Minister Krajniak vrátiť neaktívnych na trh práce. Mierová misia NATO môže zastiahnuť v Kosove

Aj cez nadáciu smeráčky Zmajkovičovej. Nadácia Renáty Zmajkovičovej dostala na svoj projekt podporu pol milióna eur. Na trh práce má vrátiť 25 ľudí. V minulosti bola podpredsedníčkou Národnej rady, neskôr po škandále s piešťanským CT musela z tohto postu odísť. Robert Fico ju v roku 2016 nepostavil ani na kandidátku do parlamentných volieb a napokon skončila aj ako predsedníčka krajskej organizácie Smeru.

Renáta Zmajkovičová sa síce z politiky stiahla, no vo verejnom priestore sa napokon objavila cez svoju nadáciu aj v roku 2022. Nadácia Renáty Zmajkovičovej, ako sa oficiálne volá táto nezisková organizácia, dostala štedrú dotáciu od ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Príspevok predstavuje takmer pol milióna eur.

Nadácia so svojimi deviatimi zamestnancami má po kríze spojenej s ochorením covid-19 dostať na trh práce aspoň 25 ľudí. Projekt je financovaný z európskych peňazí a žiadateľ nemusí mať žiadne vlastné prostriedky – ministerstvo prepláca 100 percent nákladov, čo pri eurofondových projektoch nebýva štandardom.

Ministerstvo pod vedením Milana Krajniaka (Sme rodina) podporilo dokopy 60 projektov v dvoch kolách výzvy s názvom Krok vpred. Zmajkovičovej nadácia sa do prvého kola nezapojila, úspešná bola v druhom kole výzvy.

Štedré výplaty na rok a pol

Projekt nadácie s názvom Retravail – Návrat neaktívnych osôb na trh práce má trvať jeden a pol roka. Povedie ho odborný garant na plný úväzok a cena jeho práce presiahne tritisíc eur mesačne.

Okrem odborného garanta budú na projekte pracovať traja odborní poradcovia po 2700 eur, traja asistenti sociálnej práce zinkasujú každý 1475 eur mesačne a jeden peer pracovník, na ktorého dá štát tisícku mesačne.

Organizačne má projekt zastrešovať projektový a finančný manažér, naňho Zmajkovičovej nadácia rozpočtuje tri tisícky mesačne.

Tak ako stopercentné preplácanie projektu, obvyklé nie je ani to, že celá suma podpory pôjde na výplaty zamestnancov. Okrem spomínaných platov náleží nadácii aj preplatenie takzvanej paušálnej sadzby na úhradu ostatných výdavkov projektu vo výške 40 percent mzdových výdavkov. Len táto paušálna sadzba predstavuje takmer 140-tisíc eur. Na čo konkrétne však bude použitá, nie je zo zmluvy a rozpočtu projektu vôbec jasné.

Ministerstva práce sme sa pýtali, či pôjde o efektívne vynaložené verejné prostriedky. Rezort na to reagoval konštatovaním, že nezamestnaní ľudia sú veľkou záťažou pre štátny rozpočet.

„Podľa dostupných údajov sa len sociálne náklady štátu pri osobách v nepriaznivej sociálnej situácii pohybovali v roku 2019 od 3 000 eur až po 11 000 eur, pričom treba pripočítať náklady polície, domovov sociálnych služieb, súdov, prípadne nápravných zariadení, zdravotné náklady a celkovú ekonomickú stratu spoločnosti,“ uviedlo vo svojom vyjadrení ministerstvo práce.

Ministerstvo: Náklady nie sú vysoké

Krajniakov rezort dáva do kontrastu náklady na jedného účastníka projektu s nákladmi štátu.

„Náklady na projekt sú vo svojej podstate nákladmi v prospech každej osoby z cieľovej skupiny, čo pri plánovanom rozpočte projektu vychádza na sumu 184 eur na osobu z cieľovej skupiny na mesiac (2 208 eur na rok). Tieto náklady súvisia s konkrétnou činnosťou odborných pracovníkov projektu v prospech cieľovej skupiny a podliehajú kontrole pred ich vyplatením. Spomínané náklady sú výrazne nižšie oproti bežným nákladom štátu na osoby v ťažkej životnej situácii.“

Na druhej strane však ministerskí úradníci neuvádzajú, akú úsporu teda očakávajú. Ak by sme aj prepočítali náklady spojené s neaktívnymi ľuďmi (11-tisíc eur ročne) na počet očakávaných úspešných absolventov projektu (25), stále sa dostaneme na 275-tisíc eur, čo je len niečo viac ako polovica nákladov na projekt.

Podľa ministerstva je však objektívnosť pri rozdeľovaní zabezpečená hodnotiteľmi.

„Splnenie podmienok výzvy je hodnotené nezávislými odborníkmi, vyberanými náhodným spôsobom zo zoznamu odborných hodnotiteľov. Odborníci hodnotia projekt nezávisle jeden od druhého. Kritérium efektívne vynaložených finančných prostriedkov je posudzované aj v rámci odborného hodnotenia nezávislými odbornými hodnotiteľmi. Pričom MPSVR SR je viazané ich hodnotením,“ uvádza ministerstvo práce.

Zmajkovičová: Čaká nás veľa práce

Nadácia Renáty Zmajkovičovej pritom posledné roky nevykazovala žiadnu aktivitu. Na svojej internetovej stránke má posledný príspevok z roku 2017, rovnako tak aj na facebookovom profile nadácie.

V minulosti sa nadácia nevenovala činnostiam v oblasti trhu práce, respektíve zamestnanosti. Organizovala grant Obnov si jedáleň alebo kuchyňu pre školy a projekt Vyslanec mieru. Ani jeden z projektov sa nespájal s prácou so znevýhodnenými skupinami na pracovnom trhu či uvedením ľudí do pracovného života.

Čestnej predsedníčky nadácie Renáty Zmajkovičovej sme sa chceli spýtať na konkrétne veci z projektu, poslala nám nasledovné všeobecné stanovisko.

„Projekt je zameraný na dôležitú oblasť celospoločenského významu a pomoci ľuďom. S tímom nás čaká veľa náročnej, avšak veľmi zmysluplnej práce pre ľudí, ktorí pomoc potrebujú,“ vyjadrila sa krátko k projektu Zmajkovičová a odkázala nás na zverejnené informácie v zmluve a na stránke ministerstva.

Komu sa budú venovať?

V projekte sa hovorí o „neaktívnych ľuďoch“, ktorých má nadácia dostať späť na trh práce. Ministerstvo pod tento pojem zahŕňa niekoľko skupín ľudí.

„Neaktívnymi osobami sú fyzické osoby v nepriaznivej sociálnej situácii, ohrozené diskrimináciou, chudobou alebo sociálnym vylúčením, vzdialené od trhu práce z dôvodu komplexných bariér,“ uvádza v stanovisku.

Z projektu Nadácie Renáty Zmajkovičovej nie je jasné, ktorej konkrétnej skupine osôb sa bude venovať. A to ani regionálne, keďže podľa zmluvy sa má nadácia venovať ľuďom takmer na celom Slovensku s výnimkou Košického a Žilinského kraja.

V projekte sa ani nijak bližšie neuvádza, akú konkrétnu pomoc má vlastne nadácia ľuďom poskytnúť.

Ani z odpovede ministerstva nie je jasné, ako bude pomoc vyzerať. Uviedlo len toľko, že v prípade projektu Retravail „bude zabezpečená intenzívna odborná činnosť v prospech minimálne 156 osôb počas 17 mesiacov, pričom minimálne 25 osôb z uvedenej cieľovej skupiny musí byť na konci projektu zamestnaných minimálne 3 mesiace na pracovný pomer, a to minimálne na pracovný čas v rozsahu 10 hodín týždenne; alebo zapojených do procesu vzdelávania/odbornej prípravy/získavania kvalifikácie, a to iba vo formálnom vzdelávaní“.

Na trhu práce je ponúk dosť

Ministerstvo tento projekt navyše štartuje v období, keď je situácia na pracovnom trhu priaznivá. Nikola Richterová z najväčšieho pracovného portálu Profesia.sk nám potvrdila, že taká dobrá nebola už veľmi dlhé obdobie.

