Sází na Evropu, i když se tu chce lidem méně pracovat, říká Šmejc. Skupina PPF loni vydělala 1,45 miliardy eur, tedy přes 36 miliard korun čistého. Oproti předchozímu roku je to nárůst o 783 procent a jde o druhý nejlepší výsledek v historii skupiny. Více vydělala PPF jen v roce 2008, kdy prodala Českou pojišťovnu italské skupině Generali.
PPF založil v 90. letech Petr Kellner, který před třemi lety tragicky zahynul. Skupinu tak nyní vlastní jeho manželka Renáta Kellnerová a vede ji bývalý Kellnerův obchodní partner Jiří Šmejc. Skupina PPF loni dosáhla na druhý nejlepší výsledek v historii. Měla čistý zisk okolo 36 miliard korun
Za rekordními výsledky skupiny podle něj stojí hlavně banky a telekomunikace, tyto dvě části skupiny se na čistém zisku podílely více než jednou miliardou eur. PPF vlastní například PPF banku, Air Bank a má podíl v Monetě Money Bank. Banky budou dál působit samostatně, Šmejc odmítl možnost, že by skupina plánovala například spojení Air Bank a PPF banky.
Podle něj jsou to dvě „jiná zvířátka“. Air Bank, pod níž spadá i společnost Zonky a Home Credit ČR a Slovensko, je víc zaměřená na retail, podle Šmejce loni také získala rekordní množství nových klientů. Jejich počet za loňský rok vzrostl o 16 procent na 1,46 milionu. Skupina Air Bank má také čtvrtinový podíl u nových hotovostních úvěrů a je v tomto ohledu největší na trhu.
Šmejc vyloučil i prodej Air Bank, která se před více než třemi lety plánovala sloučit s Monetou. Naopak nevyloučil výhledově prodej podílu v Monetě. „Pokud by přišla nějaká neodolatelná nabídka, vážně bychom ji zvažovali. Pokud nepřijde, nemáme problém v Monetě zůstat,“ řekl Šmejc.
Slabý rok 2022
K meziročnímu skoku zisku PPF o téměř 800 procent přispěla také mediální divize, což jsou televize v několika zemích, a zařídily ho i jednorázové vlivy. Jednak to byl loňský prodej Home Creditu na Filipínách a v Indonésii. A také fakt, že se výsledek za rok 2023 porovnává se slabým rokem 2022.
Tehdy PPF vydělala jen 164 milionů eur hlavně kvůli vysoké ztrátě, kterou způsobil její úprk z Ruska po vpádu Vladimira Putina na Ukrajinu. Na spěšném prodeji svého majetku tehdy prodělala PPF 1,2 miliardy eur. Podle Šmejce to ale i s odstupem jednoho roku stálo za to.
„Naprosto se ukazuje, že jsme udělali správně, že jsme s těmi prodeji spěchali. Nejen že to bylo rozhodnutí eticky správné, ale i byznysově správné, protože tato aktiva se dají prodat hůř a hůř,“ vysvětlil Šmejc. Nyní v Rusku skupina podle něj doprodává poslední nemovitosti a také životní pojišťovnu PPF Life Insurance, kde ale stále čeká na regulatorní schválení pro kupujícího.
Z Východu na Západ
Kromě Ruska se PPF nadále stahuje i ze své bývalé bašty, jakou pro ni byla Asie. Kromě už zmíněných prodejů Home Creditu na Filipínách a Indonésii odešla letos PPF ze splátkového byznysu i ve Vietnamu a Indii a chystá prodej zbylé sítě Home Creditu v Číně.
„Máme konkrétní zájemce, a pokud se podaří získat souhlas, tak Čínu prodáme, což jsme i deklarovali. Bohužel celý proces je extrémně složitý. Zároveň ale když se podíváte na váhu Číny v našich aktivech, tak je minimální, protože jsme ji totálně zmenšili,“ upozornil Šmejc.
PPF má nyní aktiva, tedy hodnotu majetku, zhruba 43,5 miliardy eur, tedy přes 1,1 bilionu korun. Hodnota aktiv v Číně je už jen 200 milionů eur. Tedy necelé půl procento. Dříve to přitom bývala i víc než desetina.
Otočení kormidla PPF z Východu na Západ podle Šmejce začalo už po rozpadu globálního byznysu, což se odehrálo ještě před smrtí Petra Kellnera, tedy od roku 2020. Asie se stala vysoce riskantním trhem jak politicky, tak i ekonomicky. Šmejc podle svých slov v přesměrování byznysu na západ tedy jen „razantně“ pokračuje.
Rodina Kellnerových zakládá ‚superholding‘ Amalar. V čele poradního sboru bude stát exguvernér Rusnok
Loni například PPF koupila další podíl v polské Zásilkově a provozovateli výdejních boxů InPost, který je na amsterdamské burze, a působí ve většině zemích západní Evropy. Velikost podílu PPF je nyní 28,75 procenta a jeho hodnota přesáhla během dvou let 2 miliardy eur. Právě nákup této firmy je také podle Šmejce důkazem, že i bez Petra Kellnera se skupina umí chovat v byznysu „agresivně“ a nebojí se pouštět do velkých transakcí.
„Kolem InPostu kroužily v podstatě všechny velké private equity firmy a všichni se pořád domlouvali s Adventem, jestli by to nemohlo být o jedno nebo dvě eura levnější. Až jsme přišli my, řekli jsme Uděláme to takhle a tečka,“ popsal Šmejc.
Velkou transakcí PPF v Evropě byl loni také nákup podílu ve švédské streamovací firmě Viaplay. Výhledově se chce PPF porozhlédnout i v USA.
Evropská ekonomika
Hlavní byznys skupiny zůstane ale nadále v Evropě, a to i přes často zmiňované problémy jako je velká regulace, byrokracie a nízký růst ekonomiky EU.
„Když se podíváme na evropskou ekonomiku, i místní, tak trpí tím, že jí chybí delší politická vize, která by dávala možnost pro větší strukturální změny. Tím v podstatě zároveň evropská ekonomika zaostává ve schopnosti inovovat a třeba v digitalizaci je leckterý stát dál než jsme my,“ uvedl Šmejc.
Ekonomika podle něj také trpí tím, že se lidem „v Evropě chce méně a méně pracovat“. Před Evropou tak podle něj stojí otázka, jak se bude schopná posouvat dopředu a zároveň bude schopná akceptovat, že lidi budou více dbát na work-life balance. Tedy vyladění práce a soukromého života. Šmejce také překvapuje, že lidé nemají větší potřebu mít za cíl něco budovat. Je to ale logická změna, když společnost bohatne, dodal.
Ovlivňování politiky?
Šmejc zároveň odmítl, že by on nebo skupina jako taková chtěli ovlivňovat politiku po vzoru některých jiných domácích i zahraničních byznysmenů, kteří veřejně podporují některé politické strany či směry.
Ze společnosti PPF odejde Vladimír Mlynář, ředitel pro vnější vztahy. ‚Je čas na nové životní výzvy,‘ uvedl
„My se snažíme být vždycky apolitičtí. Alespoň můj názor je, že když se snažíte se sebelepšími úmysly ovlivňovat politiku, tak je to nakonec mafiózní chování. Když chcete politiku ovlivňovat, tak máte jít do politiky. Jinak musíte respektovat, že máte jeden hlas jako všichni ostatní. Ano, můžete říkat v prostoru nějaké svoje názory, ale nemáte tahat vzadu za nitky politiky,“ uvedl Šmejc.
Stejně tak odmítl, že by skupina využívala v politice svá média. Pochybnosti se nedávno řešily hlavně na Slovensku, kde PPF vlastní nejsledovanější TV Markízu, kterou současný premiér Robert Fico dlouhodobě řadí mezi tzv. „nepřátelská média“ a odmítá se s jejími redaktory bavit. Letos v březnu, po nástupu Fica k moci, redaktoři protestovali formou dopisu proti novému řediteli zpravodajství Michalu Kratochvílovi, který údajně zasahoval do jejich tvorby ve prospěch vládních stran.
„Majitelé nezasahují a nebudou zasahovat ve prospěch vlády. Vždycky budou tlačit na management a redakční radu, abychom striktně dohlíželi na to, že máme objektivní a profesionální zpravodajství. A to je celé. Určitě se nebudeme angažovat, jak mají vypadat zprávy, jenom chceme, a na to máme nějaký systém monitoringu, aby byly zprávy objektivní. Nic jiného nás nezajímá,“ popsal Šmejc.
Skupina PPF a Home Credit se stáhly z Ruska, prodaly svůj zbývající podíl v ruské bance investorům
Spolupráce s rodinou
Jiří Šmejc převzal řízení PPF po dohodě s Renátou Kellnerovou v létě roku 2022, zároveň získal opci na až desetinový podíl v PPF. Uplatnit ji může po třech letech ve funkci. Obchody podle něj řeší skupina samostatně, on osobně ale o všem detailně majitelku informuje. Podle něj se zatím nestalo, že by se názory na nějaký obchod s rodinou rozešly.
Kellnerová má k ruce pro své rozhodování ještě dva výbory. Je to poradní sbor rodiny, který se zabývá obecnější strategií, vyhodnocuje také makroekonomické či geopolitické trendy. Vede ho bývalý guvernér ČNB a expremiér Jiří Rusnok, místo v něm má i Jiří Šmejc, bývalá manažerka poradenské firmy EY Magdalena Souček, chirurg Bohdan Pomahač a současný partner Kellnerové, právník a investor Tomáš Otruba. Druhý výbor je rodinná rada, v níž sedí tři dlouholetí investiční manažeři PPF.
X X X
EVROPA POTŘEBUJE NOVÉ VEDENÍ EU
LEYENOVOU Z NĚMECKA ODSTRANIT
Zeman označil za bezpečnostní riziko Evropskou unii v současné podobě
Exprezident Miloš Zeman označil za jedno z bezpečnostních rizik Evropskou unii ve své současné podobě. „Současná EU nemá téměř nic společného s podobou, kterou ji vtiskli otcové zakladatelé,“ řekl Zeman na semináři „Geopolitická a bezpečnostní situace v Evropě s výhledem do roku 2035 a její důsledky pro prosperitu a bezpečnost ČR“.
„Frans Timmermans není Jacques Delors,“ personifikoval svou výhradu k současné podobě Evropské unie exprezident Zeman.
Kriticky se bývalý prezident vyjádřil také ke Green Dealu Evropské unie. „Je to fanatismus, zelený fanatismus a jistá obdoba náboženství,“ prohlásil Miloš Zeman na akci, kterou uspořádalo opoziční hnutí SPD.
Bývalý prezident hovořil o tom, že Green Deal vede k omezování průmyslu i k omezování zemědělství.
Bezpečnostní riziko číslo jedna je podle Zemana islámský terorismus
Za bezpečnostní riziko číslo jedna ale exprezident Zeman označil islámský terorismus. „Islámský stát byl potlačen, ale jeho buňky stále existují,“ řekl.
Samotný islám přitom označil za náboženství intolerance. „Dvě miliardy mohou být svedeny k podpoře teroristických hnutí,“ tvrdila bývalá hlava státu.
Za významem druhé hlavní bezpečnostní riziko označil ukrajinský konflikt. Tímto termínem označil ruskou agresi vůči sousednímu státu. „Rusko je v tomto konfliktu agresor. Jako člověk který prožil sovětskou okupaci, nemohu souhlasit s tím, jestliže velmoc přepadne sousední stát,“ uvedl.
„Pokud dojde k příměří, demarkační linií bude současná frontová linie,“ řekl exprezident.
Jako třetí bezpečnostní riziko označil tchaj-wanský průliv, odkud lze očekávat případnou čínskou invazi. Zmínil i možnost námořní blokády Tchaj-wanu.
Pokud jde o rizika související s migrací, Zeman prohlásil, že je potřeba bojovat především proti toxické migraci z nekompatibilních kultur.
X X X
GEN PAVEL CHCE DO POSLEDNÍ CHVÍLE VRAŽDIT LIDI NA UKRAJINĚ
GENERÁLOVÉ NĚMECKA PŘED MOSKVOU CHRÁNILI VOJÁKY, VZDALI SE
PAVEL BY DRŽEL VÁLKU A ZABÍJENÍ LIDÍ NA UKRAJINĚ, I KDYBY TAM MĚL SYNY?
PAVEL NEMÁ ÚCTU K ŽIVOTU LIDÍ
ČR VYBRALA ŠPATNÉHO ČLOVĚKA NA PREZIDENTA
SLOVA BABIŠE O VÁLCE PAVLA NA UKRAJINĚ SE POTVRDILA
Dodávky munice Ukrajině nevylučují jednání o míru, koriguje Pavel rozhovor
Dodávání vojenské munice na Ukrajinu je součástí její podpory, uvedl v úterý prezident Petr Pavel na síti X. Dodal také, že vyjednávání a hledání řešení konfliktu se s tím nevylučuje. Pro jeho ukončení je podle něj důležitý postoj Ruska, které nyní o jednání nemá zájem. Prezident tím reagoval na vlnu kritiky, která přišla po jeho pondělním rozhovoru, ve kterém uvedl, že je třeba zastavit válku.
