Lavrov: Cieľom Ruska zvrhnúť Zelenského, Lekár Sabaka žaluje celé hnutie Republika o100-tisíc eur

 Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že cieľom Moskvy je zvrhnúť vládu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Rusko tak zrejme zmenilo postoj, pretože po začiatku invázie na Ukrajine tvrdilo, že zosadenie Zelenského nie je jeho hlavnou úlohou.

 Lavrov povedal tento výrok pred vyslancami na summite Ligy arabských štátov v nedeľu večer v egyptskej Káhire. Šéf ruskej diplomacie tiež uviedol, že Moskva je odhodlaná pomôcť Ukrajincom „oslobodiť sa od bremena tohto absolútne neprijateľného režimu“.

Lavrov obvinil Kyjev a „jeho západných spojencov“ zo šírenia propagandy, ktorá má zaistiť, že Ukrajina sa „stane večným nepriateľom Ruska“. „Ruský a ukrajinský ľud budú ďalej žiť spoločne a my určite pomôžeme ukrajinskému ľudu, aby sa zbavil režimu, ktorý je úplne protiľudový a ide proti histórii,“ dodal Lavrov.

Jeho slová výrazne protirečia línii Kremľa zo začiatku vojny, keď ruskí predstavitelia opakovane zdôrazňovali, že ich hlavnou snahou nie je zvrhnúť Zelenského vládu.

Minister v Káhire tvrdil, že Rusko bolo už v marci ochotné rokovať o dohode o skončení vojny, lenže Kyjev urobil obrat a ohlásil svoj zámer rozdrviť Rusko na bojisku. Lavrov dodal, že to Západ povzbudzuje Ukrajinu, aby pokračovala v bojoch. „Západ trvá na tom, že Ukrajina nesmie začať rokovania, kým nebude Rusko porazené na bojovom poli,“ povedal Lavrov./agentury/

X X X

Zničili sme sklad munície do raketometov HIMARS, tvrdí Kremeľ

 Ruské sily údajne zničili v Chmelnyckej oblasti na západnej Ukrajine prekladisko s muníciou do amerických raketometov HIMARS, uviedlo podľa agentúry TASS ruské ministerstvo obrany. V zničenom sklade bola podľa ministerstva tiež munícia k americkým húfniciam M777. Ukrajinské ministerstvo obrany podľa agentúry Reuters vzápätí informovalo, že ukrajinským silám sa práve pomocou raketometov HIMARS podarilo zničiť 50 ruských skladov munície.

 Tvrdenia oboch bojujúcich strán o vzájomne spôsobených stratách nemožno v situácii pokračujúcej vojny nezávisle overiť.

„Vysoko presnými zbraňami dlhého dosahu, odpálenými z mora, bolo v okolí obce Bohdanivci v Chmelnyckej oblasti zničené prekladisko s muníciou do salvových raketometov HIMARS, dodaných z USA, a granáty do amerických veľkorážových húfníc M77,“ citovala agentúra TASS hovorcu ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova.

 O amerických systémoch HIMARS sa hovorí ako o nástroji, ktorý by mohol Ukrajine pomôcť zvrátiť vývoj bojov. Náčelník ukrajinského generálneho štábu Valerij Zalužnyj predtým uviedol, že systémy HIMARS Ukrajincom umožňujú na ruské pozície útočiť „s chirurgickou presnosťou“. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj americkému denníku The Wall Street Journal nedávno povedal, že aj vďaka týmto raketometom klesli straty v radoch ukrajinskej armády. Poznamenal ale, že Ukrajina ich má k dispozícii zatiaľ príliš málo na to, aby mohla vo vojne s Ruskom dosiahnuť obrat.

Americký minister obrany Lloyd Austin minulý týždeň uviedol, že USA dodajú Ukrajine štyri ďalšie tieto raketové systémy, takže ukrajinské sily ich budú mať k dispozícii celkovo 16. Dokopy ich chcú USA zatiaľ poskytnúť dve desiatky./agentury/

X X X

Orbán varoval pred miešaním Európanov s Neeurópanmi. Šéf rumunskej diplomacie ho skritizoval

Orbánove vyjadrenia vzbudili pohoršenie aj v Maďarsku.

Na minulotýždňovej 31. letnej univerzite Maďarov v rumunskom meste Baile Tušnad zo strany predstaviteľov maďarskej vlády nezazneli žiadne provokačné vyhlásenia týkajúce sa Rumunska.

Bukurešť sa však nemôže stotožniť s názormi, ktoré v sobotu na uvedenom podujatí prezentoval predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. V rozhovore pre server Digi24 to v pondelok vyhlásil rumunský minister zahraničných vecí Bogdan Aurescu, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

„Nie zmiešaná a zmiešaná rasa“

„My (Maďari) nie sme zmiešaná rasa, a nechceme sa miešanou rasou stať,“ vyhlásil okrem iného Orbán, ktorý varoval pred miešaním Európanov s Neeurópanmi.

Šéf rumunskej diplomacie v rámci rozhovoru pre Digi24 súhlasil s tvrdením moderátora, že Orbán mal v uvedenom prejave provokačné vyjadrenia o Európskej únii a európskej solidarite, kritizoval sankcie voči Rusku a hodnoty Západu.

„Je to pravda, a je to smutné, že uprostred aktuálnej globálnej situácie, ktorá sa týka každého z nás, šíria takéto postoje z nášho územia. A to najmä preto, lebo tieto názory nie sú v súlade s našimi oficiálnymi názormi, preto nemôžeme súhlasiť. Prejav o rasách radšej ani nespomeniem, tie sú úplne neprijateľné,“ povedal Aurescu.

„Vyslovene nešťastné“

Orbánove vyjadrenia podľa servera hang.hu vzbudili pohoršenie aj v Maďarsku. Po Zväze židovských náboženských obcí v Maďarsku (MAZSIHISZ) sa ozval aj hlavný rabín Maďarského židovského združenia EMIH Slomó Köves, ktorý slová o miešaní rás označil za „vyslovene nešťastné“.

MAZSIHISZ uviedol, že nerozumie časti premiérovho prejavu týkajúceho sa „miešania rás“. Orbánove slová sú podľa neho navyše v rozpore s praxou, ktorá doteraz poskytovala židovskej komunite (v Maďarsku) jedinečnú bezpečnosť, a to aj v európskom meradle, píše sa v dokumente zväzu, aktuality.sk

X X X

Bude Fico obžalovaný už na jeseň? Vyšetrovanie v kauze Súmrak je ukončené

 Bude bývalý trojnásobný premiér Robert Fico obžalovaný už na jeseň? Je to veľmi pravdepodobné, pretože vyšetrovateľ už považuje vyšetrovanie za ukončené.

 Cez víkend líder opozičnej strany Smer vo videu z dovolenky tvrdil, že vyšetrovateľ chystá „expresné podanie žaloby“.

„Vyšetrovateľ považuje vyšetrovanie za skončené a z tohto dôvodu v súčasnosti prebieha záverečné preštudovanie spisového materiálu, po ktorom náležite o veci rozhodne,“ potvrdil pre Pravdu Michal Slivka, vedúci odboru komunikácie a prevencie policajného prezídia. Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová podotýka, že o tom rozhodne dozorový prokurátor.

Podľa informácií denníka Pravda by to však mohlo byť už začiatkom jesene, možno v septembri. V rámci akcie Súmrak je Fico ako bývalý premiér obvinený spolu s bývalým ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer), bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom a nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom zo zosnovania zločineckej skupiny, ktorej cieľom bolo udržať Smer pri moci. Okrem toho Fico a Kaliňák sa mali dopustiť aj porušenia daňového tajomstva, keď nezákonne získavali a na tlačových konferenciách hovorili o daňových deliktoch Igora Matoviča (dnes minister financií, vtedy líder opozičného hnutia OĽaNO) a bývalého prezidenta Andreja Kisku.

