Kremský SR: Zoštátniť elektrinu, inak zavrieme priemysel, nezamestnanosť. Veteráni, vše pre mier

Predseda hospodárskeho výboru SR Peter Kremský (OĽaNO) nevylúčil, že Igor Matovič môže zvrátiť vládnu krízu a prekvapiť svojím odstúpením z postu ministra financií. „Igor Matovič rád prekvapuje, takže to nie je vylúčené,“ povedal v diskusnej relácii TA3 V politike a dodal, že „otvorené sú všetky možnosti“.

 Strana SaS dala ultimátum do 31. augusta, aby minister financií Igor Matovič (OĽaNO) odišiel z vlády. Ak jej nevyhovie, strana Richarda Sulíka opustí koalíciu. Práve Kremského meno sa skloňuje pri možných Sulíkových náhradníkoch na stoličke ministra hospodárstva.

X Všetko nasvedčuje tomu, že minister hospodárstva Richard Sulík v stredu podá demisiu. Ako možný náhradník za Sulíka sa spomínate aj vy. Kto by podľa vás mal prevziať tento rezort?

O mojom mene zatiaľ nebudem špekulovať, nedostal som žiadnu ponuku. Preto sa tým ani nezaoberám. Verím, že svoj odchod Richard Sulík ešte zvažuje, lebo útek z boja by pre túto krajinu nebol dobrý. Ale ak by sa to naozaj stalo a nebude si vedieť pomôcť, tak rezort by mal padnúť do rúk odborníka na energetiku, priemysel, ekonomiku. Nemal by to byť politický nominant, ale odborník, ktorý dokáže prísť s riešeniami. Čaká nás veľmi ťažká zima, elektrina sa na burze dostala na tisíc eur za MWh – ak by takáto cena platila pre domácnosti, inštitúcie, školy, nemocnice pekárne či firmy na Slovensku, tak by to bolo likvidačné. Nasledovalo by zatváranie v priemysle a vysoká nezamestnanosť. Treba sa tomu venovať. Trh nič nevyrieši, pretože sa zrútil.

X Ako by ste teda vy riešili nadchádzajúcu energetickú krízu? Richard Sulík by chcel predstaviť nejakú cestovnú mapu, mali ste možnosť ju vidieť?

Zatiaľ som ju nevidel, sám som na ňu zvedavý. V prípade elektriny by som zaviedol všeobecný hospodársky záujem – aby vláda zoštátnila všetku elektrinu vyrobenú na Slovensku. Následne aby ju cez distribútorov a obchodníkov predávala firmám, domácnostiam a verejným inštitúciám za znesiteľnú cenu. Toto opatrenie by sa dalo spraviť na určitý čas, aspoň na rok. Musíme sa oddeliť od medzinárodných búrz a exportovali by sme len to, čo doma nepotrebujeme.

X Je to možné? Dá sa legálne zoštátniť elektrinu v rámci otvoreného trhu Európskej únie?

Zákon o energetike dovoľuje všeobecný hospodársky záujem. Minister hospodárstva ho môže navrhnúť, vláda ho musí schváliť. Možné to je.

X Robí podľa vás premiér všetko pre zachovanie štvorkoalície? Podľa poslanca Juraja Šeligu podáva nadľudský výkon, aj vy to tak vnímate?

Myslím si, že Eduard Heger robí všetko preto, aby koalíciu udržal. Diskutuje s každým a vymýšľa riešenia. Počúvame o tom, že vláda či koalícia nefunguje – tak pokiaľ je to procesný problém, tak nájdime riešenie ako to bude fungovať. Ale strana SaS si dala zámienku odchod Igora Matoviča. Nejaké veci im neprešli, a druhú stranu Igor Matovič presadil veci, ktoré oni nechceli. A to je pre nich dôvod, aby vydierali, aby dávali ultimáta, aby sa hádzali o zem a utekali z vlády.

 X Ako vnímate stretnutie predsedu strany Smer Roberta Fica a ešte stále ministra hospodárstva Richarda Sulíka na ministerstve? Robert Fico po stretnutí priznal, že Sulík si celé stretnutie nahrával, aby vyhol domnienkam, že politikárčil.

Moja prvá otázka by bola, že kedy si ten mikrofón zapol – ale dobre, nešpekulujme. Ja by som sa určite s Robertom Ficom nestretol. Je to človek, ktorý počas svojej vlády spôsobil najväčšie deformácie v energetike a tie predražené energie, ktoré dnes platíme, sú do veľkej miery jeho dielom či dielom jeho ministrov. Napríklad minister hospodárstva Peter Žiga ani nemenoval zástupcu štátu na dostavbu Mochoviec. Ponechal tam prázdne miesto a diali sa tam šialené veci. Stavba sa šialene predražila, predĺžila sa dostavba. Ak by Mochovce fungovali, tak dnes by bola situácia s elektrinou na Slovensku oveľa ľahšia. S takýmto človekom sa stretnúť je podľa mňa nevhodné a Richard Sulík sa spája s ľuďmi, ktorí pre túto krajinu spravili veľmi veľa zlého. Celý problém je však v inom. Nedokáže zniesť, že v politike mu nevyjde všetko, čo by chcel./agentury/

X X X

Najväčšia britská vojenská loď za tri miliardy libier sa pokazila krátko po vyplávaní do USA

 Najväčšia vojenská loď Spojeného kráľovstva mala poruchu pri južnom pobreží krajiny krátko po tom, ako vyplávala na „významnú“ výcvikovú misiu do Spojených štátov.

 Na plavidle HMS Prince of Wales, jednej z dvoch lietadlových lodí Kráľovského námorníctva, došlo podľa armádneho hovorcu k „mechanickému problému“. Bližšie podrobnosti oficiálne neoznámili.

