Minister Naď: Referendum v Sliači nič neznamená, o americkej základni sa neuvažuje. Covid, viac 110

Výsledok referenda v Sliači neznamená nič pre Slovensko, vládu, rezort obrany ani mesto Sliač. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) to uviedol na sociálnej sieti. Deklaroval, že americká základňa na miestnom letisku nebola, nie je a nebude.

 „Opakujem, žiadne úvahy či rozhovory sa o americkej základni na Sliači nevedú, a to na žiadnej úrovni,“ zdôraznil.

Pripomenul, že miestne referendum nie je právne záväzné pre vládu. Žiadny význam podľa neho nemá ani pre rezort obrany. „Aj naďalej sa budeme pravidelne stretávať so zástupcami mesta, podporovať ho, vysvetľovať súvislosti a pravdivo odpovedať na všetky otázky,“ uviedol. Verí, že kompetentní na mestskom úrade budú k Sliačanom féroví a nebudú ich zavádzať tak ako pred voľbami, keď hrali na obe strany, ale budú poctivo vysvetľovať, že sa ľudia nemajú čoho báť.

Rezort a Sliačania boli podľa Naďa zneužití na čiusi predvolebnú kampaň. Podotkol, že táto „kampaň strachu“ bola platená z verejných peňazí. Poukázal tiež na nízku účasť na referende napriek jeho spojeniu s komunálnymi voľbami.

 Na základni v Sliači podľa neho nie sú v súčasnosti žiadni Američania. Dodal, že prítomní spojeneckí vojaci, Nemci a Holanďania, budú aj naďalej mesto podporovať, a to aj finančnými zbierkami a aj ďalšími projektmi tak ako doteraz.

Väčšina hlasujúcich v sobotňajšom (29. 10.) referende v meste Sliač bola proti zriadeniu americkej vojenskej základne na jeho území. Z 1513 voličov, ktorí sa na referende zúčastnili, takto hlasovalo 1127 občanov, čo je takmer 75 percent všetkých zúčastnených voličov. Možnosť hlasovať malo 4082 oprávnených voličov O výsledku referenda budú v pondelok (31. 10.) rokovať poslanci na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Mesto referendum vyhlásilo na základe petície, ktorú podpísalo 1343 obyvateľov Sliača./agentury/

X X X

Šok, napätie i veľké oslavy: Extrémisti pohoreli na plnej čiare, favoriti Smeru neuspeli

 Župné voľby priniesli tesný súboj v Prešovskom kraji i prekvapivé víťazstvo v Nitre. Väčšina súčasných županov dokázala obhájiť svoj post na ďalšie štyri roky. V banskobystrickej župe sa extrémistom nepodarilo preraziť a Ondrej Lunter s prehľadom prevezme riadenie župy po svojom otcovi.

 Na Slovensku v sobotu prebehli prvé spojené voľby do obecných aj krajských samospráv.

Práve extrémisti a krajná pravica ako jediné strany postavili kandidáta v každom kraji. Najvýraznejšie boli súčasné opozičné strany Republika a Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Vo väčšine krajov však dali voliči týchto dvoch strán odídencom z ĽSNS, ktorí sa zoskupili v Republike, košom. Prekvapivo však Mareka Kotlebu (ĽSNS) a Miroslava Suju (Republika), obaja sú aktuálne poslancami v parlamente, predbehol Rudolf Huliak zo strany Národná koalícia/nezávislí kandidáti (NK/NEKA).

Kto vyhral voľby vo vašom meste, vo vašej obci?

Jednoducho a rýchlo si vyhľadajte kto je u vás novým primátorom či starostom. Juraj Droba poďakoval za podporu

Extrémisti pohoreli, Polónymu nepomohol ani Fico

Na druhom mieste predbežne skončil v súboji o kreslo šéfa banskobystrického kraja predseda predstavenstva SAD Adrián Polóny, ktorý oficiálne kandidoval ako nezávislý, no podporoval ho Smer, SNS i Strana moderného Slovenska bývalého politika HZDS Milana Urbániho. Osobne sa za neho prihováral aj šéf Smeru Robert Fico, no ani to na výhru nestačilo a nepomohlo mu ani to, že sa Marek Modranský vzdal kandidatúry v jeho prospech. Polóny získal zatiaľ 15 percent, Lunter viac ako 47 percent.