 Vyšetrovateľ práskol do koní

„Vyšetrovateľ práskol do koní. Napriek tomu, že zďaleka neboli vykonané všetky naplánované dôkazy, napriek tomu, že vo vyšetrovacom spise chýbajú dôležité dokumenty, alebo niektoré pred nami zatajuje, na pokyn Lipšica (špeciálny prokurátor – pozn. red.) ide ukončiť vyšetrovanie a podať návrh – expresne rýchlo – na obžalobu. Lipšic ho do týchto totálnych nezákonností tlačí len a len preto, lebo sa bojí pádu vlády a politickej popravy jeho veliteľa, jeho pána Matoviča,“ vyhlasuje Fico na sociálnej sieti.

Šéf Smeru Robert Fico hovorí o nezákonnostiach pri vyšetrovaní Súmraku.

Len pred týždňom sa pritom priamo v priestoroch Úradu vlády SR konala rekonštrukcia, na ktorej boli prítomní aj bývalý šéf kriminálky Finančnej správy Ľudovít Makó a bývalý prezident Finančnej správy František Imrecze. Obaja totiž tvrdia, že na objednávku Fica s Kaliňákom hľadali usvedčujúce dôkazy proti vtedajšiemu opozičnému politikovi Matovičovi a prezidentovi Kiskovi.

Koncom leta 2017 si podľa obvinenia dal Kaliňák k premiérovi Ficovi zavolať Imreczeho a Makóa, aby ho informovali o podrobnostiach vyšetrovania daňových deliktov Kisku. Fico síce podľa výpovede Makóa vedel o prípade už vopred takmer všetko, chcel si však byť istý, že Kisku môže nazývať daňovým podvodníkom.

Makó opísal, ako Imrecze vo vtedajšej Ficovej kancelárii položil na stôl spis, v ktorom sa nachádzala kompletná agenda úkonov Finančnej správy voči Kiskovej spoločnosti KTAG. Cez tú si totiž neoprávnene účtoval svoje náklady na prezidentskú kampaň, na ktoré navyše žiadal od štátu vrátiť DPH. Vyšetrovanie Kisku sa začalo ešte v roku 2015, až napokon 13. apríla 2022 podal prokurátor Krajskej prokuratúry Prešov na Kisku a konateľa jeho firmy Eduarda Kučkovského obžalobu.

„Následne krátko po tomto stretnutí sa uskutočnilo druhé stretnutie na Úrade vlády, ktoré inicioval opäť obvinený Kaliňák a na ktorom sa zúčastnili okrem neho aj obvinený Fico, Gašpar, Bödör a Imrecze, na ktorom si dohadovali ďalšie kroky smerom k diskreditácii Andreja Kisku na základe už získaných údajov daňového tajomstva,“ uvádza sa v uznesení o obvinení tejto prominentnej štvorice.

Sledovaný?

Fico okrem iného tvrdí, že ho polícia sleduje aj na dovolenke v zahraničí. „Možno by mi mohol vysvetliť (vyšetrovateľ – pozn. red.), prečo ma aj v zahraničí otravuje pár policajtov z NAKA (Národná kriminálna agentúra – pozn. red.), ktorí sú tak nenápadní ako čierni agenti CIA v ruskej tajnej službe,“ povedal bývalý trojnásobný premiér vo videu.

Tvrdí, že vyšetrovateľ telefonicky „otravuje cudzích ľudí, ktorí nemajú s týmto politickým procesom nič spoločné“. „Zadáva im nezmyselné úlohy. Už len čakám, že ich obviní, ak nesplnia jeho predstavy. Typický gestapácky postoj,“ trocha tajomne vysvetľuje Fico.

Na otázku týkajúcu sa tohto tvrdenia polícia neodpovedala.

Okrem toho, že spochybňuje proces vyšetrovania, prokuratúru a nezávislosť súdov, spochybňuje aj samotného vyšetrovateľa. Fico tvrdí, že „má na starosti likvidáciu jeho osoby, Roberta Kaliňáka a ďalších“. Kladie rečnícku otázku, či je vyšetrovateľ nadštandardne honorovaný, lebo „susedia sa čudujú, ako sa mu v ostatnom období ekonomicky darí“.

Rýchle vyšetrovanie

Štvoricu Fico, Kaliňák, Gašpar a Bödör vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil 19. apríla tohto roku.

Fico je ako poslanec Národnej rady chránený pred zadržaním. Po jeho bývalého ministra si policajti prišli na rodinný výlet mimo Bratislavy. Zadržali ho pred očami jeho ženy a ich dvoch maloletých synov.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku ho 23. apríla poslal do väzby. Svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že by Kaliňák mohol ovplyvňovať svedkov najmä verejnými vyhláseniami či tlačovými besedami, na ktorých sa bývalý minister vnútra často zúčastňoval. Po troch týždňoch ho však z väzby prepustili, keď o tom 13. mája rozhodol Najvyšší súd.

Prokurátor pôvodne žiadal väzbu aj pre poslanca Fica. S jeho vydaním na väzobné trestné stíhanie však musela súhlasiť Národná rada. V tej sa však na začiatku mája na to len veľmi tesne nenašlo dostatok poslancov. Na hlasovanie prišli všetci poslanci: zo 150 zákonodarcov bolo za vydanie Fica na väzobné stíhanie len 74. Proti bolo 49, zdržalo sa 19 a nehlasovalo 8 poslancov. Fica vtedy pred vydaním zachránilo najmä koaličné hnutie Sme rodina.

 Píše aj obhajca

Fico zverejnil aj otvorený list, ktorý napísal jeden z jeho obhajcov Ľubomír Hlbočan dozorujúcemu prokurátorovi Matúšovi Harkabusovi.

„Vzhľadom na to, že ste ako dozorujúci prokurátor do dnešného dňa od 22. 4. 2022 nerozhodli o sťažnosti Roberta Fica proti Uzneseniu o vznesení obvinenia, hoci pravidelne rozhodujete a odkladáte bez prijatia ďalších opatrení žiadosti obhajoby o preskúmanie zákonnosti postupu vyšetrovateľa podľa § 210 Tr. por., považujem takýto stav za jav vlastný politickým procesom, a vaša nečinnosť, na ktorú vás upozorňujem, je prejavom, že dozorujete politický vykonštruovaný a zinscenovaný proces,“ pokračuje Hlbočan s tým, že od podania sťažnosti prešlo 90 dní. Podotýka však, že Trestný poriadok neukladá prokurátorovi lehoty, tie stanovuje opatrenie generálneho prokurátora.

Ako sa ďalej píše v liste, Fico tento stav „nepripisuje nedbalosti, ale minimálne eventuálnemu úmyslu porušovať jeho ľudské a občianske práva v trestnom konaní, ktoré považuje za vykonštruovaný politický proces proti jeho osobe a iným osobám“.

Pre formu otvoreného listu sa rozhodol Fico, aby „verejnosť mohla sledovať a kontrolovať odstránenie protizákonného stavu“. Hlbočan ďalej objasňuje, že „osobne upozornil špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica 21. júna na tento protizákonný stav, ktorý však v rámci všeobecného dozoru nad dodržiavaním zákonnosti neprijal žiadne opatrenia na jeho odstránenie“.

Hovorkyňa prokuratúry Tökölyová upozorňuje, že sťažnosť bola prokurátorovi predložená presne pred mesiacom. „Úrad špeciálnej prokuratúry sa sťažnosťou zaoberá,“ dodala s tým, že špeciálna prokuratúra „nebude procesný postup v trestných veciach komunikovať prostredníctvom médií“.

Spresnila, že sťažnosti podali všetci štyria obvinení. A na margo Hlbočanovho listu uviedla: „Otvoreným listom obhajcu sa budeme zaoberať, ak na to bude procesný dôvod.“

Fico s Kaliňákom pritom nepochodili ani u generálneho prokurátora Maroša Žilinku so žiadosťou o využitie paragrafu 363 Trestného poriadku. Ten o ich sťažnostiach nemohol rozhodnúť, pretože podali riadny aj mimoriadny opravný prostriedok./agentury/

X X X

Minister Naď: Pellegrini v rámci obrany riešil len zlodejiny, patrí za mreže

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v reakcii na tvrdenia lídra strany Hlas-SD Petra Pellegriniho o tom, že nákup bojových obrnených vozidiel 8×8 bol netransparentný a predražený uviedol, že práve za vlád Smeru, ktorých bol súčasťou aj Pellegrini, sa udiali v rezorte obrany rôzne zlodejiny.

