Minister ČR Baxa na list plný chýb Šimkovičovej zo SR neodpovedal. Premiér Fico do Číny. Za šéfa policajnej inšpekcie exšéfa NAKA Zurian. Rusko „pripravené na rozhovory“ o povojnovom usporiadaní na Ukrajine

 Ministerstvo kultúry priťahuje po zmene vedenia stále viac pozornosti. Sama ju vyhľadáva nová ministerka Martina Šimkovičová. Cez víkend sa nová šéfka kultúry rozhodla napísať list svojmu českému náprotivku Martinovi Baxovi. Podľa nej nie je náhoda, že rodičia prezidenta Masaryka boli Češka a Slovák a preto pri príležitosti vzniku „Prvej česko-slovenskej republiky urobila prvý krok smerom k Českej republike“.

 Stalo sa tak pri príležitosti 105. výročia vzniku samostatného spoločného štátu Čechov a Slovákov vyzdvihla predovšetkým zásluhy Tomáša G. Masaryka. Poukázala pritom na jeho talent, myslenie, vzdelanie, tvorivosť, čestný charakter i nebojácnosť. Práve na Masarykov charakter má nadväzovať aj jej vízia ako šéfky rezortu kultúry.

Status o liste začala oslovením „vážená spoločnosť“. Následne vysvetľuje, ako ten list poslala a ako na to reagovala česká strana.

„Aj keď dnes už každý z našich národov patrí do vlastného samostatného štátu, naďalej žijeme vedľa seba s rešpektom a úctou. Ako predstaviteľka rezortu kultúry si však dovolím tvrdiť, že vo svete kultúry naďalej žije duch Česko-Slovenska,“ skonštatovala.

„Uvedomujem si, že okrem Tomáša G. Masaryka stáli za vznikom prvej Československej republiky aj ďalšie, nie menej významné osobnosti. Ale práve zacielenie na osobnosť Masaryka má osobitý význam prepojenia našich bratských národov,“ odkázala Šimkovičová.

Všetko by bolo v poriadku, keby nová ministerka nenapísala list plný gramatických a štylistických chýb. Na sociálnej sieti sa ho rozhodla opraviť vedúca oddelenia etnológie z Ústavu manažmentu kultúry a turizmu kulturológie a etnológie FF UKF v Nitre Jana Ambrózová. V texte je podľa nej s prehľadom viac ako 20 chýb a ako výslednú známku dala Šimkovičovej „päťku“.

„A prosím, ešte jedna maličkosť: Všetko, čo píšete mne ako čelnému reprezentantovi kultúry na Slovensku, je, akoby ste písali všetkým v oblasti kultúry, ktorú zastupujem. Sú to moji ľudia a budem ich chrániť najviac, ako to pôjde, aj keď sa názorovo mimo profesie niekedy nezhodneme,“ reagovala Šimkovičová.

Podľa nej vraj český minister Baxa aj prisľúbil „vyjadrenie k tejto dôležitej udalosti v dohľadnom čase prostredníctvom svojho kabinetu“.

Poslankyňu Vladimíru Marcinkovú (SaS) „štve, že zrazu všetci vedia kto je ministerkou kultúry“. „ Teraz?! Lebo je to nevydarená nominácia,“ uviedla. Následne spomenula bývalú šéfku kultúry na Slovensku. Za úradníckej vlády sedela v kresle ministerky kultúry Silvia Hroncová.

Šimkovičová v liste päťkrát zdôraznila, kto je šéfom kultúry na Slovensku. V texte, ktorý si údajne dala aj skontrolovať korektorkou, sa nachádzali okrem štylistických prešľapov aj gramatické chyby. „Kľudne mi hoďte draft nabudúce do správy, ja Vám to napíšem tak, aby to dávalo zmysel,“ komentovala speváčka a kandidátka za stranu Demokrati Dorota Nvotová.

Na Šimkovičovej list reagoval aj bývalý minister obrany Jaroslav Naď. „Je nám veľmi ľúto, že ste pri príležitosti Vášho štátneho sviatku dostali od novej slovenskej ministerky kultúry naozaj najtrápnejší list, aký som kedy v celej svojej 20-ročnej kariére v štátnej správe čítal,“ uviedol.

Ministerka v nedeľu večer reagovala na kritiku za gramatické a pravopisné nezrovnalosti. „Vážim si kritiku, ktorou ste ma priam zaplavili. Dodávate mi tým veľa energie, aj keď to možno tak nevyzerá,“ napísala v ďalšom príspevku na sociálnej sieti, ktorým chcela svoje vetné konštrukcie dodatočne vysvetliť. „Nepochopenie“ kritikov podľa jej slov považuje za nedorozumenie. Zároveň sľúbila, že sa bude snažiť nedorozumenia trpezlivo vysvetľovať.

„Čo sa týka Prvej česko-slovenskej republiky, je to akoby v súčasnosti zaužívané pomenovanie 1. ČSR, podobne ako Prezidentský palác sa nepíše s veľkým P, volá sa inak, ale v mnohých redakciách sa to zaužívalo takto, kým v iných sa stále pridŕžajú písania s malým p,“ ozrejmovala ministerka./agentury/

X X X

Ministerka Šimkovičová sa zamotala do chýb v liste. Podľa nej nie je náhoda, že rodičia prezidenta Masaryka boli Češka a Slovák

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) oznámila, že pri príležitosti vzniku „Prvej česko-slovenskej republiky urobila prvý krok smerom k Českej republike“.

 Podľa nej je ním medzištátna komunikácia s čelným predstaviteľom rezortu kultúry. Oznámila to na sociálnej sieti a túto komunikáciu zverejňujeme v plnom znení:

„Vážený pán minister kultúry Českej republiky Martin Baxa,

pri všetkej úcte k Českej republike, dovoľujem si napísať Vám toto posolstvo ako ministerka kultúry Slovenskej republiky Martina Šimkovičová pri príležitosti dnešného významného kultúrneho sviatku vzniku Prvej česko-slovenskej republiky.

Práve v tento deň v roku 1918 sa naše dva bratské národy osamostatnili a vytvorili samostatný spoločný štát. Dovoľte mi takýmto spôsobom vzdať hold a vyzdvihnúť zásluhu hlavného dejateľa tejto skutočnosti s menom Tomáš Garrigue Masaryk, ktorý sa isto nie náhodou narodil uprostred našich národov v meste Hodonín a isto nie náhodou boli jeho rodičmi česká matka Terezie Kropáčková a slovenský otec Jozef Maszárik.

S takouto predispozíciou jeho kolísky, vďaka jeho talentu, mysleniu, vzdelaniu, diplomacii, tvorivosti, čestnému charakteru a v neposlednom rade nebojácnosti nie je náhoda, že to bol práve on, ktorý naše bratské národy spojil v jeden samostatný celok. Aj keď dnes už každý z našich národov patrí do vlastného samostatného štátu, naďalej žijeme vedľa seba s rešpektom a úctou. Ako prestaviteľka rezortu kultúry si však dovolím tvrdiť, že vo svete kultúry naďalej žije duch Česko-Slovenska.

Pre môj vplyv na Ministerstve kultúry Slovenskej republiky mám jasnú víziu, ktorá významným spôsobom nadväzuje na charakter pána Tomáša G. Masaryka. Ak sa mi podarí pre moju víziu získať podporu v mojom rezorte, veľmi rada ju budem prezentovať u vás, ak tú možnosť dostanem. Zo srdca prajem dnes prostredníctvom Vás, aby ste si dnešný deň užili na čo najvyššej možnej kultúrnej úrovni naprieč celým spoločenským spektrom.

S úctou,

ministerka kultúry Martina Šimkovičová

Poznámka pod čiarou: Plne si uvedomujem, že okrem Tomáša G. Masaryka stáli za vznikom Prvej česko-slovenskej republiky aj ďalšie, nie menej významné osobnosti, ale práve zacielenie na osobnosť Tomáša G. Masaryka má osobitý význam prepojenia našich bratských národov.“

Váži si kritiku, ktorou ju „zaplavili“

Ministerka v nedeľu večer následne čelila kritike za gramatické a pravopisné nezrovnalosti.

„Vážim si kritiku, ktorou ste ma priam zaplavili. Dodávate mi tým veľa energie, aj keď to možno tak nevyzerá,“ napísala v ďalšom príspevku na sociálnej sieti, ktorým chcela svoje vetné konštrukcie dovysvetliť.

„Nepochopenie“ kritikov podľa jej slov považuje za nedorozumenie. Zároveň sľúbila, že sa bude snažiť nedorozumenia trpezlivo vysvetľovať.

