Syrskyj ubezpečil, že obkľúčenie nehrozí. Stratia Ukrajinci všetky obsadené územia v Kurskej oblasti? Vojaci so štátnym znakom trojzubca na uniforme sa zo Sudže stiahli, nad mestom sa objavila štátna vlajka s trikolórou. Po viac ako siedmich mesiacoch sa Rusom podarilo dobyť strategicky dôležité mesto, ktoré ovládali Ukrajinci. Sudžu mali pod kontrolou od augusta 2024, keď nečakane prenikli do Kurskej oblasti. Znamená najnovší postup Putinovej armády, že by ozbrojené sily Zelenského mohli prísť o všetky územné zisky v tomto ruskom regióne?
Najprv sa pristavme pri protiofenzíve Rusov. Do Kyjeva začali prichádzať prvé alarmujúce správy zo Sudže počas minulého víkendu. V Moskve tvrdili, že vojsko sa približuje k mestu zo všetkých strán s tým, že odpor Ukrajincov bude márny. Naopak, tí síce priznávali, že situácia vyzerá dramaticky, ale nevideli dôvod na paniku. Sudža sa nachádza necelých desať kilometrov od hraníc s Ukrajinou. Stala sa najväčším mestom, ktoré vojaci prezidenta Volodymyra Zelenského obsadili v Kurskej oblasti. Jeden z hlavných významov Sudže spočíval v tom, že Ukrajincom slúžil ako uzol zásobovania ich ďalších jednotiek na okupovaných územiach.
Podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Dmitrij Medvedev v nedeľu naznačoval, že Ukrajincov čaká debakel: „Veko kotla sa uzatvára. Ofenzíva napreduje,“ napísal na sociálnej sieti Telegram. Naopak, hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Oleksandr Syrskyj dal jasne najavo, že prezident Vladimir Putin sa nedočká správy o veľkom počte zajatých Ukrajincov. Na sociálnej sieti Facebook zdôraznil, že im nehrozí obkľúčenie, a dodal, že manévrujú tak, aby zaujali výhodné pozície obrany. Ruskí vojenskí blogeri interpretovali druhú časť jeho slov ako faktické priznanie, že ukrajinské sily ustupujú, aby sa vyhli zajatiu.
Túto stredu ruské médiá zverejnili zo Sudže snímky, na ktorých je vidieť štátnu vlajku s červeno-modro-bielou trikolórou. „Z videonahrávok sa dá usúdiť, že ruské ozbrojené sily sa už nachádzajú vo všetkých častiach mesta,“ upozornil nezávislý ruský server Meduza. Generálny štáb armády v Kyjeve informácie o situácii v Sudži odmietol komentovať.
Čo sa týka rizika obkľúčenia, Ukrajinci asi ešte nie sú z najhoršieho von. Ide o to, že ruská armáda sa usiluje udrieť proti nim aj od západu z ich územia. „Rusi podnikajú desiatky útočných operácií v snahe vytlačiť naše sily z Kurskej oblasti. Aby nadviazali na svoj úspech, pokúšajú sa prekročiť aj našu líniu hraníc s úmyslom obkľúčiť naše jednotky,“ upozornil podľa serveru RBK-Ukrajina hovorca ukrajinskej pohraničnej stráže Andrij Dimčenko. Táto stratégia Rusov je postavená na tom, že chcú okľukou preniknúť do tyla nepriateľa zo Sumskej oblasti, ktorá hraničí s kurským regiónom.
Keď hovorca Kremľa odpovedal na otázku o úplnom oslobodení Kurskej oblasti ešte pred vztýčením ruskej vlajky nad Sudžou, nechcel byť konkrétny: „Časový plán neexistuje,“ citovala agentúra TASS DmitrIja Peskova. Dodal, že sa v každom prípade spolieha na úspešný postup vojakov až do definitívneho získania kontroly nad celým regiónom. „Predpokladám, že sa to udeje v priebehu jedného týždňa,“ trúfol si podľa agentúry RIA Novosti vysloviť jasný odhad politológ Sergej Markov. Ruskí vojenskí blogeri to vidia najneskôr o dva týždne.
Rinčanie zbraní na fronte v kurskom sektore sprevádza informačná vojna, ktorá obsahuje rôzne nezmysly a skreslené správy. Rusi tvrdia, že v pohraničí Kurskej oblasti zlikvidovali až 66-tisíc ukrajinských vojakov. Je to nereálny počet, pretože do tohto regiónu preniklo maximálne 12-tisíc Ukrajincov už aj so započítaním možných posíl.
Z druhej strany zaznelo tvrdenie, že ústup súvisí s tým, že Američania prestali poskytovať Ukrajincom spravodajské informácie a pozastavili dodávky zbraní. Rusi, ktorým pomáha niekoľko tisíc severokórejských vojakov, však začali rýchlejšie postupovať na kurskom fronte ešte pred rozhodnutiami prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorými sklamal Zelenského. A ďalšia vec: je verejné tajomstvo, že arzenál amerických zbraní a munície by mal Ukrajincom vystačiť na dva-tri mesiace a Trump najnovšie oznámil, že obnovil vojenskú pomoc Ukrajine.
Ak sa Rusom podarí úplne vytlačiť Ukrajincov z Kurskej oblasti, nepochybne to budú Kyjev a Moskva interpretovať po svojom. Putinovi generáli ako jednoznačný úspech. O ich brilantnom postupe sa však v širšom kontexte nedá hovoriť. Po ukrajinskom vpáde v lete minulého roku totiž dávali najavo, že s agresorom zúčtujú do dvoch-troch týždňov, čo sa však nestalo. Mimochodom, Putin vtedy šokujúcu inváziu Ukrajincov zľahčoval, keď ju označil za provokáciu, ale ukázalo sa, že z intervencie vznikla dlhšia okupácia.
Keby Ukrajinci neovládali už ani jeden štvorcový kilometer Kurskej oblasti, Zelenskyj stratí cenný žetón na rokovaniach o ukončení vojny. Napriek tomu, že v tomto prípade zažívajú neúspech, z Kyjeva je počuť slová o psychologickom víťazstve: Zelenskyj dokázal preniesť vojnu na niekoľko mesiacov na ruské územie. „Presuňme sa v čase dozadu. Predstavme si seba pred tromi rokmi. Viete si predstaviť, že v marci 2022 diskutujeme o situácii nášho kontingentu v Kurskej oblasti? V situácii, keď sa okupanti nachádzali neďaleko Kyjeva a ľudia v našom hlavnom meste sa pripravovali na obranu v uliciach?“ poznamenal pre server New Voice bývalý ukrajinský veliteľ Jevhen Dikij.
Pripomeňme, že po 24. februári 2022, keď Putinova armáda vtrhla na Ukrajinu, v Moskve verili, že k pádu Kyjeva príde najneskôr do konca marca toho roku./agentury/
X X X
Trump: Ak neprinútime Rusko k mieru, budeme pokračovať v boji a zásobovaní Ukrajiny
Americký prezident Donald Trump dúfa, že prímerie medzi Ukrajinou a Ruskom sa podarí dosiahnuť „v najbližších dňoch“. Referuje o tom web gazeta.ua.
„Toto je veľmi dôležité a už som o tom hovoril – prímerie na Ukrajine. Dohoda bola dosiahnutá veľmi nedávno. Dúfam, že v najbližších dňoch dôjde k úplnému prímeriu,“ povedal Trump počas svojej tlačovej konferencie.
Poznamenal, že každý deň dostáva správy o 3–4 tisícoch úmrtí na Ukrajine. „Ľudia však neumierajú len na fronte. Ľudia umierajú v mestách, kde explózie ničia budovy,“ povedal.
Vyjadril sa aj k stretnutiu ukrajinskej a americkej delegácie v Saudskej Arábii. „Myslím si, že je to veľká zmena oproti tomu, čo ste videli pri poslednej návšteve Oválnej pracovne. Toto je úplné prímerie. Ukrajina súhlasila… Ale podľa mňa je prímerie veľmi dôležité. Ak neprinútime Ruskú federáciu k zastaveniu paľby, budeme len pokračovať v boji a zásobovaní Ukrajiny,“ zakončil Trump, ktorý priznal, že je pripravený opäť pozvať ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského do Bieleho domu.
V utorok Trump tiež povedal, že tento týždeň pravdepodobne bude hovoriť s ruským vodcom Vladimirom Putinom.
Na otázku v súvislosti s možnosťou úplného prímeria na Ukrajine Trump odpovedal: „Dúfam, že to bude v priebehu nasledujúcich dní, rád by som to videl.“ „Viem, že zajtra nás čaká veľké stretnutie s Ruskom a dúfam, že z neho vzíde niekoľko skvelých rozhovorov,“ dodal šéf Bieleho domu.
Trumpove vyjadrenia prišli po tom, ako americkí a ukrajinskí predstavitelia ukončili dlhé rokovania v Saudskej Arábii, na ktorých Washington súhlasil s ukončením pozastavenie zdieľania spravodajských informácií a s obnovením vojenskej pomoci Kyjevu.
Rokovanie v Džidde je úspech, Trump však musí zatlačiť na Putina
Utorková americko-ukrajinská zhoda na prímerí vo vojne na Ukrajine je úspechom pre Spojené štáty aj Ukrajinu, o prelome však hovoriť nemožno. Ten nastane až vo chvíli, keď sa americkému prezidentovi , doteraz veľmi ústretovému k postojom vodcu agresorskej krajiny Vladimira Putina, podarí vyvinúť na šéfa Kremľa tlak a prinútiť ho k ústupkom, zhodujú sa v komentároch západné médiá.
