Minimálne zárobky v SR patria k najnižším v EÚ. Tretina Slovákov schvaľuje totalitný politický systém. Najdôveryhodnejším lídrom SR Pellegrini. Za účesy nemeckých politikov platí štát tisíce eu. Jordánsko začalo vojenské cvičenie

Ľudia s minimálnou mzdou v Luxembursku by patrili k najlepšie zarábajúcim na Slovensku. Staré príslovie hovorí: keď dvaja robia to isté, nie je to to isté. Platí to aj pri debate o minimálnej mzde. Ľudia, ktorí v Luxembursku zarábajú minimálnu mzdu, nemajú ďaleko k tomu, aby na Slovensku patrili k desiatim percentám najlepšie zarábajúcich ľudí.

V roku 2022 mali ľudia, ktorí na Slovensku patrili medzi „horných desať percent“, mzdu 2 355 eur mesačne. Minimálna mzda v Luxembursku sa na začiatku roku 2023 dostala na 13,80 eura za hodinu. Človek, ktorý pracuje osem hodín denne dvadsať dní v mesiaci, tak v Luxembursku zarobí 2 208 eur mesačne. Na druhej strane platí, že cenová hladina v Luxembursku je, samozrejme, výrazne vyššia ako na Slovensku. Takmer celú minimálnu mzdu v krajine musí miestna rodina zaplatiť za mesačný prenájom trojizbového bytu mimo mestského centra.

 Na Slovensku je situácia podobná. Na cenu prenájmu trojizbového bytu však minimálna mzda nestačí len v ekonomicky najsilnejších regiónoch veľkých miest, naopak, v okrese Poltár sa za aktuálnu minimálnu mzdu vo výške 750 eur dá zaplatiť prenájom na tri mesiace.

Ľudia v Luxembursku sú, samozrejme, ekonomicky silnejší, no tento jednoduchý príklad ukazuje, že samotná minimálna mzda nehovorí o ekonomike krajiny celý príbeh. Platí však, že silné ekonomiky majú vyššiu minimálnu mzdu a relatívne hospodársky slabšie krajiny majú minimálnu mzdu nižšiu.

Na Slovensku patrí minimálna mzda k najnižším, vyplýva to z analýzy, ktorú zverejnila v máji Európska nadácia pre zlepšovanie životných a pracovných podmienok Eurofound. Nadácia porovnávala údaje k januáru 2023, do porovnania teda v mnohých krajinách vstupovali minimálne mzdy, ktoré teraz už nemusia byť aktuálne. To je aj prípad Slovenska. Aktuálna minimálna mzda je vo výške 750 eur mesačne, v čase porovnania bola vo výške 700 eur mesačne.

Obrovské rozdiely

S nižšou minimálnou mzdou môžu počítať zamestnanci len v piatich krajinách EÚ. Týka sa to zamestnancov v Chorvátsku, v Rumunsku, v Lotyšsku, v Maďarsku a v Bulharsku. Minimálna mzda v Luxembursku je v podstate šesťnásobok minima v Bulharsku.

Uplynulé obdobie pritom bolo obdobie mimoriadneho rastu minimálnej mzdy. Impulzom pre rast tohto druhu kompenzácie za prácu bol predovšetkým prudký rast cien naprieč celou EÚ. V Lotyšsku sa hodnota minimálnej mzdy zdvihla až o štvrtinu. Najnižší rast má na konte Malta, kde do januára 2023 medziročne stúpol minimálny zárobok len o 5,3 percenta. Na Slovensku Eurofound vypočítal nárast zhruba o 8,4 percenta.

Majú prísť zmeny

Na Slovensku výška minimálnej mzdy nie je nadviazaná na rast cien. Legislatíva na Slovensku hovorí, že minimálny mesačný plat je najmenej 57 percent priemernej mzdy. Sociálni partneri, teda vláda, zamestnávatelia a odborári, sa ale môžu dohodnúť na inej výške minimálnej mzdy. V minulosti sa takéto dohody nedarilo uzatvárať, no v uplynulých rokoch nie sú výnimkou.

Navyše ministerstvo už predstavilo novelu, podľa ktorej má minimálna mzda dosiahnuť minimálnu výšku šesťdesiatich percent priemernej mzdy. V minulosti už Slovensko na tejto úrovni bolo. S výškou minimálnej mzdy sú nespokojní predovšetkým predstavitelia odborov. „Podľa údajov z Eurostatu je priemerný čistý ročný príjem jednotlivca na Slovensku piaty najnižší z krajín EÚ a nedosahuje ani polovičnú hodnotu priemeru krajín EÚ či eurozóny. Takisto spomedzi 22 krajín, ktoré majú „minimálku“, máme podľa údajov Eurostatu v roku 2023 šiestu najnižšiu minimálnu mzdu spolu s Chorvátskom. V parite kúpnej sily je minimálna mzda na Slovensku najnižšia spomedzi okolitých krajín, v rámci Európskej únie je na chvoste, nasleduje len Lotyšsko a Bulharsko,“ upozorňuje Konfederácia odborových zväzov.

Rast najmä v zaostávajúcich krajinách

Výrazný rast minimálnej mzdy krajinám východnej a strednej Európy nepomohol dotiahnuť sa na bohatšie krajiny. „Hoci nominálna minimálna mzda rástla najmä v strednej a vo východnej Európe, naďalej v týchto krajinách zostáva výrazne nižšia ako v krajinách, ktoré boli členom EÚ aj pred rokom 2004,“ ukázala analýza.

Práve rast cien výrazne skreslil reálnu situáciu ľudí v jednotlivých krajinách. Rast nominálnej minimálnej mzdy o dvadsaťštyri percent ľuďom v Lotyšsku stačil iba zhruba na dvojpercentný rast reálnej mzdy. Naopak, 22-percentný rast v Nemecku najslabšie zarábajúcim v krajine stačil na to, aby ich reálne príjmy stúpli približne o 12 percent. Reálne mzdy zohľadňujú práve aj tempo zdražovania. Zlepšenie reálnych zárobkov znamená, že mzdy rastú v sledovanom období rýchlejšie ako ceny. Rast o 8,4 percenta na Slovensku na zlepšenie situácie ľudí s minimálkou nestačil. Reálne príjmy klesli o viac ako päť percent.

