Maďari ‘kašlú‘ na pravidlá Únie, Slováci zas predávajú maďarské EČV, EÚ zhodla, ropovod výnimku

 Maďari zaviedli dvojaký meter na ceny benzínu. Nižšiu majú pre domácich vodičov, vyššiu pre zahraničných. To je v zásadnom rozpore s pravidlami EÚ pre voľný trh a so zákazom diskriminácie na základe národnosti. Na prihraničných pumpách sa tvorili dlhé kolóny slovenských motoristov, ktorých lákali lacné maďarské palivá. Prvoplánová populistická politika sa nevypláca. Zistili to aj Maďari, ktorí najprv zastropovali ceny palív a teraz sa snažia „hasiť“ problémy, ktoré im toto rozhodnutie prinieslo. A robia tak spôsobom, ktorý je v zjavnom rozpore so základnými pravidlami Európskej únie, týkajúcimi sa voľného obchodu a zákazu diskriminácie na základe národnosti a miesta trvalého pobytu.

Nikto nepopiera, že zastropovanie cien palív je prospešné pre všetkých motoristov, pretože v Maďarsku aktuálne zaplatia za liter paliva 480 forintov, čo je v prepočte podľa aktuálneho kurzu 1,22 eura. Na Slovensku sa v súčasnosti pohybuje cena 95-oktánového benzínu okolo hranice 1,85 eura. To značí, že na litri môžete ušetriť až 63 centov. Ak by ste natankovali 50 litrov, rozdiel bude takmer 32 eur. A to samozrejme mnohí motoristi, vrátane slovenských, bývajúcich pri hraniciach, využívali na pravidelnú „tankovaciu turistiku“.

Už od úvodných dní s tým mali problém najmä prevádzkovatelia malých púmp. Ceny palív sú totiž regulované len pre čerpacie stanice, nie pre veľkododávateľov. Môže sa tak stať – a aj sa dialo, že čerpačky museli nakupovať palivo za ceny, pri ktorých sú výrazne stratové. Aby sa neobmedzila dostupnosť palív, navyše nesmeli zastaviť jeho predaj pod hrozbou straty licencie. To mnohé z nich priviedlo do existenčných problémov, aj keď sa im štát snažil túto stratu čiastočne kompenzovať.

Maďari samozrejme nechcú dotovať tankovanie zahraničných vodičov, preto sa najprv pokúsili obmedziť množstvo tankovaného paliva na 10 litrov, čo však nebolo pohodlné a nefungovalo to. Preto prišiel Viktor Orbán s nápadom na zákaz tankovania zahraničných vodičov na pumpách v Maďarsku, čo bolo prirodzene v praxi nerealizovateľné. To sa však rýchlo zmenilo na zavedenie dvojitej ceny. Autá s maďarskými značkami môžu tankovať za zastropovanú cenu, autá s nemaďarskými za komerčnú. Aktuálne priemerné ceny palív v Maďarsku rastú. V sieti OMV napríklad dnes (30. 5.) stál 95-oktánový benzín „pre nemaďarov“ 708,1 forintu, čo zodpovedá cene 1,8 eura za liter.

Takýto dvojitý meter je však v rámci EÚ v rozpore s jej pravidlami pre voľný trh. Podobne pred časom uvažovalo aj Nemecko, ktoré chcelo svoju diaľničnú sieť spoplatniť pre cudzincov. Narazili však na všeobecný odpor a Rakúsko ho dokonca zažalovalo. Najvyšší súd Európskej únie dal Rakúsku za pravdu a vyhlásil, že ide o diskrimináciu na základe pôvodu a trvalého pobytu, ktoré je v EÚ nezákonná./agentury/

X X X

EÚ sa zhodla na ropnom embargu, ropovod bude mať dočasnú výnimku

Summit Európskej únie v noci na utorok našiel zhodu na embargu, ktoré sa bezprostredne dotkne viac ako dvoch tretín dovozu ruskej ropy. Oznámil to šéf vrcholných únijných schôdzok Charles Michel. Cieľom je podľa neho čo najviac zvýšiť tlak na Rusko, aby ukončilo svoju vojnu na Ukrajine.

Lídri sa zhodli na tom, že dvadsaťsedmička zakáže dovoz ruskej ropy tankermi, preprava ropovodom Družba má dostať časovo obmedzenú výnimku. Maďarsko trvá na uistení, že v prípade výpadku či zastavenia ropovodov bude môcť doviezť ruskú ropu iným spôsobom alebo že mu ju poskytnú ďalšie únijné štáty.

Michel doplnil, že sankčný balík, ktorému dali šéfovia štátov a vlád teraz zelenú, obsahuje aj ďalšie tvrdé opatrenia, vrátane odpojenia významnej ruskej banky Sberbank od medzinárodného platobného systému SWIFT.

Rozhodnutie šéfov štátov a vlád európskeho bloku uvítala šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. „Prakticky to ku koncu roka zastaví približne 90 percent ropných importov z Ruska do EÚ,“ poznamenala na twitteri.

Michel doplnil, že sankčný balík, ktorému dali šéfovia štátov a vlád teraz zelenú, obsahuje aj ďalšie tvrdé opatrenia, vrátane odpojenia významnej ruskej banky Sberbank od medzinárodného platobného systému SWIFT. Ďalšími bodmi je zákaz troch ruským štátom vlastnených vysielacích spoločností a sankcie namierené proti konkrétnym osobám, zodpovedným za vojnové zločiny na Ukrajine.

„Dohoda na zákaze exportu ruskej ropy do EÚ,“ uviedol Michel s tým, že únia svojim rozhodnutím odsekne významnú časť financovania ruského vojnového stroja./agentury/

X X X

Premiér Heger presviedčal Orbána pri rope: Chcel som ho dostať na palubu

 Viktor Orbán ešte pred stretnutím s Eduardom Hegerom pre médiá vyhlásil, že „momentálne nevidí žiaden kompromis“. Slovenský premiér Eduard Heger sa po príchode na mimoriadny summit EÚ v Bruseli stretol s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. V rámci samostatných rokovaní sa ho pokúsil presvedčiť, aby Maďarsko súhlasilo s kompromisným návrhom na ropné embargo EÚ voči Rusku. Informuje o tom spravodajca TASR.

Heger zopakoval svoju predošlú pozíciu, že Slovensko ako krajina bez prístupu k moru potrebuje zabezpečiť alternatívy k ruskému plynu a rope a zaistiť tak dostatok dodávok pre občanov Slovenska.

„Preto aj dnes budem trvať na solidarite v prípade nejakých náhlych výpadkov,“ uviedol s odkazom na možnosť, že Slovensku v prípade núdze pomôžu s dodávkami plynu a ropy ostatné členské krajiny Únie.

Zároveň zdôraznil, že na žiadosť maďarskej strany sa tesne pred summitom stretol s Viktorom Orbánom na separátnych rokovaniach.

„Mojim cieľom bolo dostať ho na palubu, pretože je dôležitá jednota a potrebujeme prijať šiesty balík sankcií. Pretože si uvedomujeme, že tieto peniaze, ktoré platíme za ruskú ropu a plyn financujú ruskú vojnu na Ukrajine. To bol cieľ našich diskusií a verím, že sa to podarí,“ uviedol Heger.

Nespresnil však ako na jeho snahy reagoval Viktor Orbán a či naznačil ochotu na kompromisnú dohodu na úrovni EÚ ešte počas tohto summitu.

Orbán ešte pred stretnutím s Hegerom pre médiá vyhlásil, že „momentálne nevidí žiaden kompromis“.

Nádej, že sa podarí dosiahnuť dohodou na summite vyjadril francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorého krajina prišla v predošlých dňoch s kompromisným návrhom udeliť výnimku z embarga na ruskú ropu pre dodávy prúdiace cez ropovod Družba, čo sa týka Maďarska, ale aj Slovenska.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pred novinármi uviedla, že možnosť kompromisnej dohody vidí v časovom horizonte do 48 hodín. Čo znamená, že ak sa dohoda o šiestom sankčnom balíku nezrodí v pondelok a utorok počas rokovaní šéfov vlád a štátov EÚ, prijmú ju následne až veľvyslanci pri EÚ (COREPER).

Belgický premiér Alexander De Croo bol ešte skeptickejší a možnosť prijatia „tých správnych rozhodnutí“ posunul na „niekoľko dní až týždňov“.

Heger pred začatím summitu rovnako naznačil, že Slovensko pri rokovaniach o potravinovej bezpečnosti podporí koridory, ktoré majú pomôcť vývozu ukrajinskej pšenice na svetové trhy, „aby Afrika nehladovala“ a Európa následne nečelila novej vlny migrácie. Rovnako uviedol, že podporí integračné ambície Ukrajiny, lebo Slovensko chce mať za suseda stabilného a prosperujúceho partnera./agentury/

X X X

Na jedno tankovanie zľava 5 až 10 eur. SaS predstavila návrh zlacnenia palív

„Bohatý štát, ktorý vďaka inflácii a oživeniu spotreby prišiel k dodatočným daniam (+10+5 = 15 mil. eur mesačne) ako slepé kura k zrnu, by sa mal podeliť s platiteľmi a hlavne chudobným uľaviť nižšou daňou (8 mil. eur na spotrebnej dani a DPH), nie ju držať najvyššej úrovni v regióne,“ argumentuje na sociálnej sieti poslanec SaS Marián Viskupič.

