Ktorá veľmoc dominovať? USA, Čína hovoria, čo ich trápi. Kristus kráľ Slovenska? Pčolinský, Kučerka zmanipulovali nahrávku. Svedok ukázal, ako bili Tupého. Zločinci sa zahrávajú s digitálnou zraniteľnosťou

Musia sa prehrýzť cez Ukrajinu, Rusko, Gazu, fentanyl i obchodné a vojenské vzťahy. Zasadnú za stôl, na ktorom bude ležať celosvetové geopolitické menu, ale iba ho ochutnali. V San Franciscu sa stretnú americký prezident Joe Biden a čínsky komunistický líder Si Ťin-pching.

 Každý detail schôdzky predstaviteľov dvoch hlavných svetových veľmocí má presnú choreografiu. „Tá sa týka aj toho, kde má Si sedieť, či aký má mať výhľad z okna. Cieľom bolo zaistiť, aby sa k čínskemu lídrovi správali s rešpektom,“ informovala televízia CNN o prípravách neformálneho summitu.

 Biden a Si sa stretnú v rámci zasadnutia Ázijsko-tichomorského hospodárskeho spoločenstva (APAC). Z bezpečnostných dôvodov však takmer do poslednej chvíle nebolo jasné, kde americký prezident a čínsky prezident budú rokovať. Spravodajská stránka Voice of America nakoniec uviedla, že výber padol na vidiecke sídlo Filoli.

Ako ešte pred stretnutím pre Pravdu povedal riaditeľ Programu bezpečnostných štúdií na prestížnej univerzite Massachusetts Institute of Technology M. Taylor Fravel, v americko-čínskych vzťahoch sa v tejto chvíli nedá očakávať žiadny prelom.

„Biden a Si Ťin-pching ani nemajú naplánovanú večeru. Väčšina zainteresovaných dúfa, že vzťahy sa podarí stabilizovať a že sa nebudú ďalej zhoršovať,“ uviedol Fravel. „Prioritou Pekingu je, aby mu Washington potvrdil, že sa bude riadiť politikou jednej Číny. Amerika by tiež mala deklarovať, že je proti nezávislosti Taiwanu, hoci momentálne Spojené štáty tvrdia, že nič také nepodporujú. Čína sa okrem toho chce rozprávať o kontrole vývozu jej výrobkov do USA. Washington by bol zase rád, keby sa podarilo s Pekingom obnoviť vojenskú komunikáciu,“ ozrejmil expert.

 Biden pred stretnutím zdôraznil, že chce, aby si ozbrojené sily oboch krajín vedeli v prípade krízy nielen zavolať, ale aby na telefonát druhá strana aj odpovedala. Komunikáciu medzi armádami prerušila v auguste 2022 Čína. Peking reagoval na to, že vtedajšia šéfka americkej Snemovne reprezentantov navštívila Taiwan. Odvtedy sa už k sebe viac ráz nebezpečne priblížili americké a čínske lietadlá a lode.

Expert na Áziu z Adelphi University v New Yorku Vincent Wang pre Pravdu upozornil, že momentálne USA nemajú záujem o plnohodnotnú štátnu návštevu čínskeho lídra. „Tá sa naposledy konala v roku 2015. Washington a Peking sa však už naučili, ako hovoriť o svojich prioritách, ale zároveň mať realistické očakávania. Preto sa Biden ako prezident so Si Ťin-pchingom osobne stretol pred zasadnutím APAC len raz. Bolo to minulý rok počas summitu krajín G20 na Bali,“ ozrejmil Wang.

„Prezident Biden teraz žiada Čínu, aby zabránila Iránu zapojiť sa do konfliktu medzi Izraelom a Hamasom, aby nepomáhala Rusku s vojnou proti Ukrajine, obmedzila vojenské manévre pri Taiwane a nezasahovala tam do volieb v januári 2024 a ani do tých v USA v novembri na budúci rok. Biely dom tiež chce, aby Peking obmedzil agresívne aktivity v Juhočínskom mori, zlepšil podnikateľské prostredie pre zahraničných investorov, zachoval autonómiu Hongkongu a rešpektoval ľudské práva v Sin-ťiangu,“ vysvetlil Wang.

 Pre USA je veľkou témou i to, aby Čína riešila vývoz látok, ktoré slúžia na výrobu drogy fentanyl. Tú produkujú najmä mexické kartely a predávajú ju v Amerike, kde zabíja ľudí.

„Debata o fentanyle má podporu oboch strán,“ reagoval pre Pravdu Harold Tanner, expert na Čínu zo Severotexaskej univerzity. „Washington a Peking majú záujem o stabilizáciu vzťahov. Určite to nie je náhoda, že v oficiálnom denníku čínskej komunistickej strany sa 14. novembra objavil článok o Flying Tigers (Lietajúcich tigrov), čo boli piloti z Ameriky, ktorí sa v roku 1941 ako dobrovoľníci zapojili do vojny proti Japonsku na strane Číny. S blížiacimi sa voľbami na Taiwane a v USA si však Biden nemôže dovoliť uzavrieť príliš veľa dohôd s Čínou, aby mu súperi nezačali vyčítať, že je na Peking slabý. Ono k tomu dôjde aj tak, ale prezident nechce dať svojim oponentom viac politickej munície, ako je potrebné,“ skonštatoval Tanner.

Rivalita bude pokračovať

Wang však tvrdí, že je to Peking, ktorý viac potrebuje Washington, a tiež to, že rivalita veľmocí bude pokračovať.

„Si Ťin-pching žiada USA, aby rešpektovali suverenitu Číny a to, čomu hovorí kľúčové záujmy, a uvoľnili obchodné sankcie a obmedzenia týkajúce sa najmodernejších technológií najmä čipov. Washington má s Pekingom zaobchádzať ako s rovnocenným partnerom a nezapájať sa do novej studenej vojny či do snáh o nejakú farebnú revolúciu, teda do pokusu destabilizovať krajinu či dokonca zvrhnúť režim. Čína má dlhý zoznam ďalších údajných chýb, ktoré musia USA najskôr odstrániť, aby sa obnovili bilaterálne vzťahy. Z tohto zoznamu je jasné, že Peking potrebuje Washington viac. Ambície Číny stať sa vojenskou, ekonomickou a diplomatickou superveľmocou v konečnom dôsledku závisia od americkej pomoci, spolupráce či aspoň od toho, že USA proti nim nevystúpia,“ tvrdí Wang./agentury/

X X X

Jeden, osem či 79? PVV prekryl Kuffa aj zmena volebného systému. KDH zrejme koalícii pomôže, no riskuje

Diskusia k programovému vyhláseniu vlády pokračovala druhým dňom. Aj keď poslanci rokovali do desiatej večer, zdá sa, že dôveru nová vláda do konca tohto týždňa nezíska. Kým v pléne sa poslanci venujú programu, mimo neho doslova kraľujú dve témy – štátny tajomník rezortu kultúry Štefan Kuffa navrhol, aby Ježiš Kristus bol kráľom Slovenska a druhou je zmena volebného systému. Tému na tlačovke otvoril predseda parlamentu a strany Hlas Peter Pellegrini. Na zmenu potrebuje získať ústavnú väčšinu, teda 90 hlasov. Aj keď niektorí poslanci nepredpokladajú, že zmena prejde, významnú úlohu zohrá KDH, ktoré s návrhom koketuje a je otvorené diskusii. Progresívne Slovensko (PS) dúfa, že kresťanskí demokrati neskočia na „koaličný lep“. Podľa politológa riskujú stratu voličov aj hlasov.

 Milan Majerský

Aj keď išlo o druhý deň rozpravy k najdôležitejšiemu dokumentu novej vlády, v sále bolo dosť poslancov a niekoľko hodín v pléne odsedel aj premiér Robert Fico, pri ktorom sa striedali ministri. Poslanci však mimo sály čelili otázkam novinárov. Pomaly sa totiž začínajú vynárať prvé iniciatívy.

 Pellegrini verí v zmenu

Aj Kuffove slová, aj zmena volebného systému odviedli pozornosť od pomerne vágneho programového vyhlásenia. Koalícia sa však bráni. „Za každou jednou vetou alebo odsekom je zákon, ktorý sem príde a vtedy keď príde, tak sem príde a vstúpi do odbornej diskusie,“ povedal Ján Blcháč z Hlasu a pripomenul slová šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu o blížiacej sa legislatívnej smršti.

 Ani pri jednej z tém, ktoré zamestnávali novinárov a politikov, sa však nezdá, že by mohla byť reálna v blízkom čase. Napriek tomu sa už teraz ukazuje, že opozícia nemusí byť vždy jednotná, aj keď pri kľúčových témach zvyčajne poslanci svoj postup koordinujú. Kým pri odsúdení Kuffovho vystúpenia sa zhodli, pri téme zmeny volebného systému je to iné.

Pellegrini včera na tlačovke v parlamente uviedol, že s PVV je spokojný a potvrdil zámer zmeniť volebný systém. Chce voľby presunúť do regiónov, čím narážal na strany, ktoré majú „polovicu poslancov len z hlavného mesta“. Hlas to považuje za vyššiu úroveň demokracie. Dodal, že by malo byť možné, aby sa do parlamentu nedostávali len kandidáti, ktorí majú výhodnú pozíciu na kandidátke a aby sa na nich nekoncentrovali iba kandidáti z hlavného mesta.

 Pellegrini by bol rád, ak by boli zastúpené všetky okresy alebo prinajmenšom kraje. Slovensko by tak mohlo mať osem, ale aj 79 volebných obvodov. Ak by sme mali volebný systém s viacerými obvodmi, najviac by to podľa výsledkov volieb pomohlo Smeru, ktorý by získal takmer o 40 mandátov viac, Hlas aj SNS by výrazne stratili.

Poslanec za SNS Roman Michelko pre Pravdu povedal, že aktuálne existujú v rámci návrhov na zmenu volebného systému rôzne verzie, aj keď sa oficiálne nerokuje. „Štyri volebné obvody, osem alebo zmiešaný systém. Formulácia v PVV je, že o tom otvoríme diskusiu,“ povedal s tým, že návrh na zmenu mali aj v programe Národnej koalície, ktorá sa s SNS spojila pred voľbami.

Podľa Michelka je pomerný systém fixovaný na strany s výrazným a dominantným lídrom. „Je evidentné, že ak by sa volebný systém zmenil, je to katastrofa napríklad pre OĽaNO, pretože nemajú osobností a urobiť osem lídrov je smiešne. Sú tam ľudia, ktorých nikto nepozná a ktorí sa vytiahli na chrbte Matoviča,“ myslí si.

 Poslanec Smeru Dušan Jarjabek hovorí, že o zmene volebného systému sa hovorí, odkedy prišiel do parlamentu. „To znamená 25 rokov,“ povedal so smiechom. „Záleží to vždy od toho, aká strana je práve pri moci a čo tej strane práve vyhovuje. Myslím si, že tento volebný systém, ktorý máme, nech má akékoľvek chyby, má jednu veľkú výhodu – ak má nejaké chyby, tak o nich vieme,“ povedal.

„V tejto chvíli vieme odhadnúť všetko, čo nás čaká s pozitívami aj negatívami, pri novom systéme nevieme, čo nám obrazne povedané vykĺzne z ruky,“ konštatuje poslanec. „Myslím si, že volebný systém sa nebude meniť ani teraz,“ zhodnotil. Ale berte to ako môj osobný názor,“ dodal Jarjabek.

Michelko hovorí, že najprv musia nájsť 90 hlasov. „Na výboroch sa KDH pri PVV zdržali, čiže neboli aktívne proti. Naznačili, že by mohli byť konštruktívnou opozíciou,“ povedal. „Je to základná otázka pre KDH, či by do toho išli. Ak povedia áno, môžeme debatovať,“ dodal Michelko. Už včera v pléne zažilo KDH malé pytačky, keď im Taraba pripomenul, že mohli byť súčasťou koalície, no odmietli to. S opozičnými stranami plánuje predseda Hlasu Pellegrini vyjednávať a myslí si, že sa na tejto téme bude dať nájsť dohoda. Je to podľa neho otázka na najbližšie štyri roky.

Čo napísala koalícia do PVV?

POLITIKA ODSTRAŇOVANIA ROZDIELOV MEDZI REGIÓNMI

„Vláda rešpektuje, že zmena volebného systému, osobitne počtu volebných obvodov, vyžaduje zmenu Ústavy Slovenskej republiky. Vláda je pripravená zriadiť expertnú skupinu, ktorá vyhodnotí alternatívy legislatívnych zmien volebnej legislatívy pre voľby do Národnej rady Slovenskej republiky s cieľom zmeny počtu volebných obvodov.“

KDH bude diskutovať aj riskovať

Predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková potvrdila, že KDH je ochotná o téme diskutovať. Kresťanskí demokrati mali v predvolebnom programe zmenu volebného systému tak, aby bolo Slovensko rozdelené na osem obvodov. „Stále si myslíme, že je potrebné, aby boli v parlamente regióny zastúpené viac. Sme presvedčení, že je potrebná zmena. Sme jediná krajina, kde je jeden volebný obvod, a treba to zmeniť,“ povedala pre Pravdu.