 Špecifický je príbeh Grécka. Krajina dokázala dostať stav verejných financií pod kontrolu a aktuálne vyhliadky verejných financií sú za cenu masívneho a drastického šetrenia lepšie ako na Slovensku. Cenu šetrenia ale pociťujú najslabšie zarábajúci ľudia v krajine dodnes. „Grécko je jedinou členskou krajinou EÚ, kde minimálna mzda v porovnaní s rokom 2012 výrazne klesla. Dôvodom sú ekonomické otrasy, ktoré krajinu zasiahli počas ekonomickej krízy. Tá viedla k tomu, že v roku 2012 sa výpočet nominálnej minimálnej mzdy výrazne zmenil tak, že sa znížila,“ upozorňuje Eurofound.

EÚ od členských krajín žiada, aby minimálna mzda v každej krajine bola spravodlivá. Túto spravodlivosť EÚ definuje tak, že minimálna mzda by mala byť na úrovni aspoň 50 percent hrubej priemernej mzdy a 60 percent mediánovej mzdy. Slovensko je teda o čosi štedrejšie./agentury/

X X X

Príliš drahí kaderníci. Za účesy nemeckých politikov platí štát tisíce eur

 Do akej miery je v politike dôležitý účes? Niektorým predstaviteľom štátu na ňom tak záleží, že sa pravidelne zverujú do rúk kaderníkom, stylistom či vizážistom, a to za horibilné sumy. Napríklad členovia nemeckej vlády na to ročne minú desiatky tisíc eur, no nie zo svojho vrecka, ale z peňazí daňových poplatníkov. Opozícia to kritizuje ako zbytočný luxus, keďže krajina zápasí s narastajúcim dlhom a potrebuje šetriť.

Šéfka nemeckej diplomacie Annalena Baerbocková míňa na kaderníkov a vizážistov vyše 11-tisíc eur mesačne. Nie však zo svojho, platí jej to štát.

Rekordérkou medzi 17 členmi spolkového kabinetu je podľa nemeckého denníka Bild 43-ročná ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Ľudia, čo dbajú o to, aby dobre vyzerala, rozhodne netrú biedu.

Ako na otázku opozičnej Kresťanskodemo­kratickej únie (CDU) odpovedal hovorca vlády Steffen Hebestreit, nominantka strany Zelených dáva na kaderníčky a vizážistov každý mesiac vyše 11-tisíc eur.

V porovnaní s Baerbockovou pôsobia výdavky ostatných členov vlády oveľa skromnejšie. Ministerke pre rodinu Elisabeth Pausovej stačí na rovnaké služby 2 677 eur mesačne, šéfke rezortu vnútra Nancy Faesersovej 541 a ministerke výstavby Klare Geywitzovej dokonca iba 300 eur. Rovnakú sumu dáva na styling aj minister práce Hubertus Heil.

Naopak, väčší prepych si dopraje spolkový kancelár Olaf Scholz. Aj keď sa 65-ročný sociálny demokrat nemá na hlave veľmi čím pochváliť, na účtoch za kaderníkov a vizážistov to nevidno.

Za mesiac im vyplatil 3 141 eur. Ostatní členovia jeho vlády už štátne peniaze na tento účel nevykázali a návštevy u kaderníka či stylistu si zrejme platia zo svojho.

 Opozícii sa také plytvanie peniazmi nepozdáva. Poslancovi CDU Christophovi Ploßovi prekáža najmä to, koľko „na krásu“ utráca šéfka diplomacie. „Ak majú ťažko pracujúci daňoví poplatníci každý mesiac minúť päťmiestne sumy na účes Annaleny Baerbockovej, zábava sa končí,“ povedal pre Bild.

Podľa denníka Die Welt sa ministerkine platby za starostlivosť o vlasy môžu zdať ako maličkosť, keďže výška štátneho rozpočtu Nemecka je asi 457 miliárd, lenže ak sa to porovná s priemernými cenami za strihanie, rozdiel je obrovský. V bežných nemeckých kaderníctvach totiž mužov ostrihajú už za 28 a ženy za 67 eur.

 „Samozrejme, je legitímne, aby štát hradil náklady na reprezentačné účely vysokopostaveným funkcionárom. No to, že len samotná ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková každý mesiac vyhodí vyše 11-tisíc eur na kaderníkov a vizážistov, je zneužívanie. Je to rozhodne priveľa,“ rozhorčil sa Ploß.

Zároveň navrhol, aby sa pre členov nemeckej vlády stanovila horná hranica sumy, ktorú by mohli minúť v kaderníctve alebo v kozmetickom salóne.

 Nejde pritom o prvý prípad, keď Scholzovi a jeho ministrom vyčítajú premrštené výdavky za účesy a styling. V roku 2022, keď sa do toho započítali tiež honoráre pre fotografov, sa celková suma dokonca vyšplhala až na 1,5 milióna eur.

Aj vtedy viedla rebríček Baerbocková. Ako informovali nemecké médiá, jej osobná kaderníčka a kozmetička s americkým diplomom si mesačne prilepšila o 7 500 eur, a pretože ju sprevádzala i na zahraničných cestách, štát to vyšlo až na 137-tisíc eur ročne. Čo sa týka Scholza, starostlivosť o jeho vzhľad stála daňových poplatníkov pred dvoma rokmi 39-tisíc eur.

 O svoj účes dbal aj bývalý francúzsky prezident François Hollande. Svojmu osobnému kaderníkovi platil mesačne takmer 9 900 eur, teda skoro toľko, ako zarábali jeho ministri.

