Lavrov odmietol Zelenského mierový plán. Srbsko ruší stav zvýšenej pohotovosti. Hlas berie voličov všetkým v SR

Kyjev označil za nepripravený rokovať. Rusko nebude považovať mierový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za základ pre ďalšie rokovania. Moskva sa zároveň domnieva, že Kyjev ešte stále nie je pripravený na skutočné mierové rozhovory, uviedol vo štvrtok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

 Lavrov tiež nazval „ilúziou“ myšlienku, že s pomocou Západu dôjde k vytlačeniu Ruska z Krymu a východnej Ukrajiny. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov zavrhol už v stredu Zelenského desaťbodový mierový plán – s tým, že návrh na ukončenie konfliktu na Ukrajine musí prihliadať aj na novú „realitu“ a na pripojenie štyroch ukrajinských administratívnych oblastí k Rusku.

Rusko vyhlásilo po sporných septembrových referendách, ktoré odsúdil Západ aj Kyjev, za súčasť svojho územia štyri ukrajinské oblasti – Doneckú, Luhanskú, Chersonskú a Záporožskú. Ruská armáda pritom ani jednu z týchto oblastí úplne neovláda.

Zelenského desaťbodový mierový plán, ktorý v stredu predstavila agentúra Reuters, zahŕňa stiahnutie ruských vojsk z medzinárodne uznaného územia Ukrajiny, a teda aj zo spomínaných štyroch oblastí a z Krymského polostrova, ktorý Moskva anektovala ešte v roku 2014. Rusko pritom dlhodobo deklaruje, že o tomto bode odmieta diskutovať.

 Plán ukrajinského prezidenta sa tiež zaoberá mnohými ďalšími otázkami, ako napríklad jadrovou a potravinovou bezpečnosťou, výmenou zajatcov či vznikom špeciálnych tribunálov, ktoré by vyšetrovali ruské vojnové zločiny./agentury/

X X X

Europoslanci prezradili nečakané témy, ktoré bude Únia riešiť budúce mesiace

Máme za sebou náročný rok, ktorý nás nútil hľadať riešenia pre mnohé krízy. Svoje by o tom vedeli povedať aj slovenskí europoslanci. Čo ale čaká Úniu budúci rok? Podľa našich zástupcov v europarlamente by sa v roku 2023 mali zamerať na riešenie energetickej a inflačnej krízy, na pomoc Ukrajine. No riešiť budú aj čipy a kryptomenu.

Európsky parlament sa v roku 2022 venoval často akútnym otázkam súvisiacim s vojnou na Ukrajine, prílevom utečencov, ohrozením dostupnosti energetických surovín, či potrebou zvýšiť bezpečnosť EÚ. Parlament podporoval Ukrajinu v jej snahe o obranu pred ruskou agresiou a ukrajinskému ľudu koncom roka udelil Sacharovovu cenu za slobodu myslenia. Zákonodarcovia sa tiež zaoberali otázkami právneho štátu a ochranou hodnôt EÚ v jej členských štátoch. Ako to však vidia naši europoslanci?

Situáciu v Európe podľa Moniky Beňovej (S&D) zásadným spôsobom zmenila nezmyselná ruská agresia voči Ukrajine. Tá so sebou okrem obrovskej brutality, vojnových zločinov a ničenia civilnej infraštruktúry priniesla aj masívnu vlnu utečencov, či porušovanie medzinárodného práva anektovaním okupovaných častí Ukrajiny. Jej dôsledkom sú energetická a na ňu nadväzujúca inflačná kríza, ktoré ohrozujú aj veľké množstvo slovenských podnikateľov a domácností. „Opatrenia, ktorých prijímanie v končiacom sa roku podporoval aj Európsky parlament sa majú zameriavať na strategickú ochranu európskeho priemyslu, fungovanie regionálnych samospráv, ale aj drobných odberateľov energií, vrátane malých a stredných podnikateľov či domácností. Členské štáty, vrátane Slovenska, dostali v tejto súvislosti napríklad možnosť presunúť nevyužité eurofondy na pomoc obyvateľom a firmám, ktoré sú zasiahnuté vysokými cenami energií,“ skonštatovala Beňová.

 Vladimír Bilčík (EPP) si myslí, že Putin už roky používal ropu a plyn ako svoje zbrane, pričom po 24. februári 2022 je úplne zrejmé, že nás – členov EÚ – považuje za svojho nepriateľa. „Putinova vojna priniesla do Európy a na Slovensko vyššiu infláciu, než s ktorou všetci počítali. Napriek ťažkým okolnostiam som však hrdý na Slovenky a Slovákov, ktorí sa zomkli a stále pomáhajú aj ľuďom z Ukrajiny, ktorí utiekli pred vojnou,“ tvrdí europoslanec.

 Parlament okrem iného odobril aj striktnejšie pravidlá napĺňania zásobníkov plynu s cieľom zaistiť bezpečnosť dodávok počas zimy, zaoberal sa opatreniami na zníženie závislosti na ruských fosílnych palivách, schválil uvoľnenie prostriedkov pre členské štáty, ktoré poskytli útočisko Ukrajincom utekajúcim pred vojnou, a prijal kroky na zvýšenie kybernetickej bezpečnosti a dôslednejšiu ochranu kritickej infraštruktúry.

Eugen Jurzyca (ECR) je rád, že Európskej únii sa v tomto roku podarilo až prekvapujúco rýchlo znížiť energetickú závislosť na Rusku, integrovať relatívne veľký počet Ukrajincov utekajúcich pred ruskou armádou. Pre Slovensko aj EÚ to znamená významný krok smerom k obrane demokracie a prosperujúcej ekonomiky. „Podarilo sa ubrániť jednotný trh napríklad s energiami a presadiť, že produkcia elektriny z jadra je považovaná za udržateľnú. Tieto kroky znamenajú pre Úniu a Slovensko dobrú správu z hľadiska hospodárskeho rastu a jeho udržateľnosti.“

 Neskrýva však ani neúspechy. Únii sa podľa jeho slov tento rok nepodarilo zastaviť rast cien, pripraviť konsolidačné plány pre znižovanie vysokých verejných dlhov členských štátov a významne zlepšiť meranie výsledkov projektov financovaných z eurorozpočtu.

Nespokojnosť s aktivitou slovenskej vlády vyjadril ďalší europoslanec Robert Hajšel (S&D). Podľa neho je síce potrebné pomáhať Ukrajine, ale vlády viacerých štátov, vrátane slovenskej, nedokázali doteraz podnikom a ani domácnostiam pomôcť prežiť bez otrasov súčasnú energetickú krízu a o to viac potrebujú pomoc zo strany EÚ. „Hlavnou reakciou na vzniknutú krízu a najmä prehlbujúcu sa infláciu v dôsledku obrovského nárastu cien energií bolo prijatie programu Re-power EÚ, ktorého implementácia nás odpútava od výraznej závislosti na dovoze ruských fosílnych palív. Ďalším užitočným rozhodnutím bolo prispôsobenie tzv. Plánov obnovy vzniknutej energetickej kríze. Aj keď cieľ EÚ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050 stále trvá, cesta k nemu bude oveľa ťažšia,“ myslí si.

 Ivan Štefanec (EPP) ocenil jasný a jednotný postoj pri odsúdení ruskej agresie poslancami a tiež spoločný postup pri riešení nie len humanitárnej krízy, ale aj dopadov na ekonomiku a energetiku. „Vítam posun v potrebe osamostatniť sa od ruských surovín a klásť viac dôraz aj na vlastné a udržateľné riešenia. Uznanie si zaslúžia aj občania Slovenska, ktorí pomocou vyvrátili mýty v Bruseli o neochote nášho národa pomáhať utečencom,“ posiela na Slovensko ocenenie.

 Tém, ktorým sa europoslanci venovali však bolo omnoho viac. Schválili napríklad nové opatrenia v rámci zdravotnej únie, ktoré by mali posilniť schopnosť EÚ zamedziť šíreniu prenosných ochorení a zefektívniť jej reakcie na nedostatok liekov či zdravotných pomôcok, prijali smernicu o primeraných minimálnych mzdách v EÚ a vydali tiež odporúčania na zlepšenie situácie v rómskych osadách v EÚ.

Počas uplynulých mesiacov zákonodarcovia tiež predĺžili systém roamingu za vnútroštátne ceny o ďalších desať rokov, rozhodli o univerzálnej nabíjačke pre elektronické zariadenia, zaoberali sa zlepšením infraštruktúry pre elektromobily a prijali prelomové pravidlá týkajúce sa online priestoru, ktoré by mali zaistiť bezpečnejší a konkurencieschopnejší digitálny trh.

V októbri si poslanci na pôde Európskeho parlamentu vypočuli príhovor slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej. Parlament tiež v nadväznosti na dvojnásobnú homofóbnu vraždu v Bratislave vyzval na boj proti nenávistným trestným činom voči LGBTIQ+ osobám.

Čo čaká EP v roku 2023

Nový rok nám bude o pár dní klepať na dvere a s ním aj nové témy a výzvy na riešenie. V budúcom roku 2023 sa budú poslanci zaoberať energetikou, obehovým hospodárstvom, migráciou či bezpečnosťou v online prostredí. Na stole budú mať návrhy právneho rámca pre umelú inteligenciu, pravidiel pre kryptomeny.

Martin Hojsík (RE) od budúceho roka očakáva, že európske spoločenstvo bude naďalej podporovať Ukrajinu voči ruskej zločinnej agresii. „Dôležité bude pridať pri riešení príčin energetickej krízy a teda aj inflácie, čo znamená riešenie našej závislosti od fosílnych palív. Okrem toho plánujem intenzívne pracovať a uchádzať sa o spravodajstvo pripravovaného európskeho zákona o ochrane pôdy, či životných podmienok hospodárskych zvierat,“ dodal.

 Vzhľadom na náročnú popandemickú situáciu v oblasti duševného zdravia, a to predovšetkým detí a mládeže, považuje Miriam Lexmann (EPP) za nevyhnutné zintenzívniť naše úsilie práve na tomto poli. „V oblasti zahraničnej politiky EÚ je našou najväčšou výzvou, okrem ukončenia ruskej agresie, potreba dobrého nastavenia politiky voči Číne, ako aj dôraz na zhoršujúcu sa ľudskoprávnu situáciu v nedemokratických a totalitných režimoch, ktoré zvyšujú tlak na svojich občanov.“

 Michal Šimečka (RE), ktorého zvolili ako prvého Slováka do funkcie podpredsedu Európskeho parlamentu, je rád, že Európska únia obstála v najťažšej skúške posledných rokov. „Na Putinovu krvavú vojnu sme reagovali okamžitým uvalením bezprecedentných sankcií a pretrvávajúcou pomocou pre Ukrajinu – finančnou, humanitárnou i vojenskou. Aj z rokovaní s najvyššími predstaviteľmi ukrajinskej vlády viem, že bude úplne zásadné, aby sme v rovnakom nasadení pokračovali aj v roku 2023. To znamená schválenie makropôžičky pre obnovu Ukrajiny, pokračovanie dodávok vojenskej techniky, ale aj čo najrýchlejšie začlenenie Ukrajiny do EÚ,“ uvádza plány do budúcnosti.

