Maďarsko drví inflácia. Europoslanci SR odsúdili vraždy, rezolúciu všetci nepodporili

 Napriek tomu mnoho ľudí chváli Orbána. Maďarsko patrí k najviac postihnutým krajinám v rámci zdražovania. Vysoký nárast cien nezmiernili ani ústretové kroky Budapešti voči Moskve, za čo dostáva krajina lacnejšie energetické suroviny z Ruska.

Viacerí slovenskí politici sa pochvalne vyjadrujú na adresu maďarského premiéra Viktora Orbána. Rovnako tak mnohí Slováci ho obdivujú na sociálnych sieťach, pretože sa podľa nich na rozdiel od našej vlády o svojich občanov stará.

Presvedčeniu, že maďarský premiér to robí dobre, nepodľahli len viacerí ľudia u nás, ale aj veľká časť maďarských občanov. Na jednej strane síce priznávajú rastúcu infláciu, na druhej strane sú spokojní s prácou svojej vlády na čele s ich predsedom.

„Zdražovanie ťažko dopadá na všetky domácnosti. Každá maďarská domácnosť pociťuje z mesiaca na mesiac vyššie ceny. S tým nič neurobíme. Som však presvedčený, že naša vláda robí všetko možné, aby tomuto negatívnemu vývoju zabránila,“ hovorí Attila Ferencz, s ktorým sme sa dali do reči v jednom obchodnom reťazci v Győri.

Sám tvrdí, že nie je nejakým bezvýhradným podporovateľom Orbána a jeho politiky, avšak tamojšia politická scéna mu neponúka žiadnu lepšiu alternatívu.

„Volil som Fides, lebo som nemal inú možnosť. Komu inému som mohol dať svoj hlas? Ak príde niekto lepší, tak budem voliť ich,“ vysvetľuje Ferencz, keď sme sa ho opýtali na jeho politickú príslušnosť.

Na vine je nenažranosť

S opatreniami, ktoré zavádza Orbánova vláda v súvislosti so zdražovaním, je vcelku spokojný. Napríklad zastropovanie cien pohonných látok v Maďarsku si pochvaľuje a odmieta kritiku niektorých médií, ktoré informovali o nedostatku benzínu či nafty na niektorých čerpacích staniciach. Tvrdí, že sa to týkalo ojedinelých prípadov a za problémy skôr môžu podvodníci, ktorí sa snažili zneužiť cenový limit.

Momentálne podľa neho nie je žiadny problém s pohonnými hmotami v krajine. Ani my sme po ceste z Bratislavy do Győru nevideli žiadne dlhé rady, prípadne vypredaný benzín či naftu na maďarských čerpačkách.

Ferencz obviňuje z neustále rastúcich cien predovšetkým ľudskú nenažranosť a ziskuchtivosť.

„Prečo napríklad teraz toto stojí o vyše tretinu viac ako v minulom roku? Čo sa tak strašne zmenilo? Veď výroba je stále rovnaká,“ kladie rečnícku otázku a ukazuje pritom na regál s olivovým olejom.

 Strach medzi obyvateľmi

Podobný názor ako Ferencz má mnoho ľudí v Maďarsku. Odmietajú, že by ich vláda svojím hospodárením a politikou mohla prispievať k výraznému zdražovaniu.

Nájdu sa však aj takí, ktorí kritizujú Orbánovu politiku a vinia ho za súčasný zlý stav. Jedným z nich je aj malý farmár, ktorého sme stretli na tržnici v Győri. Spočiatku nemal problémy odpovedať na naše otázky a dokonca súhlasil aj s fotením. No neskôr si to rozmyslel. Pri lúčení nás prosil, aby sme nikde nezverejňovali jeho meno a ani jeho fotografiu. Bál sa totiž, že za jeho kritické slová by mohol mať problémy.

„Musíte to chápať, doba je veľmi zlá. Medzi ľuďmi rastie napätie a nedôvera. Som presvedčený, že keby si niekto prečítal moje kritické slová aj s mojim menom, tak tu veľmi rýchlo skončím. A kde by som potom predával svoje produkty? Toto je môj hlavný zdroj príjmu,“ s týmito slovami sa s nami lúčil maďarský farmár, ktorého meno na jeho prianie nezverejňujeme.

 Opatrenia len na oko

Narážal napríklad na nedávne praktiky štátu pri učiteľoch, ktorí sa zúčastnili štrajkov po celom Maďarsku. Keďže išlo o nepovolené stretnutia namierené proti vláde, viacerí štrajkujúci nakoniec prišli o svoje pracovné miesto.

Podľa farmárových slov infláciu výrazne pociťujú všetci v Maďarsku, až na pár extrémne bohatých ľudí. On sám sa musí každý mesiac vysporadúvať s rastúcimi nákladmi a zvyšovaním cien u svojich dodávateľov. Na druhej strane si nemôže dovoliť premietnuť zdražovanie do konečných cien, za ktoré on predáva.

Síce pripúšťa, že Orbán a jeho ministri niečo robia, ako napríklad spomínané zastropovanie cien pohonných látok, alebo najnovšie aj cenové limity na plyn a elektriny, avšak to v krotení inflácie nestačí.

Nezaberajú ani napríklad nákupy lacných energetických surovín z Ruska. Najnovšie si mal Orbán vybaviť v Moskve dodávky zemného plynu, ktoré nebude musieť Maďarsko hneď splatiť.

Napriek tejto snahe naši južní susedia sú spomedzi členských štátov na tom skoro najhoršie, čo sa týka inflácie. V septembri tam dosiahla až 18 percent (medziročne). Vyšší rast majú už len pobaltské krajiny. Ostatné štáty EÚ sú na tom lepšie.

 Forint pod tlakom

Ako vyplýva z údajov Národnej banky Maďarska (NBM), najväčší podiel na zdražovaní mali potraviny v dôsledku vyšších cien komodít a energií. Podľa tamojšej centrálnej banky tento negatívny trend bude aj naďalej pokračovať, pričom tempo zdražovania by malo vyvrcholiť na budúci rok, a to až na úrovni vyše 22 percent.

Či sa tento scenár podarí naplniť je však otázne, lebo pod tlakom je aj maďarská mena. Investori totiž nemajú veľkú dôveru voči maďarskej vláde. To sa odráža na jej neustálom oslabovaní. Prepad forintu bol až tak dramatický, že NBM musela nedávno zasiahnuť a zvýšiť úroky.

K tomuto kroku sa rozhodla napriek tomu, že ešte koncom augusta, keď zvýšila základný úrok na 11,75 percenta, povedal guvernér maďarskej centrálnej banky, že pôjde o posledný krok v rámci sprísňovanie monetárnej politiky.

Po výraznom oslabení forintu však nakoniec NBM kapitulovala a zvýšila základný úrok na 13 percent. To však nebolo všetko a v rámci záchrany centrálna banka pred pár dňami zdvihla jednodňovú sadzbu až na 18 percent, aktuality.sk

X X X

Pri protivládnych protestoch zomreli v Čade desiatky ľudí, zranených je 300

 Pri dnešných protivládnych protestoch v hlavnom meste Čade prišlo o život okolo 50 ľudí a ďalších 300 je zranených. Dnes to povedal na tlačovej konferencii premiér Saleh Kebzabo, ktorý demonštrácie označil za ľudové ozbrojené povstanie.

 Ľudia vyšli v hlavnom meste do ulíc a zapálili sídlo politickej strany premiéra, ktorý je vo funkcii od minulého týždňa. Demonštrantom sa nepáči, že vojenský režim, ktorý je pri moci, odovzdáva civilistom vládu príliš pomaly. OSN vyzvala na dodržiavanie ľudských práv a vyšetrenie okolností dnešných úmrtí.

Vláda vyhlásila zákaz večerného a nočného vychádzania a pozastavila činnosť najväčších opozičných strán. V najväčších čadských mestách platí zákaz vychádzania od šiestej hodiny večernej do šiestej hodiny rannej.