Štedré platby za účesy či mejkap však nie sú iba výsadou nemeckých politikov. Podobnej kritike v minulosti čelili napríklad aj francúzski prezidenti. Françoisovi Hollandeovi, ktorý vládol v rokoch 2012 až 2017, vyčítali, že svojmu kaderníkovi vyplácal bezmála 9 900 eur mesačne.

Hoci to bolo takmer toľko, čo zarábali francúzski ministri a približne sedemkrát toľko, ako priemerný mesačný príjem obyčajného kaderníka, Hollande odmietal obvinenia, že rozhadzuje štátne peniaze.

 „Výdavky Elyzejského paláca som znížil o desať percent, svoj plat o 30 percent, a vyrukujú na mňa s týmto?“ reagoval podráždene na výhrady novinárov. Prostriedkami na tento účel nešetrí ani jeho nástupca Emmanuel Macron./agentury/

X X X

Jordánsko začalo vojenské cvičenie, zúčastnia sa ho aj USA, Británia či Poľsko

Na cvičeniach sa zúčastňujú ozbrojené sily z desiatich arabských a 22 zahraničných krajín.Jordánska armáda oznámila v nedeľu začiatok vojenských cvičení „Eager Lion“, na ktorých sa zúčastňujú pozemné, námorné a vzdušné sily z dovedna 33 krajín vrátane Spojených štátov, Francúzska, Británie či napríklad aj Poľska. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Manévre majú prebiehať do 23. mája, pričom majú zahŕňať protiteroristické cvičenia aj výcvik protivzdušnej obrany. Zámerom cvičení je podľa armádneho hovorcu dosiahnuť posilnenie v boji proti „teroristickým organizáciám“, či zlepšenie reakcií na hrozby v podobe dronov, biologických, chemických či zbraní hromadného ničenia, alebo aj na rozsiahle katastrofy.

Na cvičeniach sa okrem Jordánska zúčastňujú ozbrojené sily z desiatich arabských a 22 zahraničných krajín, ktorých cieľom je „odolávať novým aj cezhraničným hrozbám tejto doby“.

Podľa hovorcu jordánskej armády bude tento ročník manévrov Eager Lion, ktoré v Jordánsku prebiehajú už od roku 2011, vôbec „najväčším“. Nespresnil však počet vojakov, ktorí sa na manévroch zúčastnia. Zároveň poznamenal, že cvičenia nijako nesúvisia s napätou situáciou v regióne.

Do cvičení sa zapoja sily z krajín ako Poľsko, Nórsko, Rumunsko, Japonsko či Austrália spolu s viacerými arabskými štátmi, ako Egypt, Saudská Arábia, Irak, Maroko či Libanon.

AFP pripomína, že na predchádzajúcich cvičeniach Eager Lion zo septembra 2022 sa zúčastnilo približne 2200 jordánskych, 1700 amerických a 400 ďalších vojakov z 27 iných krajín. Jordánsko podpísalo v roku 1994 mierovú dohodu so susedným Izraelom, pričom aj vďaka nej sa následne stalo kľúčovým regionálnym spojencom USA, ktoré vedú na Blízkom východe tzv. medzinárodnú protidžihádistickú koalíciu, aktuality.sk

X X X

Exmajiteľa Benzinolu súdia za prípravu krádeže dokumentov, raz mu už pomohol paragraf 363

Na jeho pumpách robila v roku 2017 raziu NAKA, šlo v tom čase o najväčšiu policajnú raziu, pri ktorej zasahovalo 210 policajtov.

NITRA: Iba pred niekoľkými dňami protimonopolný úrad definitívne schválil rakúskej rafinérii OMV z Viedne prevzatie 26 čerpacích staníc prevádzkovaných spoločnosťou Benzinol Slovakia. Jej slovenská pobočka OMV Slovensko, ktorej predstaviteľ – predajca ropných produktov – sa zaplietol do rozsiahlych DPH podvodov s naftou, patrí spoločne so slovenskou rafinériou Slovnaft, britsko-holandským gigantom Shell a poľským pološtátnym Orlenom k najväčším hráčom na trhu s pohonnými hmotami v tuzemsku.

Firmu Benzinol Slovakia do roku 2017 vlastnil priamo podnikateľ Martin Čepel. Odvtedy sú jej majiteľmi dve cyperské schránky B.H. CY Europagate a Babolad, konateľom je však stále Čepel. Na jej pumpách vykonala NAKA v roku 2017 najväčšiu policajnú raziu v histórii Slovenska s krycím názvom Doktor. Ani po rokoch však po akcii, pri ktorej zasahovalo 210 policajtov, nikoho neobvinila. Téme sme sa venovali v samostatných článkoch TU a TU.

Na pozadí veľkej obchodnej transakcie na trhu s fosílnymi palivami sa pritom diali ďalšie dôležité udalosti. Aktuálne po dvoch odkladoch hlavného pojednávania od konca januára 2024 prejednáva Okresný súd v Nitre obžalobu podanú Krajskou prokuratúrou v Nitre na podnikateľa s pohonnými hmotami Martina Čepela a ďalšieho zástupcu firmy Benzinol Slovakia Dušana Hačára, aktuality.sk

X X X

Tretina Slovákov schvaľuje totalitný politický systém. Taktika démonizácie liberalizmu funguje

Vo všetkých deviatich krajinách, ktoré sledovala nová publikácia GLOBSEC Trends 2024, by väčšina respondentov podporila členstvo svojej krajiny v EÚ a NATO, ak by sa o tejto otázke konalo referendum. V prípade EÚ je regionálne podpora 78 %, v prípade NATO 81 %. Za posledný rok sa podpora EÚ hýbala jedine v Poľsku (klesla o 7 %) a na Slovensku (vzrástla o 8 %). Podpora NATO je vyššia, ale v regióne existujú výraznejšie rozdiely medzi štátmi.

