Miliardár Musk s ponukou Trumpa predsedať komisii pre efektivitu vlády. Danko chce rušiť obrannú zmluvu. V Prahe vraždil čínsky nájomný zabijak, teraz našli telá jeho obetí ? Francúzsky predseda vlády Barnier avizoval zmeny v politike. Labouristi zrušiť dedičné mandáty v Snemovni lordov

Kandidát na prezidenta nespresnil, ako by mala komisia fungovať. Americký republikánsky prezidentský kandidát a exprezident Donald Trump vo štvrtok počas rozsiahleho prejavu, v ktorom hovoril o svojich ekonomických víziách, vyhlásil, že ak zvíťazí v novembrových voľbách, zriadi komisiu pre efektivitu vlády. Chce, aby na jej čele stál miliardár a jeho podporovateľ Elon Musk, píše TASR podľa agentúry Reuters.

Bývalý prezident o tomto nápade so svojimi poradcami diskutoval celé týždne, povedali agentúre Reuters zdroje oboznámené o obsahu týchto debát. Túto myšlienku však Trump po prvý raz verejne potvrdil až počas štvrtkového prejavu pred Newyorským ekonomickým klubom. Musk podľa exprezidenta súhlasil s tým, že sa stane predsedom tohto orgánu. Trump nespresnil, ako by mala komisia fungovať, povedal len, že do pol roka od zriadenia vypracuje plán na obmedzenie „podvodov a neprimeraných platieb“ z amerického rozpočtu.

„Zriadim komisiu pre efektivitu vlády, ktorá bude poverená vykonaním komplexného finančného a výkonnostného auditu celej federálnej vlády a predložením odporúčaní pre drastické reformy,“ povedal bývalý prezident.

Okamžitá reakcia

Musk v podcaste 19. augusta povedal, že s bývalým prezidentom o tejto veci hovoril a mal by záujem v danom orgáne pôsobiť. „Teším sa na službu Amerike, ak sa takáto príležitosť naskytne,“ napísal Musk na sieti X vo štvrtok. „Nepotrebujem odmenu, titul ani uznanie,“ dodal.

Trumpov návrh si vyslúžil okamžitú negatívnu reakciu od Everetta Kelleyho, predsedu Americkej federácie vládnych zamestnancov – odborového združenia, ktoré zastupuje približne 750.000 federálnych zamestnancov. Kelley obvinil Trumpa a Muska, že chcú „vypitvať“ nadstranícku štátnu službu a prepustených pracovníkov nahradiť svojimi ľuďmi. „Na tom nie je nič efektívne,“ napísal Kelley v stanovisku pre agentúru Reuters.

 V rámci americkej administratívy už funguje nezávislý Úrad pre zodpovednosť vlády (GAO), ktorý na federálnej úrovni skúma federálne výdavky a výkonnosť vlády.

Trump počas svojho prejavu zopakoval svoj plán znížiť sadzbu dane z príjmu právnických osôb z 21 percent na 15 percent, avšak iba pre firmy vyrábajúce v USA. Takisto povedal, že na federálnych pozemkoch umožní výstavbu domov s cieľom znížiť ceny bývania. Okrem toho vyzval na vytvorenie vládneho investičného fondu, z ktorého by sa financovala výstavba veľkých infraštruktúrnych projektov vrátane diaľnic, letísk a priemyselných komplexov, aktuality.sk

X X X

 Vojna na Ukrajine: Ukrajine sa nepodarilo spomaliť postup Ruska, tvrdí Vladimir Putin

Cieľom prieniku ukrajinských síl do ruskej pohraničnej Kurskej oblasti bolo spomaliť postup ruskej armády v Donbase.

To sa však nepodarilo a Kyjev len oslabil svoje sily pozdĺž ostatných častí frontu, vyhlásil vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin. „Cieľ nepriateľa spočíval v tom, aby nás znervóznil, aby sme presúvali vojská z jedného úseku na druhý a zastavili náš útok v kľúčových smeroch, predovšetkým v Donbase, ktorého oslobodenie je našim prvoradým cieľom. Podarilo sa to alebo nie? Nie, nepriateľovi sa nič nepodarilo,“ uviedol Putin na Východnom ekonomickom fóre vo Vladivostoku. TASR o tom informuje podľa správ agentúry Reuters a AFP.

Ukrajina podľa šéfa Kremľa presunula do Ruska dobre vycvičených vojakov, čo ju oslabilo a umožnilo Rusku zrýchliť svoju ofenzívu na východe Ukrajiny. „Naše ozbrojené sily stabilizovali situáciu (v Kurskej oblasti) a začali postupne vytláčať nepriateľa z nášho územia,“ uviedol Putin s tým, že vytlačenie nepriateľa z územia Ruska je „svätou povinnosťou“ ruských síl.

Podľa Putina sa pritom ruskej armáde v súčasnosti darí postupovať smerom na mesto Pokrovsk v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

Tisíce ukrajinských vojakov 6. augusta prenikli cez hranice do ruskej Kurskej oblasti v rámci najväčšieho zahraničného útoku na ruské územie od druhej svetovej vojny, pripomína Reuters.

Ruský prezident počas svojho príhovoru tiež opäť deklaroval pripravenosť Ruska začať mierové rokovania s Ukrajinou. Rokovania by však podľa jeho slov mali byť založené na predbežnej dohode, ktorú dosiahli ruskí a ukrajinskí vyjednávači v prvých týždňoch vojny na rokovaniach v Istanbule. Podľa Putina by sprostredkovateľmi mohli byť Čína, India a Brazília, aktuality.sk

X X X

 Francúzsko potrebuje rešpekt a jednotu, vyhlásil nový premiér Michel Barnier

 Francúzsky predseda vlády avizoval zmeny v politike.

Nový francúzsky konzervatívny predseda vlády Michel Barnier vo štvrtok uviedol, že urobí všetko, čo bude v jeho silách, aby sa po svojom nástupe do funkcie venoval problémom, ktoré trápia Francúzov. Po období politických otrasov sa bude usilovať obnoviť rešpekt a jednotu v politicky rozdelenej krajine, informuje TASR na základe správ agentúr Reuters a DPA.

„Pôjde o to, aby sme čo najviac reagovali na výzvy, na hnev, na pocit opustenosti a nespravodlivosti, ktoré až príliš často prenikajú do našich miest, mestských štvrtí a vidieckych oblastí. Školstvo zostane prioritou vlády. To isté platí o kontrole imigrácie a každodennej bezpečnosti,“ povedal 73-ročný Barnier pred Matignonským palácom v Paríži, oficiálnym sídlom francúzskeho premiéra, kde sa stretol so svojím predchodcom Gabrielom Attalom.

Barnier: Francúzsko je vo vážnej situácii

Barnier avizoval zmeny v politike. Francúzsko je podľa neho „vo vážnej situácii“. Prisľúbil, že bude „viac konať, ako hovoriť“.

Vo funkcii premiéra sa od neho očakáva, že povie pravdu o finančnom a ekologickom dlhu a vplyve Francúzska v Európe. „Budeme musieť povedať pravdu — a ja poviem pravdu,“ ubezpečil Barnier. Francúzsko potrebuje viac načúvania a rešpektu medzi vládou a parlamentom, medzi politickými stranami a so zreteľom na sociálnych partnerov, dodal.

Bývalého niekoľkonásobného ministra, eurokomisára a hlavného vyjednávača Európskej únie pre brexit Michela Barniera vymenoval vo štvrtok za premiéra francúzsky prezident Emmanuel Macron. Poveril ho aj zostavením novej vlády.

