Korupcia v europarlamente: Zadržali podpredsedníčku Evu Kailiovú. Korumpovať štát v Perzskom zálive

V Bruseli sa dnes zatýkalo. Počas razie prehľadali aj Kailiovej byt. Belgická polícia v piatok večer v Bruseli zadržala jednu z podpredsedníčok Európskeho parlamentu (EP), grécku europoslankyňu Evu Kailiovú. Pre agentúru AFP to povedal zdroj blízky prípadu, podľa ktorého to súvisí s piatkovým zadržaním ďalších štyroch osôb v rámci vyšetrovania korupcie v EP.

Prehľadali aj Kailiovej byt

Kailiovú, ktorej partner patril k štyrom skôr zadržaným osobám, bude polícia vypočúvať, priblížil zdroj. Potvrdil tiež správy belgických médií, že vyšetrovanie prípadu sa zameriava na pokusy Kataru podplácať bývalého talianskeho socialistického europoslanca.

Grécke médiá priniesli v piatok večer správy o vylúčení Kailiovej zo strany Panhelénske socialistické hnutie (PASOK). Spravodajský portál eKathimerini uviedol, že belgickí policajti počas poobedňajších razií prehľadali aj Kailiovej byt.

Belgická federálna prokuratúra v piatok poobede oznámila, že zadržala štyroch ľudí a polícia počas dňa vykonala v Bruseli 16 domových prehliadok a našla pritom 600.000 eur v hotovosti.

Korumpovať mal štát v Perzskom zálive

Prokuratúra nezverejnila totožnosť podozrivých ani krajinu, ktorá ich mala korumpovať. Uviedla len, že ide o štát v Perzskom zálive, ktorý sa podľa vyšetrovateľov niekoľko mesiacov pokúša nelegálne ovplyvniť ekonomické a politické rozhodnutia Európskeho parlamentu.

Talianska agentúra ANSA s odvolaním sa na belgické médiá napísala, že zadržanými sú štyria Taliani – ľavicový exposlanec EP Antonio Panzeri, generálny tajomník Medzinárodnej konfederácie odborových zväzov (ITUC) Luca Visentini, nemenovaný riaditeľ mimovládnej organizácie a poslanecký asistent, aktuality.sk

X X X

V Banskej Bystrici zmizol dopravný policajt a s ním vyše sto tisíc z pokút

Policajt má vypnutý telefón a ani príbuzní nevedia, čo je s ním. V meste pod Urpínom riešia muži zákona neobvyklý prípad. Zmizol dopravák a s ním vyše stotisíc eur, ktoré spolu s kolegami vyzbieral na pokutách a neodovzdal nadriadeným. V piatok večer o tom informovali noviny.sk.

Podľa spravodajského webu má dopravný policajt vypnutý telefón a informácie o ňom nemajú ani príbuzní. Prípadom sa už zaoberá inšpekcia ministerstva vnútra aj vedenie krajskej polície.

„Nadriadený policajta spracováva návhr na jeho prepustenie zo služobného pomeru. Konanie o prepustení bolo nariadené okamžite ako bolo z úradu inšpekčnej služby mv potvrdená info o protiprávnom konaní policajta,“ cituje TV JOJ banskobystrickú krajskú policajnú hovorkyňu Máriu Faltániovú.

Muži zákona pod Urpínom si teraz lámu hlavu nad tým, ako zabrániť tomu, aby sa v budúcnosti čosi podobné už neopakovalo, aktuality.sk

X X X

Kollár: Borguľa je už rozhodnutý. OĽaNO a nezaradení žiadajú odklad hlasovania, SaS to odmieta

Predseda parlamentu Boris Kollár dnes v parlament povedal, že rozprava je už viac-menej formálna a poslanci sú rozhodnutí. Všetky dôležité argumenty podľa neho už odzneli vo štvrtok. Ak vláda padne, stretne sa spolu s ďalšími lídrami s prezidentkou. Líder hnutia Sme rodina uviedol, že hlasovať by sa mohlo aj iným spôsobom. Poslanci platformy v rámci OĽaNO a niekoľko nezaradených poslancov žiada odklad hlasovania.

Podľa lídra Sme rodina už nezáleží na tom, čo sa povie v pléne. „Navrhovatelia sú pevne rozhodnutí. Nie je to o tom, že dáme dobrú reč a presvedčíme poslancov. Je to už len povinná jazda, ktorá sa musí odohrať,“ povedal. V pléne zatiaľ nevystúpil minister financií Igor Matovič, ktorý to mal pôvodne v pláne.

Bol by som radšej, keby Matovič nevystúpil

Kollár by bol radšej, keby nevystúpil. „Nemyslím to v zlom, ale emócie sú tak vybičované, že možno by to mohlo uškodiť. Povedal by pravdu, čo si myslí a spravil by to od podlahy,“ uviedol. Priznal, že včera vybuchol a teda zastúpil aj jeho.

 Hlasovanie o páde vlády závisí od niekoľkých poslancov. Aktuálne sa pozornosť sústredí najmä na Martina Borguľu zo Sme rodina a nezaradeného poslanca Miroslava Kollára (Spolu). Čo sa týka Borguľu, svoj názor zrejme nezmení.

Vláda padne, rozpočet prejde a voľby budú už v septembri. Prečo je to najreálnejší vývoj?

 Borguľa je na sto percent presvedčený

„On je na sto percent presvedčený, pracujem na ňom, ale zatiaľ bezúspešne,“ povedal Kollár s tým, že by sa nedivil tomu, keby presviedčal aj ostatných. Do úvahy by mohlo prísť štyri až päť poslancov Sme rodina, ktorí hlasovali za odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca vrátane Petra Pčolinského a Adriany Pčolinskej. „Som presvedčený, že nikto od nás nezradí,“ dodal.

Borguľovou podmienkou je práve odchod ministra vnútra Mikulca. Musela by ho odvolať vláda, aby to stihli do utorka, čo je veľmi nepravdepodobné. Kollár podľa svojich slov nechce ministra vnútra dostať z jeho stoličky. „Keby som to chcel, sám podám návrh na odvolanie,“ povedal. Čo sa týka Miroslava Kollára, ten svoj postoj oznámi po sobotnom sneme strany Spolu v Senci.

 „Všetci vidíme, čia je to vláda. Ja som bol prvý, ktorý odišiel z Matovičovej vlády. Môj názor na pôsobenie Igora Matoviča je jasný. Som presvedčený, že za 90 percentami problémov, ktorým Slovensko čelí, stojí Igor Matovič, a takto sa budem pozerať aj na to obdobie, ktoré nám ostáva do februára 2024,“ povedal ešte minulý týždeň pre Pravdu.

Hlasovanie by mohlo prebehnúť inak

Kollár zároveň povedal, že chce navrhnúť, aby sa nehlasovalo cez hlasovacia zariadenia, ktoré bývajú poruchové. Hovorí, že by to mohlo byť štýlom, že sa každý poslanec postaví a nahlas povie, či je za, proti alebo sa chce zdržať. „V tomto prípade sa bude jednať o každý jeden hlas a môže na tom padnúť vláda,“ povedal s tým, že v minulosti sa stalo, že hlasovacie zariadenia zlyhali.

Zároveň priznal, že v kuloároch kolujú pre poslancov rôzne ponuky napríklad na kandidátkach strán. Ak by vláda padla, Kollár preruší schôdzu a okamžite zvolá grémium, kde sa dohodnú na ďalšom postupe a pôjde za prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Termín stretnutia s hlavou štátu si chce pre istotu dohodnúť už dnes alebo cez víkend.

