na aké boli zvyknutí obyvatelia Podunajskej nížiny, sa presunú na Liptov a predpokladá sa, že to ohrozí biodiverzitu, negatívne ovplyvní vodnú bilanciu a tiež poľnohospodárstvo. Dvanásť najteplejších rokov v histórii krajiny sme zaznamenali od začiatku 90– tych rokov a za poslednú storočnicu došlo aj k poklesu atmosférických zrážok o 5, 6 %.

Pestovatelia problémy vnímajú

Predseda slovenského Zemiakárskeho a zeleninárskeho zväzu potvrdzuje, že tieto problémy pociťujú naši pestovatelia už dlhodobo. „Typickým príkladom sú zemiaky, ktorých pestovanie sa zo severných regiónov presúva do južných oblastí k okoliu Senca. Je tam viac vody, ktorú táto plodina potrebuje. Neprospievajú im však ani vysoké teploty, pretože ak presiahnu 25 stupňov, zemiaky jednoducho prestanú rásť. Dodávatelia tak aj napriek sústavnému zavlažovaniu nemajú takmer žiadny prírastok úrody,“ vysvetľuje Jozef Šumichrast.

 Globálne otepľovanie cítia aj rastliny

Aj Adrián Nagy, ktorý neďaleko Dunajskej Stredy obhospodaruje rozlohu 56 hektárov, tvrdí, že extrémy počasia, suchá či časté lokálne zrážky ovplyvňujú jeho prácu viac, než sa zdá. „Pre rastliny je to stresová situácia, ktorá im spomaľuje rast a zároveň zvyšuje riziko, že ich napadnú rôzne choroby a nákazy. Ak je príliš suché počasie, môžeme síce polia zavlažovať, no keď sa k tomu pridajú vysoké teploty, plodiny dostávajú obmedzený príjem živín a pri prebytku vody ich často napádajú hubové ochorenia,“ hovorí konateľ spoločnosti Adkon, ktorá čerstvú zeleninu dodáva aj do predajní Kauflandu. Reďkovka, kel, kapusta, kukurica, lahôdková cibuľka, ale aj biely, zelený či fialový karfiol, to všetko z farmy v Jahodnej putuje do regálov obchodného reťazca, kde pri nákupe zákazník často ani netuší, čo všetko sa skrýva za každým vypestovaným kusom zeleniny. O to viac, ak sa pod to podpisujú dôsledky globálneho otepľovania.

Farmári posúvajú zber

„V minulosti sme s počasím nezažívali toľko extrémov. Štyri ročné obdobia boli jednoznačne porovnateľné, no dnes to vyzerá skôr tak, akoby sme zo zimy prechádzali rovno do leta,“ pokračuje Adrián Nagy. Aj preto sa, podobne ako ďalší poľnohospodári, musí neustále prispôsobovať zmeneným klimatickým podmienkam. Ako? Napríklad tak, že používa netkané fólie, snaží sa zavlažovať efektívnejšie aj pomocou kvapkového zavlažovacieho systému, testuje odolnejšie odrody, mení termíny výsadby či sejby. „Miernejšie zimy síce dovoľujú plodiny vysádzať skôr a v niektorých rokoch sa dá dokonca dosiahnuť aj skorší zber úrody, problémom sú však výkyvy počasia a silnejšie jarné mrazy. Zároveň musíme zeleninu oveľa viac zavlažovať. V lete pre vysoké teploty nepestujeme karfiol, ktorý sme zbierali do júla a od augusta, ale pokúšame sa karfiol prezimovať a dosiahnuť jeho skorší jarný zber.“

Pomaranče namiesto mrkvy? To zatiaľ nehrozí

Ani mierne zimy pre zeleninárov nie sú výhra. „Vysoké teploty v zimných mesiacoch znemožňujú tradičný spôsob skladovania, pri ktorom netreba používať riadenie teploty,“ varuje Jozef Šumichrast a vymenúva aj ďalšie negatíva globálneho otepľovania. To spôsobuje aj časté búrky a prívalové dažde, no keď počas tohto obdobia dlho prší, rastliny napádajú plesne a rôzni škodcovia.

