Matovič zo svojej ankety presadil len zlomok. Sucho ovplyvňuje významné európske rieky

Rozpad koalície to ešte skomplikuje. Hmotná zodpovednosť verejných funkcionárov mala byť jedným z prvých opatrení novej vlády. Dodnes sa na ňom koalíciia nedohodla. Bolo ich jedenásť, už ich je len desať. Igorovi Matovičovi sa z jedenásťbodovej predvolebnej ankety, pri ktorej sa vyhrážal predčasnými voľbami a stali sa podmienkou vstupu OĽaNO do koalície, nepodarilo za dva a pol roka zrealizovať desať opatrení. Niektoré sú na polceste, o iných sa ani nehovorí.

OĽaNO tvrdí, že z ankety toho presadilo viac, no odborníci tieto ich slová spochybňujú.

Vznik ankety

Nápad nechať hlasovať ľudí o svojom programe sa v OĽaNO zrodil ešte pred parlamentnými voľbami v roku 2020. Obyčajní ľudia zápasili o každé percento a snažili sa osloviť voličov všemožnými spôsobmi. Jedným z nich malo byť aj väčšie zapojenie ľudí do tvorby straníckych priorít. Na to poslúžila práve anketa.

Na stránke Rozhodni.to sa do nej zapojilo necelých 68-tisíc ľudí. Tí zaviazali OĽaNO presadiť všetkých 11 bodov do programu vlády, ktorej budú súčasťou, a neskôr ich teda aj zrealizovať. Paradoxne, nie je to ani desatina z počtu hlasov, získaných Obyčajnými ľuďmi v roku 2020 (volilo ich viac ako 720-tisíc ľudí).

Anketa OĽaNO:
  1. Súhlasíte s tým, aby bola zavedená hmotná zodpovednosť politikov?
  2. Súhlasíte s tým, aby ľudia, ktorí usvedčia toho kto dáva alebo kto berie úplatok, získali odmenu 50% z predmetnej sumy?
  3. Súhlasíte s tým, aby zdravotné poisťovne umožnili ľuďom sa pohodlne a bezplatne objednať k ľubovoľnému lekárovi na jednom telefónnom čísle či webe?
  4. Súhlasíte s tým, aby zdravotná poisťovňa musela pacientovi s podozrením na nádorové ochorenie zabezpečiť operáciu do 14 dní od indikácie operácie klinickým onkológom? Inak preplatí operáciu v ľubovoľnej krajine v EÚ?
  5. Súhlasíte s tým, aby štát poskytoval študentkám a pracujúcim matkám tehotenský príspevok vo výške 200 eur od štvrtého mesiaca tehotenstva?
  6. Súhlasíte s tým, aby deti, študenti, dôchodcovia a vozíčkari mali bezplatnú dopravu vo vlakoch, autobusoch a MHD?
  7. Súhlasíte s tým, aby deti z rizikového sociálneho prostredia (rodičia – nevzdelaní, alkoholici, drogovo závislí či trestaní) museli povinne navštevovať materskú škôlku
  8. Súhlasíte s tým, aby sa faktúry povinne platili podľa poradia, v akom boli zaradené do účtovníctva, svojvoľné nezaplatenie faktúry bolo trestný čin a zaradenie faktúry do účtovníctva bolo považované za uznanie dlhu?
  9. Súhlasíte s tým, aby zmena v podnikateľských zákonoch platila vždy len od 1. januára?
  10. Súhlasíte, aby každý, kto sa zúčastní parlamentných volieb získal 10% zľavu zo všetkých poplatkov štátu?
  11. Súhlasíte s tým, aby sa popri klasickom hlasovaní zaviedlo aj elektronické hlasovanie vo voľbách a mohli tak slobodne hlasovať všetci občania Slovenskej republiky bez ohľadu na to, kde na svete sa nachádzajú?

Zrealizovali jedno opatrenie

„Zrejme ste už počuli – Matovič vraj spáchal niečo strašné! OĽANO dalo hlasovať ľuďom o 11 riešeniach problémov, ktoré dlhodobo trápia ľudí! A navyše OĽANO sľúbilo, že ak si ich ľudia schvália, určia tým podmienky vstupu OĽANO do budúcej vlády … a ostatné štandardné politické strany hromžia, lebo vraj tak sa politika robiť nesmie,” písalo sa na stránke Rozhodni.to.

Dodnes sa podarilo plne zrealizovať iba bod päť, teda „aby štát poskytoval študentkám a pracujúcim matkám tehotenský príspevok vo výške 200 eur od štvrtého mesiaca tehotenstva”. Toto opatrenie vstúpilo do platnosti v minulom roku.

K realite sa priblížila aj operácia nádoru do dvoch týždňov či zmeny podnikateľského prostredia k 1. januáru. No odborníci ich za splnené nepovažujú.

Zvyšné návrhy ako objednanie k lekárovi cez jednu webstránku či telefónne číslo, voľby cez internet, zľavy z poplatkov za služby štátu za účasť na voľbách alebo bezplatné vlaky, autobusy a MHD, sú v nedohľadne.

Bezplatná doprava nie je

A to aj napiek tomu, že k poslednému mal Igor Matovič ešte ako premiér tlačovú besedu, kde stáli aj zástupcovia celej koalície.

Udialo sa to v júli 2020. Expremiér predstavil 500 miliónový balík so sociálnymi opatreniami. Jeho súčasťou bola podpora tehotných žien aj bezplatné vlaky, autobusy a MHD pre deti, žiakov, študentov, dôchodcov a vozíčkarov.

„Keďže všetci, čo tu stojíme, si stojíme za tým, že to, čo sa sľúbi, by sa malo splniť, tak môžem z tohto miesta povedať, že tieto dva body sa premietli do programového vyhlásenia vlády. A nielen tieto dva, ale všetkých jedenásť. Ale tieto dva sa dnes premietajú do tohto nášho verejného záväzku, ktorý naplníme v nasledujúcich mesiacoch cez zmenu príslušných zákonov,” povedal Matovič pred dvomi rokmi.

Bezplatná doprava pre vybrané skupiny dodnes zavedená nebola.

OĽaNO: Presadili sme viacero bodov

Vzhľadom na to, akú rolu hralo 11 bodov ankety pre Obyčajných ľudí, zaujímalo nás, ako sú v hnutí spokojní s tempom ich schvaľovania.

Obyčajní ľudia argumentujú, že úspešní neboli len v jednom prípade, ale aj v ďalších. „Z ankety sme stihli presadiť viacero bodov ako napríklad zavedenie tehotenského príspevku, prijali sme zmenu zákona, ktorá ustanovuje časovú garanciu zdravotnej starostlivosti pre pacienta, či zmeny v prospech sprehľadnenia legislatívy pre podnikateľov,” vysvetľuje mediálny tím OĽaNO.

Ako sme už spomínali, prvý bod je splnený. V druhom a treťom sa udiali zmeny, no o splnení odborníci nehovoria.

K lehotám na operácie o krok bližšie

Ministerstvo zdravotníctva naozaj v rámci reformy vytvorilo priestor, aby sa vyhláškami upravili čakacie lehoty na lekárske výkony. Teda aj na operáciu nádoru do dvoch týždňov.

Zároveň sa novelizoval aj zákon o zdravotnom poistení. „Vďaka tomu sa ustanovil nárok poistenca na úhradu nákladov vzniknutých v inom členskom štáte EÚ, ak ochorenie nie je možné liečiť na Slovensku v určenej lehote,” vysvetľuje komunikačný odbor rezortu zdravotníctva.

Kľúčová vyhláška, ktorá by stanovovala dĺžku čakacej lehoty, však aktuálne neexistuje. „Je to kľúčové, lebo skutočná podoba reformy a to, či bude zlepšovať starostlivosť o pacientov, budú závisieť do značnej miery od vyhlášok a nariadení, ktoré bude vydávať ministerstvo, respektíve vláda. Sú teda na dobrej ceste to splniť, ale ešte to nie je splnené,” hovorí odborník na zdravotníctvo Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (Ineko) Dušan Zachar.