Myslíte si, že padne vláda?

Poslanci OĽaNO a nezaradení žiadajú odklad hlasovania

Demokratická platforma OĽaNO a ďalší nezaradení poslanci Martin Klus, Juraj Šeliga, Jana Žitňanská a Ján Mičovský, vyzvali, aby sa hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde preložilo na januárovú schôdzu. Argumentujú vytvorením priestoru na rokovanie o tom, ako si opozičná SaS predstavuje rozumnú a riadnu rekonštrukciu vlády Eduarda Hegera, o ktorej v pléne hovoril Sulík. Platforma s nezaradenými poslancami deklarovala podporu vláde. Minister životného prostredia Ján Budaj potvrdil, že jeho platforma teraz z klubu OĽaNO neodchádza.

 Klus, ktorý nedávno odišiel z SaS, pripomenul, že aj v diskusii v pléne zazneli podnety a je o čom rokovať v súvislosti s rekonštrukciou vlády. „Sme presvedčení, že na takéto niečo treba viac času a nedá sa to za dva rokovacie dni,“ povedal. Preto vidí zmysel v preložení hlasovania. „Stojíme tu ako ľudia, ktorí odmietajú predčasné voľby, návrat Hlasu-SD a Smeru-SD, dokonca s ústavnou väčšinou,“ podotkol.

„Stojíme tu poslanci z rôznych politických strán, sme schopní dať bokom stranícke príslušnosti, pretože si uvedomujeme, že stojíme na križovatke, Slovensko dnes stojí na križovatke,“ uviedol podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga. Ak existuje šanca na dohodu a vyhnutie sa pádu vlády, deklaroval pripravenosť poslancov byť mediátorom a pomôcť rokovaniam. „Chceme aby sa vláda udržala a podávame pomocnú ruku. Teraz je to na SaS,“ dodal. Neverí, že liberáli sú všetci presvedčení o potrebe pádu Hegerovej vlády. Šeliga dodal, že ako spravodajca navrhne v pléne iný termín hlasovania. Jana Žitňanská (nezaradená) zároveň vyzvala politických lídrov, aby boli v rokovaniach aktívnejší.

SaS odsun odmieta

Strana SaS by od platformy ODP očakávala, že vyzvú Igora Matoviča na odchod a na rekonštrukciu vlády, pretože odloženie hlasovania je odložením problému a nie jeho riešením. „Je úsmevné žiadať o odloženie hlasovania o dôvere vlády Eduarda Hegera. Opakovane počúvame o červených čiarach pána Budaja a Juraja Šeligu, avšak v realite ich viackrát popreli. Utorkové hlasovanie ukáže, kto podporuje túto vládu.

Priestor na rokovanie bol od 6. júla, avšak doteraz nebol nikto z občianskodemokratickej platformy schopný pomenovať, čo je najväčší problém tejto vlády. Odmietame preto ďalej traumatizovať spoločnosť,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík. „Odloženie hlasovania o nedôvere vláde, ako to navrhujú páni Budaj a Šeliga, nerieši problém. Naopak, vytvára sa tak priestor na kupovanie poslancov,“ povedal Branislav Gröhling./agentury/

X X X

V Británii rastú obavy, že Rusi chcú od Iráncov kúpiť balistické rakety

Hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby v piatok označil obrannú spoluprácu Ruska a Iránu za „škodlivú“.

Rusko sa snaží od Iránu získať viac zbraní vrátane balistických rakiet a ponúka za to „bezprecedentnú úroveň“ vojenskej a technickej podpory. Vyhlásila to v piatok britská veľvyslankyňa pri OSN Barbara Woodwardová. Pred spoluprácou Ruska a Iránu v piatok varovali aj Spojené štáty. TASR o tom informuje podľa správ agentúry Reuters a AFP.

„Obávame sa, že Rusko hodlá Iránu poskytnúť viac moderných vojenských komponentov, čo Iránu umožní posilniť jeho schopnosti súvisiace so zbraňami,“ uviedla Woodwardová pred zasadnutím Bezpečnostnej rady OSN. Británia si je „takmer istá, že Rusko chce získať zbrane aj od Severnej Kórey a ďalších ťažko sankciovaných krajín“, dodala.

Spoločná výrobná linka na drony

Hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby v piatok označil obrannú spoluprácu Ruska a Iránu za „škodlivú“. „Rusko chce spolupracovať s Iránom v oblastiach ako je vývoj a výcvik. Videli sme tiež správy, že Moskva a Teherán uvažujú o zriadení spoločnej výrobnej linky pre smrtiace drony v Rusku. Vyzývame Irán, aby sa odklonil od tohto kurzu a tieto kroky neprijímal,“ uviedol Kirby.

Rusko ponúka Iránu vojenskú a technickú podporu, ktorá by „premenila ich vzťah na plnohodnotné obranné partnerstvo“, dodal hovorca.

Podľa Woodwardovej dodal Irán od augusta Rusku stovky bezpilotných lietadiel, ktoré Moskva využíva na „zabíjanie civilistov a nelegálne zameriavanie sa na civilnú infraštruktúru“ na Ukrajine.

Teherán pritom v novembri priznal, že poslal Rusku drony, no trval na tom, že to bolo ešte pred začiatkom invázie na Ukrajinu, aktuality.sk

X X X

Skoro tridsať tankerov naložených ropou uviazlo na mori. Hromadia sa pri tureckej úžine

 V Čiernom mori už čaká na preplávanie cez prielivy Bospor a Dardanely do Stredozemného mora celkovo 28 tankerov. Uviedla to lodná agentúra Tribeca.

 Turecký námorný úrad vo štvrtok (8. 12.) uviedol, že bude naďalej držať mimo svojich vôd ropné tankery, ktorým chýbajú príslušné poistné listy. A dodal, že potrebuje čas na kontroly.

Dvadsať ropných tankerov čaká na prekonanie Bosporského prielivu a ďalších osem tankerov na preplávanie cez úžinu Dardanely do Stredozemného mora. Na povolenie pokračovať v ceste smerom na juh tak čaká celkovo 28 tankerov, tvrdí Tribeca.

 Skupina G7, Európska únia a Austrália sa dohodli na cenovom strope pre ruskú ropu na úrovni 60 USD (57,04 eura) za barel (159 litrov). To zahŕňa aj zákaz pre poskytovateľov lodných služieb a poisťovne, pomáhať s vývozom ruskej ropy za cenu vyššiu ako je tento strop. Cieľom je pripraviť Moskvu o príjmy na financovanie vojny na Ukrajine.

Štátny tajomník ministerstva financií USA Wally Adeyemo v telefonáte so štátnym tajomníkom tureckého ministerstva zahraničných vecí Sedatom Onalom upozornil, že strop sa vzťahuje len na ruskú ropu a nevyžaduje si dodatočné kontroly lodí prechádzajúcich tureckými výsostnými vodami.

V Turecku však od začiatku mesiaca platí samostatné opatrenie, ktoré spôsobuje problémy. Tamojšie úrady vyžadujú, aby im plavidlá predložili doklad o poistení pokrývajúci trvanie ich tranzitu cez prielivy alebo pri zastávke v tureckých prístavoch.