Viskupič zverejnil na sociálnej sieti návrh, ktorý ponúkajú koaličným partnerom. „Na kompenzovanie nárastu konečných cien palív sme navrhli zníženie DPH (potreba individuálnej výnimky EK, odmietnuté ministrom financií). Ako ďalšiu možnosť sme navrhli a v súčasnosti diskutujeme o znížení spotrebnej dane,“ konkrétne:

na benzín z 51,4 centa na 43 centov/1liter, na naftu z 36,8 centa na 34 centov/1liter

Viskupič tvrdí, že v oboch prípadoch má EÚ stanovený limit (minimálnu spotrebnú daň) na úrovni 36 centov pre benzíny a 33 centov pre naftu.

Poslanec pritom argumentuje tým, že v stredoeurópskom regióne má Slovensko dlhodobo najvyššiu spotrebnú daň na benzín a ako jediné v regióne neprijalo žiadnu kompenzáciu.

Na 100 litroch paliva by po prijatí návrhu podľa prepočtov poslanca spotrebiteľ ušetril 10 eur, pri menšej nádrži malých áut pri natankovaní 50 litrov by jednorázovo ušetril 5 eur./agentury/

X X X

Vzdušný priestor Taiwanu narušilo 30 čínskych bojových lietadiel

Vzdušný priestor Taiwanu narušilo v pondelok 30 čínskych bojových lietadiel. Oznámilo to v v pondelok taiwanské ministerstvo obrany, podľa ktorého k čínskym strojom vzlietli taiwanské stíhačky.

Išlo o najväčšie narušenie vzdušnej obrannej zóny Taiwanu od januára, keď do nej Peking vyslal až 39 lietadiel, napísala agentúra Reuters.

Čínske lietadlá, medzi ktorými boli stíhačky, stroje určené na elektronický boj, lietadlá včasnej výstrahy a protiponorkové lietadlá, preleteli severovýchodne od Taiwanom kontrolovaných Prataských ostrovov ležiacich v Juhočínskom mori, teda ďaleko od samotného Taiwanu.

Ich prelet monitorovali taiwanské systémy protivzdušnej obrany.

Čínska komunistická vláda sa zatiaľ k pondelkovému preletu nevyjadrila. V minulosti však tvrdila, že takéto prelety sú súčasťou cvičení zameraných na posilnenie obranyschopnosti Číny.

Taiwan hlási prieniky čínskych lietadiel do svojej vzdušnej obrannej zóny už asi dva roky. Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia a nevylučuje ani použitie vojenskej sily voči tomuto de facto nezávislému ostrovu./agentury/

X X X

Nór a Dán si zahrajú v Paríži o semifinále. Rus Medvedev skončil

Do štvrťfinále Roland Garros postúpil nórsky tenista Casper Ruud a prekvapivo aj Dán Holger Rune. Vo večernom zápase si Marin Čilič hladko poradil s dvojkou rebríčka Daniilom Medvedevom 6:2, 6:3, 6:2.

V súboji o postup do semifinále Roland Garros tak na seba narazia Ruud a a Rune a krajina zo severnej Európy bude mať s istotou v Paríži semifinalistu.

Ruud je prvým Nórom, ktorý na antukovom vrchole sezóny postúpil medzi elitnú osmičku. „Splnil sa mi sen postúpiť do štvrťfinále niektorého z grandslamových turnajov.

Pre zranenie som sa musel odhlásiť z Australian Open, o to väčšiu motiváciu som mal uspieť v Paríži. Vo štvrtom sete som si dnes trochu skomplikoval situáciu, no za stavu 5:3 som to už dotiahol do úspešného konca,“ uviedol Nór v prvom pozápasovom interview.

Ďalšie štvrťfinále zaobstarajú Rus Andrej Rubľov s Marinom Čiličom. Chorvátsky tenista nečakane hladko vyradil svetovú dvojku Daniila Medvedeva 6:2, 6:3, 6:2.

X X X

Dcéra miliardára v Paríži vo štvrťfinále. Vyrovnala svoje maximum

Jessica Pegulová je dedičkou impéria s hodnotou 4,5 miliardy dolárov. Napriek tomu prežíva najlepšie tenisové obdobie a na Roland Garros zabojuje o semifinále.

Pegulová dosiahla postupom do štvrťfinále svoj najlepší výsledok v Paríži a vyrovnala grandslamové maximum, ktorým boli doteraz dve účasti medzi osmičkou najlepších na Australian Open. 28-ročná tenistka si v 4. kole poradila s Irinou-Cameliou Beguovou 4:6, 6:2, 6:3 a vo štvrťfinále narazí na svetovú jednotku Igu Swiatekovú z Poľska.

dvojhra – osemfinále:
Iga Swiateková (Poľ.-1) – Čeng Čchin-wen (Čína) 6:7 (5), 6:0, 6:2, Jessica Pegulová (USA-11) – Irina-Camelia Beguová (Rum.) 4:6, 6:2, 6:3, Veronika Kudermetovová (Rus.-29) – Madison Keysová (USA-22) 1:6, 6:3, 6:1, Daria Kasatkinová (Rus.-20) – Camila Giorgiová (Tal.-28) 6:2, 6:2

Otec americkej tenistky Terrenc Pegula je majiteľom tímu NFL Buffalo Bills, NHL Buffalo Sabres aj lakrosového klubu Buffalo Bandits. Majetok zarobil pôsobením v ťažobnom a energetickom priemysle a do vlastnenia športových klubov sa vrhol až v poslednom desaťročí./agentury/

X X X

Maďarsko odmieta kompromis, EÚ na ruské ropné embargo hrozí kolaps

Plány Európskej únie na uvalenie embarga na ruskú ropu balansujú na pokraji krachu v pondelok, pred samitom lídrov členských štátov, ktorý sa bude konať neskôr počas dňa. EÚ dúfala, že sa do konca roka zastaví nákup ruskej ropy a rafinovaných produktov. Nový balík sankcií, v poradí už šiesty od februárovej invázie Ruska na Ukrajinu, si však vyžaduje jednomyseľnú podporu všetkých členských štátov, ale Maďarsko a v menšej miere aj Česko a Slovensko boli proti. Všetky tri vnútrozemské krajiny sú historicky závislé od dodávok ruskej ropy cez ropovod Družba zo sovietskej éry.

Rúcanie európskej jednoty

Nemecký vicekancelár Robert Habeck v nedeľu na tlačovej konferencii varoval, že európska jednota „sa začína opäť rúcať“ po tom, ako sa na rokovaniach diplomatov nepodarilo prekonať maďarský odpor napriek návrhom na odloženie embarga pre tieto tri stredoeurópske štáty.

Neschopnosť dohodnúť sa na zákaze ruskej ropy viedla podľa rôznych správ k oslabeniu balíka aj v iných ohľadoch. Z návrhu napríklad vypadol aj zákaz ruských investícií do európskych nehnuteľností.

Najvyšší diplomat EÚ Josep Borrell je napriek tomu stále optimistický a dúfa, že by sa v pondelok mohla dosiahnuť dohoda. „Myslím si, že dnes popoludní budeme môcť ponúknuť lídrom členských štátov dohodu,“ povedal Borrell pre francúzsku rozhlasovú stanicu France Info.

Nákupy ruskej ropy a plynu v Európe generujú pre Kremeľ príjmy približne vo výške 1 miliardy USD (932,66 milióna eur) denne a sú najväčším samostatným zdrojom devíz pre Rusko. Podľa údajov ministerstva financií sa ruské výdavky na obranu v apríli v dôsledku vojny viac ako zdvojnásobili na 300 miliónov USD denne.

Ojedinelý spojenec

Vojna na Ukrajine podnietila štáty EÚ, aby sa pokúsili rýchlo znížiť svoju závislosť od dovozu energií z Ruska vrátane zemného plynu.

Maďarsko, ktorého vodca Viktor Orbán je ojedinelým spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina v Európe, však argumentuje, že nemôže podporiť plán EÚ v navrhovanej forme, pretože by to „úplne zničilo“ bezpečnosť jeho dodávok energie.

Brusel ponúkol Maďarsku a Slovensku ročný odklad a Českej republike polročný na postupné ukončenie dovozu ruskej ropy, to však nepresvedčilo Budapešť, aby ustúpila.

Maďarsko požaduje výnimku z embarga najmenej na štyri roky a chce 800 miliónov eur z fondov EÚ na prestavbu rafinérie a zvýšenie kapacity ropovodu z Chorvátska. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg, aktuality.sk

X X X

#Allforjan: Skončilo sa vyšetrovanie Kočnerovej kauzy, do ktorej sa najprv polícii nechcelo. Rozhýbal ju až Kuciak

Plány Európskej únie na uvalenie embarga na ruskú ropu balansujú na pokraji krachu v pondelok, pred samitom lídrov členských štátov, ktorý sa bude konať neskôr počas dňa.

EÚ dúfala, že sa do konca roka zastaví nákup ruskej ropy a rafinovaných produktov. Nový balík sankcií, v poradí už šiesty od februárovej invázie Ruska na Ukrajinu, si však vyžaduje jednomyseľnú podporu všetkých členských štátov, ale Maďarsko a v menšej miere aj Česko a Slovensko boli proti. Všetky tri vnútrozemské krajiny sú historicky závislé od dodávok ruskej ropy cez ropovod Družba zo sovietskej éry.

Rúcanie európskej jednoty

Nemecký vicekancelár Robert Habeck v nedeľu na tlačovej konferencii varoval, že európska jednota „sa začína opäť rúcať“ po tom, ako sa na rokovaniach diplomatov nepodarilo prekonať maďarský odpor napriek návrhom na odloženie embarga pre tieto tri stredoeurópske štáty.

Neschopnosť dohodnúť sa na zákaze ruskej ropy viedla podľa rôznych správ k oslabeniu balíka aj v iných ohľadoch. Z návrhu napríklad vypadol aj zákaz ruských investícií do európskych nehnuteľností.