Loď za tri miliardy libier, ktorú uviedli do plnej prevádzky len minulý rok, je podľa britských médií zakotvená juhovýchodne od ostrova Wight. O záležitosti informoval ako prvý portál UK Defence Journal, ktorý sa odvolával na nepotvrdené správy o poškodení hriadeľa lodnej skrutky.

Loď vyplávala z neďalekého prístavu Portsmouth v sobotu na misiu, ktorá má podľa Kráľovského námorníctva „formovať budúcnosť operácií stíhačiek stealth a dronov pri pobreží Severnej Ameriky a v Karibiku“.

HMS Prince of Wales má naplánované návštevy New Yorku, kanadského Halifaxu a Karibiku a nácvik operácií so stíhačkami F-35 piatej generácie, ako aj bezpilotnými lietadlami./agentury/

X X X

Smer oslávil SNP s veľvyslancami Ruska a Bieloruska. Korčok: Je to nehoráznosť

 Predstavitelia opozičného Smeru si v pondelok vo Zvolene pripomenuli 78. výročie Slovenského národného povstania (SNP). Vyzvali na to, aby si ľudia ctili svojich predkov a to, čo pre krajinu v rámci bojov proti fašizmu urobili. Nevyhli sa však ani kritike súčasnej vládnej garnitúry a situácii v krajine.

 „Treba si uctievať SNP,“ odkázal líder Smeru Robert Fico. V úcte podľa neho treba mať všetkých tých, ktorí stáli za povstaním nielen politicky, ale aj tí, ktorí odišli bojovať do hôr.

Nemyslí si však, že odkaz účastníkov SNP sa podarilo naplniť. Krajina podľa neho nie je demokratická, nestojí na pluralizme politických strán a hovorí o snahe zmariť opäť referendum.

Slovensko podľa neho nie je ani slobodné, keďže si nie každý môže povedať vlastný názor. Odmieta tiež, že by SR bolo suverénnym a zvrchovaným štátom, kde by sa občanom dobre žilo. „Pre nezmyselné a nefunkčné sankcie sme vystavení najväčšiemu zdražovaniu,“ zdôraznil Fico.

 Podpredseda Národnej rady Juraj Blanár označil SNP nielen za najväčšie povstanie národa proti fašizmu v Európe, ale pripomenul tiež položenie základov budúceho štátu SR. Podľa Ľuboša Blahu netreba zabúdať na to, že zásadnú úlohu pri SNP zohrali komunisti a že fašizmus v súčasnej vláde pretrváva. Richard Takáč podotkol, že mier pre krajinu pred 78 rokmi neprišiel zo západu, ale z východu.

Čestným hosťom osláv SNP vo Zvolene, ktoré usporiadal Smer, bol aj ruský veľvyslanec na Slovensku Igor Bratčikov. Ako rečník vystúpil tiež zástupca bieloruskej ambasády. Fico ich prítomnosť odôvodnil tým, že pozývali zástupcov krajín bývalého ZSSR, ale aj krajín, ktoré SNP podporovali. Okrem spomínaných dvoch sa údajne ostatní za neúčasť ospravedlnili.

Korčok posiela ruskému diplomatovi protest

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR bude v utorok tlmočiť ruskému veľvyslancovi na Slovensku Igorovi Bratčikovi protest za to, že verejne podporil stranu Smer. Na sociálnej sieti o tom informuje šéf slovenského rezortu diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS).

Odsúdil zároveň rozhodnutie opozičnej strany pozvať ruského veľvyslanca na podujatie pri príležitosti 78. výročia SNP, ktoré Smer zorganizoval v pondelok vo Zvolene.

„Ruskému veľvyslancovi bude zajtra tlmočený protest za to, že verejne podporil stranu, ktorá otvorene spolupracuje s extrémistami, ktorí sa otvorene prihlásili k slovenskému štátu, nikdy sa nedištancovali od holokaustu a na oslavy SNP vyvesili čierne vlajky. Toto konanie ruského diplomata je absolútne proti základným zásadám nezasahovania zahraničného diplomata do vnútornej politiky na Slovensku,“ zdôraznil Korčok.

Voči pozvaniu ruského veľvyslanca na „politický míting pod rúškom SNP“ skritizoval tiež aplaudovanie jeho vystúpeniu. Poukázal na to, že práve Rusko je krajinou, ktorá vedie vojnu na Ukrajine.

„Je nehorázne, že smeráci sa ako jeden muž postavili za oficiálneho predstaviteľa štátu, ktorý vedie brutálnu vojnu proti nášmu susedovi a pošliapali tak aj pamiatku tých, ktorí položili život za našu slobodu a bojovali na správnej strane v SNP,“ odkázal Korčok.

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová v statuse na sociálnej sieti uviedla, že Smer pozvaním ruského veľvyslanca na oslavy vo Zvolene zneuctil pamiatku účastníkov SNP. Podľa Remišovej je hanbou pozvať na oslavy SNP zástupcu Ruska, ktoré zabíja nevinných a ničí slobodu./agentury/

X X X

Deväť veteránov na oslavách SNP: Robme všetko pre mier

 Preletom leteckej techniky Ozbrojených síl SR a pietnym aktom kladenia vencov sa v pondelok v Banskej Bystrici začali celoštátne oslavy 78. výročia Slovenského národného povstania (SNP). Pôvodne sa osláv mali zúčastniť len štyria veteráni, nakoniec ich prišlo až deväť. Všetci svorne odkazujú: „Robme všetko pre mier.“

 V popredí priami účastníci Slovenského národného povstania na oslavách SNP v Banskej Bystrici 29. augusta 2022

„Oveľa lepší ľudia ako sme my, ostali tam,“ povedal o padlých kamarátoch, ktorí položili životy v Slovenskom národnom povstaní, veterán Vladimír Strmeň. Ten len pred pár dňami oslávil 94 rokov, pričom v Povstaní bojoval ako šestnásťročný.

