Predstava, že sa minister financií uprostred noci zobudí a preratúva, ako sa budú zvyšovať platy zdravotných sestier, je absurdná a smutno-smiešna zároveň. Ukazuje však, akým spôsobom riadi Igor Matovič svoj rezort a vlastne celý štát.
Na jeho Facebooku sa totiž okolo druhej v noci objavil status: „Zrejme ešte dnes zverejníme návrh na historicky najvyšší nárast platov zdravotných sestier v nemocniciach, ktorého prepočty som pred chvíľou dokončil.“
To, čo na jeho skalných fanúšikov (aj takí sa ešte nájdu) pôsobí ako dôkaz, že ich milovaný líder pracuje dňom i nocou, je skôr ukážka neschopnosti pracovať systematicky a koncepčne. Načo z našich daní platíme rôznych analytikov, načo máme vlastne jednotlivé ministerstvá, keď Matovič zvládne všetko „ľavou zadnou“?
Takýto prístup je zároveň ďalším potvrdením jeho neuveriteľnej sebastrednosti. Matovičovi sa v tom vyrovnal azda len Vladimír Mečiar. Na jednej strane rieši úplne všetko a „prple“ sa v detailoch, no na druhej strane mu uniká podstata. Nie je umením vytvárať dojem, že „štát som ja“, umením je obklopiť sa kvalitnými ľuďmi, na ktorých sa dá spoľahnúť, a najmä vedieť s nimi komunikovať.
Politika nemusí byť formálna a škrobená, no to, čo predvádza Matovič, je antipolitika. Namiesto toho, aby niekoľko dní vopred oznámil, kedy bude tlačovka na tému zvyšovania platov zdravotných sestier, verejnosť uprostred noci bombarduje svojimi statusmi. Takto v podstate aj dobrú vec „zabije“.
Lebo zvýšenie platov sestier je správnym krokom. Prichádza síce päť minút po dvanástej, ale lepšie neskôr ako nikdy. A keď tú tlačovku napokon zorganizuje, tak na nej vychrlí množstvo číselných údajov, podľa ktorých to vyzerá, že od 1. januára bude sestričkám sveta žiť, no napokon sa ukáže, že v Česku reálne zarobia stále viac. To je proste Matovič, majster lacného marketingu./agentury/
X X X
Trnka vytýka štátu likvidáciu nemocnice, ministerstvo tvrdí, že košická župa ho neoslovila
Železničná nemocnica s poliklinikou v Košiciach môže prísť o priestory. Existuje aj možnosť, že by nemocnicu odkúpila košická župa, ale nestačí len deklarovať záujem na tlačovke pred zapnutými kamerami, reaguje ministerstvo.
V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.
Železnice SR neúspešne od januára predávajú budovu Železničnej nemocnice s poliklinikou v širšom centre Košíc. Zamestnanci, odborári aj predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka sa obávajú zániku samotného zdravotníckeho zariadenia. Nemocnica je členom siete nemocníc Svet zdravia. Majiteľom nehnuteľností sú Železnice SR .
Železnice chceli pôvodne predať nehnuteľnosti za 13,3 milióna eur, suma postupne klesla na 11,3 milióna eur.
Obavy z premeny na byty alebo hotel
Súčasťou podmienok o odpredaj nie je zachovanie poskytovania zdravotnej starostlivosti. Nájomná zmluva medzi prevádzkovateľom nemocnice a majiteľom budovy ŽSR končí v decembri 2023.
Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja hovorí, že je veľké riziko, že nemocnicu v centre Košíc kúpi developer a spraví tu byty, hotel – čokoľvek, čo generuje oveľa väčší zisk ako zisky v zdravotníctve či v nemocnici a nový majiteľ nepredĺži nájomnú zmluvu prevádzkovateľovi nemocnice.
„Ak štát nemá záujem o nemocnicu, ktorá tu funguje 60 rokov a ročne ošetrí viac ako 370-tisíc pacientov, nech ju ponúkne Košickému samosprávnemu kraju. Vlastníme niekoľko budov, kde poskytuje zdravotnú starostlivosť iný subjekt a zároveň má kraj kompetencie v oblasti regionálneho zdravotníctva,“ zdôraznil Trnka.
K sume, za ktorú by kraj vedel odkúpiť nehnuteľnosti, sa Trnka nevyjadril. Bola by predmetom rokovaní.
Štát po neúspešných pokusoch o odpredaj budovy železničnej nemocnice môže podľa zákona ponúknuť budovu železničnej nemocnice na všeobecno-prospešný účel.
Zrušením nemocnice by podľa župana došlo k zhoršeniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti a odchodu lekárov. Košická Železničná nemocnica zabezpečuje zdravotnú starostlivosť nielen pre pacientov z Košického ale aj Prešovského kraja.
„Košický kraj trpí už teraz akútnym nedostatkom lekárov. Keď Železnice SR dospeli k rozhodnutiu, že budova nemocnice je prebytočný majetok štátu a následne vypísali súťaž na jej predaj bez podmienky zachovania poskytovania zdravotnej starostlivosti, tak voči rozhodnutiu, že nepotrebujeme nemocnicu, dôrazne protestujem,“ povedal Trnka.
Situácia zneisťuje zdravotnícky personál
Odborári nemocnice žiadajú v rámci predaja objektu zakotviť podmienku zachovania zdravotnej starostlivosti.
„V dnešnej dobe, kedy je poskytovanie zdravotnej starostlivosti neustále skloňované vo všetkých pádoch médiami, zdravotnícki pracovníci, sestry a lekári sú „nedostatkovým“ personálom, v post Covidovom období, kedy napriek všetkému, ešte pandémia stále nie je za nami, zneisťovať zdravotnícky personál je viac ako nevhodné,“ povedal Peter Horvát, zástupca odborovej organizácie v nemocnici.
Odborári žiadali Železnice SR, aby zakotvili pri predaji podmienku poskytovania zdravotnej starostlivosti v tejto budove.
„Odpoveď sme nedostali. Obrátime sa preto priamo na ministra dopravy Andreja Doležala. Budeme ďalej žiadať, aby, aj keď táto budova bude odpredaná, naďalej tu mohla pôsobiť nemocnica,“ doplnil Horvát.
Záujemca nie je
Železnice skúšajú budovu predať šiesty krát, ani v doteraz poslednom kole sa neprihlásil žiadny záujemca. Zvolená forma predaja – ponukové konanie elektronickou aukciou – vyplýva z interných predpisov ministerstva, a teda nie je možný priamy predaj existujúcemu nájomcovi.
„Budúci kupujúci – nový vlastník – vstupuje do práv a povinností vyplývajúcich z aktuálnej nájomnej zmluvy medzi ŽSR a nájomcom. Táto nájomná zmluva pokračuje aj po odpredaji, s dobou určitou do 31.12.2023. Uvedené je to aj v podmienkach ponukového konania,“ reagovala Ria Feik Achbergerová, hovorkyňa ŽSR.
Aktuálny účel užívania budovy je definovaný ako zdravotnícke zariadenie.
„K zmene nemôže dôjsť bez schválenie stavebným úradom (územné, stavebné konanie, resp., zmena účelu užívania). Preto predpokladáme zachovanie účelu budovy novým nájomcom,“ dodala. V prípade, že Košický samosprávny kraj Železnice SR osloví, budú sa touto požiadavkou zaoberať.
Ministerstvo dopravy potvrdilo, že poskytovanie zdravotníckej starostlivosti je v budove nemocnice zabezpečené do konca roku 2023.
„Nie je však vylúčené, že zdravotná starostlivosť v nej bude pokračovať aj naďalej. Samozrejme, existuje aj možnosť, že by nemocnicu odkúpila košická župa, ale nestačí len deklarovať záujem na tlačovke pred zapnutými kamerami, ale potrebovali by sme, aby nás najprv oficiálne kontaktovali a prejavili záujem,“ vyjadril sa pre Tlačovú agentúru SR Ivan Rudolf, riaditeľ odboru komunikácie ministerstva dopravy.
Nemôžu konkurovať ponukám podnikateľských subjektov
Sieť ProCare a Svet zdravia ako aj samotná nemocnica víta postoj Košického samosprávneho kraja. So zástupcami vedenia Železníc sieť rokovala a boli informovaní o ambícii aj naďalej prevádzkovať nemocnicu v súbore aktuálnych nehnuteľností. Boli upozornení aj na možné následky, ktoré by vznikli predajom týchto budov na iný účel ako je poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
„Prevádzka ústavného zdravotníckeho zariadenia sa nedá porovnávať s inými komerčnými prevádzkami v oblasti obchodu, služieb alebo realít,“ informoval Tomáš Kráľ, manažér komunikácie, marketingu a hovorca siete ProCare a Svet zdravia.
„Hospodárske výsledky zdravotníckeho pracoviska objektívne nedokážu poskytnúť poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti takú pozíciu, aby pri predkladaní svojej ponuky konkuroval ponukám podnikateľských subjektov, ktoré ich dokážu postaviť na trhovom princípe. Tiež nedokáže konkurovať komerčným cenám nehnuteľností, od ktorých bola pravdepodobne odvodená aktuálna predajná cena budovy,“ dodal Kráľ.
Nemocnica zahŕňa 14 ambulancií primárneho kontaktu, 40 špecializovaných ambulancií, moderný operačný trakt či šesť lôžkových oddelení s 96 lôžkami, ako aj oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny. V nemocnici pracuje približne 300 zamestnancov a vlani zrealizovali takmer 400-tisíc vyšetrení.