„Vojenská podpora Ukrajiny však nevylučuje hledání řešení, jak konflikt ukončit. Naopak, to musí probíhat souběžně, aby i Rusko pochopilo, že vojenské řešení neexistuje,“ uvedl Pavel na síti X.
Podle prezidenta je potřeba podporovat Ukrajinu všemi prostředky v souladu s mezinárodním právem. Dodal, že součástí legitimní podpory je i navýšení dodávek munice a vojenského vybavení na Ukrajinu.
„Rusko samo má v rukou okamžité ukončení konfliktu. Nemá o něj ale zájem, dokud bude mít naději na naplnění svých cílů – tedy ovládnutí Ukrajiny, odstranění demokraticky zvolené vlády a demilitarizace suverénní země. I proto je podpora Ukrajiny tak důležitá i pro nás,“ pokračoval.
Podle Pavla musí platit, že pro jakákoli budoucí mírová uspořádání bude nezbytný souhlas Ukrajiny při zohlednění jejích základních zájmů. „I proto jsem přijal pozvání ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na červnovou konferenci o míru na Ukrajině,“ zakončil.
Svým vyjádřením prezident vysvětloval svá slova, která zazněla v pondělním rozhovoru pro Sky News.
„Musíme být realisté. Bylo by naivní říkat, že Ukrajina dokáže znovu dobýt okupovaná území v dohledné budoucnosti. Rusko se jen tak oblastí, které okupuje, nevzdá. Potřebujeme zastavit válku a pak začít debatovat o budoucím uspořádání. Mohl by vzniknout nějaký druh kompromisu, ale ne bez souhlasu Ukrajiny, Ruska a zemí, které budou garantem této dohody,“ odpověděl Pavel moderátorce na otázku, zda by nyní měla Ukrajina začít vyjednávat s Ruskem a ukončit boje.
X X X
Korupční aféra pokračuje, ruský úředník měl doma 25 milionů a zlaté mince
V Rusku zadrželi dalšího vysoce postaveného činitele ministerstva obrany kvůli podezření z úplatkářství. Šéf personálního ředitelství na ministerstvu Jurij Kuzněcov je ve vazbě. Během domovních prohlídek se u něj našlo v hotovosti více než 100 milionů rublů (na 25 milionů korun) a cennosti jako zlaté mince, sběratelské hodinky a další luxusní předměty.
Pětapadesátiletý Kuzněcov podle vyšetřovacího výboru přijal v letech 2021 až 2023, kdy působil v generálním štábu ruských ozbrojených sil, úplatky od zástupců „komerčních struktur“ výměnou za jednání v jejich prospěch.
Pokud stane před soudem a ten ho uzná vinným, bude mu podle Interfaxu hrozit až patnáct let vězení.
Hlavní personalista ministerstva obrany generálporučík Kuzněcov dostal úplatek v podobě vily na jihu Ruska, napsala agentura TASS s odvoláním na nejmenovaný zdroj z bezpečnostních složek.
„Úplatek Kuzněcovovi nebyl v penězích. Za služby podnikateli dostal podle vyšetřovatelů usedlost s pozemkem v Krasnodarském kraji,“ řekl zdroj agentuře.
Podnikatel arménského původu Lev Martirosjan, který podle vyšetřovatelů úplatek poskytl, byl také vzat do vazby. Cena pozemku se podle listu Kommersant odhaduje na 7,5 milionu rublů (asi 1,85 milionu korun), cena domu na skoro 23 milionů (asi 5,7 milionu korun). Nemovitost byla podle deníku převedena na Kuzněcovovu manželku.
Zatčení Kuzněcova signalizuje rozšíření největšího korupčního skandálu ruské vlády za poslední roky, poznamenala agentura Reuters a připomněla nedávné zadržení náměstka ministra obrany Timura Ivanova, také kvůli podezření z korupce. Bezpečnostní složky od té doby zatkly nejméně další čtyři podezřelé v korupčním skandálu.
Ruský prezident Vladimir Putin v neděli nečekaně navrhl odvolání ministra obrany Sergeje Šojgua, kterého na postu nahradí dosavadní první místopředseda ruské vlády Andrej Belousov. Šojgua šéf Kremlu jmenoval na post tajemníka ruské bezpečnostní rady.
Postavení do čela resortu obrany ekonoma Belousova, jenž nemá vojenskou minulost, analytici vnímají jako součást strategie Kremlu s cílem zlepšit efektivitu ruské válečné ekonomiky v době, kdy ruská invazní vojska už přes dva roky bojují na Ukrajině. Soudě podle zatýkání strategie zahrnuje vykořenění korupce při zadávání velkých vojenských zakázek, píše Reuters.
X X X
Francie chce na ostrově změnit ústavu, na protest vzplála auta i domy
Na tichomořském ostrově Nová Kaledonie hořela auta i domy při nepokojích spojených s debatou ve francouzském parlamentu o rozšíření volebního práva v tomto zámořském území Francie. Hlášena je i střelba na policisty.
Úřady reagovaly vyhlášením nočního zákazu vycházení a mezinárodní letiště na ostrově zůstalo zavřené, informovaly agentury Reuters a AFP. Francouzské Národní shromáždění dnes rozhodlo, že v projednávání sporné legislativní změny bude pokračovat.
Snímky z hlavního města Nouméa ukazovaly ohořelá auta i zničené budovy. Úřady mobilizovaly bezpečnostní složky, v hlavním městě i v okolí zakázaly veškerá shromáždění a také konzumaci alkoholu. Zákaz vycházení platí dnes od 9:00 SELČ do 21:00 SELČ, což je podle místního času na Nové Kaledonii večer a noc z úterý na středu.
První střety s policií začaly v pondělí SELČ během dne, když demonstranti zablokovali některé silnice. Podle vrchního zástupce Francie v Nové Kaledonii Loiuse Le Franka pachatelé při nepokojích ničili obchody i obytné domy a v některých případech vyhnali lidi z jejich obydlí, načež domy zapálili. Le Frank také řekl, že někdo na policisty střílel z pušek, ovšem nikdo nezemřel. Nejméně 36 lidí skončilo ve vazbě.
Násilnosti vypukly v době, kdy zastánci nezávislosti Nové Kaledonie protestují proti úpravě místní ústavy, o níž se začíná debatovat ve francouzském parlamentu. Změna by umožnila většímu počtu přistěhovalců z Francie hlasovat v místních volbách, což podle stoupenců osamostatnění oslabí vliv domorodých Kanaků.
Projednávání sporné změny bude v dolní komoře francouzského parlamentu pokračovat a poslanci by o ní mohli hlasovat ještě dnes, píše agentura AFP. Podle představitelů vládního tábora nelze ustupovat násilí v ulicích. Levicové strany naopak vyzvaly k přerušení rozpravy o textu. „Uklidnění se nemůže uskutečnit jinak prostřednictvím stažení návrhu na změny ústavy,“ řekl šéf komunistického klubu André Chassaigne. Pravicová opozice však podpořila vládní tábor a pokračování projednávání zákona.
Konečné schválení změny ústavy si vyžaduje hlasování obou komor na společném zasedání. Jinak by bylo nutné uspořádat referendum. Francouzský premiér Gabriel Attal dnes podle stanice BFM-TV řekl, že společné zasedání nebude svoláno okamžitě, což má vytvořit prostor pro další jednání se zastánci nezávislosti Nové Kaledonie, což navrhuje prezident Emmanuel Macron.
Nová Kaledonie je jedním z pěti francouzských teritorií v Asii a Oceánii. Žije tam zhruba 270 tisíc lidí, vedle Kanaků jsou to lidé původem z Evropy a potomci přistěhovalců z asijských a tichomořských území. V uplynulých letech se voliči třikrát v referendu vyslovili pro zachování vazeb na Paříž.
Dosud tam na základě dohody z roku 1998 mohli hlasovat pouze Kanakové a přistěhovalci, kteří v místě v té době už žili. O více než 25 let později to znamená, že hlasovací právo nemá skoro pětina voličů, uvádí francouzská média. Francouzská vláda jej chce přiznat všem přistěhovalcům, kteří jsou na ostrově alespoň deset let.
„Doufáme, že Národní shromáždění (dolní komora francouzského parlamentu) bude respektovat náš hlas, naši důstojnost a naši hrdost na to, že jsme Kanakové,“ řekl Reuters jeden z účastníků protestů.
Související nepokoje vedly k tomu, že mezinárodní letiště v Nouméji přerušilo provoz a veškeré komerční lety byly zrušeny. Rovněž zavřené zůstaly mnohé školy v hlavním městě.
X X X
NYT: Trump má ve swingujících státech převahu
Americký list The New York Times včera uvedl, že úřadující americký prezident Joe Biden zaostává za svým předchůdcem a soupeřem Donaldem Trumpem v pěti ze šesti tzv. „swingujících“ států, kde neexistuje jasná výhoda příznivců Demokratické nebo Republikánské strany a které často rozhodují osud voleb.
Podle průzkumu je Trump před Bidenem mezi pravděpodobnými voliči v Arizoně, Pensylvánii, Wisconsinu, Nevadě a Georgii, i když v prvních třech státech je rozdíl v mezích statistické meze chyby. V Nevadě se očekává, že Trump bude mít 51 procentní podporu ve srovnání s 38 procenty pro úřadujícího prezidenta a v Georgii 50 procentní podporu ve srovnání s 41 procenty. Biden je před republikány pouze v Michiganu (47 procent vs. 46 procent).
Publikované výsledky potvrzují trend z předchozích podobných průzkumů, které ukázaly převahu bývalého prezidenta Spojených států. Průzkum ukázal, že ve srovnání s rokem 2020 Trump výrazně zlepšil své postavení mezi mladými a nebílými voliči.
Je prý ale možné, že se Američané ještě aktivně nezapojují do volební kampaně a od poloviny léta, kdy Demokratická a Republikánská strana oficiálně oznámí své kandidáty na svých sjezdech, budou průzkumy ukazovat jiné výsledky.
X X X
Je třeba zastavit válku, pro vítězství v terénu je pomoc dostatečná, míní Pavel.
„Potřebujeme zastavit válku a začít debatovat o budoucím uspořádání.“ Tak odpověděl prezident Petr Pavel na otázku moderátorky Sky News, zda by nyní měla Ukrajina začít vyjednávat s Ruskem a ukončit boje. Rozhovor britská televize odvysílala v pondělí a Pavel v něm hovořil také o pomoci napadené zemi a jejím vstupu do NATO. Podle něj je „naivní“ předpokládat, že Kyjev získá okupované území v dohledné době zpět.
„Vidíme výsledek dlouhé přípravy. Bylo docela jasné, že s lepším počasím Rusko zahájí ofenzívu. Ukrajinci se na to dlouho připravovali. Žádali nás o větší dodávky munice a vybavení,“ komentoval současný stav války v předtočeném rozhovoru Pavel.
„Jsme při dodávkách příliš opatrní. Musíme vyhodnotit riziko eskalace. Ukrajinci prohrávají své životy i zemi a můžou prohrát i v této válce,“ sdělil k tomu, jaká byla situace doposud, tedy zejména před mnohamiliardovou podporou schválenou americkým Kongresem.
O nynějších dodávkách Západu a USA si je podle svých slov jistý. Vybavení, kterým spojenci prezidenta Volodymyra Zelenského nyní zahrnují, považuje za dostatečné pro vítězství v terénu. Pavel neupřesnil, zda tím myslel jen odražení ruské ofenzivy.
Později však následovala otázka, zda je Pavel pro to, aby se nyní Ukrajina pustila do vyjednávání s Ruskem, čímž by boje ukončila.
„Musíme být realisté. Bylo by naivní říkat, že Ukrajina dokáže znovu dobýt okupovaná území v dohledné budoucnosti. Rusko se jen tak oblastí, které okupuje, nevzdá. Potřebujeme zastavit válku a pak začít debatovat o budoucím uspořádání. Musí vzniknout kompromis, ale ne bez souhlasu Ukrajiny, Ruska a zemí, které budou garantem této dohody.“
Například slovenský deník SME tak Pavlovu odpověď interpretuje jako názorovou „otočku“. Prezident totiž dosud nikdy netvrdil, že by Ukrajina měla bezprostředně začít vyjednávat o míru. Redakce iDNES.cz se obrátila na Hrad, aby se k tomuto vyznění prezidentovy odpovědi vyjádřil.
V rozhovoru Pavel taktéž řekl, že NATO své vojáky na území Ukrajiny, jak navrhoval dřív francouzský prezident Macron, mít nemůže. Upřesnil svůj názor ve smyslu, že by vojáci aliance bojovali bok po boku s ukrajinskými. Znamenalo by to podle něj zahájení konfliktu Ruska se Severoatlantickou aliancí. „Nikdo takový konflikt v Evropě nechce,“ podotkl.
Ani Macron nicméně takto konkrétní nebyl a v několika rozhovorech se vyjadřoval zhruba tak, že by alianční síly tvořily jakési zázemí v hlubokém týlu, aby uvolnily ruce těm ukrajinskými vrhnout další zálohy na frontu.
Český prezident také zmínil, že nepochybuje ani o možnosti vstupu Ukrajiny do NATO, ale zdůraznil, že až v době, kdy bude po válce. „Musíme přijít s vypořádáním, s obnovou míru v oblasti a poté můžeme mluvit o potenciálním členství Ukrajiny,“ odpověděl na dotaz moderátorky, zda by se členství mělo řešit nyní.