Najvyšší diplomat EÚ Josep Borrell je napriek tomu stále optimistický a dúfa, že by sa v pondelok mohla dosiahnuť dohoda. „Myslím si, že dnes popoludní budeme môcť ponúknuť lídrom členských štátov dohodu,“ povedal Borrell pre francúzsku rozhlasovú stanicu France Info.

Nákupy ruskej ropy a plynu v Európe generujú pre Kremeľ príjmy približne vo výške 1 miliardy USD (932,66 milióna eur) denne a sú najväčším samostatným zdrojom devíz pre Rusko. Podľa údajov ministerstva financií sa ruské výdavky na obranu v apríli v dôsledku vojny viac ako zdvojnásobili na 300 miliónov USD denne.

Ojedinelý spojenec

Vojna na Ukrajine podnietila štáty EÚ, aby sa pokúsili rýchlo znížiť svoju závislosť od dovozu energií z Ruska vrátane zemného plynu.

Maďarsko, ktorého vodca Viktor Orbán je ojedinelým spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina v Európe, však argumentuje, že nemôže podporiť plán EÚ v navrhovanej forme, pretože by to „úplne zničilo“ bezpečnosť jeho dodávok energie.

Brusel ponúkol Maďarsku a Slovensku ročný odklad a Českej republike polročný na postupné ukončenie dovozu ruskej ropy, to však nepresvedčilo Budapešť, aby ustúpila.

Maďarsko požaduje výnimku z embarga najmenej na štyri roky a chce 800 miliónov eur z fondov EÚ na prestavbu rafinérie a zvýšenie kapacity ropovodu z Chorvátska. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg, aktuality.sk

X X X

 #Allforjan: Skončilo sa vyšetrovanie Kočnerovej kauzy, do ktorej sa najprv polícii nechcelo. Rozhýbal ju až Kuciak

Kauza Donovaly sa mohla skončiť ešte skôr, ako sa vôbec poriadne začala. Pôvodný vyšetrovateľ Štefan Jombík totiž stíhanie stopol. Po článku Jána Kuciaka mu prokurátor prípad vzal a dal pokyn obviniť Mariana Kočnera.

V kauze hotelov na Donovaloch mal Marian Kočner pripraviť štát o milióny eur. Nechýbalo však veľa a celý prípad by zapadol prachom. Na NAKA ho totiž na stôl dostal Štefan Jombík, označovaný ako jeden z dvorných vyšetrovateľov Mariana Kočnera. Hoci išlo o vážne podozrenia, policajt trestné stíhanie zastavil. Situácia sa zmenila až po tom, čo novinár Ján Kuciak krok po kroku rozobral jeho rozhodnutie a v šiestich bodoch upozornil na zjavné nezrovnalosti.

Vtedy zasiahol prokurátor, Jombíkovi prípad odňal a dal pokyn obviniť Mariana Kočnera. Toto sa stalo v auguste 2017. Dnes – päť rokov po tomto rozhodnutí a niekoľkých výmenách vyšetrovateľov – je prípad na konci. Pre Aktuality.sk to potvrdila polícia aj Úrad špeciálnej prokuratúry.

„Vyšetrovateľ považuje vyšetrovanie za skončené. V súlade s ustanoveniami Trestného poriadku umožnil oprávneným osobám v primeranej lehote preštudovať spis a podať návrhy na doplnenie vyšetrovania. Vzhľadom na rozsah spisového materiálu možno ukončenie preštudovania predpokladať v priebehu júna tohto roku. Následne vyšetrovateľ predloží spis prokurátorovi s návrhom na príslušné rozhodnutie,“ informoval hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

V tomto prípade je pravdepodobné, že vyšetrovateľ pošle prokurátorovi návrh na podanie obžaloby – ak sa s ním stotožní, môže podať obžalobu na súd.

 Wellnes pre náš hotel

Súčasťou prípadu sú dve daňové kauzy, ktoré vzájomne súvisia. Donovaly samotné sa týkajú Kočnerových hotelov Šport a Residence, ktoré v rokoch 2010 a 2012 zmenili majiteľa hneď trikrát. Výsledkom transakcií boli vratky DPH za 8 miliónov eur a rovnaká strata na strane štátu. Podľa podozrení polície pritom hotely celý čas ovládal Kočner.

Kuciak v článku upozornil aj na to, že Kočner sa v roku 2016 priznal k ovládaniu minimálne jedného z hotelov priamo na tlačovej besede. Stalo sa to počas jeho reakcie na slová Borisa Kollára, ktorý ho v tom čase obvinil, že má vplyv na ministerstve pôdohospodárstva, z čoho aj finančne profituje.

Kočner vzápätí na tlačovej konferencii vyhlásil, že Kollár klame. Ako dôkaz vytiahol prípad, keď žiadal o eurofondy a nedostal ich.

„Minulý rok sme požiadali cez Pôdohospodársku platobnú agentúru, ktorá patrí pod ministerstvo pôdohospodárstva, o pridelenie eurofondov na výstavbu nového wellness centra na Donovaloch,“ povedal Kočner. A dodal, že malo ísť o wellness centrum, „ktoré malo slúžiť nielen pre náš hotel, ale malo slúžiť pre celú obec Donovaly“.

 Rovnaký rukopis, rovnaký Kočner

Obvineniu z neodvedenia dane a poistného, ktoré vzniesol vyšetrovateľ ešte v roku 2017, čelili okrem Kočnera aj Jana Šlachtová a Peter Pecha. Neskôr sa vyšetrovanie spojilo aj s prípadom golfového areálu v Báči, ktorý tiež ako prvý podrobne opísal Ján Kuciak.

Oba prípady totiž spája nielen meno Mariana Kočnera, ale aj rovnaký rukopis. S tým rozdielom, že tu štát prišiel o štyri milióny eur, pretože pôvodný vlastník firma Welten nemala peniaze na zaplatenie dane.

„Práve Kočner bol hlavným hýbateľom kauzy okolo golfového areálu v obci Báč, neďaleko Bratislavy. Najskôr cez záložné právo ovládol firmu, ktorá ho vlastnila, potom predal jej akcie a záložné právo previedol na schránkovú firmu, aby nakoniec po dražbe areál za zlomok skutočnej ceny kúpil,“ napísal Ján Kuciak.

V tomto prípade Kočnerovi vzniesli obvinenie až po vražde investigatívneho novinára. Medzičasom ho už právoplatne odsúdili v kauze zmenky televízie Markíza a aktuálne stojí pred súdom ako obžalovaný z objednávky vraždy Jána Kuciaka aj pôvodného dozorového prokrátora jeho ekonomických káuz Maroša Žilinku.

 Pomoc z Malty

V kauze golfového areálu v Báči čelia obvineniu z poškodzovania veriteľa tri osoby, popri Kočnerovi a Pechovi je to aj advokát Ján F. Medzi poslednými dôkazmi, ktoré si vyšetrovateľ v tejto kauze zabezpečil, bola medzinárodná právna pomoc z Malty.

Práve na Malte žije Kočnerov dnes už bývalý zať Christian Ellul – exmanžel Karolíny Kočnerovej, ktorý vystupoval v celej schéme ako zakladateľ a správca Kočnerových „offshoreových“ firiem. Pre slovenskú políciu teda mohol byť zdrojom zaujímavých informácií.

Maltský právnik sa od Kočnera odstrihol po vražde Jána Kuciaka. Podozrenie, že nitky vedú k jeho bývalému svokrovi a klientovi, totiž značne poškodilo aj jeho biznis.

Muži spolu komunikovali cez aplikáciu WhatsApp lámanou nemčinou. „Už to nie je smiešne Marian, som vo všetkých novinách a prečo? Nikdy som nič zlé neurobil,“ hneval sa Christian Ellul v správe z 1. marca 2018.

Citlivý na Midas

Ďalšia správa na linke Kočner – Ellul sa týkala Kočnerovho dvorného účtovníka Petra Pechu. „Môžeš povedať Pechovi, že s tým už nemám nič spoločné. Nechcem mať nič spoločné s IFGL, Port Services, ani inými tvojimi spoločnosťami na Slovensku,“ písal Kočnerovi jeho bývalý zať.

Z komunikácie oboch mužov vyplýva, že Kočnerove dcéry Andrea a Karolína sú – alebo boli – jedinými užívateľkami konečných výhod spoločnosti Midas.

K firme Midas sa oficiálne nikto nehlásil, figurovala však vo viacerých prípadoch spájaných s Kočnerom: v kauze pozemkov v Pezinkuzmeniek Markízy alebo golfového areálu Welten v Báči. Práve po otázkach na firmu Midas investments sa Kočner začal Kuciakovi vyhrážať, že začne hľadať špinu naňho aj jeho rodinu, aktuality.sk

X X X

Referendum musí byť podľa Hlasu len o predčasných voľbách, iné otázky odmietajú

Referendum by malo mať len jeden cieľ, a to predčasné voľby. Tvrdí to mimoparlamentný Hlas-SD s tým, že aby bolo referendum úspešné, petícia by sa mala venovať len tejto otázke.

Nechce, aby obsahovalo ďalšie otázky, pretože sa doň nemajú vnášať ideologické záležitosti. Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini preto vyzval všetky strany na spoluprácu v tomto duchu. Pripustil, že skoncipovať referendovú otázku môže byť náročné, keďže by mala obsahovať aj zmenu Ústavy SR a zároveň aj žiadosť ľudí o ukončenie aktuálneho volebného obdobia a vypísanie predčasných parlamentných volieb.

