Luxus Fialy, Ukrajinci v hotelech, Češi pod mosty. Scholz po Hitlerovi si to nedovolí. A lidovci?

Hitler po nástupu do bojů o Evropu a svět chránil Němce a nedovolil, aby jim bylo ubližováno. Totéž nepochybně dělá i nový kancléř Německa Scholz, takže se nestává, že by Němci v městech a obcích bydleli pod mosty, jako Češi v Praze i jinde v ČR.

Ukrajinci, jichž je v ČR přes tři sta tisíc, bydlí v hotelech, penzionech, na kolejích studentů i objektech podniků a občanů. V Praze na Těšnově, ale i jinde, pod mostem za bílého dne pospávají pod přikrývkou za deště, větru, zimy Češi. A strážcům pořádku, policistům, strážníkům a politikům Fialy to nevadí. Zavírají nad tím oči. Lidovec Bartošek prohlašuje, že je to lepší, než být Pátá kolona Ruska.

Kdyby ČR byla skutečně Pátá kolona Ruska, určitě by nikdo venku z lidí ČR nebydlel, nespal a všichni občané by měli dostatek levného plynu, PHM, ropy, energie a dalších surovin. A určitě levnějších, než plyn, PHM a další suroviny ze Západu, USA, Holandska a dalších zem.

Bartoškova Pátá kolona Stalinem a dalšími vojáky světa vyhnali Hitlera od Moskvy až do Berlína. Na to lidovec Bartošek a další jeho kolegové nemyslí, zapomněli, a jdou vždycky s těmi politiky, kteří jsou u moci, jako dnes posluhují Fialovi a spol.

X X X

FIALA  NEŠETŘÍ,  ROZHAZUJE  MILIONY  A  MILIARDY

NIC  NEDOKÁZAL  VYBUDOVAT,  JAKO  BAŤA,  ČUBA,  BABIŠ  A  MNOZÍ  DALŠÍ  PODNIKAVÍ  PODNIKATELÉ  ČR  A  SR

MLADÍ  I  DOSPĚLÍ  VE  ŠKOLÁCH  A  JEDNOTÁCH  NEMOHOU  SPORTOVAT,  PROTOŽE  NEMAJÍ  FINANCE  NA  TOPENÍ  A  ELEKTŘINU

FILALA  BY  SE  MOHL  HNED  ZBAVIT  70  ZBYTEČNÝCH  ÚŘEDNÍKŮ  VLÁDY  A  NA   STO  TISÍC  PRACOVNÍKŮ  SPORTOVNÍ  AGENTURY

SPORT  MŮŽE  ŘÍDIT  MINISTERSTVO  ŠKOLSTVÍ,  JAKO  DŘÍVE

X X X

Nesehnali pro Fialu a spol. letenky, tak do Londýna letěl hned dvakrát speciál

Londýn doporučil, aby státníci pro cestu na pohřeb Alžběty II. využili komerční lety. Premiér Petr Fiala i tak letěl státním speciálem. Z provozních důvodů se letadlo muselo vrátit do Prahy a následně pro premiéra letět znovu.

Po příletu premiéra do Londýna se z provozních důvodů musel vládní speciál vrátit na pražské letiště v Kbelích. Po skončení smuteční akce znovu odletěl do britského hlavního města, aby přivezl českou delegaci zpátky do Prahy. Celkem tedy absolvoval dvě cesty navíc.

Tento způsob byl stále levnější, než kdyby Česká republika platila stojáka (parkovné pozn. red.) na bližším letišti, uvádí portál Manipulátoři.cz s odkazem na oslovené experty na letectví.

„Jako drtivá většina ostatních delegací jsme využili vládní speciál. Bylo prakticky nemožné zakoupit dostatečné množství letenek v požadovaném čase pro delegaci, doprovod a také pro zástupce médií, kteří letěli do Londýna společně s panem premiérem,“ uvedl pro redakci iDNES.cz mluvčí vlády Václav Smolka.

Česká výprava na pohřeb zahrnovala premiéra Fialu, jeho manželku, mluvčího vlády Václava Smolku, šéfku protokolu Barboru Loudovou a blíže neurčený počet členů Ochranné služby Policie ČR.

 S premiérem do Londýna odletěli i zástupci médií, kteří by se jinak museli přepravovat vlastní cestou. V neděli byla obsazenost letů z Prahy do Londýna na 90 procentech, popsala mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková.

Vzhledem k řadě aspektů vládní výpravy vládní však odmítla odhadnout, zda bylo ještě možné pro českou delegaci zajistit dostatek letenek. „V oficiálních propozicích nebylo doporučení k tomu, aby se letělo linkami. Existoval pouze neformální apel,“ upřesnil Smolka.

 X X X

Svět přestává fungovat a státy nejsou připravené řešit problémy, říká generální tajemník OSN Guterres

V New Yorku v úterý začala všeobecná rozprava 77. zasedání Valného shromáždění OSN. Generální tajemník OSN António Guterres v zahajovacím projevu řekl, že se národy ocitly v globální situaci nefungování a nejsou připravené nebo ochotné řešit problémy, jež ohrožují budoucnost lidstva a osud planety. Mezi řečníky rokování, které potrvá do příštího týdne, bude i český ministr zahraničí Jan Lipavský, který vystoupí ve středu odpoledne místního času.

Guterres poukázal na válku na Ukrajině, přibývající konflikty na celém světě, na klimatické změny, obtížnou finanční situaci rozvojových zemí a na neúspěšný pokrok v plnění programů OSN týkajících se zmírnění chudoby nebo zlepšení školství.

