Lidé ČR s Fialou, Pekarovou, Pavlem střelili vedle. Zpěvačka Csáková stojí za Ševčíkem. Konec Pekarové ve Sněmovně? 

Generál Pavel už nejedná, jako za dr. Husáka. Víc myslí na zabíjení lidí a ničení Ukrajiny, než na pomoc lidem a firmám v Čechách, na Moravě a bohatý, klidný život v Evropě. Sám má plné kapsy milionů a většina občanů a podniků u nás  živoří. A nic se nelepší. Je to i tím, že v čele je Fiala, Pekarová a spol.

X X X

EXPREMIÉR  PAROUBEK  ODHADL  GENERÁLA  PAVLA,  NEJDE  MU  VĚŘIT

Že prezident Pavel valorizaci podepíše, se dalo čekat. Bylo by pikantní, kdyby jen sám musel podat ústavní stížnost, říká expremiér Jiří Paroubek.

Někdejší premiér Jiří Paroubek (70) se k situaci ohledně podpisu nové valorizace důchodů staví spíše skepticky. „Že by Ústavní soud novelu zrušil, nečekám,“ uvedl pro ŽivotvČesku.cz a dále sdělil, že jej postup prezidenta Petra Pavla (61) nepřekvapil.

Prezident Petr Pavel ve středu oznámil, že se rozhodl novelu, která sníží původní částku valorizace důchodů téměř o polovinu, podepsat, je ale podle něj nezbytné, aby ji přezkoumal Ústavní soud. Pokud by se opozice nakonec na soud neobrátila, učinil by tak on sám. Prezident rozumí právním námitkám opozice, která je podle něj přesvědčena o tom, že vláda prosadila novelu protiústavním způsobem z důvodu retroaktivity a projednání ve stavu legislativní nouze ve Sněmovně.

Jak rozhodnutí Petra Pavla hodnotí, rozebral pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek. „Dalo se to čekat, ale ty tanečky, které kolem toho prováděl nový prezident, byly podivné. Nejprve novelu ztrhal a pak řekl, že ji podepíše. Takže je to zvláštní. Bylo by pikantní, kdyby opozice nechala přímo na něm, aby podal tu ústavní stížnost, kterou v tom svém veřejném vyjádření přislíbil. To by bylo pikantní, kdyby prezident sám protestoval proti zákonu, který svým podpisem sám stvrdil,“ popsal svůj pohled na celou situaci kriticky.

Co se týká možnosti, že by Ústavní soud vůči sporné novele zakročil, zůstává Jiří Paroubek, který byl mezi lety 1989 až 2011 předsedou ČSSD, nohama na zemi. „Já se obávám, že nemohu být velký optimista, že by Ústavní soud celou tuto chybnou novelu zrušil,“ sdělil pro ŽivotvČesku.cz.

 Podle přijaté a podepsané novely se má zásluhový procentní díl všech důchodů od června zvýšit místo o 11,5 procenta o 2,3 procenta a k tomu ještě o 400 korun. Výhodnější je to pro lidi s nejnižšími důchody. Navýšení by letos mělo stát 15,4 miliardy korun. Podle původního výpočtu by to bylo o 19 miliard korun víc. Podle Národní rozpočtové rady by rozdíl výdajů mezi novým červnovým a původním přidáním po všech příštích valorizacích činil za roky 2023 až 2030 celkem kolem 250 miliard korun.

X X X

V  USA  SE  SPEKULUJE  O  TRUMPOVI,  REPUBLIKÁNI  KRITIZUJÍ  PROKURATURU

V USA se řeší spekulace o zatčení Trumpa, republikáni kritizují prokuraturu

K věci se však první den po Trumpově spekulaci nevyjádřil floridský guvernér Ron DeSantis, považovaný za hlavního exprezidentova vyzyvatele v souboji o republikánskou nominaci.

Donald Trump© Kremlin.ru Lídr republikánů ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy v sobotu uvedl, že chce po kongresmanech, aby vyšetřovali, zda „politicky motivovaná trestní stíhání“ nepodkopávají americkou demokracii. V reakci na Trumpovo tvrzení o možném úterním zatčení také mluvil o „nehorázném zneužití moci“ v podání „radikálního“ prokurátora. Stále přitom není jasné, zda manhattanský žalobce Alvin Bragg trestní stíhání exprezidenta zahájí, případně kdy a s jakými obviněními.

V posledních dnech se nicméně množí signály, že první obžaloba bývalého šéfa Bílého domu v dějinách USA by se brzy mohla stát skutečností. Bragg a jeho tým podle médií zvažují obvinění v několik let staré kauze údajných úplatků pro ženy, které tvrdily, že měly s Trumpem milostný poměr. Exprezident uvádí, že je obětí spiknutí svých oponentů, a v sobotu vyzval své stoupence, aby v případě obžaloby vyšli do ulic.

 Republikáni ve svých reakcích nevyjadřovali výhrady proti Trumpově výzvě, aby si lidé „vzali zpět naši zemi“, a spíše kritizovali očekávaný postup prokuratury. „Jednoduše nemáme skutečnou zemi, závisí-li spravedlnost na politice,“ uvedl na twitteru senátor J. D. Vance. Podobná obvinění se opírají o skutečnost, že státní žalobce Bragg byl do funkce zvolen za Demokratickou stranu.