„Je to ako keď prídete o dobrého člena rodiny. Pomáhali sme druh druhovi a nechceli sme dopustiť, aby sa niekto z nás dostal do rúk nepriateľa,“ poznamenal. Pripomenul, že každá vojna je zlá, lebo si vyžiada veľké množstvo ľudských životov. „Zostáva veľa vdov, sirôt, nevyčísliteľných hospodárskych škôd. Preto hovorím, všetka česť a sláva všetkým padlým, ktorí za nás položili životy,“ povedal Strmeň.

Veteráni II. svetovej vojny Vladimír Strmeň (v uniforme), Anna Bergerová a Anton Bajdík na oslavách výročia SNP v Banskej Bystrici. O ich úlohe vo vojne hovorí aj Dalibor Lesník z Múzea SNP.

Anna Bergerová v Povstaní partizánčila. V tom čase mala pätnásť rokov, teraz má 93. „Dostala som sa k tomu postupne. S partizánmi už predtým spolupracovala moja mama aj sestra. Mali sme tiež brata, ktorého ešte v roku 1939 odsúdili na smrť, lebo odmietol bojovať proti Poliakom,“ hovorí veteránka.

Pokračovala, že protifašisticky naladená bola celá ich rodina. „Našou povinnosťou bolo bojovať proti Nemcom a čím skôr dosiahnuť oslobodenie,“ doplnila.

Anton Bajdík je najstarší žijúci veterán – 3. augusta oslávil sto rokov. „Bojovali sme za lepší a spravodlivejší život. Mal som vtedy 22 rokov,“ vraví. V súčasnosti by si podľa neho mali ľudia uvedomiť, že mier je spravodlivá vec. „Nadovšetko mier,“ odkazuje všetkým.

Verejnosť nepustili

Oslavy sa konajú sa v areáli Múzea SNP a zúčastňujú sa na nich prezidentka Zuzana Čaputová, predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), premiér Eduard Heger (OĽaNO), ako aj zástupcovia diplomatických zborov z viac ako 35 krajín sveta.

Podľa Dalibora Lesníka, vedúceho úseku marketingu a propagácie Múzea SNP, za posledných viac ako 15 rokov organizujú oslavy spôsobom, aby naplnili literu, koľko národov a národností participovalo na SNP, toľko zastúpení bude v Banskej Bystrici.

„Teší nás, že za posledné zhruba štyri roky sa nám nahlasujú aj krajiny, ktoré neparticipovali na SNP a náš štátny sviatok je pre zahraničie významným symbolom,“ konštatoval Lesník.

Oficiálna časť programu celonárodných osláv je určená len pre pozvaných hostí, priamych žijúcich účastníkov Povstania, ktorých prišlo do Banskej Bystrice deväť na rozdiel od vlaňajška, keď boli štyria, a členov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Verejnosť sa nedostala ani pred areál Múzea SNP.

Vstup do priestoru Pamätníka SNP bude pre širokú verejnosť možný až od 13.30 h a čakajú na nich rôzne sprievodné aktivity a kultúrny program, v ktorom vystúpi napríklad Katarína Knechtová s kapelou, Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK) či Geišbergovci. Záver tohtoročných osláv bude patriť koncertu domácej Štátnej opery. Organizátori očakávajú popoludní až do 21.00 h viac ako 5-tisíc návštevníkov./agentury/

X X X

Nemecký kancelár Olaf Scholz hovoril v pondelok počas príhovoru na Univerzite Karlovej v Prahe o výzvach, ktoré stoja pred Európou v súvislosti s ruskou vojenskou inváziou na Ukrajinu. „Znova si kladieme otázku, kadiaľ pôjde v budúcnosti deliaca čiara medzi slobodnou Európou a neoimperialistickou autokraciou,“ uviedol Scholz.

„Hovorím o tom historickom medzníku, ktorý nastal vo februári po ruskej invázii na Ukrajinu… Tento brutálny útok na Ukrajinu je tiež útokom na európsky bezpečnostný poriadok… Dnes je na nás, aby sme ďalej rozvíjali prísľub mieru,“ pokračoval nemecký kancelár.

Scholz vyzval členské krajiny EÚ, aby vo svetle ruskej invázie na Ukrajinu „vyriešili staré konflikty a našli nové riešenia“. Spojenci by podľa kancelára mali koordinovať „dlhodobú a spoľahlivú deľbu práce“ v súvislosti s pomocou Ukrajine. Prisľúbil pritom, že Berlín bude podporovať Kyjev tak dlho, ako bude treba.

Nemecký kancelár si pritom vie „predstaviť, že by Nemecko na seba prevzalo špeciálnu zodpovednosť pri budovaní ukrajinského delostrelectva a schopností vzdušnej obrany“.

Počas svojho príhovoru Scholz takisto oznámil plány na usporiadanie konferencie pre obnovu Ukrajiny. Obnovu tejto vojnou zasiahnutej krajiny pritom označil za „rozsiahli záväzok, na ktorého splnení budú pracovať celé generácie“.

„Sústredíme sa na to na odbornej konferencii, na ktorú sme ja a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pozvali Ukrajinu a jej partnerov z celého sveta, aby sa na nej zúčastnili 25. októbra v Berlíne,“ oznámil Scholz.

