Minister Britů Cleverly: Ukrajinská ofenzíva nemusí byť rozhodujúca. Čaputová žalovať expremiéra Fica? Zdravotné sestry v Chorvátsku veľký protest, až 1000 ľudí

 Dlho očakávaná ukrajinská ofenzíva proti ruským silám sa nemusí ukázať ako rozhodujúca, upozornil v utorok britský minister zahraničných vecí James Cleverly. Vyzval zároveň na trvalú podporu Kyjeva.

Cleverly počas návštevy Washingtonu apeloval na posilnenie vojenskej pomoci, ktorá by pomohla Ukrajine čo najrýchlejšie zvíťaziť. Varoval však, aby sa do jej nadchádzajúcej operácie nevkladali prílišné nádeje.

„Ukázali sa ako veľmi, veľmi efektívni obrancovia svojej krajiny, ale musíme si uvedomiť, že nemusí dôjsť k jednoduchému, rýchlemu a rozhodujúcemu prelomu,“ povedal Cleverly na pôde Atlantickej rady.

„Dúfam a očakávam, že si povedú veľmi dobre, pretože vždy, keď som Ukrajincov videl, prekonali očakávania,“ uviedol šéf britskej diplomacie. „Musíme však byť realisti. Toto je skutočný svet, nie hollywoodsky film.“

Západné veľmoci by podľa Cleverlyho mali vytrvať v odhodlaní „robiť správnu vec“ bez ohľadu na vývoj ukrajinskej ofenzívy a napriek možnej eskalácii rétoriky ruského vedenia.

X X X

Americké ministerstvo spravodlivosti v utorok oznámilo, že prerušilo dlhotrvajúcu ruskú kyberšpionážnu kampaň, v rámci ktorej hekeri kradli citlivé informácie z počítačových systémov v desiatkach krajín vrátane USA a ďalších členov NATO.

Prokurátori spojili túto špionážnu operáciu s jednotkou ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB). Zároveň hekerov obvinili z krádeže dokumentov zo stoviek počítačových systémov patriacich vládam členských krajín NATO, neidentifikovaného novinára americkej spravodajskej organizácie, ktorý informoval o Rusku, ako aj ďalším vybraným cieľom záujmu Kremľa.

„Dvadsať rokov sa FSB pri vykonávaní kyberšpionáže proti Spojeným štátom a našim spojencom spoliehala na malvér Snake. Dnes je tomu koniec,“ uviedol vo vyhlásení vedúci oddelenia národnej bezpečnosti ministerstva spravodlivosti USA Matthew Olsen.

V súdnych dokumentoch sa konkrétne ciele neuvádzajú. Americkí predstavitelia však špionážnu kampaň označili za „závažnú“. Hekeri podľa nich úspešne získali prístup k citlivým dokumentom krajín NATO a zamerali sa aj na vládne agentúry Spojených štátov.

V rámci ruskej operácie sa na infikovanie počítačov používal škodlivý softvér Snake, pričom hackeri operovali zo známeho zariadenia FSB v meste Riazaň v Rusku, uviedol americký rezort spravodlivosti.

X X X

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí odkázalo zahraničným hosťom na vojenskej prehliadke na Červenom námestí, že ich účasť na nej považuje za „nepriateľský a nemorálny akt“. Informuje o tom agentúra DPA. Rusko si pripomína 78. výročie víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne.

„Účasť na verejnej akcii po boku vojnového zločinca považujeme za nepriateľský a nemorálny krok voči Ukrajine a za výraz pohŕdania ukrajinským národom,“ uviedlo vo vyhlásení ukrajinské ministerstvo zahraničia. Pripomenulo, že Medzinárodný trestný súd v Haagu na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal zatykač pre údajné vojnové zločiny na Ukrajine.

„Národy strednej Ázie a Kaukazu pred 78 rokmi mimoriadnym spôsobom prispeli k víťazstvu nad národným socializmom,“ píše sa tiež vo vyhlásení. Podľa Kyjeva si ich predstavitelia nezaslúžia, aby ich Kremeľ využíval na „falošné predstavenie“, ktoré s víťazstvom nad nacizmom nemá nič spoločné.

X X X

Europoslanci o rok predĺžili opatrenia na podporu obchodu s Ukrajinou. Veľkou prevahou hlasov schválili ďalšie pozastavenie dovozných ciel na ukrajinský vývoz poľnohospodárskych produktov. Chcú tak pomôcť krajine napadnutej Ruskom, pretože vojna Ukrajine bráni v obchodovaní so zvyškom sveta. Účinnosť terajších opatrení sa skončí 5. júna.

Opatrenie sa dotkne potravinárskych výrobkov aj ovocia a zeleniny, na rozdiel od doterajších pravidiel nezahŕňa priemyselné výrobky. Na tie sa od 1. januára 2023 uplatňujú nulové clá podľa dohody o pridružení medzi EÚ a Ukrajinou.

X X X

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok žiadal posilnenie úsilia o zjednotenú Európu s cieľom čeliť hrozbám a poraziť zlo.

„Naše úsilie o zjednotenú Európu, bezpečnosť a mier musí byť také silné, ako túžba Ruska zničiť našu bezpečnosť, slobodu a Európu,“ povedal Zelenskyj na spoločnej tlačovej konferencii s predsedníčkou UK Ursulou von der Leyenovou v Kyjeve. Dodal, že Európa musí konať spoločne a primerane týmto hrozbám, aby porazila zlo agresie. Takisto sa poďakoval partnerom, ktorí podporujú Európu a bezpečnosť.

Poďakoval sa aj americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi a obyvateľom USA za nový balík vojenskej pomoci v hodnote 1,2 miliardy dolárov. „Oceňujeme tento signál solidarity s Ukrajinou v pre nás symbolický deň – Deň Európy a Deň víťazstva nad nacizmom v druhej svetovej vojne,“ napísal.

Zelenskyj pripomenul, že 9. mája si európsky kontinent pripomína Deň Európy, ktorý nasleduje za Dňom víťazstva nad fašizmom v druhej svetovej vojne (8. mája). Európa podľa jeho slov vznikla s prispením tohto víťazstva a po porážke agresie a zla.

„Teraz opäť spoločne čelíme zlu agresie a politike nenávisti, ktoré moderné Rusko prinieslo naspäť na kontinent,“ povedal. Dodal, že opäť potrebujeme zvíťaziť.

X X X

Bývalý ruský vojenský veliteľ Igor Girkin povedal, že Moskve hrozí bezprostredná vojenská porážka, informuje stanica Sky News. „Nie je tam stratégia, nie je tam vedomá práca na jej uskutočnenie,“ uviedol Girkin na platforme Telegram. Ukrajina podľa neho takúto stratégiu má a uskutočňuje ju z celej sily.

 X X X

Oživenie a obnova Ukrajiny, obilie a úsilie o vstup do EÚ boli témami utorňajšieho rokovania predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom v Kyjeve. TASR o tom informuje na základe predsedníčkinej správy na sociálnej sieti.

Von der Leyenová rokovanie označila za produktívne. „Zameriavali sme na najmä na rýchle oživenie a obnovu v spojitosti s londýnskou konferenciou, vývozom ukrajinských obilnín a pokrokom v oblasti siedmich požiadaviek na vstup do EÚ,“ uviedla.

Šéfka eurokomisie pricestovala do Kyjeva pri príležitosti Dňa Európy. Ocenila, že aj Ukrajina sa rozhodla vyhlásiť 9. máj za Deň Európy. Zdôraznila, že „Kyjev ako hlavné mesto Ukrajiny je bijúcim srdcom dnešných európskych hodnôt“.

X X X

 Bieloruského vodcu Alexandra Lukašenka zrejme prinútili priletieť do Moskvy na prehliadku na Červenom námestí, hoci zjavne nie je zdravý, napísal opozičný server Naša Niva. Na sociálnych sieťach sa objavilo neoverené tvrdenie, že Lukašenko kvôli zdravotnému stavu už odletel z Moskvy, pričom na letisko sprevádzala sanitka.

 Proukrajinskí demonštranti protestujúci proti ruskej invázii zabránili ruskému veľvyslancovi v Poľsku Sergejovi Andrejevovi položiť kvety k sovietskemu vojnovému pamätníku vo Varšave. Stalo sa tak na Deň víťazstva, ktorým si Rusko 9. mája pripomína porážku nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne.

Skupina protestujúcich z občianskej iniciatívy Euromajdan-Varšava, ktorej cieľom je pomoc pri európskej integrácii Ukrajiny, obkolesila ruského veľvyslanca, keď chcel položiť veniec k pamätníku na vojenskom cintoríne v poľskej metropole. Andrejev, ktorý pri vchode na cintorín. Prítomní ukrajinskí aktivisti následne kvety pošliapali a ruskú vlajku vyvesili na model rakety.

„Ako vidíte, máme evidentne do činenia s narušením verejného poriadku. Žiaľ, už druhýkrát sa nám nepodarilo položiť vence k pamätníku sovietskych vojakov, ktorí tu zahynuli v boji proti fašizmu,“ povedal Andrejev.

„Páchatelia krutej ruskej vojny proti Ukrajine, vrátane ‚diplomatického vojaka‘ Andrejeva, majú na rukách krv,“ uviedla vo vyhlásení Viktoria Pohrebniaková zo skupiny Euromajdan-Varšava. „Andrejev verejne spochybňuje nielen masakry v Buči, vraždy v Mariupole, ale aj sovietske zločiny,“ upozornila. Vyslovila tiež požiadavku, aby boli z Poľska vyhostení ruskí diplomati vrátane veľvyslanca.

AFP píše, že niekoľko desiatok aktivistov pri vchode na cintorín odhalilo umeleckú inštaláciu pozostávajúcu zo stoviek ukrajinských vlajok a pamätných krížov pre Ukrajincov zabitých počas ruskej ofenzívy. Jej súčasťou bolo aj niekoľko makiet obytných budov, ktoré v rôznych ukrajinských mestách zničilo ruské ostreľovanie.

X X X

Severokórejský vodca Kim Čong-un zablahoželal listom ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi ku Dňu víťazstva, ktorým si Rusko pripomína výročie víťazstva nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne.

Kim podľa severokórejskej štátnej agentúry KCNA v liste adresoval srdečné pozdravy Putinovi, ruskému národu a ruskej armáde za ich boj zameraný na „realizáciu medzinárodnej spravodlivosti a obranu svetového mieru pred imperialistami“.

„Víťazstvo je neodmysliteľnou ruskou tradíciou, pričom sláva tohto víťazstva bude žiariť naprieč dejinami a pretrvá navždy spojená s Ruskom…,“ napísal Kim.

Dodal, že Rusko pod vedením Putina zdolá „všetky výzvy a hrozby, ktoré predstavujú nepriateľské sily“, a zvíťazí vo svojom úsilí o zabezpečenie „suverenity, dôstojnosti a regionálnej stability“.

Severná Kórea je jednou z mála krajín na svete, ktoré otvorene podporujú ruskú inváziu na Ukrajinu,/

X X X

Zdravotné sestry v Chorvátsku chystajú veľký protest

Na proteste v Záhrebe očakávajú 500 až 1000 zdravotníckych zamestnancov z celého Chorvátska

Chorvátske odborové zväzy zastupujúce zdravotné sestry a nezávislých zdravotníckych pracovníkov v utorok oznámili, že na štvrtok zvolali rozsiahly protest. Zároveň varovali, že ak ich požiadavky nebudú splnené, začnú s prípravami na štrajk. TASR informuje na základe správy agentúry HINA.

Na proteste v hlavnom meste Záhreb sa zúčastní 500 až 1000 zdravotníckych zamestnancov z celého Chorvátska, povedala vedúca odborového zväzu zdravotných sestier Anica Prašnjaková.

Zvýšenie platov minimálne o desať percent

Odbory organizujú protesty v krajine od 3. mája s cieľom upozorniť na potrebu zlepšiť pracovné postavenie svojich členov. Pre všetkých zdravotníckych pracovníkov požadujú zvýšenie platov minimálne o desať percent.

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič v apríli prijal zástupcov združení lekárov, vláda prijala nariadenie o úprave miezd lekárov a pripravuje sa tiež zákon o ich pracovnom postavení.

