Medvedev: Fanúšikovia žiab, klobás a špagiet sa chodia do Kyjeva opíjať, Matovič bohatým

Kremeľ varoval pred novými dodávkami západných zbraní Ukrajine – práve v deň, keď na návštevu Kyjeva pricestovali francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecký kancelár Olaf Scholz a taliansky premiér Mario Draghi. Iným vlakom prišiel aj rumunský prezident Klaus Iohannis, ktorý sa k trojici pridal. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

 „Chcem dúfať, že lídri týchto troch štátov a prezident Rumunska sa nebudú zameriavať na pomoc Ukrajine len ďalším pumpovaním zbraní Ukrajine,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov novinárom. Dodal, že by to bolo „úplne zbytočné a spôsobilo by to krajine ďalšie škody“.

Lídri najväčších ekonomík Európskej únie podnikajú svoju prvú návštevu Ukrajiny odvtedy, ako Rusko spustilo 24. februára inváziu v susednej krajine a poslalo tam vojakov. Do Kyjeva prišli na rozhovory s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

„Dúfajme, že budú povzbudzovať prezidenta Zelenského, aby sa naozaj dobre pozrel na to, ako sa veci majú,“ uviedol Peskov.

Opijú sa horilkou a odídu vlakom

Vo štvrtok aj bývalý ruský prezident a podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev vyhlásil, že táto návšteva európskych lídrov bude zbytočná.

„Európski fanúšikovia žiab, klobás a špagiet veľmi radi navštevujú Kyjev. Bez úžitku,“ napísal Medvedev na Twitteri v angličtine.

„Sľúbia Ukrajine členstvo v EÚ a staré húfnice, opijú sa horilkou a odídu domov vlakom,“ uviedol ruský exprezident a spomenul ukrajinskú vodku. „To Ukrajinu nepriblíži k mieru,“ dodal.

Ukrajina nedávno dostala samohybné húfnice Caesar francúzskej výroby; trojica európskych lídrov pricestovala vo štvrtok ráno na Ukrajinu vlakom a rumunský líder Iohannis sa k nim pripojil v Irpini, predmestí Kyjeva zničenom ruskými vojakmi.

Návšteva týchto popredných politikov sa uskutočnila v čase, keď sa Ukrajina snaží získať oficiálny štatút kandidátskej krajiny na členstvo v EÚ./agentury/

X X X

  Západ sa dohodol, že niektoré zbrane Kyjevu nedá

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v Kyjeve podľa ukrajinských médií pripustil, že existujú obmedzenia na dodávky určitých zbraní Ukrajine. Západné krajiny sa na tom podľa Macrona dohodli z obavy, aby neboli vtiahnuté do vojny s Ruskom.

 Francúzsky prezident Emmanuel Macron (uprostred) kráča okolo vojenských príslušníkov belgických síl NATO na leteckej základni Mihaila Kogalniceanua pri rumunskom pobrežnom meste Constanta 15. júna 2022.

„Pomáhame Ukrajine brániť sa, ale nevstupujeme do vojny s Ruskom, a preto bolo dohodnuté, že určité zbrane – najmä útočné lietadlá či tanky – nebudeme dodávať. (Ukrajinský) prezident (Volodymyr) Zelenskyj si je tejto dohody vedomý,“ povedal Macron podľa denníka Ukrajinská pravda. Macron podľa denníka RBK-Ukrajine objasnil, že spomínaná dohoda je „takmer oficiálna“.

Francúzsky prezident pripomenul, že Západ už dodal Ukrajine niektoré zbrane a muníciu a teraz začali dodávky aj samohybných húfnic Caesar francúzskej výroby. „Umožní to ukrajinským silám väčšiu pohyblivosť a ničiť nepriateľa z veľkej vzdialenosti,“ povedal.

 Ukrajinská pravda pripomenula, že v máji presiakli na verejnosť správy, že sa Biely dom dohovára s Ukrajinou na obmedzeniach ohľadom použitia amerických zbraní. Tieto obmedzenia sa majú vzťahovať predovšetkým na ciele ležiace hlboko v Rusku. Americký prezident Joe Biden vtedy – na okraji debát o dodávkach ďalekonosných zbraní, predovšetkým raketometov – vyhlásil, že USA sa nechystajú Ukrajine dodať rakety, schopné ničiť ciele na ruskom území. Avšak USA nakoniec schválili, že odovzdajú Ukrajine štyri moderné raketomety HIMARS, ktoré by mali doraziť do konca júna, dodal denník.

