Milionové forům lidí v Praze přišlo bořit neschopnost Fialy, žádá demisi. Expředseda NS Harabín: Pavel zrádce. Nespokojení studenti

Generálu Pavlovi se dobře hovoří, když má miliony v kapse, a další dostane na Pražském hradě. A stejně i Fiala a spol., kteří nic neumějí, ale ČR za miliony a tisíce, které mají každý měsíc právě boří a ničí ČR. Ale co chudáci důchodci, kteří nemají ani na chleba, topení, drahý mizerný plyn z Norska, který ničí kotle? Kdo jim je opraví? Fiala a spol.? A co studenti? Drahé koleje, jídlo.

Ano, živoří i studenti na školách, protože mají drahé koleje, stravu, pomůcky. Pavel vystudoval za dr. Husáka, takže už od malička měl s tátou vojákem blahobyt.

A ten by chtěli mít i dnešní studenti, důchodci a další lidé v ČR. K tomu je třeba i solidní bydlení, které statisíce lidí nemá, Proto protestují proti Fialovi a generál Pavel by jim měl v tomto pomoci, jako to bylo za doby, kdy podporoval dr. Husáka.

X X X

GENERÁL  PAVEL  O  MILIONOVÉM  FÓRU  DEMONSTRUJÍCÍCH  POŠKOZENÝCH  OBČANŮ  V  SOBOTU  V  PRAZE

CHYBÍ  JEHO  VYJÁDŘENÍ,  JAK  SE  POSTARÁ  O  VÝMĚNU  FIALY  A  SPOL

Prezident Petr Pavel se vyjádřil k demonstraci svolané neparlamentní stranou PRO, která se v sobotu konala v Praze na Václavském náměstí. Lidé, kteří tam přišli, podle něj nechtějí naslouchat, ale bořit. Poukázal na to, že někteří lidé tam přišli sice s českými vlajkami, ale i se symboly podpory ruské válce na Ukrajině.

 „Takové lidi nemůžete brát vážně,“ řekl prezident Petr Pavel při diskusi ve Slovenském národním divadle, které se zúčastnil spolu se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Moderátory prezidentské debaty byli šéfredaktoři Deníku N Pavel Tomášek a slovenského Denníku N Matúš Kostolný.

Po skončení demonstrace nazvané oficiálně Česko proti bídě, se někteří její účastníci pokusili proniknout do Národního muzea, aby sundali ukrajinskou vlajku, ale policie jim v tom zabránila. Zatčeno při tom bylo 18 lidí.

Prezident Petr Pavel také řekl na diskusi v Bratislavě, které se zúčastnil spolu se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, že Ukrajina musí obnovit svoje hranice, jinak se bude Rusko cítit jako vítěz.

X X X

GENERÁL  PAVEL  ZRÁDCE,  VOLAJÍ  NA  SLOVENSKU…

EXPŘEDSEDA  NS  SLOVENSKA  HARABÍN

Pavel je zrádce. V Česku nastupuje vojenská diktatura, tvrdí slovenský exministr

Petr Pavel zrazuje český národ a v Česku nastává vojenská diktatura. To je jen jeden z mnoha výroků, které padly v souvislosti s tzv. „Pochody za mír“ na sousedním Slovensku. Autorem těchto slov je exministr spravedlnosti, bývalý předseda Nejvyššího soudu SR a neúspěšný prezidentský kandidát Štefan Harabin. Ten je jedním z mnoha politiků, kteří buď přímo vystupují, či jen podporují akce, které jsou podle mnohých proruské a namířené proti Ukrajincům. Je mezi nimi i několikanásobný expremiér Robert Fico.

Video s Harabinovým „vzkazem pro Čechy“ zveřejnil na svých facebookových stránkách organizátor tuzemských protivládních demonstrací Ladislav Vrabel. Slovenský politik mu napřed říká, že „Anglosasové měli plán poštvat Slovany proti Slovanům“, což se jim podle něj „povedlo na Balkáně či teď na Ukrajině“.

„Teď do toho chtějí vtáhnout Bukurešťskou devítku (státy od Balkánu po Pobaltí, mezi jejíž členy náleží i Česká republika se Slovenskem, pozn. red.), protože Němci, Francouzi, Briti ani Američané bojovat nechtějí,“ pronesl ve videu Harabin.

  výhrůžkám

Následně dostal dotaz na nového českého prezidenta Petra Pavla. Harabin reagoval historickým exkurzem, že „Pjotr Pavel byl ruský car“. Myslel tím cara Pavla I. Petroviče. Podle Harabinova výkladu byl na tohoto cara v roce 1801 „uspořádán puč ruskou generalitou“, protože byl „zrádce“. Car byl přitom pod rouškou noci zavražděn ve svém sídle.

Posléze se vrací k českému prezidentovi. „Možná Petr Pavel skončí jako Pjotr Pavel. Že si česká generalita začne všímat, že zrazuje český národ,“ prohlásil dále Harabin za smíchu svých podporovatelů. Kromě toho dodává, že fakt, že se „v Česku stal v době míru prezidentem aktivní generál, znamená, že zde nastává vojenská diktatura“. „Ano, generál (Ludvík) Svoboda byl také prezidentem, ale ten byl ve výslužbě, nebyl aktivní. Takže tam (v Česku) nastupuje vojenská diktatura,“ prohlásil dále Harabin. Petr Pavel je přitom již také od roku 2018 ve výslužbě.

 Petr Pavel by přitom v příštím týdnu měl na Slovensko přijet v rámci své první zahraniční návštěvy po uvedení do prezidentského úřadu. Již po jeho vítězství ve volbách na konci ledna bylo patrné, že se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou jej budou pojit stejné či podobné názory. Hlava státu našich východních sousedů jej totiž ke konci hlasování během volebního dne, kdy už bylo jasné, že Pavel bude novým českým prezidentem, navštívila přímo ve volebním štábu v centru Prahy.

Harabin předtím promluvil přímo na bratislavském pochodu. Zde mimo jiné tvrdil, že Ukrajinci připravovali útok na Donbas a Rusko na 25. února loňského roku. „V žádném případě nelze podle mezinárodního práva nazvat Rusko agresorem. Agresorem jsou Anglosasové,“ pronesl Harabin věty často používané ruskou propagandou na demonstraci za souhlasného skandování účastníků pochodu. Jeho značně kontroverzní projev se od té doby šíří sociálními sítěmi.

Proti Pavlovi vystupuje i Fico

Negativní názor pak na novou hlavu státu ČR dal najevo zmiňovaný Fico. „Blahopřeji novému českému zvolenému prezidentovi Pavlovi, že byl zvolen prezidentem. Je to rozhodnutí českých voličů,“ řekl napřed Fico na tiskové konferenci své strany Směr-SD v Národní radě (slovenský jednokomorový parlament, pozn. red.) na začátku února.

Pak si ale neodpustil kritiku. „Pan generál za dva dny přesně ukázal, kdo je kdo,“ prohlásil s výmluvnou grimasou. Ficovi vadí Pavlův pozitivní přístup k podpoře Ukrajiny. Budoucí český prezident už jasně řekl, že by byl pro, aby byla Ukrajina po válce přijata do Severoatlantické aliance (NATO).

Fico navíc podpořil právě účastníky zmiňovaných pochodů. Na ten v Bratislavě se dokonce později vydal, za což sklidil kritiku svých odpůrců.

Šéf slovenské diplomacie tvrdě zkritizoval proruské aktivisty

Situace na Slovensku ve vztahu ke konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou je značně vyhrocená. Po celý únor probíhaly zmiňované „Pochody za mír“, které přilákaly pozornost někde stovek, jinde až tisíců Slováků, kteří sympatizují s Ruskem. Oficiálním cílem těchto pochodů je dosáhnout míru.

Účastníci akcí však jasně dávají najevo své proruské postoje, když na pochody berou ruské či dokonce sovětské vlajky, podobizny ruského prezidenta Vladimira Putina, ale také transparenty mířící proti Ukrajině, USA či Severoatlantické alianci (NATO). Další míří proti hlavě státu Zuzaně Čaputové či premiéru v demisi Eduardu Hegerovi, kteří Ukrajinu podporují.

Velmi ostrý vzkaz příznivcům Ruska a účastníkům „Pochodů za mír“ adresoval šéf slovenské diplomacie Rastislav Káčer. Ten se na debatě s veřejností před několika dny, kde tito ruští sympatizanti byli a narušovali ji, vyloženě rozohnil. „Vždyť naši dědečkové ze SNP (Slovenské národní povstání proti nacistům z roku 1944, pozn. red.) by se za vás tak styděli. Pozvraceli by se z vás, kdyby vás viděli,“ pronesl Káčer směrem k příznivcům Ruska.

„A takový (Milan Rastislav) Štefánik a jeho legionáři v roce 1919, kteří bránili naši jižní hranici, ti by se v hrobě obraceli, kdyby tu viděli takové bídáky,“ pokračoval v tvrdé kritice slovenský ministr zahraničí v demisi.

X X X

Špíno, nechť zkapeš! Slovenské rádio odmítlo Ficova poslance, moderátorka čelí výhrůžkám

Slovenská moderátorka RTVS (Rozhlas a televize Slovenska) Marta Jančkárová čelí vlně vulgárních urážek, a dokonce výhrůžek smrtí poté, co ona a její tým odmítly vpustit poslance strany Směr-SD L’uboše Blahu do diskuzního pořadu. Důvodem byl fakt, že politik z tábora expremiéra Roberta Fica dorazil neohlášen namísto svého kolegy Mariána Kéryho, který údajně nemohl přijít. Blaha i Fico si posléze stěžovali, že ze strany RTVS jde o cenzuru. Ta nařčení odmítá. Sám Blaha pro CNN Prima NEWS uvedl, že výhružky smrtí adresované moderátorce odsuzuje, ale trvá na tom, že RTVS udělala chybu.

 „Ty špíno špinavá zaprodaná, nechť ti jazyk zdřevění, nechť zkapeš do zítřejšího rána ty i celá tvoje rodina v Rajce,“ stojí v jednom z nenávistných vzkazů, který obdržela moderátorka pořadu RTVS Sobotné dialogy Marta Jančkárová kvůli odmítnutí Blahovy účasti v debatě. V tom samém textu je pak další série urážek jako „svině“, „dezolátka zaprodaná“ a autor vzkazu dodává, že „až přijde Fico do vlády, tak skončila“.

To je ale jen špička ledovce. „Proklínáme tě i celou tvoji rodinu, abyste zdechli, vy američtí tajtrdlíci,“ zní další nenávistný text moderátorce. Další pisatel Jančkárovou pro změnu označuje za „židovskou fašistickou k***u, která se úspěšně dostala na černou listinu“. Autor této výhrůžky dále dává najevo svoji náklonnost Rusku, které podle něj na Slovensko „přijde co nevidět“.

 „Modli se, k***o, aby jako první nedorazili do Blavy (slangově Bratislava – pozn. red.) čečenské jednotky, protože ti tě budou j***t najednou v deseti, dokud nezdechneš, zaživa ti odřežou hlavu,“ vzkazuje moderátorce autor výhrůžky s dovětkem, že stejný osud má čekat i dcery prezidentky Zuzany Čaputové nebo děti exministryně spravedlnosti Márie Kolíkové a europoslankyně Lucie Ďuriš Nicholsonové.

Důvodem takové nenávisti na adresu moderátorky je fakt, že ona i její tým odmítly do pátečního natáčení pořadu Sobotné dialogy na RTVS vpustit zástupce strany Směr-SD L’uboše Blahu. Ten ovšem před relací dorazil do budovy zcela neohlášen. Původně měl s ministrem obrany v demisi Jaroslavem Naďem z vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) diskutovat Blahův kolega Marián Kéry. Místo něj však přišel právě Blaha, a to rovnou s kolegou, který jej během celé akce natáčel.

 Jančkárová a její tým však Blahu odmítly, neboť jeho účast nebyla domluvená, a autoři relace počítali s jeho stranickým kolegou. Blaha na videu, který Směr-SD zveřejnil na sociálních sítích, ještě krátce před vysíláním volal Jančkárové a dušoval se, že „pan Kéry opravdu nemohl přijít“ a Směr-SD se rozhodla místo něj nominovat právě Blahu, v čemž on sám „nevidí absolutně žádný problém“. RTVS trvala na svém rozhodnutí nepustit jej do pořadu.

Redakce CNN Prima NEWS oslovila se žádostí o vyjádření i právě místopředsedu Směr-SD Blahu. Ten uvedl, že výhrůžky smrtí odsuzuje, ale dodal, že podobné zprávy a nenávistné vzkazy dostává i on sám či jeho kolegové. Zároveň tvrdí, že v celém incidentu jeho tým nechyboval. „My jsme chybu určitě neudělali. Profesionální chybu udělala paní Jančkárová tím, že odmítla dát prostor opozici ve své politické diskuzi. Ale samozřejmě odmítám to, co se děje ve vztahu k paní Jančkárové,“ sdělil redakci slovenský zákonodárce.

Fico a spol. hovoří o cenzuře, RTVS se brání

Blaha v pátek hovořil o „cenzuře“ veřejnoprávní RTVS a navíc tvrdil, že tak měla učinit na pokyn Jaroslava Nadě, se kterým se Blaha plánoval utkat v diskuzi. „Pan ministr Naď se lekl a dal pokyn RTVS, aby L’uboš Blaha nemohl jít do relace, a RTVS zasalutovala a pokyn splnila. Vítejte v demokracii 21. století,“ komentoval místopředseda Směr-SD.

Den na to uspořádal jeho stranický šéf Robert Fico tiskový brífink přímo před budovou RTVS, kde pokračoval v Blahově rétorice. Vyhrožoval navíc, že „půjde po krku“ šéfovi RTVS L’uboši Machajovi, a zopakoval, že stanice předvedla vůči Blahovi „prachsprostou cenzuru“. Tato slova pro změnu vyprovokovala jeho kritiky v čele s premiérem v demisi Eduardem Hegerem, který reagoval, že Fico a jeho spolustraníci „opět lžou a veřejně i jmenovitě zesměšňovali a vyhrožovali redaktorce i vedení za to, že dělali svoji práci“.

Ozvala se i samotná RTVS. „Politické strany nemůžou svévolně měnit hosty, které RTVS do relací pozvala, protože o složení hostů rozhodují v souladu s platnou legislativou pracovníci RTVS,“ uvedla veřejnoprávní stanice ve svém oficiálním vyjádření, ve němž zároveň odmítla osočení, že prováděla cenzuru. „Dramaturgie veřejnoprávní RTVS není a nemůže být rukojmím centrály kterékoliv politické strany,“ sdělila dále stanice.

Národní kriminální agentura (NAKA) navíc oznámila, že se výhrůžkami bude zabývat.

Agresivita ve veřejném prostoru

Zmiňovaná rétorika Blahy a Fica však vedla k tomu, že Jančkárová začala dostávat ony nenávistné vzkazy, potažmo i výhrůžky smrtí či zabití členů její rodiny. RTVS informovala, že kvůli nim podá trestní oznámení na neznámého pachatele. „RTVS upozorňuje představitele politických stran na možnou souvislost těchto výhrůžných e-mailů se zvyšující se agresivitou komunikace ve veřejném prostoru a šířením nenávisti vůči novinářům,“ informovala RTVS.

