„Na Ukrajině je legislativně dáno, že vláda nebude jednat s Ruskem, Kremlem nebo současným ruským vedením. Domnívám se tedy, že mír je ještě daleko,“ řekl v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS Just.
Reagoval tím na spekulace o možném mírovém jednání mezi oběma stranami konfliktu, které se začaly objevovat poté, co zástupce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Sybiha uvedl, že Kyjev je ochotný jednat o budoucnosti poloostrova ve chvíli, kdy dosáhne jeho administrativních hranic. To je ale v rozporu s dlouhodobě prosazovaným stanoviskem Kyjeva, že s Ruskem začne jednat poté, co okupační armáda opustí celé území Ukrajiny.
„Ukrajina musí jít do jednání s Ruskem s tím, že chce zpět všechna území. Kdyby dopředu řekla například, že o Krymu bude jednat dodatečně, tak by si velmi zkomplikovala situaci,“ myslí si Baar. Politický geograf zároveň uvedl, že by obě strany válečného konfliktu mohly jednat o zvláštním statusu poloostrova.
Just si také dokáže představit, že by Kyjev během mírového vyjednávání učinil ústupky. „Nicméně za současné situace, kdy Rusko okupuje pět ukrajinských regionů, obránci nemůžou vypouštět do médií, že jsou ochotní se domluvit na kompromisu, protože tím by si uzavřeli některé vyjednávací možnosti,“ uvedl Just.
X X X
UKRAJINA UŽ NECHCE BACHMUT?
KDO BUDE TRESTÁN ZA TISÍCE ZBYTEČNĚ MRTVÝCH?
UKRAJINCI V ČR, SR I JINDE VÁLKU A MRTVÉ NECHTĚJÍ
ZBAVIT SE ZELENSKÉHO, UZAVŘÍT KONEC BOJŮ
Hlavním cílem ukrajinského protiútoku bude přerušení koridoru mezi Ruskem a Krymem, říká v rozhovoru s německou veřejnoprávní stanicí Deutsche Welle bývalý velitel amerických sil v Evropě Ben Hodges. Podle něj Rusové prochází zlomovým momentem, čemuž nasvědčuje jejich logistický systém. K úspěchu ukrajinské protiofenzivy může přispět dodávka řízených střel GLSDB, tvrdí.
„Boje kolem Bachmutu byly velmi nákladné, ale také nezbytné. Ukrajinský generální štáb viděl, že ruská vojska ve městě může zastavit a přimět použít spoustu zdrojů, aniž by Ukrajina musela do Bachmutu přemisťovat své obrněné jednotky,“ hodnotí už půl roku probíhající boje v tomto východoukrajinském městě americký generál.
Obrněné jednotky podle něj obránci budou potřebovat, až zahájí vlastní protiofenzivu. O té očekává, že proběhne na velmi úzkém úseku fronty na pozemním koridoru mezi Krymem a Ruskem.
„Krym je rozhodující území. Můžete zabít každého ruského vojáka v okruhu dvou set kilometrů kolem Bachmutu, ale strategickou situaci to nezmění. Pokud dojde k osvobození Krymu, změní se všechno. Protiofenziva se tedy zaměří na osvobození Krymu. A zbytek Donbasu, myslím, přijde na řadu později,“ říká v rozhovoru.
Na otázku, s čím bude muset Ukrajina před zahájením protiútoku počítat, Hodges odpovídá, že Ukrajinci velmi dobře chápou, co tak rozsáhlá operace obnáší a nepochybuje, že by si pro její provedení vyberou vhodné podmínky.
„Rusové nejsou hloupí. Vědí, že k tomu někde dojde, takže se budou snažit být nějakým způsobem aktivní. Samozřejmě vynakládají velké úsilí na budování zákopů a bariér, ale myslím si, že Ukrajinci si vyberou správný čas a místo s příznivým počasím a stavem silnic, aby přivezli další dalekonosné zbraně. To jim umožní učinit Krym zranitelným. Cílením na velitelská stanoviště a muniční sklady lze zasáhnout velký počet vojáků,“ uvádí.
