Levná jídelna Pekarové, Fialy ve Sněmovně? Pavel zodpovědnost na ÚS. Kocovina USA z invaze do Iráku

Bramboračka za 12? V poslanecké kantýně se nevaří kvůli zisku, říká kancléř. Bramborová s paprikou – 12 korun. Dal jsem si špenátovou za 15 korun, říkal minulý týden předseda ANO Andrej Babiš. Na ceny v Poslanecké sněmovně nedávno upozornil předseda ANO. Vadilo mu, že jsou příliš nízké. Sněmovní jídelny však mají jinou cenotvorbu než komerční restaurace.

 Když se předseda hnutí ANO Andrej Babiš snažil minulý týden prosadit svůj návrh na zmrazení platů ústavních činitelů, vyčetl u toho poslancům i ceny v tamní jídelně a rozjel tím už evergreen sociálních sítí – žehrání na to, jak levně si poslanci v Poslanecké sněmovně jedí a pijí.

„Bramborová s paprikou – 12 korun. Dal jsem si špenátovou za 15 korun. A čočkovou s klobásou za 16 korun,“ předčítal Babiš ceny polévek ve sněmovní závodní restauraci. „Já se nedivím, že tady někdo skrývá ty ceny,“ uvedl.

Po Babišově vystoupení začal na sociálních sítích opět kolovat jídelníček z dolní komory Parlamentu s titulkem „Co nesmí ovce vědět, jak si poslanci labužírují ve Sněmovně“, který se v řetězových e-mailech objevuje už řadu let.

Uvádí třeba kuřecí řízek za 54 korun, případně vepřový steak se šunkou a sýrem za 34 korun. Podle ukázky jídelního lístku, kterou Sněmovna zveřejnila loni, však vepřový steak s hermelínem přijde na 136 korun a smažený kuřecí řízek stojí 105 korun. Obojí bez přílohy.

Babiš poslancům vyčetl levné stravování

Při diskuzi o zmrazení platů ústavních činitelů přišel předseda hnutí ANO ještě s jednou věcí – kritikou cen ve sněmovních stravovacích zařízeních. Třeba hovězí medailonky s pepřovou omáčkou a americkými bramborami vyšly loni na 253 korun a špagety carbonara na 138 korun.

Podle vedoucího kanceláře Poslanecké sněmovny Martina Plíška není možné stanovovat ceny ve stravovacích zařízeních Sněmovny tak, jak to stanovují komerční restaurace, protože nejsou provozována za účelem tvorby zisku.

„Ceny pokrmů a nápojů jsou kalkulovány na základě interního předpisu Kanceláře Poslanecké sněmovny, který definuje procentní přirážky k nákladovým cenám surovin jednotlivých skupin pokrmů či nápojů,“ vysvětlil Plíšek Seznam Zprávám.

Jelikož se ceny v jídelním lístku odvíjejí od cen nakupovaných surovin, dochází k jejich změnám celkem často. Ale třeba platy zaměstnanců se do nich už nepromítají. „Platy jsou tabulkové. Odbor gastronomických služeb je součástí organizační struktury Kanceláře Poslanecké sněmovny,“ dodal Plíšek.

Závodní jídelna v Poslanecké sněmovně slouží nejen poslancům, ale i stovkám dalších lidí, kteří se tam pohybují – zaměstnancům, asistentům poslanců či novinářům.

Zatímco zákonodárci, kteří nejsou zaměstnanci Poslanecké sněmovny, platí za jídlo ceny z jídelníčku, zaměstnanci na stravování čerpají takzvaný Fond kulturních a sociálních potřeb, díky němuž mají zvýhodněné ceny obědů a večeří.

X X X

USA  SE  Z  VÁLEK  NEPOUČÍ,  MILIARDOVÝ  BYZNYS

Tureček:  Americká kocovina z invaze do Iráku trvá dodnes.

Před dvaceti lety vpadli Američané do Iráku, aby našli Saddámovy zbraně hromadného ničení a nastolili demokracii. Ani jedno se nepovedlo. Vzaly si USA z nepovedeného angažmá poučení? Jak invaze změnila pořádky na Blízkém východě? A v jaké situaci se dnes Irák nachází? Odpovědi jsme v podcastu Kontext hledali s expertem na Blízký východ Břetislavem Turečkem.

V souvislosti s invazí do Iráku se dnes v západním tisku opakuje jedno slovo: chyba. Obrovská chyba vycházející z mylných předpokladů. Otázkou je, proč ji Spojené státy a jejich spojenci tehdy udělali, když se záhy ukázalo, že zbraně hromadného ničení v Iráku nejsou a Husajnův režim neměl žádné kontakty na al-Káidu.

„Podstatné je, že tyto otázky se v té době neřešily s chladnou hlavou, ale pod silným tlakem emocí. Bylo krátce po útocích z 11. září a podařilo se vybičovat takovou atmosféru, že Irák byl vnímán jako spolupachatel teroristických útoků. To bylo hlavní selhání a dnes vidíme jakousi kocovinu,“ říká Břetislav Tureček a upozorňuje, že válečnou atmosféru do velké míry vyvolávala média.

Velkou roli podle něj hrála i řevnivost mezi zpravodajskými službami: zatímco CIA vášně krotila, vojenské zpravodajství bylo válce více nakloněné. „Přes Pentagon chodily informace od iráckých exulantů, opozičníků, kteří se netajili tím, že chtějí Ameriku vtáhnout do války proti Saddámovi. Skeptické hlasy ze strany jiných bezpečnostních složek byly oslyšeny,“ myslí si vedoucí Centra pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě Praha.

Bagdád padl na počátku dubna 2003, ale Irák se hned po konci bojů začal propadat do chaosu. Nevraživost mezi sunnity a šíity zažehla sektářské boje, teroristické útoky byly na denním pořádku. Pod vedením Abú Músy Zarkávího vznikla brutální franšíza al-Káidy a do země se začaly sjíždět džihádisté z celého regionu, aby mohli zabíjet americké vojáky.

Zásadní chybou okupační správy totiž bylo rozpuštění irácké armády. „Propuštění důstojníci byli najednou frustrovaní, zhrzení a ponížení okupantem. Bavíme se o tisících mužů. Řada z nich se přidala k sunnitskému odboji, takže horké hlavy extremistů a kmenových vůdců získaly i vojenské know how. Kolikrát si říkám, kolik z těchto důstojníků, kteří se přidali k odboji proti Američanům, prošlo v osmdesátých letech vojenskou akademií Antonína Zápotockého v Brně,“ říká Tureček.

Irák ani po dvaceti letech není stabilní. Politický systém je paralyzovaný, politici nejsou schopní najít konsenzus. Irácký Kurdistán je de facto stát ve státě. Přetrvává silný vliv Íránu, pro který Irák představuje významné odbytiště zboží, vlivovou sféru a nárazníkové pásmo. „V Iráku je celá generace politiků, kteří vyrůstali v Teheránu. Vliv Íránu na Irák je větší než vliv Spojených států, které do něj investovaly enormní množství peněz a lidských životů,“ dodává Tureček.

Jaká byla osobní motivace George Bushe k invazi? Poučili se novináři z toho, jakým způsobem v roce 2003 informovali o iráckých zbraních hromadného ničení? A jak neúspěšné americké tažení přispělo k návratu ruského revanšismu? To vše se dozvíte v podcastu Kontext.

X XX

GENERÁL  PAVEL  ALIBISTA,  ZODPOVĚDNOST  NECHAL  NA  SOUDCÍCH

Valeš: Pavel rezignoval na odpovědnost. Valorizaci alibisticky nechal na Ústavním soudu

Petr Pavel se zachoval jako chytrá horákyně, když alibisticky vyzval, aby snížení růstu valorizace posoudil Ústavní soud, zároveň ji však podepsal. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl politolog Lukáš Valeš. Podle něj tím rezignoval na svou ústavní odpovědnost. Pavel trvá na tom, že jen justice může posoudit, zda je zákon v souladu s Ústavou.

Prezident Petr Pavel se rozhodl podepsat vládní novelu o snížení červnové valorizace důchodů. Zároveň ale uvedl, že je nutné, aby ji přezkoumal Ústavní soud. Podle politologa Lukáše Valeše jde o chybný krok. „Místo toho, aby přistoupil k výkonu funkce zodpovědně, tak se zachoval jako chytrá horákyně. Novelu podepsal a alibisticky řekl, ať to rozhodne Ústavní soud,“ pronesl pro CNN Prima NEWS Valeš. „Řekl, že chápe obavy opozice a zákon nevidí jako právně čistý… V tom případě mu ale nic nebránilo ho zastavit,“ sdělil Valeš a úpravu označil za paskvil.

Pavel podle něj chtěl všechny potěšit a zároveň nikoho neurazit. „Tím rezignoval na svou ústavní odpovědnost. Je to špatný signál i pro budoucnost, protože prezident by měl mít v otázkách, které nevyžadují kontrasignaci předsedy vlády jasno a měl by si za svým názorem stát,“ sdělil Valeš.

Pavel zdůraznil, že Ústavní soud je jedinou institucí, která má pravomoc objektivně rozhodnout, zda je navrhovaný zákon v souladu s Ústavou. „Ani já jako prezident to nemůžu,“ podotkl Pavel na tiskové konferenci v Hrzánském paláci.

Premiér Petr Fiala (ODS) i přes Pavlovy výtky považuje prezidentův postup za správný a důležitý. „Zabraňuje enormnímu nárůstu zadlužení naší země. Zároveň zaručí všem, kteří pobírají důchody, jejich zvýšení průměrně o 780 korun,“ řekl.

„Vládu teď čeká úkol přijít se zásadní reformou penzí pro budoucnost všech generací. Úkol, kterého se nebojíme,“ přidal se ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

O válce na Ukrajině rozhodne Moskva a Washington

Ve vysílání CNN Prima NEWS Valeš mluvil také o Pavlově návštěvě Polska. Prezident se tam ve čtvrtek a pátek setká s tamní hlavou státu Andrzejem Dudou a dalšími ústavními činiteli. Navštíví také polské a americké logistické centrum na letišti Rzeszów, odkud se západní vojenská pomoc dostává na Ruskem napadenou Ukrajinu.

Polsko a Česko paří mezi jedny z nejsilnějších podporovatelů Kyjeva. Podle Valeše ale státy východní Evropy nemají na válku zásadní vliv. „Často je to přitom tak prezentováno, ale velmi bych před tím varoval. Musíme si uvědomit velikost České republiky a Polska. Ukrajina je jen zástupné bojiště mezi Ruskem a USA,“ konstatoval Valeš.

„Z Ameriky máme zejména z republikánské strany signály, že příští prezident, který zřejmě vzejde z jejich řad, bude chtít válku na Ukrajině ukončit co nejdřív,“ dodal Valeš.

x X X

DR  POLLERT  POČÍTÁ  S  DALŠÍM  ZADLUŽOVÁNÍM  LIDÍ

DALŠÍ  DEMONSTRACE  PROTI  FIALOVI?

POLLERT  BY  SKVĚLE  NAHRADIL  FIALU

Dr. Lukáš Pollert: ČR se bude dál zadlužovat a domácnosti na tom budou hůře

Zákrok policie po sobotní demonstraci v Praze byl podle vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (43) profesionální. V první fázi byl defenzivní, na násilí pak musela adekvátně reagovat, řekl v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Dále pak současná drahota přiměla řadu lidí jít na demonstraci vyjádřit svůj názor.

Tempo růstu cen v Česku se v únoru proti lednu snížilo, a to zejména kvůli tomu, že ceny energií už narazily na cenové stropy. Zdražování v únoru táhly hlavně potraviny. Pro ŽivotvČesku.cz poskytl svůj komentář uznávaný lékař a komentátor Lukáš Pollert (52), který v rámci dohledné budoucnosti nevidí světlo na konci tunelu.

Sobotní protivládní demonstraci Česko proti bídě svolala na Václavské náměstí v centru Prahy strana Právo Respekt Odbornost (PRO). Po oficiálním skončení akce zhruba v 17:00 se část účastníků pokusila sundat z fasády Národního muzea ukrajinskou vlajku. Policie demonstranty vyzvala k odchodu, na místo dorazili těžkooděnci, kteří zablokovali vstup do budovy. Policisté zajistili 18 lidí, podezřelí jsou z přestupku. Jeden z účastníků byl zadržen pro podezření z trestného činu. Muž měl podle fotografií z demonstrace na batohu písmeno Z, které používá ruská armáda během války na Ukrajině, a na rukávu logo ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny.

Pokud pak jde o inflaci, letos se neočekává, že by došlo na její dramatický pokles. V lednu inflace dosáhla 17,5 procenta, zrychlila z prosincových 15,8 procenta. Podle odborníků bylo za zrychlením tempa růstu cen zejména zdražení energií po konci úsporného tarifu a přechodu na cenové stropy. Následně meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v únoru zpomalil z lednových 17,5 procenta na 16,7 procenta. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ).

Co bude eskalovat, tak to, když se bude zhoršovat ekonomická situace rodin. To je vždy nějakým hybatelem. Jedna věc je, že část se odehrává na sociálních sítích, kdy se lidé vyjadřují, ale to je málo. A pak fyzicky někam přijít je druhá možnost. Ale nemyslím si, že to k něčemu většímu povede. Máme tady vládu ještě na další tři roky, která má většinu, tedy 108 hlasů ve Sněmovně, a nemyslím si, že se bude něco měnit. ČR se bude dál zadlužovat a domácnosti na tom budou hůře,“ řekl pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na téma, které vzbudilo řadu silných emocí.

