Melantrich v Praze přiravit na gen. stávku 27.11. Nova dr. Kellnerové chce pomáhat lidem. V. Havla nahradí lékaři Přáda, Hilšerová. ARO omezí 10 měst ČR. V SR napadli herce Kozáka

Veškerého nepořádku a zbytečného vyhazování miliard ČR Fialou, Válkem, Jurečkou, Pekarovou a spol. je už dost. Národ potřebuje lékaře, protože Fiala, Válek atd. léčit nebudou a neléčí. Jen škodí. Je chvály hodné, že mladí, chytří a nadějní lékaři Jan Přáda, Monika Hilšerová a mnozí další se pustili do staré Fialovy party, jimž o nic jiného nejde, než o miliony ze státní pokladny do vlastní kapsy, ale žádná pomoc lidem, podnikům a úspěšné vládnutí v ČR není. Proto je třeba staré, neschopné politiky rychle odstranit, jako to udělal Václav Havel generální stávkou

Velkou změnu nechtějí jen lékaři, zdravotníci, ale i další obory ve státě, jako jsou horníci, valcíři, dopraváci, lidé v průmyslu, zemědělci, důchodci, studenti, pracovníci škol, sportovci, pracovníci lázní, rekreačních domů, rehabilitací, domovy důchodců atd. Prostě ČR musí mít nové, schopné vedení odborníky, nikoliv blbce, jak o tom hovořila eurokomisařka Jourová.

X X X

PŘIPRAVIT  SE  MUSÍ  I  ODBORÁŘI,  STŘEDULA  A  SPOL., KDYŽ  S  HAVLEM  VYRUKOVALI  DO  ZMĚNY  PROTI  FIALOVI

Z balkonu Melantrichu v Praze na Václavském náměstí hovořil Pavel Pecháček, který přiletěl z Německa, ze Svobodné Evropy, Václav Havel a další politici, kteří žádali změnu v ČR. Dnes se ozvou mladí lékaři Jan Přáda, Monika Hilšerová a další odborníci z nemocnic, poliklinik, lázní a další experti, odborníci, kteří požadují zlepšení ve státě a chtějí napravit chyby Fialy, Válka, Jurečky, Pekarové a jiných neschopných dosazených kamarádů Fialou.

V  DEN  STÁVKY  ARO  OMEZÍ  10  MĚST  ČR,  FIALA  DOBROVOLNĚ  NEODEJDE

Nemocnice nepopisují pravdivé stavy, ARO omezí 10 měst, říká k protestu Hilšerová

Lékaři se stále nedohodli s ministerstvem zdravotnictví na změnách v novele zákoníku práce, od začátku prosince tak dál hrozí hromadné stávky. Neshody panují hlavně v oblasti odměňování. „Nemocnice nepopisují pravdivé stavy, přibývají výpovědi,“ říká k protestu mluvčí Sekce mladých lékařů Monika Hilšerová.

 Výpovědi z přesčasů podalo podle ČLK asi 6100 lékařů. Zajistí akutní péči, odloží se tisíce ambulantních návštěv a stovky operací. Výrazně omezený provoz budou mít v prosinci kvůli protestu například fakultní nemocnice v Praze v Krči a Motole, v Hradci Králové nebo Nemocnice Jihlava.

Všichni sloužící lékaři podali podle ČLK výpovědi z přesčasové práce na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO) nemocnic v Jihlavě či Kladně, pediatrických odděleních v FN Hradec Králové či Jihlavě, na interně v Jihlavě, FN Brno, pražské FN Bulovka či Ivančicích, nebo na chirurgii a ortopedii ve Svitavách.

Více než 70 procent výpovědí z přesčasové práce mají také další oddělení nemocnic, například ve FN Motol, FN Krč, FN Ostrava, Pardubicích, Znojmě, Opavě, Příbrami, Uherském Hradišti, Prostějově, Mostě či Olomouci. Právě tam také podle Hilšerové očekávají největší omezení provozu.

S jakoukoli administrativní úpravou však podle Hilšerové přesčasy pravděpodobně zmizí pouze na papíře. Je podle ní potřeba omezit je také v praxi. „Potřebujeme motivovat lékaře, kteří získají atestaci, aby zůstali v nemocnicích. Lékaře máme, ale odcházejí do jiných zdravotních zařízení nebo i mimo zdravotnictví. Stejně tak musí být i studenti motivováni studovat medicínu,“ uvedla.

„Pokud se nic nezmění, lékaři budou odcházet z nemocnic, tím pádem bude kladeno více práce na lékaře, kteří zůstanou. A přesčasy se budou násobit,“ obává se Hilšerová s tím, že to by mohlo ohrozit také péči o pacienty.

Podle Hilšerové navíc existuje i riziko, že někteří lékaři neomezí jen přesčasovou práci, ale podají výpovědi z práce. „Víme o lékařích, a v některých nemocnicích jsou to i skupiny lékařů, kteří jsou ochotni podat i úplné výpovědi, pokud se s námi bude dál takto jednat,“ uvedla s tím, že někteří lékaři už takové výpovědi podali. O kolik lékařů šlo ale zatím neuvedla.

Hilšerová upozornila také na nátlak, kterému lékaři kvůli protestu čelí. „Na ředitele tlačí ministerstvo, ředitelé tlačí na primáře, primáři tlačí na lékaře. Je tam takový hierarchický nátlak. Ti ředitelé, kteří tuto iniciativu podporují, musí i tak zavést nějaké nepopulární věci,“ uvedla. Nemocnice podle ní nechtějí přiznat, jaké je u nich omezení provozu, protože takové nátlaky cítí.

„Naše cíle jsou z ekonomického hlediska.reálné. Musíme se domluvit na mechanismech, které jsme představili. Pokud bude z druhé strany ochota, budeme rádi,“ řekl viceprezident České lékařské komory (ČLK) Jan Přáda.