Podle Hodgese poslední dobou média hojně spekulují o tom, že Západ je z už déle než rok trvající podpory Ukrajiny vyčerpaný. S tvrzením však nesouhlasí. Většina států si prý uvědomuje, že pomoc Ukrajincům je nezbytná.
„Myslím, že většina států, včetně USA, Německa, Velké Británie a Francie, si uvědomuje, jak je to důležité. A my to tak máme, chceme, aby Ukrajina uspěla a zvítězila. Jsem toho názoru, že sami Rusové procházejí bodem zlomu. Jejich logistický systém – neustále se setkáváme se zprávami s důkazy o problémech se zásobováním ruské armády a s tím zoufalým svárem mezi různými vůdci na ruské straně,“ říká a dodává, že prolomení desítky kilometrů ruské obrany by mohlo mít psychologický efekt na ruská vojska i na Kreml.
„Možnost významného výsledku je velmi reálná. Sankce fungují. Ruské obyvatelstvo nechce, nepodporuje tyto nepřátelské akce. Nemohou to ovšem říci otevřeně. Ale nikdo se nehrne do ruské armády, aby šel do války. Rozhodně se toho nechtějí účastnit,“ vysvětluje.
K prolomení ruské obrany by podle Hodgese mohla významně přispět dodávka pozemních pum malého průměru GLSDB. Tyto „křižující střely“ mají dosah 150 kilometrů.
„Znamená to, že v tomto dosahu se nyní ocitne více ruských velitelských stanovišť, dělostřeleckých skladů a dopravních sítí. A tak lze díky přesnosti skutečně oslabit ruskou převahu v počtu pěchoty a dělostřelectva tím, že zasáhnou velitelství, muniční sklady a ztíží jim pohyb,“ uvádí a doplňuje, že dle jeho názoru půjde o operaci, jejíž provedení Ukrajince čeká v několika následujících měsících.
X X X
KELLNER PO PÁDU VRTULNÍKU VOLAL MANŽELCE
Neboj se, nezemřeme. Kellner po havárii mluvil a uklidňoval, tvrdí advokátka
Český miliardář Petr Kellner byl po havárii helikoptéry v roce 2021 nejméně dvě hodiny naživu a uklidňoval svého spolucestujícího Davida Horvátha. Ten jako jediný přeživší sdělil okolnosti havárie své advokátce Tracey Knutsonové, uvedl aljašský list Anchorage Daily News. Kellnerova rodina nedávno požádala o prošetření události z podezření možného zpoždění v záchranných pracích.
Knutsonová uvedla, že jí Horváth, kterého se jako jediného podařilo zachránit, řekl, že Kellner byl nejen naživu, ale i hledal venku satelitní telefon. Horvátha se snažil Kellner uklidnit. „Mluvili spolu česky a navzájem si říkali: ‚Neboj se, nezemřeme v těchto horách. Musí pro nás přijet do hodiny‘,“ uvedla Knutsonová. Po pádu vrtulníku byl naživu podle Horvátha i horský vůdce Gregory Harms, který zemřel zhruba po hodině od havárie.
Na konci března vdova po podnikateli Renáta Kellnerová a jeho děti podaly žalobu kvůli zabití z nedbalosti na provozovatele vrtulníku Soloy Helicopters a další dvě firmy, které zajišťovaly expedici, během které Kellner zemřel. Podle textu žaloby se po pádu vrtulníku neaktivovalo zařízení, které mělo o nehodě a poloze helikoptéry okamžitě informovat. Kvůli tomu vznikla prodleva v zahájení pátrací a záchranné akce.
Podle žaloby Kellner mohl pád přežít, pokud by zařízení fungovalo v pořádku a záchranná akce by začala včas. „Kellner byl těžce zraněn, ale přežil počáteční náraz a byl živý a při smyslech po nehodě,“ tvrdí žaloba, která blíže neupřesňuje povahu zranění.
Podle aljašského listu se očekává, že úřady zveřejní oficiální zprávu z vyšetřování během léta.
