Marga: Po Hitlerovi Scholz řešit Ukrajinu, nemá hranice, nezabíjet lidi. Fiala králem neschopných v ČR

Rumunský exministr: Ukrajina nemá přirozené hranice. Bývalý rumunský ministr zahraničí Andrej Marga na veřejné konferenci konané ve městě Alba Iulia 14. září 2022 na dotaz prohlásil, že Ukrajina má k demokracii ještě daleko a uvedl, že Kyjev musí ustoupit část svého území Rusku, Maďarsku, Polsku a Rumunsku. Informuje o tom rumunský portál Digi24.ro.

Bez ohledu na to, kdo válku na Ukrajině „vyhraje“, nebude v Evropě mír, pokud nebudou brány v úvahu bezpečnostní zájmy každé strany. Každopádně Evropané budou těmi, kdo budou platit účty jakéhokoli druhu, říká rumunský politik.

Důsledky by podle něho měly být vyvozeny také ze skutečnosti, že Ukrajina se nachází v nepřirozených hranicích. Podle všech historických a demografických kritérií má území, která má postoupit svým sousedům, v rámci známých hranic: Rumunsku – Bukovina a její župy, Maďarsku – Zakarpatsko, Polsku – Halič, Rusku – Dombas a Krym.

Tato vyjádření   pobouřila ukrajinské velvyslanectví v Bukurešti.  Marga ovšem trvá na tom, že jeho výroky v souvislosti s válkou na Ukrajině „odpovídají historické pravdě“ a že „dnešní propaganda bude pozítří považována za chybu“server vasevec.cz

X X X

FIALA  KRÁLEM  NESCHOPNÝCH,  PROTO  ZBABĚLÝ,  ODMÍTÁ  DUEL  S  BABIŠEM,  EXPREZIDENTEM  KLAUSEM,  DR  KUBOU  A  DALŠÍMI  CHYTŘEJŠÍMI  ODBORNÍKY

Kdyby byl Fiala stále politologem, sám svůj projev zkritizuje, zhodnotil Kubáček

Část veřejnosti kritizuje premiéra Petra Fialu (ODS) za jeho nedělní mimořádný projev. Politolog Jan Kubáček vystoupení ve vysílání CNN Prima NEWS označil za nekonkrétní řeč, která nesplnila svůj účel.

„Už je to potřetí, co premiér vystoupil před veřejností. Měl by to tedy být konkrétnější přehled toho, co mají lidé v této krizi dělat. Kdyby byl Fiala stále politologem, sám svou řeč zkritizuje. Projev nesplnil svůj účel,“ uvedl Kubáček ve vysílání CNN Prima NEWS. Zmínil také, že z premiérských mimořádných projevů se může stát nebezpečný precedent.

„Bylo to odvážné. Fiala tady podobně jako Babiš zavádí nežádoucí zvyk. Může z toho být tradice, která narušuje politickou soutěž. Příliš to nevítám, nepatří to sem. Ti, co projev považují za zviditelnění ODS před volbami, to tak vidí právem. Je to nebezpečný trend. Nepatří to do politické kultury,“ kritizoval Kubáček.

Narážel tak na skutečnost, že i šéf hnutí ANO Andrej Babiš jako premiér podnikal mimořádné projevy. Jeden z nich rovněž pronesl krátce před volbami. Podle předsedkyně poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové však tyto případy nelze srovnávat.

„Andrej Babiš vystoupil v období, kdy se objevila druhá vlna covidu a byl bezprecedentní nárůst nemocných. Že to bylo 14 dní před krajskými volbami, nebyla domluva s virem,“ řekla politička. Ani s obsahem projevu Schillerová nebyla spokojena.

„Nedozvěděli jsme se od Petra Fialy nic nového. Premiér si potřeboval před volbami obhájit, že poslední měsíce vláda nedělala vůbec nic. Zastropovala energie, po čemž jsme volali měsíce. Vláda je asociální a elitářská. Lidé pomoc pocítí minimálně,“ prohlásila exministryně financí.

Neřekl vůbec nic nového, zhodnotil ekonom

S kritikou premiérova projevu nešetřil ani Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že Fiala nesdělil národu prakticky nic nového, alespoň z ekonomického hlediska. Vzkaz českým občanům měl podle něj spíše politický charakter.

„Chtěl určitým způsobem uchlácholit veřejnost. Pokud ji chtěl nicméně uklidnit, spíš bych tomu rozuměl, kdyby došlo k nějaké spouštěcí události. Proč nepromluvil začátkem září, když Rusové vypnuli plynovod Nord Stream 1? Nebo během podzimu, kdyby přišly třeskuté mrazy?“ doplnil ekonom.