„Akce není protestem ani hrozbou, ale jde o pouhé dodržování zákoníku práce,“ dodal Přáda. Právě jeho změna byla prvním impulzem k řešení protestů: od října totiž měl být dobrovolný počet přesčasových hodin za rok až 832 hodin, dvojnásobek dosavadního limitu. Forma protestu tak podle Přády názorně ukazuje, že deklarovaná dobrovolnost přesčasové práce ve zdravotnictví není reálně pravda.

Válek sjednocení odměn neplánuje

Lékaři s ministerstvem zdravotnictví jednali naposledy minulý týden. Šéf resortu Vlastimil Válek po jednání oznámil, že neplánuje sjednocení odměňování ve všech nemocnicích. To na začátku listopadu navrhly zdravotnické odbory v reakci na nabídku ministerstva na zvýšení platů ve státních nemocnicích od ledna 2024.

„My s navýšením základní mzdy pro všechny zaměstnance ve zdravotnictví souhlasíme. Nedokážeme se shodnout na modelu, jakým má k tomu navýšení dojít,“ řekl v pondělí novinářům Válek při návštěvě nemocnice ve středočeském Nymburce.

Válek v neděli řekl, že změny zákoníku práce, které žádali protestující lékaři, schválila vláda. Společně s ministrem práce Marianem Jurečkou úpravy předkládají do Sněmovny jako poslanecký návrh, projednat ho chtějí ve zrychleném režimu. Návrh má v prosinci projednat Senát, platit má od ledna.

Pro zdravotníky minulá novela toto maximum zdvojnásobila, ta dnes schválená vládou ji má vrátit na původní hodnotu.

Změny žádá část lékařů, kteří své požadavky podpořili výpovědí přesčasové práce od prosince. Jejich požadavky podporují zdravotnické odbory a ČLK. Protestujících je podle dřívějšího vyjádření jejího viceprezidenta Jana Přády zhruba šest tisíc lidí z třinácti tisíc, kteří v nemocnicích přesčasové služby slouží. Žádají také navýšení základní mzdy a platu, protože peníze za přesčasy podle nich tvoří až polovinu jejich měsíční odměny.

Lékaři považují za optimální, aby základní mzda vycházela z 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy, podle délky praxe. V současné době by to znamenalo asi 65 až 130 tisíc korun. Podle informačního systému o průměrném výdělku spravovaném ministerstvem práce letos v prvním pololetí průměrný výdělek lékařů-specialistů ve státních nemocnicích činil 104 652 korun, 42 procent z toho byly přesčasy a odměny.

X X X

Vojenská policie a detektivové NCOZ zasahují 21.11. na různých místech v ČR

Vojenská policie a detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahují na několika místech v Česku, uvedl v úterý server iRozhlas.cz. Policejní mluvčí Barbora Bitalová uvedla, že vyšetřování je neveřejné a provádějí se úkony v trestním řízení. Mluvčí NCOZ doplnil, že útvar „provádí souběžnou realizaci“ a že se vyšetřování netýká ministerstva armády či obrany. Jedním z míst zásahů jsou Pardubice.

 „Mohu potvrdit, že dnes byla pověřeným orgánem Vojenské policie zahájena realizace zajišťovacích úkonů trestního řízení. Vzhledem k tomu, že je řízení neveřejné, nebudeme prozatím poskytovat další informace,“ uvedla pro iDNES.cz Bitalová.
 „Náš útvar (NCOZ) dnešního dne provádí souběžnou realizaci úkonů trestního řízení s Vojenskou policií,“ uvedl pro iRozhlas.cz mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej a dodal, že se zásah netýká ministerstva obrany či armády.

Server Neovlivní.cz uvedl, že se kriminalisté z NCOZ zaměřili konkrétně na někdejšího primátora Pardubic Martina Charváta (ANO).

Úřadující krajský šéf hnutí ANO Jiří Rejda, který s Martinem Charvátem sedí dlouhé roky v radě města Pardubice, zatím o zásahu nic nevěděl. „Jste první, kdo mi to říkáte. Včera jsem se s panem Charvátem viděl na koncertě a vypadal v pohodě, určitě nepůsobil nějakým vyděšeným dojmem. Vážně o tom nic nevím. Jen se koukám doma z okna a u mne policie není,“ uvedl Rejda, který je také starosta městské části Pardubice – Dukla.

Tajemník pardubického magistrátu Michal Zitko řekl, že policie od rána zasahuje v několika budovách městského úřadu. Zřejmě bude požadovat předání výpočetní techniky a písemné dokumenty. Bližší informace odmítl uvést, protože je vázán mlčenlivostí a nechce mařit vyšetřování.

Charvát nebude obhajovat post primátora, má ambici dostat se do Senátu

Současný pardubický primátor Jan Nadrchal (ANO) je spolu s náměstkem Jakubem Rychteckým (Žijeme Pardubice/SOCDEM) na zahraniční služební cestě a nemají o zásahu policie žádné bližší informace.

Charvát stál v čele Pardubic v letech 2014 až 2022, nyní je členem městské rady a zastupitelstva Pardubic.

Pardubické zastupitelstvo má 39 členů. Koalici tvoří hnutí ANO, které vyhrálo loňské komunální volby, spolu s Žijeme Pardubice a Společně pro Pardubice, má 20 hlasů.

X X X

AUTOMOBILKA   ZASTAVÍ  VÁROBU,  ŽELEZÁRNY   V  TŘINCI   PŘESTANOU  PRACOVAT 27.11.2023

Stávka bobtná, hlásí se další a další. Jak budou vypadat protesty 27. listopadu

Připravovaná pondělní stávka odborů proti vládě získává konkrétní obrysy. Ke „Dni protestů“ se podle odborářů kromě učitelů v mnoha školách připojí zaměstnanci ze zhruba třiceti průmyslových podniků. Jsou mezi nimi Škoda Auto nebo Třinecké železárny, ve kterých se přeruší provoz.

 Nejvíc zasáhne stávka automobilku Škoda Auto. Zaměstnanci závodů v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí v poledne zastaví výrobu dokonce na dvě hodiny. Důvodem je, aby se stávky mohla zúčastnit ranní i navazující odpolední směna.

