Macron zachránit Západ, zničit Rusko? ČR, SR ve vítězství Ukrajiny nevěří. Mimořádná rada odborů v ČR, vymění Středulu, Brzdí gen. stávku proti Fialovi? Do nových protestů zemědělci ČR, hlavně jednat s Fialou, neustoupit

„Velké podráždění“ Macronem. Hrátky Emmanuela Macrona, který zatoužil stát se evropským lídrem boje proti Putinovi sice nadchly rusofóbní jestřáby ve světě i u nás tak, jak jsem o tom psal již dříve a zavalila válkychtivá média. U nás například Lidové noviny si vzaly kritiku Fica na paškál a radily, že svoboda názoru končí tam, kde je tento názor nepřijatelný.

Za svou osobu a jistě nejsem sám. Naopak jsem přesvědčen, že je třeba začít trestně stíhat propagaci útočných válek, kterých se masivně dopouštějí naši vládní představitelé v čele s Fialou, Pavlem, Černochovou, Lipavským, Jurečkou a spol.

Kritika Macrona se objevila v celém světovém tisku, ale zvláštní pozornost si zaslouží obsáhlá kritická analýza ze skvělého nezávislého ukrajinského portálu, který jak jsem již vícekrát uvedl svou objektivností by mohl vzorem pro většinu světových médií…

„Velké podráždění“ Macronem

Příběh pokračuje prohlášením francouzského prezidenta Macrona o možnosti vyslat na Ukrajinu vojáky NATO.

Již jsme informovali, že toto prohlášení vyvolalo ostré odmítnutí ve většině zemí Aliance, kde se od takové myšlenky oficiálně distancovaly a prohlásily, že nehodlají vyslat svou armádu do boje s Ruskem.

A v Německu (kde byla Macronova slova včera dvakrát vyvrácena) dnes informovali o podrobnostech toho, co řekl francouzský prezident na uzavřeném setkání s vůdci zemí NATO.

„Francouzský prezident pak předložil návrh… zda bychom měli zvážit jiné [možnosti] – pozemní síly nebo něco podobného. Kancléř Scholz se poté ozval poměrně rychle, ohodnotil tento návrh jako nepříliš vhodný. Během večera pak nikdo z přítomných nepodpořil Francouzský návrh a každý šel svou cestou,“ řekl mluvčí Scholze Stefan Hebestreit.

To znamená, že žádný z účastníků jednání v Paříži Macronovu myšlenku nepodpořil.

Ve Francii od včerejška začali říkat, že Macrona nepochopili a nenavrhl vyslání pozemních jednotek na Ukrajinu.

Portál konstatuje, že i Francouzský Ministr obrany Sebastien Lecornu, tedy ministr „Macronovy vlády“ prohlásil, že „o nepošle vojáky do války proti Rusku“.

Podle ministra během konference v Paříži evropští lídři navrhli různé nápady na zvýšení pomoci Ukrajině – včetně rozšíření pomoci při odminování na Ukrajině a zvýšení výcviku ukrajinských jednotek. O takových opatřeních však nepanovala shoda.

Totéž dnes zopakoval ministr zahraničí Stephane Sejournet. Mluvil o potřebě „zvážit nové akce na podporu Ukrajiny“, které „by měly splňovat velmi specifické potřeby“, ale aniž by „překročily práh agrese“.

„Mám na mysli zejména odminování, kybernetické operace a výrobu zbraní na ukrajinském území. Některé z těchto činností mohou vyžadovat přítomnost na ukrajinském území, aniž by překročily práh bojovnosti.

Jinými slovy, oficiální stanovisko Francouzů je takové, že se nebavíme o vyslání jednotek, které se přímo zúčastní války, ani o nějakých velkých kontingentech.

Sám Emmanuel Macron však tato upřesnění ve svém senzačním prohlášení neučinil. Zřejmě se jim záměrně snaží dát dvojznačnost a dát Moskvě jasně najevo, že Západ Ukrajinu „nevyčerpá“.

Líbí se mi závěr – opět zdůrazňuji ukrajinského portálu, který by podle toho, co zde zaznamenáváme měl být nadšen z přílivu dalších vojenských sil proti Rusku, který suše konstatuje, že podle velmi negativní reakce západních politiků a médií byl však výsledek opačný.

CNN pak dokonce píše, že vyslání vojáků „by mohlo vést k velké eskalaci největší pozemní války, jakou Evropa zažila od druhé světové války“.

A Wall Street Journal označil Macronovy poznámky za „odklon od zdrženlivosti demonstrované západními spojenci“. „Jeho pokus ukázat Rusku sílu pracoval proti němu,“ píší noviny.

Francouzský list Le Figaro zaznamenal na Macronova slova „rozzlobenou reakci v celé Evropě“. Sám se „zjistil izolovaný“.

A německý Handelsblatt připomněl, že bojovný postoj francouzského prezidenta „v žádném případě neodpovídá extrémně skromným dodávkám zbraní z Paříže“.

„Každý, kdo se zmiňuje o pozemních silách, ale není ani schopen poskytnout dostatečné množství zbraní, nejedná v zájmu Ukrajiny nebo Západu – jedná pokrytecky,“ píše se v publikaci.

List Berliner Zeitung uvádí, že francouzský prezident svými prohlášeními zajistil, že místo „signálu jednoty a neotřesitelné solidarity s Ukrajinou“ zůstalo jen „silné podráždění“.

Pokud jde o Zelenského, vyhnul se konkrétnímu hodnocení Macronovy iniciativy.

„Na tom summitu jsem nebyl. On (Macron) řekl, že bude mluvit o určitých nových nápadech, jak posílit Ukrajinu. A řekl, že se se mnou podělí o informace, až přijede na Ukrajinu. Bude tady v polovině března,“ řekl prezident na tiskové konferenci v Albánii.

A řekl, že po schůzce s Macronem se k tomuto tématu vyjádří, protože pak bude „hluboce do detailů“.

Mezitím, jak řekl vysoký evropský vojenský představitel deníku Financial Times, západní speciální jednotky operují na Ukrajině již delší dobu, ale oficiálně to nebylo oznámeno.

„Každý ví, že na Ukrajině jsou přítomny speciální jednotky Západu, jen to oficiálně neoznámili,“ řekl zdroj.

Dvě mé poznámky na závěr

Nemohu nedoplnit dvě poznámky k uvedenému textu.

Prvá je jasná. Portál svou historií je namířen proti vládě prezidenta Zelenského a nepochybně sehrává roli, že jej zřejmě převáženě vytváří ruskojazyční Ukrajinci, kteří si vítězství Zelenského zjevně nemusí.

Ale druhé poznámka je možná důležitější. Zelenského režim je nepochybně ve válce, ale přesto portál nezakázal.

U nás Fialova administrativa by ho dávno pod jakoukoliv záminkou zakázala a jeho přední tvůrce možná i trestně stíhala.

Asi tak. JUDr.Vyvadil, server vasevec.cz

X X X

S  MACRONEM  DO   VÁLKY  I  ZEMĚ  STALINA:  ESTONSKO,  LITVA…

Nevylučujme poslání vojáků na Ukrajinu, zastaly se Macrona Estonsko a Litva

Estonská premiérka Kaja Kallasová se domnívá, že západní země by měly probírat i myšlenku poslání západních vojáků na Ukrajinu. Je podle ní potřeba udělat vše proto, aby Rusko nevyhrálo. Podobně se vyjádřil i litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis v reakci na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že nelze vyloučit poslání vojáků na Ukrajinu.

 Podle premiérky se za zavřenými dveřmi musí probírat všechny možnosti ohledně pomoci Ukrajině. „Jde též o signály vysílané do Ruska, že nevylučujeme různé věci,“ řekla portálu Politico.

„Protože všechny země chápou, že musíme udělat vše proto, aby Ukrajina tuto válku vyhrála a Rusko prohrálo,“ dodala.

I litevský ministr zahraničí zdůrazňuje, že probrat se musí všechny možnosti. Macronovi poděkoval, že otevřel tuto diskuzi.

„Velmi vítám a podporuji diskusi, která začala, protože situace, ve které se nyní nacházíme, (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi jen prospívá,“ uvedl Landsbergis. „Ustanovili jsme si všechny možné červené linie. Vůbec ale nejednáme o vytvoření jakýchkoliv strategických dilemat pro ruskou armádu.“

USA, Německo, Itálie, Polsko, Česko a další země NATO odmítly, že by hodlaly poslat na ukrajinskou frontu své vojáky. Litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas uvedl, že vojáci NATO by mohli být posláni do napadené země trénovat Ukrajince, nikoliv se účastnit bojových operací. Též francouzský ministr zahraničí Stéphan Séjourné tvrdí, že Francie by na Ukrajinu neposlala vojáky do boje.

Rusko na Macronova slova reagovalo velmi hněvivě. Ruští představitelé jej označili za Napoleona Bonaparte a připomněli mu, že vojenská kampaň francouzského císaře do Ruska skončila neslavně. Sám Putin varoval Západ, že vysláním svých vojsk do napadené země riskuje jaderný konflikt.

Jsme země NATO druhého řádu? ptá se Kallasová

Pobaltské státy patří mezi nejhlasitější zastánce Ukrajiny a odpůrce Ruska. V minulosti byly terčem imperiálních ambicí Moskvy, opakovaně tak varují, že Rusko bude v případě vítězství na Ukrajině usilovat o další expanzi. Vyzývají proto ostatní státy, aby co nejvíce vojensky pomohly Ukrajině a věnovaly na obranu 2 procenta HDP, i více.

Kallasová uvádí, že nástupce současného generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga by měl pocházet ze země, která dává na obranu požadovaná 2 procenta HDP. Favoritem je dosluhující nizozemský premiér Mark Rutte.

Kriticky se ale vůči němu vyjádřili někteří američtí senátoři s tím, že jeho země opakovaně obranný závazek NATO nesplnila, uvedl portál Politico. Příznivě se vyjádřili ke Kallasové, jejíž jméno v souvislosti s pozicí šéfa Severoatlantické aliance také často zaznívá.

Sama Kallasová poznamenala, že Rutte má „pozitivní kvality“, byl by to nicméně už čtvrtý generální tajemník NATO z Nizozemí. „Je otázka, zda v NATO existují země prvního a druhého řádu,“ uvedla. „Jsme si rovni, nebo si nejsme rovni? Tyto otázky stále zůstávají.“

X X X

ZA  PRVNÍ  DVA  MĚSÍCE  FIALŮV  SCHODEK ČR  PŘES  STO  MILIARD

ODBOŘI  ZAJISTIT  GEN.  STÁVKOU  DEMISI  FIALY

Stát ke konci února hospodařil se schodkem ve výši 102,5 miliardy korun, kam se dostal z lednových 26 miliard. Je to o sedmnáct miliard lepší výsledek než loni touto dobou. Podle ministra pomohl hlavně konec kompenzací za energie. Stále ale jde o druhý nejhlubší únorový deficit, hůř bylo pouze loni.

„Tradiční únorový propad v hospodaření státního rozpočtu byl letos výrazně nižší než v loňském roce, což považuji za dobrou zprávu. Toto zlepšení souvisí s tím, že stát už nemusí pomáhat domácnostem a firmám s vysokými cenami energií. Na příjmové straně se už začíná pozitivně projevovat opatření ozdravného balíčku, a to vyšším výběrem DPH, daně z příjmů fyzických osob nebo sociálního pojištění,“ uvedl k výsledkům rozpočtu ministr financí Zbyněk Stanjura.

Rozpočtové příjmy za první dva měsíce roku dosáhly 173,1 miliardy korun, proti stejnému období minulého roku vzrostly o 10,7 procenta. Výdaje byly 375,5 miliardy korun, meziročně se zvýšily o 2,5 procenta.

K meziročnímu růstu příjmů přispěl zejména výběr daní a povinného pojistného. Inkaso daně z příjmu fyzických osob se zvýšilo o 15,5 procenta na 26,7 miliardy korun.

Podle ministerstva financí se na něm pozitivně projevil růst mezd i dopady některých opatření konsolidačního balíčku. Pojistné přineslo do rozpočtu 118,1 miliardy korun, což představovalo meziroční nárůst o 7,6 procenta. Ministerstvo upozornilo, že se projevuje znovuzavedení nemocenského pojištění zaměstnanců i zvýšení minimálního vyměřovacího základu u živnostníků.

Na dani z přidané hodnoty (DPH) stát získal 60,8 miliardy korun, meziročně o sedm procent víc. Inkaso spotřebních daní meziročně vzrostlo o 11,2 procenta na 24,3 miliardy korun. Na dani z příjmu právnických osob se vybralo 3,2 miliardy korun, o 22,4 procenta víc než loni. Inkaso daně je v prvních měsících roku vždy nízké vzhledem k pozdější platbě záloh.

Nejvíc stát dá na důchody

Na výdajové straně rozpočtu byly tradičně největší položkou sociální dávky, které dosáhly 153,7 miliardy korun, meziročně o 6,8 procenta víc. Z toho 121,4 miliardy korun tvořily důchody, jejichž objem proti loňsku narostl o 7,7 procenta.

O 26,1 procenta se zvýšily transfery příspěvkovým organizacím, které dosáhly 29,8 miliardy korun. K jejich zvýšení podle ministerstva financí nejvíc přispěly výdaje na výzkum, vývoj a inovace v objemu šesti miliard, které šly do rozpočtů vysokých škol a veřejných výzkumných organizací.

Výdaje na investice dosáhly částky 20,8 miliardy korun a zůstaly tak na loňské úrovni. V prvních měsících roku jsou tyto výdaje obvykle nízké, protože investiční aktivita je silnější ve druhé části roku.

V letošním roce by měl stát hospodařit s příjmy 1,94 bilionu korun a výdaji 2,19 bilionu korun. Naplánovaný schodek činí 252 miliard korun. Loni skončil rozpočet s deficitem 288,5 miliardy korun. Byl to nejlepší výsledek od začátku pandemie covidu-19, ale zároveň čtvrtý nejhlubší schodek v historii Česka.

X X X

V  ČR  DO  DŮCHODU JAKO  SLOVÁCI  V  58  LETECH

LIDÉ  PO  DŘINĚ  MUSEJÍ  TAKÉ  ŽÍT,  UŽÍVAT

TRAKTORISTA  JUREČKA  NEMŮŹE  DĚLAT  REFORMU  DŮCHODŮ

BABIŠ  O  DŮCHODECH  JEDNAT  S  PAVLEM  NA  HRADĚ

EXKOMUNISTA  PAVEL  ZAŘÍDIT  DŮCHODY  LIDEM,  JAKO  VOJÁCI,  POLICISTÉ

Nepřijatelné, říká Okamura o reformě penzí. ANO o ní promluví s prezidentem Pavlem

Ministerstvo práce představilo návrh zákona k reformě penzí. O změně předčasných odchodů do důchodu pro náročné profese i tom, jak změny penzí ovlivní praxi, budou zástupci ANO jednat v úterý s prezidentem. Hnutí SPD po vládě požaduje odborné studie toho, proč u náročných profesí není zohledněn například i faktor psychické zátěže.

