Macron znovu prezidentom Francie, v Slovinsku Liberáli zdolali premiéra Janšu

Emmanuel Macron bol znovuzvolený za francúzskeho prezidenta. Ukazujú to projekcie francúzskych médií zverejnené dnes večer po uzavretí volebných miestností v druhom kole volieb, ktoré Macronovi prisudzujú pomerne presvedčivé víťazstvo s asi 58 percentami hlasov. Jeho krajne pravicová súperka Marine Le Penová získa okolo 42 percent.

Úradujúci francúzsky prezident a prezidentský kandidát Emmanuel Macron vhadzuje obálku do urny vo volebnej miestnosti v Le Touquet v severnom Francúzsku.

Belgická televízia LN24 už skôr krátko pred uzavretím volebných miestností zverejnila výsledky štyroch prieskumov uskutočnených počas hlasovania, podľa ktorých Macron vyhral s 55 až 58 percentami hlasov nad svojou súperkou Marine Le Penovou, ktorej odhady prisudzovali 42 až 45 percent hlasov. Na prezidentstvo tak Le Penová nedosiahne rovnako ako pred piatimi rokmi.

LN24 sa odvoláva na prieskumy štyroch nemenovaných renomovaných inštitútov pre výskum verejnej mienky. Inštitúty vykonali prieskum na internete medzi voličmi, ktorí odovzdali svoj hlas do 17.00 h.

Podľa redaktorov denníka La Libre tieto prieskumy kolovali už krátko po 18. hodine aj vo francúzskych médiách a v štáboch kampaní oboch kandidátov.

Nižšia účasť

Vo voľbách odovzdalo do 17.00 h svoj hlas 63,23 percenta voličov, oznámilo ministerstvo vnútra. Je to o asi dva percentuálne body menej ako v rovnakom čase pri voľbách pred piatimi rokmi. Vo voľbách v roku 2012 bola pritom účasť do 17:00 ešte vyššia, a to takmer 72 percent. Oficiálne výsledky sa očakávajú v nedeľu neskoro večer.

Doterajšie správy o volebnej účasti zatiaľ potvrdzujú predpovede expertov, ktorí očakávali, že by tento rok k urnám v druhom kole prezidentskej voľby mohlo prísť najmenej voličov za posledných 50 rokov. Prvý údaj zverejnilo ministerstvo vnútra o 12.00 h, do kedy odovzdalo svoj hlas 26,41 percenta registrovaných voličov, rovnako asi o dva percentuálne body menej ako v roku 2017.

Volebná účasť je nižšia aj oproti prvému kolu volieb, ktoré sa konalo 10. apríla. K urnám vtedy do 17:00 prišlo 65 percent ľudí.

Celková volebná účasť sa tento rok očakáva okolo 75 percent, čo je na francúzske pomery pomerne nízke číslo. Od cesty k urnám voliča odrádza predovšetkým neúspech ich favorita v prvom kole volieb, celkové znechutenie politikou, aj práve prebiehajúce školské prázdniny.

V druhom kole súboja o Elyzejský palác súperia Macron a Le Penová. Tá volila okolo 11.30 v meste Hénin-Beaumont. Francúzsky prezident odovzdal svoj hlas popoludní v mestečku Le Touquet-Paris-Plage na severe Francúzska v spoločnosti svojej manželky Brigitte.

Ich príchod do volebnej miestnosti očakávali stovky prívržencov, ktorí stáli vonku a čakali, kým Macron odhlasuje, píše DPA. Po tom, čo z volebnej miestnosti vyšli, sa úradujúci prezident stretol so svojimi stúpencami, pričom niektorým podal ruku, rozdával autogramy a pózoval pre fotografov.

Odvolené má aj ľavičiar Jean-Luc Mélenchon, ktorý skončil v prvom kole tesne tretí. Pred médiami podľa denníka Le Monde neskrýval sklamanie. „Radšej by som dnes ráno robil niečo iné,“ vyjadril sa./agentury/

 X X X

Prekvapenie v Slovinsku: Liberáli jasne zdolali premiéra Janšu

Parlamentné voľby v Slovinsku podľa prvých odhadov prekvapivo jasne vyhralo liberálno-zelené Hnutie Sloboda (Gibanje Svoboda) Roberta Goloba s 36 percentami hlasov. Druhá skončila Slovinská demokratická strana (SDS) doterajšieho premiéra Janeza Janšu s 23 percentami.

