Miliardová korupce ve Fialově vládě, Zeman dát vládu odborníků

Babiš: Hlavou hydry je Rakušan. Fiala schvaluje loupežnické praktiky STAN.

Šéf hnutí ANO, bývalý premiér Andrej Babiš označil rezignaci Petra Gazdíka (STAN) na post ministra školství za nevyhnutelnou. Uvedl to na svém Twitteru. Šéfa hnutí STAN Víta Rakušana pak ve svém příspěvku označil za „skutečnou hlavu hydry“. „Pan Fiala tím, že Rakušana nechává ve vládě, schvaluje mafiánské a loupežnické praktiky STAN,“ pustil se do vládních politiků. Jak reagovali další?

„Je evidentní, že pan Gazdík má tunu másla na hlavě. Po všech jeho lžích byla jeho rezignace nevyhnutelná,“ napsal na svém twitterovém účtu Babiš. „Skutečnou hlavou hydry je pan Rakušan, který organizovaný zločin STAN kryje z pozice ministra vnitra. Pan Fiala tím, ze Rakušana nechává ve vládě, schvaluje mafiánské a loupežnické praktiky STAN,“ uvedl bývalý premiér a šéf opozičního hnutí ANO.

Fialu kritizuje také šéf opoziční SPD Tomio Okamura. Premiér nese plnou odpovědnost za vládu a strká hlavu do písku, uvedl. „Neumí se k situaci postavit čelem a chování představitelů STAN po celou dobu toleruje,“ uvedl Okamura. Starosty označil Okamura za „politicko-kšeftařský projekt“. „Jeho vrcholní představitelé jsou součástí organizovaného zločinu a napojení na mafii. Nikdy neměli být ve vládě, takže jediným řešením je odchod celého STAN z vlády,“ uvedl.

Kauzy? Nemám žádné kauzy, brání se Babiš

Fiala v nedělní Partii Terezie Tománkové kritizoval opozici, že by si měla zamést před vlastním prahem. Narážel tím na četné skandály předchozí vlády, jako byla kauza Stoka, Čapí hnízdo, střet zájmů a další. Babiš ale na CNN Prima NEWS odmítl, že by se dopustil jakéhokoliv prohřešku, třebaže je sám trestně stíhaný.

„Jsem překvapen, jak pan Fiala, který byl před volbami takový konsenzuální a mírný, je agresivní a vždy útočí na hnutí ANO. Prosím vás, Čapí hnízdo je věc stará 15 let na objednávku polistopadového kartelu a nemá s politikou nic společného,“ řekl naštvaně obžalovaný expremiér v Partii Plus.

Podotkl, že Rakušan o celé „kauze Hlubuček“ musel vědět. Ze svého postu podle něj mohl ovlivnit vyšetřování. „Čapí hnízdo nebyla žádná korupce. Nárok na dotaci byl, vrátilo se to, slouží to veřejnosti. Žádné kauzy Babiš nikdy neměl od momentu, co se stal politikem. Střet zájmů je vymyšlená věc. Kauza Stoka je, že k nám vlezli různí korupčníci, pán z ODS. Byla chyba, že jsme ho přijali. Když jsem to zjistil, zrušil jsem celou organizaci,“ pokračoval opoziční politik, který bude zřejmě muset v září poprvé k soudu.

„Pan Rakušan chtěl post ministra proto, aby řekl (bývalému policejnímu prezidentovi Janu) Švejdarovi, že skončí. Na první schůzce, než byl ministr, se ho ptal, co vlastně policie vyšetřuje,“ zmínil Babiš, aniž by své tvrzení podložil.

Gazdík podá demisi k 30. červnu

Svou rezignaci oznámil Petr Gazdík v neděli na svém Twitteru. „Rozhodl jsem se podat demisi z funkce ministra školství ke 30. 6. Přesto, že se necítím ničím vinen ani ve věcné, natož trestně-právní rovině. Mé styky s některými lidmi však vrhají stín i na hnutí STAN. Nechci rozkolísat vládu ani koalici na prahu předsednictví EU,“ napsal.

Gazdík v případu nefiguruje jako podezřelý, post ministra i místopředsedy STAN ho ale stály kontakty s vazebně stíhaným podnikatelem Michalem Redlem, se kterým komunikoval skrze šifrovaný telefon, a s nímž měl podle úniků z policejního spisu jezdit například na dovolenou. Gazdík kontakty nepopřel, vyloučil ale, že by Redl nějak zasahoval do jeho politických kroků či rozhodování STAN.

Exministr Karel Havlíček (ANO) Gazdíkovu rezignaci očekával. K očištění hnutí STAN před voliči to ale podle něj nestačí. „Rezignace Petra Gazdíka mě nepřekvapila. Je to pud sebezáchovy, ať už hnutí STAN, nebo celé vlády,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Ten problém je logicky i pan ministr vnitra a šéf hnutí STAN Vít Rakušan. V tuto chvíli je neudržitelné to, že v čele resortu bude stát člověk, který byl nepřímo do celé činnosti zapleten a minimálně ti, kteří tu činnost páchali, to vnímali jako určité krytí. Jakákoliv aktivita pana Rakušana ztrácí na důvěryhodnosti. Pan ministr vnitra by měl buď rezignovat úplně, nebo přejít na jiný resort. Teď je volné ministerstvo školství,“ poradil hnutí STAN Havlíček.

X X X

 Rakušan rezignovat nehodlá. Za schůzku s Redlem ale chystá konec šéfa České pošty

Za schůzku se zadrženým podnikatelem Michalem Redlem skončí generální ředitel České pošty Roman Knap. V České televizi to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Sám kvůli kauze, která se dotýká nyní již bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka a kvůli které rezignoval také ministr školství Petr Gazdík, končit ve vedení resortu nehodlá. Změna podle něj zapadá do plánu změn v managementu státního podniku.

„Roman Knap se sešel s panem Redlem v době, kdy byl ministrem (vnitra) pan Hamáček. Pana generálního ředitele jsem se na ní ptal. Zamýšlel jsem přijít se změnami v managementu České pošty. Příští týden bychom měli hledat termín a způsob jeho odchodu,“ řekl v pořadu Otázky Václava Moravce Rakušan.

„Domluvíme se na tom, jakým způsobem jeho angažmá ukončit. Bude vypsáno standardní výběrové řízení,“ dodal ministr, pod nějž státní podnik spadá.

 Sám Rakušan odstoupit nehodlá, přestože ho k tomu opakovaně vyzývá opozice. „Pana Redla jsem nikdy neviděl, nemám na něj žádné telefonní číslo. Kdyby se mě pokusil Michal Redl kontaktovat, tak bych takovou schůzku stoprocentně odmítl. Nestalo se tak, asi věděl, že to u mě nemá cenu,“ poznamenal.

Polčák by měl vyvodit odpovědnost

Po ministru školství Petru Gazdíkovi by měl podle šéfa hnutí vyvodit odpovědnost z kontaktů s lobbistou Redlem i europoslanec Stanislav Polčák. Bude to s ním ale podle Rakušanových slov řešit pražská organizace STAN. „Stanislav Polčák nepopíral, že se s ním znal a měl s ním přátelský vztah,“ uvedl Rakušan.

Rakušan problémy kolem pražské buňky řešil s jejím předsedou Petrem Hlaváčkem. „Nesmíme několika lidem, kteří přímo kradli, nebo byli naivní a nedocenili své kontakty, dovolit zkazit budoucnost a pověst hnutí,“ shodli se podle šéfa hnutí. STAN podle Rakušana nyní „běží o svou budoucnost“.

Hnutí se totiž mimo jiné rozpadlo předsednictvo. Ze čtyř místopředsedů zůstala pouze Věra Kovářová. I proto Rakušan uspíšil plány na mimořádný sněm, ten by se měl konat v polovině letních prázdnin. Funkci na něm sám položí. „Já dám předsednickou funkci k dispozici. Celé předsednictvo i celostátní výbor odstoupí. Kompletní vedení bude navoleno uprostřed léta,“ řekl v ČT.

 Nový ministr školství: Přijde Drahoš?

Rakušan chce mít o nástupci Petra Gazdíka na resortu školství jasno během příštího týdne. Oznámit jméno by chtěl nejpozději začátkem posledního červnového týdne. Mezi kandidáty je i někdejší prezidentský kandidát a senátor Jiří Drahoš nebo senátor Miroslav Plevný.

„Máme mnoho učitelů ve STAN. Mezi ně patří i Jiří Drahoš. Mohl by patřit mezi širší pole kandidátů, zmíním dalšího senátora, kolegu Plevného. Ale nejsou jediní,“ řekl Rakušan. Mimo hru by ale nemusel být například ani ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek, který zastával osm let pozici rektora brněnské Masarykovy.

X X X

  Gazdíkovi zlomily vaz kontakty s toxickým rádcem od Krejčíře

Zlínský podnikatel a lobbista Michal Redl byl blízkým spolupracovníkem známého zločince Radovana Krejčíře. Ten byl v Česku odsouzený, ale v roce 2005 utekl policii při domovní prohlídce a nyní sedí ve vězení v Jihoafrické republice. Redl trestu unikl, ale nyní je vyšetřován znovu. A stáhl s sebou z politického výsluní již bývalého ministra školství Petra Gazdíka.

Redl nebyl tehdy potrestán, neboť získal potvrzení, že má vážnou duševní poruchu a omezenou svéprávnost. Nic z toho však nebránilo čelným politikům STAN, aby s ním spolupracovali. Včetně místopředsedy hnutí a ministra školství Petra Gazdíka. Ten kvůli svým vazbám s osmačtyřicetiletým Redlem včera oznámil rezignaci na oba zmíněné posty. Redl je totiž ústřední postavou nové korupční kauzy, která se tentokrát týká veřejných zakázek, především v pražském dopravním podniku.

X X X

Pospíšil zažaluje Čižinského, vadí mu jeho výroky o roli TOP 09 v kauze DPP

Europoslanec TOP 09 Jiří Pospíšil podá žalobu na starostu Prahy 7 Jana Čižinského. Vadí mu jeho výroky ohledně údajné korupce v pražském dopravním podniku. Čižinský tvrdí, že se jeden z podezřelých Matej Augustín stal ekonomickým ředitelem dopravního podniku i díky TOP 09. Pospíšil informoval o plánu podat žalobu v reakci na twitteru

„Teď je jasné, proč obviněný Augustín byl v představenstvu DPP na místě patřícím TOP 09. Taky už chápu, proč se členové klubu TOP 09 zbavili svého předsedy Jiřího Pospíšila – nechtěli mít s tímhle, s těmito lidmi, s panem Jiřím Fremrem nic společného,“ uvedl Čižinský.

