Německo prohrálo Hitlerovu válku, ale lidé v zemi se mají dobře. Nadmíru jsou spokojeni i Češi a Slováci, kteří v Německu žijí a jsou už v důchodu. Každý důchodce má měsíčně 50 tisíc korun, kvalitní ubytování, a může každoročně jezdit i do lázní v Karlových Varech, Františkových lázních, Mariánek i jinam. Všechny lázně drží především pacienti a turisté z Německa.
Do Varů jezdili hodně i pacienti a turisté z Ruska. Dokonce dvakrát i třikrát týdně tam létalo i letadlo z Ruska, a dále i do Brna, Bratislavy s pacienty, kteří se léčili v Luhačovicích. Dnes je tomu konec a Fiala nezařídil žádnou nápravu. Myslí jen na vlastní pohodlí a miliony v bance.
X X X
Bohaté Německo by dnes určitě zachránilo i Libertu v Ostravě a na sto tisíc nezaměstnaných. Německé odbory se nebojí řádně starat o pracovníky. Bylo dobře, že předseda vlády Pithart dohodl předání automobilky v Mladé Boleslavi Německu, místo Francii, nebo jiným zemím. I dnes je třeba místo odborů ČR se rychle dohodnout vedením odborů Německa a v ČR se postarat i o velké protesty, jaké jsou v Německu, i v ČR, aby Fiala podal demisi a byla rychle nová vláda odborníků. Už dnes řada firem a lidí spolupracuje v pohraničí na Břeclavsku, Znojemsku, na jihu Čech, Chebsku i jinde s Rakouskem, Německem. Už dávno to mělo být i ve zdravotnictví.
X X X
Německo drží i mnohé sportovce ČR, kteří do Německa jezdí hrát fotbal, stolní tenis nebo jiné sporty, protože tam mají lepší sportovní i pracovní podmínky. Řada zdravotních sester z pohraničí drží i domy důchodců v Německu, Rakousku, protože mají spravedlivé ocenění, ale nikoliv žebračenky, které nabízí lidem Fiala, Pekarová, Juračka a spol. Sami by za almužny nepracovali.
X X X
EKONOMKA ŠVIHLÍKOVÁ: FIALA OVLÁDÁ VŠECHNO, I SOUDCE
Vládě projde všechno, ovládá i soud, říká Švihlíková.
Ústavní soud (ÚS) je provládní, prohlásila ekonomka Ilona Švihlíková v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagovala na rozhodnutí soudu o platnosti snížené valorizace důchodů.
Rozhodnutí soudu přineslo dva zásadní závěry, pronesla Švihlíková. „První je, že tu máme ÚS, který je provládní, a to znamená, že vláda v tuto chvíli ovládá úplně všechno. Má Poslaneckou sněmovnu, má Senát, má prezidenta, má ÚS,“ vyjmenovala ekonomka. Druhým závěrem je podle ní to, že si vláda svou pozici uvědomuje. „V tuto chvíli ví, že jí projde všechno,“ dodala.
„Chcete mi říct, že žijeme v takové demokracii, že nemůžu říct, že Ústavní soud podle mého názoru učinil rozhodnutí, které je intenzivně provládní?“ ptala se ho vzápětí Švihlíková.
X X X
MILIARDÁŘ TYKAČ VYDAL ÚKOL PRO TÝM SLAVIE PRAHA
NEBUDE ZKLAMÁN?
Úkol pro Slavii od nového majitele: Aspoň pět titulů za deset let, pánové!
Miliardář Pavel Tykač, nový vlastník fotbalové Slavie, není žádný troškař. Chce tituly, vybudovat akademii a zvětšit stadion. Takže: kdy a kde vyroste tréninkové centrum? Jaký je platový strop pro největší hvězdy? Zůstane roční rozpočet na 800 milionech? Nejen o tom mluvil klubový šéf Jaroslav Tvrdík otevřeně v Portugalsku, kde se slávisté připravují na jaro.
X Když jsme u těch otázek: jak dlouho trvalo, než jste škrtli generálku se Slovanem Bratislava? To je přece zásadní zásah do přípravy.
Zkraje jsme nechtěli věřit, že se Slovan chystá na utkání proti Dynamu Moskva. Ale když jsme zjistili, že Dynamo všechno vysílá živě, nebylo co řešit. Popřeli bychom filozofii Slavie za poslední dva roky.
X Čili podpora napadené Ukrajiny.
Přesně tak. Od našich hráčů Maksyma Talovjerova a Tarase Kačaraby jsme poslouchali hrůzy války a strasti jejich rodin a blízkých. V hotelu Slavia jsme ubytovávali uprchlíky, zejména ženy a děti. Ujali jsme se nadaného chlapce Maksyma Kravčuka, sirotka, který ve válce ztratil rodiče. Hrát po tom všem se Slovanem, to bylo neslučitelné s našimi ideály.
X A generálku budete příští neděli hrát proti Zlatým Moravcům.
Zavolali jsme si a vyjasnili si, že to od nich není jen marketingové popíchnutí. Do hodiny jsme se domluvili. Ke Slovensku mám silný vztah, sloužil jsem v armádě s řadou slovenských kolegů a bylo pro mě těžké, když jsem v roce 1992 na misi UNPROFOR zažil dělení na dvě vojenské jednotky. Neměli jsme problém hrát se slovenským týmem. Budeme chtít vybrat co nejvíc peněz a zvažujeme, že je poprvé pojedeme symbolicky předat na Ukrajinu osobně.
X Pak už začne jaro. Jaké bude pod novým majitelem? Převod akcií na Pavla Tykače by měl proběhnout v polovině února.
Nový akcionář přebírá úspěšný, silný a sebevědomý klub, který je dvaatřicátý na evropském žebříčku, vyhrál skupinu Evropské ligy před AS Řím, naše ženy získaly double a hrají Ligu mistryň. Za kalendářní rok 2023, a za to jsem hodně rád, jsme v zisku. V tomto trendu chceme pokračovat. Jediné, co nám chybělo, byl mistrovský titul. O ten se chceme poprat teď.
X Co další plány?
Nejzásadnější, co nám chybí, je moderní mládežnická akademie. Hrozně se na to těším. V prosinci zastupitelstvo hlavního města Prahy převedlo na městskou část Šeberov 150 tisíc m2 pozemků, na kterých by měla vyrůst. Je to ideální prostor. V sousedství roste základní a střední škola, bude tam plavecký bazén a krytá hala. Novému majiteli předložíme kromě dlouhodobě připravovaného projektu, ve kterém jsme vycházeli ze stávajících finančních možností, i další dvě varianty. Jedna vychází z úrovně mládežnické akademie Legie Varšava. Druhá, které říkáme Exclusive, by znamenala vybudování nejlepšího areálu ve střední a východní Evropě. Obsahovat bude až třináct hřišť, některá z nich krytá. Věříme, že k otevření nového projektu a symbolickému přestřižení pásky by mohlo dojít v průběhu roku 2026.
X A dál?
Dobudování infrastruktury v Edenu. Máme nejmodernější stadion v Česku, ale infrastruktura okolo včetně parkovišť nebyla dokončena. Na základě zadání nového majitele prověřujeme také variantu rozšíření stadionu z dvaceti na třicet dva tisíc míst.
X Co sportovní ambice miliardáře Tykače?
Rozumí tomu, že fotbal je v první řadě sport a nedají se vyhrát všechny zápasy. Jeho zadání pro klub je vysoké, ale srozumitelné. V desetiletém cyklu si přeje, aby Slavia získala nejméně pět mistrovských titulů. V evropských soutěžích je cílem základní skupina Evropské ligy s ambicí jednou za přiměřený čas se probojovat do Ligy mistrů. Oproti předchozímu akcionáři klade na sportovní výsledky klubu výrazně větší důraz a je klubu připraven k tomu vytvořit podmínky.
X Už se nová éra projevuje?
Ano, v aktuálním přestupovém okně jsme například evidovali tři lukrativní nabídky na hráče ze základní sestavy. Dřív bychom jednu a možná i dvě přijali, klub by si zajistil finance a se zbylým kádrem by se zkoušel dosáhnout sportovního maxima. S Pavlem Tykačem, byť mu ještě klub nepatří, jsme se domluvili, že si můžeme dovolit nabídky odmítnout. Trenéři mají tím pádem k dispozici silnější kádr a nemusí se opakovat rychloobrátkový proces typu Davida Juráska, který rok po příchodu přestupoval do Benfiky. Trenéři budou mít hráče k dispozici delší dobu a logicky se tím zvyšuje pravděpodobnost sportovního úspěchu. Vstupem Pavla Tykače jsme odstranili konkurenční výhody, který měl díky silnému majiteli náš největší soupeř z Letné.
x Prozradíte, na koho byla nabídka?
Když vám řeknu, že je na někoho nabídka z Premier League, rozjedou se spekulace a hráči to jen zbytečně zamotá hlavu. Všem zájemcům teď s radostí říkáme: Máme nového majitele, chceme titul, nezlobte se, ale nabídku nám neposílejte ani formálně.
X Co se naopak nezmění?
Například platové stropy, maximem bude i nadále milion měsíčně včetně odměn a bonusů pro nejlepší hráče. Nechceme zbytečně utrácet stovky milionů na platy a hrát fotbal s mnohasetmilionovými ztrátami. Ve Slavii nastane revoluce v infrastruktuře a evoluce ve sportovní a provozní činnosti.
X Bude Slavia bohatší?
Určitě si budeme moct dovolit více investovat do svého rozvoje, do mládeže nebo žen a do péče o fanoušky. Nebudeme však investovat nesmyslně.
X Máte příklad?
Peter Olayinka. Zvažovali jsme možnost jeho návratu. Kromě vysokého očekávání jeho současného klubu (CZ Bělehrad) a agenta byla limitou i výše jeho výplaty. Jeho plat ve výši přesahující milion eur čistého jsme nemohli akceptovat. Politika odměňování se měnit nebude, i když si uvědomujeme, že nás to může limitovat v tom, že nepřivedeme všechny hráče ze zahraničí, které bychom si přáli.
X Takže roční rozpočet zůstává?
Na rok 2024 jsme předložili vyrovnaný výsledek hospodaření a nepočítáme s tím, že od akcionáře dostaneme jakoukoli finanční podporu. Minimálně letos budeme pracovat stále v módu, že si na sebe klub vydělá. Začínáme s rozpočtem kolem 800 milionů.
X Mimochodem, počítal jste taky s variantou, že si nový akcionář vybere svého člověka, který mu bude řídit klub?
Při první debatě mi říkal: Jsem fotbalový fanoušek, jinak fotbalu nerozumím. Nemám na to tým manažerů, který bych do Slavie poslal, a klub bez lidí by byl jen značka s omezenou hodnotou.
X To má samozřejmě logiku.
Jeho první otázka zněla, jestli jsem připravený zůstat já, moji lidé a Jindřich Trpišovský se svým týmem. A pokud ano, abychom mu slíbili aspoň pět let. S kolegy jsme závazek v zájmu budoucnosti Slavie přijali. Respektujeme však, že akcionář může při neuspokojivých výsledcích, či z jiných důvodů, kdykoliv vyměnit představenstvo nebo trenéry. Je to jeho právo.
X Už ta Tykačova desetiletka začala?
Myslím, že to tak Pavel chápe.
X Ale v tabulce jste druzí. Můžete zůstat potřetí za sebou bez titulu.
Jsme si toho dobře vědomi. Tomu odpovídají naše posily. Přišel Jindra Staněk, mimořádná osobnost. Přišly posily na levou stranu, které si trenéři přáli. A nikdo neodešel. Dosud jsme hovořili o tom, že naším cílem je nejhůř druhé místo nebo výhra v poháru a v Evropě postup do základní skupiny. Teď se situace změnila: chceme titul a s ničím jiným spokojeni nebudeme.
X X X
NADĚŽDIN BY UKONČIL VÁLKU NA UKRAJINĚ
Pokud bych vyhrál, ukončím válku. Kdo je Naděždin, který se postavil Putinovi?