Chodci prechádzajú okolo volebného plagátu Roberta Goloba, liberálneho kandidáta, v Ľubľane v Slovinsku vo štvrtok 21. apríla 2022.

Vládnuce zoskupenie už podľa agentúry APA uznalo porážku a Janša, ktorého kritici označujú za pravicového populistu, tak podľa všetkého na čele vlády 2,1 miliónovej krajiny čoskoro skončí. Hlasovať vo voľbách mohlo zhruba 1,7 milióna oprávnených voličov.

Hnutie Sloboda vedené politickým nováčikom a niekdajším vrcholným manažérom Golobom sa parlamentných volieb zúčastnilo prvýkrát a hneď v nich s výrazným odstupom zvíťazilo. Ak sa odhady zverejnené televíziou RTV Slovenija potvrdia, získa hnutie o poznanie viac, než mu predpovedali predvolebné prieskumy. Ten piatkový mu dával šancu na necelých 28 percent hlasov.

Národná volebná komisia začne po 19.30 h zverejňovať čiastočné neoficiálne výsledky volieb a aj informácie o pridelení kresiel v parlamente, píše agentúra STA.

Pre zostavenie novej vlády bude Hnutie Svoboda najskôr potrebovať koaličných partnerov. Ich hľadanie by malo uľahčiť to, že už pred voľbami dala dvojica hlavných ľavicovo orientovaných strán najavo, že s Janšou po voľbách určite spolupracovať nebudú. Pre sociálnu demokraciu (SD) podľa odhadov hlasovalo 6,6 percenta voličov, pre Ľavicu 4,4 percenta.

Namiesto deviatich strán päť

Do parlamentu sa dostane aj Kresťanskodemokratické a doteraz koaličné Nové Slovinsko so 6,8 percentami.

Žiadne ďalšie zoskupenie zrejme štvorpercentnú hranicu nutnú pre vstup do parlamentu neprekoná. Vďaka tomu by si Hnutie Sloboda v 90-člennom zákonodarnom zbore mohlo prísť na 42 kresiel, SDS na 26, Nové Slovinsko na osem, SD na sedem a Ľavica na päť. Doteraz bolo v parlamente deväť strán.

Šesťdesiattriročný premiér Janša v kampani sľúbil, že zlepší ekonomickú situáciu a posilní energetickú bezpečnosť. Obdivovateľ bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a spojenec nacionalistického maďarského premiéra Viktora Orbána avšak narazil na Brusel kvôli slobode médií a odporcovia ho obviňujú z podrývania demokratických princípov. Janša tieto obvinenia odmieta.

Referendum o demokracii

Prieskumy predpovedali tesný súboj medzi SDS a Hnutím Sloboda na čele Golobom, ktorý chce posilniť investície do obnoviteľnej energie a zaistiť väčšiu transparentnosť v štátnych inštitúciách. Päťdesiatpäťročný inžinier Golob, ktorý predtým podnikal v oblasti solárnej energie a hlasovanie popisoval ako „referendum o demokracii v Slovinsku“.

Očakávalo sa, že žiadna strana nezíska dostatok hlasov, aby mohla vládnuť sama, a budúca koalícia tak bude zložená zrejme z najmenej troch alebo štyroch strán. Podľa v piatok zverejneného prieskumu inštitútu Ninamedia by SDS mohla získať 24 percent hlasov a Hnutie Sloboda 27,7 percent. Pre vstup do 90-členného parlamentu museli strany prekročiť hranicu štyroch percent.

Janša, ktorý bol premiérom v rokoch 2004–2008, 2012–2013 a od roku 2020 doteraz, silne podporuje rozširovanie EÚ, vrátane prijatia Ukrajiny. V marci podnikol spolu s premiérmi Česka a Poľska Petrom Fialom a Mateuszom Morawieckým cestu do Kyjeva, ktorý bol vtedy v obliehaní ruskými vojskami, a prisľúbil, že zníži závislosť Slovinska na ruskom plyne.

Slovinský premiér tvrdil, že riadil ekonomiku dobre a dúfa, že bude mať prospech z opatrení prijatých na zmiernenie ekonomických dopadov pandémie covidu, vrátane finančnej pomoci chudobnejším dôchodcom.

