Lavrov: Rusko nemôže byť porazené, Ukrajinu osud Afganistanu. Fico: Stratégia Západu na Ukrajine nefunguje. Aliancia najväčšie manévre od studenej vojny. Fico reaguje na vystúpenie Čaputové: Bolo politické, opozičné 

 Rusko nemôže byť porazené vo vojne proti Ukrajine a túto krajinu čaká osud Afganistanu po stiahnutí západných síl, vyhlásil dnes šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov na tlačovej konferencii v Moskve. Vojna Ruska proti Ukrajine, označovaná za najkrvavejší konflikt v Európe od druhej svetovej vojny, trvá už skoro dva roky. Vzhľadom na pretrvávajúcu západnú pomoc Ukrajine šéf ruskej diplomacie odmietol rokovania so Spojenými štátmi o strategickej stabilite, teda o jadrových zbraniach.

 „V podmienkach hybridnej vojny vedenej Washingtonom proti Rusku nielenže nevidíme nejaké dôvody nielen pre dodatočné spoločné opatrenia vo sfére kontroly nad zbrojením a znížením strategických rizík, ale celkovo pre akékoľvek rokovania so Spojenými štátmi o strategickej stabilite,“ zdôraznil Lavrov podľa štátnej agentúry TASS.

 Lavrov podľa agentúry Reuters uviedol, že Washington navrhol od seba oddeliť vojnu na Ukrajine a kontrolu nad jadrovými zbraňami, ale návrh je pre Rusko neprijateľný vzhľadom na americkú podporu Ukrajiny.

„Nevidíme najmenší záujem zo strany Spojených štátov ani Severoatlantickej aliancie urovnať ukrajinský konflikt a počúvať obavy Ruska,“ povedal ruský minister.

 Budúce rokovania s USA síce Rusko podľa Lavrova nevylučuje, ale kladie si podmienku, že sa Západ úplne zriekne podkopávania ruskej bezpečnosti a tiež ukončí verejné pohŕdanie ruskými záujmami. Vhodné by vraj bolo tiež skoncovať s „expanziou NATO na východ“. Severoatlantická aliancia opakovane uvádza, že je na každej krajine, aby sa sama rozhodla, s kým si želá byť v spojeneckom zväzku.

„Nie je žiadna nádej na to, že Rusko bude nejakým spôsobom porazené. To už sa preberalo veľakrát. Tí, ktorí neštudovali dejiny, a takých je na Západe veľa, môžu na túto tému (ruskej porážky) fantazírovať, „vyhlásil Lavrov.

 V čase Lavrovovho vystúpenia úrady uzavreli moskovské letisko Vnukovo. To sa v minulosti niekoľkokrát stalo v prípadoch, keď sa v okolí ruskej metropoly vyskytli ukrajinské drony.

Prípadné dohody o bezpečnostných zárukách, ktoré sa Ukrajina po Británii snaží uzavrieť tiež s ďalšími západnými štátmi, podľa Lavrova nijako nemenia ciele ruskej „špeciálnej operácie“, ako Moskva nazýva vojnu proti Ukrajine, ani odhodlanie Moskvy „dôsledne a vytrvalo“ usilovať o dosiahnutie týchto cieľov.

Lavrov tiež tvrdil, že Západ si po stroskotaní „blitzkriegu“ v podobe vlaňajšej ukrajinskej protiofenzívy, ktorá mala uštedriť Rusku strategickú porážku, uvedomuje, že sa situácia zásadne zmenila. Stalo sa tak podľa ministra predovšetkým v uvažovaní Západu, ktorý si uvedomil, že urobil chybu. Je mu však zaťažko si ju priznať, a tak „akoby“ Ukrajinu ďalej podporuje. Ukrajinu však podľa Lavrova čaká osud Afganistanu, Iraku, Líbye a ďalších krajín, odkiaľ sa USA a ich spojenci po čase stiahli.

 Súčasne Lavrov tvrdil, že Rusko prezidenta Vladimira Putina neodmieta mierové rokovania o Ukrajine, ale že Kyjevu na príkaz (vtedajšieho britského premiéra) Borisa Johnsona „a ďalších Anglosasov“ v roku 2022 zakázali podpísať už dohodnutú zmluvu o urovnaní sporu s Ruskom. O tom sa podľa Lavrova „dobre vie“ od apríla 2022. Na uzavretí mieru nemajú žiadny záujem Spojené štáty a Západ všeobecne nechce mier, ktorý by prihliadal na záujmy Ruska, tvrdil Lavrov a ako „fámy“ minister odmietol správy o tom, že Moskva a Kyjev údajne vedú priame rozhovory.

Kyjev ukončil rokovania s Rusmi na jar 2022 po tom, ako po ústupe ruských vojsk od Kyjeva vyšli najavo zverstvá spáchané ruskými vojakmi v okupovaných mestách a obciach v okolí ukrajinskej metropoly. Symbolom vojnových zločinov, z ktorých sú podozriví Rusi, sa stalo mesto Buča, kde zabití civilisti ležali na uliciach a ďalšie telá boli nájdené v hromadných hroboch. Okrem toho medzinárodná justícia vydala na Putina zatykač kvôli podozreniu z odvlečenia tisícov ukrajinských detí do Ruska.

 Moskva popiera, že by ruskí vojaci útočili na civilistov, nie ešte aby sa dopúšťali vojnových zločinov, a obvinenie označuje za provokáciu. Kto sa v Rusku odváži o podozrení hovoriť či písať, tomu hrozí až 15 rokov vo väzenských táboroch po odsúdení podľa ustanovení o úmyselnom šírení lživých informácií a o diskreditácii ozbrojených síl, zavedených do ruských zákonov krátko po vpáde na Ukrajinu.

Absencia dialógu medzi Moskvou a Washingtonom je dôležitá, pretože posledná dohoda obmedzujúca počty jadrových hlavíc na oboch stranách, má vypršať vo februári 2026. Potom by obe veľmoci, disponujúce najväčšími jadrovými arzenálmi, nemali žiadnu dohodu v čase, keď medzi nimi panuje najhoršie napätie od kubánskej raketovej krízy v roku 1962, poznamenal Reuters./agentury/

X X X

Ad: Robert Fico: Stratégia Západu na Ukrajine jednoducho nefunguje

Predseda vlády Robert Fico nedávno v Pravde predstavil svoj pohľad na ruskú agresiu voči Ukrajine a na západnú reakciu na túto vojnu. Nevidíme ako našu úlohu zapájať sa do politických bojov alebo komentovať výroky alebo texty členov súčasnej vlády. Premiérov text však prekročil hranicu, kde by ešte bolo možné ho ignorovať.

Hasiči pracujú na likvidácii požiaru po ruskom raketovom útoku na obytnú oblasť v Kyjeve 2. januára 2024.

Neboli to slová kdesi na predvolebnom mítingu, vytrhnuté z kontextu, a nevyslovil ich akýsi neznámy radový poslanec. Zverejnil ich predseda vlády, nedávny víťaz volieb a de facto najmocnejší muž krajiny, a tak nečudo, že si ich všimli aj svetové médiá a agentúry (Newsweek, AP), a nepochybne ich zaznamenali aj naši spojenci a partneri.

Na úvod povedzme, že diskusia o západnej stratégii je legitímna, a aj Západ a v jeho rámci Spojené štáty, jednotliví európski hráči i Európska únia ako celok robia občas chyby a korekcie vo svojich analýzach i vo svojich rozhodnutiach. Nie je nič zlé na tom, že premiér komentuje západnú stratégiu, to je súčasť demokratickej debaty. Premiérove úvahy, zverejnené v Pravde, sú však zásadne nebezpečné na troch úrovniach: faktickej, hodnotovej a na úrovni našich národných bezpečnostných záujmov.

Po prvé, premiér zásadne skresľuje faktickú rovinu, keď tvrdí, že Rusko vlastne iba zareagovalo – porušením medzinárodného práva – „na bezpečnostnú situáciu a tlačenie Ukrajiny do NATO“, pričom inde v texte hovorí o údajnom „totálnom vplyve USA na všetko, čo sa na Ukrajine po roku 2014 až doteraz dialo a deje“. Ako keby sa Ukrajina nemala sama právo rozhodnúť, či chce byť, podobne ako Slovensko či Poľsko, súčasťou demokratického Západu, vrátane členstva v NATO a EÚ. Ako keby nedošlo k nezákonnej okupácii Krymu už v roku 2014. Ako keby Rusko nepodporovalo povstalcov na suverénnom území susedného štátu od roku 2014. A najmä, ako keby 24. februára 2022 nedošlo k masívnym raketovým a leteckým útokom na Ukrajinu a následnej invázii niekoľko stotisíc ruských vojakov, ktorí sa dostali až na predmestie Kyjeva. Ako keby nebolo 7,5 milióna ukrajinských utečencov počas nasledujúcich týždňov a mesiacov.

Premiér zásadne skresľuje faktickú rovinu, keď tvrdí, že Rusko vlastne iba zareagovalo – porušením medzinárodného práva – „na bezpečnostnú situáciu a tlačenie Ukrajiny do NATO“. Nerozlišuje medzi agresorom a obeťou. Ako keby nebol v tomto prípade vinník jasný a nespochybniteľný.

Po druhé, premiér v texte nerozlišuje medzi agresorom a obeťou. Ako keby nebol v tomto prípade vinník jasný a nespochybniteľný. Dokonca tvrdí, že to „vo Washingtone či v Bruseli“ by si želali „čierno-biele videnie“ konfliktu. Koľko odtieňov sivej v tomto konflikte predseda vlády vidí? Je mrazivé, ak si naši partneri v zahraničí, lídri demokratických štátov, prečítajú od nášho predsedu vlády, že západnou reakciou na ruské napadnutie Ukrajiny vo februári 2022 malo byť maximálne úsilie o dosiahnutie rýchleho prímeria. O ruskom prezidentovi až obdivne tvrdí, že si svoju politickú podporu zvyšuje a posilňuje, o tom ukrajinskom sa vyjadruje takmer s pohŕdaním. O aké hodnoty a o aký morálny kompas sa opiera takýto pohľad na svet?

Treťou, a možno nakoniec najdôležitejšou rovinou, sú naše národné bezpečnostné záujmy. Premiér o Západe, NATO, Washingtone a Bruseli píše výlučne v 3. osobe. Je to „ten“ Západ, dokonca „západní plánovači“. Chýbajú už iba „temné sily“, ale tón slovníka z minulej doby je tu. Ale Západ – to sme predsa aj my. Sú to naši spojenci, ktorí sa spolu s nami postavili na stranu obete v jej boji proti agresorovi. Nepostaviť sa v tomto konflikte na stranu Ukrajiny znamená otvoriť dvere agresívnej a veľmocenskej ruskej politike aj voči nám samým, voči Západu, ktorého sme v dobrom aj v zlom (ale najmä v dobrom) súčasťou. Ruská ekonomika sa postupne mení na vojnovú, akoby sa chystala na desaťročia vojny. Ako chce premiér ochrániť záujmy našej krajiny, ak sa bude od nášho najväčšieho suseda, ale aj od našich najbližších spojencov v NATO a v EÚ dištancovať?

To, či členské krajiny NATO a EÚ, a Slovensko medzi nimi, neurobili počas konfliktu chyby, je úplne iná diskusia. Ukrajina bolestivo trpí nedostatkom zbraní a munície, dodávky prichádzajú často v menších množstvách a neskôr, ako by ich ozbrojené sily potrebovali. Oproti desaťročia budovaným zbrojným zásobám Ruska sú ukrajinské možnosti obmedzené a situácia je aj s doterajšou západnou pomocou krehká. Navyše, politické spory v jednotlivých krajinách, ako napríklad ten súčasný medzi Bielym domom a Kongresom v Spojených štátoch, spôsobujú ďalšie zdržania.

