Medveděv varoval Západ před jadernou apokalypsou. Spory Německa s Maďarskem. Ukrajině nestačí USA, celá EU, Anglie, hledá pomoc i v Africe

Ruský exprezident Medveděv varoval Západ před jadernou apokalypsou.„Čím víc zbraní bude dodáno, tím nebezpečnější svět bude,“ řekl Medveděv podle Reuters ruským státním médiím během cesty do Vietnamu. „A čím ničivější zbraně to budou, tím pravděpodobnější je scénář, kterému se běžně říká ‚jaderná apokalypsa‘,“ pokračoval.

Exprezident se vyjádřil také k akci narušitelů v Bělgorodské oblasti. Ruské ministerstvo obrany v úterý oznámilo, že protiteroristická operace v regionu je úspěšně u konce.

„Zodpovědný je za to kyjevský režim a také jeho sponzoři, tedy Washington a členské státy Evropské unie společně s dalšími zeměmi jako Velká Británie,“ prohlásil Medveděv.

X X X

SPORY  NĚMECKA  S  MAĎARSKEM  V  EU

Podle Politico.eu se německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock během schůzky ministrů zahraničních věcí pohádala se svým maďarským protějškem Péterem Szijjártó, protože Budapešť zadržuje vojenské prostředky kvůli sporu s Kyjevem.

Německo a Maďarsko se v pondělí střetly během setkání ministrů zahraničí v Bruselu kvůli roli, kterou hraje maďarská banka OTP v ruské válce na Ukrajině. Maďarsko totiž odmítá schválit další vojenskou pomoc EU Ukrajině, dokud Kyjev neodstraní společnost ze seznamu „válečných sponzorů“, který vede. Diplomaté také tvrdí, že spor zpožďuje nové sankce proti Rusku.

Když maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v pondělí během setkání za zavřenými dveřmi zopakoval postoj Budapešti, německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková ostře odpověděla, podle diplomatů, kteří hovořili anonymně, aby popsali výměnu. Uvedli, že citovala nespecifikované zprávy, že OTP uznává Ruskem okupovaná území Luhansk a Doněck, což je v rozporu s mezinárodním právem, a rozšířila úvěrové linky ruským vojákům.

Maďarsko obvinění odmítlo a zopakovalo tak samotnou banku, která v prohlášení označila zprávy za „nesprávné“ a tvrdila, že vedení banky „veřejně vyjadřuje svou podporu Ukrajině“.

Přesto se výměna, kterou jeden z diplomatů popsal jako „civilizovanou a v normálním rámci diskuse“, uskutečnila poté, co další země jako Švédsko a Estonsko během setkání také tlačily na Maďarsko. Tvrdili, že EU nesmí ustoupit od dalších sankcí – které mají zakročit proti obcházení – a další vojenské pomoci Ukrajině.

Spor odráží rostoucí frustraci ostatních zemí EU vůči Maďarsku, které bortí úsilí válečných kroků k potrestání Ruska a posílení Ukrajiny. Zatímco Budapešť obvykle ustupovala poté, co obdržela ústupky, četné průtahy mnohé rozčilovaly.

„Nemůžeme sankce odkládat,“ řekl litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis novinářům před schůzkou. „Existují některé země, které spojují nesouvisející otázky, jako je kampaň pojmenování a zostuzování, se sankčním balíčkem.“

JUDr. Jiří Vyvadil: Pokud jde o mne, myslím si že Maďarsko si naopak zaslouží respekt, protože se umí postavit proti davové psychóze jednostranné protiruské politiky Západu, server asevec.cz

X X X

 SMLOUVA  ČR  S  USA

Alianci čeká největší změna od studené války, říká vyslanec při NATO Landovský

 Česko podepsalo obrannou smlouvu s USA. Konspirátoři to rámují jako zvací dopis pro americkou armádu, opak je pravdou. K ničemu nás nezavazuje, jen vytváří podmínky, za kterých může jejich vojsko po každém schválení parlamentem u nás pobývat, říká velvyslanec při NATO a host podcastu Kontext Jakub Landovský. Jaké plány má Aliance s Ukrajinou a Pacifikem?

Druhé Pražské jaro se podpisem obranné smlouvy nekoná. „Ta smlouva vytvoří předpoklady pro pobyt vojsk, určí místa pobytu, vyřeší jurisdikci, a parlament v každém jednotlivém případě bude schvalovat přítomnost vojáků Spojených států,“ vysvětluje stálý představitel České republiky při Severoatlantické alianci Jakub Landovský.

Smlouva řeší, kým budou stíháni cizí vojáci, dopustí-li se přečinu na našem území, která země nese odpovědnost za možné škody nebo osvobození vojsk od placení DPH. „Česká republika a její občané nemusí mít strach, že by došlo k narušení jejich životů nebo zdraví. Koneckonců američtí vojáci tu působí v prospěch naší a alianční obrany. Smlouva z principu dává víc české straně,“ připomíná velvyslanec.

Expremiér Jiří Paroubek a konspirační teoretici brojí proti smlouvě. Podle nich se stáváme vazalským státem a dokument nařizuje záležitosti jako výstavbu základen, ba dokonce bájného radaru, proti kterému někdejší místopředseda sociálních demokratů ve své době hlasitě protestoval.

„Spojené státy jsou stále, navzdory snahám o změnu na straně evropských členů aliance, garantem evropské bezpečnosti. Ten vztah je z principu nevyrovnaný,“ poukazuje Landovský na to, že co do počtu vojáků tvoří americká armáda čtvrtinu síly Aliance.

Landovský opět uklidňuje, že nás k ničemu smlouva přímo nezavazuje, ani k uskladnění vojenského materiálu, ani k výstavbě vojenských objektů. „Tam zůstává vrcholná politická kontrola. Na základě návrhu vlády o výstavbě rozhodne parlament. Pouze v případě, že se pro ni rozhodnou, vytváří smlouva rámec pro praktickou realizaci,“ říká velvyslanec.

Za měsíc čeká Severoatlantickou alianci summit v Litvě, kde se bude probírat změna strategie vůči prioritním hrozbám jako Rusko, migrace a terorismus. „Mění se ty dvě základní premisy, kvantity a kvality souboru sil, který je připraven naplnit cíl kolektivní obrany,“ popisuje.

Změna spočívá v počtu vojáků připravených bránit Alianci. Sto tisíc příslušníků má být na místě konfliktu v horizontu 0 až 10 dní, což je slovy Landovského „neuvěřitelně ambiciózní, proto vznikla rotace praporních uskupení rozšiřitelných na brigády v osmi frontových zemích východního křídla.“ Dalších 200 tisíc má čas dorazit do třiceti dní.

V oblasti kvality se NATO poučilo z války na Ukrajině. Je nutné pokrýt „všechny domény, jako vzduch, země, voda, kybernetika a vesmír“. Podle Landovského konflikt odhalil slabiny ruské armády, která sází na „kvantitu bez kvality“ a v multidimenziální strategii mírně zaostává.

„Bezpečnostně bude Ukrajina hrát obrovskou roli nejenom co do počtu a prostředků, ale i zkušeností. Její armáda se dokázala rychle adaptovat nejen na ruský útok, ale i západní podporu, kde kombinují různé zbraňové systémy, aby spolu fungovaly. Ukázalo se, že pokud stát funguje na základě jednotící myšlenky, při vedení války hraje prim to, že vědí, za co bojují,“ říká na otázku, zda bude napadená země kandidátem na členství a pilířem Aliance ve východním regionu Evropy.

Co plánuje NATO v Indo-Pacifiku? Co je víceletý asistenční program pro Ukrajinu? Vsadil by si generální tajemník NATO Stoltenberg na úspěch ukrajinské protiofenzivy? Měli bychom se bát zamrznutí rusko-ukrajinského konfliktu? Chce Aliance přibrat členy v Asii? Poslechněte si podcast Kontext, kde se dozvíte víc!