„Každý si označí hodinu minus ze své pracovní doby. Ta bude vykázána formou překážky na straně zaměstnance a naplní se tím naše ústavní právo přerušit práci z důvodu necitlivého vládního balíčku a jiných protizaměstnaneckých opatření,“ řekl MF DNES šéf odborů ve Škodě Auto Jaroslav Povšík.

K protestu se přidají i lidé z některých firem, které do Škodovky dodávají díly a služby, stejně jako agenturní zaměstnanci. V plánu mají během stávky happening před branami závodů a akci v centru Mladé Boleslavi. Sama firma stávce bránit nebude.

„Společnou snahou je, aby dopady na výrobní program byly co nejmenší,“ uvedla mluvčí automobilky Ivana Povolná. Podle předsedy největšího odborového svazu OS KOVO Romana Ďurča se k pondělní stávce připojí zaměstnanci desítek průmyslových podniků v celém Česku.

Zastaví se i největší železárny

„Určitě se na hodinu zastaví výroba na Ostravsku ve Vítkovice Steel, v Třineckých železárnách a jejich pobočkách, které mají po celé republice. Navíc se stále připojují další podniky, jen ve Středočeském kraji víme o třinácti,“ poznamenal Ďurčo.

Na rozdíl od Škodovky se ale třeba v kolínské automobilce Toyota stávkovat nebude. A to z pragmatických důvodů. „Kvůli letošnímu požáru jsme měli nedostatek plastových dílů, což způsobilo velký propad výroby, a nemůžeme si tedy dovolit zastavit práci,“ vysvětluje šéfka tamních odborů Martina Kleimodová. Zaměstnanci Toyoty se tak k protestu připojí jen symbolicky.

Do stávky se naopak aktivně zapojí zástupci největšího zaměstnavatele na Vysočině, jihlavské firmy Bosch Powertrain, která se specializuje na výrobu dieselových čerpadel.

Společnou snahou je, aby dopady na výrobní program byly co nejmenší.

Ivana Povolnámluvčí Škody Auto

„Připojujeme se tím, že zčásti omezíme výrobu. Vypravíme dva až tři autobusy a pojedeme do Prahy, kde se bude protestovat. Pojede asi sto lidí. V práci tyto zaměstnance nikdo nebude nahrazovat. Zaměstnavatel je s tím srozuměn,“ poznamenal zástupce šéfa tamních odborů Ladislav Melichar.

Řada dalších odborových organizací účast ve stávce teprve zvažuje. Třeba ČSAD Autobusy Plzeň, jejichž předseda Zdeněk Mošna přiznává, že pro něj hlavním důvodem ke stávce tentokrát nejsou nízké platy, protože firma Arriva, pro kterou tamní řidiči jezdí, zaměstnancům vychází vstříc. „Řidičů je málo a firma se je snaží udržet,“ vysvětluje Mošna.

„Spíš mi vadí celková politika vlády, protože to, co předvádí, není hospodaření. Myslel jsem, že po Babišovi přijde někdo, kdo se státními financemi něco udělá, zredukuje úředníky a ušetří na provozu státu. Ale úspory jdou nesmyslně odspoda, kdy se šetří třeba na školství,“ líčí Mošna hlavní důvody ke stávce.

K obdobným protestům se odbory a zaměstnanci naposledy uchýlili ještě před krizí. Snímek ze stávky v roce 2015.

Kromě desítek podniků se do protestů zapojí i stovky škol, které v pondělí zůstanou uzavřené. Přesné číslo ale odboráři zatím neznají. „Důvodem stávky nejsou jen platy učitelů. Chceme zabránit celkovému snižování výdajů na vzdělávání. Do stávky se tak kromě učitelů zapojí i další zaměstnanci škol. Přesné počty zapojených škol evidují kraje, nicméně se každým dnem hlásí další a další. Do pátku budeme vědět více,“ avizoval předseda školských odborů František Dobšík.

Nedostatek peněz ve školách by podle odborů způsobil výrazný pokles hodin věnovaných výuce a omezení možnosti dělit třídy na skupiny, ve kterých je vzdělávání efektivnější. Zároveň by se zvyšoval počet žáků ve třídách, školy by omezovaly volitelné předměty nebo by se ohrozila existence malotřídek na vesnicích.

„Děti nechte doma“

Počty stávkujících učitelů a dalších pracovníků se liší v každé škole. Někde protest podpoří jen symbolicky, mnoho škol ale neotevře vůbec. Jednou z nich je například gymnázium ve Šternberku. „Do stávky se zapojí všichni pedagogičtí pracovníci a většina nepedagogických pracovníků,“ oznámila tamní ředitelka Tamara Kaňáková. Škola tak na webových stránkách upozorňuje rodiče, aby v pondělí své děti nechali doma.

U nás 20 ze 41 učitelů vstoupí do stávky.
V provozu škola bude, ale druhý stupeň se určitě učit nebude.

Třeba v Libereckém kraji ale zatím většina škol plánuje zůstat v provozu. Z 56 krajských zařízení, která se už vyjádřila, stávku podpoří prý jen 20, zbylých 36 plánuje zůstat otevřených.

Výuka v omezeném režimu

Část ředitelů se snaží udržet školy v provozu alespoň v omezeném režimu. Vší silou o to bojují i na Základní škole Hlinecká v Týnu nad Vltavou.

„Pokud se nic nezmění, tak u nás 20 ze 41 učitelů vstoupí do stávky. Provoz školy nějak zajištěný bude, ale druhý stupeň se určitě učit nebude. Na prvním stupni to zatím vypadá tak, že budeme mít sloučenou první až třetí třídu do jedné. Jídelnu ale budeme mít normálně v provozu, kuchařky do stávky nevstupují. Budeme mít otevřenou i družinu,“ popisuje ředitelka Zdeňka Hájková.

Ministerstvo školství včera zveřejnilo návod, jak mají ředitelé v případě stávky postupovat. Zaměstnanci školy musejí o stávce ředitele informovat minimálně tři pracovní dny předem. Stávkovat může každý zaměstnanec, za daný den ale nedostane zaplaceno. Pokud by nastal případ, že zůstane škola v provozu, ale uzavře se její jídelna, musí ředitelé zajistit náhradní oběd od jiného dodavatele alespoň v podobě studených balíčků.