„O výraze Prvá česko-slovenská republika píšete, že je to gramatická chyba, môj text však zodpovedne prešiel odbornou korektúrou, a keď ste ma upozornili na chybu, opýtala som sa svojej korektorky, kde je pravda. Napísala mi toto: To sú presne tie veci, na ktorých sa jazykovedci či korektori úplne nezhodnú, napríklad aj ten spojovník by sa z hľadiska niektorých písať mal (ako Rakúsko-Uhorsko, pretože sú to dva celky, už v období prvej republiky to písali raz tak, raz tak, polemika pokračovala aj v ďalších desaťročiach, a ako vidíme, dodnes rozdeľuje našu spoločnosť, v prípade záujmu si vyhľadajte spojovníkovú vojnu, ktorú chvíľu nazývali aj pomlčkovou), ale to ťažko vyriešime v komentároch pod statusom, keďže to tak dlho nedokázali vyriešiť ani odborníci,“ myslí si.

Vysvetľovania ministerky

Ďalšie vysvetlenia k svojmu príspevku zverejňujeme v plnom znení:

„Čo sa týka Prvej česko-slovenskej republiky, je to akoby v súčasnosti zaužívané pomenovanie 1. ČSR, podobne ako Prezidentský palác sa nepíše s veľkým P, volá sa inak, ale v mnohých redakciách sa to zaužívalo takto, kým v iných sa stále pridŕžajú písania s malým p.

Čo sa týka štylizácie, ako píšete, že je nevhodná, a predpokladáte, že si tým u našich bratov spravíme hanbu, tak opäť si myslím, že je váš predsudok mylný. Ako som písala, dostala som neverejný srdečný pozdrav od pána ministra Českej republiky, bola to reakcia na moju správu a veľmi slušne poďakoval. Tým vám chcem vysvetliť, že to, že si spravíme v Česku hanbu, je len predsudok. Odhoďme teda predsudky a počkajme si na oficiálnu odpoveď kabinetu českého ministra kultúry.

Niektorí píšete, že som mala spomenúť aj meno Milana Rastislava Štefánika. Ja som pána generála spomenula, je to v poznámke pod čiarou, len s tým, že som jeho meno nespomenula explicitne, a to z jasných dôvodov. Milan Rastislav Štefánik túžil po vzniku slovenského štátu. Prial si, aby slovenský národ mal vlastný slovenský štát. Veľmi pomohol so vznikom 1. ČSR, to bez pochýb. V tejto mojej správe však išlo o nadviazanie komunikácie a to sa lepšie znázorňuje na postave pána T.G. Masaryka.

Ďalej mi píšete, že vznik 1. ČSR nebola kultúrna udalosť, ale že to bola udalosť politická. Pozrite, so vznikom republiky idú ruka v ruke mohutné oslavy. Obyvatelia sa zo vzniku štátu tešia a oslavujú, umelci spievajú, tancujú. To je tá kultúrna časť. A ja ako predstaviteľka rezortu kultúry k tomu chcem pristupovať aj v tomto duchu.

Som veľmi rada, že ma sledujete, veľmi si to vážim. A ak sa vám podarí, začnite mi trošku dôverovať, budem pracovať o to viac a čoraz s väčšou chuťou. Viem, že to nemáte ľahké, a verte mi, ani ja to nemám ľahké. A keď si želáte kvalitnú a schopnú ministerku, tak jej skúste dôverovať.

A na záver by som vás poprosila, píšte mi kritiku, ja ju rada prijmem, rada sa poučím, ale tu sme na oficiálnej stránke ministra kultúry – neskúsime kritiku formulovať kultúrnym spôsobom?

A prosím, ešte jedna maličkosť: Všetko, čo píšete mne ako čelnému reprezentantovi kultúry na Slovensku, je, akoby ste písali všetkým v oblasti kultúry, ktorú zastupujem. Sú to moji ľudia a budem ich chrániť najviac, ako to pôjde, aj keď sa názorovo mimo profesie niekedy nezhodneme.

Názorová nezhoda musí byť rešpektovaná a nemôžeme nerešpekt prenášať do profesie, inak nebudeme schopní spolupracovať. Viete, jediný názor, kde sa patrí zhodnúť, je ten, aby sme všetci ťahali za jeden povraz, ktorým je skvalitňovanie slovenskej kultúry, inak sa nebude dať spolupracovať. Viete, ja chápem, že ste si mnohí predstavovali niekoho iného na mojom mieste. V prvom rade za to, že som teraz tu, môžu výsledky volieb a moji drahí voliči, ktorí mi prejavili priazeň a dôveru, a ja si plne uvedomujem z toho plynúcu obrovskú zodpovednosť a budem robiť všetko pre to, aby som ich nesklamala.

V druhom rade ja za to môžem, že som sa dostala až sem, keď som sa rozhodla kandidovať. A ja môžem aj za to, ako budem teraz vykonávať svoju prácu. Už vo vyjadrení som vám sľúbila, že to bude čestne a zodpovedne a v zmysle postu ministra kultúry aj slušne a kultúrne. A za tým si stojím.“, aktuality.sk

X X X

Šutaj Eštok chce za šéfa policajnej inšpekcie exšéfa NAKA Zuriana. Cesta do pekla, reagoval Matovič

Šéfom Úradu inšpekčnej služby by mohol byť bývalý riaditeľ NAKA Branislav Zurian. Po stretnutí s premiérom Robertom Ficom (Smer) to avizoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas). Požiada preto o zvolanie brannobezpečnostného výboru, na ktorom poslanci kandidáta vypočujú. V súčasnosti inšpekciu vedie Peter Juhás, ktorý má status chráneného oznamovateľa.

 Šutaj Eštok chce, aby sa výbor konal tento týždeň. „Budem rád, ak týmto výborom prejde, aby ho vláda tento týždeň vymenovala,“ poznamenal.

 Premiér zároveň vyjadril podporu ministrovi vnútra a jeho prvým krokom, ktoré urobil po personálnej stránke. Odmieta, že by šlo o revanš. Opatrenia podľa Fica majú svoju vnútornú logiku. Avizoval aj novelizáciu zákonov v trestnej oblasti.

Na kroky ministra vnútra reagoval predseda Slovenska Igor Matovič. „Sakovej milenec šéfom policajnej inšpekcie. Úplne bez hanby, úplne bez zábran. Cesta do pekla, ktorú sľúbili,“, uviedol poslanec na sociálnej sieti.

 Fico so Šutajom Eštokom hovoril aj o fungovaní rezortu. Predseda vlády pripomenul, že rezort vnútra zastrešuje nielen políciu, ale aj hasičov či civilnú ochranu.

Tvrdí, že bude stáť za ministrom, pokiaľ bude postupovať zákonne, tvrdo a nekompromisne. „Slovensko potrebuje zložky, ktoré budú na Slovensku robiť poriadok, keď je to nevyhnutné, ale nepotrebujeme zložky, ktoré budú zneužívať trestné právo na likvidáciu opozície,“ podčiarkol Fico.

Šutaj Eštok deklaroval, že všetky jeho rozhodnutia budú v súlade so zákonom. „Slovíčko pomsta alebo revanš nemám vo svojej osobnostnej ani personálnej výbave,“ podotklo. /agentury/

X X X

Premiér Fico sa chystá do Číny, dôvodom má byť veľká investícia

Komunistická Čína láka bývalého člena KSČ. Jeho cesta by bola podľa slov Fica prínosom zahraničnej politike Slovenska.

„Prejavil som veľký záujem o návštevu Číny a Vietnamu,“ vyjadril sa premiér Robert Fico v pondelok podvečer. V prípade Číny je podľa premiéra dôvodom „obrovská investícia“ a v prípade Vietnamu pracovná sila, ktorú Slovensko podľa neho potrebuje. V Číne aj vo Vietname vládnu komunisti. V mladosti bol aj Fico členom KSČ.

„My sme v Európe takí zamilovaní do seba. Si myslíme, že sme najkrajší a najlepší, ale potom zisťujeme, že najlacnejšie a najlepšie elektrické autá robia v Číne,“ povedal premiér a posťažoval sa, že iné regióny sveta predbiehajú Európu v konkurencieschopnosti. Nechce, aby sa z Európy raz stalo múzeum. „Európa má peknú históriu, ale to je málo,“ tvrdí Fico.

Za jeho tretej vlády sa s jeho vtedajším ministrom Robertom Kaliňákom spájala kauza únosu vietnamského občana Trinha Xuana Thanha. Slovensko požičalo vietnamskej delegácii vládny špeciál. Pomocou neho uniesli Vietnamca z Nemecka cez Bratislavu a Moskvu do Vietnamu.

 Praha aj snaha o Berlín

Ako prvú republiku chce Robert Fico navštíviť Českú republiku. Verí, že sa bude môcť stretnúť aj so spolkovým kancelárom Olafom Scholzom v Berlíne. Nepovažuje za správne, aby Smer v Európe trestali za spoluprácu s SNS. V súvislosti so zostavením novej vlády totiž vedenie Strany európskych socialistov pozastavilo členstvo stranám Smer a Hlas.

