Maďarsko zablokovalo půl miliardy eur Ukrajině. Okamura: K odstranění Fialy pohotovost nestačí. Generální stávka, jako za Havla. Špidla kritizuje ODS

Maďarsko zablokovalo vyplacení další části vojenské pomoci Evropské unie určené Ukrajině. Podle italské agentury ANSA má jít o splátku ve 500 milionů eur (asi 11,8 miliardy korun). Podle Budapešti by unie měla peníze využít v jiných státech. Přístup Maďarska kritizoval český prezident Petr Pavel. Unijní pomoc se poskytuje z fondu zřízeného v roce 2021 a nazvaného Evropský mírový nástroj (EPF). Tento mimorozpočtový prostředek má posílit schopnost EU předcházet konfliktům a zajistit mír a mezinárodní bezpečnost.

„Maďarsko nesouhlasí s tím, aby EU spolu s dalšími existujícími nástroji využívala EPF pouze pro Ukrajinu, protože to neumožňuje poslat dostatečné finanční prostředky na prosazování zájmů EU v jiných oblastech,“ uvedla tisková služba maďarské vlády v odpovědi Reuters ohledně předchozích zpráv italských médií na toto téma.

Unijní prostředky by podle Budapešti mohly být použity na Balkánu či v severní Africe. „Pro maďarskou vládu je klíčové, aby se tyto otázky vyjasnily, a proto neschválila vyplacení další tranše z EPF,“ dodal mluvčí.

Český prezident Petr Pavel novinářům v reakci na postup Maďarska řekl, že jeho podrobnosti nezná, ale „každopádně to považuje za problematické chování, které by člen NATO a Evropské unie dělat neměl“.

Unie zatím v rámci EPF poskytla Ukrajině vojenskou podporu v celkové výši přibližně 3,6 miliardy eur (asi 85 miliard korun). Maďarsko, které je členem EU a také NATO, odmítlo poskytnout jakékoliv zbraně a vojenskou techniku sousední Ukrajině, kterou loni v únoru napadla ruská vojska.

Maďarsko také opakovaně kritizovalo unijní sankce proti Rusku, jejichž přijetí musí jednomyslně schvalovat všech 27 členských zemí EU; nakonec ale Budapešť všechna dosud dohodnutá opatření podpořila.

Agentura Reuters připomíná spory Budapešti s Bruselem, který pozastavil výplatu peněz z unijního fondu na obnovu ekonomiky po pandemii, dokud maďarská vláda nepodnikne kroky k zajištění nezávislosti maďarského soudnictví a k potírání korupce.

Premiér Viktor Orbán, který je u moci nepřetržitě od roku 2010, se střetl s EU a její výkonnou složkou, Evropskou komisí, kvůli omezování práv migrantů a také kvůli zpřísnění státní kontroly nad nevládními organizacemi, vysokými školami, médii a soudy.

X X X

Špidla ostře k ODS: Snaží se naplnit svůj dávný sen o zničení průběžného důchodového systému

ODS se snaží naplnit svůj dávný sen – zlikvidovat průběžný systém a nahradit ho důchodovým připojišťováním, řekl ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS bývalý ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla (ČSSD). Zdroje na důchody podle něj pořád jsou. To ale odmítl současný ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podotkl, že je třeba myslet na stárnutí populace.

Důchodová reforma, kterou navrhuje vládní pětikoalice, podle Špidly znamená, že průběžný důchodový systém bude ztrácet svou sociální relevanci. „ODS se snaží naplnit dávný sen, který se jim nepodařilo protlačit přes sociálnědemokratický odpor, a to v podstatě zlikvidovat průběžný systém a nahradit jej nějakými typy důchodového připojišťování v rámci kapitálových systémů,“ řekl ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS Špidla

Vládní rozpočtová rada podle něj ve svých materiálech říká, že v roce 2058, kdy bude demografická situace nejhorší, bude v Česku 3,1 milionu lidí starších 65 let a na jednoho důchodce má připadat 1,65 ekonomicky aktivního člověka. „Náklady na starobní důchody budou 10,5 procenta HDP, teď je to 7,7 procenta. To není údaj, který by znamenal, že jsme zády ke zdi. Je řada zemí, které se těmto hodnotám blíží v současné době a jejich veřejné finance nejsou rozvrácené,“ zdůraznil Špidla a jako příklad uvedl Polsko. „Chtěl bych upozornit, že třeba Polsko v současné době dává přibližně 10 procent HDP na důchody a nemám pocit, že by se rozpadalo,“ podotkl bývalý ministr.

 S jeho slovy ale nesouhlasí současný ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Trošku mi to připomnělo tu jeho (Špidlovu) památnou větu ‚zdroje jsou‘, i když od té doby, co ta slova byla pronesena, se Česká republika stále více zadlužovala,“ řekl. Podle něj je potřeba myslet také na stárnutí populace. „Musíme si uvědomit, že tento demografický vývoj a nárůst populace lidí nad 60 let s sebou ponese výrazně vyšší výdaje na zdravotní a sociální péči,“ podotkl Jurečka. Špidla ale trvá na tom, že zdroje stále jsou. „Zdroje prostě jsou. Záleží na tom, k čemu je využijeme,“ míní Špidla.

X X X

OKAMURA:  STÁVKOVÁ  POHOTOVOST  NESTAČÍ,  ZMĚNY  PŘINESE  JEN  GENERÁLNÍ  STÁVKA,  JAKO  ZA  HAVLA

Vláda se lekne generální stávky, ne pohotovosti, opřel se Okamura do odborů

Opoziční hnutí SPD kritizuje vládní konsolidační balíček i postoj odborů k němu. Aby se vláda Petra Fialy lekla dopadu svých záměrů, je podle předsedy hnutí Tomia Okamury nutné vyhlásit místo stávkové pohotovosti generální stávku.

 Okamura ve Sněmovně také zmínil tři demonstrace organizované hnutím proti vládě pětikoalice, které se sejdou v regionech. Odbory v pondělí vyhlásily s okamžitou platností kvůli rozpočtovým škrtům stávkovou pohotovost, podle Okamury to je málo a hnutí SPD je z toho zklamané.

„Vyzývám odbory, aby pomohly organizovat generální stávku,“ uvedl Okamura s tím, že po vyhlášení stávkové pohotovosti je pravděpodobné, že se o prázdninách stávka neuskuteční a mohla by tak být až na podzim. Vláda by se podle něj „měla leknout“ a nic nebrání tomu, aby se SPD stala lídrem generální stávky.

Podle předsedkyně sněmovního klubu hnutí ANO Aleny Schillerové si vláda o vyhlášení stávkové pohotovosti „sama řekla“, když své záměry předem neprobrala se sociálními partnery. Na tiskové konferenci exministryně financí souhlasila s dnes zveřejněnými výpočty odborů, podle kterých by rodina s jedním dítětem, kde mají oba partneři zhruba průměrný výdělek a jsou zaměstnaní v soukromé sféře, přišla kvůli vládnímu balíčku opatření podle odborů ročně přibližně o 152 800 korun. Pokud jsou oba zaměstnanci ve veřejné sféře, dopad by podle odborů mohl být 178 200 korun. „Není to mimo reál, podle toho, co započetli,“ uvedla.

X X X

Vyhrát informační boj, chránit vrtulníky. Čínské velení se poučilo z války

Čína by se měla poučit z ukrajinského konfliktu a připravit se na hybridní válku, uvedl velitel západního okruhu čínské armády, generál Wang Chaj-ťiang. Jeho článek přináší vzácné vyjádření vysoce postaveného čínského činitele k válce na Ukrajině. Číňané studují ruské neúspěchy na bojišti a přichází se scénáři, co Čínu čeká v případném vojenském konfliktu.

Článek o skoro 4000 slovech Wang publikoval na přední straně oficiálního žurnálu Ústřední stranické školy komunistické strany Study Times. Poskytuje unikátní vhled do toho, jakým způsobem vnímají válku na Ukrajině čínské vojenské špičky, uvádí list The South China Morning Post.

„Jakmile vypukla ukrajinská krize, objevila se nová forma hybridní války. Vojenské konfrontace se prolínají s bitvami v politické, finanční, technologické, kybernetické a kognitivní oblasti,“ napsal generál.

Wang jako vrchní vojenský představitel říká to, co už dříve uváděli čínští vojenští experti z akademické sféry. „Boje v říši informací a dojmů jsou srovnatelně intenzivní jako nelítostné střety krve a ohně na bojišti,“ napsal výzkumník z elitní čínské Akademie vojenských věd Kao Jün.

Čínští vojenští analytici ve svých studiích poukazují na to, že Ukrajina byla schopná nad Ruskem zvítězit na informačním poli a přesvědčit řadu nejen západních zemí, aby se vystavily hněvu Ruska tím, že na něj uvrhly tvrdé sankce a poslaly Kyjevu vojenskou pomoc. Čínští výzkumníci spekulují, že za ukrajinskou „hybridní válkou“ vůči Rusku, která zahrnuje ekonomické sankce, zákazy vývozu technologií, kyberútoky a informační kampaně, stojí USA, přičemž se obávají, že podobnou metodu by Washington mohl využít i proti Číně.

Podle čínských analytiků Ukrajinci též dokázali využít moderních technologií, jako jsou dostupné komerční satelity včetně poskytovatele internetu Starlink, či bezpilotní umělé letouny podporované umělou inteligencí. Wang též zdůrazňuje, že Čína musí „velmi úzce sledovat rozvoj nejvyspělejších technologií, jako je umělá inteligence, informační sítě a aerokosmonautika“, a zlepšit výcvik jednotek odpovědných za dronové, kybernetické či vesmírné operace.

Čína věnuje na rozvoj armády v přepočtu miliardy dolarů. Na rozdíl od USA ji ale chybí praktické zkušenosti z bojiště, Peking naposledy vedl válku v roce 1979 s Vietnamem.

Podle Wanga se Čína musí připravit na možný vojenský konflikt. „V současnosti a budoucnosti jsou a budou místní konflikty a nepokoje stále častější,“ napsal. „Vnější potlačování a omezování, kterému Čína čelí, může kdykoliv eskalovat.“

V březnu čínský prezident Si Ťin-pching nezvykle přímými slovy obvinil Spojené státy a další západní země, že Čínu omezují a snaží se zpomalit její vzestup ve světě. Mezi Čínou a USA panuje silné napětí, které se týká zvláště Tchaj-wanu, na nějž si Peking dělá nárok. Washington naznačuje, že je ostrov v případě potřeby ochoten bránit proti čínské agresi.

