Mezinárodní partnerství Číny a Ruska. Volby v Polsku bez překvapení? Podpora Západu Izraeli, Ukrajina bez pomoci? Zbytečná válka, zničená země, miliardové škody, mnoho mrtvých. Zelenský zmizet lidem z očí

Putin o Pásu a stezce. Projekt mezinárodního partnerství navrhovaný Čínou v rámci iniciativy Pás a stezka je blízký Rusku, řekl ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru pro China Media Corporation. Iniciativa Pás a stezka je koncept navržený v roce 2013 Si Ťin-pchingem s cílem podpořit mezinárodní mnohostranný obchod a investiční projekty za účasti zainteresovaných zemí a s využitím čínského i zahraničního kapitálu.

Připojilo se k němu již přes 150 států a více než 30 mezinárodních organizací. Třetí mezinárodní fórum Pás a stezka se bude konat v Pekingu od 17. do 18. října. Putin poskytl China Media Corporation rozhovor v souvislosti se svou cestou na toto fórum.

„Vítáme tuto iniciativu   prezidenta Si Ťin-pchinga. Spolupracujeme, jsme připraveni a budeme pracovat i nadále. A naše vlastní představy týkající se rozvoje Eurasijské hospodářské unie, například budování Velké Eurasie, se zcela shodují s čínskými představami v rámci navrhované iniciativy Pás a stezka,“ – poznamenal Putin.

Tento koncept se podle Putina stal velmi aktuálním a dobře se rozvíjí.  „Tato myšlenka je koneckonců založena na pokusu spojit schopnosti mnoha zemí k dosažení společných rozvojových cílů. Je to dobrá, správná a technologicky vyspělá iniciativa,“ – upozornil.  Prezident Ruské federace upozornil na skutečnost, že některé země to vnímají jako pokus ČLR „rozdrtit někoho pod sebou“.  „Ale my to nevidíme.“ Prostě vidíme touhu spolupracovat,“ – zdůraznil.

Část rozhovoru odvysílala v neděli Čínská centrální televize. Očekává se, že plná verze rozhovoru bude zveřejněna později, server vasevec.cz

X X X

Global Times: Západ přesouvá pozornost na Izrael, podpora Kyjeva čelí odporu voličů.

Dnes je pomoc Izraeli pro Spojené státy a Evropu mnohem důležitější než Ukrajina, píše čínský list Global Times. Z článku „Zelenskyj navštěvuje velitelství NATO, aby zajistil vojenskou pomoc“ komentátora listu Denga Xiaociho plyne, že pro Kyjev nebude snadné přežít nadcházející zimu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj údajně ve středu nečekaně navštívil velitelství NATO v naději, že získá podporu od vojenské aliance. Čínští analytici poznamenali, že Zelenského cesta do centra Severoatlantické aliance – jeho první od začátku konfliktu s Ruskem na začátku roku 2022 – byla jasným znamením jeho rostoucího znepokojení, že NATO přesměruje pomoc do Kyjeva do Tel Avivu.

Čínští experti také poukázali na to, že ujištění USA a aliance o pokračující pomoci Ukrajině se stávají stále nespolehlivějšími, protože tamní vleklý konflikt se změnil v „horký brambor“. Aby toho nebylo málo, v mnoha státech NATO nyní začaly volební kampaně, které testovaly loajalitu klíčových spojenců Kyjeva.

Zelenskyj v ústředí aliance vyjádřil naději, že Západ dodá Ukrajině další systémy protivzdušné obrany, rakety dlouhého doletu a dělostřelectvo, aby jeho zemi pomohly „přežít příští zimu“. Zároveň poznamenal, že „samozřejmě se všichni bojí“ snížení pomoci Washingtonu a Evropské unie Kyjevu, protože konflikt mezi Izraelem a Hamasem v pásmu Gazy eskaluje, uvedl list New York Times.

Vrcholní představitelé NATO se pokusili Zelenského uklidnit tím, že slíbili další vojenskou pomoc ve výši více než 2 miliardy dolarů, která bude poskytnuta před začátkem zimy. Podobně americký ministr obrany Lloyd Austin podle agentury AFP slíbil, že vojenská podpora Izraele ze strany Spojených států nepoškodí jeho závazky vůči Ukrajině.

