Medvedev: Plány Kremľa sa Ukrajinou nekončia. Briti: Rusko len tri kilometre od južného okraja Pokrovska, dobylo dedinu Ševčenko. Slovensko v záujme Kremľa. Papež vyzval k odluke cirkvi od štátu, mieru v Gaze či na Ukrajine. Zelenskyj odmietol maďarský návrh na vianočné prímerie  

Je potrebné zničiť nacistov v Európe. Rusko, ktoré na začiatku vojny proti Ukrajine v rozpore s medzinárodným právom anektovalo štyri oblasti napadnutej krajiny, by sa mohlo rozšíriť aj o ďalšie regióny, vyhlásil na zjazde vládnucej strany Jednotné Rusko jej predseda Dmitrij Medvedev. Delegáti jeho slová ocenili potleskom.

Podpredseda Ruskej bezpečnostnej rady a šéf strany Jednotné Rusko Dmitrij Medvedev pózuje s účastníkom kongresu strany v Moskve v sobotu 14. decembra 2024.

„Je nevyhnutné zariadiť, aby potenciál týchto (anektovaných – pozn. red.) regiónov sa využil v plnej miere. Budeme sa tým zaoberať v rámci nášho programu, do ktorého sme zaradili kapitolu o rozvoji nových regiónov. Konieckoncov táto skúsenosť sa môže znovu hodiť v prípade, ak sa v zložení našej krajiny objavia nové, ale nám veľmi blízke regióny, vyhlásil Medvedev.

Tak to sakra máte! Ruský exprezident zverejnil útok hypersonickou raketou

 Ruský prezident Vladimir Putin, na ktorého rozkaz ruské vojská vo februári 2022 vtrhli do susednej Ukrajiny a rozpútali tak najkrvavejší konflikt v Európe od druhej svetovej vojny, predvlani na jeseň rozhodol o pripojení ukrajinských (Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej) oblastí k Rusku.

Ruské vojská časť týchto oblastí na východe a juhovýchode Ukrajiny okupujú a Moskva ako jednu z podmienok mieru požaduje stiahnutie ukrajinských vojsk z týchto regiónov. Rusko už na jar 2014 v rozpore s medzinárodným právom anektovalo ukrajinský polostrov Krym. Väčšina sveta tieto anexie neuznáva.

 Medvedev avizoval ďalšie uchvátenie cudzieho územia Ruskom, ale nespresnil, či má na mysli územie Ukrajiny alebo iných krajín, upozornila ukrajinská agentúra Unian. Dodala, že Medvedev na zjazde zároveň hovoril o nevyhnutnosti zničiť „nacistov v Európe“.

Práve pod zámienkou „denacifikácie“ Ukrajiny rozpútalo Rusko pred takmer 34 mesiacmi vojnu proti susednej Ukrajine.

Rusko teraz podľa západných analytikov ovláda viac ako 110-tisíc kilometrov štvorcových, teda viac ako 18 percent ukrajinského územia, a to vrátane anektovaného Krymu, pripomenula nedávno BBC v súvislosti so správou, že postup ruských vojsk na východe Ukrajiny sa v novembri výrazne zrýchlil a Rusko za mesiac dobylo takmer päťkrát viac ukrajinského územia, ako za celý minulý rok, ako upozornil na sociálnej sieti Telegram ukrajinský projekt UA War Infographics.

Minulý mesiac sa ruským jednotkám podarilo okupovať 702 kilometrov štvorcových ukrajinského územia a od začiatku tohto roka obsadilo 2 800 kilometrov štvorcových, čo predstavovalo 0,46 percenta rozlohy Ukrajiny v medzinárodne uznaných hraniciach./agentury/

X X X

 Viktor Orbán: Zelenskyj odmietol maďarský návrh na vianočné prímerie

 Zelenskyj kritizoval maďarského premiéra za telefonát s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmietol maďarský návrh na vianočné prímerie a výmenu zajatcov s Ruskom, vyhlásil v stredu na Facebooku maďarský premiér Viktor Orbán s tým, že Budapešť ku koncu svojho polročného predsedníctva vyvinula nové úsilie o mier. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

„Na konci maďarského predsedníctva v (Rade) EÚ sme sa opäť pokúsili nasmerovať bojujúce strany k mieru. Navrhli sme vianočné prímerie a rozsiahlu výmenu zajatcov. Aké smutné, že to dnes prezident Zelenskyj jasne odmietol a vylúčil. Robili sme, čo sa dalo,“ napísal Orbán.

Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó podľa agentúry MTI v tejto súvislosti na Facebooku pripomenul, že po Orbánovom návrhu na vianočné prímerie v telefonickom rozhovore s ruským prezidentom Vladimirom Putinom maďarská vláda kontaktovala ukrajinského ministra zahraničných vecí Andrija Sybihu a šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrija Jermaka.

 „Komunikačné kanály sú otvorené vo všetkých smeroch a radi by sme ich ponechali otvorené aj v ďalšom období, pretože to dáva nádej, že jedného dňa budú mierové rokovania a nastane mier,“ povedal Szijjártó, ktorý takisto vyjadril ľútosť nad tým, že ukrajinský prezident neskôr na platforme X zavrhol možné vianočné prímerie aj výmenu zajatcov.

Zelenskyj v stredu kritizoval Orbána za telefonát s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. „Všetci dúfame, že premiér Viktor Orbán nezavolá do Moskvy aj (zvrhnutému sýrskemu prezidentovi Bašárovi) Asadovi, aby si vypočul jeho niekoľkohodinové prednášky,“ napísal ukrajinský prezident na platforme X v reakcii na telefonát Orbána s Putinom, aktuality.sk

X X X

 Slovensko v záujme Kremľa: Tlak na armádu, likvidačné misie, sabotáže, otázky o Ukrajine

Slovenská tajná služba sa v minulom roku zameriavala aj na činnosť ruských a čínskych spravodajských služieb na našom území.

Vyplýva to zo správy o činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) za rok 2023, ktorú v uplynulom týždni zobrali na vedomie poslanci Národnej rady. V roku 2023 pokračoval záujem Ruska o získavanie informácií z prostredia našich ozbrojených síl, ministerstva obrany a NATO týkajúcich sa poskytovania pomoci Ukrajine. SIS zaznamenala napríklad aj aktívny záujem čínskej strany o spoluprácu v akademickom sektore, najmä v oblasti prírodných a technických vied.

 „Napriek výraznému počiatočnému efektu opatrení prijatých SR po ruskej invázii na Ukrajinu sa ruské spravodajské služby pôsobiace na našom území novej situácii prispôsobili a postupne obnovovali svoje špionážne aktivity. SIS preto zintenzívnila informačnú činnosť aj preventívne pôsobenie,“ píše sa v správe. Ruské spravodajské aktivity sa naďalej týkali najmä snáh získať chránené a citlivé informácie z politickej, ekonomickej, hospodárskej a bezpečnostnej oblasti. „V jednom prípade zistenia SIS vyústili do vyhostenia spravodajského dôstojníka ruskej rozviedky SVR. Okrem toho SIS navrhla zamedziť vstup na územie SR občanovi Ruskej federácie, ktorému boli v SR udelené víza aj napriek uloženému zákazu vstupu do schengenského priestoru,“ uvádza materiál.

SIS na Slovensku v roku 2023 nezaznamenala zo strany ruských služieb realizáciu agresívnych špeciálnych operácií, ako napríklad likvidačné misie či sabotáže.

Motivovanie peniazmi

Čínska strana na šírenie svojho vplyvu na Slovensku využívala rôzne nástroje. „Medzi ne patrili napríklad lobingové aktivity významnej telekomunikačnej spoločnosti, ktorá postupovala skryto, bez účasti na oficiálnych rokovaniach s príslušnými štátnymi organizáciami,“ uviedla tajná služba. Čínska strana naďalej oslovovala slovenské vzdelávacie a výskumné inštitúcie s ponukami na spoluprácu, pričom motiváciou bolo najmä získavanie finančných alebo technických prostriedkov ponúkaných Čínou.

Vo výročnej správe SIS sa hovorí aj o hybridných hrozbách. Rusko sa v roku 2023 zameriavalo na území Slovenska najmä na zber informácií o rôznych aspektoch pomoci Ukrajine a o účinnosti opatrení, ktoré Rusko prijalo v súvislosti s uvalením západných sankcií. „Ruská federácia paralelne pokračovala v šírení oficiálnych naratívov zameraných na udržiavanie sympatií verejnosti k Ruskej federácii, jej kultúre a politike,“ píše sa v správe.

Pozitívny obraz krajiny

Čínski aktéri v obmedzenej miere šírili obsahy konzistentné s naratívmi Ruska a zaujímali sa o niektoré aspekty vojenskej pomoci Ukrajine. Predstavitelia Veľvyslanectva Čínskej ľudovej republiky v SR sa aj naďalej snažili nadväzovať a kultivovať nové kontakty a spoluprácu so zameraním na ekonomickú, hospodársku kultúrnu oblasť a školstvo. Čínske veľvyslanectvo sa podľa SIS sústreďovalo najmä na budovanie pozitívneho obrazu krajiny.

 V súvislosti s predčasnými voľbami do NR SR, ktoré sa konali v septembri 2023, SIS nezaznamenala výskyt fenoménov alebo udalostí, ktoré by potvrdzovali systematický a cielený pokus cudzej moci zasiahnuť do volebných procesov./agentury/

X X X

 Pápež prvýkrát na Korzike: Vyzval k „zdravej“ odluke cirkvi od štátu a mieru v Gaze či na Ukrajine

Pápež František vyzval v nedeľu počas svojej vôbec prvej návštevy na francúzskom stredomorskom ostrove Korzika na „zdravý sekularizmus“, informuje agentúra AFP.

