Medzi Ficom, Čaputovou to kvôli šéfovi SIS vrie. V kauze Gorila pochybila policajtka. Fico nepodporí výhody pre Ukrajinu, ochranu poľnohospodárov SR. Putin odkázal Ukrajincom: Neproste svojich o evakuáciu, vzdajte sa. Mesto Vysoké Tatry sa vzdalo parkovného

  Prezidentka nezdržuje, no musí mať dôvod. Zopakuje sa situácia z 90. rokov? Premiér Robert Fico (Smer) naznačil, že možno áno, predseda Národnej rady (NR) SR a jeho koaličný partner Peter Pellegrini zas vraví, že nie. Reč je o menovaní nového šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS). Nominácia Pavla Gašpara, ktorú minulý týždeň schválila vláda, stojí za ďalším sporom medzi Prezidentským palácom a Úradom vlády SR. Je prezidentka povinná šéfa SIS vymenovať urýchlene?

Prezidentka Zuzana Čaputová sa podľa vlastných slov nikam neponáhľa a je možné, že menovanie nechá až na nového prezidenta. Fico ju preto označil za „slúžku médií, Sorosa a tretieho sektora“ a naznačil aj možnú zmenu zákona, ktorú kedysi kvôli Ivanovi Lexovi inicioval Vladimír Mečiar (HZDS). Gašpar mladší je synom poslanca Smeru a bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorý v súčasnosti čelí obžalobe.

Nie je sa kam ponáhľať

V Smere pôvodne uvažovali o exšéfovi polície, no ten vedel, že jeho nominácia by cez prezidentku neprešla. Smer tak hľadal inú cestu, no nie až tak vzdialenú pôvodnému zámeru. Nomináciu Gašpara mladšieho označuje Fico za bezúhonnú, opozícia ju však kritizuje. „O odložení menovania nového bezúhonného riaditeľa SIS o štyri mesiace nám hovorí žena, ktorá v rokoch 2020 až 2023 na vlastné oči sledovala rozklad tajnej služby a dnes ho svojou nečinnosťou mieni ďalej podporovať,“ napísal v nedeľu na sociálnej sieti Fico.

Vo svojom statuse reagoval na slová prezidentky Čaputovej a okrem iného ju označil za „sluhu a hovorkyňu médií, Sorosa a tretieho sektora“. V rozhovore pre reláciu Na telo totiž prezidentka uviedla, že je možné, že voľbu nechá až na nového prezidenta. Ten sa svojho mandátu ujme až o necelé štyri mesiace. Už predtým uviedla, že s vymenovaním sa nemieni nikam ponáhľať. „Asi to bolo veľké bremeno aj pre samotnú vládu, keďže si dali štyri mesiace na to, kým mi navrhli kandidáta,“ uviedla. Zopakovala, že ide o nové meno a nik s ňou o tom predtým nediskutoval. Zároveň poznamenala, že vláda jej pripravuje mnohé iné zadania, ktorými sa potrebuje zaoberať. „Ja nie som poštár,“ zdôraznila.

SIS je podľa nej zatiaľ v dobrých rukách. „Koniec koncov to skonštatoval aj premiér Fico,“ uviedla. Bývalého šéfa SIS Michala Aláča odvolala ešte minulý rok v auguste úradnícka vláda. Dôvodom bolo jeho obvinenie v policajnej akcii Rozuzlenie, ktorá sa týkala marenia vyšetrovania korupčných a iných trestných činov, navodzovania dojmu manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, diskreditovania OČTK či zneužívania právomocí verejného činiteľa. Nahradil ho námestník SIS Tomáš Rulíšek.

 Na margo bezúhonnosti Gašpara ml. majú politológovia rozdielny názor. „Prezidentka sa nemusí nikam ponáhľať, naopak mala by čakať na meno človeka, ktorý nebude profesiou „syn niekoho vplyvného“. Nie človek, ktorý chce kohosi pichnúť vidličkou do čela,“ uviedol pre Pravdu politológ z Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík. Narážal pritom na vyjadrenia Pavla Gašpara z nahrávky z poľovníckej chaty, ktoré adresoval súčasnému ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi potom, čo odišiel z miestnosti. Na nahrávke ho inštruoval, ako má vypovedať na polícii o Ľudovítovi Makóovi.

„Jeho výroky z poľovníckej chaty vypovedajú najmä o jeho charaktere. Domnievam sa, že človek s takýmito charakterovými vlastnosťami by nemal byť riaditeľom spravodajskej služby. O jeho bezúhonnosti môžu rozhodnúť bezpečnostné orgány, ale ako môžu rozhodnúť, keď sú pod vplyvom vládnej koalície,“ myslí si Štefančík. Politológovi z Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied (SAV) Juraja Marušiaka však nie sú známe žiadne okolnosti, podľa ktorých by z právneho hľadiska nespĺňal požiadavku na bezúhonnosť. „Teda neviem o tom, že by čelil trestnému stíhaniu. Čo sa týka ďalších okolností, o bezúhonnosti rozhodujú bezpečnostné previerky. Pokiaľ má napríklad problém s dokumentáciou pôvodu svojho majetku, to býva považované za bezpečnostné riziko,“ skonštatoval pre Pravdu.

 Denník SME informoval, že Gašpar si v lukratívnej časti Nitry postavil luxusný dom za vyše 220-tisíc. Počas doterajšej kariéry pritom nemal zamestnania, v ktorých by mohol nadštandardne zarobiť. Na otázky denníka nereagoval. Riaditeľ SIS by mal podľa Marušiaka zároveň garantovať politickú neutralitu tajnej služby. „Jeho politické prepojenia môžu v tomto smere vyvolávať obavy. Podobné obavy sa objavovali aj v nedávnej minulosti,“ hovorí.

Menovanie nezdržuje, no musí mať dôvod

Nevymenovanie navrhnutého kandidáta Gašpara mladšieho za šéfa SIS niekoľko mesiacov by Čaputová nepovažovala za obštrukciu. Čaputová poukázala na to, že prezident má zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov, a tým SIS nie je. Súhlasí s tým aj politológ z Ekonomickej univerzity. „Prezident síce má zabezpečiť riadny chod ústavných orgánov, ale nie je nikde uvedené, že SIS je ústavný orgán,“ uviedol.

 „Za jeho vymenovanie, ale aj prípadné nevymenovanie bude zodpovedná prezidentka. Rozumiem, že nemá dôvod sa ponáhľať s menovaním kandidáta, s ktorým nie je stotožnená,“ hodnotí Marušiak. Čaputová pripustila aj možnosť, že nechá menovania nového šéfa SIS, resp. posúdenie vládnej nominácie až na budúceho prezidenta. Mandát súčasnej hlave štátu končí v polovici júna. Bude to z jej strany podľa politológov obštrukcia či zdržiavanie?

Podľa Štefančíka prezidentka nezdržuje. „Nakoniec nepoznáme meno jej nástupcu. Ak to bude človek nezávislý na vládnej koalícii, môže postupovať rovnako ako Zuzana Čaputová,“ uviedol. Politológ Marušiak pripomína, že zákon SIS jasne hovorí, že šéfa SIS menuje a odvoláva prezident na návrh vlády. „Jeho nevymenovanie nemusí automaticky znamenať nečinnosť alebo ohrozenie inštitúcie, ktorá svoje vedenie má a aj v prípade, že šéf vymenovaný nie je, existuje jeho štatutárny zástupca, ktorého možno poveriť vedením,“ uviedol. „Rozhodnutie ponechať menovanie na budúceho prezidenta je však nepochybne výnimočným krokom a malo by byť dostatočne zdôvodnené,“ dodal na margo odloženia menovania SIS.

Zmení Fico zákon?

Premiér však naznačil v tejto výmene názorov ďalší rozmer aj vzhľadom k tomu, že Čaputová nepovažuje menovanie šéfa SIS za prioritu. Prezidentke pohrozil, že môže dôjsť k zmene zákona. „Dali ste nám ďalších tisíc dôvodov na to, aby sme dostali novelizáciu Trestného zákona do života. A zamysleli sa nad tým, ako reagovať na vašu nečinnosť pri menovaní nového riaditeľa SIS,“ reagoval v statuse Fico.

 Pripomenul tak svoje skoršie vyjadrenia, že ak sa nerozhodne menovať Gašpara mladšieho do čela SIS „v normálnom časovom období“, „tohto bremena“ ju vedia zbaviť. Fico sa však konkrétne nevyjadril, čo je podľa neho štandardná doba na rozhodnutie, niektorí koaliční poslanci či ministri sa vyjadrili, že sú to zhruba dva týždne.

Čaputová reagovala, že ak by napadli menovacie právomoci, tento krok spochybní. „V zmysle našej Ústavy, hlava štátu má výlučné menovacie právomoci, pokiaľ ide o vyšších štátnych úradníkov,“ reagovala. Šéf Smeru však narazil nielen na ňu, ale aj na svojho koaličného partnera. Na zmenu zákona o SIS by mu stačila len obyčajná väčšina, a teda hlasy koaličných poslancov.

 Šéf NR SR však v diskusnej relácii Na hrane v TV Joj uviedol, že odmietol návrh odobrať prezidentovi právo menovať šéfa SIS. S takýmto návrhom už za ním údajne premiér prišiel. „Predstavte si, že takúto debatu sme už mali a ani o nej neviete. Ja som sa postavil k tomu tak, že to tak nebude. Postavím sa k tomu aj druhýkrát. Neviete, o čom hovoríte,“ povedal šéf koaličného Hlasu. Podľa Pellegriniho Fico tento jeho postoj rešpektuje a už to nepovažuje za tému. „Môže to hovoriť. Ja vám hovorím, že Hlas s tým nebude súhlasiť, ani ja osobne. Tým pádom je to vybavené,“ reagoval na Ficove slová Pellegrini s tým, že on by vymenoval kohokoľvek, koho by mu navrhol premiér, pokiaľ by nebol obvinený a spĺňal zákonné podmienky.

Aj napriek Pellegriniho postoju tu je podľa Marušiaka možná zmena. „Tu bude rozhodujúca pozícia Hlasu a Petra Pellegriniho. To, že momentálne má k podobnému kroku negatívnu pozíciu, neznamená, že by s ním za zmenených okolností nemusel súhlasiť,“ zhodnotil politológ SAV. „Hovorcom Roberta Fica je Andrej Danko. A ten ľuďom na Slovensku odkazuje, že sa tu bude vládnuť tvrdou rukou. Je pozitívne, že s týmto zatiaľ Peter Pellegrini nesúhlasí, uvidíme však, dokedy bude odolávať,“ konštatuje politológ z Ekonomickej univerzity s tým, že aj z tohto dôvodu by bolo najlepšie, keby Pellegrini ostal súčasťou vládnej koalície a predsedom parlamentu. „Z pozície prezidenta totiž už na Fica ani na vládu nebude mať taký vplyv ako šéf vládnej strany a hlava parlamentu,“ uviedol Štefančík.