 „Zmenu by sme veľmi chceli a sme ochotní diskutovať,“ uviedla. Či by KDH podporilo 79 obvodov, v tejto chvíli Holečková povedať nevie. „Potrebujeme vidieť návrh,“ povedala. „Zatiaľ sme o tom nerokovali s nikým,“ dodala. Za akých podmienok by boli v KDH ochotní zmenu podporiť, Holečková nepovedala. KDH má spolu so Smerom, s Hlasom a SNS 91 hlasov.

Podľa politológa z Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied (SAV) Juraja Marušiaka by mohlo KDH so svojou volebnou podporou na takomto systéme mohlo iba stratiť. „Nemá ani dostatočný počet takých osobností, ktorí by sa mohli stať regionálnymi lídrami. Úspech pri voľbe starostu, resp. primátora, v jednej obci alebo meste ešte nemusí znamenať, že tento úspech dokáže dosiahnuť aj v susednej obci,“ skonštatoval.

 Hlasovanie za zmenu volebného systému môže byť podľa Marušiaka súčasťou politického obchodu za niektoré ciele, ktoré KDH považuje za svoju prioritu. „Napríklad v otázke vzťahu štátu a cirkvi alebo za podporu regiónov, obcí a miest, kde má KDH silné postavenie. Je však otázkou, či by lokálni voliči takúto podporu interpretovali ako úspech „svojich“ politikov, alebo by ju spájali skôr s politikou koaličných strán,“ myslí si.

Ešte predtým predseda poslaneckého klubu hnutia Slovensko Michal Šipoš hovoril, že Fico chce s KDH za ústavný zákaz adopcií detí homosexuálmi „zobchodovať“ práve zmenu volebného systému. Holečková sa však viackrát vyjadrila, na čo je dobré zakazovať niečo, čo na Slovensku ani nemáme povolené.

Progresívne Slovensko (PS) je rázne proti. „Myslím si, že na tomto volebnom systéme netreba nič meniť. Je to jasná a jednoznačná cesta smerom k Maďarsku. Viktor Orbán sa presne takouto zmenou zabetónoval,“ uviedol pre Pravdu poslanec PS Michal Truban. Podľa neho by sa súčasná koalícia zabetónovala a znamenalo by to koniec demokracie.

„Verím, že Robertovi Ficovi neskočia na lep,“ reagoval na to, že KDH je ochotné diskutovať. „Toto je špeciálne nebezpečná vec a verím, že aj im je to jasné a pochopia, že to je len udička, aby sa tu mohol Fico zabetónovať, a že mu to nedovolia,“ dodal. Zrušiť jeden volebný obvod je podľa politológa z Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslava Štefančíka dobrý nápad. „Takže nevidím dôvod, prečo by KDH malo niekomu sadnúť na lep,“ hovorí.

V opozícii podľa Trubana koordinujú v niektorých veciach svoj postup a plánujú ho koordinovať najmä v kľúčových témach. Vrátane spolupráce s niektorými členmi hnutia Slovenska.

SaS aj Slovensko sú proti, koalícia chce odstrániť chybu v systéme

Proti zmene systému je aj SaS. Podľa Mariana Viskupiča by mal byť obvod taký veľký, ako sa NR SR vyjadruje k problémom. „Parlament rieši problémy Slovenska ako celku, preto sme presvedčení, že jeden volebný obvod je správne riešenie,“ zhodnotil. „Zložité problémy nemajú jednoduché riešenia,“ dodal.

Podľa lídra Slovenska Igora Matoviča koalícia takúto zmenu chce preto, aby sa zabetónovala a zabezpečila si beztrestnosť. „Dvanásť rokov kradli, potom nastala chyba v systéme, dostali sme sa k moci a zistili, že nie sú beztrestní. Teraz tri roky ľudí klamali, zblbli ich a vyhrali voľby,“ povedal. „Potrebujú sa poistiť do budúcna, aby znova tá chyba nenastala,“ uviedol.

 Poslanci v utorok krátko po jednej poobede začali rozpravu k programovému vyhláseniu vlády. Ak ho chcú schváliť do konca týždňa, museli by si poslanci schváliť nočné rokovanie.

Líder Slovenska argumentuje tým, že to pomôže stranám, ktoré majú väčšiu podporu v malých mestách a dedinách, čím narážal na HZDS či Združenie robotníkov Slovenska v minulosti a Smer, Hlas, SNS a Republiku v súčasnosti. Pri prepočítavaní mandátov v prípade, že by bolo Slovensko rozdelené podľa okresov, teda na 79 volebných obvodov, podľa neho netreba pozerať na jednotlivé strany, ale na bloky strán.

„Vo väčšinovom systéme by vznikli bloky – Smer, Hlas, Republika a SNS a neviem aký čert-diabol a druhý by bol povedzme zvyšok demokratických strán,“ povedal. Podľa Matoviča stranám ani teraz nič nebráni v tom, aby na začiatok kandidátky dali kandidátov z iných krajov. Ak by bolo len osem obvodov, „krivda by bola podľa neho možno menšia“.

„Keby sa to zmenilo na kraje, možno z najbližších desiatich rokov možno štyri roky zažijeme, že demokratické spektrum vyhrá. Ak sa to zmení na okresy, nikdy najbližších sto rokov demokratické spektrum nevyhrá a naveky tu bude vládnuť masa, ktorá je ochotná veriť v konšpirácie,“ dodal líder Slovenska.

Dobrý nápad… s rizikami?

Jeden volebný obvod sa Matovič snažil neúspešne zabetónovať ešte pred predčasnými voľbami. Podľa Štefančíka je zmena volebného systému minimálne na diskusiu. „Dobré je, že sa táto téma otvára hneď na začiatku volebného obdobia, a nie na jeho konci. Či 79 obvodov, alebo by možno stačilo len osem. V každom prípade, jeden volebný obvod je Mečiarovo dedičstvo a treba sa ho zbaviť,“ myslí si politológ z Ekonomickej univerzity. Otázka zmeny volebného systému je legitímna aj podľa Marušiaka. Upozorňuje však aj na to, že stabilita politických pravidiel, vrátane volebného systému, je žiaduca a prispieva k dôvere k existujúcemu systému.

 Systém s viacerými volebnými obvodmi má na Slovensku tradíciu a siaha až do prvej republiky, kedy sa na našom území volilo v siedmich volebných krajoch. Po Nežnej revolúcii na to politici nadviazali a do roku 1994 sme na Slovensku volili v štyroch krajoch – Bratislavskom, Západoslovenskom, Stredoslovenskom a vo Východoslovenskom. K zmene došlo v roku 1998, kedy tretia vláda Vladimíra Mečiara presadila novinku, podľa ktorej sa na Slovensku začalo voliť len v jednom obvode. Odvtedy je na stole otázka zmeny tohto systému.

Dôvodom na zmenu bolo najmä to, že Mečiarovo hnutie HZDS bolo hnutím jedného muža a chýbali mu silné regionálne štruktúry. Volebný systém bol v roku 1998 zmenený účelovo, aby vyhovoval najsilnejšej strane vtedajšej vládnej garnitúry. Ukázalo sa však, že odvtedy žiadna strana v prípade parlamentných volieb nevyvinula významnejšie úsilie na jeho zmenu. Jeho výhodou je vysoká reprezentatívnosť, aj keď prispieva k silnejšej personifikácii politiky,“ myslí si Marušiak.

 Práve veľkým stranám s dobre vybudovanými štruktúrami vyhovuje viac obvodov, čo sa napríklad v súčasnosti nedá povedať o hnutí Slovensko. Istým ukazovateľom môžu byť aj spojené voľby, kde v krajoch značne dominovala strana Hlas, Smer, sčasti aj SNS. „Pomôže to stranám, ktoré sa podobajú na strany zo západoeurópskych demokracií, ktoré nestoja v tieni svojich lídrov, ale tvoria most medzi štátom a spoločnosťou. Určite to nepomôže stranám, ktoré poznajú Slovensko maximálne po križovatku na Triblavine,“ hodnotí politológ Štefančík.

„Akákoľvek zmena volebného systému, či už na alternatívu ôsmich, alebo viacerých obvodov alebo otvorený posun k väčšinovému systému, však prináša väčšiu mieru personifikácie a naopak, majorizácie slabších politických strán. Preto si nemyslím, že je taká zmena nutná,“ konštatuje Marušiak.

Pokiaľ sa v parlamente ústavná väčšina nájde, bude to výraz väčšinového konsenzu. „Na druhej strane aj s dôsledkami, ktoré som uviedol vyššie. Zvýši sa fragmentácia voličských hlasov, pretože bude vysoký počet voličov, ktorí nemajú v NR SR svoju reprezentáciu. Vytvorenie viacerých volebných obvodov ešte nemusí automaticky priniesť zvýšenie zastúpenia mimobratislavských poslancov, čo je jedným z najnovších politických fetišov. Ešte v rokoch 1990 – 1994, keď fungoval systém 3 + 1 volebných krajov, v regiónoch stáli na čele volebných kandidátok osobnosti známe z úrovne celoštátnej politiky, teda „pražskí“ alebo „bratislavskí“ politici,“ zhodnotil politológ SAV.

Prečo si chce Hlas uškodiť?

Podľa neho je to dané aj silou médií, vrátane tých na celoštátnej úrovni a relevanciou tém, ktoré sa na jednotlivých úrovniach riešia. „Iná vec je, že niektorí lídri krajských kandidátok pochádzali z regiónov, v ktorých kandidovali, spravidla však svoj produktívny život už dávno žili mimo nich,“ skonštatoval.

 Marušiak má však problém nájsť racionálny dôvod, kvôli ktorému Hlas navrhuje 79 volebných obvodov. „Fakticky to znamená zavedenie väčšinového volebného systému. Význam väčšinového prvku posilnila Orbánova vláda v Maďarsku a tak si zabezpečuje už po niekoľko rokov pohodlnú väčšinu, hoci v prípade pomerného systému by mohla mať s parlamentnou väčšinou problém,“ hovorí Marušiak.

Hlas je však strana „strednej veľkosti“. „Teda v prípade, ak by sa vo voľbách rozhodovalo medzi dvoma najsilnejšími stranami (v týchto voľbách Smer a PS), tak by Hlas pri väčšinovom jednokolovom systéme mohol veľmi ľahko pohorieť azda s výnimkou Banskej Bystrice a pri dvojkolovom by museli jeho kandidáti zadeklarovať podporu kandidátovi silnejšej strany. Jediné racionálne vysvetlenie by bolo, že táto strana vidí svoju budúcnosť v návrate do Smeru,“ uvažuje politológ SAV.

Takáto zmena systému by tak pomohla zrejme stranám s najvyšším počtom voličov. „Prispelo by to k binárnej polarizácii voličov, teda k rozdeleniu spoločnosti na dva tábory. V skutočnosti toto štiepenie už máme, ale posilnenie väčšinových prvkov by túto polarizáciu ešte zintenzívnilo,“ do­dal.

Kuffa pobavil aj pohoršil

No a druhou témou bola iniciatíva Kuffu, ktorý je spolu so synom Filipom stále obžalovaný. Počas omše v trnavskej bazilike navrhol, aby sa Ježiš Kristus stal kráľom Slovenska a pri jeho uvedení bola aj vláda na čele s Robertom Ficom. Biskupov vyzval, aby „intronizovali Krista za kráľa Slovenska“. Prísľub dal za ministerstvo kultúry, koaliční poslanci však hovoria, že išlo o jeho subjektívny názor. Konferencia biskupov Slovenska sa od toho dištancovala.

Peter Pellegrini uviedol, že nejde o postoj vlády a pochybuje, že sa o niečom takom bude rokovať na koaličnej rade. Poslanec Smeru Dušan Jarjabek si myslí, že ak neporušil zákon, všetko je v poriadku. Podľa Romana Michelka (SNS) o tom ministerka kultúry Martina Šimkovičová nemala žiadnu informáciu a všetky stanoviská by mali oficiálne prejsť cez ňu a cez tlačové oddelenie. To však na otázky Pravdy nereagovalo.

Opozíciu jeho vyjadrenia pobavili, no považujú ich za absurdné a dokonca až urážlivé. Líder hnutia Slovenska považuje za zlyhanie, že politik so súhlasom arcibiskupa Jána Oroscha v kostole vystúpil. Poslanec PS Michal Truban považuje Kuffove slová za smiešne. „Ono to ukazuje, ako by to vyzeralo, keby tu vládli konšpirátori,“ reagoval pre Pravdu.

Politológ z Ekonomickej univerzity Radoslav Štefančík považuje jeho vyjadrenia za negatívne. „Pýtam sa, či to nie je za hranicou zdravého rozumu,“ zhodnotil s tým, že platí to, čo je napísané v ústave, že sa Slovensko neviaže na žiadnu ideológiu ani náboženstvo. Otázne podľa Štefančíka je, prečo mu to farári dovolili. „Politici nech chodia do kostolov, ale nech v nich ticho kľačia a odriekajú modlitbu na tom mieste, ktoré im ako publiku patrí,“ myslí si. „Ak chce pani ministerka skultúrniť túto krajinu, nemusí chodiť ďaleko. Stačí, že zatiaľ skultúrni nových zamestnancov tohto rezortu,“ dodal politológ./agentury/

X X X

Kristus kráľ Slovenska? Politici reagujú na Kuffove vyjadrenia, Šimkovičová o tom vraj nevedela

 Okrem programového vyhlásenia vlády rezonovala v parlamente medzi poslancami aj ďalšia téma. Štátny tajomník rezortu kultúry Štefan Kuffa totiž na cirkevnej pôde oznámil zámer, že Kristus by mal byť intronizovaný za kráľa Slovenska. V koalícii hovoria o tom, že bol jeho osobný názor. V prejave však hovoril za ministerstvo kultúry, to zatiaľ na otázky Pravdy nereagovalo. Opoziční poslanci sú pohoršení. Čo na to hovoria?

