Minister Šojgu: Zákaz víz do EÚ pre Rusov Hitlerova ‚nacistická politika‘. Matovič ani Sulík neustúpia

  Ruský minister obrany Sergej Šojgu v sobotu kritizoval návrh týkajúci sa zavedenia plošného zákazu vydávania turistických víz do Európskej únie pre turistov z Ruska, ktorý prirovnal k „nacistickej politike“. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

 Šojgu v sobotnom príhovore na prvom medzinárodnom antifašistickom kongrese neďaleko Moskvy vyhlásil, že takéto plány, ktoré presadzujú viaceré krajiny EÚ, sú „jasným prejavom nacistickej politiky vysokopostavených európskych predstaviteľov presadzujúcich rusofóbnu myšlienku zablokovania vstupu do krajín EÚ pre všetkých ruských občanov“.

V rámci reakcie na ruskú inváziu na Ukrajinu zaviedli Estónsko, Lotyšsko, Litva aj Česká republika jednostranne pravidlá, ktoré obmedzujú alebo rušia udeľovanie víz Rusom, pripomína DPA. Od septembra plánuje výrazne znížiť počet udelených víz pre občanov Ruskej federácie aj Fínsko a podobné kroky zvažuje aj Poľsko. Na plošný zákaz udeľovania víz pre ruských občanov do krajín EÚ vyzýva Dánsko. Nemecko, naopak, tvrdí, že bežní ruskí turisti by nemali doplácať na vojenskú ofenzívu Kremľa.

Na schválenie zákazu vstupu do krajín EÚ pre Rusov apeloval aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Šéf ruského rezortu obrany vo svojom sobotnom prejave znova obhajoval vojenskú agresiu voči Ukrajine. Narážajúc na začiatok bojov medzi ukrajinskou armádou a proruskými separatistami z roku 2014 ďalej povedal, že v Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, kde žije vo veľkej miere rusky hovoriace obyvateľstvo, „kyjevský režim osem rokov pácha hrozné zločiny voči občanom“.

Severoatlantická aliancia navyše podľa jeho slov „začala vojensky otvárať územie Ukrajiny“. „Všetko toto prinieslo neprijateľné hrozby pre bezpečnosť Ruska,“ poznamenal./agentury/

X X X

Rusko obviňuje Ukrajinu z otrávenia niektorých svojich vojakov

Ruské ministerstvo obrany v sobotu obvinilo Ukrajinu, že koncom júla spôsobila otrávenie niektorých ruských vojakov pôsobiacich v Ruskom obsadenej časti Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny.

Agentúra Reuters súčasne s touto správou priniesla aj reakciu poradcu ukrajinského ministerstva vnútra Antona Heraščenka, podľa ktorého údajnú otravu si mohli ruskí vojaci spôsobiť sami, ak konzumovali mäso z konzervy po dátume odporúčanej spotreby.

Ruské ministerstvo obrany vo svojom vyhlásení uviedlo, že 31. júla bolo do vojenskej nemocnice prevezených niekoľko ruských vojakov s príznakmi vážnej otravy. Testy preukázali v ich telách toxickú látku botulotoxín typu B.

„V súvislosti s faktom chemického terorizmu, ktorý odobril režim (ukrajinského prezidenta Volodymyra) Zelenského, Rusko pripravuje podporné dôkazy s výsledkami všetkých analýz,“ uviedlo ministerstvo obrany vo svojom vyhlásení s tým, že dôkazy pošle Rusko Organizácii pre zákaz chemických zbraní (OPCW).

Moskva neuviedla, koľko vojakov bolo údajne otrávených, ani aký je ich súčasný stav. Nešpecifikovala ani, o aké „podporné dôkazy“ ide.

Botulotoxín typu B je neurotoxín, ktorý môže pri požití predtým kontaminovaných potravín spôsobiť botulizmus. Táto látka však môže mať aj lekárske využitie.

Vo svojom statuse zverejnenom prostredníctvom aplikácie Telegram Heraščenko pripomenul, že ruskí vojaci na Ukrajine sa od prvých dní invázie na Ukrajinu sťažujú, že dostávajú potravinové balíčky, ktoré sú dávno po dátume spotreby stanovujúcom, dokedy je bezpečné potravinu jesť.