Číňané se bojí o své vrtulníky

V kontextu možné čínské vojenské operace na Tchaj-wanu čínské vojenské manuály pečlivě studují americké vojenské vybavení dodané Ukrajincům i chyby, kterých se ruská armáda dopustila při svém vpádu do sousedního státu. Čínští výzkumníci se zvláště věnují velkým ztrátám, pokud jde o ruské helikoptéry. Lidová osvobozenecká armáda do svých vrtulníků hojně investovala s tím, že budou v případném útoku na Tchaj-wan hrát důležitou roli. Číňany tak schopnost Ukrajinců sundat ruské helikoptéry z oblohy za pomoci amerických zbraní silně znepokojuje.

Číňané odhadují, že jen v prvních dvou měsících války ztratilo Rusko přes 30 vrtulníků Mi-24/28/35 a helikoptér Ka-52. „Tato ztráta přesáhla obecně přijatelný rozsah,“ stojí ve speciálním vydání vojenského časopisu Lodní zbraně.

„V budoucnosti (čínské nejmodernější helikoptéry) Z-10 budou čelit hrozbě více než 2000 raket Stinger vyrobených Američany, pokud Čína přes moře uskuteční vojenské operace,“ stojí dále v textu. Čínští analytici proto doporučují využít nejdřív drony, které naleznou možná rizika pro vrtulníky a pokusí se je zneutralizovat.

Čínský mírový vyslanec na Ukrajinu

Čína oficiálně zaujímá k válce na Ukrajině neutrální stanovisko a snaží se vystupovat jako mírový zprostředkovatel. Peking tento týden vyslal na Ukrajinu, do Ruska, Polska, Francie a Německa speciálního vyslance pro euroasijské záležitosti, pověřeného nalezením politického řešení konfliktu.

Západní země ale o důvěryhodnosti Číny jako zprostředkovatele pochybují. Peking sice tvrdí, že uznává suverenitu Ukrajiny, agresivní kroky Moskvy ale neodsoudil a zdráhá se uznat vpád Ruska do sousední země jako invazi. I přes probíhající válku čínští a ruští představitelé shodně mluví o prohloubení deklarovaného „přátelství bez hranic“ obou zemí.

X X X

U Moskvy vyroste osada pro Američany prchající před liberály, píší v Rusku

Za Moskvou vznikne vesnice pro Američany, kteří se rozhodnou odejít ze své vlasti kvůli „propagandě radikálních hodnot”. Uvedla to ruská agentura RIA Novosti s odkazem na advokáta zabývajícího se imigrační dokumentací. Režim prezidenta Vladimira Putina Rusko stále více prezentuje jako baštu „tradičních“ hodnot v kontrastu se západním liberalismem.

„V Moskevské oblasti začnou v roce 2024 stavět vesnici pro Američany a Kanaďany, kteří se hodlají přestěhovat. Asi 200 rodin chce emigrovat z ideologických důvodů,“ řekl ve čtvrtek RIA Novosti advokát Timur Beslangurov z moskevské právní společnosti Vista.

Za důvod migrace označil „propagandu radikálních hodnot“ v těchto zemích. „Mají tam sedmdesát různých pohlaví a kdo ví, co přijde příště. Mnoho normálních lidí chce odejít a uvažují právě o Rusku. Ale naráží na obrovské byrokratické problémy s ruským migračním zákonem,“ tvrdil Beslangurov, jenž vystoupil na právním fóru v Petrohradě.

Dodal, že správa Moskevské oblasti dala výstavbě „emigrantské vesnice“ zelenou a že ji budou financovat přesídlující rodiny.

„Mezi těmi, kteří se chtějí přestěhovat, jsou i tradiční katolíci, kteří věří, že Rusko zůstane jedinou křesťanskou zemí na světě,“ dodal Beslangurov. Rovněž prohlásil, že do Ruska by se chtěli z ideologických důvodů přestěhovat desetitisíce cizinců bez ruských kořenů. Podklady pro toto tvrzení nepředložil.

Ruští úředníci podle listu The Moscow Times výstavbu vesnice pro Američany a Kanaďany zatím oficiálně neoznámili.

Deník připomíná, že Rusko se v posledních letech řadí mezi země s nejhoršími podmínkami pro emigranty a po své invazi na Ukrajinu zaznamenalo velký pokles turistického ruchu a obecně příjezdů cizinců.

Federální bezpečnostní služba FSB nicméně uvedla, že počátkem roku 2023 počet návštěv za účelem turistiky, práce, studia a podnikání opět vzrostl.

X X X

BABIŠ  PO  FIALOVI  SNÍŽÍ  DANĚ,  TEĎ  BY  MEL  DŮRAZNĚ  VYSTUPOVAT ´JAKO  TITO

BABIŠ  PODPOROVAT  ODBORY  KE  STÁVCE,  NEČEKAT  AŽ  NA  VOLBY

Pokud se vrátíme do vlády, daně samozřejmě zase snížíme, tvrdí Babiš

Bývalý premiér Andrej Babiš v úterý řekl, že pokud by se opět dostal do vlády, daně, které nyní zvyšuje kabinet Petra Fialy, by opět snížil. A to na původní úroveň. V rozhovoru pro Deník.cz doplnil, že se současné vládě podařilo vytvořit nestabilní prostředí, což podnikatelé nevidí rádi.

 Babiš rovněž řekl, že ten, kdo nejvíc prohrál při současných daňových úpravách, je ODS. Hlavním problém této vlády je podle jeho názoru to, že není řízena premiérem a skládá se z pěti stran. „Těch pět stran je spolu kvůli tomu, že nesnáší Babiše,“ řekl bývalý premiér.

„My jsme vždycky daně snižovali, snížili jsme je o 504 miliard. Když jsem se stal ministrem financí, tak jsem prosazoval EET a snižování daní. A toho jsme dosáhli,“ připomněl Babiš.

Podle něj chce hnutí ANO, pokud se opět dostane do vlády, daně znovu snížit na původní úroveň. „Hnutí ANO daně vždycky snižovalo a v tom chceme pokračovat. Teď není důvod daně navyšovat,“ řekl předseda nejsilnějšího opozičního hnutí.

Kdyby byl Andrej Babiš aktuálně premiérem, tak by pode jeho slov celkově šetřil, propustil některé lidi z Úřadu vlády a zmrazil by platy politikům. „Oni nejdou příkladem ani ve výdajích, ani v příjmech,“ zkritizoval politik současnou vládu, přičemž hovořil až o stovce lidí, kteří by skončili ve Strakově akademii, sídle úřadu premiéra.

Médiím se Babiš směje

Podle Babiše vláda tvoří nestabilní prostředí pro byznys. „Jaký podnikatel chce podnikat v České republice, když neví, jestli se Stanjura zase neprobudí a bude to najednou 23 procent a pak 30 procent?“ komentoval šéf ANO kroky vlády.

Na otázku, zda se bude Babiš snažit ve sněmovně opravit jedenadvacetiprocentní zdanění denních tiskovin odpověděl, že určitě ne, protože by byl opět obviněn ze střetu zájmů. „Ale pobavilo mě to, protože média pomáhala koalici vyhrát, hlavně tedy ta veřejnoprávní, takže je to zábavné,“ dodal.

Slíbil, že během projednávání zvyšování ve Sněmovně, nebudou poslanci ANO dělat obstrukce.

X X X

Aktivista Popelka odmítl trest za výzvy ke stržení vlajky, soud bude v červnu

Muži, který v březnu na protivládní demonstraci v Praze vyzýval ke stržení ukrajinské vlajky z Národního muzea, uložil Obvodní soud pro Prahu 1 trestním příkazem čtyřměsíční podmínku se zkušební dobou na dva roky. Média už dříve uvedla, že stíhaným je aktivista Jaroslav Popelka. Obviněný i státní zástupce proti příkazu podali odpor, případ proto podle mluvčí soud projedná v červnu v hlavním líčení.

 V úterý to uvedla mluvčí soudu Eva Švíglerová. Doplnila, že soud muže potrestal za podněcování k trestnému činu. Podle dřívějších informací v polovině března před demonstrací na Václavském náměstí nazvané Česko proti bídě i po jejím skončení podněcoval dav k tomu, aby vtrhl do budovy Národního muzea.

Média už dříve uvedla, že stíhaným je bývalý disident a politický aktivista Jaroslav Popelka z Uherskohradišťska.

Záběry, jak Popelka 11. března pochoduje s megafonem, natočil reportér Reflexu. Zadokumentováno je tak, jak chodil před začátkem demonstrace po Václavském náměstí a volal: „Navrhuji po skončení tohoto shromáždění odstranit z fasády Národního muzea ukrajinskou vlajku.“

Vykřikoval také, že demonstranti budou vládě pro smích, pokud se po shromáždění jen pokojně rozejdou. Do Národního muzea se po demonstraci pokusilo vniknout několik stovek účastníků, z budovy chtěli strhnout ukrajinskou vlajku.

V souvislosti s březnovou demonstrací je stíhán i další muž, který měl podle policistů na sobě písmeno Z a logo ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Písmeno Z, které se stalo symbolem ruského vpádu na Ukrajinu, měl na batohu a logo ruské soukromé Wagnerovy skupiny, která se bojů na Ukrajině účastní, na rukávu bundy.

Soud mu původně uložil půlroční podmínku a zákaz pobytu na území Prahy na rok, muž ale proti rozhodnutí také podal odpor. I jeho případ tak bude soud řešit v hlavním líčení.