 Pápež František sfukuje sviečku pri modlitbe pred sochou Panny Márie v Ajacciu pri príležitosti jeho jednodňovej návštevy na francúzskom ostrove Korzika, v nedeľu 15. decembra 2024.

Kresťanská a sekulárna kultúra by sa nemali stavať proti sebe, upozornil František a vyzval, aby bol sekularizmus – odluka cirkvi od štátu – zdravý a prispôsobiteľný.

Neustála spolupráca medzi občianskymi a duchovnými autoritami slúži dobru spoločnosti, podotkol ďalej v prejave František.

„Takýto zdravý sekularizmus umožňuje politike konať bez zneužívania náboženstva a náboženstvu žiť slobodne bez toho, aby sme boli zaťažovaní politikou diktovanou záujmami,“ uviedol pápež.

Samotné Francúzsko, pod ktoré Korzika patrí, sa považuje za striktne sekulárnu krajinu – je to imidž, ktorý je hlboko zakorenený v tamojšej spoločnosti, konštatuje DPA.

Vo svojej reči v katedrále Nanebovzatia Panny Márie, kde ho privítal biskup z Ajaccia a kardinál Francois-Xavier Bustillo a predseda francúzskej biskupskej konferencie Eric de Moulins-Beaufort, pápež vyzval na „mier“ pre „celý Blízky východ“ a „pre ukrajinský a ruský ľud“.

„Mier celému svetu,“ uzavrel František, keď vo svojom prianí spomenul najmä Palestínu, Izrael, Libanon a Sýriu.

František, prvý pápež v histórii, ktorý navštívil Korziku, by sa späť do Vatikánu mal vrátiť ešte v nedeľňajších večerných hodinách. V uliciach hlavného mesta Ajaccio ho zdravili davy veriacich.

Pápež na historickú návštevu dorazil po zhruba 50-minútovom lete z Ríma o 8:50. Plánovanú má len asi deväťhodinovú návštevu. Okrem iného pozdravil aj veriacich zo svojho papamobilu. Francúzsky ostrov v Stredozemnom mori s 350-tisíc obyvateľmi, z ktorých je podľa Vatikánu 80 percent katolíkov.

Týždeň po tom, čo sa pápež cez Macronovo pozvanie nezúčastnil na slávnostnom otvorení opravenej katedrály Notre-Dame v Paríži, Františka v Ajacciu za sprievodu tradičnej korzickej hudby privítal francúzsky minister vnútra v demisii Bruno Retailleau a skupinka korzických detí, píše AFP.

Veriaci sa v uliciach Ajaccia, rodisku Napoleona Bonaparte, začali zhromažďovať už za úsvitu, aby mohli pápeža uvidieť a pozdraviť. Podľa miestnej prefektúry sa v meste s asi 65 000 obyvateľmi zišlo viac ako 12 000 veriacich, volajúcich „Viva il papa“. Keď Papa Francesco, ako mu Korzičania hovoria, prechádzal v papamobile po nábreží a potom ulicami mesta, požehnal niekoľkým novorodencom, deťom a aj 108-ročnej dáme; ale aj pizze, ktorú mu podal miestny predavač, píše AFP.

Päťdesiatročná Karine Nicolaïová vstala o štvrtej hodine ráno, aby stihla vlak. „Je to skvelé, vážne, veď na Korzike ešte nikdy nebol! Nikdy, nikdy, nikdy! Je to historický okamih!“ uviedla televízia AFPTV.

Pápež František, ktorý v utorok oslávi 88. narodeniny, najskôr pozdravil davy veriacich na nábreží zo svojho papamobilu. Potom sa presunul do kongresového paláca, kde prehovoril asi k 400 účastníkom konferencie o ľudovej religiozite v Stredomorí, ktorú organizuje biskup z Ajaccia, kardinál Francois-Xavier Bustillo. Na záver dopoludnia predsedal modlitbe v katedrále Nanebovzatia Panny Márie, kde sa tiež stretol s duchovnými./agentury/

X X X

  Ruské vojská dobyli dve ďalšie dediny na východe Ukrajiny, uviedlo ruské ministerstvo obrany. Ruské sily „oslobodili“ obec Veselyj Haj, ktorá sa nachádza južne od mesta Kurachove, a obec Puškine pri Pokrovsku, tvrdí ruské ministerstvo. Ruské sily v poslednej dobe zrýchlili svoj postup v Doneckej oblasti, cieľom ich ofenzívy sa javí ovládnutie celého Donbasu.

Zoskupenie ukrajinských síl v tomto regióne dnes podľa agentúry AFP informovalo o „vyčerpávajúcich bojoch“ v Kurachove a jeho okolí, ako aj v meste Časiv Jar. „Situácia je zložitá a mení sa,“ uviedlo zoskupenie Chortycja, podľa ktorého sa jednotky organizujú, aby zlepšili taktické postavenie.

Ruským silám sa znovu podarilo preniknúť do dediny Novyj Komar, z ktorej ich ukrajinskí vojaci vytlačili na začiatku augusta, upozornili podľa agentúry Unian analytici projektu DeepState, pokladaného za blízky ukrajinskej armáde. K obci prišla kolóna deviatich ruských bojových vozidiel pechoty vedená tankom a vysadila prinajmenšom päťdesiatku vojakov, ktorí prenikli do južnej i centrálnej časti dediny.

Novyj Komar leží na ceste z ukrajinského tylu do obce Velyka Novosilka, predstavujúca kľúčový bod v ukrajinskej obrane na styku východného a južného frontu, poznamenal predtým server BBC News./agentury/

 X X X

 Čierny deň pre Kadyrova: Kimovi vojaci mu zabili osem vojakov, ukrajinský dron zničil ruské kasárne v Groznom.

Areál patriaci ruskej Národnej garde v Čečensku sa v nedeľu stal terčom útoku ukrajinských bezpilotných lietadiel. Severokórejskí vojaci pri útočnej operácii v ruskej Kurskej oblasti spustili „priateľskú paľbu“ a zabili osem príslušníkov jednotiek čečenského vodcu Ramzana Kadyrova. Debaty o tom, ako by mala vyzerať silná mierová dohoda pre Ukrajinu by podľa šéfa NATO mali prebiehať za zatvorenými dverami. Inak bude putin vedieť dopredu, s čím na rokovanie ideme, povedal Mark Rutte.

 Ruský prezident Vladimir Putin v sprievode hlavy Čečenska Ramzana Kadyrova sleduje praktický výcvik vojakov počas návštevy Ruskej univerzity špeciálnych síl v Gudermes, utorok 20. augusta 2024.

X X X

Areál patriaci ruskej Národnej garde v Čečensku sa v nedeľu stal terčom útoku ukrajinských bezpilotných lietadiel. Zábery na sociálnych sieťach ukázali nízko letiaci dron nad čečenským hlavným mestom Groznyj, ktorý potom explodoval. Nijaké obete nehlásili. Groznyj sa nachádza zhruba 800 kilometrov juhovýchodne od frontovej línie na Ukrajine.

Čečenský vodca Ramzan Kadyrov potvrdil, že bezpilotné lietadlo zasiahlo miesto patriace práporu poriadkovej polície Achmat. Podľa jeho slov protivzdušná obrana zostrelila ďalšie dve bezpilotné lietadlá. Kadyrov sa vyhrážal pomstou a uviedol, že ako odvetu za útok prikázal raketový úder na vojenské objekty v Charkove.

Ruské ministerstvo obrany v nedeľu vyhlásilo, že v noci zostrelilo 15 ukrajinských bezpilotných lietadiel v Kurskej a Belgorodskej oblasti a nad Čiernym morom. Útok na Groznyj však nespomenulo.

X X X

 Ruská armáda podľa britského vojenského spravodajstva opäť postúpila južne od ukrajinského mesta Pokrovsk, ktoré je kľúčovým logistickým uzlom v Doneckej oblasti. Ruskí vojaci sú teraz údajne len tri kilometre od južného okraja Pokrovska a pravdepodobne dobyli dedinu Ševčenko, ktorá leží na križovatke dvoch kritických ciest vedúcich do mesta. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Britské obranné spravodajstvo ďalej na mikroblogovacej sieti X v nedeľu uviedlo, že Moskva bude pravdepodobne pokračovať v ofenzíve smerom na Pokrovsk a zároveň sa bude snažiť o postup v smere na juhozápad od mesta./agentury/

X X X

 Donald Trump údajne zvažuje privatizáciu federálnej poštovej služby

 V Kongrese a Trumpovom vnútornom kruhu požadujú škrty vo federálnych výdavkoch.

Zvolený prezident USA Donald Trump zvažuje privatizáciu federálnej poštovej služby (United States Postal Service, USPS). TASR o tom informuje na základe správ agentúr Reuters a TASS.

Republikán, ktorý bude inaugurovaný 20. januára, je presvedčený, že vláda by nemala dotovať poštové služby, informoval v sobotu (14. 12.) denník Washington Post, pričom sa odvolal na zdroje oboznámené so záležitosťou. Republikáni v Kongrese a členovia Trumpovho vnútorného kruhu požadujú škrty vo federálnych výdavkoch a poštová služba by tak mohla byť čoskoro sprivatizovaná.

USPS dosiahla straty 9,5 miliardy dolárov

Vo rozpočtovom roku 2024, ktorý sa skončil 30. septembra, dosiahli straty USPS 9,5 miliardy dolárov (9,03 miliardy eur). Príčinou bol pokračujúci pokles objemu klasickej pošty a pomalší než očakávaný rast v oblasti doručovania balíkov, a to aj napriek tomu, že spoločnosť vo veľkom investovala do modernizácie zariadení a vybavenia. Poštová služba má podľa výročnej správy dlh v celkovej výške približne 80 miliárd USD.