Účastníci sobotní protivládní demonstrace zaplnili Václavské náměstí v celé šířce po Opletalovu ulici. Ve středu náměstí byli až k Jindřišské ulici. Předseda pořádající strany PRO Jindřich Rajchl uvedl, že pokud vláda nepřijme požadavky jeho strany nebo neodstoupí, další protest na stejném místě se uskuteční 16. dubna a akce přejde v blokádu vládních budov.

X X X

BAŠTA,  SPD:  PROTI  FIALOVI  BOJOVAT  VYPÍNÁNÍM  SVĚTEL

Chcete bojovat proti vládě? Zapínejte a vypínejte konvici, radí Bašta z SPD

Jaroslav Bašta – poslanec SPD, bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině, neúspěšný kandidát na prezidenta. Vládní koalice si nedokáže představit, jak by se miliony bezbranných konzumentů mohly bránit jejich zvůli, píše poslanec SPD. A přichází s neotřelým nápadem.

Poslanec SPD Jaroslav Bašta přišel s návrhem netradičního protestu. Na svém blogu radí, jak se bránit údajnému spolčení vládní koalice, Senátu, prezidenta, Ústavního soudu a médií:

„Žijeme ve složitém a komplikovaném světě. Proto by se ta nejúčinnější protivládní demonstrace mohla nakonec odehrát večer v pohodlí obývacích pokojů. I ti nejslabší se totiž mohou bránit,“ napsal bývalý velvyslanec v článku na jeho stránce z dob kandidatury na Hrad, kde stále publikuje.

Současná vláda podle něj může vést Českou republiku až ke státnímu bankrotu „jako třeba někde v Jižní Americe“. A podobně jako v Jižní Americe by se podle Bašty také lidé měli bránit proti zdražování energií.

„Se situací velmi podobnou té naší se v devadesátých letech potýkali občané Argentiny. Našli geniální řešení – zapínáním a vypínáním elektrických spotřebičů ‚vyráběli‘ krátkodobé výpadky proudu – blackouty. Osvědčilo se to, takže ještě v roce 2018 tak zabránili zvýšení cen elektrické energie pro domácnosti,“ napsal neúspěšný prezidentský kandidát.

Recept na revoluci z pohodlí domova Bašta doprovodil kresleným návodem:

K podobnému protestu se skutečně Argentinci svolávali před pěti lety, v dubnu 2018. Tehdy nešlo o opakované zapínání a vypínání elektrických spotřebičů, podle výzvy sdílené na sociálních sítích měli Argentinci v osm hodin večer na jednu hodinu všechny spotřebiče vypnout. Zaprvé, aby způsobili finanční ztrátu dodavateli energií, a zadruhé s vidinou toho, že se síť bez patřičného odběru energie přehřeje a poškodí.

Zda Baštova metoda spočívá v opakovaném zapínání a vypínání rychlovarných konvic, nebo zda měl na mysli spíš onu černou hodinku, redakci neujasnil.

„Velmi dobré know-how mají Argentinci. Něco si o tom přečtěte,“ odpověděl poslanec na dotaz, jak svůj protest zamýšlel. A na opakovanou otázku, tedy zda myslel opakované zapínání a vypínání spotřebičů, nebo jejich vypnutí, odpověděl podobně: „To je to know-how fyziky základní školy.“

Zvýšilo by to náklady, hlásí ČEPS

Redakce zjišťovala, zda by Baštův „konvicový protest“ skutečně mohl způsobit potíže energetické soustavě.

Bezproblémové dodávky elektřiny zajišťuje státní společnost ČEPS (Česká elektroenergetická přenosová soustava). Provozuje elektroenergetické přenosové soustavy v Česku a na starosti má i jejich provoz v rámci propojených evropských soustav.

Redakce zaslala státnímu podniku dva dotazy: Co by se stalo, kdyby obyvatelé pražského Břevnova (bydliště Jaroslava Bašty) začali v jednu chvíli zapínat a vypínat rychlovarnou konvici? A co by se stalo, kdyby na jednu hodinu třetina obyvatel České republiky vypnula všechny své domácí spotřebiče?

Mluvčí Lukáš Hrabal ponechal první otázku bez odpovědi.

„Jedním z hlavních úkolů společnosti ČEPS je udržování výkonové rovnováhy neboli udržování rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektrické energie. Dispečeři ČEPS k tomu využívají tzv. služby výkonové rovnováhy, kdy provozovatelé smluvních elektráren a tepláren za úplatu poskytují flexibilitu, respektive rezervují část výkonu svých zařízení, a na základě pokynů ČEPS výrobu buď zvyšují nebo snižují,“ popsal mluvčí Hrabal.

Nečekaný výpadek na straně odběratelů elektrického proudu by ale skutečně museli dispečeři řešit, a to za cenu zvýšených nákladů.

„V případě současného vypnutí tak výrazného množství spotřebičů by došlo k nerovnováze v elektrizační soustavě, kterou by naši dispečeři museli řešit aktivací velkého množství služby výkonové rovnováhy z ČR i ze zahraničí. To by zvýšilo náklady na pokrytí systémové odchylky, tedy rozdíl mezi plánovanou a skutečnou spotřebou elektřiny,“ připustil mluvčí.

Tyto náklady navíc by zaplatili obchodníci s elektřinou, kteří mají odpovědnost za predikovaný odběr svých zákazníků – tedy například ČEZ, PRE a další.

X X X

Pavel podepsal nižší valorizaci důchodů, navzdory ústavním pochybnostem

Prezident Petr Pavel podepsal sporné omezení valorizace důchodů. Červnový růst penzí tak bude zhruba o polovinu nižší než podle běžných zákonných pravidel. Podpis provedený ve čtvrtek potvrdila prezidentova mluvčí Markéta Řeháková. Průměrná měsíční penze tak vzroste o 760 korun místo o předpokládaných 1 770 korun.

 Snížení valorizace je podle vlády nutné pro stabilizaci veřejných financí, stát jen za letošek ušetří 19,4 miliardy korun. Opozice naopak mluví o ožebračování důchodců a hodlá novelu napadnout u Ústavního soudu, a to kvůli retroaktivitě a způsobu projednání ve Sněmovně.

Pavel ve středu oznámil, že se rozhodl novelu podepsat, je ale podle něj nezbytné, aby ji přezkoumal Ústavní soud (ÚS). Pokud by se opozice nakonec na soud neobrátila, učinil by tak on sám. Prezident rozumí právním námitkám opozice, která je podle něj přesvědčena o tom, že vláda prosadila novelu protiústavním způsobem z důvodu retroaktivity a projednání ve stavu legislativní nouze ve Sněmovně.

Za pravdu ale dává i vládě. „Její argumenty, stejně jako argumenty ekonomických odborníků, hovoří jasně o tom, že zpomalení růstu penzí za stávající situace je nezbytné,“ řekl Pavel ve středu. Mimořádná valorizace by podle něj znamenala růst penzí zejména u seniorů s nejvyššími příjmy.

Krok Pavla kritizovala opozice. Prezident dnes novinářům během své návštěvy Polska řekl, že počítal s tím, že rozhodnutí vzbudí reakce. Bylo by podle něj překvapivé, kdyby to tak nebylo. „Mnoho lidí považovalo za správné tu mimořádnou valorizaci uskutečnit ve výši, která vycházela z dosud platného zákona, a přibližně stejný počet lidí to považoval za chybné rozhodnutí, které bude mít důsledky v budoucnu,“ poznamenal.

Řekl, že strávil hodně času konzultacemi s různými odborníky. Nakonec u něj převážila ekonomická kritéria. Povolení extrémního nárůstu důchodů v tomto roce by podle něj nutně znamenalo významné seškrcení růstu důchodů v dalších letech. „Když jsem posčítal všechna pro i proti, tak mi to opravdu vyšlo mírně ve prospěch podepsat ten zákon i s tím rizikem, že je tam podezření z možné kolize s ústavou,“ dodal. To ale podle něj musí rozhodnout Ústavní soud.

Pavel na středeční tiskové konferenci, na které oznámil své rozhodnutí, zároveň vyzval vládu, aby jednala s opozicí o jejím návrhu na zmražení platů ústavních činitelů. Novinářům dnes řekl, že to považuje za správné a se zástupci sněmovních stran o tom chce mluvit. „Za situace, kdy chceme, aby resorty škrtaly své rozpočty, aby se lidé uskromnili, tak přece není možné, aby politikům rostly platy. Už minimálně z pocitu solidarity s ostatními by to měli udělat. Budu trvat na tom, abychom to udělali,“ doplnil.

Při mimořádné valorizaci, která ze zákona nastává při vyšším růstu cen, se zvedá zásluhový procentní díl důchodu. Podle běžných pravidel by činilo zvýšení od června 11,5 procenta. Předlohou vzroste procentní část penze o 2,3 procenta a k tomu všem ještě o 400 korun, což by mělo podle zdůvodnění o něco zvýhodnit penzisty s nejnižšími důchody.

Sněmovní schvalování omezení růstu důchodů provázely rozsáhlé opoziční obstrukce. Pochyby o ústavnosti se týkají možné zpětné platnosti kroku, vládní činitelé s nimi nesouhlasí. Spory budí i schvalování předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze. Kabinet poukazoval na to, že předloha musí vyjít ve sbírce do 22. března, což je poslední den pro vydání vládního nařízení k červnovému navýšení penzí podle platných pravidel. V případě, že by ji Pavel vetoval, Sněmovna by pravděpodobně již nestihla přehlasovat jeho postoj včas.

Úpravou červnové valorizace stát letos vydá na penze podle důvodové zprávy 15 miliard korun navíc. Pokud by platila běžná pravidla, výdaje státního rozpočtu by vzrostly o 34,4 miliardy korun. Menší rozpočtový dopad bude pokračovat i v dalších letech. Příští rok půjde podle zdůvodnění o úsporu 33 miliard korun z původně předpokládaných 58,8 miliard korun vydaných na penze navíc.

X X X

Závislost na Rusku je riziko, řekl Pavel. Jednal v Polsku o plynovodu Stork II

Prezident Petr Pavel jednal s polským prezidentem Andrzejem Dudou o budování plynovodu Stork II. „Válka nám ukázala, že závislost na Rusku je strategickým rizikem,“ prohlásil Pavel, který do Polska na druhou oficiální návštěvu zamířil i se ženou Evou. S Dudou mluvil i o blížícím se summitu NATO a o lepším dopravním spojení mezi oběma zeměmi.

 „Jsem rád, že se Česku podařilo snížit závislost v krátkém období na nulu. Jedna z důležitých alternativních cest vede přes terminál v Gdaňsku a plynovod Stork II. Jsem rád, že tu nacházíme s polskou stranou společnou řeč,“ uvedl Petr Pavel.

„Hovořili jsme o rozvoji přístavu v Gdaňsku a potenciálních dodávkách pro ČR prostřednictvím tohoto přístavu a sítě plynovodů z Polska,“ řekl polský prezident Duda.

„Přímé napojení na polské terminály na zkapalněný zemní plyn nám umožní zajistit dodávky plynu na naše území od jiných než ruských dodavatelů. Toto propojení navíc umožní snížit náklady za dodávky plynu, a tudíž i konečnou cenu pro spotřebitele,“ prohlásil už dříve ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a plánu plynovodu Stork II, který by v budoucnu mohl do Česka každoročně dopravovat až sedm miliard kubíků plynu, více než čtyři pětiny domácí spotřeby.

Česko a Polsko patří mezi ty evropské země, které prosazují co největší pomoc Ukrajině napadené Putinovým Ruskem, a i proto jsou podle obou prezidentů vzájemné vztahy nejlepší za dlouhou dobu. „Je to jistě způsobeno i válkou na Ukrajině. Uvědomili jsme si, jaká je cena spolupráce s přáteli a spojenci,“ prohlásil Petr Pavel.

„Poválečná obnova Ukrajiny bude příležitost pro ekonomiky obou zemí,“ řekl také ve Varšavě český prezident.

Prezident Duda označil Česko a Polsko za advokáty Ukrajiny

Polský prezident Duda mluvil o tom, že Ukrajina by v budoucnu měla být v budoucnu součástí Evropské unie i NATO. „Měli bychom se snažit působit tímto směrem,“ řekl Duda, který Česko a Polsko označil za advokáty Ukrajiny.

„Hovořili jsme i o přeshraniční spolupráci, také o budování dopravních spojení mezi našimi zeměmi,“ řekl také Duda, který Petra Pavla přijal ve Varšavě s tradičními vojenskými poctami. Zmínil, že dobudování dopravního spojení prostřednictvím české D11 a polské S3 by vytvořilo důležitou spojnici obou zemí, usnadnilo Čechům návštěvy Baltského moře a pomohlo i obchodu.

Do Polska jako druhé země zamířil Pavel i kvůli slovům Babiše v kampani před volbou na Hrad

Cestu do Polska si Pavel naplánoval jako druhou kvůli vyjádření jeho soupeře v prezidentské volbě Andreje Babiše v kampani. Odpovídal v debatě v ČT na otázku, zda by Česko mělo splnit své závazky a poslat v případě napadení Polska či pobaltských států do těchto zemí vojáky.

