Menczer Lipavskému ČR: Ruky preč od maďarských detí! Obžaloba Brhela, Kaliňáka hanbou prokuratúry SR

Šéf českej diplomacie Jan Lipavský na Twitteri vyjadril ľútosť nad tým, že Česko sa nepridá k žalobe EÚ proti „maďarskému anti-LGBTQI+ zákonu“. Štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Tamás Menczer českému ministrovi vo štvrtok na Facebooku odkázal: „Ruky preč od maďarských detí!“ Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

„Mrzí ma, že sa Česko nepripojí k európskej žalobe proti maďarskému anti-LGBTQI+ zákonu. My v Pirátskej strane sa však v tejto záležitosti nemienime vzdať. Deti neohrozuje vidieť také postavy v TV či v knižkách. Ohrozuje ich umelé vzbudzovanie nenávisti alebo zatajovanie informácií,“ napísal Lipavský.

„To, čo sa deje v českých škôlkach a školách, je záležitosťou Čechov, mňa do toho nič. Nie je ma nič ani do toho, ako Jan Lipavský vychováva svoje dieťa – ak nejaké má,“ reagoval Menczer. Dodal zároveň, že deti sú zraniteľné, nevedia sa ochrániť samy, preto je potrebné chrániť ich pred LGBTQ propagandou a pedofilmi zákonom.

Švédska vláda v nedeľu oznámila, že sa pripojí k žalobe Európskej únie voči tomuto maďarskému zákonu, ktorý považuje za inšpirovaný Kremľom. Z jej príspevku na Twitteri vyplýva, že žalobu podporuje už desať členov EÚ.

 Európska komisia 15. júla 2021 iniciovala právne konanie proti Maďarsku pre zákon na ochranu detí, pretože podľa nej obsahuje homofóbne prvky. Ku konaniu sa pridal Európsky parlament a Belgicko, Holandsko, Luxembursko, Írsko, Portugalsko, Rakúsko, Dánsko, Malta a Španielsko.

Ide o podozrenie, že maďarský zákon zmiešava gayov a pedofilov a že maďarská vláda tak zavádza diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity. EK sa preto obrátila na súd. Podľa žaloby maďarský zákon porušuje niektoré pravidlá vnútorného trhu, základné práva jednotlivcov (najmä ľudí z komunity LGBTQI+) a hodnoty EÚ.

Maďarský zákon o „posilnení opatrení proti pedofilným páchateľom a o zmene a doplnení niektorých zákonov na ochranu detí“ stanovuje, že obsah, ktorý predstavuje alebo propaguje odlišnú rodovú identitu než je tá pri narodení, zmenu pohlavia alebo homosexualitu, je zakázaný pre osoby mladšie ako 18 rokov./agentury

X X X

Zakážu kolobežky v uliciach? Na Slovensku sa rozbieha petícia po vzore Paríža

 Vedenie Bratislavy víta prenajímanie elektrických kolobežiek. Podľa neho odľahčujú životnému prostrediu aj verejnému priestoru.

Elektrické kolobežky mali byť ekologickou alternatívou dopravy po meste. Okrem toho však so sebou priniesli aj množstvo kontroverzií. Jazdci uháňajú vysokou rýchlosťou pomedzi chodcov, kolobežky nachádzame odstavené na miestach, kde prekážajú.

Obyvateľom Paríža preto nedávno došla trpezlivosť. V miestnom referende si 2. apríla odhlasovali požiadavku, aby mesto zakázalo komerčný prenájom kolobežiek.

Požiadavku podporilo 90 percent zo 103-tisíc účastníkov hlasovania. Napriek takejto účasti sa starostka mesta Anne Hidalgová rozhodla vôľu ľudí rešpektovať.

Slovenský pokus

O čosi podobné sa u nás pokúša aktivista Miloš Beladič. A to aj napriek tomu, že legislatíva je proti nemu. Inšpirovaný parížskym referendom spustil na Slovensku petíciu. Vyzýva v nej na zákaz elektrických kolobežiek nielen v Bratislave, ale aj v ďalších mestách. Rozhodol sa ju zorganizovať pre zlé skúsenosti s bezohľadnými kolobežkármi.

Prekáža mu, že vraj často nedodržiavajú podmienky zdieľanej mobility, že po chodníkoch jazdia rýchlo, že nemajú ochranné prilby ani reflexné prvky. Argumentuje aj tým, že ich používatelia často nemajú vodičský preukaz a nepoznajú dopravné predpisy.

„Verím, že sa budú kompetentní zaoberať obmedzením licencií či dokonca ich pozastavením, tak ako tomu je od septembra 2023 v Paríži,” opisuje ambície s petíciou. Zatiaľ veľký ohlas nezaznamenal. V čase dokončenia tohto textu ju podpísalo 35 ľudí.

Neprejde cez zákony

Aktuálne vedenie Bratislavy na čele s primátorom Matúšom Vallom sa však na elektrické kolobežky nepozerá tak kriticky ako aktivista. Práve naopak, ich existenciu víta. Podľa neho prinášajú úľavu nielen v environmentálnej oblasti, ale aj v oblasti dopravného zaťaženia ciest a odľahčujú verejný priestor od áut.

Individuálne porušovanie dopravných predpisov preto podľa magistrátu nie je možné vzťahovať na celý druh dopravy a riešiť ho jej obmedzovaním. Okrem toho dodáva, že porušení pravidiel podľa vedenia mesta ubúda.

 „Bratislava má po skúsenostiach z ostatných európskych miest jednu z najprísnejších regulácií na parkovanie zdieľanej mobility,” dodáva hovorkyňa mesta Dagmar Schmucková.

Beladičovi by však úspešná petícia bola pravdepodobne na nič. Dôvodom sú naše zákony. Právnik Ján Lazur z kancelárie Taylor Wessing vysvetľuje, že pri aktuálnom stave legislatívy by nebolo možné zakázať na území obce komerčné prenajímanie elektrických kolobežiek referendom.

Okrem toho hovorí, že takýto typ podnikania sa skrátka zakázať nedá, a to nielen lokálne, ale ani na celom území Slovenska. Zmenu by museli urobiť poslanci v parlamente.

„Za aktuálneho stavu legislatívy nie je podľa nášho názoru možné dosiahnuť plošný zákaz podnikania v oblasti zdieľania kolobežiek. Zákaz by bolo možné dosiahnuť len prijatím vhodných legislatívnych zmien na úrovni Národnej rady Slovenskej republiky,” vysvetlil Lazur.

Kritika Boltu a Tieru

Spoločnosti, ktoré prevádzkujú zdieľané kolobežky v bratislavských uliciach, považujú parížsky zákaz za ojedinelý a neobávajú sa, že by sa k nemu pridali aj iné krajiny.

„Vidíme, že zákazníci aj mestá vo veľkej miere oceňujú pozitívny vplyv zdieľaných kolobežiek na ich mestá, preto neočakávame, že by hlasovanie v Paríži malo na ne nejaký vplyv,” tvrdí tlačové oddelenie spoločnosti Bolt.

Argumentujú nízkou účasťou v referende, kde hlasovalo len 103-tisíc ľudí. Približne 93 percent Parížanov oprávnených hlasovať svoje právo nevyužilo, napriek tomu plánuje starostka výsledky rešpektovať.

 „Rozhodnutie Paríža je v rozpore s globálnym trendom, podľa ktorého krajiny a mestá na celom svete prijímajú nízkouhlíkovú mikromobilitu,” kritizuje hovorca konkurenčnej prevádzkovej spoločnosti Tier George Chamberlain. Domnieva sa, že týmto rozhodnutím sa Paríž izoluje od ostatných metropol.

Podľa prezidenta Cyklokoalície Dana Kollára samotné konanie referenda napriek nízkej účasti ukazuje na fakt, že zdieľané kolobežky so sebou prinášajú problémy, na ktoré mestá musia reagovať a nastaviť správne podmienky ich používania.

Vidí však aj ich pozitíva. „Prispievajú k udržateľnej doprave v mestách a dopomáhajú znižovať podiel individuálnej automobilovej dopravy,” hovorí a dodáva, že riziková je v hlavnom meste skôr automobilová doprava.

Po chodníku iba rýchlosťou chôdze

Na jazdca na elektrickej kolobežke sa vzťahujú rovnaké pravidlá ako na kohokoľvek, kto používa dopravný prostriedok – teda zákon o cestnej premávke. Riadiť ju môže len osoba nad 15 rokov. Vekové obmedzenie neplatí, ak ide kolobežkár po cyklotrase.

Na kolobežke s pomocným motorčekom sa síce môže jazdiť po chodníku, ale tak, aby neboli ohrození a obmedzení chodci. Pri jazde nesmie kolobežkár prekročiť rýchlosť chôdze. Môže ju takisto na chodníku odparkovať, ak musí nechať voľný priestor aspoň jeden a pol metra.

Nie všetci však tieto pravidlá dodržiavajú. Aby sa predišlo nehodám, pripravil magistrát hlavného mesta, kde je prenajímanie kolobežiek najrozšírenejšie, ešte v máji 2020 návrh pravidiel zdieľanej mikromobility. Jedným z opatrení je aj povinnosť prevádzkara zabezpečiť, aby na nich ľudia nejazdili pod vplyvom alkoholu.

Proti porušovaniu týchto pravidiel sa snažia bojovať aj spoločnosti Bolt a Tier. Jedným zo spôsobov je aj bodovanie bezohľadných jazdcov „Predpokladáme, že na Slovensku by mohlo byť po doladení všetkých technických detailov dostupné na budúcu sezónu,” dodalo tlačové oddelenie Boltu. Ďalším z opatrení je aj povinnosť po ukončení jazdy odfotiť zaparkovanú kolobežku.

Druhá spoločnosť Tier zase proti porušovaniu pravidiel používania kolobežiek môže vodičovi zakázať ich využívanie, aktuality.sk

X X X

  Premiér Heger mimo parlamentu, Fico jasným víťazom, Pellegrini ďalej padá

 Podľa najnovšieho predvolebného prieskumu by sa do parlamentu dostalo osem strán. Ukazuje to prieskum agentúry NMS Market Research pre denník SME realizovaný medzi 28. marcom až 2. aprílom online zberom na reprezentatívnej vzorke 1 008 respondentov.

Jasným víťazom volieb by sa stal Smer, ktorého by volilo 22,4 % opýtaných, na druhom mieste by skončil Hlas so ziskom 14,2 percenta. Progresívne Slovensko by skončilo na treťom mieste (12,8 %).

Do parlamentu by sa do dostali aj extrémisti z Republiky s necelými 10 percentami, KDH s vyše šiestimi percentami, Sme rodina (5,7 %) a tesne aj hnutie OĽANO a strana Sloboda a solidarita s niečo nad piatimi percentami.

 Naopak pred bránami parlamentu by zostala nová strana Demokrati súčasného premiéra Eduarda Hegera, ktorú by volili len tri percentá voličov. Rovnaký zisk by dosiahla aj Aliancia. Slovenská národná strana v prieskume získala 2,2 % hlasov a Za ľudí rovné dve percentá. Pod hranicou dvoch percent sa ocitli ĽSNS a Národná koalícia zhodne s 1,9 percentami. Ďalej aj Maďarské fórum (1,3 percenta) a Modrí Mikuláša Dzurindu (0,8 percenta).

Z prieskumu vyplýva, že Smer by v parlamente obsadil 41 poslaneckých kresiel, Hlas 26, Progresívne Slovensko 24, Republika 18, KDH 12, Sme rodina a OĽANO po 10 a SaS 9.

Výsledky naznačujú, že zostavovanie vlády by bolo náročné tak pre Roberta Fica, ako aj pravicu na čele s progresívcami. Smer by v prípade dohody s Hlasom disponoval 67 hlasmi, k väčšine by tak potreboval ešte ďalších 9 poslancov a teda tretieho koaličného partnera. Demokratická pravica, kde už PS i SaS jasne povedali, že by do vlády nešli s Igorom Matovičom, je na tom čo sa získania parlamentnej väčšiny ešte horšie. Potrebnú „76-ku“ by dosiahli len za predpokladu spolupráce s Hlasom a išlo by o málo pravdepodobnú a zrejme ťažko udržateľnú pätkoalíciu Hlas, PS, KDH, Sme rodina a SaS (dovedna 81 hlasov).

Pellegriniho pád

Prieskum tiež potvrdzuje dlhodobý pád preferencií Hlasu expremiéra Petra pellegriniho. Najväčšiu podporu strana dosahovala v januári 2021 (vyše 24 percent).

 Rok na to, v januári 2022 Hlas klesol k 19 percentám. Strmý pád prišiel minulý mesiac, kedy Hlas spadol z februárových 20,8 percenta na 17,1 percenta. V priebehu niečo vyše dvoch rokov, aj s odchýlkami, prišla Pellegriniho strana o vyše 10 percentuálnych bodov, čo pri prepočte na zisk poslaneckých kresiel znamená pokles zo 47 poslancov v januári 2021 na súčasných 26./agentury/

X X X

Dekan Burda SR: Obžaloba Brhela a Kaliňáka je hanbou špeciálnej prokuratúry

 Podľa dekana Právnickej Fakulty Univerzity Komenského Eduarda Burdu sú v prípade obžaloby Roberta Kaliňáka a Jozefa Brhela do očí bijúce nezákonnosti, ktoré sa podľa neho „inak ako hanbou nazvať nedajú“. Podľa neho Slovensko „v rámci problematiky možného zneužívania trestných konaní síce ešte nedosiahlo dno, ale už sa k nemu blíži“.

 „No vďaka mnohým statočným ľuďom medzi vyšetrovateľmi, prokurátormi a sudcami sú vytvorené predpoklady na to, aby v budúcnosti trestné konania prebiehali len spravodlivo, zákonne a štandardne, a zároveň aby boli pre skutočného páchateľa neodvratné,“ zdôraznil.

 Ako je podľa vás možné, že obžalobu odovzdali v takomto „nedokonalom“ sta­ve?