Spoločnosť varovala, že privatizácia by bežným Američanom výrazne sťažila prístup k poštovým službám a vynútila by si prepustenie státisícov zamestnancov.

Platná legislatíva vyžaduje, aby USPS doručovala poštu bez ohľadu na vzdialenosť alebo ziskovosť. To znamená, že je často jedinou organizáciou, ktorá doručuje balíky do odľahlých častí krajiny, aktuality.sk

X X X

 Jeden sa rozlomil, druhý nabehol na plytčinu. V Kerčskom prielive sa potápajú ruské tankery. 

Dva ruské tankery s tisíckami ton ropných látok plávajúcich v Kerčskom prielive boli dnes v dôsledku zlého počasia poškodené a museli si privolať pomoc. Prinajmenšom jeden námorník zahynul, uviedlo podľa agentúr ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie.

V Kerčskom prielive sa rozlomil ruský tanker.

Jedna z lodí sa v silnej búrke rozlomila. V dôsledku havárie v oblasti medzi ruskou pevninou a Krymským polostrovom podľa agentúry Interfax vzniká ropná škvrna, ktorou sa snažia odstrániť špecialisti. Úrady zriadili krízový štáb.

Tanker Volgonefť 212 za búrlivého počasia utrpel škody a narazil na plytčinu, na jeho palube bolo 13 námorníkov. Záchranárom sa ich podarilo všetkých evakuovať, ale „bohužiaľ jeden z nich zahynul“, citoval Interfax z komuniké ministerstva.

Očitý svedok z inej námornej lode povedal denníku Izvestija, že za silnej búrky a vysokých vĺn sa trupy tankerov začali lámať. Na palube pritom boli starší ľudia, ktorí neboli schopní rýchlo prestúpiť na záchranný remorkér, a preto sa posádka tankera rozhodla plávať k brehu a nabehnúť na plytčinu. Po nejakej dobe potom priletel záchranný vrtuľník, ktorý vzal na palubu sedem ľudí, ďalších šesť prevzali remorkéry. Ľudia podľa svedka skákali do mora, pretože loď sa vertikálne vzopla a začala sa potápať.

Plavidlá spoločnosti Kamatrans majú domovský prístav v Petrohrade. Podľa TASS záchranné operácie komplikujú drsné poveternostné podmienky, záchranné lietadlá pre silný vietor a búrku nemôžu lietať.

Kerčský prieliv oddeľuje územie Ruskej federácie od ukrajinského Krymského polostrova, ktorý Moskva v roku 2014 na základe medzinárodne neuznaného referenda nezákonne anektovala. Predtým Krym obsadili ozbrojení „zelení mužíčkovia“. Rusko ich spojenie so svojou armádou najskôr odmietalo, neskôr pripustilo zapojenie svojich špeciálnych jednotiek do tamojších udalostí.

Kvôli potvrdenému úmrtiu člena posádky lode Volgonefť 212 vyšetrovatelia prekvalifikovali prípad havárie tankera na porušenie pravidiel bezpečnosti plavby s úmrtím z nedbanlivosti, napísala agentúra TASS s odvolaním sa na komuniké kriminálnej ústredne. 

Rusko ponad prieliv v roku 2015 začalo stavať Krymský (Kerčský) most. Štvorprúdovú diaľničnú časť 15. mája 2018 otvoril ruský prezident Vladimir Putin, v decembri 2019 začala fungovať aj železničná časť mosta./agentury/

X X X

Vedci bijú na poplach. Životu dôležité lieky prestávajú účinkovať, zomierajú milióny

 Odolnosť baktérií voči antibiotikám je globálna hrozba. Spotreba týchto liekov by mala klesať, no ideme opačným smerom.

 Až o dvadsať percent by mala do roku 2030 klesnúť spotreba antibiotík na celoeurópskej úrovni. Ideme však opačným smerom, medzi rokmi 2019 a 2023 sa spotreba zvýšila o takmer jedno percento. Upozornilo na to Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC). Čítajte viacJeden z vynálezov medicíny prestáva účinkovať, čoho sa máme báť?

„Dosiahnutie cieľov EÚ do roku 2030 si vyžaduje jednotnú, naliehavú reakciu v celej EÚ, aby sa zabránilo tomu, že antimikrobiálne rezistencie (AMR) podryjú zdravotnú starostlivosť. Táto reakcia je kľúčová pre ochranu pacientov a udržanie účinnosti antibiotík pre budúce generácie,“ upozornila riaditeľka ECDC Pamela Rendi-Wagner.

Podľa analýzy epidemiológov a zdravotných ekonómov, ktorá bola publikovaná v odbornom časopise PNAS, dokonca v rokoch 2016 až 2023 vzrástla spotreba antibiotík o 16 percent. Výskumníci analyzovali predajné údaje o antibiotikách z 67 krajín .

Nadužívanie antibiotík spôsobuje, že baktérie začínajú byť voči nim odolné a tieto lieky na ne účinkujú čoraz menej. Ročne pre túto antimikrobiálnu rezistenciu zomiera v EÚ približne 35-tisíc ľudí, celosvetovo je to až 5 miliónov úmrtí.

Antibiotiká užívajte iba vtedy, keď vám ich predpíše lekár na bakteriálnu infekciu.

Na vírusové ochorenia ako je chrípka alebo nachladnutie antibiotiká neúčinkujú, sú určené na liečbu bakteriálnych ochorení.

Dodržiavajte správne dávkovanie a dĺžku liečby. Lieky užívajte presne podľa pokynov lekára. Doužívajte celé balenie, aj keď sa cítite lepšie. Predčasné ukončenie liečby môže spôsobiť, že baktérie prežijú a stanú sa odolnými.

Nikomu lieky nedávajte a neužívajte lieky, ktoré boli predpísané niekomu inému. Každá infekcia si vyžaduje presnú diagnózu a správne lieky.

Trieďte liekový odpad a nepoužité lieky odneste do lekárne. Baktérie cirkulujú medzi ľuďmi, zvieratami a životným prostredím. Správne nakladanie s odpadom prispieva k ochrane životného prostredia a znižuje antibiotickú rezistenciu.

Predchádzajte ochoreniam. Dodržiavajte hygienu a pravidelne sa očkujte, čím znížite potrebu užívania antibiotík.

Odborníci varujú, že problémom je zbytočné predpisovanie antibiotík, prípadne ich nesprávne užívanie. Stále množstvo pacientov očakáva od svojho všeobecného lekára, aby im predpísal antibiotiká aj pri bežnom prechladnutí. To, ako aj väčšinu ochorení dýchacích ciest, spôsobujú vírusy a na tie antibiotiká nezaberajú./agentury/

X X X

 Koniec režimu „mäsiara z Damasku“. Čo bude nasledovať?

Po viac než päťdesiatich rokoch tyranskej vlády Asadovcov, viac než štyridsať rokov od masakra v Hamá a po viac než trinástich rokoch teroru a občianskej vojny sa skončil režim, ktorý má toto všetko na svedomí.

 Režim, ktorý urobil zo Sýrie jednu z najhorších tyranií súčasnosti. Režim, ktorý bol do veľkej miery odrazom politiky Ruska a Iránu v ich všetkých krvavých odtieňoch. Režim, ktorý mohol prežívať aj vďaka nevšímavosti Západu. Skončil sa režim „mäsiara z Damasku“.

Päťdesiat rokov tyranie

Politický systém kopíroval socialistické despocie sovietskeho typu. V Sýrii bola zavedená vláda jednej strany a kult osobnosti Háfiza Asada a po jeho smrti jeho syna Bašára. Za ostatných 50 rokov režim dokonale kopíroval svoj vzor (a tútora) Sovietsky zväz (ostatných desať rokov Putinovo Rusko). Štát, respektíve rodina a klan, nielen riadil hospodárstvo, ale najmä ho rozkrádal. Tajná polícia bola všadeprítomná a brutálne potláčala akýkoľvek odpor voči režimu. Všadeprítomná bola i propaganda o vonkajšom (Západ) a vnútornom (islam) nepriateľovi. Ten sa stal dôvodom výnimočného stavu a obmedzovania práv a slobôd.

Ešte je tu jedna paralela. Občania v krajinách sovietskeho bloku sa po štyridsiatich rokoch rozhodli povedať dosť tyranovi. To isté sa stalo v roku 2011 v Sýrii. Na rozdiel od neostalinských československých papalášov, ktorí neboli schopní a ochotní obetovať svoje pohodlie v totálnom boji za zachovanie moci, sýrska politicko-policajná a vojenská elita sa rozhodli zmasakrovať akýkoľvek demokratický odpor.

Mäsiar z Damasku a jeho predchodcovia

Bašár Asad sa od prvých dní revolúcie neštítil masakrovať obyvateľov miest Daraá, Homs, Halab či Džisr aš-Šugúr, bez rozdielu veku a pohlavia. Zabíjali neozbrojené ženy i starcov. Mučili malých chlapcov, často nie starších ako dvanásť rokov. Dnešný obraz z väznice Sednaja hovorí za všetko.

Politický systém kopíroval socialistické despocie sovietskeho typu. V Sýrii bola zavedená vláda jednej strany a kult osobnosti Háfiza Asada a po jeho smrti jeho syna Bašára.