X X X

KÁRNÁ  ŽALOBA  NA  SOUDCE  DUFKA  V  BRNĚ

Na internetu jsem hledal, co již bylo v médiích. Soudce vysvětloval poskytnutí informací

 Kárný senát při Nejvyšším správním soudu (NSS) v čele s předsedou Tomášem Langáškem začal v pondělí projednávat kárnou žalobu, kterou podal ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) na soudce Městského soudu v Brně (MS) Aleše Dufka. Soudci Dufkovi ministr klade za vinu, že v jako pověřený místopředseda soudu poskytl médiím částečně anonymizované texty rozhodnutí MS v Brně v tzv. brněnské kauze Taxis. Jako kárné opatření navrhl ministr buďto zbavení pověření výkonem funkce místopředsedy soudu, anebo snížení platu o 30 % po dobu jednoho roku

Kárnou žalobu podal na soudce Dufka ministr Blažek na sklonku minulého roku. Kárné provinění spatřuje ministr Blažek v tom, že Dufek coby výkonem funkce místopředsedy pověřený soudce vyhověl žádosti několika novinářů a poskytl jim ve fázi přípravného řízení a bez náležité anonymizace celkem 12 rozhodnutí MS v Brně. Šlo konkrétně o usnesení o vzetí do vazby a příkazy k prohlídkám jiných prostor a pozemků a k domovní prohlídce. A to v situaci, kdy si informování o případu vyhradila dozorová státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství v Olomouci (VSZ) Petra Lastovecká.

Ředitelka odboru dohledu a kárné agendy MSp Kateřina Skalková, která ministra Blažka u jednání kárného senátu zastupovala, shrnula, že se tím měl soudce Dufek dopustit excesu, když jak zákon o svobodném přístupu k informacím, tak především trestní řád ukládá v případě poskytování informací ve fázi přípravného řízení zdrženlivost. A to s ohledem na to, aby nebyl ohrožen účel trestního řízení a bylo dbáno právo na spravedlivý proces. Navíc soudcem Dufkem poskytnutá rozhodnutí soudu nebyla ani dostatečně anonymizovaná.

Postup nebyl s žalobkyní konzultován

Skalková upozornila, že na postup soudce Dufka reagoval vedoucí VSZ v Olomouci Radim Daňhel, který uvedl, že takový postup nebyl se státním zastupitelstvím konzultován a byly zveřejněny do té doby neveřejné informace, což mohlo mít negativní vliv na průběh vyšetřování. Proto se vrchní státní zástupce také obrátil na všechny soudy v působnosti VSZ v Olomouci s žádostí, aby takový postup nenásledovaly.

Naopak soudce Aleš Dufek ve své obhajobě uvedl, že nijak excesivně nepostupoval a respektoval jak příslušná zákonná ustanovení, tak především aktuální judikaturu NSS a nálezy Ústavního soudu. Vycházel z předpokladu, že se informace primárně mají zveřejňovat, popřípadě jak jim alespoň částečně vyhovět. Při svém rozhodování velmi vážil, zda požadované informace může poskytnout, když přihlédl především k tomu, že podle jeho přesvědčení již novináři vše, na co se dotazovali, věděli, respektive bylo to již zveřejněno.

Příslušná ustanovení zákona č. 106/1999 Sb. a trestního řádu:

11 odst. 4 písm. a) InfoZ: (4) Povinné subjekty dále neposkytnou informace o a) probíhajícím trestním řízení, nebo týkající se trestního řízení, pokud by její poskytnutí ohrozilo či zmařilo účel trestního řízení, zejména zajištění práva na spravedlivý proces, b) rozhodovací činnosti soudů, s výjimkou rozsudků.

§ 11 odst. 6 InfoZ: Povinný subjekt neposkytne informaci o činnosti orgánů činných v trestním řízení nebo bezpečnostních sborů, která se týká předcházení, vyhledávání, odhalování nebo stíhání trestné činnosti nebo ochrany bezpečnosti osob, majetku a veřejného pořádku, pokud by její poskytnutí ohrozilo práva třetích osob anebo schopnost orgánů veřejné moci předcházet trestné činnosti, vyhledávat nebo odhalovat trestnou činnost, stíhat trestné činy nebo zajišťovat veřejný pořádek a bezpečnost České republiky.

§ 8a InfoZ: (1) Informace týkající se osobnosti, projevů osobní povahy, soukromí fyzické osoby a osobní údaje povinný subjekt poskytne jen v souladu s právními předpisy, upravujícími jejich ochranu. (2) Povinný subjekt poskytne osobní údaje o veřejně činné osobě, funkcionáři nebo zaměstnanci veřejné správy, které vypovídají o jeho veřejné nebo úřední činnosti nebo o jeho funkčním nebo pracovním zařazení.

§ 8a tr. ř. 1) Při poskytování informací o své činnosti veřejnosti orgány činné v trestním řízení dbají na to, aby neohrozily objasnění skutečností důležitých pro trestní řízení, nezveřejnily o osobách zúčastněných na trestním řízení údaje, které přímo nesouvisejí s trestnou činností, a aby neporušily zásadu, že dokud pravomocným odsuzujícím rozsudkem není vina vyslovena, nelze na toho, proti němuž se vede trestní řízení, hledět, jako by byl vinen (§ 2 odst. 2). V přípravném řízení nesmějí zveřejnit informace umožňující zjištění totožnosti osoby, proti které se vede trestní řízení, poškozeného, zúčastněné osoby a svědka.  (3) Orgány činné v trestním řízení informují o své činnosti veřejnost poskytováním informací podle odstavce 1 veřejným sdělovacím prostředkům; poskytnutí informací odepřou z důvodů ochrany zájmů uvedených v odstavcích 1 a 2. Vyhradí-li si v přípravném řízení státní zástupce právo poskytnout informace o určité trestní věci, může je policejní orgán poskytnout jen s jeho předchozím souhlasem.

„Připadalo mi trapné je odmítat, že jim informace neposkytnu, když už o všem psali. Nejjednodušší řešení bylo informace neposkytnout. Ale nemůžu jim to neposkytnout, když si myslím, že mohu,“ uvedl soudce Dufek při jednání kárného senátu s tím, že jeden z novinářů dokonce disponoval spisovými značkami rozhodnutí soudu.

Připustil, že následná anonymizace dokumentů možná nebyla dokonalá, ale podle něj to není žádný problém, neboť všechna jména již byla v médiích zveřejněna.

Vytkl kárnému žalobci, že v kárné žalobě neuvedl, jak přesně měl být zmařen účel trestního řízení, tedy jaké konkrétní negativní dopady jeho postup měl. „Zmařit účel trestního řízení bych mohl za situace, pokud by nebylo ještě zahájeno trestní stíhání, osoby by nebyly vzaty do vazby, nebyly by provedeny domovní prohlídky. Vše už ale bylo provedeno,“ hájil se soudce Dufek s tím, že pokud by tito lidé nedělali to, co dělali, nebyli by stíhání a nebylo by co poskytovat.

Tím se jeho případ má lišit od kárné věci někdejšího náměstka VSZ v Olomouci Pavla Komára. V jeho případě kárný senát dospěl k závěru, že informace zveřejnit neměl, neboť se jednalo o dosud neveřejné informace ve fázi prověřování.

To se týká i tehdejšího náměstka brněnské primátorky Petra Hladíka, dnes ministra životního prostředí. „Zaujalo mne hlavně to, že pana ministra zajímalo zveřejnění jména prvního náměstka primátorky. Ale sám pan Hladík se v médiích přihlásil k tomu, že u něj byla provedena prohlídka. To si kárný žalobce protiřečí, jeho jméno bylo známo. Stejně tak jméno pana Bradáče, ale i dalších osob,“ uvedl Dufek.

Školení pro soudce

Ten svoji obhajobu uzavřel tím, že se v jeho případě jednalo o relevantní právní názor, za který nemůže být jako soudce postihován. „Proč se řeší otázka právní kárnou žalobou, a s prominutím drakonickým trestem, který by pro mne znamenal ztrátu statisíců korun na platu? Proč ministerstvo nezorganizuje školení, poradu se soudci, kteří tuto agendu řeší? Vytýká-li mi kárný žalobce, že jsem ohrozil důvěru v justici, mohu se naopak já domnívat, že veřejnost nebude mít důvěru v justici, pokud takto jedná v tomto konkrétním případě ministr spravedlnosti,“ uzavřel Dufek.

Jak posléze vyplynulo z jeho odpovědí na dotazy předsedy senátu Tomáše Langáška, nedisponoval nicméně před svým rozhodnutím žádnou ucelenou a formalizovanou rešerší příslušné judikatury, ani podrobnou analýzou toho, co bylo v té době v médiích zveřejněno. Svůj postup ani s nikým nekonzultoval. „Procházel jsem si internet a vycházel jsem z tohoto, co bylo zveřejněno. Žádný formalizovaný podklad jsem neměl. Ani rešerši judikatury ve formalizované podobě jsem neměl. Ale našel jsem si některé judikáty Nejvyššího správního soudu a Ústavního soudu,“ reagoval Dufek.

Odkud soudce čerpal informace?

Předsedu Langáška pak zajímalo, jak dospěl k závěru, že aktuální judikatura NSS se kloní spíše ke zveřejňování informací z trestního řízení. A citoval rozhodnutí NSS z května 2019 (9 As 103/2019).  V tomto případu VSZ v Praze zamítlo žádost o poskytnutí usnesení o zahájení trestního stíhání ve věci Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad s odkazem na § 11 odst. 4 písm. a) informačního zákona. NSS v rozhodnutí mj. uvedl, že „informační zákon je jistě nástrojem dohledu veřejnosti nad fungováním veřejné správy, rozhodně však nemá být nástrojem toho, aby mohl kdokoli sledovat od začátku do konce ‚v reálném čase‘ průběh trestního stíhání jiných osob. Na těchto závěrech nic nemění skutečnost, že některá média měla podle stěžovatelových tvrzení k usnesení o zahájení trestního stíhání přístup. (… ) Samotná skutečnost (…) že třetí osoby toto usnesení některým médiím poskytly, nemůže vrchnímu státnímu zastupitelství, respektive žalovanému, založit právní povinnost, aby takovou informaci poskytl podle informačního zákona“.

Podle soudce Dufka však ani tento judikát nevylučuje jeho postup, neboť byl přesvědčen, že nemohl být zmařen účel trestního řízení.

Předsedu Langáška tak zajímalo, odkud čerpal toto přesvědčení, že poskytnutím informací nelze ohrozit trestní řízení. „V médiích jsem se dočetl vyjádření státní zástupkyně, kolik bylo vyslechnuto svědků. Nezjišťoval jsem to, dospěl jsem k závěru, že je to už konečná fáze. Připadalo mi, že v těch médiích toho bylo tolik, že už více informací mít média nemůžou,“ vysvětloval soudce Dufek.