„V roku 2022 zamestnávatelia zverejnili v júli viac ako 29-tisíc pracovných ponúk a ide o najúspešnejší júl z pohľadu počtu pracovných ponúk v 25-ročnej histórií najväčšieho pracovného portálu na Slovensku. Môžeme potvrdiť, že počet ponúk narástol medziročne v každom jednom kraji naprieč celou krajinou. Zároveň platí, že počet ponúk stúpol medziročne v každom sektore. Aktuálne tak naozaj platí, že hľadanie práce je pre uchádzačov zrejme najjednoduchšie za dlhé roky.“

Odišla po kauze CT

Renáta Zmajkovičová sa dostala do povedomia verejnosti v roku 2014, keď musela odísť z postu podpredsednícky parlamentu po kauze predraženého piešťanského cétečka. Zmajkovičová bola predsedníčkou dozornej rady piešťanskej nemocnice a na popud vtedajšieho premiéra a straníckeho šéfa Roberta Fica z pozície abdikovala.

Zmajkovičová bola aktérkou kauzy aj po svojom odchode z vrcholovej politiky. Aj napriek tomu, že v parlamente v roku 2016 skončila, v roku 2017 ešte musela predložiť majetkové priznanie, v ňom však na základe zistení novinárov chýbal dom v Trnave, ktorý jej daroval jej syn, aktuality.sk

X X X

 Ficova priateľka po odchode z prokuratúry pracuje u Kaliňáka. Nenechal som si ujsť talent, hovorí

Katarína Szalayová ešte ako pracovníčka prokuratúry jazdila aj na aute, ktoré si za svoj vtedajší príjem nemohla dovoliť. Dnes pôsobí ako koncipientka v Kaliňákovej advokátskej firme KALLAN Legal.

Ficova priateľka Katarína Szalayová pracuje ako koncipientka v advokátskej kancelárii Roberta Kaliňáka KALLAN Legal, s. r. o. Vyplýva to z profilu Szalayovej na stránke Slovenskej advokátskej komory.

Ešte do polovice apríla pôsobila ako čakateľka na post prokurátorky, ktorý napokon sama dobrovoľne opustila. Hrozilo jej odvolanie, ktoré už v marci iniciovala bratislavská krajská prokuratúra. Dôvodom tohto návrhu pravdepodobne bolo, že Szalayová bola s Ficom na dovolenke v Jordánsku v rovnakom čase, ako v práci oficiálne deklarovala práceneschopnosť – týkalo sa to dvoch dní.

Z prokuratúry do firmy exministra

Do advokátskej firmy exministra vnútra nastúpila podľa informácií Aktuality.sk približne dva mesiace po tom, ako skončila na prokuratúre. Potvrdil to aj Kaliňák. „Politika ju pripravila o prácu, tak som si nenechal ujsť jeden právnicky talent,“ hovorí Kaliňák pre Aktuality.sk.

V jeho firme pôsobí aj advokát a bývalý sudca David Lindtner, ktorý čelí obvineniu z korupcie a zasahovania do nezávislosti súdov v kauze Búrka. Vo firme KALLAN Legal figuruje aj ako spoločník. V súčasnosti Lindtner zastupuje v kauze Súmrak Roberta Fica aj väčšinového majiteľa firmy Roberta Kaliňáka. Obaja čelia obvineniu pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a ďalšie skutky.

Užívala podozrivý majetok

Fico spomenul Szalayovú na poľovníckej chate u nitrianskeho oligarchu Miroslava Bödöra, kde mala polícia nasadené odposluchy a kameru. Pred zvyškom osadenstva sa posťažoval, čomu podľa jeho slov čelí.

„Však ale čo tie kur.y robia tej mojej kamarátke, mojej priateľke zase. Tak ide, mala by teraz ísť šiesteho či siedmeho októbra na prokurátorské skúšky – už záverečné. Tri roky je na prokuratúre, však viete, nie? Čo urobili? Na 16. septembra ju predvolali na pohovor,“ rečnil Fico na chate o skúškach Szalayovej na prokuratúre.

Zjavne narážal na pohovor k bezpečnostnej previerke, ktorú ako čakateľka na prokuratúre musela mať. Previerky vydáva Národný bezpečnostný úrad.

„Napísali jej, že majú informácie, ktoré ich oprávňujú zobrať jej previerku na dôverné, má previerku na dôverné, a že musí prísť a dôvodom je, že jazdí na aute, ktoré nám serie na hlavu,“ pohoršoval sa expremiér na chate.

Malo by ísť o auto Volkswagen Arteon, ktoré stojí približne 40-tisíc eur. Szalayová si ho však z vtedajšieho príjmu 600 eur na prokuratúre nemohla dovoliť, informoval v septembri 2020 Denník N.

Pomáhajú smerákom s právnymi službami

KALLAN Legal zastupuje v súdnych konaniach aj ďalších politikov Smeru. Advokáti Kaliňákovej firmy popri Ficovi pracujú aj pre podpredsedu Smeru Ľuboša Blahu. Toho súdy riešili pre výroky o prezidentke. Súdi sa aj s technologickou firmou Eset a ministrom financií Igorom Matovičom.

Kaliňákov advokátsky tím zinkasoval od predstaviteľov strany Smer za posledné dva roky za zastupovanie jej členov viac ako 300-tisíc eur. Kaliňák priznal, že práca pre Smer je pre jeho kanceláriu dôležitá. „Myslím, že z pohľadu vyťaženosti je to 40 – 50 percent našej práce,“ povedal nedávno exminister vnútra pre Aktuality.sk.

 X X X

Mierová misia NATO môže zastiahnuť v Kosove pri ohrození jeho stability

Ak bude ohrozená stabilita Kosova, KFOR je pripravená zasiahnuť, ubezpečil Jens Stoltenberg.

Jednotky mierovej misie NATO v Kosove (KFOR) sú pripravené zasiahnuť, ak bude ohrozená stabilita Kosova po najnovších nepokojoch na kosovsko-srbskej hranici. Podľa tlačovej agentúry AFP na to v stredu upozornil generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Viera v diplomaciu

Šéf NATO to podľa AFP povedal po diskusii so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom. „Hovoril som s prezidentom Srbska Vučičom o napätí v severnom Kosove,“ oznámil Stoltenberg na svojom účte na Twitteri.

Podľa neho sa všetky zainteresované strany musia zapojiť do konštruktívneho dialógu pod vedením EÚ a svoje nezhody riešiť diplomatickou cestou.

„Ak bude ohrozená stabilita, NATO – KFOR je pripravené zasiahnuť, čo je v súlade s mandátom OSN,“ vysvetlil Stoltenberg. Sily NATO pôsobiace v Kosove majú 3775 vojakov z 28 krajín. Mandátom misie KFOR je zaistiť bezpečné prostredie a garantovať slobodu pohybu „v prospech všetkých komunít v Kosove“.

Vyostrenie situácie

Stoltenberg už v utorok hovoril aj s kosovským premiérom Albinom Kurtim, pričom zdôraznil potrebu vyhnúť sa jednostranným krokom, ktoré by zhoršili súčasnú napätú situáciu.

Najnovšiu eskaláciu napätia medzi Belehradom a Prištinou vyvolalo opatrenie, podľa ktorého si mali ľudia so srbskými dokumentami pri vstupe na kosovské územie vymeniť doklady za dočasné. Situácia sa vyostrila v nedeľu, v predvečer platnosti nariadenia, keď srbské komunity začali na protest blokovať cesty a stavať barikády.

Pod tlakom západných mocností a najmä USA, sa vláda v Prištine rozhodla odložiť o mesiac, do 1. septembra, nadobudnutie platnosti nových pravidiel o dokladoch na hraniciach so Srbskom, aktuality.sk

X X X

Pôjdu na front? Ukrajina sťahuje z Kosova svoje mierové sily

Ukrajina začne sťahovanie svojich síl z mierovej misie pod vedením NATO v Kosove, informoval v stredu spravodajský portál RBK-Ukrajina s odvolaním sa na zdroje z ukrajinského vojenského velenia, informuje agentúra Reuters.

Ukrajina má v súčasnosti v Kosove kontingent 40 vojakov ako súčasť misie Kosovo Force (KFOR) pod vedením NATO. „Návrat (ukrajinského) národného kontingentu bude znamenať dočasné ukončenie jeho účasti v misii KFOR,“ citoval RBK-Ukrajina vyjadrenie velenia ukrajinskej armády. Stiahnutie ukrajinských jednotiek z Kosova je v súlade so Zelenského dekrétom zo 7. marca, ktorým nariadil misii vrátiť sa späť domov po ruskej invázii z 24. februára.