„Ne, určitě ne. Myslím si, že je potřeba mluvit o míru. V žádném případě bych neposílal naše děti a děti našich žen do války,“ řekl. Později svá slova korigoval. „Nikdy jsem článek 5, tedy kolektivní obranu NATO, nezpochybnil. Jen jsem si nechtěl ani představit, že by mohlo dojít ke třetí světové válce,“ dodal Babiš.

Návštěva Polska je jeho druhou zahraniční cestou po inauguraci z minulého týdne. Na první byl v pondělí a v úterý na Slovensku.

S polským prezidentem Andrzejem Dudou se Petr Pavel potkal už v únoru ještě před svou inaugurací na Mnichovské bezpečnostní konferenci.

„Vztahy s polskými přáteli mají velkou váhu, o to víc v dnešních těžkých časech, kdy společně musíme pomoci i s řešením problémů za našimi hranicemi. Těším se na spolupráci a brzké setkání ve Varšavě,“ uvedl v Mnichově Petr Pavel.

Odpoledne Petr Pavel položil věnec u hrobu neznámého vojína a poobědval s předsedkyní Sejmu Elžbietou Witekovou. Jednal i s předsedou polského Senátu Tomaszem Grodzkim. Setkal se i s krajany u české ambasády na náměstí Václava Havla.

Pavel zamíří i do překladiště vojenské pomoci západních zemí Ukrajině

V pátek se Petr Pavel sejde s premiérem Mateuszem Morawieckim a navštíví Evropskou agenturu pro pohraniční a pobřežní stráž Frontex.

Poté přeletí na letiště Rzeszów. To od počátku války na Ukrajině slouží jako překladiště pro vojenskou pomoc, kterou zemi poskytují západní země.

První dáma Eva Pavlová má částečně po oba dny vlastní program. Ve čtvrtek si například s Kornhauserovou-Dudovou prohlédla Královský hrad.

V pátek manželka českého prezidenta navštíví staré město. V Rzeszówě si prohlédne Medevac Hub Jasionka pro pacienty evakuované z Ukrajiny. Podívá se i do centra pomoci uprchlíkům, který zřídil Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

X X X

V Polsku operovala ruská špionážní síť. Sbírala údaje o zbraních pro Ukrajinu

Polské úřady rozkryly špionážní síť pracující pro Rusko. Informovala o tom rozhlasová stanice RMF FM, podle níž skupina připravovala v zemi sabotážní činnost. Úřady zadržely šest lidí. Stanice uvedla, že byl v souvislosti s činností sítě na železničních tratích a v národní kritické infrastruktuře vyhlášen bezpečnostní poplach.

Reportér rozhlasové stanice zjistil, že zadrženými jsou cizinci z východní Evropy, pracující pro ruské služby. Agenti polské kontrarozvědky ABW je zadrželi v souvislosti s odhalením skrytých kamer na důležitých tratích a železničních uzlech. Kamery zaznamenávaly pohyb na kolejích.

Podle informací RMF FM šlo především o úseky železničních tratí v Podkarpatském vojvodství, včetně okolí letiště v Jasionce u Rzeszówa, které je hlavním překladištěm pro dodávky západních zbraní a munice pro Ukrajinu.

V pátek má letiště navštívit i český prezident Petr Pavel, který bude v Polsku na své druhé zahraniční cestě ve funkci.

Kamery byly i v jiných částech Polska. V souvislosti s odhalením přešly polské bezpečnostní složky do stavu nejvyšší pohotovosti. Úřady podle RMF FM věnují zvláštní pozornost zabezpečení strategicky důležitých železničních tras v Polsku a posílila se také ochrana klíčových objektů kritické infrastruktury.

Podle bývalého zástupce šéfa polské vojenské kontrarozvědky Macieje Matysiaka ruské tajné služby patrně shromažďovaly především údaje o počtu transportů, jejich zabezpečení a typu techniky, která se dostává ze Západu na Ukrajinu.

Získané informace lze použít k provedení protiopatření včetně sabotáže a diverzních akcí, upozornil expert a poukázal na příklad výbuchu muničního skladu v moravských Vrběticích v roce 2014.

X X X

Rajchlovci napadli auto z Ukrajiny. Řidiči spílali do „hajzlů“, zachytilo video

V sobotu se dav příznivců Jindřicha Rajchla pokusil po skončení demonstrace Česko proti bídě strhnout ukrajinskou vlajku z Národního muzea. Incident, který vyvolal bouřlivé reakce však není jediný. Demonstranti také zaútočili na auto s ukrajinskou značkou, které v době události projíždělo právě pod muzeem.

 Vlnu reakcí vyvolala sobotní demonstrace, kdy někteří účastníci chtěli strhnout z budovy Národního muzea ukrajinskou vlajku. Představitelé strany Právo Respekt Odbornost (PRO) se však od pokusu distancovali. Ve středu také odmítli, aby byli spojováni s proruskými symboly, které na sobě měli někteří účastníci akce.

Jenže kromě strkanice před muzeem se odehrál ještě další incident. Jeden z podporovatelů na přechodě před muzeem napadl auto s ukrajinskou značkou. Demonstranti se na počátku bránili slovy, že auto na ně údajně najíždělo. Jenže jejich tvrzení vyvrátila videa, která incident zachytila.

„Hajzl, bych mu dala ty vole“

Ze záznamů je totiž jasné, že demonstrant v červeném oblečení začne bezdůvodně mlátit do kapoty stojícího auta. Důvodem zřejmě je, že auto má ukrajinskou značku a vlajku. Řidič poté vystoupil z auta, aby jej bránil před útočníkem.

Jeden z demonstrantů u Národního muzea poničil ukrajinské auto | foto: twitter.com/@Yarikk_11

Poté došlo ke konfliktu, při kterém padlo několik facek a rány pěstí. „Dej mu, dej mu. Hajzlovi jednomu, si tady bude vyskakovat. Hajzl, bych mu dala ty vole,“ podporuje agresora žena, která mezi tím skanduje: „Českou vlajku.“ K ní se přidávají další demonstranti, kteří na řidiče ukrajinského auta pokřikují: „Fašisti. Vypadni, fašisto.“

Celému incidentu přihlíželi lidé z antikonfliktního týmu ve žlutých vestách, to však útočníkovi nezabránilo, aby znovu do auta kopl. Do akce se zapojil další demonstrant, který rovněž do auta několikrát kopl. Když auto poté odjíždělo, stihl do něj útočník ještě jednou uhodit.

 Redakce v souvislosti s incidentem oslovila i policii s dotazem, zda jej nějak řeší. Policejní mluvčí Violeta Siřišťová pro iDNES.cz sdělila, že zatím v případu nejsou žádné novinky a redakci odkázala na tiskovou zprávu k demonstraci.

„Jednu osobu policisté zajistili, jelikož vběhla na magistrálu a poškodila projíždějící vozidlo s ukrajinskou SPZ. V současné chvíli se celým případem zabývají pražští kriminalisté a právní kvalifikace případu bude stanovena,“ stojí v tiskové zprávě policie.

X X X

BANKA  ZKRACHOVALA,  ŠÉF  NEZAJISTIL  DVĚ  MILIARDY  DOLARŮ

Idiotský šéf neumí tajně sehnat dvě miliardy dolarů. Bankéři ze SVB popsali důvody krachu

Zaměstnanci zkrachovalé americké banky Silicon Valley Bank (SVB) tepají ředitele Grega Beckera, který prý ve finále pád společnosti způsobil. Podle nich Becker svojí přílišnou transparentností začal zbytečně šířit paniku. Insideři firmy rovněž prozradili tragikomickou informaci, že krátce před bankrotem přišel na účty zaměstnanců štědrý finanční bonus.

Páteční krach americké Silicon Valley Bank – 16. největší banky v zemi – překvapil celý svět, nejvíce ale pochopitelně ovlivnil zaměstnance. Mají jasno v tom, že za celý průšvih může právě výkonný ředitel Greg Becker.

 Důvodem pádu SVB byla především špatná investiční strategie a nevhodná práce s rizikem. Společnost sázela hlavně na dluhopisy kryté hypotékami, které ale musela v době vysokých úrokových sazeb prodávat se ztrátou. V pokladně SVB proto začínaly chybět miliardy a Becker v tu chvíli podle svých zaměstnanců udělal to nejhorší, co mohl. Přiznal se.

 Nešťastná věta rozpoutala paniku

„To bylo naprosto idiotské,“ rozohnil se pod slibem anonymity jeden z bankéřů v rozhovoru pro americkou CNN. „Byli šíleně transparentní. Což je úplný opak toho, co v takové chvíli obvykle děláte. Ve finále to byla právě transparentnost a přímočarost, co je dostalo do úzkých,“ dodal.

Becker dva dny před krachem veřejně přiznal, že jeho banka musela prodat aktiva se ztrátou 1,8 miliardy dolarů (40 miliard korun). Becker dále prohlásil, že se jeho společnost pokouší o získání 2,25 miliardy dolarů (50 miliard korun), které by měly pomoci situaci stabilizovat.

Právě informace o tom, že se Becker pouze snaží peníze získat, ale nemá nic jisté, veřejnost vyděsila. Výkonný ředitel navíc pronesl nešťastnou větu, když řekl, že „to poslední, co potřebujeme, je panika“. Čímž sám paniku rozpoutal. Následně totiž klienti vzali pobočky útokem, což přivodilo krach SVB.

 Měl letět v Kuvajtu

„Lidé jsou zkrátka v šoku z toho, jak hloupý tento ředitel je. Jste v branži 40 let a říkáte mi, že nemůžete potají sehnat dvě miliardy dolarů? Nasedněte na letadlo do Kuvajtu jako všichni ostatní a přenechte jim jednu třetinu podílu v bance,“ sdělil pro CNN naštvaný zaměstnanec.

Podle něj bankrot peněžního domu nezpůsobily zlé nebo postranní úmysly kohokoli z vedení, ale konkrétní chyby a naivita.

Vedle Beckera viní veřejnost z pádu také Fed (americkou centrální banku), který svou jestřábí politikou a překotným zvyšováním úrokových sazeb údajně dovedl SVB ke krachu.

Tragikomický bonus

Insideři banky každopádně prozradili médiím ještě jeden tragikomický detail, který ilustruje, že krach SVB byl nejspíš překvapivý i pro úzké vedení. Jen několik hodin před kolapsem totiž zapípaly na účtech zaměstnanců finanční bonusy, vyplácené za práci v minulém roce. Informoval o tom web CNBC.

Jejich konkrétní objem není známý, mělo ale jít o velmi štědré bonusy. Lidem na vyšších postech mohly v přepočtu přijít až tři miliony korun.

X X X

Protestní hnutí zemědělců ovládlo nizozemské volby, má víc křesel než Rutte

Velkým vítězem nizozemských voleb, které určí nové složení Senátu, se stala protestní strana zemědělců známá jako BBB (BoerBurgerBeweging). Hnutí, které stálo za protesty zemědělců proti vládním plánům na povinné snižování emisí, získalo podle prvních odhadů výsledků víc křesel než vládnoucí Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho.

 Podle exit pollů získala strana BBB 15 z celkového počtu 75 mandátů v horní komoře nizozemského parlamentu, který má pravomoc zablokovat zákony schválené v dolní komoře. Strana VVD pak podle všeho získala 10 z původních 12 křesel, které měla dosud.

„Nikdo už nás nemůže ignorovat,“ reagovala vůdkyně strany BBB Caroline van der Plasová. „Voliči se jasně vyjádřili proti vládní politice,“ dodala v rozhovoru pro nizozemské Radio 1.

Nizozemská vláda loni na začátku června představila plány na snížení emisí oxidu dusičitého a čpavku o 70 procent, v některých oblastech až o 95 procent. Podle vlády jde o „nevyhnutelnou změnu“.

Vládnoucí koalice vyčlenila přes 24 miliard eur na financování změn, které pravděpodobně přimějí mnoho zemědělců drasticky snížit počet hospodářských zvířat nebo se jich úplně zbavit. Zemědělci plány označili za nerealistické a začali pořádat protesty. Podle hnutí BBB je problém „zveličován“ a navrhovaná řešení jsou namířená proti zemědělcům.

Rutteho vláda nemá už od předchozích voleb v roce 2019 v Senátu většinu a musí jednat s většinou levicovými oponenty, poznamenala Reuters. BBB získala v roce 2021 ve volbách do dolní komory parlamentu jediný mandát, popularita strany však v poslední době vzrostla i v souvislosti s narůstající nedůvěrou vůči Rutteho vládě.

X X X

Němečtí konspirátoři mají svou seznamku, hledají se podle teorií o spiknutí

Německý konspirátor Michael Brundel založil seznamku pro vyznavače konspiračních teorií SchwurbelTreff. Aktivní uživatelé platformy musí vyplnit údaje o tom, jakým teoriím spiknutí věří nebo také o počtu očkovacích dávek proti covidu-19 ve svém těle.

Seznamka SchwurbelTreff vznikla minulý měsíc a už během prvních tří týdnů měla 1 500 uživatelů. Její název je založen na hanlivém označení pro stoupence konspiračních teorií. Ideální je pro ty, kteří popírají existenci covidu-19, přistání člověka na Měsíci nebo kulatost Země.