X X X

OKAMURA:  PROJEV  FIALY  ZBYTEČNÝ,  HLOUPÝ,  TO  ČR  LEVNÝ  PLYN,  ROPU,  PHM,  ENERGII  A  DALŠÍ  SUROVINY  Z  RUSKA  NEDODÁ.

FIALA  PODAT  DEMISI,  PŘEDAT  ŘÍZENÍ  ČR  NÁPADITÉMU  HEJTMANOV DR. KUBOVI

Nedělní mimořádný projev premiéra Petra Fialy o energetice byl podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury hloupý a zbytečný. Šlo podle něj o falešnou předvolební reklamu a výsměch občanům. Fiala v projevu vyzval k rozumnému hospodaření s plynem a elektřinou a ubezpečil občany, že v zimě bude energií dost. Koaliční politici projev chválí jako věcný či odpovídající situaci.

 „Energetická krize řádí a nepřišlo se s absolutně s žádnou podporou, pouze teď se přichází se zastropováním, ale u nás se nedělá vůbec nic. Nechápu, proč o tom premiér mluví a současně nic neudělá. A to je totiž problém současné vlády. Já to opravdu nechápu,“ reagoval na projev v České televizi Karel Havlíček.

„Dnešní projev premiéra Petra Fialy byl falešnou předvolební reklamou na bídu a výsměchem občanům naší země. Nekompetentní Fialova vláda zastropovala cenu elektřiny čtyřikrát výše než mají na Slovensku a u plynu násobně výše než kdybychom měli přímý kontrakt s producentem, který vláda na rozdíl od našich okolních zemí z ideologických důvodů odmítá, takže je situace pro mnoho občanů a firem nadále likvidační a neúnosná,“ napsal redakci iDNES.cz Tomio Okamura.

„A ještě se premiér Fiala v projevu chlubí tím, že zvýší množství občanů závislých na sociálních dávkách. Byl to hloupý a zbytečný projev a vláda by měla podat demisi,“ doplnil.

Expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš nejdříve redakci iDNES.cz napsal, že Fialův projev neviděl. Později uvedl, že Fialův projev byla jen sebechvála a opakování známého. Sdělení nebylo podle něj na mimořádný projev před volbami, ale na tiskovou konferenci, dodal.

Dále napsal, že nepochopil, v čem byl projev mimořádný. „Čekal jsem, že se premiér omluví lidem, že jeho vláda zaspala a nezastropovala ceny energií už před několika měsíci. Že se omluví opozici, že se nám se svými ministry vysmívali, když jsme je o to půl roku žádali a vyzývali je k tomu,“ uvedl. Místo toho byly obsahem projevu sebechvála a známé věci, dodal. „Velká slova o masivní kampani, kterou svět neviděl, a povinný apel na občany, který měl zaznít už dávno,“ uvedl.

Podle Babiše není pravda, že by nárůst cen energií šokoval Evropu až na konci srpna. „Většina členských zemí (EU) to naopak věděla dávno a byla na to připravena. Jen současná vláda neudělala nic, spoléhala na společné evropské řešení,“ dodal. Národní postup „ušila“ vláda teprve před pár dny, když pochopila, že si bude muset poradit sama, uvedl Babiš. „Podle toho to také dopadlo. Pomoc pro domácnosti je nedostatečná, pro firmy chaotická a netransparentní,“ míní předseda hnutí ANO.

Odborářský předák a prezidentský kandidát Josef Středula zdůraznil, že stanovením maximálních cen energií nemá vláda hotovo. „Česku hrozí propad střední třídy do chudoby, ceny potravin i zboží dále neúnosně rostou a reálná hodnota mezd i platů klesá. Je potřeba okamžitě zvednout minimální mzdu, valorizovat sociální dávky a připravit kurzarbeit,“ uvedl.

X X X

EXMINISTR  HAVLÍČEK  KUPKOVI:  ELITÁŘI  BOJÍTE  SE  PRAVDY

 Lži… Tak reagoval ministr dopravy Martin Kupka (ODS) na slova místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, který se ostře pustil do vládní koalice. Podle něj se současný kabinet chová elitářsky a pomoc v podobě zastropování cen přišla příliš pozdě. „Bojíte se vlastního stínu. Jen říkáme, co děláte blbě, a vy se toho bojíte,“ zopakoval Havlíček v předvolební superdebatě na CNN Prima NEWS.

„Nestrašíme lidi. Říkáme věci tak, jak jsou. Že nás členové vlády chtějí poučovat v energetice? Ještě na konci srpna jste se nám smáli, že je zastropování cen extremistické a populistické. Jsme v situaci, kdy vláda letí dolů, je přezíravá, chová se elitářsky. My jsme schopni předat lidi, kteří by mohli vládnout,“ uvedl rozhořčeně Havlíček v předvolební superdebatě. Odmítl, že by opoziční hnutí svými výroky strašilo veřejnost.