Denník RBK-Ukrajina poznamenal, že o nepísanej dohode nedodávať Ukrajine bojové lietadlá predtým informovala nemecká agentúra DPA, a dodal, že kvôli tomu sa nakoniec Poľsko zrieklo poskytnutia stíhačiek MiG-29 sovietskej výroby. Ale neskôr západní spojenci odovzdali Ukrajine rozobrané lietadlá Su-25./agentury/

X X X

Slovensko darovalo Ukrajine päť vrtuľníkov aj muníciu

 Do operácií v ukrajinsko-ruskej vojne sa zapoja helikoptéry zo Slovenska a v bojoch zasiahnu i slovenské rakety. Americký minister obrany Lloyd Austin oznámil, že Bratislava rozšíri svoje vojenskú pomoc Kyjevu. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) na sociálnej sieti uviedol, že štyri vrtuľníky Mi-17 a jeden vrtuľník Mi-2, ako aj munícia do systému Grad sú už po bezpečnom odovzdaní v užívaní ozbrojených síl Ukrajiny.

Šéf Pentagonu informoval o rozsiahlych dodávkach zbraní po rokovaní v Bruseli, kde sa stretol s predstaviteľmi 45 štátov, ktoré pomáhajú Ukrajine. „Chcem sa poďakovať Slovensku, ktoré oznámilo, že daruje vrtuľníky typu Mi a potrebnú raketovú muníciu,“ povedal Austin na videonahrávke, ktorú zverejnila americká televízna stanica PBS.

 Austin pokračoval, že ďalší americký balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu bude v objeme jednej miliardy dolárov. Čo sa týka ostatných krajín, spolu so Slovenskom sa ešte zmienil o ďalších troch štátoch. Nemecko podľa jeho slov sľúbilo poskytnúť ukrajinskej armáde raketové systémy a Poľsko s Kanadou sa zaviazali dodať jej delostrelecké zbrane

„Táto pomoc Ukrajine, rovnako ako všetky doterajšie dodávky, budú Slovensku preplatené z Európskeho mierového nástroja, ktorý je silným vyjadrením solidarity Európskej únie s Ukrajinou,“ upozornil minister Naď na sociálnej sieti. Ako pripomenul, uvedené vrtuľníky už boli z našich ozbrojených síl vyradené a nahradené modernými vrtuľníkmi UH-60M Black Hawk.

„Všetky zúčastnené krajiny, ktorých počet mimochodom neustále narastá, sa zhodli, že budú Ukrajine pomáhať aj naďalej. Ukrajina si našu pomoc jednoznačne zaslúži,“ skonštatoval minister Naď po rokovaní NATO a ďalších 20 krajín, aby koordinovali vojenskú pomoc Ukrajine./agentury/

X X X

Ekonomickí experti potvrdili Sulíkove slová: Matovič rozdá peniaze bohatým

Analytici z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť prepočítali vplyv tzv. rodinného balíčka z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO). Viac-menej vypočítali to, na čo upozorňoval minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), že najviac si polepšia najbohatšie rodiny. „Chudobný pár so zdravotným postihnutím nedostane vôbec nič,“ kritizoval Sulík vyše miliardový balíček ministra financií.

 Podľa liberálov ide o plošnú pomoc, z ktorej budú profitovať aj bohatí. Sulík to ilustroval na príklade predsedu parlamentu Borisa Kolára (Sme rodina). Ten by mal podľa neho po Matovičových zmenách dostať 30-tisíc ročne na všetkých prídavkoch na deti. „Sme zásadne proti tomu, aby sa obce skladali na to, že Kollár bude mať vyše 30-tisíc eur ročne na všetky jeho deti,“ vyhlásil Sulík.

Opatrenia sa dotknú štvrtiny rodín žijúcich na Slovensku, ktoré majú aspoň jedno nezaopatrené dieťa. Inými slovami, pôjde o 2,5 milióna osôb, teda 47 percent z celkovej populácie. Svoje zistenia zverejnili tu.

 Kľúčové zistenie je, že najchudobnejším rodinám v roku 2023 vzrastie príjem o 23 eur mesačne. „V absolútnej čiastke vzrastie disponibilný príjem rodinám v najnižšej príjmovej kategórii o 3 eurá v roku 2022 a o 23 eur v roku 2023,“ vypočítali ekonómovia z nezávislého inštitútu.

Keďže vyšší podiel rodín s deťmi sa nachádza vo vyšších príjmových kategóriách aj priemerný vplyv v peňažnom vyjadrení je v týchto kategóriách vyšší. To znamená, že v eurách si najviac polepšia najbohatšie rodiny. „Rodinám v najvyššej príjmovej kategórii vzrastie disponibilný príjem o 5 eur v roku 2022 a o 36 eur v roku 2023,“ pokračujú ďalej.

Najviac vzrastie v absolútnej čiastke príjem rodinám v 7. decile, v ktorom sa nachádza najvyšší podiel rodín s deťmi, o 9 eur v roku 2022 a o 59 eur v roku 2023.

V percentuálnom vyjadrení, logicky, najviac pomôže najchudobnejším rodinám. „V roku 2023 sa príjmy rodinám v prvom príjmovom decile (teda najchudobnejším – pozn. red.) zvýšia o 9 %, rodinám v najvyššej príjmovej kategórii o 1,4 %,“ konštatujú v novej analýze ekonómovia.