„Je to nepřijatelný návrh na zvyšování věku odchodu do důchodu nad 65 let a zpomalování nově přiznaných důchodů od roku 2026. Co se týče náročných profesí, tak návrh přichází pozdě a je neúplný,“ řekl pro iDNES.cz předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Dodal, že jeho hnutí bude požadovat předložení analýzy a odborné studie, proč nejsou zohledněny další rizikové faktory, například psychická zátěž.

„Slíbili jsme voličům, že napravíme selhání předchozích vlád a připravíme důchodovou reformu. To nyní plníme, reforma přináší řadu důležitých opatření, bez kterých bychom neměli dostatek peněz pro dnešní třicátníky a čtyřicátníky,“ sdělil pro iDNES.cz premiér Petr Fiala.

Také Piráti prý myslí na další generace. „Chceme, aby měly důstojný život nejen senioři, ale i další generace, naše děti a vnuci. Při zachování současného systému se to nestane, i když budou celý život pracovat. Proto musíme udělat změny směrem k větší udržitelnosti,“ uvedl pro iDNES.cz předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Řekl také, že jeho strana u těžkých profesí vítá, že měřítkem náročnosti je jasně popsaný dopad na lidské zdraví. Podle něj jsou kritéria nastavena jednoznačně, každý tak bude vědět, na co má nárok.

Pokud mi má osmdesátiletý lékař operovat srdce, je to problém, míní Juchelka

Opoziční hnutí ANO chce po ministrovi práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) analýzu dopadů plánovaných změn v penzích u třetí kategorie náročných profesí. Pracujícím seniorům by ANO jejich aktivitu zohlednilo v důchodech, nikoli snížením sociálních odvodů, jak navrhuje Jurečkův úřad.

O plánu úpravy předčasných odchodů do důchodů pro náročné profese a o tom, jak změny penzí ovlivní praxi, budou zástupci ANO jednat v úterý s prezidentem Petrem Pavlem. Stínový ministr práce a sociálních věcí za ANO Aleš Juchelka považuje za důležité se dozvědět, kam úpravy důchodů připravené vládou ve třech vlnách parametrických úprav míří.

„Zda je cílem změn, že já dám svá vnoučata do autobusu osmdesátiletému řidiči, který je vezme na výlet, bude to zásadní problém. Stejně, jako když mi bude osmdesátiletý kardiolog operovat srdce,“ uvedl Juchelka.

V Jurečkově návrhu předčasných důchodů pro náročné profese mu schází konkrétní výčet pracovních pozic z třetí kategorie, kterých se změna má dotknout. „Zajímají mne zdravotníci, třísměnné provozy, prašnost,“ vyjmenoval.

„Návrh Mariana Jurečky je diskreditací pojmu důchodová reforma, protože nepřináší nic koncepčního, ale pouze zhoršuje postavení současných i budoucích penzistů. Hlavní problém návrhu v tom, že nepřináší do důchodového systému jedinou korunu navíc, chybí například zatraktivnění spoření nebo motivace k většímu zapojení zaměstnavatelů,“ sepsula reformu šéfka sněmovního klubu ANO Alena Schillerová.

Kritizuje také absenci paragrafového znění u profesí, které budou do penze chodit dřív.

Návrh upravuje růst důchodového věku podle doby dožití, minimální důchod ve výši 20 procent průměrné mzdy či dřívější penzi pro náročné profese. Budou to například některé zdravotní sestry, skláři, kováři nebo lidé pracující v lesnictví. „Zedníci, kamnáři, dlaždiči, je to poměrně dlouhý výčet,“ řekl Jurečka.

Výčet těžkých profesí má vycházet z nynějších čtyř kategorií prací. Kvůli překračování limitů hluku, prachu a dalších rizikových faktorů jsou ve třetí a čtvrté kategorii potřeba ochranné pomůcky, ve čtvrté kategorii je i při jejich používání vysoké riziko ohrožení zdraví.

Jurečka řekl, že dřívější nekrácený důchod má být možný pro celou čtvrtou kategorii, což se týká asi 18 tisíc osob a část lidí z kategorie třetí. Ze třinácti rizikových faktorů u třetí kategorie chce Jurečka brát v potaz fyzickou zátěž, vibrace, teplo a chlad. „Týká se to 118 921 lidí,“ řekl v pátek ministr práce a sociálních věcí.

X X X

PIKORA:  NENIČIT  DLUHOPISY

Neničme trh dluhopisů, naopak kultivujme ho. Ekonomika dluhopisy potřebuje

Společnost Surveilligence s.r.o. každý rok zveřejňuje data o vývoji trhu podnikových dluhopisů. Je to vždy zajímavé čtení, které je plné dat.

Z dat společnosti např. vyplývá, že v roce 2023 společnosti emitovaly dluhopisy v celkové hodnotě 96,2 mld. Kč. Zároveň čísla říkají, že v daném období vydaly společnosti 1019 emisí dluhopisů. Data také říkají, že od roku 2013 do roku 2023 skončil v insolvenci každý třináctý dluhopis.

To vypadá na první pohled pro dluhopisy děsivě. Mluví se o tom, že některé dluhopisy byly už od začátku plánované jako podvod někdy s prvky, které by šlo nazvat investičním letadlem. To je možné a nelze to vyloučit. Nicméně čistě intuitivně si myslím, že dluhopisů, které byly předem zamýšlené jako podvod, byl jen zlomek. Mnoho firem skončilo špatně čistě proto, že měly špatný byznys plán.

Myslím, že kdybychom podobně sledovali všechny akciové společnosti v zemi, jistě bychom našli mnoho podobných případů. Jen se o nich nepíše. Rozhodně tak nelze říct, že dluhopisy jsou špatné a akcie dobré. I akcie přinášejí svá specifická rizika.

Některá jsou až kuriozní. Můžeme mluvit třeba o státem podporovaných neférovostech. Tím myslím to, že byla na banky a energetické společnosti uvalena speciální daň, aby snížila firmám zisky, což poškodilo investory. Akcionáři společnosti ČEZ by mohli vyprávět.

Bohužel výsledkem podobných kritických studií o dluhopisech je, že společnost vnímá dluhopis jako špatné aktivum. Podnikový dluhopis je přitom normálním cenným papírem, na kterém vyrostl americký ekonomický zázrak. Každá banka vydávala své akcie a dluhopisy, se kterými se následně obchodovalo. Akcie a dluhopisy jsou základem kapitalismu.

My v ČR však intenzivně bojujeme za to, abychom se kapitalismu vzdálili. Naše burza cenných papírů přestává hrát makroekonomickou roli, když řada společností stáhla své akcie z parketu a zdá se, že pokud proběhne avizované zestátnění ČEZu, bude hrát burza v ekonomice ještě menší roli. Časem vznikne otázka, zda by nebylo lepší burzu zavřít.

To samé se mnozí snaží udělat s trhem dluhopisů, když lepí každému dluhopisu nálepku podvod. Vlastně tu urputnou snahu o zničení trhu nechápu a mám pocit, že to někdo dělá záměrně. Jako první mě napadá, zda to není tím, že pro investiční poradce jsou dluhopisy trnem v oku, protože přinášejí malou provizi a odvádějí peníze lidí z fondů, kde střadatelé platí prodejcům vyšší marže. Jinými slovy, když se podaří zničit trh dluhopisů, budou všichni investovat v produktech, které přinášejí poradcům více peněz.

Myslím, že co ČR potřebuje, není zničení trhu s dluhopisy a zničení akciové burzy, ale právě naopak. Bavme se o tom, co můžeme udělat pro to, aby u nás fungoval kapitalismus s akciemi a dluhopisy.

Máme tu novelu zákona o dluhopisech, která pravidla na trhu zpřísnila tím, že emitentům tzv. podlimitních dluhopisů do celkového objemu 1 mil. EUR ukládá povinnost zveřejnit širší okruh informací v rámci emisních podmínek, které musí zveřejnit na svých stránkách, což je dobře. Trh potřebuje nastavit jasná pravidla. Je potřeba zasáhnout proti emitentům, kteří neinformují investory o svém hospodaření apod.

Trh je potřeba kultivovat. Mnohé portály dluhopisů se snaží trh např. zlepšovat tím, že upřednostňují dluhopisy se zajištěním. To je něco, co by mělo investory zajímat prvořadě. Já ovšem ve zprávách o trhu dluhopisů nic o zajištění nečtu. To přitom rizika zásadně omezuje.

Bohužel tuším, za jaký konec nakonec věc uchopíme. Nyní je oblíbené vše zakazovat. Pokud by ekonomika přišla o možnost vydávat korporátní dluhopisy, dostali bychom se do situace, kdy by mohly podniky financovat jen banky. Posílili bychom oligopol bank, který by bankám sice vyhovoval, ale ekonomiku by to brzdilo. V zemi by se zase o něco hůř podnikalo.

Kromě jasné a logické regulace bychom se měli zaměřit i na edukaci. Tady je ohromný prostor pro finanční instituce, školy, emitenty, ale i média – zvlášť ta veřejnoprávní. K lidem je potřeba dostat klíčové informace o tom, jak trh dluhopisů funguje a že se nemohou dívat jen na výnos, ale také na zajištění apod. Jen toto samo o sobě by ohromně pomohlo. Lidé by viděli, že některé dluhopisy vypadají od začátku divně a rovnou by se jim vyhnuli. Myslím, že dluhopisové portály na edukaci už usilovně pracují.

Ing. Vladimír Pikora Ph.D., hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

X X X

 KANCLÉŘ  SCHOLZ  TAJNĚ  INFORMACE  O  BRITECH  NA  UKRAJINĚ

 Scholz mluvil o taurusech a vyzradil tajné informace o Britech na Ukrajině

Německý kancléř Olaf Scholz zřejmě neúmyslně vyzradil tajné informace. A naštval tím hlavně Brity. Když totiž mluvil o tom, že jeho země nedodá Ukrajincům střely Taurus, odhalil dosud neznámé detaily právě o britské pomoci napadené zemi. Pustili se do něj i doma v Německu.

Scholz v pondělí zopakoval, že Německo zatím Ukrajině nedodá moderní střely s plochou dráhou letu Taurus. Ty patří k nejmodernější výzbroji německé armády a díky nim by se cílem ukrajinského útoku mohla stát i Moskva, což Scholze znepokojuje. „Nezapojíme se do války, a to ani přímo, ani nepřímo. Tyto principy určují všechna má rozhodnutí,“ řekl Scholz.

A mezi řečí prozradil, že Britové a Francouzi pomáhají Ukrajincům odpalovat střely Scalp a Storm Shadow, za což si posléze vyslechl kritiku. Právě tyto informace totiž byly tajné. Dosud se vědělo, že Britové poskytují zpravodajské informace o ruských cílech. Nebylo však jasné, jak moc britští vojáci Ukrajincům skutečně pomáhají.

„To je flagrantní zneužití zpravodajských informací, které má záměrně odvést pozornost od neochoty Německa vyzbrojit Ukrajinu vlastním raketovým systémem dlouhého doletu. Rusko toho bezpochyby využije k tomu, aby zvýšilo eskalaci,“ rozčílil se podle webu listu The Daily Telegraph britský poslanec a někdejší předseda parlamentního obranného výboru Tobias Ellwood.

„Prohlášení kancléře o údajném zapojení Francie a Velké Británie do provozování raket dlouhého doletu na Ukrajině je naprosto nezodpovědné,“ kritizoval Scholze také poslanec německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) Norbert Röttgen.

V úterý britská vláda oznámila, že je na území Ukrajiny nasazen „malý počet“ vojáků, s tím, že někteří z nich se podílejí na zdravotnickém výcviku.

Scholzovy spekulace o úloze britské armády podle zdrojů listu The Telegraph z bezpečnostní komunity posílily obavy o bezpečnost diplomatů a dalšího personálu na Ukrajině. A kromě toho zintenzivnily hrozbu možných ruských zpravodajských operací na britské půdě, dodaly zdroje.

Britské ministerstvo obrany uvedlo, že případné dotazy by měli zodpovědět Ukrajinci. „Používání systému Storm Shadow Ukrajinou a veškeré procesy kolem toho jsou záležitostí ukrajinských ozbrojených sil. Spojené království spolu s dalšími spojenci poskytuje Ukrajině řadu vybavení, které jí má pomoci čelit nezákonné a nevyprovokované agresi ze strany Ruska,“ dodalo.

Kyjev žádá Německo o střely Taurus řadu měsíců. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na nedávné konferenci v Mnichově řekl, že věří, že Německo je nakonec jeho zemi poskytne. Scholz však řekl, že ho v debatě o taurusech rozčiluje chybějící rovnováha mezi tímto systémem a tím, co Ukrajina skutečně potřebuje. Dodal, že Ukrajině se nedostává munice a že systém Taurus není v potřebách Ukrajiny rozhodující.

„Němečtí vojáci nemohou být v žádném okamžiku a na žádném místě spojeni s cíli, kterých tento systém dosahuje. Dokonce ani v Německu,“ argumentoval dále Scholz.

Raketa Taurus KEPD-350 je řízená střela s plochou dráhou letu typu vzduch–země z dílny společnosti Taurus Systems, která je společným dílem společností MBDA Deutschland a Saab Bofors Dynamics. Je určená k ničení objektů vysoké hodnoty, jako jsou letecké základny, radarové stanice, komunikační uzly, řídicí centra, muniční sklady, mosty a přístavy. Dokáže zasáhnout cíle s vysokou přesností i za ztížených povětrnostních podmínek.

Střela má dolet až 500 kilometrů, je dlouhá pět metrů a váží 1 400 kilogramů, z toho 480 kilogramů připadá na bojovou hlavici. Díky dlouhému doletu by tyto rakety Ukrajině umožnily zasáhnout ruskou vojenskou infrastrukturu daleko za frontovou linií. Před deseti lety obdržela německá armáda 600 těchto střel, z nichž asi 150 je funkčních.

X X X

 MÍSTO  KADERKY  POVEDE  TENISTY  ČR  STOČES,  OD  ATP  MÁ  OCENĚNÍ  TRENÉRA

 Krizového řízení svazu se místo Kaderky ujímá Stočes: Vše musí být transparentní

Po čtvrtečním uvalení vazby na prezidenta Českého tenisového svazu Iva Kaderku, kterého policie podezírá z dotačního podvodu, se krizového vedení svazu z pověření výkonného výboru ujímá dosavadní sportovní ředitel Jan Stočes. Na pátečním brífinku uvedl, že prioritou je zabezpečit fungování svazu: „Vstoupili jsme do intenzivního jednání s Národní sportovní agenturou s cílem zajistit a garantovat transparentní financování činnosti svazu v roce 2024.“

Stočes dlouhé roky působil jako tenisový kouč, za sezonu 2017 dokonce získal ocenění ATP pro nejlepšího deblového trenéra roku, když spolupracoval s tehdejší světovou jedničkou ve čtyřhře Lukaszem Kubotem z Polska.

V Česku i ve světě platí za renomovaného odborníka, o jeho služby se zajímal mimo jiné hvězdný Švýcar Stan Wawrinka.

Sportovním ředitelem se stal v roce 2020, byl tedy ve vedení svazu spolu s Kaderkou, který se funkce ujal už v roce 1998.