V sýrskej histórii to nie je ojedinelý prípad štátom riadeného masakru. V roku 1982 dal Háfiz Asad zmasakrovať obyvateľstvo miest Džisr aš-Šugúr (1 000 mŕtvych) a Hamá (17 000 až 40 000 obetí). Otec a syn sa v násilí na svojom obyvateľstve dopúšťali rovnakých zločinov. Režim, po roku 2015 prežívajúci iba vďaka pomoci Ruska a Iránu, pokračoval v mučení a zabíjaní občanov Sýrie. Na druhej strane bola viditeľná nepripravenosť a neochota západných demokracií podporiť Arabskú jar a demokratické zmeny v regióne. Západ a Turecko nemali dosť politickej odvahy na aktívnu podporu demokratických zmien a uprednostnili vlastné záujmy v regióne. Násilie mohlo beztrestne pokračovať ešte celé jedno desaťročie.

Prečo sa zrútil Asadov „domček z karát“?

Koalícia zložená z ruskej armády, Hizballáhu a rôznych ozbrojených skupín napojených na Irán skoro desaťročie pomáhala Asadovi udržať si kontrolu nad väčšinou Sýrie. Nastala však výrazná zmena: počnúc ruskou inváziou na Ukrajinu (2022) a končiac izraelskou vojnou proti Hizballáhu v Libanone (2024). Po Prigožinovej vzbure (2023) a jeho smrti Rusko nariadilo stiahnutie svojich síl zo Sýrie. V roku 2024 bola Moskva nútená stiahnuť časť svojich leteckých jednotiek, ktoré poskytovali vzdušné krytie silám sýrskeho režimu.

Vojna s Izraelom spôsobila Hizballáhu ťažké straty. Mnohí z jeho čelných predstaviteľov boli zabití, vrátane Hassana Nasralláha a hnutie sa postupne stiahlo z územia Sýrie. Iránske jednotky boli oslabované izraelskými leteckými útokmi. Výrazne sa prejavila celková degradácia sýrskej armády, ktorá sa spoliehala iba na svojich spojencov.

Keď opozícia vedená skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS) začala útok na Aleppo, neskôr Hamá a Homs, smerujúc na Damask, čelila dezorganizovanej armáde, ktorá nebola schopná bez spojencov a bez vôle bojovať. To bolo v kontraste s HTS, ktorá sa pripravovala na útok a prevzatie moci. Čakali len na vhodnú príležitosť.

Čo bude nasledovať

Abú Mohammad Džawlán (vlastným menom Ahmed Šar) sa vrátil do Sýrie na začiatku revolúcie v roku 2011. Vybudoval štruktúru organizácie, ktorá, hoci vznikla na platforme Al-Kajdá, sa dištancovala od jej nadnárodnej „džihádistickej“ ideológie. Jej ciele sa sústredili iba na Sýriu. V rozhovore pre CNN povedal, že „keď hovoríme o cieľoch, cieľom revolúcie je zvrhnutie režimu“. Dva týždne po začiatku ofenzívy je HTS kľúčovým aktérom budúcej politickej transformácie. „Sýria si zaslúži systém, ktorý je postavený na inštitúciách. Nie taký, v ktorom jeden vládca rozhoduje o všetkom,“ dodal Ahmed Šar a pokračoval: „Haját Tahrír aš-Šám je len jednou časťou tohto dialógu a môže sa kedykoľvek rozpustiť.“

Dôkazom je spôsob, akým víťazi pristúpili k príprave transformácie. Bývalý premiér Mohammad Džalílí ostal v Damasku a umožnil pokojné presunutie moci do rúk sýrskej prechodnej vlády Mohammada Bašíra, ktorá má mandát do 1. marca 2025. Za ten čas má stabilizovať situáciu v Sýrii a pripraviť podmienky pre realizáciu referenda, ktoré načrtne kontúry budúceho politického systému.

To, že to bude ťažké, si uvedomujú všetci Sýrčania. Hind Kabawatová (riaditeľka centra medzináboženského dialógu George Mason University v Dohe) povedala: „Toto je veľmi špecifický deň pre Sýriu. Dnes oslavujeme, ale zajtra sa začne ťažká práca spojená s budovaním Sýrie. Sýrie, ktorá bude inkluzívna. Sýrie, ktorá bude bez sektárskeho násilia. Sýrie, ktorá bude rôznorodá.“ Budúcnosť Sýrie je vo všetkých aspektoch nejasná. Lenže to je prvý predpoklad spätý s nadobudnutou slobodou. Slobodou, ktorá vždy prináša neistotu a obavy. Súčasne však existuje aj nádej na lepšiu budúcnosť, po ktorej už polstoročie túžia mnohí Sýrčania./agentury/

X X X

Andrej Danko žije podľa prezidenta v predstavách: Nechcem vládnu krízu, reaguje

 Hlava štátu tvrdí, že ho mrzia názorové nezhody v Hlase.

Koalícia musí sama nájsť spôsob, ako upraviť vzájomné vzťahy tak, aby Slovensko nečelilo vládnej kríze. V relácii STVR O 5 minút 12 to uviedol prezident SR Peter Pellegrini, ktorý zároveň odmietol, že by on sám či jeho úrad dávali zámienku na destabilizáciu vlády.

„Nepodieľam sa, nepomýšľam a ani nechcem vyvolať vládnu krízu, nemám záujem menovať úradnícku vládu,“ zdôraznil prezident. „Mám dosť iných vecí, ktorým sa musím venovať, ako organizovať puč vo vládnej koalícii,“ zdôraznil.

Sobotňajšie vyjadrenia predsedu strany SNS Andreja Danka, ktorý takéto úmysly hlavy štátu naznačovali, označil Pellegrini za „predstavy, v ktorých pán predseda žije“.

Je presvedčený, že práve Danko by sa sám mal vo svojom konaní a vystupovaní zamerať na udržanie stability vládnej koalície.

Negoval aj Dankove vyjadrenia o zlých vzťahoch s predsedom vlády SR Robertom Ficom (Smer-SD). „Máme spolu úplne štandardnú komunikáciu,“ deklaroval.

Názorové nezhody v Hlase

Sleduje aj dianie vo svojej domovskej strane Hlas-SD. Mrzia ho názorové nezhody, ktoré oslabujú pozíciu strany ako jednotného a stabilného partnera v koalícii. „Verím, že vianočné sviatky a čas do februárovej schôdze využijú v Hlase na to, aby sa upravili vzťahy a prekonali názorové nezhody,“ povedal.

Vyjadril sa tiež k otázke novely zákona o neziskových organizáciách vrátane regulácie lobingu.

„Veľmi si ctím tretí sektor, súhlasím s tou časťou, kde sa hovorí možno o väčšej transparentnosti,“ skonštatovala hlava štátu k návrhu novely. Súhlasí s takou úpravou, aby mohol každý vedieť, z akých finančných príspevkov organizácia žije.

„Naopak sa nebudem vedieť stotožniť, aby sme nejakým spôsobom stigmatizovali a označovali nálepkou nejakú konkrétnu neziskovú organizáciu,“ uviedol s tým, že si počká na konečné znenie.

Prezident verí, že v prípade konfliktu na Ukrajine si všetky zúčastnené strany čo najskôr sadnú za rokovací stôl. „Úplne realisticky však treba povedať, a nikto v Európe normálne rozmýšľajúci si dnes už nemyslí, že sa bude dať nastoliť mier bez územných strát Ukrajiny,“ skonštatoval.

O ceste premiéra do Moskvy

Do kontextu možného vývoja rusko-ukrajinského konfliktu i celkovej geopolitickej situácie postavil aj avizovanú návštevu predsedu vlády SR Roberta Fica v Moskve pri oslavách 80. výročia konca 2. svetovej vojny.

„Uvidíme, za akých okolností sa táto cesta uskutoční. Ak tam pôjde, tak to predovšetkým vnímam ako uctenie si miliónov obetí, ktoré vtedajší Sovietsky zväz obetoval aj v prospech slobody Slovenska, nie ako podporu súčasného režimu,“ skonštatoval. Naopak, cestu poslaneckej delegácie do ruskej dumy na začiatku roka považuje za zbytočné gesto, ktoré Slovensku nič neprinesie.

Skritizoval prehlbujúcu sa stratu konkurencieschopnosti a akcieschopnosti Európskej únie (EÚ), rovnako i pasivitu jej orgánov pri prijímaní autonómnych postojov a riešení v rámci globálnych výziev. Jedným dychom však zdôraznil, že budúcnosťou Slovenska je stále pevné zakotvenie v EÚ a NATO.

Prvých šesť mesiacov vo funkcii prezidenta označil Pellegrini za obohacujúce, no zároveň emočne, psychicky i fyzicky náročné. Avizoval, že v predvianočnom programe má ešte niekoľko stretnutí, v pondelok (16. 12.) je medzi nimi cesta do Poľska na stretnutie prezidentov krajín V4, aktuality.sk

X X X

 Lekárski odborári trvajú na dvojstrannom rokovaní, minister ich volá na tripartitu

Lekárski odborári trvajú na dvojstrannom rokovaní, minister ich volá na tripartitu

 Lekárski odborári reagujú na vyhlásenia ministra Kamila Šaška.

Lekárske odborové združenie (LOZ) kritizuje ministra zdravotníctva SR Kamila Šaška (Hlas-SD) za zvolanie mimoriadneho zasadnutia sektorovej tripartity k téme výpovedí lekárov. Rokovania sa podľa lekárskych odborárov majú odohrať len medzi LOZ a ministerstvom, tak ako o to ministra požiadali.

„Na takomto formáte trváme, lebo inak pôjde len o ďalšie neproduktívne sedenie a odsúvanie dohody na neurčito, čím strácame drahocenný čas,“ uviedol šéf LOZ Peter Visolajský.

Iniciatívu ministra považujú lekárski odborári za mediálne hry, ktoré nemajú šancu viesť k dohode. Deklarujú, že je ich prioritou hľadanie reálnych riešení, rovnako i to, že si uvedomujú potrebu kompromisov.