 Predseda parlamentu Peter Pellegrini nepredpokladá, že také niečo bude niekedy predmetom rokovania koalície. Pravda sa pýtala poslancov, čo si o tom myslia.

 Je to jeho osobný postoj

Podľa Pellegriniho išlo len o „nejaké vyjadrenie Kuffu na TV Lux pri nejakej príležitosti“. „Je to názor pána Kuffu. Je to jeho osobný postoj veriaceho človeka, nie postoj vlády ani vládnej koalície,“ uviedol predseda Národnej rady (NR) SR.

 Osobne si myslí, že v tejto oblasti je všetko v poriadku. „Patrónkou Slovenska je Sedembolestná Panna Mária, ktorú si pripomíname v Šastíne. Myslím si, že takto to veriaci vnímajú a myslím si, že takto je to z pohľadu prekrývania viery a chodu štátu za postačujúce,“ povedal. „Nemyslím si, že toto bude niekedy predmetom rokovania koalície.“

Považuje vystúpenie Kuffu v kostole za vhodné? „Keď cirkev a biskupi dovoľujú vystupovať na svojich podujatiach štátnym tajomníkom, musíte sa pýtať cirkvi, či im neprekáža vystupovanie politikov na ich podujatí. Opačne sa nič také nestalo. V parlamente nevystupoval biskup. To si musí zodpovedať biskup,“ dodal.

 Poslanec Smeru Dušan Jarjabek hovorí, že ide o hodnotové vecí, ktoré sú pre každého veľmi subjektívne. „Ja by som si nikdy nedovolil kritizovať názor niekoho iného v tomto smere. Nikto nerieši môj vnútorný hodnotový svet, tak ja si nedovolím tiež riešiť nikoho. Sú to vonkajšie prejavy, ktoré zoberiete alebo nezoberiete na vedomie,“ povedal.

Na margo jeho agitácie na cirkevnej pôde Jarjabek zdôraznil, že pokiaľ neporušil zákon, je to v poriadku. „Ide o post štátneho tajomníka rezortu kultúry, ktorý podlieha zákonu. Pokiaľ neporušil žiadny zákon, tak nemáme čo kritizovať. Je tu množstvo poslancov, ktorých by ste mohli zaradiť do formy sektárstva, sú tu takí a je to ich hodnotový svet. Pokiaľ dodržujú zákony, niet dôvod, prečo by sme do týchto vecí išli. Minimálne by to bolo trúfalé,“ uviedol.

Ani Jarjabek si nemyslí, že prezentuje názor rezortu, aj keď to Kuffa vo svojej reči povedal. „Myslím si, že keď vystupujú subjektívne takýmto spôsobom, to ešte neznamená, že prezentujú názor rezortu. Lebo rezort nie sú len oni, ale všetky inštitúcie, ktoré pod rezort patria. A tie inštitúcie majú určite iný názor, ako pán Kuffa,“ dodal.

Šimkovičová o tom vraj nevedela

Rezort kultúry zatiaľ vyjadrenie Kuffu nekomentoval a neodpovedal ani na otázky Pravdy, či ministerstvo o takejto iniciatíve vedelo. Poslanec za SNS Roman Michelko však uviedol, že Kuffovo vyjadrenie nebolo predmetom žiadnej dohody na ministerstve. „Ministerstvo je monokratický orgán, všetky tieto veci má pod palcom ministerka. Túto informáciu nemala, je to skôr osobný názor alebo apel štátneho tajomníka. Myslím, že rezort kultúry k tomu bude skôr alebo neskôr dávať stanovisko,“ povedal predseda kultúrneho výboru.

  Kuffa to však prezentoval ako postoj za celý rezort kultúry. „Možno to tak vyznelo, ale aj keď to tak vyznelo, nebolo to konzultované,“ povedal Michelko s tým, že na ministerstve bude zrejme úzus, že všetky oficiálne vyhlásenia musia ísť cez ministerku a tlačové oddelenie.

Zlyhanie, konšpirácie a pretláčanie agendy

Líder hnutia Slovensko Igor Matovič povedal, že je každého osobná vec, či bude Krista považovať za svojho kráľa. „Pre mňa je dôležitejšie, že žiaden politik by nikdy nemal mať priestor na to, aby vystupoval na akejkoľvek cirkevnej udalosti,“ povedal Matovič s tým, že sa ho to dotýka, keďže ide o trnavskú novénu, kam chodieval.

„Keď tam akýkoľvek politik dostal priestor, je to obrovské zlyhanie, bohužiaľ, jediného človek a to je arcibiskup Orosch. Mrzí ma to, a zároveň som veľmi rád, že Konferencia biskupov Slovenska sa voči tomu veľmi striktne a rázne ohradila,“ reagoval.

 Poslanec PS Michal Truban považuje Kuffove slová za smiešne. „Ono to ukazuje, ako by to vyzeralo, keby tu vládli konšpirátori. Aj pán Kuffa viackrát šíril konšpirácie a potom vidíme, čo oni považujú za problém Slovenska a ako by ho chceli riešiť. Celé jeho vystúpenie mi príde smiešne,“ povedal.

Aký signál spoločnosti rezort kultúry svojím nejednotným postojom vysiela? „Podľa mňa je to signál aj pre ich voličov, že ak si budú voliť konšpirátorov a ľudí, ktorí budú pretáčať pravdu a svoje správanie a myslenie nemajú založené na reálnych základoch, ale na konšpiráciách, tak potom vidíme, že keď sa dostanú k moci, neriešia problémy ľudí, ale fantazmagóriu,“ do­dal.

 Poslanca SaS Alojza Hlinu to vyslovene uráža a Kuffovým správaním bol pobúrený. „Nech sa všetci títo priekupníci s vierou neťahajú do kostolov. Poškodzuje to enormným spôsobom vieru a som z toho zhrozený. Očakávam vyjadrenia aj iných zástupcov vlády, keď jeden zástupca vlády Štefan Kuffa povedal, že budú iniciovať, aby sa inicioval Kristus za kráľa Slovenska… Naozaj, už prestaňme,“ povedal Hlina.

Miešanie náboženstva a politiky nie je správne ani podľa Mariána Viskupiča (SaS). „V tomto prípade pán Kuffa rieši niečo, čo nie je problémom a niečo, čo do politiky nepatrí. Ako politik by nemal riešiť takéto veci,“ uviedol a odporučil Kuffovi, aby sa venoval skutočným problémom Slovenska a nevymýšľal „takéto nezmyselnosti“.

Šimkovičovej štátny tajomník sa podľa neho snaží pretlačiť svoju agendu. „Možno by stačilo, ak by sa pozrel do ústavy, kde je napísané, že sa neviažeme na žiadnu ideológiu ani náboženstvo. Počul som ho o tom často hovoriť, tak navrhujem, aby si ju prečítal a riadil sa ňou,“ hovorí poslanec.

Obáva sa ďalších iniciatív zo strany rezortu kultúry? „Keď vidím, ako a z koho je zložený klub SNS a aj akí sú ich zástupcovia v exekutíve, som presvedčený, že budú prenášať rôzne menej alebo viac absurdné riešenia, ale zároveň som presvedčený, že ostatné koaličné strany budú takéto extrémnosti blokovať.“ Verí, že absurdné iniciatívy sa do reality nedostanú. „Verím, že ostatné strany koalície budú trochu SNS disciplinovať,“ dodal poslanec.

Predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková sa stotožňuje so stanoviskom Konferencie biskupov Slovenska. „V mnohých veciach by si mali politici uvedomiť, na akom pódiu vystupujú. Myslím si, že kostol nie je na takéto prejavy vhodný,“ povedala. Podľa nej ide hlavne o Kuffovu iniciatívu. „Treba si uvedomiť, že on predstavuje nejakú inštitúciu a, samozrejme, že potom to vyzerá ako oficiálne vyjadrenie,“ dodala./agentury/

X X X

Pčolinský a Kučerka zmanipulovali nahrávku, ktorou diskreditovali prokurátorov. Lipšic hovorí o prekročení čiar

Posudok Kriminalisticko-expertízneho ústavu Policajného zboru dokazuje, že prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry boli obeťou nevyberavých útokov politicky exponovaných osôb na základe zmanipulovaných zvukových záznamov. Na stredajšom brífingu to uviedol špeciálny prokurátor SR Daniel Lipšic, ktorý hovorí o „prekročení čiar právneho štátu“.

 Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic počas brífingu na tému Manipulácie nahrávok, týkajúcich sa prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry 15. novembra 2023

Podľa medializovaných informácií v kauze už obvinili bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského a niekdajšieho policajta Mariána Kučerku.

Posudok sa týkal nahrávky, na základe ktorej líder Smeru Robert Fico obvinil prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Ondreja Repu a Michala Šúreka z nelegálnych praktík v kauze bývalého policajta Mariána Kučerku.

 Dle znaleckého ústavu podľa Lipšica jasne dokazuje, že nahrávka, resp. prezentovaná časť nahrávky bola zmanipulovaná, sfalšovaná.

„Nahrávka bola zložená minimálne z dvoch rôznych zvukových záznamov, kde sú sporné body vo viacerých časoch, v rámci ktorých boli zaznamenané zmeny charakteru nahrávky, ale aj rôzne úrovne hlasitosti, ktoré mohli znamenať rôzne podmienky nahrávania, alebo v tomto prípade je pravdepodobnejšia úprava a zasahovanie do záznamu po jeho vyhotovení,“ citoval Lipšic zo stanoviska.

Vyhlásil zároveň, že expertný posudok, vytvorený v rámci prebiehajúceho trestného stíhania, týkajúceho sa nahrávky, zverejňuje so súhlasom oboch dotknutých prokurátorov.

„V danom trestnom stíhaní vystupujú ako poškodení,“ dodal Lipšic. Zopakoval, že útoky na prokurátorov na základe klamstiev a vyfabrikovanej nahrávky považuje za prekročenie akýchkoľvek pomyselných čiar právneho štátu./agentury/

X X X

Svedok ukázal, ako bili Tupého. Paškvil, tvrdia advokáti Puškára. Rodina ho chce vidieť na lavici obžalovaných

Ani po 18 rokoch nie je kauza vraždy Daniela Tupého uzavretá. Obžalovaný advokát Adam Puškár, ktorého pred Mestský súd Bratislava I priviedli kukláči, trvá na svojej nevine a dohodu o vine a treste odmietol uzavrieť. Spomienky na tragickú noc, síce s problémami, opisoval pred rodičmi zavraždeného študenta v stredu na hlavnom pojednávaní aj svedok Vladimír Malíček.

 Hlavné pojednávanie v prípade vraždy Daniela Tupého sa začalo v stredu na Mestskom súde Bratislava I v Justičnom paláci. Puškára, ktorý je väzobne stíhaný, priviedli pred sudcu Romana Fitta kukláči. Detaily noci, kedy prišli o syna, si museli znovu vypočuť aj rodičia zosnulého.

Podľa obžaloby Puškár 4. novembra 2005 na Tyršovom nábreží v Bratislave spolu s ďalšími osobami napadol osemčlennú skupinu ľudí, v ktorej bol aj študent Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Daniel Tupý. Toho nožom viackrát bodol do ramena, stehna, hrudníka a chrbta, na následky čoho Tupý zomrel. Na skutku sa podľa obžaloby podieľala aj osoba, ktorá doteraz nebola stotožnená.

 Na bratislavskom mestskom súde sa začal súdny proces v prípade vraždy študenta Daniela Tupého, ktorého zavraždili 4. novembra 2005 vo večerných hodinách v bratislavskom parku na Tyršovom nábreží.

„Som nevinný v plnom rozsahu,“ vyhlásil Puškár a rozhodol sa nevypovedať. Jeho obhajcovia trvajú na tom, že za žiadnych okolností nemohol vraždiť. Obžalobu označili za nezákonnú a nedôvodnú, keďže neobsahuje zákonom predpísané náležitosti, a je podľa nich predčasne podanú. Z tohto dôvodu obhajcovia Puškára navrhli vrátenie veci do prípravného konania. Považujú ju za „paškvil“ a veľmi zlý scenár veľmi zlého filmu, ktorý popiera zákony fyziky, mechaniky a logiky.

Malíček počas čítania obžaloby pozeral väčšinu času do zeme, Puškár sa viackrát snažil zachytiť jeho pohľad.

 Právny zástupca rodiny Daniela Tupého Roman Kvasnica uviedol, že otec, matka, ako aj brat si uplatňujú nemajetkovú ujmu, každý v hodnote 250 000 eur. Dôvodom podľa neho je, že slovenské štátne orgány dlhú dobu neboli schopné prípad uzavrieť, dokonca preukázateľne kryli páchateľov. Tiež poukázal na snahu vykresliť Daniela Tupého ako narkomana. Každý proces im prehlbuje bôľ.

