Medvedev: V jadrových elektrárňach Európy môžu stať nehody. Polícia zaistila pozemkov za milióny

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev vo svojom komentári o situácii v Záporožskej jadrovej elektrárni nepriamo pohrozil západným krajinám útokom na ich elektrárne. Na sociálnych sieťach napísal, že v európskych jadrových zariadeniach môže rovnako ako v Záporožskej elektrárni, ktorá v minulých dňoch čelila ostreľovaniu, dôjsť k „nepredvídateľným situáciám“.

Z útokov na Záporožskú jadrovú elektráreň sa od minulého piatka vzájomne obviňujú Kyjev a Moskva. Medvedev dnes označil obvinenia, že za útokmi stoja ruské sily, za absolútny „blábol“, ktorému nemôže uveriť ani „tupé rusofóbne publikum“. Uviedol, že za ostreľovaním stojí Kyjev a jeho „západní ochrancovia“, ktorí by boli schopní spôsobiť haváriu, ako bola tá v čiernobylskej jadrovej elektrárni v roku 1986.

„Čo na to povedať… Nemalo by sa zabúdať, že jadrové elektrárne sú aj v Európskej únii. A aj tam môže dôjsť k nepredvídateľným situáciám,“ napísal Medvedev, ktorý od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu na sociálnych sieťach pravidelne zverejňuje ostré výpady proti Kyjevu i Západu.

 Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi cez víkend povedal, že súčasný vývoj vytvára „veľmi skutočné riziko jadrovej katastrofy“. Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval vo štvrtok na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo elektrárne, výzva sa preberala na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN.

Proti zriadeniu demiliatarizovanej zóny ale vystúpil ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzja s vysvetlením, že v dôsledku takéhoto kroku by mohla elektráreň prísť o ochranu a stať sa „zraniteľnou“ voči tým, ktorí ju budú chcieť navštíviť. „Aké budú ich úlohy, nikto nevie. Nemôžeme vylúčiť ľubovoľné provokácie alebo teroristické útoky na elektráreň, „uviedol podľa agentúry Interfax Nebenzja./agentury/

X X X

 Sulík: Kompromis sa nenašiel. Matovič: Máme byť s vládou mafie zase čiernou dierou Európy?

 Po dva a pol hodiny dlhom stretnutí vo vládnom hoteli Bôrik sa lídri koaličných strán nezhodli na ničom novom. Zopakovali svoje stanoviská, no napriek tomu stretnutie s bývalými koaličnými partnermi hodnotí minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) kladne. „Povedali sme premiérovi a ministrovi financií, že toto nemá s osobnými spormi nič dočinenia,“ vyhlásil Sulík. Matovič podľa neho môže za znásilňovanie legislatívneho procesu. Financmajster sa na oplátku ospravedlnil za všetky svoje hriechy vrátane tých, „o ktorých ani nevie“.

 „Bez SaS bude moja vláda nefunkčná, v parlamentne nebude mať väčšinu. Preto je dôležité, aby sme našli jednotu a spoluprácu uvedomujúc si ťažké časy, aby sme vedeli zabezpečiť patričnú podporu občanom SR v ťažkých časoch, ktoré prichádzajú,“ uviedol premiér Eduard Heger. Podčiarkol dôležitosť uvedomovať si, že Slovensko a svet zažívajú bezprecedentnú krízu. „Ak na niečo nie je čas, nie je čas na destabilizáciu. Ak na niečo je čas, je čas na stabilitu a spoluprácu,“ zdôraznil. Možnosť predčasných volieb si nepripúšťa.

 „Môžete sa spoľahnúť že 1. septembra budem minister financií,“ vyhlásil minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Na ministerskej stoličke podľa svojich slov skončí, až keď prídu voľby. Takisto sa ospravedlnil za všetky svoje hriechy vrátane tých, „o ktorých ani nevie“. „Bol by som rád, aby sme všetci dokázali urobiť krok späť,“ dodal ďalej a požiadal kolegov z SaS, aby osobná nenávisť nerozbíjala vládu.

„Pred rokom som odišiel zo svojej funkcie, Sulík povedal, že keď ja odídem ako premiér, on odíde ako minister,“ zaspomínal Matovič a dodal, že Sulík by to mohol dodržať. Spresnil, že so Sulíkom mali podľa neho talianske priateľstvo, no dnes k nemu nenávisť necíti. „Ak sa raz necítim dobre v miestnosti, do ktorej vstúpim, tak z nej odídem. Nebudem ukazovať, kto ju má opustiť,“ uviedol Matovič.

Matovič opätovne odmietol argumenty SaS, pre ktoré by mal z postu odstúpiť. Nesúhlasí s ich stanoviskom týkajúcim sa prorodinného balíka a ani s vyjadreniami o rozvrate verejných financií. Minister financií tiež uviedol, že jeho rezort nebude blokovať prostriedky, ktoré budú potrebné na riadne fungovanie škôl pri vyšších nákladoch na energie. „Nenecháme školy v štichu,“ povedal. Reagoval tak na vyjadrenia ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS).

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš deklaroval podporu klubu premiérovi i Matovičovi. SaS opätovne vyzval, aby urobila krok späť a pripomenul jej predvolebné i povolebné sľuby koalície. Šéf klubu hovoril aj o snahe zachovať štvorkoalíciu.

„V prípade, že 31. augusta bude Matovič súčasťou vlády, tak my ju opustíme. Na dnešnom stretnutí som nenadobudol pocit, že sa niečo zmení, no má byť druhé stretnutie,“ povedal Richard Sulík. Spresnil, že nevie, aké by mohli byť výsledky druhého kola rokovaní. Priznal však, že zástupcovia SaS prídu na každé stretnutie, ktoré premiér zvolá. Lídri strán budú v rokovaniach pokračovať budúci piatok.

„Nič z ponúknutého nevyzeralo ako kompromis. Opakovane a jasne sme povedali našu pozíciu a našu kardinálnu podmienku,“ dodal šéf SaS. Podotkol však, že liberáli chcú „aby vláda Eduarda Hegera riadne dokončila funkčné obdobie a aby SaS bola jej súčasťou.“

SaS po rokovaní lídrov koalície.

Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) bola jediným chýbajúcim lídrom na stretnutí. Podľa zástupcov strany Za ľudí dnes prišiel premiér s viacerými konštruktívnymi nápadmi.

„Premiér rozprával o fungovaní koalície. Navrhoval nové spôsoby koaličných rád, nové spôsoby, ako by koalícia fungovala. Na odchod Igora Matoviča dal jasné stanovisko, Igor Matovič nikam neodchádza,“ ozrejmila štátna tajomníčka ministerstva kultúry Viera Leščáková (Za ľudí). Dodala, že Matovič by stoličku ministra opustiť nemal. Podotkla, že Sulík chce ako minister hospodárstva opustiť koaličnú loď v ťažkých časoch a nestará sa o rastúce ceny energií.

Politika je podľa štátneho tajomníka ministerstva investícií Dušana Veliča (Za ľudí) vždy o kompromisoch a miera stability je o ochote robiť ich.

