Milionář Pavel nezaplatil do bytu Hradu ani škrabadlo za 2 799. Bez gen. stávky Fiala neodejde. Pavel hrabe jako Fiala. V Africe i jinde s ženou, jako u papeže? Soudci v Děčíně se bouří proti předsedovi  

Téměř o milion korun víc, než byl původní plán. Rekonstrukce a nové vybavení Lumbeho vily v areálu Pražského hradu, do níž se přestěhoval prezident Petr Pavel, dosud vyšly na zhruba 3,1 milionu korun. Podle hradní kancléřky Jany Vohralíkové měly přitom úpravy původně stát do 2,2 milionu.

Proč se proměna vily prodražila, Hrad nedokázal vysvětlit kvůli nedostatku potřebných dokumentů. MF DNES detaily o zařizování zjistila díky žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Co nového bylo do hradního domu pro prezidenty, v němž před Pavlem bydleli i jeho předchůdci Miloš Zeman a Václav Klaus, pořízeno? Třeba koberce, sedací soupravy, skříně, retro křesla nebo televizní stěna či knihovna. Přes 271 tisíc stály také závěsy, záclony či ozdobné panely. A při zařizování nového bydliště pro hlavu státu se nezapomnělo ani na kočku Micku, která je letitým domácím mazlíčkem prezidentského páru. Aby se i ona cítila ve vile jako doma, bylo jí pořízeno škrabadlo za 2 799

X X X

Bek bude jednat s šéfem školských odborů. Kvůli stávce hledají kompromis

Šéf školských odborů František Dobšík se příští týden sejde s ministrem školství Mikulášem Bekem. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) by mělo mít podrobnější přehled o takzvaných PHmaxech, tedy maximálních počtech hodin výuky, v jednotlivých oborech. Dobšík o schůzce s Bekem informoval na čtvrteční konferenci Školství 2024 v Praze.

„My jsme se dohodli, že se příští týden sejdeme, že ministerstvo školství bude mít podrobnější přehled, jak to tedy s těmi PHmaxy v jednotlivých oborech vypadá a kde se tedy bude hledat nějaký kompromis,“ řekl Dobšík.

Ministerstvo školství připravilo návrh, který je v připomínkovém řízení. „My bychom nejradši, kdyby to ministerstvo školství stáhlo, ale je to dáváno do kontrastu s tím, že vzhledem k tomu, že to má vazbu na státní rozpočet na příští rok, že to musí být uděláno,“ dodal.

Hodnota PHmax představuje maximální týdenní počet hodin vyučování v rozsahu podle rámcového vzdělávacího programu financovaný ze státního rozpočtu.

Návrh může podle odborů ohrozit kvalitu vzdělávání a zhoršit podmínky pro školy a školská zařízení.

Snížení a modifikace PHmaxů je podle Beka jedna z cest, jak zpomalit nárůst počtu pracovních míst ve školství. Zvýšení počtu pozic je podle Beka problémem, který se musí vyřešit, pokud se v příštím roce mají navýšit platy učitelů a pokud se má zabránit omezení financování nepedagogických pracovníků. Za posledních pět let podle něj přibylo v resortu školství 40 tisíc nových platových pozic.

Ministerstvo školství by mělo mít podle navrhovaného rozpočtu v příštím roce na výdaje 269 miliard korun. Proti letošku je to o 3,9 miliardy korun víc. Podle Beka má resort přislíbené další čtyři miliardy z rezervy státního rozpočtu, které by mělo školství získat začátkem roku.

Školské odbory v úterý rozhodly, že 27. listopadu se uskuteční celodenní výstražná stávka základních, středních i mateřských škol. Instrukce k postupu přípravy stávky a předlohy potřebných dokumentů rozešlou odbory jednotlivým organizacím v pátek.

Odboráři usilují o více peněz pro školství na příští rok. Už dříve kritizovali to, že má o dvě procenta klesnout objem peněz na výdělky nepedagogických pracovníků ve školství – tedy například kuchařů, hospodářů a ekonomů škol, školních psychologů či IT pracovníků.

Podle Dobšíka se povedou jednání. Školy se podle něj mají vnímat jako celek, nikoliv zvlášť na pedagogické a nepedagogické pracovníky. „Není vyloučeno, že se dojde ke kompromisu. Jak říkal můj předchůdce, nejlepší a nejúspěšnější stávka je ta, která se nemusí uskutečnit,“ uzavřel.

X X X

Elektřina výrazně zvýšila inflaci. I tak může ale centrální banka snížit úrokové sazby, a tedy zlevnit hypotéky

Všichni ekonomové čekali na dnešní den, aby se dozvěděli, jak dopadne inflace. Před inflací byl totiž špek. Vloni v říjnu byl zavedený úsporný tarif na elektřinu, který „falešně“ snížil ceny elektřiny. Tím se snížila srovnávací základna. Nicméně letos žádný tarif není, a tak musíme současné ceny bez „slevy“ srovnávat s loňskými cenami, kde sleva není. A to je ta neznámá, o které jsme věděli, že ovlivní inflaci, ale nevěděli jsme o kolik. Nakonec ceny meziročně rostly o 8,5 %, což je o 1,6 bodu více než v září.

Myslím si, že nakonec tento výsledek nikoho moc nepřekvapil. Něco takového bylo předvídatelné. Nicméně zvýšením inflace byl narušen mnohaměsíční desinflační trend. Někdo by si mohl myslet, že tímto pokles inflace končí. Nekončí! Jen bude mít tříměsíční přestávku. K výraznému poklesu inflace dojde v lednu.

Ještě nedávno bych řekl, že to bude dramatický pokles. Jenže do hry nečekaně vstoupil Energetický regulační úřad, který zvýšil regulovanou složku elektřiny. Výsledkem bude, že ceny elektřiny všem vzrostou. Někomu o pár procent, někomu však o desítky procent. A to bude velká neznámá. Lednový pokles cen proto nebude tak prudký, jak se původně čekalo.

To, že jsme na desinflační vlně ukazuje fakt, že kdyby nebyl do inflace započítám efekt úsporného tarifu, inflace by činila jen 5,8 %. Podle mě tedy není nutné vnímat dnešní data negativně.

Špatné je, že když porovnáme naši inflaci s evropskou, tak jsme stále vysoko. Když použijeme Harmonizovaného indexu spotřebitelských cen 27 členských zemí EU, tak vidíme, že naše inflace touto optikou vypadá ještě hůře než českou metodikou. Kde činí 9,5 %, zatímco evropská jen 4,9 %. Jsme tedy skoro na dvojnásobku. Tady se fakt máme za co stydět. Kromě jiného se zde také projevuje, že Češi nereagují na nárůst cen. I proto je v ČR Nutella dražší než v Německu, kde mají několikanásobné platy.

Pro centrální banku dnešní data moc nemění. Desinflační trend tu je a k inflačnímu cíli dospějeme. Když ne v první polovině roku, tak ve druhé. Kdybych já byl centrálním bankéřem, tak klidně v prosinci snížím úrokové sazby o čtvrt procentního bodu a potom opět v únoru. Pokud lednová inflace dopadne dobře, tak klidně i o půl procentního bodu.Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

 X X X

Paradox: Inflace sice stoupla, ale přesto se vrací ke svému cíli

„Úsporný tarif u elektřiny byl již zrušen, ale statistiky o inflaci dál ovlivňuje. Po zavedení úsporného tarifu došlo k umělému snížení inflace. To vytvořilo nízkou srovnávací základnu, která nyní vede k nárůstu meziročně vyjadřované inflace. Tento efekt bude trvat do konce letošního roku. Již v příštím roce inflace výrazně klesne a bude se pohybovat poblíž svého cíle,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v říjnu na úroveň 8,5 procenta, což bylo o 1,6 procentního bodu více než v září. Tato statistika je však ovlivněna úsporným tarifem, který v loňském roce snížil srovnávací základnu. Kdybychom úsporný tarif do výpočtu inflace nezahrnuli, cenový růst by dosahoval úrovně 5,8 procenta. To by bylo o 1,1 procentního bodu méně než v září.

Při meziročním srovnání evidujeme růst ceny u elektřiny o 148,6 procenta. V září přitom došlo ke zvýšení ceny elektřiny o 16,5 procenta. Tento astronomický pohyb však neznamená, že by lidem skokově narostla cena za kilowatthodinu elektrické energie. Pouze se projevil statistický efekt úsporného tarifu, kdy lidé v loňském roce obdrželi státní podporu, kterou letos již nedostali.