Ruské ministerstvo obrany tiež uviedlo, že vedie dodatočné vyšetrovanie okolností, za akých ochorel Ruskom dosadený šéf administratívy okupovanej Chersonskej oblasti Volodymyr Saľdo. Saľda, ktorý bol v minulosti primátorom Chersonu, začiatkom augusta vo vážnom stave hospitalizovali s príznakmi otravy, aktuality.sk

X X X

Tvrdé hlavy v koalícii: Matovič ani Sulík neustúpia. Ideme do menšinovej vlády, pripustil líder OĽaNO

 Lídri koalície sa ani 10 dní pred uplynutím ultimáta od SaS nedohodli a krajina smeruje k menšinovej vláde. Predseda Sme rodina Boris Kollár to nazval „mrchavou ťažobou“. Strana SaS síce verejne vyjadrila ochotu ďalej rokovať, ale jej líder Richard Sulík v tom veľký zmysel nevidí. Na odchode ministra financií Igora Matoviča SaS naďalej trvá.

 Ani predstavitelia OĽaNO neuhli a svojho predsedu Igora Matoviča z vedenia ministerstva financií nie sú ochotní stiahnuť. Navrhujú zmeny koaličnej zmluvy, o ktorých sa ale podľa SaS môžu baviť až po Matovičovom odchode.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa opäť vrátil k argumentom obyčajných ľudí, ktoré majú dokazovať, že SaS nemá dôvod na odchod z koalície. Predstavil tiež päť návrhov na zmenu koaličnej zmluvy. V rokovaniach chce pokračovať aj budúci piatok.

 Chcel by zaviesť sankcie za nedodržiavanie koaličnej zmluvy, krížovú kontrolu ministerstiev financií a hospodárstva výmenou štátnych tajomníkov, rozhodcovskú komisiu na budúce spory, absenciu Matoviča so Sulíkom na rokovaniach vlády či iné prerozdelenie ministerstiev.

„Strany Sme rodina, Za ľudí aj OĽaNO sa zhodli, že najlepšie bude, aby SaS ustúpila zo svojej požiadavky,“ zhrnul výsledok neúspešných rokovaní Heger.

 Predseda OĽaNO Igor Matovič zopakoval, že ho neopustil pocit spred 10 rokov, keď sa podľa neho Sulík vo vláde Ivety Radičovej správal rovnako ako v súčasnosti.

„Richard Sulík trpí posadnutosťou nenávisti voči Igorovi Matovičovi,“ uviedol minister financií. „Ženie ho niečo silnejšie ako je on,“ tvrdí. Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja pácha SaS na Matoviča atentát. „Chcel by som, aby sme sa správali ako dospelí,“ poznamenal. Hanbou nazval poznámku Sulíka z tlačového vyhlásenia, že hnutie OĽaNO spraví ministra z kohokoľvek, kto ide práve okolo.

„Ideme do nečakanej situácie menšinovej vlády,“ pripustil líder OĽaNO. „Nechcem dávať ľuďom falošnú nádej, že sa za tých 10 dní Sulík uvedomí. On neustúpi ani za svet,“ zdôraznil Matovič s tým, že chce potopiť túto vládu tak ako to urobil v prípade Radičovej vlády.

Sulík: Také chaotické vládnutie som ešte nezažil

Líder SaS Richard Sulík po rokovaniach vyhlásil, že sú pripravení rokovať o piatich návrhoch premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), ktoré majú zabezpečiť hladšie fungovanie štvorkoalície do budúcnosti.

„Sú to racionálne návrhy. Sme ochotní rokovať, ale až potom, ako bude splnená naša základná požiadavka. Tou je odchod Igora Matoviča. SaS z tejto pozície necúvne,“ povedal po stretnutí lídrov koalície vo vládnom hoteli Bôrik.

V ďalších rokovaniach preto zatiaľ predseda SaS zmysel nevidí. „Všetko smeruje k tomu, že na konci augusta podáme demisiu,“ zhodnotil Sulík.

Zdôraznil, má SaS má záujem na pokračovaní vo vláde, ale s Matovičom to možné nie je. Sulík hovorí, že nejde o osobné animozity, ale o spôsob vládnutia a fungovania Matoviča. „Také chaotické vládnutie som ešte nezažil,“ vyhlásil.

 Sulík už otvorene hovoril aj o budúcej pozícii SaS v opozícii. „Budeme konštruktívni, ale naši koaliční partneri nemôžu čakať, že podporíme všetko,“ priblížil s tým, že kvalitné návrhy zákonov v súlade s programovým vyhlásením vlády by aj naďalej boli ochotní podporiť.

Kollár nazval menšinovú vládu mrchavou ťažobou

Predstavitelia strany Sme rodina neodchádzali z rokovania spokojní. „To, čo navrhol premiér, podporujeme,“ povedal predseda Sme rodina Boris Kollár. Trvá na tom, že koaličnú krízu spôsobil len osobný konflikt medzi Matovičom a Sulíkom.