Aj Mečiar vzal prezidentovi kompetencie kvôli Lexovi

Právomoci menovať šéfa SIS však na istý čas prezidentovi nepatrili. Prvého riaditeľa Vladimíra Mitra vymenoval vtedajší prezident Michal Kováč na návrh Vladimíra Mečiara, šéfa HZDS a predsedu vlády. Mitro bol vo funkcii necelé dva roky. Politická situácia sa však po septembrových voľbách 1994 začala meniť a najdôležitejším človekom sa pre Mečiara stal Ivan Lexa. Mitro odstúpil vo februári 1995 po politickom tlaku toho istého Mečiara, ktorý od neho údajne chcel, aby odpočúval novinárov.

 Práve Lexa sa mal stať šéfom SIS, no narazil na nevôľu Kováča. Ich spor sa začal už po voľbách, kedy ho Kováč odmietol vymenovať za ministra privatizácie, no prezident to odmietol so slovami, že „mal a stále má voči menovaniu pána Lexu zásadné výhrady“. Napokon sa však Lexa stal štátnym tajomníkom spomínaného rezortu a keď minister menovaný nebol, fakticky rezort privatizácie riadil. V novembri 1993 ho Kováč rovnako odmietol vymenovať do funkcie riaditeľa SIS.

Keďže Kováč odmietal Lexu vymenovať, HZDS v parlamente presadilo v roku 1995 novelu zákona o SIS, podľa ktorej jej riaditeľa vymenúva vláda, nie prezident. Mečiar následne Lexu 18. apríla toho istého roku vymenoval. Práve s Lexovým menom je spojených množstvo káuz počas viac ako 30-ročnej histórie SIS vrátane únosu syna prezidenta Kováča či smrti Róberta Remiáša, ktorý zomrel v aute po výbuchu, pričom nástražný výbušný systém mala do auta nainštalovať práve SIS. Lexa bol na čele tajných do marca 1998. O rok neskôr vláda Mikuláša Dzurindu zákon znova zmenila a menovaciu právomoc vrátila prezidentovi.

 V aktuálnom volebnom období je zatiaľ v parlamente jedna novela zákona, ktorá sa týka zmeny v SIS. Predložil ju poslanec Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek, ktorý chce, aby aj kandidáti na šéfa SIS prešli verejných vypočutím tak ako policajný prezidenti. Tibor Gašpar uviedol, že by s tým súhlasil.

Konflikt dvoch mentálnych svetov

Ústava hovorí, že prezident vymenúva a odvoláva vedúcich ústredných orgánov, vyšších štátnych funkcionárov, pričom SIS je ústredný orgán s celoslovenskou pôsobnosťou. „Preto sa tu pomaly črtá ďalší ústavný spor medzi vládnou koalíciou a prezidentom,“ myslí si Štefančík. Podľa Marušiaka je konflikt medzi palácom a úradom vlády, resp. vládnou koalíciou evidentný. Štefančík si myslí, že je to skôr druhotný spor.

„Povedal by som, že tu ide o spor medzi vládnou koalíciou a prezidentom až v druhom rade. Toto je konflikt dvoch odlišných mentálnych svetov. Ten prvý je charakterizovaný tvrdou rukou štátu, protekcionizmom, rodinkárstvom, sklonmi uctievať autoritárskych politikov, ten druhý spravodlivosťou, princípmi otvorenej spoločnosti a liberálnej demokracie. Nebolo by správne nechať Zuzanu Čaputovú v tomto civilizačnom konflikte osamotenú,“ dodáva politológ.

Vznik SIS a ďalší riaditelia

Slovenská informačná služba vznikla zákonom prijatým prvou vládou samostatnej Slovenskej republiky 21. januára 1993. Vznikla ako reakcia na potrebu vytvoriť vlastnú spravodajskú službu a jej činnosť nadväzovala na činnosť Federálnej bezpečnostnej informačnej služby bývalej Českej a Slovenskej Federatívnej republiky./agentury

X X X

V kauze Gorila pochybila policajtka. Prokurátor sa s tým za 20 rokov praxe ešte nestretol

Zrušenie obvinenia v kauze Gorila sa deje pre chybu vyšetrovateľky. Dozorujúci prokurátor hovorí, že sa s niečím takým stretol prvýkrát za svoju 20-ročnú prax.

Dozorujúci prokurátor Alexander Feník zrušil obvinenie Jaroslavovi Haščákovi v kauze Gorila. Dôvodom zrušenia obvinenia bolo pochybenie vyšetrovateľky, ktorá popri výkone policajtky bola súčasne aj obecnou poslankyňou.

Budete počuť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Alexandra Feníka, ktorý sa stotožňuje s dôvodnosťou väčšiny podozrení. Preto vydal aj pokyn na vznesenie obvinenia piatim osobám.

„Pokiaľ ide o podstatu rozhodnutia, považoval som za nevyhnutné vyhnúť sa riziku, že do budúcna bude vyšetrovaniu brániť nášľapná mína spočívajúca síce vo formálnom dôvode, ale má aj právne opodstatnenie,“ hovorí.

V podcaste budete počuť aj stanovisko obhajoby Jaroslava Haščáka. A kauzu Gorila rozoberáme s novinárkou Laurou Kellö Kalinskou, aktuality.sk

X X X

Robert Fico nepodporí výhody pre Ukrajinu, žiada ochranu slovenských poľnohospodárov

Vyhlásil to po stretnutí s ministrom pôdohospodárstva Richardom Takáčom (Smer-SD).

Slovensko na stredajšom hlasovaní v orgánoch EÚ nepodporí návrh Európskej komisie (EK) na predĺženie režimu liberalizácie obchodu s Ukrajinou, pokiaľ neprejdú pripomienky chrániace slovenských poľnohospodárov.

Výhody pre Ukrajinu by sa mali predĺžiť podľa návrhu EK o rok až do 5. júna 2025. „Ukrajina má mať ďalej výhody, ako keby bola členský štát EÚ. Žiadne clá, žiadne dane v obchode s členskými štátmi EÚ,“ upozornil Fico v tlačovom vyhlásení zaslanom médiám.

Premiér zdôraznil, že úplná liberalizácia obchodu výrazne poškodzuje krajiny bezprostredne susediace s Ukrajinou. Slovensko preto podľa neho napríklad požaduje, aby existovala ochrana členských krajín EÚ pri dovoze obilia či medu z Ukrajiny, alebo aby sa upravili mnohé lehoty navrhované EK. „EK a mnohé členské štáty EÚ sú však hluché a slepé. Vo svätom boji proti Rusku je všetko povolené, aj keby mali slovenskí poľnohospodári v mene ukrajinských záujmov zdochnúť,“ dodal premiér, aktuality.sk

X X X

Šutaj Eštok sťahuje novelu k ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Spišiak: Tlak opozície i spoločnosti

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) predloží vláde návrh na späťvzatie novely zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Zmeny si podľa ministra vyžadujú širšiu odbornú diskusiu, „aby neboli opäť zneužívané na politickú kampaň opozície“. Chce takisto vytvoriť dostatočný časový priestor na diskusiu.

 Minister mal obidva materiály v utorok. Neprišiel však na rokovanie parlamentu a poslanci tak o vládnych zmenách v spomínanom zákone nemohli začať rokovať. Stiahnutie novely avizoval poslanec Gábor Grendel (hnutie Slovensko). Súčasne sa pýtal, aké hry koalícia hrá s opozičnými poslancami. Prijatím novely mal status ochrany oznamovateľov protispoločenskej činnosti zaniknúť policajtom.

 Zmeny v zákone sú podľa ministra potrebné, považuje však za dôležité viesť k nim širšiu diskusiu. „Aktuálne znenie návrhu novely sa v praxi ukázalo ako nedostatočné. Účelom tohto zákona má byť zabezpečenie ochrany občanov, ktorí sa rozhodli ohlásiť protispoločenskú činnosť vo svojom okolí, nie politická ochrana vybraných osôb, ktorí sa rozhodli zabetónovať vo svojich funkciách,“ uviedol Šutaj Eštok.

Úrad na ochranu oznamovateľov víta rozhodnutie stiahnuť novelu. „Dúfame, že riadny legislatívny proces zabezpečí vecný dialóg o zmenách v zákone. Agenda ochrany oznamovateľov je príliš citlivá na to, aby sa pravidlá menili narýchlo a bez odborného posúdenia ich vplyvov v praxi,“ uviedol na sociálnej sieti.

 „Stále sme v režime skráteného konania. Minulý týždeň mal tento návrh predniesť minister vnútra, nemal na to čas, tak snáď historicky prvýkrát sa veľmi dôležité skrátené legislatívne konanie presúva z decembra na január až na február. A dnes sa akože minister vnútra ospravedlnil. Tak čo je to za skrátené legislatívne konanie?,“ pýta sa poslanec Grendel

Zlý a prináša viac škody ako úžitku

Avizované kroky víta aj predseda KDH Milan Majerský. „Už v piatok (16. 2.) sme upozornili vládu, že zákon, ktorý opäť zrýchlene a bez odbornej diskusie predkladá, je zlý a prináša viac škody ako úžitku. Bol písaný až príliš účelovo a odrádzal všetkých ľudí od nahlasovania korupcie, podvodu či inej nekalosti na pracovisku,“ uviedol.

 Poslanec Národnej rady SR Jaroslav Spišiak (PS) v súvislosti s rozhodnutím stiahnuť novelu podotkol, že ide o výsledok spoločného úsilia opozície aj spoločnosti. „Vláda je pod tlakom. Spoza ramena ju sleduje aj Európska komisia a iné štáty. Toto je výsledok nášho spoločného úsilia. Poďme ďalej, rozprávajme, poukazujme, slušne protestujme, jedine takto dokážeme ak nie úplne zastaviť, tak nateraz aspoň zmierniť dosahy vlády, ktorá tu, zdá sa, vytvára priaznivé prostredie pre organizovaný, ba až medzinárodne organizovaný zločin,“ uviedol na sociálnej sieti.

Vláda pôvodne navrhovala parlamentu schváliť novelu v skrátenom legislatívnom konaní. O novele mali poslanci Národnej rady SR rokovať v utorok. Z návrhu okrem iného vyplýva, že ochrana pre oznamovateľov závažnej protispoločenskej činnosti by sa už nemala poskytovať príslušníkom Policajného zboru. V súvislosti s poskytnutím ochrany v rámci trestného konania sa v novele navrhuje zaviesť možnosť preskúmať rozhodnutia prokurátora o udelení ochrany zamestnancovi na žiadosť zamestnávateľa./agentury/

X X X

 Šojgu: Krynky padli, je to bodka za ofenzívou Kyjeva. Putin odkázal Ukrajincom: Neproste svojich o evakuáciu, vzdajte sa

Dedina Krynky, ktorá bola predmostím Ukrajincov na ľavom brehu Dnepra, je v ruských rukách, oznámil ruský minister obrany Sergej Šojgu prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Považuje to za koniec kyjevskej protiofenzívy. Ukrajinská strana stratu predmostia zatiaľ nepotvrdila.

 Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) počúva ministra obrany Sergeja Šojgua počas stretnutia v Kremli 20. februára 2024.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v utorok podľa ruských médií podal prezidentovi Vladimirovi Putinovi hlásenie o opätovnom dobytí dediny Krynky, pri ktorej ukrajinské jednotky v predchádzajúcich mesiacoch vytvorili malé predmostie na ľavom východnom brehu Dnepra v Chersonskej oblasti na juhu krajiny.

„Potvrdzujem, že Krynky boli vyčistené (od ukrajinských vojakov),“ povedal Šojgu Putinovi.

Ruský prezident vyzval zvyšných ukrajinských vojakov, aby nedúfali v evakuáciu, ale vzdali sa. Podľa Putina ukrajinskí vojaci stále liezli do pasce, ale upozornil Šojgua, aby ruskí vojaci dávali pozor, lebo takáto situácia sa môže zopakovať.

„Samozrejme, z vojenského hľadiska nepriateľ vykonáva absolútne nerozvážne akcie. Je to ako pasca: liezli a liezli do tejto pasce,“ poznamenal ruský prezident. „Ale nech je to akokoľvek, súdiac podľa toho, čo pozorujeme, tieto neuvážené činy sa môžu opakovať a preto vás žiadam, aby ste to mali na pamäti“.

„Toto je jednosmerná cesta,“ súhlasil Šojgu. Povedal, že od leta minulého roku tam Ukrajinci stratili približne 3,4-tisíca ľudí.

Dobytie dediny Krynky je bodkou za ukrajinskou protiofenzívou, vyhlásil tiež Šojgu. Pri dedine sa podľa neho mali štyri brigády ukrajinskej námornej pechoty pokúsiť o prielom v smere na Krym, ktorý Rusko anektovalo už na jar 2014, ale tieto plány zmarili ruské jednotky. Ukrajinci tu prvýkrát zásobovali svoje jednotky na druhom brehu Dnepra muníciou, potravinami a liekmi nielen za pomoci člnov, ale aj za pomoci dronov, pripustil ruský minister.

„Ak hovoríme konkrétne o dedine Krynky, tak tam bolo plánované hlavné miesto prielomu a boli tam sústredené štyri brigády nepriateľského 30. námorného zboru. Dobre vybavení, vycvičení, oddýchnutí, vybavení zbraňami aj personálom, ktorí mali tento prielom cez Dneper uskutočniť a vytvoriť odrazový mostík pre ďalší postup a nasadenie síl,“ povedal podľa agentúry TASS Šojgu.

Šojgu oznámil Putinovi, že v okolí Krynky je pravdepodobne už len niekoľko vojakov ukrajinských ozbrojených síl a všetci boli vyzvaní, aby sa vzdali.

„Niekde zostal jeden, niekde zostali dvaja, samozrejme, všetci sú vyzvaní, aby sa vzdali,“ uviedol Šojgu. Vyzývajú ich cez reproduktory, letákmi aj SMS správami, dodal Šojgu.

„Ak niekto zostane, nie je potrebné, ako ste mi hovorili, plakať cez vysielačku alebo prosiť o evakuáciu. Nech sa vzdajú,“ poznamenal ruský prezident.

Ukrajinská protiofenzíva, ktorá sa začala vlani v júni, nedosiahla prelom opevnených ruských línií a zmenu situácie. Rusi ešte pred útokom založili mínové polia na miliónoch štvorcových kilometrov, vyhĺbili protitankové priekopy v dĺžke tisícok kilometrov a bránili sa za tromi obrannými líniami, uviedol Šojgu podľa agentúry TASS./agentury/

X X X

Rusko obnovuje schopnosti destabilizovať európske krajiny a rozšíriť svoj vplyv na Blízkom východe a v Afrike, uviedol podľa agentúry AP v dnes zverejnenej správe britský kráľovský inštitút ozbrojených síl RUSI. Podľa neho to vytvára strategickú hrozbu pre NATO, ktorého členovia sú teraz zamestnaní vojnou na Ukrajine.

V rozsiahlej správe výskumníci z inštitútu RUSI tvrdia, že západné krajiny sa musia naučiť lepšie čeliť nekonvenčným vojnovým postupom Moskvy, ak sa im má podariť odvrátiť ruskú inváziu na Ukrajinu.

„S tým, ako sa vojna na Ukrajine predlžuje, má Rusko záujem na vytváraní kríz vo vzdialenejších oblastiach,“ uviedli autori štúdie, ktorá vyšla len niekoľko dní pred druhým výročím začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Podľa nich je jedným z týchto regiónov Balkán, kde by prípadné záškodnícke akcie Ruska mohli dopadnúť na úrodnú pôdu.

 „Rusko má tiež aktívny záujem na destabilizácii partnerov Ukrajiny a vzhľadom na blížiace sa voľby v celej Európe sa ponúka široká škála príležitostí na prehĺbenie polarizácie,“ uvádza 35-stranová štúdia inštitútu, ktorý bol založený v roku 1831.

X X X

 Väčšina Ukrajincov, ktorí v dôsledku ruskej invázie utiekli z krajiny alebo boli vnútorné vysídlení, sa chce vrátiť do svojich domovov. Vyplýva to z prieskumu Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), ktorého výsledky zverejnili v utorok. TASR prevzala správu z agentúry DPA.

Prieskum ukázal, že 65 percent ukrajinských utečencov a 72 percent vnútorne vysídlených ľudí vyjadrilo túžbu vrátiť sa domov, povedal regionálny riaditeľ UNHCR pre Európu Philippe Leclerc.

Prieskum uskutočnili v januári a februári na vzorke 9900 ľudí.

Podľa odhadov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov utieklo z Ukrajiny do zahraničia po začiatku ruskej invázie vo februári 2022 približne 6,5 milióna ľudí. Pre prebiehajúce boje bolo vnútorne vysídlených ďalších asi 3,7 milióna osôb.

 X X X

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal označil rozsiahlu ruskú inváziu do jeho krajiny ako „existenčnú vojnu“. Ako referuje britský web The Guardian, ukrajinský politik to povedal počas návštevy japonského Tokia.

„Verím, že Spojené štáty podporia aj Ukrajinu, a tiež Európska únia, Japonsko, všetky krajiny G7, Medzinárodný menový fond a všetky medzinárodné finančné organizácie,“ povedal Šmyhaľ na tlačovej konferencii, keď sa ho spýtali na „únavu z Ukrajiny“ v rámci medzinárodného spoločenstva.

„Takže nemôžeme hovoriť o únave, pretože je to existenčná vojna. Nemôžete byť unavení, keď bojujete za svoju budúcnosť, za svoj život, za globálny bezpečnostný poriadok,“ dodal Šmyhaľ.

X X X

Strečno sa bude opäť uzatvárať, tento týždeň si vodiči ešte vydýchnu. Práce blokuje byrokracia

Dopravu pod Strečnom budú opäť zastavovať. Vodiči sa tak musia pripraviť na zdržania. Cestári plánujú zabezpečovacie práce na brale realizovať v niekoľkých fázach.

 V prvej fáze prác budú horolezci na lanách v rámci geologického prieskumu hľadať kritické miesta na skale, ktoré treba zabezpečiť. Pribudnú betónové zábrany a siete ukotvené o svahy, ktorých úlohou bude zachytiť prípadné padajúce kamene. Frekventovanú cestu tak čakajú uzávierky zrejme v polhodinových intervaloch počas víkendov, informovala ta3.

 Ďalšou fázou bude zabezpečenie brala. Na to však cestári musia prejsť verejným obstarávaním. Výsledkom by malo byť zazmluvnenie konkrétnej firmy. Pre vodičov to bude znamenať súvislú uzáveru cesty v trvaní niekoľkých týždňov.

 Po zasadnutí krízového štábu prednostka Okresného úradu v Žiline Emília Pavlusíková informovala, že tento týždeň sa na ceste žiadne záchranné práce robiť nebudú. Dôvodom je podľa nej najmä absencia materiálno-technického zabezpečenia a ľudských zdrojov. „Musíme dodržiavať literu zákona, aj keď je krízová situácia. Vždy, keď je takáto situácia, ľudia čakajú, že sa to okamžite odstráni. Ale ako vidíme, nie je to možné,“ skonštatovala.

Námestník pre správu a údržbu Investičnej výstavby a správy ciest Slovenskej správy ciest (SSC) v Žiline Dezider Szabó doplnil, že počas najbližšieho víkendu nebudú ani žiadne uzávery cesty I/18 pod Strečnom. „Dokončuje sa geologický prieskum a vyhodnocujú sa všetky doteraz nazbierané dáta. Na ich základe sa neskôr urobí finálny projekt na stabilizáciu brala. Momentálne pripravujeme záchranárske práce. Potom sa budú riešiť práce na brale. To už bude výsledok všetkých meraní a prieskumov. Na základe toho vyjde finálny projekt, na ktorý sa urobí súťaž cez vestník verejného obstarávania,“ uviedol.

Podľa geotechnika Juraja Pagáča sa vyhotovuje na základe geologických a geodetických prác priestorový model ako podklad na ďalšie zistenia. „Finálne poznanie budeme vedieť až po tom, ako tam budú istené trasy. Celé bralo s rozmermi 300 krát 300 metrov je porušené. Čiže je tam určité riziko. Skúmame daný úsek a keď budeme mať celý úsek prejdený, potom budeme mať bližšie informácie. Treba si uvedomiť, že terén v horných častiach ma sklon 45 stupňov až 60 stupňov, čiže je málo prístupný bez istenia,“ priblížil./agentury/

X X X

 Syn Putinovho spojenca náhle zomrel. ‚Zvláštna náhoda,‘ tvrdí ruský oligarcha

V Rusku zomrel syn vplyvného a Západom sankcionovaného energetického predstaviteľa Igora Sečina, ktorý zastáva funkciu generálneho riaditeľa ropnej spoločnosti Rosnefť a patrí k blízkym spojencom ruského vodcu Vladimira Putina.

  Ruský vodca Vladimir Putin, v strede, a ruský generálny riaditeľ ropnej spoločnosti Rosnefť Igor Sečin, vpravo, návšteva lodiarskeho komplexu Zvezda, Rusko, 11. septembra 2023.

Ako referuje web news.sky.com, podľa telegramového kanála VChK-OGPU zomrel 35-ročný Ivan Sečin 5. februára po tom, čo sa sťažoval, že sa „dusí“.

