Nic se neděje samo sebou; vše souvisí se vším – řekl dříve někdo moudrý. Když se pidistrana dostane ke korytu, má nutkání vykonat velké věci; zvláště, když vyleze po zádech koaličního partnera do takového postu, kam by se jinak nikdy nedostala. A takové stvoření máme u řídícího pultíku v PS.
Svetříčkový výsměch (asi zimomřivým) občanům byl jen na „rozdejchání“. Po domácích vejšplechtech následoval „povinný“Tchaj-wan, aby se náhodou Čína nelísala. A teď, aby celý Západ salutoval, podává návrh na zrušení smlouvy Rusko – NATO z r. 1997, která především říká,že „Rusko a NATO se navzájem nepovažují za protivníky“ a také „NATO nebude rozmisťovat jaderné zbraně na území nových členů a nebude zde budovat úložiště jaderných zbraní“ a další.
Abychom si to poskládali: válečnice Černochová podepisuje ve Washingtonu smlouvu s USA, která dává zelenou americkým vojákům k pobytu na území ČR (možná budoucí základna), Pekarová – Adamová navrhuje zrušení důležité smlouvy, Karel Řehka (náčelník gen. štábu) burcuje k posílení bezpečnosti v ČR a dodává, že „ruská armáda je na trajektorii střetu s NATO“ a jen tak na okraj, Lipavský navrhuje usilování o členství v RB (že by nás USA podpořily?!); ať mně nikdo nevymlouvá, že to všechno nemá jednotnou režii – řekl bych, dohodnutou při podpisu smlouvy v USA.
Střed Ruska s NATO je jasná vstupenka do první řady pro naši aktivní zájemkyni z Parlamentu na neopakovatelnou tragedii zvanou jaderná válka a to by se „smázla“ i jiná smlouva „Nový START“, která byla prodloužena do r. 2026 a týká se omezení nosičů jaderných hlavic včetně 700 bombardérů. Ta „dáma“ v čele Parlamentu ČR neví, co mluví a neomlouvá, že jí to někdo nadiktoval. Nedivím se, že už získala řadu zvířecích titulů, z nichž vyniká ten z kravína – nutno podotknout, že do veřejného prostoru to však nepatří. Nenapadá mě lepší dovětek, než ten od Alberta EINSTEINA : „Nevím, jakými zbraněmi se bude bojovat ve třetí světové válce. Vím však, že ve čtvrté to budou opět klacky a kameny.“
Bohužel celá grupa u kormidla ČR nedává naději na přehodnocení a jiný přístup. Dokladem – příkladem je taková strategická nekompetentnost, že vláda je ochotna vydávat stovky miliard na nákup vojenské techniky a současně mít cca 300 miliard díru v rozpočtu. I zde je nutno si uvědomit: „Žádný omyl není tak velký, aby neměl svoje posluchače.“ – Martin Luther
Státní bankrot je hodně ošklivá věc; nedopusťme jej! Miroslav Kulhavý, server vasevec.cz
X X X
Milan Benkovský: Vojnoví štváči a súvislosti vojny na Ukrajine
Vojnou za mier – to je heslo súčasných vojnových štváčov. Práve pre toto je možné a je správne označiť podporovateľov zvyšovania nákladov na zbrojenie a dodávok zbraní na Ukrajinu za vojnových štváčov. Je to opodstatnené? Celkom iste áno.
Na Slovensku existuje organizovaná skupina okolo prezidentky Čaputovej, členov Matovičovo-Hegerovej vlády, poslancov pravicových a liberálnych strán, politológov, či dokonca i diplomatov, a najmä skorumpovaných mainstreamových médií, ktorí uprednostňujú vojnu pred mierovými riešeniami. Svoje militantné zmýšľanie skrývajú za falošnú solidaritu s Ukrajinou, ktorej namiesto humanitárnej pomoci posielajú zbrane a tiež za akúsi nimi vymyslenú hrozbu z Ruska. Napĺňajú tak cudzie, najmä americké geopolitické záujmy, a to na úkor vlastných občanov.
Ako inak ich nazvať ako vojnoví štváči, či lokaji amerických jastrabov?! Najokatejšími reprezentantmi pomenovania vojnoví štváči, o ktorých hádam nik nepochybuje a ktorí nás o tom na dennej báze presviedčajú, sú prezidentka Zuzana Čaputová, dnes už bývalý minister vojny Jaroslav Naď z takzvaných Demokratov, „saskársky“ poslanec Juraj Krúpa, či europoslanec Michal Šimečka, ako inak, z PS, a samozrejme spolu s nimi celá suita rusofóbnych prívržencov vojny.
Je smutné, ako naše politické „elity“, ústavní činitelia, dokonca ani diplomati nehľadajú priestor na mierové rozhovory, ukončenie vojnového konfliktu na Ukrajine rokovaním s využitím diplomatických postupov, a dokonca sa o to ani nepokúšajú. Všetkým sa, žiaľ, páči rinčanie zbraní, mocenské hry a s tým spojený biznis. Čo tam po obetiach na Ukrajine, čo tam po strádaní občanov na Slovensku!
Vojnoví štváči sú krutou realitou na Slovensku i v Európe
K vojne prispievajú čelní predstavitelia krajín NATO. Všetci sa tvária, že bojujú vojnou za mier. Tieto tendencie sa naplno prejavili na konferencii vojnových štváčov GLOBSEC (ničím iným toto zoskupenie podľa môjho názoru totiž nie je) a naposledy na stretnutí prezidentov Bukurešťskej deviatky (B-9), či presnejšie východného krídla NATO, verného USA, ktoré sa neustále vojensky posilňuje a snaží sa dostať do NATO i samotnú Ukrajinu. Typickým príkladom vojnového štváča tam bol najmä poľský prezident Andrzej Duda, ktorý mal najagresívnejší prejav. Okrem iného ocenil prítomnosť amerických vojsk na poľskom území, hlásal militantné požiadavky, otvorene brojil proti Rusku a požadoval výrazné navýšenie výdavkov na zbrojenie vo všetkých krajinách NATO. Poľsko je za vojnu proti Rusku, ale akosi nechce riešiť spravodlivosť, súdy a zatváranie baní a uhoľných elektrární na svojom území…
Nie náhodou na stretnutie prišiel aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý naliehal na protiruskú jednotu, navyšovanie vojenskej pomoci Ukrajine a zvyšovanie výdavkov členských krajín na armádu. Proti dodávkam zbraní na Ukrajinu je z členov NATO len suverénne Maďarsko a neutrálne Rakúsko, ktoré akosi nik nespomína.
Lídri krajín NATO pod vedením a priamym riadením USA, za účasti našich amerických lokajov roztáčajú ďalšie kolo ťaženia proti Rusku. Znovu sa tak potvrdzuje, že vojna na Ukrajine je vojnou USA proti Rusku. Dokumentujú to aj oficiálne údaje, podľa ktorých USA doteraz dodali v 39 balíkoch vojenskej pomoci Ukrajine zbrane, rakety a muníciu za viac ako 38 miliárd dolárov!