 „V súčasnej situácii je úplne zrejmé, že čím viac ľudí, častokrát s rôznymi záujmami v zdravotníctve, ktorí s memorandom medzi vládou SR a LOZ nemajú nič spoločné, sa bude podieľať na diskusii, tým je menšia pravdepodobnosť, že sa dosiahne konsenzus,“ skonštatoval Visolajský.

 Minister situáciu eskaluje, tvrdia

Ministra zároveň v mene LOZ vyzval, aby si uvedomil to, akú reakciu medzi lekármi v nemocniciach jeho kroky vyvolávajú.

„Nateraz musíme konštatovať, že dnešnými krokmi situáciu v nemocniciach len eskaluje,“ zdôraznil zopakujúc výzvu na úzke, bilaterálne rokovanie.

Minister zdravotníctva SR Kamil Šaško (Hlas-SD) zvolal na pondelkové (16. 12.) popoludnie mimoriadne zasadnutie sektorovej tripartity. Šaško verí, že výsledkom pondelkového stretnutia bude dohoda na kompromise s Lekárskym odborovým združením (LOZ).

Situáciu v zdravotníctve i spoločnosti v súčasnosti traumatizuje hrozba hromadných výpovedí lekárov ku koncu roka, aktuality.sk

X X X

 Cyklón Chido na francúzskom ostrove Mayotte zabil stovky, možno tisíce ľudí

Cyklón Chido si na ostrove Mayotte vyžiadal stovky, možno tisíce mŕtvych, uviedol podľa agentúry AFP prefekt tohto francúzskeho zámorského departementu.

Fotografia poskytnutá v nedeľu 15. decembra 2024 francúzskou armádou ukazuje vojaka, ktorý sa pozerá na škody na francúzskom území Mayotte v Indickom oceáne po tom, čo cyklón Chido spôsobil rozsiahle škody a množstvo obetí.

Predtým francúzske ministerstvo vnútra informovalo o najmenej 11 obetiach a miestna nemocnica oznámila, že sa stará o deväť osôb v kritickom stave a 246 ďalších ranených. Ostrov Mayotte sa rozkladá v západnej časti Indického oceánu východne od Afriky v Komorskom súostroví.

„Myslím, že určite budeme mať niekoľko stoviek, možno sa priblížime tisícke či dokonca niekoľko tisíc (mŕtvych),“ povedal prefekt François-Xavier Bieuville miestnej televízii Mayotte la 1ere. Dodal, že bude veľmi ťažké stanoviť konečnú bilanciu, pretože moslimské zvyky si žiadajú, aby mŕtvi boli pochovaní počas 24 hodín.

Tropický cyklón Chido sa prehnal nad Indickým oceánom a postihol aj Madagaskar a Komory. Mayotte sa však nachádzal priamo v trase cyklónu, ktorý tam udrel v sobotu, a škody na mieste sú rozsiahle. Podľa miestnych úradov išlo o najsilnejší cyklón na Mayotte za posledných 90 rokov. „Nemocnica je zasiahnutá, školy sú zasiahnuté, domy sú úplne zničené,“ povedal AFP o situácii Ambdilwahedou Soumaila, starosta Mamoudzou.

Na ostrove dnes pristáli prvé dve nákladné lietadlá so zdravotníckym materiálom a personálom, vyslané v rámci vzdušného a námorného mosta, zorganizovaného na ostrove Réunion, ktorý je vzdialený asi 1400 kilometrov.

Mayotte predstavuje najchudobnejší francúzsky ostrov a najchudobnejšiu časť Európskej únie, poznamenala agentúra AP.

Cyklón Chido následne zasiahol Mozambik na africkej pevnine. Podľa tamojších úradov by následky živlu mohli v dvoch severných provinciách postihnúť približne 2,5 milióna obyvateľov./agentury/

X X X

 Šéf NKÚ: V zdravotníctve štát rezignoval na verejný záujem, diktuje nám privátny sektor

 Šéf NKÚ: V zdravotníctve štát rezignoval na verejný záujem, diktuje nám privátny sektor 

Ústavné právo na dostupnú a bezplatnú zdravotnú starostlivosť je podľa predsedu Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomíra Andrássyho vážne ohrozené.

Štát podľa neho na presadzovanie verejného záujmu pacientov rezignoval a dnes nás v zdravotníctve drží pod krkom privátny sektor.

„Ak sa nezmení systém a ak konečne niekto neodreže tých, ktorí v zdravotníctve roky parazitujú, tak sa nič nezmení.“ hovorí v exkluzívnom rozhovore pre Aktuality šéf NKÚ Ľubomír Andrassy.

A ako dopadla kontrola pandemických MOMiek?

X Hovoríte, že právo na dostupnú a bezplatnú zdravotnú starostlivosť je ohrozené. Vrátim sa do roku 2022, keď NKÚ spravil analytickú štúdiu, v rámci ktorej ste konštatovali, že ministerstvo zdravotníctva rezignovalo na verejný záujem a že ministerstvo nedostatočne strategicky riadi rezort. Má teda aktuálny „štrajk lekárov“ opodstatnenie aj v tom, že peniaze v zdravotníctve netečú tam, kde majú, teda na zdravotnú starostlivosť?

Je na zamyslenie, prečo sa jednotliví ministri a jednotlivé vlády venujú takému vážnemu segmentu verejnej politiky ako je zdravie obyvateľstva, až vtedy, keď začnú štrajkovať lekári. Zvrtne sa to do polohy, že lekári chcú viac, že majú malé platy.

Za posledné roky sa výrazne zvýšili príjmy lekárov aj zdravotných sestier. Priemerný plat je na úrovni viac ako 5-tisíc eur. Na druhej strane výkony zdravotníckych zariadení a nemocníc nie sú ani na úrovni 80 percent predcovidového obdobia.

V koncových štátnych nemocniciach ide z rozpočtu viac ako 82 až 85 percent všetkých zdrojov,ktoré nemocnica získa zo zdravotného poistenia na platy. Na rozvoj, služby či modernizáciu zariadenia ostane ani nie 15 percent.

Koncové nemocnice sú zadlžené, povinnosti voči mzdám zamestnancov si riaditelia plnia. Neplnia si povinnosť voči Sociálnej poisťovni, tam je dlh už viac ako pol miliardy. Ďalších takmer pol miliardy majú zdravotnícke zariadenia voči iným dodávateľom.

Aby si politici uvedomili, že je to problém systému, nepotrebujú štrajky lekárov, nepotrebujú dostať pacienta do pozície rukojemníka. Stal sa rukojemníkom lekárov, štátu, poisťovní. Navýšenie zdrojov by teda nemuselo nič zmeniť

X NKÚ konštatuje, že nemocnice nedostávajú ani toľko, koľko si objednávame cez odvody na krv, na zdravotné pomôcky a všetky veci, ktoré potrebujeme v nemocnici na našu zdravotnú starostlivosť. Problém je teda v tom, že poisťovne neplnia to, čo majú a peniaze netečú tam, kde majú?

Poisťovňa je len nástroj na prerozdelenie peňazí, ktoré platia občania do zdravotného poistenia.

X Otázkou je, či slovenský poistný systém zodpovedá kritériám poistného systému. Aké garancie máte, že za to čo platíte, dostanete zdravotnú službu?

Kto na Slovensku vie, že ak si plním povinnosti, tak toto je z hľadiska zdravotnej starostlivosti minimum, ktoré mi musia poskytnúť štátne a súkromné zdravotnícke zariadenia alebo neziskové organizácie.

Všetky vedenia rezortu zdravotníctva rezignovali na kľúčovú úlohu, a to je finančné riadenie a manažovania zdravotníctva. V rámci neho sa ukazuje nedostatok verejných zdrojov, v porovnaní s okolitými krajinami máme rezervy. Štát za svojich poistencov, ktorých je viac ako 50 percent, platí len tretinu toho, čo platí aktívne obyvateľstvo. Za poistencov štátu sme na mesačnej úrovni 60 eur, pri aktívnom obyvateľstve 210 eur.

X Zmení to viac peňazí v zdravotníctve?

Nikto nevie, či by navýšenie do systému verejných zdrojov o miliardu niečo zmenilo. Nám absolútne nefunguje finančné riadenie. Poistný systém je nastavený tak, že nemocnice sú zadlžené, poisťovne vykazujú zisky a stanovujú si vlastné kritériá.

Väčšina komplikovaných prípadov prichádza z okresných nemocníc, ktoré majú v rukách súkromníci alebo neziskové organizácie. Riešia to koncové štátne nemocnice. Zo 100 operácií, škrtne revízny lekár zo súkromnej poisťovne 20 výkonov.

Na to, aby sa zmenili pravidlá fungovania poistného systému treba nielen politickú odvahu. Treba byť nastavený siahnuť zásadným spôsobom voči záujmovým lobistickým skupinám, ktoré pôsobia v slovenskom zdravotníctve a ktoré na tom zarábajú.

X Ministerstvo do veľkej miery rezignovalo na strategické riadenie. Nerezignovalo na presadzovanie verejného záujmu v rezorte zdravotníctva, kde ide o naše zdravie a dokonca holé životy?

Minimálne 10 až 15 rokov štát neobhajuje verejný záujem pacienta. Súvisí to s tým, že téma zdravotníctva sa stáva pre vládu zaujímavá až vtedy, keď začnú štrajkovať lekári.

X Keď ministerstvo, respektíve štát, neobhajuje verejný záujem, koho záujmy obhajujú? Súkromných poisťovní?

Na rezorte zdravotníctva alebo v jeho okolí sú rôzne záujmové skupiny, akuality.sk

  X X X

 Pellegrini označil Dankove vyjadrenia za fantázie: Mám dosť inej roboty, ako organizovať putky.