X X X
Černochová: Situace na Ukrajině není dobrá, ve hře je jednání o míru. Zmínila i chyby Západu
Situace se pro Ukrajinu nevyvíjí dobře. Část evropské i americké pomoci tam přichází pozdě, ale jsem optimista a věřím, že s přísunem munice se situace zlepší. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Zároveň připustila, že je možné s Ruskem vyjednávat o míru, ale Ukrajina nesmí být obětována, podobně jako bylo obětováno Československo v roce 1938.
Ukrajinská fronta se v posledních dnech dynamicky vyvíjí. Navzdory všem obranným snahám se ruské armádě podařilo obsadit několik obcí v Charkovské oblasti. „Nemám vojenské informace z fronty, ale ta situace tam nevypadá dobře. Chybu vidím v americkém Kongresu. Kdyby schválil pomoc pro Ukrajinu o několik měsíců dříve, charkovská fronta by se vůbec nemusela otevírat,“ řekla Černochová.
Ministryně obrany dále připustila, že je stále ve hře jednání s Ruskem o míru. Musí se však prý odvíjet od požadavků Ukrajiny. „Nemůžeme Ukrajinu obětovat. To už se jednou stalo, třeba v Mnichově,“ sdělila ministryně s odkazem na dohodu, kterou bylo v roce 1938 Československo donuceno postoupit pohraniční území Německu. „Ukrajina je suverénní země a má právo se sama rozhodnout, jestli přistoupí na nějaké ústupky Rusku,“ dodala ministryně.
Ukrajinská armáda se v současné době také potýká s nedostatkem vojáků. V reakci na problém prezident Zelenskyj podepsal nový zákon, který snížil věkovou hranici pro mobilizaci z 27 na 25 let. Ten vyvolal diskusi o tom, zda má Evropa posílat bojeschopné ukrajinské muže zpět do jejich země. Podle Černochové však Česko momentálně nemá k dispozici žádnou legislativu, která by to umožnila. „Ti lidé tady jsou legálně. To znamená, že pokud ukrajinská vláda chce někoho přimět k návratu, musí si upravit svou legislativu,“ dodala Černochová.
X X X
Rusům se zdařil průlom přes nenápadnou vesničku. Může vést k pádu fronty, říká analýza
Ukrajinská armáda se v současnosti snaží zbrzdit prozatím nejhlubší průlom ruské armády v oblasti městečka Očeretyne. Co na první pohled vypadá jako nenápadná puklina ve frontovém pásu, může podle analýzy listu The New York Times ve skutečnosti otevřít cestu pro zborcení linie.
Rusové za cenu těžkých ztrát tlačí Ukrajince dále na západ. Fronta začíná pukat na několika místech. Rusko útočí v Charkovské oblasti a snaží se dobýt Časiv Jar. Mimo to nadále tlačí ve směru od Avdijivky, která padla do rukou Moskvy v únoru.
V cestě jim až donedávna stálo městečko Očeretyne. Nenápadná obec, kde žily před válkou asi tři tisíce lidí. Po únorovém pádu Avdijivky Ukrajinci toto město po dva měsíce bez problémů drželi. Jenže pak se podle listu The New York Times něco pokazilo.
Všiml si toho i 88letý Ivan Vivsjányk, když se kolem jeho domu začali rojit vojáci. Nejprve je považoval za Ukrajince. Když po něm ale muži chtěli pas, pochopil, že Očeretyne padlo do rukou nepřítele.
„Myslel jsem si, že naši vojáci přijdou a omráčí je. Ale to se nestalo,“ řekl Ukrajinec, kterému se podařilo okupované město opustit.
Jeho svědectví dokládá, jak moc byl pád městečka Očeretyne nečekaný a náhlý. Současný vývoj na frontě analyzuje projekt DeepStateMap. Na mapě je dobře vidět, že ruská armáda po obsazení Očeretyne proráží hned v několika směrech. Vzrůstá riziko, že vpadne do zad ukrajinským silám, které prozatím drží sousední sektory fronty.
Osudová chyba?
Web The Telegraph uvedl, že možným vysvětlením překotného ruského postupu je ukrajinská kritická chyba. Ukrajinská armáda údajně v Očeretyne špatně načasovala rotaci vojáků a v jednu chvíli nechala obec prakticky bez dozoru. Toho měli Rusové využít.
„Náhlý ruský postup přes Očeretyne, asi devět kilometrů severozápadně od Avdijivky, ilustruje, jak může i malá trhlina v linii spustit kaskádu následků, protože roztažená ukrajinská armáda riskuje, že bude obklíčena. Další jednotky proto spěchají, aby trhlinu zacelily,“ analyzuje list The New York Times.
Při dalším průlomu od Očeretyne by Rusové mohli obkroužit i nejvíce střežené části ukrajinské fronty, čímž by obrana mohla čelit útokům na více frontách. Podle vojenských expertů je ostatně cílem Rusů útočit v různých sektorech fronty a rozmělnit tím ukrajinskou obranu.
„Rusové, stejně jako řada analytiků, pochopili, že hlavní nevýhodou, kterou Ukrajina v současnosti trpí, jsou lidské zdroje,“ uvedl Franz-Stefan Gady, vojenský analytik z Vídně. „Ztenčením frontové linie se zvyšují šance na průlom,“ dodal.
X X X
Máme problém naplnit vojska, ale mobilizace nebude, prohlásil Belousov
Rusko má sice určité problémy s naplněním vojsk do války proti Ukrajině, ale mobilizaci nechystá, uvedl v úterý kandidát na ministra obrany Andrej Belousov při slyšení před ruskými senátory. Za prvořadý úkol označil zajistit výzbroj a vojáky pro vojska nasazená proti Ukrajině, aby Rusko dosáhlo vítězství na bojišti s co nejmenšími ztrátami.
„Zvláště chci pro novináře zdůraznit, že nejde o mobilizaci, o nějaké mimořádné opatření, ale jde o plánovaná opatření,“ prohlásil o úkolu zajistit doplňování ozbrojených sil čerstvými vojáky. Hlavně jde o nábor profesionálních vojáků.
Ruský prezident Vladimir Putin předloni na podzim vyhlásil „částečnou“ mobilizaci 300 tisíc záložníků k zacelení ztrát, které ruská vojska na Ukrajině utrpěla. Šlo o nepopulární krok, který přiměl statisíce Rusů k útěku ze země, aby se vyhnuli povolání do armády, připomněla agentura Reuters.
V neděli večer Putin překvapivě navrhl ekonoma Belousova za nového šéfa ministerstva obrany, v jehož čele po dvanáct let stál Putinův blízký spolupracovník Sergej Šojgu.
Stalo se tak na pozadí velkého korupčního skandálu, který vedl k zatčení náměstka ministra obrany Timura Ivanova, šéfa personálního ředitelství Jurije Kuzněcova a dalších podezřelých.
Kandidát na nového ministra obrany, který nemá žádné vojenské zkušenosti, dostal od Putina za úkol maximalizovat efektivitu ruské válečné ekonomiky, zatímco se ruská vojska ve třetím roce konfliktu pokoušejí proniknout hlouběji do ukrajinského území.
Podle Belousova je nutné zajistit, aby výdaje na obranu byly vynakládány efektivněji, a nutné jsou také inovace.
„Nepřítel se rychle učí. Situace související s používáním nových technologií se mění doslova každý týden. A tady se nepotřebujeme jen učit, ale musíme nepřítele předstihnout,“ řekl. Rusko potřebuje vypracovat „nové metody vedení války“, dodal.
Belousov pokládá za nezbytné, aby ruští vojáci měli nejmodernější vybavení, včetně dronů, prostředků radioelektronického boje a komunikačního vybavení, a dostatek munice.
X X X
To už mohl jmenovat labradora. Putin ministrem obrany zaskočil ruské vedení
Rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina jmenovat do čela ministerstva obrany civilního ekonoma Andreje Belousova zaskočilo mnohé členy ruského politického a vojenského vedení. Uvádějí to zdroje blízké Kremlu. Výběr překvapil i ruské vojenské komentátory, většina z nich ho ale v kontextu odchodu dosavadního ministra Sergeje Šojgua vnímá pozitivně.
„Toto jmenování nedává smysl. Už jsem viděl dvacet verzí, které vysvětlovaly, proč je Belousov dobrá volba. Ale všechno jsou to blbosti,“ řekl nejmenovaný vládní úředník portálu The Moscow Times. „Je to teoretik. Se skutečnou ekonomikou má pramálo společného,“ myslí si.
Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) má Kreml v úmyslu pověřit Belousova integrací obranného průmyslu a odvětví napojených na ruský bezpečnostní aparát s širší domácí ekonomikou. Prezident Vladimir Putin si podle expertů dělá starosti kvůli korupci v ruské armádě, konfliktům mezi ní a zástupci zbrojního průmyslu či neefektivitě ministerstva obrany jako celku.
Šojguův odchod jako takový státní aparát nezaskočil. Že se jeho působení chýlí ke konci, bylo podle zdrojů jasné už krátce po loňské vzpouře žoldnéřského vůdce Jevgenije Prigožina proti vojenskému velení. Že si Putin vybere právě Belousova, s tím se ale údajně nepočítalo.
„Caligula jmenoval svého koně senátorem. V našem případě bychom mohli Putinova labradora jmenovat ministrem obrany,“ řekl The Moscow Times další vládní úředník s odkazem na jednoho z Putinových psů.
Zdroji z ministerstva obrany zase nedává smysl Šojguův přesun do čela bezpečnostní rady, nejvyššího prezidentova poradního orgánu. „Údajně ho odvolali, aby ho odstranili z vojensko-průmyslového komplexu země, nyní se ale ukázalo, že přesně to bude mít na starost,“ uvedl.
Agentura Interfax informovala, že Šojgu bude jako tajemník Rady současně zástupcem prezidenta ve vojensko-průmyslové komisi a také povede Federální službu pro vojensko-technickou spolupráci.
Někteří vládní úředníci nicméně volbu Belousova, dosavadního prvního místopředsedy ruské vlády, podle The Moscow Times vidí jako logickou k optimalizaci vojenských výdajů, neboť Moskva si uvědomuje pravděpodobnost dlouhodobého konfliktu na Ukrajině.
„Jeho úkolem bude zajistit, aby co nejvíce peněz šlo na válku a zabíjení Ukrajinců, a ne do kapes úředníků ministerstva. Je zastáncem stimulace ekonomiky státními investicemi a plánovaným hospodářstvím. Je superloajální vůči Putinovi. Nemá svůj vlastní tým. Není s nikým spojen,“ uvedl jeden z nich.
Také podle dalšího zdroje blízkému ministerstvu obrany je Šojguovo odvolání pochopitelné. „Ve většině struktur napojených na ministerstvo měly finanční prostředky tendenci záhadně mizet,“ uvedl.
„Čeká ho hromada hnoje“
Podle ISW Belousovovy zkušenosti z různých ekonomických postů i jeho podíl na různých projektech pro inovace a vývoj dronů v rámci zbrojního průmyslu znamenají pro vedení aparátu ministerstva dobrou zprávu. Resort pod Šojguovým vedením čelil kromě obviněním z korupce také byrokratické těžkopádnosti a byl pod palbou kritiky ruských vojenských komentátorů
Také ti podle portálu Meduza reagovali výběr Belousova rozpačitě, většina z nich ho ale vnímá pozitivně a shodla se na tom, že přesně takového člověka Rusko nyní potřebuje. „Bude se muset vypořádat s takovou hromadou hnoje, že by se z toho sám Herkules zbláznil. Jeho jmenování považuji za veskrze dobrou věc,“ napsal proválečný bloger Sergej Koljašnikov.
„Výběr člověka z jiného úřadu, kterému prezident důvěřuje, naruší pevný systém korupčních vazeb uvnitř ministerstva obrany,“ uvedl komentátor Dmitrij Selezňov, jenž stojí za telegramovým kanálem Dva majoři.
„Doufám, že změní a zmodernizuje stávající nefunkční systém tak, aby odpovídal současným výzvám. Šojgu tváří v tvář největší misi svého života, speciální vojenské operaci na Ukrajině, selhal,“ konstatoval kanál s názvem Vojenský informátor.
Někteří blogeři poukazovali na to, že Belousovovo jméno není příliš známé. „Mám jen jednu otázku, může mi někdo říct, kdo to je?“ uvedl kanál Stíhací bombardér spojený s ruskými leteckými silami.
Analytik a profesor na Chicagské univerzitě Konstantin Sonin v pondělí poznamenal, že změny ilustrují myšlení Kremlu. „Věci nejdou podle Putinova plánu, ale bude donekonečna střídat tutéž malou skupinu loajálních. Putin se vždy bál přivést nové lidi na vysoké pozice,“ míní Sonin.
Ruský vůdce oznámil plánované změny v čele resortu obrany a bezpečnostní rady.
X X X
Gabašvili: USA se do záležitostí Gruzie trvaly vměšovaly
„To, co je pro Ameriku špatné, se ukazuje jako dobré pro nás, a co je nejdůležitější, musíme tomu věřit,“ píše na portálu Gruzie a svět Levan Gabašvili. Podle autora nebude nikdo schopen dát přesvědčivý příklad žádného státu, kromě Gruzie, do jehož záležitostí by se Amerika a Evropa tak vytrvale vměšovaly. To neznamená jen dnes. To vše v souvislosti s přijetím velmi nepřesně nazývaného zákona o zahraničních agentech, ve skutečnosti zákona o transparentnosti zahraničního vlivu.
