Korčok spolupracoval s ŠtB? Ide o podvrh, potvrdil aj Ústav pamäti národa. Zálužný ostáva vo funkci. Stíhanie advokátky Myjavcové zastavili, pomohla výpoveď Kočnera. Šéf ruskej Služby Naryškin: Moskva plánuje ukončení vojny po zničení ukrajinského štátu

Dokumenty vo videu zverejnil aj odsúdený konkurzný právnik Zoroslav Kollár. Následne sa začali šíriť kanálmi, ktorými pravidelne prúdia dezinformácie. Už niekoľko dní koluje po internete dokument, ktorý mal usvedčovať kandidáta na prezidenta Ivana Korčoka zo spolupráce s ŠtB. Ide pritom o podvrh. Poukázal na to nielen Korčok, ale aj Ústav pamäti národa, ktorý sa venuje skúmaniu totalitných režimov.

„Na sociálnych sieťach sa objavili dokumenty, ktoré mala v polovici 80. rokov 20. storočia vytvoriť komunistická tajná polícia – ŠtB. Tieto dokumenty sú podvrh!“ vyjadril sa na Facebooku ústav.

Viacero nezrovnalostí

Odborníci zo štátnej inštitúcie poukazujú na to, že zverejnené dokumenty obsahujú nesprávny formát mien, nesprávne hodnosti a podpisy skutočných dôstojníkov ŠtB, ako aj mená fiktívnych príslušníkov ŠtB.

„Jeden z dokumentov odkazuje na neexistujúci zväzok tajného spolupracovníka s krycím menom SMEČIAR. Dokumenty nemajú číselné označenie strán, tzv. pagináciu,“ konštatuje ÚPN, ktorý nechcel zachádzať do detailov, aby nedával návod falšovateľom.

Odborníci z ústavu tiež poukázali na to, že dokument s dátumom z októbra 1985 hovorí o „absolvovaných zápasoch volejbalového oddielu v sezóne 1986/1987 a tiež o jeho účasti v európskej volejbalovej lige v sezóne 1986/1987!“.

Na podvrh už skôr poukázal samotný Korčok. Na prelome nedele a pondelka zverejnil status, v ktorom upozorňuje, že dokumenty kolujúce po internete nie sú pravé.

Pôvodne vraj na ne nechcel reagovať. „Cez víkend to ale dostalo nový rozmer a v priebehu pár minút boli všetkými dezinfokanálmi na siete vypustené údajné dokumenty, ktoré mám vraj vysvetľovať,“ píše kandidát vo svojom oficiálnom vyjadrení.

Mal previerky

Poprel, že by kedykoľvek pracoval s komunistickou tajnou službou, čo podľa neho potvrdili opakovane získané previerky na úroveň „prísne tajné“ vrátane previerky NATO, „ktorú by som pri čo i len náznaku spolupráce s komunistickou tajnou službou nedostal“.

Dokumenty pôvodne zverejnil odsúdený konkurzný právnik Zoroslav Kollár. Následne sa začali šíriť kanálmi, ktorými pravidelne prúdia dezinformácie.

Korčok z toho obviňuje nekonkrétnych súperov, ktorí sa podľa neho nebudú štítiť v kampani ničoho a budú sa vyhýbať „normálnej férovej diskusii“.

Ivan Korčok patrí podľa prieskumov k favoritom blížiacich sa prezidentských volieb.

V nedeľu zevrejnený prieskum agentúry Focus, ktorý robila pre reláciu Na telo televízie Markíza, ukázal, že Korčok by spolu s Pellegrinim postúpil do druhého kola volieb.

Tam ho jeho hlavný súper zatiaľ podľa zistení viacerých agentúr poráža s rozdielom asi deväť percentuálnych bodov.

Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční 23. marca tohto roka. Druhé kolo prebehne o 14 dní neskôr – 6. apríla.

Zatiaľ sa do súboja okrem Pellegriniho a Korčoka plánuje zapojiť exsudca Štefan Harabin, predseda SNS Andrej Danko, diplomat Ján Kubiš, predseda Aliancie Krizstián Forró, šéf ĽSNS Marian Kotleba, odborníčka na verejné obstarávanie Beáta Janočková, influencer známy z Instagramu Peter Kuťka, Marta Čurajová, predseda Slovenského hnutia obrody Róbert Švec či youtuber Martin Daňo, aktuality.sk

X X X

 Hlavný veliteľ armády ostáva vo funkcii. Ukrajinská vláda poprela jeho odvolanie

 Ukrajinské ministerstvo obrany i prezidentská kancelária popreli v pondelok správy o odvolaní hlavného veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Valerija Zalužného.

Odkaz novinárom

„Vážení novinári, odpovedáme všetkým naraz: nie, nie je to pravda,“ uviedlo ministerstvo obrany na Telegrame.

V ukrajinských médiách sa predtým rozšírila správa, že prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal Zalužného, príslušný výnos však zatiaľ nezverejnili.

Takúto informáciu dementoval aj Zelenského hovorca Serhij Nykyforov. „Nie je to predmetom diskusie,“ povedal podľa tlačovej agentúry Interfax Ukrajina.

Hlavný veliteľ Zalužnyj

Zalužnyj (50) sa stal hlavným veliteľom ukrajinskej armády niekoľko mesiacov pred začiatkom invázie Ruska z februára 2022. Pod jeho velením ukrajinské jednotky odolávajú invázii a časť obsadených území dobyli späť. Generál je považovaný za obľúbeného medzi vojakmi i obyvateľstvom. Preto mu aj pripisovali politické ambície, čo sám popiera, približuje DPA./agentury/

X X X

 Ruský vodca Vladimir Putin a samozvaný bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa stretli v Petrohrade, aby prediskutovali spôsoby ďalšieho rozširovania ich úzkeho spojenectva.

Putin zdôraznil, že Rusko a Bielorusko vytvorili „strategické partnerstvo“ vďaka 25-ročnému Zväzovému štátu Ruska a Bieloruska. Tento pakt znamená pre obe krajiny úzke politické, ekonomické a vojenské väzby, zatiaľ však neprerástol do úplného zlúčenia týchto štátov.

Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a jeho bieloruský náprotivok Alexandr Lukašenko na rokovaní Najvyššej štátnej rady Zväzového štátu Ruska a Bieloruska v Petrohrade 29. januára 2024.

„Je dôležité, že uprostred bezprecedentného zahraničného tlaku Rusko a Bielorusko úzko spolupracovali na medzinárodnej scéne a ponúkli si vzájomnú podporu ako skutoční spojenci,“ povedal Putin v pondelok na začiatku rozhovorov.

Lukašenko vo februári 2022 povolil Kremľu použiť bieloruské územie na inváziu vojakov na Ukrajinu.

X X X

Šéf ruskej Služby zahraničnej rozviedky (SVR) Sergej Naryškin naznačil, že Moskva plánuje ukončiť vojnu až po zničení ukrajinského štátu. Ako referuje web news.sky.com, Naryškin uviedol, že ukrajinský štát a vláda majú „veľmi smutný osud“ a že Rusko sa „nezastaví na polceste“.

Rusko na začiatku invázie dúfalo, že vstúpi do Kyjeva, zvrhne ukrajinskú vládu a dosadí tam svojich prokremeľských predstaviteľov. Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) pripomenul, že Naryškin už v minulosti použil podobnú rétoriku, keď vyhlásil, že Rusko sa „nezastaví na pol ceste“ vo svojom boji s nacistickou ideológiou, čo je téma, ktorú Moskva použila na ospravedlnenie svojej invázie.

„Podobnosť oboch vyhlásení naznačuje, že Naryškin môže používať vopred schválenú kremeľskú rétoriku, aby signalizoval ruským občanom, že Kremeľ nie je otvorený vyjednávaniu s Ukrajinou alebo kompromisom o akomkoľvek urovnaní vojny, ktorú Rusko začalo, napriek nedávnym správam zo Západu o opaku,“ uviedol ISW.

Ako teroristi. Rusi si šetrili rakety a útočili na civilistov

„Ruskí predstavitelia dôsledne opakujú záväzok Ruska voči jeho maximalistickým cieľom na Ukrajine – ktoré sa rovnajú dokončeniu ukrajinskej a západnej kapitulácie – a vyhlásenia ruských predstaviteľov naznačujúce, že Rusko má alebo vždy malo záujem na mierových rokovaniach s Ukrajinou, sú veľmi pravdepodobne snahou predstierať záujem podnietiť preventívne ústupky Západu týkajúce sa suverenity alebo územnej celistvosti Ukrajiny,“ dodávajú analytici.

X X X

 Podpora Ukrajiny a jej pozvanie, aby sa v určitej fáze stala členom Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), je podľa jej šéfa Jensa Stoltenberga „dobrou vecou“ pre Severoatlantickú alianciu a USA. Stoltenberg tak odpovedal vo vysielaní televízie Fox News na otázku o možnej konfrontácii medzi Ruskom a alianciou, ak sa bude podporovať členstvo Ukrajiny v NATO. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Generálny tajomník NATO zdôraznil, že Severoatlantická aliancia vznikla, aby predchádzala vojnám. „Pochádzam z Nórska, ktoré hraničí s Ruskom. Keď sa Nórsko stalo členským štátom NATO, Sovietsky zväz to nazval provokáciou. Nebola to provokácia, bolo to právo akéhokoľvek suverénneho štátu zvoliť si svoju vlastnú cestu. Nórsko má svoje práva, tak ako ich majú Švédsko, Fínsko a Ukrajina,“ povedal Stoltenberg.

Šéf NATO zároveň zdôraznil nevyhnutnosť ďalšej v americkej pomoci Kyjevu, pretože to výrazne oslabuje potenciál Ruska a prostriedky vyčlenené z amerického rozpočtu sa využívajú najmä v USA, keďže sa vynakladajú na nákup amerických zbraní.

Stoltenberg: Žijeme v nebezpečnom svete, ale Slovensko sa môže spoľahnúť na NATO

X X X

 Súd v Rostovskej oblasti na juhozápade európskeho Ruska odsúdil sedemdesiatdvaročnú dôchodkyňu Jevgeniju Majborodovú na 5,5 roka väzenského tábora za to, že na sociálnych sieťach preposlala ďalej dva príspevky. Dôchodkyňa sa podľa súdu previnila šírením úmyselne ‚lživých informácií‘ o ruskej armáde.