X X X

UKRAJINĚ  UŽ  NESTAČÍ  USA,  CELÁ  EU,  ALE  HLEDÁ  POMOC  i  V  AFRICE

USA,  CELÁ  EU,  ANGLIE  A  VŠECHY  JEJÍ  ZEMĚ  NEŘEŠÍ  ANI  FAŠISTY  HITLERA  NA  UKRAJINĚ

Otupit ruský vliv a sehnat podporu pro „svůj“ mír. Ukrajina přesvědčuje Afriku

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba zahájil tento týden svou cestu po Africe, jako první navštívil již v pondělí Maroko. Jeho prioritou je přimět africké země, aby podpořily mírový plán prezidenta Volodymyra Zelenského. Jde již o druhou Kulebovu africkou cestu od zahájení ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru. Šéf ukrajinské diplomacie neupřesnil, které země navštíví.

„Čekají nás důležitá jednání s africkými vůdci a byznysem,“ napsal Kuleba na Instagramu. Jak dodal, jeho cílem je rovněž získat podporu afrických představitelů pro ničím nenarušenou přepravu ukrajinského obilí přes Černé moře a otevřít nové možnosti pro ukrajinský obchod. Kuleba předem neoznámil, které země navštíví. Jeho předchozí africká cesta ho zavedla do Senegalu, Pobřeží slonoviny, Ghany a Keni.

Africká cesta následuje po třech dnech diplomatického úsilí ze strany prezidenta Zelenského, který se nejprve minulý týden v pátek zúčastnil summitu Ligy arabských států (LAS) v Saúdské Arábii. Následně jednal s řadou světových lídrů, včetně amerického prezidenta Joea Bidena nebo indického premiéra Naréndry Módího na summitu skupiny G7 v Hirošimě.

Podle politologů Ukrajina zvyšuje svůj tlak na takzvaný Globální jih, což je termín používaný pro Latinskou Ameriku, Afriku a většinu Asie. Ukrajinské úsilí v posledních týdnech nabylo na důležitosti poté, co i jiné země světa přišly s konkurenčními návrhy na to, jak ukončit konflikt na Ukrajině.

Čína, která představila vlastní mírový plán, poslala tento měsíc svého zvláštního vyslance do Kyjeva, Moskvy, ale i do několika evropských metropolí. Jihoafrická republika zase nedávno uvedla, že Rusko i Ukrajina souhlasily s přijetím africké mise přivážející svůj návrh na mírové ukončení konfliktu. O mírové misi pak hovoří i Vatikán.

„Naléhavost (této mise) je způsobena tím, že se objevily další mírové plány,“ uvedla Aljona Getmančuková, ředitelka kyjevského institutu New Europe Centre. „V určitém okamžiku si Ukrajina uvědomila, že se u zemí Globálního jihu po mnoha let příliš nepředvedla,“ dodala.

Zelenskyj ve svém desetibodovém plánu trvá mimo jiné na navrácení všech ukrajinských území, která Rusko obsadilo, na reparacích za válečné škody způsobené ruskou invazí a na vytvoření zvláštního tribunálu, který by soudil ruské válečné zločiny. Takové návrhy ale Moskva odmítá.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba jedná se svým marockým protějškem Nasserem Bouritou v Rabatu. (22. května 2023)

Rusko si pěstuje své vztahy s Afrikou dlouhé roky a v červenci má v plánu uskutečnit v Petrohradě summit Afrika–Rusko. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov již loni procestoval Afriku a letos ji navštívil nejméně dvakrát.

„V Evropě a na Ukrajině si stále více uvědomují existenci rizika, že tato válka bude vnímána jako evropský konflikt, kvůli kterému se ostatní země nemusí znepokojovat a nemusí ho odsuzovat,“ poznamenal k tomu expert na mezinárodní vztahy Nigel Gould-Davies.

X X X

FIALA   POČET  LIDÍ,  KTERÉ  SI  NACPAL  DO  VLÁDY,  ABY  HO  PODPOROVALI,  NECHCE  PROPUSTIT

JEDINÉ  VÝCHODISKO  GEN.  STÁVKA  ČR,  JAKO  ZA  HAVLA

Obhajoba úspor Fialy a Stanjury působí směšně. Mlží, v horším případě lžou, říká komentátor

Konsolidační balíček vlády je pod palbou kritiky opozice i odborů, úsporná řešení se však kabinet snaží hájit. Podle komentátora Petra Koláře ale jejich obhajoba působí směšně. Vládní zástupci dle něj v lepším případě mlží, v horším lžou. Komentátor Martin Schmarcz ale vysvětlil, že vláda neměla jiné možnosti.

„To, jak vládní činitelé hájí balíček v čele s Petrem Fialou a Zbyňkem Stanjurou, někdy působí až směšně, protože v lepším případě nemluví pravdu a mlží, v horším případě lžou,“ uvedl ohledně vládních představitelů z řad ODS Kolář.

Občanskou demokratickou stranu ovšem v Partii na CNN Prima NEWS kritizoval i její zakladatel Václav Klaus, podle kterého už nejde o pravicové uskupení. Opřel se přitom také o citaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka. „Říkal, že kdyby udělali pravicový zásah, tak dostanou ve volbách pět procent hlasů. Úžasná formulace,“ rýpnul si bývalý prezident.

Není se čemu divit

„Myslím, že pro dnešní vedení ODS by bylo velmi obtížné udělat cokoliv, co by nezklamalo Václava Klause. Je ze strany zklamaný dlouhodobě a není divu. Je to strana, která byla stavěna na nějakých principech, teď je ale úplně někde jinde,“ zhodnotil Kolář.

Ve vysílání CNN Prima NEWS dodal, že dnešní ODS se velmi liší i od uskupení, které vedl Mirek Topolánek. Podle komentátora Schmarcze by však při kritice bývalý prezident neměl zapomínat, že sám byl v úplně jiné situaci. „V roce 1990 silně poklesl HDP, snížila se nám životní úroveň, inflace během prvních pěti let byla nějakých 250 procent a lidé to snesli,“ sdělil.

Schmarcz podotkl, že by si přál, aby vláda více šetřila zejména na dotacích. „Na druhou stranu je potřeba spravedlivě říci, že jiná alternativa není. Zadlužujeme se možná ještě daleko rychlejším tempem, než jsme se zadlužovali minulé roky. Jako pravičák nejsem šťastný, ale jsem daleko radši, než kdyby to byla jakákoliv jiná vláda,“ dodal Schmarcz ve vysílání CNN Prima NEWS.

X X X

FARSKÝ:  NEDÁT  DANĚ  NA  KNIHY,  VÍNO  NEMAJÍ  LOGIKU

Farský kritizoval vládní balíček: Nulové daně na knihy a víno nemají logiku, vydělají dovozci

Nedokážu ekonomicky vysvětlit, proč by měly knihy spadnout do nulové sazby DPH ani proč nebyla uvalena spotřební daň na tiché víno. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to prohlásil místopředseda hnutí STAN Jan Farský s tím, že v obou těchto bodech příliš logiky nevidí. Dokázal by si však představit variantu, že by se na knihy uplatňovala snížená sazba DPH. V případě vína tomu ale nerozumí vůbec, jelikož místo českých a moravských vinařů na tom vydělají spíše dovozci.

Balíček je ale dle něj kompletním návrhem vlády a každému se na něm něco líbí a něco ne. „Bylo třeba hledat kompromis,“ připomněl Farský, čímž nepřímo reagoval i na slova šéfredaktora týdeníku Echo24 Dalibora Balšínka, který v pondělním vysílání pořadu K věci uvedl, že právě zástupci STAN a KDU-ČSL v konsolidačním balíčku prosadili své zájmy nejvíce.