„Celé tenisové hnutí by mělo mít záruku v tom, že jsem od sportu, že jsem na svazu vždycky dělal jen sport,“ odpověděl Stočes na dotaz, zda se necítí být spjatý s vedením obviněného prezidenta.

Nyní bude jeho úkolem, aby do svazu dál proudily dotace od Národní sportovní agentury, aby byly transparentně předávány dál a aby se v Česku uskutečnily plánované turnaje.

Hlavní soutěž prvního letošního mezinárodního podniku, ženské akce ITF W75 v Říčanech, začíná už 10. března, další následují na přelomu dubna a května. Jedná se o mužské challengery: jeden v Ostravě, dva v Praze.

„Cítím mimořádnou odpovědnost k mladým sportovcům, trenérům dětí, jednotlivým klubům i organizátorům turnajů všech úrovní a kategorií,“ sdělil Stočes. „Musíme jim dokázat, že Český tenisový svaz funguje a plní své povinnosti. Veškeré kroky budeme činit v souladu s Národní sportovní agenturou a po konzultacích s právníky a experty na dotační politiku.“

Zároveň potvrdil, že turnaj v Říčanech se uskuteční podle plánu. „Turnaj bude, je to vzkaz, že Český tenisový svaz jede dál. Budu se muset sejít s advokátní kanceláří a Národní sportovní agenturou, aby všechno bylo správně zorganizováno.“

Důležité podle něj je, že samotný svaz nefiguruje v kauze jako obviněná právnická osoba.

„Všechno teď bude pod kontrolou advokátní kanceláře, aby bylo všechno transparentní a v rámci zákonů. Bez advokátní kanceláře neudělám žádný krok. Je extrémně důležité, aby sportovní centra a kluby dostaly financování, aby trenéři mohli dále pracovat s mládeží a aby systém sportu nepadnul.“

„Další krok bude, že se v blízkých dnech sejdu s generálním partnerem a dalšími sponzory, aby nám zachovali přízeň a sport nadále podporovali.“

Organizování podniků ITF v Česku měl v minulosti na starost člen dozorčí rady svazu Vojtěch Flégl, který je od čtvrtka rovněž ve vazbě. S Kaderkou jim hrozí až deset let vězení za dotační podvod a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Podle policie část státních dotací, které svaz vedený Kaderkou posílal Fléglovu spolku Orel jednota Praha – Balkán, končila na účtech firem spřízněných s Fléglem, které si poskytované služby na organizování turnajů buď nadhodnocovaly, nebo zcela vymýšlely.

Policie v kauze obvinila celkem pět fyzických a pět právnických osob, kromě Kaderky a Flégla se jedná mimo jiné o bývalého reprezentanta a současného trenéra Tomáše Macháče Daniela Vacka, jehož manželce patří jedna z obviněných firem. Zbylé čtyři jsou spojené s Fléglem.

Na otázku, zda je ve hře například odvolání prezidenta Kaderky, Stočes odpověděl: „Tohle jde úplně mimo mě. Mám jediný úkol, a to aby Český tenisový svaz fungoval sportovně. Tohle je pak na lidech z výkonného výboru, který bude svolán.“

X X X

BRIT  RADAKIN:  RUSKO  VÁLKU  PROTI  NATO  RYCHLE  PROHRÁLO?

Admiral Britů Radakin: Rusko válku s NATO nechce, rychle by prohrálo?

 Vladimir Putin nechce válku s NATO, protože ví, že by Rusko prohrálo. A to rychle. Uvedl to náčelník britského generálního štábu, admirál Tony Radakin. Podle něj je NATO mnohonásobně silnější, má víc letadel i lodí. Rusko navíc ukázalo svou vojenskou neschopnost na Ukrajině, kde se potýká s výraznými ztrátami.

 Podle náčelníka britského generálního štábu se nyní Rusko na Ukrajině nachází ve svízelné situaci. Tu navíc ještě zhoršilo posílení NATO o Finsko i Švédsko, jehož vstup do Aliance po dlouhých průtazích schválil maďarský parlament.

„Neříkám, že Rusko není nebezpečné. Prokázalo to svou agresivitou na domácí i mezinárodní scéně,“ uvedl Radakin ve svém projevu na obranné konferenci pořádané think-tankem Chatham House. „Ale zároveň je také podstatně méně schopné, než jsme po jeho katastrofální nezákonné invazi na Ukrajinu předpokládali. A po vstupu Finska a Švédska do NATO čelí ještě silnější svěrací kazajce.“

„Obě teze jsou pravdivé a mohou existovat současně: Rusko, které je nebezpečnější a méně schopné, než jsme si mysleli,“ dodává. Pokud by se Rusko rozhodlo na NATO zaútočit, čelilo by „drtivé reakci“.

Bojové letectvo NATO převyšuje to ruské v poměru 3:1 a rychle by získalo vzdušnou převahu. S čtyřikrát větším počtem lodí a třikrát početnějšími ponorkami by námořní síly NATO „vytlačily ruské námořnictvo z Barentsova a Baltského moře, stejně jako Ukrajina vytlačila černomořskou flotilu z Krymu“, upozorňuje Radakin.

Aliance má 3,5 milionu uniformovaných příslušníků, kteří by mohli posílit tisíce vojáků nasazených v Polsku a pobaltských zemích. S novými členy je HDP Aliance dvacetkrát vyšší než to ruské. Celkový rozpočet na obranu je dokonce třiapůlkrát vyšší, než ruský a čínský dohromady. NATO navíc může strategicky těžit z miliardy obyvatel. A též je jadernou aliancí.

„Putin nechce konflikt s NATO především z toho důvodu, že by Rusko prohrálo. A prohrálo by rychle,“ je přesvědčen Radakin.

 Obří ruské ztráty

Rusko podle něj ve válce na Ukrajině selhalo ve všech strategických cílech. Namísto oslabení NATO dosáhlo jeho rozšíření. Vykazuje trvalou neschopnost koordinovat své jednotky. Jeho černomořská flotila je z pětadvaceti procent poškozená či zničená. Ruská armáda přišla o téměř 3 000 tanků, téměř 1 500 kusů dělostřelectva a více než 5 000 obrněných bojových vozidel, vypočítává admirál.

Ruským silám se v poslední době daří na některých úsecích fronty postupovat. Na náčelníka generálního štábu ale Rusy oslavované dobytí Avdijivky příliš velký dojem neudělalo, protože ruská armáda oblast o rozloze asi 29 kilometrů čtverečních získala po pěti měsících a při ztrátách 17 tisíc vojáků a přes 30 tisíc zraněných. Větší Bachmut o rozloze něco málo přes 40 kilometrů čtverečních Rusové dobývali devět měsíců.

Pobaltské státy, ale i Německo v poslední době varovaly, že konflikt Ruska a NATO by mohl vypuknout do několika let. Aby však Rusko mohlo v příštích dvou až pěti letech reálně ohrozit východní křídlo NATO, muselo by podle Radakina nejprve obnovit své zásoby tanků, raket a munice a vymanit se z obtížné války na Ukrajině.

Admirál zároveň připustil, že Západ musí vyřešit své vlastní problémy s municí. Dodal též, že díky neschopnosti Evropy nahradit vojenskou pomoc USA blokovanou v Kongresu bude mít Ukrajina několik měsíců nevýhodu na bojišti. Kvůli tomu nebude schopná zahájit novou protiofenzivu dříve než v létě a pravděpodobně jí bude schopna až příští rok.

X X X

ČEŠI,  SLOVÁCI  VE  VÍTĚZSTVÍ  UKRAJINY NEVĚŘÍ

Češi ve vítězství Ukrajiny spíše nevěří. Myslí si, že by se mělo začít vyjednávat o míru

Zhruba třetina Čechů čeká, že konflikt Ruska a Ukrajiny skončí kompromisem. Vítězství Ukrajiny předpokládá 13 procent lidí, vítězství Ruska 15 procent. Na sousedním Slovensku očekává vítězství Ukrajiny o dvě procenta méně lidí než v Česku, podle 18 procent Slováků zvítězí Rusko. „Zajímavostí je, že na Slovensku, v Česku a Polsku je nadprůměrný podíl obyvatel, kteří uvedli, že je vývoj konfliktu nezajímá,“ podotkli statistici.

 Statistici průzkum porovnali s lednovou studií ECFR, která se uskutečnila ve 12 dalších evropských zemích. Zjistili, že Češi jsou ohledně vítězství Ukrajiny čtvrtým nejoptimističtějším národem ze zkoumaných zemí.

V Polsku, Švédsku a Portugalsku věří ve vítězství Ukrajinců shodně 17 procent lidí. Evropský průměr je deset procent, v případě vítězství Ruska je to 19 procent.

Na Slovensku vývoj války nezajímá sedm procent lidí. V Česku šest procent a v Polsku pět procent, což je více, než činí průměr celé Evropy (tři procenta).

Podle 38 procent Čechů by Evropa měla dál podporovat Ukrajinu v úsilí o získání celého okupovaného území zpět. Naopak 42 procent dotázaných soudí, že by Evropa měla vytvářet nátlak na Ukrajinu, aby přistoupila na vyjednávání o mírové dohodě s Ruskem.

Česko se tímto postojem opět řadí na čtvrtou pozici za Švédsko, Portugalsko a Polsko. „Oproti třem zmiňovaným zemím se ale významně více Čechů kloní k podpoře mírových dohod, a to i ve srovnání se zeměmi, kde je celková podpora Ukrajiny menší. Příkladem je Francie, kde nižší procento obyvatel zastává mírové řešení ukrajinského konfliktu, ale zároveň jsou Francouzi menšími podporovateli Ukrajiny,“ uvedla agentura.

Ve srovnání s Českem je na Slovensku podpora Ukrajiny nižší. Necelá čtvrtina Slováků zastává názor, že by Evropa měla pokračovat ve svém úsilí podporovat Ukrajinu. Tento postoj je srovnatelný s míněním obyvatel Rakouska nebo Rumunska.

Uprchlíky vnímá jako hrozbu 35 % dotázaných Čechů

Jako hrozbu vnímá ukrajinské uprchlíky 35 procent Čechů, jako příležitost naopak 31 procent lidí. Na Slovensku zastává 30 procent veřejnosti názor, že uprchlíci jsou hrozba, čtvrtina je vidí jako příležitost.

„Ve srovnání 14 zkoumaných zemí patří Česko i Slovensko mezi státy, v nichž vnímá ukrajinské uprchlíky jako hrozbu nadprůměrný podíl obyvatel. Mezinárodní srovnání rovněž ukazuje, že negativní vnímání uprchlíků z Ukrajiny je významně vyšší ve východní části Evropy,“ sdělili statistici.

Slováci jsou v podpoře ještě chladnější

Pokud by USA omezily svou pomoc Ukrajině, podle 26 procent Čechů by naopak měla Evropa zvýšit podporu v maximální možné míře. Opačný názor má 37 procent dotázaných.

Na Slovensku by pro následování USA a omezení pomoci Ukrajině byla skoro polovina dotázaných. Vyšší podíl už byl pouze v Maďarsku.

Průzkum STEM/MARK v Česku a na Slovensku se uskutečnil od 22. do 24. února a v každé zemi se ho zúčastnilo 510 lidí. Výzkum ECFR (European Council on Foreign Relations) se uskutečnil v lednu v Rakousku, Francii, Německu, Řecku, Maďarsku, Itálii, Nizozemsku, Polsku, Portugalsku, Rumunsku, Španělsku a Švédsku.

X X X

BRUSELSKÁ  CENZURA

Google jako nástroj bruselské cenzury

V pěti členských státech Evropské unie – v Belgii, Německu, Itálii, Francii a Polsku – v březnu Google zahájí kampaň proti šíření „škodlivých“ informací (dezinformací). To zahrnuje negativní informace o Ukrajině nebo informace, které by mohly pomoci pravicovým skupinám získat větší podporu v červnových volbách do Evropského parlamentu. Informaci přinesl portál pch24.pl.

V březnu začne interní jednotka Jigsaw společnosti Google v těchto zemích zobrazovat sérii animovaných reklam na platformách jako TikTok a YouTube. Anti-dezinformační jednotka společnosti   již dříve provedla experimenty v Německu a střední Evropě, aby zjistila účinnost technik prebunkingu.  Byly vyvinuty ve spolupráci s výzkumníky z univerzit v Cambridge a Bristolu. Mají jednat preventivně. Jejich vystavení má totiž „pomoci   identifikovat manipulativní obsah dříve, než se s ním uživatel setká“.

Současné aktivity jsou zaměřeny na boj proti „protiukrajinským dezinformacím“ v Evropě. Tento typ řešení byl již  testován v Polsku, České republice a na Slovensku. Tehdy se to týkalo problematiky přílivu migrantů. Série videoreklam, které byly v té době vydány, byly určeny k tomu, aby lidé poznali a odmítli negativní obsah. Výzkumníci spojení s Jigsaw testují tyto typy technik po mnoho let.

Beth Goldberg, vedoucí výzkumu ve společnosti Jigsaw, říká, že prebunking je jedinou technikou, od které se očekává, že bude efektivně fungovat ve všech oblastech politiky. Poukazuje na to, že se v současnosti potýkáme s velmi vysokou politickou polarizací. Obvyklé prostředky kontroly pravdivých, ale škodlivých zpráv (tzv. fact-checking – prověřování faktů, označování zpráv) podle ní tuto polarizaci jen prohlubují, protože se uplatňují až poté, co se informace rozšířila.

Kromě toho má být důsledněji implementován Evropský zákon o digitálních službách (DSA). Vyžaduje, aby online platformy podnikly rozhodnější kroky v boji proti „nelegálnímu obsahu“ a hrozbám pro veřejnou bezpečnost. Dodejme, že úředníci v Bruselu  mají rozhodovat o tom, co škodí evropskému společenství nebo co představuje hrozbu pro bezpečnost, vasevec.cz

X X X

MIMOŘÁDNÁ  RADA   ODBORŮ  ČR

NOVÉ  VEDENÍ,  MÍSTO  STŘEDULY  NEBOJÁCNÉHO  ODBORÁŘE

VYHLÁSIT  GEN.  STÁVKU  NA  ODSTRANĚNÍ  FIALY,   VLÁDU  ODBORNÍKŮ

DO  GEN.  STÁVKY  SPOLU  SE  ZEMĚDĚLCI,  DOPRAVÁKY,  ŠKOLAMI…

Odbory svolaly mimořádnou radu. Pozice předáka Středuly může být v ohrožení, míní politolog

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) svolává na pondělí mimořádnou radu. Pro CNN Prima NEWS to potvrdil předseda OS KOVO Roman Ďurčo. Přesný program upřesnit nechtěl. Spekuluje se však o tom, že by mohla být v ohrožení pozice odborového předáka Josefa Středuly. Podle politologa Lukáše Jelínka totiž mohou v odborech probíhat nejrůznější zákulisní boje.

Kolem odborářského šéfa Josefa Středuly je rušno. Před několika dny musel vysvětlovat, zda je kvůli neplacení členských příspěvků stále ještě členem odborů a tedy i předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), který by byl oprávněn vyjednávat na schůzce tripartity. Josef Středula ale tvrdí, že má členské příspěvky zaplacené.