 Macron dúfa, že sa mu podarí ukončiť týždne trvajúcu politickú patovú situáciu v krajine, ktorá nastala po predčasných parlamentných voľbách na prelome júna a júla. Barnier sa stal najstarším premiérom v histórii moderného Francúzska.

Macron absolvoval niekoľko kôl rokovaní s predstaviteľmi politických strán o zostavení vlády. Predčasné voľby síce prekvapivo vyhrala aliancia ľavicových strán Nový ľudový front (NFP), Macron však odmietol vymenovať ich nominantov, čo odôvodňoval tým, že ľavicová vláda by v parlamente nemala dostatok hlasov na získanie dôvery, aktuality.sk

X X X

 Jeden z najbohatších Slovákov Jakubec predáva svoj biznis. Slovenské Horalky, Kávenky a Mily padnú do amerických rúk

Výrobca slovenských kultových cukroviniek Horalka, Mila, Kávenky či Mila, zmení majiteľa. Spoločnosť I.D.C. Holding sa dostane do rúk nového majiteľa. Slovák Pavol Jakubec, ktorý holding vlastní, firmu predáva írskej spoločnosti Valeo Foods Group. Túto spoločnosť zase vlastní americký globálny investičný gigant. Bain Capital. Jakubec je jediný a sto percentný akcionár firmy. Zmluvu obe strany podpísali začiatkom augusta. Podľa magazínu Forbes patrí Jakubec s majetkom okolo 170 miliónov eur medzi 25 najbohatších Slovákov.

 Po viac ako 30. rokoch od privatizácie sa najväčší slovenský výrobca trvanlivého pečiva I.D.C. Holding dostáva do rúk nového majiteľa.

Firme Slováka sa posledné dva roky darilo. Vlani mala zisk 16,4 milióna pri tržbách 163 miliónov. Rok predtým bol zisk ešte vyšší – 26,6 milióna eur pri tržbách 163 miliónov eur. Ďalšie roky dozadu mala firma vyše sto miliónové tržby a niekoľko miliónové zisky.

Hlavnými značkami spoločnosti sú Sedita, Figaro, Verbena či iné. Tie majú silnú pozíciu na Slovensku, v Česku, ale aj Maďarsku. Samozrejme, väčšina ľudí asi najviac pozná ich výrobky ako Horalky, Mila, Kávenky či Lina. Dajú sa však nájsť aj v iných svetových krajinách.

„Názov Horalky v našich končinách doslova zľudovel a stal sa etalónom pre výrobky tohoto typu. Na ikonických Horalkách vyrastali u nás celé generácie spotrebiteľov. Ročne sa ich vyrobí približne 250 miliónov kusov,“ tvrdí spoločnosť v tlačovej správe.

Jakubcov holding svoju výrobu koncentruje najmä do Serede pri Trnave. Firma tvrdí, že za posledné roky do nej preinvestovala takmer sto miliónov eur. Tvrdí o sebe, že s ročnou produkciou 35-tisíc ton patrí medzi najsilenších hráčov v strednej Európe.

V rozvíjaní biznisu jej majú teraz prispieť Íri zo skupiny Valeo Foods. Tí patria k jedným z najrýchlejšie rastúcich európskych potravinárskych skupín a jedným z popredných európskych výrobcov a dodávateľov kvalitných sladkostí, snackov a občerstvenia.

Skupina má ročné tržby cez 1,5 miliardy eur. Zoskupuje viac ako 80 značiek pod ktoré patrí Rowse Honey, Kettle, Balconi alebo Jacob’s a ktoré poznajú ľudia v 106 krajinách sve­ta.

 „Prevzatím tradičných značiek, výrobných kapacít a celej stredoeurópskej distribučnej siete I.D.C. Holdingu, si chce skupina Valeo Foods vybudovať pevnú pozíciu na rýchlo rastúcom východoeurópskom trhu a posilniť segment sladkostí vo svojom portfóliu. Spoločnosť I.D.C. Holding bude tvoriť základný kameň jej pôsobenia v tomto regióne. Zárukou pre ďalší rast sú tiež overené skúsenosti Bain Capital a Valeo Foods Group s medzinárodnými akvizíciami a následným úspešným rozvojom firiem,“ tvrdí firma v tlačovej správe.

Ďalej v nej informovala, že prípravu spoločnosti na predaj a zastrešenie celej transakcie pre predávajúceho zabezpečoval finančný poradca ProRate, transakčnú dokumentáciu právna kancelária Dentons. Za bankový sektor vstúpila do hry Slovenská Sporiteľňa. Transakcia podlieha obvyklým podmienkam uzavretia vrátane schválenia regulačnými orgánmi a jej dokončenie sa očakáva do konca roka 2024./agentury/

X X X

OSN si nemusí vyberať medzi Taiwanom a Čínou. Môže zahrnúť oboch, myslí si diplomat z Tchaj-peja

Šéf Tchajpejskej reprezentačnej kancelárie v Bratislave David Nan-yang Lee vysvetľuje, prečo sa chce Taiwan zapojiť do práce OSN.

 Hovoríte, že jeden z dôvodov, pre ktorý si svet stále užíva stabilitu a mier, je stabilita a mier v Taiwanskom prielive, ale že sa to môže zmeniť. Čo tým myslíte?

Čína sa snaží zmeniť status quo v Taiwanskom prielive a eskaluje vojenské cvičenia. Takmer každý deň sú okolo nás jej lode a stíhačky. Toto sa netýka len toho, že Čína si chce k seba pripojiť Taiwan. Myslím si, že sa usiluje rozšíriť svoju hegemóniu v regióne. V Juhočínskom mori má spory s Filipínami, má problém s Japonskom v súvislosti so súostrovím Senkaku a potom je tu Taiwan. Podľa mňa by s tým mala niečo urobiť Organizácia Spojených národov.

Ale Taiwan je od roku 1971 mimo systému OSN. Vtedy ho v Organizácii Spojených národov vystriedala Čína. Čo teda očakávate od OSN?

Najlepším spôsobom by bolo zapojiť Taiwan do systému Organizácie Spojených národov. Všetky krajiny G7, ázijské štáty aj Európska únia sú proti tomu, aby Čína jednostranne menila status quo v regióne. Nie je to o tom, že by si OSN mala vybrať medzi Pekingom a Tchaj-pejom. Môže zahrnúť oboch. Bol by to prínos pre svetové spoločenstvo v situácii, keď sa podľa mňa Čína skutočne snaží zmeniť medzinárodné normy a svetový poriadok založený na pravidlách.

 Ale ako som už vravel, do roku 1971 bol Taiwan súčasťou ONS. Zmenilo sa to po rezolúcii 2 758, ku ktorej viedlo nadviazanie kontaktov medzi Washingtonom a Pekingom. Naozaj si dokážete predstaviť, že by boli v systéme OSN Taiwan aj Čína? Vieme, ako funguje Bezpečnostná rada Organizácia Spojených národov. Čína a Rusko v nej majú právo veta. A ani iné krajiny nemusí Taiwan až tak zaujímať. Čo môže Tchaj-pej ponúknuť OSN?

Taiwan je zakladajúcim členom členom OSN. Ale aj Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) či Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo (ICAO). Taiwan má technológie a ochotu pomôcť svetovému spoločenstvu. OSN by mohla byť platforma, v rámci ktorej by sa Peking a Tchaj-pej mohli rozprávať. Mohlo by to znížiť napätie medzi našimi dvoma krajinami, medzi oboma stranami Taiwanského prielivu.