Zároveň tiež oznámil plány na nové investície do nemeckej vzdušnej obrany, pretože Európa má podľa neho v tejto oblasti čo doháňať. „Nemecko bude od samého začiatku projektovať budúcnosť vzdušnej obrany tak, aby do nej mohli byť zapojení aj naši európski partneri, ak si to budú želať,“ uviedol Scholz s tým, že spoločná európska vzdušná obrana bude účinnejšia, menej finančne nákladná a výhodnejšia pre európsku bezpečnosť než celok. (reuters, afp, dpa, tasr)

X X X

Minister Šojgu sa mal ocitnúť v nemilosti Putina. Môžu za to problémy na Ukrajine

 Ruský minister obrany Sergej Šojgu je v súčasnosti v rámci vedenia krajiny zrejme „odsunutý na okraj“, pričom o priebehu vojny na Ukrajine informujú prezidenta Vladimira Putina priamo operační velitelia.

 Uviedlo to v pondelok na sociálnej sieti britské ministerstvo obrany, ktoré sa odvoláva na zistenia britskej tajnej služby a ruských nezávislých médií. Ministerstvo v dennom hodnotení situácie uvádza, že dôvodom sú problémy, ktorým Rusko čelí vo vojne s Ukrajinou.

Podľa správy si ruskí dôstojníci a vojaci s priamymi skúsenosťami z vojny „pravdepodobne bežne robia žarty“ zo Šojgua, keďže rezort údajne vedie neefektívne.

Predtým, ako sa stal ministrom obrany, Šojgu strávil väčšinu kariéry v stavebnom sektore a na ministerstve pre výnimočné situácie, dodalo britské ministerstvo s tým, že ruský minister sa „zrejme dlho snaží prekonať svoju povesť človeka, ktorému chýbajú podstatné vojenské skúsenosti“.

Šojgu od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu už viackrát pomalšie tempo ofenzívy zdôvodňoval snahou „o minimalizovanie počtu civilných obetí“. Naposledy takto argumentoval minulý týždeň na stretnutí ministrov obrany Šanghajskej organizácie pre spoluprácu v Uzbekistane. „Robí sa všetko pre to, aby sme sa vyhli obetiam medzi civilistami. Bezpochyby to spomaľuje tempo ofenzívy, no robíme to zámerne,“ uviedol Šojgu./agentury/

X X X

Prezident Kazachstanu Kasym-Žomart Tokajev a šéf Kremľa Vladimir Putin na oslave SNP

 Roky bola ruština v postsovietskom priestore v strednej Ázii a na Kaukaze jazykom, ktorým sa ľudia dohovorili. Končí sa táto éra?

 Minulý týždeň sa stretli prezidenti Kazachstanu Kasym-Žomart Tokajev a Azerbajdžanu Ilham Alijev. A viacerí pozorovatelia si všimli zaujímavú vec. Na zverejnenej nahrávke zo schôdzky lídri nekomunikujú po rusky, hoci je to do značnej miery lingua franca postsovietskeho priestoru.

„Zaujímavý dialóg medzi prezidentmi Azerbajdžanu a Kazachstanu. Nezhovárajú sa po rusky, ale používajú vlastné jazyky. Oba sú turkické, ale patria do rozličných jazykových podskupín. Azerbajdžančina do oghuzskej a kazaština do kypčackej. Výslovnosť preto majú veľmi odlišnú,“ napísal na sociálnej sieti Twitter ruský analytik Kamil Galejev.

Experti varujú pred urýchlenými závermi, ale zároveň sa zdá, že brutálna vojna, ktorú Rusko začalo proti Ukrajine 24. februára, by mohla viesť k ďalšiemu posilnenou identity národov postsovietskeho priestoru v strednej Ázii a na Kaukaze. Hoci štáty v týchto regiónoch udržiavajú s Moskvou dobré vzťahy, majú výhrady voči konfliktu, ktorý Kremeľ spustil.

 Najviditeľnejšie je to asi v Kazachstane. Prezident Tokajev jednoznačne odmietol uznať Rusmi okupované „republiky“ na ukrajinskom Donbase. Kazachstan okrem toho do nemalej miery rešpektuje sankcie, ktoré na Moskvu pre vojnu uvalil Západ.

„Zintenzívňujeme spoluprácu s ruskou vládou, ale sankcie sú sankcie. Nemôžeme ich porušiť. Najmä preto, že nás zo Západu varovali pred takzvanými sekundárnymi sankciami,“ povedal v júni Tokajev pre televíziu Rosija-24.

Moskva by asi bola rada, keby sa jej zo strany Kazachstanu dostalo viac podpory. Zdá sa, že na Tokajeva sa usiluje zatlačiť aj tak, že v posledných mesiacoch je neustále nejaký problém s prepravou kazašskej ropy do ruského čiernomorského prístavu Novorossijsk. Kazachstan však časť svojej ropy bude vyvážať cez Azerbajdžan.

Tokajev musí odolávať ruskému tlaku aj preto, že doma nesmie vyzerať slabý. V Moskve je dosť politikov, ktorí otvorene hovoria, že aspoň časť Kazachstanu by mala patriť Rusku. A Tokajeva určite nepotešilo ani to, že v poslednom období sa minimálne dva razy stalo, že keď sa stretol s Vladimirom Putinom, ruský prezident nevedel či nechcel správne vysloviť jeho meno./agentury/

X X X

Deň, keď zaznelo heslo „Začnite s vysťahovaním“

Dnes si pripomíname 78. výročie Slovenského národného povstania.

V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.