Některé položky spotřebního koše jsou stále problematické. V meziročním porovnání byl v říjnu evidován výrazný růst cen u vodného o 16,3 procenta, stočného o 26,9 procenta či tepla a teplé vody o 31,0 procenta. Při nakupování potravin si výrazně připlatíme za brambory, které zdražily o 48,5 procenta. Zlevnění jsme se dočkali u vajec o 6,2 procenta a u cukru o 11,1 procenta. Ing. Štěpán Křeček, MBA

X X X

FIALA  POSTRACHEM  NĚMECKA  I  POLSKA

NEDOKÁŽE  DHODNOUT  PRO  ČR  LEVNÉ  POTRAVINY

A  DALŠÍ  VÝROBKY,  OŠETŘENÍ  LIDÍ  V  NĚMECKU,  RAKOUSKU…

Balaštíková: Drahé potraviny? Fiala s tím může něco dělat. Pěkných řečí s řetězci bylo dost

Fiala může drahé potraviny řešit například změnou zákona o významné tržní síle, o cenách nebo o reklamě, řekla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS členka sněmovního zemědělského výboru Margita Balaštíková (ANO). Podle ní je v Česku až příliš velká konkurence a hezkých řečí s řetězci bylo už dost. S tím ale nesouhlasil místopředseda sněmovního zemědělského výboru Petr Bendl (ODS). Podle něj je naopak konkurenční prostředí správnou cestou.

„Nevím, co měla akce pana premiéra ilustrovat, jsem překvapená, že vůbec takový nákup dělal,“ reagovala v pořadu 360° na CNN Prima NEWS členka sněmovního zemědělského výboru Margita Balaštíková na fakt, že předseda vlády Petr Fiala (ODS) vyrazil na nákupy do Německa a srovnával tamní ceny potravin s těmi v Česku.

Podle ní by Fiala měl ceny potravin řešit. „Může změnit zákon o významné tržní síle, o cenách i o reklamě a tlačit řetězce do toho, že se nebude prodávat v akcích takové množství zboží, přiblížíme se Německu a srovnáme podmínky,“ popsala Balaštíková.

 Místopředseda sněmovního zemědělského výboru Petr Bendl podotkl, že premiér se snaží, aby zde bylo více konkurence, což podle něj stlačí ceny dolů. „Cesta je vytvářet konkurenční prostředí. Je to složité, protože systém je opravdu předotovaný. V celé Evropě se dotuje křížem krážem. My se máme v maximální míře snažit, aby nedocházelo ke zvýhodňování jedněch vůči druhým. Musíme vytvářet konkurenční prostředí,“ zdůraznil.

Podle Balaštíkové je ale konkurence v Česku až příliš velká. „Máme tu konkurence, až to pěkné není. Nekonkurujeme si jenom na našem trhu, máme i konkurenty ze zahraničí. Pěkných řečí s řetězci už bylo hodně a je potřeba konat,“ vyzvala Balaštíková s tím, že koalice by měla dělat kroky k tomu, aby se řetězce začaly v Česku chovat jako ve svých zemích.

Bendl ale podotkl, že marže nemají určovat politici. „Neumím si představit, že by v zákoně o cenách bylo určování marží. Docela by mě zajímalo jeho konkrétní znění,“ řekl a dodal, že cestou jsou také regionální produkty. „Když řetězce zjistí, že tady existují menší producenti a vznikne tak větší konkurenční prostředí, začnou se chovat jinak,“ dodal Bendl.

X X X

Trump by mohl na viceprezidenta vybrat Tuckera Carlsona

Bývalý prezident Donald Trump ve středu v pořadu The Clay Travis and Buck Sexton Show řekl, že pokud se stane kandidátem republikánské strany pro prezidentské volby v roce 2024, bude zvažovat, aby spolu s ním na funkci viceprezidenta kandidoval bývalý redaktor Fox News Tucker Carlson.

„Myslím, že bych řekl, že ano, protože má velmi zdravý rozum,“ odpověděl Trump na otázku konzervativního rozhlasového moderátora Claye Travise, který se ho na takovou možnost zeptal.  „Víte, když říkají, že vy jste konzervativní, nebo já jsem konzervativní, neznamená to, že jsme konzervativní, ale máme zdravý rozum.“

Carlsonovo vysílání o Trumpovi přitom  během jeho prezidentství bylo v ostrém kontrastu se soukromými zprávami, které posílal o bývalém prezidentovi, o kterém kdysi tvrdil, že ho „vášnivě nenávidí“.

Carlson nyní vydává videa na X, platformě vlastněné Elonem Muskem, dříve známé jako Twitter. Trump se objevil v Carlsonově mediální show místo toho, aby se zúčastnil první primární debaty republikánských kandidátů.

V souvislosti s postem viceprezidenta k Donaldu Trumpovi se ovšem hovoří také o krajně pravicové poslankyni  Marjori  Taylor Greeneové, bývalé guvernérce  Jižní Dakoty Kristi Noemové a neúspěšné kandidátce na guvernérku Arizony Kari Lakeové, server vasevec.cz

X X X

RUSKO  KUPUJE  DŘÍVĚJŠÍ  VÝROBKY  ARMÁDY

Chceme zpět motory i zbraně. Rusko kupuje dříve prodané armádní vybavení

Rusko se snaží odkoupit zpět zbraně a armádní vybavení od svých dlouholetých obchodních partnerů. Chce získat chybějící materiál, který s válkou proti Ukrajině rychle dochází. Moskva se kvůli tomu obrátila například na Egypt, Brazílii, Pákistán nebo Bělorusko. Už jen při prvních týdnech války na Ukrajině ztratila ruská armáda více než 100 vrtulníků.

 V dubnu během návštěvy Káhiry ruská delegace požádala egyptského prezidenta Abdal Fattaha Sísího, zda by zpět do Ruska neposlal více než 100 motorů z ruských vrtulníků Mi-8 a Mi-17, které by Moskva potřebovala použít na Ukrajině.

Podle tří informovaných zdrojů amerického deníku The Wall Street Journal (WSJ) Sísí souhlasil a Egypt by zhruba 150 motorů měl do Ruska začít posílat v prosinci. Mluvčí egyptské vlády záležitost odmítl komentovat.

Rusko bylo dlouhá desetiletí po Spojených státech druhým největším exportérem zbraní na světě. Ruské letouny, rakety a systémy protivzdušné obrany se vyvážely do celého světa.

V průběhu letošního roku Rusko jednalo s představiteli Pákistánu, Běloruska a Brazílie, aby se pokusilo získat motory pro ruské útočné a transportní vrtulníky, o které ruské síly přišly na začátku války. WSJ to sdělil jeden ze zdrojů a potvrdil bývalý ruský zpravodajský důstojník.

Od Pákistánu chce Rusko koupit nejméně čtyři vrtulníkové motory Mi-35M. Od Brazílie by jich Moskva ráda získala 12. Brazilské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Brazílie ruskou nabídku odmítla v souladu s dlouhodobou politikou neposkytovat zbraně ani jedné ze stran konfliktu. Tradiční ruský spojenec Bělorusko podle zdrojů WSJ odprodalo zpět šest nákladních vrtulníků Mi-26.

Munici Rusko zřejmě získává v Severní Koreji

„Rusko strávilo desítky let budováním obchodu se zbraněmi. Teď tajně chodí za svými zákazníky a snaží se odkoupit zpět to, co jim prodali,“ uvedl jeden ze zdrojů obeznámený s odkupy.

Část ruské výroby, kterou původně Moskva přislíbila Indii a Arménii, teď místo toho putovala na ukrajinskou frontu. Nedostatkový arzenál se Rusko snaží doplnit také zvýšenou produkcí střeliva, náhradních dílů a zbraňových systémů. Munici, která na ukrajinské frontě mizí v obrovském množství, nejspíš Moskva získala také od Severní Koreje.

Snahy Moskvy o nákupy zbraní a materiálu přicházejí ve chvíli ukrajinské ofenzivy na jihu a východě země. Jak ale tlak ukrajinské armády slábne, Rusko by se mohlo chtít chopit iniciativy. Podle WSJ však není jasné, zda v této fázi použije nově nabyté vybavení.

„Nevíme, do jaké míry využijí zásoby ke zrychlení tempa útoku, nebo jen k udržení současného tempa,“ řekl ředitel polské analytické společnosti Rochan Consulting Konrad Muzyka.

K jednání s Egyptem mělo Rusko silné páky. Káhira zvažovala, že pošle Rusku rakety, proti tomu se však postavily Spojené státy a naopak požadovaly munici pro Ukrajinu. Egypt se obával amerických sankcí a také byl pozadu se splátkami Rusku.

Výměnou za zrušenou dodávku raket si Moskva řekla právě o motory pro vrtulníky a na oplátku slíbila Egyptu nepostradatelné dodávky obilovin. Dohodu podle zdrojů WSJ na červencovém petrohradském fóru stvrdili Sísí a ruský prezident Vladimir Putin.

X X X

SCHOLZ  PRO  FIRMY  I  LIDI  PŘIPRAVUJE  LEVNOU  ENERGII

Německo trápí vysoké ceny elektřiny. Tamní vláda chystá megaplán, jak firmám situaci ulehčit

Německá vláda kvůli vysokým cenám elektřiny podpoří průmyslové podniky, dohodla se na pětiletém balíku opatření. Kancléř Olaf Scholz (SPD) uvedl, že firmy jen příští rok pocítí úlevu ve výši až 12 miliard eur (přes 295 miliard korun), informovala agentura Reuters. Opatření jsou financována v rámci takzvané dluhové brzdy, uvedl ministr financí Christian Lindner (FDP).