Temná koalícia

„Ak by sa do referenda začali vkladať rôzne názory, hodnotové otázky, ideologické postoje, môže to významným spôsobom ohroziť akúkoľvek úspešnosť referenda,“ vyhlásil Pellegrini na tlačovej konferencii. Mnohí ľudia si podľa neho želajú pád vlády, no prípadné ďalšie otázky by ich mohli od účasti na referende odradiť.

Téma referenda je podľa Pellegriniho opäť aktuálna aj z dôvodu vytvárania tzv. „temnej koalície“, keď sa časť koalície spája s „fašistami“ a ĽSNS. Tvrdí, že okrem podpory tzv. protiinflačného balíčka podržali títo poslanci koalíciu aj v prípade nového šéfa Najvyššieho kontrolného úradu. Do funkcie plénum zvolilo koaličného kandidáta Ľubomíra Andrassyho, hoci sa hovorilo o tom, že post má patriť opozícii. Ak by mali zásadné veci závisieť od hlasov ĽSNS, treba podľa Pellegriniho ukončiť volebné obdobie, hoci by sa tak stalo len na krátky čas pred riadnymi voľbami.

Zbytočné napätie

Šéf Hlasu-SD vyzval strany, aby nepolitikárčili. „Nech si nikto neuzurpuje právo na referendum,“ povedal. Tento týždeň chce strana rokovať so Smerom-SD. Pellegrini nechce, aby Smer-SD prišiel s ďalšími otázkami, ktoré by napríklad reagovali na vojnový konflikt. Vyvolávalo by to zbytočné napätie. „Moji kolegovia sú pripravení s nimi na dennej báze online rokovať,“ povedal Pellegrini.

Začiatkom roka hovorila opozícia o referende s otázkou o zmene ústavy a tiež s otázkou o amerických základniach. Hlas-SD vtedy chcel pridať otázku sociálneho charakteru. Pellegrini povedal, že od tohto už upustili.

Po tom, ako opozícia vyzbierala podpisy na vyhlásenie referenda o predčasných voľbách, sa prezidentka Zuzana Čaputová obrátila na Ústavný súd SR. Ten v júli 2021 skonštatoval, že navrhovaná referendová otázka o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR je protiústavná. Niektorí koaliční predstavitelia vtedy pripúšťali zmenu ústavy tak, aby sa mohlo vypísať referendum o predčasných voľbách, aktuality.sk

X X X

Vedci: Vakcíny chránia, ale dlhodobý covid je hrozbou aj pre očkovaných

Pred dlhodobým ochorením koronavírusu nemusí zabrániť ani očkovanie. Tvrdia to vedci, ktorí sa opierajú o dáta 13 miliónov amerických veteránov.

Aj u očkovaných ľudí s miernym priebehom covidu sa môžu často vyskytovať dlhodobé problémy. Súvisia so srdcom, mozgom, pľúcami či ďalšími časťami tela.

Vedci skúmali 13 miliónov veteránov a ich závery hovoria o tom, že očkovanie proti koronavírusu znižuje riziko úmrtia o 34 % a pravdepodobnosť ochorenia dlhým covidom o 15 % v porovnaní s neočkovanými pacientmi.

Štúdia tiež uvádza, že vakcíny sú najúčinnejšie pri prevencii najhorších prejavov dlhého covidu. Ide o pľúcne ťažkosti a poruchy zrážanlivosti krvi. Ich výskyt sa u očkovaných znížil približne o 49 %, respektíve o 56 %. Výsledky štúdie publikovali 25. mája v časopise Nature Medicine.

„Očkovanie je aj naďalej zásadne dôležité v boji proti Covidu-19,“ zdôraznil hlavný autor štúdie Ziyad Al-Aly. Vedec pracuje ako klinický epidemiológ na Washingtonskej univerzite.

Očkovanie ako prevencia

„Očkovanie znižuje riziko hospitalizácie a úmrtia. Vyzerá to ale, že vakcíny poskytujú iba slabú ochranu proti dlhodobému ochoreniu covidom. Ľudia, ktorí sa zotavia z tejto choroby, by mali aj naďalej sledovať svoj zdravotný stav a navštíviť svojho lekára, pokiaľ im pretrvávajúce príznaky sťažujú vykonávanie každodenných činností,“ odporúčal.

Vedci považovali pacientov za plne očkovaných – pokiaľ dostali dve dávky vakcíny Moderna, Pfizer-BioNTech alebo jednu dávku Johnson & Johnson. Počas výskumu neobsahovala databáza štúdie informácie o tom, či dostali aj posilňovacie dávky.

„Teraz, keď vieme, že Covid-19 môže mať dlhodobé zdravotné následky aj u očkovaných, musíme prikročiť k vývoju stratégií, ktoré zmiernia následky. A to aj v dlhšom časovom horizonte. Pretože sa nezdá, že by Covid-19 v dohľadnej dobe zmizol,“ povedal Al-Aly. „Musíme urýchlene vyvinúť a nasadiť ďalšie vrstvy ochrany, ktoré by sa mali začať využívať, aby sa znížilo riziko dlhodobého covidu.“

Infikovanie covidom

Medzi tieto nové druhy obrany by mohli patriť napríklad už dlhšiu dobu diskutované „nosné“ vakcíny, ktoré by boli účinnejšie pri predchádzaní nákazy ako tie súčasné. Prípadne iné typy liekov zamerané špeciálne práve na minimalizáciu rizík dlhého covidu.

„Vyzerá to, že možnosť nakaziť sa covidom je v dnešnej dobe nevyhnutná,“ poznamenal Al-Aly s tým, že u ôsmich až dvanástich percent očkovaných, ktorí sa nakazia, môže dôjsť k rozvoju dlhého covidu.

„Náš súčasný prístup pravdepodobne povedie k tomu, že tu bude veľa ľudí s chronickými problémami, pre ktorých nie je žiadna liečba. Z niektorých z nich sa stanú invalidi. To bude mať vplyv nielen na zdravie týchto ľudí, ale aj na ich pracovnú schopnosť, dĺžku života, ekonomickú produktivitu av dôsledku aj na spoločenský blahobyt. Musíme viesť otvorenú celonárodnú diskusiu o dôsledkoch nášho súčasného prístupu,“ vysvetľuje vedec.

Údaje miliónov pacientov

Vedci pri štúdii analyzovali lekárske záznamy viac ako trinástich miliónov veteránov. Záznamy sú v databáze vedenej americkým ministerstvom pre záležitosti veteránov, čo je najväčší integrovaný systém poskytovania zdravotnej starostlivosti v USA.

Vedci skúmali údaje 113 474 neočkovaných pacientov s covidom a 33 940 očkovaných pacientov, u ktorých došlo k prelomovej infekcii. Bolo to v období od 1. januára do 31. októbra 2021.

Išlo väčšinou o starších mužov bielej pleti. Ale experti analyzovali aj údaje z viac ako 1,3 milióna žien a dospelých všetkých vekových kategórií a rás.

Štúdia nezahŕňala údaje, ktoré by sa týkali variantu omikron. Tá sa totiž začala šíriť až koncom roka 2021. Al-Aly ale priblížil, že predchádzajúce štúdie naznačujú, že vakcína je účinná proti všetkým súčasným variantom, aktuality.sk

X X X

Euro voči doláru výrazne oslabilo. Kde sa až zastaví pád spoločnej európskej meny?

Euro výrazne oslabilo od vlaňajška, avšak analytici nepredpokladajú, že by sa dostalo až na paritu s americkým dolárom.

Spoločná európska mena zažíva za posledné mesiace veľmi ťažké obdobie. Od začiatku minulého roka euro stratilo viac ako 16 percent a pred týždňom sa dostalo na chvíľu až pod úroveň 1,04 EUR/USD.

Za týmto veľkým výpredajom je viacero významných faktorov. Podľa analytika spoločnosti XTB Tomáša Vranku posilnenie dolára súvisí s problémami po celom svete. Americkú menu investori vo všeobecnosti považujú za takzvaný bezpečný prístav, do ktoré často pri narastajúcej neistote a nervozite zaparkujú časť svojich portfólií.

„Druhý dôvod oslabenia eura spočíva v samotnom konflikte na Ukrajine. Krajiny používajúce túto menu sú geograficky blízko a konflikt priamo spôsobuje v daných štátoch problémy, čo podkopáva ich ekonomiky,“ približuje Vranka.

Odlišná menová politika

V neposlednom rade sa pod oslabujúce euro podpisuje aj rozdielna monetárne politika. Americký Fed už v súčasnosti výraznejšie dvíha úrokové sadzby a sťahuje likviditu z obehu. Na druhej strane Európska centrálna banka (ECB) sa k týmto krokom ešte len odhodláva.

„Vyššie úrokové sadzby robia menu v danej krajine atraktívnejšou kvôli vyššiemu úročeniu, čo môže prilákať investorov, ktorí nakupujú doláre, čo opäť túto menu posilňuje,“ vysvetľuje Vranka.

Prečo obe centrálne banky postupujú tak rozdielne, pramení predovšetkým z obáv ECB.

„Primárnym dôvodom je udržiavanie úrokových sadzieb nízko napriek rastúcej inflácii. ECB sa bojí, že zvyšovaním sadzieb by odštartovala finančnú krízu, keďže predovšetkým juhoeurópske štáty sú značne zadlžené. Ochabovanie hospodárskeho rastu sledujeme v celej Európe a v horizonte jedného roka sa nedá vylúčiť ani recesia,“ hovorí analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.

Vývoj kurzu eura voči americkému doláru

Kde má euro svoje dno?

Otázne teraz zostáva, či spoločná európska mena našla svoje dno, alebo by sa mohla pozrieť na ešte nižšie úrovne, teda na paritu (kurz 1 : 1, pozn. red.) prípadne pod ňu. Na týchto hodnotách bol kurz EUR/USD naposledy pred 19 rokmi.