Úprimne povedané, veľmi sa mi postupy Úradu špeciálnej prokuratúry v mnohých prípadoch už ani nechce komentovať, pretože som presvedčený, že od niektorých prokurátorov, nie všetkých, vychádzajú čoraz evidentnejšie nezákonné rozhodnutia a odobrenia nezákonných postupov. V prípade tohto obvinenia pánov Kaliňáka a Brhela podľa mňa zašli špeciálne orgány činné v trestnom konaní v nezákonnosti zatiaľ najďalej. Kým doteraz sa nad niektorými ich postupmi „nechápavo chytala za hlavu“ iba značná časť odbornej verejnosti a vo verejnom priestore sa podstata vysvetľovala laikom či už z jedného, alebo z druhého názorového spektra, v tomto prípade musí byť jasné aj laikovi, že ide o znôšku nezákonností. Uvediem len tie najzávažnejšie. Podanie obžaloby skôr, ako uplynie lehota na návrhy na doplnenie vyšetrovania, nevypočutie obvineného, keď jasne deklaroval, že vypovedať chce po oboznámení sa so všetkými zhromaždenými dôkazmi; odmietnutie otázok o tom, čo urobil kajúcnik s údajnými úplatkami a kde teda sú. Toto sú úplne zrejmé nezákonnosti, ktoré nemôže prehliadnuť žiadny slušný sudca. Tých pochybení tam bolo viac, ale nie som obhajca ani pána Kaliňáka, ani pána Brhela, tak to radšej nejdem rozvádzať detailnejšie.

x Býva zvykom, že špeciálna prokuratúra obžalobu dôkladne pripraví a súd ju zamietne? Čo sa z takéhoto postupu dá vyčítať?

Pred pár rokmi to ešte zvykom nebolo. Pochopiteľne, štádium preskúmania alebo predbežného prejednania obžaloby na súde ešte pred začatím hlavného pojednávania na súde je bežnou súčasťou trestného konania a jeho účelom je najmä zle pripravené a nedostatočne vyšetrené trestné veci vrátiť do prípravného konania, aby sa urobili poriadne. Pre každého vyšetrovateľa, a najmä prokurátora je však nedobrou vizitkou, ak sa mu to stane, aj keď z času na čas sa takéto veci stanú aj kvalitným a skúseným odborníkom. V tomto prípade sú tie nezákonnosti však také do očí bijúce, že sa inak ako hanbou nazvať nedajú.

 x Sudca vyčíta vyšetrovateľovi v prípade Roberta Kaliňáka napríklad to, že mohlo byť porušené jeho právo vyjadriť sa k obvineniu. Ide o amaterizmus špeciálneho prokurátora alebo o taktiku pri obvineniach?

Podľa môjho názoru musí ísť buď o amaterizmus, alebo o úmysel manipulovať s vyšetrovaním. Osobne však neverím, že by sa prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry nedbanlivostne dopustil takých závažných chýb ako v tomto prípade, ktoré keby urobil študent na skúške z trestného práva procesného, nemohli by sme ho hodnotiť inak ako známkou FX, teda neprospel. Preto by som bol rád, aby sa konanie vyšetrovateľa a prokurátora v tomto prípade preverilo, či nedošlo k trestnému činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Právo musí platiť pre všetkých, aj pre politikov, aj pre prokurátorov a vyšetrovateľov. A ak je podozrenie, že niekto koná protiprávne, treba to vyšetriť a nik to nesmie zakrývať. Ani pod zámienkou „rozviazaných rúk“.

 x Akú dôveru v inštitúcie má mať občan po takýchto postupoch?

Osobne sa moja dôvera vo vzťahu k viacerým prokurátorom špeciálnej prokuratúry po tomto a po ďalších podľa mojej mienky zjavne nezákonných rozhodnutiach a postupoch blíži k nule. Jedným dychom však dodávam, že varujem tak seba, ako aj kohokoľvek ďalšieho pred tým, aby sme apriori prestali dôverovať inštitúciám. Nesmieme pripustiť anarchiu, z ktorej by hrozili nenávratné škody. Vidíme síce, že štát sa nám aktuálne čiastočne rozpadá pred očami, ale zasa na druhej strane našťastie funguje aj systém bŕzd a protiváh, ktorý ho aj v ťažkých časoch drží pohromade. Pokiaľ ide o trestné právo, dnes je čoraz evidentnejšie, že právny štát zachraňujú mnohé rozhodnutia Generálnej prokuratúry SR, ale aj Špecializovaného trestného súdu, Najvyššieho súdu SR a tiež Ústavného súdu SR. Osobne si myslím, že v rámci problematiky možného zneužívania trestných konaní sme síce ešte nedosiahli dno, ale už sa k nemu blížime a zároveň konštatujem, že vďaka mnohým statočným ľuďom medzi vyšetrovateľmi, prokurátormi a sudcami sú vytvorené predpoklady na to, aby v budúcnosti trestné konania prebiehali len spravodlivo, zákonne a štandardne, a zároveň aby boli pre skutočného páchateľa neodvratné./agentury/

X X X

ÚŠP k zamietnutej obžalobe na Kaliňáka a Brhela. Vyšetrovanie sa nevykonáva podľa predstáv obvinených

Odmietnutie žaloby na exministra vnútra za Smer Roberta Kaliňáka a podnikateľa Jozefa Brhela rozvírila vody nielen medzi prokurátormi a sudcami, ale najmä medzi politikmi. Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) GP SR preto považoval za potrebné reagovať na vyjadrenia niektorých osôb aj z akademického prostredia.

 Sudca Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici Peter Pulman v pondelok expresne odmietol žalobu na Kaliňáka a Brhela. Stalo sa tak len pár dní po tom, čo ju prokurátor ÚŠP podal. Podľa Pulmana boli dôvodom závažné procesné pochybenia na strane vyšetrovateľky a porušenie práva na obhajobu oboch obvinených.

 Zavádzajúce a škodlivé vyjadrenia

„V prvom rade máme za to, že takéto vyjadrenia osôb, ktoré nemajú žiadne praktické skúsenosti z trestného práva, nepoznajú spisový materiál, a ktoré mechanicky preberajú argumenty obhajoby, sú škodlivé a pôsobia zavadzajúco,“ uviedla prokuratúra v stanovisku, ktoré zverejnila na sociálnej sieti.

 Obaja obvinení boli podľa ÚŠP vo veci vypočutí. „Dokazovanie sa nevykonáva podľa predstáv a želaní obvinených, ale v zmysle zákona a dôkaznej situácie. Výsluch obvineného je dôkazný prostriedok, ktorý sa vykonáva v procese dokazovania, ako aj iné dôkazy. Neznamená to však, že obvinený musí byť vypočúvaný zakaždým, keď o to požiada,“ píše ďalej ÚŠP.

 Ak by sa tento názor podľa úradu akceptoval, vyšetrovanie by sa vykonávalo podľa predstáv obvineného a výsluch obvineného by mal byť vykonaný vždy, keď o to požiada. „Tým by de facto nemuselo byť vyšetrovanie nikdy skončené, keďže po každom úkone (napr. výsluchu svedka) by obvinený žiadal svoj opätovný výsluch,“ vysvetľuje ÚŠP.

Špeciálna prokuratúra pripomína, že v tomto prípade obvinení nepodali sťažnosť proti uzneseniu o vznesení obvinenia. „O ďalších ich návrhoch a žiadostiach bolo riadne podľa zákona rozhodnuté. Rovnako mali obvinení a ich obhajcovia po ukončení vyšetrovania možnosť preštudovať vyšetrovací spis. V závere dopĺňame, že proti uzneseniu sudcu prvého stupňa bola podaná sťažnosť a preto doposiaľ nenadobudlo právoplatnosť. Je preto predčasné vychádzať len z tohto rozhodnutia bez poznania argumentov prokuratúry,“ dodáva úrad.

Paragraf 363 opäť v hre

Viacerí však poukázali na to, že procesné chyby sa v prípadoch stávajú bežne. Kaliňák sa mal podľa uznesenia, ktoré má redakcia Pravdy v dispozícii, s vyšetrovateľkou doťahovať o termín preštudovania spisu. Sporný bol podľa Pulmana spôsob doručenia písomností obvinenému Kaliňákovi, ale problémom bolo aj to, že vyšetrovateľka považovala otázky, ktoré chceli obvinení položiť exšéfovi Finančnej správy Františkovi Imreczemu za zavádzajúce.

 Kaliňák a Brhel sa chceli pred podaním žaloby obrátiť na generálneho prokurátora Žilinku s paragrafom 363, no prokuratúra ich predbehla. Teraz majú opäť šancu. Paragrafom 363 Žilinka zrušil aj obvinenie šéfovi Smeru Robertovi Ficovi či bývalému policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi a ďalším v kauze Súmrak. Žilinka je za nadužívanie tohto paragrafu kritizovaný.

Predseda opozičného Smeru obžalovanie exministra vnútra namietal, spochybňoval pritom výpovede Imreczeho a toto zamietnutie využil v posilňovaní obrazu honu na opozíciu či štvavej kampane. Fico tvrdí, že exminister je obžalovaný na základe jednej vety, doteraz vo veci nebol vypočutý a nemal možnosť oboznámiť sa s výsledkami vyšetrovania.

x Ako mali Kaliňák s Brhelom podplácať Imreczeho?

Kaliňák a Brhel sú obvinený z podplácania, Kaliňák formou účastníctva. Trestný čin mali podľa obžaloby spáchať po parlamentných voľbách, ktoré sa konali v marci 2012, a následnom vymenovaní osôb blízkych Smeru ako víťaznej strane na vysoké štátne funkcie. V máji mal takto byť na základe Kaliňákovho odporúčania vymenovaný do funkcie prezidenta Finančnej správy František Imrecze.

 František Imrecze pred začiatkom pojednávania na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 9. februára 2023

Okamžite sa riešili aj jeho platové pomery, pričom mu mal Kaliňák povedal, aby išiel urobiť tzv. dohodu o kompenzácii mzdy s Brhelom do jeho kancelárie na 10. poschodí v hoteli DoubleTree by Hilton v Bratislave. „Dohodni si kompenzáciu mzdy na úrovni 200-tisíc ročne, aby si bol v pohode,“ mal povedal Kaliňák Imreczemu.

Peniaze mal dostať v obálke v 500-eurovkách. Výsledná suma za každý rok jeho pôsobenia až do roku 2017 bola milión eur, za rok 2018 dostal ešte 100-tisíc, keďže k 30. septembru 2018 abdikoval na funkciu prezidenta FS. Výmenou za peniaze mal Brhel od Imreczeho požadovať lojálnosť a informácie z prostredia FS. Brhel mal aj požiadavky na obsadzovanie pozícií v rámci Finančnej správy.

Po obvinení z podplácania z februára tohto roka, z ktorého ich usvedčuje kajúcnik Imrecze, sa oligarcha Brhel a exminister vnútra Robert Kaliňák rozhodli žiadať o postup cez paragraf 363 Trestného poriadku. O tomto mimoriadnom opravnom prostriedku rozhoduje generálny prokurátor Maroš Žilinka./agentury/

X X X

Druhému príchodu Dzurindu chýbali predošlé fanfáry

Zoltán Andruskó vypovedal k vražde Jána Kuciaka dva dni. Nestačilo, bude sa musieť ešte vrátiť na súd.

 Dzurinda zakladá stranu. Opäť

Koncom januára sa pred kamery postavil Mikuláš Dzurinda a celú hodinu pôsobil presne tak sebavedomo, ako to od neho jeho fanúšikovia čakali. Ohlásil fúziu s mimoparlamentným Spolu a vznik Modrej koalície, čo mal byť základný kameň konsolidácie rozsypaného stredopravého politického priestoru.

Potom s ním predseda Spolu / Modrej koalície Miroslav Kollár vytrel podlahu, premaľoval Modrú koalíciu na Demokratov, vpustil k sebe Eduarda Hegera a aura okolo návratu zjednotiteľa bola fuč, aktuality.sk

X X X

Trnku obvinili pre 19 rokov starý prípad

 Bývalý šéf Generálnej prokuratúry (GP) SR Dobroslav Trnka je podozrivý zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

 Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ho obvinil 30. marca. TASR to potvrdila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Karolína Barinková. Na obvinenie upozornil týždenník Plus 7 dní.

„V prípade preukázania viny hrozí obvinenému trest odňatia slobody na tri až desať rokov,“ priblížila hovorkyňa. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie polícia bližšie informácie zatiaľ neposkytuje.

 Svoju právomoc mal Trnka zneužiť, keď 3. augusta 2004 vydal písomný pokyn na prepustenie vtedy vplyvného podnikateľa Jozefa Majského z väzby, uviedol portál. Mal to urobiť napriek nesúhlasu dvoch prokurátorov z Krajskej prokuratúry v Košiciach, ktorí vtedy dozerali na stíhanie Majského. Vo väzbe bol v súvislosti s tunelovaním nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest./agentury/

X X X

Kyjev nevylúčil rokovania o Kryme. Aká je jeho podmienka?

 Ruská akcia v Jalte na Kryme v piatok 17. marca 2023 pri príležitosti deviateho výročia anexie Krymu. Mládež nesie transparent s nápisom: „Rusko nezačína vojny, ale ich ukončuje“ vedľa obrazu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zástupca vedúceho prezidentskej kancelárie Andrij Sybiha nevylúčil možnosť vyjednávania Kyjeva s Moskvou o Kryme. Ukrajinský polostrov Rusko anektovalo pred deviatimi rokmi.

Sybiha, ktorý má v tíme hlavy štátu Volodymyra Zelenského na starosti zahraničnopolitické otázky, vo vyjadrení pre Financial Times podmienil diplomatické urovnanie sporu o okupovaný Krym úspechom pripravovanej ukrajinskej jarnej protiofenzívy.

„Ak sa nám podarí dosiahnuť naše strategické ciele na bojisku a keď budeme na administratívnej hranici s Krymom, sme pripravení otvoriť diplomatickú stránku diskusie o tejto otázke,“ cituje ukrajinského predstaviteľa britský denník. Sybiha však upozornil, že to neznamená, že by Kyjev vylúčil možnosť oslobodenia Krymu vojenskými prostriedkami.

 „Jeho slová sa stali najjasnejším prejavom záujmu o rokovania s Ruskou federáciou od apríla 2022,“ poznamenal k výroku Sybihu denník Ukrajinská pravda. „Sybihove slová môžu navyše upokojiť západných predstaviteľov, ktorí sú skeptickí k schopnosti Ukrajiny vrátiť polostrov a obávajú sa, že akýkoľvek pokus o to vojenskými prostriedkami by mohol prinútiť ruského prezidenta Vladimira Putina k eskalácii vojny, možno aj s použitím jadrových zbraní,“ dodáva ukrajinský denník.