Je jasné, že nakoniec musí prísť aj k mierovým rokovaniam, a že vojna sa jedného dňa musí skončiť. V tomto slova zmysle je vojenské riešenie vždy iba dočasné. Cesta k spravodlivému mieru však nevedie cez jednostranné ústupky napadnutej krajiny, ale cez dostatočne silnú vojenskú a následne vyjednávaciu pozíciu krajiny, ktorá sa už takmer dva roky bráni oveľa mocnejšiemu protivníkovi. Nezabudnime na to, že podľa pôvodných ruských plánov mala „špeciálna vojenská operácia“ trvať len pár týždňov. To, že Ukrajina dokázala vzdorovať a dokonca dobyť časť územia späť, je okrem jej vlastnej stratégie, ale aj nemalých obetí, aj výsledkom našej, západnej pomoci.

Vieme, že po skončení vojny či po dosiahnutí akceptovateľného dlhodobého prímeria dôjde k obnove nášho ukrajinského suseda. Krajiny a ich lídri si pamätajú, ako sa ich partneri správali počas krízy – a vojna je krízou zo všetkých najväčšia. Chceme veriť, že premiérov text je viac omylom a nedomysleným „výstrelom do vzduchu“ než skutočným vyjadrením jeho hodnôt a presvedčení. Nech však platí jedno či druhé, nemôžeme v takejto chvíli zostať iba mlčať./agentury/

X X X

Je NATO pripravené na konflikt s Ruskom? Aliancia spustí najväčšie manévre od studenej vojny

 Severoatlantická aliancia vo štvrtok oznámila, že budúci týždeň spustí najrozsiahlejšie manévre za uplynulé desaťročia. Do vojenského cvičenia sa zapojí 90-tisíc vojakov. Potrvá niekoľko mesiacov a NATO ním chce preveriť schopnosť spojencov zapojiť sa do konfliktu s takým schopným protivníkom, akým je Rusko. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

 Cvičenie Steadfast Defender potrvá do konca mája a zúčastnia sa na ňom vojaci zo všetkých 31 členských krajín NATO a Švédska, ktoré čaká na ratifikáciu členstva v Aliancii, uviedol vrchný veliteľ spojeneckých síl v Európe (SACEUR) Christopher Cavoli.

Manévre, ktoré budú pozostávať zo série menších individuálnych cvičení, budú prebiehať od Severnej Ameriky až po východné krídlo NATO v blízkosti hraníc s Ruskom. Na cvičeniach bude aj 50 bojových lodí, 80 bojových lietadiel a viac ako 1100 bojových vozidiel.

 Švédsko a Fínsko požiadali o vstup do NATO v roku 2022 v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu. Fínsko sa stalo 31. členom aliancie vlani v apríli, Švédsko zatiaľ čaká na schválenie svojej žiadosti v Turecku a Maďarsku. Švédski zástupcovia sú ale už teraz pozvaní na niektoré rokovania spojencov z NATO.

„Bude to jasná ukážka našej jednoty, našej sily a nášho odhodlania sa navzájom chrániť,“ uviedol americký generál Cavoli o spoločnom vojenskom cvičení.

 Predseda Vojenského výboru NATO, admirál Rob Bauer, už na úvod dvojdňového rokovania v Bruseli v stredu uviedol, že aliancia potrebuje najmä posilniť kolektívnu obranu. Všetky kroky k tomu potrebné ale „neležia len na bedrách uniformovaných“. „Aby sme posilnili našu kolektívnu obranu a zároveň podporili Ukrajinu v existenčnom boji, potrebujeme celospoločenský prístup,“ uviedol holandský admirál. „Potrebujeme verejné aj súkromné subjekty, aby zmenili svoje myslenie, z éry, v ktorej bolo všetko plánovateľné, predvídateľné, kontrolovateľné… do doby, v ktorej sa môže stať čokoľvek. Do doby, v ktorej musíme očakávať nečakané,“ dodal.

 Dnes Bauer zdôraznil, že NATO je silnejšie ako kedykoľvek predtým, no stále je potrebné „robiť toho viac pre odrazenie akejkoľvek potenciálnej hrozby“. „Je to aj o pripravenosti,“ uviedol holandský admirál.

„Musíme si uvedomiť, že mier nie je samozrejmosťou, a preto máme plány, preto sa pripravujeme na konflikt… Nevyhľadávame konflikty, ale ak na nás zaútočia, musíme byť pripravení,“ uviedol. Podľa jeho slov vojna na Ukrajine vážne oslabila ruské pozemné sily, no ruské vojenské námorníctvo a letectvo zostávajú „významnými“ silami.

Bauer tiež ocenil nasadenie ukrajinskej armády a jej vojakov. Ohľadom ďalšieho vývoja v tomto roku je podľa neho dôležité „nebyť pesimistami“. „Podpora Ukrajiny je priamou investíciou do našej vlastnej bezpečnosti,“ uviedol. Pripustil však, že vojna medzi Ruskom a Ukrajinou je v súčasnosti vo fáze, keď sa konflikt „veľmi nehýbe“. „Nemali by sme očakávať, že sa stane zázrak ani na jednej strane,“ dodal šéf Vojenského výboru NATO.

Snahy Moskvy o obnovenie svojich síl brzdia západné sankcie, no Kremľu sa naďalej darí zvyšovať delostreleckú a raketovú výrobu, pokračoval Bauer. Dodal, že hoci na Ukrajine stále prebiehajú intenzívne boje, frontová línia sa „veľmi neposúva ani na jednu stranu“.

„Hoci sú posledné útoky Ruska ničivé, nie sú vojensky účinné,“ povedal. Zároveň vyzval podporovateľov Ukrajiny, aby neboli „príliš pesimistickí“, pokiaľ ide o vyhliadky Kyjeva v tomto roku.

Dosiaľ najväčšie vojenské cvičenie NATO od čias studenej vojny sa uskutočnilo v roku 2018, pripomína agentúra DPA. Cvičenie Trident Juncture sa odohrávalo predovšetkým na území Nórska a zapojilo sa doň asi 51-tisíc vojakov./agentury/

X X X

Fico reaguje na prezidentkino vystúpenie: Bolo čisto politické a opozičné

Vystúpenie prezidentky Zuzany Čaputovej v Národnej rade SR bolo čisto politické, opozičné i farizejské. Premiér Robert Fico (Smer) to uviedol v reakcii na prezidentkin prejav v parlamente k téme zmien v Trestnom zákone.

 „To, že tu teraz stojíme v takejto zostave, ako celá vláda SR, nie je vyjadrenie rešpektu k pani prezidentke, je to vyjadrenie rešpektu k návrhu zákona, ktorým meníme trestný poriadok a ktorým zrušíme Úrad špeciálnej prokuratúr,“ skonštatoval predseda vlády. Novela Trestného zákona a rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sú podľa premiéra principiálne správne a odôvodnené.

 Prezidentka podľa neho nevystupovala ako hlava štátu, ale ako hovorkyňa Progresívneho Slovenska a opozície. Dodal, že Čaputová vstupuje do prezidentskej kampane, kde je veľkým favoritom Peter Pellegrini, ktorý je súčasťou vládnej koalície a podľa Fica rešpektuje koaličnú dohodu na zmenách v Trestnom zákone i rušení ÚŠP. Podotkol, že toto všetko by sa dalo nazvať ako politické hry, ktoré je možné tolerovať, no zdôraznil, že nemôže tolerovať, že prezidentka sa postavila na stranu zločinov, ktoré sa podľa neho diali v rokoch 2020 až 2023, či už v čase pandémie, alebo v súvislosti s predstaviteľmi vtedajšej opozície. „Ja si nepamätám ani jedno vystúpenie pani prezidentky v rokoch 2020 až 2023, keď sa hrubo porušovali ľudské práva počas COVIDu, keď sa hrubo porušovali práva mnohých predstaviteľov opozície a ľudí, ktorí boli spájaní s opozíciou,“ vyjadril sa Fico. Vystúpenie prezidentky vníma ako čisto opozičné, politické a „predovšetkým farizjské“.

 Vystúpenie hlavy štátu považuje predseda vlády za podnecovanie ľudí k účasti na protestoch. Fico zdôraznil, že urobia všetko pre presadenie novelizácie Trestného zákona v parlamente. Nemyslí si, že ich kroky nejakým spôsobom prekračujú hranice demokracie, podotkol, že ich zadefinovali v programovom vyhlásení vlády. Zároveň poznamenal, že daná legislatíva je a bude dôsledne prerokovaná, je tiež toho názoru, že sú splnené podmienky na skrátené legislatívne konanie. „Povedzte mi, ktorý zákon v histórii Slovenska, ja som v parlamente od roku 1992, sa prerokúval v takejto atmosfére, pod takým tlakom, a v takejto dĺžke,?“ spýtal sa Fico.

 Argumenty prezidentky proti skrátenému legislatívnemu konaniu k novele Trestného zákona označil predseda vlády za klamlivé. Čaputová podľa neho dala najavo i to, že zákon bude vetovať. „My sa nezastavíme, pretože musíme zareagovať na to, čo sa v rokoch 2020 až 2023 dialo,“ deklaroval Fico. Za potrebné označil zmeniť charakter trestného práva z represívneho na také, ktoré bude najmä sledovať náhradu škody. I po danej zmene budú podľa neho mnohé trestné sadzby vyššie, než v iných štátoch. Čaputová sa podľa predsedu vlády bude uchádzať o pozíciu predsedníčky hnutia Progresívne Slovensko, keďže predseda progresívcov Michal Šimečka zlyhal.

 Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) na margo stretnutia prezidentky Čaputovej z odborníkmi z oblasti práva, ktoré sa konalo v stredu, poznamenal, že hľadal medzi ich menami kapacity z oblasti trestného práva, no našiel len bývalých politikov. „Celý brífing pani prezidentky k novelizáciám Trestného zákona bol čisto opozičný, a tak vyzeralo aj dnešné vystúpenie pani prezidentky v Národnej rade,“ uviedol Susko. Hlava štátu podľa neho nereflektovala, že v posledných troch rokoch tu bola výzva skupiny právnikov v súvislosti s porušovaním práv v kontexte pandémie či v trestných konaniach. Mnohí odborníci podľa ministra konštatujú potrebu zmien v Trestnom zákone. Šéf rezortu spravodlivosti rozhodne nesúhlasí s tým, že by novelizácia mala negatívne ovplyvniť práva poškodených.

Novela podľa neho cieli na účinné nahrádzanie škôd, pričom súčasný systém je podľa neho výlučne represívny, čo podľa ministra demotivuje nahrádzať škody, keďže vedia, že ich čaká dlhoročné väzenie.