Neprekážalo by vám, že by Čína zostala členom Bezpečnostnej rady OSN s právom veta?

O tom by mala rozhodnúť Organizácia Spojených národov. Ale keby sa Taiwan podieľal na práci OSN, nikoho to nepoškodí. V skutočnosti by na tom Organizácia Spojených národov získala. A Taiwan tiež môže byť majákom demokracie. Ja viem, že je to fráza, ktorú často používame. Ale mnoho krajín uprednostňuje komerčné záujmy pred demokraciou. Taiwan však pomáha Ukrajine, hoci sa na Západe už prejavuje aj únava z vojny. No ja stále diskutujem so slovenskou vládou, ako by sme mohli podporiť Ukrajinu. Ako pomôcť vybudovať prepojenia na prepravu plynu na hraniciach a vytvárať pracovné príležitosti.

 Už sme to spomenuli, ale roku 1971 mala Čína pre USA vyššiu prioritu ako Taiwan, hoci Washington stále podporuje Tchaj-pej. Neobávate sa, že vaši spojenci by teraz mohli konať podobne?

Uvidíme, ako sa vyvinie situácia. Snažíme sa najviac, ako je to možné. Rozprávame sa s podobne zmýšľajúcimi krajinami a tiež sa usilujeme pomôcť iným štátom, aby vedeli, že sme zodpovedným členom medzinárodnej komunity, že môžeme prispieť k jej rozvoju a chceme byť členom OSN. Ako významný výrobca polovodičov prehlbujeme spoluprácu s viacerými štátmi. Radi by sme v tejto oblasti pomohli aj ďalším krajinám. Podporovali sme štáty počas covidu a Taiwan má čo ponúknuť, čo sa týka už spomenutej Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo. Takže to nie je tak, že vstupom do OSN len niečo žiadame. Okrem toho v rezolúcii Organizácie Spojených národov sa roku 1971 riešil len problém zastúpenia Číny. Nepíše sa v nej, že Čína reprezentuje Taiwan. Takže si myslím, že Peking sa to teraz snaží prekrútiť. Taiwan sa však chce pripojiť k OSN. Každý rok sa o to snažíme, lebo je to požiadavka od našich občanov. Tak ako sa zapájajú do politického diania doma, chcú byť aktívnejší aj na medzinárodnom poli. Zvonku to možno vyzerá tak, že nemáme žiadne výsledky. Ale musíme sa snažiť. Ak sa Taiwan neozve sám, nikto to za neho neurobí.

Taiwanský prezident Laj Čching-te pred niekoľkými dňami povedal, že ak sa Čína zaujíma o Taiwan, mala by sa pozrieť aj na ruské územie, ktoré by mohla chcieť späť. Čo znamenajú takéto vyjadrenia?

Myslím si, že tým chcel prezident povedať to, čo som už spomínal: že Číne ani tak nejde o celistvosť územia, ale o hegemóniu. Čína chce byť veľmocou v našom regióne, buduje námorníctvo a rozširuje sa v Juhočínskom mori. Ale ak Peking chce, môže požiadať Moskvu, aby mu odstúpila dôležitý námorný prístav Vladivostok./agentury/

X X X

Priatel Čaputovej Rizman

Juraj Rizman: Moc oprášila totalitné metódy a chce k tým, čo budú držať ústa a krok, presmerovať financie

 To, čo voči tretiemu sektoru hovorí Andrej Danko, je úplne absurdné. Veď i taká Jednota dôchodcov vstupovala do volebných kampaní, tak ich za to budeme trestnoprávne stíhať? Pýta sa dlhoročný občiansky aktivista Juraj Rizman. Podľa neho sa zo strany vlády začali opakovať vzorce, ktoré poznáme už z totality. Pravda i právo sú na našej strane, moci sa preto báť netreba, odkazuje.

„Tu vôbec nejde o boj voči politickým mimovládkam. Tu ide o to, že chcú odkloniť financie a znížiť priestor pre kritické občianske mimovládky, a idú urobiť niečo, ako bol za socializmu Národný front (pod vedením vládnucej strany), kde budú tí, ktorí budú držať hubu a krok, no a k tým presmerujú zdroje,“ hovorí dlhoročná postava mimovládneho sektora Juraj Rizman.

Vláda sa rozhodla vyhlásiť tretiemu sektoru nepísanú vojnu. Hoci jedny z prvých zákonov po novembri ’89 boli o slobode slova a slobode zhromažďovania – a tým po rokoch totality opätovne založili občiansku spoločnosť a jej kľúčový pilier, dnes vláda radikálne otáča kurz a začala označovať tretí sektor za svojho nepriateľa.

Deje sa tak cez snahu okresať ich financovanie – často určené na výkony verejnej služby v oblastiach, kde zlyháva samotný štát, no deje sa tak aj cez otvorené zastrašovanie mimovládok trestnoprávnymi postihmi či cez ich stigmatizáciu ako agentov cudzej moci, alebo proste opakovaným a demagogickým škandalizovaním jednotlivých predstaviteľov občianskej spoločnosti.

„Ak sa pacienti obrátia na štátne inštitúcie a požadujú zmeny v zdravotníctve alebo ak sa združenie záhradkárov obráti na štát, že chce zmeny v zákone o ochrane rastlín, tak samozrejme, že to všetko je politika. No a my teraz chceme týchto ľudí za toto trestnoprávne stíhať? Veď to sú predsa práva garantované našou ústavou,“ pripomína Rizman.

 Tretí sektor sú pritom tisícky organizácií s desiatkami tisíc aktivistov neraz suplujúcich činnosti zlyhávajúceho štátu v oblasti zdravotníctva, vzdelávania, sociálnej práce, duševného zdravia, ekológie či kultúry. A preto, ako svojho času napísal už filozof Karl Popper: „Optimizmus je povinnosťou. Budúcnosť je otvorená, nie predurčená. My všetci prispievame k určeniu toho, aká napokon bude, tým, čo robíme. Preto sme my všetci rovnakou mierou zodpovední za jej úspešnosť.“

„Parafrázujem pápeža Jána Pavla II., ktorý v súboji s totalitou odkázal veriacim vo východnom bloku, aby sa nebáli. Proste máme pravdu, právo je na našej strane, tak sa nebojme konať, nebojme sa podporiť nezávislé médiá a občiansky sektor, ktorý má právo byť kritický aj k vládnej moci. Je to úplne normálne a legitímne. Hlavne si nedajme nahovoriť, že toto je niečo protištátne a nebezpečné,“ hovorí Juraj Rizman, aktuality.sk

 X X X

 Andrej Danko tvorí ďalší konflikt. Chce rušiť obrannú zmluvu alebo prebrať radikálnych voličov Smeru? (podcast)

 Pamätáte si ešte protesty Smeru proti obrannej zmluve s USA? Robert Fico zmluvu označoval za vlastizradu a sľuboval jej zrušenie. Predseda SNS Andrej Danko teraz tlačí na Smer, aby tento sľub dodržal. Minister obrany Robert Kaliňák totiž na zmluve zatiaľ nič nezmenil.