 „Peter Pellegrini by mal byť absolútne ticho, keď sa hovorí o predražených nákupoch v rezorte obrany za vlády Smeru, či jednofarebnej, alebo predtým s HZDS a SNS alebo Mostom, sa tu diali také zlodejiny, že keď príde spravodlivosť na konci dňa, tak ľudia ako Peter Pellegrini sa už viac nebudú pozerať do krabíc so státisícami eur, ktoré dostávali podľa vyjadrení rôznych svedkov, ale budú sa pozerať spoza mreží,“ uviedol Jaroslav Naď.

 Podľa ministra je absurdné, aby ho práve Peter Pellegrini kritizoval pre korupciu. „To, že Peter Pellegrini obviňuje mňa z nejakých korupčných aktivít mi príde absurdné, pretože, keď tu niekto realizoval celé roky korupčné aktivity, tak to boli vlády Smeru. Takže nech Peter Pellegrini ostane ticho, nech chodí na dúhové pochody, myslím, že som ho tam nevidel, asi tam mal byť a nech sa sústredí na veci, ktoré sú mu blízke. Obrana to určite nie je. Keď s obranou niečo riešili, tak to boli len veci, ktoré sa týkali rôznych zlodejín, ktoré tu realizovali,“ dodal Naď.

 Vláda SR na konci júna schválila obstaranie 152 kusov pásových obrnených vozidiel CV90 MkIV s 35 mm kanónom prostredníctvom medzivládneho kontraktu so Švédskym kráľovstvom. Tieto vozidlá postupne nahradia až polstoročnú dosluhujúcu techniku Pozemných síl Ozbrojených síl (OS) SR. Spolu s kolesovými bojovými obrnenými vozidlami 8×8 ide zároveň o kľúčovú výzbroj pre zabezpečenie ochrany a obrany Slovenskej republiky a najvýznamnejší krok k vybudovaniu ťažkej mechanizovanej brigády, ktorý SR vypláva v zmysle medzinárodných záväzkov voči kolektívnej obrane NATO. Celkové predpokladané náklady na obstaranie pásovej techniky vrátane odhadovaných nákladov na infraštruktúru sú vo výške približne 1,688 miliardy eur s DPH./agentury/

X X X

Gazprom opäť ohlásil nečakané odstávky. Cena plynu rastie

Ruský koncern Gazprom opäť obmedzuje dodávky plynu cez Nord Stream 1. Ceny zemného plynu v Európe na túto správu zareagovali prudkým nárastom. TASR o tom informuje na základe správ agentúr Reuters a Bloomberg.

 Gazprom v pondelok popoludní oznámil, že od stredy zníži dodávky plynu cez Nord Stream 1 na približne 20 % jeho kapacity. Údajným dôvodom je odstávka ďalšej turbíny, ktorá má ísť na údržbu.

Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v nasledujúcom mesiaci na burze v Amsterdame po oznámení Gazpromu vyskočila až o 10 % na 176 eur za megawatthodinu (MWh). Kontrakt sa o 16.55 h SELČ predával po 174,50 eura za MWh.

 Od obnovenia prevádzky plynovodu po ukončení jeho údržby 21. júla boli dodávky cez Nord Stream 1 z Ruska do Nemecka stabilné, približne na úrovni 40 % kapacity. Na tejto úrovni sa pohybovali aj pred odstávkou plynovodu. Ruský prezident Vladimir Putin však už minulý týždeň varoval, že dodávky by mohli klesnúť až na 20 %.

Ďalšie obmedzenie dodávok plynu cez Nord Stream 1 ešte zvýši nedostatok na európskom trhu s energiami, čo opäť podporí ceny ply./agentury/

X X X

Lekár Sabaka žaluje celé hnutie Republika. Žiada odškodné 100-tisíc eur

Lekár už podával žalobu aj na šéfa Republiky Milana Uhríka a poslanca Milana Mazureka. Od Uhríka žiada 28-tisíc eur, od Mazureka rovných 20-tisíc.

Známy lekár Peter Sabaka, ktorý ešte minulý rok zažaloval europoslanca Milana Uhríka a poslanca parlamentu Milana Mazureka, podal žalobu aj na samotné hnutie Republika.

S Uhríkom a Mazurekom sa chce súdiť, pretože o ňom podľa neho šírili nepravdivé informácie. Žalobu na celú Republiku sa rozhodol podať, pretože práve pod hlavičkou svojej strany obaja politici vystupovali. Potvrdil nám to sám Sabaka.

„Vždy, keď natáčali videá, kde šírili dezinformácie o mojej osobe, robili to pod hlavičkou Republiky, svietilo tam logo strany, bolo to na facebookovej stránke Republiky aj na Kulturblogu, kde pracujú asistenti Milana Mazureka,“ hovorí Sabaka pre Aktuality.sk.

„Spolu s mojím právnikom sa domnievame, že ich útoky voči mojej osobe sú spôsobom, akým chcú získavať politický kapitál. Keby neboli v politike, nerobili by to, chcú to pretaviť do svojich preferenčných hlasov, za ktoré potom strana získa peniaze. V podstate je to ich biznis model,“ vysvetľuje lekár.

Križiacka výprava

Sabaka, ktorý pracuje na infektologickej klinike na bratislavských Kramároch, žiada od Republiky odškodné 100-tisíc eur.

„Je to tak trochu križiacka výprava proti Republike,“ priznáva infektológ, ktorý sa ako jeden z prvých lekárov rozhodol brániť proti šíreniu klamstiev súdnou cestou.

Lekár bol tvárou očkovacej kampane, v čase pandémie bol aktívny na sociálnych sieťach a pravidelne sa objavoval v médiách. Uhrík o ňom na Facebooku napísal, že dostal štátnu cenu J. M. Hurbana aj s finančnou odmenou 28-tisíc eur ako „tichú odmenu za verejné schvaľovanie nezmyselných covid obmedzení“.

Mazurek zasa na sociálnej sieti zverejnil emotívne video, kde Sabaku nepriamo spájal so smrťou chlapca v rómskej osade, ktorého lekárka nevyšetrila, pretože jeho mama nebola očkovaná. Video malo viac ako 500-tisíc zhliadnutí.

Od Uhríka lekár žiada odškodné 28-tisíc eur, od Mazureka rovných 20-tisíc. „Už mám toho dosť. Beriem to ako službu spoločnosti. Nemôže si niekto získavať politickú podporu tým, že o niekom rozširuje nepravdy. To nie je čistá hra,“ povedal pre Aktuality.sk Sabaka ešte vlani v októbri.

Uhrík: Nič mu nedáme

Predseda Republiky Petrovi Sabakovi odkazuje, že mu žiadne odškodné platiť nebudú. Jeho žaloby považujú za absurdné a za „jeho snahu o vytĺkanie mediálneho kapitálu a politické zviditeľnenie sa“.

Pojednávania v prípadoch sa ešte neuskutočnili, no prvé rozhodnutia už padli. Minulý rok v decembri kežmarský okresný súd neodkladným opatrením Mazurekovi prikázal, aby sa lekárovi ospravedlnil, zaplatil mu odškodné vo výške 20-tisíc eur a aby zo sociálnej siete zmazal video, v ktorom Sabaku nazýva „covidovým prorokom“.

Krajský súd v Prešove neskôr rozhodnutie prvostupňového súdu takmer celé zrušil. Trval len na tom, aby poslanec video odstránil.

V spore s Milanom Uhríkom Okresný súd v Nitre, na ktorý sa lekár obrátil, neodkladným opatrením šéfovi Republiky prikázal, aby status aj video o Sabakovi odstránil, aktuality.sk

X X X

Remišová a ďalší ministri ohlásili vojnu byrokracii. Pocítiť by ju mali rodičia, onedlho aj ďalší

 Rodičov, ktorým sa narodilo dieťa, doteraz čakal maratón vybavovačiek na úradoch, od matriky až po lekárov, a vyplňovanie desiatok strán tlačív. Teraz je všetko inak, celú administratívu za rodičov vybaví štát, vyhlásila v pondelok ministerka informatizácie a investícií Veronika Remišová (Za ľudí). Tajomník rezortu Ján Hargaš zároveň pripomenul aj novinku, ktorá sa spustí už o pár dní. Novorodenca automaticky prijme zdravotná poisťovňa matky.