Pre stranu Za ľudí bude jediným dobrým výsledkom rokovaní štvorkoalícia. „Tri strany vytvárajú priestor pre SaS, aby zostali. Nevieme spraviť viac,“ priznal Velič. Matovič a Sulík podľa neho vidia svet inak. „Nám je to až trápne, že sa riešime sami. Je to hanba stáť pred vami a rozprávať o tom, že sa dvaja nevedia dohodnúť,“ skonštatoval.

Sú podľa neho štyri možnosti. „Štvorkoalícia s viac ako 76 hlasmi, trojkoalícia s podporou opozície, úradnícka vláda a predčasné voľby,“ vyhlásil. Za ľudí však sa podľa budú usilovať o prvú možnosť.

  Napriek tomu, že dnešné rokovanie označil premiér za dôstojné, predstavitelia vládnych strán ani po viac ako dvoch hodinách nenašli spoločnú reč. Ich rokovania by mali pokračovať budúci týždeň.

Stretnutie na Bôriku neprinieslo žiadne riešenie koaličnej krízy. Strana SaS naďalej hovorí o demisií svojich ministrov, premiér sa chce vrátiť ku koaličnej zmluve a Igor Matovič vyzval Sulíka, aby spravil krok späť.

„Vstupom do koalície sa koaliční partneri zaviazali, že si navzájom nebudeme robiť personálnu politiku,“ vyhlásil Heger s tým, že bez SaS bude jeho vláda nefunkčná. Naďalej preto trvá na tom, aby pokračovala štvorkoalícia a inú možnosť si nepripúšťa.

Premiér Eduard Heger zároveň predstavil kompromis, že by z vlády do parlamentu odišli obaja ministri a lídri vládnych strán Richard Sulík aj Igor Matovič.

Matovič sa ospravedlnil za hriechy

Na záver tlačovej besedy sa Igor Matovič ospravedlnil za „skutočné hriechy ktoré spáchal“. „Ale tie dva, z ktorých ma obviňujú, že sme presadili rodinný balíček proti ich vôli, ani rozvrat verejných financií, nie sú pravdivé,“ povedal.

Matovič, Heger aj predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šípoš totiž dnes zdôraznili, že SaS pri takzvanom „rodinnom balíku“ za viac ako miliardu eur nepoužila veto. Liberáli vraj nepovedali ani to, že ak návrh Igora Matoviča v parlamente pretlačia bez ich súhlasu tak odídu z koalície.

Tento argument podľa Hegera akceptovala aj SaS. „Pre mňa bolo zásadné pri tomto stretnutí… že sme sa zhodli na tom, že pri schválení balíčka nebola porušená koaličná zmluva,“ skonštatoval Šípoš.

Podľa Matoviča neobstojí ani argument, že ako minister financií rozvrátil verejné financie, pretože Slovensko má na konci júla tohto roka o pol miliardy nižší deficit ako v rovnakom období roku 2019.

Šéf obyčajných ľudí zároveň ubezpečil, že bude pokračovať ako minister financií aj po 1. septembri. „Dnes stačí od jedného človeka, aby urobil krok späť a Slovensko nebude vystavené chaosu,“ dodal Matovič, aktuality.sk

X X X

Premiér Heger vie, že jeho vláda bude bez SaS nefunkčná. Matovič chce, aby spravil Sulík krok späť

Napriek tomu, že dnešné rokovanie označil premiér za dôstojné, predstavitelia vládnych strán ani po viac ako dvoch hodinách nenašli spoločnú reč. Ich rokovania by mali pokračovať budúci týždeň.

Stretnutie na Bôriku neprinieslo žiadne riešenie koaličnej krízy. Strana SaS naďalej hovorí o demisií svojich ministrov, premiér sa chce vrátiť ku koaličnej zmluve a Igor Matovič vyzval Sulíka, aby spravil krok späť.

„Vstupom do koalície sa koaliční partneri zaviazali, že si navzájom nebudeme robiť personálnu politiku,“ vyhlásil Heger s tým, že bez SaS bude jeho vláda nefunkčná. Naďalej preto trvá na tom, aby pokračovala štvorkoalícia a inú možnosť si nepripúšťa.

Premiér Eduard Heger zároveň predstavil kompromis, že by z vlády do parlamentu odišli obaja ministri a lídri vládnych strán Richard Sulík aj Igor Matovič.

Matovič sa ospravedlnil za hriechy

Na záver tlačovej besedy sa Igor Matovič ospravedlnil za „skutočné hriechy ktoré spáchal“. „Ale tie dva, z ktorých ma obviňujú, že sme presadili rodinný balíček proti ich vôli, ani rozvrat verejných financií, nie sú pravdivé,“ povedal.

Matovič, Heger aj predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šípoš totiž dnes zdôraznili, že SaS pri takzvanom „rodinnom balíku“ za viac ako miliardu eur nepoužila veto. Liberáli vraj nepovedali ani to, že ak návrh Igora Matoviča v parlamente pretlačia bez ich súhlasu tak odídu z koalície.

Tento argument podľa Hegera akceptovala aj SaS. „Pre mňa bolo zásadné pri tomto stretnutí… že sme sa zhodli na tom, že pri schválení balíčka nebola porušená koaličná zmluva,“ skonštatoval Šípoš.

Podľa Matoviča neobstojí ani argument, že ako minister financií rozvrátil verejné financie, pretože Slovensko má na konci júla tohto roka o pol miliardy nižší deficit ako v rovnakom období roku 2019.

Šéf obyčajných ľudí zároveň ubezpečil, že bude pokračovať ako minister financií aj po 1. septembri. „Dnes stačí od jedného človeka, aby urobil krok späť a Slovensko nebude vystavené chaosu,“ dodal Matovič, aktuality.sk

X X X

Začne ropa cez Družbu opäť prúdiť? Ukrajina súhlasila s návrhom Slovnaftu a MOL-u. Čo na to Rusi?

Ukrajinská prepravná spoločnosť pozitívne zareagovala na návrh spoločností Slovnaft a MOL uhradiť tranzitné poplatky za prepravu ropy južnou vetvou ropovodu Družba. Slovnaft už platbu uskutočnil na účet spoločnosti a očakáva, že na základe toho sa v najbližších dňoch dodávky ropy obnovia. S daným riešením súhlasila aj ruská strana.

 Ropa prestala tiecť, lebo ukrajinská strana vrátila platby za prepravu ruskej strane. Západné sankcie podľa prevádzkovateľa ropovodu Transnefť znemožnili ruskej strane uhradiť tranzitné poplatky.

Bratislavská rafinéria v úzkej spolupráci s národným prepravcom, spoločnosťou Transpetrol, ako aj v súčinnosti Ministerstvom hospodárstva SR počas tohto obdobia využíva na spracovanie všetky dostupné rezervy v systéme.

Spoločnosť Slovnaft, ako aj spoločnosť MOL, iniciovali diskusiu s ukrajinskou aj ruskou stranou o možnosti zaplatenia tranzitného poplatku zo strany MOLu resp. Slovnaftu, ktorý by umožnil obnovenie dodávok ropy.

