Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v nedělním pořadu rozhlasové stanice Kossuth Rádió, že za hlavní hrozbu pro sjednocenou Evropu vůbec nepovažuje Rusko ale „válečnou politiku Bruselu“.„Je nepřijatelné, aby Evropská unie prováděla politiku eskalace války,“ komentoval maďarský ministr návrh Evropské komise, aby si všichni obyvatelé připravili 72hodinovou zásobu jídla pro případ možného ozbrojeného konfliktu s Moskvou. Brusel podle Szijjárta také konflikt eskaluje poskytováním další pomoci Kyjevu.
Szijjártó věří, že takové nálady jsou „úžasnou a neopodstatněnou hysterií, která postrádá všechny známky zdravého rozumu.“ Navíc se domnívá, „dnes není ani jeden stát EU, ani komunita jako celek ohrožena Ruskem“.
Připomeňme, že Budapešť také ostře reagovala na ukrajinské útoky na energetická zařízení na území Ruska, což je hrozbou pro energetickou bezpečnost Maďarska, server vasevec.cz
X X X
VE FRANCII ODSOUDILI LE PENOVOU, MACRON SE JÍ NEZASTAL
Odsouzení Le Penové posílí nedůvěru v demokracii. Rusko to využije, říká Rupnik
Rozhodnutí francouzského soudu znemožnit bývalé vůdkyni Národního sdružení Marine Le Penové usilovat o veřejné funkce kvůli zpronevěře vyvolá i mezi umírněnou pravicí pochybnosti o právním státu a posílí nedůvěru k liberální demokracii. V rozhovoru pro iDNES.cz to říká respektovaný francouzský politolog a historik Jacques Rupnik.
Francouzský soud uznal Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla s dalšími lidmi obviněna ze zpronevěry unijních peněz. Podle soudu se nemůže ucházet o veřejné funkce pět let. Jakým způsobem to podle vás ovlivní prezidentské volby v roce 2027, v nichž byla favoritkou?
Je to obrovský šok. Máte kandidátku, která už dvakrát byla ve druhém kole prezidentských voleb a jejíž strana se ukázala být v posledních volbách nejsilnější stranou v Národním shromáždění. Tudíž znemožnit jí kandidovat je obrovský šok.
Vina tam určitě je, to přiznávají i její příznivci. Ale musíme si říct, jakého druhu. Je to přestupek zneužití financí, které máte na svého asistenta v Evropském parlamentu. Avšak nejen ona nebo její strana, ale téměř všechny strany do jisté míry využívají své asistenty v Evropském parlamentu. Například, když je volební kampaň, tak se účastní příprav a podobně. Je to přestupek, řekněme velice široce sdílený. V jejím případě možná v daleko silnější podobě než jinde. Dobře, to všechno je odsouzeníhodné, ale tohle má ospravedlnit nebo zdůvodnit vyřazení kandidátky nejsilnější strany z prezidentských voleb? Dovedu si představit, co to vyvolá za reakci.
X Jakou reakci to podle vás vyvolá?
Vyvolá to reakci samozřejmě u jejich příznivců, jimž to potvrdí, že je tu nějaký systém, který je nastavený proti ním. To je staré populistické téma, jsme tu my a tam jsou oni, kteří nás nechtějí připustit do institucí.
Ironie osudu je, že zatímco její otec brojil proti institucím a byl buřič, jenž si nikdy nedělal nárok na to, že by mohl se dostat k moci, Marine Le Penová se poslední desetiletí ubírá úplně jiným směrem. Nejenom, že se vyhýbá provokativním tématům svého otce, ale má jiný postoj vůči institucím, přičemž největší obrat nastal k těm evropským. Najednou už nechce vystoupit z Evropské unie ani se zříci eura. Protože osmdesát, devadesát procent Francouzů si to nepřeje. Le Penová není hloupá, ví, že to je recept na absolutní neúspěch.
Její inspirací je italská premiérka Giorgia Meloniová, jejíhož nástupu k moci se všichni děsili a která se nakonec přizpůsobila EU. To je model pro Le Penovou. Ukázat, že ten strašák vlastně už nestraší a že ona je kompatibilní s francouzskou demokracií. Že už není jen protestní stranou, ale stranou, která si dělá nárok na podílení se na moci nebo dokonce na vykonávání té nejvyšší funkce.
Neříkám, zda je to dobrá věc či nikoliv. Jde o to, že soud může rozhodnout o klíčové otázce demokratické volby a vůbec fungování demokracie. Klade to velmi důležité otázky o vztahu soudnictví a politiky. Máte legitimitu demokratických voleb a pak máte právní stát, který vám určuje ty mantinely, v nichž se tato demokratická volba může konat. A když najednou máte dojem, že ti, kdo mají být ochránci právního státu, mají taky politický záměr, tak to vyvolává velkou nedůvěru právě vůči myšlence liberální demokracie, jež stojí na dělbě moci, ústavnosti a tak dále.