Predseda liberálov by mal podľa Kollára zo svojej pozície ustúpiť. „Ultimátum nie je kompromis. Títo dvaja, Sulík a Matovič, sú aktérmi tohto konfliktu. Obaja musia spraviť kompromis. Vyriešiť to môžu len oni dvaja,“ odkázal Kollár.

Podľa Kollára nie je menšinová vláda možnosťou. Nazval ju mrchavou ťažobou. „Budeme 20 mesiacov sedieť a nebudeme môcť prijať žiadny zákon. My nebudeme môcť vládnuť,“ posťažoval sa Kollár na pravdepodobnú situáciu po odchode SaS z vlády.

Unavená Remišová, Šeliga varoval pred energetickou krízou

Zo stretnutia sa ako jediná z lídrov štyroch koaličných strán ospravedlnila predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová. Vraj bola unavená z náročného programu uplynulého týždňa. Na pozícii jej strany sa tiež nič nezmenilo.

Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga varoval pred veľmi ťažkým obdobím energetickej krízy. Partnerov vo vláde vyzval na pokračovanie štvorkoalície „aspoň do zimy“. Tá bude kvôli extrémne rastúcim cenám za plyn a elektrinu podľa neho najťažšia za posledné dlhé roky.

„Máme ešte týždeň na to, aby sme hľadali kompromis,“ uviedol Šeliga. Ak nepríde k dohode, budúce fungovanie menšinovej vlády bude predmetom ďalších rokovaní. „Bude to najhoršie možné riešenie,“ tvrdí Šeliga.

 Odpovedi na otázku svojho možného nástupu do vedenia ministerstva spravodlivosti sa Šeliga vyhol. Povedal len, že si praje zotrvanie bývalej spolustranníčky Márie Kolíkovej (SaS) na čele rezortu spravodlivosti.

„Momentálne je to zaťaté, ale budeme hľadať cestu ku kompromisu a riešeniam,“ dodal Šeliga. Zástupca Za ľudí a štátny tajomník ministerstva informatizácie Dušan Velič napriek tomu prístup premiéra nazval sviežim a konštruktívnym.

Pčolinský: Treba urobiť predčasné voľby

Pokiaľ vláda nefunguje alebo nebude fungovať, rýchlo treba urobiť predčasné voľby. Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský to uviedol pred sobotným koaličným rokovaním. Nechať v časoch energetickej krízy vládu bez väčšiny v parlamente nepovažuje za zodpovedné.

„Je dosť možné, že budeme musieť prijímať pomerne veľa tvrdých rozhodnutí súvisiacich práve s energetickou krízou, a som zvedavý, akým spôsobom takéto veci budú prechádzať v parlamente,“ podotkol. Spoliehať sa na podporu SaS v opozícii je podľa Pčolinského utópia. Veril, že na sobotnom stretnutí príde k posunu, ako upozornil, čas sa kráti.

Stretnutie v hoteli Bôrik malo prispieť k vyriešeniu koaličnej krízy. Spor vo vláde sa vyostril po tom, ako parlament prelomil veto prezidentky pri tzv. protiinflačnom balíčku z dielne Igora Matoviča. SaS a OĽANO sa následne obviňovali zo spolupráce s fašistami a z klamstiev. SaS vypovedala koaličnú zmluvu a požaduje odchod Matoviča z vlády. OĽANO to odmieta./agentury/

X X X

Politológ Abrahám:Sme svedkami neriešiteľnej politickej krízy, vyvrcholí 31.augusta

Podstatou súčasnej koaličnej krízy je spor dvoch strán, ktoré nemajú kam ustúpiť, preto ani nemá riešenie. Myslí si to politológ Samuel Abrahám, ktorého neúspech sobotňajšieho koaličného rokovania ukončeného bez zásadného posunu neprekvapil.

„Od začiatku sme svedkami toho, že ani Igor Matovič, ani Richard Sulík nevie ustúpiť a Eduard Heger zasa nie je dosť silný na to, aby rozkázal svojmu šéfovi,“ skonštatoval Abrahám pre TASR.

„Preto sme svedkami neriešiteľnej politickej krízy, ktorá vyvrcholí 31. augusta,“ dodal politológ. Sobotňajšie koaličné rokovanie malo nájsť spôsob a cestu, ako ukončiť v koalícii krízu, ktorú vyvolali spory medzi SaS a OĽANO.