Havlíček řekl, že vládní podpora pro domácnosti je „čistá nula“, stejně jako pro firmy. Poté obvinil ministra dopravy, že se vyhýbá konfrontace. „Bojíte se vlastního stínu. Jen říkáme, co děláte blbě, a vy se toho bojíte,“ zopakoval místopředseda hnutí ANO.

Hádka na poli vládní pomoci při energetické krizi pokračovala. Havlíček se opřel do vládního představitele kvůli tomu, že kabinet neudělal nic na trhu s emisními povolenkami. Následně obvinil pětikoalici z toho, že se nechala „koupit energetickými společnostmi“, což Kupka označil za nesmysl. „Pane Kupko, přestaňte nás školit s tím, kdo tady lže,“ kontroval Havlíček.

„Říkáme vám to od března. Ještě v srpnu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) řekl, že zastropování nepřichází k úvahu. 1. září jste teprve zadali analýzu firmám. To je neuvěřitelné. Mažete to na poslední chvíli, šijete to horkou jehlou a podle toho to také vypadá,“ řekl v předvolební superdebatě.

X X X

PŘÍZNIVCI  RUSKA  V  CIZINĚ:  PLÝTVEJTE  ENERGIEMI,  PODPOŘTE  RUSKO…

 Plýtvejte energiemi, podpořte Rusko, nabádá influencerka Rusy žijící v Evropě

Jak podpořit Putinova vojska z Evropy, aniž byste porušili sankce nebo šli do vězení, ptá se influencerka Julia Sergejevna Prochorovová. Odpověď na svou otázku si nabízí sama ve videu, které sdílela na svém telegramovém účtu. „Palte elektrickou energii,“ říká doprovodný text, zatímco si Prochorovová hraje s vypínačem od světla.

V klipu, který ruská influencerka zveřejnila na svém soukromém kanálu Telegram, ukazuje, jak cvaká vypínači a zapíná elektrický sporák. Skutečnost, že musí platit za svou vlastní spotřebu elektřiny Prochorovové nevadí.

Naopak tím, že plýtvá energiemi, nepřímo odvádí peníze ruské armádě a podporuje tak svou zemi při speciální operaci na Ukrajině, naznačuje žena v klipu. Zároveň vybízí své ruské diváky, kteří žijí v zahraničí, ke stejnému kroku.

 Remember Yuliya? Russian shabolda in #Germany. Here she advises all Russians in Europe to waste energy so more money is paid to #Russia. The title “how to support russian army and don’t go to jail in #Europe” 1/3 #visaban #visabanforrussians #OpRussi | (0:15)

Blogerka, která si říká Černyševová, je aktivní na Rusy oblíbené sociální síti Telegram. Na svém kanálu, kde šíří především propagandu v duchu Moskvy, nasbírala mladá žena téměř 90 tisíc sledujících.

Julia Sergejevna Prochorovová žije se svým manželem, který je původem Němec, v bavorském Landshutu a na sociálních sítích se „pochlubila“ i tím, že v Německu pobývá od konce dubna nelegálně.

Sledování Ukrajinek a pózy s ruskou vlajkou

Ruska na sebe upozornila začátkem srpna, když zveřejnila video ze své dovolené v Salcburku. Prochorovová se natočila, jak obtěžuje dvě Ukrajinky, pronásleduje je, křičí „Rusko zvítězí“ a vyzývá k referendu v Ruskem okupovaném ukrajinském městě Cherson.

Video se stalo virálním a Prochorovová brzy čelila následkům. Následující den zveřejnila další video, tentokrát v mnohem tlumenější náladě. Prochorová vysvětlila, že společnost Booking.com v reakci na její video zrušila všechny její rezervace v Rakousku.

„Byla jsem rudá vzteky. Právě mi přišel e-mail, že všechny mé rezervace byly zrušeny. Zničili jste mi celou dovolenou,“ stěžovala si v slzách Prochorovová. Influencerka nepopřela, že obtěžovala dvě Ukrajinky. Byly dvě, Prochorovová byla sama, takže se Ukrajinky podle ruské influencerky mohly bránit.

Prochorovová na sebe již dříve upoutala pozornost, když na proukrajinské demonstraci pózovala s ruskou vlajkou a snažila se provokovat její účastníky, jejichž fotografie zveřejnila i na svém kanálu na Telegramu.

 Aplikace pro zasílání zpráv Telegram se v souvislosti s ruskou agresivní válkou proti Ukrajině stala pro ruské blogery a influencery ještě populárnější, mimo jiné proto, že Instagram byl v Rusku v březnu zablokován.

Regulátor médií tento krok zdůvodnil tím, že se na Instagramu šíří výzvy k násilí proti ruským občanům a vojákům. Julija Sergejevna Prochorovová mezitím zrušila své účty na Instagramu a TikToku, i když k nim měla z Německa stále přístup. Veškeré své aktivity nyní soustředí na Telegram a vyzvala všechny Rusy v zahraničí, aby učinili totéž.