Podľa analytikov je však tento scenár málo pravdepodobný, aj keď v súčasnej neistej dobe sa nič nedá úplne vylúčiť.

„Teoreticky by všetky faktory mali byť započítané v aktuálnej cene a ďalší vývoj by mal závisieť od vývoja ekonomík, inflácie, rozdieloch v úročení a podobne. Momentálne má oveľa lepší fundamentálny základ dolár na rozdiel od eura. V tejto neistej dobe však len veľmi ťažko niečo predpovedať,“ dodáva Vranka.

Ani Tomčiak nepredpokladá, že by euro malo padnúť až na paritu. Tam by sa mohlo dostať jedine v prípade, ak by v eurozóne znovu vypukla dlhová kríza, ako to bolo pred desiatimi rokmi.

Exportéri sa môžu radovať

Slabé euro je dobrou správou predovšetkým pre exportné firmy, ktoré z danej situácie najviac profitujú.

„Najväčšími exportnými partnermi Únie sú USA, Veľká Británia a Čína. Euro oslabilo voči menám všetkých týchto krajín. Najviac proti doláru, a to o 12 % za posledný rok. Exportéri, ktorí predávajú na americkom trhu za tamojšie ceny, inkasujú v prepočte do eur o 12 % viac,“ hovorí Tomčiak.

Na druhej strane lacná európska mena veľmi nenahráva spotrebiteľom. Predražuje im totiž importované tovary a služby. Najviditelnejšie je to v prípade energetických surovín. Tie sa totiž obchodujú väčšinou v amerických dolároch a jeho posilňovanie tak extra navyšuje konečné ceny, aktuality.sk

X X X

Rezort životného prostredia podal podnet na neznámeho páchateľa za znečistenie Slanej

Ministerstvo životného prostredia podalo podnet na neznámeho páchateľa za znečistenie a poškodenie rieky Slaná.

Informoval o tom šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO). Zároveň skritizoval, že situácia sa začala riešiť až po troch mesiacoch.

„Slaná by mohla byť dobrým varovným príkladom, že radšej sa poučiť teraz, než pri nejakej havárii jadrovej elektrárne,“ poznamenal minister. Štátny podnik Rudné bane nesie za znečistenie rieky zodpovednosť. Má tiež podľa Budaja ochraňovať životné prostredie pred vytekaním škodlivých látok z baní. Mal by preto svoje pôsobenie a znečistenie vysvetliť.

Spolupráca na záchrane rieky

Budaj zároveň v pondelok telefonoval s maďarským ministrom pôdohospodárstva Istvánom Nagyom. Slaná tečie zo Slovenska ďalej do Maďarska, vlieva sa do rieky Tisa a potom do Dunaja. Spoluprácu na likvidácii ekologickej katastrofy na rieke Slaná žiadalo aj Maďarsko. Nagy podľa Budaja podporil úsilie MŽP zastaviť znečistenie.

Rieka Slaná sa dočervena sfarbila v polovici februára, príčinou je vytekanie banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit, ktorý v obci Nižná Slaná v okrese Rožňava fungoval do roku 2008. Výsledky rozboru vody v rieke preukázali 12-násobne prekročenú hodnotu železa. Analýza vzoriek vo vode potvrdila aj zvýšenú hodnotu mangánu, síranov a výskyt arzénu.

V sobotu sa začali práce v bani v Nižnej Slanej v okrese Rožňava. Majú výrazne prispieť k zníženiu vytekania silne mineralizovaných vôd ovplyvňujúcich kvalitu vody v rieke Slaná. Štátny podnik Rudné bane podpísal zmluvu s Hlavnou banskou záchrannou stanicou. K verejnému obstarávaniu pristúpili na základe rozhodnutia vlády a poverenia rezortom hospodárstva. Práce by mali byť ukončené do 15 dní od podpisu zmluvy.

Rudné bane zároveň podali v súvislosti so znečistením vodného toku trestné oznámenie. Podnik odmieta tvrdenia, že si nesplnil svoje povinnosti, aktuality.sk

X X X

Slovenský tender na obrnené vozidlá má favorita

 Slovensko hľadá flotilu 152 nových bojových vozidiel pechoty (BVP), vďaka ktorej by pozemné ozbrojené sily krajiny zodpovedali moderným štandardom NATO. Vozidlo Lynx KF41 od nemeckej spoločnosti Rheinmetall je favoritom tendra, keďže vyniká svojimi bojovými schopnosťami a Slovensku prinesie významné ekonomické výhody.

Lynx je najmodernejším pásovým obrneným vozidlom, ktoré sa uchádza o tender. Na rozdiel od konkurentov bolo nemecké vozidlo navrhnuté tak, aby obstálo na súčasných bojiskách a vďaka unikátnej modulárnej konštrukcii, ktorá umožňuje vozidlo prispôsobovať na konkrétne účely, je schopné čeliť novým hrozbám a prekonávať ich.

Významnú váhu v rozhodovaní ministerstva obrany o nákupe nových vozidiel má aj ekonomický potenciál jednotlivých ponúk. V tejto oblasti má nemecký gigant bezkonkurenčné kapacity – vybudoval si rozsiahlu sieť partnerstiev so slovenskými firmami a má detailne naplánované investície do miestnej ekonomiky.

Rheinmetall chce v Moldave nad Bodvou postaviť úplne nový závod na výrobu vozidiel Lynx s celkovou rozlohou 26 000 metrov štvorcových. Toto centrum vytvorí vyše 150 kvalifikovaných pracovných miest v elektrotechnike a strojárenstve. Výstavba závodu by znamenala investíciu spoločnosti vo výške 30 miliónov eur.

Investičné plány sa však nekončia v Moldave nad Bodvou. Rheinmetall chce udržať prostriedky vynaložené ministerstvom obrany v domácej ekonomike, v čom mu pomôžu partnerstvá so slovenskými firmami.

Na veľtrhu IDEB, ktorý sa konal 10. až 12. mája v Bratislave, oznámila nemecká spoločnosť šesť dohôd o podmienečných dodávkach (CSA) so slovenskými firmami. Išlo o IT spoločnosť Aliter Technologies, dodávateľa ťažkého strojárstva CSM Industry, výrobcu elektrických komponentov EVPÚ, výrobcu vojenských systémov MSM Land Systems, dodávateľa elektromechaniky Ray Service a lídra v oblasti simulačných systémov VRM.

„Podpis zmlúv s týmito partnerskými spoločnosťami dokazuje náš záväzok voči Slovensku,“ povedal Oliver Mittelsdorf, viceprezident spoločnosti Rheinmetall pre predaj taktických vozidiel. „Chceme, aby program obnovy flotily BVP bol prospešný nielen pre ozbrojené sily, ale tiež pre celú miestnu ekonomiku, a to tým, že prinesie nové pracovné miesta a príležitosti pre miestne firmy,“ dodal Oliver Mittelsdorf.

 Partnerské spoločnosti budú mať príležitosti na spoluprácu s Rheinmetallom aj nad rámec slovenského programu obmeny BVP. Integrácia do globálneho dodávateľského reťazca nemeckej spoločnosti im môže otvoriť významné exportné príležitosti v oblasti obrany po celom svete.

Firma Ray Service už tieto výhody využila. S Rheinmetallom podpísala 10. mája zmluvu v hodnote viac ako 30 miliónov eur, ktorá pokrýva dodávky pre výrobu Lynx v Maďarsku. V prípade, že si vozidlá Lynx vyberie aj Slovensko, firma získa ďalšiu 30-miliónovú zákazku.

Rheinmetall verí, že aj vďaka skúsenostiam a znalostiam miestnych firiem dokáže Slovensku ponúknuť kvalitné vozidlá Lynx, zvýšiť tak bezpečnosť krajiny, zaistiť jej ekonomickú prosperitu a ďalej prehĺbiť partnerstvo medzi Slovenskom a Nemeckom. V neistej atmosfére je Lynx príležitosťou pre Slovensko, aby sa stalo jedným z popredných centier obranného priemyslu v stredoeurópskom regióne, aktuality.sk

X X X

Český generál: V NATO sme mali 4 scenáre vojny na Ukrajine, v dvoch sme sa trafili

Ruská vojenská agresia na Ukrajine trvá vyše troch mesiacov a stále zostáva otázkou, kto ju môže vyhrať. Vyhlásil to odchádzajúci náčelník českého generálneho štábu Aleš Opata.

Otázka, kto môže vyhrať vojnu, nás bude podľa generála čakať najmä pri ďalších diplomatických vyjednávaniach.

„Pretože definícia ruského víťazstva môže byť iná, než definícia ukrajinského víťazstvá. Dnes nie sme vo fáze, aby jedna alebo druhá strana mohla definovať víťazstvo alebo porážku. Som presvedčený o tom, že Ukrajinci veria tomu, že oslobodia celú Ukrajinu od agresora. Do akej miery to budú reálne v budúcnosti, to nie som dnes schopný povedať. Ale určite to bude záležať od vojenskej pomoci, technológiách a na tom, ako budeme Ukrajinu podporovať, povedal v ČT24.

Pripomenul, že Rusi boli v istom období súčasťou partnerstva NATO a podľa jeho slov bol tiež „identifikovaní ako partneri“.

„Myslím, že ich prechod od asertívneho presadzovania politických zájmov prešiel do agresívneho v čase, keď napadli Gruzínsko. Zrejme nie úplne všetkým politickým elitám došlo, kam Rusko smeruje. Obsadenie Krymu bol jednoznačný dôkaz toho, že Rusi budú svoje požiadavky presadzovať agresívnou cestou. A to týmto spôsobom. Krym bol veľmi silný moment pre NATO, aby začalo riešiť tieto veci. To znamená, že na prelome roku 2014-2015 bolo Rusko prvýkrát definované ako protivník. Alebo ak chcete, nepriateľ. Z vojenského pohľadu to bolo veľmi jednoduché. Na druhej strane, z politického to už také nebolo,“ narážal na závislosť na ruskú ropu a plyn.