„My meníme trestnú politiku štátu takým spôsobom, aby sme motivovali prípadných prvopáchateľov k tomu, aby v prvom rade nahradili škodu,“ vraví Susko. Zdôraznil tiež, že zdvihli výšku finančnej sankcie z 300-tisíc na tri milióny eur, čo považuje za značne odstrašujúcu finančnú sankciu. „Alebo trest povinnej práce, kde pre jednotlivých páchateľov môže byť to, že pôjdu niekde zametať ulice ďaleko odstrašujúcejšie ako samotný trest odňatia slobody,“ vraví minister. Prízvukoval tiež, že sudca bude mať stále možnosť uložiť trest odňatia slobody, no novelizácia kladie dôraz na ukladanie alternatívnych trestov./agentury/

X X X

Danka pre nehodu odvolávať nebudú. Majerský: Hlas ho podržal, hoci Pellegrini volal po vyvodení zodpovednosti

Poslanci Národnej rady nebudú odvolávať šéfa SNS Andreja Danka z postu podpredsedu Národnej rady (NR) SR pre okolnosti jeho dopravnej nehody. Parlament totiž neschválil program mimoriadnej schôdze k návrhu na jeho odvolanie, ktorú iniciovala opozícia. Zo 126 prítomných za schválenie programu schôdze hlasovalo 52, proti boli 49 a zdržalo sa 25 poslancov. Predseda NR SR Peter Pellegrini (Hlas) preto ukončil schôdzu.

 Parlament

„To, že Andrej Danko prišiel o vodičský preukaz, dokazuje, že pochybil. Peter Pellegrini vyzýval Andreja Danka na vyvodenie osobnej zodpovednosti, no namiesto toho ho dnes poslanci strany Hlas podržali a nedovolili nám v parlamente ani len diskutovať o jeho odvolávaní,“ skonštatoval poslanec za KDH František Majerský. Dodal, že Slovensko tak aspoň môže vidieť, ako vyzerá nová politická kultúra, ktorú pred voľbami Pellegrini sľuboval.

 Opozícia po zverejnení informácie o Dankovej nehode kritizovala postup polície. Za zlyhanie považuje vykonanie dychovej skúšky na druhý deň po nehode. Polícia mala podľa opozičných strán Danka o takom čase zobrať na krvné testy. Opozícia kritizuje aj to, že Danko neostal po nehode na mieste. Zdôrazňuje, že Danko ako verejný činiteľ by mal byť príkladom „riadneho a zodpovedného prístupu k dodržiavaniu zákonov a mal by byť morálnou autoritou“.

 K dopravnej nehode došlo vo štvrtok (11. 1.) večer v bratislavskej Dúbravke. Danko mal podľa svojich slov dostať šmyk a naraziť do semafora.

 Poslanci vo štvrtok pokračovali v diskusii k návrhu na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona. V pléne v tejto súvislosti vystúpila prezidentka Zuzana Čaputová. Proces prijímania legislatívy považuje hlava štátu za veľmi nevhodný. Výhrady má aj voči jednotlivým ustanoveniam novely./agentury/

X X X

Čaputová predstúpila pred poslancov: Vyhrať voľby neznamená môcť robiť všetko, odkázala Ficovej vláde

Nesprávne alebo dôkladne nepripravené nastavenie novely Trestného zákona by mohlo spôsobiť nepredvídateľné celospoločenské škody a nezvratné zásahy do práv poškodených osôb. Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová v pléne Národnej rady (NR) SR. Argumenty vlády na zrýchlený režim podľa nej neobstoja. Zdôvodnenie vidí skôr vo výroku premiéra Roberta Fica (Smer), že ide o mocenské rozhodnutie. Odmietla aj argumenty o potrebe zosúladiť výšky trestov s okolitými krajinami Európskej únie (EÚ). Poukázala pritom na výhrady európskych orgánov a na ohrozenie čerpania eurofondov.

 „Trestná politika patrí medzi najpodstatnejšie, a teda základné funkcie nášho štátu. Ide o kľúčový nástroj na udržiavanie poriadku a bezpečnosti v spoločnosti, s priamym dosahom nielen na páchateľov, ale aj na práva poškodených,“ pripomenula prezidentka. Dodala, že predložená novela predstavuje jednu z najvýznamnejších zmien v doterajšej trestnej politike štátu a zásadne mení prístup k majetkovej a hospodárskej kriminalite.

 Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila v pléne NR SR v súvislosti s predloženými zmenami v oblasti trestného práva. 18. január 2024

Upozornila preto na riziká nesprávne alebo dôkladne nepripraveného nastavenia zmien. Tie vidí v nepredvídateľných celospoločenských škodách a nezvratnom zásahu do práv osôb poškodených trestnou činnosťou. „Je bezprecedentné, aby sa takéto závažné zmeny v oblasti trestného práva diali bez riadneho legislatívneho procesu. Prebiehajúca rozprava v parlamente ho, samozrejme, nenahrádza, to by sme ho potom vôbec nemuseli mať v právnom poriadku,“ zdôraznila. Podčiarkla zmysel štandardného legislatívneho procesu. „Nezamieňajme preto rozpravu v parlamente za tento nástroj prípravy legislatívy,“ podotkla s tým, že absencia odbornej diskusie znásobuje riziká.

 Odmietla pritom dôvody vlády pre skrátené legislatívne konanie. „Ako jeden z hlavných dôvodov, o ktorý navrhovateľ, teda vláda SR, opiera dôvodnosť skráteného legislatívneho konania, je údajné masívne porušovanie ľudských práv obvinených. Majú o tom svedčiť desiatky rozhodnutí Ústavného sudu (ÚS) SR. Mala som možnosť sa oboznámiť s uvedenými rozhodnutiami ÚS a musím povedať, že tento argument predkladateľa ako zákonný dôvod pre zrýchlený legislatívny proces neobstojí,“ uviedla. Prezidentka dodala, že rozhodnutia ÚS majú málo spoločné s novelou a neodôvodňujú zrýchlené rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Poznamenala tiež, že väčšina rozhodnutí ÚS sa týka iných orgánov vymožiteľnosti prá­va.

„Argument navrhovateľa, že aj za rozhodnutia ÚS, ktoré sa týkali súdov, môže vlastne prokuratúra, tiež neobstojí, pretože zodpovednosť za postup a rozhodnutie nesie vždy ten orgán, ktorý rozhodnutie vydal,“ doplnila.

 Odmietla tiež odvolanie sa vlády na potrebu zosúladiť výšky trestov s trendami v okolitých krajinách Európskej únie. Poukázala aj na vyjadrenia Európskej prokuratúry, že niektoré z navrhovaných zmien by neboli schopné zabezpečiť, aby trestné činy proti rozpočtu Európskej únie boli trestané účinnými, primeranými a odrádzajúcimi trestnými sankciami. „Európska únia totiž vyžaduje, aby za podvody na eurofondoch hrozili odrádzajúce tresty,“ podčiarkla.

„Nemusíme sa zhodnúť na tom, o čom by politika mala byť, ale jedno platí pre všetkých rovnako: v demokratickej spoločnosti je výkon moci limitovaný zákonmi a ústavou a aj víťaz volieb ich musí rešpektovať,“ uzavrela prezidentka.

 Novela Trestného zákona môže byť v kolízii s Ústavou SR, prináša hrozbu zásahov do práv poškodených na spravodlivý proces. Zásadné zníženie trestných sadzieb, zvýšenie hraníc škody, zmeny v ukladaní podmienečných trestov a zmeny v oblasti premlčania, by boli rezignovaním štátu na ochranu svojich občanov, na efektívne vymáhanie spravodlivosti a môže znamenať odklon od ochrany princípov právneho štátu, vyhlásila prezidentka.

Novela podľa nej výrazne znižuje trestné sadzby pri všetkých majetkových a hospodárskych trestných činoch. „Zároveň zásadným spôsobom posúva nahor hranicu výšky škody a tiež rozširuje možnosť ukladania podmienečného trestu odňatia slobody, a to aj pri najzávažnejšej ekonomickej kriminalite páchanej organizovanými skupinami páchateľov,“ vyhlásila. Ako príklad uviedla, že ak páchateľ pri krádeži spôsobí škodu do 350 000 eur, podľa novely by nemusel ísť do väzenia a mohol by dostať podmienku.

Prezidentka tiež namieta, že za všetky trestné činy v štvrtej a piatej hlave Trestného zákona bude možné uložiť podmienečný trest odňatia slobody, a to bez ohľadu na výšku škody, rozsah spáchania trestného činu, dokonca aj vtedy, keď bude spáchaný organizovanou skupinou. Pripomenula, že v novele sa skracujú premlčacie lehoty vo väčšine prípadov o polovicu. „Páchateľ sa tak v týchto prípadoch za polovičný čas môže stať beztrestný,“ vyhlásila.

Prerokúvané zmeny majú podľa nej zásadný vplyv aj na objasňovanie trestných činov. „Napríklad nasadenie odposluchov alebo agenta sa môže využívať len pri zločine, čo je z definície trestný čin, ktorého horná hranica trestnej sadzby presahuje päť rokov,“ pripomenula s tým, že zmenou výšky trestnej sadzby by mnohé zločiny mali byť kvalifikované už iba ako prečiny, a teda nebude možné ani využívanie uvedených prostriedkov. Dodala, že podľa odborníkov to môže viesť k zvýšenej kriminalite.

Upozornila aj na riziká zrýchleného rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Poukázala pritom na množstvo spisov, ktoré bude potrebné prerozdeliť „zo dňa na deň“. Reálne podľa nej preto hrozia prieťahy v dotknutých trestných konaniach.

Nesúlad novely vidí aj s pozitívnym záväzkom štátu efektívne stíhať trestné činy ohrozujúce ústavou chránené záujmy občanov. Odvoláva sa pritom na nálezy Ústavného súdu (ÚS) a na možný nesúlad s princípom právneho štátu. Zmierňovanie trestov odňatia slobody a širšie využívanie alternatívnych trestov považuje za legitímnu tému. Za nevyhnutnú podmienku však označila vybudovanie dostatočných personálnych a organizačných kapacít probačného dohľadu. To podľa nej aktuálne absentuje.

Prezidentka ocenila avízo od predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas) o tom, že by malo ešte dôjsť k zmenám v návrhu. „Treba však zároveň dodať aj to, že nebyť politického a verejného tlaku, dnes by s najväčšou pravdepodobnosťou novela týchto zákonov už platila,“ dodala. Apelovala pritom na poslancov, aby takýmto spôsobom neprijímali zásadné zmeny. Uznala, že vláda má mandát na prijímanie zmien. Upozornila však vládu, že vyhrať voľby neznamená môcť robiť všetko, ale prevziať najväčší podiel zodpovednosti.

Viacerí poslanci sa po prezidentkinom vystúpení zdvihli a hlasne jej zatlieskali. Premiér Robert Fico, šéf NR SR Peter Pellegrini aj ministri zostali počas potlesku sedieť, zdvihli sa až počas odchodu hlavy štátu za zvukov fanfár./agentury/

X X X

Bosna už zlákala aj exsiskára z kauzy Judáš. Doma mu zrušili mierny trest, hrozí mu väzenie

Peter Gašparovič a Ladislav Vičan už nemajú mierne tresty za korupčnú kauzu, ktoré si stihli odsedieť počas väzby. Ich prípad sa bude riešiť znova.

Ján Kaľavský, Marian Kučerka, Peter Gašparovič. Traja muži, ktorí v minulosti pôsobili v bezpečnostných zložkách štátu a potom všetkých troch stíhali vo veľkých kauzách. Traja muži, ktorí sa počas riešenia ich prípadov utiahli do Bosny na Balkánskom polostrove. Ako posledný sa do tohto zoznamu zatiaľ pridal bývalý šéf kontrarozviedky SIS Peter Gašparovič, trestne stíhaný v korupčnom prípade z kauzy Judáš, súvisiacej s odblokovaním majetku kontroverzného podnikateľa.