Na detaily toho, čo sa dialo pred vraždou a v noci, sa pýtali aj rodičov. Výpoveď otca prerušil obhajca Puškára, ktorý ako povedal, má problémy so sluchom. Do miestnosti napokon prišiel pracovník súdu, ktorý zariadene spojazdnil. Smrť syna oznámila rodičom dvojica policajtov s tým, že Daniel bol súčasťou bitky, bol pobodaný a zomrel. „Pre nás to bol obrovský šok, náš syn bol absolútne nekonfliktná povaha, svojím zmýšľaním bol humanista, filozof, básnik,“ opísal otec. Mama mu večer pred smrťou volala, že mu kúpila kabát a Daniel jej povedal, že ide na skúšku s kapelou.

 Otec Daniela Tupého priblížil, že po vražde šli do nemocnice a potom sa stretli s vyšetrovateľkou Halászovou, ktorá prípad viedla od začiatku. Páchatelia, ktorí sú uvedení v obžalobe, boli podľa jeho slov známi po štyroch mesiacoch od vraždy. Potom však stanovili novú vyšetrovateľku, ktorá ignorovala dôkazy.

„Dá sa povedať, že ten prípad zmarila,“ povedal otec Daniela Tupého. Neskôr prípad prevzal iný vyšetrovateľ. Mal pocit akoby sa niekto snažil zakryť páchateľov. „Toto je celé najsmutnejšie. Orgány namiesto vyšetrenie vraždy, sa podieľali na jej prekrytí“. Je presvedčený, že došlo k mareniu vyšetrovania a zneužitiu funkciu verejného činiteľa.

Daniela Tupého st. po vražde kontaktoval Juraj Ondrejcsák alias Piťo, ktorý bol považovaný za šéfa bratislavského podsvetia. Na stretnutí mu vysvetľoval, že s vraždou jeho skupina nemá nič spoločné a oznámil mu, že podľa jeho vedomostí bol pri vražde človek s prezývkou Alarm. Otca si v mene vlády po voľbách v roku 2006 zavolal minister vnútra Robert Kaliňák, aby mu predstavil novú vyšetrovateľku. Kaliňák sa vtedy vyjadril, že vyšetrovateľka má teóriu na hrane noža a on s tým nechce mať nič spoločné.

 Advokát robil figuranta

Samosudca Roman Fitt zakázal médiám zverejňovať detaily výpovede, aby neboli ovplyvnené svedectvá ďalších svedkov. Malíček si na podrobnosti tragického večera spomínal s problémami, no zhodovali sa so zistenia orgánov činných v trestnom konaní.

Spomínal, ako sa partia stretla v bare v Petržalke a vyrazili „do ulíc“, neskôr sa presunuli na Tyršovo nábrežie s tým, že sa pôjdu pobiť. Rozvíjajúcu sa bitku okolo skupiny mladých ľudí, ktorej súčasťou bol aj Daniel Tupý, videl najskôr z diaľky. Keď prišiel k nim, bola tam mela a chaos. Na zemi videl ležiacu osobu. Bola síce tma, no videl ako Adam Puškár robí pohyb rukou zhora nadol.

Svedok tiež pripustil, že Tupého tiež niekoľkokrát udrel. Malíček sa tiež priznal, že boli „sympatizantmi pravicových extrémistov“. Priznal tiež, že nosil otvárací nôž, podľa vlastných slov ho však používal na údery. V meste ich bolo takých viacero skupiniek. Na otázky, prečo sa ako svedok neprihlásil skôr, odpovedal, že partia, v ktorej bol aj Adam Puškár, sa poznala s ľuďmi, ktorých sa všetci báli.

miestnosti kľačal na zemi, neskôr mu ako figurant prišiel na pomoc obhajca Puškára. V jednej chvíli sa počas opisu vraždenia v miestnosti ozval dokonca chichot. Malíček si nebol celkom istý tým, ako bitka Tupého s fatálnymi následkami prebiehala, a preto mu sudca zdôraznil, aby sa rozpamätal.

Otázky mal na Malíčka aj Puškár. Pýtal sa ho na to, či bral steroidy, kde študoval, kde pracuje on a jeho manželka, prečo chcel študovať právo, a tiež to, či pozná exministra vnútra Romana Mikulca a má kontakty na agentov Slovenskej informačnej služby. Malíček z miestnosti po vypočúvaní odišiel.

Čakajú, že obvinia aj svedka Malíčka

„Mestský súd Bratislava I odročil hlavné pojednávanie na 8. januára 2024, na ktoré predvolá štyroch svedkov a znalkyňu,“ informoval po pojednávaní hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Otec zavraždeného študenta si myslí, že na lavici obžalovaných by mal sedieť aj Malíček. Ako po pojednávaní vysvetlil advokát Kvasnica, pre rodinu Daniela Tupého sú rozhodujúce tri roviny – usvedčenie Puškára, výpoveď svedka, ktorý sa v prípravnom konaní priznal, že brutálne zaútočil na Tupého, a zisťovanie toho, prečo sa prípad rieši po 18 rokoch.

„Čakáme, kedy bude svedok tiež obvinený, pretože popísal, ako útočil na hlavu Daniela Tupého,“ vyjadril sa právny zástupca Tupých. Je podľa neho prirodzené, že svedok si po 18 rokoch na niektoré veci nepamätá.

 Rodičia zavraždeného Daniela Tupého prichádzajú do súdnej siene Mestského súdu Bratislava I, kde sa začal súdny proces v prípade vraždy ich syna – študenta Daniela Tupého 15. novembra 2023

„Áno, môže tam byť motív, že sa chce vyhnúť priamemu preukázaniu, že on sám vraždil, ale počuli sme predsa, že sa nám priznal, že nožom útočil na hlavu Daniela Tupého,“ povedal. Znalecký posudok z roku 2008 podľa neho hovorí, že aj tento útok mohol mať za následok smrť študenta. Za „strašné“ označil aj to, že študenti policajnej akadémie boli príslušníkmi extrémistických skupín. Kvasnica narážal na to, že Malíček v minulosti študoval na Akadémii policajného zboru.

Podľa advokátky Adama Puškára Michaely Matušíkovej boli svedkami v stredu toho, že Malíček si prakticky nič nepamätá a hovoril len veci, ktoré nahrávajú obžalobe. Roman Benedikovič ju doplnil a povedal, že figuranta robil pre to, aby bol nápomocný svojmu klientovi Puškárovi.

„Zdá sa vám to normálne? Ten svedok nevie ani či to bol vôbec pán Tupý, ktorého údajne mal náš klient nejakým spôsobom fyzicky atakoval,“ pýtal sa. Výsluchom svedka sa podľa neho potvrdilo, že jeho výpoveď je „paškvil“. Po stredajšej výpovedi Malíčka to bola podľa neho prokuratúra, kto dostal povestné rany do chrbta./agentury/

X X X

Ukrajinci sú na ľavom brehu Dnepra zablokovaní, čelia ohnivému peklu, tvrdia Rusi

 Podľa tvrdenia predstaviteľa ruskej okupačnej správy Salda sú Ukrajinci v Krynkách (ľavý breh Dnepra) zablokovaní. „Nepriateľ čelí ohnivému peklu. Zasypávajú ho bomby, rakety, náboje ťažkých plameňometov, delostrelecké granáty a drony,“ vyhlásil Saldo. Na tento výrok nadviazal tvrdením, že za uplynulé dva alebo tri dni v oblasti zomrela asi stovka ukrajinských vojakov. Podobné vyhlásenia nemožno overiť z nezávislých zdrojov.

X X X

Všetky krajiny by mali nasledovať príklad Česka v zmrazení ruského majetku, napísal v stredu ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba na sociálnej sieti X, informuje spravodajkyňa TASR.

„Česko práve zmrazilo všetok ruský štátny majetok. Tlieskam tomuto principiálnemu kroku,“ uviedol Kuleba a za tento krok sa poďakoval českému rezortnému partnerovi Janovi Lipavskému. Na jeho návrh kabinet Petra Fialu v stredu schválil, aby na český národný sankčný zoznam zaradili aj podnik, ktorý spravuje ruský štátny majetok v zahraničí.

Podľa šéfa ukrajinskej diplomacie by všetky krajiny, ktoré tak ešte neurobili, mali nasledovať príklad Prahy. „Ruské peniaze by sa mali použiť na obnovu Ukrajiny namiesto vraždenia a ničenia,“ dodal Kuleba.

X X X

Švédska prokuratúra sa v stredu odvolala proti rozsudku, ktorý koncom októbra zbavil švédskeho podnikateľa ruského pôvodu Sergeja Skvorcova obvinení zo špionáže pre ruskú vojenskú tajnú službu. TASR o tom informuje podľa agentúry AP.

Skvorcov bol obvinený z vykonávania „protizákonnej špionážnej činnosti“ proti Švédsku a Spojeným štátom takmer desaťročie, až do svojho zatknutia v novembri 2022. Podľa prokuratúry bol „obstarávateľom“ pre rozvetvenú ruskú organizáciu, ktorá získavala pre Moskvu technológie zakázané sankciami. Podľa expertov citovaných švédskymi médiami pritom išlo prevažne o elektronické zariadenia, ktoré možno využiť vo výskume a vývoji jadrových zbraní.

Štokholmský okresný súd však 26. októbra dospel k záveru, že hoci Skvorcov získaval a vyvážal západné technológie ruskej armáde, jeho konanie nebolo špionážou. Podľa slov sudcu Jakoba Hedenma totiž prokuratúra nedokázala, že zámerom jeho činnosti bolo „zhromažďovať citlivé informácie týkajúce sa Švédska a USA za účelom špionáže“.

X X X

Česko zaradilo na svoj vnútroštátny sankčný zoznam podnik pre správu ruského majetku v zahraničí, ktorý v Česku spravuje mnoho nehnuteľností. Zmrazilo tak všetok ruský štátny majetok v ČR, ktorý tento podnik spravuje, okrem diplomatických objektov podliehajúcich ochrane. V stredu to po rokovaní vlády oznámil český minister zahraničných vecí Jan Lipavský, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Na môj návrh dnes vláda schválila zmrazenie ruského štátneho majetku v Česku. Komerčné aktivity, z ktorých Rusko financuje vraždenie Ukrajincov, tu končia,“ napísal Lipavský na sociálnej sieti X. Na tlačovej konferencii vysvetlil, že Podnik pre správu majetku v zahraničí Kancelárie prezidenta Ruskej federácie je právnickou osobou, z ktorej príjmov je priamo financovaný ruský režim.

Podnik spravuje mnoho nehnuteľností najmä v Prahe a v Karlových Varoch. „Komerčné aktivity tohto podniku vrátane rôznych prenájmov sú od tejto chvíle nelegálne a obchádzanie a porušovanie týchto sankcií je rovnako nelegálne. Zápisom na sankčný zoznam dochádza k zmrazeniu všetkého majetku, ktorý tento subjekt v ČR vlastní či iným spôsobom ovláda,“ dodal šéf českej diplomacie.

X X X

V ukrajinskom hlavnom meste Kyjeve dnes odstránili pamätník ruského básnika Alexandra Puškina, ktorý sa nachádzal v parku nesúcom predtým Puškinovo meno. Pomník odstránili po tom, ako s týmto krokom súhlasila ukrajinská vláda, uviedla agentúra Unian.

„Až na konci druhého roka vojny (Ruska proti Ukrajine) vláde došlo, že Puškin nie je súčasťou ukrajinskej kultúry, a tak úradníci schválili iniciatívu mesta Kyjeva odstrániť tento pamätník. Ďakujem za to. Búrame to,“ napísal na facebooku poradca kyjevského starostu Dmytro Bilocerkovec, ktorý tiež zverejnil snímky odstránenia sochy.

Sochu robotníci starostlivo stiahli z podstavca za pomoci autožeriavu a potom ju naložili na nákladné vozidlo a odviezli, doteraz nevedno kam. Puškinov pomník po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu vlani vo februári opakovane čelil polievaniu farbou. Na podstavci zostali viditeľné výzvy na odstránenie pomníka.

Ukrajinská vláda minulý týždeň povolila odstrániť pamätníky Puškinovi a ďalším ruským a sovietskym činiteľom, ktoré boli zapísané v štátnom registri pamiatok kultúrneho dedičstva. Ale ešte dlho pred týmto rozhodnutím miestne úrady po celej Ukrajine takéto pomníky masovo odstraňovali z ulíc.

X X X

 Nemecké vydavateľstvo Hoffmann und Campe zastaví predaj kníh o ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi od novinára Huberta Seipela po správach o tom, že údajne dostal najmenej 600-tisíc eur prostredníctvom offshore platieb z ruských zdrojov.

Podľa nemeckého časopisu Der Spiegel a verejnoprávnej televízie ZDF prijal Seipel peniaze zo zdrojov nepriamo spojených so sankcionovaným ruským oligarchom, aby vo vydaných knihách predstavoval Putina v priaznivom svetle. Tieto tvrdenia, ktoré zverejnili aj iné medzinárodné médiá vrátane denníka The Guardian, sú založené na informáciách z cyperských dôverných finančných záznamov, ktoré získalo Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov.

Nemecká televízia NDR vo vyhlásení uviedla, že Seipel priznal, že „dostal peniaze od Alexeja Mordašova prostredníctvom dvoch ‘sponzorských zmlúv’ v rokoch 2013 a 2018 a vysvetlil, že boli na dva knižné projekty“.