 Parlament tiež bude rokovať o európskom akte o čipoch, ktorý by mal v rámci reakcie na celosvetový nedostatok polovodičov zaistiť, aby EÚ v tejto oblasti disponovala potrebnými zručnosťami, nástrojmi a technológiami. Zaoberať sa bude aj zvýšením transparentnosti platenej politickej reklamy, či opatreniami na zníženie spotreby energie v EÚ a zvýšenie podielu energie z obnoviteľných zdrojov./agentury/

X X X

Kúpele Sliač dočasne zatvorili. Lepšie ako prevádzka pri drahých energiách, tvrdí ich šéf

Prevádzka v zime sa pri dnešných cenách energií vôbec neoplatí, vysvetľuje riaditeľ kúpeľov. Kúpele Sliač zatvorili svoje brány pre klientov. Viac ako dvojmesačnú zimnú odstávku od 20. decembra do konca februára budúceho roka zdôvodnili vysokými cenami energií. Zamestnanci budú pre prekážky na strane zamestnávateľa poberať počas výluky 60 percent mzdy.

V kúpeľoch, ktorých väčšinovým akcionárom je štátny MH manažment, nástupnícka organizácia Fondu národného majetku, a menšinovým Všeobecná zdravotná poisťovňa, pracuje 125 ľudí.

„Dôvodom odstávky sú vysoké ceny energií v kombinácii s nízkym dopytom kúpeľných hostí počas zimy. Toto obdobie býva v našich kúpeľoch z hľadiska návštevnosti tradične najslabším. Rozhodli sme sa preto na dva mesiace zatvoriť, keďže pri zastaranosti systémov kúrenia a cenách by sme spôsobili vysokú stratu,“ potvrdil Aktualitám riaditeľ kúpeľov Martin Beňuch. Podobnú situáciu zažili kúpele počas pandémie koronavírusu, keď vrcholili proticovidové opatrenia.

Objekty len temperujú, útočisko pre Ukrajincov zavreli už skôr

Cena plynu stúpla podľa riaditeľa spoločnosti štvornásobne, elektrinu nakupujú kúpele za spotovú cenu, teda aktuálnu na trhu. Budovy budú temperovať a udržiavať na teplote päť až osem stupňov. Už pred časom uzavreli kúpele aj liečebný dom Poľana, ktorý po rokoch pred časom sprevádzkovali ako núdzové dočasné ubytovanie pre utečencov z Ukrajiny. V zime by však jeho prevádzku neutiahli.

„Odstávka kúpeľov je pre nás menšia strata, ako keby sme boli v prevádzke a kúrili za súčasné ceny. V súvislosti so schváleným zvyšovaním platov zdravotníckeho personálu navyše počítame aj s 23-percentným nárastom na ich mzdy,“ vysvetlil Beňuch.

Okrem ťažkostí s cenami energií a inflácie vníma aj nárast cien tovarov a pokles návrhov na kúpeľnú liečbu preplácaných poisťovňami, ktoré sa v Sliači snažia nahrádzať samoplatcami.

„Počas výluky budú niektorí zamestnanci robiť údržbárske práce, maľovanie, väčšiu úpravu kúpeľného parku a podobne, tí ostávajú na plnom úväzku. Naplno pracujú aj obchodné oddelenie a rezervácie, aby sme sa pripravili na rozbeh sezóny v marci,“ naznačil šéf kúpeľov ďalšie plány.

 Projekty dodá víťazný ateliér

Kúpele, kde je už roky v prevádzke len jediný z historických kúpeľných domov – funkcionalistický hotel Palace, už dlhšie avizujú postupnú komplexnú rekonštrukciu.

Exminister hospodárstva Richard Sulík (SaS) vyhlasoval reštart kúpeľov za prioritu, počas jeho pôsobenia uskutočnili kúpele a MH manažment pod rezortom hospodárstva aj súťaž návrhov na celú obnovu. Víťazom bol bratislavský ateliér Between. Kúpele s ním začiatkom decembra uzatvoril rámcovú dohodu na poskytovanie služieb architekta.

Výsledkom by mali byť projektové dokumentácie na rekonštrukcie a prestavby roky zatvorených pamiatkovo chránených liečebných domov.

Obnovou by mali prejsť predbežne v poradí Slovensko, Bratislava, Detva, Amália, prístavba Detvy – Natália a liečebný dom Poľana. V zmluve sa hovorí o predpokladaných hodnotách zákaziek spolu za 670-tisíc eur, pričom niektoré časti by sa mali naceniť až dodatočne.

 Chátrajúce liečebné domy a nejasné zdroje

K dnešnému neutešenému stavu v minulosti vychýrených kúpeľov prispela mečiarovská privatizácia a následné spory o tento majetok. Aktuality sa vývoju komplexu a vzťahov, ktoré dospeli až do dnešného stavu venovali.

Štát zvažoval predaj areálu, čo sa napokon nestalo. Nedočkal sa však ani masívnych investícií, ktoré by potreboval. Aby boli kúpele konkurencieschopné a neprodukovali stratu, musia sa z dnešných 350 lôžok v takzvanej Palacke dostať na cieľovú kapacitu 1100 až 1200 lôžok v liečebných domoch, ktoré sú pre ich zlý stav mimo prevádzky.

Kde chce štátny MH manažment vziať desiatky až stovky miliónov eur na rekonštrukciu komplexu, zatiaľ akciová spoločnosť nekonkretizovala. Celý zámer má posúdiť Útvar hodnoty za peniaze.

„Plán máme, no o ďalších investíciách na rok 2023 a zdrojoch financovania budeme informovať až po prípadnom kladnom posúdení od Útvaru hodnoty za peniaze,“ avizovala ešte v novembri pre Aktuality Andrea Devánová, hovorkyňa MH manažmentu./agentury/

X X X

 Čo sleduje Medvedev svojimi bizarnými prognózami?

 Slovensko sa podľa Dmitrija Medvedeva stane súčasťou Štvrtej ríše, kde Nemecko sústredí svoje východoeurópske satelity. Rozpadne sa Európska únia, Spojené kráľovstvo a po občianskej vojne aj USA, kde sa do Bieleho domu nasťahuje Elon Musk. Západ Ukrajiny si rozdelia Poliaci s Maďarmi.

 Podpredseda Ruskej bezpečnostnej rady, predseda strany Jednotné Rusko a bývalý ruský prezident i premiér Dmitrij Medvedev sa pozerá cez ďalekohľad počas návštevy vojenskej posádky na juhozápade Ruska v auguste 2022.

Zástupca Vladimira Putina v bezpečnostnej rade štátu, jeho predchodca v prezidentskom a nástupca v premiérskom kresle, zverejnil na Telegrame i na Twitteri svoje „futuristické“ prognózy na budúci rok.

Musk, ktorého Medvedev pasoval za budúceho prezidenta USA, netajil, že ho to zaskočilo. „Toto sú určite tie najabsurdnejšie predpovede, aké som kedy počul,“ reagoval na Twitteri majiteľ tejto mikroblogovacej sociálnej siete, ktorému rozhodne nechýba zmysel pre šokujúce vízie. Nie tak dávno ho verejne pochválil aj Medvedev za predpoveď, že vojna na Ukrajine sa skončí buď podpísaním dohody, ktorou Kyjev prepustí Moskve Krym a po opakovaných referendách aj novoanektované územia, alebo jadrovou vojnou.

Ako treba čítať Medvedevove najnovšie výplody? Sú len nepodareným novoročným žartom, výsmechom protivníka, trolovaním alebo odhaľujú aj celkovú mentalitu, ktorou sa riadi súčasná štátna moc v Moskve? A čo prezrádzajú o autorovi a jeho ďalších politických ambíciách?

 Viacerí politológovia sa to pokúsili dešifrovať. A neraz prišli k protichodným záverom. Podľa jedných akokoľvek sú predpovede absurdné, treba ich brať vážne, lebo si ich len na Telegrame prečítalo takmer dva a pol milióna ľudí a informovali o nich aj ruské štátne médiá. Podľa Vladimira Pastuchova, profesora politológie na London’s University College je ešte dôležitejšie, že „príspevky Medvedeva na Telegrame si našli jedného spokojného čitateľa: Putina“.

„Myslím si, že Medvedev vo svojom vizionárskom novoročnom príspevku stručne načrtol hlavné tézy analytickej správy ,Rusko v troskách globálneho sveta‘, ktorú pripravil aparát ruskej bezpečnostnej rady, na základe ktorej sa Putin rozhodol začať vojnu na Ukrajine,“ napísal Pastuchov na Telegrame.

„S takou vysokou úrovňou analytiky bola vojna jednoducho nevyhnutná,“ ironizuje profesor a dodáva, že celá súčasná kremeľská generácia vyrástla na učení marxizmu-leninizmu. „Pamätá si ako Otče náš na slávne slová Lenina: ,Múr je zhnitý. Dobre doň kopni a rozpadne sa.‘ Rozhodli sa teda dobre kopnúť Ameriku a zároveň aj celý prehnitý Západ. Teraz sedia a čakajú, kým to začne padať. Hnevá ich len, že to trvá tak dlho,“ dodáva Pastuchov.

Kedysi o Medvedevovi hovorili ako o Putinovom hračkárskom medvedíkovi. Umiernenou rétorikou a povesťou liberála zjemňoval v očiach verejnosti čoraz drsnejšie črty kremeľského režimu. Za desať mesiacov vojny ale niekdajší usmievavý politik vyceril zuby. O Ukrajincoch hovorí ako o šváboch, o NATO ako o impotentoch, otvorene sa vyhráža použitím jadrových zbraní a presadzuje zavedenie trestu smrti pre zradcov.

„Medvedev zase pôsobí ako protiváha Putina,“ napísal na sociálnej sieti politický technológ Ramiľ Charisov. „Kým však predtým bol prezentovaný ako ,dobrý Rus‘ na rozdiel od ,zlého Putina‘, úlohy si teraz dramaticky vymenili,“ dodal.

Väčšina pozorovateľov usudzuje, že Putin je s takouto metamorfózou Medvedeva spokojný. Svedčí o tom podľa nich nielen to, že ho minulý týždeň vyslal do Pekingu na schôdzku s čínskym vodcom, ale aj nová funkcia, ktorú mu zveril.

V pondelok sa expremiér a exprezident stal Putinovým prvým zástupcom v komisii pre vojenskopriemyselný komplex. Tento orgán, ktorý má za úlohu presmerovať národné hospodárstvo na vojnový režim, bude mať podľa predpovede profesora Pastuchova onedlho väčšiu váhu ako vláda. Je to podľa neho súčasne príprava Medvedeva na to, aby ho prezident znova vymenoval za premiéra.

Ďalšia rošáda?

„V predvečer volieb v roku 2024 Putin navrhne za prezidentského kandidáta Medvedeva, a Medvedev potom vymenuje Putina za premiéra, aby riadil novú vojnovú plánovanú ekonomiku. Už sa smejete alebo ešte nie? Všetko sa vráti do starých koľají, Medvedev ponesie plnú politickú zodpovednosť za vojnu a jej následky a potom sa opäť objaví Putin celý v bielom. A nech mi niekto povie, že tweety sú zbytočné,“ dodal Pastuchov odľahčeným tónom./agentury/

 X X X

  Bielorusi tvrdia, že zostrelili ukrajinskú strelu S-300

 Bieloruská protivzdušná obrana vo štvrtok dopoludnia zostrelila protilietadlovú raketu S-300 vyslanú z Ukrajiny, uviedlo na sociálnych sieťach bieloruské ministerstvo obrany. Časti rakety dopadli podľa ministerstva na polia pri dedine Harbacha, ktorá leží v Brestskej oblasti neďaleko ukrajinských hraníc. Ukrajina sa ráno a dopoludnia opäť musela brániť rozsiahlym ruským vzdušným útokom.