Je to celé jen obvyklý ruský tyátr, nebo to Boris Naděždin myslí se svou výzvou Vladimiru Putinovi v prezidentských volbách vážně? Ať je to tak, či tak, bývalý poslanec vzbuzuje mezi ruskou veřejností nebývalý zájem. V mnoha ruských městech se v posledních dnech tvořily dlouhé fronty, aby lidé mohli podpořit Naděždinovu prezidentskou kandidaturu.
Šedesátiletý politik potřeboval do čtvrteční půlnoci získat sto tisíc podpisů v nejméně 40 regionech země, aby se dostal na hlasovací lístky (podpisy musí v Rusku nashromáždit kandidáti, které nenavrhuje parlamentní strana).
Čím je Naděždin v době, kdy Putinův režim vede brutální válku na Ukrajině a doma tvrdě potlačuje protiválečné hlasy, tak zajímavý?
X X X
SYN TRUMPA: ZASTAVIT FINANCOVÁNÍ UKRAJINY,
ZBYTEČNĚ UMÍRAJÍ LIDÉ
Trump jr. pro CNN Prima NEWS: Zastavme financování Ukrajiny, Putinovi dáváme záminky válčit
Evropa miluje morálně kázat, zatímco Spojené státy všechno platí, řekl v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS Donald Trump junior. Podle něj by se mělo zastavit financování Ukrajiny. Uvedl také, že jsme Rusku dali záminku k válce. K napadení dalších států ale podle jeho názoru nyní nedojde.
„Jedinou možností, jak zastavit válku na Ukrajině, je zajistit, že tam nebudou donekonečna proudit peníze,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS Donald Trump junior. „Zatím tu každý den vyrábíme zbraně. Pentagon nemá ponětí o tom, kde ty peníze a rakety vlastně skončí. Neexistuje žádná evidence,“ popsal syn amerického exprezidenta.
Tvrdí, že je potřeba zastavit umírání. „Zelenskyj (ukrajinský prezident, pozn. red.) posílá všechny mladé Ukrajince na frontu. Vlastně už tam jsou hlavně starší Ukrajinci, protože ti mladí utekli. A ti jsou posíláni na popravu. Co je vlastně cílem? Pár miliard tady, pár miliard tamhle… Jediné, čemu to pomáhá, je, že na tom vydělávají firmy, které vyrábějí vojenský materiál,“ řekl Trump junior. Současně upozornil na rozsáhlou korupci, která na Ukrajině panuje slovy „pár chlapíků se pak rozhodne pomoc rozkrást“.
Evropu zároveň obvinil z morálního kázání, že Rusko je zlo. „Pamatuji si, jak Angela Merkelová (bývalá německá kancléřka, pozn. red.) řekla, že Spojené státy by měly více investovat do NATO, zatímco oni si postaví ropovod, aby na tom Rusko vydělávalo,“ uvedl Trump junior.
Naznačil, že evropské státy se domnívají, že nemusí nikam posílat peníze, protože všechno zaplatí Spojené státy a ještě je ochrání před nepřítelem. „Spojené státy jen dokola sypou peníze. Platíme úplně všechno. Americký daňový poplatník a celkově střední třída pracuje opravdu velmi tvrdě a ty peníze pak končí všude, jen ne u nich. Naše školy a naše nemocnice upadají, máme katastrofální infrastrukturu,“ míní syn Donalda Trumpa.
Zdůraznil, že neříká, že Putin není zlý. „Dali jsme mu ale všechny záminky k tomu, aby překročil hranici a začal válku,“ uvedl Trump junior. Podle něj ale Rusko nyní další státy nenapadne. „Určitě dost podcenili své síly na Ukrajině. Pořád mu ale dáváme všechny záminky,“ podotkl.
X X X
Kamarádi Pavla na Hrad ČR
Všichni se znají z institutu „za lepší svět“. Kde prezident našel nejen kancléře
Budoucí hradní kancléř Milan Vašina, který střídá Janu Vohralíkovou, má minulost, v níž se objevují známá jména Petr Kolář nebo Zdeněk Bakala. S oběma se zná z Aspen Institute, vlivové globalistické organizace bojující za „lepší svět“.
Hradní kancléřku Janu Vohralíkovou střídá od 15. února Milan Vašina ze středoevropské pobočky Aspen Institutu. Tam sedí spolu poradcem a „přítelem po boku“ prezidenta Pavla Petrem Kolářem. Zatímco Kolář působí dlouhá léta v jeho Mezinárodním poradním sboru, Vašina ve funkci jeho výkonného ředitele, jak uvádí web Aspen Institute.
Na Hrad tak míří člověk spojený s byznysmenem Kolářem, o němž se hovoří jako o šedé eminenci, která má na prezidenta největší vliv a stála za jeho kandidaturou. Není zřejmé – a Hrad na toto téma mlčí – kdo Vašinu do vedení Kanceláře prezidenta republiky přivedl. Spojitost s Kolářem se ale nabízí, neboť to byl právě on, kdo jako kancléřku kdysi prosadil Vohralíkovou. Svědčilo by to o rostoucím Kolářově vlivu na prezidenta.
Milan Vašina se ale s prezidentem zná už z minulosti. „Krásný den, kdy se vrátila slušnost, pravda, důstojnost a hodnoty! Jsem na to hrdý,“ napsal Vašina na Facebook po zvolení Petra Pavla prezidentem. Následně byl i na jeho inauguraci. Nebyla to náhodná podpora: Petr Pavel ještě před prezidentskou kandidaturou vystoupil na setkání Anti-Panic Conference 2.0, kde spolu s Vašinou varoval před dezinformacemi.
Po zvolení prezidentem se jejich cesty opět střetly na Výroční konferenci Aspen Institute, kde Petr Pavel nešetřil chválou na své hostitele: „Iniciativy Aspen Institutu, které rozvíjejí to nejdůležitější z euro-atlantické duchovní tradice, jsou účinnou zbraní s rostoucí polarizací v online i fyzickém světě,“ uvedl listopadu 2023 prezident.
Aspen Institute, kde Kolář i Vašina působí a Petr Pavel řeční, je vlivná platforma, která „chce zlepšit svět“ skrze společné diskuse odborníků. Jejími členy jsou finančníci z oblasti pojišťovnictví a bankovnictví, jako je zakladatel Direct pojišťovny Pavel Řehák, prezident České bankovní asociace Tomáš Salomon nebo šéfka českého Googlu Tania le Moigne. Najdeme zde i politiky Jana Farského (STAN) a Ditu Charanzovou (za ANO). Čestným členem je bývalý velvyslanec v USA Michael Žantovský.
Členové, které MF DNES oslovila, Vašinovo angažmá na Hradě vítají. „Milana Vašiny si vážím jako schopného a zkušeného manažera. Tyto kvality mu určitě přijdou vhod při řízení poměrně složitého administrativního útvaru, kterým je Pražský hrad,“ komentoval Žantovský.
„S Milanem Vašinou se jako členka správní rady Aspen Institutu znám dlouho. Je to skvělý manažer, který má tah na branku. Pro prezidentskou kancelář je to výborná volba,“ reagovala europoslankyně Charanzová.
Částí společnosti je Aspen Institute vnímán jako elitářská společnost, která hájí západní zájmy. V USA totiž tento spolek vznikl a jak vyplývá z dostupných informací, americkou centrálu Aspen Institutu finančně podporují Carnegie Corporation, The Rockefeller Brothers Fund a Fordovy nadace.
I proto si krátce po oznámení Vašiny v čele hradní kanceláře rýpli někteří opoziční politici: „Prezident Pavel se nerozpakuje veřejně ukázat, kdo jsou jeho loutkovodiči. Vedoucím prezidentské kanceláře se stává šéf vlivné globalistické organizace Aspen Institute pro střední Evropu Milan Vašina. Aspen Institute je „think-tank“ úzce propojený s americkou vládní administrativou a establishmentem označovanými jako americký Deep State,“ objevilo se ve čtvrtek na facebookové stránce ústecké buňky SPD. Ta před Aspen Institute varuje i na svém webu.
Kritikem Aspen Institute je i exprezident Václav Klaus. Ten v roce 2019 obvinil tuto organizaci, že si zmonopolizovala exkluzivitu vztahů s USA. „Jsou to lidé, kteří bez sebemenšího zakolísání přežili všechny ideové obraty a zvraty politiky nejen naší, ale i politiky americké. Přežili všechny americké prezidenty a velmi se lišící vládní konstelace. Vždycky byli ‚in‘. Vždy byli na straně značně proměnlivé americké politiky,“ uvedl v Lidových novinách Klaus.
Otevření české pobočky Aspen Institute finančně podpořil finančník Zdeněk Bakala, v jeho dozorčí radě dodnes sedí jeho manželka Michaela. Pod patronací Bakalova vydavatelství pak Aspen Institute pořádal v roce 2022 konferenci „Kam kráčíš, Česko“. Činnost organizace v Praze zahájila v roce 2012 bývalá americká ministryně zahraničí českého původu Madeleine Albrightová.
Mezi stálé sponzory institutu patří každoročně nadace manželů Bakalových. Aspen Institute podle jeho výroční zprávy finančně podporují v Kalifornii narozený miliardář, internetový podnikatel, investor a obchodník na burze Jan Barta, investor David Holý ze skupiny Pale Fire Capital nebo Slovenka Uršula Kráľová, někdejší personální ředitelka T-Mobile. Ostatně u tohoto operátora pracoval i sám Milan Vašina, od roku 2011 řídil T-Mobile Česká republika, od roku 2016 stál v čele českého T-Mobilu a slovenského Telekomu.
V roce 2014 vysílal T-Mobile reklamu, která prezentovala polsky mluvícího člověka v roli překupníka. Polská ambasáda proti spotu, v němž polský obchodník nachytá Čecha na nekvalitní mobilní telefon, podala oficiální protest. Vašina si pak sypal popel na hlavu a reklamu stáhl.
„Mrzí nás, že se naše reklama, která dlouhodobě sází na nadsázku a specifický humor, mohla někoho dotknout. Přestože jsme přesvědčeni, že reklama je z etického i zákonného hlediska v pořádku, rozhodli jsme se ji pozastavit,“ uvedl tehdy Vašina.
Vrcholný management T-Mobile opustil roku 2018. Pak působil ve společnosti Rockaway Capital jako nezávislý konzultant. Mnohem zajímavější je ale jeho angažmá u pirátského ministra Bartoše.
Vašina byl v roce 2022 členem jedenáctičlenného poradního týmu, který pod názvem Český digitální tým radil místopředsedovi vlády pro digitalizaci Ivanu Bartošovi (Piráti). Skupina pomáhala Bartošovi zejména v oblasti digitalizace státní správy. Bartoš tehdy Vašinu a další členy týmu nazval „Digitálními vlastenci“. Ve skupině působil také třeba zakladatel iniciativy Hlídač státu Michal Bláha, Tomáš Havryluk z Alzy, ředitel CZ.NIC Ondřej Filip nebo Diana Rádl Rogerová z Deloitte.
X X X
Manažer, podporovatel Pavla i kolega Koláře. Kdo je nový hradní kancléř?
Má za sebou úspěšnou manažerskou dráhu, většinu profesního života spojil s nynějším telekomunikačním operátorem T-Mobile. V posledních letech vedl středoevropskou pobočku americké vzdělávací organizace Aspen Institute, kde působí také prezidentův přítel a poradce Petr Kolář. Kdo je Milan Vašina, který se po konci Jany Vohralíkové stane vedoucím Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Petra Pavla?
Narodil se 11. února 1969, vystudoval ekonomickou fakultu nynější Mendelovy univerzity v Brně, cestu do telekomunikací začal v roce 1997, kdy nastoupil do společnosti RadioMobil. Vznikla jako společný podnik Českých radiokomunikací a konsorcia vedeného firmou T-Mobile, dcerou společnosti Deutsche Telekom, a v září 1996 spustila druhu českou mobilní telefonní síť Peagas, předchůdce nynějšího T-Mobile Czech Republic.
Začínal jako manažer marketingové komunikace a později marketingový manažer pro rezidenční segment, v roce 2002 přešel na Slovensko, kde se stal marketingovým ředitelem tamní společnosti EuroTel (se stejnojmennou českou firmou, jednou z předchůdkyň operátora O2, měla v té době společný už jen název, zrozený ještě za federace). Z ní se později stal slovenský T-Mobile.