Ruský ministr Lavrov dostal vízum od USA, aby se mohl zúčastnit zasedání Valného shromáždění OSN

„Náš svět je v nebezpečí, je ochromený. Pracujme společně jako světová koalice, jako sjednocené národy,“ apeloval Guterres na posluchače. Podle něj je stále naděje a jedinou cestou, jak pokročit, je spolupráce a dialog.

„Žádná velmoc nebo skupina nemohou rozhodovat o tom, co se má udělat,“ řekl.

Podle něj je hlavním úkolem nejen zachránit planetu, která „je doslova v plamenech“, ale vyrovnat se také se stále přítomným covidem-19. Zejména rozvojovým zemím se podle něj nedostává financí, aby se vyrovnaly s krizí, jakou „nezažily po generace“. Strádá tam školství, zdravotnictví a jsou ohrožena práva žen.

Mluvčí OSN Stéphane Dujarric předem řekl, že Guterres nebude v projevu nic přikrášlovat, ale nabídne zároveň důvody k uchování naděje.

Jak připomenula agentura AP, Valné shromáždění OSN se schází mimo jiné v době války na Ukrajině, která spustila potravinovou krizi a vyvolal mezi velmocemi rozkoly nepoznané od studené války.

Na seznamu mluvčích je 150 šéfů států a vlád i ministrů zahraničí. Ještě v úterý by měla vystoupit slovenská prezidenta Zuzana Čaputová nebo francouzský prezident Emmanuel Macron či německý kancléř Olaf Scholz.

Projev amerického prezidenta Joea Bidena je na programu ve středu dopoledne místního času.

X X X

Chcete dominantní postavení, obvinil Putin USA. Nařídil posílit zbrojení

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý obvinil Spojené státy, že se snaží udržet dominantní postavení ve světě a vše ovládat. Zástupcům zbrojního průmyslu v souvislosti s válkou na Ukrajině pak nařídil zvýšit produkci. „Ruské zbraně prokázaly v bojích svoji efektivitu,“ prohlásil s tím, že Rusko by ale mělo zkoumat také západní zbraně.

 Na setkání s novými velvyslanci v Moskvě Putin řekl, že „postup k multipolárnímu světu naráží na odpor těch, kteří se snaží udržet svoje výsadní postavení v mezinárodních záležitostech a ovládat všechno – Latinskou Ameriku, Evropu, Asii a Afriku,“ řekl Putin. Dodal, že „hegemonovi se to dost dlouho dařilo, ale navždy to takhle nejde“, bez ohledu na vývoj na Ukrajině.

Putin své rozhodnutí zahájit invazi na Ukrajinu vysvětluje jako reakci na údajné narušování základních ruských bezpečnostních zájmů ze strany Západu.

Sankce, jež na něj Západ kvůli vpádu do sousední země uvalil, jsou podle Putina součástí snahy Spojených států a jejich spojenců o posílení jejich pozic. Nicméně sankce se jejich autorům vymstily, tvrdí šéf Kremlu.

„Naše technika efektivně čelí zbraním Západu“

Později na schůzce se zástupci zbrojařských firem Putin uváděl, že ruské zbraně prokázaly v bojích na Ukrajině svoji efektivitu.

„Naše technika efektivně čelí západním zbraním,“ řekl Putin. „Prakticky veškeré zásoby zbraní států NATO byly poslány na podporu současného režimu v Kyjevě,“ dodal. Rusko by podle něho mělo západní zbraně zkoumat, aby vylepšilo vlastní arzenál.

Uvedl, že nařídil posílit financování nových zbraní, nabídnout více půjček zbrojovkám a zvýšit platy jejich zaměstnancům, aby posílili výrobu. Vojenské průmyslové podniky „musejí dodávat požadované zbraně a vybavení v co nejkratším termínu,“ řekl šéf Kremlu.

Ruská armáda v poslední době zaznamenává v bojích na Ukrajině značné neúspěchy a musela se stáhnout prakticky z celého území Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny.

V reakci na postup Ukrajinců separatisté v Doněcké lidové republice a Luhanské lidové republice a úřady v Ruskem okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti vyhlásily na konec tohoto měsíce referenda o připojení k Rusku.

X X X

Bratři Itálie vyhodili kandidáta za chválu Hitlera. Podporuje i Putina

Italská krajně pravicová strana Bratři Itálie, která je favoritem nedělních parlamentních voleb, zbavila jednoho ze svých kandidátů všech stranických funkcí i možnosti zastupovat stranu na jakékoli úrovni. Důvodem jsou jeho několik let stará vyjádření na Facebooku, v nichž pozitivně hodnotil nacistického diktátora Adolfa Hitlera. Politik je také na straně Vladimira Putina.

 Calogero Pisano, který byl činitelem strany Bratři Itálie v sicilské provincii Agrigento, v minulosti označil Hitlera ze „velkého státníka“, uvedla agentura ANSA. Řekl také, že podporuje ruského prezidenta Vladimira Putina.

Pisanovo osm let staré vyjádření o Hitlerovi zveřejnil v pondělí deník La Repubblica. Příspěvek vyvolal protesty v židovské komunitě. „Představa, že lidé velebící Hitlera budou sedět v novém parlamentu, je nepřijatelná,“ komentovala to na Twitteru šéfka židovské komunity v Římě Ruth Dureghellová.

V reakci na kauzu šéfka strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová, která by se po volbách mohla stát první ženou v čele italské vlády, v pondělí oznámila pozastavení všech Pisanových funkcí ve straně. „Od této chvíle Pisano již nezastupuje stranu na žádné úrovni,“ stojí rovněž v prohlášení.

