Korupcia na Ukrajine. V Kyjeve zadržali vedúceho z hlavných oddelení ministerstva obrany. Komisia EU vyhovela farmárom, nemusia plniť ekologické požiadavky. Orbán vyzval k vzbure proti Bruselu. Ponižujúce články o pražskej Sparte v Anglii

Na Považí zostala pre podvodný obchod munícia za milióny. Veľký korupčný škandál takmer za 40 miliónov eur, ktorý zasiahol začiatkom roka ukrajinské ministerstvo obrany, sa týka aj Slovenska. Antikorupčná jednotka u susedov zistila, že do sprenevery štátnych peňazí na nákup munície boli zapletení vysokí funkcionári, ktorí uzavreli zmluvu s pochybnou firmou Ľvovský Arsenal.

Kontrakt s ňou podpísala aj slovenská firma Sevotech zo Starej Turej, ktorá tvrdí, že je v prípade obeťou a ukazujú na ňu prstom neprávom. Peniaze na nákup munície sa vraj nestratili u nej, ale zmizli inde. Jediné čo jej zostalo, je munícia za milióny, pre ktorú musela hľadať bunkre.

Vlani na jeseň ukrajinské ministerstvo obrany vypísalo zákazku v prepočte zhruba za 37 miliónov eur na muníciu do mínometov. Zmluvu podľa Seznam správy podpísalo s ukrajinskou spoločnosťou Ľvovský Arsenal. Predmetom zmluvy bol nákup 30-tisíc kusov delostreleckých granátov kalibru 120 milimetrov a 50-tisíc delostreleckých granátov kalibru 82 milimetrov. Granáty však na Ukrajinu, ktorá už viac ako dva roky vedie obrannú vojnu s Ruskom, nikdy nedorazili, a stopy vedú cez Slovensko až do Prahy.

Peniaze z ukrajinského ministerstva obrany na muníciu sa zasekli a náboje do mínometov, ktoré mali putovať na ukrajinský front, zostali na Považí. „Mali prísť po tovar, neprišli, a teraz sme museli riešiť, ako to oficiálne uskladniť v bunkroch,“ zdôraznil pre Pravdu generálny riaditeľ slovenskej firmy Sevotech Ján Hodermarský. „Neprávom nás obvinili, že sme stratili peniaze,“ podotkol. Jeho spoločnosť, ktorá sídli v Starej Turej a prevádzku má v Beckove, sa okrem iného zaoberá opravou komunikačných technológií a tiež nákupom a predajom munície.

 Ľvovský Arsenal uzavrel kontrakt so slovenskou spoločnosťou Sevotech a tá potom s chorvátskou firmou WDG. Sevotech dostal od Ľvovského Arsenalu zálohu 35 percent z celkovej sumy, následne mal zaplatiť 50 percent z ceny. Nestalo sa tak. „Sevotech poslal chorvátskej WDG určitú sumu, ale nestačilo to. A potom tieto peniaze zmizli,“ spomína v rozhovore pre Seznam reportér ukrajinskej televízie Hromadske Viačeslav Kasim. Vyjadrenie zástupcov Ľvovského Arsenalu k zákazke sa podľa reportéra zohnať nepodarilo.

Ukrajinské ministerstvo obrany tvrdí, že sa stalo obeťou. Podľa Kasima však porušilo pravidlá, ktoré pre obdobné kontrakty na Ukrajine platia. Reportér priblížil, že ak chce niekto predávať ukrajinskému štátu muníciu, musí sa preukázať platnou licenciou zo štátu, odkiaľ ju chce kúpiť. Podotkol, že firma Ľvovský Arsenal žiadnu takú licenciu v Chorvátsku nemala a ukázala len licenciu Sevotechu pre Slovensko. Ukrajinská spoločnosť dokonca ani nemala skúsenosť s dodávaním zbraní alebo munície.

 Generálny riaditeľ Sevotechu Hodermarský nechcel priblížiť, o koľko mínometných nábojov ide, no potvrdil, že objednávka sa zasekla po tom, čo z obchodu ukrajinská strana vycúvala. Teraz majú muníciu pre Ukrajinu na Považí a museli riešiť, čo s ňou.

Ministerstvo obrany pod vedením Roberta Kaliňáka (Smer) nešpecifikovalo, či sa prípadom zaoberá, a do uzávierky na naše otázky neodpovedalo.

Množstvo munície, ktoré zostalo na Slovensku, sa z medializovaných súm podľa odborníka v oblasti bezpečnostnej politiky a bývalého ministra obrany Martina Sklenára určuje ťažko. Závisieť môže od toho, aký počet nábojov sa naraz kupoval. Rozhodne však podľa neho nepôjde o „jednu paletu“ nábojov, ale o tisíce kusov.

Ako sa skladuje munícia

Skladovanie munície upravuje legislatíva o nakladaní s výbušninami. Všetky firmy, ktoré s muníciou a výbušninami pracujú, musia mať povolenie na obchodovanie s vojenským materiálom. Ak preukážu, že podmienky spĺňajú, vydá im ho obvodný banský úrad alebo Hlavný banský úrad, priblížil Pravde bývalý minister obrany Martin Sklenár. Samotné ministerstvo obrany podľa Sklenára do stráženia munície nezasahuje, pokiaľ nejde o firmu, ktorá je priamo zriadená rezortom. „Je to na zodpovednosti tej firmy,“ podotkol.

Dôležité sú bezpečnostné zóny, v ktorých sa munícia skladuje. Na uskladňovanie na povrchu a na uskladňovanie v zemi, napríklad v zapustených murovaných skladoch či v kovových kontajneroch, sú odlišné požiadavky, ktoré upravuje vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky. Spresňuje, ako má priestor vyzerať, aké má mať rozmery, či má byť umiestnený pod kopcom, koľko v ňom môže byť munície a ako ďaleko má byť od obytnej zóny.

„Každý jeden objekt musí byť samostatne posúdený preto, aby experti, ktorí posudzujú bezpečnosť, mohli potvrdiť, že v prípade, ak by sa tam niečo udialo, je zaručená najvyššia úroveň bezpečnosti,“ priblížil Sklenár.

 Čo odhalila SBU

Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) v spolupráci s ukrajinským ministerstvom obrany začala prípad vyšetrovať a zistila, že ide o podvod s verejnými prostriedkami. Podľa vyšetrovania boli do obchodu zapojení bývalí a súčasní úradníci ministerstva obrany a šéfovia pridružených spoločností, uvádza sa na webe SBU.

Podľa informácií bezpečnostnej služby sa úradníci pri nákupe 100-tisíc mínometných nábojov pre Ozbrojené sily Ukrajiny pokúsili ukradnúť takmer 1,5 miliardy hrivien, v prepočte 35,6 milióna eur. V auguste 2022 úradníci podľa vyšetrovateľov uzavreli zmluvu o nákupe veľkoobchodnej dodávky delostreleckých nábojov s dodávateľom zbraní Ľvovský Arsenal. Ukrajinské ministerstvo potom celú sumu previedlo na účty spoločnosti.

„Po získaní finančných prostriedkov vedenie spoločnosti previedlo časť peňazí na účet zahraničnej obchodnej štruktúry, ktorá mala dodať objednanú muníciu na Ukrajinu. Tá však do nášho štátu neposlala ani jeden delostrelecký granát a prijaté finančné prostriedky boli prevedené na účty inej spriaznenej štruktúry na Balkáne,” uviedlo.

SBU korupčnú schému nákupu munície v decembri rozbila a v Kyjeve zadržali vedúceho jedného z hlavných oddelení ministerstva obrany, ktorý bol do tohto obchodu zapojený. Vyšetrovatelia úradníka podozrievajú, že v decembri 2023 podpísal dohodu s exportnou spoločnosťou o nákupe veľkoobchodnej dodávky delostreleckých granátov pre ukrajinských obrancov.

 Časť peňazí je dodnes kvôli vyšetrovaniu zmrazená na účtoch Ľvovského Arsenalu. Peniaze, ktoré firma poslala za hranice, však podľa ukrajinskej strany zmizli. Časť financií mala putovať na účet zástupcov firmy WDG pri pražskej Podnikateľskej družstevnej záložni, v ktorej figuruje český podnikateľ Kamil Bahboun.

Reportér portálu Seznam Správy Janek Kroupa zistil, že podnikateľ Bahboun pritiahol do obchodu s Ukrajinou majiteľa spoločnosti WDG Zvonka Zubaka, ktorý obchoduje so zbraňami spolu so synom Matiasom. Seznam píše, že to mal byť podnikateľ Zubak, kto mal muníciu Ukrajine dodať. Prípad podvodu so štátnymi peniazmi tak siaha až k susedom.

 Piati obvinení

Ukrajinské ministerstvo obrany napokon granáty nakúpilo priamo od výrobcu. Ukrajinská antikorupčná jednotka obvinila v prípade celkovo päť osôb – bývalých a súčasných šéfov odboru vojensko-technickej politiky ministerstva obrany, šéfa a obchodného riaditeľa spoločnosti Ľvovský Arsenal, ako aj ich komplica – zástupcu zahraničnej obchodnej štruktúry. Hrozí im až 12 rokov väzenia.

Podľa uznesenia o vznesení obvinenia zástupca slovenskej firmy Sevotech Oleksii Khoroshaiev, ktorý je v jej dozornej rade, v septembri 2022 skontroloval tovar v priestoroch chorvátskej spoločnosti.

Fotografie následne zaslal Ľvovskému Arsenalu a na ministerstvo obrany. Potom zamestnanci ukrajinského rezortu schválili komerčný návrh na nákup mínometných nábojov. V novembri úradníci, ktorí si boli vedomí, že nedôjde k dodávke, podpísali zmluvu na nákup 100-tisíc nábojov v hodnote 1,3 miliardy ukrajinských hrivien bez DPH./agentury/

X X X

Von der Leyenová čelí nečekané vzpouře. Straší ji spory s nesmlouvavým Weberem

Cesta šéfky Evropské komise Ursuly von der Layenové k obhajobě vlivného postu nebude tak jednoduchá, jak se zprvu zdálo. Překvapivě na ni útočí někteří členové její domovské Evropské lidové strany včetně předsedy Manfreda Webera. Setrvání ve vlivné funkci jí může zkomplikovat i pravděpodobná fragmentace Evropského parlamentu po červnových volbách.