„Nedá sa tomu hovoriť prelom, pretože k trvalému mieru vedie ešte dlhá cesta,“ píše web britskej stanice BBC, ktorej komentátor označuje zhodu za „zásadnú zmenu kurzu“, ktorá dokazuje, že s Trumpom nie je „žiadna dohoda mŕtva“. Naráža na nepredvídateľný vývoj z posledných týždňov, keď volil americký prezident na adresu ukrajinského vodcu Volodymyra Zelenského veľmi ostré slová, označil ho za diktátora, potom ho pozval do Bieleho domu na podpis dohody o ukrajinskom nerastnom bohatstve, z ktorého po bezprecedentnej médiami prenášanej roztržke zišlo.
Komentátori sa zhodujú, že za rýchlym obratom je najmä Trumpova snaha dosiahnuť čo najskôr dohodu, ktorú by mohol verejnosti prezentovať ako svoj veľký diplomatický úspech. Počas minuloročnej kampane vyhlasoval, že dohodne mier na Ukrajine za 24 hodín od nástupu do úradu, kde je teraz takmer dva mesiace.
„Dohoda o ukrajinských nerastoch, ktorá sa zdala pre Washington prioritou, sa teraz ocitla na druhej koľaji,“ podotýka francúzsky denník Le Monde. V základných obrysoch dohody o prímerí sa o využívaní ukrajinského nerastného bohatstva Spojenými štátmi nehovorí. Trump pritom tento bod predtým s americkou podporou Ukrajiny priamo spájal a prítomnosť amerických firiem ťažiacich vzácne kovy a zeminy označoval za bezpečnostnú záruku, vďaka ktorej Putin znovu nezaútočí.
„Pre Moskvu je to teraz moment pravdy, ktorý bude možno vyžadovať nepríjemné kompromisy, ak (Rusko) myslí mier vážne,“ píše vo svojej analýze americká stanica CNN. Rusko v prvých reakciách vyhlásilo, že o svojich krokoch plánuje rozhodnúť samo bez nátlaku zvonku. Moskva dlhodobo odmieta napríklad prítomnosť západných jednotiek na Ukrajine, ktorú však ako bezpečnostnú záruku požaduje Kyjev.
„Rozhodujúce budú podnety, ktoré bude môcť Trump ponúknuť Putinovi, aby kývol,“ píše španielsky El País, podľa ktorého doteraz šéf Bieleho domu vyjadroval s Putinom súhlas, čo k mieru nepovedie. Ruského vodcu teraz musí presvedčiť, aby pristúpil na „čo najrobustnejšie záruky dodržiavania mieru, ktoré nemajú nič spoločné s ukrajinskými vzácnymi zeminami“, dodáva denník./agentury/
X X X
Putin chce ponížiť Trumpa? Ukrajinský predstaviteľ predpovedá, ako sa skončia mierové rokovania
Rusko je pripravené na jedinú dohodu, a to úplnú kapituláciu Ukrajiny a celého Západu. Sme pripravení na inú dohodu – spravodlivý mier za podmienok prijateľných pre Ukrajinu a slobodný svet, nie však pre vojnového zločinca Putina. Ako referuje web glavcom.ua, v rozhovore pre BBC Radio to povedal šéf Kyjevského bezpečnostného fóra a niekdajší ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.
Na otázku, ako hodnotí utorňajšiu dohodu medzi Ukrajinou a USA na rokovaní v Saudskej Arábii, odvetil: „Je mimoriadne dôležité, že Američania prehodnotili svoje rozhodnutie a obnovila sa vojenská podpora pre Ukrajinu a výmena spravodajských informácií. Toto je najdôležitejšia otázka pre ukrajinskú armádu.“
Podľa Jaceňuka je skvelá správa, že Kyjev a Washington sa vrátili na východiskový bod v ukrajinsko-amerických vzťahoch. „Zlé je, že je tu ešte jedna nevyhnutná podmienka – či je Rusko pripravené súhlasiť s akýmkoľvek prímerím. Úprimne povedané, mám veľké pochybnosti. Vojnový zločinec Putin dal veľmi jasne najavo, že nie je pripravený prijať žiadne dočasné opatrenia o prímerí. Je pripravený akceptovať iba úplnú kapituláciu Ukrajiny, nazývajúc to mierovou dohodou,“ zdôraznil Jaceňuk.
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio povedal, že lopta je teraz na strane Ruska. „Lopta však bola vždy na strane Ruska – od začiatku vojny v roku 2014,“ podotkol Jaceňuk.
Preto je podľa neho „potrebné získať súbor nástrojov a prostriedkov na nátlak na Putina“. „Neexistuje iné riešenie ako väčšia pomoc Ukrajine, viac zbraní pre Ukrajinu, sprísnenie sankcií a čo najskoršia izolácia Putina. A v skutočnosti sa pokúsiť vyvinúť tlak na Čínu. Veď ako môže Čína, stály člen Bezpečnostnej rady OSN, odmietnuť dohodu o prímerí?“
Jaceňuk vraví, že USA sú naspäť na správnej ceste. Aspoň zatiaľ. „Putin chce Trumpa ponížiť, prekabátiť a spolu s Čínou podkopať USA, OSN a NATO. Ide o spoločný plán Ruska, Severnej Kórey a Číny. A keď to prezident Trump pochopí, nebude iná cesta, len vytrvalo podporovať Ukrajinu a vyvíjať na Putina čo najväčší tlak,“ skonštatoval Arsenij Jaceňuk./agentury/
X X X
Je čas zrušiť letný čas (názor Anjany Ahujaovej)
Meniť hodiny dvakrát ročne nepredlžuje množstvo svetla, ktoré máme k dispozícii
Anjana Ahuja je vedecká komentátorka.
V Spojenom kráľovstve sa blíži čas marcového magického „jarného skoku vpred“, keď sa hodiny posunú o hodinu dopredu a nekonečné zimné noci ustúpia prísľubu dlhých letných večerov plných svetla. Minulý týždeň sa vo väčšine amerických štátov začal letný čas a britský letný čas vstúpi do platnosti koncom tohto mesiaca.
Mnohí výskumníci však považujú tento výrazný posun času skôr za chybný než magický. Nielenže strácame hodinu spánku, kvôli čomu sme náchylnejší na nepríjemnosti, ktoré postihujú unavených ľudí, ale dlhodobo sa narúša svetelné signály, ktoré regulujú naše telesné hodiny. Pripravuje nás o ranné svetlo, ktoré nás naštartuje, a zaplavuje nás predĺženým večerným svetlom, ktoré narúša spánok.
Tvrdý politický oriešok
Britská spánková spoločnosť v októbri vyzvala na zrušenie letného času a zavedenie celoročného štandardného času (obdoba greenwichského času) s odôvodnením, že „dostupné vedecké dôkazy ukazujú, že vynútené zmeny hodinového času, najmä smerom dopredu majú negatívny vplyv na spánkové zdravie a cirkadiánny režim. Pozitívny vplyv má dostupnosť prirodzeného denného svetla počas rána.“
Vzhľadom na to, čo dnes vieme o telesných rytmoch a vplyve svetla na ľudské zdravie, je pravdepodobne načase zrušiť zmenu času dvakrát do roka. Nie je to však jednoduché rozlúsknuť tento politický oriešok: jarný skok cez časové pásma stále ponúka lákavé predstavy o príjemných letných večeroch, a navyše aj lákavú ekonomickú perspektívu, že zákazníci zostanú vonku a budú utrácať dlho do noci.
Nemecko bolo prvou krajinou, ktorá zaviedla letný čas v roku 1916, a Británia ho v tom istom roku nasledovala. V čase vojny sa to zdôvodňovalo tým, že svetlejšie večery znižujú dopyt po osvetlení uhlím. Podľa Kráľovského múzea v Greenwichi sa dnes tento systém uplatňuje v približne 70 krajinách, najmä v Európe a Severnej Amerike.
Na geografii záleží: Island, Bielorusko a Rusko zostávajú vo svojich časových pásmach po celý rok. Rovníkové krajiny, ktoré majú celoročne približne 10 až 12 hodín denného svetla, letný čas nepotrebujú.
Viac infarktov a mŕtvice
Zmena času dvakrát ročne však nijako nepredlžuje množstvo svetla, ktoré máme k dispozícii, upozorňuje Eva Winnebecková, ktorá sa na Surreyskej univerzite zaoberá chronobiológiou a spánkom a je spoluautorkou októbrového vyhlásenia, v ktorom žiada, aby štandardný čas platil po celý rok.
„Nejde o odstránenie dlhých, krásnych letných večerov,“ trvá na svojom a tvrdí, že tie by zostali tak či tak. Letný čas je skôr spoločenské rozhodnutie umelo presunúť svetlo z rána a pridať ho na koniec dňa.
To je škodlivé, vysvetľuje, pretože „ranné svetlo je veľkým signálom“ pre naše telesné hodiny, ktoré regulujú všetko od cyklov spánku a bdenia a nálady až po expresiu génov, hormóny a metabolizmus. Pokiaľ ide o telesné hodiny, ľudia sú relatívne pomalý druh. Najmä dospievajúci sú citliví na oneskorenie cirkadiánnych hodín.