Môže Andrej Danko naozaj dosiahnuť zrušenie obrannej spolupráce s USA, alebo mu ide iba o radikálnych voličov Smeru, ktorí nespokojnosť s nedodržanými sľubmi dávajú najavo prechodom k strane Republika?, aktuality.sk

 X X X

Labouristi chcú zrušiť dedičné mandáty v Snemovni lordov

 Zrušenie kresiel, ktoré sa dedia v rodine, je jedným zo záväzkov Labouristickej strany z jej volebného programu.

Britská labouristická vláda vo štvrtok odhalila návrhy na reformu Snemovne lordov, hornej komory parlamentu. Plán zahŕňa zrušenie zvyšných 92 kresiel, ktoré sa v súčasnosti dedia v rodine. TASR o tom informuje podľa správy stanice Sky News.

Zrušenie týchto kresiel je jedným zo záväzkov Labouristickej strany z jej volebného programu. Súčasný kabinet chce dokončiť reformy zavedené poslednou labouristickou vládou, ktorá v roku 1999 zrušila 700 rokov staré právo a zo zhruba 800 dedičných kresiel ponechala len 92 ako kompromis s konzervatívcami.

Najnovší, avšak očakávaný krok odsúdil bývalý konzervatívny líder lordov Thomas Galbraith. Tvrdí, že ak sa idú rušiť mandáty, tak tým lordom, ktorí sa málokedy zúčastňujú na debatách, a nie dedičným lordom. Mnohí z nich sú podľa neho veľmi aktívni účastníci a „jedni z najstarších a najskúsenejších“ členov snemovne.

Konzervatívci návrh kritizujú

Predsedníčka hornej komory Angela Smithová podotkla, že legislatívny návrh nebráni odvolaným dedičným lordom, aby boli v budúcnosti nominovaní na doživotnú funkciu. Skonštatovala tiež, že medzi zostávajúcimi dedičmi nie je ani jedna žena.

Konzervatívci v súvislosti s plánom kritizujú vládu aj za to, že sa údajne snaží týmito krokmi v Snemovni lordov obmedziť fungovanie opozície. Približne polovicu z 92 dedičných členov Snemovne lordov tvoria konzervatívci. Zvyšok sú väčšinou nezávislí a malé zastúpenie majú aj labouristi a liberálni demokrati. Konzervatívci tak argumentujú, že vzhľadom na početnú väčšinu labouristov v Dolnej snemovni je horná komora jedinou časťou parlamentu, ktorá môže riadne kontrolovať predkladané zákony.

 Očakáva sa, že labouristi pre členov hornej komory zavedú aj vek odchodu do dôchodku na 80 rokov.

Britský premiér Keir Starmer podporuje úplné zrušenie Snemovne lordov a jej nahradenie voleným Zhromaždením národov a regiónov. K tomu by však podľa stanice BBC nemalo dôjsť v tomto volebnom období, aktuality.sk

X X X

 Šimečka: Autorom dokumentu na moje odvolanie je Pavol Gašpar. Žiada odvolanie šéfa SIS. Ten to odmieta

Autorom dokumentu na odvolanie Michala Šimečku z postu podpredsedu parlamentu je šéf Slovenskej informačnej služby (SIS) Pavol Gašpar. Tvrdí to samotný podpredseda NR SR a líder PS, podľa ktorého to dokazujú vlastnosti dokumentu. Tvrdí, že ide o škandál a dôvod na okamžité odvolanie Pavla Gašpara.

 Šimečka tvrdí, že ide o priame zapojenie tajnej služby do politického boja proti opozícii. „A úplne to dokresľuje výrok Pavla Gašpara, že chápe obavy opozície z jeho menovania do čela SIS. Ide o útok na deľbu moci v štáte a na samotné princípy demokracie. Pavol Gašpar na svojom mieste po tomto škandále nemôže zostať, a poslanci Smeru a SNS musia svoju spoluprácu na tomto čine vysvetliť,“ tvrdí líder PS.

  Šéf SIS odmieta, že by písal návrh na odvolanie Šimečku

Šéf Slovenskej informačnej služby (SIS) Pavol Gašpar odmieta tvrdenia predsedu hnutia PS Michala Šimečku o tom, že písal návrh na jeho odvolanie z postu podpredsedu Národnej rady (NR) SR. Šimečkovo tvrdenie dementoval aj podpredseda NR SR Tibor Gašpar (Smer-SD).

Šéf SIS označil Šimečkove tvrdenia za „pseudokauzu“, ktorou sa snaží zakrývať reálne dôvody jeho odvolania. „V rámci rodiny máme zakúpenú licenciu Microsoft Office, ktorá je určená na viac zariadení. Jedno z týchto zariadení používa môj otec Tibor Gašpar, ktorý je prekladateľom tohto návrhu. Je preto logické, že vo vlastnostiach dokumentu ako autor dokumentu je uvedený vlastník licencie, čiže ja,“ vysvetlil.

„Keby ale ten návrh naozaj písal môj syn (Pavol Gašpar, poznámka TASR), bol by som naňho veľmi hrdý, pretože je napísaný dobre. Ja sa cítim, natoľko svojprávny, že by som vedel o vašom návrhu a o dôvodoch na vaše odvolanie rozprávať aj z hlavy niekoľko hodín. Je však úbohé, ako sa vy bránite, pretože miesto toho, aby ste začal vyvracať všetky tieto dôvody, tak ste sa uchýlil k tomu, že tento návrh som nepísal ja,“ odkázal T. Gašpar Šimečkovi.

Poslanci Národnej rady za Smer a SNS podali vo štvrtok návrh na odvolanie šéfa PS Michala Šimečku z funkcie podpredsedu NR SR. Mimoriadna schôdza k odvolávaniu by sa mala konať do siedmich dní od podania návrhu. Inicioval ho premiér Robert Fico (Smer).

Vyčíta Šimečkovi prepojenie nadácií, ktoré získali peniaze od štátu, na jeho rodinných príslušníkov, ako sú strýko, mama či partnerka. Šimečka vníma návrh na jeho odvolanie ako pomstu za dobrú opozičnú prácu./agentury/

X X X

 Odhalenie: V Prahe vraždil čínsky nájomný zabijak, teraz našli telá jeho obetí 

 Po bývalej činskej miss a jej bohatom partnerovi sa zľahla zem pred 28 rokmi. Ich telá našli na mieste, kde to už pred rokmi skúšali. Prípad má temné pozadie.

V Stodůlkach na západnom okraji českej metropoly nedávno začali robotníci rekonštruovať staršiu reštauráciu. Pri zemných prácach ich zaskočil nález, ku ktorému museli zavolať políciu. Obhliadajúci patológovia napokon zistili, že sú to kostrové pozostatky hneď dvoch ľudských tiel. Ukazuje sa, že zrejme patria obetiam veľmi starého záhadného prípadu, v ktorom figuroval tajomný zabijak z Ázie, aktuality.sk

X X X

 Rizmanov incident: Glock má špecifikum. Expert vysvetľuje, ako mohla zbraň vystreliť

 V bratislavskom byte došlo k nechcenému výstrelu zo zbrane. Jej držiteľom je Juraj Rizman, ktorý pištoľ podľa jeho slov čistil. Ľudovít Miklánek zo združenia vlastníkov strelných zbraní Legis Telum pre Pravdu vysvetlil, že pištole Glock majú konštrukčné špecifikum, na ktoré by si vlastníci týchto zbraní mali dávať zvýšenú pozornosť.