„Muž spadol na posteľ a stratil vedomie,“ uvádza sa v správe. „Ľudia okolo neho položili Ivana na podlahu a snažili sa mu poskytnúť resuscitáciu.“ Keď prišla privolaná sanitka, Sečina na mieste vyhlásili za mŕtveho, pričom za oficiálnu príčinu označili „oddelenú krvnú zrazeninu“.

 Nezávislý ruský spravodajský web uviedol, že prvý, kto napísal o smrti Sečina, bol Leonid Nevzlin, bývalý manažér ruskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Jukos, ktorý smrť označil za „zvláštnu náhodu“.

 Nevzlin je rusko-izraelský oligarcha, ktorý sa po ruskej invázii v roku 2022 vzdal ruského občianstva. „Možno je to ťažké uveriť, ale úprimne súcitím s otcom, ktorý stratil svoje dieťa. Úprimnú sústrasť rodine Sečinovcov, ktorá je nútená skrývať svoj smútok,“ napísal na Facebooku./agentury/

X X X

Matovičov hovorca, ktorý bol v Abú Zabí za Šimkovičovou: Jej angličtina bol úplne najmenší problém

 Ministerka kultúry nazvala hovorcu hnutia Slovensko eštebákom. Môj najväčší prehrešok bol, že som jej otvoril dvere auta, bráni sa Matúš Bystriansky.

Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému bez rozdielu, a preto máte prístup k zamknutému obsahu na 6 hodín ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová odcestovala minulý týždeň v pondelok na šesť dní do Spojených arabských emirátov, kde sa zúčastnila na konferencii UNESCO. Podujatie však trvalo len tri dni a rezort kultúry čelil otázkam, čo bude ministerka v Abú Zabí robiť.

Keďže rezort neodpovedal (napríklad ani na opakované otázky Aktuality.sk), hnutie Slovensko Igora Matoviča na konferenciu poslalo svojho hovorcu Matúša Bystrianskeho.

Bystrianskemu sa Šimkovičovú podarilo odchytiť, otvoril jej dvere do auta a ako „zástupca daňových poplatníkov“ jej chcel klásť otázky. Vtedy však zasiahol generálny tajomník služobného úradu ministerstva kultúry Lukáš Machala, ktorý Matovičovho hovorcu odstrčil a vulgárne pri tom nadával.

Bystrianky zverejnil video, v ktorom Šimkovičovú obvinil, že v Abú Zabí prakticky nič nerobila. Naopak, ministerka tvrdí, že čelila šikane, „nehoráznym praktikám“ a Matovičových ľudí nazvala eštebákmi.

O „misii“ vyslancov Igora Matoviča v Abú Zabí sme sa rozprávali s Matúšom Bystrianskym.

X Čí nápad bol ísť do Spojených arabských emirátov sledovať ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú?

Vzniklo to konsenzuálne na našom poslaneckom klube. V pondelok sa neotvorila schôdza na odvolávanie ministerky Šimkovičovej. Bývalá ministerka kultúry Natália Milanová vedela, že má schválený program pracovnej cesty od 12. do 17. februára, ale zistila, že konferencia je len od 13. do 15. februára.

Takže tam ostávali ešte dva dni, o ktorých sme nevedeli, čo bude robiť. Preto sme sa chceli presvedčiť, aký bude jej program. Navyše novinári sa pýtali pani Šimkovičovej, no odpovede nedostali.

x Konečné slovo mal Igor Matovič?

Igor Matovič to posvätil, našli sme posádku a určili sme, kto pôjde.

x Čo ste si od tej cesty sľubovali?

Išli sme, pretože sme nepredpokladali, že slovenskí novinári vycestujú kvôli konferencii UNESCO o kultúre. Predsa len je to nákladná cesta, čo sa týka leteniek aj ubytovania. Takže sme akosi tušili, že spolu s pani ministerkou tam budeme jediní Slováci.

Cieľom teda bolo zmapovať jej zahraničnú cestu, jej program a chceli sme sa jej spýtať, čo bude robiť po skončení konferencie, no to sme sa už nedozvedeli, keďže pred nami zabuchli dvere a poslali nás kade ľahšie.

X Pred voľbami 2020 ste v Cannes pred Počiatkovou vyrobili virálne video, ktoré vám pomohlo v kampani. Zrátali ste si, aký dosah malo video so Šimkovičovou?

Malo to vyše milióna zhliadnutí len u nás, k tomu treba prirátať stovky tisíc v iných médiách. Takže myslím, že dokopy to má aj dva milióny zhliadnutí.

X Martina Šimkovičová sa v tlačovej správe, v ktorej upozorňovala na to, že v Abú Zabí čelila šikane od dvoch Slovákov, pýtala, kto im ich cestu zaplatil. Ubytovanie a letenky vám teda platilo hnutie?

Je celkom úsmevné, že podporovatelia pani Šimkovičovej nám vyčítali, že kto nám platil zahraničnú cestu. Áno, platilo to hnutie, ktoré má príspevok od štátu na politickú činnosť. A toto bola politická činnosť – kontrola verejných financií. Rovnako ako vila v Cannes alebo Cyprus.

X Ako ste sa vlastne na tú konferenciu UNESCO dostali? Mohol sa tam prísť pozrieť ktokoľvek?

Akreditovali sme sa ako novinári zo Slovenska. Novinár je slobodné povolanie, našli sme na internete registračný formulár, kde sa dalo zaregistrovať. Podmienkou bolo, aby sme tam uviedli pas s fotografiou. To sme splnili.

X Takže ste si nemuseli vymýšľať, z akého ste média?

Nebolo to potrebné.

X Vo videu, ktoré ste v piatok zverejnili, ministerku kritizujete za to, že ju jej asistentka dosť často fotila, ale najmä pre to, že odignorovala celý druhý deň konferencie. Koľkokrát ste tam ministerku videli na vlastné oči?

My sme absolvovali celú konferenciu. Boli sme tam od utorka až do štvrtka. V utorok tam pani ministerka bola asi od desiatej až do večera. Od desiatej tam boli príhovory čelných predstaviteľov UNESCO, samosprávy a tak ďalej, bol tam nejaký kultúrny program a napokon prišli prvé panelové diskusie.

Pani ministerka išla, tuším, v druhom paneli, kde mala ten známy štvorminútový prejav. A toto bol vlastne posledný bod program v utorok. V stredu bolo ďalších 16 panelových diskusií, menej významných, významných, boli tam témy ako financovanie kultúry, umenia, partnerstvá, spolupráca s neziskovými organizáciami, kultúrne poukazy, architektúra…

Mohla si naozaj vybrať ktorúkoľvek, no neprišla ani na jednu a neposlala nikoho za seba. V ten deň prišla iba na 20 minút na stretnutie s ministrom kultúry Spojených arabských emirátov. Spojili sme sa s arabským ministerstvom, kde nám potvrdili, že to stretnutie trvalo 20 minút a bolo to zdvorilostné.

X Martina Šimkovičová v nedeľu v živom vysielaní na Facebooku hovorila, že práve v čase, keď ste ju hľadali, mala rokovanie so svojím rezortným kolegom z Emirátov.

Potvrdili nám, že to trvalo 20 minút a stretnutie sa začalo o 12. Teda to bolo do 12:20. My sme sa boli pozrieť na všetkých 16 zasadnutí, ju sme nevideli ani na jednom. Ani jej generálneho tajomníka či jej poradkyňu. Mohla za seba aspoň niekoho poslať.

X Sledovali ste tam aj prácu iných ministrov? Mali by sme očakávať od člena vlády, že bude sedieť od rána do večera na odbornej konferencii?

Určite sa neočakáva, že by tam mala sedieť od rána do večera. Ale ak by rozmýšľala a videla, aká je nálada v spoločnosti, že je konfrontovaná s tým, čo tam ide robiť šesť dní, keď konferencia má iba dva a pol dňa, tak si mohla nájsť čas aspoň na jedno zasadnutie.

Ona naozaj neprišla ani na jedno stretnutie, ona to odbila štvorminútovým vystúpením, ktoré jej niekto napísal. A to bol celý jej pracovný program okrem toho 20-minútového stretnutia s ministrom kultúry. Ministri iných vlád tam boli a ak tam neboli, poslali za seba tajomníka či sekretára…

 X Povedali ste, že ministerka nám urobila medzinárodnú hanbu svojou zlou angličtinou. Zdalo sa vám, že to tak vnímali aj iní účastníci konferencie?

Čo sa týka jej angličtiny, to bol úplne najmenší problém. My sme sa stretli aj s generálnym tajomníkom UNESCO z Nemecka, to bol ten pán z videa, ktorý sa usmieval. Pýtali sme sa ho, čo mu na jej vystúpení bolo také divné. Či to bol obsah alebo jej výslovnosť, ale nevedel nám povedať, čo bolo spúšťačom jeho reakcie.

Viac ma pobavila reakcia pani Šimkovičovej na sociálnej sieti, kde písala, že niekto jej vystúpenie šikovne zostrihal a dal tam reakciu tohto pána, ktorá vraj mala byť na nejaké iné vystúpenie. Tak celé je to verejne dostupné na Youtube na oficiálnom kanáli, takže ešte aj v tomto klamala. Nič nebolo zostrihané.

X Myslíte, že Igor Matovič mal ako premiér lepšiu angličtinu?

Určite mal lepšiu angličtinu. Ale hovorím, anglický jazyk bol to posledné, na čo sme sa zamerali. Išlo o to, že sme chceli vidieť ako pracuje. A videli sme, že vynechala podstatnú časť konferencie a nakoniec zdrhla ešte predtým, ako sa skončila.

 X V úplne posledný deň ste ministerku konfrontovali. To ste si tak naplánovali alebo to tak vyšlo?

Chceli sme sa jej slušne spýtať na chodbe po tom, ako sa dohlasuje a skončí sa spoločný obed. Až potom sme ju chceli konfrontovať. Ale akonáhle sme videli, že odchádza, vtedy sme vybehli za ňou a rozhodli sme pre takúto formu.

X Keď sa vás ministerka pýtala, odkiaľ ste, prečo ste jej rovno nepovedali, že ste z hnutia Igora Matoviča?

Necítil som potrebu nejako bližšie sa predstavovať, kto som. Nevedel som, či ma bude alebo nebude poznať. Ukázalo sa, že ma nepozná. Myslím, že ako občan Slovenskej republiky mám právo pýtať sa ministra, ako trávi čas na zahraničnej pracovnej ceste.

Ak by mi povedala, že sa ponáhľa a mám sa obrátiť na jej komunikačný odbor, tak by som tak urobil. Chcel som sa pýtať, aký bude jej ďalší program, prečo odišla skôr a kde sa tak ponáhľa, ale na to už nebol priestor.