Pisano se za svůj příspěvek omluvil. „Před lety jsem napsal věci, které byly velmi špatné,“ uvedl s tím, že svůj osobní profil na Facebooku smazal, protože se za výroky styděl. „Nevím, jak je La Repubblica našla, ale jsem první, kdo je jednoznačně odsoudil. Omlouvám se všem, kdo se těmi výroky cítí dotčeni,“ dodal.

Bratři Itálie mají kořeny v Italském sociálním hnutí (MSI), největší neofašistické straně v poválečné Itálii rozpuštěné v polovině 90. let, a používají stále symbol MSI, kterým je tříbarevný plamen. Meloniová ale tvrdí, že její strana se od fašismu distancuje a nepředstavuje nebezpečí pro demokracii. V nynější předvolební kampani rovněž mimo jiné uvedla, že není pro odchod Itálie z eurozóny a že bude pokračovat v podpoře Ukrajiny, která bojuje proti ruské invazi.

Strana Bratři Itálie vede předvolební průzkumy a je o několik procentních bodů před středolevou Demokratickou stranou, kterou vede Enrico Letta. Pravicová koalice, v níž je kromě strany Bratři Itálie další krajně pravicová formace Liga vedená Matteem Salvinim, a strana Vzhůru Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho, má v průzkumech výrazný náskok před vládnoucí středolevou koalicí.

X X X

Umírá 400 Američanů denně, ale pro Bidena pandemie covidu v USA skončila

Pandemie covidu-19 ve Spojených státech skončila, tvrdí prezident Joe Biden. V rozhovoru pro stanici CBS to prohlásil navzdory faktu, že v zemi nadále umírá každý den průměrně čtyři sta nakažených. Výrokem mohl zaskočit i svou vlastní administrativu, jež se v Kongresu snaží zajistit prostředky pro další boj s nemocí.

 „Máme s covidem problém, stále na něm hodně pracujeme, ale pandemie skončila. Když se rozhlédnete, nikdo nemá roušku a všichni vypadají, že jsou v docela dobré kondici,“ řekl prezident.

Podle washingtonského listu to řekl bezprostředně a neplánovaně a mohl své administrativě zkomplikovat zatím neúspěšnou snahu získat od Kongresu souhlas s financováním dalších vakcín a léků pro boj proti covidu-19.

Republikáni už vznesli dotaz, proč administrativa usiluje o pokračování mimořádného stavu ve veřejném zdravotnictví, když pandemie skončila. Mimořádný stav má skončit v říjnu a federálním představitelům umožňuje pružně řešit krizové situace.

Například rychle schválit léčbu covidu a zajistit Američanům zdravotní pojištění. Urban Institute odhaduje, že v případě ukončení mimořádného stavu o pojištění přijde 15,8 milionu občanů.

The Washington Post napsal, že členy administrativy Bidenův výrok o ukončení pandemie překvapil. Administrativa několik měsíců uváděla, že je virus na ústupu, že je dostatek vakcín, testů a léků na boj proti němu a že se zvyšuje imunita občanů.

Nyní je denně hlášeno něco přes 57 000 nových případů, což je nejnižší údaj do dubna. Jde ale zřejmě o podhodnocené číslo, protože mnoho lidí se testuje doma a výsledek nehlásí. Hospitalizováno je přes 30 000 lidí a denně 400 lidí umírá, jak vyplývá ze sedmidenní statistiky.

X X X

Putin selhává v plnění všech cílů, uvedl šéf britské armády. Řekl, proč Rusko válku nevyhraje

Vladimir Putin nemá dostatečnou sílu na to, aby Ukrajinu ve válce porazil. Pro stanici BBC to uvedl náčelník generálního štábu britských ozbrojených sil admirál Tony Radakin. Šéf britské armády také zopakoval, že invaze na Ukrajinu byla strategická chyba, za kterou Putin nese následky.

Putin podle Radakina selhává v plnění svých strategických cílů na Ukrajině. Nepovedlo se mu totiž převzít kontrolu nad zemí obsazením Kyjeva, oslabit NATO nebo mezinárodní pomoc Ukrajině. Navíc podle šéfa britské armády nemá ruský prezident ani dostatečné kapacity, aby válku vyhrál.

 „Vždy měl problémy s nasazováním vybavení, které má k dispozici. Nemá ani dostatek personálu, jeho pozemní síly jsou slabé. Naopak vidíme skvělou práci ukrajinských ozbrojených sil, které statečně bojují za svoji zemi a využívají mezinárodní podporu, kterou jim poskytujeme,“ hodnotil Radakin aktuální situaci v pořadu stanice BBC.

 „Už od počátku jsme říkali, že vojenská invaze na Ukrajinu byl velký omyl prezidenta Putina. A strategické chyby vedou ke strategickým důsledkům,“ dodal Radakin.

Ruské síly v uplynulých týdnech čelily tvrdé ukrajinské ofenzivě na východě země, při níž Kyjev od začátku září získal kontrolu téměř nad celou Charkovskou oblastí i nad několika obcemi v Luhanské oblasti. Tu přitom ruské velení už v červnu prohlásilo za „osvobozenou“, jak nazývá svou okupaci ukrajinských území. Problémy mají Rusové také na jihu v Chersonské oblasti.

Ukrajinský postup je pravděpodobně i hlavním důvodem, proč Ruskem kontrolované a okupované regiony tlačí na urychlené připojení k Ruské federaci. O záměru uspořádat referendum mezi 23. a 27. zářím podle agentur informovaly úřady samozvané Luhanské lidové republiky (LNR), Doněcké lidové republiky (DNR) a proruští představitelé částí Chersonské a Záporožské oblasti.