Na další Langáškův dotaz, zda se správou soudu řešil, jak zajistit anonymizaci konkrétních osob s ohledem na jejich odlišné procesní postavení a veřejnou činnost, soudce uvedl, že žádný pokyn správě soudu nedal, neboť měl za to, že vše už bylo zveřejněno. Ohledně svého názoru, že u veřejně činných osob má veřejnost právo vědět, z čeho jsou podezřelí, pak doplnil, že ten se opírá o nálezy Ústavního soudu, z nichž plyne, že osoby veřejného zájmu musí snášet vyšší míru kritiky.

Porovnával informace na internetu

Přísedícího kárného senátu, advokáta Lukáše Trojana zajímalo, zda soudce konkrétně kontroval obsah jednotlivých rozhodnutí soudů, které médiím poskytoval a porovnával to s tím, co bylo v médiích již zveřejněno.

„Četl jsem si to, porovnával jsem si, co jsem se dozvěděl v médiích i v průběhu času, a nabyl jsem dojmu, že to, co oni požadují, nemůže zmařit účel trestního řízení. Nesrovnával jsem větu od věty, to nebylo v mých silách. Připadalo mi, že rozsah toho, co požadují, už byl zveřejněn,“ reagoval soudce Dufek.

Další Trojanův dotaz směřoval k tomu, zda soudce zvažoval i dopad svého rozhodnutí na zajištění spravedlivého procesu a presumpci neviny.

„Samozřejmě. Tím, že poskytnu informace o vzetí do vazby či domovní prohlídky, neříkám, že někdo něco spáchal,“ odpověděl soudce Dufek.

Podle něho nebyl ani důvod se dopředu ptát státní zástupkyně, zda souhlasí se zveřejněním rozhodnutí soudu, neboť původcem informací, o které bylo žádáno, byl soud a za rozhodnutí nese odpovědnost výhradně on. „Ona nekontaktovala soud, aby informovala dopředu, že si vyhradila poskytování informací. I kdyby tak učinila, je jejím rozhodnutím vázán pouze policejní orgán, nikoliv soud. Byly to navíc informace vytvořené soudem, nebylo to rozhodnutí o zahájení trestního stíhání. Neměl jsem tedy důvod kontaktovat státní zástupkyni,“ vysvětloval soudce Dufek.

Trojan se dále dotazoval, zda soudce Dufek posuzoval žádost s přihlédnutím k procesní pozici jednotlivých osob a také podle jakých kritérií soudce posuzoval jejich „veřejnou známost“.

Byli podezřelí z trestné činnosti

„Věděl jsem, že většina z nich jsou obvinění. Jediný nebyl pan Hladík. Nedospěl jsem k závěru, že bych tím ale zmařil účel trestního řízeni. Neuvažoval jsem o odlišení. Bral jsem v úvahu především to, že některé osoby byly veřejně známé, minimálně pan Hladík, pan Bradáč, ale byly to i další méně známé osobnosti. Navíc byli podezřelí z trestné činnosti ve vztahu k veřejným prostředkům,“ vysvětloval Dufek. Na další dodatečné dotazy pak uvedl, že neměl důvod se seznamovat ani s návrhy státní zástupkyně, ani s konkrétními trestními spisy k jednotlivým případům.

Jako svědkyně u kárného senátu vystoupila dozorová státní zástupkyně Pera Lastovecká, a to na výzvu kárného senátu.

Žalobkyně uvedla, že výhradu informování učinila v případu již v březnu 2020, a to směrem k policejnímu orgánu. Tato informace pak vešla ve známost po dvou letech zveřejněním tiskové zprávy. Postup soudce Dufka jí překvapil, a proto iniciovala, aby se vedení VSZ v Olomouci obrátilo na vedení MS v Brně, že s takovým postupem nesouhlasí. V médích se podle ní objevily i do té doby neveřejné informace, avšak není podle ní možné říci, odkud přesně se k novinářům dostaly. „Čím více informací je v médiích, tím hůře se mi pracuje. Byla jsem překvapena rozsahem informací. Nejde o to, že by se ztížilo vedení trestního řízení, ale jde o tlak na orgány. Jde o nepříjemný tlak na osoby, které to trestní řízení provádí,“ uvedla Lastovecká.

Pověřený funkcionář soudu

Kárný senát se po provedení listinných důkazů a závěrečných návrhů rozhodl jednání přerušit. Učinil tak s ohledem na právní složitost některých otázek, které na samém počátku vymezil předseda senátu Langášek.

Jde především o postavení kárně obviněného, který byl v pozici soudce pověřeného výkonem místopředsednické funkce. Kárný soud tedy bude muset vyřešit, jaký to má vliv na odpovědnost kárně obviněného, který jednal jako funkcionář státní správy soudu při poskytování informací. Tedy nikoli jako soudce v klasické soudcovské rozhodovací činnosti.

Dále bude muset řešit předběžnou otázku, zda je dočasné pověření z hlediska práva v pořádku. A pokud ne, jaké to má důsledky pro tuto věc, popřípadě jaká je role či odpovědnost předsedy soudu, který ho výkonem funkce pověřil a který i tak odpovídá za výkon státní správy u MS Brno. S tím pak souvisí otázka, jakého kárného provinění se soudce Dufek mohl dopustit. Tedy zda toho „funkcionářského“ (jako místopředseda soudu), nebo „soudcovského“.

Další otázkou je, zda se soudce, respektive funkcionář soudu může dopustit kárného provinění při výkonu v podstatě správní pravomoci v oblasti poskytování informací podle zákona č. 106/1999 Sb., tedy jakou vazbu má tento zákon na obecnou povinnosti soudce zachovávat mlčenlivost o všem, co se při výkonu funkce dozvěděl. Zda nedochází k obcházení povinnosti mlčenlivosti cestou informačního zákona, zda to může být adekvátní způsob „legalizace“ úniku informací z vyšetřování.

A v neposlední řadě si kárný soud bude muset poradit s výkladem zákona o svobodném přístupu k informacím v kombinaci s trestním řádem, a to v situaci, kdy není ani trestním soudem a není ani správním soudem, který rozhoduje případy sporů ohledně informačního zákona.

„Náš úkol je rozhodnout, zda se soudce dopustil kárného provinění. Naším úkolem není přezkum zákonnosti jeho rozhodnutí nebo zásahu jako správního orgánu, jako to dělají správní soudy. Jinak řečeno, i kdybychom si mysleli, že soudce informace poskytnout neměl, neznamená to automaticky, že spáchal i kárné provinění. To je jenom první předpoklad, podmínka. Přitom se ale nemůžeme vyhnout otázce, zda kárně obviněný jednal s oporou v textu zákona a existující judikatuře, zda se nedopustil nějakého excesu, zanedbání svých povinností, jak co do výsledku, tak i co do svého postupu, který v poskytnutí informace vyústil,“ vysvětlil předseda kárného senátu Langášek. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

 Porodnost v Česku spadla o desetinu. Může za to válka, vysvětluje demografka

Průměrný počet dětí narozených jedné ženě loni meziročně klesl z 1,83 na 1,66, tedy o deset procent. Po pandemii má na negativní porodnost vliv i válka na Ukrajině nebo špatná ekonomická situace, varuje demografka z Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI) Jiřina Kocourková.

Zatímco v minulosti jsme byli v tomto parametru na špičce Evropy, tak nyní už tomu tak podle demografky Kocourkové není a situace se bude zřejmě v dalších letech zhoršovat, což může být vážný problém.

Počet narozených dětí byl v loňském roce nejnižší za posledních 18 let. Klesá počet žen v reprodukčním věku a zároveň v roce 2022 dramaticky poklesla úhrnná plodnost.

Podle demografky to souvisí s dozvuky pandemie. Ke konci roku 2020 nejprve dočasně poklesl počet narozených, což dává Kocourková do souvislosti s reflexí obav z pandemie. Vyšší míra porodnosti se přesunula do roku 2021, následoval ale loňský propad.

„Souvisí to s možností očkování proti covidu, který mohl vést k určitému odkladu plánování těhotenství, dalším faktorem byl návrat do zaměstnání, kdy se lidé začali zabývat jinými povinnostmi,“ uvedla Kocourková, podle které se propad porodnosti v loňském roce týká i dalších evropských zemí, jako jsou třeba Německo nebo Švédsko.

 Počet obyvatel Česka se podle Českého statistického úřadu loni zvýšil zhruba o 16 700 na 10,533 milionu lidí. Vliv na to měla ale jen migrace, protože v zemi se loni po 18 letech narodilo méně než 100 000 dětí. Aby česká populace přirozeně rostla, musela by se porodnost podle demografky dostat přes hodnotu 2, což je ideál, na který ale v současnosti nedosahuje žádná vyspělá evropská země.

Mladí rodinu odkládají

„Souvisí to s demokratizací společnosti, s rozvojem individualizace, v podstatě to znamená hodnotovou proměnu ve společnosti, kdy vyšší vzdělanost, rostoucí vzdělanost mladých lidí vede k tomu, že nejdřív touží po pracovním uplatnění, odkládají zakládání rodiny, a to samo o sobě nese právě sníženou plodnost, protože se jim pak často nepodaří naplnit reprodukční plány ve vyšším věku,“ říká Kocourková.

České ženy ještě před pár lety první děti rodily mezi dvaceti osmi a dvaceti devíti lety, což bylo z hlediska evropských poměrů podle odbornice SYRI optimální.

„Situaci, která teď nastala, vidíme jako riziko dalšího odkladu. Část mileniálů, kteří ještě nezačali zakládat rodiny, bude vystavena novým podmínkám a pravděpodobně to budou oni, kdo zase nastartují nové změny,“ upozorňuje Kocourková.

Šetření nemá být na úkor rodin

Demografové se podle ní obávají, že propad porodnosti bude pokračovat, protože nepříznivé podmínky dál posilují ekonomickými problémy a bezpečnostními rizika.

„Efekt roku 2022, kdy jsme byli vystaveni začátku války na Ukrajině a s tím souvisejícímu dalšímu prohlubování inflace, se projeví v počtech narozených letos. Reálně hrozí další propad, a to už je potřeba brát vážně. V té souvislosti by bylo, řekla bych, velmi nepříznivým signálem, kdyby se jakýmkoliv způsobem omezovaly podmínky rodin, ať už omezování rodičovského příspěvku a dalšího nastavení,“ uvedla Kocourková.