„Pro Německo jako průmyslovou zemi je to v této době velmi dobrá zpráva. Spolková vláda masivně uleví zpracovatelskému průmyslu s náklady na elektrickou energii. Radikálně snížíme daň z elektřiny, stabilizujeme přenosové poplatky a pokračujeme v kompenzacích v cenách elektřiny, aby se podniky mohly lépe vyrovnat se současnými cenami elektrické energie,“ řekl sociální demokrat Scholz.

 Ministr hospodářství Robert Habeck, který je ze strany Zelených, dohodu označil za klíčový krok k podpoře konkurenceschopnosti německého průmyslu. „Podpoříme podniky od těch středních až po koncerny,“ řekl. Za správnou cestu považuje balíček i ministr financí Christian Lindner z liberálních svobodných demokratů (FDP). „Konkurenceschopnost průmyslu i středních podniků je pro vládu stejně důležitá. Proto v celé šíři snížíme daňovou zátěž výrobních provozů náročných na energii,“ dodal.

 Součástí plánu je masivní snížení daně z elektřiny na minimální evropskou úroveň. Z toho by podle prohlášení měly profitovat všechny podniky, nikoli pouze ty, které doteď dostávaly kompenzace za vysokou spotřebu elektřiny ve špičce. Stávající kompenzace pro 350 podniků, které čelí mimořádné mezinárodní konkurenci, se prodlouží a rozšíří.

Dohoda, o níž jako první informoval deník Handlesblatt, přichází po měsících sporů vládní koalice ohledně toho, jak zajistit, aby německý průmysl zůstal konkurenceschopný v prostředí vysokých nákladů na ceny energií. Skládá se z několika částí. Vedle už dohodnuté stabilizace přenosových poplatků pro první polovinu roku 2024 výrazně klesne pro všechny podniky ve výrobě daň z elektřiny. Konkrétně ze současných 15,37 eura (377 Kč) za megawatthodinu na 50 centů (12,30 Kč) za megawatthodinu. V převodu na kilowatthodiny to bude z 1,537 centu na 0,05 centu.

Snížení daně z elektřiny bude pro roky 2024 a 2025 ukotveno zákonem. Vláda se zároveň shodla, že snížení by mělo následně platit i tři další roky, tedy v letech 2026 až 2028, pokud bude možné z rozpočtu zajistit financování takové úlevy. Balík obratem předloží Spolkovému sněmu, aby ho poslanci mohli schválit co nejdříve.

Dluhová brzda je opatření zakotvené v ústavě, které brání přílišnému zadlužování země. Na dodržování tohoto mechanismu, který funguje automaticky ze zákona, trvá ministr financí Lindner. Po oznámení dohody začaly na burzách zpevňovat akcie německých chemiček.

X X X

Odveta za údery na základnu. USA zaútočily na íránské ozbrojence v Sýrii

Spojené státy podruhé v posledních týdnech uskutečnily útok na zařízení ve východní Sýrii, které podle Pentagonu využívají íránské revoluční gardy a na ně napojené skupiny. Ve středu to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Úder je odvetou za přibývající útoky na americké základny. Při útoku zahynulo devět lidí napojených na skupiny podporované Íránem.

Úder uskutečnily dvě americké stíhačky F-15. Cílem bylo skladiště zbraní skupin napojených na íránské revoluční gardy.

Agentura AFP s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR) uvedla, že při útoku USA bylo zabito devět lidí pracujících pro skupiny podporované Íránem. Nevládní organizace sídlící v Británii má v Sýrii rozsáhlou síť zdrojů.

Je to podruhé za necelé dva týdny, kdy USA bombardovaly zařízení využívané militantními skupinami. Americké a koaliční jednotky byly od začátku října v Iráku a Sýrii nejméně čtyřicetkrát napadeny silami podporovanými Íránem, při útocích bylo zraněno 45 vojáků USA.

„Pokud budou útoky íránských ozbrojenců proti americkým silám pokračovat, nebudeme váhat přijmout další nezbytná opatření na ochranu našeho lidu,“ uvedl Austin.

Obavy z rozšíření konfliktu

Washington již při minulých úderech v Sýrii koncem října uvedl, že jsou oddělené od současné války mezi Izraelem a radikálním islamistickým hnutím Hamás a USA nemají v úmyslu zapojit se do dalších ozbrojených střetů. Rostou ale obavy, že konflikt mezi Izraelem a Hamásem by se mohl rozšířit po celém Blízkém východě a z amerických vojáků na izolovaných základnách by se mohly stát terče útoků, upozornila agentura Reuters.

USA od vypuknutí konfliktu mezi Izraelem a Hamásem 7. října vyslaly do regionu válečné lodě a stíhací letouny, včetně dvou letadlových lodí. Snaží se tak odradit Írán a jím podporované skupiny. Počet vojáků vyslaných do regionu je v řádu tisíců.

USA v minulosti občas v regionu provedly odvetné údery proti silám podporovaným Íránem poté, co ony zaútočily na americké síly. V březnu podnikla americká armáda v Sýrii několik leteckých úderů proti skupinám napojených na Írán, které obviňovala z útoku dronem, při němž zemřel jeden člověk pracující pro Američany.

X X X

NÁČELNÍK  ŘEHKA  MÍSTO  JEDNÁNÍ  S  NÁČELNÍKY  UKRAJINY  O  KONCI  VÁLKY,  PŘIPRAVUJE  ČR  NA  DALŠÍ  BOJE

Řehka: Musíme se připravit na válku s Ruskem. Moskva se upíná k volbám v USA

Je nutné se připravit na válku s technologicky vyspělým nepřítelem, konkrétně s Ruskem. Na konferenci Diplomacie a bezpečnost, která se odehrála v Praze pod záštitou ministerstva zahraničí, to prohlásil náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka. Dodal, že budování obrany může v ideálním případě vést k tomu, že ke konfliktu nedojde. Prezident Petr Pavel řekl, že v případě války na Ukrajině aktuálně hraje čas ve prospěch Ruska.

Řehka na konferenci prohlásil, že Rusko pro Česko, a potažmo celou Evropu, představuje jasnou hrozbu. „Musíme se připravit na válku s technologicky vyspělým nepřítelem,“ pronesl náčelník Generálního štábu Armády ČR. Dodal, že konkrétně má na mysli právě Rusko.

Zmínil, že pokud bude Česko pokračovat v budování své obrany, může tím v ideálním případě Moskvu od konfliktu odradit. Moskvy se obává kvůli jejímu vlivu v dalších, převážně rozvojových zemích zejména na západě Afriky, v regionu Sahel. Ruský vliv tam ho podle jeho slov „děsí“.

„Rusko nezískává vliv v Sahelu proto, že by bylo tak dobré, ale proto, že my, jako Evropská unie, jsme tak špatní,“ zdůraznil Řehka.

O pásmu Sahel a vlivu Ruska hovořil i prezident Petr Pavel. „Nejde jen o Ukrajinu. Rozkolísání mezinárodního řádu je patrné téměř všude. Probouzejí se zamrzlé konflikty například na Kavkaze, stále větší znepokojení způsobuje vlna vojenských převratů v afrických zemích, především v Sahelu. Výbušný potenciál současné krize na Blízkém východě, kterou vyvolal barbarský útok Hamásu na Izrael, je pak zřejmý nadevše,“ řekl na konferenci Pavel.

Podle jeho mínění na Ukrajině aktuálně čas hraje do karet Rusku. „Rusko chce válku protáhnout co nejdéle. Upíná se i k volbám v USA,“ uvedl prezident s tím, že jeden z kandidátů Donald Trump bývá vnímán jako spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina.

Prezident zdůraznil, že Rusko je nutné na Ukrajině porazit. „Jakýkoliv úspěch Ruska bude znamenat náš neúspěch,“ řekl.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na konferenci řekl, že Rusko a jeho imperialismus se vůbec nemusí zastavit na Ukrajině, ale jeho „apetit míří daleko na západ od Kyjeva“.

X X X

O. Tuleškov: Pane prezidente Pavle …

Žádné dohadování s Lichtenštejny o majetku, který jsme jim konfiskovali na základě dekretů prezidenta republiky!

  Jak prof. Dr. Felix Ermacora poradil tzv. sudetským Němcům

„Vyvlastňovací dekrety z r. 1945 je nutno zrušitCesta, kterou lze doporučit, je požádat Spolkovou republiku – jako ochrannou mocnost sudetských Němců – aby veškeré dosud trvající otázky, které vyplývají z tohoto komplexu otázek, objasňovala a řešila smluvní cestou. A to za spolupůsobení patronátního Bavorska a legitimních zástupců sudetských Němců. Za současného právního stavu neprosadí jedinec patřičné právní řízení, ani nenajde kompetentní soud, u kterého by mohl uplatnit  majetková práva. To platí i pro Německo a Rakousko.  Tyto záležitosti je nutno dojednat. „

Úvodem

Vláda Svobodného státu Bavorska požádala mezinárodně uznávaného vídeňského juristu prof. dr. Felixe Ermacoru – který je činný jako znalec v otázkách lidských práv také pro OSN – aby vypracoval dobrozdání k otevřeným sudetoněmeckým otázkám, souvisejícím s vyhnáním sudetských Němců z jejich vlasti v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

Předkládáme zde závěrečné teze obsáhlého právního dobrozdání, v němž profesor Ermacora dochází k závěru, že se jedná nejen o nepromlčitelné skutkové podstaty bezpráví, ale že musí následovat obapolné vyjasnění těchto otázek, přičemž závažné klíčové funkce připadají ČSFR a ČR. Pravdě se člověk nemůže, nemá ani nesmí vyhýbat. Z přiznání pravdy vyplývá uznání existujících právních zásad jako základů soužití lidí a národů. Jen ten, kdo právo ctí a podle práva jedná, zajišťuje budoucnost. V tomto smyslu předkládáme tyto shrnující stránky k úvaze českému čtenáři.