Hlasování v úterý podpořil bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv, jenž je v současné době místopředsedou ruské bezpečnostní rady a který se řadí k hlasitým podporovatelům invaze na Ukrajině. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zopakoval, že Moskva nechává rozhodnutí o referendech plně na obyvatelstvu dotčených oblastí, uvedla agentura Reuters.

X X X

Rusko se vrací do dob imperialismu a kolonialismu, prohlásil Macron v OSN

Ruská válka proti Ukrajině je návratem do „doby imperialismu a kolonialismu“. V projevu na Valném shromáždění OSN to v úterý řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Zasedání se mimo jiné zúčastnil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který tam vyzval k důstojnému ukončení konfliktu na Ukrajině.

 Jen dohoda, která bude respektovat mezinárodní právo, umožní podle Macrona obnovu míru na Ukrajině. V plamenném projevu francouzský prezident také kritizoval Moskvu, která je stejně jako Francie stálým členem Rady bezpečnosti, za porušení univerzálních hodnot a zásad OSN.

„Musíme udělat vlastně jednoduchou volbu mezi mírem a válkou,“ uvedl a vyzval k rozhodnému postoji proti ruské invazi i země mimo Evropu.

„Rusko se rozhodlo svým chováním otevřít cestu k dalším dobyvatelským válkám,“ dodal Macron s tím, že válka na Ukrajině znamená pošlapání univerzálních hodnot, na kterých je založena OSN, a návrat do „doby imperialismu a kolonialismu“.

Podle francouzského prezidenta imperialismus „dnes nepřichází ze západu“. Hrozí, že v mezinárodních vztazích převáží právo silnějšího a rozdělení světa do bloků, uvedl Macron, který to odmítá ve jménu univerzálních hodnot OSN.

„Všichni víme, že jen dohoda respektující mezinárodní právo dovolí obnovu míru,“ řekl dále francouzský prezident na shromáždění. Západní země se podle něj snažily zachovat mír diplomatickým jednáním před začátkem války a po jejím vypuknutí pak podporou obrany ukrajinské svrchovanosti.

Ve svém projevu Macron znovu odmítl „pseudoreferenda“ o připojení k Rusku, která plánují Moskvou kontrolovaná a okupovaná území na jihovýchodě Ukrajiny.

„Je nutné vytvořit novou dohodu mezi Severem a Jihem (zeměkoule),“ řekl rovněž na Valném shromáždění Macron. Vyzval ke konkrétním akcím ve prospěch ekologie, potravinové bezpečnosti či snížení nerovností. Poukázal na to, že pandemie covidu-19 a změny klimatu zvýšily potřebu solidarity mezi různými částmi světa. „Nedovolme, aby se množily konflikty bez řešení, a šíření zbraní hromadného ničení,“ řekl na závěr.

Ke klidu zbraní vyzval Erdogan i Bolsonaro

Turecký prezident Erdogan také vystoupil na Valném shromáždění OSN v New Yorku. Vyzval k ukončení války na Ukrajině způsobem, který bude „důstojný“ pro všechny strany konfliktu. „Dohromady musíme najít rozumné diplomatické řešení, které oběma stranám nabídne důstojné východisko z této krize,“ řekl.

Turecký prezident také vyjádřil naději, že zvítězí „spravedlivý mírový proces“, nikoliv válka. Poté připomenul, že přímé rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem Turecko hostilo od začátku ruské invaze 24. února již dvakrát.

Erdogan, kterému se od začátku ruské invaze na Ukrajinu daří udržovat vztahy s Moskvou i Kyjevem, se pravidelně nabízí jako prostředník v konfliktu a opakuje, že je třeba vypracovat dohodu, která uspokojí obě strany, píše agentura AFP.

Krátce před Erdoganem hovořil v OSN i brazilský prezident Jair Bolsonaro. Ten vyzval k okamžitému klidu zbraní na Ukrajině a zároveň kritizoval sankce proti Rusku. V této souvislosti řekl, že jednostranné sankce nepovažuje za nejlepší způsob, jak řešit konflikt, a dodal, že řešení lze dosáhnout pouze prostřednictvím dialogu a jednání.

„Hlasem Ukrajiny musí být demokratický svět a my všichni. Hlasem, který nebude mlčet. Hlasem, který bude i nadále svědčit o zločinech Ruska na Ukrajině. Hlasem, který si bude pamatovat a který bude jednat, aby už nikdy nikdo nemohl páchat taková zvěrstva,“ řekla poté ve svém projevu slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Slovenská prezidentka v úvodu zdůraznila, že deklarovaným cílem OSN je udržovat mezinárodní mír a bezpečnost, rozvíjet přátelské vztahy mezi národy a dosahovat mezinárodní spolupráce. „Stálí členové Rady bezpečnosti mají v tomto ohledu zvláštní povinnost. Místo toho dnes vidíme, jak jeden z pěti stálých členů otevřeně popírá právo jiného člena OSN – Ukrajiny – na existenci jako nezávislý stát,“ řekla Čaputová. Poznamenala, že Rusko porušuje mezinárodní pravidla a nemělo by mít právo stanovovat pravidla pro ostatní skrze veto v Radě bezpečnosti.

V New Yorku v úterý začala všeobecná rozprava 77. zasedání Valného shromáždění OSN. Na seznamu mluvčích je 150 šéfů států a vlád i ministrů zahraničí. Dále se očekává i vystoupení německého kancléře Olafa Scholze.

X X X

Odvolaný státní tajemník Sixta podá na vládu správní žalobu

 Někdejší státní tajemník na ministerstvu zemědělství Jan Sixta, kterého v červenci odvolal kabinet na návrh ministra Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL), hodlá podat na vládu správní žalobu. Tvrdí, že nemá jinou možnost obrany. Serveru Seznam Zprávy řekl, že vládní rozhodnutí považuje za nezákonné a důvody, pro něž byl odvolán, nejsou pravdivé.

