Brnabičová: Za bombovými poplachmi v Belehrade stojí Západ

Srbská premiérka Ana Brnabičová v utorok obvinila Západ, že stojí za pondelkovými takmer 100 falošnými bombovými poplachmi na viacerých miestach v Belehrade. Západ takto podľa nej útočí na Srbsko za jeho odmietnutie uvaliť sankcie proti Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu. „Sme jedinou európskou krajinou, ktorá sankcie neuvalila. Tieto hlásenia o bombách sú nátlakom zo zahraničia,“ vyhlásila Brnabičová v televíznom rozhovore. Nepredložila však žiadne dôkazy.

Brnabičová tak podporila vyjadrenie srbského prorusky orientovaného ministra vnútra Aleksandra Vulina, podľa ktorého je Srbsko „terčom útokov, ktoré pochádzajú z viacerých európskych lokalít“./agentury/

X X X

Firma, do ktorej investoval poslanec Ňarjaš, dlží daniarom 750-tisíc. Tvrdí, že z nej už odišiel

Poslanec OĽaNO investoval do firmy, ktorá má státisícové dlhy. Podľa neho však tento dlh finančná správa „vymaže“. Problémy s daňami majú aj iné firmy z okolia Erika Ňarjaša.

Dvadsaťmiliónové tržby sa scvrkli na 750-tisíc eur, vysoké zisky sa prepadli do červených čísel a u daniarov je zaťatá vysoká sekera. Tak sa dá v skratke opísať príbeh pomerne neznámej eseročky Food. Jej 10-percentným spolumajiteľom bol a v záznamoch z obchodného registra stále je poslanec za hnutie OĽaNO Erik Ňarjaš. Verejnosť ho spoznala ako tanečníka v televíznej šou, odkiaľ si to namieril do poslaneckých lavíc.

Ňarjaš hovorí, že spoluvlastníkom zadlženej firmy už nie je, a do redakcie nám aj poslal sken zmluvy o predaji svojho podielu majoritnému vlastníkovi Petrovi Baloghovi. Poslanec v zmluve vyčiernil sumu, za ktorú ho predal.

„Do firmy som vstúpil len ako investor, nemal som žiadne riadiace právomoci a vystúpil som z danej firmy dňa 1. 5. 2021, aj keď to ešte nie je zapísané v OR SR.“

Napriek tomu, že už vo firme podľa vlastných slov nefiguruje, vyjadril sa aj k dlžobe, ktorú vyčíslila finančná správa. Podľa Narjaša by vôbec nemala pri firme Food svietiť.

„Podľa mojich informácií firma nedlhuje finančnej správe ani jeden cent. Informácie, ktoré máte, sú len predbežného charakteru, ktoré finančná správa udáva, aj keď sa ešte neskončila kontrola. Ide o takzvané predbežné opatrenie a po výsledkoch kontroly sa tento stav zmení.“

Skutočný stav sme sa pokúšali zistiť aj u úradníkov, ale tí sa ku konkrétnym daňovým subjektom vyjadrujú len veľmi všeobecne.

„Finančná správa si plní svoje povinnosti a chráni záujmy štátu a aj v prípade vami menovanej spoločností využíva všetky zákonné možnosti a postupy. Keďže ide o informácie získané pri správe daní, ktoré sú predmetom daňového tajomstva, nie je možné uviesť podrobnosti. Môžeme jedine uviesť, že v prípade firmy Food, s. r. o., v minulosti uskutočnila finančná správa niekoľko kontrol a niekoľko ich prebieha aj v súčasnosti,“ uviedla Martina Rybanská, hovorkyňa finančnej správy.

Daňový dlh musí byť reálny

Finančná správa by však na zoznam dlžníkov určite nedala spoločnosť, ktorej dlh reálne neexistuje. Potvrdzuje to aj názor odborníka na účtovníctvo Petra Pašeka.

„FR SR vedie zoznam daňových dlžníkov podľa stavu k poslednému dňu kalendárneho mesiaca, u ktorých úhrnná výška daňových nedoplatkov presiahla 170 eur,“ vysvetľuje Paška z účtovníckej firmy Accace s tým, že pod daňovým nedoplatkom sa rozumie „dlžná suma dane po lehote splatnosti dane“.

Daňou pritom nie je len suma stanovenej dane, ale aj prípadné úroky z omeškania a ďalšie úroky, resp. pokuty.

Ako finančná správa uviedla, vo firme Food už boli daňové kontroly aj v minulosti – práve v ich dôsledku mohol vzniknúť spomínaný daňový dlh, prípadne jeho časť.

„Z titulu daňovej kontroly je štandardne možné daň vyrubiť až na základe rozhodnutia správcu dane. Tomu ale musí predchádzať ukončenie daňovej kontroly,“ opisuje odborník na dane Pašek.

Daňový dlh, ktorý zverejňuje finančná správa, však môže vzniknúť aj v prípade, že sa kontrola ešte neskončila.

„Ak by som vychádzal z predpokladu, že u daného daňovníka daňová kontrola stále prebieha, tak do predmetného zoznamu by sa vedel napr. dostať podaním daňového priznania, resp. dodatočného priznania a neuhradením dane v lehote jej splatnosti,“ dodal Pašek.

Reklama-nereklama

Problémy firmy Food prichádzali postupne od októbra minulého roku, daniari jej zvyšovali dlh každý mesiac. V máji 2022 dosiahol zatiaľ najvyššiu hodnotu – 744 356 eur.

Ňarjaš má k majiteľovi firmy Food Petrovi Baloghovi blízko. Ďalšia firma tohto podnikateľa, ktorá sa volá Frigo Express, mala v minulosti názov Pilot Energy Slovakia a vyrábala nápoj s rovnakým menom.

V súvislosti s týmto energetickým nápojom sa nechvalne preslávil aj poslanec Ňarjaš, keď na svojom profile na sociálnej sieti zverejnil fotografiu, na ktorej pózoval s plechovkami Pilota.

Zákon pritom poslancom Národnej rady zakazuje vystupovať v reklame. Organizácia Transparency International Slovensko preto podala výboru pre nezlučiteľnosť funkcií podnet na prešetrenie Ňarjašovho konania, ktorému za to hrozila pokuta až do výšky 12 mesačných poslaneckých platov.

Výbor ale konanie zastavil. Podľa neho sa nepreukázalo, že by verejný funkcionár Ňarjaš nesplnil alebo porušil povinnosť (toto uznesenie museli schváliť členovia výboru trojpätinovou väčšinou). Ňarjaš sa obhajoval, že v jeho prípade nešlo o reklamu, ale len o charitatívnu akciu – energetické nápoje podľa jeho vlastných slov rozdával zdravotníkom v čase covidovej krízy.

Poslanec po vypuknutí tejto kauzy tvrdil, že k majiteľovi firmy vyrábajúcej energetický nápoj nemá blízko: „S firmou Pilot Energy nie som v žiadnom vzťahu. Viem, že vlastnícke korene Pilot Energy sú u panej, ktorá má so mnou druhú firmu, viem, že to pravdepodobne prevádzkujú, ale ja ako osoba nemám s Pilot Energy žiadne vlastnícke pomery,“ komentoval poslanec Ňarjaš pre Denník N.

Narjňaš to v novembri 2020, keď kauza okolo nápoja Pilot vypukla, tvrdiť mohol, lebo v spoločnosti Food figuroval s Máriou Baloghou, nie Petrom Baloghom. Ten však v marci 2022 práve Baloghovej podiel vo Foode prevzal.

Navyše pôvodná spolumajiteľka firmy Mária Baloghová má rovnakú adresu ako Peter Balogh. Baloghovci nie sú v podnikaní žiadni nováčikovia. Obaja stáli za viacerými firmami, niektoré z nich skončili v likvidácii a v minulosti boli tiež dlžné viacerým veriteľom.

Ďalšie firmy okolo Ňarjaša sú v dlhoch

Firma Food nie je jediná spoločnosť v blízkosti Ňarjaša, ktorá má dlhy voči štátu. Jeho meno totiž figuruje aj v spoločnosti Fundrising, pri ktorej finančná správa eviduje daňový dlh vo výške takmer 10-tisíc eur.

Ňarjaš je vo firme zapísaný ako konečný užívateľ výhod, i keď konateľom a spoločníkom je – podľa obchodného registra – bulharský občan Gheorghii Tiron. Daňový nedoplatok vo výške viac ako 2-tisíc eur svieti zas pri firme VIP kontakt, v ktorej má Ňarjaš 50-percentný podiel. Aj v nej je zapísaný ako konečný užívateľ výhod.

Zoznam firiem okolo Erika Ňarjaša s daňovými dlhmi sa však týmto nekončí. V minulosti mu patrila firma VIP Level a bol v nej aj konateľom. Dnes je táto spoločnosť v rukách bulharského občana Borisa Petyova Nacheva. Pri firme svieti takmer 100-tisícový daňový dlh.

Vo firme bol istú dobu konateľom aj Jozef Herák, brat bývalého poslanca OĽaNO Jána Heráka, ktorý sa postu poslanca vzdal po škandále s obvinením zo sexuálneho zneužívania, aktuality.sk

X X X

Mladý Slota ovládol stranu, ktorá Matovičovi kedysi vyfúkla názov

Vďaka tomu sa vyhol prácnemu zbieraniu podpisov.

Syn Jána Slotu Pavol mesiace hľadal spôsob, ako získať vlastnú stranu. A pred pár dňami ho napokon našiel. Namiesto zbierania podpisov však zvolil alternatívny spôsob. Začiatkom mája ovládol mimoparlamentnú mikrostranu. Vyplýva to z registra politických strán, ktorý vedie ministerstvo vnútra.

Názov subjektu, ktorý Slota mladší prevzal, bude mnohým povedomý. Dnes sa síce volá Domov, no ešte donedávna to boli Obyčajní ľudia. Nejde však o hnutie Igora Matoviča. No nie je ani zhoda náhod, že sa volá práve takto.

Moricova strana

Obyčajných ľudí roky viedol bývalý spolustraník Jána Slotu Víťazoslav Moric. Vznikla ešte v roku 2006 ako Pravá Slovenská národná strana. Krátko nato sa premenovala na Slovenskú národnú koalíciu – Slovenskú vzájomnosť (SLNKO).

Pod týmto názvom vystupovala až do roku 2011, keď sa začalo hovoriť o tom, že vlastný subjekt založí Igor Matovič. Jeho meno malo byť Obyčajní ľudia.

Predbehol ho však práve Moric, ktorý tento názov dal svojej už existujúcej strane. Matovič tak musel uvažovať nad niečím novým. Napokon založil hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.

Dnes má už bývalá Moricova strana opäť nový názov. Od 3. mája sa volá Domov – národná strana. Na stoličke predsedu po rokoch vystriedal Morica práve Pavol Slota.

Obišiel systém

Ovládnutie zaregistrovanej mikrostrany poskytuje novému šéfovi zásadnú výhodu. Nemusí absolvovať neistý stranícky súboj o stoličku predsedu, resp. nepotrebuje prácne zbierať 10-tisíc podpisov na zaregistrovanie novej strany.