Podľa premiéra bezpečnostné sily, ktoré na demonštrantov strieľali a použili proti nim slzný plyn, konali v sebaobrane. „To, čo sa dnes stalo, bolo ľudové ozbrojené povstanie s cieľom prevziať moc a tí, ktorí sú za to zodpovední, stanú pred súdom,“ uviedol premiér. Podľa neho boli demonštranti ozbrojení a považovali sa za vzbúrencov. Úrady vyhlásili zákaz nočného vychádzania.

Odporcovia vlády dnes vtrhli do ulíc a prepadli a zapálili sídlo Národného zväzu pre demokraciu a obnovu (UNDR), ktorého vodcu Saleho Kebzaba minulý týždeň vymenovali za premiéra. Podľa vládneho hovorcu demonštranti v hlavnom meste zaútočili aj na ďalšie verejné budovy. Protest v stredu úrady zakázali.

Podľa agentúry AP je mŕtvych najmenej 60, z ktorých 32 pripadá na druhé najväčšie čadské mesto Moundou, kde podľa predstaviteľov úradov boli demonštrácie veľmi násilné.

Na zdržanlivosť dnes vyzvalo obe strany americké ministerstvo zahraničia. To tiež odsúdilo incident pri americkom veľvyslanectve v čadskej metropole, kde „útočníci oblečení v civile a na palube súkromných vozidiel prekonali policajné stanovište a zabili štyroch ľudí“. Francúzsko odsúdilo násilie a použitie smrtonosných zbraní proti demonštrantom.

Voľby až v roku 2024

„Úrady zaručujúce prechod (od vojenskej k civilnej vláde) musia zaistiť bezpečnosť a ochranu ľudských práv, a to vrátane slobody slova a zhromaždenia,“ uviedol dnes Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva. Ten tiež vyzval na vyšetrenie prípadov, v ktorých panuje podozrenie, že tieto práva boli porušené.

Napätie v Čade trvá od minuloročnej smrti prezidenta Idrissa Débyho, ktorý stál na čele krajiny tri desaťročia. Vznikla prechodná vojenská rada, na čele ktorej je Débyho syn. Tento prechodný režim sa mal skončiť dnes, ale rada ho predĺžila a termín budúcich volieb stanovila na október 2024, čo sa opozícii nepáči. Ľudia požadujú rýchlejšie odovzdanie moci do rúk civilistov. Kebzabova vláda má krajinu riadiť do volieb.

Podobne ako pri sídle UNDR sa dnes demonštranti správali aj pri sídle Národného združenia pre demokraciu Čadu Alberta Padackého, ktorý na funkciu premiéra nedávno rezignoval. Polícia proti demonštrantom podľa agentúry Reuters použila slzný plyn a zakročila silou. Demonštranti na sociálnych sieťach uvádzali, že došlo na ostrú paľbu.

Červený kríž oznámil, že na miesta stretov vyslal desiatku svojich tímov. „Poskytujeme prvú pomoc a prepravujeme ranených do nemocníc,“ povedal popoludní jeho šéf./agentury/

X X X

Vyše šesť percent opýtaných priznalo, že viackrát šoférovali pod vplyvom alkoholu

Dve tretiny opýtaných deklarovalo, že si nikdy nesadli za volant pod vplyvom alkoholu. Pod vplyvom alkoholu viackrát šoférovalo až 6,2 percenta opýtaných. Ďalších 7,6 percenta ľudí priznalo, že tak urobili len v kritickej situácii, napríklad keď niesli blízkeho do nemocnice.

Prieskum agentúry AKO pre Na hrane TV JOJ prebiehal v období 12. – 19. októbra 2022. Vzorku tvorilo 1000 respondentov. Boli ubezpečení, že prieskum je anonymný.

Dve tretiny opýtaných deklarovalo, že si nikdy nesadli za volant pod vplyvom alkoholu. Ďalších 19,2 percenta ľudí uviedlo, že nemajú auto alebo nešoférujú.

Viackrát si za volant pod vplyvom alkoholu sadli dvojnásobne častejšie muži ako ženy. Najčastejšie to boli obyvatelia Trnavského, Nitrianskeho a Banskobystrického kraja.

Po tragédii na Zochovej ulici v Bratislave, keď opitý vodič narazil do zástavky plnej ľudí a päť z nich usmrtil, polícia zintenzívnila kontroly na cestách. Akcia nesie názov Radar. Policajti sa u vodičov zameriavajú najmä na alkohol, rýchlosť a spôsob jazdy, aktuality.sk

X X X

Klimatickí aktivisti: Potrebujeme ročný emisný rozpočet, skvalitniť zber dát a zlepšiť informovanie verejnosti o klíme

 Obávame sa, že ak si nastavíme splnenie klimatických cieľov na rok 2030, naše ministerstvá začnú na nich pracovať až v roku 2029, tvrdia predstaviteľky kampane za Silný klimatický zákon.

V roku 2022 by sme mali spoznať strešný zákon pre ochranu klímy, ktorý nám povie, ako do roku 2050 znížime produkciu emisií skleníkových plynov na nulu (v porovnaní s rokom 1990, pozn.). To znamená, že po roku 2050 budeme môcť do ovzdušia vypúšťať už len toľko emisií, koľko dokážeme stiahnuť prirodzenými procesmi.

Klimatická koalícia spolu s občianskym združením Via Iuris spustila kampaň za Silný klimatický zákon. S právničkou Via Iuris Ivanou Figuli a koordinátorkou Klimatickej koalície Danou Marekovou sme rozobrali na drobné, čo by kľúčový zákon pre klímu mal mať a ako plánujú znižovať emisie skleníkových plynov iné európske krajiny.

X Prečo je návrh klimatického zákona málo konkrétny a čo by mal mať silný klimatický zákon?

Dana Mareková: Silný klimatický zákon musí mať jasne zadefinované sektorové ciele, to znamená, že musí byť jasné, ako má v jednotlivých sektoroch prebiehať dekarbonizácia, teda prechod k uhlíkovej neutralite. Musí byť nastavená kontrola, vymáhanie a tiež forma verejného tlaku. Treba tiež upratať klimatické dáta a ich prepojenie s politikami, a rovnako musí byť dobre nastavená participácia samospráv a budovanie regionálnych kapacít. Všetky tieto aspekty tvoria na Slovensku silný klimatický zákon.

Ministerstvo však stále nejde dostatočne ďaleko. Vidíme to na tých sektorových cieľoch pre jednotlivé ministerstvá, kde navrhli míľnik – rok 2030. Vieme, že takýto míľnik z politických ani pragmatických dôvodov fungovať na Slovensku nebude.

Ivana Figuli: Problémom sú podľa mňa základné klimatické údaje. Opakovane sme od Slovenskej akadémie vied (SAV) a Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) počúvali, že nemajú prístup k dátam alebo sa zbierajú odlišným spôsobom či metodikou, a ich kvalita je tým pádom otázna. Takže zber dát je niečo, čo budeme určite pripomienkovať. Lebo darmo tu nastavíme povinnosti pre jednotlivé ministerstvá a klimatickú stratégiu ako v roku 2050 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu, keď nemáme dostupné a hlavne kvalitné základné dáta.

Návrh zákona nedostatočne reflektuje aj potreby samospráv v tejto téme. Zmieňuje síce, že samosprávy budú musieť prijímať nejaké strategické a akčné dokumenty, ale oni už dnes tvrdia, že nemajú na to kapacity ani zdroje.

Ak teda chceme, aby robili klimatické politiky poriadne, musia mať odborné kapacity, ktoré im budú asistovať jednak pri príprave, ale aj pri výkone a monitorovaní jednotlivých politík. Na návrh organizácie Priatelia Zeme CEPA v spolupráci s ministerstvom hospodárstva budú na prechod k udržateľnej energetike vytvorené takzvané regionálne centrá udržateľnej energetiky. Podľa nás by mal klimatický zákon reflektovať tieto vznikajúce odborné kapacity v regiónoch a včleniť ich do inštitucionálneho rámca zákona.