Mordašov, o ktorom sa predpokladá, že má úzke väzby na Putina, je jedným z mnohých ruských oligarchov, na ktorých v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajiny uvalili sankcie Spojené štáty, Veľká Británia a Európska únia.

X X X

Zločinci sa zahrávajú s digitálnou zraniteľnosťou. Nenechajte sa oblafnúť

Asi ani v umelcoch sa neskrýva toľko kreativity ako v podvodníkoch. Nezáleží na tom, koľko rokov máme alebo aké veľké máme skúsenosti s digitálnym svetom, nachytať sa môže naozaj každý. Z dobrého úmyslu poskytneme podvodníkovi citlivé, osobné či prihlasovacie údaje a zrazu sa stávame obeťami podvodu. Ak má zlodej tieto informácie, veľmi jednoducho si môže napríklad nainštalovať našu bankovú aplikáciu alebo internet banking a  otvoriť si tak voľnú cestu k peniazom.

 Zločinci často konajú s rafinovanosťou, využívajú neočakávané momenty a uplatňujú rozličné presviedčacie alebo nátlakové metódy. Podvody sa odohrávajú prostredníctvom rôznych komunikačných kanálov, ako sú napríklad SMS správy, telefonické hovory, sociálne siete alebo chatovacie aplikácie. Ide o formu sociálneho inžinierstva, ktorá spočíva v získaní dôležitých informácií od ľudí, ktorí sú dôverčiví.

Prečo uprednostňujú zločinci ľudí namiesto toho, aby sa pokúšali zasiahnuť priamo do banky? Je to pre nich jednoduchšie a efektívnejšie, ako sa pokúšať prelomiť bezpečnostné opatrenia banky.

Preto je dôležité, aby sme všetci boli ostražití a nedali sa zlákať.

Ako nás vedia nachytať?

Zločinci využívajú rôzne sofistikované metódy na to, aby získali osobné informácie a obohatili sa na úkor svojich obetí. Medzi najčastejšie formy útokov patria phishing, vishing a scam. Tieto podvodné praktiky sa líšia spôsobmi ich realizácie, ale spájajú ich snahy získať citlivé údaje od dôverčivých jednotlivcov.

Phishing je známy napríklad tým, že zločinci posielajú falošné e-maily alebo SMS správy, ktoré sa tvária ako komunikácia od banky. Tieto správy často zdôrazňujú naliehavosť a obsahujú neznáme alebo neobvyklé informácie o odosielateľovi. Zločinci v týchto e-mailoch vyzývajú ľudí, aby klikli na špecifické odkazy alebo otvorili prílohy. Ak podľahnú a urobia tak, sú presmerovaní na falošné webové stránky, ktoré sa tvária ako oficiálne stránky ich banky. Následne sa od nich požadujú prístupové údaje k internetovému bankovníctvu alebo informácie o platobných kartách, ktoré zločinci následne zneužijú na odcudzenie finančných prostriedkov.

Tu si postačuje stále opakovať, že banka nikdy nepožaduje od svojich klientov prihlasovacie údaje a už vôbec nie cez e-mail či SMS. Preto je dôležité nereagovať na podvodné e-maily, neklikať na odkazy a neotvárať prílohy.

Podobnou taktikou je aj vishing, pri ktorom zločinci kontaktujú ľudí telefonicky a žiadajú ich o poskytnutie prístupových údajov k internetovému bankovníctvu alebo informácie o platobných kartách. Toto je často ťažko identifikovateľná forma podvodu.

Tajomstvo je v appke

Banky sa usilujú o bezpečnosť svojich klientov a snažia sa minimalizovať riziko podvodov. Dnes je možné rýchlo a jednoducho overiť, či komunikujete so zamestnancom banky alebo s podvodníkom.

V apríli tohto roka vystrašili 42-ročného muža opakované telefonáty od neznámeho čísla. Falošný pracovník banky tvrdil, že má schválený úver na jeho účte, no muž to poprel a povedal, že nemá účet v danej banke. Neskôr ho kontaktoval iný jedinec, ktorý tvrdil, že jeho účet bol napadnutý a vyzval ho k okamžitému podpísaniu úveru, aby predišiel blokácií svojich peňazí. Muž svedomito nasledoval pokyny a nakoniec previedol 20-tisíc eur do kryptomeny cez QR kód, pričom veril, že koná v súlade s políciou. Jeho účet sa postupne vyprázdnil.

Takýchto prípadov je naozaj mnoho.

Ako sa tomu ubrániť? Jednou z možností je bezpečnostný nástroj s názvom Overenie volajúceho, ktorý nedávno zaviedla Tatra banka. Služba chráni pred podvodmi, konkrétne pred vishingom.

Stačí mať nainštalovanú mobilnú aplikáciu Tatra banka alebo sa prihlásiť do Internet bankinguTB, kde si môžete okamžite overiť, či osoba, ktorá vám volá, je skutočným pracovníkom banky, alebo ide o podvodného volajúceho. Klient dostane do Schránky správ unikátny kód, ktorý si vypýta od volajúceho a musí sa zhodovať. Ak sa kódy nezhodujú, volajúci kód nevie alebo kód klient obdržali iným spôsobom, napríklad ako SMS, e-mailom alebo cez chatovaciu službu, nemá poskytovať žiadne citlivé údaje a hovor okamžite ukončiť.

Ako sa chrániť pred útokmi?

Internet banking je skvelý nástroj pre pohodlné riadenie financií, ale aj miesto, kde zločinci číhajú na príležitosť. Akú sebaobranu použiť, aby sa digitálny útočník nedostal k vašim peniazom?

Nezdieľajte citlivé údaje: Nikdy neposkytujte informácie o svojej platobnej karte alebo prihlasovacie údaje do digitálneho bankovníctva tretím stranám. Týmto protiútokom minimalizujete riziko zneužitia a dodržiavate bezpečnostné predpisy vašej banky.

Informujte banku: Ak dostanete e-mail alebo SMS, kde vás niekto žiada o vaše prihlasovacie údaje, ignorujte ho a okamžite informujte svoju banku. Podvodné výzvy nechajte bez odpovede.

Skontrolujte adresu: Pri prihlasovaní sa do digitálneho bankovníctva si vždy kontrolujte URL adresu. Všímajte si, či je uvedená presne, bez vložených znakov či slov navyše, a či neobsahuje preklepy.

Uložte si odkaz: Dobrým spôsobom, ako sa uistiť, že sa prihlasujete cez správnu stránku, je uložiť si odkaz na prihlasovanie do internetového bankovníctva medzi obľúbené stránky alebo záložky v prehliadači. Ak sa chcete dostať na prihlasovaciu stránku a odkaz nemáte uložený, vždy použite presmerovanie z oficiálnej stránky banky.

Silné heslo: Zvoľte si silné heslo a meňte ho pravidelne. Ideálne heslo obsahuje aspoň 8 znakov a kombinuje malé a veľké písmená s číslicami. Silné heslo je ťažko uhádnuteľné pre tretie strany.

Dvojúrovňové overenie: Aktivujte si dvojúrovňové overenie pre svoj účet v internet bankingu. Táto funkcia zabezpečí, že k prístupu k vašim údajom budete potrebovať nielen heslo, ale aj ďalšiu formu overenia ako napríklad jednorazový kód z aplikácie alebo SMS. To značne zvyšuje bezpečnosť vášho účtu.

Notifikácie o pohyboch na účte: Majte to pod kontrolou. Aktivujte si notifikácie o pohyboch na vašom účte alebo kreditnej karte. Tým budete mať vždy aktuálny prehľad o všetkých transakciách a môžete rýchlo reagovať na akékoľvek podozrivé aktivity.

Používajte bezpečný počítač: Do internet bankingu sa prihlasujte iba z dôveryhodných zariadení, ktoré majú aktualizovaný operačný systém, internetový prehliadač a antivírusový program. Nepoužívajte počítač alebo zariadenie bez ochrany.

Vyhýbajte sa nezabezpečeným wifi sieťam: Nepoužívajte verejné wifi siete alebo verejne prístupné zariadenia na prístup do internet bankingu. Voľné wifi siete sú vždy rizikové a zneužiteľné. Vždy sa uistite, že ste odhlásení po použití.

Aktualizujte softvér a aplikácie: Udržiavajte svoj operačný systém, aplikácie a antivírusový softvér aktuálne. Pravidelné aktualizácie vám pomôžu minimalizovať zraniteľnosti a chrániť váš počítač alebo zariadenie pred rôznymi druhmi útokov.

Vzdelávajte sa o aktuálnych podvodných taktikách: Udržujte sa informovaní o nových podvodných taktikách, ktoré môžu vzniknúť. Banky a bezpečnostné organizácie často varujú pred novými hrozbami. Pozornosť k takýmto varovaniam môže včas identifikovať potenciálne riziká.

Týmito krokmi môžete zvýšiť svoju bezpečnosť pri používaní digitálneho bankovníctva a chrániť svoje osobné údaje pred zneužitím zločincami./agentury/

X X X

Rusi sú unavení a nevidia svetlú budúcnosť. V prieskume chcú viac mierové snahy ako pokračovanie vojny

 V novom ruskom prieskume mienky sa prvýkrát viac Rusov vyslovilo za mierové rokovania s Ukrajinou ako za pokračovanie vojny. Uviedla to stanica Nastojaščeje vremja. Svoj v poradí už 13. prieskum o postoji Rusov k vojne na Ukrajine uskutočnila spoločnosť Russian Field. Za začatie mierových rozhovorov sa vyslovilo 48 percent oslovených ľudí, zatiaľ čo za pokračovanie vo vojne 39 percent ľudí.

 Keď mali ale respondenti vybrať, či dávajú prednosť ruským „útočným operáciám“ pred „stiahnutím vojsk“ alebo „udržaním súčasných pozícií“, tak si 66 percent z nich zvolilo udržanie súčasných pozícií a 60 percent útočnej operácie. Za stiahnutie vojsk sa v prieskume vyslovilo 32 percent ľudí. Ako neúspešné zhodnotilo ruské bojové operácie na Ukrajine v prieskume len 25 percent ľudí.

 Bol svedkom vzostupu ruského vodcu Vladimíra Putina ku moci. Vtedy Vladimir Milov pôsobil ako viceminister energetiky, po rokoch sa stal opozičným politikom a časom bol donútený z vlasti odisť. V rozhovore pre denník Pravda vysvetli, prečo prikláňanie k Rusku neprenesie Slovákom žiadne výhody. / Zdroj: TV Pravda

Počet tých, ktorí by si želali začiatok mierových rokovaní, je ale aj tak teraz najvyšší za celý čas, keď spoločnosť prieskumy vykonáva. Prečo to tak je, nemožno podľa predstaviteľky agentúry Russian Field Darji Pavlovej z daného prieskumu určiť. Podľa nej by to však mohlo súvisieť s únavou a so sledovaním správ v médiách. Správy o zásadných ruských úspechoch z frontu neprichádzajú, ale vojna sa aj tak odráža na každodennom živote Rusov. Mnohí obyvatelia Ruska navyše vidia svoju budúcnosť pesimisticky. Vyše 43 percent respondentov uviedlo, že podľa nich sa v budúcnosti ich ekonomická situácia zhorší.

 Prieskumu uskutočneného v októbri sa zúčastnilo 1611 ľudí, z ktorých 55 percent tvorili ženy a 45 percent predstavovali muži. Väčšina respondentov mala vysokoškolské vzdelanie.

X X X

Nízky strop, malá kapacita, nedostatočné rozmery. Košice majú halu za milióny. Takmer nik v nej však nemôže hrať

Slúžila ako vojenská jazdiareň situovaná v centre mesta. Postavili ju pred vyše 135 rokmi. Pýši sa titulom národná kultúrna pamiatka. Funkciu športovej haly začala plniť po roku 1950. Bola dejiskom mnohých pamätných zápasov Európskej ligy basketbalistiek.

 Mestskú športovú halu v Košiciach po rekonštrukcii premenovali z Angels arény na Starú jazdiareň.

Mestskú športovú halu v Košiciach, ktorá donedávna niesla názov Angels aréna, zrekonštruovali za vyše 3 milióny eur.

Po novom znie jej názov Stará jazdiareň a slúžiť má viacerým športom. Mnohé z nich sa však do haly pre nevyhovujúce rozmery aj napriek modernizácii nevojdú.

Bude tak hala za milióny slúžiť prevažne len na trénovanie?

Nedostatočná kapacita

Okrem basketbalu sa ráta s využitím haly pre hádzanú, volejbal, futsal či florbal. Využívať ju majú aj školy či mládežnícke kluby. Samotná hala však nespĺňa pri niektorých športoch kritériá umožňujúce organizovanie zápasov v najvyšších súťažiach.

Pozrite si zábery zrekonštruovanej haly v nasledujúcej fotogalérii:

„V prípade futsalu musí dôjsť k posunutiu čiar, teda k zúženiu ihriska, ktoré tým pádom nebude spĺňať štandardy pre najvyššiu súťaž. Za vynaložené finančné prostriedky by sa žiadalo mať kvalitný športový stánok v plnom profile – so všetkým, čo k tomu patrí,“ uviedol pre denník Korzár mestský poslanec Marián Horenský.