Posledné správy zo stretnutí čelných predstaviteľov členských krajín Aliancie hovoria o možnosti dodávok moderných stíhačiek a rakiet dlhého doletu Ukrajine. Čo je však alarmujúce, vážne sa uvažuje o zapojení NATO v istej forme do vojny na Ukrajine, proti Rusku a dokonca o vyslaní vojakov členských krajín Aliancie do tohto vojnového konfliktu, o čom Poliaci a Česi už otvorene hovoria. Azda málokto si uvedomuje, že takéto aktivity USA a NATO môžu reálne viesť k III. svetovej vojne!
Viacerí tvrdia, že názor na zastavenie dodávok zbraní Ukrajine, či označovanie týchto militantov za vojnových štváčov je neopodstatnené. Vraj, čo by sme robili, keby niekto napadol Slovensko? To sa azda boja, či dokonca počítajú s územnými požiadavkami Maďarska, Poľska, či dokonca Rakúska a Česka? To hádam nie! Aj Rusko je našou hrozbou len v hlavách primitívnych rusofóbov. Týmto ľuďom treba odkázať, Slovensko je predsa členom NATO, ale Ukrajina ním nie je. Prečo jej treba vojensky pomáhať, a tak zaťahovať Slovensko do vojny?!
Politici zase štvú a vyvolávajú nenávisť voči tým, čo majú iný názor
Znovu sa vraciame k rozoštvávaniu a rozdeľovaniu spoločnosti, systematicky sa pestuje nenávisť voči občanom, ktorí sú proti zbrojeniu, vojne a za mierové riešenie konfliktov, vraciame sa k postihom a diskriminácii ľudí pre ich názor. Tak ako pri Covid 19 sa netoleruje iný ako provládny, v tomto prípade proukrajinský a protiruský názor. Ľudia, ktorí čo i len zvažujú, ako reagovať na oficiálnu vládnu propagandu goebbelsovského charakteru, či majú iný názor, sú označovaní za proruských trollov, agentov Moskvy, propagandistov, dezolátov a hoaxerov a dokonca takmer za nepriateľov štátu. Štátne orgány sa im vyhrážajú zablokovaním sociálnych sietí, trestným stíhaním, dokonca väzením. Do mainstreamových médií pre jasnú politickú cenzúru nemá šancu preniknúť iný ako proatlantický názor. Pritom je jasné, kto rozvracia právny a sociálny štát, kto sabotuje pomoc našim občanom. Dnes sme svedkami okliešťovania demokracie a ľudských práv a smerovania Slovenska k totalite. Demokracia a mier sú len zásterkou na presadzovanie vojnychtivých a mocenských záujmov „slovenských“ elít v amerických službách. Zdá sa, že si predstavitelia členských štátov EÚ neuvedomujú, že celá vojnová aktivita a požiadavky USA na podporu Ukrajiny vedú k výraznému ekonomickému oslabovaniu Európy, vrátane Slovenska.
Je nespochybniteľné, že západní spojenci nás znovu zradili. Slovensko najskôr darovalo Ukrajine protivzdušný obranný systém S-300. NATO nám malo zaručiť ochranu Patriotmi, ktoré dodali Holandsko, USA a Nemecko. Najskôr ich od nás stiahli USA, potom Holanďania a teraz posledné dva Patrioty Nemci dávajú do Litvy. Podobne je to s našimi stíhačkami Mig-29, ktoré sú už na Ukrajine a nás chránia Česi, Poliaci a budú i Maďari. Takto sa starajú naši ústavní činitelia o našu obranyschopnosť?!
Bolo by preto načase začať verejnú diskusiu o neutralite Slovenska a jeho mierotvornej politike po vzore Rakúska, či Švajčiarska. Pre Slovensko v strede Európy je národno-štátnym záujmom mier, a nie vojna!
USA ako najväčší agresor poúča svet o demokracii
Členské štáty NATO tiež žiadajú, aby predstavitelia Ruska boli potrestaní za vojnové zločiny, aby Rusko odškodnilo Ukrajinu za spôsobené škody. Áno, bolo by to správne, ale… USA svojimi agresívnymi vojnami spôsobili obrovské škody v 51 krajinách. Pripomeniem len niekoľko príkladov. Bez zjavného účelu zhodili dve atómové bomby na Hirošimu a Nagasaki, napalmom útočili vo Vietname a zavraždili státisíce nevinných civilistov vrátane žien a detí, v krvi utopili Líbyu a Irak, rozvrátili bývalú Juhosláviu a zbombardovali civilistov v Belehrade, bojovali len za svoje záujmy v Afganistane, Sýrii a ďalších desiatkach štátov.
USA podporovali a vyzbrojovali teroristov po celom svete (ISIS, Taliban a ďalšie) a rozvrátili demokraticky zvolené režimy v desiatkach krajín. To je pravý obraz Ameriky, ktorá na každej vojne zarobila a ktorej nikdy nešlo o demokraciu a ľudské práva, ale len o vlastné mocenské, geopolitické a ekonomické záujmy. To však nik nerieši a dokonca americkí predstavitelia majú tú drzosť poúčať nás i svet o demokracii a slobode.
Ak teda chceme byť spravodliví, potom by sme mali za vojnové zločiny stíhať predovšetkým predstaviteľov USA a až potom Ruska.
Pripomeňme si i ďalšie súvislosti vojny na Ukrajine
Agresia Ruska voči Ukrajine je neospravedlniteľná, je však zároveň dôsledkom politiky USA a NATO. Ako je všeobecne známe, v roku 1989 pri páde Berlínskeho múru a neskôr pri zjednocovaní Nemecka dali USA vtedajšiemu Sovietskemu zväzu prísľub, že NATO sa nerozšíri ani o centimeter na východ. Za pár rokov sa stali členmi NATO všetky bývalé socialistické štáty i viaceré štáty bývalého Sovietskeho zväzu, a tak bolo potrebné zo strany Američanov dostať do tohto vojenského paktu i Ukrajinu. USA netrvali na dodržaní Minských dohôd a dnes majú spolu s NATO rozmiestnené vojenské základne takmer okolo celých ruských hraníc, čo sa ešte prehĺbilo prijatím Fínska do NATO. Ruského medveďa zahnali do brloha a teraz sa čudujú, že vrčí, bráni sa a útočí.
Občanov Slovenska vraj ovládli dezinformácie
Podľa organizácie GLOBSEC, ktorá organizovala prieskum v ôsmich európskych krajinách, na Slovensku si len 40 percent Slovákov myslí, že za vojnu na Ukrajine je zodpovedné Rusko, ale až 34 percent, že za ňu môže Západ a 17 percent samotná Ukrajina. Pokiaľ ide o sankcie voči Rusku, tak 37 percent respondentov tvrdí, že sankcie proti Rusku skutočne fungujú, ale až 49 percent sa domnieva, že Rusku neškodia. V iných európskych krajinách chce podporovať Ukrajinu vojenskou technikou 74 percent ľudí, no u nás iba 57 percent obyvateľov, alebo inak, až 47 percent občanov je proti dodávkam zbraní na Ukrajinu. Podľa prieskumu až 69 percent Slovákov považuje dodávky zbraní na Ukrajinu za provokáciu Ruska a zaťahovanie Slovenska do vojny. Aj tieto prieskumy GLOBSEC sú hoaxy?