Rozsudek přichází poměrně krátce poté, co i v Rumunsku ústavní soud zrušil první kolo prezidentských voleb, v nichž zvítězil krajně pravicový a proruský politik Calin Georgescu. Následně úřady zamítly i jeho kandidaturu na hlavu státu. Nepovedou tyto incidenty k růstu nedůvěry v soudy a další instituce nejen ve Francii a Rumunsku, ale i napříč Evropou?
Ty, kteří už měli tuto nedůvěru vůči takzvané vládě soudců, to samozřejmě posílí v jejich předsudcích. Kumulace těchto případů může potvrdit onu populistickou tezi, že lib
Demokracie omezuje svrchovanost lidu vyjádřenou ve volbách.
Známý politolog a historik specializující se na východní Evropu se narodil v roce 1950 v Praze, vyrostl ale ve Francii. Od roku 1982 je profesorem na Institutu politických studií v Paříži.
Autor několika knih o východní Evropě a evropské integraci. Po sametové revoluci působil jako poradce prezidenta Václava Havla. |
Podívejme se na Rumunsko. Ano, čím více se o tom dovídáme, tím je zřejmější, že tento kandidát nejenom, že nedokázal doložit vůbec nic o financování své kampaně, ale že proběhlo určité vměšování na sociálních sítích z ruské strany. Pak je možnost, že zastavíte volbu před začátkem a řeknete, tady se něco děje, ty podmínky nejsou normální a musíme to zastavit. Ale pokud uděláte to, co udělali v Rumunsku, zrušíte volby mezi prvním a druhým kolem, tak to je úplně nejhorší návod, jak řešit tento problém.
Ve Francii je situace jiná. Není to během voleb. Ale pokud znemožníte kandidátce, jež reprezentuje velkou politickou sílu ve Francii, která má demokratický mandát a neprovedla nic, co by porušovalo ústavu nebo parlamentní zvyklosti, tak to samozřejmě posílí ten populistický trend, že liberální demokracie se bojí hlasu lidu a zneužívá ústavní prostředky pro okleštění nebo omezení demokracie.
X Přinese kauza Národnímu sdružení nějaké další hlasy?
Nové voliče to může přitáhnout jako protestní hlas. Samozřejmě to vyvolá reakci u etablovaných voličů, ale možná to přitáhne i nové. Už před tímto rozhodnutím soudu strany umírněné pravice, Republikáni a další, všichni varovali před takovým rozsudkem. Vypukne velký spor o to, jestli ve Francii už není vláda soudců. Jestli ti soudci nebo značná část z nich nejsou příliš politicky zaujatí, příliš doleva a neinterpretují si ochranu liberální demokracie velice svérázným způsobem.
X Odvrátí se Národní sdružení od své cesty normalizace a navrátí se k původním, radikálnějším kořenům?
V první fázi to určitě vyvolá radikalizaci. Le Penová je nicméně zkušená politička a asi by nechtěla zase příliš radikální reakcí nějak zkompromitovat svůj politický kapitál. Ta reakce bude radikální, ale nejsem přesvědčen, že bude dlouhodobě radikální. Protože to by zkompromitovalo možnost cesty k moci. Což je vlastně hlavní cíl Le Penové.
X Má Národní sdružení někoho jiného, kdo by ji mohl v prezidentských volbách zastoupit? Mohl by to být současný předseda Jordan Bardella? Jaké jsou případně jeho šance?
Ano, Bardella je nejpravděpodobnější nástupce. Je ale příliš nový a ve vysoké politice poměrně nezkušený, i když se učí rychle. Nemá však stejný formát ani jméno. Nebyl by ten kandidát, který by měl šanci na úspěch.
X Mohla by Le Penová znovu zkusit kandidovat po pěti letech, až uplyne trest?
Je těžké odhadnout, co se stane, když je někdo takto dlouho vyřazený z politiky. Je to ale možné. Americký prezident Donald Trump byl mimo čtyři roky a vrátil se. Le Penová by se mohla pokusit o něco podobného. Bude ale velice opatrná, aby se nesrovnávala s Trumpem. Protože to by jí ve Francii nepomohlo. Americký prezident a vůbec celá jeho vláda útočí velice tvrdě na Evropu.
X Využije francouzské kauzy ruská propaganda?
Určitě. První zahraniční reakce, dokonce ještě dříve než vůbec stačili reagovat francouzští politici, nemluvě o evropských, přišla z Kremlu, podle něhož to je ukázka pouhé fasády francouzské demokracie. Podle Ruska to ukazuje, že evropská demokracie je jen fasáda.
X A proč Rusko reagovalo jako první?
Protože Le Penová dlouhodobě kultivovala vztahy s Ruskem. Většinou měli v zahraniční politice dost blízké postoje. To se narušilo s válkou na Ukrajině, kde se Národní sdružení od Ruska distancovalo. Ale pořád říká, že teď je čas na mír připravovaný Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
X X X
UKRAJINA NECHCE PLATIT USA ZA ZBRANĚ
TRUMP SI NENECHÁ NIC LÍBIT, ŽÁDAT OD UKRAJJNY KAPITULACI
FIALA, PAVEL, ČERNOCHOVÁ OZNÁMIT ČR, KOLIK
MILIARD ZAPLATÍ UKRAJINA ZA ZBRANĚ ČR?