Nicméně New York Times, které zveřejnily informace o této návštěvě s odkazem na nejmenované „vyšší úředníky“, naznačily, že Kyjev má skutečný důvod k obavám, vzhledem k situaci v Izraeli a rozpočtovému boji v Kongresu USA, který ohrožuje i financování ze zdrojů mimo Washington.

Podle jednoho vysokého představitele USA, který mluvil s novináři v Bruselu pod podmínkou anonymity, alespoň část amerického zbrojního pramene by mohla vyschnout během několika měsíců, pokud žádost o finanční prostředky nebude rychle schválena. Spojené státy se obávají, že konflikt přeroste v totální válku na Blízkém východě, do které se zapojí další muslimské a arabské země.

Analytici se domnívají, že letošní zima bude pro Ukrajinu pravděpodobně obtížná. „Opotřebovací válka“ vytváří velký tlak na členské země NATO a Spojené státy, zvláště když mnoho z těchto mocností vstupuje do volebního období a obyvatelstvo je důrazně proti plýtvání zdroji na vojenský konflikt.

Jedna věc je věnovat zdroje na vyvážení dvou krizí, ale úplně jiná věc je, když vnitřní síly začnou vyvíjet tlak na politickou vůli, řekl Li Haidong, profesor na Čínské univerzitě zahraničních věcí.

Ve Spojených státech je podpora Izraele věcí „politické korektnosti“ a obě strany souhlasí s podporou Tel Avivu. V případě Ukrajiny je ale situace složitější, řekl vojenský expert a televizní komentátor Song Zhongping.

Korupční skandály v této zemi ztěžují Americe vyvinout pevnou politiku vojenské pomoci, protože republikáni chtějí zajistit, aby byly všechny prostředky vynaloženy tak, jak bylo zamýšleno. To způsobuje rozkol v Kongresu, vysvětlil pan Song.

Nepochybně je stále více lidí, kteří jsou proti zachování současné úrovně vojenské pomoci Ukrajině, takže Kongres pravděpodobně zavede určitá omezení podpory, poznamenal Li Haidong. „Domnívám se však, že je nepravděpodobné, že zcela odmítnou pomoc Kyjevu. Washington bude svého spojence nadále podporovat, i když bude omezeno financování z Kongresu nebo v extrémních případech zcela pozastaveno.“

Stojí za zmínku, že i bez nového propuknutí palestinsko-izraelské krize již nastal kritický okamžik vojenské pomoci Ukrajině ze strany Spojených států a EU. Řada evropských mocností oznámila rozhodnutí přestat podporovat svého spojence, řekl Cui Heng, výzkumník z Čínského národního institutu mezinárodní výměny a soudní spolupráce SCO. Objektivně řečeno, pomoc Izraeli je v současnosti relevantnější a má pro Spojené státy a Evropu větší geopolitický význam než pomoc Ukrajině, poznamenal.

Volby v roce 2024 jsou nejdůležitější událostí pro republikány i demokraty a existují témata, která mají přednost před Kyjevem, jako je „čínská hrozba“ nebo židovský lobbing. Budou mít hlavní vliv na výsledek hlasování, řekl Cui Heng server vasevec.cz

X X X

VOLBY  V  POLSKU, K  PŘEKVAPNÍ  NEDOJDE?

PiS nejsilnější, ale vládu sestaví proevropská opozice

Polská proevropská opozice má podle odhadů výsledků nedělních voleb do Sejmu, dolní komory parlamentu, šanci sestavit vládu. Nejsilnější stranou sice zůstává národně-konzervativní Právo a spravedlnost (PiS), na většinu potřebnou pro sestavení vlády však zřejmě nedosáhne. Volební účast byla nebývale vysoká.

 Parlamentní volby přitáhly nebývale vysoký počet lidí, hlasovat přišlo 72,9 procenta oprávněných. Podle polské volební komise byla volební účast zřejmě nejvyšší od pádu komunismu, uvádí agentura Reuters.

Podle odhadů institutu Ipsos pro televizi TVN24 vládní strana Právo a spravedlnost získalo 36,8 procenta hlasů, opoziční Občanská koalice 31,6 procenta. Na třetím místě se 13 procenty skončila podle odhadů Třetí cesta, v níž se spojili lidovci se stranou Polsko 2050. Čtvrtá je Nová levice s 8,6 procenta a jako poslední se do Sejmu dostala Konfederace, kterou podpořilo 6,2 procenta voličů.

