Medvedev: Rusko od Ukrajiny len bezpodmienečnú kapituláciu. Prečo sa Hitler nepokúsil zabiť Alžbetu?

Rusko prijme od Ukrajiny len bezpodmienečnú kapituláciu, ak Kyjev neprijme podmienky Moskvy na začatie rokovaní. Vyhlásil to v pondelok podpredseda Ruskej bezpečnostnej rady a bývalý prezident Dmitrij Medvedev. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

„(Ukrajinský prezident) Zelenskyj povedal, že nebude viesť dialóg s tými, kto si určujú ultimáta. Terajšie ‚ultimáta‘ sú len detskou rozcvičkou pred budúcimi požiadavkami, a on ich vie: totálna kapitulácia kyjevského režimu s podmienkami Ruska,“ napísal Medvedev na sociálnej sieti Telegram.

Kanibalistické podmienky

Bývalý ruský prezident takto podľa DPA zrejme reagoval na vyjadrenie Zelenského z nedele. Pre televíziu CNN povedal, že v súčasnosti nemá záujem o rokovania s Ruskom, pretože nemá pocit, že by Moskva bola pripravená na konštruktívny dialóg.

Podmienky, ktoré si Rusko stanovilo na začatie rokovaní zároveň označil za kanibalistické, keďže by Ukrajinu kúsok po kúsku „zjedli“. Zelenskyj tiež uviedol, že cieľom Ukrajiny je naspäť dobyť územie okupované Ruskom.

Ruské podmienky na začatie rokovaní zahŕňajú odstúpenie Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, uznanie Krymu za ruské územie, demilitarizáciu Ukrajiny a jej odmietnutie pripojiť sa k Severoatlantickej aliancii. Ukrajina naopak žiada vrátanie všetkých území, ktoré obsadila ruská armáda, pripomína DPA.

Medvedev bol v minulosti vnímaný ako predstaviteľ liberálnejšieho smerovania Ruska, teraz je jedným z najhorlivejších podporovateľov invázie na Ukrajinu. Kyjev už varoval pred „súdnym dňom“, ak sa pokúsi naspäť získať polostrov Krym, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014, aktuality.sk

X X X

Prečo sa Hitler nepokúsil zabiť Alžbetu? Luftwaffe ani raz nezaútočila na Windsor

 Kto pozná britskú dušu, o to lepšie chápe, čo Alžbeta II. znamenala pre jednoznačnú väčšinu obyvateľov Spojeného kráľovstva. Monarchiu považujú za pýchu svojich dejín. A ak na jej čele stojí panovník, posledné desaťročia panovníčka, čo spĺňa ich predstavy o ideáli, tak je to obdivovaná osobnosť.

Korunná princezná Alžbeta ako príslušníčka Ženských pomocných pozemných zborov, ktoré existovali na podporu britskej armády počas druhej svetovej vojny.

Alžbete II. sa podarilo kráčať s dobou a dokázala byť kráľovnou, vďaka ktorej nikdy počas jej éry neprevážil názor, aby konštitučnú monarchiu nahradila parlamentná republika. Keď oslavovala platinové jubileum, čiže 70 rokov na tróne, prieskum verejnej mienky ukázal, že zachovanie monarchie si želajú viac ako tri pätiny Britov. Iba niečo viac ako pätina opýtaných by uprednostnila volenú hlavu štátu. (Zvyšní respondenti nemali jasný názor.) Monarchia sa spájala s kráľovnou, čiže tieto nálady v britskej spoločnosti sa opierali o výraznú popularitu Alžbety II.

Bolo zjavné, že od svojej korunovácie poňala funkciu panovníčky ako službu ľudu. Vrátane toho, že ju nikto nemohol obviňovať z nejakých škandálov. Ani z menších afér. Zároveň bola vzorná matka, príkladná manželka.

Dokonca sa dá povedať, že služba národu jej bola blízka ako korunnej princeznej. Dokonca už v čase, keď ešte len dospievala do podoby mladej ženy.

 Keď počas druhej svetovej vojny dopadli prvé nemecké bomby na Anglicko, päť z nich zasiahlo v Londýne aj Buckinghamský palác. Rodičia Alžbety sa zachovali statočne: podobne ako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý po začiatku ruskej invázie mohol odísť preč z Kyjeva, ale neurobil to. Aj oni zostali žiť v Londýne, čím morálne dodávali silu trpiacim britským civilistom čeliacim nacistickým náletom.

Panovnícky pár poslal svoju dcéru Alžbetu na hrad Windsor. Nachádza sa vo vzdialenosti okolo 160 kilometrov od Londýna. Rodičia ju neposlali kamsi ďaleko do bezpečia, napríklad pokojne mohli do USA. Aj Alžbetin pobyt vo Windsori významne symbolicky ukazoval, že celá kráľovská rodina zachováva solidaritu so spoluobčanmi v čase hitlerovských náletov, pri ktorých zomrelo dovedna až približne 43-tisíc civilistov.

Mladá Alžbeta sa pritom nemohla cítiť úplne bezpečne ani na hrade. Často spávala v pivničných priestoroch, pretože nikto nemohol vedieť, či nejaké bomby Nemci nezhodia aj na Windsor. Historická realita sa dá označiť za šťastie v nešťastí.