 Nová služba štátu v rámci digitalizácie odľahčí otcov a mamy od doterajšej zbytočnej byrokracie po narodení potomka.

„Proces optimalizácie je živý a ďalej prebieha. Od augusta sú to poisťovne, ďalšia zmena bude do mesiaca – zrušenie dokladania sobášneho listu v nemocniciach,” povedal.

Čitateľka Laura z Jaslovských Bohuníc rodila na jar a hovorí, že sa nemá na čo sťažovať. „Nikam sme nechodili. Z pôrodnice rozposielajú doklady, my sme mali všetko hneď a bez nervov,” zhodnotila.

Zmeny, ktoré sa dostávajú do praxe už od 1. apríla, sú výsledkom spolupráce štyroch rezortov: informatizácie, vnútra, zdravotníctva a práce. Rodičom majú uľahčiť život najmä novinky týkajúce sa matričných listín. Úradníci si ich vyhľadajú vo forme elektronických výpisov z registra fyzických osôb. „V praxi to znamená, že už nemusíte nosiť na úrady kópie rodných, sobášnych a úmrtných listov, ani potvrdenia o pobyte. Pozitívne to pocítia najmä žiadatelia o materskú, rodičovský príspevok či príspevok pri narodení dieťaťa,” informuje úrad vicepremiérky.

 „Pandémia koronavírusu nás naučila, koľko vecí vieme vyriešiť on-line. Vďaka elektronizácii služieb dokážeme šetriť čas, peniaze a aj energiu všetkým. Prvým projektom je práve eslužba hlásenie o narodení dieťaťa a príspevok pri narodení,“ povedal generálny riaditeľ NCZI Peter Lukáč.

Nová eslužba v praxi znamená, že zdravotnícky pracovník narodenie dieťaťa elektronicky zapíše do informačného systému, čím ušetrí rodičom kontakt s úradmi. Na základe toho, že rodičia budú môcť priamo v pôrodnici podpísať dohodu o mene a priezvisku dieťaťa alebo budú môcť na to využiť elektronický systém, matrika vydá prvý rodný list. „Bude možnosť, aby tento rodný list bol odoslaný priamo na adresu rodičov do vlastných rúk, samozrejme, zostáva aj možnosť tak ako doposiaľ, že bude všetky tieto úkony možné vybaviť priamo na matrike,” priblížil minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). Dodal, že automaticky sa bude realizovať aj zápisnica o určení otcovstva.

Tlačová konferencia k zavedeniu elektronizácie prvej z viacerých životných situácií ľudí. Štát chce postupne proaktívny prístup „bez úradov” rozširovať.

 Nová služba štátu v rámci digitalizácie odľahčí otcov a mamy od doterajšej zbytočnej byrokracie po narodení potomka.

Zmeny sa týkajú aj zápisu údajov pre príspevok pri narodení dieťaťa. Po novom už chodí matke automaticky. „Úradníci posielajú 90 percent na účet, zvyšných 10 poštovou poukážkou. Za apríl už má približne 3 780 z nich príspevok na účte, 3 661 za máj, 1 591 za jún, lenže ten sa ešte len začína vyplácať,” vyčíslil minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Oneskorenie je dôsledkom nahlasovania dohôd s pediatrom, ktoré lekári odosielajú väčšinou až koncom mesiaca.

Proces je nasledovný: ošetrujúci lekár pri prepustení matky po pôrode zapíše v lekárskej prepúšťacej správe prostredníctvom funkcionality evysetrenie v ezdraví NCZI aj údaje pre príspevok. Rovnaké údaje bude mať možnosť zapísať prostredníctvom ezdravia do záznamu z odborného vyšetrenia aj lekár gynekologicko-pôrodníckej ambulancie a pediater. Lekárom zapísané údaje v systéme ezdravie si príslušný úrad práce overí a potvrdí splnenie podmienok nároku pre príspevok pri narodení./agentury/

X X X

Pápež František sa ospravedlnil za zlo páchané kresťanmi na pôvodných obyvateľov Kanady

Hlava katolíckej cirkvi odsúdila kultúrnu deštrukciu a násilnú asimiláciu domorodcov. Pápež František sa v pondelok – v rámci prvého dňa svojej návštevy v Kanade – ospravedlnil za „zlo spáchané mnohými kresťanmi na pôvodných obyvateľoch“ Kanady. Vyjadril tiež ľútosť nad spoluúčasťou cirkvi na tomto konaní, ktoré označil za „kultúrnu deštrukciu“. Svoj príhovor predniesol v španielčine.

Prosba o odpustenie

„Je mi to ľúto. Prosím o odpustenie najmä za spôsob, akým mnohí členovia cirkvi a náboženských spoločenstiev spolupracovali – v neposlednom rade aj svojou ľahostajnosťou – na projektoch kultúrnej deštrukcie a násilnej asimilácie,“ povedal pápež podľa agentúry AP pred davom príslušníkov pôvodných národov, inuitov a Métisov v meste Maskwacis v provincii Alberta.

Ako informovala agentúra AP, František prišiel na miesto bývalej internátnej školy v lokalite Maskwacis, ležiacej asi 100 kilometrov južne od Edmontonu, kde najskôr zavítal na miestny cintorín. Potom sa na pozemku internátnej školy Ermineskin, ktorá je dnes z veľkej časti zbúraná, zvítal s náčelníkmi pôvodných kmeňov a s obeťami, ktoré prežili zneužívanie v školách, či ich pozostalými.

Štyria náčelníci, oblečení v tradičných odevoch, potom pápeža odprevadili na zhromaždenie tisícov pôvodných obyvateľov. Tam pápežovi na privítanie zahrali a zaspievali tradiční domorodí bubeníci.

Premiér Trudeau na zhromaždení

Na zhromaždení v Maskwacise boli aj predstavitelia kanadskej vlády vrátane premiéra Justina Trudeaua.

V programe stretnutia v areáli Bear Park Pow-Wow v Maskwacise boli aj príhovory náčelníkov, spoločná modlitba Otče náš a požehnanie udelené pápežom.

AP priblížila, že katolícke rehole prevádzkovali 66 zo 139 internátnych škôl, ktoré v Kanada existovali od konca 19. storočia do 90. rokov 20. storočia.

Internátne školy

Celkovo bolo v Kanade do škôl internátneho typu nútene zapísaných približne 150 000 detí indiánov, inuitov a Métisov. Žiaci sa zo strany učiteľov a vychovávateľov veľmi často stretávali s fyzickým a sexuálnym násilím, pričom cieľom takýchto zariadení bolo zbaviť ich vlastnej kultúry i materinského jazyka.

Predpokladá sa, že tisíce detí v týchto internátnych školách zomreli na choroby, podvýživu alebo zanedbanie starostlivosti.

Františkova šesťdňová cesta do Kanady nadväzuje na stretnutia z jari, keď sa pápež vo Vatikáne stretol so zástupcami indiánov, inuitov a Métisov. Tieto stretnutia vyvrcholili 1. apríla historickým ospravedlnením za „poľutovaniahodné“ zneužívanie, ktorého sa dopustili niektorí katolícki misionári v internátnych školách.

Roztrhnuté kolenné väzy

Návšteva Kanady bude zahŕňať aj ďalšie miesta v provincii Alberta, ako aj stretnutia a podujatia v mestách Québec a Iqaluit, hlavnom meste kanadského teritória Nunavut na ďalekom severe.

František uskutočnil cestu do Kanady, hoci roztrhnuté kolenné väzy ho začiatkom júla prinútili zrušiť návštevu Afriky,aktuality.sk

X X X

Progresívci v prieskumoch stúpajú. SaS im stále ukazuje chrbát

PS môže limitovať ich otvorené hlásenie sa k liberalizmu. Silnú podporu majú v Bratislavskom kraji, takmer žiadnu v tom Nitrianskom.