Železnice SR predávajú stavby s podlahovou plochou viac ako 14 000 štvorcových metrov a o pozemky s rozlohou zhruba 10 500 štvorcových metrov. Pôvodná stará časť hlavnej budovy železničnej nemocnice bola postavená v 50. rokoch 20. storočia. Nová časť budovy bola daná do užívania v roku 2002. Odpredávané nehnuteľnosti sa nachádzajú na území ochranného pásma Mestskej pamiatkovej rezervácie Košíc, aktuality.sk
X X X
Fínska premiérka sa bujaro zabávala na večierku. Opozícia chce, aby podstúpila test na drogy
Fínska premiérka Sanna Marinová čelí ostrej kritike po tom, čo sa na internete začalo šíriť video, ktoré ju zachytáva, ako spieva a tancuje na bujarom večierku.
Na videu, ktoré sa zrejme rozšírilo z účtu na sociálnych sieťach, sú tiež priatelia premiérky, vrátane fínskych celebrít. Informuje o tom spravodajský web BBC.
Marinová sa kvôli videu ocitla pod paľbou kritiky opozičných strán, pričom zaznela výzva, aby sa podrobila testu na drogy. Tridsaťšesťročná premiérka odmietla, že by brala drogy, a uviedla, že pila iba alkohol a len sa „bujarým spôsobom“ bavila. Na svoju obhajobu novinárom povedala: „Mám rodinný život, mám pracovný život a mám voľný čas, ktorý trávim so svojimi priateľmi. V podstate rovnako ako mnoho ľudí v mojom veku.“
Premiérka zároveň oznámila, že necíti potrebu svoje správanie meniť. „Budem úplne rovnakým človekom ako doteraz a dúfam, že to bude akceptované,“ povedala.
Najmladšia premiérka sveta sa netají tým, že sa rada zabáva. Bola opakovane vyfotografovaná na hudobných festivaloch. Vlani sa ospravedlňovala za to, že bola na diskotéke, hoci sa predtým stretla s pozitívne testovanou kolegyňou. Nemecký bulvárny denník Bild minulý týždeň označil Marinovú za „najviac cool političku na svete“.
Premiérka vo štvrtok k uniknutému videu povedala, že vedela o tom, že je nahrávaná, ale nemá radosť z toho, že sa video dostalo na verejnosť. „Tancovala som, spievala a bavila sa, čo je úplne legálne,“ poznamenala s tým, že nikdy nebola v situácii, keď by videla alebo vedela o tom, že ostatní užívajú drogy.
Predsedníčka opozičnej strany Riikka Purraová vyzvala Marinovú, aby sa dobrovoľne nechala testovať na drogy a poznamenala, že nad premiérkou sa vznáša „tieň pochybnosti“. Ďalší opoziční politici kritizovali premiérku a médiá za to, že komentujú večierok namiesto toho, aby sa venovali dôležitejším témam.
„Reakcia je veľmi typická pre všetko, čo týka Marinovej – je polarizovaná,“ povedal BBC fínsky novinár a komentátor Robert Sundman. „Sú ľudia, ktorí hovoria, že je normálne, aby sa žena v jej veku bavila so svojimi priateľmi, a ľudia, ktorí sú šokovaní,“ pokračoval.
„Ale prinajmenšom do tejto chvíle je jedno isté: predchádzajúce snímky z večierka jej popularitu ani popularitu jej strany nijako – prinajmenšom výrazne – neovplyvnili,“ dodal. Podľa Sundmana vzbudilo veľkú pozornosť priateľstvo Marinovej s fínskymi celebritami, čo označil za výrazný odklon od predchádzajúcich premiérov./agentury/
X X X
Najskôr sestry, potom lekári. Štát predstavil ponuku vyšších platov, prerátal ich osobne Matovič
Zdravotné sestry dostali vo štvrtok od štátu verejnú ponuku na vyššie platy. Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) hlboko v noci zo stredy na štvrtok napísal na sociálnej sieti status. Sľúbil, že zverejní návrh na historicky najvyšší nárast platov zdravotných sestier v nemocniciach. „Prepočty som pred chvíľou dokončil,“ napísal na sociálnej sieti financmajster o druhej v noci. O 14 hodín neskôr na Úrade vlády predstavil, čo prerátal.
Vyhlásil, že na platy zdravotných sestier zatiaľ vyčlenil 200 miliónov eur navyše. Spresnil, že podľa aktuálneho nastavenia mzdového automatu by na budúci rok zdravotné sestry v nemocniciach dostali v priemere 112 eur navyše. „Na základe tejto zmeny dostanú v priemere o 366 eur na hlavu viac,“ vypočítal Matovič.
Vláda chce zdravotným sestrám a pôrodným asistentkám zvýšiť základný koeficient ich platu z 0,89 na ekvivalent priemernej mzdy v hospodárstve. Zohľadňovať chce aj dĺžku praxe. To znamená, že o každý odpracovaný rok sa zvýši mzda sestry v nemocnici o percento priemernej mzdy, no najviac o 20 percent.
Návrh však zatiaľ nie je definitívny a má byť predmetom verejnej diskusie. „Prosím zdravotné sestry, aby sa na to pozreli bez emócií,“ uviedol Matovič. Dúfa, že ak mu zdravotné sestry ponuku odsúhlasia, tak zákon aj napriek hroziacej menšinovej vláde prejde a platy sa od budúceho roka zvýšia. Zároveň sa im poďakoval, že sa nevyhrážali výpoveďami a neprotestovali. „Neulakomili sa na to, že by hrozili výpoveďami a to je veľmi cenné,“ vyhlásil Matovič.
Za sestry so štátom rokovala poslankyňa Monika Kavecká (OĽaNO), ktorá je zároveň aj predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek.
Zdravotné sestry tvoria podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO) približne 50 percent odborného personálu v nemocniciach. Aj to je podľa neho dôvod prečo sa štát najskôr snaží vyriešiť ich platy.
„Rovnako pristupujeme aj k platom lekárov a takisto máme rozpracované platy záchranárov, sanitárov, praktických sestier a všetkých iných odborností“, podotkol Lengvarský. Priblížil, že celkovo v slovenskom zdravotníctve pracuje celkovo 28 odborných povolaní.
Lengvarský ostatným zdravotníkom prisľúbil, že otázka navýšenia ostatných zdravotníckych pracovníkov bude „vyriešená do pár týždňov“.
„Nemusia sa báť ani záchranári, ani praktické sestry, ani sanitári ani ďalší. Sestry tvoria gro personálu v nemocniciach, tak tie riešime ako prvé,“ podotkol Lengvarský. Zvýšenie by podľa neho mohlo priniesť návrat sestier z iných krajín či iných odvetví.
Nástupný minimálny plat sestry pri odbornej pracovnej činnosti sa tak podľa Matoviča zvýši o 20 percent. Sestry s 20-ročnou praxou by dostali o 46 percent viac ako dnes.
„Zvyšujeme nároky na vedenie nemocníc, aby zdravotným sestrám minimálne vyplatili a garantovali viac,“ vyhlásil Matovič.
Koeficienty platov sestier, teda minimálny plat, sa od jeho zavedenia podľa Matoviča menili len minimálne a preto sa inšpiroval Českom. Chce aby slovenské zdravotníctvo bolo konkurencie schopné. Slovenskej zdravotnej sestre sa podľa neho viac oplatí pracovať v Čechách. No aj napriek týmto avizovaným zmenám by mali zdravotné sestry na Slovensku vo finále stále nižšie platy ako české kolegyne.
Lengvarský vysvetlil, že cez koeficienty môže štát zvyšovať platy len v ústavných zdravotníckych zariadeniach. „Ambulantný sektor je väčšinou privátny a o platoch rozhodujú zdravotné poisťovne,“ spresnil. Lengvarský prisľúbil, že v budúco ročnom rozpočte na zdravotníctvo by sa mali nájsť peniaze aj pre ne.
Ambulancie zatiaľ nedostanú nič
Zdravotnícky analytik Martin Smatana upozorňuje, že štát by mal myslieť aj na sestry v ambulantnej sfére.
„Ambulancie síce nemajú v zákone garanciu navýšenia, ale v praxi to funguje tak, že sa zoberie navýšenie ako keby robili v nemocnici a očistí sa to o príplatky. Teda napríklad nočné, ktoré v ambulanciách nemajú a tá suma sa dá do rozpočtu na ambulantnú sféru,“ ozrejmil zdravotnícky analytik Martin Smatana. Vysvetlil, že pomer miezd medzi nemocnicami a ambulanciami je približne na úrovni 100 : 35 až 40.
„Čiže ak sa navýšili v rozpočte mzdy v nemocniciach napríklad o 100 miliónov eur, do ambulancií sa alokovalo niekde okolo extra 35 až 40 miliónov eur,“ spresnil.
Zdôraznil, že krajiny s najlepšími výsledkami zdravotnej starostlivosti, medzi ktoré patrí napríklad Holandsko alebo Nórsko, sú postavené na silnej ambulantnej sfére.
„Čím efektívnejší a kvalitnejší ambulantní lekári sú, tým má krajina menej odvrátiteľných hospitalizácií, menší tlak na nemocnice, nižšiu záťaž sociálneho a zdravotného systém a lepší zdravotný stav populácie,“ podotkol analytik Smatana.
Upozorňuje však, že Slovensko má ambulantnú sieť v rozklade. „Sme šiesty najhorší v Európe v liečiteľnej úmrtnosti a dosahujeme štvrtý najvyšší počet odvrátiteľných hospitalizácií,“ uviedol. Doplnil, že 30 percent pacientov po návšteve všeobecného lekára ide k špecialistovi, pričom tento pomer je na západe niekde okolo 5 až 10 percent.