 Adolf Hitler aj bez prípadných spravodajských informácií mohol tušiť, že v jednom zo sídiel kráľovskej rodiny by sa mohol nachádzať nejaký z jej významných členov. Napríklad aj mladučká korunná princezná. A zabitie ktorékoľvek príslušníka panovníckeho dvora by vyzeralo ako vrazená dýka do chrbta vojnovej morálky Britov.

Nemecká Luftwaffe napokon ani raz nezaútočila na Windsor. Jej lietadlá to pritom mali blízko vzdušnou čiarou od bombami ničeného Londýna. Medzi niektorými historikmi prevláda názor, že Hitler nevydal rozkaz bombardovať Windsor, pretože po jeho vysnívanom dobytí ostrovnej Británie mal túžiť po tomto hrade ako o svojom sídle na ďalšom okupovanom území.

 A prečo Alžbeta bola prínosom už počas vojny? V októbri 1940, keď už nemecké bomby padali na Britov, sa v rozhlase prihovorila rovesníčkam a rovesníkom, ktorí boli evakuovaní z najviac ohrozených miest, aby im dodala odvahu, aby ich povzbudila v ťažkých chvíľach. A keď mala 16. narodeniny, osobne prišla povzbudiť britských vojakov. Nebolo to všetko: keď dovŕšila 17 rokov života, ako dobrovoľníčka vstúpila do Ženských pomocných pozemných zborov, ktoré boli nápomocné britskej armáde. Vyučila sa za mechaničku a šoférku nákladného auta. (Ženy nesmeli bojovať, zbory boli určené pre dobrovoľníčky od 17 do 30 rokov.)

Ak sa niekto nazdáva, že zosnulá britská panovníčka nijako nebola súčasťou (česko)slovenských dejín, tak sa mýli. Alžbetino pôsobenie počas vojny mohlo byť totiž povzbudením nielen britských vojakov. Mohlo byť aj vzpruhou pre stovky Slovákov a Čechov, ktorí pôsobili v britskom Kráľovskom letectve, v ktorom sa zapojili do boja proti nacizmu a za slobodu svojej vlasti./agentury/

X X X

Radičová: Heger nemôže ustáť Matovičove neuvážené rozhodnutia

Premiér Eduard Heger nemôže ustáť neuvážené rozhodnutia predsedu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a ministra financií Igora Matoviča, uviedla bývalá premiérka a sociologička Iveta Radičová v relácii Rádia Expres Braňo Závodský Naživo.

V súvislosti s letnou koaličnou krízou, ktorá vyvrcholila odchodom strany Sloboda a Solidarita (SaS) z koalície a demisiou ministrov nominovaných touto stranou, skonštatovala, že premiér má isté kompetencie, a to pohroziť demisiou alebo môže navrhnúť odvolanie tých, ktorí v koalícii robia problémy. Radičová však nechcela povedať, ako by sa na Hegerovom mieste rozhodla, pretože podľa jej slov nemôže premiérovi radiť.

Sociologička zároveň skritizovala pôsobenie koaličných i opozičných politických lídrov voči občanom. Ich správanie a rozhodnutia nazvala nezodpovednými, neospravedlniteľnými až urážajúcimi. „Svojich voličov zahnali do zákopovej vojny a otvorili ďalšiu vojnu medzi občanmi. Ja by som veľmi vyzývala občanov, aby sme pochopili, že krízové časy vieme zvládnuť len vtedy, keď bude platiť veta „musíme si navzájom pomáhať,“ tvrdí Radičová s tým že koaličná kríza sprevádza súčasné vládnutie od začiatku. Bývalá predsedníčka vlády nevníma pozitívne odchod strany SaS z koalície. Dodala, že je neprijateľné, akým spôsobom presadzuje svoje rozhodnutia hnutie OĽaNO. Radičová zdôraznila, že v prípade menšinovej vlády sa musia dodržiavať isté zásady. „Je absolútne vylúčené, aby sa vláda obrátila so schvaľovaním zákonov na fašistické strany. To by bolo pošliapanie základných hodnôt,“ uviedla.

 Radičová dodala, že Matovič má široké spektrum ľudí, do ktorých si „môže udrieť, len akosi práve pri tých, ktorí mu najviac podrážajú nohy spochybnením vlajkovej protikorupčnej lode, mlčí,“ uviedla sociologička, ktorá mala na mysli predsedu parlamentu Borisa Kollára a predsedu opozičnej strany Smer – sociálna demokracia Roberta Fica. „Tu neurobí zásadné politické vyhlásenia,“ doplnila. Bývalá predsedníčka vlády v relácii taktiež uviedla, že noví nominanti na ministrov majú šancu prijať nápomocné riešenia, ak sa im podarí prv vo vláde vyjednávať o zákonoch, následne predkladať riešenia a dokážu nájsť dostatočný počet hlasov najmä od strany SaS. „Karla Hirmana, ktorý má byť ministrom hospodárstva, veľmi dobre poznám, robil mi poradcu a vie dobre vyjednávať,“ povedala Radičová./agentury/

X X X

Boris Kollár tvrdí, že v rozpočtovom provizóriu vládnuť nechce

Ak by zákon o štátnom rozpočte v parlamente neuspel, Slovensko začne budúci rok v rozpočtovom provizóriu.