Fremr je podle serveru Novinky Pospíšilovým poradcem v oblastech podpory podnikání, dopravy a energetiky a jako epizodní postava je rovněž zmíněn v policejním usnesení o obvinění v kauze DPP.

Deníku N Pospíšil řekl, že s kauzou nemá nic společného. „Nemám s kauzou Hlubuček nic společného, pana Augustína přivedl a prosazoval pan Petr Hlubuček a zvolil ho do vedení dopravního podniku (náměstek primátora za Praha Sobě) Adam Scheinherr,“ uvedl. Na twitteru Pospíšil napsal, že i politická lež má své meze, a proto se rozhodl obrátit na civilní soud, aby byla věc jednoznačně objasněna. Bude žádat omluvu.

 „Ať žalobu klidně podá. Každý ví, že pan Fremr je pravou rukou pana Pospíšila. A nahrávky s panem Fremrem teď vlastně vysvětlují, proč byl pan Augustín v představenstvu navržen za TOP 09,“ sdělil Čižinský Novinkám.

V kauze pražského dopravního podniku soud poslal v pátek do vazby bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN) a další dva obviněné – podle médií šel do vazby zlínský podnikatel a lobbista Michal Redl, který byl podle policejních dokumentů hlavou celé skupiny, a podnikatel Zakaría Nemrah.

X X X

 ‚Jak se to vyřeší, tak ti donesu půl míče.‘

Tři zakázky, které ovlivňovala skupina kolem radního Hlubučka. Celkem tři velké zakázky ovlivňovala podle policie skupina kolem bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) a podnikatele Michala Redla. Údajně chtěla milionové úplatky. Pět milionů požadovala například za to, že přes tehdejšího člena vedení dopravního podniku Mateje Augustína projde smlouva na přestavbu okolí metra Holešovice. Radiožurnál to vyčetl z policejního obvinění, které popisuje, jak „organizovaná zločinecká skupina“ pracovala.

 Bylo 16. 4. 2021, 15.51, když bývalého ředitele pražského dopravního podniku Martina Dvořáka kontaktoval přes šifrovanou mobilní aplikaci Signal tehdejší finanční ředitel této městské firmy Matej Augustín.

O den později se muži potkali na lavičce na Alšově nábřeží. Na schůzce měl údajně Augustín po Dvořákovi chtít, aby mu domluvil setkání s developerem Sergejem Borensteinem, což je Dvořákův známý.

A pokud by byla jejich debata úspěšná, tak představenstvem podniku bez problémů projde, aby se Borensteinova společnost mohla podílet na projektu přestavby stanice metra Nádraží Holešovice a jejího okolí. A pokud se nedohodnou, tak by mohla být účast firmy na projektu zablokována.

Borenstein je jednatelem společnosti Nové Holešovice Development, která vlastnila klíčové pozemky v okolí metra a měla se na projektu přestavby podílet.

Úplatek pět milionů

Aby se projektu developer mohl účastnit a nikdo to neblokoval, chtěl po něm Augustín údajně pět milionů korun. „Podmínkou pro to, aby ze strany představenstva došlo k podpisu smlouvy, byl požadavek o zaplacení částky 5 000 000,- Kč,“ píše se v policejním dokumentu. Jenže developer odmítl jak schůzku, tak pětimilionový úplatek.´Kauza kolem Hlubučka: žalobce chce pro tři obviněné vazbu. ANO svolá mimořádnou schůzi sněmovny

„Sergej L. Borenstein reagoval překvapeně a uvedl, že tato forma komunikace a s ní související schvalování projektu jsou pro něj neakceptovatelné a počká si na výsledek jednání představenstva,“ píše policie.

Představenstvo dopravního podniku zasedalo pět dní po schůzce Dvořáka s Augustínem a mělo se hlasovat o tom, kdo za podnik smlouvu s developerem druhý den podepíše. Jenže najednou Matej Augustin prohlásil, že projekt nepodpoří. Že je potřeba ještě prostudovat nabídku firmy CPI, která o to rovněž usilovala. Což udivilo i samotného ředitele podniku Petra Witowského.

„Witowski uvedl, že ho celá situace ohledně chování Mgr. Mateje Augustína překvapila, protože týden před představenstvem byla na schválení projektu široká politická shoda,“ zapsala policie do protokolu.

Představenstvo nakonec muselo podpis smlouvy odložit. K dohodě došlo až o pět měsíců později, v září 2021. Na projektu se nakonec bude podílet jak firma Nové Holešovice Development, tak skupina CPI Property Group.

Vyjádření stále chybí

Borenstein pro server Seznam Zprávy nechtěl detaily komentovat, ale potvrdil, že k nabídce došlo. „Byl jsem osloven panem Dvořákem ze strany nějaké skupiny lidí s tím, že by mohli pohnout s jednáním o společném podniku. Řekl jsem jim, že nemám zájem,“ uvedl pro server Borenstein.

Dvořák pro Deník N popřel, že by zprostředkovával žádost o úplatek. „To už je ten příběh přifouknutý, protože tohle jsem mu vyřídit neměl,“ tvrdí.

ORGANIZOVANÁ ZLOČINECKÁ SKUPINA

Organizovaná zločinecká skupina celkem deset členů. Mezi ty zakládající – podle policie – patří podnikatelé Michal Redl a Pavel Kos a dnes již bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček. Podle detektivů se navzájem oslovovali Mišák, to měl být Rédl, Kosák, tedy podnikatel Kos a náměstek Hlubuček měl být Slepičák. Skupina třeba do vedení dopravního podniku dosazovala své lidi a manipulovala zakázky. Celá skupina počínala opatrně, používali například šifrované telefony.

Na policii ale Dvořák vypověděl, že „na uvedené schůzce zazněly informace a požadavky, jejichž splnění předpokládalo úspěšné schválení projektu na představenstvu a dozorčí radě DPP, a. s., jejich nesplnění pak jeho zablokování,“ píše policie v dokumentu a odvolává se na Dvořákovu svědeckou výpověď.

Augustín zatím svoje stíhání nekomentoval, je doma na Slovensku a má covid. „Půjdu vypovídat na policii až v pondělí, spolu s mými právními zástupci. Do té doby se k tomu vyjadřovat nebudu, protože neznám ani obsah a rozsah obvinění,“ řekl Augustín Seznam Zprávám.

Obvinění už si ale osobně vyslechli jeho údajní komplicové, lobbista Michal Redl a Petr Hlubuček, který rezignoval na funkci náměstka pražského primátora a kterému hnutí STAN ve středu přerušilo členství.

Policie je přesvědčená, že Augustína na schůzku s Dvořákem na Alšovo nábřeží vyslali právě oni.

„Ze shora uvedených skutečností došel policejní orgán k závěru, že ze strany Michala Redla a Ing. Petra Hlubučka došlo k zosnování plánu, jakým způsobem získat neoprávněný majetkový prospěch,“ píšou kriminalisté. Z toho důvodu je policie obvinila z přijetí úplatku, protože už jen žádost o peníze je trestná.

Hlubučkův obhájce Lukáš Trojan k obvinění pro ČTK uvedl, že „popis jednání klienta obsažený v usnesení o zahájení trestního stíhání se skutečně diametrálně liší od toho, jak je klient a jeho role v kauze DP, na základě informací uniklých do médií, veřejně prezentována“.

Vyjádření Radiožurnálu poskytla i developerská společnost CPI. „Společnosti CPI Property Group se aktuální kauza nijak netýká. Naopak, sami jsme mezi roky 2019 a 2020 návrh původní dohody veřejně kritizovali a v inzerátech upozornili na netransparentnost věci. Zároveň jsme již na konci roku 2019 předložili objektivně lepší konkurenční nabídku, která lobbing nepotřebovala. Díky ní jsme se stali součástí společného projektu s DPP a jsme rádi, že jeho finální podoba z naší nabídky výrazně vychází,“ uvedl mluvčí společnosti Jakub Velen.

Druhý případ

Kriminalisté zdokumentovali také údajný úplatek 1,5 milionu korun, aby firmě Uniprog Solutions zůstaly zakázky pražského dopravního podniku. Začalo to v srpnu 2020, když se tehdejší ekonomický náměstek DPP Matej Augustín dozvěděl, že zmíněná firma má s dopravním podnikem uzavřeno patnáct smluv za celkem 478 milionů korun.

Augustín se s dalšími obviněnými – podnikateli Pavlem Dovhomiljou a Pavlem Kosem – začali domlouvat, jak přimět ke spolupráci člena představenstva firmy Maroše Jančoviče.

V jednom z telefonních hovorů z 27. října 2020, které kriminalisté zachytili a nahráli, referuje Dovhomilja o schůzce s Jančovičem.

„Hele, já jsem mu ve své podstatě řekl, že má jako tři řešení, všechny jsem mu to pojmenoval, a on se mě ptal, který preferuju. Tak jsem mu říkal, že je pro mě nejlepší vypovědět mu smlouvu a dělat si to sám. Tak na mě tak koukal, říkal ‚no, to já se půjdu radši domluvit s Michalem teda‘. No takže teda byla to varianta 1. Varianta 2. byla, že tam část těch věcí uděláme pod tou jeho smlouvou, a varianta 3, že po nás hodí nějakým batohem,“ popisuje schůzku Dovhomilja.

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu si varianty přeložili takto: první varianta znamenala hrozbu, že Uniprog Solutions o zakázky v DPP úplně přijde, podle druhé varianty by její smlouvy převzala jiná firma, které by společnost Uniprog jako její poddodavatel platila. A podle třetí: že Jančovič zaplatí Michalu Redlovi. Slovy členů skupiny „hodí po něm batohem“.

Jednání, schůzky, hovory

Následovala další jednání, další schůzky, další hovory. Jak se Jančovič rozhodl a kterou variantu zvolil, dokládají podle detektivů další události. V jednom z telefonních hovorů, které kriminalisté nahráli, Jančovič označil členy organizovaného zločinecké skupiny jako svoje „výpalníky“.Pokračování kauzy kolem Hlubučka: všechny zakázky pražského dopravního podniku čeká audit

Právě během tohoto hovoru mířil podle policistů do pražského Karlína, kde v té době sídlila Dovhomiljova společnost Information Systems Factory Group. Z dalších hovorů Maroše Jančoviče v únoru 2021 je zjevné, že začal na zakázkách s dopravním podnikem spolupracovat právě s touto společností.