Podnikatelia: Zákony a vyhlášky sa nemenia len 1. januára

Podobne aj podnikatelia spochybňujú splnenie bodu o sprehľadnení prijímania legislatívy, zasahujúcej do podnikania. Tá by sa podľa sľubu mala meniť len k 1. januáru.

Podľa tajomníka Republikovej únie zamestnávateľov Martina Hoštáka to však nie je celkom pravda.

„Pri zákonoch to čiastočne dodržiavajú, ale takmer absolútne sa to nedodržiava pri rôznych vykonávacích predpisoch, ktoré sú dôležité pre aplikáciu toho zákona,“ hovorí Hošták a ako príklad zmieňuje novelu zákona o katastri nehnuteľností a vyhlášku o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje, ktorých účinnosť nebola od 1. januára.

Presadzovaniu ďalších bodov z ankety momentálne nepraje koaličná kríza. SaS sa na konci leta chystá opustiť vládu a naďalej o sebe tvrdí, že aktuálne už nie je členom koalície. Hegerovej vláde tak hrozí, že v parlamente stratí nadpolovičnú väčšinu.

Chcú ešte hmotnú zodpovednosť

V OĽaNO napriek tomu nestrácajú nádej a veria, že sa im podarí presadiť z ankety viac. „V blízkej budúcnosti sa budeme pokúšať presadiť hmotnú zodpovednosť politikov, ako aj ďalšie body z ankety Rozhodni.to,” tvrdí mediálny tím Obyčajných ľudí.

Práve hmotná zodpovednosť mala byť pritom podľa sľubov Igora Matoviča jedným z prvých opatrení jeho vlády, ktorá nastúpila v marci 2020. „Určite áno,” odpovedal predseda OĽaNO moderátorovi Českej televízie na otázku, či pôjde o prvý konkrétny krok, ktorý urobí jeho vláda.

Dodnes sa však nezrealizoval. Obyčajní ľudia pritom pripravujú hneď dva návrhy. Jeden má na starosti poslanec Jozef Pročko, druhý zákonodarcovia Milan Vetrák a Lukáš Kyselica. V koalícii sa však dodnes nedohodli, ktorý návrh by podporili.

Pročko svoj návrh napokon predložil v máji tohto roka do Národnej rady bez vedomia kohokoľvek v koalícii. Nepodporili ho ani Vetrák s Kyselicom. Koalícia návrh z júnového rokovania Národnej rady zatiaľ odsunula, aktuality.sk

X X X

Diplomati Izraela a Turecka sa opäť začnú stretávať

Izrael plne obnoví diplomatické styky s Tureckom. V stredu to oznámil úrad izraelského premiéra Jaira Lapida. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.

„Bolo rozhodnuté o opätovnom povýšení úrovne vzťahov medzi oboma krajinami na úroveň plných diplomatických stykov a návrate veľvyslancov i generálnych konzulov,“ uvádza sa vo vyhlásení Lapidovho úradu.

Prehĺbenie vzťahov

Tento krok pomôže k „prehĺbeniu vzťahov oboch národov, rozšíreniu hospodárskych, obchodných i kultúrnych vzťahov a posilneniu stability v regióne,“ píše sa vo vyhlásení, z ktorého citovala aj agentúra Reuters.

Turecko v roku 2018 stiahlo svojho veľvyslanca z Izraela. Stalo sa tak krátko po tom, čo americký prezident Donald Trump rozhodol o uznaní Jeruzalema za hlavné mesto Izraela a presunutí ambasády USA z Tel Avivu. Izrael taktiež stiahol svojho veľvyslanca z Ankary. Odvtedy nemali tieto dva štáty vzájomné zastúpenie na úrovni veľvyslancov, aktuality.sk

X X X

Čínski vojaci sa zúčastnia v Rusku na spoločných cvičeniach s ruskými ozbrojenými silami a armádami ďalších krajín vrátane Indie, Bieloruska a Tadžikistanu. Oznámilo to v stredu čínske ministerstvo obrany, informuje TASR na základe správy agentúry Reuters.

Účasť Číny na spoločných vojenských cvičeniach je podľa ministerstva súčasťou bilaterálnej dohody s Ruskom a „nesúvisí so súčasnou medzinárodnou a regionálnou situáciou“. Na podobných manévroch vedených Ruskom sa Čína zúčastnila aj v uplynulých rokoch.

„Cieľom (spoločných cvičení) je prehĺbenie praktickej a priateľskej spolupráce zúčastnených krajín, zvýšenie úrovne strategickej spolupráce a posilnenie schopnosti reagovať na rôzne bezpečnostné hrozby,“ uviedlo vo vyhlásení čínske ministerstvo obrany.)

X X X

Vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj v stredu pripustil, že ruské vojská „pokračujú v postupe po celej frontovej línii“ v Donbase, avšak Ukrajinci majú podľa neho situáciu pod kontrolou.

 X X X

Najmenej dvoch mŕtvych a sedem zranených civilistov si počas uplynulých 24 hodín vyžiadalo ruské ostreľovanie Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, kde sa teraz vedú najtvrdšie boje, uviedli tlačové agentúry s odvolaním sa na tamojšieho gubernátora Pavla Kyrylenka.

Ruský bombardér Tu-22M3 v noci na dnes vypustil strely Ch-22 na Odeskú oblasť na juhu Ukrajiny. Podľa oblastných úradov strely zasiahli rekreačné zariadenia a okolité domy a zranili troch civilistov, uviedla agentúra Unian. Dodala, že podľa južného veliteľstva ukrajinských ozbrojených síl sú zranení štyria. Moskva tvrdí, že strely zasiahli vojenskú základňu.

Najmenej päť rakiet odpálili ruské jednotky ráno z Belgorodu na Charkovskú oblasť, ktorej gubernátor hlási jedného zraneného. Rusi v noci na dnes použili aj rakety S-300, pôvodne určené na protivzdušnú obranu, na ostreľovanie Mykolajiva na juhu krajiny. Zasiahli civilné objekty, vrátane miestnej univerzity a jedného z komunálnych podnikov, uviedol na svojom webe list Ukrajinská pravda. Dodal, že podľa predbežných údajov nikto nebol zabitý ani zranený. (čtk)

X X X

Na severe anektovaného ukrajinského polostrova Krym pri meste Džankoj po 24 hodinách ustali výbuchy munície vo vojenskom sklade, uviedli ruské médiá s odvolaním sa na miestne úrady. Ruské médiá v utorok hlásili tiež poškodenie železnice a transformátorovej stanice pri meste Džankoj a explózie a dym stúpajúci z leteckej základne Hvardijske (rus. Gvardejskoje) pri Simferopole v centrálnej časti polostrova.

Džankoj a Hvardijske sú sídlom dvoch najdôležitejších ruských vojenských letísk na Kryme. Džankoj je tiež kľúčovým cestným a železničným uzlom, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri zásobovaní ruských operácií na juhu Ukrajiny, upozornilo britské ministerstvo obrany. „Príčina týchto incidentov a rozsah škôd zatiaľ nie sú jasné, ale ruskí velitelia sa budú veľmi pravdepodobne čoraz viac zaujímať o zjavné zhoršovanie bezpečnosti na Kryme, ktorý funguje ako tylová základňa pre okupáciu (časti Ukrajiny),“ dodalo.

Na výbuchy na Kryme upozornil tiež americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), podľa ktorého explózie „spôsobili významné škody ruským zásobám a v značnej miere narušili logistiku“, keď Džankoj slúžil ako železničný uzol pre prísun posíl a zariadení do okupovanej časti Záporožskej oblasti. ISW pripomenul, že zasiahnuté miesta na Kryme sú ďaleko za doletom zbraní, ktoré Spojené štáty poskytli Ukrajine. ISW tiež poukázal na neúspešné útoky ruských síl na pomedzí Doneckej a Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny a v Chersonskej oblasti na juhu krajiny. (čtk)

X X X

Ruské vojská sa snažia útočiť na viacerých miestach naraz, v smere na Charkov a Slovjansk a pri Donecku v Donbase na východe krajiny, ako aj v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny, uviedol ukrajinský generálny štáb v pravidelnom prehľade situácie na bojisku v 175. deň vojny.