Ještě před pár týdny vypadala cesta stávající šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové za obhajobou jejího postu po červnových eurovolbách jako jasná záležitost. Na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) se dočkala podpory čtyř stovek delegátů, proti její kandidatuře bylo pouhých 89. Pár dní předtím získala na domácí půdě jednomyslnou podporu od Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Proti Královně Ursule, jak jí přezdívají někteří vysoce postavení činitelé Evropské unie kvůli jejímu nesmlouvavému a direktivnímu řízení Evropské komise, se už začínají bouřit někteří potenciální povolební partneři. Bez nich by měla cestu k druhému mandátu mnohem složitější. Pro von der Leyenovou budou následující měsíce představovat dvojnásobnou výzvu, v roce 2019 totiž na poslední chvíli „porazila“ spitzenkandidáta EPP Manfreda Webera, a nemusela tak vést dlouhodobou kampaň.

To se projevilo už na její plamenné řeči na sjezdu EPP, kdy tvrdě zaútočila na předsedkyní francouzského Národního sdružení Marine Le Penovou kvůli jejímu podlézání Vladimiru Putinovi a stručně vyjmenovala základní pilíře, na které by se Evropská komise pod jejím vedením soustředila. Experti na politický marketing upozorňují, že von der Leyenová se profiluje jako jakýsi politický robot odtržený od obyčejných lidí. Příkladem je její působení na sociálních sítích, kdy prezentuje pouze oficiality a nikdy nedá nahlédnout do svého soukromí.

Kritika z vlastního týmu

Chladný přístup k vysoké politice je však pro von der Leyenovou v posledních dnech tím nejmenším problémem. Tvrdou kritiku si vyslechla i od svého kolegy z Evropské komise Thierryho Bretona, který zastává funkci evropského komisaře pro vnitřní obchod. Ten minulý týden na sociální síti X obvinil svou šéfku, že nemá skutečnou podporu v rámci EPP. „Navzdory jejím nezpochybnitelným kvalitám to vypadá, že Ursula von der Leyenová je ve své vlastní straně v menšině. EPP zjevně nevěří své vlastní kandidátce,“ napsal Breton.

Neuváženým internetovým výlevem rozohnil i francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který byl podle zdrojů portálu Politico nebývale „rozzuřený“. Na výroku Bretona nemusí být mnoho pravdy, von der Leyenové však může uškodit. Když ne v její domovské EPP, tak u potenciálních koaličních partnerů a přímých konkurentů. Klíčové budou červnové volby do Evropského parlamentu.

„V rámci EPP má nyní von der Leyenová pevnou pozici, bude ale hodně záležet na tom, jak si její strana, respektive členské strany, povede v evropských volbách. Při jasném vítězství nečekám nějakou opozici, protože EPP nebude chtít opakovat scénář s Manfredem Weberem, jehož nucené nahrazení právě von der Leyenovou bylo svým způsobem ponížení křesťanských demokratů,“ vysvětlil pro iDNES.cz politolog a expert na Evropskou unii z Masarykovy univerzity Petr Kaniok.

 

Zaváhání ve volbách však může být pro von der Leyenovou problémem. „Pokud EPP solidní výsledek nepředvede, pozice předsedy či předsedkyně Evropské komise bude mnohem více předmětem vyjednávání na Evropské radě. A tam se v souvislosti s balancováním ohledně obsazování dalších čelných funkcí, jako je vysoký představitel pro Společnou zahraniční a bezpečnostní politiku či předseda Evropské rady, může stát leccos,“ myslí si Kaniok.

Pomyslným nejhorším scénářem pro současnou šéfku Evropské komise je kombinace špatného výsledku EPP a velké fragmentace nově složeného Evropského parlamentu. „Pokud by výrazně uspěli populisté a radikální euroskeptici, bude se většina pro novou Evropskou komisi, která by pokračovala v politice té dnešní, skládat mnohem obtížněji, než v roce 2019,“ popisuje politolog.

Von der Leyenová se podle něj paradoxně nemusí bát žádného konkrétního soupeře. „Socialisté představili neznámého Nicolase Schmita, liberálové mají týmové vedení,“ připomíná.

Ostrý Weber a zášť z minulosti?

Nečekané opozice se jí dostalo před pár dny i od Webera, jádrem sporu je uvolnění zmrazených deseti miliard eur pro Maďarsko, které až donedávna Evropská unie blokovala kvůli pochybám o stavu demokracie a právního státu v zemi. Kancelář von der Leyenové s uvolněním financí souhlasila navzdory připomínkám z domovské EPP. Své rozhodnutí Evropská komise zdůvodnila tím, že Budapešť splnila některé požadavky Bruselu.

„Handrkování s Orbánem ohledně pomoci Ukrajině a zmraženým deseti miliardám eur von der Leyenovou udělalo mnohem zranitelnější vůči útokům z Evropského parlamentu, kde se bude zanedlouho většina počítat po jednotkách europoslanců,“ nechal se pod podmínkou anonymity slyšet jeden z bruselských úředníků. EPP podle něj nehodlá měnit své názory jen kvůli tomu, že začala předvolební kampaň. „Weber se dlouhodobě stavil proti uvolnění peněz Maďarsku, jeho posledními kroky to jen potvrzuje,“ dodal.

Soupeření Webera a von der Leyenové se táhne už od roku 2019, kdy lídr EPP dovedl svou stranu k vítězství a měl být jasným kandidátem na post šéfa Evropské komise. Lídři evropských zemí však dali při jednáních nečekaně přednost von der Leyenové. Na počátku letošního roku se do své tehdejší soupeřky pustil kvůli návrhu zákona o obnově přírody, opakovaně ji také tlačí více doprava v otázkách migrace a tolik propíraného Green Dealu. Cestu k obhajobě tak své stranické kolegyni rozhodně neulehčuje.

Z levé strany politického spektra na ni útočí kvůli nedávným masivním protestům zemědělců napříč Evropou, Le Penovou zase rozohnila svými plány na zřízení pozice speciálního komisaře, který by dohlížel na koordinaci armád napříč členskými zeměmi. Jedna z nejvýraznějších postav evropské krajní pravice to označila za „zásah do národní suverenity“.

Von der Leyenová podle zahraničních komentátorů dříve nebo později bude muset sestoupit ze svého trůnu, pouze roky v čele Evropské komise jí ke zvolení nebudou stačit. Bruselská pravidla jí navíc nařizují, aby zcela oddělila kampaň pro nadcházející volby od výkonu funkce. Účastnit by se povinně měla alespoň sedmi mítinků po celé Evropě, nabízí se i vystoupení v rámci živých debat. Předvolební rozvrh von der Leyenové je však zatím překvapivě prázdný. Čekání na automatický úspěch by se jí nemuselo na podzim letošního roku, kdy bude boj o post šéfa Evropské komise vrcholit, vyplatit.

X X X

Eurokomisia vyhovela farmárom. Nebudú musieť plniť niektoré ekologické požiadavky

Európska komisia (EK) po mesiace trvajúcich protestoch poľnohospodárov oznámila, že chce členským štátom Európskej únie (EÚ) umožniť, aby zmiernili environmentálnu reguláciu pre poľnohospodárov. Informuje agentúra DPA.

 „Poľnohospodárska politika sa prispôsobuje meniacej sa skutočnosti,“ uviedla v piatok vo vyhlásení šéfka EK Ursula von der Leyenová. „Komisia bude aj naďalej neochvejne stáť pri našich poľnohospodároch, ktorí zabezpečujú potravinovú bezpečnosť EÚ a sú v prvej línii našich opatrení v oblasti klímy a životného prostredia.“

 Okrem iného sa to týka pravidiel pre neobrábané plochy, ktoré zahŕňajú normy na zabezpečenie ich dobrého poľnohospodárskeho a ekologického stavu. V princípe ich musia poľnohospodári dodržiavať, aby mohli využívať miliardové poľnohospodárske dotácie EÚ.

Doteraz mali poľnohospodári povinnosť nechať časť svojej ornej pôdy ležať úhorom alebo ju využívať neproduktívne. Cieľom tejto požiadavky je ochrana životného prostredia. Komisia navrhuje, aby sa zvýšila flexibilita pri dodržiavaní tejto povinnosti.

V budúcnosti by mali mať poľnohospodári možnosť sami sa rozhodnúť, či chcú časť svojej ornej pôdy naďalej využívať neproduktívne. Na druhej strane by členské štáty mali odmeňovať poľnohospodárov, ktorí napriek zmierneniu nariadenia ponechávajú pôdu úhorom, ako uviedla EK. Na oplátku by dostali dodatočnú finančnú podporu prostredníctvom ekologického programu, ktorý by museli ponúknuť všetky členské štáty.

 Podľa návrhu EK by malo nariadenie o striedaní plodín v princípe zostať v platnosti. Členské štáty by však mali možnosť dať svojim poľnohospodárom možnosť voľby. To by im umožnilo buď zmeniť striedanie plodín, alebo diverzifikovať plodiny. Na rozdiel od monokultúr je cieľom striedania plodín, t. j. striedania rôznych plodín na poli, ochrana pôdy alebo zníženie potreby pesticídov.

Podľa EK by sa malo zmierniť aj nariadenie o minimálnom pokrytí pôdy. To v súčasnosti stanovuje, že v stanovenom období musí byť pokrytých aspoň 80 % ornej pôdy. Podľa návrhu EK budú môcť členské štáty čoskoro o tomto období rozhodovať samy. V návrhoch sa tiež stanovuje, že malé poľnohospodárske firmy budú oslobodené od kontrol a pokút v súvislosti s environmentálnymi požiadavkami./agentury/

X X X

USA nemienia počúvať od orbánovcov, že sú ako mŕtvola, ktorej stále rastú pazúry

Vzťahy medzi Washingtonom a Budapešťou sa ochladzujú až tak, že už dokonca primŕzajú. Maďarský premiér robí kroky, ktoré čoraz viac hnevajú amerického prezidenta. Joe Biden posiela Viktorovi Orbánovi odkazy, z ktorých je cítiť, že Biely dom sa prestáva naňho pozerať ako na spojenca v NATO.

Tento mesiac sa medzištátne spory vyostrili, najnovšie to dokazuje prejav amerického veľvyslanca v Budapešti: David Pressman rečnil pri príležitosti 25. výročia vstupu Maďarska do Severoatlantickej aliancie. Orbána však neoznačil za spoľahlivého spojenca, naopak, z jeho slov vyplynulo, že Spojené štáty sú z neho sklamané.

 Pressman poukázal na to, že kým maďarská armáda veľmi dobre prijala vyslaných vojakov z USA, politickí orbánovci sa k nim správajú nevľúdne. Američania pôsobia na základni v Pápe na severozápade krajiny.