Správy o vojne

Opata poznamenal, že vojenský výbor NATO, ako jeden z výborov zostavený zo zboru náčelníkov generálnych štábov, riešil záležitosti okolo ruskej agresie na Ukrajine vlani septembri a októbri. V polovici januára prvýkrát od konca studenej vojny mimoriadne zvolali vojenský výbor náčelníkov generálnych štátov.

„Riešili sme túto situáciu a reagovali sme na spravodajské informácie z USA a Veľkej Británie. Vojenské hodnotenie bolo také, že s vysokou mierou pravdepodobnosťou dôjde k tomuto konfliktu. Nechcem hovoriť o sto, ale určite na 90 percent. Pripravili sme k tomu možné scenáre vývoja situácie na Ukrajine. Boli štyri a v dvoch sme sa trafili. Pochopiteľne, netrafili sme čas. Takže, predpoklad, že Rusko zaútočí na Ukrajinu bol z vojenského pohľadu zrejmý. A naše definície, odhady a analýzy sme prezentovali,“ pokračoval expert.

„Neprekvapilo ma, ako Ukrajinci bránia svoju vlasť,“ poznamenal Opata. Ukrajinský štát sa od roku 2014 sa na túto situáciu začal intenzívne pripravovať, uviedol.

„Myslím si, že dnes už viac ako tri mesiace intenzívne bojuje s ruskou armádou, ktorá pri slávnostných priehliadkach 9. mája na Červenom námestí dokazovala svoje silu a schopnosti. Ale ukazuje sa, že to nie je úplne pravda. Pre mňa je úplne fascinujúce aj to, ako sa Ukrajina zomkla. Tam s Ruskom nebojuje iba armáda. Bojujú všetci obyvatelia Ukrajiny, keď to budem parafrázovať. Takže Ukrajina sa na to pripravovala. Na druhej strane sa ukázalo to, akou silou zaútočilo Rusko. A ze Ukrajinci v rámci svojej prípravy vedeli, že budú bojovať s nerovným súperom a nastavili tomu systém svojej obrany v podobe manévrového boja a celého množstva ďalších detailných vecí,“ vyhlásil český generál.

Pripravená ukrajinská armáda

Je si istý, že Ukrajina bola na túto možnosť veľmi dobre pripravená „Vzhľadom na to, že s náčelníkom generálneho štábu Ukrajiny som sa naposledy stretol 14 dní pred začiatkom vojny, tak sme mali v rámci NATO a v našej najvyššej úrovni mali tieto informácie. Boli pripravení na totálnu vojnu,“ doplnil.

Dnes sa vojna u našich východných susedov dostala podľa jeho slov do „opatrebovávacej“ fázy.

„To slovo znie brutálne, ale je to tak. Ťažko odhadnúť, ako dlho bude trvať. Z môjho pohľadu je to niekoľko mesiacov. Bude to záležať od zásob, schopnosti dopĺňania, nasadzovania rezerv. A Západ s NATO musí zohrať zásadnú rolu v dodávkach vojenského materiálu a ďalšej podpory,“ uzavrel Opata, aktuality.sk

X X X

Podporu NATO určenú Ukrajine nemožno zlomiť, vyhlásil španielsky premiér Sánchez

Podporu, ktorú Severoatlantická aliancia poskytuje Ukrajine, nie je možné zlomiť a ruský prezident Vladimir Putin nedosiahne ciele, ktoré si vytýčil, keď jeho vojská 24. februára napadli Ukrajinu. Vyhlásil to v pondelok španielsky premiér Pedro Sánchez. TASR o tom informuje na základe správ agentúr Reuters a AP.

„Podporovanie Ukrajiny s odhodlaním je jediný spôsob, ako zaistiť, že si Európa a svet vybudujú nejakú budúcnosť,“ uviedol Sánchez na podujatí, ktoré sa uskutočnilo pri príležitosti 40. výročia vstupu Španielska do NATO.

Ohrozená bezpečnosť

„Dnes našu bezpečnosť ohrozuje Putinov režim, a preto je naša podpora smerovaná Ukrajine absolútna. Putinovi sa zjavne nepodarilo dosiahnuť svoje ciele, pretože sme my ako spojenci ukázali, že našu podporu nemožno zlomiť,“ vyhlásil Sánchez.

Očakáva sa, že vojna na Ukrajine a žiadosti Fínska a Švédska o vstup do Aliancie budú dominovať nadchádzajúcemu summitu NATO, ktorý sa 28. – 30. júna uskutoční v španielskom Madride.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na pondelkovom podujatí venovanému výročiu vstupu Španielska do NATO označil tento nadchádzajúci summit za „historický“, ktorý však bude poznačený „studeným závanom konfliktu“.

Právo na sebaobranu

„Na summite v Madride zmapujeme cestu vpred pre ďalšie desaťročie, nastavíme naše odstrašujúce prostriedky a obranu pre nebezpečnejší svet. Pripoja sa k nám Fínsko a Švédsko, ktoré podali historické žiadosti o vstup do našej Aliancie. Summit v Madride je dôležitou príležitosťou na opätovné potvrdenie hodnôt NATO,“ uviedol Stoltenberg.

Šéf NATO okrem toho v pondelok v Madride uviedol, že Aliancia je „pripravená brániť každý centimeter územia spojencov pred akoukoľvek hrozbou prichádzajúcou z ktoréhokoľvek smeru“. NATO tiež bude ďalej poskytovať pomoc Ukrajine, aby tak podporilo jej „právo na sebaobranu zakotvené v charte OSN“, aktuality.sk

X X X

CoFoE: Heger: Ambíciou Európskej únie by malo byť, aby sa rovnala Európe

Ambíciou Európskej únie by malo byť, aby sa rovnala Európe. Predseda vlády SR Eduard Heger to uviedol v pondelok na záverečnom hodnotiacom podujatí ku Konferencii o budúcnosti Európy (CoFoE).

Každá európska krajina, ktorá splní kritériá, by podľa Hegera mala mať možnosť stať sa členským štátom Únie.

„Pre mňa budúcnosť Európy spočíva v tom, že súčasťou Európskej únie budú krajiny ako Ukrajina, západný Balkán, ale aj Gruzínsko a Moldavsko. Taktiež vidím veľkú spoluprácu EÚ s Veľkou Britániou,“ vyhlásil.

EÚ by podľa slovenského premiéra mala pri snahe splniť kritériá podať jednotlivým krajinám bezodkladne pomocnú ruku. Vyzdvihol tiež význam jednoty. „Jednota je to, čoho sa dnes aj (ruský prezident) Vladimir Putin bojí. To, čo v skutočnosti naňho vyvíja silný tlak, to, čo si nesmieme nechať zobrať a čo potrebujeme udržať,“ zdôraznil.

Podstatné je podľa neho, aby ľudia rozumeli, čo znamená demokracia, sloboda či rešpekt k ľudským právam. Vyzdvihol význam mieru. Verí, že Ukrajina vo vojne zvíťazí nad Ruskom. Podľa neho je dosiahnutie nezávislosti od zdrojov energie z Ruska nevyhnutnosťou, aktuality.sk

X X X

NATO môže zasiahnuť do bojov na východe, tvrdí námestník šéfa aliancie

Rusko napadnutím Ukrajiny porušilo dohodu so Severoatlantickou alianciou podpísanou pred 25 rokmi, a NATO preto môže zasiahnuť do bojov vo východnej Európe. V nedeľu to v rozhovore s agentúrou AFP povedal námestník generálneho tajomníka aliancie Mircea GeoanaZápad Ukrajine, ktorú 24. februára napadlo Rusko, dodáva zbrane. Doteraz ale vylučoval priame zapojenie do bojov.

Zakladajúci akt o vzťahoch NATO s Ruskom obsahoval opatrenia, ktoré mali „zabrániť koncentrácii konvenčných síl“, najmä v strednej a východnej Európe. Rusko sa okrem iného zaviazalo, že nenapadne svojich susedov a bude udržiavať dialóg s NATO. Oba tieto záväzky podľa Geoanu ale Moskva porušila, čo „zneplatnilo obsah tohto zakladajúceho aktu“.

„Teraz nám už nič nebráni prijať razantnú pozíciu vo východnom krídle a zabezpečiť, aby bol každý štvorcový meter územia NATO chránený článkom 5,“ uviedol bývalý rumunský minister zahraničia. Článok 5 stanovuje, že ak je napadnutý jeden člen NATO, útok sa považuje za útok proti všetkým.

V roku 2017 už NATO nasadilo mnohonárodné taktické skupiny do pobaltských štátov a Poľska ako odstrašujúce opatrenie. Po začiatku aktuálnej ruskej invázie tam vyslalo posily. Vojna na Ukrajine tiež premenila postoj Švédska a Fínska k členstvu v obrannej aliancii. Obe škandinávske krajiny predtým trvali na svojej neutralite, teraz však podali prihlášky do NATO./agentury/

X X X

Minulý rok sa zo slovenského trhu stiahlo 28 liekov, uvádza v správe štátny ústav

Zo slovenského trhu pre nedostatočnú kvalitu museli minulý rok stiahnuť 28 liekov, čo je dvakrát viac ako v roku 2020. Vyplýva to z výročnej správy Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) za rok 2021.