Kandidát na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter vo volebnej centrále očakáva výsledky volieb.

Ako prvý vo veľkom oslavoval svoje víťazstvo Juraj Droba (Team Bratislava, SaS a PS). Jeho víťazstvo v Bratislavskom kraji bolo pomerne skoro jasné a so ziskom viac ako 63 percent porazil svojich vyzývateľov, medzi ktorými bol aj hovorca Smeru Ján Mažgút. Ten skončil na druhom mieste. Podarilo sa mu presvedčiť len niečo vyše 13 percent. Favoriti Roberta Fica tak neuspeli. Drobovi vyjadrila opatrnú podporu aj strana Hlas, jej líder Peter Pellegrini v diskusnej relácii Na telo uviedol, že by bol lepším županom ako hovorca Smeru. Úspech zaznamenalo aj OĽaNO – Jozef Viskupič a Erika Jurinová obhájili županské posty. Zmena nenastala ani v Trnavskom, Trenčianskom či Košickom kraji. O niečo napínavejší bol súboj v prešovskej župe.

 ĽSNS, Republika či Život – NS však neuspeli ani v ďalších krajoch. Milan Mazurek (Republika) získal v Prešovskom kraji niečo vyše 11 percent a úplne pohorel poslanec NRSR Filip Kuffa (Život – NS) a kandidátka NK/NEKA Patrícia Revákova. Podobne to bolo aj v Trnavskom kraji, kde neuspeli Martin Beluský (ĽSNS, 4,5 percenta) či Veronika Temňáková (Republika, 2,5 percenta). Kandidáti krajnej pravice a extrémisti zaznamenali porážku aj v ďalších krajoch.

Prekvapenie v Nitre

Mimoparlamentná strana Hlas však môže oslavovať v Nitre, kde bolo víťazstvo Branislava Becíka veľkým prekvapením. Kandidát, ktorého podporilo aj hnutia Borisa Kollára Sme rodina, zosadil z kresla najdlhšie úradujúceho župana Milana Belicu. Nitriansku župu viedol od začiatku od roku 2001. Zároveň bol aj profesorom Becíka. Podľa 44-ročného nástupcu je v kraji nevyhnutná zmenu, aj preto ho ľudia zvolili. „Kraj sa nerozvíjal, stagnoval ako celok,“ vyhlásil Becík pred novinármi. Večer trávil s rodinou a nemal zriadený volebný štáb. Becík kandidoval aj za starostu Dvorov nad Žitavou a za župného poslanca. Ak bude chcieť ostať županov, tieto posty nemôže obsadiť. Podľa svojich slov tieto posty nebral ako poistku.

Branislav Becík o tom, čo spraví ako prvé

Becík bol známy aj tým, že počas pandémie koronavírusu zháňal pre obyvateľov svojej obce ivermektín. Za chybu to nepovažuje, keďže to bolo podľa jeho slov v čase, kedy sa na liečbu covidu používal bežne. „Nič som nekupoval, aplikovala to naša pani doktorka,“ povedal. Počas pandémie chodil aj na protesty proti pandemickým opatreniam a oslovoval najmä antisystémových voličov. Podľa Belicu sa volilo viac národnostne a politicky. „Taký je život,“ povedal Belica a poďakoval ľuďom za 21-ročnú podporu.

Napínavý súboj na východe

O čosi menej jasné to bolo v Prešovskom kraji. Počiatočné výsledky naznačovali, že šéfom župy na východe Slovenska sa stane Michal Kaliňák, hovorca Združenia miest a obcí Slovenska, ktorého podporoval Smer, Hlas, SNS aj Aliancia – Maďari. Veľmi rýchlo sa však stav otočil najmä potom, čo sa zrátali aj hlasy z väčších miest. Prvé dve miesta si striedal so súčasným šéfom župy i Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Milanom Majerským. Nakoniec však svoj post obhájil a rozdiel medzi oboma kandidátmi je predbežne viac ako 10 percent.