Odborové zväzy združujúce vyše 20 000 zamestnancov v zdravotníctve sa domnievajú, že ide len o čiastkové riešenie, pretože o ďalších zdravotníkoch nepadla ani zmienka. Prašnjaková dodala, že ak ich požiadavky nebudú splnené, sú pripravení štrajkovať, aktuality.sk

X X X

Prvá kauza úradníckej vlády. Budúci minister kultúry ocenil sochu Berniniho v hodnote 7 miliónov eur na pár tisíc

Nahradiť Natáliu Milanovú (OĽaNO) na čele rezortu kultúry by mal riaditeľ spoločnosti SOGA Július Barczi. Odchádzajúca ministerka voľbu prezidentky Zuzany Čaputovej skritizovala. Poukázala aj na to, že jej nástupca bol zapojený do kauzy predaja vzácnej busty za zlomkovú cenu.

 Natáliu Milanovú má na poste šéfky kultúry nahradiť bývalý riaditeľ Múzea v Betliari Július Barczi.

Historik umenia Barczi momentálne pôsobí ako riaditeľ aukčnej spoločnosti Soga. Vlani v júni sa tiež zapojil do Umeleckej rady Slovenského národného divadla (SND). Jej generálnemu riaditeľovi Matejovi Drličkovi radil v otázkach vizuálnej stránky SND. V novembri z tohto miesta odišiel v reakcii na odvolanie Drličku z funkcie riaditeľa národnej divadelnej inštitúcie.

 Profesionálne sa venuje umeniu 19. storočia, otázke modernizmu v strednej Európe, dejinám zberateľstva a zberateľským aktivitám uhorskej šľachty. Barczi tiež v minulosti viedol Múzeum Betliar v rokoch 2014 až 2018. S inštitúciou spolupracoval aj neskôr, najmä na príprave stálych expozícií, keďže sa ako historik umenia sa zaoberá zbierkami a sídlami rodu Andrássy. Okrem toho bol zástupcom riaditeľa Slovenského národného múzea pre úsek hradov, zámkov a kaštieľov.

Dočasná ministerka Milanová však svojho možného nástupcu vníma kriticky. „Je veľké umenie nájsť, spomedzi desiatok tisíc ľudí zamestnaných v kultúrno-kreatívnom priemysle, človeka, ktorý je spojený s dvoma najväčšími škodami moderného Slovenska, a to kauza Bernini a Kráska Hôrka,“ povedala ministerka kultúry.

 Vzácna busta

Škandál so sochou pápeža Pavla V. talianskeho barokového sochára Giana Lorenza Berniniho vypukol v roku 2015. Vzácne umelecké dielo bolo na Slovensku ukryté desiatky rokov v súkromnej zbierke výtvarníka Ernesta Zmetáka.

Pozostalí sa rozhodli dať sochu do dražby mysliac si, že ide o dielo neznámeho talianskeho sochára vytvorené podľa Berniniho. Po dvoch neúspešných dražbách sa o bustu zaujal zahraničný obchodník Clément Guenebeaud, ktorý ju kúpil za 24-tisíc eur.

Busta pápeža Pavla V.

Keď žiadal o vývoz busty do zahraničia na ministerstve kultúry, uviedol, že ide o sochu od Berniniho s možnou hodnotou vyše 7-miliónov eur. Tak vyšlo najavo, že aukčná spoločnosť predala za zlomkovú cenu pravdepodobne originálne dielo talianskeho majstra, ktoré považovala za kópiu.

Po medializácii prípadu z funkcie odvolali generálneho riaditeľa sekcie kultúrneho dedičstva Pavla Šimuniča a taktiež boli odvolaní členovia komisie, ktorí odporučili vývoz busty bez vykonania znaleckého posudku. O miesto prišla aj štátna radkyňa, ktorej náplňou práce bolo spracúvať žiadosti o povolenie na vývoz predmetov kultúrnej hodnoty.

„Svojvoľne zmenila v liste, ktorým sa ministerstvo obracia na komisiu, aby bustu posúdila, že ide o bustu podľa Berniniho a nie od Berniniho, ako uviedol žiadateľ,“ informovalo vtedajší hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár.

 Nesprávne hodnotenie

Budúci minister Barczi v tejto kauze sa zúčastnil ako historik, ktorý v aukčnej spoločnosti SOGA katalogizoval zbierku Ernesta Zmetáka po jeho smrti. Bustu pápeža vyhodnotil ako dielo podľa Berniniho a navrhol ju predať za cenu 8-tisíc eur. Chybu mal spraviť najmä tým, že nepreveril možnú originalitu busty talianskeho majstra.

Historik v tom čase obvinenia poprel s tým, že nikdy bustu Pavla V. odborne neposudzoval. “Videl som ju, aj to len na päť minút, zabalenú, v ateliéri zosnulého. Bola súčasťou kolekcie diel z pozostalosti Zmetáka a popisoval som ju pre účel aukčného katalógu. Výskyt diela takéhoto charakteru je u nás veľmi nepravdepodobný. Preto som zvolil jej slabšiu atribúciu,“ vysvetľoval Barczi pre portál InfoRožňava.

 Natáliu Milanovú má na poste šéfky kultúry bývalý riaditeľ Múzea v Betliari Július Barczi.

V rozhovore pre Plus 7 dní vtedy tiež uviedol, že pôvodný majiteľ sochy Zmeták o buste ako o Berniniho tvorbe nikdy nehovoril. Barczi preto pri katalogizácii sochy vychádzal z toho, že ide o dobovú kópiu originálu. Nenachádzal totiž žiadnu indíciu, ktorá by viedla k inému záveru.

“Socha totiž nebola známa ako dielo Giana Lorenza Berniniho, ale ako dielo Alessandra Algardiho,“ povedal s tým, že na svete sú len zopár odborníkov, schopných povedať, že konkrétna socha je dielo talianskeho umelca.

Skončila v USA

Berniniho busta Pavla V. putovala zo Slovenska do londýnskej pobočky aukčnej spoločnosti Sotheby’s. Tá neskôr kontaktovala Gettyho múzeum v Los Angeles, ktoré dielo odkúpilo. Suma, ktorú múzeum bolo ochotné zaplatiť za Berniniho sochu, nie je známa, keďže bol obchod uskutočnený priamym spôsobom.

Vtedajší minister kultúry Marek Maďarič v roku 2015 podal trestné oznámenie s podozrením, že osoby posudzujúce pamiatkovú hodnotu diela mohli konať v rozpore s príslušnými predpismi. Situáciu sa tiež snažil zvrátiť tým, že zrušil povolenie na vývoz sochy. Obchodník Guenebeaud napadol postup ministra. Bratislavský krajský súd v novembri 2016 rozhodol v jeho prospech a zrušil Maďaričov verdikt./agentury/

X X X

Ďalšie mená Ódorovej vlády: Vlčana má nahradiť známe meno, Naďa na obrane Sklenár

 V utorok viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor akceptoval ponuku prezidentky Zuzany Čaputovej viesť vládu odborníkov. Postupne pribúdajú mená, ktoré zrejme zasadnú do Ódorovej vlády odborníkov. Prezidentka Zuzana Čaputová sa v stredu stretne s lídrami parlamentných politických strán, aby s nimi prerokovala pripravovanú vládu odborníkov.

Podľa informácií Pravdy sa má ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš stať novým ministrom pôdohospodárstva a nahradiť tak má Samuela Vlčana, ktorý požiadal o uvoľnenie z funkcie pre spornú miliónovú dotáciu. Bíreš podľa našich zdrojov bol v utorok v Prezidentskom paláci a rokoval so Zuzanou Čaputovou.

Podľa medializovaných informácií sa na stoličku ministra zahraničných vecí posadí diplomat Miroslav Wlachovský, ministrom financií má byť Michal Horváth, Lívia Vašáková, šéfka Plánu obnovy, by mala nahradiť Veroniku Remišovú v kresle ministerky investícií.

O Jane Dubovcovej sa zase hovorí ako o novej ministerke spravodlivosti. „Je to stále v neformálnej polohe a dopredu by sa človek nemal vyjadrovať k ničomu, kým nie sú veci dané,“ povedala pre denník Sme Dubovcová s tým, že o ministerskej pozícii rokovala s prezidentkou Zuzanou Čaputovou už pred niekoľkými týždňami.

 Ministrom hospodárstva by mal byť štátny tajomník rezortu Peter Švec. Ďalší štátny tajomník, patológ Michal Palkovič, by mal postúpiť na post ministra zdravotníctva.

Namiesto Romana Mikulca by mal rezort vnútra prevziať Ivan Šimko. Na tomto poste už pôsobil v prvej Dzurindovej vláde za SDKÚ, v druhej bol ministrom obrany. Šimko svoje budúce pôsobenie potvrdil na facebooku. Uviedol, že pozastavuje svoje členstvo v KDH, hoci „to nevyžaduje ani ústava, ani zákon, ale vyplýva to z politického kontextu situácie, v ktorej sa naša vlasť nachádza“. Uviedol tiež, že je „pripravený prijať službu, ktorá vyžaduje nezávislosť a zmysel pre spravodlivosť voči všetkým“.

Šimko svoje členstvo v KDH pozastavil najmä pre podmienku prezidentky Zuzany Čaputovej, že členom úradníckej vlády nemôže byť človek, ktorý bude kandidovať v najbližších parlamentných voľbách.

Ministerkou práce sa má stať Soňa Gaborčáková a Natáliu Milanovú na ministerstve kultúry nahradí Július Barczi.

Denník SME v utorok prišiel s tvrdením, že vyššie uvedené mená má buď priamo potvrdené od budúcich ministrov alebo od ľudí z ich okolia. Sme takisto tvrdí, že novým ministrom obrany sa stane Martin Sklenár, súčasný generálny riaditeľ obrannej politiky na ministerstve obrany pod ministrom Jaroslavom Naďom. Ten už informoval, že na jeho miesto má nastúpiť jeho blízky spolupracovník. Meno neprezradil. Špekulovalo sa, že sa ním stane súčasný štátny tajomník Marián Majer, ktorý ale neskôr túto informáciu poprel. Novým ministrom životného prostredia by sa po Jánovi Budajovi mal stať Milan Chrenko.

 Podľa viacerých zdrojov visia otázniky nad náhradou za vicepremiéra pre legislatívu Štefana Holého a ministra dopravy Andreja Doležala.

Podporia poslanci Ódorovú vládu?

Predseda Sme rodina a parlamentu Boris Kollár pripúšťa, že by jeho poslanci podporili vyslovenie dôvery úradníckej vláde. Záleží to podľa neho od zloženia kabinetu aj od jeho programového vyhlásenia. Za najdôležitejšiu úlohu úradníckej vlády považuje prípravu štátneho rozpočtu.

Dočasne poverený premiér Eduard Heger zatiaľ nepovedal, či nezaradení poslanci pôsobiaci v jeho strane Demokrati, podporia úradnícku vládu. Podčiarkol, že s vyjadreniami počká, kým prezidentka oficiálne vládu predstaví. „Je to najsprávnejšie a najkorektnejšie,“ uviedol Heger.

Prezidentka pri tvorbe vlády odborníkov nedodržala ústavné zvyklosti, o nomináciách nekomunikovala so stranami zvolenými do parlamentu, tvrdí líder OĽANO Igor Matovič. Hlava štátu preto nemôže predpokladať podporu úradníckej vlády od poslancov za OĽANO. „Vzhľadom na to, že prezidentka nedodržala ústavné zvyklosti a nekomunikovala o tvorbe úradníckej vlády s jednotlivými politickými stranami, tak v tom prípade to nie je klasická úradnícka vláda. De facto to budú prezidentské nominácie, v tom prípade nepredpokladám podporu z nášho hnutia,“ povedal Matovič.

Spôsob, akým prezidentka zostavuje úradnícku vládu, je v rozpore so všetkými zásadami parlamentnej demokracie, uviedol šéf Smeru Robert Fico. Odmieta podporu úradníckej vlády v hlasovaní o dôvere. „Prezidentka v tomto procese úplne ignoruje výsledky parlamentných volieb z roku 2020. Nie je možné, aby v štvrtom roku vládnutia prezidentka vôbec nekomunikovala s politickými stranami, ktoré sú zastúpené v národnej rade,“ komentoval Fico. Vládu odborníkov, ktorá má nastúpiť, nazýva preto „zvláštnou záujmovou skupinou“.

Slovensko je parlamentná demokracia, aj vláda by sa mala odvíjať od parlamentu, uviedla šéfka strany Za ľudí a dočasne poverená ministerka investícií Veronika Remišová. Aktuálny postup prezidentky Zuzany Čaputovej nepovažuje za správny, nemá podľa nej oporu v Ústave ani v ústavnej tradícii. Prezidentka mohla konať podobne, ako sa úradnícka vláda tvorila v okolitých krajinách, a teda konzultovať jej zloženie s parlamentom. „To, čo pani prezidentka navrhla, nie je úradnícka vláda, ale prezidentská,“ poznamenala Remišová.