Premiér predložil návrhy na zmenu koaličnej zmluvy, týkajú sa prerozdelenia ministerstiev, ale i rozhodcovskej komisie, ktorá mala riešiť koaličné spory.

Heger návrhy označil za férovú ponuku, pričom uviedol, že OĽANO, Sme rodina i Za ľudí sú presvedčení, že jediným scenárom ukončenia koaličnej krízy je upustiť od ultimáta SaS a nájsť dohodu na nových podmienkach koaličnej spolupráce.

Líder SaS Sulík premiérove návrhy ocenil, trvá však na odchode Matoviča z vlády. Ak nebude táto požiadavka splnená, ministri SaS podajú na konci augusta demisiu.

Podľa Sulíka ani sobotňajšie rokovanie nezvrátilo tento vývoj. Skeptický v prípade nájdenia dohody je aj Sulíkov oponent, líder OĽANO Matovič.

Sme rodina i Za ľudí upozorňujú, že rozvrat štvorkoalície by prišiel v čase, keď bude Slovensko čeliť bezprecedentnej energetickej kríze. Koaličné rokovania majú pokračovať v piatok 26. júla, aktuality.sk

X X X

Premiér na Bôriku predstavil päť bodov na vyriešenie koaličnej krízy. Chce sankcie aj prerozdelenie rezortov

Eduard Heger avizoval, že dnes na rokovania v hoteli Bôrik prinesie kompromisné návrhy, ktoré by mohli pomôcť k vyriešenie situácie v koalícii. Tie však odmietla strana SaS, pretože v nich nie je odchod Igora Matoviča z kresla ministra financií.

V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.

Predseda vlády Eduard Heger dnes na rokovaní lídrov vládnych strán navrhol strane SaS päť bodov, ako zmeniť fungovanie koalície. Išlo z jeho strany o kompromisný návrh, ako vyriešiť koaličnú krízu.

Prvým bodom bola výmena štátnych tajomníkov na ministerstvách financií a hospodárstva.

„Štátny tajomník za SaS bude sedieť na ministerstve financií a bude môcť referovať verejnosti, či tam po šúflíkoch nie sú nejaké chýbajúce financie, ktoré žiadajú rôzne rezorty alebo či tam je rozvrat financií,“ vysvetlil šéf envirorezortu za OĽaNO Ján Budaj.

Ďalej Heger navrhol možnosť, že by sa na rokovaniach koaličných rád nezúčastňoval líder OĽaNO Igor Matovič, ani šéf SaS Richard Sulík. Za koaličným stolom by ich mohli mať len svojich zástupcov.

Premiér chce zaviesť sankcie

Tretím návrhom na vyriešenie krízy je vytvorenie „rozhodcovskej komisie“, ktorej úlohou by bolo riešenie sporov v koalícii. Komisia by mala 30 dní na rozhodnutie. Strany by v nej mali trojčlenné a v prípade remízy by mala rozhodujúci hlas strana SaS.

Ďalším kompromisom, ktorý dnes premiér predstavil boli sankcie v prípade porušenie koaličnej zmluvy. Boli by nimi napríklad strana pozície predsedu výboru v Národnej rade alebo aj strana kresla ministra vo vláde.

„Štvrtý veľmi dôležitý bod je definícia jasného plánu na pomoc ľudom do volieb 2024,“ pokračoval Heger. V pláne by boli zadefinované opatrenia ako občanom pomôcť v prichádzajúcej energetickej kríze.

Strane SaS Heger dal aj možnosť výmeny alebo prerozdelenia ministerstiev medzi koaličnými stranami. „Mne tento bod nedáva zmysel, ale ak by sas dával zmysel tak to kvôli nim urobíme,“ skonštatoval premiér.

Návrhy nepomohli, riešenie sa nenašlo

Strana SaS tieto návrhy Eduarda Hegera odmietla už včera a tento postoj potvrdila aj dnes. Išlo podľa nich o síce racionálne, ale kozmetické návrhy, ktoré navyše nespĺňajú ich základnú požiadavku, ktorou je odchod Igora Matoviča z vlády.

Zvyšní koaliční partneri však premiérove návrhy schválili. Napriek tomu sa predstavitelia vládnych strán na rokovaní v hoteli Bôrik nedohodli a ďalšie stretnutie avizujú v piatok.