Ako sa za posledný rok zmenila podpora EÚ a NATO v rámci štátov strednej a východnej Európy a z čoho tieto zmeny vyplývajú? Aký postoj majú obyvatelia k možnému začleneniu Ukrajiny to západných štruktúr? Nakoľko sa v tomto ohľade prejavil vplyv manipulatívneho naratívu o mieri? Ako sa mení podpora Ruska ako strategického partnera? Zmenila v tomto ohľade nálady invázia Ruska na Ukrajinu?

Ako nahliadajú skúmané štáty na Čínu a v čom je jej stratégia v regióne účinná? Ktoré štáty najviac podporujú myšlienku Číny ako strategického spojenca? Prečo v regióne klesá podpora liberálnej demokracie a nakoľko občania rozumejú jej obsahu? Ako ich nálady ovplyvňuje démonizácia liberalizmu zo strany dezinformačných aktérov? Nakoľko si občania spájajú liberalizmus s ohrozením tzv. tradičných hodnôt?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s výskumníčkou tímu GLOBSEC pre demokraciu a odolnosť Janou Kazaz, aktuality.sk

X X X

Ako vyžehliť miliónové kauzy kamarátov a straníckych kolegov?

Na šéfa Smeru sa valila jedna kauza za druhou. Kým nitky českej zbrojárskej kauzy viedli k Ficovmu priateľovi Miroslavovi Výbohovi, učebnicová kauza predraženého nákupu v zdravotníctve sa spájala s dnes už nebohým podpredsedom Smeru Pavlom Paškom.

 „Nebudem sa tváriť, že nie je môj priateľ, poznám ho 20 rokov, nebudem ľudí zatracovať,“ povedal Robert Fico v júli roku 2014 o vplyvnom a zrejme najznámejšom slovenskom zbrojárovi Miroslavovi Výbohovi. Výboh nepatril k prvým piatim oligarchom stojacim za Smerom pri jeho vzniku. No jeho vplyv v strane sa postupne posilňoval vďaka priateľskému vzťahu s Ficom a biznisovým záujmom so štátom.

Ani nie týždeň po druhom kole prezidentských volieb navrhla česká polícia obviniť lobistu Marka Dalíka. Prípad viedol k Výbohovi, a teda aj k Ficovi. Predsedovi Smeru to na nálade veľmi nepridalo. V roku 2010 zverejnil český denník MF Dnes sériu investigatívnych článkov o podozreniach z korupcie pri nákupe obrnených transportérov Pandur pre českú armádu. Vláda Mirka Topolánka kúpila 107 transportérov za 14,4 miliardy českých korún, čo bolo v prepočte približne 500 až 600 miliónov eur. Česká republika mala rakúskej firme za jeden transportér zaplatiť trikrát viac ako Portugalsko. Začalo sa vyšetrovanie, ktoré sa zaoberalo aj údajnými províziami pre českých politikov.

Spomínaný Dalík, ktorého išli po voľbách 2014 stíhať, bol tajomníkom a poradcom premiéra Topolánka. No a v novembri 2014 prišlo aj na Výboha. Bývalý manažér rakúskej zbrojovky Steyr Lutz Kampmann vypovedal pred pražským súdom, že Výboh si za lobing u českých politikov vypýtal 18 miliónov eur. Podľa svedka pomáhal slovenský zbrojár českej strane pri vybavovaní kontraktu.

Kampmann sa s ním stretol vo viedenskej kaviarni Griensteidl, kde si vraj Výboh vypýtal peniaze. „Odmietol som to, stretnutie som ukončil a odišiel som,“ vypovedal Kampmann.

Výboh vypovedal pred ním, už v septembri 2014. Priznal, že sa zúčastnil vyjednávania, pretože zastupoval niektorých subdodávateľov pre výrobu obrnených vozidiel. Odmietol, že by si pýtal úplatok.

Fico tak musel vysvetľovať, prečo sa počas jeho prvej vlády, v čase, keď Česi dohadovali zákazku, stretával nielen s Výbohom, ale aj s Topolánkom a Dalíkom. „Mimoriadne som si s ním (s Topolánkom, pozn. autora) rozumel a pravidelne som sa s ním stretával. Ja si vyhradzujem právo na súkromné priateľské stretnutia s ľuďmi, kde sa cítim príjemne a kde si veľmi rád dám pohár vína,“ reagoval Fico na otázky o pravicovom českom premiérovi.

Lenže podľa Dalíkovej výpovede pred súdom to neboli len také nejaké neformálne stretnutia pri víne. Riešili na nich „všetko možné, všetko, čo zasahovalo do vzťahu týchto premiérov a do vzťahov českej a slovenskej vlády“.

Takže pri neoficiálnych rokovaniach českého a slovenského premiéra sedeli zbrojní lobisti Výboh a Dalík, čo im dávalo možnosť pracovať s citlivými informáciami podľa vlastného uváženia. Pokojne aj v prospech ich biznisu.

Dalík tiež vypovedal, že kauza Pandur sa vlastne začala na jednom z takýchto neoficiálnych stretnutí medzi Ficom a Topolánkom, kde sa vraj Výboh opýtal českého premiéra, či je v nejakom kontakte s koncernom, ktorý predáva Pandury.

Českí investigatívni novinári nahrali rozhovor medzi námestníkom ministra obrany Českej republiky Jaroslavom Kopřivom a Stanislavom Marešom, zástupcom fínskej zbrojovky Patria. Hospodářské noviny o tom napísali: „V posledných rokoch mal Výboh plniť rolu spojky, ktorej úlohou bolo zabezpečiť spoluprácu slovenského ministra obrany pri kontrakte na obrnené vozidlá Iveco alebo pri zvažovanom nákupe fínskych mínometov.“ V roku 2009 za vlády Fica česká a slovenská armáda skutočne nakúpili obrnené vozidlá Iveco.