Jestli nepodepíše, bude mít velké problémy, vyhrožuje Trump Ukrajině
Americký prezident Donald Trump varoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského před vážnými problémy, pokud by odstoupil od připravované dohody o využívání ukrajinských nerostných surovin. Zelenskyj minulý týden v pátek řekl, že návrh dohody se od původního zcela liší a že Ukrajina nepřijme dohodu, která by ohrozila její integraci do Evropské unie.
„Pokouší se vycouvat z dohody o vzácných zeminách a pokud to udělá, bude mít jisté problémy, velké, velké problémy,“ řekl Trump o Zelenském. Zmínil se také o Zelenského snahách, aby Ukrajina vstoupila v budoucnu do Severoatlantické aliance. „Chce být členem NATO, nikdy ale členem NATO nebude. Chápe to,“ uvedl.
Washington chce s Kyjevem uzavřít dohodu o kovech vzácných zemin. Očekávaný podpis dohody o americkém podílu na ukrajinském nerostném bohatství zhatila na V novém návrhu USA požadují od Ukrajiny všechny příjmy z přírodních zdrojů, dokud by Ukrajina nesplatila veškerou americkou vojenskou pomoc, a to i s úroky ve výši čtyř procent ročně, napsal v uplynulém týdnu Reuters. Ukrajinská média k tomu uvedla, že by to narušilo ekonomickou suverenitu země a mohlo ohrozit cestu Ukrajiny do EU.
Zelenskyj opakovaně řekl, že Ukrajina dohodu s USA chce uzavřít, ale nepodepíše takové ujednání, které by jeho zemi ožebračilo. Minulý týden ve čtvrtek prohlásil, že Washington ustavičně mění podmínky dohody, ale nechce, aby si USA myslely, že je v zásadě proti.
V pátek pak řekl, že Ukrajina neuzná dříve poskytnutou americkou vojenskou pomoc k obraně před ruskou invazí jako půjčku a ani nepřijme žádnou dohodu ohrožující její vstup do Evropské unie.
X X X
Trump chce nerosty nejen z Ukrajiny, ale i z Ruska. Země zahájily vyjednávání o těžbě
Moskva a Washington zahájily diskuze o kovech vzácných zemin a dalších projektech v Rusku. Listu Izvestija to řekl šéf Ruského fondu přímých investic Kirill Dmitrijev, kterého si ruský prezident Vladimir Putin vybral jako zvláštního zmocněnce pro mezinárodní ekonomickou a investiční spolupráci.
„Kovy vzácných zemin jsou důležitou oblastí spolupráce a samozřejmě jsme zahájili diskuze o různých kovech vzácných zemin a projektech v Rusku,“ řekl Dmitrijev o rozhovorech s USA. Poznamenal, že některé společnosti již o tyto projekty projevily zájem.
Americký prezident Donald Trump v polovině února telefonicky hovořil s Putinem. Tématem telefonátu byla především Ukrajina a hledání možností, jak zastavit boje, které Rusko v únoru 2022 rozpoutalo. Trump a Putin zároveň jednali i obnovení vzájemných obchodních vztahů včetně spolupráce na těžbě nerostných surovin.
Putin k tomu na konci února v rozhovoru s novinářem ruské státní televize Pavlem Zarubinem prohlásil, že jeho země je připravena nabídnout USA a dalším zahraničním partnerům účast na projektech těžby kovů vzácných zemin, mimo jiné na okupovaných ukrajinských územích.
Trump mezitím usiluje o uzavření dohody mezi Washingtonem a Kyjevem o ukrajinských nerostech. Očekávaný podpis dohody o americkém podílu na ukrajinském nerostném bohatství zhatila na konci února roztržka mezi Trumpem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Oválné pracovně.
X X X
Ani zemětřesení boje nezastavilo. Vojenská junta v Barmě dál útočí
V Barmě pokračuje vojenská junta v boji proti opozici a letecky útočí na obydlená místa v zemi – i přesto, že se tam obyvatelé potýkají s dopady pátečního zemětřesení. S odkazem na prohlášení tamního ozbrojeného opozičního hnutí to v neděli uvedla agentura Reuters. Přírodní katastrofa po sobě zanechala na 1700 mrtvých a zhruba 3400 zraněných.
Karenský národní svaz (KNU), který patří k jedněm z nejstarších etnických armád v Barmě, ve svém prohlášení kritizoval vojenskou juntu, že nasazuje své síly, aby útočila na lidi, místo aby jim pomáhala vypořádat se s následky zemětřesení.
Hlavní opoziční hnutí přitom v sobotu vyhlásilo dvoutýdenní klid zbraní. Vojenská Od vojenského převratu v roce 2021 zmítá Barmou vleklá a krvavá občanská válka, která má už tak na svědomí rozsáhlou humanitární krizi, připomíná agentura AP. O střechu nad hlavou kvůli tomu přišlo přes tři miliony lidí, dodává.