Ankarské generálne riaditeľstvo pre námorné záležitosti v tejto súvislosti vyhlásilo, že je neprijateľné vyvíjať tlak na Turecko pre niečo, čo považuje za „rutinné“ kontroly poistenia.

A dodalo, že môže poslať tankery bez riadnej dokumentácie naspäť alebo od nich požadovať, aby predložili nové poistné listy pokrývajúce ich cestu cez turecké vody.

Komisia: strop za to nemôže

Cenový strop na ruskú ropu, na ktorom sa dohodli skupina G7, Európska únia (EÚ) a Austrália, nie je zodpovedný za čoraz dlhší rad tankerov čakajúcich v Čiernom mori na prechod cez prielivy Bospor a Dardanely do Stredozemného mora. Vyhlásila to v piatok Európska komisia. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Počet plavidiel v Čiernom mori pred prielivom Bospor sa v piatok zvýšil na 20 podľa námornej agentúry Tribeca a ďalších osem lodí čaká pred úžinou Dardanely.

Turecko totiž od začiatku mesiaca vyžaduje, aby tankery predložili doklad o poistení pokrývajúci ich tranzit cez úžiny alebo zastávku v tureckých prístavoch, čo spôsobuje zápchy.

Rady tankerov sa časovo zhodujú so zavedením cenového stropu od 5. decembra. V rámci neho nemôžu firmy zo Západu vrátane poisťovní poskytovať služby spojené s vývozom ruskej ropy drahšej ako 60 USD (57,04 eura) za barel (159 litrov). Cieľom opatrenia je pripraviť Moskvu o príjmy na financovanie vojny na Ukrajine.

Podľa hovorcu Komisie táto situácia nie je spôsobená cenovým stropom G7 a EÚ, pretože existuje 45-dňové obdobie odkladu na dokončenia dodávky v prípade ropy zakúpenej pred 5. decembrom.

V rámci tohto prechodného obdobia, ktoré trvá do 19. januára, môžu byť stále poskytované služby, ako napríklad poistenie pre ruskú ropu zakúpenú pred 5. decembrom, aj keď bola jej cena vyššia ako limit.

Hovorca Komisie tiež povedal, že po tomto prechodnom období môžu turecké úrady pokračovať v overovaní poistných zmlúv tankerov „presne rovnakým spôsobom ako predtým“. „Sme v kontakte s tureckými úradmi a pracujeme na odblokovaní situácie,“ dodal./agentury/

X X X

Putin:Ten, kto nás napadne jadrovými zbraňami, bude vymazaný z povrchu Zeme, hrozí Putin

Ktorákoľvek krajina, ktorá sa odváži napadnúť Rusko jadrovými zbraňami, bude vymazaná z povrchu zemského, vyhlásil Vladimir Putin.

Predstavitelia slovenskej vlády prezentovali na návšteve Ukrajiny ‚zimný‘ balík slovenskej pomoci. Minister obrany Naď si z Kyjeva vezie vyznamenanie Rad Jaroslava Múdreho.

 X X X

Obyvatelia Ukrajiny sa musia pripraviť, že stabilizačné odstávky prúdu potrvajú celú zimu, upozornil podľa agentúry Unian premiér krajiny Denys Šmyhal. Kvôli rozsiahlym škodám, ktoré na ukrajinskom energetickom systéme spôsobili ruské nálety, sa riadené odstávky prúdu stali pre Ukrajincov denným chlebom. Šmyhal uviedol, že poškodené sú všetky ukrajinské tepelné a vodné elektrárne.

„Túto zimu budeme neustále žiť v podmienkach obmedzovania elektrickej energie,“ povedal ukrajinský premiér. Odstávky sú podľa neho potrebné pre zachovanie stability ukrajinského energetického systému.

„Poškodené sú všetky tepelné a vodné elektrárne v krajine. V rôznom stupni poškodenia je tiež 40 percent objektov vedenia vysokého napätia,“ povedal premiér.

V Ľvove na západnej Ukrajine sa už ľudia s odstávkami natoľko zžili, že počas nich napríklad chodia nakupovať do temných supermarketov, ukazuje reportáž stanice BBC. Na tovar si pritom svietia napríklad mobilnými telefónmi. Výpadky elektriny nemusia byť nevyhnutne prekážkou ani pre nočný život.

„Nezatvárame, mládež sa dokáže prispôsobiť. Niektorí prídu s gitarami, dajú si s nami tequilu. Kuchyňa funguje len tak, ale hladný odtiaľ nikto neodchádza,“ hovorí v reportáži prevádzkovateľ baru Roman, ktorý pôsobí, že je v dobrej nálade. Niektoré podniky používajú generátory. Vystavujú ručne vypísané účty a zákazníci platia buď hotovosťou, alebo prevodom.

X X X

Bulharsko sa chystá poslať Ukrajine prvú vojenskú pomoc od začiatku ruskej invázie. Zoznam zasielaných zbraní, ktorý zostavila dočasná vláda v piatok odobril parlament, uviedla agentúra Reuters. Bulharsko je jednou z mála krajín EÚ, ktoré takúto pomoc Ukrajine zatiaľ neposlali. Predošlý návrh vojenskej pomoci ešte v máji zablokovala prorusky orientovaná Bulharská socialistická strana (BSP), ktorá bola súčasťou vtedajšej vládnej koalície.

Za zaslanie vojenskej pomoci hlasovalo v piatok v 240-člennom bulharskom parlamente 158 poslancov. Proti bolo 46 poslancov z BSP a ďalšej prokremeľskej strany Obnova. Jeden poslanec sa hlasovania zdržal.

Zoznam zbraní podlieha utajeniu, vládni predstavitelia však uviedli, že pôjde najmä o ľahké zbrane a muníciu. Dočasný minister obrany Dimitar Stojanov v tejto súvislosti uviedol, že Bulharsko si nemôže dovoliť Kyjevu poskytnúť protilietadlové raketové systémy ruskej výroby či bojové lietadlá MIG-19 a SU-25.

„Môj prístup je konzervatívny, lebo potrebujem zaistiť obranné schopnosti Bulharska. Zasielaná pomoc je plne v súlade s prioritami Ukrajiny, avšak neposielame (im) systémy S-300, ani lietadlá MIG-29 či SU-25,“ povedal Stojanov.

Predchádzajúci parlament síce neschválil vojenskú pomoc pre Ukrajinu, ale povolil opravu ukrajinských tankov v Bulharsku a dodávku prilieb a nepriestrelných viest.

Agentúra AP informuje, že bulharský parlament okrem schválenia vojenskej pomoci ratifikoval aj dohodu medzi ministerstvami obrany o presune výzbroje, vybavenia a munície. Jej súčasťou je aj výcvik 60 ukrajinských vojenských zdravotníkov.

X X X

Turecký prezident Tayyip Erdogan v piatok uviedol, že bude v nedeľu hovoriť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, informovala agentúra Reuters.

Erdogan plánuje okrem Putina hovoriť aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským s cieľom posilniť dohodu o vývoze ukrajinského obilia cez čiernomorské prístavy, ktorú sprostredkovali Turecko a Organizácia Spojených národov.

Turecký prezident to povedal počas konferencie v Istanbule, kde prostredníctvom videospojenia vystúpil aj Zelenskyj.

X X X

Nemecko poskytne Ukrajine moderný systém protivzdušnej obrany Skynex, ktorý nechá vyrobiť pri zbrojovke Rheinmetall. Dodaný by mal byť na začiatku roka 2024, uviedol denník Handelsblatt.