Pavla Slotu sme sa pýtali, prečo sa rozhodol vstúpiť do politiky práve týmto spôsobom. Ešte pred rokom totiž ministerstvu vnútra oznamoval, že pripravuje zber podpisov na zápis nového subjektu. Zaujímalo nás aj to, čo obsahovala dohoda medzi ním a Moricom.

Slota na naše otázky nereagoval.

V minulosti napríklad vymenil vedenie strany za dobré miesto na kandidátke Peter Marček. Svoju mimoparlamentnú Slovenskú občiansku stranu posunul Borisovi Kollárovi, ktorý ju pretvoril na hnutie Sme rodina. Za to získal Marček štvrté miesto na kandidátke v roku 2016 a dostal sa do Národnej rady.

Slota mladší sa po voľbách 2020 chcel uchádzať o miesto predsedu SNS. Strana pod vedením Andreja Danka vtedy vypadla z parlamentu a uvažovalo sa, čo bude ďalej. Z jeho kandidatúry však napokon nič nebolo. Strana mu zamietla prihlášku.

Spojenie s Hoľkom odmietli

Pár mesiacov nato sa na stránke ministerstva vnútra objavilo oznámenie o zbieraní podpisov pre vznik strany Domovina. Spolu so Slotom boli v prípravnom výbore aj Ján Havránek a Jana Jányová.

Obaja sa angažovali aj vo firme Kávoholik, ktorú vedie Ján Hoľko mladší. Ide o syna bývalého šéfa služobného úradu ministerstva obrany Jána Hoľka, ktorý zastával funkciu počas ministrovana Petra Gajdoša z SNS. Hoľko bol za minulej vlády považovaný za šedú eminenciu rezortu. Zakladatelia strany odmietli, že by mali väzby na starých politikov.

Strana napokon zberom podpisov nevznikla a Slota mladší prevzal subjekt po bývalom spolustraníkovi svojho otca Moricovi.

Bývalý politik sa z verejného života stiahol už pred rokmi. V Národnej rade naposledy pôsobil v rokoch 1998 až 2002, keď bola SNS v opozícii. Potom ešte neúspešne kandidoval so stranou Slnko.

Politiku napokon naplno vymenil za biznis. Venoval sa vedeniu spoločnosti ŽOS Vrútky, ktorú začiatkom 90. rokov sprivatizoval. V roku 2018 časť spoločnosti predal, aktuality.sk

X X X

Kauza Dobytkár: Bödöra zastupoval Kaliňák. Súd napokon pojednávanie odročil

Kaliňák mal pre väzbu pozastavený výkon advokácie. Dnes už ako obhajca zastupoval Norberta Bödöra.Pojednávanie v korupčnej megakauze Dobytkár malo dnes pokračovať na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici výpoveďami obžalovaných. Sú medzi nimi aj nitriansky oligarcha Norbert Bödör blízky Smeru a finančník Martin Kvietik, spájaný s SNS.

Súd sa napokon ku konkrétnym výpovediam vôbec nedostal. Pojednávanie prerušil do 24. mája pre neprítomnosť dvoch z obžalovaných – Ľubomíra Kropila a Petra Kubu. Obaja sa ospravedlnili zo zdravotných dôvodov.

Jednej z advokátok, zastupujúcej firmu LawComp, udelil súd poriadkovú pokutu, keďže svoju neprítomnosť nijako neospravedlnila.

Kaliňák chcel čakať na Paru, neuspel

Na súd prišiel ako Bödörov advokát exminister vnútra Robert Kaliňák. Toho minulý piatok prepustili z vyšetrovacej väzby, keď Najvyšší súd rozhodol, že na ňu nie sú dôvody.

Spolu so šéfom strany Smer-SD Robertom Ficom čelí obvineniu zo založenia zločineckej skupiny.

Inak je to v prípade druhého Bödörovho advokáta Mareka Paru, ktorý čelí obvineniu, že bol činný pre skupinu na čele s Ficom a Kaliňákom. Toho nedávno Najvyšší súd poslal do vyšetrovacej väzby, a teda ako advokát aktuálne pôsobiť nemôže.

Práve pre väzbu Paru a z dôvodu, že jeho samotného z nej prepustili minulý piatok a nestihol sa pripraviť, žiadal o prerušenie pojednávania aj Kaliňák, a to až do prepustenia Paru.

Kaliňák potvrdil, že Bödör má síce širší tím obhajcov, na hlavné pojednávanie sa však pôvodne chystali len on a Para.

„Keď má niekto aj sedem obhajcov, neznamená to, že sú si rovnocenní. To máte ako v kuchyni, niekto robí výborné steaky, ako pán Para, a niekto dobrú omáčku, ako napríklad ja. Niekto je zase fantastický v kladení otázok v rámci vypočúvania svedkov. Každý má v tíme svoju úlohu,“ zdôvodňoval svoj návrh.

Dodal, že keďže bol vo väzbe, nemožno z jeho strany hovoriť o obštrukciách.

Predseda senátu Ján Giertli zopakoval, že Bödör má viacerých obhajcov, konkrétne štyroch. „Súd určite nebude odročovať pojednávanie do prítomnosti advokáta Paru, obhajoba je zabezpečená aj vami,“ obrátil sa priamo na Kaliňáka. Súd podľa neho nemá povinnosť prihliadať na to, kto z obhajcov nitrianskeho podnikateľa plní v tíme aké úlohy.

 Čo urobí predsedníctvo?

Kaliňák nemohol pre väzobné stíhanie dočasne vykonávať funkciu, v pondelok popoludní sa však už jeho meno opäť objavilo v zozname úradujúcich advokátov.

V jeho prípade ešte môže podľa mediálneho odboru Slovenskej advokátskej komory konať jej predsedníctvo. Môže zvážiť, či samotné obvinenie je natoľko závažné, že by predsa len bolo potrebné pozastaviť jeho advokátsku činnosť. V prípade Roberta Fica, ktorý je obvinený spolu so svojím bývalým ministrom, však tento postup tiež nezvolili.

Kaliňák pribudol do tímu Norberta Bödöra ako advokát len relatívne nedávno, keď už bolo vyšetrovanie uzavreté.

Nitriansky podnikateľ čelí v tomto prípade obvineniu z prania špinavých peňazí. Spolu s ďalším mocným mužom Martinom Kvietikom mal byť na samom vrchole korupčného systému, ktorý parazitoval na štátnej Pôdohospodárskej platobnej agentúre.

K Bödörovi mali peniaze prúdiť v čase jednofarebnej vlády Smeru v rokoch 2012 až 2016 – keď mala strana Roberta Fica pod palcom aj rezort pôdohospodárstva. Ku Kvietikovi zasa v rokoch 2016 až 2020, keď rezort prebrali národniari z SNS.

Miliónové úplatky

Osem obžalovaných v kauze Dobytkár sa pred súd prvýkrát postavilo ešte na konci februára. V prípade figuruje aj päť firiem – K Plus, Poragro, LawComp, ROKO a Casapa Group.

Okrem Bödöra a Kvietika sa na systéme mali podieľať exriaditeľ PPA Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, bývalý pracovník platobnej agentúry Viktor Miklas, ktorý sa neskôr venoval poradenstvu pri čerpaní eurofondov, veterinár a bývalý funkcionár HZDS Ľubomír Kropil, právnik Milan Kopriva a podnikateľ Peter Kuba.

Vyšetrovací spis má vyše 35-tisíc strán, na úplatkoch podľa vyšetrovateľov skupina za niekoľko rokov vybrala a potom zlegalizovala milióny eur.

Niektorých obžaloba viní z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku, ďalších z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti v spolupáchateľstve, viacerí sa mali dopustiť oboch. Jeden zo skupiny je obžalovaný z nepriamej korupcie.

Ľubomír Kropil figuruje v kauze ako hlavný obžalovaný, v pozícii „vybavovača“ mal dohadovať jednotlivé úplatky za schválenie agrodotácií so zástupcami viacerých firiem. Obžaloba opisuje aj to, ako tieto peniaze ďalej prúdili cez účty jednotlivých aktérov kauzy.

Pojednávania sa pre vážne ochorenie nezúčastnil opakovane, no dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti. Po advokátovi tiež odkázal, že na niektorom z budúcich má záujem vypovedať.

Časť spoluobžalovaných bude zrejme žiadať, aby Kropil vypovedal ako prvý, a to aj preto, že je v postavení spolupracujúceho obžalovaného.

Kropila chcel ako prvého vypočúvať aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Rastislav Hruška, no vie si predstaviť iný scenár. „Jeho výsluch je možné vykonať aj v rámci skupiny obžalovaných v inom poradí,“ myslí si.

Súd sa pravdepodobne čiastočne prispôsobí jeho liečbe. „Neviem, či bude môcť byť vypočutý medzi prvými, to záleží na senáte. Ja mám povinnosť doručiť plán jeho liečby a myslím si, že adekvátne podľa toho bude senát určovať aj ďalšie termíny,“ povedal dnes Kropilov advokát Milan Urbáni.

V súvislosti s neprítomnosťou Kubu povedal prokurátor Hruška, že jeho PN-ku, vystavenú na poslednú chvíľu, považuje za účelovú. Domnieva sa, že jej cieľom bolo zmariť hlavné pojednávanie.

Advokát Kubu sa ohradil, že jeho klient má zdravotné problémy dlhšie, no zásadné vyšetrenie podstúpil v piatok poobede, keď už neordinoval jeho všeobecný lekár, ktorý mu PN vystavil.

Sudca Giertli upozornil, že počas ďalšieho priebehu budú vyžadovať presné lekárske správy so zdôvodnením, či sa obžalovaní môžu alebo nemôžu zúčastňovať procesu.

Výhrady advokátov

Na poslednom pojednávaní v marci prokurátor Hruška predniesol obžalobu. Bödörov vtedajší advokát Para reagoval, že vo väčšine obžaloby sa jeho klient vôbec nespomína a skutky, ktoré sú mu kladené za vinu, sú v nej popísané tak nepresne, že k nim nedokáže zaujať stanovisko.

Advokát Martina Kvietika Dušan Ivan sa vyjadril, že „obžaloba nespĺňa základné zákonné kritériá a obsahuje zmätočné, nejasné a protirečivé tvrdenia“, aktuality.sk

X X X

Prípad mŕtveho novorodenca: príčina je stále neznáma, hniezdo záchrany ostáva zatvorené a rezort rieši, ako majú vyzerať kontroly

Po novom by mali byť postupy jednotné pre všetky nemocnice, ktoré prevádzkujú hniezda záchrany.

Je to mesiac, čo v hniezde záchrany na bratislavských Kramároch našli mŕtveho novorodenca. No ani s odstupom času nie sú známe žiadne podrobnosti. Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) aj polícia hovoria, že je to stále v štádiu šetrenia.

„Stále nepoznáme príčinu smrti dieťaťa,“ opakuje hovorkyňa detskej nemocnice Dana Kamenická.

Inkriminované hniezdo záchrany ostáva naďalej mimo prevádzky. Na rolete visí len stručný oznam, že v prípade potreby treba zavolať na uvedené telefónne číslo.