V izraelskom exile pôsobiaci ruský politológ Stanislav Belkovskij chápe Sybihove vyjadrenie ako odkaz Moskve, aby sa pripravila na stratu juhoukrajinských oblastí, ktoré anektovala vlani v septembri. „Predstaviteľ Zelenského kancelárie de facto hovorí nasledovné: Ukrajina je pripravená nebojovať o Krym, ak Ruská federácia počas jarnej ofenzívy Ozbrojených síl Ukrajiny nebude klásť príliš veľký odpor v Záporožskej a Chersonskej oblasti,“ napísal Belkovskij na Telegrame.

 Politické rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom stroskotali pred rokom po odhalení zverstiev, ktoré ruské okupačné jednotky spáchali v Buči a ďalších mestách v okolí Kyjeva, ktoré dočasne ovládli v úvodnej fáze invázie. Odvtedy sa znepriatelené strany dokázali dohodnúť len v obmedzených témach, ako sú výmeny vojnových zajatcov a udržiavanie koridorov pre vývoz obilia. Kyjev pritom vytrvalo opakoval, že akékoľvek rokovania s Ruskom, kým je Putinom pri moci, sú zbytočné.

Prezident Zelenskyj viackrát vyhlásil, že vojna sa skončí až potom, čo Ukrajina získa späť všetky okupované územia vrátane Krymu.

Na Západe však mnohí pochybujú o schopnosti Ukrajiny získať späť Krym. Na okupovanom polostrove sídli ruská Čiernomorská flotila a nedávne satelitné snímky ukazujú, že Rusko na Kryme pred plánovanou protiofenzívou Ukrajiny buduje mohutný systém vojenských opevnení.

 Britský vojenský atašé vo Washingtone kontraadmirál Tim Woods podľa Financial Times v stredu pripustil, že na Kryme „možno bude potrebné politické riešenie, jednoducho kvôli koncentrácii [ruských] vojsk“.

„Nemyslím si, že bude existovať veľmi rýchle vojenské riešenie… takže sa musíme pozrieť na to, ako vytvoriť priaznivé prostredie, kde Ukrajina môže navrhnúť rokovania a myslím si, že Ukrajina proti tomu nebude namietať,“ povedal britský kontraadmirál./agentury/

X X X

Plán Európskej únie týkajúci sa dodania milióna delostreleckých nábojov kalibru 155 mm pre ukrajinské sily, ktorý bol dohodnutý v marci, zdržiavajú spory medzi členskými štátmi. Vo štvrtok to uviedli diplomati a predstavitelia z krajín EÚ, na ktorých sa odvoláva agentúra Reuters.

Krajiny EÚ odobrili 30. marca trojfázový akčný plán, na ktorého základe bude ukrajinským jednotkám počas nasledujúcich 12 mesiacov dodaných najmenej milión nábojov kalibru 155 mm a budú doplnené aj strategické zásoby členských štátov, z ktorých niektoré sú takmer vyčerpané.

Reuters pripomína, že jedna časť tohto plánu vyčlenila pre krajiny EÚ miliardu eur ako náhradu za to, že Kyjevu odoslali delostreleckú muníciu zo svojich zásob. Diplomatické zdroje pod podmienkou zachovania anonymity uviedli, že súvisiaca legislatíva je už sfinalizovaná a v nasledujúcich dňoch by mala nadobudnúť účinnosť.

Druhá časť tohto plánu týkajúca sa spoločného obstarávania munície – podporená ďalšou miliardou eur – však čelí prípadnému časovému posunu pre nezhody členských krajín. Tie sa totiž sporia o to, spoločnosti ktorých krajín majú nárok získať súvisiace kontrakty.

X X X

Sedem civilistov údajne zahynulo pri delostreleckých útokoch ukrajinskej armády na Doneck a Lysyčansk v ukrajinskej Doneckej, respektíve Luhanskej oblasti, ktoré vlani na jeseň v rozpore s medzinárodným právom anektovalo Rusko. Oznámili to tamojšie Moskvou kontrolované úrady.

Štyria civilisti zahynuli v Donecku, kde ukrajinské delostrelectvo zasiahlo parkovisko, uviedla ruská agentúra TASS. Agentúra RIA Novosti neskôr napísala, že traja ľudia prišli o život pri delostreleckom zásahu na autobusovej zastávke v Lysyčansku, ktorý leží 120 kilometrov severovýchodne od Donecka v Luhanskej oblasti.

Reuters upozorňuje, že tieto informácie nebolo možné nezávisle overiť.

Metropolu Doneckej oblasti Doneck ovládajú proruskí separatisti už od roku 2014. Nachádza sa však blízko frontovej línie, a preto ho často zasahuje paľba z ukrajinskej strany, pripomína Reuters.

X X X

Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak vo štvrtok vylúčil konanie mierových rozhovorov s Moskvou predtým, než sa ruské sily stiahnu zo všetkých okupovaných oblastí Ukrajiny vrátane Krymu.

„Základom pre reálne rokovania s Ruskou federáciou je úplné stiahnutie sa ruských ozbrojených skupín za medzinárodne uznané hranice Ukrajiny z roku 1991. Vrátane Krymu. Do úvahy neprichádzajú žiadne územné ústupky alebo vyjednávanie o našich zvrchovaných právach,“ napísal Podoľak na sociálnej sieti Twitter.

Zástupca šéfa prezidentského úradu Andrij Sybiha predtým v interview pre The Financial Times povedal: „Ak sa nám podarí dosiahnuť naše strategické ciele na bojisku a keď budeme na administratívnej hranici Krymu, sme ochotní otvoriť diplomatickú stránku tejto záležitosti a diskutovať o nej. To však neznamená, že vylučujeme možnosť oslobodiť (Krym) našou armádou.“

 X X X

Ruská prokuratúra žiada 25 rokov väzenia pre opozičného politika a publicistu Vladimira Kara-Murzu, ktorého súdia pre obvinenia z vlastizrady súvisiace s kritickými vyjadreniami voči ruskej invázii na Ukrajine.

„Áno, môžem potvrdiť…, že (prokuratúra žiada) 25 rokov odňatia slobody,“ povedal právnik Vadim Prochorov po štvrtkovom neverejnom súdnom pojednávaní.

Proces pred moskovským mestským súdom sa začal 13. marca a pôvodne sa očakávalo, že politikovi hrozí 20 rokov väzenia. Pre zdravotné ťažkosti sa Kara-Murza nezúčastnil na niektorých pojednávaniach, na tom štvrtkovom bol však prítomný.

Represie ruských úradov voči opozícii sa ešte zintenzívnili po vlaňajšom vpáde ruských vojsk na Ukrajinu. Väčšina opozičných činiteľov je buď za mrežami, alebo ušla do zahraničia.

X X X

Španielsko nasadilo v Estónsku systém protivzdušnej obrany NASAMS, ktorý je schopný ničiť lietadlá a ďalšie vzdušné ciele vzdialené až 120 kilometrov. Jeden systém Španielsko už skôr dodalo do Lotyšska. Systémy boli rozmiestnené v rámci misie NATO, ktorej cieľom je posilniť vzdušnú ochranu pobaltských štátov, píše agentúra EFE.

Rozmiestnenie pokročilého protivzdušného systému potvrdil estónsky minister obrany Hanno Pevkur. Podľa neho misia NATO, v rámci ktorej v Estónsku rotujú protivzdušné systémy z iných štátov NATO, bude pokračovať najmenej do chvíle, keď si podobné zbrane zaobstarajú pobaltské krajiny.

X X X

Litva sa bude snažiť o to, aby Ukrajina už na najbližšom, júlovom summite Severoatlantickej aliancie vo Vilniuse dostala pozvánku na vstup do NATO. Uvádza sa to v rezolúcii, ktorú vo štvrtok jednomyseľne schválil litovský parlament.

„Veríme, že Ukrajina prispeje k našej bezpečnosti a posilní NATO,“ povedal predseda parlamentného Výboru pre zahraničné veci Žygimantas Pavilionis.

Najbližší dvojdňový summit NATO sa bude konať od 11. júla v litovskom hlavnom meste Vilnius. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal vlani na jeseň o zrýchlené prijatie svojej krajiny do Severoatlantickej aliancie.

X X X

Ruský prezident Vladimir Putin nerokoval s bieloruským vodcom Alexandrom Lukašenkom o rozmiestnení ruských strategických jadrových zbraní, teda medzikontinen­tálnych rakiet, v Bielorusku, povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Putin minulý týždeň ohlásil, že by Rusko mohlo v Bielorusku rozmiestniť taktické jadrové zbrane, teda zbrane s kratším doletom, čo by podľa Moskvy bol krok vynútený rozširovaním Severoatlantickej aliancie v blízkosti Ruska.

Peskov podľa agentúry TASS tiež vyhlásil, že americké jadrové zbrane na základniach v Európe budia znepokojenie Ruska a že Moskva na ne „primerane“ zareaguje. Vedenie zväzového sústátia – teda Putin a Lukašenko – podľa hovorcu dnes posudzovalo aj ruské „záruky bezpečnosti“ voči Minsku a „aktualizáciu prístupov“ k tejto otázke vo svetle zmien, odohrávajúcich sa v susedstve Ruska a Bieloruska.

X X X

Zdvojnásobenie spoločných hraníc Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) s Ruskom po pristúpení Fínska k obrannej aliancii vedenej USA vyvolalo v Moskve bezpečnostné obavy. Uviedol to vo štvrtok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

„NATO sa rozširuje smerom k ruským hraniciam. Nie je to Rusko, ktoré sa svojou vojenskou infraštruktúrou blíži k hraniciam NATO. Toto hnutie nám spôsobuje problémy a obavy o našu bezpečnosť,“ povedal Peskov na brífingu s novinármi.

Peskovov komentár prišiel po poznámkach generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga, že Rusko treba pozorne sledovať pre jeho rozhodnutie umiestniť taktické jadrové zbrane v Bielorusku.

„Prirodzene, prijímame opatrenia, aby sme to zabezpečili vždy, keď sa NATO priblíži k našim hraniciam, aby sme znovu vyvážili celú bezpečnostnú skladbu na kontinente,“ dodal Peskov.

X X X

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa spolieha na Čínu, že priamou ani nepriamou cestou neposkytne Rusku vojenský materiál. Od Číny tiež očakáva, že podporí spravodlivý mier, ktorý bude rešpektovať územnú suverenitu a celistvosť Ukrajiny. Von der Leyenová sa tak podľa agentúry Reuters vyjadrila v Pekingu na tlačovej konferencii po stretnutí s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Šéfka EK tiež vyjadrila podporu mierovému plánu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Čínsky prezident podľa nej zopakoval, že je ochotný rokovať so Zelenským, len čo na to budú vhodné podmienky.

X X X

Takmer štyri pätiny Ukrajincov – 77 percent – majú zlý vzťah k občanom Ruska, 94 percent k ruskému štátu a 97 percent k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Vyplýva to z prieskumu vykonaného kyjevským Razumkovovým centrom. Kladný vzťah k Rusom priznali len dve percentá opýtaných a neutrálny postoj vyjadrilo 14 percent účastníkov prieskumu.

Práve na Putinov rozkaz vlani vo februári ruské vojská vpadli na Ukrajinu, a rozpútali tak vojnu, ktorá si podľa odhadov vyžiadala už životy státisícov vojakov, tisícov civilistov a milióny ľudí vyhnala z domovov.

Na jar 2014, keď už Rusko anektovalo ukrajinský polostrov Krym a rozpútalo vojnu na Donbase medzi Moskvou podporovanými separatistami a jednotkami lojálnymi novej prozápadnej vláde v Kyjeve, 45 percent opýtaných tvrdilo, že majú k Rusom pozitívny vzťah. Na jar 2017 sa relatívne najväčšia časť opýtaných – 42,5 percenta – stavala k Rusom neutrálne, pripomenuli sociológovia.

Teraz zlý vzťah k Rusom vyjadrilo 82 percent opýtaných, ktorí doma hovoria po ukrajinsky. V prípade ruskojazyčných účastníkov prieskumu to bolo skoro 60 percent.

X X X

Ruské útoky v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny za uplynulý deň zabili päť civilistov a deväť ďalších ľudí zranili. Uviedol to vo štvrtok gubernátor oblasti Pavlo Kyrylenko. Dve ženy zabilo ostreľovanie dediny Oleksijevo-Družkivka južne od mesta Kramatorsk. Ďalší dvaja civilisti boli podľa gubernátora zabití v meste Bachmut. Jedného človeka ruský útok zabil v dedine Serhijivka, dodal Kyrylenko. Informuje o tom portál Kyiv Independent.

Od začiatku otvorenej ruskej vojny proti Ukrajine bolo podľa Kyrylenka v Doneckej oblasti celkovo 1 459 civilistov zabitých a 3 359 zranených. Tieto údaje však nezahŕňajú obete v okupovaných mestách Volnovacha a Mariupoľ.

X X X

Príslušníci ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) vo štvrtok zmarili pokus skupiny ukrajinských sabotérov preniknúť na územie Ruskej federácie.

Incident sa stal neďaleko obce Slučovsk v Brianskej oblasti na juhozápade Ruska hraničiacej s Ukrajinou. Gubernátor oblasti Alexandr Bogomaz na sociálnej sieti oznámil, že FSB zastavila skupinu 20 osôb. Ruská armáda a príslušníci pohraničnej stráže podľa jeho slov na nich strieľali.

Bogomaz predtým vo štvrtok oznámil, že Ukrajinci strieľali aj v neďalekej obci, kde bolo čiastočne poškodených desať domov a jedno vozidlo. Obete z miesta nehlásili.

X X X

Rusko nevidí perspektívu na to, aby bola Čína sprostredkovateľom v konflikte na Ukrajine. Vyhlásil to vo štvrtok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov s tým, že jedinou možnosťou je pokračovanie útoku.

„Čína má nepochybne veľmi efektívny a silný potenciál pre sprostredkovávanie. No situácia na Ukrajine je veľmi komplexná a zatiaľ neexistuje perspektíva na politické urovnanie,“ uviedol Peskov.

„V súčasnosti pre nás neexistuje iná cesta ako pokračovať v špeciálnej vojenskej operácii,“ dodal hovorca Kremľa.

Vyjadril sa v čase, keď je v Číne francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý sa snaží Peking odradiť od podporovania ruskej invázie. Novinári Peskovovi túto otázku položili po tom, čo Macron médiám povedal, že sa spolieha na čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, že privedie Rusko k rozumu.
X X X

Fínska armáda kúpi izraelský protiraketový systém David’s Sling (Davidov prak), kontrakt má hodnotu 316 miliónov eur bez započítania dane z pridanej hodnoty, informovalo fínske ministerstvo obrany, ktoré nákup od izraelskej firmy Rafael odsúhlasilo iba deň po tom, čo severská krajina vstúpila do NATO.