To všetko sa odráža i na podpore Slovákov pokiaľ ide o členstvo v NATO, ktorá výrazne klesla zo 72 na 58 percent. Až 42 percent občanov si členstvo v NATO neželá. Je tento prieskum GLOBSEC hoax, či holá skutočnosť? To máme na Slovensku viac ako polovicu občanov hlupákov, alebo je pravda niekde inde?
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystupuje na úplne všetkých európskych i svetových fórach. Nikdy nehovorí o potrebe humanitárnej, zdravotnej, či potravinovej pomoci Ukrajine. Vždy vydiera štáty Aliancie, žiada len moderné zbrane, zbrane a zase len zbrane, potom rakety a muníciu a samozrejme miliardy dolárov či eur pre jeho skorumpovaný režim. Zelenskyj, ktorý sa hrá na veľkého vojvodcu, možno po vzore ukrajinského fašistu Banderu, je len úbohou bábkou v rukách USA , ktoré ho používajú na presadenie mocenských záujmov voči Rusku. To takto máme pomáhať ukrajinskému ľudu?
Pri manipulácii občanov a ich získavaní pre vojenskú podporu Ukrajiny sa naši „pusipajtáši“ v mene americkej pravdy neštítia odvolávať na históriu, akoby Rusko bolo vždy ríšou zla a Amerika naším dobrodincom. Majú tú drzosť kamuflovať dejiny, ignorovať desiatky miliónov padlých hrdinov Červenej armády v boji proti nemeckému fašizmu a za naše oslobodenie. Zabúdajú hovoriť o USA ako o najväčšom svetovom agresorovi od II. svetovej vojny.
Rusofóbovia tvrdia, že na Slovensku vraj nekontrolovateľne pribúdajú hoaxy, no najviac ich štve, že tieto hoaxy sa často a nekontrolovateľne stávajú pravdou.
Podľa odborníkov hybridná hrozba v podobe ovplyvňovania verejnej mienky závisí do veľkej miery od toho, aká úspešná a populárna je vláda danej krajiny. Nuž a ak mala naša vláda 84 percentnú nedôveru, nemožno sa čudovať náladám obyvateľstva a výsledkom prieskumov. Bez ohľadu na to Slováci nepotrebujú, aby im niekto zvonku hovoril, čo si majú myslieť a čo majú robiť.
Nehaňte a neklamte ľud môj!
Mocipáni sa sťažujú na postoje a názory bežných ľudí, ale za stav verejnej mienky si môžu sami. Pani prezidentka a doterajšia vládna garnitúra sa tri a pol roka nestará a najmä nerieši problémy občanov. Najskôr riešili Covid 19, ale len z hľadiska svojich záujmov, no a teraz je tu ruská agresia na Ukrajine. Počuli ste za tie roky „našich“ najvyšších predstaviteľov hovoriť a robiť niečo iné (pravda, okrem napĺňania ich osobných záujmov), ako zaoberať sa vojnou, našou vojenskou pomocou Ukrajine, zbrojením a hanobením vlastného národa?
Od politikov, ale najmä provládnych médií sa na nás denne takmer 24 hodín valí vojnová propaganda, klamstvá, polopravdy, alebo skreslené, zavádzajúce a jednostranné informácie o vojne na Ukrajine. Nie občania, ale vládni politici majú čierno-biele videnie a médiá ponúkajú informácie, ktoré, ako sami hovoria, nemožno z nezávislých zdrojov overiť. Ľuďom to oprávnene lezie na nervy, lebo, ako sa vraví: Čo je veľa, to je moc. Niet sa preto čo čudovať stavu verejnej mienky, vzrastajúcemu odporu proti akejkoľvek vojne a výrazne klesajúcej podpore Ukrajiny zo strany občanov Slovenska.
Záver je jasný
Za mizériu na Slovensku, názorovú rozpoltenosť a stav nálad občanov zodpovedajú do veľkej miery naši politici a dnes už bývalá Matovičovo-Hegerova vláda, ktorá bola neschopná riadiť štát a riešiť problémy občanov. Blížime sa k predčasným voľbám a práve pred vhodením volebného lístka do urny by sme na toto všetko nemali zabudnúť.Milan BenkovskÝ, Nové slovo, server vasevec.cz
X x x
Letadlo muselo nouzové přistát na jihu Ruska, opravu teď komplikují i sankce
Piloty letadla, které směřovalo z Nového Dillí do San Francisca, měla 6. června čekat rutinní služba. Kvůli náhlým problémům s motory však byli donuceni nouzově přistát na letišti u města Magadan na jihu Ruska. Protože však v blízkosti scházejí hotely, museli cestující vyčkat na náhradní letadlo v místní škole. Opravu stroje nyní komplikují rozměry náhradní součástky či mezinárodní sankční politika vůči Rusku. O případu informuje web Flightradar24.
Na začátku června měl Boeing 777-200 LR společnosti Air India absolvovat obvyklou trasu mezi indickou metropolí Nové Dillí a San Franciskem na západě amerického pobřeží. Během letu však piloti ohlásili, že se objevily problémy týkající se jednoho z motorů stroje. Linka proto byla odkloněna z klasické trasy. Po zhruba hodině a půl se povedlo posádce nouzově přistát na letišti u ruského Magadanu, píše o nečekané situaci web Flightradar24.
Areál letiště se však nachází 50 kilometrů od zmíněného města. Z toho důvodu bylo všech 216 cestujících převezeno do přilehlé městské osady Sokol. Zde je však čekalo nemilé překvapení. Jelikož se v obci, kde žije zhruba pět tisíc obyvatel, nenacházejí hotely, byli nuceni vyčkat na náhradní spoj v objektu místní školy.
Následující den bylo z indické Bombaje vysláno letadlo, jež letecká společnost vybavila cateringem a dalšími zásobami pro přelet nad Tichým oceánem. Krátce před půlnocí místního času – tedy 38 hodin poté, co bylo letadlo s porouchaným motorem odkloněno – odletěla náhradní linka se všemi cestujícími z ruského letiště do původní cílové destinace. Na cestách tak lidé namísto původních 15 strávili 56 hodin.
Problémy teprve začínají
Jak upozorňuje Flightradar24, tyto odklony či jiné změny letového plánu jsou běžnou součástí vzdušného provozu. V tomto případě se však jedná o velmi komplikovanou situaci. Oprava částí stroje či koupě náhradních dílu na území ruského letiště totiž může narušit mezinárodní sankce proti Rusku.
Pokud bude nutné vyměnit celý motor, vše se ještě více ztíží. Přeprava takového motoru, který je v současnosti největší svého druhu s průměrem ventilátoru téměř tři a půl metru, vyžaduje velké letadlo s nákladním prostorem, jako je Antonov An-124.
Problém však je, že těchto kolosů je v provozu pouze několik. Společnost Antonov Airlines, která jejich lety zajišťuje, jakožto ukrajinská společnost přepravu na ruské území rozhodně nezprostředkuje. Variantou může být i využití ruského nákladního dopravce, jenže i zde mohou nastat komplikace spojené s faktem, že náhradní díl může být zakoupen v zemi, která má přísně nastavená omezení pro letadla směřující z ruského vzdušného prostoru.
Motor by bylo možné převést i v jiném Boeingu, ovšem pouze v případě, že by se rozebral a na místě určení znovu složil. K tomu jsou nutné speciální nástroje. Sokolské letiště ale není na podobné opravy uzpůsobené ani vybavené.