To se podle NCOZ nakonec ukázalo jako velmi důležité. Firmě Uniprog totiž zakázky v dopravním podniku zůstaly, měsíčně od něj inkasovala 4,8 milionu korun. Kriminalisté pak spolu s Finančním analytickým úřadem zachytili zajímavou platbu.

Dovhomiljově firmě Information Systems Factory Group přišlo 1. února 2021 na účet přesně 1 815 000 korun s DPH za IT služby. Podle policistů ale šlo o fiktivní fakturu, která měla zakrýt něco jiného – úplatek 1,5 milionu korun za to, že firmě Uniprog Solutions zůstanou zakázky z dopravního podniku.

NCOZ viní Jančoviče z podplácení a legalizace výnosů z trestné činnosti. Radiožurnál se snažil získat jeho vyjádření, spojovatelka ve firmě Uniprog ale sdělila, že Jančovič ve firmě není, kde je, nevěděla a číslo jeho telefonu dát nechtěla. Na dotazy zaslané e-mailem Jančovič neodpověděl.

Případ číslo tři

Kriminalisté zdokumentovali i snahu některých obviněných uplatit člena dozorčí rady dopravního podniku Michala Zděnka kvůli tomu, že měl výhrady k zakázce na pořízení rádiového telekomunikačního systému.

V únoru 2021 za ním přišel podnikatel Petr Adam a na schůzce v pražském obchodním centru Arkády Pankrác se ho nejprve vyptával, co se mu na zakázce nelíbí. Na další schůzce mu slíbil „tři kila“ v tašce, když „to dopadne“. Michal Zděnek to pochopil tak, že když přestane schválení zakázky brzdit, dá mu podnikatel Adam tři sta tisíc korun.

Na dalším jednání dozorčí rady Zděnek přesto znovu přednesl své pochybnosti o zakázce. A podnikatel Adam na další schůzce nabídku úplatku zvýšil.

„Tak já tady tobě, hned, jak se to vyřeší, tak já ti donesu půl míče, po stovkách měsíčně následně, jestli souhlasíš?“ řekl Adam 9. září 2021 v sedm hodin večer na setkání, které už monitorovala policie. Na další schůzce přesvědčoval Zděnka i tehdejší náměstek pražského primátora Petr Hlubuček ze STAN.

Obálka v autě

Po posledním setkání v lednu letošního roku podnikatel Adam hodil členovi dozorčí rady dopravního podniku Zděnkovi do auta na sedadlo spolujezdce obálku a odešel. Velký policejní zásah v Praze: obvinění čelí 11 lidí, mezi nimi náměstek Hlubuček i podnikatel Redl

Zděnek ji odvezl na policejní služebnu, a když ji policisté rozlepili, našli v ní 100 tisíc korun.
Zděnek nechtěl pro Radiožurnál tehdejší události komentovat.

„Já se bohužel vzhledem k průběhu vyšetřování nemohu k dané věci v tomto detailu vyjadřovat. Byl jsem jako svědek vyslechnut policií,“ sdělil.

Jak vyplývá z policejních odposlechů, na úplatku se podnikatel Adam údajně domlouval ještě s jedním podnikatelem Jindřichem Špringlem, jenž měl na zakázce údajně zájem.

„No, hele jak jsem ti psal, v 7 mám tam toho (člen dozorčí rady), já mu nabídnu tamto, kdyby s tím měl problém, tak kejvnu když tak, jak jsme se bavili,“ řekl Adam 9. září 2021.

Špringl odpověděl: „No jasný, ok, to prorazíme ty vole.“ I tito dva jsou teď obviněni z podplácení.

X X X

Marvanová: Důsledky kauzy DPP musí vyvodit jeho vedení i město.

Pražská radní Hana Kordová Marvanová podle svých slov upozorňovala na problémy v dopravním podniku již před lety. Pohybné zakázky a prodeje však podle ní nechtělo město řešit, zastání nenašla dokonce ani u koaličních partnerů. „Neměla jsem žádnou podporu, byla jsem bezmocná,“ říká nyní v rozhovoru pro iDNES.cz.

X Letos jste se rozešla ve zlém se Starosty poté, co jste u nich nenašla zastání kvůli pohybným zakázkám a problémům v pražské organizaci. Jak nyní vnímáte současnou kauzu okolo dopravního podniku, ve které figuruje také bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček?

Pro mě to byl samozřejmě šok, stejně jako pro většinu lidí na magistrátu. Nikdy mě nenapadlo, že je něco takového možné. Nic víc k tomu nemohu říct, protože nemám žádné bližší informace, ale to, co se objevilo v médiích, je mimořádně závažné.

X Již dříve jste upozorňovala na problémy v rámci dopravního podniku.

Šokovala mě skutečnost, že má jít dokonce o organizovaný zločin. Více než tři roky jsem poukazovala na spoustu podezřelých transakcí, zakázek, majetkových převodů v rámci dopravního podniku. Bohužel jsem pro řešení těchto věcí neměla vůbec žádnou podporu. Speciálně od pana Hlubučka, který byl členem dozorčí rady, takže jsem byla bezmocná.

Požadovala jsem informace, protože jsem vnímala hospodaření dopravního podniku jako netransparentní. Ale jako radní nedostáváme ani ty věci, které by nám měly jít k rozhodnutí.

X S kým jste se snažila problémy v dopravním podniku řešit?
Se všemi, s primátorem, kluby, snažila jsem se to řešit na koaličním jednání, na radě, s předsedy klubu… Nakonec jsem nezískala podporu ani v našem klubu, proto jsem třeba také podpořila při hlasování návrhy opozice, aby se to zařadilo na jednání zastupitelstva. Ale to nikdy neprošlo.

Požadovala jsem i změnu stanov společnosti, aby nám dopravní podnik musel významné zakázky a transakce předkládat k odsouhlasení. To se mi podařilo prosadit až dnes (v pátek) nad ránem. Do té doby jsem nebyla schopna to prosadit ani na jednání rady.

X Čím si zpětně vysvětlujete, že problémy dopravního podniku nechtěl nikdo řešit?
Musíte se zeptat kolegů z rady, proč mě v tom nepodpořili, pro mě to bylo stěžejní.

X Jste právnička. Proč jste se neobrátila na policii, když jste zjistila, že něco není v pořádku?
Problém byl, že i když jsem se třeba dozvěděla o tom, že se plánuje nějaký prodej majetku, nebyla jsem schopna získat informace a dosáhnout toho, aby na radu byly předloženy materiály. A protože jsem neměla informace, nemohla jsem zpracovat trestní oznámení. Bez podkladů, informací a důkazů ho nemůžete podat.

Proto jsem podporovala, aby se o tom na zastupitelstvu jednalo a usilovala jsem o získání informací, které by nám umožnily zjistit, co konkrétně se děje. Už v roce 2020 jsem požadovala odvolání pana ředitele (Petra) Witowského. Ten mi následně vyhrožoval žalobou a tvrdil, že v dopravním podniku je vše v pořádku. Využila jsem úplně všech možností a obrátila se třeba i na Transparency International. Všude, kde jsem mohla, jsem se snažila, aby došlo k nápravě.

X Zmínila jste jméno pana Witowského. Myslíte si, že nyní by měl vyvodit nějakou zodpovědnost?
Myslím, že z jeho strany, i když nebyl obviněn, je to obrovské manažerské selhání šéfa společnosti. On o těch problémech musel vědět a měl to jako předseda představenstva řešit, měl zodpovědnost. Já si nedokážu představit, že je schopen situaci tam napravit, když to do teď pod ním takhle běželo.

X Kdo za celou kauzu v dopravním podniku nese odpovědnost?
V obecné rovině je to velmi jasné. Když se tohle děje ve společnosti, bezprostřední zodpovědnost za to nese představenstvo a pak dozorčí rada. Zprostředkovaně pak nese zodpovědnost i vedení města a ve vedení ti, kteří to měli přímo na starosti a měli informace a podklady.

X X X

Vrchní státní zastupitelství řeší uniklé písemnosti z Hlubučkovy kauzy

Vrchní státní zastupitelství začalo prověřovat, jak se dostaly písemnosti z Hlubučkovy a dalších kauz do médií. Oznámil to ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Záznamy policejních odposlechů a další informace začaly kolovat médii po středeční policejní razii na magistrátu a v DPP.

„Byl jsem informován, že Vrchní státní zastupitelství v Praze zahájilo šetření porušování povinnosti při nakládání s písemnostmi, které byly předány médiím nejen v tzv. kauze Hlubuček,“ uvedl Blažek na twitterovém účtě. Vládu bude podrobněji informovat ve středu.

Ke středeční razii na magistrátu a pražském dopravním podniku vedly více než dva roky trvající sledování několika lidí, telefonů, aut a dvou bytů v centru Prahy. Schůzky v jednom z bytů policie i natáčela.

 ❗️Byl jsem informován, že Vrchní státní zastupitelství v Praze zahájilo šetření porušování povinnosti při nakládání s písemnostmi, které byly předány médiím nejen v tzv. kauze Hlubuček. Vládu budu podrobněji informovat ve středu.

Na záznamech odposlechů, které unikly na veřejnost, se aktéři oslovují přezdívkami jako „Mišák“ nebo „Slepičák“. Řešili předávání úplatků i extragavantní užívání drog.

V souvislosti s kauzou už padla tři uvalení do vazby. Soud tam v pátek poslal bývalého náměstka pražského primátora Hlubučka nebo zlínského podnikatele Redla. Obvodní soud pro Prahu 9 dospěl u Hlubučka i dalších dvou obviněných k závěru, že by mohli uprchnout nebo ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky.

Trojice obviněných, u nichž státní zástupce Borgula navrhl vazbu, čelí stíhání kvůli založení organizované zločinecké skupiny nebo za účast na její činnosti, dále za požádání o úplatek s cílem opatřit si značný prospěch a také za nedovolené nakládání s drogami. V souvislosti s drogami média zmiňovala Redla, který byl podle policejních dokumentů zároveň hlavou skupiny.

Spis vidělo nejméně 80 lidí

Policie spustila zatýkání ve středu dopoledne. Detailní informace ze spisu se na veřejnost dostaly se zpožděním několika hodin. „Příslušné dokumenty mající vztah k zahájení trestního stíhání konkrétních osob, k domovním prohlídkám a dalším procesním úkonům, byly doručeny tentýž den v šest hodin ráno 80 fyzickým a právnickým osobám, včetně jejich právních zástupců,“ uvedla policejní mluvčí Kateřina Rendlová.