Robert Fico chce navštíviť aj premiéra Viktora Orbána v Budapešti. Keď bude mať Poľsko novú vládu, chce slovenský premiér zavítať aj do Varšavy.

Podľa nového šéfa slovenskej diplomacie Juraja Blanára je pre Slovensko kľúčová V4, ale aj Rakúsko. S rakúskym ministrom pre európske a medzinárodné záležitosti Alexandrom Schallenbergom dnes telefonoval, aktuality.sk

„Vzťahy medzi našimi štátmi sú intenzívne a plné medziľudských kontaktov. Rakúsko je naším kľúčovým partnerom v regionálnej aj európskej politike a chcem zdôrazniť, že sme rovnako pripravení na užšiu spoluprácu a hľadanie nových príležitostí v oblastiach, z ktorých môžu naši občania a podniky naďalej profitovať a prosperovať,“ zdôraznil Blanár.

X X X

Obyvatelia Moldavska sa nedostanú ku ruským média

31 webových stránok bude zablokovaných, pretože sú používané v informačnej vojne proti Moldavsku.

Moldavsko zablokovalo v pondelok prístup na webové stránky významných ruských médií vrátane agentúr TASS a Interfax. Kišiňov zablokované médiá obvinil z účasti na informačnej vojne v Moldavsku, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

V nariadení zverejnenom na webovej stránke moldavskej spravodajskej a bezpečnostnej služby (SIS) je vymenovaných 31 webových stránok, ktoré budú s okamžitou platnosťou zablokované, pretože sa na nich nachádza obsah používaný v informačnej vojne proti Moldavsku. Minulý týždeň pritom Moldavsko takto zablokovalo prístup k ďalším 22 spravodajským portálom – vrátane ruských.

V novom zozname sa nachádza 14 ruských spravodajských portálov vrátane webovej stránky ruského denníka Komsomoľskaja pravda, agentúr TASS a Interfax či portálu Lenta.ru.

V osobitnom dekréte okrem toho Moldavsko zrušilo licencie šiestim domácim televíznym kanálom.

Moldavsko obviňuje od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko z toho, že sa snaží zosadiť jeho prozápadnú vládu. Moldavsko leží medzi Ukrajinou a Rumunskom, ktoré je členskou krajinou Severoatlantickej aliancie (NATO), a tento týždeň ho čakajú komunálne voľby.

Ruskí vojaci sa pritom nachádzajú v moldavskom odštiepeneckom regióne Podnestersko a hlavné moldavské opozičné strany majú blízke vzťahy s Moskvou. Rusko však odmieta zasahovanie do záležitostí Moldavska a obviňuje moldavskú prezidentku Maiu Sanduovú z presadzovania nepriateľstva.

„Ruske chce prostredníctvom organizovaných kriminálnych skupín ovplyvniť komunálne voľby 5. novembra a podkopať demokratický proces,“ uviedol moldavský premiér Dorin Recean na zasadnutí núdzovej komisie zriadenej po invázii Ruska na Ukrajinu.

Televízie so spojeným na zločinecké skupiny

Dodal, že zablokované televízne stanice sú podriadené zločineckým skupinám, ktoré „spojili svoje sily, aby destabilizovali krajinu“, pričom ich záujmy ležia mimo Moldavska.

Ešte vlani v júni pritom Moldavsko zakázalo televíznym staniciam, aby vysielali spravodajské a analytické programy z Ruska. Vysielať v ruštine sa pritom môžu len zábavné relácie a filmy.

Rusko na kroky Moldavska bezprostredne nereagovalo. Ruské ministerstvo zahraničných vecí však už predtým označilo blokovanie webových stránok ako nepriateľský krok, ktorý odopiera Moldavčanom prístup k alternatívnym spravodajským zdrojom, aktuality.sk

X X X

Brutálna vražda deviatich ľudí, vrátane detí v okupovanom meste. Zabil ich ruský vojak, tvrdia svedkovia

Vo východoukrajinskom meste Voľnovacha, ktoré v súčasnosti okupuje Rusko, niekto zabil deväť ľudí vrátane dvoch detí. Známi obete tvrdia, že zločin spáchal ruský vojak, uviedli weby Meduza a Rádio Sloboda. Ruský vyšetrovací výbor informoval o vražde deviatich ľudí, ktorých telá so strelnými poraneniami sa našli v súkromnom obytnom dome. O tom, kto je z činu podozrivý, sa ruská kriminálna ústredňa nezmieňuje.

 Obete brutálnej vraždy v okupovanom ukrajinskom meste Voľnovas, 28. októbra 2023.

Susedia a vzdialená príbuzná zavraždených pre kanál Astra povedali, že skutok spáchal v piatok 27. októbra ruský vojak. Čo presne vražde predchádzalo, z týchto svedectiev nie je jasné. Vyplýva z nich, že páchateľ zastrelil pár aj s ich deťmi a ďalších päť ľudí, ktorí sa nachádzali v dome. Podľa známeho zavraždenej rodiny sa vojak na čomsi nezhodol s obyvateľom domu.

 Slovenský premiér Ľudovít Ódor sa vyjadril k slovám maďarského predsedu vlády, že ruský prezident Vladimir Putin nie je vojnový zločinec. / Zdroj: TV Pravda

„Zrazu prišla verchuška (vysoko postavení vojenskí činitelia) a začali sa snažiť všetko zakryť, susedom povedali, aby mlčali,“ opísal známy vyvraždené rodiny.

Portál Baza píše, že vražda sa stala v sobotu 28. októbra a vrah zabil členov jednej rodiny a pravdepodobne ich priateľov. V predvečer svojej smrti sa obyvatelia domu dostali do konfliktu s neznámymi osobami v neoznačených vojenských uniformách, píše Baza, podľa ktorej sa predmet sporu a či sa uniformovaní muži na vyvraždení rodiny podieľali, vyšetrujú.

Voľnovacha sa nachádza v ukrajinskej Doneckej oblasti na východe krajiny a pred ruskou inváziou v nej žili asi dve desiatky tisíc obyvateľov. Ruské vojsko toto mesto, ktoré bolo podľa dostupných správ v bojoch silne poničené, obsadilo vlani v marci a odvtedy ho okupuje. Moskva považuje Voľnovachu – rovnako ako rad ďalších okupovaných miest na Ukrajine – za ruské územie. Ukrajinská armáda sa snaží Rusov zabrané územie dobyť späť./agentury/

X X X

Ukrajina v pondelok odmietla obvinenia zo strany Ruska, že stála za protiizraelskými nepokojmi v ruskej autonómnej republike Dagestan. Rusko sa podľa ukrajinského ministerstva zahraničných vecí snaží „zvaliť vinu“ za tento incident na Kyjev. Ukrajinské ministerstvo zahraničia zároveň vyhlásilo, že v Rusku je „hlboko zakorenený“ antisemitizmus.

„Udalosti v Machačkale odrážajú hlboko zakorenený antisemititzmus u ruských elít a v ruskej spoločnosti,“ napísal na sociálnej sieti Facebook hovorca ukrajinského rezortu diplomacie Oleh Nikolenko.

X X X

Počet ukrajinských železničných vagónov s obilím smerujúcich do prístavov v Odeskej oblasti vďaka novému ukrajinskému čiernomorskému exportnému koridoru prudko stúpol. Napísal to v pondelok na Facebooku zástupca riaditeľa obchodného oddelenia Ukrajinských železníc Valerij Tkačov. Za posledný týždeň sa počet vagónov s obilím smerujúcich do prístavov v Odeskej oblasti podľa jeho slov zvýšil o viac ako 50 percent na 4 032.

Ukrajina v auguste odštartovala premávku v humanitárnom koridore pre lode smerujúce s obilím na africké a ázijské trhy. Obchádza tak de facto blokádu v Čiernom mori zo strany Ruska, ktoré odstúpilo od dohody zaručujúcej bezpečný vývoz potravín z Ukrajiny.

X X X

Najmenej dvaja ľudia zahynuli a desiatky ďalších utrpeli zranenia v pondelok pri ruskom ostreľovaní juhu Ukrajiny.

V pondelok popoludní ostreľovali ruské sily cintorín v obci Kindijka v Chersonskej oblasti. Pri útoku zahynul podľa tamojšieho gubernátora Oleksandra Prokudina jeden človek a ďalší utrpel zranenia.

V priebehu dňa pritom ruská armáda ostreľovala aj autobus mestskej dopravy v meste Cherson. Pri incidente utrpelo zranenia sedem ľudí, uviedol Prokudin.

V noci na pondelok okrem toho zahynula v Chersone aj staršia žena po tom, čo bol pri ruskom útoku zasiahnutý jej byt v niekoľkopodlažnej budove. Prokudin pritom informoval, že najmenej v štyroch mestách v Chersonskej oblasti boli prerušené dodávky elektrickej energie v dôsledku útokov nepriateľa.