Znamená to teda, že o pár rokov sa na našich poliach už nebude zberať úroda kukurice, cibule alebo zemiakov, lebo ju postupne nahradia tropické plody ako citróny či ananásy? Adrián Nagy zo spoločnosti Adkon takýto scenár nepredpokladá, pretože naša krajina má dobrú polohu aj podmienky vhodné pre pestovanie typicky slovenských plodín, len to dnes poľnohospodárov stojí oveľa viac námahy. Zákazníci Kauflandu tak majú istotu, že v regáloch počas celého roka nájdu bohatý sortiment čerstvého ovocia aj zeleniny. Aj zo Slovenska./agentury/

X X X

Kucka spoznal trest za uhryznutie súpera

Slovenský futbalista Juraj Kucka zo Slovana Bratislava dostal dvojzápasový dištanc sa pohryznutie Nega Ekofa počas úvodného zápasu 1. predkola Ligy majstrov proti luxemburskému FC Swift Hesper (1:1).

 Juraj Kucka v súboji s Négom Ekofom. Stredopoliar Slovana zakrátko videl červenú kartu.

Tridsaťšesťročný stredopoliar tak nepomôže mužstvu ani v prvom stretnutí druhého predkola v Mostare. Klub o tom informoval na oficiálnej stránke.

Kucka v nadstavenom čase prvého polčasu pohrýzol na zemi hosťujúceho Ekofa, za čo videl od hlavného arbitra Viktora Kopijevského červenú kartu.

 Slovenský reprezentant má už prvú časť trestu za sebou, keď nehral v odvete na ihrisku Hesperu, ktorú Slovan vyhral 2:0 a zabezpečil si postup.

Klub dostal aj finančnú pokutu za vniknutie jednotlivca na hraciu plochu po skončení zápasu a taktiež za hádzanie plastových pohárov na hraciu plochu. „Belasí“ však neuviedli výšku finančnej sankcie.

Slovan tak na domáce stretnutie s Mostarom nebude mať obmedzenú kapacitu hľadiska.

„Z našej strany urobíme maximum pre to, aby sa vbehnutie jednotlivca na hraciu plochu neopakovalo. Zároveň chceme všetkých vyzvať a požiadať, aby sa do budúcna zdržali hádzania akýchkoľvek predmetov na hraciu plochu.

Prípadné opakovanie týchto prehreškov bude mať za následok ďalšie a vážnejšie disciplinárne sankcie. Chceme, aby ste mohli byť opäť náš dvanásty hráč,“ uviedol klub./agentury/

X X X

Škandalózna prehra, v Budapešti sa trieskalo dverami. Na vyhadzov ruského trénera nečakali ani do rána

Maďarský futbalový majster Ferencváros Budapešť vypadol z Ligy majstrov už v 1. predkole. Po tom, ako minulý týždeň remizoval na Faerských Ostrovoch s KÍ Klaksvik 0:0, podľahol doma tomuto futbalovému trpaslíkovi 0:3.

 Stanislav Čerčesov.

V klube, ktorý je dobre finančne situovaný a vypadol s amatérmi, sa ihneď po stretnutí diali veci. Prezident budapeštianskeho mužstva Gábor Kubatov na svojej sociálnej sieti oznámil ukončenie spolupráce s ruským trénerom Stanislavom Čerčesovom.

„Výsledkom mojej osobnej diskusie so Stanislavom Čerčesovom je, že už spolu nepracujeme,“ oznámil.

 Ruský kouč prišiel do Ferencvárosu v decembri 2021 a podľa databázy Transfermarkt riadil tím celkovo v 73 stretnutiach s bilanciou 41 víťazstiev, 13 remíz a 19 prehier.

S 59-ročným trénerom získal Ferencváros dva ligové tituly i Maďarský pohár, v minulej sezóne s ním zažil aj európsku futbalovú jar, keď nemecký Bayer Leverkusen bol jeho poslednou zastávkou v osemfinále Európskej ligy.

Do Čerčesova sa ihneď po zápase pustili aj maďarskí novinári. Reportér M4 Sport sa ho spýtal, či odstúpi zo svojej funkcie.

 „Prečo by som to robil? Som si vedomý porážky. Zajtra sa trénuje o 10:30 a dnes si musíme zdriemnuť a urobiť vhodný ďalší krok. Hnevám sa len na seba,“ vravel.  Ako sa neskôr ukázalo, zdriemnuť si šiel s vedomím, že prišiel o prácu./agentury/

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.