Franz Neubauer, ministr v.v., mluvčí sudetoněmecké národnostní skupiny

D. Katalog požadavků

Vyhnání je nutno hodnotit jako nepromlčitelný akt vraždy národa (genocidia). Vyhnání anulovat a prohlásit je za neplatné je mravním příkazem.

„Právo na vlast“ není žádným územním státním nárokem, nýbrž individuálním a kolektivním právem na realizaci sebeurčení  spojeným s požadavky – svobody přicestování, svobodné volby bydliště, svobody majetkové.

Je nutno usilovat o umožnění usnadněného získávání státního občanství. O rozvoj regionalismu, přesahujícího hranice, na němž by se podílely z Německa spolková země Bavorsko  a Sasko, z Rakouska Horní a Dolní Rakousy; regionalismus, přesahující hranice, se má utvářet na základě Regionalistické konvence Rady Evropy.

Pro (pozůstalou) německou národnostní skupinu v ČSFR je nutno vybudovat účinnou ochranu národnostní skupiny s právem na vlast.

Vyvlastňovací dekrety z r. 1945 je nutno zrušit. Totální konfiskace movitého a nemovitého majetku v průběhu vyhnání nese spolu s ním charakter genocidia, a s ohledem na všeobecně uznávaná pravidla mezinárodního práva a právní zásady mezinárodních organizací je nutno totální konfiskaci anulovat a poskytnout náhradu. Ať již má být majetek restituován, anebo za majetkové ztráty poskytnout náležité odškodnění.

. Za současného právního stavu neprosadí jedinec patřičné právní řízení, ani nenajde kompetentní soud, u kterého by mohl uplatnit  majetková práva. To platí i pro Německo a Rakousko.  Tyto záležitosti je nutno dojednat.

8. Srovnatelné příklady ukazují, že rámcové smlouvy o odškodnění jsou cestou, jak uspořádat majetkové otázky. V této souvislosti je přednostně důležité objasnit státní příslušnost obětí vyvlastnění v okamžiku vyvlastnění, a podle toho jednat dál.

Přestože Evropská konvence lidských práv zaručuje ochranu majetku (čl. 1,I. Dodatečný protokol), nelze v případě stížností zcela vyloučit účinnost námitky „ratione temporis“ (ducha doby). Ledaže by existoval  „link“ (spojovací článek) mezi odnětím majetku a jednáním nebo opomenutím Německa. Československé námitce proti platnosti majetkového práva k tíži sudetoněmeckého majetku je nutno odporovat v případě, že Československo ratifikuje přístup k Evropské konvenci lidských práv.

Cesta, kterou lze doporučit, je požádat Spolkovou republiku – jako ochrannou mocnost sudetských Němců – aby veškeré dosud trvající otázky, které vyplývají z tohoto komplexu otázek, objasňovala a řešila smluvní cestou.A to za spolupůsobení patronátního Bavorska a legitimních zástupců sudetských Němců.

Prof. Dr. Felix Ermacora – Sudetoněmecké otázky, Juristické dobrozdání. Část V.

Závěrečné teze a katalog požadavků,Vídeň – Innsbruck 1991

A co se děje v současnosti?

„Prezident Pavel není žádný politický Einstein. Jeho kroky řídí lidé v pozadí, jako např. bývalý diplomat, známý rusožrout a sinožrout, Kolář. Také nelze podceňovat vliv ústavního právníka Kysely, který je jedním z prezidentových poradců.

Je neuvěřitelné, že se prezident Pavel sešel se soudkyní Evropského soudu pro lidská práva, aby ji sdělil, že by v případě lichtenštejnské žaloby na ČR, jež jde primárně proti tzv. Benešovým dekretům, byla lepší dohoda. Toto defenzivní stanovisko českého prezidenta ve věci tak klíčové jako je ochrana ústavního pořádku, jehož jsou tzv. Benešovy dekrety součástí, může poškodit vyhlídky České republiky ve sporu s Lichtenštejny.“  (Z článku „Šlapání v porcelánu páně prezidenta pokračuje…“, autor Jiří Paroubek, vasevec.cz, 5.10.2023, 18.23)

Iniciativy se ujal, zdůrazňujeme, jak vyplývá z výše uvedené citace, pan prezident Petr Pavel. Při jednání se soudkyní Evropského soudu pro lidská práva se nechal slyšet, že v případě lichtenštejnské žaloby  proti ČR, jež jde především proti tzv. dekretům prezidenta republiky, by byla lepší dohoda.

A tak pomalu dochází k situaci, o níž snili tzv. sudetští Němci od roku 1991. Zatím jde o Lichtenštejny, o jejich „rodový majetek“, o který „chudáci“ přišli na základě dekretů prezidenta republiky. Pokud však „naše“ vládnoucí elita se hodlá s Lichtenštejny o jejich majetku dohodnout a tak viditelně prolomit dekrety prezidenta republiky, není žádná záruka proti tomu, že podobně bude jednat i o majetku tzv. sudetských Němců, pokud ovšem dekrety prezidenta republiky neprohlásí „za zrušené“.

Na rozdíl od pana P. Pavla jsme proti jakémukoliv jednání mezi ČR a Lichtenštejny o jejich majetku, který byl jim konfiskován na základě dekretů prezidenta republiky. Naše soudy zamítly žalobu Lichtenštejnů, kteří se domáhali na republice vydání konfiskovaného majetku, po právu. Je ostudné, že pan Petr Pavel v tomto případě zřejmě hodlá opustit cestu práva a  dohodovat se o majetku, který nám patří. Pokud však skutečně hodlá na naznačené cestě dále jít, nemůžeme k tomu v žádném případě mlčet. Kam až bychom mohli dojít? Nechme mluvit pana prof. Václava Pavlíčka, CSc., o dekretech prezidenta republiky: “ Představitelé landsmanšaftů Němců odsunutých z Československa již dlouhodobě všemožně usilují o zrušení dekretů prezidenta republiky. Tento jejich požadavek je, jak v roce 1998 řekl prof. JUDr. V. Pavlíček, DrSc. „…součástí komplexního plánu obsaženého v jedné expertize, kterou měla německá vláda v roce 1991 k dispozici při jednání o československo–německé smlouvě a má sloužit k znovuzískání majetku Němců. Řada kroků německé strany postupuje podle tehdy zpracovaného scénáře“. (Sborník Česko–německé vztahy: Česká stanoviska, vydal Kruh občanů ČR vyhnaných v roce 1938 z pohraničí, Praha 1998. str. 28).“

Ve hře o dekrety však nejde pouze o majetek. Prof. PhDr. V. Pavlíček, CSc. dále výslovně uvádí: „Dekrety prezidenta republiky… vyjadřují diskontinuitu s nacistickým a od něho odvozeným protektorátním právním řádem prosazeným ve válce na našem území. Vyjadřují právo národa na odpor proti agresorovi. Upravovaly ve válce způsob obrany proti Německu a jeho spojencům, po válce postavily základy obnovy demokratického státu…. Německý právní řád naopak vychází z kontinuity s právním řádem a státností Německé říše jako celku…. Odsoudit nebo odmítnout dekrety by znamenalo postavit se na stanovisko legality a legitimity nacistického a protektorátního řádu, který byl dekrety prohlášen za nicotný a uznat, že odpor proti Německu byl nelegální a trestný. Něco takového by bylo v demokratické Evropě nemyslitelné…“ (Sborník Česko–německé vztahy: Česká stanoviska, vydal Kruh občanů ČR vyhnaných v roce 1938 z pohraničí, Praha 1998. str. 27).

S uvedeným stanoviskem pana prof. Václava Pavlíčka, CSc., se plně ztotožňujeme. A s ním opakujeme: “ Odsoudit nebo odmítnout dekrety by znamenalo postavit se na stanovisko legality a legitimity nacistického a protektorátního řádu, který byl dekrety prohlášen za nicotný a uznat, že odpor proti Německu byl nelegální a trestný.“ Je si toho též vědomý i pan prezident, Petr Pavel, fialová vláda, poslanecká sněmovna a senát? Pokud ano, proč mlčí k předmětným výrokům pana prezidenta P. Pavla? Proč mlčí vlastenecké subjekty?