Pred parlamentnými voľbami 2020 vystupovali spoločne so stranou Spolu ako premiérska koalícia. Z účasti vo vláde však napokon nebolo nič. Predvolebná koalícia Progresívneho Slovenska a Spolu sa nedokázala dostať ani len do Národnej rady.

Po volebnom sklamaní sa cesty dvojice strán rozišli. Obe absolvovali výmeny vedenia a pokusy o reštart. Podľa aktuálnych meraní sa zdá, že Progresívnemu Slovensku sa to podarilo výrazne lepšie než jeho súpútnikovi Spolu, ktoré sa už často nezmestí ani na koniec rebríčka s preferenciami.

Predbehli OĽaNO, na SaS nedosiahli

Z progresívcov je dnes po viac ako dvoch rokoch od volieb preferenčne stredne silný subjekt s novým vedením, ktoré má vyššie ambície ako predchodcovia. Problémom však môžu byť práve hodnoty, na ktorých hnutie vzniklo, domnieva sa odborník.

Posledný prieskum agentúry AKO pre TV Joj z minulého týždňa neskončil pre PS najhoršie – namerali mu takmer 10 percent. To je o tri percentné body viac ako získala koalícia PS-Spolu vo voľbách a jeden z ich najlepších výsledkov od volieb. Držia sa dokonca aj nad OĽaNO, no na SaS – ich najväčšieho rivala – to zatiaľ nestačí. Stúpajúcu tendenciu má podpora aj v o čosi skeptickejších meraniach agentúry Focus.

 „Na mimoparlamentné hnutie to je celkom slušná podpora, no nechceme sa s tým uspokojiť a pracujeme ďalej na ponuke alternatívy voči súčasnej vládnej koalícii aj parlamentnej opozícii,” odpovedá predseda hnutia Michal Šimečka na otázku, ako vníma súčasné výsledky progresívcov. O tom, kde by rád PS videl, hovoriť odmietol. Ako skonštatoval, „sebavedomé vyhlásenia sme si už minuli v predchádzajúcich voľbách”.

Michal Truban, ktorý stál na čele hnutia pred parlamentnými voľbami 2020 svojho času odhadol, že PS by mohlo mať aj 20 percent. Napokon z toho nebolo ani sedem.

Získali poslanca aj influencera

Tomu sa chcú progresívci tentoraz vyhnúť hneď niekoľkými krokmi. Na zvýšenie svojej viditeľnosti hnutie od volieb urobilo dve zásadnejšie akvizície – do svojich radov prijalo odídenca zo Za ľudí a dborníka na zahraničnú politiku Tomáša Valáška a exmoderátora, dnes aktivistu v oblasti životného prostredia Michala Saba.

Obaja hnutiu priniesli čosi, čo im po voľbách chýbalo. Vďaka Valáškovi môže hnutie predkladať v parlamente svoje návrhy. Od apríla 2021, keď začal vystupovať vo farbách progresívcov, predložil 20 návrhov zákonov a noviel. Žiadny z materiálov sa nedostal za prvé čítanie. Chýbajú totiž spojenci, ktorí by poslancove návrhy podporili.

Sabo zas znamená zvýšenie viditeľnosti, najmä medzi mladšími ročníkmi. Na Facebooku a Instagrame ho sledujú desiatky tisíc ľudí. Zároveň potvrdzuje ambíciu hnutia byť lídrom v klimatických témach. Tento cieľ PS podčiarklo aj tým, že k sebe zlákalo europoslanca Spolu Michala Wiezika, ktorý sa dlhodobo venuje životnému prostrediu.

 Ďalším tematickým piliérom progresívcov ako liberálneho hnutia sú ľudské práva. Ich politici pravidelne vystupujú na podporu komunity LGBTI a proti sťažovaniu prístupu k interrupciám.

Strana pre mladých?

Celé snaženie PS má dnes suverénne najvyššiu odozvu medzi mladými. Merania agentúry AKO ukázali, že v júli tohto roka sa až pätina voličov do 33 rokov prikláňala práve k progresívcom. V tejto skupine zároveň hnutie zaznamenalo najrazantnejší nárast. Potom však prichádza radikálny prepad. Staršie ročníky majú o politiku PS len veľmi vlažný záujem.

Aj v hnutí si uvedomujú, kde je ich podpora. „Mladí ľudia mali vždy progresívnejšie zmýšľanie, no veríme, že aj vyšším ročníkom záleží na úspešnej budúcnosti našej krajiny, minimálne kvôli svojim deťom a vnukom či vnučkám,” reaguje Šimečka na otázku, či je PS len stranou pre mladých.

S podobným fenoménom sa progresívci stretávajú aj v prípade podpory v jednotlivých krajoch. Výraznú ju majú najmä v tom bratislavskom, hoci porovnateľne sa ich fanúšikovská základňa zväčšila od novembra minulého roka aj v Prešovskom a Košickom kraji.

 „Je prirodzené, že Progresívne Slovensko má najväčšiu podporu vo väčších mestách, ktoré sú liberálnejšie a progresívnejšie. V strednodobom horizonte však chceme osloviť aj ľudí z menších miest a obcí, pretože aj oni túžia po fungujúcich a moderných službách štátu, ktoré dokážeme ľuďom v najbližších voľbách ponúknuť,” hovorí Šimečka.

Na nerovnomerné rozloženie voličov PS poukazuje aj riaditeľ prieskumnej agentúry AKO Václav Hřích. „Sú veľmi silní v Bratislavskom kraji, ale v Trnavskom kraji majú polovičnú podporu. A v Nitrianskom takmer zanedbateľnú. Na východnom Slovensku sa približujú priemeru. Ich ďalšou úlohou by preto malo byť rovnomernejšie pokrývať regióny,” konštatuje Hřích.

Iné ročníky a voličov v iných krajoch oslovuje politická strana tým, čo robí, alebo čo spraviť chce.

Podľa Šimečku aj v hnutí plánujú rozšíriť svoj záber o zdravotníctvo, školstvo, či dopravnú infraštruktúru. „Chceme byť plnoformátovým hnutím, ktoré ľuďom prinesie európsku kvalitu života vo všetkých oblastiach života,” tvrdí Šimečka.

Zrejme sa však do týchto oblastí nebude progresívcom dostávať tak jednoducho. Odborníkom na školstvo bol pred voľbami Vladimír Šucha, ktorý bol najvyššie postaveným slovenským úradníkom v európskych organizáciách. Po voľbách sa z politiky stiahol.

Zásah progresívcov do iných ako zelených či ľudskoprávnych tém ilustrovala aj nedávna séria tlačoviek, ktorou sa snažili upozorniť na mýtny tender. „Smerácky biznis Skytoll pokračuje aj za Matoviča, štát vyhodil von oknom 11 miliónov eur,” bol názov tlačovky z konca mája. Informácie, ktoré zástupcovia PS priniesli, zásadnejší ohlas v spoločnosti nemali.

Najväčší súper, potenciálny spojenec

Na ten sa dnes nemôže sťažovať prirodzený spojenec a zároveň najväčší súper progresívcov – SaS. Tak ako PS, aj SaS býva označovaná za liberálnu stranu.

Podobne ako progresívci, aj SaS to manifestuje hlásením sa k podpore práv LGBTI komunity či odporom proti sprísňovaniu interrupcií. Na podporu Dúhového prideu, ktorý sa v Bratislave odohral v sobotu, vyvesil predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík pred budovou rezortu dúhovú vlajku.

Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková sa zas angažuje v týchto témach v parlamente. Sulíkovci zaznamenávajú striedavé úspechy. Kým na jednej strane sa im darí napríklad blokovať sprísnenie interrupcií, na druhej strane sa už viac ako rok nedokážu dohodnúť s koaličnými partnermi na podpore zákonov, ktoré by zjednodušili život párom rovnakého pohlavia. A to aj napriek tomu, že sa k tomu koalícia aj vláda zaviazali vo svojich programových dokumentoch.

Medzi stranami panuje zvláštna atmosféra akejsi kamarátskej rivality. Na jednej strane totiž súperia o podobného voliča, na strane druhej sa však vzájomne podporujú a spolupracujú. Napríklad, bratislavský župan Juraj Droba z SaS vystúpil na májovom sneme progresívcov, kde ich aj pochválil, že vedia byť „cool pre mladých“, čo už SaS podľa neho stratila.