X X X
Just: Rusko nedosáhlo ani minimálních cílů. Zhroucení fronty ale nehrozí, dodává Baar
Ani po patnácti měsících války se Rusku nepodařilo dosáhnout alespoň minimálních cílů, které si stanovilo. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl rusista a politolog Jiří Just. Podle něj si Rusové uvědomují, že takzvaná speciální vojenská operace neprobíhá podle plánů. Na jejich náladě to však nic nemění. Podobně to vidí také politický geograf Vladimír Baar. Rusové jsou podle něj vůči dění v okolí imunní, a navíc je zatím válka přímo nezasáhla.
„Rusové jsou imunní vůči dění v okolí a jsou pamětliví toho, že nikdy nebylo tak zle, aby nemohlo být ještě hůř. Navíc se zatím tak zle nemají. Válka je dosud přímo nezasáhla a zejména ve velkých městech, jako je Moskva nebo Petrohrad, si žijí lidé v pohodě dál. Proto nepředpokládám, že dojde v nejbližších několika měsících v Rusku k nějakému zásadnímu zvratu,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS Baar.
Že se válka na Rusech zatím nepodepsala, potvrzuje také Just. „Po 15 měsících současné ruské agrese vůči Ukrajině Rusko nedosáhlo ani těch minimálních cílů, které si stanovilo. Rusové si uvědomují, že speciální vojenská operace, jak ji nazývá ruský prezident Vladimir Putin, neprobíhá podle plánů,“ řekl odborník. Zdůraznil, že na jejich náladě to nic nemění. „Rusové jsou zatím sebejistí,“ doplnil a dodal, že další vlnu mobilizace Kreml zatím nechystá.
Baar ve vysílání CNN Prima NEWS promluvil mimo jiné i o ukrajinské protiofenzivě, která podle některých odborníků již začala. „Jestli Ukrajinci postupují a začali mít navrch, se ukáže až v dalších dnech. Uvidíme, jakým způsobem budou reagovat na novou situaci, protože protržení Kachovské přehrady určitě muselo pozměnit plány na protiútok,“ podotkl expert.
I kdyby se ukrajinským vojákům začalo dařit, podle něj nehrozí, že by se celá ruská fronta zhroutila. „To asi určitě ne. Ale může to přispět k demoralizaci vojáků, že se jejich část bude snažit přeběhnout na druhou stranu, byť to dnes už není jednoduché. Obávám se však, že ruská armáda je na protiofenzivu připravená a jen tak lehce se nezhroutí,“ dodal Baar
X X X
ˇŠMARDA SOCIÁLNÍ DEMOKRACII NEZACHRÁNÍ, UŽ DNES NIC NEUDĚLAL PROTI FIALOVI,
ROZHÁZENÝM MILIARDÁM NA UKRAJINU, ŽIVOŘENÍ LIDÍ A FIREM ČR
ŠMARDA STAČI NA STAROSTU MĚSTA NEBO VESNICE ČR
Nový název i okvětní lístek v cihlové barvě. SOCDEM hledá cestu z propasti
S nový logem, okvětním lístkem růže v cihlové barvě, zkratkou SOCDEM a novým názvem Sociální demokracie se dříve nejsilnější strana pokusí najít cestu na politické výsluní. Strana se na voliče bude obracet sloganem Lidskost proti sobectví. „Česká republika může být šťastnější než dnes,“ řekl šéf strany Michal Šmarda. Ve volbě předsedy porazil Lubomíra Zaorálka a Břetislava Štefana.
Zvítězil již v prvním kole volby se ziskem 97 hlasů, exministr zahraničí i kultury Zaorálek jich dostal 58, dosavadní místopředseda strany Štefan 20 hlasů.
Post statutárního, prvního místopředsedy SOCDEM obhájil Igor Bruzl, který neměl ve volbě soupeře. Strana zvolila i sedm řadových místopředsedů. Jsou jimi pardubický hejtman Martin Netolický, poražení kandidáti na šéfa strany Zaorálek i Štefan, další současní místopředsedové Karel Machovec i Daniela Ostrá a dále Josef Říha a Lukáš Ulrych.
„Už nikdy nesmí být sociální demokrat ten, kdo jde do vlády na kolenou, ponížen,“ řekl Šmarda ve svém projevu před volbou šéfa strany. Sociální demokracie je podle něj připravena dát České republice naději.
Sociální demokracie dříve dominovala, momentálně je ale v politickém podpalubí. Ránu jí zasadil výsledek posledních voleb do Sněmovny, jen 4,65 procenta získaných hlasů nestačilo k zisku ani jednoho poslaneckého mandátu.
„Jen samo logo nám nepomůže,“ řekl před volbou šéfa strany Štefan, který je starostou městské části Brno-Líšeň. Vytvořil koalici z jím vedeného uskupení Váš starosta a občané pro Líšeň s hnutím ANO a koalicí SPD, Trikolora, Moravané a nezávislí.
Šmarda iDNES.cz řekl, že je pro něj nepřijatelné, aby se spolupráce jeho strany s ANO a SPD realizovala i na celostátní úrovni.
Až na sjezdu jako třetí kandidát na předsedu strany vystoupil bývalý ministr zahraničí i kultury Zaorálek. „Sociální demokracie buď půjde doleva nebo… Máme poslední šanci,“ řekl bývalý místopředseda strany.
Někteří mu připomněli, že byl v minulosti u všech průšvihů sociální demokracie a jeden delegát dokonce řekl, že pravdu měl pravdu bývalý šéf strany, později prezident Miloš Zeman, když Zaorálka označil za doktora Cvacha české politiky. Cvach byl ne příliš dobrý lékař ze staršího populárního seriálu Nemocnice na kraji města.
Nikdo z nás nemá mandát, aby hlasoval pro změnu názvu, protestoval Škromach
Změnu názvu schválila potřebná dvoutřetinová většina delegátů sjezdu. Rebranding pro stranu připravila agentura Konektor.
„Nikdo z nás nemá mandát k tomu, aby hlasoval pro změnu názvu ČSSD,“ protestoval proti změně bývalý místopředseda strany, exministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.
„Jsem příjemně překvapen. Je to svěží, moderní,“ oponoval Škromachovi a bývalý senátor exministr Jiří Dienstbier.
Strana před tím v uzavřené části sjezdu potvrdila, že platí vyloučení Jany Turoňové ze sociální demokracie. Turoňová, která se dokonce chtěla ucházet o vedení strany, je zastánkyní užší spolupráce s KSČM.
Velký úklid se podařil, tvrdí Šmarda
„Když jsem kandidoval před rokem a půl, tak jsem vám něco slíbil. Vrátit sociální demokracii tam, kam patří,“ řekl na sjezdu Šmarda. Prvním předpokladem byla podle něj stabilizace či „velký úklid“.
Jeho součástí bylo vypořádání s dluhy, kvůli čemuž bývalá vládní strana prodala Lannův palác v centru Prahy za 201 milionů korun voleb společnosti Finep, která si palác už osm let před tím pronajímala. „Velký úklid se podařil,“ prohlásil Šmarda.