Stoltenberg: Sme pripravení zasiahnuť

Jednotky KFOR sú pripravené zasiahnuť, ak bude ohrozená stabilita Kosova po najnovších nepokojoch na kosovsko-srbskej hranici. Podľa tlačovej agentúry AFP na to upozornil generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Šéf NATO to podľa AFP povedal po diskusii so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom. „Hovoril som s prezidentom Srbska Vučičom o napätí v severnom Kosove,“ oznámil Stoltenberg na svojom účte na Twitteri.

Podľa neho sa všetky zainteresované strany musia zapojiť do konštruktívneho dialógu pod vedením EÚ a svoje nezhody riešiť diplomatickou cestou.

„Ak bude ohrozená stabilita, NATO – KFOR je pripravené zasiahnuť, čo je v súlade s mandátom OSN,“ vysvetlil Stoltenberg. Sily NATO pôsobiace v Kosove majú 3775 vojakov z 28 krajín. Mandátom misie KFOR je zaistiť bezpečné prostredie a garantovať slobodu pohybu „v prospech všetkých komunít v Kosove“.

Vyhnúť sa jednostranným krokom

Stoltenberg už v utorok hovoril aj s kosovským premiérom Albinom Kurtim, pričom zdôraznil potrebu vyhnúť sa jednostranným krokom, ktoré by zhoršili súčasnú napätú situáciu.

 Najnovšiu eskaláciu napätia medzi Belehradom a Prištinou vyvolalo opatrenie, podľa ktorého si mali ľudia so srbskými dokumentami pri vstupe na kosovské územie vymeniť doklady za dočasné. Situácia sa vyostrila v nedeľu, v predvečer platnosti nariadenia, keď srbské komunity začali na protest blokovať cesty a stavať barikády.

Pod tlakom západných mocností a najmä USA, sa vláda v Prištine rozhodla odložiť o mesiac, do 1. septembra, nadobudnutie platnosti nových pravidiel o dokladoch na hraniciach so Srbskom.

Mierová misia NATO bola do Kosova vyslaná v roku 1999 po tom, ako 78-dňová bombardovacia kampaň Aliancie prinútila srbské jednotky ukončiť zásahy proti tamojším Albáncom. Bývalá južná provincia Srbska sa potom vydala na cestu nezávislosti.

Kosovo jednostranne vyhlásilo nezávislosť v roku 2008, pričom ho uznalo viac ako 100 krajín vrátane Ukrajiny, piatich členských štátov Európskej únie, Ruska a Číny.

Vláda v Belehrade, ktorá nezávislosť Kosova odmieta, na pôde OSN už trikrát odsúdila ruskú inváziu a uznáva Ukrajinu ako celok. Srbsko, ktoré je takmer úplne závislé od ruského plynu, sa však tiež odmieta pripojiť k sankciám proti Moskve./agentury/

X X X

Nekalkulujeme, nie sme populisti. Odmietame kryť spoluprácu s fašistami

V žiadnom prípade nemám v úmysle nahrádzať Richarda Sulíka na čele SaS, tvrdí v rozhovore pre Aktuality.sk Jana Bittó Cigániková.

 X SaS dala požiadavku, aby nebol od septembra Igor Matovič ministrom financií. Už ste si to dali aj do vyhlásenia republikovej rady SaS, tá požiadavka je oficiálna. Ak bude Igor Matovič v septembri ešte stále ministrom financií, vaši ministri odídu z vlády a definitívne budete opozičná strana?

Požiadavka oficiálna vždy bola, len sa začal niekto chytať slamky, keď sa topí. Pre tých, ktorí vymýšľali, sme to explicitne pomenovali.

Veľmi dobre ste to opísali. Pokiaľ bude pre OĽaNO prednejšie jedno kreslo problémového ministra a budú ochotní vymeniť ho za štyroch ministrov s dobrými výsledkami v prospech Slovenska, SaS sa na tomto odmieta ďalej podieľať.

X Je to jediná a „nepodkročiteľná“ požiadavka?

Je „nepodkročiteľná“, ale nie je jediná. Je základná. Plánovali sme poslať sumár požiadaviek, potom sme si povedali, že koaličná zmluva sa má tvoriť nanovo. Čiže by to obsahovalo kopu debát. Povedali sme si, že základná požiadavka, cez ktorú nepôjdeme, je to, aby Igor Matovič nebol súčasťou vlády.

Prvú informáciu potrebujeme od premiéra a strany OĽaNO, či sú ochotní obetovať jedného problémového ministra v prospech Slovenska alebo nie. Pokiaľ nie, je zbytočná debata o ďalších požiadavkách.

X Tie ďalšie požiadavky by ste chceli vzniesť pri rokovaní o novej koaličnej zmluve. Ale zdá sa, že k tomu ani nepríde. OĽaNO sa vyjadrilo, že tú vašu požiadavku nebude akceptovať – že Igor Matovič nikam neodchádza.

V poriadku. Ľudia si to zaslúžia vedieť. Pokiaľ OĽaNO uprednostní kreslo pre Igora Matoviča, je to informácia, na ktorú sme pripravení. Budeme s ňou pracovať. Nehráme vabank, nehráme pózy.

Veľmi dlho a trpezlivo sme sa snažili v rámci koalície na to upozorňovať. Ale nie je rozumné robiť niektoré veci – napríklad zlikvidovať verejné financie v spolupráci s fašistami a ešte znova to urobiť a prelomiť veto prezidentky a potom na ňu útočiť. Toto nie je rozumné, ale môžete to urobiť, keď máte moc.

X Argument OĽaNO je, že vy ste koaličné veto strany SaS neuplatnili, aj keď ste mohli.

Preto hovorím, že rozumiem tomu, že majú na to moc, že ich to láka. Napriek tomu si myslím, že je veľmi potrebné zvážiť si niektoré kroky.

Gratulujem kolegom, majú prorodinný balíček na súde, ale nemajú vládu. Je to totiž ich orchester, ktorý hrá Slovensku, a dirigent je OĽaNO, v tomto momente Edo Heger. Je to výsledok ich práce.

Zniesli sme toho veľa. Vedeli sme sa preniesť cez tie osobné urážky. Toto je ale o tom, že čím dlhšie tolerujeme výpady Igora Matoviča, tým viac narastá Robert Fico. Extrémne rastie a v jednom momente sme si už povedali: prečo by sme sa na tomto mali podieľať?

X Ak by aj splnili vašu požiadavku a Igor Matovič by odišiel z postu ministra financií, stále ostane predsedom najsilnejšej koaličnej strany. Aj keby odišiel z postu ministra, ďalej môže veci blokovať a hlasovať s kýmkoľvek iným.

Áno, môže. Dúfali sme, že sa poučí prvýkrát, nepoučil sa. Možno sa poučí druhýkrát, keď sa nepoučí, potom sa k tomu opäť postavíme.

Veríme v demokratické procesy a priznávame OĽaNO kráľovskú výhru, ktorú dosiahli – ten mandát majú oprávnene. Len vravíme, že keď ten mandát mienia takto využívať, že sľúbia ľuďom, že idú bojovať proti korupcii, a potom ich ľudia podržia Fica alebo že deň čo deň otravujú ľudí hádkami a spormi, tohto sa nebudeme účastniť – napriek tomu, že uznávame, že sme mali horší výsledok vo voľbách.

X Vyčítate mu, že presadil balíček s fašistami. Ale keď to isté robila Sme rodina – vypočítali ste, že zrejme až v 200 prípadoch hlasovali s fašistami – , vtedy ste koaličnú zmluvu nevypovedali.

Jedného dňa dôjde trpezlivosť a záleží aj na miere. Je to tak, že keď ste v koalícii, kladiete si otázku, či to má ešte zmysel sa na tomto podieľať. Tá odpoveď bola vždy, že má.

Ale jedného dňa príde moment, že si poviete, že už stačilo, že táto koalícia už viac škodí, ako pomáha. Ten moment prišiel pri tom balíčku za 1,3 miliardy s fašistami.

Pre mňa bol prvý problém, že podržali Fica. Ja si potrpím, aby to, čo hovorím, som aj robila. Niekto kandiduje na kandidátke OĽaNO, ktoré sa tvári, že bojuje proti korupcii – Sme rodina sa na rozdiel od OĽaNO nikdy netvárila, že bojuje proti korupcii – a potom zariadi, že Fico nešiel pred súd. Ich poslankyne to zariadili.