 Podle informací CNN Prima NEWS svolává ČMKOS na pondělí mimořádnou radu. „Je svolána mimořádná rada, ale není k tomu žádný program,“ potvrdil pro CNN Prima NEWS předseda OS KOVO Roman Ďurčo. Zda se bude řešit i pozice předsedy Josefa Středuly, Ďurčo upřesnit nechtěl. „Může se tam řešit cokoli. Nemyslím si, že to je jediný problém, který máme,“ uvedl.

 Podle politologa Lukáše Jelínka může být Středulova pozice v ohrožení. „I v odborech mohou probíhat nejrůznější zákulisní boje. Středula ale stojí v čele ČMKOS už deset let, což je mimořádný výkon. Je tedy normální, že se najdou lidé, kteří by Středulu vyzvali. Mělo by se to ale dít spíše otevřeně,“ řekl Jelínek.

Kdo by odborového předáka mohl nahradit, je podle Jelínka těžké odhadnout. „Těch, kteří by ho chtěli vystřídat, je určitě hodně. Jsou i tací, kteří by chtěli být radikálnější, ale zároveň si musíme říct, že odbory u nás nejsou příliš početné a musí bojovat o každou píď pozornosti ze strany veřejnosti. Možná proto také vyjednávají po dobrém,“ sdělil politolog.

X X X

VŠECHNY  BURCOVAT  NA  BARIKÁDY  V  ČR  PROTI  FIALOVI,  PAVLOVI

EXKOMUNISTA   PAVEL  ZKLAMAL  NÁROD,  O  LIDI,  PODNIKY  SE  NESTARÁ

VOJÁK  PAVEL  SE  STARÁ  JEN  O  VÁLKU  NA  UKRAJINĚ

Všechny bych burcoval na barikády, kritizoval Stanjurův náměstek odbory. Středula se ohradil

Česko se chlubí nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii, ale i tak se potýká s nejvyšším propadem reálných mezd. Podle Marka Mory, náměstka ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), je to nepochopitelné a opřel se kvůli tomu mimo jiné do odborů. Jejich předáci podle něj měli žádat vyšší nárůst platů. Naštval tak například předsedu ČMKOS Josefa Středulu, který si slova náměstka nenechal líbit. „Tady si pan Mora ‚stele‘ do vlastního hnízda naprosto neuvěřitelným způsobem,“ prohlásil odborář.

Stanjurův náměstek svým vyjádřením o příliš měkkém přístupu odborů rozhněval jejich představitele. „Kdybych byl na jejich místě, všechny bych burcoval, aby šli na barikády a říkali si u svých zaměstnavatelů o daleko vyšší mzdy. Jenže něco takového se u nás vůbec neděje,“ uvedl pro web lidovky.cz.

 Tím však pobouřil šéfa odborářů Středulu. Ten na náměstkovy výčitky reagoval před jednáním tripartity. „Pan náměstek tedy tímto sděluje, že se klidně mohlo lidem přidat třeba prostřednictvím debaty o minimální mzdě? Myslím si, že tady si pan Mora ‚stele‘ do vlastního hnízda naprosto neuvěřitelným způsobem,“ ohradil se předseda Českomoravské konfederace odborových svazů.

„Takové prohlášení vnímám jako opovrhování i jeho vlastními spolupracovníky, protože zaměstnanci státu nedostanou prakticky vůbec nic. Myslím si, že by se měl podívat do vlastního zrcadla a říct ministrovi, že by se to mělo změnit,“ dodal odborový předák.

Mimořádně vysoká celoroční průměrná inflace v kombinaci s největším propadem reálných mezd ale není podle Stanjurova náměstka něčím pochopitelným. Resort financí předpokládá, že letos by průměrné mzdy už měly růst.

Středula se vedle toho ohradil také proti nařčení z neplacení příspěvků v jeho domovské organizaci KOVO Vítkovice. Uvedl, že členské příspěvky zaplatil a víc kauzu nekomentoval. Podle informací CNN Prima NEWS však konfederace odborářů svolává na pondělí mimořádnou radu.

X X X

PROTESTY  ZEMĚDĚLCŮ  HLAVNĚ  ZAMĚŘIT  NA  FIALU,  ZODPOVĚDNÝ  ZA  VLÁDU

V  ČR  NESMÍ  USTOUPIT  JAKO  V  BELGII,  NĚMECKU,  POLSKU,  FRANCII…

Probudili jsme ministra, pochvalují si moravští farmáři. Jednání s vládou ale ztroskotala

Farmáři ze severu Moravy si nedávné demonstrace pochvalují a někteří z nich tvrdí, že díky nim probudili ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL). Čtvrteční jednání resortu s Agrární komorou však nepřineslo žádné výsledky. Její šéf Jan Doležal se dokonce nechal slyšet, že vláda pouze slibuje a pro farmáře nedělá dost. V minulém týdnu protestovaly po celém Česku tisíce zemědělců, aby upozornili na neúnosnou byrokratickou zátěž a velké množství unijních kontrol. První protesty se objevily už v lednu právě na severní Moravě.

Jedním z prvních protestujících farmářů, kteří vyrazili s těžkou technikou vyjádřit svůj nesouhlas se stavem zemědělství, byl i Marián Kaleta. „Naše základní stádo čítá nějakých 45 až 50 matek, které dále produkují dobytek. Ten musíme vykrmit,“ popsal rozsah svého hospodářství pro CNN Prima NEWS.

 Většina malých farem na severní Moravě se živí prodejem dobytka na maso. Než jateční býk doroste do prodejní velikosti, trvá to i dva roky. „Čerstvě narozené tele váží skoro 50 kilo. Aby se dostalo na vhodnou váhu, musí být jeho hmotnost až dvacetinásobná,“ vysvětlil farmář.

 Práce má tak na farmě víc než dost, přesto si našel čas a společně s dalšími zemědělci začal už v lednu pořádat protesty. Podle Kalety, který akce organizoval, byly úspěšné. „Chtěli bychom ale vidět konkrétní kroky, protože zatím se stále něco odkládá. Nemáme ale jistotu, že se zruší byrokratické překážky nebo dojde k zásadní změně politiky Evropské unie,“ vysvětlil.

Ne všichni farmáři se ale zemědělských protestů zúčastnili. Jedním z nich je i Petr Křižánek, který přesto protesty vnímá jako úspěšné. „Probudily ministra Výborného a další představitele úřadu, aby si uvědomili, že situace v tuzemském zemědělství není tak růžová, jak si někteří myslí,“ sdělil s tím, že je v plánu ještě další nenásilná stávka.

Organizátorem posledních protestů byla Agrární komora, která ve čtvrtek znovu jednala s ministerstvem zemědělství. Resort už požadavky zemědělců řeší i na evropské úrovni.

„V této rovině se již podařilo řadu věcí. Hodlám informovat představenstvo komory o posunech, které se týkají nejen počtu kontrol či přílišné byrokracie,“ uvedl před jednáním Výborný. Podle něj má celá vládní koalice zájem podpořit zejména střední zemědělské podniky.

Výsledky však byly odlišné. „Prezident Agrární komory Doležal uvedl ve večerních hodinách, že koalice a ministr Výborný nedělají dostatek pro zemědělce a pouze slibují,“ informoval reportér CNN Prima NEWS Jakub Kokoška. Lidovecký šéf prý z jednání odjížděl v rozpačité náladě.

X X X

CO  PŘINESE  DOHODA   VLÁDY  S  ŽELEZÁRNAMI?

JAK  SKONČÍ  LIBERTA?

Pomoc s dekarbonizací. Vláda schválila memorandum s Třineckými železárnami a Moravskoslezským krajem

Na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu schválila vláda memorandum o porozumění mezi vládou, skupinou Třinecké železárny – Moravia Steel a Moravskoslezským krajem. Cílem je podpořit úsilí společnosti Třinecké železárny při přechodu na udržitelný způsob výroby, který přispěje ke zvýšení její konkurenceschopnosti. Memorandum začne platit po formálním podpisu všech stran.

„Uvědomujeme si, že proces dekarbonizace a navazující ekonomická transformace klade před český těžký průmysl velké výzvy. Proto jsem rád, že vláda schválila memorandum s Třineckými železárnami, jedním z nejvýznamnějších podniků v Moravskoslezském kraji, které znamená jasnou podporu vlády přechodu na více udržitelný způsob výroby,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Jedině díky spolupráci můžeme vytvořit nové investiční a rozvojové projekty. Tyto projekty se zaměří na modernizaci výroby, která sníží energetickou náročnost, pomůže kraji se zaměstnaností, posílí naši konkurenceschopnost a lépe ochrání životní prostředí.“

Pro dekarbonizaci Třineckých železáren je klíčový transformační program GreenWerk, jehož cílem je do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého v Třineckých železárnách o 55 procent. Program se zaměřuje na využití zelené energie ve výrobních procesech a provozu a obsahuje zhruba 20 projektů za více než 40 miliard korun. Jde například o vybudování nové nízkoemisní pece na výrobu oceli, novou přípojku velmi vysokého napětí, automatizaci výrobních procesů, modernizaci výroby nebo zvýšení podílu obnovitelných zdrojů ve výrobě a využití dešťové vody. Tato opatření sníží emise oxidu uhličitého, optimalizují spotřebu energií a vytvoří minimálně 100 nových míst pro vysoce kvalifikované zaměstnance.

„Jako největší výrobce oceli v České republice jsme si plně vědomi své odpovědnosti zmírňování klimatických dopadů. Jsme připraveni dosáhnout do roku 2030 snížení emisí skleníkových plynů o 55 % v porovnání s rokem 1990 a dalších závazků v rámci systému EU ETS prostřednictvím rozsáhlého investičního programu. Memorandum je vyjádřením společného postupu vlády, samosprávy Moravskoslezského kraje a naší společnosti k naplnění závazku k dosažení klimatické neutrality, jehož bez veřejné podpory a vzájemné součinnosti všech stran nelze dosáhnout,“ říká generální ředitel Třineckých železáren Roman Heide.

„Pro občany Moravskoslezského kraje je životní prostředí a zejména kvalita ovzduší skutečně zásadním tématem. Proto vítáme konkrétní kroky, které mohou v této oblasti přinést pozitivní výsledky. Třinecké železárny jsou jedním z významných podniků, které s vedením kraje kontinuálně jednají a společnými silami se snaží stav životního prostředí zlepšovat. V takzvaných dobrovolných dohodách se zavazují ke krokům nad rámec zákona, které budou mít na životní prostředí pozitivní vliv. Velice si vážím přístupu železáren, vnímám je jako „dobrého souseda“, který nejen že dává místním lidem práci, pomáhá místní ekonomice, ale je také společensky zodpovědný. Program GreenWerk je toho důkazem,“ říká hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

V rámci spolupráce na projektu GreenWerk se kromě vlády a Moravskoslezského kraje také zapojí Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo financí a Ministerstvo životního prostředí. Případná finanční podpora projektů bude poskytována v souladu s pravidly dotačních programů jak z národních, tak evropských prostředků.

Česká republika je významným exportérem oceli a ocelářských výrobků. Export oceli a ocelářských výrobků tak přispívá k obchodní bilanci země a posiluje zahraniční směnný obchod. Společnost Třinecké železárny je největším producentem oceli u nás. V roce 2023 vyrobila 2,4 milionů tun oceli, přičemž celková výroba oceli u nás dosáhla v tomto roce 3,4 milionů tun. Celkem trh s ocelí zaměstnává přes 50 000 lidí.

X X X

NOVÝ  PREZIDENT  MAĎARSKA   ZAVÉST  DŮVĚROHODNÝ  VZTAH  V  ZEMI

Prezident Shuyok: Suverenita Maďarska je nedělitelná

Nový prezident Maďarska Tamás Shuyok řekl, že chce v zemi vybudovat důvěryhodný vztah založený na vzájemném naslouchání a porozumění, bez předsudků. Před svým zvolením do prezidentského úřadu působil Szuyok jako předseda Ústavního soudu Maďarska. Je formálně „nestranický člověk“.

Nový prezident říká, že základními ústavními hodnotami pro něj jsou národní ústavní identita a státnost založená na suverenitě lidu.   Věří, že veškerou moc lze vykládat pouze v rámci zákona. Podle nového maďarského prezidenta  se koncept „právního státu“ v EU ztrácí, protože se z „ideálního idolu“ v dnešní Evropě stává čistě utilitárním politickým přístupem. Řekl, že chce jít do Evropy, kde na hodnotách záleží více než na zájmech, kde instituce EU nepracují primárně politicky, ale právně. Prezident poznamenal, že neexistují žádné evropské hodnoty nezávislé na členských státech, ale že z ústavních hodnot členských států se může vyvinout evropský systém hodnot společný členským státům.

Shuyok označil národní ústavní identitu za jednu ze základních, která je spojena i s právními, kulturními a ideologickými aspekty.  Obavy, že po Trianonu zmizíme v kelímku jiných národů, nebyly nikdy realističtější než dnes, prohlásil.

Prezident uvedl, že jedinci jsou úzce spjati s tradičním sociálním prostředím, které se v Karpatské kotlině za poslední tisíciletí vytvořilo a jehož zachování je jednou z hlavních podmínek národní existence. Podle postoje nového prezidenta Maďarské republiky je suverenita zásadně nedělitelná, a proto členské státy Evropské unie jako Maďarsko nepřenášejí na Evropskou unii suverenitu, ale pravomoci.

„Domnívám se, že v současnosti neexistuje jediný evropský politický národ, ale pouze politické národy členských států lze interpretovat jako státotvorné faktory,“ řekl Shuyok s tím, že mimo jiné to je důvod, proč Evropská unie není stát.

Tamás Shuyok   je nástupcem  Kataliny Novák, která rezignovala poté, co skandál  vyvolalo udělení milosti  odsouzenému, který kryl pedofilní aktivity svého nadřízeného, server vasevec.cz

X X X

U  EXPREZIDENTA  ZEMANA  I  PELLEGRINI

U Zemana se dveře netrhnou. Po Orbánovi s Ficem se zastavil i Pellegrini

Další návštěvu z východu přivítal ve své kanceláři bývalý prezident Miloš Zeman. Po úterní seanci s premiéry Maďarska Orbánem a Slovenska Ficem ho ve středu navštívil další slovenský politik – Peter Pellegrini. S šéfem slovenské sněmovny Zeman řešil hlavně nadcházející prezidentské volby na Slovensku, kde právě Pellegrini kandiduje, a také budoucnost V4.

 „Bylo to nesmírně přátelské jednání lidí, kteří mají stejné nebo podobné názory a kteří si váží jeden druhého,“ nechal se po jednání slyšet bývalý český prezident Miloš Zeman. Mimo jiné pochválil Pellegriniho za jeho rozhovor pro MF DNES.

Jedno z hlavních témat debaty byly i nadcházející prezidentské volby na Slovensku. „Vyjádřil jsem jednoznačnou podporu v kandidatuře Petera Pellegriniho a myslím, že podniknu i některé kroky, kde tuto podporu dále zdůrazním,“ uvedl Zeman.