Hraničnou situáciou, ktorá preverí schopnosť menšinového kabinetu pokračovať vo vládnutí, bude hlasovanie o štátnom rozpočte na budúci rok. V TASR TV to povedal predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Ak by zákon o štátnom rozpočte v parlamente neuspel, Slovensko začne budúci rok v rozpočtovom provizóriu. „Ak neprijmeme štátny rozpočet, tak je korektné prísť pred ľudí a povedať, že musíme ísť do predčasných volieb, lebo vám nie sme schopní doručiť pomoc. Ak bude prijatý štátny rozpočet, tak vieme pomáhať rôznymi spôsobmi. Ale v rozpočtovom provizóriu nie. Ja na svojej stoličke takto prilepený nie som,“ povedal Kollár.

„Podpora nebude paušálna“

Dodal, že tri koaličné strany majú aktuálne podporu 70 poslancov a zvyšných šesť, ktorí im chýbajú do parlamentnej väčšiny, budú musieť hľadať medzi nezávislými alebo opozičnými poslancami. „Nemyslím si, že podpora bude paušálna. Raz to bude 73 a raz možno aj 78 poslancov,“ odhadol Kollár.

V prípade zákonov určených na pomoc občanom s rastúcimi cenami energií by si Kollár vedel predstaviť aj širokú podporu väčšiny politického spektra. „Keď bude zle, nepostihne to len našich voličov, ale aj voličov Hlasu či Smeru, Republiky,“ vysvetlil.

Problém podľa neho nie je iba s cenami energií pre domácnosti, ale aj pre podniky. „Keď nevyriešime podniky, tak skrachujú. A potom zbytočne zastropujeme cenu energií v bytoch. Keď ľudia nebudú mať zamestnanie, nebudú si môcť dovoliť zaplatiť ani ten byt,“ povedal. Podľa Kollára by Slovensko malo prijímať tvrdé opatrenia po vzore krajín, ktoré plánujú obmedziť vývoz elektrickej energie, a to aj za cenu hrozby neskorších sankcií.

Kvalifikovaní kandidáti

Kollár oceňuje, že sa podarilo nájsť vysoko kvalifikovaných kandidátov na posty ministrov hospodárstva, spravodlivosti a zahraničných vecí, ktorí majú nahradiť doterajších ministrov za SaS. Pre rezort školstva zatiaľ koalícia nominanta nenašla. Kollár priznal, že to nie je ľahké aj vzhľadom na dĺžku volebného obdobia. „Je iné, keď niekomu ponúkate miesto na štyri roky, a iné, keď hovoríte, aby išiel s nami bojovať, a neviete, či je to na mesiac alebo na 20 mesiacov,“ povedal

Kandidátom na ministra hospodárstva je Karel Hirman. Ministerstvo spravodlivosti by mohol viesť Viliam Karas a rezort zahraničia Rastislav Káčer. Najťažšiu úlohu bude mať podľa Kollára vzhľadom na energetickú krízu práve nový minister hospodárstva. „Hľadali sme v prvom rade človeka, ktorý je zorientovaný v energetike,“ doplnil Kollár, aktuality.sk

X X X

Čaputová: Referendum o predčasných voľbách bude. Ústavný súd rozhodne, koľko bude mať otázok

 Prezidentka Zuzana Čaputová vyhlásila, že referendum o predčasných voľbách bude. Otázne je, koľko bude mať otázok. Problematická je otázka číslo jedna o demisii vlády. Podľa niektorých ústavných právnikov je v rozpore s ústavou. Prezidentka sa preto obráti na Ústavný súd. Ak ten potvrdí, že otázka je ústavná, prezidentka vyhlási referendum s oboma otázkami.

 „Takéto rozhodnutia nie sú jednoduché a je mi jasné, že vzhľadom na nespokojnosť s touto vládou mi to na obľúbenosti zrejme nepridá. Ale nad snahou zapáčiť sa ľuďom musí byť pri verejnej službe dôležitý rešpekt k Ústave SR. Pred nedávnom sme si pripomenuli jej 30 rokov a tento krok je len vyjadrenie rešpektu k nej,“ podotkla.

Spresnila, že sa obracia na jediný povolaný orgán na Slovensku, ktorý sa môže k Ústave SR vyjadrovať. „Prečo ten strach z posúdenia Ústavným súdom? Prečo ten hnev? Ústavou vytvorené kontrolné mechanizmy nie sú zlo, ktorému sa treba vyhnúť, ale nástroj ktorý nás má chrániť,“ pýta sa Čaputová. Dodala, že rozhodnutie súdu bude bezvýhradne rešpektovať. „Ústava ľudí chráni a nie je proti nim,“ vyhlásila.

„Ak budem môcť podľa Ústavného súdu vypísať referendum, a to by bolo platné, vláda by demisiu musela podať. No neznamenalo by to predčasné voľby. Stále by bol parlament v tom istom zložení,“ spresnila Čaputová. Prezidentka by následne mohla vymenovať novú vládu na pôdoryse toho istého parlamentu, alebo by vymenovala úradnícku vládu.

Čaputová upozornila, že konanie referenda nie je možné v dátume spojených komunálnych volieb. Voliť totiž budeme po prvý raz podľa nového zákona a vypísanie referenda sa nestíha podľa stanovených lehôt.