X X X

RUSKO  IZOLOVANÉ?

Když jel ruský prezident Vladimir Putin na summit Šanghajské organizace pro spolupráci, zřejmě doufal, že získá nové přátele a případně ovlivní skeptiky. Odjíždět mohl s pocitem ještě větší izolace, které jeho země dosud čelí kvůli válce na Ukrajině. V uzbekistánském Samarkandu se totiž dočkal chladného jednání od Indie a Číny.

Servítky si, samozřejmě v diplomatickém podání, nebral zejména indický premiér Naréndra Módí.

„Vím, že dnes není doba válčit. Budeme mít příležitost diskutovat o tom, jak se můžeme posunout vpřed na cestě k míru,“ citoval server Telegraph India. nezvykle ostrá Módího slova na ruskou adresu.

Jasné sdělení bylo nezvykle předneseno před shromážděným tiskem. Ba co víc, Putin připustil, že čínský prezident Si Ťin-pching se vyjádřil podobně.

Peking sice oznámil „hlubší praktickou spolupráci“ s Moskvou, ale jak si všimla agentura Bloomberg, starému spojenci neslíbila nic konkrétního.

Nečekaná kritika a chladné postoje kvůli válce na Ukrajině od dosud spřátelených zemí tak Putina nechávají ještě více izolovaného. A očekávání, že se může spolehnout na podporu Indie a Číny, se ukázalo jako chybný předpoklad.

 

 

Jen slabou útěchou pro něj mohlo být, že ho zúčastnění viděli odcházet z jednání ruku v ruce s tureckým prezidentem Recepem Erdoganem, který zoufale toužil po ruské pomoci pro svou ekonomiku.

V reakci na slova indického premiéra Putin prohlásil, že Rusko se bude snažit zastavit konflikt „co nejdříve“, ale Kyjev odmítá vyjednávat. Ukrajina prohlásila, že bude bojovat, dokud nevytlačí všechny ruské vojáky ze svého území.

Sama Indie se přitom v posledních měsících dostala pod palbu kritiky kvůli nákupu ruské ropy za zvýhodněné ceny. Dostala také velké množství hnojiv, které pomohlo odvrátit krizi v zemědělském sektoru.

Negativní signály od Módího i Si Ťin-pchinga musely ruského prezidenta šokovat a jsou další ránou po bezpočtu snímků zničených ruských tanků, zpráv o vojácích prchajících z okupovaných oblastí a bleskovém postupu ukrajinských jednotek.

Vládce Kremlu se dostává pod mimořádný tlak ze všech stran. V mezinárodním měřítku čelí výzvám k ukončení války nejen od svých tradičních kritiků na Západě, ale nyní také od asijských partnerů z Šanghajské organizace pro spolupráci, kterou mimochodem Rusko založilo společně s Čínou.

Putin trvá na tom, že na Ukrajinu nespěchá a v krátkodobém horizontu doufá, že nedostatek energie a studená zima zlomí odhodlání Západu a přiměje evropské země, aby přitlačily Ukrajinu k vyjednávacímu stolu.

Dalších vhodných možností mnoho nemá. Všeobecná mobilizace by byla v Rusku nepopulární, nicméně Putin se musí vypořádat s ponížením na bitevním poli a intenzivním tlakem od nacionalistů. Na Západě také panují obavy, že by mohl použít taktické jaderné zbraně.

X X X

LIDÉ  NA  UKRAJINĚ  SBÍRAJÍ  DŘEVO…

Ukrajinci se připravují na krušnou zimu, sbírají dřevo a lepí rozbitá okna

Obyvatelé měst v okolí ukrajinské metropole, kteří v počátcích ruské invaze čelili teroru a ostřelování, začínají mít strach z nadcházejících chladných měsíců. Řada z nich bydlí v těžce poškozených domech či bytech, které se dosud nepodařilo opravit. Mnozí tak shromažďují zásoby dříví a doufají, že k nim letošní zima bude vstřícná.

 Pokud je v garáži příliš chladno, spí Vadim ve svém starém autě. Pětašedesátiletý muž dříve bydlel v činžovním domě v obci Borodjanka, jenž v březnu poškodila ruská raketa. Život v malé garáži za městem je skličující, Vadim ale odmítá žít v dočasném ubytování pro utečence. Blížící se zima nicméně může jeho současný „domov“ učinit neobyvatelným.

„Nevím, co dělat dál,“ říká s tím, že od úřadů zatím dostal kompenzaci čtyři tisíce hřiven (2 500 korun) a doufá, že přijdou další peníze. Ačkoli počítal s tím, že oprava jeho původního bydliště začne do zimy, není to příliš reálné

Podobnou úzkost zažívají i další lidé v okolních městech a vesnicích, které se po únoru staly dějištěm ruských zvěrstev. Mnozí z nich ale nechtějí své, často poničené, domovy opustit. Jiní nemají dost peněz na stěhování, nouzového bydlení je podle listu The Guardianu navíc nedostatek.