„Veľká časť ambulantnej siete je nenaplnená. Ambulantné pohotovostné sa rozpadajú a pacienti aj preto zbytočne zahlcujú nemocnice. Ambulantný sektor proste kolabuje a ruka v ruke s tým ide aj nemocničný sektor,“ dodal.
Lekári sú na rade v piatok
O vyššie platy však na Úrade vlády bojujú aj lekári. Ďalšie stretnutie Lekárskeho odborového združenia sa uskutoční v piatok.
Posledné vyjednávanie, ktoré sa konalo minulý týždeň, trvalo päť hodín. Následne zo starej budovy Úradu vlády vyšli zástupcovia Lekárskeho odborového združenia. S premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) a ministrom financií Matovičom ohlásili, že definitívna dohoda padne tento týždeň.
Podľa ministra Lengvarského však všetko závisí od reakcie Lekárskeho odborového združenia a od toho, koľko času im bude trvať preštudovanie ponuky.
Podľa ministerstva zdravotníctva aktuálne chýba takmer 4 500 zdravotníkov. V zdravotníckom systéme je o 2 200 menej sestier, ako by ich bolo treba, lekárov chýba zhruba 1 300./aktuality.sk
X X X
Ako predať byt za 300 tisíc eur? Veľkí developeri majú svoju taktiku
Zdražovanie neobišlo ani developerské spoločnosti, ktoré stavajú byty a domy. Oceľ, drevo, betón – všetky suroviny potrebné na stavbu nehnuteľnosti išli rapídne hore. Najviac však energie – plyn či elektrina, ktoré sú veľkými položkami pri všetkých vstupoch. Do toho veľmi slabá ponuka bývania najmä v okolí Bratislavy a veľký záujem tlačia ceny tiež vyššie. Akoby toho nebolo málo, vojna na Ukrajine znamená pre podnikateľov vo všeobecnosti veľkú neistotu do budúcnosti.
Bratislava, dom, byt, domy, byty, nájom, bývanie, noc
Preto sa viacero menších a menej známych developerov rozhodlo predávať svoje nehnuteľnosti s tzv. inflačnými doložkami. Ide o podmienku, že ak chce kupujúci nové bývanie od developera, musí rátať s predražením.
Ide o peniaze: Aktuálne dianie na realitnom trhu mapujeme s Petrom Porubským, analytikom portálu Nehnuteľnosti.sk. Premiéra 17. 8. 2022.
Túto situáciu so všeobecným zdražovaním však nemusia dobre zvládnuť všetci developeri. Denník Pravda informoval o viacerých prípadoch ľudí, ktorí si chceli kúpiť domy v Bernolákove. No developer Jadran Rental Services a spoločnosti späté s jeho konateľom Jurajom Kavackým odmietli ľuďom predať domy, hoci podpísali rezervačné zmluvy. Niektorým developer navrhol práve navýšenie cien z dôvodu zdraženia stavebných materiálov.
U veľkých a známejších developerov inflačné doložky nepoznajú. Denník Pravda sa pýtal najväčších hráčov na trhu, ako bojujú so zdražovaním. Namiesto zvyšovania sumy radšej predávajú byty na etapy. Tak má developer väčší priestor na manévrovanie s cenou. o
Predáva sa radšej v balíkoch
Developer Penta Real Estate dáva aktuálne byty v projektoch Pri Mýte a Bory Bývanie do predaja v „balíkoch“. To znamená, že vždy len určitý počet a predávajú sa postupne, a to tak, že vždy sú v ponuke rôzne variácie bytov, od jednoizbových až po štvorizbové, tvrdí hovorkyňa developera Lenka Vargová.
Inflačné doložky preto neuplatňujú. „Skúsený developer by mal byť schopný premietnuť vývoj vstupných nákladov do cien bytov pri nastavovaní stratégie predaja. Zvyšovaním pôvodne dohodnutej ceny nehnuteľnosti prenášate riziko podnikania na stranu klienta, čo nepovažujeme za férový prístup,“ objasňuje Vargová prístup Penty.
íSo zvyšujúcimi sa nákladmi na stavebné materiály sa teda vysporiadavajú tak, že v jednotlivých fázach predaja bytov zvyšujú ich cenu. V rozostavaných projektoch, v ktorých už časť bytov predali, majú „podchytenú veľkú časť nákladov“.
Penta aktuálne ponúka v lokalite Bory v bratislavskom Lamači jedno- až štvorizbové byty. V konkrétnej časti Bory Nový Dvor sú jednoizbové byty s rozlohou od 35 do 38 metrov v cenách od 150– do 160-tisíc eur. Dvojizbové zase od 199– do 225-tisíc eur, štvorizbové od 347– do 360-tisíc eur.
Developer postavil aj známy a luxusný projekt Sky Park Tower na bratislavských Nivách od architektonickej kancelárie Zaha Hadid Architects. Dnes už projekt patrí developerskej firme Alto Real Estate. Tá sa k cenám bytov nevyjadrila, pretože slovami jej hovorcu Gabriela Tótha „rozdiely by boli natoľko veľké, že tie čísla by nemali veľkú výpovednú hodnotu“.
Podobnú stratégiu pri zdražovaní uplatňuje aj developer J&T Real Estate. „Neuvažujeme o prenášaní bremena zvyšovania nákladov na klienta, ktorý už má s nami podpísanú zmluvu o budúcej zmluve. Uzavreté zmluvy neobsahujú inflačné doložky. Ani pre projekty, ktoré teraz zazmluvňujeme s dodávateľom a už predávame, sme to zatiaľ neurobili, ale sústredili sme sa na kvalitnú prípravu a realizáciu,“ tvrdí jeho hovorca Daniel Suchý.
Priznáva, že nárast cien vstupov sa môže premietnuť do cien voľných bytov a nových projektov. Predaj nových bytov tiež rozkladajú v čase, aby vedeli lepšie manévrovať s cenou.
J&T v súčasnosti stavia prvý mrakodrap s výškou 168 metrov v hlavnom meste. Súčasťou bude aj pokračovanie Eurovey na nábreží Dunaja. V tomto projekte J&T ceny nezverejnil. Ak má klient záujem, kontaktuje developera a o cene sa dozvie až následne.
V inom projekte Ovocné sady v bratislavskej časti Trnávka pri Ivanskej ceste neďaleko známych nákupných centier Avion Shopping Park či IKEA sa ceny pohybujú pri jednoizbových bytoch od 107,6 tisíca do 142-tisíc eur, dvojizbových od 151-tisíc do 190,5 tisíca eur a trojizbových od 234,6 tisíca do 261-tisíc eur.
Medzi ďalších veľkých developerov patrí aj Corwin. Jeho vedúci oddelenia marketingu a PR Michal Hájek tvrdí, že rast cien materiálov a prác sa premieta najmä do pripravovaných projektov. Hájek tvrdí, že do cien sa premieta najmä dlhé a netransparentné vybavovanie povoľovacích procesov a byrokracia. Tie celý proces naťahujú, a preto aj cena rastie.
„Týka sa to stoviek či tisícov bytov, kde štvorcový meter bývania stojí aktuálne o tisíce eur viac, než by stál v dobe, ak by ich výstavbu nik zbytočne nebrzdil. V prípade, že sa tieto podmienky na trhu nezmenia, môžeme očakávať zdražovanie aj o niekoľko desiatok percent,“ sťažuje sa Hájek. Napriek zdražovaniu inflačné doložky neuplatňujú. „Zatiaľ sme ešte nikdy nemuseli uplatniť inflačnú doložku a zvyšovať ceny už zazmluvnených bytov. Aj naďalej u nás pretrváva postoj, že zvýšené náklady nebudeme, pokiaľ možno, prenášať na klienta,“ hovorí, no dodáva, že ceny bytov stále v ponuke budú odrážať situáciu na trhu.
Aj Corwin predáva byty v novostavbách „v balíkoch“. Týka sa to napríklad aj aktuálneho projektu Guthaus na Račianskej ulici v bratislavskom Novom Meste. „Pri väčších projektoch, ako je napríklad Guthaus, uvoľňujeme byty do predaja v tranžiach aj v prípade, že sa celý projekt stavia naraz. Je to z dôvodu rovnomerného rozloženia predaja počas celej doby výstavby,“ dodáva Hájek.
V Guthause ponúka developer jednoizbové byty od 165– do 169-tisíc eur, dvojizbové byty od 245– do 300-tisíc eur, trojizbové byty od 380– do 450-tisíc eur, štvorizbové byty od 515– do 790-tisíc eur.
Na papieri je cena výhodnejšia
Zdražovanie neobišlo ani ďalšieho veľkého hráča – Lucron, ktorý je súčasťou medzinárodnej skupiny IKO Real Estate z Luxemburska. V aktuálne zazmluvnených bytoch inflačné doložky neuplatňujú. Zdražovanie stavebných materiálov očakávajú aj oni, a preto budú v jednotlivých fázach predávať iba určitý počet bytov za cenu, ktorá bude v danom momente odrážať situáciu na trhu, hovorí riaditeľ predaja Lucronu Juraj Ťahún.
Lucron aktuálne buduje luxusnú novostavbu hneď pod Bratislavským hradom a parlamentom s názvom Vydrica. V nej dvojizbové byty stoja okolo pol milióna eur. Trojizbové byty sú v ponuke od 785-tisíc do 1,076 milióna eur a štvorizbové začínajú až od 1,175 milióna a siahajú až do 1,249 milióna eur.
