Na území východného Slovenska boli zaznamenané aktivity, ktoré naznačujú možnú prípravu teroristického útoku na kritickú infraštruktúru. V diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy to uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas). Podotkol, že podľa spravodajských informácií existuje organizovaná skupina, ktorá obhliada terén pri plynovode alebo ropovode Družba, a to nielen na Slovensku, ale aj v Maďarsku. Poslanec Národnej rady (NR) SR za opozičnú SaS Juraj Krúpa vníma situáciu tak, že skôr ide o snahu ukázať verejnosti, že sa vykonávajú aktivity na ochranu kritickej infraštruktúry.
Šutaj Eštok zároveň nabádal koaličného partnera SNS a poslancov okolo Rudolfa Huliaka, aby riešili vládnutie so 76 poslancami, nie je to podľa neho technicky ani ľudsky jednoduché. „Každá strana garantuje určitý počet poslancov, ja ako predseda Hlasu viem garantovať 27 poslancov a rovnako očakávame aj od nášho partnera SNS, že bude garantovať tých 11, ktorých majú,“ doplnil.
Turbulencie v Hlase
Krúpa poukázal na „turbulencie“ v strane Hlas. „Vidíme, že tam máme časť poslancov, ktorí v podstate vypovedávajú pravidelne poslušnosť klubu, poslušnosť vládnej koalícii, naposledy zablokovali parlament,“ priblížil. Kritizoval aj problém vládnutia Hlasu v spolupráci so stranou SNS, ktorá má iný program. Za problém považuje aj blízkosť Šutaja Eštoka k Smeru.
Na otázku o voľbe predsedu NR SR Šutaj Eštok reagoval, že ostáva na pozícii ministra vnútra a na post predsedu parlamentu neodchádza. „Budem naďalej tvrdo pracovať na ministerstve vnútra a urobím všetko preto aj ako predseda Hlasu, aby sme mali s pánom predsedom SNS dohodu na voľbe predsedu Národnej rady, ktorý bude za stranu Hlas,“ podotkol.
Minister vnútra kritizoval v súvislosti s novou verziou hymny „hon“ na ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (nominantka SNS). Krúpa podotkol, že vládna koalícia dokázala spolarizovať spoločnosť aj pri tvorbe nového aranžmánu hymny.
Cesta do Moskvy
Raz sa vojna na Ukrajine skončí a každá jedna krajina na svete bude chcieť obnoviť vzťahy s Ruskom, uviedol ďalej minister Šutaj Eštok. Obhajoval tak cestu predsedu vlády Roberta Fica (Smer) do Moskvy na pozvanie od ruského prezidenta Vladimíra Putina na oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom. Šutaj Eštok zdôraznil, že Rusko je pre Slovensko z hľadiska nerastných surovín a z hľadiska strategického partnerstva nesmierne dôležité. Podľa neho je preto v záujme Slovenska mať dobré vzťahy s Ruskom, keď sa konflikt skončí.
Do Moskvy má vycestovať aj predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko. Minister vnútra je však názoru, že o zahraničnej politike by mali rozhodovať prezident Peter Pellegrini, premiér Fico a minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer). „Pokiaľ sa bavíme o národohospodárskych záujmoch, tak tu má čo povedať ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas),“ uviedol Šutaj Eštok s tým, že by bolo logické, aby v záujme Slovenska ministerka išla do Moskvy, ak by témou bola ropa či plyn. „Nikto Dankovi nebráni ísť do Moskvy. Má podpísanú cestu do Moskvy, a keď si myslí, že to bude prospešné pre záujem SR a že sa mu podarí vyrokovať lepšie podmienky pri cenách plynu alebo iných komodít, držím mu v tom palce. Chcel by som veriť, že bude jeho cesta prínosom,“ dodal minister vnútra.
\Poslanec Juraj Krúpa (SaS) reagoval, že cesta premiéra do Moskvy sa blíži vyslovene k zrade. Ako podotkol, to, čo bol Sovietsky zväz počas druhej svetovej vojny, to nie je dnešné Rusko. „Je to akoby sme porovnávali nacistické Nemecko a dnešné Nemecko. Ja vnímam Ruskú federáciu ako imperiálnu mocnosť, ktorá má fašistické sklony. A do takejto krajiny nejdete,“ uviedol poslanec a podotkol, že nie je jediného politického predstaviteľa členských krajín EÚ a NATO, ktorý by sa do Moskvy chystal. Zdôraznil, že ruská armáda teraz likviduje Ukrajinu, ničí mestá, infraštruktúru a zabíja civilistov a deti. „Toto je absolútne v protiklade s tým, kde by sme mali patriť hodnotovo a civilizačne,“ zdôraznil Krúpa a uzavrel, že Fico je všetkým na výsmech, pretože sa stavia do pozície akéhosi mierotvorcu, no sám si nevie dať rady ani s očovským poľovníkom./agentury/
X X X
Kyjev by mal zvážiť diplomatické riešenia, odporúča Angela Merkelová
Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová tvrdí, že víťazstvo Ukrajiny je v záujme nás všetkých. Myslí si ale, že by Kyjev mal myslieť aj na diplomatické riešenia.
Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok požiadala Kyjev a jeho spojencov, aby zvažovali možnosť diplomatického riešenia vojny Ukrajine, o ktorých bude možné diskutovať, keď nadíde správny čas. TASR o tom informuje s odvolaním sa na správu agentúry DPA.
„Rusko nesmie vyhrať túto vojnu,“ zdôraznila Merkelová v diskusnej relácii nemeckej verejnoprávnej televízie ZDF. Podľa jej slov to nie je „len v záujme Ukrajiny, ale aj v našom záujme“.
Merkelová uviedla, že ako kancelárka sa všemožne snažila takejto eskalácii zabrániť. „Ide o hrubé porušenie medzinárodného práva, ktorého sa (ruský prezident Vladimir) Putin dopustil v súvislosti s Ukrajinou,“ povedala.
Merkelová naznačila, že pre Ukrajinu nebude ľahké uspieť v boji proti Rusku. „Napriek tomu podporujem všetko, čo medzinárodné spoločenstvo robí, aby sa Ukrajina dostala do dobrej pozície,“ ozrejmila. Bývalá dlhoročná nemecká kancelárka však tiež povedala, že „vždy treba paralelne zvažovať diplomatické riešenia“. Podľa nej o nich netreba diskutovať hneď teraz, ale až keď nadíde ten správny ča, aktuality.sk
X X X
So 76 poslancami sa dlhodobo vládnuť nedá, pripustil Fico. Huliakovcom chce umožniť podiel na výkone moci
Je podľa neho potrebné hľadať racionálne riešenie, ako umožniť nezávislým poslancom okolo Rudolfa Huliaka podiel na výkone moci a súčasne garantovať, že sa nebude meniť štruktúra vládnej koalície. Ako tvrdí, koaličná rada ponúkla dobrý recept, potrebná je však dobrá vôľa na strane SNS, ako aj poslancov okolo Huliaka.