Gabašvili připomíná období vlády Sjednocené národní strany Michaila Saakašviliho, kdy každý kandidát ucházející se o místo prošel povinným ověřením na americké ambasádě, a pokud velvyslanec Spojených států nedal požehnání, bylo zcela vyloučeno, že by takový člověk byl do nějaké funkce jmenován. Všichni o této praxi věděli, ale nikdo nevyjádřil nespokojenost. A proč namítat, když na oplátku lidé skutečně jmenovaní západními „partnery“ dostali právo doslova dělat všechno, včetně nejen zatýkání odpůrců, ale také použití mučení a dokonce jejich fyzického ničení.
Tito lidé si plně osvojili „privilegia“, která jim byla udělena, a současně okrádali a ždímali stát, a to natolik, že se, jak se říká, dostali k moci pouze v gumových galoších, a brzy se z nich stali miliardáři.
Procesy, které v zemi aktuálně probíhají, jsou financovány právě z prostředků nejednou ukradených z rozpočtu, a pokud někdo vážně věří, že na ulici je skutečně horlivě protestující mládež, hradí všechny náklady spojené s organizací protestu z vlastní kapsy, hluboce se mýlí. Vezměte si například akci 11. května. S přihlédnutím k rozvozu osob, distribuci lampionů a pláštěnek každému účastníkovi, s paralelním poskytováním jídla zdarma, kávy nebo čaje zdarma všem demonstrantům, náklady na tuto akci přesahují 10 milionů. Pokud někdo začne dokazovat, že těchto 10 milionů inkasovali sami studenti a také 10 milionů za noční akci z 12. na 13. května, asi v reakci mlčím, protože zde je vše naprosto zřejmé. Nicméně…
Po 14 amerických senátorech se 29 kongresmanů Spojených států obrátilo dopisem na gruzínské úřady: říkají, že pokud neodvoláte tento zákon o zahraničním vlivu, začneme uvažovat o finančních sankcích, přezkoumáme programy finanční pomoci z USA a podmínky pro vízový režim. Dopis obsahuje i jeden „drobný detail“ – kromě uvedeného zákona stáhnout další (neuvedený), který zasahuje do výkonu práv a svobod občanů, tady hovoříme o návrhu zákona o omezení LGBT propagandy.
Podívejme se blíže na dopis od amerických kongresmanů, protože je zde co namítat. Například vyhrožují revizí vízového režimu s Gruzií a… Promiňte, ale o jakém vízovém režimu, pánové, mluvíme? Máte v úmyslu posílit mexickou hranici, abyste zabránili proklouznutí gruzínských občanů? Ostatně bezvízový režim pro vstup do vaší země pro nás nikdy nebyl, navíc o něm nikdy nebyl ani náznak. Amerika nepřemýšlela a neuvažuje o zavedení bezvízového styku s Gruzií a nebude o tom uvažovat ani v budoucnu, protože gruzínské občany nepotřebuje, připomíná Levan Gabašvili
Dopis kongresmanů končí optimisticky – pokud stáhnete legislativu, jsme připraveni obnovit přímá jednání s cílem obnovit strategické partnerství. A ukázalo se, že jsme ani nevěděli, že už nemáme strategické partnerství se Spojenými státy a měli bychom ho obnovit?!
Kongresmani také zdůraznili, že současný zákon FARA (Foreign Agents Registration Act) v Americe nemá nic společného se svým gruzínským protějškem a byl připraven v minulém století pro boj proti fašismu a Sovětskému svazu, jinými slovy, aby před nimi chránil americkou společnost. Kongresmani upřesňují, že FARA nemá žádný jiný účel. Pak nevyhnutelně vyvstává velmi jednoduchá otázka: pokud byla FARA vytvořena výhradně pro boj proti fašismu a Sovětskému svazu, proč nebyl tento zákon po porážce fašismu a rozpadu Sovětského svazu zrušen?
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller navíc na tiskové konferenci uvedl, že americký zákon o registraci zahraničních agentů (FARA) se vztahuje na osoby jednající jménem cizích vlád, nikoli na ty, kteří vykonávají legitimní činnosti v nevládních organizacích. Zde pan Matthew trochu lhal, protože v seznamu sestaveném jako výsledek FARA zaujímají čestné místo dva Gruzínci – Giuli Alasania a Davit Kezerashvili. Ano, ano, matka Michaila Saakašviliho a bývalý ministr obrany Gruzie jsou ve Spojených státech uznáváni jako agenti zahraničního vlivu.
Kezerashvilimu se ve Spojených státech obzvláště vyhýbají a nedávno mu byl odepřen vstup do USA. Mezitím je to Kezerashvili, kdo financuje jednu z gruzínských televizních společností, a Američané nám říkají: je filantrop, vlastní nezávislou televizi a vy ho pronásledujete – to je politická pomsta. Pokud je Kezerashvili obětí politické perzekuce, mučedník a bojovník za demokracii, proč ho nepustíte do USA? – klade logickou otázku autor článku.
Možná proto, že po válce v roce 2008 někam zašantročil vojenskou techniku, kterou dostal darem od Američanů s tím, že zmizela za války, ale ve skutečnosti všichni vědí, že ji prodal… Jinými slovy, není jasné. proč je něco, co je pro Ameriku špatné, je pro nás dobré, a co je nejdůležitější, stále chcete, abychom tomu věřili?
Řekněme si o gruzínské prezidentce, která pohrozila vetováním zákona, což některé velmi potěšilo. „Pokud Salome Zurabishvili bude zákon vetovat, bude povinna vysvětlit, proč to udělala, a podat nám konkrétní stížnosti s uvedením toho, co se jí v dokumentu nelíbilo a z jakého důvodu, což znamená, že zákon začneme projednávat, ale s přihlédnutím k tomu, že závěry o vetování prezidentky píší buď nevládní organizace, nebo západní přátelé, bude zajímavé vyslechnout si jejich názor,“ řekl premiér Irakli Kobakhidze, na což Západ okamžitě reagoval. Evropští poslanci, američtí diplomaté a místní opozičníci vyzvali prezidentku, aby vetovala nikoli konkrétní články dokumentu, ale celý zákon.
Levan Gabašvili k tomu konstatuje: Salome Zurabišvili je pevně v kapse Západu a udělá, co po ní bude chtít. Již nyní se tedy dá říci, že se prezident nebude vyjadřovat ke konkrétním článkům, ale bude vetovat celý zákon. Dostala rozkaz a vy sami budete svědky toho, jak bude poslušně a tiše vykonán… nejvyšším představitelem země.
Kongresmanům a senátorům lze ještě trochu rozumět, ale do debaty se aktivně zapojil i Ian Kelly. Tento muž působil v letech 2015-2018 jako americký velvyslanec v Gruzii a byl to právě on, kdo byl obviněn z toho, že popustil otěže vládnutí naší země. Nyní se tedy Kelly snaží všemi možnými způsoby rehabilitovat: co když mu ve stáří kromě přednášení dají ještě nějakou práci? Pro ty, kteří nevědí, řeknu, že Ian Kelly poté, co opustil Gruzii, ukončil svou diplomatickou kariéru, nebyl poslán nikam jinam jako velvyslanec a byl potrestán právě proto, že gruzínská vláda začala shazovat jho otroctví.
Po něm přišla Kelly Degnanová, která stále nevěřila, že Gruzínci už nebudou poslušně sklánět hlavy před Američany. Nyní je v Gruzii velvyslancem Washingtonu Robin Deneghan, který má za úkol zajistit změnu moci, a nezáleží na tom, jak toho bude dosaženo. Jednoduše řečeno, Západ se dlouho netají svou touhou změnit moc v Gruzii a dělá pro to vše.
To znamená, že nás čekají těžké dny. Západ využil všechny své dostupné zdroje a bude pracovat až do konce, aby zabránil gruzínským úřadům přijmout tento zákon, a pokud bude přijat, uvažovat o revoluci. Konečně se podařilo dostat do ulic takové množství lidí, o jakém se opozici ani nesnilo; Nyní, v naději na tuto mládež, je Západ schopen riskovat a zorganizovat nějakou provokaci, po níž se pokus o revoluci stane technologickou záležitostí.
Opoziční vůdci se navíc netají tím, že jsou takovou touhou přemoženi a nadešel čas bojovat o vládní budovy. Když viděli tolik lidí, objevily se na ulici staré odporné postavy – ani Givi Targamadze , ani Bachana Akhalaia , ani Nugzar Tsiklauri, Akaki Minashvili a další duchové minulosti, kteří byli dříve tak důkladně skryti právě kvůli svým „hrdinským činům“, se již neskrývají za rohem.
Ponecháme-li vše ostatní stranou, pokojným demonstrantům se podařilo vytvořit situaci, v jejímž důsledku byl kněz nucen na noc zamykat chrám, aby se vyhnul provokaci. Předtím však byly jeho dveře v noci téměř vždy otevřené, kněží přijímali účastníky akce a modlili se s nimi. Ale když ve vašich myšlenkách a srdcích není upřímná víra, je těžké hrát roli věřícího a nyní je hra u konce – 10. května účastníci akce málem začali rvačku přímo v chrámu. A pak se ani neomluvili. Je čas položit si otázku: – Zavede nás tato cesta do Chrámu? – Ne! – Ale proč potřebujeme cestu, která nevede do chrámu?!, končí svůj text na Gruzie a svět Levan Gabašvili. Jana Putzlacher, server vasevec.cz
X X X
MACRON ŽÁDNÝ VOJEVŮDCE, VYHODILA HO I AFRIKA
Tak kdy vyrazíte na Ukrajinu, pane Macrone?
Nejsem jistě sám, kdo pokládá Emanuela Macrona za mluvku, by přímo tlučhubu. Podstatnější je, že se na něj tak dívají i samotní Francouzi. A to je vážné. A nejen to.
Po velikánech Francoise Mitterranda, Jacquese Chiraca klopýtá zřejmě k potupné porážce v eurovolbách. Podle posledního výzkumu IFOB by jeho koalici v eurovolbách volilo pouze žalostných 16%, zatímco vlasteneckou stranu Národního shromáždění Marine Le Pen by volilo vysokých 32% spadající do eurospektické frakce Identita, kam rovněž patří i naše SPD boří jeho sen, že bude po volbách diktovat v EU, jak se mají věci odvíjet se rozplývá, jak to mohl ve spolupráci s Angelou Merkelovou prosadit před pěti lety.
Mimochodem, ještě štěstí, že ho není třeba brát vážně.
V těchto dnech, kdy Rusko překvapivě prorazilo obranu kolem Charkova přece podle jeho plánů měla být překročena jeho červená linie a Francie měla nasadit svá vojska.
Ale Macron mlčí. Těch důvodů může být vícero.
Jedním z nich je, že nikdo relevantní z paktu NATO s takovým postupem nesouhlasí, zejména ne generální tajemník NATO či prezident Biden.
Tím druhým je fakt, že byl velmi razantně vykázán ze zemí Sahelu a dnes již i s USA, což je zcela bezprecedentní a dokazuje to úpadek prestiže Francie, ba přímo odpor k ní.
Konečně dalším nepochybně bude, že si Rusové vedou velice obstojně v bojích a je otázka, jak by dopadli Francouzi, když se dnes ukazuje, jak Rusové drtí v podstatě s minimem vojáků ukrajinský odpor a jak ukrajinská obrana byla zcela nepřipravená.
A nepochybné je, že Putin personálními změnami, zejména ve funkci ministra obrany zajistil s novým ministrem Bělousovem zásadní přeměnu vojensko-průmyslového komplexu k ještě větší efektivitě.
Volby do Evropského parlamentu se blíží. I u nás kandidující strany samozřejmě myslí především na svůj výsledek.
Ale ukazuje se, že bychom rovněž měli vidět jejich hlavní úkol: snahu o změnu evropské politiky. A to by nás mělo inspirovat. JUDr. Vyvadil, server vasevec.cz
X X X
Lukašenko gratuloval Isaacu Herzogovi
Běloruský prezident Alexander Lukašenko ve své gratulaci ke státnímu svátku Dne nezávislosti, kterou zaslal izraelskému prezidentovi Isaacu Herzogovi a všem Izraelcům, připomenul hluboké historické vazby mezi Bělorusy a Židy, které podle něj přesahují politiku a nyní mají tato spojení ještě významnější vliv na utváření přátelských a blízkých vztahů.