Petr Pavel se dopustil již celé řady nám všem známých nepřípustných a hrubých přešlapů. Tím posledním z nich o dohodě s Lichtenštejny o majetku, který jim republika konfiskovala na základě dekretů prezidenta republiky, se, jak jsem přesvědčen, zcela diskvalifikoval. Pan Petr Štěpánek jménem Trikolory „poslance a senátory vyzývá, aby loutkového prezidenta Petra Pavla z funkce prezidenta republiky odvolali.“(Z článku Petr Štěpánek – Zákonodárci, odvolejte prezidenta Pavla ‼, http://www.regionalninovinky.cz/zpravy/politika/petr–stepanek–zakonodarci–odvolejte–prezidenta–pavla–/)

Toto řešení je jedním z možných. V každém případě by se však měl již nyní hlasitě a rozhodně ozvat lid, který je „zdrojem veškeré státní moci“ (Ústava České republiky, Čl. 2, odstavec (1).  Ztráta nebo omezení naší státnosti, kromě mnohého dalšího, může být alternativou naší nečinnosti.

Závěrem

Budeme–li se dnes dohodovat s Lichtenštejny o majetku, který jsme jim konfiskovali na základě dekretů prezidenta republiky, pak zítra na nás bude čekat jednání i s tzv. sudetskými Němci o majetku, který jsme jim konfiskovali na základě „Pařížské úmluvy o reparacích“. Pro nás, Československo, které bylo jedním ze signatářů předmětné úmluvy, platila povinnost konfiskovat německý majetek, a to tak, aby se nemohl dostat zpět do německých rukou. Jeho hodnotu jsme zásadně nebyli povinni odepsat ze svého reparačního účtu.

Na pořadu dneška nesmí být prolomení dekretů prezidenta republiky ve prospěch Lichtenštejnů. Žádná jednání o dohodě s nimi! Naše soudy o majetku Lichtenštejnů již pravomocně rozhodly.

Žádná další jednání s jinými restituenty! Žádná jednání s tzv. sudetskými Němci o majetku, který jsme jim konfiskovali plně v souladu Pařížskou úmluvou o reparacích.

Jediné další jednání bychom uvítali, a to o reparacích, které Německo nám dosud nezaplatilo, přestože je to jeho povinnost, vyplývající z Pařížské reparační úmluvy. I jeden z principů mezinárodního práva říká, že agresor je povinen oběti své agresi nahradit škody, které jí agresí vznikly. A ani dnes nikdo nepochybuje, že agresor bylo Německo a my jeho obětí. Nadto někteří  němečtí ústavní činitelé opakovaně slíbili, že Německo nám reparace zaplatí, jakmile bude sjednoceno. A k tomu došlo již dávno a reparace od Německa dosud nemáme.

Který z ústavních činitelů České republiky se konečně začne zajímat o občany republiky, v jejichž zájmu jednoznačně je, abychom reparace získali?

Dr. O. Tuleškov (Publikováno na http://www.ceskenarodnilisty.cz/, server vasevec.cz

X X X

Páteř obrany Evropy. Německo odkrylo novou strategii pro posílení armády

Německo chce posílit svou armádu tak, aby se stala páteří odstrašení a kolektivní obrany v Evropě. Řekl to německý ministr obrany Boris Pistorius při prezentaci nové strategie německé obranné politiky, první za více než deset let.

 Pistorius chce bundeswehr důsledně připravovat na obranu Německa i spojenců. Proto se mají urychlit reformy, nákupy výzbroje a materiálu a stavební projekty.

„Musíme být páteří odstrašení a kolektivní obrany v Evropě. Naše obyvatelstvo, ale i naši partneři v Evropě, severní Americe a ve světě od nás očekávají, že se k této odpovědnosti přihlásíme,“ napsali Pistorius a generální inspektor Carsten Breuer v 19stránkovém dokumentu. Ten popisuje změny, které čekají německou armádu v souvislosti s už dříve ohlášenou zásadní změnou německé obranné politiky související s ruskou invazí na Ukrajinu v únoru 2022.

Jako první krok, který má německou armádu vrátit do formy po desetiletích zanedbávání, Berlín loni zřídil zvláštní fond, který má dosahovat výše 100 miliard eur, za něž mají být nakupovány moderní zbraně. Německo rovněž slíbilo, že od příštího roku bude naplňovat závazek vůči NATO vydávat na obranu nejméně dvě procenta HDP.

„Se změnou epochy se Německo stane z hlediska bezpečnostní politiky dospělou zemí,“ řekl dnes Pistorius při prezentaci první nové strategie obranné politiky od roku 2011, kdy Německo zrušilo brannou povinnost.

„Jako nejlidnatější a hospodářsky silná země v srdci Evropy se Německo musí stát páteří odstrašení a kolektivní obrany v Evropě,“ zdůraznil Pistorius, podle něhož Německo musí být „připraveno bojovat ve válce“.

Pistorius připustil, že změna si vyžádá čas a že bundeswehr si bude muset v dohledné budoucnosti určovat priority po „desetiletích zanedbávání“, během nichž byly opuštěny nezbytné vojenské struktury a schopnosti.

Ministr připomněl slib Německa natrvalo nasadit bojovou brigádu v Litvě jakožto důkaz, že země se chystá na svou novou roli.

Stejně jako kdysi spolková republika na frontové linii studené války těžila z rozmístění spojeneckých jednotek, očekávají nyní partneři Německa, že Berlín dostojí své odpovědnosti a postaví se do čela, napsal Pistorius v komentáři v deníku Tagesspiegel.

X X X

Sánchez se dohodl s Katalánci. Udrží ho u moci, na oplátku dostanou amnestii

Španělský premiér Pedro Sánchez uzavřel dohodu s katalánskou separatistickou stranou Junts, a v parlamentu si tak definitivně zajistil dostatečnou podporu pro schválení své vlády. Už minulý týden se Sánchez domluvil i s Republikánskou levicí Katalánska (ERC). Separatisty získal na svou stranu slibem, že předloží zákon o amnestii, která se má týkat lidí stíhaných za svou činnost na podporu katalánské nezávislosti.

 Už minulý týden se Sánchez domluvil na podpoře i s Republikánskou levicí Katalánska (ERC) a předpokládá se tedy, že hlasování parlamentu o vyslovení důvěry premiérovi a následnému sestavení menšinové vlády už nestojí nic v cestě. Separatistické strany mají dohromady 14 zástupců, s nimi může Sánchez získat hlasy 178 zákonodárců, tedy těsné většiny z 350 poslanců.

„Je to politická dohoda a také dohoda na amnestii,“ řekl zástupce Sánchezovy socialistické strany (PSOE) Santos Cerdán v Bruselu, kde se scházel s vůdcem separatistické strany Junts Puigdemontem.

Ten utekl do Belgie před španělskou spravedlností po referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Za jeho uspořádání v rozporu ústavou soudy několika ministrům Puigdemontovy vlády a dalším politikům udělily dlouholeté tresty vězení za vzpouru. Na svobodu vyšli v roce 2021, když jim Sánchezova vláda udělila milost.

„Uplynulo šest let (od referenda) a konflikt stále není vyřešený… naším cílem je načít novou kapitolu…, kde chyby minulosti už nebudou nepřekonatelnými překážkami,“ doplnil Cerdán.

Zákon o amnestii, který se chystá Sánchez předložit parlamentu, ostře kritizují zástupci španělské pravice. Tento týden se kvůli němu uskutečnilo několik demonstrací. Amnestie se podle agentury AP může týkat tisíců lidí stíhaných v souvislosti s referendem o nezávislosti Katalánska z roku 2017 i s nezávazným hlasováním o samostatnosti regionu z roku 2014.

Červencové parlamentní volby vyhráli ve Španělsku opoziční lidovci. Jejich šéf Alberto Núňez Feijóo ale nedokázal pro svůj kabinet získat dostatečnou podporu. Král Felipe VI. pak pověřil sestavením vlády Sáncheze, který chce vládnout s podporou levicové aliance Sumar a také baskických a katalánských stran.

X X X

Nejvyšší soud odmítl Balákovo dovolání. Za těžbu kamene v Lánech zaplatí pokutu

V případu nevýhodné těžby a prodeje kamene v lánské oboře Nejvyšší soud odmítl dovolání bývalého šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka jako zjevně neopodstatněné, informoval ve čtvrtek ČTK mluvčí kladenského soudu Ivo Poštolka.

 Krajský soud v této kauze letos Balákovi pravomocně potvrdil dřívější verdikt kladenského soudu, tedy peněžitý trest 870 000 korun a dvouletý zákaz činnosti.

Verdikt Nejvyššího soudu padl už 13. září, výsledek ale bylo možné zveřejnit až poté, co bylo rozhodnutí doručeno všem stranám. „V neveřejném zasedání bylo jeho dovolání odmítnuto jako zjevně neopodstatněné,“ uvedl Poštolka.

Balák se podle rozhodnutí soudu dopustil porušení povinnosti při správě cizího majetku, když podepsal nevýhodnou smlouvu na prodej kamene, který prodal výrazně levněji, než byla jeho tržní cena. Svým podpisem nevýhodné smlouvy způsobil Lesní správě Lány škodu, a to zhruba 1,6 milionu korun.

V dřívější Balákově kauze mu tehdejší prezident Miloš Zeman udělil milost, týkala se ovlivňování jiné zakázky v Lánské oboře. Balák byl pravomocně odsouzen k tříletému vězení.