Posun nastal aspoň v tom, že sa na ministerstve zdravotníctva rieši, ako čo najlepšie nastaviť kontroly hniezd záchrany a že postupy majú byť jedotné pre všetky nemocnice.

Systém kontroly

Mŕtveho novorodenca našli v hniezde záchrany po veľkonočných sviatkoch 19. apríla. Pri dieťati mal byť údajne položený aj lístok s jeho dátumom a časom narodenia.

Televízia JOJ, odvolávajúc sa na svoje zdroje, tvrdila, že novorodenec ležal v inkubátore niekoľko dní a dôvodom, prečo si ho nikto nevšimol, mala byť nefungujúca signalizácia.

Signalizácia je vlastne alarm, ktorý sa ozve na nemocničnom oddelení, keď sa hniezdo záchrany otvorí. Problém so signalizáciou zatiaľ kompetentení oficiálne nepotvrdili ani nevyvrátili.

Polícia viac informácií o prípade neposkytuje aj pre jeho citlivosť a odvoláva sa na paragraf, ktorý okrem iného hovorí, že môžu utajiť tie skutočnosti, ktoré by mohli zmariť alebo sťažiť objasnenie a vyšetrenie veci.

Viac informácií nemá nateraz ani Anna Ghannamová, predsedníčka občianskeho združenia Šanca pre nechcených, ktoré je iniciátorom vzniku hniezd záchrany. Hovorí však, že je prekvapená, ako dlho trvá vyšetrovanie.

Po tragédii sa ale rozbehli aspoň diskusie, ako by mali byť hniezda záchrany zabezpečené a ako by sa mali kontrolovať.

„Na pôde NÚDCH sme mali spoločné stretnutie interných odborníkov a OZ Šanca pre nechcených a zhodli sme sa, že je v záujme nás všetkých urobiť všetko pre to, aby sme do budúcnosti eliminovali akékoľvek možné riziká tohto prospešného projektu na najnižšiu možnú mieru,“ uviedla Kamenická.

Diskusie v rezorte

Diskusie sa vedú ale aj na širšej úrovni – na ministerstve zdravotníctva. Dnes si totiž každá nemocnica rieši kontroly po svojom.

Napríklad Univerzitná nemocnica v Košiciach hovorí, že jej zamestnanci kontrolujú osobne hniezdo dvakrát denne, v žilinskej nemocnici robia fyzické kontroly raz za deň. V NÚDCH sa zase kontrola robila podľa všetkého s odstupom týždňa.

V pondelok sa na ministerstve konalo stretnutie aj s predsedníčkou OZ Šanca pre nechcených Annou Ghannamovou a spoločne sa analyzovali dotazníky od nemocníc, ktoré hniezda záchrany prevádzkujú.

V dotazníkoch nemocnice opisovali, ako majú zabezpečenú signalizáciu a kontroly. Ghannamová hovorí, že niektoré informácie ich potešili.

„Väčšina nemocníc má minimálne 5-stupňovú kontrolu, niektoré až 9-stupňovú. Väčšina z nich sleduje kamery online, na signalizáciu majú napojený nielen inkubátor, ale aj samotnú roletu a dokonca kameru majú nie v jednom výstupe, ale v dvoch. Aj signalizáciu majú niektoré nemocnice nie na jednom, ale na viacerých oddeleniach,“ uviedla predsedníčka občianskeho združenia.

Teraz, aj na základe dotazníkov, dajú dohromady všetky možné riešenia. Rezort spoločne s nemocnicami následne zmení odborné usmernenie, tak aby sa spresnil systém kontroly hniezd záchrany. „A zjednotili sa základné postupy zabezpečujúce bezpečnosť dieťaťa vloženého do inkubátora,“ dopĺňa hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková.

Napríklad nemocnica, ktorá má až 9-stupňovú kontrolu, bude príkladom pre ďalšie nemocnice.

„Robíme všetko pre to, aby sa takýto prípad už nestal, a práve tie nemocnice, ktoré majú kontroling z vlastnej iniciatívy urobený naozaj perfektne, tak tie budú príkladom pre tie ostatné,“ hovorí Ghannamová.

Podrobnosti by mohli byť známe budúci týždeň.

Dodatočné zariadenia?

Národný ústav detských chorôb hovorí najmä o troch svojich návrhoch, ktoré má. Prvým z nich je, aby sa napojilo hniezdo záchrany na jeden elektrický okruh s prúdovým ističom tak, aby pri výpadku akejkoľvek súčasti zariadenia boli zaslané SMS správy na predvolené telefónne čísla.

„Nainštalovať dodatočné elektronické zariadenie, ktoré bude snímať vnútro hniezda s odoslaním signálu na tri mobilné telefóny pri otvorení inkubátora,“ hovorí o ďalšom návrhu Kamenická s tým, že signál by dostala služba na neonatologickej klinike intenzívnej medicíny, na urgentnom príjme a riaditeľská príslužba.

Do tretice by sa podľa NÚDCH mohol na vonkajšiu roletu hniezda záchrany nainštalovať elekronický zámok, ktorý by pri náhlej poruche zabezpečil, že sa roleta neotvorí, aktuality.sk

X X X

Maďari podporia embargo na ropu, ak dostanú miliardové investície

Maďarsko by chcelo európske investície 15 až 18 miliárd eur do modernizácie energetickej štruktúry alebo výnimku z embarga na dovoz ropy potrubím. Lídri Európskej únie nedospeli na pondelňajšom stretnutí na úrovni ministrov zahraničných vecí členských krajín k jednomyseľnej zhode v otázke zákazu dodávok ropy z Ruska. Uviedol to šéf diplomacie EÚ Josep Borrell, ktorého citovala spravodajská stanica CNN. Borrell na tlačovej konferencii v Bruseli tiež povedal, že na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci nebolo možné dosiahnuť dohodu na šiestom balíku sankcií EÚ voči Rusku, čo sa podľa jeho slov ani neočakávalo.

Rovnaké ťažkosti máme aj v (dosiahnutí) jednomyseľnosti na zákaze (dovozu) ropy,“ spresnil. Ropné embargo je súčasťou zmieneného balíka sankcií.

Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó v pondelok uviedol, že jeho krajina by potrebovala európske investície 15 až 18 miliárd eur do modernizácie energetickej štruktúry. Druhou možnosťou je podľa neho vyňatie ropy prepravovanej ropovodmi z embarga, ktoré by sa tak vzťahovalo len na surovinu prevážanú tankermi.

Inak Budapešť nie je pripravená podporiť vzhľadom na očakávaný ekonomický vplyv opatrenia. „Maďari túto vojnu nezavinili… takže od nich nikto nemôže chcieť, aby ju platili,“ povedal podľa agentúry MTI po rokovaní minister s tým, že vyjednávania pokračujú.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó ešte uplynulú stredu uviedol, že Maďarsko zahlasuje za sankcie EÚ týkajúce sa zákazu dovozu ruskej ropy len v prípade, že Únia nájde riešenia na problémy, ktoré takéto embargo spôsobí.

EÚ navrhuje zakázať do konca roka dovoz všetkej ruskej ropy a tiež odpojenie najväčšej ruskej banky Sberbank od platobného systému SWIFT, pripomína CNN.

Borrell v pondelok novinárom povedal, že stretnutie ministrov zahraničných vecí eurobloku objasnilo niektoré súvislosti v prípade problémov, ktorým čelí Maďarsko, uvádza CNN.

„Dnes dokonca ani nebolo v pláne pokúšať sa dosiahnuť dohodu, keďže sme vedeli, že to nie je možné… Viedli sme však veľmi konštruktívnu diskusiu o dôvodoch, prečo sa niektoré štáty zdráhajú (schváliť sankcie), a to nie len týkajúcich sa zákazu ropy, ale aj o ďalších prvkoch tohto sankčného balíka,“ dodal./agentury/

 X X X

Matovič vytiahol ďalšie eso z rukáva. Extra zdaní Slovnaft, prejaví sa to na pumpách?

 Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) navrhuje zaviesť voči bratislavskej rafinérii Slovnaft novú mimoriadnu daň. Povedal to v utorok na tlačovej konferencii. Do rozpočtu by tak štát získal od 280 do 290 miliónov eur. Je to návrh, s ktorým príde minister financií v stredu na vládu. Následne by mal návrh putovať do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní.

 

Minister financií Igor Matovič

Pozrite si tlačovú besedu Igora Matoviča:

Novú daň by mal Slovnaft zaplatiť už za mesiac jún. Sadzba dane by mala byť 30 % z rozdielu cien a bude platiť na všetku ruskú ropu spracovanú na Slovensku. To znamená, že ak je rozdiel medzi ľahkou ropou typu Brent a ťažkou ruskou ropou napríklad 20 amerických dolárov za barel, tak štát si z tejto sumy zoberie 30 percent.

Rafinéria dlhodobo argumentuje, že v porovnaní s krajinami EÚ máme najlacnejšie palivá bez daní. Práve preto, že nakupuje ťažkú ruskú ropnú zmes Urals s asi 30 percentnou zľavou oproti ľahšej zmesi Brent.

Ako sa nová daň prejaví na cenách benzínu a nafty? V krátkodobom horizonte zrejme nijako. Matovič hovorí, že mu dal Slovnaft verejný sľub, že súčasné ceny nebude zvyšovať. Súčasné ceny benzínu a nafty sa pohybujú v okolí 1,8 eur za liter.

 Matovič nazval mimoriadnu daň „príspevkom“, o ktorý sa bude musieť Slovnaft podeliť so štátom. Vyhlásil, že ide o „džentlmenskú dohodu“. Vybrané peniaze zo špeciálnej dane by mali ísť aj na Matovičovu rodinnú politiku, respektíve rozvoj detí.

Oslovili aj rafinériu Slovnaft, tá zatiaľ novú daň nechce komentovať.

Nová daň narazila na SaS. Tá je proti zvyšovaniu daní. „SaS je všeobecne proti zvyšovaniu daní. Ak sa ma na nejakej novej dani vybrať viac, žiadame aby o rovnakú sumu klesla občanom iná daň. Najlepšie taká, ktorá priamo zníži daňovo – odvodové zaťaženie ľudí, ktorí tvoria hodnoty. Vymýšľať stále nové výdavky a tie financovať novými daňami je cesta do pekla,“ reaguje pre Pravdu za stranu SaS expert na ekonomické veci Peter Cmorej.

Odborník na energetiku Karel Hirman tvrdí, že nepozná detaily návrhu, no Matovičov návrh vyzerá zatiaľ rozumne. „Možno nakoniec predbehol rozhodnutie Európskej únie, ktorá by tak mohla vyriešiť veto Maďarska voči embargu,“ tvrdí analytik. Dodáva však, že diabol je ukrytý v detailoch a preto si chce počkať až bude Matovičov návrh na papieri./agentury/

X X X

Matovič chce zaviesť mimoriadnu daň z výhody pri nákupe ruskej ropy

Rokovania so Slovnaftom boli tvrdé, priznal Matovič. Zavedenie mimoriadnej dane nie je dohoda, rezort si pozval vedenie rafinérie a oboznámili ich s návrhom. Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) predloží na vládu návrh zákona, ktorým sa zdaní rozdiel v cenách medzi lacnejšou ruskou ropou a ropou typu Brent. Sadzba dane by mala byť 30 % z rozdielu cien a bude platiť na všetku ruskú ropu spracovanú na Slovensku.