„Budeme mať úradnícku vládu, ktorú sme tu od vzniku SR nemali. Hlas ju bude rešpektovať, ale dôveru jej nevyslovíme,“ uviedol ešte v pondelok líder Hlasu Peter Pellgrini. Uviedol, že ak úradnícka vláda príde s návrhmi, ktoré pomôžu zlepšiť život v tejto krajine, môže počítať s podporou Hlasu.

X X X

Ako Rusi obchádzajú sankcie. Tankery s ropou sa prekladajú, toto sa onedlho zrejme skončí

 Ani 14 mesiacov prísnych západných sankcií nezrazilo ruskú ekonomiku na kolená. Ruské rakety pokračujú v zabíjaní civilistov na Ukrajine a Kremeľ stále využíva príjmy z predaja ropy a plynu na vedenie agresívnej vojny.

 Sankcie síce neodradili Rusko od vedenia vojny, no účinne mu zabránili naplno využívať potenciál vojnovej mašinérie. V snahe ešte viac stiahnuť slučku okolo ruskej ekonomiky pripravuje Európska únia už 11. balík sankcií. V tom novom sa chce Brusel zamerať hlavne na to, aby už uvalené sankcie nikto neobchádzal.

Okrem toho chce eurokomisia aj zabrániť čínskym či hongkonským spoločnostiam dovážať citlivé produkty pre ruskú armádu. Členské krajiny únie musia sankcie jednomyseľne schváliť. O návrhu opatrení majú rokovať členské krajiny už tento týždeň v stredu, uvádza agentúra Reuters.

 Jedným z príkladov, ako Rusko v súčasnosti obchádza už zavedené sankcie, je premiestňovanie nákladu na mori z jedného tankera na druhý. Nové sankcie majú podľa agentúry Bloomberg zakázať vstup do prístavov práve pre tankery, ktoré sa snažia obísť zákaz dovozu ruskej ropy.

Zákaz vstupu do prístavov

Kľúčovým uzlom pre tankery prevážajúce ruské ropné produkty sa stal Lakónsky záliv, ktorý sa nachádza na juhovýchodnej strane gréckeho polostrova Peloponéz. Práve tu na konci marca satelitné snímky odhalili dve plavidlá, ktoré sa snažili západné sankcie obísť.

Menší tanker vyšiel z ruského prístavu v Petrohrade. Plavil sa cez Baltské more, Lamanšský prieliv, okolo Pyrenejského poloostrova, cez Stredozemné more až do spomínaného Lakónskeho zálivu. Tam už ho čakal väčší tanker, ktorý sa tam doplavil z ruského prístavného mesta Novorossijsk v Čiernom mori.

 Ruský ropný produkt bol z menšieho tankera na mori prečerpaný do väčšieho tankera. Keďže platí od konca vlaňajška zákaz dovozu ruskej ropy po mori do európskych prístavov, ruské produkty smerujú prevažne do Ázie. Tam zrejme skončil aj náklad z väčšieho tankera.

„Zaznamenali sme veľký nárast prepravy lodí v Stredozemnom mori,“ povedal pre spravodajský portál CNN Matthew Wright, hlavný analytik nákladnej dopravy v spoločnosti Kpler. Menšie plavidlá prichádzajú z ruských prístavov, prekladajú náklad na väčšie plavidlá a tie väčšie plavidlá potom zamieria do Ázie. Mnohé z týchto lodí sú súčasťou toho, čo sa stalo známym ako záhadná flotila tankerov. Po novom by už lode, ktoré obchádzajú sankcie, mali mať zákaz prístupu do európskych prístavov.

Obchodníci chcú takýmto manévrom obísť cenový strop na ruskú ropu, ktorý zaviedlo sedem krajín s najvyspelejšími ekonomikami. Princíp fungovania cenového stropu je v tom, že ruská ropa môže byť prevážaná do iných krajín tankermi krajín G7 či európskymi tankermi len v prípade, ak ju prepravca kúpi v súlade s cenovým stropom. Kľúčové prepravné či poisťovacie spoločnosti patria krajinám G7, to znamená, že pre Moskvu je zložité predať ropu nad stanoveným cenovým stropom. Zjednodušene, Rusko nemá prepravné kapacity, teda dostatok tankerov na to, aby dokázalo predávať svoju ropu nad stanoveným cenovým stropom. Preto aj vzniká „flotila duchov“.

Aj keď väčšina západných krajín odmietla ruskú ropu a ropné produkty, cestu k novým kupcom si ruská komodita naďalej nachádza po celom svete. Nájsť nových záujemcov o ruskú ropu uľahčuje práve spomínaná záhadná flotila tankerov, ktorá zároveň pomáha Kremľu obchádzať západné sankcie. Vlastníci takejto „flotily duchov“ sú často neznámi. Odborníci odhadujú jej veľkosť približne na 600 plavidiel, čo je zhruba desať percent z celkového počtu veľkých tankerov na svete. A čísla stále rastú.

Wright rozdelil tankery prepravujúce ruskú ropu na dve skupiny. Nazval ich „sivé lode“ a „temné lode“. „Sivé lode“ od začiatku vojny predávali väčšinou majitelia z Európy firmám na Blízkom východe a v Ázii. Na druhej strane „temné lode“ sú staré tankery, ktoré v minulosti prevážali ropu z Iránu a Venezuely. V súčasnosti presadli na ruskú ropu. S ich pomocou sa obchodníci snažia obísť sankcie. Otázne ostáva, kto tieto flotily riadi.

Práčky ruskej ropy

Okrem prečerpávania ruských ropných produktov z tankera na tanker existuje aj ďalší spôsob, akým sa sankcie obchádzajú. Ruská ropa sa najskôr vyvezie do Indie či Turecka. Tam ju spracujú a vyvážajú ju ako spracovanú, napríklad v podobe nafty, do Európy ako palivo už neruského pôvodu.

Hlavný ekonóm Trinity bank Lukáš Kovanda poukazuje na to, že do EÚ sa dokonca cez tretie krajiny, takzvané „práčky špinavej ruskej ropy“, dostáva ruská motorová nafta, ktorá je však spracovávaná v rafinériách mimo Ruska, napríklad v Číne, Singapure, Spojených arabských emirátoch či v Turecku alebo Indii, takže formálne ide o neruskú naftu, ktorá teda nepodlieha sankciám.

 Západné sankcie zmenili situáciu na trhu s ropou. V dôsledku cenového stropu je Rusko nútené predávať svoju ropu s výraznou zľavou. Z lacnej ruskej ropy ťaží napríklad India. Počas prvého štvrťroka tohto roka platila India za jeden barel ropy zhruba 48 dolárov. To je o desiatky eur menej než celosvetový priemer. India sa vďaka týmto zmenám na trhu s ropou stala v apríli najvýznamnejším exportérom palív do Európy, ukazujú dáta spoločnosti Kpler.

Slovensko prvé v dovoze ruských palív

Skoro 100 miliónov eur. Toľko sme poslali za jediný aprílový týždeň na účet Kremľa za dodávky fosílnych palív. Ukazujú to dáta Centra pre výskum energie a čistoty vzduchu, ktoré analyzuje dosahy západných sankcií na ruské príjmy.

Ešte horšie sme na tom pri porovnaní od začiatku roka 2023. V rebríčku členských krajín nemáme konkurenciu. Slovensko je na prvom mieste v dovoze ruských fosílnych palív. Od začiatku roka 2023 sme zaplatili Rusku vyše 1,5 miliardy eur za fosílne palivá. Za nami skončili v tesnom závese Belgicko a Maďarsko./agentury/

X X X

Kauza Kuciak: Kočnerova chyba vo výpovedi rozrušila Zsuzsovú a vypadli jej papiere

Dokazovanie v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a kauze prípravy vrážd prokurátorov sa skončilo. Nasledujú záverečné reči. Okrem utorka je hlavné pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku naplánované ešte na 12. a 19. mája. V prípadoch vraždy novinára, jeho snúbenice a v príprave vrážd prokurátorov by mal senát ŠTS rozhodnúť už budúci piatok. Záverečné reči sa začali dnes. Pojednávanie by tak malo trvať až do večera.

 „Nikdy som si žiadnu vraždu neobjednal,“ vyhlásil obžalovaný Marian Kočner pred časom na súde. „Neexistuje jediný dôkaz o tom, že by si ktorúkoľvek z týchto vrážd u mňa pán Kočner objednal,“ vyhlásila vtedy Alena Zsuzsová.

Prokurátori Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš začali po 16. hodine svoju záverečnú reč. Tie budú pokračovať v poradí prokuratúra, poškodení, zúčastnené osoby, obhajcovia obžalovaných a obžalovaní až do budúceho piatka. Harkabus sa na začiatok pýta, ako mohol Zoltán Andruskó objednávať vraždu dvoch osôb, ktoré prekážali Marianovi Kočnerovi

Podľa prokurátora Harkabusa dvojica len vyčkáva na dôkazy a snaží sa im dať iný obsah. Pôvodne mala Zsuzsová podľa prokuratúry vedieť len o zbere podpisov. Ako postupne vyšla na verejnosť Threema mala vedieť aj o ostatných aktivitách. Prokurátor Harkabus poukázal na to, že Zsuzsová sa priznala k tomu, že závislá od jedného človeka. Preto sa pýta, odkiaľ by mala peniaze na vraždu, keďže nepracovala.

„Nemôže byť súčasnou objednávateľkou ani Zsuzsová, ani Andrúsko. Ona bola len spojítkom. Bolo podľa neho zrejmé, že Kočnerovi pri zadávaní objednávky bolo jasné, že Zsuzsová to nespraví sama, ale bude potrebovať organizovanú skupinu,“ spresnil prokurátor Mikuláš. Dodal, že úkladný zločin bol spáchaný organizovanou skupinou, nebolo to spolupáchateľstvo. Preto žiada o prekvalifikovanie trestnej sadzby.

Kočner sa mal pre skutok rozhodnúť v roku 2017, kedy sa dozvedel o práci orgánov činných v trestnom konaní. Vtedy sa mal rozhodnúť pomstiť sa. Prokurátor poukázal na to, že ani v máji 2018, teda tri mesiace po vražde, neoupustil od plánovanej vraždy Žilinku, Lipšica a prioritou mal byť Šufliarsky. Medzi Kočnerom a Zsuzsovou mal panovať dôverný vzťah a bez Kočnerovho súhlasu nevykoná nič. Harkabus hovorí aj o teórii, kedy by vinu zobrala na seba, len to by podľa neho bola len ďalšia časť do skladačky.

Motívom má byť nenávisť

Kočner sedí so založenými rukami a so svojím advokátom Marekom Parom si vymieňa lístočky. Zsuzsová si občas spraví poznámku, inak sedí so sklonenou hlavou. Prokurátor poukazuje na to, že Kočner mal ku Kuciakovi negatívny vzťah a dnes sa to snaží zľahčiť. Kočner mal podľa neho nenávidieť aj Maroša Žilinku, Daniela Lipšica aj Petra Šufliarskeho. Upozornil, že dnes sa snaží presvedčiť súd o opaku.

„Je to mimoriadne nešťastný príbeh dvoch pomýlených a morálne skazených ľudí,“ zhodnotil Harkabus. Ďalej poukazuje na to, že Kočner sa Zsuzsovej pýta, či sa „Zoli ozval“. Kočner podľa neho vedel, kto je Zoli a má to byť práve Zoltán Andruskó.

 Na počiatku Kočnerovho motívu začať s objednávaním vrážd mala byť kauza Technopol a kauza Donovaly. Vtedy sa mal podľa prokuratúry rozhodnúť dať zavraždiť aktuálneho generálneho prokurátora Maroša Žilinku. To mal byť podľa Harkabusa moment, keď Kočner cítil, že je ohrozená jeho beztrestnosť. Preto sa malo začať sledovanie Žilinku.

„Marian Kočner je pomstychtivý človek,“ vyhlásil prokurátor Mikuláš. Dodal, že investoval desiatky tisíc eur do projektu Na pranieri, čo podľa prokuratúry dokazuje Kočnerovu nenávisť nie len k prokurátorom, ale aj k médiám. Pomocou portálu chcel diskreditovať novinárov prichytených pri chúlostivých momentoch.

Kočner mal svoje lustrácie začať s prokurátorom Alexanderom Biróm, následne mal lustrovať Maroša Žilinku, ale aj Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Končer tvrdil, že zášť voči týmto ľuďom nemal. Prokuratúra sa preto pýta, prečo by ich inak lustroval. Lustrácia sa mala začať 23. a 24. decembra 2017, teda hneď po tom, čo sa dostal k databáze Sociálnej poisťovne.