 Blaha je již delší dobu považován za jednoho z nejhlasitějších, ale i nejkontroverznějších představitelů Ficovy strany Směr-SD. Před časem v rozhovoru pro časopis Týžďeň sám sebe označil za vyhraněného levicového politika a marxistu. Nedávno zaujal například na demonstraci své strany, kde vyburcoval dav k urážkám na adresu prezidentky Zuzany Čaputové. „Státní moc mi zakázala říct to nahlas, nemůžu říct pravdu o Čaputové. Povězte to za mě. Je to americká…“ zvolal na demonstraci Blaha, načež dav reagoval odpovědí: „K**va!“ To se několikrát opakovalo. Sám Blaha později reagoval, že očekával, že dav bude skandovat „agentka“.

Na socilání síti Facebook donedávna ve velkém sdílel názory podporující ruský narativ a propagandu směrem k válce na Ukrajině, naopak se často trefoval do západních mocností, NATO či Evropské unie. Stejně jako Fico i Blaha tvrdil, že Slovensko by nemělo Ukrajinu v konfliktu podporovat. Společnost Meta spravující Facebook mu nedávno jeho účet zrušila.

X X X

EXMINISTR  ZAORÁLEK  O  GENERÁLU  PAVLOVI  NA  SLOVENSKU

NADÁVAJÍ  NA  ČAPUTOVOU,  LIDEM  NEPOMÁHÁ,  JEJÍ  DNY  SEČTENY,  KANDIDUJE  I  DR  HARABÍN

Zaorálek o ‚‚rozkladu‘‘ Slovenska: Vláda měla lidi za dezoláty. Ohodnotil i Pavlovu návštěvu

Slovenská vláda se chovala arogantně, ztratila nejen důvěru, ale i důstojnost. V pořadu 360° to uvedl někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Během vysílání CNN Prima NEWS, společně s dalším bývalým šéfem české diplomacie Cyrilem Svobodou (KDU-ČSL), hodnotil i první oficiální zahraniční cestu nového prezidenta Petra Pavla na Slovensko.

„Myslím, že ta cesta má značný symbolický význam. Je dobře, že se koná. Musíme se Slovenskem udržovat diplomatické vztahy, i když se vlády dostávají do turbulencí,“ řekl Zaorálek ve vysílání CNN Prima NEWS. Ohledně slovenské vlády, která bude možná až do předčasných zářijových voleb vládnout v demisi, si bývalý ministr zahraničí nebral servítky.

„Slovenská vláda, o které sice paní prezidentka Zuzana Čaputová říká, že je vládou demokratů, se chovala arogantně. Ztratila nejen důvěru, ale i důstojnost a její premiér (Eduard Heger), který je teď zároveň ministrem financí i zdravotnictví, založil pokoutně novou stranu, se kterou chce jít do příštích voleb. Bohužel ani paní prezidentka nedokázala v té situaci pomoci,“ prohlásil Zaorálek.

 Rovněž naznačil, že by si Češi z krize na Slovensku měli vzít ponaučení: „Slovenská vláda lidem říkala, že jsou dezoláti, a neuměla jednat s opozicí. Nedokázala si získat veřejnost a má rekordní nedůvěru. Mně připadá, že je to pro nás docela zajímavé varování. Jde o situaci, do které bychom se my neměli dostat.“ Současné poměry na Slovensku Zaorálek připodobnil k „rozkladu“.

EXMINISTR  SVOBODA:  GEN.  PAVEL  HLAVNĚ  HÁJIT  NÁROD  ČR

Svoboda: Pavel má hájit především zájmy našeho státu

I Cyril Svoboda označil Pavlovu cestu na Slovensko za důležitou. Některé konkrétní okolnosti setkání českého prezidenta a slovenské prezidentky však zkritizoval: „Nepovažuji za šťastné teď slibovat, že bude Petr Pavel se Zuzanou Čaputovou jezdit společně na zahraniční návštěvy. Je prezidentem České republiky a má tedy hájit především zájmy našeho státu.“

Čaputová podle Svobody chce prezidenta Pavla „zatáhnout do vnitropolitického zápasu a do krize na Slovensku jako člověka na své straně“. Bývalý šéf lidovců by také Pavlovi doporučil, aby ubral na intenzitě plánovaných zahraničních návštěv. Pavel by měl v druhé polovině tohoto týdne navštívat ještě Polsko a do konce března má ještě stihnout cestu do Německa.

X X X

BOUŘE  STUDENTŮ  ČR,  KOLEJE  ZA  6  NEBO  7  TISÍC  MĚSÍČNĚ

GENERÁL  PAVEL  VZÍT  STDENTY  NA  LEVNÝ  HRAD

Studenti na kolejích se bouří. Platí šest tisíc za pokoj a ceny půjdou výš

Některé vysokoškolské koleje zdražují i v průběhu semestrů.

Vysoké ceny bydlení dopadají i na studenty bydlící na kolejích. První náraz je čekal loni se začátkem akademického roku. Některé univerzity ve zdražování pokračují i v průběhu semestru. Studenti proto sepisují petice.

 Studentka Českého vysokého učení technického (ČVUT) Lucie dlouho bydlela na strahovských kolejích, odkud ji ale vyhnalo výrazné zdražení. „Od správy kolejí přišlo oznámení, že se od začátku března ceny opět zvyšují, a to o dalších 15 procent kvůli inflaci,“ popisuje studentka. K prvnímu zdražení došlo již loni v září, kdy se ceník navýšil o 16 procent.

Studenti proti zdražení dokonce sepsali petici. Podle mluvčí ČVUT Kateřiny Veselé k navýšení cen zatím nedošlo. „Akademický senát ČVUT by měl jednat o zvýšení cen na svém příštím zasedání, s platností nového ceníku od 1. dubna,“ říká Veselá.

Bohužel jsme nuceni přistoupit, po zveřejnění inflace za rok 2022 Českým statistickým úřadem, k navýšení cen i letos.

KATEŘINA VESELÁ, MLUVČÍ ČVUT

Stále tak ještě platí zářijový ceník, podle kterého vyjde kolejné za jednolůžkový pokoj s vlastní sprchou a toaletou pro studenta ČVUT na 135 až 215 Kč za den včetně DPH, dvoulůžkový pokoj pak na 115 až 180 Kč na den s DPH. Ceny se liší dle místa a kvality ubytování.

„ČVUT tehdy zdražilo kolejné poprvé po deseti letech, a to o 16 procent (přičemž celkem činila inflace mezi lety 2012–2021 téměř 23 procent). Bohužel jsme nuceni přistoupit, po zveřejnění inflace za rok 2022 Českým statistickým úřadem, k navýšení cen i letos,“ vysvětluje Veselá. Průměrná míra inflace v roce 2022 dosáhla 15,1 procenta.

Cena ubytování na kolejích se v jednotlivých univerzitních městech liší. Praha je specifická vyššími cenami za bydlení, a to se týká i studentů. Výše kolejného se také různí u jednotlivých pražských vysokých škol. „Při porovnání srovnatelných typů ubytování na jiných vysokoškolských kolejích je ČVUT i nadále levnější. Navýšení cen je však nezbytné i pro potřebnou modernizaci našich kolejí,“ říká Veselá.

Ke zdražení prý muselo ČVUT přistoupit také kvůli nové smlouvě na dodávky energií za spotové ceny, kdy se cena za kWh elektřiny může každý měsíc měnit. „Zůstáváme u systému čtvrtletního vyúčtování skutečné spotřeby elektřiny, přičemž vyúčtování se budou vždy odvíjet od aktuální ceny elektřiny, kterou ČVUT zaplatí,“ uvedla Veselá.

Nespokojenost však nepanovala pouze mezi studenty ČVUT, ale také mezi obyvateli kolejí, kteří studují na Masarykově univerzitě v Brně (MUNI). Poprvé se za uplynulý rok ceny kolejného zvýšily v červenci, a to o 34 procent, k dalšímu navýšení došlo od letošního února.

Cena za lůžko vzrostla o 15 procent na základě inflační doložky, která je součástí každé ubytovací smlouvy. Od února studenti brněnské univerzity platí za jednolůžko se sociálním zařízením od 173 do 230 Kč s DPH za osobu na den, za dvojlůžko pak 146 až 219 Kč s DPH.

„Vedení univerzity se však v rámci snížení ekonomického dopadu na studenty rozhodlo nepožadovat plnou výši inflace, ale rozhodlo se ji zastropovat na maximálně 15 procentech. Ubytovací komise na zmíněném listopadovém jednání také projednala, že ceny samotného kolejného se budou upravovat až od příštího akademického roku, a to o 10 procent,“ uvedl mluvčí MUNI Radim Sajbot.

K tomuto navýšení by mělo dojít od 1. července 2023. Po plánovaném zdražení se tak cena za lůžko zvedne v průměru na 194 Kč za den, což je o 72 Kč více než na začátku roku 2022. „Jde tedy o zdražení v průměru o 60 procent během necelých dvou let. Ministerstvo financí navíc odhaduje inflaci pro rok 2023 na 10,4 procenta,“ stěžují si studenti.

Jako všude jinde zdražují energie

Cena ubytování odráží zejména ceny energií, které oproti minulým letům vzrostly o desítky procent. Zdražily také další náklady, jako je vodné a stočné.

Kvůli nárůstu nákladů za energie od Nového roku zvedla ceny ubytování také Česká zemědělská univerzita (ČZÚ). „Pohyb cen energií průběžně sledujeme a jsme připraveni v průběhu roku 2023 trend cenového vývoje energií promítnout rovněž do cen kolejného,“ uvedla mluvčí ČZÚ Karla Mráčková. Nyní vyjde dvoulůžkový pokoj na 217 až 226 Kč denně.

Také Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE) zvýšila kolejné v září o inflaci, ale hned následující měsíc musela přistoupit k další úpravě cen, neboť jí skončila smlouva na dodávky plynu. „Platili jsme spotové, několikanásobně vyšší ceny za plyn. Po zastropování cen od 1. ledna 2023 jsme ale ceny snížili na základě nových cen,“ říká mluvčí VŠE Věra Koukalová.

Cena za pokoj na kolejích VŠE s jednou postelí a sociálním zařízením činí 225 až 420 Kč s DPH na den. U samostatných dvoulůžkových pokojů je cena 186 až 233 Kč za studenta na den.

Ceny budeme upravovat až od července, předpokládáme zdražení do 10 procent. Ceny se pohybují dle obsazenosti a typu pokoje mezi 3500 až 5500 Kč za měsíc.

PETRA HALÍKOVÁ, MLUVČÍ VYSOKÉ ŠKOLY BÁŇSKÉ – TECHNICKÉ UNIVERZITY OSTRAVA

Ostatní vysoké školy však v průběhu akademického roku ceny kolejného nezvyšují. „Ceny budeme upravovat až od července, předpokládáme zdražení do 10 procent. Ceny se pohybují dle obsazenosti a typu pokoje mezi 3500 až 5500 Kč za měsíc,“ říká Petra Halíková, mluvčí Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

„Chudý jako student“ se vrací. Koleje a priváty podraží o tisíce korun

Ceny za ubytování se na kolejích pro studenty Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) od začátku akademického roku také nezměnily. K poslednímu navýšení došlo loni 1. července. „Šlo přibližně o 10procentní nárůst cen. Pohybovaly se od 190 do 490 Kč denně za lůžko, v závislosti na typu pokoje,“ říká mluvčí ZČU Šárka Stará. Průměrně tak student v Plzni za kolej zaplatí 4990 Kč za měsíc.

Ubytování pro studenty Karlovy univerzity (UK) se naposledy zdražilo na začátku akademického roku 2022/2023. Nová cena kolejného za lůžko na samostatném pokoji činí 145 až 340 Kč za den. V případě dvoulůžkových pokojů se ceny zvedly na 114 až 145 Kč s DPH za osobu na den.

Oproti předchozímu semestru si tak za kolej připlatí o devět procent navíc. „Další zvýšení kolejného plánujeme až v průběhu roku 2023, a to maximálně do 10 procent, což je méně než míra inflace v ČR za rok 2022,“ říká mluvčí UK Václav Hájek.

Od začátku akademického roku 2022/2023 došlo k navýšení základního ubytovacího stipendia o 25 procent.

VÁCLAV HÁJEK, MLUVČÍ KARLOVY UNIVERZITY

O drahotě víme, pomůžeme

Vysoké školy však svým studentům nabízejí s náklady na bydlení pomocnou ruku v podobě stipendií. Počet žádostí o ně se s nárůstem cen v průběhu let zvyšuje. Například Karlova univerzita vyplatila loni v prosinci 16 315 stipendií na bydlení, o rok dříve to bylo 15 757.

Univerzita se rovněž snažila přizpůsobit výši příspěvku cenovému nárůstu. „Od začátku akademického roku 2022/2023 došlo k navýšení základního ubytovacího stipendia o 25 procent,“ říká Hájek.

Ubytovací stipendia školy vyplácejí většinou čtvrtletně. Na VŠE jde o částku 2097 Kč za čtvrt roku, měsíčně to pak vychází na cca 700 Kč. „Za měsíce říjen až prosinec 2022 jsme rozdělili zhruba 15,5 milionu korun 7500 studentům,“ sdělila Koukalová.

Výše ubytovacího stipendia MUNI se pohybuje okolo 3 100 Kč za semestr. „Celková částka vyplacená Masarykovou univerzitou na ubytovacích stipendiích v loňském kalendářním roce činila víc než 102 milionů korun,“ říká mluvčí univerzity Sajbot.

Očekávání studentů, za kolik peněz začnou pracovat, nikdy nebyla vyšší

Studenti mohou dosáhnout také na sociální stipendium, jehož výše je stanovena zákonem. Pro rok 2023 částka činí 4325 Kč měsíčně. Studenti v tíživé situaci, kteří by měli na tento typ stipendia nárok, se však kromě složité byrokracie spojené s žádostí o stipendium také bojí negativní reakce spolužáků.

„Pro mnohé je logicky nepříjemná představa, že by jejich spolužáci věděli, že pobírají sociální stipendium. Na některých školách je proces administrativně zdlouhavý, diskomfort přitom s osobními kontakty roste. Žádoucí je proto destigmatizace ze strany vysokých škol i zjednodušení a digitalizace procesu žádosti o sociální stipendium,“ říká Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz.

Právě bydlení je nejvyšší položkou ve výdajích vysokoškolských studentů. S novým zdražením se však náklady na živobytí ještě zvýší o obědy ve školních menzách, které také zareagovaly na růst cen potravin. Podle analýzy projektu Neviditelní je v Česku kolem 12 000 studentů, kteří si na živobytí musí vydělávat vlastními silami a balancují na hranici chudoby.

Na rozdíl od ostatních finančně slabších skupin však berou svou situaci jako dočasnou a spoléhají na to, že si po ukončení studia a nalezení zaměstnání polepší. „Jsou na sebe hrdí, že od nikoho nic nechtějí, a hlavně vědí, že takhle těžká situace je jen na chvilku, což jim dává vidinu světla v tunelu,“ objasňuje psycholožka Kateřina Brikciová.