Vrcholem pondělních protestů odborů má být od 13. hodiny společná demonstrace ČMKOS na Malostranském náměstí v Praze, kde vystoupí jejich předseda Josef Středula. Hlavním důvodem chystané akce je podle něj zhoršení životní úrovně zaměstnanců a jejich rodin, nespokojenost s kroky vlády v oblasti důchodů, hrozba zásadního zdražení elektřiny či pokles reálných mezd

x x x

Na Slovensku napadli herce Kozáka. Agresor si zřejmě myslel, že je gay

Ve slovenském Pezinku na výročí sametové revoluce napadli herce a komika Ivana Kozáka. Útočník se na něj vrhl zřejmě proto, že si myslel, že je gay. Umělec pak zveřejnil fotografie zkrvavené tváře. Útoky na členy LGBT komunity nejsou na Slovensku vzácné. V říjnu loňského roku zaútočil terorista na gay bar v Bratislavě, kde zastřelil dva lidi.

 „17. listopad 2023. A stále jsme v té samé…! Za dva dny natáčím a 23. mám premiéru. Děkuji,“ napsal herec na Facebooku k fotografii s tváří od krve a opuchlým víčkem. Pro portál Čas.sk pak popsal, co se v pátek večer stalo.

Podle jeho slov ho útočník sledoval z jedné restaurace do druhé. A když Kozák odcházel domů, srazil ho k zemi a začal do něj kopat. „Ležel jsem na zemi před barem, snažil jsem si chránit hlavně tvář, byla to taková bolest…,“ řekl s tím, že se pro jistotu nechá vyšetřit v Bratislavě.

„Kamarád si dal z legrace náušnice a já jsem byl jen v tílku. A jen tak jsme se smáli a dělali si show a ten člověk asi usoudil, že jsem gay, a sledoval mě,“ popsal pak k pravděpodobnému motivu útoku. Osmatřicetiletý herec a komik je mimochodem známý i českým divákům. Vystupoval totiž v pořadu Česko Slovensko má talent.

Poslankyně za opoziční stranu Progresivní Slovensko Lucia Plaváková už vyzvala policii, aby začala jednat. „Měla by zahájit trestní stíhání ze zvláštního nenávistného motivu, který je nutné uplatnit vždy, když jde o skutečný, ale i domnělý důvod. To znamená, že není podstatné, zda je obětí osoba, která se jako gay i identifikuje. Stačí, když si to pachatel myslí a z tohoto důvodu oběť napadne,“ napsala.

Policie se k tomuto incidentu veřejně nevyjádřila, loni však upozornila, že „stačilo“. „Policejní sbor zachovává nulovou toleranci k jakékoliv formě násilí, šikany či nenávisti. Máme své hodnoty, za kterými si vždy budeme stát. Je naší prioritou chránit každého, a to bez ohledu na jeho sexuální orientaci, rasu, etnicitu, náboženství, pohlaví, rod, jazyk, věk, zdravotní postižení nebo jiné postavení. Žádná forma násilí není v naší společnosti přípustná. Takovým případům věnujeme a budeme věnovat naši maximální pozornost,“ varovala.

Stalo se tak poté, co v Nitře neznámý útočník napadl devatenáctiletého mladíka poté, co se políbil s přítelem. Od tragédie v bratislavském klubu Teplárna tehdy přitom uplynuly pouhé dva týdny a navíc to byl už druhý případ homofobního útoku v krátké době. Na homosexuální pár v bratislavské restauraci Kolkovna se obořil host sedící vedle.

Ten po mužích začal údajně nejdřív házet pivní tácky a sprostě jim nadával. Vykřikoval prý, že on svou partnerku na veřejnosti na rozdíl od gayů líbat může, „protože je z opravdové rodiny“, načež se k němu přidala i jeho partnerka s tím, že „rodinu tvoří muž, žena a dítě“.

Nejtragičtější je však dosud případ z Teplárny. Syn kandidáta nacionalistické strany Vlast Juraj Krajčík tam zastřelil bisexuála Matúše Horvátha a nebinárního Juraje Vankuliče a jednu ženu zranil. Policie se také zabývala jeho manifestem, který vyzýval k násilí vůči homosexuálům a Židům. Pachatel nakonec spáchal sebevraždu.

Verbálním útokům na LGBT komunitu se však nevyhýbají ani slovenští politici a dál tak přiživují atmosféru nenávisti a homofobie. Expremiér Igor Matovič se například veřejně oháněl tím, že „je hetero“, a během protestu za práva trans lidí se dostal do potyčky s několika demonstranty. Další obavy z vývoje v zemi pak komunita vyjádřila před zářijovými parlamentními volbami.

„Směr-SD se během kampaně nejen uchýlil k šíření nenávisti proti LGBT+ lidem, ale ve svém programu se také zavázal zavést zákaz, aby se na školách nemohlo mluvit o LGBT+ lidech,“ řekl agentuře AFP ředitel sdružení Inakosť Martin Macko. Jen dvě z pětadvaceti stran, jež kandidovaly do parlamentu, také počítaly s rozšířením práv sexuálních menšin.

X X X

Rusko vydalo zatykač na ukrajinskou vítězku Eurovize Džamalu

Rusko vydalo zatykač na ukrajinskou zpěvačku Džamalu, která v roce 2016 zvítězila v mezinárodní písňové soutěži Eurovize a v minulosti kritizovala ruskou invazi na Ukrajinu i anexi Krymu. Informovala o tom ruská tisková agentura TASS s odvoláním na databázi hledaných osob ruského ministerstva vnitra.

Zpěvačka krymskotatarského původu, občanským jménem Susana Džamaladinovová, opakovaně veřejně odsoudila ruskou invazi na Ukrajině. Zastává se také krymských Tatarů, kteří podle zpráv o stavu lidských práv na Krymském poloostrově anektovaném Ruskem čelí represím.