Obžaloba žiadala šesť rokov za „emocionálne video“ a za šírenie správy o počte zabitých ruských vojakov vo vojne, uviedla ruská redakcia BBC s odvolaním sa na informáciu zo sociálnych sietí.

Za klamlivé však ruské úrady pokladajú všetky správy, ktoré nezodpovedajú oficiálnemu ruskému výkladu udalostí, podľa ktorého Rusko nevedie vojnu proti susednej krajine, ale len podniká špeciálnu vojenskú operáciu, a ruskí vojaci nikdy neútočia proti civilistom a civilným cieľom, nato aby sa dopúšťali zverstiev a vojnových zločinov.

Dôchodkyňa mala na sociálnej sieti množstvo protivojnových príspevkov a prirovnávala ruský režim k vedeniu nacistického Nemecka, poznamenala rozhlasová stanica Rádio Slobodná Európa / Rádio Sloboda na svojom webe.

Majborodová pred súdom uznala vinu a vysvetlila svoje počínanie ako reakciu na to, že jej brat žijúci v ukrajinskom meste Dnipro skončil v sutinách domu, zasiahnutého počas ostreľovania. Súrodenec síce vtedajšie ostreľovanie prežil, ale zomrel o niekoľko mesiacov neskôr, dodala BBC.

X X X

 Rusko sa snaží „nastaviť informačné podmienky, aby destabilizovalo“ postsovietske Moldavsko. Ako uviedli analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW), je to pravdepodobne súčasť úsilia Kremľa zabrániť Moldavsku v orientácii na Západ a integrácii do Európskej únie. Informuje o tom web Sky News.

Podľa predstaviteľa ruského ministerstva zahraničných vecí Alexeja Poliščuka Moldavsko začalo „ničiť svoje väzby“ s krajinami Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ). To bolo založené v roku 1991 po rozpade Sovietskeho zväzu. Poliščuk vraví, že sa šíria klebety, že Moldavsko plánuje opustiť organizáciu vedenú Ruskom do konca tohto roka. Vyhlásil, že toto rozhodnutie nebude prospešné pre záujmy Moldavska ani jeho ekonomiku.

X X X

„Urobím to pre úbohú justíciu,“ mala napísať advokátka. Jej stíhanie zastavili, pomohla Kočnerova výpoveď

Eva Timár Myjavcová bola od roku 2020 obvinená, že na USB kľúčoch pripravila rozsudky pre zákonných sudcov. Prokurátor musel jej stíhanie zastaviť pre dôkaznú núdzu. Prípad sa zlomil na výpovedi Mariana Kočnera.

Advokátka Eva Timár Myjavcová čelila až do decembra minulého roka obvineniu zo zasahovania do nezávislosti súdu. Aj ju zadržali pri veľkej akcii Búrka zameranej na korupciu a ovplyvňovanie rozhodnutí na bratislavských súdoch v marci 2020. Podľa polície mala na žiadosť svojho známeho Mariana Kočnera napísať a na USB kľúčoch poslať rozsudky zákonným sudcom Vladimírovi Sklenkovi a Kataríne Bartalskej. Zatiaľ čo Sklenka od začiatku spolupracuje s políciou, Bartalská aj Timár Myjavcová obvinenia od prvého momentu odmietali.

Vyšetrovateľ sa v prípade Timár Myjavcovej oprel predovšetkým o správy z Threemy a výpovede sudcu Sklenku. Na verejnosť sa vtedy dostali aj správy z Kočnerovho telefónu vrátane žiadosti, ktorá mala byť adresovaná spomínanej advokátke.

„Prosím Ťa napísala by si Vladovi (Sklenkovi, pozn. red.) rozsudok pre Romana (Čerepkaia, pozn. red.). Nestíha a bolo by to takto rýchlejšie. Dík,“ mal Kočner cez Threemu napísať advokátke v apríli 2018. O vyhotovenie rozsudku ho mal požiadať priamo sudca Sklenka. „Poprosím Timarku tu vec napísať, Čerepkai,“ písal cez Threemu vtedajší sudca kamarátovi Kočnerovi.

Úbohá justícia

Spomenutý Roman Čerepkai bol žalobcom v prípade, o ktorom rozhodoval sudca Sklenka. Z komunikácie sa javí, že Kočner mal záujem, aby žalobca Roman Čerepkai uspel. Rozsudky sa týkali spoločnosti Dixia Sollaris, ktorá sa ocitla v konkurze. Práve v ňom potom Kočner veľmi výhodne získal nehnuteľnosti v centre Bratislavy, ktoré si predtým prenajímal.

V Kočnerovej Threeme je aj odpoveď na požiadavku napísať rozsudok pre Romana. „Keďže aj všetky doteraz som robila ja lebo ‚pán sudca‘ nestíha tak to urobím pre tuto úbohú justíciu,“ reagovala používateľka Threemy, ktorú polícia identifikovala ako Evu Timár Myjavcovú. Kočner sa poďakoval pusinkami s dôvetkom, že to bude aspoň kvalitná práca.

Teraz sa však ukazuje, že len Threema ako dôkaz na obvinenie nestačí. Polícia totiž nevie jednoznačne preukázať, že správy skutočne posielala advokátka a ona sama to odmietla. Prokurátor Ján Hrivnák v uznesení o zastavení trestného stíhania zverejnenom na stránke generálnej prokuratúry konštatuje, že u niektorých ľudí sa podarilo spojiť meno s kódom v Threeme. Ide najmä o ľudí, ktorí sa k správam sami priznali. „Pri iných osobách, medzi ktoré patrí aj obvinená XXXXX, sa podarilo spárovať komunikáciu s jej osobou len na úrovni vysokej pravdepodobnosti, a to vďaka kontextu správ,“ píše sa v uznesení, ktoré zverejňuje generálna prokuratúra.

Zlom menom Kočner

Prokurátor sám priznal, že prípad sa zlomil na výpovedi Mariana Kočnera. Toho vlani vyšetrovateľ vyčlenil na samostatné konanie a postupne vypovedá k jednotlivým prípadom. Ten verziu o tom, že by rozsudky napísala Eva Timár Myjavcová, na výsluchu nepotvrdil. Hovoril len o veľmi blízkej osobe, ktorej meno nemôže prezradiť. A že Sklenkovi len zaklamal, že podklady pripravila Timár Myjavcová, aby ho upokojil.

Policajtom povedal, ako sa kamaráta Sklenku pýtal, kedy napíše rozsudok po rozhodnutí v jednom z prípadov. Ten však reagoval, že má toho veľa, a opýtal sa, či by mu nevedel pripraviť „nejakú kostru, aby s tým nemal veľa roboty“.

„Následne na to mu XXXXX na USB kľúči odovzdal určité podklady k rozsudku, ktoré vypracovala osobe XXXXX veľmi blízka, preto ju vo svojom výsluchu odmietol menovať, pričom XXXXX sa pýtal XXXXX, že kto to robil a XXXXX mu povedal to nie je podstatné, na čo mal XXXXX povedať, že dúfa že to bola XXXXX, lebo vtedy predpokladá, že to bude dobré a XXXXX mu zaklamal a povedal mu, že áno,“ cituje prokurátor v uznesení Kočnerove slová. Právoplatne odsúdený zmenkový podvodník špeciálne k Timár Myjavcovej povedal, že nikdy nevypracovávala žiaden rozsudok v prípade incidenčnej žaloby a ani žiadnych iných rozhodnutí Vladimíra Sklenku.

Dôkazná núdza

Prokurátor v uznesení vysvetlil, že do momentu, keď sa Kočner po troch rokoch rozhodol vypovedať, bol stav vyšetrovania Timár Myjavcovej na úrovni zásady in dubio pro reo – teda v pochybnostiach v prospech obvineného. Prokurátor však za takejto situácie o zastavení stíhania rozhodnúť nemôže – o vine či nevine by mohol podľa dnes platnej právnej úpravy rozhodnúť len súd.

Po Kočnerovej výpovedi sa však dôkazná situácia posunula do stavu dôkaznej núdze. Na jednej strane totiž mali orgány činné v trestnom konaní výsluch Sklenku, ktorý hovoril o tom, čo mu mal povedať Kočner, a komunikáciu v Threeme. A na druhej strane výsluch Kočnera aj obvinenej advokátky, ktorí obaja odovzdanie rozsudkov na USB kľúčoch odmietajú. Pri Sklenkovi však Kočner opakovane pripustil, že mu klamal, „aby ho otestoval“. A pri Threeme zas polícia nevie jednoznačne preukázať, že autorkou správ je Timár Myjavcová.

„Objektívne je potrebné priznať, že trestné stíhanie obvinenej XXXXXXXXXX prebieha od marca 2020, čo je pomerne dlhý čas, a teda nie je možné predpokladať, že by sa orgánom činným v trestnom konaní podarilo získať taký dôkaz, ktorý by tento skutkový stav zvrátil,“ priznal prokurátor.

Advokátka: Mobil lepšie ovláda 11-ročná dcéra

Eva Timár Myjavcová vyšetrovateľom tvrdila, že správy nepísala a vo všeobecnosti nie je technický typ. „Na otázku vyšetrovateľa, či mala vo svojom telefóne aplikáciu Threema a či túto využívala odpovedala obvinená, že tomu ona nerozumie, jej telefón lepšie ovláda jej jedenásťročná dcéra. Pre ňu je najjednoduchší tlačítkový mobil Nokia,“ píše sa v uznesení.

Jednoznačne tiež odmietla, že by pripravila tri USB kľúče s rozhodnutiami pre zákonných sudcov. A že to ani nedáva logiku, lebo sudcovia nemohli rozhodnúť inak, než sa napokon stalo. Nemala teda ako naplniť skutkovú podstatu zasahovania do nezávislosti súdu.

Zvláštne však pôsobia vyjadrenia Timár Myjavcovej k obsahu správ. „Čo sa týka medializovaných správ, ktoré boli zverejnené v Aktuality.sk a ktoré jej boli sprístupnené zo SAK, že údajne mala napísať správu v znení o úbohej justícii a sudcoch, tak k tomu uviedla, že uvedenú správu nepísala, pričom to, ako si ju vykladajú médiá, nezodpovedá realite. Keď sa niekto stavia do pozície, že chce vykladať správy či informácie, ktoré nepísal a nevedel ako boli formulované a myslené, je to jeho problém,“ spomínajú sa v uznesení vyjadrenia advokátky.