„Bez ohľadu na to, či by som žiadala Ústavný súd o posúdenie tej jednej otázky alebo nie, túto lehotu nebolo možné stihnúť. Petícia bola doručená neskoro,“ upozornila. Ústava dáva prezidentovi lehotu 30 dní na kontrolu a spočítanie hlasov. Prezidentka podotkla, že to stihla za 16 dní. Následne má 90 dní na vypísanie referenda. „Toto všetko sa má udiať do 120 dní od doručenia petície. Petičný výbor doručil hárky iba 66 dní pred konaním spojených volieb. Aj keby nám kontrola a počíta nie hlasov trvala jeden deň nebolo by možné referendum vyhlásiť na deň volieb,“ zdôraznila.

Ak chcel petičný výbor stihnúť termín spojených volieb, mal podľa prezidentky hárky doručiť skôr.

 Čaputová odmietla, že by chcela zmariť referendum, ako tvrdí opozícia. Po kontrole petičných hárkov bolo platných 381 960 podpisov.

„Vážení občania viem, že môžete byť veľmi nahnevaní na túto vládu. A v mnohých kritických postojoch s vami súhlasím. Napokon nedávno som sa vyjadrila, okrem iného aj vetou, že takto sa vládnuť nemá a nedá. Nech je váš alebo aj náš hnev akýkoľvek, nemôže nás viesť k tomu, aby sme ignorovali náš základný zákon štátu, našu Ústavu. Preto referendum vypíšem bez pochýb s otázkou číslo dva a je len a len na posúdení Ústavného súdu, či to bude referendum s oboma otázkami,“ skonštatovala hlava štátu.

Sama však predpokladá, že nastúpi vlna útokov, nevyberaného slovníka, vyhrážok a klamstiev. „Klamstiev o tom ako som zmarila referendum. Je to úplná hlúposť. Ak budem môcť vypísať referendum len s jednou otázkou, teda s otázkou číslo dva, tak to bude výsledkom neschopnosti toho, kto otázku číslo jedna zle naformuloval,“ zdôraznila Čaputová.

 Smer 24. augusta priniesol do Prezidentského paláca 406-tisíc podpisov za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách.

Jedna z otázok znie: Súhlasíte s tým, že vláda Slovenskej republiky má bezodkladne podať demisiu? Druhá chce zaviesť možnosť parlamentu, aby si sám skrátil funkčné obdobie. Podľa politológa Jozefa Lenča však Smer len živí predvolebnú tému a predčasné voľby vlastne nechce./agentury/

X X X

Rusi prehrávajú. Siahne Putin po atómovke?

 Potrebujem muníciu, nie odvoz. Slová, ktoré na začiatku ruskej invázie vyslovil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, sa už dostali do dejín. Užívatelia sociálnych sietí a podporovatelia Ukrajiny teraz slávnu vetu používajú, aby si uťahovali z okupantov, ktorých zaskočila ofenzíva v Charkovskej oblasti a musia ustupovať. „Potrebujem odvoz, nie muníciu,“ hovoria vraj teraz ruskí vojaci.

Ukrajincom zatiaľ vychádza ofenzíva pri Iziume a v Charkovskej oblasti zatláčajú ruských okupantov. Ukrajinci Rusom odkazujú, že ich poženú až do Mosky.

Hoci Kremeľ tvrdí, že len preskupuje sily, z Moskvy cítiť nervozitu. Vladimir Solovjov, jeden z najznámejších propagandistov režimu Vladimira Putina, na komunikačnej Telegram uviedol, že je potrebné popraviť ruských veliteľov, ktorí pripustili ukrajinskú protiofenzívu v Charkovskej oblasti.

Ako bude reagovať Kremeľ? „Môj tip. Je približne 25-percentná šanca, že Putin použije taktickú jadrovú zbraň na Ukrajine alebo blízko nej. Už v tejto vojne konal neracionálne. Nevieme, čo urobí, keď bude zatlačený do kúta, a ukrajinskí predstavitelia verejne vyjadrili obavy, že sa to môže stať,“ napísal na sociálnej sieti Twitter Thomas Ricks, expert na vojenské záležitosti a dvojnásobný držiteľ Pulitzerovej ceny.

Podľa ďalších odborníkov je to však mimoriadne nepravdepodobný scenár, hoci sa nedá úplne vylúčiť. No expert na Rusko Mark Galeotti na Twitteri upozornil, ako sa Putinov režim usiluje to, čo sa deje, podať ľuďom.

„Dvorné noviny Kremľa Rossijskaja Gazeta sú také nezáživné, ako by ste mohli očakávať, ale vo svetle mimoriadnych ukrajinských úspechov v posledných dňoch je poučné vidieť, čo dnes Rusom hovoria (a čo nie),“ pripomenul Galeotti.

Putinovskí propagandisti podľa experta spomínajú údajné úspechy. Píšu o tom, koľko ukrajinských vojakov prišlo o život, či o tom, ako na strane Kyjeva stoja zahraniční bojovníci, ale tých vraj ruské jednotky už tiež zlikvidovali.

Ukrajinci oslobodzujú mesto za mestom

„Zdá sa, že Kremeľ je ohromený a zatiaľ neprišiel s plánom, ako udalosti prekrútiť, takže médiá do veľkej miery ignorujú zlé správy, kým nedostanú pokyny. Nikto nechce prejaviť iniciatívu, aby sa nepomýlil,“ pripomenul Galeotti.