Britská spánková spoločnosť cituje štúdie, ktoré spájajú jarnú zmenu hodín s takými nežiaducimi dôsledkami, ako je nárast počtu infarktov a mŕtvice a pokles výkonnosti a produktivity, často prostredníctvom škodlivého vplyvu na spánok. Jeden z výskumníkov z Kentuckej univerzity dokonca odporučil investorom, aby si dávali pozor na prijímanie dôležitých rozhodnutí v čase, keď sa menia hodiny.
Paradox v meraní času
Hoci Winnebecková upozorňuje, že je ťažké určiť akúkoľvek príčinnú súvislosť, ďalším nepriamym dôkazom je efekt „západného okraja“. Ľudia na západnom okraji časových pásiem, ktorí vidia neskorší východ a západ slnka, uvádzajú o niečo menej spánku ako ich východní kolegovia.
Britská spánková spoločnosť sa v súčasnosti stotožňuje s názorom Americkej akadémie spánkovej medicíny, že letný čas by sa mal ukončiť a mal by sa zaviesť celoročný štandardný čas. Obe organizácie sa ešte dôraznejšie zasadzujú proti tomu, aby krajiny trvalo prechádzali na letný čas. Americký návrh zákona o ochrane slnečného svitu, ktorého predkladateľom je aj súčasný minister zahraničných vecí Marco Rubio, má za cieľ zaviesť celoročný letný čas.
Zaujímavé je, že presne o to sa predtým pokúšali Spojené kráľovstvo, Rusko a Portugalsko, ale po niekoľkých rokoch od toho upustili. Počas druhej svetovej vojny Spojené kráľovstvo tiež dočasne zaviedlo britský dvojitý letný čas, keď v lete posunulo hodiny pred greenwichský čas o dve hodiny a v zime o jednu hodinu.
Tieto epizódy ilustrujú zvláštny paradox v srdci národného merania času: každý aspekt nášho života sa riadi presným tikaním hodín, ale spôsob, akým kolektívne manipulujeme s národným časom – s jednohodinovými posunmi tu a tam pre niektoré krajiny a americké štáty no pre iné nie – sa zdá byť takmer absurdne svojvoľný. Nebolo by zlé konečne uvidieť svetlo na konci tunela, aktuality.sk
X X X
V prípade, že by ministrovi spravodlivosti podal návrh na podanie dovolania, nominant Smeru Boris Susko môže zároveň rozhodnúť o prerušení výkonu trestu. Túto právomoc Susko využil aj pri odsúdenom špeciálnom prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi.
Smer na čele s Robertom Ficom v minulosti obhajoval Kaľavského ako čestného policajta, ktorý prehovoril proti kolegom okolo Jána Čurillu. Jeho stíhanie za korupciu považovali za akt pomsty zo strany špeciálnej prokuratúry.
Kaľavského právoplatne odsúdil Najvyšší súd za prijatie úplatkov aj vynášanie citlivých informácií z polície. Dostal 5 rokov vo väzení a 5-tisícový peňažný trest. (Aktuality.sk)
X X X
Giganti Amazon a Google tlačia na strojnásobenie jadrovej energie
Amazon a Google sa zaviazali strojnásobiť globálne kapacity jadrovej energie do roku 2050, čím chcú podporiť udržateľnú energetickú budúcnosť.
Veľké nadnárodné spoločnosti ako Amazon a Google sa zasadzujú za výrazné rozšírenie jadrovej energie. Internetoví giganti v stredu na energetickej konferencii CERAWeek v Houstone podpísali výzvu, v ktorej prisľúbili, že sa budú usilovať o strojnásobenie globálnych kapacít jadrovej energie do roku 2050. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Medzi signatármi sú aj energetická spoločnosť Occidental a japonská strojárska spoločnosť IHI. Očakáva sa, že v nasledujúcich mesiacoch získa tento záväzok väčšiu podporu zo strany priemyselných odvetví vrátane námorníctva, letectva a ropného a plynárenského priemyslu, uviedla v tlačovej správe Svetová jadrová asociácia (WNA), ktorá výzvu iniciovala. Na svete je podľa údajov WNA 439 jadrových reaktorov, ktoré zodpovedajú za 9 % globálnej výroby energie.
Dopyt po jadrovej energii rastie, keďže štáty sa stále viac odkláňajú od fosílnych palív. Jadro sa stalo vyhľadávaným riešením aj pre veľké internetové spoločnosti, keďže ich dátové centrá a nástroje v oblasti umelej inteligencie (AI) spotrebúvajú obrovské množstvo elektriny, aktuality.sk
X X X
Eurokomisár Šefčovič vyzýva USA na férové rokovania o clách. Odveta je už pripravená
Maroš Šefčovič zdôraznil, že EÚ chce predísť obchodnej vojne s USA, no musí reagovať na clá, ktoré ohrozujú pracovné miesta a globálnu obchodnú stabilitu.
Európska únia (EÚ) zareagovala rýchlo na americké 25-percentné clá na dovoz ocele a hliníka do USA, prijme odvetné kroky, ale chce sa vyhnúť vyhroteniu situácie. Uviedol to v stredu eurokomisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič v exkluzívnom rozhovore pre slovenské médiá v Bruseli, informuje spravodajca TASR.
V stredu ráno Šefčovič na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu spolu so šéfkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou oznámili, že EÚ od 1. apríla zavedie „protiopatrenia“ na americký tovar v hodnote 26 miliárd eur.
Poverenie od von der Leyenovej
Slovenský eurokomisár zdôraznil, že ho mrzí, že k tomuto stavu dochádza, lebo počas februárovej návštevy vo Washingtone urobil všetko preto, aby sa tak nestalo. Dodal, že von der Leyenová ho poverila tým, aby hľadal východiská z tejto situácie.
„Sme najväčší obchodní partneri s najväčšou obchodnou výmenou, avšak na tie clá, ktoré sú neodôvodnené a neoprávnené sme museli reagovať,“ vysvetlil. Podľa jeho slov aktivácia klauzuly 232 je zbytočná, lebo hovorí o ochrane národnej bezpečnosti, pričom EÚ si nevie predstaviť, akú hrozbu jej členské krajiny predstavujú pre svojho najväčšieho spojenca. Skôr by sa obe strany mali zamerať na to, ako riešiť svetovú nadmernú kapacitu ocele a hliníka.
Spresnil, že protiodpoveď EÚ vo výške 26 miliárd eur sa bude uplatňovať v dvoch etapách. Ďalší zoznam dotknutých tovarov eurokomisia už predstavila členským krajinám a po dvojtýždňových konzultáciách s nimi sa očakáva schválenie zoznamu. Tieto opatrenia do platnosti vstúpia v priebehu jedného mesiaca.
Ohrozenie pracovných miest
Podľa Šefčoviča však Brusel na nič nečaká, aj preto sa už skontaktoval s americkým ministrom obchodu Howardom Lutnickom, aby začali rokovať a vyhli sa „bolestivej etape“ opatrení a protiopatrení, následkom ktorých budú trpieť občania aj podniky na oboch stranách Atlantiku.
„Ohrozujú sa pracovné miesta. Dá sa povedať, že vzhľadom na obrovský vzájomný obchod, ktorý predstavuje 40 percent obchodnej výmeny celého sveta, to narúša celosvetovú obchodnú stabilitu a po desaťročia budované dodávateľské reťazce,“ povedal.
Šefčovič pripomenul, že EK zareagovala rýchlo. Už hodinu po vstupe do platnosti amerických ciel naznačila svoje odvetné kroky, čo bolo nevyhnuté aj preto, aby USA začali brať vážne EÚ ako silného obchodného partnera.
Dobre pripravení na odvetu
„Sme dobre pripravení na obe etapy odvetných opatrení, ale robíme to neradi. Vieme, že to neprosieva ekonomickému vývoju ani jednej zo strán. Vyvoláva to veľkú nervozitu na finančných trhoch, čo vidíme v USA, ale aj medzi bežnými podnikateľmi, ktorí dnes nevedia, ako si pripraviť podnikateľské plány,“ vysvetlil.
Dodal, že teraz čaká na odpoveď americkej strany na jeho ponuku rokovať a predísť riziku obchodnej vojny, pričom EÚ chce hovoriť férovo, ako partneri, o reciprocite taríf.
„Európske firmy vytvárajú milióny pracovných miest v Amerike, EÚ je najväčším obchodným partnerom a investorom v USA, Američania sú významní investori v EÚ. Očakávame rešpekt a férový prístup,“ opísal situáciu Šefčovič, aktuality.sk
X X X
Najvyšší súd zmiernil trest pre Kaľavského. Hlavného aktéra vojny v polícii odsúdili za korupciu a vynášanie informácií
Bývalý policajt Ján Kaľavský dostal za korupciu i vyzrádzanie informácií z prostredia polície päťročný trest väzenia a peňažný trest 5 000 eur. Najvyšší súd SR zmiernil sedemročný nepodmienečný trest odňatia slobody uložený v júli 2023 Špecializovaným trestným súdom (ŠTS). Utorkový rozsudok odvolacieho súdu je právoplatný.
Pre prípad nezaplatenia peňažného trestu dostal Kaľavský aj náhradný päťmesačný trest väzenia. Predseda senátu NS SR Pavol Farkaš poukázal na to, že odsúdenie nie je založené len na výpovedi svedka Petra P. „Výpoveď je podporovaná ďalšími dôkazmi,“ zdôraznil. Výsledky dokazovania podľa predsedu senátu spochybňujú obhajobnú verziu o účelovom stíhaní. Súd zohľadnil pri uložení trestu aj novelizáciu Trestného zákona.