 Opravdový souboj ale dle bývalého poslance hnutí STAN začne teprve v okamžiku, kdy resorty zahájí hledání úspor na svých účtech. Konsolidační balíček totiž obsahuje také omezování výdajů na straně státu – konkrétně vláda zamýšlí škrty na jednotlivých resortech ušetřit až desítky miliard korun. „Pak už skutečně nebudou znát ani bratra, ani sestru. A každý bude tu svoji hromádku financí, kterou má na starost, hájit. Debata bude ještě extrémně složitá a zajímavá právě z hlediska úspor. Ať už těch plošných, které jsou navrženy, nebo z hlediska škrtání dotací na jednotlivých resortech,“ doplnil Farský.

X X X

NOVINY  A  ČASOPISY  DŮLEŽITÉ   PRO  OBČANY  A   PODNIKY

Noviny a časopisy jsou pro širokou veřejnost dlouhodobě stabilním a důležitým informačním zdrojem

Nejnovější data výzkumu čtenosti periodického tisku v ČR MEDIA PROJEKT zveřejněná 18. 5. 2023 potvrzují, že noviny a časopisy jsou pro širokou veřejnost dlouhodobě stabilním a důležitým zdrojem a pro starší lidi ještě více, uvádí tisková zpráva výzkumné agentury MEDIAN, jednoho z realizátorů uvedeného výzkumu. Z dat MEDIA PROJEKTU dále vyplývá, že s novinami a časopisy přijde do kontaktu v průběhu roku 81,5% obyvatel České republiky ve věku 12 – 79 let, mezi lidmi nad 50 let je to dokonce téměř 90 %. Deníky a suplementy dokáží v horizontu 3 měsíců oslovit 59% obyvatelstva, ve starší generaci zasáhnou 67% lidí.

Noviny čte během čtrnácti dní 53 % populace 12 – 79 let a 61% lidí nad 50 let. Alespoň jedno vydání některého deníku týdně čte 50 % obyvatel České republiky. Jako důležitý zdroj informací vnímá noviny až 23 % lidí. (*) Přitom každý den čte nějaký deník více než pětina obyvatel (22%), ve věku 50+ je to 29%. Deníky včetně příloh oslovují pravidelně téměř 36% populace, ve věku 50+ pak téměř 48 %. Trojici nejčtenějších deníků tvoří Blesk s průměrně 626 000 čtenáři denně, MF DNES, která má aktuálně 400000 čtenářů na jedno vydání.

Síť regionálních Deníků oslovuje denně 353 000 čtenářů. Nejčtenějším časopisem je bezplatný titul 5plus2 s 584 000 čtenáři, dále televizní čtrnáctideník TV Max, jehož každé číslo přečte v průměru 428 000 lidí a týdeník Nedělní Blesk, který přečte 398 000 osob. Nejčtenějším měsíčníkem je Receptář, který oslovuje každým číslem 313 000 občanů. MEDIA PROJEKT je rozsáhlý kontinuální výzkum čtenosti tisku, který od roku 1994 sleduje situaci na české mediální scéně. Unie vydavatelů, Praha

X X X

LUKAŠENKO  STÁLE  PŘI  SÍLE  A  BOJUJE

Lukašenko: Že se chystám zemřít? Uklidněte se, budete se se mnou trápit ještě dlouho

Lukašenko na květnové akci v Moskvě vypadal unaveně, nezůstal až do konce oslav a ve vlasti pak chyběl na řadě veřejných akcí. „Jestli si někdo myslí, že jsem se chystal zemřít, tak ať se uklidní,“ prohlásil Lukašenko během setkání věnovaném zdravotním otázkám. Video ze zasedání zveřejnil státní kanál Pul Pervogo. Běloruský vůdce, který zněl ochraptěle, následně uvedl, že onemocněl adenovirem, což je běžné nachlazení.

Osmašedesátiletý Lukašenko poznamenal, že ačkoliv zotavení z takové nákazy trvá obvykle jen tři dny, tak byl příliš zaneprázdněn a nemohl si vzít ihned volno. „Neměl jsem možnost se léčit… Takže se nechystám zemřít, lidi. Budete se se mnou trápit ještě dlouho,“ dodal.

Lukašenko je u moci od července 1994. Naposledy podle oficiálních výsledků zvítězil ve volbách v roce 2020. Opozice a západní země ale považují toto hlasování za zfalšované, ve skutečnosti podle nich vyhrála opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Nespokojenost s volbami vyvolala v zemi demonstrace nebývalých rozměrů. Bezpečnostní složky protesty brutálně potlačily, desetitisíce lidí zatkly a tisíce jich zbily.

Běloruský vůdce je jedním z nejbližších spojenců ruského prezidenta Vladimira Putina, kterému poskytl běloruské území a letiště pro ruskou invazi na sousední Ukrajinu.

X X X

Princ Edward je v Praze. Bratr krále Karla III. se setkal s Pavlem u piva

Britský princ Edward je v Praze, do metropole dorazil v úterý odpoledne z Německa. Původně měl jet vlakem, nakonec přijel autem. Hlavním důvodem jeho návštěvy je Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) určená studentům mezi 14 a 24 lety. Podle programu by se ve středu měl setkat na Pražském hradě s prezidentem Petrem Pavlem či navštívit Vestec u Prahy. V Česku pobude do čtvrtka.

 Vévoda z Edinburghu zahájil svou návštěvu setkáním s padesáti mladými lidmi v zahradě britského velvyslanectví. Společně diskutovali o výzvách, kterým mladí čelí.

Večer následovalo neformální setkání s u piva s českým prezidentem Petrem Pavlem v Malostranské besedě. „Cheers,“ napsal český prezident ke společné fotografii na svém Twitteru. K oficiálnímu setkání obou státníků by mělo podle programu prince Edwarda dojít ve středu.

Středobodem princovy návštěvy bude Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) určená studentům mezi 14 a 24 lety, navštíví ale také obec Vestec u Prahy. Ve zhruba třítisícové obci zasadí strom v Aleji prince Philipa, jež vznikla loni k příležitosti nedožitých 100. narozenin manžela Alžběty II.

 Vévoda z Edinburghu zahájil svou návštěvu setkáním s více než 50 mladými lidmi z celé země v zahradě britského velvyslanectví. S lídry napříč obory diskutoval princ Edward mj. o výzvách, kterým Spojené království a Česká republika čelí.

Bratr britského krále Karla III. zdědil titul vévody z Edinburghu po svém zesnulém otci princi Philipovi, který program DofE založil. V Česku jej plní každoročně kolem 7 000 studentů.

Program DofE v Česku funguje od roku 1995, nyní na více než 320 školách. Každý jeho účastník si vytyčí cíle, kterých chce dosáhnout v dobrovolnických, pohybových či dovednostních aktivitách, a ty následně plní po dobu šesti, 12 nebo 18 měsíců. Čím déle program studenti plní, tím vyšší na konci dostanou ocenění. Zlatou medaili obdrží z rukou prince Edwarda ve středu 42 Čechů, kteří úspěšně dokončili zlatý program DofE.

 

Návštěvu ve čtvrtek zakončí položením věnce u Národního památníku hrdinů heydrichiády u kostela svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. V tomto pravoslavném chrámu se po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942 skrývali a po boji s nacistickou přesilou později zemřeli českoslovenští parašutisté vycvičení v Británii.

Britský princ Edward přijel do české metropole při stejné příležitosti už v roce 2017. Princ tehdy navštívil pražskou školu v Nebušicích a setkal se se zástupci české vlády.

X X X

RUSKO  ZAHNALO  SABOTÉRY

Zahnali jsme sabotéry z Belgorodska zpět na Ukrajinu, tvrdí Rusko

 Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že vytlačilo „sabotérské“ síly, které údajně zaútočily v Belgorodské oblasti zpět na Ukrajinu, sedmdesát jejich příslušníků podle úřadu padlo. Ruské tvrzení nelze nezávisle doložit. Moskva obviňuje z vpádu vojáků na své území Ukrajinu, Kyjev popírá, že by s incidentem měl cokoliv společného. K akci se přihlásily proukrajinské ruské oddíly.