X Na vašom videu vidno, že ste jej otvorili dvere do auta. Nebolo to už cez čiaru? Nepripomína vám to praktiky Erika Kaliňáka, ktorý s kamerou obťažoval Mariána Leška?

Opýtal som sa pána generálneho tajomníka Machalu, či môžeme na chvíľku s ministerkou. Nadobudol som dojem, že nemá nič proti, otvoril som dvere a slušne som jej položil otázku.

Keď to porovnáme s tým, čo urobil Robert Kaliňák Igorovi Matovičovi, ktorému sa dostal do auta a fyzicky ho inzultoval, tak myslím, že to nie je nič donebavolajúce. Aj na Slovensku som videl niekoľko záberov, ako sa novinári pýtajú do limuzíny politikov takouto formou.

X Dvere do auta nezvykneme otvárať.

Ak ideme hľadať nejaké prehrešky, tak toto bolo asi môj najväčší prehrešok, že som si dovolil otvoriť dvere na 150-tisíc eurovej limuzíne, v ktorej sa viezla. A čo sa týka Erika Kaliňáka, to už musia posúdiť ľudia, či je normálne, keď sa politik alebo novinár pýta politika, a porovnať to s tým, keď politik naháňa s kamerkou novinára.

V každom prípade sa vládna koalícia nemôže vyhovárať, že niečo bolo cez čiaru, keďže oni takéto a oveľa horšie praktiky využívajú voči novinárom.

X Podarilo sa vám zistiť, aký mala ministerka program v piatok, keď už konferencia nebola?

Oni poslali tlačovú správu, že sa zúčastnili návštevy múzea v Abú Zabí. Tiež sa pýtam, či to bol dlhodobo naplánovaný program alebo si to vymyslela len po tom, ako zistila, že ju tam kontrolujú Slováci. Toto by nám pani ministerka mohla ozrejmiť pri svojom odvolávaní, aktuality.sk

X X X

Tragický príbeh vojakov zo Zenitu. Ranených, ktorých ustupujúce ukrajinské jednotky museli nechať za sebou, Rusi zastrelili

 Podľa novinára Jurija Butusova nedostali vojaci, ktorí bránili jednu z obranných pozícií pri Avdijivke, rozkaz stiahnuť sa včas.

Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému bez rozdielu, a preto máte prístup k zamknutému obsahu na 6 hodín ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.

Na Zenite, ukrajinskej obrannej pozícii neďaleko mesta Avdijivka, zostali piati.

Štyrom z nich nedovoľovali ťažké poranenia hýbať sa. Ten piaty sa rozhodol, že v bunkri, ku ktorému sa približovali ruské jednotky, zostane so zranenými. Hoci sa chvíľu črtala nádej, že by po mužov prišlo evakuačné vozidlo, vojaci sa pomoci nedočkali. Nepretržité ruské ostreľovanie totiž znemožňovalo akýkoľvek pohyb medzi Avdijivkou a jej vysunutými obrannými pozíciami.

Tou poslednou šancou na záchranu života sa v obkľúčení ruských vojsk preto stala vidina zajatia.

Lenže príbeh piatich vojakov z ukrajinskej 110. samostatnej mechanizovanej brigády, ktorých už nestihli evakuovať, sa nakoniec skončil tragicky.

Ruskí vojaci ich po obsadení Zenitu podľa všetkého zastrelili.

Ukrajinský ombudsman sa už obrátil na Medzinárodný Červený kríž aj OSN so žiadosťou o vyšetrenie okolností, za ktorých ukrajinskí vojaci zahynuli.

Zúfalý telefonát

„Brat mi zavolal na instagram mojej dcéry. Nestihla som sa poriadne zobudiť, videla som, že leží. Dva dni sme s ním nemali žiadne spojenie,“ spomínala pre Slidstvo Info sestra bojového zdravotníka Ivana Žytnyka Kateryna.

Vojak s prezývkou Džango bol jedným z tých, ktorí zostali v provizórnej poľnej nemocnici v priestoroch bývalej bane. Počas telefonátu jej povedal, že má v chrbtici šrapnel a nemôže chodiť.

„Povedali im, aby počkali na auto, ostatní sa stiahli. Na auto čakali deň a pol. Keď si (zranení) uvedomili, že po nich nikto nepríde, začali všetkých obvolávať,“ opísala Žytnykova sestra. Brat jej zároveň povedal, že sa velenie dohodlo na tom, aby zranených z pozície evakuovali Rusi, keďže ukrajinské jednotky sa k nimi už nedokážu dostať.

Podľa Kateryny bolu s jej bratom v bunkri ešte ďalších päť zranených, nevládnych vojakov a jeden vojak, ktorý sa rozhodol zostať s nimi.

„Brat je v Avdijivke už dva roky. Bez dovolenky, bez rotácií. Dúfam, že ich v Donecku preliečia, mal opuchnuté nohy. Hlavné je, aby ich nezastrelili,“ povedala Kateryna novinárom krátko po tom, čo sa ukázalo, že sa skupina ukrajinských vojakov na južnej periférii Avdijivky ocitla v dramatickej situácii.

Video rozhovoru Kateryny a Ivana sa dostalo aj na internet. Žena v ňom zúfalo plače, pretože netuší, komu má zavolať, aby jej bratovi pomohol a dostal ho z miesta, okolo ktorého sa sťahovala ruská slučka.

O deň neskôr sa ukázalo, že jej brat na Zenite neprežil.

 Mali vraj dohodu, že Rusi vezmú zajatcov

Verejne známych je zatiaľ päť mien mužov, ktorí zahynuli na Zenite.

Či bol v bunkri aj šiesty vojak, sa stále preveruje. Pokiaľ sa tam nachádzal, musel byť pravdepodobne z inej jednotky.

  1. samostatná mechanizovaná brigáda vo svojom stanovisku opísala, že niekoľko ťažko zranených a mŕtvych vojakov už zo Zenitu nebolo pre intenzívnu ruskú paľbu možné evakuovať. Aj preto sa prijalo rozhodnutie skontaktovať Rusov a rokovať o výmene zajatcov.

„Protivník informoval koordinátorov tohto procesu, že súhlasí s evakuáciou našich zranených, s poskytnutím pomoci a v budúcnosti s ich výmenou. Naši vojaci dostali rozkaz, aby si zachránili životy,“ uviedla brigáda. „To, čo sa následne stalo, sme sa dozvedeli z ruských zdrojov.“

Rusi totiž na sociálne siete vystavili video mŕtvych ukrajinských vojakov.

Troch z nich identifikovali ich príbuzní: Heorhija Pavlova, Andrija Dubnyckého a Katerynho brata Ivana Žytnyka. Rusi však pravdepodobne zastrelili aj Oleksandra Zičnyka a Mykolu Savosika.

Práve Mykola Savosik sa dobrovoľne vzdal možnosti opustiť Zenit a zostal so zranenými.

Vojakov identifikovali najbližší

Andrija Dubnyckého na ruskom videu spoznala jeho manželka Ľudmyla.

„Zavolal mi o siedmej ráno, no my sme spali. Potom sme spolu hovorilo o desiatej. Mal zranenie v okolí slabín, bol obviazaný. Pokúšal sa žartovať, no rozplakal sa. Potom sme si písali. Posledná správa mi od neho prišla o dvanástej, napísal, že skončí v zajatí,“ opísala pre Slidstvo Info.

Zajatia sa však vojak s prezývkou Bajraktar nedožil, manželka ho vo videu spoznala podľa tetovania. „Jeho spolubojovník mi potvrdil, že je to on. Nikto mi ani len nezavol. Dnes ma požiadali o DNA test našej dcéry. Mobilizovali ho 8. marca 2022, odvtedy bol v Avdijivke. Dcéra mala vtedy štyri mesiace,“ opísala novinárom Ľudmyla.

Heorhija Pavlova identifikovala jeho matka Inna.

„Na auto čakali tri dni. Vtedy ešte nebol zranený. Zranili ho 14. februára, úlomky, chrbtica. Veľmi som ho prosila, aby sa vzdal do zajatia, že ho potrebujeme živého. Má malé dieťa, päťročného syna. (…) Chcem vidieť svojho syna, bude mať 30 rokov,“ povedala pre Slidstvo Info pár hodín predtým, než aj ona nakoniec svojho syna uvidela mŕtveho na videu.

Na videu s mŕtvymi vojakmi je emblém ruskej 1. slovanskej brigády, ktorá Zenit obkľúčila 14. februára. Práve v tom čase sa z Avdijivky začali postupne sťahovať ukrajinské sily.

 Nedostali včas rozkaz stiahnuť sa

Hoci zodpovednosť za smrť zajatcov s najväčšou pravdepodobnosťou nesú ruské sily, niektorí ukrajinskému veleniu vyčítajú, že vojakov zo Zenitu neevakuovali včas.

„Žiaľ, kvôli tomu, že rozkaz stiahnuť sa neprišiel včas a náš oporný bod Zenit sa ocitol v obkľúčení, sa odohral tragický príbeh,“ tvrdí vojnový novinár Jurij Butusov.

Podľa neho sa museli vojaci, ktorí zostávali na vysunutej pozíciu, z obkľúčenia nakoniec prestrieľať. „Nebolo ich možné odtiaľ vyviezť,“ okomentoval s tým, že pokus dostať za vojakmi obrnený voz sa skončil jeho poškodením.

Butusov tvrdí aj to, že vojaci zostávali na Zenite do poslednej chvíle na základe rozkazu vyššieho velenia, nie rozkazu samotnej 110. brigády. „Vyššie velenie bolo presvedčené, že sa nájdu nejaké rezervy, ktoré prerazia koridor. Avšak nenaplánovalo sa to tak, aby ten koridor prerazili,“ povedal.

Na Butusovove slová však zareagovala 53. samostatná mechanizovaná brigáda, ktorá držala pozície v juhozápadnej časti Avdijivky, kadiaľ z juhu ustupovali susediace ukrajinské jednotky. „53. brigáda, ktorej vojaci sa nachádzali na pozíciách (do ďalšieho rozkazu), kryla aj ústup zo Zenitu,“ napísala na Facebooku.

„Evak neprišiel“

Vojak 110. brigády Viktor Biľak pred niekoľkými dňami priamo z frontu opisoval, ako sa vo vysielačke na Zenite dozvedeli, že po zranených nepríde obrnený transportér.

„Evak (transportér, pozn. red) neprišiel. Posledná skupina opustila bunker. Ten dialóg vo vysielačke nás ranil do hĺbky (duše): Zranený. Evak nebude? Veliteľ. Nie, nechajte tam 300 (kód pre zranených, pozn. red) a všetko spáľte. Ešte nevedel, že hovorí so zraneným. Zostalo tam minimálne šesť chlapov. Rovnako ťažké bolo potom čítať si ich správy. Ich zúfalstvo, záhuba. Navždy to vo vás zostane. Zomierajú tí najodvážnejší,“ napísal v správe, ktorá obletela ukrajinské sociálne siete.