Je jasné, že stát potřebuje šetřit, když má rekordní deficit. Podle Kocourkové to ale nemá být na úkor rodin. „Tento krok vnímám jako velice rizikový směrem budoucna,“ dodala.

 Pomůže sexuální výchova?

S nedostatečnou porodností se nepotýká jenom Česká republika, ale i další vyspělé země. Klesá ve všech zemích, kde je dobrá dostupnost antikoncepce a vysokoškolského vzdělání.

Důvodem může být podle lékařů také zvyšující se kvalita života a větší rovnoprávnost mezi muži a ženami. „To vede k tomu, že porodnost klesá pod reprodukční číslo 2, což je hodnota nutná k tomu, aby docházelo k přirozené obnově společnosti,“ popisuje Pavel Otevřel, vedoucí lékař největší české reprodukční kliniky Reprofit.

„Lidé se dožívají stále vyššího věku, a dětí se naopak rodí méně. Nůžky mezi generacemi se tak otevírají pořád víc. To může vyvolat velký socioekonomický problém, protože mladší lidé nebudou schopni uživit osoby v důchodovém věku,“ říká Štěpán Machač, předseda Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP.

Větší důraz by se podle něj měl klást na aktivní propopulační politiku. „Už na základních školách by tak součástí sexuální výchovy mělo být nejen poučení o tom, jak neotěhotnět, ale vysvětlovat by se také mělo, jaké jsou faktory ovlivňující plodnost ženy a muže a jak důležitou roli hraje při plánování rodičovství věk ženy,“ dodává Otevřel.

X X X

 Kadyrovova koně hledáme dál, komentuje česká policie „šokující“ sdělení

Policie odmítá reagovat na informace médií tvrdící, že kůň čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, který na začátku března zmizel ze stáje v Krabčicích na Litoměřicku, je zpět v Čečensku.

 „Je pochopitelné, že „šokující sdělení na Telegramu vyvolává zájem médií. Stejně tak musí být zřejmé, že na tyto konstrukce nebudeme jakkoliv reagovat,“ píše policie na Twitteru.

Kadyrov na Telegramu uvedl, že koně odkoupil od ukrajinské tajné služby, která únos hřebce zinscenovala společně s českou policií.

„Koně ale hledáme dál, věc prověřujeme jako krádež. Pokud budeme mít nějaké informace ke zveřejnění, samozřejmě tak učiníme,“ dodala policie.

 Je pochopitelné, že “šokující” sdělení na Telegramu vyvolává zájem médií. Stejně tak musí být zřejmé, že na tyto konstrukce nebudeme jakkoliv reagovat. Koně ale hledáme dál, věc prověřujeme jako krádež. Pokud budeme mít nějaké informace ke zveřejnění, samozřejmě tak učiníme.

Ukrajinská tajná služba koně Zazou čečenskému vůdci prý nabídla ke koupi za 18 tisíc dolarů (391 tisíc korun), informoval portál zona.media. „Věděli o mé náklonnosti ke koni a nezklamali – samozřejmě jsem souhlasil,“ napsal Kadyrov na Telegramu. Jeho slova není možné nezávisle ověřit.

Kůň je nyní podle něj zpět v Čečensku. Ze stáje zmizel v noci na 4. března. „Neznámý pachatel zřejmě v prostorách pro ustájení koní odstranil z posuvných dveří jistící řetěz s karabinou a chovného hřebce odvedl. Po pachateli krádeže a po odcizeném koni nyní intenzivně pátráme,“ uvedla tehdy policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Kůň byl součástí majetku, které Česko na základě mezinárodních sankcí Kadyrovovi zmrazilo. Kadyrov hřebce koupil v roce 2012, uvedl portál Jezdci.cz. Celkem absolvoval 36 dostihů, devětkrát zvítězil a získal tak přes 1,2 milionu eur (v přepočtu přes 28 milionů korun).

X X X

 Z Mináře se po fiasku v politice stal kouč. Ovládá facilitaci i práci s boardy

Zakladatel spolku Milion chvilek Mikuláš Minář na sociálních sítích v pondělí oznámil, že se nově věnuje koučování lidí a přednáškám. Na stránkách ale neuvedl, kolik si bude za sezení účtovat. „V každém z nás dřímá obrovský potenciál. Koučování vám ho pomůže objevit a rozvinout,“ uvádí na svém webu, kde mimo jiné sdílí i svůj příběh. Chlubí se mimo jiné tím, že studoval tři obory na dvou školách.

 „Lidi, já mám web! První v životě. Pracoval jsem na něm půl roku a výsledek? Pár přátel mi řeklo, že jsem grafoman a že kdyby tam toho bylo půlka, furt je to strašně dlouhý. Tuším, že na tom něco bude, asi se s tím půjdu léčit. Ale prý jsou tam aspoň hezký barvy, což je nejspíš to hlavní, proč stojí za vidění,“ uvedl Minář.

Po politice se tak zakladatel spolku Milion chvilek dal na koučování. Sám o sobě na webu tvrdí, že má certifikovaný výcvik v individuálním koučování a výcvik v týmovém koučování a facilitaci. „Díky tomu mohu pracovat jak s jednotlivci, tak s celými týmy, boardy a organizacemi,“ chlubí se.

Online sezení je o 25 procent levnější

Zároveň informuje o tom, že nabízí osobní i týmové koučování. „Máte téma či cíl, na kterém chcete společně pracovat? Napište mi. Na koučování se mi líbí, že má (narozdíl od terapie) jasně omezený počet setkání, během kterých se pracuje na jasně vymezeném cíli (či několika cílech),“ uvádí mimo jiné na stránkách.

A cena? První sezení je podle Mináře zdarma. „Cena: je vysoká. Brzy Vám však bude jasné, že to za tu investici stálo,“ píše dále s tím, že koučování probíhá osobně v Praze. Na vyžádání lze i online a je o 25 procent levnější. Přesné částky ale na webu nejsou.

 Lidi, já mám web! První v životě. Pracoval jsem na něm půl roku a výsledek? Pár přátel mi řeklo, že jsem grafoman a že kdyby tam toho bylo půlka, furt je to strašně dlouhý. Tuším, že na tom něco bude, asi se s tím půjdu léčit. Ale prý jsou tam aspoň…

Kromě koučování má ve své nabídce i přednášky. Například na téma – Jak změnit své myšlení? Růstový mindset dává křídla či Jak změnit své chování, identitu či firemní kulturu? Jak si vybudovat atomové návyky?

Redakce iDNES.cz oslovila s dotazy e-mailem i samotného Mináře, zatím na ně nereagoval.

Milion chvilek i Lidé PRO

Po sněmovních volbách na podzim 2017, které vyhrálo hnutí ANO Andreje Babiše, založil Minář spolek Milion chvilek, financovaný ze soukromých darů, a stal se jeho předsedou. Šéfa hnutí ANO a tehdejšího premiéra Andreje Babiše spolek tehdy vyzval k tomu, aby plnil předvolební sliby občanům, zejména že bude podporovat a rozvíjet demokracii v ČR.

Protože Babiš podle spolku své sliby nemyslel vážně, přišli jeho členové v únoru 2018, 70 let od komunistického puče, s kampaní Milion chvilek pro demokracii a začali sbírat podpisy od lidí, kteří chtěli, aby Babiš odstoupil z čela vlády.

Kampaň spolku spojená s výzvou Chvilka pro rezignaci, která požadovala Babišovo odstoupení z premiérské funkce, trvala 1041 dní od 25. února 2018 do 11. listopadu 2021, a stála zejména na sběru podpisů peticí a na pořádání demonstrací. Cílem kampaně bylo získat pro tuto výzvu za sto dní milion podpisů, čehož však dosaženo nebylo.

Během roku 2019 Milion chvilek uspořádal řadu demonstrací, vyvrcholením byla dvě více než čtvrtmilionová shromáždění na Letné, v červnu a v listopadu téhož roku. Minář byl hlavním organizátorem těchto demonstrací.

Počátkem října 2020 Minář uvedl, že chce s dalšími osobnostmi vytvořit projekt, jenž osloví voliče, které nynější opozice oslovit nedokáže. Z vedení Milionu chvilek odešel koncem září 2020, vystoupil z něj 5. října. Vedení předal Benjaminu Rollovi, který uvedl, že spolek je bytostně občanská iniciativa rostoucí zdola a jako taková nikdy nebude kandidovat ve volbách. Počátkem prosince 2020 založil Minář politické hnutí Lidé PRO.

V době jeho vzniku se k němu hlásili například bývalý ředitel protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka, náměstek pražského primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě), starostka Peček Alena Švejnohová nebo podnikatel Martin Hausenblas.

Mezi poradci hnutí byla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová či bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu a někdejší senátorka Eliška Wágnerová. Podporovateli hnutí byli i bývalý premiér a předseda Senátu Petr Pithart či pražská radní Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Vznik hnutí a kandidaturu do parlamentních voleb v roce 2021 Minář podmínil získáním půl milionu podpisů do voleb, nejméně však 100 tisíc do konce března. Ke konci března se hnutí podařilo získat téměř 40 tisíc podpisů. Z tohoto důvodu se Minář rozhodl činnost hnutí ukončit.

Poté se v médiích diskutovalo o hospodaření hnutí, které na transparentním účtu shromáždilo 5,8 milionu korun a valnou většinu utratilo. Hnutí poté na svém facebooku zveřejnilo závěrečnou zprávu o své činnosti.

Mikuláš Minář je ženatý od roku 2017, hlásí se k evangelikální Církvi bratrské.

X X X

 Policisté z NCOZ zasahují v centrále ŘSD, zásah souvisí se zakázkami

 Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes zasahují v centrále Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na pražském Kačerově a na dalších místech v Česku. Podle Vrchního státního zastupitelství (VSZ) zásah souvisí s podezřením na zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a na pletichy při zadávání zakázek. V tiskové zprávě to uvedl žalobce Tomáš Minx. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová řekla, že policie zadržela sedm lidí. Podle serveru Lidovky.cz bylo v případu obviněno přes 30 fyzických a právnických osob. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) uvedl, že se zásah netýká aktuální činnosti ŘSD, ani nikoho ze současného vrcholového managementu.