 „Zavedieme mimoriadnu daň z výhody pri nákupe ruskej ropy,” povedal na tlačovej konferencii minister financií Igor Matovič. Minister spresnil, že ruská ropa bola v minulosti štandardne o päť USD (4,797 eura) lacnejšia na barel (159 litrov), ako ropa typu Brent, no v súčasnosti je cena ruskej ropy nižšia až o 30 USD. Prvých päť USD rozdielu sa podľa ministra nebude zdaňovať, ostatný rozdiel zaťaží štát daňou vo výške 30 %.

Matovič verí, že získa podporu na vláde. Predpokladá, že minister hospodárstva Richard Sulík bude hlasovať za tento návrh a jeho červená čiara na zvyšovanie daní v tom prípade platiť nebude.

Rokovania so Slovnaftom boli podľa slov Matoviča náročné. „Rafinéria sa nezaslúžila o tento zisk sama, svojou činnosťou.”

Minister financií neočakáva žiaden protinávrh od Slovnaftu.

Šéf SaS Richard Sulík zdôraznil, že strana je zásadne proti akejkoľvek novej dani. „Tento návrh ministra financií sme nemohli doteraz vetovať, pretože sme sa o novej dani dozvedeli až z tlačovej besedy. Veto si však uplatníme, pretože táto daň s istotou povedie k vyšším cenám benzínu a nafty,“ uviedol v reakcii na zverejnený návrh Sulík. SaS zopakovala, že pokiaľ Matovič predloží na vládu návrhy na zvyšovanie daní, bude to považovať za porušenie koaličnej zmluvy, aktuality.sk

X X X

Napriek rekordne drahým pohonným hmotám Slováci nešetria a jazdia stále rovnako

Podľa odborníka začnú motoristi výraznejšie obmedzovať svoju spotrebu, až keď cena pohonných látok prekročí hranicu dvoch eur.

Ceny benzínu a nafty dosahujú už niekoľko týždňov historické rekordy. Po ruskej vojenskej invázii na Ukrajinu pohonné hmoty síce výrazne zdraželi, avšak spotreba benzínu a nafty na Slovensku vôbec neklesá.

Ako totiž vyplýva z údajov spoločnosti Slovnaft, ktorý je dominantným hráčom na slovenskom trhu, spotreba benzínu a nafty nielenže nepoklesla, ale v porovnaní s minulým rokom ešte mierne vzrástla.

Úspory počas pandémie

Podľa hovorcu Slovnaftu Antona Molnára za týmto paradoxným vývojom, keď napriek výraznému zdražovaniu mierne rastie aj spotreba, je viacero faktorov. Jedným z nich je odložená spotreba spôsobená pandémiou.

Veľká časť spotrebiteľov si počas niekoľkých lockdownov nasporila dostatok peňazí, a preto teraz po uvoľnení majú z čoho míňať.

„To, že Slováci neprestúpili do hromadných dopravných prostriedkov, súvisí aj s celkovou mobilitou. Je to istý prejav životného štýlu a slobodného pohybu,“ hovorí Molnár. V neposlednom rade je za tým aj relatívna cena pohonných látok.

Relatívne stále lacné

Ceny na čerpacích staniciach síce dosahujú rekordné úrovne, pri prepočte na odpracovaný čas však nie sú až také vysoké.

Ako totiž vyplýva z porovnania priemerných miezd a cien pohonných látok, teda koľko vlastne musia Slováci vynaložiť práce na kúpu jedného litra nafty či benzínu, nie sme na tom úplne najhoršie.

Podľa prepočtov inštitútu INESS priemerný motorista dnes musí pracovať na liter benzínu necelých 13 minút. Vlani a v roku 2020 to bolo 11, respektíve 10 minút. V ostatných rokoch od začiatku milénia museli Slováci na liter benzínu pracovať rovnako, prípadne ešte viac.

Napríklad v roku 2000 musel priemerný zamestnanec robiť na jeden liter benzínu až takmer pol hodiny. Pokiaľ by sa aj cena benzínu v súčasnosti zvýšila na dve eurá za liter, tak by to síce peňaženky spotrebiteľov pocítili, ale stále by bol relatívne lacnejší ako v minulosti. V takom prípade by sa dostupnosť pohonných látok dostala na úroveň z roku 2014, keď sme na liter benzínu museli v priemere pracovať zhruba 17 minút.

Slovnaft predpokladá, že spotreba pohonných látok by mala zostať na súčasných úrovniach. Podmienkou je však zachovanie ekonomického rastu. Pokiaľ by sa naše, respektíve európske hospodárstvo prepadlo do recesie, tak by aj motoristi začali menej tankovať.

Komfort a pohodlie

Analytik maloobchodu Ľubomír Drahovský vidí za neochotou obmedziť spotrebu pohonných látok aj isté pohodlie spotrebiteľov. „Ľudia jednoducho berú dopravu osobným vozidlom ako potraviny, teda základnú a nevyhnutnú vec. Je to o pohodlnosti a komforte bežného života,“ približuje Drahovský.

Ďalším aspektom je podľa neho aj nekvalita hromadnej dopravy. Pokiaľ ľudia nebudú mať k dispozícii moderné hromadné dopravné prostriedky, ktoré chodia v častých a pravidelných intervaloch, tak zo svojich osobných vozidiel jednoducho nepresadnú.

Odborník odhaduje, že benzín a nafta by museli zdražieť ešte výraznejšie, aby ľudia nakoniec začali uprednostňovať hromadnú dopravu. Psychologickou hranicou sú podľa neho dve eurá. Ak by pohonné látky zdraželi nad túto úroveň, tak sa motoristi začnú obzerať po iných alternatívnych spôsoboch dopravy, aktuality.sk

X X X

Koalícia sa nedohodla a Matovič so Sulíkom pokračujú v posielaní odkazov. Vláda by však padnúť nemala

„Nie, my neodídeme z koalície ani z vlády, takúto radosť Igorovi Matovičovi nespravíme,“ hovorí šéf SaS. Koalícia sa už tretí týždeň nedokáže dohodnúť na balíku opatrení, ktorý má pomôcť ľuďom v čase zdražovania a prudkej inflácie.

Lídri koaličných strán rokovali o návrhu ministra financií a šéfa OĽaNO Igora Matoviča naposledy v pondelok na koaličnej rade – opäť bezvýsledne.

SaS je stále proti a je pripravená vetovať akékoľvek zvyšovanie daní, ktorými by sa časť opatrení mala financovať. Stále teda nie je isté, ako to dopadne so samotným tzv. protiinflačným balíčkom.

V pondelok a v utorok však odzneli dve zásadné vyhlásenia, ktoré prinášajú odpovede na otázky týkajúce sa budúcnosti koalície. Hoci Matovič aj SaS hrozili koncom koalície, vláda by padnúť nemala.

Sulík: Je to šialené

Najskôr Igor Matovič v pondelok uviedol, že opatrenia, ktoré navrhuje, zvyšok koalície presadí či už so SaS alebo bez nej. Predloží ich v stredu na vláde, vo štvrtok by o nich mal rozhodovať parlament.

Líder SaS Richard Sulík dnes zasa vyhlásil, že nerešpektovanie veta zo strany koaličných partnerov síce bude považovať za najhrubšie porušenie koaličnej zmluvy, ale z vlády SaS neodíde.

„Nie, my neodídeme z koalície ani z vlády, takúto radosť Igorovi Matovičovi nespravíme. Ale zároveň hovoríme, že koaličná zmluva už pre nás nebude v ničom záväzná,“ povedal Sulík.

Šéf SaS Matoviča ostro skritizoval za spôsob, akým chce opatrenia presadiť. Paragrafové znenie totiž SaS stále nevidela. To isté hovoria aj predstavitelia Za ľudí a Sme rodiny. Matovič pritom chce balíček už v stredu predložiť na rokovanie vlády, v parlamente by ho mali poslanci schváliť v skrátenom legislatívnom konaní koncom týždňa.

„Tu sa ide rozdeliť 1,2 miliardy eur a dodnes sme nevideli písomný návrh. A už koncom týždňa to má byť schválené v parlamente, to je úplne šialené, ako sa tu riadia verejné financie,“ odkázal Sulík Matovičovi.

Kollár a jeho deti

SaS má výhrady aj k samotným opatreniam. Sulík hovorí o Matovičovom populizme a o rozdávaní peňazí cudzích ľudí. Daňový bonus na dieťa, ktorý chce minister financií zvýšiť, podľa šéfa SaS chudobným vezme a dá bohatým.

Sulík si na dnešnej tlačovej besede opakovane pomohol príkladom predsedu parlamentu Borisa Kollára. „Nevidím, aký má mať zmysel dávať Borisovi Kollárovi viac ako 30-tisíc eur ročne na všetky jeho deti,“ poznamenal.

SaS navrhuje vlastný súbor opatrení. Financovať ho chce zo zvýšených príjmov z výberu daní, ktoré má štát vďaka vysokej inflácii. Daňové nadpríjmy sa vraj pohybujú vo výške viac ako jednej miliardy eur.

SaS by chcela zvýšiť životné minimum na 280 eur (dnes je to 218 eur). Práve na životné minimum je naviazaných ďalších 28 dávok, ktoré vypláca štát.

Sulík by tiež rozšíril okruh poberateľov príspevku na bývanie, zvýšil príspevok na bývanie a znížil krátenie dávok v hmotnej núdzi zo 75 na 50 percent. Podľa Sulíka by cena za tieto opatrenia nemala byť vyššia ako 300 miliónov eur.

Asociálny návrh

Návrh z dielne SaS Igor Matovič zmietol zo stola. SaS vysmial, že o sebe hovorí ako o strane odborníkov, no Sulíkove návrhy vraj spochybnili už na koaličnej rade. Minister financií hovorí, že na základe narhovaných opatrení SaS si zamestnanci s príjmom 400 eur neprilepšia o nič.

„Ten návrh je asociálny,“ dodal Matovič. Na návrh SaS by navyše podľa neho samosprávy doplatili sumou asi 490 miliónov eur. Matovičov vyšší daňový bonus na dieťa bude samosprávy stáť asi 550 miliónov eur a práve to kritizuje SaS.

Líder OĽaNO preto teraz tvrdí, že kritika SaS v tomto bode stráca zmysel. „Čert ako ďábel, prašť ako uhoď,“ doplnil.

Matovič komentoval aj vyhlásenia Sulíka, ktorý hrozí, že ak koalícia nebude rešpektovať veto SaS, koaličnú zmluvu bude považovať za bezcennú. Minister financií Sulíkovi už tradične odkázal, že položil vládu Ivety Radičovej a chce položiť aj vládu Eduarda Hegera.