Vzhľadom na fakt, že hala je zároveň kultúrnou pamiatkou, mali pri jej rekonštrukcii projektanti zviazané ruky. Pripomienky športových klubov ostali nevypočuté.

Výsledkom je, že mužský basketbal sa v nej hrať nemôže pre problémy s konštrukciou košov, futsalisti a hádzanári majú nedostatočný priestor za hracou plochou, na volejbal nemá hala postačujúcu výšku a na medzinárodný ženský basketbal nemá dostatočnú divácku kapacitu.

 Aktuálne je v nej 950 miest na sedenie.

„Kapacita sa však dá rozšíriť, aby sme dosiahli požadovaných tisíc miest na sedenie pri európskych pohároch. Poloha v centre ju predurčuje na vysokú návštevnosť,“ vraví generálny manažér Young Angels Košice Daniel Jendrichovský.

Extraliga je v ohrození

Podľa šéfa košických basketbalistiek hala poskytuje po zrekonštruovaní skvelé zázemie, za ktoré sa pred zahraničnými tímamy nemusia hanbiť.

„Pokiaľ viem, v hale sa dá trénovať, no na zápasy ešte pripravená nie je. My tam netrénujeme, pretože sa nám nepodarilo nájsť s mestom Košice dohodu o podmienkach nášho návratu. Verím, že táto dohoda v dohľadnej dobe uzrie svetlo sveta,“ vraví Jendrichovský.

Košičanky, ktoré sa pohybujú v hornej polovici extraligovej tabuľky, hrajú domáce zápasy v Šaci. Väčšia vzdialenosť od centra mesta odrádza fanúšikov od návštevy, čo sa odráža na slabej diváckej kulise.

Návrat Košičaniek do ich domovského stánku tak ostáva aj naďalej otázny. V prípade, že s mestom nenájdu spoločnú reč, je ohrozené aj ich ďalšie pôsobenie v najvyššej súťaži.

ČÍTAJTE VIACFutbalový štadión v Košiciach má podobný problém ako Steel aréna. Ukrajinci na ňom zabojujú o Ligu majstrov

„Klub ani mládež to nepochová. Prioritu má naša mládežnícka akadémia, kde momentálne trénuje 200 detí, ďalšie nemôžeme prijať, keďže nemáme kde trénovať. Hrať extraligu by tak stratilo význam,“ dodáva Jendrichovský.

Problémom je aj cenník

Vedúci oddelenia športu a mládeže na košickom magistráte Mário Švec pre Korzár pripustil, že pri niektorých športoch sa v hale nebudú môcť organizovať zápasy na seniorskej úrovni.

„Najviac obmedzené sú športy, ktoré majú najväčšie ihrisko, teda 40 krát 20 metrov. To je napríklad hádzaná. Výbehové zóny nemáme v dĺžke 2 metre, ale iba 75 centimetrov,“ vraví Švec.

Futsalisti by potrebovali ihrisko po stranách zúžiť a posunúť o 45 centimetrov. Aj po tom by však mohli hrať ligu iba na výnimku. U basketbalistov je zase problémom strecha, ktorá musí udržať konštrukciu košov.

 „Museli sme pracovať v tých možnostiach, aké máme. Halu nenafúkneme. Palubovka, ktorá tu bola, mala nejaké parametre, s ktorými nič nenarobíme,“ konštatuje Švec. Jedným z problémov, na ktorý narážajú kluby, má byť aj cenník za prenájom haly. Ten je podľa Šveca vo fáze tvorby.

„Je veľký predpoklad, že to budeme deliť na dve časti. Prenájom pre tréningový proces bude mať nejaké parametre a prenájom pre zápasové termíny bude mať vlastný cenník. Tam sa bude vyžadovať napríklad viac šatní alebo tepla,“ uvádza Švec.

V súčasnosti by už mali byť v hale nainštalované turnikety, ozvučenie a videotechnika, ktorá tam ešte donedávna chýbala./agentury/

X X X

Služby s pridanou hodnotou. Taká je moderná logistika.

Medzinárodná logistická spoločnosť FM LOGISTIC pôsobí na 3 kontinentoch a v 14 krajinách. Jej pobočka v Seredi sa za viac ako 26 rokov stala kľúčovým co-packingovým a co-manufacturingovým uzlom celého stredoeurópskeho regiónu.

 Platforma v Seredi sa rozprestiera na rozlohe 55 000 m2 a ponúka skladové priestory s kapacitou približne 80 000 paliet. „Mesto sa nachádza v blízkosti najdôležitejšej diaľnice spájajúcej dve najväčšie mestá krajiny, Bratislavu a Košice. Táto trasa je významným dopravným uzlom smerujúcim aj do Poľska, Česka a Rakúska,“ vyzdvihuje strategické umiestnenia centra Julien Lalande, riaditeľ slovenskej pobočky spoločnosti FM LOGISTIC, ktorá sa venuje aktivitám súvisiacim s komplexným riešením dodávateľského reťazca vrátane vyzdvihnutia, skladovania a kompletného spracovania objednávok. Obrovskou technickou výhodou sereďskej platformy je dokonalý dizajn konštrukčného riešenia, ktoré vyvinuli priamo v FM Logistic a ktoré umožňuje veľmi efektívne využívať priestor. Pridanou hodnotou je aj fakt, že spoločnosť je zároveň aj vlastníkom budovy. To jej dáva väčšiu flexibilitu a možnosti usporiadania jednak priestoru, ale aj procesov bez nutnosti konzultácie s developerom.

Julien Lalande

Všetko pod jednou strechou

Najsilnejšou stránkou firmy na Slovensku sú baliace a výrobné služby, tzv. co-packing a co-manufacturing, ktoré tvoria až 65 % z celého biznisu na Slovensku. „V spoločnosti FM Logistic poznáme dôležitú úlohu co-packingu, co-manufacturingu a nevyhnutnosť značiek odlíšiť sa pri predajoch a marketingových stratégiách. Realizovať všetky tieto procesy na rovnakom mieste ako sú ďalšie logistické služby, teda v našom sklade, nám umožňuje jednoduchú organizáciu, výraznú optimalizáciu nákladov a ešte efektívnejšie spracovanie objednávok,“ vysvetľuje J. Lalande. Sklad v Seredi je jedným z najväčších co-manufacturingových centier v Strednej Európe a slúži ako kľúčový regionálny logistický uzol. V rámci poskytovaných služieb v platforme myslia aj na environmentálny aspekt obalov. Vyhýbajú sa používaniu plastových a iných toxických látok, veľkosť obalov prispôsobujú s cieľom minimalizovať používanie materiálov aj prepravu. Používajú predovšetkým recyklovateľné a opakovane použiteľné materiály.

Automatizácia je už nevyhnutná

Tak ako vo všetkých odvetviach, aj v logistike ide vývoj míľovými krokmi vpred. Nespornou výhodou automatizácie je to, že dokáže uľahčiť prácu zamestnancom. FM Logistic tento rok spustila aj svoju najväčšiu implementáciu automatizovaných riešení v stredoeurópskom regióne, konkrétne inovatívne asistenčné roboty slúžiace na spracovanie objednávok z e-commerce v Poľsku. Na Slovensku využívajú napríklad drony, autonómne vysokozdvižné vozíky, mobilné roboty či skenery s vysokofrekvenčnou identifikáciou. Platforma je vybavená univerzálnymi robotmi, ale aj plne automatickými strojmi, ktoré napríklad triedia produkty a balia ich do blistrov alebo tašiek. „V FM Logistic sa zameriavame na vývoj nových technológií, ale nesnažíme sa automatizovať za každú cenu. Sústreďujeme sa na identifikáciu procesov zákazníka, ktoré si vyžadujú podporu, a výber riešení, ktoré prinesú najvýznamnejšie a merateľné výhody. Sme tiež presvedčení, že jednou z najdôležitejších výziev súčasnosti je vybudovať efektívne rozhrania medzi ľuďmi a strojmi,” uzatvára J. Lalande./agentury/

X X X

Slovenské podniky môžu vďaka fotovoltike získavať aj státisíce eur. Ako na to?

Energia z obnoviteľných zdrojov dnes dokáže nielen znížiť náklady, ale vďaka batériovým úložiskám aj zarobiť. Čas návratnosti takejto investície sa pritom výrazne skracuje. Mnoho zo slovenských podnikov má však v tejto oblasti stále obrovské rezervy a nevyužíva naplno ponúkanú príležitosť.

 Záujem o fotovoltické panely, vďaka ktorým možno získať elektrickú energiu, sa za posledné roky zvýšil

Fotovoltické panely sú len prvý krok

Záujem o fotovoltické panely, vďaka ktorým možno získať elektrickú energiu, sa za posledné roky zvýšil. Pre mnoho firiem, ale aj domácností ide o krok správnym smerom. Ak chcete svojmu podniku priniesť čo najväčšiu úsporu, treba pri plánovaní okrem iného vždy brať do úvahy, akú spotrebu dané miesto má.

„Najekonomickejšia je totiž pre firmu samospotreba zelenej energie,“ vysvetľuje Vladimír Miškovský zo spoločnosti FUERGY. Predpoklad, že podnikateľ si jednoducho vybuduje čo najväčšiu fotovoltickú elektráreň a tak aj najviac zarobí, pretože nespotrebovanú energiu odpredá, je omyl.

„Keďže sa na sieť napája čoraz viac fotovoltických elektrární, vzniká nápor a stáva sa, že za odpredaj solárnych prebytkov zákazník musí dokonca zaplatiť. Elektriny je vtedy totiž v sieti prebytok. Sieť si musí s týmto prebytkom poradiť aktivovaním podporných služieb,“ hovorí odborník.

Aby dodávateľ energií platil vám, nie vy jemu

Ak chce firma dostať z fotovoltiky a zo samospotreby maximum, mala by uvažovať o batériovom úložisku. Aby sa jej však táto investícia vrátila, nemalo by slúžiť iba na uskladňovanie solárnych prebytkov.

Batériové úložisko musí vyrobenú elektrinu spotrebovať vo vhodnom čase a so zvyšnou energiou efektívne pracovať. To znamená túto zvyšnú energiu predať sieti, keď ju sieť najviac potrebuje. Pomáha tak udržiavať stabilitu siete a za túto službu dostáva majiteľ zaplatené. Najvhodnejšie riešenie na tento účel je inteligentné batériové úložisko brAIn od FUERGY.

Na rozdiel od obyčajnej batérie riadi sofistikovaný energetický softvér, ktorý je napojený aj na dodávateľa elektriny. Na dosiahnutie čo najlepších výsledkov pracuje aj s množstvom iných dát – monitoruje vývoj cien, aktuálnu spotrebu na danom odbernom mieste, situáciu v prenosovej sústave, ale aj počasie.

Vďaka tomu presne vie, ako pracovať s energiou čo najekonomickejšie. Nevyužíva pritom len energiu vyrobenú z fotovoltiky. Úložisko sa môže dobiť aj elektrinou zo siete v čase, keď je sieť v prebytku. Takto ju pomáha stabilizovať, vďaka čomu je firma odmeňovaná. Systém brAIn teda narába s energiou tak, aby prinášala čo najlepší zisk.

Návratnosť batériových systémov sa skracuje

So zavádzaním batériových systémov niektoré firmy stále váhajú, pretože sa s nimi spája množstvo predsudkov. „Najčastejším je návratnosť batérie, ktorá sa kedysi pohybovala na úrovni jej životnosti, čo je zhruba 15 až 20 rokov. Odvtedy sa však zmenil nielen výkon batérií, ale aj ich cenová dostupnosť,“ vysvetľuje Vladimír Miškovský zo spoločnosti FUERGY.

Ak sa batériový systém dobre nastaví – čiže nebude ani predimenzovaný, ani poddimenzovaný, návratnosť investície do veľkokapacitných úložísk sa začína už na 30 mesiacoch.

 Ušetriť pomôžu dotácie aj špeciálna služba

Dĺžka návratnosti pritom môže byť ešte oveľa kratšia. Vďaka výzve na podporu výstavby nových zelených zariadení má firma, ale aj fyzická osoba možnosť získať štátnu dotáciu. Podpora je pritom určená tak na zriadenie samotnej fotovoltickej elektrárne od 0,5 MWp, ako aj na jej inštaláciu v kombinácii s batériovým úložiskom.

Maximálna výška podpory nového zariadenia na výrobu elektriny je 2,5 milióna eur, v kombinácii s batériovým systémom ide o 5 miliónov eur. Výzva je vyhlásená do 15. januára a platí pre celé Slovensko.

Ďalšou z možností, ako výhodne využívať slnečnú energiu, je model Energia ako služba. V rámci neho si spoločnosti technológiu bez veľkých vstupných investícií jednoducho prenajmú.

Riešenie musí byť šité na mieru

Oblasť energetiky je špecifická, a preto je vhodné získať maximum informácií od odborníkov. Priekopníkom na Slovensku je spoločnosť FUERGY. Jej softvér už využívajú napríklad na Národnom futbalovom štadióne či v Železiarňach Podbrezová. Batériové úložiská brAIn zase nájdete v podnikoch pôsobiacich v automotive, potravinárskom či retail sektore.