Miestne boje podľa ukrajinského velenia pokračujú, ruské sily tiež na diaľku pokladajú ďalšie mínové polia. Generálny štáb hlási tiež ďalších 200 strát na strane nepriateľských vojakov za uplynulý deň, celkové straty Ruska tak presiahli 44 000 vojakov. Tieto tvrdenia nemožno vo vojnových podmienkach overiť z nezávislých zdrojov.(čtk)

X X X

Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v utorok takmer 3 100 osôb. Z toho bolo 797 mužov, 1 726 žien a 564 detí. O dočasné útočisko požiadalo 188 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi v utorok takmer 3 500 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 22 policajtov, 16 hasičov, 76 colníkov, 84 vojakov, 48 dobrovoľníkov a 25 zamestnancov migračného úradu.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku vojnového konfliktu na Ukrajine prekročilo takmer 706-tisíc osôb, udelených bolo takmer 90-tisíc dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali viac ako 466-tisíc osôb. (sita)

X X X

Dočasnú odbornú stáž na Slovensku vykonáva dokopy 101 zdravotníkov z Ukrajiny. Z toho ich po vypuknutí vojny v krajine pribudlo 98, potvrdil komunikačný odbor rezortu zdravotníctva. 52 stážistov, ktorí na Slovensku začali pôsobiť po začatí vojny, má uznané doklady o vzdelaní v povolaní lekár, 37 zase v povolaní zubný lekár a deväť osôb v povolaní praktická sestra – asistent.

Stážistov, ktorí majú uznané doklady o vzdelaní v inom zdravotníckom povolaní, do dnešného dňa rezort zdravotníctva neeviduje. Celkovo na Slovensku vykonáva dočasnú odbornú stáž 115 zdravotníkov.

Dočasnou odbornou stážou sa rozumie výkon odborných pracovných činností stážistom. Stážistom je občan členského štátu alebo tretieho štátu, ktorý má uznaný doklad o vzdelaní a vykonáva odborné pracovné činnosti. (tasr)

X X X

Ukrajinskí technici pracujú v Záporožskej jadrovej elektrárni pod hlavňami ruských zbraní a čelia obrovskému tlaku, ale zostávajú, aby zabezpečili, že nenastane katastrofa podobná havárii v Černobyle.

Agentúre Reuters to povedal jeden z pracovníkov najväčšej atómovej elektrárne v Európe, ktorú od marca okupuje ruské vojsko a v poslednom čase zažila ostreľovanie, z ktorého sa navzájom obviňujú Moskva a Kyjev.

   X X X

Ukrajinská štátna spoločnosť na výrobu jadrovej energie Enerhoatom obvinila hackerov v Rusku zo silného kybernetického útoku na jej webstránku, ktorý ju postihol v utorok na tri hodiny. Útok však podľa nej výrazne neovplyvnil činnosť stránky, informuje televízia CNN. Enerhoatom na svojom konte na sociálnej sieti Facebook uviedol, že to bol najsilnejší útok na webstránku od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu. Obvinil z neho ruskú skupinu Ľudová kyberarmáda, ktorá podľa neho využila 7,25 milióna botov na simulovanie miliónov zobrazení hlavnej stránky spoločnosti. (sita)

X X X

 V sýrskom prístave Tartús v utorok zakotvila loď s obilím, ktorá ako vôbec prvá vyplávala začiatkom augusta z Ukrajiny v súlade s dohodou o obnovení námorného vývozu obilia z tamojších čiernomorských prístavov. Loď menom Razoni plaviaca sa pod vlajkou Sierry Leone vyplávala z ukrajinského prístavu Odesa 1. augusta. Náklad však nevyložila v Libanone, ako bolo pôvodne plánované. Cieľ jej plavby v posledných dňoch nebol jasný, píše Reuters.

Satelitné zábery americkej spoločnosti Planet Labs zachytili toto plavidlo v utorok ráno v prístave Tartús na pobreží Stredozemného mora v Sýrii. Zdroje z prostredia lodnej prepravy pre Reuters potvrdili, že loď tam zakotvila a vykladá aspoň časť svojho nákladu.

Náklad 26 000 ton kukurice bol pôvodne určený pre Libanon, ktorý čelí hospodárskej kríze a približne polovica obyvateľov tejto krajiny je ohrozená potravinovou krízou. Pôvodný nákupca však zásielku odmietol pre údajnú kvalitu. Loď následne zamierila do Turecka, kde 11. augusta zakotvila a vyložila časť nákladu, píše Reuters. (tasr)

X X X

Ak by Kyjev vopred varoval ukrajinských občanov pred možnosťou ruskej invázie, rozšírila by sa na Ukrajine panika a Rusko by krajinu ovládlo v priebehu niekoľkých dní, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore s denníkom The Washington Post. Medzinárodní partneri podľa neho síce Ukrajinu s predstihom upozorňovali na potenciálny ruský vpád, konkrétne údaje ale neposkytli.

„Ak by sme to zverejnili… dostali by nás za tri dni,“ povedal Zelenskyj. Ukrajinské vedenie malo podľa neho pocit, že nie je dobré vyvolávať paniku, ktorá by viedla k úteku ľudí zo krajiny.

„Keď sa začala invázia, boli sme takí silní, ako len to išlo. Niektorí ľudia odišli, ale väčšina zostala, bojovala za svoj domov, „zdôraznil ukrajinský líder.

Zelenskyj na otázku, či osobne vedel o chystanej plnohodnotnej invázii na Ukrajinu, odpovedal, že nikto netušil, ako presne bude vojna vyzerať. „Ako by tomu niekto mohol uveriť? Že budú (ruskí vojaci) mučiť ľudí a že to je ich cieľ? Nikto neveril, že to bude také, a nikto to nevedel,“ uviedol.

Keď sa podľa neho Kyjev pýtal zahraničných partnerov na detaily ich varovania, napríklad odkiaľ bude invázia vedená a koľko vojakov sa jej bude zúčastňovať, nedostal viac informácií, ako už mal. Zelenskyj tiež kritizoval, že Ukrajina síce dostala varovanie, ale nie zbrane, aby sa na ruský vpád pripravila.

X X X

Dostali pokutu pre medveďa. Ľahko by sa dostal k odpadom

Jedným z hlavných dôvodov, prečo medveď stratí plachosť, je ľahko dostupná potrava pri ľudských obydliach. Ak ho chceme od vyberania košov odučiť, musíme ich pred ním zabezpečiť.

Hoci vyhláška k zákonu o odpadoch menuje 360 obcí, ktoré odpad pred šelmou musia zabezpečovať, inšpekcia životného prostredia začala s vymáhaním tejto povinnosti až po zmene vo vedení.

Za posledné dva roky urobili inšpektori bezmála 50 kontrol a udelili pokuty za viac ako 40-tisíc eur. Rozpis, o ktoré obce ide, nájdete v tabuľke.

Inšpektori životného prostredia aj štátni ochranári však tvrdia, že zabezpečenie odpadu pred medveďom sa na Slovensku zlepšuje. Narážajú však na ďalší problém. Šelma už hľadá potravu aj v žltých kontajneroch na plasty, na ktoré zákon o odpadoch nemyslí a zabezpečené pred prístupom medveďa nemusia byť.

Ako sa zrodí problémový jedinec

Odpad je jedným z najväčších lákadiel medveďa. Ak sa k nemu naučí schádzať, neprirodzená potrava mu skôr či neskôr nezvratne zmení správanie. Vidíme to vo viacerých oblastiach Slovenska.