Kromě Kellnera přišli při havárii z 27. března o život také český trenér snowboardingu Benjamin Larochaix, pilot Zachary Russell a dva horští vůdci: Gregory Harms a Sean McManamy. Nehodu přežil jen Horváth, jehož z vraku dostali záchranáři až asi šest hodin po nehodě, v oblasti přitom panovaly teploty hluboko pod nulou.
Horváth loni zažaloval firmu Soloy Helicopters, která vrtulník provozovala. Rovněž tvrdí, že společnost reagovala na havárii příliš pozdě. Podle jeho advokátky tak firma zapříčinila smrt dalších dvou lidí. Společnost žaloby nekomentovala.
X X X
PROTESTY PROTI ČERNOCHOVÉ,
Schytala to od doktora Šmuclera
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ještě přiostřila spor kolem výroků olympijského vítěze Davida Svobody o ruských sportovcích. Aktuálně kvůli tomu probíhá přestřelka na sociálních sítích. Černochovou za její kroky kritizovali komentátoři Týdeníku Echo. Politička reagovala, že jsou „šovinistická prasátečka“ a šéfredaktor Dalibor Balšínek „zřejmě trpí obsesí“ na její osobu. Do ministryně se naopak pustil například prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.
Tento krok se stal jedním z témat podcastu Porada Echa, v němž se o aktuálním dění baví komentátoři Týdeníku Echo v čele s Balšínkem. „Já si myslím, že tam je ještě jiný vysvětlení. Že si prostě paní Černochová zkrátka chce někam zajet s mladým sportovcem,“ glosoval kauzu komentátor Jiří Peňás, čímž vyvolal smích ostatních novinářů.
Následně dodal, že krok ministryně připomíná tah komunistického Svazu spisovatelů s Josefem Škvoreckým, když napsal román Zbabělci. „Když vyšli Zbabělci, tak Marie Majerová (prozaička a představitelka komunistické umělecké scény, pozn. red.) se přihlásila, že ho vezme mezi dělníky na Kladno, a Škvorecký musel jezdit s Marií Majerovou na schůze na Kladno,“ pokračoval Peňás.
Šéfka resortu obrany na video z podcastu brzy zareagovala. Vystupující komentátory označila za „šovinistická prasátečka“. „Pan Balšínek zřejmě trpí obsesí Černochovou a měli by mu změnit medikaci. A tohle si říká ‚novináři’? I bez zvuku vypadají jako parta vylitejch impotentů, co si cvrnknou do trenek jenom při představě, že někdo vezme na výlet právě je. Nevezme, kluci,“ komentovala ostře Černochová.
Kritika i zastání
Její výroky se začaly hojně šířit internetovým prostorem. Kritiku si vysloužila například od prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera. „Je dobře, že Elon Musk (miliardář a aktuálně i majitel Twitteru, pozn. red.) zavedl placené ověřované profily. Třeba tohle. Vypadá to jako profil člena vlády z Prahy, kultivované země s tradicemi. Profesionální PR by tohle nedopustilo. A je to tak! Není modrá značka a já vím – dezinformace!“ glosoval ironicky Šmucler výroky Černochové, které zveřejnila právě na Twitteru.
Kritický byl mj. také předseda Svobodných Libor Vondráček. „Přesně tyto výroky ministryně Černochové odpuzují od podpory vlády i ty lidi, kteří pro ni pořád ještě měli pochopení,“ komentoval na sociálních sítích Vondráček.
Naopak podporu za svá slova našla například u exministra financí a školství Ivana Pilipa. „Z nich se fakt stala parta frustrátů, se kterými nemá cenu ztrácet čas. Škoda, Peňase jsem míval rád,“ komentoval výlevy komentátorů Týdeníku Echo na Twitteru někdejší politik. Černochové se zastal také třeba legendární hokejista a trojnásobný vítěz Stanley Cupu v NHL Jiří Hrdina.