Uložené tresty podľa Farkaša zodpovedajú všetkým zákonným hľadiskám a zohľadňujú všetky zistené okolnosti prípadu, taktiež aj skutočnosť, že nešlo o jeden skutok, ale celý rad skutkov. „Obžalovaný páchal trestnú činnosť ako vysoký policajný funkcionár,“ dodal predseda senátu.
Kaľavský sa na verejnom zasadnutí nezúčastnil. Súhlasil s konaním v jeho neprítomnosti. Predvolanie si prevzal v Bosne a Hercegovine. Podozrenia z korupcie a vynášania dôverných informácií z prostredia polície v minulosti odmietol.
Prokurátor Generálnej prokuratúry SR Ladislav Masár vo svojom odvolaní navrhoval uložiť deväťročný trest väzenia a peňažný trest 5 000 eur. Obhajkyňa Eva Mišíková naopak navrhovala, aby súd zrušil prvostupňový rozsudok a prípad vrátil späť na ŠTS. Okrem iného spochybňovala vierohodnosť výpovede svedka Petra P. alias Tigra.
Obhajkyňa sa s utorkovým rozhodnutím súdu nestotožňuje, v prvom rade si však chce počkať na písomné zdôvodnenie rozsudku. Súd sa podľa nej nezaoberal procesnými chybami, napríklad vo vzťahu k výpovedi Petra P., námietky má aj vo vzťahu k hodnoteniu svedeckých výpovedí. „S najväčšou pravdepodobnosťou sa rozhodneme pre využitie mimoriadneho opravného prostriedku,“ podotkla.
Prokurátor rozhodnutie súdu rešpektuje, považuje ho za správne a spravodlivé. Ako priblížil, súd by mal teraz vydať príkaz na dodanie odsúdeného do výkonu trestu. Príslušné orgány budú zisťovať, či je Kaľavský aktuálne na Slovensku alebo nie. „Ak nie je, tak asi bude nasledovať vydanie medzinárodného zatýkacieho rozkazu. Ale to už nie je na nás,“ doplnil Masár.
Podľa obžaloby mal Kaľavský od novembra 2019 do marca 2021 prijať od Petra P. hotovosť či mobilný telefón ako protihodnotu za poskytovanie informácií z prostredia niekdajšej Národnej kriminálnej agentúry. Nepovolaným osobám mal okrem iného vyzradiť informácie o pripravovaných vyšetrovacích alebo operatívnych úkonoch./agentury/
X X X
Orbán chce zviazať ruky Magyarovi: Do novely ústavy na „ochranu detí“ schoval časť o núdzovom stave
Núdzový stav v Maďarsku môže zostať zachovaný prakticky akokoľvek dlho, avšak prípadná ďalšia vláda ju bez dvojtretinovej väčšiny v Národnom zhromaždení nebude môcť zrušiť.
Podľa servera telex.hu zhruba takto možno zhrnúť časť návrhu novely ústavy, ktorý blok vládnych strán Fidesz-KDNP predložil parlamentu.
Za návrhom novely, ktorý predložil Fidesz-KDNP v utorok večer, môžu byť podľa servera ukryté aj politické ciele. V prípade prevzatia moci v súčasnosti mimoparlamentnou stranou TISZA (Rešpekt a sloboda) by jej predseda Péter Magyar mal istým spôsobom zviazané ruky, ak nebude mať v parlamente dvojtretinovú väčšinu.
Fidesz tvrdí, že cieľom 15. novely základného zákona krajiny je ochrana detí, zakročiť proti občanom s dvojakým občianstvom ohrozujúcich bezpečnosť krajiny a drogovým dílerom.
„Človek je buď muž, alebo žena,“ uvádza sa v návrhu vládneho bloku. Medzi pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi je však schovaná aj časť, ktorá prepisuje vládne pravidlá núdzového stavu.
Poslanci parlamentu vlani 4. novembra rozhodli o predĺžení stavu núdze vyhláseného kvôli rusko-ukrajinskej vojne o ďalších 180 dní. Stav núdze pre vojnu na Ukrajine na návrh kabinetu vyhlásili pôvodne 1. novembra 2022 a následne sa priebežne predlžoval.
Orbánova vláda vyhlásila stav núdze prvýkrát v marci 2016, vtedy bola príčinou masová migrácia. Aj v tomto prípade došlo k jeho viacnásobnému predĺženiu./agentury/
X X X
Minister Huliak úraduje: Vymenil vedenie štátneho Tiposu
SNS Andreja Danka po voľbách vylobovala presun štátnej lotériovej spoločnosti pod nové ministerstvo športu. Po odchode Dankovho nominanta a príchode Rudolfa Huliaka sa mení vedenie Tiposu.
Nový minister športu a cestovného ruchu Rudolf Huliak mení vedenie štátneho Tiposu. Pre Aktuality.sk to potvrdil priamo doterajší predseda predstavenstva spoločnosti Peter Deďo. „K dnešnému dátumu by sme mali skončiť – staré predstavenstvo aj stará dozorná rada. Kompletne,“ povedal. Ako dodal, s ním zatiaľ nikto na túto tému nekomunikoval. „Ale samozrejme sme s tým rátali,“ pripustil. Pripomeňme, že končiaci šéf Tiposu Deďo je zároveň krajským šéfom SNS v Bratislave. Teraz je však rezort športu v rukách Huliaka, ktorý stojí na čele Národnej koalície.
Komunikačný odbor ministerstva športu popoludní zaslal zoznam nových predstaviteľov Tiposu. „Nové vedenie spoločnosti Tipos a.s. bolo vymenované na základe rozhodnutia jediného akcionára, ktorého práva vykonáva Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR ku dňu 13. marca. Nominanti splnili zákonom stanovené podmienky a disponujú adekvátnymi profesionálnymi skúsenosťami,“ napísal, aktuality.sk
X X X
Policajti zadržali hotelového fantóma
Muž sa opakovane ubytoval v rôznych ubytovacích zariadeniach a bez zaplatenia odchádzal preč.
Policajti chytili muža, ktorý roky využíval ubytovacie služby na Slovensku zadarmo. V piatok ho vypátrali v liptovskej obci Lúčky, ako inak v hoteli.
Muž sa opakovane ubytoval v rôznych ubytovacích zariadeniach a bez zaplatenia odchádzal preč. Policajti muža predviedli na Obvodné oddelenie Policajného zboru v Liptovske Teplej a následne ho odovzdali kežmarským kolegom.
„Okresný vyšetrovateľ v Kežmarku vzniesol 59-ročnému mužovi zo Spišskej Novej Vsi obvinenie pre zločin podvodu,“ informovali muži zákona.
Obvinený v období rokov 2024 a 2025 navštívil vo Vysokých Tatrách a v okrese Prievidza rôzne ubytovacie zariadenia, kde využil ich služby, za ktoré ale nezaplatil, aktuality.sk
X X X
Bombic bol v Stupave ako verejnosť, antisemitizmus je pre mňa cez čiaru, hovorí Roman Malatinec
Nikdy by som nešiel do politickej strany, ktorá chce odísť z Európskej únie a NATO, tvrdí nový člen Národnej koalície a bývalý krajský predseda Hlasu.
Stranu Hlas pomáhal zakladať, začiatkom februára z nej však nečakane prestúpil do Národnej koalície Rudolfa Huliaka. Výsledkom je Huliak ako minister športu nominovaný Smerom a ROMAN MALATINEC ako podpredseda mimoparlamentnej strany. „Dajte nám šancu zreformovať náš program, tie preferencie pôjdu hore,“ presviedča nás poslanec parlamentu, kritik ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) a regionálny politik z Podpoľania.
X V pondelok ste sa vzdali funkcie podpredsedu Banskobystrického kraja pre kultúru. Ak by ste neskončili sám, zastupiteľstvo by vás odvolalo, keďže funkcia podľa krajskej koaličnej dohody patrí Hlasu, z ktorého ste vystúpili. Župným poslancom ste vyčítali, že návrh na odvolanie prišiel v čase, keď ste potrebovali podporu „v pracovnom konflikte“ s ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou a jej pravou rukou Lukášom Machalom. Máte pocit, že vás kolegovia nepodržali?
Vnímam to tak, že sme pre kultúru v Banskobystrickom kraji za obdobie, čo som bol vicežupanom, a to nielen za Ondreja Luntera, ale aj za Jána Luntera, urobili veľmi veľa.
A áno, vo vzťahu ku kolegom poslancom to bola trochu výčitka. Napriek tomu, že som zmenil stranícku príslušnosť, neočakával som, že návrh na odvolanie príde v momente, keď som bojoval a stále bojujem za kultúru, predovšetkým za naše župné inštitúcie. Tých sa totiž zásadne dotýkajú napríklad zmeny vo Fonde na podporu umenia, či už meškanie prideľovania dotácií alebo problémy s členmi Rady FPU, s ich fluktuáciou a v prípade niektorých aj s odbornosťou.
Samozrejme, chápem, že pozícia patrí Hlasu, akurát som čakal, že to príde po dvoch – troch mesiacoch a nebude to také rýchle. Keď sa už kolegovia takto rozhodli, povedal som si, že odídem rytiersky, so cťou a nenechám sa odvolávať. Ocenil som aspoň, že v návrhu na moje odvolanie sa ako dôvod spomínala iba zmena straníckej príslušnosti a nezazneli tam výhrady k mojej práci.