Dňa 29. augusta 2022 uplynulo už dlhých sedemdesiatosem rokov od vyhlásenia Slovenského národného povstania, ktoré svojím rozsahom, charakterom sledovaných cieľov a významom bolo historickým činom na výške doby, demonštrujúcim vôľu svojbytného zvrchovaného národa vziať svoj osud a riadenie budúcnosti do vlastných rúk.

Historické fakty

Slovenské národné povstanie bolo namierené proti prichádzajúcim nemeckým okupačným vojskám, ako aj voči nedemokratickému domácemu ľudáckemu režimu úzko kolaborujúcemu s nacizmom.

Bolo vyhlásené po mesiacoch intenzívnych príprav, realizovaných v intenciách programových cieľov obsiahnutých vo Vianočnej dohode vedúcich politických síl domáceho odboja z decembra 1943, ilegálnym Vojenským ústredím Slovenskej národnej rady.

V tejto súvislosti treba odmietnuť tvrdenia jeho odporcov, ktorí vyhlasujú, že nebolo dielom demokraticky zmýšľajúcich občanov Slovenska, ale že išlo len o nebezpečný a zbytočný čin skupinky „nespokojencov“ či dokonca „zradcov“ slovenskej štátnosti. Tieto ich tvrdenia jednoznačne vyvracajú historické fakty, na základe ktorých sa Slovenské národné povstanie hodnotí ako druhé najväčšie protifašistické ozbrojené vystúpenie.

Ambície

V Banskej Bystrici, v centre Slovenského národného povstania, sa vytvorilo veliteľstvo 1. čs. armády na Slovensku. Zámerom jeho velenia bolo brániť povstalecké územie, na ktorom po vypuknutí povstania žilo cca 1, 7 milióna obyvateľov a rozprestieralo sa na ploche 20 000 km2, až do príchodu sovietskej Červenej armády.

Tento ambiciózny zámer mali realizovať ozbrojené sily reprezentované 1. čs. armádou na Slovensku a partizánmi. V tejto súvislosti treba zdôrazniť, že 1. čs. armáda na Slovensku vznikala v ťažkých podmienkach, pod priamym tlakom útokov nemeckých okupačných vojsk.

Jej velenie malo v prvých dňoch Slovenského národného povstania k dispozícii len 18 000 vojakov a dôstojníkov. Počet príslušníkov 1. čs. armády na Slovensku sa zvýšil dvomi mobilizáciami. Po prvej z nich, ktorá sa začala 5. 9. 1944, jej počet narástol na 47 000 mužov. Po druhej mobilizácii, ktorú vyhlásili 26. 9. 1944, a po nástupe nováčikov (9. 10. 1944), narástol počet jej príslušníkov až na 60 000 osôb.

Partizáni

Po boku armády na povstaleckom území bojovalo približne 12 000 partizánov, z ktorých asi 70 % tvorili Slováci. Ďalších asi 5 500 partizánov pôsobilo v tyle nemeckých okupačných vojsk. Povstalecké ozbrojené sily tak dosiahli počas druhého mesiaca bojov súhrnný stav cca 77 500 osôb.

Povstalecká armáda a partizánske jednotky napriek nedostatkom, ktoré znižovali ich bojovú hodnotu, dokázali úspešne vzdorovať nemeckým jednotkám dva mesiace. Dokázali to v obkľúčení a v tyle nemeckých frontových vojsk.

Napriek vojenskej porážke, ktorú utrpeli v posledných dňoch októbra 1944, nedošlo k ich úplnému zničeniu ani ku kapitulácii či skončeniu organizovaného ozbrojeného odporu. Odpor časti síl povstaleckej armády a partizánov pokračoval v podmienkach partizánskeho spôsobu vedenia bojovej činnosti až do definitívneho oslobodenia Slovenska.

Pády, úspechy i omyly

Slovenské národné povstanie malo svoje vzopnutia i pády, svoje úspechy i omyly. Ak však položíme jeho výsledky – so všetkými kladmi a nedostatkami – na pomyselnú váhu dejín, jednoznačne prevážia jeho morálne, politické i vojenské prínosy.

V našich, ale aj v európskych dejinách protifašistického odporu je Slovenské národné povstanie zapísané ako dôležitý, neprehliadnuteľný historický fakt.

Stalo sa neoddeliteľnou súčasťou európskej protifašistickej a národnooslobodzovacej vlny, ktorá sa nezadržateľne dvíhala od základného prelomu na frontoch v roku 1943.

Takmer 2-mesačná obrana

Zjednotenými silami domácej a zahraničnej rezistencie a s podporou najširších vrstiev obyvateľstva sa povstalci odhodlali vytrhnúť Slovensko zo spojenecko-satelitného postavenia v rozkladajúcom sa pakte štátov Osi a previesť ho na stranu víťaziacich armád Spojencov.

Takmer dvojmesačnú obranu povstaleckého územia proti náporu nemeckých okupačných síl zabezpečovala 1. čs. armáda na Slovensku a partizánske formácie.

Nebola by však možná, rovnako ako partizánska vojna po ústupe do hôr, bez pomoci Spojencov, ako aj pomoci civilného obyvateľstva.

Sviatok

Dnes, keď od vydania hesla „Začnite s vysťahovaním“ uplynulo už dlhých sedemdesiatosem rokov, môžeme byť právom hrdí na to, že spoločenstvo demokratických štátov si vysoko váži a oceňuje Slovenské národné povstanie ako náležitý vklad do európskeho protifašistického hnutia odporu a porážky nacistického Nemecka a jeho spojencov.