Terčom ruských útokov sa v pondelok stali i niektoré obce v susednej Odeskej oblasti. Podľa ukrajinskej armády zasiahla raketa typu Iskander opravovňu lodí v Odese a pri útoku utrpeli zranenia štyria ľudia.

Ruské sily pritom v noci útočili bezpilotnými lietadlami na južnú, strednú a severnú časť Ukrajiny. Ukrajinská armáda oznámila, že protivzdušná obrana zneškodnila všetkých 12 ruských bezpilotných lietadiel a dve rakety vypálené na Ukrajinu.

Rusko pravidelne útočí na južné oblasti Ukrajiny raketami, dronmi i delostrelectvom, pričom útoky si často vyžiadajú aj civilné obete, pripomína DPA.

X X X

Rusko v pondelok obvinilo Ukrajinu z priamej účasti na vyvolaní nedeľňajších protiizraelských nepokojov na letisku v Machačkale, hlavnom meste ruskej autonómnej republiky Dagestan.

„Zločinecký kyjevský režim zohral priamu a kľúčovú úlohu pri uskutočnení tohto najnovšieho zničujúceho aktu,“ uviedla vo vyhlásení hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Reagovala tak na vyjadrenia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý ešte v nedeľu v súvislosti s nepokojmi v Machačkale uviedol, že sa nejedná o „ojedinelý incident, ale súčasť rozšírenej ruskej kultúry nenávisti voči iným národom, ktorú propaguje štátna televízia, odborníci a úrady“.

„Pohotovosť“ a „obsah“ Zelenského reakcie je podľa Zacharovovej „priamym dôkazom informačnej sabotáže, ktorú vykonávajú kyjevské špeciálne jednotky“.

Vyhlásila, že Ukrajina využila bývalého ruského poslanca Ilju Ponomarjova, ktorý mal podľa Zacharovovej zostrojiť plány na vyvolanie najnovších nepokojov v Dagestane.

Ako píše AFP, Ponomarjov z Ruska utiekol na Ukrajinu, kde v roku 2019 získal aj občianstvo. Vo svojich vyjadreniach dôrazne kritizuje Kremeľ a sám tvrdí, že od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu podporoval niekoľko protiruských sabotážnych skupín či partizánskych ak­cií.

Nezávislý ruský spravodajský web SOTA taktiež informoval, že Ponomarjov predtým finančne podporoval kanál Utro Dagestan pôsobiaci v aplikácii Telegram, ktorý vyzýval na nedeľňajšie protesty na letisku v Machačkale. Bývalý ruský poslanec pre agentúru Reuters v pondelok spresnil, že v súčasnosti už s kanálom nie je prepojený.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak v pondelok vyvrátil tvrdenia Zacharovovej a povedal, že Kyjev nemá s nepokojmi na letisku v Machačkale „nič spoločné“.

X X X

 Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin rokoval o vyhostení 39 ruských občanov z dôvodu ich radikalizácie.

V súčasnosti je vo Francúzsku zatknutých asi 60 Rusov podozrivých z radikalizmu, konštatoval minister vnútra. So súhlasom ruských úradov 39 z nich má byť deportovaných.

„Zostavili sme zoznam 39 ruských občanov, ktorých monitorujeme a podozrievame z radikalizácie. Tento zoznam sme minulý týždeň predložili ruským orgánom,“ povedal minister. Ďalší ruskí občania, ktorí sú osobitne sledovaní, „nie sú na slobode“, zdôraznil minister. „„Sú buď vo väzniciach alebo v centrách administratívneho zaistenia,“ dodal Gérald Darmanin.

X x x

 Ruské vojská pri Bachmute na východe Ukrajiny prešli od obrany k aktívnym útokom, pripustil v rozhovore s agentúrou Interfax-Ukrajina veliteľ ukrajinských pozemných síl Oleksandr Syrskyj. Situáciu pri tomto Ruskom kontrolovanom meste na Donbase označil za zložitú, hoci Rusi podľa jeho tvrdení nie sú vo svojich útokoch zatiaľ úspešní a majú veľké straty. Ukrajinská armáda doteraz pravidelne od Bachmutu hlásila malé postupy svojich vojsk.

„V oblasti Bachmutu nepriateľ výrazne posilnil svoje formácie a prešiel od obrany k aktívnym operáciám,“ uviedol Syrskyj. Ruské vojská sa podľa neho snažia získať späť stratené pozície, na čo používajú výsadkárske jednotky. Podporu týmto útokom pritom poskytuje intenzívna ruská delostrelecká a mínometná paľba i drony útočiace štýlom kamikadze.

Ruské sily pri Bachmute tiež podľa Sýrskeho používajú oddiely známe ako Štorm Z (Búrka Z), do ktorých sa podľa médií dostávajú za trest za disciplinárne prehrešky ruskí vojaci aj väzni. Tieto oddiely sú posielané na najhoršie úseky frontu a majú veľké straty.

 X X X

Niektorí uväznení ruskí politici dnes – podľa svojho skoršieho oznámenia – držia jednodňovú hladovku. Informovali o tom Rádio Sloboda alebo list Novaja gazeta Európa. Pod iniciatívu je podpísaný napríklad opozičný predák Alexej Navaľnyj, opoziční politici Vladimir Kara-murza a Iľja Jašin alebo Navaľného bývalá spolupracovníčka Lilija Čanyševová. V Rusku je dnes Deň pamiatky obetí politických represií, iniciátori hladovky ale chcú tomuto dňu vrátiť názov „deň politického väzňa“, je podľa nich opäť aktuálny.

Autori výzvy pripomenuli, že história tohto dňa sa viaže k 30. októbru 1974, keď sovietski politickí väzni Kronid Ljubarskij a Alexej Murženko držali symbolickú jednodňovú hladovku, aby dosiahli uznanie štatútu politického väzňa, zrušenie obmedzenia korešpondencie, zvýšenie počtu návštev s príbuznými alebo získali plnú lekársku starostlivosť, Píše Rádio Sloboda. Od roku 1991 si Rusko v tento deň pripomína Deň pamiatky obetí politických represií.

X X X

 Poľská kontrarozviedka (ABW) v spolupráci s pohraničnou službou v septembri zadržala nórskeho neonacistu, ktorý podľa nej mieril na Ukrajinu, kde sa chcel pripojiť k medzinárodnej lé­gii.

Zástupcovia bezpečnostných zložiek u nórskeho občana pri zadržaní našli omamné látky a materiály, ktoré propagovali extrémizmus a ktoré podľa nich svedčili o jeho postupujúcej radikalizácii. V minulosti už na Ukrajine bol a pri tej príležitosti získal vybavenie, ktoré pôvodne patrilo zabitým ruským vojakom. Išlo o nášivky, časti uniforiem a zbrane.

Poľská kontrarozviedka zistila, že muž je úzko napojený na nórske neonacistické kruhy. Nórska polícia ho v minulosti niekoľkokrát zadržala za nelegálne držanie zbraní a vyhrážanie sa verejným činiteľom.

Vzhľadom na to, aké nebezpečenstvo tento muž predstavuje, požiadala ABW pohraničnú stráž, aby začala proces jeho vyhostenia z Poľska.

X X X

Rusko je „pripravené na rozhovory“ o povojnovom usporiadaní na Ukrajine. Ako referuje web news.sky.com, v pondelok to na vojenskom fóre v čínskom Pekingu vyhlásil ruský minister obrany Sergej Šojgu.

Vo svojom prejave na fóre Siang-šan, najväčšom každoročnom čínskom podujatí vojenskej diplomacie, Šojgu dodal, že Rusko je tiež pripravené na rozhovory o ďalšom „spolužití“ so Západom. Varoval však, že Západ sa snaží potenciálne rozšíriť konflikt v ázijsko-tichomorskom regióne.

„V prípade, že budú vytvorené potrebné podmienky, zostávame pripravení na reálne politické diskusie – tak o postkonfliktnom riešení ukrajinskej krízy, ako aj o ďalšom spolunažívaní so Západom ako celkom,“ povedal Šojgu.

X X X

 Ruská štátom podporovaná súkromná armáda Redut sa prvýkrát snaží verbovať ženy pre vojnu na Ukrajine. Uviedlo to britské obranné

spravodajstvo v najnovšej správe o vývoji vojny na Ukrajine, ktorú pondelok zverejnilo na mikroblogovacej sieti X.

Britský rezort obrany si všíma, že v sociálnych médiách sa nedávno objavili inzeráty vyzývajúce ženy, aby sa pripojili k práporu Borz, ktorý je súčasťou ruskej súkromnej armády Redut. Ruské médiá už skôr informovali, že ženy verbujú na pozície ostreľovačiek a operátoriek dronov. „Súkromná armáda Redut je pravdepodobne priamo sponzorovaná hlavným ruským spravodajským riaditeľstvom,“ uviedli britskí analytici.