V úterý v Praze jednali premiéři Visegrádské čtyřky. Hosté Petra Fialy se po jednání vydali různými směry. Zatímco polský premiér Donald Tusk vyrazil na Pražský hrad na setkání s prezidentem Petrem Pavlem, maďarský a slovenský premiér zamířili právě do Jaselské ulice za Zemanem.

Na dotaz, jak vnímá budoucnost skupiny, bývalý prezident odpověděl, že v ní vidí budoucnost a nemyslí si, že je důvod ji opouštět. „Vystupovat ze skupiny po názorové disonanci je krajně nedemokratické, protože tím se předpokládá názorová uniformita a tu už jsme jednou zažili,“ dodal.

X X X

POŘÁDEK  NA  SVAZU  TENISTŮ  ČR

Razie v tenisovém svazu kvůli dotacím, obviněn je i boss Kaderka

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahují v sídle Českého tenisového svazu (ČTS), zahájili trestní stíhání pro zločin dotačního podvodu. Prověřují hospodaření svazu, zejména využívání státních dotací na pořádání tenisových turnajů. Policisté zasahují i v dalších městech, kde sídlí sportovní kluby a svazy, s informací přišel jako první Radiožurnál.

0Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej iDNES.cz potvrdil, že útvar v úterý začal provádět úkony trestního řízení. Policie obvinila pět lidí a stejný počet právnických osob. Původně byli obviněni čtyři lidé a čtyři právnické osoby, večer ale dozorující státní zástupce Ondřej Trčka informoval, že policie trestní stíhaní ještě rozšířila o další fyzickou i právnickou osobu.

Ivo Kaderka

Podnikatel, bývalý politik a vysoký státní úředník, zastával funkci náměstka pro sport na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy.

Od roku 1998 je předseda Českého tenisového svazu, je rovněž člen výkonného výboru České unie sportu.

Podle informací iDNES.cz je mezi obviněnými mimo jiné i Vojtěch Flégl, člen dozorčí rady ČTS, šéf tenisového svazu Ivo Kaderka, samotný tenisový svaz a rovněž Český svaz lyžařů. NCOZ zároveň zasahuje i v Národní sportovní agentuře kvůli dotacím na lyžařský sport. „Zajišťují se zejména dokumenty týkající se vyplacených dotací,“ řekl zdroj iDNES.cz.

Následně to potvrdila vedoucí kanceláře a tisková mluvčí agentury Eliška Machová. „Mohu potvrdit, že jsme byli v rámci vyšetřování vyzváni Policii ČR k doložení některých konkrétních dokumentů. Národní sportovní agentura poskytuje orgánům činných v trestním řízení plnou součinnost,“ uvedla.

Dodala, že vzhledem k probíhajícímu vyšetřovaní se ale nemůže více vyjádřit. Redakce i DNES.cz se snažila spojit i s tenisovým bossem Kaderkou, ale ten od rána nezvedal telefon. Policie stíhá vedle Kaderky a Flégla také tajemníka svazu Jakuba Fastra a šéfku ekonomického oddělení svazu Hanu Baierovou, o čemž informoval Deník N.

Hrozí deset let vězení

K úterním událostem se vyjádřil také Svaz lyžařů prostřednictvím mluvčího Tomáše Haisla. „Policii ČR jsme poskytli maximalní součinnost. Nikdo nebyl obviněn ani zadržen. Více informací v tuto chvíli nemáme, proto v současnosti další komentář k tomuto dávat nemůžeme,“ informoval Haisl.

Ze zveřejněné právní kvalifikace vyplývá, že obvinění se podle policie dopustili dotačního podvodu se škodou velkého rozsahu, a to tak, že použili prostředky z dotace na jiný než určený účel. Při zadání veřejné zakázky pak zajistili některému ze zájemců přednost nebo výhodnější podmínky, a to například jako členové hodnotící komise. Za dotační podvod hrozí pět až deset let vězení, za zjednání výhody dva až osm let.

„Právní kvalifikace použitá policejním orgánem v usnesení o zahájení trestního stíhání není u všech obviněných osob identická. V rámci vyšetřování provádí policejní orgán domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor na řadě míst v Praze i v dalších městech. S ohledem na probíhající úkony trestního řízení nebudou v současné době poskytovány bližší informace,“ uvedl státní zástupce Ondřej Trčka.

Radiožurnál už dříve popsal podezřelé transakce z roku 2021. Tehdy dostal tenisový svaz od Národní sportovní agentury z veřejných peněz přes 141 milionů na podporu celého tenisu v Česku. Podle vyúčtování však téměř třetina těchto finančních prostředků mířila ke spolku Orel Jednota Praha – Balkán,, který vede tenisový funkcionář Flégl.

Část peněz určená na pořádání turnajů přitom údajně skončila na účtech Fléglových firem nebo firem jeho rodinných příslušníků. Flégl patří k členům dozorčí rady a Rady ČTS.

MF DNES v květnu loňského roku informovala, že o hospodaření tenisového svazu se zajímá Národní sportovní agentura. „V současné době probíhá kontrola vyúčtování, které nám Český tenisový svaz zaslal za dotaci v rámci výzvy na podporu sportovních svazů. Po jejím skončení zahájíme kontrolu přímo v tenisovém svazu,“ řekl tehdy mluvčí agentury Jakub Večerka.

„Případně oznámíme, pokud při kontrole zjistíme podezření z porušení zákona tak, jak je tomu u jakékoliv jiné kontroly,“ dodal.

Důvodem kontroly je mimo jiné způsob, jakým svaz rozděloval takzvané loterijní peníze. Jde o peníze z daní loterijních firem, které mohou část financí věnovat olympijskému výboru. Ten pak peníze přerozděluje dál – například na sportování dětí tenisovému svazu.

Další sportovní kauza

Státní zástupce Trčka dozoruje i další medializovaný případ sportovních dotací – kauzu někdejšího šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty a šéfa České unie sportu (ČUS) Miroslava Jansty.

V případu čelí stíhání i Fotbalová asociace ČR a ČUS. Zatím nepravomocný verdikt zprostil obě organizace i Janstu viny, zatímco Peltovi uložil za zmanipulování dotací šest let vězení, peněžitý trest pět milionů korun a pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech spolků.

X X X

VELKÁ  CHUDOBA  LIDÍ  A  FIREM  V  ČR,  TO  ZA  DR  HUSÁKA  NEBYLO

VINA  FIALY  A  PAVLA,  ROZHAZUJÍ  ČR  MILIARDY

NSZ  STŘÍŽ  ŠETŘIT  FIALU, PEKAROVOU,  LIPAVSKÉHO,  MILIARDY  DO  CIZINY

Z  DLOUHÝCH  CEST  V  CIZINĚ  NIC  NEPŘIVEZLI  PRO  ČR

Chudoba se přenáší generačně. Vyšší vzdělání než rodiče zvládne získat třetina lidí

Třetina obyvatel ČR má vyšší vzdělání než jejich rodiče. Víc než třetina lidí, kteří vyrůstali ve špatných finančních poměrech, patří i v dospělosti mezi nejchudší, zjistil průzkum Českého statistického úřadu (ČSÚ). Sociologové už dřív poukazovali na to, že chudoba se v Česku přenáší z generace na generaci. Překonat to podle expertů může podpora vzdělávání chudších dětí.

Statistici mapují životní podmínky domácností pravidelně vždy na jaře. Ptají se zhruba 11 500 domácností. Zjišťují příjmy a výdaje. Každý rok se k tomu ptají také na jiné téma. Loni zvolili modul otázek, které se týkaly kvality bydlení a mezigeneračního srovnání.

Zhruba 32 procent dotázaných dosáhlo vyššího vzdělání než jejich rodiče. Celkem 53 procent na tom bylo stejně jako jejich matky a otcové a 14 procent skončilo s nižším vzděláním. Vysokoškolský titul získalo 36 procent lidí z rodin, kde měl aspoň jeden z rodičů vysokou školu. Vysokoškolské vzdělání mělo zhruba 15 procent potomků vyučených rodičů či rodičů se základní školou. Polovina dětí středoškoláků dosáhla na vysokoškolský titul.

Základní školu či výuční list má téměř 70 procent potomků lidí se základním vzděláním či učilištěm, zhruba 29 procent dětí středoškoláků a dvě procenta lidí z rodin, kde byl aspoň jeden z rodičů vysokoškolák. Zhruba tři z deseti dětí rodičů středoškoláků se vyučily, nebo mají jen základní školu.

Lidé také popisovali situaci nyní a v době, když jim bylo 14 let. Celkem 35 procent dotázaných uvedlo, že tehdy i nyní patří se svou finanční situací mezi pětinu nejchudších.

Naopak mezi pětinu lidí s nejvyšším příjmem se z osob, které vyrůstaly v nejchudších rodinách, dostalo necelých 14 procent. Z dospělých, kteří v dětství žili v pětině nejbohatších rodin, patří do pětiny lidí s nejlepší finanční situací 35 procent. Ve finančně nejslabší pětině je z nich teď 12 procent.

Sociologové už dřív poukazovali na to, že chudoba se v Česku přenáší z generace na generaci. Podobné je to podle expertů také se vzděláním. Děti vzdělanějších rodičů z bohatších rodin mají mnohem vyšší šanci, že dosáhnou vyššího vzdělání a budou v dospělosti také víc vydělávat. Odborníci doporučují proto podporu dětí už ve školkách či na základní škole.

X X X

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V Paříži vyšla jen v průsvitných punčochách. Ve Francii hrozí za obnažování na veřejnosti pokuta nebo i vězení. Censori se tomu však dokáže vyhnout. Vyhýbá se i své rodině, která její počínání kritizuje.

 Když se Bianca Censori objevila jen v průsvitných punčochách v ulicích Paříže, ptala se média, proč nedostala pokutu za exhibicionismus. Ve Francii za to hrozí finanční postih 15 tisíc eur nebo až roční pobyt ve vězení.

Censori se ovšem pokutě vyhýbá jednoduchým trikem – neviditelným prádlem, jaké používají hollywoodské hvězdy při natáčení intimních scén. Jsou to samodržící tanga, která zakryjí vulvu a kouká z nich jen malá část. Na vulvě je drží omyvatelné silikonové lepidlo.

Pokutám se tak Censori vyhýbá, ne však odsouzení veřejnosti včetně své rodiny a také bývalé Westovy manželky Kim Kardashianové, která si nepřeje, aby takto Censori chodila v přítomnosti dětí, které s Westem má, především nejstarší dcery North. To manželé respektují, a když mají v péči North, chodí Censori na veřejnosti v bundě.

Podle deníku Daily Mail si s Westem chce promluvit především jeho tchán, který tvrdí, že raper zakazuje Biance stýkat se s rodinou a vystavuje ji jako svou nahou trofej. „Biančin otec Leo se chce Kanyeho zeptat, co by dělal, kdyby jeho dcery North nebo Chicago povzbuzovali jejich manželé, aby chodily polonahé na veřejnosti,“ řekl zdroj blízký rodině Censori, která s Biancou nemá aktuálně žádný kontakt.

„Muž, který má chránit dceru pana a paní Censori je tentýž muž, který ji uzavírá před vlastní rodinou. Leo mu chce upřímně říct, že ubližuje jeho rodině a z jeho milované dcery dělá laciné zboží. Žádný milující muž by nepovzbuzoval ženu, aby se na veřejnosti prezentovala takto. To není láska, to je kontrola,“ dodal.

Leo Censori ovšem není žádný svatoušek. V roce 1982 byl odsouzen za držení drog a odseděl si pět let ve vězení. Byl také odsouzen za nelegální držení zbraně. Je navíc bratrem vůdce gangu Erise Censoriho, přezdívaného Melbournský Al Capone, který byl odsouzen za vraždu na doživotí.

X X X

Česko uvažuje nad znovuotevřením ambasády v KLDR. Nefunguje od pandemie

Česko monitoruje situaci a vyhodnocuje podmínky pro znovuotevření ambasády v Severní Koreji. Ve čtvrtek to uvedlo ministerstvo zahraničí. Některé země obnovení provozu chystají. Česká republika svou ambasádu v KLDR uzavřela v roce 2020 během pandemie koronaviru.

 „Jednalo se přitom o dočasné uzavření v reakci na pandemii covidu a zhoršující se podmínky pro fungování zastupitelského úřadu a jeho pracovníků v místě. Své mise uzavřely i ostatní státy,“ uvedla Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva zahraničí. Konzulární činnost za ambasádu v KLDR vykonává české velvyslanectví v Pekingu.

„V současné době monitorujeme vývoj situace a vyhodnocujeme podmínky pro znovuotevření. Přitom vše koordinujeme s ostatními evropskými partnery, kteří jsou v podobné situaci,“ dodala Wernerová.

Obnovení provozu ambasád podle agentury Reuters připravují Německo, Británie a další země. Německá delegace za tímto účelem Pchjongjang navštívila. Mnoho velvyslanectví přestalo v zemi fungovat, protože KLDR za pandemie nedovolila výměnu personálu ani dovážení zásob loděmi.

Izolovaná Severní Korea, v jejímž čele stojí diktátor Kim Čong-un, v době pandemie covidu přijala jedna z nejpřísnějších opatření na světě a prakticky úplně uzavřela své hranice. Podle webových stránek NK Pro, zaměřených na Severní Koreu, fungovaly v lednu 2023 v KLDR ambasády devíti zemí, pouze Čína, Rusko, Mongolsko a Kuba měly dovoleno od loňského roku vystřídat personál.

X X X

Soud přiznal Zadehovi odškodnění za zabavení soukromého telefonu a tabletu

 Pražský městský soud přiznal podnikateli íránského původu Shahramu Zadehovi odškodnění ve výši 40.000 korun za to, že mu policisté při domovní prohlídce v rámci jeho trestního stíhání zabavili tablet a mobilní telefon se soukromými fotografiemi a komunikací s advokátem. Dokumenty z elektronických zařízení následně zařadili do spisu. Zadeh byl odsouzený za daňové úniky a ovlivňování svědků. Dostal devítiletý trest vězení a peněžitý trest 17,5 milionu korun. V roce 2021 byl podmíněně propuštěn na svobodu.

Orgány činné v trestním řízení porušily podle dnešního rozhodnutí soudu podnikatelova práva na soukromí a na obhajobu. Stejnou částku jako Zadehovi přiznal odvolací senát i jeho manželce, jejíž fotografie se dostaly do trestního spisu. Žena se podle soudkyně Zdeňky Winklerové stala obětí řízení. „Nezadala žádný důvod, aby bylo zasaženo do jejích práv,“ uvedla.

Zadeh i jeho žena původně žádali o odškodnění každý ve výši milion korun. Podle jejich právního zástupce Pavla Kandalce však není částka, kterou soud manželům přiřknul, rozhodující. Za důležité považuje uznání, že nelze při domovní prohlídce zabavovat i věci soukromé povahy a že to byl nesprávný postup. Ministerstvo spravedlnosti se podle jeho vyjádření u soudu za tento postup omluvilo.

Daňovou kauzou Zadeha a dalších 13 obžalovaných se Krajský soud v Brně zabýval od roku 2016. Týkala se úniků při dovozu pohonných hmot a obžaloba škodu vyčíslila na 2,5 miliardy korun.