X Ako banskobystrický krajský poslanec budete pôsobiť aj ďalej. Čo sa pre vás zmení?
Budem štandardne pracovať ako poslanec a ďalej pôsobiť tiež v komisii kultúry pri zastupiteľstve. Verím, že spolupráca a diskusia s Ondrejom Lunterom bude vecná ako doteraz, hoci niekedy bolo aj konfrontačná, čo je úplne normálne.
X Budete pokračovať v poslaneckom klube Hlas kraja a podporovať väčšinu, ktorú dohodou vytvoril župan Lunter?
Áno, v klube zostávam. Treba povedať, že Hlas kraja nie sú len poslanci za stranu Hlas – SD, ale napríklad aj Igor Kašper, ktorý bol poslancom parlamentu za Sme rodina, alebo kolega Peter Košík, ktorý má pozastavené členstvo v Národnej koalícii, lebo aktuálne pôsobí vo Zvolene ako hlavný kontrolór mesta. V klube sme sa spojili viacerí, ktorí máme podobné zmýšľanie v sociálnej a pronárodnej politike, a dokážeme sa spoločne rozprávať.
X Výčitku, že vás kolegovia nepodržali, ste použili aj vo vzťahu členom Hlasu na parlamentnej úrovni, keď ste zo strany na začiatku februára odchádzali. V rozhovore pre Denník N ste vtedy komentovali, že nie všetky rozhodnutia musia mať „politickú logiku“. Dnes je jasné, že pre Rudolfa Huliaka váš prestup bezpochyby politickú logiku mal. Vy sám ste sa pre odchod z Hlasu do Národnej koalície rozhodovali skôr na základe emócií?
Pre mňa ako poslanca parlamentu sú kultúra a aj regionálny rozvoj všeobecne hodnotovou vecou, takže z tohto pohľadu áno. A čakal som, že ako bývalý krajský predseda Hlasu a poslanec Národnej rady SR, ktorý prinášal a zvádzal boj za dôležité témy, čo bolo sympatické viacerým kolegom, dostanem od vedenia strany väčšiu podporu a priestor.
Ale, ako sa hovorí, nie je dom, z ktorého by sa nedymilo, a z tohto komína sa v rámci koalície zadymilo teraz. Možno aj ministri prešli istou sebareflexiou, že s poslancami treba aktívne spolupracovať a na základe ich pripomienok prehodnocovať veci. Nielen prinášať z koaličnej rady hotové materiály, za ktoré máme zahlasovať. Ja si myslím, že, ak poslanec povie, pán minister, pani ministerka, skúsme sa na to pozrieť z iného uhla pohľadu, tak by nejaká reakcia mala prísť.
X A zo strany Hlas a jej vedenia teda reakcia neprichádzala?
Videli ste, že by sa za mňa niekto postavil? Ja nie.
X Nedošlo ani k žiadnym interným rozhovorom, napríklad s predsedom Hlasu Matúšom Šutajom Eštokom?
Okrem jedného stretnutia s časťou predsedníctva vrátane predsedu Šutaja Eštoka, ktoré bolo medializované, už k ďalším rozhovorom nedošlo. Podporu som necítil a aj to bol dôvod, prečo som sa rozhodol pre Národnú koalíciu. Rudolf Huliak mi dal oveľa väčší priestor venovať sa nielen kultúre, ale aj regionálnemu rozvoju.
Aktuálne ako čerstvý podpredseda strany pracujem na jej novom programe. Priestor, ktorý som dostal, vnímam, a cítim sa oveľa komfortnejšie.
Predseda poslaneckého klubu Hlasu Róbert Puci bezprostredne po ohlásení vášho odchodu zo strany, komentoval pre Aktuality.sk, že sa o o vašom rozhodnutí dozvedel až z tlačovej konferencie. Deň predtým ste sa vraj dohodli, že zostávate a on sa už nasledujúci deň tešil na „chlapskú diskusiu“. Čo sa stalo?
Môžem potvrdiť, že sme sa dohodli, ale následne som to vyhodnotil, že priestor, o ktorý mi išlo, by som zrejme nedostal. Bolo by to skôr o nejakej vnútornej diskusii. Ja som napríklad vo vnútri strany kritizoval, že po odchode prezidenta Petra Pellegriniho do paláca v predsedníctve Hlasu zostala zo stredného Slovenska len Ľubica Laššáková. Celé je to rozdelené na východ a západ. Mne ako lokálpatriotovi zo stredného Slovenska to prekážalo a nevedel som to vnútorne predýchať. Verím, že môj odchod môže viesť v strane aj k nejakej sebareflexii.
X Boli ste krajským predsedom Hlasu v Banskej Bystrici, len nedávno vás vo funkcii nahradil bratranec prezidenta Lukáš Pellegrini. Chceli ste byť súčasťou predsedníctva strany a užšieho vedenia?
Človek má isté ambície, ale ja nie som typ človeka, ktorý povie, že chce ísť do predsedníctva. Veď, keď si pozriete výsledky komunálnych a regionálnych volieb v Banskobystrickom kraji, tak tím podo mnou sa nemá za čo hanbiť, rovnako pozitívne pre nás dopadli aj prezidentské a parlamentné voľby. Som hrdý na celý náš vtedajší mančaft. Ja mám vo vzťahu k strane Hlas čistý štít, ale keď nemáte blízku osobu v predsedníctve, tak žiaľbohu nemáte ani priestor.
X Ako sa Hlas zmenil po odchode Petra Pellegriniho?
Hlas mal istú víziu, ktorú Peter Pellegrini stanovil. Aj som bol ako mladý sociálny demokrat v Smere a odchádzal som s tým, že máme nádej na novú sociálnu demokraciu a nový typ politiky. Po odchode predsedu strany (P. Pellegriniho – pozn. red.) do paláca sa však Hlas akoby hľadal.
X A našiel sa?
Teraz sa zrejme dejú veci, ktoré k tomu vedú. Ale ja som vždy hovoril: Ráno vstávajme s otázkou, v čom sme iní ako Smer. Táto diskusia vo vnútri strany zrejme prebieha a kolegom držím palce, nech to uchopia, aby mal Hlas – sociálna demokracia jasne stanovenú vlastnú politiku. To už je na nich, aby si hľadali cestu. Tým to ukončím, nerád by som svoju bývalú stranu nejako viac komentoval.
Mimoparlamentná Národná koalícia ako politický subjekt dnes v prieskumoch preferencií prakticky nefiguruje a nesiaha často ani jedno percento, preto ste svojím prestupom prekvapili nielen kolegov z Hlasu, ale aj politológov a novinárov, ktorí sa politike venujú.
Ja som spoluzakladal Hlas, viem teda, čo je budovať stranu nanovo. O reforme Národnej koalície teraz hovoríme vo vnútri strany a nový program čoskoro predstavíme vám novinárom i verejnosti.
Nebojím sa tejto práce a som pripravený vyhrnúť si rukávy. Aj z tohto titulu som tak trochu s úsmevom podotkol, že mnohí môjmu prestupu nerozumejú, ale ja mu rozumiem.
X Rudolf Huliak je dnes ako minister cestovného ruchu a športu nominantom Smeru, keďže SNS počas koaličnej krízy o ministerstvo prišla. V Hlase vám záležalo, aby to bolo iná strana ako Smer. Nemáte teraz pocit, že sa cez Národnú koalíciu vraciate k Smeru, z ktorého ste v minulosti odišli?
Nie, určite nie. Ja som sa rozprával s Rudolfom Huliakom a ten ma ubezpečil, že Národná koalícia bude ostatným stranám v koalícii rovnocenným partnerom. Deklaroval, že aj v rámci koaličnej rady budeme prinášať vlastné návrhy s tým, že dve miesta sú smerácke a jedno je naše. Vnímam to len ako politickú slučku, keďže premiér Robert Fico sa chcel dohodnúť s Rudolfom Huliakom, a Smer to urobil tak, že si ministerstvo zobral pod seba. Národná koalícia si však bude riešiť svoje témy.
X Niektorí analytici a komentátori v tom už teraz vidia priblíženie sa k Smeru. Národná koalícia nie je podľa prieskumov v súčasnosti zvoliteľná. Môže sa stať, že do budúcna pôjdu vaši členovia do volieb na kandidátke Smeru, tak ako išli huliakovci naposledy na kandidátke SNS?
To sú všetko konšpirácie. Nie, takto v Národnej koalícii neuvažujeme. Chceme ešte dva roky v parlamente zabojovať a ukázať, že vieme robiť aj našu vlastnú politiku. K tým preferenciám len toľko, že určite budeme pracovať na ich zvýšení, dajte nám čas. Ale rozprávať sa o budúcich voľbách je predčasné.
X Vylučujete teda, že by ste v budúcnosti vy osobne kandidovali za Smer?
Ja hovorím, že my budeme tlačiť našu politiku Národnej koalície a o všetkom ostatnom je predčasné hovoriť.
X Na čo presne ste ako podpredseda získali v Národnej koalícii mandát?
V prvom rade mám dôveru Rudolfa Huliaka a kolegov v štruktúrach strany. Rozprávame sa o programe, pohľadoch strany na rôzne témy a aj o citlivej otázke, na ktorú sa ma novinári často pýtajú.