Kočner mal stratiť nervy s Kuciakom počas zverejneného telefonátu. Kuciak podľa neho písal na objednávku a zisťoval si to a chcel hľadať špinu na jeho rodinu. Napriek tomu podľa prokuratúry tvrdí, že si jeho články ani nevšimol. No 9. februára 2018 si vyhľadal jeho článok a o tretej ráno si otvára stránku aktuality.sk. Následne písal Zsuzsovej „nespi“.

„Dokázať sa tak rýchlo preniesť nad vecou znamená vytesniť veci, ktoré sa stali a už sa neodstanú. Hlavu treba mať čistú a ísť si za svojim cieľom. K****iny zdržujú,“ napísal Kočner skoro ráno. Dodal, že netreba plakať nad rozliatym mliekom, lebo on ho tým, čo ho rozliali, pripomenie v deň zúčtovania. Táto správa sa nemala podľa Mikuláša týkať neúspešnosti podpisovej akcie pre stranu Cieľ, ako sa ju snaží Kočner prezentovať.

Kočner bol pred jeho plánovaným vstupom do politiky frustrovaný z dvoch vecí. Chýbali mu podpisy na registráciu strany a trápili ho neliečiteľné kožné choroby. Ochorenia malo predstavovať tvz. škodcov, ktorí trápili Kočnera. Riešenie mal ponúknuť Zoltán Andruskó.

Kým týždeň pred vraždou bola väčšina komunikácie len v šifrách, po vražde sa vrátili aj obyčajné témy a zmenila sa aj frekvencia správ. Prokuratúra uviedla aj to, že po vražde začali spomínať problémy so zubami. Zsuzsová to vysvetľovala, že mala o zuboch sny. Sen sa mal prisniť aj v noc vraždy. Prokurátor je presvedčený, že išlo o šifru a snažili sa zakryť vraždu.

Kočner sa jej mal následne pýtať: „Ideš k zubárovi, či sa ti nejaký nekýve?“. Zsuzsová odpisuje, že to ide riešiť. Prokuratúra sa pýta, prečo by sa pýtal na kývajúci zub, ak išlo o sen.

Odborná analýza jazykovedcov dokazuje, že šifry mali medzi dvojicou najvyššiu frekvenciu práve v týždni od 15. do 22. februára 2018. Jána a Martinu zavraždili 21. februára 2018.

Podľa prokurátora nemuseli vedieť, kedy sa vražda stane, ale vedeli o sledovaní novinára vo Veľkej Mači a tušili, že vražda sa blíži.

V správach rozoberali aj sneh. Novinára mali pôvodne uniesť, no vrah sa obával, že zostanú stopy. Zločin mal dostať zelenú, až keď prestalo snežiť. Zoltán Andruskó mal Zsuzsovej vo večer vraždy napísať o defekte. Defekt mal byť šifrou pre úspešnú vraždu.

„A je to v pi*i,“ napísala Zsuzsová Kočnerovi. „Čo? Roztopil sa sneh?“ odpovedal Kočner. Podľa Mikuláša je evidentné, že čakal, že sa niečo stane. „Jeden už Naozaj vypadol,“ reagovala Zsuzsová. Podľa prokuratúry veľké „N“ znamená, že išlo o poukázanie, že sa vražda podarila. Zsuzsová tvrdila, že išlo o zvýšenie tlaku na Kočnera, aby jej zaplatil nové zuby. „Prečo by sa pýtal na sneh?,“ pýta sa prokurátor.

Kľúčovou správou sú emotikony 5️⃣0️⃣☠️. Tú poslal Kočner 21. februára 2018 Zsuzsovej len pár hodín pred vraždou. Dvojica obvinených tvrdila, že správa súvisela s registráciou Kočnerovej strany Cieľ. Podľa prokurátora je logické, že išlo o sumu spojenú s vraždou.

Stres a chyby

Pred súdom sa rozoberal aj deň po vražde, teda 22. február 2018. Podľa výpisov z Threemy si Kočner a Alena Zsuzsová plánovali stretnutie. Zsuzsová sa z Komárna do Bratislavy podľa GPS aj presunula, no obaja akékoľvek stretnutie v ten deň popierajú. Správy „som tu” a „aj ja som tu” podľa Zsuzsovej niekto účelovo doplnil a táto komunikácia nie je reálna. Podľa obžaloby sa vtedy obaja stretli a mohlo dôjsť k odovzdaniu peňazí.

Obžalovaný podľa prokurátora pravosť správ v aplikácii Threema nespochybňuje, no prikladá im iný význam. Tak ako je to pri správach, „som tu“ a „aj ja som tu”.

Kočner vysvetlil, že táto komunikácia medzi nimi prebehla. „Sme sa nestretli, tak som jej oznámil, že nemôžem prísť, išiel som po posudok, to už som opísal. Pani Zsuzsovej som volal cez aplikáciu, ale ona mi nezdvihla alebo padol signál. Písala mi ‚som tu‘ na, akože na Threeme a som jej odpísal, že ‚aj ja‘,“ vysvetľoval Kočner. Následne sa jej mal dovolať, vysvetliť, že sa nemá kedy stretnúť. Sudca Jozef Pikna Kočnera upozornil, že tie správy, ale písali opačne. Kočner jej, že „je tu“ a ona reagovala. Kočner sa teda musel opraviť, že to teda bolo naopak. Vo chvíli keď sa pomýlil, Zsuzsovej vypadli podklady pred lavicu obžalovaných. To, že si pomýlil, kto komu písal, nevysvetlil a je to vôbec po prvý raz, čo sa k nim takto vyjadril.

Zároveň poprel, že by Zsuzsová od neho dostávala nejaké peniaze. Priznal, že mesačne platil jej dcére a sem tam pokryl dovolenku. Sudkyňa namieta, že s Kočnerom spolupracovala aj na portáli Na pranieri, či so zberom podpisov pre jeho vznikajúcu politickú stranu Cieľ.

„Ja som pomáhal jej dcére, ona pomáhala mne. Žiadne peniaze za to nedostala,“ zdôraznil. Poprel, že Zsuzsová dostala za zber podpisov 50-tisíc eur. Z toho mala vyplatiť sekretárku a zberačov. Zsuzsová viac krát na súde spomenula, že počas ostatných desať rokov nemávala ani na jedlo.

Následne sa Kočner rozhodol, že bude odpovedať na otázky prokuratúry. Prokuratúra sa pýta na kauzu Technopol, dary pre Zsuzsovú, na jej dcéru, biely mercedes, ktorý jej mal darovať, či na histamínovú intoleranciu. Kočner pri poslednej téme reagoval, že sa „môže aj vyzliecť“. Právny zástupca Roman Kvasnica upozornil, že v pondelok 26. februára 2018 si vzhľadom na predchádzajúcu frekvenciu správ písali zjavne menej. V pondelok ráno sa Slovensko dozvedelo o vražde Jána a Martiny.

Žiadosť o prepustenie z väzby

Skôr, ako sa súd dostal k záverečným rečiam, vypovedal Darko Dragič obžalovaný z prípravy vrážd prokurátorov. Ten požiadal o prepustenie z väzby.

Dragičovo meno sa na súde objavilo, keď Zoltán Andruskó vypovedal, že keď v prípade pripravovanej vraždy Maroša Žilinku nekonali Szabó a Marček, tak kontaktoval Dušana Kracinu a ten mu povedal, že vybavuje nejakých Srbov, ktorí to spravia.

 Darko Dragić pred začiatkom pojednávania v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v piatok 21. apríla 2023.

Dragič vyhlásil, že Iľja Weiss si veci voči nemu vymyslel. „Pána doktora Žilinku nepoznám, nič som o ňom nepočul,“ zdôraznil. Weiss je svedok, ktorý usvedčuje najmä Srba Dragiča obvineného z prípravy vrážd prokurátorov. Na súde povedal, ako sa zoznámili v roku 2015 pre kradnuté autá.

Dragič žiada o prepustenie, pretože podľa jeho advokátky je stíhanie obžalovaného bosnianskeho občana založené na výpovedi svedka Weissa, ktorý je právoplatne odsúdený za drogovú trestnú činnosť. Podľa jeho obhajkyne však v jeho výpovedi existujú zásadné rozpory.

 Weiss už skôr vypovedal, že Dragićovi mal zabezpečiť ukradnuté auto, ktoré malo byť použité pri vražde Žilinku. Automobil napokon nedodal, lebo mu Darko nezaplatil. Vozidlo malo byť použité v súvislosti s plánovanou vraždou prokurátorov. Podľa obhajkyne však bolo dokázané, že sa Weiss s Dragićom stretnúť nemohli vzhľadom na to, že neexistovali diaľničné známky pre spomínané vozidlo.

Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelia obžalobe okrem Darka Dragića aj ďalšie tri osoby, a to Marian Kočner, Alena Zsuzsová a Dušan Kracina. Kracina bol z väzby prepustený začiatkom tohto roka. Dnes je na súde prítomný.

Obžalovaný Kracina odmietol, že by sa niekedy podieľal na príprave vrážd prokurátorov. „Nikdy nič, za čo som obžalovaný, sa nestalo,“ povedal v rámci utorňajšieho výsluchu pred senátom ŠTS v Pezinku. „Nikdy som neurobil žiadnu reálnu aktivitu smerujúcu k sledovaniu alebo usmrteniu pána Žilinku,“ povedal. Zdôraznil, že nikoho v tejto súvislosti ani nekontaktoval.

Vražda novinára a príprava vraždy prokurátorov

V prípade Kuciakovej vraždy z februára 2018 súd rozhoduje o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej. Špecializovaný trestný súd ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd vrátil v máji 2021 prípad prvostupňovému súdu. Právoplatné sú tri rozhodnutia. Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody, Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne.

Tomáš Szabó bol vylúčený na samostatné konanie, súd ho uznal vinným. Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť od Mariana Kočnera podľa obžaloby na jeseň 2017. V prípade Šufliarskeho približne o rok neskôr./agentury/

X X X

Úplný koniec v politike. Káčer po konci na ministerstve odišiel aj od Hegera

Bývalý minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer odišiel zo strany dočasne povereného predsedu vlády Eduarda Hegera Demokrati.

 Káčer pre TASR potvrdil svoj odchod a zároveň informoval, že nebude v septembrových parlamentných voľbách kandidovať za žiadnu stranu. „Nebudem kandidovať za žiadnu stranu. Nemal som to v úmysle, ani keď som bol pri oznámení Demokratov. Nebudem kandidovať a ani sa uchádzať o žiadnu medzinárodnú funkciu,“ uviedol Káčer pre TASR. Informáciu ako prvý priniesol portál Aktuality.sk

Káčer sa len začiatkom marca spolu s ďalšími troma ministrami Karlom Hirmanom, Jánaom Budajom a Jaroslavom Naďom rozhodol vstúpiť do politiky po boku Hegera. Ten sa dohodol s Miroslavom Kollárom a stal sa predsedom strany Spolu, ktorú premenovali na Demokratov.

O kreslo mu nešlo

Na začiatku marca, pri predstavovaní strany Demokrati, bol Káčer odhodlaný v politike pokračovať. Aj za cenu, že by nedostal ministerskú pozíciu. „Musím povedať, že ministerská stolička je to posledné, po čom túžim. Je to zatiaľ môj najhorší džob, aký som mal. Nikdy som nebol taký zaneprázdnený a za posledných 20 rokov som nebol tak zle platený,“ odpovedal na otázku denníka Pravda, či zostane v strane Demokrati aj v prípade, že nedostane ministerské kreslo.

 „Mne určite nejde o ministerskú stoličku, o tom vás môžem absolútne uistiť. Ide mi o to, v akej krajine chcem žiť, v akej krajine budú žiť moje deti, v akej krajine budú vyrastať moji vnuci a aká bude naša budúcnosť. Či táto krajina bude dôveryhodným a spoľahlivým členom komunity slušných krajín,“ vyhlásil pred mesiacom.

Posledné prieskumy ukazujú, že Demokrati budú mať problémy dostať sa vôbec do parlamentu. Na konci apríla mu agentúra Focus prisúdil 3,6 percenta, rovnaký zisk nameral aj Ipsos v prieskume zverejnenom 19. apríla. Hegerova partaj v sonde agentúry NMS Market Research zo začiatku apríla dokonca získala len rovné tri percentá.