Podle rozsudku založila organizovaná skupina kolem Zadeha řetězec 85 firem, které si pohonné hmoty kvůli krácení daní vzájemně přeprodávaly od března 2012 do června 2013. Obchodní činnost firem byla podle rozsudku od začátku nastavena pro účel krátit daně při dovozu pohonných hmot.

Státní zástupce Aleš Sosík už dříve uvedl, že šlo o takzvaný triangl, což je mechanismus, díky kterému lze dovážet pohonné hmoty, aniž jsou zatíženy daní. Prodejce pak vůči ostatním získává konkurenční výhodu. Zadeh původně vinu popíral, podle žalobce patřil mezi hlavní organizátory. Podnikatel ale následně projevil zájem o dohodu a po něm i někteří další obžalovaní.

V jiném procesu byl Zadeh odsouzen spolu s několika komplici za to, že se snažil přimět svědky v kauze daňových úniků k nepravdivé výpovědi. Podle brněnských soudů se dopustil křivého obvinění, nadržování a podplácení, ceskajustice.cz

X X X

Aluminiový koráb po českých ministrech je na prodej, prozkoumali jsme ho

Českým internetem koluje inzerát na limuzínu, která vozila ministry vnitra. Třísetkoňový luxusní polykač dálničních kilometrů s patnáctilitrovou spotřebou je důležitým milníkem pro značku Audi. Světu na modelu A8 totiž dokázala, že se dá postavit tak velké a bezpečné auto celé z hliníku.

 A8 představené před třiceti lety na autosalonu v Ženevě tak definitivně posunulo německou značku mezi prémiovou automobilovou smetánku.

 V roce 1982 podepsalo Audi smlouvu s Aluminium Company of America, umanutý génius, skvělý technik, vizionář a šílenec Ferdinand Piëch chtěl pro automobilku, kterou se rozhodl popostrčit do klubu prémiových značek, vyvinout vůz, který by byl podstatně lehčí než jakákoli jiná vozidla ve své třídě a zároveň kompenzovat to, standardní pohon všech kol přidá další asi metrák hmotnosti oproti konkurenci zůstávající u tradičního pohonu zadní nápravy.

Nástupce vlajkové lodi V8 značky představené v roce 1988 dostal finální podobu v roce 1990, autory designu byli Chris Bird a Dirk van Braeckel, ano to jméno znáte ze Škodovky.

V září 1993 byl na frankfurtském autosalonu představen koncept Audi Space Frame, prototyp z leštěného hliníku ohromoval publikum. To nejzajímavější se ovšem skrývalo pod hliníkovými panely karoserie.

Vývoj skončil na začátku roku 1994, kdy Ferdinand Piëch mohl udělat sumu na účtu za svůj první velikášský projekt, koncern VW to stálo 700 milionů dolarů.

Finální Audi A8 (Typ 4D) debutovalo v březnu roku 1994 na autosalonu v Ženevě v roce 1994, výroba se rozjela v červnu. Oproti předchůdci, modelu Audi V8 spočívajícím na ocelové platformě, tvořil základ A8 celohliníkový monokok, slavný „Audi Space Frame“. Vysoce tuhá struktura prostorového rámu byla svou koncepcí odlišná od všeho ostatního. Od tehdy už převládajících samonosných karoserií se ASF lišil. Podívejte se do galerie na fotografie rámu z muzea značky, je fascinující, jak jsou trubičky, které ho tvoří, tenké. O to náročnější musela být práce konstruktérů s možnostmi tehdejší výpočetní techniky při jeho konstrukci. Výhodou oproti oceli je také možnost libovolně tvarovat odlévané díly a složité profily. Nevýhodou je složitá (tehdy spíš nemožná) opravitelnost v případě nehody.

Prezidentská limuzína byla k mání ve se standardním rozvorem s délkou přesahující o tři centimetry pět metrů, v české inzerci je nyní na prodej varianta, která přidává mezi nápravami 127 milimetrů prostoru prodlužující místo pro nohy vzadu. Audi A8 mířilo hlavně proti německé konkurenci – Mercedesu třídy S a BMW řady 7. S odstupem pak exotičtějšímu Jaguaru XJ a Lexusu LS .

Zemřel despota, génius, šílenec a největší osobnost světa aut

 

Audi A8 a A6 byly v roce 1997 podle wikipedie prvními vozidly s pohonem všech kol (quattro využívající Torsen) se speciálně odladěným elektronickým stabilizačním systémem a měly být také prvními sériové vyráběnými vozy na světě s předními i zadními bočními airbagy. K mání byla ovšem i jednodušší varianta s pohonem předních kol, ta mohla mít i šestiválcový motor (190 k), jinak byl ovšem standardem samozřejmě osmiválec (230 koní u 3,7litru nebo 300 koní u 4,2 litru).

„V roce 1998, po nástupu do úřadu, si německý kancléř Gerhard Schröder vybral A8 jako svůj oficiální státní vůz, čímž se vymykal z tradice, protože jeho předchůdci preferovali modely Mercedes-Benz třídy S,“ popisuje wikipedia, tím se stvrdily kvality nejvýše postaveného audi, které tak zaparkovalo definitivně mezi smetánku prémiové kategorie.

V roce 2000 se představilo faceliftované provedení. Rok na to se představila královská verze s motorem W12, který konstruktéři postavili na Piëchův příkaz spojením dvou jím milovaných motorů exotické řadovo-vidlicové konstrukce VR6. Až do konce produkce první generace A8 v srpnu 2002 postavilo Audi prý jen 750 dvanáctiválcových provedení. Celkem Audi vyrobilo 105 092 „á-osmiček“ první generace.

 

České ministry vnitra vozili v prodloužené variantě z úplného závěru produkce z posledního roku výroby (2002), která ten rok dostala do standardní výbavy xenonové světlomety, vyhřívaný volant nebo systém monitorování tlaku v pneumatikách.

Auto s větším z osmiválců má najeto 350 tisíc kilometrů. „Vůz zakoupilo ministerstvo vnitra v roce 2002,“ popisuje Jan Řezáč, který má auto se zajímavou historií od roku 2015. Za necelých deset let ním ovšem najel jen nějakých dvanáct set kilometrů. „Od roku 2008 využívalo auto krajské ředitelství policie jihočeského kraje,“ dodává.

Řezáč zdůrazňuje, že auto vozilo tehdejšího ministra vnitra Františka Bublana, šestý ministr samostatné České republiky byl ovšem ve funkci pouze dva roky od srpna 2004 do září 2006. Byl však velmi viditelný, protože mimo jiné musel řešit kauzu CzechTek z léta 2005. Auto však sloužilo na ministerstvu vnitra déle, už za ér Bublanova předchůdce Stanislava Grosse i nástupce Ivana Langera. Audi A8 s registrační značkou 1A0 9152 se ovšem proslavilo právě za Bublanova působení, když se ním jeho řidič brázdil dvoustovkou republiku.

„Na vozidle jsou původní SPZ, tyčky na vlajky s koženým pouzdrem a druhá sada zimních kol,“ popisuje Řezáč v inzerátu, který nyní auto nabízí za 250 tisíc korun. „Zvenku se kosmetické vady najdou, má odřený zadní nárazník, promáčklý přední blatník a víko kufru.“

Z pravého zadního místa lze ovládat přední sedačku spolujezdce. Auto má roletky v zadních bočních a oknech, ta na zadním okně je pak ovládaná elektricky.

„Auto jezdí velice hezky a tiše, do patnácti litrů se člověk vejde,“ komentuje spotřebu benzinu Řezáč.

X X X

Žena šla po jedenácti letech do vězení, protože chybou soudu nevykonala starý trest.

 Po letech života na svobodě požádala žena o zahlazení trestní minulosti. Městský soud však zjistil, že ho v roce 2011 okresní soud neinformoval, že žena má vykonat zbytek trestu 918 dní ve vězení. Do desetileté promlčecí lhůty se nepočítá pobyt ve vězení nebo v ústavu, a tak je žena ve vězení, odkud podala ústavní stížnost. Institut promlčení výkonu trestu je spjat se zásadou účelnosti trestu, uvedl Ústavní soud. Případ vrátil obecným soudům a apeluje na rychlé jednání.

Žena si u Ústavního soudu stěžuje na rozhodnutí soudů, že musí vykonat zbytkový trest, ke kterému nebyla jedenáct let vyzvána: „Napadenými rozhodnutími soudy zamítly stěžovatelčinu žádost o zahlazení jejího staršího odsouzení k trestu odnětí svobody, který nebyl po dobu 11 let vykonán z důvodu
opomenutí soudu,“ shrnul obsah ústavní stížnosti Ústavní soud.

V říjnu 2022 podala žena žádost o zahlazení předešlých trestů. Jenže, „nahlédnutím do rejstříku trestů městský soud zjistil, že ve věci sp. zn. 10 T 205/2001 není zaznamenán výkon trestu“. Městský soud požádal o stanovisko obvodní soud kvůli pochybnosti, zda byl výkon trestu promlčen.

Obvodní soud informoval, že dne 27. 10. 2011 nabylo právní moci rozhodnutí, podle nějž má žena vykonat zbytek trestu odnětí svobody v trvání 918 dnů. „Avšak ,z nezjištěného důvodu´ nedošlo k informování městského soudu a rejstříku trestů, kde uvedené rozhodnutí není dodnes zaznamenáno,“ stojí v rozhodnutí Ústavního soudu.

Jak k něčemu takovému došlo?

Desetiletá promlčecí lhůta výkonu trestu uběhne až v červenci 2024, neboť žena „byla v mezidobí ve výkonu trestu, což je skutečnost, která staví běh promlčecí doby“.

V březnu 2023 zaslal soud po jedenácti letech výzvu k nastoupení trestu. Listinu se však nepodařilo doručit, protože žena se z adresy před patnácti lety odstěhovala. Nakonec po ní vyhlásila pátrání policie. „Následujícího dne byla hlídkou vypátrána a dodána do věznice, v níž se nacházela i v době podání ústavní stížnosti,“ shrnuje Ústavní soud situaci.

Jak k něčemu takovému mohlo dojít? V lednu 2005 byla žena odsouzena za podvody na pět a půl roku ve vězení. Ve věku dvacet let uzavírala v roce 1998 celkem 38 leasinkových smluv s úmyslem neplatit a zboží prodávat v zastavárnách. V roce 2007 požádala žena o podmínečné propuštění kvůli péči o své nezletilé děti. Soud ženu propustil a stanovil zkušební lhůtu pět let.

Jenže v roce 2010 ji Okresní soud v Hodoníně odsoudil za v říjnu za krádež a v listopadu téhož roku za ohrožování výchovy dítěte, když neposílala syna do školy. „Po veřejném zasedání za účasti stěžovatelky (t. č. ve výkonu trestu) rozhodl obvodní soud dne 26. 9. 2011, že stěžovatelka vykoná zbytek trestu odnětí svobody v trvání 918 dnů, uloženého jí městským soudem ve věci sp. zn. 10 T 205/2001,“ uvádí se v rozsudku.

Informace o trestu nebyla odeslána

„K výkonu uvedeného trestu však nedošlo. Informace o jeho nařízení nebyla zaslána městskému soudu, který byl příslušný nařídit výkon trestu, a nebyla ani zaznamenána v rejstříku trestů. Stěžovatelka tedy nebyla vyzvána k nástupu výkonu trestu,“ stojí v rozhodnutí Ústavního soudu doslova.

Stěžovatelka před Ústavním soudem byl byla následně ve výkonu trestu odnětí svobody od 27. 10. 2011 do 29. 11. 2012 (za výše uvedenou jinou trestnou činnost) a posléze od 24. 4. 2015 do 9. 12. 2016, dodává pro pořádek Ústavní soud.

Na celou záležitost přišel soud až v roce 2022, kdy žena požádala o zahlazení trestů.

Na rozdíl od obecných soudů, Ústavní soud není přesvědčen o tom, že do běhu desetileté promlčecí lhůty trestu se v tomto případě nezapočítává doba jiného trestu. „Soudy v napadených rozhodnutích dospěly k závěru, že promlčecí doba výkonu předmětného trestu počala běžet dne 27. 10. 2011, byla desetiletá a do jejího běhu se nezapočítává doba, v níž stěžovatelka vykonávala jiný trest odnětí svobody. Zatímco první z uvedených závěrů je v dané věci nesporný, následné dva závěry vykazují podle Ústavního soudu ústavněprávní nedostatky,“ uvádí Ústavní soud.

„Soudy bez podrobnějšího odůvodnění zřejmě vyšly z pouhé skutečnosti výkonu jiného trestu odnětí svobody jakožto překážky běhu promlčecí doby. S takto formalistickým výkladem § 94 odst. 3 trestního zákoníku se však Ústavní soud neztotožňuje,“ uvádí se v rozhodnutí.

ÚS: Stavění lhůty nenastává automaticky

Zákon ke stavení promlčecí doby v § 94 odst. 3 trestního zákoníku uvádí, že „do promlčecí doby se nezapočítává doba, po kterou nebylo možno trest vykonat proto, že se odsouzený zdržoval v cizině, vykonával ochranné léčení ústavní nebo zabezpečovací detenci nebo byl na něm vykonáván jiný trest odnětí svobody“. „K pochopení a řádné aplikaci tohoto ustanovení je podle názoru Ústavního soudu třeba vyjít ze smyslu institutu promlčení výkonu trestu jako takového,“ uvádí Soud.

Jinými slovy, stavení promlčecí doby výkonu trestu odnětí svobody nenastává v důsledku výkonu jiného trestu odnětí svobody automaticky, nýbrž pouze v odůvodněných případech. Aby stavení promlčecí doby mohlo z ústavněprávního hlediska obstát, musí v dané trestní věci existovat konkrétní skutkové okolnosti, které takový postup ospravedlňují, uvádí k tomu Ústavní soud ve zprávě.

Při posuzování nelze vycházet z prostého zjištění

Odsouzený nemůže těžit z vyhýbání se trestu například pobytem v cizině, avšak současně uplynutím promlčecí doby klesá nejen potřeba ochrany společnosti, nýbrž i uvádění společenských vztahů do souladu se zastaralými právními akty, konstatoval Soud.  Podle Ústavního soudu stavění promlčecí doby závisí na individuální situaci.

„K závěru, že ,výkon jiného trestu odnětí svobody´ je bez dalšího a ve všech případech skutečností způsobující stavení promlčecí doby, nelze podle Ústavního soudu dospět ani na základě jazykového výkladu. Naopak nutnost individuálního hodnocení, zda ke stavení promlčecí doby dojde, vyjadřuje podle Ústavního soudu zákon slovním spojením „do promlčecí doby se nezapočítává doba, po kterou nebylo možno trest vykonat proto,…“

„Tím zákonodárce podle Ústavního soudu vyjádřil, že při posuzování běhu promlčecí doby nelze vycházet z prostého zjištění, zda nějaká z uvedených skutečností nastala, nýbrž je třeba individuálně posoudit, jaký vliv měla na možnost výkonu trestu odnětí svobody,“ předkládá své stanovisko Ústavní soud.