Využila právo nevypovedať

Vo výsluchu ďalej povedala, že za viac 15 rokov praxe sa nie raz stretla s tým, že súdy len kopírujú a prepisujú vyjadrenia účastníkov, zápisnice z pojednávaní a nakoniec doplnia len dve vety a považujú to za rozhodnutie. „Takže jednoznačne je možné hovoriť o odbornom pokulhávaní alebo úbohosti,“ dodala.

Práve tohto vyjadrenia sa chytil zrejme aj vyšetrovateľ. Vo výsluchu sa advokátky pýtal, prečo pri slovách o úbohej justícii na jednej strane tvrdí, že ich nenapísala, a na druhej strane „rozoberala, ako táto správa mala byť chápaná a myslená“.

V uznesení sa spomína aj odpoveď Timár Myjavcovej na túto otázku: „Lebo viem, ako to myslel ten pisateľ tej správy a tu využívam právo nevypovedať vo vzťahu k tejto otázke.“ Ku komunikácii z aplikácie Threema sa už ďalej dmietla vyjadriť.

Timár Myjavcová už teda od decembra minulého roka nie je stíhaná. Naďalej však zostávajú obvinení Kočner aj sudkyňa Katarína Bartalská. Prokurátor v závere uznesenia píše, že zo zadovážených dôkazov je nepochybné, že skutok nespáchala obvinená, a preto bolo potrebné trestné stíhanie zastaviť. Skutok sa však podľa neho stal, čo vyplýva aj z výpovede samotného Kočnera. Ten podľa Hrivnáka priznal, že „dal minimálne v prípadoch žalobcu XXXXX USB kľúče s rozhodnutím, resp. potrebnými podkladmi na rozhodnutie, no od inej neznámej osoby, ktorej totožnosť XXXXX odmietol uviesť“, aktuality.sk

X X X

Slováci si zamilovali exotiku, na Turecko ale nedajú dopustiť, čaká ich aj ďalšie exotické prekvapenie

V roku 2022 bolo ešte cestovanie poznačené pandémiou covidu, minulý rok už dovolenkám prial, a zdá sa, že rok 2024 bude k cestovaniu ešte prajnejší. Aké destinácie sú najžiadanejšie a prečo? Na otázky o dovolenkách a trendoch v cestovaní, odpovedajú Marcel Siekel, riaditeľ Dertouristik SK, a Jan Bezděk, hovorca Dertouristik Eastern Europe.

 Turecko, Grécko, ale aj exotické destinácie ako Kuba, Vietnam či Dominikánska republika. Práve o tieto lokality je medzi dovolenkármi v tomto roku najväčší záujem a ich dobrý predaj už od začiatku januára v rámci first minute ponuky naznačuje, aké budú dovolenkové trendy v tomto roku.

Záujem o exotické dovolenky s odletom z Bratislavy teší aj Marcela Siekela, riaditeľa Dertouristik SK. Práve možnosť lietať na Kubu, do Vietnamu a do Dominikánskej republiky priamo z bratislavského letiska považuje Marcel Siekel za najväčší úspech, ktorý sa im podaril minulý rok. „Lety zo Slovenska do exotiky moderným pohodlným Airbusom A350–900 považujem za splnený sen, ide o takú moju srdcovú záležitosť, ktorú sa podarilo zrealizovať a z čoho sa veľmi teším,“ hovorí. Investovaný čas a energia sa im vracia v podobe nadšenia klientov, ktorým sa snažili ponúknuť niečo nové a najmä urobiť cestovanie na opačný koniec sveta rýchlejším a pohodlnejším. „Klientom sa páči najmä Vietnam, je to pre nich niečo nové, ale veľký záujem je aj o Kubu, Dominikánska republika je taká klasika,“ dodáva Siekel. A netají, že medzi spomínané krajiny pribudne aj ďalšia exotická destinácia, presnú lokalitu zatiaľ prezrádzať nechce, ale klienti sa majú vraj na čo tešiť.

Slováci sa ale nehrnú len do exotiky, stále si vyberajú aj overené tradičné dovolenkové krajiny ako Turecko či Grécko. A prečo sa tak dobre predáva Turecko? Slováci, najmä rodiny s deťmi, majú radi all inclusive, a táto krajina dokáže v tomto smere uspokojiť každého klienta. Viac o tom, či si treba zájazd kúpiť už teraz, alebo čakať na výhodný last minute a či vôbec nejaké budú, aj to, ako si Slováci vyberajú dovolenky a aké sú aktuálne trendy v cestovaní, si vypočujte v podcaste s Marcelom Siekelom, riaditeľom Dertouristik SK, a Janom Bezděkom, hovorcom Dertouristik Eastern Europe./agentury/

X X X

Kráľ Karol III. strávil v nemocnici už tri noci. Koľkokrát ho navštívila jeho manželka Camilla?

Britský kráľ Karol III. po piatkovej plánovanej operácii prostaty strávil už tretiu noc v súkromnej klinike v Londýne.

 Karol po prijatí v nemocnici počas piatka navštívil aj svoju nevestu, princeznú z Walesu Catherine, ktorá sa tam už 14. deň zotavuje po brušnej operácií.

 Nezhubné ochorenie britskému panovníkovi diagnostikovali 17. januára počas pobytu v kráľovskom panstve Birkhall v grófstve Aberdeenshire. Camilla v piatok po zákroku uviedla, že Karolovi sa darí dobre. Zatiaľ nie je jasné, ako dlho kráľ v nemocnici pobudne. Podľa britského denníka The Times malo pôvodne ísť o dva dni. Jeho manželka, kráľovná Camilla ho odvtedy navštívila už štyrikrát.

 Hovorca Buckinghamského paláca v mene Karola poďakoval všetkým, ktorí v poslednom týždni popriali britskému kráľovi veľa zdravia. Karol je podľa hovorcu „veľmi rád, že jeho diagnóza má pozitívny vplyv na zdravotné povedomie verejnosti“.

Agentúra DPA uviedla, že zverejnenie kráľovho zdravotného problému vyvolalo v Británii prudký nárast vyhľadávaní výrazu „zväčšená prostata“ na webovej stránke britskej Národnej zdravotnej služby (NHS). Stránka v deň zverejnenia diagnózy zaznamenala jedno navštívenie každých päť sekúnd.

Kráľ Karol sa doteraz tešil dobrému zdraviu – liečil si športové zranenia z póla a lyžovania a dvakrát – v rokoch 2020 a 2022 – prekonal chorobu COVID-19. Verejnosť si často všíma jeho opuchnuté prsty na rukách, ale nie je známe, čo uňho tento stav spôsobuje.

Transparentnosť okolo Karolovej operácie je však jasným rozchodom s praxou minulosti, konštatuje AFP s tým, že zdravotný stav Karolovej matky, kráľovnej Alžbety II., sa síce od októbra 2021 až do jej smrti v septembri 2022 viditeľne zhoršoval, ale oficiálne sa informovalo len o „epizodických problémoch s pohyblivosťou“. Ako oficiálna príčina jej smrti vo veku 96 rokov sa uvádzala staroba.

 Oznámenie o Karolovom zdravotnom stave prišlo krátko po správe, že princezná Kate pre bližšie nešpecifikovaný zdravotný problém podstúpila úspešnú brušnú operáciu. Očakáva sa, že zotavovaním v nemocnici strávi dva týždne a potom ešte niekoľko mesiacov nebude plniť svoje obvyklé povinností na verejnosti./agentury/

X X X

Vozový park Roberta Kaliňáka: tri audiny, simca, dva harleye a chopper

Robert Kaliňák v majetkovom priznaní uvádza vlastníctvo desiatich áut a motoriek.

Robert Kaliňák sa po niekoľkoročnej prestávke vrátil do politiky a krátko po zvolení za poslanca zasadol do štvtej vlády súputníka Roberta Fica. Návrat na politické výslnie sprevádza povinnosť verejných funkcionárov podávať majetkové priznanie, čo naposledy urobil Kaliňák pred šiestimi rokmi. Po prvý raz sa v ňom nachádza viacero áut aj motoriek – vo vozovom parku ministra obrany je desať vozidiel.

Šesť áut a štyri motorky

Podľa majetkového priznania Robert Kaliňák najčastejšie volí značku Audi – má až tri autá tohto nemeckého producenta. Okrem toho vlastní Toyotu, Range Rover, ale aj dnes už takmer historické vozidlo Simca z roku 1971. Obľubuje aj motorky, ktoré má hneď štyri: sú značky Legend, dvakrát Harley Davidson a potom jeden špeciálny chopper Paul Teutul Jr. designed. Ide o špeciál, o ktorom sa písalo už v roku 2018. Upravoval ho dizajnér Paul Teutul Jr., celosvetovo známy z televíznej show, a má rôzne prvky s motívmi rezortu vnútra. Kaliňák tento kúsok s hodnotou 190-tisíc eur dostal do daru od arabského šejka Saifa bin Zajed al Nahjaniho, ktorý je ministrom vnútra Spojených arabských emirátov. Hodnota majetku jeho otca sa odhaduje na 10 miliárd dolárov. Kaliňák nezvyčajný stroj poskytol Slovenskému technickému múzeu.

Hoci má dnes Kaliňák v majetku množstvo áut a motoriek, podľa svojich starších majetkových priznaní si ich mohol dovoliť. Ešte ako minister vnútra vo svojom priznaní uvádzal príjmy z podnikania približne 300-tisíc eur ročne. Nie je však úplne jasné, z čoho presne pochádzali – konkrétne zdroje svojich príjmov mimo funkcie politici nezverejňujú. O Kaliňákovi je známe, že podnikal v oblasti právnych služieb, gastronómie či realít.

V minulosti jeho údaje zverejnené v priznaní vzbudzovali otázniky: týždenník Trend v roku 2016 porovnal Kaliňákove státisícové príjmy z podnikania s oficiálnymi údajmi jeho firiem, ktoré roky živorili. Článok v Trende vyšiel niekoľko mesiacov pred tým, ako Robert Kaliňák na tlačovej konferencii priznal, že kupoval podiel vo firme B.A. haus od neskôr odsúdeného podvodníka Ladislava Bašternáka.