Hrozbu, ktorú takýto jedinec predstavuje pre bežných obyvateľov, potom rieši Zásahový tím pre medveďa hnedého. Dlhodobé zanedbávanie povinnosti chrániť odpad pred medveďom však často končí už len jeho usmrtením. To však nevylučuje, že k nezabezpečeným odpadom nepríde aj ďalší, zákonom chránený medveď. Dostupný odpad tak neustále láka a zamestnáva zásahový tím.

Zabezpečenie kontajnerov pritom funguje. Po minulé roky hlásili opakujúce sa návštevy medvedice napríklad aj chatári a obyvatelia z Jasenskej doliny pri Martine. Podľa zásahového tímu bol dôvodom najmä deravý veľkokapacitný kontajner, kde sa medvedica ľahko dostávala k zvyškom potravy.

Medvedicu, ktorá stratila plachosť, síce museli vlani usmrtiť, tohto roku však vymenili starý kontajner za nový. Keďže je odolný aj voči medveďom, šelma už nemá dôvod k nemu chodiť. Téme sme sa venovali v tejto reportáži.

Prečo je plastový odpad problémom

Ukazuje sa, že medveďa už neláka len komunálny odpad či bioodpad z kuchýň, ale aj žltý plastový odpad. V obaloch od jogurtových kelímkov, salám či nátierok, ktoré vyhadzujeme do žltého kontajnera, často ostávajú nedojedené zvyšky potravy. To, že takéto žlté kontajnery lákajú medvede, potvrdzuje zásahový tím aj Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP).

„Pri kontrolách sa opakovane preukazuje, že zdrojom problémov so zvýšeným výskytom medveďa hnedého v obciach okrem zmesového komunálneho odpadu (v čiernych nádobách) a bioodpadu (v hnedých nádobách), ktorý musí byť podľa zákona zabezpečený, je aj plastový a kovový triedený odpad (v žltých a červených nádobách). Týmto dvom zložkám komunálneho odpadu sa v tejto súvislosti doteraz nevenovala adekvátna pozornosť,“ konštatuje hovorkyňa SIŽP Tamara Lesná.

Vysoko rizikové sú najmä pre nedojedené zvyšky aromatických potravín, či nápojov. „Tieto nádoby navyše nebývajú zabezpečené pred prístupom akýchkoľvek živočíchov, teda ani pred prístupom medveďa hnedého,“ dodala Lesná.Riešením sú takzvané staničky

„Jeden z najvhodnejších spôsobov ako zabezpečiť prístup medveďa hnedého ku kontajneru je vybudovanie kontajnerového stojiska, tzv. staničky. Odporúčame do takéhoto stojiska umiestniť aj žlté kontajnery,“ uvádza hovorkyňa Štátnej ochrany prírody Kristína Bocková.

Ako príklady vhodného zabezpečenia uvádza napríklad časti mesta Vysoké Tatry a vybrané lokality v rámci Demänovskej a Jánskej doliny. Zároveň dodáva, že situácia so zabezpečením odpadu sa na Slovensku zlepšuje.

Práve vo Vysokých Tatrách a podtatranských obciach, ktoré dnes štátni ochranári dávajú za vzor, inšpektori najskôr zvýšili počty kontrol a porušovateľov zákona prísnejšie postihovali. Výsledkom je napríklad pokuta pre mesto Vysoké Tatry vo výške 10-tisíc eur. K zníženiu počtu hlásení rizikových stretov medveďov s ľuďmi došlo po necelých dvoch rokoch od sprísnených opatrení.

 Propagácia zodpovedného triedenia odpadu

Podľa riaditeľa inšpekcie Jána Jenča je však veľmi dôležité, aby orgán ochrany prírody nielen kontroloval a udeľoval sankcie, ale pôsobil aj preventívne. V júli minulého roka preto vyzval organizácie zodpovednosti výrobcov v lokalitách s výskytom medveďa, aby obyvateľov informovali o potrebe dôslednejšieho triedenia odpadu.

Príkladom je spolupráca organizácie zodpovednosti výrobcov Natur-pack a zásahového tímu, ktorí pripravili niekoľko videí o zodpovednom triedení odpadu, ktorým môžeme zmierniť problém s medveďmi.

V septembri minulého roka sa do spolupráce zapojila aj druhá najväčšia organizácia zodpovednosti výrobcov Envi-pack. „Vznikol graficky atraktívny informačný systém, ktorý spoločnosť umiestňuje priamo na kontajnerové stojiská. Prvá séria informačných plagátov, ktoré občanom ozrejmujú, ako predchádzať záujmu medveďa o odpad, bola umiestnená v obci Demänovská Dolina. Táto obec je všeobecne veľmi dobrým príkladom uvedomelého zabezpečenia kontajnerových stojísk pred prístupom medveďa hnedého, dlhodobo má zabezpečený aj plastový a kovový odpad a odpad zo skla,“ uviedol Jenčo.

Neskôr sa pripojila aj obec Rejdová a 1.východoslovenská OZV, s.r.o. s adresnou kampaňou informačných letákov doručovaných priamo do schránok obyvateľov.

Pomoc od ministerstva

Obce, ktoré sa nachádzajú na území s výskytom medveďa môžu od ministerstva životného prostredia získať financie na zabezpečenie stojísk s odpadom, ale aj na nákup fotopascí alebo techniky určenej na školenia. Rovnako môžu získať financie na vybavenie priamo pre obyvateľov – najmä spreje proti medveďom a nástroje na plašenie medveďa zvukom či svetlom.

Obce môžu využiť aj aktuálne spustenú podporu cez Environmentálny fond. Podpora nesie názov Realizácia preventívnych opatrení proti vzniku škôd spôsobených medveďom hnedým je zameraná na nákup a budovanie kontajnerových stojísk na komunálny odpad, odolných proti medveďom v obciach či mestách, na nákup špeciálnych uzamykateľných kontajnerov alebo na nákup kontajnerov, ktoré musia byť vhodne zabezpečené. Rovnako je možné cez túto podporu získať financie na nákup elektrických ohradníkov či iných foriem ohradenia alebo konštrukcií.

V minulosti envirofond poskytol dotáciu pre obec Podkonice na štyri kontajnerové stojiská zabezpečené pred medveďom hnedým v hodnote 60 000 eur. Mesto Vysoké Tatry zabezpečilo vďaka dotácii 1 240 000 eur z envirofondu 57 kontajnerových stojísk a obec Štrba zabezpečila 12 kontajnerových stojísk za poskytnutú dotáciu 200 000 eur.

V roku 2021 bola podporená obce Poniky sumou 63 706 eur a vybudovali 8 zabezpečených miest pre kontajnery. Obec Belá-Dulice za sumu 8 907 eur zabezpečila 2 veľkokapacitné kontajnery a 6 uzamykateľných kontajnerov na komunálny odpad, aktuality.sk

X X X

Sucho ovplyvňuje významné európske rieky. Ich nízka hladina komplikuje dopravu, odhalila tiež nevybuchnutú bombu

Výrazné obdobie sucha zažíva takmer polovica európskeho kontinentu – v západnej, strednej a južnej Európe sa takmer dva mesiace nevyskytli žiadne výrazné zrážky a meteorológovia predpovedajú, že zlepšenie tak skoro nepríde.

V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.

Podľa Andreu Toretiho, vedúceho výskumníka z Európskeho observatória sucha, by mohlo ísť o najhoršie sucho za posledných 500 rokov. „Tohtoročné udalosti sme ešte úplne neanalyzovali, pretože stále prebiehajú. Za posledných 500 rokov neboli žiadne iné udalosti podobné suchu v roku 2018. Myslím si však, že tento rok je ešte horší,“ uviedol vedec pre The Guardian.

Podmienky sa podľa neho nezlepšia ani v blízkej budúcnosti – v nasledujúcich troch mesiacoch odborníci očakávajú stále veľmi vysoké riziko suchých podmienok v západnej a strednej Európe.

Sucho výrazne ovplyvňuje aj mnohé veľké európske toky. Napríklad Rýn sa stáva nepriechodným pre lodnú dopravu, francúzska Loira sa dá miestami prejsť aj pešo a taliansky Pád je o dva metre nižší ako zvyčajne.