Inna, která žije v obci Potašnija 60 kilometrů od Kyjeva, se snaží zajistit zásoby dříví. Z domu, jež obývala s manželem, jsou ruiny. Dvojice vyvázla jen s holými životy. Nyní bydlí v domě sousedů, kteří odešli do ciziny. Rozbitými okny ale dovnitř proudí chlad a lepicí páska přestává stačit.

„Na kompenzaci za zničení domu zatím čekáme, všechny naše dokumenty lehly popelem,“ líčí Inna s tím, že každou hřivnu utratí za dřevo na vaření a topení. „Pokud nepřijde pomoc, utěsníme okna. Snad to postačí,“ říká.

„Všichni jsou blížící se zimou velmi znepokojeni,“ uvedla Taťjana Stawnyčová šéfka charitativní organizace Caritas Ukraine, která napříč zemí distribuuje potraviny, léky a další pomoc. Těch, kteří ji potřebují, je mnoho. „V oblastech, které už nejsou blízko bojů, pracujeme na menších opravách. V příštích měsících se zaměříme na domy, které lze rychle opravit – aby se před zimou vrátilo do svých domovů co nejvíce lidí,“ dodala.

„Raději chlad než ruský teror“

Padesátnice Olga, která žije v malém domku v Borodjance, s finanční podporou od dcery, která pracuje v Německu, nakoupila za devět tisíc hřiven (šest tisíc korun) dřevo a doufá, že jí vystačí. „Chlad mi nevadí. Ve srovnání s terorem, co tu rozpoutali ruští vojáci, mi to připadá jako nic,“ líčí.

Co se bude dít, neví ani osmatřicetiletý dělník Serhij, který nedávno poslal svou manželku a dceru za bezpečím do Polska. Jejich dům v Borodjance je v relativně dobrém stavu, i tak se ale podzimu obává. „Spousta lidí si nebude moci dovolit topit plynem, i dřevo bude pro šťastlivce,“ míní.

„V dubnu nám stát a charitativní organizace slíbily, že se do zimy vše obnoví. Že nám celý svět pomůže. Ale nic takového se nestalo. Jistě, stále přijíždějí auta s pomocí, ale to teď není to hlavní. Musíme přestavět a opravit domy a připravit se na zimu,“ tvrdí. Ani on se do náhradního ubytování stěhovat nechce. Bojí se, že by dům bez jeho přítomnosti dále chátral.

Chlad může vyhnat lidi z velkých měst

Vůči zimě budou podle americké stanice NPR zranitelní také obyvatelé ukrajinské metropole a dalších velkých měst v zemi.

„Velká města spoléhají na centralizované systémy vytápění. V Kyjevě je teplo do bytových domů dodáváno potrubím ze dvou velkých stanic,“ uvedl Oleksandr Charčenko, poradce ministerstva energetiky.

„Existuje riziko útoku na objekty infrastruktury. To není nic tajného,“ uvedl s tím, že napadení již čelily teplárny v Kremenčuku, Ochtyrce či Charkově.

Pokud by se ruským silám podařilo v zemi zaútočit na centralizované teplárny a způsobit tak zamrznutí potrubí, chlad může podle Charčenka z měst vyhnat miliony lidí. „Byl by to teroristický čin, protože takový krok nemá žádný vojenský význam. Je to válka proti civilistům,“ uvedl.

Ukrajina podle listu The Guardian pro případ zasažení kritické infrastruktury připravuje nouzové vybavení, které by mohlo obsloužit až 200 tisíc lidí, včetně mobilních kotlů, mobilních topných jednotek a dieselových generátorů.

„Pokud bude město jako Kyjev nebo Charkov odříznuto, soupravy samozřejmě nebudou stačit, ale v některých malých městech zafungují. Vše záleží na rozsahu škod,“ uvedl Jurij Vitrenko, šéf státní plynárenské společnosti Naftogaz. Topná sezóna podle něj letos začne později a skončí dříve.

X X X

Nová Ukrajina je šancí pro českou ekonomiku i zbrojovky?, míní náměstek

Proměna Ukrajiny představuje obrovskou příležitost pro expanzi českého obranného a bezpečnostního průmyslu, možná největší v novodobé historii. „Vytvoří se zcela nové hřiště. Je to zásadní revoluční přeměna a největší příležitost pro expanzi české ekonomiky do zahraničí, jaká kdy za posledních 30 let byla,“ řekl náměstek ministryně obrany pro průmyslovou spolupráci Tomáš Kopečný.