Studentské koleje musí hospodařit pouze s příjmy z ubytování, což se odráží na jejich kvalitě. Dalšími problémy kromě cen, na které si studenti dlouhodobě stěžují, jsou špatný technický stav ubytování, plísně, nedostatek úložného prostoru, ale hlavně výskyt štěnic a švábů. Univerzity tvrdí, že škodlivý hmyz neberou na lehkou váhu a situaci řeší.

X X X

VIDEA  Z  VELKÉ  DEMONSTRACE  LIDÍ  V  PRAZE,  ROZDÍLNÁ  STANOVISKA

Policie ukázala video potyčky u muzea, popírá tvrzení Rajchla o provokaci

Policie zveřejnila vlastní video ze sobotní potyčky u pražského Národního muzea mezi demonstranty a těžkooděnci, kteří chránili vstup do budovy. Vyplývá z něho, že policisté čelili útokům demonstrantů, které z prostoru postupně vytlačili a několik z nich zadrželi. Policie zároveň odmítla tvrzení Jindřicha Rajchla, organizátora protivládní manifestace, že střetnutí vyprovokovala ona.

Rajchl tvrdí, že do muzea se nikdo nedobýval a že na jednoho ze stojících lidí se těžkooděnci vrhli bezdůvodně. Předseda neparlamentní strany PRO k tomu zveřejnil video. „Jasný důkaz toho, že do muzea se nikdo nedobýval, nýbrž, že zásahová jednotka na pokyn velitele zásahu vtrhla mezi pokojně stojící občany, čímž celý konflikt vyprovokovala!“ uvedl.

Jenže kamera míří pouze na řadu těžkooděnců, kteří brání vstup do Národního muzea, nikoliv na dav na druhé straně. Z videa tak není jednoznačné, co k zásahu policie vedlo.

To následně policie vysvětlila: „Jeden z demonstrantů do muzea vtrhl ještě předtím, než policisté zamezili vstupu do budovy. Ochranka muzea muže zastihla na schodech a vyvedla ho pryč. Policisté v domnění, že se jedná o návštěvníka muzea, ho dovedla do bezpečí. Tento muž se však k Národnímu muzeu vrátil a opakovaně se domáhal násilného vniknutí do budovy.“

 1/3 Jedno video je kolikrát více než 1000 slov. Jak je patrné z námi pořízených záběrů, po celou dobu byl přístup policistů pasivní a defenzivní, přičemž o jakémkoliv rozdmýchávání situace nemůže být řeč.

1/3 Jedno video je kolikrát více než 1000 slov. Jak je patrné z námi pořízených záběrů, po celou dobu byl přístup policistů pasivní a defenzivní, přičemž o jakémkoliv rozdmýchávání situace nemůže být řeč.

 

„Kriminalista v civilu (zachycený na videu) již disponoval informací od ochranky muzea, že právě tento muž, se pár minut před tím nacházel uvnitř muzea, kde chtěl s největší pravděpodobností strhnout vlajku. Proto policisté ze speciální pořádkové jednotky muže zajistili pro podezření z přestupku,“ pokračovala.

Policie také zveřejnila mnohem delší videozáznam o celé události a podala k tomu svůj popis. „Jedno video je kolikrát více než 1000 slov. Jak je patrné z námi pořízených záběrů, po celou dobu byl přístup policistů pasivní a defenzivní, přičemž o jakémkoliv rozdmýchávání situace nemůže být řeč,“ uvedla na Twitteru.

„Policisté se v naopak řadě případů museli potýkat s nevybíravým jednáním, ať už se slovními či v několika případech i fyzickými ataky a k použití donucovacích prostředků přistoupili až v době, kdy někteří účastníci stupňovali svoji agresivitu a nereagovali na opakované výzvy,“ dodala.

Vysvětlila, že v době, kdy Rajchlovo shromáždění skončilo a většina jeho účastníků se rozcházela, začal podněcovat jeden muž s megafonem lidi, aby šli sundat ukrajinskou vlajku na budově muzea. Několik stovek jich ho uposlechlo. Policie po strkanicích zajistila i podněcovatele výstupu do muzea.

Celkově policie zadržela u muzea 20 lidí. Tři její příslušníci byli při zákroku zraněni a převezeni do nemocnice.

Poslankyně ANO Jana Mračková Vildumetzová sdílela na Twitteru Rajchlovo video. „Já věřím tomu, že policie měla relevantní důvod. Na videu je pouze malý výsek dění. Ministr Vít Rakušan by to ale měl vysvětlit, ať vyvrátí spekulace,“ komentovala.

 Dostalo se ke mně toto video. Šíří se s komentářem, že muž v hnědé kukle dá policistům povel k útoku a konflikt tak vyprovokuje. Já věřím tomu, že policie měla relevantní důvod. Na videu je pouze malý výsek dění. Ministr @Vit_Rakusan by to ale měl vy | (0:45)

Dostalo se ke mně toto video. Šíří se s komentářem, že muž v hnědé kukle dá policistům povel k útoku a konflikt tak vyprovokuje. Já věřím tomu, že policie měla relevantní důvod. Na videu je pouze malý výsek dění. Ministr @Vit_Rakusan by to ale měl vysvětlit, ať vyvrátí spekulace. https://t.co/7S68z0wOXl

Před incidentem u muzea zadržela policie jednoho člověka pro podezření ze spáchání trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Kriminalisté mu pak za tento trestný čin ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření.

Dalšího člověka policisté zajistili poté, co vběhl na magistrálu a poškodil projíždějící vozidlo s ukrajinskou SPZ. „V současné chvíli se celým případem zabývají pražští kriminalisté a právní kvalifikace případu bude stanovena,“ uvedla policie.

Sebedestruktivní energetická politika EU

V centru Prahy na Václavském náměstí protestovaly v sobotu odpoledne desetitisíce lidí na protivládní demonstraci s názvem Česko proti bídě. Tříhodinovou akci svolala neparlamentní strana Právo Respekt Odbornost (PRO), která vznikla teprve loni. Hlavním řečníkem byl její šéf Rajchl, který předtím působil v hnutí Trikolora.

Rajchl dříve uvedl, že za chudnutí Česka může hlavně sebedestruktivní energetická politika Evropské unie, kterou bezmyšlenkovitě prosazuje česká vláda.

Na akci demonstranti projevovali protiukrajinské nálady, což se promítlo pak do snahy vtrhnout do muzea a strhnout ukrajinskou vlajku, která na budově visí.

Na náměstí se objevili lidé se znaky Wagnerovců, ruské žoldnéřské skupiny, která rovněž působí na Ukrajině. Jeden účastníků protestu měl na batohu i písmeno „Z“, které je symbolem ruské invazní armády.

X X X

DĚKAN  ŠEVČÍK  VŠE  PROTESTUJE  ZA  BLAHO  STUDENTŮ

KDY  SE  ZAPOJÍ  I  REKTOR  VŠE  DVOŘÁK?  ČEHO  SE  BOJÍ?

PROČ  BY  MĚL  REZIGNOVAT  DĚKAN  ŠEVČÍK?

SPÍŠ  STUDENTI  DEMONSTROVAT,  ABY  SKONČIL  FIALA,  ŠKODÍ I  STUDENTŮM

Rektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák vyzval k rezignaci děkana Národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka. Toho opakovaně kritizoval za účast na protivládních demonstracích. „Není to o tom, že bych mu nějaké názory zakazoval, ale každý, kdo je v takové funkci, musí pečlivě zvážit dopad na instituci, v jejíž čele stojí,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz.

 x Na dnešní schůzce jste Ševčíka vyzval k rezignaci s lhůtou do úterý. Myslíte, že ji přijme?

To by byla spekulace, a do těch se zásadně nepouštím. Učinil jsem tuto výzvu, protože mám za to, že by pro řešení dané situace bylo tím nejlepším řešením pro VŠE.

x Případné odvolání děkana rektorem by podle vaší mluvčí bylo proti vysokoškolskému zákonu a mohlo by vést k soudní při. Byl byste přesto ochotný k tomuto kroku přistoupit, kdyby rezignaci odmítl?

To uvidím podle toho, jak se rozhodne. Zítra se to bude řešit na zasedání vedení a nechci předem sdělovat žádné svoje soudy, protože nejprve s tím seznámím vedení univerzity a až na základě dohody sdělím, jak budu postupovat dál.

Jednal jste i v součinnosti s Akademickým senátem VŠE, který Ševčíka otevřeným dopisem také vyzval k rezignaci?

To byla iniciativa studentských senátorů, o které jsem s nimi dnes nemluvil.

x Ševčík u vás už jednou „na koberečku“ kvůli svému chování byl. Můžete přiblížit, co bylo přesně obsahem schůzky a jak se lišila od té nynější?

Neoznačil bych to, že byl „na koberečku“. Ale obsahem tehdy i teď bylo, že některé jeho aktivity vyvolávají u části našich studentů, absolventů a zaměstnanců negativní reakce, které poškozují dobré jméno školy.

Ty jsou zbytečné a školu poškozují, což jsem mu dlouhodobě vytýkal. Není to o tom, že bych mu nějaké názory zakazoval, ale jde čistě o to, že každý, kdo je v takové funkci, musí pečlivě zvážit dopad na instituci, v jejíž čele stojí. A to je věc, kterou jsem s ním řešil opakovaně, včetně dneška.

x Ševčík na svou obranu tehdy uvedl, že tam nevystupoval jako děkan, ale jako občan. Je to podle vás přijatelný argument pro člověka v tak vysoké funkci?

To je pro mě nepřijatelné. Jednou je děkanem, tak je děkanem dvacet čtyři hodin, a to jsem také opakovaně panu děkanovi sdělil. Jinými slovy, nemůžete od sebe oddělit funkci a čas, kdy by v dané funkci nebyl. Vždy se to posuzuje dohromady. Koneckonců vždycky vidíme vyjádření jako „byl tam děkan fakulty“ a podobně. Sice tam byl ve svém volném čase v sobotu, ale stále je to děkan.

Děkan Národohospodářské fakulty (NF) Miroslav Ševčík. Na snímku na demonstraci Česká republika na 1. místě s názvem Nenásilná revoluce v Praze loni v září. (28. září 2022)

Negativní reakce nebyly primárně na výuku

x Jsou podle vás Ševčíkovy argumenty, že šel kolem náhodou, důvěryhodné?

Znovu bych chtěl zdůraznit, že nechci posuzovat a zjišťovat, zda to tak bylo či nebylo. Pro mne je podstatné, jakou to vyvolává odezvu. A ta je veskrze negativní a poškozuje školu. Taková situace prostě nesmí a neměla vzniknout. Jak k tomu došlo, je pro školu až druhotné.

x Zmiňoval jste četné negativní reakce. Můžete uvést, jaké to byly?

Reakce byly spíše rázu kritiky a odmítání, aby v čele fakulty stál člověk, který má určitá vystoupení, ve kterých používá určitá vyjádření o veřejných činitelích a tak dále. Negativní reakce nebyly primárně stížnosti na výuku. Ty se také objevily, ale ne v míře, která by byla natolik silná, aby vedla k nějakým opatřením.

x Ševčíkovo chování jste už dříve kritizoval po protivládních demonstracích v září. Pro iRozhlas jste uvedl, že „činíte kroky k tomu, aby se něco podobného neopakovalo“. Jaké to tehdy byly kroky? Respektoval je?

Detailně jsem s ním vše probral, aby věděl, co mi vadí. Totéž jsem řešil také na fakultním senátu, kde jsem dostal příslib, že nebudu mít důvod znovu podobnou věc řešit. Bylo to tedy formou určitého tlaku na to, aby si uvědomil, co přesně neprospívá škole.

x Vaše mluvčí také dodala, že řešíte i jiné cesty než rezignaci. Jaké to mohou být?

Nechci se pouštět do spekulací. Budu to řešit až zítra podle výsledků, které mi oznámí pan děkan, a projednám je s vedením školy. Nechci tedy absolutně předjímat, jaký bude závěr.

Po diskusi s kolegy jsem se rozhodl nepřijmout opakované nabídky na vystoupení v rámci demonstrace „Česko proti bídě“, která se konala 11. března na Václavském náměstí. Stejně tak jsem na této demonstraci nijak aktivně nevystupoval.

Přibližně od 15:10 hodin jsem byl v restauraci v ulici V jámě na setkání s rodinnými příslušníky a známými. Odtud jsem odešel kolem 17:20 přes Václavské náměstí směrem k metru stanice Muzeum.

V horní části Václavského náměstí mě požádal o pomoc neznámý člověk zraněný v obličeji s tím, že toto zranění mu způsobili policisté z řad těžkooděnců na schodech Národního muzea. Doporučil jsem mu, aby věc nahlásil Policii ČR v Krakovské ulici a uvedl služební číslo jednajícího policisty.

Zraněný muž mi řekl, že číslo policisty nezná. Přitom k nám přišel ještě další člověk v doprovodu ženy; jak se ukázalo, byl to právník s lékařkou. Zeptal se zraněného muže, jestli by dokázal policistu identifikovat a on to potvrdil. Všichni jsme tedy došli k Národnímu muzeu, kde byli policisté. Tak jsem se dostal na schody Národního muzea, a to aniž bych věděl, co se tam předtím odehrávalo. Pokusil jsem se vyjednávat s členy antikonfliktního týmu a velitelem policistů. Ve chvíli, kdy jsem ze schodů Národního muzea odcházel, začali příslušníci Policie ČR přítomné, včetně mě, ze schodů vytlačovat. V tomto momentě jsem byl vyfotografován fotoreportérem a tato fotografie byla následně zveřejněna.

Prohlašuji, že jsem nechtěl jakkoli vstoupit do budovy Národního muzea ani strhávat jakékoli vlajky vyvěšené na ní. Důrazně se ohrazuji proti interpretaci mé přítomnosti na schodech Národního muzea v inkriminované době takovými úmysly a opakuji, že jsem byl veden pouze snahou pomoci zraněnému člověku, který mě o tuto pomoc požádal. Dlouhodobě odsuzuji jakékoliv násilí a odsuzuji i případný útok na Národní  třídě.

X X X

Balaš přislíbil miliardy na pomůcky i vysoké školy. Platy učitelů řeší úředníci

Více peněz na nemocenskou či pojistku nebo o třetinu větší rozpočet pro vysoké školy. S těmito záměry seznámil ministr školství Vladimír Balaš školské odbory na jednání tripartity. Zástupci pracovníků ve školství návrhy kvitují, i nadále ale vyčkávají, jak se vláda vypořádá se svým závazkem na 130 procent průměrného platu pro pedagogy.

„Pan ministr na jednání školské tripartity byl a projednali jsme rámec rozpočtu na příští rok. Řekl nám, že po ministerstvu financí bude chtít navýšení peněz na výkony či na výuku ukrajinských dětí,“ sdělil iDNES.cz po jednání předseda školských odborů František Dobšík.