 „Pred rozobratím zbrane je potrebné uvoľniť predopnutý úderník, čo sa vykonáva stlačením spúšte. Ak však dôjde k zanedbaniu kontroly stavu zbrane, konkrétne ak nie je skontrolovaná neprítomnosť náboja v komore hlavne, môže to viesť k nechcenému výstrelu,“ vysvetlil Miklánek pre Pravdu. Doplnil, že nejde o konštrukčnú vadu, ale o špecifikum, s ktorým treba počítať.

 „Správne vykonanie kontroly stavu zbrane je v princípe jednoduché a efektívne pri každej pištoli. Nechcené výstrely sú zväčša spôsobené neopatrnosťou alebo nedostatočnou koncentráciou strelca pri manipulácii so zbraňou,“ dodal Miklánek. Vysvetlil tiež, že vlastníci legálnych strelných zbraní, ako je aj Rizman, majú vedomosti o tom, ako s nimi zaobchádzať, no chyby sa občas vyskytnú.

„Žiadateľ o zbrojný preukaz musí v rámci skúšok odbornej spôsobilosti pred komisiou zloženou z príslušníkov polície a prokuratúry vždy preukázať, že zbraň ovláda,“ uviedol. V praxi to vyzerá tak, že žiadateľ dostane do rúk zbraň a musí predviesť skontrolovanie stavu zbrane, jej vybitie a uvedenie do bezpečného stavu. „Teda presne to, čo sa vykonáva napríklad aj pred čistením zbrane. Bez toho zbrojný preukaz nedostane,“ ozrejmil Miklánek. Podľa neho sa pri skúškach najčastejšie používa práve pištoľ značky Glock.

 Juraj Rizman priznal pochybenie. „Včera vo večerných hodinách som pri čistení legálne držanej strelnej zbrane urobil chybu v postupe, ktorá viedla k náhodnému výstrelu. Aj napriek tomu, že nedošlo k žiadnym zraneniam som vec – presne podľa zákona – bezodkladne nahlásil na príslušnom policajnom útvare. Ten vec zadokumentoval a aktuálne skutok rieši ako priestupok. S políciou plne spolupracujem a som pripravený niesť za svoje pochybenie následky,“ uviedol na sociálnej sieti./agentury/

X X X

  Taraba chce vyhovieť Viktorovi Orbánovi a prehradiť Dunaj. Ochranári varujú, že narobí škody na sto rokov

 Ochranári bijú na poplach a tvrdia, že minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) ide proti záujmom Slovenskej republiky. Naším cieľom by totiž malo byť udržať si čo najviac vody.

Minister Tomáš Taraba podľa ochranárov potichu chystá zásadný zásah do toku Dunaja. Tí zároveň varujú, že spôsobí škodu na sto rokov. Šéf envirorezortu im odkazuje, že ide len o pár kamienkov a urovná sa tým dlhoročný spor medzi Slovenskom a Maďarskom.

Záležitosť sa týka starého toku Dunaja a envirorezort argumentuje tým, že ide o snahu urovnať konflikt s maďarskými susedmi, ktoré spôsobilo Vodné dielo Gabčíkovo.

Prehradenie starého toku Dunaja nie je novou témou. Projekt už má viac ako 10 rokov. Doteraz sa však do jeho realizácie nikto nepustil. Podľa ochranárov sa ho snaží presadiť Tomáš Taraba. Zhodujú sa v tom, že prehradenie starého toku je úplne opačné riešenie, ako by Dunaj potreboval, a zároveň ide o odklonenie toku proti záujmom štátu, aktuality.sk

X X X

 Najznámejší lekár na Slovensku ukončil prax. Lieky na horúčky zabili viac pacientov ako infekcia, tvrdí

Ordinoval viac ako sedemdesiat rokov a pokračoval by ďalej, keby nepocítil, že je už naozaj čas na oddych. Jeho pacientom je za ním smutno, no zároveň mu želajú zaslúžený odpočinok. Prvýkrát sme všeobecného lekára Karola Miku (97) navštívili u neho doma a nie v ordinácii. Prezradil nám, kedy pocítil impulz zanechať svoju prax a tiež to, ako teraz trávi svoje voľné chvíle.

 Karol Mika sa narodil v Starých Horách a po gymnáziu vyštudoval Lekársku fakultu UK v Bratislave. Potom celé desaťročia pôsobil v Banskej Bystrici ako praktický lekár pre dospelých. To, že je najstarším aktívnym lekárom v republike, o ňom vedelo asi celé Slovensko.

K medicínskemu povolaniu ho motivovala jeho milovaná mama, ktorá pracovala, ešte za slobodna, ako zdravotná sestra v banskobystrickej vojenskej nemocnici. Potom sa vydala za jeho otca, štátneho notára, a jej poslaním sa stala rodina. Z manželstva sa narodilo šesť synov – doktor Mika prišiel ako druhý v poradí.

 Dom v širšom centre Banskej Bystrice, v ktorom charizmatický lekár býva, sme našli bez problémov. Horšie to bolo s parkovaním – všetky miesta naokolo boli obsadené alebo označené ako súkromné. Keď sme pri jednej z takýchto plôch zbadali dámu v stredných rokoch a poprosili ju, či tam chvíľu môžeme zostať, lebo ideme na návštevu k doktorovi Mikovi, bez váhania súhlasila.

„Pozdravte ho, som jeho bývalá pacientka,“ podotkla s úsmevom. „Je to veľmi dobrý človek. Celý život slúžil ľuďom s pokorou. V ordinácii nám chýba, ale už si zaslúži oddychovať,“ doplnila.

Nechcel, ale musel

Pozdrav sme doktorovi, ktorý ukončil svoju prax začiatkom augusta, odovzdali hneď ako nás privítal pri svojich dverách. Opýtali sme sa ho, či aj jemu chýbajú pacienti. „Som spoločenský tvor, bol to môj život. Nie som to pravý ja, keď nemám pacientov, ale zdravotný stav či vek, ak chcete, rozhodli, že som to dobrovoľne nechal. Boli zvedaví, že prečo – nuž preto, lebo nevládzem,“ hovorí otvorene. Vzápätí pokračoval v trochu žartovnom tóne. „Napríklad po schodoch sa dole zgúľam, ale hore je to už šplhanie. Chytám sa rukami zábradlia a idem,“ priblížil, ako sa pohybuje medzi poschodiami svojho domu.

Do penzie sa rozhodol ísť po tom, ako omdlel. „Bol som na vyšetrení a po odbere krvi mali so mnou kolegovia robotu. Problém mi nerobil samotný odber, ale to státie ma vyčerpalo. Vtedy som si povedal, že musím odísť. Nie, že chcem, ale musím,“ podotkol. Samozrejme, odchádzal s nostalgiou, no tvrdí, že sa nenudí. „Ale nie je to podľa môjho gusta, aby som pravdu povedal,“ poznamenal. A aký je teraz jeho denný režim?

„Ráno vstávam najneskôr o ôsmej. Vždy som mal rád dlhý spánok, ale dávam si pozor, aby som to nepreháňal. Potom si musím umyť riad a všetko dať do poriadku. Obed mi nosia rehoľné sestričky a upratať mi sem chodia moje dve netere. No a venujem sa písaniu autobiografie,“ ukázal smerom k svojej pracovni, kde má počítač. Celý život sa vzdelával, takže ovláda aj prácu s týmto nástrojom.