 Skoro všetky staršie ako desať rokov

Automobilový park Roberta Kaliňáka nie je zaujímavý len svojím rozsahom. Väčšina iných funkcionárov má v majetkovom priznaní síce len jedno vozidlo, ktoré je však nové alebo zánovné. Deväť z desiatich Kaliňákových vozidiel má však vek vyšší ako desať rokov.

Vozidlá Audi sú vyrobené v rokoch 1999, 2006 a 2008, harleye v rokoch 2000 a 2012. Auto Range Rover má rok výroby 2011 rovnako ako vozidlo Toyota a ďalší motocykel Legend. Najnovšou mašinou je jeho špeciálny chopper z roku 2017.

 V minulosti zapisoval jeden motocykel

Zoznam vozidiel Roberta Kaliňáka možno vidieť pokope v majetkovom priznaní úplne prvý raz, v minulosti ich takto otvorene neuvádzal. Napríklad v roku 2015 mal v priznaní uvedený len jediný motocykel.

Aktuality.sk túto informáciu získali napriek tomu, že od obdobia, keď vedenie Národnej rady prebral Boris Kollár, jej web prestal historické majetkové priznania zverejňovať. Teraz dokonca nie sú verejné už ani historické majetkové priznania tých bývalých funkcionárov, ktorí sa opäť dostali do funkcie.

Hoci Kaliňák musel v rokoch 2004 až 2018 povinne podať 15 majetkových priznaní, verejné je len jediné – urobil ho pri nástupe do funkcie poslanca v roku 2023. Keďže však majetkové priznanie Kaliňáka z roku 2015 bolo mimoriadne navštevovanou stránkou, nachádza sa v archíve internetu. Pre ďalšie stovky funkcionárov to však neplatí a údaje o ich majetku sa pred verejnosťou stratili.

Veľký nárast v počte priznaných vozidiel by mohol súvisieť s Kaliňákovým podnikaním. Aj v minulosti existovali prípady, keď sa funkcionárom v majetkovom priznaní objavilo viac vozidiel po tom, ako zrušili firmu a firemné vozidlá sa stali súkromnými. Robert Kaliňák k otázkam Aktuality.sk nezaslal žiadne stanovisko,aktuality.sk

X X X

Bývalý šéf Michaela Schumachera: Ak je to pravda, vôbec by ma to neprekvapilo

Odkedy sa Michael Schumacher pred desiatimi rokmi vážne zranil pri nehode na lyžiach, o jeho zdravotnom stave sa objavilo len veľmi málo informácií a jeho bývalý šéf Nick Fry teraz dúfa v zázrak.

Nick Fry bol výkonným riaditeľom v Mercedese počas posledných troch rokov Nemcovej jazdeckej kariéry. Anglický inžinier verí, že ak sa lekári, ktorí ho liečili, dokázali poučiť niečo viac o poraneniach mozgu, potom Michael Schumacher prispeje k trvalému rozvoju a bude to jeho najväčší prínos pre tento svet.

Bývalý šéf „Schumiho” u „strieborných šípov” zároveň trvá na tom, že sedemnásobný majster sveta dostáva tú najlepšiu lekársku starostlivosť na svete.

„O stave Michaela Schumachera som nič nepočul, takže nemôžem potvrdiť ani vyvrátiť žiadne z nedávnych správ o ňom. Michael má však okolo seba najlepší tím zdravotníkov na svete,” povedal Nick Fry pre OLBG.

 „Som si stopercentne istý, že žiadna ľudská bytosť v histórii nemala takú liečbu, akú mal Michael pri svojom špecifickom zranení. Rodina má na to prostriedky. Dúfam a modlím sa, aby s ním robili pokroky.”

„Ak sú správy o tom, že sedel pri stole alebo v aute pravdivé, potom by ma to vôbec neprekvapilo, pretože si viem predstaviť, že to je typ vecí, ktoré by ste urobili, aby sa mozog opäť rozbehol. Jediné, v čo dúfam, je, že kvalita Michaelovho života bude dobrá,” dodal Nick Fry.

Správy, ktoré Nick Fry cituje o Schumacherovi sediacom pri stole pochádzajú od Nemcovho bývalého tímového kolegu Johnnyho Herberta. Ten však priznal, že Schumacher už nie je tým istým mužom, akým býval, aktuality.sk

X X X

Kmotrík mal položiť na stôl 1,2 milióna eur. Kapitán Partizanu Belehrad dal Slovanu košom

Kapitán srbského majstra Partizanu Belehrad Svetozar Markovič mal pred pár dňami možnosť zmeniť klub, ale ponuku Slovana Bratislava neprijal.

 Ako informoval srbský Telegraf líder slovenskej najvyššej súťaže v čele s generálnym riaditeľom Ivanom Kmotríkom ml. bol pripravený vyplatiť Partizanu odstupné 1,2 milióna eur. No belehradský tím a ani samotný 23-ročný obranca nemali záujem rokovať o odchode z klubu.

Jedným z dôvodov mala byť skutočnosť, že aj keby sa rokovania dostali do štádia realizácie prestupu, Partizan by nedostal plnú prestupovú cenu. Podľa dohody z leta 2022 by si bol nútený čiastku rozdeliť s bývalým zamestnávateľom Markoviča, gréckym Olympiakosom Pireus.

 Pre kapitána lídra tabuľky srbskej Superligy nešlo pritom o prvú ponuku na prestup v priebehu tejto zimy. Začiatkom januára ho chcel angažovať ruský klub Baltika Kaliningrad, pričom podľa Telegrafu ponúkal 1,5 milióna eur.

Markovič aj v tomto prípade zareagoval negatívne. Dôvodom bola aj komplikovaná situácia v súvislosti so sankciami a vojnou na Ukrajine a hráč nechcel ísť do tímu, ktorý bojuje o záchranu v ruskej Premier League. 18-násobný reprezentant Srbska do 21 rokov je aj v hľadáčiku talianskej Bologne.

 V lete 2023 bol Markovič napriek mladému veku vymenovaný za kapitána Partizanu a svoju úlohu zvládal na výbornú. V drese červeno-bielych nastúpil v jesennej časti v 21 zápasoch a strelil jeden gól.

Slovan v pondelok ukončil prípravu na blížiaci sa štart jarnej časti Niké ligy a v poslednom súboji na sústredení v Katare zvíťazil nad miestnym Al-Wakrah SC 4:1./agentury/

X X X

Pozrite si, čo všetko spôsobí vládna novela Trestného zákona

V analýze nájdete prehľadné porovnanie sadzieb za vybrané trestné činy. Porovnáva platný stav s novelou ministra spravodlivosti Borisa Suska a s návrhmi predchádzajúceho ministra Viliama Karasa.

 Vláda predložila v skrátenom legislatívnom konaní novelu viacerých zákonov, ktorá okrem zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry obsahuje aj podstatné zmeny v Trestnom zákone a Trestnom poriadku, ktoré budú mať vplyv na tisícky už rozbehnutých konaní a ovplyvnia podstatným spôsobom trestnú politiku aj v budúcnosti.

Novela Trestného zákona je pomerne rozsiahla a má vplyv na desiatky majetkových a hospodárskych trestných činov, pričom mení naraz štyri zásadné parametre pre posudzovanie trestných činov:

Menia sa hranice škody, ktoré majú vplyv na to, čo sa považuje za trestný čin a čo je postihované miernejšie, teda ako priestupok. Prostredníctvom hranice škôd sa zároveň posudzuje aj závažnosť činu, ktorá má vplyv na to, či je čin posudzovaný miernejšie alebo prísnejšie, a teda či súd uloží v prípade preukázania viny páchateľovi trest v rámci nižšej trestnej sadzby, alebo pôjde o takzvaný kvalifikovaný trestný čin s vyššou trestnou sadzbou, kde súd musí uložiť vyšší trest.

Vo väčšine majetkových trestných činov sa zároveň znižuje celková výška trestu, ktorá páchateľovi môže byť uložená, a to tak v základnej trestnej sadzbe, ako aj pri kvalifikovaných trestných činoch.

Skracujú sa doby premlčania pri niektorých trestných činoch.

Zvyšuje hranicu trestnej sadzby, pri ktorej sudca môže uložiť podmienečný odklad trestu odňatia slobody. Navrhovaná zmena zároveň ukladá sudcovi povinnosť uprednostniť iný trest ako trest odňatia slobody, ak je to možné.

Táto kombinácia spôsobí podstatnú zmenu v tom, ako sa bude posudzovať majetková a hospodárska trestná činnosť, aké maximálne tresty odňatia slobody bude môcť súd uložiť, a ešte sa aj skracuje premlčacia doba, po ktorú bude potrebné trestný čin vôbec odhaliť a začať trestné stíhanie.

Okrem vplyvu na to, že páchateľom trestných činov súdy budú ukladať nižšie tresty, táto zmena bude mať podstatný vplyv na práva poškodených. Ak orgány činné v trestnom konaní neodhalia včas páchateľa, často budú musieť zastaviť trestné stíhanie, pretože dôjde k premlčaniu trestného stíhania.

Prekvalifikovanie trestného činu zo zločinu na prečin má vplyv aj na to, že orgány činné v trestnom konaní nebudú môcť použiť na vyšetrovanie prečinov niektoré operatívno-pátracie či informačno-technologické prostriedky (odpočúvanie, kamerové záznamy a podobne). Bude to mať veľký vplyv na schopnosť odhaliť a efektívne trestne stíhať napríklad trestné činy korupcie do výšky škody až 700-tisíc eur.

Toto prekvalifikovanie má vplyv aj na rozsah vyšetrovania, keďže o prečinoch sa spravidla vykonáva iba skrátené vyšetrovanie. Naopak, o zločinoch sa vykonáva vyšetrovanie podľa § 200 Trestného poriadku.

Za veľkú väčšinu majetkovej a hospodárskej trestnej činnosti súdy nebudú môcť uložiť trest odňatia slobody v trvaní dlhšom ako 10 rokov, a to aj ak by takýmto trestným činom bola spôsobená škoda veľkého rozsahu, za predpokladu, že by páchateľ nepáchal inú trestnú činnosť. Má to vplyv aj na dĺžku premlčania, ktorá v takom prípade bude maximálne 10 rokov, aj keď doteraz to bolo viac.