Kritiku Bragga přiživovali i někteří potvrzení či potenciální kandidáti na republikánskou nominaci do prezidentských voleb v roce 2024. „V době, kdy je v New Yorku vlna kriminality, si okresní prokurátor na Manhattanu myslí, že obžalovat prezidenta Trumpa je jeho hlavní priorita… Prostě se to jeví jako stíhání s politickým nábojem,“ řekl bývalý Trumpův viceprezident Mike Pence, který se podle médií připravuje na prezidentskou kandidaturu.

Někteří Trumpovi spojenci si zároveň všímali skutečnosti, že guvernér DeSantis s podobným vyjádřením na podporu posledního republikánského prezidenta ihned nepřišel. DeSantis je podle aktuálních průzkumů jediný, kdo by Trumpa v nadcházejících primárkách mohl ohrozit, a v poslední době se vůči němu začal vymezovat, byť jej přímo nekritizuje.

Trump v době začínající volební kampaně stále čelí celé řadě vyšetřování včetně těch souvisejících s jeho snahou zvrátit výsledek posledních voleb nebo se zacházením s tajnými dokumenty. Kauza, která se nyní zdá být nejblíže ke vznesení obžaloby, se týká plateb v celkové výši 280.000 dolarů (6,3 milionu Kč), které v době vrcholící kampaně před volbami v roce 2016 dostali pornoherečka Stormy Daniels a modelka Karen McDougalová. Tehdejší Trumpův osobní právník Michael Cohen tvrdí, že transakce se odehrály na pokyn Trumpa s cílem koupit si jejich mlčenlivost. Cohen byl později odsouzen za porušení pravidel financování politických kampaní a další zločiny.

Případná obžaloba by Trumpovi nebránila v kandidatuře v prezidentských volbách a exprezident už řekl, že by i jako trestně stíhaný o znovuzvolení usiloval. Podle expertů může být prezidentem USA obžalovaná a dokonce i odsouzená osoba, uvedla na svém webu televize ABC News.

X X X

ZPĚVAČKA  CSÁKOVÁ  SE  POSTAVILA  ZA  DĚKANA  ŠEVČÍKA

Zpěvačka Ilona Csáková se zastala děkana Ševčíka: Špatné, neetické a amorální!

Csáková vše postavila do kontrastu s tvrzeními, jak je Česko více než 30 let po sametové revoluci bezpečnou a demokratickou zemí.

„Oproti tomu, ve skutečnosti, se zde veřejně a bez morálních skrupulí na základě pouhých domněnek, fabulací a lží dehonestují a vyhazují či odvolávají ze svých zaměstnání slušní lidé. Kam jsme se to dostali?“ napsala na facebooku.

Zpěvačka prohlásila, že se jí to nelíbí a neodpovídá to frázím o demokratické a bezpečné zemi.  „Ano, vím, že ten, kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde! Ovšem také vím, že pokud kdokoli rozhoduje o životním osudu druhého člověka, měl by tak činit bez sebemenších emočních vlivů (závist, nesympatie) a především pak na základě zcela relevantních informací a důkazů!“ pokračovala.

V případě Ševčíka tomu tak podle Csákové není. „A opravdu je velmi, velmi špatné, neetické a naprosto amorální ‚odsoudit a potrestat‘ kohokoli pouze na základě někým záměrně vytvořené fabulativní a urážlivé nepravdy,“ dodala.

X X X

BLÍŽÍ  SE  KONEC  NESCHOPNÉ  PEKAROVÉ?

Den „D“ Markéty Pekarové Adamové se blíží. Andor Šándor uvedl, že její odvolání z postu šéfky Sněmovny by znamenalo přiznání fatálního neúspěchu

Už na příští řádné schůzi by poslanci mohli jednat o odvolání Markéty Pekarové Adamové (38) z funkce předsedkyně Sněmovny. Pokus opozičních hnutí ANO a SPD však s největší pravděpodobností úspěšný nebude. Redakce ŽivotvČesku.cz v souvislosti s tím oslovila politického glosátora a bezpečnostního experta Andora Šándora (65), jak vidí šance na to, že by politička byla odvolána. Z jeho slov vyplynulo, že to je skutečně málo pravděpodobné, spíše se šance blíží nule.

Sněmovna by kromě záležitosti kolem Pekarové Adamové měla schvalovat například zakotvení výše platů učitelů, které budí kontroverze kvůli jeho možnému zúžení. Pokračovat by mohla v závěrečném kole projednávání sporných změn ve volbě radních České televize a Českého rozhlasu. Řádná schůze začne v úterý 4. dubna. Návrh jejího programu už projednal organizační výbor.

Myslím si, že je krajně nepravděpodobné, že by došlo na její odvolání. Po sérii neúspěchů, které pětikoalice předvádí, by to bylo přiznání fatálního neúspěchu, že v rámci koaličních handlů svěřili předsednický post paní Pekarové Adamové, která evidentně nemá úplně nejlepší předpoklady, aby ve svém věku řídila 200 neřiditelných poslanců. Myslím si, že pětikoalice je dnes v situaci, že bude dělat cokoliv, jen ne přiznávat neúspěch. Myslím si, že paní Pekarová to má jisté, že odvolána nebude,“ uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Opozici vadí postup Pekarové Adamové při schvalování zkrácení červnové valorizace důchodů. Při řízení schůze provázené rozsáhlými obstrukcemi stranila podle opozičních zástupců v některých případech vládnímu táboru. Pekarová Adamová opozici vzkázala, že hledá viníka nepřijatelného vystupování svých poslanců a podpořil ji také premiér Petr Fiala (58). Za nynějšího rozložení sil v se dolní komoře dostatečný počet hlasů pro odvolání předsedkyně nenajde.