Nikdy by som nešiel do politickej strany, ktorá chce odísť z Európskej únie a NATO. To bola moja prvá otázka na Ruda Huliaka, kým som sa rozhodol pre prestup. Zároveň sme sa však zhodli, že Európsku úniu treba reformovať – nielen vo vzťahu k téme Ukrajiny, ale aj vo vzťahu k byrokracii. Stále aktuálnejšími sú diskusie o bezpečnostnej a hospodárskej politike, situáciu zo dňa na deň menia postoje nového prezidenta USA Donalda Trumpa. V niektorých mechanizmoch musí byť Únia operatívnejšia.
Základné témy, ktoré mal Rudolf Huliak v programe – „Voda, pôda, les“ a k nim vidiek a regionálny rozvoj, na tých sme sa zhodli. Predpokladám, že nový program predstavíme do niekoľkých mesiacov.
X Čím sa chcete odlíšiť od iných strán?
Keďže program stále pripravujeme, nechcem dopredu hovoriť o nejakých konkrétnych zmenách. No dnes od politikov málokedy počujete rozprávať, že politika by mala byť ľudská – a tým myslím, že by sa mala zaoberať konkrétnymi a priamymi dopadmi na ľudí. Ja sa s ľuďmi rozprávam a často majú pocit, že keď sa politici dostanú do funkcií, zabudnú na reálny život. Poďme sa baviť o tom, lebo to často vo verejnom priestore nepočujete.
X Niežeby sme to verejnom priestore nepočuli, skôr to politici deklarujú pred voľbami. Nie je to trochu naivný pohľad od človeka, ktorý momentálne zažíva skúsenosti s koaličnou politikou?
Ja si myslím, že sa to dá pretaviť do reálnych politík strán a je na to priestor. To je môj názor.
X Celé Slovensko pozná vyjadrenia Rudolfa Huliaka na adresu poslankyne Lucie Plavákovej z PS, ktorú nazval „sukou“, už v minulosti vás Denník N konfrontoval aj s ďalšími jeho kontroverznými výrokmi. Nebudem ich teda opakovať. Rozprávali ste sa s ním, aby svoje verejné vystupovanie v pozícii ministra zmenil?
Myslím si, že jeho politické vnímanie a vyjadrovanie sa vo vyššej ústavnej funkcii zmení. Cítiť to aj v aktuálnych televíznych diskusiách, že prešiel sebareflexiou, čo veľmi oceňujem.
X Zacitujem vám však niekoľko výrokov iného človeka, za extrémizmus trestne stíhaného Daniela Bombica alias Dannyho Kollára, ktorý vstúpil na minulotýždňovom podujatí Národnej koalície v Stupave. Prezidentku Zuzanu Čaputovú nazýval „izraelskou sliepkou a špekačkou, Sorošovým teľaťom“, vulgarizmami častuje novinárov, často útočí najmä ženy. Tvrdí, že nemá nič proti židom, ale nemá rád „sionistov, nosatých, obrezaných Chazarov“ a podobne. Čo si myslíte o tom, že takýto človek vystúpil na vašom podujatí?
X To, čo ste citovali, povedal tam?
Nie, takéto a podobné vyjadrenia roky zverejňuje na sociálnych sieťach a vo svojej internetovom vysielaní.
Ako podpredseda strany môžem reagovať len našim oficiálnym stanoviskom. „Na základe medializovaných informácií v súvislosti s verejnou akciou Národnej koalície pri príležitosti MDŽ 8. marca v Stupave si dovoľujeme upresniť, že komentátor Daniel Bombic sa jej zúčastnil ako verejnosť a nie je členom Národnej koalície ani jej straníckych štruktúr. Podotýkame, že podujatie bolo verejne prístupné.“
Navyše poviem len toľko, že evidujem tohto človeka vo verejnom priestore a ja osobne vyznávam jasné antifašistické hodnoty a postoje a som aj členom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. A tieto stanoviská chceme zapracovať aj do programu strany.
Je v poriadku, keď takýto človek dostane priestor na podujatí vašej strany?
Keď sa niekto z verejnosti prihlási a dostane do ruky mikrofón, to neviete ovplyvniť. Telefonoval som aj s predsedom strany a povedal som mu môj postoj. Ten je, že pre mňa sú cez čiarku akékoľvek názory spochybňujúce odkaz SNP a rovnako všetky prejavy antisemitizmu.
Redaktorku Martinu Törökovú z Markízy naopak ako verejnosť na podujatie nepustili. Nie je v tom rozpor so stanoviskom vašej strany?
Toto som vôbec nezachytil.
Niektorí z komentátorov nazývajú nové ministerstvo cestovného ruchu a športu s trochou humoru aj „ministerstvom Podpoľania“, keďže nielen minister pochádza z obce Očová, ale aj jeho štátny tajomník a štátna tajomníčka sú z Podpoľania. Vy ste nemali ambíciu získať pozíciu na ministerstve?
Politická a parlamentná matematika nepripúšťa, aby som aj ja odišiel do výkonu funkcie na ministerstve. Musím, ale aj chcem, ostať v parlamente, aby sme vedeli pomôcť s parlamentnou 76. Tá práca ma navyše baví, je akčná.
K tomu Podpoľaniu: Chvalabohu, že máme na ministerstve niekoho z Podpoľania. Podľa mňa je správne, že sa minister obklopil ľuďmi z regiónu. Inak ide o štandardnú politickú nomináciu ako na ktoromkoľvek z ministerstiev.
X Budete aj vy ponúkať ministrovi nejaké témy?
Určite áno, ja som sa cestovnému ruchu venoval aj v minulosti a vnímam ho i cez potreby podnikateľov v službách, hotelierov z regiónu. Veď si pozrite webovú stránku Slovakia.Travel, ktorá má propagovať slovenské destinácie, no vyzerá akoby zamrzla niekde v roku 2008. Mám množstvo výhrad aj v prezentácii Slovenska navonok, takže sa budem zaujímať a budem aktívny.
X Už niekoľkokrát ste v rozhovoroch spomínali, že s Rudolfom Huliakom sa poznáte roky. Ja som vás oboch zaznamenala napríklad na protestoch proti medveďom pred župnými voľbami v roku 2022, keď on neúspešne kandidoval za župana a vy úspešne na pozíciu poslanca do župného zastupiteľstva. Hlas vtedy ako kandidáta na župana podporil Ondreja Luntera. V čom ste si s vaším straníckym šéfom podobní a v čom sa odlišujete?
Nechcem to takto hodnotiť, každý sme nejaký. Som však rád, že v oblasti kultúry ma prijal a vníma ako odborníka. Veľa sa o týchto témach rozprávame a môžem povedať, že si nechá vysvetliť niektoré mechanizmy a celý ten kultúrny ekosystém. U mňa majú právo existovať všetky druhy umenia. Je pravdou, že národniari na ministerstve si môžu vybrať priority, no nemôžu pred všetkými ostatnými zavrieť dvere. Ministerstvo kultúry má byť otvorené pre všetkých. Ak sa však pani ministerka Šimkovičová pre nejakú prioritu rozhodne, mala by ju vedieť vysvetliť naprieč celým kultúrnym spektrom. V opačnom prípade sa ľudia z kultúry cítia odstrihnutí od možnosti diskutovať a vzniká dusno, a to som povedal ešte zmierlivo.
X Ako sa vyvíja váš „pracovný konflikt“ s ministerkou kultúry?
Pred časom sme sa s ňou ja a Rudolf Huliak stretli. On ako predseda Národnej koalície tam šiel so mnou a podporil ma. Niečo podobné som predtým očakával od predsedu Hlasu, ale k ničomu takému nedošlo. Išlo mi o to, aby kultúrne témy, ktorým som sa venoval, dostali politickú váhu.
X Ako si vaše stretnutie máme predstaviť?
Predostreli sme nejaké návrhy, dali sme si navzájom nejaký čas a ja chcem komunikáciu s ministerstvom sfunkčniť. Viem pomôcť a prísť s nejakými riešeniami, aby sa do budúcna predchádzalo niektorým problémom.
Napríklad nedávne zrušenie výberového konania na vedenie Slovenskej národnej galérie, považujem za protiprávne, hoci to budú musieť vyhodnotiť právnici, čo ja nie som. Banskobystrický samosprávny kraj má pod sebou 22 kultúrnych inštitúcií a keď chcete meniť riaditeľa, ako dobrý manažér musíte mať dvoch – troch v zálohe. Nemôže sa stať, že erbová organizácia nemá pol roka riaditeľa.
Pýtal som sa aj na to, prečo stále nie sú doplnení členovia Rady Fondu na podporu umenia. Vnímam, že nefungujú poradné zbory a chýba diskusia s odborníkmi a zástupcami kultúrnych inštitúcií.
X Zo zmien vo vláde aktuálne vyplýva, že ministerstvo kultúry zostáva zatiaľ nedotknuté, samotný premiér Fico sa opakovane za ministerku Šimkovičovú postavil. Ako očakávate, že sa to bude ďalej vyvíjať?
Sme koaličným partnerom, preto očakávam, že diskusia na tému ministerstva kultúry príde. Ja budem ďalej „pichať“ do kultúry, pretože ju považujem za svoju výsostnú tému. SNS má zodpovednosť za rezort kultúry, no my sme v pozícii koaličného partnera, tak nech si nás aspoň vypočujú. Veci sa dajú naprávať, len musia chcieť obe strany. Teraz je na ťahu ministerstvo.
Vy ste síce zmeny v zákone o FPU kritizovali, no nakoniec ste za novelu zahlasovali. Nielen opozícia, ale aj platforma Otvorená kultúra od začiatku upozorňuje, že priniesla politické ovládnutie rady fondu nominantmi ministerky Šimkovičovej. Teda, že sa stalo presne to, čoho sa obávali.