V roce 2007 se Vašina stal na Slovensku generálním ředitelem T-Mobilu a po jeho spojení s operátorem pevných linek Slovak Telekom byl v červenci 2010 jmenován výkonným ředitelem pro marketing, prodej a služby zákazníkům. Od ledna 2011 se stal generálním ředitelem T-Mobile Czech Republic jako první Čech v čele českého operátora po jejich převzetí zahraničními majiteli. Od ledna 2016 vedl také Slovak Telekom.
Ze skupiny Deutsche Telekom odešel po 21 letech v říjnu 2018. „Bylo to nesmírně zajímavých 21 let, ale cítím, že je čas udělat zásadní změnu a předat pomyslný štafetový kolík dál. Jsem vděčný za to, že jsem mohl být u rozvoje tak důležitého a dynamického oboru a mohl se aktivně podílet na zcela nových věcech,“ uvedl při ohlášení odchodu.
Kromě působení v Aspen Institutu a skupině Rockaway Capital se věnuje i charitě. Od roku 2017 je členem správní rady nadace Dobrý anděl, která pomáhá rodinám, jejichž členové se potýkají s vážným onemocněním.
Vašina Působil jako poradce v investiční skupině Rockaway Capital podnikatele Jakuba Havrlanta. Patřil i mezi přispěvatele na prezidentskou kampaň Petra Pavla.
X X X
PEKAROVÉ DÁT MĚSÍČNĚ 15 TISÍC, MÍSTO 275 TISÍC, DŮCHODCI SE PRÝ MAJÍ DOBŘE
PEKAROVÁ FERIMU NEPOMOHLA, NENAŠLA MU DÍVKY PRO ZDRAVÍ
PEKAROVÁ SE DÍKY POPULARITĚ FERIHO DOSTALA NA KORYTO PARLAMENTU, MĚSÍČNE 275 TISÍC, JAKO FIALA, VYSTRČIL
PEKAROVÁ BY NIKDE TOLIK PENĚZ NEDOSTALA, NIC NEUMÍ, JAKO FIALA, TVRDÍ EXPERTI
PEKAROVÁ DNES ODMÍTÁ I CHYTRÉHO POLITIKA KALOUSKA
KALOUSEK ZALOŽIL STRANU, TEĎ SE PEKAROVÁ BOJÍ, ABY NEPŘIŠLA
O KORYTO
Rozsudek v kauze Feri je hotový, další odklad nebyl potřeba. Exposlanec dostal tříletý trest
Předsedkyně soudního senátu Lenka Hájková dopsala po několika měsících rozsudek v kauze Dominika Feriho. Serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu to potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 3 Darina Maříková. Exposlanec podle nepravomocného verdiktu znásilnil dvě dívky a provinil se i jedním pokusem o znásilnění. Do vězení má jít na tři roky a ženám má zaplatit odškodné.
„Rozsudek už byl vyhotoven a rozeslán,“ potvrdila ve čtvrtek mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 3 Darina Maříková.
Dominika Feriho poslal soudní senát v čele s Lenkou Hájkovou do vězení začátkem listopadu. Bývalý poslanec se proti tomu na místě odvolal. Státní zástupkyně Petra Gřivnová i zmocněnkyně obětí Adéla Hořejší si ponechaly lhůtu pro případné odvolání do doby, než prostudují zmíněné písemné odůvodnění rozhodnutí.
Gřivnová ale už po vynesení rozsudku uvedla, že je s ním spokojená. „Obžalovaný byl uznán vinným ve všech třech bodech podané obžaloby. Rovněž výrok o trestu plně odpovídá mému návrhu ze závěrečné řeči,“ zhodnotila začátkem listopadu.
Soudkyně Hájková v minulosti žádala o prodloužení termínu na vyhotovení rozsudku. „Žádost byla odůvodněna složitostí a rozsáhlostí věci a dále potřebou průběžného činění úkonů i v jiných věcech,“ uvedla v polovině prosince Maříková.
Takový postup není neobvyklý, například v kauze Čapí hnízdo, se kterou je spjat bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), trvalo vyhotovení písemného odůvodnění zhruba tři měsíce.
Kauza Feri
V březnu 2016 se Feri podle obžaloby ve svém bytě pokusil na tehdy ještě nezletilou dívku sahat a líbat ji. Nakonec jí měl podle obžaloby nabídnout nealkoholický nápoj, po jehož požití se dostala do „stavu částečné ztráty vědomí“. Feri s ní pak měl – opět podle spisu – provádět třeba i orální sex.
Nova čelí správnímu řízení kvůli vysílání od soudu s Ferim. Případ řeší Úřad pro ochranu osobních údajů
Poslední projednávaný incident se podle obžaloby stal na konci února 2018, kdy si Feri pozval do Poslanecké sněmovny jednu ze zájemkyň o místo stážistky. V kuchyňce ji pak měl osahávat a údajně ignoroval její nesouhlas. Tento případ ale státní zástupkyně kvalifikovala pouze jako pokus o znásilnění, protože se dívce podařilo včas odejít.
Feriho advokátka Zuzana Smítková uvedla, že „každá z poškozených mohla mít několik motivů křivě svědčit proti obžalovanému“. Jednou z motivací mohla být podle ní touha po pozornosti, a uvedla, že ženy mohly ve svých výpovědích lhát. Státní zástupkyně i zmocněnkyně obětí se ale shodly na tom, že ženy neměly motivaci si skutky vymýšlet.
Expolitik svou vinu ve všech žalovaných případech dlouhodobě odmítá.
X X X
Konzervativci se bojí, chtějí sesadit Sunaka
Skupina členů britské Konzervativní strany se snaží vynutit si před parlamentními volbami rezignaci premiéra Rishi Sunaka v naději, že se udrží u moci. K akci je vede rostoucí podpora opozice, kterou ukazují průzkumy veřejného mínění. Informoval o tom list The Times.
Podle informací listu asi 10 poslanců začalo pracovat na odvolání Sunaka z postu šéfa vlády. Konzervativní poslanec Simon Clarke, který v letech 2019 až 2022 působil jako zástupce šéfa ministerstva financí a ministerstva pro místní rozvoj a bydlení, se ve středu na stránkách The Daily Telegraph otevřeně přimlouval za rezignaci premiéra. Podle The Times mezi členy strany nespokojené se Sunakem patří také bývalá ministryně vnitra Suella Bravermanová , kterou v listopadu 2023 odvolal.
Průzkum YouGov minulý týden ukázal, že konzervativci mohou čelit největší porážce od roku 1997. V důsledku voleb, jejichž termín vláda plánuje vypsat na druhou polovinu roku 2024, hrozí toryům ztráta téměř 200 poslaneckých křesel v 650místné Dolní sněmovně. 11 ministrům Sunakovy vlády, včetně ministra financí Jeremy Hunta, potom hrozí, že nebudou znovu zvoleni do parlamentu.
Osobní hodnocení premiéra v prosinci kleslo na rekordní minimum – 70 procent účastníků průzkumu YouGov mělo na Sunaka, negativní názor, pouze 21 procent se vyslovilo kladně.
The Times poznamenal, že členové strany nespokojení se Sunakem se navíc obávají zničujícího výsledku v květnových komunálních volbách. Podle spiklenců mají tři měsíce na to, aby přesvědčili 53 konzervativních poslanců, aby vyslovili nedůvěru Sunakovi a zahájili tak proces výběru nového vůdce Konzervativní strany a v důsledku toho i premiéra země. Podle The Times s touto skupinou zástupců lidu spolupracuje Sunakův bývalý zvláštní poradce Will Dry, který v listopadu přestal pracovat pro vládu.
„Ukázalo se, že nepodnikáme rázná a rozhodná opatření potřebná k překonání výzev, kterým čelíme. Došel jsem k závěru, že konzervativci směřují k nejdrtivější možné porážce. Není pochyb o tom, že se díváme na nejméně 10 let labouristické vlády.“ řekl Dry v rozhovoru pro noviny.
Článek zdůraznil, že počet poslanců nespokojených se Sunakem je stále malý, ale jsou „dobře organizovaní, motivovaní a mají podporovatele s hlubokou kapsou“. The Times dodaly, že někteří konzervativní poslanci se „cítí zrazeni“ premiérem, protože vládní návrh zákona proti nelegálnímu přistěhovalectví byl měkčí, než očekávali.
Je však prý podle informátorů nepravděpodobné, že se skupině podaří Sunaka před volbami sesadit, protože výzva prý pouze sjednotila konzervativní poslance kolem premiéra, server vasevec.cz
X X X
Luboš Blaha: SLAVIA PRAHA, HANBI SA! POSLANEC SLOVENSKA
Miera fanatizmu v spoločnosti rastie, predovšetkým na strane slniečkarov. A obeťou sa žiaľ stáva aj šport. Preboha, zastavme to, kým je čas.
Tie najradikálnejšie prejavy fanatickej nenávisti momentálne prichádzajú z Česka a mne je to veľmi ľúto, pretože český národ je nám najbližší. Už ako dieťa som fandil futbalovej Slavii Praha, za ktorú hrával môj obľúbený reprezentant Ivo Knoflíček. Otec ma brával na ich zápasy, to bola krása.
Keď ich v Škótsku neprávom označovali za rasistov, stál som na ich strane. Ale po včerajšku s nimi končím. Definitívne. Nech žije Sparta. Kopať do nášho Slovanu iba za to, že hral zápas s Dinamom Moskva? To vážne?
Neviem o tom, že by niekto odmietol hrať s Američanmi, keď pustošili Irak. Alebo so Saudskou Arábiou, keď viedla vojnu proti Jemenu. Alebo s Izraelom kvôli Gaze. Strašné pokrytectvo!. Ako súvisí futbal s politikou? A vojnami? To isté platí pre hokej. Zbláznili ste sa?
Vždy som obdivoval Jaromíra Jágra, ale po tom, čo spáchalo jeho Kladno na našom hokejistovi Júliusovi Hudáčkovi, som s týmto klubom takisto nadobro skončil. Jágr-nejágr. Za to, že náš hokejový brankár hral za kazašský klub, z Kladna ho vyhnali. Vraj lebo hral v KHL. A on veselo zamieril do Nemecka, kde je hviezdou Frankfurtu.
Tam nikomu nevadí, že hral v KHL, pretože v Nemecku zjavne vedia, že politika do športu nepatrí. To fanatici v Kladne ani v Slavii žiaľ zatiaľ nezistili. Smutné. Pozor, toto nie sú len fanatické útoky proti Rusom. Doslova rasistické útoky, keďže terčom je celý ruský národ. Toto sú aj útoky proti Slovákom. Nedajme sa.
Najsmiešnejšie je, keď sa na čelo rusofóbnych kampaní stavajú ľudia ako Dominik Hašek, ktorý v minulosti hrával v Rusku. A v čase, keď kvôli USA umieralo v Iraku milión ľudí, zarábal ťažké prachy v Amerike. Tomu sa hovorí farizejstvo. Aj Hašek bol kedysi môj obľúbený brankár. Dnes ním pohŕdam. Rovnako ako každým rasistom.
Prosím, neťahajme do športu politiku. Šport má spájať, nie rozdeľovať. A Slovanu patrí úcta za to, že to pochopil. Ruskí športovci patria do medzinárodných súťaží. Bodka.
Milí priatelia,
chcem vidieť vo futbale Zenit Petrohrad, chcem vidieť legendárny ruský hokej, chcem, aby šport neprznila politická nenávisť. Ja viem, že fanatici v českých kluboch nehovoria za celý český národ. Preto prosím, českí bratia, odkážte im aj za nás, nech sa hanbia. Ľuboš Blaha, server vasevec.cz, (Autor je místopředsedou NR SR a místopředsedou strany Smer-ssd)
X X X
Milan Benkovský: Opozícia ako piata kolóna či trójsky kôň
V príspevku pre Slovo s názvom Vyvolávanie nenávistnej davovej psychózy som sa zamýšľal nad súčasným vnútropolitickým vývojom, konaním opozície pri blokáde parlamentu a organizovaní demonštrácií. Denne však vyvstávajú nové a nové problémy a zápas opozičných progresívno-liberálnych síl proti súčasnej vláde sa vyhrocuje. Preto si dovolím zopár poznámok k aktivitám prezidentky, opozičných strán PS, SaS, KDH a OĽaNO, médií, mimovládok, ktoré spĺňajú charakteristiku piatej kolóny či trójskeho koňa v nedávnej, ale i tej dávnej histórii.