 Bieloruské sily podľa Minska raketu zostrelili okolo 10.00 h miestneho času (08.00 h SEČ). Informácie o prípadných obetiach na životoch alebo zranených zatiaľ nie sú.

Bieloruskí kriminalisti a odborníci z ministerstva obrany podľa skoršej správy agentúry Belta skúmali dve možné príčiny udalosti. Prvá predpokladala, že išlo raketu zostrelenú bieloruskou protivzdušnou obranou. Druhá nevylučovala, že išlo o incident podobný tomu v Poľsku, na ktorého územie v polovici novembra dopadla strela ukrajinskej protivzdušnej obrany počas toho, ako sa Ukrajina bránila ruským náletom./agentury/

X X X

Kosovskí Srbi odstraňujú barikády, Srbsko ruší stav zvýšenej pohotovosti armády

Kosovskí Srbi, ktorí doteraz blokovali cesty na severe Kosova, súhlasili s odstránením barikád. Oznámil to srbský prezident Aleksandar Vučić, ktorý zároveň zrušil stav zvýšenej bojovej pripravenosti armády.

 Cestné barikády neďaleko hlavného hraničného priechodu medzi Kosovom a Srbskom začali vo štvrtok odstraňovať, informovala srbská verejnoprávna televízia RTS. Dodala, že tento krok otvára cestu k zmierneniu vyostreného napätia v tomto nepokojnom regióne. Na snímke srbský vodič kamióna kráča k nákladnému autu, aby ho odstránil z barikády v Rudare pri severnej časti etnicky rozdeleného mesta Mitrovica v Kosove ovládanej Srbmi.

Prvé barikády zmizli vo štvrtok dopoludnia pri hraničnom priechode Merdare, uviedla agentúra AFP. Ten nechalo Kosovo v stredu kvôli protestom uzavrieť, vo štvrtok ho ale opäť otvorilo. Šéf únijnej diplomacie Josep Borrell uviedol, že zvíťazila diplomacia.

Likvidácia barikád by mala prispieť k zmierneniu napätia medzi Belehradom a Prištinou, píše agentúra Reuters. Odstránenie zátarasov však zrejme potrvá dlhší čas. Podľa stanice N1 bola k štvrkovému večeru odstránená najväčšia barikáda v obci Rudare blízko Mitrovice. Na likvidácii ďalších sa pracuje, niektoré – napríklad tá na moste medzi severnou a južnou časťou etnicky rozdeleného mesta Mitrovica – ale naďalej stoja.

„Je to dlhý proces a bude to nejaký čas trvať,“ uviedol Vučić ohľadom odstraňovania barikád po tom, čo sa v stredu stretol v srbskom meste Raška s kosovskými Srbmi. Spojené štáty a Európska únia, ktoré sprostredkúvajú rozhovory medzi Belehradom a Prištinou, sa podľa neho zaručili, že žiadny z protestujúcich, ktorí zátarasy stavali, nebude stíhaný.

Vučičova kancelária podľa agentúry Tanjug neskôr uviedla, že prezident ako vrchný veliteľ ozbrojených síl odvolal stav bojovej pohotovosti, ktorý v súvislosti s napätím v severnom Kosove vyhlásil začiatkom tohto týždňa.

Bývalý policajt a etnický Srb Dejan Pantić, ktorého zatknutie vyvolalo násilné protesty kosovskej srbskej menšiny, bol medzitým na žiadosť prokuratúry prepustený z väzby a umiestnený do domáceho väzenia, píše ďalej Reuters. Pantić bol zatknutý 10. decembra za napadnutie policajta v službe. Srbi na severe Kosova požadovali jeho prepustenie.

„Diplomacia zvíťazila pri uvoľnení napätia na severe Kosova. Násilie nikdy nemôže byť riešením,“ uviedol šéf únijnej diplomacie Borrell. Zároveň vyzval Belehrad a Prištinu, aby pokročili v dialógu o normalizácii vzájomných vzťahov.

Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008. Stalo sa tak necelých desať rokov po tom, čo Belehrad stratil nad touto autonómnou oblasťou kontrolu v dôsledku vojny a náletov NATO. Srbsko nezávislosť neuznáva a Kosovo stále považuje za súčasť svojho územia. Taktiež asi 50 000 Srbov žijúcich na severe Kosova neuznáva autoritu vlády v Prištine. Kosovo za suverénny štát považuje asi polovica členských krajín OSN.

Priština začiatkom decembra vyslala na sever stovky policajtov z radov kosovských Albáncov. Urobila tak po tom, čo kosovskí Srbi v novembri opustili svoje miesta v kosovských inštitúciách, vrátane polície, na protest proti snahe Prištiny prinútiť kosovskosrbské obyvateľstvo používať výlučne kosovské registračné značky vozidiel. Pantić bol podľa Reuters jedným z tých, ktorí odišli od polície. Srbi v reakcii na zvýšenú prítomnosť kosovskej polície 10. decembra postavili na severe krajiny barikády. Kosovská vláda chcela barikády odstrániť a o súčinnosť žiadala aj mierovú misiu Severoatlantickej aliancie KFOR.

Kosovo v stredu uzavrelo hlavný hraničný priechod Merdare so Srbskom po tom, ako ho predtým zo srbskej strany zablokovalo asi 50 ľudí. Tí demonštrovali na podporu Srbov žijúcich v Kosove. Dva hraničné priechody v severnom Kosove sú uzavreté už od 10. decembra. Predstavitelia KFOR v Kosove medzitým vyzvali všetky strany na dialóg a zmiernenie napätia. S rovnakou výzvou prišli v spoločnom vyhlásení USA a EÚ./agentury/

X X X

Veľký prehľad vývoja preferencií: SaS a OĽaNO utrpeli straty. Hlas berie voličov takmer všetkým

  Ak si politici nenastavia zrkadlo sami, nastavia im ho voliči. Tak sa aj stalo. V predchádzajúcom volebnom období sa po tragickej smrti novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice ľudia dvihli a vyšli do ulíc. Vtedajšieho premiéra Roberta Fica vystriedal Peter Pellegrini, ktorý takmer dva roky vládol zrekonštruovanej koalícii. Opozičné strany vtedy chytili príležitosť za pačesy a využili klesajúcu dôveru v stranu Smer. Výsledkom bol obrovský triumf hnutia OĽaNO, ktoré zostavilo štvorkoalíciu. Dnes nie je nielen po podpore strán a dôvere v nich, ale ani po stabilnej vláde ani chýru, ani slychu.

Pravda sa pozrela na vývoj volebných preferencií od začiatku tohto roka. Práve na nich môžeme postupne sledovať, ako sa v čase vyvíjala podpora strán. Tento rok bol búrlivý a najviac sa podpísal na strane SaS, ĽS NS a na mimoparlamentných stranách KDH, Progresívne Slovensko a do istej miery aj na maďarskej strane Aliancia – Szövetség. Na niekom pozitívne a niekom negatívne. Rozdiely je vidno aj medzimesačne, no ide o jedno alebo dve percentá, rovnako rozdiel badať aj medzi jednotlivými agentúrami.

‚Sulíka si všímať nebudem, pre vlastné zdravie‘. Matovič urobil odpočet

Väčšie zmeny sú spôsobené výraznými udalosťami

Napríklad strana Smer mala v januárovom prieskume Focusu 16,3 percenta, kým agentúra AKO jej namerala volebný potenciál len 13,8 percenta. Na prelome marca a apríla by SaS dalo vo voľbách podľa Focusu hlas 10,3 percenta voličov, naopak, agentúra AKO ukázala možný zisk až 14,3 percenta. Medzimesačné rozdiely sa podľa sociológa a šéfa agentúry Focus Martina Slosiarika hýbu len v malých intervaloch. „Väčšie zmeny z mesiaca na mesiac sú väčšinou spôsobené naozaj výraznými spoločenskými udalosťami, akou bola napríklad vražda Jána Kuciaka, pričom následne medzimesačné preferencie vládnej strany Smer klesli približne o päť percentuálnych bodov,“ povedal pre Pravdu.

 „Zaujímavé je potom vidieť zmeny v preferenciách v dlhšom časovom období, kde sú už viditeľné v prípade niektorých strán výrazné pohyby,“ skonštatoval s tým, že volebné preferencie majú určitú zotrvačnosť. „Na spoločenské a politické udalosti nereagujú väčšinou veľmi prudko, ale v dlhšom časovom slede sa zmeny nakoniec prejavia,“ uviedol Slosiarik. Čo sa týka percentuálnych rozdielov medzi agentúrami, tie sú spôsobené najmä metodikou zberu údajov.

V médiách sa však publikuje tzv. bodový odhad, teda konkrétne percento zisku jednotlivých strán. Podľa šéfa Focusu by bolo správnejšie hovoriť o intervalovom odhade. „V takomto prípade má strana, ktorá má preferencie na úrovni povedzme osem percent, intervalový odhad šesť až desať percent a strana, ktorá má bodový odhad 12 percent, má intervalový odhad 10 až 14,“ vysvetlil.

SaS aj OĽaNO utrpeli straty

Pozornosť sa od júla sústredila najmä na hnutie OĽaNO a stranu SaS. Na prelome mája a júna sa riešil tzv. prorodinný alebo protiinflačný balíček ministra financií Igora Matoviča. Jeho pretlačenie napriek súhlasu ešte vtedy koaličnej SaS malo za následok vypovedanie koaličnej zmluvy liberálmi začiatkom júla. V prvej polovici roka sa preferencie sulíkovcov pohybovali okolo 11 percent, v júni mali niečo pod 10. Počas dvoch letných mesiacov agentúra Focus prieskumy nerealizovala. Podľa agentúry AKO, v ktorej prieskumoch mali liberáli pravidelne o dve až tri percentá vyššie preferencie, mala SaS v júli a v auguste okolo 14 percent.

Leto plné škriepok a (ne)rokovaní sa skončilo podaním Matovičových podmienok strane SaS, a to v deň skončenia ultimáta liberálov. Lídra SaS Richarda Sulíka to už nepresvedčilo a z postu ministra hospodárstva odišiel. Zvyšní traja ministri čakali ešte týždeň, no nepomohlo to. SaS sa s vládou rozlúčila a vznikol menšinový trojlístok. Kým na SaS sa to v septembri prejavilo výraznejším poklesom na niečo vyše osem percent, hnutie OĽaNO vyšlo z tohto boja o niečo lepšie. Prakticky od začiatku roka si udržalo podporu okolo sedem až osem percent, a to bez ohľadu na postoj hnutia či vyjadrenia lídra Matoviča.

Netreba však zabúdať na volebné výsledky. „Preferencie OĽaNO a SaS výrazne klesli už v predchádzajúcom období. Nezabúdajme, že OĽaNO vyhralo voľby s viac ako 25 percentami a dnes je na úrovni sedem až osem percent,“ skonštatoval Slosiarik. SaS začínala s volebným výsledkom na úrovni niečo vyše šiestich percent, podpora strane tak stúpala. „V prípade SaS sú v podstate súčasné preferencie na úrovni sedem až osem percent nad úrovňou ich volebného zisku, ale tu sa zasa treba pozrieť na vývoj preferencií od volieb,“ uviedol. V decembri 2020 mala totiž SaS v našom prieskume takmer 16 percent.

„Z tohto hľadiska SaS tiež výrazne stratila zo svojej podpory. Ťažko predvídať vývoj preferencií, keďže tak OĽaNO, ako aj SaS sa pravdepodobne dostali na svoje voličské jadrá ,a tie sú z hľadiska možnej zmeny preferencií rezistentnejšie. Ale, samozrejme, sklamanie z pádu vlády môže aj v týchto radoch spôsobiť ďalšiu dezilúziu a viesť ešte k ďalšiemu poklesu preferencií,“ dodal.