Káčer požiadal o odobratie poverenia viesť rezort diplomacie v piatok 5. mája po tom, ako premiér Heger deň predtým vystúpil s mimoriadnym príhovorom, v ktorom priznal zodpovednosť za chaos v štáte a zároveň vyjadril záujem doviesť ako premiér krajinu do septembrových predčasných volieb. „Udialo sa viac vecí za ostatných niekoľko dní. Žiadnu z nich ale nechcem teraz proaktívne komunikovať,“ ozrejmil ešte minulý týždeň pre denník Pravda.

Káčer zastával post šéfa diplomacie od 13. septembra minulého roka, keď ho vymenovala prezidentka ako náhradu za Ivana Korčoka./agentury/

X X X

Prezidentka Čaputová chce žalovať expremiéra Fica. Na polícii vypovedala pre vyhrážky zabitím

Prezidentka Ficovi odkazuje, že „robiť z niekoho terč svojími nenávistnými klamstvami už na Slovensku zabíjalo“.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa pravdepodobne chystá podať žalobu na expremiéra Roberta Fica. Informovala o tom sama na Facebooku. Líder Smeru o hlave štátu opakovane vyhlasuje, že je americkou agentkou, ktorá prijíma pokyny zo zahraničia.

V podobnom duchu o prezidentke hovoril aj dnes na tlačovej besede, keď kritizoval spôsob, akým sa Čaputová rozhodla zostaviť úradnícku vládu.

„Dnes Robert Fico opäť šíril klamstvá o americkej agentke, sorošovej vláde, konzultáciách s americkou ambasádou. Zhruba v tom istom čase som mala ďalšie dva výsluchy ako poškodená pre nové vyhrážky zabitím voči mne a mojim blízkym. Dôvody vyhrážok ako vždy rovnaké – americká agentka, soroš, americká ambasáda,“ napísala Čaputová na sociálnej sieti.

Podľa prezidentky ide o klamstvo a šéf Smeru to vie. „A vie aj to, že robiť z niekoho terč svojími nenávistnými klamstvami už na Slovensku zabíjalo. Neklesnem na jeho úroveň, a nebudem mu venovať žiadne prívlastky. Idem ale využiť všetky právne prostriedky. Ako matka na ochranu svojich detí. Ako občianka na ochranu inštitúcie, ktorú dočasne zastupujem,“ dodala prezidentka.

Blahove prehry

Súdnou cestou sa prezidentka rozhodla riešiť aj spor s iným politikom Smeru, podpredsedom strany Ľubošom Blahom. Poslanec o Čaputovej tiež dlhodobo písal, že je americkou agentkou.

Okresný súd Bratislava I, na ktorý sa obrátila hlava štátu, napokon Blahovi ešte minulý rok neodkladne nariadil zdržať sa zverejňovania a šírenia nepravdivých tvrdení, že Čaputová je „vlastizradkyňou, agentkou cudzích mocností“ alebo že je „ovládaná Spojenými štátmi“.

Krajský súd v Bratislave neskôr v júli v plnom rozsahu potvrdil, že poslanec Blaha protiprávne zasahoval do práv hlavy štátu a je povinný sa zdržať ďalších verbálnych útokov a šírenia nepravdivých informácií. Blaha sa preto obrátil na Ústavný súd, kde podával sťažnosť.

Poslanec sa domáhal vyslovenia porušenia svojho práva na slobodu prejavu a spravodlivý súdny proces a súčasne žiadal zrušenie uznesení okresného aj krajského súdu. Senát Ústavného súdu však vlani Blahovu sťažnosť odmietol ako neprípustnú.

Súd tak rozhodol, pretože poslanec nepodal v zákonom stanovenej lehote dovolanie na Najvyšší súd a nevyužil tak všetky právne prostriedky, ktoré mal k dispozícii na účinnú ochranu svojich práv, aktuality.sk

X X X

Uhrík si porážku fašizmu pripomenul svojsky. Pri hrobe obetí, ktoré zabili bomby Sovietov

Nerozlišujeme miesta a nevnášame politiku tam, kde sú pochované obete vojny, tvrdí Milan Uhrík.

Politici z hnutia Republika o sebe po odchode z ĽSNS radi vyhlasujú, že sú presvedčenými antifašistami. Keď si však Európa v pondelok 8. mája pripomínala kapituláciu nacistického Nemecka a porážku fašizmu, líder Republiky Milan Uhrík sa rozhodol klásť vence pri hrobe obetí, ktoré v Nitre zahynuli počas ničivého bombardovania sovietskym letectvom.

Len pre porovnane, strana Smer si v Deň víťazstva nad fašizmom zorganizovala podujatie na bratislavskom Slavíne, kde sú pochovaní padlí sovietski vojaci. Na absurditu Uhríkovho konania upozornil historik Anton Hruboň.

„Milan Uhrík vo videu pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom položil veniec k hrobu obetí bombardovania Nitry 26. marca 1945. Chybička krásy spočíva v tom, že na Nitru nezaútočili Nemci, ale sovietske letectvo. Zahynulo pri tom 345 osôb,“ napísal Hruboň na sociálnej sieti.

Uhrík bol dlho pravou rukou Mariana Kotlebu, dnes už právoplatne odsúdeného z prejavov sympatií voči neonacizmu. Viacerými svojimi vyhláseniami v minulosti Uhrík dokázal, že v ĽSNS nebol náhodou.

Nie som historik

„Bol to podľa našej mienky doposiaľ jediný skutočný slovenský prezident, ktorý zastával práva Slovákov, čo sa, samozrejme, nedá povedať o novodobých slovenských prezidentoch a už vonkoncom nie o Andrejovi Kiskovi,“ hovoril napríklad o Jozefovi Tisovi v roku 2016 pre Parlamentné listy.

Povestnou sa stala najmä debata v relácii RTVS O päť minút dvanásť, kde pred šiestimi rokmi nedokázal – na rozdiel o všetkých ostatných diskutujúcich – odsúdiť transporty slovenských Židov do táborov smrti.

„Ja to beriem ako nejaký historický fakt. Nemám sa k tomu prečo vyjadrovať,“ tvrdil Uhrík. Neskôr dodal, že nie je historik a nepozná všetky okolnosti.

Milana Uhríka sme požiadali o vysvetlenie, prečo sa rozhodol pripomínať si porážku fašizmu práve pri hrobe obetí bombardovania Sovietov.

„Nerozlišujeme miesta a nevnášame politiku tam, kde sú pochované obete vojny. Prichádzame tam s pokorou a vyjadrujeme tým celkom jasne, že hnutie Republika je antifašistické a odmieta akúkoľvek vojnu, totalitu a ľudské utrpenie, nech už ide z ktorejkoľvek strany,“ napísal nám europoslanec.

Podmienka Smeru

Predstavitelia Republiky podľa neho kládli 8. mája vence aj padlým sovietskym vojakom, napríklad v Solčanoch, Dargove či v Detve.

Ak chce Republika pomýšľať na účasť v budúcej vláde, nemôže si dovoliť žiadne prešľapy, ktoré by spochybňovali jej hodnotové ukotvenie. Potenciálnymi koaličnými partnermi Republiky môžu byť strany Smer či SNS.

Robert Fico vládu s uhríkovcami nevylučuje, zvykne však opakovať, že chce „proeurópsku“ a „protifašistickú“ vládu. V podobnom duchu sa vyjadruje aj Andrej Danko. Aj preto Republika neustále zdôrazňuje, že je „antifašistickým hnutím“.

Poslanci strany už neopakujú chybu, ktorej sa často dopúšťali kotlebovci, a k citlivým historickým otázkam, ako je napríklad existencia Slovenského štátu, sa verejne nevyjadrujú.

„Sme Slováci, hrdí na svoju vlasť aj na svoju štátnosť. Úplne však rešpektujeme, že na niektoré kontroverzné historické udalosti majú rôzni ľudia iný pohľad. Svet má dnes však už úplne iné problémy, ktoré sú pre nás prioritné a pre ktoré sa musíme spájať,“ píše o sebe hnutie na svojej webovej stránke, aktuality.sk

X X X

Politológ: Vláda premiéra Ódora môže uškodiť každej politickej strane (podcast)

Čo je nemožné v iných demokratických krajinách, je na Slovensku možné, hovorí v podcaste politológ Radoslav Štefančík.

 Eduard Heger vrátil prezidentke Zuzane Čaputovej dočasné poverenie na vedenie vlády a Slovensko bude mať úradnícku vládu, ktorú povedie ekonóm Ľudovít Ódor.

Získa ale nová úradnícka vláda v parlamente dôveru? Boli sme sa pýtať poslancov. Budete počuť Miroslava Kollára (Demokrati), Tomáša Valáška (Progresívne Slovensko), Juraja Blanára (Smer-SD), Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) a Michala Šipoša (OĽaNO).

O fungovaní úradníckej vlády – ak by aj nezískala dôveru parlamentu – sa rozprávame s ústavným právnikom z právnickej fakulty Univerzity Komenského Vincentom Bujňákom. „Úradnícka vláda je skôr žurnalistický alebo politický názov, ale ústavnoprávne nie je rozdiel medzi vládou zloženou z politikov a zloženou z úradníkov, približuje.

Dalo sa očakávať, že vláda povereného Hegera skončí? Kto nesie zodpovednosť? Úradnícka vláda ako konkurencia? Odpovedá politológ Radoslav Štefančík. „Ústavná väčšina sa nedá len tak rozobrať behom niekoľkých týždnov a mesiacov. Vidíme ale že čo je nemožné v iných demokraciách je možné na Slovensku,“ komentuje vládnutie vlády za posledné roky politológ, aktuality.sk

X X X

Žilinská župa dvíha poplatok za autobusovú dopravu

Tarify sa zvýšia v priemere o 5%, dôvodom je vyššia cena pohonných látok aj rastúca inflácia.

Žilinský samosprávny kraj upravuje tarify pre cestujúcich prímestskou autobusovou dopravou v regiónoch Liptov, Orava, Kysuce, Horné Považie a Turiec. K zmene dôjde s platnosťou od nedele 14. mája.

Zmena taríf sa dotkne cestujúcich prímestskou autobusovou dopravou, ktorú v Žilinskom kraji zabezpečujú dvaja dopravcovia Arriva Liorbus a SAD Žilina.

„Tarify sa zvýšia v priemere o 5%, čo je výrazne pod úrovňou aktuálnej inflácie. Dôvodom navýšenia taríf sú ceny pohonných hmôt. V porovnaní s rokom 2020 ide o nárast 40%. Ďalším dôvodom je vysoká inflácia (15%) a nárast minimálnej mzdy. Zľavy pre cestujúcich ostávajú v rovnakej výške,“ upresnila hovorkyňa župy Eva Lacová.

Držitelia dopravnej karty budú aj naďalej cestovať lacnejšie. Seniori a študenti majú zľavu približne 60%, ostatní cestujúci v priemere 20%. Dopravná karta sa dá využiť u oboch dopravcov kraja a tiež u dopravcov zapojených v projekte Slovenský dopravný pas.

„Od nedele 14. mája majú cestujúci možnosť vybaviť si dopravnú kartu zadarmo, pričom náklady na jej vydanie hradí kraj. Táto možnosť potrvá až do ukončenia tohtoročného Európskeho týždňa mobility, ktorý sa koná spravidla v druhej polovici septembra,“ doplnila Lacová.

Kraj je zo zákona povinný dopravu ľuďom zabezpečiť. Na dofinancovanie dopravnej obslužnosti ŽSK pre rok 2023 vyčlenil 38-miliónov eur, no položka môže byť vyššia aj o ďalšie štyri milióny. V súvislosti s autobusovou dopravou župe hrozí, že bude platiť pokutu vo výške takmer štyri milióny eur, ktorú dostala od Úradu pre verejné obstarávanie za nepodarenú súťaž prímestskej dopravy, aktuality.sk

X X X

Uhasiť požiar či podať prvú pomoc? Naši zamestnanci pomôžu aj v krízových situáciách

 Vonkajšia obsluha na žlto-červených čerpacích staniciach každodenne pomáha zákazníkom v bežných, ale aj nečakaných situáciách. Svedčia o tom príbehy zamestnancov, ktorí zachránili ľudské životy, podali prvú pomoc, pohotovo uhasili požiar alebo vodičom a vodičkám poradili, spríjemnili deň či len asistovali pri tankovaní.