Nejde ale o jediné změny na straně školského rezortu. Podle Dobšíka Balaš přislíbil peníze i do dalších sektorů školství. Například by mělo jít o jednu miliardu korun, kterou ministerstvo vzalo školám na ostatní neinvestiční výdaje (ONIV, pozn. red.), ze kterých ředitelé platí nemocenské, školení či pojistky, v neposlední řadě ale také pomůcky pro kantory. „Ano, ta miliarda by se tam měla vrátit,“ potvrzuje Dobšík.

Téma ONIV přitom rezonuje školstvím již delší dobu, jak redakce iDNES.cz v minulosti informovala, jelikož například kvůli zvýšené nemocnosti zaměstnanců škol pak ředitelům nezbývají peníze na odměny nebo na třeba již zmíněné pomůcky pro učitele.

Změny financování by se měly dočkat i VŠ

Kromě toho chce Balaš, vysokoškolský profesor a ústavní právník, více peněz i pro vysoké školy. Ty, zejména v humanitních a sociálně-vědních oborech, trápí podfinancovanost, a tak vyučující hrozí stávkou.

Například podle Mariany Machové z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK) činí měsíční hrubý plat docentky na pražské fakultě 32 400 korun. Přitom průměrný měsíční příjem ze zaměstnání v Česku byl v loňském třetím čtvrtletí podle Českého statistického úřadu 40 259 korun.

Dobšík říká, že kolegům na vysokých školách by v ideálním případě, pokud šéf státní kasy Zbyněk Stanjura návrh odklepne, šlo nově o deset miliard korun více, což je skoro třetinové navýšení (v roce 2022 dostaly univerzity asi 28 miliard korun, pozn. red.).

Školství už není klíčová priorita

Ministr s odboráři nakousl i téma navýšení platů pro učitele, které slibuje vláda od roku 2024. Návrh novely leží i s pozměňovacími návrhy ve Sněmovně a projednávat by se měla 5., nebo 7. dubna. Jenže původně vláda slibovala 130 procent průměrné mzdy pro všechny pedagogické pracovníky, mezi které patří například školní psychologové, asistenti pedagoga či trenéři, což se nyní nekoná. Přidáno, ale do nadtarifů, by měli dostat pouze někteří učitelé.

„V učitelských řadách to už vře, nespokojení jsou i ostatní pedagogičtí pracovníci. Prozatím se vyčkává, co vláda ukáže při představování rozpočtu na rok 2024. Pokud nebude počítat s navýšením na 130 procent průměrného měsíčního platu, začneme asi řešit stávku,“ sdělil iDNES.cz dobře informovaný zdroj ze školských odborů.

Dobšík pak doplnil, že celou záležitost nyní řeší úředníci na ministerstvu školství, protože se prozatím neví, z čeho by se 130 procent vypočítávalo. To potvrzuje i Radek Sárközi, předseda spolku Pedagogická komora. Pokud by pozměňovací návrh platil již letos, tak podle jeho výpočtu by učitelé neměli 130 procent průměrného platu, ale jenom 113,5 procenta.

Přitom v době, kdy byli současní vládní představitelé v opozici vládě Andreje Babiše, zaklínali se školstvím jako prioritou pro lepší budoucnost. Například šéf ODS Petr Fiala v listopadu 2019 napsal na svůj Facebook: „Požadujeme zvýšení platů učitelů na 150 % průměrné mzdy. Učitelé potřebují skutečné peníze, za prázdné sliby Andreje Babiše si nic nekoupí.“

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová pro změnu v té době uvedla, že spolu se svými kolegy předkládá řadu pozměňovacích návrhů, aby zmodernizovali a zlepšili české školství. „Je to pro nás klíčová priorita, proto se projevuje i tím, že pozměňovacích návrhů k rozpočtu je nejvíce v této oblasti. Pokud chceme kvalitní školy, tak musíme dobře zaplatit učitele,“ vykládala ve stejné době jako Fiala.

X X X

 STOKA  V  BRNĚ   POKRAČUJE,  ŽALOBKYNĚ  NEDALA  SPIS  KE  KONTROLE  ŽALOBKYNI  NSZ

Případ Stoka: Poslance i ministerstvo zajímá, proč státní zástupkyně nepředložila spis ke kontrole NSZ

 Státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství v Olomouci (VSZ) Petra Lastovecká se opět může cítit pod tlakem. Ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) i některé poslance zajímá, proč nadřízenému státním zástupci nepředložila přes jeho opakované výzvy kompletní spis. A zda tím mohla způsobit průtahy, které by mohly znamenat její kárnou odpovědnost.

Státní zastupitelství je hierarchický systém, který se řídí zásadou nadřízenosti a podřízenosti jednotlivých stupňů. Orgány činné v trestním řízení jsou v jeho přípravné fázi povinny organizovat si svou činnost tak, aby účinně přispívaly k včasnosti a důvodnosti trestního stíhání. Zákon o státním zastupitelství pak přímo ukládá státním zástupcům odpovědně plnit úkoly bez zbytečných průtahů.

Také v pokynech obecné povahy nejvyššího státního zástupce o postupu v trestním řízení či o výkonu dohledu se na několika místech mluví o tom, že státní zástupce musí postupovat tak, aby trestní řízení probíhalo plynule a bez průtahů, přičemž spisové materiály má předkládat nadřízeným stupňům k rozhodování „bezodkladně“. V neposlední řadě i Etický kodex státního zástupce ukládá, že státní zástupci mají mezi sebou spolupracovat, a to v souladu s právními předpisy.

VSZ v Olomouci Foto: Veřejná žaloba Přísnost kárných senátů

Velmi přísně kárné senáty Nejvyššího správního soudu pro prohřešky soudců a žalobců hledí na rychlost, s jakou mají státní zástupci přistupovat k rozhodování o podaných stížnostech proti usnesení o zahájení trestního stíhání. Pokud rozhodování trvá bez objektivních příčin déle než jeden týden, zakládá to možné kárné provinění.

V případu s policejním názvem „Stoka“, v němž nedávno státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) vyhověl stížnostem čtyř obviněných a zrušil jejich trestní stíhání, přitom došlo k velmi nezvyklé situaci. Dozorová státní zástupkyně Petra Lastovecká totiž nepředložila k rozhodnutí o stížnostech kompletní spisový materiál.
Respektive neučinila tak opakovaně, přestože jí to nadřízený „stížnostní“ státní zástupce dvakrát uložil. Ten tak musel rozhodnout o měsíc později, a to na základě neúplného spisového materiálu. Lze tak usuzovat, že velmi pravděpodobně došlo k několikatýdennímu zdržení při jeho rozhodování. Sám nadřízený žalobce do odůvodnění napsal, že odpovědnost za předání kompletního spisového materiálu má policejní orgán a dozorový státní zástupce.

Interpelace Válkové

O případ se již zajímají i opoziční poslanci a ministr Blažek obdržel podle informací České justice minimálně jednu interpelaci, která se možné kárné odpovědnosti za průtahy při postupu státní zástupkyně Lastovecké týká. Tu mu měla adresovat bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková.

Samotný Blažek je nicméně jako potenciální kárný žalobce opatrný. „Bez znalosti konkrétního případu se nemohu explicitně vyjádřit k tomu, zda vámi popisované pochybení dozorové státní zástupkyně může naplňovat znaky kárného provinění. Bude však nezbytné věc posuzovat ve světle stávající judikatury kárného senátu Nejvyššího správního soudu např. rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ze dne 21. 3. 2017, č. j. 12 Ksz 8/2016, podle kterého platí, že na stížnost proti usnesení o zahájení trestního stíhání je nezbytné reagovat v řádech dnů,“ napsal ministr České justici. I v tomto případě se proto obrátí na vedoucí státní zástupce s žádostí o vysvětlení. Vzápětí zaslal České justici svůj komentář, ve kterém se kriticky vyjadřuje k útokům na poslance, kteří se zajímají o okolnosti případu Stoka. „Navodíme-li ve společnosti atmosféru, v níž se budou nejen poslanci, ale i jiní stěžovatelé bát skandalizace jen proto, že se zajímají o činnost policie či státního zastupitelství, uvolníme v jedné z nejmocnějších částí státního aparátu prostor bez veřejné kontroly. A tím vznikne úrodná půda pro bezpráví. Sebelepší úmysly ochránců zbožštělé „nezávislosti“ těchto složek státu na tom nic nemění,“ uvedl ministr.

Podle Daňhela jde o ojedinělou situaci

Podle Vrchního státního zástupce v Olomouci Radima Daňhela by měl bezesporu státní zástupce ověřit, zda je takto předložený trestní spis úplný a způsobilý k rozhodnutí o stížnosti. Zároveň dodává, že za úplnost spisu odpovídá policejní orgán, které v této fázi řízení vede. „Situaci, na kterou nyní svým dotazem upozorňujete, aktuálně vnímám jako ojedinělou, způsobenou zřejmě rozsahem trestního spisu a nutností předložit spis ve lhůtě co nejkratší, avšak jistě budu věnovat pozornost tomu, aby byly v případech, kdy o stížnosti proti usnesení o zahájení trestního stíhání rozhoduje nadřízené státní zastupitelství, byly trestní spisy předkládány kompletní,“ reagoval na dotaz České justice Daňhel.

V případu Stoka, v němž již několik let policie pod dozorem státní zástupkyně Lastovecké vyšetřuje podezření z machinací při nakládání s obecním majetkem v Brně, došlo na začátku letošního roku k neočekávaném vývoji. Státní zástupce NSZ totiž vyhověl čtyřem stížnostem obviněných a zrušil jejich trestní stíhání. V jednom případě přitom stížností státní zástupce konstatoval, že policie založila obvinění na omylu, neboť si spletla osobu v odposleších. Rozhodnutí NSZ vyvolalo reakci ministra spravedlnosti Blažka, který kritizoval práce policie a státního zastupitelství. Kritiku naopak vyvolaly dotazy ministra podle zákona o státním zastupitelství, kdy se jako kárný žalobce zajímal o některé informace a žádal o podklady k odpovědím na poslanecké interpelace. V sobotním rozhovoru pro deník Právo nejvyšší státní zástupce Igor Stříž prohlásil, že ministr Blažek sice „není žádný Mirek Dušín“, ale v případě položených dotazů postupoval podle zákona. Petr Dimun, ceskajustice.cz

 X X X

 Čína pokus o mír na Ukrajině. Si uvidí Putina, zavolá Zelenskému

Čínský prezident Si Ťin-pching by mohl navštívit Rusko, kde by se měl setkat se svým protějškem Vladimirem Putinem, už příští týden. Po návštěvě by pak Si mohl poprvé od propuknutí války promluvit i s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Peking již v únoru navrhl oběma válčícím stranám svůj mírový plán.

Ruská agentura TASS už 30. ledna napsala, že Putin pozval Sia na návštěvu během jara. List The Wall Street Journal (WSJ) v únoru uvedl, že návštěva by se mohla uskutečnit v dubnu či začátkem května.

To, že by se návštěva mohla odehrát už příští týden, uvedla agentura Reuters s odvoláním na své zdroje.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov v pondělí informace o možném příjezdu Si Ťin-pchinga do Ruska nechtěl komentovat. „Oznámení o oficiálních zahraničních návštěvách se zpravidla činí synchronně, po vzájemné dohodě. Až k tomu budeme připraveni, dáme vám vědět,“ uvedl.

Čína uvádí, že je připravena zprostředkovat mezi Moskvou a Kyjevem jednání. Západ je nicméně k nabídce Pekingu vzhledem k blízkým vztahům Číny a Ruska skeptický.

K rusko-ukrajinskému konfliktu se Čína oficiálně staví neutrálně – Peking odmítl ruský vpád na Ukrajinu odsoudit, nicméně ho ani jasně nepodpořil. Američtí představitelé nedávno opakovaně varovali, že Peking zvažuje, že poskytne Moskvě vojenskou pomoc, včetně zbraní a munice.

WSJ v pondělí s odkazem na své zdroje informoval, že čínský vůdce poprvé od zahájení ruské invaze plánuje prostřednictvím videokonference hovořit s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. „Hovor se asi uskuteční po návštěvě čínského prezidenta v Moskvě,“ uvedl deník.

Setkání s Putinem a hovor se Zelenským podle jeho zdrojů odrážejí snahu Pekingu hrát aktivnější roli při zprostředkování ukončení války na Ukrajině. „Si Ťin-pching zvažuje v rámci své cesty do Ruska navštívit také další evropské země,“ píše list. O jaké státy půjde, ale zatím není jasné.

Čína svůj mírový plán zveřejnila na výročí masivního vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Kyjev plán odmítl, protože by podle něj válku pouze „zmrazil“. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podotkl, že některé body plánu dávají smysl, s jinými nesouhlasí. Moskva plán podporuje, ale zdůrazňuje, že Kyjev má přijmout „novou územní realitu“.

Návštěva Kremlu by byla pro Si Ťin-pchinga první zahraniční cestou poté, co si v minulém týdnu zajistil bezprecedentní třetí funkční období coby hlava Číny. Devětašedesátiletý vůdce se podle Reuters snaží vylepšit svůj status globálního státníka a čelit eskalující konkurenci USA a jejich spojenců.

X X X

 Políček americké diplomacii. Čína dává Blízkému východu svou vizi světa

Média a analytici vnímají dohodu o obnovení diplomatických vztahů mezi Íránem a Saúdskou Arábií uzavřenou v Pekingu jako obrovský diplomatický úspěch Číny. Podle některých výsledek jednání ukazuje, že Číně se daří na Blízkém východě nahrazovat USA a prodávat tamním státům svou vizi multipolárního světa.

 Čína, Saúdská Arábie a Írán vydaly v pátek společné prohlášení, ve kterém radostně oznámily, že se doposud znepřátelené blízkovýchodní země shodly na obnovení diplomatických vztahů přerušených v roce 2016 poté, co íránští demonstranti vzali útokem saúdskoarabské velvyslanectví v Teheránu v reakci na popravu šíitského duchovního v Saúdské Arábii. Čína svoji roli v uzavření dohody potvrdila společnou fotkou diplomata Wanga I mezi zástupci obou regionálních rivalů.

Ve vyjádření k velkému úspěchu čínské zahraniční politiky si Wang neodpustil popíchnutí směrem k USA. „Svět není omezen jen na ukrajinskou záležitost,“ řekl s odkazem na válku Ukrajiny s Ruskem, která zaměstnává americké politiky. „Jsou mnohé záležitosti vztahující se k míru a živobytím lidí, které vyžadují pozornost mezinárodního společenství,“ dodal.

O čínském angažmá se před oznámením výsledku jednání netušilo. Diplomatický triumf Čína přisoudila „vznešené iniciativě“ prezidenta Si Ťin-pchinga. Podle čínských komentátorů dohoda ukazuje, že Siova iniciativa globální bezpečnosti může sloužit jako „kompas a mapa řešení konfliktů“.

„Toto též ukazuje, že čínská diplomatická filozofie, jejímž cílem je podporovat mír a rozvoj, je mnohem přitažlivější než taktika některých zemí podněcovat konfrontaci s cílem rozšířit své vlastní politické panství v oblasti Perského zálivu,“ napsal čínský deník Global Times s jasnou narážku na USA.