Ak to myslíme naozaj úprimne, potrebujeme naštartovať procesy a podľa nás ich naštartujeme skôr, ak si pripravíme plán a jednotlivé povinnosti rozfázujeme po rokoch, ako keď prvé ciele znižovania emisií budú stanovené až na rok 2030. Má to takto aj nemecký klimatický zákon, ktorým sme sa inšpirovali. Nemci to volajú ročný emisný rozpočet a ten presne určuje, do akého rozpočtu sa má ten ktorý ministerský rezort zmestiť.

X Vyzerá, že minister Ján Budaj má vôľu počúvať pripomienky ku klimatickému zákonu. Ako vy hodnotíte jeho postoj?

Dana Mareková: Ministerstvo išlo od začiatku mierne nad rámec bežných participačných legislatívnych príprav a vytvorilo pracovnú skupinu. Jej súčasťou boli okrem mimovládok, relevantné inštitúcie, aj predstavitelia priemyslu a podnikateľského sektora. Vôľu zo strany ministerstva zapracovávať naše pripomienky, samozrejme, vidíme, ale uvidíme, ako to bude v tom oficiálnom návrhu, ktorý pôjde aj na medzirezortné pripomienkovanie.

Možno by ministerstvo urobilo lepšie, keby už v tých ranných fázach zahrnulo všetkých aktérov, ktorých sa klimatický zákon bude týkať. Neviem, ako účinne sa im darí komunikovať s ostatnými ministerstvami, samosprávami, priemyslom a firmami, pretože klimatické politiky určite nevyrieši iba ministerstvo životného prostredia.

Ivana Figuli: Tiež si myslím, že čím skôr sa otvorí táto debata a čím väčšia bude diverzita zúčastnených strán, tým skôr pochopia, že nemáme na výber, keď chceme predísť úplnej katastrofe a keďže ide o záväzky plynúce z medzinárodnej a európskej úrovne.

X Ešte by som sa zastavila pri tom rezortizme. My stále hovoríme o klimatickom zákone vo vzťahu k ministerstvu životného prostredia, lebo ho pripravuje, ale skúsme povedať, aký podiel by mali mať aj ostatné ministerstvá na riešení klimatických politík? Napríklad, ak sa pozrieme na to, že musíme prejsť na obnoviteľné zdroje energie, tak veľký podiel na tvorbe klimatických politík by malo mať napríklad aj ministerstvo hospodárstva.

Dana Mareková: Klimatická agenda sa rozprestiera medzi viacerými ministerstvami. Ak hovoríme o obnoviteľných zdrojoch energie, tie sú pod taktovkou ministerstva hospodárstva, ale rozhodovacie procesy napríklad pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktoré je potrebné ku každému veľkému projektu, vrátane projektov na obnoviteľné zdroje energie, je zase v gescii ministerstva životného prostredia.

Takže ak sa tieto dva rezorty nedohodnú, máme veľký problém. Rezort hospodárstva má zároveň na starosti pripájanie obnoviteľných zdrojov energie do siete.

Ivana Figuli: Táto agenda je naozaj nadrezortná, nemá to byť len o ministerstve životného prostredia, lebo je to prechod na iný typ hospodárstva. V niektorých štátoch majú dokonca špeciálne ministerstvo pre zmenu klímy, ktoré pôsobí naprieč celým spektrom a koordinuje všetky rezorty.

U nás si rolu tohto koordinátora zobralo na starosť ministerstvo životného prostredia, ale zatiaľ je to ťažkopádnejšie a vidíme to aj pri príprave toho zákona.

X Hovoríte, že treba zlepšiť a skvalitniť zber klimatických dát. Kto by mal robiť? Vieme, že klimatické dáta reportuje Európskej únii Slovenský hydrometeorologický ústav. NIe je tajomstvom, že jeho kapacity aj financovanie je poddimenzované.

Ivana Figuli: Rozprávali sme sa aj so zamestnancami SHMÚ o tom, ktorá inštitúcia by mala byť tá strešná pre zber klimatických údajov, a zhodli sme sa na tom, že by ním mal ostať SHMÚ. Nie však za súčasného nastavenia, lebo bez navýšenia peňazí a kapacít, to nebude možné.

Neostáva nám nič iné, ako otvoriť debatu s ministerstvom. Bez dát sa naozaj nepohneme a k tým dátam sa nedostaneme bez toho, že by sme neskvalitnili SHMÚ, čiže tam niet inej cesty.

Dana Mareková: Doplnila by som, že SHMÚ by nemohlo prestať zbierať tieto dáta, pretože nám to vyplýva z európskej legislatívy, ale bolo by to veľmi formalistiky reportované.

Pritom klimaticky relevantné údaje zbiera množstvo ďalších organizácií, samospráv, zdravotníckych zariadení či agentúr, avšak nevyužívajú rovnakú metodiku a nikto ich nezdružuje do jednotnej platformy. Toto ale zákon nevyrieši, môže iba naštartovať ten proces.

Ivana Figuli: Ten zákon je rámec, alebo akési nasmerovanie k tomu, čo bude kto robiť, kto bude kontrolovať a kto vymáhať. Veľa vecí sa bude musieť ešte spresniť prostredníctvom vykonávacích predpisov a bude sa priebežne dolaďovať, ale je to dobrý štartovací bod, aby sme si povedali, aký máme konkrétny plán pri ochrane klímy.

X Počíta návrh klimatického zákona s takýmto orgánom, ktorý bude strešný pre zber dát?

Ivana Figuli: Je to tam zmienené, ale súvisí to len s tými reportovacími povinnosťami, ktoré musíme robiť vo vzťahu k EÚ už dnes. Nie je však dostatočne dotiahnuté sledovanie kvality dát a metodické usmernenie jednotlivých subjektov, ktoré sa podieľajú na tvorbe a zbere dát. Tieto dve oblasti tam nie sú upravené a z nášho pohľadu je zásadné ich do zákona doplniť.

Mne chýba aj zverejňovanie dát v zrozumiteľnej podobe pre verejnosť. My, ako obyvatelia, by sme mali vedieť, aký má vláda plán na zníženie emisií v tomto roku v danom sektore, pričom ku koncu nejakého reportovacieho obdobia by sme mali mať možnosť sa pozrieť, či sme ho dodržali alebo nie. Čiže mne chýba aj transparentnosť v tom, aký progres sme v tejto oblasti urobili.

Dana Mareková: Ja by som ešte chcela zdôrazniť, že klimatická kríza nesúvisí len s úlohami ministerstiev, ale rolu tu má každý človek. A kým nenastavíme to reportovanie zrozumiteľne, tak ľudia sa budú hnevať a nepochopia, že sme na tej istej lodi a opatrenia sú nevyhnutné.

X Myslíte, že ak by sme mali inú politickú situácia, bolo by užitočné mať samostatné ministerstvo, ktoré by malo klimatickú agendu?

Ivana Figuli: Obávam sa, či by sme ďalším ministerstvom nepodporili len problém rezortizmu. V tej odbornej rovine môžu hrať významnú úlohu odborné orgány, ako je napríkad navrhovaná Klimatická rada, ktorá vie dozerať prierezovo na všetky ministerstvá, pomáhať pri tvorbe politík alebo ich upozorňovať, ak nie sú kvalitné.

X Mňa zaujalo, že súčasťou návrhu má byť klimatická žaloba. Čo by to bol za nástroj v rukách ľudí?

Ivana Figuli: Ochrana klímy je verejným záujmom, tak ako už dnes existuje inštitút žaloby zainteresovanej verejnosti vo veciach životného prostredia, kde obhajujete verejný záujem ochrany životného prostredia, tak isto by sme si to predstavovali aj pri klíme.

To znamená, že napríklad občianske združenia by mohli žalovať nečinnosť povinných orgánov napríklad ministerstvá, ktoré si neplnia povinnosti stanovené v zákone, napríklad, keď neprijmú sektorový klimatický plán.

Ideálne by to mal byť len strašiak, že verejnosť má možnosť zasiahnuť.

Účasť verejnosti na rozhodovaní je podľa mňa kľúčová a treba to doplniť aj do klimatického zákona, pretože pôvodný návrh to neobsahoval. Občiansky sektor dokáže posúvať kvalitu prijímaných rozhodnutí na inú úroveň.