„Kremeľ nemá problém klamať, ale nemôže len tak ignorovať realitu, a má problém vytvoriť nejaké pozitívne príbehy o problémoch, pri ktorých je možné základné overenie faktov. Toto je druh dilemy, ktorú sme videli v Čečensku a vo vojne Sovietskeho zväzu v Afganistane. Zvykne to byť znakom toho, že štátna kontrola praská. Nie je to ani tak o tom, že by Rusi až doteraz verili oficiálnej línii, ale skôr o tom, že nemali dôvod jej neveriť,“ skonštatoval Galeotti./agentury/

X X X

Zuzana Čaputová vymenuje nových ministrov v utorok dopoludnia

Kandidátom na ministra hospodárstva je Karel Hirman, rezort spravodlivosti by mal viesť Viliam Karas a rezort zahraničných vecí Rastislav Káčer.

V redakcii Aktuality.sk sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu. Podporte nás teraz aj vy kúpou predplatného Aktuality Navyše.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijme demisie ministrov za SaS a zároveň vymenuje nových členov vlády v utorok (13. 9.) o 11.30 h v Prezidentskom paláci. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Hlava štátu sa už v pondelok stretla s nominantami na pozície odchádzajúcich ministrov z SaS. Kandidátom na ministra hospodárstva je Karel Hirman, rezort spravodlivosti by mal viesť Viliam Karas a rezort zahraničných vecí Rastislav Káčer.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) odovzdal počas víkendu prezidentke tri mená kandidátov a požiadal ju, aby zatiaľ poverila riadením rezortu školstva jeho, keďže výber nového ministra ešte nebol uzavretý. Hlava štátu verí, že sa medzičasom koalícii podarilo nájsť aj kandidáta na šéfa rezortu školstva.

Ministri za SaS podali demisie potom, ako koaliční partneri počas vládnej krízy nenaplnili ich požiadavku na odchod lídra OĽANO Igora Matoviča z vlády. Po prijatí ich demisie sa ministri vrátia do parlamentu. Hegerova vláda bude pokračovať ako menšinová, teda bez väčšiny hlasov v Národnej rade SR, aktuality.sk

X X X

Ceny ropy narástli približne o dve percentá, cena Brentu sa priblížila k 95 USD za barel

Ceny ropy vzrástli v priebehu pondelkového obchodovania zhruba o dve percentá, pričom cena ropy Brent sa priblížila k hranici 95 USD za barel (159 litrov).

Náladu investorov opäť ovplyvnili informácie o nepriaznivom vývoji rokovaní o obnovení jadrovej dohody s Iránom, ako aj blížiace sa obmedzenie dovozu ropy z Ruska. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v novembri dosiahla do 18.19 h SELČ 94,78 USD (93,33 eura) za barel. Oproti predchádzajúcemu obchodovaniu to znamená rast o 1,94 USD (2,09 percenta).

Pochybnosti o úprimnosti Iránu

Cena americkej ľahkej ropy WTI s októbrovým kontraktom dosiahla 88,50 USD za barel. V porovnaní s predchádzajúcim obchodovaním to predstavuje rast o 1,71 USD alebo 1,97 USD.

Cez víkend Francúzsko, Británia a Nemecko vyjadrili „vážne pochybnosti“ o úprimnosti Iránu, čo sa týka úsilia obnoviť jadrovú dohodu. To naznačuje odklad návratu iránskej ropy na trh. K tomu sa pridáva blížiace sa embargo Európskej únie na väčšinu ruskej ropy, ktoré vstúpi do platnosti 5. decembra, a dohoda ministrov financií G7 o zastropovaní cien na ropu z Ruska.

Opačne na vývoj cien pôsobia odhady, že dopyt po rope v Číne, ktorá je najväčším dovozcom komodity na svete, by mohol tento rok klesnúť. Ak sa odhady potvrdia, bude to znamenať prvý pokles dopytu za posledných 20 rokov, aktuality.sk

X X X

Poslanec Stančík: Hlasovanie s ĽS NS roztriešti OĽaNO

 Poslanec Andrej Stančík tvrdí, že ak by premiér Heger odvolal Matoviča proti jeho vôli, rozbil by tým hnutie OĽaNO. Súčasne verí, že opozícia podporí v parlamente koaličné návrhy na pomoc ľuďom. „Budeme určite pomáhať dôchodcom a skupinám ľudí, ktoré sú najdotknutejšie touto krízou,“ odpovedá Stančík.

 Stančík sa pripravuje na najťažšiu schôdzu Národnej rady v tomto volebnom období

X V utorok sa po prvýkrát stretne parlament po letných prázdninách, čo od tejto schôdze očakávate?

Bude to zrejme najťažšia schôdza za toto volebné obdobie, ale verím, že návrhy vlády, ktoré budú slúžiť ľuďom, opozícia aj napriek politikárčeniu podporí.

X Medzi opozíciu radíte už aj stranu SaS?

Stále ich beriem ako opozíciu-neopozíciu, pretože dvakrát hlasovali za programové vyhlásenie vlády a máme veľa spoločných tém. Medzi poslancami prevládajú relatívne dobré vzťahy, takže verím, že budú konštruktívnou opozíciou a budú podporovať veci, ktoré sú v programovom vyhlásení vlády či v pláne obnovy.

 X Národná rada bude musieť vymyslieť aj to, ako si poradí s otázkou krúžkovného. Pri nej sa spomína podpora od fašistov tak, ako to bolo pri prorodinnom balíčku naposledy. Myslíte si, že tento návrh prejde alebo to skôr rozdrobí OĽaNO?