Prieskumy naznačovali, že sa obavy slovinských občanov sústredia skôr na domáce otázky, ako je sociálna rovnosť, ochrana životného prostredia a právny štát, než na vojnu na Ukrajine. Analytici predpokladajú, že volebná účasť bude vyššia ako v minulých voľbách, keď predstavovala zhruba 52 percent./agentury/

X X X

  Vyšetrovateľ vyvracia Ficove klamstvo: Uznesenie som si prečítal a podpísal

 „Nepochybujem, že toto slávne uznesenie o zločineckej skupine spísali prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry. Už je dnes toľko údajov, ktoré potvrdzujú, že podpis vyšetrovateľa je tam sfalšovaný,“ vyhlásil predseda strany Smer Robert Fico.

 „Vymysleli si obvinenie, celé ho vyfabrikovali, sfalšovali podpis košického vyšetrovateľa, ktorý si ho podľa mňa ani neprečítal, keď ho dostal do rúk a dnes s ním pracuje. Toto je práca Lipšica a Matoviča, ktorí nenávidia súčasnú koalíciu, aby nás všetkých popravili,“ hnevá sa Fico.

  Denník Pravda oslovil kapitána Jaroslava Vereščáka, vyšetrovateľa Policajného zboru, národná kriminálna agentúra, odbor Východ.

„Podpis na predmetnom uznesení o začatí trestného stíhania a vznesení obvinenia je určite môj a je pravý,“ vyhlásil kapitán Vereščák. „Uznesenie som osobne podpísal po tom, ako som ho postupne po dlhšiu dobu spracoval na základe dôkaznej situácie, v súlade s Trestným poriadkom,“ dodal s tým, že „k vyhláseniam obvinených osôb sa vyjadrovať nebude“./agentury/

X X X

České automobilky sú v problémoch. Výroba v nich klesla o pätinu

 Výroba áut v susednom Česku za prvé tri mesiace výrazne klesla. Darilo sa len fabrike Hyundai, ktorá v Nošoviciach dokonca produkciu zvýšila.

Výroba v českých závodoch Škody klesla medziročne o tridsať percent.

Výroba motorových vozidiel v Českej republike v prvom štvrťroku poklesla medziročne o 18,7 percenta na 271 315 kusov. Prepad výroby spôsobil nedostatok niektorých komponentov a narušenie dodávateľských reťazcov spôsobených ruskou inváziou na Ukrajinu. NA rozdiel od výrobcov osobných áut sa darilo ako výrobcom autobusov, tak aj nákladných automobilov a motocyklov. Elektrické vozidlá sa na objeme produkcie podieľali necelou desatinou.

Za prvé tri mesiace tohto roku bolo vyrobených celkovo 269 090 automobilov. To je o 18,9 percent menej ako v prvom štvrťroku 2021. Automobilky najmä v marci čelili kvôli ruskej agresii veľkej neistote a nedostatku dielov. To sa prejavilo aj v objeme produkcie, keď bolo v marci vyrobených 98 712 vozidiel (- 21,2 %).

Výroba áut v Česku za prvý kvartál v porovnaní s uplynulými rokmi.

Najsilnejšia česká automobilka Škoda vyrobila v Česku 162 640 vozidiel, čo je medziročne o 27,8 percenta menej. Dodávky na domáci český trh sa však automobilka snažila dodržiavať, dodala naň 18 552 vozidiel, čo predstavuje medziročné pokles len približne o 5 percent, do ostatných krajín zamierilo 144 088 automobilov (- 30,0 %).

Z trojice výrobcov sa nadštandardne darilo závodu automobilky Hyundai v Nošoviciach, v ktorom bolo v prvom štvrťroku vyrobených 74 301 automobilov (+ 13,1 %). Z nich malo 5 992 elektrický a 6 441 plug-in hybridný pohon, celkovo tak elektrické vozidlá tvorili 16,7 percenta tamojšej produkcie. Produkcia kolínskej Toyoty bola v medziročnom porovnaní zhruba o pätinu nižšia. Celkovo sa tam vyrobilo 32 149 automobilov, čo je medziročne o 21,7 percent menej. Absolútna väčšina vyrobených vozidiel išla na export (31 633 ks).

A pre zaujímavosť: celkom sa darilo aj českému výrobcovi JAWA Moto, ktorý sa stále viac etabluje najmä na domácom trhu. V prvom štvrťroku vyrobil už 678 motocyklov, teda o 407 ks viac ako v minulom roku (+ 150,2 %). Darilo sa mu predovšetkým na českom trhu s 496 predanými kusmi (+ 115,7%), na vývoz išlo 182 strojov./agentury/

X X X

Ukrajina: OBSE je mimoriadne znepokojená zatknutím jej členov na východe Ukrajiny

Mimoriadne znepokojenie vyjadrila v nedeľu Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) po informáciách, že v proruských separatistických oblastiach na východe Ukrajiny zatkli niekoľko ukrajinských členov jej misie. Informovala o tom agentúra AFP.