Z čoho sa skladá balíček

O tzv. protiinflačnom balíčku, ktorý parlamentu vrátila prezidentka Zuzana Čaputová, majú poslanci Národnej rady hlasovať až v utorok (21. 6.) popoludní. Niektoré strany zatiaľ jasne nepovedali, ako budú pri vetovanom zákone hlasovať.

Poslanecký klub OĽaNO nie je jednotný.

Poslanci Sme rodina majú o svojom postoji podľa šéfa klubu Petra Pčolinského ešte rokovať. Takisto diskutujú aj štyria poslanci Za ľudí. SaS nebude podľa predsedníčky klubu Anny Zemanovej prelamovať veto prezidentky. Vetovaný zákon bol pôvodne naplánovaný v úvode programu schôdze./agentury/

X X X

Sulík ohlásil nové ceny plynu od januára 2023. Domácnosti si priplatia od 34 do 59 percent

Cena plynu pre slovenských zákazníkov vzrastie v budúcom roku od 34 do 59 %. V Národnej rade počas svojho odvolávania to oznámil minister hospodárstva Richard Sulík. Slovenskí odberatelia budú mať podľa neho dve možnosti.

 Ak podľa ministra Sulíka od augusta do konca tohto roka uzavrú odberatelia so štátnym Slovenským plynárenský priemyslom (SPP) zmluvu na štyri roky, cena plynu im v budúcom roku porastie o 20 % plus inflácia. Čiže zo súčasných 43 eur za megawatthodinu dodaného plynu by sa cena mala zvýšiť na 57 eur za megawatthodinu plus inflácia. V rokoch 2024 a 2025 by sa už cena plynu pre týchto zákazníkov zvyšovať mala len o infláciu.

„Komu je toto 4-ročné obdobie príliš dlhé, tak môže uzavrieť zmluvu s SPP iba na jeden rok. Týmto zákazníkom porastie cena plynu v budúcom roku o 42 % plus inflácia,“ doplnil Sulík.

Minister Sulík dodal, že takéto zmluvy budú môcť zákazníci podpisovať aj s druhým najväčším dodávateľom plynu na Slovensku. Podľa údajov regulačného úradu bola druhým najsilnejším hráčom firma innogy Slovensko, ktorá sa zlučuje s Východoslovenskou energetikou./agentury/

X X X

Státisíce zamestnancov si od septembra polepšia. Ako porastie cena „gastráčov“?

Minimálna hodnota stravných lístkov má od septembra stúpnuť na 4,80 eura.                     Minimálna hodnota stravných lístkov sa má pre státisíce zamestnancov po krátkom čase opäť zvýšiť. Od 1. mája tohto roka najnižšia hodnota gastrolístka vzrástla z 3,83 eura na 4,50 eura.

Podľa návrhu rezortu práce by mala minimálna suma stravného lístka od septembra tohto roka stúpnuť na 4,80 eura. Ministerstvo práce totiž predložilo do pripomienkového konania návrh opatrenia, podľa ktorého má stravné v prípade pracovnej cesty v dĺžke 5 až 12 hodín ísť nahor zo súčasných 6 eur na 6,40 eura.

Najnižšia hodnota gastrolístka pritom tvorí 75 percent stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín.

„V zmysle mechanizmu zvyšovania súm stravného bola splnená podmienka na jeho zvýšenie, a to na základe štatistických údajov za apríl 2022,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí. V apríli tohto roka dosiahol mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní na Slovensku hodnotu 105,7 %, čo predstavuje oproti základni zvýšenie o 5,7 percentuálneho bodu.

Suma stravného v prípade pracovnej cesty v dĺžke päť až 12 hodín má ísť nahor zo súčasných 6 eur na 6,40 eura za každý deň, stravné pri pracovnej ceste trvajúcej od 12 do 18 hodín sa má zvýšiť z 9 eur na 9,60 eura a pri pracovnej ceste presahujúcej 18 hodín má ísť o nárast zo súčasných 13,70 eura na 14,50 eura./agentury/

X X X

Budaj vyzval Vlčana, aby zastavil prikrmovanie zveri na Podpoľaní. Spôsobuje to problémy s medveďmi

 Problémy s medveďmi na Podpoľaní spôsobujú krmoviská a vnadiská pre divú zver, ktoré vytvárajú poľovníci. Nachádza sa tam 28 vnadísk spolu so štyrmi tonami krmiva. Na štvrtkovej tlačovej konferencii o tom informoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). Vyzval preto šéfa agrorezortu Samuela Vlčana (nominant OĽANO), aby okamžite zastavil prikrmovanie zveri na Podpoľaní.

Budaj tvrdí, že medveď prestane jesť prirodzenú stravu, ak má k dispozícii krmoviská. „Nedá sa oddeliť prikrmovanie jeleňa a diviaka od medveďa,“ podotkol. Minister pokračuje, že medvede si na prikrmovanie zvykli, chutí im sladká strava, a preto sa sťahujú do nižších oblastí. Niektoré medvede, ktoré sú na to zvyknuté, budú podľa Budaja musieť byť vyradené z populácie.