 Ruská Belgorodská oblast na hranicích s Ukrajinou se stala dějištěm ozbrojených střetů, které podle ruských úřadů v pondělí vyvolal vpád ukrajinských „sabotážních skupin“, které pronikly přes hranice Ruska a Ukrajiny. „Diverzanti, kteří napadli Belgorodskou oblast, byli zablokováni a poraženi,“ uvedlo ruské ministerstvo. Ještě dopoledne nicméně podle tamního gubernátora v oblasti pokračovaly střety.

„Zbytky nacionalistů byly zahnány zpátky na území Ukrajiny, kde budou neustále ostřelováni do té doby, než budou definitivně zlikvidováni. Zničeno bylo přes 70 ukrajinských teroristů, čtyři vojenská obrněná auta a pět pick-upů,“ dodalo ruské ministerstvo obrany.

Správa Belgorodské oblasti později oznámila, že zrušila režim protiteroristické operace zavedený v pondělí. „Přijali jsme rozhodnutí o zrušení prvního režimu protiteroristické operace na území Belgorodské oblasti,“ napal gubernátor oblasti Vjačeslav Gladkov. Speciální režim znamenal dočasná omezení a opatření, včetně kontrol dokladů místních obyvatel. List Kommersant s odvoláním na ruské bezpečnostní složky uvedl, že při pondělním útoku v Belgorodské oblasti zahynuli dva ruští vojáci a čtyři další jsou zranění.

Gladkov také na telegramu odmítl spekulace o tom, že diverzanti vstoupili do vesnic Bogun-Gorodok či Capovka západně od hraničního přechodu v Kozince, podle něj ale zmíněné obce ostřelovala ukrajinská armáda. V Kozince podle něj „rukou ukrajinských ozbrojených sil“ zahynul jeden civilista.

Jak nicméně na Twitteru uvedl zpravodaj listu Financial Times na Ukrajině Christopher Miller, podařilo se mu spojit s Denisem Nikitinem, který velí Ruskému dobrovolnickému sboru, jedné z jednotek, které se akce účastní. A podle něj operace v Belgorodu stále pokračuje.

„Legie a Ruský dobrovolnický sbor pokračují s osvobozováním Belgorodské oblasti! (…) V Belgorodské oblasti vládne panika, částečně je tu organizovaná evakuace, ale převážně jde o spontánní útěk,“ napsala na telegramu Legie Svoboda Rusku.

Britská rozvědka v pravidelném situačním přehledu upozornila, že Moskva zřejmě útoků v pohraničí využije k posílení oficiálního výkladu, že je Rusko obětí války. Vážné znepokojení nad přeshraničním vpádem dal najevo Kreml. Rusko podle mluvčího tažení na Ukrajině zahájilo právě proto, aby takovým vpádům zabránilo, ale bude nutné vyvinout další úsilí, aby se incidentům předešlo.

Dění v Belgorodské oblasti vyvolalo v ruském informačním prostoru „paniku“ a „šok“, soudí analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW), podle nichž útok přes hranice překvapil ruské komentátory.

Britské ministerstvo obrany s odvoláním na poznatky vojenské rozvědky uvádí, že ruské síly se mezi 19. a 22. květnem velmi pravděpodobně střetly s „partyzány“ na nejméně třech místech v Belgorodské oblasti poblíž ukrajinských hranic. Jejich identita zůstává nepotvrzená, k odpovědnosti se ale již dříve přihlásily ruské skupiny vystupující proti režimu Svoboda Rusku a Ruský dobrovolnický sbor.

„Rusko téměř jistě využije těchto incidentů k podpoře oficiálního výkladu, že je obětí války,“ předpověděl Londýn. Upozornil současně, že Rusko čelí ve svých pohraničních regionech stále závažnějším bezpečnostním hrozbám v podobě ztrát bojových letadel, útoků improvizovaných výbušných zařízení na železniční tratě a nyní i přímých partyzánských akcí.

X X X

ŠPANĚLÉ  PROTI  RASISMU

Nejen fotbal, rasismus je u nás všude, debatují Španělé. Přesná data chybějí

Problém s rasismem se ve Španělsku netýká jen fotbalu, přesnější data však o tomto fenoménu chybí. V zemi se rozproudila debata o rasismu poté, co si na něj postěžoval fotbalista Realu Madrid Vinícius Júnior. Ten označil za rasistickou nejvyšší soutěž La Liga i celou zemi. Španělsko patří k zemím, kde se nejvíce chrání individuální práva, nicméně tresty za projevy rasismu na stadionech by mohly být přísnější.

Během nedělního zápasu mezi Valencií a Realem Madrid čelil fotbalista madridského celku rasistickým pokřikům. Vinícius Júnior pak v pondělí na sociálních sítích napsal, že rasistická je nejvyšší fotbalová soutěž i celé Španělsko, což vyvolalo debatu v zemi i za jejími hranicemi. Hráči vyjádřily podporu fotbalové asociace či sdružení proti diskriminaci.

„Rasismus je všude“

Podle deníku El País se problém s rasismem netýká jen fotbalu. „Diskriminace, ať už skrytá či otevřená, vědomá i nevědomá, je přítomná každý den v ulicích a na náměstích, v chování policie, ve firmám, ve státní správě,“ píše deník. Podle něj však přesnému popisu problému brání nedostatek dat. Před pěti lety veřejnoprávní ústav CIS udělal průzkum, v němž se Španělů ptal, nakolik se na škále od nuly do deseti cítí jako rasisté. Průměr vyšel relativně nízký, 2,2 bodu, ovšem podle expertů málokdo odpoví na tak přímočarou otázku zcela upřímně.

Zkušenosti přistěhovalců či lidí se zahraničním původem podle deníku El País naznačují, že rasismus je v zemi zakořeněný. Španělský novinář Moha Gerehou, jehož rodiče pocházejí z Gambie, tvrdí, že rasová diskriminace je ve Španělsku přítomná v přístupu k bydlení, na pracovním trhu, ve školách či na sociálních sítích. Sám novinář před několika lety zažil situaci, kdy ho kvůli jeho práci několik uživatelů Twitteru „dražilo jako otroka“.

„Poslední dobou vidím rasistické epizody častěji. Velmi mě to překvapilo,“ řekl deníku Senegalec Serigne Fall, který pracuje jako sociální mediátor v jedné madridské nemocnici.

Fotbal jako poslední tvrz

Jiného názoru je konzervativní deník El Mundo. „Španělsko patří k zemím, které nejvíce pokročily v ochraně individuálních práv a odmítání diskriminace, jak uvádějí mezinárodní a velmi prestižní organizace“. Nedělní události však podle deníku ukázaly, že fotbalové stadiony jsou posledními tvrzemi, kde se toleruje to, s čím se jinde ve společnosti s odhodláním zápasí.

Podle deníku je nutné zavést přísné tresty za rasistické chování na stadionech, a to jak vůči fanouškům, kterých se tak chovají, tak vůči klubům. „Fotbal musí skoncovat s jakýmkoliv náznakem soužití s násilím, ať už se vyjadřuje v jakékoliv podobě a s jakoukoliv silou,“ píše El Mundo.

„Situace ohledně rasismus je nepochybně lepší než před dvaceti lety,“ uvedla státní tajemnice pro migraci Isabel Castrová. V posledních letech policie zaznamenává růst počtu hlášených trestných činů z nenávisti. V roce 2021 jich bylo 1 800 a více než třetina z nich se týkala rasismu. Růst hlášených trestných činů však nemusí nutně znamenat vyšší výskyt rasismu ve španělské společnosti. Policie může dostávat více hlášení také z toho důvodu, že mezi oběťmi v ni vzrostla důvěra a víra, že se úřady budou těmito činy zabývat.