Podle západních médií a komentátorů dohoda potvrzuje čínské ambiciózní plány na svržení dosavadního globálního řádu, v němž ústřední roli hrály Spojené státy, a jeho nahrazení multipolárním světem, ve kterém Peking bude mít dominantnější postavení. Znakem rostoucího čínského vlivu bylo, že všechny strany jednání se rozhodly vest rozhovory ve svých mateřských jazycích, a ne angličtině jako současné lingua franca, uvádí list The Wall Street Journal s odvoláním na lidi obeznámené s jednáním.

Nepříjemná pozice USA

Podle listu The Washington Post výsledek rozhovorů mezi Čínou, Íránem a Saúdskou Arábií postavil USA do nepříjemné pozice, kdy musely „tleskat velké blízkovýchodní dohodě zajištěné jejím hlavním geopolitickým rivalem“. „Podporujeme jakékoliv úsilí o deeskalaci napětí na Blízkém východě,“ prohlásil mluvčí Bílého domu John Kirby.

V uplynulých letech se Saúdská Arábie a Írán staly hlavními politickými rivaly v boji o vůdčí postavení na složitém blízkovýchodním kolbišti. Jejich spor nabral parametry až sektářského napětí mezi sunnity a šíity. Prostřednictvím podpory různých zástupných sil v konfliktních oblastech, jako je Sýrie či Jemen, spolu Saúdská Arábie a Irán vedly prakticky nevyhlášenou válku.

The Wall Street Journal uvádí, že Írán se při jednáních zavázal, že přestane povzbuzovat přeshraniční útoky jemenských rebelů na Saúdskou Arábii. Íránem podporovaní Húsíové bojují od roku 2015 proti Rijádem vedené vojenské koalici.

„Zatímco mnozí ve Washingtonu budou vnímat nastupující roli Číny v úloze prostředníka na Blízkém východě jako hrozbu, realita je taková, že stabilnější Blízký východ, kde si Íránci a Saúdové nejdou po krku, prospívá také Spojeným státům,“ myslí si výkonný viceprezident washingtonského Quincy Institute Trita Parsi. „Pro region je to vzácně dobrá zpráva,“ uvádí i stanice CNN.

Parsi tvrdí, že dosavadní počínání Washingtonu prakticky znemožnilo, aby mohl vystupovat jako neutrální zprostředkovatel, čehož Čína využila. „USA se tak hluboce zapletly do konfliktu našich regionálních partnerů, že se naše manévrovací schopnosti vypařily a naši bývalou roli mírotvůrce jsme tak kompletně postoupili Číně,“ dodal.

Podle The New York Times Saúdové Američany o rozhovorech s Pekingem informovali, ale ti vyjádřili skepticismus ohledně íránské ochoty dodržet své nové závazky. Deník též uvádí, že poradci amerického prezidenta Joea Bidena nevnímají dohodu jako průlom, který by naznačoval oslabování amerického vlivu v regionu.

Čínská ekonomická páka

Čína při jednáních těžila ze silných ekonomických vztahů se Saúdskou Arábií i Íránem. Je největší importér íránské ropy, je též jedním z předních kupců saúdské ropy. The Wall Street Journal cituje nejmenované saúdské činitele, podle kterých Rijád doufal, že Peking díky svému silnému ekonomickému vlivu na Teherán zatlačí. Íránští představitelé údajně za slib čínské ekonomické pomoci šli do jednání bez jakýchkoliv předběžných podmínek. Írán se momentálně potýká se silnými hospodářskými problémy.

Rozsáhlé investice jsou jedním z klíčových důvodů, proč se Čína o navázání vzájemných diplomatických vztahů mezi oběma státy stará. „Nejhorší možný scénář pro Čínu je, že konflikt v Perském zálivu ovlivní její dodávky energie a ekonomické zájmy,“ podotýká Sina Toossi z washingtonského Centra pro mezinárodní politiku

Že Čína má skutečný zájem o Blízký východ, dokazuje cesta čínského prezidenta do Saúdské Arábie minulý rok a letošní návštěva Pekingu íránským prezidentem Ebráhímem Raísím. Čína také letos hodlá uspořádat summit mezi Íránem a šestičlennou Radou pro spolupráci arabských států v Zálivu.

Saúdská facka Bidenovi

Saúdská Arábie je spolu s Izraelem nejvýznamnějším spojencem USA v regionu. Skutečnost, že posílila své vazby s jejich výrazným protivníkem, samozřejmě nezůstala mezi analytiky bez povšimnutí.

„Zdá se, že to je další saúdský políček do tváře Bidenovy administrativy,“ komentuje výsledek jednání mezi Rijádem a Pekingem Suzanne Maloneyová, ředitelka pro zahraniční politiku z vlivného think-tanku Brookings Institution. Jako určité nepřátelské gesto vnímali komentátoři už rozhodnutí Rijádu snížit před americkými volbami do Kongresu dodávky ropy, a tím zvýšit její globální cenu. Téma inflace totiž bylo tehdy jednou z hlavních zbraní republikánů proti Bidenovým demokratům.

Rozkol mezi Rijádem a Washingtonem způsobilo i vražedné angažmá Saúdské Arábie v Jemenu a podezření, že její neoficiální vládce, princ Muhammad bin Salmán, dal zabít svého kritika, novináře The Washington Post Džamála Chášukdžího. Čína na rozdíl od USA otázky porušování lidských práv neřeší…

Podle bývalého amerického diplomata Davida Millera Rijád už nevidí unipolární svět utvořený Washingtonem jako jedinou možnou alternativu. Namísto toho hodlá operovat v „multipolárním kontextu“, ve kterém Čína, ale i Rusko, mají významné postavení.

Podle bývalého zástupce ředitele amerického National Intelligence Council Jonathana Panikoffa opuštění problematických spojenců v regionu není v americkém zájmu, protože Čína by vzniklý prázdný prostor obsadila. „Možná jsme nyní svědky vynoření se politické role Číny v regionu a mělo by to být varování pro politické tvůrce USA,“ napsal. „Nenechte se mýlit, Čínou ovládaný Blízký východ by zásadně podkopal americkou obchodní, energetickou a národní bezpečnost.“

X X X

Za platby 1 Kč na účet kvůli údajnému zmaření zastavení exekucí čelí exekutor Podkonický kárné žalobě

Dojde-li k zastavení exekuce, má exekutor povinnost provést do 15 dnů od ukončení řízení vymazání z exekuční databáze. Ministerstvo spravedlnosti ale při kontrole exekutora Juraje Podkonického na základě podnětu organizace Člověk v tísni přišlo na to, že u něj vedených exekucí došlo opakovaně k úhradě 1 Kč na splátku jistiny. Exekuční řízení tak nemohlo být zastaveno a pokračovalo dál. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) kvůli tomu nyní na Podkonického podal kárnou žalobu. Podle informací České justice mu hrozí pokuta až 400 tisíc korun.

V červenci 2022 zahájilo Ministerstvo spravedlnosti na základě upozornění organizace Člověk v tísni výkon státního dohledu z moci úřední a současně provedlo kontrolu Exekutorského úřadu Praha 5, soudního exekutora Juraje Podkonického. Upozornění informovalo o možném obcházení zákona z důvodu úhrady jedné koruny. „S ohledem na závažnost pochybení podal 9. února 2023 ministr spravedlnosti Pavel Blažek návrh na zahájení kárného řízení k Nejvyššímu správnímu soudu,“ uvedl nyní mluvčí resortu Vladimír Řepka. I zaplacení jedné koruny je totiž postačující pro porušení podmínky, že v posledních 3 letech nebylo exekučně nic vymoženo.

Ministr podal kárnou žalobu jen několik dní před uplynutím subjektivní půlroční lhůty letos na začátku února. Podle zjištění České justice navrhuje ministr v kárné žalobě uložit Podkonickému pokutu 400 tis. Kč. Ministerstvo totiž při kontrole zjistilo, že pochybení se může týkat až 8 tisíc případů. Z kapacitních a časových důvodů však ministerstvo bylo schopno provést kontrolu jen u 60 spisů.

V současné době je podle Řepky mimořádná kontrola, zaměřená na postup v exekučních řízeních vedených pro tzv. bagatelní pohledávky, v nichž došlo k úhradě částky ve výši 1 Kč s cílem zmaření zastavení těchto exekucí, již ukončena. Podkonický s výsledkem kontroly nesouhlasil a podal námitky. Těm však podle ministerstva nebylo vyhověno.

Exekutorská komora dnes vzkázala, že Podkonického kárné řízení nebude podrobněji komentovat, a to mimo jiné proto, že nezná detaily případu. „Bez ohledu na skutkový stav věci však lze jen znovu připomenout, jak důležitá je systémovost přijatých řešení a ruku v ruce s tím kvalita právní úpravy. Už při tvorbě novely exekučního řádu Exekutorská komora upozorňovala, že pro věřitele je jednodušší zajistit úhradu plnění exekuce ve výši několika korun než zálohu na další vedení exekuce ve výši 500 Kč,“ sdělila mluvčí stavovské organizace Eva Rajlichová. „Někteří věřitelé skutečně takto postupovat mohou, aby zabránili tomu, že se jimi zahájená exekuce zastaví,“ podotkla.

Bagatelní exekuce

U bagatelních exekucí jako jsou například jízdy „na černo“, kde jistina pohledávky nepřekračuje částku 1500 korun k zastavení podle nedávné úpravy postačí, aby v posledních třech letech nebylo v rámci exekuce nic vymoženo. Pro pokračovaní exekuce musí věřitel zaplatit 500 Kč. Týká se to exekucí, kdy nařízení nabylo právní moci před 1.1.2019. Pokud by byla exekuce zastavena, dostane exekutor 1 050 korun jako kompenzaci za její zastavení.

Ministerstvo k věci již loni obecně uvedlo, že jestliže by třetí osoba plnila proti vůli dlužníka, šlo by o plnění bez právního důvodu, a tedy o bezdůvodné obohacení. Nastalou situaci by dlužník mohl řešit podáním návrhu na zastavení exekuce, zmínil úřad.

Kauza se týká řízení s lidmi, které dluží dvěma společnostem – Tessile ditta a.s. a AQ fin s.r.o. Neznámá osoba údajně na pokladně exekutora zaplatila za každého, po kterém tyto firmy vymáhají pohledávku v v exekuci 1 Kč. Podkonický pak nemusel vyzvat tyto firmy, aby složily zálohu 500 Kč a exekuce nezastavil. Na pokladních dokladech ta osoba nebyla uvedena, až při kontrole Podkonický jeho jméno uvedl. Podle informací České justice se jednalo o člověka napojeného na jednu z firem. Jednalo se tedy o plnění proti vůli povinných, jejichž část se po medializaci kontroly také ozvala a vyjádřila nesouhlas.

Nevstřícnost exekutora při kontrole

U někdejšího šéfa Exekutorské komory Juraje Podkonického ministerstvo provádělo kontrolu opakovaně. Loni měl podle Člověka v tísni podvádět s doručenkami v rámci oddlužovacího projektu milostivé léto. Jeho jméno figurovalo v několika kauzách, exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ho kárně žaloval již v roce 2011 za údajně neoprávněně vedenou exekuci. U kárného senátu ale tehdy ministr neuspěl.

Podkonickému podle informací České justice nyní přitížilo i to, že se ministerští úředníci při kontrole měli potýkat s nepříliš vstřícným přístupem a komplikacemi s čitelností některých předaných materiálů. Podkonický byl navíc v minulosti kárným senátem již dvakrát potrestán, nicméně od posledního kárného řízení s ním uplynula delší než pětiletá lhůta, kárný senát by tak neměl k předchozím opatřením přihlížet. Faktem je, že ministerstvo či soudy uložily v posledních třech letech Podkonickému celkem 13 výtek za různá drobnější pochybení.

Resort spravedlnosti s Podkonickým ohledně tří výtek prohrál soudní spor. Podle Nejvyššího správního soudu ministerstvo v jednom z případů pochybilo a nerespektovalo základní zásady činnosti správních orgánů, když mu trvalo přes rok, než o uložení výtky rozhodlo.

Mluvčí Řepka doplnil, že úřad na Podkonického v minulosti podal celkem šest kárných žalob. Eva Paseková, Petr Dimun, ceskajustice.cz

 X X X

 Sexuální obtěžování považuje ČAK za závažné kárné provinění, říká Monika Novotná

 Na svém únorovém zasedání projednalo a schválilo představenstvo České advokátní komory (ČAK) Metodiku k přijímání a projednávání podnětů týkajících se sexuálního obtěžování. Na to, proč byla Metodika přijata, jaký je cíl vedení Komory v oblasti potírání škodlivého typu jednání v advokacii, i na to, kdy bude spuštěna „služba“ pro oběti takového jednání, se Advokátní deník zeptal jedné z iniciátorek přijetí Metodiky, místopředsedkyně představenstva ČAK Moniky Novotné.

X Téma sexuálního obtěžování rezonuje ve společnosti již delší dobu. Hnutí #MeTo odstartovalo již v roce 2006 a v posledních letech nabralo na intenzitě. Co, resp. které případy byly onou pomyslnou poslední kapkou, jež odstartovala v představenstvu ČAK jednání o formulaci Metodiky k přijímání a projednávání podnětů týkajících se sexuálního obtěžování, a kdo byl jejím iniciátorem?

Podněty k zavedení této metodiky přišly zvenčí, od advokátek a koncipientek, které se s nevhodným jednáním kolegů setkaly a které vyjadřovaly obavy z dopadů, jež by případná stížnost na takové jednání měla na jejich profesní budoucnost nebo úspěch u advokátních zkoušek. Tato obava je samozřejmě lichá, Česká advokátní komora nikdy nekryla jednání, které označujeme za sexuální obtěžování nebo jiné nátlakové jednání. Uvědomily jsme si však společně s Hanou Gawlasovou a Lucií Dolanskou Bányaiovou, že poškozené kolegyně, případně poškození kolegové, se mohou cítit nejistě a v terminologii trestního práva mohou být považovány/i za zranitelné oběti. Touto Metodikou jsme tedy chtěli dát najevo, že sexuální obtěžování považujeme za závažné kárné provinění a hodláme poškozeným zajistit adekvátní ochranu.

X S ohledem na to, co jste zmínila, řešili jste již – a to jak u koncipientek/koncipientů a advokátek/advokátů či zaměstnanců Komory – případy jednání, které by mohlo spadat do kategorie „sexuální obtěžování či šikana“? Anebo je Metodika pouze jakýmsi preventivním krokem?

Bohužel Kontrolní rada ČAK již některé případy řešila, ale naštěstí se jedná jen o jednotky stížností. Nepředpokládám ani, že by se po zveřejnění Metodiky nějak masivně rozšířilo oznamování nevhodného chování advokátů. Na druhou stranu nemůžeme zavírat oči ani před těmi jednotkami případů. Zveřejněná Metodika pak může mít samozřejmě i preventivní účinky – Komora tím dává jednoznačně najevo, že sexuální obtěžování do advokátních kanceláří nepatří a může být postihováno jako kárné provinění.