To sa strane SaS aj stalo. Po troch mesiacoch v opozícii, podaní návrhu na vyslovenie nedôvery vláde a páde vlády sa v decembrovom prieskume Focusu liberáli dostali na úroveň 5,6 percenta. Čo sa týka Sme rodina, tá si oproti volebnému výsledku pohoršila priemerne o necelé dve percentá a drží si podporu približne siedmich percent. Za ľudí sa po voľbách prepadlo a drží sa pod hranicou zvoliteľnosti.

Hlas berie voličov opozícii aj koalícii

V súčasnom volebnom období sa rozpadla aj kedysi najsilnejšia strana Smer. Jedenásť poslancov na čele s Petrom Pellegrinim zo Smeru a z poslaneckého klubu odišlo a založili si mimoparlamentnú stranu Hlas. Prakticky od jej vzniku sú v prieskumoch na prvom mieste a aktuálne sa ich volebný potenciál pohybuje medzi 18 až 21 percentami. Čo sa o Smere povedať nedá. Po udalostiach z roku 2018 a obrovských protestoch, po ktorých Roberta Fica na poste premiéra vystriedal práve Pellegrini a stal sa aj jednotkou na kandidátke, preferencie Smeru klesli.

Hlas by mohol v nasledujúcich voľbách získať aj viac ako 20 percent, keďže potenciál na to má. „Zároveň nie je dnes už tento potenciál viazaný len na konkurentov na opozičnej časti politického spektra, teda Smer či Republiku. Hlas vie čerpať aj od strán, ktoré pôvodne tvorili vládnu koalíciu, primárne Sme Rodina a SaS, keďže od bývalých voličov OĽaNO už výraznú podporu načerpal,“ skonštatoval Slosiarik.

S pádom vlády sa podľa sociológa zvyšuje aj pravdepodobnosť, že môže získať hlasy od sklamaných voličov pôvodných koaličných strán. „Čo je veľký rozdiel napríklad od Smeru, ktorý takéto šance nemá, respektíve má ich relatívne nízke,“ zhodnotil. Napriek všetkému Smer získal vo voľbách viac ako 18 percent a v prieskumoch je stabilne na druhom mieste s podporou okolo 15 percent. „Smer predsa pod desať percent neklesol kvôli vražde.

Pellegrini o páde vlády: Ľudia dostali najkrajší darček

Pokles Smeru po voľbách bol primárne spôsobený tým, že od neho odišiel Peter Pellegrini a založil Hlas. Dnes sa Smer svojimi preferenciami postupne približuje volebnému výsledku z roku 2020,“ uviedol sociológ. Otázne podľa neho je, ako je to možné, keď tu vznikol konkurenčný subjekt v podobe Hlasu.

„Odpoveď je podľa mňa tá, že časť voličov, ktorí neboli voliť v roku 2020, ale v predchádzajúcom období podporovali Smer, sa dnes k Smeru opäť vrátila. Smer dnes nie je zodpovedný za riadenie krajiny a voliči majú v tomto zmysle krátku pamäť, takže akékoľvek kauzy sú prekryté negatívnym vnímaním súčasnej vlády,“ dodal Slosiarik na adresu Smeru a Hlasu.

Do predčasných volieb sa toho môže stať veľa

Poslednou výraznou zmenou je podpora extrémistických strán ĽS NS a mimoparlamentnej Republiky. Aj tu došlo k rozkolu a od Mariana Kotlebu odišlo niekoľko poslancov. Poslanecký klub ĽS NS sa rozpadol, Kotlebovi zanikol poslanecký mandát, keďže bol v kauze šekov uznaný za vinného, a odídenci vytvorili konkurenčnú stranu. Kým ĽS NS sa odvtedy dlhodobo pohybuje pod hranicou zvoliteľnosti, mimoparlamentnej Republike preferencie postupe rástli a súčasne ju podporuje okolo sedem percent potenciálnych voličov.

„Republike sa výrazne podarilo osloviť pôvodných voličov Mariana Kotlebu, ktorého preferencie po vzniku hnutia Republika postupne klesali a dnes sa dostali výrazne pod hranicu zvoliteľnosti. Práve jeho pôvodní voliči tvoria základ preferencií hnutia Republika,“ uviedol sociológ. Dáta však ukazujú, že do svojho elektorátu nabrali aj tých obyvateľov, ktorí neboli v roku 2020 voliť.

„To sú na jednej strane prvovoliči, ale aj tí, ktorí voliť mohli, ale neboli. Týchto pravdepodobne mobilizujú predovšetkým na téme nespokojnosti so súčasnou vládou. A potom tu máme tiež malú časť voličov OĽaNO z roku 2020, ktorí pravdepodobne tiež z dôvodu nespokojnosti s tým, ako súčasná vláda vládne a aké politiky robí, respektíve nerobí, prešli do opozičného tábora,“ dodal. Nad päťpercentnú hranicu sa po dlhom čase vyšvihlo aj Kresťanskodemokratické hnutie a dvakrát sa po spojení maďarských strán podarilo päť percent v prieskume dosiahnuť aj strane Aliancia – Szövetség.

Na predčasných voľbách ešte síce dohoda nie je, no strany po nich volajú čoraz viac, a to aj keby sa podarilo sformovať novú sedemdesiatšestku. Komu by predčasné voľby prospeli a komu, naopak, nie, je dnes ťažké povedať, keďže voľby nebudú o týždeň, ale najskôr v máji alebo v júni 2023. „To znamená, že do termínu volieb máme minimálne ešte pol roka a za tento čas sa veci ešte budú vyvíjať. Ak by som to mal ale zhrnúť, tak to, komu by prospeli a komu neprospeli, vidíme aj na správaní politikov,“ uviedol.

„Na jednej strane tu máme opozíciu, ktorá by chcela voľby čo najskôr, pretože je pravdepodobné, že by sa viezla na vlne nespokojnosti a sklamania a mohla by získať ešte lepšiu pozíciu, než má dnes v prieskumoch. No a na druhej strane tu máme OĽaNO či SaS, ktoré chcú voľby čo najviac oddialiť, pretože by mohli byť v ohrození, že sa im nepodarí prekonať päťpercentnú hranicu zvoliteľnosti,“ dodal. No a na záver je tu ešte neznáma premenná v podobe možných nových politických subjektov, ktoré by ešte mohli vstúpiť do predvolebného zápasu a čiastočne podľa Slosiarika zmeniť súčasné rozdelenie preferencií./agentury/

X X X

Izrael má vládu, akú ešte nikdy nezažil

 V židovskom štáte vznikla vláda, aká nemá v jeho dejinách obdobu. Najsilnejšie zastúpenie v nej má Likud viacnásobného premiéra Benjamina Netanjahua, zvyšok tvoria tri krajne pravicové a dve ultraortodoxné strany. Nová izraelská vláda, ktorú schválil 120-členný parlament, sa môže opierať o nadpolovičnú väčšinu v podobe 64 poslancov.

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu gestikuluje počas príhovoru počas mimoriadnej schôdze parlamentu v Jeruzaleme vo štvrtok 29. decembra 2022.

Miesto vo vláde sa ušlo napríklad politikovi usvedčenému z korupcie a objavili sa v nej aj ministri, čo nenávidia všetkých Arabov či homosexuálov vrátane židovských gejov a lesbičiek. Vedie ju politicky skúsený 73-ročný Netanjahu, ktorý bol premiér v rokoch 1996 – 1999 a po dlhšej prestávke v období 2009 – 2021.

Herzog: Vláda má slúžiť všetkým občanom

Z pohľadu Palestínčanov je znepokojujúcou správou jedna z priorít nového kabinetu. „Vláda bude podporovať a rozvíjať osídľovanie všetkých častí Izraela – v Galileji, v Negevskej púšti, na Golanských výšinách, v Júdsku a Samare,“ uvádza sa v dokumente. (Júdsko a Samara sú biblické označenia území na Západnom brehu Jordánu.)

Väčšinu zmienených území Izrael obsadil v šesťdňovej vojne v roku 1967. „Palestínčania pritom chcú, aby Západný breh Jordánu, kde žije 2,5 milióna Palestínčanov a 600-tisíc izraelských osadníkov, bol jadrom ich budúceho štátu, ktorého hlavným mestom by sa stal východný Jeruzalem,“ upozornila agentúra ČTK. Všetky tieto predstavy sú však z pohľadu židovského štátu takmer celkom nepredstaviteľné.

Ľavicovo orientovaný izraelský denník Haaretz neskrýva obavy z toho, že táto Netanjahuova vláda môže prehĺbiť krízu v spoločnosti vo viacerých smeroch. „Je to najviac extrémne pravicová, rasistická, homofóbna a teokratická koalícia v dejinách Izraela,“ napísal Haaretz.

Všetkým ministrom vrátane premiéra zjavne znepokojený izraelský prezident Jicchak Herzog odkázal, aby sa skúsili riadiť zdravým úsudkom. „Vláda má slúžiť všetkým občanom Izraela – tým, ktorí ju podporujú a hlasovali za ňu, aj tým, ktorí nesúhlasia s jej vznikom,“ citovala ho agentúra AP.

Zobral úplatok a štátu neodviedol dane

Jedným zo zaujímavých zjavov vo vláde je Arje Deri. Krátko pred vyslovením dôvery vláde parlament zmenil zákon, aby sa mohol stať ministrom, čo so zásadami právneho štátu nemá nič spoločné. Deri, šéf ultraortodoxnej strany Šas, má kriminálnu minulosť. V roku 2000 ho súd poslal na tri roky za mreže, pretože vo funkcii ministra vnútra prijal úplatok 155-tisíc amerických dolárov (za dobré správanie ho z väzenia prepustili na slobodu po 22 mesiacoch).

Deri opäť porušil zákony. V tomto roku sa priznal, že ukrátil štát na neodvedenej dani. Súd rozhodol, že musí zaplatiť pokutu 180-tisíc šekelov, čo je v prepočte 48-tisíc eur. Zároveň dostal podmienečný trest jeden rok, pričom z verdiktu vyplynulo aj to, že najbližších sedem rokov nesmie vykonávať verejnú funkciu. Nová parlamentná väčšina mu teraz pomohla úpravou zákona, aby sa mohol stať ministrom. Koaliční poslanci to urobili tak, že po novom môže byť členom vlády aj odsúdený človek v prípade, že nešiel do väzenia (čo sa vzťahuje na kauzu Deriho daňového podvodu).

Predseda parlamentu nezatajuje homosexualitu

Rozpaky vyvoláva aj ďalší nový minister, ktorým je Aviz Maoz, líder protiarabskej a homofóbnej strany Noam. „Povedal, že by rád zrušil každoročný dúhový pochod v uliciach Jeruzalema a obnovil by rodinné hodnoty,“ poznamenala stanica Deutsche Welle.

Maoz takmer určite bude prichádzať do názorových konfliktov s Amirom Ohanom z koaličného Likudu. Pred tromi rokmi sa stal vôbec prvým členom izraelskej vlády, ktorý sa otvorene priznáva k svojej homosexualite. V minulosti, keď rečnil v parlamente, homofóbni utraortodoxní poslanci na protest odišli z rokovacej sály. Teraz budú riešiť dilemu: Likud totiž navrhol Ohanu za nového predsedu parlamentu a Netanjahu nemieni z tejto nominácie ustúpiť./agentury/

X X X

Čína podráždila Američanov, jej stíhačka sa priblížila k ich lietadlu na zopár metrov

Ozbrojené sily USA vo štvrtok informovali o nebezpečne blízkom prelete čínskej stíhačky popri americkom prieskumnom lietadle, ku ktorému došlo minulý týždeň nad sporným Juhočínskym morom, informovala agentúra Reuters.