 Nikdy vraj nevedel variť – akékoľvek pokusy v tomto smere u neho vždy končili neslávne. Bola to teda vždy vyslovene „parketa“ jeho manželky, no tá mu pred štyrmi rokmi umrela (mala 94 rokov, pozn. red.). Celý život ho podporovala a nedovolila mu ani umývať riady. „Keď som jej chcel pomôcť, odháňala ma od toho s tým, že mám dôležitejšiu robotu – nech sa teda venujem tej. Ale možno sa len bála, že niečo rozbijem,“ zasmial sa.

V stravovaní je veľmi striedmy. Nikdy neobľuboval mastné jedlá a neprejedal sa. Občas však „zhreší“ a dá si čiernu čokoládu. Tú však tiež len s mierou. „Snažím sa tu mať len toľko potravín, koľko potrebujem, lebo nič mi nie je tak protivné, ako vyhadzovanie jedla. Preto si aj obedy nechávam nosiť len každý druhý deň – vždy totiž zjem len polovicu,“ vysvetlil.

Všade sú problémy

Doktor Mika zdôrazňuje, že nikdy neliečil vek, ale chorobu. „Nestalo sa, aby som niekomu povedal, že čo vy ešte chcete – máte deväťdesiat rokov a buďte radi, že ste radi. To je surové. Ľudský prístup by mal byť všade samozrejmosťou,“ povedal.

Svoje najkrajšie a najzaujímavejšie spomienky z praxe zachytil v dvoch knihách – Príhody pohotovostného lekára a Pohotovostný lekár zasahuje. „K ich napísaniu ma vždy inšpirovala moja manželka. Vytvárala mi na to ideálne podmienky. Zobrali sme sa krátko po dvadsiatke z veľkej lásky,“ zaspomínal si zasnene. Vzápätí sa rozrozprával o svojich pripravovaných pamätiach, ktoré aktuálne píše. „Autobiografia je už takmer hotová, len mi chýbajú archívne fotografie. Niekde sa stratili, neviem nájsť starý album,“ posťažoval sa. Kedy by dielo malo vyjsť, odhadnúť nevie.

 Pacientov po ňom prevzala jeho dcéra – lekárka Ľubica Budajová. „Má ambulanciu len dvesto metrov vzdušnou čiarou od tej, kde som pôsobil ja. Takže väčšina zostala v rodine,“ zhodnotil. Celkovo mali s manželkou tri dcéry a všetky vyštudovali medicínu. Jedna žije v Prahe, no ďalšia, žiaľ, náhle umrela na aneuryzmu mozgu, keď mala 46 rokov.

V mladosti sa doktor Mika rozhodoval medzi dvomi profesnými láskami – výtvarným umením a medicínou, no svoju voľbu neľutuje. „Medicína je náročná, ale krásna. Svojím spôsobom je to tiež umenie,“ podotkol. Je o ňom známe, že bol vždy výborným diagnostikom. Zdravotné ťažkosti dokázal identifikovať aj na základe telefonického rozhovoru.

„Nerobila mi napríklad problémy ani nedávna telemedicína. Tam len potrebujete mať inteligentného pacienta, ktorý vám nebude hovoriť, čo sa zhováral so susedom, ale presné príznaky choroby. Už dávno to praktizujú v Austrálii. Keby ju nemali, zomieralo by tam, v odľahlejších častiach, veľa ľudí,“ tvrdí. Pripomenul, že len v naozaj nutných prípadoch tam lekári pošlú za pacientom záchranné zdravotné lietadlo.

 Úroveň slovenského zdravotníctva nevidí, v porovnaní s inými krajinami, až tak „čierno“, ako mnohí iní. „Neoddeľoval by som to od celého sveta. Všade sú problémy,“ zdôraznil. „Niekedy sa držíme módy a pre mňa je niečo hrozné, že liečime horúčku. Veď tá je nám geneticky daná. Je to niečo nádherné – nie do pocitu, ale účinnosti,“ podčiarkol lekár.

„Keď má človek viac ako 38 stupňov Celzia, dá to bacilom zabrať. Organizmus sa s tým musí vysporiadať sám. Ak sa horúčka lieči, je to potláčanie genetických daností, ktoré máme. Je to akoby sme nimi pohŕdali. Lieky, ktoré sa na ňu podávajú, zabili viac pacientov ako celá infekcia,“ poznamenal.

„Samozrejme, ľudia zomierali aj na chrípku, no nie preto, že by nemali lieky, ktoré teraz často vídame v reklamách. Nechcem ich menovať, ale určite si reklamu nezaslúžia,“ mieni. Jediné, čo na to podľa neho zaberá najlepšie, sú obklady.

A čo by doktor Mika odkázal svojim pacientom, s ktorými sa nedávno musel rozlúčiť? „Aby mali lepšieho lekára, ako som ja,“ odvetil skromne. Z dverí nás potom vyprevadil tak, ako nás aj privítal – v pohodovej nálade. „Želám vám všetko dobré a nech vás Pán Boh opatruje,“ zakýval nám pri odchode./agentury/

X X X

 Platforma Otvorená kultúra ohlásila, že spúšťa tzv. Kultúrny štrajk.

Jeho prvou fázou je štrajková pohotovosť. Zástupcov kultúrnej obce k tomu priviedli udalosti, ktoré sa udiali za posledné mesiace: odvolanie riaditeľky Slovenskej národnej galérie Alexandry Kusej, koniec generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla Mateja Drličku aj čistky na ministerstve kultúry. K iniciatíve štrajkovať sa prihlásilo 1238 ľudí z celého Slovenska.

Ešte pred týmito udalosťami mesiace rezonovali zásahy do kultúrnych fondov a zrušenie RTVS. Pobúrenie vyvolal aj štátny tajomník za SNS na ministerstve životného prostredia, ktorý prerušil predstavenie Národného divadla Košice.

„Za ostatných 10 mesiacov sa pracovné podmienky pracujúcich v našom rezorte radikálne zhoršili. Čelíme odvolávaniu, prepúšťaniu, zastrašovaniu, vyhrážkam a šikane na pracovisku. Vedenie rezortu sa vyhráža jednotlivcom a jednotlivkyniam, ktorí sa odmietajú podriadiť nimi preferovanej ideologickej perspektíve. Práca ľudí v spravodajstve STVR je cenzurovaná a nezvládnuté legislatívne zmeny paralyzujú fungovanie verejnoprávnych fondov,“ argumentuje platforma.

Štrajková pohotovosť

Platforma deklarovala, že prvým krokom je štrajková pohotovosť. „Kultúrny štrajk je koordinované hnutie kultúrnej scény na Slovensku, ktorého cieľom je zastaviť devastačné zásahy vedenia Ministerstva kultúry SR do kultúry na všetkých jej úrovniach,“ uviedli vo vyhlásení.

Platforma Otvorená kultúra spresnila, že kultúrny štrajk žiada kompetentné a odborné spravovanie rezortu, ktoré ctí slobodu, práva a odbornosť ľudí pôsobiacich v rezorte a svojou činnosťou prispieva k zveľadeniu podmienok vzniku a pôsobenia kultúry na Slovensku.

Herečka Jana Kovalčíková na ohlásení kultúrneho štrajku zdôraznila, že umelci chcú ďalej pôsobiť bez cenzúry a zásahov do umeleckej tvorby. „Dokonca aj za normalizácie bol ministrom kultúry Válek,” dodala s tým, že ako básnika ho rešpektovali aj tí, ktorí sa nestotožňovali s jeho politickými názormi. Apelovala na to, že minister kultúry musí byť vzdelaným človekom s rešpektom doma aj v zahraničí.