Barmu dnes zasáhl v oblasti druhého největšího města Mandalaj následný otřes o síle 5,1 stupně. Poblíž Mandalaje bylo také epicentrum pátečního silného zemětřesení o síle 7,7 stupně. Přístup k pomoci komplikují po celé zemi poničené silnice, stržené mosty i další potíže spojené s občanskou válkou. Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes prohlásila zemětřesení v zemi za nejvyšší stupeň nouze. Zároveň vyzvala k urychlené finanční pomoci Barmě ve výši osmi milionů dolarů (zhruba 184 milionů Kč). Peníze by měly jít na lékařskou pomoc, píše agentura AFP.
Do pomoci po zemětřesení v Barmě a Thajsku, které páteční zemětřesení také zasáhlo, se může zapojit i česká veřejnost, neziskové organizace vyhlašují sbírky. V sobotu informovaly o zřízení příslušného účtu Diakonie ČCE nebo Český výbor pro UNICEF, hned v pátek otevřela sbírkové konto Adra.
Americká geologická služba USGS odhaduje, že počet obětí v Barmě by mohl dosáhnout 10 000 a že rozsah škod by mohl překročit roční hodnotu hrubého domácího produktu (HDP) země. Ta v roce 2023 podle údajů Světové banky nominálně přesáhla 66 miliard dolarů.
X X X
RUSKO JDE ŠPATNÝM SMĚREM?, ŘÍKÁ TRUMP
Jde špatným směrem. Trump se zlobí na Putina kvůli Zelenskému, hrozí cly na ropu.
Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského prezidenta Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
„Pokud Rusko a já nebudeme schopni dosáhnout dohody na zastavení krveprolití na Ukrajině a já si budu myslet, že je to ruská chyba…tak uvalím sekundární cla na ropu, na všechnu ropu z Ruska,“ uvedl Trump.
Výše cel by se podle něj pohybovala od 25 do 50 procent. „To by znamenalo, že pokud kupujete ropu z Ruska, nemůžete ve Spojených státech podnikat,“ doplnil.
To, že je na Putina „velmi rozzlobený“ a „naštvaný“, řekl Trump v souvislosti s návrhem ruského prezidenta na zavedení přechodné správy Ukrajiny pod záštitou OSN, která by umožnila uspořádání demokratických prezidentských voleb v zemi, a tím pádem vedla ke konci Zelenského ve funkci. Podle Trumpa takové komentáře „nejdou správným směrem“.
Zároveň však americký prezident podotkl, že má s Putinem velmi dobrý vztah, takže se jeho hněv může rychle rozplynout, pokud ruská hlava státu udělá, co je správné. V nadcházejícím týdnu by spolu oba politici měli znovu hovořit.
Trump se snaží zprostředkovat příměří ve válce, kterou zahájilo Rusko a která už trvá přes tři roky. Přes ruský závazek neútočit na energetiku a infrastrukturu Ukrajiny ale útoky nadále pokračují, Moskva a Kyjev se z útoků obviňují navzájem.
Pokud dohodu neuzavřou, bude bombardování
V rozhovoru s NBC News Trump také pohrozil Íránu bombardováním a sekundárními cly na íránskou ropu, jestliže nebude Teherán souhlasit s novou jadernou dohodou. Trump dal tento měsíc Íránu na dosažení dohody dvouměsíční ultimátum. Írán v neděli uvedl, že přímá jednání se Spojenými státy odmítá, je ale otevřen nepřímému vyjednávání.
„Pokud dohodu neuzavřou, bude bombardování. Bude to bombardování, jaké nikdy předtím neviděli,“ řekl Trump. Zároveň pohrozil, že uvalí sekundární cla na země, které by odebíraly íránskou ropu.
Íránský prezident Masúd Pezeškján podle agentury AP uvedl, že Teherán se nebrání nepřímým jednáním s USA. „Ačkoli byla možnost přímých jednání mezi oběma stranami v této odpovědi odmítnuta, zdůraznili jsme, že cesta k nepřímým jednáním zůstává otevřená,“ uvedl Pezeškján k reakci Íránu na Trumpovo ultimátum.
Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí ve čtvrtek uvedl, že Teherán svou odpověď Washingtonu zaslal prostřednictvím Ománu.
„Oficiální odpověď zahrnuje dopis, v němž jsou plně vysvětlena naše stanoviska k současné situaci a dopisu pana Trumpa,“ řekl ve čtvrtek Arakčí. „Naším postojem je i nadále nevést přímé rozhovory (se Spojenými státy), dokud je na nás vyvíjen maximální tlak a je nám vojensky vyhrožováno,“ podotkl také podle státní agentury IRNA.
Trump v rozhovoru s NBC k jednáním s Teheránem uvedl, že američtí a íránští představitelé spolu „mluví“.