Po odvolání ministryně kvůli její reakci na Svobodu ve čtvrtek volal výtvarník Milan Knížák, který kvůli tomu poslal otevřený dopis premiéru Petru Fialovi (ODS). „Žádám Vás tímto o okamžité odvolání ministryně obrany Jany Černochové. Aféra, kterou vyvolala kolem zcela standardního prohlášení sportovce Svobody, je ponižující pro celou naši společnost,“ napsal výtvarník. „Ukazuje, že se přes všechny Vaše námitky opravdu vracíme zpátky k totalitě… Vaším jednáním zabíjíte pravdu a svobodu,“ stálo dále v Knížákově dopise.
X X X
Soudce Nejvyššího soudu USA trávil luxusní dovolené s vlivným podnikatelem, pochybení neuznává.
Člen amerického nejvyššího soudu Clarence Thomas odmítl pochybení ohledně luxusních dovolených, které v minulých letech trávil s podnikatelem a podporovatelem Republikánské strany Harlanem Crowem. Tvrdí, že mu bylo řečeno, že neměl povinnost informovat o nákladných cestách, při kterých používal jachtu či osobní letadlo podnikatele, uvedla dnes stanice BBC. Podle investigativního ProPublica Thomas trávil s Crowem každoroční dovolené v posledních dvou dekádách.
Thomas označil Crowa a jeho manželku za jedny z nejbližších osobních přátel. V prohlášení, který soudce vydal po zjištění investigativního webu, uvedl, že mu další soudci a jiní justiční činitelé řekli, že nemusí cesty vykazovat v přehledu darů, který musí vyplňovat každý člen nejvyššího soudu. Thomas tvrdí, že mu bylo řečeno, že se oznamovací povinnost nevztahuje na tento „druh osobního pohostinství ze strany nejbližších přátel, kteří nemají otevřené kauzy před soudem“.
Soudce dodal, že pravidla pro vykazování darů se nedávno změnila. „A je samozřejmě mým úmyslem se v budoucnosti těmito pravidly řídit,“ uvedl Thomas v prohlášení.
Investigativní web ProPublica ve čtvrtek zveřejnil zprávu, že Thomas a jeho manželka, konzervativní aktivistka Ginni Thomasová, trávili v uplynulých letech dovolenou s Crowem a jeho ženou. Cestovali spolu například na Nový Zéland, do Indonésie či do luxusních lokalit ve Spojených státech. Pokud by si například soudce hradil sám cestu do Indonésie, při které využil tryskáč a jachtu svého známého, tak by se náklady zřejmě vyšplhaly podle webu ProPublica na stovky tisíc dolarů.
Skupina demokratických zákonodárců vyzvala k prošetření celé záležitosti a schválení přísnějších pravidel. Někteří zákonodárci považují chování soudce a podnikatele za korupci. „Tato úroveň korupce je šokující, je to skoro jako karikatura,“ uvedla kongresmanka Alexandria Ocasiová-Cortezová. Vyzvala k odvolání Thomase, který je v devítičlenném nejvyšším soudu jedním z šesti soudců s konzervativními názory. Podle stanice BBC je však odvolání Thomase vzhledem k rozložení sil v Senátu „vysoce nepravděpodobné“.
Crow je realitní magnát původem z Dallasu, který se roky angažuje v ovlivňování americké politiky a soudnictví, mimo jiné skrze podporu konzervativních sdružení jako je Club for Growth nebo American Enterprise Institute. Jeho veřejně ohlášené politické příspěvky přesahují deset milionů dolarů. Crow v prohlášení svou „pohostinnost“ vůči Thomasovi nepopřel a uvedl, že se stejně chová k řadě dalších přátel. Dodal, že o pozvání na dovolené ho soudce sám nikdy nežádal.
X X X
Izraelci opět protestovali proti Netanjahuovi, do ulic vyšly desítky tisíc lidí
Nepokoje kvůli reformě izraelského soudnictví prosazované vládou premiéra Benjamina Netanjahua pokračují. Desítky tisíc lidí demonstrovaly v sobotu v ulicích Tel Avivu, a to i přes zvýšené obavy o bezpečnost kvůli dvěma útokům, které se odehrály v pátek. Demonstrace neutichly ani poté, co Netanjahu oznámil, že reformu odloží.