Zbrojársky koncern potvrdil, že obdržal objednávku na dve jednotky systému Skynex, ktorý je vhodný pre obranu proti vzdušným cieľom na kratšiu vzdialenosť. Cieľovú krajinu Rheinmetall neuviedol, podľa zdrojov denníka z prostredia nemeckej vlády by to však mala byť Ukrajina.

 Moskva, ktorá čelí neúspechom na bojisku a stiahla sa z radu predtým obsadených území, v posledných týždňoch začala plošne vykonávať vzdušné útoky na ukrajinskú kritickú infraštruktúru. Ukrajina sa kvôli tomu stretáva s rozsiahlymi výpadkami dodávok elektrického prúdu, vody a tepla. Kyjev naliehavo vyzýva svojich západných spojencov, aby mu dodali systémy protivzdušnej obrany.

Skynex je schopný svojim 35-milimetrovým kanónom zasiahnuť cieľ až do vzdialenosti 40 kilometrov. Náklady na výrobu oboch jednotiek, ktoré prevezme nemecká vláda, by mali predstavovať 182 miliónov eur.

X X X

 Ktorákoľvek krajina, ktorá sa odváži napadnúť Rusko jadrovými zbraňami, bude „vymazaná z povrchu zemského“, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Zároveň pripustil ďalšiu výmenu väzňov so Spojenými štátmi, informuje Sky News a agentúra AFP.

Podľa šéfa Kremľa Rusko nemá mandát na podniknutie preventívneho prvého útoku, tak ako Spojené štáty, no moderné ruské hypersonické zbrane zaistia, že Moskva bude môcť na takýto útok reagovať rozhodne.

Na tlačovej konferencii v kirgizskom hlavnom meste Biškek, kde sa koná summit Eurázijskej hospodárskej únie (EEU), Putin hovoril aj o ďalšej výmene väzňov medzi Ruskom a USA.

„Či je možná ďalšia výmena? Áno, všetko je možné. Je to výsledok rokovaní a hľadania kompromisu. V tomto prípade sme kompromis našli a neodmietame pokračovať v takejto práci aj v budúcnosti,“ povedal Putin.

Ruský prezident sa takto vyjadril deň po výmene americkej basketbalistky Brittney Grinerovej za ruského obchodníka so zbraňami Viktora Buta. V ruskom väzení stále ostáva bývalý príslušník amerických námorných síl Paul Whelan, ktorý si odpykáva 16-ročný trest za špionáž. Whelan však vinu odmieta.

Rusko podľa Putina v budúcnosti zrejme dosiahne dohodu s Ukrajinou o jej budúcnosti, no pre nedodržiavanie Minských dohôd sa cíti zradené. Podľa Putina totiž Francúzsko a Nemecko, ktoré sprostredkovali v rokoch 2014 a 2015 v bieloruskom Minsku prímerie medzi Ukrajinou a proruskými separatistami, zradili Rusko a teraz dodávajú zbrane Ukrajine.

Šéf Kremľa reagoval aj na slová bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá v rozhovore pre nemecký časopis Zeit tento týždeň uviedla, že Minské dohody boli snahou o získanie času pre Ukrajinu. Tá ho mala využiť na budovanie svojej obrany. Putin uviedol, že tieto slová Merkelovej ho sklamali, píše Reuters.

X X X

Príčinou rozsiahleho požiaru nákupného strediska na severnom okraji Moskvy, pri ktorom zahynul jeden človek, podľa záchranárov súvisel so zváračskými prácami na streche budovy, presnú príčinu určia experti po dohasení plameňov, napísal denník Kommersant.

Škody spôsobené požiarom môžu dosiahnuť 20 až 30 miliárd rubľov (300 až 450 miliónov eur), uviedla tlačová služba ruského zväzu poisťovateľov. Podľa Kommersantu ide o najhorší požiar podobného objektu v histórii Ruska.

Plamene podľa ruských médií zachvátili okolo 6:00 miestneho času (4:00 SEČ) predajňu OBI, ktorá je súčasťou obrieho nákupného strediska Mega v meste Chimki. Na mieste zasahovalo cez 100 hasičov, oheň však spôsobil kolaps časti budovy, čo sťažilo ich prácu. Pred 9:00 SEČ sa podarilo uhasiť otvorený oheň.

Okrem toho bolo na mieste počuť aj vidieť silné výbuchy, upozornila stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe. V hypermarkete boli farby, laky a ďalšie horľavé materiály, píše TASS, podľa ktorého pri požiari pravdepodobne vybuchli plynové fľaše. Na zvyšok obchodného centra sa vraj oheň nerozšíril.

Obeťou požiaru sa stal pracovník ostrahy hypermarketu, ktorý zostal blízko budovy a pri explózii naň spadla konštrukcia, napísal TASS. Niekoľko ďalších ľudí bolo zranených.

Hypermarket je takmer úplne zničený, píše ruská agentúra, podľa ktorej horelo na ploche 7000 metrov štvorcových. Ruské úrady sa podľa denníka Kommersant domnievajú, že príčinou požiaru je porušenie bezpečnostných pravidiel pri zváraní. Podľa oblastného prokurátora Sergeja Zabaturina je verzia o podpaľačstve „najmenej pravdepodobná“.

X X X

 Na Slovensku sa nachádza momentálne 60 000 až 80 000 ukrajinských detí, ale iba 10 000 z nich navštevuje slovenské školy. Vyhlásil to Úrad komisára pre deti (ÚKPD), ktorý spoločne s 23 inštitúciami hľadal riešenie integrácie ukrajinských detí v oblasti školstva a zdravotníctva, informovala odborná poradkyňa v oblasti komunikácie ÚKPD Mária Gregušová.

 „Deti sa vzdelávajú online z ukrajinských škôl, avšak zhoršujúce sa podmienky na Ukrajine prinášajú časté výpadky elektrickej energie, z toho dôvodu je vyučovanie prerušované,“ vysvetlila. Aktuálne preto ukrajinské ministerstvo školstva odporúča začlenenie týchto detí do miestnych škôl.

Množstvo detí však do školy nechodí vôbec. „Ide väčšinou o 16– až 17-ročných tínedžerov, ktorí podľa ukrajinského vzdelávacieho systému už dokončili strednú školu, avšak na vysokú školu na Slovensku môžu nastúpiť až ako 18-roční,“ poznamenala Gregušová. Doplnila, že keďže nie sú plnoletí a nehovoria po slovensky, majú rovnako problém sa zamestnať.

X X X

 Súd v litovskom hlavnom meste Vilniuse ponechal v platnosti rozhodnutie migračných úradov, ktoré zrušili povolenie na pobyt bývalej priateľke ruského ministra obrany Jelene Kaminskasovej a zakázali jej na päť rokov vstup do krajiny a na tri roky do ďalších štátov schengenského priestoru. Oznámili to litovské a ruské médiá s odvolaním sa na litovskú televíziu LRT.

„Povolenie na pobyt bolo zrušené oprávnene, pretože dostupné údaje dovoľujú tvrdiť, že žalobkyňa predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť,“ citoval server Delfi z vyjadrenia hovorcu súdu. Súd podľa portálu Meduza rokoval s vylúčením verejnosti.

Správny súd vo Vilniuse potvrdil rozhodnutie migračných úradov, ktoré Jelene Kaminskasovej, údajnej matke nemanželských detí ruského ministra obrany Sergeja Šojgua (na zábere), anulovali povolenie na prechodný pobyt v Litve.