„Potrebujeme zostať ako štvorkoalícia. Návrh, ktorý sme predložili je veľmi férový a chcem požiadať aj SaS, aby si ho pozrela. Verím tomu, že to bude dôvod na to, aby ustúpila zo svojho ultimáta a našla v týchto bodoch dohodu,“ dodal Heger, aktuality.sk

X X X

SaS žiaden krok späť nespraví. Sulík nevidí zmysel v ďalších rokovaniach

Dva týždne pred koncom ultimáta strany SaS sa dnes konalo druhé stretnutie lídrov vládnych strán. Riešenie koaličnej krízy však opäť nenašli. Richard Sulík hnutiu OĽaNO navrhol, že odíde spolu s Igorom Matovičom.

Strana Sloboda a Solidarita zo svojho ultimáta na odchod Igora Matoviča neustúpi a nespraví krok späť. Vyhlásil to šéf strany SaS Richard Sulík po sobotnom stretnutí v hoteli Bôrik.

Lídri vládnych strán sa na rokovaní opäť nedohodli na ďalšom pokračovaní koalície. Avizované kompromisy, ktoré Heger na Bôrik priniesol boli podľa Sulíka len kozmetickými návrhmi o fungovaní koaličnej rady.

„Sme pripravení o týchto bodoch diskutovať. Sú to racionálne, rozumne riešenia a myslím si, že tu nájdeme dohodu. Avšak až všetko keď bude splnená naša základná požiadavka a to odchod Igora Matoviča z vlády,“ povedal Sulík.

Kompromisné návrhy mali obsahovať zmenu koaličnej zmluvy či zákaz neplánovane prekladať návrhy zákonov.

Ďalšie rokovanie by sa malo uskutočniť v piatok 26. augusta. Teda len šesť dní pred koncom ultimáta strany SaS, po ktorého uplynutí podajú ministri strany demisiu.

Sulík navrhol spoločný odchod

Richard Sulík prišiel na rokovanie aj s vlastným návrhom riešenia koaličnej krízy. Navrhol hnutiu OĽaNO, že spolu s Igorom Matovičom je ochotný opustiť ministerskú stoličku aj on.

„Ja som im to tam dokonca dnes navrhol. Ak má byť cena za odchod Igora Matoviča, že odídem ja tak tú obeť pre Slovensko spravím. Nemal som ale pocit, že by to nejak zarezonovalo,“ skonštatoval minister hospodárstva.

Igor Matovič očakával, že Richard Sulík dá ponuku, aby obaja odišli z vlády. „Richardovi by vyhovovalo, aby bol za martýra, že on sa obetoval pre Slovensko, aby dostal Matoviča z vlády,“ reagoval po rokovaní šéf Obyčajných ľudí, ktorý na svoj odchod nevidí najmenší dôvod.

Líder liberálov preto nevidí zmysel v ďalších rokovaniach. Nezachytil totiž ani náznak toho, že by chcel Igor Matovič a Eduard Heger ustúpiť. Sulík preto začal otvorene hovoriť o budúcom fungovaní strany SaS v opozícii.

„Podporíme to, čo my uznáme za rozumne a budeme prihliadať na to, čo podporia oni nám. Takže klasický taký opozično-koaličný vzťah,“ vysvetlil, ako si predstavuje ďalšie fungovanie strany.

Všetky budúce schvaľovania zákonov preto podľa Sulíka budú závisieť na vyjednávaní. Zároveň ale dodal, že partneri nemôžu očakávať, že poslanci SaS automaticky otvoria všetky schôdze. „Otvoríme len tie, kde budú veci, ktoré chceme schváliť,“ doplnil.

Kollár nechce agóniu v menšine

Po odchode strany SaS bude mať vláda Eduarda Hegera v parlamente len menšinovú podporu 68 poslancov. S takouto podporou bude mať kabinet problémy presadzovať v Národnej rade akékoľvek zákony.

Preto sa čoraz častejšie spomína možnosť predčasných volieb. Sulík po rokovaní na Bôriku povedal, že predčasné voľby nie sú dobrým riešením a vláda Eduarda Hegera by mala pokračovať.

SaS sa však podľa Sulíka na svojom stanovisku k predčasným voľbám dohodne, keď bude táto téma na stole.

Predseda parlamentu a hnutia Sme rodine Boris Kollár však odmieta vládnutie v menšine, ktoré by podľa neho vytvorilo „agóniu“.

„Nemôžeme to ani ukončiť, lebo SaS povedala, že nepodporí predčasné voľby. Takže budeme 20 mesiacov sedieť a nebudeme prijímať žiadne zákony,“ sťažoval sa novinárom Kollár s tým, že vláda nebude môcť v novembri schváliť ani rozpočet.