Zástupci RTVS uviedli, že oni už v štrajkovej pohotovosti sú. Vstúpili do nej v dobe predloženia zákona o zrušení RTVS a vytvorení STVR. „Preto sa dnes pripájame aj k štrajkovej pohotovosti kultúrnej obce,” odznelo. Rektori umeleckých vysokých škôl Šmatlák a Koklesová spoločne vyjadrili podporu kultúrnym inštitúciám, ako prirodzeným partnerom. Zdôraznili, že stáť pri kolegoch považujú za svoju povinnosť a chcú zabrániť politickým tlakom. “Preto ju budeme spoločne brániť,“ poznamenal rektor VŠMU Martin Šmatlák.

Snahu o politické ovládnutie zásadne odmietla aj rektorka VŠVU Bohunka Koklesová. Kultúra podľa nej nepatrí politikom, ale ľuďom. Študenti požiadali vládu o zastavenie deštruktívnych aktivít ministerstva kultúry.

Zástupkyňa Otvorenej kultúry Veronika Němcová predniesla organizačné náležitosti Kultúrneho štrajku a ohlásila štrajkovú pohotovosť, ako prvú fázu štrajku.

Chcú stupňovať verejný tlak

„Hlavným zámerom Kultúrneho štrajku je vytvorenie solidarizačnej siete naprieč celou kultúrnou sférou na Slovensku a predovšetkým stupňovanie verejného tlaku na politickú reprezentáciu, aby riešila kritickú situáciu v rezorte kultúry. Prihlásenie sa ku Kultúrnemu štrajku neznamená automatický vstup do ostrého štrajku, pri ktorom dochádza k zastaveniu pracovnej činnosti,“ špecifikovali zástupcovia platformy, ktorí majú podporu popredných kultúrnych inštitúcií vrátane SND a SNG, ale aj mnohých ďalších.

„Prvou fázou Kultúrneho štrajku je vyhlásenie štrajkovej pohotovosti, počas ktorej nedochádza k zastaveniu práce pracujúcich. Štrajková pohotovosť je prejavom solidarity a zároveň mohutnej nespokojnosti pracujúcich v oblasti umenia, kultúry a kreatívneho priemyslu s aktuálnym spôsobom riadenia ich rezortu,“ uvádza Otvorená kultúra s tým, že nespokojnosť bude prejavená rôznymi protestnými a nátlakovými akciami.

Rozhovor s odvolaným generálnym riaditeľom SND Matejom Drličkom:

 Ochrana a jednota

Platforma zároveň zdôraznila, že za účasť v štrajkovej pohotovosti nesmie byť nikto postihovaný, a to ani zamestnávateľom, ani zriaďovateľom alebo inými orgánmi. „Vedenie Ministerstva kultúry SR pokračuje v neakceptovateľných zásahoch do pracovných podmienok v zriaďovaných, ale i nezriaďovaných organizáciách, preto budú zástupcovia a zástupkyne Kultúrneho štrajku priebežne vyhodnocovať legitímnosť dôvodov na vyhlásenie ostrého štrajku,“ odznelo ďalej.

Zdôrazňujú, že v prípade, že sa v niektorej z dotknutých inštitúcií tieto dôvody naplnia, jej zamestnaneci vstúpia do ostrého štrajku a kultúrna obec ich v tom podporí symbolickými aj ekonomickými podpornými akciami.

Kultúrny štrajk má byť spoločným gestom, ktorým kultúrna obec hovorí, že je jednotná, prepojená, a spoločnými silami bude brániť likvidácii kultúry, teda jej inštitúcií, podporných systémov a najmä pracovných podmienok, v ktorých kultúru ako spoločnú zdieľanú hodnotu pracovníčky a pracovníci tvoria. „O konkrétnej podobe, forme a načasovaní ďalších fáz štrajku rozhoduje výbor Kultúrneho štrajku,“ dodala, aktuality.sk

X X X

 Odsúdenému vinárovi z Tokaja mal platiť za poškodenie dobrého mena. Súd znova rozhodne

 Súdy prikázali advokátovi Attilovi Ilkovi zaplatiť odsúdenému tokajskému vinárovi Štefanovi Dučovi za poškodenie dobrého mena päťtisíc eur. Advokát napokon uspel s ústavnou sťažnosťou a celá kauza sa opätovne vracia na Okresný súd v Michalovciach. Duča slovenské súdy v apríli 2021 právoplatne poslali za mreže na 10 rokov spolu s pokutou vo výške 100-tisíc eur.

Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému, bez rozdielu a preto máte prístup k zamknutému obsahu na 3 hodiny ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.

VEĽKÉ KAPUŠANY: Na michalovský okresný súd sa opätovne vracia osem rokov stará kauza údajného ohovárania dnes už právoplatne odsúdeného tokajského vinára a podnikateľa z Trebišova Štefana Duča. Šírenia nepravdivých a klamlivých tvrdení sa podľa žaloby na ochranu osobnosti mal voči nemu dopustiť advokát a oznamovateľ jeho údajnej protispoločenskej činnosti Attila Ilko z Veľkých Kapušian.

Toho už Okresný súd v Michalovciach aj Krajský súd v Košiciach raz zaviazali k zaplateniu nemajetkovej ujmy päťtisíc eur trebišovskému podnikateľovi. Hrozbu platenia odškodného napokon po štyroch rokoch boja s paragrafmi Attila Ilko zvrátil.

„Uspeli sme so sťažnosťou na Ústavnom súde a po rozhodnutí Najvyššieho súdu, ktorý rozsudky krajského aj okresného súdu zrušil, sa celá kauza vracia na úplný začiatok. Na Slovensku nie sú oznamovatelia podvodov a trestnej činnosti nijako chránení. Práve naopak, čelia veľkému riziku a hrozbe, že nakoniec to celé vypáli proti nim,“ opisuje.

Kauza sa začne na Okresnom súde v Michalovciach znova prejednávať koncom septembra.

Vinára napokon súdy poslali za mreže

Štefana Duča slovenské súdy v apríli 2021 právoplatne poslali za mreže na 10 rokov spolu s pokutou vo výške 100-tisíc eur.

Tú však odsúdený Trebišovčan nezaplatil, a tak sa mu trest vo väzení zvýšil ešte o jeden rok. Pôvodne si trest odpykával vo väzení v Košiciach ale v priebehu tohto roka ho premiestnili do väznice na západe Slovenska.

Špecializovaný trestný súd pritom opakovane skonštatoval, že pri podvodoch s eurofondmi na dve tokajské vinárstva sa obohatil o minimálne 2,8 milióna eur. Trestné oznámenie Európskemu úradu pre boj proti podvodom z Bruselu podal práve Attila Ilko.

Východoslovenský podnikateľ a bývalý regionálny politik Duč podal ešte v roku 2016 na Okresnom súde Michalovce na Ilka žalobu na ochranu osobnosti. Advokát z Veľkých Kapušian totiž dlhodobo poukazoval – najmä cez trestné oznámenia – na viaceré údajné Dučove kauzy. Upriamoval pozornosť napríklad na machinácie okolo európskych dotácií pre ním ovládané tokajské vinárstva.

So žalobou uspel len čiastočne

Trebišovčan Štefan Duč to považoval za očierňovanie a škandalizovanie jeho osoby na verejnosti z Ilkovej strany.