V centru Tel Avivu demonstranti v sobotu opět mávali izraelskými vlajkami, které se staly charakteristickým znakem protestů trvajících již více než tři měsíce. Podle demonstrantů reforma soudnictví oslabí izraelskou demokracii. Protest začal modlitbou za oběti pátečních útoků, demonstranti nicméně uvádějí, že je obavy o bezpečnost neodradí.
„Bezpečnost je jedna věc, reforma je ale věc druhá,“ uvedl 26letý student Amitaj Ginsberg. „Budeme sem stále chodit a říkat nahlas a jasně, že tuto reformu nenecháme projít,“ dodal.
Reforma, která by vládní koalici poskytla kontrolu nad jmenováním soudců nejvyššího soudu a umožnila přehlasovat soudní rozhodnutí prostou parlamentní většinou, vyvolává v Izraeli masové protesty již od ledna. Kritici považují snahu vlády za ohrožení nezávislosti soudu a pokus o právní převrat. Zastánci tvrdí, že usiluje o méně elitářské a intervenční soudce.
Izraelský premiér minulý týden rozhodl, že projednávání reformy prozatím odloží, aby umožnil jednání o kompromisu s opozičními stranami. Rozhodnutí přijal po rozsáhlých domácích nepokojích a vyjádření nesouhlasu z Washingtonu.
V Izraeli panuje v posledních dnech velmi napjatá atmosféra, neboť izraelská policie tento týden provedla razie v jeruzalémské mešitě Al-Aksá. Po nich následovaly raketové útoky na Izrael z Pásma Gazy a také z Libanonu, na které armáda odpověděla nálety.
I v sobotu večer se očekávalo, že se v okolí mešity Al-Aksá shromáždí k večerním modlitbám desítky tisíc věřících a panovaly obavy z opakování nočních střetů s izraelskou policií.
V pátek se přitom v Izraeli odehrály dva útoky, nejprve pachatel či pachatelé zastřelili dvě izraelské sestry na okupovaném Západním břehu Jordánu a zranili jejich matku. O několik hodin později útočník, kterým byl podle bezpečnostních zdrojů izraelský Arab, najel autem do chodců na oblíbené cestě pro pěší i cyklisty v Tel Avivu. O život přišel italský turista, několik dalších lidí utrpělo zranění.
X X X
FIALA NESTAČÍ NA ŘÍZENÍ ČR, VYMĚNIT
Léky budou chybět až tři čtvrtě roku.
PŘITVRDIT DEMONSTRACE, JAKO ZA HAVLA
JEDNAT S GENERÁLEM PAVLEM, TRVAT NA NOVÉ VLÁDĚ
K chybějícím lékům se nově přidaly ty na diabetes druhého typu, přičemž lékárníci doufají, že půjde jen o krátkodobý výpadek. Vedoucí lékárník Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Lukáš Láznička ale připouští, že se už půl roku trvající komplikace nevyřeší během několika týdnů. Změnu by podle něj mohla přinést upravená legislativa a dražší léky.
x V úterý se objevila informace, že zhruba na dva týdny nebude dostupný lék na diabetes druhého typu Ozempic. Zaznamenali jste výpadek i vy?
To je nyní běžné, setkáváme se teď s tím, že pořád něco chybí. Nás už to nevzrušuje. Máme 0,25 a půlku, chybí nám jedničky. Ale informaci o výpadku jsme dopředu neměli, protože jinak bychom ho nabrali do zásoby.
x Jak situaci řešíte?
Je to individuální, výpadek bude krátkodobý, tak se jich ptáme, jestli jim to vydrží a pak jim dáme půlku nebo to řešíme s lékařem. Někteří pacienti například říkají, že se podívají do jiné lékárny.
x V poslední době se hovoří i o nedostatku antibiotik – jaké vám chybí?