X X X

Návrh na odvolání Pekarové Adamové z čela Sněmovny gestem, uvedl Vondráček

Oba politici to řekli v dnešních Otázkách Václava Moravce v České televizi. Návrhem na odvolání předsedkyně by se poslanci mohli zabývat na schůzi, která začne 4. dubna.

Opozici vadí zejména postup Pekarové Adamové při sněmovním schvalování zkrácení červnové valorizace důchodů. Při řízení schůze provázené rozsáhlými obstrukcemi stranila podle opozičních zástupců v některých případech vládnímu táboru. „Cítíme, že paní předsedkyně má stranické tričko,“ řekl dnes Vondráček, který nyní vede ve Sněmovně ústavně-právní výbor.

Opoziční poslanci ANO a SPD sesbírali pod návrh na odvolání Pekarové Adamové dostatek podpisů a dostal se do programu příští řádné schůze Sněmovny. „Sněmovní aritmetika je v podstatě neúprosná, jednoduchá. My víme, že na to nemáme hlasy, takže je to určité gesto, politické gesto,“ poznamenal Vondráček.

Vypjatá atmosféra vyvrcholila ve Sněmovně při schvalování penzijní novely potom, co vládní tábor prosadil omezení řečnické doby i pro řečníky s přednostním právem. Předseda ANO Andrej Babiš rozhodnutí odmítl dvakrát respektovat a odmítl opustit řečniště. Opoziční představitelé viní Pekarovou Adamovou z toho, že odmítla svolat širší vedení Sněmovny, aby situaci vyřešilo, a učinila tak údajně až z podnětu premiéra Petra Fialy (ODS).

 „Opozice v tomto případě záměrně hází svoji neschopnost zaujmout jinak než už takovými radikálními kroky jako okupací řečniště na mě,“ řekla dnes Pekarová Adamová. Opoziční ANO a SPD obvinila z toho, že nebojují s koalicí, ale mezi sebou. Babiš podle ní odmítal opustit řečniště kvůli tomu, že před tím nebyl schopen porazit lídra SPD Tomia Okamuru v délce vystoupení. Pekarová Adamová také zdůraznila, že opoziční obstrukce ve Sněmovně nesmí přesáhnout takovou míru, aby se staly destrukcí.

Ze členů vedení Sněmovny naposledy čelil návrhu na odvolání Okamura, a to v minulém volebním období, kdy byl místopředsedou. Předseda SPD tehdy čelil kritice kvůli svým výrokům o koncentračním táboře pro Romy v letech u Písku. Dolní komora ho z funkce místopředsedy Sněmovny v březnu 2018 neodvolala, když neschválila návrh programu příslušné mimořádné schůze. Nepodpořili jej tehdy poslanci SPD, KSČM a drtivá většina zástupců ANO.

X X X

EXMINISTR  VNITRA  LANGER:  PLATY  ZMRAZIT  VŠEM  POLITIKŮM

Platy bych zmrazil všem ústavním činitelům, říká Ivan Langer

Zpomalení růstu platů politiků je v současnosti jedním z hlavních témat. Prezident Petr Pavel (61) vyzval ve středu vládu, aby s opozicí hledala řešení v otázce zmrazení. Jde o reakci na spornou novelu zákona ohledně snížení valorizace důchodů. Podle bývalého ministra vnitra Ivana Langera (56) je zmrazení platů ústavních činitelů symbolikou, která je velmi důležitá, uvedl to na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz s tím, že osobně by platy zmazil všem ústavním činitelům.

Vládní hnutí STAN navrhuje zpomalit růst platů politiků stejně jako valorizaci penzí. O případné úpravě chce jednat. V pořadu Partie televize Prima CNN News to dnes řekl vicepremiér a předseda STAN Vít Rakušan.

Nad záměrem STAN se shodně pozastavili v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a její předchůdce ve funkci Radek Vondráček z opozičního ANO. Podle Pekarové Adamové jde o míchání dvou jiných principů dohromady, když důchody se vážou k inflaci a platy ústavních činitelů k průměrné mzdě v celém hospodářství. „Návrh STAN v podstatě plete dvě různé věci,“ podotkl Vondráček. Pekarová Adamová se přiklonila ke zmrazení platů ústavních činitelů od příštího roku.

Na dotaz redakce se k tématu vyjádřil někdejší zkušený politik a populární politický komentátor Ivan Langer. „Myslím si, že by k tomu mělo dojít. Nelze s tím spojovat nějaké výrazné vládní úspory, ale jde o symboliku, která je s tím spojena a je velmi důležitá. Parlament potřebuje mít v tomto ohledu důvěru veřejnosti, to znamená, že když se hledají úspory, tak se hledají všude bez ohledu na to, koho to postihne a koho ne. V tomto bych osobně byl důsledný a platy zmrazil všem ústavním činitelům bez ohledu na to, zda se jedná o poslance, senátory či soudce. Když všichni, tak všichni,“ sdělil pro ŽivotvČesku.cz.

X X X

VE  FRANCII  SE  STÁLE  PROTESTUJE,  PADNE  MACRON?