Povolenky na odstrel podľa Budaja nič neriešia a podporujú trofejný lov. Deklaruje, že všetky medvede, u ktorých sa ukáže strata plachosti či kolízie s obyvateľmi, Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR odstráni. „V období od roku 2015 do 2022 sa 53 percent odstrelov medveďov odohrávalo na Poľane,“ povedal.

Budaj by chcel nájsť spôsob, ako regulovať medveďov v súlade so zákonom. „Nájdime si spôsob, aby to bolo v súlade aj s našimi záujmami,“ poznamenal.

Chce hovoriť s Kollárom

Minister Budaj sa chce stretnúť s predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina), aby spoločne vyriešili problém medveďov. Napísal mu aj list. Kollár víta podanú ruku šéfa envirorezortu. „Je to vážna vec a som rád, že si to uvedomuje aj minister,“ povedal pre TASR.

Kollár chce problém s medveďmi riešiť ich reguláciou. Mohol by to podľa neho robiť štát a nemusel by sa robiť odstrel prostredníctvom povoleniek. „Ja nepotrebujem podporovať poľovníctvo alebo strieľanie medveďov zo zábavy. Musíme regulovať stav, počty medveďa. Regulácia každý rok,“ skonštatoval šéf parlamentu.

Budaj nechcel komentovať odkazy Kollára o tom, že by ho nepodporil pri prípadnom odvolávaní. Kollár tiež uviedol, že Budaj nesie politickú zodpovednosť za stav s medveďmi. „Ja dodržiavam zákony. Ak to je negatívna politická zodpovednosť, rád ho presvedčím o tom, že nekonáme nič, čo by sme zanedbali alebo že sme nič nezanedbali,“ reagoval minister.

Ak Kollár vidí problém v tom, že sa na odstrel medveďov nevydávajú povolenky, zajtra ich začne ministerstvo vydávať, tvrdí Budaj. Zároveň však v tejto súvislosti poukázal, že slovenské súdy by ich zrušili. Urobili tak aj za pôsobenia ministra Lászlóa Sólymosa (Most-Híd). „Všetci vedia, že je to nelegálne,“ podotkol šéf envirorezortu.

Štátna ochrana prírody SR informovala v reakcii na riešenie problému s medveďom o posilnení svojho tímu o 11 poľovníkov. Budaj vo štvrtok povedal, že by poľovníkov mohlo byť 50.

Minister zároveň poukázal na to, že envirorezort nepozná presný počet medveďov na Slovensku. Momentálne sa uskutočňuje analýza vzoriek, ktoré počet majú určiť. Proces však nemôže urýchliť./agentury/

X X X

Staré Dacie končia! Modely štartujú s novým logom

Dacia predstavila nové logo už pred rokom. No až teraz prichádza jeho čas. Objaví sa hneď na štyroch modeloch.

Je to asi prvýkrát čo automobilka mení logo na všetkých svojich modeloch súčasne. Aj na tých starších.

Dacia nám predostrela svoje plány a novú vizuálnu identitu už pred rokom. Až tak veľa sa však toho v realite nezmenilo. Vlastne nič. Dokonca aj vlani predstavený 7-miestny Jogger a elektrický Spring dostali starý emblém. Značka vraj chcela komunikovať svoju novú vizuálnu identitu najprv na sociálnych sieťach a až potom na autách. Ten moment práve prichádza, ale DNA Dacie sa nemení. Ešte tento mesiac sa tak na Daciách Duster, Jogger, Sandero a Spring objaví nový znak.

Má jednoduchý dizajn zobrazujúci písmena D a C, ktoré majú pôsobiť ako články reťaze. Napokon, videli sme ho už na vlaňajšom koncepte Dacia Bigster. Len teraz je biele. Podľa Dacie nové logo odráža robustnú jednoduchosť nového dizajnu a symbolizuje „väzbu“ komunity Dacie. Asi po prvýkrát v histórii automobilového priemyslu sa nové logo mení plošne na všetkých produktoch súčasne. Zákazníci si môžu vozidlá s novou vizuálnou identitou objednať už oddnes – 16. júna.

 Oficiálne sa predstavia na septembrovom parížskom autosalóne, ale ešte predtým dorazia do showroomov Dacie v celej Európe. Spolu s novým logom sa jemne mení aj dizajn výpletu masky. Emblém sa tiež objaví na kolesách a v interiéri na volante. Exteriér osvieži nový zemitý odtieň laku Lichen Khaki inšpirovaný machom, ktorý mal premiéru na koncepte Bigster. Dostupný bude pre Duster, Sandero, Jogger aj Spring.

X X X

Unikol zoznam tajných agentov? Jeden z nich v obavách o život odmietol vypovedať na súde

Zoznam spárovaných pravých a krycích mien tajných agentov sa mohol dostať do rúk ľudí z kriminálneho prostredia.