Aby sme presnejšie vedeli, o čom je reč, tak len stručne pripomeniem význam pojmov. Až neskutočne presné vyjadrenie z wikipédie sedí na našu opozíciu. Piata kolóna je termín, označujúci skupinu ľudí navonok vystupujúcu ako súčasť zriadenia alebo štátu, ale v skutočnosti jej aktivity zvyčajne smerujú k jeho oslabeniu alebo dokonca deštrukcii. Príkladom boli sudetskí Nemci v bývalom Československu. Trójsky kôň bola lesť Grékov v trójskej vojne v podobe daru, ktorým bol drevený kôň, vo vnútri ktorého sa skrývali bojovníci, ktorí mali zvrátiť vojnu zvnútra mesta. Tento výraz sa na základe tejto legendy používa v prenesenom význame ako lesť, úskok, zákerná zrada, podraz. To je verný obraz súčasnej slovenskej opozície.
Prezidentka Čaputová sa práve zobudila
Súčasťou, ba jednou z hlavných postáv piatej kolóny je aj prezidentka SR, a preto si dovolím ešte malý návrat k „našej“ pani osvietenej. Zuzane Čaputovej nešlo a nejde o právo a spravodlivosť, ale len a len o majdanizáciu Slovenska, ktorá je cieľom opozície a západných mocností. Ide jej o podporu sfanatizovanej opozície a teraz už i podpory kandidatúry amerického poskoka Ivana Korčoka na funkciu prezidenta republiky. Preto by bolo vhodné, aby koaliční poslanci ignorovali jej návrhy a ponechali jej len priestor na ohlupovanie tej jej progresívno-liberálnej partičky.
Prezidentka doteraz nič v parlamente neriešila, a to ani Matovičove šialenstvá, ani postup vlády pri Covide-19, obmedzovanie práv a slobôd občanov, ani Lipšicove útoky na opozíciu. Ani raz nevystúpila v Národnej rade SR, aby obhajovala záujmy všetkých občanov, pri vojne na Ukrajine, aby požadovala riešenia vysokej inflácie a extrémnych cien energií a potravín.
Zrazu sa zobudila a rozhodla sa mimoriadne vystúpiť v parlamente a zrazu zvoláva okrúhly stôl. Tam však pozve len tých, čo majú rovnaký názor ako ona, t.j. bývalých ministrov ako Žitňanská či Kolíková, politické mimovládky, vybraných advokátov a prokurátorov. Nepozvala ani predkladateľa zákona ministra spravodlivosti Suska, ani tých, ktorýcho sa trestný zákon najviac dotýka, ako generálneho prokurátora Žilinku, ministra vnútra Šutaja Eštoka či akademickú obec podporujúcu predložené návrhy.
Hovorkyňa PS a opozície Zuzana Čaputová v NR SR s prepáčením za výraz „papagájovala“ pseudoargumenty opozície. Namiesto výzvy PS, SaS, KDH a OĽaNO na ukončenie obštrukcií a blokovania parlamentu, podporila opozíciu v deštrukcii štátu a v protivládnych protestoch.
Naša piata kolóna nonstop demonštruje
Demonštrácie sa šíria po Slovensku ako mor. Najskôr to bola Bratislava, potom viaceré krajské mestá a naposledy už 23 miest. Nikde to však nebolo o spravodlivosti, ale len o potrebe politických zmien a naplnení záujmov opozície a západných mocností.
Ak niekto chce, aby nám tu vládla súčasná probruselská, globalistická, farebná a protislovensky zameraná opozícia s podporou veľkého brata z USA, tak nech sa zúčastňuje na protestoch a demonštráciách. V takom prípade nám tu budú vládnuť proamerickí tajtrlíci, šíritelia ideológie LGBTI z PS, bratislavská kaviareň zo SaS, farizeji z KDH a skrachovanci z OĽaNO.
Na ostatných protestoch sa modifikujú program i heslá, keď sa „Fico do basy!“ a „Dosť bolo Fica!“, dopĺňa „Pellegrini – podržtaška Fica“ na najnovšie „Slovensko si nedáme“, či „My sme tu doma!“ Žeby chceli odkázať 1,3 miliónom voličov koalície, že oni na Slovensko nepatria a rozhodovať bude približne 30 tisíc pomýlených účastníkov demonštrácií?!
V Poprade sa údajne minule stretlo okolo 900 demonštrantov, pričom očití svedkovia hovoria o necelých 200 ľuďoch a podobné, viac či menej „objektívne“ sú odhady médií aj v iných mestách. Raritou a neskonalou drzosťou v Poprade bolo arogantné vystúpenie Andreja Kisku, súdeného za daňové podvody. Toho, čo rozoštvával národ a chcel zvrhnúť vtedajšiu vládu Roberta Fica po vražde Jána Kuciaka v roku 2018, keď on „náhodou“ lyžoval na horách. Vtedy mu to nevyšlo, tak teraz znovu buntoší, tára o spravodlivosti a chce viesť ľudí do boja proti Ficovi aspoň v podtatranskom regióne. Teraz môžeme čakať, že najbližšie vystúpi i progresívna prezidentka Čaputová a farizejsky bude malomyseľným protestujúcim masám vysvetľovať výhody americkej zvrátenej demokracie, či vlastnou hruďou brániť svojho Ivanka Korčoka.
Podľa vystúpení rečníkov na protestoch od Šimečku cez Sulíka až po Majerského, hysterických výkrikov zmanipulovaných účastníkov a postupu Matovičovho OĽaNO, ktoré sa skrýva za názvom Slovensko, sa zdá, že hlavným heslom opozičných protestov je – My zničíme Slovensko!
Hádam najvýznamnejšou časťou piatej kolóny, usilujúcej sa o deštrukciu štátu a politický prevrat, sú mainstreamové média. Ak nezávislý pozorovateľ sleduje diskusie v televíziách, tak musí vidieť, že komentári TA 3, JOJ, Markízy, ale i RTVS idú proti vláde ako besní psi odtrhnutí z reťaze. V otázkach navádzajú diskutujúcich na pre nich vhodné protivládne odpovede, prerušuje diskutérov z koalície, nedajú im vysloviť názor, či dokončiť svoju argumentáciu a vyslovujú svoj subjektívny názor na dianie v spoločnosti.
Najnovšie do protestov a demonštrácií PS a SaS ťahá vojnu na Ukrajine, boj za slobodu médií, podporu mimovládok a protestujúcich „umelcov“ a zatiaľ skrytú podporu LGBTI agendy. Už sa začali aj aktivity na podporu prezidentského kandidáta opozície Ivana Korčoka, spojené s dehonestáciou Petra Pellegriniho pod heslom „Pellegrini prezidentom ne-bu-de!“
Opozícia je trójskym koňom aj v EP
V súvislosti s konaním europoslancov z opozície – úmyselným poškodzovaním Slovenska – považujem za správne im pripomenúť báseň Andreja Sládkoviča „Nehaňte ľud môj“. Poslanci Európskeho parlamentu (EP) zo strán slovenskej opozície, konkrétne z PS, SaS, OĽaNO a KDH, judáši, čo zapredali a pošpinili svoju vlasť a národ, vystúpili v Bruseli a Štrasburgu z trójskeho koňa. Zradcovia štátu a národa, ktorí škodia Slovensku, kde sa len dá, sa spikli v EP proti vlastnej demokraticky zvolenej vláde, vyvolali diskusiu a iniciovali uznesenie EP, v ktorom vyjadruje znepokojenie so stavom právneho štátu na Slovensku. Ide najmä o kritiku novely trestného zákona a zrušenia úradu špeciálnej prokuratúry. Poslanci EP odsudzujú zrýchlené konanie v parlamente i vraj kontroverznú rétoriku premiéra a sú znepokojení novými právnymi predpismi o občianskej spoločnosti.
Uznesenie EP je plné výmyslov a poloprávd, ktoré tam dostali bezcharakterní poslanci našej opozície. Ide o potupné poníženie Slovenska, o hrubé zneužitie EP na vnútropolitický boj, o zákernú zradu a podraz smerujúci k oslabeniu, či dokonca deštrukcii Slovenska.
Europoslankyňa Monika Beňová zo SMER-SSD vo svojom stanovisku skonštatovala, že opoziční predstavitelia si pri formulovaní uznesenia dali obzvlášť záležať na tom, aby čo najviac poškodili reputáciu svojej vlastnej krajiny. Beňová vyhlásila: „Prehrali voľby, odmietajú sa s tým zmieriť, túžia po pomste a skalopevne sa držia hesla Čím horšie, tým lepšie, a to bez ohľadu na dôsledky.“ V tej súvislosti Ľuboš Blaha predkladá do Národnej rady SR návrh na vyhlásenie NR SR odsudzujúce uznesenie, rezolúciu EP k Slovensku, ktorá hrubým spôsobom zasahuje do našich vnútorných záležitostí. Odmietnutie diktátu Bruselu možno preto považovať za správne.
Pravú tvár EÚ omylom odhalil europoslanec za PS Martin Hojsík, keď povedal: „…keby Slovensko bolo manažované správnymi politickými stranami, neboli by žiadne rezolúcie, ani uznesenia“ proti Slovensku.
Ukazuje sa tiež dvojtvárnosť EP, keď si problémy v silných západných krajinách nevšíma, ale voči štátom bývalého východného bloku, ako je Maďarsko, Poľsko a teraz i Slovensko, prijíma výhražné uznesenia a sankcie. Cieľom EP je ovplyvňovať národné vlády a žiadať ich bezvýhradnú podporu záujmov globalistov. Svedčí o tom aj takmer okamžité uvoľnenie 76 miliárd eur Poľsku po zmene vlády bez splnenia predchádzajúcich podmienok. Aj preto je dôležité, aby sa Slovensko postavilo proti takejto „kolenačkovej“ politike a snahe o obmedzenie jednotlivých krajín v súvislosti s migráciou, ale najmä s hlasovacími právami.
Nik nie je čistý, ani koalícia
Aby som nebol jednostranný, tak musím spomenúť, že koalícia má v parlamente tesnú väčšinu, a napriek tomu stvára psie kúsky. Pritom opozícia ihneď po voľbách avizovala politický boj na život a na smrť. Je jasné, že najslabším článkom a problémovým prvokom koalície i samotnej vlády je a bude SNS na čele s nevyspytateľným Andrejom Dankom. Samozrejme, iná možnosť po odmietnutí KDH vstúpiť po voľbách do vlády nebola, ale mizivé percento SNS a absolútna väčšina sociálnych demokratov by mala mať jasné mantinely. Danko pritom opakovane tára o národnej a kresťanskej vláde, vydiera koaličných partnerov pri každej príležitosti, ako naposledy pri ministerstve športu a cestovného ruchu, či teraz pri prezidentských voľbách s požiadavkou na post predsedu parlamentu, či ministerstvo hospodárstva. Chcelo by to preto, aby si Robert Fico spolu s Petrom Pellegrinim čo najskôr stanovili pevnejšie pravidlá hry a vymedzili teritórium pre jednotlivé koaličné strany.
Koalícia by sa mala vyvarovať problémových situácií, ktoré provokujú verejnosť a ktoré zneužije opozícia. Práve rôznymi „prkotinami“, nevhodným správaním vládnych či parlamentných elít dáva vláda opozícii do rúk najsilnejšiu zbraň.
Príkladov je viacero. Medzi tie najokatejšie patrí Andrej Danko, ktorý má pochybné nominácie ako Kuffovci, či Šimkovičová a najnovšie má svoj semafor, ktorým si strelil do vlastnej nohy. Alkohol mu zisťovali až po 15 hodinách, čo opozícia prirodzene využíva a rozpory vo výpovediach naznačujú, že mohol mať vypité, čo už nemožno ani dokázať, ani vyvrátiť. Seriózne by bolo, aby nerobil ramená a odstúpil z postu podpredsedu NR SR a zabojoval o Európsky parlament, kde by nebol tak na očiach. Namiesto toho „na hulváta“ a provokačne ide kandidovať za prezidenta, kde skončí s veľkým fiaskom a oprávnenou hanbou. Mal by si preto on i ďalší z koalície uvedomiť, že ľudia nemajú radi papalášizmus.