Je pre nás sviatkom, ktorým preukazujeme úctu základným hodnotám, na ktorých stojí moderná slovenská štátnosť, ako aj všetkým, ktorí za tieto hodnoty bojovali, strádali a v mnohých prípadoch priniesli aj najväčšiu obeť – vlastný život, aktuality.sk

X X X

Francúzska premiérka vyzvala firmy, aby si pripravili plány na úsporu energií

Prezident Emmanuel Macron v júli vyzval verejný sektor a firmy, aby išli príkladom pri šetrení s energiami.

Francúzska premiérka Élisabeth Borneová varovala firmy, že prídelový systém na energie je reálnou možnosťou počas zimy. Preto im radí, aby sa začali pripravovať už teraz. Informuje o tom agentúra DPA.

„Ak dospejeme k prídelovému systému, firmy budú prvé, ktoré to zasiahne,“ uviedla Borneová v pondelok na stretnutí francúzskeho zväzu zamestnávateľov MEDEF.

Premiérka vyzvala firmy, aby si pripravili svoje plány na úsporu energií v priebehu najbližšieho mesiaca. „Ak budeme konať spoločne, prekonáme riziko nedostatku. Ak si však nesplníme svoje úlohy, alebo ak sa naplnia všetky nepriaznivé hypotézy, potom budeme musieť zaviesť obmedzenia spotreby.“

Prezident Emmanuel Macron v júli vyzval verejný sektor a firmy, aby išli príkladom pri šetrení s energiami. Od domácností však tiež požadoval, aby takisto konali svoju povinnosť.

Európsky energetický trh bojuje s nedostatkom, ktorý spôsobil ruský útok na Ukrajinu a následná snaha Európy znížiť svoju závislosť od ruského plynu a ropy.

Okrem obmedzenia dodávok ruských energií je ďalším dôležitým faktorom veľký výpadok atómových kapacít vo Francúzsku, ktoré bývalo tradičným exportérom elektriny, aktuality.sk

X X X

Vojna, aká vojna? Moskva si zatiaľ žije vlastným životom

 Na rozľahlom moskovskom trhovisku so suvenírmi Izmajlovo môžu zákazníci nájsť hrnčeky a tričká pripomínajúce ruské nasadenie vojakov na Ukrajine – ale z roku 2014, teda z doby anexie Krymu. „Špeciálnu vojenskú operáciu“, ktorá sa začala pred pol rokom, tam nepripomína nič. Naprieč metropolou je len málo zjavných známok toho, že sa Rusko zúčastňuje na najhorších bojoch v Európe od druhej svetovej vojny, píše agentúra AP.

 Ľudia prechádzajú okolo kvetov počas každoročného kvetinového festivalu na Červenom námestí v Moskve v Rusku 22. júla 2022.

Vyobrazenie znaku „Z“, ktoré sa pôvodne šírilo ako ikona boja, pričom pripomínalo znaky na ruských vojenských vozidlách, je k videniu len ťažko. Na autobusových zastávkach sú roztrúsené plagáty s tvárami toho či onoho vojaka a nápis: „Sláva ruským hrdinom. „Neposkytujú žiadne usmernenie k tomu, čo urobil a kde to urobil“.

Verejná zdržanlivosť – či popieranie – operácie na Ukrajine je v krajine, kde sú vojenské činy hlboko zakorenené v spoločenskej štruktúre, zarážajúca. Anexia Krymu takmer okamžite vyprodukovala memy, najmä vyobrazenie prezidenta Vladimira Putina ako „najzdvorilejšieho človeka“, čo je domýšľavý variant charakteristiky ruských vojakov ako „zdvorilých ľudí“ (zdvorilí ľudia – vežlivyje ljudi – bolo v roku 2014 označenie pre ruských vojakov okupujúcich Krym, pozn. ČTK). Deň víťazstva, pripomínajúci porážku nacistického Nemecka, je potom obsedantne dodržiavaný a týždne dopredu očakávaný.

  V predajni autorizovaného predajcu značky Lamborghini na Kutuzovskom prospekte, jednom z hlavných moskovských bulvárov, stále visí transparent ku Dňu víťazstva. V hale vládne tma. Lamborghini sa z Ruska stiahlo spolu so stovkami ďalších zahraničných spoločností po tom, čo Rusko vyslalo vojakov na Ukrajinu.

Najviditeľnejším dôkazom konfliktu sú v Moskve temné výlohy a opustené priestory v nákupných centrách, v ktorých sa predtým nachádzali obľúbené predajne rýchleho občerstvenia, ako je McDonald’s alebo Starbucks. Odchod týchto firiem bol psychologickou ranou pre Moskvanov, ktorí si zvykli na nablýskané vymoženosti konzumnej kultúry. „Spočiatku sme boli veľmi sklamaní. Ale začali sa objavovať obchody, ktoré ich nahradili, „myslí si mladý muž Jegor Driganov. Bývalé predajne McDonald’s a Starbucks získali ruskí podnikatelia, ktorí rýchlo otvorili de facto ich kópie. Hoci sa to, že Rusko dokáže vytvoriť domáce alternatívy k podnikom, ktoré odišli, stala medzi úradníkmi článkom viery, mnoho Rusov má v súkromí pochybnosti.

Centrum Levada, jediné ruské nezávislé centrum pre prieskum verejnej mienky, zistilo, že 81 percent Rusov verí, že krajina bude schopná nahradiť zahraničné potravinárske prevádzky domácimi alternatívami. Iba 41 percent si myslí, že miestny priemysel dokáže plne nahradiť elektronický tovar, a len tretina verí, že domáca výroba áut dokáže nahradiť straty z dovozu. Automobilový priemysel zasiahli sankcie, ktoré zastavili dodávky súčiastok. Produkcia podnikov sa v piatom mesiaci znížila medziročne o 97 percent, zatiaľ čo v máji klesla o revidovaných 97 percent. Putin nedávno priznal, že ruské lodenice tiež trpia nedostatkom dodávok.