„Maďarská vláda už viac ako tri roky v rozpore s našou dohodou o obrannej spolupráci neumožňuje týmto mladým vojakom získať poznávacie značky na ich rodinné autá, namiesto toho ich núti zaplatiť desaťtisíce forintov každý mesiac za dočasné registrácie. Nie kvôli byrokracii. Pretože maďarská vláda urobila politické rozhodnutie,“ upozornil ambasador v prejave, ktoré v plnom znení zverejnilo veľvyslanectvo USA.

Ambasádor pripomenul Orbánov výrok spred štvrťstoročia, keď Maďarsko vstupovalo do NATO. Zdôraznil vtedy, že krajinu sa konečne podarilo ukotviť na pobreží Západu, čiže v aliancii. „Maďarská loď môže byť pevne ukotvená, ale americkí príslušníci nemôžu zaregistrovať svoje autá,“ ironicky pokračoval Pressman.

Pressman ďalej upozornil, že Maďarsko neprijali do NATO kvôli tomu, že sa vymanilo zo zaniknutej ríše komunizmu, ale preto, že sa zaviazalo dodržiavať demokraciu a prispievať ku kolektívnej bezpečnosti transatlantického spoločenstva: „Bolo prijaté do komunity, od ktorej sa stále viac izoluje.“

Podčiarkol, že kauzu s ešpezetkami použil len na ilustráciu toho, ako politici v Budapešti pristupujú k spojenectvu s USA: „Tento prejav nie je o poznávacích značkách. Je o vláde, ktorá označuje Spojené štáty za ‚protivníka‘, pričom robí politické rozhodnutia, ktoré ju čoraz viac izolujú od priateľov a spojencov. Tento prejav je o tom, že dlhoročný priateľ a spojenec hovorí a robí veci, ktoré podkopávajú dôveru a priateľstvo.“

 Pressman jasne naznačil orbánovcom, že americká vláda nemieni byť ticho, keď z ich úst počúva bludy: „Nemôžeme ignorovať, keď predseda parlamentu tvrdí, že Putinovu vojnu na Ukrajine v skutočnosti ‚vedú USA‘. Nemôžeme ignorovať ministra, ktorý hovorí o Spojených štátoch ako o mŕtvole, ktorej stále rastú nechty. Nemôžeme pochopiť ani akceptovať, že predseda vlády označil USA za ‚hlavného protivníka‘ nášho spojenca Maďarska. Alebo jeho tvrdenie, že vláda Spojených štátov sa snaží zvrhnúť maďarskú vládu.“

 Išlo o prejav, ktorý Pressman nepochybne vopred konzultoval s americkým ministerstvom zahraničných vecí a možno bola reč o jeho texte aj v Bielom dome. Jeho slová sa preto dajú vnímať jednoznačne ako posolstvo Bidena určené Orbánovi.

Denník Washington Post po výrokoch Pressmana napísal, že americko-maďarské vzťahy dosiahli novú podobu nízkej úrovne. Noviny Guardian poznamenali, že vzťahy medzi Washingtonom a Budapešťou sú síce už dlho zaťažené spormi, ale slová veľvyslanca sú nevídané: „Jeho prejav predstavuje míľnik v súvislosti so štrnásť rokov trvajúcim odklonom Maďarska od spojenectva so Západom a od demokratického zriadenia.“ (Orbán vládne nepretržite od mája 2010.)

Mimochodom, Pressman dal najavo, aj keď nešiel do detailov, že orbánovci pocítia nejakú odplatu: „Kým Orbánova vláda môže chcieť počkať na (novú) vládu USA, Spojené štáty určite nebudú čakať na vládu Orbána. Kým bude Maďarsko čakať, my budeme konať.“

Orbán sa spolieha na to, že v novembri tohto roku Biden prehrá prezidentské voľby a tak sa v januári 2025 vráti do Bieleho domu Donald Trump. S exprezidentom veľmi sympatizuje, až tak, že výrokmi nahneval Bidena. „Potrebujeme ho späť viac ako kedykoľvek predtým,“ napísal Orbán po nedávnom stretnutí s Trumpom v USA. Tvrdí o ňom, že ako „prezident mieru“ by dokázal bleskovo rýchlo ukončiť rusko-ukrajinskú vojnu, naopak, netají sa tým, že Bidena v tomto smere považuje za neschopného.

 Washington Post citoval hovorcu maďarskej vlády Zoltána Kovácsa, podľa ktorého sa Bidenov politický tábor demokratov správa k Budapešti ideologicky, čo z jeho pohľadu neplatí o trumpovcoch: „Republikánov považujeme za skutočnú Ameriku,“ dodal Kovács.

Po návrate z návštevy v USA Orbán pobúril Bidena ešte viac. V rozhovore pre televíznu stanicu M1 totiž doslova o ňom povedal, že keby vyhral prezidentské voľby, bolo by to zlé. Naopak, pochvaľoval si zase Trumpa, na ktorom si cení, že by Ukrajine neposkytol žiadne peniaze na jej obranu proti ruskej armáde:. „Nedal by ani cent. Týmto spôsobom by zastavil vojnu, pretože je jasné, že Ukrajina nedokáže stáť na dvoch vlastných nohách.“

 Biden reagoval vyčítavo, že Orbán si nemyslí, že demokracia funguje, a rozhliada sa po diktatúre. Maďarsko následne oznámilo, že si predvolalo amerického veľvyslanca. Pressmanovi tlmočilo svoj názor, že nemieni tolerovať lži ani v prípade, že ich vysloví šéf Bieleho domu. Naopak, Trumpovi ulahodilo stretnutie s Orbánom, čo potvrdil svojou reakciou na sociálnej sieti: „Nikto nie je lepší, šikovnejší a lepší líder ako Orbán. Je fantastický.“

Jednou z možností, ako by sa americký prezident mohol nielen slovne revanšovať orbánovcom, je znovuzavedenie vízovej povinnosti pre maďarských občanov. Táto úvaha už zaznela v Kongrese USA. Ben Cardin (demokrat), predseda vplyvného výboru Senátu pre zahraničné vzťahy, ktorý označil Maďarsko za najmenej spoľahlivého člena NATO, minulý mesiac povedal, že je potrebné orbánovcov nejakým spôsobom sankcionovať. „Biely dom by mal zvážiť vyradenie Maďarska z bezvízového styku,“ citovala ho agentúra Bloomberg. Bolo to v čase, keď v Budapešti stále odsúvali vyslovenie súhlasu so vstupom Švédska do NATO.

Mimochodom, hovorca vlády Kovács síce povedal, že republikáni sú jediná skutočná politická sila v USA, ale zo správania orbánovcov to tak úplne nevyzerá. Keď nedávno (v polovici februára) do Budapešti priletela skupina kongresmanov zložená z troch demokratov a jedného republikána, jej štyria členovia zažili niečo nevídané: pred návratom domov oznámili na tlačovke, že predstavitelia maďarskej vlády sa odmietli s nimi stretnúť.

Americkí politici prišli preto, aby presviedčali o nevyhnutnosti ratifikácie švédskeho členstva v aliancii. „Nikdy sme nezažili také privítanie od spojeneckého štátu. Je zvláštne, že vláda spojenca v NATO sa takto správa k inému spojencovi, nie je ani ochotná zapojiť sa do dialógu,“ posťažoval sa demokratický senátor Chris Murphy./agenturyú

X X X

V Bratislave a Košiciach opäť protestovali proti vláde tisíce ľudí. Žiadali slobodu médií

Na piatkové protivládne protesty v Bratislave a v Košiciach prišli tisíce ľudí. Dav zhromaždených na bratislavskom Námestí slobody a košickej Hlavnej ulici vyjadril nevôľu s postupom vládnej koalície, ktorý sa týka zmien vo verejnoprávnom telerozhlase. Prišlo aj niekoľko študentov žurnalistiky z Bratislavy, Nitry a Trnavy. Protesty tiež upozornili na „izolovanie“ Slovenska od západných partnerov.

  Ako prvá vystúpila na bratislavskom proteste poslankyňa z SaS Vladimíra Marcinková. Vo svojom prejave zdôraznila, že Slovensko nereprezentuje premiér Robert Fico (Smer), ministerka kultúry Martina Šimkovičová či predseda SNS Andrej Danko.

 Po nej poslankyňa Progresívneho Slovenska Zora Jaurová uviedla, že od vlády požadujú okamžité stiahnutie návrhu zákona týkajúceho sa novej podoby verejnoprávneho vysielateľa. Podľa nich by vláda o tomto návrhu nemala ani len rokovať. Poslankyňa tiež zdôraznila potrebu nezávislého a slobodného mediálneho priestoru pre demokraciu. Zhromaždenie vyzvala na podporu novinárov, ako tých, ktorí pôsobia v RTVS, tak i zamestnancov v súkromných spoločnostiach.

  Herečky Michaela Čobejová a Zuzana Porubjaková následne prečítali stanoviská Českého rozhlasu a Českej televízie k situácii okolo slovenského verejnoprávneho telerozhlasu. Český rozhlas vyjadril znepokojenie nad aktuálnym dianím, ktoré podľa nich predstavuje počiatočný krok k zoštátneniu RTVS, zároveň vyjadril podporu vedeniu RTVS a ich slovenským kolegom. Vedenie Českej televízie taktiež označilo za znepokojivé viaceré paragrafy navrhovanej legislatívy, obzvlášť poukázalo na možnosť odvolania generálneho riaditeľa RTVS bez udania dôvodu. Ďalšie kroky v legislatívnom procese pri predmetnom návrhu zákona plánujú starostlivo sledovať.

Dav na bratislavskej demonštrácii, na ktorú prišlo odhadom okolo 15 000 ľudí, skandoval „Slovensko si nedáme“ a „Fico do basy“. Na predsedu Hlasu Petra Pellegriniho ľudia zase kričali „podržtaška“.

 „Dnes v priamom prenose sledujeme bezprecedentný útok na našu verejnoprávnu televíziu, jej generálneho riaditeľa, snahu o jeho odvolanie a politické ovládnutie spravodajstva RTVS,“ skonštatovala vo svojom vystúpení producentka Wanda Adamik Hrycová. Poukázala na úlohu médií pri ochrane demokracie. „Základnými stavebnými piliermi demokracie sú totiž sloboda slova a médiá, ktoré nie sú poplatné moci a vládnucim stranám. Nezávislí novinári pracujú pre nás, pre občanov,“ zdôraznila. Vyzvala tiež k podpisu hromadnej pripomienky k návrhu zákona.