Na Občanskou koalici, středovou Třetí cestu a Nová levici by podle těchto odhadů tak ve 460členném Sejmu připadalo 248 křesel. Právu a spravedlnosti by připadlo 200 mandátů. Ultrapravicová Konfederace by měla 12 poslanců.

„Vyhráli jsme demokracii, svobodu, vyhráli jsme naše milované Polsko,“ řekl rozjásaný šéf Občanské koalice a polský premiér z let 2007 až 2014 Donald Tusk. „Tolik let se to nedařilo (…) Ale dnes můžeme říct: to je konec špatných časů. To je konec PiS,“ dodal.

Právo a spravedlnost bylo v Polsku u moci v posledních osmi letech. Zavedlo kontroverzní justiční reformy, které podle Evropské komise narušují princip právního státu. Ovládlo státní firmy a veřejné instituce, včetně veřejnoprávních médií a omezilo práva žen. Voliče se snažilo získat útoky proti Evropské unii nebo tvrdou rétorikou namířenou proti migrantům. Zároveň se vláda ve Varšavě po ruské invazi na Ukrajinu rozhodně postavila na stranu napadené země a Polsko dlouho patřilo k jejím nejpevnějším spojencům.

„Nedovolíme, aby Polsko ztratilo to, co je nejcennější, tedy nezávislost, právo rozhodovat o vlastním osudu,“ řekl předseda PiS Jaroslaw Kaczyński, který byl doposud považován za nejvlivnějšího politika v Polsku . Připustil přitom, že není jisté, zda se jeho strana udrží u moci. „Vyhráli jsme. PiS je vítězem parlamentních voleb 2023,“ uvedl premiér Mateusz Morawiecki. „Pokud nám prezident dá šanci, pokusíme se sestavit stabilní vládu,“ řekl také.

Prezident Andrzej Duda je spojencem vládnoucí strany. Agentura DPA píše, že Duda už před volbami dal najevo, že sestavením vlády podle tradice pověří zástupce nejsilnější strany. Pravděpodobně to bude Morawiecki.

Na některých místech Poláci hlasují i po deváté hodině, kdy se volební místnosti oficiálně uzavřely. V Krakově na střední škole v ulici Stanisława Skarbińskiego, kde zasedá volební komise č.124, lidé stále stojí ve frontě. Někteří čekají i tři hodiny, přesto se nehodlají vzdát možnosti hlasovat, uvádí polská tisková agentura. Volební komise dostala esemesky, že musí vpustit zájemce i po deváté hodině, problém údajně vznikl nerovnoměrným rozdělením voličských seznamů, kvůli čemuž došlo k nečekanému přetlaku.

 Ve třech volebních místnostech ve Varšavě byla během neděle ohlášena bomba, řekl mluvčí varšavské policie Sylwester Marczak. Policisté je vyklidili a místa kontrolují. „V současné chvíli kontrolujeme tři volební místnosti. Bylo evakuováno 200 lidí,“ řekl Marczak.

Lidé rozhodovali i o novém složení 100členného Senátu. Zároveň s volbami se konalo referendum, v němž voliči odpovídají na otázky ohledně migrace, bariéry na hranici s Běloruskem, zvýšení věku odchodu do důchodu a privatizace státního majetku. Účast v referendu byla 40 procent, nebude tudíž závazné.

X X X

Advokátka byla vulgární na soudce a poškodila zámek jednací síně, dostala pokutu

 Za vulgární nadávku soudci, narušení důstojnosti advokacie a poškození zámku jednací síně dostala advokátka pokutu 17 300 korun. Žena měla vstoupit do jednací síně při neveřejném jednání a soudní úřednici na adresu soudce říci: „Vyřiďte mu, že je pičus,“ a jednací místnost opustila. O kárném opatření uloženém Českou advokátní komorou (ČAK) informoval Bulletin Advokacie. Jiný advokát dopadl hůře – nezaplatil dluh a skončil v exekuci a ČAK ho proto vyškrtla ze seznamu advokátů.