Slovenská justícia nedávno riešila veľmi nezvyčajný prípad. Pred senát Špecializovaného trestného súdu sa postavila dvojica mužov pôvodom z Afganistanu, žijúcich vo Veľkej Británii – išlo o otca a bratranca pornoherečky Khadijy Cohen. Táto žena sa vzdala islamu a konvertovala na judaizmus. Odklon od moslimského náboženstva a nakrúcanie filmov pre dospelých mali jej príbuzní považovať za veľké zneuctenie rodiny a urážku viery.

Podľa pôvodnej obžaloby si preto údajne začali zháňať cez sprostredkovateľa na Slovensku nájomného vraha, ktorý by ženu zlikvidoval. V prípade figuroval aj policajný agent, ktorý mal byť jedným z dôležitých svedkov na súde. Vypovedať však napokon odmietol. Bol to mimoriadne prekvapivý krok, keďže najprv pracoval na zbere dôkazov proti obžalovaným. Pred pár dňami ich prvostupňový súd oslobodil, ale prípad sa ešte celkom neskončil, lebo prokurátor podal odvolanie.

Agent podľa našich informácií nevypovedal z dôvodu obavy o život, ktorá však priamo nesúvisela s obžalovanými.

„Podľa mojich informácií nemal obavu prameniacu z tohto konkrétneho prípadu. Myslím si, že to tak aj uviedol pred súdom. Čiže bol to všeobecný strach z dôsledkov inej udalosti. V roku 2019 sa odohrala zvláštna reorganizácia útvaru, na ktorom pôsobil. No a tam došlo podľa jeho podozrenia k závažnému úniku utajovaných skutočností,“ uviedol dôveryhodný zdroj Aktuality.sk, ktorý je oboznámený so situáciou.

Mohli spojiť pravé a krycie mená agentov

Spomínaným útvarom mal byť úrad špeciálnych činností a operácií, teda takpovediac vnútorná spravodajská služba polície. Reorganizácia tohto úradu sa udiala na jeseň 2019 krátko po tom, ako sa do čela polície postavil Milan Lučanský. Nový úrad vznikol spojením dvoch pôvodných oddelení – útvaru spravodajcov s útvarom ochrany svedkov. V čase organizačných zmien sa ale mohla udiať aj veľmi závažná udalosť.

„Existuje podozrenie, že niekto získal celý zoznam pravých a krycích mien policajných agentov a poskytol ho kriminálnemu prostrediu,“ uvádza náš zdroj. Práve z úniku zoznamu týchto mien má prameniť strach agenta.

Režim tohto útvaru aj totožnosť každého jedného agenta boli vždy prísne utajené, vysvetľuje Jaroslav Málik, ktorý úradu v minulosti šéfoval a neskôr bol 1. viceprezidentom Policajného zboru.

„Zákon presne stanovuje, kedy a kto môže poznať pravú totožnosť agenta. Môže to byť len v prípade nejakých rozporov, keď pravú totožnosť agenta môže poznať v prípravnom konaní sudca alebo prokurátor a v konaní pred súdom predseda senátu. Inak povedané, ak by bolo nejaké podozrenie, tak si môže spárovať pravú identitu a kryciu totožnosť agenta. Dovtedy vždy vyžadujúce útvary, ktoré spolupracovali, akýkoľvek policajti, vyšetrovatelia, prokurátori vždy poznali len kryciu totožnosť agenta,“ opisuje Málik.

Ak sa nepovolaná osoba dozvie, aká je pravá aj krycia identita agenta, môže to mať fatálne následky. „Môže to agenta ohrozovať na živote, lebo osoba, prípadne to môže byť aj cieľová osoba, proti ktorej bolo vedené vyšetrovanie, sa dozvie skutočnú totožnosť. A môže podniknúť kroky na elimináciu toho človeka, pomstiť sa mu,“ hovorí.

Navyše podľa platných pravidiel bolo možné, aby sa oprávnená osoba oboznámila s pravou identitou iba konkrétneho agenta, teda nie hneď s celým zoznamom ľudí, ktorí agentov robili.

Všetko je tajné

Zoznam si malo z úradu vyžiadať vtedajšie vedenie polície a údajne ho aj dostalo. Útvar v tom období viedol Peter Puškár. Dnes už je v civile, o tejto záležitosti sa nechcel s redakciou Aktuality.sk rozprávať. „Ja sa k tomu nemôžem vyjadrovať. Určite viete, že som viazaný mlčanlivosťou,“ vysvetlil.

Podobne reagoval aj Stanislav Obročník, ktorý úradu šéfoval neskôr, teda po jeho reorganizácii. „Musíte kontaktovať útvar. Ja tam už nepracujem, k tým veciam sa nebudem vyjadrovať,“ dodal.

Ak zoznam putoval do rúk vedenia, na odhalenie identity každého agenta pre takýto účel by bol najprv potrebný súhlas ministra vnútra, tvrdí náš zdroj. V tom čase rezort viedla Denisa Saková, ale tá vydanie súhlasu odmieta.