Fico pripomenul, že jeho základnou úlohou je zabezpečiť funkčnosť vlády a ako predsedu najsilnejšej parlamentnej strany povinnosť urobiť všetko pre to, aby parlament, hoci aj s najtesnejšou väčšinou, dokázal schváliť rozpočet na budúci rok. Deklaruje však, že vláda je plne funkčná a prijíma dôležité rozhodnutia.
Fico okrem iného tiež zopakoval, že ako predseda vlády bude na pôde Európskej únie presadzovať suverénnu slovenskú zahraničnú politiku a obhajovať národno – štátne záujmy.
„Je obrovská škoda, že Česká republika a Poľsko nemajú v tomto čase záujem rozvíjať myšlienku V4, pretože náš spoločný hlas by bol ešte silnejší. Platí však, že len suverénne a dôrazné postoje vyvolávajú v Európe a vo svete rešpekt a možnosť dosiahnuť dobré výsledky pri obhajovaní našich záujmov,“ podotkol premiér./agentury/
X X X
Donald Trump oznámil radikálne zmeny v obchodnej politike. Elon Musk pripravil pre investorov nečakanú odmenu (týždeň vo svetovej ekonomike)
Donald Trump plánuje zaviesť nové clá na dovoz z Číny, Kanady a Mexika hneď v prvý deň svojho nástupu na úrad. Tieto opatrenia zdôvodňuje potrebou bojovať proti nelegálnej migrácii a obchodovaniu s drogami.
Nastupujúci prezident USA Donald Trump chce uvaliť 25-percentné clo na všetky dovozy z Kanady a Mexika a dodatočné 10-percentné clo na čínske tovary. Tieto clá majú zostať v platnosti, kým sa nezastaví „invázia“ nelegálnych prisťahovalcov a pašovanie drog, najmä fentanylu. Trump kritizuje Čínu za nedodržanie sľubu o udeľovaní trestu smrti dílerom fentanylu.
Toto vyhlásenie malo okamžitý vplyv na meny dotknutých krajín. Kanadský dolár klesol na štvorročné minimum voči americkému doláru, mexické peso zaznamenalo výrazný pokles a čínsky jüan mierne oslabil.
Trumpove plány vyvolali obavy z narušenia obchodných vzťahov a zvýšenia nákladov pre spotrebiteľov. Ekonómovia varujú, že aj samotná hrozba ciel môže mať negatívny vplyv na ekonomiku. Čína reagovala na Trumpove vyhlásenia označením ich za „nezodpovedné“ a zdôraznila svoj záväzok k otvorenej svetovej ekonomike.
Mexiko a Kanada vyjadrili znepokojenie nad možnými dôsledkami týchto opatrení. Mexickí predstavitelia tvrdia, že clá nevyriešia základné problémy na hraniciach a len poškodia peňaženky ľudí. Kanadskí predstavitelia zdôraznili silné obchodné väzby s USA a pripomenuli, že Kanada je významným dodávateľom ropy pre USA.
Trumpove plány by mohli obísť existujúcu dohodu o voľnom obchode USMCA, čo by mohlo narušiť dôveru v túto dohodu a poškodiť ekonomiky všetkých troch krajín. Odborníci varujú pred možnými narušeniami v integrovaných výrobných procesoch, najmä v automobilovom priemysle.
Tieto opatrenia prichádzajú v čase, keď súčasná Bidenova administratíva už roky tlačí na Peking, aby zakročil proti výrobe ingrediencií pre fentanyl. Čína tento rok súhlasila so zavedením kontrol na kľúčové chemikálie potrebné na výrobu fentanylu po stretnutiach s vysokopostavenými americkými predstaviteľmi.
Elon Musk prekvapil investorov
Elon Musk, známy technologický magnát, pripravil pre investorov svojej spoločnosti Twitter (teraz známej ako X) nečakanú odmenu. Tí, ktorí podporili jeho kontroverzné prevzatie Twitteru za 44 miliárd dolárov, teraz získavajú významný podiel v jeho novej firme zameranej na umelú inteligenciu – xAI.
Musk daroval týmto investorom 25% podiel v xAI, ktorú založil minulý rok s cieľom konkurovať gigantom ako OpenAI a Anthropic. Hodnota xAI prudko stúpa, očakáva sa, že čoskoro uzavrie nové kolo financovania vo výške 5 miliárd dolárov, čím sa jej hodnota zdvojnásobí na 50 miliárd dolárov za posledných šesť mesiacov.
Tento nečakaný vývoj môže kompenzovať straty, ktoré investori utrpeli pri prevzatí Twitteru. Medzi tými, ktorí z tohto ťahu profitujú, sú významné mená ako Fidelity, spoluzakladateľ Oracle Larry Ellison, saudskoarabský princ Alwaleed bin Talal, zakladateľ Twitteru Jack Dorsey a známe rizikové kapitálové firmy Sequoia Capital a Andreessen Horowitz.
Táto situácia ilustruje komplexné prepojenia medzi Muskovými podnikmi, ktoré zahŕňajú aj Teslu a SpaceX. Mnohí investori zdôvodňujú svoju podporu Muskovi ako stávku na jeho genialitu a snahu zostať v jeho blízkosti, čo sa javí ako mimoriadne prezieravé vzhľadom na jeho rastúci vplyv a blízke vzťahy s novozvoleným prezidentom Donaldom Trumpom.
xAI rýchlo rastie a potrebuje obrovské investície na vývoj AI modelov a budovanie superpočítačov. Zatiaľ čo hodnota Twitteru klesla kvôli odchodu inzerentov, xAI zažíva raketový rast. Fidelity, ktoré verejne zverejňuje hodnotu svojho podielu v X, odpísalo svoju investíciu o takmer 80%, ale teraz môže túto stratu vykompenzovať ziskom z xAI.
Tento vývoj však vyvoláva otázky o konfliktoch záujmov a zložitosti riadenia investícií v Muskových prepojených podnikoch. Investori sa ocitajú v situácii, kde musia balansovať medzi svojimi povinnosťami voči rôznym spoločnostiam a zároveň profitovať z Muskovej podnikateľskej geniality.
Muskov ťah s xAI opäť potvrdzuje jeho schopnosť prekvapovať a inovovať, pričom zároveň odmeňuje tých, ktorí mu zostali verní aj v náročných časoch. Táto stratégia nielen posilňuje jeho pozíciu v technologickom svete, ale aj upevňuje sieť lojálnych investorov, ktorí sú ochotní podporiť jeho ambiciózne projekty.