„Jsem přesvědčen, že v roce 150. výročí narození prvního izraelského prezidenta Chaima Weizmanna, běloruského rodáka, najdou naše země způsoby, jak zintenzivnit politický dialog a kontakty v takových odvětvích, jako je obchod, zemědělství, farmacie. , věda, vzdělávání, špičkové technologie a cestovní ruch,“ zdůraznil běloruský prezident. “
„Každý národ má právo na sebeurčení a ochranu svých zájmů. Ale upřímně doufáme v rychlé nastolení trvalého míru na Blízkém východě a dosažení kompromisu k vyřešení palestinsko-izraelského konfliktu,“ napsal Lukašenko. Běloruský prezident popřál Isaacu Herzogovi a jeho blízkým hodně zdraví a pohody a občanům Izraele prosperitu a pokrok pod mírovým nebem, server vasevec.cz
X X X
Gruzínský zákon o „zahraničním vlivu“ je rozumný
Chci-li si přečíst něco smysluplného, čemu je možné věřit, pak čtu v americké provenienci především velice rozumné a racionální texty portálu The American Conservativ, kde snad vypouštím jen otázku potratů, kterou Američané až hystericky z obou stran prožívají a druhým portálem je skvělý nezávislý ukrajinský portál Strana.ua, kde se dozvím naprosto bez příkras, co se skutečně na Ukrajině děje.
Normálně se událostem v Gruzii moc nevěnuji, právě proto, že plně chápu, že se jedná, jako vždy o obvyklý pokud o barevnou revoluci, což v případě USA už je neskutečně nudné.
Ovšem hysterie kolem zákona o zahraničním vlivu i angažovanost nejrůznějších celoživotních protiruských novinářů ukazuje, že Spojené státy vsadily na pád současné vlády, která podle nich (a ne zcela přesně) podléhá vlivu Moskvy.
Na americký portálu Nový Konservativec vyšel článek uvedeného názvu vedoucí redaktorky tohoto portálu Helen Andrewsové a je věcný, klidný a odporující pohledu současné administrativy
Americké ministerstvo zahraničí nedávno odsoudilo návrh zákona, který se chystá schválit gruzínský parlament a který by vyžadoval, aby nevládní organizace, které dostávají více než 20 procent svých finančních prostředků ze zahraničních zdrojů, tuto skutečnost zveřejnily. Mluvčí Matthew Miller v nepříliš zastřené hrozbě uvedl, že zákon „bude mít dopad na aspirace Gruzie na členství v EU a NATO“.
Cokoli, co by Gruzii smetlo ze stolu členství v NATO, je dobrý nápad, ale proč jsou Spojené státy tak proti požadavku na transparentnost, že jsou ochotny vytáhnout své velké diplomatické klacky, aby Gruzii přiměly k tomu, aby od něj upustila?
Oponenti zákona jej nazývají „ruským zákonem“ a naznačují, že vládnoucí strana Gruzínský sen se staví na stranu Vladimira Putina tím, že zasahuje proti zahraničnímu vměšování do domácí politiky. Tato líná pomluva prokazuje Gruzínskému snu příliš málo respektu a také ignoruje historii strany usilující o členství v Evropské unii a odmítání členství v Ruskem vedené Euroasijské ekonomické unii.
Gruzínská vládnoucí strana není proruská. Jsou to pragmatici, kteří se upřímně obávají o zachování suverenity svého malého národa. A jejich obavy z nevládních organizací, které fungují jako nástroje zahraničního vlivu, jsou stěží přitažené za vlasy.
Podle Almuta Rochowanského a Sopiko Japaridzové je dnes v Gruzii registrováno 25 000 nevládních organizací a „drtivá většina gruzínských nevládních organizací nemá vůbec žádné místní financování“. Místo toho jejich finanční prostředky pocházejí od Světové banky, Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj nebo Open Society Foundations George Sorose.
Tyto nevládní organizace se neomezují pouze na humanitární činnost. Mnozí z nich se svobodně zapojují do stranické činnosti a hlasitě vystupují proti vládnoucí straně.
Návrh zákona by nebránil nevládním organizacím financovaným ze zahraničí léčit nemocné děti nebo provozovat azylové domy pro týrané ženy. Vyžadovalo by to pouze, aby skupiny zveřejnily zahraniční financování, aby jejich vstup do domácí politiky mohl být viděn ve správném světle. Zahraniční vměšování do voleb je v poslední době bolavým místem naší vlastní politiky. Těžko můžeme Gruzíncům závidět jejich podobné obavy.
Jiří Vyvadil: Není Američan jako Američan, Autoři Nového konzervativce jsou velmi racionální. A tento článek o tom svědčí.
Když se nedávno ptali Donalda Trumpa, zda se cítí konzervativcem, nejprve zaváhal a pak řekl, že spíše sází na zdraví rozum., JUDr. Jiří Vyvadil server vasevec.cz
X X X
Britská učitelka spala s žáky, s jedním otěhotněla. U soudu přiznala „chyby“
O chybách a zničeném snu nyní u soudu v Manchesteru vypráví britská učitelka, kterou policie viní ze sexu se dvěma nezletilými žáky. Ženě bylo devětadvacet let, když si teenagery zvala do svého bytu. S jedním z nich nakonec i otěhotněla. Hájí se však, že s „chlapcem A“ nespala a s „chlapcem B“ až poté, co školu opustil a ona za své chování dostala výpověď.
Dnes třicetiletá Rebecca Joynesová u soudu popsala, že porušila pravidla pro komunikaci se žáky, když si s oběma chlapci psala na Snapchatu a zvala je do svého bytu v Salfordu na předměstí Manchesteru. Porotě řekla, že si zkazila budoucnost ve své „vysněné práci hloupými chybami“.
Sexuální zneužití obou chlapců, z něhož je obviněna, však popírá. Případ začíná u patnáctiletého „chlapce A“. Joynesová tvrdí, že s ním nic intimního neměla. Na povlečení její postele se však podle portálu Belfast Telegraph našlo jeho sperma.
S „chlapcem B“ pak prý na sex došlo až poté, co se ve škole na její chování k prvnímu chlapci přišlo a učitelka dostala výpověď. Druhému mladíkovi už navíc podle Joynesové bylo v té době šestnáct a školu dokončil. Obviněná se tak hájí, že už vůči němu nebyla v nadřízené pozici. Právě s ním později také otěhotněla.
Státní zástupce Joe Allman v úterý u soudu poukázal na „podobnosti“ obou případů. Oběma žákům bylo patnáct let, když se s nimi Joynesová začala scházet, s oběma si také psala přes aplikaci, která maže odeslané zprávy, a policie už se k nim zpětně nedostane. Rodiče ani jednoho ze synů o situaci neměli ponětí.
Chlapci také s učitelkou flirtovali a posílali jí eroticky laděné vzkazy. Joynesová vypověděla, že jim na ně odpovídala „smajlíky“ nebo „nejednoznačnými“ zprávami – místo toho, aby jejich jednání utnula. Prohlásila také, že se druhý žák chtěl ujistit, že je v pořádku, když dostala výpověď, a že si tehdy připadala osamělá a líbila se jí chlapcova pozornost. Proto se prý sblížili.
„Tvrdila mi, že nemůže mít děti“
„Chlapec B“ policii řekl, že jej Joynesová u sebe doma objímala a líbala ještě v době, kdy chodil do školy, a že i sex s ní měl ještě coby školák. Celkem spolu podle jeho slov spali asi třicetkrát, než byla zatčena. Zpočátku vztah vnímal coby „přátelství s výhodami“, řekl podle BBC. Později si však prý sám uvědomil, „jak špatný“ celý jejich vztah je. Pokusil se vztah ukončit, ale nevěděl jak. Řekl jí prý, že je pedofilní a že by si měla najít někoho svého věku.
„Myslím si, že si se mnou hrála. Miloval jsem ji, abych řekl pravdu, a ona říkala, že miluje mě,“ popsal s tím, že za ním jednou přišla uplakaná do baru. „Když o tom dnes přemýšlím, bylo to citové vydírání,“ dodal. „Osmnáct měsíců jsem obětoval pedofilovi,“ řekl také.
Později mu žena také psala zamilované zprávy. „Milovala jsem ho. Byla jsem s ním těhotná,“ hájila se Joynesová. Porota se také dozvěděla, že se s chlapcem neuměla shodnout na tom, jestli si společné dítě nechají, nebo ne. Chlapec k tomu řekl, že mu Joynesová tvrdila, že je neplodná, a že tedy při sexu nemusejí používat ochranu.
X X X
Kočka, Rittig a další. Projekt mapuje, kdo ukrývá peníze v dubajských bytech
Mezinárodní investigativní projekt Dubai Unlocked zmapoval, jak se dubajské nemovitosti staly magnetem pro lidi na sankčních seznamech, odsouzené či obviněné a veřejně známé činitele. Na projektu spolupracovalo 74 médií z 58 zemí. Zmiňuje také několik Čechů, kteří v Dubaji vlastní luxusní apartmány.
Záznamy o nemovitostech pocházejí z úniku dat, mimo jiné od dubajského pozemkového úřadu a od společnosti poskytující veřejné služby. Nabízejí přehled o stovkách tisíc nemovitostí v Dubaji a informace o jejich vlastnictví nebo využití, převážně z let 2020 a 2022.
Údaje získala nezisková organizace Center for Advanced Defense Studies (C4ADS) a poskytla je norskému finančnímu portálu E24 a organizaci Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), které investigativní projekt koordinovaly. Totožnost osob v uniklých datech novináři ověřovali několik měsíců.
Z České republiky se projektu exkluzivně účastní investigace.cz, která v úterý o zjištěních publikovala první sérii čtyř článků.
Na seznam majitelů dubajských nemovitostí se novináři rozhodli zařadit osoby pouze v případech, kdy to podle nich bylo ve veřejném zájmu. Jsou mezi nimi lidé, kteří byli odsouzeni nebo obviněni z trestných činů, čelí sankcím nebo jsou veřejně známými činiteli či jejich spolupracovníky. Na seznamu naopak nefigurují celebrity.
Investigace.cz rovněž připomíná, že Dubaj donedávna neměla s mnoha zeměmi smlouvy o vydávání osob, což z ní činilo cílovou destinaci pro lidi prchající před spravedlností.
Ráj obviněných
Na seznamu vlastníků figurují podezřelí, odsouzení či veřejně známé osoby z mnoha zemí světa. Jde například o Nizozemce Josepha Johannese Leijdekkerse, který je na unijním seznamu nejhledanějších lidí kvůli vyšetřování obchodu s kokainem, dále například brazilský podnikatel obviněný z podvodů Danilo Vunjao Santana Gouveia.
Byty v Dubaji podle investigace.cz vlastní také český podnikatel z rodiny známé pořádáním Matějských poutí v Praze Jan Kočka, jenž figuruje v rozsáhlé kauze daňových podvodů, či lobbista Ivo Rittig, jehož úřady vyšetřovaly například kvůli podezřením z machinací s veřejnými zakázkami.
Majitelem bytu v Dubaji je také český podnikatel Antonín Šimek, který provozuje kasina a jehož firma dluží celkem 70 milionů korun, z toho skoro polovinu státu, uvedla investigace.cz. Nikdo z trojice redakci před publikací článků neodpověděl na dotazy ohledně nemovitostí.
Server zároveň popsal, jak některé realitní firmy nabízejí možnost nakupovat nemovitosti v Dubaji v hotovosti, kryptoměnami či za zlato. Právě platby vysokých částek v hotovosti či jinak mimo bankovní systém mohou naznačovat praní špinavých peněz. Do roku 2022 přitom neměli dubajští realitní agenti, makléři a právníci povinnost hlásit úřadům velké hotovostní transakce nebo transakce s kryptoměnami. Nákup dubajských nemovitostí zprostředkovává i několik realitních firem v ČR.
X X X
Paříž chce na ostrově změnit ústavu, na protest vzplála auta i domy
Na tichomořském ostrově Nová Kaledonie hořela auta i domy při nepokojích spojených s debatou ve francouzském parlamentu o rozšíření volebního práva v tomto zámořském území Francie. Hlášena je i střelba na policisty.
Úřady reagovaly vyhlášením nočního zákazu vycházení a mezinárodní letiště na ostrově zůstalo zavřené, informovaly agentury Reuters a AFP. Francouzské Národní shromáždění dnes rozhodlo, že v projednávání sporné legislativní změny bude pokračovat.
Snímky z hlavního města Nouméa ukazovaly ohořelá auta i zničené budovy. Úřady mobilizovaly bezpečnostní složky, v hlavním městě i v okolí zakázaly veškerá shromáždění a také konzumaci alkoholu. Zákaz vycházení platí dnes od 9:00 SELČ do 21:00 SELČ, což je podle místního času na Nové Kaledonii večer a noc z úterý na středu.
První střety s policií začaly v pondělí SELČ během dne, když demonstranti zablokovali některé silnice. Podle vrchního zástupce Francie v Nové Kaledonii Loiuse Le Franka pachatelé při nepokojích ničili obchody i obytné domy a v některých případech vyhnali lidi z jejich obydlí, načež domy zapálili. Le Frank také řekl, že někdo na policisty střílel z pušek, ovšem nikdo nezemřel. Nejméně 36 lidí skončilo ve vazbě.
Násilnosti vypukly v době, kdy zastánci nezávislosti Nové Kaledonie protestují proti úpravě místní ústavy, o níž se začíná debatovat ve francouzském parlamentu. Změna by umožnila většímu počtu přistěhovalců z Francie hlasovat v místních volbách, což podle stoupenců osamostatnění oslabí vliv domorodých Kanaků.