Ďalšou vystupujúcou bola herečka a diplomatka Magda Vášaryová, v rámci svojho prejavu zdôraznila, že sa nevzdá a nedovolí, aby si „sprivatizovali aj moje Slovensko, naše Slovensko“. Požiadala mužov, aby sa zastali slovenských novinárok, aby sa k nim správali slušne.

 Ďalší vystupujúci, poslanec za SaS a bývalý minister školstva Branislav Gröhling pripomenul, že dnes, teda 15. marca, mali začať platiť viaceré zmeny, ktoré zavádza novela Trestného zákona. Tieto zmeny boli ale pozastavené Ústavným súdom SR. Gröhling v tomto smere zdôraznil úlohu prezidentky Zuzany Čaputovej, opozície, a tiež občanov na námestiach. „Dnes sme museli prísť opäť, pretože sa ocitáme na prahu autokracie. Viete prečo? Pretože chcú ukradnúť RTVS,“ vyjadril sa poslanec. Ministerku kultúry Šimkovičovú vyzval na odstúpenie.

Protest ako rečník uzavrel predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka. Pripomenul, že v najbližších troch mesiacoch sa budú konať prezidentské aj európske voľby. „Nedovoľme konšpirátorom ovládnuť televíziu a rozhlas. A nedovoľme, aby sa prezidentom stal niekto, kto 20 rokov slúži Robertovi Ficovi. Peter Pellegrini chce byť prezident, ale pritom sa bojí ísť do televíznej debaty,“ vyhlásil šéf progresívcov. „Naozaj je nám bližšia Moskva, namiesto Viedne či Prahy? Na Slovensku je väčšina ľudí, ktorí si prajú žiť na západe.“ Je presvedčený, že celá Európa drží palce Slovensku, aby si obránilo demokraciu./agentura/

X X X

Viktor Orbán vyzval k vzbure proti Bruselu

Predseda maďarskej vlády to v Budapešti vyhlásil pri príležitosti osláv štátneho sviatku vypuknutia protihabsburskej revolúcie v rokoch 1848 – 1849.

Európska únia oklamala Maďarov, preto prišiel čas, aby sa Maďari vzbúrili proti Bruselu. S odvolaním sa na internetové vydanie denníka Népszava o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

„Nebudeme tolerovať, aby ničili farmárov, ničili strednú triedu, aby z našich detí urobili dlhových otrokov a navyše aby viedli celú Európu do vojny,“ povedal premiér.

Podľa jeho slov Maďari dostali miesto mieru vojnu a miesto bezpečnosti kritiku právneho štátu. „Boli sme oklamaní, je čas na vzburu, aby sme obnovili sebaúctu európskeho ľudu,“ vyhlásil Orbán.

Ministerský predseda podotkol, že európske národy sa dnes obávajú o stratu svojej slobody, lebo Brusel ich núti do vojny, nanucuje im migrantov a chce prevychovať ich deti. „My to nedovolíme, Maďarsko je suverénna krajina a takou aj zostane,“ vyhlásil.

Maďari podľa neho nie sú v tom sami. „Slováci sa už spamätali, Česi sa pripravujú a Holanďania sa pomaly uberajú správnym smerom. Tento rok bude prelomový. Začiatkom roka nás bolo málo, koncom roka už budeme tvoriť väčšinu v západnom svete, otvárajú sa nám tak veľké možnosti,“ povedal Orbán, ktorý dodal, že aj v Amerike sa chýli k obratu v prospech „suverenistov“.

Premiérov prejav sledovalo niekoľko tisíc priaznivcov. Do davu sa zamiešali aj aktivisti hnutia Učil by som (Tanítanék Mozgalom), ktorí sa na protest proti smerovaniu Orbánovej vlády snažili striebornými fóliami „nastaviť zrkadlo“ jeho kabinetu, aktuality.sk

X X X

Putin odovzdal hlas vo voľbách. Za ukrajinské útoky na Rusko sľubuje odvetu

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok popoludní odovzdal hlas v prezidentských voľbách, v ktorých sa bez vážneho konkurenta uchádza o svoj piaty mandát. Využil možnosť elektronického hlasovania, informovali tlačové agentúry. Počas prvého dňa trojdňových volieb zatiaľ podľa ruských médií hlasovala tretina voličov.

 Podľa agentúry AFP sa Putin objavil na záberoch televízií, ako sedí za počítačom vo volebnej miestnosti. Na obrazovke pred ním sa objavil nápis „ďakujeme, úspešne ste odvolili“.

Podľa médií bola účasť voličov počas prvého dňa vysoká a elektronický systém hlasovania bol preťažený. Agentúra Reuters uviedla, že v celej krajine v priemere volilo 33 percent ľudí, v niektorých oblastiach napríklad na Sibíri to však už bolo až 60 percent. V spomínaných ukrajinských oblastiach Doneckej a Luhanskej sa účasť priblížila až k 70 percentám.

 Hlasovanie sa skončí v nedeľu, keď sa o 20.00 h miestneho času (19.00 h SEČ) ako posledné uzavrú volebné miestnosti v Kaliningradskej oblasti, ktorá na pobreží Baltského mora susedí s Litvou a s Poľskom.

Rusi síce môžu hlasovať až do nedele, vopred známym víťazom je ale podľa všeobecného očakávania práve súčasná hlava štátu. Putinov očakávaný úspech podľa zahraničných médií neovplyvní ani fakt, že ruská armáda čelí značným stratám vo vojne na Ukrajine, ani čoraz väčšia medzinárodná izolácia Ruska spôsobená jeho inváziou.

Voľby sprevádzajú intenzívne ukrajinské útoky na územiach okupovaných Ruskom aj v prihraničnej ruskej Belgorodskej oblasti. „Tieto útoky nepriateľa nie sú a nezostanú nepotrestané,“ povedal Putin v príhovore, odvysielanom v televízii, na stretnutí so svojou bezpečnostnou radou. „Som si istý, že naši ľudia, ruský ľud, na to odpovie ešte väčšou jednotou,“ dodal.

 Putin tvrdil, že ukrajinské útočné skupiny sa pokúšali ovládnuť ruské územie najmenej trikrát v pohraničnej Belgorodskej oblasti a tiež v susednej Kurskej oblasti. „Toto je pokus o zasahovanie do prezidentských volieb,“ povedal Putin. Tvrdil tiež, že ruskí vojaci vytlačili tieto ukrajinské sily z Kurskej aj Belgorodskej oblasti a že systémy ruskej protivzdušnej obrany zostrelili najviac projektilov vypálených silami Kyjeva.

Rusko už pred Putinovým príhovorom oznámilo, že diverzným a prieskumným skupinám sa nepodarilo dostať na ruské územie. Predstaviteľ ukrajinskej vojenskej rozviedky Andrij Jusov však uviedol, že sabotážne skupiny zmenili spomínané dve pohraničné oblasti Ruska – Belgorodskú a Kurskú – na „zóny aktívnych bojových operácií“.

 Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres rovnako ako predstavitelia desiatok členských krajín medzinárodného spoločenstva dnes odsúdil fakt, že Moskva v regiónoch patriacich Ukrajine voľby usporiadala. „Pripomenul, že pokus o nelegálnu anexiu ukrajinských území je podľa medzinárodného práva neplatný,“ uviedol podľa AFP Guterresov hovorca Stéphane Dujarric.

Prebiehajúce ruské prezidentské voľby sú najmenej transparentné v histórii krajiny. Podľa agentúry Reuters to tvrdí nezávislé hnutie Golos (Hlas) monitorujúce priebeh trojdňového hlasovania. Práve výnimočná dĺžka volieb a nový systém elektronického hlasovania podľa spolupredsedu Golosu Stanislava Andrejčuka prispievajú k tomu, že sú voľby menej transparentné ako kedykoľvek predtým v ére po rozpade Sovietskeho zväzu pred 33 rokmi.

„Toto sú najuzavretejšie, najtajnejšie voľby v ruskej histórii,“ povedal Andrejčuk, ktorého organizácia dostala od ruských úradov označenie zahraničný agent a nemá dovolené posielať do volebných miestností svojich pozorovateľov./agentury/

X X X

Donald Tusk odmietol, že by panovali nezhody medzi Poľskom, Francúzskom a Nemeckom

Lídri troch krajín hovorili podľa poľského premiéra jednotne o bezpečnosti Európy. „Dnes sme hovorili jedným hlasom o bezpečnosti nášho kontinentu a našich krajín, samozrejme v kontexte vojny na Ukrajine,“ dodal.

Poľský premiér Donald Tusk odmietol vyjadrenia o nezhodách medzi Poľskom, Francúzskom a Nemeckom ako „škaredé fámy“. Lídri týchto troch krajín podľa neho v piatok hovorili jednotne o bezpečnosti Európy. Informovala o tom agentúra PAP.

Tusk sa v piatok v Berlíne stretol s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Hlavnou témou rokovaní lídrov tzv. Weimarského trojuholníka bola podpora Ukrajiny. Podľa Tuska sa zhodli, že Ukrajina potrebuje pomoc okamžite a v čo najväčšom množstve.

Hovorili sme jedným hlasom, povedal Tusk

„Všetko, o čom sme dnes rozhodli,… jasne ukazuje, že škaredé fámy o nezhodách medzi nami, medzi hlavnými mestami Európy, sú nepravdivé,“ vyhlásil Tusk. „Dnes sme hovorili jedným hlasom o bezpečnosti nášho kontinentu a našich krajín, samozrejme v kontexte vojny na Ukrajine,“ uviedol.

„My Európania sme zodpovední za našu bezpečnosť a za našu budúcnosť,“ zdôraznil Tusk. Doplnil, že silná a jednotná Európa znamená vyššie šance na víťazstvo Ukrajiny a je tiež žiaducim spojencom pre všetkých vrátane USA.

Scholz na tlačovej konferencii po rozhovoroch oznámil, že sa s lídrami Francúzska a Poľska dohodol na snahe nakúpiť viac zbraní pre Ukrajinu i posilniť vlastnú výrobu zbraní.

Tusk tiež informoval, že Macron aj Scholz prijali jeho pozvanie na rozhovory vo Varšave začiatkom leta tohto roka, aktuality.sk

X X X

Medveď na Liptove naháňal dvoch ľudí, ženu našli mŕtvu

Dvojicu ľudí naháňal v piatok podvečer pri vrchu Na jame v katastri Demänovskej Doliny v okrese Liptovský Mikuláš medveď. Muža vypátrali v poriadku, ženu našli bez známok života. Informovala o tom žilinská krajská polícia.