Zároveň táto novela obsahuje aj ďalšie podstatné zmeny, ktoré menia nastavenie trestnej politiky štátu:

Z porovnania návrhov zmien v trestných sadzbách pri majetkových trestných činoch, ktoré chránia predovšetkým (ale nielen) súkromný majetok (štvrtá hlava druhej časti Trestného zákona) a hospodárskych trestných činoch, ktoré chránia verejné zdroje štátu a Európskej únie (piata hlava druhej časti Trestného zákona) vyplýva, že verejné zdroje a zdroje EÚ sú „chránené“ menej. Páchateľovi hrozia celkovo nižšie tresty, ak sa obohatí na úkor štátu a EÚ.

Upravujú sa podmienky prerušenia premlčania. Doposiaľ bola podmienka buď vznesenie obvinenia, alebo ak páchateľ spáchal v premlčacej dobe úmyselný trestný čin. Novela navrhuje ako dôvod prerušenia plynutia premlčacej doby buď vznesenie obvinenia (okrem prípadu, ak obvinenie bolo následne zrušené), alebo ak páchateľ bol v premlčacej dobe právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin spáchaný v premlčacej dobe, na ktorý tento zákon ustanovuje trest rovnaký alebo prísnejší. Ak teda vyšetrovanie a súdne konanie trvá dlhšie, k prerušeniu premlčania nedôjde ani, ak páchateľ trestného činu pácha trestnú činnosť opakovane.

Po novom bude možnosť podmienečne odložiť výkon trestu odňatia slobody pri udelení trestu odňatia slobody až do výšky troch rokov (doteraz dva roky), a ak ustanoví súd probačný dohľad, pri treste odňatia slobody až do výšky štyroch rokov (doteraz to boli tri roky).

Inštitút účinnej ľútosti (teda možnosť zaplatiť a vyhnúť sa tak trestu) pri trestných činoch skrátenia dane a poistného podľa § 276, neodvedenia dane a poistného podľa § 277, alebo nezaplatenia dane a poistného podľa § 278 bude možný aj vtedy, ak páchateľ spáchal trestný čin ako člen organizovanej skupiny, čo doteraz možné nebolo.

Peňažný trest bude možné uložiť už aj pri zločinoch (nielen prečinoch, ak súd vzhľadom na povahu spáchaného prečinu a možnosť nápravy páchateľa neuložil trest odňatia slobody), a to až do výšky troch miliónov eur (doteraz bola maximálna výška peňažného trestu 331 930 eur).

Ruší sa povinnosť súdu uložiť trest odňatia slobody, ak je trestná sadzba stanovená v Trestnom zákone nad päť rokov.

Zmeny vo výške škody majú vplyv aj na príslušnosť Špecializovaného trestného súdu, ktorý doteraz prejednával závažnú majetkovú kriminalitu, ak výška škody presahovala 6,65 miliónov eur. Podľa novej právnej úpravy bude táto hranica až 17,5 miliónov eur.

Súd bude môcť ako poľahčujúcu okolnosť v prospech páchateľa zohľadniť aj dĺžku trvania trestného konania, čo doteraz možné nebolo.

Podstatne sa rozširuje možnosť súdu uložiť trest domáceho väzenia tak, že uloženie tohto trestu bude mať prednosť pred uložením nepodmienečného trestu odňatia slobody. Súdy budú musieť pred každým uložením trestu odňatia slobody prioritne zvážiť možnosť uloženia trestu domáceho väzenia. Ten bude možné uložiť pri odsúdení za trestný čin, pri ktorom horná hranica trestnej sadzby je až 10 rokov. Doteraz mohol súd uložiť trest domáceho väzenia páchateľovi trestného činu najdlhšie na štyri roky. Podľa navrhovanej úpravy bude možné uložiť trest domáceho väzenia až na päť rokov, najmenej však vo výmere polovice dolnej hranice trestnej sadzby trestu odňatia slobody. Napríklad pri odsúdení za spáchanie trestného činu podvodu a spôsobení väčšej škody podľa § 221 ods. 2 Trestného zákona, bude možné uložiť trest odňatia slobody v rozmedzí od šesť mesiacov až na tri roky (v súčasnosti je trestná sadzba jeden až päť rokov). V takomto prípade by mohol byť uložený najnižší trest domáceho väzenia na tri mesiace, teda polovica dolnej hranice trestnej sadzby.

Nie je pravdou, že prejednávaná novela Trestného zákona je podobná, či len upravená verzia novely Trestného zákona, ktorú predložila predchádzajúca vláda v roku 2023. Tá síce tiež zvyšovala hranice škody, ako aj znižovala niektoré trestné sadzby, vrátane pri majetkovej trestnej činnosti, ale zvýšenie hranice škody a zníženie sadzieb nebolo zďaleka také výrazné ako v súčasnom návrhu.

Pre prehľadnosť sme spracovali viaceré zmeny do tabuliek. V tabuľkách porovnávame súčasne platné a účinné znenie Trestného zákona s návrhom súčasnej vlády (Smer, Hlas, SNS) a s návrhom predchádzajúcej vlády (OĽaNO, SaS, Sme rodina, Za ľudí).

Dôležitá poznámka na záver – uplatňovanie Trestného zákona v praxi v konkrétnom prípade je zložitejšie a nedá sa zapísať do tabuľky. V konkrétnom prípade po preukázaní viny konkrétneho páchateľa a pri rozhodovaní o treste sa berú do úvahy aj priťažujúce a poľahčujúce okolnosti, minulosť páchateľa a jeho prípadné predchádzajúce skutky, okolnosti spáchania skutku, vzťah páchateľa k skutku, či jeho ochota nahradiť škodu a podobne.

Súd o výške trestu rozhoduje individuálne. Skutočnosť, že jeden páchateľ za ten istý skutok dostane nižší trest a iný páchateľ vyšší trest, nie je nič výnimočné. Trest odňatia slobody navyše treba odlišovať od väzby, ktorá má svoje presné dôvody a môže byť obvinenému uložená rozhodnutím súdu ešte predtým, ako súd rozhodne o vine a treste.

Korupcia

Zásadne sa zmení vnímanie trestného činu korupcie zvýšením hranice škody veľkého rozsahu z 133-tisíc eur na 700-tisíc eur. Doteraz bolo prijatie úplatku napríklad vo výške 150 tisíc eur zločinom s prísnejšou sadzbou 7 až 12 rokov (pri novej veľkej škode nad 700 tis. eur aj táto bude nižšia 3 až 10 rokov), teraz to bude prečin s trestom do štyroch rokov. Avšak, ak páchateľ dostane úplatok 10 vajec alebo 500-tisíc eur, stále dostane trest maximálne do štyroch rokov.

Samozrejme, že súdom uložený reálny trest pri úplatku 10 vajec bude pravdepodobne veľmi nízky, možno nahradený len peňažným trestom. Je však závažnou zmenou, že prevzatie úplatku až do výšky 700-tisíc eur bude posudzované podľa toho istého ustanovenia a s tou istou maximálnou výškou trestu odňatia slobody, ako tých spomínaných 10 vajec.

Ak páchateľ ponúkne úplatok napríklad 100-tisíc eur, maximálny trest v základnej sadzbe je trest odňatia slobody do jedného roka (predtým tri roky). Podplácanie vo veci verejného záujmu s ponúknutým úplatkom do 700-tisíc eur bude možné potrestať trestnom odňatia slobody na maximálne roky. Predtým to bolo šesť mesiacov až tri roky, ak bol ponúknutý úplatok menej ako 133 tisíc eur. Ak bol viac ako 133 tisíc eur, trestná sadzba je 5 až 12 rokov, po novom nad 700-tisíc. eur dva až osem rokov.

Plus premlčacia doba bude päť rokov, respektíve tri roky na všetky úplatky do výšky 700-tisíc eur s výnimkou skutkov spáchaných závažnejším spôsobom konania alebo spáchaných verejným činiteľom, aktuality.sk

X X X

Nedostatok vápnika: Okrem krvného testu ho môže zistiť aj zubný lekár

Nedostatok vápnika sa nemusí vôbec prejaviť. Ako sa však z tela dostáva von, a ako ho máme prijímať. Nie je dobré zanedbávať jeho nedostatok.

Vápnik sa podieľa na mnohých dôležitých biochemických procesoch v našom tele. Nedostatok vápnika, aj keď mierny, je však veľmi častým problémom. Častokrát sa hovorí, že na jeho nedostatok trpia len ženy, ide o mýtus. Podobne sú na tom aj muži.

Príznaky nedostatku vápnika

Vápnik zohrávadôležitú úlohu napríklad pri správnom fungovaní svalového a tráviaceho systému a pri udržiavaní zdravého kardiovaskulárneho systému. Je nevyhnutný pre vývoj kostí a pre udržanie ich pevnosti a odolnosti.

Naše kosti slúžia aj ako zásobárne vápnika: približne 99 percent vápnika v našom tele sa nachádza v kostiach. Je dôležitý na zložité biochemické a hormonálne procesy.

Tieto procesy slúžia na reabsorpciu vápnika v obličkách, keď sa zistí, že hladina vápnika je príliš nízka.

Mierny nedostatok vápnika môže byť dlhodobo bezpríznakový alebo môže byť sprevádzaný všeobecnými príznakmi, na základe ktorých si zistíte, že ho máte nedostatok.

Ak sa neaplikuje vápnik včas, môžu hroziť nepríjemné príznaky spojené s jeho nedostatkom.

 Našťastie, nedostatok vápnika sa dá ľahko zistiť jednoduchým krvným testom.

Medzi prvé príznaky nedostatku vápnika môžu patriť bolesť svalov, kŕče, časté znecitlivenie končatín alebo pocity mravčenia v rukách a nohách.

Nedostatok vápnika tiež zvyšuje riziko ochorenia zubov vrátane zubného kazu. Keďže hladina vápnika ovplyvňuje aj imunitný systém, ľudia, ktorí nemajú v tele dostatok tohto minerálu, častejšie ochorejú.

Keďže naše telo odčerpáva vápnik, ktorý kosti potrebujú na fungovanie buniek, môže to časom viesť k oslabeniu kostí, zvýšeniu rizika zlomenín a spomaleniu či sťaženiu hojenia zlomenín.