„Česká republika potřebuje, aby se vrátila silná sociální demokracie. Aby skončila doba blábolení,“ prohlásil na sjezdu ČSSD v Plzni předseda strany Michal Šmarda. „Pokud má být sociální demokracie silnější, musíme se změnit zgruntu,“ řekl šéf sociální demokracie a starosta Nového Města na Moravě.
„Není čas na blbosti, není čas na experimenty. Musíme lidi v krajích přesvědčit, že jsme odpovědní,“ prohlásil také Šmarda. Česko příští rok čekají krajské volby.
Maláčová: Nekandiduji a mluvit teď nechci
Na sjezd dorazila i bývalá místopředsedkyně a exministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Řekla portálu iDNES.cz, je delegátkou za Prahu, nikam nekandiduje a chce držet „bobříka mlčení“.
To, že nedávnou vystoupila v Otázkách Václava Moravce v České televizi, byla podle ní jen výjimka. Dříve místopředsedkyně strany je dnes poradkyní odborové centrály ČMKOS.
Expředseda strany Jan Hamáček, který je nyní viceprezidentem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu, nedorazil. Neměl údajně zájem.
Nejstarší dosud existující česká politická strana, které bylo letos 145 let, měla po roce 1989 pět premiérů – Miloše Zemana, Vladimíra Špidlu, Stanislava Grosse, Jiřího Paroubka a Bohuslava Sobotku – ale v posledních letech politicky chřadne. Z bývalých premiérů je na sjezdu jen Špidla.
Aktuálně má sociální demokracie jednoho hejtmana, Martina Netolického v Pardubickém kraji, a jednoho a „půl“ senátora. Jsou jimi Petr Vícha zvolený za senátní obvod Karviná a tím druhým, který byl zvolen s podporou ANO a ČSSD, je tedy sdílený, Zdeněk Matušek za volební obvod Frýdek-Místek.
Sociální demokracie hledá cestu vzhůru
Strana se v Plzni chce odrazit k cestě vzhůru. Tak jako se to povedlo západočeskému fotbalovému klubu, jemuž hrozil sestup do nižší soutěže, ale sehnal nového trenéra i hráče, následně šestkrát vyhrál ligu, hrál úspěšně evropské poháry a nyní stále patří mezi nejlepší v Česku.
„Všichni vidíme, v jakém stavu se Česká republika nachází. Na jedné straně konzervativní pravicová vláda, která pro svoji ideovou zaslepenost nevidí život lidí mimo malostranské paláce, na straně druhé populistická opozice, jejímž jediným programem je křičet a ukazovat na ty druhé, že něco dělají špatně,“ napsal na své Facebooku před sjezdem Šmarda. Sociální demokracie podle něj nabízí alternativu k asociální vládní koalici i k populistické opozici.
Podle Štefana sociální demokracie musí být víc vidět a být také důraznější ve vystoupeních proti plánům kabinetu Petra Fialy. Zátěž vládního úsporného balíčku podle něj totiž nepřiměřeně ponesou střední a nižší vrstvy.
Sociální demokracie vypadla ze Sněmovny poté, co byla ve vládě s ANO. Menšinovou vládu Andreje Babiše přitom tolerovali komunisté, kteří také, stejně jako sociální demokracie vypadli po volbách na podzim 2021 z dolní komory parlamentu.
Podle Šmardy byla chyba, když partneři sociální demokracie v koalici jednali proti zájmům lidí a sociální demokracie tomu nedokázala zabránit.
Jako příklad již dříve uvedl, že ANO s ODS a SPD společně prosadily změnu daní, která zvýšila schodek o desítky miliard korun. Šlo o zrušení zdanění superhrubé mzdy, kdy ale zůstala zachována daň z příjmu 15 procent.
X X X
Hádka v koalici o migraci: Nahráváte převaděčům, řekl Zdechovský. Pirát Peksa nechápal
Vít Rakušan (STAN) překročil mandát vlády České republiky. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Ten ostře kritizuje reformu unijních migračních pravidel, na nichž se dohodli ministři vnitra zemí EU. Lidovecký politik zároveň viní koaliční Piráty z toho, že nahrávají převaděčům. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) nad tímto výrokem kroutil hlavou.
Ministři vnitra zemí EU se ve čtvrtek večer dohodli na reformě unijních migračních pravidel. Návrh, který schválil i Vít Rakušan, počítá s tím, že relokace budou pouze jednou z možností, jak přetíženým zemím zejména na jihu Evropské unie v případě potřeby pomoci. Dalšími variantami má být přímý finanční příspěvek. Pokud nějaká země nebude chtít migranty přijímat, měla by zaplatit 20 tisíc eur (něco přes 472 tisíc korun) za každého nepřijatého člověka.
Proti reformě se vyslovily jen Maďarsko a Polsko. Hlasování se zdrželi zástupci Slovenska, Malty, Litvy a Bulharska. Vít Rakušan nyní čelí ostré kritice ze strany členů opozice, spokojení ale nejsou ani někteří členové pětikoalice. Nutno podotknout, že Česko před sedmi lety společně s Polskem a Maďarskem odmítlo zavedení závazných kvót pro přerozdělování migrantů.
„Nikdy jsem neviděl na naší pětikoalici, že bychom takový mandát projednávali. Myslím, že Vít Rakušan překročil mandát vlády České republiky. Ta dohoda není dobrá ani dotažená. Rozhodně nejde o vítězství. Přicházíme s nějakým balíkem opatření, která v praxi nebudou fungovat. Je potřeba to dost zkritizovat. Dohoda navíc nahrává na smeč všem různým populistům,“ kritizoval ve vysílání CNN Prima NEWS Tomáš Zdechovský.
S lidoveckým europoslancem nesouhlasil Mikuláš Peksa: „Ten výsledek je velkým kompromisem a myslím si, že skutečně všichni zúčastnění velmi ustoupili ze svých pozic. Za takový kompromis bychom se měli postavit. Buďme konstruktivní a nevytvářejme kolem toho další dramata. Na nějakou dohodu jsme čekali dlouho a teď se jí podařilo konečně dosáhnout. Tak ji, prosím, podpořme. Chovejme se pozitivně a nedělejme si naschvály.“
Babiš: Neuvěřitelné selhání vlády
Zdechovský pak Peksu obvinil, že Piráti prý svým hlasováním v Evropském parlamentu nelegální migraci dlouhodobě podporují. „Mikuláši, jako Piráti hodně nahráváte především převaděčům,“ vzkázal mu. Peksa nad jeho výrokem kroutil hlavou.
Čeští poslanci se kvůli reformě unijních migračních pravidel mimořádně sejdou ve středu odpoledne. Schůzi svolala z podnětu opozičního hnutí ANO šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Podání žádosti o mimořádné poslanecké jednání před tím oznámil předseda ANO Andrej Babiš, který dohodnutá migrační pravidla označil za nepochopitelnou věc.
„Děje se to v čase, kdy Švédsko přiznalo, že celá migrační vstřícnost rezultovala do no-go zón a do velké kriminality. Jde o neuvěřitelnou zradu a selhání naší vlády, která je servilní Bruselu,“ uvedl expremiér. Celou věc považuje za nepřijatelnou i druhé opoziční hnutí SPD. „Všichni se tváříme, jako by bylo normální a běžné, že přes společnou hranici EU přejdou statisíce migrantů,“ komentoval ve vysílání CNN Prima NEWS europoslanec Ivan David.