Od původní dohody z roku 2015, která měla omezit íránský jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí, Trump v roce 2018 za svého prvního prezidentského mandátu odstoupil. Írán posléze přestal dohodu dodržovat a začal obohacovat uran na úroveň, která ho přibližuje k možné výrobě jaderné zbraně. Teherán přesto dlouhodobě tvrdí, že jeho jaderný program slouží pouze k mírovým účelům.
X X X
TRUMP ROZDĚLÍ UKRAJINU RUSKU?
Trump: Právě teď jednáme o rozdělení území mezi Ukrajinu a Rusko
Vyjednávání o příměří a rozdělení území mezi Rusko a Ukrajinu právě probíhají, řekl dnes novinářům v Oválné pracovně Bílého domu americký prezident Donald Trump.
„Myslím, že najdeme dohodu… Myslím, že brzy dojde k úplnému příměří v rusko-ukrajinské válce. Budeme mít smlouvu a vyjednáváme o ní. Smlouvu o rozdělení území atd., atd. Vyjednává se, když (tady) mluvíme,“ prohlásil prezident Spojených států během tiskové konference.
Trump rovněž řekl, že „dobře spolupracoval“ s ruským vůdcem Vladimirem Putinem a Vladimirem Zelenským. Podle jeho názoru se již objevily „obrysy dohody“.
Prezident také dnes prohlásil, že „postupujeme vpřed ohledně Ruska a Ukrajiny. Měl jsem dnes pár dobrých rozhovorů.“ Trump svůj výrok ale dále nekonkretizoval.
Na dotaz odmítl říci, zda uvažuje o uvalení sankcí proti Rusku za jeho pokračující útoky na Ukrajinu. Na dotaz novináře jen řekl: „No, oni se perou.“
Americký prezident také řekl, že Spojené státy jsou připravené na válku s Čínou. „Neusilujeme o válku s Čínou, ale pokud k ní dojde, jsme plně připraveni,“ řekl.
Trump také poděkoval Elonu Muskovi za záchranu dvou astronautů, kteří uvízli měsíce na ISS. Podle jednoho reportéra ale zatím nedostali zaplaceno za přesčasy. „Pokud budu muset, zaplatím to z vlastní kapsy,“ prohlásil.
X X X
Řídit stát jako startup. Lidé kolem Trumpa naslouchají „temnému osvícenství“
Vysoce postavení členové administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa včetně jeho viceprezidenta J. D. Vance či technologičtí magnáti ze Silicon Valley. Mezi těmi všemi zapouští kořeny ideje takzvaného „temného osvícenství“ o zlu demokracie a nutnosti řízení státu jako monarchie a startupu, v jehož čele bude stát král nebo výkonný ředitel (CEO).
Když se člověk žijící v progresivní bublině podívá na staré systémy a přestane v ně věřit, stane se osvíceným. Tak charakterizuje myšlenkový proud, pro nějž se vžil název „temné osvícenství“ Curtis Yarvin, který patří mezi nejvýraznější intelektuály takzvaného „neoreakčního hnutí“.
„Neuctíváme tytéž bohy. Nevidíme New York Times a Harvard jako v nějakém smyslu božsky inspirované, ani nepovažujeme jejich postupy za takové, které vždy vedou k pravdě a moudrosti. Nemyslíme si, že americká vláda funguje dobře,“ shrnuje jednapadesátiletý bloger a bývalý programátor.
Mezi přední představitele hnutí patří britský filozof Nick Land, který dříve působil na univerzitě ve Warwicku ve Velké Británii, než jej kvůli jeho radikálním názorům vyloučili. Land důsledně opovrhuje demokracií a prosazuje její rozpuštění ve prospěch ničím neregulovaného kapitalismu a technologického pokroku. Ač se nyní řadí k pravici, paradoxně vycházel z levicových idejí přítomných už v Komunistickém manifestu Karla Marxe. Portál magazínu Time jeho vizi popisuje jako kybernetické autoritářství nebo technologický fašismus.
Ještě známější postavou je však právě Yarvin, jehož koncept techno-feudalismu rezonuje mezi Trumpovými podporovateli ze Silicon Valley. Mezi Yarvinovi příznivce se tak řadí spoluautor internetového prohlížeče Mosaic Marc Andreessen a zvláštně šedá eminence Trumpovy administrativy, spoluzakladatel PayPalu a šéf Palantir Technologies Peter Thiel, jenž s Yarvinem sdílí skepsi k demokracii. „Už nevěřím, že svoboda a demokracie jsou slučitelné,“ napsal Thiel v roce 2009.
Významně mu naslouchá též ředitel politického plánovacího štábu ministra zahraničí Michael Anton, který s Yarvinem vedl rozhovor ve svém podcastu o nutnosti „amerického Caesara“. Yarvin dokonce tvrdí, že Antona přesvědčil, koho dosadit do jakých pozic.