Ve Francii pokračují protesty, vandalové poničili kancelář šéfa Republikánů

I v neděli ve Francii pokračují protesty proti důchodové reformě, kterou prezident Emmanuel Macron prosadil tak, že obešel hlasování v parlamentu. Šéf pravicových Republikánů (LR) Éric Ciotti uvedl, že byla poničena i jeho kancelář v Nice. Označil to za nátlak na to, aby poslanci jeho strany hlasovali pro vyslovení nedůvěry vládě podporované Macronem.

 Protesty proti důchodové reformě, tedy především proti zvýšení věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let, ve Francii trvají už několik týdnů. Napětí ve společnosti se ale vyostřilo, když vláda při schvalování změn důchodového systému obešla poslance, protože u nich na rozdíl od Senátu neměla zajištěnou většinovou podporu.

Umožnil to článek 49.3 ústavy, díky němuž může kabinet přijmout zákon, aniž by o něm Národní shromáždění hlasovalo. Vláda se ale v takovém případě vystavuje riziku, že poslanci vyvolají hlasování o nedůvěře. Opoziční zákonodárci tak již učinili a parlament má o jejich podnětu jednat v pondělí.

Jedním z posledních projevů odporu proti vládě byl také incident z noci na neděli. „Minulou noc házeli na mou kancelář kamení. Gangsteři, kteří to udělali, chtějí násilně tlačit na mé pondělní hlasování. Nikdy se nepodvolím novým učedníkům Teroru,“ napsal v neděli ráno šéf LR Ciotti na Twitteru k útoku na svou kancelář a zveřejnil fotografii poničeného objektu.

Ve čtvrtek Ciotti nařídil svým poslancům, aby nehlasovali o žádném z návrhů na vyslovení nedůvěry vládě. Později však několik členů pravicového klubu ohlásilo, že pro vyslovení nedůvěry vládě hlasovat budou.

Odpůrci reformy se chystají i v neděli vyjít do ulic francouzských měst. V sobotu se podle deníku Le Monde konala protestní shromáždění ve velkých i středně velkých městech, kromě Paříže například v Lille, Amiens, Caen, Saint-Etienne, Roanne, Besançonu, Dijonu či Grenoblu. Některé průvody čítaly tisíce lidí, jako například v Nantes nebo Brestu.

V Paříži se někteří protestující střetli s policií. Na náměstí Place d’Italie a okolí bylo zadrženo 81 lidí. Podle nedělního sdělení francouzského ministerstva vnitra bylo v sobotu v celé Francii v souvislosti s demonstracemi zadrženo 169 lidí, z toho 122 v Paříži.

X X X

Předčasný konec pouti v Německu. Na kolotoči ubodali muže, pachatel utíká

Na pouti v západoněmeckém Münsteru byl v sobotu večer ubodán jednatřicetiletý muž. Pouť musela být ukončena o den dříve. Podle státního zastupitelství a policie podezřelý patrně pobodal svou oběť nožem při hádce na kolotoči. Oběť svým zraněním podlehla navzdory oživovacím pokusům ještě na místě.

 Po pachateli policie vyhlásila pátrání, informoval zpravodajský magazín Der Spiegel. Podle dosavadních zjištění se oba muži na pouti potkali náhodou a před incidentem se neznali.

Pachatel byl na pouti ještě s jedním dalším mužem. Po činu oba uprchli, řekl v neděli policejní mluvčí, který potvrdil, že pátrání pokračuje. Policie požádala o pomoc při pátrání po podezřelém veřejnost.

Lidová slavnost zvaná Send se v Münsteru koná třikrát do roka. Podle organizátorů přiláká ročně až milion návštěvníků. Aktuální pouť byla ukončena o den dříve „z úcty k oběti“, uvedl starosta města Markus Lewe. Münster má zhruba 300 000 obyvatel.

X X X

Muž byl za nucení dětí k modlitbám odsouzen za týrání. Nespravedlivě, rozhodl soud ve Štrasburku

 Muži, který měl nutit děti k modlitbám, pokání a pravidelné stravě, musí stát zaplatit 6 tisíc euro za nemajetkovou újmu. Soudy v případu pochybily, protože nepředvolaly milence ženy a nepřipustily výpověď dcery. Při rozvodu obvinila žena manžela z psychického týrání náboženskými praktikami. Muž odmítl dát souhlas s rozvodem. Trestní soud ho odsoudil za domácí násilí, i když se zletilá dcera rozhodla žít s otcem. Soudy nepřipustily a nehodnotily všechny důkazy v kontextu, proces nebyl spravedlivý, rozhodl yí Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku.

Porušení práva na spravedlivý proces konstatoval ESLP v případu Cupiał v. Polsko: „Vnitrostátní soudy na dvou úrovních jurisdikce neprovedly řádné posouzení ohledně konkrétních a důležitých argumentů stěžovatele, a nesplnily tak jeden z požadavků spravedlivého slyšení – totiž poskytnout přiměřené odůvodnění rozhodnutí. V souladu s tím došlo k porušení článku 6 odst. 1 Úmluvy,“ stojí v závěru rozhodnutí ESLP.

Stěžovatel před ESLP Dariusz Cupiał se narodil v roce 1962, má titul Ph.D z teologie a do roku 2005 byl ženatý s manželkou A, rovněž údajně hluboce věřící ženou. Má s ní tři děti. V roce 2005 však podala žena žádost o rozvod. Rok poté během rozvodového řízení podala oznámení na prokuraturu, že muž ji i děti dlouhodobě týral náboženskými praktikami.