Apple čelí významným prekážkam v Číne
Apple, americký technologický gigant, čelí významným prekážkam pri zavádzaní svojich modelov umelej inteligencie (AI) pre iPhone a ďalšie produkty v Číne. Vysokopostavený čínsky úradník varoval, že zahraničné spoločnosti budú musieť prejsť „náročným a dlhým procesom“ schvaľovania, pokiaľ sa nespoja s miestnymi partnermi.
Generálny riaditeľ Apple, Tim Cook, pricestoval do Číny na svoju tretiu návštevu v tomto roku, aby sa pokúsil navigovať zložitým regulačným prostredím krajiny a priniesť Apple Intelligence do zariadení predávaných v Číne. Apple v posledných mesiacoch rokoval s čínskymi technologickými spoločnosťami o možnej spolupráci pri implementácii AI funkcií v krajine.
Čínsky regulátor však naznačil, že pre zahraničné spoločnosti ako Apple bude najlepšou možnosťou partnerstvo s miestnymi firmami. Schvaľovací proces pre vlastné AI modely zahraničných spoločností by bol podľa neho zdĺhavý a komplikovaný. Naopak, využitie už overených modelov od čínskych spoločností by malo byť „jednoduchšie a priamočiarejšie“.
Ak by Apple nemohol používať svoje vlastné modely v Číne, musel by sa spoliehať na AI modely od čínskych partnerov pre všetky generatívne AI funkcie v telefónoch. Apple údajne rokoval s viacerými čínskymi spoločnosťami vrátane vyhľadávacieho giganta Baidu, technologickej skupiny ByteDance a startupu Moonshot.
Čína je pre Apple najdôležitejším trhom mimo USA, predstavujúc 17% jeho príjmov. Avšak predaje v krajine klesli o 8% oproti predchádzajúcemu roku. Cook nedávno uviedol, že spoločnosť „tvrdo pracuje“ na uvedení Apple Intelligence v Číne, ale musí prejsť špecifickým regulačným procesom.
Táto situácia ilustruje zložitosť operácií globálnych technologických spoločností v Číne a potrebu prispôsobiť sa miestnym reguláciám a očakávaniam, aj za cenu kompromisov v oblasti technologickej nezávislosti.
Autor je portfólio manažér spoločnosti HABERL, aktuality.sk
X X X
Olaf Scholz vyhlásil, že v nemeckých predčasných parlamentných voľbách bude v stávke veľmi veľa
Scholz tvrdí, že rozhodnutie o smerovaní krajiny je zásadné a bude mať vážne následky.
Nadchádzajúce predčasné parlamentné voľby rozhodnú o smerovaní krajiny, vyhlásil nemecký kancelár Olaf Scholz na sobotňajšej predvolebnej konferencii svojej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) v metropole Berlín. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
Strana SPD presadzuje stabilné dôchodky, dostupné nájmy a zdravotnú starostlivosť
„V stávke je toho naozaj veľa. Ide o zásadné rozhodnutie pre našu krajinu,“ povedal Scholz, kandidát na kancelára za stranu SPD v nadchádzajúcich voľbách. „Pokiaľ sa teraz v Nemecku vydáme zlým smerom, bude to mať vážne následky,“ vyhlásil. Podľa kancelára je v stávke bezpečnosť, súdržnosť, prosperita i zamestnanosť, a preto je načase pokračovať v obnove Nemecka, píše DPA.
\Strana SPD presadzuje stabilné dôchodky a dostupné nájmy, zdravotnú starostlivosť či ošetrovateľskú starostlivosť, povedal Scholz.
Po rozpade nemeckej vládnej trojkoalície začiatkom tohto mesiaca sú naplánované predčasné voľby do parlamentu na 23. februára. Uskutočnia sa po decembrovom hlasovaní o dôvere, no predpokladá sa, že menšinový kabinet neuspeje, aktuality.sk
X X X
Bezpečnostná rada riešila ochranu kritickej infraštruktúry. Radi by sme niečo zmarili, vyjadril sa minister vnútra
Rokovanie bezpečnostnej rady súviselo aj s medializovanou akciou v Michalovciach.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu a riaditeľ SIS Pavol Gašpar zo Smeru oznámili, že na mimoriadnom rokovaní bezpečnostnej rady štátu sa zaoberali dvoma bodmi. Okrem vyhrážok bombovými útokmi na školách sa zaoberala aj ochranou kritickej infraštruktúry pred teroristickými útokmi.
„Máme zdokumentované minimálne na spravodajskej úrovni dlhodobú koordinovanú činnosť určitej skupiny ľudí, ktorá prejavuje znaky sofistikovanej spravodajskej aktivity a vzťahuje sa a má potenciálny dosah na bezpečnosť SR,“ poznamenal šéf SIS Pavol Gašpar zo Smeru.
„Bude posilnená ochrana kritckej infraštruktúry na Slovensku,“ poznamenal minister a zároveň uviedol, že toto je celá informácia, ktorá môže byť aktuálne verejnosti posunutá. „Radi by sme niečo zmarili,“ skonštatoval minister s tým, že požiadal o rešpektovanie krátkeho vyjadrenia.
Pavol Gašpar v súvislosti s vyhrážkami školám ozrejmil, že vláda už má v hladáčiku páchateľa a to aj vďaka spolupráci so zahraničnými partnermi. „Tieto hrozby sa naďalej nepodceňujú,“ uviedol s tým, že štát stále nasadzuje v teréne ľudí, psov aj techniku. Zároveň na tlačovej konferencii odznelo, že páchateľ sa nachádza mimo SR a ešte nie je zadržaný.
Šéf SIS špecifikoval, že zatknutie v Michalcoviac súviselo s ochranou kritickej infraštruktúry. Polícia zadržala v utorok po naháňačke v Michalovciach Ukrajinca, ktorému prehľadávala auto.
Muž mal podľa medializovaných informácií skončiť s poraneniami hlavy a v putách. Policajti z Protizločineckej jednotky našli v aute rôzne predmety, ktoré zaistili. O čo konkrétne išlo, nie je známe. Razia neskôr pokračovala aj v neďalekej obci Vinné. Kukláči tam prehľadali chatu, ktorú mal Ukrajinec v prenájme.
Minister vnútra špecifikoval, že v cele predbežného zadržania sú dvaja muži a prebiehajú ďalšie úkony. Išlo o skupinu ľudí, ktorej súčasťou má byť aj Slovák s maďarským občianstvom, ale aj Ukrajinec, aktuality.sk
X X X
Malacky poznačila dráma. Muž vyhodil ženu z balkóna a zranil ďalšie osoby. Polícia začala trestné stíhanie
Polícia začala trestné stíhanie v súvislosti s incidentom, ktorý sa odohral v piatok (29. 11.) večer na ulici Martina Rázusa v Malackách. Podľa doposiaľ zistených informácií mal podozrivý muž po predchádzajúcom požití alkoholu fyzicky napadnúť štyri osoby, ktorým mal spôsobiť viaceré poranenia. Bratislavská krajská polícia o tom informovala na sociálnej sieti.