Tou nejvýraznější postavou z Trumpovy administrativy spojenou s „temným osvícenstvím“ je pak viceprezident J. D. Vance. Yarvin popisuje, jak se s ním potkal po volbách na jednom večírku. „Yarvine, ty jsi reakční fašista,“ řekl mu Vance. „Děkuji, pane viceprezidente. A jsem rád, že jsem vás nezastavil ve zvolení.“
Nová aristokracie, nový typ diktatury
Podle Yarvina je jeho vliv na Vance „nadhodnocený“, viceprezident nicméně sdílí některé jeho vize. Především pak blogerův strategický program „Odchod všech státních zaměstnanců do důchodu“ (Retire all government employees – RAGE). Ještě než blízký Trumpův spojenec Elon Musk začal provádět rozsáhlé škrty v státní administrativě jako vedoucí úřadu pro státní efektivitu (DOGE), Vance volal po „propuštění každého úředníka na střední úrovni a všech úředníků ve státní správě a jejich nahrazení našimi lidmi“.
Vance v minulosti citoval Yarvinovo přesvědčení, že současný systém, v němž státní instituce ovládají progresivisté, se nevyhnutelně zhroutí. Podle Vance k tomu musí konzervativci sami přispět tím, že provedou „program dewokeifikace“. „Měli bychom se zmocnit levicových institucí. A obrátit je proti levici.“
„Nahrazení našimi lidmi“ a obracení levicových institucí proti levici je klíčovou součástí Yarvinovy filozofie. Rozlišuje dva druhy lidí: „elfy“ neboli elitu ovládající všechny druhy institucí a „hobity“, pracující lid. Yarvin nevolá po revoluci hobitů, nýbrž chce, aby konzervativní členové elity, „temní elfové“, uchopili moc a nastolili nový řád, kde demokracii nahradí aristokracie.
Poněkud překvapivě Yarvin naznačuje, že i zastánci progresivních ideí ve skutečnosti touží po jím navrhovaném systému. „Když čtenářům New York Times řeknete: ‚Demokracie je špatná‘, jsou trochu v šoku. Ale když jim řeknete: ‚Politika je špatná‘ nebo dokonce ‚Populismus je špatný‘, řeknou si: Samozřejmě, to jsou hrozné věci,“ řekl v rozhovoru právě s The New York Times. „A řeknou si: Ano, samozřejmě, politiku a zákony by měli vlastně určovat moudří odborníci a lidé na soudech a právníci a profesoři. Pak si uvědomí, že to, co vlastně podporují, je spíše aristokracie než demokracie.“
Vance jako lepší král než Trump
Yarvin chce, aby podle něj nefunkční demokracii nahradilo nové zřízení fungující na principu korporace, v jehož čele bude stát CEO. Podle něj musí Američané překonat svoji „diktátorofobii“ a umožnit, aby jim vládl někdo jako král. Yarvin argumentuje, že tři nejrespektovanější prezidenti, George Washington, Abraham Lincoln a F. D. Roosevelt, byli v zásadě ředitelé, kteří vedli stát jako „startup“.
Současný šéf Bílého domu se zdá být ideji monarchistického vládnutí nakloněn. Vzbudil velké pobouření, když zveřejnil obrázek vytvořený umělou inteligencí, na němž měl na hlavě královskou korunu.
Podle Yarvina má ale Trump určité limity, které mu nedovolují se americkým králem zcela stát. To totiž předpokládá, že musí být „prezidentem všech Američanů“. Bloger se domnívá, že Trump příliš odrazuje progresivní Američany, a proto víc sází na Vance, který díky svému vzdělání z Yaleovy univerzity dovede hovořit jazykem elit.
„Nejsou to zlí lidé. Jsou to lidské bytosti. Všichni jsme lidé a lidé mohou podporovat špatné režimy,“ míní Yarvin.
X X X
Trumpovi by prý dohoda o nerostech nestačila, chce od Zelenského územní ústupky
Americký prezident Donald Trump dal svým poradcům soukromě najevo, že mu nebude stačit uzavření dohody o nerostech s Ukrajinou, pokud má Kyjevu odblokovat americkou pomoc a zpravodajské informace. Po ukrajinském prezidentovi Volodymyru Zelenském bude chtít územní ústupky vůči Rusku a možná i kroky vedoucí k jeho odstoupení z funkce, napsal v neděli zpravodajský web americké televize NBC News s odvoláním na informované americké zdroje.
Zmocněnec pro Blízký východ Steve Witkoff v rozhovoru s Fox News vyjádřil naději, že po jednáních bude podepsána dohoda o nerostech.
Trump chce, aby s ním Zelenskyj uzavřel dohodu, která by Spojeným státům zaručila podíl na ukrajinských nerostných zdrojích. Zároveň ale podle zdrojů NBC News chce, aby Zelenskyj změnil přístup k mírovým jednáním a byl ochoten udělat ústupky, například postoupit část ukrajinského území Rusku. Trump rovněž podle zdrojů chce, aby Zelenskyj učinil kroky směrem k vypsání voleb a možná i svému odstoupení.
Na Ukrajině platí od jejího napadení Ruskem v únoru 2022 válečný stav, který konání voleb neumožňuje.