Ide o nadštandardnú službu, ktorá je pridanou hodnotou pre zákazníkov a jej cieľom je uľahčiť a urýchliť vašu návštevu čerpacej stanice Shell. Nič viac, nič menej a predsa…

Vonkajšia obsluha je zamestnanec čerpacej stanice Shell, ktorý vás ako prvý privíta, keď prídete natankovať alebo sa len cestou zastavíte na kávu. Možno ani netušíte, že je pripravený na všetko a je ochotný vám pomôcť s akoukoľvek maličkosťou. Jeho oči sú ako na stopkách, zaisťujú vašu bezpečnosť a majú prehľad o tom, čo sa okolo tankovacích stojanov deje. V prípade rizikových situácií, či porušení pravidiel bezpečnosti, vás dokáže slušne a rýchlo usmerniť. Bežne vám natankuje, doleje vodu do ostrekovačov, umyje okná alebo len slušne pozdraví.

Zákazník ako hosť, ktorý sa rád vracia

„Stratené doklady, dieťa zamknuté vo vozidle, defekty, horiace autá, ale zažila som aj dramatické udalosti so šťastným koncom,“ vyratúva Helena Valachová, najdlhšie pôsobiaca prevádzkovateľka čerpacích staníc Shell na Slovensku. Príbehov, ktoré za 29 rokov v službe zažila, je neúrekom. Niektoré sú až ťažko uveriteľné. Práve preto musia byť zamestnanci vonkajšej obsluhy profesionáli, ktorí radi komunikujú, sú priateľskí, odborne zdatní a vždy ústretoví. Ich dobrá nálada sa totiž môže odzrkadliť na správaní zákazníkov. „Naším spoločným cieľom je, aby sa každý zákazník na čerpacích staniciach Shell cítil ako hosť a rád sa k nám vracal,“ hovorí prevádzkovateľka štyroch čerpacích staníc, dvoch v Trenčíne a dvoch na diaľničných odpočívadlách Červeník.

 V správnej chvíli a na správnom mieste bola pred niekoľkými rokmi zamestnankyňa čerpacej stanice Shell v Dubnici nad Váhom. Keď na neďalekom kruhovom objazde zrazilo nákladné auto cyklistu, nezaváhala. Od kolegyne v predajni duchaprítomne zobrala pracovnú zásteru a utekala k ležiacej osobe. „82-ročnému cyklistovi náves pri náraze čiastočne amputoval obe nohy. Zástera, ktorú som intuitívne priniesla, poslúžila ako škrtidlo na zastavenie krvácania. Pán bol našťastie pri vedomí, po celý čas, až kým neprišli záchranné zložky, som s ním komunikovala,“ opisuje krušné chvíle Erika Vranková. O dva dni neskôr sa prišli deti zraneného cyklistu na čerpaciu stanicu poďakovať za záchranu otcovho života. „Odkázal mi, že síce prišiel o nohy, ale chce žiť ďalej,“ uzatvára so slzami v očiach opis stresujúceho dňa v službe pani Erika.

 „Našou snahou je, aby zamestnanci vonkajšej obsluhy vedeli zasiahnuť počas krízových situácií, ale predovšetkým im dokázali predchádzať. Učíme ich umeniu komunikovať a intervenovať slušne, odborne a diplomaticky, keď ide o bezpečie a zdravie zákazníkov,“ hovorí Jana Stache, ktorá ma v Shell na starosti bezpečnosť a dohliada na to, aby bol obsah tréningov pre vonkajšiu obsluhu komplexný. Spoločnosť Shell poskytuje prevádzkovateľom čerpacích staníc kompletné know-how, aby boli pripravení na rôzne scenáre.

Vychádzajú nielen zo skúseností, ale aj z reálnych prípadov, ktoré medzi sebou zdieľajú, aby sa navzájom učili. Každoročné hasičské školenie, kurz prvej pomoci, ale aj ďalšie praktické cvičenia počas Safety Day (Dňa bezpečnosti) sú podľa Jany Stache najlepším predpokladom, že zamestnanci Shell sú odborne zdatní a pripravení. Motiváciou na vzdelávanie sú pre zamestnancov aj každoročné ocenenia v súťaži Goal Hero Zero za riešenie neštandardných situácií a najmä ich duchaprítomné preventívne zásahy, aby sa predchádzalo takýmto situáciám.

Pomoc, ktorá sa osvedčila

Na čerpacích staniciach Shell ju bežní ľudia vyhľadávajú aj cielene. Je totiž známe, že jej zamestnanci majú rôzne odborné školenia. Kurz prvej pomoci, ktorý každoročne absolvujú, pomohol aj Tiborovi Knappovi, ktorý pracuje ako vonkajšia obsluha v Galante. Pohotovo zasiahol pri epileptickom zásahu syna vodičky, ktorá odbočila na čerpaciu stanicu, lebo akútne hľadala pomoc.

Eugen Prachár zo Shell v Trenčíne si spomenul na menej dramatický príbeh, ktorý sa skončil len natankovaním nesprávneho paliva. Vodička, ktorá sa ponáhľala na dôležité rokovanie, si až pri platení uvedomila, že do dieselového auta načerpala benzín. Sám odviezol zákazníčku na stretnutie a zabezpečil odtiahnutie vozidla do servisu. Všetko dobre dopadlo a na majiteľku po rokovaní čakalo na čerpacej stanici natankované auto, akoby sa nič nestalo. Aj to sa stáva…

 Slušnou komunikáciou a vystupovaním dokáže vonkajšia obsluha vyriešiť kritickú situáciu, technický problém, či aspoň spríjemniť deň povzbudením. Chceme, aby sa k nám vodiči a vodičky vracali pre kvalitné palivá a nadštandardné služby, ktoré ponúkame. Aj preto našich zamestnancov každoročne preškoľujeme,“ deklaruje Alexander Kálazi, skúsený prevádzkovateľ, ktorý pre Shell pracuje od svojich sedemnástich rokov. Začínal ako vonkajšia obsluha a prešiel si všetkými pozíciami. Dnes prevádzkuje 6 čerpacích staníc na južnom Slovensku. Za tie roky zažil kadečo. Na svojich zamestnancov na nádvorí nedá dopustiť. Ich prítomnosť na čerpacích staniciach je službou, ktorá Shell odlišuje od konkurencie a už veľakrát sa osvedčila ako nenahraditeľná./agentury/

X X X

 Kremeľ stratégiu nemá, Ukrajina áno. Bývalý ruský veliteľ: Moskve hrozí bezprostredná porážka

 Bývalý ruský vojenský veliteľ Igor Girkin povedal, že Moskve hrozí bezprostredná vojenská porážka, informuje stanica Sky News.

 Igor Girkin (Strelkov)

„Nie je tam stratégia, nie je tam vedomá práca na jej uskutočnenie,“ uviedol Girkin na platforme Telegram. Ukrajina podľa neho takúto stratégiu má a uskutočňuje ju z celej sily.

 „Musíme teraz premýšľať o tom, ako zachrániť štát, krajinu a ľudí v situácii bezprostrednej vojenskej porážky,“ uviedol. Dlhý a ťažký boj bude podľa jeho vyjadrení potrebný aj v prípade porážky bez fatálnych následkov, v rámci ktorej budú nepriatelia nútení vzdať sa plánov na úplné roztrieštenie Ruska a zničenie jeho zvrchovanosti.

Girkin je považovaný za jedného z najvplyvnejších ruských podporovateľov invázie na Ukrajinu. Bývalý príslušník Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) je známy aj pod menom Igor Strelkov.

Zapojil sa priamo do bojov na východe Ukrajiny a od mája do augusta 2014 pôsobil ako veliteľ ozbrojených síl Doneckej ľudovej republiky.

 Súd v Holandsku ho vlani v novembri v neprítomnosti odsúdil na doživotie za zostrelenie civilného letu MH17 nad východnou Ukrajinou 17. júla 2014, pri ktorom zomrelo 298 cestujúcich. Rusko opakovane popiera zodpovednosť za tento zločin a verdikt voči Girkinovi odmietlo./agentury/

X X X

Lukašenka donútili letieť do Moskvy napriek chorobe? Lekára teraz čaká ťažká úloha, mieni politológ

Bieloruského vodcu Alexandra Lukašenka zrejme prinútili priletieť do Moskvy na prehliadku na Červenom námestí, hoci zjavne nie je zdravý, napísal opozičný server Naša Niva. Na sociálnych sieťach sa objavilo neoverené tvrdenie, že Lukašenko pre svoj zdravotný stav už z Moskvy odletel, pričom na letisko ho sprevádzala sanitka.

 Bieloruský prezident Alexander Lukašenko sleduje vojenskú prehliadku Dňa víťazstva pri príležitosti 78. výročia ukončenia druhej svetovej vojny na Červenom námestí v Moskve v Rusku, utorok 9. mája 2023.

Lukašenko síce zasadol v spoločnosti ruského hostiteľa Vladimira Putina a ďalších lídrov na tribúnu, ale jeho „skormútený výraz“ a skutočnosť, že po prehliadke nešiel s Putinom a ďalšími predstaviteľmi ku hrobu neznámeho vojaka v Alexandrovskom sade pri Kremli, viedol portál k záveru, že bieloruský vodca „bol donútený letieť do Moskvy, hoci nie je zdravý“.

Bieloruský politológ Dmitrij Bolkunec v aplikácii Telegram napísal, že Lukašenkovho lekára teraz čaká ťažká úloha „priviesť vodcu opäť k rozumu, premazať ho, zraziť mu hladinu cukru, odstrániť zreteľný tras hlavy a dopraviť telo na minské námestie“, kde sa má večer konať bieloruská prehliadka. Bolo by vraj tiež žiaduce, aby Lukašenko pri tejto príležitosti niečo povedal, inak prejav prednesie predsedníčka parlamentu.

Okrem Lukašenka sprevádzali Putina na tribúnu na Červenom námestí aj prezidenti Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu, Turkménska a Uzbekistanu Kasym-Žomart Tokajev, Sadyr Žaparov, Imomali Rachmon, Serdar Berdymuhamedov, Šavkat Mirzijojev a tiež arménsky premiér Nikol Pašinjan.

 Naša Niva si všimla, že len tadžikistanský prezident Rachmon prišiel na moskovskú prehliadku so svätojurskou stužkou, považovanou za symbol ruského vlastenectva a militarizmu. Prezidenti Uzbekistanu a Kirgizska dali prednosť kvetom v národných farbách a Lukašenko kvetu jablone, z ktorého urobil symbol 9. mája a Bieloruska. Prezidenti Kazachstanu a Turkménska a arménsky premiér sa zaobišli bez symbolov, dodala Naša Niva.

 Budú v ďalších postsovietskych krajín v Moskve na vojenskej prehliadke. Túto prítomnosť štátna televízia interpretovala ako dôkaz, že Rusko nie je v medzinárodnej izolácii, ako o to usiluje Západ v dôsledku pokračujúcej agresie ruských vojsk na Ukrajine.

 Minsk je pokladaný za najbližšieho spojenca Moskvy. Do vojny Ruska proti Ukrajine sa Bielorusko síce priamo nezapojilo, ale poskytlo Rusku na inváziu do susednej krajiny svoje územie a letisko./agentury/

X X X

Poverený premiér Heger: Školský zákon je míľnikom. Pomôže ľuďom na Slovensku

Mnohí ľudia si túto vládu budú pamätať kvôli hádkam a konfliktom, ktoré ju sprevádzali, hovorí poverený premiér Eduard Heger. Počas tlačovej besedy menuje, čo všetko sa tejto vláde podarilo presadiť v parlamente za posledné tri roky. Patrí tam aj schválený školský zákon.

Národná rada schválila školský zákon, ktorý poverený premiér Heger označil za míľnik. Za novelu hlasovalo 88 zákonodarcov.

Slovensko tak dostane ďalších 800 miliónov eur z plánu obnovy. Ak by poslanci tento zákon neschválili, Slovensko by prišlo o milióny eur. Nakoniec sa však dohodli členovia OĽaNO, Sme rodina a SaS.

Novinky v školách a škôlkach

Školský zákon prináša viaceré novinky. Jednou z nich je napríklad právny nárok na prijatie do materskej školy od troch rokov. V praxi to znamená, že ak rodič chce dať dieťa do materskej školy, tak obec mu miesto musí zabezpečiť. Platné to bude až o dva roky, teda v školskom roku 2025 až 2026. V prípade, že obec miesto nenájde z dôvodu kapacity, dieťaťu zabezpečí miesto v inej obci.

„Na tento zákon sú naviazané konkretné investície,“ hovorí poverený premiér Eduard Heger. Je tu podľa slov dostatok investícií na to, aby sa dobudovala potrebná infraštruktúra a tým sa vytvorili potrebné miesta pre deti.