Žilinu povedie Jurinová, protikandidáti sa nespojili

Na čele Žilinského kraja ostáva Erika Jurinová, ktorú podporila široká stredopravá liberála koalícia koalícia vrátane jej materského hnutia OĽaNO či súčasných koaličných strán Sme rodina a Za ľudí. Jej hlavným oponentom bol Igor Choma, ktorý je po sčítaní takmer 95 percent okrskov podľa predbežných výsledkov na druhom mieste a získal niečo vyše 22 percent. Kandidáta v kraji postavila aj strana Hlas.

Práve ich nominant Peter Slyško prišiel ešte pred voľbami s myšlienkou spájania opozície proti Jurinovej. Igor Janckulík (podpora KDH, Dobrá voľba a Umiernení s SNS) a Igor Choma (Smer-SD) to však odmietli. Janckulík získal takmer 21 percent a Slyško niečo vyše 7 percent.

Trnava, Trenčín a Košice bez zmeny

Zrejme najpokojnejšie to vyzeralo u úradujúcich županov Trnavského, Trenčianskeho a Košického kraja. Všetci traja župani pomerne jasne obhájili svoj post a žiadne prekvapenie sa nekonalo. Na čele Trnavského kraja ostáva Jozef Viskupič, ktorého podporujú viaceré strany vrátane strán súčasnej vládnej koalície, a Trenčiansky kraj bude aj naďalej viesť Jaroslav Baška, ktorý je súčasne poslancom za stranu Smer. K získaniu postu mu pomáha aj fakt, že patrí k umiernenejšej časti Smeru, župu povedie tretie volebné obdobie.

V Košickom kraji ostáva v kresle župana Rastislav Trnka (podpora KDH, Aliancia – Maďari a ďalší). So ziskom viac ako 51 percent sa tak v župe neudeje väčšia zmena. Svoje volebné víťazstvo ohlásil krátko pred pol jednou ráno. „Chcel by som sa poďakovať všetkým východniarom za dôveru,“ povedal s tým, že voliči ukázali, akým smerom chcú, aby sa kraj uberal. Na druhom mieste skončil s niečo vyše 15 percent Viliam Záhorčák./agentury/

X X X

Igor Matovič: Kandidovať za ĽSNS je teoretické zlo, Fico a Pellegrini sú praktické zlo

Vydať Slovensko predčasným voľbám je nezodpovedné, povedal líder OĽANO a minister financií Igor Matovič.

Bývalý premiér a líder OĽANO Igor Matovič dnes diskutoval v relácii V politike (TA3) sám. Moderátor Richrad Dírer vysvetlil, že už v minulosti politici vymýšľali, s kým debatovať chcú a s kým nie. „Zopakovala sa situácia, ktorú sme tu mali kedysi s predsedom Hlasu Petrom Pellegrinim. Zohnať partnera do diskusie bolo naozaj politické harakiri. To, čo som vtedy urobil pri Petrovi Pellegrinim, má aj Igor Matovič, a to legitímne právo tu sedieť sám.”

Keďže reláciu prednahrávali v sobotu, témou neboli výsledky komunálnych volieb.

Ako vidí možnosť predčasných volieb líder koaličnej strany Obyčajných ľudí? „Náš postoj bol taký, že ak neprejde rozpočet, áno, bude to komplikované, ale nemali by sme vydať Slovensko na pospas obrovskej neistote. Treba zabojovať aj s rozpočtovým provizóriom, pokúsiť sa udržať chod štátu,” povedal Matovič v relácii TA3.

Nesúhlasí s tým, že ak by parlament neschválil zákon o rozpočte, mali by sa konať predčasné voľby. Takúto alternatívu totiž prednedávnom predstavil koaličný partner zo Sme rodina Boris Kollár. Matovič ale tvrdí, že lídri vládnych strán sa už o týchto alternatívach rozprávali, vyjasnili si postoje a sú viac za udržanie súčasného stavu, ako za predčasné voľby.

„Je to bežný model vládnutia. Je to test, či sme toho schopní,” povedal expremiér o menšinovej vláde. „Neviem, odkiaľ budú tie hlasy, ale verím, že sa nájdu,” tvrdí o hlasovaní o dôležitých témach ako pomoc pri energetickej kríze.

Slovenský parlament čaká kľúčové hlasovanie o rozpočte, minister financií by bol rád, aby prešiel hlasmi všetkých 150 poslancov. „Ak nechceme ublížiť tým ľuďom, tak ho podporia,” odvoláva sa aj na podporu odborárov. „Jediný, kto trucuje, je Sulík, Fico a Pellegrini.” Opozíciu nazval zlomyseľnou.