X Potom ich vylúčili z klubu.

A čo teraz? Ďalej s nimi spolupracujú, len idú do druhého klubu.

X Koncom vo vláde hráte už na nasledujúce voľby, kde predpokladáte, že získate popularitu, lebo je Igor Matovič extrémne nepopulárny, a keď sa mu postavíte, chcete na tom získať. To je hlavná motivácia?

Nepovedala som nič z toho, čo hovoríte, ani som to nenaznačila. Chcem povedať, že každá politická strana pri všetkom, čo robí, ráta s tým, že sa jej to zúročí vo voľbách, tak to má byť. Je to správne. Voliči nám dajú vizitku za to, ako sme vládli.

Garantujem ale, že nekalkulujeme. Sme tá strana, ktorá ľuďom hovorí: nič nedostanete zadarmo, žiadne pečené holuby. Sme tí, ktorí hovoria, že nedajú dávky zadarmo, lebo niekto iný na tom musí zarobiť. Nie sme populisti, ktorým ide o politické body, nie je to tak ani v tomto prípade.

X Dôsledkom toho, že odídete z vlády a koalície, že sa stanete opozičnou stranou, bude aj to, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková odíde do parlamentu a rezort spravodlivosti môže dostať pokojne aj Boris Kollár, ktorý vieme, že niektoré veci v tejto oblasti brzdil.

Povedzme to tak, že to bude dôsledkom volieb, pretože dostali taký mandát – SaS dostala šesťpercentný mandát od ľudí na Slovensku, vďaka tomu nevieme ovplyvniť koalíciu do takej miery, aby sme tam boli schopní ostať. Keby sme dostali väčšiu podporu, toto by sa nedialo.

X SaS môže byť efektívnejšia v ovplyvňovaní vecí, keď bude v opozícii?

Tvrdím, že dnes sa nám robí naschvál a niektoré veci nie sú schválené, lebo to navrhuje SaS, aj keď je to v prospech ľudí.

Môže sa stať, že budeme v opozícii a budeme – to aj predpokladám – racionálne a rozumne hlasovať o návrhoch jednotlivých zákonov. Čiže na základe toho, či sú alebo nie sú v prospech ľudí.

X Za akých okolností by bola SaS ochotná podporovať menšinovú vládu? Teraz naznačujete, že si budete môcť stanoviť nejaké podmienky.

Budeme rozumne hovoriť o tom, kedy je ten návrh lepší pre ľudí – to je všetko, čo budeme robiť. Robíme to aj teraz, len už nebudeme takí vydierateľní.

X Hneď ako príde k tomu, že bude vládnuť OĽaNO, Sme rodina, Za ľudí spolu s podporou nejakých odídencov od kotlebovcov, tak sa Slovensko môže ocitnúť v situácii, keď zakážu potraty – lebo bude taká vláda.

Potraty sú výborný príklad. Čakala som, kedy to celé poviete.

Tam už teraz majú možnosť podať to. Na základe toho veľkého mandátu, čo dostali, si vyrokovali, že otázky týkajúce sa ochrany života môžu hociktorí poslanci, ale hlavne tí z OĽaNO – lebo tam sú tí extra konzervatívci –, podávať, kedy chcú a bez toho, aby to museli dať na koaličnú radu. Bez toho, aby sme s tým súhlasili. Môžu to robiť dnes a aj to robia.

Nemôžu ale hlasovať za opozičné návrhy. To znamená, keď fašisti podajú takýto návrh, tak by nemali hlasovať za. Vždy to robia. Pre nich je koaličná zmluva zdrap papiera, ktorý pravidelne porušujú. Tak načo budem v takej koalícii? Odmietam to kryť. Keď to chcú urobiť, nech to urobia.

X Vaším odchodom v podstate umožníte fašistom, presnejšie ľuďom, ktorí kandidovali na kandidátke ĽSNS, aby mali viac moci. Pretože bude záležať na ich hlasoch.

Rozumiem. Túto vašu štruktúru, ktorá je úplne pochopiteľná, opakujú ju všetci, narúša to, že dnes majú tú moc. Dnes sme v koalícii a napriek tomu sa spolu s nimi odhlasovali veci, s ktorými sme nesúhlasili, nevetovali.

Nikomu to nevadilo, spolupracovalo sa s fašistami. Pravidelne im poslanci hlasujú za interrupcie, za tieto obmedzujúce veci. Dokonca podávajú spoločne návrhy. Napríklad Taraba s Gyimesim, čo je pravá ruka Igora Matoviča.

X To je dobrý príklad, lebo tento Tarabov návrh neprešiel.

Ako to, že neprešiel? Je v parlamente, len sa o ňom nerokovalo. Ešte sa bude. Nebol ale stiahnutý.

X Mierim tam, že hneď ako bude mať napríklad Tomáš Taraba vyjednávaciu pozíciu – že bude menšinová vláda potrebovať jeho hlasy v parlamente –, tak si to môže presadiť.

Túto vyjednávaciu pozíciu má evidentne aj dnes. Lebo OĽaNO podáva zákony a zapracováva tam pripomienky ľudí, ktorí prišli na kandidátke fašistickej strany. To bol moment, keď som si povedala, že načo tam mám byť ďalej, keď to neviem ovplyvniť. Nebudem to kryť.

X Richard Sulík sa vyjadril, že bude viesť stranu do najbližších volieb. Nechystáte sa ho nejakým spôsobom vyzvať?

Kam a načo ho mám vyzvať?

X Richarda Sulíka ako lídra kandidátky alebo ako predsedu strany.

Načo? Čo tým myslíte?

X Či nechcete byť líderkou strany SaS.

Jasné, že nie. V žiadnom prípade. V tomto smere som asi najradikálnejší člen tohto tímu, ktorý je presvedčený, že Richard Sulík – napriek tomu, že má chyby tak ako každý z nás – je výborný predseda, ktorý má za sebou skvelé výsledky.

Som s ním veľmi spokojná a určite sa budem tešiť, že bude viesť kandidátku. Aj by mal. Myslím si, že ešte veľmi dlho by mal viesť aj stranu. Určite ho o tom budem presviedčať.

V žiadnom prípade nemám žiadny úmysel ho nahrádzať. Skôr mám úmysel pomáhať mu a podporovať ho.

X Čo urobíte pre to, aby najbližšie voľby nevyhral Peter Pellegrini?

Opäť raz urobíme dobrý program.

X To by stačilo na šesť percent.

No tak ale zas tam sme mali interné konflikty. Za tých šesť percent si vo veľkej miere môžeme sami, lebo sme mali vnútorné rozbroje. Stačilo by dobrý program aj na 12 percent.

Jednoducho má to tak byť, lebo sme strana odborníkov a programová strana. Toto je naša alfa omega.

X Nechystáte nejakú predvolebnú koalíciu?

Nie, nechystáme.

X Lebo napríklad v tejto relácii pred asi mesiacom Tomáš Valášek povedal, že za neho by si Progresívne Slovensko vedelo predstaviť predvolebnú spoluprácu s SaS.

Aby som bola úprimná, o tomto sme sa ešte s kolegami nebavili. Som členkou republikovej rady. Ak by takéto niečo bolo, tak o tom určite budem hlasovať aj ja.

Keby k takejto diskusii prišlo, hlasovala by som tak, že by som bola proti. Napriek tomu, že Progresívne Slovensko považujem za blízkeho partnera, s ktorým je možná budúca spolupráca. Určite by som bola radšej, keby tam boli oni, ako keď tam sú niektorí kolegovia z nášho parlamentu dnes.

X Svoje karty ale teraz pustíte z rúk, na rok a pol ich rozdáte Borisovi Kollárovi, Igorovi Matovičovi a Veronike Remišovej.

Nemám ten pocit. Momentálne sme v situácii, keď nevieme veciam v koalícii zabrániť alebo veci presadiť, a zrazu sme sa ocitli v koalícii, ktorá podržala Fica, kolaboruje s fašistami a na každého, čo sa pohne okolo, útočí. Do takejto koalície sme nevstupovali. Vstupovali sme do úplne inej.