„On to má v sebe, to je dna SaS rozbíjať vládu,“ konštatoval. Predsedovi SaS tiež opäť odkázal, že chce byť advokátom zbohatlíkov, obchodníkov s alkoholom a hazardom a bojovníkom proti pomoci rodinám, aktuality.sk

X X X

Soták o dodávkach plynu: Ak nebudú, odstavíme ekonomiku, urobte to a národ vás zmelie

 Otázka stojí takto: Buď plyn bude alebo nebude. Prosím vládu, parlament a ministra hospodárstva, aby urobili všetko pre to, aby plyn bol aj po dátume 20. mája, povedal na utorkovej tlačovej konferencii predseda Klubu 500 a šéf Železiarní Podbrezová Vladimír Soták. Práve do tohto dátumu musíme zaplatiť Gazpromu ďalšiu faktúru za ruský plyn. „Chcem požiadať vládu a parlament, aby urobili všetko preto, aby plyn bol, dodal.

 Predseda Klubu 500 Vladimír Soták

Ako ďalej povedal, tak sa nechce dožiť situácie, že matka nekúpi rožky a chlieb pre deti. Podľa Sotáka sa nekompetentní ľudia vyjadrujú o energetike a neuvedomujú si dôsledky zastavenia plynu na Slovensko. „Keď sme takí tupí, že chceme odstaviť slovenskú ekonomiku, tak ju odstavme. Nech ju odstrihnú tí, ktorí ju chcú odstrihnúť. Keď nebude plyn, tak presne toto hrozí. Urobte to a národ vás zmelie,“ odkázal kritikom Soták./agentury/

X X X

Blíži sa 20. máj a Putinova požiadavka zaplatiť v rubľoch. Sulík už vie, ako s tým Slovensko naloží

Zdôraznil to v utorok na tlačovej konferencii minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). SR podľa jeho slov zaplatí v eurách na euroúčet do Gazprombanky, kde to bude prekonvertované na ruble a tie pôjdu ďalej do Gazpromu. Vyhlásil, že spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) už dostala od neho pokyn to takto urobiť.

 Minister hospodárstva Richard Sulík „S tou ďalšou operáciou my už nič nemáme, pre nás je rozhodujúce to, že my platíme v eurách do Gazprombanky,“ skonštatoval Sulík. Priblížil, že v pondelok (16. 5.) podpísal tzv. rozhodnutie jediného akcionára a SPP dostal pokyn na takýto postup.

 Zopakoval, že spraví všetko pre to, aby plyn na Slovensko neprestal tiecť. Podotkol, že tento aj minulý týždeň tiekli nadpriemerné množstvá. „Napriek tomu, že jedna prečerpávacia stanica na Ukrajine bola zavretá, tak ruská strana ten spôsobený výpadok nahradila a plyn nám tečie cez Lanžhot, teda zo západu, z Čiech, ale je to ruský plyn,“ dodal. Predpokladá, že to je plyn, ktorý priteká cez Nord Stream 1.

„Gazprom má dlhodobo rezervovanú kapacitu na prepravu plynu cez Slovensko s klauzulou ship-or-pay, čiže musí za ňu platiť i keby nič neprepravoval. Z tohto dôvodu, ak nejde o nejakú výnimočnú situáciu, nie je ani ekonomické, aby dokupoval v aukciách krátkodobejšiu, a teda drahšiu kapacitu, napríklad na mesiac jún. V tomto prípade teda nejde o nič výnimočné, čo by malo znepokojovať verejnosť,“ tvrdí pre Pravdu Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk.

Andrej Lednár zo spoločnosti Prvá energetická tvrdí, že obmedzenie dodávok cez plynovod Jamal bola odpoveďou na sankcie voči spoločnosti EuRoPol GAZ, ktorá spravuje časť plynovodu v Poľsku. „Keďže sa jedná o jeden z najdôležitejších plynovodov dlhodobé odstavenie by mohlo spôsobiť problémy. Na druhej strane, práve Jamal sa stal jedným z nástrojov vydierania Európy už v roku 2021, keď bol opakovane pozastavený, alebo znížený tranzit pre nepodložené opravy,“ myslí si odborník./agentury/

X X X

PODRAZ  NA  EUROVÍZII  NA  PRVENSTVÍ  UKRAJINY?

Rumunom anulovali hlasy na Eurovízii, namiesto Moldavska šli Ukrajine: Chceme vysvetlenie!

Rumunská televízia sa ohradila proti rozhodnutiu organizátora medzinárodnej piesňovej súťaže Eurovízia, ktorý anuloval hlasy rumunskej poroty kvôli údajným nezrovnalostiam a pridelil ich ukrajinskej hudobnej skupine Kalush Orchestra.

 Kalush Orchestra oslavuje víťazstvo v pesničkovej súťaži Eurovízia.

Tá cez víkend finále tohto ročníka súťaženia Eurovízie vyhrala. Informovala o tom ešte v pondelok agentúra EFE, podľa ktorej anulovanie hlasov rumunskej poroty nebolo jediné. „Prekvapilo nás, že výsledok hlasovania rumunskej poroty nebol započítaný,“ oznámila rumunská televízia TVR v nedeľu vo vyhlásení. Uviedla tiež, že od usporiadateľa súťaže z Európskej vysielacej únie (EBU) nedostala vysvetlenie tohto kroku.

 Rumunská porota dala maximálny počet bodov (12) súťažiacemu z Moldavska, ale EBU rozhodla jej hlasovanie anulovať a pridelila všetkých 12 bodov Ukrajine. To u niektorých Rumunov vzbudilo podozrenie, že anulovanie bolo zámerné, aby vyhrala Ukrajina, uviedla EFE.

Rumunská televízia sa tiež sťažuje, že rumunskej moderátorke večera bol odmietnutý vstup do hlavného vysielania Eurovízie, aby mohla ohlásiť rumunské hlasovanie. EBU to vysvetlila technickými dôvodmi. Na sociálnych sieťach koluje video, na ktorom udivená Eda Marcusová po vypočutí výsledku hlasovania udivene hovorí: „Čože? Tomu neverím, tomu neverím.“

EBU v noci zo soboty na nedeľu vo vyhlásení uviedla, že zaznamenala určité nezrovnalosti v hlasovaní šiestich krajín v druhom semifinále a finále. Neoznámila ale, o ktoré krajiny išlo. Podľa serveru išlo okrem Rumunska o Azerbajdžan, Gruzínsko, Poľsko, San Maríno a Čiernu Horu.

Víťazom tohto ročníka Eurovízie sa stala ukrajinská skupina Kalush Orchestra so skladbou Stefania. Skupina v závere svojho finálového vystúpenia vyzvala na podporu Ukrajiny, kde vo februári ruská armáda začala inváziu.

Politické vyhlásenia sú na tejto súťaži zakázané, organizátori však uviedli, že Ukrajina za nich nebude diskvalifikovaná. K víťazstvu Ukrajine gratulovalo množstvo zahraničných politikov./agentury/

X X X

 Britský denník The Guardian o Ukrajine, Putin riadi boj?

Vladimir Putin je osobne zapojený do vojny na Ukrajine až takým spôsobom, že podľa západných vojenských zdrojov robí operačné a taktické rozhodnutia na úrovni plukovníka alebo brigádneho generála. Informoval o tom britský denník The Guardian.

„Ruský prezident pomáha určovať pohyb síl v Donbase, kde minulý týždeň (ruskí) útočníci utrpeli krvavú porážku, keď sa pri viacerých príležitostiach pokúšali prekročiť strategickú rieku Severský Donec na východe Ukrajiny,“ uviedol prestížny denník s odkazom na nemenované zdroje. Západní vojenskí predstavitelia dodali, že Putin stále úzko spolupracuje s náčelníkom generálneho štábu ruskej armády Valerijom Gerasimovom, aj keď ukrajinskí predstavitelia minulý týždeň tvrdili, že Gerasimov bol odsunutý na vedľajšiu koľaj.

„Myslíme si, že Putin a Gerasimov sú zapojení do taktického rozhodovania na úrovni, ktorú by sme obvykle očakávali od plukovníka alebo brigádneho generála,“ uviedol vojenský zdroj s odkazom na prebiehajúcu vojnu.

The Guardian pripomenul, že Rusom sa zatiaľ nepodarilo dosiahnuť prielom v Donbase, kde už mesiac uskutočňujú ofenzívu. Vojenské operácie Moskvy tam už niekoľkokrát zlyhali po tom, ako ich obkľúčili menej početné ukrajinské sily, dodal denník.

„Šéf (Kremľa) by mal mať na práci iné veci než robiť vojenské rozhodnutia. Mal by určovať politickú stratégiu, a nie utápať sa v každodenných (vojenských) aktivitách,“ uviedol bývalý britský generál Ben Barry, ktorý v súčasnosti pôsobí v Medzinárodnom inštitúte pre strategické štúdie (IISS).

Najvyššie postavený britský námorný veliteľ, admirál Tony Radakin, verí, že Ukrajina teraz vojnu vyhráva, pretože Putin si chcel „podmaniť celú Ukrajinu“ a „vnútiť tejto krajine svoju vlastnú vládu“. Jeho plán však zlyhal, dodal admirál./agentury/

X X X

Španielska vláda odobrila návrh plateného voľna pre silné menštruačné bolesti

Španielska vláda schválila v utorok návrh zákona týkajúci sa zavedenia plateného voľna pre ženy, ktoré pri menštruácii trpia silnými bolesťami. Španielsko by sa tak mohlo stať prvou európskou krajinou, ktorá by poskytovala ženám takéto pracovné voľno, uvádza agentúra AP.

 Návrh zákona o pracovnom voľne pre bolestivú menštruáciu je súčasťou širšej reformy reprodukčného zdravia, ktorú teraz odobrila vláda. Navrhovaná reforma zahŕňa aj zmeny zákonov o interrupciách. Rozširuje napríklad interrupčné práva pre dievčatá vo veku 16 a 17 rokov, a to tak, že na podstúpenie takéhoto zákroku už nebudú musieť mať súhlas od rodiča alebo iného zákonného zástupcu. Navrhuje tiež zrušenie trojdňovej povinnej čakacej doby, ktorú majú ženy v Španielsku „na rozmyslenie“, či naozaj chcú podstúpiť interrupciu.

Reformný balíček ešte musí schváliť parlament. Zákonodarcovia budú teraz o návrhoch diskutovať, ich schválenie sa však v najbližších mesiacoch neočakáva, informuje agentúra AFP.

Hovorkyňa španielskej vlády Isabel Rodríguezová povedala, že navrhované zákony sú krokom vred, ako pre ženy, tak aj pre demokratickú spoločnosť.

Podľa médií, ktoré získali návrh zákona ešte minulý týždeň, tzv. menštruačné voľno bude povolené na tri až päť dní mesačne, pripomína televízia Euronews. Teraz však vláda uviedla, že ženy si budú môcť vybrať toľko dní takéhoto voľna, koľko budú potrebovať. Tzv. nemocenské im pritom bude hradiť systém sociálneho zabezpečenia a nie zamestnávateľ.

 Bezprostredne nie je zrejmé, či nájde menšinová koalícia socialistov (PSOE) premiéra Pedra Sáncheza a krajne ľavicového zoskupenia Spoločne môžeme (Unidas Podemos), pre ktoré sú práva žien jednou z priorít, pre svoje návrhy dostatočnú podporu v parlamente.