Hovorí tiež, že rodičia sa budú môcť skôr zaradiť na trh práce, ak bude ich dieťa mať miesto v materskej škole. Nová legislatíva okrem iného zahŕňa aj podporu detí so špeciálnymi potrebami.

„Pred nami stojí ešte jedna výzva, a to sú osobní asistenti,“ hovorí Jana Žitňanská z Demokratov.

V rámci novely sa zavádza aj pozícia sociálneho pracovníka, ktorý bude pôsobiť v školských zariadeniach ako odborný zamestnanec. Na starosti bude mať pomoc deťom a ich rodinám v nepriaznivej sociálnej situácii.

Jana Žitňanská z Demokratov vysvetľuje, že nebude pomáhať len deťom zo sociálne slabších rodín ale aj tým, ktorých rodičia sa napríklad rozviedli a prežívajú náročnú situáciu, aktuality.sk

X X X

Správa o ruskom autopriemysle. ‘Je mŕtvy‘ tvrdí ruský expert

 Hoci sa Kremeľ snaží vytvoriť dojem, že si ruský autopriemysel poradí bez zahraničných partnerov, opak je pravdou. Tamojší expert a novinár Sergej Aslanyan, predostrel smutný obraz reality a dobré správy nemá ani pre budúcnosť.

 Ruský AvtoVaz, ktorý vyrába Lady síce autá s prestávkami produkuje, ale len tie zo sovietskej éry a to bez katalyzátorov či ABS.

Ruská invázia na Ukrajinu spôsobila rozvrat ruského automobilového priemyslu aj tamojšieho automobilového trhu . V prvom štvrťroku 2023 vzrástol predaj ojazdených áut o 18 %, naopak, predaj nových osobných a ľahkých úžitkových vozidiel klesol vlani o 58,8 % na 680 000 kusov. Išlo o vôbec najväčší pokles v celej jeho histórii. Aj napriek vyhláseniam úradov o tom, že pre Rusko ide o príležitosť nahradiť dovoz vlastnou produkciou, výroba áut nikdy v histórii Ruska nezažila takú krízu ako v roku 2022. Aj počas svetovej finančnej krízy v roku 2009 vyrobilo Rusko aspoň 729 000 áut, o 50 000 viac ako vlani. A v ostatných rokoch sa ruským výrobcom vždy podarilo dostať na úroveň milióna áut.

 Rozvrat priemyslu má už aj svoje prvé obete. A to doslova. Na viacerých ruských trasách sa totiž vlani zvýšila nehodovosť takmer o 80 %. Vzhľadom na to, že intenzita obchodných väzieb so Západom hneď v prvých týždňoch od invázie prudko klesla, začala sa doprava presúvať na Východ, kde sú nekvalitné cesty. V dôsledku toho sa na diaľnici A-320 (Omsk – hranica s Kazachstanom) v roku 2022 zvýšila nehodovosť o 76%, na R-297 „Amur“ (Čita – Chabarovsk) o 25%, na A-321 ( Barnaul – hranica s Kazachstanom) o 20,8% a na R-256 „Chuysky Trakt“ (Novosibirsk – hranica s Mongolskom) o 9%, píše Kommersant s odvolaním sa na správu Národného centra pre bezpečnosť cestnej premávky ministerstva vnútorných vecí.

 Ponuka áut v Rusku sa zužuje. Snom sa stáva aj modernejšia Lada Vesta.

V priebehu vlaňajška zmizol z ruského trhu každý piaty model auta. Podľa analytickej agentúry Avtostat mali ruskí predajcovia v roku 2021 k dispozícii 618 modelov, no v súčasnosti je to 486. Dôvodom bol, samozrejme, masový exodus zahraničných spoločností z krajiny. Takto sa rozhodla absolútna väčšina európskych, amerických a japonských značiek. Niektorí to priamo spájali s vojnou proti Ukrajine, iní sa odvolávali na logistické problémy a sankcie s ňou spojené, píše web sibreal.org. „Automobilový priemysel v Rusku objektívne zomrel,“ konštatuje novinár a automobilový expert Sergej Aslanyan. Dôvod vidí v tom, že ako každý priemysel v Rusku, aj tento sa v posledných desaťročiach uberal cestou nahradenia všetkého domáceho za dovážané.

„Videli sme to všade, od dovozu obrábacích strojov , ložísk, áut , počítačov či telefónov . Od roku 1973 sa Rusko rozhodlo nič nevyrábať samo a teraz nemá technológiu, aby to zmenilo. Neexistovalo jediné ruské auto, ktoré by bolo vyrobené zo 100 % domácich komponentov. Tak napríklad, Lada Niva potrebovala vždy 20 % zahraničných súčiastok a Lada Vesta, až 60% . Z dovezených komponentov sa vyrábala dokonca aj Lada Granta, primitívne a morálne zastarané auto už v čase svojho zrodu. Zahraničná bola aj montáž áut v ruských závodoch Toyoty, Nissanu, Volkswagenu či Škody. Lenže 24. februára 2022 si zahraničné spoločnosti zbalili kufre a opustili krajinu, pričom si zobrali, čo im patrilo. To, čo si odniesli, bol ruský automobilový priemysel,“ vysvetľuje Aslanyan.

 Ako informuje analýza sibreal.com, nedostatok nových áut sa snažili Rusi nahradiť čínskymi modelmi. Ich podiel na ruskom trhu sa medziročne zvýšil z 15 % na 18 %. Čínska automobilka Chery zaznamenala v roku 2022 nárast predaja prémiových vozidiel Cheryexeed o 264 %, zatiaľ čo Dongfeng si polepšil o 213 %. O 204 % vzrástli aj registrácie japonského výrobcu nákladných vozidiel Hino. Zvýšil sa tiež podiel Lady na domácom trhu z 21 % na 27,9 %. Najpredávanejšími autami v roku 2022 sa stali lacné Lada Granta, Lada Vesta a Kia Rio. V rovnakom čase ale klesol predaj Lexusu desaťnásobne, Volva päťnásobne a Land Roveru, Toyote, Škode, Volkswagenu a BMW štvornásobne. /agentury/

X X X

Škôlky budú musieť prijať trojročné deti, mení sa aj systém „ospravedlneniek“

 Na Slovensku sa má zaviesť právny nárok na prijatie v materskej škole od troch rokov od septembra 2025. Naplniť sa má úmysel uľahčiť sprístupnenie nároku najmä deťom z marginalizovaných rómskych komunít a zo sociálne znevýhodneného prostredia. Vyplýva to z novely školského zákona, ktorú v utorok schválili poslanci Národnej rady 88 hlasmi zo 144 prítomných. Novelou sa plnia niektoré ciele plánu obnovy. Nová legislatíva tiež obsahuje definíciu segregácie či zavedenie novej pozície na školách, a to sociálneho pracovníka.

 Zároveň sa má sprehľadniť financovanie materských škôl a odstrániť sa majú finančné bariéry v prístupe ku predprimárnemu vzdelávaniu zvýšením príspevku na výchovu a vzdelávanie pre deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, a tiež pre deti, ktoré sú členmi domácnosti, ktorej členovi sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi. Novelu zákona do parlamentu predložil dočasne poverený minister školstva, vedy, výskumu a športu Ján Horecký.

Návrh má tiež za cieľ stransparentniť financovanie materských škôl obcami a modifikuje kvalifikačné predpoklady pedagógov v materských školách. Novelizácia by mala rozšíriť aj možnosti experimentálneho overovania a je naplnením viacerých cieľov Plánu obnovy a odolnosti SR.

Do päť dní rodič

Minister Horecký uviedol, že alternatívnym riešením k tejto úprave zákona je nulový variant, a teda neprijatie predkladaného návrhu. To by však podľa šéfa rezortu školstva znamenalo, že Slovensko si nesplní záväzky z Plánu obnovy a odolnosti SR – dosiahnuť a dlhodobo udržať minimálne 95 percentnú zaškolenosť detí v materských školách.

Schválený bol i doplňujúci návrh poslanca Richarda Vašečku (OĽaNO/KÚ). Ak neprítomnosť žiaka v škole z dôvodu ochorenia trvá najviac päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, neprítomnosť ospravedlňuje zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia. Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá viac ako päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára. Cieľom podľa Vašečku je debyrokratizácia pri ospravedlňovaní žiakov z neúčasti na vyučovaní a zníženie záťaže detských lekárov.

Parlament schválil i doplňujúci návrh nezaradenej poslankyne Jany Žitňanskej (Demokrati), ktorým sa zohľadnilo zavedenie nového odborného zamestnanca – sociálneho pracovníka. Žitňanská tvrdí, že etablovanie profesie sociálneho pracovníka medzi odborných zamestnancov škôl a školských zariadení napomôže pri napĺňaní deklarovaných princípov výchovy a vzdelávania v zmysle školského zákona. Zároveň navrhovala, aby sa medzi činnosti podpornej úrovne prvého stupňa zahrnulo aj sociálne poradenstvo. „Nespornými výhodami etablovania profesie sociálneho pracovníka medzi odborných zamestnancov škôl a školských zariadení by bolo poskytovanie komplexnej starostlivosti pre deti, žiakov a ich rodiny, promptnosť riešenia sociálnych problémov žiakov, ktoré ovplyvňujú ich školskú úspešnosť, s možnosťou dlhodobej intervencie a sprevádzanie či poskytovanie služieb odborníkom zvnútra, ktorý žiakov pozná,“ uviedla Žitňanská.

 Gröhling uspel, zavedie sa úvodný ročník

Doplňujúcim návrhom ďalej umožnila žiakom s mentálnym postihnutím, ktorí sú v poslednom ročníku základnej školy, požiadať a zúčastniť sa externého testovania na získanie nižšieho stredného vzdelania, a súčasne, aby ho mohli vykonať v základnej škole, ktorú aktuálne navštevujú. Sociálny pracovník bude v škole vykonávať sociálnu diagnostiku detí a žiakov, poskytovať im sociálne poradenstvo a ďalšie metódy a postupy sociálnej práce zamerané na prekonanie prekážok vo výchove a vzdelávaní žiakov. Taktiež bude poskytovať konzultácie zástupcom zariadení, pedagogickým či odborným zamestnancom. „Aj keď je v návrhu zákona uvedený sociálny pedagóg s nespochybniteľným významom jeho činnosti, metódy práce sociálneho pedagóga a sociálneho pracovníka sú odlišné,“ vysvetlila poslankyňa.

 Poslanci ďalej schválili doplňujúci návrh exministra školstva a poslanca Branislava Gröhlinga (SaS), ktorým sa zavedie úvodný ročník. Cieľom zavedenia úvodného ročníka je znížiť školskú neúspešnosť žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. „So školami prebiehala dlhodobá komunikácia po zrušení nultých ročníkov a zavedení povinnej predškolskej výchovy a o potrebe zavedenia úvodných ročníkov práve z dôvodu zvýšeného počtu detí so špeciálnou výchovno-vzdelávacou potrebou a tým zvyšujúceho sa rizika školskej neúspešnosti u týchto detí. Školy sú pripravené poskytnúť potrebnú podporu, starostlivosť a vzdelávanie v úvodných ročníkov od 1. septembra tohto roku,“ uviedol Gröhling.

Poslanci schválili i pozmeňujúci návrh z dielne poslanca Milana Vetráka (OĽaNO), ktorým sa zavádza rovnaké financovanie materských škôl zriadenými mestskými časťami Bratislavy, ako majú všetky ostatné materské školy na Slovensku. Návrh zaviedol pre materské školy zriadené mestskými časťami Bratislavy rovnaké pravidlá ako majú súkromné a cirkevné materské školy, pretože sa ním zavádza povinnosť hlavného mesta SR poskytnúť aj týmto materským školám 100 percent príslušnej sumy výnosu podielových daní, t. j. presne tak isto, ako sa poskytuje aj neštátnym zriaďovateľom./agentury/

X X X

Rastislav Káčer končí aj u Demokratov Eduarda Hegera

Exminister opustil stranu pre sklamanie z toho, aký vývoj nabrala. Pred dvomi mesiacmi Rastislav Káčer oznamoval vstup do politiky. Pridal sa do strany Demokrati expremiéra Eduarda Hegera. To je dnes už minulosť.

Podľa dobre informovaného zdroja mal nedávno skončiť nielen vo funkcií ministra zahraničných vecí, ale napokon odišiel aj zo strany Demokrati, kde bol členom predsedníctva.

Po rozhodnutí skončiť v kresle ministra sa špekulovalo o tom, že dôvodom bolo mimoriadne vystúpenie Eduarda Hegera v RTVS tesne predtým, než požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o zbavenie poverenia viesť vládu.