Kaminskasová, rodená Šebunovová, je podľa litovskej televízie a portálu The Insider matkou dvoch nemanželských detí terajšieho ruského ministra obrany. Sergej Šojgu a Šebunovová sa podľa týchto zdrojov zblížili ešte v dobách, kedy Šebunovová bývala letuškou a Šojgu ministrom pre mimoriadne situácie. Od ministerstiev, ktoré Šojgu riadil, resp. riadi, získali firmy bývalej letušky lukratívne kontrakty, vynášajúce miliardové zisky, uviedol The Insider.

X X X

Varovanie šéfa NATO: Vojna sa môže vymknúť spod kontroly

 Vojna na Ukrajine sa môže vymknúť spod kontroly a prerásť v rozsiahly konflikt medzi Ruskom a NATO, ktorý zasiahne celý kontinent. V rozhovore poskytnutom nórskej televíznej stanici NRK to povedal šéf Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg. Podľa neho ale aliancia denne usilovne pracuje na tom, aby sa takémuto vývoju vyhla.

„Ak sa budú veci vyvíjať zlým smerom, potom to môže byť naozaj hrozivé,“ citovala z rozhovoru agentúra AP. „Je tu strašná vojna na Ukrajine. Táto vojna sa môže stať rozsiahlou vojnou, z ktorej vznikne obrovský konflikt medzi NATO a Ruskom… Pracujeme každý deň na tom, aby sme sa tomu vyhli,“ povedal ďalej šéf NATO.

Stoltenberg, bývalý nórsky premiér, v rozhovore niekoľkokrát spomenul, že eskalácia konfliktu do vojny medzi alianciou a Ruskom je reálnou možnosťou ďalšieho vývoja. Zároveň ale zdôraznil, že zatiaľ verí, že sa takýto scenár podarí odvrátiť.

„Svet sa v posledných desaťročiach posunul dopredu. NATO je teraz najsilnejšie za posledných mnoho rokov. A v neposlednom rade je tu (ruský prezident Vladimir) Putin, ktorý podcenil našu schopnosť brániť sa a chrániť jeden druhého. Kým to budeme robiť, sme v bezpečí,“ uzavrel Stoltenberg.

Ruský prezident už niekoľkokrát obvinil členské krajiny NATO, že sa stali aktívnymi účastníkmi vojny na Ukrajine tým, že Kyjevu dodávajú zbrane, poskytujú mu spravodajské informácie a cvičia ukrajinských vojakov. Podľa aliancie je povinnosťou podporiť krajinu, ktorá sa bráni po tom, čo ju bezdôvodne agresívne napadol jej sused.

V piatok Putin pohrozil, že tvrdou odplatou, ak by nejaký štát zaútočil na Rusko jadrovými zbraňami, tento týždeň tiež povedal, že hrozba jadrového konfliktu narastá, hoci žiadna krajina zámer podniknúť útok proti Rusku s použitím jadrových prostriedkov nedeklarovala./agentury/

X X X

 Nerozhodné sťahovanie, údel kšeftárov a karma za Matovičov balíček

Matematika nepustí. Ak niekde uberiete, niekde musíte pridať. Často je to jasné všetkým, len nie tým, ktorým by malo. Samosprávy kvôli Matovičovmu balíčku pokračujú v avizovaní dvíhania daní a poplatkov.

Vysoká politika má vplyv na každú, aj najzastrčenejšiu obec. Posledným z najlepších príkladov je daňová reforma alebo takzvaný Matovičov balíček. Samosprávam budú peniaze pre daňový bonus na deti jednoducho chýbať.

Tak ako každý týždeň sme sledovali aj dianie v našich regiónoch. Dnešný výber pripravila Magda Paluchová.

Karma za daňový bonus má príchuť vyšších daní a poplatkov v samosprávach

PREDVIANOČNÝ ČAS: Okrem mikulášskych výjazdov zatiaľ žiadne upokojenie pre samosprávy neznamená. Práve naopak. Vyzerá to tak, že mnohí obyvatelia dostanú od svojich radníc darček pod stromček v podobe zvýšených daní či poplatkov, aktuality.sk

X X X

Orbánovi sa rúca sen o blahobyte. Má strašidelne vysokú infláciu

Hodnota forintu sa čoraz viac znehodnocuje a podobne zle to bude vyzerať aj v blížiacom sa novom roku. Guvernér centrálnej banky bije na poplach. Čo sa týka inflácie, Maďarsko ju malo porovnateľne nebezpečne vysokú naposledy pred dvadsiatimi rokmi.

 úci. Inflácia sa medziročne zvýšila až o 22,5 percenta. O jej nárast sa pričinili hlavne výrazne vyššie ceny potravín a energií. „Analytici varujú, že nedávne odstránenie stropu cien pohonných hmôt by mohlo v najbližších mesiacoch urýchliť infláciu,“ upozornil server Euractiv.

Potraviny medziročne zdraželi až o 43,8 %

Maďarský premiér sa ocitá čiastočne vo vlastnej pasci. Išlo totiž o nápad Viktora Orbána zastropovať ceny benzínu a nafty, od ktorého napokon približne po roku platnosti musel tento týždeň ustúpiť.

Orbán tvrdí, že na vine je uvalenie embarga EÚ na dovoz ruskej ropy, ale mnohí ekonómovia poukazujú na to, že Maďarsko jednoducho nebolo schopné zaistiť si dostatok palív zo zahraničia. (Maďarskí motoristi tankovali liter benzínu za 480 forintov, čo je aktuálne 1,17 eura), po novom platia o 0,5 eura viac.

 O výraznom podiele zvýšených cien potravín na raste inflácie svedčí to, že medziročne zdraželi až o 43,8 percenta. Napríklad vajíčka sú dokonca drahšie viac ako dvojnásobne.

Guvernér Maďarskej národnej banky György Matolcsy varuje pred rizikami, ktoré stoja pred krajinou. „Maďarsko je na pokraji krízy a je ekonomicky jedným z najzraniteľnejších štátov sveta,“ citoval ho server Telex, podľa ktorého vinu dáva chybným politickým rozhodnutiam Orbánovej vlády. Poznamenal, že dôsledky cenového stropu na pohonné hmoty zvyšujú infláciu o tri-štyri percentá.

 Ešte v marci sa pred pumpou v maďarskej Rajke hromadili autá. Dnes po nej ostal len prázdny areál.

Matolcsy netají svoj pesimizmus pri výhľade do roku 2023: „V ďalšom roku Maďarsko bude mať najvyššiu infláciu spomedzi všetkých členských krajín EÚ – okolo 15 % až 18 %.“ V súčasnosti sú na tom horšie s infláciou v celej únii len všetky tri pobaltské štáty, čiže Estónsko, Litva a Lotyšsko.

Na Slovensku, kde platí euro, inflácia medziročne stúpla v októbri 2022 o 14,9 percenta. V Česku, kde sa používa koruna, bol tento údaj 15,1 percenta.

Šéf banky: Zmeňte hospodársku politiku

Z pohľadu dlhoročného premiéra Orbána, ktorý na jar tohto roku v predvolebnej kampani opakovane sľuboval voličom svetlé zajtrajšky pod jeho vedením, bolo vystúpenie Matolcsyho studenou sprchou.