X X X

Ze Sýrie se stává narkostát, a tak arabští lídři vytáhli Asada z izolace

Syrský prezident Bašár Asad se po více než deseti letech v izolaci vrátil mezi arabské lídry a nyní, zatímco konflikt v jeho zemi trvá, doufá v rekonstrukci Sýrie a pomoc bývalých nepřátel. Co bude jeho regionální rehabilitace znamenat pro syrské povstalce, pro syrské uprchlíky, obnovu země, ale i stále narůstající ilegální výrobu drog, nastínila v analýze agentura AFP.

 Hned několik arabských zemí přerušilo s Asadem styky poté, co režim v Damašku v roce 2011 tvrdě zasáhl proti protivládním protestům, které přerostly v občanskou válku. Některé z těchto zemí začaly pak podporovat syrskou opozici. V Sýrii od začátku konfliktu zemřelo 500 tisíc lidí, miliony jich zůstaly bez domova a zničena byla velká část infrastruktury a tamního průmyslu.

Státy, které kdysi sázely na Asadovu porážku, ho ale nyní vřele vítají. Asad se totiž udržel u moci a s podporou Íránu a Ruska získal zpátky některá území.

„Syrská veřejnost obecně cítí úlevu a velký optimismus, pokud jde o budoucnost,“ uvedl Basám abú Abdalláh, který šéfuje centru pro strategický výzkum v Damašku a má blízko k syrské vládě. „Otočili jsme list,“ dodal.

Změny nabraly na rychlosti po silném zemětřesení, které 6. února zasáhlo Sýrii a Turecko, a také poté, co spolu v březnu po několika letech opět navázaly vztahy dva regionální rivalové – Saúdská Arábie a Írán.

Minulý týden v pátek se Asad triumfálně objevil na summitu Ligy arabských států (LAS). Stalo se tak poprvé od chvíle, kdy bylo členství Damašku pozastavené právě kvůli potlačování protivládních protestů.

Změny v chování k Asadovi naznačilo i Turecko, jinak velký podporovatel části povstalců, s nimiž kontroluje některá území na severu Sýrie.

Role opozice a povstalců se výrazně zmenšila

Podle Liny Khatibové z londýnské univerzity SOAS považuje Asad návrat do Ligy arabských států za uznání, že vyhrál válku a rovněž za formální uznání své legitimity jako prezidenta.

Velké části na severu Sýrie zůstávají i po 12 letech války mimo vládní kontrolu. Do konfliktu během let vstoupily i zahraniční mocnosti a džihádisté z celého světa. Ačkoli frontová linie v posledních letech poměrně utichla, ruské, íránské, turecké a americké síly jsou v Sýrii stále přítomné.

Několik kol rozhovorů mezi vládou a opozičními skupinami zprostředkovaných OSN v Ženevě, jejichž cílem bylo vytvoření nové ústavy, skončilo neúspěchem. Politické řešení krize zůstalo v nedohlednu.

Role opozice a povstalců při určování politické budoucnosti země se nicméně výrazně zmenšila, řekla Lina Khatibová. „Naděje, že by mohl být vzkříšen mírový proces pod záštitou OSN, který povede k politické transformaci, je nyní mnohem menší,“ dodala.

Další z expertů na blízkovýchodní oblast Nicholas Heras se domnívá, že se Liga arabských států posunula od podpory syrské opozice. „Nyní se snaží vyvážit regionální dynamiku směrem k rovnováze mezi Íránem a arabskými státy, které s Íránem soupeří,“ dodává.

Asad doufá, že bohaté země pomohou

Co to všechno znamená pro syrské uprchlíky?, ptá se agentura AFP. Podle OSN jich žije v sousedních zemích asi 5,5 milionu. „Arabské státy by měly poskytnout pomoc a asistenci, zejména pokud jde o návrat vysídlených,“ uvedl syrský expert Basám abú Abdalláh. Zejména zdůraznil potřebu financování a výstavby infrastruktury.

Prezident Asad doufá, že by bohaté státy Perského zálivu mohly pomoci s financováním rekonstrukce země, ačkoli západní sankce pravděpodobně odrazují země od větších investic a širší mezinárodní financování zůstává bez politického urovnání konfliktu pod záštitou OSN v nedohlednu.

Khatibová je ohledně návratu uprchlíků skeptická. Režim podle ní není ochoten ani schopen vyřešit záležitosti týkající se bydlení, zaměstnání či bezpečnosti. „Damašek se pravděpodobně bude chlubit návratem uprchlíkům hlavně kvůli tomu, aby získal finance pro Asada a další osoby, které by z toho mohly profitovat,“ dodala.

Dalším z problematických bodů ve vztazích arabských zemí s vládou v Damašku zůstává rovněž ilegální výroba drog v Sýrii. Ta se tam rozmohla právě během občanské války. Jde hlavně o captagon, syntetický stimulant podobný pervitinu. Podle některých expertů se ze Sýrie stal narkostát, ve kterém se operuje s drogami za miliardy dolarů.

Největším trhem pro amfetaminovou drogu se přitom stala Saúdská Arábie, islámská země, ve které je zakázaný alkohol. Captagon tam láká bohaté návštěvníky večírků, ale i chudé dělníky. Na pátečním summitu arabské státy vyzvaly také k posílení arabské spolupráce, i pokud jde o boj proti pašování drog.

Na začátku května zemřel během leteckých útoků v jižní Sýrii jeden z nejznámějších drogových dealerů v zemi společně s rodinou. Podle aktivistů stálo za tímto útokem Jordánsko. Podle Khatibové se Damašek lukrativního obchodu nevzdá, ale pravděpodobně sníží příliv captagonu do Perského zálivu výměnou za určité finanční kompenzace v jiných oblastech.

X X X

ČAS PRO NEOBYČEJNÉ ZÁŽITKY JE PO ROCE OPĚT TADY!

POLIČKA  ZVE  NA  MUZEJNÍ  NOC

 Muzejní noc v Poličce neboli Čas pro neobyčejné zážitky je speciální program plný mimořádných a nečekaných zážitků pro všechny věkové kategorie připravený poličskými organizacemi, školami, spolky, ale i restauracemi a kavárnami. Nenechte si tuto oblíbenou akci, která se těší velkému zájmu už 23 let, ujít a vydejte se na netradiční putování za dobrodružstvím a zábavou! 

 Jaké zážitky budou ty vaše?

NEVŠEDNÍ? Chcete vidět to, co jste ještě neviděli! Pro tento večer budou ve městě otevřeny prostory běžně nepřístupné. Prozkoumáte půdu barokní radnice nebo stropní lustr a místa za oponou v Tylově domě. Vidět večerní Poličku z ochozu kostela sv. Jakuba nebo skrz kostelní fiály z nádherně opravené kostelní půdy bude dalším neobyčejným zážitkem večera.

I na místech vám běžně známým najdete něco výjimečného, co byste si určitě neměli nechat ujít! V parku si pod taktovkou Mozaiky zahrajete adrenalinovou OUTDOOR LASERGAME, na hřbitově kolem kostela sv. Michaela si připomenete fakta a zajímavosti ze života významných osobností zde uložených a na Synském rybníce se můžete prohánět v kánoi s poličskými Vodáky. Možnost prohlédnout si skautské šátky a krojové nášivky z celé Evropy také nemáte každý den, takže si naplánujte cestu kolem skautského střediska TILIA. Ačkoli bude sobota, určitě vyrazte do poličských škol – na workshopy do SŠO a služeb nebo na prohlídku s praktickými ukázkami do SOŠ a SOU Polička. Je toho opravdu hodně, takže budete-li potřebovat rozjímat, máte možnost v Evangelickém kostele nebo kostele sv. Michaela … ostatně i ticho může být v této divoké době zážitkem.

Lákají vás zážitky UMĚLECKÉ a VĚDECKÉ?

Umění je vždy neobyčejným zážitkem, tak si do plánu přidejte výstavu obrazů Pavla Čecha na radnici, výstavu kreseb Marie Plotěné v Tylově domě, mezinárodně oceněnou výstavu fotografií Pomocní andělé fotografky Jany Mašterové v charitním domě, ale i výstavu mladých umělců z Poličska v Šaffově ulici, výtvarné instalace v prostorách Masarykovy školy a výstavu začínajících umělců v ZUŠ. Že umění může být i cuketa nebo ředkvička se přesvědčíte v SOŠ a SOU Polička na ukázkách carvingu. Řemesla na vás čekají v Síni řemesel.