  „Na linku tiesňového volania 158 sme prijali oznámenie o tom, že dve osoby v katastrálnom území Demänovskej Doliny, okres Liptovský Mikuláš, pri vrchu Na jame naháňa medveď. Na miesto sme okamžite vyslali policajné hliadky a vykonali potrebné úkony s cieľom ich vypátrania,“ uviedla žilinská krajská policajná hovorkyňa Zuzana Šefčíková. Do pátrania podľa hovorkyne privolali aj Horskú záchrannú službu.

Šefčíková ubezpečila, že na miesto bol privolaný aj Zásahový tím pre medveďa hnedého. Podotkla, že na mieste nateraz prebiehajú všetky potrebné úkony, a preto nie je možné poskytnúť bližšie informácie./agentury/

X X X

G7 varuje Irán pred poskytnutím balistických striel Rusku

Spojené štáty majú v zálohe opatrenie voči Iránu – ukončenie letov iránskej spoločnosti Iran Air do Európy.

Krajiny skupiny G7 varovali v piatok Irán, že naňho uvalia nové sankcie, ak poskytne Rusku balistické strely na použitie na Ukrajine. Informovala o tom agentúra AFP, píše TASR.

„Opakujeme našu výzvu tretím stranám, aby okamžite prestali poskytovať materiálnu podporu nezákonnej a neospravedlniteľnej útočnej vojne Ruska proti Ukrajine, inak budú zaplatia vysokú cenu,“ uviedla skupina najvyspelejších krajín, ktorú tvoria USA, Japonsko, Nemecko, Francúzsko, Británia, Taliansko a Kanada.

„Ak by Irán poskytol Rusku balistické strely alebo súvisiacu technológiu, sme pripravení reagovať rýchlo a koordinovane, a to aj novými a významnými opatreniami proti Iránu,“ dodáva vyhlásenie G7.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa k záležitosti vyjadril počas piatkovej návštevy Viedne. „Iránu sme vyslali veľmi jasné signály, aby to nerobil… A myslím si, že obavy z tejto možnosti… a odhodlanie reagovať na ňu sú veľmi reálne a veľmi silné,“ vyhlásil.

Nemenovaný predstaviteľ americkej vlády novinárom povedal, že k transferu balistických rakiet dosiaľ nedošlo. Ekonomické následky pre Teherán by však podľa neho boli značne vyššie než prínosy. Dodal, že medzi preberanými krokmi je ukončenie letov iránskej spoločnosti Iran Air do Európy, aktuality.sk

X X X

Putin nevstúpil na Ukrajinu preto, aby dobyl Mariupol. Prišiel, aby sa jeho tanky dostali až na naše západné hranice (rozhovor)

Pokiaľ sa Vladimirovi Putinovi nepodarí obsadiť celú Ukrajinu, bude to musieť urobiť inde, v inej krajine, tvrdí v rozhovore pre Aktuality.sk ukrajinský novinár.

Vysvetľuje, prečo prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal vojenské velenie, a pripomína, že pokiaľ by sa Ukrajina ocitla bez podpory spojencov, Rusi by sa dostali na západné hranice Ukrajiny.

„Nie sme jediní, kto môže mať otázky ohľadne Viktora Orbána či Roberta Fica. Je to aj vaša otázka. Pretože pokiaľ by Rusi zaútočili na Lotyšsko, môžu to byť práve oni, kto bude tvrdiť, že treba konzultovať, rokovať, premýšľať – hlavne nestrieľať. A Lotyšsko sa zatiaľ premení na jednu veľkú Buču,“ hovorí v rozhovore politický reportér denníka Ukrajinská pravda Roman ROMAŇUK.

X Ako dnes vyzerajú vzťahy medzi ukrajinskými politikmi a ukrajinskými médiámi?

Vo všeobecnosti sa veľmi nezmenili. Sú takmer také isté ako pred inváziou. Jediné, čo sa zmenilo, je, že sa medzi nami objavila väčšia vzdialenosť. Kedysi ste mohli prísť na hocijaké verejné akcie, na zasadnutie parlamentu, vlády, výborov, všetko to bolo otvorené a mohli ste sa pozhovárať s ľuďmi osobne, mali ste k nim fyzický prístup. Teraz sú kvôli vojne všetky zasadnutia neverejné, nemáte o nich informácie a o veciach sa dozvedáte post factum.

Mnoho debát prešlo z osobných, živých rozhovorov na rozhovory cez sociálne médiá, no pochopiteľne, ide o úplne iný typ debaty, pretože nikto nechce o citlivých veciach hovoriť cez telefón. Hoci sa prezident a vláda často objavujú vo verejnom priestore, zmenšil sa priestor hovoriť s nimi priamo. Kedysi ste išli na nejaké stretnutie a rozhovor ste vyriešili za 20 minút, teraz to môže trvať aj niekoľko dní. Toto sa týka našej praxe. Potom sú tu ešte zmeny mediálneho trhu, jeho štruktúry.

Vysvetlite.

Do invázie boli hlavnými médiami televízie, ktoré vlastnili oligarchovia. Boli podelené medzi viaceré oligarchické skupiny, ktoré si konkurovali. Každý televízny kanál mal svoju agendu, názor, ktorý vlastne reflektoval názor vlastníka, no keďže tých televízií bolo mnoho, mali ste aspoň zdanie širokej slobody slova.

Po invázii a čiastočne po tom, čo do praxe vošiel zákon o oligarchoch, sa tá stará televízna časť mediálneho priestoru uzavrela. Najväčší mediaholding, ktorý vlastnil Rinat Achmetov, skončil. Iný známy oligarcha Igor Kolomojskij dnes sedí vo vyšetrovacej väzbe a aj jeho televízia sa už správa inak. Proruské kanály, ktoré patrili Viktorovi Medvedčukovi, zatvorili ešte pred vojnou.

Zostala televízia Inter, ktorá patrí dvom proruským oligarchom, ale dnes má neutrálny postoj. Jeden z vlastníkov žije na Ukrajine, druhý vo Viedni – žartujú, že sú akoby vojnoví zajatci. Aj všetky proruské sily, ktoré zostali v parlamente a hlasujú za všetko, čo treba, tvrdia, že keď sa zmení situácia, povedia, že boli zajatcami a nútili ich to robiť.

Objavila sa zároveň nová mediálna dominanta – sociálna sieť Telegram. Telegramkanály – či už anonymné, alebo neanonymné – sa stali zdrojom informácií pre obrovské množstvo ľudí veľmi rôznych auditórií, ktoré boli dovtedy segmentované medzi viaceré médiá. Teraz môže mať jeden telegramkanál milióny odberateľov, ktorí sú veľmi rôznorodí. Je to veľmi silná sieť vplyvu.

Vplýva to aj na nás, keďže sa tým rozmýva charakter práce novinárov. Telegramkanály môžu byť výborným nástrojom propagandy, šírenia rôznych umelo vytvorených naratívov, čo nemá nič spoločné so žurnalistikou. No napriek tomu konkurujú oficiálnym médiám. Tradičné médiá v tomto prípade prehrávajú v rýchlosti podania informácií, pretože my ich musíme overovať a to chvíľu trvá – oproti tomu, keď čosi zverejníte na telegramkanáli, potom to po pár hodinách vymažete a nenesiete žiadnu zodpovednosť. Tradičné médiá si to nemôžu dovoliť robiť, sú zodpovedné za to, čo napíšu.

V uplynulom roku som často počúvala výhrady k tzv. televíznemu maratónu, nepretržitému vysielaniu správ od 24. februára 2022, v ktorom sa spojilo viacero televízií. Kritika sa týkala napríklad toho, že telemaratón podáva informácie príliš optimisticky, čo môže vyzerať ako akási ukrajinská propaganda.

Do určitej miery to môže byť istý nástroj propagandy, ale ja by som povedal, že telemaratón často kritizujú tí, ktorí ho nesledujú. Jeho vysielanie sa totiž dosť zmenilo. Iniciatíva ešte na začiatku invázie prišla zo strany samotných televízií, nie vlády.

Mediálni manažéri sa vtedy dohodli, že spoja sily, pretože v tom čase začalo mediálnym priestorom prúdiť obrovské množstvo správ a informácií a redakcie mali obmedzené počty pracovníkov. Televízie si preto rozdelili vysielacie úseky a každá pokrývala istú časť dňa. Na začiatku to skutočne bolo hurápatriotické, no v posledných mesiacoch je telemaratón pomerne kritický, robia svoje vyšetrovania.

Takže ktosi, kto má v pamäti ešte ten starý obrázok, tvrdí, že je to len akási prezidentská propaganda, no keď si ho zapnete a beží vysielanie niektorých tradičných, starších televíznych kanálov, sú celkom kritické.

Novinár Roman Romaňuk počas rozhovoru so šéfom Ukrajinskej bezpečnostnej službyZdroj: Ukrajinská pravda

X Prečo prezidenta Zelenského vidíme častejšie zhovárať sa v exkluzívnych rozhovoroch so zahraničnými novinármi než s ukrajinskými?

Prezident na jednej strane potrebuje komunikovať s celým svetom, na druhej strane, pokiaľ sa objaví nejaký problém, nie úplne priateľský líder v nejakej krajine, napríklad na Slovensku, vláda si potrebuje udržať istú úroveň komunikácie a vysvetľovať, o čom je náš boj, prečo je dôležité pomáhať Ukrajine, že je aj v záujme iných, aby to Ukrajina ustála, pretože keď ruské tanky nebudú stáť na našej východnej hranici, ale na tej západnej, tak to automaticky bude už aj váš problém. A vtedy vás žiadni demagógovia nezachránia.

Aj preto môžu u prezidenta hľadať cestu, ako tieto veci tej či ktorej krajine odkomunikovať a prezident dáva interview práve médiám danej krajiny. My na Ukrajine tieto rozhovory aj tak čítame, aj tak ich sledujeme, takže to, čo prezident hovorí, sa k nám dostáva. Myslím si, že je to otázka globalizácie témy Ukrajiny. Vojna Ruska proti Ukrajine je totiž sama osebe globálnym problémom a logicky sa zvýšil počet novinárov, médií, ktorí majú záujem o rozhovor so Zelenským.

To isté sa týka generála Valerija Zalužného. Zalužnyj nedal ukrajinským novinárom ani jeden rozhovor. Napísal akurát pár textov, ktoré vyšli v západných médiách.

Ukrajinskí novinári však majú kontexty, viac kuloárnych informácií než zahraniční novinári. Viem si predstaviť, že by to boli iné rozhovory, než keď Zelenského spovedá niekto, kto nie je úplne v téme domácich káuz. Nesnaží sa prezident vyhnúť nepríjemným otázkam?