 Guvernér ceduľovej banky ostro kritizoval Orbánovu vládu vo svojom vystúpení na pôde parlamentu (v pondelok tento týždeň): „Musíme čeliť skutočnosti, že ak Maďarsko nezmení svoju hospodársku politiku, prehrá toto desaťročie a bude nasledovať stagnácia a stagflácia. To sa ešte dá zvrátiť, ale budúci rok už bude neskoro.“ (Stagflácia je odborné označenie stavu, keď ekonomika vykazuje zároveň stagnáciu a infláciu.)

Euractiv poukázal na to, že Matolcsy použil nezvyčajne ostré slová. Doteraz totiž Orbánovu vládu kritizoval zakaždým len opatrne. Jeho najnovší výber slov naznačuje, že je mimoriadne znepokojený tým, kam Orbán krajinu za posledné mesiace priviedol.

Medzitým maďarská vláda prišla s rozhodnutím, ktoré zvlášť nepríjemne pocíti domáci výrobca pohonných hmôt. Prijala totiž nariadenie o zavedení dane z mimoriadneho zisku spôsobeného vysokými cenami benzínu a nafty po zrušení zastropovania. Sadzba dane sa zvýši zo súčasných 40 percent až na 95 percent. Nariadenie sa týka v prvom rade rafinérie MOL.

Ide o podobnú daň zo zisku, ktorú bude na Slovensku platiť Slovnaft. MOL však mimoriadne zdanenie pocíti oveľa výraznejšie (až o 25 percent vyššie)./agentury/

X X X

Eros Ramazzotti odkazuje do Košíc i Bratislavy: „Budú to dva neprehliadnuteľné večery a užijeme si veľa zábavy, to vám garantujem!“

Taliansky spevák, Eros Ramazzotti, aktuálne žne jeden úspech za druhým. Po vydaní nového štúdiového albumu BATTITO INFINITO, ktorého skladby bodujú v rádiách, nový nosič predstavuje aj LIVE, prostredníctvom rovnomenného celosvetového turné.

Charizmatický muzikant aktuálne vypredáva haly za veľkou mlákou. Európsku časť turné započne vo februári budúceho roku. V našich končinách sa zastaví v Košiciach i Bratislave. Samotný spevák, o svojom návrate na Slovensko po troch rokoch, prezradil pár viet.

Idol ženských sŕdc, ale aj milovníkov Talianska, EROS RAMAZZOTTI, začiatkom tohto-ročnej jesene, po štyroch rokoch vydal nový album BATTITO INFINITO obsahujúci 12 skladieb. Live predstavenie najznámejších hitov a novej štúdiovky si fanúšikovia talianskej muziky, v rámci rovnomenného celosvetového turné, užijú 8.3.2023 v košickej Steel Aréne 15.4.2023 TIPOS Aréne – Zimný štadión Ondreju Nepelu v Bratislave.

Hudobnými cenami ovenčený spevák Eros Ramazzotti sa na Slovensku naposledy predstavil v roku 2019. Jeho dynamická šou v hlavnom meste, v ktorej zazneli skladby z albumu Vita Ce N’é, popretkávané spevákovými megahitmi, priviedla do varu nielen návštevníkov koncertu. Silný, nie len hudobný zážitok zanechal svojím vystúpením i v žurnalistoch. Zástupcovia médií po koncerte taliansku hviezdu ovenčili titulkami ako “Eros Ramazzotti nadelil Bratislave dávku talianskeho temperamentu,” či ”Eros Ramazzotti sa v Bratislave predviedol v životnej forme,“ ,ale aj ”Eros Ramazzotti nadelil Bratislave temperament.“

Na svoje posledné vystúpenie na našom území si spomína i šarmantný spevák. „Na koncert v Bratislave v roku 2019 mám pekné spomienky a teším sa na opätovné stretnutie s vrúcnym slovenským publikom,“ odkazuje Ramazzotti. A zároveň prezrádza: „Svoj návrat Live som chcel vo veľkom štýle. Chcem prekvapiť svoje publikum špičkovým pódiom, hoci stredobodom celej show zostáva hudba. To všetko by som nemohol bez špeciálneho tímu, ktorý ma sprevádza na každom živom vystúpení, od hudobníkov cez vokalistov, až po produkčný tím Battito Infinito World Tour.“

Päťdesiatosemročný rodák z Ríma svojim fanúšikom a návštevníkom pripravovaných podujatí adresoval i milý odkaz: „Všetkých vás budem čakať 8. marca 2023 v Steel Aréne v KOŠICIACH a 15. apríla 2023 na Zimnom štadióne O. Nepelu v BRATISLAVE – budú to dva neprehliadnuteľné večery a užijeme si veľa zábavy, to vám garantujem!“, aktuality.sk

X X X

Svetelná reťaz na atrakcii v Bachledovej doline musí ísť dole, rozhodli inšpektori životného prostredia

Chodník korunami stromov žiaril minulú zimu v chránenej časti Bachledovej doliny v rozpore so zákonom o ochrane prírody. Stavba bola podľa inšpektorov životného prostredia vďaka 55 tisícom svetielok viditeľná voľným okom do najmenej päťkilometrovej vzdialenosti.

Chodník korunami stromov je populárna masová atrakcia v Bachledovej doline, ku ktorej sa dá vyviezť kabínovou lanovkou. Vyhľadávajú ho rodiny s deťmi, v novembri sa jeho návštevou pochválila aj poslankyňa Romana Tabák.

O tom, že atrakcia vyrástla vďaka nelegálne vybudovanej prístupovej ceste, kvôli ktorej padol les, sme písali už skôr. Zistili sme, že staviteľ atrakcie sa pri výstavbe nezdržiaval povoleniami od úradov a viackrát ich žiadal až dodatočne.

Zdá sa, že rovnako postupoval aj pri osvetlení atrakcie. Ešte minulú zimu malo vyčariť na chodníku magickú atmosféru a pritiahnuť návštevníkov. Svetelnú reťaz namontoval bez povolenia ochranárov a v podvečerných hodinách ju zapínal od polovice januára do polovice marca.

Od Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) teraz prevádzkovateľovi atrakcie hrozí vyše 33-tisícová pokuta a prepadnutie veci.

Rôzne pohľady na ochranu prírody

Takmer pred rokom lákal prevádzkovateľ atrakcie Chodník korunami stromov v Bachledovej doline na magickú atmosféru, ktorú vyčarilo 55-tisíc malých svetielok kopírujúcich konštrukciu atrakcie. Svetelnú reťaz niekoľkokrát aj rozsvietil, čo znepokojilo ochranárov. Hovorili o svetelnom smogu, ktorý ruší okolitú prírodu i zvieratá.

Keďže ide o územie v 2. stupni ochrany a podobne ako pri ohňostroji aj tu vznikajú svetelné efekty, prevádzkovateľ mal mať povolenie od orgánu ochrany prírody, ktorým je kežmarský okresný úrad.

To však nemal, začal ho zháňať až po tom, ako sme sa o osvetlenie začali zaujímať my.

Ako sa ukázalo, štátni ochranári a úradník z odboru starostlivosti o životné prostredie na kežmarskom okresnom úrade mali na vplyv svetelného efektu na životné prostredie opačné názory.

Zatiaľ čo štátni ochranári hovorili o rušivom svetelnom efekte, podľa úradníka nebude mať osvetlenie negatívny vplyv na životné prostredie. Argumentoval tým, že ide o urbanizované prostredie strediska, kde už v súčasnosti pôsobia iné povolené zdroje rušivých vplyvov, ako sú napríklad lanovka, ratraky, osvetlenie trate či apartmány. Písomné vyjadrenie však vo veci nevydal, s prevádzkovateľom atrakcie sa o tom vraj rozprával len ústne.