„Jak ukázal prezident Trump přečtením poselství prezidenta Zelenského na společném zasedání, Ukrajinci učinili pozitivní posun. Při jednáních v Saúdské Arábii v nadcházejícím týdnu se těšíme na další pozitivní posun, který snad nakonec ukončí tuto brutální válku a krveprolití,“ uvedl mluvčí bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes v odpovědi na dotaz ohledně Trumpových požadavků.
Rusko po americkém přerušení dodávek vojenského vybavení a zablokování zpravodajských informací Ukrajině tento týden zintenzivnilo útoky a pátek byl jedním z nejsmrtelnějších dnů pro civilisty v tomto roce, uvedla mise OSN pro monitorování lidských práv na Ukrajině. Většina obětí byla zaznamenána Doněcké oblasti na území kontrolovaném Ukrajinou. Letošní bilance obětí je zatím vyšší než za stejné období loni, uvedla mise.
Podle nejmenovaného amerického úředníka a představitele Trumpovy administrativy nemají USA žádné indicie, že by pozastavení sdílení zpravodajských informací mělo přímý dopad na ruské útoky. Uvedli, že tyto rozsáhlé útoky byly pravděpodobně naplánovány před americkým krokem.
Trumpův zmocněnec pro Blízký východ dnes uvedl, že očekává, že tento týden dojde k významnému pokroku v rozhovorech s Ukrajinou a že by mohla být podepsána dohoda o nerostech. V rozhovoru před odletem na Blízký východ stanici Fox News Witkoff také řekl, že USA nezastavily sdílení těch zpravodajských informací s Ukrajinou, které potřebuje pro svou obranu.
Procházková: V problémech je Ukrajina i Rusko. Putin hraje o čas, než se mu začne hroutit
Podle zdrojů NBC News USA nadále sdílejí s Ukrajinou zpravodajské informace potřebné pro její obranu před útoky, ale přestaly poskytovat zpravodajská data pro útoky na ruské cíle. V praxi tak podle zdrojů USA mohou Ukrajinu varovat, když zjistí, že Rusko plánuje daný útok, ale už jí neposkytnou souřadnice, jež by Kyjevu umožnily provést úder první.
USA poskytovaly Ukrajině satelitní snímky a zpravodajské informace po většinu období od začátku války před třemi lety. Evropští spojenci nyní pracují na překlenutí některých mezer, ale podle západního představitele má nedostatek amerických zpravodajských informací na Ukrajinu již nyní každodenní dopady.
X X X
Slovensko hlásí další ohnisko nákazy slintavkou a kulhavkou. Od českých hranic ho dělí 40 kilometrů
Na velké farmě skotu ve vesnici Plavecký Štvrtok nedaleko Malacek na západním Slovensku, zhruba 40 kilometrů po silnici od hranice s Českem, byla potvrzena slintavka a kulhavka. Novinářům to řekl slovenský ministr zemědělství Richard Takáč. Po konci jednání ústředního krizového štábu ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok uvedl, že do chovu byla nákaza zavlečena zřejmě přímým kontaktem z Maďarska, které nemoc zjistilo dříve než Slovensko.
O podezření na výskyt nákazy v uvedené slovenské vesnici už kolem nedělního poledne psal na síti X český ministr zemědělství Marek Výborný. Podle Takáče je v novém ohnisku nákazy přibližně 3500 zvířat včetně dojnic.
To je větší počet zvířat než dohromady v jiných čtyřech komerčních chovech skotu na jihu Slovenska, kde úřady už dříve potvrdily uvedené vysoce infekční onemocnění sudokopytníků, které kromě skotu ohrožuje také například prasata, ovce a kozy, ale také některá volně žijící zvířata.
V ohniscích nákazy slovenští veterináři utrácejí všechna zvířata. Na farmě na západě Slovenska by podle Takáče a Šutaje Eštoka měla likvidace chovu začít ve středu, po ukončení likvidace zvířat v jiných chovech. Tato slovenská farma je podle odborného portálu Poľnoinfo.sk z hlediska počtu dojnic druhou největší na Slovensku.
Velká rána
Podle místopředsedy Slovenské zemědělské a potravinářské komory Emila Macha tak bude v průběhu krátké doby na Slovensku zlikvidováno šest procent stavů dojnic. Takáč označil vzniklou situaci za velkou ránu pro slovenské zemědělství.
Z vyjádření ministra Šutaje Eštoka vyplynulo, že nákazu do posledního potvrzeného ohniska na Slovensku patrně zavlekl člověk, který byl na farmě v maďarské vesnici Levél, kde byla nákaza dříve rovněž potvrzena. Ministr vnitra v této souvislosti zmiňoval nedodržování příslušných opatření.
Do prvních tří slovenských ohnisek slintavky a kulhavky na Slovensku byla podle dřívějších vyjádření slovenských politiků zavlečena nákaza pravděpodobně větrem z chovu v maďarské vesnici Kisbajcs umístěného blízko hranic se Slovenskem.