Podmínkou vytvoření vlastního účtu na nové seznamce je zodpovězení obvyklých otázek týkajících se tělesné výšky či věku i těch méně obvyklých. Ty se týkají koronaviru a konspiračních teorií. Uživatelé musí rovněž prozradit, z jakých médií čerpají informace nebo jakou mají představu o vývoji světa v příštích dvaceti letech.

To je v ostrém kontrastu s velkými seznamkami jako Tinder, Match, Hinge a Bumble, které v roce 2021 vyzývaly své uživatele, aby se nechali očkovat proti covidu-19. Samotný zakladatel seznamky Brundel alias Captain Future nadále šíří mýtus o tom, že očkovaní lidé představují nebezpečí pro neočkované.

Berlínský expert na extremismus Nicholas Potter se obává, že nárůst počtu konspirátorů může vést k tomu, že si znepřátelí lidi z jejich sociálního prostředí, a k vytvoření „spirály radikalizace“.

Potter také připomíná, že německý pokus o vytvoření seznamky pro vyznavače konspiračních teorií není první. Poukázal přitom na švýcarskou seznamku, která byla vytvořena zvlášť pro takzvané antivaxery během koronavirové pandemie.

x x x

Mexiko nebezpečné, varují USA po smrti turistů. Vy víc, kontruje prezident

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador prohlásil, že Mexiko je bezpečnější než Spojené státy. Reagoval tak na kritiku amerických republikánských politiků, kteří Mexiko kritizují kvůli únosu a zabití několika amerických turistů. Incident vyvolal diplomatické napětí. Obrador obviňuje republikány, že se snaží jeho zemi uškodit.

 „Mexiko je bezpečnější než Spojené státy. S bezpečným cestováním po Mexiku není žádný problém. To je něco, co občané USA vědí, stejně jako naši spoluobčané, kteří žijí v USA,“ řekl mexický prezident.

Na počátku března odštěpenecká skupina mexického drogového kartelu Golfo zvaná Štíři zaútočila na minivan se čtyřmi Američany ve městě Matamoros. Američany následně unesli a převáželi je na různá místa, včetně kliniky, aby jim tam lékaři poskytli první pomoc. Dva Američané ale zemřeli. Zbytek, muže a ženu, únosci propustili, zřejmě v obavě z americké odvety.

Texaské oddělení veřejné bezpečnosti doporučilo, aby se obyvatelé během jarních prázdnin cestování do Mexika vyhýbali, právě s odkazem na riziko kartelového násilí. Americké ministerstvo zahraničí doporučuje necestovat do šesti z 32 mexických států, včetně severovýchodního Tamaulipas, kde se nachází Matamoros. Ministerstvo též vyzývá americké občany, aby „přehodnotili cestu“ do sedmi mexických států a v 17 státech dbali „zvýšené opatrnosti“.

Obrador doporučení amerických úřadů silně zkritizoval. „Americké vládní výstrahy říkají, že je bezpečné cestovat pouze do států Campeche a Yucatán. Kdyby tomu tak bylo, tolik Američanů by nepřišlo žít do Mexico City a do zbytku země,“ prohlásil s odkazem na státní statistiky, podle kterých někteří Američané odcházejí do Mexika kvůli nižším životním nákladům a teplejšímu počasí.

Turisté USA jsou pro ekonomiku Mexika velmi důležití, ročně vytváří miliardové příjmy. Americké výzvy jsou pro něj proto velmi nemilé.

Levicový prezident obviňuje konzervativní americké politiky, že vedou proti Mexiku kampaň a snaží se zabránit jeho rozvoji. Varoval, že země může spustit vlastní „informační“ kampaň s cílem přesvědčit mexické Američany, aby opustili Republikánskou stranu. Za to si vysloužil kritiku ze strany republikánů, podle nichž je taková hrozba neakceptovatelná.

Obrador svými prohlášeními reagoval na návrhy části republikánů v čele se senátorem za Jižní Karolínu Lindsey Grahamem, kteří požadují označit mexické drogové kartely za teroristické organizace, aby vůči nim americká armáda mohla uskutečnit vojenskou akci. Graham varoval, že pokud Mexiko nebude vůči kartelům zastávat tvrdší postoj, stane se „nepřítelem USA“.

Podle mexického prezidenta takové návrhy uráží mexický lid. „Nejsme protektorátem Spojených států ani kolonií Spojených států. Mexiko je svobodná, nezávislá, suverénní země. Nepřijímáme rozkazy od nikoho,“ zdůraznil.

Pochybnosti o jednání kartelu

Američané uvedli, že hodlají případ vyšetřit a přivést pachatele k odpovědnosti. Mexický soudce už obvinil pět mužů, které Štíři vydali úřadům. Skupina přitom zanechala i dopis, ve kterém se omluvila obyvatelům Matamoros, obětem únosu a jejich rodinám i Mexičance, která se náhodně ocitla v dráze kulek.

Co gang k útoku na vozidlo Američanů cestujících za místním plastickým chirurgem vedlo, není jasné. Mexičtí vyšetřovatelé soudí, že útočníci Američany napadli omylem, když je považovali za členy konkurenčního kartelu. V oblasti jsou přestřelky mezi gangstery poměrně běžné.

Muži přiznali, že se do incidentu zapojili, ale odmítli, že by Američany postřelili. Soudce tvrdí, že má však dost důkazů k obvinění.

Kolem překvapivého jednání kartelu se vznáší řada otázek, podotýká list The Wall Street Journal. Podle mexického bezpečnostního analytika a bývalého člena zpravodajských služeb Alejandra Hopea je pětice mužů obětním beránkem.

„V lepším případě je to manipulace soudního procesu ze strany kartelu a v nejhorším to ukazuje koexistenci mezi žalobci a zločineckými skupinami,“ myslí si Hope. „Kdyby se stalo totéž, ale s Mexičany a nebylo to na první straně amerických médií, nikdy by se těch chlápků nevzdali.“

X X X

STATISÍCE  ZA  DAŇ  DOMU,  DALŠÍ  PROTESTY  PROTI  FIALOVI?

Pokud máte baráček z 80. let, bude vás to stát statisíce, varuje ANO

K odmítnutí momentální podoby evropského plánu na snížení energetické náročnosti budov do deseti let vyzvalo vládu Petra Fialy opoziční ANO. „Pokud máte starší dům, který není zateplený, do roku 2030 budete muset investovat statisícové částky,“ varuje stínový ministr životního prostředí ANO Richard Brabec.

 Řekl iDNES.cz, že by se vláda měla pokusit vyjednat v Evropské radě blokační menšinu, protože sama Česká republika to vetovat nemůže.

Majitelé domů a bytů budou muset do 10 let, podle toho, co schválili poslanci Evropského parlamentu, výrazně snížit jejich energetickou náročnost, a to podle kategorií, které si určí členské země. Nové budovy mají mít od roku 2028 nulové emise a povinné solární panely.

„Když přicházejí nesmysly z Evropského parlamentu, vždycky si říkám, jestli je lze ještě překonat. „Socialistické plánování hadr,“ řekl Brabec. Je podle něj nesmysl si myslet, že to zaplatí evropské fondy.

„Vyzýváme Fialovu vládu, aby odmítla tento nesmysl,“ prohlásil stínový ministr životního prostředí. „Věříme, že to bude možné významně změnit,“ řekl Brabec.

„Pokud máte baráček z 80. let, máte smůlu, budete muset zainvestoval,“ uvedl také předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček.

Novou stínovou ministryní školství je Berkovcová místo Vondráka

Předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček, také představil novou stínovou ministryni školství Janu Berkovcovou. Podle Havlíčka se vzdělávání věnuje celý profesní život jakožto aktivní pedagožka nebo spolupracovnice Národního pedagogického institutu.

Nahradila na pozici stínového ministra školství moravskoslezského hejtmana Iva Vondráka, který se rozešel s hnutím po prezidentské volbě a vystoupil i z poslaneckého klubu ANO.

Vondrák podpořil v prezidentské volbě Petra Pavla proti šéfovi ANO, bývalému premiérovi Andreji Babišovi.

Berkovcová kritizovala ve čtvrtek vládu za to, že odstupuje od svého slibu navýšit platy všech pedagogických pracovníků na 130 procent průměrné mzdy.

x X X

GENERÁL  PAVEL  DOSTAL  POKUTU

Prezident Petr Pavel dostal od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu 60 tisíc Kč, a to za netransparentní údaje o dárcích v prezidentské kampani. Je to dosud nejvyšší pokuta, jakou kdy úřad udělil fyzické osobě.

Zjistil to magazín Reportér z transparentního účtu Petra Pavla, magazínu to potvrdil i člen vedení úřadu Jan Outlý.

„Úřad Petru Pavlovi uložil pokutu ve výši 60 tisíc korun za to, že přehled sponzorů, který jako kandidát zveřejnil před volbami, neobsahoval, a to bohužel ve výrazné většině případů, povinné informace. Tedy u fyzických osob datum narození a obec pobytu, u právnických osob název, IČO a sídlo,“ sdělil Outlý Reportéru.

Pokuta byla podle Outlého uložena, ještě než se Pavel ujal úřadu. „Proto se zde neuplatnila přestupková imunita, které jinak prezident požívá,“ vysvětlil magazínu Outlý.

Na transparentním účtu je podle magazínu uvedeno, že Pavel odeslal 60 000 korun úřadu v pondělí 13. března.

Prezidentské volby vyhrál Petr Pavel v lednu. Získal 58,32 procenta hlasů, jeho soupeř Andrej Babiš 41,67 procenta. Pavlovi vyjádřilo podporu přes 3,3 milionu lidí, Babišovi 2,4 milionu. Generál ve výslužbě po deseti letech vystřídal ve funkci prezidenta Miloše Zemana.

X X X

EK  ŽALUJE  ČR

EK zažalovala Česko kvůli směrnici o ochraně oznamovatelů, žádá udělení pokuty

 Evropská komise podala na Česko žalobu kvůli tomu, že nezavedlo do svého práva směrnici o ochraně oznamovatelů protiprávního jednání (takzvaných whistleblowerů). Uvedl to dnes mluvčí Soudního dvora Evropské unie. Komise podle něho zároveň soud požádala o vyměření pokuty, která se bude načítat do doby, než bude Česko pravidla dohodnutá na unijní úrovni respektovat. Ministerstvo spravedlnosti dnes uvedlo, že přijetí potřebných návrhů Poslaneckou sněmovnou lze reálně očekávat ještě letos.

Zakotvení ochrany oznamovatelů do právních předpisů jednotlivých států vychází z evropské směrnice z října 2019, lhůta pro její začlenění do právních řádů členských států uplynula předloni v prosinci. Komise svůj záměr zažalovat ČR a dalších sedm států oznámila v polovině února. Porušení povinností plynoucích z unijních smluv se podle Bruselu týká také Německa, Estonska, Španělska, Itálie, Lucemburska, Maďarska a Polska.

Mluvčí soudu dnes uvedl, že nejvyšší justiční orgán EU obdržel žalobu komise v pondělí. Komise po soudu požaduje, aby Česku vyměřil za nerespektování pravidel paušální pokutu a také stanovil částku, která se bude načítat každý den do doby, než země normu zavede.

Česká vláda předložila Sněmovně návrh zákona na ochranu oznamovatelů koncem loňského listopadu. Nyní je v dolní komoře před druhým čtením, při němž mohou poslanci předkládat pozměňovací návrhy. Mohlo by se uskutečnit na dubnové schůzi. V úvodním kole projednala Sněmovna předlohu v polovině ledna. Ústavně-právní výbor začátkem března doporučil, aby se vztahovala i na přestupky.

Ministerstvo spravedlnosti dnes v reakci na žalobu EK uvedlo, že schválení návrhu zákona poslanci lze reálně očekávat v průběhu letošního roku. Nehledě na to už resort pod vedením ministra Pavla Blažka (ODS) umožnil, aby se lidé mohli dovolávat práv vyplývajících ze směrnice přímo vůči státu, uvedl v tiskovém prohlášení mluvčí ministerstva.

Snaha o legislativní úpravu tzv. whistleblowingu se v Česku objevila v minulých volebních obdobích opakovaně. Žádný z dosud předložených návrhů ale nebyl přijat. Směrnice z roku 2019 je podle EK klíčová při prosazování unijního práva v těch oblastech, kde může jeho porušení vést k poškození veřejných zájmů. Týká se to nejrůznějších politik od ochrany životního prostředí přes zadávání veřejných zakázek po jadernou bezpečnost.

X X X

Hromadná řízení soudy extrémně administrativně zatíží, varují zástupci justice. Ministerstvo navýšení prostředků neplánuje

 Ekonomických dopadů po zavedení hromadných řízení se obávají předsedové krajských soudů. Vyčíslení nákladů a navýšení rozpočtu pro soudy k zajištění této nové agendy podle Kolegia předsedů v návrhu zákona chybí. Ministerstvo spravedlnosti navýšit rozpočet neplánuje. Zájem o novinku prý nebude veliký. „Lze se domnívat, že přinejmenším v prvních letech fungování nové právní úpravy se očekává malé množství hromadných žalob, řádově 5 ročně,“ reagoval pro Českou justici mluvčí resortu Vladimír Řepka.