 Vzniká porucha v nočnej krajine

Umelé svetlo podľa štátnych ochranárov zver ruší.

„Je to zaberanie životného priestoru zvieratám, ktoré žijú a využívajú nočný priestor na aktivity, ako je migrácia, lov či odpočinok. Zvieratá podvedome ustupujú, obchádzajú zdroj svetla, a tým menia návyky aj trasy. Ustupujú do priestoru, ktorý nie je lepší, ale horší od toho, v ktorom je zdroj konfliktu, teda svetlo. Vzniká porucha v nočnej krajine, a to len preto, aby sa návštevníci nenudili,“ skonštatoval Anton Potaš zo Správy PIENAP-u.

Prevádzka vlekov, ako aj zasnežovanie svahov, ktoré sú v národných parkoch a často idú celú noc, je podľa neho nedôslednosť ochrany prírody a úradníkov, ktorí nie vždy slúžia ochrane prírody. Vyriešiť by to podľa neho vedel prevádzkový poriadok strediska či kolaudačné rozhodnutie.

 Hrozí mu vyše 33-tisícová pokuta

Osvetlenie ešte v januári preskúmali aj inšpektori životného prostredia. Kontrolou dospeli k záveru, že svetelná reťaz spôsobovala svetelný efekt viditeľný voľným okom do vzdialenosti najmenej päť kilometrov od stavby v ochrannom pásme Pieninského národného parku, kde platí 2. stupeň ochrany. Osvetlenie však používali bez súhlasu orgánu ochrany prírody, ktorým je spomínaný Okresný úrad v Kežmarku.

Inšpektori preto skonštatovali, že podnikateľ porušil zákon a v októbri vydali rozhodnutie, v ktorom mu do 30 dní zariadenie spôsobujúce svetelný efekt nariadili odstrániť. Za použitie svetelnej reťaze v rozpore so zákonom o ochrane prírody a krajiny mu hrozí pokuta vo výške 9 958,17 eura a prepadnutie veci.

Prevádzkovateľ atrakcie sa však voči rozhodnutiu prvostupňového orgánu odvolal a reťaz dolu nedal. Vo veci tak bude rozhodovať Ústredie SIŽP. „Rozhodnutie prvostupňového orgánu je v procese preskúmavania. Lehota na vydanie rozhodnutia o odvolaní je do 30. decembra 2022,“ uviedol hovorca SIŽP Dávid Vido.

 Bez reakcie prevádzkovateľa atrakcie

Prečo prevádzkovateľ strediska reťaz zo stavby neodstránil, sme sa pýtali jedného z konateľov spoločnosti Chodník korunami stromov Martina Paška.

S otázkami sme sa e-mailom aj telefonicky obrátili aj na marketingové oddelenie strediska Bachledka Ski & Sun, ktoré je rovnaké aj pre atrakciu Chodník korunami stromov. Prisľúbená odpoveď nám však do uzávierky neprišla.

Za to, že prevádzkovateľ atrakcie nevykonal opatrenie na odstránenie zistených nedostatkov, ako rozhodla inšpekcia, mu teraz hrozí ešte vyššia pokuta, a to do výšky 33 193,91 eura plus prepadnutie veci. Či sa prevádzkovateľ atrakcie plánuje kvôli pokute súdiť, sme sa rovnako nedozvedeli. K uloženiu pokuty však inšpekcia pristupuje až po ukončení štátneho dozoru.

 Pokutami ovenčená atrakcia

Atrakcia Chodník korunami stromov sa spája s nelegálnym výrubom lesa, bez súhlasu majiteľov lesných pozemkov a výstavbou prístupovej cesty k atrakcii. Staviteľ atrakcie Martin Paško sa dnes k výrubu ani k vybudovaniu prístupovej cesty už nehlási, pred piatimi rokmi však pre RTVS povedal, že s výrubom súhlasilo 80 percent vlastníkov a vyrúbané boli len náletové dreviny. To však nesedí s policajným vyšetrovaním, podľa ktorého padlo 91 ihličnanov a 46 listnatých opadavých stromov. Škodu vyčíslili na 39 882 eur.

Prístupová cesta a vyrúbaný les nie sú jediné problémy, ktoré sa s atrakciou spájajú. Prevádzkovateľ atrakcie istý čas využíval bez povolenia hornú stanicu lanovky. Vytekajúce odpadové vody do prírody pokutovali inšpektori životného prostredia, okresný úrad si to z nejakého dôvodu predtým nevšimol a dva mesiace po pokute od inšpektorov vodnú stavbu aj skolaudoval.

Bez stavebného povolenia staval aj dráhu kabínkovej lanovky, za čo zase dostal pokutu od ministerstva dopravy. Na pokutách už tak staviteľ nechal desaťtisíce eur, na druhej strane však prevádzkou masovej atrakcie zarobil milióny eur.

Podľa Finstatu mal v roku 2019 celkové výnosy 3,5 milióna eur. Počas pandemických rokov tržby poklesli, Paškova firma vtedy čerpala na udržanie pracovných miest aj štátnu pomoc.

„Spoločnosť Bachledka Ski & Sun, s. r. o., podniká v najviac covidom zasiahnutom odvetví – turistickom ruchu. Za posledných 6 mesiacov mala spoločnosť skoro nulové tržby, napriek tomu udržiava takmer 70 pracovných miest a neprepustila ani jedného zamestnanca. To by nebolo možné bez príspevkov na udržanie pracovného miesta v rámci projektu Prvá pomoc,“ reagoval v apríli 2021 Martin Paško na našu otázku, prečo sa spoločnosť zapísala do registra partnerov verejného sektora.

V roku 2021 sa spoločnosť Chodník korunami stromov dostala do straty -142 eur a tržby jej klesli na 1,598 milióna eur. Podľa registra koronadotácií z dielne Transparency International Slovensko firma v tomto roku vyčerpala vyše pol milióna eur v rámci opatrenia prvá pomoc, aktuality.sk

X X X

Kotleba bude pri utečeneckom tábore variť bravčový guláš. Chce sa aj modliť

 Centrom utečencov z Blízkeho východu sa stala obec Kúty v okrese Senica. Dôvodom je jej poloha na hraniciach s Českou republikou. Pred vojnou utekajúci Sýrčania, ktorí sa pre tvrdý postup Česka zasekli v pohraničnej obci, dostali možnosť núdzového ubytovania v stanovom mestečku pri železničnej stanici.

 Nemusia sa tak viac skrývať v lesoch a majú miesto, kde môžu v bezpečí prespať. Hoci je situácia v obci pokojná, nájdu sa aj ľudia, ktorí sa rozhodli „vytočiť“ si na nešťastí utečencov vlastný politický kapitál.

Jedným z nich je aj bývalý poslanec Národnej rady odsúdený za neonacizmus Marian Kotleba. Ten sa v nedeľu chystá v Kútoch pri utečeneckom tábore usporiadať kresťanskú procesiu. „Týmto pozývame všetkých, ktorí odmietajú islamizáciu Slovenska, aby prišli a svojou účasťou podporili túto tichú akciu, zameranú na ochranu Slovenska, zasväteného Sedembolestnej Panne Márii,“ vyhlasuje na sociálnej sieti predseda extrémistickej krajne pravicovej ĽS NS.