V marci tohto roka ruský minister obrany Sergej Šojgu poznamenal, že na Ukrajine bojuje len 1 100 žien. Nie je jasné, či ruská armáda bude nasledovať príklad súkromnej armády Redut.

X XX

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) zadržala na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym ruského muža pre podozrenie z vlastizrady. Ako referuje web news.sky.com, informovala o tom štátna tlačová agentúra RIA Novosti.

FSB muža obvinila z odovzdávania vojenských tajomstiev Ukrajine. Uviedla, že nemenovaný muž „zhromaždil a odovzdal informácie o špecifikovaných lokalitách s odkazom na geografické súradnice zástupcovi ukrajinskej armády“.

Polostrov Krym, ktorý je medzinárodne uznávaný ako súčasť Ukrajiny, je od roku 2014 de facto pod ruskou kontrolou.

 X X X

Vo východoukrajinskom meste Voľnovacha, ktoré v súčasnosti okupuje Rusko, niekto zabil deväť ľudí vrátane dvoch detí. Známi obete tvrdia, že zločin spáchal ruský vojak, uviedli weby Meduza a Rádio Sloboda. Ruský vyšetrovací výbor informoval o vražde deviatich ľudí, ktorých telá so strelnými poraneniami sa našli v súkromnom obytnom dome. O tom, kto je z činu podozrivý, sa ruská kriminálna ústredňa nezmieňuje.

 X X X

Ruskí vojaci sa počas uplynulého dňa neúspešne pokúšali získať stratené pozície pri obci Robotyne v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny a pri dedine Andrijivka v Doneckej oblasti na východe krajiny. Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje pondelkovú správu ukrajinského generálneho štábu. Obec Robotyne Ukrajinci oslobodili v auguste a Andrijivku v septembri.

Ukrajinská armáda v rámci protiofenzívy, ktorá trvá päť mesiacov, pokračuje v Záporožskej aj v Doneckej oblasti v útočných operáciách, a to južne od mesta Bachmut a smerom k mestu Melitopoľ, konštatoval generálny štáb. Dodal, že počas uplynulého dňa Ukrajinci odrazili ruské útoky pri meste Kupjansk v Charkovskej oblasti a vo viacerých obciach pri mestách Lyman, Avdijivka a Marinka v Doneckej oblasti.

 X X X

 Ukrajina prestane od roku 2025 prepravovať ruský plyn na západ. V rozhovore pre rozhlasovú stanicu Slobodná Európa to povedal šéf ukrajinskej štátnej energetickej spoločnosti Naftogaz Olexij Černyšov.

 X X X

 Sedemnásť ruských vojakov utrpelo zranenia v noci na pondelok pri útoku na raketový pluk protivzdušnej obrany na Rusmi okupovanom ukrajinskom polostrove Krym. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda, ktorý cituje nezávislý ruský spravodajský kanál ASTRA na komunikačnej platforme Telegram.

Podľa zdrojov kanála ASTRA raketový útok nastal o tretej ráno neďaleko obce Olenivka na západnom pobreží Krymu. Zranenia podľa nich utrpelo 17 vojakov a poškodených bolo päť vozidiel. Jedno z vozidiel je neopraviteľné. Rádio Sloboda poukázalo na to, že v oblasti sa naozaj nachádza ruská základňa protivzdušnej obrany.

 Vojenská rozviedka ukrajinského ministerstva obrany (GUR) oznámila, že sa jej na okupovanom Kryme podarilo zničiť ruský protilietadlový raketový systém S-400. / Zdroj: GUR

Ukrajinské ozbrojené sily potvrdili, že v noci na pondelok zasiahli strategický objekt ruskej protivzdušnej obrany na západe okupovaného polostrova Krym.

„V noci 30. októbra ozbrojené sily Ukrajiny úspešne zasiahli strategický objekt systému protivzdušnej obrany na západnom pobreží dočasne okupovaného Krymu,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Okupačné orgány Krymu v noci tvrdili, že ruská Čiernomorská flotila odrážala útok bezpilotných lietadiel. V Sevastopoli bolo počuť výbuchy. Ráno okupanti na hodinu uzatvorili Krymský most. Ruské médiá informovali, že 17 ruských vojakov utrpelo zranenia v dôsledku nočného útoku na raketový pluk protivzdušnej obrany. Útok údajne nastal na základni neďaleko obce Olenivka na západe Krymu.

X X X

Obyvatelia Nemecka by si podľa nemeckého ministra obrany Borisa Pistoriusa mali začať zvykať na myšlienku, že Európe môže hroziť vojna. Pistorius to povedal v rozhovore pre nemeckú verejnoprávnu televíziu ZDF.

Nemecký politik sa domnieva, že konflikt na Blízkom východe a vojna Ruska proti Ukrajine môžu vplývať na nemeckú spoločnosť. „Nemecko sa predovšetkým musí vedieť brániť, a to platí pre Bundeswehr aj pre spoločnosť. Musíme sa stať pripravenými na vojnu,“ zdôraznil Pistorius. Zároveň dodal, že Nemecko urobí v blízkovýchodnom konflikte všetko, aby zabránilo ďalšej eskalácii.

Pistorius odmietol obvinenia, že spolková vláda je príliš pomalá na to, aby reagovala na takzvaný bod obratu. Zdôraznil, že sa vytvoril nielen špeciálny fond pre Bundeswehr vo výške 100 miliárd eur, ale zmenili sa aj štruktúry. Bundeswehr bol ale podľa Pistoriusa dlhodobo zanedbávaný. „Všetko, čo bolo zanedbané za 30 rokov, sa, žiaľ, nedá opraviť za 19 mesiacov,“ povedal.

Minister zároveň ubezpečil, že do konca tohto desaťročia bude Nemecko v úplne inej pozícii.

X X X

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v pondelok na vojenskom fóre v Číne varoval Západ pred eskaláciou konfliktu s Ruskom, ktorá by mohla viesť k priamemu vojenskému stretu jadrových mocností. Napísala to agentúra TASS. Agentúra Reuters dala varovanie do súvislosti s podporou Západu Ukrajine, ktorú Rusko vlani vo februári napadlo.

„Línia Západu spočívajúca v neustálom stupňovaní konfliktu s Ruskom so sebou nesie hrozbu priameho vojenského stretu jadrových veľmocí, ktorý by viedol ku katastrofálnym následkom,“ vyhlásil Šojgu.

Spojené štáty a NATO podľa neho očakávajú, že sa im podarí „podkopať bezpečnosť Ruska a zbaviť nás vôle k odporu“. Západ obvinil tiež z toho, že keď „vyprovokoval“ krízu v Európe, tak sa usiluje o potenciálne rozšírenie konfliktu aj do ázijsko-pacifickej oblasti. Naopak, ako „príkladný“ ocenil model rusko-čínskych vzťahov.

Moskva podľa správ médií pôvodne počítala s tým, že sa jej Ukrajinu podarí obsadiť v priebehu niekoľkých dní. Ukrajincom sa ale podarilo v prvých dňoch bojov ubrániť Kyjev a teraz už vojna predovšetkým na východe krajiny pokračuje viac ako 20 mesiacov.

Británia, ktorá rovnako ako ďalšie západné krajiny Ukrajinu podporuje vojensky aj finančne, minulý týždeň zverejnila odhad, podľa ktorého v bojoch na Ukrajine zomrelo alebo utrpelo ťažké zranenie až 190-tisíc ruských vojakov. Vysoké straty má aj Ukrajina.

 X X X

Európa: Viktor Orbán sa vytešuje. Takého spojenca ešte nemal

Viem si predstaviť, že Robert Fico bude Orbána podporovať a kryť mu chrbát pri porušeniach princípov právneho štátu, hovorí v podcaste Barbara Zmušková z portálu Euractiv.sk.

Slovensko má nového premiéra Roberta Fica, no a kandidátom na poľského premiéra je Donald Tusk. Ako sa zmenia pomery síl a čo sa zmení v EÚ po výsledku volieb v Poľsku a Slovensku? Odpovedajú Barbara Zmušková z portálu Euractiv a europoslanec Vladimír Bilčík (Demokrati).

Podľa Zmuškovej maďarský premiér Viktor Orbán v otázke Ukrajiny a Ruska ešte nemal takého spojenca ako teraz. „Morawiecki a Kaczyński boli protiruskí, jedni z najväčších podporovateľov Ukrajiny. No takého spojenca v otázke Ukrajiny a Ruska zatiaľ Orbán nemal. Myslím, že sa dosť teší na zmenu pomerov,“ hovorí v podcaste.