X Čo je reálne žiadať? Už ste spomenuli nemecký model zákona, ktorý má takzvané ročné emisné rozpočty. Čo vás zaujalo na klimatických zákonoch iných európskych krajín?

Ivana Figuli: Prístup európskych krajín je naozaj veľmi rôznorodý, niektoré majú tri strany, iné desiatky strán.

Pre mňa bol zaujímavý francúzsky zákon. Francúzi si v ňom dali plány, ako idú znižovať emisie v rôznych oblastiach života – napríklad v stravovaní alebo cestovaní.

Medzinárodné dokumenty a odporúčania v zásade radia, aby klimatické zákony obsahovali niekoľko štandardných prvkov. Mali by obsahovať záväzné klimatické ciele, ktoré by mali byť jednak dlhodobé ale aj krátkodobé, teda rozfázované.

Mal by vytvoriť orgán, ktorý bude kontrolovať a monitorovať kvalitu a dopad klimatických politík. Musí tam byť tiež zapojenie verejnosti, ktorá musí mať prístup k súdu v prípade, že si zodpovedné osoby neplnia svoje povinnosti. Čiže ani my v tých našich odporúčaniach nevymýšľame nič nové, ale držíme sa medzinárodných odporúčaní, aktuality.sk

X X X

Slovenskí europoslanci odsúdili homofóbne vraždy, rezolúciu všetci nepodporili

Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok prijatom nezáväznom uznesení reagovali na minulotýždňové udalosti v Bratislave, kde krajne pravicový ozbrojený radikál zavraždil dvoch mladých mužov.

Europoslanci vyzvali slovenskú vládu, aby dosiahla zmysluplný pokrok pri ochrane LGBTIQ+ osôb. Uznesenie však nepodporili všetci slovenskí europoslanci.

K takejto debate nemuselo dôjsť

Nezáväzné uznesenie podporilo 447 poslancov, 78 bolo proti a 45 sa zdržalo hlasovania. Za uznesenie hlasovali iba šiesti slovenskí europoslanci zo štrnástich, keď rezolúciu nepodporili ani niektorí poslanci z frakcie európskych ľudovcov, ktorí počas utorňajšej rozpravy ostro odsúdili útok z Bratislavy.

Michal Šimečka (PS), ktorý túto tému presadil do programu zasadnutia EP, zdôraznil, že k tejto debate nemuselo dôjsť a mladí zabití muži sa mali vrátiť domov k svojim blízkym a mali ďalej žiť naplno, slobodne a bez strachu. Podľa neho ide o prvý útok voči LGBTIQ+ ľuďom na území EÚ. Ocenil, že desaťtisíce ľudí na Slovensku vyšli do ulíc vyjadriť podporu rovnosti a že uznesenie podporili poslanci zo všetkých krajín EÚ a politických frakcií.

Vladimír Bilčík (Spolu) ocenil širokú podporu tejto rezolúcii, čo ukazuje, že otázka bezpečnosti každého človeka v EÚ nie je „kultúrnou vojnou”, ale základným ľudským právom. Receptom na nenávisť je aj správny slovník politikov. „Naše slová majú veľkú moc. Ľudia vo verejnom priestore, dávajme si pozor na to ako s LGBTIQ+ ľuďmi hovoríme, aké odkazy im posielame. Každý z nás nielen že môže, ale musí byť hrádzou proti posmeškom, zraňujúcim narážkam a nenávisti,” zdôraznil.

Hranice slobody slova

Michal Wiezik (PS) konštatoval, že v Bratislave zabíjala nenávisť a tej sa treba postaviť. „Celá Európa čaká na reakciu našich politikov. V europarlamente vždy stojíme na strane ľudských práv, preto vyzývame na skoncovanie s jazykom nenávisti voči LGBTI ľuďom a na dôsledné postihovanie tých, ktorí takúto nenávisť šíria,” povedal.

Podľa Ivana Štefanca (KDH) vraždy na Zámockej ulici nezostali v EP nepovšimnuté. Dodal, že tu ide o záležitosť vzájomnej tolerancie, úlohu škôl vo vzdelávaní, nezastupiteľnú úlohu rodiny vo výchove, nešírení nenávisti na internete a rešpektovaní demokraticky zvolených predstaviteľov. „Matúš a Juraj sa stali obeťami mladého extrémistu. Je šokujúce, že vrah na sociálnych sieťach beztrestne propagoval rasizmus a nenávisť a vyhrážal sa celej spoločnosti, osobitne jej zvoleným predstaviteľom,” uviedol s odkazom na to, že vrah v deň činu bol aj pred bydliskom premiéra a vo svojom manifeste šíril nenávisť voči ľuďom inej rasy, iného náboženstva a inej sexuálnej orientácie a svoj obdiv k masovým vrahom.

Eugen Jurzyca (SaS) uviedol, že odsudzuje prejavy nenávisti a netolerancie voči ľuďom, ktorí sú súčasťou LGBTIQ komunity a chcem im vyslať signál, že v tomto môžu rátať s jeho plnou podporou.

Peter Pollák (OĽaNO) si myslí, že mladý vrah je príkladom toho, ako mnohí dokázali tolerovať a podceňovať nenávisť voči židom, LGBTIQ+ ľuďom či Rómom. „Ak by velebil bin Ládina, dávno by bol v base. No keďže jeho idolom bol len Hitler či Breivik, všetci to prehliadali. Skončilo to teroristickým činom… Ako je možné, že keď sa niekto vyhráža menšinám smrťou, tak hovoríme, že je to sloboda slova? Nenávisť voči inakosti, Rómom, židom, či LGBTIQ+ nie je sloboda slova,” zdôraznil, aktuality.sk

X X X

Vyše šesť percent opýtaných priznalo, že viackrát šoférovali pod vplyvom alkoholu

Dve tretiny opýtaných deklarovalo, že si nikdy nesadli za volant pod vplyvom alkoholu.

Pod vplyvom alkoholu viackrát šoférovalo až 6,2 percenta opýtaných. Ďalších 7,6 percenta ľudí priznalo, že tak urobili len v kritickej situácii, napríklad keď niesli blízkeho do nemocnice.

Prieskum agentúry AKO pre Na hrane TV JOJ prebiehal v období 12. – 19. októbra 2022. Vzorku tvorilo 1000 respondentov. Boli ubezpečení, že prieskum je anonymný.

Dve tretiny opýtaných deklarovalo, že si nikdy nesadli za volant pod vplyvom alkoholu. Ďalších 19,2 percenta ľudí uviedlo, že nemajú auto alebo nešoférujú. Viackrát si za volant pod vplyvom alkoholu sadli dvojnásobne častejšie muži ako ženy. Najčastejšie to boli obyvatelia Trnavského, Nitrianskeho a Banskobystrického kraja.

Po tragédii na Zochovej ulici v Bratislave, keď opitý vodič narazil do zástavky plnej ľudí a päť z nich usmrtil, polícia zintenzívnila kontroly na cestách. Akcia nesie názov Radar. Policajti sa u vodičov zameriavajú najmä na alkohol, rýchlosť a spôsob jazdy, aktuality.sk

X X X

Otec Mareka Hamšíka: Jeho úžasná kariéra sa dobre bilancuje

Na rozlúčke s reprezentačnou kariérou jeho syna Mareka 20. novembra v Bratislave proti Čile nebude chýbať jeho otec Richard Hamšík (53). Bývalý futbalista, ktorý výrazne formoval vlastným vzorom a otcovskou radou Marekovu kariéru najmä v mládežníckych rokov v Jupie Podlavice, v Slovane Bratislava i v Brescii.

Rád spomína na dobrý pocit z prvej pozvánky pre Mareka do slovenského výberu do 16 rokov. Richard Hamšík s nami hovoril o 136. Marekovom reprezentačnom zápase, ale nielen o ňom.

MAREKOV OTEC RICHARD HAMŠÍK, BUDE, POCHOPITEĽNE, PRI SYNOVEJ ROZLÚČKE S REPREZENTAČNÝM DRESOM V HĽADISKU

X Po pätnástich rokoch je kariéra vášho syna na konci. Ako otec ste zrejme hrdý na to, aká dlhá a úspešná bola. Budete naplnený spokojnosťou v duši, keď si sadnete do hľadiska Národného futbalového štadióna v Bratislave a budete sledovať posledné Marekove minúty v najcennejšom drese?