Teď chybí peniciliny pro dospělé a hlavně antibiotické sirupy pro děti. Chybí také Zinnat, pro děti Augmentin.
x Postrádáte i jiné léky?
To jde napříč, ale jakmile se léky dají něčím nahradit, tak to není tak velký problém, jako když nejsou vůbec. Ale nedostatková je teď spousta z nich.
x Musíte se domlouvat i s lékaři, aby poslali nový předpis pacientům, abyste jim mohli vydat náhradu?
Ano, pokud není základní penicilin a lékař ho předepíše, nemáme pak pacientům co nabídnout. Tam potřebujeme konzultovat s lékařem záměnu za jiné antibiotikum a za jinou účinnou látku, a v tom případě potřebujeme nový recept, nebo minimálně musí být zaznamenaná konzultace s lékařem.
X Jak často voláte doktorům?
Každý lékárník, který se u mě na expedici střídá, podle mě několikrát za směnu lékařům volá. Několikrát denně. Ideální variantou je, když lékař zavolá a konzultuje s námi, jaké léky máme k dispozici. Například o víkendech nám volají doktoři z pohotovosti, jaké antibiotikum je nyní dostupné a co může předepisovat.
X Jak na chybějící léky reagují pacienti?
Situace se jim už dostala do podvědomí, takže s tou možností počítají. Ale chápu, když k nám dojde rodič ve čtyři odpoledne s receptem na antibiotický sirup pro děti, že celý den obíhali lékárny a neseženou ho ani u nás v nemocnici a už se jejich lékaři nedovoláme, tak jsou zoufalí. Jiní jsou frustrovaní a nadávají nám.
X Rozhodí vás jejich nadávky a zloba?
Chápeme je. Spíš nám vadí, když se na nás zlobí lékaři, že nejsme schopni lék objednat a dávají nám to za vinu. To je profesionál, který by měl příčiny výpadků chápat a že když je to celoevropský problém, nemůžeme to ovlivnit. To nás mrzí víc, než když nám nadávají pacienti. Je to zdravotnický pracovník, mohl by chápat situaci.
X Připravujete si část léčiv sami?
Ano. Například antibiotické sirupy připravujeme tím, že drtíme tabletky a jsme schopni nahradit určité kapsle nebo čípky. Ruku v ruce jde problém, že když není například Nurofen a nahrazujeme ho vlastní přípravou, tak když si surovinu objednají všechny lékárny, není z čeho náhradu připravovat. Je to jedno s druhým, že ani dodavatel surovin na to nedokáže tak rychle zareagovat.
X Zdržuje vás produkce „vlastních“ léků?
Jsme relativně velká lékárna. Mám šest zaměstnanců na přípravu, ale na tohle kapacity nemáme, abychom trvale nahrazovali hromadně vyráběné léčivé přípravky. Nebyli jsme na to zvyklí a kapacity tomu neodpovídají.
x V situaci, kdy musíte často lékařům volat a léky si sami vyrábíte, tvoří se u vás velké fronty?
Pacienti kvůli tomu musí čekat déle, ale časově to spočítané nemáme. Je to individuální. Pacienti ale kvůli tomu rozhodně čekají déle a tvoří se fronty. Než lékaře seženeme, navíc nám spousta lidí telefonuje a ověřuje si konkrétní dostupnost léků. Například dva tři lidi by mohli sedět jenom u telefonu, jestli máme výrobky skladem.
X Do kdy čekáte, že budou léky chybět?
Výroby jsou naplánované minimálně rok dopředu, takže předpokládáme, že ještě minimálně půl až tři čtvrtě roku budou výpadky, než se vše dá do pořádku. Plán výroby je předem daný a nejde Česko předřadit. Nebude to hned a ani s tím nepočítáme.
X Nedáváte to za vinu ministerstvu zdravotnictví, že by šlo o jejich selhání?