Návrh tzv. menštruačného voľna názorovo rozdelil samotnú koalíciu a dokonca aj odbory, uvádza agentúra AFP. Zaznievajú totiž aj hlasy, že by mohlo dôjsť k stigmatizácii žien pri prijímaní do zamestnania – zamestnávatelia by mohli uprednostňovať mužov.

Ministerka pre rodovú rovnosť Irene Monterová však návrh obhajuje a tvrdí, že sa bude uznávať zdravotný problém, ktorý bol doteraz bagatelizovaný. „Menštruácia už nebude tabu… Budeme prvou krajinou v Európe, ktorá zavedie dočasnú práceneschopnosť – plne financovanú štátom – pokrývajúcu obdobia (menštruačnej) bolesti,“ povedala médiám po tom, ako vláda návrh schválila.

Predstavitelia vlády spresnili, že menštruačné voľno sa nebude dávať za mierne bolesti, ale na základe lekárskeho potvrdenia za vážnejšie prejavy, ako napríklad hnačka, horúčky či silné bolesti hlavy.

AP pripomína, že takéto voľno už v rámci Európy zaviedli niektoré súkromné spoločnosti. Majú ho aj vo viacerých ázijských krajinách, napríklad v Japonsku či Južnej Kórei. O zavedení takéhoto voľna sa uvažovalo ešte v roku 2016 aj v Taliansku, návrh sa tam však napokon presadiť nepodarilo./agentury/

X X X

Podpoľanci majú dosť Budaja aj medveďov. Namiesto pomoci im poslal enviropolíciu

Po nedávnom útoku medvedice na dvoch mužov, ktorým proti šelme nepomohli ani spreje, sa opäť rozprúdila diskusia o tom, že podobným stretom treba zabrániť. V Detve sa zišli ľudia, ktorí takéto nebezpečenstvo zažívajú osobne. Upozorňujú, že ak sa niečo nezmení, bude dochádzať k tragédiám.

 Nespokojní Podpoľanci sa zišli v Detve. Sťažovali sa na množstvo medveďov a kroky ministra Jána Budaja.

Podpoľanci sa v Detve stretli po rokovaní starostov viacerých okolitých obcí s rezortom životného prostredia s tým, že chcú riešiť problém s medveďmi. Opäť to ale nedopadlo podľa ich predstáv. Ich nespokojnosť tlmočil jeden z podpredsedov Banskobystrického samosprávneho kraja Roman Malatinec.

„Pán minister vraví, že sa to týka len Podpoľania, čo nie je pravda. Sťažujú sa tiež na Orave, Liptove, Horehroní či v Novohrade,“ hovorí Malatinec, ktorý zorganizoval aj detvianske stretnutie, na ktoré prišlo zhruba sto ľudí.

„Myslia si, že ich tu stále prikrmujeme. Vraj tu máme veľa kukurice, obilnín, fotíme ich a vyrušujeme. Máme to riešiť odpadovým hospodárstvom, ale my nechceme byť v kontajneroch či oplôtkoch,“ povedal. Vzápätí zdôraznil, že na Podpoľaní majú laznícke osídlenie s chráneným územím európskeho významu. „Tie lúky kosia a obhospodarujú gazdovia, ktorí keď to nebudú robiť, vzácne biotopy zaniknú. Už sú demotivovaní,“ poznamenal.

Deti vozia na autobus

Svoju nespokojnosť prišli dať najavo viacerí ľudia. Emília Ostrihoňová býva v detvianskej časti Skliarovo. Posťažovala sa, že doma sú doslova väznení – boja sa vyjsť von na vlastné pozemky. „Aj minule mal sused medveďa vo dvore. Našťastie ho odtiaľ vyhnal jeho veľký pes,“ vysvetlila. „Na zhruba hektári pôdy sa aj u nás objavilo jedenásť medveďov. Na lazoch bývam 49 rokov. Keď som tam po vydaji prišla, vídali sme pod oknami len zajace či bažanty. Dnes sú to šelmy. Ničia hydinu, včelstvá, plot pre ne nie je prekážkou,“ priblížila.

Jozef Gelien žije v rovnakej oblasti. „Vo dvore sme minule mali medvedicu s mladými. Žena sa v noci zľakla a kričala, aby som s tým niečo robil. Syn tam svietil a behal s baterkou, aby ich vyplašil. Budaja by som zobral sem, nech si to sám zažije,“ odkazuje rozhorčene ministrovi životného prostredia. „Keď som bol chlapcom, hrávali sme sa v okolitých horách – rodičia sa o nás nemuseli báť. Teraz nemôžeme vlastné deti pustiť viac ako päťdesiat metrov od domu. Musíme ich voziť aj na zastávku autobusu, pričom desať metrov od nej sa pasie medveď,“ podelil sa o svoje skúsenosti Miroslav. Podobných príbehov sme si v Detve vypočuli naozaj veľa.

 Peniaze na kontajnery a osvetu

Tlačové oddelenie ministerstva životného prostredia potvrdilo, že šéf rezortu Ján Budaj (OĽaNO) sa aj so štátnymi tajomníkmi a odborníkmi z envirorezortu stretol so starostami z Podpoľania, ktorí upozorňujú na kolízie s medveďom. Predstavili im vraj koncepčné riešenia pre obce v prostredí karpatskej divočiny.

„Spočívajú vo zvýšenej kontrole územia z hľadiska nezákonného lovu a vnadenia. Tiež v navýšení finančnej podpory obciam na zabezpečenie kontajnerových stojísk, osvetlenia, na osvetu a rozšírenie činnosti Zásahového tímu medveďa hnedého v regióne,“ uviedlo ministerstvo.

Malatinec to nepovažuje za riešenie. Mladé šelmy sú podľa neho vytláčané zo svojho prirodzeného prostredia staršími jedincami, a preto sa približujú k obydliam ľudí. „Od odborníkov som dostal správu, že na 57-tisíc hektároch Poľany, plus časť po Hrochoť, Očovú, Dúbravy, Detvu a Hriňovú, žije 400 jedincov. V roku 2014 určil na tejto ploche profesor Ladislav Paule 158 genotypov medveďa hnedého,“ povedal Malatinec. Je presvedčený, že pomôcť môže len regulatívny odstrel. „Veď ide o naše bezpečie a životy,“ podotkol.

Pre porovnanie spomenul príklady zo zahraničia, kde vraj nemajú problém s reguláciou chránených druhov. „Zistili sme, že vo Švajčiarsku môžu loviť, pri nadmerných škodách, aj kozorožca a v Nemecku svišťa. Vo Fínsku, Rumunsku a Slovinsku medvede loviť môžu, ale u nás sa vyhovárajú, že Európska komisia to nedovoľuje,“ krúti hlavou.

Päť mesiacov: 25 stretov

Nedávno Budaja vyzval, aby prišiel do Detvy a poprechádzal sa s ním v okolí Poľany. „Namiesto toho sem poslal enviropolíciu, ktorá hľadala vnadiská. Nič ale nenašli,“ tvrdí Malatinec. „Fotografie, ktoré medializovali, pochádzajú z obdobia prípravy lesov na zimu, keď majú zvieratá menej potravy. To je od konca decembra do marca,“ objasnil.

Podčiarkol, že výskyt medveďov na Podpoľaní z roka na rok stúpa. „V roku 2016 sme tu mali 16 stretov. V nasledujúcich sezónach to postupne rástlo na 25, 37, 38 a v rokoch 2020 či 2021 to skončilo na rovnakom čísle – 45. Do mája tohto roka sme už zaznamenali 25 stretov,“ vymenoval. Podľa neho je to už neúnosné. Upozornil, že okrem ohrozenia zdravia a životov ľudí dochádza tiež k škodám na majetku. Napríklad v roku 2017 to bolo 44-tisíc a o dva roky až 57-tisíc eur.

„Je smutné, že rodina muža zabitého šelmou v Liptovskej Lúžnej dostala odškodné 22 700, no spoločenská hodnota medveďa je 80-tisíc eur. To asi nie je celkom v poriadku,“ mieni Malatinec.

Pokračoval, že voľne pohybujúcich sa „macov“ vídajú v obciach a mestách Očová, Detva, Hrochoť, Poniky, Čierny Balog, Brezno, Zolná či Látky. „Ľudia mi píšu od Poltára, Rimavskej Soboty, Ábelovej, Budinej. Mnohí volajú starostom, boja sa o svoj život,“ prízvukuje. „My sme naučení žiť so zvieratami, v prirodzenom prostredí ich rešpektujeme. Nech ale nie sú tam, kde nemajú byť,“ doplnil. Roman Malatinec upozorňuje, že šelmy ohrozujú nielen majetky, ale aj životy ľudí./agentury/

X X X

Zvrat v kauze chata: Andrej Jahnátek ani zápasník Matúš Mečár už nie sú obvinení

Prokurátor svoje rozhodnutie o zrušení obvinení zdôvodnil trestným stíhaním pôvodného vyšetrovateľa Martina Juhása. Prípad mu aj odňal. Do budúcna musí preto vyšetrovanie viesť niekto iný.

Andrej Jahnátek, syn niekdajšieho ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka ani zápasník Matúš Mečár už nečelia obvineniam z pytliactva a legalizácie výnosu z trestnej činnosti. Ich obvinenie zrušil ešte 13. mája prokurátor Krajskej prokuratúry Trenčín. Pre Aktuality.sk to potvrdil hovorca tamojšej prokuratúry Marián Sypavý.

„V trestnej veci obvineného M. M. a spol. pre prečin pytliactva a iné, uznesením zo dňa 13. 05. 2022 zrušil uznesenie vyšetrovateľa, ktorým začal trestné stíhanie a súčasne vzniesol obvinenie M. M. pre prečin pytliactva, Ing. A. J. pre prečin pytliactva a Ing. T. S. pre zločin legalizácie výnosu z trestnej činnosti a uložil vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry, aby vo veci znovu konal a rozhodol,“ informoval hovorca.

Prípad je spojený s poľovníckou chatou v Čifároch, ktorú v uplynulom období odpočúvali policajti z Národnej kriminálnej agentúry. Dôvodom nasadenia kamier malo byť práve vyšetrovanie podozrení z pytliactva. Napokon sa však podarilo nahrať stretnutia oligarchu Miroslava Bödöra, ktorý na chate hostil Roberta Fica, Roberta Kaliňáka a advokátov svojich príbuzných Pavla Gašpara a Mareka Paru.

Prokurátor svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že vyšetrovateľovi Martinovi Juhásovi, ktorý na prípade pracoval, bolo uznesením námestníka krajského prokurátora v Nitre vznesené obvinenie pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa, a to práve v súvislosti s vedením vyšetrovania, zabezpečovaním, vyhodnocovaním a nakladaním s dôkazmi v tejto trestnej veci.

„Uvedená skutočnosť je tak závažného charakteru, že vyžaduje zrušenie vydaného uznesenia vyšetrovateľa PZ z dôvodu, aby neexistovala žiadna pochybnosť o zákonnosti trestného konania vedeného proti M. M. a spol.,“ argumentuje prokuratúra.