Celkovo prijal ústav 243 hlásení o nedostatkoch liekov z medzinárodných liekových agentúr. Z nich bolo 157 prvej triedy urgentnosti, čo je podľa ŠÚKL nedostatok v kvalite, ktorý predstavuje potenciálne ohrozenie života alebo poškodenie zdravia.

Najčastejšie sa hlásila prítomnosť nečistoty nad povolený limit, nesúlad so špecifikáciou lieku v parametroch rozpustnosť, obsah liečiva, prítomnosť cudzorodých častíc, mikrobiálna kontaminácia či nesúlad s požiadavkami správnej výrobnej praxe výrobcov liekov alebo výrobcov API.

Minulý rok zrušil ústav registráciu 283 liekom a vydal 347 rozhodnutí o registrácii nových liekov. „Štatistiky sú podobné ako v roku 2020, keď bolo vydaných 323 rozhodnutí o registrácii nových liekov, 301 liekom bola zrušená registrácia,“ ozrejmil ŠÚKL na webe, aktuality.sk

X X X

Štát postaví nájomné byty: Analytik upozorňuje Slovákov na riziká

Poslanci pred pár dňami schválili zákon, ktorý umožní stavať nájomné byty. Ľudia majú mať záruku dlhodobého bývania a regulované nájomné. Nové nájomné byty sa podpíšu pod ceny za nové bývanie, hovorí finančný analytik Marián Búlik.

Nájomných bytov má byť do 5 rokov postavených 10-tisíc, čo je výrazne menej ako sľubovaných 25-tisíc ročne.

„Napriek tomu, ak by tento program naozaj priniesol tieto stovky až tisícky bytov na trh, ľudia, ktorí by v nich bývali, by zrejme už nechceli kupovať vlastnú nehnuteľnosť. Alebo by už nehľadali komerčný podnájom. Tým pádom by sa tlak na ceny nehnuteľnosti naozaj mohol o niečo znížiť,“ povedal Búlik v rannom vysielaní Markízy.

Štátne nájomné by podľa predsedu Sme rodina Borisa Kolára malo byť nižšie zhruba o 30 % oproti komerčnému. Konkrétna cena ešte presne nie je známa, hovorí odborník.

„Má sa vytvoriť cenová mapa, ktorá by mala ukázať, aké budú stropy nájomného v jednotlivých okresoch. Vzorec na kompletný výpočet nájomného by mal byť známy do konca roka. Uvidíme, ako to dopadne,“ doplnil.

Bytov je nedostatok

Treba však počítať s tým, že okrem nájomného budú nájomníci platiť aj ďalšie peniaze – na prevádzkovú údržbu a opravy bytového domu.

„Čo sa týka nájomných bytov, na Slovensku je ich nedostatok. Keď sa pozrieme na štatistiku napríklad spred štyroch rokov, v Bratislave bolo okolo 1900 nájomných bytov s regulovaným nájomným. Keď si to porovnáme napríklad s Brnom, tam ich bolo 28-tisíc. Alebo s Viedňou, kde ich bolo až 220-tisíc. Čo sa týka celkového počtu bytov, ktoré na Slovensku chýba, hovorí sa o číslach 200- až 500-tisíc bytov. Pritom číslo 500-tisíc vychádza z porovnania s priemerom EÚ o počte bytov na 1000 obyvateľov,“ konštatoval Búlik.

Zákon prináša však podľa jeho slov prináša aj riziká.

„Od podnájomníkov sa bude vyžadovať, aby zaplatili nájomné na 3 až 6 mesiacov dopredu, čo pre niektorých z nich môže byť ťažko realizovateľné. Keďže má ísť aj o nájomníkov zo skupín v ťažších životných podmienkach. Druhé riziko je to, že tieto byty sa majú stavať s 5-percentnou DPH. To môže vytvárať nerovnováhu na trhu pri podmienkach s výstavbou bytov,“ domnieva sa analytik.

Kroky vlády

Kde plánuje štát najviac stavať? To bude podľa neho záležať na tom, ako vláda zadefinuje skupiny, pre ktoré majú byť určené tieto nájomné byty.

„Či to bude pre skupiny v určitých regiónoch alebo v sociálnych podmienkach či pre profesie – na základe tejto definície vlády sa ešte len ukáže, v ktorých mestách býva alebo žije naviac takýchto ľudí. Predpokladám, že trh si tam ako prvý vypýta výstavu nájomných bytov.“

Dátum výstavby zatiaľ nie je jasný. Vicepremiér pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý podotkol, že v Nitre sa má začať stavať do konca roka a že majú byť hotové do roka. „Ale kedy a kde budú ďalšie, zatiaľ nie je jasné,“ uzavrel Búlik.

Návrh zákona o štátnej podpore nájomného bývania sa v parlamente niekoľkokrát presúval. Výhrady malo voči nemu ministerstvo financií, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť alebo Združenie miest a obcí Slovenska. Zákon je jednou z priorít práve hnutia Sme rodina a je tiež súčasťou programového vyhlásenia vlády. Účinnosť má nadobudnúť 1. júla 2022, aktuality.sk

X X X

Princ William: 30 faktov a zaujímavostí z jeho života

 Britský nástupca trónu princ William sa nikdy nevymykal pravidlám a stereotypom kráľovskej rodiny. Aj napriek tomu sa môže popýšiť niekoľkými prvenstvami a zaujímavosťami zo svojho života.

Princ William sa narodil 21. 6. 1982 v londýnskej nemocnici St. Mary’s Hospital. Členovia kráľovskej rodiny majú zvyčajne dlhé mená a princ William nie je výnimkou. Jeho meno je William Arthur Philip Louis, vojvoda z Cambridge, gróf zo Strathearnu a barón Carrickfergus, predtým princ William z Walesu. Jeho meno podľa britskej kráľovskej tradície zahŕňa aj mená jeho rodičov, teda princa Charlesa a zosnulej princeznej Diany.

Jeho bratom je princ Harry a starými rodičmi sú kráľovná Alžbeta II. a zosnulý princ Philip.

Po štúdiu na Eton College si princ William zobral rok pauzu, počas ktorej navštívil Belize a Chile. Po pauze študoval na škótskej univerzite University of St. Andrews a absolvoval výcvik v kráľovskej vojenskej akadémii v Sandhurste. Ako vojak slúžil 7 rokov.

Keď mal William 21 rokov, stal sa štátnym kancelárom. Zastupuje tak kráľovnú a jej úlohy, kým je v zahraničí.

Princ William je po princovi Charlesovi druhým nástupcom na trón.

V roku 2003 sa začal vídať s Catherine Middleton, s ktorou sa v roku 2011 oženil.

S Kate a ich tromi deťmi – princom Georgeomprinceznou Charlotte a princom Louisom – momentálne žijú v londýnskom Kensingtonskom paláci.

 30 faktov a zaujímavostí zo života princa Williama

X Je prvým princom narodeným v nemocnici

Zatiaľ čo ženy kráľovskej rodiny rodili nástupcov trónu vždy iba v súkromí paláca, Diana túto tradíciu zmenila.

William sa stal prvým kráľovským dieťaťom narodeným v nemocnici, a to v londýnskej St. Mary’s Hospital, kde sa narodil aj jeho mladší brat Harry a neskôr aj Williamove deti.

X Je aj prvým kráľovským dieťaťom, ktoré išlo s rodičmi na oficiálnu zahraničnú návštevu

Keď v roku 1985 išli Diana a Charles na Nový Zéland a do Austrálie, Diana trvala na tom, aby vtedy 9-mesačný William išiel s nimi.

Podľa kráľovského protokolu by dvaja nasledovníci trónu nemali cestovať spolu pre prípad, že by došlo k tragickej nehode.

Diana ale Williama chcela so sebou vziať, a tak sa William stal prvým kráľovským dieťaťom cestujúcim s rodičmi na oficiálnu zahraničnú návštevu.

X Je druhým kráľovským dieťaťom študujúcim v škole

Po otcovi princovi Charlesovi je princ William druhým kráľovským dieťaťom študujúcim v škole s ostatnými deťmi namiesto štúdia doma so súkromným učiteľom.

Zdá sa, že štúdium mimo domu sa pre kráľovskú rodinu už stáva normou, pretože aj Williamove deti chodia do školy.

X Prvý týždeň jeho života ho volali Baby Wales = Malý Wales

Jeho rodičia sa nemohli zhodnúť na mene, a tak bol William prvý týždeň svojho života iba Baby Wales, teda Malý Wales alebo Bábätko Wales.

Jeho otec, princ z Walesu, ho chcel pomenovať Albert a Diana zas Oliver alebo Sebastian. Nakoniec našli meno, ktoré sa im páčilo obom, a tak William dostal svoje krstné meno.

X Je prvým britským následníkom trónu s magisterským titulom

Princ William vyštudoval geografiu a získal titul Masters of Arts. Na univerzite University of St. Andrews v Škótsku sa zoznámil so svojou budúcou manželkou Kate.

X  Je prezidentom BAFTA a aj v súkromí má rád filmy a seriály

BAFTA, teda Britská akadémia filmu a televízneho umenia každý rok usporadúva slávnostné odovzdávanie cien. Na červenom koberci je často vidieť aj Williama a Kate.

Aj v súkromí si princ William rád pozrie dobrý film alebo seriál. Podľa jeho slov sa niekedy rád uvoľní, dá si tepláky a pozerá napríklad seriál Zradca (Homeland) alebo Hra o tróny (Game of Thrones).

 Nenosí obrúčku

William podobne ako väčšina mužskej časti kráľovskej rodiny nenosí obrúčku.

Je nepísaným pravidlom, že zásnubné prstene a obrúčky nosia iba ženy. Výnimkou je princ Harry, ktorý svoju obrúčku nosí.