„Žalobcu nekritizoval, teda neuvádzal pravdivé, respektíve vecne objektívne skutočnosti, ale uvádzal o jeho osobe nepravdivé údaje, čo samo osebe zakladá neoprávnený zásah do práva na ochranu osobnosti. Väčšina oznámení nesúvisela ani s výkonom verejnej funkcie žalobcu, ale s jeho podnikaním a súkromnými aktivitami. Mapoval takmer celý život žalobcu v úmysle poškodiť ho, prechovával voči nemu nenávisť a osobnú nevraživosť. Toto negatívne konanie sa prejavilo v osobnej sfére žalobcu, v jeho podnikaní,“ argumentoval pred súdom Štefan Duč.

V žalobe na ochranu osobnosti voči Attilovi Ilkovi sa preto domáhal ospravedlnenia formou doporučeného listu za poškodenie dobrého mena na verejnosti, zverejnenia jeho obsahu, ktorého presné znenie v žalobe aj navrhol, v troch celoslovenských denníkoch či náhradu nemajetkovej ujmy v celkovej výške 30-tisíc eur.

V apríli 2018 vyniesla michalovská sudkyňa Agáta Štefaničová prvý verdikt. V ňom síce z väčšej časti Dučovu žalobu zamietla, ale priznala mu od Ilka nemajetkovú ujmu vo výške päťtisíc eur. Koncom januára 2020 senát košického krajského súdu v zložení predsedkyne Evy Feťkovej a sudkýň Angeliky Sopoligovej so Zuzanou Čisovskou tento rozsudok potvrdil.

S dovolaním najprv nepochodil

Nasledovalo vydanie platobného príkazu, ktorý na základe právoplatných rozsudkov východoslovenských súdov vydal v máji 2020 Okresný súd v Banskej Bystrici. Attila Ilko sa s verdiktmi východoslovenských súdov nezmieril, pretože ich považoval za nespravodlivé vzhľadom na to, že podvody na ktoré poukazoval, sa nakoniec potvrdili.

„Dobré meno, na základe ktorého sa chráni pred súdom osobnosť, si každý buduje sám svojím konaním. V čase vydania jednotlivých rozsudkov na súdoch v Michalovciach a Košiciach voči mne Európsky úrad pre boj proti podvodom, prokuratúra i súdy, aj keď vtedy nie právoplatne, jasne konštatovali, kto tu robil podvody a zneužil európske peniaze. Od roku 2021 je odsúdený už právoplatne,“ vraví Ilko.

Advokát z Veľkých Kapušian sa nevzdal a ďalej pred súdmi bojoval proti priznanej nemajetkovej ujme päťtisíc eur pre Štefana Duča. Napadol aj rozbehnutú exekúciu, pre ktorú mal istý čas zablokovaný nehnuteľný majetok či bankové účty. Okrem toho podal dovolanie na Najvyšší súd a po jeho prvotnom verdikte aj sťažnosť na Ústavný súd.

Najvyšší súd najprv svojím prvým rozsudkom z 28. júla 2022 Ilkovo dovolanie voči potvrdzujúcemu rozsudku košického krajského súdu zamietol. V odôvodnení rozhodnutia okrem iného napísal, že „je vždy nevyhnutné skúmať intenzitu tvrdeného porušenia základného práva na ochranu osobnosti v súvislosti so slobodou prejavu so zreteľom na požiadavku proporcionality týchto práv“.

Po ústavnej sťažnosti nastal zvrat

Attila Ilko sa preto v januári 2023 obrátil na Ústavný súd do Košíc s ústavnou sťažnosťou voči tomuto rozhodnutiu Najvyššieho súdu a uspel. Ústavný súd v decembri 2023 potvrdil porušenie jeho práv na súdnu ochranu a na spravodlivé súdne konanie. Senát s predsedom Miroslavom Durišom a sudcami Ladislavom Duditšom a a Liborom Duľom svojím nálezom rozhodnutie Najvyššieho súdu z júla 2022 zrušil a celú vec mu vrátil na opätovné rozhodnutie.

Ústavný súd skonštatoval, že „v prejednávanej veci všeobecné súdy dospeli k záveru o tom, že sťažovateľ zasiahol do práva na ochranu súkromia žalobcu, konkrétne do jeho práva na ochranu dobrej povesti. Najvyšší súd konštatoval zákonný podklad realizovaného zásahu – právo podávať trestné oznámenia, s čím možno vysloviť súhlas, ale ďalšie zložky ako legitímny účel, vhodnosť a nevyhnutnosť zásahu však Najvyšší súd neskúmal“.

Pre správne vyvažovanie navzájom si odporujúcich základných práv je podľa ústavných sudcov kľúčové posúdenie, či zásah do ochrany súkromia žalobcu bol primeraný, a teda či zodpovedal zásade proporcionality v užšom zmysle. Na účely posúdenia kolízie označených základných práv ústavný súd aj v iných porovnateľných prípadoch sformuloval kritériá testu proporcionality v užšom zmysle, ktorý je založený na hľadaní odpovedí na otázky „kto, o kom, čo, kde, kedy a ako“ v danom prípade „oznámil“.

Súdy nižších inštancií síce vykonali test proporcionality, ale podľa záverov Ústavného súdu nepostupovali dôsledne – absentuje zhodnotenie kritéria kde a neúplne boli zhodnotené kritériá kto, o kom, čo, kedy a ako. Následne preto koncom apríla tohto roka Najvyšší súd v senáte predsedníčky Jany Haluškovej a členiek Jany Bajánkovej a Jozefa Kolcuna opätovne rozhodol tak, že rozsudok Krajského súdu Košice a rozsudok Okresného súdu Michalovce „zrušuje a vec v rozsahu zrušenia vracia Okresnému súdu Michalovce na ďalšie konanie“, aktuality.sk

 X X X

 Úprimné slová Federera, po telefonáte s Nadalom začal Španiela ľutovať. Verím, že sa rozhodne správne

Kariéra španielskeho tenistu Rafaela Nadala sa chýli ku koncu. Zatiaľ sa však nevyvíja podľa jeho očakávaní. Jeho bývalý rival Švajčiar Roger Federer sa v nedávnom rozhovore pre americký denník USA Today vyjadril na adresu Španiela.

 Pre 22-násobného grandslamového víťaza je náročné vrátiť sa na požadovanú úroveň po tom, ako mal dlhodobé problémy s kolenami.

Tie výrazne ovplyvnili jeho kariéru, ktorou sa zaradil k najväčším legendám športu.

Na Roland Garros ho nedávno z hry vyradil Alexander Zverev a na olympiáde prehral v druhom kole s Novakom Djokovičom, ktorý si na turnaji vybojoval zlatú medailu.

V dvojhre po boku Carlosa Alcaraza dokráčal do štvrťfinále, kde nestačili na americkú dvojicu Austin Krajicek a Rajeev Ram.

Proti Federerovi odohral Nadal v kariére mnohé pamätné zápasy. Obaja voči sebe prechovávajú vzájomný rešpekt.

 „Chcel sa ma na niečo opýtať a tak sme sa obaja zarozprávali. Následne mi ho prišlo ľúto za to, ako mu zápasy na French Open a pod piatimi kruhmi nevyšli podľa predstáv. Mal však náročný žreb,“ vraví Federer.

Nadalovi následne zložil veľkú poklonu.

„Je jedným z najikonickejších tenistov v histórii, čo som mu aj povedal. Pevne verím, že sa o svojej budúcnosti rozhodne správne. Som si istý, že sa chce posunúť dopredu tým správnym smerom,“ konštatuje Švajčiar./agentury/

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.