To si nemyslím. Pred pár dňami sa konala jeho tlačovka, kde mali novinári možnosť pýtať sa. Samozrejme, že nás môže trochu štvať, že prednosť môžu dávať iným, ktorých nemusia zaujímať tie veci, ktoré zaujímajú nás vo vnútri krajiny, no mne sa zdá, že je to skôr imaginárny problém.

Do akej miery dnes musia ukrajinskí novinári zvažovať aj to, či sa zverejnenie nejakej informácie nemôže stať ohrozením národnej bezpečnosti?, aktuality.sk

X X X

‚Narovnaj tie nohy, v mene zákona!“. V Prahe riešia brutálny zásah opitého policajta proti tínedžerke

Policajt v slávnostnej uniforme s priateľkou – policajtkou v civile – tvrdo zasiahli v Prahe proti 19-ročnej dievčine.

 Krik a mladé dievča, ktorou sa snaží spacifikovať policajt v slávnostnej uniforme a policajtka v civilnom oblečení. Drsné video zachytáva incident na pražskom Smíchove. Prípadom sa zaoberá inšpekcia aj polícia, napísal server TN.cz.

O incidente, ktorý sa stal 17. februára na Nádražnej ulici v Prahe, ako prvý informoval český denník Blesk, ktorému sa podarilo získať aj video, píše ďalej TN.cz. „Narovnaj tie nohy! V mene zákona,“ kričí zasahujúci policajt, ktorý pritláča dievčinu na dlažbu a plačúce dievča volá: „Nechajte to!“

Podľa Blesku boli policajt a jeho priateľka opití, on mal mať 2,6 promile, ona 1,6 promile. Policajt bol na plese pražského policajného riaditeľstva, odtiaľ vyrazil do podniku, kde sa konala akcia pre LGBTI+ komunitu. Už tam mal robiť podľa svedkov problémy a vnútri zbiť šesť dievčat, potom všetko vygradovalo pred podnikom, uvádza TN.cz./agentury/

X X X

Plánujete zabezpečiť sebe alebo svojim deťom nové bývanie a nemáte dostatok vlastných finančných prostriedkov?

Postupovať treba krok po kroku. Najskôr musíte šetriť a potom kupovať, stavať či rekonštruovať, a k tomu môžete získať aj prémiu od štátu. A tá sa vypláca pri stavebnom sporení. Lepšie bývanie nie je nedosiahnuteľný sen, dá sa krásne naplánovať so stavebným sporením. Stavebné sporenie možno definovať ako účelové sporenie, ktoré pri splnení podmienok ponúka rôzne benefity, jedným z nich je spomínaná štátna prémia.

A ako to funguje? Pri uzatváraní zmluvy si stanovíte cieľovú sumu, ktorú potrebujete na zaplatenie nového bývania. Ak splníte zákonom stanovené podmienky, štát vám k vášmu cieľu každoročne niečo prispeje formou štátnej prémie. A práve táto prémia predstavuje pri stavebnom sporení veľkú výhodu oproti termínovaným vkladom či sporiacim účtom.

Čo je štátna prémia

Štátna prémia je peňažná čiastka, ktorou štát prispieva na účet stavebného sporiteľa ako podpora financovania bývania alebo výstavby. Pripisuje sa klientovi na účet stavebného sporenia raz ročne, podľa výšky vkladov v príslušnom kalendárnom roku. Jej výška na daný rok sa vypočítava podľa vzorca uvedeného v zákone o stavebnom sporení, tento rok je to 7 % z ročných vkladov, maximálne 70 eur, prípadne 35 eur, ak zmluvu o stavebnom sporení uzatvorí klient v druhej polovici kalendárneho roka. Na štátnu prémiu má stavebný sporiteľ každoročne nárok len na jednej zmluve o stavebnom sporení. Dospelý stavebný sporiteľ musí na jej získanie splniť jednu podmienku. Aká to je? Nárok na štátnu prémiu má sporiteľ, ak jeho priemerný mesačný hrubý príjem za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, za ktorý sa uplatňuje nárok na štátnu prémiu, neprekročil 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve. Deti do 18 rokov majú nárok na štátnu prémiu bez skúmania príjmu rodičov alebo zákonných zástupcov, takže má na ňu nárok každé dieťa.

Stačí vložiť menej

V tomto roku sa oproti minulým rokom podmienky zmenili a dávajú výhodu sporiteľovi. Maximálna výška štátnej prémie síce zostáva rovnaká, ale na to, aby ju klient získal, stačí vložiť menej peňazí ako v minulosti. Prémia pre rok 2024 dosahuje 7 % z ročného vkladu, maximálne do výšky 70 eur.

Pre sporiteľov je ale zaujímavá novinka platiaca od tohto roka, a to, že výška vkladu, ktorý je potrebné vložiť, aby stavebnému sporiteľovi vznikol nárok na plnú výšku štátnej prémie, sa znížila.

V prípade, ak chce stavebný sporiteľ získať štátnu prémiu vo výške 70 eur, tento rok mu stačí na stavebné sporenie vložiť sumu 1 000 €. Je to o 1 800 eur menej ako v minulom roku. Vtedy musel klient nasporiť minimálne 2 800 eur.

Ďalšie výhody stavebného sporenia

Výhod má stavebné sporenie hneď niekoľko. Ľudia, ktorí si už takto sporia, oceňujú najmä jeho flexibilitu. Stavebné sporenie totiž ponúka sporiteľom možnosť upravovať si jeho benefity aj po uzatvorení zmluvy podľa svojich aktuálnych potrieb. V prípade, ak sa niekomu zmení finančná situácia, nemusí mať obavy. Zmluva mu garantuje, že si môže novej situácii prispôsobiť aj podmienky sporenia a podľa aktuálnych finančných možností si cieľovú sumu na stavebnom sporení zvyšovať alebo znižovať. Možné sú aj prevody a spájania zmlúv, ktoré sú bezplatné v prípade, že ide o prevody medzi manželmi a z maloletého dieťaťa na rodiča. Vďaka tomu je možné si naakumulovať rodinné financie a pripraviť sa na vyššie výdavky spojené s bývaním. So stavebným sporením si pripravíte podmienky na čerpanie výhodného stavebného úveru na čas, keď to budete najviac potrebovať. A navyše, stavebný úver má garantovanú výšku úrokovej sadzby úveru počas celej doby splácania, a preto Vás počas tejto doby neprekvapí zmena výšky mesačnej splátky.

Aktuálna ponuka PSS

Výhodný úrok až 4 % v tomto roku

PSS v súčasnosti ponúka k produktu mojeSPORENIE úrokovú sadzbu až 4 % ročne na všetky vklady zrealizované v tomto roku. Ak si klient uzatvorí zmluvu o stavebnom sporení s úrokovým bonusom, k základnej úrokovej sadzbe získa aj percentá navyše./agentury/

X X X

Získať štátnu prémiu k stavebnému sporeniu je jednoduchšie

Stavebné sporenie nestráca výhody ani tento rok. Dokonca možno povedať, že v roku 2024 si veľa sporiteľov prilepší, zmenili sa totiž podmienky na získanie štátnej prémie.

Plánujete zabezpečiť sebe alebo svojim deťom nové bývanie a nemáte dostatok vlastných finančných prostriedkov?

Postupovať treba krok po kroku. Najskôr musíte šetriť a potom kupovať, stavať či rekonštruovať, a k tomu môžete získať aj prémiu od štátu. A tá sa vypláca pri stavebnom sporení. Lepšie bývanie nie je nedosiahnuteľný sen, dá sa krásne naplánovať so stavebným sporením. Stavebné sporenie možno definovať ako účelové sporenie, ktoré pri splnení podmienok ponúka rôzne benefity, jedným z nich je spomínaná štátna prémia.

A ako to funguje? Pri uzatváraní zmluvy si stanovíte cieľovú sumu, ktorú potrebujete na zaplatenie nového bývania. Ak splníte zákonom stanovené podmienky, štát vám k vášmu cieľu každoročne niečo prispeje formou štátnej prémie. A práve táto prémia predstavuje pri stavebnom sporení veľkú výhodu oproti termínovaným vkladom či sporiacim účtom.

Čo je štátna prémia

Štátna prémia je peňažná čiastka, ktorou štát prispieva na účet stavebného sporiteľa ako podpora financovania bývania alebo výstavby. Pripisuje sa klientovi na účet stavebného sporenia raz ročne, podľa výšky vkladov v príslušnom kalendárnom roku. Jej výška na daný rok sa vypočítava podľa vzorca uvedeného v zákone o stavebnom sporení, tento rok je to 7 % z ročných vkladov, maximálne 70 eur, prípadne 35 eur, ak zmluvu o stavebnom sporení uzatvorí klient v druhej polovici kalendárneho roka. Na štátnu prémiu má stavebný sporiteľ každoročne nárok len na jednej zmluve o stavebnom sporení. Dospelý stavebný sporiteľ musí na jej získanie splniť jednu podmienku. Aká to je? Nárok na štátnu prémiu má sporiteľ, ak jeho priemerný mesačný hrubý príjem za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, za ktorý sa uplatňuje nárok na štátnu prémiu, neprekročil 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve. Deti do 18 rokov majú nárok na štátnu prémiu bez skúmania príjmu rodičov alebo zákonných zástupcov, takže má na ňu nárok každé dieťa.

Stačí vložiť menej

V tomto roku sa oproti minulým rokom podmienky zmenili a dávajú výhodu sporiteľovi. Maximálna výška štátnej prémie síce zostáva rovnaká, ale na to, aby ju klient získal, stačí vložiť menej peňazí ako v minulosti. Prémia pre rok 2024 dosahuje 7 % z ročného vkladu, maximálne do výšky 70 eur.

Pre sporiteľov je ale zaujímavá novinka platiaca od tohto roka, a to, že výška vkladu, ktorý je potrebné vložiť, aby stavebnému sporiteľovi vznikol nárok na plnú výšku štátnej prémie, sa znížila.

V prípade, ak chce stavebný sporiteľ získať štátnu prémiu vo výške 70 eur, tento rok mu stačí na stavebné sporenie vložiť sumu 1 000 €. Je to o 1 800 eur menej ako v minulom roku. Vtedy musel klient nasporiť minimálne 2 800 eur.