„Po príchode hliadky Mestskej polície Malacky na miesto mal na nich podozrivý muž zaútočiť, pričom do jedného z členov hliadky mal hodiť kuchynský nôž, ktorým ho zasiahol do ľavej časti hrudníka,“ priblížila polícia.
Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby informovalo, že do Malaciek po 21.30 h vyslali tri ambulancie rýchlej záchrannej pomoci a jednu ambulanciu rýchlej lekárskej pomoci k štyrom zraneným osobám. Záchranári po prvotnom ošetrení previezli 39-ročnú ženu s úrazom hlavy do Bratislavy na Kramáre. Do ružinovskej nemocnice previezli 53-ročného muža s úrazom hlavy a do nemocnice na Antolskej ulici transportovali 51-ročného muža rovnako s úrazom hlavy. Do nemocnice Bory zobrali 52-ročnú ženu s polytraumou.
Podľa polície jedna zo žien vypadla po konflikte z balkóna bytu. To, ako k incidentu prišlo a okolnosti, ktoré mu predchádzali, polícia vyšetruje. Ako doplnil portál televízie Joj noviny.sk, išlo o manželský pár, s ktorými nikdy nemali na sídlisku problémy. V byte v podnájme žijú už približne desať rokov. Muž počas konfliktu údajne z bytu vyhadzoval aj kvetináče či nábytok. Muž napadol aj ďalšieho okoloidúceho, ktorý zranenú ženu bránil. Nožom, s ktorým behal po sídlisku, ho zranil na hlave. /agentury/
X X X
Nemecká ministerka zahraničných vecí prijala pozvanie svojho čínskeho kolegu na oficiálnu návštevu Číny
Baerbocková kritizovala rolu Číny vo viacerých medzinárodných krízach.
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v pondelok a utorok navštívi Čínu na pozvanie svojho čínskeho náprotivka Wang Iho. V piatok to oznámil rezort diplomacie v Pekingu, píše TASR.
Dvojdňová návšteva nasleduje po nedávnom stretnutí čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga so spolkovým kancelárom Olafom Scholzom v Brazílii. Počas týchto rozhovorov Si vyzval na rozvoj vzájomných vzťahov so strategickou a dlhodobou perspektívou.
Ako pripomenula agentúra DPA, Baerbocková v poslednej dobe kritizovala rolu Číny vo viacerých medzinárodných krízach vrátane klimatických zmien či ruskej vojenskej agresie proti Ukrajine.
Nemecká vláda predpokladá, že Moskva dostáva pomoc od Číny
Nemecká vláda predpokladá, že Moskva dostáva od svojho najdôležitejšieho spojenca – Pekingu – pomoc vo forme dronov. Baerbocková preto varovala Čínu pred dôsledkami takejto podpory.
Keďže Čína je najväčším svetovým producentom emisií oxidu uhličitého spôsobujúceho klimatické zmeny, Baerbocková na ňu tiež apeluje, aby sa pridala k ďalším štátom, ktoré poskytujú pomoc rozvojovým krajinám.
Šéfka nemeckej diplomacie naposledy navštívila Peking v polovici apríla 2023. V septembri toho roka vyvolala diplomatickú roztržku vyjadreniami v rozhovore pre americkú televíziu Fox News, kde okrem iného označila Si Ťin-pchinga za diktátora. Čínske ministerstvo zahraničných vecí si vtedy na protest predvolalo nemeckú veľvyslankyňu Patriciu Florovú, aktuality.sk
X X X
Migaľ kritizuje SNS za to, že sa nevyjadrila k pripomienkam k zákonu o športe
Poslanec Národnej rady (NR) SR Samuel Migaľ (Hlas) kritizuje koaličnú SNS za to, že sa nevyjadrila k pripomienkam k novelám zákonov o športe ani Fonde na podporu športu. Podpredsedovi NR SR a lídrovi SNS Andrejovi Dankovi podľa Migaľa prekážajú navrhované zmeny týkajúce sa zvýšenej kontroly v správnej rade fondu a rozšírenie oblastí podpory. Uviedol to pre TASR v reakcii na kritiku od SNS, ktorá ho vyzvala na prehodnotenie prístupu k novelám.
„Pán Danko ani SNS sa do dnešného dňa vecne nevyjadrili k pripomienkam k zákonu o športe, vo svojom návrhu nepredstavili ani jednu zmenu v prospech športovcov, napriek tomu, že športovci v medzirezortnom pripomienkovom konaní vzniesli niekoľko strán vecných návrhov,“ uviedol Migaľ. Návrhy pritom podľa neho pramenia z ich praxe vo vzťahu ku klubom a zväzom a SNS sa snaží vytvárať dojem, že tieto návrhy sú nesystémové. Dlhodobo vníma absolútny nezáujem zo strany ministerstva, ako aj zväzov a športových organizácií v súvislosti so športovcami.
Migaľ spomenul, že o pripomienkach sa snažil so SNS, respektíve predstaviteľmi ministerstva rokovať od júna. „Napriek tomu, že ma predstavitelia SNS opakovane ubezpečili, že do návrhov zákonov zapracujú aspoň niektoré pripomienky, tak pán Danko v poslednú chvíľu otočil a rozhodol sa, že sa s nimi nestotožní bez akéhokoľvek vecného argumentu,“ dodal.
Koaličná SNS označila konanie poslanca Migaľa za hrubé zneužívanie politickej situácie. Podľa národniarov ohrozuje Migaľ svojím konaním „historicky“ najväčší finančný balík do športu, 60 miliónov eur. Pripomenula, že zákony o športe aj Fonde na podporu športu prešli riadnym legislatívnym procesom. Je jej ľúto, že v žiadnej z týchto fáz Migaľ nepredložil pozmeňovací návrh./agentury/
X X X
Šéf servisu: Zostanú len veľkí hráči, malé dielne zaniknú. Nájsť autoklampiara je hotový zázrak
Ešte pred 15 rokmi u neho praxovali mladí učni, dnes má problém vôbec nájsť zamestnanca. Majiteľ jedného z bratislavských autoservisov Jaroslav Šrenkel hovorí, že najnedostatkovejšou profesiou sú elektrikári, lakovači a mechanici, no jednoznačne dominujú autoklampiari. Na to, aké majú dnes mzdy a či v budúcnosti prežijú nezávislé autoservisy, sme sa ho pýtali v rozhovore.
Nesúladu medzi absolventmi stredných odborných škôl a dopytom na trhu práce sme sa venovali v článku nižšie.