Náboženstvím bránil rozvoji dětí

Podle posudku, který nařídila státní zástupkyně, všechny děti vykazovaly známky emoční a osobnostní poruchy v důsledku „dlouhodobého psychického týrání ze strany otce“. „Děti zažívaly úzkost, nejistotu, pocit uvěznění a strachu ze svého otce. Příznaky byly tak silné, že u stěžovatelových dcer nebylo možné vyloučit riziko pokusu o sebevraždu,“ cituje Soud závěry posudku, podle kterého otec „sledováním svého náboženského ,poslání´ způsobil, že děti byly vychovávány v systému podobném systému neformálních náboženských skupin.

„Otec bránil dětem v naplňování jejich základních biologických potřeb tím, že je budil poté, co šly spát, a omezoval jim čas na jídlo. Navíc zabránil plnému intelektuálnímu rozvoji dětí tím, že vnutil [svému] náboženskému způsobu vnímání světa. Dával jim tresty, které dětem způsobily úzkost,“ cituje Soud posudek.

Večerní modlitby, přiznání k hříchu a pravidelná strava

Stěžovatel byl podle rozsudku členem hnutí duchovní obnovy v rámci katolické církve žil život podle náboženských pravidel. „Zejména požadoval, aby se rodina každý večer scházela ke společné modlitbě. Na konci této modlitby se děti musely omluvit za své špatné chování během dne a veřejně se tak přiznat ke svým hříchům. Večerních modliteb se často účastnili stěžovatelovi přátelé a známí z různých [katolických] náboženských hnutí. V těchto situacích se děti styděly veřejně prohlásit své hříchy. Stalo se také, že když se stěžovatel vrátil domů pozdě a děti již spaly, vzbudil je, aby se mohl modlit,“ měl podle rozhodnutí zjistit Okresní soud v Lublinu.

Podle zjištění soudu v Lublinu zval muž domů neznámé lidi. „V stěžovatelově domě často pobývaly celé rodiny s malými dětmi celé dny i týdny. Při těchto příležitostech děti spaly na podlaze a poskytly hostům své postele. Děti před soudem uvedly, že tyto situace pro ně byly obtížné. Byly také požádány, aby daly své hračky dětem na návštěvě. Často jídlo, které A. připravila pro rodinu, dostali hosté a děti neměly žádné. Soud dále poznamenal, že stěžovatel požadoval, aby se celá rodina stravovala v pravidelnou dobu. Dětem nebylo dovoleno jíst mezi jídly nebo po sedmé hodině večer. Často, když se stěžovatel vrátil domů pozdě, rodina musela jíst studené jídlo,“ popsal situaci v rodině soud v Lublani.

Žena mu řekla, že ho obviní, když se s ní nerozvede

Na dotaz polského trestního soudu stěžovatel vinu odmítl. „Uvedl, že mu A. v prosinci 2005 oznámila, že podala žádost o rozvod. Řekl jí, že s rozvodem nesouhlasí, a A. odpověděla, že v takovém případě ho formálně obviní z psychického týrání jejich dětí. Od té doby byly všechny jeho činy A. prezentovány jako škodlivé, toxické a škodlivé pro děti,“ uvedl před Okresním soudem v Lublinu. Podle manžela si žena ještě jako vdaná našla jiného muže – pana WM.

Soud muže odsoudil za psychické týrání svých tří dětí na jeden rok vězení s odkladem na tři roky. Svědectví manželky A, uznal za koherentní, spolehlivé, podrobné a logické. Na základě znaleckých posudků shledal spolehlivými rovněž výpovědi dětí s výjimkou nejstarší dcery M, která výpověď změnila ve prospěch otce.

Dcera se odstěhovala k otci, milence ženy soud nepředvolal

Trestní soud zamítl žádost o zbavení styku s dětmi s tím, že o tom rozhodl rodinný soud v rámci rozvodu. V té době už také zletilá dcera M. dobrovolně žila se svým otcem. O tento fakt opřel muž své odvolání: Jeho advokát před odvolacím soudem tvrdil, že konflikt v rodině měl být řešena rodinným právem, nikoli trestním a že svědectví jsou ve skutečnosti posbírané drby. „V této souvislosti zdůraznil, že zatímco dcera M. mohla zůstat se svou matkou, rozhodla se dobrovolně bydlet s otcem. Oběti domácího násilí se obvykle chtěly oddělit od pachatelů, skutečnost, že stěžovatelův vztah s nejstarší dcerou byl tak dobrý, podkopala důvěryhodnost ostatních svědků,“ uvedl advokát manžela.

„A konečně tvrdil, že okresní soud se nevypořádal s hlavním problémem případu – konkrétně, že: A. navázala vztah s WM, když byla ještě vdaná za stěžovatele; chtěla se od stěžovatele odloučit, ale stěžovatel proti tomuto přání protestoval; tvrzení o psychickém týrání se objevila až po prvním jednání v rozvodovém řízení, teprve tehdy A. začala vyjadřovat námitky proti výchovným metodám stěžovatele. Nakonec stěžovatel namítl, že okresní soud nepředvolal z úřední povinnosti WM jako svědka,“ shrnuje průběh řízení v Polsku ESLP.

Polský soud: Je obtížné připustit křivé obvinění

Odvolací soud v Lublinu zamítl přezkum rodinných fotek a nahrávek s tím, že děti byly v té době příliš malé. Rozhodnutí nepředvolat WM, který se mezitím stal novým manželem A. shledal správným, neboť „strany o výslech tohoto svědka nepožádaly“. Na argumenty načasování a kontextu případu soud nijak nereagoval, pouze uvedl, že je obtížné připustit, že touha odloučit se od muže mohla být důvodem ke křivému svědectví A.