Spoločnosť Mero, ktorá je vlastníkom a prevádzkovateľom českej časti ropovodu, uviedla, že dodávky do Česka by sa mali obnoviť v priebehu niekoľkých dní. Ak by sa dodávky obnovili, ropa by ďalej mohla pritekať aj na Slovensko a do Maďarska. Dodala tiež to, že zásobovanie rafinérie spoločnosti Unipetrol v Litvínove je plne zabezpečené z operatívnych zásob umiestnených na centrálnom tankovisku v Nelahozevsi.

 Dohoda spoločností Transnefť a ukrajinského prevádzkovateľa ropovodu Ukrtransnafta o tranzite ruskej ropy cez ukrajinské územie podľa agentúry Bloomberg vyžaduje, aby boli tranzitné poplatky uhradené s predstihom a v plnej výške. Firma Transnefť uviedla, že sa snaží získať povolenie na realizáciu transakcie a že tiež skúma alternatívne možnosti, ako poplatky uhradiť.

Český ekonóm Lukáš Kovanda z Trinity bank píše, že v hre je aj verzia, že Kremeľ rozbieha ďalšiu hru a svoje dodávky obmedzuje umelo, ako tak podľa mnohých robí v prípade plynu a potrubia Nord Stream 1.

„Tieto sankcie mali dať vzniknúť určitej právnej neistote. Takže európske banky, ktoré platbu majú spracovať, teraz radšej čakajú na stanovisko Bruselu, resp. regulátorov EÚ. Tí by mali ozrejmiť, či a za akých podmienok je možné platbu vykonať tak, aby nebola v kolízii s novými sankciami. EÚ síce zakázala transakcie zahŕňajúce ruské štátne podniky typu Transnefť, avšak zo zákazu vyčlenila segment dovozu a vývozu ropy a plynu. Európska komisia teraz záležitosť preskúmava, ale zatiaľ s jasným verdiktom neprišla,“ pokračuje Kovanda.

Do toho sa vložil MOL, ktorý ovláda aj slovenský Slovnaft. Ten navrhol, že poplatky uhradia namiesto ruskej strany. „Spoločnosť Slovnaft, ako aj spoločnosť MOL, iniciovala diskusiu s ukrajinskou aj ruskou stranou o možnosti zaplatenia tranzitného poplatku zo strany MOLu resp. Slovnaftu, ktorý by umožnil obnovenie dodávok ropy. Slovnaft očakáva odpoveď na daný návrh. V prípade pozitívneho prístupu z oboch strán, dodávky by mohli byť obnovené do niekoľkých dní,“ vyhlásil ešte v utorok hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

„V júli daný poplatok, 1,61 dolára za barel, predstavoval celkovo 15 miliónov dolárov. Akcie MOL sa včera na burze v Budapešti prepadli o 4,2 percenta. Podnik totiž tento rok rekordne zarába na spracovanie extrémne zľavnenej ruskej ropy. Je teda pre neho stále prijateľnejšie zaplatiť poplatok namiesto Ruska ako o výhodu lacnej ropy prísť. Navyše je možné, že by mu o výške poplatku ruská strana ropu ďalej zlacnila,“ tvrdí Kovanda.

Európska únia sa dohodla, že od 5. decembra prestane dovážať ruskú ropu a o dva mesiace neskôr aj ropné produkty. Z embarga bude dočasne vyňatá preprava ropy ropovodom Družba. Embargo je súčasťou sankcií, ktoré západné krajiny zavádzajú voči Rusku kvôli jeho invázii na Ukrajinu.

K aktuálnej situácii sa dnes o 11:30 vyjadrí aj minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

 Ceny poskočili vyššie

Ceny ropy uprostred týždňa mierne klesli. Zastavenie dodávok z Ruska cez ropovod Družba podporilo ceny čierneho zlata len dočasne. Dôvodom sú obavy týkajúce sa ochladenia dopytu.

Októbrový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent sa v stredu o 7.36 h SELČ obchodoval so stratou 54 centov alebo 0,56 % po 95,77 USD za barel. V utorok ceny ropy dočasne stúpli o viac ako 1 dolár. Podporila ich správa o zastavení dodávok ruskej ropy cez južnú vetvu ropovodu Družba. Cez severnú vetvu, ktorá vedie cez Bielorusko a Poľsko do Nemecka, ropa naďalej prúdi./agentury/

X X X

OSN vyzvala na vytvorenie demilitarizovanej zóny pri Záporožskej jadrovej elektrárni

Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval na ukončenie bojov v okolí Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Moskva a Kyjev sa navzájom obviňujú z jej ostreľovania. O situácii rokovala vo štvrtok Bezpečnostná rada OSN.

Najväčšiu európsku jadrovú elektráreň obsadilo Rusko v marci. Inváziu na Ukrajinu Moskva začala 24. februára. Elektráreň pritom stále riadia ukrajinskí technici.

Ukrajinská agentúra Energoatom uviedla, že komplex v Záporoží bol vo štvrtok päťkrát zasiahnutý, a to aj v blízkosti miesta, kde sú skladované rádioaktívne materiály. Zástupcovia Ruskom menovanej správy uviedli, že Ukrajina ostreľovala elektráreň dvakrát, čím narušila výmenu služieb, uviedla ruská tlačová agentúra TASS.

Guterres vyzval na stiahnutie vojenského personálu a techniky a na to, aby neboli nasadzované ďalšie sily ani technika. Vyzval Rusko a Ukrajinu, aby sa nezameriavali na zariadenie ani na jeho okolie.

„Zariadenie nesmie byť použité ako súčasť žiadnej vojenskej operácie. Namiesto toho je potrebná naliehavá dohoda na technickej úrovni o bezpečnom demilitarizačnom perimetri, ktorý zaistí bezpečnosť oblasti,“ uviedol Guterres vo vyhlásení.

Spojené štáty na zasadnutí Bezpečnostnej rady podporili výzvu na vytvorenie demilitarizovanej zóny a vyzvali Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE), aby miesto navštívila.

Ruský veľvyslanec v OSN Vasilij Nebenzia vyhlásil, že svet sa ocitol „na pokraji jadrovej katastrofy, rozsahom porovnateľnej s Černobyľom“. Uviedol, že úradníci MAAE by mohli miesto navštíviť už tento mesiac.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požaduje, aby Rusko vrátilo elektráreň pod kontrolu Ukrajiny. „Iba úplné stiahnutie Rusov (…) a obnovenie plnej ukrajinskej kontroly nad situáciou okolo elektrárne môže zaručiť obnovenie jadrovej bezpečnosti pre celú Európu,“ uviedol vo videoposolstve.

Francúzsko zopakovalo Zelenského požiadavku a uviedlo, že ruská okupácia miesta ohrozuje svet. „Prítomnosť a činy ruských ozbrojených síl v blízkosti elektrárne výrazne zvyšujú riziko havárie s potenciálne ničivými následkami,“ uviedlo francúzske ministerstvo zahraničia vo vyhlásení.

Kyjev a Moskva sa už predtým vzájomne obviňovali z útokov na lokalitu. Ukrajina tiež obvinila Rusko, že z okolia dobytej jadrovej elektrárne odpaľuje rakety na ukrajinské mestá s vedomím, že pre Ukrajinu bude riskantné paľbu opätovať./agentury/

X X X

Súťaž na obnovu Kúpeľov Sliač má víťaza, zdroje chce akcionár získať z predaja iných budov

 Minister hospodárstva Richard Sulík z kúpeľov urobil prioritu, čo bude po jeho odchode z funkcie, garantovať nevie.