Oficiálním důvodem odvolání bylo kázeňské provinění, podle médií Nekula úředníka vinil z toho, že jej obešel a snažil se zabránit svému odvolání, když s ním Národní bezpečnostní úřad zahájil řízení o zrušení prověrky. Stalo se tak poté, co policie na jaře na ministerstvu kvůli podezřelým IT zakázkám zadržela tři lidi včetně Sixty. Ani Jan Sixta, ani další zadržení však dosud nebyli obviněni, napsaly dnes Seznam Zprávy.

Sixta tvrdí, že nedostal příležitost se vyjádřit. „Vláda při mém odvolání vycházela ze zkreslených informací předložených ministrem zemědělství, ke kterým jsem se nemohl vyjádřit a které nepovažuji za pravdivé. Proti rozhodnutí vlády, které vedlo k mému odvolání, nemám v tuto chvíli jinou možnost obrany, než podat žalobu ke správnímu soudu,“ uvedl pro Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství zatím nemá za Sixtu náhradníka. První kolo výběru nového tajemníka skončilo podle serveru neúspěchem.

X X X

Ruská Duma schválila zpřísnění trestů v době mobilizace. Zavádí také pojmy jako ‚válečný stav‘

Ruská státní duma, dolní komora ruského parlamentu, v úterý schválila zákon, který zpřísňuje tresty za zločiny spáchané v době všeobecné mobilizace. Ruskojazyčná stanice BBC v souvislosti s návrhem zákon upozornila, že zamýšlená norma zavádí do trestního zákoníku pojmy jako „mobilizace“ nebo „válečný stav“, které v něm dosud nebyly. Také běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v úterý nařídil uvést všechny bezpečnostní složky do stavu pohotovosti.

 Například za dezerci, poškození vojenského materiálu nebo neuposlechnutí rozkazu by nově hrozilo až deset let vězení. Novela zákona zavádí až pětiletý trest za ničení zbraní během války a až 15 let za rabování v době vyhlášeného válečného stavu.

Dobytá území Ukrajiny budou na konci září hlasovat o připojení k Rusku. Tlačí je postup Ukrajinců. Podle agentury Reuters by ruským vojákům rovněž hrozilo až deset let za mřížemi za dobrovolnou kapitulaci.

Senát zákon projedná ve středu, uvedla agentura RIA Novosti.

Návrh na změnu zákona přichází v době, kdy ukrajinská armáda osvobozuje některá svá území od ruské okupace.

Ruské úřady dosud plány na vyhlášení všeobecné mobilizace popíraly, podotkla BBC, podle níž se však o mobilizaci začalo více hovořit po ukrajinské protiofenzivě v Charkovské oblasti.

Ruští poslanci krátce po invazi na Ukrajinu schválili zavedení trestní odpovědnosti s možností uložit až 15 let vězení za dezinformace a za to, co ruské úřady vyhodnotí jako lživé zprávy o ruské armádě.

Moskva svou agresi na Ukrajině označuje jako „zvláštní vojenskou operaci“, přičemž kritikům označujícím ji jako válku nebo invazi hrozí postihy.

Pohotovost v Bělorusku

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v úterý nařídil uvést všechny bezpečnostní složky do stavu pohotovosti. Hodlá také nastolit větší disciplínu ve společnosti, uvedla běloruská státní média.

Válka je pro Lukašenka výhodná, oči Česka a Bruselu míří na Ukrajinu, říká poradce Svjatlany Cichanouské. Podle agentury DPA tím Lukašenko na pozadí války na Ukrajině připravuje zemi na vyhlášení válečného stavu.

„Pokud je nutné uvést nějakou vojenskou složku do pohotovosti podle válečných norem, pak to musíme udělat,“ uvedl Lukašenko podle agentury BelTA s tím, že situace v regionu je „velmi vážná“.

Na Ukrajině se podle něj formují jednotky, které chtějí svrhnout běloruský režim a připojit zemi k NATO. Lukašenko také řekl, že má být urychleně vytvořena běloruská domobrana.

Bělorusko je dosud nejsilnějším podporovatelem ruské invaze na Ukrajinu, přičemž Lukašenko dal ruským silám k dispozici běloruské území pro ozbrojené útoky vůči svému sousedovi. Běloruská armáda rovněž pravidelně pořádá cvičení na hranicích s Ukrajinou.

X X X

V léčbě rakoviny děložního čípku je klíčová prevence. Více umírají starší ženy, které ji často zanedbávají

Za posledních 25 let klesl podle Ústavu zdravotnických informací a statistik počet nových onemocnění rakovinou děložního hrdla o 40 %. Přesto si tuto diagnózu ročně od lékařů vyslechne 700 českých žen. Přibližně polovina z nich na toto onemocnění zemře. Podle odborníků jsou úmrtí zbytečná, protože nemoci se dá zabránit prevencí. A právě na to lékaři upozorňují u příležitosti Dne onkogynekologických onemocnění.

 „Problém se ukázal při běžné gynekologické prohlídce,“ vzpomíná jednatřicetiletá Klára Šlechtová na chvíle, kdy se dozvěděla, že bude muset kvůli nádoru děložního hrdla podstoupit operaci. Na prevenci přitom chodila pravidelně.

„Tam už bylo něco v nepořádku, proto mě pan doktor poslal na biopsii a po té už mi bylo jasně řečeno, o co se jedná,“ popisuje Klára.

Nejtěžší pro ni bylo čekat na výsledky biopsie vyšetření, při kterém se odebere část děložního hrdla v řádu jednotek milimetrů.