Ďalší projekt Lucronu, ktorý je vo výstavbe, je Nesto nachádzajúci sa na juhu bratislavskej Petržalky. Jednoizbové byty ponúka Lucron v cenníkovej cene. (Cenníková cena znamená, aká bude predpokladaná cena približne v čase kolaudácie bytového domu.) Pretože sa byty predávajú už počas výstavby, ponúkajú sa klientom za zvýhodnenú cenu, ktorá sa v čase výstavby mení a rastie) približne za 263-tisíc eur. Ak klient kúpi byt skôr, môže dostať zvýhodnenú cenu, ktorá sa pohybuje na úrovni 210-tisíc eur. Dvojizbové byty sa pohybujú na úrovni od 299– do 414-tisíc eur, trojizbové od 393– do 528-tisíc eur a štvorizbové sú v cenníkovej cene od 515-tisíc do 713,5 tisíca eur.
Posledným veľkým developerom, ktorý zareagoval na otázky denníka Pravda, je Cresco Real Estate. Jeho marketingový špecialista Tomáš Stupavský hovorí, že doteraz nikdy inflačné doložky nevyužili. No dodáva, že „situácia sa živelne mení a nie je možné predpovedať, či to bude naďalej možné aj v budúcnosti, najmä pri raste cien stavebných materiálov na úrovni desiatok percent v priebehu dvojročného obdobia, ako je to v súčasnosti“.
Ako je na trhu bežným postupom, projekty delia na etapy a stavajú ich postupne. „Tým sa snažíme vyhnúť sa neúmernému riziku dočasného výkyvu v cene alebo dostupnosti materiálov a vplyvu týchto negatívnych faktorov na veľký objem v rovnakom čase. Ako každý zodpovedný podnikateľský subjekt však nárast nákladov na vstupe musíme v primeranej miere premietnuť aj do cien koncového produktu,“ hovorí Stupavský.
Cresco aktuálne ponúka voľné byty v projekte Slnečnice, ktoré sa nachádzajú na južnom konci bratislavskej Petržalke. V konkrétnej časti Nad mestom sú jednoizbové byty od 141,5 tisíca až do 152,6 tisíca eur. Dvojizbové byty ponúka developer v rozpätí od 217– až do 291-tisíc eur, trojizbové ponúka od 285– až do 379-tisíc eur a štvorizbové od 410,5 tisíca až do 474-tisíc eur.
Ďalším projektom Cresca sú Agáty, ktoré susedia s chráneným územím Devínskej Kobyly v bratislavskej Dúbravke. Jednoizbové byty sa dajú kúpiť od 180– až do 227-tisíc eur, dvojizbové od 215– až do 309-tisíc eur, trojizbové od 325– až do 386-tisíc eur a štvorizbové od 446 do 461 tisíc eur./agentury/
X X X
V Ľvove sa vo štvrtok popoludní začalo trojstranné rokovanie medzi Zelenským, Guterresom a Erdoganom.
Návšteva tureckého prezidenta na Ukrajine je silný odkaz podpory od takej mocnej krajiny. Povedal to vo štvrtok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa v Ľvove stretol s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Turecko spoločne s OSN pomohlo sprostredkovať dohodu medzi Kyjevom a Moskvou, na základe ktorej bol umožnený vývoz obilia z ukrajinských prístavov.
Spolupráca s OSN s cieľom pokračovať v tomto exporte bola jednou z tém štvrtkového stretnutia Zelenského s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom. Zelenskyj takisto povedal, že OSN musí zaistiť bezpečnosť Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorú Rusko obsadilo ešte v marci. Kyjev a Moskva sa navzájom obviňujú z ostreľovania tohto zariadenia.
V Ľvove sa vo štvrtok popoludní začalo trojstranné rokovanie medzi Zelenským, Guterresom a Erdoganom. Diskutovať majú o dohode o vývoze obilia, potrebe politického riešenia konfliktu na Ukrajine a situácii v Ruskom obsadenej Záporožskej jadrovej elektrárni./agentury/
X X X
Nenávisť ako závislosť od drogy
Na nedeľu pripadne už 54. výročie okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Vojna na Ukrajine je dôvodom oprášiť spomienky na starú krivdu, pretože od nej sa odvíja náš komplikovaný vzťah k Rusku.
Ten je definovaný z jednej strany vďačnosťou za oslobodenie od nemeckého nacizmu, z druhej strany nenávisťou kvôli okupácii, ktorá zlikvidovala pokus o socializmus s ľudskou tvárou. Jednoducho povedané, bez Rusov by nás nebolo, kvôli Rusom sme však kus života prežili v neslobode.
Mix vďačnosti a nenávisti sa vytratil spolu s generáciou pamätníkov Mníchovskej zrady a druhej svetovej vojny. Mladšie generácie si už voči Rusom vypestovali iba väčšinový dešpekt a nenávisť. Inštinktívne vymedzovanie sa voči Rusku sa stalo súčasťou západnej identity, ku ktorej sa väčšinovo hlásime. A vojna na Ukrajine sa pre protiruskú politickú garnitúru stala príležitosťou užívať si nenávisť plnými dúškami. Diplomatické, ekonomické, ale i kultúrne vzťahy sú v troskách a nevraživosť je vzájomná.
S nenávisťou je to však podobné ako s drogovou závislosťou. Narkoman je človek, ktorému robí dobre, že si robí zle. Človek na drogách je absolútne sústredený na svoju závislosť. Nič iné ako droga ho nezaujíma, o ničom inom nie je schopný sa baviť. Nenávisť vyzerá podobne. Ovládne človeka, pripraví ho o súdnosť a zabráni mu vidieť svet v súvislostiach. Nenávisť voči Rusku má rovnako obsedantné prejavy a devastujúce dôsledky ako závislosť od heroínu.
To, čoho sme dnes svedkami medzi Západom a Ruskom, je v podstate odohraný dej: Západ sa tak dlho nad Rusko povyšoval, Ruskom pohŕdal, Rusku nedôveroval a pri každej príležitosti sa ho snažil oslabiť, poškodiť, alebo aspoň ponížiť, až si Rusi uvedomili, že pre Západ nikdy nebudú rovnocenným partnerom. Trvalo im to dlho, ale nakoniec sa zmierili s tým, že usilovať sa o pragmatické vzťahy so Západom je strata času, že sa pred Západom musia mať na pozore a partnerov musia hľadať inde, pretože vnucovať sa Západu nemá cenu.
Nenávidieť toho, kto sa k nám otočil chrbtom, pre koho už nie sme zaujímaví a do budúcnosti už s nami nepočíta, je nenávisť akosi platonická, ktorá už nemá aktívneho adresáta. To, čo Západ na Rusoch nenávidí, dnes už asi bude jeho vlastná závislosť od ruského plynu či ropy. Byť závislý od niekoho, koho si nevážim, kým pohŕdam, je ponižujúce, a ak sa mi navyše ten, kým pohŕdam, kvôli mojej závislosti vyškiera, nenávisť voči nemu je logicky až zúrivá./agentury/
X X X
Filip Kuffa: Nikoho sme nebili, ani sme sa nevyhrážali. Zverejnené video ukazuje opak
Trestnému stíhaniu čelia dvaja nezaradení poslanci vo farbách politickej strany Život Štefan Kuffa a jeho syn Filip Kuffa, ktorí sa do parlamentu pôvodne prekrúžkovali na kandidátke strany Mariana Kotlebu Ľudová strana Naše Slovensko. Obvinení sú aj ďalší synovia Štefana Kuffu – Gregor, Marek a Rafael.
V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.
Po takmer troch týždňoch mlčania predstúpili pred novinárov na tlačovej besede v parlamente obvinení členovia kežmarskej rodiny Kuffovcov – nezaradený poslanec Filip Kuffa a jeho brat – farmár Gregor Kuffa. Obaja sú pritom synovia tiež obvineného parlamentného poslanca Štefana Kuffu.
„Ja, ani môj otec, ani ostatní členovia mojej rodiny – nikdy nedošlo ku žiadnym konfliktom, žeby sme sa my pustili do bitky s nejakými farmármi… Táto vláda nerobí nič iné, iba chráni pozemkovú mafiu a to tým, že kryje ich kadejaké podvody a ešte ich podporuje v týchto činnostiach,“ povedal v parlamente nezaradený poslanec a podpredseda strany Život FiIip Kuffa.
Kuffa hovoril, že sú mediálne napádaní iba preto, že sú opoziční poslanci. Zároveň potvrdil, že v blížiacich sa komunálnych voľbách kandiduje na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja. Neskôr počas tlačovej konferencie viackrát zopakoval, že sa nikomu nevyhrážali ani nikoho nebili.
„Všetko sú to vymyslené veci. Ešte raz. Odmietam, že sme niekoho bili a že sme sa vyhrážali,“ povedal Filip Kuffa, ktorý pred novinárov predstúpil spoločne s bratom Gregorom.
Podľa polície sa nebezpečne vyhrážali
Bratia Filip a Gregor sú spoločne s ich otcom, nezaradeným parlamentným poslancom, Štefanom Kuffom políciou v Kežmarku obvinení od konca decembra 2021 z prečinu nebezpečného vyhrážania.
Podľa vzneseného obvinenia sa mali Kuffovci dopustiť nebezpečného vyhrážania vlani v lete, konkrétne 6. júla okolo 17.40 h, keď sa počas jazdy autom náhodne stretli s istým kežmarským farmárom. Podľa polície ho trojica mala slovne aj fyzicky napadnúť.