Ja nepatrím k politikom, ktorí si nevedia priznať chybu. Nemal som vtedy ustúpiť, pretože tie dopady zákona som už vtedy „cítil na chrbte“. Bol som v parlamente politickým nováčikom, ale nechcem sa tým ospravedlňovať.
Aj táto chyba sa dá napraviť, no na to potrebujete partnera.
O podporení či nepodporení mnohých kultúrnych podujatiach v regiónoch Slovenska, aj o viacerých známych folklórnych festivaloch Rada FPU stále nerozhodla. Ako vnímate posun, keď v nedávnej minulotsi organizátori už v decembri predchádzajúceho roka vedeli, či dotáciu dostanú a akú, a dnes veľká časť z nich nevie čo robiť ani v marci?
Som nielen členom programovej rady Folklórnych slávností Pod Poľanou, ale ako autor scénické programy aj sám pripravujem, takže všetky tie procesy dobre poznám. Dôležité je uvedomiť si, že oslovenie a zazmluvnenie účinkujúcich, objednanie svetelnej a zvukovej aparatúry a podobne sa deje už od januára. Teraz organizátori nevedia, či a koho môžu osloviť. Ak rozhodnutie príde na konci marca, v apríli, je to neskoro. Niektoré podujatia sa konajú už v máji, júni, júli – na prípravu budú mať organizátori extrémne málo času.
Je pravda, že pani ministerka aj pri našom stretnutí deklarovala, že tá „národná“, alebo tradičná slovenská kultúra podporu dostane a že je jej prioritou. Takže si počkám na konkrétne rozhodnutia, no napríklad v Banskobystrickom samosprávnom kraji sme už s kolegami diskutovali, že by sme niektorým podujatiam vrátili časť zdrojov, ktoré sme im znížili v rámci konsolidácie. Môže sa totiž stať, že peniaze z FPU neprídu. Za problém som považoval aj návrh nového štatútu FPU, s ktorým prišli nominanti pani ministerky v rade. Mnohí organizátori kultúrnych podujatí sa v navrhnutej podobe štruktúry podpory nevedeli nájsť.
V utorok od viacerých ministrov zaznelo, že premiér Robert Fico robí všetko preto, aby sa v parlamente priblížil k podpore 79 hlasov, zatiaľ, po odchode Rudolfa Huliaka na ministerský post, však nemá istú ani 76-ku. Ako čítate Miroslava Radačovského, ktorý by mal zaplniť uvoľnené poslanecké miesto?
Ja si myslím, že tá 76-ka bude. Predpokladám, že pánovi Radačovskému je bližšia politika Smeru a Hlasu ako opozičných strán Progresívneho Slovenska, SAS, KDH a ďalších.
X On sa však tiež vyjadril, že v tejto situácii chce byť „jazýčkom na váhach“. Nemyslíte si, že sa bude snažiť vyjednať niečo pre seba rovnako ako už skôr skupina okolo Rudolfa Huliaka, alebo vaši exkolegovia z Hlasu okolo Samuela Migaľa?
To je vaša špekulácia, ja si myslím, že pán Radačovský bude hlasovať s koalíciou. O tom, s kým z koalície a o čom sa rozpráva, však informácie nemám.
Zaregistrovali ste stretnutie Samuela Migaľa, s ktorým ste ešte nedávno tvorili štvoricu rebelantov z Hlasu, s Michalom Šimečkom z PS?
Je nezaradeným poslancom, takže sa môže rozprávať s kýmkoľvek chce. Ja sa ho nezastávam, ale videl som iba fotografiu a nejaké statusy na sociálnej sieti, neviem, o čom sa spolu bavili.
V Banskej Bystrici občianska platforma Nie v našom meste organizuje protesty každý piatok, teda častejšie ako v Bratislave. Zazneli tam odkazy pre poslancov parlamentu z regiónu aj vo vzťahu k vám, keď ste so skupinkou vtedy ešte kolegov z Hlasu zatriasli parlamentnou väčšinou. Účastníci vyzývali, aby ste s vládou nespolupracovali a prispeli k pádu vlády. Vnímate odkazy z banskobystrického Námestia SNP?
Ľudia, ktorí nesúhlasia s politikou vládnych strán, protestujú a majú na to plné právo.
Ale ja som hodnotovo v politickom zmysle inde a nehanbím sa za to. Protestujúcich vnímam tak, že majú bližšie k politike opozičných strán PS, SaS, možno KDH. Viete si predstaviť, že by svojich voličov vyzvali na protesty do ulíc Smer, Hlas alebo SNS?
Robert Fico to už v minulosti urobil, keď bol v opozícii.
V spoločnosti je evidentne pnutie a je rozdelená. Poviem otvorene, ja sa obávam nepokojov, ak by sa tieto dva tábory stretli. Politici by preto mali byť vo svojich vyjadreniach zodpovednejší, či už ide o opozíciu alebo koalíciu.
Je tu aj množstvo ľudí, ktorí nás podporujú a ktorí si neželajú, aby nastúpila politika PS a ďalších opozičných strán. A ja som to povedal aj Martinovi Dubécimu z PS: „Všetko, čo robím, robím preto, aby ste sa k vláde nedostali vy“. Samozrejme, to je politický jazyk, v rámci parlamentnej práce sa vieme normálne rozprávať. To nie je nenávisť, to je politika. Viem si predstaviť, že možno s KDH by sme sa vedeli niekde hodnotovo stretnúť, ale s ostatnými z opozície nie.
A odkazy od ľudí? Dostávam aj listy a všetky ich čítam. Ja sa stretávam aj s ľuďmi z platformy Otvorená kultúra, vnímam rôzne postoje. Nemám problém rozprávať sa s kýmkoľvek. Niekedy je to dynamickejšie, niekedy agresívnejšie, niekedy nastúpi aj hejt na sociálnych sieťach, ale to je verejný život politika, s tým musíte počítať, aktuality.sk
X X X
Vrátil sa na Sovensko, aby si odsedel trest
kSkorumpovaný expolicajt a jeden z hlavných aktérov vojny v polícii sa od roku 2021 zdržiaval v Bosne, kde sa pôvodne skrýval. Najvyšší súd ho pred pár dňami definitívne odsúdil na päť rokov väzenia.
„Plniac si povinnosti až do konca. Držte palce, aby som to prežil,“ odkázal fanúšikom na Telegrame expolicajt Ján Kaľavský. V čiernej košeli a igelitkou v ruke pózoval pred vchodom do bratislavskej väznice v Justičnom paláci.
Rozsudok
Najvyšší súd len pred pár dňami odsúdil Kaľavského na päťročné väzenie a peňažný trest 5-tisíc eur. Podľa odvolacieho senátu sa expolicajt spreneveril svojmu poslaniu a namiesto získavania informácií prijímal úplatky vo forme rôznych darov od svojho informátora. Zároveň vynášal z vyšetrovania a prezrádzal aj detaily o plánovaných raziách. Maril tak prácu svojich kolegov na Národnej kriminálnej agentúre.
„Obžalovaný páchal trestnú činnosť ako vysoký policajný funkcionár a frapantným spôsobom porušil princípy a svoje poslanie policajta,“ vyhlásil sudca Pavol Farkaš.
„Podľa nášho názoru súd dospel k správnemu záveru, že svedok Petrov vypovedal o reálnych skutočnostiach,“ konštatoval predseda senátu. Jeho výpoveď nie je osamotená a je podporená aj inými dôkazmi. „Kaľavský o akciách vedomosť mal a ako vedúci operatívneho oddelenia vopred schvaľoval a podpisoval nasadenie svojich podriadených,“ dodal sudca.
Kaľavský páchanie trestnej činnosti od začiatku popieral. Tvrdil, že išlo o kamarátsku pomoc. Prokuratúra a súdy to však videli inak. Od informátora prijal ako úplatky mobil, nechal si od neho zaplatiť okná na chalupe a rovnako prijal aj finančnú pomoc na kúpu auta či servis a súčiastky.
Na úteku v Bosne
Rozhodnutie Najvyššieho súdu si Kaľavský osobne neprišiel vypočuť, v tom čase bol zrejme stále v Bosne, kam pred rokmi a po prevalení jeho kauzy ušiel. Dodnes verejnosť nevie, z čoho financoval svoj pobyt. Investigatívne centrum Jána Kuciaka pritom po čase zistilo, že Kaľavský žije v dome s bazénom a rozbehol si podnikanie s e-bicyklami.
Jeho advokátka Eva Mišíková sa s argumentmi súdu nestotožnila, no ani po vyhlásení rozhodnutia nepovedala, či sa jej klient plánuje vrátiť na Slovensko a odsedieť si právoplatne uložený trest.
V stredu však najprv pre portál 360tka a neskôr aj pre Aktuality.sk potvrdila, že odsúdený naozaj prišiel.
Zachráni ho minister?
Smer na čele s Robertom Ficom v minulosti obhajoval Kaľavského ako čestného policajta, ktorý vypovedá proti čurillovcom. Jeho stíhanie vnímali ako pomstu zo strany špeciálnej prokuratúry.
Hoci je rozhodnutie o Kaľavského vine právoplatné, stále preňho existuje šanca, ako sa z väzenia dostať na slobodu oveľa skôr. V prípade podania mimoriadneho dovolania má minister spravodlivosti aj takú právomoc, že odsúdeného páchateľa dostane spoza mreží, teda preruší mu výkon trestu.