Osteoporóza (ochorenie riedkych kostí) môže časom ovplyvniť aj celkovú fyzickú silu a dokonca aj naše držanie tela.

V najzávažnejších prípadoch môže mať nedostatok vápnika život ohrozujúce komplikácie, jedná sa o prípady – srdcovej arytmie alebo spomalenie srdcového rytmu.

Dokonca aj svalové kŕče môžu postihnúť nielen kostrové svaly, ale aj svaly hrtana a hlasiviek. Tento následok môže viesť k uduseniu, pretože svaly, ktoré sa šklbú, môžu zablokovať dýchacie cesty.

Problémy so spánkom z nedostatku vápnika?

Poruchy spánku sú pomerne časté, veľká časť dospelých (a bohužiaľ aj detí) spí príliš málo alebo má problémy so zaspávaním a v noci sa častejšie budí.

Nedostatok spánku môže byť spôsobený mnohými príčinami, vrátane stresu alebo psychických porúch, ale môže byť ovplyvnený aj takými vecami, ako je teplota v spálni.

 Vápnik pomáha produkovať dostatočné množstvo hormónu nazývaného melatonín (ktorý reguluje cykly spánku a bdenia). Ak je vápnika príliš málo, melatonínu sa tvorí menej a výsledkom je, že môžeme ťažšie zaspávať.

Jeho nedostatok môže tiež zvyšovať riziko obezity a sťažovať alebo spomaľovať chudnutie.

Čo môže byť príčinou nedostatku vápnika?

Vo väčšine prípadov je príčina celkom jednoduchá: ľudia neprijímajú dostatok vápnika alebo potravín bohatých na vápnik.

Nedostatok vápnika môže byť častejší u ľudí s nevyváženou stravou, poruchami príjmu potravy alebo u tých, ktorí dlhodobo trpeli zvracaním a hnačkami.

Menej často môže byť nedostatok vápnika spôsobený hormonálnymi poruchami alebo poruchami vstrebávania, ale môže súvisieť aj s ochorením obličiek, zlyhaním obličiek alebo zápalom pankreasu.

Dnes už vieme, že príliš veľa horčíka alebo príliš veľa zinku zvyšuje riziko nedostatku vápnika, aktuality.sk

X X X

Prezidentské voľby 2024: Andrej Danko chce z premiéra Fica prezidenta. Petra Pellegriniho označil za zradcu

„Robert, nechápem, že opakuješ tú istú politickú chybu. Kto raz zradí, zradí aj druhýkrát,“ hovorí predseda SNS Andrej Danko o predsedovi parlamentu Petrovi Pellegrinim. Opakuje, že SNS nikdy stranu Smer nezradila.

 Ešte v polovici januára predseda SNS Andrej Danko v relácii RTVS povedal, že bude kandidovať za prezidenta. Pár dní nato potvrdil svoju kandidatúru aj v televízii Ta3. Šéf SNS vtedy vyhlásil, že ho k rozhodnutiu uchádzať sa o post prezidenta naštartoval „mediálny lynč“ po nehode so semaforom.

Dnes kandidatúru oznámil opäť, tentokrát počas tlačovej besedy v parlamente. „Dnes môžem oficiálne povedať, že od dnešného dňa som kandidátom na prezidenta Slovenskej republiky,“ povedal podpredseda parlamentu Andrej Danko. Celkovo vyzbieral 20-tisíc podpisov.

„Andrej Danko, prezident, ktorý nikdy nezradil,“ hovoril svoje motto do prezidentských volieb Danko. Chce priniesť stabilitu a nechce dovoliť „vládnuť Šimečkovi“ alebo „návratu Sulíka s Matovičom“.

Danko vyzval premiéra Fica

„Uverili ste tým idiotinám, ktoré v tejto sále rozprával,“ hovoril Danko o vláde Igora Matoviča. Vrátil sa tiež k tomu, ako nahradil na poste šéfa SNS Jána Slotu, či k tomu, že generálna prokuratúra nepreveruje podnikanie Borisa Kollára. Nešetril ani kritikou na šéfa SaS Richarda Sulíka v spojitosti s Expo Dubaj. Práve toto sú zásadné problémy, ktoré podľa jeho slov treba preveriť.

Ešte v decembri minulého roka vyzval predseda SNS Danko premiéra Fica, aby kandidoval za prezidenta. Ten však vtedy povedal, že kandidovať neplánuje. Dnes túto výzvu opäť zopakoval.

„Chcem oficiálne vyzvať Roberta Fica, aby za našu koalíciu zdvihol zástavu a bojoval o miesto prezidenta Slovenskej republiky,“ hovorí predseda SNS Andrej Danko.

Kandidát na prezidenta Danko poslal premiérovi Ficovi ešte jeden odkaz. „Robert, nechápem, že opakuješ tú istú politickú chybu. Kto raz zradí, zradí aj druhýkrát,“ hovoril o Petrovi Pellegrinim zo strany Hlas. Kritizuje, že veľa funkcií dostal Pellegrini „zadarmo“ a správa sa tak, ako keby „chcel ujsť z koalície do paláca“. Trvá na tom, že najlepším prezidentom pre Slovensko by bol práve Robert Fico.

Pellegrini reaguje

Na dnešné vyhlásenia šéfa SNS Andreja Danka zareagoval aj kandidát na prezidenta Peter Pellegrini.

„Povedal som, že Slovensko potrebuje prezidenta ľudí, nie prezidenta čisto koalície, čisto opozície. Hlava štátu musí vedieť vládu pochváliť, ak koná v prospech ľudí, ale aj pokarhať, keď na svoje poslanie zabúda,“ hovorí Pellegrini. Dodáva, že hlava štátu nemá byť „slúžkou vlády“ a je právom každého kandidáta to vidieť inak.

Šéf strany Hlas zopakoval, že v prípade jeho úspechu v prezidentských voľbách spraví všetko preto, aby vládna koalícia bola stabilná.

 Posledné hodiny

Šiesteho prezidenta si bude Slovensko voliť 23. marca. Druhé kolo volieb je naplánované na 6. apríla. Kandidatúru môžu uchádzači o post prezidenta odovzdať do 30. januára, takže im ostáva už len pár hodín.

Kandidovať môže podľa zákona každý občan s trvalým pobytom na Slovensku, ktorý má v deň voľby aspoň 40 rokov. Funkčné obdobie prezidentky Zuzany Čaputovej sa končí v polovici júna, ako už avizovala, kandidovať opätovne nebude. Podľa Ústavy Slovenskej republiky sa novozvolený kandidát ujme funkcie zložením sľubu pred parlamentom do rúk predsedu Ústavného súdu Slovenskej republiky v deň, v ktorom sa končí volebné obdobie prezidentky Čaputovej., aktuality.sk

X X X

Košickí mestskí poslanci obviňujú primátora zo svojvôle, chcú mimoriadne zastupiteľstvo

Jaroslav Polaček nepodpísal uznesenia, poslanci chcú presné pravidlá.

KOŠICE: Košickí mestskí poslanci vyzvali primátora mesta Košice Jaroslava Polačeka, aby zvolal zasadnutie zastupiteľstva v mimoriadnom termíne. Podpísalo sa 28 poslancov zo 41, teda viac ako tri pätiny.

Žiadajú primátora, aby sa zasadnutie zastupiteľstva konalo 13. februára. Primátor môže akceptovať tento termín alebo určí iný, no podľa zákona o obecnom zriadení musí tak urobiť do 15 dní od doručenia žiadosti na jeho konanie. Na rokovanie zastupiteľstva navrhujú prerokovať päť bodov.

Personálne otázky aj štatút

Poslanci chcú prerokovať pozastavené uznesenia mestského zastupiteľstva, zaoberať by sa mali návrhom na zmenu Štatútu mesta Košice, ako aj návrhom na zmenu Rokovacieho poriadku Mestského zastupiteľstva v Košiciach. Taktiež chcú riešiť personálne otázky a žiadajú aj informácie o stave strategických projektov mesta Košice za rok 2023.

Čakali sme, že primátorovi druhého najväčšieho mesta na Slovensku nebude jedno, do akej krízy dostal Košičanov a príde s návrhom na riešenie situácie. Nestalo sa tak. Fakty a čísla dokazujú, že ľudia žijúci v Mestskej časti Košice – Sídlisko KVP sú rozhodnutiami primátora mesta Košice zjavne diskriminovaní. Nemôžeme to nechať len tak a prizerať sa na svojvoľné rozhodnutia primátora, ktoré majú dopad na životy občanov,“ povedal Ladislav Lörinc, starosta Sídliska KVP.

Primátor po poslednom zastupiteľstve nepodpísal tri uznesenia, ktorú plánujú poslanci prehlasovať 3/5 väčšinou, aby platili.

„Ide o uznesenie o optimalizácii služieb na magistráte mesta Košice, podklady k Slaneckej ceste a tretie uznesenie, ktoré nepodpísal, ale prekvapilo vykonal, bolo doplatenie športovým klubom na konci roka 2023,“ upresnila Lenka Kovačevičová, starostka MČ Košice – Nad Jazerom.

Dohodnúť presné pravidlá

Do štatútu chcú poslanci zakotviť aj to, aby bol príjem mesta medzi mestské časti jasne stanovený, podobne ako je to v Bratislave.

„To znamená, ak mesto Košice má väčšie príjmy, tak mestské časti by mali dostať percentuálne viac a naopak. Ale nemôže sa stávať to, čo teraz, že svojvoľne bude primátor vyplácať podľa seba,“ zhodli sa obaja starostovia, ktorí sú zároveň aj mestskými poslancami.

Mestské časti sa nevyplatením časti podielových daní dostali podľa oboch starostov do problémov. Preto je potrebné určiť model financovania, ktorý v štatúte chýba.

„Toto si nikto predtým nedovolil. Nikto ani nepredpokladal, že takýmto spôsobom môže sa môže niečo také zneužiť. Budú jasné pravidlá, a teda sa už nikto nikdy nemusí handrkovať o to, koľko dostane prostriedkov,“ konštatovala Kovačevičová.

Starostka spresnila, že takto sa aj do budúcnosti vyhnú kompetentní problémom, aké sú v súčasnosti, či „tam bude Janko Hraško alebo Ferko Jožko, ktokoľvek“.