„Je zřejmé, že v situacích, kdy je s konkrétními informacemi ze zákonných důvodů seznámeno několik desítek lidí mimo soustavu orgánů činných v trestním řízení, není v ničí moci zajistit, aby se tyto informace následně nestaly veřejnými. Motivace ke zveřejnění takových informací může být pro jednotlivé strany procesu různá, avšak v řadách kriminalistů a vyšetřovatelů se objektivně hledá těžko,“ doplnila Rendlová ve stanovisku policie k úniku informací.

X X X

  Bývalý předseda žďárského soudu Švaňhal přišel definitivně o talár. Podle soudu týral družku

 Bývalý předseda Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou přišel definitivně o talár. „Na základě pravomocného rozsudku z 25. května 2022 zanikla JUDr. Romanovi Švaňhalovi funkce soudce,“ řekl České justici mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Švaňhal byl odsouzen za domácí násilí vůči své družce.

Trestní stíhání pro obvinění ze spáchání zločinu týrání osoby ve společném obydlí trvalo čtyři roky. Roman Švaňhal nakonec dostal dvouletý trest. Vzhledem k jeho dosavadní trestní bezúhonnosti si může trest odpykat na svobodě, soud mu uložil zkušební dobu šestatřiceti měsíců.

Družka, se kterou má Švaňhal dítě, se ho podle líčení u soudu bála, odpíral jí jídlo i peníze a týral ji. „Děsivé bylo, že většinou neřval, stál těsně u mě a mluvil potichu. Přitom jsem cítila, jak z něj sálá agrese a zloba. Strašně jsem se ho bála. Většinou to bylo, když jsem zavedla řeč na peníze,“ uvedla například u soudu podle Deníku poškozená Eva G. z Prahy. Švaňhal vinu od začátku popíral.

Kauzou se původně zabýval Obvodní soud pro Prahu 4. Ten Švaňhala potrestal jednatřiceti měsíci s podmínkou na třiačtyřicet měsíců. Oba soudy uvěřily poškozené, protože její výpověď se shodovala s ostatními svědeckými výpověďmi a důkazy. „Kromě trestu musí poškozené zaplatit šedesát tisíc korun jako náhradu za nemajetkovou újmu,“ řekl Deníku mluvčí Městského soudu v Praze Adam Wenig.

Podle informací České justice je nyní bývalý soudce obžalován i za zločin křivého obvinění vůči družce.

Švaňhal v roce 2011 ve funkci předsedy Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou nahradil současného ústavního soudce Tomáše Lichovníka. Soudil například známou kauzu záměny dětí v třebíčské porodnici. Eva Paseková, ceskajustice.cz

X x x

Nové terče kvůli stykům s Redlem: šéf České pošty a europoslanec Polčák

Ministr vnitra a předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan plánuje odvolání generálního ředitele České pošty Romana Knapa. Sejde se s ním příští týden, aby s ním projednal termín a způsob jeho odchodu. Rakušan by uvítal vyvození politické odpovědnosti i u europoslance Stanislava Polčáka. Uvedl to v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.

Rakušan podle svých slov uvažoval o odvolání Knapa již dříve s tím, že by odešel na podzim. Jeho rozhodování urychlila informace o setkání Knapa s obviněným lobbistou Michalem Redlem. Schůzka se měla uskutečnit za předchozího ministra vnitra Jana Hamáčka. Na funkci chce Rakušan vypsat výběrové řízení.

„Já jsem dlouhodobě zamýšlel přijít se změnami v managementu České pošty. Příští týden budu mít schůzku s Romanem Knapem a měli bychom hledat termín a způsob jeho odchodu,“ uvedl Rakušan.

Knap se doposud k případnému odvolání nevyjádřil. Rakušan ho chtěl původně odvolat až poté, co pošta získá novou poštovní licenci nebo dokončí některé strategické kroky.

Rakušan na začátku února odvolal osm členů z 15členné dozorčí rady České pošty a devátý sám odstoupil. Odvolané radní označil za politické trafikanty, které nahradili odborníci. Knap je generálním ředitelem pošty od roku 2018, kdy zvítězil ve výběrovém řízení vypsaném tehdejším ministrem vnitra Lubomírem Metnarem (za ANO). Před tím vedl českou pobočku softwarové firmy SAP.

V posledních letech státní Česká pošta hospodaří v červených číslech. Za loňský rok podnik počítá se ztrátou kolem 800 až 900 milionů korun, což je však zhruba o půl miliardy korun nižší propad než v roce 2020, kdy hospodaření pošty skončilo ztrátou 1,356 miliardy Kč po zdanění. Důvodem ztrát je podle vedení firmy neuhrazená úhrada státu za objednávané základní služby. Stát v současnosti podniku dluží šest miliard Kč. Většinu dlužné částky již však pošta podle informací ČTK vyčerpala v podobě úvěrů.

Hnutí STAN bude situaci řešit i s Polčákem

S europoslancem Stanislavem Polčákem, který byl podobně jako končící ministr školství Petr Gazdík (STAN) v kontaktu s obviněným podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, bude budoucnost řešit příští týden pražská organizace Starostů a nezávislých (STAN).

Předseda STAN Rakušan by u Polčáka uvítal podobné vyvození politické odpovědnosti jako u Gazdíka, který v neděli oznámil, že ve vládě skončí ke 30. červnu.

Rakušan v České televizi uvedl, že situaci kolem Polčáka bude řešit lídr pražské kandidátky a náměstek primátora Petr Hlaváček. V nedělním rozhovoru s Hlaváčkem se shodli, že se hnutí musí odstřihnout od všech lidí spojených s obviněným podnikatelem.

„Nesmíme několika lidem, kteří přímo kradli, nebo byli naivní a nedocenili své kontakty, dovolit zkazit budoucnost a pověst hnutí,“ uvedl. STAN podle něj nyní „běží o svou budoucnost“.

Gazdík podle Rakušana ukázal, že umí vyvodit odpovědnost. Ministr vnitra doplnil, že by „uvítal vyvození politické odpovědnosti“ i v případě Polčáka. Rakušan současně zdůraznil, že Polčák stejně jako Gazdík nefiguruje ve spisu jako podezřelý či obviněný.

Europoslanec Polčák rezignoval v březnu na funkci místopředsedy Starostů kvůli informacím o své odměně za prosazení zákona o odškodnění pro obce za výbuch muničních skladů ve Vrběticích. Česká advokátní komora (ČAK) začátkem června dospěla k závěru, že zákon ani stavovské předpisy Polčák neporušil.

Poslanecký klub Pirátů v pátek odmítl nominaci libereckého hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) do dozorčí rady energetické společnosti ČEZ kvůli neskončenému trestnímu stíhání. Na twitteru to v pátek uvedl předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Rakušan v ČT řekl, že o nominaci bude postupně jednat s Piráty a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS), který má poslední slovo.

V korupční kauze, kde je mezi obžalovanými i Půta, bude nutné provést u Krajského soudu v Liberci znovu celé dokazování. Rakušan řekl, že kauza se táhne již osm let. Půtovu odbornou erudici považuje za nezpochybnitelnou, hejtman ale podle Rakušana řekl, že nechce způsobovat napětí ve vládě a na své nominaci trvat. „Táhne za sebou to břímě té neuzavřené kauzy. Uměl jsem si ho (Půtu) tam představit. V tuto chvíli si spíš myslím, že je to nevhodné,“ připustil dnes Rakušan.

X X X

Okamura: Válka na Ukrajině musí skončit, Fiala pomáhá krýt kauzy STAN

Předseda SPD Tomio Okamura v rozhovoru pro portál iDNES.cz vysvětluje, proč poslanci jeho hnutí nepovstali po projevu prezidenta Zelenského v českém parlamentu. „SPD jako jediné hlasovalo proti válce,“ říká. Vyjádřil se i ke korupční kauze na pražském magistrátě, která aktuálně hýbe českou politikou. Podle předsedy hnutí STAN celý problém bagatelizuje.

X Během projevu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v českém parlamentu členové hnutí SPD jako jediní nepovstali a netleskali. Nebylo to zbytečné gesto?
Vůbec ne. Naopak, je to obrovské plus. Podívejte se na mé sítě, samé pozitivní ohlasy. To video má rekordní počet sledování, jen na mém facebookovém profilu přes 200 tisíc zhlédnutí a zhruba 10 tisíc komentářů, z toho bych řekl 9999 kladných. A víte proč tomu tak je? Protože všichni poslanci kromě SPD hlasovali pro válku. Jediné SPD hlasovalo proti válce.

Agresorem je ale přece Rusko, to rozpoutalo válku…
V tom projevu ukrajinského prezidenta zazněla, při troše zjednodušení, hlavně slova jako válka, zbrojení a vstup Ukrajiny do EU. Ani jednou nebylo zmíněno slovo mír či mírová dohoda. A tomu my opravdu tleskat nemůžeme. Ostatně i naše billboardy po celé ČR nesou slogan: Nechceme válku. A ostatní ji chtějí. Jak členové pětikoalice, tak ale i všichni členové hnutí ANO. I Andrej Babiš vstal a zatleskal. My nejsme ani proruská, ani proukrajinská, ani pročínská strana. My jsme pro Českou republiku.

 Ptají se mě, proč prezident Zelenskyj v českém parlamentu řekl, že mezi českými politiky nejsou tací, kteří se bojí možnosti, že svoboda vyhraje a tyranie prohraje. Myslím si, že měl naprostou pravdu. Klíčová slova tady jsou ČEŠTÍ a POLITICI.

X Nejste tedy ale protiukrajinský? Například ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis vás, ačkoliv nepřímo, označil za příjemce kremelských not. V jiném twitterovém příspěvku pak dodal, že Zelenský měl pravdu, když řekl, že všichni čeští politici jsou na straně Ukrajiny.

Já jsem s ním v životě nemluvil. Co čekat od velkého obhájce banderovců. Perebyjnis v září 2018 zaslal dopis České televizi, ve kterém se ohrazoval proti odvysílání polského filmu Volyň. Ten popisuje masakr Poláků spáchaný příslušníky Ukrajinské povstalecké armády, tedy takzvanými banderovci, během druhé světové války. Podle ukrajinského velvyslance Jevhena Perebyjnise Bandera usiloval o nezávislost země a jediným cílem banderovců bylo vytvoření nezávislého státu. Přitom je to oficiální velvyslanec prezidenta Zelenského v České republice. K tomu nemám co dodat, občané si to jistě přeberou.