V polovici decembra vydali na Petra Gašparoviča zatykač, pretože nechodil na verejné zasadnutia Najvyššieho súdu, ktorý mal v jeho prípade rozhodnúť o dovolaní prokurátora, ktoré mierilo aj proti Gašparovićovmi miernemu odsúdeniu. Keď ho mali predviesť policajti, doma ho nezastihli. Interpol napokon zistil, že na svojom mobile použil roamingové dáta bosnianskeho operátora a už 29. novembra 2023 ráno prekročil bosniansku hranicu.

 List od Gašparoviča na súde

Pred dovolacím senátom sa nezjavil ani dnes, ale ten už bol na túto situáciu pripravený. Ešte včera rozhodol, že voči Gašparovičovi bude konať ako proti ušlému. Napokon to ale zvrátil samotný obžalovaný.

Jeho obhajca Adrian Kucek predložil súdu list, v ktorom Gašparovič súhlasil, že súd môže pokračovať bez jeho osobnej prítomnosti. Ospravedlňoval sa za svoje staršie neúčasti, ale vyjadril aj osobnú obavu z predsedu dovolacieho senátu Juraja Klimenta.

Nedôveruje mu pri vedení dovolacieho procesu a poukázal na to, že je príbuzný s prokurátorom špeciálnej prokuratúry Ondrejom Repom. Má sa poznať aj so špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom.

Kucek nevedel uviesť, ako sa list dostal do jeho advokátskej kancelárie, teda či dorazil poštou. Senát napokon rozhodol, že konanie voći ušlému potrebné nie je, ak Gašparovič na osobnej účasti v súdnej sieni netrvá.

Ani spoluobžalovaný Ladislav Vičan sa dnes na súde neukázal. V minulosti sa ospravedlňoval pre problémy, ktoré mal s chrbtom po úraze. Dnes však aj on súhlasil, že súd môže pokraćovať bez neho, takže senát na piaty pokus mohol o dovolaní prokurátora rozhodnúť.

 Prísny, mierny a zrušený trest

Gašparoviča s Vičanom v minulosti odsúdili za korupčnú pomoc kontroverznému podnikateľovi Dušanovi Bočkayovi, ktorý chcel odblokovať majetok svojej firmy s daňovými problémami. Napokon však dostali podstatne nižší trest, než im vymeral prvostupňový Špecializovaný trestný súd.

Z pôvodných 11 a 10 rokov vo väzení sa po zmene kvalifikácie z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku na prečin nepriamej korupcie stalo 22 a 20 mesiacov. Obaja odsúdení muži si už teda odpykali svoje tresty počas väzby a sú na slobode. Úrad špeciálnej prokuratúry ale podal dovolanie v neprospech odsúdených mužov, o ktorom dnes rozhodoval Najvyšší súd. Namietal práve právnu kvalifikáciu skutku.

 Klimentov senát napokon rozhodol, že starším rozsudkom odvolacieho senátu NS SR z 23. marca 2022 a konaním, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon v prospech obvinených. Zrušil teda rozsudok s miernymi trestami a prípad vrátil odvolacieho senátu, ktorý sa ním musí zaoberať znova.

„Rovnako Najvyšší súd pripomína, že v odvolacom konaní je súd viazaný rozsahom uplatnených námietok,“ zdôraznil predseda dovolacieho senátu Juraj Kliment.

Z toho vyplýva, že prípad sa nemôže vrátiť do štádia nepriamej korupcie, kde boli v danom čase miernejšie tresty, lebo keď to už takto raz odvolací senát uzavrel, bol porušený zákon v prospech obvinených.

Senát neakceptoval ani návrh advokáta Ivana Mojžiša, ktorý zastupuje Vičana. Jeho obhajca žiadal úplne odmietnuť dovolanie, lebo podľa neho ho podala neoprávená osoba. Vychádzal z toho, že ho podal zástupca špeciálneho prokurátora Lipšica. Ten bol vylúčený z tohto konania, lebo v ňom figuroval Boris Beňa (ale v samostatnom konaní). Dovolanie ale podal Lipšicov zástupca a v tom nevidel senát žiadny problém.

Ako sa pomáha za úplatok

Exriaditeľ kontrarozviedky SIS Peter Gašparovič a expolicajt Ladislav Vičan išli do väzby v tretej várke zatýkania ľudí z veľkých káuz, konkrétne počas razie Judáš. Obaja sa mali podieľať na „pomoci“ s odblokovaním majetku firmy Bopal. Blokácia bola dôsledkom kontrol neprehľadných daňových operácií Bopalu, ktoré sa nepozdávali daňovým kriminalistom. Počas jedného posedenia nad kávičkou v podniku v bratislavskom komplexe Tri veže napokon majiteľ firmy Dušan Bočkay dostal informáciu, po ktorej pátral. Odovdal mu ju vtedajší zástupca šéfa KÚFS Karol Cebo, ktorého tam priviedol jeho šéf Ľudovít Makó.

Bočkay sa dozvedel, že majetok možno ochrániť tak, ak dokáže, že už predtým bol vlastne „blokovaný“ – ako dlh v prospech tretej osoby. Bočkayova snaha odblokovať si firemný majetok sa ale mala napokon skončiť pokusom vydolovať z neho za takúto „pomoc“ úplatok najmenej 350-tisíc eur.

Peniaze podľa zistení vyšetrovateľov chceli získať traja muži: bývalý námestník tajnej služby Boris Beňa a už spomínaný Gašparovič, pričom ako sprostredkovateľ vystupoval expolicajt Ladislav Vičan. Podnikateľ Bočkay podľa žalobcu časť peňazí aj vyplatil – malo ísť o sumu 200-tisíc eur.

Keď sa kontroverzný podnikateľ obrátil na polícu, začali jeho prípad riešiť ako vydieranie, ale napokon ho prekvalifikovali na korupciu. Obžalobe čelila už len dvojica Gašparovič-Vičan. Beňa bol totiž za svoj podiel na prípade právoplatne odsúdený už od mája 2021.

Po zadržaní počas razie Judáš totiž začal spolupracovať s polícou a na základe dohody s prokurátorom napokon vyviazol s miernym trestom. Súd mu síce vymeral tri roky väzenia, ale s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu päť rokov. Dostal aj peňažný trest 14-tisíc eur. Okrem kauzy Bopal ho potrestali aj za vynášanie informácií bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi a exsiskárovi Františkovi Böhmovi.

NS SR zmierňoval, teraz je to zrušené

Keď predvlani odvolací súd zmiernil tresty dvojice Gašparovič-Vičan, upravil aj skutkovú vetu – pôvodne boli neprávoplatne odsúdení za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku, potom už len za prečin nepriamej korupcie, kde bola podstatne nižšia trestná sadzba.

„Máme za to, že skutočne k žiadaniu peňazí, aby bola blokácia (majetku firmy Bočkaya) zrušená a k odovzdaniu peňazí došlo,“ skonštatoval sudca. Súd teda uznal, že Gašparovič a Vičan žiadali od Bočkaya úplatok za to, že budú pôsobiť na verejného činiteľa, avšak bez jeho súčinnosti. Išlo o vtedajšieho šéfa KÚFS Ľudovíta Makóa, ktorý to podľa odvolacieho súdu aj potvrdil. Za službičku neočakával finančnú odmenu.

Išlo teda o dohodnutie stretnutia, malo ísť len o takpovediac „kamarátsku“ výpomoc, hoci zrejme neetickú právnu pomoc.

„Zo žiadneho dôkazu nám bezpečne nevyplýva, že vzájomná súčinnosť smerovala k Makóovi, teda k nositeľovi verejnej právomoci, ktorý by o takomto niečom vedel.“ To znamená, že on sa ako verejný činiteľ nedopúšťal korupčnej činnosti, čo predpokladalo pôvodné právne posúdenie skutku – takto videl situáciu odvolací senát.

Dovolací senát teraz preskúmal skutok v rozsahu, ako bol ustálený v rozsudku odvolacieho súdu – teda, či skutok správne podradil pod prečin nepriamej korupcie, alebo či to malo byť kvalifikované ako tretsný ćin prijímania úplatku tak, ako sa domáhal prokurátor.

Dovolací súd dospel k záveru, že takéto skutky spadajú pod predčasne dokonané trestné činy. „Za trestné sa okrem samotného prijatia úplatku považuje už len to, že oň páchateľ požiadal alebo si ho nechal sľúbiť,“ vysvetloval Kliment. Nie je teda dôležité, či podplácajúcemu vyhovel, alebo nie. Podľa neho zo skutkových okolností vyplýva, že v tomto prípade došlo k vzájomnej dohode, že za prisľúbenú odmenu dôjde ku kladnému vybaveniu žiadosti podnikateľa zrušiť predbežné opatrenie blokujúce majetok jeho firmy. Okolnosti podľa neho nasvedčujú, že došlo k prijímaniu úplatku, aktuality.sk

X X X

Izrael odpálil budovy súkromnej univerzity al-Isráa v Pásme Gazy

Videozáznam z dronu zachytáva výbuch budov, ktorý pôsobí ako kontrolovaná explózia. Univerzitný komplex asi osem kilometrov do Gazy potom zahalil dym. Nie je jasné, kedy explózia nastala. Izraelská armáda sa zatiaľ k tomu nevyjadrila.

Univerzita al-Isráa vo štvrtok oznámila, že izraelské sily vyhodili do vzduchu jej hlavný areál pri palestínskom meste Gaza, metropole Pásma Gazy. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AP.

Videozáznam z dronu zachytáva výbuch budov, ktorý pôsobí ako kontrolovaná explózia. Univerzitný komplex asi osem kilometrov do Gazy potom zahalil dym. Rozsah škôd nebolo na zázname vidieť.

Súkromná univerzita al-Isráa vznikla v roku 2014. V oznámení uviedla, že zničená bola hlavná budova pre postgraduálne štúdium a budovy pre bakalárske štúdium. Izraelské sily jej komplex obsadili pred 70 dňami a využívali ho ako svoju základňu.

Nie je jasné, kedy explózia nastala. Izraelská armáda sa zatiaľ k tomu nevyjadrila.

Podľa palestínskeho islamistického hnutia Hamas, ktoré v Pásme Gazy bez volieb vládne od roku 2006, izraelské sily od spustenia vojenskej operácie zničili vyše 390 škôl a vzdelávacích inštitúcií.

Vyvolal ju masívny útok militantov na izraelské územie zo 7. októbra a cieľom je zlikvidovanie Hamasu.

Ako píše AP, izraelské bombardovanie zrovnalo so zemou väčšinu severu Pásma Gazy. Keď do palestínskej enklávy na brehu Stredozemného mora prišli pred vyše dvoma mesiacmi aj izraelské pozemné vojská, ich príslušníci viackrát nafilmovali kontrolované explózie na miestach, kde predpokladali teroristickú infraštruktúru, aktuality.sk

X X X

Počíta sa do dôchodku posledný odpracovaný rok? Ako toto obdobie ovplyvňuje výšku penzie

Vplyv na výšku dôchodku má viacero vecí. Prídete o peniaze, ak vám túto vec poisťovňa do penzie nezaráta?

 Prečo sa posledný odpracovaný rok nepočíta do penzie? Máte preto nižší dôchodok? Pri výpočte dôchodku Sociálna poisťovňa postupuje podľa zákona o sociálnom poistení.