 Česku podle Kopečného na Ukrajině otevírá dveře i to, jakým způsobem zemi bránící se ruské agresi podporuje. Vojenská podpora Ukrajiny navíc podle něj znamená vznik stovek až tisíců nových pracovních míst v obranném a bezpečnostním průmyslu.

Náměstek Kopečný vyzdvihl, že díky tomu, jak se Česko od počátku postavilo k podpoře Ukrajiny, jsou nyní Ukrajinci ochotní sdílet s českými experty zkušenosti, které ve válce nabyli.

Jako příležitost pro českou ekonomiku vnímá také celkovou obnovu Ukrajiny po skončení války. Poukázal na bezprecedentní tempo, jakým Ukrajina přijímá legislativu potřebnou pro vstup do Evropské unie. Nové zákony a ekonomické příležitosti na Ukrajině podle něj ovlivní fungování její ekonomiky.

„Vytvoří se zcela nové hřiště. Je to zásadní revoluční přeměna a největší příležitost pro expanzi české ekonomiky do zahraničí, jaká kdy za posledních 30 let byla,“ zdůraznil. „Díky naší vojenské pomoci, alespoň co říkají Ukrajinci, tam máme hodně výsadní postavení,“ dodal.

První spolupráce s ukrajinskými firmami by mohla být spojena s kodaňskou dárcovskou konferencí. Česko na konferenci představilo asi pět desítek projektů, z nich některé jsou ve formě společných podniků (tzv. joint ventures) s ukrajinskými společnostmi. „Ukrajinci vědí, jaké požadavky definuje jejich armáda a ministerstvo obrany. Oni u toho musí být od začátku do konce,“ řekl náměstek.

Podotkl také, že české zbrojní firmy mají v klíčových produktech kapacity vyprodány na dlouho dopředu. Je proto potřeba jejich výrobní možnosti zvýšit. Už nyní podle něj tyto podniky hledají nové zaměstnance. Zdůraznil, že to je důležitá zpráva v době, kdy naopak jiné společnosti kvůli ekonomickým potížím zvažují propouštění.

Tisíce pracovních míst

„Je důležité zmínit, že to, že podporujeme vojensky Ukrajinu, výrazně pomáhá české ekonomice. Vzniknou díky tomu stovky nebo tisíce pracovních míst, firmy budou ekonomicky silné, a tím pádem budou vkládat více finančních prostředků na další inovace a modernizaci,“ řekl. Pro státní rozpočet to zároveň bude znamenat miliardové odvody na daních.

Česko může podle Kopečného na Ukrajině čerpat poučení ve vojenství i v průmyslu. „Pro mě bylo velmi fascinující, že když jsme byli v Kyjevě, viděli jsem, jak došlo k mobilizaci ukrajinského průmyslu pro vojenské účely,“ poznamenal.

Do výroby nejen zbraní, ale čehokoli, co je možné využít proti ruskému agresorovi, se podle Kopečného zapojily třeba i univerzity nebo malé start-upy, které s obranným průmyslem dosud neměly nic společného.

„Ukrajina se dostala do stavu mysli a fungování, v jakém je Izrael,“ doplnil s odkazem na blízkovýchodní zemi, která díky neustálému boji o svou existenci vybudovala velmi schopnou armádu i zbrojní průmysl. Podle Kopečného z Ukrajiny vzniká nová vojenská mocnost, a to díky bojeschopnosti populace i díky technice, která do bránící se země proudí od západních zemí.

Od Ukrajinců může česká armáda čerpat také praktické vojenské zkušenosti. Kopečný poukázal třeba na využívání dronů, kdy Ukrajinci díky své kreativitě přizpůsobili potřebám armády často komerční bezpilotní prostředky. Za klíčový moment války označil to, že se Rusku nepodařilo ovládnout vzdušný prostor Ukrajiny, protože zafungovala protivzdušná obrana, a to protiletadlová, protiraketová i protidronová.

Významnou roli na Ukrajině hraje i dělostřelectvo, které spotřebovává obrovské množství munice. Kopečný poznamenal, že Rusku v řádu měsíců dlouho střádané zásoby dojdou a země nebude mít kapacity potřebné množství vyrobit.

Západ poté bude podle něj schopen Rusko „uzbrojit“ například díky aktivaci obranné průmyslové základny ve střední Evropě. Za další důležité poučení označil také fungování systémů velení a řízení, otázku ochrany tanků nebo to, jaký typ munice je vhodný pro dělostřelecké bitvy.

X X X

Brusel chce vzít Budapešti miliardy eur, najdeme shodu, slibují Maďaři

Evropská komise navrhla odebrat Maďarsku 7,5 miliardy eur (184 miliard korun) z fondů Evropské unie. Důvodem je podle ní nedostatečnému potírání korupce, problémové přidělování zakázek, omezování plurality médií, práv menšin či nevládních organizací. Zástupce maďarské vlády v sobotu oznámil, že země chystá nové zákony, aby odblokovala unijní fondy. Když Budapešť do dvou měsíců situaci napraví, může vzít Brusel návrh zpět.