Zmuškova tiež hovorí, že všetko, čo Orbán od Únie chce, je, aby nemusel prerušiť vzťahy s Ruskom, aby neprišiel o eurofondy a mohol si robiť s krajinou, čo chce. „Viem si predstaviť, že Robert Fico bude Orbána podporovať a kryť mu chrbát pri porušeniach princípov právneho štátu.“

Podľa europoslanca Vladimíra Bilčíka by Slovensku len uškodilo, ak by sa v EÚ správalo ako Maďarsko alebo Poľsko. „Keď sa dlho staviate na zadné, tak ste v izolácii. Aj poľská vláda sa o to v minulosti pokúsila a čo jej to prinieslo? Dnes má zablokovaných 10 miliárd eur, minimum priateľov medzi členskými štátmi a pre ľudí v krajine to prinieslo dodatočné náklady a žiadne príspevky,“ približuje s tým, že Slovensko by si malo rozmyslieť, či sa vydá podobným smerom./ aktuality.sk

X X X

Západný Balkán môže dostať od únie šesť miliárd eur na reformy

Ide o nový plán rastu, do ktorého sa majú zapojiť Severné Macedónsko, Albánsko, Kosovo, Srbsko, Čierna Hora a Bosna a Hercegovina. Predsedníčka Európskej komisie vyzvala ku spoločnému regionálnemu trhu.

Európska únia má v úmysle dať krajinám západného Balkánu šesť miliárd eur na uskutočnenie reforiem potrebných na vstup do spoločenstva. V pondelok to v Skopje uviedla predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

Ako pokračovala von der Leyenová, Severné Macedónsko, Albánsko, Kosovo, Srbsko, Čierna Hora a Bosna a Hercegovina musia využiť príležitosť a pracovať na zosúladení svojich noriem so štandardmi Európskej únie.

V rámci nového plánu rastu pre tento región má Únia podľa predsedníčky EK otvoriť spoločný trh pre krajiny západného Balkánu v oblastiach ako voľný pohyb tovaru a služieb, doprava a energetika. Krajiny tiež vyzvala, aby vytvorili spoločný regionálny trh.

„Tieto reformy budú spojené s investíciami,“ uviedla von der Leyenová na tlačovej konferencii s premiérom Severného Macedónska Dimitarom Kovačevským. Cieľom EÚ je podľa nej v priebehu desiatich rokov zdvojnásobiť ekonomickú výkonnosť týchto krajín. Únia je zároveň pripravená začať im vyplácať prvý balík podpory vo výške 100 miliónov eur.

Plán pre Severné Macedónsko

Napríklad Severné Macedónsko podľa nej potrebuje zreformovať podnikateľské prostredie, vytvoriť efektívnu verejnú správu či zlepšiť boj proti korupcii. Musí tiež oficiálne uznať bulharskú menšinu, keďže Bulharsko tým podmienilo podporu vstupu tejto krajiny do EÚ.

Následne sa predsedníčka EK presunula do Kosova, ktoré vyzvala, aby poskytlo väčšiu autonómiu srbskej menšine. Tá tvorí približne päť percent obyvateľstva Kosova. Normalizáciu vzťahov so Srbskom považuje za „kľúčovú, čo otvorí dvere aj plánu rastu“ – a teda aj investíciám Únie.

Prijímací proces krajín v tomto regióne sa spomalil najmä v dôsledku neochoty členských štátov EÚ a pomalých reforiem v samotných kandidátskych krajinách. Ako prvé začali rokovať o vstupe do EÚ Srbsko a Čierna Hora. Minulý rok nasledovalo Albánsko a Severné Macedónsko. Bosna a Hercegovina a Kosovo v procese výraznejšie zaostávajú. Nezávislosť Kosova pritom neuznáva päť členských krajín Európskej únie vrátane Slovenska, aktuality.sk

X X X

Trinásty dôchodok v novembri nedostanú všetci penzisti. Komu ho štát nevyplatí? Toto ste určite nevedeli + príklady

Štát vyplatí trináste dôchodky aj tento rok. Nie každý penzista má však nárok na výplatu tejto dávky. Platí aj, že každý penzista má nárok len na jeden trinásty dôchodok bez ohľadu na to, koľko penzií od štátu dostáva.

 Požiadali ste o penziu a počítate s tým, že dostanete už aj trinásty dôchodok? Nemusí to tak byť, trináste dôchodky Sociálna poisťovňa nevyplatí každému. O tom, či ho dostanete, rozhoduje hraničný dátum v zákone. Ten hovorí, že nárok na trinásty dôchodok majú len tí dôchodcovia, ktorí budú mať nárok na výplatu už v novembri.

Čo to znamená v praxi? Rozhodujúce je, kedy ste požiadali o penziu. Ak niekomu vznikne nárok na starobný až v decembri, tak nemá v roku 2023 nárok na výplatu trinásteho dôchodku. V prípade ak niekomu vznikol nárok na dôchodok v júli a o priznaní penzie Sociálna poisťovňa rozhodne až v decembri, tak takýto penzista trinásty dôchodok v novembri dostane.

Kto dostane a kto nedostane 13. penziu

„Bezdetná žena sa narodila 31. októbra 1960. Nárok na odchod do penzie jej teda vznikne presne na konci októbra tohto roka. Podľa pravidiel bude mať nárok na trinásty dôchodok, aj keď ho v novembri ešte pravdepodobne nedostane. Jeho vybavenie totiž trvá aj dva mesiace. Sociálna poisťovňa vypláca dôchodkovú dávku spätne od vzniku nároku. Spolu s ním penzistovi vyplatí aj sumu trinástej penzie, ak má na to nárok, “ uvádza portál https://www.finsider.sk/…ty-dochodok/.

Ak by sa ale napríklad narodila v decembri a nárok na penziu jej vznikol až v tom mesiaci, trinásty dôchodok by už tento rok nedostala, lebo by nesplnila podmienky termínu a nič by spätne doplatené nedostala.

 Výška dôchodku

Čo sa týka výšky trinásteho dôchodku, platí to isté pravidlo ako minulý rok – čím vyšší dôchodok dôchodca má, tým menej dostane. Maximálne môže dôchodca dostať trinásty dôchodok vo výške 300 eur, a to len vtedy, ak jeho penzia dosahuje výšku 268,88 eura alebo ešte menej. Najnižšia suma trinásteho dôchodku predstavuje 50 eur. Tú dostane vtedy, ak poberá penziu vo výške 963,40 eura alebo viac.

 Príklad 1:

pani Mária dostáva najnižší minimálny dôchodok 365,70 eura. K tomu však poberá aj vdovský dôchodok vo výške 120 eur. Dohromady teda dostáva 485,70 eura. Od tejto sumy, 485,70 eura, sa odpočíta 268,88 (suma životného minima – pozn. red.) Výsledok, čiže 216,82 eura, sa vynásobí koeficientom 0,36, čo je 78,06 eura. Túto sumu odpočítame od 300 (maximálny 13. dôchodok), zostane 221,94 eura. To predstavuje výšku jej 13. dôchodku.

Príklad 2:

Pani Alžbeta takisto poberá najnižší minimálny dôchodok 365,70 eura, ale k tomu nepoberá žiaden iný dôchodok. Jej 13. dôchodok sa vypočíta takto: od 365,70 sa odčíta suma životného minima 268,88, to je 96,12. Následne výsledok vynásobíme koeficientom 0,36, čo predstavuje 34,85 eura. Po odčítaní z 300 jej 13. dôchodok vychádza na 265,14 eura. Z čoho vychádza tvrdenie, že žiadny penzista, ktorý poberá starobný dôchodok, nedostane plnú sumu 300 eur.

Príklad 3:

Pán Andrej dostáva len starobný dôchodok vo výške 523 eur. Jeho 13. dôchodok sa vypočíta zo sumy jeho starobného dôchodku, z ktorej odrátame o 268,88, to vychádza na 254,12. Túto sumu vynásobíme koeficientom 0,36 a výsledok 91,48 odčítame od 300. Trinásty dôchodok pána Andreja bude v sume 208,52 eura.

Príklad 4:

Pani Nadežda poberá predčasný dôchodok vo výške 635 eur. Ako v predchádzajúcich príkladoch sa vypočíta výška jej 13. dôchodku ako 635 – 268,88, čo je 366,12. 366,12 × 0,36, to je 131,80. 300–131,80 = 168,20. Pani Nadežda dostane 13. dôchodok vo výške 168,20 eura.

Príklad 5:

Pán Juraj poberá starobný dôchodok vo výške 420 eur. K tomu dostáva ďalších 130 eur ako vdovecký dôchodok. Sumy dôchodkov dohromady sú 550 eur. Z toho sa odpočíta suma životného minima 268,88 eura, čo predstavuje 281,12. Táto suma sa vynásobí koeficientom 0,36, čo je 101,20 eura. Z tejto sumy 101,20 sa odpočíta suma 300 a výsledok je 198,80. Pán Juraj teda dostane 198,80 eura ako 13. dôchodok.