U spotřebitelských sporů budou lidé moci spojit více žalob v jedno a ušetří tak čas i peníze. Slibuje to návrh zákona o hromadném řízení, který na konci minulého roku Ministerstvo spravedlnosti poslalo do připomínkového řízení. Benefit pro spotřebitele však podle zástupců justice může naopak velmi zatížit soudy. „Doposud žádná taková civilní – občanskoprávní prvostupňová agenda projednávaná v senátním složení u krajských soudů není. Jedná se tak o prvek velmi nesystémový, v jehož důsledku by nejprve muselo dojít k organizační změně, patrně v podobě vytvoření zcela nových soudních oddělení, tudíž nutně by muselo dojít k posílení administrativy,“ varuje předseda Krajského soudu v Ostravě Petr Novák s tím, že ministerstvo samo v důvodové zprávě přiznává, že hromadné žaloby budou skutkově i právně náročné. Návrh vychází ze směrnice Evropské unie a je založen na přihlašovacím, tedy opt-in principu. Žalobní skupina musí mít minimálně 20 členů.

Kolegium předsedů krajských soudů upozornilo na nutnost materiálního personálního posílení krajských soudů. Mělo by se tak stát v dostatečném předstihu před účinností zákona, uvádí předsedové v zápisu z lednového setkání. Půjde o prvostupňovou agendu, která však bude spadat pod krajské soudy. ty budou rozhodovat v senátním složení.

Předsedové soudů se obávají, že hromadná řízení budou znamenat zvýšené náklady Foto: Pixabay

Známe pouze kauzu bankovních poplatků

Návrh zákona uvádí, že soudy „nebudou potřebovat žádné navýšení finančních prostředků“. Teze je však podle zástupců justice postavena na odhadech bez analýzy jakýchkoliv konkrétních dat. „Bez povšimnutí zůstává zásadní fakt, novou agendou zástupných žalob budou zatíženy krajské soudy a tato agenda bude spojena s extrémní administrativní zátěží srovnatelnou s insolvenčním řízením,“ řekl České justici místopředseda Městského soudu v Praze Pavel Pražák.

Odhady nákladů na jedno hromadné řízení:

Okresní soud (agenda „C“), Průměrné náklady na 1 řízení – 5.737,96 Kč, Průměrná délka 1 řízení  – 424,25 dnů (tj. cca 1 rok, 2 měsíce), 1 den řízení – cca 13,5 Kč., Krajské soudy (agenda „C“)

Průměrné náklady na 1 řízení – 27.364,27 Kč, Průměrná délka 1 řízení (KS jako soud 1. stupně) – 703,25 dnů (tj. cca 2 roky), 1 den řízení cca 38,9 Kč.

 Důvodová zpráva podle Pražáka například neobsahuje data o tom, kolik sporů vyvolaných spotřebiteli proti podnikatelům vedou nyní okresní soudy. Jedinou obecně známou kauzou tohoto typu byly tzv. „bankovní poplatky“. „Proto je výrok o rozpočtové neutralitě legislativního záměru, postavený na údajném odpadnutí těchto sporů a jejich nahrazením zástupnými žalobami, přinejmenším nepodložený. Nijak se navíc nekalkuluje s náklady na obsluhu rejstříku zástupných žalob. Kromě toho se předpokládá přesun sporů, které jsou aktuálně řešeny mimo soudní soustavu (ČTÚ, ERÚ, Finančním arbitrem apod.), na soudy. Je tedy zjevné, že tvrzení uvedené v RIA ve vztahu k justici tím spíše nemůže platit,“ dodává Pražák.

Podle mluvčího ministerstva Vladimíra Řepky důvodová zpráva náklady vyčíslila dostatečně. „Zákon o hromadném řízení nezaloží nové hmotně právní nároky, ale pouze umožní jinou, efektivnější formu vymáhání těch stávajících. Namísto 100 individuálních řízení v obdobných věcech bude možné nově vést jedno hromadné řízení,“ vysvětlil Řepka s tím, že tak dojde spíše k odbřemenění soudů.

Zástupné žaloby tedy mají usnadnit spotřebitelům uplatňování bagatelních nároků. Tyto spory se ale doposud před soudy až na výjimky nedostávaly, protože kvůli malým částkám se obvykle lidem nevyplatí se soudit.

Podle soudců se tedy dá předpokládat nárůst sporů na úrovni krajských soudů. „Důvodová zpráva je v analýze dopadů zavedení hromadných řízení rozporná v tom, že na jedné straně argumentuje odbřemeněním okresních soudů o část dosud individuálně vedených sporů v důsledku jejich přesunu ke krajským soudům, kde by měly být projednávány hromadně, ovšem na druhé straně současně poukazuje na to, že jednotlivé nároky spotřebitelů, jež by bylo možné uplatňovat hromadnou žalobou, ve skutečnosti spotřebitelé nyní u soudů vůbec neuplatňují, neboť jsou svou povahou bagatelní a spotřebitelé je tudíž mnohdy nemají motivaci uplatňovat,“ odmítá tvrzení ministerstva předseda krajského soudu v Ostravě Petr Novák.

Obsluha rejstříku hromadných žalob

Dalším výdajem státu budou mzdové prostředky spojené s obsluhou rejstříku hromadných řízení a využíváním dat pro soudní řízení, mzdové náklady IT pracovníků. „Nedomníváme se, že úpravou hromadných řízení odpadnou stovky i tisíce běžných sporů. V současné době nemůžeme ani při historické paměti charakteru naší agendy uvést žádnou skupinu spotřebitelských sporů, která by podmínky pro hromadnou žalobu alespoň teoreticky splňovala,“ uvedla předsedkyně Krajského soudu v Českých Budějovicích Martina Flanderová. Ta v oficiálních připomínkách k návrhu zákona varovala před tím, aby byla novinka spuštěna ještě před tím, než bude spolehlivě rejstřík pro hromadné žaloby fungovat.

V Evropské unii již obdoba zákona funguje ve 20 zemích. Směrnice Evropského parlamentu a Rady EU o zástupných žalobách, ze které návrh vychází, byla schválena již 25. listopadu 2020. ČR ji měla implementovat do 25. prosince 2022 a má tak s její implementací zpoždění. Advokáti již dříve varovali, že pokud ČR úpravu nepřijme, hrozí žaloby různých spolků podle evropské směrnice. Úřad nyní usiluje o to, aby navržená pravidla fungovala od 25. června příštího roku.

Brusel chce po svých členských zemích harmonizaci klasických reprezentativních žalob přihlašovacího typu. Primárním cílem je ochrana spotřebitele a Evropská komise ani nemůže vyžadovat, aby úprava byla širší. Eva Paseková, ceskajustice.cz

X X X

SOUDKYNĚ  ZA  POMOC  POVÝŠENA

Soudkyně, která odsoudila aktivistku za pomoc při potratu, byla povýšena

 Polská soudkyně, která v úterý k osmi měsícům obecně prospěšných pracích odsoudila aktivistku Justynu Wydrzyńskou za poskytnutí „potratových“ pilulek jiné ženě, se ve stejný den dočkala od ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra povýšení, uvedla dnes polská média. V Polsku jsou potraty fakticky zakázány a za pomoc při interrupci hrozí až tři roky vězení. Případ odsouzené aktivistky byl podle tisku první svého druhu v Evropě.

Soudkyně Agnieszka Brygidyrová-Doroszová, která dosud působila u soudu ve varšavské čtvrti Praga, byla ministrovým rozhodnutím přeložena k odvolacímu soudu ve Varšavě. Brygidyrová-Doroszová bývala prokurátorkou, než se v roce 2020 stala soudkyní díky nové soudcovské radě, ovládané vládnoucí stranou; ta předchozí o pět let dříve prokurátorčinu kandidaturu na soudkyni zamítla. O povýšení k odvolacímu soudu nejprve sama usilovala, ale pak svou kandidaturu stáhla. Nyní vytoužené postavení získává „zrychleně“ – rozhodnutím Ziobra, který je jako ministr spravedlnosti současně i generálním prokurátorem.

„Rychlá kariéra,“ poznamenala na svém webu televize TVN 24, podle které obhájce v jiném případu požádal o vyloučení této soudkyně z obavy, že vynáší verdikty v souladu s přáním úřadů.

Úterní verdikt ještě není pravomocný. Wydrzyńská se hodlá odvolat. U soudu uvedla, že vlastními tabletami pomohla už druhé zoufalé ženě, která se stala obětí násilnického a žárlivého partnera. Sama před lety zažila totéž, a to se třemi dětmi. Pilulky poskytla ze soucitu a s vědomím, že je Světová zdravotnická organizace (WHO) pokládá za naprosto bezpečné a že je ve světě užívají miliony žen.

„Necítím se vinna. Vinen je polský stát. Pomohla jsem Anně, když jí nikdo jiný už nechtěl pomoci. To je lidskost, které se nezřeknu. Nebudu se stydět, anebo pokládat to, co jsem udělala, za zločin,“ zdůraznila.

Podle průzkumu, který minulý měsíc provedla agentura SW Research na zakázku Amnesty International, si v Polsku 47,2 procenta dotázaných hodlá při interrupcích navzájem pomáhat. Ve věkové kategorii od 18 do 24 let sdílely tento postoj bezmála dvě třetiny dotázaných. Tři pětiny účastníků průzkumu se vyslovily proti trestům za finanční pomoc při potratech či pomoc při výjezdu za zákrokem do zahraničí.

 X X X

PRYMULA  VARUJE  ČR  PŘED  SVRABEM

Svrabu se těžko zbavuje. Musíme si na něj dávat pozor, varuje Prymula

Nákaz svrabem v Česku přibývá. Státní zdravotní ústav zaznamenal letos v únoru 815 lidí s touto nemocí, meziročně to představuje nárůst téměř o 80 procent. Epidemiolog Roman Prymula pro CNN Prima NEWS uvedl, že nejsou čísla zatím nijak dramatická, přesto si musíme na toto infekční onemocnění dávat pozor.

 „Svrabu se těžko zbavuje,“ varoval epidemiolog v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS a popsal, jak se nemoc přenáší. Svrab je infekční onemocnění způsobené parazitem zákožkou svrabovou. Projevuje se zarudlými pupínky a úporným svěděním. Léčí se mastmi, které parazita vyhubí.

„Svrab se dá poznat i v domácích podmínkách. Na rozdíl od atopického ekzému má poměrně typický obraz. Jsou to takové jakoby činky – dva červené terčíky a mezi nimi naznačená chodbička, která je tenčí. Podle tohoto projevu na kůži jsme schopni poznat, že se jedná o svrab,“ popsal Prymula.

Svrab se šíří přímým kontaktem s infikovanou kůží, ale i nepřímo například prostřednictvím oblečení či ložního prádla. „Nákaza se nepřenáší podáním ruky, ale dominantně šatstvem. Na to si musíme dávat velký pozor a být obezřetní zejména v zařízeních, kde dochází k většímu kontaktu lidí a kde se střídají, to znamená ubytovny, azylové domy či nemocnice. Tam je riziko velké,“ varoval epidemiolog.

Zvýšený výskyt nákazy svrabem je patrný od konce loňského roku. V listopadu a prosinci bylo nakažených přes sedm set, letos v lednu 671. V Česku patří svrab k nejčastějším příčinám nemocí z povolání, vyskytuje se hlavně u pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách.

„Není to velké drama. Když se podíváme na čísla 20 let zpátky, pohybovala se mezi jedním až čtyřmi tisíci ročně. Teď tu máme přes pět tisíc nakažených, situace tedy není nijak tragická, byť vidíme nárůst. Přesto si musíme dávat pozor, protože svrabu se špatně zbavuje,“ dodal Prymula.

X X X

Tuberkulóza v ČR dotírá hlavně na bezdomovce, alkoholiky, Ukrajince a Romy

Případů tuberkulózy bylo podle předběžných dat loni 374. Z nich 43 procent bylo u cizinců, více než polovina z nich byla z Ukrajiny. Kompletní data z registru budou po konci dubna, laboratoře ještě v závěru hlásí další. Přesto je nákaz méně než před vypuknutím epidemie covidu-19 v roce 2020.

 Odborníci upozorňují, že při krátkodobém kontaktu se lidé nenakazí, potřeba je několikahodinový kontakt. Zástupci lékařů o tom informovali na tiskové konferenci ke Světovému dni boje proti tuberkulóze, který připadá na 24. března.

„Během covidu jakoby tuberkulóza zmizela,“ uvedla předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Koziar Vašáková. Podle ní ale pacienti jen nedorazili k lékařům a pokles byl pouze dočasný. V roce 2020 tak lékaři zaznamenali 368 případů a v roce 2021 pak 351 případů, což bylo vůbec nejméně od roku 1990.

Cizinci od roku 2019 tvoří zhruba třetinu v Česku léčených případů TBC. V loňské roce podle předběžných dat stoupl počet nakažených na 374, cizinců bylo 161 z nich a 89 pocházelo z Ukrajiny. Celkově bylo v ČR registrováno 490 tisíc uprchlíků z Ruskem napadené Ukrajiny, v současné době jich zůstává v zemi zhruba 300 tisíc. Již před válkou na Ukrajině bylo podle vedoucího Národní jednotky dohledu nad TBC Fakultní nemocnice Bulovka Jiřího Wallenfelse v ČR 30 až 40 případů TBC u Ukrajinců.