X Není ale opravdu pádný argument ten, že by se Ukrajina měla rozhodnout sama, kdy má dojít na příměří? Přece jen Ukrajina je tou napadenou zemí a i my máme svou vlastní zkušenost s mnichovským diktátem…
Já souhlasím s názory světových politiků, jmenovitě s německým kancléřem Scholzem, italským premiérem Draghim a francouzským prezidentem Macronem, kteří hovoří o nutnosti mírových jednání. Chápou, že opotřebovávací válka způsobuje obrovské problémy celému světu. Je proto potřeba zasednout k jednacímu stolu.

‚Fiala pomáhá vše krýt‘

X Za jak závažnou považujete kauzu okolo, nyní již bývalého, pražského náměstka Petra Hlubučka, která vyplula na povrch středeční policejní razií na pražském magistrátu?
Je to již několikátá mimořádně závažná kauza druhé nejsilnější vládní strany, tedy hnutí STAN, v řadě. Tato nejnovější kauza prokázala, že nejvyšší členové tohoto hnutí jsou součástí organizovaného zločinu a že celé hnutí je součástí politické mafie.

X Byl byste pro, aby Vít Rakušan, předseda hnutí STAN, opustil pozici ministra vnitra? To ostatně navrhuje druhý opoziční subjekt, hnutí ANO.
Podle mého názoru se Vít Rakušan nikdy ani neměl stát ministrem vnitra. Já ho znám osobně, i když pouze ze Sněmovny, delší dobu a vím, co je zač. Rakušan celou záležitost bagatelizuje. Je to minimálně na okamžité odstoupení hnutí STAN z vlády.

Nicméně jde v prvé řadě o obrovské selhání Petra Fialy, protože on taktéž věděl, co přesně je hnutí STAN a přesto je do vlády vzal. Považuji za tristní, že k oné sérii kauz premiér mlčí. Tím je přece kryje. Kryje mafiózní praktiky a organizovaný zločin, jak to nazývá policie. Petr Fiala na opakované dotazy ze strany politiků a novinářů, zda kauzy hnutí STAN odsoudí, neodpovídá. Všichni víme, že v minulém volebním období současný premiér vyzýval lidi, kterým ještě nebylo nic prokázáno, aby odstoupili. Nyní, když je tady extrémně závažná kauza – jak jinak to nazvat, když si politici navzájem říkají, že přijdeme do Prahy krást – tak to celé kryje. To jsem si nedokázal představit ani ve snu. Petr Fiala by mě vystrčit hlavu z písku. Za mě je to tedy i na okamžitou demisi vlády.

X Z čeho usuzujete, že jde o krytí?
Tak si vemte třeba to veto ze čtvrtka, kdy jsme navrhovali zařazení mimořádného bodu na sněmovní program, abychom dali prostor k projednání této kauzy. Celá pětikoalice – a upozorňuji, že na zablokování stačí veto pouze dvou stran – tento návrh zablokovala. Přitom stačil například PirSTAN, ostatní nemuseli. Tedy je to očividné.

Petr Fiala a Vít Rakušan se ani neuráčili přijít do Sněmovny, když jsme tento bod navrhovali. Přitom jsou oba na území České republiky, Petr Fiala byl předtím na interpelacích. Místo nich vyslali Věru Kolářovou, která během řeči při slově kauzy naznačovala rukami uvozovky. Co jiného to je, nežli bagatelizování?

X Nevěříte tedy tomu, jak celou záležitost prezentují představitelé hnutí STAN? Že se jedná o individuální pochybení…
Organizovaný zločin, jak to nazývá policie, hnutí STAN a ministr vnitra za STAN, který má ve své gesci policii, to přece nejde dohromady. To je obrovský střet zájmu. Navíc ještě odchod minulého policejního prezidenta proběhl za podivných okolností, když Vít Rakušan přebíral svůj resort. Já jsem to říkal už v souvislosti s kauzou Polčák – Rakušan se Jana Švejdara zeptal na jedinou otázku, která zněla: Budete vyšetřovat kauzy hnutí STAN?

A jelikož pan Švejdar byl rovný člověk a nešel novému ministru na ruku, tak se musel klidit. Ostatně Vít Rakušan opakovaně nechtěl odpovědět na mé dotazy, kde jsem se ho tázal, o čem hovořil s bývalým policejním prezidentem Švejdarem.

Rakušan teď nemůže jít proti hnutí STAN. Ti lidé ho tam dotlačili. Je to organizovaná zločinecká struktura a politická mafie. To se v České republice ještě nikdy nestalo, že by všichni čelní představitelé strany buď lhali, podváděli či byli součástí něčeho, co jsem již popsal.

Nyní je taktéž zřejmé, proč jsme se nikdy nedozvěděli – ačkoliv jsem se na to ve Sněmovně ptal snad stokrát – kdo je koncovým vlastníkem firem, které finančně podpořili kampaň hnutí PirSTAN při sněmovních volbách v roce 2021. Dozvědět se, kdo jsou koncoví majitelé z kyperských fondů, jsme se nemohli, protože šlo o lidi napojené na organizovaný zločin.

X Jak tedy plánujete, jakožto opozice, nyní postupovat?
Společně s hnutím ANO dáváme dohromady mimořádnou schůzi Sněmovny, již máme sesbírané podpisy, které jsme si předali. Nyní se budeme koordinovat, schůze by měla proběhnout někdy během července. Nicméně je jasné, že s přednostním právem vystoupí zmiňovaní lidé a jejich strany nám zablokují program této schůze. Je to šílené, s tím snad nemůže souhlasit nikdo.

X Mluvil jste před chvílí o demisi vlády. Za rohem je české předsednictví Rady EU, to minulé za vlády Mirka Topolánka skončilo fiaskem a pádem vlády, které byla vyslovena nedůvěra. Vydržel byste vy osobně s případnými podobnými kroky až do chvíle, kdy skončí české předsednictví?

Za prvé je nutné říci, že české předsednictví v rámci Rady EU v ničem nepomůže českému občanovi, takže je v podstatě úplně jedno, kdo tou dobou bude u vlády. Navíc když jsem viděl ty priority pro naše předsednictví, které Petr Fiala představil ve čtvrtek v Hrzánském paláci, tak jsem zděsil, protože oni jsou opravdu asi zcela mimo. Na prvním místě totiž uvádějí Ukrajinu. Já jsem říkal, že na prvním místě má být řešení energetické krize, které by tím pádem zabránilo chudnutí českých obyvatelů. Já se otevřeně ptám: Jsou normální?

Priority jsou úplně podivné a za této konstelace je tedy úplně jedno, zda by vláda případně padla, neboť pro českého občana nedělá vůbec nic. Já jsem jedině pro její pád. Nicméně k vyvolání hlasování o vyslovení nedůvěry je potřeba 50 poslanců, tedy to značně závisí na hnutí ANO, které ale ovšem toto vyvolávat nechce. Navíc, aby bylo hlasování úspěšné a nedůvěra byla vyslovena, je u nás zapotřebí nadpoloviční většina všech poslanců, nejen přítomných.

X V pátek jste v Budapešti jednal s představiteli maďarské vládní strany Fidesz. Na čem konkrétně jste se domluvili?
Musím říci, že jednání proběhlo v mimořádně přátelské atmosféře. Zjistili jsme, že program SPD se shoduje s programem strany Fidesz. Maďarský ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó je mimořádně zkušený a dynamický politik, ve své funkci je už tuším zhruba 8 let.

Ptali jsme se samozřejmě, jak si Maďarsko zajišťuje svou energetickou bezpečnost. Szijjártó nám sdělil, že vůbec nechápe, proč by Maďarsko mělo budovat síť potrubí a přívodů bůh ví odkud. Oni mají levný plyn a ropu, dokonce 5krát nežli některé země EU. Orbán jim to zajistil. Peníze chtějí raději investovat jinam, konkrétně do zlepšení životní úrovně svých občanů. Strategické komodity nejsou otázkou ideologie, říkal. Musí být bezpodmínečně zajištěny, s čímž plně souhlasíme.

Domluvili jsme se taktéž na široké konferenci vlasteneckých stran z celé Evropy, převážně tedy západní a zejména ty, co mají v Evropském parlamentu europoslance. Příští týden budu vystupovat v belgických Antverpách společně s předsedou strany Vlámský zájem Tomem Van Griekenem, kde zveřejníme deklaraci. Snažíme se ukázat, že fungování bez EU je přirozené a že být proti Evropské unii neznamená být protievropský. Naopak.

Při jednání zmínili i paní předsedkyni TOP09 Pekarovou Adamovou, která se snaží rozvrátit dobré vztahy mezi námi a Maďarskem. Musel jsem panu ministrovi zahraničí vysvětlit, že se strana paní předsedkyně by se podle současných průzkumů nedostala ani do Sněmovny. On se tomu smál a hned si to poznamenal.

X Česká vláda neschválila váš návrh na udělení státního vyznamenání maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi. Čím si to vysvětlujete?
No a naopak schválili vyznamenání pro bratry Mašíny, s čímž zcela nesouhlasím. Boj proti režimu, například na hranicích, to se dá vše pochopit, ale vraždit úplně nevinné lidi, to si myslím, že na vyznamenání není.

Návrh na vyznamenání Viktora Orbána vzešel od poslance Jiřího Kobzy. Myšlenkou bylo nastavit zrcadlo návrhu na vyznamenání Zelenského, s kterým my zásadně nesouhlasíme, ačkoliv zase jdeme proti všem, jak pětikoalici, tak zřejmě i proti hnutí ANO. To je české státní vyznamenání, co udělal Zelenský pro naší republiku? Orbán oproti tomu má rád Českou republiku a pracuje na přátelských vztazích v rámci Visegrádské čtyřky.

X X X

Macronova prezidentská koalice přijde o absolutní většinu v parlamentu, naznačují prognózy

Prezidentská koalice Macrona podle povolebních prognóz po druhém kole parlamentních voleb získá nejvíce poslanců, nebude mít ale absolutní většinu | Foto: Ludovic Marin | Zdroj: Reuters

Sjednocená levice slaví. Parlamentní volby ve Francii sice nevyhrála, podle prvních odhadů ale prezidentská koalice Společně nezískala absolutní většinu. V parlamentu bude muset hledat podporu. Pozice NUPES však není tak silná, aby se její lídr Jean-Luc Mélenchon mohl postavit do čela vlády. Výrazně posílil tábor krajní pravice trojnásobné prezidentské kandidátky Marine Le Penové. Volby provázela obdobně nízká účast jako před týdnem.