Panika, ktorá zachvátila Rusko bezprostredne po zavedení rozsiahlych západných sankcií a odchode zahraničných spoločností, poľavila. Rubeľ, ktorý bezprostredne po sankciách stratil polovicu svojej hodnoty voči doláru, sa nielen odrazil, ale vzrástol na úroveň, akú už roky nevidel. Ale hoci je to dobré pre národnú hrdosť, je to záťaž pre priemyselné odvetvia závislé od vývozu, ktorých výrobky zdraželi.

Ekonomické vyhliadky Ruska nie sú zďaleka jasné. Nezamestnanosť v rozpore s mnohými predpoveďami klesá. Hrubý domáci produkt však v druhom kvartáli roka (teda prvé obdobie, počas ktorého celý čas sa na Ukrajine bojuje) prudko klesol o štyri percentá a za celý rok sa predpokladá pokles o takmer osem percent. Inflácia sa tento rok odhaduje na 15 percent. „Zdá sa mi, že je každému jasné, že už to nebude ako predtým,“ varovala guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullinová na nedávnom medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade. „Vonkajšie podmienky sa zmenili naozaj na dlhý čas, ak nie navždy,“ dodala.

Hoci sú však blížiace sa ekonomické ťažkosti zrejmé, nezdá sa, že by vyvolávali široké znepokojenie. Izmailovský predajca suvenírov Michail Suchorukov pokrčil nad obavami ramenami, hoci európske sankcie na leteckú dopravu do Ruska prerušili veľkú časť turistického obchodu, ktorý je pre neho dôležitý. „Je to periodické, ako vlna,“ povedal.

„Moskva vedie svoj normálny život, pretože sa ľudia snažia zachovať si pocit normálnosti a relatívneho psychologického pohodlia,“ myslí si Nikolaj Petrov z think-tanku Chatham House. „Rusko sa plnou parou rúti do slepej uličky a ľudia na to väčšinou radšej nemyslia a žijú si svoje životy,“ dodal. Petrov tiež naznačil, že Moskvania sa nachádzajú uprostred „letného efektu, keď človek ani tak nesleduje, čo sa deje vo svete, dokonca ani v susednej krajine, ale skôr si buduje svoju vlastnú realitu s rodinou, dovolenku a podobne“.

Túžba po dovolenke je v čase sankcií svojráznym úspechom ruského pocitu sebestačnosti. Rusi, ktorým bolo odopreté jednoduché letecké spojenie so západnou Európou, si našli domáce exotické destinácie, ako je ostrov Sachalin, vzdialený 6 300 kilometrov od Moskvy. Cestovný ruch tam údajne vzrástol o 25 percent. A návštevnosť pláží v Kaliningrade pri Baltskom mori dosiahla historicky najvyššie denné hodnoty. Očakáva sa však, že cestovný ruch na Krym klesne o zhruba 40 percent.

Hoci moskovské ulice zúriaci konflikt príliš nepripomínajú, pri správach je to inak. Vlajkový spravodajský magazín štátnej televízie Vesti nedeli nedávno venoval operáciu na Ukrajine takmer hodinu, teda asi polovicu svojho vysielacieho času. Dlhé segmenty vykresľovali armádu Kremľa ako vysoko efektívnu, používajúce špičkové zbrane. Na štátnu televíziu sa ako na hlavný zdroj informácií spolieha približne 60 percent Rusov, ktorí ju ale zároveň môžu považovať za nespoľahlivú. Prieskum centra Levada z tohto mesiaca ukázal, že 65 percent Rusov neverí niečomu alebo všetkému, čo vidia v štátnych médiách o Ukrajine.

„Existuje mnoho (mediálnych) zdrojov“, ktoré sú protiváhou štátnej televízie, povedal mladík Driganov. Mnoho z týchto zdrojov je však prístupných len cez virtuálnu súkromnú sieť VPN. Rusko zakázalo alebo zablokovalo celý rad zahraničných spravodajských médií, šikanuje kritické domáce médiá a zakázalo používanie facebooku a twitteru.

V represívnom prostredí je hodnotenie názorov obyvateľov ako celku, a to aj medzinárodne uznávaným centrom Levada, neisté. Podľa jeho prieskumu verejnej mienky podporuje vojenskú operáciu približne 75 percent Rusov, ale menej ako polovica z nich tak robí bezvýhradne. Niektorí z tých, čo sa vyjadrujú nejednoznačne, zrejme vyjadrili podporu „len pre istotu, v obave z následkov pre nich samotných“, povedal Denis Volkov, riaditeľ centra Levada./agentury/

X X X

Štátnický rozmer, herec a politik Milan Kňažko

V dnešnej mimoriadne komplikovanej situácii v Európe a vo svete, nemožno ľahkomyseľne vymeniť ministra zahraničných vecí.

Realizácia koncepcie našej zahraničnej politiky potrebuje kontinuitu. Nesmie byť závislá na volebných výsledkoch, na nezhodách politických strán a osobnej nevraživosti politikov. V dnešnej mimoriadne komplikovanej situácii v Európe a vo svete, nemožno ľahkomyseľne vymeniť ministra zahraničných vecí. Som presvedčený, že v osobe súčasného ministra máme kompetentné a medzinárodne uznávané zastúpenie v rodine európskych národov a rovnako to platí aj mimo Európy.

Podľa posledných informácií, protikorupčná vláda, do ktorej väčšina slovenskej verejnosti vkladala veľké nádeje, v pôvodnom zložení končí a má pokračovať značne oslabená. Ministri Matovič a Sulík sa ocitli v „neprekonateľných“ rozporoch ohľadne vnútornej politiky. V demokratických štátoch sa takéto situácie stávajú.