„Vzhledem k demografickému rozložení, protože jako uprchlíci přicházejí většinou ženy a děti, tak se uvádělo, že hlavní nálož tuberkulózy nedostaneme,“ uvedla Vašáková. Problém Ukrajiny je podle ní v tom, že v zemi je nejen vyšší incidence na 100 tisíc obyvatel, ale objevují se v ní takzvané multiresistentní kmeny TBC, které jsou obtížně léčitelné.

Podle Vašákové jsou v ČR v současné době ohniska TBC zejména mezi bezdomovci, squattery nebo sociálně slabými jedinci užívajícími alkohol či drogy. Zhruba 70 procent nakažených tvoří muži. Podle vedoucí lékařky Plicní ambulance a Střediska péče pro děti s tuberkulózou a mykobakterózami Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze Karolíny Doležalové je asi 30 procent pacientů romského původu.

„Pomohlo by zavedení nabídky bezplatného očkování Romů v porodnicích nebo například vznik mobilních očkovacích týmů,“ uvedla v tiskové zprávě. Očkují se vybrané rizikové skupiny, kromě dětí cizinců ze zemí s vyšším výskytem také například děti rodičů, kteří pobývali v rizikových zemích. Loni jich bylo očkováno 3500. Plošné očkování bylo zrušeno v roce 2010.

Mezi loňskými nakaženými bylo 17 dětí. Zdrojem nákazy pro dítě je podle Vašákové téměř vždycky dospělý člověk. „Riziko infekce vzrůstá ve chvíli, kdy stráví s vykašlávajícím nemocným několik hodin či spíše dnů v uzavřené místnosti,“ vysvětlil věděcký sekretář odborné společnosti Vladimír Koblížek. Pacienti zpočátku hubnou, jsou unavení nebo se v noci potí, v pozdních stádiích se mohou zadýchávat nebo i vykašlávat krvané hleny. Ne u všech nakažených se ale nemoc rozvine, mohou ji i jenom přenášet.

Meziročně vzrostl počet nemocných s multiresistentní TBC. Zatímco v roce 2021 jich bylo deset, loni 19. Na tyto typy nezabírají běžné léky a pacienti se z ní léčí až dva roky. V současné době se léčí ve specializovaných centrech, v Thomayerově nemocnici má 15 lůžek. „Jednáme s ministerstvem zdravotnictví o vzniku dalších dvou centrech v Brně a Hradci Králové,“ doplnila Vašáková.

Jedná se také o tom, že by bylo možné děti a rodiče hospitalizovat společně, což v současné době není možné. V nemocniční izolaci přitom nakažení s odolnou formou stráví i 18 až 24 měsíců, nové léky, které zdravotní pojišťovny schvalují individuálně umožní hospitalizaci zkrátit na šest až devět měsíců.

„Česko je jednu z posledních zemí Evropské unie, která pacienty měsíce izoluje v nemocnicích,“ vysvětlil přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy ve Fakultní nemocnici v Brně Milan Sova. V západních zemích podle něj pacienti pobývají doma a kontroluje se, že užívají léčbu. „Nejsou infekční, pokud užívají léky a dodržují protiepidemická opatření,“ dodal.

X X X

Tuberkulózu nelze vymýtit, jen zkrotit

Říkají čeští plicní lékaři a připravují se na mírný nárůst

 V Česku přibylo lidí, kteří mají odolnou formu tuberkulózy – tzv. multirezistentní. Na tuto tuberkulózu běžné léky nezabírají a pacienti se z ní dostávají až dva roky. Plicní lékaři volají po vzniku specializovaných center, kde ji bude možné léčit. Dosud existuje jediné – ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze, to však do budoucna nemusí stačit. Pneumologové o tom informují u příležitosti Světového dne boje proti tuberkulóze, který připadá na 24. března – ve stejný den jen o 141 let dříve oznámil německý lékař Robert Koch objev zákeřného bacilu Mycobacterium tuberculosis, jenž nemoc způsobuje.

 Zatímco v roce 2021 bylo v Česku deset případů multirezistentní (MDR) tuberkulózy, loni se číslo vyšplhalo na devatenáct (včetně dvou pacientů diagnostikovaných již na Ukrajině) a stále mírně roste. „Jednáme s ministerstvem zdravotnictví o vzniku dalších dvou center v Brně a Hradci Králové, kde bychom se do budoucna mohli o pacienty s multirezistentní formou postarat. Vznik těchto pracovišť bohužel není levnou záležitostí, což situaci komplikuje. Počet pacientů nadále poroste a my na to musíme být připraveni,“ říká prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS).

Podle MUDr. Ivany Hricíkové, vedoucí lékařky Centra vysoce specializované péče o pacienty s multirezistentní tuberkulózou Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) v Praze, roste výskyt i kvůli migraci. „Každý pacient s MDR tuberkulózou by měl ležet zvlášť, aby nedošlo ke křížení rezistencí. Výjimkou jsou rodinní příslušníci či spolubydlící, u nichž předpokládáme infekci stejným kmenem mykobakteria. Loni u nás postupně leželo 18 pacientů, což je kapacitně na hraně – máme 15 lůžek,“ vysvětluje MUDr. Hricíková. „Kromě nových center, která by zajistila místa pro budoucí pacienty, by také pomohlo, kdyby se ke všem potřebným dostaly nové léky. Zkracují totiž dobu hospitalizace z 18–24 měsíců na 6–9 měsíců, ale jsou finančně náročné a pojišťovny se zdráhají je proplácet. Přestože tyto léky Světová zdravotnická organizace MDR pacientům doporučuje, u nás trvá přibližně 3–6 týdnů, v horším případě i 3 měsíce, než je pojišťovna schválí.“

Podle nejnovějších dat vzrostl v Česku celkový počet lidí s tuberkulózou o 17 osob na loňských 374. Podle MUDr. Jiřího Wallenfelse, vedoucího Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou FN Bulovka, to souvisí s přílivem uprchlíků z Ukrajiny. Počet osob s TBC narozených na Ukrajině činil 89, což je o 154 % více než v roce předcházejícím,“ říká MUDr. Wallenfels.

Loni v Česku onemocnělo tuberkulózou jedenáct dětí. Jak uvádí vedoucí lékařka Plicní ambulance a Střediska péče pro děti s tuberkulózou a mykobakteriózami FTN MUDr. Karolína Doležalová, Ph.D., dětští nemocní nebývají pro své okolí zdravotně nebezpeční. „Dítě se od dítěte velmi pravděpodobně nenakazí. Pokud je nemocné, musíme hledat zdroj v rodině nebo v jeho blízkém okolí. Pomohlo by, kdyby lidé z rizikových zemí prošli před vstupem do zaměstnání tuberkulinovým testem nebo rentgenem hrudníku. To samé bychom doporučovali také u dětí před tím, než nastoupí do školy nebo školky,“ vysvětluje MUDr. Doležalová. „Asi 30 % našich současných pacientů je romského původu. Abychom neztratili kontrolu nad nemocí, ohromně by pomohlo zavedení nabídky bezplatného očkování Romů v porodnicích nebo například vznik mobilních očkovacích týmů v Čechách a na Moravě. Řada chudších rodin, kde se TBC vyskytuje, nemá auto, a tak do nejbližší kalmetizační stanice, kde by očkování dostali, zkrátka nedojedou. Tuberkulóza se pak šíří rodinou dál,“ vysvětluje MUDr. Doležalová.

Plicní lékaři se shodují, že zrušení plošného očkování proti tuberkulóze mělo smysl, důležité je očkovat v rizikových skupinách. „Tuberkulózu zcela vymýtit nelze, ale je možné ji držet na nízkých číslech, tak jak tomu bylo doposud. K tomu přispívá i selektivní očkování. Loni jsme takto naočkovali asi 3500 osob,“ upřesňuje prim. MUDr. Ivana Čierná Peterová, předsedkyně Sekce ambulantních pneumologů ČPFS. Podle lékařů by už v horizontu několika měsíců mohlo dojít ke změně vyhlášky, která drží tuberkulózní pacienty v nemocnicích, i když už nejsou nakažliví. „Česko je jednou z posledních zemí Evropské unie, která pacienty měsíce izoluje v nemocnicích. Na západ od nás je pouští domů a kontrolují pouze, zda dodržují léčbu, zdržují se doma a nosí roušku. Žádná z těchto vyspělých zemí nemá s vyšším výskytem tuberkulózy problém,“ připomíná doc. MUDr. Milan Sova, Ph.D., přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy ve Fakultní nemocnici v Brně a předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním. Zodpovědní pacienti by tak mohli po základním zaléčení jít z nemocnice domů a ošetřujícím lékařům by přes aplikaci typu WhatsApp posílali video, jak užívají léky.

Jak uvádí doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., vědecký sekretář ČPFS, tuberkulóza má velmi nejasné projevy – obraz člověka chrlícího krev do kapesníku je už dávno minulostí. „Onemocnění se snadno schová za jiné choroby. Kašel, vykašlávání krvavých hlenů a zadýchávání patří mezi typické příznaky pokročilé plicní tuberkulózy. Někteří pacienti jenom hubnou, jsou unavení, slabí nebo trpí nočními poty,“ uvádí doc. Koblížek a vyvrací i další zažitou představu, jak dochází k nakažení. „Rozhodně ne tak lehce, jak si lidé často představují. Tuberkulóza není chřipka. Pokud lidé po vdechnutí tuberkulózních bacilů mají dobrou imunitu, nemusí se vůbec nakazit, jejich organismus se s bacilem vypořádá. Riziko infekce vzrůstá ve chvíli, kdy stráví s vykašlávajícím nemocným několik hodin či spíše dnů v uzavřené místnosti. I poté se ale nemusí TBC projevit – jedná se o takzvanou latentní formu tuberkulózní infekce. Ta se schová v těle a spí, dokud ji něco neprobudí. Tato forma je nebezpečná v tom, že se může projevit později jako manifestní tuberkulózní onemocnění – například při zahájení biologické léčby nebo onemocnění cukrovkou. Mgr. Markéta Pudilová, Mgr. Veronika Ostrá

X X X

Učitel a žák německé autoškoly jezdili do Česka pro zbraně

Nejen lekcím řízení se věnoval žák jedné z německých autoškol. Se svým učitelem totiž využili společný čas k tomu, aby v Česku nakupovali německým zákonem zakázané zbraně.

Muži ve věku 25 a 22 let byli dopadeni v bavorském Waldsassenu nedaleko německo-české hranice i se dvěma boxery a nožem typu motýlek, informovala policie.

Po odhalení zbraní při úterní kontrole automobilu registrovaném ve Stuttgartu policie zbraně zabavila.

Muži pocházející ze spolkové země Bádensko-Württembersko se po kontrole směli vydat na cestu domů, ale bez nakoupených zbraní. Podle agentury DPA nyní dopadenou dvojici čeká trestní stíhání kvůli porušení zákona o držení zbraní.

X X X

V  NĚMECKU  POVOLENO  KOUPÁNÍ  ŽENÁM  NAHOŘE  BEZ…

Sílící německý trend. Koupání nahoře bez povolili ženám i v Kolíně

Bazény a koupaliště v německém Kolíně nad Rýnem umožní od dubna ženám plavat bez vrchního dílu plavek. Jako důvod změny pravidel uvedly celonárodní diskusi o koupání nahoře bez v posledních letech. Podobné rozhodnutí učinil před pár dny také Berlín.

Od 1. dubna bude v Kolíně nad Rýnem ženám povolen vstup do bazénů a koupališť jen se spodním dílem plavek, potvrdila Franziska Graalmannová, mluvčí společnosti Kölnbäder, jež ve městě koupaliště provozuje

„Je zřejmé, že se mění společenské vědomí, které zde bereme v úvahu. Rozhodnutí platí až do odvolání pro všech 13 bazénů provozovaných společností Kölnbädern. Budeme sledovat reakce na toto nové nařízení a vyhrazujeme si právo na jeho přehodnocení,“ doplnila Graalmannová.

Kolínské ženy, které v tomto ohledu prosazují maximální rovnoprávnost, nově nabytou svobodu s největší pravděpodobností využijí. Téměř třetina žen dotázaných v průzkumu, který loni provedla agentura DPA, však koupání „nahoře bez“ neschvaluje. Naopak 46 procent mužů si myslí, že je dobře, když se ženy mohou samy rozhodnout, zda se chtějí koupat s horním dílem plavek, nebo bez něj.

Graalmannová očekává, že alespoň pro začátek bude nabídka využívána jen sporadicky: „Těžko předvídat, ale nic nenasvědčuje tomu, že každá osoba, která k nám dnes přijde s bikinami, bude od dubna nosit jen spodní díl plavek.

Podobné opatření oznámily před pár dny i berlínské úřady. Rozhodnutí padlo na základě stížnosti jedné z návštěvnic, která se opalovala bez horního dílu plavek a následně byla nucena opustit prostor areálu. V souvislosti s touto kauzou se začaly šířit stížnosti a iniciativy zabývající se touto problematikou.

Na sociálních sítích se však objevily i hlasy proti obnaženým ňadrům na veřejnosti. Někteří muži se mimo jiné obávají, že se ostatní muži budou dívat na prsa jejich manželek a přítelkyň, rodiče chtějí chránit své děti před pohledem na polonahé ženy a věřící muslimové jsou v pohledu na odívání žen značně striktní. Některé, většinou mladé ženy, se také obávají, že budou obtěžovány, pokud si horní díl oblečení sundají.