Nemyslím si, že by bolo šťastné ťahať cez podporu ĽS NS, to by mohlo spôsobiť v hnutí veľký odpor a jeho rozdelenie.

X Ako vidíte svoju budúcnosť v OĽaNO? Váš stranícky kolega Tomáš Šudík priznal, že o jeho budúcnosti v hnutí rozhodnú najbližšie mesiace.

Neviem povedať, čo bude o pol roka. Budú ma zaujímať podmienky tejto vlády, chcem o tom komunikovať s predsedníctvom. Čo sa týka mojej politickej budúcnosti, tak ja sa nikam tlačiť nebudem.

x Poslanec za SaS Miroslav Žiak dáva tejto koalícii mesiac, ako to vnímate vy?

Ak strana SaS dáva tejto koalícii mesiac, tak bude trvať mesiac.

X Igor Matovič vyhlásil, že ten, kto pôjde namiesto Sulíka na ministerstvo hospodárstva, bude samovrah – nemyslíte si, že takto odrádza odborníkov?

Verím, že človek, ktorý túto ponuku prijme, si uvedomuje zodpovednosť, ktorú za túto krajinu a za krízu ponesie.

 X Na Václavskom námestí v Prahe bola demonštrácia, kde zaznievali proputinovské naratívy a na pódiu bol prítomný zástupca ruských médií. O dva týždne sa obdobná demonštrácia chystá aj na Slovensku. Myslíte si, že sú tieto protesty organizované piatou kolónou?

Nie je žiadnym tajomstvom, že na Slovensku pôsobí dezinfoscéna. Sú tu silné vplyvové operácie Ruska, ktoré sa po vojne iba zintenzívnili a nie je tajomstvom, že časť opozičných politikov, buď vedome, alebo nevedome, prijíma rétoriku Kremľa a používa jeho argumenty. Namiesto toho, aby sa postavili na stranu Európskej únie, slobody a mieru./agentury/

X X X

Rakvu zosnulej Alžbety II. previezli do katedrály v Edinburghu

V škótskom Edinburghu v pondelok previezli rakvu zosnulej kráľovnej Alžbety II. do miestnej katedrály. V smútočnom sprievode za rakvou kráčal Alžbetin syn, nový panovník Karol III. TASR správu prevzala z agentúry AP a webovej stránky stanice BBC.

 Konvoj áut s britským kráľom Karolom III. vedie do Holyroodu, kde prevezme rakvu s telesnými pozostatkami svojej zosnulej matky Alžbety II. do Katedrály svätého Egídia v škótskom Edinburghu. 12.9. 2022.

Sprievod smeroval zo zámku Holyrood po ulici Royal Mile do Katedrály svätého Egídia. Pozdĺž ulice sa zhromaždili tisíce ľudí, píše AP. V katedrále sa uskutoční približne hodinová bohoslužba, po nej bude smútočným hosťom o 17.00 h miestneho času (18.00 h SELČ) sprístupnená rakva.

Za pohrebným vozidlom spolu s Karolom III. kráčali aj ďalšie tri Alžbetine deti – princezná Anna v sprievode manžela Timothyho Lawrencea a princovia Andrew a Edward. Manželka Karola III. – v súčasnosti kráľovná manželka Kamila – a manželka princa Andrewa Sophie, grófka z Wessexu, sa viezli v aute za kráčajúcu päticou, píše BBC.

Rakva so zosnulou kráľovnou bude v Edinburghu vystavená na 24 hodín so štátnymi poctami. V utorok ju majú previezť do Londýna.

Alžbeta II. zomrela vo štvrtok 8. septembra vo veku 96 rokov. Vládla od roku 1952. Pohreb sa uskutoční 19. septembra vo Westminsterskom opátstve v Londýne.

 Princ bez uniformy

Princ Andrew nebude mať na pohrebe kráľovnej oblečenú vojenskú uniformu na rozdiel od iných členov kráľovskej rodiny. Zdôrazní tak svoje odcudzenie sa od rodiny. Andrewovi začiatkom roka odobrali čestné oslovenie „kráľovská výsosť“ a honorárne vojenské tituly pre škandál sexuálneho zneužívania maloletých. Princ Andrew (62), vojvoda z Yorku, sa opäť objavil na verejnosti až po smrti kráľovnej. Čelí totiž obvineniu, že mal pohlavný styk s obeťou amerického pedofila Jeffreyho Epsteina.

Zatiaľ čo ostatní členovia kráľovskej rodiny budú mať uniformy počas piatich samostatných spomienkových podujatí – vrátane štátneho pohrebu na budúci týždeň v pondelok -, Andrew si oblečie „vojenské farby“ len počas smútočnej vigílie vo Westminster Hall.

 Andrew mal okrem iných vojenských titulov hodnosť viceadmirála kráľovského námorníctva alebo plukovníka pešieho pluku Grenadier Guards. Jeho vojaci tvoria elitnú jednotku Household Division, ktorá v charakteristických „medvedích“ čiapkach a červených kabátoch stráži kráľovské sídlo Buckinghamský palác. Podľa odborníkov kráľ Karol III. urobí z dočasného kráľovského exilu svojho mladšieho brata „trvalý pobyt“./agentury/

X X X

Dokončili zvážanie. Jadrové palivo je už v treťom bloku Mochoviec

Slovenské elektrárne ukončili zvážanie paliva do reaktora tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Po kontrole môžu Slovenské elektrárne pristúpiť k ďalším aktivitám spúšťacích prác. Nasledujúcimi míľnikmi sú montáž reaktora, predkritické testy, dosiahnutie kritického stavu a testy fyzikálneho spúšťania.