Preto dozorujúci prokurátor Krajskej prokuratúry Trenčín zároveň opatrením odňal trestnú vec vyšetrovateľovi Juhásovi a do budúcna by na nej mal pracovať iný vyšetrovateľ.

K otázke, či nahrávky z chaty v tomto prípade môžu byť použité ako dôkaz, sa prokuratúra nevyjadrila. „Vzhľadom k tomu, že prípravné konanie je konaním neverejným, nebude sa vyjadrovať k hodnoteniu jednotlivých dôkazov,“ reagoval hovorca.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka už vlani vyhlásil, že nahrávky z poľovníckej chaty nemôžu byť použité ako dôkaz v žiadnom trestnom konaní. Názory ľudí z praxe však v tomto prípade vôbec nie sú jednotné, aktuality.sk

X X X

Na exriaditeľa SIS Pčolinského podali obžalobu. Dozvedám sa to z médií, reaguje obvinený

Obžalobu podal Úrad špeciálnej prokuratúry. Pčolinský tvrdí, že nemal možnosť preštudovať spis a o podaní obžaloby sa dozvedá z médií. Prípad dostal na stôl sudca Špecializovaného súdu Rastislav Stieranka.

Aktualizované o stanoviská Generálnej prokuratúry, Úradu špeciálnej prokuratúry aj o rozdieloch v tvrdeniach aktérov kauzy.

Vladimíra Pčolinského polícia vyšetrovala necelý rok a pol, minulé leto mu Generálna prokuratúra zrušila uznesenie o obvinení cez známy paragraf 363. Napokon Národná kriminálna agentúra vo februári tohto roka obvinila exriaditeľa tajných opäť a vyšetrovanie v tomto období ukončila.

Úrad špeciálnej prokuratúry v utorok informoval, že prokurátor podal obžalobu.

„Dnešného dňa bola na ŠTS v Pezinku podaná obžaloba na obv. Ing. V. P. PhD. a to pre zločin prijímania úplatku, zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti,“ oznámila špeciálna prokuratúra na sociálnej sieti.

Prípad dostal na stôl sudca Špecializovaného trestného súdu Rastislav Stieranka. Ten je známy napríklad z prípadu vraždy Jána Kuciaka, kde je členom senátu. Sudca teraz musí rozhodnúť, či obžalobu prijme a nariadi termín hlavného pojednávania.

Kollárovo priznanie

Korupčná kauza okolo nominanta Sme rodina súvisí s úplatkom od konkurzného právnika Zoroslava Kollára. Ten sa len nedávno priznal, že bývalého šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi odovzdal 40-tisíc eur ako úplatok za to, že v tajnej službe na ňom viac nebudú pracovať.

Zároveň Kollár dodal, že nevie, kam presne peniaze putovali ďalej.

Podľa svedectva Makóa je však príbeh úplatku trochu iný. Bývalý funkcionár Finančnej správy tvrdí, že Kollár musel vedieť, komu bude úplatok odovzdaný.

Makó v minulosti vypovedal, že sa do obálky nepozeral a na otázku, čo sa dialo s peniazmi odpovedal: „Povedal mi (Boris Beňa, pozn. redakcie), že ide za šéfom, to je všetko, nemám ďalšiu vedomosť.“

Do tretice, bývalý námestník SIS Beňa sa k úplatku priznal. Tvrdí však, že polovicu zo 40-tisíc eur odovzdal svojmu vtedajšiemu šéfovi Pčolinskému. Zároveň hovorí, že Makóovi o odovzdaní peňazí aj povedal.

Exriaditeľ SIS však od začiatku obvinenie odmieta. V prípade, že sú rozpory medzi výpoveďami, súd, ale aj obžalovaný sa môžu na tieto nezrovnalosti pýtať a rozpory odstraňovať.

„Ako býva v poslednej dobe ,dobrým‘ zvykom zo strany ÚŠP, tak rovnako ako o obvinení, tak aj o podaní obžaloby bez záverečného preštudovania spisu sa dozvedám z médií, a nie spôsobom štandardným v normálnom právnom štáte. Takisto, nemám žiadnu informáciu o tom, či sa GP vôbec zaoberala mojím podaním podľa paragrafu 363 Trestného poriadku,“ reagoval Pčolinský pre Aktuality.sk.

Zoroslava Kollára po prvom priznaní vylúčili z prípadu na samostatné konanie, následne ho v prípade Pčolinského vypočuli znova už ako svedka – teda pod prísahou. V tejto chvíli je podaná obžaloba iba na exšéfa SIS, trojica mužov Kollár, Makó a Beňa sú vylúčení samostatne.

Špeciálna prokuratúra v reakcii na Pčolinského slová vysvetlila, že „obvinenému bolo umožnené v primeranej lehote preštudovať spisy a podať návrh na doplnenie vyšetrovania. Ak toto právo nevyužil, stalo sa tak z dôvodov, ktoré neboli objektívne, a preto ako dôvod ospravedlnenia nemuseli byť akceptované.“

363 nestihli

Obvinený Pčolinský sa po opätovnom obvinení vo februári tohto roka obrátil na Generálnu prokuratúru aj druhýkrát a žiadal uznesenie o obvinení cez paragraf 363 znovu zrušiť. Vyšetrovateľ NAKA so špeciálnou prokuratúrou však boli rýchlejší a podali obžalobu na súd skôr.

Generálna prokuratúra v reakcii na naše otázky uviedla, že o Pčolinského návrhu zrušiť obvinenie nemohla rozhodnúť, lebo nedostala spis zo špeciálnej prokuratúry.

„Napriek opakovaným žiadostiam o predloženie spisu Generálna prokuratúra šancu rozhodovať o návrhu na postup podľa paragrafu 363 nedostala,“ povedal pre Aktuality.sk námestník generálneho prokurátora Jozef Sedlák. Prokuratúra zároveň v stanovisku zdôraznila, že takýto postup je v rozpore s Trestným poriadkom aj rozhodnutím Ústavného súdu.

Špeciálna prokuratúra zasa v odpovediach na naše otázky spresnila, že spis doručili Generálnej prokuratúre včera, teda 16. mája, zároveň však má na vec iný právny názor.

„Dozorový prokurátor však podľa zákona nie je povinný čakať na rozhodnutie generálneho prokurátora o žiadosti podľa § 363 Tr. por. Ak podal obžalobu pred takýmto rozhodnutím, zákon neporušil,“ napísala hovorkyňa Jana Tökölyová.

Najvyšší súd v decembri minulého roka v kauze obvineného Dušana Kováčika a Petra Košča rozhodol, že špeciálna prokuratúra nemusí čakať na rozhodnutie Generálnej prokuratúry podľa paragrafu 363. Ak prokurátor uzná za vhodné, môže podať obžalobu na súd, aby konal bez zbytočných prieťahov. Obvinený následne môže svoje námietky predkladať priamo súdu. Interný príkaz Generálneho prokurátora podľa rozhodnutia Najvyššieho súdu nie je záväzný pre súdy, preto tie môžu obžalobu prijať. Na prelomové rozhodnutie upozornil Denník N., aktuality.sk

X X X

Vrchní, prchni! Jeden z najslávnejších filmov Josefa Abrháma. Chýbalo málo a úlohu by dostal iný herec

V utorok, 17. mája, obletela Česko aj Slovensko smutná správa. Vo veku 82 rokov zomrel jeden z najslávnejších českých hercov, Josef Abrhám.

 Počas svojej hereckej kariéry si zahral desiatky vážnych aj komických rolí, vďaka ktorým sa stal hereckou legendou. Vo filme Vrchní, prchni! vytvoril „nesmrteľnú“ postavu čašníka Dalibora Vránu, pred kamerou snímky sa stretol aj so svojou manželkou, Libušou Šafránkovou. Tá zomrela len pred jedenástimi mesiacmi, 9. júna 2021 vo veku 68 rokov.

Dnes už kultová komédia Vrchní, prchni! sa k divákom dostala začiatkom roka 1981. Zožala obrovský úspech a teší sa z neho dodnes – aj po štyroch desaťročiach. Pod jej divácku obľúbenosť sa bezpochyby podpísali aj jej predstavitelia – Libuše Šafránková, Zdeněk Svěrák, Eliška Balzerová, Jiří Kodet, Dagmar Patrasová či Karel Augusta. Hlavným hrdinom komédie sa však stal Josef Abrhám, ktorý si falošného vrchného zahral ako 41-ročný.

Rolu falošného čašníka vznikla podľa scenára Zdeňka Svěráka a v réžii Ladislava Smoljaka. Pritom nechýbalo veľa a komédia by priniesla slávu inému českému hercovi.

 Úloha falošného vrchného Dalibora Vránu mala pripadnúť hercovi Petrovi Nárožnému (84). O scenár k filmu sa postaral Zdeněk Svěrák a ten písal rolu pre Nárožného. Proti jeho obsadeniu do filmu bol však režisér snímky, Ladislav Smoljak. „Nárožný vtedy vystupoval v trojici so Šimkom a Sobotom v úlohách, ako sám hovoril, blbých nervákov. Ja som mal o Daliborovi Vránovi úplne inú predstavu, ktorú spĺňal iba Josef Abrhám. Nechcel som humor na prvý pohľad, chcel som činoherca, ktorý tam ten vtip dostane jemnejšie,“ zaspomínal si Smoljak pre televíziu Prima.

Rozdielna predstava o hlavnom hrdinovi vniesla medzi tvorcov niekoľko ostrých hádok, napokon to však bol práve Svěrák, ktorý režisérovi ustúpil. Bez podmienky to však nebolo – Svěrák trval na tom, že zlú správu oznámi Nárožnému práve Smoljak. Tak sa aj stalo a ako uviedli obaja tvorcovia legendárnej komédie, bol to počas nakrúcania filmu ich jediný spor./agentury/

X X X

Šafránková nebola jedinou ženou Abrháma, hoci bola osudová! Ich láska zlomila srdce tejto dáme

 Slovenský aj český divák ich vnímal ako nerozlučný pár – dvojicu, ktorá k sebe jednoducho patrila. Libuša Šafránková však nebola jedinou „osudovou“ ženou Josefa Abrháma.

Zosnulý herec, ktorý zomrel vo veku 82 rokov, bol predtým, ako sa zoznámil s legendárnou Popoluškou, vo vzťahu s inou slávnou českou celebritou. Speváčka Naďa Urbánková s romantickým hrdinom filmového plátna žila bezmála osem rokov a dvojica údajne spoločne plánovala aj potomka. Zoznámili sa pri nakrúcaní filmu Bahno v roku 1968 a ako neskôr Urbánková uviedla podľa informácií českého Blesku, „strašne som sa zamilovala“.

„Nikdy sme sa nevzali, bol to však jeden z najdlhších vzťahov môjho života a a z mojej strany určite najsilnejší. Len na ten rozchod nerada spomínam,“ citoval Urbánkovú portál českého denníka.

Už štyri roky po zoznámení sa a štarte vzťahu s Urbánkovou sa český herec spoznal s Libušou Šafránkovou. Stretli sa v Činohernom klube a ich kroky sa údajne najprv len míňali. Neskôr sa však, ako tvrdia viaceré zdroje, chodili jeden na druhého tajne pozerať do divadla. Očarenie bolo vzájomné a bola to práve Šafránková, ktorá napokon bola dôvodom rozchodu Abrháma so známou českou speváčkou.