„Džamaladinovová Susana Alimovna. Hledaná podle článku trestního zákoníku Ruské federace,“ uvádí se v databázi ministerstva vnitra

Na základě jakého trestného činu se po zpěvačce pátrá, databáze neuvádí. Podle portálu Mediazona byla v nepřítomnosti obviněna z „šíření nepravdivých informací“ o ruské armádě, přičemž hledanou osobou je už od poloviny října.

V soutěži Eurovize zvítězila Džamala s písní 1944 o deportacích krymských Tatarů z rozkazu sovětského vládce Josifa Stalina za druhé světové války.

I když v textu písně nebyla zmínka o ruské okupaci Krymu, část ukrajinské veřejnosti píseň chápala i jako protest proti násilnému záboru ukrajinského poloostrova Ruskem na jaře 2014. Moskva skladbu odsoudila jako politickou provokaci.

X X X

Když chybí železo, srdce trpí

V Česku by minerál mohlo dostat přes 100 000 pacientů se srdečním selháním

  Více než sto tisícům Čechů, kteří se léčí se srdečním selháním, by pomohlo doplnění zásobního železa. Nedostatkem tohoto minerálu totiž dle kardiologů trpí až polovina lidí, kteří se u nich se srdcem léčí. Když lékaři železo doplní, zvýší se kvalita života pacientů a ti nemusí tak často do nemocnice – to dokazují i nejnovější odborné studie. Kardiologové apelují na samotné pacienty, aby si nechali udělat vyšetření krve, které ukáže, jak na tom se zásobami jsou. Typickým projevem nedostatku železa je velká únava, nevýkonnost, dušnost, celková slabost či bušení srdce. Specialisté na srdce to připomínají v rámci Dne nedostatku železa, který připadá na 26. listopadu.

 „Zásobní železo si lidé potravinovými doplňky nebo zvýšeným přísunem hořké čokolády či steaků nedoplní. Zkrátka se nevstřebá. Přitom jeho nedostatek nacházíme téměř u 70 % těch, které k nám přiveze sanitka pro akutní srdeční selhání. Zásobní železo lze velmi efektivně doplnit nitrožilně, a to buď přímo v nemocnici nebo v kardiologických ambulancích. Lidem se srdečním selháním pak zásadně stoupne kvalita života, mají více energie,  méně se zadýchávají, zkrátka se jim žije lépe,“ říká prof. MUDr. Jan Krejčí, Ph.D., předseda České asociace srdečního selhání České kardiologické společnosti.

Každému člověku kolují v organismu 3 až 4 gramy železa, z toho 2,5 gramu je v krevním barvivu – hemoglobinu, který zajišťuje transport kyslíku v těle. „Další, přibližně jeden gram je železo zásobní a to je uloženo v  buňkách jater a svalů. Toto železo je zapotřebí pro fungování mitochondrií – součástí buněk, které v těle slouží k tvorbě energie. Nedostatek zásobního železa umí potrápit zdravého jedince, natožpak pacienta s oslabeným srdcem. Pro něj je deficit železa velmi nebezpečný – srdeční sval nemá dostatek energie správně fungovat a při jakémkoliv zatížení se jeho selhávání zrychluje,“ vysvětluje kardiolog. Upozorňuje na to, že deficit minerálu nemusí souviset s tzv. anemií neboli chudokrevností. „I ti, co mají normální krevní obraz a hodnoty hemoglobinu, mohou trpět deficitem železa,“ doplňuje prof. Krejčí.

Připomíná také, že pokud nemá kardiolog v ambulanci možnost zavést svému pacientovi „kapačku“, může se obrátit na nejbliží kardiocentrum, kde by mu měli pomoci. „Vysoce koncentrované nitrožilní železo nabízíme také u nás, a to nejen pro naše pacienty. Pokud ambulantní specialisté nemají pro tuto léčbu prostor, mohou se na nás obrátit a my aplikaci jejich pacientovi zabezpečíme. Celá procedura trvá přibližně 20 minut a je bezpečná,“ dodává prof. Krejčí, který je přednostou I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Srdečním selháním v Česku může podle posledních dat trpět až 370 000 lidí. Pokud se naplní pesimistický scénář českých kardiologů, v roce 2040 bude žít v tuzemsku až 900 000 osob se selháním srdce. U lidí starších 65 let je tato diagnóza už nyní nejčastější příčinou hospitalizace a právě u nich kardiologové nalézají deficit zásobního železa vůbec nejčastěji.

Doplnění zásob vysoce koncentrovaným železem hradí pacientům se srdečním selháním při splnění určitých podmínek všechny zdravotní pojišťovny.

Mgr. Markéta Pudilová

x x x

Investice versus stabilita: Klíčové rozhodnutí pro ČNB

Reakce na názory profesora Havránka

V nedávné době jsem četl na E15 článek profesora Tomáše Havránka na téma devizových rezerv České národní banky (ČNB). Moc mě oslovil. Autor totiž navrhuje, aby se více investovalo do akcií, což by přineslo zisk centrální bance a následně i státnímu rozpočtu.

Z mého pohledu je to dobrá myšlenka. Myslím si však, že je snadné zpětně radit a těžké mít na sobě to obří břímě rozhodnutí, kam investovat 3 biliony korun. Zejména když víte, že o peníze nemůžete přijít v nějaké ruletě.

Diskuze o investování části těchto rezerv do akcií, specificky do indexu S&P 500, otevírá zajímavé otázky. Podle Havránka, kdyby ČNB od roku 2017 investovala 60 % svých rezerv do tohoto indexu, mohla dosáhnout zisku až bilionu korun. Avšak tato atraktivní čísla nesmí zastínit rizika a nejistoty spojené s takovým rozhodnutím. Akcie jsou z definice rizikovější než dluhopisy.

Havránek tvrdí, že jeho oponenti říkají, že investice devizových rezerv pro dlouhodobý výnos může ohrozit péči ČNB o cenovou stabilitu a že devizové rezervy by měly sloužit primárně jako krytí neočekávaných událostí. Tady souhlasím s profesorem. Když už má jednou ČNB v devizových rezervách americké dluhopisy, může mít i americké akcie. Stabilita tím nebude ohrožena.