„Ako bývalá ministerka môžem zodpovedne povedať, že som nikdy nežiadala o zoznam agentov. Takisto môžem zodpovedne povedať, že som ani žiaden súhlas nikdy nedávala a ani ma o tento súhlas nikto nežiadal. Takýmto zoznamom som nikdy nedisponovala,“ reagovala na otázky Aktuality.sk.

V prípade trestnej veci, ktorú sme spomenuli v úvode článku, nemá Denisa Saková vedomosť o tom, že by bol bývalý agent ohrozený na živote alebo by bola prezradená jeho totožnosť.

„Môžem zodpovedne uviesť, že v trestných veciach, kde vystupuje agent, je jeho totožnosť utajená a vystupuje vždy pod iným krycím menom a jeho totožnosť nepozná ani sám vyšetrovateľ alebo sudca. V štátnom systéme máme inštitúcie, ktoré sa zaoberajú podozreniami v prípade ohrozenia agentov,“ dodala.

Čudné odkazy

Čo presne sa so zoznamom agentov udialo ďalej, keď opustil brány domovského úradu, nikto nevie. Zdroj Aktuality.sk však hovorí, že niektorí agenti zo zoznamu začali dostávať nepríjemné odkazy.

„Dostávali ‚dobre mienené rady‘ z kriminálneho prostredia, že nech si dobre rozmyslia, čo budú ďalej robiť, lebo všetci sa dozvedia, čo títo ľudia celý život robili a kde pôsobili,“ opisuje. Priblížil prípad, ako mali jedného z agentov čakať dvaja muži pred jeho domom a nabádať ho, aby si rozmyslel, ako bude vypovedať na inšpekcii. V čase ich návštevy svedčil v konkrétnej kauze, siahajúcej na sever Slovenska.

Hoci malo byť v prípade podaných viacero trestných oznámení, ani ich výsledok nie je známy, respektíve – ako všetko v tejto kauze – tajný. Riešiť ich mala inšpekcia ministerstva vnútra, ale nie je jasné, v akom štádiu sú dnes.

„K vami uvedenej veci sa ministerstvo vnútra nemôže bližšie vyjadriť, keďže jej predmetom sú utajované skutočnosti,“ reagovala na naše otázky kancelária ministra vnútra, v ktorého kompetencii je aj policajná inšpekcia.

Zo smetiska na ulicu a do civilu

Súčasťou reorganizácie úradu špeciálnych činností a operácií malo byť aj vytvorenie oddelenia, ktoré jeho príslušníci začali nechválne nazývať smetiskom.

„Vytvorili zvláštne oddelenie bezpečnostných previerok, kam nahádzali ľudí, ktorí im prekážali. Väčšinou išlo o ľudí, ktorí pôvodne pôsobili práve na tom oddelení špeciálnych činností ako agenti – niektorí trvalo nasadení v kriminálnom prostredí, iní chodili na krátkodobé akcie, prípadne tam skupina ľudí patrila len administratívne,“ opisuje náš zdroj.

Podľa jeho slov mali pocit, že tam končili preto, lebo úrad už v minulosti nazbieral informácie o vplyvných policajtov, s ktorými ale nemal ako naložiť, takže sa začalo zisťovať, čo presne a na koho vedia.

Príslušníkov tohto útvaru si pôvodne preverovali interne, ako to robia aj iné spravodajské zložky. Po reorganizácii museli ísť na previerky Národného bezpečnostného úradu. Keďže sa v prípade niektorých príslušníkov nestihli urobiť včas, prevelili ich na iné miesta v polícii, kde by museli pracovať v uniforme. To by znamenalo, že ľudia z kriminálneho prostredia, kde boli v minulosti nasadení, by sa mohli napokon dozvedieť, že sú vlastne policajti. Viacerí preto zo zboru „dobrovoľne“ odišli, keďže sa obávali a stále obávajú o svoj život, čo sa prejavilo nedávno aj na pojednávaní Špecializovaného trestného súdu.

Saková: Zmeny prišli po zistení nedostatkov

Podľa Sakovej slov existovali vážne dôvody, pre ktoré došlo k reorganizácii špecializovaných útvarov odboru ochranných služieb Prezídia Policajného zboru a odboru špecializovaných služieb Prezídia Policajného zboru – a napokon teda k vytvoreniu nového útvaru úradu špeciálnych služieb a operácií Prezídia Policajného zboru.

„Vzišiel zo zistených závažných nedostatkov na úseku ochrany svedkov, ako aj na úseku kriminálneho spravodajstva,“ vyhlásila exministerka Saková.

Hlavným cieľom návrhu zmeny organizačnej štruktúry útvarov bolo podľa nej odstránenie zistených nedostatkov. Medzi najzávažnejšie zistenia patrila skutočnosť, že príslušníci PZ tohto útvaru si previerky vypracovávali sami, nie na NBÚ.

„A systém previerok nebol vykonaný nezávisle a objektívne. Vtedajší riaditeľ útvaru p. Malík, neskôr policajný pridelenec v Srbsku, si previerku podpísal sám. V zmysle uvedeného vtedajší policajný prezident túto skutočnosť oznámil aj NBÚ a informoval ho o podozrení, ktoré sa týkalo možnej neoprávnenej manipulácie plk. Malíka s utajovanými skutočnosťami,“ uzavrela Saková.