 Dvojica sa následne v roku 1976 vzala – len pár mesiacov po tom, čo Josef Abrhám odišiel od svojej bývalej partnerky. Spoločne vychovávali syna Josefa mladšieho a niekoľkokrát sa ich cesty spojili aj profesionálne. Zahrali si napríklad v kultovej komédii Vrchní, prchni.

Dodnes sú Abrhám a Šafránková považovaní za jeden z najstabilnejších párov českého šoubiznisu. Známa česká herečka podľahla vo veku 68 rokov dôsledkom boja s rakovinou pľúc v júni minulého roka. Jej manžel ju nasledoval v polovici mája, teda po jedenástich mesiacoch./agentury/

X X X

Kollár: Jesenné komunálne a krajské voľby sa majú konať 29. októbra

Komunálne voľby a voľby do orgánov samosprávnych krajov sa napokon majú konať 29. októbra. Uviedol to predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), ktorý má termín volieb oficiálne vyhlásiť v najbližšom období. Pôvodne sa hovorilo o skoršom termíne volieb, aby sa ľudia v dušičkovom období nemuseli „zaoberať voľbami“. Kollár teraz hovorí, že voľby počas Dušičiek môžu prilákať viac voličov.

 Veľa ľudí podľa Kollára cestuje ďaleko na miesto svojho trvalého pobytu a je možné, že dva víkendy po sebe by necestovali. „Keď to spojíme, bude o to väčší záujem ľudí vycestovať domov a ísť na hroby, ale aj odvoliť,“ povedal pre TASR. Koaliční partneri ho podľa jeho slov presvedčili, že sa tak môže dosiahnuť vyššia účasť na voľbách.

Koalícia menila legislatívu, aby sa voľby mohli konať skôr. Minulý týždeň parlament schválil návrh zákona o špeciálnom spôsobe hlasovania vo voľbách do orgánov samosprávy obcí a vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov, ktoré sa konajú v roku 2022 v rovnaký deň a v rovnakom čase. Schválený zákon umožňuje, aby sa voľby mohli konať v posledných 21 dňoch volebného obdobia orgánov samospráv namiesto doterajších 14./agentury/

X X X

Športová elita pred parlamentom. Kollárovi doniesli list, žiadajú o pomoc

Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik, bývalý hokejový reprezentant v hokeji Richard Lintner či 4-násobný olympijský medailista Erik Vlček a ďalší športovci prišli pred budovu Národnej rady, aby odovzdali list jej predsedovi Borisovi Kollárovi (Sme rodina).

List od športovcov pre Borisa Kollára. Zvažované vyššie zdanenie stávkových spoločností podľa nich obmedzí prílev sponzorských peňazí do športu, čo ohrozuje existenciu mnohých súťaží.

Vyššie zdanenie stávkových spoločností môže podľa predstaviteľov športovcov znamenať, že tieto firmy obmedzia svoje sponzorské aktivity, ktoré držia mnohé športy nad vodou, vrátane najvyšších súťaží.

„V posledných dňoch sme zaregistrovali kroky smerujúce k výraznému zvýšeniu odvodov jedného z najväčších strategických partnerov v oblasti športu – stávkových kancelárií. Ide konkrétne o deklarovaný zámer zvýšiť daňové zaťaženie vybraných firiem, medzi ktoré majú stávkové spoločnosti patriť.

My, dolu podpísaní, rovnako ako celá spoločnosť sme, počas pandémie utrpeli nenahraditeľné straty. Neboli to však len straty materiálne, ktoré poznačili aj mnohé iné odvetvia. So zákazom hromadných podujatí, zatvorením športových klubov či tréningových centier strádali aj ľudia vo svojich možnostiach psychohygieny a zmysluplného trávenia voľného času. Negatívne sa to podpísalo aj na zdravotnom stave našej najmladšej generácie „budúcich športovcov“.

Teraz, keď dostávame možnosť sa nadýchnuť a snažíme sa pozbierať všetko, čo sa dá a dostať sa na predpandemickú úroveň, objavuje sa ďalšie veľké ohrozenie nášho fungovanie a celej existencie. Ak totiž stávkové spoločnosti prídu v dôsledku vládou avizovaného vyššieho zdanenia o výraznú časť príjmov, zásadne to ohrozí ich sponzorské aktivity. A tieto sponzorské aktivity sú pre šport, ktorý je dlhodobo finančne podvyživený a covid mu zasadil ďalšiu ranu, životodarným zdrojom prostriedkov.

Bohužiaľ, niektorí z našich sponzorov nám už neoficiálne avizovali možné ukončenie spolupráce. Tak ako všade na svete, aj u nás sú totiž stávkové kancelárie najväčším sponzorom slovenského športu. Bez sponzorských príspevkov stávkových spoločností si nevieme predstaviť nielen fungovanie najvyšších súťaží, ale ohrozené budú aj aktivity smerované na mládež a deti. Na mieste sú preto obavy z negatívneho dopadu tohto kroku na zdravý vývoj detí a mládeže, ktorých dištančné vzdelávanie na dlhý čas prikovalo k počítačom.

Zároveň je ohrozená aj budúcnosť športu na Slovensku, pretože nejde len o zdravý životný štýl našich detí. Ide aj o budúce talenty a ich rozvoj. Ak nebudeme cítiť finančnú podporu od našich sponzorov, pretože im na ňu neostanú finančné zdroje, Slovensko sa opäť ocitne v situácii, že talenty ako Petra Vlhová či Juraj Slafkovský neobjavíme alebo ich nebudeme môcť rozvíjať.

Nakoľko si uvedomujeme Vašu zodpovednosť za ochranu najslabších skupín nášho obyvateľstva pred rastúcou infláciou, nežiadame o to, aby sa stávkovým kanceláriám nezvyšovali odvody. Na druhej strane s ohľadom na vyššie uvedené Vás chceme požiadať o pomoc a poprosiť, aby ste sa pokúsili nastaviť parametre odvodov stávkových kancelárií tak, aby našim sponzorom zostali finančné zdroje na podporu športu.

Aj keď si uvedomujeme Vašu pracovnú zaneprázdnenosť, dovolili by sme si Vás týmto požiadať o prijatie našich zástupcov tak, aby sme Vám mohli v krátkosti vysvetliť aktuálnu finančnú situáciu v slovenskom športe ako aj motívy, ktoré nás viedli k napísaniu tohto otvoreného listu.

Cítime sa ohrození a máme strach z ďalších úderov, ktoré by pre nás tentokrát mohli byť devastačné. Veríme, že rozumiete našej pozícii a obavám.“/agentury/

X X X

Namiesto Renaultov Moskviče? Rusi to myslia vážne

Opustená fabrika Renaultu v Moskve má začať vyrábať autá, ktoré tu schádzali z liniek v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch. Je to zúfalý pokus zachrániť aspoň nejakú automobilovú produkciu.

 Posledným modelom Moskviča bol Moskvič 214100 Svjatogor, teda modernizovaný typ 2141 Aleko z roku 1986. Výroba bežala v Moskve až do roku 2001, keď automobilka skrachovala. Je možné, že sa vráti.

Doteraz sa o tom len šepkalo, no Renault v pondelok oficiálne oznámil, že svoj 67,69 % podiel v ruskej automobilke AvtoVaz prevedie za symbolický rubeľ na ruský Ústredný výskumný a vývojový inštitút pre automobily a motory NAMI. Dohoda obsahuje šesťročnú opciu na spätné odkúpenie za tú istú sumu zvýšenú o prípadné ruské investície v priebehu tohto obdobia. Je to zvláštny postup, ale Renault sa tým zbaví dilemy či podnikať v krajine, ktorá surovo zaútočila na iný štát, a to s vierou, že ak sa politická situácia v budúcnosti upokojí, mohol by eventuálne nadviazať na dovtedajšiu činnosť.

Tam ale Renault s prevodmi majetku nekončí. Bol totiž tiež 100-percentným vlastníkom v spoločnosti Renault Russia, teda moskovskej fabriky, kde vyrábal modely Renault Duster, Kaptur, Arkana a tiež Nissan Terrano, čo bola upravená Dacia Duster pre niektoré trhy. Tento závod, ktorý stojí z dôvodu útoku na Ukrajinu už od marca, pripadne mestu Moskva. „Prijali sme ťažké, ale nevyhnutné rozhodnutie a je to aj zodpovedné rozhodnutie voči našim 45 000 zamestnancom v Rusku,“ uviedol generálny riaditeľ skupiny Renault Luca de Meo vo vyhlásení.

Pripomeňme, že Renault mal v Rusku aktíva vo výške približne 2,2 miliardy eur, najvoac zo všetkých západných automobiliek, a táto krajina bola preň druhým najvýznamnejším trhom. Čo ale bude ďalej so závodmi v Moskve a v Togliatti? AvtoVaz, teda výrobca Lád, sľubuje obnovenie produkcie starších modelov s nižšou špecifikáciou a nižšou emisnou normou s tým, že chýbajúce komponenty zo Západu získa z Číny. Linky by sa mali podľa Dmitrija Azarova, gubernátora Samarskej oblasti, rozbehnúť 23. mája. To však nie je prvý termín, kedy sa tak malo stať. Dôvodom sklzu sú vraj pandemické opatrenia v Číne. Oveľa zaujímavejší je ale osud závodu v Moskve.

 Moskvič 2141Y2 Jurij Dlougorukij bolo zúfalým pokusom automobilky zaujať štátnu správu. Nepodarilo sa.

Ako oznámil starosta Moskvy Sergej Sobjanin, mesto plánuje výrobu áut pod historickou značkou Moskvič! To je priam šokujúce, pretože Moskvič skrachoval v roku 2001. Ako Sobjanin dodal, má ísť o klasické autá so spaľovacím motorom a neskôr dokonca aj o elektromobily. Ťažko si však predstaviť, ako budú budúce Moskviče vyzerať. Vývoj nového auta trvá najmenej tri roky, ale v Rusku beží čas oveľa pomalšie. Nie je teda vylúčené, že na linky sa dostanú staré modely z deväťdesiatych rokov, čo sú deriváty „tragického“ Aleka 2141 z roku 1986, presláveného svojou nespoľahlivosťou.

 Napríklad modely 214100 Svjatogor alebo jeho predĺžená verzia 2141Y2 Jurij Dlougorukij. Kedy sa tak stane, Sobjanin nespresnil. V každom prípade sa po odchode západných investorov z Ruska vráti tamojší automobilový priemysel o niekoľko desaťročí späť. Pomôcť síce môžu čínske automobilky, no viacerí analytici upozorňujú, že o „znárodnené“ západné fabriky nebudú mať pravdepodobne záujem. Aj kvôli vzťahom s Európou. Výhodnejší pre nich bude export čínskych vozidiel do Ruska. Tak by zabodovať mohli, ale stavať na nohy zruinovaný ruský autopriemysel nedáva príliš zmysel./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X X X

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.