Pred rozhovorom ste nám spomínali, že kým v minulosti ste ako majiteľ autoservisu mali aj stážistov, dnes máte celkovo problém zohnať a zamestnať mladých ľudí. Od kedy si všímate tento trend?
V brandži sa pohybujem zhruba 24 rokov. Situácia, ktorú popisujete, je z môjho pozorovania najvypuklejšia v Bratislave. V menších mestách alebo na vidieku mladí ľudia možno majú záujem o takúto prácu. V Bratislave si myslím, že skoro žiaden záujem nie je. Taká je moja skúsenosť. Môj syn sa pred približne siedmimi rokmi hlásil na strednú školu a jedna z tých, ktoré si vybral bola na Kvačalovej ulici, automobilová stredná priemyselná škola. Napokon na ňu nešiel, no so spolužiakmi, ktorí si ju vybrali, zostal v kontakte. Nikto z nich, kto na tú školu šiel, nechcel robiť to, čo sa učí, ale len preto, aby mali strednú školu s maturitou. Tu vzniká prvý problém.
Hovoríte „prvý problém“. Je ich viac?
Druhý problém vzniká, keď zháňam zamestnanca. Jednak nie sú, a jednak tí, ktorí prídu z Úradu práce, vôbec nemajú záujem o túto prácu. Síce vyštudovali ten odbor, ale vôbec to nechcú robiť. Potom sme našli Ukrajinca. Nastúpil, pracuje, no má problém s „papiermi“. Kolegyni, ktorá mu pomáhala, povedali na úrade „nájdite si Slováka, ktorý nebude mať problém s trvalým pobytom“. K nám do servisu chodí veľa Ukrajincov. Oslovil som aj ich komunitu, ak by vedeli o niekom medzi sebou, kto je šikovný a chce sa oficiálne zamestnať, ale nepochodil som. Tvrdili mi, že automechanik si zarobí aj na Ukrajine a k nám chodia pracovníci skôr na stavebné práce. Ďalej som to neskúmal.
Ako to vyzeralo, keď ste mali v servise stážistov?
Do roku 2005 sme pôsobili v Malackách, tam sme mali autorizovaný servis Suzuki a chodili k nám učni, ktorí to mali v rámci praxe. Tri dni sa učili a dva dni pracovali. Aj medzi nimi boli dve skupiny. Šikovní, ktorí profesiu chceli robiť a zostali potom u nás, a takí, ktorí chodili do školy len preto, „aby sa nepovedalo“ a o prácu nemali záujem. To bolo v Malackách pred vyše 15 rokmi. Tu v Bratislave sa už o to ani nepokúšam, pokusy boli. Prišiel k nám mladý chlapec, vyučený automechanik, že by chcel pracovať. Od vyučeného automechanika sme očakávali aspoň nejaké základné veci. Ten chlapec nevedel však nič urobiť. Je náročné sa venovať takému človeku, ktorý by mal pracovať a prinášať benefit firme, ale dopadne to tak, že jeden ďalší zamestnanec sa mu musí venovať, aby ho niečo naučil. Je to potom stratová záležitosť.
Užitočná pravda: Výpoveď v práci. Musíte ju podpísať hneď, alebo máte čas na rozmyslenie?
Hovorili ste, že veľa mladých ľudí ide študovať tento odbor, ale v budúcnosti sa mu nechcú venovať. Prečo dnes nie je záujem o prácu automechanika?
Odpovedať na to neviem. Možno sa to o pár rokov zmení. Teraz chcú byť všetci itéčkari, pracovať pri počítači a v teple, pritom automechanik si zarobí v autorizovanom servise veľmi slušné peniaze a má stabilnú pracovnú dobu. Nestáva sa, že by mu neprišla výplata. Zatiaľ je záujem maličký. Autoklampiar, automechanik, autoelektrikár, autolakovač – to sú štyri profesie, ktoré potrebujem. Klampiari sú už len v preddôchodkovom veku, mladého klampiara nezoženiete. Nie sme autorizovaný servis, ale nezávislý. Máme to ešte horšie. Autorizovaný servis mu, samozrejme, vie ponúknuť lepšie podmienky ako ja, majú aj iné normohodiny. Ku mne sa už potom nedostane žiaden klampiar. Tí, ktorí sa vyučili ešte za bývalého režimu už pomaly odchádzajú do penzie. Ja som mal dvoch interných klampiarov a pred pár rokmi som mal aj externistov. Z tých externistov je polovica už v dôchodku alebo odišli a pracujú v servise. Hovoril som aj s kolegom, ktorý má servis v Stupave. Skúsenosť má rovnakú ako ja. Keď mu vypadne z tímu jeden až dvaja ľudia, nemá ich šancu nahradiť. Je to neriešiteľná situácia.
Načrtli ste platové podmienky automechanikov. Ako sa dnes pohybujú mzdy vo vašom sektore?
Nový zamestnanec, ktorého nemám vyskúšaného, si vie zarobiť tisíc eur v čistom. Ak sa osvedčí, mzda mu môže stúpnuť na 1500 eur v čistom. V značkovom autorizovanom servise si dokáže zarobiť aj o 500 eur viac. Nie sú to smiešne peniaze, ale záujem je minimálny.
Ovplyvňuje výšku mzdy skutočnosť, že vás je v sektore málo?
Určite áno. Autoklampiari sú najnedostatkovejšia profesia. Polovica z tých, ktorých poznám a pracovali doma na živnosť, mi povedala, že sa im to neoplatí, že sa takto trápia a zamestnali sa. Dobrý klampiar v autorizovanom servise totiž dokáže zarobiť na začiatku v hrubom 2700 eur. Títo už z toho trhu odišli. V Bratislave tak už klampiara, ktorý by šiel robiť do takého servisu, ako sme my, nezoženiete.
Aké iné komplikácie vám ako podnikateľovi spôsobuje nedostatok pracovnej sily na trhu?
Toto je najväčší problém. Každá firma je taká akých má zamestnancov. To znamená, že ak by som mal na výber a z troch uchádzačov si vyberiem dvoch alebo jedného, je to iný komfort ako keď nezoženiem nikoho alebo zoženiem človeka, ktorý mi nepomôže, pretože nie je zručný a nebaví ho to. Je to alfa a omega. Ak mi vypadne jeden človek, mám obrovský problém. Minulý rok mi jeden zamestnanec oznámil, že chce odísť preč. V priebehu nasledujúceho pol roka som nevedel zohnať adekvátnu náhradu, ktorá by prišla a na druhý deň je schopná pracovať. Zamestnancovi, ktorý chce odísť potom musíme spraviť takú ponuku, aby neodišiel, to znamená benefity a vyššiu výplatu. Musím to urobiť, lebo bez neho neviem fungovať.
Mnohým firmám pomáha vychovať si nových zamestnancov duálne vzdelávanie. Pokúšali ste sa zapojiť do neho?