Vyriešenie krízy je tak podľa Kollára na Richardovi Sulíkovi a strane SaS „či chcú urobiť kompromis. Lebo ultimátum nie je kompromis“, aktuality.sk

X X X

V ČR chcú bojovať proti nikotínovým vrecúškam. Zmeny chystajú aj na Slovensku

Predávajú sa vo farebných nádobách, majú príchute mentolu, ovocia či kávy. A uvoľňujú do organizmu veľké množstvo nikotínu. Nikotínové vrecúška sú dnes medzi mladými módnou záležitosťou, ktorej napomáha aj fakt, že nikotín má relaxačný a stimulujúci účinok. Spúšťa však silnú závislosť. Abstinenčné príznaky sa potom prejavujú aj nervozitou a ich užívanie môže viesť k viacerým vážnym ochoreniam.

Drobné vrecká, ktoré sa vkladajú pod hornú peru, sa stali obľúbenými aj medzi školákmi. Napomáha tomu aj fakt, že narozdiel od cigariet ich nie je cítiť, a tak sú nenápadnejšie. Pred trendom medzi mladými pritom vystríhajú odborníci. K závislosti totiž môže dôjsť aj v priebehu niekoľkých týždňov.

„Nikotín má porovnateľne silný návykový potenciál ako heroín, k rozvoju závislosti dochádza veľmi rýchlo. Bez ohľadu na to, či fajčím cigaretu, alebo si vkladám do úst nikotínové vrecúško, potenciál k rozvoju závislosti od nikotínu je rovnako silný,“ konštatuje Zuzana Kamendy, vedúca Inštitútu závislostí Centra pre liečbu drogových závislostí. Keď k takej závislosti dôjde, je veľmi ťažké s nikotínom prestať.

Trendovú záležitosť medzi mladými v Českej republike už plánujú obemedziť. U našich západných susedov si ich totiž mohli zakúpiť aj osoby mladšie ako 18 rokov. České ministerstvo zdravotníctva tiež chce sprísniť požiadavky na vzhľad, veľkosť aj označenie nikotínových vrecúšok. Zvažuje tiež regulovať limit maximálneho obsahu nikotínu. A prísnejšie sa na ne zrejme bude nazerať aj na Slovensku. Pripravuje sa totiž novelizácia zákonov o ochrane nefajčiarov a označovaní a predaji tabakových výrobkov.

Liek na úzkosť?

Podľa Kamendy sa tento trend dostal medzi mladých aj vďaka dostupnosti či cene. Balenie dvadsiatich vrecúšok sa totiž dá kúpiť za menej než 5 eur. Obsahujú pritom oveľa viac nikotínu ako bežné cigarety – v jednej dávke môže byť aj 50 mg nikotínu, zatiaľ čo klasická cigareta obsahuje okolo 1 až 2 mg. Mladý organizmus môže mať problém vysporiadať sa s takou vysokou dávkou a deti práve preto môžu pociťovať nevoľnosť či búšenie srdca.

Odborníčka vysvetľuje, že mladí užívajú vrecúška predovšetkým preto, aby zapadli medzi rovesníkov alebo pre zábavu, ktorá je spojená s experimentovaním s novými vecami. Dodáva, že v niektorých prípadoch si mladí ľudia môžu nikotínom riešiť aj úzkosť. Tú však nikotín vo väčších dávkach zvyšuje.

Faktom tiež je, že keď sa človek snaží obmedziť vysokonávykový nikotín, dostavujú sa abstinenčné príznaky. „Človek je nervózny, podráždený, má veľmi silnú chuť fajčiť alebo užiť vrecúško. Môže trpieť nespavosťou aj nesústredenosťou,“ hovorí Kamendy.

Vo svojej praxi sa však so závislosťou na nikotínových vrecúškach stretáva len zriedka. Nevylučuje však, že sa to zmení. „Máme informácie o tom, že medzi mladými sú vrecúška veľmi rozšírené, stále však v liečbe závislostí veľa takýchto prípadov nemáme, stretávame sa hlavne s fajčiarmi,“ vysvetľuje odborníčka.

Závislosť sa pritom rieši podobne ako pri akejkoľvek inej závislosti: je potrebné vyhľadať odbornú pomoc – psychiatra, v prípade dieťaťa detského psychiatra.

Karcinogénne látky

Okrem závislosti majú lekári dôkazy o ďalšej škodlivosti týchto vrecúšok. Podobne ako cigarety, aj ony spôsobujú ďalšie zdravotné ťažkosti, ktoré sa prejavujú predovšetkým na mieste, kde sa nikotín vstrebáva: teda v ústach.