Dalíka nakoniec súd poslal za mreže na päť rokov nepodmienečne. Hoci sa Fico snažil zbaviť kauzy Pandur, úplne sa mu to nepodarilo. Podozrenia, že kamarát Výboh robil čudný biznis aj za jeho vlád, totiž pretrvávajú.

Zaujímavá je aj výpoveď bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho, z ktorej vyplýva, že Výboh spoločne s ďalším oligarchom v pozadí Smeru Jozefom Brhelom rozhodovali o nomináciách na ministerstve zdravotníctva v období volieb 2016. Imreczeho meno sa skloňovalo v súvislosti s touto ministerskou pozíciou spoločne s Tomášom Druckerom. Výboh s Brhelom mu každý samostatne oznámili, že ministrom nebude.

Ak je Imreczeho výpoveď pravdivá, ide o ďalší dôkaz do skladačky o priamom vplyve oligarchov z pozadia Smeru na chod štátu.

KAUZA CT A PAVOL PAŠKA

Pätnásteho septembra 2014 oslávil Robert Fico 50. narodeniny. Veľa dôvodov na oslavu však nemal. Znepríjemnil mu ju aj anonymný list s názvom Opis výzvy nespokojných členov strany Smer-SD, ktorý adresovali predsedom opozičných strán. Okrem kritiky pomerov sa v ňom písalo, že Fico a Výboh majú na zahraničných účtoch 800 miliónov eur. Autora listu a jeho vierohodnosť sa nikdy nepodarilo overiť.

Nič to na tom, že na predsedu Smeru sa valila jedna kauza za druhou. V októbri sa prevalila kauza nákupu CT prístroja za asi 1,6 milióna eur do piešťanskej nemocnice, ktorú kontrolovali ľudia blízki Smeru. Predsedníčkou dozornej rady bola bývalá poslankyňa a istý čas aj podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová. Tender na nákup vyhrala spoločnosť Medical Group s prepojením na predsedu parlamentu Pavla Pašku.

Paška sa bránil, že s Medicalom a jeho aktuálnym biznisom nemá nič spoločné, ale nikto mu neveril. Dokonca ani mnohí vlastní. „Palo nebol zlý chalan. Mal dobré vzťahy aj s opozičnými politikmi, najmä z južného Slovenska. Ale viac ako politika ho zaujímal biznis,“ spomína jeden z tých, ktorí mali v tom čase k Paškovi blízko.

Fico kvôli kauze CT čelil odvolávaniu. Opozícia mu vyčítala, že nemocnica prišla o milión eur, on ich označil za klamárov: „Je do neba volajúce klamstvo, keď to niekto tvrdí. Doteraz ani jeden jediný cent nebol vyplatený za CT prístroj. A ja si myslím, že ani nebude vyplatený.“

Fico tvrdil, že hneď ako sa dozvedel o podozrivom nákupe cétečka, konal – požiadal Zuzanu Zvolenskú, aby odstúpila z postu ministerky zdravotníctva, čo urobila, a tiež Renátu Zmajkovičovú z postov podpredsedníčky parlamentu a šéfky dozornej rady piešťanskej nemocnice. Dodal tiež, že pozastavil dodávku CT prístroja, kým nebude objasnené, čo sa v prípade dialo.

Táto kauza spustila protesty a zatriasla vládou. Aj Ficovou dôverou k Pavlovi Paškovi.

Paška bol vplyvný a najmä bohatý člen strany.

Býval v Košiciach v okázalom dome v parku, cez ktorý sa prechádza na železničnú stanicu. Brána parku sa zamykala a mestská polícia ho pravidelne kontrolovala, aby sa v ňom po desiatej večer už nikto nezdržiaval.

Na rozdiel od straníckych kolegov sa Paška netajil svojím bohatstvom. V Smere však nemal len spojencov. Súboj Paškových východniarov s bratislavskou skupinou okolo Kaliňáka bol všeobecne známy.

Po prevalení kauzy CT prišli aj pred Paškov dom demonštrovať stovky ľudí. Žiadali jeho demisiu. Na proteste vystúpili Alojz Hlina či Daniel Lipšic.

V Smere vedeli, že toto nemôžu prejsť mlčaním.

Štyri dni nato sa konali komunálne voľby. Pred pol desiatou večer prišiel do volebného štábu kandidáta na košického primátora Richarda Rašiho (Smer) aj Paška s manželkou. Bolo tam asi sto ľudí. O pár hodín neskôr, okolo pol druhej v noci Raši oznámil svoje víťazstvo.

Po ňom sa postavil pred novinárov Paška a povedal: „Záleží mi na tomto meste, záleží mi na Slovensku a už mám dosť. Preto je tu moja manželka. Nikto mi nebude rozvracať rodinu. Preto oznamujem, že napriek víťazstvu v referende odstúpim z pozície predsedu Národnej rady, lebo chcem, aby Slovensko fungovalo ako normálna krajina, aby politiku nerobilo zopár anarchistov na uliciach.“ Vedľa Pašku stál Robert Kaliňák, ktorý nevedel, kam sa má pozerať. Jeho cesta za neohroziteľnou pozíciou v Smere hneď po Ficovi sa práve zavŕšila. Odstavil najsilnejšiu, východoslovenskú skupinu.

Ľudí vo volebnom štábe Paškovo rozhodnutie zarazilo. Poslanec Otto Brixi ostal z odstúpenia predsedu parlamentu úplne zaskočený, hoci s ním trávil čas v košickej volebnej centrále.

Paška len pár dní predtým povedal známy výrok, ktorý ho sám osebe diskvalifikoval: „Vyhraj voľby a môžeš všetko.“ Funkciu musel položiť nielen kvôli piešťanskému CT, ale aj preto, že sa stal terčom kritiky za zdevastované slovenské zdravotníctvo, z ktorého dlhé roky profitovali s ním spájané firmy, aktuality.sk

X X X

Britský zákaz predaja zbraní Izraelu by len posilnil Hamas, uviedol David Cameron

Spojené kráľovstvo dodáva len jedno percento zbraní, ktoré Izrael dostáva.