S odhalenými ňadry mohou jít ženy v Německu do veřejných bazénů a koupališť také v Siegenu, Göttingenu a Dortmundu.

X X X

 Západní Evropa se v turismu vrátila na předcovidová čísla, Česká republika zdaleka ne.

 Zatímco se západní Evropa stala opět vyhledávanou turistickou destinací a dosáhla v návštěvnosti téměř předcovidových čísel, Česká republika dalece zaostává. Především u mimoevropských turistů je vidět citelná ztráta zájmu, čímž v Česku trpí cestovní kanceláře, obchodníci nebo hotely. V létě by měla být otevřena první přímá letecká linka na Tchaj-wan. Nabízí se tak příležitost Českou republiku opět zatraktivnit.

Asociace cestovních kanceláří ČR vidí velkou příležitost v otevření nové letecké linky mezi Tchaj-pejí a Prahou, ke kterému by mělo dojít v létě. „Linku vítáme, musíme ale udělat pro zatraktivnění České republiky něco navíc. Pojďme využít příležitosti a snižme limit vratky daně z přidané hodnoty zahraničním turistům po vzoru západních zemí,“ říká Michal Veber, výkonný ředitel asociace.

Především pro asijské turisty představuje možnost vrácení daně z přidané hodnoty u nákupů jedno z hlavních kritérií, podle kterých si vybírají, kde utrácet. Evropské státy jsou si toho velmi dobře vědomi, a proto tento limit postupně snižují, aby se staly lákavějšími. Např. Španělsko před lety limit úplně zrušilo. Zatím poslední změnu provedla Francie, která vloni limit snížila o 75 EUR. V České republice je minimální limit pro nákup, ze kterého je možné DPH turistovi vrátit, 2 000 Kč.

„Každé euro nebo koruna, která se turistům vrátí, přinese do státního rozpočtu zhruba dvojnásobek. Turisté v nákupní destinaci zůstávají déle, musí někde bydlet, něco jíst, často je zajímá také kultura a návštěva památek. Služby našich cestovních kanceláří jsou tak pro ně zajímavější, ale stejně tak takové opatření pomůže restauracím nebo hotelům,“ dodává Veber.

Zahraniční zkušenosti skutečně ukazují, že být pro turisty atraktivní se evropským státům vyplácí. Loňská odborná zpráva společnosti Oxford Economics odhaduje, že v posledním předpandemickém roce 2019 využilo službu vracení DPH přibližně 10 milionů turistů po celé Evropské unii. Ti pomohli k celkové ekonomické aktivitě ve výši 12 miliard EUR, přičemž do roku 2025 se má toto číslo zvýšit na 14,6 miliard. Nákupní turismus patřil před covidovou pandemií k nejrychleji rostoucím odvětvím v oblasti cestovního ruchu.

„Otevření nové letecké linky nám dává šanci udělat jednou něco pořádně. Zapracujme na tom, ať tady turisté z Tchaj-wanu zůstanou déle, nakoupí, podívají se mimo Prahu a objedou celou řadu pamětihodností. Pomůže tomu právě snížení limitu vratky DPH, a potom také dobrá propagace skrze CzechTourism, podpora ze strany Ministerstva pro místní rozvoj a koordinace s Letištěm Praha a dalšími subjekty,“ nastiňuje Veber, jakou představuje nová linka výzvu, ale také příležitost.

V době, kdy česká vláda hledá do svého rozpočtu každou korunu by mohly větší počty zahraničních turistů představovat vítanou vzpruhu pro obchodníky i státní rozpočet. Podle posledních dat Českého statistického úřadu se cestovní ruch podílel na českém HDP přibližně z 1,53 %, což je dramatické snížení oproti předpandemickému roku 2019, kdy se jednalo o 2,76 %. Cestovní ruch tak byl a stále je jedním z nejvíce zasažených odvětví, jehož vzpamatování se představuje velkou ekonomickou šanci. Snížení limitu vratky DPH zahraničním turistům k tomuto povzbuzení může přispět. Michal Veber, výkonný ředitel

X X X

STÁVKA  V  PAŘÍŽI,  FRANCIE  ZAVALENA  ODPADKY

 Paříž přetéká odpadky. Popeláři stávkují proti Macronově reformě penzí

Cesta do práce, do kavárny nebo na nádraží začíná připomínat zapáchající slalom: lidé se vyhýbají pytlům s odpadky, které plní ulice Paříže a dalších francouzských měst. Stejně jako ostatní profese také popeláři stávkují proti vládní penzijní reformě, která má zvýšit věk odchodu do důchodu z 62 na 64 let.

 „V takovém stavu jsem Paříž nečekala,“ říká osmnáctiletá německá studentka Martina, když vystupuje z taxíku a s kufrem manévruje kolem hald odpadků uprostřed ulice ve východní části města, kde si pronajala byt. „Doufám jen, že to sem nepřiláká krysy,“ uvažuje, zatímco jeden z jejích přátel si před odpadky fotí selfie.

Jsou všude: Na dohled Eiffelovy věže, na březích Seiny, před kavárnami a butiky, v úzkých uličkách v centru měst. Problém má Paříž i další francouzská města. Hromady odpadu v černých pytlích, které přetékají přes popelnice a odpadkové koše, jsou velmi hmotným a nepříjemným zobrazením nespokojenosti, která panuje ohledně plánované reformy systému penzí, jež má zvýšit věk odchodu do důchodu se stávajících 62 na 64 let.

Mezi řadou profesí už druhý týden totiž stávkují i zaměstnanci spaloven a svozu odpadků. Podobně jako ostatní manuálně pracující profese chtějí upozornit na to, že některá povolání nelze fyzicky vykonávat desítky let až do pozdního stáří.

„Pořádali jsme obrovské protesty. Ale vláda nás neposlouchala a místo toho nám ukázala prostředníček. Tohle je naše poslední možnost, jak se bránit,“ zdůvodňoval tento stav 55letý Alain Auvinet u spalovny odpadků v západní části města, kde pracuje od svých dvaceti let. Stále doufal, že podle původního systému ještě v 57 letech odejde do předčasného důchodu, jako většina jeho kolegů ve Francii. Podle vládního plánu se ale tento věk má postupně posunout na 59 let.

Reforma na druhý pokus

Důchodová reforma byla jedním z velkých plánů Emmanuela Macrona před jeho prvním zvolením do úřadu prezidenta v roce 2017. Snažil se ji prosadit už ve svém prvním funkčním období, i tehdy ale chod Francie na týdny zastavily rozsáhlé stávky. Nyní, o čtyři roky později, se situace opakuje. Proti reformě, která posune věk odchodu do důchodu ze stávajících 62 na 64 let, stávkují všechny odborové organizace zastupující profese od železničářů a dopravců přes pošťáky a učitele.

I letos vyšly do ulic miliony lidí na osm celostátních protestních pochodů, naposledy tuto středu. Ve čtvrtek pak vláda oznámila, že použije kontroverzní článek ústavy a reformu přijme bez hlasování poslanců.

Francouzi už s reformou počítají

Penzijní reforma je pro Macrona a vládu pod vedením premiérky Élisabeth Borneové velký politický hazard. Do poslední chvíle neměli jisté, zda bez silné většiny a s nesourodým uskupením centristických stran dosáhnou na dostatečnou podporu. „Podmínky pro schválení zákona většinou jsou splněny. Neuvažujeme o využití alternativní ústavní síly,“ ujišťoval ještě ve středu bývalý ministr zdravotnictví a nyní mluvčí vlády Olivier Véran.

V opačném případě dává ústava premiérce možnost prosadit zákon dekretem. Tím by ovšem dala opozici možnost vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Právě tuto variantu, tedy že vláda použije ústavní článek 49.3, ve čtvrtek Elysejský palác potvrdil.

Bez ohledu na obě možnosti již málokdo ve Francii očekával, že reforma neprojde. A to i přesto, že průzkumy veřejného mínění dlouhodobě ukazují, že velká většina Francouzů je ohledně zavedení reformy proti.

Francouzi mají od poválečného období jeden z nejštědřejších penzijních systémů Evropy. Má zajistit zasloužený odpočinek všem těm, kdo většinu svého dospělého života nepřetržitě pracovali, a být časem na zotavení z celoživotní namáhavé práce, který lidé konečně budou moci věnovat svým zálibám a blízkým.

Podle Macrona je ovšem tato etapa příliš dlouhá a nadměrně zatěžuje státní rozpočet. Zároveň se prodlužuje délka života a přibývá nových „mladých důchodců“. Právě proto, aby byl systém udržitelný, je podle Macrona nutné důchodový věk alespoň o dva roky zvýšit. Macronovi kritici pak upozorňují na to, že cesta navýšení příjmů do veřejného rozpočtu mohla vést i jinými způsoby, například vyšším zdaněním bohatých.

Jen v Paříži jsou na ulici tisíce tun odpadků

Podle pařížské radnice zůstává v ulicích města přibližně 7 600 tun odpadků. Ve stávce jsou řidiči a pracovníci vozů, stejně jako zaměstnanci všech tří městských spaloven. Nejde ale jen o Paříž. Podobné problémy mají další francouzská města včetně Nantes, Antibes, Remeše nebo Le Havru.

Premiérka Borneová hájí reformu tím, že vláda již s občany vedla rozsáhlé konzultace a že z nového systému penzí „budou mít mladí prospěch“. O konkrétních důsledcích pro vládu po přijetí zákona se zatím jen spekuluje. Protesty se mohou postupně rozplynout, ale neoblíbená reforma se jistě promítne na preferencích Macronovy strany a výsledcích nadcházejících voleb.

X X X

Za vraždu gdaňského starosty padlo doživotí. Vrah se v soudní síni usmíval

Polský soud ve čtvrtek po téměř ročním procesu odsoudil na doživotí Stefana Wilmonta, obžalovaného z vraždy gdaňského starosty Pawla Adamowicze. Ten zemřel v lednu 2019. Trest si vrah odpyká v terapeutickém zařízení pro lidi s psychickými poruchami. Rozsudek není pravomocný. Odsouzený si verdikt vyslechl za neprůstřelným sklem, „mlčky, ale s úsměvem“.

Třiapadesátiletého Adamowicze 13. ledna 2019 přímo na pódiu před televizním kamerami během charitativního koncertu napadl a pobodal tehdy sedmadvacetiletý útočník. Zadrželi ho na místě. O den později politik, který stál v čele přístavního města na severu země víc než dvacet let, zraněním podlehl.

„Stefan Wilmont spáchal zločin, který v dějinách Polska nemá obdobu od meziválečného období,“ prohlásila předsedající soudkyně Aleksandra Kaczmareková a zdůraznila, že vražda se odehrála před očima tisíců diváků.

Gdaňský soud při odůvodnění verdiktu také ocenil práci vyšetřovatelů při shromáždění důkazů, uvedla televize TVN 24. Soud s odvoláním na společenský dopad souhlasil se zveřejněním údajů a podobizny odsouzeného. Wilmonta uznal vinným ve všech bodech obžaloby a odsoudil jej na doživotí s možností podmíněného propuštění nejdříve po čtyřiceti letech.

Trest si má odpykat v terapeutickém zařízení pro lidi s psychickými poruchami. Odsouzený si verdikt vyslechl za neprůstřelným sklem, „mlčky, ale s úsměvem“, napsal na svém webu list Gazeta Wyborcza. Obhajoba žádala, aby soud uznal obžalovaného za nepříčetného.

 Wilmont po útoku ještě několik desítek vteřin pochodoval po scéně s rukama v triumfálním gestu. Konferenciérovi sebral mikrofon a křičel do davu: „Haló! Haló! Jmenuji se Stefan Wilmont, nevinně jsem seděl ve vězení! Nevinný ve vězení! Občanská platforma (opoziční strana, ke které patřil starosta) mě mučila, a proto právě zhynul Adamowicz!“

O útěk se nepokusil, připomněla TVN 24. Dodala, že Wilmont několik týdnů před útokem, na počátku prosince 2018, vyšel z vězení, kde si odpykával trest pěti a půl roku odnětí svobody za přepadávání bankovních poboček. Měl pověst agresivního a nepředvídatelného muže.

Údajně ještě ve vězení prohlašoval, že se chystá spáchat zločin, který vyvolá velký rozruch. Tvrdil také, že si bude hrát na nepříčetného, pokud by mu to mohlo prospět. Podle obžaloby se Wilmont chtěl pomstít za údajnou křivdu. Za přepadávání byl odsouzen ještě v době, kdy v Polsku vládla Občanská platforma.

 Žádné důkazy nenaznačují, že by Stefan Wilmont spáchal zločin na zakázku, ani že byl k tomu naveden jinými lidmi. Veškeré mediální výstupy na toto téma jsou nepravdivé, upozornila soudkyně.

Adamowicz se podle ní stal náhodnou osobou, ztělesňující ve vrahově mysli symbol všech domnělých křivd. Wilmont se na vražedný útok dobře připravil: koupil si nůž, věděl, jak se dostat na scénu, vybral si vhodný okamžik a zasadil přesně mířená bodnutí a poté pronesl prohlášení.