Málik: Nič som neporušil, všetko zastavili

Bývalý viceprezident Málik poukazuje na to, že spravodajský útvar si robí pevierky sám v súlade so zákonom o ochrane utajovaných skutočností – presne tak ako tajné služby. V minulosti si už aj iný vysokopostavený dôstojník podpísal dekrét o svojej previerke sám, lebo ju musí zo zákona podpisovať riaditeľ.

Pripomína, že už boli zastavené všetky konania, ktoré proti nemu pre previerku viedli. „Som pripravený predložiť všetky meritórne rozhodnutia príslušných orgánov, či už NBÚ, alebo ÚIS, ohľadom mojej bezpečnostnej previerky a môjho oboznamovania sa s utajovanými skutočnosťami. Samotné podania boli odmietnuté a trestné konania vo veci boli zastavené, rovnako ako aj disciplinárne konanie voči mne bolo zastavené s odôvodnením, že som nič neporušil a ničoho som sa nedopustil, a teda paradoxne na úseku kriminálneho spravodajstva doteraz vykonáva previerky špecializovaný útvar svojich príslušníkov sám a nie NBÚ,“ reagoval Jaroslav Málik, aktuality.sk

X X X

Šéf mediálneho výboru Čekovský: Do rozhodovania komisie pri voľbe šéfa RTVS som nezasahoval

Komisia, ktorá bola na verejnom vypočúvaní kandidátov na generálneho riaditeľa RTVS, má len poradný hlas. Opozícii Čekovský odkazuje, že kto ju bude chcieť počúvať, tak môže.

Hnutie OĽaNO sa na šéfovi RTVS zatiaľ nedohodlo. Do úvahy však bude brať závery odbornej komisie. Tá sa zhodla na dvoch menách a poslancom odporúča Tibora Búzu a Ľuboša Machaja. Zvyšných kandidátov označila za prijateľných alebo ich neodporúča.

Opozícia však vytvorenie takejto komisie kritizuje. „Zloženie komisie bolo niekoľkokrát prerokované na výbore pre kultúru a média. Žiaľ, niektorí členovia opozície na tento výbor nechodia a potom následne kritizujú, kto v tejto komisii bol,“ hovorí pre Aktuality.sk Kristián Čekovský, predseda Výboru NR SR pre kultúru a média, aktuality.sk

X X X

 Na reprezentačnú lavičku zasadne zahraničný tréner, Ján Kováčik vyberá z viacerých adeptov

 Prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik potvrdil, že nový reprezentačný tréner bude zo zahraničia. S Čechom Ivanom Haškom, ktorého meno sa začalo skloňovať v médiách, však zatiaľ nerokoval.

SFZ hľadá nástupcu Štefana Tarkoviča, ktorého výkonný výbor SFZ odvolal počas júnového asociačného termínu. V dvoch stretnutiach Ligy národov viedli národný tím dovtedajší asistenti Samuel Slovák a Marek Mintál.

„Máme vytypované osobnosti, ktoré by to mohli byť. V najbližších dňoch bude prebiehať komunikácia o podmienkach. Okruh je veľmi úzky, máme adepta číslo jeden a adepta číslo dva. Žiadne meno nepoviem, nebolo by to korektné. Sú to skúsení tréneri, ktorí môžu priniesť na Slovensko to, čo predchádzajúci tréneri nedokázali naplniť,“ povedal Kováčik na štvrtkovom brífingu v Šamoríne, kde mal národný tím svoj kemp pred zápasmi LN.

Bližšie už okruh kandidátov nekonkretizoval: „Aj Česko je zahraničie, aj Taliansko je zahraničie, aj Francúzsko je zahraničie, aj Holandsko je zahraničie.“

Kováčik povedal, že do nového kouča je ochotný investovať viac prostriedkov než v prípade predchádzajúcich dvoch trénerov, Tarkoviča a Čecha Pavla Hapala. Časový rámec nestanovil, otázku by však chcel vyriešiť čím skôr: „Komunikácia nezáleží len na mne.“ Najbližšie reprezentačné povinnosti čakajú na Slovákov v septembri, keď odohrajú záverečné dva zápasy v 3. skupine C-divízie LN, a Kováčik sa im po nepresvedčivých výkonoch i výsledkoch chystá prehovoriť „do duše“: „Hráči to budú počuť prví. Všetci už boli po poslednom zápase hlavami na dovolenkách, určite to bude pred najbližším septembrovým zrazom a bude to veľmi dôrazné.“

Tarkovič nastúpil na post hlavného trénera v októbri 2020. So Slovákmi postúpil cez baráž na majstrovstvá Európy, no neskôr s nimi zostúpil do „céčka“ LN. Po tom, ako sa vedenie SFZ v zime nedohodlo na spolupráci s Vladimírom Weissom st., dostal Tarkovič nový kontrakt.