„Ak by sme dnes jednoducho oznámili, že zmeníme náš postoj týkajúci sa vývozu zbraní, posilnilo by to Hamas a znížilo by to pravdepodobnosť dosiahnutia dohody o (prepustení) rukojemníkov,“ povedal v nedeľu britský minister zahraničných vecí Cameron vo vysielaní stanice BBC, informuje TASR.

Šéf britskej diplomacie podľa svojich slov nepodporuje rozsiahlu pozemnú ofenzívu Izraela do mesta Rafah na juhu Pásma Gazy. Británia by však podľa jeho slov aj tak nenasledovala príklad USA v ich potenciálnom zastavení predaja niektorých zbraní Izraelu.

Minister zahraničných vecí pripomenul, že Spojené kráľovstvo dodáva len jedno percento zbraní, ktoré Izrael dostáva a upozornil, že Izrael musí vyvinúť väčšie úsilie na ochranu civilistov a umožniť vstup humanitárnej pomoci do Pásma Gazy.

Poslanec za Labouristickú stranu Jonathan Ashworth vo vysielaní BBC uviedol, že nechce, aby zbrane vyrobené v Británii boli používané v Rafahu.

Americký prezident Joe Biden v stredu verejne varoval Izrael, že ak zaútočí na mesto Rafah na juhu Pásma Gazy, prestane mu dodávať delostrelecké granáty a ďalšie zbrane. Spojené štáty v piatkovej správe upozornili na možné porušenie humanitárneho práva zo strany Izraela pri používaní amerických zbraní v Pásme Gazy, aktuality.sk

X X X

Moderátor debaty na Nove: Bojkotovanie Markízy je nešťastné. Rozumiem, že museli Na telo prekopať

V najsledovanejšej českej súkromnej televízii sa v závere vlaňajšieho roka rozhodli, že chcú mať viac politiky a spustili politickú debatu. Robia ju však inak ako konkurencia.

Nazvali ju ako diskusiu RTVS: „Za 5 minút 12“, no a oproti sesterskej Markíze má jednu výhodu. Počas nedeľného poludnia ju neobchádzajú hostia z radov vládnych politikov.

„Situáciu u slovenských kolegov sledujem. Premýšľal som, čo by som na ich mieste robil ja,“ priznal v rozhovore pre Aktuality.sk moderátor Martin ČERMÁK.

Nova už niekoľko mesiacov vysiela debatu s politikmi. Aké máte ohlasy?

Minimálne z mojej bubliny môžem povedať, že sú pozitívne. Máme trochu iný formát ako konkurencia. V programe sú tri bloky. Prvý je o vysokej politike, druhý je spoločensko-politický a uzatvárame ho life-stylom. Divákom sa páči spôsob rozdelenia.

Za mňa vyzdvihujem dynamickosť, keďže v porovnaní s inými stanicami máme oveľa kratšie vedené rozhovory. Samozrejme, hodinové debaty sú vhodné najmä pre divákov, ktorí sa o tému intenzívne zaujímajú. Ale pre bežného diváka je 25-minútové interview tak akurát a na to dostávame dobré ohlasy. Z negatívnych sa posúvame ďalej.

Nechceli ste v nedeľu podobný typ programu, ako má v Českej televízii Václav Moravec?

Zámer bol, že chceme politickú debatu. Ale chceli sme ju urobiť dynamickejšie a podľa nás modernejšie. Máme v nej rôzne reportáže. Pred každou debatou naznačím problém a poviem zopár faktov. A stopáž je dynamická v tom, že to vzhľadom na vyhradený čas odsýpa. Opakujem: divákovi, ktorý nie je tak hlboko ponorený do politiky, môžeme byť najbližší my.

Inšpirácia názvu debaty prišla zo Slovenska? Rovnaký meno má totiž aj diskusia RTVS.

Priznám sa, že som pri tomto procese nebol, a tak nechcem fabulovať o vymýšľaní názvu. Ale samozrejme, debaty na RTVS som videl a poznám ich.

V sesterskej Markíze museli prekopať debatu Na telo, pretože ju vládna garnitúra začala bojkotovať a prestala odpovedať na nepríjemné otázky. Ako tento počin vnímate?

 X X X

Najdôveryhodnejším politickým lídrom je naďalej Pellegrini, Matovič opäť na chvoste

Najdôveryhodnejším slovenským politikom je momentálne novozvolený prezident Peter Pellegrini. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý zverejnila televízia Markíza v diskusnej relácii Na telo. Pellegrinimu konkrétne dôveruje 47 percent opýtaných a nedôveruje mu 52 percent respondentov. Každý z politikov zaradených do prieskumu má pritom vyššiu nedôveru ako dôveru.

Na druhom mieste v rebríčku dôveryhodnosti sa nachádza prezidentka Zuzana Čaputová. Tej dôveruje 45 percent respondentov a nedôveruje 54 percent. Ako tretí sa umiestnil neúspešný prezidentský kandidát Ivan Korčok. Tomu dôveruje 37 percent respondentov a nedôveruje 62 percent.

V rebríčku nasledujú premiér Robert Fico (dôvera 35 percent/ nedôvera 64 percent), predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka (30/66), predseda SaS Branislav Gröhling (29/64), šéf KDH Milan Majerský (28/63), predseda Republiky Milan Uhrík (26/63), predseda SNS Andrej Danko (23/75), šéf mimoparlamentných Demokratov Jaroslav Naď (22/71) a predseda Maďarskej aliancie Krisztián Forró (22/60). Rebríček uzatvára šéf hnutia Slovensko Igor Matovič s dôverou na úrovni 13 percent a nedôverou 86 percent.

Agentúra Focus prieskum robila v dňoch 17. až 24. apríla na vzorke 1 017 respondentov.