 Čínska stíhačka letí nad Taiwanským prielivom v Pingtane v juhovýchodnej čínskej provincii Fujian, 5. augusta 2022

Incident sa odohral 21. decembra v medzinárodnom vzdušnom priestore. Podľa Pentagónu sa čínska stíhačka J-11 priblížila k prieskumnému lietadlu RC-135 amerického letectva na zhruba tri metre.

Americký stroj musel vykonať úhybné manévre, aby zabránil hroziacej kolízii. „Očakávame, že všetky krajiny indo-pacifického regiónu budú využívať medzinárodný vzdušný priestor bezpečným spôsobom a v súlade s medzinárodným právom,“ uvádza sa vo vyhlásení amerických ozbrojených síl.

Ich hovorca spresnil, že čínska stíhačka bola v istom momente vzdialená len zhruba tri metre od krídla a šesť metrov od prednej časti amerického lietadla. Spojené štáty sa v súvislosti s touto udalosťou obrátili na čínsku vládu, uviedol nemenovaný predstaviteľ USA.

Čínske veľvyslanectvo vo Washingtone bezprostredne nereagovalo na žiadosť, aby k celej záležitosti poskytlo vyjadrenie, píše Reuters. Spojené štáty len nedávno upozornili na to, že čínske vojenské lietadlá v poslednej dobe vykonávajú čoraz nebezpečnejšie manévre.

Čína si nárokuje na takmer celé Juhočínske more, v ktorom sa nachádzajú bohaté zdroje zemného plynu a rybolovné vody. Spojené štáty a ďalšie krajiny v oblasti – Filipíny, Vietnam, Malajzia a Brunej – tieto čínske nároky odmietajú.

V medzinárodnom vzdušnom priestore a medzinárodných vodách Juhočínskeho mora sa uskutočňujú pravidelné prelety amerických prieskumných lietadiel a plavby amerických vojenských lodí, čím chcú Spojené štáty demonštrovať nelegálnosť čínskych nárokov. Podľa Pekingu tým Washington ohrozuje mier v oblasti. Podľa Spojených štátov mier svojimi nárokmi na Juhočínske more naopak ohrozuje komunistická vláda v Pekingu./agentury/

X X X

Prokuratúra zverejnila anonymizované uznesenie k vyšetrovaniu smrti Lučanského

Krajská prokuratúra v Prešove zverejnila na webe anonymizované uznesenie k zastaveniu trestného stíhania v prípade smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. TASR o tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

 Prokuratúra zároveň požiadala o korektný prístup k informovaniu verejnosti o celospoločensky citlivých trestných veciach. „Bez prvkov bulvarizácie témy a tendenčných názvov článkov, podsúvajúcich verejnosti názor o existencii systémových chýb v rezorte prokuratúry,“ podotkla.

Spôsob a rozsah informovania verejnosti „o rozhodnutí v trestnej veci poškodeného M. L.“ podľa nej v plnom rozsahu zodpovedá pravidlám informovania verejnosti v demokratickom a právnom štáte.

Krajská prokuratúra v Prešove koncom novembra vylúčila cudzie zavinenie v súvislosti so smrťou Lučanského. Na základe vyšetrovania zamietla sťažnosti k zastaveniu vyšetrovania zo strany Úradu inšpekčnej služby. Rozhodnutie je právoplatné. Lučanský zomrel 30. decembra 2020 potom, ako sa 29. decembra v Ústave na výkon väzby a trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu./agentury/

X X X

Sviatky a dni pracovného pokoja 2023: Slováci sa môžu tešiť až na 8 predĺžených víkendov

Viaceré štátne sviatky či dni pracovného pokoja vychádzajú v roku 2023 na pondelok, alebo piatok. Slováci sa tak v budúcom roku môžu tešiť až na osem predĺžených víkendov. Pozrite si, aký je prehľad sviatkov a dní pracovného pokoja na rok 2023.

Tento rok vychádza štátny sviatok Deň vzniku Slovenskej republiky na nedeľu.

  1. január, Traja králi (piatok)

Deň pracovného pokoja Zjavenie Pána (Traja králi) vychádza tento rok na piatok. Slováci si tak budú môcť vychutnať prvý predĺžený víkend v Novom roku.

  1. až 10. apríl, Veľká noc (piatok a pondelok)

Veľká noc sa každoročne koná prvú nedeľu po prvom splne po jarnej rovnodennosti. Jarná rovnodennosť je „úradne“ stanovená na 21. marec. Deň pracovného pokoja Veľký piatok tak pripadá na 7. apríla 2023. Tradične v pondelok, teda 10. apríla, potom prichádza deň pracovného pokoja Veľkonočný pondelok.

 1. máj, Sviatok práce (pondelok)

Ďalší predĺžený víkend si pracujúci budú môcť naplno vychutnať začiatkom mája. Sviatok práce totiž vychádza na pondelok. Krátko k histórii tohto sviatku. Sviatok, venovaný práci a pracujúcim oslavujú v desiatkach krajín na celom svete, ale nie všade pod rovnakým názvom a v rovnaký deň 1. mája. Tradícia jeho vzniku je však spoločná a písať sa začala pred 135 rokmi – 1. mája 1886.

Po dohode odborových zväzov v Spojených štátoch a Kanady vyšli v tento deň do ulíc desaťtisíce ľudí, aby požadovali osem hodinový pracovný čas. Do generálneho štrajku sa len v USA zapojilo viac ako 300.000 pracujúcich z vyše 13.000 závodov. Centrom boja sa stalo Chicago, kde sa po troch dňoch skončili štrajky a demonštrácie krviprelievaním. Zrážky s políciou si vyžiadali celkovo takmer dve desiatky mŕtvych a 50 ťažko zranených.

  1. máj, Deň víťazstva nad fašizmom (pondelok)

Druhý májový víkend bude opäť predĺžený. Deň víťazstva nad fašizmom vychádza na 8. mája, čo je v pondelok. Tento deň bol pomenovaný 9. máj 1945 Josifom Vissarionovičom Stalinom na počesť ukončenia druhej svetovej vojny (8. mája). Po nástupe komunizmu v strednej a východnej Európe bol oslavovaný, a bol stanovený štátnym sviatkom. Ukončenie tohto vojnového konfliktu si v súčasnosti jednotlivé národy Európy pripomínajú 8. mája. V Ruskej federácii, ako aj v ďalších krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, si v tejto súvislosti pripomínajú 9. mája.

  1. júl, Sviatok Cyrila a Metoda (streda)

V polovici prvého júlového týždňa bude sviatok Cyrila a Metoda. Deň slovanských vierozvestov Cyrila a Metoda je 5. júla štátnym sviatkom aj v Českej republike. Pod názvom Deň slovanskej písomnosti a kultúry slávia sviatok sv. Cyrila a Metoda 24. mája v Ruskej federácii aj na Ukrajine. Štátnym sviatkom pod názvom Deň Cyrila a Metoda je 24. máj i v Bulharsku.

  1. august, Výročie SNP (utorok)

Výročie Slovenského národného povstania (SNP) bude vychádzať v roku 2023 na utorok. Ak si zamestnanec vezme voľno na pondelok, docieli dvojnásobne predĺžený víkend. SNP bolo ozbrojeným povstaním, ktoré bránilo vstupu nemeckého Wehrmachtu na naše územie. Začalo 29. augusta 1944. Centrom povstania bola Banská Bystrica. Namierené proti rozpínavosti Adolfa Hitlera a slúžilo ako obrana pred nemeckými okupačnými jednotkami.

 1. september, Deň Ústavy SR (piatok)

Deň Ústavy SR bude v budúcom roku v piatok, čo umožní pracujúcim v roku 2023 už piaty predĺžený víkend. Slovenská republika si 1. septembra pripomína svoj najvyššie postavený právny predpis – Ústavu SR. Tento deň je na Slovensku štátnym sviatkom.

  1. september, Sedembolestná panna Mária (piatok)

V polovici septembra, presnejšie na piatok, vychádza deň pracovného pokoja Sedembolestnej Panny Márie. V rímskokatolíckej cirkvi je Sedembolestná patrónkou Slovenska.

  1. november, Sviatok všetkých svätých (streda)

Prvý novembrový deň pripadá na stredu, čo bude sviatok Všetkých svätých. V tento deň si pripomenieme všetkých zosnulých.

  1. november, Deň boja za slobodu (piatok)

Šiesty predĺžený víkend v roku budú mať pracujúci vďaka odporu voči totalite. V tento dátum si pripomíname Deň boja za slobodu a demokraciu, ktorý sa každoročne oslavuje od roku 2001. Pád komunizmu v Československu je spájaný najmä s demonštráciami, ktoré sa konali od 16. novembra v Bratislave a od 17. novembra 1989 v Prahe. Tieto dve demonštrácie konali pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva.

  1. až 26. december, Vianoce (nedeľa až utorok)

Štedrý deň vychádza v roku 2023 na nedeľu. Prvý a Druhý sviatok vianočný tak bude v pondelok a utorok./agentury/

X X X

Vyše 34-tisíc zdravotníkov požiadalo o vyplatenie stabilizačného príspevku

Vyše 34-tisíc zdravotníckych pracovníkov požiadalo o vyplatenie stabilizačného príspevku. Pre TASR to uviedli z komunikačného odboru Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

 „Do 31. decembra bude vyplatený preddavok vo výške 2500 eur, ktorý bude pripísaný na účet zamestnanca,“ doplnil rezort. V januári by im malo prísť odhadom po zrazení preddavku dane ešte približne 1500 eur.

Prezidentka vo štvrtok podpísala novelu zákona, ktorá oslobodí stabilizačné príspevky pre zdravotníkov od zdravotných a sociálnych odvodov. Zo stabilizačného príspevku 5000 eur tak zaplatia len daň./agentury/

X X X

Zdravotný stav Benedikta XVI. je vážny, ale stabilný

Zdravotný stav emeritného pápeža Benedikta XVI. sa počas uplynulej noci nezmenil. Je vážny, no stabilný, uviedla vo štvrtok talianska tlačová agentúra ANSA. Táto správa prišla deň po tom, ako pápež František vyzval veriacich, aby sa modlili za jeho „veľmi chorého“ 95-ročného predchodcu.

 ANSA sa odvolala na zdroje, ktoré sú v kontakte s niekdajším kláštorom Matka Cirkev (monasterium Mater Ecclesiae) vo Vatikáne. V tom Benedikt XVI. od odstúpenia v roku 2013 žije pomerne v ústraní a medzičasom pod stálym dohľadom lekárov.

Oficiálne oznámenia Vatikán zatiaľ vo štvrtok nezverejnil. V stredu však potvrdil, že zdravotný stav Benedikta XVI. sa v posledných hodinách zhoršil a že ho navštívil aj jeho nástupca.

 František sa v stredu postaral o rozruch, keď počas generálnej audiencie povedal, že jeho predchodca je „veľmi chorý“, a vyzval na modlitby zaňho. U mnohých to vyvolalo dojem, že Benedikt XVI. by mohol zomierať, napísala agentúra DPA.

Benedikt XVI. v roku 2013 ako prvý pápež po šiestich storočiach dobrovoľne odstúpil z funkcie. Abdikáciu odôvodnil pokročilým vekom a tým, že už nemá dostatok síl na ďalšie vykonávanie povinností najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi. Bývalého nemeckého kardinála Josepha Ratzingera zvolili za pápeža v roku 2005.