Advokátka se podle popisu případu dopustila kárného provinění tím, že bez vyzvání vstoupila do jednací síně v budově Městského soudu v Praze ve Slezské ulici. Zde probíhala neveřejná konzultace v insolvenční věci mezi soudcem a insolvenční správkyní za přítomnosti vyšší soudní úřednice. Ti advokátku opakovaně vyzvali k opuštění místnosti, což žena odmítla. Soudce poté za účelem vyvedení kárně obviněné z jednací místnosti zavolal justiční stráž. Advokátka vzápětí přistoupila k vyšší soudní úřednici a na adresu soudce nahlas sdělila: „Vyřiďte mu, že je pičus,“ a jednací místnost opustila. Dveře soudní síně ale zavřela takovou silou, že poškodila jejich zámek.

Co se týče postihu hůře dopadl u Kárné komise ČAK advokát, který byl kvůli neplnění závazků zcela vyškrtnut ze seznamu advokátů. Ačkoliv mu byla rozsudkem Městského soudu v Praze uložena povinnost zaplatit stěžovateli částku ve výši 1 106 701,50 Kč do tří dnů od právní moci rozsudku, tuto povinnost do současné doby nesplnil. Stěžovatel se tak musel domáhat zaplacení v exekučním řízení.

Advokát neplní závazky

Advokát v roce 2010 uzavřel se stěžovatelem smlouvu o poskytování právních služeb, jejímž předmětem
bylo zastupování v soudním řízení kvůli nezaplacení dlužné částky. Soud byl v roce 2012 ukončen uzavřením dohody o narovnání. Městský soud v Praze tehdy rozhodl o vrácení částky ve výši 800 000 Kč a jistiny 50 000 Kč. V roce 2013 byla celá částka připsána na účet advokáta. ten ale klienta informoval, že částku započetl do nákladů na právní zastupování. Z rozhodnutí soudu přitom vyplývalo, že částka náleží klientovi. Už v roce 2015 advokáta kvůli celé věci uznala ČAK kárně vinným. Nakonec skončil v  exekuci. „Jednáním, kdy kárně obviněný nesplnil a neplní povinnost plnit závazek, který vznikl z titulu náhrady nákladů řízení vedeného pro zaplacení odměny advokáta, porušil kárně obviněný zvlášť závažným způsobem povinnosti advokáta při výkonu advokacie. Tuto skutečnost umocňuje i postoj kárně obviněného k pravomocnému rozhodnutí soudu, které zůstalo v platnosti i po rozhodnutí o mimořádném opravném prostředku, když kárně obviněný prohlásil, že je něm, zda akceptuje rozhodnutí soudu. Takový přístup advokáta – úmyslné nerespektování rozhodnutí soudu – závažným způsobem snižuje důstojnost advokátního stavu,“ uvedla Kárná komise ČAK.

Z kárné praxe ČAK vyplývá, že povinnost advokáta řádně a včas hradit své splatné peněžité závazky se týká všech peněžitých závazků advokáta, nejen těch, které převzal v přímé souvislosti s výkonem advokacie. Podle kárného senátu tak nezbýval jiný postih, než vyškrtnutí advokáta ze seznamu advokátů. „Za popsaných okolností by jiná forma trestu podle názoru odvolacího senátu neodstranila závažné ohrožení veřejného zájmu na zachování důstojnosti a vážnosti advokátního stavu a důvěry společnosti v tento advokátní stav,“ uzavírá ČAK v Bulletinu advokacie, ceskajustice.cz

X X X

DEMONSTRACE  V  PRAZE  BEZ  KONFLIKTŮ

Demonstrace v Praze přilákala stovky lidí. Proběhla bez větších konfliktů

Demonstrace kritizující odvetné kroky Izraele v Pásmu Gazy po útocích ozbrojenců z radikálního hnutí Hamás se konala na pražském Václavském náměstí. Hlídaly ji desítky policistů, kteří ji s předstihem vyhodnotili jako rizikovou. Účastníků akce bylo nakonec okolo dvou stovek. Na místě nechyběli ani členové antikonfliktního týmu, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk. Kromě drobných šarvátek policie zasahovat nemusela.

 Na Václavském náměstí se odpoledne po 16. hodině sešli jak propalestinští podporovatelé, tak i lidé s izraelským vlajkami. Mezi nimi byla například i ministryně obrany Jana Černochová. Obě skupiny oddělovaly policejní zátarasy.

To že akce skončila bez incidentů, na sociální síti X potvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, policie zasahovat nemusela. Opětovně se Rakušan ohradil proti požadavku preventivně akci zakázat, legislativa podle něj takový postup neumožňuje.