„Neviem,” odpovedal napokon na otázku moderátora, či rozpočet cez hlasovanie naozaj prejde.

Matovič očakáva aj hlasy „trucujúcich saskárov”, povedal to vzápätí po tom, ako vyzval ku kultivovanému rokovaniu a k odloženiu politikárčenia.

Zhruba do týždňa až dvoch by mala vláda predstaviť konkrétne opatrenia pre ľudí, ktoré súvisia s cenami elektriny a plynu.

Expremiér uznal, že vláda sa v lete hádala a príprava pomoci pre ľudí sa oddialila.

Zopakoval, že už zhruba šesť týždňov funguje vláda bez SaS a všetko ide hladko. „Užívame si to, ja si to osobne užívam. Všetko, čo blokovali, bolo schválené,” Matovič si neodpustil ani poznámku, že odchádzajúci minister hospodárstva Sulík nepripravil pomoc pre ľudí a radšej išiel do Dubaja.

Sulík už v minulosti opakovane vysvetľoval, že do Dubaja lietal prevažne pre pracovné účely, nie na dovolenky.

Teoretické a praktické zlo

Aká je spolupráca s pravicovými extrémistami? Líder Obyčajných ľudí popiera, že ak aj poslanci okolo Tomáša Tarabu alebo Štefana Kuffu hlasujú za koaličný návrh, neznamená to automaticky spoluprácu.

Matovič hovorí, že z postupov a „hry” poslanca Tarabu (pôvodne na kandidátke ĽSNS, teraz nezaradený) by písal pamäte. Nepriamo ho pochválil za to, ako nedávno kládol podmienky stranám SaS a Smeru, keď sa opozícia snažila odvolať Matoviča z pozície ministra financií. „Vyzlieka ich do naha,“ povedal o politie Tarabu expremiér.

Napokon práve poslanci okolo Tarabu, ktorí síce boli v parlamente, ale nehlasovali, podržali Matoviča v ministerskom kresle. Podobne tak urobili aj niektorí poslanci Sme rodina.

Premiér Eduard Heger už dávnejšie vyhlásil, že nepodporí vládu s podporou krajnej pravice.

Poslancov okolo Štefana Kuffu však jeho vládny kolega minister financií Matovič nepovažuje za fašistov, hoci Kuffa v posledných voľbách kandidoval za ĽSNS.

„Toto je pre mňa teoretické zlo, keď kandidujem na takej kandidátke, ale to praktické zlo sme tu zažívali 12 rokov. Robert Fico a Peter Pellegrini vydali Slovensko do rúk bossa nitrianskej mafie,” tvrdil Matovič s tým, že praktické zlo sú predstavitelia Smeru a Hlasu, ktorí vraj ukradli krajinu.

Napokon uznal, že praktické zlo strany ĽSNS je napríklad počin expredsedu Mariána Kotlebu, keď daroval rodine šek v hodnote 1488 eur. Sumou odkazoval na neonacistický symbol, dnes je už právoplatne odsúdený.

Moderátor Richard Dírer sa Matoviča v závere relácie opýtal aj na slovník, ktorý používa, napríklad voči novinárom. Aj v ktorejkoľvek menšine sú podľa ministra dobrí aj zlí ľudia. „Držím stranu tým dobrým, budem bojovať proti tým zlým,” vysvetlil minister. Ak aj hovorí o skorumpovaných novinároch, nehovorí vraj plošne o všetkých.

Technické problémy v Národnej rade, pre ktoré šéf parlamentu prerušil rokovania a hlasovania, zrejme nie sú hekerským útokom, ale ide o zle prepojené káble, povedal Matovič, aktuality.sk

X X X

Šeliga, Saková, Jarjabek, Kotleba či Ňarjaš. Prehľad poslancov, ktorí pohoreli v župných voľbách

 V župných voľbách kandidovali aj viacerí poslanci Národnej rady. Viaceré známe tváre pohoreli. Dôveru občanov nezískali napríklad bývalý podpredseda parlamentu Juraj Šeliga, bývalý štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Ondrej Dostál, štátny tajomník ministerstva zahraničia Andrej Stančík či exminister dopravy Ľubomír Vážny. Pohoreli zväčša aj extrémisti z ĽS NS a Republiky. Naopak, darilo sa po väčšinou poslancom Smeru, Hlasu či Sme rodina.