Jde o to, že jsou u nás léky levnější než v zahraničí. To je dáno principem stanovování ceny úhrad v Česku. Naprosto logicky: pokud je léku nedostatek, upřednostní výrobce zemi, kde je pro něj distribuce léku finančně výhodnější. V tomhle řetězci se dostaneme na řadu až jako poslední. Určitě nebudeme nikde vepředu. Na jednu stranu máme levné léky, ale kvůli tomu taky mohou chybět oproti ostatním zemím Evropy.
X Může situaci ovlivnit ministerstvo a domluvit s výrobci, aby nás posunuli v žebříčku zemí výš?
To není na vyjednávání s ministerstvem, ale celkově na změnění systému stanovování cen a úhrad v republice. Musí se změnit legislativa.
X Takže byste byl pro vyšší cenu léků?
Určitě by to pomohlo stabilizovat trh.
X Chápu správně, že by se muselo změnit nastavení, kolik doplácí lidé a kolik pojišťovny?
Spíš aby více platila pojišťovna, to už je na politickém rozhodnutí, jak se to rozvrství mezi pojišťovnu a doplatek pacienta.
X Jak by to fungovalo?
Záleží, jestli je lék hrazený z veřejného zdravotního pojištění, tak ta cena je samozřejmě regulovaná. Pojišťovna řekne, za kolik se lék maximálně bude obchodovat a výrobce si řekne, že se mu to nevyplatí a dodá ho primárně do země, kde za něj dostane v přepočtu třeba pět set korun.
X X X
USTRAŠENÝ REKTOR VŠE DVOŘÁK STÁLE NAPADÁ DĚKANA ŠEVČÍKA
BOJÍ SE O KORYTO
„Dodnes jsem od vás jako dlouholetý klient nedostal odpověď jak se postavíte jako Generální partner VŠE k odvolání Miroslava Ševčíka z funkce. Pokud se i nadále budete tvářit, že vás tento problém nezajímá ukončíme já i moji obchodní partneři spolupráci,“ postěžoval si jeden z uživatelů Twitteru.
Česká spořitelna v odpověď uvedla, že Ševčíka nepodporuje. „Plně souzníme s kroky, které v otázce dalšího setrvání děkana Ševčíka podniká rektor VŠE Petr Dvořák,“ uvedli její zástupci.
Doplnili, že jestliže bude děkan Ševčík odvolán po jednání celouniverzitního akademického senátu, jehož konání vedení VŠE avizovalo, budou v podpoře studijních programů a studentů VŠE pokračovat. Zástupci však už nedoplnili, jaké kroky podniknou, pokud se tak nestane.
Ševčík stanul minulý týden ve středu před fakultním akademickým senátem. Ten znovu projednával jeho odvolání kvůli nevhodnému chování na veřejnosti, včetně účasti na březnové protivládní demonstraci. Pro odvolání se však vyslovili pouze dva senátoři, a Ševčík tak ve funkci zůstane. Odvolání požaduje rektor VŠE Petr Dvořák i někteří studenti.
Rektor Petr Dvořák po jednání avizoval, že nyní bude postupovat tak, jak dříve vyhlásil – tedy že Ševčíkovo odvolání navrhne celouniverzitnímu Akademickému senátu VŠE. Pokud odvolání odsouhlasí, Ševčíka odvolá.
X X X
Potrat je základní lidská svoboda, zastal se texaských žen Biden
Americký prezident Joe Biden chce nadále bojovat za ochranu práva žen na potrat a rozhodování o vlastním zdraví. Uvedl to v prohlášení, v němž jako „bezprecedentní krok, který ženám bere základní svobody,“ kritizuje rozhodnutí texaského soudce, které může omezit přístup milionů žen k potratové pilulce.
„Jediný federální soudce v Texasu rozhodl, že lék na předpis, který je k dispozici již více než 22 let, je schválen (Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv) FDA a bezpečně a účinně ho užívají miliony žen u nás i ve světě, by již neměl být ve Spojených státech schválen,“ začíná své vyjádření Biden.
Naráží tak na páteční rozhodnutí soudce Matthewa Kacsmaryka, které v podstatě zakazuje prodej široce používané potratové pilulky mifepristonu, když pozastavuje platnost registrace této látky vystavené FDA. Účinnosti krok soudce nabyde za sedm dní.