Balák také zažaloval správu lánské obory kvůli výpovědi z pronajaté vily. Soud je zatím odročený na neurčito kvůli Balákovu zdravotnímu stavu. Jednání rakovnického okresního soudu bylo původně naplánováno na 18. října.

X X X

Světová produkce vína bude nejnižší za 60 let, ale zásoby jsou stále velké

Celosvětová produkce vína v letošním roce klesne na nejnižší úroveň od roku 1961, předpovídá Mezinárodní organizace pro révu a víno. Hlavní příčinou je slabá sklizeň, která potrápila vinaře na jižní polokouli i v řadě evropských zemí. Globální produkce vína má klesnout na 244 milionu hektolitrů.

 „Extrémní klimatické podmínky, jako jsou brzké mrazy, silné deště a sucha, opět výrazně ovlivnily produkci na světových vinicích,“ uvedla ve své zprávě Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV). Úhrnná produkce tak nejspíš bude nejnižší od roku 1961, kdy se dostala dokonce jen na úroveň 214 milionů hektolitrů.

OIV také dodala, že i přes meziročně nižší produkci by se světový trh s vínem mohl dostat do rovnováhy. Zásoby některých zemí jsou totiž vysoké a globální spotřeba vína v posledních letech spíše klesá. Analytici proto výraznější dopad na spotřebitelské ceny neočekávají.

V prostředí Evropské unie by produkce vína měla letos klesnout asi o sedm procent na 150 milionů hektolitrů, čímž půjde o třetí nejnižší úroveň od počátku století. Evropská unie přitom stojí za až 60 procenty světové produkce vína.

Největší meziroční propad produkce se očekává v případě Itálie a Španělska, kde tamní vinaři letos hojně bojovali se suchem a plísněmi. Výnosy v Itálii oproti loňsku klesnou nejspíš o čtrnáct procent a ve Španělsku o dvanáct procent.

Patnáctiprocentní meziroční nárůst produkce naopak hlásí Rumunsko a poměrně se dařilo i portugalským vinařům. V České republice bude letošní produkce vína asi o sto milionů hektolitrů nižší než loni. Za posledních pět let se ale česká produkce propadla už o dvě stě milionů hektolitrů.

Ve Francii, která letos na postu největšího producenta vína na světě nejspíš vystřídá Itálii, bude objem produkce pravděpodobně stejný jako loni.

Nepříznivé počasí výrazně zasáhlo produkci vína také v Austrálii, Argentině, Chile, Jihoafrické republice a Brazílii. Poklesy produkce v těchto zemích se podle OIV budou v letošním roce pohybovat v rozsahu od deseti do třiceti procent. Zvlášť v Chile se produkce vína meziročně citelně propadla, a to až o pětinu. I Chile totiž bojovalo se suchem i vlnou lesních požárů.

Mezinárodní organizace pro révu a víno ale zároveň uvedla, že informace o produkci z některých ekonomik ještě nemá k dispozici. Řadí se k nim mimo jiné i Čína, která se v roce 2022 na globální produkci vína podílela 4,2 procenta. Čínská produkce vína ale v posledních letech setrvale klesá.

X X X

Na Židy ve Francii útočí i nezletilí. Jeden napadl rabína, jiný chtěl bodat učitelku

Čtrnáctiletý chlapec napadl rabína v pařížském metru. Křičel na něj arabsky a kopl ho do zad, policie jej ve čtvrtek zadržela. Chlapec tvrdí, že pochází ze Sýrie. Policie na předměstí Paříže zadržela také školáka, který chtěl pobodat učitelku, protože je židovka.

 O incidentech s možným antisemitským motivem informovala stanice BFM TV a deník Le Figaro.

Od propuknutí bojů mezi radikálním hnutím Hamás a Izraelem se ve Francii množí antisemitské činy. Podle ministerstva vnitra jich bylo za poslední měsíc více než 1100, což je třikrát více než za celý loňský rok. Ve Francii žije velmi početná židovská i muslimská komunita, které patří k největším v Evropě.

Ve středu odpoledne šel muž oblečený v rabínském oděvu průchodem mezi stanicemi metra La Chapelle a Gare du Nord. Potyčku mezi rabínem a mladíkem nahlásili přepravci další cestující a potvrdily ji i záběry z bezpečnostních kamer. Napadený nebyl zraněný, ale rozhodl se podat trestní oznámení.

Chlapce, který po útoku utekl, zhruba po hodině zadrželi bezpečnostní zaměstnanci dopravního podniku ve stanici La Chapelle. Před policií vypověděl, že se narodil v roce 2009 v Sýrii. Policisté u něj nenašli žádný nebezpečný předmět a identita, kterou hoch uvedl, není na seznamu nebezpečných osob, uvedla stanice BFM TV.

Ve středu večer policie zadržela žáka základní školy Édouarda Maneta na pařížském severním předměstí Villeneuve-la-Garenne. Hoch podle výpovědi spolužáků 20. října prohlásil, že chce pobodat učitelku, „protože je židovka“. Když se o tom od vedení školy dozvěděla zmíněná učitelka, podala trestní oznámení. Žák ve vazbě činy popřel, škola se k nim nevyjádřila, píše Le Figaro.

V Itálii se na zdech domů v římské židovské čtvrti objevily hákové kříže a Davidovy hvězdy, mezi nimiž bylo rovnítko. Deník La Repubblica upozorňuje, že se symboly objevily na výročí takzvané Křišťálové noci, nacistického pogromu na Židy v roce 1938. Nedávno byly v Římě poničeny čtyři kameny připomínající památku lidí deportovaných do nacistických koncentračních táborů.

X X X

Karta Multisport zdraží. Sportoviště se bojí, že lidé přestanou chodit cvičit

České firmy svým zaměstnancům postupně sdělují, o kolik jim od ledna 2024 zdraží benefitní kartu Multisport, která novým ceníkem reagovala na vysoké ceny nájmů a energií. Podle letošního průzkumů lidé při razantním zdražení sportovních aktivit přemýšlí, že se přestanou hýbat. Trh s benefity je ale podle expertů konkurenceschopný a zdražení jedné karty může vést k volbě jiného produktu.

O zdražení se před pár dny dozvěděl devětadvacetiletý Tomáš. Jeho zaměstnavatel, kterého si nepřál jmenovat, Multisport kartu nedotuje. „Z oddělení HR nám sdělili, že do prosince je nedotovaná karta za 940 korun. od 1. ledna ale už za 1370 korun. Chodím s ní do fitka a do sauny, teď ale zvažuji, že si ji přestanu platit,“ sděluje Tomáš.

Stejně se redakci vyjádřila také třicetiletá Klára. „Kartu už si doplácet nebudu, cena je neúměrná,“ říká Klára.

V anketě redakce, zda si budou i přes zdražení benefitní sportovní kartu nechávat, odpovídali kladně především ti, kterým zaměstnavatel doplácí velkou část z ceny karty či ji dokonce platí celou. „Mám ji zadarmo, kdyby se zdražila, tak si ji stejně nechám,“ odpovídá třicetiletá Anita Martincová.

Její vrstevnice Markéta Němečková je na tom podobně. „Vzhledem k frekvenci cvičení se mi to pořád vyplatí, ale začíná to být na hraně,“ vysvětluje Němečková.

 Karta podle ředitele společnosti Multisport Miroslava Recha nezdraží paušálně všem. „Některé firmy to vzaly na sebe a cenu doplatily. Zvýšení ceny se tak nedotkne úplně všech,“ říká pro iDNES.cz Rech. Novým ceníkem podle jeho slov firma reagovala na kumulaci několika faktorů najednou.

„Zdražilo v podstatě všechno, od energií po samotné vstupy na sportoviště,“ vyjmenovává Rech. Podle šéfa společnosti je i přes zdražení cena karty stále podhodnocená. „Každý den s ní můžete zajít na nějakou sportovní aktivitu. Zároveň s ní můžete dvakrát denně jet na sdíleném kole,“ připomíná Rech.

Bez karty cvičit nechodí, říkají sportoviště

Provozovatelé sportovišť se bojí odlivu „multisportkářů“, kteří u některých tvoří až polovinu klientely. A to museli meziročně zdražit vstupné. „Nejsme velké fitness centrum. Máme pouze devět svalových lekcí do týdne. Počet klientů s benefitní kartičkou od roku 2017 vzrostl několikanásobně a v rámci jedné lekce, kde mám kapacitu osmnáct lidí, už tvoří takoví lidé víc než polovinu na každé lekci,“ říká Barbora Stejskalová, majitelka Jumping Fitness Brno.

Podle jejího interního průzkumu by lidé bez Multisport karty cvičit ani nechodili. Našli by si sportoviště, kde kartu přijímají, nebo by se věnovali aktivitě, která nestojí peníze. Navzdory zvýšené inflaci však mají o netradiční cvičení na trampolínách lidé stále zájem a lekce bývají plné.

„Je to ale hlavně kvůli benefit kartám. Poměr běžného klienta versus MultiSport klient se změnil ve prospěch MultiSport klienta,“ připouští Stejskalová.