X V Metodice se uvádí, že koncipienti/koncipientky a advokátky/advokáti, kteří se dopustí takového jednání, se zároveň dopustí závažného porušení stavovských předpisů a kárného provinění. Projeví se to na trestu, myslím tím, zda by se teoreticky mohl trest lišit, být přísnější, u této kategorie „hříšníků“ než u jiných kárných provinění?

Metodika rozhodně není nařízením, jak by měla Kárná komise odpovědné advokáty trestat, to by bylo nepřípustným zásahem do její pravomoci. Spíše se snažíme vysvětlit, že jsou určité mantinely jednání s kolegy a podřízenými, které považujeme za nepřekročitelné, a že Komora rozhodně nemá snahu tzv. zamést nějaké konkrétní případy pod koberec.

X Metodika byla přijata na únorovém zasedání představenstva. Jak vím, je pro členy vedení Komory s ohledem na téma, které velmi citlivě vnímají, zásadní. Z jednání vyplynulo několik úkolů týkajících se vzniku anonymní důvěrné linky a e-mailu, proškolení pověřených osob atd. V jakém časovém horizontu bude „služba“ připravena tak, aby byla plně funkční? Odkdy ji bude možné využívat?

Domluvili jsme se na tom, že pro poškozené bude zřízena telefonní linka a e-mailová adresa, na kterou se budou moci obracet i anonymně. Kontaktní osobou přitom bude paní JUDr. Irena Schejbalová, místopředsedkyně Kontrolní rady. Ta bude tím, na koho se poškození mohou obrátit, když si nebudou jisti, jak mají postupovat, jaké podklady si mají zajistit. Na e-mailovou adresu bude možné podat i stížnost. Telefonní linka je již zavedena, e-mailová adresa též. V tomto okamžiku už tedy vše funguje.

X A jak bude probíhat následný proces projednání stížnosti, jaké orgány k projednání budou příslušné a budou mít nějaké časové limity na projednání a rozhodnutí?

Jak jsem již uvedla, stížnost bude možné podat e-mailem na stanovenou adresu, samozřejmě též písemně na adresu České advokátní komory nebo do datové schránky ČAK. Podání stížnosti na stanovený e-mail zabezpečí, že se o ní dozví v počátku jen úzký okruh lidí, tedy v první řadě paní JUDr. Schejbalová. Podklady pro Kontrolní radu připravuje Kontrolní oddělení ČAK, stížnost tedy bude postoupena Kontrolnímu oddělení, kde ji bude vyřizovat jen vedoucí tohoto oddělení, paní JUDr. Střížová. Ta může prověřením pověřit dalšího advokáta, ale pouze jedinou konkrétní osobu. Kontrolní oddělení připraví všechny podklady a předá spis Kontrolní radě, která posoudí, zda je na místě podat kárnou žalobu. Následně bude věc řešit kárný senát, a je zde opět snaha, aby tyto záležitosti řešil vždy jediný senát. Ten posoudí, zda jde o kárné provinění, a pokud ano, uloží odpovídající kárné opatření.

X Spisy tohoto charakteru by měly být uchovávány odděleně od tzv. běžných stížností tak, aby byla 100% zachována zvláštní důvěrnost informací, které jsou v nich obsaženy. Jak to Komora zajistí? A jak tvrdý postih hrozí v případě porušení důvěrnosti?

Mechanismus projednávání stížnosti jsem již popsala. Tento mechanismus má zajistit, aby se se stížností seznámil co nejmenší počet lidí a aby byla respektována ochrana poškozeného. Porušení důvěrnosti ze strany advokáta, který se účastní projednávání věci, ať jako člen Kontrolní rady nebo jako člen Kárné komise, by samozřejmě mohlo být kárným proviněním a opět by mu tedy hrozilo kárné opatření.

X Chtěla byste na závěr za vedení České advokátní komory něco vzkázat členům a zaměstnancům ČAK a koncipientkám/koncipientům?

Především pevně věřím, že pravidla slušného, kolegiálního chování, vzájemné úcty a respektu, jsou vlastní drtivé většině advokátů a advokátek, a i nadále bude nevhodné chování, nebo dokonce sexuální obtěžování, ojedinělé. Přesto, pokud se advokáti, koncipienti nebo zaměstnanci Komory cítí být poškozenými takovým jednáním, mohu je ujistit, že jejich stížnosti bude věnována náležitá péče a že se rozhodně nemusí obávat, že by jejich stížnost mohla nějak negativně ovlivnit jejich profesní budoucnost v České advokátní komoře.

Metodiku k přijímání a projednávání podnětů týkajících se sexuálního obtěžování a šikany advokátními koncipienty, advokátními koncipientkami, členy a zaměstnanci ČAK naleznete  Advokátní deník, ceskajustice, cz

 X X X

 Za Pavlem na Hrad zamířil právník Pánek

Spolupracovníkem prezidenta Petra Pavla se stal právník Petr Pánek. Podle hlavy státu se bude v rámci prezidentské kanceláře věnovat právním otázkám. Pavel o Pánkově angažmá informoval v pondělí na Twitteru.

„Věřím, že nám jako právní poradce pomůže obnovit důvěru k prezidentskému úřadu a vytvořit transparentní kancelář, kde je na prvním místě zájem občanů,“ uvedl prezident.

Pánek doposud působil jako partner v kanceláři White & Case, kde se věnoval akvizicím realit, restrukturalizacím či řešení sporů v oblasti kolektivního investování. Absolvent Univerzity Karlovy a Georgetown University ve Washingtonu DC je odborníkem na tuzemské a americké právo.

Ke své nové roli na Hradě uvedl, že jeho cílem je „vytvořit kancelář, která dodržuje zákony, je transparentní a moderní“.

Pavel v minulých týdnech představil řadu spolupracovníků. Mluvčí se stala Markéta Řeháková, kancléřkou Jana Vohralíková. Vojenskou kancelář Hradu vede Radek Hasala, zahraniční odbor Jaroslav Zajíček, protokol Tomáš Pernický a vnitropolitický odbor Tomáš Lebeda. Bezpečnostní ředitelkou hradní kanceláře je Mlada Princová. Šéfem Pavlových poradců se stal Tomáš Richter.

 X X X

 SOUDKYNĚ  OSTRAVY  SKALSKÁ  NEDOVOLÍ  KRAMNÉMU  HÁJIT  SE  U  SOUDU?

 K dispozici je vysvětlení, proč Petr Kramný nedostal možnost hájit se v novém procesu. V jednom z největších kriminálních případů posledních 10 let si odpykává za vraždu manželky a dcery 28 let vězení.

 Ostravská krajská soudkyně Šárka Skalská zamítla Petru Kramnému šanci na obnovu procesu, i když soudu předložil nové znalecké posudky svědčící o jeho nevině.

Nyní vysvětluje v písemném odůvodnění verdiktu proč.

Šlo o tři rozsáhlé posudky, v nichž pětice znalců odmítla verzi, ke které se dříve přiklonil soud. Tedy, že Petr Kramný na dovolené v Egyptě zabil svoji manželku Moniku a dceru Kláru elektrickým proudem. A odsoudil ho na 28 let.

Soudkyně Skalská však nyní píše, že tyto posudky nepřinesly v případu zásadní zvrat.

„Nově předložené znalecké posudky v žádném případě nenarušují řetězec nepřímých důkazů, na jejichž základě byl odsouzený Petr Kramný pravomocně odsouzen,“ napsala Skalská v písemném odůvodnění svého verdiktu, který mají Seznam Zprávy k dispozici.

Soudkyně poukazuje na to, že dva znalci Alexander Pilin a Ivo Šteiner se sice shodli v tom, že nelze prokázat úraz elektrickým proudem, avšak „ani tito dva znalci se v některých svých závěrech zcela neshodují“.

„Ačkoliv ve shodném čase zkoumali zcela totožný histologický materiál,“ podotýká soudkyně.

Advokátka Jana Rejžková, která Kramného zastupuje, s postojem soudu nesouhlasí a už proti němu podala stížnost.

„Mám pocit, že si soud snaží stále udržet své původní rozhodnutí, že došlo k vraždě elektrickým proudem. Ačkoliv jsem přesvědčena, že nové důkazy prokázaly, že do těl žádný elektrický proud nevstoupil,“ řekla Seznam Zprávám Rejžková.

Kauza Petra Kramného

V červenci 2013zemřely Monika a Klára Kramné během dovolené v hotelu v Egyptě. Petr Kramný tvrdil, že byly otráveny.

Petr Kramný několik měsíců kvůli prověřování případu zůstal v Egyptě. Do Česka se vrátil až na konci října 2013.

V únoru 2014 byl muž obviněn z vraždy a skončil ve vazbě.

O rok pozdějiv květnu byl obžalován, protože podle státního zástupce zavraždil manželku a dceru elektrickým proudem. Tuto verzi uvedli znalci obžaloby.

V roce 2016byl Petr Kramný pravomocně odsouzen k 28 rokům ve vězení.

V únoru 2023 Krajský soud v Ostravě rozhodnul, že nebude proces obnoven. Obhájkyně Petra Kramného ale podala stížnost. Případ tak bude řešit vrchní soud.

Podle nového a obhajobou předloženého posudku znalce Alexandera Pilina mohla smrt Moniky a Kláry Kramných nastat po srdečním selhání, ke kterému mohlo dojít po akutním zánětu žaludku a střev.

A také znalec patolog Ivo Šteiner napsal, že srdce Kramného manželky a dcery byla „prakticky normální“ a nelze říct, že došlo k jejich selhání po zásahu elektrickým proudem.

Soudkyně Skalská upozornila ještě na další věc, kterou považuje za problém.

„Ve svých závěrech všichni tito znalci prezentují tvrzené skutečnosti jako svůj názor, a to odborný názor, který navíc není založen na žádné skutkové okolnosti, která by v původním řízení nebyla známa a vyšla najevo teprve dodatečně,“ uvedla.

Advokátka Kramného k tomu říká, že tím soudkyně částečně snižuje odbornost znalců. „Soudkyně uvedla, že to nejsou odborné závěry, ale osobní závěry. S tím já nesouhlasím. Vše, co řekne znalec, je vždy znalecký závěr,“ prohlásila Rejžková.

Při řízení o obnově procesu se Petru Kramnému podařilo soud přesvědčit o jedné věci, kterou mu odsuzující verdikt připsal.

Šlo o větu při telefonickém rozhovoru s tetou, s níž mluvil po smrti jeho blízkých. Podle původního verdiktu příbuzné řekl, „že mu všechno vyšlo i v tom Egyptě“.

Jenže odsouzený nechal u krajského soudu v Ostravě nahrávku přehrát a soudkyně Skalská potvrdila, že tuto větu skutečně neřekl.

Pro to, aby rozhodla o obnově procesu, není však podle ní tato věc v případu podstatná.

Petr Kramný s advokátkou budou chtít ještě toto rozhodnutí soudkyně Skalské zvrátit. Jejich stížnost bude nyní posuzovat olomoucký vrchní soud.

)X X X

 Mendelova univerzita se odvolala proti rozhodnutí o odebrání akreditace

Mendelova univerzita v Brně se odvolala proti rozhodnutí Národního akreditačního úřadu, který jí kvůli chybám odebral akreditace pro některé obory. Rektor Jan Mareš uvedl, že hlavní snahou je zajistit stávajícím studentům dotčených programů možnost dostudovat a také zajistit možnost podat návrhy nových studijních programů.

Na odebrání akreditace se Rada Národního akreditačního úřadu (NAÚ) shodla v lednu. Konkrétně univerzitě odebrala možnost doktorských studijních programů ekonomika a management v českém a anglickém jazyce. A už tehdy univerzita naznačovala, že se proti rozhodnutí bude chtít bránit, k čemuž nyní došlo.

„V odvolání se univerzita ohradila proti rozhodnutí o zániku oprávnění uskutečňovat vzdělání ve třech zmíněných doktorských studijních programech,“ stojí ve zprávě univerzity.

Součástí odvolání je přehled kroků k odstranění nedostatků. „Naší hlavní snahou je nyní zajistit možnost stávajícím studentům na univerzitě v dotčených programech dostudovat a možnost podání návrhu nových studijních programů doktorského stupně studia pro Provozně ekonomickou fakultu Národnímu akreditačnímu úřadu. Snahou je i otevřít možnost diskuse s Radou Národního akreditačního úřadu,“ uvedl rektor Jan Mareš.

Už dříve zveřejněné informace uváděly, že někteří studenti doktorského studia ukončili studium za kratší dobu, než je standardní. Studium tak absolvovali za 22 až 30 měsíců.

Univerzita uvedla, že pokračuje v opatřeních, která by nastavila kvalitní systém vnitřního zajištění kvality. Na základě podnětu k přezkoumání překladových plagiátů a po pečlivém posouzení přezkumnou komisí na fakultě v posledním roce odebrala dva doktorské tituly.

Kauza ohledně zahraničních studentů se objevila loni během kampaně před prezidentskými volbami. do nichž jako kandidátka vstoupila i bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

V médiích už dřív uvedla, že kauza byla „přifouknutá“ kvůli její kandidatuře a že doufá, že univerzita získá akreditaci pro ekonomické obory brzy zpět. Na druhou stranu koncem loňského roku kvůli pochybnostem se získáváním titulů zahraničních studentů rezignoval tehdejší děkan fakulty Pavel Žufan, který fakultu vedl od roku 2018 za doby rektorování Nerudové.

X X X

Policisté budou jezdit ve vlacích za polovic. Dráhy chtějí zvýšit bezpečnost

Zvýšení bezpečnosti a rychlejší řešení incidentů ve vlacích – to jsou změny, které si České dráhy slibují od novinky, na které se dohodly s policií. Muži zákona mají od března možnost využívat železnici se slevou, na oplátku mají být připraveni zasáhnout proti agresivním pasažérům.

Policisté mají nově získat možnost koupit si takzvanou virtuální In Kartu s aplikacemi IN 25, IN 50 a IN 100 Českých drah s padesátiprocentní slevou. To by mělo policisty motivovat k tomu, aby více jezdili vlakem. „V případě, že pak během cesty dojde k bezpečnostnímu incidentu, může náš vlakový personál požádat přítomného policistu o pomoc,“ slibuje si od novinky Michal Krapinec, předseda představenstva Českých drah.

Když ve vlaku dojde k problémům s cestujícími, standardně musí průvodčí zavolat polici, která přijede až na nádraží a vlaky kvůli tomu nabírají zpoždění. Policista přímo ve vlaku by měl být incident schopen vyřešit daleko rychleji. Díky tomu, že sleva bude uplatňována přes kartu, zjistí průvodčí už při kontrole jízdenek, že s ním ve vlaku jede policista a bude tak vědět na koho se obrátit, kdyby byly problémy.

Policie musela za loňský rok řešit výjezdem okolo 500 vlakových incidentů. Počty bývají podle Krapince meziročně dlouhodobě zhruba stejné. „Nejčastěji se opakuje příjezd k člověku, který odmítá zaplatit jízdné,“ shrnuje Krapinec. Druhým nejčastější případ je, že policie musí zasahovat u agresivních pasažérů pod vlivem návykových látek, obvyklé jsou ale i případy, kdy cestující ničí vybavení vlaku.