Boris Susko ako nominant Smeru už také rozhodnutie vydal, a to v prospech odsúdeného špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Vtedy to obhajoval tým, že existujú pochybnosti v jeho kauze a on len využil právomoc, ktorú mu zákon umožňuje.
Keďže písomný rozsudok Najvyššieho súdu pre Kaľavského ešte nie je vyhotovený, zatiaľ nemôže ministrovi navrhnúť podanie dovolania. Minimálne do toho času bude musieť stráviť týždne či mesiace za mrežami., aktuality.sk
X X X
Premiér Robert Fico: Podporujem všetky mierové plány na prímerie na Ukrajine
Fico vo videu na sociálnej sieti zdôraznil, že realizuje suverénnu slovenskú zahraničnú politiku.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) podporuje všetky mierové plány a návrhy na prímerie na Ukrajine. Uviedol to na sociálnej sieti.
„Každý deň vojny na Ukrajine je spojený so vzájomným zabíjaním Slovanov, ktoré odmietam od samotného začiatku konfliktu. Som predsedom vlády krajiny, ktorá miluje mier, a ktorá dôsledne realizuje suverénnu slovenskú zahraničnú politiku orientovanú na všetky štyri svetové strany,“ dodal Fico.
Ukrajina uplynulý utorok na rokovaní v saudskoarabskej Džidde podporila návrh Spojených štátov na 30-dňové prímerie s Ruskom. Spojené štáty zároveň zrušili obmedzenia pre vojenskú pomoc a výmenu spravodajských informácií s Ukrajinou, aktuality.sk
X X X
Rokovanie v Džidde je úspech, Trump však musí zatlačiť na Putina
Utorková americko-ukrajinská zhoda na prímerí vo vojne na Ukrajine je úspechom pre Spojené štáty aj Ukrajinu, o prelome však hovoriť nemožno. Ten nastane až vo chvíli, keď sa americkému prezidentovi , doteraz veľmi ústretovému k postojom vodcu agresorskej krajiny Vladimira Putina, podarí vyvinúť na šéfa Kremľa tlak a prinútiť ho k ústupkom, zhodujú sa v komentároch západné médiá.
„Nedá sa tomu hovoriť prelom, pretože k trvalému mieru vedie ešte dlhá cesta,“ píše web britskej stanice BBC, ktorej komentátor označuje zhodu za „zásadnú zmenu kurzu“, ktorá dokazuje, že s Trumpom nie je „žiadna dohoda mŕtva“. Naráža na nepredvídateľný vývoj z posledných týždňov, keď volil americký prezident na adresu ukrajinského vodcu Volodymyra Zelenského veľmi ostré slová, označil ho za diktátora, potom ho pozval do Bieleho domu na podpis dohody o ukrajinskom nerastnom bohatstve, z ktorého po bezprecedentnej médiami prenášanej roztržke zišlo.
Komentátori sa zhodujú, že za rýchlym obratom je najmä Trumpova snaha dosiahnuť čo najskôr dohodu, ktorú by mohol verejnosti prezentovať ako svoj veľký diplomatický úspech. Počas minuloročnej kampane vyhlasoval, že dohodne mier na Ukrajine za 24 hodín od nástupu do úradu, kde je teraz takmer dva mesiace.
„Dohoda o ukrajinských nerastoch, ktorá sa zdala pre Washington prioritou, sa teraz ocitla na druhej koľaji,“ podotýka francúzsky denník Le Monde. V základných obrysoch dohody o prímerí sa o využívaní ukrajinského nerastného bohatstva Spojenými štátmi nehovorí. Trump pritom tento bod predtým s americkou podporou Ukrajiny priamo spájal a prítomnosť amerických firiem ťažiacich vzácne kovy a zeminy označoval za bezpečnostnú záruku, vďaka ktorej Putin znovu nezaútočí.
„Pre Moskvu je to teraz moment pravdy, ktorý bude možno vyžadovať nepríjemné kompromisy, ak (Rusko) myslí mier vážne,“ píše vo svojej analýze americká stanica CNN. Rusko v prvých reakciách vyhlásilo, že o svojich krokoch plánuje rozhodnúť samo bez nátlaku zvonku. Moskva dlhodobo odmieta napríklad prítomnosť západných jednotiek na Ukrajine, ktorú však ako bezpečnostnú záruku požaduje Kyjev.
„Rozhodujúce budú podnety, ktoré bude môcť Trump ponúknuť Putinovi, aby kývol,“ píše španielsky El País, podľa ktorého doteraz šéf Bieleho domu vyjadroval s Putinom súhlas, čo k mieru nepovedie. Ruského vodcu teraz musí presvedčiť, aby pristúpil na „čo najrobustnejšie záruky dodržiavania mieru, ktoré nemajú nič spoločné s ukrajinskými vzácnymi zeminami“, dodáva denník./agentury/
X X X
Veľká Británia po obvineniach Moskvy vyhostila ruského diplomata Andreja Kelina
Británia vyhostila ruského diplomata Andreja Kelina a jeho manželku v reakcii na obvinenia Moskvy zo špionáže britských diplomatov.
Britská vláda v stredu oznámila, že vyhostila ruského diplomata Andreja Kelina a jeho manželku. Je to reakcia na vyhostenie dvoch zamestnancov britského veľvyslanectva v Moskve začiatkom tohto týždňa pre údajnú špionáž. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AP a AFP.
„Vysoký predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí, ktorý si dnes predvolal ruského veľvyslanca (Kelina), dal jasne najavo, že Spojené kráľovstvo nebude tolerovať zastrašovanie zamestnancov britských veľvyslanectiev a ich rodín. V dôsledku toho prijímame okamžité recipročné opatrenia a rušíme akreditáciu ruského diplomata a diplomatickej manželky,“ uviedlo britské ministerstvo zahraničných vecí v oficiálnom vyhlásení.
Spojené kráľovstvo v stredu obvinilo Moskvu, že vedie „čoraz agresívnejšiu a koordinovanejšiu kampaň obťažovania britských diplomatov (a) vyhlasuje zlomyseľné a úplne nepodložené obvinenia o ich práci“.
Obvinenia Moskvy
Rusko v pondelok bez poskytnutia dôkazov obvinilo dvoch britských diplomatov zo špionáže a aktivít ohrozujúcich bezpečnosť a dalo im dva týždne na opustenie krajiny. Británia obvinenia odmieta a označila ich za „úplne falošné (a) vykonštruované s cieľom ospravedlniť rastúce prenasledovanie britských diplomatov“.
Akékoľvek ďalšie kroky „bude (Spojené kráľovstvo) považovať za eskaláciu a bude na ne primerane reagovať“, varovala britská vláda. Zároveň obvinila Moskvu zo snahy úplne zatvoriť jej ambasádu v ruskej metropole.
Podľa AP Londýn bezprostredne neuviedol žiadny časový rámec odchodu Kelina a jeho manželky z krajiny, aktuality.sk
X X X
Pád kabíny lanovky uzavrel celé lyžiarske stredisko. Svedkovia popierajú oficiálne vyhlásenie
Osem ľudí uniklo len o vlások vážnym zraneniam po tom, čo sa kabína lanovky v lyžiarskom obľúbenom stredisku zrútila na zem. Incident prinútil prevádzkovateľov uzavrieť stredisko na zvyšok dňa.
Podľa oficiálneho vyhlásenia príčinou pondelkovej nehody bola zlomená nosná konštrukcia lanovky, ktorá spôsobila pád kabíny približne z výšky jedného metra, uvádza CNN.
Incident sa udial v kanadskom stredisku Kicking Horse Mountain Resort. Svedkovia však priebeh nehody popisujú ináč…
„Predbežné zistenia naznačujú, že nosný záves lanovky sa zlomil vo chvíli, keď kabína opúšťala stanicu, čo viedlo k jej pádu približne z jedného metra na zem,“ uvádza sa v stanovisku zverejnenom na webovej stránke strediska.
Nehoda prišla krátko po tom, čo na horu v priebehu 24 hodín napadlo 23 centimetrov čerstvého snehu.
Hoci sa v kabíne nachádzalo osem pasažierov, nikto neutrpel vážne zranenia.
Kanada – krajina s najdlhším pobrežím a rozmanitou prírodou
Svedkovia tvrdia, že pád bol z väčšej výšky
Očitý svedok Scott Wilson však pre kanadskú televíziu CBC povedal, že kabína spadla z výšky približne troch metrov krátko po tom, čo do nej nastúpili pasažieri a začala stúpať do kopca.
„Horská hliadka reagovala okamžite a niektorí okoloidúci zavolali záchranné zložky,“ povedal Wilson.
„Dvere kabíny sa pri páde pootvorili, no nikto nemohol vystúpiť. Keď som spolu so synom po asi piatich minútach odchádzal z miesta, pasažieri boli stále uväznení vo vnútri.“
Podľa oficiálnych údajov jedna kabína lanovky pojme osem osôb.
Päť druhov vecí, ktoré musíte zbaliť na lyžovačku
Záchrana
Vedenie strediska informovalo, že ich horský záchranný tím bezpečne evakuoval všetkých pasažierov pomocou manuálnych postupov, vrátane záchrany lanovou technikou a nasadenia vrtuľníka.
Hoci stredisko plánovalo v utorok opäť otvoriť, hlavná lanovka Golden Eagle Express zostane mimo prevádzky až do odvolania, kým prebehne kompletná inšpekcia./agentury/