 X X X

Čína a Francúzsko sa zhodli na tom, že jadrové zbrane by mali byť z ukrajinského konfliktu vylúčené. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol francúzsky prezident Emmanuel Macron po stretnutí so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom v Pekingu. Neskôr sa obaja štátnici stretli aj s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.

Macron zdôraznil, že Rusko by nemalo rozmiestňovať jadrové zbrane v Bielorusku, ktoré s Ukrajinou susedí. Čínsky prezident vyzval všetky krajiny, aby rešpektovali dohodu o nešírení jadrových zbraní.

S poukázaním na ruskú inváziu na Ukrajinu Macron povedal, že jeden z členov Bezpečnostnej rady OSN porušil Chartu OSN, čo je neprijateľné.

Podľa čínskeho prezidenta Čína a Francúzsko tiež apelovali na medzinárodné spoločenstvo, aby nedopustilo vystupňovanie ukrajinskej krízy. Si tiež vyjadril nádej na čo najrýchlejšie začatie mierových rozhovorov na Ukrajine a nájdenie politického riešenia konfliktu.

X X X

Severoatlantická aliancia vo štvrtok potvrdila, že britská armáda uskutočnila cvičenie ukrajinských vojakov so samohybnými delostreleckými systémami AS-90, ktoré Spojené kráľovstvo daruje Ukrajine.

NATO upozornilo, že AS-90 je mobilný delostrelecký systém s kalibrom 155 mm schopný vypáliť šesť rán za minútu. Spojené kráľovstvo okrem toho uskutočňuje aj 35-dňový výcvikový kurz pre ukrajinských dobrovoľných bojovníkov. Kurz je zameraný na zručnosti potrebné na prežitie v nepriateľskom prostredí, ako je manipulácia so zbraňami, streľba a medzinárodné právo platné počas ozbrojených konfliktov.

Inštruktori pochádzajú zo spojeneckých krajín NATO – z Kanady, Dánska, Fínska, Litvy, Holandska a Nórska, ale aj zo Švédska, ktoré ešte len čaká na vstup do Aliancie, a z partnerských krajín ako Austrália a Nový Zéland.

X X X

Ukrajina kúpi od Varšavy 150 bojových vozidiel pechoty (BVP) Rosomak, teda o 50 viac, než bolo pôvodne oznámené. Vo štvrtok to povedal hovorca poľskej vlády Piotr Müller.

BVP Rosomak sú vyrábané v Poľsku na základe licencie fínskej spoločnosti Patria. Müller dodal, že Ukrajina kúpi aj tri v Poľsku vyrábané samohybné mínomety Rak a 100 protilieta­dlových riadených striel PIORUN.

Predbežnú zmluvu na nákup Rosomakov podpísali v stredu ukrajinský prezident a poľský premiér Mateusz Morawiecki počas jednodňovej návštevy Volodymyra Zelenského v Poľsku.

Hovorca poľskej vlády Müller tiež povedal, že Poľsko doteraz poskytlo Ukrajine vojenskú výzbroj za desať miliárd zlotých (2,1 miliardy eur).

X X X

Ukrajinskí vojaci neopustili Bachmut a v západnej časti mesta pokračujú boje, uviedol dnes šéf ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vo Varšave vyhlásil, že ukrajinské sily sa v prípade potreby z Bachmutu stiahnu, aby sa vyhli obkľúčeniu. Zatiaľ však nenaznačil, že by to bolo potrebné.

„Musí byť jasne povedané, že nepriateľ nikam neodišiel,“ zdôraznil Prigožin na platforme telegram. Šéf ruskej žoldnierskej skupiny už pred pár dňami uvádzal, že nad budovou správy Bachmutu vlaje ruská vlajka, ukrajinské vedenie to ale poprelo, rovnako aj Washington.

X X X

Na hraniciach Ukrajiny s Bieloruskom sa objavila obrazovka, na ktorej sa Bielorusom premietajú zábery ukazujúce následky útokov na ukrajinské mestá alebo prejav ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyzývajúceho na odmietnutie vojny. Bielorusko dovoľuje Rusku, aby z jeho územia podnikalo na Ukrajinu vzdušné útoky.

Projektor na hraniciach premieta úryvok z prejavu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorý sľubuje podporu Rusku, zábery ukazujúce následky útokov vedených z Bieloruska na ukrajinské mestá a mŕtvych ľudí v Buči, ktorá sa stala symbolom zverstiev spáchaných ruskou armádou počas vojny na Ukrajine. Na videozázname je tiež vyvešovanie ukrajinskej vlajky po boku bielo-červenej vlajky, ktorá symbolizuje boj za slobodu v Bielorusku, a apel Zelenského k Bielorusom.

X X X

Bude zrejme zložité určiť, kto je za výbuchmi, ktoré vlani poškodili plynovody Nord Stream vedúce popod Baltské more z Ruska do Nemecka. Uviedla to vo štvrtok švédska prokuratúra, ktorá incident vyšetruje, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

K výbuchom, ktoré poškodili Nord Stream, prišlo vlani 26. septembra v ekonomickej zóne Švédska a Dánska. Explózia vo švédskej zóne nastala v hĺbke 80 metrov a prokuratúra uviedla, že ukončili jej vyšetrovanie.

„Dúfame, že budeme schopní potvrdiť, kto tento zločin spáchal, ale treba podotknúť, že to vzhľadom na okolnosti bude zrejme zložité,“ priblížil vo vyhlásení švédsky prokurátor Mats Ljungqvist. Dodal, že vyšetrovatelia nenechajú nič na náhodu a budú bezpodmienečne preverovať všetky aspekty.

Napriek tomu, že sa zatiaľ nepodarilo s istotou určiť, kto je za výbuchmi, existuje niekoľko teórií, o koho by mohlo ísť.

Nemecko napríklad potvrdilo, že jeho vyšetrovatelia prehľadali v januári loď, ktorá mohla prepravovať výbušniny použité pri poškodení plynovodov Nord Strem 1 a Nord Stream 2. Podľa nemeckých médií môže byť táto loď spojená s Ukrajincami alebo proukrajinskou skupinou.

X X X

Pri ruských útokoch v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny zomrelo za posledných 24 hodín päť ľudí a ďalších deväť utrpelo zranenia, uviedol šéf oblastnej správy Pavlo Kyrylenko. Dve ženy zomreli pri ostreľovaní dediny Družkivka južne od Kramatorsku, ďalší dvaja ľudia v Bachmute a jedna osoba v dedine Serhijivka.

Skoro ráno boli počuť explózie v Ruskom okupovanom meste Melitopol v Záporožskej oblasti. Exilový starosta Ivan Fedorov o tom informoval na telegrame. Čo presne sa v meste stalo, nebolo jasné. Podobné výbuchy boli zaznamenané aj v niekoľkých minulých dňoch. V pondelok v centre Melitopolu dokonca explodoval automobil patriaci členovi tamojšej okupačnej správy. Maksym Zufarieb utrpel pri explózii zranenia a skončil vo vážnom stave v nemocnici. Melitopol, druhé najväčšie mesto Záporožskej oblasti, kde žije okolo 150 000 ľudí, je okupovaný od vlaňajšieho marca.

X X X

Za uplynulý deň na Ukrajine podľa Kyjeva padlo ďalších 390 ruských vojakov. Počet obetí na životoch v radoch ruských ozbrojených síl od začiatku vojny stúpol na 176 630, uviedol vo štvrtok na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Moskva podľa neho za uplynulých 24 hodín prišla aj o dva tanky, osem obrnených bojových vozidiel pechoty, sedem delostreleckých systémov a jeden vrtuľník.

Od začiatku invázie na Ukrajinu ruská armáda podľa Kyjeva celkovo stratila 3 631 tankov, 7 013 obrnených bojových vozidiel pechoty, 2 714 delostre­leckých systémov a 292 vrtuľníkov.

X X X

Ukrajina dala dosiaľ „najjasnejšie vyhlásenie, že má záujem o rokovania“ o mieri, ktoré vlani v apríli prerušila. Zároveň je ochotná diskutovať o budúcnosti Krymského polostrova, anektovaného Ruskom v roku 2014. Vo štvrtok to napísal anglický denník The Financial Times (FT), na ktorý sa odvolal portál denníka The Guardian.

 X X X

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok uviedol, že chce počas stretnutia s čínskym lídrom Si Ťin-pchingom vybudovať s Pekingom „spoločnú cestu“ k mieru na Ukrajine. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Počas stretnutia s čínskym premiérom Li Čchiangom Macron uviedol, že chce hovoriť o Ukrajine a tiež o všetkých veľkých konfliktoch a zložitých situáciách vo svete. „Schopnosť zdieľať spoločné analýzy a budovať spoločnú cestu je zásadná,“ dodal.

Podľa Li Čchianga je pravdepodobné, že medzi Macronom a Si Ťin-pchingom nastane „širší konsenzus“. Neuviedol však, či by bol Peking ochotný prihovoriť sa v Moskve za mier. Stretnutie prezidentov ale podľa Li Čchianga „vyšle pozitívne signály o spoločnom úsilí Číny, Francúzska a Európy pri udržiavaní svetového mieru a stability“.

X X X

Čína podporuje ekonomiku Ruska v čase, keď ho Západ trestá sankciami za útočnú vojnu na Ukrajine. Vyhlásil to v stredu generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg. TASR informuje podľa agentúry AFP.

Ministri zahraničných vecí členských štátov NATO v stredu v Bruseli rokovali s ázijsko-tichomorskými partnermi Japonskom, Južnou Kóreou, Austráliou a Novým Zélandom o zväčšujúcom sa probléme, aký predstavuje práve Čína.

„Čína odmieta odsúdiť agresiu Ruska. Opakuje ruskú propagandu. A podporuje ekonomiku Ruska,“ povedal Stoltenberg na rozhovoroch.

„V čase, keď Peking a Moskva idú proti medzinárodnému poriadku založenému na pravidlách, je ešte dôležitejšie, aby sme ďalej držali spolu,“ dodal šéf NATO.

Na jednotný postoj vyzval v rovnakom čase, ako francúzsky prezident Emmanuel Macron pricestoval do Pekingu na rokovania s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

Macron v čínskom hlavnom meste povedal, že kto pomáha „agresorovi“ Rusku v jeho vojne na Ukrajine, bude vnímaný ako „spolupáchateľ“. Vyhlásil tiež, že Peking môže zohrať „hlavnú rolu“ pri hľadaní cesty k mieru na Ukrajine, a trval na tom, že Európa sa nesmie „od Číny odlúčiť“.

X X X

Ruské sily sa naďalej zameriavajú na vedenie útočných akcií v smere na Lyman, Bachmut, Avdijivku a Marjinku. Za posledný deň tam bolo odrazených viac ako 70 nepriateľských útokov, uviedol vo svojom pravidelnom rannom hlásení ukrajinský generálny štáb. Podľa analytikov z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) Rusi v minulých dňoch v Bachmute postúpili, avšak nie sú signály o tom, že by sa Ukrajinci z oblasti stiahli.

Prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vo Varšave vyhlásil, že ukrajinské sily sa v prípade potreby stiahnu z Bachmutu, aby sa vyhli obkľúčeniu. Zatiaľ však nenaznačil, že by to bolo potrebné. Zelenského vyhlásenie je v súlade s ďalšími nedávnymi vyhláseniami ukrajinských predstaviteľov, že ich vojenskí velitelia nariadia stiahnutie z Bachmutu, ak to budú považovať za strategicky najvýhodnejší variant. Ako sa ale podľa všetkých signálov zdá, Ukrajinci zatiaľ obkľúčení nie sú, vyhodnotili analytici z ISW.

X X X

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko verí, že Rusko a Bielorusko ustoja tlak zo Západu a nezrútia sa. Uviedol to v stredu počas návštevy Moskvy. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

X X X

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredajšom emotívnom prejave vo Varšave vyzdvihol úzke spojenectvo svojej krajiny s Poľskom, ktorému poďakoval za pomoc ukrajinským utečencom aj za vojenskú pomoc v boji proti ruskej agresii. Informovali o tom agentúry DPA a PAP.

„Ukrajinské a poľské srdcia bijú za jedinú slobodu, za nezávislosť našich štátov, za našu rodnú Európu, za náš spoločný dom… a my zvíťazíme,“ vyhlásil Zelenskyj počas vystúpenia pred varšavským Kráľovským hradom, kde absolvoval stretnutie s ukrajinskými vojnovými utečencami. Jeho prejav prerušovali poslucháči volaním „Sláva Ukrajine!“.

Zelenskyj vyjadril presvedčenie, že „neexistuje nijaká sila, ktorá by bola mocnejšia než ukrajinsko-poľské bratstvo“. Ukrajinské víťazstvo vo vojne proti ruskej agresii podľa jeho slov posilní aj bezpečnosť susedného Poľska.

Ukrajinský líder poďakoval Poľsku za početné dodávky zbraní a konkrétne vyzdvihol poľské húfnice Krab a prenosný protilietadlový systém Piorun, ktoré podľa neho Ukrajincom dobre slúžia na bojiskách.

Vyjadril tiež vďaku Poliakom za to, že prijali státisíce utečencov z Ukrajiny a poskytli im prístup na pracovný trh, ku vzdelaniu a zdravotnej starostlivosti. Vyzdvihol skutočnosť, že Ukrajinci majú v Poľsku zákonom garantované rovnaké práva a možnosti ako poľskí občania.

Ďalej hovoril o tom, že voči Rusku treba vyvodiť zodpovednosť za všetky zločiny, ktorých sa dopustilo počas vojny na Ukrajine. To isté by podľa neho malo platiť aj v prípade ruských zločinov voči Poľsku vrátane katynského masakru z čias druhej svetovej vojny.

Ukrajinský prezident pricestoval v stredu na prvú návštevu Poľska od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022. Stretol sa pri tom s poľským prezidentom Andrzejom Dudom a premiérom Mateuszom Morawieckim a získal prísľuby ďalšej vojenskej aj ekonomickej pomoci.

Duda okrem iného oznámil, že Poľsko dodá Kyjevu dovedna 14 stíhačiek MiG-29. Varšava doručila na Ukrajinu už štyri stíhačky tohto typu a štyri ďalšie sú v procese odovzdávania. Ďalších šesť sa momentálne pripravuje a podľa slov Dudu by mohli dodané už v blízkej dobe. Poľský prezident pritom nevylúčil, že Ukrajina by v budúcnosti mohla dostať aj všetkých 28 poľských stíhačiek MiG-29./agenturyú

X X X

Spracovanie dát v reálnom čase? Privítajte Edge Computing

Väčšina majiteľov veľkých firiem podceňuje kybernetickú bezpečnosť až do momentu, kým ich útok celkom neparalyzuje.