Kdo víc tíhne k technice a vědě, ví, že nesmí minout Centrum technického vzdělávání Půda v poličské knihovně. Zahrajete si s roboty kuželky, vyřešíte mikroskopické hádanky a je-li vám více jak 14 let, můžete zažít virtuální realitu na vlastní kůži a prozkoumat tajuplný svět atomů a molekul pomocí speciálních brýlí a ovladačů. Chemické pokusy na vás čekají na Střední škole obchodní a služeb. Hasiči představí ukázky zásahové techniky a vybavení pro různé typy zásahů a budou připraveni vám zodpovědět všechny dotazy.

Děti vezměte s sebou! Budou nadšené z HRAVÝCH A TVOŘIVÝCH aktivit! Možností máte několik. Tvořivé dílny nabízí muzejníci na radnici, v knihovně na Půdě, Mozaika v parku, pedagogové na Masarykově škole nebo výtvarníci v ZUŠ, kde si vyzkoušíte práci s grafickým lisem.

V rodinném centru MaTami můžete tvořit vy nebo se sami stát uměleckým dílkem a nechat si pomalovat obličej. Kreslit na tabletu s grafiky ze SŠO a služeb je další možností a také si zde vyrobíte odznak. Navštivte cukrářskou dílnu v SOŠ a SOU Polička a nazdobte si perníček. Pískování a výrobu dřevěných zvířátek nabízí Síň řemesel společně s možností vyzkoušet si tradiční techniky. Výtvarný workshop potkáte i v Šaffově ulici.

Chtěli byste si hrát? Zavítejte ke skautům! Kromě her si na vás připravili tajenky a šifry. Svoji fantazii popustíte na tajuplné radniční půdě, která jako by vypadla z obrazů Pavla Čecha a jejíž kouty plné záhad a tajemství můžete tento den obdivovat i vy!

Pohyb, hudba a tanec … bez toho to nikdy není ono! Zážitků HUDEBNÍCH a POHYBOVÝCH si v sobotní večer užijete dost. Vedle sportovních, pohybových a tanečních aktivit zhlédnete v městském parku vystoupení SKIPPING BOYS se švihadly a POLE DANCE sester Kozákových. Rovnováhu si protrénujete na kánoi při plavbě po Synském rybníku. Nadšence najdete i v budově a na zahradě Základní umělecké školy, kde zatančí mladí tanečníci, zahrají rozmanité hudební soubory a kapela Tomy´s band. Živou hudbu si užijete i u Palačinky a Andílka v Šaffově ulici nebo si můžete v každou celou zazpívat s houslemi v Síni řemesel.

Noční Poličku roztančí pouliční koncerty kapel Paní věší prádlo! v rámci programu Pontopolis a FÍZL BAND u kruhového objezdu. Dostatek pohybu budete mít i při výšlapu na půdu anebo ještě výše na ochoz věže kostela sv. Jakuba. Chcete-li před akcí zjistit, v jaké jste formě, nechte si změřit tlak a hladinu krevního cukru u sestřiček Oblastní charity.

Znáte české přísloví: Dobré jídlo, dobré pití prodlužují živobytí? K dokonalosti večera už stačí jediné … GURMÁNSKÝ ZÁŽITEK! Bude tím správným gastronomickým zážitkem opékání buřtíků na zahrádce kavárny Palačinka? Výbornou kávu a domácí dortík dostanete také tam, a to i s milým úsměvem. „Boží“ kávu si můžete dopřát i ve Farní kavárně u kostela sv. Jakuba nebo u cukrářů v SOŠ a SOU Polička, kde vám namíchají i různé nápoje a doporučí sladkou tečku.

Chcete ochutnat něco multi-kulti? Tak to se vydejte k Pontopolis. Nebo vás nalákají grillmastři v Šaffově ulici? Tam máte možnost ochutnat i řemeslná piva! Na míchané drinky, variace bramboráků a palačinky s ledasčím si dojděte do Kovárny. Bohaté občerstvení si ke svým aktivitám připravila Mozaika v parku,„sestry v akci“ v charitní zahradě, dámy z MaTami, tvořivé ženy v Síni řemesel i Tylův dům se svým divadelním barem. Stačí si jen vybrat …

Čas pro neobyčejné zážitky nastane v sobotu 3. června 2023 od 17.00 a bude trvat až do pozdních nočních hodin. Mapky s časovým přehledem všech možných zážitků budou k vyzvednutí na pokladně muzea a ke stažení na stránkách muzea a na plakátech. SIMONA VALACHOVÁ, Městské muzeum a galerie Polička

X X X

PRAHA  PODPOŘÍ  KULTURU  MILIONY

Praha finančně podpoří své příspěvkové organizace při pořádání kulturních akcí i obnově zázemí

Pražští radní na pondělním jednání schválili formou úpravy rozpočtu hlavního města na rok 2023 využití finančních prostředků z fondu finančního vypořádání příspěvkových organizací hl. m. Prahy pro Národní kulturní památku Vyšehrad ve výši 450 000 Kč a pro Symfonický orchestr hl. m. Prahy ve výši 4 000 000 Kč a dále možnost čerpání financí z fondu investic pro Studio Ypsilon ve výši 480 000 Kč.

„Národní kulturní památka Vyšehrad, Studio Ypsilon a Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK patří mezi kulturní instituce celonárodního významu. Každý rok konají originální kulturní akce, které lákají na tisíce zájemců z řad zahraničních i českých turistů. Jsem proto moc rád, že jejich snahu můžeme za hlavní město podpořit nikoliv pouze symbolicky, ale konkrétní finanční výpomocí,“ říká Jiří Pospíšil, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury a dodává: „Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK například chystá vystoupení se světoznámou sopranistkou Sarah Traubel nebo klavíristkou Alicí Sarou Ott. Na Vyšehradě tento rok mimo jiné chystají velkolepou celodenní historickou akci, která připomene ve své době významný Pražský mírový kongres, od jehož konání letos uplyne 210 let. A to jsou věci, které stojí za to podpořit.“

 „Kultura a historie jsou oblasti, kde bylo hlavní město vždy aktivní a za mého vedení to bude pokračovat. Proto považuji i tuto finanční pomoc za přínosnou,” uvádí primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Příspěvková organizace hl. m. Prahy Národní kulturní památka Vyšehrad požádala o čerpání 450 000 Kč z fondu finančního vypořádání, tedy z úspory finančního příspěvku z minulých let, a to na financování kulturních akcí, které se tento rok konají. Jedná se o zajištění tradiční historické výroční akce, v jejímž rámci se oživuje vojenská minulost Vyšehradu a pražských měst obecně. Dále budou finance využity na šermířské setkání na Vyšehradě. A část příspěvku poslouží také na autorskou výstavu skla Jiřího Pačínka nazvanou Skleněná Gorlice. Jedná se o unikátní projekt prezentující české umělecké sklářství v prostorech vyšehradského podzemí.

Finanční prostředky budou použity například na úhradu programu, propagaci, úhrady odměn brigádníkům, ubytování protagonistů a další náklady neinvestičního charakteru nezbytné pro úspěšné pořádání těchto kulturních akcí.

Částku 4 000 000 Kč z fondu finančního vypořádání hodlá využít další městská příspěvková organizace, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, na financování celkem pěti kulturních akcí. A to zejména na krytí nákladů spojených s účinkováním externích umělců na koncertech pořádaných organizací, konkrétně se bude jednat o klavírní recitál Ozvěny života, koncert Dvoudenní Lásky čas, mimořádný koncert TATA BOJS & FOK v Obecním domě a dále o dvoudenní zahajovací koncert Maxima Vengerova a Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK nebo o dvoudenní Vánoční oratorium.