Spoločná kandidátka zatiaľ nie

Podľa júlového prieskumu agentúry AKO však naďalej medzi voličmi do 33 rokov dominuje práve Sulíkova strana, ku ktorej sa prihlásilo až 27 percent opýtaných (k PS 22 percent).

Strany tiež spolupracujú v primátorských voľbách v Bratislave. Obe sa postavili za súčasného šéfa magistrátu Matúša Valla. PS podporuje aj župana Drobu, ktorý tiež súťaží o znovuzvolenie.

Z dvojice rivalov si dnes vedie lepšie SaS. Podľa aktuálneho prieskumu AKO pre TV Joj je medzi nimi rozdiel takmer päť percentuálnych bodov.

 Aj na základe týchto podobností sa preto ponúka otázka, či strany nespoja pred parlamentnými voľbami svoje sily a nevytvoria jednu spoločnú kandidátnu listinu.

Hoci progresívci sa spolupráci nebránia, hovoria, že zatiaľ sa nič podobné nechystá. „O spoločnej predvolebnej kandidátke s SaS neuvažujeme,” skonštatoval predseda PS Šimečka.

Ak sa po septembri nezrúti odchodom SaS z vlády zvyšok koalície, riadne voľby budú v roku 2024. Dovtedy ešte môže PS skúšať, kam sa dokáže jeho podpora dostať. A to aj vzhľadom na to, že sa otvorene hlási k liberálnym hodnotám, ktoré na Slovensku tradične nemajú práve silnú podporu.

„Potenciál na rast tam vždy je, najmä keď vidíme, aká rozbitá je súčasná politická scéna, kde vláde nespokojnosť aj s vládnymi stranami. Na druhej strane sú limitovaní tým, že sú nazývaní liberálnou stranou, čo je relatívne silný argument v hodnotovom súboji politikov,” konštatuje Hřích, aktuality.sk

X X X

Ceny plynu v Európe prudko rastú

Ruský koncern Gazprom opäť obmedzuje dodávky plynu cez Nord Stream 1. Ceny zemného plynu v Európe na túto správu zareagovali prudkým nárastom. TASR o tom informuje na základe správ agentúr Reuters a Bloomberg.

Putin pripustil pokles dodávok

Gazprom v pondelok popoludní oznámil, že od stredy zníži dodávky plynu cez Nord Stream 1 na približne 20 % jeho kapacity. Údajným dôvodom je odstávka ďalšej turbíny, ktorá má ísť na údržbu.

Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v nasledujúcom mesiaci na burze v Amsterdame po oznámení Gazpromu vyskočila až o 10 % na 176 eur za megawatthodinu (MWh). Kontrakt sa o 16.55 h SELČ predával po 174,50 eura za MWh.

Od obnovenia prevádzky plynovodu po ukončení jeho údržby 21. júla boli dodávky cez Nord Stream 1 z Ruska do Nemecka stabilné, približne na úrovni 40 % kapacity. Na tejto úrovni sa pohybovali aj pred odstávkou plynovodu. Ruský prezident Vladimir Putin však už minulý týždeň varoval, že dodávky by mohli klesnúť až na 20 %.

Ďalšie obmedzenie dodávok plynu cez Nord Stream 1 ešte zvýši nedostatok na európskom trhu s energiami, čo opäť podporí ceny plynu. Európske vlády sa už pripravujú na krízu počas najbližšej vykurovacej sezóny, aktuality.sk

X X X

Nemci neveria, že existuje technická príčina na zníženie dodávok plynu z Ruska

Nemecký úrad pre reguláciu sieťových odvetví Bundesnetzagentur (BNetzA) tvrdí, že neexistuje žiadna technická príčina na opätovné zníženie dodávok plynu cez Nord Stream 1.

Ruský koncern Gazprom v pondelok popoludní oznámil, že od stredy (27. 7.) zníži dodávky plynu cez Nord Stream 1 na približne 20 % jeho kapacity. „Zobrali sme toto oznámenie na vedomie,“ uviedla neskoro popoludní hovorkyňa BNetzA.

BNetzA spoločne so spolkovým ministerstvom hospodárstva a krízovým tímom pozorne monitorujú situáciu s dodávkami plynu. „Podľa našich informácií neexistuje žiaden technický dôvod na redukciu dodávok,“ priblížila hovorkyňa BNetzA.

Gazprom bude podľa vlastných slov od stredy rána dodávať cez Nord Stream 1 okolo 33 miliónov kubických metrov plynu denne, čo je len 20 % z celkovej kapacity plynovodu. Ako dôvod uviedol opravu turbíny, aktuality.sk

X X X

V Gorile ho už nestíhajú, na krku mu zostáva len kauza Glance House. Trnka má však ako prokurátor stopku

Bývalého generálneho prokurátora už nestíhajú v jednej kauze, ktorá súvisí s Kočnerom. Dobroslav Trnka však stále čelí obvineniu v inom prípade, kde tiež miešal karty jeho kamarát.

Bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku si bude verejnosť navždy pamätať minimálne pre tri momenty jeho kariéry. V roku 2004 prepustil z väzby Jozefa Majského. V roku 2011 pri svojom odchode z čela prokuratúry v televíznom rozhovore urážlivo polemizoval o tom, ako sa niektorí poslanci „trtošili a pregrciavali“. No a napokon sa v roku 2019 prevalilo, že vo svojom trezore na prokuratúre ukrýval nahrávky kauzy Gorila, ktoré mu zveril Marian Kočner. Ten Trnkovi v uniknutom rozhovore nadával, že je nebetyčný k….

Hoci Trnka v ostatných rokoch čelil viacerým podozreniam, dnes už je obvinený len v jedinom prípade. Sudca Okresného súdu Bratislava I Marek Filo pred niekoľkými dňami prekvapivo pre nedostatok dôkazov prekvalifikoval Trnkovo obvinenie v kauze ukrývania nahrávky Gorila – jeho stíhanie potom ako premlčané stopol. Prokurátor sa odvolal, na ťahu je teda krajský súd.

Trnkovi tak po rozhodnutí sudcu Fila zostalo už len obvinenie v kauze okolo bytovky Glance House z augusta minulého roka. Vyšetrovateľ NAKA ho vtedy obvinil zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa prekročením svojej právomoci z osobitného motívu, a to na objednávku.

Ide o prípad bytového domu v Bernolákove, kde si ľudia rezervovali byty a zaplatili zálohy, ale do hry vstúpil Marian Kočner a pokúsil sa developerov o bytovku pripraviť.

Vyšetrovanie sa v tomto prípade rozbehlo vlani v marci po tom, ako sa do veci vložil generálny prokurátor Maroš Žilinka. Ten totiž nechal preveriť pôvodné postupy polície a prokuratúry v celej kauze Glance House a narazil na pochybenie.

Vyšetrovanie naďalej pokračuje. Dozorujúci prokurátor o detailoch hovoriť nechcel.

„Predmetná trestná vec je momentálne v štádiu prípravného konania. Úrad špeciálnej prokuratúry nebude z toho dôvodu poskytovať k danej veci bližšie informácie,“ informoval hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

S kamarátom Kočnerom

Prípad neslávne známej bytovky v Bernolákove v minulosti spojil dávnych kamarátov Mariana Kočnera a Dobroslava Trnku.

Dôvodom bol list, ktorý Trnka ešte ako námestník generálneho prokurátora v máji 2012 poslal na senecký kataster. Napísal v ňom, že súhlasí s prevodom nehnuteľnosti na britskú schránku Commercial Development Investment (CDI), ktorú ovládala Kočnerova dlhoročná známa Jana Šlachtová.

Policajti však pred rokmi vyšetrovanie bývalého šéfa prokurátorov Trnku uzavreli ako disciplinárne previnenie. Pred súd sa tak postavil len vtedajší šéf katastra v Senci Igor Svitek. Aj toho však napokon oslobodili so zdôvodnením, že nešlo o trestný čin a Svitek len splnil Trnkov pokyn. Teraz sa situácia zmenila a policajti vyšetrujú priamo niekdajšieho generálneho prokurátora.