X X X

Voľby 2022: Štátna volebná komisia potvrdila výsledky volieb

Štátna volebná komisia potvrdila v nedeľu výsledky sobotňajších spojených samosprávnych volieb.

Volebná účasť vo voľbách do vyšších územných celkov (VÚC) dosiahla 43,74 %. Voliť prišlo 1 951 522 voličov. Vyplýva to z údajov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR. V komunálnych voľbách volilo 46,19 percenta voličov. Na voľbách sa zúčastnilo 2 059 800 ľudí. Vyplýva to z údajov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR, aktuality.sk

X X X

Pribudlo 110 infikovaných na covid-19

V nemocniciach je hospitalizovaných 602 ľudí infikovaných koronavírusom. Za včerajší deň pribudlo 110 ľudí pozitívne testovaných na ochorenie covid-19.

Zdravotnícke zariadenia vykonali 547 PCR testov a 276 antigénových testov. Celková pozitivita testov tak dosiahla 20.110 percent.

V nemocniciach je hospitalizovaných 602 pacientov pozitívnych na covid-19. Na oddeleniach JIS leží 0 pacientov, aktuality.sk

X X X

Generálnym riaditeľom inšpekcie v sociálnych veciach bude Ján Hudák, oznámil Krajniak

Krajniak poznamenal, že zriadenie inšpekcie v sociálnych veciach je jedným z míľnikov plánu obnovy.

Novým generálnym riaditeľom inšpekcie v sociálnych veciach bude doterajší riaditeľ odboru krízového manažmentu a bezpečnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Ján Hudák. Oznámil to v piatok na tlačovej konferencii minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina).

„K 1. novembru je účinný zákon o inšpekcii v sociálnych službách. Chcel by som preto informovať, že som sa rozhodol poveriť výkonom funkcie generálneho riaditeľa inšpekcie v sociálnych veciach Jána Hudáka, ktorý doteraz pôsobil ako riaditeľ odboru krízového manažmentu a bezpečnosti MPSVR a ktorý má nesmierne bohaté skúsenosti v riešení krízových situácií,“ spresnil minister práce.

Krajniak poznamenal, že zriadenie inšpekcie v sociálnych veciach je jedným z míľnikov plánu obnovy. „Na Slovensku máme státisíce klientov sociálnych služieb a ľudí, ktorí poberajú kompenzačné príspevky vzhľadom na to, že sú osobami s ťažkým zdravotným postihnutím. Chceme, aby každý z týchto klientov mal možnosť obrátiť sa na inšpekciu v sociálnych veciach, ktorá posúdi, či je o nich dobre postarané,“ zdôvodnil existenciu inšpekcie Krajniak.

Podľa Hudákových slov je potrebné dať pravidlá jednak pre poskytovateľov sociálnych služieb, ale aj pre ich klientov tak, aby finančné prostriedky štátu boli efektívne a účelne využívané na podporu a starostlivosť o nevládnych.

Inšpekcia v sociálnych veciach bude podľa MPSVR vykonávať dohľad nad zabezpečením a kvalitou poskytovania sociálnych služieb, ako aj dohľad nad kvalitou a rozsahom pomoci, na ktorej zabezpečenie sa poskytuje osobný rozpočet. Inšpekcia bude tiež vykonávať dohľad nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti v sociálnych službách, v súčinnosti s Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Inšpekcia má byť vybudovaná a plne obsadená do 1. štvrťroka 2024. Má mať 8 regionálnych pracovísk. Celkový plánovaný počet zamestnancov inšpekcie je 180, aktuality.sk

X X X

Voľby 2022: Koalícia Smeru a Republiky utrpela debakel

Koalícia Smeru a Republiky získala dvoch starostov a 20 poslancov obecných zastupiteľstiev, to však predstavuje len 0,09 percentný podiel všetkých poslancov.

Strany Smer a Republika, ktorú založili odídenci z ĽSNS na čele s Milanom Uhríkom, sa postupne zbližujú už niekoľko mesiacov, no až sobotňajšie komunálne a župné voľby boli prvým skutočným testom ich spolupráce.