Zo Zenitu sa dostal na druhý pokus. Ten prvý sa uskutočnil počas noci 14. februára, keď sa z bunkra na Zenite pokúsila dostať skupina desiatich mužov. „Vrátili sa len traja zranení. (…) Mal som šťastie, že som nestratil pohyblivosť, no zostal mi Jokerov úsmev,“ napísal Biľak, ktorému paľba poranila tvár.

Počas druhého pokusu sa podľa neho vojaci začali postupne presúvať v skupinách. Pravdepodobne využili hustú hmlu. „Bola nulová viditeľnosť. Boj o prežitie. Kilometer cez pole. Kôpka slepých mačeniec, navádzaných dronom. Nepriateľské delostrelectvo. Cesta do Avdijivky posiata telami našich,“ opisoval Biľak dramatický ústup.

Podľa vojaka znemožňovalo evakuáciu vojakov najmä nepretržité ruské ostreľovanie a prítomnosť nepriateľského drona nad ich pozíciou, ktorý na ňu navádzal delostrelectvo.

Chceli Rusi brať zajatcov?

Analytik Tom Cooper pripomína, že operácie stiahnutia vojsk za podobnej situácie, aká bola tá v Avdijivke, patria na fronte k tým najkomplexnejším, keďže armáda musí premyslieť, ako početné skupiny vojakov a techniky evakuovať tak, aby ich nepriateľ nezničil počas samotného ústupu z mesta či obranných pozícií.

„Zamyslite sa: na to, aby ste sa odtiaľ dostali, sa musíte vystaviť nepriateľskej paľbe,“ napísal.

Po preskúmaní ruských sociálnych sietí sa podľa neho ukazuje, že Rusi v Avdijivke zobrali do zajatia len niekoľkých vojakov. Ozbrojené sily Ukrajiny už priznali, že počas operácie skončilo v ruskom zajatí niekoľko Ukrajincov. Malo by ísť o vojakov 3. samostatnej útočnej brigády, ktorú do Avdijivky začiatkom februára vyslali s cieľom zabezpečiť podmienky na ústup vojsk.

Cooper si všímal, že tentokrát sa Rusi nepochválili väčším počtom zajatcov, ako to bolo v prípade starších bitiek, v ktorých uspeli.

Vojenský analytik Ivan Stupak tvrdí, že videá a fotografie zajatcov Rusi demonštratívne nevystavujú z jednoduchého dôvodu: pretože sa ani nesnažili brať ukrajinských vojakov do zajatia.

„Ešte predtým, než Rusi vošli do Avdijivky, sa objavovali správy o tom, že dostali rozkaz nebrať zajatcov. Ľahšie bolo pre nich doraziť zranených, ktorých našli, a odreportovať, že obsadili Avdijivku,“ tvrdil v Rádiu NV.

Strata brány do Donecka

Rusom sa Avdijivku podarilo dobyť najmä vďaka masívnej číselnej prevahe a vzdušnej prevahe, ktorou intenzívne bombardovali mesto.

Intenzívne boje o Avdijivky sa zvádzali od októbra minulého roka.

Ako posledný mesto, presnejšie bunkre avdijivskej koksovne, opustil ukrajinský 25. samostatný útočný prápor 47. brigády.

Ukrajinci pádom Avdijivky stratili na línii frontu dôležitý strategický bod – „bránu do Donecka“, ktorú kontrolovali od roku 2014, aktuality.sk

X X X

Zuzana Čaputová absolvovala tradičný obed s bývalými prezidentmi

 Prezidentka sa stretla s bývalými hlavami štátu Rudolfom Schusterom, Ivanom Gašparovičom a Andrejom Kiskom.

V Prezidentskom paláci sa v utorok uskutočnil tradičný obed hlavy štátu Zuzany Čaputovej s bývalými prezidentmi. Čaputová verí, že nová hlava štátu si túto tradíciu zachová. „Som veľmi rada, že sa nám podarilo stretnúť. Nadviazala som tým na tradíciu, ktorú založil prezident Kiska. Je to príjemná chvíľa každý rok,“ povedala médiám Čaputová po skončení obeda. Dodala, že na spoločnom obede je priestor porozprávať sa nielen o aktuálnej situácii na Slovensku, ale aj o spomienkach bývalých prezidentov.

Stretnutie bolo podľa prezidentky príjemné, spolu sa aj zasmiali. „Samozrejme, je úplne prirodzené, že niekedy máme rozdielne pohľady na veci, ale v každom prípade dnes sme sa v tomto formáte my štyria stretli naposledy,“ skonštatovala.

Čaputová priblížila, že Schuster mal milý nápad, aby si jedálničky navzájom podpísali a každý si ho z obeda odniesol.

Menu na obede bolo sezónne z lokálnych surovín. Prezidenti si pochutili na syre, mrkvovej polievke, morčacom mäse a dezerte z hrušky. „Je to možno prešpekulovanejší slávnostný obed, ale chute tradičné,“ podotkol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec, aktuality.sk

X X X

Cena ropy Brent klesla, trhy ovplyvňuje neistota po dopyte

Napätie vyvoláva aj konflikt na Blízkom východe.

Ceny ropy sa v utorok vyvíjali opačným smerom, pričom cena ropy Brent klesla o viac než percento. Cena americkej ľahkej ropy WTI zaznamenala mierny rast, kontrakt však v utorok exspiruje. Cena WTI s novým, aprílovým kontraktom rovnako zaznamenala pokles. Náladu na trhoch do veľkej miery ovplyvňuje neistota súvisiaca s budúcim dopytom po rope. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v apríli dosiahla do 19.01 h SEČ 82,63 USD (76,50 eura) za barel (159 litrov). V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená pokles o 93 centov (1,11 %).

Cena WTI s dodávkou v marci vzrástla o deväť centov (0,11 %) na 79,28 USD/barel. Kontrakt však v utorok exspiruje. Cena WTI s aprílovým kontraktom zaznamenala pokles zhruba o 0,3 % na 78,20 USD/barel.

Konflikt na Blízkom východe síce naďalej vyvoláva napätie, to však momentálne prekonávajú obavy z ďalšieho dopytu po rope po tom, ako Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) zhoršila minulý týždeň vyhliadky rastu dopytu po komodite. V najnovšej prognóze uviedla, že tempo rastu dopytu po rope sa v tomto roku spomalí na 1,2 milióna barelov denne z 2,3 milióna barelov denne v roku 2023, aktuality.sk

X X X

Problémy banskobystrických šoférov po zavedení novinky: Ľudia nám nadávajú, sme ako hromozvod

Meškania autobusov, nevytlačené lístky či nervózni cestujúci. To všetko prišlo po zavedení ostrej prevádzky integrovaného dopravného systému v Banskobystrickom kraji. Vodiči tvrdia, že do toho „vhupli“ bez potrebných zaškolení. Župa tvrdí, že v minulosti prebiehali, no je pripravená bezodkladne zorganizovať aj ďalšie.

Autobusy v Banskobystrickom kraji majú problém s novou technikou.

Od februára zaviedli v Banskobystrickom samosprávnom kraji ostrú prevádzku integrovaného dopravného systému (IDS). Celé je to však sprevádzané problémami, na ktoré upozornili odborári. Vodiči podľa nich neboli riadne zaškolení do nových technických zariadení, ktoré majú ešte aj časté výpadky. Nejde vraj len o konštrukciu systému, ale tiež o vypadávajúci softvér a poruchy tlačiarne. Šoférom sa často nedarí vydať cestujúcim lístok a tí potom jazdia zadarmo. Vodiči tvrdia, že na nový systém neboli odborne zaškolení a musia čeliť tlaku cestujúcich. Do práce chodia s nechuťou.

 Na autobusovej stanici v Banskej Bystrici sme oslovili niekoľkých šoférov. Jeden z nich nám potvrdil, že do roboty s nadšením nechodí. Pokračoval, že pred zavedením nového systému neprešiel žiadnym školením. „Dostali sme len brožúry, v ktorých sú k tomu povrchné informácie. Nič viac,“ povedal. Všetko sa vraj učili „za behu“, počas svojich pracovných ciest. Odbavovacie zariadenia sú podľa neho naozaj vážnym problémom.

„V niektorých autobusoch to nejde vôbec, v iných to raz funguje a potom zase nie,“ poznamenal. U neho je to podobné. „Samozrejme, lístky som už tlačil. Stáva sa ale, že nejde tlačiareň – musím ju potom resetnúť. Niekedy mi zase na tablete nenaskočia linky,“ hovorí. Spomenul tiež, že keď to aj všetko funguje, majú veľké zdržania.

„Keď systém ide, čiže tlačíme lístky, meškania sú aj pätnásť minútové. Je to totiž veľmi pomalé. Ľudia si pritom ponadávajú a my, šoféri, sme vlastne taký hromozvod. Chce to silné nervy,“ podotkol.

Ďalšieho jeho kolegu sme zastihli počas krátkej pauzy. Zaklopali sme mu na predné dvere a keď ich otvoril, všimli sme si, že na technickom zariadení má lístok s ručne napísaným oznamom: „Pokladňa nefunguje.“ Keď sme sa mu predstavili, lístok hneď odstránil a o probléme s nami odmietol hovoriť.

Pri jednom z nástupných miest sme sa dali do reči aj s cestujúcimi. Žena v stredných rokoch nám prezradila, že lístok od šoféra nemá, lebo systém v autobuse zlyhal. „Na každej zastávke sa pokúšal ďalším ľuďom lístok vytlačiť, no nešlo to. Takže sme išli zadarmo,“ usmiala sa. Mladý muž čakajúci na svoj spoj o kúsok ďalej sa tiež podelil so svojimi skúsenosťami. „Ja som ráno lístok dostal, ale keď sme potom išli cez tri dediny, ani v jednej sa vodičovi nepodarilo vytlačiť ďalšie. No katastrofa, kvôli tomu sme aj meškali,“ krútil hlavou.

Chvíľu sme debatovali aj so zamestnankyňou „autobusky“, ktorá netajila, že pravidelne počuje nahnevaných cestujúcich, ako šomrú na nový systém. „Aj ja zvyknem využívať autobusové spoje, no nesťažujem sa, keďže mám zvýhodnené cestovné. To je ale tiež ďalší z problémov – nedoriešené benefity pre nás a všetkých šoférov,“ povedala. Narážala tak na fakt, že ešte vlani sa „skloňovalo“, že o túto výhodu zamestnanci prídu. „Do konca februára nám to platí, ale uvidíme, ako to dopadne. Vraj sa o tom stále rokuje,“ uzavrela.