„Státní zástupce VSZ v Praze vykonává dozor v trestní věci vedené NCOZ pro podezření z trestné činnosti organizované zločinecké skupiny působící v procesu zadávání veřejných zakázek ŘSD, zaměřené na páchání trestných činů zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a pletichy při zadání veřejné zakázky a veřejné soutěži,“ uvedl Minx.

Podle pražské vrchní žalobkyně Bradáčové jde v případu o organizovanou trestnou činnost a obvinění jsou stíháni pro účast na organizované zločinecké skupině. „Jedná se o vícero veřejných zakázek s tím, že se jednalo o systémovou záležitost,“ řekla České televizi. Policie podle Bradáčové zadržela sedm lidí. Otázku, zda bude na zadržené podán návrh na vzetí do vazby, označila za předčasnou.

Lidovky.cz s odkazem na svůj zdroj uvedly, že organizovaná skupina sestávala z dnes už bývalých zaměstnanců ŘSD a skupiny dodavatelů, kteří si mezi sebou domlouvali přidělování zakázek. Podle webu jde o zakázky na údržbu silnic za 300 milionů korun. V případu nebyl obviněn nikdo ze současného vrcholného vedení ŘSD, uvedl server.

Na zásah v centrále ŘSD upozornil Deník N, serveru to potvrdil ministr dopravy Kupka. Na tiskové konferenci ve Sněmovně ministr uvedl, že policie nekontaktovala nikoho z vedení resortu, zásah se netýká aktuální činnosti ŘSD ani nikoho ze současného vrcholového managementu. „ŘSD poskytuje maximální součinnost,“ řekl Kupka novinářům.

Generální ředitel ŘSD Radek Mátl serveru iROZHLAS.cz řekl, že policie zasahuje kromě Prahy i na dalších střediscích správy a údržby dálnic napříč republikou. Detektivové podle něj zajišťují doklady k historickým zakázkám ŘSD. Zásah se netýká nikoho z úzkého vedení ředitelství, uvedl Mátl. „Činnost probíhá v průběhu celého dnešního dne v úzké spolupráci. Poskytujeme detektivům veškerou součinnost tak, aby měla všechny potřebné podklady k dispozici,“ řekl serveru ředitel.

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej ČTK sdělil, že útvar dnes zasahuje, bližší informace však nesdělil. „Mohu uvést, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze, bližší podrobnosti nebudeme sdělovat,“ uvedl Ibehej.

X X X

 Bývalá tvář Šlachtovy Přísahy stane opět před soudem. Měla vybrat zálohy a nedodat služby

Někdejší lídryně hnutí Přísaha z Královéhradeckého kraje Veronika Fejklová stane už podruhé ve svém životě před soudem. Veronika Fejklová byla v byla v minulosti odsouzena za dva hospodářské trestné přečiny. Když na to Ekonomický deník před posledními volbami do Poslanecké sněmovny upozornil, vedení Přísahy jinak mimořádně akční kandidátku z voleb stáhlo. Nyní stane Veronika Fejklová před soudem znovu. Za to, že lidem naslibovala interiérové rekonstrukce domovů, vybrala zálohy a nasmlouvané činnosti neodvedla, jak vyplývá z informací poškozených.

Do redakce Ekonomického deníku přišel před nedávnem e-mail: „Dobrý den pane Hrbáčku, popravdě běžně nereaguji na články a už vůbec ne pokud jsou politicky zaměřené, ale u článku Přísahy, kde jste odeslal řadu otázek na tvář ´paní Fejklové´ byste asi měl vědět, že paní Fejklová stane dne 18. 5. tohoto roku opět před soudem. Dneska jsem asi finálně pochopil, že existují lidé co prostě nemají páteř a paní Fejklová podle mě tuto dovednost vyučuje. Asi už se k tomuto tématu nebudete vracet, ale pokud se jakkoliv dostane paní Fejklová kamkoliv, s byť jen malou mírou zodpovědnosti, tak ač atheista ´Bůh nás chraň,“ napsal pisatel, který si přeje zůstat v anonymitě.

Z další komunikace vyplynulo, že Veronika Fejklová, která se věnuje interiérovému designu, naslibovala minimálně dvěma klientům interiérové rekonstrukce domovů, vybrala zálohy a nasmlouvané činnosti neodvedla, jak vyplývá z informací poškozených. Škody v desítkách tisíc se podle zdroje Ekonomického deníku přesunuly do řádu stovek.

Ekonomický deník proto oslovil Okresní soud v Chomutově s několik otázkami. Soud standardní novinářský dotaz ale neočekávaně vyhodnotil jako žádost dle zákona o poskytování informací, která ovšem dle něj postrádá náležitosti a zareagoval velmi skoupě.

„Okresní soud v Chomutově obdržel dne 24. dubna 2023 Vaši zprávu s dotazy na probíhající trestní řízení. Vaše zpráva nebyla vyhodnocena jako žádost o informace podle zákona č. 106/1999 Sb.,
o svobodném přístupu k informacím, neboť nejen, že neobsahuje podstatné náležitosti žádosti podle uvedeného zákona, ale taktéž ze způsobu sdělení nevyplývá, že by zpráva byla podána ve smyslu tohoto zákona… …S ohledem na to, že trestní řízení nebylo skončeno, nemůže soud odpovědět na všechny Vámi
položené otázky. Sdělujeme pouze, že na Okresním soudě v Chomutově probíhá řízení s uvedenou
osobou a hlavní líčení proběhne dne 18. 5. 2023. Tímto považuji věc za vyřízenou,“ sdělila k otázkám Ekonomického deníku asistentka soudce Kateřina Nováková.

„Vážený pane Hrbáčku, žádný mail mi nepřišel a s Přísahou již několik měsíců nemám nic společného. S pozdravem Veronika Fejklová,“ zareagovala na otázky Ekonomického deníku v SMS zprávě. Ekonomický deník je proto zaslal prostřednictvím aplikace WhattsApp.

„Opakuji, ze již mnoho měsíců nemám s Přísahou nic společného, nejsem s nikým v kontaktu,“ zareagovala Veronika Fejklová a vyhnula se otázkám ohledně soudu s ní.

Odsouzena za to, že jako podnikatelka způsobila úpadek firmy a zvýhodnila věřitele

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta buduje se vší vervou už pár let politický subjekt, který se mu podařilo téměř protlačit do Poslanecké sněmovny. „Je čas na spravedlnost. Je čas na Přísahu,“ vzkázal Šlachta svým potenciálním voličům na sociálních sítích na jaře roku 2021. V jeho týmu ovšem působila výše zmiňovaná Veronika Fejklová, Žena, která byla v minulosti odsouzena za dva hospodářské trestné přečiny.

„Celý život jsem velel týmům, a proto vím, jak náročné je vybrat si schopné a dobré lidi, kterým můžete důvěřovat. Zároveň vím, že bez týmu člověk nedokáže nic. Tohle jsou lidi, které jsem osobně vybral. Každý z nich je odborníkem ve svém oboru a společně chceme restartovat Českou republiku,“ stálo na webových stránkách hnutí Šlachtova politického hnutí Přísaha, kde představuje svůj tým.

Mezi tvářemi Přísahy bylo před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2021 na webu možné nalézt i podnikatelku Veroniku Fejklovou z Hradce Králové. „Proč do toho jdu s Robertem? Aby mohl být postaven kvalitní dům, musí mít pevné základy. Po přečtení Robertovy knihy a osobním setkání na debatě o knize, kterou jsem v Hradci Králové pořádala, mě Robert přesvědčil, že on má nejen pevné základy hodnot, ale i neskutečnou odhodlanost pro změnu. To rozhodlo, že do toho chci jít s ním. Nikdy jsem v politice nebyla, ale situace, jaká je dnes, mě k tomu přinutila. Znepokojuje mě, co se tady děje a jednoduše chci změnu,“ tvrdila o sobě na webu Přísahy Veronika Fejklová.

„Tah na branku a kreativní řešení. To je to, co mi v české politice chybí. Pracuji jako interiérová designérka a všechno, co ve své práci vytvořím musí mít hmatatelný výsledek, protože naplňuji představu klienta. Nemůžu se za nikoho schovávat a vyhnout se odpovědnosti. Tak jsem to měla celý život. Odešla jsem do zahraničí, kde jsem při práci začala studovat, vzdělávat se a pracovat na sobě. Dneska s radostí říkám, že plním lidem jejich sny,“ uváděla o sobě Veronika Fejklová.

Robert Šlachta a členky jeho týmu na jednom z mítinků v Královéhradeckém kraji na jaře roku 2021, kde působila Veronika Fejklová. Foto: hnutí Přísaha

Něco v jejím profilu ovšem chybělo. Podnikatelka Veronika Fejklová byla v dubnu 2015 trestním příkazem samosoudce Karla Peřiny odsouzena za dva přečiny: způsobení úpadku a zvýhodnění věřitele. Soudce Fejklovou odsoudil k půlročnímu podmíněnému trestu s dvouletým odkladem a dvouletému zákazu činnosti výkonu funkce statutárních orgánů obchodních korporací.

Faksimile části trestního příkazu, uděleného podnikatelce Veronice Fejklové.

Podle textu trestního příkazu Okresního soudu v Hradci Králové Veronika Fejklová jako jediná jednatelka společnosti s ručením omezeným Indesign z Hradce Králové nepodnikla kroky ke zrušení firmy.

„Ačkoli nejpozději ke dni 28. 3. 2011 věděla, že společnost Indesign má více věřitelů, peněžité závazky po dobu delší než 30 dnů po lhůtě splatnosti a tyto závazky neplní po dobu delší než 3 měsíce po lhůtě splatnosti a že závazky společnosti převyšují její majetek a její podnikatelská činnost je ztrátová, kdy vlastní kapitál ke dni 31. 12. 2010 vykazoval zápornou hodnotu – 1,571.000,- Kč,“ stojí v trestním příkazu královéhradeckého soudu, který má Ekonomický deník k dispozici z obchodního rejstříku.

Podle soudu dále Fejklová nepodnikla kroky ke zrušení firmy a „až do dne 19. 7. 2013 nepodala za společnost Indesign dlužnický insolvenční návrh“.