Odvolací soud dále konstatoval, že se „stěžovatel dopustil na svých dětech psychického týrání tím, že je nutil k určitému chování“. „V důsledku jeho jednání se u dětí rozvinuly emocionální a osobnostní poruchy a projevovaly se averze ke katolické církvi a také k náboženským praktikám obecně,“ uvedl odvolací soud a rozsudek potvrdil.

Rozhodnutí nepřipustit některé důkazy potvrdila před Evropským soudem pro lidská práva polská vláda: „Vláda potvrdila, že několik žádostí o připuštění nových důkazů, které podal stěžovatel, nebylo vyhověno. Při všech těchto příležitostech však soudy analyzovaly, zda byly žádosti dostatečně odůvodněné a relevantní k předmětu sporu, a poté dostatečně odůvodnily své rozhodnutí nevyhovět. Vláda poukázala zejména na rozhodnutí nepřipustit jako důkaz různé filmové záznamy a fotografie, nevyslechnout svědka, který byl psychologem, a nepředvolat druhého manžela A. (WM),“ stojí v rozsudku. Rovněž zpochybnila podjatost autora znaleckého posudku, na kterou si stěžoval manžel.

ESLP: Úmluva nestanová pravidla přípustnosti důkazů

V počátku svého rozhodování Evropský soud pro lidská práva zopakoval, „že i když článek 6 zaručuje právo na spravedlivý proces, nestanoví žádná pravidla pro přípustnost důkazů, což je primárně věcí úpravy podle vnitrostátního práva“. „Není proto úlohou Soudu zásadně určovat, zda mohou být určité druhy důkazů – například důkazy získané nezákonně z hlediska vnitrostátního práva – přípustné, nebo zda je stěžovatel vinen či nikoli. Otázkou, kterou je třeba zodpovědět, je, zda řízení jako celek, včetně způsobu, jakým byly důkazy získány, bylo spravedlivé,“ uvedl Soud.

„Kromě toho právo na spravedlivý proces nelze považovat za účinné, pokud žádosti a připomínky stran nejsou skutečně „vyslyšeny“ – to znamená, že je tribunál řádně prozkoumá,“ dodal Soud. A konečně, soudy by podle ustálené judikatury měly v rozsudcích uvádět důvody, na nichž jsou založeny, uvedl dále Soud.

Soud: Jádro případu je nepředvolání údajného milence

Podle ESLP je jádrem stížnosti odsouzení za náboženské praktiky, jimž vystavoval své děti.  Otázkou, kterou vnitrostátní soudy měly určit tedy bylo zda tyto praktiky představují „nebezpečné praktiky“, uvedl Soud s odkazem k případu Vojnity v. Maďarsko.

Soud rovněž poznamenal, že stěžovatel zdůraznil, že manželka A. podala žádost o zahájení vyšetřování údajného psychického týrání jejich tří dětí až poté, co požádala o rozvod, k čemuž stěžovatel odmítl dát souhlas. Tvrdil, že obvinění ohledně psychického týrání se objevila až v době, kdy A. navázala nový vztah s mužem WM. „Soud však poznamenává, že vnitrostátní soudy se tímto tvrzením nezabývaly,“ stojí v rozhodnutí ESLP.

Soud se domnívá, že tento argument vznesený stěžovatelem u vnitrostátních soudů se týkal jádra trestního případu proti němu a vyžadoval velmi konkrétní a výslovnou odpověď. Vnitrostátní soudy však tento bod nijak neposoudily. Touto otázkou se okresní soud nijak nezabýval. Zatímco na některá konkrétní tvrzení stěžovatele, pokud jde například o nepřiznání fotografií a filmových záznamů jako důkazů, reagoval, na argument o nepředvolání WM a na jeho hlavní tvrzení o obecném kontextu případu a nebylo vynaloženo žádné úsilí analyzovat tento problém, stojí dále v rozhodnutí ESLP.

Rozhodnutí dcery žít s otcem má razítko od soudu

Soud nepřesvědčily ani argumenty vlády, že stížnosti na podjatost znalce byly řádně přezkoumány. „Když stěžovatel požadoval druhý znalecký posudek k výpovědi dcery M., tato žádost byla rovněž zamítnuta se zjevně stručným odůvodněním,“ stojí v rozsudku ESLP.

„Soud dále konstatuje, že krajský soud zamítl námitky obhajoby a shledal, že svědectví M., nejstarší dcery stěžovatele, podané během hlavního líčení, které vykreslovalo stěžovatele v pozitivním světle, nebylo spolehlivé. Vnitrostátní soudy se však zjevně nezabývaly skutečností, že po rozvodu jejích rodičů se M. dobrovolně rozhodla žít se stěžovatelem a že toto ujednání bylo akceptováno vnitrostátními soudy. V tomto ohledu Soud rovněž poznamenává, že vnitrostátní soudy důkladně nezkoumaly žádné možné vazby mezi ostatními svědky a stěžovatelem a jeho bývalou manželkou,“ zhodnotil práci polských soudů ESLP.