V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.

V Kúpeľoch Sliač už vedia, ako by mali vyzerať po zamýšľanej rekonštrukcii. Víťazom urbanisticko-architektonickej súťaže návrhov pre obnovu a rozvoj celého areálu sa stal bratislavský ateliér Between. Do záverečnej fázy sa z jedenástich návrhov dostalo šesť. Porota súťaže podľa jej predsedu, architekta Irakli Eristaviho vybrala civilný návrh ohľaduplný k histórii kúpeľov. Väčšina z objektov, ktoré sú nevyužívané, totiž patrí medzi kultúrne pamiatky.

„Normálnosť a civilnosť považujem za jedny z hlavných hodnôt, ktorými sa autori v návrhu prezentovali. Víťazný návrh ponúka kontinuitu,“ okomentoval Eristavi. Víťaz získal odmenu 25-tisíc eur.

Už budúci týždeň by mali štátne kúpele začať s priamym rokovacím konaním s vybraným ateliérom. „Ideme rokovať o zmluve na projektové práce,“ potvrdil riaditeľ kúpeľov Martin Beňuch. Pripravené sú už aj architektonicko-historické a reštaurátorské prieskumy pre objekty a park, aby na ne architekti nemuseli čakať.

„Absolútnou prioritou sú lôžka, ktoré dnes v kúpeľoch chýbajú,“ povedal Beňuch. V jedinom prevádzkovanom hoteli Palace je 350 lôžok, cieľová kapacita kúpeľov je však na počte 1100 až 1200.

Až vtedy sa Sliač bude môcť priblížiť konkurencii, napríklad Bardejovu či Trenčianskym Tepliciam. Ďalej plánujú rozvíjať kúpeľný dom, kde poskytujú liečebné procedúry a zdravotnícke služby.

 Sulík: Plán existuje. Garantovať nič neviem

Rekonštrukciu chcú do budúcna nastaviť tak, aby ju mohli uskutočňovať v etapách a počas prevádzky, no aby nerušila kúpeľných hostí.

V súčasnosti stratové kúpele myslia práve na to, aby boli stále otvorené, úplná výluka by mohla znamenať stratu klientely či zamestnancov. „Neprerušenie prevádzky bola jedna z podmienok. Dnes zavreté a v rôznej miere schátrané liečebné domy by mali prejsť obnovou v poradí Slovensko, Bratislava, Detva, Amália, prístavba Detvy – Natália a liečebný dom Poľana.

Modernizáciu by potreboval aj hlavný hotel Palace, ktorý je jednou z najvýznamnejších ukážok funkcionalizmu na Slovensku. „Ten však príde na rad až v druhej, tretej etape. Najskôr musíme vytvoriť lôžka, kam klientov presunieme počas jeho obnovy,“ vysvetlil Beňuch. Len v prípade tejto pamiatky pôjde pritom o „super drahú rekonštrukciu za desiatky miliónov eur“.

Koľko by mala stáť komplexná obnova kúpeľov, dnes nepovedal ani minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Akciová spoločnosť MH manažment rezortu hospodárstva je pritom väčšinovým akcionárom štátnych kúpeľov, aj ona vykazuje stratu. Menšinovým akcionárom je Všeobecná zdravotná poisťovňa.

„Nemáme predstavu, čo to bude stáť všetko dokopy. Je to nastavené tak, že všetky voľné prostriedky, ktoré bude mať MH manažment k dispozícii, uvoľní pre kúpele,“ povedal Sulík.

Predpokladá, že z aktuálnej súťaže na predaj bývalej polikliniky Tehelná v Bratislave získajú minimálne 14 miliónov. Spoločnosť postupne predáva aj svoje menšinové podiely v SAD-kách. Sulík si vie predstaviť, že by kúpele prešli obnovou do desiatich rokov, garantovať však nevie ani to, či sa priority rezortu nezmenia po jeho odchode z funkcie, ktorý je vzhľadom na vzťahy v koalícii v krátkej dobe veľmi reálny.

„Ak sa pýtate, do akej miery viem garantovať, že to bude pokračovať, tak musím odpovedať, že do žiadnej, všetko závisí od toho, kto bude vo vláde,“ reagoval Sulík na otázku Aktualít.

Zamestnanci boli skeptickí

Sulík ako minister sa rozhodol pre rekonštrukciu a rozvoj zanedbaných štátnych kúpeľov, na stole boli aj možnosti ako predaj či presun pod rezort zdravotníctva. Dúfa, že zámer bude pokračovať aj po jeho odchode.

Vedúca sestra kúpeľov Katarína Berhelová v nich pracuje už 32 rokov, z toho štrnásť na súčasnej pozícii. Keď sledovala postupný úpadok komplexu a počúvala sťažnosti hostí, že je škoda, ako nevyužívané liečebné domy chátrajú, bola skeptická.

„Ani sa mi nesnívalo, že to vôbec dôjde do fáze, keď rekonštrukciu budú projektovať architekti. Dúfam, že prídu aj peniaze a celé sa to stane realitou, pretože táto voda a žriedlový plyn sú jedinečné,“ okomentovala vizualizácie budúcej podoby kúpeľov. Prínos a účinky tunajšej vody pre ľudí s chorobami srdca a ciev sú podľa nej enormné a stretáva sa aj s klientami, ktorí sa vracajú dvadsať – dvadsaťpäťkrát, aktuality.sk

X X X

Európske ceny máme, ale platy nie. Prečo? Pozrite si, čo máme drahšie ako na západe

 V produktivite práce a s ňou súvisiacej životnej úrovne za vyspelými krajinami Európskej únie (EÚ) zaostávame, za to v cenovej úrovni ich dobiehame. Cenová úroveň pri olejoch a tukoch, nealko nápojoch, komunikáciách, mlieku, syroch a vajciach presahuje priemer 27 krajín EÚ.

 Ako ukazuje nasledujúci graf, niektoré položky sú na Slovensku drahšie ako je priemer európskej dvadsaťsedmičky.

 Graf ukazuje relatívne cenové ukazovatele vybraných položiek na Slovensku voči priemeru európskej dvadsaťsedmičky za rok 2021. Položky zobrazené červenou sú drahšie ako je priemer v 27 krajinách EÚ. Patria sem napríklad oleje a tuky, nealkoholické nápoje, oblasť komunikácií či mlieko, syry a vajcia.

Celková porovnateľná cenová úroveň je na Slovensku na úrovni 90 percent. V roku 2017 bola na úrovni iba 71 percentách.

Položky ako domáce spotrebiče, oblečenie a obuv rovnako ako náklady na bývanie, energie, vodu, plyn a ostatné palivá už dobiehajú priemer. Napríklad v roku 2015 náklady na bývanie, elektrinu, plyn a ostatné palivá tvorili iba 52 percent cenovej úrovne priemeru 27 krajín EÚ.