„A naopak nadále pokračovala v podnikatelské činnosti této společnosti, uzavírala za společnost nové obchodní závazkové vztahy, sama hradila splatné závazky společnosti Indesign v rozporu se zásadou poměrného uspokojení, dle které za uvedené období nejpozději od měsíce březen 2011 až prosinec 2012 měly být pohledávky jednotlivých věřitelů uspokojeny poměrem ve výši 30,898 procent,“ lze se dočíst v trestním příkazu. Provedenými úhradami splatných závazků v uvedeném období Fejklová podle soudu upřednostnila s pohledávkami za společnost Indesign více než dvacítku věřitelů.

Trestní příkaz, stažený z obchodního rejstříku.

Nejdřív chtěla, ale nepromluvila

Ekonomický deník chtěl proto dát Veronice Fejklové prostor, aby mohla kauzu popsat svým pohledem. Poslal jí proto následující otázky.

„Absolutně nemám problém vám odvyprávět ten můj příběh a tu historii,“ sdělila následně Fejklová reportérovi Ekonomického deníku.

Schůzka byla domluvena na květnový čtvrtek roku 2021 ráno. Ve středu večer se ale Veronika Fejklová ze schůzky nečekaně omluvila sms zprávou.

„Dobrý den, děkuji za vaši nabídku si o všem promluvit, nicméně jsem nad tím ještě dnes přemýšlela a usoudila jsem, že se k tomu už nechci vracet. Co se stalo, se stalo, je to minulost a je to za mnou. Z toho důvodu ruším naší zítřejší schůzku. Děkuji vám za pochopení a vstřícnost a přeji vám hezký den. S pozdravem Veronika Fejklová,“ stojí v sms jedné z tváří Hnutí Přísaha.

Fiasko s konkurzem

Jednoduchý nebyl ani průběh konkursu na společnost Veroniky Fejklové Indesign. V obchodním rejstříku se lze dočíst, že byl v roce 2017 soudně zrušen. „Konkurs na majetek dlužníka Indesign se zrušuje, neboť pro uspokojení věřitelů je majetek dlužníka zcela nepostačující,“ napsala 18. srpna 2017 samosoudkyně Krajského soudu v Hradci Králové Monika Marčišinová. Jan HrbáčekEkonomický deník, ceskajustice.cz

 X X X

 MINISTR  ŠKOLSTVÍ  ENERGICKÝ?  CO  TO  PŘINESE  PRO  STUDENTY?

Je energický, školství posune. Zapomněl ale na učitele, hodnotí Beka expert

Mikuláš Bek je v úřadu teprve třináct dní, už ale stihl představit své priority. Například chce prodloužit délku povinné školní docházky. Experti s jeho prvním nástřelem cílů souhlasí a věří, že posune české školství kupředu. Přesto jedním dechem doplňují, že zapomněl na jedny z účastníků – samotné kantory.

 Analytička EDUinu Lucie Slejšková upozorňuje, že nově jmenovaný ministr při představování svých priorit zapomněl na jedny z nejdůležitějších členů vzdělávání. „Při svém představení priorit opomenul učitele a opatření, která jim budou deklarovat hmatatelnou podporu. Uvidíme, s čím přijde v následujících dnech a týdnech,“ míní.

„Je vidět jasná snaha odpovědět na problémy, o nichž se začalo intenzivně mluvit zvláště v souvislosti s aktuálním děním kolem přijímacích zkoušek. Ve výčtu priorit však chybí pozornost věnovaná lidem, kteří jsou páteří vzdělávacích systémů – učitele a učitelky, ředitele a ředitelky i další pedagogické profese,“ souhlasí Kateřina Konrádová z programu Učitel naživo.

„Bylo by chybou, kdyby se zahodila práce odvedená na kvalitně připravené reformě vzdělávání učitelů, podpoře pedagogického leadershipu u ředitelů a novele zákona o pedagogických pracovnících,“ dodává Konrádová.

Nový ministr avizoval, že hodlá komunikovat napříč politickým spektrem. „Oceňuji, že je Bek otevřený naslouchat různým názorovým proudům v rámci vzdělávacího systému a hledat všeobecnou shodu,“ kvituje ministrovu snahu jeho předchůdkyně v úřadu Kateřina Valachová.

Tento krok vítá i předseda spolku Pedagogická komora Radek Sárközi, který se při boji za lepší školství často obrací na poslance ANO či SPD. „Oceňuji, že to nový ministr školství deklaroval. Myslím si, že je lepší provést méně změn, na nichž existuje politická shoda, než prosadit změny, které se po volbách zase zruší, jak se často dělo v minulosti,“ napsal iDNES.cz.

Ministr chce čtyřčlenný poradní tým

Přestože Valachová nechce hodnotit jednotlivé konkrétní body, které v úterý představil, přiznala, že si přeje, aby zůstalo české školství zdarma. Pro svého vzdáleného nástupce má i několik postřehů a rad.

„Ráda bych mu poradila, že hodně věcí, které jsou potřeba řešit, jsou obyčejné. Vychází z toho, aby bylo zajištěné stabilní financování, neměnily se podmínky v průběhu hry, ať každý půlrok neříkáme, že budeme dávat peníze na rozdílné věci. Vzdělávací systém je potřeba vnímat jako celek od mateřské po vysokou školu. Není možné jedno dítě odstrčit a jinému se věnovat více,“ říká Valachová.

Bek na dotaz iDNES.cz přiznal, že chce mít přibližně čtyřčlenný poradní tým (jeho předchůdce Vladimír Balaš měl šestnáct poradců, Petr Gazdík deset a Robert Plaga tři, pozn. red.), přičemž se chce obklopit primárně „odborníky, ne zájmovými skupinami“. Právě před tímto krokem Valachová mírně varuje.

Bekovy priority na ministerstvu školství

1. Zkrácení trvání základní školy a prodloužení povinné školní docházky

2. Posílení všeobecného charakteru středního stupně vzdělávání

3. Profesní vzdělání na nástavbě a vysokých školách

4. Zlepšení přístupu k vysokoškolskému vzdělání

5. Zlepšení vzdělávací infrastruktury

„Je také potřeba, aby u jednacího stolu seděli všichni aktéři, i ti, kteří nemají stejný názor nebo nechválí některé připravované změny a mají k nim kritický pohled. A aby měl ministr odvahu, což vím ze své osobní zkušenosti, naslouchat, hledat společnou cestu a umět se rozhodnout,“ uvádí exministryně.

Všeobecné vzdělání dětem pomůže více

Jedním z bodů, které by Bek rád na ministerstvu prosadil, je prodloužení povinné školní docházky. Tu na základní škole by sice rád o rok zkrátil, chce ale povinné dva roky střední školy pro všechny.

„Prozatím to v Učitelské platformě řešíme. Je to velmi výrazná změna, jde proti systému víceletých gymnázií, bude potřeba na ni napasovat Strategii 2030+ a revizi rámcových vzdělávacích programů. Chceme apelovat, aby byly změny systémové, ne zbrklé a aby došlo k domýšlení důsledků,“ okomentovala členka vedení Učitelské platformy Jana Servusová.

Přesto v tom ale vidí i kladné stránky – děti podle ní budou déle ve vzdělávacím procesu, navíc by zamýšlený krok mohl snížit počet dětí, které po základní škole míří přímo na trh práce, což si slibuje i sám Bek.

Ministr chce také zajistit, aby střední školy poskytovaly více všeobecný základ a studenti se rozhodovali o svém profesním směřování až na nich, nikoliv již v deváté třídě. Také chce, aby se o svém profesním směřování rozhodly později – až na střední škole.

„Děti bojují s předčasnou specializací, je pro ně velmi těžké se rozhodnout, jak život nasměrují. Myslím si, že tomu doba ani nepřikyvuje, potřebujeme lidi se všeobecnými kompetencemi, kteří jsou schopni komunikovat, pracovat s informacemi, jsou digitálně gramotní. Nepotřebujeme nutně, aby už v šestnácti uměli opravit přístroj, který by pak opravovali třicet let,“ potvrzuje Servusová.

Přimlouvá se i za to, aby byl systém středních škol více propustný – aby dítě, které studuje například gymnázium při střední odborné škole mělo možnost studovat i odborné předměty a obráceně.

Upravený systém, kdy by děti ve školách byly povinně déle, se zamlouvá i programovému řediteli EDUinu Miroslavu Hřebeckému. Vysvětluje, že v zahraničí jde o běžnou praxi, přesto stejně jako Servusová připomíná, že na avizované změny potřeba pamatovat i v připravovaných revizích rámcových vzdělávacích plánů.

Obecně byl ale Hřebecký s prioritami spokojený. „Reagují na aktuální problémy českého vzdělávání. Oceňujeme, že je dobře zorientovaný, vidí dovnitř problémů a jeho nástup do čela úřadu je nadějný. Pojmenoval nejpalčivější problémy, je ale potřeba si uvědomit, že na ně neexistují jednoduchá řešení,“ uzavírá Hřebecký.

X X X

Fotovoltaika pomáhá šetřit, ročně i 60 tisíc korun

Ceny energií v posledním roce rostly a spolu s nimi také zájem Čechů o energetickou soběstačnost. A tak v české kotlině prudce stoupl zájem o fotovoltaické elektrárny, které mají majitelům nemovitostí pomoci ušetřit na nákladech za provoz. Jen během prvního čtvrtletí letošního roku jich v síti několikanásobně přibylo. A stejně tak i žádostí o připojení.

Fotovoltaické elektrárny jsou vhodné pro všechny tipy objektů. Hodí se pro rodinné i bytové domy či firmy, provozovny a haly. „U bytových domů je instalace malinko složitější, aby se docílilo toho, že fotovoltaika bude obhospodařovat pouze jednu bytovou jednotku,“ říká jednatel společnosti Acetex, Roman Pilarčík.

Zájemcům dveře k fotovoltaice kromě změn v energetickém zákoně otevírá také novela stavebního zákona.Zdroj: Acetex

Desetitisícové úspory

Většinu potenciálních zájemců pochopitelně zajímá úspora, kterou fotovoltaika přináší. Ze zkušeností instalačních a dodavatelských firem může majitelům fotovoltaických elektráren v průměru zůstat v kapse až 60 tisíc korun ročně, záleží na původním zdroji.

 Fotovoltaická elektrárna funguje tak, že vyrábí elektrickou energii, kterou posílá do hlavního domovního rozvaděče. Cokoli je do něj připojeno, ať je to zásuvka nebo indukční deska či jakýkoli jiný spotřebič, tak fotovoltaická elektrárna dokáže pokrýt jeho spotřebu,“ upřesňuje zástupce realizační společnosti.