Podnety na prokuratúre

Na primátora mesta podali uplynulý týždeň viacerí mestskí poslanci vrátane starostov siedmich veľkých mestských častí podnety na prešetrenie jeho konania s nevyplatením podielových daní na krajskú prokuratúru.

Žiadajú o preverenie možného porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku, zneužívania právomoci verejného činiteľa a neplnenia povinnosti verejného činiteľa zo strany primátora mesta Košice.

Mestské časti dostávajú od magistrátu časť z dane z príjmov fyzických osôb, z výnosu dane za psa 50 percent a tiež z poplatku za rozvoj. Mestskí poslanci v rozpočte na rok 2023 vyčlenili takmer 13,5 milióna eur. Spomenutá suma sa prepočíta na počet obyvateľov, pričom každá časť dostane peniaze podľa počtu ľudí, ktorí v nej žijú. Mesačne dostávajú 1/12 z dohodnutej sumy. Mesto ešte koncom minulého roka vyhlásilo krízový režim a začalo šetriť. To má byť aj dôvod, že neposlalo mestským častiam počas štyroch mesiacov plné platby, dostali iba polovicu, aktuality.sk

X X X

Kubu čaká zvýšenie cien. Opatrenia vstúpia do platnosti začiatkom februára

Kubánska vláda chce znížiť deficit, keďže krajina bojuje s vážnou hospodárskou krízou. Preto koncom decembra oznámila sériu nepopulárnych krokov.

Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel a najvyšší predstavitelia komunistického ostrova sa v pondelok opäť pokúsili presvedčiť obyvateľov krajiny, že zvýšenie cien je nevyhnutné. Opatrenia vstúpia do platnosti 1. februára, informuje o tom agentúra Reuters.

Kubánska vláda, ktorá dotuje takmer všetky základné tovary a služby, koncom decembra oznámila sériu nepopulárnych krokov vrátane zvýšenia cien palív a verejnej dopravy. Ich cieľom je znížiť deficit, keďže krajina zápasí s vážnou hospodárskou krízou. Kritici však označili plánované opatrenia za inflačné, zle načasované a bez stimulov pre domácu produkciu.

Najhoršia hospodárska kríza od rozpadu sovietskeho bloku

Ostrov s 11 miliónmi obyvateľov zažíva najhoršiu hospodársku krízu od rozpadu sovietskeho bloku v 90. rokoch minulého storočia, v dôsledku pandémie, sprísnenia amerických sankcií a štrukturálnej slabosti.

Podľa oficiálnych odhadov kubánska ekonomika v roku 2023 klesla o 2 %, pričom inflácia dosiahla 30 %.

Politickí lídri sa musia pripraviť na celonárodnú diskusiu, keď opatrenia nadobudnú platnosť, povedal prezident na nedávnom zasadnutí Rady ministrov podľa správy, ktorú zverejnila prezidentská kancelária.

Frustrovaní Kubánci

Kubánci sú už unavení z rokov nedostatku, vysokých cien a dlhých radov na čerpacích staniciach aj na základné potraviny, ako je chlieb či kuracie mäso. A teraz sa musia pripravovať na ešte väčšie problémy od 1. februára.

Kubánska mena peso tento rok na neformálnom trhu oslabila takmer o 5 % na 285 pesos za dolár, čo ešte viac znížilo kúpnu silu domácností a podporilo infláciu ešte predtým, ako opatrenia nadobudnú účinnosť.

Minister hospodárstva Alejandro Gil uviedol, že plán vlády na opätovné získanie kontroly nad pesom a nelegálnou výmenou na čiernom trhu je v plnom prúde a sľubuje riešenie ešte „tento rok“.

„Tvrdo na tom pracujeme, pretože to má vplyv na podporu a stimuláciu výroby,“ povedal Gil, aktuality.sk

X X X

Z úradníka je majiteľ lukratívnej SBS blízkej Ľ. Makóovi. Bol pri podozrivej štátnej zákazke za 51 miliónov eur

 Štyri roky na mestskom úrade, päť na finančnej správe a tri v esbéeske stačili Miroslavovi Košútovi na to, aby si kúpil SBS s aktívami za vyše dva milióny eur.

Bývalému úradníkovi Miroslavovi Košútovi stačilo deväť rokov poberať tabuľkový plat v štátnej správe a potom stáť tri roky v čele súkromnej bezpečnostnej služby, aby si mohol kúpiť bezpečnostnú firmu Corado-Soat v hodnote miliónov eur. Niekdajší šéf analytiky daňových kriminalistov ju získal od advokáta, ktorý má blízko ku Košútovmu bývalému šéfovi, dnes asi najznámejšiemu kajúcnikovi Ľudovítovi Makóovi.

Miroslav Košút pôsobil na finančnej správe do roku 2020 a zodpovedal aj za 50-miliónovú zmluvu, pre ktorú polícia u daniarov vykonala raziu.

Košútova nová firma ani obvinený exšéf daňových kriminalistov Makó na otázky o vlastníctve miliónovej SBS odpovedať nechceli. Bývalý vlastník Corada, advokát Jozef Harakaľ, zasa na otázky zaslal nezrozumiteľnú odpoveď.

Firma blízka Makóovi

Spoločnosť Corado-Soat je nitrianska esbéeska, ktorá dlhodobo vykazovala ročné tržby vo výške nad miliónom eur. Platilo to až do roku 2020, keď zmenila vlastníka a tržby jej významne narástli.

Jej novým majiteľom sa v auguste 2020 stal Jozef Harakaľ, ktorý je blízky Ľudovítovi Makóovi. Zaujímavé sú aj časové súvislosti tejto zmeny: len dva mesiace pred tým, ako Harakaľ kúpil bezpečnostnú službu, Makóa odvolali z pozície šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy.

Blízky vzťah dvojice naznačujú aj ich ďalšie podnikateľské aktivity, oboch možno spojiť s tým istým advokátom. Meno Harakaľa a Makóa figurovalo v esbéeske Abas – keď tam Makó skončil ako konateľ, nahradil ho práve Harakaľ. Tento právnik je aj spolumajiteľom kancelárie Reken&Partners Borisa Rekena. No a právnik Reken je zas papierovým majiteľom dnes už najväčšej esbéesky na Slovensku LAMA SK, ktorá pre blízke väzby s Makóom prišla o štátne zákazky.

Harakaľ v pomerne krátkom čase pridal do svojho portfólia okrem firmy Corado-Soat aj dvojicu ďalších esbéesiek Ravi a Spoma, ktoré kupoval trochu skôr, konkrétne v roku 2018. Aj týmto spoločnostiam po nástupe Harakaľa začali raketovo stúpať tržby. Obe dostali za podozrivých okolností zákazky na finančnej správe a bolo to v čase, keď tam Makó pôsobil.

Ako sme už spomenuli, Harakaľ už firmu Corado-Soat predal, a to spoločne s jej materskou firmou Corado Security CZ. Od októbra je jej vlastníkom exdaniar Miroslav Košút. Aj on mal raketovú kariéru podobne ako esbéesky v blízkosti Ľudovíta Makóa.

Košút sa stal majiteľom esbéesky Corado-Soat po štyroch rokoch na Mestskom úrade v Zlatých Moravciach, piatich rokoch u daniarov a troch rokoch šéfovania v tej istej firme. Corado-Soat si len v roku 2022 pripísala štvormiliónové tržby a polmiliónový zisk. V účtovnej závierke za rok 2022 mala uvedené aktíva v celkovej hodnote prevyšujúcej dva milióny eur.

Keď sme sa Jozefa Harakaľa pýtali na zmeny majiteľov v spomínanej firme, odpovedal nesúvisiacou správou o politickej situácii a konkrétnych politikoch na Slovensku, ktorá sa netýkala zaslaných otázok. „Odpovedal som spôsobom, aby som poukázal na porušenie základnej slušnosti,“ zdôvodnil Harakaľ svoje odpovede nesúvisiace s otázkami Aktuality.sk.

Spoločnosť Corado-Soat a jej aktuálny vlastník Miroslav Košút neodpovedali vôbec.

 Zmluva priniesla stíhanie polície aj miliónové korekcie

Nový majiteľ lukratívnej esbéesky Miroslav Košút bol u daniarov podľa svojho profesného Linkedin profilu šéfom oddelenia. Finančná správa spresnila, ktoré konkrétne oddelenie to bolo.

„Kpt. Ing. Miroslav Košút bol od 1. 3. 2016 vedúcim oddelenia boja proti internetovej kriminalite KÚFS a od 1. 9. 2019 bol vedúcim analytického oddelenia KÚFS. Služobný pomer skončil uvoľnením dňom 31. 7. 2020,“ uviedla hovorkyňa daniarov Drahomíra Adamčíková.

Zo štátneho informačného systému MetaIS vyplýva, že mal byť zodpovedný za veľmi kontroverzný IT projekt daniarov, ktorý má oficiálny názov Vybudovanie nosnej infraštruktúry bezpečného informačno-komunikačného systému FS SR (mal tam uvedenú funkciu v angličtine, ktorú možno preložiť ako osoba zodpovedná za tento informačný systém verejnej správy).

Daniari si tento projekt za 51 miliónov eur objednali v utajenom režime, bez otvorenej súťaže. Pre pochybenia finančnej správy pri výbere dodávateľa tohto projektu si Európska komisia vyžiadala vrátenie 27 miliónov eur z poskytnutého finančného príspevku.

Ešte vážnejšie však kauzu riešila polícia, ktorá v roku 2021 vykonala razie u daniarov aj v dodávateľskej firme Alison Slovakia, a to pre podozrenia z ekonomickej trestnej činnosti v súvislosti s touto zmluvou.

„Projekt prešiel za bývalého vedenia štandardným interným procesom, teda podliehal aj schváleniu interného riadiaceho výboru projektu, ktorého predsedom bol v tom čase Ľudovít Makó,“ napísal v roku 2022 portál Živé.sk.

Kritikou smerom k projektu nešetril ani bývalý šéf finančnej správy Jiří Žežulka.

„Ja som ten projekt zdedil a priznám sa, že mi nikdy nebolo úplne jasné, aký bol zámer pôvodného vedenia na realizáciu tohto monštruózneho projektu,“ uviedol Žežulka v rozhovore pre Aktuality.sk.