X XX

Smer, Hlas, PS aj SaS dúfajú v čo najlepší výsledok v eurovoľbách

Kandidáti do volieb do európskeho parlamentu Erik Kaliňák (Smer), Branislav Ondruš (Hlas), Jana Bittó Cigániková (SaS) a Veronika Cifrová Ostrihoňová (PS) dúfajú v čo najlepší výsledok v eurovoľbách. Deklarovali to v nedeľnej diskusnej relácii na TA3 V politike.

 Poslanec Národnej rady SR Kaliňák považuje za ideálne, ak by Smer získal v Európskom parlamente päť kresiel, verí v získanie štyroch. Štátny tajomník ministerstva práce Ondruš by za úspech pre Hlas považoval tri kreslá. Cifrová Ostrihoňová uviedla, že PS by chcelo získať päť mandátov. Bittó Cigániková považuje za úspech SaS dva mandáty, jeden vidí reálne.

 Kaliňák deklaroval, že jeho motiváciou je robiť proeurópsku politiku. Zopakoval, že Smer je proeurópska strana. Ondruš chce v europarlamente hájiť záujmy Slovenska a ľudí, ktorí na ňom žijú. Cieľom PS je podľa Cifrovej Ostrihoňovej udržať Slovensko v Európe. „Naším cieľom je poraziť Smer a vyslať do Bruselu proeurópske sily,“ uviedla. Bittó Cigániková prízvukovala, že je za to, aby Slovensko ostalo v EÚ. Zároveň by chcela o kreslo v europarlamente zabojovať vecnými témami a nadviazať na svoju prácu, ktorú začala na Slovensku.

 Kaliňák, Ondruš a Bittó Cigániková sa v diskusii zhodli na odmietnutí migračného paktu. Bittó Cigániková ozrejmila, že SaS je za spolupodieľanie sa na nákladoch riešenia migračnej krízy, ako napríklad ochrana spoločnej schengenskej hranice. Cifrová Ostrihoňová by v tejto súvislosti uvítala lepšiu návratovú politiku alebo spoluprácu s krajinami na hraniciach schengenskej zóny. Podľa Kaliňáka by sa každej krajine malo ponechať právo rozhodnúť sa, či chce migrantov. Ondruš dodal, že Hlas nie je proti tomu, aby ľudia cestovali za prácou./agentury/

X X X

Ramsay je späť vo forme, vtipkoval i vážne vravel: Slafkovského musíme viac krotiť. Pospíšil? Všetkých nás nakazil

Ako oheň a voda. Zlepšený výkon slovenských hokejistov, ktorí napravili pokazený dojem zo zápasu s Nemeckom (4:6) a Kazachstan zdolali rozdielom triedy (6:2), potešil aj trénera Craiga Ramsayho.

Skúsený Kanaďan si pochvaľoval tímovú hru, ale zároveň zdôrazňoval, že s rovnakým nasadením a energiou musia Slováci nastúpiť aj v pondelkovom súboji proti favoritovi z USA.

X Kvitovali ste reakciu mužstva po nevydarenom zápase s Nemeckom?

Jednoznačne. Dobre sme vstúpili do stretnutia, čo bolo veľmi dôležité. Hrali sme veľa v útočnom pásme, súperovi robili problémy. Kazachovia sa potom prezentovali faulami a my sme využili presilovky.

V druhej časti hry sme na chvíľu upustili od nášho systému a stálo nás dosť síl, aby sme sa vrátili k našej hre. Vtedy zabrali lídri a potiahli tím. Je dobré, že sme sa víťazne naladili pred dôležitým duelom proti USA.

X Museli ste hráčom prízvukovať, aby po trojgólovej prvej tretine nepoľavili a hrali stále naplno?

Presne to sme robili. Chceli sme od hráčov, aby vytrvali v systéme, ale ako som povedal, v druhej tretine sa nám to nedarilo. Súper nás chcel rozhodiť a vyviesť z tempa.

 X Zápas sa niesol v znamení početných fyzických stretov. Bola to dobrá príprava na Američanov?

Verím, že áno. Kazachovia sa nás nezľakli, hrali do tela a my sme sa s tým museli vyrovnať. Ale chalani si s tým poradili veľmi dobre. Aj my máme robustných, vysokých chlapcov, ktorí vedia hrať fyzicky. Lenže je dôležité, aby hráči pri hre do tela neprekročili povolenú hranicu.

Počas zápasu som sa na moment obával, že sa tak stane. Zaplietli sme sa do niekoľkých incidentov a to nie je štýl hry, ktorým sa chceme prezentovať. Chceme hrať tvrdo, nebojácne, ale nie púšťať sa do bitiek.

X Juraj Slafkovský sa pomerne často nechá uniesť emóciami. Ako to vnímate?

Je to mladý muž, ktorý vie, čoho je schopný a z toho plynie jeho sebavedomie. Pozhovárame sa s ním a dáme si záležať, aby sa viac kontroloval a sústredil sa správnym smerom.

Ale nie je to len o ňom. Viacerí hráči hrajú na hrane, ale to patrí k nášmu štýlu. Chceme donútiť súperov, aby ich prehnané emócie viedli k faulom a boli tak našou výhodou.

X Slafkovský kritizoval rozhodcov po generálke v Bratislave, ako aj po piatkovom zápase s Nemeckom. Dohovoríte mu, aby to nerobil?

Samozrejme. Ako som povedal, chceme, aby sa sústredil výlučne na hokej. Ak to robí, pre súperov je veľmi ťažko brániteľný. Kritika rozhodcov je niečo, čím sa nechceme prezentovať.

Verdikt rozhodcov je nemenný, ak sa sťažujete, dosiahnete len to, že plytváte energiou. Rovnako ako hráči, aj rozhodcovia sa snažia odviesť svoju prácu čo najlepšie. Máme pred nimi rešpekt.

X Postúpia hokejisti Slovenska zo základnej skupiny do štvrťfinále MS 2024?