Príklad 6:

Pani Alžbeta má dôchodok 970 eur. Pri vysokých dôchodkoch od 963,40 eura a viac dostanú seniori 50 eur. Čiže pani Alžbeta bude mať 13. dôchodok v sume 50 eur.

Ako sa vypláca trinásty dôchodok

Trinásty dôchodok vypláca Sociálna poisťovňa automaticky bez žiadosti poberateľom dôchodkov (okrem dôchodku manželky), ktorí majú nárok na výplatu dôchodku v mesiaci december 2020. Nárok na výplatu 13. dôchodku má aj poberateľ dôchodku s bydliskom mimo územia Slovenskej republiky.

Na určenie sumy 13. dôchodku sa prihliada aj na ďalšie dôchodkové príjmy (napr. výsluhové dôchodky, dôchodky zo zahraničia, dôchodky z II. piliera, vyrovnávací príplatok a pod.). Čím vyšší je dôchodok a ďalšie dôchodkové príjmy, tým nižší je 13. dôchodok. Suma 13. dôchodku sa vypláca v rozpätí od 50 eur do 300 eur.

  1. dôchodok sa vyplatí v deň výplatného termínu dôchodku takým istým spôsobom, ako je vyplácaná splátka dôchodku (v hotovosti na pošte, na účet v banke alebo hromadným poukazom do zariadenia sociálnych služieb)./agentury/

X X X

Minister Blanár: Aj pri zahraničnej politike treba brať do úvahy aj národné záujmy

V pondelok predseda vlády Robert Fico uviedol oficiálne do funkcie ministra zahraničných vecí Juraja Blanára. Nový minister reagoval aj na 12. balík sankcií proti Rusku.

V zahraničnej politike musíme brať do úvahy najmä národno-štátne záujmy Slovenska. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) po tom, ako ho premiér Robert Fico (Smer-SD) v pondelok oficiálne uviedol do funkcie. Obaja zároveň deklarovali, že zahranično-politické smerovanie krajiny sa nezmení a Slovensko si bude naďalej plniť všetky záväzky voči členským organizáciám.

„Jedno môžem určite potvrdiť – zvrchovanú zahraničnú politiku, ktorá bude brať do úvahy predovšetkým národno-štátne záujmy. Nemôže sa stať, aby SR súhlasila s takými návrhmi, ktoré sa budú prerokovávať v EÚ či NATO, alebo iných členských organizáciách, aby mali negatívny dosah na obyvateľov SR,“ uviedol Blanár. V tejto súvislosti dodal, že Slovensko podporí pripravovaný 12. balík sankcií proti Rusku, len ak mu budú predchádzať seriózne analýzy nielen o dosahu na EÚ, ale aj o dosahu na Slovensko.

Zdôraznil, že rezort chce vo veľkých témach zahraničnej politiky pokračovať v rovnakej rétorike, akú mala strana Smer-SD pred parlamentnými voľbami. „Rešpektujeme aj názory koaličných partnerov a bude tam ešte diskusia,“ dodal s tým, že programové vyhlásenie vlády momentálne pripravujú a predstaviť ho chcú verejnosti spoločne.

Vízia o rezorte

Fico si želá, aby zahraničná politika nebola „konzervatívna, ťažkopádna a neschopná prezentovať slovenské národné záujmy“. Podporuje ministra v tom, že zahraničná politika by mala byť suverénna a slovenská. Zdôraznil, že postoj SR voči členstvu v Európskej Únii či v NATO sa nemení. „To neznamená, že nebudeme vyslovovať naše vlastné suverénne postoje,“ povedal. V tejto súvislosti zopakoval, že SR nemá záujem vojensky podporovať Ukrajinu, no bude jej ponúkať inú, potrebnú formu pomoci.

Premiér chce ako prvú krajinu navštíviť Českú republiku, následne Nemecko, Maďarsko a Poľsko. Vyzdvihol dôležitosť spolupráce v rámci Vyšehradskej štvorky (V4). „Keď ideme robiť revíziu rozpočtu EÚ, je spolupráca krajín V4 nadovšetko dôležitá,“ vysvetlil. Dodal, že v súvislosti s podporou slovenskej ekonomiky prejavil záujem o návštevu Číny či Vietnamu. „Budem absolvovať bilaterálne návštevy len vtedy, keď to bude mať nejaký zmysel a budem cítiť, že politická podpora projektu v danej krajine bude aj realizovaná do konkrétnych výsledkov,“ doplnil, aktuality.sk

X X X

Fico s Tomášom ohlásili nový sľub. Bonusové dôchodky budú vyššie

Poberatelia akejkoľvek formy dôchodku dostanú vyplatený 13. dôchodok v roku 2024 v plnej výške priemerného dôchodku za predchádzajúci rok.

 Zmenu by mohol parlament schváliť počas prvých troch mesiacov budúceho roka. Na tlačovom vyhlásení to po oficiálnom uvedení do funkcie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny uviedol Erik Tomáš (Hlas-SD).

„Od prvého dňa vo funkcii, pretože si uvedomujem, že je tu časový stres, som rozbehol rokovania o 13. dôchodku, ktorý sme sľubovali v predvolebnej kampani. Dohodli sme sa, že budúci rok bude vyplatený 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku za tento rok,“ uviedol Tomáš s tým, že detaily by mali predstaviť v najbližších dňoch.

 Premiér Robert Fico (Smer-SD) pripomenul, že 13. dôchodok v plnej výške bol schválený vo februári 2020, krátko pred parlamentnými voľbami. „Povedal som ministrovi práce, že mám záujem, aby právna úprava, ktorá garantuje 13. dôchodok v plnej výške, bola uplatnená a zrealizovaná v Národnej rade SR v prvých troch mesiacoch budúceho roka,“ povedal Fico. Ak by Tomáš predložil do programového vyhlásenia dosiahnutie tohto cieľa v roku 2024, premiér by takýto krok podporil.

Sociálna poisťovňa vyplatí 13. dôchodok v novembri 2023 automaticky, o 13. dôchodok teda netreba osobitne žiadať. Maximálna suma 13. dôchodku v novembri 2023 bude 300,00 eura a dostanú ju tí, ktorí poberajú dôchodok v sume 268,88 eura a nižší.

Poberateľom dôchodku v rozpätí od 268,89 eura do 963,32 eura sa suma 13. dôchodku bude znižovať až do minimálnej sumy 50,01 eura. Najnižší 13. dôchodok v sume 50,00 eura dostanú poberatelia, ktorí poberajú dôchodok 963,33 eura a vyšší. /agentury/

X X X

Na hranice nasadíme masívnu silu, avizoval nový minister. Slovensko podľa neho očakáva veľkú vlnu migrácie

Premiér Robert Fico informoval o spoločnej akcii Ministerstva vnútra SR a Ozbrojených síl SR, ku ktorej dôjde dnes večer. Fico uviedol, že pre nelegálnu migráciu nasadia „pomerne veľkú živú silu a techniku“, vrátane policajtov a vojakov, na celej zelenej hranici s Maďarskom. Akcia sa začína o 19.00, predseda vlády sa pôjde pozrieť na jej začiatok na diaľničný hraničný priechod Bratislava-Rajka.

 Podľa Fica nepôjde o žiaden nácvik ani tréning. „Uvedomujeme si, že pokiaľ nelegálna migrácia nebude pod kontrolou, tak môže spôsobiť, že sem budú prichádzať závadové osoby, ktoré sú napojené na teroristické štruktúry, závadové osoby, ktoré nám tu môžu spôsobiť obrovské problémy. To, čo sa deje v Gaze (Pásmo Gazy, pozn. red.) vytvára obrovské bezpečnostné riziká pre Slovensko,“ uviedol Fico s tým, že nelegálna migrácia môže byť zdrojom nebezpečenstva.

Premiér Robert Fico po stretnutí s ministrom vnútra Šutajom Eštokom.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok uviedol, že situácia s nelegálnou migráciou bola totálne nezvládnutá. Ako povedal, aj to bol jeden z dôvodov, pre ktoré uskutočnil personálne zmeny vo vedení policajného zboru.

„Nárast nelegálnej migrácie oproti minulému roku je viac ako 700-percentný,“ podotkol minister s tým, že nasadia masívnu techniku aj ľudské zdroje, aby zelenú hranicu kompletne chránili. „Situácia vo svete je extrémne vážna, očakávame veľkú vlnu nelegálnej migrácie,“ uviedol Šutaj Eštok s tým, že premiéra požiadal o zvolanie bezpečnostnej rady štátu.

Policajti sú podľa neho pripravení chrániť hranice.

 V sieti neskôr dodal, že „hranice nemôžu byť deravé ako ementál. Ochránime si ich sami a urobíme to hneď,“ dodal./agentury/

X X X

Na trúbenie vlaku nereagoval, zapchával si uši. Liba bol jeho kapitánom, košický šampión spáchal samovraždu

Slovenským hokejom otriasla tragická smrť niekdajšieho hokejového brankára Marka Milého.