X X X

František naznačil, že sa blížia posledné dni Benedikta. Aké sú právomoci emeritného pápeža?

Pápež František na stredajšej generálnej audiencii vo Vatikáne oznámil, že zdravotný stav jeho predchodcu Benedikta XVI. sa výrazne zhoršil a veriacich vyzval na modlitby. Stalo sa tak náhle v posledných hodinách, uviedol.

V akej cirkevnej hierarchii sa nachádza emeritný pápež? Katolícky kňaz Marián Gavenda hovorí, že cirkevné právomoci má fakticky len také, ako každý iný veriaci alebo ako každý iný kňaz.

Benedikt XVI. podľa jeho slov kládol dôraz, že po abdikácii v roku 2013 chcel pre cirkev „robiť najmä obetou a modlitbou“. Tesne pred odstúpením sľúbil poslušnosť svojmu nástupcovi.

„Keď zomrie pápež, ktorý je vo funkcii, prichádza zložitá procedúra. Cirkevné právo má presné pravidlá, kto potom vedie cirkev, kto zvoláva konkláve. Spúšťajú sa rôzne kombinácie, kto bude asi nástupca. Toto všetko teraz samozrejme odpadá,“ povedal pre RTVS.

Po smrti emeritného pápeža prichádza podľa jeho slov do úvahy len slávnostná rozlúčka, teda pápežský pohreb. Aj účasť predstaviteľov štátov by mala závisieť podľa toho, „ako to vnútorne cítia“.

Úloha v cirkvi

Benedikt XVI. je už viac rokov emeritným, než pápežom vo funkcii. Agentúra Reuters zhrnula jeho rolu katolíckej cirkvi.

Benedikt je prvý nemecký pápež po 1000 rokoch, ktorého zvolili 19. apríla 2005 za nástupcu populárneho poľského pápeža Jána Pavla II.. Ten bol v úrade 27 rokov.

Kardináli si ho vybrali spomedzi svojich radov a vnímali ho ako kontinuitu. Takmer 25 rokov bol ako kardinál Joseph Ratzinger vedúcim doktrinálneho úradu – Kongregácie pre náuku viery (CDF).

 Kritika voči pápežovi

Agentúra pripomenula, jeho „slabosť“, ktorú priznal pre „nedostatok odhodlania vo vládnutí a rozhodovaní“. Kritici podľa nej spájali osemročné pápežstvo aj s prešľapmi a škandálom s únikmi informácií.

„Škandál „Vatileaks“ z roku 2012 pomohol rozvrátiť jeho pápežstvo. Paolo Gabriele, Benediktov komorník, zverejnil tajné dokumenty, ktoré odhalili korupciu a spory vo Vatikáne. Benedikt povedal, že odstúpil, pretože zlý zdravotný stav mu zabránil niesť plnú váhu pápežstva,“ pripomenula Reuters.

V roku 2022 nezávislá správa z Benediktovho rodného Nemecka tvrdila, že nepodnikol žiadne kroky v štyroch prípadoch, keď bol mníchovským arcibiskupom v rokoch 1977 až 1982. Krehký bývalý pápež v emotívnom osobnom liste priznal, že sa vyskytli chyby, a žiadal, aby odpustenie. Jeho právnici v podrobnom vyvrátení argumentovali, že nie je priamo vinný.

 Zmätok v pápežoch?

Hoci Benedikt sľúbil, že sa po odchode do dôchodku bude držať v ústraní, písal, poskytoval rozhovory a chtiac či nechtiac sa stal podľa Reuters hromozvodom pre konzervatívcov, ktorí sa postavili proti liberálnejšiemu pápežovi Františkovi.

Niektorí radikálni konzervatívci nedokázali akceptovať, že sa dobrovoľne vzdal pápežského úradu a naďalej ho považovali za „svojho pápeža“.

Agentúra píše o zmätku „dvoch pápežov“, ktorý sa podľa jej tvrdení ešte znásobil, pretože sa rozhodol naďalej nosiť bielu reverendu a bol známy ako emeritný pápež. Polarizácia viedla od konzervatívcov aj liberálov k výzvam na zmeny v cirkevnom práve s cieľom upraviť funkcie a postavenie bývalých pápežov.

Benedikt napísal viac ako 60 kníh. „V skutočnosti som skôr profesor, človek, ktorý uvažuje a medituje o duchovných otázkach,“ povedal Benedikt po svojej rezignácii, aktuality.sk

X X X

V Bratislave sa lúčili s profesorom Vladimírom Krčmérym

V kostole v bratislavskom Ružinove sa naposledy lúčili s lekárom a vedcom Vladimírom Krčmérym.

 Pohrebnú svätú omšu celebroval bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský, prítomní boli aj ďalší biskupi na čele s predsedom Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Bernardom Boberom. Spolu s nimi koncelebroval omšu aj odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák.

Pohrebnú kázeň predniesol bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko.

„Na viacerých cestách do utečeneckých táborov som mal tú časť profesora Krčméryho sprevádzať. Človeka najlepšie spoznáte na cestách. A to na cestách nie dovolenkových, ale do vysoko vypätých a krízových destinácií – vyžadujúcich pomoc a podporu,“ povedal Haľko.

V osobe profesora spoznal podľa jeho slov človeka vnútorne pokojného a zároveň veľmi komunikatívneho, empatického, rozhľadeného a dobroprajného.

„V každom človeku sa snažil vidieť do dobré. Ani tým najväčším hejterom sa nepodarilo strhnúť ho do neláskavo zrkadlovej reakcie. K svojím spolupracovníkom mal podporný prístup. Vedel pochváliť, vedel oceniť,“ vyhlásil.

Vladimír Krčméry zomrel 20. decembra 2022 vo večerných hodinách. Mal 62 rokov. Bezprostrednou príčinou jeho náhleho úmrtia bol infarkt myokardu, aktuality.sk

X X X

 Slovenskí poľnohospodári sa v rámci EÚ prepadli takmer na dno

Horšie počasie v tomto roku zamávalo s produkciou slovenského poľnohospodárstva. Prinášame vám prehľad najdôležitejších udalostí za uplynulé dni v slovenskej a svetovej ekonomike. Súhrn pripravil reportér ekonomickej redakcie Martin Odkladal.

Tento rok ukázal slabiny slovenského agro sektora: Končiaci rok nebude veľmi priaznivý pre našich poľnohospodárov. Ich výkon je totiž žalostný. Ako vyplýva z predbežných údajov európskeho štatistického úradu Eurostatu, produktivita práce slovenských poľnohospodárov sa prepadla o takmer 16 percent. V porovnaní s ostatnými kolegami v EÚ ide o jeden z najväčších poklesov. Horšie dopadli už len Rumuni, ktorým produktivita práce prepadla o viac ako 21 percent.

Naopak, najlepšie v tomto porovnávaní dopadli nemeckí a estónski farmári, tým vzrástla produktivita práce o takmer 67 percent, respektíve o 33 percent, aktuality.sk

X X X

 Zomrel legendárny kráľ Pelé

 Legendárny brazílsky futbalista Pelé zomrel vo veku 82 rokov. Edson Arantes do Nascimento, majster sveta z rokov 1958, 1962 a 1970, podľahol ťažkej chorobe.

 Od roku 2021 podstupoval liečbu rakoviny hrubého čreva. Informovali o tom agentúra AP a Sky News. V uplynulých dňoch sa Pelého stav zhoršil, lekári v nemocnici Alberta Einsteina nedávno informovali, že Brazílčan je pod zvýšenou starostlivosťou, ktorá súvisí s dysfunkciou obličiek a srdca.

 Pelého hospitalizovali už pred mesiacom po tom, ako mu diagnostikovali aj infekciu dýchacích ciest. Vo štvrtok potvrdil agentúre AP jeho úmrtie agent Joe Fraga.

Jeden z najlepších futbalistov histórie sa už dlhšie trápil so zdravotnými problémami. Pred rokom ho začali liečiť na rakovinu hrubého čreva.

 V septembri 2021 podstúpil operáciu a následne začal s chemoterapiou. Predtým mal problémy aj s chrbticou, kolenami a absolvoval niekoľko operácií pre problémy v oblasti bedier. Komplikácie mu spôsobili aj žlčové kamene.

Pelé doviedol Brazíliu k titulom majstra sveta v rokoch 1958, 1962 a 1970. V 92 zápasoch za národný tím dal 77 gólov a je historicky najlepší strelec svojej vlasti.

Pelé upútal na seba pozornosť už v 17-tich rokoch na MS 1958 vo Švédsku. Na svetovom šampionáte odohral štyri zápasy, v ktorých strelil šesť gólov. Takmer celú kariéru strávil v FC Santos, nikdy nehral za žiaden európsky klub, tak si jeho fenomenálnu hru mohli európski fanúšikovia vychutnať zväčša len počas MS či exhibičných stretnutí FC Santos a brazílskej reprezentácie.

 Pelé mal vo svojej zbierke tri tituly majstra sveta. Ten posledný získal v roku 1970.

Za Santos dokopy odohral 1120 zápasov, v ktorých nastrieľal 1087 gólov. V národnom drese sa predstavil v 92 stretnutiach, v ktorých strelil 77 gólov. Záver kariéry strávil v americkom klube New York Cosmos, za ktorý odohral 64 duelov a skóroval 37-krát.

Trojnásobný majster sveta (1958, 1962, 1970) získal aj dvakrát titul v Pohári osloboditeľov (1962, 1963) a v tých istých rokoch sa stal aj víťazom Interkontinentálneho pohára. Desaťkrát (1958, 1960, 1961, 1962, 1964, 1965, 1967, 1968, 1969, 1973) vyhral brazílsky šampionát Paulista.

V roku 1959 sa stal najlepším strelcom Copa America, v roku 1965 kráľom strelcov Pohára osloboditeľov a najlepším kanonierom bol aj v roku 1970 na MS v Mexiku.

V roku 1999 Medzinárodný olympijsky výbor (MOV) vyhlásil Pelého za športovca storočia. Za najlepšieho futbalistu storočia ho FIFA označila v roku 2000. Magazín The Time ho zaradil do stovky najdôležitejších ľudí minulého storočia.

 Edson Arantes do Nascimento sa narodil 23. októbra 1940 v Tres Coracoes v brazílskom štáte Minas Gerais. Vyrastal v skromných pomeroch, futbalu sa venoval jeho otec, hrával pod menom Dondinho, ale väčšinu svojho života pracoval ako sanitár.

Ako chlapec sa presťahoval s rodinou do mesta Bauru v štáte Sao Paulo, kde v rokoch 1954–1956 hrával v miestnom mládežníckom tíme AC Bauru, a práve tu dostal prezývku Pelé. Tá vznikla z nesprávnej výslovnosti mena jeho obľúbeného hráča, brankára Bileho, ktorý chytal za klub Vasco da Gama. Kým sa Pelé stal profesionálnym futbalistom, privyrábal si ako čistič topánok či príležitostný čašník.

Už počas aktívnej hráčskej kariéry bol rešpektovanou a slávnou osobnosťou. V roku 1967, keď FC Santos prišiel odohrať exhibičný zápas do Nigérie, kde zúrila občianska vojna, uzavreli bojujúce strany 48-hodinové prímerie, aby mohli sledovať hru najlepšieho futbalistu sveta.

 Svojou charizmou usmievajúceho sa muža propagoval futbal po celom svete, pôsobil na poste vyslanca dobrej vôle Organizácie Spojených národov (OSN). V rokoch 1995 – 1998 bol tiež brazílskym ministrom pre šport.