 Moderné dátové centrá sú vysoko výkonné, spoľahlivé a flexibilné infraštruktúry, ktoré slúžia na ukladanie, spracovanie a poskytovanie prístupu k dátam. Tieto centrá sa zvyčajne skladajú z množstva výpočtových, úložných a sieťových zariadení, ktoré sú navzájom prepojené a umožňujú spracovávať obrovské množstvo dát.

Sú užitočné najmä pre veľké firmy a organizácie, ktoré potrebujú rýchly a spoľahlivý prístup k obrovským množstvám dát. Ide napríklad o banky, poisťovne, telekomunikačné spoločnosti, veľké e-commerce firmy, vlády, vedecké inštitúcie a mnoho ďalších.

Tieto centrá sú tiež nevyhnutné pre nové technológie, ako sú napríklad umelá inteligencia, strojové učenie a internet vecí (IoT), ktoré vyžadujú spracovanie obrovských objemov dát v reálnom čase.

Najrýchlejšie rastúci segment

Využitie moderných dátových centier je v súčasnosti nevyhnutné pre rýchle a spoľahlivé spracovanie obrovského množstva dát, ktoré generujú moderné technológie a aplikácie.

„Keď sa pozrieme na moderné dátové centrá, tie fungujú v dvoch rovinách. Buď má kompletnú infraštruktúru klient niekde u seba, alebo sa zvolí takzvaný mix (niečo u seba, niečo v cloude) a podobne – tých režimov nasadenia je relatívne veľa. Prevádzkuje sa tu zvyčajne dochádzkový systém, databázy, CRM systém, prakticky čokoľvek, čo zákazník potrebuje využívať,“ hovorí Wojciech Wszół, Senior Sales Engineer Lenovo ISG.

S dátovými centrami úzko súvisí aj Edge Computing. Väčšina analytikov predpovedá, že práve tento systém bude najrýchlejšie rastúcim segmentom.

Agresívnejšie útoky

Edge Computing je pomerne nová technológia, ktorá umožňuje spracovanie dát a výpočtových operácií priamo v zariadeniach na okraji siete, v miestach, kde sú dáta generované. To znamená, že namiesto prenosu dát do centrálneho servera, kde by sa spracovali, sa tieto operácie vykonávajú priamo na okraji siete. Edge Computing je vhodný pre aplikácie, ktoré vyžadujú nízku odozvu, ako sú napríklad senzory, IoT zariadenia alebo autonomné vozidlá.

Okrem toho, Edge Computing môže byť využívaný aj v zdravotníctve, energetike, výrobe a iných oblastiach, kde je potrebné rýchle a efektívne spracovanie dát či výpočtových operácií.

„Edge Computing má najväčší zmysel všade tam, kde sa nedajú implementovať štandardné siete. Či už ide o dopravu, zdravotnú starostlivosť, priemyselné budovy a podobne. Dlhodobo sa však zaoberáme tým, že takéto siete sú po celom svete vo väčšej pozornosti útočníkov. Čoraz viac sa útočí na kritickú infraštruktúru, globálne priemyselné podniky či nemocnice. Útočníci naberajú na sile, využívajú sofistikovanejšie útoky a spôsobojú výrazne väčšie škody,“ varuje Juraj Rumanovský, systémový inžinier zo spoločnosti Fortinet Slovensko.

Edge Computing hovorí o tom, že je potrebné spracovávať dáta priamo tam, kde sa aj generujú v reálnom čase, vyhodnotiť ich a len samotný výstup zaslať do centrálneho dátového centra.

„Jeden z príkladov uvediem počas covidovej pandémie, kedy drony vo vybraných priestoroch pomocou kamier vyhodnocovali v reálnom čase či niekto má na tvári rúško, alebo nie,“ uvádza Wszół.

Ak sa takéto kamery nachádzajú napríklad na letisku, je potrebné vyhodnotiť enormné množstvo dát vo vysokom rozlíšení. Podobný systém fungoval aj s meraním teploty, kamery vyhodnocovali či niekto má, alebo nemá teplotu.

Druhý príklad, kde experti z Lenova ISG vidia potenciál sú bezobsluhové potraviny. Princípom je, že zákazník sa zaregistruje cez aplikáciu, vôjde do potravín, kde sú všade nainštalované kamery. Tie musia vyhodnocovať v reálnom čase napríklad či sa tam nekradne. „Kamera vyhodnocuje aj to, že zoberiete niečo z regálu a dáte si to do tašky. Dokáže rozpoznať čo presne ste si zobrali. Dokonca vie vyhodnotiť aj to, že ste si to s nákupom rozmysleli a vrátili položku späť na pult. Presne takto funguje Edge Computing v praxi,“ vysvetľuje Wszół.

Fyzická bezpečnosť nestačí

V tejto oblasti je však bezpečnosť kriticky dôležitá. Zariadenia sú napríklad v prevádzke fyzicky umiestnené, takže ich treba ochrániť pred poškodením alebo krádežou. „A keď už sa niekto cudzí k serveru fyzicky dostane, tak aby sa nedostal aspoň k dátam, ktoré sú na ňom uložené. Tieto faktory bezpečnosti z časti rieši Lenovo a z časti spoločnosť Fortinet,“ približuje.

„Z našej spolupráce vnímame, že Lenovo vie dodať riešenie, ktoré dokáže pomôcť priemyselným sieťam fungovať, ale zároveň ju treba vedieť aj patrične zabezpečiť,“ hovorí Juraj Rumanovský. V dôsledku napredujúcej digitálnej transformácie priemyselných sietí je dlhodobým trendom tzv. vzdialený prístup aj do priemyselných sietí, kedy sa k firemnému zariadeniu pripojí napríklad správca. Avšak takýto vzdialený prístup umožňuje, že niekde „po ceste“ medzi užívateľom a zariadením sa môže pripojiť aj útočník. Útočník však vie využiť aj social engineering. „To znamená, že útočník získa prihlasovacie údaje daného správcu, vzdialene sa prihlási do systému v jeho mene, zneužije to a napácha škody. Ochrana sietí je teda top priorita vo firmách a začína sa to ukazovať práve na množstve nových a rozsiahlejších útokov,“ tvrdí Rumanovský.

Ďalším príkladom sú takzvané smart city, kde sú inteligentne riadené križovatky. Pre jednu križovatku je pridelený jeden server, ktorý vyhodnocuje v reálnom čase všetky údaje. Servery sú navzájom poprepájané a na základe údajov z kamier sa v reálnom čase vyhodnocuje ako dlho bude na križovatkách svietiť červená. Barcelona je v tomto smere európskym lídrom.

 Výnimočná technológia, špičková ochrana

Lenovo má vo svojom portfóliu model ThinEdge SE450, v ktorých nájdeme Intel® Xeon® Platinum processor.

Server je navrhnutý a skonštruovaný s ohľadom na jedinečné požiadavky. Poskytuje rôzne možnosti pripojenia, zabezpečenia a ľahko sa spravuje pomocou ovládača Lenovo XClarity Controller. ThinkEdge SE450 je kompaktný server zameraný na umelú inteligenciu, zvýšený výpočtový výkon a vzdialenú správu pre okrajové prostredia.

Tu sa opäť dôležitou stáva inštrukčná sada Intel® DL Boost, ktorú nájdeme v Intel® Xeon® Platinum processor, tie prinášajú niekoľko inovácií pre spomínanú umelú inteligenciu či strojové učenie.

„Naše servery sú odolné voči prachu, vysokým teplotám, otrasom či vlhkosti. Sú zabezpečené špeciálnymi TPM čipmi, kde v prípade, že niekto neautorizovaný fyzicky otvorí daný server tak sa dáta zablokujú proti zneužitiu. Je to prienik medzi klasickou značkou Lenovo, našou divíziou Lenovo ISG a Fortinetom. Spolu tak dokážeme naším zákazníkom poskytnúť kvalitné služby a bezpečnosť v jednom,“ uzavrel Wojciech Wszół, Senior Sales Engineer Lenovo ISG.

Peniaze alebo život

Spolupráca dvoch technologických gigantov môže priniesť prozákaznícky servis vo viacerých oblastiach. „Existuje úzke prepojenie medzi IT sieťou a OT sieťou. Zatiaľ som sa stretol s len veľmi malým počtom organizácií, ktoré tieto siete vedú oddelene. Vo väčšine prípadov vždy existuje nejaký bod, v ktorom sa prepájajú a presne ten dokáže útočník hravo využiť,“ upozorňuje Rumanovský.

V praxi sa často stretáva s prípadmi, kedy organizáciám spadne celá výrobná linka. Následne zistia až neskoro, že odstavené hodiny výroby ich stoja oveľa viac financií, ako investícia do kyberbezpečnosti, ktorú doteraz podceňovali.

„Pre každú spoločnosť je cenné niečo iné, niečo čo si skutočne potrebuje chrániť a pre čo by mala chrániť aj určité kľúčové systémy. Ak vám padne napríklad „len“ mailové konto a neviete odosielať a prijímať emaily, to je ešte najmenej. Ale ak vám útočník zablokuje alebo ovláda rezervačné či dodávacie systémy, výrobné linky, tak je to v konečnom dôsledku obrovská škoda, ktorá každého majiteľa zabolí,“ uvádza príklad Juraj Rumanovský z Fortinetu.

„Každý kybernetický útok vás stojí prinajlepšom peniaze. V tom najhoršom prípade to môže stáť ľudí životy. Ak útočník dokáže ovládať výrobný stroj napríklad v oceliarni, tak sú ohrozené životy zamestnancov. Ak útočník ohrozí kritickú infraštruktúru napríklad v nemocniciach, tak sú ohrozené životy pacientov. Zabezpečenie priemyselného sveta u nás stále nie je dostatočné,“ upozorňuje Michala Mistríková, Channel Account Manager zo spoločnosti Fortinet Slovensko.

Bezpečnostní experti sa zhodujú, že obľúbenou výhovorkou mnohých majiteľov priemyselných firiem je, že ich výrobná linka nie je pripojená do IT siete a teda nemôže sa im nič stať Žiaľ, ako ukazuje prax, ide o falošnú predstavu bezpečnosti./agentury/

X X X

Biely dom: Za chaotický odsun z Afganistanu môže Trump a tajné služby

K chaotickému odsunu amerických síl z Afganistanu z roku 2021 prispeli rozhodnutia bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, ako aj masívne zlyhanie tajných služieb, ktoré nedokázali správne vyhodnotiť tamojšiu bezpečnostnú situáciu. Vyplýva to z dlhoočakávanej správy Národnej bezpečnostnej rady (NSC) Bieleho domu, z ktorej bol vo štvrtok zverejnený 12-stránkový sumár, informujú agentúry AP a AFP.

 Armáda USA spolu s príslušníkmi afganských ozbrojených zložiek spúšťa americkú vlajku na základni Camp Anthonic na juhu Afganistanu v rámci stiahnutia amerických vojsk z krajiny, 2. mája 2021.

Kompletná správa bola vo štvrtok odovzdaná Kongresu USA a nebude ako celok sprístupnená verejnosti, keďže obsahuje utajované skutočnosti.

Zo zverejneného sumáru podľa agentúry AP vyplýva, že administratíva súčasného prezidenta Joea Bidena priznáva len malý diel zodpovednosti za spôsob, akým prebehol odsun amerických síl z Afganistanu a s ním súvisiaci návrat vlády Talibanu. Vinu v tomto smere pripisuje najmä Bidenovmu predchodcovi Trumpovi, nesprávnym informáciám tajných služieb, ako aj afganskej vláde a armáde.

 „Možnosti prezidenta Bidena, ako zrealizovať odsun z Afganistanu, boli veľmi obmedzené podmienkami vytvorenými jeho predchodcom,“ uvádza sa vo zverejnenom sumáre správy, ktorá zdôrazňuje, že v čase Bidenovho príchodu do Bieleho domu Taliban sčasti alebo úplne ovládal už skoro polovicu Afganistanu.

V zverejnenom sumáre sa píše aj o príliš optimistických správach tajných služieb, ktoré preceňovali ochotu a kapacitu afganskej armády bojovať, a naopak podceňovali silu Talibanu.

 V texte sa zdôrazňuje, že Bidenova administratíva za daných nepriaznivých okolností robila, čo mohla a v otázke tempa odsunu sa pridŕžala odporúčaní predstaviteľov americkej armády.

„Je jasné, že sme to neurobili dobre…, ale ukončiť vojnu, hociktorú vojnu, nie je ľahká vec. Určite nie po 20 rokoch,“ povedal vo štvrtok novinárom hovorca NSC John Kirby. „Ale to neznamená, že nestálo za to ukončiť vojnu v Afganistane,“ do­dal.

Podľa sumáru správy „prezident Biden odmietol poslať ďalšiu generáciu Američanov, aby bojovali vo vojne, ktorá sa mala pre Spojené štáty už dávno skončiť.“

V zverejnenom texte sa tiež píše, že z okolností odsunu z Afganistanu bolo do budúcnosti vyvodené poučenie, že je potrebné prioritne vykonávať evakuácie, ak sa situácia v tej-ktorej krajine začne zhoršovať. Toto poučenie už bolo podľa tvrdenia Bieleho domu uplatnené počas konfliktov na Ukrajine či Etiópii, dodáva TASR./agentury/

X X X

Vražda Jána Kuciaka: Andruskó spoznal viacero fotiek zo sledovania novinára. Kočner chce výsluch Kováčika a Bödöra

Kľúčový svedok prípadu vraždy Jána Kuciaka detailne popisoval deň 22. februára 2018, keď mal dostať peniaze za likvidáciu novinára.

Zoltán Andruskó, ktorý je už odsúdený za sprostredkovanie vrahov novinára Jána Kuciaka a od svojho priznania je aj kľúčovým svedkom prípadu, dnes na súde komentoval materiály zo sledovania tohto novinára. Andruskó tvrdí, že fotografie Kuciaka mu ukázala obžalovaná Alena Zsuzsová na laptope, keď si u neho objednávala vraždu novinára. Niektoré fotografie Jána Kuciaka spoznal, na niektoré si nespomenul.