Sám Rakušan dohodu považuje za úspěch. „Vyjednali jsme férové společné řešení, o které jsme usilovali a které jsme aktivně prosazovali. Žádné kvóty, ale solidární finanční pomoc nejvíce zatíženým členským zemím,“ doplnil s tím, že Česko bude navíc ze systému povinné solidarity dočasně vyjmuto, a to z důvodu velkého množství přijatých uprchlíků z Ukrajiny.
X X X
Silné deště v Pákistánu mají už 25 obětí, hrozí evakuace přímořských oblastí
Severozápad Pákistánu zasáhly v sobotu silné deště. Ty si podle agentury AP vyžádaly nejméně 25 obětí a 145 zraněných. Bouře s kroupami vyvracela stromy a poničila elektrické sloupy, několik domů se zřítilo. Cyklon pokračuje na jih země, kde se úřady připravují na možné evakuace obyvatel.
Pákistánský premiér Šahbáz Šaríf v sobotu vyjádřil lítost nad ztrátou životů a vyzval úřady, aby urychlily záchranné operace. Rovněž nařídil místním představitelům, aby zavedli mimořádná opatření před blížícím se cyklonem Biparjoy, který se nyní nachází v Arabském moři. Cyklon, který provází vítr o síle 150 kilometrů za hodinu, směřuje na jih Pákistánu.
Podle předpovědi meteorologů cyklon v příštích dnech přinese silný vítr, intenzivní srážky a v pobřežních oblastech velké vlny. Úřady se mají připravit i na možné evakuace z přímořských a nízko položených oblastí.
V loňském roce měly monzunové deště a záplavy na svědomí přes 1 700 úmrtí a zasáhly 33 milionů lidí, osm milionů z nich muselo opustit své domovy. Pákistánská vláda v pátek oznámila, že na zmírnění důsledků přírodních katastrof v návrhu rozpočtu vyčlenila 1,3 miliardy dolarů.
X X X
Túra po hřebenech Krkonoš se může prodražit. Na polské straně hrozí pokuty
Pokud nemáte účet u polské banky, vstupenku do polského Krkonošského národního parku si online nekoupíte. Pokladny jsou přitom pouze ve vnitrozemí Polska. A turistům bez lístku hrozí pokuta.
Do těžko řešitelné situace se dostávají výletníci na hřebenech Krkonoš, kteří chtějí prozkoumat i sousední Karkonoski Park Narodowy (KPN). Zatímco na české straně se mohou pohybovat zdarma, v Polsku je vstup do národního parku už téměř 30 let zpoplatněn. Na hřebenech není žádná pokladna, jedinou možností při přechodu hranice po turistické cestě je koupě vstupenky online. Problém je v tom, že internetový platební systém akceptuje pouze převody z polských bank.
Poláci vybírají vstupné už od roku 1994. Od letošního března platí nový ceník, jednodenní vstupenka vyjde na 9 zlotých (45 korun), třídenní lístek stojí 24 zlotých. Výjimku tvoří 28 kilometrů dlouhá hřebenová magistrála Cesta česko-polského přátelství, která vede od Tvarožníku na Pomezní Boudy a kopíruje hranici mezi oběma státy. Na jedné z nejfrekventovanějších turistických stezek v Krkonoších výletníci vstupné platit nemusejí.
„Je to dáno charakterem cesty, která vede po českém a částečně po polském území. Nedává logiku, aby si turisté na pár metrů, které se nacházejí na polské straně, kupovali vstupenku,“ poznamenává mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Pokud se však rozhodnou vydat na průzkum do polského vnitrozemí, musí mít platný lístek. Možností odbočit je několik, například na rozcestí u Velkého Šišáku, u Petrovy boudy nebo u bývalé Obří boudy.
Hotově se dá platit na pokladnách v polském vnitrozemí. Tato možnost pro turisty překračující krkonošskou hranici logicky nepřipadá v úvahu. Jedinou možností je koupit si lístek online. Už to samo o sobě může být pro některé turisty omezující. Ne každý má s sebou při túře po horách chytrý telefon s internetovým připojením.
Platba jen přes polské banky
Ani to však nezaručuje úspěch. Elektronický systém pro platbu vstupného na webových stránkách KPN sice nabízí dvě možnosti, jak zaplatit, ale žádná z nich není pro Čechy, pokud nemají účet u polských bank, dostupná. Z 22 bank v nabídce mají působnost v České republice pouze ING a mBank. Druhou možností je okamžitá platba přes polský platební systém Blik, která je možná pouze prostřednictvím mobilní aplikace propojené s polským účtem.
Výletníkům bez vstupenky hrozí pokuta. Pokud se při cestě do Polska nechtějí vystavit riziku, že je strážci KPN přistihnou bez lístku, musejí změnit trasu. Anebo se do sousedního národního parku vydat přímo z polského podhůří a lístek pořídit v některém z přístřešků.
„Naplánoval jsem výlet přes polskou stranu Krkonoš a věděl, že je potřeba koupit vstupenku. Když jsem chtěl elektronicky zaplatit, zjistil jsem, že to není možné. Místo plánovaného výletu z Pomezních Bud na Jelenku polským úbočím Lesního hřebene přes Soví dolinu jsme raději vyrazili po vršcích směrem nad Lysečiny a Horní Maršov,“ popsal svou zkušenost při nedávné návštěvě Krkonoš Michal Zahálka z Hradce Králové.
Vstupenky do všech parků by se měly dát koupit také na online portálu eparki.pl, kde je možné platit kartou. Má to jeden nedostatek. Ikona KPN na virtuální mapě Polska, kterou je potřeba rozkliknout, chybí. MF DNES kontaktovala zástupce správy polského národního parku, ale do uzávěrky tohoto vydání na otázky nereagovali.
Podobnou zkušenost jako Michal Zahálka zažila ornitoložka Hana Trachtulcová, která chodí do Krkonoš velmi často. Když si chtěla začátkem května koupit vstupenku, tak jako několikrát v minulosti, zaplatit kartou najednou nešlo.
Na svém blogu zveřejnila odpověď, kterou ji správa polského parku napsala: „Vzhledem k tomu, že jsme změnili adresu sídla KPN, jsou tyto údaje aktuálně validovány v oficiálních registrech, které jsou základem pro umožnění plateb kartou. Doufáme, že tato možnost bude brzy fungovat.“ Avšak nefunguje ani po několika týdnech.
Nechtěl jsem riskovat
Podle webu KPN si lze rovněž zakoupit lístek v terénu u pracovníků agentury vybírajících vstupné do polských národních parků. „Přijde mi to jako nastoupit bez lístku do tramvaje a pak si ho chtít koupit u revizora. Nechtěl jsem riskovat, že do Polska půjdeme bez vstupenky a pak budeme někomu vysvětlovat, že to nešlo koupit. Vycházel jsem z toho, že tam bez platné vstupenky nesmím,“ vykládá Michal Zahálka.