Příspěvková organizace hl. m. Prahy Studio Ypsilon pak řadě požádala o povolení čerpat finanční prostředky z fondu investic ve výši 480 000 Kč. Finance poputují na generální opravu řízení sálového osvětlení obou divadelních sálů Studia Ypsilon, která vyřeší téměř havarijní stav starých ovládacích panelů. A dále je v plánu generální oprava elektrifikovaných částí dekorací dvou inscenací, jejichž stáří je 13 a 20 let a v současné době již ne zcela splňují bezpečnostní předpisy. Vít Hofman, tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

X X X

V  PRAZE  NA  TĚŠNOVĚ  PARK

Oblast podél magistrály prokoukne. Park Těšnov nebo prostor před budovou hlavního nádraží už nebude mrtvou zónou

 Pražští radní schválili na dnešním zasedání trojici studií, které pomohou nastavit směr pro budoucí rozvoj a zkvalitnění centrální oblasti v blízkosti Severojižní magistrály. Studie se věnují úseku magistrály od Vltavy po křižovatku U Bulhara, proměnou projde také park na Těšnově nebo prostor před historickou budovou Hlavního nádraží.

 „Naším cílem je vrátit tomuto zanedbanému území přímo v centru Prahy kvalitu odpovídající jeho významu. Obě pražská hlavní nádraží, jak železniční, tak autobusové, jsou významnou branou do města. Chceme, aby se lidé, kteří nádraží z různých důvodů využívají, cítili bezpečně a příjemně,” uvádí Petr Hlaváček, náměstek primátora pro územní rozvoj. „Na základě závěrečných doporučení poroty soutěžního workshopu Florenc 21 jsme týmům, které se umístily na sdíleném druhém místě, zadali zpracování tohoto území ve větším detailu. Týmy měly za úkol zohlednit aktuální záměry, požadavky hlavního města Prahy a dalších stakeholderů,” doplňuje náměstek Hlaváček.

 „Bylo chybou, když komunisté zavedli přímo do centra města silnici dálničního charakteru a rozdělili město na dvě části. Toto je proto další krok v postupné humanizaci magistrály, podobně jako byla například úprava tzv. chodníčku smrti a zavedení nových přechodů pro chodce u muzea, Nepředpokládáme výrazný dopad na průjezdnost magistrály, protože její kapacita je určena už existujícími křižovatkami a semafory například u muzea. Celá akce je pochopitelně koordinována se Správou železnic,” říká náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib.

Snahou města je lepší integrace magistrály do městského prostředí za situace, kdy s ohledem na předpokládané intenzity automobilové dopravy v blízké budoucnosti nebude možná její zásadní úprava. V první fázi se tak dočkáme například změny typu osvětlení a dopravního značení, ve střednědobém horizontu pak úpravy šířky či počtu jízdních pruhů při současném rozšíření chodníků s cyklostezkou. Vít Hofman, tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

X X X

OSTRAVSKO NAVYŠUJE PODPORU KULTURY A PAMÁTKOVÉ PÉČE

Moravskoslezský kraj významně přispívá na opravy památek i na kulturní dění v regionu. V tomto roce půjde z krajské kasy celkem 52 milionů na památkovou péči, minimálně 60 milionů korun na nejrůznější kulturní akce, další peníze kraj přispěje knihovnám, profesionálním divadlům nebo třeba na audiovizuální tvorbu. Nemalé prostředky pak směřuje na investice do muzeí, hradů, zámků a dalších kulturních organizací, které zřizuje.

„Nechci sázet na falešnou skromnost. Oproti minulé vládě do kultury a památkové péče přispíváme více než dvojnásobek prostředků. Na hejtmanství jsme přišli v roce 2016, kdy šlo na kulturu 329 milionů korun. Letos se jedná o částku vyšší než 800 milionů. Od roku 2016 jsme financování oprav památek a kulturního života v kraji průběžně navyšovali a plánujeme v tom i pokračovat,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a upozornil, že v tomto nárůstu došlo k logickému propadu v době covidu, kdy byla společnost, a tedy i kultura nebo třeba cestovní ruch, značně paralyzovaná. Mnohé akce se v letech 2020 a 2021 nekonaly, také se zastavila nebo zbrzdila řada projektů.

„Za velmi důležité považuji opravy památek a památkově chráněných nemovitostí. Na březnovém zastupitelstvu bylo rozděleno 12 milionů korun na celkem 30 projektů. Mezi nimi například najdete například opravy ohroženého zámku Bravantice, restaurátorské práce v kostele sv. Jiří v Pelhřimovech nebo obnovu tří roubenek v památkové rezervaci Štramberk. Roubenky se opravují původními řemeslnými tesařskými a truhlářskými metodami, kdy se například k utěsnění spár používá ovčí vlna. Domky tak budou nadále z původních materiálů, při opravách je respektována i barevnost. Rekonstrukce tedy zachovají památkovou hodnotu i autenticitu staveb,“ řekl náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo s tím, že všechny podpořené projekty jsou zveřejněny na stránkách kraje. Doplnil, že v červnu půjde dalších 35 milionů na obnovu památek nadregionálního významu, o udělení dotací bude opět rozhodovat krajské zastupitelstvo.

Moravskoslezský kraj také každoročně přispívá na nejrůznější aktivity v oblasti kultury, ať už se jedná o drobnější lokální akce nebo akce krajského či dokonce nadregionálního významu. „Když se opět ohlédneme za březnovým rozhodováním krajských zastupitelů, je na místě zmínit dotace pro 55 projektů, jako jsou Noc kostelů, Třebovický koláč, Pimprléto, Těšínský jazzový festival a další benefiční koncerty, folklórní setkání nebo třeba divadelní přehlídky. Z velkých prestižních akcí pak kraj podporuje například Svatováclavský hudební festival, Colours of Ostrava, Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka nebo třeba Shakespearovské slavnosti. Na celkem 25 takových akcí kraj celkem přispěl přes 33 milionů korun,“ vyjmenoval náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo a zdůraznil, že velké akce nadregionálního významu ve výsledku generují pro region řadu benefitů. Kromě pozitivního ekonomického dopadu také zvyšují jeho prestiž a atraktivitu.

Moravskoslezský kraj v oblasti kultury a památkové péče také podporuje knihovny, profesionální divadla v kraji nebo audiovizuální tvorbu. „Moravskoslezský kraj zřizuje pouze jediné divadlo, jedná se o Těšínské divadlo. Podporujeme ale i všechna ostatní profesionální divadla na území Moravskoslezského kraje, včetně těch soukromých. Letos se mezi ně rozdělí skoro 17 a půl milionu korun, dalších skoro 23 milionů dostanou knihovny v kraji. A letos přišel Moravskoslezský kraj s novinou, nabízíme dotaci pro kulturně kreativní odvětví, pro tuto oblast máme v rozpočtu alokováno 5 milionů,“ sdělil náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

Kromě výše zmíněné podpory Moravskoslezský kraj významně financuje nejrůznější investiční projekty svých příspěvkových organizací. „Skoro tři a půl miliardy korun letos v kultuře půjde na nejrůznější projekty a stavby. V ostravské Galerii výtvarného umění, Muzeu Těšínska a Moravskoslezské vědecké knihovně připravujeme digitalizaci kulturního dědictví kraje, chystá se rozsáhlá revitalizace Těšínského divadla, které se tak promění v Těšínské kulturní a divadelní centrum. Na Žerotínském zámku vznikne centrum relaxace a vzdělávání, depozitář Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku projde rekonstrukcí a pro Muzeum v Bruntále postavíme depozitář zcela nový. Také budeme pokračovat v revitalizaci národní kulturní památky Zámek Bruntál. No a samozřejmě, samostatnou kapitolou je Černá Kostka, která by měla být financována z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo./bir/

X X X

Jihočeský kraj je rájem pro příznivce karavaningu

Z dotačního programu Jihočeského kraje, zaměřeného na vznik nových a modernizaci současných karavanových stání, bylo za dva roky podpořeno celkem 22 žádostí. Vyhlášený dotační program tak reagoval na rostoucí popularitu kempování a cestování s obytnými auty či přívěsy v Evropě.