 Niekdajší extraligový brankár, slovenský šampión s Košicami a tréner brankárov pri slovenských mládežníckych reprezentáciách, podľa svedkov nehody, ktorá sa stala v sobotu večer, spáchal samovraždu.

“Od 20:05 bola prerušená doprava v úseku Drienovská Nová Ves – Prešov. Znova ju na tomto úseku obnovili o 22:22 h, informovala Ria Feik Achbergerová, hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky, cituje ju portál kosicednes.sk

Očití svedkovia podľa informácií z miesta činu v obci Haniska videli, ako nákladný vlak zachytil a usmrtil niekdajšieho člena košického kádra.

Rušňovodič, ktorého dychová skúška na alkohol bola negatívna, na neho trúbil, avšak Milý nereagoval.

“Iba si zapchal uši,” uviedli svedkovia.

Milý začal v kariére v košickom drese ešte v sezóne 1990/91 v rámci federálnej ligy. V samostatnej slovenskej extralige chytal za Prešov, Spišskú Novú Ves a Košice.

V sezóne 1998/99 pomohol „oceliarom“ k zisku titulu slovenského šampióna ako súčasť brankárskeho trojlístka VSŽ spolu s Michalom Košíkom a Miroslavom Šimonovičom.

Kapitánom vtedajšieho mužstva bol legendárny Igor Liba, mužstvo viedol pri triumfe 3:1 na zápasy nad Slovanom tréner Ján Selvek.

“S hlbokým smútkom v srdci oznamujeme, že nás vo veku 54 rokov navždy opustil otec, manžel, tréner, výborný kamarát a skvelý človek Marko Milý.

V klube si ho budeme navždy pamätať ako večne usmiateho tvrdo pracujúceho brankára i trénera, ktorý odovzdával či už v A-tíme, alebo v mládeži svoje bohaté skúsenosti.

Marko stál pri klube aj v najťažších COVID-ových časoch a pre klub odvádzal nesmierne cennú prácu. Synovi Jurajovi a celej pozostalej rodine vyjadrujeme úprimnú sústrasť,” uviedli v stanovisku HC Košice.

 Po konci hráčskej kariéry sa venoval výchove brankárov. Rukami mu prešli napríklad Marcel Melicherčík, Dominik Riečický, Stanislav Škorvánek či Andrej Košarišťan.

Naposledy zastával funkciou trénera brankárov v trénerskom tíme Ivana Feneša a taktiež v Košiciach.

„Marko bol obrovskou súčasťou našej komunity. Extrémne mi pomohol v mojich trénerských začiatkoch, ktoré neboli jednoduché. Patril do kategórie starších koučov.

Bol stále usmiaty a skvelý človek, vždy ochotný pomôcť. Celá naša komunita je v obrovskom šoku. Pred troma týždňami sme absolvovali školenie a … Som z toho veľmi smutný,“ ťažko hľadal slová brankársky kouč pri slovenskom mužskom tíme Ján Lašák pre hockeyslovakia.sk /agentury/

X X X

Jeseň patrí knihám! Hviezdami tohtoročnej Bibliotéky v Inchebe sú Oliver Pötzsch a Michail Šiškin

Prezentáciu domácej aj zahraničnej literárnej tvorby, predstavenie knižných noviniek a tradične aj bohatý literárny sprievodný program pre dospelých a deti do bratislavskej Incheby prináša v poradí už 30. ročník medzinárodného knižného veľtrhu Bibliotéka. Na čo všetko sa môžete od 9. do 12. novembra tešiť?

 Pri pátraní po krvavej rodinnej histórii narazil na mučiace nástroje svojich predkov. Oliver Pötzsch, autor úspešnej historickej detektívnej série o Hrobárovi, na Bibliotéku prináša nové pokračovanie s názvom Hrobár a dievčina a knihu osobne predstaví hneď v prvý deň veľtrhu, štvrtok 9.11. o 17:00. Ďalším zvučným menom zo zahraničia je ruský autor žijúci vo Švajčiarsku, Michail Šiškin. Vo svojej novej knihe Moje Rusko: Vojna či mier pátra po skutočnom príbehu Putinovho režimu a invázie na Ukrajinu. Návštevníkom Bibliotéky sa predstaví v sobotu 11.11. o 17:30.

Na svoje si prídu aj fanúšikovia slovenskej detektívky. Svoje najnovšie knihy osobne predstavia Juraj Červenák, ale aj Václav Neuer či Peter Šloser. Manželia Anton a Andrea Heretikovci, ktorých besedy sú vždy veľmi navštevované, prídu na Bibliotéku diskutovať o novinke Smrť ako perspektíva a o tom, čo potrebujeme vedieť o smrti, aby sme sa jej menej báli. Držiteľka Ceny EÚ za literatúru, Svetlana Žuchová, predstaví svoju najnovšiu novelu Dni matiek. O svojom diele Postsedliaci, príde porozprávať sociálny antropológ Juraj Buzalka, ktorý vecne a kriticky komentuje naše ilúzie o sebe. Sprievodné programy pobežia počas celých 4 dní až na 5 literárnych pódiách, pre kompletný harmonogram si kliknite na www.incheba.sk

Rozprávkový knižný svet pre deti

Nikto už nepochybuje o tom, že žiť s knihami od najútlejšieho veku je dôležité pre rozvoj slovnej zásoby, pozornosti a kreativity. Na detských čitateľov myslí aj Bibliotéka: Braňo Jobus so svojím Ultra nechutným komandomWanda Rozenbergová a pavúčia rodinka Websterovci 4Babča Kardošová a Traja kamošiMiriam Bielichová a jej príbeh o kamarátovi Trpaslíkovi či spevák a autor Peter Nagy o séria O princeznej Eleanore na veľtrhu otvoria brány detskej predstavivosti. Gabriela Futová ďalej porozpráva o Očkovi ŠpehúňoviZuzana Štelbaská predstaví Tarzanky a škriatkov, Hugo Sníček vyspovedá svojich kolegov z televízie, zaspieva aj zarapuje a Emília Popálencová dá deťom Návod na obsluhu rodičov. Na Bibliotéke sa bude nakrúcať aj populárna relácia Knihy od stonožky. To je však stále len časť programu pre deti, ktorý je nabitý rozprávkami, hrami, hudbou a zábavnými aktivitami.

Preneste sa do sveta komiksov, fantázie aj kúska reality a vedy

Návštevníci môžu na Bibliotéke diskutovať s odborníkmi o komikse aj o tom, ako sa darí fantastike v slovenskom prostredí. FantáziaFEST ponúkne aj rady mladým začínajúcim autorom, odhalí dôvod, prečo tisícky čitateľov siahajú po žánri fantasy a predstaví novinky z pera najznámejších a najlepších autorov slovenskej fantastiky. Zároveň budú vyhlásené výsledky literárnej súťaže Martinus Cena fantázie 2023Kúsky reality v podobe knihy zasa na veľtrh prinesie známy „vedátor“ Samuel Kováčik. Počas Bibliotéky sa bude rovnako konať podujatie Týždeň vedy a techniky AMAVET 2023: na finále súťaže stretnete desiatky mladých ľudí – žiakov základných a stredných škôl, ktorí sa vo svojom voľnom čase neúnavne venovali tvorbe „vedátorského“ projektu a postúpili z krajských kôl súťaže do Bratislavy.

Poznáte z televízie

Na veľtrhu môžete stretnúť aj známe tváre z televízie. Návštevníkom sa osobne predstavia Najvernejší – Juraj Bača a Juraj Ferko či účastníci šou Pečie celé Slovensko 2. Cukrárka Petra Tóthová bude mať navyše aj samostatnú autogramiádu k svojej knihe.

Podpora ukrajinskej literatúry

Bibliotéka aj v tomto roku dala bezplatný priestor na prezentáciu ukrajinských vydavateľstiev a autorov, ktorí sa odprezentujú aj v rámci sprievodného programu. V porovnaní s vlaňajším ročníkom je podpora ukrajinských autorov ešte výraznejšia.

Nezmeškajte jedinečný knižný veľtrh Bibliotéka od 9. do 12. novembra v Incheba Expo Bratislava. Kompletné sprievodné programy sú dostupné na www.incheba.sk. Veľtrh v rovnakom termíne dopĺňa aj obľúbená výstava minerálov, drahých kameňov a fosílií Minerály Bratislava a v dňoch 10. – 11. novembra sa k nim pridá aj kozmetický veľtrh Interbeauty. Na všetky podujatia postačuje jedna vstupenka. Hlavným partnerom je Zoznam.sk, vstupenky si môžete zakúpiť na Predpredaj.sk. Dianie na Bibliotéke bude vo vysielaní mapovať partner veľtrhu, RTVS./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.