Nárok na starobný dôchodok má poistenec, ktorý získal najmenej 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia a dovŕšil dôchodkový vek. Obdobím dôchodkového poistenia je: obdobie povinného dôchodkového poistenia, obdobie dobrovoľného dôchodkového poistenia, obdobie výkonu služby policajta, profesionálneho vojaka a vojaka prípravnej služby, ak toto obdobie policajt, profesionálny vojak a vojak prípravnej služby nezískali v rozsahu zakladajúcom nárok na výsluhový dôchodok a nebol im priznaný invalidný výsluhový dôchodok, invalidný dôchodok alebo čiastočný invalidný dôchodok, obdobie poberania invalidného dôchodku po 31. decembri 2007 do dovŕšenia dôchodkového veku alebo do priznania predčasného starobného dôchodku, ak invalidný dôchodok priznala a vypláca Sociálna poisťovňa, obdobie, za ktoré bolo dodatočne zaplatené poistné na dôchodkové poistenie a to je obdobie, keď mala fyzická osoba prerušené poistenie, keď bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov alebo sa sústavne pripravovala na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku, obdobie, ktoré bolo získané pred 1. januárom 2004 ako doba zamestnania a náhradná doba.

 Čo sa berie do úvahy

Čo sa týka zamestnania, do úvahy sa berie celé odpracované obdobie dôchodkového poistenia (obdobie, počas ktorého bol poistenec dôchodkovo poistený a odvádzal poistné buď ako zamestnanec, alebo SZČO či dobrovoľne poistená osoba), teda aj obdobie posledného odpracovaného roka (počet dní).

Ak by vám Sociálna poisťovňa niektoré zamestnanie nezapočítala, a vy vlastníte hodnoverné doklady o dobe poistenia, ktorá nebola pre výpočet sumy starobného dôchodku zhodnotená, môžete tieto doklady predložiť Sociálnej poisťovni. Musí ísť o originály dokladov zamestnávateľa a musí z nich vyplývať, odkedy – dokedy zamestnanie trvalo, prípadne aj suma hrubého zárobku/vymeri­avacieho základu. Na základe predložených dokladov Sociálna poisťovňa rozhodne o prípadnom zvýšení dôchodku. Dôchodok je možné zvýšiť najviac tri roky spätne odo dňa predloženia chýbajúcich dokladov.

 Vymeriavací základ je dôležitý

Pri stanovovaní priemerného osobného mzdového bodu sa hodnotia vymeriavacie základy, z ktorých poistenec odvádzal poistné. Platí, že čím boli odvody vyššie a čím dlhšie obdobie ich platil, tým vyššiu penziu mu Sociálna poisťovňa prizná. Ak napríklad niekto dosiahol dôchodkový vek napr. 3.10. 2023 a požiada vtedy o dôchodok, ako obdobie poistenia mu bude hodnotená všetka doba dôchodkového poistenia získaná po ukončení povinnej školskej dochádzky do 2.10. 2023. Vymeriavacie základy (odvody) sa mu započítajú od roku 1984 do roku 2021 (vrátane). Vymeriavacie základy sa však podľa zákona zhodnocujú do posledného roka pred vznikom nároku na dôchodok.

 Osobný mzdový bod za jeden rok sa vypočíta ako podiel dosiahnutého vymeriavacieho základu v danom roku a všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý je určený na celý rok. V praxi to znamená, že aj keď by žiadateľ o penziu v roku, v ktorom o ňu žiada, výborne zarábal, osobný mzdový bod by vyšiel nízky, lebo vymeriavací základ, ktorý nie je za celý rok, by bol vydelený všeobecným vymeriavacím základom za celý rok.

Vojenská služba sa tiež počíta

Do odpracovaných rokov sa nezapočítava všetko, táto vec ale áno, ak ju dokážete, o to vyššiu penziu máte.

Nárok na starobný dôchodok má poistenec, ktorý získal najmenej 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia a dovŕšil dôchodkový vek. Vzorec na výpočet dôchodku je jednoduchý. Za každý rok dôchodkového poistenia sa najprv vypočíta osobný mzdový bod. Ten sa vykráti počtom odpracovaných rokov a následne aktuálnou dôchodkovou hodnotou.

Mnoho mužov, ktorí zažili ešte základnú vojenskú službu, sa obáva, či sa im toto obdobie počíta do dôchodku. Obdobím dôchodkového poistenia je aj základná vojenská služba. Toto obdobie je možné zhodnotiť na základe predloženej vojenskej knižky alebo potvrdenia vojenského archívu o vojenskej základnej službe. Suma dôchodku sa vypočítava podľa vzorca stanoveného zákonom o sociálnom poistení ako súčin aktuálnej dôchodkovej hodnoty, priemerného osobného mzdového bodu a obdobia dôchodkového poistenia.

 Ak je poistenec aj sporiteľom v II. pilieri, suma dôchodku sa stanoví rovnako ako poistencovi, ktorý nie je sporiteľom v II. pilieri a následne sa znižuje o pomernú sumu dôchodku patriacu za obdobie účasti na starobnom dôchodkovom sporení v závislosti od toho, v akom časovom období bolo toto obdobie získané. Sociálna poisťovňa na základe osobnej, písomnej, mailovej alebo telefonickej žiadosti o prehľad dôb poistenia zašle poistencovi Informáciu o stave a zmenách stavu individuálneho účtu poistenca.

Sociálna poisťovňa klientovi na požiadanie v pobočke alebo v Informačno-poradenskom centre vypracuje „informatívny“ výpočet dôchodku z evidovaných období vo svojom informačnom systéme. Riadny výpočet sa robí až po podaní žiadosti o dôchodok. Sociálna poisťovňa v minulosti ponúkala na svojom webe aj „Kalkulačku na informatívny výpočet dôchodku“. Aktuálne pripravuje jej inovatívnu podobu v súvislosti s viacerými zásadnými legislatívnymi zmenami v nedávnom období, zmenou svojej webovej stránky a najmä v súvislosti s rozširovaním služieb Elektronického účtu poistenca, ktorý nahradil Individuálny účet poistenca.

Ako sa do penzie započítava štúdium

Obdobím dôchodkového poistenia je aj doba štúdia po ukončení povinnej školskej dochádzky na učňovskej, strednej a vysokej škole. Doba štúdia sa hodnotí do 31. decembra 2003 a dokazuje sa učňovským listom, maturitným vysvedčením, vysokoškolským diplomom alebo potvrdením školy odkedy – dokedy štúdium trvalo. Doba štúdia získaná po 31. decembri 2003 sa hodnotí len vtedy, ak bol poistenec dobrovoľne dôchodkovo poistený alebo si za toto obdobie poistenie doplatil. Obdobím dôchodkového poistenia je aj štúdium na strednej a vysokej škole do 31. decembra 2003 a započítava sa pre výpočet sumy dôchodku. Každému, kto študoval na strednej škole do tohto času, sa štúdium na tejto škole započítava. Pozor však, ak chcete, aby vám štúdium bolo započítané, musíte predložiť doklady o štúdiu. Ak tak neurobíte, tieto roky započítané mať nebudete.

Od 1. januára 2004 štúdium na strednej a vysokej škole už nie je obdobím dôchodkového poistenia a pre výpočet sumy dôchodku sa teda nehodnotí. Študent si však môže po dovŕšení 16 rokov veku platiť dobrovoľné poistné a v takomto prípade sa štúdium pre výpočet dôchodku zhodnotí. Poistné za dobu štúdia je možné doplatiť aj dodatočne, napr. pri odchode do dôchodku./agentury/

X X X

Šimečka: Prezidentka potvrdila naše pripomienky. Čaputovej prázdne vzdychy nás nezaujímajú, reagoval Danko

Opozícia ocenila prejav prezidentky Zuzany Čaputovej. Podľa Progresívneho Slovenska hlava štátu potvrdila pripomienky, ktoré majú k vládnej novele. SaS sa domnieva, že väčšina koaličných poslancov prvýkrát počula, akú hrôzu idú schváliť. Podľa KDH prezidentka jasne a zrozumiteľne pomenovala problémy novely. Podľa šéfa SNS prezidentka ukázala, aké ciele a „prázdne reči“ má opozícia.

 Politológ z Prešovskej univerzity Michal Cirner si myslí, že Čaputová ešte dokáže zamiešať karty. „Je to stupňovanie politického tlaku, ktorý začala opozícia v parlamente, na tlačovkách a na protestoch. Ide už len o to, aby vládnej koalícii nepraskli nervy,“ konštatuje s tým, že vláda má väčšinu, takže zatiaľ ťahá za dlhší koniec, ale aby ten tlak povolil, musí vypustiť paru a ústupky sú tou cestou. „Inak riskujú, že im hrniec môže vykypieť,“ dodal.

Prezidentka takto vystúpila dokonca prvýkrát v histórii jej úradu, keďže doteraz na pôdu Národnej rady prichádzala iba so správami o stave republiky. Podľa Cirnera je preto už len samotné vystúpenie v parlamente silným symbolom. „Tým, že prezidentka upriamila pozornosť na danú tému, apelovala na poslancov, dodala tomu váhu. Či bol prejav mierny alebo burcujúci, už nie je také podstatné,“ myslí si. Politológ Radoslav Štefančík z Ekonomickej univerzity v Bratislave je skeptickejší. „Nemyslím si, že jej prejav ovplyvní celkový výsledok. Spoločné vystúpenie celej vlády po prezidentkinom prejave bol jasný dôkaz, že Ficovi a spol nejde o diskusiu, ale čisto o mocenský záujem. Vládna koalícia ukázala, na koho strane stojí a aké má priority,“ povedal.

„Koalícia bude mať problém dostatočne fundovať reagovať na odborné argumenty hlavy štátu. To, čo sme počuli z úst predsedu vlády, boli chabé útoky, ktoré však nemali nič spoločné s podstatou veci. Je smutné, že pre vládnu koalíciu je dôležitejší osud 140 obvinených alebo odsúdených osôb, a nie bezpečnosť celej slovenskej spoločnosti,“ dodal Štefančík s tým, že prejav bol hlavne dobre vyargumentovaný.

Hlavné výhrady prezidentky voči novele Trestného zákona

kolízia nového znenia s Ústavou SR, výrazné zníženie trestných sadzieb pri všetkých majetkových a hospodárskych trestných činoch a zároveň posúva nahor hranicu výšky škody, rozširuje možnosť ukladania podmienečného trestu odňatia slobody, a to aj pri najzávažnejšej ekonomickej kriminalite páchanej organizovanými skupinami páchateľov

nedostatočne exemplárne tresty pre prípady krádeží eurofondov, skrátenie premlčacích lehôt vo väčšine prípadov o polovicu, zmenou výšky trestnej sadzby by mnohé zločiny mali byť kvalifikované už iba ako prečiny, a teda nebude možné nasadenie odpočúvania alebo agenta, riziká zrýchleného rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) – množstvo spisov bude potrebné prerozdeliť „zo dňa na deň“, hrozia prieťahy v dotknutých trestných konaniach

PS: Prezidentka predniesla silný a veľmi kritický prejav

Prezidentka SR Zuzana Čaputová precíznou argumentáciou potvrdila pripomienky Progresívneho Slovenska (PS) k návrhu novely Trestného zákona, poukázal na to predseda hnutia Michal Šimečka.

 „Prezidentka Čaputová predniesla v parlamente silný a veľmi kritický prejav. Precíznou argumentáciou potvrdila naše vážne pripomienky ku škandalóznemu spôsobu, akým Ficova koalícia pretláča svoj promafiánsky balíček, aj k jeho škodlivému obsahu,“ skonštatoval.

Hlava štátu podľa Šimečku tiež ukázala, prečo je dôležité, aby bola v prezidentskom paláci silná a autonómna osobnosť. „Je to dôležitý odkaz pre prezidentské aj európske voľby, ktoré nás čoskoro čakajú – táto vláda naozaj nemôže mať všetko,“ dodal.