Demonstrace na Václavském náměstí skončila, byla připravena zasáhnout, ale nebylo to naštěstí nutné. Těm, kdo volali po preventivním zákazu demonstrace, chci vzkázat: Útok Hamásu na Izrael je neomluvitelný a oprávněně ho odsuzujeme. Skutečná demokracie ale respektuje…

„Skutečný demokrat unese i prezentování postoje, s nímž nesouhlasí. Jediným limitem je zákon. Policie bude samozřejmě rizikové akce dál sledovat a důsledně řešit případy, kdy by došlo k jeho porušení,“ uvedl.

Po demonstraci došlo k výměně názorů mezi zastánci Izraele a Palestiny. „Palestina mohla být Monte Carlo Blízkého východu. Kde jsou ty miliony, které šly na humanitární pomoc,“ křičela podporovatelka Izraele. Žena reagovala na slova jednoho z účastníků, který řekl, že Hamás je nejefektivnější organizace, která má podle něj nejlepší prostředky k vytvoření míru. Na situaci dohlížel antikonfliktní tým.

„To, co se stalo před týdnem, je samozřejmě něco, co nemůže nechávat slušného člověka chladným a nemůže to ani nechávat nikoho z nás na pochybách, kdo je tady v právu,“ komentovala Černochová. Na adresu propalestinských demonstrujících uvedla, že každý má právo vyjádřit svůj názor. „Na druhou stranu mě mrzí, že podobná demonstrace s palestinskými vlajkami nebyla už v neděli, ale jiná v tom smyslu, že by se Palestinci a lidé podporující Palestinu distancovali od hnutí Hamás. Tomu bych rozuměla a to by jim pak dávalo legitimitu, že hovoří o civilních obětech,“ doplnila.

Na akci promluvili i lidé palestinského původu, kteří popisovali svoje osobní zkušenosti s násilím ze strany izraelského státu a životními podmínkami v Pásmu Gazy. Promluvil rovněž český novinář a aktivista Jakub Patočka, který hovořil o vztahu české společnosti k izraelsko-palestinskému konfliktu. Plně se podle něj projevil v souvislosti s aktuálními událostmi.

Patočka odsoudil útok Hamásu a projevil účast rodinám izraelských obětí, ovšem nedělat totéž v případě zabitých Palestinců je podle něj politika dvojího metru. „Jsme nyní svědky zřejmě největšího výronu českého rasismu od doby odsunu českých Němců,“ řekl. Dodal, že česká veřejnost podle něj není nějak z podstaty rasistická, jen je fatálně neinformovaná o všech aspektech situace, za což podle něj může i jednostranné reportování ze strany médií.

Pro každého vlaječka

Pořadatelé demonstrace rozdávali účastníkům malé palestinské vlaječky. Někteří měli také palestinské šátky nebo transparenty s nápisy, jako například „Svoboda Palestině“, „Sionismus je terorismus“ nebo „Mír na Blízkém východě.“ Demonstranti mimo jiné uctili oběti konfliktu minutou ticha a při ukončení shromáždění zazpívali palestinskou hymnu. Organizátoři v závěru oznámili, že nikdy nebudou mlčet a plánují další setkání.

„Free, free Palestine,“ skandovali demonstrující po projevu jedné z účastnic, která je druhou generaci palestinské rodiny žijící v Čechách.

„Věříme ve svobodu Palestinců a tímto se k tomu chceme vyjádřit. Chceme zakázat jakékoli symboly Hamásu. Je to poklidná pieta,“ řekli organizátoři. Ti mimo jiné vyzvali účastníky k podpisu petice, ve které vyzývají ministra Lipavského k apelování na Izrael.

„Já jsem přišel, protože dochází k válečným zločinům, k zabíjení civilistů na obou stranách. Je to strašné. Přál bych si, aby Česká republika udělala něco pro to, aby to přestalo,“ vysvětluje účastník Ondřej Altman.

„Přišla jsem vyjádřit solidaritu s civilními oběťmi Izraele i Palestiny,“ říká Sára, která se před několika dny vrátila z Jeruzaléma, kde byla na dovolené. Dodává, že útoky na Gazu neschvaluje.

Pražský magistrát podle svého mluvčího Víta Hofmana akci vyhodnotil jako rizikovou, takže na místě jsou přítomni úředníci, kteří ji mohou rozpustit. Demonstraci pořádá občanská iniciativa Ne naším jménem! – Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě.