V novele trestného zákona a rušení špeciálnej prokuratúry vláda neodhadla reakcie verejnosti, a najmä ataky opozície, s ktorými sa nevie vysporiadať. Mala by novelizovať rokovací poriadok NR SR tak, aby minimalizoval obštrukcie kohokoľvek a zabezpečil dôstojný priebeh rokovaní parlamentu. Zároveň by mala vzhľadom na správanie opozície obmedziť prerokúvanie návrhu zákonov v jednotlivých čítaniach na 12 hodín, alebo tak, ako navrhuje Fico, rokovať nonstop až do „zblbnutia“, kde už opozícia je. Treba to uzavrieť, lebo politické škody budú nedozerné.
Zdá sa, že si koalícia namýšľa, že všetko jej prejde, hoci má len nevýrazné tri hlasy naviac. Ani vláda si neuvedomuje a nepripúšťa možnosť svojho pádu. Možno za pár mesiacov budú také veľké protesty, že to koalícia jednoducho neustojí. Preto sa treba správať zodpovedne.
A bude ešte veľmi horúco
V „teplárni“ silno kúria aj napriek vcelku miernej zime, Amerika nám dodáva drahý skvapalnený plyn, aby nahradila ten lacný z Ruska a psychiatrických liečební je málo. Preto si na politické strany treba dávať pozor, aby sme sa nepopálili my všetci. Milan Benkovský, (Nové slovo)
X X X
Polskem hýbe kauza „mučení“ poslanců ve vězení. Kaczyński obvinil Tuska
Jaroslaw Kaczyński, předseda největší polské opoziční strany Právo a spravedlnost, ve čtvrtek obvinil premiéra Donalda Tuska, že nařídil, aby byli během pobytu ve vězení mučeni dva Kaczyńského straničtí kolegové. Mariusz Kamiński a Maciej Wonsik se tento týden dostali na svobodu díky milosti prezidenta Andrzeje Dudy, blízkého spojence národněkonzervativního Práva a spravedlnosti.
„Rozhodnutí (o mučení) padlo na úplném vrcholu. Jsem přesvědčený, že je to osobní rozhodnutí Donalda Tuska a on osobně za to musí nést odpovědnost,“ řekl Kaczyński. Gazeta Wyborcza na svých internetových stránkách píše, že šéf Práva a spravedlnosti (PiS) uvedl, že Kamińskému se lékaři ve vězení v rámci nuceného podávání výživy násilím snažili zavést sondu do nosu, ačkoliv má problémy s nosní přepážkou. Podle Kaczyńského trpěl ohromnou bolestí a lidé, kteří takové metody používají, si zaslouží „mnohaleté vězení“.
Lékaři se k nucenému vyživování Kamińského rozhodli i kvůli tomu, že v důsledku hladovky, kterou ve vězení držel, mu nebezpečně klesla glykémie a tepová frekvence. Tento politik PiS navíc trpí diabetem.
Případ uvěznění Kamińského s Wonsikem sahá až do roku 2007, kdy stáli v čele protikorupční agentury CBA. Za tehdejší zneužití pravomocí je v roce 2015 soud nepravomocně odsoudil, prezident Duda ale oba politiky následně omilostnil a oba muži nastoupili do vládních funkcí. Nejvyšší soud později zpochybnil milost udělenou ještě před pravomocným odsouzením a jiný soud loni v prosinci oba politiky PiS poslal do vězení na dva roky. Policie je tento měsíc zadržela, když byli na pozvání Dudy v prezidentském paláci. Ten pak oznámil, že zahajuje proceduru jejich omilostnění a v úterý se znovu dostali na svobodu.
Ve čtvrtek byli Kamiński s Wonsikem znovu v prezidentském paláci a novináři podotkli, že „nevypadali, že by byli oběťmi mučení“. Kaczyński na to řekl, že „mučení bývá různé“. Je podle něho takové, „které je zvenku vidět, a takové, které vidět není“.
Proti tvrzení Kaczyńského o mučení Kamińského se ohradil předseda štětínské pobočky polské lékařské komory Michal Bulsa. Šéf PiS podle něho výroky o mučení z popudu Tuska naznačil, že lékaři mohli jednat na politický příkaz. „Slova poslance Kaczyńského považujeme za nebývalý skandál, za který musí nést politickou odpovědnost,“ řekl. Bulsa uvedl, že v pátek se lékařské sdružení obrátí na předsedu dolní komory parlamentu Szymona Holowniu se žádostí o potrestání předsedy PiS za jeho „ostudná slova“.
Kaczyńského PiS loni v prosinci po osmi letech skončilo u kormidla moci. Vystřídala ho proevropská koalice vedená Tuskem, hlavním politickým rivalem Kaczyńského.
X X X
Česká ekonomika může kvůli útokům jemenských povstalců další rok stagnovat, předpovídá ekonom
Lodní přepravu z Asie do Evropy nadále blokují jemenští povstalci, kteří útočí na obchodní lodě. Nic na tom zatím nezměnily ani společné britsko-americké útoky na základny Húsíů v Jemenu. „Budou problémy v dodavatelských řetězcích. Řada evropských firem už hlásí, že budou muset omezovat, nebo dokonce na čas zastavovat produkci kvůli nedostatku dílů s Asie“ říká pro Český rozhlas Plus David Marek, hlavní ekonom spolenčosti Deloitte.
Přes Suez proudí 12 procent veškeré globální přepravy a 30 procent kontejnerové lodní přepravy. Jenže dostat se k Suezu znamená proplout průlivem Báb al-Mandab mezi Adenským zálivem a Rudým mořem, který je pod útokem jemenských separatistů sympatizujících s Palestinou.
Proč je česká ekonomika citlivá na problémy v námořních dopravních řetězcích? V pořadu Řečí peněz odpovídá David Marek, hlavní ekonom poradenské společnosti Deloitte
Ačkoliv se komplikace Česka zatím nedotkly, námořní doprava podle ekonoma Marka zdražila už pětinásobně. „Není to tak dramatické jako před třemi lety, kdy nám vyskočila cena kontejnerů až na 15 tisíc dolarů, ale přece jenom pětinásobné zdražení už je poměrně výrazné,“ uvádí ekonom.
Česko se ale ekonomickým následkům situace nevyhne. „Budou problémy v dodavatelských řetězcích. Řada evropských firem už hlásí, že budou muset omezovat, nebo dokonce na čas zastavovat produkci kvůli nedostatku dílů s Asie,“ podotýká Marek.
Dalším vlivem pak bude zdražení, které vyjde jak z nákladnější lodní dopravy, tak z nedostatku výrobků na trhu. „Může to opět nastartovat inflační tlaky. Nesoulad mezi poptávkou a nabídkou může eskalovat ceny vzhůru,“ upozorňuje.
Citlivá ekonomika
Šéf dánské logistické společnosti Maersk Vincent Clerc na davoském fóru předpověděl, že potíže námořních dopravců v důsledku útoků na plavidla v Rudém moři zřejmě potrvají několik měsíců.
Byť by situace nemusela být natolik závažná jako v době covidové pandemie nebo při blokaci Suezského průplavu zaseknutým plavidlem, následky si Česko ponese.
„Pro naši ekonomiku, která je často uprostřed výrobních řetězců, to je komplikace kvůli naší citlivosti a otevřenosti. Pokud letos čekáme oživení, tak se nám může stát, že česká ekonomika bude zhruba další rok z těchto důvodů stagnovat,“ uzavírá ekonom.
X X X
Mezi migranty převládají Syřani. Jsou nevyhostitelní, říká šéf cizinecké policie
Při kontrolách na hranicích se Slovenskem policie v minulém roce zadržela 4742 takzvaných tranzitních migrantů, kteří se přes Česko snažili dostat do dalších států Evropské unie. Nejčastěji byli ze Sýrie. Ředitel cizinecké policie Aleš Benedikt v rozhovoru pro iDNES.cz popsal, jak funguje proces jejich vrácení. „Může se stát, že na hranicích zadržíme stejného člověka několikrát,“ řekl.
X Co se děje, když na hranicích zadržíte migranta?
Pakliže vycházíme z faktu, že se jedná převážně o občany Sýrie, tak ti do detenčních zařízení nejdou. Občan Sýrie je v podstatě v současné době nevyhostitelný.
Tyto lidi dakteloskopujeme (snímají otisky prstů, pozn. red.), zjišťujeme jejich totožnost, protože část z nich nemá doklady. Snímáme i další biometrické údaje. Pak se snažíme vytěžit (vyslechnout, pozn. red.) zachycené osoby, abychom odhalili převaděče v rámci skupiny.
Po všech úkonech jsou většinově propuštěni, protože jsou to občané Sýrie, a je jim určen limit odjezdu z České republiky, zpravidla je to sedm dnů.
X Takže je nevracíte zpět za hranice?
Kdybychom se bavili o zadržení na vnitřních hranicích se Slovenskem, tak ano, odepíráme jim vstup či je vracíme v rámci readmise.
X Spousta z příchozích migrantů nemá doklady. Co o nich tedy víte?
Samozřejmě sbíráme biometrické údaje, zejména otisky prstů, prověřujeme je v informačních systémech i sousedních států, respektive státu Schengenského prostoru.
Zaznamenáváme údaje, které uvedli, pokud jsme je v systémech nedohledali a čekáme, jestli se s nimi nesetkáme znovu. Pakliže cizinec prohlásí, že Syřan nemá u sebe cestovní doklad, tak jen stěží dohledáte jeho identitu absolutně spolehlivě.
X Stává se, že se na hranicích setkáváte se stejnými lidmi, kterým jste vstup odmítli?
To se může stát. Ale v rámci odepření vstupu jako takového úkony s člověkem neprovádíme, protože ten cizinec už na hraničním přechodu nesplňuje podmínky pro vstup.
X Na tiskové konferenci jste uváděl, že je momentálně 1129 cizinců zadržených v detenčním zařízení. Kdo se do nich dostává.
Cizinci, kteří lze vyhostit, například občané Turecka. Jsou tam i cizinci, které máme přidat podle mezinárodní dohody. Třeba jim byly již sejmuty otisky v jiném státu Schengenského prostoru, respektive Evropské unie, a my je tam vracíme k provedení azylového řízení.
X Jak probíhá řízení s převaděči, kterých jste loni zadrželi 388?
Jsou zadrženi a s nimi jsou prováděny úkony trestního řízení. A dále v podstatě putuje procesem trestního řízení až k odsouzení.
Jdou rovnou do vazby?
To záleží na soudu. Pakliže státní zástupce navrhne a soudce uvalí vazbu, tak samozřejmě ano, ale není to vždy.
X Jakými způsoby sem převaděči migranty dostávají?
Mezi nesofistikované metody patří nacpat celou dodávku lidmi a pokusit se projet za každou cenu. Ty sofistikovanější jsou schovávání migrantů v kamionech.
Úplně nejpromyšlenější je, když cizinec jde přes schengenskou hranici či přiletí na letiště a má neregulérní cestovní doklad, ať už pozměněný nebo více či méně zdařilý padělek.
X Jaké prostředky máte na odhalování převážení migrantů, třeba právě kamiony?
Máme technické prostředky, které občas prezentujeme. Asi těžko teď budu hovořit úplně o všech, některé jsou z operativního hlediska nevhodné na to, abych je prezentoval. Ale máme například detektor, který pozná tlukot srdce v prostorech kamionů.
X Kolik stálo znovuuzavření hranic?
Nemám teď přímou statistiku, ale náklady se pohybují zhruba kolem jednoho milionu na den. Je to velmi sporné, protože na hranicích slouží policisté, kteří by vykonávali službu někde jinde, takže jestli je to dražší než normální služba, nejde úplně vyčíslit.