V jednej majiteľ, v druhej len konateľ

Corado-Soat nie je jedinou firmou, v ktorej sa v poslednej dobe Miroslav Košút objavil. Košút, ktorý ako konateľ v Corado-Soat pôsobil už od roku 2020, sa stal aj konateľom druhej firmy. Tá nesie názov Corado Systems, ešte donedávna sa však volala AMG Europe.

Zaujímavé je, že kým Corado-Soat si Košút kúpil, v Corado Systems je aj po jej premenovaní konečným užívateľom výhod stále ten istý človek, teda Martin Gvoth. Vyplýva to z registra právnických osôb. Ak je zápis spoločnosti v registri aktuálny, čerstvý majiteľ veľkej SBS Košút akoby v druhej esbéeske pôsobil iba ako najatý Gvothov manažér.

Za zmienku stojí fakt, že práve Martin Gvoth v roku 2006 založil SBS LAMA SK, dnešnú najväčšiu bezpečnostnú službu na Slovensku, spájanú s Makóom.

A zaujímavá je aj samotná firma Corado Systems, v minulosti podnikajúca pod názvom AMG Europe. Jej názov figuroval v hlásení, ktoré prišlo na finančnú políciu na nespresnenú bankovú operáciu Dagmar Kapusníkovej, teda družky Ľudovíta Makóa. O tejto udalosti vypovedal v minulosti napríklad bývalý šéf spravodajskej jednotky NAKA Pavol Vorobjov a opísal, ako vtedajšie policajné špičky zmietli hlásenie zo stola a vyzradili ho Makóovi, aktuality.sk

X X X

Štátna tajomníčka narazila do verejného osvetlenia

BRATISLAVA: Po podpredsedovi Národnej rady Andrejovi Dankovi mal dopravnú nehodu ďalší štátny úradník. Do stĺpa verejného osvetlenia narazila podľa informácií portálu Startitup štátna tajomníčka podpredsedu vlády Alena Sábelová. Šoférovala vládne BMW.

„Včera dňa 28.01.2024 v čase okolo 16:20 h došlo na Balkánskej ulici smerom na mestskú časť Čunovo k dopravnej nehode motorového vozidla zn. BMW. Podľa doposiaľ zistených informácií vodička prešla s vozidlom cez pravý okraj cesty na trávnatú plochu, kde prednou časťou vozidla narazila do stĺpu verejného osvetlenia,“ spresnila hovorkyňa bratislavskej krajskej polície Silvia Šimková.

Vodička sa na mieste podrobila dychovej skúške s negatívnym výsledkom. „Následne bola rýchlou zdravotnou pomocou prevezená do nemocnice k ošetreniu. Predmetná dopravná nehoda je v štádiu objasňovania,“ dodala hovorkyňa.

Záchranári po prvotnom ošetrení previezli do nemocnice na Antolskej v Bratislave 53-ročnú ženu s podozrením na vnútrolebkové poranenie, doplnila pre Startitup hovorkyňa Operačného strediska zdravotnej záchrannej služby SR Petra Klimešová.

Alena Sábelová pôsobí ako štátna tajomníčka na úrade podpredsedu vlády Petra Kmeca (Hlas). Má na starosti plán obnovy. V minulom roku v októbri ju vymenovali na prvom zasadaní Ficovej vlády, aktuality.sk

X X X

Košickí mestskí poslanci obviňujú primátora zo svojvôle, chcú mimoriadne zastupiteľstvo

Jaroslav Polaček nepodpísal uznesenia, poslanci chcú presné pravidlá.

KOŠICE: Košickí mestskí poslanci vyzvali primátora mesta Košice Jaroslava Polačeka, aby zvolal zasadnutie zastupiteľstva v mimoriadnom termíne. Podpísalo sa 28 poslancov zo 41, teda viac ako tri pätiny.

Žiadajú primátora, aby sa zasadnutie zastupiteľstva konalo 13. februára. Primátor môže akceptovať tento termín alebo určí iný, no podľa zákona o obecnom zriadení musí tak urobiť do 15 dní od doručenia žiadosti na jeho konanie. Na rokovanie zastupiteľstva navrhujú prerokovať päť bodov.

Personálne otázky aj štatút

Poslanci chcú prerokovať pozastavené uznesenia mestského zastupiteľstva, zaoberať by sa mali návrhom na zmenu Štatútu mesta Košice, ako aj návrhom na zmenu Rokovacieho poriadku Mestského zastupiteľstva v Košiciach. Taktiež chcú riešiť personálne otázky a žiadajú aj informácie o stave strategických projektov mesta Košice za rok 2023.

\„Čakali sme, že primátorovi druhého najväčšieho mesta na Slovensku nebude jedno, do akej krízy dostal Košičanov a príde s návrhom na riešenie situácie. Nestalo sa tak. Fakty a čísla dokazujú, že ľudia žijúci v Mestskej časti Košice – Sídlisko KVP sú rozhodnutiami primátora mesta Košice zjavne diskriminovaní. Nemôžeme to nechať len tak a prizerať sa na svojvoľné rozhodnutia primátora, ktoré majú dopad na životy občanov,“ povedal Ladislav Lörinc, starosta Sídliska KVP.

Primátor po poslednom zastupiteľstve nepodpísal tri uznesenia, ktorú plánujú poslanci prehlasovať 3/5 väčšinou, aby platili.

„Ide o uznesenie o optimalizácii služieb na magistráte mesta Košice, podklady k Slaneckej ceste a tretie uznesenie, ktoré nepodpísal, ale prekvapilo vykonal, bolo doplatenie športovým klubom na konci roka 2023,“ upresnila Lenka Kovačevičová, starostka MČ Košice – Nad Jazerom.

Dohodnúť presné pravidlá

Do štatútu chcú poslanci zakotviť aj to, aby bol príjem mesta medzi mestské časti jasne stanovený, podobne ako je to v Bratislave.

„To znamená, ak mesto Košice má väčšie príjmy, tak mestské časti by mali dostať percentuálne viac a naopak. Ale nemôže sa stávať to, čo teraz, že svojvoľne bude primátor vyplácať podľa seba,“ zhodli sa obaja starostovia, ktorí sú zároveň aj mestskými poslancami.

Mestské časti sa nevyplatením časti podielových daní dostali podľa oboch starostov do problémov. Preto je potrebné určiť model financovania, ktorý v štatúte chýba.

„Toto si nikto predtým nedovolil. Nikto ani nepredpokladal, že takýmto spôsobom môže sa môže niečo také zneužiť. Budú jasné pravidlá, a teda sa už nikto nikdy nemusí handrkovať o to, koľko dostane prostriedkov,“ konštatovala Kovačevičová.

Starostka spresnila, že takto sa aj do budúcnosti vyhnú kompetentní problémom, aké sú v súčasnosti, či „tam bude Janko Hraško alebo Ferko Jožko, ktokoľvek“.

Podnety na prokuratúre

Na primátora mesta podali uplynulý týždeň viacerí mestskí poslanci vrátane starostov siedmich veľkých mestských častí podnety na prešetrenie jeho konania s nevyplatením podielových daní na krajskú prokuratúru.

Žiadajú o preverenie možného porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku, zneužívania právomoci verejného činiteľa a neplnenia povinnosti verejného činiteľa zo strany primátora mesta Košice.

Mestské časti dostávajú od magistrátu časť z dane z príjmov fyzických osôb, z výnosu dane za psa 50 percent a tiež z poplatku za rozvoj. Mestskí poslanci v rozpočte na rok 2023 vyčlenili takmer 13,5 milióna eur. Spomenutá suma sa prepočíta na počet obyvateľov, pričom každá časť dostane peniaze podľa počtu ľudí, ktorí v nej žijú. Mesačne dostávajú 1/12 z dohodnutej sumy. Mesto ešte koncom minulého roka vyhlásilo krízový režim a začalo šetriť. To má byť aj dôvod, že neposlalo mestským častiam počas štyroch mesiacov plné platby, dostali iba polovicu, aktuality.sk

X X X

Kmotrík mal položiť na stôl 1,2 milióna eur. Kapitán Partizanu Belehrad dal Slovanu košom

Kapitán srbského majstra Partizanu Belehrad Svetozar Markovič mal pred pár dňami možnosť zmeniť klub, ale ponuku Slovana Bratislava neprijal.

 Svetozar Markovič sa v 23 rokoch stal kapitánom a jednou z opôr Partizanu Belehrad.

Ako informoval srbský Telegraf líder slovenskej najvyššej súťaže v čele s generálnym riaditeľom Ivanom Kmotríkom ml. bol pripravený vyplatiť Partizanu odstupné 1,2 milióna eur. No belehradský tím a ani samotný 23-ročný obranca nemali záujem rokovať o odchode z klubu.

Jedným z dôvodov mala byť skutočnosť, že aj keby sa rokovania dostali do štádia realizácie prestupu, Partizan by nedostal plnú prestupovú cenu. Podľa dohody z leta 2022 by si bol nútený čiastku rozdeliť s bývalým zamestnávateľom Markoviča, gréckym Olympiakosom Pireus.

 Pre kapitána lídra tabuľky srbskej Superligy nešlo pritom o prvú ponuku na prestup v priebehu tejto zimy. Začiatkom januára ho chcel angažovať ruský klub Baltika Kaliningrad, pričom podľa Telegrafu ponúkal 1,5 milióna eur.

Markovič aj v tomto prípade zareagoval negatívne. Dôvodom bola aj komplikovaná situácia v súvislosti so sankciami a vojnou na Ukrajine a hráč nechcel ísť do tímu, ktorý bojuje o záchranu v ruskej Premier League. 18-násobný reprezentant Srbska do 21 rokov je aj v hľadáčiku talianskej Bologne.

 V lete 2023 bol Markovič napriek mladému veku vymenovaný za kapitána Partizanu a svoju úlohu zvládal na výbornú. V drese červeno-bielych nastúpil v jesennej časti v 21 zápasoch a strelil jeden gól.

Slovan v pondelok ukončil prípravu na blížiaci sa štart jarnej časti Niké ligy a v poslednom súboji na sústredení v Katare zvíťazil nad miestnym Al-Wakrah SC 4:1./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.