Potrebujú čas

Hovorkyňa kraja Lenka Štepáneková podčiarkla, že si vážia prácu každého jedného vodiča a ďalších zamestnancov ich zmluvných dopravcov. „Čo sa týka školení, tie prebiehali aj v minulosti, ale sme pripravení bezodkladne zorganizovať ďalšie. Na ich konaní sme sa už dohodli s vedením zvolenskej aj lučeneckej SAD-ky,“ uviedla Štepáneková.

Predseda Základnej organizácie OZ KOVO SAD Lučenec Robert Molnár jej slová potvrdil. „V dňoch 20. a 22. februára sa uskutoční preškolenie vodičov v SAD Lučenec,“ povedal.

Štepáneková pokračovala, že vodiči sa môžu na kolegov z IDS BBSK kedykoľvek obrátiť telefonicky a ich problém riešia. „Na tento účel sme zriadili samostatnú telefonickú linku technickej podpory pre vodičov,“ objasnila hovorkyňa. „Čo sa týka nových odbavovacích zariadení – Organizátor IDS BBSK zaznamenal v niektorých autobusoch lokálne technické problémy, ktoré po ich nahlásení vodičmi riešil priamo online, alebo okamžite v spolupráci s dodávateľmi,“ tvrdí. Zdôraznila, že ide o obrovskú systémovú zmenu na strane softvéru aj hardvéru.

„Pri takejto masívnej zmene ide o úplne bežný jav, ktorý sa nevymyká štatistikám a niektoré situácie si jednoducho vyžadujú ad hoc riešenia. Zároveň aj vodiči potrebujú istý čas, aby si na nové zariadenia zvykli a skrátili sa časy odbavenia,“ povedala s tým, že na dennej báze monitorujú, priorizujú a následne riešia poruchy nahlásené od vodičov. Vysvetlila, že kým na strane softvéru sa im „patálie“ darí odstraňovať veľmi promptne, zaznamenali problém v rámci hardvéru.

 „Pri testovaní sa nám neprejavil, no jeho odstránenie je našou absolútnou prioritou. Ide o poruchu s tlačiarňami lístkov, ktorú zaznamenávajú najmú dieselové a staršie autobusy – v tých na plyn sa nám neprejavuje,“ objasnila Štepáneková. Zatiaľ všetko podľa nej nasvedčuje tomu, že problém pri tlačiarňach je spôsobený elektroinštaláciou. „Zariadenia citlivo reagujú na kolísanie prúdu, najmä pri zastavení a štarte autobusu,“ ozrejmila.

Momentálne má vraj župa s dopravcami odkonzultované, ako tento problém preklenúť. Zároveň bude prebiehať ďalšia diagnostika problému a okamžite, ako si budú istí príčinou, pristúpia k riešeniu, aby tlačiarne fungovali správne a nezdržiavali vodičov, ani cestujúcich.

Benefity chcú zachovať

Zmena systému v Banskobystrickom kraji sa týka takmer päťsto autobusov. Župa priblížila, že v priebehu prvého týždňa od spustenia novinky stúpol počet odbavených cestujúcich o viac ako tretinu a v súčasnosti sa počtami blíži k stavu pred zavedením IDS. Počas pracovného týždňa predajú každý deň v priemere takmer 31-tisíc lístkov priamo v autobusoch. Okrem toho sa denne vykoná viac ako 13-tisíc kontrol predplatných lístkov, ktoré v autobusoch ľudia denne využijú.

 Problémy s nedostatkom šoférov im vraj zatiaľ, na rozdiel od iných krajov, ktoré s touto situáciou pri prechode na integrovaný dopravný systém zápasili, nehrozí.

„V našom kraji tiež platy vodičov rastú rýchlejšie ako priemerná mzda v odvetví. Je to vďaka dodatočnému jednopercentnému navýšeniu, ktoré sme ako župa pre zamestnancov dopravcov odsúhlasili,“ pripomenula. Tvrdí, že v tejto chvíli sú už vyriešené aj zamestnanecké výhody. „Čo sa týka zliav, čerpajú ich aj so svojimi rodinnými príslušníkmi (manželky, manželia a deti, pozn. red.) v plnom rozsahu tak, ako tomu bolo aj v minulosti. Benefity pre nich chceme zachovať aj naďalej. Aktuálne s dopravcami rokujeme o technickom riešení, ako to zabezpečiť,“ doplnila hovorkyňa./agentury/

X X X

 Tri dni po Navaľného smrti Putin povýšil ľudí z vedenia väzenskej služby

Ruský prezident Vladimir Putin povýšil námestníka riaditeľa federálnej väzenskej služby (FSIN) Valerija Bojarineva do hodnosti generálplukovníka. Výnos o povýšení bol podpísaný 19. februára – tri dni po smrti opozičného politika Alexeja Navaľného v trestaneckom tábore IK-3 na Ďalekom severe Ruska.

 Ivan Ždanov, riaditeľ nadácie Fond boja proti korupcii (FBK), ktorú svojho času založil Navaľnyj, vo svojom príspevku na sociálnych sieťach upozornil, že Bojarinev bol osobne zodpovedný za týranie Navaľného vo väzení, preto „jeho povýšenie treba vnímať ako Putinovu odmenu“.

Ždanov na sociálnej sieti Telegram napísal, že na Bojarinevov príkaz bola napr. ohraničená suma, za ktorú si Navaľnyj mohol vo väzenskom obchode dokupovať potraviny alebo iné tovary každodennej potreby.

Ako dôkaz Ždanov zverejnil zverejnil aj Bojarinevov list adresovaný oddeleniu FSIN pre Vladimírsku oblasť, kde bol Navaľnyj väznený do decembra 2023, ktorým Navaľnému zakázal míňať na potraviny viac ako 5000 rubľov mesačne (50 eur). Ostatní väzni pritom takéto obmedzenia nemajú. Navaľnyj – nadôvažok – trávil väčšinu času v trestnej cele, kde sa jedlo nedá vôbec objednať.

Podľa Ždanova bol Bojarinev však zodpovedný aj za iné trýznenie Navaľného.

Okrem Bojarineva boli do hodnosti generála povýšení aj ďalší traja príslušníci FSIN a niekoľko ďalších zamestnancov tzv. silových rezortov.

Príslušné oficiálne výnosy boli na oficiálnej webovej stránke Kremľa zverejnené v pondelok. Putinov hovorca Dmitrij Peskov v utorok poprel akékoľvek spojenie medzi úmrtím Navaľného a týmito povýšeniami. Podľa Peskova išlo o súčasť bežného služobného postupu.

Navaľnyj bol jedným z najvýraznejších kritikov Kremľa. Podľa ruských úradov zomrel v piatok v trestaneckej kolónii IK-3, známej aj pod názvom Polárny vlk. Väzenská služba uviedla, že 47-ročnému politikovi prišlo po vychádzke nevoľno a takmer okamžite stratil vedomie. Ruské úrady doteraz rodine neumožnili prístup k jeho telu, ani jeho vydanie na pochovanie./agentury/

X X X

Mesto Vysoké Tatry sa vzdalo parkovného, vyšetrovanie ani po rokoch neodhalilo vinníka

Osem rokov od prenájmu a tri a pol roka po zásahu NAKA: Vyšetrovanie prebieha a doposiaľ nebolo vznesené obvinenie.

VYSOKÉ TATRY: Mestskí poslanci vo Vysokých Tatrách na svojom zasadnutí koncom júna 2016 odhlasovali, že mestská firma VPS Vysoké Tatry, ktorá si tatranské parkoviská prenajíma od samosprávy, dá opätovne viaceré z nich do podnájmu popradskej spoločnosti Tatramarket.

Tá sa zase zmluvne zaviazala, že ročne za päť odstavných plôch v centre Starého Smokovca – pri Švajčiarskom dome, Vile Ilona, amfiteátri, Hoteli Grand a Jakubkovej lúke s celkovou kapacitou približne 250 vozidiel – zaplatí dokopy nájomné vo výške 90-tisíc eur.

Na základe podaného trestného oznámenia však začiatkom októbra 2020 vo Vysokých Tatrách zasahovala NAKA. Mesto sa totiž malo dvojnásobným podnájmom vzdať príjmov z parkovného z piatich lukratívnych parkovísk v centre Starého Smokovca v prospech súkromnej firmy. Kukláči počas razie s krycím názvom Parking navštívili tatranskú radnicu a obe spomínané firmy, ktoré tiež sídlia v centre Starého Smokovca.

„Prehľadali sme priestory Mestského úradu Vysoké Tatry a priestory dvoch firiem vo vzťahu k úradu. Zaistili sme účtovné doklady, potrebné pre ďalšie trestné konania. Osoby sme nezadržali. Aby nedošlo k sťaženiu alebo zmareniu objasnenia a vyšetrovanej veci, viac informácií k prípadu nie je možné poskytnúť,“ napísala vtedy polícia na sociálnej sieti.

Polícia stále nikoho neobvinila

Ani po tri a pol roku vyšetrovania však polícia páchateľov údajne nevýhodného prenájmu parkovacích miest neidentifikovala.

„V súčasnej dobe je vedené trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Vyšetrovanie stále prebieha a doposiaľ nebolo vznesené obvinenie žiadnej osobe. Bližšie informácie nie je možné aktuálne poskytnúť z dôvodu, aby nedošlo k zmareniu alebo k sťaženiu vyšetrovania,“ tvrdí policajný hovorca Roman Hájek.

Za firmou Tatramarket stojí dvojica známych podtatranských podnikateľov Milan Kušmirek alias „Ježko z Kežmarku“ a Ľubomír Jakubčák. Dvojica sa napríklad zviditeľnila úspešnými developerskými projektami apartmánových domov Hrebienok Resort I a Hrebienok Resort II pri dolnej stanici lanovky na Hrebienok. Pozemky na výstavbu apartmánov pritom odkúpili aj od oligarchu Juraja Širokého, niekdajšieho majiteľa stavebnej firmy Váhostav či hokejového Slovana.

Mestská firma prišla prenájmom o parkovné

Údajná nevýhodnosť prenájmu lukratívnych parkovísk spočíva v tom, že mestská firma VPS Vysoké Tatry tak ročne prišla na tržbách odhadom o čiastku okolo 200-tisíc eur. Toľko totiž vyberala v predchádzajúcich rokoch za parkovanie na parkovacích miestach, ktoré prenajala za 90-tisíc eur ročne. Za päť rokov trvania zmluvy firma mohla prísť na tržbách o stovky tisíc eur.

 S poslaneckým návrhom prenajať mestské parkoviská v správe komunálnej firmy pre spoločnosť Tatramarket prišiel v júni 2016 mestský poslanec a člen dozornej rady VPS Vysoké Tatry Milan Maník. Jeho návrh bez stanovenia výšky či trvania nájomného podporilo 8 z 10 poslancov mestského parlamentu. VPS-ka vtedy vedená riaditeľom Ladislavom Holíkom s Tatramarketom napokon podpísala päťročnú zmluvu platnú do konca júna 2021.