 Volit může na 48 milionů lidí. Rozhodují o tom, kdo obsadí 577 parlamentních křesel. V prvním kole bylo přímo zvoleno pět poslanců, zbylých 572 mandátů se rozhoduje nyní.

Francie má za sebou čtvrtou a poslední volební neděli. V 8.00 se otevřely volební místnosti pro druhé kolo parlamentních voleb. Obyvatelé menších měst mohli hlasovat do 18. hodin, ale třeba v Paříži hlasování skončilo s úderem 20. hodiny.

První projekce dávají prezidentské koalici pouze prostou většinu – 224 poslanců. Pro absolutní většinu potřeboval tábor Společně získat 289 křesel. Pro současnou vládu je důležité získat podporu, to se podařilo třeba premiérce Élisabeth Borneové. Obyvatelé Calvadosu ji zvolili poslankyní s podporou přes 52 procent hlasů.

NUPES by měl získat 149 míst v Národním shromáždění. Lídr sjednocené levice přednesl projev, ve kterém zdůraznil, že více než polovina oprávněných voličů hlasovat nešla.

Krajní pravice může být o velikosti 89 zástupců. „Lidé se rozhodli vyslat do sněmovny velmi silnou parlamentní skupinu poslanců Národního sdružení, která se tak stává o něco vlastenecká. Tato skupina bude zdaleka největší v historii,“ zdůraznila úspěch Le Penová. Sama obdržela přes 60 procent hlasů.

Zastoupení budou mít také Republikáni a to v počtu přibližně 70 poslanců.

S časovým posunem hlasovala taktéž zámořská území. Rozhodovalo se o patnácti zástupcích: čtyři připadli na Guadeloupe, stejný počet pro Martinik, tři pro Polynésii, dva v Guyaně, jeden pro Saint-Barthélemy a Saint-Martin a také Saint-Pierre-et-Miquelon.

V obvodu Guadeloupe se nepodařilo post poslankyně vybojovat dosavadní státní tajemnici pro moře Justine Beninové, bude tak muset skončit ve vládě. S podporou více než 58 procent hlasů ji předčil levicový kandidát Christian Baptiste.

Zájem Francouzů o parlamentní volby byl ve druhém kole po celý den obdobný jako před týdnem. V pravé poledne se účast pohybovala těsně pod 19 procenty. Jednalo se o půlprocentní nárůst oproti prvnímu kolu. K 17.00 byla volební účast 38,11 procent. Trend ukazuje vyšší podíl oproti roku 2017.

 Společnost IPSOS dle svých projekcí předpokládá, že se k volebním urnám v konečném důsledku nedostaví na 54 procent obyvatel. Což může uškodit spíše krajní pravici a sjednocenému levicovému bloku, jejichž voliči jsou na předměstích.

Koalice odcházející prezidentské většiny Společně aspiruje na opětovné dominantní postavení v počtu poslanců. Levicová koalice Nupes doufá, že tento trend zvrátit. V prvním kole, které se konalo před týdnem, dělilo tyto dva politické tábory jen necelé procento. Do finálového hlasování byli zahrnuti ještě zástupci Národního sdružení a Republikánů.

 X X

 34 kilo zlata, 53 milionů v korunách, milion v eurech. Co chce vrátit soud Janouškovi a dalším a proč?

Celkem na šest stránek vyšel soupis zajištěného majetku, který zatím nepravomocně pražský městský soud vrátil odsouzenému podnikateli Romanu Janouškovi, jeho obchodnímu partnerovi Luboši Paškovi a dalším třem lidem. Ti všichni byli letos v březnu zproštěni obžaloby v kauze laboratoře Chambon, která měla vylákat podvodně od zdravotních pojišťoven téměř 240 milionů korun. Co vše je na soupisce majetku, který se má vrátit do rukou svých majitelů?

„39ks bankovek o nominální hodnotě 5000,- Kč (celkem 195 000 Kč), 57ks bankovek o nominální hodnotě 50 GBP (2850 BGP = 86 309,40 Kč)“. Tak začíná výpis zajištěných věcí v usnesení z 11. května, které pražský městský soud zveřejnil na svém webu.

‚Jednání nebylo trestné.‘ Soud zprostil podnikatele Janouška a další čtyři lidi obžaloby v kauze Chambon

 A výpis položek pokračuje dál. Celkem na šesti stránkách je popsáno vše, co policie zabavila během prohlídek několika domů a bytů v roce 2013. Tehdy se rozjela tzv. kauza Chambon, v níž si obžalobu vyslechlo pět lidí – lékaři Soňa Peková a Tomáš Kozák, podnikatelé Petr Ullrich a Luboš Pašek a také známý podnikatel a lobbista Roman Janoušek.

Pro připomenutí:. Společnost Chambon, ve které většina obžalovaných působila, prováděla podle státního zástupce Alexandra Dadama v letech 2009 až 2011 nejprve přes jinou laboratoř a pak i sama vyšetření na přítomnost extrahumánního genomu, což jsou zejména infekční viry či bakterie.

Protože k tomu neměla oprávnění, účtovala pojišťovnám za analýzu lidské DNA, která je dražší. Janoušek se měl do trestné činnosti zapojit tak, že od června 2009 do října 2010 pobíral plat jako zaměstnanec společnosti Chambon. Celkem měla vylákat podvodně od zdravotních pojišťoven téměř 240 milionů korun.

Pozbylo důvodu

Jenže pražský městský soud před třemi měsíci všechny osvobodil a ačkoliv případ bude znovu posuzovat Vrchní soud v Praze, kam se státní zástupce odvolal, uvolnil i veškerý zajištěný majetek.

„Dne 4. 3. 2022 byl ve věci vyhlášen rozsudek, kterým byli všichni obžalovaní (…) podané obžaloby zproštěni. Z toho důvodu pozbylo další zajištění předmětných náhradních hodnot, jakož i omezení práv akcionáře, důvodu a předseda senátu (…) rozhodl o zrušení uvedených zajištění a omezení.“

Tak předseda senátu soudu Tome Frankič zdůvodnil v jednom odstavci své rozhodnutí majetek všem aktérům kauzy vrátit. Celkem jde o peníze, akcie a zlato za více než 150 milionů korun. Jak uvedly před týdnem Seznam Zprávy, které na vracení majetku upozornily, zhruba 80 milionů je podnikatele Luboše Paška. Zbytek pak připadá na další aktéry v čele s Janouškem.

 Zlato, směnky, hotovost

Největší část zajištěného majetku, který by se teď mohl vrátit Janouškovi a dalším tvoří české koruny v hotovosti. Policisté při domovních prohlídkách před devíti lety zajistili bankovky v hodnotě 53,1 milionu korun.

Proč lobbista Janoušek není ve vězení? Hrozí mu uskřinutí mozku, musí nosit helmu, zdůvodnil soud

Zabavili ale také bankovky v jiných měnách – téměř jeden milion eur, tedy přibližně 24,5 milionu korun, bezmála 85 tisíc amerických dolarů v hodnotě 1,7 milionu korun, britské libry v hodnotě 190 tisíc korun a pak spíš drobné v chorvatských kunách, ukrajinských hřivnách, švýcarských francích i dirhamech, měně Spojených arabských emirátů.

Další položky na seznamu zajištěných a poté soudem vrácených věcí tvoří cihličky investičního zlata – kilové, půlkilové i slitky o váze jedna unce. Celkem téměř 34 kilogramů zlata za 28,9 milionu korun.

Poslední na seznamu jsou akci celkem devíti společnosti za zhruba 32 milionů korun a směnka u Investiční a Poštovní banky za 11,6 milionu korun.Chorvatská linka

Janouškovi se ale vedle zajištěných věcí z kauzy Chambon vrátila také část majetku, které v létě 2014 zabavila zadarská policie v sídle společnosti Magnitudo, d. o. o, kterou Janoušek založil se svým dlouholetým partnerem Zoranem Kazimirovičem.

Soud přikázal policistům, aby Janouška přivezli do vězení. Lobbista sám nastoupil na Pankrác

„V posuzované věci předmětné finanční prostředky, které byly dočasně odebrány, tj. odňaty dne 25. 8. 2014 při domovní prohlídce (…) již dle spisového materiálu nejsou pro účely tohoto trestního řízení třeba,“ zdůvodnil to předseda senátu Frankič v dalším dokumentu zveřejněném na webu soudu.

Oproti penězům, které zajistila pražská policie v rámci šetření kauzy Chambon, se ale jedná o nižší částky. „U příležitosti provedené prohlídky od správce domu T. Š. byla kromě jiného převzata větší částka peněz v různých měnách (…) a to 170 270,00 Euro, 36 125,00 Kun, 195 USD a 10 000,- Kč. Tyto peníze byly nalezeny v trezoru, který byl umístěn v koupelně prvního poschodí objektu,“ popisuje se v usnesení objem peněz.

Ty patřily dle prohlášení společnosti Magnitudo z konce roku 2020 právě Janouškovi, který si o ně zažádal. Celkem by se tak vlivnému lobbistovi mohly z této chorvatské linky vrátit bankovky v celkové hodnotě přesahující 4,3 milionu korun (dle aktuálních kurzů).

„Současně pak ze spisového materiálu nevyplývá, že by předmětné peněžní prostředky měly patřit nějaké jiné osobě. Za této situace tak soud rozhodl o vrácení odňatých peněžních prostředků JUDr. R. J..,“ uzavírá Frankič v usnesení.

Roman Janoušek si nyní odpykává 4,5 roku vězení za to, že v roce 2012 opilý srazil autem ženu v pražské Michli. Původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu, nakonec byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Trest nastoupil v listopadu 2014, od března 2016 byl ale ze zdravotních důvodů na svobodě. Do výkonu trestu Janoušek znovu nastoupil loni v červenci.

X X X

Více než 200 lidí zemřelo během etnické čistky v Etiopii. Jedná se o nejkrvavější útok v poslední době

Více než 200 lidí zemřelo při útoku na etnické Amhary v etiopském státě Oromia. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na svědky, podle nichž mají incident na svědomí místní povstalci. Útok se ve východoafrické zemi řadí k nejkrvavějším v poslední době.

„Napočítal jsem 230 těl. Obávám se, že je to útok s nejvíce oběťmi z řad civilistů, jaký jsme kdy zažili,“ řekl agentuře AP obyvatel okresu Gimbi Abdul-Seid Tahir, který podle svých slov útok sotva přežil.