X Momentálně na hranicích se Slovenskem slouží 88 policistů na jednu směnu, zatímco na začátku října jich bylo 142. Proč se počet zmenšil?
Snažili jsme se reagovat na to, aby opatření nebyla moc drahá a abychom splnili účel znovuzavedení ochrany vnitřních hranic.
X Myslíte, že jsou na hranicích skutečně potřeba?
Není otázkou, co já si myslím. Pakliže ten úkol máme, tak ho musíme splnit.
X Počet záchytů na našich hranicích se zmenšuje, zatímco na vnější schengenské hranici se meziročně zvedl o 17 procent. Proč to tak je?
Je to jednoznačná reakce na naše vlastní opatření, která přijímáme. Když je momentálně pokles záchytů na západobalkánské trase, je to dané tím, že se snaží se situací něco dělat.
X Na tiskové konferenci jste zmiňoval, že chcete v oblasti migrace provést inovaci. O jakou se jedná?
Inovaci chceme udělat v rámci výkonných článků ředitelství služby cizinecké policie ve vztahu k převaděčství. Budeme rozšiřovat počty policistů zabývající se touto problematikou.
X X X
Hněv farmářů otřásá Francií. Blokují dálnice a chystají se vzít Paříž ztečí
Francouzští zemědělci ve čtvrtek zablokovali dálnice po celé zemi a vysypávali bedny s dováženým zbožím ve snaze upozornit na cenové tlaky, vysoké daně a regulace, kterým čelí. Informovaly o tom agentury, podle nichž se protesty, které po vypuknutí na jihozápadě země trvají již druhý týden, začaly přibližovat k Paříži.
Zemědělci prohlásili, že v protestních akcích budou pokračovat, dokud nebudou splněny jejich požadavky. Blokády představují první velkou výzvu pro nového premiéra Gabriela Attala, poznamenala agentura Reuters.
„Všechny možnosti jsou stále na stole,“ řekl novinářům šéf Mladých zemědělců (JA) Arnaud Gaillot, když byl dotázán na zprávy, že by zemědělci mohli začít narušovat dopravu v Paříži již v pátek.
Francouzské zpravodajské služby varovaly vládu, že regionální zemědělské svazy vyzvaly své členy, aby přijeli do hlavního města, uvedly noviny Le Parisien a televize BFM TV.
Zatímco Attal svolal ministry s cílem oznámit v pátek konkrétní návrhy, zemědělci pomocí balíků sena a traktorů zablokovali hlavní dálnice po celé Francii, která je největším zemědělským producentem v Evropské unii.
„Musíme dodržovat stále více pravidel, stále se po nás chce více a vyděláváme stále méně. Z naší práce už nemůžeme žít,“ řekl 61letý farmář Jean-Jacques Pesquerel z odborového svazu Calvados Coordination Rurale.
Bedny s rajčaty, zelím a květákem, které byly podle jedné skupiny zemědělců dovezeny z ciziny, byly rozházeny po dálnici A7, která spojuje Marseille a Lyon, druhé a třetí největší francouzské město. Na jihozápadním okraji Paříže se v ranní špičce zase zastavily desítky traktorů.
Zemědělci na jihozápadě země, kteří ve středu v Agenu postříkali hnojem budovu místní prefektury, dnes za přihlížení policie házeli zvířecí výkaly na nedaleký supermarket Leclerc, největší francouzský řetězec supermarketů.
Mocný zemědělský svaz FNSEA předal ve středu pozdě večer vládě seznam svých požadavků, včetně lepšího prosazování zákona, který má zajistit výkupní ceny. Svaz rovněž požadoval pokračování daňových úlev na naftu pro zemědělská vozidla, okamžité vyplacení zemědělských dotací EU, záruky na pojistné plnění související se zdravím a klimatem a okamžitou pomoc vinařům a ekologickým zemědělcům. „Je třeba naléhavě reagovat,“ uvedl šéf FNSEA Arnaud Rousseau.
Francouzský prezident Emmanuel Macron se před červnovými volbami do Evropského parlamentu obává, že zemědělci jsou rostoucím voličským elektorátem krajní pravice. Vůdkyně krajní pravice Marine Le Penová obvinila vládu ze samolibosti a podpory evropských předpisů, které poškozují zemědělce. „Nejhorší nepřátele zemědělců najdeme v této vládě,“ prohlásila ve čtvrtek.
X X X
Turecko schválilo vstup Švédska do NATO, Erdogan podepsal dokument
Turecko oficiálně schválilo vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Poslední krok v ratifikaci dnes udělal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, když podepsal příslušný dokument, který toto úterý schválil turecký parlament. Dokončení procesu ratifikace v Turecku vzápětí přivítal švédský premiér Ulf Kristersson. Přidal se i český ministr zahraničí Jan Lipavský.
„Vítám souhlas prezidenta Erdogana rozšířit NATO o dalšího spojence Věřím, že se nám brzy podaří i posledního partnera přesvědčit, že silnější Aliance je v zájmu nás všech,“ uvedl šéf české diplomacie.
K rozšíření NATO už chybí jen souhlas Maďarska. Švédsko o vstup do aliance požádalo v květnu 2022 společně se sousedním Finskem, to souhlas všech členských zemí získalo dříve a členem se stalo už loni v dubnu.
Švédskou žádost o vstup do NATO schválil v úterý turecký parlament, kterému přístupový dokument předložil Erdogan už loni v říjnu. Před tím turecká vláda jednala se Švédskem o jeho vstupu do NATO více než rok. Dokončení ratifikace v Turecku dnes na sociálních sítích označil švédský premiér Kristersson za „klíčový milník“ na cestě své země do aliance.
Do té doby tradičně neutrální Švédsko podalo žádost o vstup do aliance společně s Finskem v květnu 2022 v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Většina členských států schválila vstup obou zemí již v roce 2022 nebo na začátku roku 2023. Finskou žádost Turecko schválilo na začátku loňského roku a země se stala členem NATO na začátku dubna.
Vstup Švédska ale Turecko blokovalo kvůli výhradám vůči tomu, jak Stockholm postupuje proti organizacím, které Ankara považuje za teroristické, například kurdské milice YPG či Stranu kurdských pracujících (PKK). Švédsko kvůli tomu zpřísnilo své protiteroristické zákony. Změnu uznali v parlamentní debatě i zástupci AKP. Turečtí politici také dříve kritizovali švédské úřady, že umožňují veřejné pálení koránu, který je pro muslimy posvátnou knihou.
NATO vzniklo v roce 1949 jako obranný pakt, který měl skrze silnou americkou přítomnost v Evropě zastavit rozpínavost Sovětského svazu. U jeho zrodu stálo deset evropských zemí, USA a Kanada.
V roce 1952 přistoupily Řecko a Turecko, které je dodnes jedinou muslimskou zemí v Alianci. V roce 1955 vstoupilo Západní Německo. SSSR a země východního bloku zareagovaly založením Varšavské smlouvy. K dalšímu rozšíření došlo až o více než čtvrtstoletí později. V roce 1982 se členskou zemí stalo Španělsko, které krátce předtím završilo přechod k demokracii. Po pádu Berlínské zdi a sjednocení Německa se stala členem i někdejší NDR. Moskva dodnes tvrdí, že USA jí v té době slíbily, že NATO se už nerozšíří „ani o píď na východ“. Takový formální slib však spojenci nikdy neučinili. V roce 1999 vstoupily Česko, Polsko a Maďarsko. Stalo se tak osm let po rozpuštění Varšavské smlouvy. V roce 2004 vstoupilo hned sedm zemí najednou: Slovensko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Rumunsko a Bulharsko. V roce 2009 se Aliance rozšířila o Chorvatsko a Albánii. Stalo se tak deset let poté, co během války v Kosovu bombardovala území někdejší Jugoslávie. V roce 2017 přistoupila Černá Hora. V roce 2020 vstoupila Severní Makedonie. Její přijetí dlouho blokovalo Řecko, kvůli jehož postoji se dvoumilionová země musela přejmenovat. Po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022 záměr vstoupit do NATO oznámily Finsko a Švédsko. Obě země v bezpečnostní politice dlouho zastávaly princip neutrality. Finsko se jednatřicátým členem stalo 4. dubna 2023. Hranice NATO s Ruskem se tak prodloužila o 1 300 kilometrů. Aliance začleněním finské armády získala největší dělostřeleckou kapacitu v západní Evropě. Vstup Švédska dlouho mařil odmítavý postoj Turecka. Ankara požadovala, aby švédská vláda neposkytovala azyl kurdským separatistům. Prezident Erdogan nakonec švédský vstup posvětil v předvečer aliančního summitu ve Vilniusu v červenci 2023. <>1/13 |
Vedle zpřísnění zákona proti terorismu Finsko a Švédsko odvolaly zákaz vývozu zbraní do Turecka. Podobný krok udělalo podle agentur i Nizozemsko. Kanada slíbila, že bude jednat o zrušení či uvolnění zákazu prodeje součástek pro bezpilotní prostředky tureckým firmám.
V uplynulých týdnech Erdogan vyzval americké vládní představitele, aby v Kongresu zajistili schválení prodeje bojových letounů F-16 Turecku a aby tak učinili souběžně se schválením švédské žádosti v tureckém parlamentu. Podle agentury Reuters americký prezident Joe Biden zaslal předním zákonodárcům v Kongresu dopis, ve kterém vyzval k bezodkladnému schválení prodeje bojových letadel Ankaře.
X X X
Exministryně Parkanové stát nevyplatí 8.5 milionu za dlouhé souzení
Soud znovu nepřiznal Parkanové vyšší odškodnění za stíhání v kauze CASA
Obvodní soud pro Prahu 2 dnes znovu nepřiznal bývalé ministryni obrany Vlastě Parkanové (KDU-ČSL, později TOP 09) další odškodné za dlouholeté trestní stíhání v kauze armádních letounů CASA, které skončilo osvobozujícím rozsudkem. Verdikt soudkyně neodůvodnila, protože Parkanová, její právní zástupce ani zástupce ministerstva spravedlnosti se vyhlášení rozsudku nezúčastnili. Soud se sporem zabýval podruhé, ani loni v březnu bývalé političce vyšší odškodné nepřiznal. Tehdy však rozsudek zrušil odvolací soud. Ministerstvo spravedlnosti se ženě už v minulosti omluvilo a zaplatilo jí 1,6 milionu korun. V předchozím rozhodnutí soudkyně uvedla, že je přiznané odškodnění dostatečné.
Dnešní rozsudek není pravomocný. Bývalá politička žádala v žalobě zhruba 8,5 milionu korun. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka sdělil, že do doručení písemného vyhotovení rozsudku je předčasné se vyjadřovat.
Obvodní soud se žalobou poprvé začal zabývat loni v únoru, v březnu rozhodl, že Parkanové další odškodnění nenáleží. Soudkyně tehdy sice konstatovala, že žaloba je důvodná, peníze, které ministerstvo ženě vyplatilo, ale podle ní byly dostatečné. Parkanová proti verdiktu podala odvolání, kterému Městský soud v Praze v říjnu vyhověl a část žaloby obvodnímu soudu vrátil. Sám také navýšil částku, kterou ministerstvo bývalé političce přiznalo za délku stíhání, a to o 30.000 korun.
Znovu začal obvodní soud žalobu projednávat minulý týden, kdy provedl krátké dokazování. Právní zástupce Parkanové tehdy řekl, že stíhání mělo na bývalou političku takový dopad, že ho není možné srovnávat s dalšími případy odškodnění. Dosud přiznaná částka podle jeho vyjádření z poloviny ledna není přiměřená rozsahu újmy. Zástupce ministerstva spravedlnosti u soudu uvedl, že úřad uznává, že Parkanové vznikla újma, přiznaná částka je ale podle něj dostačující.
Nákup čtyř transportních letounů za zhruba 3,5 miliardy korun schválila vláda Mirka Topolánka (ODS) v roce 2009. Parkanovou a šéfa ministerské sekce vyzbrojování Jiřího Staňka následně policie obvinila ze zneužití pravomoci a z porušení povinnosti při správě cizího majetku se škodou 819 milionů korun. Obžaloba jim vytýkala to, že před rozhodnutím o nákupu nenechali zpracovat nezávislý posudek, a že stroje proto byly předražené.