„Věděl, koho chce zabít, a neublížil ostatním lidem, ačkoliv měl tuto možnost. Oběti nedal nejmenší možnost obrany,“ řekla soudkyně a zdůraznila, že Wilmont je „hluboce zdemoralizovaný“.

Vdova po starostovi vzápětí po vraždě obvinila veřejnoprávní televizi TVP, ovládanou vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), z nepřímého podílu na vraždě jejího manžela. „Mého muže zabila slova,“ prohlásila Magdalena Adamowiczová, podle které si vrah vybral oběť kvůli „jazyku nenávisti“ proti opozičním politikům v provládní televizi.

X X X

 Paráda na 27 metrech. Pilot přistál s letadlem na mrakodrapu Burdž al-Arab

Polský pilot Lukasz Czepiela se v úterý stal historicky prvním člověkem, který s letadlem dosedl na přistávací plochu pro vrtulníky dubajského hotelu Burdž al-Arab. Na kaskadérský kousek se připravoval dva roky a podnikl stovky testovacích přistání.

 Helipad na vrcholu hotelu má v průměru jen 27 metrů a je 212 metrů nad zemí. Czepielovi se podařilo speciálně upravený ultralehký letoun zastavit po 21 metrech, uvedl web CNN.

„Největším problémem byl nedostatek jakýchkoliv externích referenčních bodů, které se obvykle nacházejí na letišti, kde má přistávací dráha stovky metrů,“ řekl Czepiela.

Czepielův sponzor Red Bull uvedl, že pilot svůj kaskadérský kousek plánoval od roku 2021. Během dvou let provedl 650 testovacích přistání.

Polský pilot se tak přidal k elitní skupině sportovců, kteří se na přistávací ploše v minulosti objevili. V roce 2005 se zde v rámci natáčení reklamy utkaly tenisové hvězdy Roger Federer a Andre Agassi. Bývalý šampion Formule 1 David Coulthard pak na stejném místě v roce 2013 svůj monopost roztočil.

Czepiela se živí jako kapitán Airbusu A320. Přistání na Burdž al-Arab ale není jeho prvním kaskadérským kouskem. V roce 2019 přistál na dřevěném molu v polských Sopotech. Rok předtím vyhrál mistrovství světa ve třídě Challenger v Red Bull Air Race.

X X X

Malebné golfové hřiště v Sokolově letos nabídne návštěvníkům ještě komfortnější zázemí. Zásadní proměnou prošla i restaurace s novým názvem Marshall

Golfové hřiště v Sokolově, které patří díky skvělé poloze, přátelské atmosféře i perfektním službám k nejvyhledávanějším mistrovským hřištím v ČR, se připravuje na zahájení sezóny. Finišuje také přestavba restaurace u golfového areálu.  Ta bude lákat návštěvníky ze Sokolovska, Karlovarského kraje i sousedního Německa na gastronomické zážitky pod taktovkou čtyř zkušených kuchařů, kteří mají za sebou dlouholeté působení v zahraničí.

MARSHALL – radost z jídla, pití a z příjemného prostředí

Restaurace MARSHALL odkazuje svým názvem ke golfu. Golfový maršál je duší každého golfového hřiště, kontroluje jeho kvalitu a stav, komunikuje s hráči, dohlíží na bezpečnost a plynulost hry. „Těsné propojení s prostředím golfu vedlo logicky k výběru názvu restaurace. Budeme se ale snažit svou nabídkou oslovit kromě golfistů celou širokou veřejnost ze Sokolova a celého regionu. V současnosti dokončujeme přestavbu a moderní vybavení kuchyně. O to, aby našim hostům chutnalo, se postarají čtyři noví kuchaři, kteří pracovali například v Itálii nebo Švýcarsku.

Nabídneme speciality, chybět nebudou typicky česká jídla, na své si u nás přijdou třeba i vegetariáni. Poprvé pozveme návštěvníky do rekonstruovaných prostor 1. dubna, kdy otevřeme bar s kompletním nápojovým lístkem včetně koktejlů. V polovině dubna bychom pak chtěli uvést do provozu kuchyň a já věřím, že se lidem bude v restauraci líbit a budou se k nám rádi vracet. Velkou výhodou je, že restaurace je pro Sokolováky kousek, pro hosty z Karlovarska a Chebska je to hned za sjezdem z dálnice D6,“ říká Robert Doubek, nový manager restaurace.

Plány týmu ve vedení restaurace jdou ale mnohem dál. Během léta chce nabídnout pravidelné drinkovačky, koktejlové speciály, grilování. Pro páry či výjimečné události bude možnost uspořádat venkovní posezení s privátní obsluhou a pohledem na zapadající slunce. Ideální zázemí poskytne restaurace pro svatby, firemní akce, teambuildingová setkání, party pro přátele. Restaurace připravuje nové webové stránky s veškerými informacemi a aktualitami, další zajímavosti najdou lidé na sociálních sítích:

Na sokolovský „green“ budou moci už brzy vyrazit první golfisté

Pokud to počasí dovolí, sezóna na golfovém hřišti v Sokolově začne společně s otevřením zrekonstruovaných prostor 1. dubna 2023 a hráči se mohou těšit na tradiční kvalitu služeb. „Náš golfový areál je výjimečný tím, že vznikl v místech, kde se historicky těžilo uhlí. Vytěžená krajina prošla rekultivací a získala novou podobu. Lidé ji tak mohli začít znovu využívat, a to prostředí je tady velmi příjemné. Rádi u nás přivítáme golfisty, kteří zde hrají léta a sokolovský golf je pro ně srdeční záležitostí, ale i nové hráče, zkrátka všechny golfové nadšence. Počítáme také s řadou turnajů, které během roku tradičně organizujeme a máme na ně velmi pozitivní odezvu, “ vysvětluje Barbora Štěpánková, jež má provoz celého areálu na starosti.

V místě, kde se nyní nachází golfové hřiště Sokolov, byl na konci 30. let minulého století otevřen hnědouhelný důl Silvestr. Těžební činnost na Silvestru byla ukončena v roce 1981. Společnost Sokolovská uhelná na svých pozemcích následně vystavěla golfové hřiště. Jednalo se o unikátní projekt využití vytěženého území, který navázal na sanační a rekultivační úpravy pozemků po těžbě hnědého uhlí. Podobu hřiště navrhla v roce 2002–2003 firma Städler Golf Courses německého architekta Christopha Städlera. Na jaře 2005 byla otevřena golfová akademie, jejíž součástí jsou krytá cvičná odpaliště, cvičné putting greeny a chipping green. Od léta 2005 bylo postupně uváděno do provozu zázemí hřiště, k němuž patří recepce, restaurace, bar, VIP salonek, letní terasa, prostory pro klubový život.  Golfové hřiště v Sokolově se zařadilo svými parametry, designem i kvalitou mezi golfové klenoty mistrovských hřišť v ČR. Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí

X X X

Kalendář FIM MiniGP Alpe Adria Series 2023

V tomto roce se uskuteční již třetí ročník světového šampionátu silničních motocyklů pro jezdce od 10 let v disciplíně MiniGP. Finále se vždy koná v rámci poslední Velké ceny MotoGP ve Valencii. Mezi finalisty se probojují ti nejlepší z národních soutěží. I letos se tak koná seriál FIM MiniGP pod hlavičkou Alpe Adria Motorcycle Union (AAMU), ve které má velmi aktivní zastoupení Autoklub České republiky. U nás se FIM MiniGP pojede dokonce dvakrát, v Chebu a v Třinci.

Vytvořením světového seriálu FIM MiniGP se Mezinárodní motocyklová federace FIM společně s národními federacemi a společností Dorna, promotérem MotoGP, poskytla jezdcům po celém světě jedinečný a standardizovaný způsob, jak začít kariéru v silničních závodech motocyklů. V rámci sezóny se závodníci na motocyklech Ohvale měří v národních kolech. Finálový závod nejlepších se jede při poslední MotoGP v sezóně ve Valencii (22. – 23. 11. 2023). Atmosféra je strhující, nejmladší jezdci si zvykají na zájem médií, přijdou je pozdravit i ty největší hvězdy MotoGP, jejich vzory. „Výborná příležitost pro nejmladší jezdce, která se novým světovým šampionátem této věkové kategorie otvírá v rozvoji jejich kariéry. Je skvělé, že do světového finále se vždy probojovali i čeští reprezentanti. Předminulý rok to byl Tadeáš Benáček, vloni Roman Durdis. Už i v této kategorii je velmi ostrá konkurence, ve které se naši jezdci ale rozhodně neztratili. Oba shodně skončili na osmém místě. Věřím, že se také letos naši reprezentanti prosadí mezi nejlepší na světě, budu jim držet pěsti,“ uvedl Jan Šťovíček, prezident Autoklubu České republiky.

U zrodu MiniGP byl Matěj Smrž za Komisi silničních závodů ve FIM nejen jako člen pracovní skupiny připravující šampionát, ale i jako zástupce Autoklubu ČR v Unii Alpe Adria. „První dva ročníky ukázaly, že jde o kvalitní šampionát, o který je zájem. V tomto roce se nám podařilo domluvit dva podniky v České republice, v červnu pojedeme v Chebu a v srpnu naopak v Třinci. Čeští jezdci tak mají příležitost startovat ve dvou domácích závodech. Pro jezdce ve věku 10-14 let budou k dispozici opět motocykly Ohvale GP-0 160 ccm, nově se vypisuje třída pro starší, ve věku od 12 do 16 let, kteří budou startovat na motocyklech Ohvale GP-2 190 ccm,“ přiblížil Matěj Smrž.

První závod FIM MiniGP Alpe Adria Series na Slovensku bohužel koliduje s druhým závodem našeho šampionátu Miniracing Czech Republic v Písku. Matěj Smrž vysvětlil, že kalendář domácího mistrovství byl publikován již začátkem listopadu 2022 a případná změna není možná. První podnik FIM MiniGP seriálu na Slovakiaringu se koná současně s velkými závody na okruzích a změna tak také nepřipadá v úvahu.

Opět platí pravidlo, že se mohou účastnit pouze jezdci z federací, jež jsou součástí Alpe Adria, nebo jezdci, jejichž federace žádný seriál FIM MiniGP pořádat nebude. Každý jezdec se vždy může přihlásit pouze do jednoho seriálu. Jan Koudelka, AUTOKLUB ČR

X X X

Infantino zůstává v čele FIFA. I vás, co mě nenávidíte, miluji, řekl funkcionář po zvolení

Předseda Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Gianni Infantino byl na 73. kongresu ve rwandské metropoli Kigali veřejným hlasováním potvrzen ve funkci na další čtyři roky. Dvaapadesátiletý funkcionář, který FIFA vede od roku 2016, stejně jako před čtyřmi lety neměl žádného protikandidáta. Infantina čeká třetí funkční období.

Vystudovaný právník, jenž má švýcarské i italské občanství, nahradil v únoru 2016 dlouholetého předsedu Seppa Blattera, který odstoupil kvůli rozsáhlé korupční aféře. Infantino tehdy ve volbách porazil čtyři soupeře.

 Oficiálně má být třetí funkční období pro šéfa FIFA poslední, podle některých informací by ale Infantino mohl být znovuzvolen i v roce 2027, protože první neúplné období po Blatterovi se mu nezapočítává. V čele Mezinárodní fotbalové federace by tak mohl zůstat až do roku 2031.

Ne všechny z 211 národních asociací ale současného předsedu podpořily. Intantina kritizovaly například Německo, Norsko nebo Švédsko. Volební systém v Kigali nicméně neregistroval počet hlasů proti rodákovi ze švýcarského Brigu.

„Je to obrovská čest, privilegium i zodpovědnost. Slibuji, že budu sloužit FIFA a fotbalu na celém světě. Vy, kteří mě máte rádi, i vy, kteří mě nenávidíte, a vím, že vás je jenom pár, všechny vás miluji,“ řekl Infantino po znovuzvolení.

Rekordní zisky FIFA

Fotbalová asociace ČR (FAČR) očekává udržení dobrých vztahů s FIFA. „Naše spolupráce je dobrá a v nastávajícím období v tom určitě budeme pokračovat,“ uvedl předseda FAČR Petr Fousek ve zprávě pro média.

Infantino v čele FIFA prosadil mimo jiné rozšíření počtu účastníků mistrovství světa z 32 na 48 od roku 2026. V úterý FIFA na zasedání v Kigali rozhodla, že se na turnaji odehraje 104 zápasů, o 40 více než na posledním šampionátu v Kataru. Infantino chtěl také pořádat světový šampionát každé dva roky. Kritice čelil mimo jiné za bagatelizování porušování lidských práv v Kataru.

Za Infantinova působení dosáhla FIFA rekordních zisků. V únoru organizace uvedla, že mezi lety 2019 a 2022 navzdory celosvětové pandemii koronaviru vydělala 7,568 miliardy dolarů (přes 167 miliard korun). Na období let 2023 až 2026 se očekává příjem až 11 miliard dolarů (více než 243 miliard korun).

„Musíme zlepšit naše předpisy a stanovy FIFA. Budeme pokračovat ve zlepšování našich správních principů a podíváme se na přestupový systém. Možná také povedeme diskusi, jak zlepšit transparentnost přestupových částek a platů,“ uvedl Infantino.

 

 

 

 

 

 

 

X X X

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.