„Keďže okrem nikotínu obsahujú veľa iných zlúčenín, ktoré sú karinogénne, spôsobujú rakovinu. Najčastejšie ústnej dutiny či ďasien. Prispievajú k vzniku kardiovaskulárnych ochorení, zvyšujú riziko úmrtia na infarkt alebo porážku, spôsobujú zubný kaz, abráziu zubov, ochorenia ďasien, ustupovanie ďasien prípadne rednutie kostí v ústnej dutine,“ vymenúva odborníčka. Dodáva tiež, že obozretné by mali byť aj tehotné ženy, ktoré užívaním vrecúšiek vystavujú nebezpečenstvu dieťa: môže sa narodiť mŕtve, s nižšou hmotnosťou alebo s inými poškodeniami.

Chystajú sa obmedzenia

Úrad verejného zdravotníctva hovorí o pláne obmedziť možnosti nákupu tejto návykovej látky. Keďže sa na trhu objavuje stále viac alternatívnych výrobkov, ako sú vrecúška či e-cigarety, v blízkej budúcnosti chcú novelizovať zákony o označovaní a predaji tabakových a súvisiacich výrobkov a o ochrane nefajčiarov. Zmena by sa mala dotknúť viacerých oblastí. „Od regulácie, označovania, predaja, ako aj vysledovateľnosti tabakových a súvisiacich – alternatívnych výrobkov. V rámci regulácie by sme chceli sprísniť najmä kontrolu z pohľadu miesta predaja, veku kupujúceho a sankcií za porušovanie zákazu predaja.“

V Česku chcú regulovať aj množstvo nikotínu v jednom vrecku, maximálne by malo obsahovať 10 mg nikotínu. Slovenský ÚVZ tvrdí, že odborníci v súvislosti s novelizáciou zákona hovoria o podobnom scenári – že by nové kategórie výrobkov mali obsahovať len obmedzené množstvo nikotínu.

Zvyšovanie povedomia

Okrem novelizácie týchto zákonov ÚVZ pripravuje aj aktualizáciu Národného akčného plánu na kontrolu tabaku a súvisiacich výrobkov, kde je jedným z hlavných cieľov aj výchova k zdraviu so zameraním na mladú generáciu v súvislosti s užívaním tabakových a súvisiacich výrobkov.

Podľa odborníčky je cestou hlavne zvyšovanie ceny, znižovnie dostupnosti, zákaz reklamy a cielené preventívne intervencie. „Sú to intervencie, ktoré sú dokázateľne úspešné v redukcii škodlivých dopadov či už pitia alkoholu, alebo fajčenia tabaku. Je dokázané, že zaberajú pri redukcii škodlivých dopadov pitia alebo fajčenia,“ uzatvára odborníčka, aktuality.sk

X X X

Spolumajiteľa Spartaka Trnava obvinili z prania špinavých peňazí

Spolumajiteľa futbalového klubu Spartak Trnava Michala Drobného obvinili z prania špinavých peňazí.

 Stránka denníka uvádza, že cez Drobného bankový účet mali tiecť státisíce eur z nelegálneho biznisu v rámci organizovanej skupiny, ktorá mala kšeftovať s palivami a z takéhoto obchodu profitovať. Hrozí mu 20 rokov väzenia.

Uvedený zdroj dodáva, ako člen rozvetvenej skupiny sa Drobný, ktorý je tiež spolumajiteľom siete kín, podľa obvinenia podieľal na „prepieraní“ časti špinavých peňazí./agentury/

X X X

Koniec ťažkej kapitoly: Grécko už nebude pod sprísneneným dohľadom EÚ

Tento krok znamená po 12 rokoch ukončenie ťažkej kapitoly pre občanov Grécka a jeho ekonomiku a vráti krajine väčšiu slobodu pri rozhodovaní o svojich politikách, uviedol premiér Kyriakos Mitsotakis.

Európska komisia (EK) aktivovala rámec sprísneného dohľadu v júli 2018 po ukončení záchranného programu. Cieľom bolo dokončenie, realizácia a pokračovanie už dohodnutých reforiem v súlade so záväzkami gréckej vlády.

Krajina sa v dôsledku dlhovej krízy dostala do veľkých finančných problémov a v rokoch 2010 až 2015 dostala tri medzinárodné balíky finančnej pomoci od Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF) v celkovej hodnote 260 miliárd eur. Grécka ekonomika v tomto období klesla o 25 %. Od roku 2018 sa Atény opäť dokážu financovať na trhu.

Väčšia národná sloboda

„Dvanásťročná perióda, ktorá spôsobila bolesť našim občanom, sa uzatvára,“ uviedol Mitsotakis.