Na súde to dnes vyzeralo nasledovne: Prokurátor Matúš Harkabus stál pod obrazovkou, kde asistentka súdu premietala obsah USB kľúča, na ktorom boli spísané závery zo sledovania Jána Kuciaka. Prokurátor čítal zo správ, v ktorých sledovači spísali denný režim investigatívneho novinára, teda ako chodil do práce a z práce, ako cestoval autobusom, ako pracoval pred domom vo Veľkej Mači.

„Pozeral do telefónu, odoslal tri SMS, stál pri stánku akoby nevedel, čo si má kúpiť,” písalo sa v monitorovacej správe o Kuciakovi. Andruskó pritom spoznal niekoľko fotiek z tohto USB kľúča – napríklad tie, ktoré obsahoval priečinok na kľúči datovaný na 4. október 2017.

„Z toho prvého priečinku sú mi známe tieto fotografie, no nie všetky. Ako z práce vychádza, to mi hovorí niečo. To, že stojí na zastávke a má niečo v rukách, to som videl. Neviem, či to bola konkrétne táto. Tá, kde má zaparkované auto, to si pamätám, ale skôr to auto mal zaparkované pred domom. ŠPZ auta bola vidno, túto konkrétnu fotografiu si nepamätám.”

Adresa vo Veľkej Mači

K sledovaniu novinárov sa napokon priznal Kočnerov niekdajší blízky priateľ Peter Tóth. Najal si troch ďalších mužov a na objednávku Kočnera im platil za získavanie materiálov na novinárov. Sledovači sú aktuálne stíhaní z prečinu porušenia dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu súkromnej povahy. Tóth na súde tvrdil, že pôvodný zámer sledovania mala byť príprava relácie Na pranieri, v ktorej chcel Kočner diskreditovať novinárov.

Keď prokurátor Matúš Harkabus na súde púšťal videá zo sledovania Jána Kuciaka – napríklad to, ako pracuje na dvore pred domom vo Veľkej Mači, Kočner si v lavici obžalovaných pravou rukou podopieral hlavu. Zsuzsová sa dívala do papierov.

„Na fotografiu s rodinným domom si pamätám, lebo nad fotkou rodinného domu bola uvedená presná adresa,“ poznamenal Andruskó. Spomenul si, že adresa Kuciakovho rodinného domu vo Veľkej Mači bola zaznamenaná v texte zo sledovania nad fotkou domu.

Andruskó si potom na telefón spravil niekoľko fotiek z notebooku. Tie potom odovzdal dvojici Tomáš Szabó a Miroslav Marček, ktorí mali Kuciaka zabiť.

„Dnes som nevidel všetky fotky, ktoré mohli byť v tom texte,” poznamenal svedok s tým, že u Zsuzsovej videl aj iné zábery Kuciaka, kde mu bolo vidno do tváre.

Svedok popoludní komentoval aj fotografie, ktoré mu ukázala sudkyňa v spise. Opäť išlo o zábery Kuciaka. Andruskó niektoré fotografie opäť spoznal, niektoré mu boli čiastočne povedomé, k niektorým sa nevedel vyjadriť.

„Začína ma hlava bolieť,” povedal Andruskó sudkyni Sabovej. Tá vyjadrila pochopenie a pokračovala vo výsluchu.

Deň po vražde

Právny zástupca Kuciakovcov Roman Kvasnica sa dnes podrobnejšie pýtal na deň 22. februára 2018, teda na deň po vražde novinára. Andruskó podľa vlastných slov prišiel ráno pred Zsuzsovej dom v Komárne, kde jej mal oznámiť, že vrah zastrelil aj ďalšiu ženu v dome vo Veľkej Mači.

„Zsuzsová sa nahnevala, že tam bola aj priateľka pána Kuciaka,” dodal Andruskó. Následne sa mali rozlúčiť s tým, že sa ešte vráti pre peniaze. Už v stredu Andruskó vypovedal, že sa vrátil o pár hodín, mohlo byť okolo obeda alebo skoré popoludnie. Zsuzsová mu vraj odovzdala 50-tisíc eur, ktoré vzal a vzápätí vyrazil do Kolárova.

Tam žili Tomáš Szabó a Miroslav Marček. „Hneď po stretnutí som išiel do Kolárova za Tomášom Szabóom, jeho predajňa bola ešte otvorená, tam som mu odovzdal peniaze.” Presný čas druhého stretnutia so Zsuzsovou si Andruskó nepamätal, ale určite to bolo ešte v čase, keď mal Szabó otvorený obchod.

Kvasnica sa Andruskóa pýtal aj na platobné karty Zsuzsovej, či mala Quatro kartu alebo bezpečnostnú schránku v banke. „Nemám takú vedomosť. Chválila sa len s kartami z Tatra banky na meno jej dcéry od účtu pána Kočnera.”

Obžalovaná Zsuzsová sa pri týchto otázkach otáčala na svojho advokáta Štefana Neszméryho, s ktorým diskutovala.

Ani uplynulé dva dni nestačili na kompletný výsluch Zoltána Andruskóa, súd ho opäť predvolal na termín 24. apríla. Obhajca Mariana Kočnera, advokát Marek Para, navrhol vypočuť ďalších svedkov – odsúdeného špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, Norberta Bödöra a Andruskóovho známeho Baltazára R. Tieto osoby totiž Andruskó spomína v liste, ktorý sa vykonal ako dôkaz už v stredu. Prokurátor Matúš Harkabus s výsluchom svedkov nesúhlasí, list podľa neho nie je zásadný a ani výsluch menovaných osôb by nič nepreukázal.

Zsuzsová sa chcela z nasledujúcich pojednávaní ospravedlniť, sudkyňa to však nepovolila.

Predsedníčka senátu zatiaľ vyhlásila ďalšie štyri termíny hlavného pojednávania, posledný na 12. mája 2023. Zatiaľ nie je jasné, či súd dovtedy stihne ukončiť dokazovanie. Strany konania, teda aj prokurátori, aj právni zástupcovia rodiny Kuciakovcov, aj obžalovaní a obhajcovia ešte majú právo odprezentovať záverečnú reč, aktuality.sk

X X X

Firmám na Slovensku sa vlani nedarilo tak dobre ako spoločnostiam vo zvyšku EÚ

Spoločnosti pôsobiace na Slovensku vykázali za minulý rok nižšie nárasty profitov oproti predchádzajúcemu obdobiu.

 Ziskovosť firiem na Slovensku zaostala za zvyškom EÚ: Spoločnosti pôsobiace na Slovensku vykázali za minulý rok nižšie nárasty profitov oproti predchádzajúcemu obdobiu. Vyplýva to z analýzy portálu Finstat, ktorý porovnal hospodárske výsledky podnikov, ktoré podali daňové priznania do 31. 3.

Tržby firmám rástli v roku 2022 v priemere o 13,8 percenta. Išlo tak o výrazný rozdiel oproti roku 2021, keď spoločnostiam poklesli obraty v dôsledku koronakrízy o necelých 13 percent, aktuality.sk

X X X

Z Libanonu bolo na Izrael odpálených vyše 30 rakiet, armáda viní Hamas

Izraelská armáda uviedla, že za štvrtkovú raketovú paľbu na Izrael z územia Libanonu sú zodpovední palestínski militanti, a nie ozbrojené libanonské hnutie Hizballáh. Podľa Izraela boli z južného Libanonu odpálené viac ako tri desiatky rakiet, informovala agentúra AFP.

  Dálenej z Libanonu v meste Bezet na severe Izraela 6. apríla 2023. Celkovo 34 rakiet bolo vo štvrtok vypálených z južného Libanonu na oblasť Západnej a Hornej Galilei na severe Izraela. Systém protivzdušnej obrany Železná kupola zachytil 25 z nich, no najmenej päť zasiahlo izraelské územie.

Generálny tajomník OSN António Guterres raketový útok na Izrael odsúdil a vyzval všetky zúčastnené strany na zdržanlivosť. Spojené štáty zdôraznili, že Izrael má právo na obranu vlastného územia.

„Vieme iste, že to bola palestínska paľba… Mohol to byť Hamas, mohol to byť Islamský džihád, ešte stále to riešime, ale nebol to Hizballáh,“ povedal hovorca izraelskej armády.

Podľa jeho slov však Hizballáh o útoku pravdepodobne vedel a určitý diel zodpovednosti nesú aj libanonské úrady. Izrael zatiaľ preveruje, či bol do útoku zapletený aj Irán, ktorý podporuje hnutie Hizballáh.

Podľa Izraela bolo v priebehu štvrtka vypálených z južného Libanonu na oblasť Západnej a Hornej Galiley na severe Izraela celkovo 34 rakiet. Systém protivzdušnej obrany Železná kupola zachytil 25 z nich, no najmenej päť zasiahlo izraelské územie.

Agentúra AFP upozorňuje, že išlo o najhoršiu eskaláciu napätia medzi Libanonom a Izraelom od vojny medzi Izraelom a Hizballáhom z roku 2006.

Libanonské štátne médiá podľa TASR priniesli správu, že Izrael v rámci odvety za raketovú paľbu vypálil niekoľko striel z pozícií na hraniciach medzi oboma krajinami a zasiahol niekoľko cieľov na juhu Libanonu. Izraelská armáda však tieto správy poprela s tým, že „zatiaľ“ nedošlo k žiadnej odvete.

„Odsudzujeme dnešnú raketovú paľbu na severný Izrael,“ uviedol hovorca šéfa OSN Stéphane Dujarric, ktorý zároveň vyzval všetky zúčastnené strany, aby sa „zdržali akýchkoľvek jednostranných krokov, ktoré by mohli celú situáciu ešte vyostriť“.

V podobnom odsudzujúcom zmysle sa vyjadrili aj Spojené štáty, ktoré zároveň akcentovali právo Izraela na vlastnú sebaobranu. „Náš záväzok brániť bezpečnosť Izraela je neochvejný a Izrael má legitímne právo brániť sa pred všetkými formami agresie,“ uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Vedant Patel.

K raketovej paľbe došlo len niekoľko dní po stredajších násilných zrážkach medzi izraelskou políciou a Palestínčanmi v jeruzalemskej mešite al-Aksá, po ktorých bolo zatknutých vyše 350 ľudí. Palestínski militanti pohrozili, že sa Izraelu za zásah v tomto treťom najposvätnejšom mieste moslimov pomstia, pripomína AFP.

X X X

WHO: Čína má viac informácií, ktoré by mohli objasniť pôvod koronavírusu

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) si je istá, že Čína má oveľa viac informácií, ktoré by mohli pomôcť určiť pôvod nového koronavírusu, spôsobujúceho ochorenie COVID-19. Vo štvrtok to uviedol šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, ktorý zároveň vyzval Peking, aby sa okamžite podelil so všetkými relevantnými informáciami.

Na archívnej snímke zo 4. januára 2023 zdravotná sestra podáva lieky starším pacientom s príznakmi ochorenia COVID-19 v nemocnici v meste Fu-jang v stredočínskej provincii An-chuej.

„Bez úplného prístupu k informáciám, ktoré má Čína, sú na stole všetky možné hypotézy,“ vyhlásil Ghebreyesus na tlačovej konferencii v v Ženeve. Práve preto žiada Peking, aby v tejto oblasti spolupracoval. Zároveň zdôraznil, že zistiť príčinu či pôvod vírusu SARS-CoV-2 sa podarí len vtedy, keď Čína poskytne chýbajúce dáta.

 Ghebreyesus na začiatku marca vyzval všetky krajiny, aby sa podelili o informácie, ktoré majú o pôvode ochorenia COVID-19. Urobil tak po tom, ako americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) naznačil, že koronavírus unikol z laboratória v čínskom Wu-chane.

Koncom marca sa však podľa AFP objavili nové dôkazy, ktoré odhalili, že niektoré vzorky pozitívne na covid odobraté na trhu vo Wu-chane obsahovali aj gény psíka medvedíkovitého. Tieto zvieratá sú schopné prenášať vírusy podobné SARS-CoV-2. Vedci však zatiaľ nedokážu s určitosťou potvrdiť, že ochorenie je zvieracieho pôvodu.

 Agentúra AFP pripomína, že riaditeľ FBI Christopher Wray pre americkú televíziu Fox News povedal, že „FBI už nejaký čas usudzuje, že za vznikom pandémie je s najväčšou pravdepodobnosťou možný incident v laboratóriu vo Wu-chane“. Práve v tomto čínskom meste sa v roku 2019 koronavírus prvýkrát vyskytol.

Peking tieto tvrdenia poprel, pričom hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning uviedla, že pátranie po pôvode koronavírusu by malo byť vedeckou záležitosťou a nemalo by sa „politizovať“./agentury/

X X X

Jednej z hlavných aktérok Gorily Anne Bubeníkovej sa prepadli rozprávkové zisky

 Za tri roky zarobila viac ako dva milióny eur čistého zisku. Po rokoch sa jej zisk z biznisu dostal „do normálu“ – klesol pod 100-tisíc eur. Odkiaľ pochádzali zdroje predchádzajúcich ziskov? Nevedno, bývalá šéfka výkonného výboru Fondu národného majetku Anna Bubeníková nechce odpovedať.

Bývalá vysoká štátna úradníčka Anna Bubeníková, ktorá je jednou z hlavných aktérok kauzy Gorila, sa už dávno stiahla z verejného života a vrhla sa na podnikanie. Jej Realitné investičné družstvo malo každoročne veľmi vysoké zisky: 835-tisíc eur (v roku 2019), 802-tisíc eur (v roku 2020) a 639-tisíc (v roku 2021). V minulom roku však zisk družstva veľmi výrazne skočil smerom nadol, dosiahol hodnotu „len“ 93-tisíc eur.

Redakcia Aktuality.sk prináša knihu s názvom KUCIAK. Okrem najdôležitejších textov investigatívneho novinára Jána Kuciaka v nej nájdete aj aktuálne posuny v kauzách, zistenia vyšetrovateľov a rozhodnutia súdov o hlavných aktéroch jeho článkov. Knihu si od dnes môžete objednať na obchod.aktuality.sk

Najprv neviditeľná

Spoločnosť Realitné investičné družstvo vznikla v roku 2017 a v jej zápise v obchodnom registri figuruje len advokát Milan Hrbek. Navonok teda nebolo známe, že za družstvom v skutočnosti stojí Bubeníková.

V roku 2021 však už fungoval register právnických osôb, ktorý odhalil konečných užívateľov výhod všetkých spoločností na Slovensku. Aktuality.sk si všimli, že skutočnou majiteľkou Realitného investičného družstva je práve Anna Bubeníková.