Muža sa údajne snažili násilným spôsobom vytiahnuť z auta, čo sa im napokon nepodarilo. Išlo pritom o pokračovanie dlhodobého konfliktu, ktorý medzi sebou vedú Kuffovci a údajne napadnutý farmár aj s jeho zamestnávateľom – popradskou spoločnosťou. Dôvodom sú spory o vlastníctvo poľnohospodárskych pozemkov a hospodárenie na nich.
Filip Kuffa tvrdí, že 6. júla 2021, on ani jeho otec Štefan Kuffa na poľnej ceste pri Kežmarku, kde malo dôjsť k fyzickému incidentu, neboli. Filip Kuffa mal byť na rybačke pri Bratislave a Štefan Kuffa na krstinách v Nemecku.
Na konci tlačovky sa Filip Kuffa dostal do slovnej potýčky s redaktorom TV Markíza Adelom Ghanamom, ktorého nazval „pajácom“ po tom, čo ho redaktor žiadal predložiť dôkazy, že sa v čase údajného útoku naozaj nenachádzal aj so svojim otcom Štefanom v Kežmarku.
Aktuality pritom nedávno zverejnili video, na ktorom jeho bratia Marek a Rafael bijú na poľnohospodárskom dvore v Ľubici pri Kežmarku dvojicu zamestnancov konkurenčnej spoločnosti Heba. Voči traktoristom boli vulgárni a agresívni. Situáciu dokonca riešili fyzickým útokom s obvinením, že chceli zabiť ich deti.
Rafael napadol traktoristu, ktorý údajne dal pokyn, aby sa traktor pohol smerom na Gregora Kuffu, jeho manželku a deti. Z chodby ho vytiahol na dvor, kde ho zložil na zem a pritlačil nohou.
Prípad sa stále vyšetruje
Marek Kuffa sa pustil do druhého traktoristu, ktorého strkal a udieral, až ho tiež vytiahol von z budovy na dvor. Následne napadol aj zamestnankyňu firmy, ktorá celý incident nakrúcala na mobil. Jeden z dvoch napadnutých traktoristov absolvoval po bitke lekárske vyšetrenie.
Vyšetrovateľ z Kežmarku ešte vlani na jeseň Mareka Kuffu obvinil zo zločinu lúpeže a z prečinu výtržníctva, a Rafaela Kuffu z prečinu výtržníctva. Podľa polície ide o živú vec, ktorá sa stále vyšetruje.
„V uvedenej trestnej veci je začaté trestné stíhanie a vznesené obvinenie voči dvom osobám, pričom voči jednej osobe za zločin lúpeže a prečin výtržníctva a voči druhej osobe za prečin výtržníctva. Vznesenie obvinenia týmto osobám je stále v platnosti, pričom ide o živú trestnú vec, ktorej vyšetrovanie nebolo ukončené,“ potvrdila začiatkom augusta tohto roka policajná hovorkyňa z Prešova Jana Ligdayová./aktuality.sk/
X X X
Ako predať byt za 300 tisíc eur? Veľkí developeri majú svoju taktiku
Zdražovanie neobišlo ani developerské spoločnosti, ktoré stavajú byty a domy. Oceľ, drevo, betón – všetky suroviny potrebné na stavbu nehnuteľnosti išli rapídne hore. Najviac však energie – plyn či elektrina, ktoré sú veľkými položkami pri všetkých vstupoch. Do toho veľmi slabá ponuka bývania najmä v okolí Bratislavy a veľký záujem tlačia ceny tiež vyššie. Akoby toho nebolo málo, vojna na Ukrajine znamená pre podnikateľov vo všeobecnosti veľkú neistotu do budúcnosti.
Preto sa viacero menších a menej známych developerov rozhodlo predávať svoje nehnuteľnosti s tzv. inflačnými doložkami. Ide o podmienku, že ak chce kupujúci nové bývanie od developera, musí rátať s predražením.
Túto situáciu so všeobecným zdražovaním však nemusia dobre zvládnuť všetci developeri. Denník Pravda informoval o viacerých prípadoch ľudí, ktorí si chceli kúpiť domy v Bernolákove. No developer Jadran Rental Services a spoločnosti späté s jeho konateľom Jurajom Kavackým odmietli ľuďom predať domy, hoci podpísali rezervačné zmluvy. Niektorým developer navrhol práve navýšenie cien z dôvodu zdraženia stavebných materiálov.
U veľkých a známejších developerov inflačné doložky nepoznajú. Denník Pravda sa pýtal najväčších hráčov na trhu, ako bojujú so zdražovaním. Namiesto zvyšovania sumy radšej predávajú byty na etapy. Tak má developer väčší priestor na manévrovanie s cenou. o
Predáva sa radšej v balíkoch
Developer Penta Real Estate dáva aktuálne byty v projektoch Pri Mýte a Bory Bývanie do predaja v „balíkoch“. To znamená, že vždy len určitý počet a predávajú sa postupne, a to tak, že vždy sú v ponuke rôzne variácie bytov, od jednoizbových až po štvorizbové, tvrdí hovorkyňa developera Lenka Vargová.
Inflačné doložky preto neuplatňujú. „Skúsený developer by mal byť schopný premietnuť vývoj vstupných nákladov do cien bytov pri nastavovaní stratégie predaja. Zvyšovaním pôvodne dohodnutej ceny nehnuteľnosti prenášate riziko podnikania na stranu klienta, čo nepovažujeme za férový prístup,“ objasňuje Vargová prístup Penty.
So zvyšujúcimi sa nákladmi na stavebné materiály sa teda vysporiadavajú tak, že v jednotlivých fázach predaja bytov zvyšujú ich cenu. V rozostavaných projektoch, v ktorých už časť bytov predali, majú „podchytenú veľkú časť nákladov“.
Penta aktuálne ponúka v lokalite Bory v bratislavskom Lamači jedno- až štvorizbové byty. V konkrétnej časti Bory Nový Dvor sú jednoizbové byty s rozlohou od 35 do 38 metrov v cenách od 150– do 160-tisíc eur. Dvojizbové zase od 199– do 225-tisíc eur, štvorizbové od 347– do 360-tisíc eur.
Developer postavil aj známy a luxusný projekt Sky Park Tower na bratislavských Nivách od architektonickej kancelárie Zaha Hadid Architects. Dnes už projekt patrí developerskej firme Alto Real Estate. Tá sa k cenám bytov nevyjadrila, pretože slovami jej hovorcu Gabriela Tótha „rozdiely by boli natoľko veľké, že tie čísla by nemali veľkú výpovednú hodnotu“.
Podobnú stratégiu pri zdražovaní uplatňuje aj developer J&T Real Estate. „Neuvažujeme o prenášaní bremena zvyšovania nákladov na klienta, ktorý už má s nami podpísanú zmluvu o budúcej zmluve. Uzavreté zmluvy neobsahujú inflačné doložky. Ani pre projekty, ktoré teraz zazmluvňujeme s dodávateľom a už predávame, sme to zatiaľ neurobili, ale sústredili sme sa na kvalitnú prípravu a realizáciu,“ tvrdí jeho hovorca Daniel Suchý.
Priznáva, že nárast cien vstupov sa môže premietnuť do cien voľných bytov a nových projektov. Predaj nových bytov tiež rozkladajú v čase, aby vedeli lepšie manévrovať s cenou.
J&T v súčasnosti stavia prvý mrakodrap s výškou 168 metrov v hlavnom meste. Súčasťou bude aj pokračovanie Eurovey na nábreží Dunaja. V tomto projekte J&T ceny nezverejnil. Ak má klient záujem, kontaktuje developera a o cene sa dozvie až následne.
V inom projekte Ovocné sady v bratislavskej časti Trnávka pri Ivanskej ceste neďaleko známych nákupných centier Avion Shopping Park či IKEA sa ceny pohybujú pri jednoizbových bytoch od 107,6 tisíca do 142-tisíc eur, dvojizbových od 151-tisíc do 190,5 tisíca eur a trojizbových od 234,6 tisíca do 261-tisíc eur.
Medzi ďalších veľkých developerov patrí aj Corwin. Jeho vedúci oddelenia marketingu a PR Michal Hájek tvrdí, že rast cien materiálov a prác sa premieta najmä do pripravovaných projektov. Hájek tvrdí, že do cien sa premieta najmä dlhé a netransparentné vybavovanie povoľovacích procesov a byrokracia. Tie celý proces naťahujú, a preto aj cena rastie.
„Týka sa to stoviek či tisícov bytov, kde štvorcový meter bývania stojí aktuálne o tisíce eur viac, než by stál v dobe, ak by ich výstavbu nik zbytočne nebrzdil. V prípade, že sa tieto podmienky na trhu nezmenia, môžeme očakávať zdražovanie aj o niekoľko desiatok percent,“ sťažuje sa Hájek. Napriek zdražovaniu inflačné doložky neuplatňujú. „Zatiaľ sme ešte nikdy nemuseli uplatniť inflačnú doložku a zvyšovať ceny už zazmluvnených bytov. Aj naďalej u nás pretrváva postoj, že zvýšené náklady nebudeme, pokiaľ možno, prenášať na klienta,“ hovorí, no dodáva, že ceny bytov stále v ponuke budú odrážať situáciu na trhu.
Aj Corwin predáva byty v novostavbách „v balíkoch“. Týka sa to napríklad aj aktuálneho projektu Guthaus na Račianskej ulici v bratislavskom Novom Meste. „Pri väčších projektoch, ako je napríklad Guthaus, uvoľňujeme byty do predaja v tranžiach aj v prípade, že sa celý projekt stavia naraz. Je to z dôvodu rovnomerného rozloženia predaja počas celej doby výstavby,“ dodáva Hájek.