Ceny rastú najmä preto, že sme na otvorenom trhu, kde sme vystavení medzinárodnému prostrediu a veľa vecí dovážame. Tendencia vyrovnávať ceny je tu rýchlejšia ako tendencia vyrovnávať výšku platov, hovorí vedúci štrukturálnych analýz Národnej banky Slovenska Branislav Reľovský, s ktorým sa zhováral denník Pravda a rozhovor bude publikovaný už onedlho na webe pravda.sk.

 Aby sme nedobiehali priemer Únie iba v cenách, ale aj platoch, treba pridať v produktivite práce. Tú zvýši prílev vyspelých technológií, ale aj vzdelaná pracovná sila – to zase súvisí so vzdelávacím procesom./agentury/

X X X

Pochybil GP Žilinka, ak nevidí dôvody na rozpustenie ĽS NS?

 Predstavuje Kotlebova strana bezprostrednú hrozbu pre demokraciu? „Ak by dnes generálny prokurátor podal žalobu, neočakával by som iné rozhodnutie ako v roku 2019, keď bola žaloba predchádzajúceho generálneho prokurátora zamietnutá,” vysvetľuje ústavný právnik Vincent Bujňák.

 Generálny prokurátor Maroš Žilinka v pondelok informoval, že nepodá žalobu na rozpustenie politickej strany ĽS NS. A to ani napriek tomu, že jej predseda Marian Kotleba bol právoplatne odsúdený za extrémizmus. O aké dôvody sa teda opiera Žilinka?

Podľa generálneho prokurátora „ĽS NS nemá reálny potenciál a príležitosť zrealizovať politické zmeny ohrozujúce demokraciu, a teda nehrozí bezprostrednosť rizika pre demokraciu”. Tento záver vyvodzuje z toho, že strana nemá „politický výtlak” spočívajúci v koaličnom potenciáli, rozkole v strane, počte poslancov NR SR či vo veľkosti strany. GP pritom uvádza, že na tieto faktory nemajú vplyv ani „verejne známe právoplatné odsúdenia predstaviteľov strany za skutky spáchané pred vyhlásením prvého rozsudku Najvyššieho súdu Slovenskej republiky o zamietnutí žaloby na rozpustenie ĽS NS”.

Žilinka z týchto dôvodov argumentuje, že napriek „zrozumiteľným obavám” nedosahujú „úroveň bezprostredného ohrozenia demokracie a ústavnosti”. A to aj preto, že „strana ĽS NS a jej aktivity, prezentácia a činnosť prešli, zvlášť po citovanom rozhodnutí NS SR, vývojom a v súčasnom spoločensko-politickom systéme strana už nepodáva a neprezentuje obraz o takom spoločenskom modeli, ktorý by bol v rozpore s ponímaním demokratickej spoločnosti”, myslí si Žilinka.

Mala by byť strana ĽS NS rozpustená

Marginálnosť strany ako dôvod nerozpustenia?

Odborník na ústavné právo Vincent Bujňák z Katedry ústavného práva PF UK poukazuje na to, že musíme vychádzať z odôvodnenia posledného rozhodnutia Najvyššieho súdu a nie z našich pocitov. „V tomto rozhodnutí vykonal Najvyšší súd test proporcionality, v rámci ktorého si kládol otázku, či existujú dôkazy o dostatočne bezprostrednom riziku ohrozenia demokracie,” vysvetľuje Bujňák.

Súd vtedy v podstate uviedol, že pokiaľ je strana marginálna, môže si toho dovoliť viac, no len čo získa väčší počet hlasov, bude rozpustená, pretože získala reálny potenciál politickú zmenu realizovať. „Pozor, toto neznamená trestnoprávnu imunitu jednotlivých členov za svoje skutky. Súd v roku 2019 poukazoval na silu politickej strany v parlamente. Vtedy zamietol žalobu pri 13-člennom parlamentnom klube, dnes táto strana už ani nemá klub, lebo počet jej poslancov klesol pod osem. Ak by preto dnes generálny prokurátor podal žalobu, neočakával by som iné rozhodnutie ako v roku 2019, keď bola žaloba predchádzajúceho generálneho prokurátora zamietnutá,” myslí si ústavný právnik.

Najvyšší súd v roku 2019 vo svojom rozhodnutí o nerozpustení ĽS NS konštatoval, že vtedajší generálny prokurátor neuniesol dôkazné bremeno najmä tým, že sa nepreukázala „bezprostredná existencia rizika ohrozenia existujúceho demokratického zriadenia”.

Ako vysvetľuje Bujňák, súd si v roku 2019 v rámci testu proporcionality kládol tri otázky. „Existujú dostatočné dôkazy o tom, že preukázané riziko ohrozenia demokracie je dostatočne bezprostredné? Je možné konanie a prejavy predstaviteľov pričítať ako priťažujúcu okolnosť žalovanej politickej strane? Tvoria konanie a prejavy pričítateľné politickej strane skutkový základ, ktorý podáva jasný obraz o spoločenskom modeli, o ktorý sa táto strana usiluje, a je tento v rozpore s ponímaním demokratickej spoločnosti? V rozsahu predložených dôkazov súd odpovedal na tieto otázky záporne,” objasňuje ústavný právnik pozadie rozhodnutia.

Nevhodne nastavená legislatíva?

Zákon o politických stranách hovorí o tom, že stranu možno rozpustiť, ak strana „svojimi stanovami, svojím programom alebo činnosťou” porušuje „Ústavu Slovenskej republiky, ústavné zákony, zákony a medzinárodné zmluvy”. Jediný nástroj demokracie na jej ochranu pred rozložením tak predstavuje len rozpustenie strany. Práve v tomto vidí Bujňák hlavný nedostatok súčasnej právnej úpravy.

„Podľa môjho názoru je náš problém v tom, že nástroje militantnej demokracie nie sú upravené optimálne. Napríklad pri žalobe na rozpustenie politickej strany má súd dve možnosti, jej zamietnutie alebo rozpustenie. Bolo by vhodné mať aj menej drastický prostriedok,” myslí si ústavný právnik. Ako príklad uvádza pravidlá v Nemecku. „Ak súd identifikuje, že strana je z dôvodu svojich cieľov alebo správania jej členov orientovaná na podkopanie alebo zrušenie ústavného poriadku alebo na ohrozenie existencie štátu, potom by malo byť k dispozícii odstrihnutie strany od príspevkov zo štátneho rozpočtu,” argumentuje Bujňák.

Ústavný právnik okrem toho vysvetľuje širší kontext diskusie o brániacej sa demokracii. „Ako povedal niekdajší predseda izraelského najvyššieho súdu Aharon Barak, demokracia nemusí spáchať samovraždu, aby preukázala svoju životaschopnosť. Na druhej strane iní autori upozorňujú, že združovacie právo v politických stranách je srdcom demokracie a dnešnou hrozbou pre ústavnú demokraciu je skôr činnosť hegemónnych či etablovaných strán, ktoré spôsobujú jej eróziu,” uzatvára Bujňák./agentury/

X X X

Polícia potvrdila zaistenie pozemkov za milióny. Ide o reštitúciu záhadného Francúza

Reštitúciu tesne pred zmenou vedenia Slovenského pozemkového fondu podpísala Adriána Šklíbová a Boris Brunner. Obaja sú zapletení v kauzách, ktoré vyšetruje polícia.