Parkanová čelila stíhání od roku 2012, rezignovala tehdy na funkci místopředsedkyně Sněmovny. Soudy ji definitivně osvobodily v říjnu 2021. Podle pravomocného rozsudku nevznikla státu žádná škoda a oba obžalovaní udělali maximum pro to, aby se obchod uskutečnil v souladu se zákonem, ceskajustice.cz
X X X
Podmínka za soustavné znásilňování? Krajský soud zohlednil přiznání i závazky otčíma
V kauze podmínky pro otčíma za dlouhodobé znásilňování nevlastní dcery zohlednil Krajský soud v Brně doznání pachatele, jistou míru sebereflexe i jeho závazky ke zbytku rodiny, kterou by z vězení nemohl podporovat. Případ v odůvodnění označil za hraniční, kdy lze ještě na odsouzeného působit bez přímého výkonu trestu odnětí svobody. Soud také zdůraznil, že pachatel bude pod dohledem probačního úředníka. Verdikt vzbudil značnou pozornost, podle řady kritiků je příliš mírný. Zabývá se jím také ministerstvo spravedlnosti, nyní odůvodnění analyzuje. Před budovou soudu se dnes v podvečer koná demonstrace za spravedlnost pro oběti znásilnění.
Obžalovaný má podle krajského soudu šanci prokázat, že povede řádný život a bude hradit své závazky. „V opačném případě by zavdal příčinu kdykoli v průběhu zkušební doby k rozhodnutí o nařízení podmíněně odloženého trestu odnětí svobody,“ stojí v odůvodnění.
Muž byl odsouzen za výrobu a jiné nakládání s dětskou pornografií, zneužití dítěte k výrobě pornografie a znásilnění. Dívku si natočil při intimním styku, poté ji skoro rok a půl až pětkrát týdně nutil k sexu. Před Okresním soudem ve Vyškově prohlásil vinu, krajský soud už mohl přezkoumat jen výrok o trestu. Rozhodl tak, že původně uložené tříleté vězení podmínečně odložil na pět let.
Belkovová uvedla, že krajský soud přihlédl „k povaze a závažnosti spáchaných trestných činů, k osobním, rodinným, majetkovým a jiným poměrům pachatele, k jeho dosavadnímu způsobu života a možnosti jeho nápravy“. „Rovněž přihlédl k chování pachatele po činu, k jeho postoji k trestnému činu, tomu, že prohlásil vinu, a také k účinkům a následkům, které lze od trestu pro budoucí další život pachatele očekávat,“ doplnila Belkovová.
„Nejedná se a priori o násilníka, devianta či sexuálního predátora,“ stojí v rozsudku krajského soudu, který také tvrdí, že „prvotní impuls k intimnímu sexuálnímu kontaktu vzešel od poškozené“. Z odkazem na znalce soud uvedl, že psychická újma měla u poškozené mírnější charakter s pozitivní prognózou do budoucna. Média ale informovala, že oběť se po rozsudku krajského soudu pokusila o sebevraždu a je v psychiatrické péči.
Krajský soud uvedl, že ve vyjádření poškozené k otčímovu odvolání chyběla jakákoliv zmínka, že by si její zdravotní stav po znaleckém zkoumání vyžádal psychiatrickou či psychologickou intervenci. „Z toho bylo lze dovodit, že na závěrech znaleckého posudku se do doby rozhodnutí odvolacího soudu ničeho nezměnilo,“ stojí v odůvodnění.
Pět let zůstane muž pod dohledem probačního úředníka, který bude sledovat také jeho přístup k uložené povinnosti nahradit poškozené újmu 300.000 korun. Belkovová zdůraznila, že kvůli prohlášení viny obžalovaného nebylo nutné provádět další opakované výslechy poškozené, a to jak před okresním soudem, tak před odvolacím soudem.
Rozhodnutím soudu se zabývá ministerstvo spravedlnosti, které písemné odůvodnění rozsudku nyní analyzuje. Poté sdělí, jaké kroky v případu učiní. „Na první pohled je již nyní zřejmé že bude nezbytné prostudovat spisový materiál,“ sdělil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) může například podat k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona. Soud by ale v takovém případě mohl vyslovit pouze tzv. akademický výrok, který bude mít význam pro jiné obdobné případy.
Krajský soud podle Belkovové chtěl zprvu zveřejňovat jen málo podrobností, aby chránil poškozenou před druhotným zraňováním. Poté, co se sama podílí na medializaci, dospěl soud k závěru, že zveřejnění anonymizovaného znění verdiktu jí nemůže způsobit další újmu. „Krajský soud plně respektuje právo veřejnosti na kritiku soudních rozhodnutí a ústavně zaručenou svobodu projevu. Věcná kritika by však neměla vycházet z povrchních informací a neměly by ji provázet osobní útoky na soudce, kteří případ projednávají,“ uvedla Belkovová, ceskajustice, eu
X X X
Cihláři vidí letošní rok s mírným optimismem
Praha 25. ledna 2024. Hypotéky, individuální výstavba a pálené cihly tvoří spojené nádoby. Počty nově uzavřených hypotéčních smluv od prosince výrazně rostou, očekává se oživení poptávky po stavebních materiálech a cihláři začínají pomalu uvažovat o obnovení výroby. Co přinesl loňský rok a co lze očekávat letos? Na to jsme se zeptali klíčových výrobců, členů Cihlářského svazu Čech a Moravy. Jejich názory přinášíme v multi-zdrojové tiskové zprávě k volnému publikování.
Trhu začíná nesměle dominovat optimistická nálada.
I přes stagnující ceny se počet nových hypoték v prosinci meziročně zvýšil o 64 %. Objem nově uzavřených hypoték meziročně vzrostl o 93 %. Rok 2024 bude rokem zásadního snižování úrokových sazeb a růstu poptávky po hypotékách – ke konci roku se očekávají sazby nad 4 %. To nastartuje růst cen nemovitostí.
Graf ukazuje měsíční vývoj komerční úrokové sazby nových hypoték (ČBA) a 2T repo sazby (ČNB) za období leden 2020 – prosinec 2024. V období od ledna 2024 se jedná o predikci možného vývoje úrokových sazeb na trhu a počtu nových hypoték na výstavbu. Graf rovněž zobrazuje vývoj počtu nových hypoték na výstavbu za období leden 2020 – listopad 2023.
Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání a pozvolného růstu. Podle generálního ředitele společnosti Wienerberger Kamila Jeřábka je výhled do tohoto roku pozitivnější než ten předchozí. Zásadním milníkem bude vývoj výše úrokových sazeb, který ovlivní příliv nových investorů a také zájem o stavbu rodinných domů. Podstatné bude prolomení 5% hranice, která by měla přijít v polovině roku. Společnost také počítá s obnovením výroby ve svých závodech během února a března.
Poptávka po nových bytech v Praze se v minulém roce každý kvartál zvyšovala a v posledním čtvrtletí dosáhla svého dlouhodobého průměru. Inflace se stabilně snižuje a probouzí se také hypoteční trh. Podle aktuálních informací ČBA Hypomonitor úroková sazba nových hypoték v prosinci poklesla na 5,65 %, pozitivní signál vyslala s koncem roku také Česká národní banka, která snížila základní úrokovou sazbu na 6,75 %. Na růst poptávky měly vliv i dočasné prodejní pobídky, marketingové bonusy, zaváděcí ceny v nově spuštěných projektech a snížení sazby DPH z 15 na 12 % u bytů do 120 m2, které někteří prodejci promítli do cen ještě před koncem roku. Vzhledem k dalšímu očekávanému uvolňování podmínek pro získání hypoték a postupnému snižování úrokových sazeb se dá i v letošním roce očekávat vyšší zájem o nové bydlení.
Graf názorně ukazuje vývoj počtu nově nabíraných hypoték na výstavbu v souvislosti s vývojem úrokových sazeb – období 01/2011 – 11/23.
Blíží se odložená poptávka
Lidé, kteří od července 2022, kdy hypoteční sazby vyrazily k závratným 6 %, čekali na příležitost, kdy opět dosáhnou na hypotéku a budou si ji moci dovolit, se konečně dočkají. Nahrává tomu i zrušení ukazatele DTI, který částečně omezoval objem úvěrů na bydlení, jež si lidé mohli brát (a znemožňoval tak nákup některých větších nemovitostí třeba pro rodiny).
Snižování sazeb, a to mnohem rychlejší než o nepatrné tři setiny procentního bodu měsíčně, už zřejmě začalo, byť se to zatím neprojevilo v posledním Hypomonitoru – podobné databáze na trh logicky reagují se zpožděním. V dalších měsících pravděpodobně uvidíme o něco výraznější pokles sazeb.
Letos lze očekávat oživení bytové výstavby a zvýšení poptávky po nových bytech. Zásadní je rozhýbání hypotečního trhu a zlepšení dostupnosti financování. Snížení úrokových sazeb na hranici kolem 4 % je klíčovým faktorem k motivaci investorů, kteří svůj nákup odkládají a čekají na lepší podmínky financování.
I nadále platí, že tím hlavním impulsem pro trh bude až pokles úrokových sazeb. Ty se stanou motivátorem pro investory, kteří vyčkávají na lepší podmínky financování nemovitostí. Snížení úrokových sazeb na hranici kolem 4 % je klíčovým faktorem, nicméně už snížení pod 5 % bude vnímáno investory jako pozitivní zpráva.
Oživení trhu s novými byty je citelné od druhé poloviny loňského roku. Po období vyčkávání nastal návrat kupujících k novým bytům jako bezpečné investici a roste počet hypotekárních klientů, čemuž pomáhá už zcela zřejmé uvolňování hypotečních podmínek a nižší sazby. Aktivní jsou i institucionální investoři, kteří budují svá portfolia nájemního a družstevního bydlení. V prodeji nových bytů se tedy vracíme k tradičnímu tržnímu tempu a všichni zájemci musí mít z čeho stavět. Cihla je stále jedním z nejpopulárnějších a v našich zemích i tradičním stavebním prvkem.
+ Co vadilo cihlářům v loňském roce a jak byste jej zhodnotili?
Kamil Jeřábek: Rok 2023 se stal synonymem pro útlum na trhu stavebnictví. To souviselo s ekonomickou situací, která výrobním společnostem přinesla mnoho nejistot. Nedostupné financování, inflace a nestálé ceny energií byly pro českou ekonomiku náročné. Drahé financování příliš nenahrávalo soukromým investorům, kteří čekali na lepší podmínky financování. Obecně by se dalo říct, že šlo o jeden z nejnáročnějších roků v historii stavebnictví. Touha po vlastním bydlení ale nezmizela, to dokazují i počty kalkulací značky Porotherm a Tondach, které během roku 2023 pozitivně rostly.
Petr Porubský: Nestabilita na hypotečním trhu společně s vysokou mírou inflace motivovala značnou část potenciálních investorů oddálit svá rozhodnutí v čase. Ti, kteří se přeci jen rozhodli stavět, často činili úsporná opatření. Bohužel to někdy bylo i na úkor kvality hrubé stavby a u takových lze v budoucnu očekávat vyšší náklady na jejich udržitelnost a provoz.
Nízká míra poptávky, která provázala celý rok 2023, vedla na straně výrobců k optimalizaci výrobních kapacit a v mnoha případech také k odstavení výrobních linek. Tento prostor byl využit pro plánované investice, opravy a údržbu.
Marek Žídek: V důsledku kombinace velmi drahých hypoték a vysoké ceny nemovitostí a stavebních prací v loňském roce výrazně ubylo lidí, kteří by si mohli dovolit stavět nové rodinné domy. Na trhu zůstali v podstatě pouze ti lidé, kteří mají dostatečné úspory, aby mohli většinu stavby financovat z nich. I přes nedostatek bytů stále v České republice oproti sousedním státům chybí efektivní státní podpora výstavby budov pro bydlení.
Jan Fiala: Z našeho hlediska to byl rok nepředvídatelný. Vývoj hypotečních sazeb a inflace nám opravdu nepřál. Celkově se odrazil v negativní atmosféře, v menší odvaze nebo spíše realistickým obavám o to, zda.li investovat do vlastního bydlení či nikoli. To vedlo ke snížení výstavby. Ani Dotace po babičce nejsou vše spásné.