V Guthause ponúka developer jednoizbové byty od 165– do 169-tisíc eur, dvojizbové byty od 245– do 300-tisíc eur, trojizbové byty od 380– do 450-tisíc eur, štvorizbové byty od 515– do 790-tisíc eur.
Na papieri je cena výhodnejšia
Zdražovanie neobišlo ani ďalšieho veľkého hráča – Lucron, ktorý je súčasťou medzinárodnej skupiny IKO Real Estate z Luxemburska. V aktuálne zazmluvnených bytoch inflačné doložky neuplatňujú. Zdražovanie stavebných materiálov očakávajú aj oni, a preto budú v jednotlivých fázach predávať iba určitý počet bytov za cenu, ktorá bude v danom momente odrážať situáciu na trhu, hovorí riaditeľ predaja Lucronu Juraj Ťahún.
Lucron aktuálne buduje luxusnú novostavbu hneď pod Bratislavským hradom a parlamentom s názvom Vydrica. V nej dvojizbové byty stoja okolo pol milióna eur. Trojizbové byty sú v ponuke od 785-tisíc do 1,076 milióna eur a štvorizbové začínajú až od 1,175 milióna a siahajú až do 1,249 milióna eur.
Ďalší projekt Lucronu, ktorý je vo výstavbe, je Nesto nachádzajúci sa na juhu bratislavskej Petržalky. Jednoizbové byty ponúka Lucron v cenníkovej cene. (Cenníková cena znamená, aká bude predpokladaná cena približne v čase kolaudácie bytového domu.) Pretože sa byty predávajú už počas výstavby, ponúkajú sa klientom za zvýhodnenú cenu, ktorá sa v čase výstavby mení a rastie) približne za 263-tisíc eur. Ak klient kúpi byt skôr, môže dostať zvýhodnenú cenu, ktorá sa pohybuje na úrovni 210-tisíc eur. Dvojizbové byty sa pohybujú na úrovni od 299– do 414-tisíc eur, trojizbové od 393– do 528-tisíc eur a štvorizbové sú v cenníkovej cene od 515-tisíc do 713,5 tisíca eur.
Posledným veľkým developerom, ktorý zareagoval na otázky denníka Pravda, je Cresco Real Estate. Jeho marketingový špecialista Tomáš Stupavský hovorí, že doteraz nikdy inflačné doložky nevyužili. No dodáva, že „situácia sa živelne mení a nie je možné predpovedať, či to bude naďalej možné aj v budúcnosti, najmä pri raste cien stavebných materiálov na úrovni desiatok percent v priebehu dvojročného obdobia, ako je to v súčasnosti“.
Ako je na trhu bežným postupom, projekty delia na etapy a stavajú ich postupne. „Tým sa snažíme vyhnúť sa neúmernému riziku dočasného výkyvu v cene alebo dostupnosti materiálov a vplyvu týchto negatívnych faktorov na veľký objem v rovnakom čase. Ako každý zodpovedný podnikateľský subjekt však nárast nákladov na vstupe musíme v primeranej miere premietnuť aj do cien koncového produktu,“ hovorí Stupavský.
Cresco aktuálne ponúka voľné byty v projekte Slnečnice, ktoré sa nachádzajú na južnom konci bratislavskej Petržalke. V konkrétnej časti Nad mestom sú jednoizbové byty od 141,5 tisíca až do 152,6 tisíca eur. Dvojizbové byty ponúka developer v rozpätí od 217– až do 291-tisíc eur, trojizbové ponúka od 285– až do 379-tisíc eur a štvorizbové od 410,5 tisíca až do 474-tisíc eur.
Ďalším projektom Cresca sú Agáty, ktoré susedia s chráneným územím Devínskej Kobyly v bratislavskej Dúbravke. Jednoizbové byty sa dajú kúpiť od 180– až do 227-tisíc eur, dvojizbové od 215– až do 309-tisíc eur, trojizbové od 325– až do 386-tisíc eur a štvorizbové od 446 do 461 tisíc eur./agentury/
X X X
Ural zvíťazil nad vojnou! Výrobu legendy presťahoval do Kazachstanu
Legendárnemu výrobcovi motocyklov Ural sa podarilo doslova „vyhrať vojnu“. Otvoril nový výrobný závod mimo Ruska. Vyrástol v Petropavlovsku. Kazachstan je to krajinou otvorenou pre firmy, ktoré už nedokážu podnikať v Rusku.
Slávne trojkolky Uralu sú opäť na výrobných linkách a mieria k zákazníkom. Spoločnosť opustila Rusko a otvorila nový závod v Kazachstane.
Vojna na Ukrajine sa stala osudnou aj pre spoločnosť Ural Motorcycles, ktorá má síce ruské korene, ale centrálu v americkom Redmonde a až 80 % produkcie vyvážala do zahraničia, vrátane USA, Kanady, Japonska či Austrálie. Problémy s logistikou po vpáde ruskej armády na Ukrajinu zastavili jej prevádzku v pôvodnom závode v Irbite. Ural sa ale nevzdal. A čo je pods
Šéf Uralu Ilja Khait sa v máji nechal počuť, že firmu zachráni presunom produkcie motoriek so sajdkárou do Kazachstanu. Táto krajina patrí do ekonomického združenia CIS, čo je akási bezcolná zóna viacerých bývalých štátov Sovietskeho zväzu, a zároveň aj krajinou, na ktorú neuvalili západné štáty sankcie. Navyše vrelo víta zahraničných investorov z Ruska, ktorým sankcie znemožnili podnikanie. Námestník kazašského ministra zahraničných vecí Roman Vasilenko sa dostal na titulky západných médií, keď pre nemecké noviny Die Welt povedal: „Ak vznikne nová železná opona, nechceme byť za ňou.“
UIral to využil a vybudoval nový závod v Petropavlovsku. Toto mesto sa nachádza v blízkosti hraníc s Ruskom a má viac ako polovicu obyvateľov etnických Rusov. Väčšina občanov hovorí po rusky ako o svojom prvom jazyku. Má silnú priemyselnú základňu so zavedenou infraštruktúrou a priamym prístupom k hlavnej železničnej trati. Miestni priemyselní robotníci sú skúsení a kompetentní – aj keď nie v oblasti motocyklov. Tamojšie továrne chrlia najmä poľnohospodárske vybavenie a priemyselné stroje. Všetky tieto výhody urobili Petropavlovsk ideálnym. Ako však priznáva Khait, nie všetko je dokonalé. Napríklad najbližšie medzinárodné letisko je vzdialené až 900 km.
Podstatné ale je, že 23. júla sa spoločnosti podarilo po mesiacoch stagnácie vyrobiť prvý Ural GearUp. Dostal pôsobivý gránátovočervený lak. Pôvodne chcel Ural tento rok vyrobiť 1 800 motocyklov, čo sa mu samozrejme v súvislosti s dramatickými geopolitickými okolnosťami nepodarí, ale verí, že stratu neskôr doženie. V pôvodnej továrni v meste Irbit ostane len výroba rámov. Pripomeňme, že Ural Motorcycles je jedinou spoločnosťou na svete, ktorá sa zaoberá sériovou výrobou ťažkých terénnych motocyklov s postranným vozíkom.
Retomotocykle s poháňanou zadnou nápravou majú pôvod v predvojnových motocykloch BMW a odvtedy sa ich koncepcia prakticky nezmenila. Sú vybavené dvojvalcovým boxerom s objemom 750 ccm s výkonom 41 koní a krútiacim momentom 52 Nm. Motor spolupracuje s 4-stupňovou prevodovkou. Spoločnosť Ural Motorcycles je priamym nástupcom klasickej sovietskej značky Ural. V roku 2000 skrachovaný podnik v Irbite odkúpila skupina investorov, medzi ktoré patril aj súčasný generálny riaditeľ spoločnosti Ilya Khait.
Khait sa neobáva, že by ruský pôvod zásadne poškodil imidž značky. „Myslíme si, že intelektuálna úroveň našich zákazníkov im umožňuje rozlišovať. Vyjadrili sme svoj názor na to, čo sa deje, hneď v prvých hodinách. Vyjadrili sme to tak jasne, ako sa to len dalo. Každý pozná náš postoj k tejto vojne. Nemôžete si vybrať krajinu, v ktorej sa narodíte, ale to, čo si vybrať môžete, sú každodenné rozhodnutia a vzťahy. Zostaneme tým, kým sme vždy boli – nezávislou, tvrdou a húževnatou spoločnosťou. Ako všetci ostatní sa modlíme za mier a dúfame, že táto katastrofálna vojna sa čoskoro skončí,“ vyjadril sa nedávno Khait pre magazín RideApart./agentury/
X X X
Ukrajinská nadácia kúpila pre armádu satelit. Bude mať prehľad o bojisku
Ukrajinská nadácia kúpila satelit, ktorý obstaráva snímky zemského povrchu s vysokým rozlíšením bez ohľadu na dennú dobu a poveternostné podmienky.
Krymský most, ktorý spája Krym s Ruskom, na satelitnej snímke spoločnosti ICEYE.
Zábery z družice bude mať k dispozícii ukrajinská armáda. S odvolaním sa na nadačný fond ukrajinského herca a dobrovoľníka Serhija Prytulu o tom informovali ruskojazyčný server stanice BBC a web The Kyiv Independent.
Charita na obstaranie satelitu použila približne 20 miliónov dolárov, ktoré Ukrajinci sami vybrali v júni na obstaranie štyroch bezpilotných lietadiel Bayraktar, píše The Kyiv Independent. Turecký výrobca týchto dronov podľa neho však vtedy peniaze odmietol a tri stroje krajine sľúbil dodať bezplatne.