Policajti z NAKA zaistili 73 pozemkov, ktoré na Slovensku na jar 2020 zreštituoval Francúz Michel Nemes. Podozrivá reštitúcia následne pokračovala predajom väčšiny pozemkov do rúk iných osôb, najmä galantskému podnikateľovi Ernestovi Tomovi a právnikovi Kamilovi Bereseckému z Nitry. So zadržaním polícii pomohla Krajská prokuratúra v Trnave.

Polícia dnes na svojej facebookovej stránke uviedla, že zaistené pozemky sú v hodnote troch miliónov eur. Ich trhová hodnota je v skutočnosti ešte rádovo vyššia, nakoľko pozemky sú v lukratívnych častiach obcí a miest – v blízkosti logistických parkov či nových developmentov.

Zaistenie pozemkov je zapísané aj v katastri na základe rozhodnutia prokurátora. V praxi to znamená, že pozemky nemožno ďalej prepisovať na iných majiteľov.

Podľa informácií Aktuality.sk z dobre informovaného zdroja súčasné vedenie pozemkového fondu považuje celú reštitúciu za nezákonnú. Reštituent si totiž uplatňoval nárok aj mimo okresu pôvodnej reštitúcie (okres Nitra). V takomto prípade ale podľa platných pravidiel reštituent nemôže žiadať o pozemky, o ktoré prejavil záujem aj niekto iný. V prípade väčšiny pozemkov z reštitúcie v prospech Francúza Nemesa však už boli iní žiadatelia – nemali teda byť prisúdené Nemesovi.

V relácii Reportéri RTVS, ktorá sa prípadom zaoberala, odznelo, že za schválením reštitúcie mal stáť Tibor Pethő ako regionálny riaditeľ SPF v Trnavskom kraji. Tento úradník podľa informácií Aktuality.sk na pozemkovom fonde už nepracuje, aktuality.sk

X X X

Polícia potvrdila zaistenie pozemkov za milióny. Ide o reštitúciu záhadného Francúza

Reštitúciu tesne pred zmenou vedenia Slovenského pozemkového fondu podpísala Adriána Šklíbová a Boris Brunner. Obaja sú zapletení v kauzách, ktoré vyšetruje polícia.

Policajti z NAKA zaistili 73 pozemkov, ktoré na Slovensku na jar 2020 zreštituoval Francúz Michel Nemes. Podozrivá reštitúcia následne pokračovala predajom väčšiny pozemkov do rúk iných osôb, najmä galantskému podnikateľovi Ernestovi Tomovi a právnikovi Kamilovi Bereseckému z Nitry. So zadržaním polícii pomohla Krajská prokuratúra v Trnave.

Polícia dnes na svojej facebookovej stránke uviedla, že zaistené pozemky sú v hodnote troch miliónov eur. Ich trhová hodnota je v skutočnosti ešte rádovo vyššia, nakoľko pozemky sú v lukratívnych častiach obcí a miest – v blízkosti logistických parkov či nových developmentov.

Zaistenie pozemkov je zapísané aj v katastri na základe rozhodnutia prokurátora. V praxi to znamená, že pozemky nemožno ďalej prepisovať na iných majiteľov.

Podľa informácií Aktuality.sk z dobre informovaného zdroja súčasné vedenie pozemkového fondu považuje celú reštitúciu za nezákonnú. Reštituent si totiž uplatňoval nárok aj mimo okresu pôvodnej reštitúcie (okres Nitra). V takomto prípade ale podľa platných pravidiel reštituent nemôže žiadať o pozemky, o ktoré prejavil záujem aj niekto iný. V prípade väčšiny pozemkov z reštitúcie v prospech Francúza Nemesa však už boli iní žiadatelia – nemali teda byť prisúdené Nemesovi.

V relácii Reportéri RTVS, ktorá sa prípadom zaoberala, odznelo, že za schválením reštitúcie mal stáť Tibor Pethő ako regionálny riaditeľ SPF v Trnavskom kraji. Tento úradník podľa informácií Aktuality.sk na pozemkovom fonde už nepracuje, aktuality.sk

X X X

Termín rokovania o zvyšovaní platov zdravotníkov sa presunie

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva uviedla, že o presnom termíne bude ministerstvo partnerov a verejnosť včas informovať.

V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.

Termín rokovania o zvyšovaní platov zdravotníkov na Úrade vlády (ÚV) SR sa presunie z pondelka (15. 8.) na neskorší dátum. Potvrdili to z úradu vlády aj z ministerstva zdravotníctva. Podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského by sa stretnutie malo uskutočniť koncom budúceho týždňa.

„Po spoločnej dohode s Úradom vlády SR a Ministerstvom financií SR sa plánované stretnutie týkajúce sa zvyšovania platov zdravotníckych pracovníkov, ktoré malo byť v pondelok, presúva,“ uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Petra Lániková. Dodala, že o presnom termíne v rámci budúceho týždňa bude rezort partnerov a verejnosť včas informovať.

Visolajský ozrejmil, že lekárski odborári v piatok od vlády nedostali dva sľúbené varianty návrhov k zvyšovaniu platov zdravotníkov. „Boli sme informovaní, že ministerstvo zdravotníctva ešte potrebuje čas na analýzu návrhov, ktoré ešte nie sú sfinalizované, a preto sa rokovanie posunie na koniec budúceho týždňa,“ uviedol.

Na Úrade vlády SR sa v utorok (9. 8.) uskutočnilo už druhé rokovanie týkajúce sa zvyšovania platov zdravotníkov. Zúčastnili sa na ňom premiér Eduard Heger (OĽaNO), zástupcovia ministerstiev financií a zdravotníctva, lekárske a sesterské odbory. Konkrétny návrh rastu platov lekárov a sestier ich zástupcovia nedostali, rokovania mali pokračovať v pondelok, aktuality.sk

X X X

TANAP osadil nové tabule pre turistov, vystríhajú pred prikrmovaním zveri

 Výchovné tabule pribudli zatiaľ na najproblémovejších miestach v Tatrách.

Ak sa v týchto dňoch vyberiete do Tatier, v blízkosti plies, v okolí chát, ale aj na križovatkách turistických chodníkov môžete natrafiť na nové tabule pre turistov. Nesú jednoduchý, no dôležitý odkaz: „Kŕmením nám ubližuješ a ohrozuješ aj seba.“

Správa Tatranského národného parku tabule zatiaľ osadila na tridsiatke najexponovanejších miest. V blízkom čase však pribudnú ďalšie, ktoré sa aktuálne vyrábajú. Časom by mali pribudnúť tabule aj v anglickej verzii.

Správa národného parku takto reaguje na časté problémy s prikrmovaním divokej zveri. Na tabuli sú vyobrazené všetky zvieratá, ktorých sa problém týka. „Týka sa to kŕmania kačíc pri plesách, jelenej zveri v intraviláne, líšok v okolí chát a samozrejme, prikrmovania medveďov,“ vymenúva riaditeľ Správy TANAPu Pavol Majko.

Následky prikrmovania divej zveri opisuje správa TANAPu aj na sociálnej sieti. „Netreba sa báť, samy si dokážu nájsť dostatok prirodzenej potravy. Vyhnú sa takto nielen tráviacim problémom, ale neraz si tým zachránia aj holý život,“ uvádza TANAP.