Keď nevieme tieto veci urobiť, tak zmeníme náladu. Buď sa kolegovia budú držať pravidiel, ktoré si dohodneme, alebo keď nie – tolerujeme to, je to demokratický výsledok, ktorý budeme rešpektovať –, tak potom sa bude hrať v parlamente tá hlavná hra, kde už na nás nebudú mať vydieračský potenciál.

X Toto úplne neplatí, ak sa pozriete napríklad na ministerstvo zahraničných vecí alebo zahraničnú politiku Slovenska.

To máte pravdu.

X Ivan Korčok neodíde do parlamentu, ale odíde asi do inej práce alebo možno aj na nejaký iný post.

Áno.

X Nemáte obavy, že zahraničná politika Slovenska bude ohrozená, keď ju dostane do rúk niekto, o kom ešte ani nevieme?

Úprimne, mám veľké obavy. Takisto mám aj o justíciu, hospodárstvo, školstvo.

X Už poznáte tie nominácie?

Nie. Pýtali ste na Ivana Korčoka, to je úplne jednoznačné. To je niečo, na čo sme hrdí a mrzí ma, že bude musieť skončiť. Napriek tomu si uvedomuje – veď k tomu aj vystupoval –, aké sú riziká, keď zostaneme ticho a keď to budeme ďalej tolerovať. Tie riziká, ktoré vyvstávajú z toho, keď zostaneme v tejto vláde, sú oveľa väčšie ako tie, keď povieme, že stačilo.

Ivan Korčok a aj všetci naši kolegovia nie sú prilepení na stoličkách, vedia robiť aj iné veci, sú to všetko úspešní ľudia. Budú sa snažiť vplývať na tých vodičov. Spoločne sa budeme snažiť presvedčiť voličov, že cesta, ktorú SaS ukazuje ľuďom, je tá správna a dobrá pre Slovensko.

Teraz je len otázka na kolegov z OĽaNO, či chcú s nami spolupracovať – a my radi poskytneme našu odbornosť, náš program, našich skvelých ľudí do tejto koalície, pokiaľ tam nebude Igor Matovič, aktuality.sk

 X X X

Zážitky z internátnych škôl v Kanade boli pre pápeža ako facky

Úrady odobrali z rodín vyše 150 000 domorodých detí a umiestnili ich do internátnych škôl. Väčšinu z nich viedli katolícke rády v súlade s politikou asimilácie, akú presadzovali kanadské vlády.

Pápež František v stredu povedal, že cíti bolesť ľudí, ktorí zažili systém internátnych škôl v Kanade, „akoby to boli facky“. Podľa neho katolícka cirkev musí prevziať zodpovednosť za inštitúcie, ktoré zneužívali deti a pokúšali sa vymazať kultúru pôvodných obyvateľov krajiny. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Historický krok

Pápež venoval svoj príhovor vo Vatikáne na pravidelnej týždennej audiencii práve návšteve Kanady, ktorú podnikol minulý týždeň. Urobil tam historický krok – ospravedlnil sa za úlohu, ktorú katolícka cirkev zohrala v školách schválených kanadskými vládami v rokoch 1870 až 1996.

Úrady odobrali z rodín vyše 150 000 domorodých detí a umiestnili ich do internátnych škôl. Väčšinu z nich viedli katolícke rády v súlade s politikou asimilácie, akú presadzovali kanadské vlády.

Deti v tomto školskom systéme bili, ak sa zhovárali v rodnej reči.Mnohé boli aj sexuálne zneužívané, čo kanadská Komisia pravdy a zmierenia označila za „kultúrnu genocídu“.

Vypočul si príbehy

Pápež sa počas cesty v Kanade stretol s príslušníkmi pôvodného obyvateľstva, ktorí prežili zlé zaobchádzanie a týranie. V Iqaluite, hlavnom meste odľahlého arktického teritória Nunavut, mu na súkromnom stretnutí predovšetkým starší ľudia porozprávali svoje príbehy.

„Uisťujem vás, že na stretnutiach, najmä poslednom, som cítil bolesť týchto ľudí, akoby to boli facky. Vinou asimilačnej politiky stratili tak veľa; seniori hovorili, ako prišli o deti a nevedeli, kde skončili,“ povedal František. „Bol to veľmi bolestný okamih, ale musíme čeliť našim chybám a našim hriechom,“ dodal pápež.

Pápežove ospravedlnenia počas návštevy Kanady vyvolávali silné emócie a mnohí ich ocenili ako prvý krok k zmiereniu. Pápež ale nenaplnil očakávania niektorých ľudí, čo taký školský systém prežili. Podľa nich sa neospravedlnil dostatočne jasne za cirkev ako inštitúciu.

Kňazi, rádové sestry a laici katolíci

František sa v stredu evidentne pokúsil odpovedať týmto kritikom. Povedal, že na „spomínaných programoch, ktoré dnes pokladáme za neprijateľné a v rozpore s evanjeliom, sa podieľali kňazi, rádové sestry a laici katolíci. Preto som išiel žiadať o odpustenie v mene Cirkvi“.

Niektorých povzbudilo, keď pápež v sobotu v rozhovore s novinármi cestou späť do Ríma označil to, čo sa dialo v školách, za „genocídu“, aktulity.sk

X X X

Ivona Bobkovičová: Takto sa snažíme udržať šikovných lekárov na Slovensku

Odchod lekárov a zdravotného personálu zo Slovenska je už niekoľko rokov horúcou témou. Hoci sa o nej pomerne často hovorí, stále sa nenašlo riešenie, ktoré by dokázalo prilákať viac lekárov naspäť domov.

V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.

x Akým spôsobom môže banka vplývať na to, aby lekári neodchádzali do zahraničia?

Našou snahou je ponúknuť im čo najlepšie podmienky na výkon svojej lekárskej praxe a to cez výhodné podmienky financovania. Snažíme sa, aby boli pre lekárov atraktívne a zaujímavé a zároveň, aby ich nezaťažovali. Predovšetkým pri začínajúcich lekároch, kde je na začiatku potrebné mať aj dostatok kapitálu. Chceme im uľahčiť rozbeh vlastnej praxe, a tak im poskytujeme finančné prostriedky s minimálnou požiadavkou na vlastné zdroje. Výhodné podmienky financovania, ako aj zvýhodnenia na bežných účtoch, sú samozrejmosťou.

Financie môže lekár čerpať aj opakovane, či už formou lízingu, úveru alebo kontokorentného úveru. Pri obmene zariadenia je samozrejmosťou možnosť opakovaného získania financovania. Našou jednoznačnou snahou je, aby na Slovensku lekári zostávali. Preto im vychádzame v ústrety aj tým, že im šijeme produkty na mieru, napríklad predĺžením doby splatnosti, poskytnutím kombinácie správnych úverových produktov a podobne.

x Aké konkrétne zvýhodnenia máte v ponuke?

VÚB banka začala už pred približne 16 rokmi s ponukou predschválených bezúčelových úverov pre lekárov vo forme kontokorentného alebo splátkového úveru. Tieto úvery môžu lekári použiť napríklad na vybavenie ordinácie, mzdové náklady, pohonné hmoty, spotrebný materiál alebo na čokoľvek iné. V roku 2013 sme spoluprácu s vybranými lekárskymi komorami rozšírili o produkty vtedajšej dcérskej spoločnosti VÚB Leasing. Ide o predschválené limity na financovanie zdravotníckej techniky a financovanie osobných motorových vozidiel.

Čo je dôležité, neposkytujeme len výhody pre lekárov ako právnické osoby, ale aj ako fyzické osoby. V súčasnosti ponúka VÚB banka lekárom na podporu ich podnikateľskej činnosti predschválený bezúčelový limity až do výšky 50-tisíc eur a súčasne predschválený limit na účelové financovanie formou finančného lízingu alebo úveru, na financovanie zdravotníckej techniky a osobných motorových vozidiel, až do výšky 100-tisíc eur. Financovanie zdravotníckej techniky a osobných motorových vozidiel poskytujeme lekárom nielen so zvýhodnenými úrokovými sadzbami, bez poplatku, ale zároveň aj s možnosťou využiť lukratívne podmienky poistenia predmetu financovania, ktoré im zabezpečí VÚB banka.

x Na čo najviac využívajú lekári tieto formy financovania?