Policisté v celém Česku podle dřívějších informací policie na síti X hlídají po útoku Hamásu na Izrael preventivně židovské památky a další objekty. Informace o aktuální hrozbě se zatím neobjevily, ale spolupracují s dalšími bezpečnostními sbory a sledují například i sociální sítě kvůli možným nenávistným projevům.

 1/2 Stále platí, že nemáme informace o žádné aktuální hrozbě na našem území. 👇👇Pečlivě sledujeme mezinárodní dění, spolupracujeme se zahraničními partnery a s dalšími bezpečnostními sbory si předáváme informace ohledně (byť) potenciálních nebezpečí.

Propalestinská demonstrace v Paříži, která se konala navzdory vládnímu zákazu. Policisté proti demonstrantům použili slzný plyn a vodní děla. (12. října 2023)

Izrael mohutnými nálety a ostřelováním Pásmy Gaza reaguje na útoky ozbrojenců z radikálního hnutí Hamás, které si minulou sobotu vyžádaly přes 1 300 životů. Řada těl mrtvých Izraelců nese podle Reuters stopy mučení či znásilnění. Některá měla useknuté ruce, nohy nebo sťatou hlavu. Izraelské útoky na Gazu mají podle dnešního vyjádření palestinského ministerstva zdravotnictví přes 2 300 obětí.

X X X

Ústavní soud bude řešit stížnost na úpravu penzí v říjnu, možná veřejně

Ústavní stížností hnutí ANO na novelu o valorizaci penzí se začne Ústavní soud (ÚS) v plénu zabývat ještě tento měsíc, pokračovat bude v listopadu. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi to řekl předseda ÚS Josef Baxa. Zároveň se podle něj uvažuje o tom, že by se věc projednávala veřejně.

 Finální rozhodnutí by se podle Baxy dalo stihnout do konce roku. Připomněl ale, že jeho hlas je jeden z celého pléna.

Stížnost, kterou podalo ANO v květnu, se týká důchodové novely s omezením mimořádné červnové valorizace. Poslanci hnutí ANO si stěžují na projednávání v legislativní nouzi a na případnou retroaktivitu úpravy. Stížnost podali i senátoři, pak ji ale stáhli.

„Já si bezesporu uvědomuji, že v posledních letech je to jeden z nejvážnějších případů, který dostal Ústavní soud na stůl, že je na to upřena pozornost velké části obyvatelstva, že ta věc je komplikovaná. Debaty, které tomu přecházely a které pořád probíhají, ukazují, že ať rozhodne Ústavní soud jakkoliv, tak to nebude vždycky přijímáno s pochopením,“ řekl Baxa.

Záleží podle něj i na tom, jak komplikovaná bude debata v plénu. Finální rozhodnutí se podle něj dá stihnout do konce roku. „Myslím si, že je důležité v této věci, aby Ústavní soud se pokusil zprostředkovat veřejnosti i průběh svých úvah. To znamená, uvažujeme o tom, že bychom projednali věc veřejně,“ řekl Baxa. Cílem je, aby bylo rozhodnutí přijato s porozuměním.

„Ústavní soud si uvědomuje, jak je důležité, aby jeho rozhodování bylo srozumitelné. Součástí té srozumitelnosti může být i projednání věci s účastníky řízení a zprostředkovaně ty informace aby byly podávány i veřejnosti,“ řekl Baxa. „Je to součástí i důvěry v ten soud, jestli naše rozhodnutí, ať budou jakkoliv skvělá nebo problematická, záleží na tom, jak je přijme společnost, jestli uvěří tomu, že Ústavní soud rozhodoval poctivě,“ doplnil.

Za 30 let existence se ÚS zabýval schválenými zákony na návrh skupiny poslanců nebo senátorů v necelých 200 případech. Podle Baxy nejde o nijak extrémní číslo, otázka podle něj je, jestli se týkají výsledku nebo se koncentrují na procedury.

Do konce října chce hnutí podat další ústavní stížnost, týkat se má zpřísnění podmínek pro předčasné důchody a zpomalení řádných lednových valorizací. Po pátečním schvalování konsolidačního balíčku nevylučuje ANO ani další ústavní stížnosti kvůli ukončení rozpravy a retroaktivitě.

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.