Krajne pravicový „vodca“ tvrdí, že ho nadchla myšlienka uskutočnenia kresťanskej procesie „s cieľom zdôrazniť našu vieru a tradície zoči-voči nelegálnym imigrantom“. „Obstaráme pre ľudí teplý čaj, ak sa podarí tak aj bravčový guľáš,“ dodal Kotleba.

 Na Blízkom východe je náboženskou tradíciou vyhýbať sa niektorým potravinám. Moslimovia môžu konzumovať väčšinu bežných potravín, no Korán zakazuje bravčové mäso, krv, alkoholické nápoje, zdochliny či jedlo zasvätené náboženským modlám.

Kotleba začiatkom týždňa proti utečencom zorganizoval v Ilave protest. Rezort vnútra mu odkázal, že protestuje proti niečomu, čo neexistuje, a prirovnal ho k hlavnej postave renesančného satirického rytierskeho románu Dômyselný rytier Don Quijote de la Mancha.

Asi 300 protestujúcich sa v pondelok sťažovalo na zlú hospodársku situáciu na Slovensku, ktorá podľa nich neumožňuje pomoc pred vojnou utekajúcim Sýrčanom.

Bravčový provokatér

Politológ Jozef Lenč sa prikláňa k názoru, že z Kotlebovej strany ide len o provokáciu. „Keď to prezentuje tým, že tam chce variť bravčový guláš, tak iný zmysel za tým nemožno vidieť,“ ozrejmil politológ.

„V racionálnom svete takéto kroky nemajú zmysel, ale keď sa pozrieme na preferencie jeho strany a blížiace sa voľby – či už riadne alebo predčasné, tak v tom prípade platí, že topiaci sa aj slamky chytá,“ podotkol Lenč.

Lenč pripomína, že politické strany, ktoré získali vo voľbách viac ako tri percentá, dostanú nemalý finančný príspevok od štátu. No Kotlebovi sa po tom, ako ho opustili spoluzakladatelia strany v politike príliš nedarí. V poslednom prieskume agentúry Polis mali Kotlebovci 2,1 percenta a v poslednom prieskume agentúry AKO 1,9 percent. ĽSNS v posledných voľbách pritom získala viac ako sedem miliónov eur. V roku 2016 dostali od štátu viac ako päť miliónov eur.

„Ak krajne pravicová strana vo voľbách nezíska žiadne peniaze od štátu, tak sa bude musieť vrátiť do čias dávno minulých. Snaží sa nájsť akúkoľvek tému, ktorú dokáže odprezentovať. Nezáleží mu na tom, či tá téma niekomu pomôže. On len útočí na prízemné emócie a city ľudí,“ uzavrel Lenč./agrntury/

X X X

Drsný dokument má dohru: Budú im odobraté tituly, hlási člen britského parlamentu. Kráľovská rodina sa Meghan a Harryho tentokrát už zrejme nezastane…

 Dokument z dielne Netflixu rozbúril vášne najmä vo Veľkej Británii. A to nielen v kráľovskej rodine.

Vo štvrtok, 8. decembra, streamovacia platforma Netflix predstavila prvé tri epizódy dokumentárneho seriálu Harryho a Meghan. Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu sa v ňom rozrozprávali tak, ako nikdy. Pred kamerami si zaspomínali na svoje netradičné zoznámenie cez Instagram, chaotické prvé rande, ale aj zásnuby či kontroverzné kauzy s rodinou Meghan:

Diváci mali možnosť po prvýkrát nahliadnuť do súkromného života dvojice, ktorá sa podelila aj o unikátne zábery svojich detí, chlapčeka Archieho a dcérky Lilibet. Čo však skutočne rozpútalo diskusiu boli ostré vyjadrenia, ktorými pár nešetril.

Rasizmus ako hlavná téma prvých častí

Princ Harry v seriáli priznal, že rasizmus je skutočne súčasťou kráľovskej rodiny – a uvedomil si to až v čase, keď sa zamiloval do Meghan. Tá sa v Spojených štátoch podľa vlastných slov takmer nestretávala s predsudkami, to všetko sa zmenilo až po príchode do Veľkej Británie. „Všetci momentálne riešia farby mojej pleti, pretože z toho v Británii urobili veľké haló,“ prezradila na kameru Meghan. K jej názoru sa pridala aj jej mama, ktorá je presvedčená o tom, že nenávisť k jej dcére pramení najmä kvôli tmavšej pokožke. „Je to kvôli rasizmu,“ uviedla v seriáli. Vojvodkyňa priznala, že práve nepríjemná situácia a rasizmus, ktorý cítila, ju donútil z Anglicka odísť.

„V mojej rodine ste radšej problémom, než súčasťou riešenia veci. To je nevedomá zaujatosť,“ obul sa do monarchie aj Harry a dodal, že sa v Británii od čias obchodovania s otrokmi nič nezmenilo. Toto vyjadrenie nahnevalo najmä člena britského parlamentu, Boba Seelyho.

Odoberú im titul?

Po zhliadnutí prvých troch častí – ale aj článkov, ktoré sa momentálne venujú tejto téme, ostal britský parlament pohoršený. Situáciu neplánujú nechať len tak, práve naopak. Spomínaný Bob Seely, ktorý je poslancom Dolnej snemovne britského parlamentu od roku 2017, vyzýva na priame kroky, ktoré je potreba podniknúť. Princ Harry ako stále platný člen kráľovskej rodiny s titulom, totiž seriálom, ktorý pripomína reality šou, zahanbuje britskú monarchiu. Tá si na súkromie a protokol – vzhľadom na to, že reprezentuje Spojené kráľovstvo, potrpí.

„Netuším, čo je v ich živote zle, no myslím si, že sú len patetickým a narcistickým párom,“ uviedol ešte pár dní pred premiérou seriálu, krátko po tom, čo vyšli prvé upútavky. Svoj názor nezmenil ani teraz a aj preto predkladá návrh, ktorý by mal pozmeniť legislatívu. Chcel by obnoviť zákon z roku 1917, ktorý umožňoval odňatie kráľovských a šľachtických titulov. Je presvedčený o tom, že po odprezentovaní polopráv a fabulácií si ako Harry, tak ani Meghan titul nezaslúžia. Podľa jeho slov agresívne urazili nielen kráľovskú rodinu, ale aj Britániu.

Kráľovská rodina zúri

Nahnevaný má byť aj princ William, ktorý správaniu svojho brata nerozumie. Medzi bratmi sa má schyľovať k vojne – a zdá sa, že Harry ochotne prilieva olej do ohňa. K pokoju neprispela ani Meghan, ktorá v dokumente nepriamo označila Kate za chladnú.

„Vždy som sa rada objímala. Nevedela som, že je to pre Britov také neprípustné,“ opísala prvé stretnutie s vojvodkyňou a dodala, že Kate je príliš formálna a drží si odstup. Aj keď sa zatvorili dvere a boli samy, manželka Williama sa správala rovnako, ako pred ostatnými. „Prekvapilo ma to, tá formálnosť pokračovala,“ dodala.

Prívetivé rozhodne nebolo ani gesto, ktoré Meghan predviedla na kameru. Divákom totiž s miernym výsmechom ukázala, ako sa musela pokloniť kráľovnej. Ako priznala, nečakala, že takéto tradície sa stále udržujú a prišlo jej to absurdné, aktuality.sk

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.