Viem o tom, že to funguje, ale neskúšal som to zatiaľ. Duálne vzdelávanie je zrejme zaujímavejšie pre väčšie autorizované autoservisy, ale nevyznám sa do toho.
Kolujú o vašej profesii nejaké stereotypné predsudky, ktoré odrádzajú mladých?
Nemyslím si.
Ako bude vaša profesia vyzerať v budúcnosti, ak bude pretrvávať mizivý záujem o odborné štúdium?
Bude to znamenať, že prežijú len veľkí hráči. Tak, ako keď prišli obchodné reťazce a zlikvidovali večierky a malé predajne. Je to prirodzený vývoj. Skončí to tak, že čím ich bude menej, tým bude väčší dopyt po zamestnancoch. Malé servisy neprežijú, lebo im jednoducho nebudú môcť poskytnúť také podmienky ako autorizované servisy. Tie si stiahnu z trhu to, čo ešte funguje. Myslím si, že v priebehu päť až desať rokov zostanú len veľké servisy. Malé budú už len veľmi marginálne. Je to náročné pre také servisy ako sme my. Keď si to porovnáte, servisy nášho typu majú normohodinu od 30 do 50 eur, značkové majú od 60 do 120. Môžu si dovoliť ľuďom ponúknuť viac. Čím bude konkurencia menšia, tým bude ich postavenie dominantnejšie a budú diktovať ceny. Ceny práce pôjdu hore aj služby budú drahšie, ako sú teraz./agentury/
X X X
SIS sa blíži k identifikácii potenciálneho páchateľa hybridných útokov, vyhlásil Matúš Šutaj Eštok
Minister vnútra informoval o posilnení ochrany kritickej infraštruktúry.
Slovenská informačná služba (SIS) smeruje k identifikácii potenciálneho páchateľa hybridných útokov a vyhrážok bombových útokov na školy či verejné budovy. Informoval o tom minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR. Dohodli sa tam tiež na posilnení ochrany kritickej infraštruktúry na Slovensku. Minister pritom poukázal na teroristické útoky na kľúčovú infraštruktúru, ktoré sa udiali v západnej Európe.
„Prechádzali sme si veľmi konkrétne obidva prípady s veľkou mierou detailov, ktoré nemôžeme v tomto štádiu komunikovať pre verejnosť,“ povedal Šutaj Eštok.
Slovensko komunikuje aj so zahraničnými partnermi
V prípade bombových hrozieb je Slovensko jedinou krajinou, ktorá má podľa šéfa SIS Pavla Gašpara identifikovaného potencionálneho páchateľa. Informačná služba komunikuje v tejto veci aj so zahraničnými partnermi. „Prebiehajú tam konkrétne úkony. Budem rád, keď v dohľadnej dobe budeme vedieť predstaviť aj väčšie detaily. Miera bezpečnostného rizika, ktorú predstavujú tieto prostriedky vedenia hybridnej vojny, je nízka,“ priblížil.
Gašpar tvrdí, že na úrovni národného bezpečnostného analytického centra došlo k vypracovaniu metodiky postupu jednotlivých bezpečnostných zložiek. Metodika by mala byť v krátkom čase schválená a predložená aj na rokovanie vlády. „Bude sa podľa nej postupovať v obdobných prípadoch, keby nastali v budúcnosti,“ poznamenal šéf SIS. Deklaruje, že hrozby nepodceňujú a opatrenia, ktoré prijímajú bezpečnostné zložky, sú nadštandardné.
V súvislosti s ohrozením kritickej infraštruktúry Slovenska Gašpar povedal, že v utorok (26. 11.) zadržali dvoch Ukrajincov. Nedá sa podľa neho hovoriť o páchateľoch. „Máme zdokumentované minimálne na spravodajskej úrovni dlhodobú koordinovanú činnosť určitej skupiny ľudí, ktorá prejavuje znaky sofistikovanej spravodajskej aktivity a vzťahuje sa a má potenciálny dosah na bezpečnosť SR,“ skonštatoval. V tomto prípade prebiehajú podľa riaditeľa SIS viaceré úkony. V tomto prípade prebieha aj trestné konanie, aktuality.sk
X X X
Eskaluje Rusko vojnu na Ukrajine, keď využíva vojakov KĽDR?\
Pre sankcie KĽDR nemôže nakupovať ropu na svetových trhoch a nesmie jej doviezť viac ako 500-tisíc barelov ročne. Najmä vzhľadom na potreby severokórejskej armády je to málo. Pchjongjang sa spoliehal na rôzne pašerácke schémy, ale import z Ruska je preň oveľa jednoduchší. „Teraz Kim Čong-un získava ropu priamo, je pravdepodobne kvalitnejšia a asi ju dostáva zadarmo ako protihodnotu za dodávky munície. Čo môže byť lepšie ako toto? Pre veľkého producenta ropy, akým je Rusko, nie je problém, aby uvoľnil milión barelov ropy, ale pre Severnú Kóreu je to významné množstvo,“ povedal pre BBC Ko Mjong-hjun z juhokórejského Inštitútu pre stratégiu národnej bezpečnosti.
\Slabé Rusko?
„Ochota Kim Čong-una aktívne sa zapojiť do ruskej vojny proti Ukrajine podčiarkla, že vzťahy medzi Pchjongjangom a Moskvou sa neobmedzujú iba na výmeny hotovosti za muníciu. Odkedy sa tieto transakcie začali, Severná Kórea získavala potravinovú, finančnú a – čo je pre Kima najdôležitejšie – pokročilú vojenskú technologickú pomoc. Umožnilo mu to posunúť sa ďalej v plnení jeho päťročného plánu na posilnenie rozsahu a kvality konvenčných a jadrových zbraní. Dôležité je tiež to, že Kim chce zabezpečiť, aby jeho krajina nečelila žiadnym ďalším obmedzeniam, ktoré by mohli vyplynúť z aktivít porušujúcich sankcie. V neposlednom rade sa to týka najnovšieho vývoja v súvislosti s nasadením severokórejských jednotiek v Rusku. Pchjongjang má však teraz neochvejnú podporu Moskvy v Bezpečnostnej rade OSN, čo znamená, že tento orgán Organizácie Spojených národov je bezzubý,“ uviedol pre Pravdu expert na Severnú Kóreu Edward Howell z Oxfordskej univerzity.
Hoci sa objavujú tvrdenia, aké je Rusko slabé, keď musí spolupracovať s KĽDR, vojenský expert Gustav Gressel si myslí, že obe strany môžu byť spokojné.