Organizácia evakuovala množstvo svojich členov z Ukrajiny po začiatku ruskej vojenskej ofenzívy 24. februára. Veľa sa ich nachádzalo na východe, kde dohliadali na prímerie po ruskej anexii Krymského polostrova v roku 2014.

Niekoľko ukrajinských členov OBSE však zostalo a organizácia na sociálnej sieti Twitter uviedla, že „boli pozbavení slobody“. Vyjadrenie je v súlade s ruskými mediálnymi informáciami, že boli zatknutí.

„OBSE je mimoriadne znepokojená, že istý počet členov národnej misie @OSCE_SMM bol pozbavený slobody v Donecku a Luhansku,“ uvádza sa v nedeľňajšom tvíte organizácie. OBSE zároveň dodala, že „využíva všetky dostupné kanály v záujme dopomôcť k ich prepusteniu“.

Zatkli dvoch členov misie OBSE

Bezpečnostné služby luhanských separatistov tento mesiac uviedli, že zatkli dvoch členov misie OBSE, o čom informovala aj ruská tlačová agentúra TASS, píše AFP.

Podľa agentúry TASS sa jeden zo zadržaných „priznal“ k poskytovaniu „citlivých vojenských informácií predstaviteľom zahraničných špeciálnych služieb“ a začalo sa proti nemu vyšetrovanie v prípade velezrady.

Prokuratúra doneckých separatistov potvrdila, že tvorila vyšetrovanie pre podozrenia zo špionáže proti niekoľkým zamestnancom OBSE. Tí mali údajne zhromažďovať a odovzdávať ukrajinskej tajnej službe „informácie obsahujúce štátne tajomstvá“.

Americký veľvyslanec pri OBSE Michael Carpenter v nedeľu vyzval na prepustenie všetkých zadržiavaných členov organizácie. „Lži Ruska, podľa ktorých ukrajinský personál @OSCE_SMM vykonával špionáž pre ukrajinskú vládu, sú hanebné,“ uviedol na Twitteri.

Medzinárodná pozorovateľská misia OBSE na Ukrajine nebola koncom marca obnovená, Moskva totiž návrh zablokovala. Medzinárodný personál OBSE musel krajinu opustiť do konca apríla, píše AFP, aktuality.sk

X X X

Izrael plánuje zachovať status quo v mešite al-Aksá

Izrael sa „zaviazal“ zachovať status quo v areáli jeruzalemskej mešity al-Aksá, ktorá sa stala dejiskom najnovšej vlny násilia, povedal v nedeľu izraelský minister zahraničných vecí Yair Lapid.

„Moslimovia sa modlia na Chrámovej hore, nemoslimovia ju iba navštevujú,“ povedal Lapid, pričom použil izraelské označenie pre komplex mešity al-Aksá – najposvätnejšie miesto judaizmu a tretie najposvätnejšie miesto pre islam.

„Nie je tu zmena, nebude tu zmena – nemáme plány na rozdelenie Chrámovej hory medzi náboženstvá,“ uviedol Lapid novinárom.

Nepokoje

Od polovice tohto mesiaca dochádzalo v okolí mešity al-Alsá k opakovaným potýčkam medzi palestínskymi demonštrantmi a izraelskou poriadkovou políciou, pripomína AFP. Jeden z najvýznamnejších židovských sviatkov – pesach – sa totiž prekrýva s posvätným moslimským pôstnym mesiacom ramadán.

Tieto strety sa odohrali na pozadí širšieho násilia v Izraeli a na palestínskych územiach, ktoré si od konca marca vyžiadali 38 mŕtvych.

Palestínčanov rozhnevala zvýšená návštevnosť zo strany židov v komplexe al-Aksá v Izraelom anektovanom východnom Jeruzaleme, ktorý podľa dlhodobo platnej konvencie môžu židia navštevovať, nie je im však povolené sa tam i modliť, spresňuje AFP.

Obviňujú Izrael

Palestínski predstavitelia a militanti opakovane obviňujú Izrael, že sa snaží toto miesto rozdeliť na židovskú a moslimskú časť alebo určiť časy návštev, ako je to v prípade iného sporného posvätného miesta v neďalekom Hebrone. Palestínčanov rozhnevali aj opakované vpády izraelských bezpečnostných síl do areálu mešity.