Projednávání sporné změny bude v dolní komoře francouzského parlamentu pokračovat a poslanci by o ní mohli hlasovat ještě dnes, píše agentura AFP. Podle představitelů vládního tábora nelze ustupovat násilí v ulicích. Levicové strany naopak vyzvaly k přerušení rozpravy o textu. „Uklidnění se nemůže uskutečnit jinak prostřednictvím stažení návrhu na změny ústavy,“ řekl šéf komunistického klubu André Chassaigne. Pravicová opozice však podpořila vládní tábor a pokračování projednávání zákona.
Konečné schválení změny ústavy si vyžaduje hlasování obou komor na společném zasedání. Jinak by bylo nutné uspořádat referendum. Francouzský premiér Gabriel Attal dnes podle stanice BFM-TV řekl, že společné zasedání nebude svoláno okamžitě, což má vytvořit prostor pro další jednání se zastánci nezávislosti Nové Kaledonie, což navrhuje prezident Emmanuel Macron.
Nová Kaledonie je jedním z pěti francouzských teritorií v Asii a Oceánii. Žije tam zhruba 270 tisíc lidí, vedle Kanaků jsou to lidé původem z Evropy a potomci přistěhovalců z asijských a tichomořských území. V uplynulých letech se voliči třikrát v referendu vyslovili pro zachování vazeb na Paříž.
Dosud tam na základě dohody z roku 1998 mohli hlasovat pouze Kanakové a přistěhovalci, kteří v místě v té době už žili. O více než 25 let později to znamená, že hlasovací právo nemá skoro pětina voličů, uvádí francouzská média. Francouzská vláda jej chce přiznat všem přistěhovalcům, kteří jsou na ostrově alespoň deset let.
„Doufáme, že Národní shromáždění (dolní komora francouzského parlamentu) bude respektovat náš hlas, naši důstojnost a naši hrdost na to, že jsme Kanakové,“ řekl Reuters jeden z účastníků protestů.
Související nepokoje vedly k tomu, že mezinárodní letiště v Nouméji přerušilo provoz a veškeré komerční lety byly zrušeny. Rovněž zavřené zůstaly mnohé školy v hlavním městě.
X X X
Míst ve školkách je dost, přijmeme všechny, zní z pražských městských částí
Dotázané městské části v Praze předpokládají, že budou moci do svých mateřských škol přijmout všechny děti ze svých spádových oblastí, tedy s místem trvalého pobytu v tomto obvodu. Radnice mají pro děti připraveny desítky až stovky otevřených tříd. Vyplývá to z ankety agentury ČTK. Zápisy do mateřských škol pořádají zřizovatelé od 2. do 16. května, přesné počty přijatých dětí tak zatím nejsou jasné.
Mateřské školy stejně jako základní přijímají přednostně děti ze spádových oblastí. V případě, že pro děti kapacita zařízení nestačí, rozhoduje o přijetí los.
Nárok na přijetí do mateřské školy mají všechny děti starší tří let. Pro pětileté děti je předškolní vzdělávání od roku 2017 povinné. Zápis je nezbytný i v případě, že se budou předškoláci starší pěti let vzdělávat doma nebo například v dětské skupině. V takových případech je nutné, aby rodiče předškoláků své potomky přivedli na podzim do školky na přezkoušení.
Potřebné kapacity ve školkách předpokládá například Praha 2. „Ze zkušeností z předchozích let předpokládáme, že se nám podaří zájem ze strany rodičů uspokojit, a budeme moci všechny spádové děti umístit,“ uvedla mluvčí městské části Andrea Zoulová. Praha 2 má podle ní 1100 volných míst v 52 třídách. Dětí se navíc podle ní hlásí letos o něco méně než loni.
Dostatek míst je i v Praze 3. Podle mluvčího Jiřího Hannicha má městská část k dispozici 694 volných míst, přičemž dětí se přihlásilo 656. „Zbývající volná místa budou poskytnuta dětem z Prahy 3, kterým budou ke konci letošního srpna dva roky věku,“ řekl Hannich.
Praha 6 má pak připraveno 2907 míst ve 121 třídách. „Předpokládáme, že v průběhu podzimních měsíců přijmeme všechny děti, které se zúčastnily zápisu,“ sdělil mluvčí Prahy 6 Marek Zeman. Dodal, že ve školním roce 2024/2025 mírně klesl počet dětí, které se k předškolnímu vzdělávání v této městské části hlásí.
V Praze 7 je podle místostarostky Hany Šiškové připraveno 380 míst a asi 70 míst pak bude k dispozici v dětských skupinách, kam docházejí především mladší děti. „Zajistit každoročně dostatek kapacit pro předškolní děti patří mezi naše klíčové priority. Je důležité, aby rodiče, kteří potřebují chodit do práce, nemuseli s dětmi zůstávat doma,“ uvedla Šišková.
Dostatečnou kapacitu ve svých školkách na přijetí spádových dětí má i Praha 12. „Dlouhodobě a trvale městská část pracuje na zvyšování kapacity MŠ, a proto v posledních letech nemá problém umístit všechny spádové děti,“ sdělil radní pro školství Prahy 12 Petr Prchal.
Radnice zatím nemohou upřesnit, kolik přijmou dětí, v některých mateřských školách zápisy ještě neskončily. Mateřské a základní školy provozují v metropoli městské části, pražský magistrát zřizuje střední, vyšší odborné, speciální, jazykové a základní umělecké školy.
X X X
Další návrh obžaloby v kauze Dozimetr. Podnikatel Špringl měl pomáhat s úplatky
Policisté navrhli obžalovat podnikatele Jindřicha Špringla v jedné z větví kauzy Dozimetr, která se týká výběrových řízení na zakázky pražského dopravního podniku (DPP). Informovala o tom Česká televize (ČT, podle níž je viněn z toho, že pomáhal při uplácení tehdejšího člena dozorčí rady DPP.
Muž je podle ČT majitelem firmy Analogia, kterou kriminalisté navrhli jako právnickou osobu obžalovat už v polovině dubna.
„V této věci podal policejní orgán státnímu zástupci návrh na podání obžaloby,“ řekl České televizi dozorující státní zástupce Adam Borgula. Uvedl také, že jedna z firem, která byla stíhána samostatně, byla k této části případu připojena. Podle ČT jde zřejmě právě o společnost Analogia.
Základem kauzy Dozimetr je stíhání skupiny kolem podnikatele Michala Redla, o níž policisté tvrdí, že systematicky obsadila klíčové pozice v pražském dopravním podniku (DPP) tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení.
Spolu s Redlem je mezi obviněnými v hlavní části kauzy také někdejší finanční ředitel DPP Matej Augustín nebo bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (dříve STAN).
Větev případu, která se týká Špringla, vyčlenili policisté do samostatného řízení loni v létě. Podnikatele kriminalisté podle ČT viní z toho, že pomohl s uplácením bývalého člena dozorčí rady DPP Michala Zdeňka.
Hlavním aktérem měl být podle televize jiný podnikatel, který již zemřel. Zdeňkovi podle kriminalistů nabídl půlmilionový úplatek za to, že nebude bránit zakázce na rádiový systém dopravního podniku a kamery v metru. Část úplatku mu podle ČT i předal, Zdeněk ale případ ohlásil policistům.
X X X
Mallorkou se promenoval turista jen v plavkách, místní už toho mají dost
Po měsících protestů na Baleárských ostrovech, včetně hladovek před hotely nebo vlny graffiti, které návštěvníkům vysílají jasný vzkaz: „nejezděte sem“, podráždil obyvatele Mallorky nedávný incident, jehož hlavním hrdinou se stal muž promenující se ulicemi Palmy pouze v plavkách. Místní už mají podobného chování zahraničních turistů dost. V oblíbené prázdninové destinací vyjdou koncem tohoto měsíce do ulic.
V pátek ráno nejmenovaný turista nakupoval na hlavní třídě v Palmě, měl na sobě pouze těsné zelené plavky a vypadal, že mu to vůbec nevadí,“ napsal list Majorca Daily Bulletin. Stalo se tak i přesto, že místní zákony zakazují chodit na veřejnosti s odhalenou hrudí.
„Měl u sebe pouze něco, co vypadalo jako ručník a telefon, můžeme se jen domýšlet, kde měl schovanou peněženku,“ ptal se list. Jako součást článku otiskl i fotografie, které sdílel na sociálních sítích obyvatel nedalekého Llucmajoru jménem Pedro.
Nové zákony proti problémovým turistům na španělských Baleárech již platí. Od března úřady upozorňují, že za nedostatečné oblečení v ulicích hrozí pokuta až 600 eur (14 500 Kč).
Protože je Mallorca rájem především britských návštěvníků, začátkem tohoto roku i samo britské ministerstvo zahraničí varovalo své občany před novými pravidly boje s problémovým turismem na Baleárských ostrovech.
V některých částech Španělska je protizákonné pohybovat se na ulici pouze v bikinách nebo plavkách.
„Pokud budete přistiženi v plavkách na pobřežní promenádě nebo v přilehlých ulicích, můžete dostat pokutu,“ uvádí se v aktualizovaném cestovním doporučení.
V některých regionech mohou být turisté dokonce pokutováni nebo vystěhováni z hotelu, pokud se budou chovat nezodpovědně, dodává ministerstvo. Tvrdí také, že cestovní pojištění se nemusí vztahovat na nehody způsobené nezodpovědnými lidmi pod vlivem drog a alkoholu.
Jasné DOST!
Jednou z nejoblíbenějších prázdninových destinací budou koncem tohoto měsíce otřásat protesty proti turistice. Uskuteční se v sobotu 25. května v Palmě, hlavním městě Mallorky, píše deník Mallorca Daily Bulletin. Místní noviny uvádějí, že organizátoři svolali protest, aby turistům řekli jasné DOST!
„25. května musíme vyjít do ulic. Abychom řekli dost přelidnění turistů, abychom řekli dost ničení území, abychom řekli dost nedostatečné ochraně lidí, kteří na ostrovech žijí,“ uvádí se ve zprávě organizátorů protestu.
„Musíme vyjít ven a požadovat po institucích odpovědnost, protože chceme žít ve svém domově, chránit své životy. Nechceme, aby se Mallorca stala luxusním letoviskem. Bojujeme za právo na bydlení, za ochranu území, vlastního jazyka a kultury.“
Na problematiku turistického ruchu zareagovala i sama prezidentka Baleárských ostrovů Marga Prohensová. Na otázky médií týkající se protestů uvedla, že její vláda chápe nezbytnost omezení a že je třeba umožnit koexistenci mezi turistickou aktivitou a blahobytem obyvatel Baleárských ostrovů.
„Jsem hrdá na to, že jsem prezidentkou tohoto turistického regionu. Právě proto, že si vážím cestovního ruchu a věřím v náš hospodářský model, nastal čas stanovit limity,“ uvedla Prohensová.
X X X
Resort kultury navrhl menší zvýšení televizního poplatku, než zamýšlel
Ministerstvo kultury navrhuje zvýšit televizní poplatek o 15 korun na 150 Kč měsíčně a rozhlasový o deset Kč na 55 korun. Původně navrhovalo televizní poplatek 160 Kč, navrhovanou výši rozhlasového zachovalo. V dalších letech by poplatky vláda mohla zvyšovat svým nařízením o inflaci, pokud by od poslední změny překročila šest procent.
Vyplývá to z aktuálního návrhu mediálních novel, které ministerstvo vypracovalo. Původní návrh kritizovaly komerční televize.
Navrhované navýšení rozhlasového a televizního poplatku podle důvodové zprávy ministerstva pouze dorovná příjem České televize a Českého rozhlasu tak, aby mohly plnit veřejnou službu ve stávající kvalitě.
Televizní poplatek ve stávající výši 135 Kč se neměnil od roku 2008, rozhlasový poplatek 45 Kč zůstává stejný od roku 2005.
X X X
Soud ve čtvrtek otevře případ největšího lesního požáru v historii ČR
Krajský soud v Ústí nad Labem se ve čtvrtek začne zabývat největším lesním požárem v historii ČR, vznikl v létě 2022 v národním parku České Švýcarsko. Obžaloba z jeho založení viní bývalého dobrovolného strážce rezervace, kterému v případě prokázání viny hrozí až 15 let vězení. Obviněný z obecného ohrožení a poškození cizí věci údajně způsobil ještě několik menších požárů, například loňský požár rozhledny na Vlčí hoře ve Šluknovském výběžku. Způsobení rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku muž opakovaně odmítl. Je od loňského května ve vazbě.
Žalobce muže viní z toho, že v období dlouhotrvajícího sucha, velmi vysokých teplot a přes opakované výstrahy meteorologů před nebezpečím požárů v noci z 23. na 24. července 2022 ve Hřensku v lokalitě Malinový důl úmyslně rozdělal oheň. Podle státního zastupitelství si pomohl přineseným lihem, zapalovačem a klestím. Vzniklý požár se následně rozšířil nejméně na 1100 hektarů. Podle státního zastupitelství plameny zničily nejméně 11 staveb zejména v osadě Mezná. Hasební zásah si vyžádal „masivní nasazení složek IZS (integrovaného záchranného systému), přes 400 kusů požární techniky a letecké hasicí techniky v rámci mezinárodní pomoci,“ stojí v obžalobě. Kvůli požáru se evakuovalo nejméně 532 lidí. Státní zástupce připomněl, že náročný zásah trval 21 dní a způsobil škodu okolo 270 milionů korun.