„Pohřbíváme je v hromadných hrobech a stále sbíráme těla. Nyní dorazily jednotky federální armády, ale obáváme se, že pokud odejdou, útoky by mohly pokračovat,“ dodal.

Podle jiného svědka se místní Amharové, kteří jsou po Oromech početně nejsilnějším národem Etiopie, nyní zoufale snaží přesídlit do jiné oblasti, „než začne další vlna masového zabíjení“. Dodal, že etničtí Amharové, kteří se v oblasti usadili před 30 lety v rámci přesidlovacích programů, jsou nyní „zabíjeni jako kuřata“.

Oba svědci z útoku obvinili povstaleckou skupinu Oromská osvobozenecká armáda (OLA). Na stejného strůjce útoku ukázala i oromská regionální vláda, podle níž se ozbrojenci uchýlili k útokům na civilisty poté, co nebyli schopni čelit federální armádě.

Mluvčí OLA obvinění popřel a uvedl, že masakr naopak spáchali federální vojáci a provládní milice. „Útok, o kterém je řeč, spáchala armáda a místní milice, když se v důsledku naší nedávné ofenzivy stahovaly z jednoho ze svých táborů,“ uvedl mluvčí.

Podle něho příslušníci provládních jednotek uprchli do místa jménem Tole a zaútočili na místní obyvatele a ničili jejich majetek v odplatě za údajnou podporu OLA. Bojovníci OLA se podle mluvčího nedostali ani do oblasti, kde se útok odehrál.

Mezietnické střety zachvátily několik oblastí druhé nejlidnatější země Afriky, způsobeny jsou většinou historickými křivdami a politickým napětím. Amharové jsou v regionech jako Oromia terčem útoků opakovaně. Vládní komise pro lidská práva v neděli vyzvala centrální vládu, aby našla „trvalé řešení“, předešla zabíjení civilistů a ochránila je před podobnými útoky.

X X X

Zlatá generace na Ukrajině vymírá. Bojuje za myšlenku, Rusové za peníze

Pohřby se v Kyjevě odehrávají denně, nicméně tento byl obzvláště dojemný. Stovky přátel a dalších aktivistů se v sobotu sešly, aby vzdaly hold Romanu Ratušnému, přednímu politickému aktivistovi. Ten nedávno zahynul v bojích poblíž Charkova. Jeho smrt se stala symbolem těžké válečné újmy.

„Všichni naši nejchytřejší a nejstatečnější lidé umírají. Válka si vybírá obrovskou daň na společnosti,“ řekla třiadvacetiletá Ivana Saninová už při čtvrtečním vzpomínkovém obřadu na počest Ratušného.

Ten byl jedním ze studentských protestujících, které během první noci prozápadní revoluce na kyjevském náměstí Majdan v roce 2013 zbila brutální pořádková policie Berkut, píše list The Observer.

Rozhodnutí tehdejšího proruského prezidenta Viktora Janukovyče potlačit studentské demonstrace brzy vyvolalo ještě větší protesty a nakonec vedlo k Janukovyčově útěku do Moskvy.

Po Majdanu pracoval Ratušnyj jako investigativní novinář a odhaloval místní korupci. V Kyjevě je však nejvíce znám díky tomu, že v roce 2019 vedl kampaň na ochranu místa zvaného Protasiv Jar, přírodní oblasti v Kyjevě, kterou chtěli zabrat developeři. Právě nedaleko tohoto místa se sešli truchlící už před několika dny.

Ratušného smrt upozorňuje na obrovskou daň, kterou si ruská invaze vybírá na nové nadějné ukrajinské generaci. „Byl hlasem svobodné, nezávislé Ukrajiny. Měl před sebou tak velkou budoucnost,“ prohlásila Saninová a dodala, že nikoho z jejích přátel nepřekvapilo, když se Ratušnyj rozhodl vstoupit na začátku války do armády.

Když Rusko 24. února napadlo svého souseda, přihlásily se dobrovolně do armády a teritoriální obrany tisíce mladých Ukrajinců, kteří znají jen nezávislou Ukrajinu.

A přestože se zemi daří ruské síly odrážet, zaznamenává nyní rovněž jedny z nejhorších ztrát od začátku konfliktu. Bitva o východ země přitom vstupuje do rozhodující fáze. Předpokládá se, že denně umírá 100 až 200 Ukrajinců, přičemž boje se mění v dlouhodobou opotřebovávací válku, jejíž konec je v nedohlednu.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov v nedávném rozhovoru pro časopis Economist pronesl, že smrt mladých Ukrajinců je nevyhnutelným důsledkem ruské invaze, přičemž vinil rovněž nedostatek těžkých zbraní na Ukrajině. „Mladí kluci se ocitnou na frontě, kde nikdo nechce, aby byli, a umírají… Svět se o tom musí dozvědět,“ řekl.

Kyjevská fotografka Valja Poliščuková popsala, že její dny jsou teď „naplněny chozením z pohřbu na pohřeb.“ „Když jsem se dozvěděla o Romanovi, byla jsem na pohřbu jiného kamaráda,“ pokrčila rameny, než poklekla před projíždějícím vozem s Ratušného pozůstatky.

Zlatá generace vymírá. Ta nová bude jiná

Podle jeho přátel je velký kontrast mezi smrtí ukrajinských aktivistů, kteří se proměnili v obránce, a ruskými nájemnými vojáky. „Naše zlatá generace umírá, protože bojuje za myšlenku. V Rusku mnozí bojují za peníze,“ domnívá se Saninaová.

zavřít ×

Rusko naposledy oznámilo oficiální počet mrtvých koncem března, ale nezávislá ruská média si vedou vlastní soupis, který ilustruje skutečnost, že chudší a odlehlejší regiony jsou válkou postiženy v tomto ohledu více.

Přední ukrajinský právník a voják Masi Najem se domnívá, že kvůli válce se zatvrdí celá nová ukrajinská generace, a to na následující desetiletí. „Nezemřel jen Roman, ale také část ukrajinské budoucnosti. Zanechá to stopy na jeho kamarádech,“ řekl sedmatřicetiletý Najem. „Nová ukrajinská generace bude jiná – bude si tuto válku pamatovat do konce života. V příštích desetiletích žádné usmíření s Ruskem nebude,“ domnívá se.

V Kyjevě, kde je protiválečné a protiputinovské umění vidět prakticky na každém rohu, si mladí lidé, kteří se nehlásí na frontu, našli jiné způsoby, jak pomoci armádě. Když vypukly boje, desítky restaurací provozovaných mladými Kyjevany se zaměřily na vaření pro armádu a místní nemocnice. Populární mladí návrháři se rychle přeorientovali z módy na výrobu ukrajinských vojenských uniforem.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj možná vycítil naléhavost situace, když nedávno promluvil k ukrajinským studentům v Británii, přičemž je vyzval je, aby se vrátili a obnovili zemi. „Budovat budoucnost bez mladé generace je nemožné,“ řekl.

X X X

Nový fotbalový stadion v Hradci bude stát o 59 milionů víc. Hrozilo zakonzervování stavby

Nový fotbalový stadion v Hradci Králové bude stát o 59 milionů víc, než byla původně nasmlouvaná cena. Dohodli se na tom představitelé hradecké radnice s dodavateli. Zpozdí se také termín dokončení stavby. Stavební firmy původně od města požadovaly o dalších 10 milionů víc. Pokud by se obě nedohodly, hrozilo zastavení prací a zakonzervování stavby.

Sdružení firem Strabag, Geosan a D&D Elektromont, které novou multifunkční arénu na místě stávajícího stadionu staví, původně navrhlo zvýšit cenu z původních 568 milionů korun bez DPH o 69 milionů. Argumentovalo současným dramatickým zdražováním stavebních materiálů a dalších položek. Také požadovalo posunout termín dokončení kvůli nedostatku materiálů na globálním trhu.

Radnice po jednání s dodavateli souhlasila s navýšením ceny o 59 milionů a poskytnutím dalších dvou měsíců na dokončení stavby. Získá ale i město. Výměnou za to stavební firmy rozšíří kapacitu stadionu z osmi tisíc míst na 9 300, zbourají starou tribunu a vybudují parkoviště s dobíjecími stanicemi elektromobilů a šatny pro mládež. Dohodu ještě musí schválit zastupitelstvo na svém úterním jednání.

„Složení vyjednávací skupiny zajišťovalo transparentnost celého procesu, správce stavby a právníci zároveň dohlíželi, aby byly v maximální míře hájeny zájmy a pozice města. Celá věc byla prověřena, především s ohledem na platnou uzavřenou smlouvu a možnosti městského rozpočtu,“ uvedl hradecký primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Zastupitelům chtějí na příštím jednání předložit řešení, které reaguje na „turbulentní“ situaci na trhu se stavebním materiálem, na trhu práce a s energiemi. „Současně ale budeme tlačit na to, aby navrhované prodloužení termínu dokončení stavby bylo konečné a nedocházelo k dalším časovým prodlevám,“ dodal primátor Hrabálek.

Stavba stadionu mezitím pokračuje dle harmonogramu, pokud zastupitelé v úterý dohodu schválí, kompletně hotový bude stadion nejdéle 28. června příštího roku. Pokud by se město se sdružením stavebních firem nedohodlo, hrozilo by, že se stavební práce zastaví k 30. červnu a stavba bude zakonzervována.

X X X

Zemřel Zdeněk Velíšek, legenda zpravodajství České televize

Zemřel novinář, překladatel a dlouholetý člen zahraniční redakce České televize (ČT) Zdeněk Velíšek, bylo mu 89 let. Veřejnoprávní televize to dnes večer oznámila ve zpravodajském pořadu Události. Velíšek se zabýval především evropským děním a Francií.

Narodil se 23. února 1933 v Českém Krumlově, vystudoval děčínské gymnázium a poté hispanistiku a bohemistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Do tehdejší Československé televize nastoupil už v roce 1968, po sovětské okupaci ale musel televizi opustit. Živil se překladatelstvím a tlumočnictvím, na Kavčí Hory se vrátil po listopadové revoluci, kde působil jako zahraniční zpravodaj, redaktor, komentátor, editor či spolutvůrce pořadu o zahraničním dění Horizont ČT24.

Porota novinářské ceny Karla Havlíčka Borovského v roce 2014 udělila Velíškovi Cenu Opus Vitae za celoživotní noblesní komentátorskou a reportérskou činnost, glosující zejména nelehký rozvoj Evropské unie a místa Česka v ní.