„Samozrejme! Nosím v sebe vnútornú hrdosť na to, čo náš syn dokázal. Treba povedať, že nikdy by mi to neprišlo na um, akú kariéru bude mať Marek. Keď už v mladom veku dostal prvú nomináciu do A-mužstva, miešali sa v nás rodičoch pocity šťastia a hrdosti zo syna. Prešlo pätnásť rokov a zrazu je tu rozlúčka s reprezentačným dresom. Ubehlo to veľmi rýchlo. Ja ako otec som si jeho reprezentačnú kariéru mimoriadne užil.

Takmer všetky Marekove reprezentačné zápasy som videl na vlastné oči, takže môžem povedať jedno: bola to šialená jazda, aj s vrcholmi a pádmi. Vždy je lepšie mať na pamäti veľké víťazstvá, veľké postupy na záverečné turnaje majstrovstiev sveta a Európy a Marekove výkony. Do hľadiska v Bratislave si teda 20. novembra sadnem s hrdosťou a pokorou. Marekove posledné minúty si budem istotne užívať.“

X Spomínajme teda radšej na vrcholy, ktorými boli pre vás tri záverečné turnaje, na ktorých Slovensko štartovalo. Teda MS 2010 a EURO 2016 a 2020, odohrané v roku 2021. To by ste vypichli?

„Áno, hrať na záverečnom turnaji je niečo úžasné, ale pridal by som k tomu aj záver úspešných kvalifikácií. Keď nastal taký zápas, ktorý rozhodol o postupe Slovenska, to bolo asi rovnako emotívne, možno ešte o štipku viac.“

Vy ste sa kĺzali po snehu na trávniku v Chorzove, keď Slovensko zdolalo Poľsko 1:0 a postúpilo na svetový šampionát do Juhoafrickej republiky, aby ste gratulovali synovi. To je moment, ktorý spomínate?

„Áno. V Chorzove som po záverečnom hvizde skočil z trojmetrovej výšky hlavnej tribúny. Čokoľvek by som vtedy spravil pre to, aby som sa dostal k hráčom a, samozrejme, k Marekovi na ihrisku. Našťastie ma vtedy nezatkli, ako mnoho iných slovenských fanúšikov, ktorí spravili to isté. Oslavnú chvíľu si museli vytrpieť na policajnej stanici, ale asi aj oni stále na to spomínajú a v dobrom.“

X Z 26 gólov, čo je rekordný reprezentačný nástrel, padol z Marekovej kopačky jediný na záverečných turnajoch. Gól do ruskej siete na EURO 2016 vo Francúzsku asi pôjde pri jeho reprezentačnej rozlúčke v dokrútke donekonečna…

„To bol luxusný gól! Tým, že je Marek ofenzívny futbalista, bolo to v náplni jeho práce, aby strieľal a skóroval. Nie vždy mu všetko vyšlo. Blízko gólu bol aj v iných zápasoch na záverečných turnajoch, ale za každý reprezentačný treba byť vďačný.“

X Kedy sa podľa vás začala rodiť v Marekovej hlave myšlienka na ukončenie reprezentačnej kariéry? Niekto by povedal, že už počas EURO 2020, hranom v roku 2021.

„Nemyslím si to. Každý hráč má svoj športový limit, ale nemyslím si, že v tomto prípade je to Marekov problém. Keby neprišiel on sám s myšlienkou na ukončenie reprezentačnej kariéry, národnému tímu by ešte mal čo dať z hľadiska výkonnosti. Mám na mysli to, že by nebol ten, ktorý by nedostával reprezentačné pozvánky. Ale všetko so všetkým súvisí. Jemu sa veľmi život zmenil tým, že z Neapola odišiel do Číny. Vtedy sa s manželkou a deťmi dohodli, že v Číne bude bez nich.

Potom prišiel krátky angažmán vo Švédsku a teraz v Turecku. Hlavný impulz pre Marekovo rozhodnutie vidím v tom, že od angažmánu v Číne nebol častejšie s rodinkou. Zároveň on je jeden z hráčov, ktorí dokážu povedať, že stačí, veď prichádza aj nová generácia. Marek nepotrebuje silou-mocou naťahovať svoju kariéru, aby naháňal reprezentačné štarty. Gro je v tom, že má tri detičky a uvedomil si, čo je jeho priorita do budúcnosti a to je rodina.

Myšlienky na koniec reprezentačnej kariéry postupne sortíroval svojej rodinke, hovorili sme o tom aj my dvaja s Marekom. Konečné májové rozhodnutie teda ani mňa neprekvapilo, ale vychádzalo rozhodne z jeho domácej debaty s manželkou a deťmi.“

X V kariére veľkého športovca je lepšie odísť na vrchole a Marek na ňom stále je, veď je aktuálny turecký ligový majster s Trabzonsporom. Súhlasíte?

„Áno a stále by mohol hrať ďalej. Sú možnosti pokračovať ďalej na klubovej úrovni. Z futbalovej stránky, hoci má svoj vek, do starého železa istotne nepatrí. Ale jednu kapitolu v kariére 20. novembra v Bratislava uzavrie a nikto mu nemôže na to nič povedať, že sa tak rozhodol vo svojich 35. rokoch.“

X Bude to 136. zápas v reprezentačnej kariére. Obdivuhodné číslo, čo poviete?

„Veru, narástlo… Niekto ho raz prekoná. Marek je, ak sa nemýlim, v prvej európskej desiatke v počte reprezentačných štartov, takže ozaj vysoké číslo.“

X Bolo to od desiatich do trinástich zápasov ročne v reprezentácii. Opakovane. Čo k tomu dodať?

„Asi to, že je to aj vďaka zdravotnému stavu. Netrápili ho zranenia, hoci sa vyskytli nejaké menšie. Výkonnosť a zdravie sú dva aspekty, ktoré to ovplyvnili.“

X Slzy dojatia, keď bude Marek schádzať z ihriska v zápase s Čile, vystrieda široký úsmev na vašej tvári? Bude to tak?

„Áno, jedno oko bude plakať a druhé sa bude smiať. Už teraz sa teším, aké to bolo. Pretože jeho úžasná kariéra sa dobre bilancuje. História to ešte docení.“, aktuality.sk

X X X

 Róbert Lantoši si zvyká v dvadsiatich siedmich rokoch na neobvyklú úlohu

 Róbert Lantoši možno prekvapujúco vymenil dve sezóny na farme Bostonu Bruins v Providence a ročník vo švédskej SHL za českú extraligu. Dohodol sa s Mladou Boleslavou, s ktorou začali výborne. Po dvanástich kolách sú na 3. mieste, keď strácajú dva body na vedúce Pardubice.

PREROBENÝ CENTER MÔŽE POMÔCŤ AJ REPREZENTÁCII

Mladá Boleslav je zaujímavá destinácia. Z klubu sa odrazili do boja o NHL Radim Zohorna, Miloš Kelemen a pôvodne mal doň ísť aj Pavol Regenda. „Zatiaľ je to fajn. Raz hráme dobre, inokedy horšie, ale liga je veľmi vyrovnaná a plná kvalitných hokejistov. Chceli by sme sa udržať do konca sezóny v top štvorke,“ rozhovoril sa Lantoši.

Skúsený útočník čaká na gól. V dvanástich zápasoch si pripísal sedem asistencií. „Ku gólom som blízko, len mi to tam nepadá. Z toho pramenia prihrávky. Zvykám si na rolu centra, je to úplne iný pohyb. Ako krídlo som zobral puk a rýchlo šiel do útočného pásma, teraz musím spoluhráčov istiť a spájať. V mojej hre je menej rýchlosti, skôr musím hrať viac hlavou. Zžívam sa s tým. Je to zmena, ale verím, že mi to pomôže pri defenzívnej hre a naučím sa nové veci,“ vravel odhodlane.