Odborníci tento jav pripisujú klimatickým zmenám, nedostatočným zásobám vody v dôsledku nezvyčajne suchej zimy a jari, po ktorých nasledovali rekordné letné teploty a opakované vlny horúčav.

Problémy s dopravou na Rýne

Veľké európske rieky sú nielen dôležitými ekosystémami, ale aj ekonomickými cestami – ich vysychanie tak má ničivé účinky nielen na vodné druhy, ale aj na obchod, nákladnú dopravu a priemysel.

Kritická situácia je na rieke Rýn, ktorá patrí k najfrekventovanejším a najdôležitejším vodným cestám v Európe. Jej hladina klesla v pondelok na 35 centimetrov, pričom v najbližších dňoch sa očakáva jej ďalší pokles.

V takýchto podmienkach sa môžu plaviť len malé alebo špeciálne navrhnuté lode. Keďže nízka hladina znamená obmedzenia pre nákladné lode prevážajúce suroviny a tovar a odvetvia závislé od vnútrozemskej lodnej dopravy, súčasná situácia môže výrazne poškodiť nemecký priemysel a ekonomiku.

V meste Kaub a jeho okolí už bolo nútených prerušiť prevádzku niekoľko trajektových liniek. V meste Bingen sú odkryté veľké pásy koryta a vybielené kamene, po ktorých chodia ľudia a fotografujú si stav rieky. Kanálom vody, ktorý zostal, sa plaví len niekoľko komerčných lodí.

V období, keď sa krajina pripravuje na zimu, pokles hladiny rieky môže spôsobiť problémy aj v energetike. Kvôli obmedzeným dodávkam plynu z Ruska totiž Nemecko postupne obnovuje chod odstavených uhoľných elektrární. Frekvencia lodí, ktoré prevážajú uhlie na Rýne, sa kvôli tomu v uplynulom období zvýšila. Ak by vsak prišlo ku kolapsu dopravy na rieke, môže byť ohrozená prevádzka niektorých uhoľných elektrární.

Navyše, viaceré lode môžu byť naložené len na zlomok svojej kapacity, čo spôsobuje nárast cien dopravy. Napríklad plavidlá, ktoré prevážajú uhlie pre elektrárne a ďalšie dôležité suroviny pre priemyselné giganty, fungujú na približne 25 % kapacity, aby znížili ponor, čím sa náklady na prepravu zvýšili až päťnásobne.

 Je pravdepodobné, že horný Rýn bude pre dopravu úplne uzavretý. „Nízku vodu zažívame každý rok, ale nebýva to takéto extrémne,“ uviedla pre BBC Martina Becker z prepravnej spoločnosti HGK Shipping. Júl a august sú podľa nej obvykle vlhké mesiace s mnohými zrážkami a dostatočnou hladinou vody, nízka voda sa vyskytuje zvyčajne v októbri.

Nemecký minister dopravy Volker Wissing v pondelok varoval, že problém nízkej hladiny vody pre nemeckú vnútrozemskú lodnú dopravu sa bude v budúcnosti pravdepodobne ešte zhoršovať.

„Z dlhodobého hľadiska musíme byť pripravení na extrémne nízke hladiny vody v dôsledku klimatických zmien,“ povedal s tým, že obzvlášť potrebné je prehĺbenie plavebných dráh v Rýne a Dunaji.

 Nízka hladina Pádu odhalila bombu

Severný región Talianska zažíva najhoršie suchá za posledných 70 rokov, čo sa odráža aj na najdlhšej talianskej rieke Pád. Jej prietok klesol na jednu desatinu svojej obvyklej rýchlosti a hladina vody je 2 metre pod normálom, informuje Euronews. Z niektorých jej prítokov už voda úplne zmizla. Rieka pritom zabezpečuje zavlažovanie pre takmer tretinu talianskej poľnohospodárskej produkcie a budúcnosť úrody, najmä kukurice a ryže, je tak neistá.

V čase sucha sa z riek vynárajú aj viaceré pozoruhodnosti, najčastejšie plavidlá, ktoré sa potopili pred desiatkami rokov. Na rieke Rýn sa objavil napríklad starý kamenný most, ktorý vedie na malý ostrov, koncom júla zasa ustupujúca voda Pádu odhalila neďaleko mesta Mantova 450-kilogramovú bombu z druhej svetovej vojny.

Podľa talianskej armády bola nevybuchnutá bomba zneškodnená, prenesená a začiatkom augusta odpálená na bezpečnom mieste riadeným výbuchom.

 Na viacerých miestach riek Rýn a Labe sa zasa počas sucha odhalili tzv. Hungersteine, alebo kamene hladu, na ktoré ľudia ryjú čísla rokov, keď sú odkryté v dôsledku veľkého sucha. Teraz ich možno vidieť opäť a je pravdepodobné, že v budúcnosti budú ľuďom na očiach stále častejšie.

Ľudia sa ne spoliehali po stáročia – odhalené kamene naznačovali zlú úrodu a obdobie hladu. Na jednom z kameňom bolo v roku 1904 vyryté: „Keď ma uvidíš, zaplač.“

Prechádzky po vyschnutých častiach Loiry

Najhorším zaznamenaným suchom trpí aj Francúzsko. V takmer celej krajine platí určitá úroveň obmedzení týkajúcich sa vody a v mnohých obciach je voda z vodovodu na prídel alebo dokonca úplne odstavená kvôli vyčerpaniu zásob.

Sucho spojené s klimatickou krízou a zosilnené nezvyčajne horúcim letom spôsobilo vysychanie nielen podzemných zásob vody, ale zasiahnuté sú aj viaceré rieky v krajine, vrátane Dordogne či Loiry. Najdlhšia francúzska rieka, pozdĺž ktorej sa nachádza viacero známych zámkov, nikdy netiekla tak pomaly. Niektoré jej časti prakticky úplne vyschli a dá sa prejsť pešo z jedného brehu na druhý.

 V krajine vyschlo aj viacero jazier, ako napr. Lac des Brenets, ktoré je súčasťou rieky Doubs. Mnohé jazerá patria k obľúbeným miestam na plávanie, no tento rok sú ich pláže prázdne, keďže sa nie je v čom kúpať.

Viaceré francúzske rieky sú využívané aj na chladenie jadrových elektrární, ktoré vyrábajú 70 % elektrickej energie v krajine, najviac v rámci EÚ. Elektrárne čerpajú vodu z riek na chladenie svojich reaktorov, niektoré potom vypúšťajú túto horúcu vodu naspäť priamo do riek.

Keď však rekordne nízke hladiny vody a vysoké teploty vzduchu vedú k prehriatiu rieky, je nutná ich regulácia. Minulý týždeň tak museli po nariadení energetickej spoločnosti EDF znížiť svoju produkciu jadrové elektrárne na brehoch Garonny a Rhôny kvôli príliš veľkému riziku zvýšenia teploty riek.

Vyschnutý prameň Temže

Najsuchší júl od roku 1935 zažilo aj Anglicko, čo spôsobilo vôbec prvé vyschnutie prameňa rieky Temža, ktorá preteká aj britským hlavným mestom. Prameň, tzv. Head of Thames, sa presunul zhruba 8 kilometrov nižšie po prúde od pôvodného východiskového bodu v grófstve Gloucestershire.

 Britská vláda v piatok oficiálne vyhlásila stav sucha v niektorých častiach Anglicka, v ktorých už niekoľko mesiacov zaznamenávajú rekordne nízku úroveň zrážok. Vláda vyzvala obyvateľov, aby v tomto mimoriadne suchom období dobre hospodárili s vodou, ktorú používajú. Po vyhlásení stavu sucha sa aktivujú krízové plány, ktorých súčasťou sú napríklad aj zákazy polievania hadicou.

 Situácia na Dunaji

Nízke hladiny vody zaznamenáva vo viacerých častiach Európy aj Dunaj. Hladina druhej najdlhšej rieky Európy klesla v uplynulých troch týždňoch o 1,5 metra aj v Budapešti. Na Margitinom ostrove či ostrove Óbuda sa tak odhalili viaceré úseky dna a vznikli pláže, po ktorých sa prechádzajú ľudia alebo sa na nich opaľujú.