Stopla ho šperkovnica

Vtedajší riaditeľ katastra Igor Svitek si Trnkov list vyložil ako pokyn a bytovku previedol. A britská firma ju následne posunula na firmu Gapeja Kočnerovho dlhoročného súputníka Štefana Agha. O pár týždňov Gapeja podala sama na seba návrh na konkurz, do ktorého mala spadnúť aj bytovka v Bernolákove.

No a do konkurzu si najväčšiu – pôvodne Kočnerovu – pohľadávku v hodnote vyše 23 miliónov eur prihlásila britská schránka Mafferton. Ako presne táto zvláštna pohľadávka vznikla, opísal už pred takmer štyrmi rokmi Ján Kuciak.

Trnka sám vtedy vyviazol s disciplinárnym stíhaním a aj to sa napokon skončilo bez trestu. Tvrdí, že nič neporušil. Stále je prokurátorom. Výkon činnosti mu pozastavil ešte v roku 2019 generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Urobil tak po tom, ako sa na verejnosti objavili videá zo šperkovnice z Trnkovej pôvodnej kancelárie šéfa prokurátorov. Šperkovnicu na videu v kancelárii inštaluje Marian Kočner. Vyrobiť ju mal nechať na jeho pokyn bývalý siskár Peter Tóth.

Čížovci videli korupciu

Začiatok kauzy Glance House treba hľadať v roku 2009, keď sa rozhorel spor o bytovku pôvodných spoločníkov. Na jednej strane stál developer Róbert Číž, ktorý tvrdil, že do stavby vložil milióny korún a spoločníčka Jana Šlachtová s partnermi mu ju chce ukradnúť.

Šľachtová zase vyhlasovala, že Číž chcel cez neplatnú plnú moc ovládnuť celý majetok a obrať ju o jej podiel. Na pomoc si privolala vo februári 2010 Mariana Kočnera.

Manželia Čížovci boli v kauze Glance House v minulosti trestne stíhaní, súdy ich však právoplatne oslobodili. Pred časom podali trestné oznámenie pre podozrenie z korupcie. Predpokladajú, že bývalý generálny prokurátor mal za všetky kauzy, kde Marian Kočner „niečo ustál“, uložený svoj podiel – a v prípade potreby si ho prišiel Trnka vybrať.

„Práve v kauze Glance House sa ukazuje vysoká miera zainteresovanosti oboch spomínaných aktérov. Trnka vydal nezákonný súhlas, presahujúci jeho právomoci, čím umožnil prevod zaisteného nehnuteľného majetku nezákonným spôsobom,“ tvrdili v oznámení Čížovci. O aktuálnom prípade však prehľad nemajú.

Pokiaľ ide o samotnú bytovku v Bernolákove, tá naďalej chátra. Ľudia, ktorí pred rokmi zaplatili zálohy vo výške 15 percent z hodnoty bytu a pobrali si hypotéky, sa podľa Róberta Číža k bytom doteraz nedostali. Bytový dom bol pred niekoľkými mesiacmi po rokoch čakania napokon vyčlenený z konkurznej podstaty firmy Gapeja.

Bytové aj nebytové priestory v Bernolákove sú podľa správcu konkurznej podstaty Glance House „viac ako 10 rokov bez patričnej údržby a opráv a navyše zo značnej časti poškodené poveternostnými vplyvmi, ako aj vandalizmom, pričom potreba opráv jednotlivých poškodení si vyžiada značné finančné prostriedky“, aktuality.sk

X X X

Sucho na Slovensku: Potrebujeme, aby pršalo aspoň štyri mesiace

 Takú situáciu, ako je na Gemeri alebo východnom Slovensku, sme pravdepodobne v histórii ešte nemali, hovorí klimatológ Jozef Pecho.

Vo Veľkej Británii či na niektorých miestach vo Francúzsku sa písali teplotné rekordy. V dovolenkových destináciách sa boria s veľkými požiarmi. A ak by sme nechceli zachádzať ďaleko, tak u nášho južného suseda vyschlo jazero.

Európu trápia vysoké horúčavy, ktoré si vyžiadali už stovky obetí, a sužujú veľké suchá. Slovensko nie je výnimkou. Takmer na celom území pretrváva v rôznej intenzite sucho a na značnej časti, prevažne v južnej polovici krajiny, je až extrémne.

Počasie zasahuje poľnohospodárov aj bežných ľudí. Mnohé obce zakázali polievanie záhrad či napúšťanie bazénov, klesá hladina riek, studne vysychajú a ľudia musia šetriť vodou.

No nielen ľudia, ale aj príroda. „Listy na stromoch začínajú opadávať, sú žlté ako na jeseň. Stromy ich začnú zhadzovať, pretože aj ony musia šetriť vodou,“ hovorí meteorológ a klimatológ Jozef Pecho zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). Sucho nás ešte nejaký čas potrápi.

Sucho už od septembra

„Sucho sa vyznačuje pomalým vznikom a vývojom, ktorý trvá mesiace,“ vysvetľuje hydrologička z Ústavu hydrológie Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavla Pekárová.

Dôležité sú pritom najmä dva faktory – aký je úhrn zrážok a aká je teplota vzduchu. „Teda koľko vody na dané územie naprší a koľko sa jej v dôsledku vysokých teplôt vyparí,“ vysvetľuje Pekárová.

Na to, aby sme pochopili, prečo krajinu dnes sužuje miestami až extrémne sucho, musíme sa pozrieť na to, čo sa dialo za posledného trištvrte roka.

Pecho hovorí, že problémy so súčasným suchom pretrvávajú už od septembra minulého roka a zvýraznili sa v júni. Tento rok bol jedným z najteplejších júnov v histórii.

Vysvetľuje, že od septembra minulého roka začali mať niektoré oblasti na juhu stredného a východného Slovenska – najmä Gemer – problémy s nedostatkom vody v pôde. Nedostatok vlahy sa nabaľoval a situáciu ešte viac skomplikovala mierna a na zrážky málo bohatá zima.

V apríli boli zrážky ešte relatívne v norme, ale situáciu nezachránili. V máji a júni už zrážky chýbali, najmä na východnom a strednom Slovensku. „Potom prišiel razantný nástup letných teplôt v júni a júl to ďalej pritvrdzuje,“ hovorí Pecho.

Zjednodušene povedané, bolo málo zrážok, aj zimné obdobie bolo suché a v lete sa situácia zhoršila tým, že prišli vysoké teploty, a tak sa z krajiny odparuje viac vody.

Klimatológ hovorí, že takú situáciu, ako je na Gemeri alebo východnom Slovensku, sme pravdepodobne v histórii ešte nemali.

Zlé vyhliadky

Ak by sme situáciu chceli vyjadriť cez čísla, tak podľa minulotýždňových údajov SHMÚ bolo sucho rôznej intenzity na 95 percentách krajiny – od začínajúceho po extrémne sucho. A práve extrémne sucho prevládalo na 55 percentách územia.

Na mape SHMÚ tak vidieť len rôzne odtiene červenej (signalizujúcej sucho). Len veľmi ťažko by sme na nej našli biele miesta, pretože už takmer žiadne oblasti Slovenska nie sú nedotknuté.

Pecho hovorí, že kedysi si mysleli, že Kysuce, Orava, Zamagurie či oblasť Tatier nikdy nebudú mať problém so suchom. No predsa je to tak.

„Teploty rastú aj v horských oblastiach, sucho pociťujú všetky regióny. Samozrejme, teploty na juhu a hlavne vo veľkých mestách sú podstatne vyššie,“ hovorí Pekárová.

Keď hovoríme o suchu, hovoríme o takzvanom pôdnom suchu. Avšak aj meteorologické sucho či hladina podzemných vôd sú v červených číslach. V norme sú už len malé územia pri Šahách či na Záhorí.

Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa situácia mohla v skorej dobe zlepšiť.

„Vyhliadka vyzerá dosť nepriaznivo. Pravdepodobne do začiatku augusta žiadne významné zrážky neprídu a situácia sa bude len zhoršovať,“ tvrdí Pecho.