Nezávislost ČNB a její vliv na českou ekonomiku

Oponenti profesora tvrdí, že by prý převod zisků na vládu byl nelegálním financování vlády. Profesor oponuje, že to je normální. Myslím, že má pravdu, ale i přesto, jak dále vysvětlím, bych zisky ČNB vládě neodváděl.

Názor profesora, že mezi ČNB a vládou je sice čínská zeď, ale ve skutečnosti není až tak vysoká, chápu. Ale to je podle mě chyba. Čínská zeď by podle mě měla být vyšší. Jakmile přestane být ČNB nezávislá, přestane být efektivní. Propojení politiky a centrálních bank je však zřejmá. U nás je to ještě dobré. Ve vedení ČNB jsou ekonomové.

To jinde to mají horší. Např. šéfka Evropské centrální banky není ekonomka a ani nikdy nepracovala v žádné finanční, komerční instituci. Je to jen bývalá francouzská ministryně, která hledala flek a evropští šéfové ho našli v ECB. Podobné to je s americkou centrální. I tam je z mého pohledu amatér s politickým krytím. I proto si nemyslím, že je politika těchto dvou bank správná.

Autor tvrdí, že jeho oponenti namítají, že abychom mohli investovat devizové rezervy jako Singapur, museli bychom prý z ČNB vyčlenit speciální fond a vložit ho pod správu státu, což by odporovalo evropské legislativě.

To mi přijde jako naprosto zvrácené. Vyvádět zisky z ČNB do nějakého fondu je kostrbaté. Než abych rval peníze do státu, raději bych změnil zákon a umožnil centrální bance peníze reinvestovat a o to dále navýšit devizové rezervy. Já nevidím problém ve velkých devizových rezervách, které budou chránit naši měnu.

Dalším protiargumentem profesorovi je, že investice rezerv prý ohrozí nezávislost ČNB, protože vláda od ní bude chtít stále více. To je pravda, proto bych zisky ČNB se státem vůbec nepropojoval. Stát je černá díra, která bude mít stále málo.

Závěrem bych rád poděkoval profesorovi za zajímavý příspěvek, o kterém se moc nemluví a přitom mělo. Vláda řeší mnoho věcí, které podle nejsou prioritní, a o tomto tématu vůbec nemluví. Petra Halíková | Comfort Finance Group CFG

x x x

Na silnice na Karlovarsku vyjede 170 nových nízkoemisních autobusů

Od 1. ledna 2024 budou vozit cestující po celém našem regionu moderní bezbariérové autobusy s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG). Karlovarskému kraji se podařilo završit zakázku na jejich nákup o celkovém objemu 1,3 miliardy korun. Vozy značek ROŠERO a SOR Libchavy dnes byly slavnostně představeny v prostorách autobusového terminálu na Dolním nádraží v Karlových Varech.

Zakázka na nákup 170 nízkoemisních autobusů byla realizována prostřednictvím čtyř dotačních projektů pokrývající území čtyř oblastí Karlovarského kraje, a sice Chebsko, Sokolovsko, Karlovarsko a v neposlední řadě Bochovsko, Žluticko a Toužimsko. Dotace z Integrovaného regionálního operačního programu činila 85 procent, 10 procenty se na pořízení nových vozů podílel Karlovarský kraj a 5 procenty stát. „Díky historicky největší dotaci dosahující téměř 600 milionů korun, kterou se nám podařilo získat z fondů Evropské unie, jsme mohli nejenom pro obyvatele našeho regionu, ale pro všechny, kteří jezdí na našich pravidelných linkách, nakoupit moderní CNG autobusy. Našim cílem bylo vytvořit systém trvale udržitelné a ekologicky šetrné hromadné autobusové dopravy. Postupně tak dojde k úplnému vyřazení všech vozidel využívajících staré klasické naftové motory,“ uvedl neuvolněný člen Zastupitelstva Karlovarského kraje pro oblast dopravy a silničního hospodářství Jan Bureš.

Počty a velikost vozidel vycházely z dlouhodobých statistických údajů a byly naplánovány tak, aby optimálně pokryly všechny spoje jezdící po našem regionu. Na linky, které zajišťují dopravní obslužnost v Karlovarském kraji, vyjedou dva druhy autobusů. Malých autobusů od slovenského výrobce ROŠERO bude celkem 109. Českou značku SOR Libchavy pak ponese 61 středních vozů. „Požadavky na to, jak mají být autobusy vybavené a jak mají vypadat nebyly jednoduché, ale snažili jsme se co nejvíce zohlednit poměr kvalita versus cena. Vzhledem k horskému terénu našeho kraje jsme nakonec zvolili autobusy s komfortní, lehce ovladatelnou manuální převodovkou, která umožňuje zkušenému řidiči i uspořit pohonné hmoty,“ upřesnil Jan Bureš.

Všechna vozidla budou pro zajištění komfortu cestujících vybavena klimatizací. Kromě připojení k síti WI-FI si zde bude možné také nabít mobilní telefon a další elektronické příslušenství pomocí USB nabíječek. Chybět nebude ani informační systém se sledováním polohy autobusu a kamery, které přispějí k větší bezpečnosti přepravovaných osob. Část vozidel bude rovněž vybavena tažným zařízením a vybrané autobusy budou připraveny na montáž skiboxů a nosičů na kola tak, aby mohly v létě přepravovat cyklisty a v zimě lyžaře.

Vybraným provozovatelem nově dodaných autobusů bude z větší části společnost Dopravní podnik Karlovy Vary. „Podařilo se nám dojednat, že na většině území kraje s nimi bude jezdit Dopravní podnik Karlovy Vary, který patří mezi dopravce, s nimiž máme velice dobrou zkušenost. Bochovsko, Žluticko a Toužimsko pak budou našimi bílými autobusy obsluhovat malí dopravci,“ doplnil Jan Bureš.