Trestnou činnost zprvu obviněný podle dřívějšího vyjádření náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřiny Doušové částečně doznával, posléze prostřednictvím svého obhájce novinářům vzkazoval, že velký požár v národním parku nezpůsobil. Podle obžaloby zapálil muž následně v dubnu 2023 na Děčínsku rozhlednu nebo posedy.
U složité likvidace obřího požáru téměř před dvěma lety se vystřídalo 6000 hasičů. Do boje s požárem byli nasazeni profesionální i dobrovolní hasiči z celé republiky, velké množství techniky včetně vrtulníků s vaky s vodou a letadel, a to i ze zahraničí. U hašení pomáhali policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a dobrovolníci. Zhruba šest desítek hasičů utrpělo zranění, někteří skončili i v nemocnici. Museli se evakuovat obyvatelé několika obcí, ceskjustic.cz
X X X
Soud ve čtvrtek otevře případ největšího lesního požáru v historii ČR
Krajský soud v Ústí nad Labem se ve čtvrtek začne zabývat největším lesním požárem v historii ČR, vznikl v létě 2022 v národním parku České Švýcarsko. Obžaloba z jeho založení viní bývalého dobrovolného strážce rezervace, kterému v případě prokázání viny hrozí až 15 let vězení. Obviněný z obecného ohrožení a poškození cizí věci údajně způsobil ještě několik menších požárů, například loňský požár rozhledny na Vlčí hoře ve Šluknovském výběžku. Způsobení rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku muž opakovaně odmítl. Je od loňského května ve vazbě.
Žalobce muže viní z toho, že v období dlouhotrvajícího sucha, velmi vysokých teplot a přes opakované výstrahy meteorologů před nebezpečím požárů v noci z 23. na 24. července 2022 ve Hřensku v lokalitě Malinový důl úmyslně rozdělal oheň. Podle státního zastupitelství si pomohl přineseným lihem, zapalovačem a klestím. Vzniklý požár se následně rozšířil nejméně na 1100 hektarů. Podle státního zastupitelství plameny zničily nejméně 11 staveb zejména v osadě Mezná. Hasební zásah si vyžádal „masivní nasazení složek IZS (integrovaného záchranného systému), přes 400 kusů požární techniky a letecké hasicí techniky v rámci mezinárodní pomoci,“ stojí v obžalobě. Kvůli požáru se evakuovalo nejméně 532 lidí. Státní zástupce připomněl, že náročný zásah trval 21 dní a způsobil škodu okolo 270 milionů korun.
Trestnou činnost zprvu obviněný podle dřívějšího vyjádření náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřiny Doušové částečně doznával, posléze prostřednictvím svého obhájce novinářům vzkazoval, že velký požár v národním parku nezpůsobil. Podle obžaloby zapálil muž následně v dubnu 2023 na Děčínsku rozhlednu nebo posedy.
U složité likvidace obřího požáru téměř před dvěma lety se vystřídalo 6000 hasičů. Do boje s požárem byli nasazeni profesionální i dobrovolní hasiči z celé republiky, velké množství techniky včetně vrtulníků s vaky s vodou a letadel, a to i ze zahraničí. U hašení pomáhali policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a dobrovolníci. Zhruba šest desítek hasičů utrpělo zranění, někteří skončili i v nemocnici. Museli se evakuovat obyvatelé několika obcí, ceskajustice.cz
X X X
Žila s tím, že jí hrozí 8,5 roku. ÚS dal Vitáskové šanci na vyšší odškodnění
Ústavní soud (ÚS) dal bývalé předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleně Vitáskové šanci na vyšší odškodnění za nezákonné stíhání v kauze licencí pro solární elektrárny. Justice porušila její práva na soudní ochranu a náhradu škody. Znovu musí rozhodnout Obvodní soud pro Prahu 2. Vitásková žádala od státu za nemajetkovou újmu 48,55 milionu korun. Získala jen 600.000 korun, z toho 450.000 jí přiznalo ministerstvo spravedlnosti a 150.000 korun vysoudila.
Ústavní soudci odškodnění označili za nepřiměřeně nízké vzhledem k okolnostem kauzy, zejména kvůli tomu, že Vitásková čelila reálné hrozbě vysokého nepodmíněného trestu. Krajský soud v Brně ji v únoru 2016 poslal na 8,5 roku do vězení. Odvolací soud ji osvobodil.
„Žila 23 měsíců s tím, že jí hrozí 8,5 roku nepodmíněného trestu. Tuto skutečnost soudy vůbec nezohlednily,“ řekl novinářům soudce zpravodaj Tomáš Lichovník. Právě v tomto bodě se případ liší od jiných kauz, které skončily zproštěním. O kolik má odškodnění stoupnout, ústavní soudci konkrétně neřekli. Vitásková se vyhlášení nálezu nezúčastnila. Vitásková čelila obžalobě v kauze chomutovských solárních elektráren Zdeněk Sun a Saša Sun. Elektrárny obdržely licenci před koncem roku 2010, i když nebyly dokončené, a získaly díky tomu nárok na výhodnější výkupní ceny. Pro Vitáskovou kauza skončila zprošťujícím rozsudkem, na rozdíl od dalších aktérů, kteří si vyslechli nepodmíněné tresty.
Následně žádala odškodnění za nezákonné stíhání. Poukazovala na poškození dobré pověsti, zdravotní dopady, rodinné komplikace a zničenou kariéru. Podle Nejvyššího soudu justice dospěla k přiměřené výši odškodného.V ústavní stížnosti Vitásková úspěšně argumentovala tím, že soudy nedostatečně zohlednily všechny okolnosti.
Vitásková byla předsedkyní ERÚ v letech 2011 až 2017. Obvinění označovala za vykonstruované. Vydání sporných licencí podle ní připustil její předchůdce v čele úřadu. Obžalovaná byla z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku.
V paralelním sporu žádala Vitásková také 183,6 milionu korun jako náhradu škody za údajnou ušlou mzdu, odměny a odstupné po dobu trestního stíhání. I v tomto případě Nejvyšší soud dovolání odmítl a Vitásková stížnost nepodala, ceskajustice.cz
X X X
NS: Smrt obviněného nepřekáží řízení o dovolání
Smrt obviněného nepřekáží řízení o dovolání ani řízení vedenému po kasačním rozhodnutí Nejvyššího soudu. Proto obhájce zemřelého obviněného, který vykonává práva obviněného, je oprávněn podávat opravné prostředky proti rozhodnutím učiněným v takovém navazujícím řízení. Takovou právní větu vyslovil v usnesení Nejvyšší soud, když posuzoval dovolání odsouzeného muže, který před podáním zemřel.
Nejvyšší soud odmítl dovolání muže, který mezitím zemřel. Obžalovaný M.M. byl v roce 2016 uznán Městským soudem v Praze vinným z krácení daně ve výši 27 milionů korun. Dostal trest odnětí svobody dva roky s podmíněným odkladem čtyř let a peněžitý trest ve výši 1 milion korun s tím, že pokud by ho nevykonal, byl mu vyměřen náhradní trest odnětí svobody v trvání deseti měsíců. Dále mu propadla hotovost ve výši asi 15 milionů korun. Vrchní soud poté trest potvrdil, pouze zrušil rozhodnutí o náhradní výši trestu. V případu poté proběhlo dovolání a věc se vrátila na vrchní soud, který znovu rozhodl.
Obviněný zemřel v roce 2021 a další dovolání jeho jménem podal jeho obhájce proti usnesení Vrchní soud v Praze ze dne 31. 10. 2022. Jeho obsahem byla zejména námitka vůči tomu, že se muž nemohl osobně zúčastnit odvolacího jednání právě z důvodu úmrtí a bylo tak porušeno jeho právo na spravedlivý proces. „Dovolatel připomněl, že usnesení o dědictví bylo vydáno až dne 19. 10. 2021, sp. zn. 34 D 985/2021, a dědicové byli do evidence skutečných majitelů společností obviněného zapsáni až dne 31. 12. 2021, a tudíž nemohli objektivně zhodnotit následky spojené s trestním řízením konaným před devíti lety,“ stojí v usnesení. Podle obhájce mělo být trestní stíhání zastaveno.
Státní zástupce se s dovoláním neztotožnil a upozornil, že v posuzovaném případě byl zemřelý obviněný zastoupen obhájcem, na něhož přešla práva obviněného, a to ve stejném rozsahu, který zákon přiznává obviněnému, jehož o konání veřejného zasedání nemohl vyrozumět. „I v takovém případě musí platit, že pokud nelze vyrozumění o veřejném zasedání doručit osobě, která rozhodnutím o dovolání může být přímo dotčena, stačí o konání veřejného zasedání vyrozumět jejího obhájce, a proto k porušení žádných zákonných ustanovení nedošlo,“ uvedl žalobce. Nejvyšší soud uznal, že smrt obviněného obvykle opravdu znamená zastavení trestního stíhání. V tomto případě však šlo o situaci, kdy bylo…, ceskajustice.cz
X X X
Kraj dokončuje studii proveditelnosti k propojení vodárenských soustav Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina
Navržená řešení by měla výhledově zajistit zabezpečení dodávek vody i v období klimatické změny
Záměr propojení vodárenských soustav obou krajů potvrdilo už v roce 2021 memorandum o spolupráci Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina při přípravě opatření k zabezpečení dodávek pitné vody. Na konci června budou mít oba kraje hotovou závěrečnou studii. Jde o jeden z hlavních kroků boje proti suchu, který má mj. vytvoření robustního vodárenského systému na stabilních vodních zdrojích. Studie předkládá konkrétní návrhy možností technického propojování vodárenských soustav s výhledem na 50 let.
Cílem studie je efektivně předejít scénářům, ve kterých dojde k poklesu některého ze zdrojů pitné vody v důsledky klimatické změny, vyřešit situaci, kdy bude kvůli poškození vodního zdroje nebo vodárenského zařízení potřeba zásobovat postiženou oblast z jiného místa. Studie navrhuje vzájemnou výpomoc vodních zdrojů a řešení deficitních oblastí. Celkem bylo posouzeno 33 opatření, podrobnějšího zpracování se dostalo 25 z nich, z toho 16 je přímo potřebných pro území Jihomoravského kraje.
Mezi navržená opatření patří třeba intenzifikace Úpravny vody Švařec, která leží na území Kraje Vysočina, slouží ale převážně pro Jihomoravský kraj. Po navýšení by měla ÚV z 1150 l/s dosáhnout na 1500 l/s. Náklady jsou v tomto případě odhadnuty na 1 279, 2 mil. Kč bez DPH.
Další opatření má vytvořit „jižní obchvat“ Brna a propojit jižní větev Vírského oblastního vodovodu s východní částí brněnské vodovodní sítě – od stávající armaturní šachty Moravany by měl vzniknout nový přívodný řad vedoucí ke stávajícímu vodojemu Stránská skála. 15, 4 km nového řadu se odhaduje na 614, 6 mil. Kč bez DPH.
Celkové náklady na všechna navržená opatření, která slouží Jihomoravskému kraji (bez ohledu na hranice krajú) jsou odhadnuty na 10, 8 mld. Kč bez DPH. Pro kraj Vysočina náklady dosahují skoro na 6 mld. Kč bez DPH. „Součástí studie je i posouzení možností financování v rámci národních nebo nadnárodních dotačních programů, což je v tuto chvíli náš další hlavní úkol – zjistit, zda bychom na potřebné dotační tituly dosáhli a v jaké výši. V rámci řešení následků sucha má projekt prioritu a přestože je celková částka vysoká, jde o investici rozloženou na spoustu let – a užitek přinese na dobu ještě delší,“ dodává jihomoravský radní pro oblast investic a infrastruktury Vladimír Šmerda.
X X X
Do 28. ročníku soutěže Vesnice roku se přihlásilo nejvíce obcí z Karlovarského kraje
Soutěž Vesnice roku je v plném proudu. Pro Karlovarský kraj je tento ročník výjimečný zejména proto, že se do něj přihlásilo z celkového počtu 125 obcí 22 těch, které splňují stanovené podmínky. Jedná se o nejvyšší počet přihlášených obcí ze všech krajů v tomto ročníku a třetí nejvyšší počet v Karlovarském kraji od roku 2002, kdy se do soutěže Karlovarský kraj zapojil.
„Vesnice roku je soutěží, ve které mohou obce představit své snažení v mnoha kategoriích a být za svůj aktivní přístup odměněny. Ať už se jedná o úroveň společenského života, aktivity občanů, celkový obraz vesnice, vybavenost a infrastrukturu, péči o zeleň a krajinu, činnost mládeže, spolupráci se zemědělským subjektem, moderní knihovnictví a informační služby, rozvoj lidových tradic, květinovou výzdobu a další, je evidentní, že možnosti ocenění jsou opravdu velmi široké. Jsem proto velmi rád, že se do letošního ročníku přihlásil rekordní počet obcí. Díky tomu bude náš kraj představen v celé své kráse a já osobně se již nyní těším na výsledky. Všem přihlášeným obcím držím palce,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.