Jde o zákon proti příživníkům z roku 1968

Podle Ústavního soudu je nutno ustanovení posoudit rovněž teleologicky a systémově. „Zatímco u jiných skutečností vyjmenovaných v § 94 odst. 3 trestního zákoníku (např. pobytu v cizině) lze překážku výkonu trestu zásadně předpokládat, u výkonu jiného trestu odnětí svobody v České republice tomu tak není,“ upozorňuje Soud na obsah trestního zákoníku, který je datován „bouřlivým rokem 1968“.

„I při vědomí toho, že politické cíle této novely (přijaté krátce po bouřlivém roce 1968), vyhraňující se dále např. proti asociálním živlům a příživníkům, mohly být ve skutečnosti jakékoliv, je podle Ústavního soudu evidentní, že v současné době výkonných elektronických databází, nelze smysluplně setrvat na stanovisku o „těžko překonatelných obtížích“ při evidenci osob ve věznicích a administrativě soudu,“ uvádí Ústavní soud.

Jinak řečeno, tvrzení, že by se dnes měl běh promlčecí doby stavět z důvodu, že pro stát je těžko překonatelnou obtíží evidovat pobyt a pohyb vlastních vězňů, vyznívá podle Ústavního soudu absurdně. Pro úplnost zbývá doplnit, že o nic méně absurdně by takový závěr nezněl v roce 2011, kdy celá otázka promlčení výkonu stěžovatelčina trestu vznikla, uvádí Ústavní soud.

„Na druhou stranu si lze představit situaci ,souběhu´ několika trestů odnětí svobody s různou délkou, přičemž výkon jednoho je sice časovou překážkou výkonu trestu druhého, avšak není obtížně překonatelnou organizační překážkou pro včasné nařízení jeho výkonu v rámci stanovené promlčecí doby výkonu trestu,“ uznává Ústavní soud.

Žena se trestu nevyhýbala, nařízen mohl být kdykoli

Podle Soudu lze tedy uzavřít, že „stavení promlčecí doby výkonu trestu odnětí svobody nenastává v důsledku výkonu jiného trestu odnětí svobody automaticky, nýbrž pouze v odůvodněných případech“. Ústavní soud došel k závěru, že v tomto případě nedošlo k řádné aplikaci institutu promlčení výkonu trestu.

„Z žádného z vyžádaných spisů nevyplývá, že by se stěžovatelka výkonu trestu jakkoliv vyhýbala. Naopak lze poukázat na skutečnost, že stěžovatelka byla ve výkonu trestu nejen v době, kdy obvodní soud a Městský soud v Praze rozhodly o jejím neosvědčení a současném nařízení výkonu zbytku trestu na podzim roku 2011, nýbrž ještě bez přestávky celý rok poté,“ uvádí Soud.

Další výkon trestu odnětí svobody tudíž bylo stěžovatelce možné nařídit kdykoliv poté, co se rozhodnutí o vykonání zbytku trestu odnětí svobody stalo vykonatelným, bez ohledu na to, zda byla na svobodě nebo ve vězení.

Soud: Postupujte urychleně, existují pochybnosti

„Po posouzení všech výše uvedených okolností dospěl Ústavní soud k závěru, že soudy v dané věci nesplnily svou ústavní povinnost chránit stěžovatelčina základní práva a svobody (viz čl. 4 Ústavy) a povinnost řádně odůvodnit své rozhodnutí (čl. 36 odst. 1 Listiny). Jejich stručné závěry podle Ústavního soudu neodpovídaly jednak složitosti daného řízení a jednak kvalitě stěžovatelkou uplatněných námitek,“ uvedl v závěru Ústavní soud, který rozhodnutí soudů vrací k dalšímu řízení.

„Vzhledem k tomu, že se stěžovatelka aktuálně nachází ve výkonu trestu odnětí svobody, přičemž z výše uvedeného je zřejmé, že o oprávněnosti tohoto omezení existují pochybnosti, Ústavní soud apeluje na obecné soudy, aby v novém řízení postupovaly s největším urychlení,“ uzavřel svoje rozhodnutí Ústavní soud. Irena Válov ceskajustice.cz

X X X

ÚS vyhověl stížnosti dcery, soudí se s otcem o výživné za dobu studia

 Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti mladé ženy, která se s otcem soudí o výživné za dobu vysokoškolského studia. Městský soud v Praze jí nevyhověl, poukázal na opakované studijní neúspěchy. Podle ÚS ale rozsudek dostatečně nezohlednil zdravotní obtíže dívky a její psychický stav, který mohl ovlivnit schopnost plnit studijní povinnosti. Městský soud bude rozhodovat znovu.

Podle nálezu soudkyně zpravodajky Veroniky Křesťanové se městský soud zaměřil hlavně na konečný výsledek studia „na lince úspěch/neúspěch“ a na studijní výsledky. „Opomněl však hodnotit průběh studia v závislosti na zdravotním stavu stěžovatelky, čímž nepřihlížel k okolnostem, které mohly mít na cílevědomost a řádnost studia dopad,“ stojí v nálezu.

Dcera se žalobou domáhala toho, aby byla otci uložena povinnost platit jí výživné. Vyživovací povinnost rodičů ke studujícímu zletilému dítěti vyplývá z občanského zákoníku. Obvodní soud pro Prahu 4 rozhodl tak, že otec bude na výživu dcery přispívat 10.000 korunami měsíčně. Zároveň měl uhradit dlužné výživné zhruba 613.000 korun.

Obvodní soud shrnul, že mladá žena kontinuálně pokračovala ve studiu bez odchylky v zaměření od roku 2012 do 2020. Studium dvakrát ukončila pro nesplnění požadavků studijního a zkušebního řádu. Potřetí, v dubnu 2020, zanechala studia z finančních důvodů. Ve studiu pak pokračovala distančně na soukromé vysoké škole. Obvodní soud se domníval, že tak rozšiřovala možnosti svého uplatnění na trhu práce, měla tedy nárok na výživné.

Obvodní soud zároveň odmítl argument otce o účelovosti studia. Studijní neúspěchy a průtahy nelze klást za vinu výlučně dceři. Poukázal na vyhrocené rodinné vztahy, vynucené vystěhování dcery ze společné domácnosti a další okolnosti, které měly vliv na její psychický a zdravotní stav.

Městský soud v Praze ale verdikt změnil a žalobu zamítl. Dospěl k závěru, že nárok na výživné nevznikl, protože studium nepředstavovalo soustavnou a cílevědomou přípravu na budoucí povolání. Rozsudek už jednou zrušil ÚS, tehdy z procesních důvodů. Městský soud ale i napodruhé rozhodl stejně, tedy znovu v ženin neprospěch.

ÚS stížnosti vyhověl i dnes, je prý zapotřebí více zvážit negativní vliv psychických potíží na studium. V obecné rovině ale soud zdůraznil, že soustavná a cílevědomá příprava na budoucí povolání sice nutně neznamená, že studium musí být dokončeno úspěšně, ale musí existovat snaha a reálně očekávatelná vidina úspěšného ukončení studia. „Nemůže jít o sled jakkoli odhodlaných pokusů předurčených k nezdaru,“ stojí v nálezu, ceskajustice.cz

X X X

Dlouhodobé pití alkoholu poškozuje srdce

Prospěšnost „uměřeného požívání alkoholu“ je mýtus

 Dvojka vína nebo panáček po ránu člověku život neprodlouží, jakkoli tomu lidé v Česku věří. Podle kardiologů to potvrzuje řada studií. Dlouhodobé nadměrné pití naopak může srdce nenapravitelně poškodit. Tzv. alkoholickou kardiomyopatii způsobuje jakýkoliv druh alkoholu, pokud je požíván v nadměrném množství. O dopadech nesprávného životního stylu včetně nadměrného požívání alkoholu na zdraví srdce budou společně s dalšími tématy diskutovat lékaři 6. března, kde se koná Den I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny (FNUSA) a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

 „Vysoká spotřeba alkoholu v České republice jednoznačně přispívá k vyššímu výskytu a nárůstu řady onemocnění včetně těch kardiologických. Typickým příkladem je tzv. alkoholická kardiomyopatie vedoucí k srdečnímu selhání. Abychom uklidnili obyvatele našeho regionu, výskyt srdečního selhání je rozprostřen vcelku rovnoměrně v celé České republice. Možná proto, že každý kraj má svoje specifické ‚hříchy‘, kterým to lze přičíst. Na severu Moravy to bývá pálenka, v Čechách pivo, na jižní Moravě spíše víno,“ říká prof. MUDr. Jan Krejčí, Ph.D., přednosta I. interní kardioangiologické kliniky FNUSA.

Podle něj poslední výzkumy vyvrátily předchozí studie, které naznačovaly, že pití alkoholu by mohlo chránit zdraví a prodlužovat život. „Studie měly většinou pochybnou metodiku zjišťování, a na jejich výsledky tak nelze spoléhat. Naopak se ukazuje, že benefit konzumace alkoholu v malém množství je sporný, ve větším množství už je pak alkohol vyloženě toxický. V nejoptimističtější variantě můžeme říci, že alkohol v malém množství a občasně nezkracuje život, ale rozhodně jej neprodlužuje a nijak organismus nechrání,“ říká prof. Krejčí. Když už se člověk chce napít, pak by podle kardiologa jako nejlepší varianta vycházelo víno, zvláště červené – zejména díky převážně zdraví prospěšným látkám, které obsahuje, jako jsou resveratrol, flavonoidy, katechiny a další. Srovnávací studie naznačují, že lidé, kteří jej pijí, méně umírají na nemoci kardiovaskulárního systému. Milovníci vína by se však neměli předčasně radovat. „Studie ovšem neprokázaly pozitivní vliv na celkovou úmrtnost, tedy je pravděpodobné, že i pijáci vína častěji umírají na rakovinu nebo v důsledku úrazů. A především může být také obtížné najít a udržet tu pravou míru, kdy už začíná být konzumace problematická a pro srdce toxická,“ říká prof. Krejčí. Hraniční denní dávka alkoholu se podle něj obecně uvádí jako jedna jednotka pro ženy a dvě jednotky pro muže, což odpovídá jedné, respektive dvěma sklenkám vína (v množství absolutního alkoholu to je 25–50 g/den). U vyšší konzumace už lidé riskují negativní zdravotní dopady. Pravidelní pijáci alkoholu si pak kromě potíží s játry nebo nervovým systémem mohou přivodit i některé kardiovaskulární problémy, včetně srdečního selhání a vysokého krevního tlaku.

Přestože z medicínského pohledu je lepší a bezpečnější abstinovat, dle odborníků nelze pomíjet psychologicko-filozofický efekt, který alkohol může mít na pocit životní pohody. „Pokud si k dobré večeři člověk dopřeje sklenku kvalitního vína, tak tím s největší pravděpodobností délku svého života nijak neovlivní, ale naopak jeho život může být o jedno příjemné potěšení bohatší,“ uzavírá prof. Krejčí.

Mgr. Vojtěch Šprdlík

X X X

Kardiologové chtějí více ambulancí srdečního selhání

Pomohly by s péčí o pacienty, kterých každým rokem rapidně přibývá

 Kardiologové usilují o vznik specializovaných ambulancí srdečního selhání. Ty zatím fungují především při velkých nemocnicích s kardiocentry. Vzhledem k tomu, že se o výskytu srdečního selhání hovoří už jako o pandemii, bude jich třeba otevřít mnohem víc. O kardiaky totiž není po ukončení hospitalizace vždy kvalitně postaráno. Odborníci na srdce budou nejenom o tomto problému diskutovat 6. března, na akci Den I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny (FNUSA) a LF MU.

 „Podle našich zkušeností do roku po odchodu z nemocnice, kam byli převezeni se srdečním selháním, zemře přibližně 20 % pacientů. Dalších asi 25 % se musí do nemocnice vrátit kvůli potížím už po jednom měsíci,“ říká prof. MUDr. Jan Krejčí, Ph.D., přednosta I. interní kardioangiologické kliniky FNUSA a zároveň předseda České asociace srdečního selhání České kardiologické společnosti. Tato čísla by mohla být dle lékařů výrazně nižší, kdyby pacienta okamžitě po propuštění z nemocnice převzal do péče ambulantní kardiolog, který má zkušenosti s léčbou srdečního selhání. A hned se postaral o ladění léčby. „Podle nejnovějších doporučených postupů musí být pacient co nejlépe zaléčen při hospitalizaci a v prvních 6 týdnech po propuštění z nemocnice. To se však bohužel vždy neděje kvůli nedostačující kapacitě specialistů na srdeční selhání. Není bohužel výjimkou, že když si pacient po propuštění z nemocnice zavolá do ambulance kardiologa s žádostí o termín kontroly, dostane jej za 3 měsíce, nebo dokonce za půl roku. První dny jsou přitom nejdůležitější. Do 5 let po stanovení diagnózy zemře až 50 % nemocných se srdečním selháním. Po druhé hospitalizaci pro srdeční selhání je medián přežití jen málo přes 2 roky“ vysvětluje prof. Krejčí.

„Studie z roku 20221 ukázala, že intenzivní monitoring pacienta spolu s úpravou léčby dokáže ve 180 dnech snížit úmrtí nebo hospitalizace pro srdeční selhání až o třetinu. Dnes už lze nejen měřit krevní tlak, puls a sledovat hmotnost nemocných, ale můžeme také pravidelně monitorovat hladinu natriuretických peptidů. Tyto informace nám umožňují zintenzivnit léčbu, pokud se stav nevyvíjí příznivě, tak aby se nemocný vyhnul hospitalizaci. Právě v období krátce po propuštění z nemocniční péče je riziko komplikací nejvyšší. Abychom jim zabránili, je třeba zásadním způsobem navýšit kapacitu ambulancí pro léčbu srdečního selhání, které by ideálně měly být v každé nemocnici či při většině kardiologických ambulancí,“ pokračuje prof. Krejčí. Cílem kardiologů tak je zajistit péči ve všech regionech a menších městech. Česká kardiologická společnost se také snaží o zvýšení úrovně znalostí a pravomocí zdravotních sester, které by mohly řadu měření a úkonů dělat samy.

Další úlevu systému by měla přinést telemedicína. V řadě nemocnic už různé telemedicínské systémy používají, ale vznikaly živelně a neumí spolu komunikovat. Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny několik let funguje telemedicínský systém pro nemocné, jehož vývoj pro potřeby společných programů podpořilo Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie. „Stačí když se pacient pod svým heslem přihlásí na portál, a systém mu každý den vygeneruje dotazník. Pacient vyplní například kolik váží, jak se cítí, jaký má tlak, zda je dušný, má otoky a pokud ano kde a jak velké. Jakmile uvidíme, že se zhoršuje, okamžitě zasáhneme. Upravíme například medikaci tak, aby se jeho stav stabilizoval,“ vysvětluje vrchní sestra I. interní kardioangiologické kliniky FNUSA Mgr. Monika Černá. V současné době takto sledují deset pacientů s mechanickou podporou srdce a dalších deset, kteří čekají na transplantaci – všichni kvůli své nemoci trpí pokročilým srdečním selháním. „Pro pacienty je výrazně lepší, když je monitorujeme průběžně. Může se totiž stát, že přijdou po půl roce na kontrolu s osmi kily navíc, kvůli zadrženým tekutinám, a tento stav se pak upravuje těžce,“ dodává Monika Černá.