Prezident Peter Pellegrini neplánuje inštalovanie úradníckej vlády a ani o takejto možnosti neuvažuje.

 Prezident SR Peter Pellegrini

Zdôraznil to dnes v rozhovore pre STVR v reakcii na výrok šéfa SNS Andreja Danka, podľa ktorého niečo také prezident zamýšľa. Ako Pellegrini v tejto súvislosti skonštatoval, akákoľvek je súčasná vládna koalícia, vždy je lepšie mať reálnu vládu ako vládnu krízu.

Pellegrini: 76 poslancov NRSR je tak tesná väčšina, ktorá je dlhodobo neudržateľná

 „Andrej Danko žije v nejakej predstave, že za nezhodami v koalícii je prezidentský palác. Máme dosť iného na práci, ako organizovať nejaký puč vo vládnej koalícii,“ vyhlásil prezident a dodal, že momentálna situácia na politickom poli sa začína podobať tej z rokov 2020 až 2023, ktorú súčasná koalícia kritizovala a dištancovala sa od nej.

„V žiadnom prípade to (úradnícka vláda) nie je môj cieľ,“ vyhlásil prezident. Zároveň odkázal Dankovi, že on by mal byť vzorom a prestať rozkladať koalíciu. „Pretože si myslím, že prapôvodcom celej tej nestability (koalície) je to zvláštne správanie pána predsedu Danka,“ dodal Pellegrini.

 Pellegrini sa tiež vyjadril k tvrdeniam Danka, že medzi prezidentom a premiérom Robertom Ficom (Smer) nie je dobrý vzťah. Podľa prezidenta má s premiérom štandardný vzťah a konzultujú spolu viacero vecí. Dankove vyjadrenia označil za fantázie.

Prezident odkázal Dankovi, aby prestal svojimi slovami rozkladať vládnu koalíciu, označil ho za prapôvodcu koaličnej krízy. „Odkazujem pánovi Dankovi, že by mal byť prvý, ktorý by mal ísť vzorom k stabilite,“ skonštatoval.

Sleduje aj dianie vo svojej domovskej strane Hlas. Mrzia ho názorové nezhody, ktoré oslabujú pozíciu strany ako jednotného a stabilného partnera v koalícii. „Verím, že vianočné sviatky a čas do februárovej schôdze využijú v Hlase na to, aby sa upravili vzťahy a prekonali názorové nezhody,“ povedal./agentury/

X X X

 Koniec režimu „mäsiara z Damasku“. Čo bude nasledovať?

Po viac než päťdesiatich rokoch tyranskej vlády Asadovcov, viac než štyridsať rokov od masakra v Hamá a po viac než trinástich rokoch teroru a občianskej vojny sa skončil režim, ktorý má toto všetko na svedomí.

Režim, ktorý urobil zo Sýrie jednu z najhorších tyranií súčasnosti. Režim, ktorý bol do veľkej miery odrazom politiky Ruska a Iránu v ich všetkých krvavých odtieňoch. Režim, ktorý mohol prežívať aj vďaka nevšímavosti Západu. Skončil sa režim „mäsiara z Damasku“.

Päťdesiat rokov tyranie

Politický systém kopíroval socialistické despocie sovietskeho typu. V Sýrii bola zavedená vláda jednej strany a kult osobnosti Háfiza Asada a po jeho smrti jeho syna Bašára. Za ostatných 50 rokov režim dokonale kopíroval svoj vzor (a tútora) Sovietsky zväz (ostatných desať rokov Putinovo Rusko). Štát, respektíve rodina a klan, nielen riadil hospodárstvo, ale najmä ho rozkrádal. Tajná polícia bola všadeprítomná a brutálne potláčala akýkoľvek odpor voči režimu. Všadeprítomná bola i propaganda o vonkajšom (Západ) a vnútornom (islam) nepriateľovi. Ten sa stal dôvodom výnimočného stavu a obmedzovania práv a slobôd.

Ešte je tu jedna paralela. Občania v krajinách sovietskeho bloku sa po štyridsiatich rokoch rozhodli povedať dosť tyranovi. To isté sa stalo v roku 2011 v Sýrii. Na rozdiel od neostalinských československých papalášov, ktorí neboli schopní a ochotní obetovať svoje pohodlie v totálnom boji za zachovanie moci, sýrska politicko-policajná a vojenská elita sa rozhodli zmasakrovať akýkoľvek demokratický odpor.

Mäsiar z Damasku a jeho predchodcovia

Bašár Asad sa od prvých dní revolúcie neštítil masakrovať obyvateľov miest Daraá, Homs, Halab či Džisr aš-Šugúr, bez rozdielu veku a pohlavia. Zabíjali neozbrojené ženy i starcov. Mučili malých chlapcov, často nie starších ako dvanásť rokov. Dnešný obraz z väznice Sednaja hovorí za všetko.

Politický systém kopíroval socialistické despocie sovietskeho typu. V Sýrii bola zavedená vláda jednej strany a kult osobnosti Háfiza Asada a po jeho smrti jeho syna Bašára.

V sýrskej histórii to nie je ojedinelý prípad štátom riadeného masakru. V roku 1982 dal Háfiz Asad zmasakrovať obyvateľstvo miest Džisr aš-Šugúr (1 000 mŕtvych) a Hamá (17 000 až 40 000 obetí). Otec a syn sa v násilí na svojom obyvateľstve dopúšťali rovnakých zločinov. Režim, po roku 2015 prežívajúci iba vďaka pomoci Ruska a Iránu, pokračoval v mučení a zabíjaní občanov Sýrie. Na druhej strane bola viditeľná nepripravenosť a neochota západných demokracií podporiť Arabskú jar a demokratické zmeny v regióne. Západ a Turecko nemali dosť politickej odvahy na aktívnu podporu demokratických zmien a uprednostnili vlastné záujmy v regióne. Násilie mohlo beztrestne pokračovať ešte celé jedno desaťročie.

Prečo sa zrútil Asadov „domček z karát“?

Koalícia zložená z ruskej armády, Hizballáhu a rôznych ozbrojených skupín napojených na Irán skoro desaťročie pomáhala Asadovi udržať si kontrolu nad väčšinou Sýrie. Nastala však výrazná zmena: počnúc ruskou inváziou na Ukrajinu (2022) a končiac izraelskou vojnou proti Hizballáhu v Libanone (2024). Po Prigožinovej vzbure (2023) a jeho smrti Rusko nariadilo stiahnutie svojich síl zo Sýrie. V roku 2024 bola Moskva nútená stiahnuť časť svojich leteckých jednotiek, ktoré poskytovali vzdušné krytie silám sýrskeho režimu.

Vojna s Izraelom spôsobila Hizballáhu ťažké straty. Mnohí z jeho čelných predstaviteľov boli zabití, vrátane Hassana Nasralláha a hnutie sa postupne stiahlo z územia Sýrie. Iránske jednotky boli oslabované izraelskými leteckými útokmi. Výrazne sa prejavila celková degradácia sýrskej armády, ktorá sa spoliehala iba na svojich spojencov.

Keď opozícia vedená skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS) začala útok na Aleppo, neskôr Hamá a Homs, smerujúc na Damask, čelila dezorganizovanej armáde, ktorá nebola schopná bez spojencov a bez vôle bojovať. To bolo v kontraste s HTS, ktorá sa pripravovala na útok a prevzatie moci. Čakali len na vhodnú príležitosť.

Čo bude nasledovať

Abú Mohammad Džawlán (vlastným menom Ahmed Šar) sa vrátil do Sýrie na začiatku revolúcie v roku 2011. Vybudoval štruktúru organizácie, ktorá, hoci vznikla na platforme Al-Kajdá, sa dištancovala od jej nadnárodnej „džihádistickej“ ideológie. Jej ciele sa sústredili iba na Sýriu. V rozhovore pre CNN povedal, že „keď hovoríme o cieľoch, cieľom revolúcie je zvrhnutie režimu“. Dva týždne po začiatku ofenzívy je HTS kľúčovým aktérom budúcej politickej transformácie. „Sýria si zaslúži systém, ktorý je postavený na inštitúciách. Nie taký, v ktorom jeden vládca rozhoduje o všetkom,“ dodal Ahmed Šar a pokračoval: „Haját Tahrír aš-Šám je len jednou časťou tohto dialógu a môže sa kedykoľvek rozpustiť.“

Dôkazom je spôsob, akým víťazi pristúpili k príprave transformácie. Bývalý premiér Mohammad Džalílí ostal v Damasku a umožnil pokojné presunutie moci do rúk sýrskej prechodnej vlády Mohammada Bašíra, ktorá má mandát do 1. marca 2025. Za ten čas má stabilizovať situáciu v Sýrii a pripraviť podmienky pre realizáciu referenda, ktoré načrtne kontúry budúceho politického systému.

To, že to bude ťažké, si uvedomujú všetci Sýrčania. Hind Kabawatová (riaditeľka centra medzináboženského dialógu George Mason University v Dohe) povedala: „Toto je veľmi špecifický deň pre Sýriu. Dnes oslavujeme, ale zajtra sa začne ťažká práca spojená s budovaním Sýrie. Sýrie, ktorá bude inkluzívna. Sýrie, ktorá bude bez sektárskeho násilia. Sýrie, ktorá bude rôznorodá.“ Budúcnosť Sýrie je vo všetkých aspektoch nejasná. Lenže to je prvý predpoklad spätý s nadobudnutou slobodou. Slobodou, ktorá vždy prináša neistotu a obavy. Súčasne však existuje aj nádej na lepšiu budúcnosť, po ktorej už polstoročie túžia mnohí Sýrčania./agenturyú

X X X

 Minister Šaško píše lekárskym odborárom. Tvrdí, že ich 16 požiadaviek je splnených

 Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas) trvá na tom, že 16 požiadaviek Lekárskeho odborového združenia (LOZ) z 18 je splnených, respektíve existuje jasný plán ich plnenia v najbližšom čase.