Nadácia teraz podľa médií uzavrela zmluvu s fínskou firmou ICEYE, ktorá poskytne ukrajinskému ministerstvu obrany prístup k údajom zo svojich satelitov. „Odteraz bude naša armáda čo najrýchlejšie dostávať kvalitné satelitné snímky, čo nám pomôže s rýchlym plánovaním (vojenských) operácií,“ uviedol Prytula. Údaje sa aktualizujú spravidla každých niekoľko hodín, čo umožňuje na taktickej úrovni pozorovať bojisko.
Ukrajinská armáda onedlho poskytla detaily o tom, v akej kvalite bude mať teraz satelitné snímky k dispozícii. Družice ICEYE vykonávajú prieskum zemského povrchu pomocou technológie radaru so syntetickou apertúrou (SAR), ktorá umožňuje použitie v ktorúkoľvek dennú dobu a za akýchkoľvek poveternostných podmienok, uviedlo centrum pre strategickú komunikáciu ukrajinských ozbrojených síl. Úrad zároveň zverejnil fotografiu zachytávajúcu rozdiely v kvalite satelitných snímok, pričom armáda podľa neho bude mať prístup k tým najostrejším z nich./agentury/
X X X
Exšéfovi SNS Slotovi pribudlo ďalšie obvinenie
Trestne stíhanému bývalému šéfovi SNS a exprimátorovi Žiliny Jánovi Slotovi pribudlo ďalšie obvinenie z korupcie. Týka sa úplatku v súvislosti s vybavovaním rozhodnutí Krajského súdu Žilina v roku 2013, potvrdil vedúci oddelenia komunikácie Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.
Ďalej priblížil, že ešte v marci 2022 obvinil vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Jána Slotu zo zločinu prijímania úplatku spáchaného v spolupáchateľstve. A to v súvislosti s vybavovaním rozhodnutí žilinského krajského súdu v roku 2018.
„Po vykonaní ďalších procesných úkonov vyšetrovateľ 20. júla 2022 obvinenému vzniesol obvinenie pre zločin prijímania úplatku spáchaného formou pomoci,“ spresnil Slivka.
Zdôraznil, že prípravné konanie je neverejné. „Pretože v predmetnej veci naďalej prebiehajú naplánované vyšetrovacie úkony, nie je možné o danej veci poskytnúť bližšie informácie, nakoľko by ich zverejnením mohlo dôjsť k zmareniu vyšetrovania,“ dodal.
Vyšetrovateľ NAKA na jar žiadal pre obvineného väzbu. Špecializovaný trestný súd v Pezinku Jána Slotu prepustil zo zadržania na slobodu. Skonštatoval dôvody preventívnej väzby. Nahradil ju dohľadom probačného a mediačného úradníka. Najvyšší súd mu obmedzenia a povinnosti sprísnil tzv. elektronickým monitorovacím náramkom./agentury/
X X X
Obvinení Kuffovci tvrdia: My sme obete. Fyzický útok ale nepopreli
Dlhoročný poslanec Národnej rady Štefan Kuffa so synmi Filipom, rovnako poslancom, a Gregorom odmietajú, že by sa farmárovi z konkurenčnej firmy Heba vyhrážali smrťou. Naopak, ide podľa neho o skupinu podvodníkov s argodotáciami, ktorí oberajú malých farmárov o pôdu. Útok ďalších dvoch synov Štefana Kuffu na zamestnancov tejto firmy však nepopreli.
Zablokovali mi cestu, vliezli do auta, bili ma a vyhrážali sa mi smrťou. Takto opísal farmár z Kežmarku incidents Kuffovcami, ktorí tiež podnikajú v poľnohospodárstve. „Odmietam, že by sme sa my s niekým bili alebo sa niekomu vyhrážali,“ povedal na tlačovej besede poslanec parlamentu Filip Kuffa. Ten je spolu s otcom Štefanom členom strany Život pod vedením poslanca Tomáša Tarabu a do Národnej rady sa dostali na kandidátke ĽS NS.
Ku konfliktu malo dôjsť vlani 6. júla na ceste neďaleko smetiska pri Kežmarku. Kuffovci podľa polície slovne aj fyzicky napadli iného farmára Radoslava Ksiažeka. Ten mal tvrdiť, že Kuffovci v sporoch o pôdu používajú mafiánske praktiky, čo mu veľmi rázne vraj až fyzicky vytkli.
„A že keď s tým neprestanem a keď prídem ešte raz do tej oblasti, do toho sporného pozemku, tak že ma odstrelia a potom povedal, že keď s tým neprestaneme, tak prídu na dvor a postrieľajú nás všetkých. No a do toho všetkého mi Filip chytil nohy v oblasti členkov a Štefan Kuffa ma udieral do oblasti slabín,“ popísal farmár.
Ďalší synovia výtržníci
Filip Kuffa incident interpretuje inak. „Pán Ksiažek bol drzý a agresívny celý čas. Môjho brata strčil tak, že bol práceneschopný,“ povedal. Kuffa hovorí, že skutok sa stal v čase, keď ani on ani jeho otec neboli na údajnom mieste činu. On sám bol podľa vlastných slov v Bratislave a jeho otec Štefan v Nemecku.
Údajnému vyhrážaniu predchádzal dva dni predtým konflikt na spornom poli, keď Kuffovci vlastnými telami bránili traktoristovi v práci. Ešte v ten deň mali poľnohospodársky dvor konkurenčnej firmy navštíviť iní dvaja synovia Štefana Kuffu – Marek a Rafael.
Rozhnevaní pre stret na poli, kde sa traktorista vraj pokúsil zabiť členov ich rodiny, tohto traktoristu napadli. Podal na nich trestné oznámenie a Mareka Kuffu následne obvinil zo zločinu lúpeže a z prečinu výtržníctva, a Rafaela Kuffu z prečinu výtržníctva.
Spor na poli a neskôr aj na poľnohospodárskom dvere je aj na videozázname, ktoré zverejnil portál Aktuality.
U Žilinku neuspeli
Ksiažek vzájomný konflikt nahlásil polícii a na Kuffovcov podal trestné oznámenie. Poslanci Štefan Kuffa so synom Filipom boli následne na konca decembra 2021 obvinení z prečinu nebezpečného vyhrážania. Spoločne s nimi čelí obvineniu aj Gregor Kuffa, na ktorého pozemku malo k útoku dôjsť.
Polícia prípad veľmi komentovať nechcela. „V uvedenej trestnej veci je stále vznesené obvinenie, ku konkrétnym osobám sa nebudeme vyjadrovať. Naďalej prebieha vyšetrovanie, sú vykonávané procesné úkony a aby nedošlo k ich zmareniu, nie je možné poskytnúť viac informácií,“ uviedla prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová.
Kuffa tvrdí, že trestných oznámení na nich bolo už zo strany rovnakého konkurenta podaných viacero. „Toto obvinenie, ktoré bolo voči nám vznesené, nepokladám za nič iné ako politicky vykonštruované. A dávam si to do súvislosti aj s tým, že v komunálnych voľbách za stranu Život idem za Prešovský kraj kandidovať za župana,“ napísal Kuffa 1. augusta na sociálnej sieti. Kandidatúry sa ani napriek obvineniu vzdať neplánuje.
Rodina Kuffovcov sa preto snažila o zrušenie uznesenia o vznesení obvinenia prostredníctvom generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Ten môže vďaka paragrafu 363 Trestného poriadku rozhodnutie polície zrušiť, ak ho vyhodnotí ako nezákonné. U Žilinku ale Kuffovci nepochodili.
„Návrhu na zrušenie právoplatného uznesenia o vznesení obvinenia v spojení s uznesením dozorového prokurátora generálny prokurátor nevyhovel, pretože nezistil žiadne dôvody na zrušenie napádaného uznesenia,“ uviedla na začiatku augusta hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Poslanci tak ostali naďalej obvinení.
Spory o pôdu
Dôvodom sporu mali byť dlhodobé konflikty o vlastníctvo poľnohospodárskych pozemkov v katastri obce. „Ten prezentovaný konflikt medzi mojím bratom a firmou Heba spočíva v tom, že táto firma si neoprávnene nárokuje na dotácie na naše pozemky,“ vysvetlil Filip Kuffa. „Ak tvrdia, že mali na pozemky právny nárok, klamú. Domnievam sa, že sfalšovali nájomné zmluvy,“ uviedol.
„My sa nevieme dostať na vlastnú pôdu. Zákon sa menil ale realita je stále tá istá,“ zdôraznil Filip Kuffa. Napadnutý farmár mal byť zamestnancom popradskej spoločnosti Heba, ktorú vlastní Henrieta Bagoňová. Gregor Kuffa vlastní podľa vlastných slov len 16 hektárov, s nájomnými zmluvami vraj obrába necelých 100 hektárov.
Naopak, firma Heba podľa neho vlastní až 129 hektárov pôdy a ešte dvakrát viac údajne obhospodaruje. „Je to skupina zlodejov a subvenčných podvodníkov, ktorí roky v našom chotári okrádali vlastníkov pozemkov,“ tvrdí Filip Kuffa.
Podľa neho sa mala vyhrážania opakovane dopúšťať naopak opačná strana sporu. „Čo som počul, tak táto firma likvidovala obdobným spôsobom a vyhrážaním sa smrťou viacerých,“ napísal na začiatku augusta na sociálnej sieti Filip Kuffa./agentury/
X X X
Klimatológ Matejovič: Sucho dosiahlo katastrofálne rozmery. Pribúda intenzívnych dažďov, to je nový fenomén
Horúčavy striedajú búrky, horia polia a lesy, v našich zemepisných šírkach sme už videli a zažili aj tornádo, zem vysychá, rieky miznú, živočíchy hynú. Fauna a flóra vo svete a na Slovensku trpia klimatickými zmenami.