Cestující jistě ocení i řadu dalších výhod. „Skvělým bonusem tohoto projektu je sjednocení odbavovacího systému v autobusech napříč Karlovarským krajem. Znamená to tedy, že pravidelným cestujícím nabízíme možnost vyhotovení jednotné dopravní́ karty, na kterou lze nahrát příslušný tarif (pokud již nevlastní Karlovarskou, Mariánskolázeňskou, Chebskou, Plzeňskou kartu nebo IN Kartu Českých drah). Na každou tuto kartu si mohou cestující́ nechat nahrát finanční́ prostředky a používat ji jako elektronickou peněženku, prostřednictvím které́ si mohou hradit jednotlivé́ jízdné́. Další́ možností́ je si na tuto kartu nahrát příslušnou tarifní́ zónu IDOK pro danou oblast např. ve formě̌ měsíčního kuponu. Novinkou je možnost hradit jízdné́ platební́ kartou přímo v autobusech,“ uzavřel předseda představenstva Dopravního podniku Karlovy Vary Jiří Vaněček.

Mgr. Veronika Svobodová

X X X

Dopravní ceny získala spisovatelka, divadlo i hodináři

 Slavnostní tečku za letošním ročníkem Dopravního festivalu udělalo v prostorách pardubické Gočárovy galerie v Automatických mlýnech předávání ocenění nesoucích jména zakladatelů dopravy – Jana Kašpara, Jana Pernera a Josefa Ressela. Ceny udílejí neziskové spolky, které už desetiletí přispívají k propagaci těchto historických osobností ve spojení s novodobými dopravními projekty. Partnery jim v tom jsou Pardubický kraj a Statutární město Pardubice, odborným garantem je Správa a údržba silnic Pardubického kraje.

 Odkaz slavných rodáků našeho kraje bychom si měli neustále připomínat a jsem rád, že se tomu tak děje i díky spolkům, které nesou jméno pánů Kašpara, Pernera a Ressela. Když se to vše propojí s nádherným prostorem Winternitzových automatických mlýnů a naší Gočárovy galerie, která nese jméno dalšího z velikánů s rodištěm v Pardubickém kraji, tak vzniká symbióza, na kterou bychom měli být právem hrdí,“ konstatoval hejtman Martin Netolický.

Den dopravy má letos za sebou několik milníků. Květnové oslavy 140. výročí narození prvního českého aviatika Jana Kašpara, která zároveň vzdala hold letos zesnulému spoluzakladateli Aviatické pouti Josefu Hadincovi. V rámci programu byla také odhalena v pardubickém parku Bratranců Veverkových pamětní vzpomínková deska připomínající praneteř legendárního letce Evu Perrovou-Šedivcovou. Premiéru měly zároveň hodinky Jana Kašpara, které v limitované edici vytvořila společnost ELTON hodinářská z Nového Města nad Metují.

Vedle Jana Kašpara, který dostal letos ke svému výročí hodinky, nezůstal zkrátka ani chrudimský vynálezce Josef Ressel. Od jeho narození uplynulo 230 let a frontman skupiny Chinaski Michal Malátný v den výročí přímo před Resselovým pomníkem pokřtil limitovanou edici triček s resselovským motivem.

Důstojnou připomínku svého narození měl ve městě na soutoku Labe a Chrudimky i třetí z významných zakladatelů dopravy, stavitel a projektant železnic Jan Perner. Happeningu u jeho sochy stojící před hlavním vlakovým nádražím v Pardubicích se zúčastnil osobně ministr dopravy Martin Kupka, který tady položil věnec společně s generálním ředitelem Správy železnic Jiřím Svobodou. V rámci pernerovských oslav byl připomenut i letos zesnulý architekt Miroslav Řepa. Ten ovlivňoval podobu rekonstrukce pardubického vlakového nádraží jako držitel práv ke stavbám svého otce Karla, z jehož rýsovacího prkna toto nádraží vzešlo.

Je až s podivem, jak významné osobnosti pro oblast dopravy tento kraj historii dal. Ať je to oblast železnice, vodní dopravy nebo létání. A nejsou to pochopitelně jenom tito tři. My se dnes na jejich odkaz snažíme navázat budováním Dopravního uzlu Pardubice,“ řekl senátor a náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš.

Vlastně až s historickým odstupem oceňujeme přínos průkopníků dopravy pro město Pardubice. Bez dopravní obsluhy, bez potkávání druhů dopravy by Pardubice nebyly tím, čím jsou. Díky křížení druhů dopravy jsou Pardubice jedním z nejatraktivnějších míst pro podnikatele a investory, kteří oceňují polohu našeho města i jeho dopravní napojení. Budoucnost vidím i v cargo letecké dopravě, které může nabídnout zázemí pardubické letiště,“ uvedl při příležitosti slavnostního aktu primátor Statutárního města Pardubic Jan Nadrchal.

Událostem a kulatými výročími nabitému roku nasadilo korunu slavnostní udílení cen. Jako první si pro Cenu Jana Kašpara přišla pardubická spisovatelka Iva Tajovská. Ta se ve své zatím poslední knize s názvem „A lampa ještě hořela“ zaměřila na dění od začátku dvacátého století po jeho sedmdesátá léta. Vypráví v ní mimo jiné i příběh právě prvního českého aviatika. Kniha zaznamenala u čtenářů velký úspěch, v internetové databázi knih ji hodnotí velmi solidními 86 procenty. Cenu převzala přímo Iva Tajovská.

Stejného ocenění se dostalo Východočeskému divadlu Pardubice. To letos na podzim uvedlo premiéru muzikálu „Do nebes“. I toto umělecké ztvárnění období, kdy se lidé vydávali k oblakům na strojích těžších než vzduch, se dočkalo velmi kladných recenzí. Muzikál režíroval Radek Balaš, hudebně se pod ním podepsal Ondřej Brousek. Cenu převzala divadelní představitelka matky Jana Kašpara Petra Janečková, představitel Barona Artura Krause Ladislav Špiner a dramaturgyně Jana Pithartová.