V roce 2019 česká média informovala o incidentu, kdy pracovníci polské agentury eParki.pl vyžadovali po turistech zaplacení vstupného i na zmiňované Cestě česko-polského přátelství, na kterou se tato povinnost nevztahuje. Záležitost řešily správy KPN a KRNAP a od té doby nejsou zprávy, že by se něco podobného opakovalo.
Zpoplatnění vstupu do národních parků není v Polsku ničím neobvyklým. Z 23 chráněných území se platí v patnácti. O zavedení vstupného do Krkonošského národního parku se v minulosti pouze diskutovalo, ale nikdy k tomu nedošlo. Současné zákony to ani nedovolují.
„Na území českých národních parků není možné vybírat vstupné. V současné době to neumožňuje platná legislativa,“ vysvětluje Radek Drahný. Podle průzkumu veřejného mínění, který si Správa KRNAP nedávno nechala zpracovat, by se tomu přitom výletníci příliš nebránili. „S potenciálním zavedením vstupného do národního parku ve výši 30 korun na osobu by souhlasily téměř dvě třetiny návštěvníků,“ říká mluvčí.
X X X
Túra po hřebenech Krkonoš se může prodražit. Na polské straně hrozí pokuty
Pokud nemáte účet u polské banky, vstupenku do polského Krkonošského národního parku si online nekoupíte. Pokladny jsou přitom pouze ve vnitrozemí Polska. A turistům bez lístku hrozí pokuta.
Do těžko řešitelné situace se dostávají výletníci na hřebenech Krkonoš, kteří chtějí prozkoumat i sousední Karkonoski Park Narodowy (KPN). Zatímco na české straně se mohou pohybovat zdarma, v Polsku je vstup do národního parku už téměř 30 let zpoplatněn. Na hřebenech není žádná pokladna, jedinou možností při přechodu hranice po turistické cestě je koupě vstupenky online. Problém je v tom, že internetový platební systém akceptuje pouze převody z polských bank.
Poláci vybírají vstupné už od roku 1994. Od letošního března platí nový ceník, jednodenní vstupenka vyjde na 9 zlotých (45 korun), třídenní lístek stojí 24 zlotých. Výjimku tvoří 28 kilometrů dlouhá hřebenová magistrála Cesta česko-polského přátelství, která vede od Tvarožníku na Pomezní Boudy a kopíruje hranici mezi oběma státy. Na jedné z nejfrekventovanějších turistických stezek v Krkonoších výletníci vstupné platit nemusejí.
„Je to dáno charakterem cesty, která vede po českém a částečně po polském území. Nedává logiku, aby si turisté na pár metrů, které se nacházejí na polské straně, kupovali vstupenku,“ poznamenává mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Průzkum do polského vnitrozemí, musí mít platný lístek. Možností odbočit je několik, například na rozcestí u Velkého Šišáku, u Petrovy boudy nebo u bývalé Obří boudy.
Hotově se dá platit na pokladnách v polském vnitrozemí. Tato možnost pro turisty překračující krkonošskou hranici logicky nepřipadá v úvahu. Jedinou možností je koupit si lístek online. Už to samo o sobě může být pro některé turisty omezující. Ne každý má s sebou při túře po horách chytrý telefon s internetovým připojením.
Platba jen přes polské banky
Ani to však nezaručuje úspěch. Elektronický systém pro platbu vstupného na webových stránkách KPN sice nabízí dvě možnosti, jak zaplatit, ale žádná z nich není pro Čechy, pokud nemají účet u polských bank, dostupná. Z 22 bank v nabídce mají působnost v České republice pouze ING a mBank. Druhou možností je okamžitá platba přes polský platební systém Blik, která je možná pouze prostřednictvím mobilní aplikace propojené s polským účtem.
Výletníkům bez vstupenky hrozí pokuta. Pokud se při cestě do Polska nechtějí vystavit riziku, že je strážci KPN přistihnou bez lístku, musejí změnit trasu. Anebo se do sousedního národního parku vydat přímo z polského podhůří a lístek pořídit v některém z přístřešků.
„Naplánoval jsem výlet přes polskou stranu Krkonoš a věděl, že je potřeba koupit vstupenku. Když jsem chtěl elektronicky zaplatit, zjistil jsem, že to není možné. Místo plánovaného výletu z Pomezních Bud na Jelenku polským úbočím Lesního hřebene přes Soví dolinu jsme raději vyrazili po vršcích směrem nad Lysečiny a Horní Maršov,“ popsal svou zkušenost při nedávné návštěvě Krkonoš Michal Zahálka z Hradce Králové.
Vstupenky do všech parků by se měly dát koupit také na online portálu eparki.pl, kde je možné platit kartou. Má to jeden nedostatek. Ikona KPN na virtuální mapě Polska, kterou je potřeba rozkliknout, chybí. MF DNES kontaktovala zástupce správy polského národního parku, ale do uzávěrky tohoto vydání na otázky nereagovali.
Podobnou zkušenost jako Michal Zahálka zažila ornitoložka Hana Trachtulcová, která chodí do Krkonoš velmi často. Když si chtěla začátkem května koupit vstupenku, tak jako několikrát v minulosti, zaplatit kartou najednou nešlo.
Na svém blogu zveřejnila odpověď, kterou ji správa polského parku napsala: „Vzhledem k tomu, že jsme změnili adresu sídla KPN, jsou tyto údaje aktuálně validovány v oficiálních registrech, které jsou základem pro umožnění plateb kartou. Doufáme, že tato možnost bude brzy fungovat.“ Avšak nefunguje ani po několika týdnech.
Nechtěl jsem riskovat
Podle webu KPN si lze rovněž zakoupit lístek v terénu u pracovníků agentury vybírajících vstupné do polských národních parků. „Přijde mi to jako nastoupit bez lístku do tramvaje a pak si ho chtít koupit u revizora. Nechtěl jsem riskovat, že do Polska půjdeme bez vstupenky a pak budeme někomu vysvětlovat, že to nešlo koupit. Vycházel jsem z toho, že tam bez platné vstupenky nesmím,“ vykládá Michal Zahálka.
V roce 2019 česká média informovala o incidentu, kdy pracovníci polské agentury eParki.pl vyžadovali po turistech zaplacení vstupného i na zmiňované Cestě česko-polského přátelství, na kterou se tato povinnost nevztahuje. Záležitost řešily správy KPN a KRNAP a od té doby nejsou zprávy, že by se něco podobného opakovalo.
Zpoplatnění vstupu do národních parků není v Polsku ničím neobvyklým. Z 23 chráněných území se platí v patnácti. O zavedení vstupného do Krkonošského národního parku se v minulosti pouze diskutovalo, ale nikdy k tomu nedošlo. Současné zákony to ani nedovolují.
„Na území českých národních parků není možné vybírat vstupné. V současné době to neumožňuje platná legislativa,“ vysvětluje Radek Drahný. Podle průzkumu veřejného mínění, který si Správa KRNAP nedávno nechala zpracovat, by se tomu přitom výletníci příliš nebránili. „S potenciálním zavedením vstupného do národního parku ve výši 30 korun na osobu by souhlasily téměř dvě třetiny návštěvníků,“ říká mluvčí.
X X X
Vedra zkazila přehlídku v centru Londýna. Princ William přihlížel, jak vojáci kolabují
Teploty ve Spojeném království se letos poprvé přehouply přes 30 stupňů Celsia. Úmorné horko značně zkomplikovalo sobotní královskou vojenskou přehlídku v centru Londýna. Nejméně tři vojáci se během ní sesunuli k zemi, informovala média.