+ A co ten letošní?
Kamil Jeřábek: V roce 2024 očekáváme první oživení stavebního trhu, pozvolný příliv nových investorů a růst zájmu o stavbu rodinných domů. Bude to rok očekávání a pozvolného růstu. K rozhýbání trhu je však třeba zvýšit dostupnost financování vlastního bydlení. Zásadním milníkem pro rok 2024 tak bude jednoznačně vývoj výše úrokových sazeb. Predikce poukazují na pozvolný pokles sazeb v průběhu celého roku. Průměrná úroková sazba u komerčních hypoték se dnes pohybuje nad pěti procenty. Prolomení této hranice, která by měla být pro obnovení stavebního trhu klíčová, vyhlížíme v polovině roku. Obecně budou ale sazby pod 4 % na konci roku úspěchem. Podle predikcí si během letošního roku investoři naberou 10 až 12 tisíc nových hypotečních úvěrů na výstavbu.
Petr Porubský: První polovina roku se ponese v duch roku 2023. Zvýšení poptávky lze očekávat nejdříve v druhé polovině roku, přispěje-li tomu příznivější úroková sazba.
Marek Žídek: V letošním roce očekáváme ve druhém pololetí postupné oživování bytové výstavby, a to v návaznosti na postupné klesání úroků hypoték.
Jan Fiala: Pro letošní rok vidím zvýšenou poptávku taženou privátním sektorem. A snad se již někam posune obecní a družstevní výstavba, protože státní podpora bydlení je úplně na nule. Stát musí prioritně řešit historické dluhy státního rozpočtu, splácení obsluhy státního dluhu a mnoho dalších plateb, a proto stále nejsou finance na bytovou výstavbu. ČNB se musí odvážit k razantnější pomoci. Nebo si to musíme zažít jako v roce 2007. Chce to odvahu.
Ing. Jan Fiala, Cihlářský svaz Čech a Moravy
X X X
Soud opět nepravomocně osvobodil učitelku viněnou z popírání válečných zločinů
Soud dnes opět nepravomocně osvobodil bývalou češtinářku pražské základní školy Martinu Bednářovou, která čelí obžalobě za popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině. Soudkyně Klára Jantošová stejně jako už dříve rozhodla, že učitelčino jednání nebylo trestným činem. Státní zástupce se proti rozhodnutí na místě odvolal, podle něj soud nesplnil pokyny odvolacího senátu. Bednářová vinu od počátku odmítá.
Soudkyně uvedla, že to, co učitelka v hodině pronesla, bylo nepravdivé a zavádějící. „Výroky ale neměly přes jejich značně kontroverzní obsah důsledky na psychické zdraví žáků,“ uvedla. Bednářová podle ní také nevybízela k nenávisti či násilí. Češtinářka byly potrestaná tím, že dostala výpověď.
S tím ale státní zástupce Richard Petrásek nesouhlasí. Navrhoval, aby soud Bednářové uložil osmiměsíční podmínku a také pětiletý zákaz pedagogické, výchovné či jiné práce s dětmi. Učitelčiny výroky nelze podle žalobce obhájit svobodou projevu, protože porušují zákon. Soudkyně také podle něj ani napodruhé nezohlednila, že žena tvrzení pronesla před žáky v postavení učitelky.
Bednářová se dnes u soudu hájila tím, že se o tématu v hodině debatovalo. Nepodávala své názory direktivně. „I ty děti pochopily, že je to diskuse,“ prohlásila v závěrečné řeči. Státní zástupce podle ní do obžaloby zahrnul pouze některé její výroky, nepoužil pasáže, ve kterých problém vysvětlovala. „Má hodina byla zneužita proti mně,“ uvedla. Hlavním smyslem hodiny podle učitelky bylo poselství, aby děti pátraly po různorodých informacích a nespokojily se pouze s jedním zdrojem.
Žena po skončení jednání novinářům řekla, že soudkyně musela při rozhodování „projevit osobní statečnost“. Zároveň prohlásila, že si s ní „pologramotný státní zástupce vyřizuje u soudu účty“.
Tématu Ruska a Ukrajiny se Bednářová věnovala v hodině slohu počátkem dubna 2022, tedy několik týdnů po začátku ruské invaze. Podle obžaloby se ve třídě osmáků snažila ospravedlnit válečné zločiny proti míru tak, že ze strany Rusů jde o omluvitelný způsob řešení situace. Žákům tvrdila, že v Kyjevě se nic neděje. Když namítali, že ve zprávách České televize viděli hořící město, řekla jim, že veřejnoprávní televize je zaujatá. Uváděla také, že ukrajinské nacistické skupiny na Donbase od roku 2014 systematicky likvidovaly Rusy včetně dětí například tím, že je upalovaly a stahovaly zaživa z kůže. Někteří žáci učitelce oponovali a její výklad si nahráli.
Prvoinstanční soud se zabýval případem už podruhé. Také v prvním kole učitelku osvobodil. Podobně jako dnes konstatoval, že Bednářovou nelze soudit za názor, který projevila. Odvolací senát ale na podzim tento verdikt zrušil. Kauzu vrátil k novému projednání. Uvedl, že je nutné přihlédnout k tomu, že se Bednářová skutku dopustila jako učitelka v základní škole a výroky pronesla v hodině povinného předmětu, kterou žáci nemohli opustit. Na učitele lze podle evropské judikatury pohlížet přísnější optikou, co se týče svobody projevu a jejího omezení, dodal odvolací senát.
Učitelka v prosinci pravomocně prohrála pracovněprávní spor s pražskou Základní školou Na Dlouhém lánu, která jí dala výpověď po jejím zpochybňování ruských válečných zločinů před žáky. Podle odvolacího senátu porušila Bednářová školský zákon, interní předpisy školy i zákoník práce, ceskajustice.cz
X X X
Soud podmíněně propustil Kottovou z Rathovy kauzy. Odpykávala si osmiletý trest
Obvodní soud pro Prahu 6 ve středu podmíněně propustil lékařku Kateřinu Kottovou z vězení, kde si odpykávala osmiletý trest za korupci. Kottová byla spolu se svým manželem Petrem Kottem a bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem odsouzena za zmanipulování zakázek ve Středočeském kraji, soud ji z ruzyňské věznice propustil po odpykání poloviny trestu. Informaci serveru Seznam Zprávy potvrdila mluvčí soudu Zuzana Barochová.
„Mohu potvrdit, že paní Kateřina Kottová byla rozhodnutím zdejšího soudu ze dne 24. ledna 2024 podmíněně propuštěna z výkonu trestu odnětí svobody,“ řekla Barochová.
Kottová v době výkonu trestu pracovala pro motolskou nemocnici jako radiační onkoložka, podle Seznam Zpráv bude v nemocnici zřejmě zaměstnána i nadále. „Ani bych nechtěl slyšet, že by u nás skončila. Kdyby odešla, pro nás by to byl opravdu veliký problém. Už s ní počítám napevno do služeb,“ řekl serveru ředitel nemocnice Miloslav Ludvík.
Ratha, Kotta a Kottovou soudy potrestaly ve dvou větvích případu manipulování se zakázkami. Manžele Kottovy soud poslal do vězení nejdříve na šest let za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku a budovy gymnázia v Hostivici u Prahy. Žádali úplatky 26 milionů, přijali téměř 17 milionů korun, když sedm milionů dali Rathovi. Rath tehdy dostal sedmiletý trest vězení.
Ve druhé větvi manželům Kottovým i Rathovi soud jejich tresty prodloužil na osm let vězení. Trojice si na přelomu let 2011 a 2012 údajně domlouvala úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice. Všem třem soud uložil rovněž vysoké peněžité tresty.
Obžalobě v druhé části případu čelila i největší česká stavební společnost Metrostav, které soud spolu s její dceřinou firmou Metrostav Infrastructure uložil zákaz plnění veřejných zakázek na tři roky.
Rodiny se sluchovým postižením nemusí žít v izolaci
Je to skoro jako zázrak, jak čtyři ženy dohromady na 3,6 úvazku mohou změnit k lepšímu život rodinám s dětmi, ve kterých má někdo z členů sluchové postižení. Právě taková je posádka pracoviště v Pardubicích, kde organizace Centrum pro dětský sluch Tamtam poskytuje Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. Další dvě pracoviště služby mají v Praze a v Ostravě. To pardubické patří k terénním a ambulantním sociálním službám, které podporuje také Pardubický kraj. Na jejich zkušenosti se přijel zeptat radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.
Pardubické středisko má za sebou 10 let činnosti a nabízí své služby převážně rodinám z Pardubického kraje, ale také Královéhradeckého, případně Středočeského kraje. Většina dětí s vadou sluchu, které mají v péči, chodí do běžných mateřských nebo základních škol, některé mají asistenta pedagoga, několik se vzdělává ve speciálních školách.
„Zájemci nás kontaktují sami, někdy na doporučení foniatra, logopeda, často navazujeme na ranou péči,“ říká vedoucí střediska Romana Procházková a pokračuje: „Pro děti s vadou sluchu je nesmírně důležité, aby se s nimi začalo pracovat co nejdříve, aby se včas nastavila funkční a plnohodnotná komunikace. Ať již znakovým jazykem, mluvenou řečí s prvky znakového jazyka, nebo prostřednictvím metod alternativní a augmentativní komunikace. Rodině poskytujeme všechny potřebné informace související s vadou sluchu, komunikací, kompenzačními pomůckami, nárokovými dávkami či vzděláváním dětí. Nabízíme řízená skupinová setkávání, v rámci individuální podpory rodině nejsou výjimkou ani doprovázení na úřady. Důležitá je podpora socializace dítěte, rozvoj jeho hrubé a jemné motoriky, který je stěžejní pro rozvoj řeči. Většinou nás rodiny potřebují 4-5 let, ale je to velmi individuální.“
Velkou roli v životě rodin s osobou se sluchovým postižením hraje určité vyloučení z běžné společnosti a osamocené řešení problémů. „Na konkrétních příkladech jsem slyšel, jak je důležitá podpůrná rodičovská skupina pod vedením psychoterapeuta, zatímco děti mají v té době také společný program. Mohou společně sdílet své problémy, vidět, že se dají řešit, nemusí žít v izolaci. K tomu jsou tu podle věku dítěte i řízené a hravé socioterapeutické skupiny, kde jsou rodiče a děti pohromadě. Centrum pořádá také různé besedy a volnočasové akce v průběhu roku, kde se mohou všichni setkávat,“ řekl po návštěvě Pavel Šotola.
Na ambulantní setkání většinou jezdí rodiče s dětmi, ale není výjimkou ani účast celé rodiny, včetně prarodičů dítěte. „Pro dceru jsou setkání tady velmi důležitá, je schopna oželet všechno jiné, jen ne dojíždění do Pardubic,“ uvedla jedna z maminek. Význam to má ale i pro ni samotnou: „Ze začátku jsem byla jako hromádka neštěstí, možnost sdílení mi neskutečně pomohla.“ Rodiče se tu mimo jiné naučí správně komunikovat s dětmi s vadou sluchu, děti si rozvíjejí slovní a znakovou zásobu, navazují sociální kontakty, upevňují svou sebejistotu a sebepřijetí.
VÍTE TO? (rámeček)
Až 90 % dětí s vadou sluchu se rodí slyšícím rodičům, Bez sluchového vjemu se u dětí spontánně nevyvíjí řeč, Dítě se učí mluvit do pěti let. Potom už se velmi snižuje možnost osvojit si mluvenou řeč, protože se mění struktura sluchových center v mozku, Neslyšícím lidem pomáhá: schopnost odezírání, sluchadla, kochleární implantáty
Sluchové postižení je světovou zdravotnickou organizací hodnoceno jako druhé nejzávažnější postižení lidské bytosti, Každá země má svůj znakový jazyk, Neslyšící nejsou němí, ale je pro ně těžké naučit se dobře mluvit. Při hovoru s neslyšícím používejte mimiku pro vyjádření emocí. PhDr. Zuzana Nováková