X Hráčom zápasu bol dvojgólový Martin Pospíšil. Čo hovoríte na jeho výkon?

Hral vynikajúco. V závere prípravy sa zranil, vynechal niekoľko zápasov. Ale ukázal obrovské odhodlanie vrátiť sa čo najskôr k tímu a pomôcť chalanom na ľade.

Výborne zapadol do formácie s Regendom a Kelemenom, hrá sa proti nim skutočne ťažko. Ak by som mal proti nim nastúpiť, nebol by som nadšený.

X Pospíšil ešte vlani nevedel, či po sérii zranení a otrasov mozgu bude vôbec pokračovať v kariére. Je jeho príbeh, plný momentov, keď sa nevzdal a išiel si za svojím cieľom, príkladom predovšetkým pre mladších spoluhráčov?

Je a nielen pre nich. Jeho prístup, plný odhodlania a tvrdej práce, je infekčný. Všetkých nás „nakazil“. Hráči ho sledujú, chcú trénovať a hrať ako on. Priniesol nastavenie, ktoré tento tím potreboval. Som presvedčený, že bude jeho súčasťou aj ďalšie roky.

X Prvý zápas na turnaji odohral Martin Faško-Rudáš, ku gólu pridal aj asistenciu. Ako sa vám pozdával na ľade?

Za Martina sme všetci radi. Predviedol komplexný výkon, do bodky splnil to, čo sme od neho chceli. Je to detailista, výborne robil malé, ale dôležité veci. Strelil gól, potom odviedol skvelú prácu pri presnom zásahu Sukeľa, keď vybojoval puk a kolegu z formácie vyslal do šance.

 X Bude výkon zo zápasu proti Kazachstanu stačiť na Američanov?

Majú obrovskú silu, všetci to vieme. Musíme predviesť hru na hranici našich možností. Chceme hrať tvrdo, ale predovšetkým rýchlo a rozumne – získať puk, nahodiť ho do pásma, vybojovať ho a čo najčastejšie strieľať.

Ak robíte dobré veci, potom máte šancu na dobrý výsledok. Proti Kazachstanu sme hrali dobre, chceme v tom pokračovať. Nezmeníme štýl hry len preto, že nás čakajú silní Američania.

X Nastúpi v bránke Samuel Hlavaj?

Áno, je veľká šanca, že proti USA bude chytať. Ale určiť gólmana je práca pre trénera brankárov. Nestarám sa do jeho rozhodnutia. Potom aspoň môžem na neho hodiť vinu. (úsmev)/agentury/

X X X

Kmotrík povie jedno, Weiss druhé. Kocúrkovo v Slovane pokračuje, tréner ponúkol okamžitú rezignáciu

Tretia prehra v rade, mizerný výkon a opäť obohratá pesnička o rozdielnych informáciách od generálneho riaditeľa a hlavného trénera.

 Dôležití muži Slovana: Tréner Vladimír Weiss st. a generálny riaditeľ tímu Ivan Kmotrík ml.

Situácia v Slovane Bratislava je opäť napätá. Dôvodom je možný odchod trénera Vladimíra Weissa st. Kouč belasých dostal ponuku viesť futbalovú reprezentáciu Azerbajdžanu.

Podľa portálu futbalinfo.az je 59-ročný kouč Slovana hlavným kandidátom na post trénera Azerbajdžanu. Ako informoval spomínaný web, najúspešnejší slovenský tréner v ére samostatnosti súhlasil s návrhom zmluvy od Azerbajdžanskej futbalovej federácie (AFFA).

Weiss by mal tento týždeň pricestovať do Baku, aby osobne prediskutoval detaily novej zmluvy. Pri rokovaniach sa má oboznámiť s podmienkami a zároveň sa dohodnúť na finančných otázkach. Weiss prijal pozvanie od prezidenta AFFA Rovshana Najafa.

Na medializované informácie zareagoval v stredu večer aj generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík mladší. V stanovisku klubu sa píše, že v médiách odznela informácia, že by sa tréner Weiss už mal nachádzať na rokovaniach mimo Slovenska.

 „Nie je pravda, že tréner Weiss by mal byť na rokovaniach v Baku, ako uvádzajú médiá, je doma na Slovensku,“ povedal Kmotrík.

Klub priznal, že má vedomosť o záujme o služby jeho trénera zo zahraničia. „Viem o medializovanom záujme, Vladimír Weiss st. ma informoval o ponuke, ktorú obdržal.

Spoločne sme sa o tejto téme rozprávali a jedným dychom môžem zdôrazniť, že z nášho rozhovoru vyplynulo, že tréner chce zostať a pokračovať v Slovane,“ uviedol generálny riaditeľ.

Pred sobotňajším duelom s Podbrezovou sa k celej veci vyjadril pre TV Markíza aj samotný Weiss.

 „Neviem, aké dal klub stanovisko k Azerbajdžanu. Ponuku mám alebo mal som, uvidíme. Stále som ale tu, verím, že prijmem riešenie, ktoré bude dobré pre Slovan a pre mňa.

Nie je to jednoduché. Rád by som tu zostal, veľa vecí je rozrobených. Uvidíme, čo prinesú najbližšie dni,“ vyhlásil ešte pred výkopom.

Po prehre 1:2, ktorá znamenala natiahnutie negatívnej série na tri duely, bol Weiss ešte otvorenejší.

„Musia prísť veľké zmeny. Poviem otvorene – ak by som mal Slovanu pomôcť tak, že ja odídem, nie je problém, odídem zajtra. Ale ak tu mám zostať, toto mužstvo na to v budúcej sezóne nemá, aby bol Slovan majster a aby niečo uhral v Európe.

Za tým si stojím, povedal som to aj majiteľovi a vedeniu. Keď sa urobia rozumné rozhodnutia, dá sa pokračovať. Keď nie, naše cesty sa rozídu,” doplnil Weiss st./agentury/

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.