Bezúčelové financovanie môžu lekári využiť v podstate na čokoľvek. Obvykle z týchto prostriedkov financujú tak investície, ako aj bežné výdavky. Prioritne sú však produkty s krátkodobou splatnosťou určené na prevádzku ordinácie, teda na režijné náklady, mzdy, nákup nábytku do ordinácie, nákup rôznych predmetov v nižšej cene, ako sú napríklad nástroje a pomôcky, ktoré lekár bežne využíva pri svojom výkone. Produkty so strednou a dlhšou dobou splatnosti sú určené na investície napríklad do zdravotníckej techniky, osobných vozidiel a nehnuteľnosti.

Práve preto máme v ponuke viacero produktov, vďaka čomu si vie každý vybrať na základe toho, na čo práve financie potrebuje. Napríklad kontokorentný úver je presne určený už na spomínané financovanie „chodu“ ordinácie. Čo sa týka „lízingového“ financovania, tu ponúkame lekárom možnosť prefinancovať zdravotnícku techniku alebo osobné motorové vozidlo. V ostatných rokoch nastal výrazný obrat v jeho využívaní. V minulosti možno nemali lekári dostatočnú znalosť o týchto produktoch, alebo možno dôveru k finančnému lízingu či úveru cez lízingovú spoločnosť, preto tieto zvýhodnené produkty využívali najmä na financovanie osobných vozidiel. Za posledné roky sa to zásadne zmenilo a lekári ich využívajú najmä na financovanie zdravotníckej techniky. Samozrejme aj tu existujú limity, napríklad obstarávacia cena daného predmetu musí byť minimálne 2500 eur bez DPH.

x A čo automobily, ako si ich môžu lekári prefinancovať?

Okrem už spomínaného finančného lízingu a úveru je zaujímavým produktom pre financovanie osobných motorových vozidiel aj operatívny lízing. Ide o produkt, vďaka ktorému si klienti prenajmú auto podľa svojich predstáv, na vopred dohodnutú dobu a už si len užívajú pohodlie z jazdy. Nepotrebujú na začiatku žiadne vlastné finančné prostriedky na akontáciu, mesačne platia fixnú splátku, vďaka čomu si vedia presne naplánovať svoje výdavky.

Ak si vyberie klient operatívny lízing so službami, tak o všetko (servis, pneuservis, diaľničná známka, poistenie a pod.) sa postará lízingová spoločnosť a klient už len tankuje a užíva si luxus z jazdy. Mimochodom, aj s tým tankovaním vieme pomôcť vďaka výhodným tankovacím kartám od našich zmluvných partnerov. Po ukončení nájmu spravidla po troch, štyroch rokoch, môžu auto vrátiť lízingovej spoločnosti, vybrať si n                                                                                                                                      ové a opäť využívať tento produkt. Alebo si odkúpia svoje pôvodné vozidlo za zostatkovú cenu.

x Dôležitou témou je starnutie zdravotníckeho personálu. Bude mať kto nahradiť skúsených lekárov v dôchodkovom veku?

Pevne veríme, že áno. Štruktúra lekárskeho personálu na Slovensku postupom rokov naozaj “prestarla”. Určite sa na tom podpísal aj fakt, že množstvo zdravotníckeho personálu odišlo do zahraničia. V minulosti sme mali podmienky nastavené tak, že lekár nemohol na konci financovania prekročiť vek 65 rokov, dnes je to už 70 rokov. Ak lekár vykonáva svoju prax, je v nej dobrý a sám si dôveruje, tak nevidíme dôvod, prečo by sme mu nevyšli v ústrety s financovaním aj v zrelšom veku.

x A čo začínajúci lekári?

Začínajúci súkromní lekári tvoria veľkú skupinu klientov. Poskytujeme im predschválené úverové a lízingové limity aj bez minimálnej doby podnikania. Pri lízingovom financovaní im vieme poskytnúť prostriedky až do výšky 100-tisíc eur s minimálnym podielom vlastných zdrojov vo výške 10%. Viacero možností ponúkame aj pri klasických bankových produktoch.

Minulý rok sme zaviedli produkt “Úver na odkup lekárskej praxe”. V mnohých malých obciach roky riešia problém, že po odchode lekára do dôchodku nemal kto prebrať jeho prax. Netýka sa to však len malých obcí, ale aj veľkých miest. Typickým príkladom je, keď si lekár založil kliniku v jednom meste a chce rozšíriť pôsobnosť do ďalších miest. V princípe vďaka tomuto produktu si vie lekár odkúpiť prax kdekoľvek.

x Je nevyhnutné, aby bol lekár členom komory alebo môže dostať zvýhodnené produkty aj bez toho?

Záleží na tom, o aký produkt má záujem. Napríklad v prípade lízingových produktov pri zubných lekároch nevyžadujeme členstvo v komore. Je to však veľmi individuálne, podľa typu lekárskej praxe. Vždy vieme nájsť riešenie šité na mieru a navrhnúť rôzne možnosti, aby mal lekár na výber.

x Je pre vás pridaná hodnota, keď sú lekári členmi komory?

Určite áno, s predstaviteľmi jednotlivých komôr už máme vytvorené dlhodobé a veľmi dobré vzťahy, či už po profesionálnej alebo ľudskej stránke. A práve na základe diskusie s nimi, ich podnetov a návrhov sa nám podarilo pripraviť pre lekárov zaujímavú paletu produktov a byť úspešnými vo financovaní lekárov. V súčasnosti, v zmysle platných legislatívnych pravidiel platí, že lekár, ktorý chce prevádzkovať lekársku prax na Slovensku musí „prejsť“ cez príslušnú slovenskú komoru, kde v prípade splnenia stanovaných podmienok od nej dostáva licenciu. To platí aj pre lekárov zo zahraničia – napríklad z Ukrajiny, ktorí k nám aktuálne migrujú v súvislosti s vojnou. Ak splnia stanovené podmienky pre výkon zdravotníckej praxe na Slovensku, tak si u nás môžu otvoriť ambulanciu a môžu získať aj naše zvýhodnené produkty.

Pre banku je však výhodou, ak už má lekár za sebou podnikateľskú skúsenosť, t.j. teda nielen prax vo svojom „medicínskom“ odbore, ale aj skúsenosť s vedením firmy, resp. s podnikaním ako takým. Musím však povedať, že dnes je situácia výrazne lepšia a mnoho lekárov má ekonomické a finančné povedomie. Dnes si lekári vedia viesť a manažovať svoju podnikateľskú činnosť tak, aby fungovali so ziskom.

Ako ste teda pripravení na lekárov z Ukrajiny, ktorí by chceli u nás zostať a začať pracovať?

Situáciu okolo Ukrajiny vnímame veľmi citlivo a intenzívne sa zaoberáme viacerými formami pomoci ľuďom z Ukrajiny. Vieme, že Slovensko má problém s obsadzovaním pozícií lekárov, ale aj zdravotných sestier. Ak by prišli ukrajinskí lekári, ktorí by chceli u nás pôsobiť, tak samozrejme keď splnia zákonom a bankou stanovené podmienky, sme pripravení ich podporiť. My sme už aj pred vypuknutím vojny podporovali lekárov nielen z Ukrajiny, ale aj z iných krajín.

Ak vás zaujímajú témy z prostredia podnikania a ekonomiky na Slovensku, pravidelne sledujte podstránku aktuality.sk Váš úspešný biznis, kde nájdete užitočné informácie, rady odborníkov aj inšpirácie pre váš biznis, aktuality.sk

X X X

Z Rakúska prichádza dôležitá informácia. Začnú sa vyplácať prídavky na deti

Rakúsky parlament schválil zákon o vyrovnávaní rodinných prídavkov, na základe ktorého budú spätne vyplatené dávky, hlási Slovenské veľvyslanectvo v Rakúsku.

Vyplatenie rodinných prídavkov prebehne automaticky na základe údajov dostupných v daňovej správe začiatkom augusta, pokračuje veľvyslanectvo vo svojom stredajšom príspevku na Facebooku.

Ak nie sú k dispozícii dostatočné údaje, daňové orgány budú dotknuté osoby kontaktovať. Na informáciu upozornil aj štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS)./agentury/

X X X

 Siamské dvojičky sa po prvýkrát mohli objať, lekárom sa podaril veľký zázrak: O nový život bratov bojovalo počas operácie 100 zdravotníkov

Dvojčatá Bernarda a Arthura Lima, ktorí boli zrastení hlavami, sa lekárom podarilo rozdeliť.