V Srbsku, Rumunsku a Bulharsku musela byť prerušená nákladná doprava, kvôli čomu začali miestne úrady s bagrovaním piesku, aby prehĺbili vodnú cestu a udržali plavidlá v plynulom pohybe. Lodná doprava sa stretla s obmedzeniami aj v Nemecku či Maďarsku.

Znepokojujúca je aj stúpajúca teplota vody Dunaja. V Bavorsku dosiahla minulý týždeň 25 °C a v polovici augusta môže stúpnuť na 26,5 °C. Obsah kyslíka vody by v tomto prípade klesol pod šesť častíc na milión, čo je pre niektoré druhy, napríklad pstruhy, smrteľné.

Aj Slovenský vodohospodársky podnik eviduje vplyvom aktuálneho sucha nižší stav hladiny na Dunaji aj ostatných vodných tokoch. Ako však uviedla pre TASR vedúca kancelárie predsedu Dopravného úradu, Lucia Patznerová, plavba po Dunaji na Slovensku nebola pre nižší stav vodných tokov pozastavená, ani sa momentálne nad takýmto krokom neuvažuje.

Obmedzenia pre lodnú dopravu však súvisia s nutnosťou prispôsobenia ponoru plavidiel aktuálnemu vodnému stavu, nemôžu sa tiež vybočiť z vytýčenej plavebnej dráhy, ktorú udržuje správca vodného toku, teda Slovenský vodohospodársky podnik.

 V súvislosti s nízkou hladinou Dunaja nastáva podľa Dopravného úradu pri plavidlách a zostavách prepravujúcich tovary problém ekonomickej výhodnosti takejto dopravy. „Taktiež pri neodhadnutí a neprispôsobení ponoru plavidiel a zostáv vodného stavu nastáva riziko nasadenia, prípadne vzniku plavebnej nehody,“ poznamenala Patznerová.

Aktuálna hladina rieky v Bratislave je okolo 260 cm, od polovice júla klesla o približne 50 cm. Podľa Lotty Blaškovičovej, špecialistky pre hydrológiu SHMÚ, momentálne takáto hodnota nepredstavuje výnimočný stav. Hladina Dunaja v Bratislave sa však nachádza vo vzdutí vplyvom vodného diela Gabčíkovo.

Hladina Dunaja v Devíne už vodným dielom nie je ovplyvnená, preto bol zaznamenaný pokles jej vodného stavu o jeden meter, z 210 cm na 110 cm. V nedeľu, 14. augusta 2022, na Devíne uviazla na plytčine výletná loď Prešov, na odtiahnutie plavidla čakali desiatky pasažierov takmer hodinu.

 Podobne ako v Budapešti, aj v Bratislave boli v uplynulých týždňoch odhalené viaceré úseky dna Dunaja, ktoré sa stali častým cieľom prechádzok obyvateľov. Tieto odhalené úseky bývajú podľa Blaškovičovej ovplyvnené okrem hydrologickej situácie aj manipuláciou na vodnom diele Gabčíkovo.

Napríklad na prelome septembra a októbra v roku 2021 boli manipuláciou výrazne odhalené inak zaplavené miesta vodného diela.

„Súčasný stav hladiny Dunaja je ovplyvnený hydrologickou situáciou. Výška hladiny alebo vodný stav je závislý aj od dlhodobého vývoja vodomerného priečneho profilu, kedy sa koryto rieky prehlbuje alebo zanáša. Preto je pri hodnotení sucha smerodajným údajom skôr prietok ako vodný stav. Hladina Dunaja v Bratislave je od začiatku 90. rokov vzdúvaná vodným dielom Gabčíkovo, preto sa vyčíslovanie prietokov na základe monitorovaného vodného stavu prenieslo zo stanice Bratislava na stanicu Bratislava Devín. Vývoj poklesu hladiny v Bratislave je miernejší ako na Devíne, ktorý nie je ovplyvnený vodným dielom,“ vysvetľuje odborníčka pre Aktuality.sk.

 Pri súčasnom vodnom stave 106 cm dňa 15. augusta 2022 o 8:00 ráno na stanici Bratislava Devín bol prietok 913 m3/s. Tento prietok odpovedá tzv. 355-dennému prietoku. Aj keď je to prietok spadajúci do oblasti malej vodnosti, nejde podľa Blaškovičovej o historické minimá.

„Napríklad v roku 2018, kedy Dunaj dosiahol významné minimum, bol 22. októbra na vodomernej stanici Bratislava Devín zaznamenaný priemerný denný prietok 709 m3/s pri vodnom stave 63 cm. V ten deň išlo o 14. najmenší priemerný denný prietok v histórii meraní Dunaja v Bratislave od roku 1901. Najvýznamnejšie minimálne prietoky boli v rokoch 1909 – 580 m3/s, 1949 – 582 m3/s, 1947 – 603 m3/s, 1954 – 610 m3/s alebo v roku 1964 – 663 m3/s. Od sprevádzkovania vodného diela Gabčíkovo v roku 1992 bolo najvýznamnejšie minimum dosiahnuté práve v roku 2018,“ dodáva špecialistka pre hydrológiu.

V krátkodobom merítku zaznamenáva slovenský úsek Dunaja podľa Blaškovičovej obvyklé letné hodnoty: „Je však pravda, že v júli boli priemerné mesačné hodnoty aj na Dunaji v rozmedzí 40 – 60 % dlhodobých priemerných hodnôt, čo je výrazne podnormálna mesačná vodnosť a v tomto rozmedzí je aj doterajší priemer za august. Dopad na to ale nemajú aktuálne podmienky odtoku na Slovensku, ale vývoj situácie v Nemecku a Rakúsku.“

Ako dodáva, ďalší pokles alebo nárast hladiny Dunaja na Slovensku závisí výlučne od meteorologickej situácie v spomínaných krajinách. V prípade nedostatku zrážok môže pretrvávať postupné klesanie prietokov, v prípade plošných výrazných viacdenných zrážok zasa k ich nárastu.

Podľa vyjadrenia Odboru predpovede a výstrahy SHMÚ je na základe predpovede zrážok na území Nemecka a Rakúska modelová predpoveď na výrazný nárast hladiny Dunaja od soboty, 20. augusta 2022, aktuality.sk

X X X

Túžba po európskych zápasoch. Nikolas Špalek opustil Taliansko a vrhol sa do srbských futbalových vôd

 Podstúpil veľkú zmenu, ktorá však už bola podľa jeho slov nevyhnutná. Slovenský krídelník Nikolas Špalek po vyše štyri a pol roku opustil Taliansko. Celý tento čas strávil 25-ročný rýchlonohý futbalista v Brescii Calcio. V jednom ročníku si s ňou vyskúšal aj najvyššiu súťaž pod Apeninami Serie A, v ktorej nazbieral 25 štartov.

Tri a pol sezóny hral s bývalým klubom Mareka Hamšíka v Serii B, kde pridal 78 stretnutí. Ďalšie súťažné zápasy mu už budú pribúdať na konte v Srbsku, keďže pred niekoľkými dňami sa na dva roky upísal klubu TSC Baška Topola. O tom, prečo sa tak udialo, porozprával 25-ročný bývalý hráč troch slovenských tímov Nitry, Trnavy a Žiliny pre denník Šport.

SLOVENSKÝ KRÍDELNÍK NIKOLAS ŠPALEK PO TAKMER PIATICH ROKOCH OPUSTIL TALIANSKO A VRHOL SA DO SRBSKÝCH FUTBALOVÝCH VÔD

X V Brescii ste sa rozhodli nepodpísať zmluvu na ďalšie obdobie. Stal sa z vás voľný hráč. Prečo ste sa po predchádzajúcej sezóne takto rozhodli?