Za jeho zotrvanie vo funkcii hlasovali na návrh Kováčika a viceprezidenta pre štátne reprezentácie Karola Belaníka všetci členovia výkonného výboru, rovnako tak aj za jeho odvolanie. „Určite neľutujem, keď sme Štefana angažovali ako trénera prvýkrát. Môžem priznať, že nová zmluva, ktorú sme mu ponúkli v decembri, bola do istej miery chyba. Nikdy som sa neschovával pred realitou, vždy som vedel priznať chybu. Bol odvolaný na základe toho, že nepokračoval nastúpený trend z jesene. Tarkovič bol druhá voľba, keďže sme sa nedokázali dohodnúť s Vladom Weissom. Výkonný výbor je orgán, ktorý o tom rozhoduje. My robíme návrh, ale s tým návrhom môže prísť ktorýkoľvek člen výkonného výboru alebo iná osobnosť. Budeme robiť návrh a bude rozhodovať výkonný výbor, kde sú zástupcovia trénerov aj zástupcovia profesionálnych klubov. Tak boli zvolení všetci tréneri, aj predtým, ako som bol ja prezidentom. Je to po diskusii. V minulosti Dušan Radolský navrhol poľského trénera Nawalku, len sme sa na ňom nezhodli,“ dodal prezident SFZ, aktuality.sk

X X X

Sezóna Ázie trvá aj v lete. Thajsko po dvoch rokoch pandémie víta všetkých cestovateľov bez karantény

Thajsko od júna zrušilo takmer všetky vstupné podmienky, do krajiny tak od 1. júna cestujú bez karantény aj nezaočkovaní cestovatelia – na vstup im postačí negatívny test. Thajsko sa počas pandémie otvorilo až v júli 2021, napriek tomu však komplikované podmienky vstupu neprilákali toľko turistov ako v predpandemických časoch. Tie začali postupne uvoľňovať koncom minulého roka, vďaka čomu Thajsko podľa dát Pelikán.sk v prvých piatich mesiacoch roka 2022 rástlo o viac ako 750 percent v porovnaní s minulým rokom.

 Sezóna v Bangkoku sa letom nekončí, shoulder season ponúka najmä menej turistov.

Bangkok bol v predpandemických časoch jednou z najobľúbenejších mimoeurópskych destinácií Slovákov, s pandémiou mu však tento titul uchmatol Dubaj. Thajsko sa cestovateľom vracalo postupne, vybrané časti krajiny zaviedli minulý rok tzv. program Sandbox, neskôr sa pridal program Test & Go – oba vyžadovali niekoľkonásobné testovanie, dlhé formuláre či izoláciu v rámci ostrova na jeden až sedem dní.

Ani tým však patálie ohľadom vstupu do krajiny neskončili, dôležitými boli aj tzv. sealed flights, ktoré bolo potrebné na cestu do Thajska využívať.

 Od júna cestujú dovolenkári do Thajska bez karantény, zaočkovaným cestovateľom postačí potvrdenie o očkovaní, platný Thailand Pass a poistenie, nezaočkovaným namiesto prvého spomenutého negatívny antigénový či PCR test nie starší ako 72 hodín.

Práve postupné otváranie Ázie je znakom toho, že pandémia je na ústupe – do susednej Viedne sa tak vrátili aj päťhviezdičkové taiwanské aerolínie EVA Air. Ide o obľúbenú voľbu slovenských cestovateľov práve pri letoch do Juhovýchodnej Ázie. Do Bangkoku tak dovolenkári poletia priamym letom od 629 eur spiatočne.

Thajsko ako letná destinácia

Dovolenka v Thajsku pritom nemusí byť zlým nápadom ani počas leta – v Bangkoku prebieha začiatkom európskeho leta tzv. shoulder season, teda obdobie medzi hlavnou a nízkou sezónou. Hlavnou výhodou je menej zrážok a menej turistov.

Bangkok slúži ako vstupná brána do Thajska, z ktorého sa cestovatelia často presúvajú ďalej na ostrovy. Hlavné mesto je rušným a pomerne chaotickým miestom, ktoré však má svoje čaro – Bangkok je prehliadkou nádherných budhistických chrámov spolu s pouličnými trhmi plnými nikdy nekončiacich stánkov.

Za návštevu stojí počas leta aj ostrov Koh Samui, na ktorom prebieha sezóna, takpovediac, celoročne – ostrov preslávili pláže lemované kokosovými palmami, najznámejšou je pláž Chaweng, ktorá je epicentrom nočného života.

Na výlet sa oplatí ísť na neďaleké ostrovy Koh Tao či Koh Phangan – prvý ako skvelé miesto na potápanie sa a druhý ako miesto pre milovníkov zábavy.

Spiatočné letenky do Thajska momentálne začínajú na cenovke od 519 eur spiatočne s odletom z Viedne. Dovolenkári si môžu vybrať aj priame lety s EVA Air či rakúskymi Austrian Airlines, ktoré začínajú na cenovke od 629 eur spiatočne./agentury/

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.