Cílem soutěže Vesnice roku je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova. Mezi přihlášenými obcemi z Karlovarského kraje jsou: Březová (KV), Děpoltovice, Doupovské Hradiště, Hájek, Hazlov, Jindřichovice, Josefov, Krásné Údolí, Krásno, Křižovatka, Kyselka, Lipová, Ovesné Kladruby, Podhradí, Pomezí nad Ohří, Rotava, Stará Voda, Stříbrná, Těšovice, Trstěnice, Velký Luh a Žlutice. V moha případech se jedná již o pravidelně přihlašované obce. V letošním ročníku jsou nováčky soutěže obce Stříbrná, Jindřichovice, Rotava, Lipová, Velký Luh a Žlutice.
Kromě plně digitalizovaných přihlášek a nových webových stránek přináší letošní ročník ještě další změnu, jíž je navýšení finanční odměny formou dotace za ocenění v gesci Ministerstva pro místní rozvoj. To se týká prvního, druhého a třetího místa v celostátním kole a také zlaté, bílé a modré stuhy v kole krajském. Částky jsou navýšené zhruba o 20 až 30 procent oproti minulému ročníku.
Pro krajské kolo je novinkou i ocenění fialová stuha. Ta bude udělena obci za využívání nových technologických nástrojů a inovativních přístupů. S oceněním se pojí také dotace ve výši 300 tisíc korun od Ministerstva pro místní rozvoj a 100 tisíc korun jako dar od Karlovarského kraje.
Soutěžní klání se koná ve dvou kolech – krajském a celostátním. Přihlášené obce budou hodnoceny nejprve v krajském kole, kdy je postupně navštíví jedenáctičlenná hodnotitelská komise. Vítěznou obec budeme znát dne 21. 5. ve večerních hodinách. Zástupci dalších oceněných obcí pak převezmou stuhy odpovídajících barev a další ceny na slavnostním vyhlášení výsledků. To se uskuteční dne 24. 7. v obci, která se stane vítězem krajského kola soutěže Vesnice roku. Celostátní kolo se následně uskuteční během prvního týdne v září. Vítěz letošního ročníku bude vyhlášen 21. září v Uherském Hradišti, tedy v kraji vítězné obce z předchozího roku. Bc. Jitka Čmoková
X X X
‚Ani jsem nevěděla, že lední hokej existuje.‘ Na mistrovství světa v Praze pracují i studentky z Indie
Hokejový stadion viděly Asha a Mansi poprvé v životě až v Česku. V rodné Indii nic takového nemají a o ledním hokeji vůbec nic nevědí. Přesto obě studentky pracují na hokejovém šampionátu v Praze, kontrolují lístky nebo vstup do fanzony. Bruslit samozřejmě neumějí, ani se na to nechystají, i když doma hrávaly pozemní hokej.
„Než jsem přijela do Česka, tak jsem nevěděla, že lední hokej existuje,“ popisuje Asha, studentka ekonomie na univerzitě v Liberci. Takže jeden hokejový zápas již viděla.
„Bylo to mezi Libercem a myslím Jabloncem,“ vzpomíná třiadvacetiletá Indka. Asha si myslí, že v Indii nemají ani jeden hokejový stadion. Nikdy o takové bizarnosti neslyšela. Její oblíbený sport je kabaddi, to je něco jako hra na babu. A poté samozřejmě kriket.
Hokejový fanda Standa dostal lístek od syna, turnikety ale neprošel. Padělek vyšel na pět tisíc korun
Hokej zná z televize
Ashina kamarádka Mansi je zkušenější. Hokej viděla ve filmu a někdy si chce jít vyzkoušet i zabruslit na ledě.
„V Indii jsem jezdila na kolečkových bruslích, tak uvidíme. Na ledu je to něco totálně jiného,“ směje se Mansi.
Mansi je i více zcestovalá, při putování po Indii viděla sníh v Himalájích. Na rozdíl od Ashi, která jej viděla teprve v Liberce. Odtud taky Asha dojíždí každý den na brigádu do O2 arény. Mansi v Praze přímo studuje.
X X X
Fotbalisté Sparty udělali další krok k titulu, Baník porazili 2:1. Dvakrát se trefil Birmančević
Fotbalisté pražské Sparty zdolali ve 3. kole ligové nadstavby ve skupině o titul oslabenou Ostravu 2:1. Letenští mají na čele neúplné tabulky sedmibodový náskok před druhou Slavií a ve středu mohou obhájit trofej, pokud jejich městský rival doma neporazí Plzeň.
Dánský trenér Sparty Brian Priske, který dnes oslavil 47. narozeniny, oproti sobotnímu bezbrankovému derby se Slavií udělal hned šest změn v sestavě. Úřadující mistři se museli obejít bez tří „vykartovaných“ hráčů – kapitána Krejčího, Laciho a Haraslína, který byl o víkendu vyloučen. Kvůli zlomené noze z duelu se Slavií vypadl Spartě na několik měsíců finský záložník Kaan Kairinen, k dispozici dnes nebyl ani Indrit Tuci.
Už ve čtvrté minutě ostravský brankář Jiří Letáček musel vytáhnout Kuchtovu hlavičku na roh. V 18. minutě o sobě dali vědět i hosté, rána Jana Bouly z dálky skončila nad. Po následném brejku Baníku domácí gólman Peter Vindahl vyrazil Ewertonovu tečovanou střelu, k míči se vzápětí ve vápně dostal David Buchta, jenže ze slibné pozice minul. Na druhé straně Birmančevičovu střelu tečí lehce usměrnil Gigli Ndefe, ale Letáček přízemní střelu pokryl.
Letenští měli územní převahu a udeřili po půlhodině hry. Kpozo na zemi odvrátil balon jen ke Kuchtovi, jehož tvrdou střelu z hranice šestnáctky Letáček vyrazil před Birmančeviče, který měl snadnou práci.
Kouč Baníku Pavel Hapal, který ve Spartě působil jako hráč i trenér, udělal o poločase hned tři změny a jeden z nově příchozích hráčů se v 54. minutě postaral výstavní trefou o vyrovnání. Šínův centr od rohového praporku našel Frydrycha a ten „nůžkami“ k tyči nedal Vindahlovi šanci. Obránce Slezanů zaznamenal premiérový gól v ligovém ročníku.
Pražané si mohli vzít vedení ihned zpátky, jenže Sadílkovu dalekonosnou dělovku zastavilo břevno. Krátce nato Kpozo nedovoleně zastavil unikajícího Birmančeviče a rozhodčí Ondřej Pechanec ghanského beka vyloučil. Domácí přesilovku bleskově využili. Preciadova tečovaná střela skončila na tyči, Birmančevič však z dorážky propálil Letáčka.
Srbský křídelník dal počtvrté v ligové sezoně dvě branky v jednom utkání a 16. gólem v ročníku nejvyšší soutěže dorovnal na druhém místě tabulky kanonýrů slávistu Jurečku. Oběma chybí na plzeňského lídra Šulce dvě trefy. Na první hattrick v české lize Birmančevič stále čeká. Sparta potvrdila střeleckou formu, se 76 góly má nejlepší útok soutěže.
Vedení Pražanů se pokusil navýšit krátce po příchodu na hřiště Jakub Pešek, Letáček však jeho pokus vyrazil. Preciado a Lukáš Sadílek zase přestřelili. Obhájci titulu už vedení v přesilovce uhájili, i když v šesté minutě nastavení střídající Matěj Šín vylekal zaplněnou Letnou poté, co jeho rána z dálky zaplula vedle.
Priskeho svěřenci doma v lize v této sezoně v 17 duelech jako jediní neprohráli a s 45 body z celkových 83 jsou tam nejlepším týmem. Letenští utrpěli porážku v jediném z posledních 21 vzájemných ligových zápasů a v nejvyšší soutěži s Ostravou od dubna 2018 v 16 utkáních po sobě bodovali. V tomto ročníku ji zdolali i potřetí a opět o gól. Baník venku v lize prohrál potřetí za sebou.
Boj o poháry
Celek z Uherského Hradiště se musel obejít bez hlavního trenéra Martina Svědíka, který byl v minulém kole v Plzni vyloučen. Na lavičce ho zastoupil asistent Jan Baránek. Moravanům se povedl úvod utkání a hned ve čtvrté minutě se ujali vedení. Havlík rozehrál rohový kop, Kalabiška sklepl míč před hranici šestnáctky a volný Pavel Juroška tvrdou střelou otevřel skóre.
Hostům patřil celý první poločas a vytvářeli si další šance. Rána Marka Havlíka z přímého kopu mířila k tyči, brankář Petr Mikulec se však blýskl skvělým zákrokem. Marko Kvasina pak vyběhnutého gólmana překonat dokázal, míč směrující do brány ještě odkopl Tomáš Král. Daniel Holzer střelou zdálky Mikulce v 31. minutě zaskočil, domácí ovšem pro změnu zachránilo břevno.
Mladá Boleslav do přestávky ani jednou nevystřelila na branku. Znovu se ukázalo, že Slovácko pro ni není oblíbeným soupeřem. Doma ho v lize již pošesté za sebou neporazila. Trenér Středočechů Holoubek nachystal dvojité střídání, do druhého poločasu přišli na trávník Vasil Kušej s Živným.
Mladoboleslavští si ale dál nevěděli rady. Naopak zvýšit mohl hostující Patrik Blahút, který jen těsně minul branku. V závěru oživil hru domácích zkušený Marek Matějovský, žádný očekávaný tlak vedoucí alespoň k vyrovnání se ovšem nedostavil.
Vítězný tým zdobila mimořádná disciplinovanost, Slovácko v zápase ani jednou nefaulovalo. Celek z Uherského Hradiště zopakoval v Boleslavi prosincovou výhru 1:0. Středočeši nenavázali na víkendové vítězství v Ostravě a Slovácko v lize posedmé za sebou neporazili.
X X X
OSM POSÁDEK PEUGEOT RALLY CUPU SE PŘEDSTAVÍ NA RALLYE ČESKÝ KRUMLOV
Druhým podnikem letošní sezóny pokračuje na 51. ročníku Rallye Český Krumlov mistrovství České republiky v rally. Ve startovní listině jihočeské soutěže figuruje také osm posádek seriálu Peugeot Rally Cup, který letos vstoupil do svého osmého pokračování. Pravidelné české účastníky cupu doplní dvě zahraniční posádky.
Díky loňskému vítězství v seriálu FIA European Rally Trophy a prioritě FIA vyrazí na tratě českokrumlovské soutěže se startovním číslem jedna René Dohnal a Roman Švec. Známá dvojice startovala v minulé sezóně více na zahraničních podnicích, letos se naplno vrací na české tratě. „Na Krumlov mám hodně vzpomínek, obzvlášť na ten loňský, kdy se nám podařilo vyhrát dvoukolky, Peugeot Rally Cup a obsadit osmé místo absolutně. Musím ale říci, že jsem si start na letošním ročníku jihočeské soutěže hodně zkomplikoval nehodou na Kopné. Podcenil jsem jednu kompresi, bourali jsme poměrně ve vysoké rychlosti, ale s ohledem na místo, kde se to stalo, jsme dopadli ještě dobře. Podařilo se nám sehnat náhradní díly a mechanici z týmu Luby Minaříka auto opravili, za což jim patří obrovské poděkování. Jsem rád, že můžeme v Krumlově startovat, popravdě jsem s tím po Kopné moc nepočítal a beru to jako velkou odměnu od našeho týmu. Těším se, vím, že konkurence bude velmi silná, ale my si to jedeme hlavně užít,“ nechal se slyšet René Dohnal.
První letošní start čeká loňské vítěze Peugeot Rally Cupu a úřadující mistry České republiky ve skupině 2WD, Davida Štefana a Ondřeje Vichtoru. „Do Krumlova jedu s velkým respektem. Tahle soutěž je těžká sama o sobě, navíc má pršet a pro nás je to první letošní start. Nejsem rozjetý, takže pojedeme hlavně pro dobrý pocit a nebudeme se příliš zabývat výsledkem. Chceme si to užít, protože před rokem nás v Krumlově potrápil posilovač řízení a vůbec nám to tady nesedlo,“ zavzpomínal David Štefan.
Letošním nováčkem v cupu je Filip Ocelka, kterého naviguje Karel Voltner. „Na Krumlov se těšíme, je to krásná ale nesmírně náročná soutěž. S Peugeotem nemáme moc odjeto, stále se seznamujeme, ale je to skvělé auto. Podle předpovědi má pršet, takže uvidíme, jak do toho nakonec promluví počasí, bude to výzva,“ prohlásil Filip Ocelka.
„Na druhý podnik letošního cupu, Rallye Český Krumlov, se přihlásilo hodně skvělých posádek s vozy Peugeot a radost mi dělá i zahraniční účast. Věřím, že si zachováme silné startovní pole i v ostatních podnicích Peugeot Rally Cupu, kterými budou v tomto roce ještě Hustopeče a Barum Rally. Letos jsme se rozhodli počet soutěží zařazených do cupu snížit, nicméně o to víc se zaměříme na zvýšení jeho úrovně. Srdečně zveme všechny fanoušky, aby přišli do Krumlova naše posádky podpořit,“ doplnil ředitel značky Peugeot v ČR – Marco Venturini.
51. ročník Rallye Český Krumlov, který je tradičně součástí FIA European Rally Trophy, odstartuje v pátek 17. května 2024 těsně před půl čtvrtou na českobudějovickém výstavišti. PEUGEOT RALLY CUP CZ, Jan Koudelka