„Už som viac nechcel pôsobiť v Taliansku. A to konkrétne z jedného dôvodu, chcel by som hrávať európske súťaže. Z druhej ligy je to nemožné a v prvej by som musel byť súčasť mužstiev z elitnej šestky, aby sa mi to podarilo. Rozhodol som sa teda pre zmenu.“

X Rodilo sa toto rozhodnutie ťažko vzhľadom na to, že od januára 2018 ste pôsobili

V Taliansku, a to dokonca stále v jednom tíme?

„Počas posledného roka som bol rozhodnutý už na sto percent, že chcem odísť. Samozrejme, že Taliansko mi chýba. Mal som tam skvelý život, s klubom sme dosiahli aj určité úspechy. Nastal však čas otvoriť novú kapitolu.“

X Čo dominuje v tej práve skončenej s názvom Brescia Calcio? Je to vaša jediná sezóna medzi talianskou elitou (2019/20)?

„Určite áno. Ale tiež sezóna predtým, keď sme postúpili z druhej ligy do prvej. Vtedy sme vyhrávali jeden duel za druhým a na to sa krásne spomína.“

X Keby ste mali vybrať jeden moment, čo vám najviac utkvelo v pamäti?

„Pre mňa bol úplne najkrajší okamih, keď som nastúpil v základnej zostave Brescie na ihrisku AC Miláno. Bolo to na začiatku sezóny, po našom postupe. Štadión San Siro bol plný a hoci sme napokon prehrali, bolo to krásne divadlo.“

X Obráťme list a presuňme sa do Srbska. Ako ste sa dostali práve do tejto krajiny?

„Klub TSC Bačka Topola kontaktoval môjho manažéra s ponukou. Najskôr som otáľal, pretože som mal na stole aj iné možnosti. Potreboval som si ich všetky zhrnúť a vyhodnotiť, čo je najlepšie pre moju kariéru. Napokon som sa rozhodol pre srbský tím.“

Aké boli ďalšie možnosti?

„V hre bolo jedno austrálske mužstvo, plus jeden klub z Poľska a Grécka. V oboch prípadoch to však boli tímy zo stredu tabuľky, bez výraznejších ambícií bojovať o pohárové miestenky.“

X Presne na to sme sa chceli opýtať v súvislosti s TSC, ktorý skončil v minulej sezóne na šiestej priečke. Na úvod rozhovoru ste sa totiž zmienili, že z Talianska odchádzate preto, aby ste si mohli zahrať v pohárovej Európe…

„V klube by chceli byť do tretieho miesta. Verím, že sa to podarí. Skvelé je, že v tejto sezóne je v Srbsku v hre až päť miesteniek do európskych pohárov. Šampión a druhý tím pôjdu do Ligy majstrov, tretí tím bude hrať v Európskej lige a štvrté a piate mužstvo sa dostanú do Konferenčnej ligy. Samozrejme, v prípade, že pohár vyhrá jeden z klubov na prvom až piatom mieste.“

X Odkedy ste v Srbsku a kedy by ste mohli absolvovať debut?

„Prišiel som minulý týždeň v stredu. Vo štvrtok som absolvoval lekársku prehliadku a v piatok som podpisoval zmluvu. Odvtedy trénujem s mužstvom. Prvý raz by som mohol hrať v nedeľu v domácom súboji s tímom Mladost Nový Sad.“

X Zháňali ste si pred príchodom do Srbska k dispozícii veľa informácií o klube, meste či lige?

„Chcel som predovšetkým vedieť, ako mužstvo dopadlo v posledných dvoch – troch sezónach. Raz obsadilo šieste, raz piate a raz štvrté miesto. Rozhodne je to tím, ktorý bude bojovať o Európu, hoci srbská liga je veľmi vyrovnaná. Celkovo to vnímam ako super príležitosť.“

X V kádri je okrem domácich hráčov a vás už len jeden Chorvát a jeden legionár zo Severného Macedónska. Stihli ste sa už v novej šatni zorientovať??

„Bez ohľadu na národnosti je vždy náročné, keď sa ocitnete v novom kolektíve. Všetko je pre vás iné, potrebujete povybavovať mnoho vecí. Našťastie, srbská mentalita aj jazyk sú nám Slovákom blízke. Keď sa medzi sebou rozprávajú, dokážem zachytiť a pochopiť slovíčka. Z toho si potom viem poskladať, o čom sa zhovárajú. Navyše, dá sa tu dohovoriť aj po anglicky.“

X Na trénerskej stoličke sedí Srb Žarko Lazetič. Stihli ste sa už dôvernejšie porozprávať aj s ním? Vníma vás ako hráča do základnej zostavy?

„Určite áno. Potreboval niekoho na moju pozíciu, nemal ju pokrytú. Samozrejme, všetko bude záležať na mne. Myslím si, že keď budem dobre hrávať, nebudem mať žiaden problém. Tréner využíva viac herných systémov, či už 4—4-2 alebo 4-4-3. Bez ohľadu na zmeny, so mnou počíta na ľavé krídlo.

Dôležité bude, aby sa darilo mužstvu, ale verím, že to pôjde aj mne osobne. Dúfam, že prispejem gólmi či asistenciami. Toto pôsobisko beriem ako odrazový mostík. Verím, že tu pobudnem jednu sezónu, v ktorej sa ukážem v pozitívnom svetle a potom sa posuniem ešte niekam o úroveň vyššie.“

X Bačka Topola zaznamenala pomerne dobrý štart do ligy. Z úvodných kôl prehrala jediný raz, má skóre 7:2. Ako to hodnotíte vy?

„Mužstvo trpí najmä v útočnej fáze. Okrem toho, že dva zápasy vyhralo, v zostávajúcich kolách sa zrodili tri bezgólové remízy a jedna prehra 0:1. Z tohto pohľadu si myslím, že určite budem vedieť mužstvu pomôcť. Vzadu je to veľmi dobré, tam to funguje podľa predstáv. Ak začneme dávať viac gólov, bude to super.“

KEĎ BUDÚ GÓLY, BUDE ŠANCA

Nikolas Špalek má na konte v slovenskej reprezentácii zatiaľ dva zápasy, počas ktorých bol na lavičke náhradníkov. Na prvý štart v najcennejšom drese stále čaká. Nemal by k nemu predsa len bližšie zo Serie B ako zo Srbska? „Hral som aj Seriu A a nebol som v nominácii. Nezáleží na tom, kde hráč pôsobí, ale či sa mu individuálne darí alebo nie. Keď budem v Srbsku dávať góly a tréner – hoci netuším, kto ním bude – to bude vidieť, mám šancu,“ zamyslel sa Nikolas Špalek.

Po odvolanom Štefanovi Tarkovičovi by mal na reprezentačnú lavičku zasadnúť Talian Francesco Calzona. V prípade Špaleka by tým odpadla rečová bariéra, keďže pod Apeninami pôsobil takmer päť rokov. Hráč to však vidí inak… „Vo futbale nezáleží na tom, ako rozprávate, ale ako hráte na ihrisku. Ak to bude on, až po nejakom čase sa dozvieme, či je to dobrá voľba. Šancu si určite zaslúži. Verím, že mužstvo sa pod jeho vedením nakopne a prídu dobré výsledky,“ dodal „Špalo“, ako ho prezývajú priatelia.

NAPOSLEDY JIRKA

Zatiaľ posledný Slovák, ktorý pôsobil v najvyššej srbskej súťaži, bol iný krídelník Erik Jirka. Trnavský odchovanec prestúpil v januári 2019 zo Spartaka do Crvenej zvezdy Belehrad. Z tohto najslávnejšieho srbského klubu potom hosťoval v konkurenčnom tíme Radnički Niš. CZ ho neskôr požičala aj poľskému Górniku Zabrze a španielskemu Mirandesu. V júli 2021 prestúpil z Belehradu do iného španielskeho klubu Real Oviedo.