BOJUJE S BULY

V dvadsiatich siedmich rokoch sa dostal do neobvyklej pozície. Celú kariéru hrá na krídle a v novom klube ho posunuli na post prvého centra. „Podpísali ma ako krídlo, no prišiel jeden nový hráč a tréneri ma chceli vyskúšať v strede. Súhlasil som a odvtedy som center,“ pousmial sa útočník, ktorý, pochopiteľne, bojuje s vhadzovaniami. Má na nich úspešnosť len okolo 41 percent.

„V obrannom pásme som väčšinou krídlo. Posielajú na buly klasického centra a potom vystrieda. V útočnom pásme nemám problém. Ten skôr vzniká v strednej tretine, kde to je náročné ísť na vhadzovanie proti ostrieľaným centrom. Snažím sa hrať s rozumom, keďže som buly netrénoval dvadsať rokov. Nemám techniku, je to pre mňa niečo nové. Chcem v prvom rade trafiť puk a ísť na silových hráčov hlavou, prekabátiť ich. Dá sa to naučiť, ale som o krok, dva pozadu.“

Lantošiho výhoda je, že je otvorený novým veciam. Nechce sa zaškatuľkovať a snaží sa stále niečo naučiť. „Beriem to ako výzvu, nehľadám v tom negatíva. Môžem byť komplexnejší hráč. Som v najlepších hokejových rokoch. Samozrejme, napadnú mi myšlienky, že by som chcel hrať svoj hokej, ale takto budem vedieť, ako lepšie reagovať z oboch pozícií. Celý život sa učíme,“ povedal odhodlane.

S centrami je roky problém aj v reprezentácii. „Neviem, či by mi v národnom tíme dôverovali na tomto poste. Uvidíme. Ak sa zlepším, budem tomu otvorený. Priorita je, aby som všetko odrobil čo najlepšie v klube a od toho sa odrazil ďalej,“ vravel rodák z Prievidze.

KELEMEN AJ NEMEC MAJÚ NA NHL

Lantošimu vyhovuje prívlastok „bruslaři“, ktorý má Mladá Boleslav v názve. Klub sa roky snaží o aktívny, korčuliarsky hokej s modernými prvkami. „Snažíme sa preferovať korčuliarsky štýl. Máme veľa dobrých korčuliarov, ktorí sú silní pri hre s pukom,“ vysvetlil.

Univerzálny útočník môže porovnávať úroveň viacerých líg. Istý čas strávil v spomínanom Švédsku, zámorskej AHL a aj slovenskej extralige, kde bol líder Nitry. „Ťažko sa mi to porovnáva z inej pozície. Ak by som bol krídlo, vedel by som to lepšie povedať. Najťažšia liga však pre mňa ostáva Švédska. Tam sa chodí v hre päť na päť stále do plných. V Česku je viac šancí aj napriek tomu, že je dosť defenzívna. Nie sú tu vysoké výsledky, ale príležitostí je dostatok. Diery v obrane sa nájdu,“ zamyslel sa slovenský reprezentant.

V Nitre zažil aj obrancu Šimona Nemca a v národnom tíme si zahral na poslednom svetovom šampionáte s útočníkmi Pavlom Regendom a Jurajom Slafkovským. „Sledujem chalanov. Videl som, že Šimon, aj Miloš Kelemen šli na farmu. Myslím si, že obaja dostanú šancu v tejto sezóne v NHL. Ak dostanú príležitosť, využijú ju. Rovnako ako Palo Regenda, ktorý píše skvelý príbeh. Mne to v AHL nevyšlo, aj keď som cítil šancu, ktorá napokon neprišla. Nevadí. Všetkým chalanom držím palce,“ dodal Róbert Lantoši, aktuality.sk

 X X X

Slovenskí europoslanci odsúdili homofóbne vraždy, rezolúciu všetci nepodporili

Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok prijatom nezáväznom uznesení reagovali na minulotýždňové udalosti v Bratislave, kde krajne pravicový ozbrojený radikál zavraždil dvoch mladých mužov.

Europoslanci vyzvali slovenskú vládu, aby dosiahla zmysluplný pokrok pri ochrane LGBTIQ+ osôb. Uznesenie však nepodporili všetci slovenskí europoslanci.

K takejto debate nemuselo dôjsť

Nezáväzné uznesenie podporilo 447 poslancov, 78 bolo proti a 45 sa zdržalo hlasovania. Za uznesenie hlasovali iba šiesti slovenskí europoslanci zo štrnástich, keď rezolúciu nepodporili ani niektorí poslanci z frakcie európskych ľudovcov, ktorí počas utorňajšej rozpravy ostro odsúdili útok z Bratislavy.

Michal Šimečka (PS), ktorý túto tému presadil do programu zasadnutia EP, zdôraznil, že k tejto debate nemuselo dôjsť a mladí zabití muži sa mali vrátiť domov k svojim blízkym a mali ďalej žiť naplno, slobodne a bez strachu. Podľa neho ide o prvý útok voči LGBTIQ+ ľuďom na území EÚ. Ocenil, že desaťtisíce ľudí na Slovensku vyšli do ulíc vyjadriť podporu rovnosti a že uznesenie podporili poslanci zo všetkých krajín EÚ a politických frakcií.

Vladimír Bilčík (Spolu) ocenil širokú podporu tejto rezolúcii, čo ukazuje, že otázka bezpečnosti každého človeka v EÚ nie je „kultúrnou vojnou”, ale základným ľudským právom. Receptom na nenávisť je aj správny slovník politikov. „Naše slová majú veľkú moc. Ľudia vo verejnom priestore, dávajme si pozor na to ako s LGBTIQ+ ľuďmi hovoríme, aké odkazy im posielame. Každý z nás nielen že môže, ale musí byť hrádzou proti posmeškom, zraňujúcim narážkam a nenávisti,” zdôraznil.

Hranice slobody slova

Michal Wiezik (PS) konštatoval, že v Bratislave zabíjala nenávisť a tej sa treba postaviť. „Celá Európa čaká na reakciu našich politikov. V europarlamente vždy stojíme na strane ľudských práv, preto vyzývame na skoncovanie s jazykom nenávisti voči LGBTI ľuďom a na dôsledné postihovanie tých, ktorí takúto nenávisť šíria,” povedal.

Podľa Ivana Štefanca (KDH) vraždy na Zámockej ulici nezostali v EP nepovšimnuté. Dodal, že tu ide o záležitosť vzájomnej tolerancie, úlohu škôl vo vzdelávaní, nezastupiteľnú úlohu rodiny vo výchove, nešírení nenávisti na internete a rešpektovaní demokraticky zvolených predstaviteľov. „Matúš a Juraj sa stali obeťami mladého extrémistu. Je šokujúce, že vrah na sociálnych sieťach beztrestne propagoval rasizmus a nenávisť a vyhrážal sa celej spoločnosti, osobitne jej zvoleným predstaviteľom,” uviedol s odkazom na to, že vrah v deň činu bol aj pred bydliskom premiéra a vo svojom manifeste šíril nenávisť voči ľuďom inej rasy, iného náboženstva a inej sexuálnej orientácie a svoj obdiv k masovým vrahom.

Eugen Jurzyca (SaS) uviedol, že odsudzuje prejavy nenávisti a netolerancie voči ľuďom, ktorí sú súčasťou LGBTIQ komunity a chcem im vyslať signál, že v tomto môžu rátať s jeho plnou podporou.

Peter Pollák (OĽaNO) si myslí, že mladý vrah je príkladom toho, ako mnohí dokázali tolerovať a podceňovať nenávisť voči židom, LGBTIQ+ ľuďom či Rómom. „Ak by velebil bin Ládina, dávno by bol v base. No keďže jeho idolom bol len Hitler či Breivik, všetci to prehliadali. Skončilo to teroristickým činom… Ako je možné, že keď sa niekto vyhráža menšinám smrťou, tak hovoríme, že je to sloboda slova? Nenávisť voči inakosti, Rómom, židom, či LGBTIQ+ nie je sloboda slova,” zdôraznil.