„Našim příslušníkům jsme v souvislosti s tímto zvýhodněním opětovně připomněli, ustanovení paragrafu 10 zákona o Policii České republiky, ze kterého vyplývá povinnost provedení úkonu v případě, že je ohrožen veřejný pořádek nebo bezpečnost, a to i v době mimo službu,“ doplnil policejní prezident Martin Vondrášek s tím, že se sleva bude vztahovat i na civilní zaměstnance policie.

K podobnému kroku přistoupili v roce 2017 například Hlavní město. To umožnilo policistům zdarma využívat městskou hromadnou dopravu. Jedním z hlavních argumentů bylo právě zvýšení bezpečnosti v dopravních prostředcích.

„Policisté mají výcvik pro řešení nestandardních situací, zároveň jsou vázáni aktivním přístupem v případě nezákonného jednání. Zvýšený pohyb policistů v prostředcích veřejné dopravy bude mít nepochybně vliv na snížení kriminality,“ vysvětloval tehdy radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). Upozorňoval, že policisté nejsou nikdy mimo službu, což se podle něj v minulosti opakovaně ukázalo, když v době osobního volna zasahovali v krizových situacích.

Změny čekají i nádraží

Úpravy bezpečnostních opatření ale čekají kromě samotných vozů také nádraží. Zhruba třicet největších z nich mají brzy hlídat zaměstnanci Správy železnic (SŽ) a vytlačit tak soukromé bezpečnostní agentury, které službu vykonávají v současnosti.

„V Česku potřebujeme službu, která se specializuje na železnici. Chceme mít ve velkých městech uniformované zaměstnance, aby cestující věděli, že tu jsou nejen pro jejich ochranu a bezpečí, ale také k pomoci při běžných situacích, například s vystupováním z vlakových souprav. Budou to bezpečnostní pracovníci systematicky připravovaní pro železnici. Tedy lidé, kteří jí rozumějí, znají nádražní budovy a drážní předpisy,“ popsal v únoru pro MF DNES ředitel odboru bezpečnosti SŽ Vladimír Abraham.

Nová ochranná služba má být sice neozbrojená, má však ovládat taktiku zákroku, a to hlavně proti agresivním opilcům. Mezi její úkoly má také patřit třeba pomoc tělesně postiženým cestujícím při nastupování do vlaků.

X X X

Uhlí se nedá pít. Mladí před polskou ambasádou demonstrovali kvůli dolu Turów

Přes 20 lidí demonstrovalo v pondělí před polskou ambasádou v Praze kvůli zveřejnění detailů dohody Česka a Polska o těžbě uhlí v dole Turów. Těžba podle ekologů ohrožuje životní prostředí v obou státech i v sousedním Německu, ničí hlavně podzemní vody v okolí dolu.

 Demonstraci s názvem Zveřejněte dohodu, dejte stop Turówu pořádalo hnutí Fridays for Future, připojili se i zástupci hnutí Greenpeace. České ministerstvo životního prostředí (MŽP) v pondělí uvedlo, že poskytuje veřejnosti všechny dostupné informace, které od Polska získává.

„Vláda ve svém programovém prohlášení slibovala, že bude transparentní, a tomu se tak v tomhle případě nestalo. Česká vláda musí mít data o podzemní vodě v oblasti uhelného dolu Turów a nevypouští je, nebo respektive nezveřejňuje je všechny,“ řekl Lukáš Skála z hnutí Fridays for Future.

„Z jakého důvodu, to se asi můžeme ptát, ale spoustu studií nevládních ekologických organizací ukazují, že těžba v hnědouhelném dole Turów není dobrá pro okolní krajinu, ať na polské, německé nebo české straně, a česká vláda se těmto obviněním nebo těmto analýzám nevládních organizací brání a říká, že tomu tak není,“ dodal Skála.

Demonstranti se nejdříve shromáždili před polskou ambasádou. Jejich transparenty hlásily hesla jako „Uhlí se přece nedá pít“, „Vládo, nechráníš životní prostředí“ či přeškrtnutou číslici 2044. Demonstranti se pak průvodem přesunuli na Klárov, a následně k nábřeží, kde jedna z účastnic demonstrace vystoupila s tanečním představením o úbytku vody v Turówě. Průvod byl následně zakončen před sídlem vlády ve Strakově akademii, po cestě demonstranti volali hesla jako „Uhlí – ropa – plyn, patří do dějin“.

Česko-polská dohoda o řešení vlivu těžby v dole Turów byla uzavřena 3. února loňského roku. Polsko vyplatilo Česku jako náhradu za škody způsobené těžbou 45 milionů eur (přibližně 1,1 miliardy Kč) a Česká republika stáhla žalobu na Polsko, kterou kvůli dolu podala u Soudního dvora EU. Ekologické organizace ale smlouvu kritizují, jelikož podle nich nechrání české občany před ztrátou vody.

Letos na konci února povolilo Polsko prodloužení těžby v dole Turów do roku 2044. Ekologové s rozhodnutím nesouhlasí, protože podle nich vychází z nesprávného posouzení dopadů těžby na životní prostředí v Česku, Polsku i Německu.

Podle MŽP poskytuje resort veřejnosti transparentně a podle zákona všechny dostupné informace, které od polské strany získává, uvedlo dnes ministerstvo v tiskové zprávě.

„Po roce existence mezivládní Dohody o Turówu platí, že polská strana skutečně své závazky plní, probíhá velmi intenzivní komunikace. Díky tomu máme konečně možnost téměř on-line monitorovat vliv těžby na životní prostředí, máme data o stavu podzemních vod, o hluku a kvalitě ovzduší,“ uvedl Michal Pastvinský, ředitel zahraničního odboru MŽP a zmocněnec za ČR pro Dohodu o spolupráci k řešení vlivů těžební činnosti v povrchovém hnědouhelném dole Turów.

X X X

 Nord Stream nezničili Ukrajinci, míní Putinovi blízký tajemník Patrušev

Tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev vyjádřil pochyby o pravdivosti informací, že za loňským útokem na plynovody Nord Stream 1 a 2 stála Ukrajina. Řekl, že ač o pachatelích útoku nemá informace, podezřívá Spojené státy a Británii.

 Západní média minulý týden s odkazem na nejmenované zdroje uvedla, že za útok může být zodpovědná proukrajinská skupina. Upozornila však, že nejsou žádné důkazy, že by do operace byla jakkoliv zapojena ukrajinská vláda. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zprávy o účasti Kyjeva na útoku popřel.

Plynovody Nord Stream 1 a 2, které vedou z Ruska do Německa po dně Baltského moře, mají každý dvojici potrubí. Při dosud nevysvětlených explozích loni v září byla poničena obě potrubí Nord Streamu 1 a jedno potrubí Nord Streamu 2.

„Kyjev zničením plynovodu nic neztratil ani nezískal,“ řekl Patrušev, který je pokládaný za jednoho z nejbližších spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina. Dodal, že Ukrajina neměla potřebu takový čin páchat, když od Německa naléhavě potřebuje vojenskou a jinou pomoc.

Rusko již dříve označilo incident za teroristický útok a naznačilo, že za ním stojí západní země. To nyní Patrušev zopakoval. „K provádění takových činů jsou určeny jednotky zvláštního určení s příslušným vybavením a výcvikem. Spojené státy a Anglie je jistě mají,“ řekl s tím, že USA nyní tlačí na Německo, aby přistoupilo na „příznivou verzi“ sabotáže plynovodu.

Patrušev také uvedl, že nemá žádné konkrétní údaje o tom, kdo byl organizátorem a vykonavatelem této sabotáže. Vyzval proto k „objektivnímu vyšetřování“ za účasti Ruska a dalších dotčených států, jakoukoliv účast Moskvy na útoku vyloučil.

X X X

 Dav migrantů zastavil až ostnatý drát. Nechají vás projít do USA, slibovali jim

Přes hraniční přechod mezi Mexikem a Spojenými státy se v neděli pokusily hromadně dostat stovky migrantů. Hraniční ostraha jim v tom ovšem zabránila pomocí betonových bloků a ostnatého drátu. Incident přerušil na pět hodin provoz na frekventovaném mezistátním přechodu.

Na videu, které zveřejnil El País, je vidět, jak se dav migrantů valí přes hraniční brány. Někteří při tom měli na ramenou malé děti. Na dalším záběru jsou vidět plačící ženy u ostnatého drátu, které pohraničníkům zoufale popisují svou situaci a zdůrazňují, že jsou z Venezuely.

Tato jihoamerická země se už dlouho potýká s ekonomickou krizí a vládne tam autoritářská vláda, která potlačuje opozici a své kritiky zavírá do vězení. „Chceme pracovat, pomoci svým rodinám a zajistit lepší budoucnost pro naše děti,“ řekla v slzách mladá žena z Venezuely.

Migranti si před ostnatým drátem také stěžovali na mobilní aplikaci, kterou americká vláda zavedla letos v lednu a jejímž prostřednictvím si mají žadatelé o azyl domlouvat schůzky s migračními úředníky. Aplikace podle nich nefunguje. Zájem je tak veliký, že je přetížená, napsala AP.

Zatím není jasné, co incident na hranici způsobilo. Podle pracovníka Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Camila Cruze, který pracuje ve městě Ciudad Juárez, mohla být důvodem falešná zpráva, že pohraničníci nechají migranty hromadně projít, zejména pak ty s dětmi.

Cruz řekl, že by to nebylo poprvé, co poplašná zpráva způsobila takový chaos. Asi před měsícem podle něj kolovala informace, že na americké straně hranice budou autobusy, které běžence odvezou do Kanady. Nebyla to pravda. „Nejhorší ale je, že migranti často kvůli takové zprávě, která jim dává naději, opustí své dočasné ubytování, ale když se pak do něj vrátí, už tam pro ně není místo.

X X X

 Austrálie zakoupí od USA tři jaderné ponorky, v budoucnu může přikoupit další dvě

Austrálie zakoupí tři americké ponorky s jaderným pohonem typu Virginia. Součástí dohody je rovněž opce na nákup dalších dvou. V pondělí to uvedl bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan a následně to potvrdil i americký prezident Joe Biden. Ponorky by měly být dodávány od roku 2030.

 Ponorka třídy Ohio USS West Virginia (SSBN 736) vyzbrojená balistickými raketami se po strategické hlídce vrací do svého domovského přístavu na námořní ponorkové základně Kings Bay. (24. srpna 2018) | foto: Profimedia.cz

Británie, USA a Austrálie v roce 2021 uzavřely nový bezpečnostní pakt známý jako AUKUS. Austrálie v rámci této nové obranné aliance zrušila kontrakt na nákup konvenčních francouzských ponorek a dala přednost právě jaderným ponorkám od USA, což poškodilo vztahy mezi Austrálii a Francií.

Podle Bidena je cílem iniciativy všech tří zemí „vyvinout společně něco nového – novou nejmodernější jadernou ponorku, která bude kombinovat britské ponorky a design s americkou technologií“. „Chci, aby to bylo všem od začátku jasné. Tyto ponorky nemají jaderné zbraně, ale jaderný pohon,“ zdůraznil americký prezident. „Austrálie je hrdým státem bez jaderných zbraní a hodlá jím zůstat,“ dodal.

Australský premiér Anthony Albanese dnešní den označil za novou kapitolu ve vztazích mezi danými zeměmi. Uvedl, že jejich přátelství je postavené „na sdílených hodnotách týkajících se mírové a prosperující budoucnosti“. Dohoda týkající se ponorek je podle něj „největší vojenskou investicí v historii Austrálie“.

„Nelegální invaze Ruska na Ukrajinu, narůstající agresivita Číny, destabilizující chování Íránu a Severní Koreje,“ to vše by podle britského premiéra Rishiho Sunaka ohrožuje současný svět. „Proto je důležitější, více než kdy jindy, posílit odolnost našich zemí,“ dodal.

O detailech obranného projektu dnes Biden se Sunakem a Albanesim diskutoval na americké námořní základně v San Diegu. Aliance AUKUS si dává za cíl „chránit společné zájmy v Indo-Pacifiku“. Kromě technologií státy chtějí sdílet také průmyslové základny a dodavatelské řetězce. Podle Bidena je obranný pakt důkazem „dlouhodobých vazeb mezi všemi třemi zeměmi“.

X X X

Náhle zemřela zástupkyně velvyslance v Izraeli Monika Studená

V sobotu náhle zemřela zástupkyně velvyslance v Izraeli Monika Studená. Zprávu oznámilo ministerstvo zahraničí. Studená v diplomacii působila přes 25 let. V minulosti působila také například na ambasádě v Londýně nebo na Stálé misi České republiky při OSN.

Studená byla podle ministerstva absolventkou prvního cyklu Diplomatické akademie. „Během své kariéry se zabývala bilaterálními vztahy, podporou evropské integrace naší země, bezpečnostní politikou i mnohostrannými vztahy,“ přiblížil resort.

V Praze působila podle úřadu například v odboru bezpečnostní politiky, v kabinetu prvního náměstka ministra zahraničí či v kanceláři náměstka pro bezpečnostní politiku a mnohostranné vztahy.

„V zahraničí prošla misemi ve Spojeném království, v Mezinárodním sekretariátu Severoatlantické aliance, sídle Organizace spojených národů a Izraeli,“ doplnilo ministerstvo.

Studená podle něj nebyla jen řadovým diplomatem, který zahraniční politiku jen profesionálně provádí, ale spoluvytvářela ji. „Byla všestranná, ukotvená v pevném hodnotovém rámci, cílevědomá bez známky arogance a zejména měla hluboké znalosti v široké škále zahraničně politických a bezpečnostních oblastí,“ poznamenal úřad.

Velvyslancem v Izraeli je Martin Stropnický, v létě by jej měla vystřídat diplomatka Veronika Kuchyňová Šmigolová.

V polovině února náhle zemřel velvyslanec v Polsku Jakub Dürr, bylo mu 46 let. Loni v listopadu ve věku 55 let zemřela velvyslankyně ve Švýcarsku a v Lichtenštejnsku Kateřina Fialková.

X X X

Právo ukazovat prostředníček je bohem dané, rozhodl kanadský soudce

Přestože ukazování prostředníčku není zdvořilé ani slušné gesto, podle soudu v Kanadě to je „bohem dané právo“ chráněné kanadskou ústavou v rámci svobody vyjadřování. Vynesený verdikt se týkal případu sousedské rozepře, v němž byl obžalovaný souzen za to, že ukázal prostředníček. Podle soudce nejde o zločin ani o urážku, která by zasluhovala pozornost policie.

„Je politováníhodné, že stěžovatelé využili systém trestního soudnictví ve snaze pomstít se nevinnému člověku za domnělé urážky, které jsou přinejlepším malicherné,“ uvedl soudce Dennis Galiatsatos.

Rozhodnutím tak zamítl případ muže obviněného z obtěžování souseda na předměstí Montrealu.

Soudce ve šestadvacetistránkovém verdiktu ostře pokáral stěžovatele Michaela Naccacheho za to, že k soudu přivedl přízemní sousedský spor. Soudce rovněž ukázání prostředníčku označil za „bohem dané, v ústavě zakotvené právo, které náleží každému horkokrevnému Kanaďanovi“.