Obidve strany po vzájomných rokovaniach postavili desiatky spoločných kandidátov na poslancov, primátorov aj starostov. Pre Republiku išlo navyše o vôbec prvé voľby, ktorými hnutie prešlo.

Po sčítaní všetkých hlasov je zrejmé, že koalícia Roberta Fica a Milana Uhríka voličov príliš neoslovila, aktuality.sk

X X X

Voľby 2022: Rastislav Trnka napriek viacerým prešľapom získal viac voličov ako prvýkrát

Rastislav Trnka uspel aj napriek niektorým kauzám a pomohli mu sociálne siete.

KOŠICE: Kauza teplomery ani nákup nákladných automobilov drahšie ako v susednej župe nepoškodili Rastislavovi Trnkovi, ktorý sa prvýkrát stal županom ako najmladší na Slovensku a v sobotu svoj post obhájil.

Obe kauzy rieši aj NAKA a vedie trestné stíhanie vo veci obstarávania predražených teplomerov.

Práve teplomery znamenali pre súčasného župana stratu dvoch bývalých podporovateľov, strany OĽaNo a SaS. Prvá strana napokon nasadila svojho kandidáta, poslanca parlamentu Erika Ňjarjaša, ktorého prevalcovali kandidáti Smeru aj Hlasu a skončil na piatom mieste s takmer 12-tisíc hlasmi, aktuality.sk

X X X

Voľby 2022: Jozef Viskupič je najväčšou výhrou Igora Matoviča

Trnavský župan za päť rokov získal o viac ako 20-tisíc hlasov.

„Domino začalo padať,“ povedal o župných voľbách pred piatimi rokmi Igor Matovič. Jedným z krajov, ktoré mal vtedy na mysli, bol určite trnavský vyšší územný celok (VÚC). OĽaNO v ňom zaznamenalo jeden zo svojich najväčších dovtedajších politických úspechov.

Matovičov bratranec Jozef Viskupič jednoznačne porazil úradujúceho župana Tibora Mikuša, ktorý v Trnave šéfoval 12 rokov a hoci bol oficiálne nezávislým kandidátom, opieral sa o podporu Smeru.

Matovičovo mlčanie

O päť rokov neskôr Matovič pred krajskými voľbami celú kampaň mlčal. Zrejme to bol jeden z mála zábleskov sebareflexie, aký sme u neho mohli za posledných dva a trištvrte roka vidieť. Trnavský kraj je opäť najväčším tohtoročným víťazstvom OĽaNO. V taký výrazný úspech však možno nedúfalo ani samotné hnutie, aktuality.sk

X X X

Stovky novinárov žiadajú v Iráne o prepustenie kolegov zatknutých počas protestov

Podľa správ aktivistov bolo za posledných šesť týždňov v Iráne zadržali najmenej 40 novinárov a toho číslo stále rastie.

Viac než 300 iránskych novinárov a fotoreportérov vyzvalo v nedeľu na prepustenie svojich kolegov, ktorých zatkli za spravodajské pokrývanie masívnych protestov vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej.

Informovala o tom agentúra Reuters podľa ktorej bola výzva novinárov v nedeľu zverejnená v proreformnom denníku Etemád a ďalších iránskych novinách.

Mahsá Amíníová (22) zomrela v Teheráne 16. septembra, tri dni po zatknutí mravnostnou políciou pre údajné porušenie pravidiel obliekania. Jej smrť vyvolala v islamskej republike najväčšiu vlnu protestov za uplynulé roky.

Iránske úrady voči demonštráciám tvrdo zasahujú, ale protesty napriek tomu pokračujú už viac než 40 dní. Podľa dostupných informácií si protesty vyžiadali už desiatky obetí prevažne z radov demonštrantov. Ďalšie stovky Iráncov skončili vo väzbe.

Podľa správ aktivistov bolo za posledných šesť týždňov v Iráne zadržali najmenej 40 novinárov a toho číslo stále rastie.

Považujú ich za výtržníkov

Podľa správ proreformných periodík je aktuálne vo väzbe vyše 20 novinárov z Teheránu a ďalších miest a viacerí ďalší boli predvolaní na vypočúvanie. Minimálne dvoch žurnalistov, ktorí pokrývali dianie okolo Amíníovej smrti, iránske úrady označili za agentov americkej CIA.