Klimatológ Pavel Matejovič prijal pozvanie do podcastu Ekocastu a odpovedal nám na mnohé otázky, ktoré sa týkajú spomínaných udalostí.
x Trápi nás extrémne sucho, pre mnohých je to priam katastrofa. Viete dopredu, podľa istých znakov a dejov, predikovať, aká sezóna nás čaká?
Áno, tento rok je extrémne sucho. V júli bola postihnutá viac ako polovica územia Slovenska. Prejavuje sa to tým, že na niektorých miestach sú problémy spojené so zásobovaním pitnej vody, vysychajú vodné toky. Treba si uvedomiť, že sucho sa nezačalo toto leto, ale zrážkový deficit pozorujeme minimálne od septembra vlaňajšieho roku.
Aj v zime bolo málo snehu, tým pádom sa voda nemohla akumulovať v snehovej pokrývke. Rovnako ani jar nebola výdatná na zrážky. Tento veľmi nepriaznivý stav dokončilo leto, kedy okrem toho, že boli malé alebo nízke úhrny zrážok, prišla k tomu vlna horúčav. Teplo navyše umocňuje výpar vody z pôdy. Všetky tieto faktory sa podieľali na tom, že sucho dosiahlo katastrofálne rozmery.
Treba si uvedomiť, že táto situácia nie je ojedinelá, že by sa vyskytla len tento rok. Zažívame to takmer pravidelne. Môžeme pozorovať, že krajina sa celkovo vysušuje.
x Zažili sme horúčavy, potom dažde a znova horúčavy. Je to normálny, resp. štatisticky bežný jav v letných mesiacoch?
Striedanie a premenlivosť počasia je prirodzený jav. Aj v minulosti sa vyskytovali suchšie obdobia, ktoré sa striedali s obdobiami, keď bolo viac zrážok. Pre leto bolo aj v minulosti charakteristické, že padali zrážky predovšetkým vo forme búrok alebo krátkodobejších dažďov, ale zároveň sa vyskytovali aj situácie, keď mali zrážky celoplošný charakter a zasahovali väčšie územie.
Celoplošné zrážky ubúdajú a pribúda búrkových intenzívnych dažďov. V čase sucha, keď spadne veľa vody, voda nestačí vsiaknuť do zeme a odteká z krajiny preč. Celkový efekt zrážok sa tým navyše znižuje. Toto je nový fenomén, ktorý sa v minulosti nevyskytoval. V tom je ten rozdiel.
x U nás horeli polia, horel les v českom Švajčiarsku, horela Sibír, horí nám planéta… Klimatológovia už minimálne od 80. rokov 20. storočia upozorňujú na riziká spojené so zmenou klímy. Prečo stále nie sú – nie ste dostatočne vypočutí?
Toto je komplex, na ktorý sa nedá jednoducho odpovedať. Dnes sa už nepoužíva termín klimatická zmena, ale klimatická kríza. Je to kvôli tomu, že tento termín viac vyjadruje komplexnosť problémov, ktoré súvisia s riešením klimatickej krízy.
Na prvý pohľad sa to zdá jednoduché, že stačí znížiť produkciu oxidu uhličitého, ale treba povedať, že výroba tovarov ako takých je spojená s energiami. Na výrobu energie s potrebné fosílne palivá, rovnako na chod ekonomiky. Hovorí sa, že ropa je krvou civilizácie, čiže momentálne máme stále nastavený systém na využívanie fosílnych palív. Pokým sa nezmenia ekonomické štruktúry, k žiadnej zmene nemôže prísť.
Tu je navyše ďalší problém, že štrukturálna zmena, ktorá by musela nastať, by mala mať a musí mať globálny charakter. Ak by napríklad Európska únia teoreticky splnila všetky kritériá a znížila by produkciu oxidu uhličitého na nulu, len to by nestačilo. Európska únia produkuje len 10 percent globálnych emisií, ktoré spôsobujú skleníkové plyny.
Keby to nezačali robiť aj Spojené štáty, Rusko, Čína, tak to nebude mať žiadny efekt. Tu je veľký problém. Vidíme, že momentálne v tejto situácii to nie je riešiteľné, aktuality.sk
X X X
Fico vystupuje s Uhríkom na videu. Podľa Beňovej to neznamená, že budú spolu vládnuť
Milan Uhrík v minulosti nedokázal odsúdiť deportácie Židov za Slovenského štátu. Fico si ako premiér pripomínal obete holokaustu.
V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.
Predseda Smeru Robert Fico sa čoraz viac zbližuje s Republikou tvorenou odídencami z extrémistickej ĽSNS. Dnes zverejnil video, kde spoločne s predsedom Republiky Milanom Uhríkom hovoria o chystanom referende o predčasných voľbách.
Ide tak o ďalšiu epizódu vo vzájomnom zbližovaní sa týchto dvoch subjektov. Fico už v minulosti nevylúčil spoluprácu s touto stranou. Nedávno sa striedali na pódiu v Starej Bystrici počas osláv zvrchovanosti. A spoločne sa podieľajú na zbere podpisov pod petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách.
Beňová neodchádza
Po napadnutí Ukrajiny Ruskom europoslankyňa Smeru Monika Beňová vyhlásila, že ak bude takáto spolupráca existovať, odíde zo strany.
„Som úplne zásadne proti akýmkoľvek čo len NÁZNAKOM o spolupráci či o nevýlučení spolupráce s M. Uhríkom a so “stranou” Republika. Je to pre mňa osobne NO GO. Verím že aj pre Smer SD a jeho členov. Ak nie, ja zo strany odídem. Náznaky akejkoľvek “spolupráce” sú pre mňa osobne neakceptovateľné. V žiadnej podobe,” napísala Beňová 2. marca na svojom Facebooku.
Stranu sa však napriek zverejnenému videu opustiť nechystá. Podľa nej totiž nejde o žiadny typ spájania, ktoré by malo viesť k spoločnej vláde.
„Povedala som, že keď smer bude niekedy vo vláde s Republikou, určite zo Smeru odídem. To, že spolupracujú v rámci opozície, to tak skrátka vychádza, ale neznamená to, že budú spolu vo vláde. Je to len istá dohoda na tom, ako budú postupovať nielen v rámci referenda a petície, ale aj pri odvolávaní niektorých ministrov,” hovorí dnes europoslankyňa pre Aktuality.sk
Uhrík nevedel odsúdiť deportácie Židov
Podľa nej si treba zvážiť reálnu situáciu: Smer je v opozícii a keďže nemá 30 poslancov, potrebuje na zvolávanie mimoriadny schôdzí partnerov.
Beňová spomína aj na to, ako v minulosti Smer musel v opozícii spolupracovať napríklad s KSS.
Priznáva však, že s komunistami mali k sebe ideologicky bližšie ako s Republikou. Uhríkovu stranu europoslankyňa považuje za extrémistickú a aj preto nepredpokladá, že napriek aktuálnym spojenectvám by Smer vstúpil do jednej vlády s týmto subjektom.
Členovia Uhríkovej strany sa v minulosti zviditeľnili viacerými vyjadreniami a činmi, ktoré ich zaraďujú na kraj pravicového spektra. Samotný predseda strany, ktorý dnes rovnako ako Beňová sedí v europarlamente, nedokázal na rozdiel od svojich diskusných partnerov v relácii RTVS O 5 minút 12 odsúdiť transporty Židov zo Slovenska počas druhej svetovej vojny. Zrodila sa známa veta: „Nie som historik a neviem, aké boli historické okolnosti.”
Jeho kolega, ktorý dnes zastáva post poslanca Národnej rady, Milan Mazurek, bol zas v minulom volebnom období právoplatne odsúdený za rasistické výroky na adresu Rómov. Následne prišiel o poslanecký mandát.
Hovorcom a aj poslancom za Republiku je Ondrej Ďurica, kedysi spevák neonacistickej skupiny Biely odpor. S Novým časom prehral súdny spor, kde namietal, že ho noviny označili za neonacistu. Súd dal za pravdu Novému času.
Fico dnes s týmito ľuďmi spolupracuje napriek tomu, že ako premiér si pripomínal obete holokaustu a vyčítal iným, ak ho spochybňovali.
Fico v minulosti pripustil spoluprácu
Beňová na otázku, či takto jej stranícky šéf neprispieva k legitimizácii extrémistov, priamo nereagovala a odkázala na to, ako sa o hlasy extrémistov snažil Igor Matovič počas schvaľovania svojho miliardového balíčka, alebo Anna Záborská pri pokuse odmietnuť správu europarlamentu v oblasti sexuálneho zdravia.
Europoslankyňa si stojí za tým, že Fico nepovedal, že bude s Republikou sedieť v jednej vláde. Fico pritom pred časom v internetovej televízii konšpiračného média Zem a vek hovoril o tom, že pri Republike nemá problém.
„Určite treba hovoriť s SNS, hoci je predovšetkým povinnosť SNS prekročiť a zabojovať o päť percent. Ale naše skúsenosti z vládnutia hovoria, že to bol solídny partner a že sa s ním dá. Ďalej je tu Republika, samozrejme, nemáme s tým žiadny problém,“ konštatoval Fico pri vysvetľovaní, že by mal vzniknúť blok tvorený Smerom a Hlasom, ku ktorému by sa mohli pridať iné strany, aktuality.sk