Některá sportoviště uvažují o zrušení spolupráce s poskytovateli benefitních kartiček. „Pro nás začíná být cena, ze kterou prodáváme vstup na stěnu přes benefit karty, velmi nevýhodná. Navíc, vzhledem ke specificitě služby, ani není jistý přínos vyššího počtu klientů,“ říká Bronislav Janda z lezecké stěny Flash Boulder v Olomouci. Dodává, že u nich využívá benefitní kartičku zhruba každý desátý.

Zaměstnavatelé mohou přejít na jiné benefity

Trh zaměstnaneckých benefitů je podle Evy Svobodové, generální ředitelky Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), dost konkurenční.

„Pokud jeden hráč zdraží, mohou zaměstnavatelé snadno přejít k jinému poskytovateli benefitů. Karty s neomezeným vstupem na sportoviště byly dříve trend, ale zaměstnavatelé si umí dobře spočítat, že při vysoké ceně se nemusí pro většinu zaměstnanců vyplatit, protože ti během měsíce kartu tak často nevyužijí,“ míní Svobodová.

Řada zaměstnavatelů proto podle ní dnes volí jiný typ benefitní karty, kde lidé platí pouze za aktivitu, kterou skutečně využijí. „Takové karty lze kromě sportovišť využít zároveň i na návštěvu kulturních akcí nebo na zdravotní služby,“ doplňuje Svobodová.

Sportem ku zdraví?

V nedávném průzkumu zadaném společností MultiSport vyšlo, že 64 procent lidí, kteří nyní sportují, by při razantním zdražení sportovních aktivit začalo přemýšlet, že se přestanou hýbat. Podle Jany Havrdové, prezidentky České komory fitness, je právě zaměření na tuto skupinu lidí důležité. Ti, kteří cvičit chtějí, cvičit budou. „Zaměstnavatelské benefity mohou být významným motivátorem pro lidi, aby se hýbali,“ míní Havrdová.

Češi jsou, co se sportování týče, velmi líní, alespoň podle průzkumu veřejného mínění Eurobarometr. Nikdy nebo jen zřídkakdy sportuje 56 procent z dotazovaných, pravidelně cvičí jen 7 procent Čechů. Od posledního sledování barometru se však Češi přece jen zlepšili, v roce 2017 u nás podle měření vůbec nesportovalo více než šedesát procent populace.

„Aktivní životní styl a pohybová aktivita jsou v České republice zejména na politické úrovni hluboce podceňované téma, a to i přes řadu prokazatelných pozitivních přínosů nejen na fyzickou a psychickou kondici obyvatel, ale také na náklady péče o zdraví i sociální systém státu,“ říká Havrdová.

X X X

Soudci v Děčíně se bouří proti šéfovi

Děčínští soudci žalují svého předsedu: Chce nás vést jako pionýrský tábor, zaznělo

 Senát Okresního soudu (OS) v Lounech začal ve středu projednávat žalobu osmi soudců děčínského okresního soudu. Ti se brání údajné diskriminaci ze strany předsedy soudu Jana Tichého, který jim nechce vyplácet stravovací benefit. Zmínění soudci totiž odmítají elektronickou evidenci své přítomnosti v budově soudu.

Jedná se o přípustný nástroj manažerského řízení soudu, anebo jde naopak o nátlak předsedy soudu coby představitele moci výkonné na neposlušné soudce? Tuto otázku řeší senát OS v Lounech v čele s předsedou Tomášem Machytkou, jemuž napadla žaloba osmi soudců děčínského okresního soudu (respektive sedmi soudců a jednoho soudce v procesu rezignace pozn. red.).

Žalujícím soudcům se nelíbí, že Jan Tichý poté, co se stal předsedou soudu, začal měnit zavedené pořádky. Vypověděl dvoustranné dohody s jednotlivými soudci ohledně možnosti pracovat z domova a především, nahradil dosavadní písemnou evidenci docházky elektronickým systémem. A těm soudcům, kteří si „nepípají“ a neevidují se v novém systému, odmítá Tichý poskytovat stravovací benefit, tedy „stravenky“.

Soudci v tom spatřují hned dvojí problém. Předně jde podle nich o neústavní zásah moci výkonné do nezávislosti moci soudní, neboť předseda soudu si podle nich snaží vynutit jejich přítomnost v budově soudu a mít tak nad nimi v podstatě dohled.

„Co vlastně obnáší výkon funkce soudce? Jde primárně o to sedět v kanceláři a povídat si o právních názorech? Máme přece všichni vzdálený přístup, můžeme přece pracovat odkukoliv. My jsme navíc v práci byli, jen jsme si nepípli, nepolíbili jsme ten prsten,“ prohlásil jeden ze žalobců, soudce Štěpán Klapka.

Ten také upozornil na to, že je zde podle všeho odlišný přístup k soudcům vyšších soudů a soudcům z okresních soudů, vůči nimž se prosazuje často vrchnostenský způsob řízení. Jako odstrašující případ žalující soudci uvedli poměry na OS v Jablonci nad Nisou, kde podle nich musí soudci předsedkyni soudu hlásit snad i to, když si odskočí na toaletu.

Další problém spatřují soudci v porušování zákoníku práce a zákona na ochranu osobních údajů. Soudci totiž tvrdí, že splnili podmínku pro vyplácení stravovacího benefitu, neboť si sice „nepípli“, ale v práci byli a pracovali. A poukázali na to, že elektronický evidenční systém měl nedostatečně chránit citlivé osobní údaje. Dokonce podle nich umožňoval vedení soudu manipulaci s údaji o přítomnosti na pracovišti.

Naopak podle předsedy děčínského soudu Jana Tichého z jeho strany o žádné porušení zákona nejde, natožpak o nepřípustný zásah moci výkonné do nezávislosti moci soudní. Stravenky zaměstnavatel může poskytovat, není to jeho povinnost a zákon podle Tichého také říká, že k tomu může stanovit i podmínky.

„Benefit, kterého se domáhají, vyplývá ze zákoníku práce, který stanovil minimální počet tří hodin strávených na pracovišti. Přitom se odmítají jeho režimu podřídit, neboť zákon říká, že způsob evidence si upraví zaměstnavatel,“ dodal Tichý. S tím, že navíc nejde o evidenci pracovní doby, ale přítomnosti soudce v budově soudu.

Okresní soud je něco jiného, než vyšší stupně

Podle něho také nelze jednoduše srovnávat soudce okresních soudů se soudci nejvyšších soudů, u nichž charakter jejich práce nevyžaduje tak častou fyzickou přítomnost v budově soudu. Okresní soud je podle Tichého „živý organismus“, kde je potřeba z procesních důvodů, aby soudce byl buď přítomen, v dosahu, anebo se alespoň vědělo, kde se nachází.

Nesouhlasil ani s tím, že by elektronický systém porušoval zákon na ochranu osobních údajů. Přistoupil sice, na podnět soudců, k jeho úpravě, avšak připomněl, že k údajům v systému se musí všichni oprávnění chovat stejně, jako k údajům v jiných justičních databázích. A nařkl žalobce, že jsou to vlastně oni, kdo tento systém zneužili, když si údaje z něj opatřovali pro účel projednávané žaloby.

Podle předběžného názoru soudu, s nímž strany předseda senátu Machytka seznámil, se zatím nejeví opatření předsedy Tichého jako neústavní či nezákonné. Hmotné zajištění soudce se skládá z platu a náhrady, na stravenky nárok ze zákona nemají. Zvolený způsob evidence pak podle předběžného názoru soudu není ani nijak obtěžující.

Obě strany vyzval soudce Machytka opakovaně k uzavření dohody, ovšem neúspěšně. K pokusu o dohodu, kdy soud přerušil za tímto účelem jednání, došlo i během probírání listinných důkazů. Konkrétně podmínek, za nichž se na soudu nově schvaluje soudcům práce z domova. Jak se ovšem ukázalo, mezi žalujícími soudci a předsedou Tichým je obecný spor o to, jak má být soud řízen. Podle soudců totiž změny prosazuje proti vůli většiny, bez snahy o dialog, vrchnostensky. „Jde o pojímání funkce předsedy soudu. Pan předseda si myslí, že je to něco jako vedoucí pionýrského tábora. Volí silová řešení, přesvědčen o své jediné a svaté pravdě,“ prohlásil za žalobce již zmíněný soudce Klapka.

Podle Tichého je ale problém možná někde jinde a tkví v tom, že děčínský soud je na chvostu statistik výkonnosti. Navíc naznačil, že mnozí děčínští soudci, včetně některých žalobců, mají i problém s kvalitou práce a jejich rozhodnutí jsou výrazně častěji rušena odvolacím soudem.

Jednání lounského soudu bylo odročeno a bude pokračovat v lednu příštího roku. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

Na polském správním soudu někdo nelegálně čerpal elektřinu a těžil kryptoměny

 Vysoce výkonné zařízení sloužící k těžbě kryptoměn se našlo v sídle nejvyššího správního soudu ve Varšavě. Počítače odebírající velké množství elektrické energie byly schované ve ventilační šachtě a v technické podlaze. Případ vyšetřuje prokuratura, o události byla informována také tajná služba ABW, uvedla dnes na svém webu zpravodajská televize TVN24.