S ohledem na výše uvedené úvahy Soud poznamenává, že vnitrostátní soudy na dvou úrovních jurisdikce neprovedly žádné posouzení ohledně konkrétních a důležitých argumentů stěžovatele, a nesplnily tak jeden z požadavků spravedlivého slyšení – totiž poskytnout přiměřené odůvodnění. za jejich rozhodnutí. V souladu s tím došlo k porušení článku 6 odst. 1 Úmluvy, uzavřel Evropský soud pro lidská práva s tím, že Polsko musí vyplatit muži 6 000 euro za nemajetkovou újmu. Irena Válová, ceskajustice.cz

X X X

SKANDÁL  V  KRÁLOVSKÉ  RODINĚ  BRITŮ,  ZNÁSILNĚNÍ

Sestra princezny Kate Pippa: Skandál kvůli znásilnění!

Britskou královskou rodinou otřásá další sexuální skandál – byť nepřímo. Obvinění ze znásilnění šestnáctileté dívky se totiž netýká přímo členů slavné famílie s modrou krví, ale muže, co je s nimi spjat veselkou sestry princezny Catherine (41). Jde totiž o tchána Pippy Middletonové (39)!

Jako kdyby nestačil stále se připomínající skandál prince Andrewa (63), jenž se zapletl s usvědčeným sexuálním delikventem a rovněž miliardářem Jeffreyem Epsteinem (†66)!

Davida Matthewse (79), tchána majitelky „nejkrásnějšího zadečku v Británii“, tedy Pippy Middletonové, aktuálně vyšetřují pro velmi závažný čin: před lety měl údajně znásilnit nezletilou dívku. Tato kauza se vleče už delší dobu – Matthewse, otce Pippina manžela Jamese (47), poprvé zatkla francouzská policie už v roce 2018.Mladší sestra vévodkyně Kate utajila porod! Do třetice holka, nebo kluk?

V letech 1998 až 1999 měl při dvou příležitostech pohlavně zneužít teprve šestnáctiletou dívku. Movitý muž, jenž získal svůj majetek v hodnotě 40 milionů liber (necelých 1,1 miliard korun) pomocí obchodování s ojetými auty, developerstvím, a dnes mimo jiné vlastní síť hotelů, se měl dopustit znásilnění  hned dvakrát.

Dívku znásilnil nejprve v Paříži, poté v hotelu na karibském ostrově Svatý Bartoloměj, kde vlastní Matthews hotel Eden Rock, kde stojí jedna noc 5 tisíc liber (135 tisíc korun).

A není to jenom nějaká fáma – pro britská média probíhající vyšetřování potvrdila i pařížská prokuratura. David Matthews, bývalý závodník, jehož syn se v roce 2017 oženil se sestrou princezny z Walesu, obvinění pochopitelně popírá a vše označil za „nepravdivé a skandální“. Zdroje z jeho blízkosti sice uvedly, že jeho právnímu týmu nebyla oznámena žádná nová nařčení, DailyMail však citoval vyjádření mluvčí pařížských žalobců, které zmiňuje obě dvě vyšetřování.Sestra Kate Middletonové Pippa pobouřila památkáře: Kdeže si to chce stavět bazén a tenisový kurt?!

Pippa Middletonová s manželem Jamesem Matthewsem

„Soudní vyšetřování, ve kterém byl David Matthews obviněn a umístěn pod soudní kontrolu, probíhá. Mohu také potvrdit, že také probíhá předběžné vyšetřování svěřené Brigádě na ochranu nezletilých, které se týká Davida Matthewse.“ Je tedy jasné, že je Pippin tchán až po uši v pořádném maléru.

A i sama Pippa řeší velké nepříjemnosti – v Británii se potýká s pobouřenými památkáři, kterým vadí, že si staví bazén a tenisový kurt na svém vlastním pozemku, u kterého se nacházejí i zdi z doby kamenné… a hrozí jim vážné poškození. I to vrhá negativní světlo na manželku následníka trůnu, prince Williama (40).

X X X

České tenistky ovládly Indian Wells. Krejčíková a Siniaková zkompletovaly sbírku velkých titulů

Tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková ovládly ve čtyřhře turnaj v Indian Wells a získaly poslední titul, který jim ve sbírce velkých deblových trofejí scházel. Ve finále prestižního podniku, který je označován za pátý grandslam, porazily brazilsko-německý pár Beatriz Haddadová Maiaová, Laura Siegemundová 6:1, 6:7, 10:7 a vyhrály i jedenáctý zápas v letošním roce.

 České deblistky už v minulosti získaly trofeje ze všech čtyř grandslamů, vloni jako sedmý pár v historii zkompletovaly triumfem na US Open kariérní grandslam, společně vyhrály Turnaj mistryň a mají i olympijské zlato. Titul z Indian Wells jim ale dosud unikal, maximem byla finálová účast v roce 2019. Naposledy v roce 2021 vypadly ve čtvrtfinále, loni kvůli zranění Krejčíkové nestartovaly.

V Indian Wells vyhrály jako druhý ryze český pár po Janě Novotné s Helenou Novotnou (1990). Společně získaly 15. titul v kariéře, třetí na turnaji nejvyšší kategorie WTA1000, na který čekaly téměř dva roky od Madridu 2021. Siniaková, jež aktuálně drží 68 týdnů v řadě místo světové jedničky, přidala do sbírky 22. trofej ve čtyřhře. Krejčíková, momentálně dvojka deblového pořadí WTA, má titulů ze čtyřhry 16.