„Cena je za celoživotní práci, ale já jsem se první polovinu života médiím a novinařině nevěnoval, takže mně patří jen z poloviny a cítím jistý dluh, který hodlám ještě jednou tak dlouho splácet,“ řekl tehdy s nadsázkou Velíšek.

Jeho novinářskou profesionalitu, přehled i gentlemanství oceňovali nejen jeho kolegové. Francie mu v roce 2015 udělila Řád umění a literatury za šíření francouzské kultury ve světě.

V pořadech České televize, jako byly Evropské fórum, Evropská mozaika nebo Evropské události, se specializoval především na zahraniční dění v Evropě. Podílel se také na tvorbě pořadu Horizont ČT24.

X X X

Kvůli kouření v Česku předčasně umřou tisíce lidí. Častěji chudší muži

V Česku ročně předčasně umře 17 až 19 tisíc lidí na následky kouření. Ne všech se ale tento problém týká stejně – podle studie Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) to nejvíce hrozí v Ústeckém kraji. Důvodem je především vyšší podíl sociálně slabých obyvatel, právě ti totiž trpí nemocemi způsobenými kouřením častěji.

Podíl kouření na roční úmrtnosti činí v Česku asi sedmnáct procent. Projevuje se to přitom celou řadou nemocí. „Kouření je rizikovým faktorem pro nemoci srdce a cév a nemoci dýchacího aparátu a je také prokazatelně spojeno s více než dvaceti typy nádorových onemocnění. V případě rakoviny plic se soudí, že kouření odpovídá za více než devadesát procent těchto onemocnění,“ popsal odborník na závislosti Ladislav Csémy z NÚDZ.

To, jak moc se v Česku v důsledcích kouření umírá, se ale liší i podle místa, kde daný člověk žije, nebo třeba pohlaví.

„Nejhorší situace je v severozápadních částech republiky, a to především v Ústeckém kraji, kde je toto riziko až 1,5krát vyšší, než je celonárodní průměr,“ uvedl Ladislav Kážmér, jeden z autorů studie.

Méně se v důsledku kouření umírá směrem na jihovýchod republiky nebo ve velkých městech. Výjimku představuje Ostrava. „V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě vysoký výskyt chronických respiračních onemocnění v souvislosti s průmyslovým charakterem lokality. Vyšší riziko předčasného úmrtí proto nebylo pro tuto lokalitu překvapivé. Překvapilo nás však, jak strmě tento výskyt klesá, pokud se pohybujeme od centra města směrem k předměstím,“ doplnil Kážmér.

Předčasná úmrtí v důsledku kouření mezi muži

Chudší člověk? Riziko úmrtí je vyšší

Důvodem je především výskyt sociálně patologických jevů v těchto lokalitách. Jednoduše – méně vzdělaní a chudší lidé kouří víc. „Výzkumy ukazují, že osoby s vyšším vzděláním si častěji uvědomují zdravotní rizika spojená s kouřením cigaret a také častěji upřednostňují méně rizikové formy tabákových a nikotinových produktů, například elektronické cigarety a zahřívané tabákové výrobky,“ uvedla Pavla Chomynová, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.

Ženy versus muži

To, jak moc Češi předčasně umírají na následky kouření, se liší i podle pohlaví.

Obecně se riziko více týká mužů, a to přibližně dvojnásobně. Výjimkou je ale třeba Praha – v hlavním městě je u žen výrazně vyšší úmrtnost.

„Praha představuje region s dlouhodobě vysokým podílem vysokoškolsky vzdělaného obyvatelstva. Pro takovéto sociální prostředí jsou charakteristické liberálněji orientované postoje ke společenským normám a hodnotám. A ty se často pojí i s vyšším výskytem kouření u žen,“ vysvětlil Kážmér.

Nejvyšší míra kouření pak je v komunitách a regionech s nepříznivou socioekonomickou situací, vysokou mírou nezaměstnanosti a v sociálně vyloučených lokalitách.

„Výzkumy ukazují, že v nich kouří až sedmdesát procent populace,“ doplnila Chomynová. Kromě dospělých se to přitom týká i dětí z těchto rodin.

Podobné studie jsou v anglosaském světě běžné. V Česku ale podle Csémyho dosud takové regionální rozdělení neexistovalo.

Nyní je tak možné jej využít třeba k tomu, jak zacílit prevenci. „Politika ochrany obyvatelstva před škodlivými účinky tabákového kouře je buď zaměřena celoplošně, například ve smyslu regulačních zákonů či cenové politiky tabákových výrobků, nebo ponechána na individuální motivaci a přístupech jednotlivce ke svému vlastnímu zdraví, tedy individuální programy odvykání kouření,“ vysvětlil Kážmér. A právě to je špatně. Prevence by se měla zaměřit i regionálně.

S tím souhlasí i Chomynová. „Preventivní programy se mohou zaměřovat na zvyšování zdravotní gramotnosti u socioekonomicky znevýhodněných skupin populace, dostupná by měla být také nabídka služeb odvykání kouření a podporovány výrobky s vědecky ověřenou nižší rizikovostí,“ uvedla.

X X X

Předčasná úmrtí v důsledku kouření mezi ženami

Vliv měl covid, projevit se může i zdražování

Počet kuřáků v Česku pozvolna klesá. Kouří asi třetina dospělých lidí, denně asi sedmnáct až třiadvacet procent, tedy asi dva miliony lidí. Zatímco mezi staršími zůstává podíl zhruba stejný, klesá u dětí i dospělých do čtyřiadvaceti let věku. Naopak přibývá těch, co kouří e-cigarety.

Vliv na to ale měl covid. „Data ze studie, která sledovala dopady epidemie covid-19, ukázala, že v populaci došlo ke snížení intenzity užívání i mezi denními kuřáky,“ uvedla Chomynová. Důvodem je uzavření restaurací a barů, ale také zprávy, podle kterých kuřáci čelí vyššímu riziku vážného průběhu koronavirové infekce.

Další pokles by podle některých mohl přijít kvůli zdražování. Lidé si jednoduše nebudou moct kouření dovolit. To ale odborníci odmítají. „Závislí kuřáci si cigarety opatří vždy. I za cenu, že se musí omezit v jídle, vzdělání nebo jiných důležitých aktivitách. Vidíme to dobře na psychiatricky nemocných, kde je vysoké procento kuřáků. Třetina jejich čistého příjmu padne na cigarety,“ popsala Eva Králíková, vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Vysoká cena ale může být dobrou prevencí, část mladých lidí kvůli ní kouřit nikdy nezačne.

X X X

 Novým prezidentem hokejového svazu se stal Hadamczik, uspěl už v 1. kole

Novým prezidentem Českého svazu ledního hokeje byl zvolen Alois Hadamczik. Bývalý trenér reprezentace uspěl již v prvním kole sobotní volby, v níž získal 31 hlasů. Druhý Jiří Šlégr obdržel od delegátů 16 hlasů, třetí skončil s pěti hlasy Dominik Hašek. Devětašedesátiletý Hadamczik nahradí v čele hokejového svazu Tomáše Krále, který v polovině funkčního období rezignoval.

„Chci vám poděkovat za důvěru. Je po pro mě obrovská pocta. Z nějaké vesnice, z Kravař, dostat se k nároďáku a ještě na předsedu svazu. Je to pocta i velký závazek. Budu dělat vše pro to, abych vaši důvěru nezklamal, abych chránil český hokej a rozhodoval se správně,“ řekl Hadamczik bezprostředně po volbě.

Volba se nakonec uskutečnila pomocí hlasovacích lístků, protože elektronické hlasování nefungovalo. Po několika zkušebních volbách Petr Bříza, který volbu řídil, sice spustil elektronické hlasování, celkový součet hlasů ale neodpovídal počtu delegátů v sále. Konference se tak vrátila ke klasickým volebním lístkům.

Hadamczik patřil mezi největší kritiky současného vedení hokejového svazu. Avizoval však, že je připraven spolupracovat se současnými členy výkonného výboru, který nově rozšířil Aleš Kmoníček, jenž nahradil Libora Zábranského. Hadamczik chce prosazovat změny a zlepšit ekonomickou situaci i fungování svazu. V diskuzi před volbou uvedl, že je připraven ušetřit deset procent ročního rozpočtu svazu, což je přibližně 50 milionů korun.

„Chci a věřím tomu, že i když ne vždy si s každým rozumíte, tak najdeme cestu, aby to bylo ku prospěchu hokeje. To je základ všeho. Abychom nastavili taková pravidla, abychom se nedohadovali jako dnes. Věřím, že k tomu přispěju,“ řekl Hadamczik. Slíbil delegátům, že bude připraven za nimi přijet, pokud jej požádají. „Budu jezdit za kluby a nebudu sedět v kanceláři,“ prohlásil nový šéf českého hokeje.

X X X

Jágr na hazardu prohrál miliony?, dluží mi peníze, obvinil hokejovou legendu známý sázkař

Známý americký sázkař Stuart Feiner hazardem vydělal i prodělal miliony. Se zajímavým tvrzením přišel v podcastu Spittin‘ Chiclets, ve kterém obvinil Jaromíra Jágra, že prý na začátku 90. let ve Spojených státech kvůli sázení přišel o více než milion dolarů. Z toho prý dodnes dluží velkou částku i Feinerovi. Hokejová legenda tato nařčení kategoricky popírá.

„Jardo, ještě teď mi visíš šedesát tisíc dolarů (1,4 milionů korun), hajzle,“ vzkázal Feiner slavné osmašedesátce. Americký sázkař tvrdí, že Jágr na začátku 90. let, kdy působil Pittsburghu, absolutně propadl hazardu.

„Sázel 100 tisíc dolarů na zápas. Prohrál 1,3 milionu dolarů u společnosti SBG Global. Chlápek, který sázkovku vlastnil, se mě ptal, jestli Jágra znám. Volal jsem mu domů snad dvacetkrát a Jágrova matka nám stále dokola opakovala, že na nás zavolá policii,“ tvrdil Feiner.

Jágr podle něj v hazardu pokračoval i nadále. „Prošustroval 1,2 milionu dolarů jinde. Sázel tam s mým kamarádem. Kolik doopravdy prohrál, ani nevím,“ dodal na adresu majitele hokejového Kladna.

Slavný hokejista ale tato nařčení považuje za absurdní. „Někdo si najednou vzpomněl, že mu 30 let dlužím peníze? A volal na pevnou linku mojí mámě? To se asi zbláznil,“ odpověděl na dotaz webu Blesk.cz. Jágr shodou okolností nyní tráví dovolenou v Las Vegas, tedy ve městě, které je hazardem proslulé.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.