Počítače nainstalované v obtížně dostupných místech podle stanice odhalil technik soudu na přelomu srpna a září, jen několik týdnů poté, co soud vypověděl smlouvu s firmou, která měla na starosti technickou údržbu budovy.

„O faktu instalace (tohoto) zařízení v technické infrastruktuře soud informoval policisty, kteří podnikli příslušné úkony ve věci, než odhalené zařízení odmontovali a zajistili,“ sdělil TVN24 soudce Sylwester Marciniak z nejvyššího správního soudu.Ujistil, že nedošlo k žádnému ohrožení údajů, které soud uchovává.

Podle neoficiálních informací byly počítače vybaveny vlastními modemy pro připojení k internetu, což napovídá, že nebyly připojeny k počítačové síti v budově, dodala televize.

Prokuratura případ vyšetřuje jako krádež elektřiny. Zatím nebyl nikdo obviněn, uvedl prokurátor Szymon Banna. Znalci mají zjistit, kolik elektřiny se v soudní budově ukradlo.

„Počítače speciálně určené pro virtuální těžbu kryptoměn jsou velice rychlé, ale mají vysokou spotřebu elektřiny, která samozřejmě hodně stojí. Nepoctiví těžaři se snaží elektřinu krást i ve veřejných institucích a v podnicích, kde počítače instalují v obtížně dostupných místech či v místech, kde nebudí podezření, třeba mezi servery. Jiným trikem je zneužívání kapacit počítačů ve veřejných institucích či podnicích během volna, o nocích a o víkendech, což ale také stojí dodatečnou energii,“ řekl stanici expert, profesor Wojciech Cellary, ceskajustice.cz

X X X

Čtenáři tisku je 81 % české populace ve věku 12 až 79 let.

Nově implementovaný ukazatel GRP pro tiskové tituly ukazuje, že počet kontaktů čtenářů a zásah publikované reklamy je opakovaný a vyšší, než samotná čtenost novin a časopisů.

Dovolujeme si vám zaslat tiskovou zprávu zadavatelů a realizátorů výzkumu čtenosti periodického tisku MEDIA PROJEKT o nejnovějších výsledcích za období 4. čtvrtletí 2022 až 3. čtvrtletí 2023, které byly dnes předány uživatelům z řad vydavatelů a mediálních agentur. Ve zprávě také najdete jako obvykle základní údaje o čtenosti jednotlivých titulů, jejich pořadí v příslušných žánrových skupinách. Nově jsou uvedeny také hodnoty ukazatele GRP tiskových titulů ve věkové skupině 12 až 79 let. Ukazatel tiskového GRP byl představen dne 5. října 2023 a od té doby je jeho výpočet k dispozici uživatelům plánovacího softwaru Medplan a publikován v tiskových zprávách.

MEDIA PROJEKT je „one currency“ výzkum čtenosti titulů českého periodického tisku a sociodemografické struktury jeho čtenářů. Ročně je dotazován masivní vzorek 12 500 respondentů vybraných prostřednictvím kvótního výběru proporcionálně z celého území České republiky. Jedná se v evropském kontextu o standardní výzkum, například z hlediska počtu respondentů připadajících na celkovou populaci s důrazem na důsledné celoplošné pokrytí celého území a obcí všech velikostních typů. MEDIA PROJEKT je nejdéle probíhajícím mediálním výzkumem v ČR. Zadavateli výzkumu jsou Unie vydavatelů a Asociace mediálních agentur (ASMEA). MEDIA PROJEKT je informačním zdrojem pro plánování tiskových reklamních kampaní a jeho data jsou pro jejich důvěryhodnost akceptována celým reklamním trhem. Součástí výsledků výzkumu MEDIA PROJEKT jsou pouze data o těch tiskových publikacích, které jsou součástí systému auditu tištěného a distribuovaného nákladu ABC ČR a jež se finančně spolupodílí na úhradě nákladů za realizaci tohoto výzkumu.

 

Výzkum prochází průběžně metodickými inovacemi. Poslední upgrade se uskutečnil v minulém roce a znamenal rozšíření spektra využívaných dotazovacích metod, roční kumulaci dat pro výstupy a dotazování frekvence a kvality kontaktu čtenářů se čtenými tituly. Tyto inovace v letošním roce vyústily v implementaci výpočtu ukazatele GRP, který zohledňuje nejen počet čtenářů, ale také počet kontaktů čtenářů s tituly a některé kvalitativní parametry tohoto kontaktu.  Unie vydavatelů, Praha

X X X

Hotelový řetězec Hilton chce opravit Alžbětiny Lázně  ve Varech

Zástupci světoznámého hotelového řetězce Hilton mají zájem o budovu Alžbětiných Lázní v centru Karlových Varů. Záměr přebudovat rozhlehlý komplex na lázeňský hotel potvrdili na zasedání městského zastupitelstva.

Pokud chce do Karlových Varů zamířit hotel Hilton, silný mezinárodní partner, je to jasný signál, že jsme stále zajímavou a přitažlivou lokací,“ řekla primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

V rámci prezentace Hiltonu zazněla informace o propracovaném věrnostním programu, ve kterém je zhruba sto šedesát pět milionů klientů z celého světa a kteří se prioritně ubytovávají v hotelích tohoto řetězce.

Nikdo se nemusí bát, že bychom mu brali klientelu. My si do Karlových Varů přivezeme své hosty, kteří budou ekonomickým přínosem nejen pro město, ale celý region,“ vysvětlil nezávislý konzultant hotelových řetězců Tomáš Longa.

Podle jeho dalších slov má společnost Hilton zkušenosti nejen s rekonstrukcemi historických objektů v mnoha zemích světa, ale i s balneo provozy. V budově Alžbětiných Lázní by rádi dobudovali ubytovací kapacity a využít chtějí i vřídelní vodu, která do budovy přitéká.

Opravili jsme podobné objekty v Krakově, Paříži, Dubrovníku nebo Benátkách. Vždy klademe velký důraz na historickou hodnotu, původní půdorys a všechny historické atributy. Věřím, že pokud se dohodneme na spolupráci, otočí se současná situace, kdy město přestane dotovat Alžbětiny Lázně a Alžbětiny Lázně začnou dotovat město,“ doplnil s nadsázkou Tomáš Longa, který po rekonstrukci objektu očekává vznik zhruba tří set nových pracovních míst.

Společnost Alžbětiny Lázně, která je ze sta procent vlastněná městem Karlovy Vary, vykazuje kumulovanou ztrátu sto třicet čtyři miliony korun. Radnice v posledních letech poskytuje společnosti na provoz příplatek mimo základní kapitál ve výši dvacet milionů korun ročně.

To jsou peníze, které do Alžbětiných Lázní dlouhodobě dávat nemůžeme. Náklady na kompletní rekonstrukci objektu přesahují 1,2 miliardy korun. Takovou částku město nemá a nikdy mít nebude,“ doplnil náměstek primátorky Miroslav Vaněk (Karlovaráci) s tím, že pokud má zmíněný objekt zůstat v provozu, je nezbytně nutné do něj v nejbližší možné době investovat alespoň sto milionů korun na opravu střechy a dalších částí budovy. I to je ale nad možnosti městského rozpočtu.

Po dlouhé diskusi zastupitelé souhlasili s tím, aby vedení města pokračovalo v jednáních se zástupci Hiltonu a hledalo optimální variantu pro budoucnost tohoto objektu. Jan Kopál, tiskový mluvčí

X X X

Podělte se o své názory a nápady. Vedení kraje spolu se zástupci města Ostrov zvou ke společné debatě

Rada Karlovarského kraje absolvuje pravidelné výjezdy do obcí regionu, ve kterých se setkává s jejich zástupci a řeší problémy daného místa. Na tento úspěšný koncept navázala setkání v obcích s rozšířenou působností, kde se ke slovu dostávají také občané. Tentokrát se diskuze přesouvá do Ostrova. Zájemci o ni se mohou dostavit v pondělí 27. 11. 2023 v 15 hodin do zastupitelského sálu tamního městského úřadu.

Debata v Ostrově bude již pátou zastávkou v naší sérii návštěv v jednotlivých obcích s rozšířenou působností, poté nám budou zbývat jen Mariánské Lázně a Sokolov. Každá diskuze s místním vedením i občany je vždy specifická v závislosti především na poloze daného území a osobně jsem zvědav, s jakými poznatky a podněty budeme odjíždět z Ostrova. Tímto bych rád pozval všechny, aby se k nám připojili a nebáli se vyjádřit svůj názor na život v kraji. Zároveň je toto setkání skvělou příležitostí, jak se dozvědět o současném dění, plánech a cílech do budoucna. Proto neváhejte a přijďte, těšíme se na vás,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

V první části programu proběhne společné jednání Rady Karlovarského kraje, Rady města Ostrov a také starostů měst a obcí, které spadají pod Ostrov jakožto obce s rozšířenou působností. Krajští radní seznámí přítomné s aktuálními tématy v rámci jejich gescí, následně budou odpovídat na dotazy zástupců vedení obcí. Stejnou možnost bude mít i veřejnost v bloku od 15 do 17 hodin. Mgr. Jarmila Ivasková, tiskové oddělení

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.