Ani zopár búrok podľa neho situáciu zásadnejšie nezmení. Aby sa sucho „vyriešilo“ aspoň vo vrchnej časti pôdy, musel by pršať aspoň štyri mesiace každý druhý či tretí deň pomalý a mierny dážď. Aby sa situácia začala zlepšovať aj pri podzemných vodách, bolo by potrebné, aby prišla normálna a na zrážky a sneh bohatšia zima.

 Ako to bolo v minulosti

Suchá na Slovensku sa vyskytovali i v minulosti, podotýka Pekárová s tým, že v minulosti boli suchá miestami ešte väčšie, ako sú tie súčasné.

Hovorí konkrétne o obdobiach, keď doslova desiatky dní po sebe neboli žiadne zrážky. Ako príklad uvádza stanicu v Hurbanove.

„V období rokov 1872 – 2010 sa v stanici Hurbanovo vyskytlo 16-krát obdobie bez zrážok v trvaní nad 40 dní a 7-krát obdobie bez zrážok v trvaní 50 dní,“ hovorí vedkyňa SAV.

Najhorší bol rok 1947, keď nezapršalo 83 dní po sebe a bolo katastrofálne sucho.

„Vtedy sa neurodilo nič,“ hovorí Pekárová. Slovensko muselo nakúpiť obilie zo zahraničia, inak by v niektorých oblastiach Slovenska hrozil hladomor. Dunaj vysychal a dopravu po rieke museli zastaviť.

 Fenomény doby

Podľa Pecha je novým fenoménom to, že kým v minulosti boli aspoň zimy normálne – boli studené a bolo dosť snehu –, po roku 2010 začali byť zimy len mierne.

Na ďalší trend upozorňuje Pekárová. Hovorí, že napriek tomu, že ročné úhrny zrážok v priemere neklesajú, v posledných dvoch desaťročiach pociťujeme naozaj výraznejšie prejavy sucha.

Inak povedané, keď rozdelíme úhrny zrážok na celé územie krajiny, tak sú približne rovnaké ako v minulosti. To, čo sa zmenilo a prečo tak pociťujeme sucho, je, že sa z krajiny vyparuje viac vody.

„Vplyvom zvyšujúcej sa teploty vzduchu po roku 2000 výrazne stúpa výpar vody z našej krajiny – z 500 na 550 milimetrov,“ hovorí Pekárová.

Do tretice Pecho vysvetľuje, že sa predlžujú obdobia, keď neprší a potom prídu zrazu počas jedného dňa extrémne dažde. Avšak pri prívalových dažďoch voda veľmi rýchlo odteká po povrchu a do pôdy jej vsiakne len málo. „Príde len k tomu, že pár centimetrov vrchnej časti pôdy dostane vlahu, ale inak sa to nemá šancu dostať hlbšie. A toto je problém.“

Takáto situácia bola podľa neho aj v marci, keď za jeden deň napršalo toľko, ako býva mesačný úhrn zrážok.

 Čo bude v budúcnosti

Pecho si myslí, že sucho tu už bude v nejakej forme stále a zrážky na juhu krajiny budú ustupovať.

„Existujú prognózy, že keď sa to bude reťaziť z roka na rok a budú prichádzať veľmi teplé zimy, môžeme sa dočkať aj desaťročných (dekádnych) súch. Popri tom sa môžu vyskytnúť aj mesiace, keď budú zrážky a možno aj povodne, ale bude to od mantinelu k mantinelu, jeden extrém bude striedať druhý extrém,“ hovorí klimatológ.

Pekárová to vidí optimistickejšie. Hovorí, že otepľovanie bude pokračovať, výpar sa bude zvyšovať, no na základe teórie striedania mokrých a suchých období predpokladá, že po suchu príde opäť mokrejšie obdobie.

„Musíme si uvedomiť, že vody na Zemi je stále rovnaké množstvo. Mení sa len jej skupenstvo. Keď v Európe prevládajú suché roky, v Amazonke je nadpriemerné množstvo vody. To, ako bude u nás, nezávisí len od toho, ako sa budeme starať o našu krajinu. Nemôžeme sedieť so založenými rukami a čakať, čo príde. Musíme sa vedieť adaptovať – pripraviť sa a prispôsobiť podmienkam, aké budeme mať,“ hovorí vedkyňa.

Vodu treba zachytávať

Otázkou je, aké sú riešenia. Pekárová ako jediné reálne riešenie vidí zachytenie vody v čase, keď je jej prebytok. Na Slovensku býva taká situácia na jar, a to v nádržiach na horných úsekoch tokov – v chladnejších horských oblastiach.

„Nádrže a vodovody budovali už staré civilizácie stovky rokov pred naším letopočtom, v Nemecku a Rakúsku sú v povodí Dunaja vybudované stovky vodárenských nádrží. V Číne je podľa štatistík z roku 2021 vybudovaných 98 000 vodných nádrží, z toho 4 700 vodných nádrží s kapacitou od 10 miliónov do 1 miliardy metrov kubických.“

Aj podľa Pecha je riešením to, aby sme začali vo väčšom množstve zadržiavať vodu. Podľa neho sa to dá robiť napríklad podporou mokradí aj podporou prirodzene tečúcich vodných tokov, ktoré nie sú regulované, či zakladaním rybníkov, ako to robia v Česku, aktuality.sk

X X X

Pre požiar v Českom Švajčiarsku zrejme sprísnia podmienky vstupu do lesa

V Česku ide o jeden z najväčších hasiacich zásahov od roku 2006. Národný park České Švajčiarsko pre rozsiahly požiar, ktorý vypukol v nedeľu a hasiči s ním stále bojujú, zváži sprísnenie podmienok vstupu do lesa. V rozhovore pre spravodajský server iDNES.cz, ktorý bol zverejnený v pondelok, to povedal hovorca parku Tomáš Salov.

Nočný zákaz vstupu do lesa v Nemecku

Vedenie parku podľa neho zhodnotí, či sa neinšpiruje Nemeckom, kde je vyhlásený úplný nočný zákaz vstupu do lesa. Požiar vypukol pred týždňom aj na nemeckej strane parku – v Saskom Švajčiarsku – v neschodnom teréne neďaleko skalného mosta Bastei.

Hasičský zbor Ústeckého kraja v pondelok na Twitteri uviedol, že hasiaca činnosť sa zintenzívnila a v nasadení je pri obci Hřensko 48 hasičských jednotiek, pričom s plameňmi bojuje celkom 150 hasičov. Pomáha im aj policajný a armádny vrtuľník a na miesto dorazili tiež hasiči z Nemecka. Požiar sa v pondelok vo veternom počasí začal znova šíriť.

„V zásade ide o jeden z najväčších hasiacich zásahov od roku 2006, keď horelo pri obci Jetřichovice,“ povedal Salov pre iDNES.cz. Zasiahnutá najnavštevovanejšia oblasť národného parku, ktorá je dôležitá aj pre ekonomiku regiónu. Varoval, že ak by sa požiar úplne „vymkol z rúk“ a zhoreli by svahy nad tiesňavami, bolo by zrejme nutné lokalitu pre návštevníkov z bezpečnostných dôvodov úplne zatvoriť, a to na niekoľko rokov. Vysvetlil, že požiare v svahoch sú spojené s destabilizáciou kameňov v skalnom svahu či destabilizáciou stromov.

Evakuácia turistov

Požiar najprv v nedeľu ráno vypukol v rokline Malinový důl a zasiahol sedem hektárov porastu v oblasti medzi obcou Hřensko turisticky obľúbenou Pravčickou bránou. Krátko pred 16.00 h sa zistilo ďalšie ohnisko požiaru, pre ktoré museli uzavrieť vyhľadávanú Edmundovu tiesňavu. Toto ohnisko by podľa hasičov už malo byť pod kontrolou. Momentálne sa však šíri pôvodné ohnisko a hrozí aj ďalšia evakuácia turistov, ku ktorej museli pristúpiť už v nedeľu.

Salov v nedeľu k príčine požiaru povedal, že zrejme súvisí s ľudskou nedbalosťou. Môže ísť napríklad o nezodpovedné založenie ohňa na táborenie počas letnej horúčavy, aktuality.sk

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.