X X X

Obranca Vítkovíc Patrik Koch: Mrzí ma len, že sme nezažili tímový úspech

V minulej sezóne odohral 55 zápasov českej extraligy s bilanciou dva góly a tri asistencie. Tento rok mu stačilo iba deväť duelov, aby dosiahol rovnakú. Obranca Vítkovíc Patrik Koch má za sebou bodovo vydarený začiatok ročníka. Zaujal najmä dvojgólovým vystúpením proti Kladnu.

OBRANCA VÍTKOVÍC PATRIK KOCH ODŠTARTOVAL SEZÓNU V PRODUKTÍVNEJ FORME

Stav duelu bol dlho vyrovnaný. Na prvý gól sa čakalo do 42. min, kedy Patrik Koch odvážne vyštartoval po ľavom krídle, prešiel až pred brankára a prekonal ho bekhendom pod hornú žŕdku. O 83 sekúnd skóroval opäť. Tentokrát strelou od modrej čiary. K slovenskému obrancovi sa už nikto nepridal, čiže sa postaral o víťazstvo Vítkovíc 2:0.

„Už na to nespomínam. Myslel som na to vtedy možno do polnoci, ale už sa sústredím len na ďalší zápas. Som rád, že góly pomohli získať tímu tri body, ale mrzí ma, že dnes sa to nepodarilo,“ povedal nám Patrik Koch po utorňajšom zápase v Brne, po ktorom sme sa s ním rozprávali. Vítkovice v ňom nestačili na domácu Kometu, prehrali 1:2.

Jediný gól hostí strelil po dravom prieniku útočník Kanaďan Peter Krieger, známy z pôsobenia v Zvolene. V Česku sa chytil výborne. Po dvanástich zápasoch má rovnaký počet bodov. Vítkovice si z našej extraligy stiahli aj jeho krajana Willieho Raskoba, ktorý pôsobil v Nitre. Jeho partner v obrannej dvojici je práve Koch, ktorý zažil prechod zo slovenskej extraligy pred dvomi rokmi.

„Obe ligy sú veľmi kvalitné, ťažko sa to hodnotí. Nejaké rozdiely by som medzi nimi nerobil. Za mňa sú dosť vyrovnané, takže sa nedivím, ako sa kanadským spoluhráčom darí. Hrali dobre, teraz sú u nás a potvrdzujú, že sú super hráči. Dúfam, že sa im a rovnako aj nám, bude dariť j ďalej,“ povedal 25-ročný obranca.

VEĽMI VYROVNANÁ EXTRALIGA

Vítkovice vstupovali do duelu s Kometou z prvého miesta, aktuálne sú druhé. O bod ich predbehli Pardubice. Špica českej extraligy je však veľmi vyrovnaná. Prvý a štvrtý tím delia len dva body, prvý a desiaty sedem. „Na tabuľku sa nepozeráme, snažíme sa sústrediť vždy na ďalší zápas, aby sme ho vyhrali. Liga je naozaj vyrovnaná, do zápasov je treba dať maximum, aby sme dodržiavali systém a všetci bojovali,“ hovorí Patrik Koch.

Dôrazný zadák je vo Vítkoviciach tretí rok. Pôsobenie v tíme si pochvaľuje. „Som veľmi spokojný. Máme super podmienky, rovnako aj celý realizačný tím. Vítkovice sú super pôsobisko na zlepšovanie sa. Mrzí ma len, že sme ešte nezažili nejaký úspech, ale verím, že sa nám podarí,“ doplnil.

Slovenský hokejista Patrik Koch.Zdroj: TASR

ZAUJAŤ V REPREZENTÁCII

Koch začal ročník z bodového hľadiska veľmi dobre, ale dlhodobo patrí k extraligovej elite skôr v Radegast indexe. Ide o súčet troch štatistík – plus/mínus, bodyčekov a zblokovaných striel. Koch je aktuálne s 32 bodmi na 7. mieste, vlani nejaký čas túto štatistiku viedol.

Člen širšieho reprezentačného kádra pomaly myslí aj na Nemecký pohár, ktorý sa uskutoční v novembri. Vlani bol dlho v kádri reprezentačného áčka, nakoniec ho z neho vyradili pred majstrovstvami sveta vo Fínsku. Zatiaľ sa v kariére zúčastnil na jednom seniorskom šampionáte, v roku 2019 na Slovensku. „Myslím na reprezentačný dres. Je to však na realizačnom tíme reprezentácie, či ma zavolajú. Ak áno, budem sa snažiť odovzdať sto percent a zaujať,“ uzavrel Patrik Koch, aktuality.sk

X X X

Róbert Lantoši si zvyká v dvadsiatich siedmich rokoch na neobvyklú úlohu

 Róbert Lantoši možno prekvapujúco vymenil dve sezóny na farme Bostonu Bruins v Providence a ročník vo švédskej SHL za českú extraligu. Dohodol sa s Mladou Boleslavou, s ktorou začali výborne. Po dvanástich kolách sú na 3. mieste, keď strácajú dva body na vedúce Pardubice.

PREROBENÝ CENTER MÔŽE POMÔCŤ AJ REPREZENTÁCII

Mladá Boleslav je zaujímavá destinácia. Z klubu sa odrazili do boja o NHL Radim Zohorna, Miloš Kelemen a pôvodne mal doň ísť aj Pavol Regenda. „Zatiaľ je to fajn. Raz hráme dobre, inokedy horšie, ale liga je veľmi vyrovnaná a plná kvalitných hokejistov. Chceli by sme sa udržať do konca sezóny v top štvorke,“ rozhovoril sa Lantoši.

Skúsený útočník čaká na gól. V dvanástich zápasoch si pripísal sedem asistencií. „Ku gólom som blízko, len mi to tam nepadá. Z toho pramenia prihrávky. Zvykám si na rolu centra, je to úplne iný pohyb. Ako krídlo som zobral puk a rýchlo šiel do útočného pásma, teraz musím spoluhráčov istiť a spájať. V mojej hre je menej rýchlosti, skôr musím hrať viac hlavou. Zžívam sa s tým. Je to zmena, ale verím, že mi to pomôže pri defenzívnej hre a naučím sa nové veci,“ vravel odhodlane.

BOJUJE S BULY

V dvadsiatich siedmich rokoch sa dostal do neobvyklej pozície. Celú kariéru hrá na krídle a v novom klube ho posunuli na post prvého centra. „Podpísali ma ako krídlo, no prišiel jeden nový hráč a tréneri ma chceli vyskúšať v strede. Súhlasil som a odvtedy som center,“ pousmial sa útočník, ktorý, pochopiteľne, bojuje s vhadzovaniami. Má na nich úspešnosť len okolo 41 percent.

„V obrannom pásme som väčšinou krídlo. Posielajú na buly klasického centra a potom vystrieda. V útočnom pásme nemám problém. Ten skôr vzniká v strednej tretine, kde to je náročné ísť na vhadzovanie proti ostrieľaným centrom. Snažím sa hrať s rozumom, keďže som buly netrénoval dvadsať rokov. Nemám techniku, je to pre mňa niečo nové. Chcem v prvom rade trafiť puk a ísť na silových hráčov hlavou, prekabátiť ich. Dá sa to naučiť, ale som o krok, dva pozadu.“

Lantošiho výhoda je, že je otvorený novým veciam. Nechce sa zaškatuľkovať a snaží sa stále niečo naučiť. „Beriem to ako výzvu, nehľadám v tom negatíva. Môžem byť komplexnejší hráč. Som v najlepších hokejových rokoch. Samozrejme, napadnú mi myšlienky, že by som chcel hrať svoj hokej, ale takto budem vedieť, ako lepšie reagovať z oboch pozícií. Celý život sa učíme,“ povedal odhodlane.

S centrami je roky problém aj v reprezentácii. „Neviem, či by mi v národnom tíme dôverovali na tomto poste. Uvidíme. Ak sa zlepším, budem tomu otvorený. Priorita je, aby som všetko odrobil čo najlepšie v klube a od toho sa odrazil ďalej,“ vravel rodák z Prievidze.