Ďalšie výhody stavebného sporenia

Výhod má stavebné sporenie hneď niekoľko. Ľudia, ktorí si už takto sporia, oceňujú najmä jeho flexibilitu. Stavebné sporenie totiž ponúka sporiteľom možnosť upravovať si jeho benefity aj po uzatvorení zmluvy podľa svojich aktuálnych potrieb. V prípade, ak sa niekomu zmení finančná situácia, nemusí mať obavy. Zmluva mu garantuje, že si môže novej situácii prispôsobiť aj podmienky sporenia a podľa aktuálnych finančných možností si cieľovú sumu na stavebnom sporení zvyšovať alebo znižovať. Možné sú aj prevody a spájania zmlúv, ktoré sú bezplatné v prípade, že ide o prevody medzi manželmi a z maloletého dieťaťa na rodiča. Vďaka tomu je možné si naakumulovať rodinné financie a pripraviť sa na vyššie výdavky spojené s bývaním. So stavebným sporením si pripravíte podmienky na čerpanie výhodného stavebného úveru na čas, keď to budete najviac potrebovať. A navyše, stavebný úver má garantovanú výšku úrokovej sadzby úveru počas celej doby splácania, a preto Vás počas tejto doby neprekvapí zmena výšky mesačnej splátky.

Aktuálna ponuka PSS

Výhodný úrok až 4 % v tomto roku

PSS v súčasnosti ponúka k produktu mojeSPORENIE úrokovú sadzbu až 4 % ročne na všetky vklady zrealizované v tomto roku. Ak si klient uzatvorí zmluvu o stavebnom sporení s úrokovým bonusom, k základnej úrokovej sadzbe získa aj percentá navyše. /aktuality.sk/

X X X

Tataráčik na východe zaberá. Tréner Straka sa po výhre nad Košicami tak veľmi tešil, že z ihriska schádzal zranený

Štyri zápasy – tri výhry a jedna remíza, to je bilancia českého trénera Františka Straku v Michalovciach. V piatok si jeho tím vyšliapol na Košice, ktoré porazil 1:0, a opäť sa o krok priblížil k záchrane.

 Keď tréner Straka prichádzal, Michalovce boli na 11. mieste v tabuľke a na konte mali iba šesť bodov. Pozícia, ktorá znamená baráž o udržanie v lige, síce stále platí, ale Michalovce sú na tom už o poznanie lepšie.

Skúsený český kouč dokázal hru pozdvihnúť a Michalovce dokázali v posledných štyroch zápasoch získať desať bodov, a to vrátane piatkovej výhry nad Košicami, ktoré sú teraz na desiatom mieste, pred Michalovcami ale majú náskok už iba dvojbodový náskok.

 „Spokojný budem, až keď budeme mimo tých zostupových vôd a až budeme takzvane safe, teda v bezpečí,“ vyhlásil po výhre 1:0 Straka.

Ten si pri následných oslavách s realizačným tímom poranil ruku. 65-ročný kouč, ktorý v českej lige viedol Spartu, tak aj Slaviu Praha, sa za poranenú ruku dlho s bolestivou grimasou držal./aktuality.sk

X X X

Totálne ponižujúce články o pražskej Sparte. Britská tlač sa z najslávnejšieho českého klubu smeje z plného hrdla

Hoci je Sparta Praha momentálne najlepší český futbalový tím, v Anglicku majú opačný názor. Britské médiá deň po debakli nešetrili kritikou a vo svojich denníkoch píšu, že futbalisti Liverpoolu sú podľa nich na túto súťaž príliš dobrí.

 Mohammed Salah v zápase proti Sparte doslova čaroval.

„Liverpool bol výborný, ale českí šampióni úplne beznádejní. Je ťažké predstaviť si vo vyraďovacej časti európskych pohárov taký slabý tím ako Sparta,“ napísal denník The Sun po debakloch 1:5 a 1:6 od Liverpoolu.

„Ak by Salah hral každý týždeň proti takým zlým tímom, ako je Sparta, končil by každú sezónu s 80 gólmi,“ pokračoval ďalej denník. Liverpoolsky denník Echo uviedol, že Reds sú úplne niekde inde ako Sparta.

„Ak by nestačil celkový výsledok na svetelnú tabuľu, pohľad na pražských hráčov, ktorí po takej výraznej porážke veselo poskakovali pred svojimi fanúšikmi, bol ďalším dôkazom, že hostia boli jednoducho vôbec radi, že sú na Anfielde. Proti Liverpoolu,“ napísal denník.

 Z liverpoolskych hráčov vyzdvihla tamojšia tlač Egypťana Mohameda Salaha, ktorý v odvete na Anfielde jeden gól dal a na ďalšie troch prihral.

„Ak by Salah hral každý týždeň proti takým zlým tímom, ako je Sparta, končil by každú sezónu s 80 gólmi,“ napísal bulvárny The Sun.

The Reds dali podľa britských médií výhrou jasne najavo, že by sa hodili viac do Ligy majstrov ako do Európskej ligy.

„Kloppova partia je pre túto súťaž príliš dobrá a takýmto vyhladením osemfinálového súpera to dala veľmi dôrazne najavo,“ napísalo Echo.

Najbližší zápas čaká Liverpool už v nedeľu a výhrou nad Spartou sa naň Reds dokonale naladili. „Pre Liverpool to bol dobrý spôsob, ako otriasť Manchestrom United pred nedeľným štvrťfinále FA Cupu na Old Trafford,“ uviedol denník The Guardian./agentury/

X X X

V Budapešti proti Orbánovi protestovalo 10-tisíc ľudí. Opozícia chystá novú stranu

Maďarská opozícia v piatok pri príležitosti štátneho sviatku usporiadala v Budapešti protivládnu demonštráciu, ktorej sa podľa odhadov agentúry AP zúčastnilo asi 10 000 ľudí. Nový opozičný líder Péter Magyar, podnikateľ s niekdajšími väzbami na vládnu stranu Fidesz premiéra Viktora Orbána, počas protestov oznámil, že sa chystá založiť novú stranu s cieľom zbaviť Fidesz po 14 rokoch moci. Orbán predtým počas osláv vyzýval voličov na vzburu proti Bruselu a varoval pred zatiahnutím Maďarska do vojny s Ruskom.

 „Nech už má Európska únia akékoľvek chyby, je to klub, ktorého sme členom,“ vyhlásil Magyar vo svojom prejave na demonštrácii a zdôraznil význam spolupráce s Bruselom. „Bez demokracie sa dá žiť, ale naozaj to za to nestojí,“ povedal v narážke na autokratické spôsoby Orbánovho vládnutia. Dodal, že Orbánov režim možno poraziť v demokratických voľbách „možno skôr, ako si mnohí myslia“.

Magyar je bývalým manželom niekdajšej ministerky spravodlivosti a Orbánovej spojenkyne Judity Vargovej. Tá odstúpila z verejného života pred mesiacom kvôli afére s kontroverzným udelením prezidentskej milosti, ktorá stála kreslo aj samotnú hlavu štátu Katalin Novákovú, pripomína AP. Magyar tak má dobrý prehľad o fungovaní Orbánovej strany a v posledných týždňoch vyzýval k zásadnej zmene a zverejňoval citlivé informácie o vnútornom chode maďarskej vlády.

 Magyarove príspevky na internete a rozhovory v médiách si získali vysokú sledovanosť. Podľa prieskumu agentúry Median z tohto týždňa počulo o jeho vstupe do politiky 68 percent voličov, z ktorých 13 percent uviedlo, že jeho stranu pravdepodobne podporí. Sám Magyar tvrdí, že jeho nová strana sa má stať alternatívou k roztrieštenej maďarskej opozícii.

„Ak maďarskí voliči konečne uvidia skutočnú politickú silu, ktorá sa nedá podplatiť ani vydierať, ktorá je čestná, úprimná, otvorená a bez extrémov, potom čoraz viac ľudí uverí, že existuje nádej na zmenu… po desaťročiach v politickej bažine,“ povedal Magyar ďalej v prejave, v ktorom tiež obvinil Orbánovu vládu z korupcie a mizerného hospodárenia.

 Orbán pri príležitosti dnešných osláv štátneho sviatku, ktorým si Maďarsko pripomína začiatok protihabsburskej revolúcie z roku 1848, vyzval na vzburu proti Bruselu, ktorý sa podľa neho snaží zatiahnuť Maďarsko do vojny a vnútiť mu svoje predstavy, ktoré odporujú maďarskému cíteniu. Maďari podľa neho už nie sú vo svojom odpore osamotení, po Slovákoch sa vraj prebúdzajú aj Česi a ďalšie národy. Orbán sa tak podľa AP pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu predovšetkým snaží mobilizovať svojich priaznivcov pod práporom pravicového populizmu a burcuje ich, aby mu pomohli „okupovať Brusel“./agentury/

X X X

Výbuch v hlasovacej miestnosti, horiaca rafinéria, partizánsky odboj. Narušujú voľby, zúri Kremeľ

Ukrajinské drony zaútočili na ropnú rafinériu v Kalužskej oblasti. Uviedol zdroj z obranného spravodajstva Ukrajiny, podľa ktorého bezpilotné lietadlá sa dostali k cieľu a zasiahli ho. Zdroj pritom zdôraznil, že režim ruského prezidenta Vladimira Putina rafinériu využíval na vojenské účely.

 V Kalužskej oblasti ukrajinské drony zaútočili na rafinériu, čo predtým uviedli aj miestne úrady. Štyri ukrajinské bezpilotné lietadlá však podľa neho zneškodnila protiletecká obrana, a nespôsobili tak žiadne škody ani si nevyžiadali obete. Telegramový kanál Baza však uviedol, že na mieste horelo. Potvrdili to aj zverejnené zábery z oblasti.

 Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že protiletecká obrana okolo 8:15 moskovského času (6:15 SEČ) zostrelila sedem rakiet systému RM-70 Vampire českej výroby vypálených smerom k Belgorodskej oblasti. Ruské kanály na telegrame zverejnili fotografie z oblastnej metropoly, na ktorých horí, píše BBC.

Údery, najmä tie zo strany Kyjeva, sa vystupňovali pred prezidentskými voľbami, ktoré dnes začali v Rusku a potrvajú do nedele. Moskva najmä hlási útoky na ropné zariadenia, okrem iného v Riazani, kde horela najväčšia rafinéria firmy Rosnefť.

K výbuchu došlo aj vo volebných miestnostiach v Belgorodskej oblasti.