„Aby šla tkáň krájet, musí být prosycena parafínem. Zafixujeme ji ve formolu, potom se odvodní, zasytí se parafínem, to je běžný vosk, jaký se používá ve svíčkách, voní stejně, vypadá stejně a tím se tkáň napustí, aby byla krájitelná. Jinak by to totiž nešlo. Tkáň má poté konzistenci, kterou lze ukrojit na mikrotomu, což je takový složitější nůž, který krájí zhruba čtyřmikrometrové řezy,“ popisuje přednosta ústavu patologie první lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Pavel Dundr, jak lékaři pracují se vzorky tkáně.

„Tak vznikne finální produkt, který se musí dát do barvicího automatu a ten poté patolog odečítá v mikroskopu. Sklíčka dostane patolog spolu s průvodkou, na které jsou klinické údaje, identifikace pacientky a další. Patolog prohlédne všechny preparáty a nadiktuje výsledek bioptického vyšetření,“ vysvětluje Dundr.

„Zachytili jsme to včas. Díky bohu. Proto jsem nemusela podstupovat žádnou jinou léčbu, ozařování nebo chemoterapie. Vše bylo chirurgicky. Teď jsem zdravá,“ vzpomíná na proces léčby Klára.

Zásadní význam prevence 

Základem pravidelné gynekologické prohlídky je cytologické vyšetření. To je dnes doplněné o velmi přesné HPV DNA testy. Pojišťovny je ženám hradí v 35 a 45 letech.

Ženy by měly mít děti do 25 let. Biologická podstata těla se nemění, upozorňuje onkogynekolog Sláma

 „Velká část populace na screeningy a na pravidelné kontroly ke gynekologovi chodí v mladém věku,“ říká přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Cibula.

„Obecně platí, že čím vyšší je věk, tím méně žen cítí nutnost na pravidelné kontroly chodit. Většinu úmrtí proto vidíme právě u starších žen,“ popisuje.

„Rozhodně to není tak, že když přestanete pohlavně žít, máte pouze jednoho partnera nebo už máte po porodech, tak můžete přestat chodit na screeningy. Nádor se naopak může z infekce vyvíjet 10, 15 i 20 let. To znamená, že žena se mohla setkat s nějakým virem v 35 letech, ale nádor se u ní projeví v 55, v 60,“ upozorňuje na zásadní význam preventivních prohlídek Cibula.

Právě pravidelný každoroční screening od 15 let věku stojí za výrazným poklesem výskytu onemocnění v posledních letech.

„Karcinomu děložního hrdla je stále onemocnění, které je zcela preventabilní. To znamená, že každý případ je vlastně škoda.“

onkogynekolog David Cibula

„Procházíme tím, čím si západní Evropa prošla už před 15, 20 lety, kdy také došlo k významnému poklesu incidence. To je skvělá zpráva pro české ženy. Na druhou stranu karcinom děložního hrdla je stále onemocnění, které je zcela preventabilní. To znamená, že každý případ je vlastně škoda,“ dodává onkogynekolog David Cibula.

Velmi vhodnou prevencí rakoviny děložního čípku je také očkování proti HPV virům. Nejefektivnější je před zahájením pohlavního života. Třináctiletým dětem ho hradí zdravotní pojišťovny.

 X X X

Nevšední možnost pro maminky: V Ostravě si mohou při císaři vytáhnout dítě z břicha samy

Pro někoho neuvěřitelnou věc nabízí ostravská porodnice ženám, které rodí císařským řezem. Dítě si mohou ze svého břicha, tedy z otevřené operační rány, vytáhnout za asistence lékaře úplně samy.

Pro někoho nemyslitelná věc. Pro jiného představa málem jako z hororu. Vytáhnout si při císařském řezu z břicha své dítě? Ano, přesně to nabízejí rodičkám lékaři v ostravské městské nemocnici. Ukazuje se totiž, že to může být nádherný zážitek.

O silné emoce, jako je první kontakt s dítětem, první pohled z očí do očí, totiž ženy, které rodí císařským řezem, většinou přicházejí. Dítě vytáhne z břicha lékař, jde ho zkontrolovat a až pak ho vrátí matce. V ostravské porodnici tak na to jdou úplně jinak.

 „Maminka dostane sterilní plášť, sterilní rukavice. Řekneme teď, ona si natáhne ty ruce a my jí je přiložíme k tomu děťátku, ona jak drží to děťátko za hrudníček, tak už ví, co s ním má dělat,“ popisuje nevšední praxi ostravská lékařka Iva Staňová.

„Stojí to za to. Oni ho začnou vyndávat a v momentě, kdy je skoro venku připraven na to, tak vám nasměrují ruce, položí je a už si ho s pomocí nich dáváte k sobě,“ pochvaluje si Alena Jaško, která v Městské nemocnici v Ostravě sama rodila. Maminka měsíčního Alexe vzpomíná na porod se slzami v očích. Na to, jak její syn přišel na svět, prý nikdy nezapomene.

Kolegové se vyptávají

O takzvaný císařský porod s přitulením projevily zájem už desítky maminek. „Maminky si to strašně chválily. Kolegové říkali: ,Jak to děláte a tohleto…‘ Spoustu porodnic naráží na to, že ten tým na to není připravený,“ doplňuje lékařka.

Masovou záležitostí se ale asi císař s přitulením hned tak nestane. Alespoň to naznačuje anketa, kterou štáb CNN Prima NEWS natočil. „Nedokážu si to představit, děkuji, ne,“ reagovala jedna z dotázaných. „Když někdo chce rodit přirozeně a chce mít ten kontakt, první dotyk s dítětem, tak to chápu. Samozřejmě je to asi pro silnější povahy,“ odpověděla další z žen. „Já už jsem o tom slyšela, ale asi ne, já to radši nechám na lékařích,“ svěřila se další.