Tatranskí ochranári tiež zdôrazňujú, že zver nemá problém sa na potravu od ľudí naučiť, no odučiť sa od nej už áno. „Ak si na ľahko dostupné maškrty zvyknú, začnú ľudskú spoločnosť aj samy vyhľadávať a čoraz nástojčivejšie sa dožadovať prestretého stola. Odmietnutie môže vyústiť až do agresivity, vylúčený nie je ani útok. Hoci je v tom zviera zväčša nevinne, za takéto správanie napokon spravidla zaplatí smrťou,“ píšu tatranskí ochranári. Najtrefnejším príkladom je usmrcovanie medveďov za to, že opakovane schádzajú k nezabezpečeným odpadom, kde nachádzajú zvyšky potravy a učia to aj svojich potomkov.

Veľké množstvo pečiva, ktoré turisti hádžu kačiciam v plesách, majú zase devastačné účinky na citlivé ekosystémy akými sú plesá, aktuality.sk

X X X

Prianie kardinála Jozefa Tomku: jeho pozostatky uložia v krypte Dómu svätej Alžbety

 Záchytné parkoviská, policajti v pohotovosti, veľkoplošná obrazovka na Hlavnej ulici, Košice sa pripravujú na pohreb kardinála.

Rozlúčka s kardinálom Jozefom Tomkom v Košiciach potrvá od nedele do utorka, kedy sa uskutoční pohrebná svätá omša. Pozostatky potom uložia v krypte Dómu svätej Alžbety. Košická radnica sa pripravuje na túto udalosť a má dostatok skúsenosti, pred necelým rokom zabezpečovala program návštevy pápeža Františka.

 Želaním kardinála bolo, aby miesto posledného odpočinku mal v Dóme sv. Alžbety. Do Košíc jeho ostatky privezú v sobotu 13.augusta a umiestnia do Kaplnky svätého Michala. Rakva s jeho telesnými pozostatkami bude vystavená v Dóme sv. Alžbety v nedeľu 14. augusta od 16. do 21. hodiny a v pondelok 15. augusta od 9. do 12. hodiny. V utorok 16.augusta je na 11.hodinu naplánovaná pohrebná svätá omša, ktorej hlavným celebrantom bude emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

V podzemí aj hrobka Františka II. Rákocziho

Krypta, kde bude umiestnený, je pod hlavným oltárom v Katedrále svätej Alžbety.

„Podobný pohreb sa tam konal pred 60 rokmi, keď tu v roku 1962 pochovali biskupa Jozefa Čárskeho,“ informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska. Práve Čársky v roku 1945 poslal mladého seminaristu Jozefa Tomka na štúdium do Ríma.

Prvá polovica 19. storočia znamenala koniec pochovávania mešťanov v dómskych kryptách, nech už boli akokoľvek bohatí. Pod juhozápadným nárožím košického dómu, pod kaplnkou Mettercie sú pochovaní dvaja košickí kanonici a celkom osem tunajších biskupov.

 Turistami, najmä maďarskými, je vyhľadávaná hrobka Františka II. Rákocziho. Nachádza sa už vyše sto rokov v stredovekej krypte. Vybudovali ju po vydaní súhlasu na prevoz telesných pozostatkov Františka II. Rákocziho a jeho druhov z Turecka, ktorý vydal cisár František Jozef. V roku 1906 do nej uložili aj pozostatky jeho matky Heleny Zrínskej, prvorodeného syna Jozefa, pobočníka Mikuláša Bercsényiho a jeho druhej manželky, Kristíny Csákyovej, a tiež generála a grófa Antona Eszterházyho a Mikuláša Sibrika, panovníkovho dvorného majstra.

Kardinál Tomko vyslovil želanie, že chce byť pochovaný v Dóme svätej Alžbety, keď mal 82.narodeniny. V roku 2006 to uviedol v osobnom liste adresovanom vtedajšiemu arcibiskupovi Košickej arcidiecézy Alojzovi Tkáčovi.

„Po duchovných cvičeniach vo Vatikáne mi napísal list, že už má svoj vek, a tak sa rozhodol požiadať, aby mohol byť pochovaný v katedrále. Preto, lebo pán kardinál i ja máme svoje roky a tiež aby v primeranom čase neboli nejaké problémy, požiadal som pána dekana Šandora, aby bola upravená hrobka v Dóme,“ povedal vtedy pre denník Korzár Tkáč.

Hrobiek je dokopy šesť a podľa kódexu kanonického práva na prvom mieste by mali byť v hrobke pochovaní košickí diecézni biskupi.

Veľkoplošná obrazovka s priamym prenosom z obradu

Mesto Košice počas víkendu a začiatkom budúceho týždňa očakáva tisícov veriacich, ktorí sa budú chcieť rozlúčiť so zosnulým kardinálom Tomkom. Samotného smútočného obradu sa podľa odhadov môže zúčastniť až 5-tisíc ľudí.

Pre tých, ktorí sa nedostanú do Dómu sv. Alžbety, bude na námestíčku pred Urbanovou vežou pripravená veľkoplošná obrazovka a priamy prenos z obradu. Primátor a vedenie mesta vyčlenili na zabezpečenie organizácie tejto udalosti sumu 25-tisíc eur.

 Košickú Hlavnú, Mlynskú a Alžbetinu ulicu už zdobia vlajky s vatikánskymi, slovenskými a košickými insígniami a kvetinová výzdoba. Mesto vyzve majiteľov reštaurácií a podnikov v okolí Dómu sv. Alžbety, aby od nedele do utorka znížili intenzitu reprodukovanej hudby. Zásobovanie prevádzok na Hlavnej ulici bude v utorok možné iba do ôsmej hodiny ráno.

„Podľa odhadov má do Košíc prísť približne 100 autobusov s pútnikmi z celého Slovenska. Autobusy majú podľa pokynu organizátorov vyložiť ľudí na autobusovej stanici, odkiaľ sa ďalej cez Mlynskú ulicu presunú k Dómu. Využiť môžu aj záchytné parkovisko v Košickej futbalovej aréne,“ informoval Dušan Tokarčík, hovorca mesta Košice.

Pre osobnú dopravu je pripravený parkovací dom pri Steel Aréne. Na dopravu a bezpečnosť bude v uliciach mesta dohliadať zvýšený počet policajtov.

„Počas smútočného obradu bude zabezpečená aj zdravotná služba, požiarna ochrana a toalety. Nad historickým centrom bude „bezletovú zónu“, ktorá obmedzí používanie dronov bez príslušného povolenia,“ dodal Tokarčík.

Na Slovensko sa vrátil v roku 1989

Kardinál Jozef Tomko, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov zomrel v Ríme v pondelok 8. augusta o 5. hodine ráno vo veku nedožitých 99 rokov. Narodil sa 11.marca 1923 v obci Udavské v okrese Humenné. Po smrti kardinála Alberta Vanhovea 29. júla 2021 sa stal najstarším žijúcim členom kolégia kardinálov.