 Danko: Prezidentka ukázala, aké ciele má opozícia

Prezidentka Čaputová počas svojho príhovoru ukázala, aké ciele a „prázdne reči“ má opozícia. Uviedol to šéf SNS a podpredseda NR SR Andrej Danko v reakcii na výhrady prezidentky k novele Trestného zákona.

 Danko vysvetlil, že poslanci SNS v sále pri prejave prezidentky chýbali pre svoje výhrady voči nej. „Prezidentka ignorovala výsledky volieb, nechcela menovať nášho ministra, vydierala nás a nútila nás k zmene nominácie,“ vyhlásil Danko.

Prezidentka podľa neho v sále ukázala ciele opozície. „Opozíciu spája jediné – ‚okydávať‘ slovenskú vládu v Bruseli, ničiť nás, ponižovať a deptať,“ povedal. Opozícia podľa neho využije čokoľvek na to, aby poukázala, že vláda Smeru, Hlasu a SNS nemá budúcnosť. SNS podľa Danka urobí všetko pre to, aby vláda vydržala.

 Pellegrini vníma vystúpenie prezidentky ako prejav jej politického názoru

Predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (Hlas) vníma vystúpenie prezidentky ako prejav jej politického názoru.

„Predseda parlamentu bude naďalej rokovať s generálnym prokurátorom, ministrom spravodlivosti a ďalšími odborníkmi, aby výsledkom bola čo najlepšia možná podoba novely trestných kódexov,“ uviedol v reakcii, ktorú zaslal odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR.

 Richter: Prezidentka vystúpila ako opozícia, nemá právo hovoriť o ústavnosti

Prezidentka vystúpila v pléne ako opozičný politik. Nemá pritom mandát hovoriť o tom, čo je ústavné a zákonné, a čo nie. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu Smer Ján Richter v reakcii na tlačovej konferencii. Ľuboš Blaha (Smer) zároveň avizoval uznesenie na odsúdenie rezolúcie Európskeho parlamentu kritickej k slovenskej vláde v súvislosti so zásahmi do trestného práva. Mieni ju označiť za zásah do suverenity SR a vyzvať slovenskú opozíciu, aby nešírila lži o SR.

„Prezidentka vystúpila ako štandardný opozičný politik aj z hľadiska obsahu, aj z hľadiska prístupu,“ poznamenal Richter. Predpokladá, že po skončení mandátu chce Čaputová ostať v politike. Poznamenal tiež, že prezidentka si osvojila právo hovoriť o tom, čo je ústavné. „Nemá na to právo, je to právomoc súdu, hlavne Ústavného súdu (ÚS) SR,“ zdôraznil. Poznamenal pritom, že hlava štátu spochybnila ÚS pritom, ako odmietla argumenty vlády na skrátené konanie opierajúce sa o rozhodnutia ÚS.

Predseda klubu Smer tiež pripomenul, že predošlá vláda prijímala viacero zmien v skrátenom legislatívnom konaní a vtedy prezidentka v pléne nevystúpila. Aktuálne podľa neho hlava štátu zopakovala len to, čo už dva týždne hovorí opozícia. Tvrdí, že prezidentka neprijala výsledky septembrových volieb, preto stále dáva najavo, že je súčasťou opozície.

SaS: Väčšina koaličných poslancov prvýkrát počula, akú hrôzu idú schváliť

Väčšina koaličných poslancov prvýkrát počula, akú hrôzu idú schváliť, uviedol predseda SaS Richard Sulík. S hlavou štátu sa strana stotožňuje, že vládna koalícia musí dodržiavať platné pravidlá. Prezidentka podľa Sulíka veľmi dôrazne upozornila najmä koaličných poslancov, aby nehazardovali z bezpečnosťou Slovenska.

„Keď predkladá vláda návrh zákona, musí prejsť najprv medzirezortným pripomienkovým konaním. Ľubovoľne dlhá diskusia v NR SR nedokáže nahradiť pripomienkové konanie,“ zdôraznil Sulík.

 Prezidentka podľa Sulíka tiež správne upozornila, že vládna koalícia sa chystá otvoriť dokorán brány „zločinu vo všetkých možných formách“. Poukázal najmä na opis kombinácie znížených sadzieb, výrazné zvýšených hraníc škôd a skrátenia premlčacích lehôt. „Slovensko sa stane eldorádom pre zločincov, a to len preto, že Robert Fico si potrebuje zachrániť kožu,“ dodal.

 Poslankyňa Mária Kolíková (SaS) poukázala aj na časť prejavu, v ktorom prezidentka odmietla argument koalície, že trestné sadzby idú zharmonizovať s ostatnými európskymi krajinami. V návrhu sa podľa nej len vytiahli bez akýchkoľvek súvislostí niektoré časti z iných trestných úprav. Po takejto úprave sa podľa nej Slovensko stane rajom pre organizovaný zločin. Upozornila aj na časť, v ktorej Čaputová varovala, že ak bude platiť táto právna úprava čo i len jeden deň, pôjde o amnestiu v tisíckach prípadov.

 Prezidentka jasne a zrozumiteľne pomenovala problémy, ktoré vyplývajú z predloženej novely Trestného zákona, povedal predseda KDH Milan Majerský. Hnutie sa s výhradami prezidentky stotožňuje.

„Táto hanebná novela Trestného zákona radikálne mení trestnú politiku, znižuje tresty, ruší Úrad špeciálnej prokuratúry a znižuje premlčacie lehoty. Veľkým problémom je tiež to, že ju vláda predložila bez odbornej diskusie, s chybami a pomáha ňou svojim kamarátom a tým, ktorí chcú páchať trestnú činnosť,“ uviedol v reakcii Majerský.

Šéf KDH si tiež myslí, že vláde nejde o pomoc ľuďom, ale ide iba o mocenské rozhodnutie premiéra Roberta Fica (Smer). „Takáto novela by mala prejsť riadnym legislatívnym procesom a medzirezortným pripomienkovým konaním, teda tak, ako svoju novelu predstavoval náš expert Viliam Karas, keď bol minister spravodlivosti,“ uzavrel.

Hnutie Slovensko: Prezidentka predniesla vecné argumenty, vládu však nezastavia

Prezidentka predniesla vecné argumenty k návrhu novely Trestného zákona. Zhodnotil to predseda poslaneckého klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ Michal Šipoš v reakcii na jej vystúpenie v pléne. Podotkol, že vládu „organizovaného zločinu“ však nezastavia v ničení právneho štátu.

„Je správne, že dnes prezidentka prišla do parlamentu a povedala dosť argumentov, ktoré zazneli aj v pléne počas našich vystúpení,“ poukázal Šipoš. Je podľa neho dôležité, aby každý zabojoval o právny štát a vyjadril názor. Podotkol, že zrušenie špeciálnej prokuratúry a škodlivé zmeny v Trestnom zákone odsudzuje viacero inštitúcií. Hnutie Slovensko bude podľa jeho slov do poslednej chvíle bojovať za záchranu právneho štátu a zachovanie spravodlivosti.

Podľa poslankyne Veroniky Remišovej (Slovensko, Za ľudí, KÚ) bol prejav prezidentky vecný a odborný. „Z pozície svojej funkcie demaskovala klamstvá súčasnej vládnej koalície,“ uviedla. Na zmeny podľa Remišovej doplatia v prvom rade občania. „Za lúpeže, krádeže, vlámania už nebude odradzujúci trest, ktorý by bol prevenciou proti trestnej činnosti, ale páchatelia budú môcť vyviaznuť len s minimálnym trestom či domácim väzením,“ dodala./agentury/

X X X

Rusi pomáhali Andrejovi Dankovi s vízami. V podpornom liste vyzdvihli jeho prínos pre Rusko

 Možnosť vstúpiť do Ruska hocikedy a hocikoľkokrát, takéto privilégium pre Andreja Danka žiadal človek z ruského ministerstva. Danko aj ruská strana o vízach mlčia.

 Na Ukrajine už sedem mesiacov zúrila vojna, Charkov aj Ľvov v to ráno zasiahli ruské rakety. Zástupca ministra priemyslu a obchodu Ruskej federácie Alexej Gruzdev v rovnaký deň písal oficiálny list ruskému veľvyslancovi na Slovensku Igorovi Bratčikovovi. Prihováral sa za slovenského politika Andreja Danka. Pre predsedu SNS žiadal poskytnúť „pomoc pri vybavovaní víz“ a zvážiť „možnosť udeliť víza na viacnásobný vstup do Ruska“, ktoré by mali platnosť aspoň jeden rok.

Kópiu oficiálneho listu z 19. septembra 2022 má redakcia Aktuality.sk k dispozícii. Získali sme ju prostredníctvom ukrajinskej agentúry Molfar, ktorá sa venuje investigatíve z otvorených zdrojov, a ukrajinskej hacktivistickej skupiny Cyber Resistance.

Nie je však známe, či Andrejovi Dankovi víza napokon dali a či vďaka nim aj vycestoval v čase agresie do Ruska. Na otázky súvisiace s podporným listom a vízami či možnými návštevami Ruskej federácie nám podpredseda Národnej rady pred vydaním článku neodpovedal. Neskôr riaditeľka jeho kancelárie zaslala čiastočnú odpoveď len na jednu z otázok. O Dankových vízach mlčí aj ruské veľvyslanectvo.

Občania tretích krajín zvyčajne dostanú jednorazové víza na konkrétnu cestu do Ruska, prípadne opakovane na každú cestu, vysvetľuje analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Alexander Duleba. „Výnimku z vyššie uvedeného pravidla predstavujú cudzinci, ktorí majú rodinné väzby na občanov Ruskej federácie, podnikatelia, ktorí podnikajú na území Ruskej federácie, resp. zástupcovia iných organizácií, ktoré majú dlhodobú spoluprácu s partnermi z Ruskej federácie a vedia ju doložiť zmluvami s ruskými organizáciami,“ vysvetlil pre Aktuality.sk.

Ak človek tieto podmienky nespĺňa, ale aj tak by chcel dostať dlhodobé víza umožňujúce viac vstupov do Ruska, môže tomu pomôcť podpora v takom štýle, akú dostal aj Danko„Dlhodobé cestovanie do Ruska musí byť vo verejnom záujme Ruskej federácie, ktorý môže potvrdiť podporným listom orgán ústrednej štátnej správy Ruskej federácie, čo je podľa všetkého prípad podporného listu pre pána Danka,“ vysvetľuje Duleba.

Súčasťou textu, ktorý Gruzdev z ruského ministerstva priemyslu adresoval ruskému veľvyslanectvu na Slovensku, je aj vyzdvihnutie Dankových aktivít v prospech vzťahov s Ruskom.

„Aktívne prispel k rozvoju obchodného dialógu medzi podnikateľmi Ruska a Slovenska, a to aj v rámci organizácie rusko-slovenského podnikateľského fóra v Moskve v júli 2019, v rámci ktorého sa prezentovalo 20 slovenských firiem,“ napísal v liste Gruzdev. Danko počas fóra v Moskve hovoril o tom, že protiruské sankcie nefungujú a škodia Európe, zatiaľ čo Rusko sa vďaka nim stmelilo.

 Na základe zaslania listu sa analytik Duleba domnieva, že Andrej Danko v Rusku spolupracoval s niekým z orgánov ústrednej štátnej správy a nie z podnikateľskej sféry. „Ak by s niekým v Rusku podnikal a spolupracoval s organizáciou zo súkromného sektora, nemal by problém preukázať sa pri žiadosti o víza zmluvou so zmluvným partnerom. List ruského ministerstva potvrdzuje, že cesty pána Danka do Ruska sú vo verejnom záujme Ruska – z nejakého dôvodu,“ domnieva sa Duleba.