Lapid však z nového napätia obvinil „teroristov“, ktorí sa snažia podnecovať násilie. Islamistické skupiny Hamas a Islamský džihád obvinil z posielania „extrémistov“ so zbraňami a výbušninami, aby používali areál mešity al-Aksá ako „základňu na podnecovanie násilných nepokojov“.

„Jediným dôvodom vstupu polície do mešity v uplynulých týždňoch bolo odstrániť ich,“ dodal podľa AFP izraelský minister zahraničných vecí, aktuality.sk

X X X

Británia vyzvala Francúzsko a Nemecko, aby viac podporovali Ukrajinu

Británia v nedeľu vyhlásila, že „by bolo dobré vidieť, že Francúzsko a Nemecko“ viac podporujú Ukrajinu v bojoch proti Rusku, a varovala, že ruské víťazstvo „je stále možné“.

Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Britský minister Oliver Dowden pre stanicu BBC povedal, že Západ by mal vo vzťahu k Rusku „pokračovať v priťahovaní skrutky“, pretože Moskva zintenzívňuje útoky na juhu a východe Ukrajiny.

„Západ musí zakaždým reagovať a my sme ochotní to robiť,“ uviedol Dowden.

„Viac aktivity zo strany Francúzska a Nemecka“

„My všetci si to želáme robiť, ale bolo by dobré vidieť viac aktivity aj zo strany Francúzska a Nemecka,“ dodal.

Na otázku, či pokladá víťazstvo Ruska za možné, odpovedal: „Vždy tu bola možnosť, že Rusko z tohto vyjde ako víťaz. Nechceme, aby sa to stalo.“

Do Kyjeva majú prísť v nedeľu americkí ministri zahraničných vecí a obrany, budú to ich prvé návštevy Ukrajiny počas vojny, ktorú Rusko začalo pred dvoma mesiacmi. Kruté boje zatienili aj pravoslávnu Veľkú noc, pripomína AFP.

Ministri USA Antony Blinken a Lloyd Austin prídu do Kyjeva, keď vojna na Ukrajine vstupuje do tretieho mesiaca trvania, o život prišli tisíce ľudí a milióny obyvateľov museli ujsť zo svojich domovov, aktuality.sk

X X X

Začiatok sanačných prác na skládke vo Vrakuni doposiaľ nie je známy

Termín začiatku sanačných prác na bývalej skládke Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni nie je stále známy.

Začiatok prác brzdia podľa Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR najmä zdĺhavé procesy s vyvlastňovaním pozemkov. Rezort však odmieta, že by to bolo jeho vinou. Pre TASR to uviedlo tlačové oddelenie envirorezortu.

Vyvlastňovanie pozemkov

„Začiatok prác pri odstraňovaní vrakunskej skládky brzdia najmä zdĺhavé procesy súvisiace s vyvlastnením pozemkov. Nie je to však vinou ministerstva. V súčasnosti MŽP iniciovalo rokovania s problémovými vlastníkmi s cieľom dosiahnutia dohody,“ priblížilo ministerstvo.

S prácami by sa mohlo začať po ukončení procesu vyvlastňovacích konaní a po dohode so zhotoviteľom prác. Envirorezort pritom už predtým viackrát pripomenul, že cieľom vyvlastnenia nie je odňatie vlastníckeho práva, ale jeho dočasné obmedzenie na čas realizácie projektu. „Práce po ich spustení by v zmysle projektu mali trvať 3,5 roka a to vrátane dvojročného posanačného monitoringu,“ doplnilo ministerstvo.

Pesticídy a herbicídy

Skládku vo Vrakuni, z ktorej do podzemných vôd unikajú najmä pesticídy a herbicídy, chce štát sanovať metódou enkapsulácie. Vybudovať sa má podzemná tesniaca stena, ktorou sa zdroj znečistenia odizoluje od okolitého prostredia. Súčasťou má byť aj čerpanie a čistenie znečistených podzemných vôd v okolí skládky. Hoci sa spustenie prác očakávalo ešte v roku 2018, doteraz sa tak nestalo, a to aj pre povoľovací proces, ktorý brzdili viaceré odvolania.

Rozloha skládky, ktorá sa nachádza na území starého Mlynského ramena na rozhraní bratislavských mestských častí Vrakuňa a Ružinov, je približne 4,65 hektára. Je na nej zhruba 120.000 kubických metrov odpadu, ktorý tam vyvážali z chemických závodov v 60. až 80. rokoch minulého storočia, aktuality.sk

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.