Unijní exekutiva členským zemím posílá ke schválení návrh, který může Budapešť připravit asi o třetinu jejích peněz z kohezních fondů, oznámil v neděli eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn.

Maďarsko se tak může stát prvním členským státem EU, který přijde o peníze kvůli pravidlům podmiňujícím čerpání z unijního rozpočtu dodržováním principů právního státu. Návrh musí schválit většina členských zemí. Pokud Budapešť do dvou měsíců situaci napraví, může vzít Brusel návrh zpět.

Unijní instituce dlouhodobě kritizují přístup vlády premiéra Viktora Orbána k justici, maďarské omezování plurality médií a práv menšin či omezování činnosti nevládních organizací a akademických svobod. Europoslanci se v usnesení schváleném ve čtvrtek shodli, že Maďarsko již není plnohodnotnou demokracií, a vyzvali komisi k rychlým krokům. Jedním z nich je zabavení peněz kvůli problematickému rozdělování unijních prostředků, které podle kritiků putují k lidem napojeným na Orbána.

„Nemůžeme dospět k závěru, že rozpočet EU je dostatečně ochráněn,“ prohlásil dnes Hahn. Maďarsko se podle něj sice v poslední době snaží navrhovat změny svých zákonů, které mají vyhovět námitkám komise, zatím však opatření nepřevedlo do praxe.

Návrh na zabavení fondů dostanou nyní členské země vedené českým předsednictvím. Podle Hahna budou mít nejvýše tři měsíce na rozhodnutí. Maďarsko se zároveň zavázalo do 19. listopadu komisi doložit, jak plní své závazky. Unijní exekutiva hodlá výsledky zhodnotit a stanovit další postup.

Maďarský ministr pro místní rozvoj a bývalý eurokomisař Navracsics dnes podle agentury Reuters slíbil, že Budapešť naplní všechny své závazky vůči Evropské komisi, aby evropské fondy odblokovalo. Navracsics, který je pověřen jednáním s EU, vyjádřil naději, že maďarská opatření budou dostatečná na to, aby komisi přesvědčila o dostatečnosti záruk ohledně ochrany unijních peněz.

Navracsics doufá v dohodu o funkčních programech a finanční podpoře obnovy do konce roku. V druhé polovině listopadu by Maďarsko podle něj mohlo zřídit slíbený protikorupční úřad.

Na nařízení podmiňujícím čerpání z rozpočtu mimo jiné nezávislostí justičních orgánů se Evropská unie přes odpor Maďarska a Polska shodla předloni; po podnětu Budapešti a Varšavy loni Soudní dvůr EU potvrdil soulad takového postupu s unijním právem. Komise krátce po dubnových maďarských volbách formálně proces vedoucí k odebrání peněz zahájila odesláním dopisu upozorňujícího na nedostatky. Dnes podnikla druhý krok.

„Myslím si, že to může být dostatečný motiv k tomu, aby se daly věci do pohybu,“ řekla dnes novinářům místopředsedkyně EK Věra Jourová, která se dlouhodobě zabývá hodnocením právního státu v členských zemích. Částka 7,5 miliardy eur, která odpovídá téměř pěti procentům odhadovaného letošního hrubého domácího produktu Maďarska, by podle ní mohla maďarskou vládu přimět, aby po letech sporů začala problémy řešit.

Najdeme kompromis, couvá Maďarsko

Maďarská vláda příští týden předloží parlamentu nové návrhy zákonů, které by měly ukončit spor s Evropskou komisí a uvolnit přístup k prostředkům z unijních fondů. V sobotu to uvedl šéf kanceláře maďarského premiéra Gergely Gulyás. Budapešť podle něj přistoupila na část požadavků Bruselu, v některých případech obě strany našly kompromis, informovala agentura Reuters.

Evropská komise zatím nedala Maďarsku souhlas, aby mohlo čerpat peníze určené na pomoc ekonomikám v boji s následky pandemie covidu-19. Budapešť totiž viní z podkopávání právního státu. Ve čtvrtek poslanci Evropského parlamentu v usnesení přijatém výraznou většinou vyzvali k zastavení vyplácení fondů Maďarsku, které podle nich už není plnohodnotnou demokracií.

„Vláda buď akceptovala požadavky Evropské komise, nebo se nám v oblastech, kde jsme je nemohli přijmout, podařilo dosáhnout kompromisu, který vyhovuje oběma stranám,“ řekl Gulyás. Vláda podle něj již závazky projednala a schválila a požádá parlament, aby příslušnou legislativu schválil ve zrychleném řízení. Nové zákony by měly začít platit v listopadu, píše Reuters s odkazem na šéfa kanceláře premiéra Viktora Orbána.