Okrem toho, že sa v družstve roky hromadili obrovské zisky, je zaujímavé ešte z jedného dôvodu – Bubeníková cez družstvo totiž vlastní 10-percentný podiel developerskej skupiny Corwin, ktorú založil Marián Hlavačka, exmanažér HB Reavis. Corwin tvrdí, že Bubeníková svoj podiel dostala automaticky ako odmenu za svoju manažérsku prácu pre túto skupinu. Podľa staršieho vyjadrenia hovorcu Michala Hájeka tam dohliada na všetky projektové tímy, ktoré riešia aktuálne developerské projekty skupiny. Corwin stojí za viacerými realitnými projektmi najmä v Bratislave.

Zakladateľ Corwinu Hlavačka chválil Bubeníkovú v rozhovore pre Denník N, že „z hľadiska projektového manažmentu je extrémne schopný človek“. Podozrenia okolo Bubeníkovej, ktoré pramenia z kauzy Gorila, skupina Corwin nerieši a podľa denníka Sme sa nechcela vyjadrovať ani k jej obvineniu.

Pomer medzi ziskom Bubeníkovej družstvom a ziskom skupiny Corwin (spoločnosti Corwin SK) fungoval od roku 2019 mimoriadne zvláštne. Realitné investičné družstvo, ktoré vlastní 10 percent v Corwine, vykázalo v spomínanom roku zisk 835-tisíc eur, kým Corwin mal zisk iba na úrovni 1748 eur.

V roku 2020 boli zisky Corwinu a Bubeníkovej vyrovnané. Až v roku 2021 zisk skupiny výrazne prekročil zisk jej menšinového majiteľa, teda družstva Bubeníkovej. Corwin v danom roku vykázal zisk vyše dva milióny eur, Bubeníkovej družstvo zisk na úrovni 639-tisíc eur – teda približne tretinu z výšky zisku Corwinu.

No a vlani Bubeníkovej družstvo vykázalo zisk už len 93-tisíc eur, hospodársky výsledok Corwinu ešte nie je známy.

Anna Bubeníková však pre Aktuality.sk neodpovedala na otázku, či jej státisícové zisky pochádzali od Corwinu alebo z iných aktivít.

 S novinármi sa nebaví

Po rokoch od odchodu z verejnej funkcie síce Bubeníková prvý raz poskytla verejné vyjadrenie, ale o svojom zvláštnom biznise nechcela povedať vôbec nič.

„Všetky údaje sú verejne dostupné, skontrolujte si ich. Ja nie som verejne činná osoba a s novinármi nekomunikujem,“ odpovedala tesne pred zložením telefónu na otázku, odkiaľ pochádzali nadmerné zisky jej spoločnosti za predchádzajúce roky.

Zhovorčivejší nebol ani Corwin. „Spoločnosti Corwin neprináleží komentovať skutočnosti týkajúce sa iných firiem, a to platí aj pre ich hospodárske výsledky,“ odpovedal hovorca developera Michal Hájek na otázku, koľko peňazí poslali Bubeníkovej družstvu ako dividendu. Nekomentovať sa rozhodli aj Bubeníkovej obvinenie. „Spomínané skutočnosti nebudeme až do skončenia konania žiadnym spôsobom komentovať,“ dodal Hájek.

Obvinená v kauze Gorila

Anna Bubeníková bola v rokoch 1998 – 2006, teda za Dzurindových vlád, členkou výkonného výboru Fondu národného majetku, ktorý zodpovedal za privatizácie štátnych firiem. Za Radičovej vlády v rokoch 2010 – 2012 bola jeho predsedníčkou.

Podľa spisu Gorila mala často navštevovať konšpiračný byt na Vazovovej ulici v Bratislave, kde s vtedajším šéfom Penty Jaroslavom Haščákom rozoberala privatizácie.

Bubeníková sa v spise Gorila spomína viac ako dvestokrát, často v častiach spomínajúcich provízie od Penty. „Haščák chcel preto 2 mil. EUR rozdeliť medzi Annu Bubeníkovu, Jozefa Juricu (riaditeľ sekcie prípravy a realizácie predajov FNM) a ministra hospodárstva Jirka Malchárka,“ uvádza časť spisu opisujúca privatizáciu energetických spoločností.

„Bubeníkova sa rozhorčuje, že s Jožom volala a ten jej do telefónu rozprával všetky mená (Meinl Bank atď.),“ uvádza tiež spravodajský materiál Gorila. Meinl bank získala 60-percentný podiel v privatizácii Banky Slovakia (dnešná Privatbanka z portfólia Penty), ktorú zastrešoval Fond národného majetku. Na valnom zhromaždení banky zastupovala Meinl Bank Denisa Schultzová, ktorá pôsobila ako manažérka Penty vo viacerých spoločnostiach finančnej skupiny, aktuality.sk

X X X

Z Libanonu bolo na Izrael odpálených vyše 30 rakiet, armáda viní Hamas

Izraelská armáda uviedla, že za štvrtkovú raketovú paľbu na Izrael z územia Libanonu sú zodpovední palestínski militanti, a nie ozbrojené libanonské hnutie Hizballáh. Podľa Izraela boli z južného Libanonu odpálené viac ako tri desiatky rakiet, informovala agentúra AFP.

 Na snímke dym stúpa po dopade rakety vypálenej z Libanonu v meste Bezet na severe Izraela 6. apríla 2023. Celkovo 34 rakiet bolo vo štvrtok vypálených z južného Libanonu na oblasť Západnej a Hornej Galilei na severe Izraela. Systém protivzdušnej obrany Železná kupola zachytil 25 z nich, no najmenej päť zasiahlo izraelské územie.

Generálny tajomník OSN António Guterres raketový útok na Izrael odsúdil a vyzval všetky zúčastnené strany na zdržanlivosť. Spojené štáty zdôraznili, že Izrael má právo na obranu vlastného územia.

„Vieme iste, že to bola palestínska paľba… Mohol to byť Hamas, mohol to byť Islamský džihád, ešte stále to riešime, ale nebol to Hizballáh,“ povedal hovorca izraelskej armády.

Podľa jeho slov však Hizballáh o útoku pravdepodobne vedel a určitý diel zodpovednosti nesú aj libanonské úrady. Izrael zatiaľ preveruje, či bol do útoku zapletený aj Irán, ktorý podporuje hnutie Hizballáh.

Podľa Izraela bolo v priebehu štvrtka vypálených z južného Libanonu na oblasť Západnej a Hornej Galiley na severe Izraela celkovo 34 rakiet. Systém protivzdušnej obrany Železná kupola zachytil 25 z nich, no najmenej päť zasiahlo izraelské územie.

Agentúra AFP upozorňuje, že išlo o najhoršiu eskaláciu napätia medzi Libanonom a Izraelom od vojny medzi Izraelom a Hizballáhom z roku 2006.

Libanonské štátne médiá podľa TASR priniesli správu, že Izrael v rámci odvety za raketovú paľbu vypálil niekoľko striel z pozícií na hraniciach medzi oboma krajinami a zasiahol niekoľko cieľov na juhu Libanonu. Izraelská armáda však tieto správy poprela s tým, že „zatiaľ“ nedošlo k žiadnej odvete.

„Odsudzujeme dnešnú raketovú paľbu na severný Izrael,“ uviedol hovorca šéfa OSN Stéphane Dujarric, ktorý zároveň vyzval všetky zúčastnené strany, aby sa „zdržali akýchkoľvek jednostranných krokov, ktoré by mohli celú situáciu ešte vyostriť“.

V podobnom odsudzujúcom zmysle sa vyjadrili aj Spojené štáty, ktoré zároveň akcentovali právo Izraela na vlastnú sebaobranu. „Náš záväzok brániť bezpečnosť Izraela je neochvejný a Izrael má legitímne právo brániť sa pred všetkými formami agresie,“ uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Vedant Patel.

K raketovej paľbe došlo len niekoľko dní po stredajších násilných zrážkach medzi izraelskou políciou a Palestínčanmi v jeruzalemskej mešite al-Aksá, po ktorých bolo zatknutých vyše 350 ľudí. Palestínski militanti pohrozili, že sa Izraelu za zásah v tomto treťom najposvätnejšom mieste moslimov pomstia, pripomína AFP./agentury/

X X X

Operátor, ktorý u nás šíril Primu, ju vypol. Zrušil aj ďalšie stanice

Provider šíril aj ďalšie tematické kanály z dielne českej skupiny. Po novom ich má oveľa menej.

Len v utorok sme priniesli informácie o tom, že internetová TV služba Sweet.TV má pre slovenských zákazníkov v ponuke aj českú komerčnú televíziu Prima.

Už to však neplatí. Tento, ale aj ďalšie kanály z jeho ponuky zmizli.

Rýchly proces

Ako sa nám podarilo zistiť, predplatitelia operátora Sweet.TV už nemôžu sledovať hlavnú Primu, ktorá vysiela aj atraktívne filmy a seriály. Televízia totiž odkázala, že nedovolila nikomu, aby program u nás pridal do svojej ponuky.

„So spoločnosťou Van Group (prevádzkovateľ Sweet.TV, pozn. red.) máme platné zmluvy pre český i slovenský trh. Pre Slovensko disponujú licenciou len pre kanál Prima Plus a CNN Prima News. Žiadnemu z operátorov na Slovensku sme neposkytli a ani nemôžeme poskytnúť súhlas na šírenie kanálov skupiny Prima, ktorých vysielanie je určené pre územie Českej republiky,“ uviedla televízia Prima v stanovisku pre Živé.sk.

Dodala, že ak u niektorého z operátorov zistí šírenie Primy, podnikne kroky s cieľom dosiahnuť nápravu tohto stavu.

Koniec hlavnej Primy aj ďalších

Podľa našich zistení mala televízia, ale aj ďalšie subjekty na trhu, upozorniť Sweet.TV na to, že v ponuke nemôže mať hlavný kanál od Primy. Tá zareagovala rýchlo a v jej ponuke už kanál nie je.

V ponuke ostali už len dve stanice Primy.

Nejde však o jediný kanál, o ktorý diváci Sweet.TV prišli. Nemôžu sledovať už ani Prima Cool, Prima Max, Prima Zoom, Prima Love a ďalšie, ktoré majú v ponuke štandardne takmer všetci hráči u nás – s výnimkou Orangeu.

Po zmene tak majú predplatitelia prístup len k Prima Plus s reprízami a spravodajskej CNN Prima News.

Snaha o ďalšie obmedzenie

Televízie Markíza a JOJ nedávno poslali televíznym operátorom list, kde popisujú, že registrujú, že na našom trhu sú šírené české stanice.

Čítajte aj Štát preverí, či sa Markíza dohodla s JOJ na obmedzení českých TV. Hrozí im…

„Na základe informácií od pôvodného vysielateľa tematických televíznych staníc neboli žiadnemu subjektu udelené práva na šírenie týchto staníc v SR. Máme za to, že šírením časti akvizičných programov vysielaných na tematických televíznych staniciach dochádza k neoprávneným zásahom do našich exkluzívnych licenčných práv,“ uvádzala v liste Markíza a dodáva, že takýmto konaním jej vzniká škoda.

S blokovaním zahraničných filmov a seriálov mali začať operátori od 20. februára. Na pozadí sa však o tejto téme stále rokuje. Ako píšeme vyššie, len Orange vyradil z ponuky české televízie, hoci nie zo všetkých TV platforiem. U ostatných operátorov idú zatiaľ stanice bez obmedzení, aktuality.sk

X X X

Ospevujú ho ako zatiaľ najlepší film roka. Novinka Bena Afflecka zachytáva revolúciu vo svete športu i módy

 Piaty režisérsky počin Bena Afflecka o stvorení ikonických tenisiek Air Jordan získava nadšené ohlasy.

Keď pred vyše 38 rokmi podpísal začínajúci basketbalový hráč Michael Jordan svoj prvý kontrakt na tenisky so značkou Nike, len málokto by veril, že pôjde o rekordnú udalosť. Päťročná zmluva na 2,5 milióna dolárov bola pre americkú firmu topiacu sa v problémoch veľkým hazardom, ako sa však rýchlo ukázalo, podaril sa jej husársky kúsok.

Už vo svojej prvej sezóne v NBA bol Jordan zvolený do All-Star tímu Východnej konferencie a stal sa nováčikom roka. Rýchlo si ho obľúbili aj fanúšikovia v súperových arénach a po necelých troch mesiacoch od prvého zápasu sa objavil na obálke magazínu Sports Illustrated s titulkom „Zrodila sa hviezda“.

Fenomén klenotu tímu Chicago Bulls sa premietol aj v predajoch dnes už ikonickej série tenisiek Air Jordan. Firma Nike uviedla na trh líniu tenisiek Air Jordan v apríli 1985 a chcela v prvých troch rokoch zarobiť tri milióny dolárov. Napokon tenisky predčili všetky očakávania a len za jeden rok zarobili 126 miliónov dolárov.

Spolupráca športovca a Nike vyústila do značky Jordan, ktorá dokázala vybudovať udržateľný obchodný model vďaka vydávaniu nových dizajnov a retro modelov, ako aj spoluprácou s populárnymi umelcami. V roku 2022 dosiahli celkové tržby značky Jordan viac ako 5 miliárd dolárov. Z tejto sumy si Michael Jordan pripísal na účet 150 miliónov dolárov, takmer dvojnásobok toho, čo počas svojej kariéry zarobil v NBA.

 Legendárne partnerstvo

O presviedčaní Michaela Jordana na podpis zmluvy desaťročia sa rozhodol natočiť Ben Affleck snímku s názvom Air: Zrodenie legendy. Oscarový držiteľ sa prvýkrát po viac ako šiestich rokoch vrátil na režisérsku stoličku, aby priblížil nepravdepodobné legendárne partnerstvo, ktoré spôsobilo revolúciu vo svete športu, biznisu, módy i popkultúry.

Miestami neuveriteľný skutočný príbeh o osudovom rozhodnutí Nike položiť celú svoju basketbalovú divíziu na plecia talentovaného mladého športovca sa zároveň považuje za triumf športového marketingu vo všetkých možných smeroch.

Aj keď je dnes firma Nike známa ako jedna z popredných športových značiek na trhu, začiatkom 80-tych rokov minulého storočia bola vnímaná ako nie veľmi úspešná. Všetko sa to však zmenilo vďaka Sonnymu Voccarovi, ktorý je hlavnou postavou filmu Air.