Třetí z letos udělených Cen Jana Kašpara obdržela česká společnost ELTON hodinářská z Nového Města nad Metují. Ta už od roku 1949 vyrábí hodinky Prim, které kompletně vznikají právě v Eltonu. Právě v Pardubicích u příležitosti výročí narození představila společnost limitovanou edici hodinek nazvaných Jan Kašpar. Mnoho detailů, které exkluzívní náramkové hodinky zdobí, odkazuje na slavného aviatika a jeho přelet z Pardubic do Prahy. Ocenění designér hodinek Lukáš Tláskal a business manažer František Brezík.

Cena Jana Pernera má letos jediného laureáta. Ten si už bohužel pro své ocenění přijít nemohl. Stal se jím in memoriam architekt Miroslav Řepa. Významný architekt navázal na svého slavného otce Karla. Sám proslul svým velkým podílem na vzniku československých pavilonů na výstavách EXPO nebo návrhem zlínského divadla. Cenu za rodinu architekta Řepy převzal ředitel Východočeského divadla Petr Dohnal.

Ceny Josefa Ressela putují letos hned na dvě místa. Tím prvním je Námořní muzeum Veletov. To je možné navštívit nedaleko Týnce nad Labem, spolek Česká lodní společnost, který ho provozuje, mimo jiné připomíná tradice a historii českých námořníků. Vedle toho se také snaží získávat co největší množství artefaktů z doby fungování naší námořní plavby. Pro ocenění si přišla Zuzana Hledíková, předsedkyně spolku Česká lodní společnost. Spolu s ní do Pardubic dorazil i kapitán dálné plavby Karel Zeman a iniciátor vzniku muzea Martin Bednář.

Druhá z udělených cen míří do Chrudimi, a to projektu Čeští mistři. Za ním stojí společnost CityZen založená před pěti lety. Ta se specializuje na výrobu unikátního oblečení, na němž se neusazují nečistoty. Její součástí je nezisková organizace Čeští mistři, která má propagovat národnost a povědomí o české historii. Letos u příležitosti výročí narození Josefa Ressela přišla s tričkem právě s resselovským motivem. Cenu převzal ředitel CityZen Pavel Hrstka a předsedkyně spolku Čeští mistři Lenka Jehličková. /paˇ/

X X X

Kam se podělo manželské hudební duo Eva a Vašek? Jejich cesty se částečně rozešly

Hudební duo Eva a Vašek tvořené manželským párem Evou a Václavem Ševčíkovými bývalo pro starší publikum doslova fenomén. Prodávali statisíce desek a plnili sály po celé České republice. Pak se po nich tak trochu slehla zem. Jak se jim nyní daří?

Manželé Eva a Václav Ševčíkovi jako hudební duo Evo a Vašek stále koncertují. Jen za letošní rok odehráli v ČR desítky vystoupení. Eva navíc už několik let vystupuje sólově pod uměleckým jménem Eva Adams.

„Na sólovou dráhu jsem Evu začal připravovat, když dosáhla svých pětačtyřiceti let. Důvod byl prostý, jsem o sedmnáct let starší, za pár týdnů mi bude sedmdesát. Říkal jsem si, co by nastalo, kdyby se se mnou něco stalo. To by se Eva na pódiích musela představovat jako Eva bez Vaška? Proto nastoupila na sólovou dráhu,“ vysvětlil pro web Prima Ženy Václav Ševčík.

Nápad se podle něj osvědčil a manželka na pódiích sklízí velké úspěchy. „Ona má krásný dar širokého hlasu postaveného na dechu, jako sólová zpěvačka je dokonalá. V současné době zpívá v sedmi jazycích pro publikum, pro které je jazyk mateřským,“ prozradil Vašek.

 Eva s dcerou letos do USA odletěly samy bez Vaška

Eva sólově zatím vystupuje výhradně v zahraničí, nejčastěji v USA, kde rodina každoročně tráví čas od října do dubna. Letos však po více než deseti letech zůstal Vašek doma a za velkou louži odcestovala pouze manželka Eva s jejich dcerou Evičkou.

„Vše v životě je cíl a domluva. Eva tam má řadu smluv na vystoupení jako Eva Adams a já se věnuji v Čechách novému formátu hudby. Letošní rok je zlomový, v tuzemsku i ve světě skončily CD a DVD. Tak jsem investoval do nového formátu ATMOS, člověk musí jít s dobou. Takže zatímco se Eva s Evičkou vrátily do našeho domečku na Floridě, já tady vyfasoval zimní bundu od syna, a tak už je mi také slušně. (smích) Žil jsem více než deset let na Floridě při třiceti stupních jen v tričku a kraťasech, tak si po dlouhé době zvykám na zimu,“ přiblížil s úsměvem hudebník.

X X X

ČR postupuje na fotbalové Euro do Německa. Za výhru s Moldavskem dostane čtvrt miliardy

Čeští fotbalisté v závěrečném utkání kvalifikační skupiny v přímém souboji o účast na mistrovství Evropy porazili doma Moldavsko 3:0 a postoupili na šampionát v Německu v příštím roce. Svěřence trenéra Jaroslava Šilhavého, jimž by stačila i remíza, poslal v Olomouci do vedení ve 14. minutě David Douděra. Po změně stran již v přesilovce po vyloučení Vladislava Babogla z 55. minuty rovněž premiérovým gólem v reprezentačním „áčku“ zvýšil debutant Tomáš Chorý a v závěru se prosadil Tomáš Souček.

Národní celek nastoupil bez tří členů základní sestavy z pátečního utkání v Polsku (1:1) obránců Brabce s Coufalem a útočníka Kuchty, kteří v noci ze soboty na neděli navštívili v Olomouci noční podnik a byli vyřazeni z mužstva.

 Český tým od rozdělení federace postoupil ze všech evropských kvalifikací a na kontinentálním mistrovství si zahraje poosmé za sebou. Soupeře ve skupině mu určí los 2. prosince v Hamburku. FAČR za účast reprezentace na Euru získá prémii v přepočtu zhruba čtvrt miliardy korun. Není jisté, zda tým i na šampionátu povede trenér Šilhavý, jemuž 30. listopadu vyprší smlouva.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.