Podle webu Sky News bylo na přehlídce Colonel’s Review přítomno více než 1 400 vojáků a kolem 200 koní velšských, irských a skotských granátníků. Přihlížel jí i princ z Walesu William.
Teploty se ale v sobotu pohybovaly i nad 30 °C, kvůli čemuž na nosítkách z místa odnesli tři vojáky, kteří zkolabovali. Web Evening Standard informoval, že k zemi se sesunul i jeden ze členů vojenské kapely. „Poté, co zkolaboval, vrátil se na nohy a byl uvítán potleskem publika. Zkoušel pokračovat ve hře na nástroj, lékařský personál ho ale rychle odvedl,“ popsal web.
Že to vojáci neměli snadné, uznal i samotný princ William. „Velké díky každému vojákovi, který se dnes ráno v horku zúčastnil Colonel’s Review. Všichni jste v obtížných podmínkách odvedli opravdu dobrou práci. Děkuji, W.,“ napsal následník trůnu na Twitter.
Agentura Spojeného království pro zdravotní bezpečnost vydala varování před horkým počasím, které platí až do úterního dopoledne.
Mohlo vám uniknout: Dcera prince Harryho a vévodkyně Meghan oslavila druhé narozeniny. Dědeček král jí poslal milý dárek.
X X X
Další útok psa na dítě na Plzeňsku. Malý Vašík málem přišel o ucho při oslavách dětském dne
Další případ dítěte pokousaného psem řeší policisté tentokrát v Heřmanově Huti na Plzeňsku. Pětiletý Vašík byl napaden a vážně zraněn u fotbalového hřišti ve chvíli, kdy běžel se skupinkou dětí kolem psa uvázaného na vodítku u stolu.
Pětiletý Vašík na dětský den, který si s ostatními dětmi užíval na fotbalovém hřišti, asi jen tak nezapomene. „Pes zcela bezdůvodně napadl mého syna tak, že na něj skočil a kousl ho do ucha. To je prokousnuté a zadní část kůže byla odtržena tak, že mu čněla chrupavka. Má 13 stehů. Navíc má přes půl obličeje pohmožděniny od pádu,“ popsal otec napadeného hocha.
„Naši záchranáři na místě ošetřili pětiletého chlapce s tržnými ranami v obličeji. Následně ho transportovali pozemní cestou do Fakultní nemocnice Plzeň,“ potvrdila CNN Prima NEWS mluvčí Záchranné služby Plzeňského kraje Andrea Divišová.
Incident se odehrál okolo sedmé hodiny večer a nezabránil mu ani fakt, že pes byl na vodítku. „To bylo takové vytahovací vodítko na malý pejsky, ne na tuhle rasu. Pes na něj skočil a povalil ho na zem,“ popsal jeden ze svědků hrůzné události. „Probíhající dítě ho mohlo vylekat buď prudkým pohybem nebo výkřikem. Pes se lekl a zaútočil,“ vysvětlila možný důvod útoku cvičitelka psů Táňa Holešová.
Pes, který útočil, je podle sousedů plemene Americká akita a majitel ho má asi dva roky. Jeho manželka redakci Krimi zpráv řekla, že pes poslouchá a během incidentu byl na vodítku. Případ prošetřuje policie. „Nyní se zabýváme veškerými okolnostmi, případ evidujeme jako přestupek proti občanskému soužití,“ uvedla krajská policejní mluvčí Dagmar Brožová.
Místostarosta Heřmanovy Hutě uvedl, že obec bude řešit zpřísnění vyhlášky o volném pobíhání psů. A to například o ustanovení, že budou muset mít náhubek.
Na Plzeňsku už jde o druhý podobný útok v poslední době. V Holýšově nedávno pokousali rotvajleři malou Sofii. Jeden ze psů na ni zaútočil, když si s nimi hrála. Dívenka skončila se zraněními v nemocnici a má za sebou už dvě operace. „Je to pro nás těžké, máme strach. Ona v noci pláče, já ji beru za ručičku, za nožičku, držím ji, ale ona říká ‚ne mami‘ a má strach, že na ni útočí pes,“ nechala se slyšet Sofiina matka.
X X X
Manchester City slaví obří triumf. Fotbalisté poprvé v historii vyhráli Ligu mistrů
Fotbalisté Manchesteru City poprvé vyhráli Ligu mistrů. Ve finále v Istanbulu zdolali Inter Milán 1:0 gólem Rodriho z 68. minuty. Favorizovaní svěřenci trenéra Pepa Guardioly po triumfech v anglické lize a Anglickém poháru v této sezoně zkompletovali tzv. treble. City to dokázali jako osmý evropský klub v historii a první od Bayernu Mnichov v roce 2020.
Španěl Guardiola jako čtvrtý kouč ovládl Ligu mistrů potřetí. Navázal na výhry s Barcelonou v letech 2011 a 2009, kdy Katalánce rovněž dovedl k treblu. Žádný jiný kouč před ním to se dvěma různými kluby nedokázal. Inter nevyužil šanci na čtvrté vítězství v Champions League.
Hráči City v úvodu na Atatürkově stadionu působili nervózně a často chybovali, přesto měli více šancí. Bernardo Silva minul branku, Haalandovu střelu z úhlu vyrazil Onana. Gólman Interu, který v tomto ročníku Ligy mistrů z dvanácti zápasů udržel osmkrát čisté konto, si poradil také s pokusem De Bruyneho.
Klíčový belgický záložník musel ve 36. minutě vystřídat kvůli svalovému zranění. De Bruyne ze zdravotních důvodů nedohrál ani finále Ligy mistrů před dvěma lety, v němž City podlehli Chelsea 0:1. Po změně stran se obraz hry příliš nezměnil a anglické mužstvo neúspěšně dobývalo pevnou obranu „Nerazzurri“, kteří v podzimní skupině dvakrát porazili Plzeň. Inter mohl otevřít skóre v 58. minutě po velké chybě Akanjiho, ale Martínez zblízka brankáře Edersona nepřekonal.
K míči se dostal Rodri a nezaváhal
Manchester City rozhodl finále v 68. minutě. K odraženému míči se v pokutovém území dostal volný Rodri a španělský středopolař zakončil přesnou střelou k tyči. Třetí celek uplynulé sezony italské ligy mohl brzy vyrovnat. Dimarco však hlavičkoval do břevna a z dorážky trefil střídajícího spoluhráče Lukakua. Pojistku City nepřidal ani další náhradník Foden, jenž tváří v tvář nechal vyniknout Onanu.
V závěru si Inter vytvořil tlak a sahal po vyrovnání. Ederson ale v 89. minutě famózně zlikvidoval Lukakovu hlavičku z bezprostřední blízkosti. V závěru nastavení pak ještě brazilský brankář vychytal náhradníka Gosense. City tak neprohráli ani ve třináctém utkání tohoto ročníku Ligy mistrů.
Inter jako třetií italský tým v této sezoně nezvládl pohárové finále. AS Řím v Evropské lize podlehl Seville a Fiorentina v Evropské konferenční lize v Praze nestačila na West Ham.