Úlohou podnikavého manažéra Nike bolo zháňať pre firmu talentovaných športovcov, ktorí by sa stali tvárami jej produktov. Práve Voccaro vycítil potenciál mladého Jordana a v roku 1984 sa ho rozhodol za každú cenu získať, aby pomohol firme propagovať nový produkt, tenisky neskôr pomenované Air Jordan.

Vaccaro dostal tento nápad po tom, čo uvidel videokazetu, na ktorej Jordan hrá s neuveriteľnou zručnosťou, inštinktom a talentom. Uvedomil si, že práve tento športovec môže pomôcť oživiť značku s množstvom finančných problémov, ktorej išlo o všetko. Nemal to však ľahké, keďže o talentovaného športovca prejavovali záujem prakticky všetky značky, ktoré vo svete športovej módy niečo znamenali, okrem toho najskôr musel na svoju stranu nakloniť Michaelovu matku.

 O Jordanovi bez Jordana

Aj keď je jeden z najlepších športovcov všetkých čias stredobodom filmu, na obrazovke ho v skutočnosti diváci neuvidia. Namiesto toho sa stretávajú s jeho matkou Deloris a otcom Jamesom R. Jordanom starším, pričom práve Deloris pôsobí ako Michaelova najväčšia dôverníčka.

Deloris, ktorá mala nekompromisnú víziu a poznala hodnotu obrovského talentu svojho syna, zabezpečovala, aby sa jeho meno a podobizeň používali tým najetickejším možným spôsobom, zatiaľ čo sa firma Nike zúfalo snažila získať jej osobný súhlas.

Film s pohlcujúcou retro atmosférou 80-tych rokov si zabezpečil pozornosť aj hviezdnou hereckou zostavou. Úlohu Deloris stvárnila oscarová víťazka Viola Davis, Matt Damon v hlavnej úlohe stvárnil Sonnyho Vaccaru, Chris Tucker a Jason Bateman si zasa zahrali šéfov spoločnosti Nike.

Významnú úlohu vo filme stvárni aj jeho režisér. Bena Afflecka uvidíme ako spoluzakladateľa spoločnosti Nike a jej bývalého generálneho riaditeľa, Phila Knighta.

„Hovorí o budhizme, východnej filozofii. Hovorí tiež o tom, že je bezohľadný kapitalista. Je to chlap s mnohými protikladmi, ktorého hranie je zábavné,“ opísal svoju rolu Affleck v rozhovore pre The Hollywood Reporter.

„Keď sme film testovali vo Vegas, ľudia jasali. Bol som šťastný, pretože som si pomyslel: ‚Dobre, pochopili to.‘ Nečakal som však, že sa diváci postavia a budú fandiť Philovi Knightovi. Myslím, že to hovorí o tom, že v tejto kultúre uctievame kapitalistov. Je to naša verzia božského práva kráľov.“

Affleck prízvukuje, že film nekonzultoval so samotnou značkou, nie je ani autorizovaným životopisom Jordana, na jeho vznik však získal športovcov súhlas. Stretol sa s ním na golfe, aby sa o ňom porozprávali, zozbieral jeho nápady, ako vyrozprávať príbeh, zhodli sa tiež v obsadení Violy Davis do úlohy Jordanovej matky.

Herec a režisér tiež prezradil, prečo sa rozhodol neukázať Jordana na obrazovke. Aj keď je centrom príbehu, MJ je podľa neho príliš významný a jedinečný na to, aby ho presvedčivo vytvoril na plátne. „Myslel som si, že ak diváci premietnu do filmu všetko, čo si o ňom myslia a čo pre nich znamená, bude to fungovať lepšie,“ vysvetlil Affleck.

 Novinka Air: Zrodenie legendy je prvým filmom produkčnej spoločnosti Artists Equity, ktorú založil Ben Affleck spolu s jeho kamarátom z brandže Mattom Damonom po ich 40-ročnom priateľstve. Firma funguje na predpoklade, že zisk z filmov sa bude deliť nielen medzi režisérov, producentov a hercov, ale aj členov štábu, ako sú kameramani, strihači či kostyméri.

Tak to bolo aj v prípade snímky Air. „Ide o to, že získate naozaj dobrých ľudí a poviete im: Pozrite sa, ak dokážeme dosiahnuť to, čo sme si stanovili, budete sa veľmi významným spôsobom podieľať na delte medzi nákladmi na výrobu a tým, za čo film predáme,“ opísal Affleck.

Takmer všetci jeho filmoví spolupracovníci sú podľa neho teraz na týždennej báze niekoľkonásobne najlepšie zarábajúcimi členmi filmových štábov v histórii.

Film mal rozpočet 70 až 80 miliónov dolárov. Pôvodne mal byť dostupný len na streamovanie na platforme Prime Video, avšak spoločnosť Amazon Studios, ktorá vlani kúpila scenár, sa napokon rozhodla uviesť ho v spolupráci s Warner Bros celosvetovo do kín kvôli silným výsledkom z testovacích premietaní.

Amazon verí filmu natoľko, že neváhal minúť 7 miliónov dolárov na reklamu odvysielanú počas tohtoročného Super Bowlu.

Nadšené ohlasy

Film bol odpremiérovaný na texaskom filmovom festivale South by Southwest 18. marca, kde vyvolal nadšené reakcie. Kritici v recenziách vyzdvihujú Affleckovu suverénnu réžiu, perfektné zachytenie doby 80-tych rokov, skvelý scenár Alexa Converyho, živé, vtipné a zanietené výkony áčkových hercov, ako aj rýchle tempo tohto takmer dvojhodinového filmu, v ktorom nie je hluché miesto.

Tento „feel-good“ film má všetky predpoklady na to uspokojiť davy divákov vďaka osvedčenej premise úspechu outsiderov. Niektorí recenzenti sa dokonca o ňom neboja hovoriť o ako zatiaľ o najlepšom v tomto roku.

Portál MovieWeb ho označil za najlepší film Bena Afflecka a Matta Damona od oscarovej snímky Dobrý Will Hunting. Na stránke Rotten Tomatoes má zatiaľ Air takmer stopercentné skóre. Kritici a diváci, ktorí už mali možnosť film vidieť, mu zatiaľ zhodne udelili 99 %.

Film Air: Zrodenie legendy prichádza do slovenských kín 6. apríla. Diváci môžu očakávať aj oneskorené vydanie filmu na streamovacej službe Prime Video, avšak dátum, kedy sa na nej objaví, ešte zverejnený nebol, aktuality.sk

X X X

Zo Slovana sme odišli, lebo mladí nedostávajú šancu. Žilina musí rešpektovať, že idem za životnou výzvou

Presunom zo Žiliny do Rotterdamu vyvolal rozruch. Pred niekoľkými dňami si Feyenoord uplatnil opciu a priviedol šikovného krídelníka na trvalý prestup. Leo Sauer (17) sa podpisu zmluvy potešil.

 Leo Sauer.

Rodák z Bratislavy však vie, že nič nezaručuje. „Boli tam viaceré signály, ale teraz je isté, že tu zostanem najmenej tri roky. Uľavilo sa mi,“ vraví.

X Rozhovor ste posunuli na 18.00 kvôli nabitému programu na ihrisku i v škole. Ako vyzerá váš bežný deň?

Vstávam okolo ôsmej ráno, do polhodinky musím byť v akadémii, kde máme spoločné raňajky. Od 9.30 máme prvú posilňovňu, po nej nasleduje tréning na ihrisku.

Následne obed a o pol druhej už druhá posilňovňa. V utorky a štvrtky mám hodiny holandčiny, v pondelky a piatky mítingy. V stredu máme voľno.

X Ako vám to ide s holandčinou?

Znie to trochu ako krochkanie, Holanďania majú výraznú výslovnosť spoluhlásky ch. Už som si zvykol a začínam rozumieť. Do konverzácie sa nepúšťam, viem iba základy a futbalový žargón.

 X Róbert Boženík vraví, že vo Feyenoorde kladú dôraz aj na štúdium. Neprekáža vám to?

Naopak, veď kariéra trvá maximálne do štyridsiatky. Treba myslieť aj ďalej. Vzdelanie je dôležité, venujem sa naplno štúdiu na strednej škole.

X Na tréningu ho mal na starosti Robin Van Persie…

S trénerom Van Persiem som sa stretol aj ja, prehodili sme pár slov, ale nemáme špeciálny vzťah. V klube pracuje viacero bývalých hráčov Feyenoordu.

X Bolo náročné zvyknúť si na celodennú rutinu v novom prostredí?

Skôr na nové prostredie, lebo niečo podobné som absolvoval v Žiline. Bol som sám na tamojšej akadémii, aj tam sme mali vlastný režim. Má podobné princípy ako vo Feyenoorde, Zmeny sú iba v prostredí, jazyku, kultúre./agentury/

X X X

Ťažká voľba. Arabi ponúkajú Mourinhovi rekordný balík, no je tu aj Chelsea

Portugalský futbalový tréner José Mourinho dostal údajne ponuku viesť reprezentáciu Saudskej Arábie.

 José Mourinho.

Kráľovská rodina mu podľa talianskych médií ponúkla dvojročný kontrakt v hodnote viac ako 100 miliónov eur. Ak by 60-ročný kouč ponuku prijal, stal by sa najlepšie plateným trénerom v histórii.

Mourinho pôsobí od roku 2021 na lavičke AS Rím, s ktorým má zmluvu do roku 2024. Nevyrovnané výsledky Rimanov v prebiehajúcej sezóne však vzbudzujú otázky o budúcnosti skúseného trénera v talianskom klube.

 Podľa denníka Corriere dello Sport Mourinha oslovila Saudská Arábia s ponukou, ktorá zahŕňa 60 miliónov eur ročne.

Talianske médiá taktiež informovali, že Portugalčan by mohol nasledovať bývalého zverenca a krajana Cristiana Ronalda do saudskoarabského klubu Al-Nassr. Súčasný tréner tímu Rudi Garcia po sezóne pravdepodobne mužstvo opustí.

 Ako píše portál Relevo.com, Mourinha kontaktovala aj londýnska Chelsea. Ako sme informovali, na jej lavičku do konca sezóne zasadol po odvolanom Grahamovi Potterovi legenda klubu Frank Lampard.

Portugalčan viedol celok zo Stamford Bridge v rokoch 2004 – 2007 a 2013 – 2015. V jeho prospech nehovoria len predošlé úspechy s Chelsea vrátane troch ligových titulov, ale napríklad aj to, že materinským jazykom viacerých hráčov Chelsea je španielčina či portugalčina.

Okrem Mourinha sa v súvislosti s postom hlavného trénera od leta skloňujú mená extrénera Bayernu Juliana Nagelsmanna či bývalého kormidelníka španielskej reprezentácie Luisa Enriqueho./agentury/

X X X

Slováci smerujú na Veľkú noc aj do hôr. Prinášame odporúčania, ako sa v nich správať

 Veľkonočné sviatky lákajú ľudí do hôr, treba si však dať pozor na podmienky a mať so sebou vhodné teplé oblečenie a potrebnú výstroj.

V mnohých mestách na Slovensku je už jar, no na horách či niektorých ďalších miestach je ešte stále zima, sneží a fúka. Na turistiku či za bežkárskymi trasami vo Vysokých či Nízkych Tatrách smeruje čoraz viac ľudí, nikdy však nesmiete podceniť prípravu.

Ak sa rozhodnete stráviť sviatky na horách, dajte si pozor, aby ste namiesto šibačky neskončili na úrazovke. Ako totiž tvrdí odborník Patrik Pajta z turistického klubu Hikemates, pretrvávajúce chladné počasie, mínusové teploty, intenzívny vietor či zľadovatené chodníky na horách prinášajú zvýšené riziko úrazu pri túrach.

Aktívne strávené dni na turistike môže nepríjemne, najmä na horách a vo vyšších polohách, poznačiť sneh a mráz. Následným topením môžu byť šmykľavé či zľadovatené chodníky priam životu nebezpečným klziskom.

„Pohyb po zľadovatených chodníkoch sa môže skončiť úrazom. Odporúčam turistom, aby nepodceňovali podmienky na horách, túru začali skoro ráno a mali adekvátnu výbavu, v ktorej nesmú chýbať paličky, turistické mačky a pri pohybe v lavínovom teréne aj lavínovú výstroj,“ uviedol Patrik Pajta z turistickeho klubu Hikemates.

Vo Vysokých aj Nízkych Tatrách v týchto dňoch fúka silný severný vietor, pri plánovaní túry je preto potrebné sledovať aktuálne počasie. Turisti by nemali zabúdať ani na plánovanie vhodnej trasy.

„Varovania a výstrahy si turisti môžu pozrieť na webe Horskej záchrannej služby, prípadne v ich mobilnej aplikácii. Okrem aktuálneho počasia tam nájdu aj informácie o lavínovej situácii na horách,“ vysvetlil Pajta a dodal:

„Rovnaká túra môže v zime zabrať viac času ako v lete, treba na to myslieť. Odporúčam tiež, aby turisti vždy oznámili blízkym, kam sa chystajú na túru, v prípade problému či úrazu to urýchli ich záchranu. Turisti by mali mať samozrejme teplé oblečenie, dostatok tekutín a jedla aj nabitý telefón.“

V rámci pohybu po Vysokých Tatrách je tiež dobré riadiť sa návštevným poriadkom, neschádzať zo značených trás a rešpektovať ešte stále platnú zimnú uzáveru. V TANAP-e totiž aktuálne vládne poctivé zimné počasie, teploty sa pohybujú pod bodom mrazu a sneží.

„V Tatranskom národnom parku je vstup verejnosti do niektorých jeho častí obmedzený od 1. novembra do 14. júna. I keď mnohé vysokohorské lokality aj počas Veľkej noci odpočívajú od turistického ruchu, návštevníci sa dostanú po všetky tatranské chaty s výnimkou Chaty pod Rysmi. Zoznam značených turistických chodníkov, na ktoré sa vzťahuje sezónna uzávera, spresňuje verejná vyhláška Okresného úradu Prešov,“ uviedol pre Aktuality.sk Peter Dzurilla zo Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.

A ako by sa mali ľudia smerujúci na Veľkú noc do Vysokých Tatier správať?„Neexistuje žiadna špeciálna etiketa veľkonočného turistu. Zásady sú rovnaké počas celého roka. Človek prichádza do prírody na návštevu a mal by sa správať tak, aby nerušil miestnu faunu a aby národný park po jeho návšteve vyzeral tak ako pred ňou,“ dodal Dzurilla, aktuality.sk

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.