„Pokiaľ viem, Moskva chce využiť severokórejských vojakov ako útočnú pechotu. Rusom na ich životoch absolútne nezáleží. Ale Kimovi sa to hodí, lebo za tieto jednotky dostáva z Moskvy tvrdú menu, ktorú jeho ekonomika zúfalo potrebuje. A zároveň je to výhodná situácia aj pre Putina. Na ruskej strane vidíme čoraz väčšie problémy s náborom vojakov. Moskva potrebuje naverbovať priemerne 30-tisíc dobrovoľníkov mesačne. No vyzerá to tak, že na front už išla väčšina ľudí, ktorí chceli bojovať za peniaze. A tí, čo zostali, si viac vážia vlastné životy bez ohľadu na ponúkané sumy. To by, samozrejme, mohol byť problém pre Putina, pretože sa buď bude musieť spoľahnúť na ďalšie kolo nútenej mobilizácie, alebo bude musieť v istom momente utlmiť vojnové úsilie. Preto je pre Rusko úspechom, ak môže siahnuť po severokórejských vojakoch. Kremeľ má stále dostatok príjmov z ropy a plynu, aby si to mohol dovoliť. Pre Putina je to, samozrejme, lepšie, ako keby musel nariadiť ďalšiu mobilizáciu,“ vysvetlil pre Pravdu Gressel.
\Aj súboj veľmocí
Takáto spolupráca medzi Moskvou a Pchjongjangom je však aj globálny problém. Kimov režim má teraz viac prostriedkov a pravdepodobne aj technológie z Ruska, aby mohol rozširovať svoju vojenskú výrobu. To ako priamu bezpečnostnú hrozbu vníma Južná Kórea, ktorá je pod ochranným dáždnikom USA. Proti sebe tak zrazu v indopacifickom regióne stoja jadrové veľmoci. Na jednej strane sú Spojené štáty, ktoré podporujú Ukrajinu a zároveň Južnú Kóreu, kde pôsobí takmer 25-tisíc amerických vojakov. A na strane druhej Rusko, ktoré chce Ukrajinu okupovať a pomáha Severnej Kórei, ktorá samotná vlastní atómové zbrane.
Podľa skupiny odborníkov KĽDR rozšírila závod na produkciu rakiet krátkeho doletu. Tie Rusko používa aj na Ukrajine, hoci Moskva tvrdí, že to tak nie je. V piatok na návštevu Severnej Kórey pricestoval ruský minister obrany Andrej Belousov. Na letisku v Pchjongjangu ho podľa agentúry AP vítal veľký nápis: Úplná podpora a solidarita pre bojujúcu ruskú armádu a ľudí.
Ukrajina potrebuje na boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.
Naopak, v Južnej Kórei bol tento týždeň ukrajinský minister obrany Rustem Umerov, ktorý by chcel v Soule získať zbrane. Kyjev predpokladá, že v Kurskej oblasti v Rusku sa už nachádza okolo 10-tisíc vojakov z KĽDR.
„Pre Kórejskú republiku (Južnú Kóreu) to predstavuje vážnu hrozbu, keďže severokórejské jednotky získavajú bojové skúsenosti, ktoré môžu v budúcnosti predstavovať ďalšie bezpečnostné výzvy v regióne,“ uviedol Umerov podľa portálu Kyivindependent.com.
„Fakt, že KĽDR vyslala jednotky do Ruska, bude mať jasný vplyv na rozhodovanie Južnej Kórey, či sa Soul v skutočnosti rozhodne poskytnúť útočnú vojenskú pomoc a zbrane Ukrajine,“ tvrdí Howell./agentury/
X X X
Johnny Depp sa vráti vo veľkom štýle: Pripravuje film plný hviezd, ktorý si podmaní kiná
Jeho návrat na veľké plátna bol postupný.
Johnny Depp, jedna z najväčších ikon Hollywoodu, sa po náročnom období vracia na filmové plátna. Po mediálne sledovanom a právne komplikovanom spore s bývalou manželkou Amber Heard sa Depp postupne vracia k herectvu, hoci jeho cesta nebola jednoduchá. Súdne spory, ktoré výrazne poškodili jeho reputáciu, sa týkali obvinení z domáceho násilia, čo viedlo k jeho vynechaniu z viacerých veľkých projektov a ovplyvnilo jeho kariéru. Napriek tomu, Depp nakoniec právne spory vyhral, čo mu otvorilo dvere späť do filmového priemyslu.
Jeho návrat na veľké plátna bol postupný. Najprv sa objavil v komornejšom životopisnom filme Modi o talianskom umelcovi, Amedeo Modiglianim. Potom si zahral vo francúzskej historickej dráme Jeanne Du Barry. Najbližšie ho uvidíme v januári vo filme Carnival at the End of Days, kde stvárni samotného Satana. Tento artový film je určený skôr pre užšie publikum, avšak Deppov návrat k mainstreamovému divákovi je už na obzore.
Najnovšie informácie naznačujú, že Johnny Depp sa chystá na veľký hollywoodsky blockbuster. Na tlačovej konferencii ho oznámil Adam Fogelson, člen predstavenstva štúdia Lionsgate. Tento projekt nesie názov Day Drinker a Depp si v ňom zahrá barmana na výletnej lodi. Príbeh sleduje jeho postavu, ktorá sa stretáva so záhadnou ženou, pravidelnou návštevníčkou baru. Ako sa ju snaží bližšie spoznať, obaja sú vťahovaní do komplikovaného kriminálneho podsvetia.
Tajomnú neznámu si vo filme zahrá Penélope Cruz. Táto dvojica sa na plátne objaví už po štvrtý raz. Prvýkrát si spolu zahrali v kriminálnej dráme Kokaín, potom v štvrtom dieli Piráti z Karibiku a v detektívke Vražda v Orient Exprese. Ich spolupráca nie je len profesionálna; v súkromí sú dobrými priateľmi a Cruz Deppa verejne podporovala počas jeho súdneho procesu.
Režisérom filmu bude Marc Webb, známy svojou prácou na romantickom filme 500 dní zo Summer a akčnom trháku Amazing Spider-Man. Webb má skúsenosti so zachytením chémie medzi postavami aj dynamickej akcie, čo robí z neho ideálneho kandidáta pre tento projekt. Scenár napíše Zach Dean, ktorého diela ako Rýchlo a zbesilo 10 naznačujú, že film bude obsahovať napätie a akciu.
Producentmi filmu budú Basil Iwanyk a Erica Lee, ktorí pracovali na úspešnej sérii John Wick. K nim sa pridá Adam Kolbrenner, známy filmami Vojna zajtrajška a Free Guy. Tím tvorcov teda pozostáva z talentovaných jednotlivcov, ktorí majú za sebou množstvo úspešných projektov.