X V škôlke šikanoval druhé deti

Keď princ William chodil do škôlky, s inými deťmi veľmi nevychádzal. Šikanoval ich, a keď sa Diana s Charlesom o tom dozvedeli, boli zhrození.

Je zaujímavé, že William v škôlke šikanoval spolužiakov, kým jeho brat Harry bol tým, ktorý bol v škôlke sám šikanovaný.

X Rád surfuje

Princ William má rád športy a jedným z jeho najobľúbenejších je surfovanie.

Rád si zasurfuje napríklad v anglickom Devone alebo Cornwalle a podľa jeho vlastných slov by bolo preňho ideálne, keby mohol žiť pri mori.

 X Na čele má „jazvu Harryho Pottera“

Keď bol mladší, princ William hral golf so svojím kamarátom a udrel sa do čela golfovou palicou.

Po úraze mu na čele zostala jazva, o ktorej hovorí, že niekedy žiari, a preto ju volá „jazva Harryho Pottera“.

X Rád lieta a bol pilotom leteckej záchrannej služby

Lietať ho baví, a preto sa nejaký čas venoval aj pilotovaniu helikoptéry záchrannej služby.

Priznal však, že to bola často náročná práca. Hlavne keď bol svedkom hrozných nehôd, ktoré mu miestami pripomenuli tragickú nehodu jeho mamy.

X Aj v armáde sa venoval lietaniu

Princ William slúžil v britskej armáde ako poručík viac ako 7 rokov. Pracoval vo vojenskom letectve ako pilot helikoptéry.

 X Je prezidentom anglickej Futbalovej asociácie

Od roku 2006 je princ William prezidentom Futbalovej asociácie v Anglicku. Často sa zúčastňuje aj finálových zápasov asociácie, kde osobne odovzdáva pohár víťaznému tímu.

Sám podporuje futbalový klub Aston Villa z anglického mesta Birmingham.

X Má rád indické karí, ale nesmie byť pikantné

Ako mnoho ďalších Britov, princ William obľubuje jemnejšie chute a nie je zvyknutý na pikantné jedlá.

Jedným z jeho najobľúbenejších jedál je indické karí, ktoré si s Kate radi doprajú pri dobrom filme.

X Povzbudil Harryho k terapii po 20 rokoch škandálov

Williamov mladší brat Harry sa so smrťou mamy Diany vyrovnával veľmi ťažko. Sám po rokoch priznal, že svoje emócie dlho potláčal, čo vyústilo do viacerých škandálov, ktorými je dodnes známy.

Keď mal Harry 28 rokov, princ William ho motivoval, aby navštívil odborníka a aby sa so svojimi emóciami a psychickým zdravím popasoval.

 X Aj keď je ľavák, jazdecké pólo hrá s pravou rukou

Princ William je ľavák, ale jeho obľúbené pólo mu nedovoľuje hrať ľavou rukou.

Svojej vášne pre tento šport sa ale nechcel vzdať, a tak trénoval až dovtedy, dokým mu hrať pólo s pravou rukou nezačalo byť prirodzené.

X Sľúbil Diane, že jej vráti titul kráľovskej výsosti

Diana prišla o svoj titul kráľovskej výsosti, keď sa rozviedla s princom Charlesom.

Celá situácia bola pre ňu náročná, a keď ju malý William videl v nepriaznivom psychickom rozpoložení, rozhodol sa ju potešiť. Sľúbil jej, že keď sa raz stane kráľom, titul jej vráti.

X V armáde dostal smiešnu prezývku

William od svojich priateľov v armáde dostal smiešnu prezývku – Billy the Fish, čo znamená ryba Billy.

Ide o anglickú kreslenú rozprávku, ale aj slovnú hračku s menom princa.

V angličtine je Billy zdrobneninou mena William. Kedysi bol William princom z Walesu (po svadbe sa stal vojvodom z Cambridge) a Wales po anglicky znie podobne ako whale alebo whales, teda veľryba/veľryby.

X S Kate sa raz rozišiel cez telefón

V roku 2007 mal William 25 rokov a ešte sa necítil pripravený na manželstvo. Zo všetkých strán však pociťoval tlak, aby sa oženil.

V strese vtedy ešte priateľke Kate zavolal do práce a rozišiel sa s ňou cez telefón.

O pár mesiacov sa ale znova stretli a udobrili.

 X Kate požiadal o ruku s Dianiným prsteňom

Po smrti Diany William aj Harry dostali jej dedičstvo. Harry mal Dianin zásnubný prsteň, ale keď William chcel požiadať Kate o ruku, dal mu ho.

Kate teda teraz nosí Dianin zafírový prsteň a Meghan Markle má na tom svojom kúsky Dianiných diamantov.

X Páčila sa mu Cindy Crawford

Williamovi sa americká modelka začala veľmi páčiť, keď bol tínedžerom.

Jeho mama Diana sa mu jedného dňa rozhodla prichystať prekvapenie a na čaj pozvala modelky Cindy Crawford, Naomi Campbell a Christy Turlington.

William očervenel a tak znervóznel, že sa na ceste k nim niekoľkokrát potkol na schodoch.

X Myslí si, že Briti sú príliš strohí

O Britoch je známe, že nedávajú najavo svoje emócie a môžu sa zdať chladní.

To si o nich myslí aj princ William, ale podľa neho by sa mali trochu uvoľniť. Je zástancom otvorenosti a zdieľania pocitov.

 X Vďaka rodičovstvu sa stal oveľa citlivejším

Nielenže svoje deti nadovšetko miluje a je voči nim citlivý, William je, podľa svojich slov, citlivejší aj voči dianiu vo svete.

Keď sa stal otcom, začal si viac uvedomovať, aký je život vzácny a začal svoje emócie prežívať intenzívnejšie.

X S Kate sa súdili s francúzskym časopisom

V roku 2012 išli William a Kate na dovolenku do Provensálska. Kate sa opaľovala v súkromí ich velikánskeho pozemku hore bez.

Francúzsky paparazzo ju odfotil a fotky skončili vo francúzskom časopise Closer.

Kate a William sa s časopisom niekoľko rokov súdili a súd nakoniec vyhrali.

X Svoju starú mamu volal mužským menom

Malý William chcel kráľovnú Alžbetu volať „Granny“, teda babka alebo babička. Lenže s týmto slovom zápasil a nevedel ho poriadne vysloviť.

A tak svoju starú mamu volal „Gary“, čo je anglické mužské meno, až kým sa slovo granny nenaučil správne vysloviť.

X Jeho najobľúbenejším dezertom je čokoládový nepečený koláč

Princ William má najradšej koláč, ktorý sa pripravuje z anglických čajových sušienok a horkej čokolády. Nepečie sa, iba sa nechá stuhnúť v chladničke.

Má ho tak rád, že si na ňom dokonca pochutnal aj na svojej svadbe.

X Ako malý chcel byť policajtom

Keď bol William ešte dieťa, túžil sa stať policajtom. Svojej mame sľúbil, že keď bude veľký, ako policajt ju bude ochraňovať.

Ona mu však trpezlivo vysvetľovala, že keď vyrastie, musí sa stať kráľom, a tak sa malý William musel svojho sna vzdať.

X Diana spadla, keď s ním bola tehotná

Keď bola princezná Diana tehotná s Williamom, jedného dňa sa pohádala so svojím mužom Charlesom.

Na druhý deň škaredo spadla zo schodov. Diana sa neskôr priznala, že zo schodov spadla naschvál. To je pre tehotnú ženu a jej plod veľmi nebezpečné, no našťastie sa jej ani princovi Williamovi nič vážne nestalo.

X Ako dieťa bol rozmaznaný

Malý William občas doma poriadne vyvádzal. Napríklad sa jedného dňa rozhodol len tak zo žartu zavolať k nim domov Scotland Yard.

Inokedy zas kričal po zamestnancoch paláca a povyšoval sa nad nich.

Z rozmaznanosti ale vyrástol, hlavne keď sa stal starším bratom a musel sa stať zodpovednejším.

 X Zapája sa do aktivít rôznych charít

Členovia kráľovskej rodiny často navštevujú chudobné krajiny, trpiacich ľudí a charity. Princ William nie je výnimkou a sám podporuje 30 charít a neziskových organizácií.

Spolu s Kate založili Royal Foundation na podporu duševného zdravia, trpiacich detí, životného prostredia a ďalších problémov.

Okrem iného spolu založili charitu aj s bratom Harrym na podporu mladých a znevýhodnených, veteránov a životného prostredia. Je aj patrónom organizácií Tusk Trust a Centrepoint, aktuality.sk

X X X

Muž prestrojený za vozíčkarku hodil tortu do Mony Lisy! Dôvod? Hlava ho neberie

V parížskom múzeu Louvre v nedeľu muž prestrojený za ženu na invalidnom vozíku hodil tortu na obraz Mony Lisy.

Slávne dielo od Leonarda da Vinciho chráni silné nepriestrelné sklo, a tak nebol poškodený. Útočník tvrdil, že bojuje za ochranu životného prostredia. O kurióznom incidente informovala stanica BFM TV.

„Znie mi to neskutočne, ale muž prezlečený za starú dámu vyskočil z invalidného vozíka a pokúsil sa rozbiť ochranné sklo Mony Lisy. Potom potrel sklo tortou a hádzal okolo seba ruže, než ho skrotila ochranka,“ napísal na twitteri užívateľ, ktorý bol svedkom udalosti. Zverejnil tiež video.

 Ochranka v múzeu mladého muža oblečeného v bielom, s parochňou a šatkou okolo krku, po čine vyviedla zo sály a očistila sklo postriekané šľahačkou. Keď muža vyvádzali, kričal: „Myslite na Zem. Ľudia ničia túto planétu.“/agentury/

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.