Na jeseň roku 1945 ho košický Jozef Čársky poslal na štúdiá do Ríma. Za kňaza bol vysvätený 12.marca 1949 v Ríme. Po vysvätení za kňaza sa nemohol kvôli nástupu komunistického režimu vrátiť na Slovensko. Táto možnosť sa mu naskytla až v roku 1968. Biskupskú vysviacku prijal 15.septembra 1979 v Ríme v Sixtínskej kaplnke.

 Dňa 24.apríla 1985 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za proprefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov a na generálnej audiencii súčasne oznámil, že na Turíce vymenuje 28 nových kardinálov a medzi nimi aj arcibiskupa Jozefa Tomka. Na Slovensko sa vrátil v roku 1989. Pravidelne navštevoval rodákov v obci Udavské, kde žije ešte jeho rodina a oslavoval tam svoje narodeniny, aktuality.sk

X X X

TANAP osadil nové tabule pre turistov, vystríhajú pred prikrmovaním zveri

 Výchovné tabule pribudli zatiaľ na najproblémovejších miestach v Tatrách.

Ak sa v týchto dňoch vyberiete do Tatier, v blízkosti plies, v okolí chát, ale aj na križovatkách turistických chodníkov môžete natrafiť na nové tabule pre turistov. Nesú jednoduchý, no dôležitý odkaz: „Kŕmením nám ubližuješ a ohrozuješ aj seba.“

Správa Tatranského národného parku tabule zatiaľ osadila na tridsiatke najexponovanejších miest. V blízkom čase však pribudnú ďalšie, ktoré sa aktuálne vyrábajú. Časom by mali pribudnúť tabule aj v anglickej verzii.

Správa národného parku takto reaguje na časté problémy s prikrmovaním divokej zveri. Na tabuli sú vyobrazené všetky zvieratá, ktorých sa problém týka. „Týka sa to kŕmania kačíc pri plesách, jelenej zveri v intraviláne, líšok v okolí chát a samozrejme, prikrmovania medveďov,“ vymenúva riaditeľ Správy TANAPu Pavol Majko.

Následky prikrmovania divej zveri opisuje správa TANAPu aj na sociálnej sieti. „Netreba sa báť, samy si dokážu nájsť dostatok prirodzenej potravy. Vyhnú sa takto nielen tráviacim problémom, ale neraz si tým zachránia aj holý život,“ uvádza TANAP.

Tatranskí ochranári tiež zdôrazňujú, že zver nemá problém sa na potravu od ľudí naučiť, no odučiť sa od nej už áno. „Ak si na ľahko dostupné maškrty zvyknú, začnú ľudskú spoločnosť aj samy vyhľadávať a čoraz nástojčivejšie sa dožadovať prestretého stola. Odmietnutie môže vyústiť až do agresivity, vylúčený nie je ani útok. Hoci je v tom zviera zväčša nevinne, za takéto správanie napokon spravidla zaplatí smrťou,“ píšu tatranskí ochranári. Najtrefnejším príkladom je usmrcovanie medveďov za to, že opakovane schádzajú k nezabezpečeným odpadom, kde nachádzajú zvyšky potravy a učia to aj svojich potomkov.

Veľké množstvo pečiva, ktoré turisti hádžu kačiciam v plesách, majú zase devastačné účinky na citlivé ekosystémy akými sú plesá, aktuality.sk

X X X

Británia vyhlásila v niektorých častiach stav sucha

 Tohtoročný júl bol v Británii najsuchším od roku 1935.

Britská vláda v piatok oficiálne vyhlásila stav sucha v niektorých častiach Anglicka, v ktorých už niekoľko mesiacov zaznamenávajú rekordne nízku úroveň zrážok. Situáciu ešte zhoršila vlna letných horúčav v posledných týždňoch. Vláda v Londýne k takémuto kroku pristúpila naposledy v roku 2018, píše agentúra AFP.

Podmienky pre vyhlásenie stavu sucha boli naplnené v regiónoch na juhozápade, juhu, v strednej časti a na východe Anglicka. Tohtoročný júl v Anglicku bol najsuchším od roku 1935.

„Vyzývame všetkých, aby v tomto mimoriadne suchom období dobre hospodárili s vodou, ktorú používajú,“ uviedol Harvey Bradshaw, šéf pracovnej skupiny britskej vlády pre sucho.

 Krízové plány

Po vyhlásení stavu sucha sa aktivujú krízové plány, ktorých súčasťou budú napríklad aj zákazy polievania hadicou. Niekoľko vodárenských spoločností v Anglicku a vo Walese už takéto zákazy zaviedlo a ďalšie ich zrejme budú nasledovať. Britská vládna Environmentálna agentúra však ubezpečila verejnosť, že zásoby vody na pokrytie základných potrieb sú dostatočné.

Podľa údajov britskej meteorologickej služby Met Office bolo tohtoročné obdobie od januára do júna v Anglicku a vo Walese najsuchšie od roku 1976. V celom Spojenom kráľovstve bol od začiatku roka – s výnimkou mesiaca február – nižší úhrn zrážok než je obvyklý priemer.

Na záberoch, ktoré v júli urobili družice amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), vidno rozsiahle suché oblasti na väčšine územia južného Anglicka, ktoré sa tiahli až severovýchodnému pobrežiu krajiny.

Začiatkom augusta vyschol aj prameň rieky Temža, tzv. Head of the Thames, ktorý sa presunul o niekoľko kilometrov nižšie po prúde, aktuality.sk

X X X

Šance Djokoviča vzrástli. V USA uvoľňujú pravidlá pre neočkovaných

Situácia pre srbského tenistu Novaka Djokoviča v súvislosti so štartom na US Open vyzerala beznádejne. Až do dnes. Centrum pre kontrolu chorôb v USA (CDC) totiž od piatku upravilo covidové nariadenia.

 Novak Djokovič sa naposledy predstavil pred mesiacom na exhibičnom podujatí v Bosne a Hercegovine. Podľa španielskeho denníka Marca bude môcť Djokovič vstúpiť na pôdu Spojených štátov aj bez očkovania a jeho štart v New Yorku teraz závisí od povolenia organizátorov turnaja.

Vo štvrtok CDC, ktorý riadi zdravotné opatrenia v krajine, oznámil ukončenie mnohých obmedzení v súvislosti s ochoraním covid-19. Tým hlavným je, že od piatka sa má s neočkovanými zaobchádzať rovnako, ako s očkovanými.

 Srbský fenomén sa nikdy nevzdal šance ukázať sa na poslednom grandslamovom turnaji roka. V Čiernej Hore sa v posledných týždňoch pripravoval s rovnakou intenzitou, akoby vedel, že bude hrať.

Do začiatku turnaja zostáva presne 17 dní. Na druhej strane portál tennis365.com upozorňuje, že ešte nemá úplne vyhraté. „V nadchádzajúcich týždňoch bude CDC pracovať na zosúladení usmerňovacích dokumentov ako sú napríklad dokumenty pre zdravotnícke zariadenia alebo pre cestovanie,“ uvádza sa vo vyhlásení CDC.

Cestovné pokyny ešte neboli aktualizované, ale webová stránka centra podľa portálu uvádza že zmeny by mohli spôsobiť, že Djokovič sa napokon predstaví na dvorcoch vo Flushing Meadows./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.