Holík navyše tesne pred svojim koncom vo funkcii riaditeľa podpísal v júli 2019 nový dodatok k spomínanému prenájmu. Tatramarket si prenájmom mestských parkovísk vytvoril v Starom Smokovci v tom čase parkovací monopol. Začiatkom roka 2016 tam totiž firma sprevádzkovala svoj parkovací dom, na ktorý získala z eurofondov 800-tisíc eur. Parkovací dom stojí pod apartmánovým domom Hrebienok Resort I, ktorého stavba bola ukončená koncom roka 2016, aktuality.sk

X X X

EÚ žiada vyšetrenie smrti Alexeja Navaľného, predvolala si ruského chargé d’affaires

S výzvou na nezávislé vyšetrenie okolností smrti Alexeja Navaľného sa na Rusko obrátilo aj francúzske ministerstvo diplomacie.

Európska únia si v súvislosti s úmrtím opozičného predstaviteľa Alexeja Navaľného vo väzení predvolala ruského chargé d’affaires v Bruseli Kirilla Logvinova. Podľa webu denníka Le Figaro o tom v utorok informovala diplomatická služba EÚ.

Generálny riaditeľ Európskej služby pre vonkajšiu činnosť zodpovedný za Rusko Michael Siebert „vyzval Rusko, aby povolilo nezávislé a transparentné medzinárodné vyšetrovanie“ smrti opozičného politika a „naliehavo vyzval Rusko, aby bezodkladne vydalo telo zosnulého jeho rodine“.

Ruský veľvyslancov si v utorok v súvislosti s Navaľného smrťou predvolali aj na ministerstvá zahraničných vecí Nemecka, Španielska, Švédska, Poľska a Slovinska, informovala britská stanica BBC.

O vydanie synovho tela požiadala v utorok formou videonahrávky aj matka Alexeja Navaľného. S rovnakou požiadavkou sa na ruské vedenie obrátili aj tisíce ľudí, ktorí podpisujú internetovú petíciu iniciovanú projektom OVD-Info monitorujúcim osudy ľudí zadržaných v Rusku počas nepovolených alebo opozičných protestov. Na internete koluje aj petícia, ktorej signatári žiadajú zverejnenie nahrávok z kamier na telo od dozorcov väznice prítomných na mieste v čase Navaľného skonu.

Navaľnyj bol jedným z najvýraznejších kritikov Kremľa. Podľa ruských úradov zomrel v piatok v trestaneckej kolónii IK-3, známej aj pod názvom Polárny vlk. Väzenská služba tvrdí, že 47-ročnému politikovi prišlo po vychádzke nevoľno a takmer okamžite stratil vedomie. Ruské úrady doteraz rodine neumožnili prístup k jeho telu, ani jeho vydanie na pochovanie, akuality.sk

X X X

Slováci Calzonovi pomohli dostať sa do povedomia, uznáva taliansky novinár. Ak by to tak zostalo aj po Eure, bude to devalvácia repre, vraví Borbély

V minulosti už bolo podobných pokusov viacero. Dokonca aj slovenská futbalová história si na niečo podobné spomína.

Francesco Calzona na tréningu hráčov SSC Neapol pred zápasom proti Barcelone.

Reprezentačný i klubový tréner v jednej osobe? Malou výnimkou bude odteraz aj Francesco Calzona, ktorý dostal ponuku od SSC Neapol a tiež požehnanie od Slovenského futbalového zväzu (SFZ).

Talian, ktorý sa s národným tímom prebojoval na Euro 2024, bude odteraz sedieť na dvoch stoličkách.

Prišiel správny muž

Úradujúci taliansky majster sa rozhodol krízu riešiť spôsobom, že siahol po osvedčenom trénerovi. Calzona bol totiž v minulosti dlhoročným asistentom v Neapole. Pre populárny kalábrijský klub je už tretím trénerom v aktuálnej sezóne.

Od Calzonu si na juhu Talianska sľubujú, že mužstvo dostane na priečky zaručujúce účasť v európskych súťažiach.

Zmluvu dostal do konca sezóny. Predtým, ako ju podpísal, musel prijať tri podmienky od SFZ. Dostal limitovaný súhlas iba do posledného zápasu Neapola v aktuálnej sezóne.

Calzona je povinný dodržať všetky zmluvné záväzky, ktoré mu vyplývajú z platnej zmluvy so SFZ a bude k dispozícii pre slovenskú futbalovú reprezentáciu vždy, avšak nie výlučne, počas asociačných termínov.

 Calzona prišiel na Slovensko ako pomerne neznámy tréner. Niekoľko rokov pôsobil v Serii A ako asistent. Naposledy práve v Neapole. Keď sme v pondelok oslovili novinára Fabia Mandariniho z Corriere dello Sport, neskrýval prekvapenie.

„Je to neočakávaná situácia. Predovšetkým po tom, čo sa v lete Partenopei tešili zo Scudetta. Už druhá výmena pri trénerskom kormidle je aj pre mňa prekvapujúca,“ naznačil.

Mandarini však tvrdí, že ak sa vedenie Neapola rozhodlo pre výmenu, potom Calzona je tým správnym mužom.

„Je zvyknutý na systém 4–3–3, pozná tím, mesto, aj klub. S výnimkou Gruzínca Kvaraccheliju už spolupracoval s každým neapolským hráčom. Verím, že je to najlepšie možné riešenie,“ povedal pre Športweb.

„Calzonu si nielen v Taliansku veľmi vážia. Pravda, úspešná kvalifikácia na majstrovstvá Európy mu pomohla dostať sa do povedomia ľudí i fanúšikov, no hráči aj tréneri o jeho kvalitách vedeli už predtým,“ doplnil s tým, že ponuka, akú dostal, sa len ťažko dala odmietnuť.

„Jeho srdce bije pre Neapol. No som presvedčený, že teraz už aj pre Slovensko.“

 Futbalová bigamia

Nie všetkým sa takéto sedenie na dvoch stoličkách páči. Futbalový expert Ladislav Borbély s tým má vyslovene problém. Nazval to dokonca akousi futbalovou bigamiou, ktorá je neopodstatnená.

„Nie je to štandardné. Navyše, na úrovni slovenského futbalu sme to už raz riešili, keď Vladimír Weiss st. mal trénovať Slovan Bratislava i reprezentáciu zároveň.

Celý odborný front sa v tom čase k tomu vyjadril v zmysle, že je to v dnešných podmienkach neakceptovateľné riešenie. To, čo tu včera platilo, dnes už nemusí. Žiaľ, toto je náš prístup.

Sme bez filozofie, kráčame zľahka životom a nikdy netušíme, čo nás stretne,“ odpovedal na našu otázku, či sa v modernom futbale dá pracovať na dvoch frontoch.

Pripomeňme len, že dnes je v Európe iba jediný tréner, ktorý má okrem reprezentačných povinností aj klubové. Bulhar Ilian Iliev má pod svojou taktovkou národný tím aj tamojšie ligové mužstvo Černo More Varna.

V minulosti chvíľu viedli klub i reprezentáciu Vladimír Weiss st. i Jozef Adamec.

Na druhej strane, vtedajšie slovenské národné tímy, ani dnešné Bulharsko, na európskom šampionáte neštartovali, ani nebudú.

 „U nás je reprezentácia, jej poslanie a misia na ME, najvyššia úloha, akú môže mať. Všetko ostatné je sekundárne. Veď je to absurdné. Reprezentačný tréner má v tejto chvíli množstvo práce.

Existujú náznaky, že v slovenskom národnom tíme je pozitívne smerovanie, cítiť zmenu odborného nastavenia a všetkých tých odborných vecí naokolo. Tie si však aj naďalej vyžadujú stopercentnú účasť.

Pokiaľ to niekomu v dnešnej dobe nie je jasné, asi to znamená, že nie sme hodnotovo vyvážení,“ zamyslel sa Borbély.

Calzona dostal v Neapole zmluvu do konca aktuálnej sezóny, so SFZ zasa nedávno predĺžil kontrakt do roku 2025. Čo bude ďalej, je v tejto chvíli otázne.

Ak by 51-ročný Talian pod Vezuvom presvedčil, je možné, že si ho v Neapole budú chcieť nechať. Či by však v takomto prípade zostal aj pri slovenskom kormidle, je nanajvýš otázne.

„To by už bolo non plus ultra. To by bola totálna devalvácia trénerskej pozície pri národnom tíme. Lebo prioritou by bol klub a stolička pri národnom tíme len doplnková aktivita,“ dodal na záver Borbély.

Kus neapolskej histórie

Talianske médiá sa pôvodne zaoberali myšlienkou, že s Calzonom pôjde – ako súčasť realizačného tímu – na neapolskú lavičku aj Marek Hamšík.

 Napokon sa to ukázalo ako nepravda, aj keď tamojšia tlač pripomenula, že s majiteľom SSC Aureliom De Laurentiisom bývalý slovenský kapitán o novom trénerovi hovoril.

„Hamšíkov návrat by bol pre klub i jeho fanúšikov zásadný. Marek je kus histórie. Dôležitý človek pre tím, pre ľudí v ňom aj pre samotnú morálku. Je to symbol,“ povedal nám Mandarini ešte predtým, ako sa informácia o rodákovi z Banskej Bystrice nepotvrdila.

Pravda je totiž taká, že Hamšík uprednostnil život v Banskej Bystrici, kde má rodinu a svoj mládežnícky tím, ktorý trénuje.

Neapolský klub je v kríze. Momentálne je na 9. mieste Serie A bez akejkoľvek šance obhájiť lanský titul. Pri ňom zohral hlavnú úlohu Slovák Stanislav Lobotka, ktorý bude odteraz s Calzonom spolupracovať v klube aj v reprezentácii.

Mandarini tvrdí, že Neapol hral síce uplynulých šesť mesiacov pod psa, no Lobotka patril k jeho najlepším hráčom. „Robí, čo môže. Napriek všetkému hrá naďalej vo vysokej kvalite,“ pripomenul.

Počas minulej sezóny sa často spomínalo jeho meno s prestupom. Podľa talianskeho novinára to je však nepravdepodobné.

 „Neapol nad tým nikdy reálne neuvažoval. Dokonca si myslím, že aj keby v ďalšej sezóne nehral v európskych pohároch, Lobotka zostane,“ potvrdil.

Calzona s Lobotkom už dnes môžu urobiť niečo pre to, aby aj súčasná sezóna mala nálepku úspešná. Neapol vo štvrťfinále Ligy majstrov privíta od 21.00 slávnu Barcelonu./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.