Čas ukáže, kto mal pravdu. Čo však čas naliehavo ukazuje už teraz, je skutočnosť, že toto oslabenie prichádza v dobe, keď žijeme v najťažšom zahraničnopolitickom prostredí po druhej svetovej vojne. Mám na mysli najmä agresiu voči nášmu susedovi a dôsledky z toho vyplývajúce.

Slovenská republika zaujíma v tejto situácii veľmi správne postoje a koná tak, aby obstála pred touto ťažkou výzvou. Zdôrazňujem, že veľkú zásluhu má na tom minister Ivan Korčok, ktorý je jeden z najskúsenejších šéfov diplomacie štátov Severoatlantickej aliancie a Európskej únie. Požíva v týchto prostrediach zaslúžený rešpekt. Aj voči našim spojencom by bolo veľmi dobré, aby zostal na svojom poste aj po zmene vlády.

Igor Matovič a Richard Sulík hovoria často o svojej zodpovednosti voči štátu. Verím, že tá zodpovednosť sa týka aj správne nastavenej zahraničnej politiky štátu, na profilovaní ktorej má Ivan Korčok nesporne veľkú zásluhu.

Bolo by zodpovedným aktom, keby Richard Sulík a Igor Matovič verejne vyjadrili dôveru a podporu Ivanovi Korčokovi a vyzvali ho, aby ako nestranícky a nezávislý kandidát zotrval vo svojej funkcii. Očakávam, že v tomto čase bezprecedentných výziev, prejavia zodpovednosť a štátnický rozmer.

Bolo by užitočné, aby aj pani prezidentka, ako hlavná veľvyslankyňa krajiny vyjadrila svoj postoj a tak aktívne prispela k zabráneniu poškodenia našich zahraničných záujmov, aktuality.sk

X X X

Iracká armáda vyhlásila celoštátny zákaz vychádzania

Iracká armáda v pondelok vyhlásila celoštátny zákaz vychádzania od 19.00 h miestneho času (18.00h SELČ) po tom, čo stúpenci irackého šiitského duchovného Muktadá as-Sadra vtrhli do vládnej budovy v bagdadskej zelenej zóne.

 Stúpenci irackého šiitského duchovného Muktadá as-Sadra pred vládnou budovou v bagdadskej zelenej zóne 29. augusta 2022

Stúpenci as-Sadra vtrhli do Republikánskeho paláca v Bagdade po tom, čo tento vplyvný iracký duchovný oznámil, že sa definitívne sťahuje z politiky.

Republikánsky palác je ceremoniálna budova v tzv. zelenej zóne Bagdadu, kde sídlia kľúčové štátne inštitúcie aj zahraničné veľvyslanectvá. Do zelenej zóny pritom podľa zdroja agentúry AFP smerujú tisícky stúpencov as-Sadra.

Jeden z očitých svedkov pre AFP neskôr uviedol, že sa v zelenej zóne aj strieľalo. Paľbu mali podľa neho spustiť stúpenci proiránskej koalície Koordinačný rámec, ktorá je politickým rivalom Sadrovho bloku. Bezpečnostné zložky mali tiež pri vstupe do zelenej zóny použiť slzotvorný plyn v snahe rozohnať Sadrovych sympatizantov.

Iracká armáda vyhlásila v tejto súvislosti v celom Bagdade zákaz vychádzania od 15.30 h miestneho času (14.30 h SELČ). „Úplný zákaz vychádzania sa týka všetkých vozidiel a občanov,“ uviedlo vo vyhlásení iracké Spojené veliteľstvo operácií.

Obsadeniu vládnej budovy v Bagdade predchádzalo oznámenie as-Sadra, že sa definitívne sťahuje z politiky pre patovú situáciu, ktorá nastala na irackej politickej scéne. Hoci tento vplyvný duchovný nikdy nezastával žiaden úrad je významnou osobnosťou irackej domácej politiky.

Svoj odchod z politiky oznámil as-Sadr dva dni po tom, čo vyzval všetky strany vrátane svojej vlastnej, aby sa vzdali vládnych pozícií a pomohli tak vyriešiť mesiace trvajúcu patovú situáciu.

Sadrov blok, politická strana tohto vplyvného irackého duchovného, vyhrala októbrové voľby, no as-Sadr v júni stiahol svojich poslancov z parlamentu po tom, čo sa mu nepodarilo zložiť novú vládu tak, ako požadoval. Patová situácia medzi as-Sadrom a jeho šiitskými rivalmi, ktorí majú blízko k Iránu, spôsobila, že Irak ostal zatiaľ najdlhšie obdobie bez vlády.

Stúpenci as-Sadra totiž od konca júla okupujú parlament a protestujú v blízkosti vládnych budov, čo zdržuje proces výberu nového prezidenta a premiéra krajiny. /agentury/

X X X

Hepatológ Koller: Na choroby pečene zomrie ročne tisícsto Slovákov

Na choroby pečene zomrie tisícsto ľudí a to je štatistika na úrovni rakoviny hrubého čreva, žalúdka, pankreasu a pažeráka dohromady. „V každodennej praxi vidíme, aké časté sú choroby pečene, že nie sú výnimkou ani u mladých ľudí a vedú k predčasným úmrtiam,“ upozorňuje doc. MUDr. Tomáš Koller, PhD., hepatológ z Bratislavy. Bohužiaľ, pacienti sa často dostanú ku odborníkovi už s komplikovanou cirhózou a vtedy sú liečebné možnosti veľmi obmedzené./agentury/

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.