Naccache zavolal policii na souseda Nealla Epsteina za to, že na něj muž po výměně nadávek v květnu 2021 ukázal prostředníček. Muži spolu tou dobou už týdny vedli drobné spory a vyměňovali si urážky. Epsteina následně policie obvinila z trestného činu obtěžování a vyhrožování. Záběry z bezpečnostních kamer potvrdily, že Epstein sousedovi někdy ukázal i oba prostředníčky.

Soudce Galiatsatos rovněž uvedl, že „když člověku někdo řekne, aby šel do háje, nemělo by to vést k volání na tísňovou linku“, policie má podle něj důležitější věci na práci.

Ukázání prostředníčku soudce označil za negentlemanské a nezdvořilé chování, které ale podle něj nezakládá trestní odpovědnost.

Na závěr verdiktu soudce dodal, že byť se složky případů běžně nevyhazují „soud se přiklání k tomu, aby se spis vzal a vyhodil z okna“. Posteskl si přitom, že soudní síně montrealského soudu okna nemají.

X X X

 Roman Prymula v rozhovoru promluvil o „jízdním řádu“ covidu pro další roky. Přenos SARS-CoV-2 na člověka přisoudil laboratorní nehodě

Ve vzorcích koronaviru v ČR odebraných v únoru, které laboratoře podrobně vyšetřily, dominuje varianta omikronu XBB.1.5, která je zvaná kraken. Nejčastější je i celosvětově, v Číně pak varianty odvozené od BA.5.2. Pro řadu lidí ale v současnosti nový typ koronaviru, jenž je odborně označený jako SARS-CoV-2, už není obavou. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého šéfa resortu zdravotnictví a mezinárodně uznávaného epidemiologa Romana Prymulu (59), který v poskytnutém rozhovoru promluvil nejen o budoucnosti onemocnění covid-19, ale ohlédl se i na úplný začátek – konkrétně do nechvalně proslulého Wuchanského institutu virologie, kde v roce 2015 vědci adaptovali netopýří virus na lidské buňky, čímž vznikl SARS-CoV-2. V prosinci roku 2019 se pak světu »představil«.

Pane profesore, v současnosti v ČR, alespoň pokud se podíváme na aktuální zprávu NRL (Národní referenční laboratoř), dominuje varianta omikronu XBB.1.5 zvaná kraken. V pracovní dny uplynulého týdne lékaři evidovali 900 až 1800 případů za 24 hodin. To znamená, že ve srovnání s předchozími roky covid nyní nepředstavuje tak významnou hrozbu. Nepředpokládám však, že by zcela zmizel…

Sezónnost u covidu bude nepochybně pokračovat. V současnosti klinický obraz je však natolik příznivý, že covid přestal být vnímán jako nebezpečné onemocnění, sžíváme se s ním tedy stejně jako s dalšími respiračními chorobami.

x Souhlasím, že intenzita obav ohledně covidu alespoň českou populaci postupně opouští. Riziko, že ještě v budoucnu lidově řečeno vystrčí růžky, existuje?

U každé z respiračních nákaz, pokud bychom se podívali na křivku incidence a počty hospitalizovaných, tak čas od času vznikne varianta, která je klinicky závažnější než její varianty předchozí. Covid se zatím chová poněkud jinak, kdy každá další mutace je klinicky méně závažnější, byť se rychle šíří. Asi se ale nedá zatím stoprocentně vyloučit, že by se v současnosti dominantní varianta omikron mohla změnit nějakou mutací na rizikovější co do klinického průběhu. Ale je to podle současných dat méně pravděpodobné.

x Když se ohlédneme do chvíle, kdy covid zaskočil a dočasně paralyzoval svět, až po současnost – co vás vlastně na covidu nejvíce překvapilo?

(Krátce se zamyslí) Nejvíce mě překvapil a stále překvapuje klinický průběh, který je velmi variabilní a svým průběhem neukazuje klasické respirační onemocnění, ale je to záležitost multiorgánového poškození. To, co je vůbec pozoruhodné, že pozitivní jedinec může prodělat v první fázi relativně mírné onemocnění, ale přesto se v druhé fázi nemoc může rozvinout až do takzvaného »dlouhého covidu« (známý také jako postcovidový syndrom, postakutní následky covidu-19 (PASC) nebo chronický covid syndrom (CCS)), případně může daný jedinec mít závažné zdravotní komplikace následně.

x Rozumím. Když se vrátíme v čase, tak se mluvilo o tom, že nový typ koronaviru je původně zvířecí virus, který se v ideální podmínce – tedy evolucí – vyvinul do svého současného patogenního stavu, a to přirozenou selekcí ve zvířecím hostiteli, poté byl přenesen na člověka. Budeme tak v budoucnosti zažívat více podobných případů?

V současnosti se nejvíce bojíme různých chřipek označených jako ptačí, které mají vysokou smrtnost, ale šíří se pouze mezi zvířaty, a proto dochází k vybíjení velkých drůbežích chovů.

x Děje se tak tedy kvůli případné ideální podmínce, kdy by se virus adaptoval na lidský organismus?

Ano, snažíme se tím minimalizovat možnost, že by se takový virus přenesl na člověka. Když se vrátím k vaší otázce, tak u SARS-CoV-2 mám poměrně významné pochybnosti, že to ale takto ohledně přenosu bylo.

x To mě zajímá. Jako příčinu přenosu a adaptace na člověka vidíte jakou variantu?

Pravděpodobnější variantou je, že došlo k laboratorní nehodě v zařízení (Wuchanský institut virologie v Číně), kde se s tímto virem pracovalo. Jedna z teorií je, že tamní vědci se zabývali patogenicitou netopýřích koronavirů a v rámci výzkumu vytvořili jejich různé umělé varianty.

x Takže je to tak, že se v laboratořích uměle připravují různé viry, které mají zvířecí původ, a teď nechci, aby to působilo konspiračně, a upravují se tak, zda by se mohly »kamarádit« s člověkem – tím se rovnou zeptám, zda se tímto pohledem do budoucna dá očekávat, že podobné nepříjemnosti, jako připravil covid, se třeba ještě stanou?

(Usměje se) Může to být tak, že v rámci výzkumu, kde se cílí na nějakou podobnou vlastnost viru v rámci přenosu, dojde k nehodě, která se nepředpokládá, a následně může dojít k jeho šíření. Může také dojít čistě náhodně k záměně vzorků, jejich smíchání a podobně, jako se to již před časem stalo v jedné renomované laboratoři v Evropě. To se vyloučit nedá. Zkrátka dojde na lidskou chybu, a tudíž k šíření nákazy následně dojde.

 X X X

 Armádní zakázce za 52 miliard hrozí krach. Švédové si diktují podmínky

Je to tak trochu nekonečný příběh. Česká armáda si v roce 2019 zažádala o 210 moderních obrněnců. O čtyři roky později, a navíc v době, kdy reálně hrozí, že by je mohla akutně potřebovat, ministerstvo obrany stále vybírá jejich dodavatele. A k tomu i jejich výslednou podobu.

Původně se jednalo o soutěž, ve které předložily nabídky na bojová vozidla pěchoty (BVP) tři firmy: švédská BAE, španělská GDELS a německý Rheinmetall. Když současná ministryně obrany Jana Černochová (ODS) převzala resort od svého předchůdce Lubomíra Metnara (ANO), zjistila, že žádná z nabídek neplní zadávací podmínky.

Podle vojenského publicisty Jiřího Vojáčka byl původní tendr „tak zašmodrchaný, že nebylo možné, než jej zrušit“.

Po několika měsících právních analýz poslalo ministerstvo třem zmíněným firmám dopis, kde je vyzvalo k dodržení nových podmínek. Například, aby odepsaly případné škody, které jim v souvislosti s roky protahovaným tendrem a náklady s tím spojenými vznikly.

Další podmínkou bylo, aby nákup obrněnců proběhl v takzvaném režimu vláda–vláda, kdy ministerstvo neuzavírá smlouvu s firmou, ale se státem, kde výrobce sídlí.

Na tyto podmínky přistoupila jen švédská BAE se svými vozidly CV90. Na to konto Černochová soutěž zrušila a začala v létě 2022 napřímo vyjednávat se Švédy.

Konkrétní švédská nabídka s několikaměsíčním zpožděním dorazila na ministerstvo obrany v únoru a podle několika zdrojů MF DNES se významně odchyluje od požadavků, které ministerstvo zadalo a na které ostatní firmy ve zrušené soutěži odmítly přistoupit.

Velkým problémem současného návrhu je nedodržení ceny 51,684 miliardy korun ve vazbě na původně požadované vybavení BVP. To je podle zdrojů z bezpečnostní komunity pochopitelné, protože cena byla stanovena před lety, dávno před válkou na Ukrajině a inflační vlnou.

„Pokud ale nejsou dodrženy podmínky, na které odmítli přistoupit další dva soutěžící, a Švédové by dosáhli zvýhodnění, neúspěšným firmám se otvírá prostor pro právní napadení celé akvizice BVP s legitimním požadavkem na náhradu značných nákladů, které investovaly do vývoje prototypů a jejich testování,“ řekl MF DNES zdroj obeznámený s podmínkami zakázky.

Monopolista, který diktuje podmínky

Další problém je, že Švédové v nové nabídce seškrtali vybavení za sedm miliard, které bylo v požadavcích ministerstva obrany.

„Ministerstvo tím, že se rozhodlo exkluzivně jednat se Švédy, vytvořilo monopolistu, který teď ministerstvu diktuje podmínky,“ doplnil zdroj MF DNES, který si nepřeje být jmenován.

Navíc není v návrhu dodržen režim vláda–vláda. Místo toho by měl vzniknout propletenec několika smluv, jejichž stranou má být vedle švédské vlády i firma BAE.

Jak se uvádí v poslední informaci o projektu bojových vozidel pěchoty (obvykle označovaných zkratkou BVP) pro českou vládu z poloviny letošního ledna: „Švédské království nemůže být samostatnou smluvní stranou na straně prodávajícího.“

Se Švédským královstvím by česká vláda nově uzavřela jen politickou dohodu „o spolupráci při provozu BVP“. Hlavní smlouva na dodávky by měla být uzavřena přímo s BAE a švédským Úřadem pro správu vojenského materiálu (FMV).

„Půjde o trojstrannou dohodu mezi Ministerstvem obrany ČR, švédskou vládní vyzbrojovací agenturou FMV a společností BAE Systems Hägglunds AB,“ uvedla mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánková.

Dodala, že vzhledem k probíhajícím jednáním a komplexnosti materiálu resort nebude o nabídce v tuto chvíli poskytovat bližší informace. Ministerstvo v minulosti věc vzhledem k její citlivosti komentovalo opatrně.

Zástupci švédské BAE na dotazy MF DNES dlouhodobě nereagují.

Ministerstvo obrany si stojí za tím, že podpis očekává do konce letošního května.

Vyřazení chtějí zpět do hry

To je podle předchozích zkušeností nicméně poměrně optimistické. Nyní navíc hrozí, že GDELS a Rheinmetall zkusí zažádat české ministerstvo, aby je znovu pustilo do hry a umožnilo jim dát nabídku za stejných podmínek, které se pro sebe snaží získat BAE. Není ani vyloučeno, že Španělé i Němci budou po státu chtít desítky milionů korun, které vynaložili na zpackané výběrové řízení. Celá věc navíc může skončit pokutou i pro samotné ministerstvo obrany. To už Úřad pro ochranu hospodářské soutěže předloni pokutoval 500 miliony korun za to, že napřímo pořídilo vrtulníky od americké společnosti Bell.

Ministerstvo se dopustilo přestupku tím, že v rozporu se zákonem uzavřelo smlouvu na nákup víceúčelových armádních vrtulníků s vládou Spojených států amerických dříve, než rozhodlo o námitkách italské společnosti Leonardo S.p.A., která je výrobcem mimo jiné právě armádních vrtulníků.

Expert na vojenství oslovený MF DNES se nicméně domnívá, že ministerstvo obrany nakonec švédské transportéry pořídí. „Celému projektu do jisté míry hrozí krach každou chvíli. Na druhou stranu, já předpokládám, že vůle obou stran dohodnout se je tak velká, že ty současné problémy se překonají a CV90 se skutečně bude nakupovat,“ napsal MF DNES vojenský publicista Jiří Vojáček. Bude to ale i za cenu, že česká vláda ustoupí. „Domnívám se, že stejně jako v předchozích případech (protiletadlové systémy SPYDER, radiolokátory MADR), kdy dodavatel přišel na poslední chvíli s osekanou nabídkou, ministerstvo nakonec kývne, protože naše ministerstvo dlouhodobě neumí vyjednávat. Na mezinárodním zbrojním trhu je o něm dobře známo, že na sobě nechá dříví štípat,“ dodal Vojáček.

X X X

Koupil vojenský prostor v Milovicích. Vydělává na 12 hektarech zábavy

Od poloviny 90. let vlastnil Jiří Antoš část bývalého vojenského prostoru v Milovicích, kde původně sídlil tankový pluk a také střelnice. Areál kupoval s plánem vyrábět a restaurovat nábytek.

Současně s objekty koupil nový majitel i pozemky, pro něž neměl konkrétní využití. Poté firma, která se původně zabývala výrobou nábytku, pružně zareagovala na změny trhu a začala se specializovat na výstavbu dětských hřišť.

Nový program přesunul výrobu do sídla firmy v Turnově. Některé budovy se začaly pronajímat, jedna se využívala jako prodejna nábytku a pozemky zůstaly ležet ladem.

Nápad spojit originální dětské hřiště s pozemky v Milovicích přišel v roce 2009. První úskalí představoval výběr vhodného architekta, který by dokázal ztvárnit tvář celého parku.

Nakonec Jiří Antoš navázal spolupráci s výtvarnicí Lucií Kozelskou a práce se naplno rozjely v roce 2010. V současnosti se park rozkládá na 12 hektarech a nabízí celodenní aktivní zábavu pro celou rodinu.

V parku mohou návštěvníci využít několik trampolín, lanové centrum, habrové bludiště, podzemní chodby a v horkých dnech osvěžení ve vodním světě.

V roce 2021 vznikla v areálu Mirakula nová herní zóna – Farma. Jak její název napovídá, ocitnete se v ní mezi hospodářskými zvířaty. Žijí tady odpočívající kozy, ovce a husy. Ve stájích koně, kteří čekají na vyhřebelcování, a krávy na podojení. Můžete nahlédnout do kurníku ke slepicím nebo do králíkárny, ze které voní seno.

Na střeše nechybějí holubi a ve stínu pod dubem u boudy na vše pozorně dohlížejí psí strážci. Ač jsou všechna zvířata vyrobena z laminátu, vypadají velmi věrohodně, jsou v reálných podobách i velikostech.

V areálu farmy najdete stinná místa s lavičkami k odpočinku. Loni se otevřely také Dílničky. Na 500 metrech čtverečních zastřešeného prostoru fungují výtvarné a tvůrčí dílny zrekonstruované v industriálním stylu.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.