Kardiologové odhadují, že do roku 2040 může být v České republice až 900 000 lidí se srdečním selháním. Podle předsedy České kardiologické společnosti prof. MUDr. Petra Ošťádala, Ph.D., FESC, jsou nemoci oběhové soustavy dlouhodobě hlavní příčinou úmrtí v Česku. Mgr. Markéta Pudilová, Mgr. Veronika Ostrá

X X X

ALZHEIMER HOME Ostrov rozšířil kapacitu

O dalších 18. lůžek se rozrostl ostrovský domov se zvláštním režimem ALZHEIMER HOME. Skupina Penta Hospitals, do které domovy patří, tak reaguje na poptávku veřejnosti po specializované péči o klienty s Alzheimerovou chorobou a dalšími formami demence. Jde již o druhou investici skupiny do ostrovské nemocnice v krátké době. Na počátku roku totiž v Ostrově otevřela také kompletně zrekonstruované pracoviště následné intenzivní péče, které patří mezi špičková pracoviště svého druhu v Česku.

„Celkové náklady na rozšíření kapacity dosáhly zhruba šestnácti milionů korun, takže tentokrát jde o menší investici. Na druhé straně i malé kroky mohou být velkým posunem, pokud jdou tím správným směrem, uvedla u příležitosti otevření nové části domova generální ředitelka skupiny Barbora Vaculíková. Skupina ALZHEIMER HOME se i díky podobným krokům stala v uplynulých měsících největším poskytovatelem sociálních služeb v České republice. „Když jsme vstoupili v roce 2018 do segmentu sociálních služeb, měli jsme jen pět domovů. Dnes jich máme 34 s kapacitou více než tři a půl tisíce lůžek ve třinácti krajích, kde zaměstnáváme více než dva a půl tisíce lidí.“

Podle ředitele sítě ALZHEIMER HOME Ivana Černovského nově vybudované prostory znamenají pro klienty především větší komfort. „Jde hlavně o pohodlnější a komfortnější prostředí k pobytu a aktivitám. Z toho je asi nejdůležitější nová aktivizační místnost, která poskytuje další prostor pro různé aktivity a programy, které nám pomáhají vytvářet prostor pro duševní i fyzickou pohodu klientů. Podle ředitele je navíc zájem o lůžka tohoto typu velmi vysoký. Souvisí to s tím, že do seniorského věku začínají přicházet populačně silné poválečné ročníky. „I proto jsme připravili toto rozšíření kapacity a v podstatě už před dokončením stavby jsme měli takový počet zájemců, který nově dostupnou kapacitu ihned využije.

Jak ukazují zkušenosti z Ostrova i dalších zařízení, zájem seniorů a jejich rodin není jen o domovy se specializovanou péčí, ale také se stále zvyšují nároky na poskytované standardy. A to nejen z hlediska samotného ubytování, ale také souvisejících služeb. V domovech skupiny ALZHEIMER HOME je tak běžným standardem nejen široká nabídka aktivizačních programů, které přispívají ke zpomalení rozvoje Alzheimerovy choroby, ale také se zde využívají například terapeutické programy za pomoci virtuální reality a podobně. Samozřejmostí je pak vazba na kvalitní medicínské služby. „To nám umožňuje hlavně synergie s našimi nemocnicemi v regionu. Díky ní umíme poskytnout klientům domova řadu služeb které v sociálním segmentu nejsou vůbec běžné. Zajišťujeme pro ně například v místě služby očního lékaře, stomatologa i dalších specialistů. A v budoucnosti tuto spolupráci našich sociálních a zdravotnických zařízení chceme dál posilovat, dodala generální ředitelka skupiny Penta Hospitals Barbora Vaculíková.

ALZHEIMER HOME Ostrov se nachází ve čtvrtém podlaží Nemocnice Ostrov, která byla vybudována v roce 1961 a je unikátní především svým propojením s velkoryse pojatým parkem. Vlastníkem sítě domovů je Penta Hospitals CZ, která je součástí holdingu Penta Hospitals International. Ten patří s více než 13 000 zaměstnanci, více než 30 nemocnicemi a více než 40 dalšími zdravotnickými zařízeními, mezi nejvýznamnější poskytovatele zdravotních asociálních služeb ve střední Evropě. V České republice Penta Hospitals CZ provozuje 9 nemocnic, ambulantní zdravotnická zařízení a právě síť 34 specializovaných center péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou i polikliniky. Vlastníkem holdingu je investiční skupina Penta.

X X X

Změnu rozpočtového určení daní pro kraje podpořilo přes 200 starostů z Pardubického kraje

V rámci pravidelných setkání Rady Pardubického kraje se starosty obcí byla debatována také problematika změny rozpočtového určení daní pro kraje. Během setkání byli přítomní starostové vyzváni, aby symbolicky připojili svůj podpis pod výzvu na změnu parametrů RUD podle legislativní iniciativy Pardubického kraje. Výzvu podepsalo 204 přítomných starostů a místostarostů, což představuje de facto všechny přítomné zástupce samospráv v kraji.

Na nutnost změny rozpočtového určení daní pro kraje upozorňujeme při každé příležitosti. Setkání se starosty měst a obcí v našem kraji je samozřejmě důležitou platformou, protože často se nás právě starostové ptají, kdy bude opravena ta či ona silnice či kolik prostředků bude rozdělováno v rámci různých dotačních programů včetně Programu obnovy venkova. Změna rozpočtového určení daní tak, jak jsme ji předložili, může na mnohé tyto dotazy odpovědět. Úprava podle kritérií, která jsme společně s kolegy z Jihomoravského, Karlovarského, Libereckého, Středočeského a Zlínského kraje navrhli v rámci naší legislativní iniciativy, by pro náš kraj mohla znamenat posílení příjmové stránky rozpočtu až o 1,5 miliardy korun, což by výrazně urychlilo nejen opravu silnic kraji, ale také investiční akce, na které není možné čerpat evropské dotace a v rámci stávajícího rozpočtu kraje na ně logicky nemůžeme dosáhnout,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který starosty přítomné na dvou setkáních požádal o vyjádření podpory tomuto krajskému návrhu. „Velmi mě těší, že jsme získali 204 podpisů přítomných zástupců obcí, což až na jednotky představuje všechny účastníky těchto dvou setkání v České Třebové a v Pardubicích. Osobně to považuji za velký úspěch a jednoznačný signál, že si zástupci samospráv v našem regionu uvědomují dvacet let trvající nespravedlivé rozdělení prostředků nás všech. Jsem přesvědčený, že podobný mandát od starostů obcí bychom získali také v dalších regionech, které jsou dlouhodobě nespravedlivě podfinancované,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

 Mezi kritérii, podle kterých by měly být prostředky mezi regiony rozdělovány, je například počet obyvatel kraje, výměra území kraje, délka silnic, počet studentů středních škol, počet výjezdových základen zdravotnické záchranné služby zřizovaných krajem nebo počet urgentních příjmů 1. typu v nemocnicích.

Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje

X X X

Unikátní rentgen v Jevíčku bude používat umělou inteligenci

V  Odborném léčebném ústavu v Jevíčku uvedli do provozu nový moderní digitální rentgen. Ten nahradil 22 let staré částečně digitální zařízení. Nový rentgen značky Samsung bude sloužit nejen léčebnému ústavu, ale široké veřejnosti. Jeho unikátnost tkví v širokém zapojení umělé inteligence a sníženému záření, kterému je pacient vystaven.

„Do Odborného léčebného ústavu v Jevíčku investujeme v posledních letech nemalé finanční prostředky. Jednalo se o opravu historických dřevěných leháren, přeměnu bývalého dětského pavilonu na pavilon plicní rehabilitace, opravu střechy a energeticky úsporná opatření pro budovu stravovacího provozu. Následně jsme provedli zateplení pavilonu S a na podzim loňského roku jsme dokončili kompletní modernizaci pokojů a vybudování nového hygienického zázemí u pokojů,“ vyjmenoval krajské investice hejtman Martin Netolický.

Důležitým počinem je nyní zprovoznění nového rentgenu. „Původní rentgen byl 22 let starý a byl částečně digitální. Proto se nyní dostáváme na úroveň, kterou si nejen ústav, ale celé Jevíčsko zaslouží, jelikož pracoviště je využíváno také pro pacienty na základě požadavků praktických lékařů. Zajímavostí je, že rentgen bude opatřen umělou inteligencí pro vyhodnocování snímků v rozsahu, který bude první v Evropě. Náklady na pořízení rentgenu a nezbytné stavební úpravy dosáhly 6,6 milionu korun,“ řekl hejtman.

Podle náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaely Matouškové je pořízení nového rentgenu dalším krokem ke zlepšení poskytované péče. „Plně digitální rentgen je z mého pohledu samozřejmostí pro poskytování péče 21. století a jsem ráda, že i v regionu Jevíčka můžeme nabídnout tento komfort nejen pacientům, ale také našim zdravotníkům, díky umělé inteligenci, automatizaci, ale také výrazně nižší dávce záření. Rentgen je navíc vhodný k použití i pro imobilní pacienty, kdy je možné udělat rentgenové snímky i z převozového lůžka či invalidního vozíku. Nespornou výhodou je i vyšší nosnost rentgenového stolu. Prvotřídní kvalita snímků jistě napomůže lepší diagnostice jak na plicním snímkování, tak na kostech,“ řekla náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková.

Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje

X X X

VIZE PRO MORAVSKÉ DIVADLO A MORAVSKOU FILHARMONII.

V OLOMOUCI VZNIKNE MODERNÍ KULTURNÍ INSTITUCE 21. STOLETÍ

Spojení dvou tradičních městských kulturních institucí dá vzniknout moderní stabilní kulturní instituci 21. století, stát bude na čtyřech hlavních pilířích. Model budoucího fungování nové organizace, která vznikne 1. ledna 2025 sloučením Moravského divadla Olomouc a Moravské filharmonie Olomouc, představil manažer David Gerneš.

„Základním kamenem nové zastřešující instituce je jednoznačně pilíř kulturní, který je tvořen symfonickým orchestrem a třísouborovým divadlem. Další pilíře, na kterých novou instituci vystavíme, by měly reflektovat potřeby kultury v 21. století a sloužit především k rozvoji divadla a filharmonie,“ uvedl manažer sloučení David Gerneš. „Důraz budu klást na formální i neformální vzdělávání, zahraniční spolupráci nebo na metodické fungování a management v kultuře. Cílem je, aby nová instituce nabízela všem nejen vynikající divadelní a hudební zážitky, ale i kvalitní servis pro všechny umělce i pro další kulturní organizace v regionu,“ popsal David Gerneš. který jednoznačně spatřuje budoucnost nové instituce v její multifunkčnosti.

Vize a potenciál nové zastřešující kulturní instituce 21. století korespondují se Strategií rozvoje kultury a kreativního průmyslu města Olomouce. „Díky vytvoření stabilního finančního modelu bude možné podporovat všechny pilíře zřizované instituce tak, aby byl její potenciál naplňován. Strategie rozvoje kultury a kreativního průmyslu vidí Olomouc, která jde vstříc rozvoji trendů, a kulturní organizace ve městě jako ty, které systematicky posilují svou středoevropskou prestiž a cíleně rozvíjejí dostupný program pro všechny cílové skupiny,“ uvedl náměstek primátora pro školství, kulturu a cestovní ruch Viktor Tichák.

EDUKACE, ZAHRANIČNÍ SPOLUPRÁCE, SERVIS

Model počítá s tím, že třísouborové divadlo a symfonický orchestr jsou základními složkami pro fungování zastřešující instituce. Ta má ale umět mnohem více. Jedním z dalších zásadních pilířů, který se v obou institucích začal tvořit už před myšlenkou sloučení, je pilíř vzdělávací. Obsáhnout má vzdělávání formální i neformální.

Existující formy neformálního vzdělávání v podobě workshopů, koncertů nebo představení pro školy střední, základní a mateřské tak budou rozvíjeny na platformě střešní instituce do mnohem významnějších dimenzí s cílem maximálního využití potenciálu Ateliéru MDO, edukačních aktivit MFO a profesionálů v obou institucích. Kromě toho má nová instituce ambici podílet se na formálním vzdělávání, a to jak středoškolském, tak vysokoškolském, včetně zapojování čerstvých absolventů ve formě stáží a akademií. K tomu má sloužit nejen Ateliér MDO, který od sezony 2021/2022 zřizuje Moravské divadlo jako vzdělávací platformu, ale také Kreativně-edukační centrum, jehož výstavba se plánuje ve spolupráci s městem a krajem v areálu Střední školy polygrafické. Kromě jiného má poskytnout platformu pro výuku středoškolského oboru budoucích divadelních techniků, kterých je v kulturních institucích napříč republikou výrazný nedostatek.

. „Už teď úspěšně oslovujeme strategické partnery, jako jsou například Univerzita Palackého, JAMU nebo DAMU. Formální i neformální vzdělávání je nedílnou součástí moderních kulturních institucí. Rozvoj publika, ale i studentů uměleckých a umělecko-technických oborů je investice do budoucí kulturní sítě. Zároveň chceme využít výrazný potenciál evropského financování kulturního a kreativního vzdělávání, například prostřednictvím programu Erasmus+, který by podpořil nejen tento pilíř, ale celou zastřešující instituci,“ objasnil manažer David Gerneš.

Model spoléhá i na pilíř v oblasti mezinárodní spolupráce. Do zahraničí nová instituce nabídne nejen rozsáhlé kulturně-edukační portfolio, ale také reciproční stáže, a spolupracovat se chystá na významných evropských projektech. „Rozvíjet se bude mimo jiné působení filharmoniků a divadelníků v zahraničí, spolupráce obou institucí s významnými zahraničními umělci nebo opakující se účast divadelních souborů na mezinárodních festivalech,“ dodává Gerneš.

Poslední pilíř nově vznikající instituce má plnit servisní roli a zajišťovat praktický chod instituce. Kromě běžné ekonomicko-správní agendy se bude zabývat grantovými příležitostmi, podporou kulturního managementu a kulturní metodikou. Důležitým výsledkem jeho fungování by tak měl být vznik nadregionálního centra, které by pomáhalo fungování a rozvoji kulturních institucí.

„Takto velká instituce bude mít mnohem lepší možnosti pro získávání evropských grantů. Usilovat bude o to, aby mohla být financována kooperativně, tedy na bázi město – kraj – stát,“ je přesvědčen primátor Miroslav Žbánek.
Mgr. Radka Štědrá

X X X

  SOUBOJ  BASKETBALISTŮ  PRAHY  S  PARDUBICEMI

Utkání:  USK Praha – BK KVIS Pardubice

Po odvetě v Děčíně čeká mladíky z USK další souboj ve skupině A1. Sobotní duel na Folimance se bude nést v charitativním duchu. Kampaň BEZFAULU, která již dlouhodobě patří k iniciativě NBL pomáhat těm, kteří to potřebují,  bude součástí sobotního utkání.  Príběh příjemce, Mikuláše Hapku, 32letého basketbalisty na vozíku.

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.