Právne a konzultačné služby pre Rusko?

V závere listu Gruzdev uvádza, že Andrej Danko aktívne spolupracuje s ruskou stranou a poskytuje jej služby. „V súčasnosti naďalej udržiava blízke vzťahy s našou krajinou, poskytuje právne a konzultačné služby a zúčastňuje sa na rôznych kongresoch a podnikateľských podujatiach rôznych formátov,“ píše sa v liste adresovanom veľvyslancovi Bratčikovovi.

Danko sa pred vstupom do politiky živil ako právnik. V Bratislave mal vlastnú kanceláriu. Či poskytuje nejaké právne a konzultačné služby ruským orgánom, poprípade ruským firmám, a ak áno, tak aké a ktorým spoločnostiam, sme sa nedozvedeli, keďže na naše otázky neodpovedal.

Po vydaní článku nám reakciu Andreja Danka na jednu z otázok zaslala Zuzana Škopcová, riaditeľka kancelárie predsedu SNS. „Pán Danko zarobil v období 2005-2016 predmetnú sumu ako advokát (8 miliónov eur o ktorých Andrej Danko hovoril v diskusnej relácií O 5 minút 12, pozn. redakcie). K ostatným Vašim otázkam sa pre neobjektívnosť Vášho portálu nebudeme vyjadrovať. Nikdy však v živote od žiadnej firmy z Ruskej federácie neobdržal ani cent,“ uviedla v krátkej reakcií Škopcová.

Pokiaľ by to však robil, dialo by sa to v čase, keď Európska únia spolu s ďalšími západnými krajinami uvalila prísne sankcie na Rusko a jeho predstaviteľov.

Na problém poukazuje aj Alexander Duleba. Ak mal podpredseda Národnej rady v minulosti príjmy z ruskej strany, podľa analytika by mal preukázať, že išlo o čisto komerčnú záležitosť, „ktorá nesúvisí s jeho politickými aktivitami na Slovensku a nemá vplyv na výkon jeho funkcie vo verejnej službe“.

Má blízko k Rusku

Andrej Danko sa dlhodobo prezentuje ako priateľ aktuálnej ruskej vládnej garnitúry a vystupuje ako kritik sankcií uvalených na Rusko po anexii Krymu v roku 2014 a po útoku na Ukrajinu v roku 2022.

Za pôsobenia SNS vo vláde v rokoch 2016 až 2020 nedokázalo Slovensko prijať novú bezpečnostnú stratégiu. Blokovali ju práve národniari, ktorým sa nepáčilo, že sa v nej o Rusku píše ako o bezpečnostnej výzve.

V rovnakom období predĺžilo ministerstvo obrany kontrakt na opravu stíhačiek MiG-29.

Danko ešte ako predseda parlamentu udržiaval blízke vzťahy s predsedom ruskej dumy Viačeslavom Volodinom, s ktorým sa aj viackrát stretol a označuje ho za svojho priateľa. V roku 2019 sa Danko ako predseda parlamentu zúčastnil vojenskej prehliadky ku Dňu víťazstva v Moskve, kde si podal ruku aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

 Analytik Alexander Duleba upozorňuje, že bezpečnostná stratégia Slovenska označuje Rusko za „hlavnú výzvu pre bezpečnosť nášho euroatlantického priestoru“. Samotné Rusko pritom Slovensko označilo za „nepriateľskú krajinu“, aktuality.sk

X X X

Hnev tisícok ľudí sa obrátil na Šimkovičovú aj Danka. V Bratislave bol zatiaľ najväčší protest

 „Strašiť, klamať, obmedzovať, cenzurovať. Pomýlili ste si krajiny, pani ministerka, musíte ísť viac na východ,“ odkázala ministerke kultúry speváčka Katarína Koščová. Odstúpiť, kričal dav.

 Opozícii sa dnes podvečer v hlavnom meste podarilo zorganizovať zatiaľ najväčší protest proti rušeniu špeciálnej prokuratúry a znižovaniu trestov za korupciu či daňové podvody.

Aj napriek dažďu, hmle a chladnému januárovému počasiu sa v Bratislave podľa organizátorov stretlo asi 26-tisíc ľudí, teda ešte viac ako naposledy. Minulý týždeň protestovalo zhruba 20-tisíc ľudí. Demonštrácie sa okrem Bratislavy konali aj v ďalších 23 mestách.

Hlavnou témou protestu zostáva odpor voči novele Trestného zákona, voči ktorej dnes v Národnej rade vystupovala aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Hnev tisícok ľudí sa však viditeľne obrátil aj na ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú, ktorá mnohých pobúrila zverejnením ankety, v ktorej sa na sociálnej sieti pýtala, či má jej rezort podporovať kultúrne dedičstvo alebo radšej akcie LGBT+ komunity.

Neuhneme, nie sme semafor

Viac ako 40-tisíc Slovákov sa už podpísalo pod petíciu, ktorá Šimkovičovú vyzýva, aby odstúpila. „Kultúrou sa dá bojovať proti nenávisti, dnes však nenávisť bojuje proti kultúre,“ hovorila na pódiu Kristína Tormová, ktorá protest moderovala.

„Strašiť, klamať, obmedzovať, cenzurovať. Pomýlili ste si krajiny, pani ministerka, musíte ísť viac na východ,“ pridala sa aj speváčka Katarína Koščová. No a napokon Šimkovičovej poslala odkaz aj vizuálna umelkyňa a pedagogička Olja Triaška Stefanovic.

„Kultúra je aj o rešpektovaní iných menšín. Kultúra je dynamika, vývoj, kultúra má byť slobodná a nesmie byť diktovaná,“ hovorila. „Odstúpiť, odstúpiť!“ viackrát skandoval dav tisícok ľudí, ktorý siahal od tribúny až po stovky metrov vzdialené Kamenné námestie.

O tom, že protesty už nie sú len o špeciálnej prokuratúre, ale čoraz viac o hneve ľudí na súčasnú koalíciu, svedčia aj signály, ktoré protestujúci vyslali podpredsedovi Národnej rady a šéfovi SNS Andrejovi Dankovi.

„Okrem iného sa v Bratislave objavili semafory, ktoré búrali do okoloidúcich áut,“ narážala na Dankovu nehodu Tormová. Koščová zasa z pódia zosmiešňovala fakt, že Danko ohlásil prezidentskú kandidatúru len dva dni po nehode. „Neuhneme, nie sme semafor,“ hlásal jeden z transparentov, ktorý sa objavil v dave.

 A nie je už tá taška ťažká?

Niektorí ľudia si na protest priniesli vlastnoručne vyrobené papierové semafory aj s fungujúcimi svetlami.

Ľudia na proteste nezabudli ani na predsedu parlamentu Petra Pellegriniho, ktorý má v piatok oficiálne oznámiť svoju prezidentskú kandidatúru. „Podržtaška!“ ozývalo sa opakovane bratislavským Námestím SNP.

Niektorí si priniesli transparenty s nápismi ako „Pelle, čo ešte podržíš?“ alebo „A nie je už tá taška ťažká?“.

 Na bratislavskom proteste vystúpili všetci traja opoziční lídri, ktorí podujatia organizujú. Ako prvý rečnil šéf KDH Milan Majerská. Slovo si však zobral len na pár minút. Poďakoval ľuďom za podporu a koaličnú novelu Trestného zákona nazval hanebnou.

KDH už skôr naznačilo, že zo spoločných protestov môže vycúvať, ak sa na demonštráciách začnú pretláčať aj iné témy, ako je spravodlivosť a právny štát.

Eldorádo pre zločincov

„Akonáhle sa začnú pridávať ďalšie témy, KDH pôjde z protestov preč,“ hovoril Majerský v relácii Aktuality.sk Na rovinu.

Oveľa dlhšie rečnil šéf SaS Richard Sulík, ktorý zhromaždeným opísal, čo bude nový Trestný zákon znamenať v praxi.

„Daňový podvod pol milióna eur. Dnes 7 až 12 rokov na tvrdo. Po novele šesť mesiacov až tri roky,“ rozprával. „Slovensko sa stane eldorádom pre zločincov,“ zvolal tiež. „Mafia! Mafia!“ odpovedali mu protestujúci. Ako posledný vystúpil predseda PS Michal Šimečka.

Premiéra vyzval, aby stiahol „šialené zákony“ a odkázal mu, aby „brzdil“. „Ste opitý mocou. Brzdite, inak narazíte. A nielen do stĺpa,“ povedal na pódiu. „Viete kto mal dávno odstúpiť? Presne tak, semafor, Andrej Danko,“ dodal Šimečka a lídra národniarov označil za „arogantného papaláša“.

Dvetisíc ľudí v Banskej Bystrici

Protestovalo sa aj v Banskej Bystrici na Námestí SNP, kde sa podľa našich odhadov stretlo do dvetisíc ľudí. Plocha pred morovým stĺpom bola o niečo zaplnenejšia ako pred týždňom.

„Vyhrať voľby neznamená rozdeliť si korisť,“ alebo „Mafia nám ukazuje svoju škaredú tvár“ pod fotografiami šéfov koaličných strán Fica, Danka a Pellegriniho – aj to stálo na transparentoch, ktoré si do centra krajského mesta priniesli ľudia.

„To, čo sa deje dnes, je masaker motorovou pílou a návrat k mafianizácii štátu,“ hovoril Radovan Sloboda z SaS a prirovnával situáciu k časom mečiarizmu. Na prezidenta podľa neho kandiduje „Ficov tovariš“.

Ľudia pri zmienke o Petrovi Pellegrinim skandovali „podržtaška“. Jedna skupinka držala na pleciach palice s plátenými taškami. V piatok pritom plánuje šéf Hlasu oficiálne ohlásiť kandidatúru práve v rodnej Banskej Bystrici.

Martin Hojsík z PS, podpredseda Európskeho parlamentu, vyhlásil, že nie opozícia ohrozuje slovenské eurofondy, ako im vyčíta premiér Robert Fico, ale práve Fico s jeho „promafiánskym balíkom“ proti Slovensku postavil európske inštitúcie.

Čo s našou krajinou?

„Mladí ľudia zo Slovenska odchádzajú, študujú v zahraničí a nevracajú sa. Hovoria, že tu nemajú také podmienky ako tam. A kto je za to zodpovedný?“ pýtala sa Ivana Škripková, riaditeľka banskobystrického Bábkového divadla na Rázcestí.

„Zatiaľ tu na Slovensku zažívame zlý sen, odvolávanie riaditeľov a riaditeliek rôznych inštitúcií, odborníkov a odborníčok bez udania dôvodu. Určuje sa nám, čo je národné a čo nie je, agresívnosť a vulgárnosť v slovnom prejave sa stala normou našich vládnych predstaviteľov.“

Za občiansky sektor sa pred zhromaždenie postavila aj aktivistka a organizátorka pomoci ukrajinským utečencom v Banskej Bystrici Zuzana Janíčková.

„Čo s krajinou, kde je národným hrdinom zlodej Juraj Jánošík, čo s krajinou, kde je arizátor Ľudo Ondrejov v učebniciach, čo s krajinou, ktorá sa postavila vedľa krajín ako Rusko, Bielorusko a Severná Kórea, keď neodsúdila dodávky severokórejských zbraní Rusku,“ pýtala sa aktivistka a organizátorka pomoci ukrajinským utečencom v Banskej Bystrici Zuzana Janíčková, aktuality.sk

X X X

Európska únia v pondelok uvalí sankcie na hnutie Hamas, tvrdí Francúzsko

Sú zamerané proti hnutiu Hamas, jeho niektorým vodcom a na finančné transakcie, uviedol hovorca francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Christophe Lemoine.