Islamský režim v Teheráne označuje účastníkov protestov za výtržníkov, ktorí chcú destabilizovať krajinu. Z podnecovania demonštrácií obviňujú okrem USA aj Britániu, Izrael či Saudskú Arábiu.

Pôvodné protestné zhromaždenia proti Amíníovej smrti, na ktorých sa často zúčastňovali ženy a študenti, prerástli do masových protestov proti vládnucemu teokratickému režimu. V súčasnosti sa na nich zúčastňujú ľudia zo všetkých vrstiev iránskej spoločnosti, píše agentúra Reuters.

Iránske úrady obviňujú demonštrantov z útokov na príslušníkov bezpečnostných zložiek. Podľa pozorovateľov sú však takéto prejavy násilia reakciou na policajnú brutalitu. Existujú obavy, že režim napokon voči protestujúcim nasadí aj armádu a elitné revolučné gardy, aktuality.sk

X X X

Doľahlo na nás sklamanie z Ligy majstrov, tvrdí Xavi. Kataláncov opäť spasil poľský kanonier

Futbalisti FC Barcelona si v španielskej súťaži napravili chuť po domácej prehre 0:3 s Bayernom Mníchov v Lige majstrov, ktorá im odobrala šancu postúpiť zo skupiny.

 V sobotnom stretnutí 12. kola La Ligy vyhrali na ihrisku Valencie 1:0 po góle poľského kanoniera Roberta Lewandowského v tretej minúte nadstaveného času. „Katalánci“ sa dostali o skóre na čelo neúplnej tabuľky pred Real Madrid, ktorého v nedeľu čakal domáci duel s Gironou.

Domáci mohli ísť v 50. minúte do vedenia po presnom zakončení Samuela Lina. Rozhodca však gól neuznal, pretože VAR odhalil, že Marcos Andre zahral tesne predtým rukou. Hostia nevyužili pred koncom veľkú príležitosť Ferrana Torresa, ktorému Raphinha z pravej strany poslal prihrávku do stopercentnej šance. Španielsky útočník bol sám pred brankárom Mamardašviliom, no vôbec netrafil loptu.

V nadstavenom čase to odčinil Lewandowski, ktorý sa vyhol postaveniu mimo hry a nedal šancu gruzínskemu brankárovi. „Nebol to brilantný futbal, pretože na nás doľahlo sklamanie z vypadnutia v Lige majstrov. Som však šťastný za víťazstvo, bolo zaslúžené a sú to pre nás dôležité tri body,“ povedal tréner hostí Xavi Hernadez podľa agentúry AFP.

Barcelone sa na rozdiel od LM v lige darí, keď uspela v treťom stretnutí za sebou. Výrazný podiel má na tom Lewandowski, ktorý opäť potvrdil povesť strelca a vďaka nemu hostia nestratili body na pôde desiatej Valencie. Poľský útočník s trinástimi gólmi suverénne vedie tabuľku kanonierov. Hostia však pre zranenie prišli v zápase o stredných obrancov Julesa Koundeho a Erica Garciu.

Tím z Valencie je v opačnej situácii a po druhej prehre za sebou mu patrí až 10. miesto. Domáci čakajú už štyri stretnutia na triumf a navyše sa im zranil Uruguajčan Edinson Cavani, ktorý má problém s členkom.

„Proti Barcelone nemôžete robiť žiadne chyby, keď chcete uspieť. Musíme na sebe ďalej tvrdo pracovať a verím, že prídu aj výsledky,“ uviedol na pozápasovej tlačovej konferencii domáci tréner Gennaro Gattuso.

Atletico Madrid prehralo na pôde Cadizu 2:3. V závere riadneho hracieho času síce zmazalo dvojgólové manko, ale v deviatej minúte nadstaveného času strhol víťazstvo na stranu domácich Ruben Sobrino.

Hostia si v La Lige po piatich zápasoch so ziskom minimálne bodu pripísali prehru a týždeň ukončili neúspešne. Zverenci trénera Diega Simeoneho v stredu stratili šancu na postup do jarnej časti Ligy majstrov po domácej remíze 2:2 s Bayerom Leverkusen, aktuality.sk

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.