Ak chcete svojej firme dodávať zelenú energiu, zlepšiť tak jej obraz v očiach klientov a zároveň energiu z fotovoltiky vyťažiť na maximum, treba sa obrátiť na jej energetických odborníkov. Tí vám poradia, aké sú vaše možnosti a ktoré riešenie je pre vás ideálne./agentury/

X X X

Robert Fico sa ponáhľal, v programe si protirečí. Zlá slohová práca, tvrdia z opozičných strán (podcast)

Bolo to urobené narýchlo, v krátkom čase s cieľom čím skôr sa chopiť výkonnej moci. Vláda si dopriala maximálny manévrovací priestor, hovorí v podcaste exminister školstva Ján Horecký (KDH).

Čo sa má zmeniť napríklad v oblasti spravodlivosti, školstva, zdravotnícva či v ekonomike, ak by Ficova vláda presadila veci, ktoré má napísané vo svojom programe?

Pýtali sme sa viacerých opozičných poslancov, ktorí sa špecializujú v jednotlivých oblastiach, alebo pracovali na rezortoch ako ministri.

Budete počuť bývalého šéfa parlamentného výboru pre financie a rozpočet Mariána Viskupiča (SaS). „Čo je isté z programového vyhlásenia, je zvyšovanie množstva daní – napríklad daň z nehnuteľnosti. Takisto plánujú nové dane,“ hovorí v podcaste.

Na zdravotnícvo sme sa v podcaste pýtali odborníkov na túto oblasť za stranu KDH, a to bývalého štátneho tajomníka za ministerstvo zdravotnícva Petra Stachuru a šéfa komory záchranárov Františka Majerského.

„Bez detských pediatrov a všeobecných lekárov budeme mať problém postarať sa o deti a dospelých. Som prekvapený, že tam o tom nie je zmienka,“ konštatuje Majerský.

Podľa bývalého veľvyslanca pri NATO a poslanca Progresívcov Tomáša Valáška „chcelo slušnú mentálnu gymnasitku nepomenovať presne ruskú agresiu“. „PVV je plné protirečení a zbožných prianí. To je hlavný motív celého dokmentu,“ hovorí v podcaste. O rozporuplných vyjadreniach hovorí aj jeho kolega zo strany a ekonóm Štefan Kišš.

O tom, čo sa zrejme vláda chystá meniť v oblasti spravodlivosti, sa v podcaste rozprávame s exministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (SaS). „Bude to právna úprava, ktorá nám zasiahne už aj do odsúdených prípadov,“ hovorí o jednej z vecí, ktorá sa píše v programe vlády.

Vláda si tým, že mnohé veci napísala všeobecne, vytvára manévrovací priestor, myslí si exminister školstva Ján Horecký (KDH).

„Bolo to urobené narýchlo, v krátkom čase s cieľom čím skôr sa chopiť výkonnej moci. Vláda si dopriala maximálny manévrovací priestor,“ hovorí v podcaste. Pýtame sa ho aj na program vlády v oblasti školstva a či je reálne každoročné zvyšovanie miezd pedagógov, ako to avizuje Ficova vláda.

Podcast nahrala Denisa Hopková./agentury/

X X X

Ako vyzerajú plány na zmenu volieb? Hlas chce menej okresov, KDH podporí aj koaličný návrh

Do volebných obvodov naposledy zasiahol Vladimír Mečiar. To, čo mu malo pomôcť, však pomohlo aj jeho súperom.

Pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu odomykáme na 24 hodín tento prémiový obsah. Staňte sa naším predplatiteľom a pomôžte nám bojovať za demokraciu a prinášať nezávislú žurnalistiku každý deň.

Už roky sú Slováci zvyknutí na to, že vo voľbách do Národnej rady môžu krúžkovať svojho obľúbeného politika bez ohľadu na to, či sú z Kútov alebo z Čiernej nad Tisou. Toto sa možno onedlho zmení.

Aktuálna koalícia totiž v programovom vyhlásení naznačuje, že bude uvažovať o vytvorení viacerých volebných obvodov: „Vláda je pripravená zriadiť expertnú skupinu, ktorá vyhodnotí alternatívy legislatívnych zmien volebnej legislatívy pre voľby do Národnej rady Slovenskej republiky s cieľom zmeny počtu volebných obvodov.“ Poslancov by malo zostať 150.

Ak by však došlo k zmene počtu volebných obvodov, krúžkovať by ste už mohli iba politika, ktorý bude na kandidátke z vášho obvodu. Tým môže byť kraj, okres alebo aj celkom nová jednotka.

Predstavy sú rôzne. Na ich realizáciu však treba zmenu ústavy, na čo koalícia nemá dostatok poslancov. No nie je vylúčené, že nájde partnera v opozícii.

Hlas chce zmenu

To, že Slovensko je jeden volebný obvod, vložila do ústavy predchádzajúca koalícia. Obávala sa, že Smer spolu s ďalšími stranami plánuje takú zmenu, ktorá by ho čo najdlhšie udržala pri moci. Smer tieto obvinenia poprel. V strane žiadnu takúto debatu neviedli.

Motorom dnešnej zmeny je strana Hlas. Ambíciu zmeniť súčasný stav avizovala už pred voľbami. A neupustila od nej ani po nich.

„Zatiaľ nie je konečná dohoda, ako by mal nový systém vyzerať. Je to viazané aj na prekresľovanie jednotlivých okresov. Ak by sme mali mať zmiešaný systém pol na pol, potrebujeme vytvoriť 75 voliteľov z regiónov,“ približuje podpredseda vlády pre plán obnovy Peter Kmec z Hlasu.

Inými slovami, plán Hlasu by zahŕňal aj zmenu počtu okresov z dnešných 79 na 75. V týchto nových celkoch by sa väčšinovým spôsobom volila polovica parlamentu. Za každý takýto okres by teda išiel do Národnej rady víťaz tamojších volieb. Druhá polovica parlamentu by sa podľa vízie Hlasu volila tak ako dnes.

Michelko: Chýbajú hlasy

Existujú však aj iné predstavy. Poslanec SNS Roman Michelko však upozorňuje na to, že akúkoľvek zmenu podmieňuje zásah do ústavy, na čo skrátka koalícia nemá dosť hlasov. Preto si myslí, že celý plán z programového vyhlásenia môže skončiť len ako návrh bez potrebnej podpory.

„Dnes je zafixovaný jeden volebný obvod a pomerný volebný systém, takže akákoľvek zmena na štyri alebo osem volebných obvodov by vyžadovala ústavnú väčšinu. Pokiaľ sa nenájdu poslanci v KDH alebo v inej opozičnej strane, bude to len analýza,“ hovorí Michelko, ktorý zároveň spomína alternatívy o štyroch alebo ôsmich volebných obvodoch.

Ak by došlo k takémuto deleniu, Slovensko by sa rozdelilo na štyri, respektíve osem obvodov, v ktorých by sa poslanci volili rovnakým, teda pomerným spôsobom ako dnes, no vyberať by ste si mohli iba z lokálnej ponuky. Volič z Tornale by tak napríklad nemohol krúžkovať Roberta Fica, Michala Šimečku či Igora Matoviča, pretože by zrejme kandidovali v inom obvode.

Podpora od KDH

Kým však koalícia nenájde ešte aspoň 11 hlasov, ide len o akademickú diskusiu. To sa však môže zmeniť, ak by našli spojenca v opozícii. A to zrejme nebude ťažké. Kým PS, SaS a OĽaNO hovoria, že žiadnu zmenu nepodporia, celkom iný postoj má KDH.

Kresťanskí demokrati už pred voľbami avizovali, že chcú, aby sa do Národnej rady volilo v ôsmich krajoch. Argumentujú tým, že by vďaka tomu v parlamente mali lepšie zastúpenie ľudia z regiónov. Nie je však celkom jasné, ako to skvalitní Národnú radu.

Proti tomu vystupuje napríklad SaS. „Sme presvedčení, že volebný obvod by mal vždy zohľadňovať to, k akým veľkým problémom sa volený orgán vyjadruje,“ hovorí poslanec SaS Marián Viskupič. Inými slovami, Národná rada prijíma zákony pre celú krajinu, optikou SaS je teda najlogickejším riešením ponechať Slovensko ako jeden volebný obvod.

KDH by ich však chcelo osem a jeho predseda Milan Majerský hovorí, že v takom prípade je ochotný podporiť aj koaličný návrh. „Sme pripravení diskutovať s ktoroukoľvek politickou stranou. Budeme hlasovať za každý zákon, ktorý sme mali v našom programe. Sme pripravení prijať akúkoľvek zmenu, aby nebol jeden volebný obvod,“ povedal Majerský.

Otázne je, či rovnaký pohľad ako on, teda ochotu podporiť koaličný návrh, majú aj ďalší poslanci kresťanských demokratov. František Mikloško hovorí, že nie je naklonený hlasovať s touto koalíciou, no ak by sa návrh týkal programu KDH, vie si predstaviť, že by sa za takú zmenu postavil. Razantne odmietol akurát víziu Hlasu. „Koalícia aktuálne hovorí o 79 volebných obvodoch. Niečo také experimentálne by som neriskoval,“ tvrdí Mikloško.

Prvý rok len debata

Peter Kmec z Hlasu predpokladá, že prvý rok sa povedie odborná diskusia a k reálnemu schvaľovaniu by mohlo dôjsť v druhom roku vládnutia koalície. „Rok pred voľbami by sme nemali meniť pravidlá,“ hovorí o princípe, ktorého sa chce pridŕžať.

Ak by došlo k rozčleneniu Slovenska na viac volebných obvodov, išlo by o prvú zásadnú zmenu v systéme volieb po viac ako 20 rokoch.

Naposledy ho menila koalícia vedená HZDS pred voľbami v roku 1998, keď zrušila vtedajšie štyri volebné obvody a zriadila jeden. Takýto systém totiž umožňuje voliť jednu kandidátku s jedným lídrom z celého územia Slovenska. Paradoxne to, čo malo pomôcť HZDS, napokon pomohlo aj jeho súperom, aktuality.sk

X X X

Sudca skritizoval ministra vnútra, akým spôsobom odstavil vyšetrovateľa

Sudca nariadil neodkladné opatrenie. Personálny rozkaz o odstavení vyšetrovateľa NAKA Štefana Mašina zneplatnil. Rozhodnutie nie je právoplatné.

Pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu odomykáme na 24 hodín tento prémiový obsah. Staňte sa naším predplatiteľom a pomôžte nám bojovať za demokraciu a prinášať nezávislú žurnalistiku každý deň.

Po policajnom viceprezidentovi Brankovi Kiššovi má už aj ďalší vyšetrovateľ v rukách neodkladné opatrenie, že ho minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) odstavil neoprávnene. Vyšetrovateľ Štefan Mašin má totiž status chráneného oznamovateľa trestnej činnosti, čo šéf rezortu ignoroval.

„Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, ktorý sa predtým negatívne vyjadroval na adresu žalobcu a ostatných ,čurillovcov‘, následne len dva dni po vymenovaní do funkcie ministra vnútra vydal personálne rozkazy, ktorými žalobcu dočasne pozbavil výkonu štátnej služby a ukončil poverenie žalobcu výkonom dočasne neobsadenej riadiacej funkcie. Urobil tak bez toho, aby požiadal o predbežný súhlas Úrad na ochranu oznamovateľov, a to napriek tomu, že žalovaný mal vedomosť o tom, že žalobcovi bola prokurátorom ÚŠP GP SR poskytnutá ochrana,“ rozhodol sudca Jakub Obert.

Ministrov rozkaz nespĺňal základy

Upozornil tiež, že ministrov rozkaz nespĺňal ani základné požiadavky, pretože dostatočne neodôvodnil svoje rozhodnutie.

„V odôvodnení takéhoto rozhodnutia totiž musí byť konkretizované, prečo nemožno policajta ponechať vo výkone štátnej služby, t. j. aký dôležitý záujem štátnej služby by jeho ponechaním v službe bol ohrozený, resp. ako by policajt mohol ohrozovať priebeh objasňovania jeho konania, ak by nebol dočasne pozbavený výkonu štátnej služby. V predmetnom personálnom rozkaze ministra vnútra č. 434 zo dňa 27. 10. 2023 tieto skutočnosti nie sú vôbec konkretizované, keďže odôvodnenie tohto rozhodnutia obsahuje len strohú citáciu zákonného textu,“ dodal sudca Obert z Mestského súdu Bratislava IV.

Okresný sudca však v najnovšom rozhodnutí nešetrí kritikou. Ministrovi Šutajovi Eštokovi vytkol, že v personálnom rozkaze sa síce odvoláva na obvinenie čurillovcov, ale úplne ignoruje rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave, ktoré v októbri 2021 skonštatovalo, že stíhanie vyšetrovateľov NAKA je nedôvodné.

„Navyše, novovymenovaný minister vnútra takýmto expresným spôsobom zasiahol len voči žalobcovi a ostatným vyšetrovateľom zo skupiny ,čurillovcov‘, a to napriek tomu, že policajtov obvinených zo spáchania (úmyselných) trestných činov musí byť v Policajnom zbore ďaleko viac.“

Obhajca vyšetrovateľa Mašina Peter Kubina v reakcii na rozhodnutie súdu vyzdvihol prácu súdov. „Súdy máme v našom štáte predovšetkým na to, aby nás chránili pred svojvôľou štátnej moci a porušovaním zákonov. Sme radi, že v našom prípade súdy túto svoju funkciu doposiaľ príkladne plnia. Ostatní verejní činitelia by si z nich v tomto mali brať príklad.“

Policajtov postavil mimo výkonu služby

Nový minister vnútra Matúš Šutaj Eštok s príchodom do funkcie vydal personálny rozkaz a niekoľko obvinených policajtov postavil mimo výkonu služby.