Za Crvenu zvezdu odohral Erik Jirka dohromady len šesť ligových zápasov, ďalších šestnásť pridal za spomenutý Niš. Momentálne je už hráč úradujúceho českého majstra Viktorie Plzeň. Dodajme, že v ére samostatnosti hral v Srbsku aj Maroš Klimpl, ktorý na sklonku kariéry – na začiatku predchádzajúceho desaťročia – pôsobil v FK Sloboda Sevojno (momentálne Sloboda Užice), aktuality.sk

X X X

S Maďarmi a veľkými plánmi. FC Košice vstáva z popola

Košice sa nezmazateľne zapísali do novodobej histórie slovenského futbalu. Východoslovenskými železiarňami štedro dotovaný 1. FC Košice vybojoval po Slovane ako druhý klub majstrovský titul a dokázal ho aj obhájiť.

 Vrcholom jeho existencie bol však postup do skupinovej fázy Ligy majstrov v sezóne 1997/98. Ani prehry s Manchestrom United, Juventusom Turín a Feyenoordom Rotterdam neznížili fakt, že išlo o historický úspech slovenského klubového futbalu.

Ale pod vplyvom politicko-ekonomickej situácie vypadol z prvej a potom aj z druhej ligy a zanikol.

Jeho nepriamym nasledovníkom sa stal MFK Košice, ktorý až do ročníka 2014/2015 účinkoval medzi elitou, no z futbalovej mapy ho taktiež odstránili finančné problémy. Odvtedy je metropola východu bez najvyššej súťaže a zmeniť sa to snaží FC Košice.

Klub vznikol na popud dvoch slovenských nadšencov a spojením TJ FK Vyšné Opátske a FK Košice-Barca, ku ktorým sa neskôr pripojili ďalší akcionári. Tým dodnes nie je osud klubu ľahostajní. Od sezóny 2019/2020 pôsobí A-tím v 2. lige. A tradície košického futbalu zachováva klubovými farbami aj maskotom – tigrom.

Veľké ambície s bohatým investorom

Koronavírus síce zabrzdil ambiciózny klub v rozlete, ale neutlmil ho. Začiatkom roka 2020 vstúpil do FC Košice maďarský investor – spoločnosť Borsodsport Invest Zrt.

„Naše akcionárske portfólio tvorí päť slovenských akcionárov a maďarský investor. Cez jeho slovenskú dcérsku spoločnosť Slovak Sport Devlopment s. r. o. sa v najbližšom období bude realizovať výstavba novej futbalovej akadémie v Košiciach,“ prezradil pre Pravdu riaditeľ FC Košice Adam Geri.

Práve on zastupuje záujmy zahraničného investora, bez pomoci ktorého by nemohol mať klub také ambiciózne plány. Do I. ligy chcel postúpiť už v nedávno skončenej sezóne, ale v tabuľke skončil až na 5. mieste.

 A keďže medzi elitu išli Podbrezová, Banská Bystrica aj Skalica, na postup mu napokon chýbali iba tri body. „Zo športového hľadiska nám sezóna jednoznačne nevyšla. Bola to obrovská škoda a veľmi nás to mrzelo,“ uviedol riaditeľ.

Pred touto bolo vedenie vo vyjadreniach opatrnejšie, ale medzi riadkami sa dá vytušiť, že nič iné ako postup si nepripúšťa. A k tomu im môže dopomôcť aj nová Košická futbalová aréna s kapacitou pre takmer 6-tisíc divákov.

V 2. kole novej sezóny do nej na východoslovenské derby s Tatranom Prešov prišlo 4011 fanúšikov – čiže návšteva, ktorú by mohli závidieť aj viaceré kluby z najvyššej súťaže.

„Záujem nás teší a zároveň zaväzuje. V aréne sídli vedenie klubu, pracovníci akadémie a naše A-mužstvo. Má tam celkové zázemie: časť na regeneráciu, posilňovňu, rozcvičovňu či šatňu,“ vysvetľuje Geri.

Cieľ číslo dva: Nová akadémia

Samotný postup však nie je jediným cieľom FC Košice v novej sezóne. Tým druhým, a možno ešte dôležitejším, je začiatok výstavby novej futbalovej akadémie.

„Ak pôjde všetko podľa plánov, na jar 2023 by sme chceli začať s výstavbou. Pozemok už máme kúpený a čakáme na vybavenie administratívnych záležitostí,“ uviedol funkcionár.

O financovanie sa má postarať práve maďarský investor s podporou maďarskej vlády a areál sa bude nachádzať v mestskej časti Nad jazerom.

Jeho súčasťou má byť šesť tréningových ihrísk s rozmerom 65×108 m, štyri s trávnatým, dve s umelým povrchom a jedna konštrukciou zastrešená menšia hracia plocha. Ústrednou stavbou bude trojposchodová budova, kde nájdu zázemie všetky mládežnícke výbery od osem až po devätnásťročných.

„Bude spĺňať najprísnejšie kritéria súčasného futbalu. Pochodili sme veľa takýchto akadémii najmä v Maďarsku, inšpiráciu sme čerpali aj v Dunajskej Strede,“ povedal Geri.

Výhodou lokality je blízkosť mestskej hromadnej dopravy a blížiace sa dobudovanie rýchlostnej cesty. FC Košice má vo svojich výberoch vyše 300 registrovaných mladých futbalistov a práve tí majú priniesť v budúcnosti klubu nie len výsledky, ale aj peniaze.

 „Hlavným zámerom je postaviť košický futbal na nohy so všetkým, čo k tomu patrí – vrátiť ho do I. ligy, vybudovať infraštruktúru tak, aby sme do štyroch rokov mohli zhruba 30 percent rozpočtu vykryť z predaja hráčov z našej akadémie.“

Prestížna agentúra aj rady od legendy

Športové ciele má FC Košice pomôcť napĺňať aj spolupráca s agentúrou Conex Sport Conseil Slovakia, ktorá zastupuje mladých futbalistov z Afriky a vybavuje im príležitosť presadiť sa na starom kontinente.

Prvým hráčom, ktorý prišiel do klubu v rámci tejto spolupráce, je 22-ročný, 192 cm vysoký senegalský útočník Landing Sagna.

V domácom súboji proti Komárnu (0:0) nastúpil na druhý polčas a v poslednom víťaznom zápase v Dolnom Kubíne (4:0) už odohral celý zápas.

 „Jeho príchod k nám zastrešoval agent Daniel Chrysostome, ktorý nedávno sprostredkoval aj prestup Abdallaha Simu zo Slavie Praha do anglického Brightonu či Cheicka Condeho zo Zlína do FC Zürich,“ uviedol Geri.

Klub sa so Sagnom dohodol na zmluve do konca tohto roka s možnosťou jej ďalšieho predĺženia. Okrem neho sú v kádri už len dvaja legionári: český útočník Patrik Voleský a Španiel Pedro Martínez Garcia.

Zvyšok sú domáci futbalisti, spomedzi ktorých vyčnieva najmä meno bývalého reprezentanta Erika Pačindu či Jána Kriváka. A ešte jedno meno spojené s FC rezonuje. Pri plnení športových cieľov napomáha aj bývalý reprezentačný tréner Ján Kozák.

„Veľmi úzko s ním spolupracujeme. Má skvelý prehľad a pohľad na futbal a využívame jeho rady v strategických športových veciach,“ upresnil riaditeľ Geri.

Z nových nájomníkov neprofitujú

Koncom minulého týždňa zarezonovala informácia, že novým nájomníkom na košickom štadióne bude počas jesene SK Dnipro-1. Už vo štvrtok sa na ňom uskutoční zápas play off Európskej ligy, v ktorom sa ukrajinský tím predstaví proti cyperskému AEK Larnaka.

Košický klub priznáva, že táto dohoda ide mimo nich a spoluprácu riadi správca, čiže akciová spoločnosť Košická futbalová aréna.

„Sme tam v prenájme a budeme musieť dodržiavať dohodnuté pravidlá. Určite nebudeme môcť v niektorých dňoch štadión využívať,“ skonštatoval Geri.

Verí, že pôsobenie ukrajinského klubu nenaruší seniorskému tímu prípravu na najbližšie majstrovské zápasy, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.