Podľa našich informácií však išlo len o posledný klinec a nespokojnosť Káčer pociťoval dlhšie. Nepáčilo sa mu najmä to, ako vláda strácala dôveryhodnosť a ako preto aj zahraničná politika prichádza o podporu.

Stranu Demokrati sa podľa našich informácií rozhodol opustiť preto, lebo nebol spokojný s tým, ako sa vyvíja. Nedokázala prilákať nové tváre a priniesť nový impulz stredopravej politike. V poslednom prieskume Focusu oslovili Demokrati len 3,6 percenta opýtaných, čo na vstup do parlamentu nestačí.

Káčer mal byť nespokojný aj s tým, že Demokrati neboli schopní reagovať na útoky politických konkurentov, najmä na predsedu OĽaNO Igora Matoviča a ani na to, ako sa väčšina bývalej koalície dištancuje od zodpovednosti. S Matovičom bol Káčer dlhšie v spore a Hegerova strana sa voči nemu doteraz nevyhranila.

Problémy reagovať na Matoviča ukázali aj posledné dni. Hoci líder OĽaNO po odchode Hegera hovoril o tom, že Demokrati sú pre OĽaNO najbližší partner, svojho bývalého straníckeho kolegu nešetril. Po prepuknutí kauzy ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana a jeho dotácie pre rodinnú firmu od rezortu životného prostredia ho Matovič ihneď stotožnil s Hegerom napriek tomu, že išlo o nominanta OĽaNO.

Neskôr Hegerovi vyčítal, že vláda padla, pretože v prípade Vlčana nekonal. Dosluhujúci premiér reagoval v pondelok, že Matovič sa vyfarbil a jeho partnerom nikdy nebude, aktuality.sk

X X X

V Iráne tento rok popravili už vyše dvesto ľudí

V správe OSN sa uvádza, že len za uplynulé dva týždne bolo v Iráne popravených najmenej 45 ľudí. Irán od začiatku tohto roka popravil najmenej 209 ľudí. Vyplýva to z údajov, ktoré v utorok zverejnila OSN. TASR informáciu prevzala z tlačovej agentúry DPA.

Inde tresty smrti rušia

Presný počet popráv vykonaných v islamskej republike nie je známy pre nedostatočnú transparentnosť vlády a s veľkou pravdepodobnosťou ich bolo ešte viac, tvrdí organizácia.

„Je to ohavný rekord, najmä ak vezmeme do úvahy rastúci konsenzus o všeobecnom zrušení trestu smrti,“ uviedol vo vyhlásení vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk.

Komisár vyzval príslušné iránske orgány, aby zastavili všetky popravy a zrušili trest smrti. Irán je jednou z krajín s najvyšším počtom popráv na svete.

Trest smrti za drogy

V správe OSN sa uvádza, že len za uplynulé dva týždne bolo v Iráne popravených najmenej 45 ľudí, mnohí za drogové trestné činy. Neprimerane veľa popravených tvoria príslušníci menšín.

Podľa informácií OSN bolo minulý rok v Iráne pravdepodobne popravených najmenej 580 ľudí. V sobotu popravili rodeného Iránca so švédskym pasom Habíba Šaaba za „terorizmus“. Tento disident bol zadržiavaný od októbra 2020.

Bol odsúdený za korupciu, vytvorenie povstaleckej skupiny Arabské bojové hnutie za oslobodenie Ahvázu (ASMLA) a z „vykonania mnohých teroristických operácií v provincii Chúzistán“.

OSN vyzýva väčšinovo šiitský moslimský Irán, aby zastavil prenasledovanie náboženských menšín, pričom poukazuje na politiku potláčania iného náboženského presvedčenia vrátane kresťanských konvertitov a ateistov, aktuality.sk

X X X

Rodičia budú mať nárok na príspevok v súvislosti s nedostatkom miest v materských školách

Nárok na priznanie príspevku by mal vzniknúť zákonnému zástupcovi dieťaťa po preukázaní, že sa neúspešne pokúšal umiestniť dieťa do verejnej MŠ.

Rodičia detí, ktoré z kapacitných dôvodov nedostali miesto vo verejnej materskej škole (MŠ), budú môcť získať finančný príspevok. Vyplýva to z novely zákona o výchove a vzdelávaní, ktorú v utorok schválila Národná rada (NR) SR. Návrh predložili opoziční nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho.

Cieľom novelizácie je kompenzovať rodičom, respektíve zákonným zástupcom detí, náklady spojené s nemožnosťou umiestnenia detí do verejnej materskej školy z kapacitných dôvodov. „Predkladaný zákon má motivovať štát na budovanie siete materských škôl, podporovať rodinu a pozitívne vplývať na výzvy spojené s demografickým vývojom na Slovensku,“ píše sa v dôvodovej správe.

Kompenzácia nákladov by sa mala realizovať formou rodičovského príspevku. Právna úprava tiež definuje podmienky pre získanie príspevku. Nárok na jeho priznanie by mal vzniknúť zákonnému zástupcovi dieťaťa po preukázaní, že sa neúspešne pokúšal umiestniť dieťa do verejnej MŠ, aktuality.sk

X X X

Z tohto obchodu neodídete s prázdnym košíkom. Kvalitné potraviny za veľkoobchodné ceny

Čo nákup, to nepríjemné prekvapenie. Ceny v obchodoch šialene rastú a tak už aj pri kúpe najbežnejších potravín musíme zvažovať kam ísť a čo do košíka vôbec vložiť. Existuje však miesto, kde nakúpite kvalitné, čerstvé potraviny za výhodné veľkoobchodné ceny.

 METRO pod svojou značkou METRO Chef ponúka vysokokvalitné potraviny, ktoré spĺňajú všetky požiadavky modernej gastronómie. METRO Chef je hlavnou potravinovou značkou tzv. „food expert“, ktorá ponúka produkty špičkovej kvality pre uspokojenie náročných gastronomických potrieb všetkých zákazníkov.

Profesionálni zákazníci, ktorí sa pohybujú v „gastro svete“ hľadajú predovšetkým produkty, ktoré spĺňajú ich očakávania a požiadavky na kvalitu a súčasne sú vhodné na každodenné použitie. Ak patríte aj vy medzi týchto zákazníkov, tak tu pod jednou strechou určite nájdete, čo hľadáte.

METRO ponúka naozaj široký sortiment. Každý deň tu nájdete kvalitné čerstvé suroviny, police plné šalátov, ovocia, zeleniny, rozličný mrazený sortiment, konzervované potraviny, spracované mäso a salámy, rôzne druhy syrov a mliečnych potravín. Výber je rozhodne pestrejší ako v bežných reťazcoch. A navyše nakupujete za veľkoobchodné ceny.

Vcelku, alebo naporciované?

Pri nákupe sa môžete priamo na mieste rozhodnúť, aká alternatíva je pre vás momentálne výhodnejšia. Zákazníkom ponúkajú možnosť vybrať si spracovanie/pre­vedenie produktu, ktorý si vyberiete. Napríklad čerstvú rybu morský vlk môžete dostať vcelku, alebo ako ideálne kalibrované filety METRO Chef v praktickom balení, ktoré šetrí čas. Je len na vás, ako sa rozhodnete.

Veľkoobchod garantuje čerstvosť potravín. Základom značky sú čerstvé a ultra čerstvé výrobky, vhodne doplnené o ďalšie najžiadanejšie kategórie – trvanlivé potraviny (cestoviny, strukoviny, omáčky), konzervované potraviny, či rôzne pekárenské produkty. Zanedbateľný fakt nie je ani balenie potravín. Na pultoch nájdete rôzne veľkosti. Praktické balenia sú ľahko otvárateľné a uzatvárateľné a tým šetria váš čas, energiu a tým pádom aj peniaze.

Vajíčka od šťastných sliepok

Ak pri nákupe nepozeráte len na cenu, ale hľadáte aj hlbší zmysel, ste na správnom mieste. METRO chce ponúknuť certifikované ryby a morské plody, čím dávajú záruku, že rybolov a rybie farmy spĺňajú prísne požiadavky udržateľnosti (napr. certifikáty MSC, ASC) a neohrozujú populácie voľne žijúcich rýb a ďalších živočíchov. Ich cieľom je do roku 2025 zabezpečiť, aby 90% najpredávanejších druhov rýb pod ich vlastnou značkou bolo certifikovaných.

Takisto ponúkajú „vajíčka od šťastných sliepok“, preto v ich sortimente nájdete vajcia z podstielky a voľného chovu. Do roku 2025 prestanú predávať vajcia pod vlastnou značkou, ktoré pochádzajú z klietkových chovov.

Ďalšou chúlostivou témou je využívanie palmového oleja. METRO nechce prispievať o odlesňovaniu dažďových pralesov, preto v spolupráci s dodávateľmi menia receptúry výrobkov a postupne znižujú obsah palmového oleja. Cieľom je, aby v blízkej budúcnosti všetky výrobky pod vlastnou značkou boli bez palmového oleja alebo s palmovým olejom iba z certifikovaných zdrojov.

Nevyhnutnou súčasťou pri vývoji všetkých výrobkov pod ich vlastnými značkami sú požiadavky na certifikovaný papier a drevo podľa štandardov FSC alebo PEFC. Aktuálne už napríklad všetky tetrapakové balenia majú FSC certifikát. Logá veľkoobchod umiestňuje vždy priamo na etiketu.

Určite súhlasíte, že je lepšie raz vyskúšať, ako trikrát počuť. Skúste teda aj vy produkty značky METRO Chef a staňte sa majstrom v kuchyni./agentury/

X X X

Penalta pre DAC! Prečo ten záber neprehrali rozhodcovi, čuduje sa maďarský arbiter FIFA. Slovanu vraj dovolili viac

Futbalový šláger medzi Dunajskou Stredou a Slovanom (2:3) vzbudzuje emócie aj dva dni po záverečnom hvizde.

 Futbalisti Slovana sa tešia z gólu v Dunajskej Strede. Vľavo je rozhodca Filip Glova.

Tábor DAC-u sa pristavil najmä pri momente, keď hosťujúci Lucas Lovat v 60. minúte zahral vo vlastnej šestnástke pri výskoku rukou a Filip Glova si išiel pozrieť spomalené zábery na VAR. Pokutový kop však pre DAC neodpískal.

Portál maďarského denníka Nemzeti Sport píše, že dotyk Brazílčana bol viditeľný aj voľným okom. K analýze situácie oslovil bývalého rozhodcu FIFA Zsolta Szabóa.

„Na základe toho, čo sme mohli vidieť v televíznom prenose, rozhodcovi z miestnosti VAR-u ani neprehrali záber, na ktorom bola zreteľne viditeľná hra rukou,“ vravel Szabó.

„Nerozumiem, prečo mu na monitore ukázali tie sekvencie, z ktorých sa nedal vyniesť jasný verdikt. V priamom prenose televízie pritom bol rozhodujúci záznam, na základe ktorého mal byť bez akýchkoľvek pochybností nariadený pokutový kop,“ dodal 51-ročný arbiter.

K výkonu rozhodcu sa Szabó vyjadril nasledovne: „Mal som taký pocit, že hráčom Slovana dovolil viac. Stačí sa pozrieť na správanie po rozhodujúcej penalte…“

Náš pohľad na dianie v Dunajskej Strede je však trošku iný.

 Šláger zničil rozhodca. DAC cíti krivdu neoprávnene

Mal to byť zápas o majstrovský titul. Sviatok, aký sa na futbalovom Slovensku koná iba raz za čas. Po záverečnom hvizde však zostáva v ústach pachuť. Zvaliť vinu iba na falošnú píšťalku rozhodcu Filipa Glovu by nebolo úplne v poriadku.

DAC Dunajská Streda ani Slovan Bratislava nezvládli nedeľňajší ligový duel emočne.

Predovšetkým dva momenty rezonovali aj deň po ostro sledovanom zápase. Prvým bola situácia z prvého polčasu a neuznaný gól Slovana po údajnej ruke. Druhým zasa neodpískaný pokutový kop pre Dunajskú Stredu. Hneď na úvod treba uviesť, že v oboch prípadoch sa hlavný arbiter fatálne pomýlil.

 Jeho zlyhanie je o to väčšie, že spomínané momenty niekoľkokrát kontroloval pri systéme VAR. Domáci tím, ktorý mal ešte pred necelým mesiacom šesťbodový náskok a blížil sa k historickému zisku majstrovského titulu, sa cíti poškodený. Je to však mylný pocit.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.