Tento způsob porodu je samozřejmě možný jen ve spinální anestezii. Je to ale velký krok kupředu. Před půl stoletím by asi nikdo nevěřil, že to bude možné.

X X X

DAKO-CZ na VELETRHU InnoTrans představí revoluční řešení brzdových systémů

V úterý 20. září začal na výstavišti v Berlíně InnoTrans, světový veletrh železniční techniky, komponentů, strojů a inovativních řešení. Třináctý ročník se koná po čtyřleté přestávce způsobené koronavirovou pandemií. Mezi vystavovateli v segmentu železniční techniky bude již tradičně zastoupena společnost DAKO-CZ, přední výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla. Na veletrhu si odbydou světovou premiéru hned dva nové produkty: lehká trámcová brzda DAKO ITBL pro nákladní vozy a revoluční elektromechanická kotoučová brzdová jednotka DAKO KKBE.

 Lehká trámcová brzda pro nákladní vozy kombinuje jednoduchost a robustnost v kompaktním provedení. Při jejím vývoji společnost aplikovala několik inovativních řešení. Zároveň bude v Berlíně poprvé představeno světově unikátní řešení v podobě elektromechanické kotoučové brzdové jednotky DAKO KKBE, které boří zažitá technická řešení a předčí svými parametry dosud dostupná řešení jiných výrobců.

Kromě těchto dvou světových premiér představí DAKO-CZ své produkty ze segmentů pneumatických, hydraulických i elektromechanických brzdových systémů. Řešení DAKO-CZ budou zároveň součástí exponátů zákazníků společnosti, například chorvatského výrobce nákladních vagónů Đuro Đaković či Siemens Mobility.

„Veletrh InnoTrans vnímáme jako naprosto nejdůležitější akci, na níž můžeme před zraky našich zákazníků, odborné i laické veřejnosti představit naše produkty a řešení. Také proto jsme vsadili na našem stánku na průřez produkcí,“ říká Lukáš Andrýsek, předseda představenstva DAKO-CZ, a doplňuje: „Vyzdvihnout ovšem musím jeden produkt, který vnímáme jako zásadní. Je to elektromechanická kotoučová brzdová jednotka DAKO KKBE, která je součástí naší koncepce DAKO Brake By Wire.“

Brzdová jednotka DAKO KKBE patří do produktové řady „air free and oil free“, které k zastavení vlaků nepotřebují stlačený vzduch ani olejové hospodářství. Je určena pro ucelené vlakové soupravy příměstských jednotek a vozů metra. Může však nalézt uplatnění také u moderních konstrukcí osobních i nákladních vozů: elektromechanická brzdová jednotka KKBE je plně ovládána řízením brzdy DAKO iRB a je kompatibilní se všemi běžně používanými řídícími systémy kolejových vozidel.

„V elektromechanických brzdových systémech jednoznačně vidíme budoucnost. Představují revoluci na železnici. Do budoucna postupně nahradí jak pneumatické, tak hydraulické brzdové systémy. Vzhledem k tomu, že letošní veletrh InnoTrans má motto: Budoucnost mobility v době klimatické změny, tak naše řešení DAKO KKBE reprezentuje díky své šetrnosti k životnímu prostředí příspěvek DAKO-CZ k naplnění těchto cílů,“ dodává Lukáš Andrýsek.

Z dalších produktů vystaví DAKO-CZ na veletrhu InnoTrans například brzdovou kotoučovou jednotku na kolo KKBB přizpůsobenou pro aplikaci na lokomotivu Siemens VECTRON, řídící panel pro soupravy metra Londýn včetně krytování, jenž je výsledkem spolupráce se společností Siemens a bude nasazen na nových soupravách na lince Piccadilly londýnského metra. Na stánku DAKO-CZ č. 450 v hale 1.2 berlínského výstaviště bude k vidění též například provozem ověřená tramvajová elektromechanická řídící jednotka. Nově se představí modifikovaná verze bez stavěče odlehlosti, která otevře možnosti aplikace hlavních benefitů konceptu Brake By Wire i pro projekty citlivé na pořizovací náklady. Dále bude vystavena řídící jednotka elektromechanické brzdy iRB 05.1 nebo řídící jednotka hydraulické brzdy a další produkty.

„Věříme, že naše expozice zaujme návštěvníky jak z řad odborné, tak široké technické veřejnosti. Bude místem, kde navážeme nové kontakty. Velmi důležitá pro nás bude také ukázka spolupráce na indickém trhu, kde DAKO-CZ založilo společný podnik s klíčovým hráčem na indickém trhu, naším partnerem, společností Medha Servo Drives Pvt. Ltd. s názvem MEDHA DAKO-CZ Pvt. Ltd. Naše spolupráce je soustředěna na dodávky ucelených a moderních brzdových systému pro nově připravované vozy EMU, METRA a lokomotiv pro indickou železnici,“ říká Jana Kavalír, manažerka marketingu DAKO-CZ.