 „Všetky tieto kroky sú súčasťou tzv. fyzikálneho spúšťania, ktoré trvá približne šesť týždňov,“ uviedli Slovenské elektrárne.

Proces zvážania jadrového paliva sa odštartoval zvoz prvej palivovej kazety v piatok 9. septembra o 01:15, čím sa tretí blok oficiálne stal jadrovým zariadením. Každý zvoz aktívnej zóny reaktora palivom sa vykonáva podľa vopred pripraveného a schváleného programu, ktorý detailne popisuje, ktorá palivová kazeta bude na ktorej pozícii v reaktore umiestnená. V reaktore je 312 pozícií pre palivové kazety a 37 pozícií pre regulačné kazety s absorbátorom.

 Zvážania paliva do reaktora sa celý proces spúšťania iba začína. V ďalšej fáze tzv. energetického spúšťania sa postupne zvyšuje výkon reaktora a vykonáva sa množstvo testov. „Aj takých situácií, ktoré elektráreň v bežnej prevádzke nikdy nezažije. Výkonová hladina sa zvyšuje postupne, až napokon reaktor dosiahne 100 percent výkonu. Až v tejto druhej fáze spúšťania sa prvé megawatthodiny z nového bloku v Mochovciach dostanú do slovenskej elektrizačnej sústavy a elektrina vyrábaná bez emisií oxidu uhličitého prvý raz rozsvieti žiarovky v našich domácnostiach,“ konštatovali elektrárne.

 Spúšťanie jadrového bloku je zavŕšené 144-hodinovým preukazným chodom tretieho mochovského bloku na jeho plnom výkone. Z pohľadu výroby elektriny sa tak Slovensko už v roku 2023 stane energeticky sebestačné. Životnosť nového bloku je plánovaná na minimálne 60 rokov./agentury/

X X X

Európska komisia opäť spustí výzvu, mladí Európania môžu získať železničné preukazy zadarmo

Európska komisia (EK) v pondelok oznámila novú výzvu pre udelenie 35-tisíc bezplatných železničných preukazov pre mladých Európanov.

V redakcii Aktuality.sk sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu. Podporte nás teraz aj vy kúpou predplatného Aktuality Navyše.

Potrvá od 11. októbra do 25. októbra. Jej cieľom je, aby v rámci programu DiscoverEU mohli objavovať Európu. Informuje spravodajca TASR.

Výzva je otvorená pre žiadateľov z krajín programu Erasmus+, vrátane Islandu, Lichtenštajnska, Severného Macedónska, Nórska, Srbska a Turecka. Šancu vyhrať cestovný pas zadarmo majú na Európskom portáli pre mládež (https://europa.eu/youth/home_en), kde budú odpovedať na päť kvízových otázok a jednu doplnkovú.

Eurokomisárka pre inováciu, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Marija Gabrielová pripomenula, že EÚ po dvoch rokoch pandémie už po druhýkrát v tomto roku cez DiscoverEU ponúkne pre 35-tisíc mladých ľudí obohacujúcu skúsenosť cestovať po kontinente.

Úspešní uchádzači, ktorí sa narodili medzi 1. januárom 2004 a 31. decembrom 2004, budú môcť cestovať po Európe zadarmo 30 dní v období od 1. marca 2023 do 29. februára 2024, aktuality.sk

X X X

  Ľudia tu brali kráľovnú ako svoju rodinu: To, čo sa deje, sa nedá porovnať s minulým rokom, keď odišiel princ Philip, opísali nám situáciu v Anglicku

Ľudia tu brali kráľovnú ako svoju rodinu: To, čo sa deje, sa nedá porovnať s minulým rokom, keď odišiel princ Philip, opísali nám situáciu v Anglicku

Svet opustila britská panovníčka, ktorá bola na tróne najdlhšie v histórii – neuveriteľných 70 rokov. Alžbetu II. ľudia milovali a stala sa neodmysliteľnou súčasťou Británie. Smúti za ňou rodina aj celý svet. My sme sa pýtali na situáciu v rôznych mestách Anglicka tamojšej študentky a Slováka.

Situáciu v Anglicku nám opísala tamojšia študentka aj Slovák: Na znak úcty sa kostolné zvony ozvali 96-krát

Ôsmeho augusta svet zasiahla smutná správa o smrti panovníčky Alžbety II., ktorej zdravotný stav sa náhle zhoršil. Do Balmoralu za ňou okamžite cestovala najbližšia rodina, aby boli pri nej v jej posledných chvíľach. Napokon Buckinghamský palác svet informoval o tom, že milovaná kráľovná poobede zomrela. Už po správach o jej zdravotnom stave sa pred palácom začali zhromažďovať ľudia, v kostoloch sa za ňu veriaci modlili, inde kládli vence. Najviac ľudí vyšlo do ulíc, pochopiteľne, v Londýne, no my sme sa pýtali na situáciu v ďalších mestách Anglicka 18-ročnej študentky Biancy z malého mestečka Dursley, kde žijú prevažne veriaci a 24-ročného Slováka Andrej, ktorý už 7 rokov žije v Nottinghame. Obe mestá sú od Londýna vzdialené menej ako 200 kilometrov.