Európska únia (EÚ) v pondelok uvalí sankcie na palestínske hnutie Hamas ako odpoveď na teroristický útok proti Izraelu zo 7. októbra. Vo štvrtok o tom informovalo francúzske ministerstvo zahraničných vecí. TASR správu prebrala od agentúry AFP.

Sankcie sú zamerané proti hnutiu Hamas, jeho niektorým vodcom a na finančné transakcie, uviedol hovorca francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Christophe Lemoine.

EÚ v utorok na zoznam teroristov zaradila vodcu Hamasu v Pásme Gazy, Jahju Sinwára, ktorý útok zo 7. októbra zosnoval. Od decembra sú na zozname dvaja vysoko postavení velitelia Hamasu, Mohammed Deif a Marwan Issa. Znamená to zmrazenie ich ekonomických aktív na území EÚ a občanom EÚ zakazuje obchodovať s nimi.

Bezprecedentné útoky zo 7. októbra proti južnému Izraelu si vyžiadali smrť približne 1140 ľudí, väčšinou civilistov, uviedla agentúra AFP na základe oficiálnych izraelských údajov. Do Pásma Gazy bolo odvlečených približne 250 rukojemníkov, údajne 132 z nich Hamas naďalej zadržiava.

Izrael sa po útoku rozhodol zničiť Hamas a začal odvetnú vojnu v Pásme Gazy. Počas nej podľa údajov palestínskeho ministerstva zdravotníctva ovládaného Hamasom zahynulo už najmenej 24.448 ľudí.

Teroristická skupina

Európska únia zaradila Hamas na zoznam teroristických skupín v roku 2001. Hamas a jeho priaznivci sa to pokúšali viackrát zmeniť. Súdny dvor EÚ v roku 2014 anuloval zaradenia na zoznam teroristických organizácií z procedurálnych dôvodov. Sudcovia skúmali len samotný proces, neriešili otázku, či Hamas patrí medzi teroristické organizácie. EÚ opätovne pridala Hamas na svoju „čiernu listinu“ v roku 2015.

V júli 2017 Súdny dvor EÚ rozhodol, že Hamas je na zozname teroristických skupín oprávnene a zamietol argumenty predložené advokátmi hnutia Hamas. Rozhodnutie potvrdil v roku 2019, aktuality.sk

X X X

Nálada v Jasnej pred svetovým pohárom: Svahy „okupujú“ cudzinci, domáci sa chcú masám vyhnúť

Navštívili sme dejisko prestížneho podujatia tesne pred jeho otvorením. Miestni sa z udalosti tešia, no na tribúny sa veľmi nehrnú. Dozvedeli sme sa, že elitné lyžiarky sú ubytované priamo pod zjazdovkou, na ktorej si zmerajú sily. Jedna z nich si vraj zajednala celý hotel iba pre seba. Niektorí nad tým dvíhajú obočie a pýtajú sa: „Sú za tým hviezdne maniere?“

 Krátko pred búrlivým víkendom, kedy sa Jasná zmení na fanúšikovský kotol, vládla v tomto najväčšom slovenskom lyžiarskom stredisku takmer komorná atmosféra. Hlavný ťah Demänovskou dolinou bol v stredu pokojný, frekvencia áut sa nevymykala z normálu. Parkoviská však boli pomerne plné. Ešpézetky prezrádzali, že v Nízkych Tatrách je množstvo zahraničných turistov. V penziónoch či hoteloch nám potvrdili, že počas víkendu sú „vypredaní“.

 „Masovky“ nemusia

Na autobusových zastávkach sme videli skupinky lyžiarov, ktorí čakali na spoje do rôznych častí strediska. Asi najčastejšie sme počuli poľštinu, no pravidelne sme „míňali“ aj nemecky či maďarsky hovoriacich turistov. Stretli sme tiež rodinu z Anglicka a mladíka z Holandska. Keď sme sa ich opýtali, či zostávajú v stredisku aj počas svetovej súťaže a či pôjdu povzbudzovať, len s úsmevom krútili hlavami. „Odídeme ešte predtým. S rodinou som tu najmä kvôli lyžovačke, teraz máme v Poľsku zimné prázdniny. Tomu davu, ktorý sem príde, sa chceme vyhnúť,“ povedal nám Poliak v stredných rokoch.

 Podobne reagovali dvaja muži z Česka, ktorých sme stretli na svahu v časti Záhradky. „Dnes tu končíme, preteky si naživo určite nepozrieme,“ podotkli.

Všimli sme si, že zasnežené kopce si naozaj užívali najmä zahraniční turisti. Slovenčinu sme však začuli od lyžiarskych inštruktorov, ktorí sa venovali svojim malým zverencom. Nedalo nám a opýtali sme sa ich, či v stredisku zostanú aj počas pretekov.

„Pôjdem ďaleko odtiaľto,“ zasmial sa jeden z nich. „Masovky ozaj nemusím. Slalomy si pozriem v telke,“ vyhlásil. Jeho kolega tiež nemá chuť tlačiť sa v preplnených zónach. „Ani sa tu nemihnem,“ prehodil a spúšťajúc sa dole svahom, s očami na svojom žiakovi, nám na rozlúčku zakýval.

 Vôľu stáť v cieľovom priestore, na hlavnej či snehovej tribúne, veľmi nejavili ani obyvatelia Demänovskej Doliny, ktorých sme v obci oslovili. Sú ich necelé štyri stovky a väčšina z nich pracuje v zariadeniach cestovného ruchu. „Cez víkend budem zarezávať v hoteli, v ktorom robím. S kolegami, ktorí sú tiež odtiaľto, budeme ale sledovať, ako súťaž prebieha. Samozrejme, palce držíme našej Peti,“ podčiarkol kuchár Juraj.

„Chystajú sa sem ľudia zo všetkých kútov Slovenska a niekto sa o nich musí postarať. Ja tiež budem v tých najhektickejších dňoch v práci,“ hovorí čašníčka Lenka, ktorá robí v jednej z tamojších reštaurácií. „Určite tu ale bude zapnutý televízor a keď pôjde Petra, neodtrhneme sa od obrazovky,“ uzavrela v dobrej nálade.

Populárny bufet

V časti Záhradky sme natrafili aj na bufet, ktorý kedysi prevádzkovali rodičia Petry Vlhovej. O našej šampiónke je známe, že práve so zjazdovkou, na ktorej toto občerstvovacie zariadenie stojí, sú spájané jej lyžiarske začiatky.

„Presne tak, toto je ten bufet, kde kedysi Petra chodievala obedovať,“ potvrdil nám mladý muž vo výdajnom okienku, ktorý sa predstavil ako Martin. „Na tomto svahu vyrastala. V minulosti, keď mala asi desať rokov, som s ňou chodieval na tréningy. Ja som mal štrnásť a venoval som sa bežeckému lyžovaniu. Stretávali sme sa na letných pretekoch, behoch, tréningoch,“ zaspomínal si. Už vtedy v nej vraj videl veľký potenciál a tušil, že z nej môže byť extra trieda.

 „A stalo sa to,“ konštatoval. „Držím jej palce. Aj moje dieťa jej fandí. Dúfam, že jej to vyjde a nech to tu ukončí prvým miestom,“ poznamenal Martin. A aká je v stredisku podľa neho nálada krátko pred „sveťákom“?

„Momentálne tu nie je veľa ľudí, lebo fúka silný vietor. Niektoré lanovky sú zatvorené, nie je to ktovie čo,“ posťažoval sa Martin. Zdôraznil ale, že je optimista. „Cez víkend sa to určite zlepší, bude to praskať vo švíkoch,“ predpokladá.

V okolí zjazdoviek je, v rôznych častiach, množstvo bufetov. Ceny nápojov sú „vysokohorské“. Napríklad veľké čapované pivo stojí 3 eurá. Rovnakú sumu zaplatia lyžiari za pollitrovú fľašu Coca-coly, Fanty, ľadového čaju či džúsu. Za minerálnu vodu si účtujú 2,50 a varené víno tiež 3 eurá.

Kapustnica a iné polievky, napríklad fazuľová a cesnaková, stoja 5 eur. Hot dog je za 4, viedenské párky za 5 a grilovaná klobása či langoš za 6 eur. V ponuke sú aj jelení guláš, šúľance s makom, kebab, vyprážaný syr alebo rezeň s hranolkami – tieto pochúťky sa pohybujú od 8 do 12,50 eur. Nie všade sú však ceny identické, takže medzi jednotlivými „stánkami“ sa môžu líšiť.

Extra Shiffrinová?

Išli sme sa pozrieť aj na fanzónu v časti Biela Púť. Práve tam si v piatok a v sobotu, o šiestej večer, vyžrebujú elitné lyžiarky svoje štartové čísla. Organizátori už avizovali, že v tom čase ich tam, na vlastné oči, môžu vidieť aj fanúšikovia bez vstupeniek. Tento priestor bol v čase našej návštevy už takmer kompletne pripravený.

V neďalekom klientskom centre sme sa na atmosféru v Jasnej, tesne pred štartom podujatia, pýtali aj tamojšej pracovníčky Tatiany. „Zatiaľ tu ešte nie je tak veľa ľudí, no už vidieť, že sa tu bude niečo diať. Svetový pohár sa blíži, takže postupne sem začínajú prichádzať aj pretekárky,“ priblížila. Ľudia v Jasnej sú podľa nej milí a napriek tomu, že v stredu tam nevládlo najideálnejšie počasie, veria v jeho zlepšenie.

Fakt o počasí, ktoré Tatiana spomenula, sme pocítili na vlastnej koži, keď sme kráčali hore svahom do časti Koliesko. Fúkal naozaj silný vietor, ktorý poriadne víril nielen práve padajúci, ale aj už napadnutý sneh. Tento stav sme komentovali s okoloidúcou dámou, ktorá mala namierené do hotela Družba. Počas našej debaty spomenula, že pôsobí v hotelierstve a práve v zariadení, kam smeruje, majú byť ubytované takmer všetky súťažiace pretekárky.

„Vrátane Petry Vlhovej,“ tvrdila s tým, že to má z dôveryhodného zdroja. „Mikaela Shiffrinová je jediná, ktorá má ubytovanie inde. Vraj si zajednala celý hotel Grand, chcela ho mať celý pre seba. Je to zvláštne,“ zamyslela sa. Môže to vraj pôsobiť dojmom, že americká lyžiarka má hviezdne maniere. Mladý muž, ktorý bol svedkom našej debaty, sa nad tým zasmial. „Ktovie, možno je to tak. Asi sa bojí, že by jej niekto mohol dať niečo do jedla,“ zažartoval a rozlúčili sme sa.

Práce v súvislosti s cieľovým priestorom pod súťažnou zjazdovkou, v čase nášho príchodu, pomaly finišovali. Natrafili sme tam na viacerých dobrovoľníkov. Jeden z nich, pán Milan, nám ukázal kde presne bude končiť slalom aj obrovský slalom.

„Momentálne tu staviame bariéry pre pretekárky na ich zachytenie, ak by náhodou došlo k pádu,“ vysvetlil. Vzápätí nám ukázal hlavnú a snehovú tribúnu, ktorú tam organizátori vytvorili s pomocou ťažkých mechanizmov. „Fanúšikovia odtiaľ uvidia, priamo v cieli, dojazd všetkých pretekárok. Oproti bude aj veľkoplošná obrazovka,“ dodal s tým, že hneď vedľa je tiež tréningová trať./agenturyú

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.