Šutaj Eštok chce dosáhnout toho, aby zpřísněná opatření na hraničních přechodech kvůli šíření slintavky a kulhavky co nejméně ovlivnila dopravu. Česká republika už oznámila, že rozšíří opatření na česko-slovenském hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2, nadále se ale budou vztahovat pouze na nákladní dopravu.
Také Slovensko zpřísnilo režim na svých hraničních přechodech s Maďarskem, dále zavedlo restrikce pro chovatele vnímavých zvířat a zakázalo vstup do lesů na jihu země.
x x x
ZÁVODY MOTOCYKLISTŮ
Pozitivní start sezóny pro Kevina Sabatucciho.
Filip Novotný štěstí neměl Jezdci Yamaha World Cupu, Chris Clark a Troy Sovička, slaví úspěchy První závodní víkend letošní sezóny kategorie World Supersport 300 a Yamaha R3 bLU cRU World Cup máme úspěšně za sebou.
V kategorii World Supersport 300 se dařilo našemu italskému reprezentantovi – Kevin Sabatucci v pátečním Superpole vybojoval pro tým Accolade Funds Smrz Racing BGR deváté místo na startovním roštu. Závody byly pro něj náročnější, ale v obou jízdách se mu podařilo bodovat (13. a 14. místo).
Druhý jezdec českobudějovického týmu, Filip Novotný, tentokrát štěstí neměl. V prvním závodě ho potkal pád po splnění penalizace za předčasný start. Následky pádu způsobily, že musel ze druhého závodu pro bolest odstoupit.
Z Portugalska odváží alespoň nové zkušenosti a užitečná data. V Yamaha World Cupu bodovali oba svěřenci Jakuba Smrže. Američan Chris Clark zvítězil v prvním sobotním závodě, a o druhé vítězství v nedělní druhé jízdě ho připravila až cílová rovinka. Troy Sovička si při svém debutu také připsal pěknou porci světových bodů. V prvním závodě skončil 11. Ve druhém závodě si o dvě pozice polepšil, a zajel i nový traťový rekord okruhu.
Další závod kategorie WorldSSP300 startuje v holandském Assenu, 11.-13. dubna. Jezdci Yamaha World Cupu se opět představí až v italském Misanu 13.-15. června. Jakub Smrž (manažer týmu): “Víkend hodnotím pozitivně, byť máme na čem pracovat.
Filipovi se víkend nepovedl, druhý závod pro velkou bolest předčasně ukončil. Víme, že oproti loňské sezóně má rychlost. Kevin dojel dvakrát na bodech, což je slušný začátek. Máme na čem stavět, spoustu informací a dat, abychom věděli, na čem pracovat. Za jeden víkend máme o 3 body víc než za celou loňskou sezónu.
K tomu bych rád vyzdvihnul skvělý výkon juniorské části týmu, BGR Smrz Racing (Yamaha R3 World Cup). Chris byl dvakrát na stupních vítězů a vede šampionát. Troy je průběžně desátý, a při své premiéře ve velkých závodech bojoval o stupně vítězů a zajel traťový rekord.
Celý tým fungoval perfektně, a děkuji všem, kteří nás podporují.” Kevin Sabatucci: “Po třech trénincích v Top10 byl sobotní závod trochu zklamáním. Bylo pro mě těžké předjíždět. Podmínky na trati byly odlišné, a necítil jsem se dobře. Oba závody nebyly dle očekávání, ale máme dobrý základ. Získal jsem víc bodů než v loňské sezóně, stejně jako tým. Jsme silní, a musíme bojovat, najít zlepšení, a dostat se dopředu. Zasloužíme si to. Uvidíme v Assenu.”
Filip Novotný: “Víkend byl velmi složitý. V sobotu jsem měl pád ve warm-upu, a potom highside v závodě. V neděli jsem musel ze druhého závodu odstoupit kvůli bolesti. Omlouvám se týmu a děkuji jim, že při mně stojí. Jsem za to velmi vděčný. V Assenu budeme daleko silnější.”
Chris Clark: “Sezóna nemohla začít lépe. Start z první řady a vítězství v prvním závodě, nemohl jsem být šťastnější. V neděli jsem startoval z 11. místa, což byla trochu výzva, ale podařilo se mi probojovat se opět dopředu. Dal jsem do toho vše, ale na vítězství to tentokrát nestačilo. Jsem i tak spokojen se svým výkonem a třetím místem. Je to velmi hezký pocit vést šampionát. Byl to skvělý víkend.”
Troy Sovička: “Oba závody se nám povedly, a v obou jsem bodoval. V prvním závodě se mi nepovedl start, ale pak jsem to dohnal. Ve druhém závodě se start povedl, a byl jsem v prvním kole druhý. Pak přišel kontakt s Chrisem, a musel jsem vyjet ze stopy. Nakonec se mi podařilo předjet pár jezdců, vybojovat deváté místo a nejrychlejší kolo závodu. Gratuluji Chrisovi k tak skvělému víkendu a děkuji celému týmu a všem co mě podporují.”