Ich odpočet adresoval listom nielen odborárom, ale aj riaditeľom zdravotníckych zariadení po celom Slovensku a lekárom.

Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. K dohode s odborármi by mohli podľa Šaška dospieť najneskôr 20. decembra. Do pondelka od nich žiada vyjadrenie k otázke platov.

Plnenie požiadaviek

Minister predstavil v liste plán splnenia požiadaviek v prvom štvrťroku 2025. „V skutočnosti ide o 18 bodov, keďže 19. bodom je textácia Dohody o plnení memoranda, ktorá závisí od dohody na 18 požiadavkách.

V liste ďalej minister žiada, aby LOZ zaujalo jasné stanovisko do pondelka 16. decembra, predovšetkým v otázke platov,“ uviedli z rezortu zdravotníctva. Minister žiada od LOZ jasné verejné vyhlásenie, či ide o platy alebo nie, a ak áno, v akej forme a čo požadujú.

Odpočet memoranda obsahuje podrobnosti o tom, v akom štádiu je plnenie požiadaviek, ktoré LOZ považuje za splniteľné do konca tohto roka.

„V tomto momente je loptička na strane Lekárskeho odborového združenia. Urobili sme skutočne všetko pre to, aby požiadavky LOZ, ktoré boli prednesené pred menej ako týždňom, boli vypočuté a v rekordne krátkom čase sa nám podarilo legislatívne presadiť mnohé zmeny. V tejto chvíli, ak o platy nejde, tak na podanie výpovedí neexistuje žiadny ďalší dôvod,“ vyhlásil Šaško.

Otázka nemocnice

Minister v nedeľnej debate TA3 V politike zopakoval, že zostávajúcimi dvomi otvorenými otázkami je otázka platov a koncovej nemocnice.

Rovnako očakáva aj jasne vyjadrenú požiadavku, ktorá sa týka výstavby novej národnej nemocnice. Oboje je pripravený predložiť na stredajšej schôdzi vlády, o deň skôr ponúka LOZ priestor na oficiálne rokovanie.

Člen Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Tomáš Szalay (SaS) verí, že minister sa s lekárskymi odborármi dohodne. Upozornil, že chápe postoj lekárov.

„Sú sklamaní, že táto vláda jednostranne ustúpila od dohodnutého memoranda z roku 2022,“ uviedol. Priznal, že memorandum z roku 2022 vtedajší premiér Eduard Heger „spackal“. „Súčasná vláda však od neho jednostranne odstupovať nemala, rovnako má byť toto premiérska téma a vo veci sa má angažovať predseda vlády Robert Fico,“ zdôraznil Szalay.

Minister vidí za postojom odborárov politiku

Šaško upozornil, že sa konali kontinuálne intenzívne rokovania, za postupom šéfa lekárskych odborárov Petra Visolajského však „stále viac a viac vidí politiku“. Chce sa preto obracať priamo na lekárov, z ktorých mnohí sú podľa neho umelo vťahovaní do sporu. Obaja diskutujúci sa zhodli v tom, že v súčasnej napätej situácii zostávajú v pozadí tí najohrozenejší – pacienti.

Rozchádzajú sa ale v názore na prijatú legislatívu o dostupnosti zdravotnej starostlivosti reagujúcej na hrozbu hromadnej výpovede lekárov. Kým minister je presvedčený, že je to nevyhnutný plán B a nástroj poskytujúci riešenie v prípade naplnenia hroziacej kritickej situácie, Szalay vníma legislatívu ako zastrašujúci prvok a signál neochoty vlády s lekármi o ich požiadavkách rokovať.

Minister verí, že k vyhláseniu mimoriadnej situácie napokon nedôjde. „Tie riešenia a plnenia požiadaviek sú na stole,“ upozornil s výzvou k lekárom, aby zvážili, či budú trvať na výpovediach. Szalay „opatrne verí“, že k dohode dôjde, je pripravený aj na to, že sa v prípade potreby bude musieť zísť mimoriadne parlament.

Výpovede lekárov

Priestor na oficiálne rokovanie je podľa MZ vyhradený na utorok, pretože je nevyhnutné, aby bola dohoda na stole pred najbližším zasadnutím vlády v stredu.

Vyše 3300 lekárov z nemocníc naprieč Slovenskom podalo výpovede na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve.

Sú ochotní výpovede stiahnuť, ak vláda začne plniť ich požiadavky. Trvajú najmä na plnení bodov memoranda z roku 2022, ktoré s lekárskymi odborármi podpísal vtedajší vládny kabinet, aktuality.sk

 X X X

 Triumf pôvabu po tridsiatke. Najkrajšia Francúzka má 34 rokov, je ňou černoška zo zámoria

Žena, ktorá sa živí prácou v lietadle, sa vznášala od radosti v oblakoch. Po vyhlásení víťazky súťaže krásy dvadsiatničky na pódiu tlieskali tridsiatničke. Titul Miss Francúzska 2024 patrí 34-ročnej letuške Angélique Angarni-Filoponovej.

 Dojatá Angelique Angarni-Filoponová prijíma gratulácie od ostatných krások po vyhlásení víťazky súťaže Miss Francúzsko 2024. Foto: Profimedia

V krajine galského kohúta je to výnimočná udalosť: vôbec prvýkrát porota za najkrajšiu vybrala ženu z Martiniku, čo je francúzsky zámorský departmán v Karibskej oblasti, a tá sa stala najstaršou víťazkou v histórii súťaže Miss Francúzsko, ktorá sa prvý raz uskutočnila už v roku 1920.

Angarni-Filoponová sa mohla zúčastniť súťaže vďaka zmenám, ktoré organizátori nedávno zaviedli. Do roku 2023 museli mať súťažiace krásky 18 – 24 rokov. Zrušená bola aj požiadavka, aby nešlo o vydaté alebo rozvedené ženy, do súťaže sa nesmeli prihlásiť ani matky. Podmienka mať výšku najmenej 170 centimetrov zostala pochopiteľne zachovaná (rodáčka z Martinku má 182 cm, bola druhá najvyššia spomedzi 31 účastníčok). Počet súťažiacich žien je daný počtom regiónov vo francúzskom vnútrozemí a zámorských území, odkiaľ miestne víťazky postupujú do celoštátneho finále.

Je zaujímavé, že to bol už druhý pokus Angarni-Filiponovej získať korunku krásy. „V roku 2011 sa mladá žena vo veku 20 rokov umiestnila prvá v súťaži Miss Martinik. Dnes je to tá istá mladá žena vo veku 34 rokov, ktorá stojí pred vami, aby opäť reprezentovala Martinik, ako aj všetky ženy, ktorým kedysi povedali, že už je neskoro,“ povedala o sebe v narážke na svoj vek po rozhodnutí poroty. Priamy prenos vysielala televízna stanica TF1. Diváci, ktorí boli zvedaví na meno víťazky, museli vydržať sedieť pred televízorom ešte po polnoci, program sa skončill až okolo jednej hodiny v noci.

Angarni-Filiponová získala zmluvu na spoluprácu s organizátormi súťaže, rôzne dary od sponzorov a jeden rok môže bezplatne využívať byt v Paríži. Pre televíznu stanicu RTL poznamenala, že sa chce angažovať v kampani proti rakovine a to zvlášť v súvislosti s tým, že na ňu ochorela jej matka. Angarni-Filiponová prezradila z mladosti o sebe jednu kuriozitu: „Keď som bola šiestačka na základnej škole, za jeden rok som narástla o 30 centimetrov. Z 147 centimetrov som sa dostala na 177 centimetrov,“ povedala pre RTL. Neskôr jej pribudlo ešte päť centimetrov. S 182 centimetrami bola len o jeden centimeter nižšia ako najvyššia účastníčka tohtoročnej súťaže Miss Francúzsko./agentury

X X X

 THERMO|SOLAR mapuje zahraničné trhy aj v spolupráci so SARIOM

Spoločnosť THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., je jedným z najvýznamnejších svetových výrobcov slnečných kolektorov a aj preto na podporu predaja a osvetu v oblasti OZE pravidelne prezentuje svoje výrobky na zahraničných trhoch i domácej pôde. Okrem tradičných veľtrhov  a výstav, sa zúčastňuje aj na podnikateľských misiách a podnikateľských fórach, často v  spolupráci s agentúrou SARIO (Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu). Informuje o tom vedúci obchodného oddelenia THERMO|SOLARU Tomáš Jančařík.

,,V roku 2024 sme pokračovali v rôznych aktivitách na podporu predaja. V posledných mesiacoch to bola 8.10.2024 účasť na exportnom fóre v Žiline, kde prebehli formálne aj neformálne jednania s veľvyslancami, ekonomickými diplomatmi a zástupcami spoločností.
Zúčastnili sme sa podnikateľskej misie do Čiernej Hory 30.10.2024, kde  v Podgorici, prebehli rokovania medzi slovenskými a čiernohorskými spoločnosťami. Dozvedeli sme sa zaujímavé informácie ohľadom cestovného ruchu a energetiky. Vynikajúcou príležitosťou na predstavenie firmy, nadviazanie kontaktov na Ukrajinu a na účinné dvojstranné rokovania, bolo 7.11.2024 v Košiciach slovensko-ukrajinské fórum. Podujatie poskytlo skvelú platformu na prezentáciu rozvojových príležitostí krajiny, jej potenciálu a možností rastu v rôznych sektoroch. Súčasťou podujatia boli aj neformálne diskusie so slovenskými spoločnosťami, ktoré sú otvorené spolupráci, ako aj so zástupcami SARIO, ktorí sú ochotní aktivity podporiť a pomôcť. Tieto stretnutia vytvárajú ideálne prostredie na hľadanie nových obchodných príležitostí, vysvetlil T.Jančařík.