Unijní instituce dlouhodobě kritizují přístup Orbánovy vlády k justici, její omezování plurality médií, práv menšin či činnosti nevládních organizací a akademických svobod. Evropský parlament už před více než čtyřmi lety inicioval řízení kvůli porušování evropských hodnot, to však dosud nevedlo k výsledkům. Budapešť námitky Bruselu odmítá.

X X X

Otec Harryho, dnes Král, nepustil syna s manželkou Meghan na recepci hostů, kteří přiletěli na rozloučení s královnou Britů

Nevítaní hosté. Harry s Meghan nemohou na státní recepci, měli se to dozvědět z médií

Vztahy v britské královské rodině se nezlepšily ani po smrti královny Alžběty II. Rozepře mezi princem Harrym a příbuzenstvem jsou pravděpodobně stále na pořadu dne. Dokazuje to i fakt, o němž informují britská média – princ Harry s manželkou Meghan se nesmí zúčastnit slavnostní státní recepce v Buckinghamském paláci, již pořádá král Karel III. Pozvánku prý nejprve obdrželi, rozhodnutí však později bylo změněno.

Jak vypadají aktuální vztahy v královské rodině lze jen těžko odhadnout. Mnohé události však naznačují, že se po smrti královny Alžběty II. příliš nezměnilo. „V neděli dopoledne vyšlo najevo, že princ Harry s manželkou Meghan nebyli pozváni na večerní státní recepci, kterou pořádá král Karel III. v Buckinghamském paláci pro státníky, kteří se zúčastní pohřbu,“ uvedl reportér CNN Prima NEWS Patrik Kaizr z Londýna.

 Informaci se měli vévoda a vévodkyně ze Sussexu dozvědět z tisku. Web standard.co doplňuje, že pozvánky pár obdržel v průběhu týdne, zasáhli však představitelé paláce. Ti údajně trvali na tom, že je recepce určena výhradně pro pracující členy královské rodiny. Na akci do paláce obdrželo pozvání mimo jiné více než 500 hlav států a zástupců zemí z takřka celého světa.

Hosty s králem přivítají například princ William s manželkou Catherine, princeznou z Walesu. „Média si všímají také sobotní vigilie princů, kdy u rakve zesnulé panovnice stála její vnoučata. Upozornili na to, že šest vnoučat šlo společně. Pouze princ Harry s Williamem šli za sebou. I to podle britského bulváru dokazuje, že vztahy v rodině zatím nenapravila ani smrt milované babičky a matky,“ dodal Kaizr.

X X X

 Úspěch tenistky Siniakové. Zdolala wimbledonskou šampionku a po pěti letech slaví titul

Kateřina Siniaková získala na tenisovém turnaji v Portoroži po více než pěti letech titul ve dvouhře na WTA Tour. Světová deblová jednička porazila v tříhodinovém finále 6:7, 7:6, 6:4 wimbledonskou vítězku Jelenu Rybakinovou z Kazachstánu.

Šestadvacetiletá Siniaková se ve Slovinsku radovala z třetí singlové trofeje v kariéře týden poté, co společně s Barborou Krejčíkovou vyhrála US Open ve čtyřhře a zkompletovala kariérní Grand Slam. Ve dvouhře rodačka z Hradce Králové naposledy triumfovala v roce 2017 v Šen-čenu a Bastadu.

Siniaková se v závěru turnaje v Portoroži musela vyrovnat s náročným programem. Kvůli dešti nemohla podle plánu v pátek nastoupit ke čtvrtfinále, takže v sobotu absolvovala dva duely a celkem pět setů. Navzdory tomu vydolovala potřebné síly i v nedělním finále, které se protáhlo na tři hodiny.

České tituly během víkendu

„Ani nevím, jak jsem vyhrála, protože jsem byla hodně unavená. Jen jsem se prostě snažila bojovat o každý bod. Je ve mně spousta emocí, protože jsem tohle vítězství neočekávala,“ řekla Siniaková při slavnostním vyhlášení.

Českou vítězku tak mají oba turnaje WTA Tour hrané tento týden, v indickém Čennaí získala první titul kariéry sedmnáctiletá Linda Fruhvirtová. Z Portorože si navíc odveze vítěznou trofej i Tereza Martincová, jež vyhrála čtyřhru po boku Ukrajinky Marty Kosťukové.

Pro sedmadvacetiletou Martincovou jde o premiérový titul na okruhu WTA. Loni si neúspěšně zahrála finále singlu na Prague Open, letos nezvládla ani dvě finále ve čtyřhře v Melbourne a Adelaide. S Kosťukovou ve finále porazily 6:4, 6:0 španělsko-slovenskou dvojici Cristina Bucsaová, Tereza Mihalíková.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.