KELEMEN AJ NEMEC MAJÚ NA NHL

Lantošimu vyhovuje prívlastok „bruslaři“, ktorý má Mladá Boleslav v názve. Klub sa roky snaží o aktívny, korčuliarsky hokej s modernými prvkami. „Snažíme sa preferovať korčuliarsky štýl. Máme veľa dobrých korčuliarov, ktorí sú silní pri hre s pukom,“ vysvetlil.

Univerzálny útočník môže porovnávať úroveň viacerých líg. Istý čas strávil v spomínanom Švédsku, zámorskej AHL a aj slovenskej extralige, kde bol líder Nitry. „Ťažko sa mi to porovnáva z inej pozície. Ak by som bol krídlo, vedel by som to lepšie povedať. Najťažšia liga však pre mňa ostáva Švédska. Tam sa chodí v hre päť na päť stále do plných. V Česku je viac šancí aj napriek tomu, že je dosť defenzívna. Nie sú tu vysoké výsledky, ale príležitostí je dostatok. Diery v obrane sa nájdu,“ zamyslel sa slovenský reprezentant.

V Nitre zažil aj obrancu Šimona Nemca a v národnom tíme si zahral na poslednom svetovom šampionáte s útočníkmi Pavlom Regendom a Jurajom Slafkovským. „Sledujem chalanov. Videl som, že Šimon, aj Miloš Kelemen šli na farmu. Myslím si, že obaja dostanú šancu v tejto sezóne v NHL. Ak dostanú príležitosť, využijú ju. Rovnako ako Palo Regenda, ktorý píše skvelý príbeh. Mne to v AHL nevyšlo, aj keď som cítil šancu, ktorá napokon neprišla. Nevadí. Všetkým chalanom držím palce,“ dodal Róbert Lantoši, aktuality.sk

X X X

 Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová môže v novej sezóne útočiť na krajanku Lindsey Vonnovú

Februárovú medailovú i výkonnostnú mizériu spod piatich kruhov v Pekingu rozohnala výkonmi v záverečnom mesiaci zimy. Mikaela Shiffrinová si predovšetkým výbornými výsledkami v rýchlostných disciplínach ukoristila veľký krištáľový glóbus. Na štvrté celkové prvenstvo vo Svetovom pohári by Američanka chcela nadviazať aj v nasledujúcej sezóne.

Po vydarenej príprave 27-ročná rodáčka z Vailu naznačila, že v novej zime túži častejšie jazdiť rýchlostné disciplíny. Zvýši sa tak aj jej šanca prekonať v historických štatistikách počtu víťazstiev v „bielom cirkuse“ krajanku Lindsey Vonnovú.

DOBRÝ POCIT Z PRÍPRAVY

Už v minulom ročníku sa Shiffrinovej podarilo prekonať jeden významný rekord. Až do januárového slalomu v Schladmingu mal najviac víťazstiev v jednej disciplíne Svetového pohára Ingemar Stenmark. Legendárny Švéd získal počas kariéry v obrovskom slalome 46 „vavrínov“. Shiffrinová ho však prekonala 47. triumfom v najtočivejšej disciplíne.

Štvornásobná celková víťazka Svetového pohára mala vo výsledkových listinách svoje meno na prvej pozícii už v 74 prípadoch. O osem menej než sa podarilo inej Američanke Lindsey Vonnovej. Blízko je už aj celkový rekordér v tejto štatistike Ingemar Stenmark (86). V minulej sezóne vyhrala Shiffrinová päť pretekov, ale jazdila oveľa menej super-G, čo by sa malo v tejto zime zmeniť. „Chýba mi ,už len’ dvanásť víťazstiev,“ zasmiala sa ironicky Shiffrinová, keď tejto otázke čelila na mediálnom dni výrobcu jej materiálu spoločnosti Atomic.

„Áno, v porovnaní so 74 triumfmi sa to môže zdať málo, ale takýto pohľad je veľmi zjednodušený. Aj po tomto počte víťazstiev dosiahnuť jedno navyše sa mi zdá veľa. Získať ich dvanásť mi príde rovnaké ako vyštverať sa na obrovskú horu. Treba ísť krok po kroku, teda od pretekov k pretekom. Sústredím sa len na to, čo príde v najbližších týždňoch a odtiaľ sa odrazím.“

 (SKORO) VŠETKO POD KONTROLOU

Mikaela Shiffrinová si po náročnej zime dopriala desaťdňový oddych na havajskom ostrove Maui. Počas leta si užila veľa zábavy po boku priateľa Aleksandra Aamodta Kildeho. S nórskym špecialistom na rýchlostné súťaže si užili napríklad zákulisie pretekov Formuly 1 na britskom okruhu Silverstone. Okrem toho spoločne poctivo trénovali v posilňovni i v septembri na snehu v Čile. Výborný lyžiarsky kemp absolvovala najväčšia hviezda zjazdového lyžovania v priebehu letných mesiacov aj vo Švajčiarsku a doma v Colorade.

„Počas tohtoročnej jarnej, letnej a jesennej prípravy som mala pocit, že len minimum vecí sa dostalo mimo kontrolu v porovnaní s minulosťou. Pomohlo mi to utvrdiť si v sebe pocit, že som len človek,“ skonštatovala Shiffrinová v nedávnom rozhovore pre web teamusa.org.

Piateho októbra odcestovala Shiffrinová so svojím tímom späť do Európy, kde sa pripravuje na sobotnú ouvertúru Svetového pohára v obrovskom slalome v rakúskom Söldene. Najrýchlejšia v nej bola v rokoch 2014 a 2021. Kým Petra Vlhová trénovala v septembri v argentínskej Ushuaii, jej najväčšia rivalka bola v Čile. Shiffrinová strávila celých 21 dní na lyžiach, keďže počasie i podmienky boli na túto športovú činnosť ideálne.

„Odniesla som si odtiaľ naozaj dobré pocity. Plynulosť oblúkov a spojitosť medzi nimi boli presne také, ako majú byť. Vždy je dobré ukončiť prípravný kemp s takýmito pocitmi.“ Do začiatku sezóny sa to ale ešte môže zmeniť. A vie to aj Shiffrinová: „Je ťažké vedieť, ako sa budem cítiť predtým, než sa objavím v pretekoch a čo sa mi bude odohrávať v hlave. Som si však istá, že budem nervózna, ale zároveň sa na prvé preteky teším.“

VIAC RÝCHLOSTNÝCH SÚŤAŽÍ

Shiffrinová sa bude tradične sústreďovať na slalom a obrovský slalom, ale uvidíme ju aj v rýchlostných disciplínach. „Je bezpečné povedať, že absolvujem nejaké zjazdy. Budem sa snažiť odjazdiť viac super-G a podľa toho uvidíme, ako sa nám do programu hodia zjazdy.“ S istotou sa však dá povedať, že Shiffrinová sa neobjaví na začiatku novembra v úvodnom zjazde novej sezóny zo Zermattu do Cervinie, ktorý je novinkou v kalendári a jeho organizácia je zatiaľ pre nedostatočné snehové podmienky otázna.

Mikaela Shiffrinová bude mať veľké ambície aj na februárových majstrovstvách sveta v Courcheveli/Meribeli a to najmä v točivých disciplínach. Objaviť by sa mala aj v super-G a kombinácii, ale s menšou mierou priority. Účasť v zjazde si zatiaľ americká hviezda necháva otvorenú.

FAVORITKY SP PODĽA ŠPORTU

MIKAELA SHIFFRINOVÁ (USA) – Američanka bude v oveľa väčšej miere jazdiť aj rýchlostné disciplíny. Najmä v super-G dokáže víťaziť a to bude jej hlavnou zbraňou v boji o veľký krištáľový glóbus.

PETRA VLHOVÁ (SR) – Slovenka má za sebou výborný prípravný kemp v Argentíne, kde s tímom pracovali aj na rýchlostných disciplínach. Prioritou by mali byť stabilnejšie výsledky v „obráku“ a zisk malého glóbusu.

FEDERICA BRIGNONEOVÁ (TAL.)  V minulej sezóne sa znovu vypracovala medzi najlepšie a to najmä v super-G, z ktorého má malý krištáľový glóbus. Zlepšenú formu mala na konci zimy aj v obrovskom slalome, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.