Dodal, že zástupcovia THERMO|SOLARU sa 13. a 14.11.2024, v spolupráci so SARIO, zúčastnili veľtrhu ReBuild Ukraine 4.0, na ktorom boli zastúpené štáty z celého sveta. Prebehli tu diskusie s rôznymi zahraničnými spoločnosťami, zástupcami jednotlivých štátov, ako aj zástupcami jednotlivých oblastí z Ukrajiny.

,,Zúčastnili sme sa aj podnikateľskej misie do Srbska, v Belehrade 21.11.2024. Srbský trh je nastavený hlavne na fotovoltiku (FV), na ktorú existuje aj podpora zo strany bánk. Solárna termika je momentálne v úzadí a nie je na ňu žiadna dotácia. No možnosť získať kontakty priamo z krajiny záujmu môže byť pre vstup na nový trh veľkou devízou,“ konštatoval T.Jančařík.

Na výstavách spoločne s materským Hargassnerom

Od roku 2023 v nemecky hovoriacom zahraničí vystavuje THERMO|SOLAR v spoločnom stánku so svojou rakúskou materskou firmou Hargassner. Ani v roku 2024 nevynechal ako vystavovateľ v spolupráci Hargassnerom, v dňoch 6.-10.marca, veľtrh úspor energie Energiesparmesse Wels, aj  veľtrh sanitárnej a stavebnej techniky IFH Norimberg (23.-26.apríla 2024).

Okrem toho sa  THERMO|SOLAR predstavil i prostredníctvom svojho partnera v ČR 5. až 8.marca 2024 na medzinárodnom veľtrhu  technických zariadení budov Aquatherm Praha 2024. V dňoch 15.-18. augusta 2024, sa ako jeden z mála vystavovateľov v oblasti využitia obnoviteľných zdrojov energie, zúčastnil 49. ročníka medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex 2024.

 Rodinné vzťahy prinášajú výsledky

Spoločnosť THERMO|SOLAR na výstavách predstavila ako svoje vlastné výrobky, tak aj výrobky materskej firmy Hargassner. V jej expozícii bolo možné vidieť slnečné termické kolektory, strešné konštrukcie k nim, kotle na pelety, drevnú štiepku i kusové drevo. V predstihu bola predstavená novinka roku 2025 – tepelné čerpadlá z produkcie materskej spoločnosti.

Spoločnosť  THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., je od začiatku roku 2023 členom Hargassner Holding, nezávislej skupiny výrobcov zariadení na využitie obnoviteľných zdrojov, patriacej do vlastníctva rodiny Hargassner. V štruktúrach skupiny pôsobí ako jediný výrobca slnečných kolektorov a dvorný dodávateľ tejto technológie pre všetky obchodné zložky skupiny v Európe i zámorí.

THERMO|SOLAR vyváža viac  ako polovicu produkcie

THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o. vyváža viac ako polovicu svojej produkcie. Významné postavenie  má hlavne na západných trhoch – v Rakúsku, Veľkej Británii, Francúzsku, Maďarsku, Taliansku.

 Žiarske kolektory boli doteraz inštalované v takmer 80 krajinách celého sveta a to aj na takých extrémnych miestach ako je najvyššia hora Nemecka Zugspitze, či Ohňová zem v Patagónii. Pracujú napríklad v Nepále, Argentíne, Botswane, Maroku, Ománe, Juhoafrickej republike, Austrálii, ale aj v Maroku, Egypte, Jordánsku, či v americkej Kalifornii. Spoločnosť naďalej pôsobí pod menom THERMO|SOLAR Žiar. V súčasnosti je značka THERMO|SOLAR najstarším  a v branži najdlhšie pôsobiacim výrobcom slnečných kolektorov. Spoločnosť je jediným priemyselným výrobcom plochých vákuových kolektorov, ktorých zásadnou prednosťou je veľmi dobrý pomer ceny a kvality. THERMO|SOLAR poskytuje na slnečné kolektory 12 ročnú záruku. Praxou overená životnosť slnečných kolektorov z produkcie žiarskej fabriky dosahuje 40 a viac rokov./ku/

 Je to iba migréna, veľa pozeráš do telefónu, hovorili mu lekári. 15-ročný futbalový talent podľahol ťažkej chorobe

Futbalová Británia oplakáva smrť mladého brankára z akadémie tradičného klubu Premier League West Ham United. Kladivári informovali, že iba 15-ročný Oscar Fairs prehral boj s rakovinou.

Mladíkovi vlani v auguste diagnostikovali nádor na mozgu a napriek siedmim operáciám a chemoterapii chorobe podľahol.

„Menom všetkých v klube West Ham United musím s hlbokým smútkom potvrdiť tragickú smrť nášho brankára akadémie U15 Oscara Fairsa po jeho statočnom boji s rakovinou.“

Oscar v klube pôsobil od svojich deviatich rokov. „Bol to naozajstný kladivár a fantastický mladý človek, ktorý bude chýbať každému, kto mal tú česť ho poznať,“ uviedol vo vyhlásení bývalý kapitán a súčasný športový riaditeľ West Hamu Mark Noble.

Príbeh má tragické pozadie. Veľký nádor na mozgu objavili lekári príliš neskoro. Chlapcovi najprv tvrdili, že migrény a záchvaty paniky, na ktoré sa sťažoval, súvisia s duševným zdravím a spôsobuje ich časté používanie mobilného telefónu.

Ako uvádza britský Daily Mail, rakovinu odhalili skeny až osem mesiacov po prvých vyšetreniach. Následné operácie a chemoterapie už Oscarovi nedokázali pomôcť.

Plánované víkendové zápasy akadémie boli odložené ako prejav úcty k zosnulému mladíkovi, vrátane stretnutia tímu do 21 rokov v Premier League 2.

Noble sľúbil, že na mladíka v klube nezabudnú. „Vo vhodnej chvíli klub oznámi naše plány vzdať hold Oscarovi a postaráme sa o to, aby sa na jeho meno vo West Hame nikdy nezabudlo.“

Po mladíkovej krutej diagnóze bola vytvorená stránka GoFundMe, ktorá rodine pomohla vyzbierať sumu 100 000 libier na liečbu vo Francúzsku, dodal web Sky News.

Finančne pomohli aj futbalisti West Hamu, predseda David Sullivan (10 000 libier) aj bývalá hviezda klubu Declan Rice ( 5 000 libier). Dokopy kladivári vyzbierali 27 000 libier./agentury/

X X X

 Po slovách Šramkovej stíchli diváci aj moderátor Jurko. Tenistka roka poslala rodičom „vtipný“ odkaz, na ktorom sa určite nezasmiali

 Rebecca Šramková prežila svoju životnú sezónu. Rok začínala v druhej stovke rebríčka, zakončila ju v elitnej päťdesiatke.

28-ročná Bratislavčanka získala v uplynulej sezóne v thajskom Hua Hin prvý titul na okruhu WTA. Na podujatiach v tuniskom Monastire a čínskom Ťiang-si postúpila do finále.

Vďaka úspešnej druhej polovici sezóny sa prepracovala do elitnej svetovej päťdesiatky, v rebríčku WTA momentálne figuruje na 46. mieste.

Tenistka roka 2024 Rebecca Šramková: Krásna čerešnička na záver sezóny

 V závere sezóny potvrdila skvelú formu aj na finálovom turnaji Pohára Billie-Jean Kingovej, na ktorom v pozícii tímovej jednotky vyhrala tri zo štyroch dvojhier a pomohla Slovensku k postupu do senzačného finále.

Asi málokoho prekvapilo, keď v kategórii najlepšia tenistka roka 2024 zaznelo jej meno. Sálu v bratislavskom NTC však okrem tradičných formuliek zaskočila slovami na adresu vlastných rodičov.

„Veľmi sa mi páčilo, ako rodičia Mii Pohánkovej plakali pri jej úspechoch,“ uviedla na adresu šestnásťročného talentu slovenského tenisu.

„Pre mňa moji rodičia určite plakať nebudú. Nechcete si ma niekto adoptovať?“ ironicky zavtipkovala Šramková. Smiech sa však neozval.

Nasledovalo niekoľko sekúnd rozpačitého ticha medzi hosťami a reč na chvíľu stratil aj inak vždy pohotový moderátor Slavo Jurko.

Slová Šramkovej ťali do živého. Je známe, že s otcom Jozefom nemá ideálny vzťah. Dôvodom podľa Jozefa Šramku je tenistkin bývalý vzťah s trénerom rýchlostných kanoistov Petrom Likérom.

„Človeku sa ťažko pozerá na to, ako ju niekto kántril. Treba to nechať vyhniť. Darmo sme ju upozorňovali na riziká,“ povedal v minulosti otec tenistky roka 2024.

Stál pri nej počas jej juniorskej kariéry, no keď mala Šramková osemnásť, otec ju vyhodil z domu a prerušil s ňou kontakt.

„Musela som sa postaviť na vlastné nohy. Bez jediného centu, je zázrak, že sa mi to podarilo. Otec rátal s tým, že to nezvládnem, vrátim sa a budem sa doprosovať.

Vtedy som sa uistila v tom, že tenis milujem a zostanem pri ňom, aj keby som mala umrieť od hladu,“ opísala pred časom rodinné pomery Rebecca Šramková./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.