S takýmto hviezdnym hereckým obsadením a talentovaným produkčným tímom sa očakáva, že Day Drinker bude veľkolepým návratom Johnnyho Deppa na veľké plátna. Film by mal priniesť zmes napätia, akcie a emotívneho príbehu, ktorý osloví široké publikum. Pre fanúšikov Deppa je toto skvelá správa, ktorá naznačuje, že jeho kariéra je opäť na vzostupe./agentury/
X X X
Magická stovka nepadla, Shiffrinová áno. Po Američanku museli prísť nosidlá, víťazstvo pre Hectorovú
Tisíce divákov v Killingtone stíchli. Fenomenálna domáca Američanka Mikaela Shiffrinová po páde nedokončila 2. kolo obrovského slalomu a neprišla si tak po historické 100. víťazstvo vo Svetovom pohári. Z triumfu sa tešila Švédka Sara Hectorová.
Mikaela Shiffrinová vyhrala 1. kolo a aj v druhom mala dobré medzičasy. Napokon do cieľa neprišla.
Švédka predviedla v druhom kole najrýchlejšiu jazdu a poskočila z priebežnej druhej pozície po 1. kole. Shiffrinová po úvodnom kole viedla a mala nakročené k jubilejnému 100. víťazstvu, no po nepríjemnom páde skončila v sieti.
Americká rekordérka ostala aj niekoľko minút po pretekoch na svahu na mieste svojho pádu, až po vyše desiatich minútach ju uložili do nosidiel a za potlesku domáceho publika zviezli do cieľového priestoru. Pozrite si nepríjemný pád Shiffrinovej.
Za Švédkou Hectorovou skončila druhá Chorvátka Zrinka Ljutičová, ktorá zaostala za víťazkou o 54 stotín. Tretia bola Camille Rastová zo Švajčiarka (+1,05 s).
Tridsaťdvaročná Hectorová slávila šiesty triumf v kariére, všetky dosiahla v „obráku“. Shiffrinová mala náskok 32 stotín z prvého kola a v zelených číslach bola aj v polovici druhého. Potom sa však pokĺzla na vnútornej lyži a zostala ležať na trati.
Podľa medializovaných informácií ju ošetrovali priamo na mieste. Ďalšie informácie neboli známe. Američanka tak nedosiahla na magickú „stovku“ a otázny je aj jej štart v nedeľňajšom slalome v Killingtone.
Domáca superhviezda viedla po prvom kole, keď predviedla plynulú jazdu bez výrazného zaváhania. Najviac sa jej priblížila Hectorová, ktorá bola na druhom medzičase v zelených číslach, no nakoniec stratila viac ako tri desatiny.
Menej ako sekundovú stratu mala okrem Stjernesundovej ešte štvrtá Švajčiarka Camille Rastová a piata Ljutičová. Víťazka úvodného „obráku“ tohto ročníka z rakúskeho Söldenu, Talianka Federica Brignoneová bola siedma. Z prvej losovanej sedmičky nedokončila Alice Robinsonová, ktorú pretočilo a spadla. Novozélanďanka sa však postavila na lyže a prišla do cieľového priestoru.
V 2. kole sa museli pretekárky vyrovnať ešte zo zatočenejším profilom. Jazda vyšla Wendy Holdenerovej, ktorá sa sa posunula o desať priečok vyššie. Svoje postavenie si vylepšila aj Slovinka Neja Dvorniková, ktorá z 15. miesta poskočila až na 7. pozíciu. Obhajkyňa veľkého glóbusu a malého za „obrák“ Lara Gutová-Behramiová zo Švajčiarska nezašla dobré jazdy a skončila až 13. Brignoneová sa nedokázala zmestiť do jednej z bránok a vypadla.
Ljutičová útočila z piateho miesta a dostala sa až na pódium. Hectorová najrýchlejšou jazdou v druhom kole vytvorila tlak na Shiffrinovú. Tá si síce udržiavala náskok, ale po nepríjemnom páde nemohla prísť do cieľa.
Slovenka Petra Vlhová chýbala na štarte v Killingtone, keďže si ešte stále doliečuje zranené koleno. Na zjazdovky by sa chcela vrátiť v decembri./agentury/
X X X
Kríza slávnej Sparty sa prehĺbila. Šok na Dukle prišiel v závere, favorit stratil výhru v nadstavení
Mal to byť zápas, ktorý dostane najslávnejší český futbalový klub z hlbokej hernej a výsledkovej krízy. No stal sa pravý opak. Sparta Praha nedokázala vyhrať ani na pôde pätnásteho tímu tabuľky a v malom pražskom derby remizovala s Duklou Praha 1:1.
X X X
Český futbal smúti. Zomrela legenda Dukly Praha a hrdina strieborného tímu z MS v Čile
Český futbal prišiel o jednu zo svojich najväčších osobností. Josef Jelínek, bývalý útočník a člen strieborného tímu z majstrovstiev sveta v Čile 1962, zomrel vo veku 83 rokov.
Predseda Futbalovej asociácie Českej republika (FAČR) Petr Fousek vyjadril hlbokú sústrasť s jeho blízkymi a zdôraznil jeho nezabudnuteľný prínos pre československý futbal.
„Je to smutná správa pre celý český futbal, za ktorý by som chcel vyjadriť úprimnú sústrasť najbližším Josefa Jelínka. Bol to vynikajúci útočník, ktorý navždy zostane v našich spomienkach nielen vďaka historickému druhému miestu na MS,“ uviedol na webe futbal.cz Fousek.
Jelínek, ktorý sa narodil 9. januára 1941, bol ikonickou postavou československého futbalu. Najväčšiu časť hráčskej kariéry spojil s pražskou Duklou, kde oslavoval päť majstrovských titulov a tri víťazstvá v Československom pohári.
Po odchode z Dukly si obliekal dresy Chomutova, holandského Deventeru a Bohemians. Celkovo odohral v československej lige 179 zápasov a dal v nich 43 gólov.
Veľmi blízky si bol s legendárnym stredopoliarom Josefom Masopustom. „Všetko, čo som potreboval vedieť, ma Pepík naučil. Boli sme rovnako malí, snáď preto si ma zobral pod ochranné krídla,“ povedal Jelínek v roku 2001 pre iDnes.cz.
Najvýraznejšie sa zapísal do histórie na spomínaných MS v Čile 1962. Bol neoddeliteľnou súčasťou reprezentácia, ktoré na turnaji dosiahla historický úspech a získala striebro.
Jelínek odohral všetky zápasy v základnej zostave, vrátane finále proti Brazílii, v ktorom Československo prehralo 1:3. V národnom tíme nastúpil v desiatich dueloch a dal dva góly.
Za mimoriadne výkony a prínos českému futbalu bol Josef Jelínek ocenenými mnohými poctami. V roku 1996 získal Cenu Dr. Václava Jíry, udeľovanú za dlhoročnú a prospešnú činnosť vo futbale. O 14 rokov neskôr bol spolu s ďalšími členmi tímu z Čile uvedený do Siene slávy FAČR./agentury/