Bol dvakrát ženatý s Rosemeri dos Reisovou Cholbyovou a s Assiriou Seixas Lemosovou (1994–2008). S prvou manželkou mal tri a s druhou dve deti. Ďalšie dve Pelého deti vzišli z nemanželských vzťahov.

Legendu svetového futbalu začali trápiť problémy s pohybovým aparátom po tom, ako absolvoval v roku 2012 operáciu bedrového kĺbu. Jeho zdravotný stav sa postupne zhoršoval, pred dvoma rokmi sa nezúčastnil na odhalení svojej sochy na štadióne Maracana v Riu de Janeiro./agentury/

X X X

Slávny syn Brazílie, nesmrteľný. Legendy sa lúčia s Pelém

Reakcie svetových futbalových osobností na úmrtie legendárneho Brazílčana Pelého, ktorý zomrel vo štvrtok vo veku 82 rokov:

 Gary Lineker, bývalý anglický reprezentant: „Pelé zomrel. Najúžasnejší z futbalistov a najradostnejší z mužov. Hral hru, ku ktorej sa priblížilo len niekoľko vyvolených.

V tom krásnom žltom drese zdvihol trikrát tú najcennejšiu zlatú trofej. Možno nás opustil, ale vždy bude mať futbalovú nesmrteľnosť. R.I.P. Pelé.“

Kylian Mbappé, francúzsky útočník:, majster sveta z roku 2018 a vicemajster sveta z MS 2022 v Katare: „Kráľ futbalu nás opustil, ale jeho veľkosť nebude nikdy zabudnutá.“

Erling Haaland, nórsky kanonier: „Všetko, čo vidíte robiť nejakého futbalistu, urobil Pelé ako prvý. Odpočívaj v pokoji.“

Real Madrid, oficiálne vyjadrenie klubu: „Real Madrid by rád vyjadril sústrasť jeho rodine, blízkym, klubom, Brazílskej futbalovej konfederácii a všetkým futbalovým fanúšikom v Brazílii a na celom svete. Legendárneho Pelého si budú navždy pamätať všetci, ktorí milujú tento šport, a jeho odkaz z neho robí jeden z najväčších hráčov svetového futbalu.“

Sergio Ramos, španielsky obranca: „Odišiel Kráľ. Futbalový svet si ťa navždy zapamätá. Odpočívaj v pokoji.“

 Franco Baresi, bývalý taliansky obranca: „Zbohom Pelé. Navždy zostane v našich spomienkach, bol to najlepší futbalista svojej éry. Ikona a svetová legenda.“

Usain Bolt, bývalý jamajský šprintér, svetový rekordér na 100 a 200 m: „Športová legenda. Odpočívaj v pokoji, kráľ Pelé.“

Robert Lewandowski, poľský kanonier: „Odpočívaj v pokoji, šampión. Na nebi je nová hviezda, futbal stratil hrdinu.“

Cristiano Ronaldo, portugalský útočník, majster Európy z roku 2016: „Vyjadrujem hlbokú sústrasť celej Brazílii a najmä rodine Pelého. Jednoduché slovo „rozlúčka“ s večným kráľom nikdy nebude stačiť na vyjadrenie toho, čo v tejto chvíli prežíva celý futbalový svet. Je inšpiráciou pre státisíce ľudí. Nezabudne sa na neho a jeho pamiatka zostane navždy v pamäti každého z nás, futbalových fanúšikov. Odpočívaj v pokoji, Pelé.“

FC Barcelona, oficiálne vyjadrenie klubu: „Barcelona vyjadruje ľútosť nad smrťou Pelého, jedného z najlepších futbalistov všetkých čias. Urobil futbal lepším. Nech odpočíva v pokoji.“

Lionel Messi, argentínska hviezda: Odpočívaj v pokoji!

Romário, brazílsky majster sveta z roku 1994: „Dnes sa Brazília lúči s jedným zo svojich najslávnejších synov. Pelém, kráľom futbalu. Vybrali ho za športovca storočia, prinútil svet pokloniť sa jeho talentu tým, že na oltár bohov postavil brazílsky futbal.

Počas svojho života Pelé inšpiroval generácie športovcov a zaslúži si všetky uznania. Úprimnú sústrasť rodine a priateľom. Nech odpočíva v pokoji.“

Neymar, brazílsky útočník a spoločne s Pelém historicky najlepší strelec reprezentácie: „Pred Pelém bolo 10 len číslo. Niekde som túto frázu čítal. Ale táto krásna fáza je nekompletná. Povedal by som, že pred Pelém bol futbal výlučne športom. Pelé zmenil všetko. Transformoval futbal na umenie a zábavu. Dal hlas chudobným, černochom a čo je najdôležitejšie, zviditeľnil Brazíliu. Futbal a Brazília sa dostala na tento status vďaka Kráľovi! Odišiel, ale jeho kúzlo ostane. Pelé je nesmrteľný!!“/agentury/

X X X

Prešovskí mestskí poslanci schválili zvýšenie daní, ako aj poplatkov za odpad

Obyvatelia od 1. januára 2023 zaplatia za svoje nehnuteľnosti viac o 50 percent.

PREŠOV: Prešovskí mestskí poslanci schválili vo štvrtok všeobecne záväzné nariadenia týkajúce sa miestnych daní, ako aj poplatkov za odpad. Obyvatelia tak od 1. januára 2023 zaplatia za svoje nehnuteľnosti viac o 50 percent. Súkromným podnikateľom sa daň zvýši o 30 percent. Približne o 70 percent vzrastie poplatok za odpad.

Daň z nehnuteľnosti pre podnikateľov vzrastie zo 4,25 eura na 5,53 eura za štvorcový meter. Pôvodne bola navrhovaná suma 6,38 eura. Pri viacpodlažných stavbách sa príplatok za každé podlažie okrem prvého nadzemného zvýši z 0,12 eura na 0,15 eura za štvorcový meter. Daň za schátrané a neudržiavané stavby, ktorú mesto zavádza, sa zvýši desaťnásobne, ako to povoľuje maximálny zákonom povolený koeficient 10.

Čo sa týka bytov, tak napríklad pri byte s rozlohou 68 štvorcových metrov daň stúpne z tohtoročnej úrovne 28,90 eura na 43,38 eura. Daň za rodinný dom s jedným poschodím s rozlohou 120 štvorcových metrov stúpne zo 65,40 eura na 94,56 eura. Daňová úľava pre ľudí v hmotnej núdzi, zdravotne ťažko postihnutých a seniorov klesne z 50 na 25 percent.

Zo 66 centov na 1,50 eura za osobu a prenocovanie sa zvyšuje daň za ubytovanie.

Vzrastie poplatok za odpad

Podnikateľom vzrastie poplatok za odpad z 0,0183 eura na 0,0324 eura za liter komunálnych odpadov. Právnická osoba tak za 120 litrovú nádobu s odpadom pri týždennom zbere zaplatí ročne namiesto 114,19 eura sumu 202,17 eura. Pri týždennom zbere a 1100 litrovej nádobe sadzba vzrastie z 1046,76 eura na 1 853,28 eura.

Poplatok za komunálny odpad pre fyzické osoby sa od nového roka zvýši zo súčasných 0,0808 eura za osobu a kalendárny deň na 0,135 eura. Predstavuje to nárast zo súčasných 29,49 eura na 49,27 eura ročne. Zdravotne ťažko postihnuté osoby a ľudia starší ako 65 rokov zaplatia 36,97 eura. Pôvodne mali mať úľavu obyvatelia vo veku 70 rokov a viac. Zastupiteľstvo schválilo jeden z poslaneckých návrhov.

Zvýšenie poplatku radnica argumentovala tým, že v meste sa tvorí toľko odpadu, že na jeho prevoz a likvidáciu musí doplácať z iných peňazí, čo zákon zakazuje. Primátor František Oľha avizoval, že v budúcnosti chcú ponúknuť obyvateľom množstvový zber, aby tí, ktorí produkujú menej odpadu, zaplatili menej. Mesto Prešov zvyšovalo dane z nehnuteľností naposledy v roku 2020, a to o 25 percent v porovnaní s rokom 2019, aktuality.sk

X X X

Rusko umožní využívanie ropovodu Družba na tranzit kazašskej ropy do Nemecka?

Rusko je ochotné pristúpiť na takúto žiadosť, uviedol vo štvrtok podľa tlačovej agentúry Interfax minister energetiky Alexander Novak.

Rusko údajne umožní využívanie ropovodu Družba na tranzit kazašskej ropy do Nemecka. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Rusko je ochotné pristúpiť na takúto žiadosť, uviedol vo štvrtok podľa tlačovej agentúry Interfax minister energetiky Alexander Novak. „Staviame sa k tomu normálne, a ak sa časť kazašskej ropy presmeruje z Ust-Lugy do Družby, je to v poriadku.“

Európa sa snaží znížiť svoju závislosť od ruskej ropy. Dôvodom je ruská útočná vojna proti Ukrajine. Nemecko a Poľsko už oznámili, že od januára prestanú odoberať ruskú ropu dodávanú prostredníctvom ropovodov. V záujme ďalšieho zabezpečenia požiadali o zvýšenie dodávok ropy okrem iných aj bývalú sovietsku republiku Kazachstan.

Podľa šéfa kazašskej štátnej ropnej a plynárenskej spoločnosti KazMunayGas (KMG) Magsuma Mirsagalijeva je firma pripravená od januára posielať skúšobné dodávky cez ropovod Družba do Nemecka do rafinérie PCK v meste Schwedt. Rafinéria v Brandenburgu ešte donedávna patrila ruskej ropnej spoločnosti Rosnefť.

Kazašský prepravca ropy Kaztransoil už údajne požiadal o tranzit 1,2 milióna ton ropy do Nemecka v budúcom roku. Kazachstan sa nachádza v Strednej Ázii. Na prepravu ropy do Európy musí krajina buď využiť ruskú ropovodnú infraštruktúru, alebo ju prepraviť po mori cez Kaspické more do Azerbajdžanu, odkiaľ sa môže ropovodmi ďalej transportovať do Turecka alebo na čiernomorské pobrežie Gruzínska, aktuality.sk

X X X

Zomrel slovenský europoslanec a dlhoročný politik Miroslav Číž

Zomrel slovenský europoslanec a dlhoročný politik Miroslav Číž. Informovala o tom strana Smer-SD na sociálnej sieti.

„Dnes (štvrtok) nás v ranných hodinách navždy opustil náš skvelý kamarát, kolega a na verejnosti rešpektovaný odborník a politik Miroslav Číž,“ uviedla strana Smer-SD.

Pripomenula, že Číž stál aj pri vzniku strany. V minulosti bol aj poslancom Národnej rady (NR) SR. V posledných rokoch zastupoval Slovensko v Európskom parlamente.

Miroslav Číž sa narodil 11. februára 1954 v Banskej Štiavnici. Absolvoval v roku 1978 Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V rokoch 1979 až 1981 pracoval ako právnik na obvodnom Národnom výbore Bratislava IV. V období rokov 1981 až 1989 pôsobil ako lektor v Inštitúte pre národné výbory. Medzi rokmi 1990 – 2002 zastával v NR SR funkciu tajomníka výboru pre verejnú správu.

Za poslanca NR SR vo volebnom období 2002 až 2006 bol zvolený za stranu Smer (neskôr Smer-SD) a stal sa podpredsedom Výboru NR SR pre verejnú správu a členom Mandátového a imunitného výboru NR SR. Vo voľbách v roku 2006 bol opätovne zvolený za poslanca za stranu Smer-SD a stal sa podpredsedom NR SR.