Takmer štvorročné brazílske siamské dvojčatá zrastené v oblasti lebky sa lekárom podarilo úspešne oddeliť pomocou virtuálnej reality. Operáciu označili lekári v pondelok za najkomplexnejší zákrok svojho druhu

Prvýkrát tvárou v tvár

Dvojčatá Artur a Bernardo Limovci sa narodili v roku 2018 v brazílskom štáte Roraima na severe krajiny s extrémne zriedkavým javom – zrastením v oblasti lebky, pričom spolu zdieľali aj mozgové tkanivo. Maratónska operácia, počas ktorej sa deti podarilo úspešne oddeliť, trvala 27 hodín. Pozrite sa, ako sa Arthurovi a Bernardovi darilo v nemocnici a ako úspešne skončila náročná operácia:

Bratia, ktorí väčšinu svojho doterajšieho života strávili v nemocnici v Riu de Janeiro, sa tak na seba mohli prvýkrát pozrieť tvárou v tvár, píše AFP.

V nemocnici prežili takmer štyri roky

Prípad spojených dvojčiat bol závažný a len málokto veril, že sa napokon podarí zachrániť oboch bratov. Pre rodičov prišiel po takmer štyroch rokoch obrovský zázrak a neskrývali dojatie. Nikdy neprestali veriť, hoci v nemocnici strávili s deťmi skutočne dlhý čas. Ani na chvíľku sa nevzdal tiež tím lekárov. Pozrite vo fotogalérii:

 Na obrázkoch a videách, ktoré zverejnil zdravotnícky personál, bolo vidieť, ako chlapci po operácii ležali vedľa seba na nemocničnom lôžku a malý Arthur sa natiahol, aby sa dotkol bratovej ruky. Matka chlapcov Adriely Limová v slzách opisovala úľavu, ktorú rodina po úspešnej operácii cíti. „Žijeme v nemocnici už takmer štyri roky,“ uviedla. „Dvojčatá mali najzávažnejšiu a najťažšiu verziu stavu s najvyšším rizikom úmrtia u oboch,“ povedal neurochirurg Gabriel Mufarrej zo špecializovanej kliniky v Riu, kde sa zákrok uskutočnil. „S výsledkom sme veľmi spokojní, pretože nikto iný tejto operácii spočiatku neveril, ale my sme vždy verili, že šanca existuje,“ uviedol vo vyhlásení.

Operácia sa podarila vďaka virtuálnej realite

Procedúru pomohla uskutočniť zdravotnícka charitatívna organizácia Gemini Untwined so sídlom v Londýne. Podľa nej išlo o „doposiaľ najväčšiu výzvu a najkomplexnejšiu separáciu“, keďže chlapci zdieľali niekoľko životne dôležitých žíl.

Členovia lekárskeho tímu, ktorého súčasťou bolo takmer 100 zamestnancov, sa 7. a 9. júna pomocou virtuálnej reality pripravovali na záverečné fázy operácie, uviedla organizácia Gemini Untwined. Pomocou skenov mozgu na vytvorenie digitálnej mapy spoločnej lebky chlapcov chirurgovia nacvičovali tento postup v transatlantickej skúšobnej operácii virtuálnej reality, píše AFP.

Operáciu sa podarilo úspešne vykonať Mufarrejovi pod vedením britského neurochirurga Noora ul Owase Jeelaniho. „Je to jednoducho úžasné, je naozaj skvelé vidieť anatómiu a urobiť operáciu predtým, než vystavíte deti akémukoľvek riziku,“ povedal Jeelani pre britskú tlačovú agentúru PA., aktuality.sk

X X X

Kto nahradí neskutočného Daniela Craiga a stane sa novým agentom 007? Bondovky čaká dôležitá zmena a toto sú horúci kandidáti

Daniel Craig natočil svoju poslednú bondovky No Time To Die a uvoľnil miesto novému Jamesovi Bondovi. Údajne by to mal byť Brit, nezáleží na farbe pokožky, no zatiaľ nie je v pláne obsadiť do tejto role ženu. Jeden z hercov nižšie sa môže stať novým agentom 007!

Prakticky od premiéry posledného filmu Daniela Craiga ako Jamesa Bonda sa špekuluje o tom, kto môže herca nahradiť a stane sa tak novým agentom 007. Podľa tvorcov nejde len o výmenu herca, ktorý stvárni postavu legendárneho agenta, ale musia znovu objaviť podstatu tejto postavy. James Bond sa vždy menil príchodom novej tváre. Je dôležité, aby novému hercovi rola sadla ako ušitá, musí byť uveriteľný. Tvorcovia si kladú otázky aj ohľadom doby, do ktorej bude scenár zasadený, vlastností Jamesa Bonda, hľadajú nové smerovanie bondoviek. Ide o náročnú úlohu a aj preto sa tesne po premiére No Time To Die vyjadrili, že si dávajú minimálne dva roky načas, kým prezradia viac.

Znovuobjavenie Bonda – aký by mal byť?

„Znovu objavujeme, kým je, a to si vyžaduje čas,“ tvrdia tvorcovia. „Neexistuje scenár a nemôžeme ho vymyslieť, kým sa nerozhodneme, ako pristúpime k ďalšiemu filmu.“ Vybrať nástupcu legendárneho a celosvetovo uznávaného Daniela Craiga je veľké rozhodnutie. „Bude to musieť byť prerobené tak, ako si aj doteraz každý herec pretváral rolu. To je to, čo je na týchto filmoch také vzrušujúce a zábavné – postava sa vyvíja. Nakoniec, keď o tom budeme musieť premýšľať, určite nájdeme tú správnu osobu.“

Čo sa týka výberu herca, v hre sú zatiaľ iba muži. „Mali by sme vytvárať roly pre ženy, nie len premeniť muža na ženu,“ uvádzajú dôvod tvorcovia. Nový James Bond by mal byť Brit, no inak sa z rasového a etnického hľadiska medze nekladú. Fanúšikovia by pravdepodobne nemali očakávať ani mená, ktoré sú na vrchole svojej kariéry, pretože aj v minulosti tvorcovia zvolili hercov, ktorý sa až vďaka postave Jamesa Bonda dostali na vrchol rebríčka hercov A-kategórie.

Toto sú horúci kandidáti, o ktorých sa diskutuje najviac. Ktorého z nich si viete predstaviť ako Jamesa Bonda?

Miles Teller

Najviac sa v posledných týždňoch hovorí o Milesovi Tellerovi, ktorého kariéra raketovo stúpa od premiéry pokračovania Top Gunu, kde si mladý herec zahral s Tomom Cruiseom. Fanúšikovia aj kritici hovoria, že sa mu konečne dostáva zaslúženej pozornosti a bol by skvelým adeptom na nového Jamesa Bonda.

Teller sa stal známym, od svojej prelomovej úlohy bubeníka vo filme Whiplash z roku 2013, pokračoval cez sci-fi akčné kúsky, ako sú Divergent a Fantastická štvorka, a najnovšie sa stal známym ako Rooster v trháku Top Gun: Maverick. Je známy tým, že pri stvárňovaní akejkoľvek postavy ide skutočne do hĺbky. Je nevýhodou je však to, že je Američan a nie Brit, na čom si tvorcovia zakladajú.

Debaty o tom, či by mohol byť novým Jamesom Bondom rozprúdila jeho stará mama, ktorá na Twitteri napísala: „Má všetko, čo hľadajú – talent, vzhľad, silu, celosvetovú príťažlivosť a je tak cool . On môže byť ten chlap!! Ľudia v Londýne ho milovali, keď tam bol na premiére filmu Top Gun: Maverick. Dokonca očaril aj Williama a Kate.“ Aj sám herec sa síce veľmi neisto, ale predsa, vyjadril, že by si úlohu agenta 007 rád vyskúšal (napokon, kto nie). „Áno. Myslím, áno, bolo by to perfektné, myslím, že sme herci, viete, takže možno by sme mohli trochu zamiešať karty“

Luke Evans

Pokiaľ neexistuje nepísané hollywoodske pravidlo o tom, že by herci z filmov Rýhlo a zbesilo nemohli byť obsadení do bondoviek, teoreticky by bol vhodným kandidátom na Jamesa Bonda aj Luke Evans. Do kariet mu však nehrá to, že je po 40-ke a tvorcovia pravdepodobne hľadajú niekoho, kto obsadí túto postavu v niekoľkých nasledujúcich filmoch.