Britská kráľovná Alžbeta II. počas svojej návštevy na lietadlovej lodi, ktorá nesie jej meno, v južnom Anglicku, 22. mája 2021Zdroj: Profimedia

Smrť kráľovnej prežíva každý inak

Nie je žiadnym tajomstvom, že hoci sa kráľovská rodina vo všeobecnosti teší veľkej obľube, no od mesta k mestu sa situácia líši – predovšetkým kvôli počtu priaznivcov a tých, ktorí jej nevenujú až tak veľa pozornosti. Rozdiely sú zjavné už len z opisov Biancy a Andreja a zatiaľ čo vo veriacom mestečku Dursley bola situácia veľmi emotívna, v Nottinghame smrť kráľovnej ľudia prežívali menej.

„Už po oznámení správ o tom, že sú pri kráľovnej lekári, veľmi veľa miestnych išlo do kostolov a začali sa hromadne modliť za jej zdravie. Po vyhlásení, že zomrela, to bolo ešte silnejšie,“ začala opisovať Bianca, ktorá na druhý deň musela ísť do práce do zubnej ambulancie. „Asi polovica pacientov v ten deň zrušila svoj termín a dôvodom bola práve smrť panovníčky. V televíziách bol celý program prispôsobený kráľovnej, v rádiách teraz môžu hrať iba smutnú hudbu, stopnuté sú filmy aj seriály. U nás bolo celý deň z ľudí cítiť úprimný smútok.“

Sprievod rakvy kráľovnej Alžbety II. z paláca Holyroodhouse do katedrály sv. Gilesa na Royal Mile v Edinburghu, kde bude odpočívať kráľovná Alžbeta II. Smútiaci dostanú prvú príležitosť vzdať úctu pred rakvou kráľovnej Alžbety II., ktorá leží v edinburskej katedrále, 12. septembra 2022Zdroj: Profimedia

Zmeny sa dotýkajú v Británii všetkých

Britániu čakajú nepochybne obrovské zmeny. Na trón nastupuje nový kráľ Karol III., z Williama a Kate sú princ a princezná, už pred smrťou kráľovnej avizoval Karol III. niekoľko ďalších zmien v kráľovskej rodine.

Andrej nám potvrdil, že už sú v tlači nové bankovky a aj to, že na vtedajšieho princa Charlesa (dnes Karola III.) ľudia reagovali oveľa menej pozitívne než na kráľovnú Alžbetu II. a zďaleka sa netešil takej obľube, bude preto zaujímavé sledovať ako bude ľud reagovať na zmeny. „Ľudia mali pocit, že kráľovná je ich rodina, preto sú ľudia veľmi smutní. Alžbeta II. bola pre mnohých ako vlastná stará mama, vnímali ju ako blízku. Smútok nie je len emóciou, ale ja prejavom rešpektu. Prakticky sa celé mesto ponára na 10 dní do ticha,“ potvrdila Bianca Andrejove slová o tom, že Briti mali Alžbetu II. viac v láske ako Charlesa.

10-dňový smútok sa dotkne každého v krajine. Okrem atmosféry v mestách a zrušenému programu, budú v deň pohrebu zatvorené školy a väčšina ľudí nepôjde ani do zamestnania. „Pohreb sa ma dotkne tak, že v ten deň nepôjdem do práce, väčšina z nás bude mať voľno. Cez víkend boli zrušené napríklad aj športové podujatia,“ opisuje Andrej. Hoci v Nottinghame reagovali ľudia na smrť kráľovnej len veľmi postupne, očakáva, že v deň pohrebu budú ulice plné – podobne, ako to bolo v prípade pohrebu princa Philipa.

Jej smrť z celej kráľovskej rodiny je pre ľudí najemotívnejšia

„Pamätám si ešte dobre aj na smrť princa Philipa, ale vôbec mi to neprišlo v takom rozmere ako je teraz pri kráľovnej. Vtedy to trvalo asi týždeň, potom sa ľudia vrátili rýchlo do normálu. Teraz to je iné,“ pokračoval Andrej. Podľa Biancy to je tým, že kráľovná bola na tróne dlho a väčšina ľudí ani len nezažila Britániu bez toho, aby nebola na tróne Alžbeta II.. Všetci ju milovali za jej prístup k verejnosti a povahu. „Bola veľkou súčasťou života ľudí, je pochopiteľné, že jej teraz preukazujú rešpekt,“ Bianca ďalej súhlasila s Andrejom, že princa Philipa mali síce tiež všetci radi, ale tieto dve situácie sú neporovnateľné.

Podľa Biancy sú mestá plné krásnych prejavov úcty. Na školách pustili deťom dokument, aby zosnulú panovníčku lepšie spoznali. V kostoloch nájdu ľudia prázdne knihy, do ktorých môžu napísať kráľovnej osobný odkaz a následne sa budú posielať do Londýna, aby tam už boli v deň pohrebu. Počas poslednej rozlúčky čakajú Britov aj 2 minúty ticha, ktoré ako posledný prejav úcty venujú veľkej panovníčke. „V mnohých veciach teraz nájdete krásne nenápadné symboly spojené s kráľovnou. Napríklad aj kostolné zvony udierali v mestách až 96-krát…“ dodala Bianca, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.