Přední světový veletrh InnoTrans se koná každé dva roky, kvůli pandemii koronaviru se ale tentokrát vystavovatelé setkávají až po čtyřech letech. Letošní již 13. ročník veletrhu se uskuteční od 20. do 23. září. Akce vždy těší obrovskému zájmu jak ze strany vystavovatelů, tak návštěvníků. Letos se v prostorách berlínského výstaviště představí téměř 3000 zástupců oboru z téměř šedesáti zemí světa. Návštěvníci veletrhu budou mít možnost vidět světové novinky z pěti segmentů – železniční technika, železniční infrastruktura, veřejná doprava, interiéry vozidel a stanic a stavba tunelů. Ing. Jaroslav Martínek

X X X

První Zlatý míč pro Schicka. S obrovským náskokem se stal nejlepším českým fotbalistou

Útočník Patrik Schick poprvé v kariéře vyhrál novinářskou anketu Zlatý míč o nejlepšího českého fotbalistu uplynulé sezony. Šestadvacetiletý forvard Leverkusenu ve 26. ročníku jasně ovládl jarní i podzimní část hlasování a s velkým náskokem 380 bodů porazil loňského a předloňského vítěze, záložníka West Hamu Tomáše Součka. Třetí místo obsadil gólman Tomáš Vaclík z Olympiakosu Pireus. Výsledky v úterý v Praze vyhlásil Klub sportovních novinářů.

Schick dosud skončil nejlépe na třetím místě, které obsadil minule a v sezoně 2016-17. Český reprezentant triumfem ve Zlatém míči podtrhl povedenou sezonu a navázal na květnové premiérové vítězství v anketě FAČR Fotbalista roku.

Rozhodující náskok si Schick vytvořil už vloni na podzim, kdy získal 826 bodů a vedl před Součkem o více než 200 bodů. Jarní část vyhrál o 173 bodů. Celkem získal od novinářů 1 422 bodů, což je nejlepší výsledek od sezony 2012-13, kdy bývalý brankář Petr Čech triumfoval s 1 833 body.

 „Je to velká cena, takže si toho obrovsky vážím. Navíc je to individuální, takže z osobního pohledu je to trošku větší úspěch než nějaký týmový. Znamená to pro mě moc,“ řekl na tiskové konferenci Schick. „Zatím jsem žádnou velkou týmovou trofej nevyhrál. Takže i proto jsem za cenu rád, že je to nějaká trofej, kterou si můžete potěžkat. Zatím to s týmovými trofejemi nemůžu srovnávat,“ doplnil.

Po pěti gólech na evropském šampionátu vloni v létě se Schickovi dařilo i v uplynulé sezoně. Na podzim za Leverkusen vstřelil v německé lize 16 branek, dalších osm přidal v jarní části a v tabulce kanonýrů skončil druhý za Robertem Lewandowským. Bayeru pomohl ke třetímu místu v bundesligové tabulce. Za reprezentaci odehrál Schick v uplynulém ročníku jen dvě utkání a dal jeden gól, v neúspěšném play-off o mistrovství světa stejně jako v červnových zápasech Ligy národů kvůli zranění chyběl.

„I co se týče statistik, byla to nejpovedenější sezona v kariéře. Navázal jsem na povedené Euro, střeleckou pohodu jsem si přenesl potom do bundesligy. Sezona mohla být i lepší, nebýt zranění, mohl jsem dát těch gólů třeba i o něco víc. Na druhou stranu zranění k fotbalu prostě patří. Paradoxně v téhle sezoně, v níž se nám nepovedl start, se cítím fyzicky líp než v minulé. Věřím, že se to obrátí k lepšímu,“ uvedl Schick.

V aktuální sezoně má zatím bývalý útočník Sparty, Bohemians 1905, Sampdorie Janov, AS Řím a Lipska na kontě tři góly v 10 soutěžních zápasech. S reprezentací Schicka v nadcházejících dnech čekají poslední dva duely Ligy národů v elitní skupině A s Portugalskem a ve Švýcarsku.

Zlatý míč potřetí za sebou vyhrál hráč z pole, mezi roky 2010 až 2019 přitom devětkrát triumfoval brankář. Vítěz předchozích dvou sezon Souček se tentokrát musel spokojit s druhým místem, na třetí příčku měl náskok 267 bodů. Oproti podzimní části si v celkových výsledcích polepšil gólman Vaclík, který i díky povedeným výkonům v reprezentaci a zisku řeckého titulu s Olympiakosem poskočil na třetí pozici před záložníka Antonína Baráka.

 Nejvýše postaveným zástupcem české ligy je šestý útočník Adam Hložek, jenž po uplynulé sezoně přestoupil z pražské Sparty za Schickem do Leverkusenu. Úřadující šampion z Plzně má v elitní jedenáctce jediného zástupce – jedenáctého brankáře Jindřicha Staňka. Reprezentační gólman byl skokanem jara, protože se posunul až z 33. místa po podzimu.

Schick posbíral v anketě suverénně nejvíce prvních příček – 88, z toho 50 na podzim. Aspoň na jednom z hlasovacích lístků se na nejvyšší pozici dostali ještě Souček, Vaclík, Barák, Hložek, Staněk, útočník Jan Kuchta a obránce Ondřej Čelůstka, který byl v celkovém pořadí až na 25. místě.

Oproti minulému ročníku došlo v první jedenáctce k pěti změnám. Mezi elitou chybějí brankář Ondřej Kolář, záložníci Vladimír Darida, Jakub Jankto a Alex Král a útočník Tomáš Pekhart. Místo nich se mezi nejlepší dostali brankář Staněk, záložníci Barák s Jakubem Peškem, defenzivní univerzál Michal Sadílek a útočník Kuchta.

Zlatý míč vyhlašuje Klub sportovních novinářů ČR. Fotbaloví žurnalisté hlasují dvoukolově po podzimu a po jaru a celkový vítěz vzejde po sečtení obou kol. Aspoň bod si v tomto ročníku připsalo 57 hráčů, hlasovalo celkem 59 novinářů. V případě bodové rovnosti rozhodoval vyšší počet lepších umístění. Rekordmanem ankety je Čech s dvanácti prvenstvími.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.