Ruská tajná služba FSB oznámila, že zadržala Moskovčana, ktorý v spolupráci s ukrajinskými spravodajskými službami vysielal drony v okolí vojenských objektov, aby zmiatol protileteckú obranu. Zadržaného FSB označila za „ukrajinského agenta“, ktorý pracuje pre oddiely z Légie Sloboda Rusku. Tie vo vojne, ktorú pred viac ako dvoma rokmi rozpútalo svojou inváziou Rusko, bojujú na strane Ukrajiny a tvoria ju prevažne ruskí občania a prebehlíci z ruskej armády.

BBC dodala, že FSB zverejnila video, ako muža zatýkajú a predvádzajú pred súd v moskovskom okrese Lefortovo. Meno zadržaného nezverejnili. Začalo sa voči nemu viesť konanie vo veci vlastizrady.

Vyššie spomenutá légia oznámila ráno bombardovanie ruského územia. „Šťastný prvý volebný deň! Dávame svoj hlas slobodnému Rusku,“ napísali ráno na Telegrame bojovníci z Légie Sloboda Ruska a k textu priložili video.

„Kurská a Belgorodská oblasti sú teraz zóny aktívnych bojov. Potvrdzujem to,“ uviedol hovorca ukrajinskej vojenskej rozviedky HUR Andrij Jusov. Poukázal, že v ruských pohraničných regiónoch nebojujú Ukrajinci. „Ako tvrdia dobrovoľníci a vzbúrenci, hovoríme o ruských občanoch, ktorí bránia svoje občianske práva pred Putinovým režimom so zbraňou v ruke, pretože nemajú inú možnosť,“ dodal Jusov.

 Pri hlasovacej miestnosti na okupovanom juhu Ukrajiny explodovalo výbušné zariadenie, ale nikoho nezabilo. Incident sa stal v meste Skadovsk v južnej časti Chersonskej oblasti a výbuch oznámili predstavitelia podporovaní Kremľom.

„V Skadovsku bolo výbušné zariadenie umiestnené do smetného koša pred hlasovacou miestnosťou. Explodovalo. Nie sú mŕtvi, ani zranení,“ uviedla Moskvou zriadená volebná komisia v okupovanej Chersonskej oblasti.

Ukrajinské sily ostreľovali tiež volebné miestnosti v Ruskom okupovanej časti Chersonskej oblasti. Oznámila to podľa agentúry TASS tamojšou Moskvou dosadená volebná komisia. O ojedinelých incidentoch a prejavoch odporu v súvislosti s hlasovaním v prezidentských voľbách, ktoré potrvá do nedele, hovorili aj úrady či médiá v Rusku.

Obvinenia proruských orgánov z Chersonskej oblasti, podľa ktorých Ukrajina v prvý deň volieb ostreľovala volebné miestnosti v Kachovci a Brilivke, Kyjev zatiaľ nijako nekomentoval. Okupačné úrady uviedli, že na mieste je bližšie neurčený počet zranených a škody. Toto tvrdenie nemožno nezávisle overiť.

Ukrajinské útoky na Belgorodskú oblasť majú narušiť ruské prezidentské voľby, uviedol dnes podľa agentúry TASS hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Trojdňovému hlasovaniu, ktoré sa začalo dnes, predchádzala séria rozsiahlych útokov na ruské územie vrátane dronových náletov, ostreľovania či vpádov ozbrojených skupín do pohraničných oblastí.

„Je jasné, že (útoky) sú spojené s pokusom vrhnúť tieň na voľby, destabilizovať situáciu,“ uviedol Peskov.

Vandalizmus vo volebných miestnostiach

V Rusku bolo v prvý deň prezidentských volieb zadržaných už najmenej sedem ľudí, ktorí sa vo volebných miestnostiach dopustili vandalizmu. Úrady pritom neuviedli, či išlo o protesty proti Vladimirovi Putinovi.

Britská stanica BBC ako príklad uviedla, že ruský Vyšetrovací výbor (Sledkom) začal trestné stíhanie proti 20-ročnej žene z Moskvy, ktorá do volebnej urny vo volebnej miestnosti naliala žiarivú zelenú tekutinu, pričom vykrikovala proukrajinské slogany.

Sledkom začal túto mladú ženu stíhať pre podozrenie z „bránenia výkonu volebných práv alebo práce volebných komisií.

Rovnaký incident – s použitím zeleného dezinfekčného roztoku alebo atramentu – sa podľa podpredsedu ruskej Ústrednej volebnej komisie Nikolaja Bulajeva odohral aj vo volebných miestnostiach v Rostove na Done na juhu Ruska, v Karačajevsko-čerkeskej republike na Kaukaze i vo Voronežskej oblasti na juhozápade európskej časti Ruska.

Iná Moskovčanka podpálila volebnú urnu a bola zadržaná. Ďalšieho voliča zadržali za zapálenie ohňostroja vo volebnej miestnosti.

Žena hodila Molotovov koktail do školy v Petrohrade, v ktorej sú hlasovacie miestnosti počas ruských prezidentských volieb. Podozrivá je vo veku dvadsiatničky, napísal volebný predstaviteľ Maxim Meiksin na sociálnej sieti Telegram. „Policajti tieto protizákonné kroky okamžite zastavili. Nikto nebol zranený,“ dodal.

V tom istom meste tiež niekto podpálil urnu s hlasovacími lístkami.

Ruský expert na voľby Stanislav Andrejčuk vo svojom statuse upozornil, že konanie „týchto ľudí nie je o nič lepšie ako činy falšovateľov“ volieb. Varoval, že ich páchatelia pripravujú občanov, ktorí už hlasovali, o ich hlas. „Navyše ide o trestný čin,“ dodal.

Časť voličov v Rusku využíva na svoj protest proti súčasnému „nezmeniteľnému“ vedeniu krajiny menej radikálny spôsob – znehodnocujú svoj hlasovací lístok.

Fotografie ich hlasovacích lístkov s nápismi „Demobilizácia“, „Krásne Rusko budúcnosti“ či „Navaľnyj“ kolujú na sociálnych sieťach. Sčítanie takýchto hlasovacích lístkov robí hnutie s názvom Preberte sa!, a to v rámci kampane Hlas proti./agentury/

X X X

Roberta Metsolová súhlasí so žalovaním Európskej komisie za rozmrazenie eurofondov pre Maďarsko

Zdroje boli zmrazené kvôli obavám z korupcie a narušenia nezávislosti súdnictva.

Európsky parlament (EP) zažaluje Európsku komisiu (EK) za rozhodnutie rozmraziť eurofondy pre Maďarsko. Na štvrtkovom zasadnutí s predsedami parlamentných frakcií v Štrasburgu s tým súhlasila predsedníčka EP Roberta Metsolová, informuje TASR podľa správy agentúry DPA.

Možnosť podať žalobu na Európsku komisiu na Súdnom dvore EÚ v Luxemburgu pripravili v pondelok (11.3) členovia Výboru EP pre právne veci (JURI) v tajnom hlasovaní. Odporúčanie právneho výboru vo štvrtok dopoludnia, taktiež za zatvorenými dverami, prekonzultovala Konferencia predsedov EP, ktorá je zložená zo šéfky tejto inštitúcie a lídrov siedmych politických frakcií.

Konferencia predsedov odhlasovala návrh na žalobu, čo znamená, že Metsolová v mene europarlamentu zažaluje exekutívu EÚ za to, že v decembri, tesne pred summitom EÚ v Bruseli, rozhodla uvoľniť zmrazené eurofondy pre Maďarsko vo výške 10,2 miliardy eur. Komisia svoje rozhodnutie z decembra zdôvodnila tým, že peniaze uvoľňuje, keďže Budapešť prijala opatrenia, ktoré sa zaviazala prijať, aby vyvrátila obavy z porušovania zásad právneho štátu. Europoslanci však obviňujú eurokomisiu, že zatvára oči pred problémami, ktoré v Maďarsku pretrvávajú.

Uvedené zdroje z rozpočtu EÚ boli zmrazené kvôli obavám z korupcie a narušenia nezávislosti súdnictva. Maďarský premiér Viktor Orbán potom na summite nezablokoval návrh otvoriť prístupové rokovania s Ukrajinou. Komisia Maďarsku zadržiava ďalších približne 21 miliárd eur, aktuality.sk

X X X

Smúti nielen Ukrajina. Na fronte zahynul medailista z ME, jeden z najväčších talentov v krajine

Ako na sociálnej sieti informovala Ukrajinská veslárska federácia, na vojnovom fronte blízko rusko-ukrajinských hraníc zahynul Dmitrij Gubanov.

Gubanov patril medzi najväčšie veslárske talenty v krajine. V zbierke úspechov mal aj bronzovú medailu z juniorských ME.

„Po začiatku ruskej agresie bol Dmitrij Gubanov ako správny vlastenec jedným z prvých, ktorí bránili svoju krajinu účasťou v ozbrojených silách. Zahynul na fronte ako hrdina, zanechal po sebe manželku a dcéru. Česť jeho pamiatke!“ píše vo vyhlásení Ukrajinská veslárska federácia.

Gubanov bol majster športu Ukrajiny a viacnásobný majster Ukrajiny. Bol aj finalistom MS mládeže do 23 rokov. Zomrel ako 26-ročný.

Podľa Ukrajinského olympijského výboru zahynulo vo vojnovom konflikte, ktorý rozpútalo Rusko vo februári 2022, už viac ako 450 ukrajinských športovcov./agentury/

X X X

Čierna Hora je podľa maďarského ministra Szijjártóa pripravená na vstup do Európskej únie

Podľa agentúry MTI to vyhlásil v Podgorici maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó po schôdzke so šéfom čiernohorskej diplomacie Filipom Ivanovičom.

Čierna Hora je podľa názoru maďarskej vlády pripravená na členstvo v Európskej únii, čím by veľa získala aj samotná Únia. Szijjártó povedal, že uprostred súčasných ťažkostí by pre EÚ bola nová energia získaná prijatím západobalkánskych krajín veľmi potrebná, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Maďarský minister pripomenul, že Maďarsko sa ujme predsedníctva v Rade EÚ v druhej polovici tohto roka, teda v čase, keď Únia čelí vážnym ekonomickým a bezpečnostným výzvam. „Tieto hrozby posunuli EÚ do akejsi negatívnej špirály, z ktorej sa môžeme dostať len vtedy, ak zvonku dostaneme čerstvú silu, novú energiu a novú dynamiku,“ poznamenal Szijjártó podľa ktorého životne dôležitá nová energia pre Európsku úniu môže pochádzať z ambicióznych a rýchlo sa rozvíjajúcich krajín západného Balkánu.

Hlavným cieľom polročného maďarského predsedníctva bude podľa šéfa maďarskej diplomacie urýchliť rozširovanie, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.