Pokud by rozhodnutí soudce bylo potvrzeno, mohl by se podle Bidena terčem „politických, ideologických útoků“ stát prakticky jakýkoliv lék na předpis. „Žaloba a toto rozhodnutí je dalším bezprecedentním krokem, který ženám bere základní svobody a ohrožuje jejich zdraví,“ pokračuje demokratický prezident, podle něhož je to další velký krok k celonárodnímu zákazu potratů, o který podle něj usilují republikáni.
„Moje administrativa bude bojovat proti tomuto verdiktu,“ ujistil a podotkl, že ministerstvo spravedlnosti už podalo odvolání a bude požadovat okamžité pozastavení vykonavatelnosti rozhodnutí. „Viceprezidentka (Kamala) Harrisová a já budeme i nadále v čele boje za ochranu práva ženy na potrat a za právo rozhodovat o svém zdraví. To je náš závazek.“
Jedinou cestou, jak zabránit lidem, kteří chtějí ženy připravit o jejich práva, je podle Bidena zvolit takový Kongres, který schválí zákon obnovující precedent vyplývající z případu Roeová versus Wade, což bylo soudní rozhodnutí, kterým Nejvyšší soud USA v roce 1973 legalizoval umělé přerušení těhotenství. Loni ho stejný soud zrušil a rozhodování o legálnosti potratů nechal na jednotlivých amerických státech.
X X X
Ženy bez hidžábu bude Írán nově identifikovat pomocí kamerového systému
Íránské úřady na veřejných prostranstvích instalují kamery, s jejichž pomocí budou identifikovat a trestat ženy, které se venku pohybují bez muslimského šátku hidžábu, jehož nošení je v islámské republice povinné. Informovala o tom dnes íránská policie. Podle agentury Reuters má opatření za cíl zastavit rostoucí počty žen, které pravidlo porušují a vycházejí ven bez pokrývky hlavy.
Ženy bez šátku budou identifikovány pomocí kamer, načež podle policie obdrží varovnou sms, která je bude informovat o důsledcích jejich chování. Opatření má podle policejního prohlášení za cíl „předcházet odporu proti hidžábovému zákonu“, uvedla agentura Mízán a dodala, že nenošení hidžábu poškozuje duchovní obraz země a ohrožuje bezpečnost.
V Íránu si od islámské revoluce z roku 1979 ženy musejí zahalovat vlasy a nosit dlouhé volné oblečení. Za porušení nařízení hrozí veřejné pokárání, pokuty i zatčení.
Stále více íránských žen ale vychází na veřejnost bez pokrývky hlavy poté, co v polovině září zemřela v policejní vazbě 22letá Kurdka Mahsá Amíníová, kterou zatkla mravnostní policie za špatně zakryté vlasy. Následné protesty úřady tvrdě potlačily. Navzdory pohrůžce zatčení ale mnoho žen po celém Íránu chodí po ulicích, v nákupních střediscích, obchodech a restauracích bez šátku. Videa žen, které se pohybují na veřejnosti bez hidžábu, zaplavila sociální sítě.
Policie v dnešním prohlášení vyzvala majitele podniků, aby „důsledně dohlíželi na dodržování společenských norem a prováděli pečlivé kontroly“.
Íránské ministerstvo vnitra v prohlášení 30. března zahalování žen označilo za jeden „z civilizačních základů íránského národa“ a zdůraznilo, že ve věci nehodlá ustoupit. Občany zároveň vyzvalo, aby nezahalené ženy konfrontovali. V minulosti podobná vyjádření povzbudila zastánce tvrdé linie k napadání nezahalených žen. Minulý týden se začalo na sociálních sítích masivně šířit video, které zachycuje, jak muž, údajně příslušník bezpečnostních složek v civilu, dvěma nezahaleným ženám v obchodě vychrstl na hlavu jogurt. Prodavač muže vzápětí z obchodu vyhodil.