Do sobotního finále vstoupily první nasazené Češky razantně, rychle vedly 4:0 a úvodní set získaly za 28 minut 6:1. Ve druhé sadě se hra vyrovnala a soupeřky šly po podání Siniakové poprvé do vedení. V následujících gamech ale neudržela servis žádná z dalších hráček a set došel do tie-breaku.

Ten zvládla lépe brazilsko-německá dvojice, která v Indian Wells společně startovala poprvé. Od stavu 4:3 získala tři body v řadě a zkrácenou hru ovládla 7:3. Rozhodující super tie-break ale opět odstartovaly lépe favoritky. Soupeřky sice ještě dotáhly na 4:4, Češky pak ale třemi body opět odskočily a náskok už nepustily. Duel uzavřela při druhém mečbolu Krejčíková nekompromisním returnem.

X X X

Hříšník Fillo. Zlínský kouč Vrba nechápal, další bleskovou červenou bude řešit s vedením

Šanci na reparát nevyužil, naopak, zpackal ji. A zdá se, že to pro něj může mít fatální následky. Řeč je o zlínském fotbalistovi Martinu Fillovi. Zkušený záložník „navázal“ v utkání na hřišti Slovácka na to, co předvedl doma proti Spartě. Na hřišti nevydržel ani pět minut a už putoval po červené kartě zpátky do kabin. „Je to pro mě záhada. Takový zkrat musíme a budeme řešit,“ uvedl po utkání zlínský trenér Pavel Vrba. Zlín navíc prohrál 0:3 a vzhledem k výhře Pardubic klesl na poslední místo FORTUNA:LIGY.

Krátký pohled do minulosti. 25. únor 2023, Martin Fillo vybíhá v 82. minutě na hřiště v zápase Zlín–Sparta. O tři minuty později vidí po nedovoleném zákroku žlutou kartu a vzápětí po dalším faulu druhou a tím pro něj po čtyřech minutách zápas skončil. „Tak zkušenému hráči by se něco takového nemělo stát. Být takto vyloučený, to je snad světový rekord,“ prohlásil tehdy po utkání kouč Zlína Pavel Vrba. To ještě netušil, co přijde o pár týdnů později.

 V nedělním zápase na Slovácku, jeho prvním po dvouzápasovém trestu za vyloučení se Spartou, byl Fillo vyloučen totiž po ještě kratším časovém úseku. Časomíra ukazovala 1 minutu a 29 sekund, když trefil nohu domácího Stanislava Hofmanna. Hned věděl, že to není dobré. Sudí Dominik Starý mu sice nejprve ukázal žlutou kartu, následně ale po intervenci VAR a přezkoumání celého momentu tasil kartu červenou. Ve čtvrté minutě tak musel Fillo ze hřiště.

„Chtěl hrát špičkou nohy, ale nedotáhl to a trefil mi holeň. Po zápase se mi omluvil,“ řekl ke klíčovému momentu utkání faulovaný Hofmann. „První dotek si dal trochu delší a pak přišel úplně zbytečný faul. Správně udělená červená karta. Jednoznačně klíčový moment utkání,“ konstatoval bývalý fotbalista Sparty Horst Siegl, který byl hostem studia O2 TV Sport.

Fillo si druhým bleskovým vyloučením zřejmě pořádně zavařil. Dokládá to reakce trenéra Vrby po utkání na Slovácku na dotaz reportéra O2 TV Sport, jaká slova bude volit směrem k Fillovi. „Myslím, že se to brzy dozvíte. Začátkem týdne to budeme řešit. Myslím, že nějaké věci jsme projednávali už teď na tribuně. Tu informaci se v pondělí dozvíte. Musím to projednat s vedením klubu, takže to teď určitě nebudu říkat tady do televize. Řešit to ale budeme, určitě to nenecháme jenom tak přejít, protože utkání tím bylo ovlivněno,“ prohlásil Vrba.

 Následně na tiskové konferenci byl zlínský kouč ještě o něco sdílnější. „Co se týče Filla, tak on sám musí vysvětlit, proč v takovém zápase udělá to, co udělal. Jasně se bavíme při přípravě, že to bude vyhecované, že nesmíme dostávat zbytečné karty. Je to pro mě záhada. Takový zkrat musíme řešit. Není normální, když se tak zkušený hráč nechá dvakrát po sobě takto vyloučit,“ podotkl Vrba s tím, že Fillo hrubě ovlivnil zápas a že vůči kolektivu a klubu tomu vůbec nerozumí.

Plzeň prohrála s Bohemkou

Zajímavě se vyvíjí i souboje o čelo ligové tabulky. Fotbalisté Plzně totiž ve 24. kole ligy doma překvapivě podlehli Bohemians 1905 1:2. Obhájci titulu prohráli podruhé za sebou a z třetího místa tabulky ztrácejí pět bodů na vedoucí Slavii i druhou Spartu.

Klokani v lize porazili Viktorii po devíti utkáních a v Plzni zvítězili po 14 zápasech poprvé od října 1996. Bohemians v nejvyšší soutěži protáhli sérii bez porážky na čtyři kola a vrátili se na čtvrtou příčku o skóre před Slovácko, které má však duel k dobru.

Skóre otevřel ve 27. minutě Matěj Vydra, v 53. minutě si dal ale vlastní gól Tomáš Chorý po střele Adama Kadlece, který byl v 81. minutě vyloučen. Oslabení hosté přesto za čtyři minuty dokonali obrat díky brance Daniela Köstla.

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.