V roku 2010 sa opäť stal poslancom za stranu Smer-SD. Od roku 2014 pôsobil vo funkcii podpredsedu NR SR. Ako poslanec pôsobil aj po voľbách v roku 2016. V minulosti bol členom Ústavnoprávneho výboru NR SR a stálej delegácie NR SR v Medziparlamentnej únii, v roku 2016 bol členom Mandátového a imunitného výboru NR SR, členom Výboru NR SR pre kultúru a médiá a členom Stálej delegácie NR SR v Medziparlamentnej únii. Číž bol tiež podpredsedom klubu Smer-SD. Od roku 2019 zastupoval Slovensko v Európskom parlamente v súčasnom volebnom období.

Počas svojej politickej kariéry absolvoval odborné stáže v Nemecku, Švajčiarsku, Veľkej Británii a Írsku. Prednášal na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského a Academii Istropolitane v Bratislave, aktuality.sk

X X X

Tréner Ancelotti schladil Messiho: Toto z mojich úst počuť nebudete

Ligový futbal sa po Anglicku a Francúzsku rozbieha po MS aj v Španielsku. Pred piatkovým duelom Realu Madrid na pôde Realu Valladolid vyspovedali médiá trénera bieleho baletu Carla Ancelottiho.

 Okrem iného sa skúseného talianskeho trénera spýtali aj na Lionela Messiho a či mu titul majstra sveta chýbal k tomu, aby sa stal najlepším futbalistom histórie.

„Ťažko povedať. Jeho kariéra pokračuje, či už vyhral majstrovstvá sveta, alebo nie. V každej ére bolo veľa silných hráčov, veľa. Slová, že je Messi najlepší v histórii, z mojich úst nikdy nevyjdú,“ citoval odpoveď Ancelottiho denník As.

 Pripomenul, že videl hrať Diega Maradonu, Johana Cruyffa, v súčasnosti trénuje držiteľa Zlatej lopty pre najlepšieho hráča sveta Karima Benzemu. „Neviem povedať, kto je ten najlepší v histórii.“

Talian sa venoval aj blízkej budúcnosti a otázke kádra Realu Madrid, nakoľko až siedmim futbalistom v lete končia zmluvy. „Táto otázka ma neznepokojuje. Vidím totiž, že všetci sú veľmi prepojení – Ceballos, Asensio, Modrič, Kroos… Plne dôverujem týmto hráčom. Ak usúdia, že najlepšie pre nich je odísť, tak budem rád aj za nich,“ ponúkol diplomatickú odpoveď.

 V súvislosti s Ancelottim sa jeho meno krátko po šampionáte spomínalo aj v súvislosti s brazílskou futbalovou reprezentáciou. Je táto možnosť v hre?

„Neviem povedať, či majú o mňa záujem, pretože ma nekontaktovali. Moja situácia je veľmi jasná: Som šťastný pri tomto dobrodružstve a v Madride budem pokračovať až kým mi nepovedia, že je koniec,“ dodal tréner Realu Madrid./agentury/

X X X

Deväť rokov od tragédie. Deň, keď svet prišiel o Schumachera

Čas neúprosne letí a už je to presne deväť rokov, čo utrpel 7-násobný majster sveta formuly 1 Michael Schumacher vážne zranenie hlavy.

Incident sa udial vo francúzskom lyžiarskom stredisku Méribel a Schumacher sa pri páde na skalu vážne zranil. Odvtedy panujú obavy o jeho život. Napriek tomu, že bol dlho v kóme, úspešne bojoval o prežitie.

O jeho zdravotnom stave sa nevie veľa, na verejnosti sa nemecký pretekár neukazuje vôbec a jeho rodina veľmi prísne stráži svoje súkromie.

 Schumacher mal v čase nehody 44 rokov a je iróniou osudu, že neutrpel život ohrozujúce zranenia na trati formuly 1, ale počas voľnočasovej aktivity.

Jeho manželka Corinna a deti Mick a Gina občas niečo povedia o Michaelovi. No dávajú si pozor, aby neprezradili veľa o zdravotnom stave svojho otca. Najbližšie informácie priniesol svojho času autobiografický dokument na Netflixe.

„Michael mi chýba každý deň. Ale nielen mne. Chcem povedať, že každému chýba Michael, ale Michael je tu. Iným spôsobom, ale je to tu a myslím si, že nám to dáva silu. Snažíme sa pokračovať ako rodina, ktorú Michael vždy miloval a stále miluje,“ povedala na kameru jeho manželka Corinna./agentury/

X X X

Nebojuj už viac s nedostatkom spánku. Absolvuj kurz, ktorý ho zlepší

 Spať menej než 6 hodín denne nie je len obyčajná fráza, s ktorou sa môžeš stretnúť hlavne na internete. Podľa najnovších štúdií trpia nedostatkom spánku až štyri pätiny celosvetovej populácie. Dôvodom je napríklad dnešná zrýchlená doba či neustály stres.

 Nebojuj už viac s nedostatkom spánku. Absolvuj kurz, ktorý ho zlepší

Spať menej než 6 hodín denne nie je len obyčajná fráza, s ktorou sa môžeš stretnúť hlavne na internete. Podľa najnovších štúdií trpia nedostatkom spánku až štyri pätiny celosvetovej populácie. Dôvodom je napríklad dnešná zrýchlená doba či neustály stres.

Našťastie v súčasnosti už existuje množstvo spôsobov a zariadení, ktoré ti môžu pomôcť pri riešení problémov s nespavosťou. Jedných z nich sú aj inteligentné hodinky monitorujúce spánok počas celej noci. Samsung, ako popredný výrobca týchto zariadení, však teraz prichádza aj s niečím výnimočným – špeciálnym kurzom Vyspi sa na to, ktorý pripravil v spolupráci so slovenskými a českými expertmi na spánok.

Nie je spánok ako spánok

Poďme však pekne poporiadku. Ako vyzerá a prebieha spánok? Možno sa pýtaš, čo je to za otázku, ale ver, že odpoveď na ňu nie je taká jednoduchá, ako sa zdá. Nefunguje to tak, že si len ľahneš do postele a zavrieš oči. Spánok môžeme rozdeliť na dve spánkové fázy, a to REM a NREM fázu. Druhá menovaná sa dodatočne delí ešte na štádiá 1 až 4 určujúce hĺbku spánku. Neboj sa, všetko ti zrozumiteľne vysvetlíme.

REM fáza (Rapid Eye Movement), v preklade „rýchly pohyb očí“, je časť spánku, ktorá patrí medzi slabšie a opakuje sa niekoľkokrát počas noci. Áno, počas nej sa tvoje oči pod viečkami rýchlo pohybujú. Najintenzívnejšia je hlavne pred samotným prebudením a práve vtedy dochádza k povestnému snívaniu. Prečo sa to deje? V jednoduchosti povedané, táto fáza spánku je zodpovedná za prenášanie informácií z krátkodobej do dlhodobej pamäte a mozog počas nej vykazuje výraznú aktivitu, čoho výsledkom sú aj zaujímavé sny.

Jej opakom je NREM fáza (Non Rapid Eye Movement), kedy je pohyb očí pokojný. Nazvime to, že oproti REM fáze oči, mozog aj celé telo oddychujú. Delíme ju na 4 štádiá, a to prechod z bdelosti do ľahkého spánku, ľahký spánok, prechod do hlbokého spánku a hlboký spánok. Počas tretieho a štvrtého štádia si telo oddýchne najviac. Obidve fázy sú pre nás nesmierne dôležité. Ak si nedoprajeme dostatočne dlhý spánok, naše telo nestihne načerpať energiu a plnohodnotne ukončiť všetky fázy. Ideálna dĺžka spánku by mala byť u dospelých ľudí niekde v rozmedzí 7 až 9 hodín, čo množstvo z nás zanedbáva.

Podráždenosť, vysoký krvný tlak či obezita

Aké sú následky nedostatku spánku a nespavosti? Ak sa poriadne nevyspíš raz, na druhý deň si to pravdepodobne odskáče niekto z tvojich kolegov. Jedným z prejavov deficitu spánku je totiž aj podráždenosť či zvýšený vplyv stresu. Ak sa to však opakuje častejšie a nespávaš niekoľko dní v týždni, hazarduješ so svojím vlastným zdravím. Následkami dlhodobého nedostatku spánku sú rôzne zdravotné a psychické problémy. Prvým z nich sú depresie, ktorými trpí mnoho ľudí bojujúcich s nespavosťou. Počas spánku klesá aj tvoj krvný tlak. Ak spíš málo, časom môžeš zistiť, že pôvodcom vysokého krvného tlaku je práve nedostatok spánku. Ten môže dokonca spôsobiť aj obezitu. Keď jeme, náš mozog dostáva signály o tom, či sme sýti, alebo nie. Ak sme nevyspatí, tieto signály sa neprenášajú optimálne, čo vedie k zbytočnému prejedaniu sa.

 Nauč sa spať správne raz a navždy

Našiel si sa v niektorom z predchádzajúcich riadkov a trpíš nespavosťou aj ty? Ak áno, si na dobrom mieste. Posnažíme sa dostať ťa z tohto problému čo najskôr von. Ako prvé si skontroluj, koľko hodín spávaš. Je to menej než 6? Bohužiaľ, s týmto ti nedokážeme pomôcť. Je dĺžka tvojho spánku ideálna? Hľadaj problém niekde inde. Nepriaznivé účinky na zaspávanie môžu mať aj výrobky obsahujúce kofeín, ako káva či zelený čaj. Pred zaspávaním do telefónu radšej nepozeraj, problém môže byť aj tu. Dobrým riešením je aj monitorovanie spánku počas noci, napríklad s pomocou inteligentných hodiniek. Na základe údajov ľahko vyhodnotíš, koľko si spal a hlavne v akej kvalite. Spoločnosť Samsung si teraz navyše pre teba pripravila v spolupráci s poprednými slovenskými a českými spánkovými expertmi aj pokročilý kurz spánku Vyspi sa na to. Prostredníctvom ôsmich pútavých lekcií zistíš, ako ovplyvňujú náš spánok strava či svetlo, čo sú to cirkadiánne rytmy a mnoho iného.

Lepší spánok a nové inteligentné hodinky?

Absolvovaním kurzu sa môžeš dokonca zapojiť aj do losovania o úplne nové hodinky Samsung Galaxy Watch5. Hodinky oplývajú pokročilými funkciami merania. Ako sa súťaže zúčastniť? Stačí, ak absolvuješ jednotlivé lekcie, odpovieš na kontrolnú otázku a do losovania sa zaradíš automaticky. Lekcie nemusíš absolvovať ani zaradom, začať môžeš s ktoroukoľvek. Čím viac lekcií absolvuješ, toľkokrát budeš zaradený do zlosovania. Za každú úspešne zvládnutú získaš jeden dielik batérie a tvojou úlohou je pozbierať všetky. S absolvovaním kurzov sa však poponáhľaj, čas máš len do 23. decembra. No a ak v súťaži nebudeš úspešný, nezúfaj. Tvojou odmenou bude zlepšený spánok, diplom Spánkového experta a 10 % zľava na hodinky Galaxy Watch5 alebo Watch5 Pro.

Ak si chcete užiť aj ďalšie produkty od Samsungu, stavte na najnovšie smartfóny Samsung Galaxy Z Flip4 alebo Z Fold4, ktoré si môžete doplniť o slúchadlá Galaxy Buds2 Pro, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.