„Podpora karavaningu patří mezi naše priority. Je to intenzivně se rozvíjející segment a velmi zajímavá klientela, která k nám díky tomu přijíždí, reaguje hejtman Jihočeského kraje, Martin Kuba.

Podpora budování karavanových stání je určena k pořízení servisní technologie pro obytné automobily a obytné přívěsy. Podpora kempů pak zejména pro rekonstrukci a modernizaci doprovodné infrastruktury, například sociálních zařízení, laviček, odpadkových košů a dalšího drobného vybavení. Primárně se však jedná o rozšíření parkovacích míst, pořízení sloupků elektropřípojek a pitné vody nebo vypouštěcích míst pro WC v karavanech.

Jižní Čechy mají obrovský potenciál a chceme, aby se staly ‚Skandinávií‘ pro karavaning. Proto potřebujeme nabídnout kvalitní zázemí, které je právě v severských zemích. Turisté k nám přijíždějí nejen za krásnou přírodou, ale i za kvalitními službami, které jsou na kempy napojené jako například restaurace, památky, zábavní nebo sportovní areály a další navázané aktivity. A to vše je právě díky této podpoře o něco dostupnější,“ doplňuje Martin Kuba.

Dotačním programem Podpora budování infrastruktury pro kemping a karavaning, v celkovém objemu necelých 10 miliónu korun, kraj podporuje vznik nových a modernizace stávajících kempů a karavanových stání. Oblíbenost tohoto způsobu cestování roste jak mezi turisty z Čech, tak i ze turistů z blízkého zahraničí. Cílem tohoto opatření je udržení a zvýšení konkurenceschopnosti regionu v oblasti cestovního ruchu, podpora místních podnikatel a zlepšení podmínek pro cestování v podobě kvalitní nabídky služeb a potřebného zázemí.

Karavaning (tj. cestování a pobyt v karavanu, obytném voze nebo stanu) je stále oblíbenější způsob dovolené, který umožňuje cestovat vlastním tempem, a přitom objevovat nová místa. Karavanová dovolená také umožňuje flexibilitu v plánování a může být finančně výhodnější než tradiční dovolená v hotelu. Jižní Čechy jsou pro tento druh dovolené ideálním místem, neboť nabízejí mnoho krásných a klidných přírodních lokalit, ale také zajímavé historické a kulturní památky nebo adrenalinové zážitky.

Na území Jihočeského kraje se nachází několik desítek kempů nebo karavanových stání. Nejjednodušším způsobem, jak si naplánovat svou dovolenou v jižních Čechách je navštívit web bit.ly/jizni_cechy_karavany, kde lze naprosto přehledně najít kompletní seznam těchto míst. V rámci své dovolené pak můžete poznat jihočeskou krajinu s jedinečnou sítí turistických i cyklistických tras nebo se třeba přijet jen zrelaxovat, zajít do lesa nasbírat houby nebo borůvky a užít si odpočinek,“ uzavírá ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR), Petr Soukup.

X X X

Česko nestačilo na Kanadu. Poslední šanci na vyrovnání sebralo divné rozhodnutí sudích

Česko v posledním zápase základní části mistrovství světa v lotyšské Rize padlo s Kanadou 1:3. Hokejisté javorového listu rozhodli v závěrečném dějství. Národní tým po nečekané výhře Lotyšska 4:3 nad Švýcarskem kleslo ve skupině až na čtvrté místo, což znamená, že ve čtvrtek od 15.20 vyzve ve finském Tampere ve čtvrtfinále vítěze druhé skupiny USA.

X X X

ČEŠTÍ VRCHAŘI VYRAZILI NA JEŠTĚD

Třetím podnikem pokračovalo v Liberci LIQUI MOLY Mistrovství České republiky v závodech automobilů do vrchu. Příjemné letní počasí, které není v Liberci obvyklé, přilákalo na 3500 metrů dlouhou trať velké množství diváků. Uspořádat závod na frekventované příjezdové cestě k Ještědu je velmi náročné a všem organizátorům 3. HOSTR Prix Liberec patří velké poděkování za jejich práci. Stupně vítězů obsadilo v obou dnech stejné trio Miloš Beneš, Petr Vítek a David Komárek.

 Krásná trať pod světoznámou dominantou Liberce, perfektní depové zázemí na přilehlém parkovišti a téměř nevyčerpatelné ubytovací kapacity, to jsou největší atributy libereckého podniku. Na druhou stranu je velmi obtížné vyjednat všechna povolení k uspořádání závodu, zejména v čase víkendových výletů. „Poslední týdny před závodem byly opravdu až nad moje síly. Moc dobře si uvědomuji, že naše závody omezují turisty, výletníky a také některé místní obyvatele. I když to dělám pouze z nadšení a lásky k motoristickému sportu, byly chvíle, kdy jsem to chtěl opravdu zabalit. Ale o to větší mám teď radost, že jsme to společně zvládli a jezdci i diváci si užívali závod i příjemné počasí. Děkuji především Alešovi Gänsdorferovi a jeho týmu za řízení závodu, našim kamarádům za pomoc při stavbě a bourání trati a všem ostatním za podporu a spolupráci,“ zhodnotil víkend Petr Strnad – hlavní organizátor podniku.

Miloš Beneš – GMS CZECH RACING TEAM – Osella FA30. „Jel jsem v klidu a užíval si závod. Libereckou trať jsme využili i na testování před Šternberkem, protože rovný úsek před cílem je ideální pro načtení dat ve vysoké rychlosti. Tam se naše Osella rozjede na dvěstěpadesát kilometrů, a to je přesně ten moment, který jsme kvůli upravené podlaze potřebovali vyzkoušet. Takže závod byl pro nás přínosný i z tohoto ohledu. Díky moc pořadatelům za skvěle připravenou trať a organizaci celého víkendu.“

 Petr Vítek – Climart Racing Team – Osella PA30. „Musím složit poklonu pořadatelům. Petr Strnad má můj velký obdiv, odvedl obrovský kus práce. A neměl to vůbec jednoduché, stejně jako Aleš, který vedl průběh celého závodu. Jinak profil liberecké trati je krásný, s výsledkem jsem spokojený, protože Miloš Beneš je mimozemšťan a dotáhnout se na něj není žádná sranda. Neměl jsem úplně ideální obutí, takže druhé místo je maximum, kterého jsme mohli v Liberci dosáhnout.“

David Komárek – KRTZ motorsport – MC F1 Evo. „Krásně jsem si zazávodil, liberecká trať je nádherná a depo je pro náš nízký speciál perfektní. Jsem rád, že jsme mohli v Liberci jet, stálo to za to. Pořadatelé to neměli jednoduché, kvůli autobusům se musel závod často přerušovat. Ale s tím jsme počítali a k libereckému podniku to prostě patří. Víkend jsme si užili, s časy jsem také spokojený, takže se už těšíme na Ústí.“

Tereza Machová – GMS CZECH RACING TEAM – Norma F20. „Chtěla bych poděkovat pořadatelům za možnost závodit na této krásné a rychlé trati. V Liberci se dlouho nejelo, takže sobota pro mě byla víceméně seznamovací, ale dařilo se mi zrychlovat v každé jízdě. Vyrovnané souboje jsem si užila a věřím, že i diváci. Díky moc za skvělý víkend.“

Michal Jindra – GMS CZECH RACING TEAM – Porsche 911 GT3. „V Liberci jsem závodil poprvé a z trati jsem nadšený. Je rychlá i technická, a to se mi líbí. V sobotu jsem se snažil poznávat trať a najít optimální rytmus. S nedělním výsledkem jsem už velmi spokojený.“ Jan Koudelka, AMK

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.