Prvním krokem k pořízení fotovoltaické elektrárny je výběr spolehlivého dodavatele. Na trhu jsou aktuálně desítky firem, které se jejich prodejem a instalací zabývají. Ne každá ovšem nabízí stejně spolehlivé služby. Nápovědou, že si zájemce vybírá spolehlivého partnera, může být členství firmy v profesním sdružení, jako jsou třeba Solární asociace či Cech akumulace a fotovoltaiky. Takovou společnost je možné bez obav kontaktovat.

 Konkrétně u naší firmy Acetex je nejdůležitějším krokem jít na naše webové stránky a vyplnit kontaktní formulář. Na základě formuláře se vám ozve obchodně technický zástupce, který si s vámi domluví schůzku v místě realizace, aby vám dokázal navrhnout fotovoltaickou elektrárnu přímo na míru pro vaši domácnost. Vypočítá také celkovou cenu včetně dotace,“ popisuje postup Roman Pilarčík.

Následně klient získá od prodejce seznam prací, které je potřeba provést před instalací fotovoltaiky. Jedná se o stavební připravenost. „Je pouze na něm, zda ji bude dělat svépomocí či to nechá na nás. Kompletní instalace fotovoltaické elektrárny od podpisu smlouvy až po výměnu elektroměru je záležitost čtyř až šesti měsíců, není to ze dne na den. Co se týče instalace panelů, tak ta trvá jeden až tři pracovní dny,“ říká jednatel firmy Acetex.

Do výkonu 50 kW není pro instalaci fotovoltaické elektrárny potřeba vyřizovat stavební povolení. Další výhodou je možnost získání státní dotace. „My dotace zařizujeme za klienty. Její výše je 205 tisíc korun, vyjma Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje, kde je o 10 % vyšší, tudíž 225 tisíc korun. Výše dotace nesmí přesáhnout 50 % z kompletní ceny díla,“ objasňuje Roman Pilarčík.

 Energie ze slunce i v noci

Fotovoltaická elektrárna umožní majiteli čerpat energii získanou přes den i uprostřed noci. A to díky bateriovému úložišti. „Energii, kterou přes den vyrobíte, ale nespotřebujete, protože jste třeba v práci, uložíte do baterie. A po setmění ji čerpáte,“ vysvětluje Pilarčík. Vhodné je, když je systém střídače a baterie od jedné značky, je tak více flexibilní a kompatibilní. Na českém trhu jsou osvědčené například od výrobců Wattsonic či AEG.

Řadu zájemců pak zajímá, jak fotovoltaika funguje v zimním období. „ Záleží, jaká bude zima. V případě, že bude škaredě, tak je jasné, že fotovoltaika nevyrábí. Pokud bude slunná zima, tak fotovoltaika vyrábět bude,“ objasňuje dále jednatel Acetexu. A rovnou přidává i konkrétní příklad úspory z praxe: „Na rodinném domě s fotovoltaickou elektrárnou o výkonu 9,8 kW s 20 kW střídačem a 19 kW baterií fotovoltaický systém vyšel na bezmála 600 tisíc korun. Spotřeba elektrické energie snížila o 50 %. Dotace na tento systém byla v plné výši, tedy 205 tisíc korun.“

X X X

 Výstava Národního technického muzea a Českého rozhlasu přibližuje 100 let rozhlasové historie

Národní technické muzeum a Český rozhlas připravily výstavu ke 100. výročí od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání u nás. Záměrem výstavy „Sto let je jen začátek. Český rozhlas 1923–2023“ je vylíčit 100 let technického i programového vývoje rozhlasu i dnešní roli moderního veřejnoprávního média. Velkoryse koncipovaný projekt připomíná významné rozhlasové osobnosti a události, program a hudbu v jednotlivých obdobích i překotný vývoj výrobní, přenosové a vysílací techniky.

Velice mne těší, že při příležitosti stého výročí našeho významného a nejstaršího veřejnoprávního média společně s Českým rozhlasem představíme návštěvníkům Národního technického muzea v mimořádné výstavě jeho současnost, vize i historii a rozhlasovou techniku.  Rozhlasovou sbírku muzea obohacovaly významné osobnosti české kultury i průmyslu. Na výstavě bude k vidění například jeden z nejstarších sériově vyráběných přijímačů v superheterodynním zapojení vyráběný podle patentu Luciena Lévyho. Technické muzeum tento přístroj v roce 1937 odkoupilo od populárního písničkáře Karla Hašlera. Jako nesporně unikátní vnímáme také přijímač, jenž v roce 1939 do sbírek muzea věnoval osobně inženýr František Křižík. Děkuji Českému rozhlasu za tuto možnost se podílet na oslavám výročí i za skvělou spolupráci,“ řekl Karel Ksandr, generální ředitel Národního technického muzea.

Mám radost, že se Českému rozhlasu ve spolupráci s Národním technickým muzeem podařilo u příležitosti našeho významného jubilea uspořádat rozsáhlou výstavu, která široké veřejnosti přiblíží 100 let rozhlasové historie. Výstava návštěvníky provede historií rozhlasové techniky a prostřednictvím poslechu her, pořadů či koncertů SOČR je také zavede do rozmanité rozhlasové produkce uplynulého století. O výstavu nepřijdou ani naši posluchači, stanice Český rozhlas Dvojka bude vysílat přímo z výstavy 17. května, kdy se otevře veřejnosti. Posluchači stanice Český rozhlas Radiožurnál si zase mohou projít výstavu s Lucií Výbornou a jejími speciálními hosty,“ uvedl René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu.

Mezi historickými exponáty výrobní, přenosové a vysílací techniky ve výstavě zaznívají příběhy připomínající bohaté století kvalitního rozhlasového programu, významné události spojené s Českým, respektive s Československým rozhlasem, nebo osobnosti, které za nimi stály. Návštěvníci díky různorodým formám poslechu mohou doslova zažít rozmanitost rozhlasové produkce v průběhu uplynulého století. Výstava ale kromě historie prezentuje i aktuální trendy a vyhlídky konzumace obsahu, způsoby jeho příjmu i distribuce.

Výstavu jsme koncipovali jako retrospektivní. Plynule na sebe navazující úseky lemované významnými historickými milníky, které máme spojené s českým prostředím, propojují na pomyslné časové ose roky 1923 a 2023. V tomto úseku se odehrává náš příběh, který jsme prostřednictvím bohatých muzejních sbírek sestavili do mozaiky, ve které jsou historické i současné přijímače aranžované způsobem připomínajícím výkladní skříně prvotřídních obchodních domů. Kontrast tomuto způsobu prezentace dodávají robustní konstrukce rozhlasových vysílačů, které jsou po mnoha letech odpočinku v depozitáři sestaveny do původní monumentálnosti a vznešenosti. Propojovacím prvkem obojího jsou pak studiové přístroje – magnetofony, gramofony, mikrofony a samozřejmě nepostradatelné mixážní pulty,“ popsal výstavu René Melkus, autor a kurátor NTM.

Stěžejním motivem celé výstavy je snaha o propojení historie rozhlasu a rozhlasové techniky s moderními formami tvorby a distribuce. Ve výstavě si můžete vyzkoušet nahrávání rozhlasové hry nebo rozhovoru s moderátorem, seznámíte se s výhodami moderní distribuce DAB+ a online aplikací mujRozhlas. Český rozhlas tak navazuje na stoletou tradici moderního, rychlého a aktuálního média a plní veřejnou službu pro každého kdykoli a kdekoli. Tuto jeho misi a poslání chceme výstavou podtrhnout, “ uvedla vedoucí organizačního týmu výstavy za Český rozhlas Martina Poliaková z Oddělení strategického rozvoje.

Pamětní kousky z fondů Národního technického muzea doplněné výběrem z Českého rozhlasu návštěvníka provedou sedmi obdobími rozhlasové historie. Vystaveny jsou vzácné exponáty se sbírek NTM jako např. nově zrestaurovaný vysílač, typ SFR MD 50 francouzské provenience, spuštěný na počátku roku 1925 v pražských Strašnicích, který rozdával radost prvním posluchačům Československého rozhlasu. Mnohé předměty prezentované ve výstavě jsou dokladem technického vývoje, ale mají i hodnotu spojenou s historickými mezníky jako např. mixážní pult, od kterého v květnu 1945 znělo volání o pomoc.

Archivní nahrávky Českého rozhlasu se návštěvníkům zhmotní v žánrových posleších pod tzv. audio sprchami – sportovními okamžiky, politickými událostmi, dramatickou tvorbou nebo pohádkami pro děti. Další audia přes QR kód ozvučují dobové fotografie a doprovodné informace a další pořady si lze poslechnout při individuální procházce s vlastními sluchátky a aplikací mujRozhlas. Dvakrát za hodinu se celým prostorem výstavy rozezní rozhlasový obsah pro společný poslech, a ve speciální tmavé místnosti pak imerzivní zvukové aranžmá vystaví svět, kde se návštěvníkům zvuk zviditelní.

Dominantním prvkem sálu se stala datová socha sestavená na základě matematické vizualizace různorodých vztahů v rozhlase. Mezi vizuálními elementy nechybí světelné efekty, videoinstalace nebo originální výstavní grafika.

Dalším z neobyčejných exponátů pak je plně funkční vysílací pracoviště umístěné v budově muzea. V průběhu celé výstavy se odtud plánují živá vysílání pořadů vybraných stanic Českého rozhlasu.

Přímo ve výstavě je pro zvídavé i nejmenší návštěvníky přichystán edukační koutek. Výstavu doprovodí bohatý program pro veřejnost a pravidelný vzdělávací program pro školy.  První akcí pro veřejnost bude program 1. června na Mezinárodní den dětí, během které bude z muzea živě vysílat Rádio Junior. Na odpoledne bude pro dětské návštěvníky připravena hravá trasa s motem Staň se rozhlasovým reportérem. 

Výstava vznikla v unikátní spolupráci autorských a realizačních týmů Národního technického muzea a Českého rozhlasu. Výstava potrvá od 17. května do 31. prosince 2023. Pro dokonalý zážitek sluchátka s sebou! Bc. Jan Duda,
vedoucí oddělení PR a práce s veřejností

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.