Ako herec je solídny, k stvárňovaným postavám pristupuje s ľahkosťou a má ten správny šmrnc, vďaka ktorému vieme správne podať aj scény, ktoré je potrebné s vtipom nadľahčiť. Fanúšikovia však s týmto výberom nie sú veľmi stotožnení.

Tom Holland

O Tomovi Hollandovi sa v súvislosti s rolou James Bonda nerozprúdili vášnivé diskusia na sociálnych sieťach, no predpokladá sa, že je to len otázkou času. 25-ročný herec má obrovskú fanúšikovskú základňu, je to Brit a má skúsenosti s veľkými filmami. Pre Toma by bolo stvárnenie Jamesa Bonda splneným snom a dokonca priznal, že v minulosti sa už snažil presadiť nápad, o „reštarte“ Jamesa Bonda, čo sa mu napokon presadiť nepodarilo.

„V konečnom dôsledku, ako mladý britský chlapec, ktorý miluje kino, by som rád bol James Bond,“ povedal Tom Holland pre Variety vo februári 2021. „Vyzerám celkom dobre v obleku. Bol by som ako naozaj nízky James Bond.“

Cillian Murphy

Hviezda Peaky Blinders má potrebný šarm, čaro osobnosti a vystupuje s neskutočným pátosom. A ako sme boli svedkami v obľúbenom seriáli, v obleku a so zbraňou mu to veľmi pristane, pôsobí tajuplne a za posledné dve desaťročia žne zo strany kritikov samú chválu.

Írsky herec už niekoľkokrát vyvrátil klebety o tom, že by sa chystal obsadiť rolu Jamesa Bonda, no človek nikdy nevie. Tvrdo pracoval na nezávislých filmoch a filmových trhákoch, čo nepochybne hrá v jeho prospech. Problémom však opäť môže byť vek. Predpokladajme, že by mal na začiatku natáčania nového Jamesa Bonda 47 rokov – to by znamenalo, že by bol o 6 rokov starší, než Daniel Craig, keď s rolou začínal. Herec je tiež pracovne stále veľmi vyťažený a pripravuje ďalšie dva filmy, a tak hoci natáčanie Peaky Blinders má už nejaký čas za sebou, rozhodne sa nenudí. Je otázne, či by na novú úlohu mal vôbec dostatok priestoru.

Regé-Jean Page

Začiatkom apríla 2021 bolo oznámené, že britský herec Regé-Jean Page sa do seriálu Bridgerton nevráti a ľudia na sociálnych sieťach na túto správu nereagovali vôbec dobre. Mal to byť práve on, ktorý sa podpísal na obrovskom úspechu prvej série Bridgertonu a keď sa zo seriálu stiahol, začalo sa okamžite diskutovať o tom, akým smerom sa bude jeho kariéra vyvíjať. Dokonca sa objavili správy o tom, že Regé-Jean Page je v užšom výbere hercov, ktorí chcú získať rolu Jamesa Bonda.

Rege-Jean Page v seriáli BridgertonZdroj: Profimedia

„Myslím si, že ak ste Brit a robíte niečo dôležité, čo si ostatní ľudia všimnú, ľudia o tom začnú hovoriť. To je celkom normálne a som polichotený, že patrím do kategórie Britov, ktorých si ľudia všimli. Ale mať v tomto momente plány na rolu James Bonda mi príde smiešne,“ reagoval vtedy na špekulácie a nadšenie fanúšikov prakticky zmietol zo stola. Na rozdiel od niektorých hercov na tomto zozname, ktorí dychtivo túžia po slávnej role, Regé-Jean Page chápe, že skutočný kandidát na 007 sa nemôže zdať príliš zúfalý pre túto postavu. herec má 31 rokov a jeho prvým veľkým úspechom bol až seriál Bridgerton. Doposiaľ ešte nehral vo filme s veľkým rozpočtom, čo môže byť tiež jeho mínus.

Robert Pattinson

Kariéru Roberta Pattinsona by sme mohli rozdeliť na tri etapy – najprv zlomil srdce tínedžerkám ako upír z Twilightu, potom bol vnímaný ako čudák z nezávislých filmov, ktorý mal neustále trpiteľský výraz a napokon jeho hviezda konečne stúpa po tom, ako stvárnil Batmana.

Hovorí sa o tom, že Pattinson dokázal, že na sebe dokáže tvrdo pracovať a jeho výraz mučeníka by mu dokonca pri úlohe Jamesa Bonda mohol pomôcť. postavu by stvárnil v celkom novom svetle.

Idris Elba

Pre fanúšikom je jedným z najväčších kandidátov herec Idris Elba, ktorý by bol na začiatku natáčania čerstvý päťdesiatnik. Rola by preňho bola v mnohých smeroch dokonalá – akčné úlohy mu sedia, je mimoriadne pekný, zdvorilý, zbehlý a Brit. Avšak, keďže tvorcovia hovoria o „znovuobjavení Bonda“, môžeme predpokladať, že na stole budú skôr mladšie mená, než je Idris Elba. Nie je veľká šanca, že scenár bude začínať tam, kde skončil Daniel Craig, ktorý sa v poslednom filme zaoberal aj dopadom starnutia na prácu agenta.

O Idrisovi sa dokonca uvažovalo už aj pred rokmi, hlavne medzi fanúšikmi, ktorí si myslia, že postava agenta 007 je preňho ako stvorená. „No, poznáme Idrisa, priatelíme sa s ním a je to skvelý herec. A viete, bolo to súčasťou konverzácie, ale vždy je ťažké viesť tieto rozhovory, keď máte postavu obsadenú.“ Tvorcovia narážali na to, že o Idrisovi sa diskutovali ešte v čase, keď bol na scéne Daniel Craig.

Tom Hardy

Už v roku 2020 sa objavili správy, ktoré s určitosťou informovali o tom, že Toma Hardy je oficiálne najhorúcejším kandidátom na Jamesa Bonda a pravdepodobnosťou blížiacou sa istote sa stane novým agentom 007. Dostal sa na vrchol rebríčka mien, o ktorých sa diskutovalo a bol najväčším favoritom.

Herec má dokonca aj podporu bývalého Bonda Pierca Brosnana, ktorý sa vyjadril, že by sa mu páčilo, keby bol ďalším nasledovníkom práve Tom Hardy. Má podľa neho ten správny zamyslený pohľad a svojrázny šmrnc.

Daniel Kaluuya

Skvelým adeptom na agenta 007 by bol aj Daniel Kaluuya, ktorý je známy, no nie až tak slávny ako hollywoodske Á-čka, čo by malo byť pre tvorcov priam ideálne. Herec má skúsenosti s akčnými filmami Sicario, Black Panther, Widows či Get Out, kde podal skutočne dobrý výkon, aktuality.sk

X X X

Milióny ľudí v Sudáne hladujú, upozorňuje OSN

Organizácia Spojených národov (OSN) v stredu upozornila na vážnu humanitárnu situáciu v Sudáne. Podľa OSN takmer štvrtina obyvateľov tejto africkej krajiny sa v dôsledku obrovského nedostatku finančných prostriedkov momentálne nachádza v akútnej potravinovej neistote. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Hospodársky úpadok

Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) uviedol, že od júna do septembra je ohrozených nedostatkom potravín 11,7 milióna ľudí, čo je o takmer dva milióny viac v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Väčšina z nich podľa OCHA žije v hlavnom meste Chartúm, regióne Darfúr a provinciách Kassala a Biely Níl, ktoré najviac zasiahol konflikt a hospodársky úpadok.

Podľa odhadov sú akútne podvyživené približne štyri milióny detí do päť rokov a tehotné a dojčiace ženy, ktoré potrebujú život zachraňujúcu výživu. Dovedna 619 000 detí do päť rokov trpí akútnou podvýživou.

Zníženie humanitárnej pomoci

Svetový potravinový program (WFP) uviedol, že pre vážny nedostatok finančných prostriedkov bol nútený znížiť humanitárnu pomoc utečencom v celom Sudáne.

Potravinová kríza je spôsobená najmä nestabilnou ekonomikou Sudánu, dlhotrvajúcimi obdobiami sucha i nepravidelnými zrážkami, uviedla Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). OSN poznamenala, že na humanitárnu pomoc pre Sudán v roku 2022 dostala 414,1 milióna dolárov, pričom celkovo žiadala 1,94 miliardy dolárov, aktuality.sk

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.