„Vystúpenie z rámca sprísneného dohľadu znamená väčšiu národnú slobodu pre naše ekonomické voľby,“ priblížil. Grécky premiér dodal, že ukončenie rámca je tiež krokom k ďalšiemu cieľu, ktorým je opätovné získanie ratingu v investičnom pásme.

Grécko výmenou za finančnú pomoc úspešne zrealizovalo množstvo reforiem, medzi ktoré napríklad patrilo zníženie dôchodkov, škrty vo výdavkoch či zvýšenie daní.

Koniec rámca sprísneného dohľadu listom zo začiatku augusta potvrdili aj podpredseda EK Valdis Dombrovskis a komisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni./agentury/

X X X

Koniec ťažkej kapitoly: Grécko už nebude pod sprísneneným dohľadom EÚ

Tento krok znamená po 12 rokoch ukončenie ťažkej kapitoly pre občanov Grécka a jeho ekonomiku a vráti krajine väčšiu slobodu pri rozhodovaní o svojich politikách, uviedol premiér Kyriakos Mitsotakis.

Európska komisia (EK) aktivovala rámec sprísneného dohľadu v júli 2018 po ukončení záchranného programu. Cieľom bolo dokončenie, realizácia a pokračovanie už dohodnutých reforiem v súlade so záväzkami gréckej vlády.

Krajina sa v dôsledku dlhovej krízy dostala do veľkých finančných problémov a v rokoch 2010 až 2015 dostala tri medzinárodné balíky finančnej pomoci od Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF) v celkovej hodnote 260 miliárd eur. Grécka ekonomika v tomto období klesla o 25 %. Od roku 2018 sa Atény opäť dokážu financovať na trhu.

Väčšia národná sloboda

„Dvanásťročná perióda, ktorá spôsobila bolesť našim občanom, sa uzatvára,“ uviedol Mitsotakis.

„Vystúpenie z rámca sprísneného dohľadu znamená väčšiu národnú slobodu pre naše ekonomické voľby,“ priblížil. Grécky premiér dodal, že ukončenie rámca je tiež krokom k ďalšiemu cieľu, ktorým je opätovné získanie ratingu v investičnom pásme.

Grécko výmenou za finančnú pomoc úspešne zrealizovalo množstvo reforiem, medzi ktoré napríklad patrilo zníženie dôchodkov, škrty vo výdavkoch či zvýšenie daní.

Koniec rámca sprísneného dohľadu listom zo začiatku augusta potvrdili aj podpredseda EK Valdis Dombrovskis a komisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni, aktuality.sk

X X X

Aj Fitch zmenila výhľad ratingu Slovenska na negatívny, problémy robia energie

 Ratingová agentúra Fitch Ratings ponechala úverový rating Slovenska na úrovni „A“, zmenila však výhľad z pôvodne stabilného na negatívny, informovalo v piatok Ministerstvo financií (MF) SR. Fitch vo svojej správe ocenila členstvo SR v Európskej únii a eurozóne, konkurencieschopný export, stabilné priame zahraničné investície i kvalitu v riadení krajiny.

 V tomto roku agentúra odhaduje deficit bežného účtu na úrovni 4 % HDP, ktorý sa s postupným zlepšovaním vonkajších podmienok v rokoch 2023 – 2024 zmierni v priemere na 1,8 %. Kľúčová ostáva výkonnosť automobilového sektora, ktorá predstavuje približne 25 % celkového exportu. „Celkovo neočakávame zásadné zmeny v pozícii čistého zahraničného dlhu krajiny, keďže stabilný prílev priamych zahraničných investícií podporuje platobnú bilanciu krajiny,“ uvádza Fitch.

Agentúra ocenila pomerne vysoké hodnotenie Slovenska v ukazovateli Svetovej banky (WBGI) v kvalite riadenia krajiny. Zaradenie Slovenska do 71. percentilu je podporené členstvom v EÚ a eurozóne, silnou inštitucionálnou kapacitou a efektívnym právnym štátom.

Fitch vo svojej správe zdôvodnila zmenu výhľadu zo stabilného na negatívny oslabením rastu HDP (na 2 % v roku 2022 a 1,9 % v roku 2023) pre obavy z nedostatku množstva energií v Európe. Súkromná spotreba bude, aj napriek sérii podporných opatrení domácností, čeliť vyšším inflačným tlakom.

Začiatkom augusta potvrdila rating Slovenska na úrovni A2 ratingová agentúra Moody’s. Tiež ale zmenila jeho výhľad zo stabilného na negatívny./agentury/

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.