Medzi týmito policajtmi sú okrem Štefana Mašina aj Ján Čurilla, Pavol Ďurka, Róbert Magula, Branislav Dunčko a Milan Sabota. V čase ministrovho rozhodnutia však všetci menovaní mali status chráneného oznamovateľa.

Pred časom sa totiž stali oznamovateľmi trestnej činnosti a špeciálna prokuratúra im udelila status chránených osôb. V praxi to znamená, že ak by ich chcel zamestnávateľ vyhodiť či preradiť na inú pozíciu, musí sa najprv obrátiť na Úrad na ochranu oznamovateľov, ktorý prípad posúdi. Minister to odignoroval.

V rovnakom postavení chráneného oznamovateľa je Branko Kišš. Nie je obvinený, no jeho funkciu úplne zrušili a preradili ho inam. Kišš však už minulý týždeň dostal od súdu rozhodnutie, že postup rezortu vnútra bol neplatný.

Proti obom verdiktom sa môže ministerstvo odvolať./agentury/

X X X

Tento rok bez prekvapení. Najlepší slovenskí tenisti obhájili svoje prvenstvá, pridal sa mladý zázrak zo ženského tímu

Alexa Molčana a Annu Karolínu Schmiedlovú vyhlásili v stredu večer v bratislavskom NTC za slovenských Tenistov roka 2022. Obaja obhájili vlaňajšie prvenstvo.

  Molčan zvíťazil v tradičnej ankete Slovenského tenisového zväzu (STZ) druhýkrát, Schmiedlová získala ocenenie po piaty raz.

Juniorom roka sa stal Michal Krajčí, titul Juniorka roka patrí Renáte Jamrichovej, šampiónke v juniorskej štvorhre na grandslamovom turnaji Australian Open.

 Cenu pre Talent do 15 rokov si odniesol Leon Sloboda. Najlepším tímom je družstvo Slovenska v Davisovom pohári, ktoré sa vďaka víťazstvu 3:1 v Grécku prebojovalo do kvalifikácie o postup na finálový turnaj 2024.

Molčan triumfoval v ankete, do ktorej svojimi hlasmi prispeli funkcionári, členovia Siene slávy, tréneri a novinári, pred Lukášom Kleinom a Jozefom Kovalíkom. V daviscupovom dueli v Aténach vybojoval rozhodujúci tretí bod, keď získal cenný skalp Stefanosa Tsitsipasa.

 Na turnaji ATP v Kitzbüheli postúpil do štvrťfinále, bol v 3. kole na podujatiach Masters 1000 v Indian Wells a Miami. V súčasnosti je na 114. mieste rebríčka ATP vo dvojhre.

„Z obhajoby prvenstva v ankete Tenista roka mám radosť. Ďakujem mojim rodičom a priateľke. Škoda, že ma trochu pribrzdili zranenia, hlavne na začiatku roka. Keď človeku padne sebavedomie, je to ťažké dohnať.

 Mal som problémy vyhrať ťažký zápas. Dokázal som sa však z toho oklepať. Ešte ma do konca roka čakajú dva turnaje a šanca vrátiť sa do elitnej stovky je reálna,“ uviedol Molčan po prevzatí ocenenia.

Schmiedlová vyhrala anketu štvrtýkrát za sebou. Druhá bola Viktória Hrunčáková a tretia Rebecca Šramková. Schmiedlová sa prvýkrát v kariére prebojovala do osemfinále na grandslamovom Roland Garros.

Na US Open postúpila do 3. kola. Bola finalistkou turnaja WTA 125 v Parme a semifinalistkou podujatia WTA 125 v Barranquille. Momentálne je v singli na 71. mieste rebríčka WTA.

 „Som rada, že som opäť zvíťazila v ankete. Veľmi si to vážim. Bol to pre mňa skvelý rok, veď na grandslamoch som si vylepšila svoje osobné maximá. Túto cenu venujem mojim rodičom.

Patrí aj mojej babke a dedkovi, ktorí tento rok zomreli. Ďakujem aj môjmu priateľovi Lukášovi Kleinovi.“

Do Siene slávy slávnostne uviedli Martinu Suchú, členku víťazného slovenského fedcupového družstva z roku 2002 a bývalého dlhoročného funkcionára v tenisovom hnutí Júliusa Bacsóa. /(agentury

X X X

 Koľko stojí pohreb? Pozrite si, čo všetko treba zaplatiť a s akými nákladmi musíte počítať

Pohreb nie je lacná záležitosť. Pozrite si kalkuláciu, koľko dnes stojí pohreb. Vyčíslili sme ho bez smútočného karu.

 Jedna z najväčších položiek je samotná rakva. Ich ceny sa pohybujú od 200 eur** do **1 500 eur.

Náš modelový pohreb bude robený pre pána Karola, ktorý zomrel vo veku 75 rokov v nemocnici.

Ako prvé je dôležité vybaviť pohrebné miesto. Karol pochádzal z Bratislavy a my sme vybrali miesto jeho odpočinku práve tu. Cez mestské pohrebníctvo Marianum sme mu vybavili miesto. Marianum však svoje ceny v lete 2023 zvyšovalo. Kým pred letom bola pôvodná cena za jeden rok bez rozdielu typu hrobového miesta 13,53 eura, dnes zaplatíte od 14 eur do 168 eur.

Pre náš ilustračný príklad sme vybrali jednomiestny hrob za 21 eur na rok.

Jedna z najväčších položiek je samotná rakva. Ich ceny sa pohybujú od 200 eur do 1 500 eur. My sme pre náš príklad vybrali dubovú masívnu rakvu svetlú za 400 eur.

Karol bol veriaci, tak sme mu vybavili cirkevný obrad s hudbou a recitáciou. Za obrad s hudbou by sme zaplatili 164,40 eur k tomu recitácia stála ešte ďalších 12 eur. Dohromady nás to teda vyšlo na 176,40 eura.

Začína sa samotný obrad. Za manipuláciu s rakvou sme zaplatili 26,40 eura. Obradníkovi sme nechali 18,60 eura. Aranžovanie katafalku stojí 10,80 eura, no my sme zvolili ekologickejší variant a zapožičali sme si kyticu na rakvu v tej istej cene 10,80 eura.

Obrad sme nemali počas dňa pracovného pokoja, ináč by sme si priplatili až 300 eur, takisto sme ho nemali mimo pracovnej doby, takže sme na tom ušetrili 65,40 eura.

Aby sme sa vyhli týmto dňom, museli sme využiť služby chladiaceho boxu do 24 hodín. Za ten sme zaplatili 10,80 eura.

Za vykopanie hrobovej jamy pre jednohrobku, pri rozmeroch 90 × 210 × 200 cm sme zaplatili 90 eur. Ak by sme chceli väčšiu jamu takisto jednohrobku, ale s rozmermi 130 × 250 × 220 cm, zaplatili by sme 500 eur. Pri výkopoch sa však muselo použiť aj kladivo, pretože bolo tvrdé podložie, pravdepodobne išlo o zvyšky stavebného materiálu zo základov pomníka. Za prvých 15 minút nás to vyšlo na 35 eur. Viac sa nepoužilo.

Dostali sme sa k najdrahšej položke, a to je zakrytie hrobu a pomník. Vybrali sme žulový jednohrob s pomníkom, ktorý vyšiel približne 1 190 eur.

Ešte sme zaplatili za gravírovanie, kde za jedno písmeno sme dali 3 eurá. Čiže celý nápis nás stál 120 eur.

Pohreb sme sa snažili urobiť v čo najlepších cenách. Príklad je však len čisto ilustračný. Samozrejme, každý pohreb je individuálny a vždy záleží na podmienkach a preferenciách, ktoré si zvolíte./agentury/

X X X

Exriaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského znovu obvinili, tentoraz pre tajnú nahrávku. Na tlačovke sa ňou oháňal aj Robert Fico

Polícia obvinila nielen exšéfa tajnej služby, ale aj odsúdeného policajta Mariána Kučerku, ktorý je na úteku. Nahrávka medzi Kučerkom a prokurátormi špeciálnej prokuratúry bola zmanipulovaná, v zostrihanej verzii ju na tlačovkách púšťal predseda Smeru.

Pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu odomykáme na 24 hodín tento prémiový obsah. Staňte sa naším predplatiteľom a pomôžte nám bojovať za demokraciu a prinášať nezávislú žurnalistiku každý deň.

Aktualizované o 19:48 o stanovisko obvineného.

Predseda Smeru-SD Robert Fico dlhodobo používal prípad stíhaného expolicajta Mariána Kučerku ako dôkaz o tom, že prokurátori špeciálnej prokuratúry nútili funkcionára NAKA k priznaniam.

Dokonca na nich podal v minulosti aj trestné oznámenie, no neúspešne. Pred rokom pustil na tlačovke časť nahrávky, na ktorej bolo počuť prokurátora Ondreja Repu v rozhovore s expolicajtom Mariánom Kučerkom.

Medzičasom už kriminalisticko-expertízny ústav polície vyhodnotil nahrávku ako zostrihanú a upravovanú. Z celého vyše polhodinového rozhovoru Smer vybral iba niekoľkosekundové časti a spojil ich do zhruba dvojminútovej nahrávky.

Úrad inšpekčnej služby pod dozorom krajskej prokuratúry v Košiciach ale na základe trestného oznámenia dvojice prokurátorov začal vyšetrovať, kde sa nahrávka vzala, kto ju vytvoril a ako sa ďalej šírila.

Podľa zistení Aktuality.sk v tejto súvislosti začiatkom novembra obvinili prvých dvoch aktérov. Ako prvý o tom informoval Denník N.

„Môžem potvrdiť, že v uvedenej veci došlo k vzneseniu obvinenia jednej osobe pre prečin porušovania dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy podľa § 377 ods.1 Tr.zákona a ďalšej osobe za pomoc podľa § 21 ods.1 písm.d Tr.zákona k tomuto prečinu.“

O nahrávke vypovedal Beňa

Podľa informácií Aktuality.sk obvinili expolicajta Mariána Kučerku, ktorý bol priamo na stretnutí v Pezinku v budove špeciálnej prokuratúry a aj bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. Bývalý šéf tajnej služby je obvinený ako ten, čo napomáhal.

O nahrávke aj okolnostiach jej vzniku vypovedal pred pár mesiacmi bývalý námestník SIS Boris Beňa v kauze Rozuzlenie. Tvrdil, že Kučerka sa chcel v roku 2020 dostať do radov SIS, keďže okolo neho už boli podozrenia z korupcie a ďalšej trestnej činnosti.

„Pčolinský mu na to povedal, že u nás by bol aj tak v služobnom pomere a nevedeli by sme mu zaručiť, aby bol imúnny voči trestnému stíhaniu, ale odporučil mu, aby vyvolal stretnutie s prokurátormi Šúrekom a Repom a pokúsil sa s nimi porozprávať. Aby mu teda vysvetlili, z čoho je podozrivý a skúsili sa s ním dohodnúť. … Na to mu Pčolinský povedal, aj tak je potrebné, aby takéto stretnutie inicioval a ideálne by bolo, pokiaľ by si takéto stretnutie dokázal aj nahrať a pokiaľ sa obsah tejto nahrávky bude dať použiť na diskreditáciu týchto prokurátorov, on sa to pokúsi zariadiť.“

Beňa sa vraj po čase dozvedel, že Kučerka si prokurátorov naozaj nahral. Keď sa Pčolinského opýtal, prečo je potrebné tohto policajta vlastne chrániť, ten mu mal povedať, že „Mariána Kučerku nemôžu zobrať do väzby, pretože mu riešil „všetky sračky“, ktoré potrebval na NAKA vyriešiť. Takto mi to doslovne povedal.“

O obvinení nevedia

Pčolinský celú kauzu Rozuzlenie, a teda aj Beňove svedectvá popiera. O najnovšom obvinení informácie nemá, uznesenie mu zatiaľ nebolo doručené.

Ani Kučerka informácie o novom obvinení nemá. Tvrdí, že už 19. októbra tohto roka ho vyšetrovateľ obvinil „pre trestný čin porušenia dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy“, no prokurátor Krajskej prokuratúry v Košiciach uznesenie zrušil.

„Neviem sa vyjadriť k tomu, na základe akých okolností dospel Kriminalisticko-expertízny ústav Policajného zboru k záveru o manipulácii predmetnej nahrávky. Viem však potvrdiť, že v médiách bola zverejnená nahrávka, ktorá zachytáva časť môjho „rozhovoru“ s prokurátormi Repom a Šúrekom spôsobom, akým k tomuto rozhovoru skutočne došlo. To, že takýmto spôsobom so mnou títo prokurátori komunikovali nakoniec verejne v médiách potvrdil aj prokurátor Repa, ktorý urobil len to, že túto komunikáciu bagatelizoval. Neviem sa vyjadriť k tomu, od koho politici predmetnú nahrávku získali,“ napísal Kučerka v reakcii. Svoje stanovisko poslal cez advokáta Martina Bezáka, aktuality.sk

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.